4. Vastuista on sovittava yhdessä Oppitunti 1 4. Vastuista on sovittava yhdessä
Kun koulussa järjestetään jokin tapahtuma, siihen
– Ei, vaan ensi kerralla me sovimme tarkemmin, ketkä ovat vastuussa siivouksesta.
liittyvistä tehtävistä ja vastuista on hyvä sopia yhdessä
– Mutta kun kukaan ei alunperinkään halunnut siivota, Santeri
etukäteen. Myös ikäviltä tuntuvat tehtävät täytyy varautua
puolustautuu.
”
hoitamaan. Esimerkiksi siivoaminen juhlien jälkeen saattaa
– Juhlien järjestäminen on kokonaisuus, johon kuuluu niin mukavat kuin
Meillä oli hauskat naamiaiset, vai mitä? opettaja Kaino Kukkonen
vähän ikävämmätkin asiat. Juhlia ei voi järjestää niin, että ottaa rusinat
aloittaa. Oppilaat nyökkäilevät iloisina. – Kerro nyt vieressäsi
pullasta. Jos ymmärrätte, mitä tarkoitan, opettaja sanoo vakavana.
istuvalle kaksi asiaa, joissa onnistuimme järjestäessämme juhlia. Iloinen puheensorina täyttää luokan. – Haluaisiko joku pari kertoa omat mukavat asiansa kaikille? opettaja
kysyy hetken kuluttua. – Esitykset olivat todella hyviä ja onnistuneita! Vivian kiljaisee odottamatta vuoroaan.
tuntua raskaalta. Se pitää kuitenkin tehdä, jotta mukavia tapahtumia voidaan järjestää jatkossakin.
Tapahtumasta on myös hyvä kerätä palautetta.
– Meidän olisi pitänyt sopia tarkemmin, kuka vastaa siivouksesta. Ihan niin kuin muistakin järjestelyistä sovittiin, Minni tiivistää.
Mitkä asiat onnistuivat hyvin ja mitkä olisi voinut tehdä toisin?
– Tässä vasta opiskellaan yhteisten asioiden hoitoa. Naamiaisethan
Oliko työt jaettu oikeudenmukaisesti? Myös onnistuneista
sujuivat hienosti, kun otetaan huomioon, kuinka kokemattomia juhlien
asioista kannattaa puhua yhdessä. Se antaa hyvän mielen ja
järjestäjiä olette! opettaja sanoo rohkaisevasti.
kannustaa tekemään asioita yhdessä jatkossakin.
– Miten tehtävien jakamisesta voidaan sopia yhdessä?
– Musiikki oli todella laadukasta! Santeri sanoo ja vinkkaa silmää
Ennen palautteen antamista kannattaa keskustella, millaista
Väinölle, joka näyttää hetken siltä, että hymyilisi.
on hyvä palaute ja miten palaute annetaan. Luokka voi sopia,
– Ja me saimme arpajaisilla sen verran rahaa kasaan, että meidän täytyy
että jokainen saa sanoa mielipiteensä. Toisten toimintaa voi
seuraavaksi miettiä, mitä niillä tehdään! Minni hihkuu.
arvostella, mutta hyvässä hengessä. Tavoite on, että ongelmat
– Hyvä. Kerro kaksi asiaa, jotka olisimme voineet tehdä paremmin tai eri
ratkaistaan yhdessä, jotta jatkossa voitaisiin toimia paremmin.
tavalla, opettaja jatkaa. Luokasta kuuluu vain hiljaista mutinaa.
On myös tärkeää antaa myönteistä palautetta. Muiden
Lopulta Fatima nostaa kätensä ylös.
henkilökohtaisia ominaisuuksia ei pidä arvostella.
– Siivouksen kanssa oli vähän ongelmia, Fatima sanoo nolona. – Vaikka me olimme sopineet, että kaikki siivoavat, niin lopulta vanhempainyhdistyksen porukka ja opettajat joutuivat siivoamaan, Minni jatkaa. – Ja arvaa oliko meidän äiti raivona? Vivian kiljaisee. – Se vihaa siivoamista! – Näin tosiaan kävi, opettaja sanoo hieman alakuloisesti. – Ja mitähän tästä seuraa? – Me ei saada enää ikinä järjestää juhlia, Igor sanoo surullisena. Opettaja katsoo Igoria hieman yllättyneenä.
24
25
Me nyt – Koulu
26
Me nyt – Koulu
YDINKYSYMYS
KÄSITTEET
Miksi palaute on tärkeää?
Palaute on arvio siitä, miten jokin asia onnistunut. Palautteessa voidaan tuoda esille toiminnan onnistuneet puolet ja se, mitä olisi voitu tehdä toisin.
TAVOITTEET Oppilas ymmärtää, että palautteen antaminen on tärkeä osa yhdessä toimimista. ymmärtää, että palaute mahdollistaa asioiden kehittämisen.
• •
26
TUNNIN KULKU Oppikirjan tarinateksti s. 24−25, tietoteksti s. 26 Pohditaan yhdessä Kuvakysymykset oppikirjan s. 25 Toiminta Taitojen vihko s. 18−19