1. Yhteiskuntaoppi opettaa toimimaan yhdessä Oppitunti 2 – Ei meitä kuunnella! Te aikuiset tyrmäsitte meidän suunnitteleman joulujuhlaesityksen, Minni muistuttaa, ja monet nyökkäilevät. – Se idea siitä tonttujen laulukilpailusta oli… todella epäjouluinen, Santeri puhahtaa.
a
Draam
– Yhteiskuntaopissa opitaan yhdessä toimimisen pelisääntöjä ja tapoja, miten jokaisella on mahdollisuus vaikuttaa! opettaja lausuu juhlallisesti ja kysyy: – Millaisiin asioihin te haluaisitte vaikuttaa täällä koulussa?
Jokainen meistä on vastuussa monista omaa elämää koskevista päätöksistä. Kukaan ei kuitenkaan pärjää kokonaan yksin, vaan kaikki tarvitsevat muita ihmisiä tuekseen. Tarvitsemme muiden ihmisten apua esimerkiksi silloin, kun sairastumme. Joskus ehkä tunnemme olomme yksinäiseksi ja kaipaamme toisten ihmisten seuraa. Kun toimimme yhdessä, meidän täytyy ottaa huomioon toisten ihmisten näkemykset. Meidän tulee myös miettiä, mitä vaikutuksia omalla toiminnallamme on
Koulun järjestyssäännöt Kaupunkiin perustettiin uusi Tarmovaaran koulu. Koulun järjestyssäännöt tuntuivat oppilaista epäoikeudenmukaisilta. Kuvitelkaa olevanne Tarmovaaran koulun oppilaita. a. Käykää säännöt yksi kerrallaan läpi ja pohtikaa, onko niissä mielestänne epäoikeudenmukaisia asioita. b. Laatikaa oma ehdotuksenne oikeudenmukaisista säännöistä.
Myös koulussa tarvitaan yhteistyötä, jotta arki sujuisi. Oppilaat ja opettajat tekevät yhteistyötä luokassa. Siistijöillä ja keittiön henkilökunnalla on koulussa omat tärkeät tehtävänsä. Kaikki koulussa työskentelevät muodostavat yhdessä kouluyhteisön. Yhteisö tarkoittaa joukkoa ihmisiä, joita yhdistää jokin yhteinen asia. Yhteisöllä on usein myös yhteinen päämäärä sekä säännöt, joiden mukaan toimitaan. Joukko ihmisiä saattaa pitää samanlaisesta musiikista. He eivät kuitenkaan välttämättä muodosta yhteisöä. Sen sijaan perhe ja koululuokka ovat yhteisöjä. Yhteiskuntaopissa harjoitellaan, miten erilaisissa yhteisöissä toimitaan ja miten niissä vaikutetaan asioihin.
14
JÄRJESTYSSÄÄNNÖT 1. Kaikki syövät koulussa samaa ruokaa, koska erityisruokavalioiden huomioiminen on hankalaa ja työlästä. Jos oppilas ei syö koulun tarjoamaa ruokaa, hänen tulee tuoda mukanaan omat eväät.
muihin ihmisiin.
jeet aaman oh Lukekaa dr Valitkaa sivulta 9. äntö, eräinen sä yksi alkup sen sisältö ja esittäkää ina muulle pantomiin at, uut arvaav luokalle. M nöstä on mistä sään Esittäkää kysymys. iimi, n pantom sitten toine töä utatte sään johon mu si. reilummak
2. Koulussa aikuiset päättävät ajan säästämiseksi kaikista asioista. 3. Koska rehtori pitää klassisesta musiikista, kaikissa koulun juhlissa ja tilaisuuksissa tulee soittaa klassista musiikkia. 4. Oppilaiden pitää kerrata välitunneilla läksyjä tai tehdä jotain muuta hyödyllistä. 5. Ruokalassa ei saa pitää lippalakkia tai pipoa päässä. 6. Nämä säännöt eivät koske luokkien parhaita oppilaita.
15
Me nyt – Koulu
YDINKYSYMYS
KÄSITTEET
Mihin sääntöjä tarvitaan?
Säännöt ovat yhteistä toimintaa ohjaavia asioita, jotka ovat kaikkien tiedossa.
TAVOITTEET Oppilas ymmärtää, miksi yhteisiä sääntöjä tarvitaan. pohtii, miten yhteisiä sääntöjä laaditaan. harjoittelee yhdessä toimimisen taitoja.
• • •
16
TUNNIN KULKU
Oppikirjan tietoteksti s. 14 Pohditaan yhdessä Oppikirjan harjoitus s. 15 tai Toiminta Taitojen vihko s. 8−9