4 minute read

Yhteisistä asioista myös päätetään yhdessä: oppitunti 2

Next Article
JAKSO 1: Koulu

JAKSO 1: Koulu

–Saadaanko mennä heti kysymään? Santeri innostuu. –No menkää, opettaja hymähtää. Saman tien pojat katoavat luokan ovesta, ja muut tuijottavat opettajaa jännittyneenä. –Millaisia muita tapoja on ratkaista erimielisyyksiä kuin äänestäminen?

Kun yhteisistä asioista päätetään, on tärkeää, että jokainen voi sanoa mielipiteensä. Oman mielipiteen sanominen vaatii joskus rohkeutta, mutta se kannattaa: silloin pääsee vaikuttamaan asioihin. Myös toisten mielipiteiden kuunteleminen ja kunnioittaminen on tärkeää.

Advertisement

On tärkeää, että omat mielipiteet perustellaan. Mielipiteiden perustelemista kannattaa harjoitella. Voit miettiä, miksi jokin asia on mielestäsi tärkeä. Miksi jokin asia kannattaisi tehdä sillä tavalla kuin ehdotat?

Yhdessä toimimiseen kuuluu myös, että välillä asioista ollaan eri mieltä. Tällöin yksi tapa ratkaista asia on kompromissi. Kompromissi on yhdessä tehty päätös, jossa kaikki luopuvat jostain tavoitteesta. Silloin kaikki saavat osan tavoitteistaan hyväksytyksi. Kompromissi edellyttää, että osapuolet kuuntelevat toisiaan ja haluavat sopia erimielisyyden. Asioista voidaan päättää myös äänestämällä, jolloin enemmistön kanta voittaa.

Oikeus sanoa mielipiteensä, kompromissien tekeminen ja äänestäminen kuuluvat demokratiaan. Demokratia tarkoittaa, että kaikki osallistuvat yhteisistä asioista päättämiseen. Sana demokratia on peräisin antiikin Kreikasta ja tarkoittaa kansanvaltaa.

Vaikka demokratiassa kaikkien mielipiteitä kuunnellaan, täysi-ikäiset tekevät yleensä lopulliset päätökset tärkeimmistä asioista. Suomessakin tehdään päätöksiä ja valintoja, joista vain täysi-ikäisillä kansalaisilla on oikeus äänestää. Esimerkiksi kansanedustajia ja presidenttiä valittaessa ainoastaan yli 18-vuotiailla on oikeus äänestää.

Me nyt – Koulu

Pari- tai ryhmätyö

Autio saari Kuvitelkaa, että joudutte viettämään vuoden autiolla saarella. Mukaan saatte pakata tarvikkeita vain vieressä olevasta listasta. Tutustukaa listaan ja vastatkaa kysymyksiin.

a. Valitse listasta viisi tarviketta, jotka ottaisit mukaan autiolle saarelle. b. Valitkaa 3–5 oppilaan ryhmässä viisi tarviketta, jotka ottaisitte mukaan.

taskulamppu, tulitikkurasia, teltta, makuupussi, puukko, haarukka, kirves, paistinpannu, kivääri, laatikollinen panoksia (20 kpl), sarjakuvalehtiä, ensiapulaukku, paristoilla toimiva radio, onki, säilyketölkin avaaja, kitara, sakset, aurinkovarjo, keittokirja, tynnyri, saippua, hammasharja, teippirulla, hätäraketti, köysi, korttipakka, älypuhelin, kynä, työhanskat, lapio, aurinkolasit.

c. Pohtikaa, miten teitte ryhmän yhteisen listan. d. Vertailkaa, millä tavoin yhteinen lista eroaa jokaisen omasta listasta. e. Pohtikaa, miksi yhteisen listan luominen saattaa olla vaikeaa. Miten te ratkaisitte ristiriitatilanteet? f. Jakakaa kokemuksenne listan kokoamisesta muiden ryhmien kanssa.

19

YDINKYSYMYS Miten asioista päätetään niin, että kaikkien mielipide tulee otetuksi huomioon?

TAVOITTEET Oppilas • tietää, että asioihin pääsee vaikuttamaan tehokkaimmin, kun osaa tuoda esille omat mielipiteensä ja perustella ne. • tietää erilaisia tapoja päättää yhteisistä asioista. • ymmärtää, mitä demokratia tarkoittaa.

KÄSITTEET Demokratia tarkoittaa kansanvaltaa. Hallintomuoto perustuu yhteisön jäsenten tahdon noudattamiseen. Demokratiassa toimitaan yleensä enemmistön tahdon mukaisesti. Demokratian perusperiaatteisiin kuuluu myös vähemmistöön jääneiden oikeuksien kunnioittaminen.

Kansanedustaja on täysi-ikäisten suomalaisten äänestämällä eduskuntaan valitsema henkilö, jonka tehtävänä on päättää yhteisistä asioita. Kansanedustajien tärkein tehtävä on osallistua lakien säätämiseen.

Täysi-ikäisyys tarkoittaa ikää, jonka saavutettuaan yhteisön jäsenellä on lakien täysi-ikäiselle määräämät oikeudet ja velvollisuudet. Esimerkiksi Suomessa saa äänestää eduskuntavaaleissa vasta täysi-ikäisenä eli 18-vuotiaana.

TUNNIN KULKU Oppikirjan tietoteksti s. 18 Pohditaan yhdessä Oppikirjan harjoitus s. 19 tai Toiminta Taitojen vihko s. 12−13

POHDITAAN YHDESSÄ Keksikää tilanteita, joissa äänestäminen tai kompromissi voisi olla paras päätöksentekotapa. • Miksi oman mielipiteen ilmaiseminen on tärkeää, kun yhteisistä asioista päätetään? • Millaisia taitoja tarvitaan, kun kertoo oman mielipiteensä? • Miksi vain täysi-ikäisillä on äänioikeus presidentinvaaleissa? • Mitä demokratia tarkoittaa?

OPPIKIRJAN HARJOITUS S. 19 Harjoituksen tarkoituksena on syventää ja harjoitella yhdessä toimimisen taitoja. Taidot voidaan vielä palauttaa mieleen kappaleen tietotekstin avulla. Harjoitusta voi syventää pohtimalla, miten ryhmien ehdotuksista voitaisiin koota koko luokan näkemys siitä, mitkä viisi esinettä tulisi ottaa mukaan. Onko äänestäminen paras tapa ratkaista asia? Mitä muita tapoja voisi olla? Voisivatko ryhmät esimerkiksi laittaa valitsemansa esineet tärkeysjärjestykseen? Alustava ratkaisu tehdään sen pohjalta, kuinka monta pistettä kukin esine on saanut: esimerkiksi 1. sija = 5p., 2. sija = 4p. jne.

TOIMINTA Keskusteluharjoitus. Oppilaat keskustelevat pienissä ryhmissä seuraavista aiheista: • Pitäisikö koulun ruokailutaukoa pidentää 5−10 minuutilla, jotta kenellekään ei tulisi syömisessä kiire? • Pitäisikö oppilaiden saada tuoda esimerkiksi kerran vuodessa omia lemmikkejään oppitunneille? • Pitäisikö oppilaiden saada itse laatia koulun ruokalista? Ensin jokainen miettii hetken kantaansa asiaan. Sitten kertoo näkemyksensä muille ja perustelee sen. Lopuksi pohditaan, voisiko asiassa tehdä kompromissin, jos ryhmässä ei olla yksimielisiä.

Puolesta ja vastaan. Keksikää pareittain perustelu puolesta ja vastaan seuraaville mielipiteille.

a. Koulupäivien pitäisi alkaa myöhemmin, jotta myös aamu-uniset oppilaat saisivat varmasti riittävästi unta. Vastaavasti koulupäivä jatkuisi pidempään iltapäivällä. b. Koulupukuja käytetään yleisesti esimerkiksi Britanniassa. Olisi hyvä, jos myös Suomen koululaiset käyttäisivät kaikille samanlaisia koulupukuja. c. Oppilaiden pitäisi saada päättää itse, käyttävätkö he matkapuhelimiaan oppitunneilla.

KOTITEHTÄVÄT Tehtävä 5 Taitojen vihkon s. 83.

2. Yhteisistä asioista myös päätetään yhdessä

Kannattaa rohkeasti kertoa, jos on eri mieltä. Asioista pitää voida keskustella rakentavasti.

1. Milloin olet tehnyt viimeksi yhteistyötä muiden kanssa? esim. Pystytimme eilen illalla partiokokouksessa teltan.

Oppitunti 2

2. Eduskunta- ja kuntavaaleissa äänioikeutettuja ovat kaikki 18 vuotta täyttäneet. Seurakuntavaaleissa äänestämään pääsevät jo 16-vuotiaat.

a. Miksi alle 18-vuotiaat eivät saa äänestää eduskunta- ja kuntavaaleissa? esim. 16-vuotias on alaikäinen eikä vielä riittävästi perehtynyt asioihin.

b. Mitä hyviä puolia siinä mielestäsi olisi, että 16-vuotiaille annettaisiin äänioikeus eduskunta- ja kuntavaaleissa? oppilaan oma vastaus, esim. Nuoret oppivat äänestämään vanhempien esimerkin myötä kotona asuessaan ja jatkavat äänestämistä muutettuaan omilleen.

c. Millaisiin äänestyksiin olet itse osallistunut? oppilaan vastaus, esim. Koulussa äänestettiin oppilaskuntaan valittavasta luokan edustajasta.

3. Millaisista yhteisistä asioista sinä haluaisit olla mukana päättämässä

a. koulussa oppilaan oma vastaus oppilaan oma vastaus

b. kotona oppilaan oma vastaus oppilaan oma vastaus

c. harrastusyhteisössä?

oppilaan oma vastaus oppilaan oma vastaus

4. Kuvitellaan, että saat tehtäväksi valmistaa videoesittelyn kansainväliseen laulukilpailuun. Tehtäväsi on kertoa, mitä Suomi ja suomalaisuus ovat tänä päivänä. Saat käyttää videossasi vain kolmea henkilöä.

a. Ketkä kolme valitsisit videoosi? Merkitse X. Perustele valintasi.

pääministeri

suosittu laulaja

Suomessa syntynyt maahanmuuttajataustainen nuori

suomalaisista kirjan tehnyt englantilaistoimittaja

arvalla valittu, kuka tahansa meistä

oppilaan oma vastaus

b. Ketä valitsisit listan ulkopuolelta? Perustele valintasi. oppilaan oma vastaus

5. Tee videoesittelyllesi kuvakäsikirjoitus. Mitä videossasi tapahtuu? Kirjoita.

5.

This article is from: