
1 minute read
Vastuista on sovittava yhdessä: oppitunti 2
Kun koulussa järjestetään jokin tapahtuma, siihen liittyvistä tehtävistä ja vastuista on hyvä sopia yhdessä etukäteen. Myös ikäviltä tuntuvat tehtävät täytyy varautua hoitamaan. Esimerkiksi siivoaminen juhlien jälkeen saattaa tuntua raskaalta. Se pitää kuitenkin tehdä, jotta mukavia tapahtumia voidaan järjestää jatkossakin.
Tapahtumasta on myös hyvä kerätä palautetta. Mitkä asiat onnistuivat hyvin ja mitkä olisi voinut tehdä toisin? Oliko työt jaettu oikeudenmukaisesti? Myös onnistuneista asioista kannattaa puhua yhdessä. Se antaa hyvän mielen ja kannustaa tekemään asioita yhdessä jatkossakin.
Advertisement
Ennen palautteen antamista kannattaa keskustella, millaista on hyvä palaute ja miten palaute annetaan. Luokka voi sopia, että jokainen saa sanoa mielipiteensä. Toisten toimintaa voi arvostella, mutta hyvässä hengessä. Tavoite on, että ongelmat ratkaistaan yhdessä, jotta jatkossa voitaisiin toimia paremmin. On myös tärkeää antaa myönteistä palautetta. Muiden henkilökohtaisia ominaisuuksia ei pidä arvostella.
Rakentava palaute Lukekaa Pop Up! -kahvilakeskustelun ohjeet sivulta 8. Kahvilan jokaisen pöydän aiheena on luokkatilan viihtyisyys.
a. Pohtikaa toimintaryhmissä, miten oma luokkahuoneenne saataisiin viihtyisämmäksi. Voitte kirjata ajatuksianne esimerkiksi tabletin muistioon tai suurelle paperille. b. Vaihtakaa kahvilaa muutaman kerran. Näin kuulette erilaisia mielipiteitä. c. Antakaa toistenne ehdotuksista rakentavaa palautetta: • Mikä ehdotuksissa on hyvää? • Miksi jokin ehdotus ei ole hyvä?
PopUp-kahvila
d. Kootkaa viimeisessä pöydässä parhaat ehdotukset siitä, miten luokkatilanne saataisiin viihtyisämmäksi. e. Arvioikaa lopuksi työskentelytapaa ja sen tuloksia.
26

Me nyt – Koulu
YDINKYSYMYS Millaista on rakentava palaute?
TAVOITTEET Oppilas • osaa antaa ja vastaanottaa rakentavaa palautetta.
KÄSITTEET Rakentava palaute Palaute voi olla kriittistäkin, mutta siinä ei loukata toisia tai arvostella osallistujien henkilökohtaisia ominaisuuksia. Rakentavassa palautteessa tuodaan esille myös onnistuneita asioita.
TUNNIN KULKU Oppikirjan tietoteksti s. 26 Pohditaan yhdessä Oppikirjan harjoitus s. 27 tai Toiminta Taitojen vihko s. 20−21
27

POHDITAAN YHDESSÄ • Millaisessa tilanteessa olet saanut mielestäsi kannustavaa palautetta? • Millaisesta palautteesta tulee hyvä tai paha mieli? • Millaista on rakentava palaute?
Rakentavalle palautteelle on tyypillistä: • Toimintaa arvioidaan rehellisesti, mutta ketään ei loukata menemällä henkilökohtaisuuksiin. • Palautteessa arvioidaan osallistujien toimintaa, mutta ei heidän henkilökohtaisia ominaisuuksiaan. Osallistujille voidaan esimerkiksi antaa palautetta siitä, että kaikki eivät hoitaneet sovittuja tehtäviään. Sen sijaan tehtäviään hoitamatta jättäneiden moittiminen laiskoiksi ja saamattomiksi ei ole rakentavaa. • Kaikki osallistujat saavat sanoa mielipiteensä. • Palautteessa kiinnitetään huomiota myös onnistuneisiin asioihin.
