Opettajan oppaan rakenne 1. Yhteiskuntaoppi opettaa toimimaan yhdessä Oppitunti 1 1. Yhteiskuntaoppi opettaa toimimaan yhdessä
– Ei meitä kuunnella! Te aikuiset tyrmäsitte meidän suunnitteleman
– Mikä meistä tekee yhteisön? Igor kysyy katsellen ympärilleen.
joulujuhlaesityksen, Minni muistuttaa, ja monet nyökkäilevät.
– Mietipä, mikä on yhteistä: luokka, koulu ja perhe... Kaikissa on omat
– Se idea siitä tonttujen laulukilpailusta oli… todella epäjouluinen,
toimintatapansa ja pelisääntönsä! opettaja vastaa omaan kysymykseensä
Santeri puhahtaa.
selvästi innostuneena.
Ydinkysymys Ydinkysymys kertoo lyhyesti, mikä on oppitunnissa kaikkein keskeisintä. Sen voi kirjoittaa näkyville tunnin alussa tai sanoa ääneen luokalle. Ydinkysymyksen lisäksi teemaan voi johdatella myös jollakin ajankohtaisella mediassa näkyvällä tai oppilaan omaan elinpiiriin liittyvällä asialla.
Tavoitteet Opettajan oppaassa esitellään, millaisia tavoitteita kullekin kappaleelle on asetettu.
Käsitteet Opetuksen suunnittelun helpottamiseksi tarinoissa ja tietoteksteissä esiintyvät uudet käsitteet on avattu oppilaille ymmärrettävällä kielellä. Niiden kautta myös syvennetään tietämystä asiasta.
”
– Yhteiskuntaopissa opitaan yhdessä toimimisen pelisääntöjä ja tapoja,
– Miten kansanedustajat liittyvät yhteiskuntaan? Santeri keskeyttää.
Tänään on mielenkiintoinen päivä, opettaja Kaino Kukkonen sanoo
miten jokaisella on mahdollisuus vaikuttaa! opettaja lausuu juhlallisesti ja
– Yhteiskunnassa on erilaisia tasoja. Suomalaiset valitsevat
kysyy:
äänestämällä eduskuntaan kansanedustajat, jotka päättävät laeista ja
yrittäen kuumeisesti muistella tietokoneen salasanaa.
– Millaisiin asioihin te haluaisitte vaikuttaa täällä koulussa?
säännöistä, opettaja jatkaa.
– Onko meillä jotain nettijuttuja? Santeri kysyy kiinnostuneena. – Voi voi, mikäs se salasana nyt olikaan…, opettaja mutisee ja vastaa
– Vau! Nyt minulle aukesi tosi monen rap-kappaleen sanoma! Vivian innostuu.
sitten:
– Tänään aloitamme yhteiskuntaopin opiskelun! Luokka tuijottaa opettajaa selvästi pettyneenä. – Onko se sitä samaa yhteiskuntaa, jota rap-musiikissa arvostellaan? Vivian havahtuu pohtimaan. – Mitä niissä kappaleissa sitten lauletaan? Tai oikeastaan lausutaan?
– Mutta tätä koulua johtaa rehtori, Minni selvittää.
Jokainen meistä on vastuussa monista omaa elämää koskevista
– Onko rehtori sitten diktaattori, joka yksin päättää ihan kaikesta?
päätöksistä. Kukaan ei kuitenkaan pärjää kokonaan yksin, vaan kaikki
Santeri epäilee.
tarvitsevat muita ihmisiä tuekseen. Tarvitsemme muiden ihmisten apua
– No ei tietenkään ole, opettaja tuhahtaa ja jatkaa:
esimerkiksi silloin, kun sairastumme. Joskus ehkä tunnemme olomme
– Meitä opettajia kuunnellaan monissa asioissa. Ja oppilaita myös!
yksinäiseksi ja kaipaamme toisten ihmisten seuraa. Kun toimimme
opettaja tiedustelee.
yhdessä, meidän täytyy ottaa huomioon toisten ihmisten näkemykset.
– Jotain sellaista, että eliitti pitää valtaa, leivän köyhän suusta kavaltaa,
Meidän tulee myös miettiä, mitä vaikutuksia omalla toiminnallamme on
skoudet ajaa takaa kyttäautolla ja päättäjät on ihan pihalla…, Vivian lausuu
muihin ihmisiin.
rytmikkäästi. Väinö kääntyy yllättyneenä tuijottamaan Viviania. – Jaaha. Ja mikä sinun mielestäsi oli tuon kappaleen sanoma? opettaja
Myös koulussa tarvitaan yhteistyötä, jotta arki sujuisi. Oppilaat
kysyy.
ja opettajat tekevät yhteistyötä luokassa. Siistijöillä ja keittiön
– Että monet yhteiset asiat on huonosti hoidettu. Ja sitten arvosteltiin
henkilökunnalla on koulussa omat tärkeät tehtävänsä. Kaikki koulussa
vähän poliisia ja kansanedustajia. Ja sitä, että joillakin on enemmän
työskentelevät muodostavat yhdessä kouluyhteisön. Yhteisö tarkoittaa
rahaa kuin toisilla. Onko tämä kaikki sitä yhteiskuntaa? Vivian miettii
joukkoa ihmisiä, joita yhdistää jokin yhteinen asia. Yhteisöllä on usein myös
kuumeisesti.
yhteinen päämäärä sekä säännöt, joiden mukaan toimitaan.
– Yhteiskunta koostuu kaikista ihmisistä sekä ihmisten muodostamista ryhmistä. Näitä ryhmiä sanotaan yhteisöiksi, opettaja jatkaa.
Joukko ihmisiä saattaa pitää samanlaisesta musiikista. He eivät kuitenkaan
– Minä tiedän! Perhe on pieni yhteisö. Koululuokka on suurempi yhteisö.
välttämättä muodosta yhteisöä. Sen sijaan perhe ja koululuokka ovat
Ja koulu vielä suurempi, Minni sanoo tietävästi.
yhteisöjä. Yhteiskuntaopissa harjoitellaan, miten erilaisissa yhteisöissä toimitaan ja miten niissä vaikutetaan asioihin.
12
13
Me nyt – Koulu
YdinkYsYmYs
14
Me nyt – Koulu
Eduskunta säätää suomalaisia koskevat lait ja päättää valtion asioista.
Mikä on yhteisö?
TavoiTTeeT
Kansanedustaja on vaaleilla valittu eduskunnan jäsen. Eduskunnassa on 200 kansanedustajaa.
Oppilas ymmärtää, mitä yhteisön käsite tarkoittaa. tunnistaa yhteisölle tunnusomaisia piirteitä. ymmärtää, miksi ihmiset tarvitsevat toisiaan selvi täkseen arjessa.
Diktaattori on yksinvaltias, joka päättää yksin kaikista asioista.
• • •
käsiTTeeT Yhteisö on ryhmä, jonka jäsenillä on jokin yhdistävä tekijä. Yksittäinen yhdistä asia ei kuitenkaan vielä merkitse, että kyseessä olisi yhteisö. Tarvitaan myös yhteisiä päämääriä ja sääntöjä.
Tunnin kulku Oppikirjan tarinateksti s. 12−14, tietoteksti s. 14 Pohditaan yhdessä Kuvakysymykset oppikirjan s. 13 Toiminta Taitojen vihko s. 6−7
Yhteiskuntaoppi on oppiaine, jossa harjoitellaan yhteisöissä toimimista. Koska kaikki ihmiset kuuluvat erilaisiin yhteisöihin, on tärkeää, että niissä osataan toimia ja vaikuttaa.
14
Tunnin kulku Halutessaan opettaja voi käyttää opettajan oppaassa ehdotettua jäsennystä oppituntien toteuttamisessa.
8