Głos Czarnkowsko - Trzcianecki 19/04/23

Page 1

Czytajrównież w internecie www.glosonline.pl R E K L A M A Czarnkowsko -Trzcianecki Nr 4/11/23 19 kwietnia 2023r. ISSN 2545-3762 MIESIĘCZNIK BEZPŁATNY Maria Małgorzata Janyska Posłanka na Sejm RP /mmjanyska /MJanyska biuro@mjanyska.pl RYSZARD SURMA PATRONEM SZPITALA

19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl

Trenuj jak żołnierz

WOJSKO „Trenuj jak żołnierz” to poszerzona 16-dniowa wersja szkoleń znanych z "Trenuj z wojskiem" dla ochotników chcących nauczyć się podstawowych umiejętności wojskowych.

Kto powinien pomóc rannemu zwierzęciu?

ZWIERZĘTA Co z rannym zwierzęciem? Kto powinien mu pomóc? Obowiązujące procedury przypomniał Ogólnopolski Związek Zawodowego Lekarzy Weterynarii.

Projekt „Trenuj jak żołnierz” to propozycja dla każdego, kto ukończył 18 lat i ma obywatelstwo polskie. Jest rozwinięciem popularnego projektu „Trenuj z wojskiem”. szkolenia są bezpłatne, a dodatkowo ochotnicy mogą otrzymać wynagrodzenie. Celem projektu jest szerokie przeszkolenie uczestników oraz budowanie potencjału rezerw Wojska Polskiego.

„Trenuj jak żołnierz” umożliwia ochotnikom zgłoszenie się na 16-dniowe szkolenie wojskowe, które będzie prowadzone w uelastycznionej, dwuetapowej formule. Pierwszy z nich to 2-dniowe pozna-

nie jednostki i wojska, drugi to 14-dniowe szkolenie w czasie wakacji. W trakcie całego cyklu uczestnik nauczy się podstawowych umiejętności wojskowych m.in. posługiwania się bronią i strzelania, taktyki, terenoznawstwa, przetrwania w trudnych warunkach, walki wręcz, łączności i podstaw musztry.

Pierwszy etap który pozwoli zapoznać się z wojskiem i jednostką, rozpocznie się w weekendy majowe: 6-7 i 13-14 maja, zaś szkolenie właściwe będzie prowadzone między 16-29 lipca i 6-19 sierpnia. Szkolenie prowadzone jest w oparciu o infrastrukturę 30 jednostek

wojskowych na terenie całego kraju – zgłaszający może wybrać dowolną z nich.

W trakcie trwania szkolenia jednostki wojskowe zapewniają wyżywienie, zakwaterowanie, wyposażenie i ubezpieczenie. Dodatkowo każdemu szkolącemu przysługuje wynagrodzenie jako szeregowemu żołnierzowi rezerwy - 130 zł za dzień szkolenia. Szkolenie kończy się złożeniem przysięgi wojskowej i wejściem do pasywnej rezerwy Wojska Polskiego.

Zapisy prowadzone są za pośrednictwem elektronicznego systemu naboru pod adresem: trenujjakzolnierz.wp.mil.pl.

Wkraju było głośno ostatnio o rannym łosiu, który ucierpiał w zderzeniu z samochodem. Zwierzę konało przez kilka dni w męczarniach, bo żadna służba odpowiedzialna za skrócenie jego męki nie zareagowała na czas. Takie sytuacje mogą zdarzyć się wszędzie. O potrącenie zwierzęcia łatwo szczególnie w tak leśnych terenach jak tereny powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Kto powinien zareagować? Obowiązujące procedury przypomina w swoim stanowisku Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii (OZZLW): - Obecne przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie precyzują który podmiot ma obowiązek udzielić pomocy potrzebującym zwierzętom dziko występującym. Ustawa o ochronie zwierząt stanowi, że w przypadku konieczności bezzwłocznego uśmiercenia, w celu zakończenia cierpień zwierzęcia, potrzebę jego uśmiercenia stwierdzić może nie tylko lekarz weterynarii, ale także członek Polskiego Związku Łowieckiego, inspektor organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, funkcjonariusz Policji, straży ochrony kolei, straży gminnej, Straży

Kupię

URSUSY, ZETORY FERGUSONY,MTZ, PRONARY, BELARUSY ładowarki oraz przyczepy rolnicze.

tel. 601 72 94 83

REDAKCJA ul. Sikorskiego 33 (pok. 308), 64-920 Piła. tel. +48 502 499 731

Redaktor naczelny: Agnieszka Świderska tel. +48 502 499 731 (a.swiderska@glosonline.pl)

Kontakt: redakcja@glosonline.pl www.glosonline.pl

REKLAMA I MARKETING ul. Sikorskiego 33 (pok. 307), 64-920 Piła

Elżbieta Możejko tel. 691 418 537 (e.mozejko@glosonline.pl)

Kontakt: tel. 691 418 537, e-mail: reklama@glosonline.pl; www.glosonline.pl

WYDAWCA Agencja Promocyjno – Wydawnicza MEDIA sp. z o.o.

ul. Sikorskiego 33, 64-920 Piła. Kontakt: tel. +48 691 418 537, www.glosonline.pl NIP: 764-27-06-478

Granicznej, pracownik Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych, strażnik Państwowej Straży Łowieckiej, strażnik łowiecki lub strażnik Państwowej Straży Rybackiej. Obowiązujące normy prawne, co należy wyraźnie podkreślić, nie nakazują wydania decyzji o uśmierceniu. W przypadkach niecierpiących zwłoki, aby stwierdzić potrzebę uśmiercenia konającego zwierzęcia, uprawniony jest pracownik każdego z ww. podmiotów.

Z uwagi na powtarzające się w kraju sytuacje przerzucania między służbami odpowiedzialności za los potrzebujących zwierząt dzikich, szczególnie, gdy historia stanu

zdrowia zwierzęcia jest nieznana lub wątpliwa, OZZLW zwraca się z apelem do wszystkich podmiotów wymienionych w ustawie o ochronie zwierząt, o zaprzestanie uzależniania udzielenia pomocy żywym istotom od wydanej dyspozycji właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii, gdyż taki tryb postępowania nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa. OZZLW apeluje o przeprowadzenie stosownych szkoleń przez uprawnione do działań służby, tak aby nie powtórzyła się sytuacja, że cierpiące zwierzę nie otrzymało natychmiastowej pomocy.

DRUK Polska Press Sp. z o.o. Oddział Poligrafia ul. Domaniewska 45 02-672 Warszawa Drukarnia w Bydgoszczy ul. Grunwaldzka 229 85-438 Bydgoszcz.

Redakcja nieodpowiada za treść zamiesz czo nych ogłoszeń. Redakcja niezwraca tekstów niezamówionych oraz zastrzega sobie prawo ich redagowania i skracania. Rozpowszechnianie materiałów redakcyjnych bez zgody wydawcy jest zabronione.

2 | Z DRUGIEJ STRONY |
R E K L A M A

Groźny pożar w Folsztynie

POŻAR Kilkudziesięciu strażaków walczyło z pożarem, który w niedzielne popołudnie wybuchł w Folsztynie w gminie Wieleń. W ogniu stanęły dwie ciężarówki. Spłonęły doszczętnie.

Straż otrzymała zgłoszenie o pożarze o godz. 14.46.

Paliły się dwa samochody ciężarowe. Mężczyzna, który na własną rękę próbował ugasić ogień, został ciężko poparzony. Śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego został przetransportowany do szpitala, Jego stan jest bardzo poważny. Ma poparzone 60 procent ciała. Ciężarówki, które próbował ratować, spłonęły doszczętnie.

W akcji gaśniczej brały udział zastępy z JRG Trzcianka, OSP

Wieleń, OSP Pęckowo, OSP

Gajewo, OSP Drawsko i OSP

Jędrzejewo. Przyczyny pożaru ustala policji.

Fot. OSP Wieleń

27-latek wpadł z narkotykami

POLICJA Kryminalni z trzcianeckiego komisariatu weszli do mieszkania 27-letniego mieszkańca Trzcianki. Podczas przeszukania znaleźli ponad 180 gramów amfetaminę, marihuanę oraz ecstasy.

Mężczyzna był już w przeszłości notowany za nielegalną

uprawę konopi indyjskich. Teraz wpadł w znacznie poważniejsze kłopoty. Kryminalni rozpracowujący dilerów zapukali pod koniec marca do jego mieszkania. Podczas przeszukania znaleźli ponad 180 gramów nielegalnych

środków - amfetaminy, marihuany oraz ecstasy. 27-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.

Jest nowy szef kryminalnych

POLICJA Komisarz Bernard Cimcioch, dotychczasowy zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Trzciance, nowym szefem kryminalnych w czarnkowskiej komendzie. Na fotelu w Trzciance zastąpił go podkom. Grzegorz Kazarnowicz.

- W sprawie zostało wszczęte śledztwo. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie zarzutu posiadania znacznej ilości narkotyków. Przyznał się –mówi Karolina Górzna-Kustra, rzecznik czarnkowskiej policji. Prokurator zastosował wobec 27-latka środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz poręczenie majątkowe. Sprawa jest rozwojowa i nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

Fot. KPP Czarnków

Ford zderzył się z beemką

WYPADEK Dwie osoby ucierpiały w wypadku do którego doszło 5 kwietnia na drodze wojewódzkiej nr 178 Trzcianka – Niekursko.

Wypadek zdarzył się w godzinach popołudniowych. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierująca fordem 61-letnia mieszkanka gminy Trzcianka podczas manewru skrętu zderzyła się bocznie z jadącym prosto samochodem marki BMW, którym kierował 39-letni mieszkaniec Przemyśla. Kierującą fordem oraz pasażerkę beemki z obrażeniami ciała przetransportowano do szpitala. Policja wyjaśnia przyczyny i okoliczności zdarzenia. W zabezpieczaniu miejsca wypadku brały udział zastępy z JRG Trzcianka i OSP Niekursko.

Ciąg dalszy zmian na stanowiskach kierowniczych w Komendzie Powiatowej Policji w Czarnkowie. Zmiany kadrowe dotyczą naczelników wydziałów, a także zastępcy komendanta komisariatu. Pod koniec marca na odprawie kadry kierowniczej komendant powiatowy podinsp. Mikołaj Szydzik wręczył rozkazy personalne: kom. Bernardowi Cimciochowi, dotychcza-

sowemu zastępcy komendanta Komisariatu Policji w Trzciance, teraz nowemu szefowi kryminalnych; podkom. Adamowi Rowickiemu, dotychczasowemu pełnomocnikowi ds. ochrony informacji niejawnych, który został nowym zastępcą naczelnika Wydziału Prewencji; podkom. Grzegorzowi Kazarnowiczowi, dotychczasowemu Kierownikowi Referatu Prewencji trzcianeckiego komisa-

riatu, który zajął fotel zastępcy komendanta Komisariatu Policji w Trzciance. Komendant awansował również Bartosza Hammerlinga na Kierownika Ogniwa Prewencji Komisariatu Policji w Wieleniu, a także asp. szt. Małgorzatę Sygnecką na specjalistę zespołu ds. wykroczeń i organizacji służby Wydziału Prewencji KPP w Czarnkowie.

Fot. KPP Czarnków

Na włamanie z jutowym workiem

KRADZIEŻE 38-letni mieszkaniec powiatu wałeckiego odpowie za włamania do domków letniskowych na terenie gminy Krzyż Wlkp. Został ujęty na gorącym uczynku przez czujnych sąsiadów.

Sceny niczym z filmu rozegrały się w jednej z miejscowości na terenie gminy Krzyż Wlkp. Doszło tam do włamań do dwóch domków letniskowych. Uciekającego złodzieja z jutowym workiem

pełnym fantów zatrzymali czujni sąsiedzi. Okazał się nim 38-letni mieszkaniec powiatu wałeckiego, a wśród skradzionych rzeczy, były m.in. narzędzia, elektronarzędzia oraz elementy instalacji grzewczej.

Nominuj policjanta, który ci pomógł

Złodzieja przejęli od sąsiadów krzyscy policjanci, którzy postawili mu zarzut kradzieży z włamaniem. 38-latek przyznał się do kradzieży. Był już wcześniej karany za za podobne przestępstwa.

KONKURS Jeszcze do końca maja można zgłaszać nominacje w ogólnopolskim konkursie “Policjant, który mi pomógł”. Nominować może osoba prywatna, instytucja lub organizacja.

Wiemy jakie znaczenie ma reakcja policjantów na wezwanie do „awantury domowej” jeśli jest dobrze przeprowadzona, a dalsze działania konsekwentne to może być początkiem końca dramatu w rodzinie. Coraz częściej osoby pokrzywdzone mówią pozytywnie o pracy policjantów świetnie wykonujących swoje obowiązki i konsekwentnie stosujących procedury prawne – to Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”

IPZ, pomysłodawca konkursu, którego organizację przejęła teraz w całości Komenda Główna Policji. Nie zmieniła się tylko idea konkursu: chodzi w nim o nagradzanie takich właśnie policjantów. I nie chodzi tylko o profesjonalizm i empatię wobec ofiar przemocy domowej, ale także o pomoc pokrzywdzonym innym przestępstwami czy poszkodowanym w wypadkach.

Zgłoszenia policjanta do konkursu może dokonać osoba indywidualna, instytucja lub

organizacja. Zgłoszenia można nadsyłać do końca maja. Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie konkursy.

Pięciu laureatów wybierze Komisja, w skład której wchodzi przedstawiciel Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz laureaci trzech ostatnich edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł”.

www.glosonline.pl 19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 3 | NA BIEŻĄCO |
Fot. OSP Niekursko GłosONLINE.PL

Kiedy szybciej do Poznania i Szczecina?

KOMUNIKACJA W tym roku nie pojedziemy szybciej w kierunku Poznania i Szczecina. Opóźnia się zakończenie modernizacji linii kolejowej 351. - Obecnie zakładane docelowo skrócenie czasu podróży planowane jest w 2024 roku – informuje PKP PLK. Według ekspertów możemy poczekać do 2025 roku.

Głośno było ostatnio o niekończącej się modernizacji magistrali E20 na odcinku Swarzędz –Sochaczew. Po sześciu latach prac, które pochłonęły 2,3 mld złotych, podróż z Warszawy do Poznania skróci się aż o sześć minut. Pierwotnie prace miały się zakończyć w 2020 roku. Teraz mówi się o końcówce tego roku. To również nowy termin zakończenia prac na linii kolejowej 351

Poznań Główny – Szczecin

Dąbie będącej częścią magistrali E59. To jeszcze większa inwestycja niż ta na trasie Poznań-Warszawa, choć ostatnio było o niej nieco ciszej. PKP

Polskie Linie Kolejowe realizują ją przy współfinansowaniu unijnym w instrumentu

„Łącząc Europę” (CEF), a jej wartość to 4,1 mld złotych. Blisko 190 kilometrów linii

kolejowej łączącej Poznań

i Szczecin miało być gotowych

w połowie 2022 roku. Na początku tego roku PKP PLK

deklarowało, że prace zakończą się w ciągu najbliższych 10 miesięcy. Nie brakuje obaw, że linia 351 podzieli los linii z Poznania do Warszawy, i to nie tylko pod względem opóźnienia zakończenia prac. Docelowo modernizacja 190 kilometrów linii kolejowej z Poznania do Szczecina, która obejmuje m.in. wymianę infrastruktury kolejowej, przebudowę 19 stacji i 13 przystanków, ma skrócić czas przejazdu z Poznania do Szczecina o około 50 minut. Jak to się rozłoży na poszczególnych odcinkach? O ile pojedziemy szybciej z Poznania do Krzyża? A z Krzyża do Szczecina?

Przed modernizacją najszybsze pociągi pokonywały trasę z Poznania do Szczecina w 2 godziny i 11 minut. Na nowych torach będą mogły się rozpędzić do 160 km/h i przejechać całą trasę w godzinę i 50 minut. Większa przepustowość linii ma pozwolić na przejazd większej liczby pociągów

i uruchomienie dodatkowych połączeń dalekobieżnych i regionalnych. Pytanie tylko czy przewoźnicy wykorzystają te możliwości? Samorząd województwa wielkopolskiego, który odpowiada za organizację kolejowych regionalnych przewozów pasażerskich na terenie Wielkopolski, zamierza wykorzystać jedynie zmodernizowany odcinek z Poznania do Wronek i Szamotuł. A co z resztą wielkopolskiego odcinka? Z Mokrzem? Miałami? Drawskim Młynem? Krzyżem?

Na lepszej przepustowości zyska również ruch towarowy. Nowa trasa będzie mogła obsługiwać pociągi o długości 750 metrów, a im dłuższy pociąg, tym więcej wagonów i ładunków. Zdaniem przewoźników, 750 metrów to optymalna długość pociągu z kontenerami, która pozwala konkurować z transportem samochodowym. A pociągi towarowe będą mogły być nie tylko

dłuższe, ale również szybsze: maksymalnie 750-metrowy skład będzie mógł rozwinąć prędkość do 100 km/h. I tym przypadku jest duża szansa na to, że potencjał całej linii zostanie wykorzystany.

Na razie wciąż trwają prace. Inwestycja prowadzona jest na kilku odcinkach przez różnych wykonawców. Przetarg na odcinek Wronki – Krzyż (bez stacji Krzyż) wygrał Strabag, a zakres realizowanych przez niego prac obejmuje m.in. budowę nowego toru o długości 60 kilometrów, montaż 30 nowych rozjazdów, przebudowę 6 peronów, nową sieć trakcyjną, a także przebudowę 13 obiektów inżynieryjnych.

Z kolei odcinek Krzyż – Dobiegniew modernizuje PORR, który ma do przebudowy 47 kilometrów torów, budowę 12 rozjazdów, przebudowę bądź budowę 15 przepustów, 9 mostów, 9 wiaduktów, modernizację 6 przejazdów, przebudowę trakcji na całym odcinku oraz

budowę 6 peronów w pełni dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Warto wspomnieć, że na całym odcinku od Wronek do Słonic j długości trasy przejazdy mają być wyposażone w nowe rogatki, sygnalizacje świetlną i dźwiękową, a także nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Jak wygląda zaawansowanie prac? Dwa nowe tory z siecią trakcyjną i nowoczesnymi urządzeniami sterowania są już gotowe m.in. na odcinkach Poznań – Wronki, Szczecin Dąbie – Reptowo i Słonice – Choszczno, a jeden m.in. na odcinkach Drawski Młyn – Krzyż Wielkopolski, Reptowo – Stargard i Dolice – Choszczno. Co dzieje się dokładnie na odcinku Krzyż – Dobiegniew? PORR ostatni raz informacją z Krzyża podzielił się rok temu. Był to filmik na którym chwalili się ponad 400-metrowym bypassem - tymczasowym objazdem

na nasypie ziemnym wzdłuż modernizowanej linii, który pozwolił uniknąć konieczności zamknięcia remontowanego odcinka. Co dzieje się teraz na modernizowanym odcinku, który zgodnie z umową miał być skończony do końca 2022 roku? Tym PORR już się nie chwali, a PKP jako przyczynę nieplanowanego wydłużenia całej inwestycji wymienia opóźnienia przy wymianie tor rów, budowie wiaduktów, i remontów peronów.

Zarządzanie i nadzór nad realizacją prac na odcinku od Wronek do Słonic sprawuje Safege, której kontrakt z PKP PLK opiewa na 15 mln złotych. Czy nie ma ryzyka, że w przypadku zbyt dużego opóźnienia PKP będzie musiało zwrócić unijne dofinansowanie? Chodzi w końcu o rozliczenie inwestycji w ramach perspektywy finansowej 2014-2020. Centrum Unijnych

Projektów Transportowych zapewnia, że pieniądze z CEF są

19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 4 | NA BIEŻĄCO |

niezagrożone. Powołuje się na stanowisko zarządzającej programem Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA), które dopuszcza możliwość przedłużenia realizacji projektów nawet do końca 2024 roku.

Czy tyle czasu wystarczy wykonawcom? Piotr Malepszak,

ekspert kolejowy, w wywiadzie dla Rynku Kolejowego nie kryje obaw. - Modernizacja linii Poznań Szczecin na odcinku KrzyżSzczecin jest już bardzo mocno opóźniona i postępy prac budzą obawy co do zakończenia robót nawet do końca 2024 roku. Realnie należy ocenić że wskazywany czas przejazdu

będzie możliwy najwcześniej z końcem 2025 roku – mówi Piotr Malepszak. Tymczasem w Miałach z kilkumiesięcznym opóźnieniem oddano w lutym do użytku nowy peron nr 2. Stary, niski peron zastąpił nowy - dłuższy, szerszy i wyższy, który jest wygodniejszy przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągów.

Pojawiły się też nowe wiaty i ławki, tablica informacyjna, nowe nagłośnienie i oświetlenie, a w połowie roku na peronie ma się znaleźć także infokiosk, zegar i kamery monitoringu. Antypoślizgowa nawierzchnia i ścieżki naprowadzające mają ułatwiać poruszanie się osobom niewidomym i niedowidzącym,

a pochylnie w pobliżu przejazdów – pasażerom z niepełnosprawnościami ruchowymi.

- Jeszcze w tym roku w podobnym standardzie zmodernizowany zostanie sąsiedni peron, a także drugi tor na odcinku Wronki-Miały – zapewnia spółka PKP PLK.

Warto również wspomnieć, że 29 przejazdów na odcinku Wronki- Słonice zostaną wyposażonych w nowe rogatki i sygnalizację świetlną i dźwiękową, a także nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

A na modernizacji linii 351 mają skorzystać nie tylko pasażerowie, ale również zwierzęta. Na całej trasie powstanie blisko sto bezpiecznych przejść dla ssaków, gadów i płazów. Wśród dostosowanych obiektów są m.in. mosty na Noteci, Drawie i Bukówce.

- Kolejowe mosty i przepusty są wyposażane w specjalne półki. Przy niektórych mostach są pozostawione pasy terenu, które pozwolą bezpiecznie przejść pod torami obok rzek dużym ssakom jak sarny, wilki, dziki, lisy – informuje PKP PLK.

Connecting Europe Facility - CEF

Głównym celem programu CEF jest finansowanie modernizacji i budowy infrastruktury, w szczególności transportowej położonej na transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T oraz energetycznej, zlokalizowanej wzdłuż transeuropejskich sieci energetycznych (TEN-E). Budżet CEF na lata 20212027 wynosi 33,7 mld EUR, w tym zastosowany został podział na trzy główne obszary: transport – 25,8 mld EUR, energia – 5,8 mld EUR, technologie cyfrowe – 2,1 mld EUR.

CEF jest instrumentem zarządzanym przez Komisję Europejską (KE). KE ogłasza konkursy, a potem dokonuje wyboru projektów do dofinansowania. Z ramienia KE za wdrażanie CEF odpowiada Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA). Jednocześnie, zanim wnioskodawca złoży projekt do oceny KE, musi uzyskać zgodę państwa członkowskiego, w którym będzie realizował projekt. W Polsce wiąże się to z przesłaniem wniosku do weryfikacji do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

www.glosonline.pl 19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 5 | NA BIEŻĄCO |
R E K L A M A

Doktor Ryszard Surma patronem czarnkowskiego szpitala

WYDARZENIE „Niezwykły lekarz, który życiową misję wypełnił najpiękniej”. Skromny, utalentowany, pracowity, a przy tym bardzo zdolny i zawsze gotowy bezinteresownie pomóc i służyć drugiemu człowiekowi. Świadectwo jego wieloletniej pracy i autorytetu lekarza pediatry wielokrotnie podkreślano podczas uroczystości nadania imienia Szpitalowi Powiatowemu w Czarnkowie.

D zień, 13 kwietnia 2023

r. to ważna data dla Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czarnkowie. Patronem Szpitala został doktor

Ryszard Surma, niezwykły lekarz - pediatra, człowiek skromny i wyjątkowy, oddany do końca służbie drugiemu człowiekowi.

Ryszard Surma urodził się 20 sierpnia 1946 r. w Stajkowie, gmina Lubasz. Studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu rozpoczął w 1965r. Był bardzo pilnym studentem i wiele egzaminów zaliczył przed terminem. Przerwy wakacyjne poświęcał już na naukę przedmiotów z następnego semestru. Dyplom obronił 25 czerwca 1971r., a 15 grudnia 1978r. uzyskał tytuł specjalisty pediatrii. Po ukończeniu studiów otrzymał propozycję pracy naukowej na Akademii, a także wielokrotne propozycje pracy za granicą, jednak ważniejsze dla niego było niesienie pomocy chorym dzieciom.

W latach 1981-1986 w Szpitalu w Czarnkowie pełnił funkcję ordynatora oddziału dziecięcego. Przez całe swoje życie, można powiedzieć, że do ostatnich jego chwil, przyjmował swych pacjentów, małych i dużych w domu, w swym gabinecie. Kiedy pojawiał się w domu rodziców w Lubaszu, natychmiast, często do późnych godzin nocnych, ustawiała się przed nim kolejka samochodów z chorymi. Kiedy przeniósł się do Szamotuł, szybko odnaleźli go mieszkańcy Czarnkowa i całej okolicy. Wieść o wyjątkowym lekarzu „Judymie” rozniosła się po całej Wielkopolsce. Nie odmawiał nikomu. Wielu odwiedzał w domach z niezmiennym opanowaniem na twarzy, wielką czarną torbą lekarską w ręku i prochowcu, zarzuconym na ramiona. Do każdego podchodził z należytym szacunkiem i powagą. Ciepły, życzliwy, zawsze gotowy do niesienia

19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 6 | POWIAT |

pomocy. Świadomie zrezygnował z założenia własnej rodziny. Wiódł życie bardzo skromne i takim był człowiekiem. Zmarł w słoneczne południe 7 kwietnia 2018 r. po przyjęciu ostatniego pacjenta. Na uroczystości pogrzebowej 10 kwietnia w Sanktuarium w Lubaszu żegnały go setki wdzięcznych pacjentów, którzy z głębi serca pragnęli po -

dziękować doktorowi za jego piękne życie, pełne miłości do drugiego człowieka, pokory i zwykłej ludzkiej uczciwości. Na grobie Doktora Surmy znalazły się słowa, które wypowiedział Napoleon Bonaparte: „Wszystko umiera, tylko pamięć dobrych uczynków nie ginie”. Wybór Doktora Surmy na patrona Szpitala

Powiatowego w Czarnkowie jest pięknym utrwaleniem pamięci o wielkim człowieku, lekarzu z Ziemi Czarnkowskiej.

Inicjatywa wyboru doktora Ryszarda Surmy na patrona Szpitala Powiatowego w Czarnkowie poparta została stanowiskami Rady Miasta Czarnków, Rady Gminy Czarnków oraz Rady Gminy

Lubasz. Pozytywnie zaopiniowana została przez Zarząd Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego oraz środowisko pracowników szpitala. Są ludzie, którym śmierć nie przeszkadza żyć. Niech przykład życia doktora Ryszarda Surmy znajduje naśladowców. Warto i trzeba przypominać tego niezwykłego lekarza, który swoją ziemską

misję wypełniał najpiękniej.

Starosta Feliks Łaszcz korzystając z okazji wyraził głębokie wyrazy uznania dla wszystkich, dzięki którym ta cenna inicjatywa doczekała się realizacji: - Dziękuję wszystkim, którzy pomogli z potrzeby serca. To dzięki darczyńcom udało się zrealizować plany związane z nadaniem imie -

nia Szpitalowi Powiatowemu w Czarnkowie. Niech wybór Doktora Surmy na patrona będzie przykładem dla innych, wzorem bezinteresownej służby drugiemu człowiekowi, z pięknie wypełnioną życiową misją.

Bożena Sadowska, Dyrektor ZZOZ w Czarnkowie

Wioletta Szukajło, Starostwo Powiatowe w Czarnkowie

Nie wypalaj traw! Ogień zabija też podpalaczy

POŻARY Rok temu w pożarach traw zginęło w Polsce 10 osób, a 87 zostało rannych. Zginęły też tysiące zwierząt. Do końca kwietnia trwa kampania społeczna straży pożarnej „STOP pożarom traw”.

Tylko rok temu w marcu odnotowano 18 405 pożarów traw oraz 800 pożarów w lasach, których przyczyną były często pożary łąk. W tym roku pożarów jest zdecydowanie mniej, ale trawy wciąż płoną. Wypalanie traw, jedna z najbardziej bezmyślnych i szkodliwych praktyk pseudorolniczych, wciąż ma bowiem swoich wyznawców. Nie odstrasza ich groźba surowej kary, nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Rozzuchwala bezkarność. Policja rzadko ich ściga, chociaż ich tożsamość nie jest dla nikogo tajemnicą,

zwłaszcza gdy pożar wymknie się spod kontroli.

Sankcje Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa również przypominają stracha na wróble: w 2022 r. za wypalanie traw ARiMR w skali całego kraju zmniejszyła dopłaty tylko czterem rolnikom.

„Poszkodowani” najczęściej nie podają żadnych strat. Przecież nic się nie spaliło. Tylko trawa… Straty liczą za to strażacy. Do połowy maja 2022 r.

wyjeżdżali ponad 35 tysięcy razy do pożarów traw, łąk i nieużytków rolnych. Średnia akcja trwała 58 minut, Zużyli ponad

85 milionów litrów. Strażackie straty oszacowali na ponad 7 mln złotych.

Straty liczy też przyroda. Ogień zabija ptaki, które właśnie teraz wysiadują jaja. Zabija zapylacze - pszczoły i trzmiele. Ginie drobna zwierzyna, a nawet duża, bo łatwo stracić orientację w dymie, trudniej uciec przed ogniem. A ten uśmierca też sprzymierzeńców rolników - mrówki, które "przewietrzają" glebę czy biedronki, które zjadają mszyce. Giną także pożyteczne dżdżownice i inne bezkręgowce. Co zostaje? Spalona, wyjałowiona gleba, która rege-

neruje się przez kilka lat. Dym z płonących łąk stanowi też zagrożenie dla kierowców. Łatwo o kolizję czy wypadek. Zdarza się też, że sami podpalacze stają się ofiarami. Zdarza się, że w pożarach, które zaczęły się od traw, tracą cały dobytek, a nawet życie.

- Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są, że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby w porę zareagują. Niestety, mylą się i czasami kończy się to tragedią – przestrzegają strażacy.

www.glosonline.pl 19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 7 | POWIAT |

Ulica Parkowa na sportowo

INWESTYCJE Gmina Czarnków zakończyła przebudowę ulicy Parkowej w Gębicach i budowę infrastruktury sportowej.

Oficjalna nazwa zakończonego przedsięwzięcia to „Przebudowa drogi gminnej, ul. Parkowej w Gębicach, wraz z dokumentacją techniczną i infrastrukturą towarzyszącą rekreacyjno-sportową”. Wykonawcą robót budowlanych była firma Gartenbruk z Lubiewa. Inwestycja była realizowana w Gębicach na działce nr 499/35.

W ramach zadania powstało tam boisko do piłki nożnej, plac zabaw, siłownia plenerowa oraz mała architektura. Wykonano też nawodnienia boiska.

Inwestycja kosztowała 255 tys. złotych, z czego wkład własny Gminy Czarnków wyniósł 110 175,27 zł, a 144 824,73 zł to dofinansowanie z Funduszu Przeciwdziałania

Spotkanie Wielkanocne w Fundacji Gębiczyn

COVID-19 na zadania inwestycyjne dla jednostek samorządu terytorialnego.

Nie jest to jedyna inwestycja w sportową infrastrukturę w Gębicach w ostatnim czasie. Na ukończeniu w sąsiedztwie szkoły jest budowa pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej, na którym swoje mecze będzie rozgrywał Sokół Gębice.

SPOŁECZNOŚĆ 6 kwietnia w Centrum Praktyk Kulturalnych i Integracji Społecznej w Gębiczynie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Świąt Wielkiej Nocy.

Zaproszeni goście przed budynkiem Starej Stajni wspólnie utworzyli ozdobę wielkanocną - jajka kolorowe, element integracyjnego zadania. Prezes Fundacji Gębiczyn Dorota Skucińska opowiedziała o działaniach Fundacji w ostatnim czasie, działaniach w Centrum Integracji Społecznej (CIS), w Mobilnym Klubie Seniora oraz złożyła życzenia Wiel-

kanocne. Po części oficjalnej i wystąpieniach było wspólne śniadanie. Panowała miła i serdeczna atmosfera. Uczestnicy przygotowali stoisko z zającami z drewna, które można było nabyć za symboliczną cenę, oczywiście nie mogło zabraknąć upominków od Wójta Gminy Czarnków Bolesława Chwarścianka. W kuluarach toczyły się ożywione dyskusje. Wydarzenie

w całości było przygotowane przez uczestników oraz instruktorów CIS. Spotkanie organizowane cyklicznie każdego roku realizowane w myśl spotkania integracyjnego. Należy pamiętać, że nie wszyscy mają możliwość przeżywania świąt w swoim środowisku. Dzięki takim spotkaniom realizowane są oddziaływania z zakresu reintegracji społecznej.

Turniej w Sarbii. Szkolni mistrzowie na 100 polach

TURNIEJ 5 kwietnia odbył się kolejny już Gminny Turniej w Warcabach 100 –polowych, którego organizatorem była w Szkoła Podstawowa im. Mistrzów Sportu w Sarbii. Chłopcy klasy VII - VIII

Wturnieju wzięło udział 44 zawodników z pięciu szkół

podstawowych z terenu gminy

Czarnków. Rozgrywki toczyły się w trzech kategoriach

wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI i klasy VII-VIII. Nad

prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał sędzia główny – Sylwester Flisikowski.

Wyniki:

Dziewczęta klasy I-III

I m. Dorota Łucyk

- SP Sarbia

Chłopcy klasy I-III

I m. Bartosz Leśniewski

- SP Romanowo Dolne

Dziewczęta klasy IV-VI

I m. Amelia Sobotka

- SP Gębice

Chłopcy klasy IV-VI

I m. Franciszek Łucyk

- SP Sarbia

Dziewczęta klasy VII-VIII

I m. Joanna Kubiś

- SP Romanowo Dolne

I m. Arkadiusz Kamiński - SP Sarbia

Na wszystkich uczestników turnieju czekały nagrody. W tym roku ich pula była niezwykle wysoka, dzięki wsparciu sponsorów m.in.: Nadleśnictwo Sarbia, Bank PKO BP w Czarnkowie, Bank Spółdzielczy w Czarnkowie, firmy Steico, Oknario, Mirtech, Multi Color, Marbud, WPA oraz sponsorzy indywidualni: p. Stróżyńscy i p. Turek. Nagrodę specjalną ufundowała posłanka Maria Janyska, która wszystkich

18 zwycięzców zaprosiła do Sejmu. Wyjazd do Warszawy wraz z opiekunami ze szkół zaplanowano na 6 czerwca. Medale zwycięzcom wręczał Wójt Gminy Bolesław Chwarścianek, Żaneta Strzelewicz, dyrektor Banku PKO BP w Czarnkowie wręczała nagrody ufundowane przez bank, a Barbara Krzysztofiak – nagrody ufundowane przez nadleśnictwo.

19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 8 | | M A T E R I A Ł P R O M O C Y J N Y

Człowiek Dla Człowieka

WYDARZENIE Już drugi rok z rzędu udało się zorganizować wydarzenie pt: „Człowiek Dla Człowieka”. Odbędzie się w sobotę, 22 kwietnia, na Placu Wolności w Czarnkowie. Rozpocznie się o godz. 12.00.

Wydarzenie ma charakter edukacyjno-rozrywkowy.

Organizator projektu (Klub Honorowych Dawców Krwi Krwawi Wojownicy Czarnków) chce propagować krwiodawstwo oraz zdrowy styl życia w nowoczesny i kreatywny sposób. Stwarza również możliwość do zaspokojenia ciekawości osób przybyłych tego dnia na Plac Wolności, ponieważ będą mieli oni okazję zadawania pytań przybyłym specjalistom w swoich dziedzinach.

Tego dnia będą z nami: Agencja

Ochrony Combat z Czarnkowa, Komenda Powiatowa Policji Czarnków, Regionalne Centrum

Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Powiatowa

Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Czarnkowie, Żan-

darmeria Wojskowa wydział Poznań, Urząd Transportu Ko-

lejowego, Służba Więzienna

wydział Wronki, Maltańska

Służba Medyczna oddział Tar-

nówka oraz Klub Honorowych

Dawców Krwi Krwawi Wojownicy Czarnków.

Szykuje się świetna zabawa. Przewidziane są atrakcje oraz pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zostanie stworzona możliwość oddania krwi w krwiobusie bez wcześniejszej rejestracji. Przewidziane są drobne upominki; tego dnia nikt nie opuści Placu Wolności z pustą ręką. Agnieszka Śmiałkowska- Gieremek

Nasza wieś nasza wspólną sprawą

Zarząd Województwa Wielkopolskiego ogłosił nabór na kolejną edycję otwartego konkursu ofert „Nasza wieś, naszą wspólna sprawą” Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych w dziedzinie działalności wspomagającej rozwój obszarów wiejskich Maksymalna wysokość dofinansowania jednego zadania wynosi 12 tys. zł, nie więcej jednak niż 80% całkowitego kosztu zadania. Konkurs obejmuje zadania, które będą realizowane nie wcześniej niż 1 sierpnia 2023 r., a ich zakończenie nastąpi nie później niż 15 listopada 2023 r.; dotyczą miejscowości uczestniczących w programie „Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+”. Termin składania ofert: 5 maja.

Nadnotecka marka z Czarnkowa

WYRÓŻNIENIA Piwo Noteckie, desery, serek, śmietana i słodka śmietanka Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie oraz Myszka wędzona premium z Zakładów Mięsnych Czarnków „Dolina Noteci” z certyfikatami jakości Nadnotecka Marka.

Certyfikacja zorganizowana przez Związek Miast i Gmin Nadnoteckich jest przedsięwzięciem kierowanym do wszystkich producentów i wytwórców produktów spożywczych wytwarzanych na terytorium funkcjonowania Związku. Główne cele certyfikacji to promowanie lokalnych producentów i wytwarzanych przez nich wyrobów, wykorzystanie potencjału gospodarczego Regionu, marketingowe wykorzystanie dziedzictwa rzeki Noteci i rejonu nadnoteckiego oraz podejmowanie działań zmierzających do zwiększenia dostępności komercyjnej do produktów lokalnych wytwarzanych na terenie Związku.

Producenci mają prawo posługiwać się certyfikatem „Nadnotecka Marka” na swoich produktach. W tym roku certyfikaty Nadnotecka Marka zdobyły:

- Piwo Noteckie z Browaru Czarnków S.A.

- produkty Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie:

- Deser Zuzia o smaku śmietankowo – czekoladowym

- Serek śmietankowy Juliko 24%

- Śmietanka 30%

- Kaszka manna z dodatkiem owoców

- Śmietana ukwaszana 18%

- Deser ryżowy Czaruś

- Myszka wędzona premium z Zakładów Mięsnych Czarnków „Dolina Noteci”

www.plastmet.eu

ZATRUDNI NA STANOWISKU:

• HANDLOWIEC

z bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego

• KONSTRUKTOR - PROJEKTANT

• OPERATOR MASZYN

• ELEKTRYK - MONTAŻYSTA

• ZGRZEWACZ

OFERUJEMY:

- pracę w młodym, energicznym zespole w rmie z ugruntowaną pozycją na rynku

- atrakcyjne wynagrodzenie w oparciu o umowę o pracę

Asystent zarządu/kierownik sekretariatu

• poszukujemy osoby dynamicznej, posiadającej umiejętności komunikacyjne na wysokim poziomie;

• znajomość języka niemieckiego na wysokim poziomie oraz angielskiego na poziomie komunikatywnym/dobrym;

• istotne jest przede wszystkim doświadczenie, jeżeli osoby nie będą miały wykształcenia wyższego magisterskiego;

- stabilność zatrudnienia

- możliwość rozwoju i awansu zawodowego

- pakiet socjalny

Osoby zainteresowane prosimy o składanie dokumentów aplikacyjnych na adres e-mailowy: kadry@plastmet.com.pl, kontakt telefoniczny 67 2556032 lub osobiście w siedzibie rmy. Odpowiemy na wybrane oferty.

Prosimy o zamieszczenie klauzuli zawierającej zgodę na przetwarzanie danych osobowych: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Plastmet sp. z o.o sp.k. w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko."

PLASTMET Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. 64-720 Lubasz; ul. Chrobrego 1; tel. +48 67 255 60 32; fax +48 67 255 74 80; plastmet@plastmet.com.pl; NIP: 763-000-74-44

• umowa: 3 miesiące okresu próbnego, a następnie umowa na czas nieokreślony;

• znajomość kreowania nowych rozwiązań, dyspozycyjność.

Prosimy wszystkie zainteresowane osoby o przesłanie swojego CV pthale@karpol.com.pl

67 352 55 60

www.glosonline.pl 19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 9 | NA BIEŻĄCO | R E K L A M A
Firma KARPOL poszukuje pracownika na stanowisko
GłosONLINE.PL

Warsztaty „e-Urząd w praktyce”

WARSZTATY 8 marca 2023 roku uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Gulczu i Rosku wzięli udział w lekcji wiedzy o społeczeństwie w ramach realizacji tematu: Obywatele, a organy samorządu.

Głównym celem warsztatów „E-urząd w praktyce" było nabycie umiejętności posługiwania się kartami usług, publikowanymi w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Wieleniu. Uczniowie podzieleni na grupy pod kierunkiem opiekunów, pracowników

Urzędu Miejskiego w Wieleniu wykonywali zadania związane z: wydawaniem dowodów osobistych, testamentem allograficznym, uzyskaniem zgody na wynajem sali wiejskiej, zezwoleniem na wycinkę drzew, zezwoleniem na prowadzenie hodowli lub utrzymaniem psa rasy agresywnej oraz udostęp-

nieniem obiektu sportowego. Urząd Miejski w Wieleniu aktualnie dysponuje 69 kartami usług. Jednocześnie Urząd obsługuje Cyfrowy Urząd, gdzie jest 31 usług przystosowanych do platformy EPUAP.

Warsztaty poprowadziła Hanna Forbrich- inspektor ds. współpracy ze społeczeństwem, przy współpracy z opiekunami grup: Bożeną Stankiewicz – inspektor ds. gospodarki nieruchomościami i rolnictwa, Katarzyną Dembińską – inspektor ds. ochrony środowiska, Dominiką Fręśko – stanowisko ds. uzależnień, profilaktyki, kultury fizycznej i turystyki. „Forma warsztatów dała uczniom możliwość bezpo-

Wspólna fotografia z warsztatów "e- Urząd w praktyce" w SP Gulcz średniej interakcji z prowadzącymi zajęcia, zadawania pytań, wyjaśniania na bieżąco wszelkich wątpliwości oraz pogłębienia wiedzy związanej z obsługą klientów. Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Wieleniu za współpracę i zaangażowanie w prowadzeniu warsztatów dla uczniów.”- mówi

Spotkanie konsultacyjne w sprawie inwestycji drogowych

INWESTYCJE 3 kwietnia odbyło się spotkanie z projektantem przebudowy chodnika przy ul. Jana Pawła II w Wieleniu. To część większej inwestycji „Przebudowa dróg w obrębie osiedla Wieleń Północ - II etap ulicy Sosnowej i chodnik przy ulicy Jana Pawła II”.

Inwestycja podzielona jest na dwa zadania. Jedno

z nich obejmuje drugi etap przebudowy ulicy Sosnowej

w Wieleniu wraz z przebudową odcinka linii sieci energetycznej i będzie wykonywane

według wcześniej opracowanej dokumentacji projektowej.

Druga część zadania doty-

czy budowy odcinka chodni-

ka przy ulicy Jana Pawła II

w Wieleniu. Z uwagi na to, że ta część inwestycji realizo-

wana jest w formule „zaprojektuj i wybuduj” przeprowadzono spotkanie konsultacyjne

w celu omówienia szczegółów projektu.

Zakres planowanych prac

obejmuje zaprojektowanie i wykonanie chodnika przy

ul. Jana Pawła II w Wieleniu na odcinku od włączenia z istniejącym chodnikiem przy blokach, przejściem dla pieszych przez ulicę Międzyleską do skrzyżowania z uli-

cą Zwierzyniecką. Łącznie to 300 metrów chodnika, przy czym część wzdłuż bloków

jest położona w pasie drogi wojewódzkiej, a pozostała na terenach gminnych.

W konsultacjach brał udział przewodniczący Zarządu Osiedla Północ oraz inspektor nadzoru inwestorskiego. Dyskutowano o rozwiązaniach dotyczących organizacji ruchu ze szczególnym uwzględnieniem przejścia dla pieszych

na ulicy Międzyleskiej oraz wjazdem na nieutwardzony teren przy blokach. Kolejne konsultacje odbędą się po opracowaniu przez projektanta koncepcji uwzględniającej zgłoszone uwagi. Po zaakceptowaniu koncepcji zostanie przygotowana dokumentacja projektowa, dla której wykonawca w imieniu gminy uzyska

wszystkie wymagane opinie, uzgodnienia oraz decyzje, w tym również uzgodnienia zarządcy drogi wojewódzkiej w pasie, której realizowana będzie część prac. Po uzyskaniu wymaganych dokumentów rozpocznie się budowa chodnika. W ramach zadania wykonana zostanie także przebudowa ulicy Sosnowej (II etap) wraz z przebudową odcinka sieci energetycznej. Inwestycja finansowana jest ze środków zewnętrznych pozyskanych przez Gminę Wieleń w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych oraz środków budżetowych. Koszt zadania to 1.606.963,16 zł, w tym wkład własny Gminy Wieleń: 43.398,67 zł, a środki zewnętrzne: 1.561.564,49 zł. Inwestycja będzie gotowa jeszcze w tym roku. Radosław

Violetta Wojtaś, pomysłodawca warsztatów, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w SP Rosko i Gulcz. Violetta Wojtaś, nauczyciel SP Rosko, SP Gulcz Hanna Forbrich, st. ds. współpracy ze społeczeństwem UM Wieleń, Fot. H. Forbrich

Igrzyska młodzieży w

Miałach

TURNIEJ 13 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach odbył się Turniej w Piłce Nożnej o Puchar Burmistrza Wielenia - Igrzyska młodzieży.

Wrywalizacji wzięły udział 4 drużyny z terenu Gminy

Wieleń: SP Rosko, SP1 Wieleń, SP Gulcz oraz SP Miały. Turniej rozgrywany był systemem "każdy z każdym".

Młodzi zawodnicy pokazali się z jak najlepszej strony, a ostatecznie na najwyższym miejscu podium stanęła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Polonii Amerykańskiej w Gulczu. Zwycięzców uhonorowała Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk. Organizatorzy dziękują za udzielone wsparcie Urzędowi Miejskiemu

w Wieleniu, a także KS "Victoria" Miały i Sołectwu Miały za pomoc w organizacji turnieju.

Wyniki meczy:

SP1 Wieleń- SP Rosko 1:0

SP Miały- SP Gulcz 0:1

SP1 Wieleń- SP Gulcz 1:1

SP Rosko- SP Gulcz 0:2

SP Miały- SP1 Wieleń 1:2

SP Rosko- SP Miały 0:2

Wyniki turnieju:

1 miejsce- SP Gulcz

2 miejsce- SP1 Wieleń

3 miejsce- SP Miały

4 miejsce- SP Rosko Monika Kornacka, nauczyciel SP Miały

19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 10 | WIELEŃ |
-
UM Wieleń, Fot. K. Ficner
Janecki Kierownik Ref. Techniczno
-Inwestycyjnego
Wspólna fotografia z warsztatów "e- Urząd w praktyce" w SP Rosko Spotkanie w sprawie budowy chodnika na ulicy Jana Pawła II w Wieleniu Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk i Dyrektor SP Miały Joanna Ignaszak uhonorowały zwycięzców turnieju

Wielkie sprzątanie w parku

Doradzą za darmo rolnikom

ROLNICTWO Do 15 maja rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Darmową pomoc w wypełnianiu wniosków udzielają pracownicy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

– Nasi wykwalifikowani doradcy są przygotowani na pomoc rolnikom – zapewnia dyrektor Jacek Sommerfeld. Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok trwa do 15 maja. Dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 procent.

Członkowie koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Trzcianka uwolnili od śmieci Park przy ulicy Tetmajera w Trzciance. - Mamy sporo planów związanych z tym miejscem, dlatego jako pierwszy etap wyznaczyliśmy sobie uporządkowanie tego terenu – zdradzają członkowie koła. Fot. Nadleśnictwo Trzcianka

Nasi doradcy za darmo pomagają rolnikom w wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie. Zapraszam wszystkich rolników do kontaktu z naszymi doradcami w biurach – mówi Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Do tej pory z bezpłatnej pomocy doradców skorzystało ponad 1700 rolników. Na stronie internetowej Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu (www. wodr.poznan.pl) dostępny jest szczegółowy harmonogram gdzie i w jakich godzinach można skorzystać ze wsparcia pracowników WODR.

Z kolei korekt we wnioskach bez konsekwencji finansowych można dokonywać do 31 maja. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą również obniżane o 1 procent za każdy dzień zwłoki. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i korekt, ostateczny termin upływa 9 czerwca. WODR

Międzyszkolna Liga Warcabowa Gminy Trzcianka

www.glosonline.pl 19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 11 | NA BIEŻĄCO |
fot. UM Trzcianka R E K L A M A
19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 12 | REKLAMA | R E K L A M A

AgroTargi w Czarnkowie już w ten weekend

TARGI Jedna z najważniejszych imprez targowych w regionie przed nami. W niedzielę, 23 kwietnia, w Czarnkowie już po raz 14. odbędą się Agro Targi. Chętni wystawcy jeszcze mogą się zgłaszać.

Najnowszy sprzęt rolniczy, stoiska firm działających w otoczeniu i na rzecz rolnictwa, stoiska z produktami rolnymi, kiermasz ogrodniczy – to wszystko co roku przyciąga na Plac Targowy w Czarnkowie tłumy zwiedzających. W tym roku Agro Targi odbędą się w niedzielę, 23 kwietnia.

AgroTargi to również wystawa, podczas której swoją aktualną ofertę pokazują producenci nawozów, nasion, środków ochrony roślin i innych branż związanych z rolnictwem i ogrodnictwem. Będzie można zapoznać się m.in. z najnowszą ofertą firmy Inter-Vax.

Stoiska wystawowe i targowe na Placu Targowym będą otwarte już od godz. 10.00, natomiast oficjalne rozpoczęcie odbędzie się o godz. 12.00 na Placu Wolności. Tam też będą rozstawione stoiska promocyjne miast, gmin, stowarzyszeń i przedsiębiorców. Będzie też kącik promocji zdro-

wia oraz edukacji przyrodniczo-leśnej. Zaplanowano też koncert lokalnych artystów. O godz. 15.00. rozpocznie się koncert kapeli Szczuny z Sulęcinka, a sporo emocji z pewnością dostarczy ogłoszenie zwycięzców konkursów: Najsmaczniejsza Potrawa Regionalna, Aktywni Mieszkańcy, Wiedza Rolnicza oraz Segregujemy – Nie palimy.

wszyscy!

wrotu do pracy, do ukończenia przez dziecko 3 roku życia. Matka będzie decydowała jaką opiekę zapewni dziecku i wskutek tego na co przeznaczy wsparcie - na żłobek, klub dziecięcy, nianię, czy opiekę babci (także dziadka).

Ścieżka rowerowa na ostatniej prostej

Atrakcji nie zabraknie również na Placu Targowym, gdzie o godz. 13.30. zaplanowano konkurs cieliczek. Będzie też prowadzona akcja „Drzewko za szkło”. Tą największą atrakcją będą jednak same stoiska. Chętni wystawcy mogą się jeszcze zgłaszać. Formularze zgłoszeniowe dla zainteresowanych wystawców i producentów

dostępne są na stronach internetowych: www.czarnkowsko – trzcianecki.pl, www.czarnkow.pl, www.czarnkowgmina. pl. Zgłoszenia można przesłać pocztą lub elektronicznie na adres: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64 – 700 Czarnków, e-mail: sekretariat.mck@czarnkow.pl tel. 67 255 26 51.

Po pierwsze: opłaca się pracować mając małe dziecko, bo zwiększają się miesięczne zasoby finansowe rodziny o całą pensję matki, gdyż opieka dziecka jest sfinansowana ze środków publicznych.

Ogłoszony niedawno program Platformy

Obywatelskiej - „1500 zł. #Babciowe”, budzi ogromne zainteresowanie.

Badania opinii publicznej pokazują, ze ok. 60% badanych dobrze ocenia "babciowe".

Jednak wiele osób wciąż nie wie, poza ogólnym hasłem, na czym ma polegać program i dlatego dzisiaj przybliżę go szanownym czytelnikom.

„Babciowe” to wsparcie matek kwotą 1500 zł. miesięcznie, jeśli chcą wrócić do pracy wcześniej niż dziecko uzyska wiek przedszkolny. Pomoc będzie udzielana od momentu po-

Skąd ten pomysł? Badania jasno pokazują, że ponad 90% kobiet chciałoby wrócić do pracy wcześniej, ale ok. 50% tego nie robi, gdyż ma problem z sfinansowaniem opieki, a praca w stosunku do kosztów, które musiałyby na nią ponieść staje się mało opłacalna.

Jednocześnie z powodu przerwy w pracy matek, do sektora finansów publicznych nie wpływają środki, które obliczone tylko w stosunku do minimalnego wynagrodzenia wyniosłyby ok.1500 zł. Tak więc zachęta powrotu do pracy i sfinansowanie taką właśnie kwotą opieki nad dzieckiem sprawia, że jest to program nie polegający na „rozdawnictwie”, a oparty na pracy i bilansujący się.

Jakie korzyści wynikają z programu?

Po drugie: zmniejsza się nierówność płacowa, której doznają kobiety wskutek długich przerw w pracy, co później skutkuje także w niższym poziomie emerytury.

Po trzecie: kobiety uzyskają większe szanse rozwoju zawodowego, w tym awansu finansowego, realizowania ambicji, nie będą musiały „doganiać” tych, którzy mają ciągłość. Obecnie wiele kobiet ma kilkuletnie przerwy w ciągłości pracy.

Po czwarte: „babciowe” wpłynie na pobudzenie gospodarcze - stworzy dodatkowy argument za powrotem do pracy po okresie urlopu macierzyńskiego. Mamy brak rąk do pracy i niską aktywność zawodową, zwłaszcza wśród kobiet.

Po piąte: zwiększy się dzietność. Obecnie, wg. danych GUSu coraz mniej kobiet

w wieku 18 - 45 lat planuje potomstwo! Odsetek kobiet bezdzietnych w wieku 18–45 lat i w ogóle nieplanujących potomstwa wzrósł z 22 proc. do 42 proc. w stosunku do roku 2017! To bardzo alarmujące dane, mamy zapaść demograficzną. W ubiegłym roku urodziło się najmniej dzieci od II wojny światowej!

INWESTYCJE W miniony piątek, 14 kwietnia, drogowcy rozpoczęli układanie nawierzchni na drodze rowerowej z Połajewa do Połajewka (DW 178). To trzeci etap inwestycji realizowanej przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich. 270 nowych rowerowych metrów będzie gotowych pod koniec czerwca. Wartość inwestycji to 240 tys. złotych.

Maria Małgorzata Janyska Posłanka na Sejm

Badania GUSu wskazują też, że kobiety, które mogłyby spodziewać się wsparcia ze strony najbliższego otoczenia w codziennej opiece nad dziećmi, częściej deklarują zamiar posiadania potomstwa zarówno w krótkiej, jak i dłuższej perspektywie. „Babciowe” wychodzi temu naprzeciw!

Podsumowując: korzyści z „babciowego” odniosą wszyscy - kobiety, które chcą pójść do pracy, dzieci, które będą miały opiekę, babcie, które poczują się docenione, rynek pracy i gospodarka. Równocześnie nie stracą na tym finanse publiczne.

www.glosonline.pl 19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 13 | NA BIEŻĄCO|
Korzyści z programu PO „ 1500 zł. #Babciowe” odniosą
Posłanka na Sejm RP
R E K L A M A
Fot. WZDW

Moje dziecko się tnie. Nie panikuj i nie krzycz

ZDROWIE Obserwujemy stały wzrost zachowań autoagresywnych wśród młodych ludzi na całym świecie, w tym również w Polsce. Szacuje się, że samouszkodzenia dokonuje 13, a - według innych źródeł - nawet u 42 proc. młodych ludzi. Oznacza to, że w przeciętnej klasie szkolnej są przynajmniej trzy osoby, które przejawiają autoagresję. Co można zrobić?

Samookaleczenia w języku psychologii i psychiatrii określa się jako non-suicidal self-injury behavior (NSSIB), czyli intencjonalne uszkadzanie powierzchni ciała bez tendencji samobójczych. Najczęściej dotyczą nastolatków i młodych dorosłych (największe rozpowszechnienie u osób w wieku 13-14 lat).

Według dostępnej literatury, występowanie samookaleczeń u dzieci (poniżej 11. roku życia) szacuje się na 7-8 proc., a u nastolatków 15-20 proc. Warto jednak zaznaczyć, że nie każde samookaleczenie zostaje zauważone, a przez to - udokumentowane. Najbardziej rozpowszechnione są samouszkodzenia umiarkowane impulsywne. Polegają one na stosunkowo płytkim nacinaniu skóry ostrymi narzędziami (np. żyletką, nożem, kawałkiem szkła, ostrzem temperówki), rzadziej przypalaniu, zadawaniu sobie ciosów, drapaniu, gryzieniu, nakłuwaniu, podduszaniu. Zazwyczaj

mają one miejsce pod wpływem trudnego do pohamowania impulsu, związanego z silnym napięciem. Miejsca, które młody człowiek uszkadza, to najczęściej ramiona, przedramiona, uda, rzadziej brzuch, piersi, szyja.

Kiedy pojawiły się nie więcej niż pięć razy w ciągu ostatniego roku i są wyrazem przeżywanych trudności lub odpowiedzią na przejściowy kryzys, mówimy o samouszkodzeniach epizodycznych. Gdy utrwalają się jako najczęstszy (lub wręcz jedyny) sposób radzenia sobie z przeżywanymi napięciami i występują wielokrotnie, nazywamy je chronicznymi.

Specjaliści do zachowań autodestrukcyjnych zaliczają także zaburzenia łaknienia takie jak anoreksja, bulimia czy ortoreksja, drastyczne, wyczerpujące i wyniszczające diety oraz uzależnienia (behawioralne, alkoholizm, narkomania), a także bojkotowanie leczenia swoich chorób (np. cukrzycą typu 1 czy padaczki).

Dlaczego robią sobie krzywdę?

Działaniom autodestrukcyjnym zawsze towarzyszą silne przeżycia wewnętrzne - autoagresja to próba radzenia sobie z własnymi emocjami. Brak

możliwości czy umiejętności wyrażania emocji na zewnątrz prowadzi do „gromadzenia się” ich wewnątrz. NSSIB u wielu nastolatków umożliwia krótkotrwałe złagodzenie przytłoczenia emocjonalnego. Poprzedzona jest najczęściej częstym doświadczaniem przykrych uczuć w postaci np. smutku, przygnębienia, rezygnacji, uczuciem samotności, niezrozumienia, braku zainteresowania ze strony innych, oraz braku poczucia wpływu na sytuację.

Warto pamiętać, że samouszkodzenia nie są jedynie komunikatem: „Jest mi źle”, lecz przynoszą ulgę i poczucie kontroli nad własnym ciałem. Mogą też być formą karania siebie, rozładowywaniem gniewu, napięcia. Zwykle zastanawiamy się, jak to się dzieje, że dziecko z autodestruktywnym zachowaniem zadaje sobie ból. Przecież musi go odczuwać.

Ale w trakcie okaleczania się odczuwanie bólu jest często zredukowane - a to dzięki endorfinom. Nic dziwnego, że następuje poprawa samopoczucia i zniesienie napięcia. A mechanizm biologiczny sprawia, że powtarzane samookaleczenia nabierają charakteru przymusowego (nawykowego, uzależniającego) w sytuacji napięcia emocjonalnego.

Dla innej grupy osób jest to forma wymierzania sobie kary za popełnione (w swoim mniemaniu) błędy. Wtedy ból jest wręcz uzasadniony i pożądany. Samookaleczenia mogą być także fizyczną manifestacją złego samopoczucia psychicznego czy formą zachowań manipulacyjnych służących wymuszeniu konkretnej reakcji. - Przyczyny samookaleczeń można więc podzielić na te skoncentrowane na sobie (jak regulacja emocji czy samokrytyka) oraz skoncentrowane na innych (wywieranie wpływu na otoczenie). Notuje się przypadki, w których po jednym czy dwóch aktach samouszkodzenia osoba porzuca definitywnie dalsze wyrządzanie sobie krzywdy, inni natomiast wpadają w błędne koło, manifestując zachowanie o cechach uzależnienia, tkwiąc w cierpieniu, uznają samookaleczenie jako jedyny sposób radzenia sobie z wyzwaniami

dnia codziennego - tłumaczy lek. Patryk Główczyński ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wpływ na zachowania autodestrukcyjne mają też:

- podatność: ryzyko zachowań autodestrukcyjnych może być genetycznie uwarunkowane.

- stresory, takie jak przemoc rówieśnicza, wykluczenie społeczne, izolacja społeczna (nauczanie zdalne).

- przemoc w rodzinie (czynniki rodzinne), alkoholizm, wykorzystywanie seksualne.

- traumatyczne przeżycia (PTSD).

- nasilenie istniejących zaburzeń, np. depresji, zaburzeń nerwicowych, psychotycznych.

- zaburzenia mechanizmów adaptacyjnych (niska odporność psychiczna).

Reakcja dorosłych może pomóc lub zaszkodzić Zachowania autoagresywne wywołują bardzo silne reakcje u dorosłych. Dominującym stanem jest zazwyczaj lękopiekunowie boją się, że stanie się najgorsze i młody człowiek odbierze sobie życie. Niepokoi ich zwłaszcza to, czy będą

w stanie dotrzeć do nastolatka i skutecznie mu pomóc.

- Z jednej strony lęk może sprawić, że dorośli zrozumieją powagę sytuacji i zyskają ogromną mobilizację do działania. Niestety, czasami niepokój o zdrowie lub życie przekłada się na presję dorosłych, aby jak najszybciej powstrzymać młodą osobę przed wyrządzaniem sobie krzywdy. Pojawiają się wtedy: sprawdzanie i pilnowanie („Pokaż swój brzuch, bo muszę sprawdzić, czy znowu się nie pocięłaś”), przekonywanie („Nie powinieneś się tak krzywdzić, bo...”); proszenie i wymuszanie zobowiązań do natychmiastowego zaprzestania zachowań autoagresywnych („Proszę, nie myśl więcej o cięciu. Skończ z tym natychmiast. Zrób to dla mnie”)- tłumaczą autorki publikacji pt. „Młodzi w kryzysie” przygotowanej przez Urząd m.st. Warszawy.

Lęk rodzica czy opiekuna paradoksalnie może również doprowadzić do umniejszania niebezpieczeństwa i unikania zajmowania się problemem („To nic takiego - każdy nastolatek mówi, że się zabije”) lub dążenia do przerzucenia odpowiedzialności za podjęcie

interwencji na kogoś innego („To nie moje dziecko. Jego rodzice powinni się tym zająć”).

- Niestety, wielu dorosłych w zetknięciu z aktami autoagresji wciąż odczuwa silną złość i postrzega je jako skierowane przeciwko sobie prowokacje („Robi mi na złość. Chce mi dokuczyć i zdenerwować”) lub manipulacje („Próbuje na mnie coś wymusić. Chce w ten sposób osiągnąć swoje perfidne cele”). Pojawia się wtedy straszenie („Jeśli nie przestaniesz, możesz być kaleką do końca życia”), zawstydzanie („No, pochwal się, jakie głupoty ostatnio zrobiłeś”), obwinianie („Nie pomyślałaś nawet, co by poczuł twój młodszy brat, gdyby zobaczył, co sobie robisz”), potępianie, karanie („Jesteś obrzydliwy w tym, co robisz. Jeśli jeszcze raz to zrobisz, popamiętasz. Masz szlaban na wszystko”).

W tego typu reakcjach opiekunowie błędnie zakładają, że nastolatek ma pełną kontrolę nad zachowaniami autoagresywnymi i jeśli go umiejętnie do nich zniechęcą, zaprzestanie takich praktyk” - tłumaczą specjalistki. Nie tędy droga.

Kilka porad jak postępować Pierwszą zasadą jest empatia. A poza tym:

Oceń stopień zagrożenia życia dziecka. Jeżeli jest silne lub samouszkodzenia są duże, potrzebna jest natychmiastowa konsultacja psychiatryczna lub hospitalizacja. Jeśli incydent wydarzył się poza domem, np. w szkole, trzeba zawiadomić rodziców czy opiekunów prawnych a oni powinni podjąć radykalne kroki. Jeżeli nic nie wskazuje na zagrożenie życia, należy zapewnić pomoc w szkole i w domu rodzinnym i poinformować o tym rodziców, a także zaprosić ich do współpracy. Konsultacja specjalistyczna powinna być zaplanowana w czasie, ale nawet jeśli nie jest natychmiastowa, nie można z niej zrezygnować.

Nie pozostawiaj dziecka bez opieki. Jeżeli do zdarzenia doszło w szkole, zostań przy nim do momentu przekazania dziecka pod opiekę specjalistów lub rodziców, jeżeli to w domu stale ktoś powinien być przy dziecku. Jeśli jesteś nauczycielem, porozmawiaj z dzieckiem czy nastolatkiem o tym co się

19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 14 | PORADNIK |

wydarzyło, ale zadbaj o jego poczucie bezpieczeństwa i intymności. Nie obiecuj, że to wydarzenie pozostanie w tajemnicy, bo konieczne jest poinformowanie o nim rodziców. Postaraj się o empatyczny stosunek do rozmówcy, reaguj z wyczuciem na jego wypowiedzi. Jeśli nie chce rozmawiać, wytrzymaj ciszę, nie zmuszaj do rozmowy, nie komentuj.

Wykaż się rozumieniem problemu.

Jeśli do sytuacji doszło w szkole, koniecznie porozmawiaj z rodzicem czy opiekunem, bo tylko wspólne działanie zapewni prawidłowe funkcjonowanie dziecka. Pamiętaj, że głównym celem jest troska o dziecko, a nie ocena rodziny i dziecka. Przedstaw rzeczowo problem, wyjaśnij, że dziecko potrzebuje pomocy, udziel informacji na temat

konsekwencji bagatelizowania problemu, przekazać informację gdzie można taką pomoc znaleźć i wyjaśnić na czym ona może polegać. Zaproponuj, co w zastępstwie Ważnym elementem wsparcia młodej osoby z samouszkodzeniami jest nauczenie jej, co może zrobić zamiast stosować autoagresję w sytuacji, kiedy doświadcza silnych emocji.

- Stosowanie negatywnych zachowań zastępczych to strategia, która opiera się o podobny mechanizm, co samouszkodzenia. Wykorzystuje ona różne doznania zmysłowe, przede wszystkim czuciowe i wizualne, ale bez naruszania tkanek. Nastolatek doświadcza czegoś podobnego jak w akcie okaleczania, ale kontroluje sytuację i nie szkodzi swojemu zdrowiu. Ta metoda jest suge-

rowana młodym, u których samouszkodzenia są chroniczne, częste, drastyczne, zagrażające powikłaniami zdrowotnymiczytamy publikacji pt. „Młodzi w kryzysie”.

Autorki opracowały listę negatywnych zachowań zastępczych, które można zaproponować osobie ze skłonnościami do autoagresji.

Możesz:

- „pstrykać” gumką-recepturką w nadgarstek;

- przyłożyć kostkę lodu w miejsce, gdzie chciałbyś się zranić;

- trzymać kostkę lodu w dłoni, w ustach (na języku, pod językiem, dociśniętą do zębów);

- włożyć dłonie do lodowatej wody;

- rozgryźć pieprz, ziele angielskie lub inne gorzkie przyprawy;

- klaskać w dłonie aż ścierpną;

- pomasować, ucisnąć miejsce, które chciałbyś skaleczyć;

- wziąć lodowaty lub gorący prysznic;

- popłukać usta bardzo mocnym płynem do jamy ustnej;

- pisać po ciele czerwonym długopisem, markerem;

- przykleić plastry w miejsca, gdzie planujesz okaleczenie;

- posmarować miejsca wcześniejszych ran lub blizn maścią rozgrzewającą;

- pogładzić miejsca wcześniejszych ran lub blizn miękkim przedmiotem;

- szczegółowo opisać sobie akt samouszkodzenia.

Warto pamiętać, że natychmiastowe wyeliminowanie zachowań autodestrukcyjnych jest zazwyczaj niemożliwe. Niekiedy może przynosić również szkodę - nastolatki bez innej możliwości poradzenia sobie z dyskomfortem psychicznym mogą poczuć się

jeszcze bardziej bezradne i przytłoczone odczuwanymi problemami. Pierwszym i najważniejszym celem wsparcia jest zrozumienie trudności i potrzeb młodej osoby, która dokonuje samouszkodzeń.

Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej Wychodząc z założenia, że warto rozwijać w dzieciach podstawowe umiejętności społeczne i emocjonalne oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami, terapeuci sformułowali podpowiedzi dla dorosłych, które koncentrują się na kształtowaniu pozytywnych postaw i zachowań, poprzez rozwijanie odporności psychicznej oraz optymistycznego podejścia do życia: - ustal co może pomóc złagodzić stres, ból, przykrości czy zranienie emocjonalne, co może mnie wzmocnić, co

może utrwalić to, co jest we mnie najcenniejsze, - naucz optymizmu, patrzenie, że szklanka jest do połowy pełna a nie pusta pomaga przezwyciężyć kryzysy, - okazuj dzieciom przyjaźń i szacunek, - pozwalaj na kreatywność i wyzwalaj ją u dziecka, - bądź szczery i życzliwy, - naucz uważności i wdzięczności nawet za drobny gest, - pokaż, że zdrowie fizyczne jest ważne, - naucz, że marzenia są potrzebne i zachęcaj do ich realizacji, - przygotuj listę kontaktów z informacją kto i kiedy może udzielić wsparcia, - pamiętajmy, że nawet drobny gest, uśmiech, zainteresowanie, słowo czasami są w stanie sprawić cuda

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Co trzeci zawałowiec w programie KOS-Zawał

ZDROWIE W 2022 roku prawie 3800 osób w Wielkopolsce było leczonych z powodu zawału serca. Co trzeci pacjent został objęty programem KOS-Zawał. Od roku program realizowany jest w Szpitalu Specjalistycznym w Pile w którym leczą się pacjenci po zawale z terenu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

Wszystkie szpitale w Wielkopolsce posiadające oddziały kardiologiczne z pracowniami hemodynamicznymi zawarły z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy, które pozwalają im realizować program KOS-Zawał. To kompleksowe rozwiązanie dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego pozwalające przede wszystkim zwiększyć szanse pacjenta na dłuższe życie.

Pierwszych pięć wielkopolskich szpitali przystąpiło do programu KOS-Zawał w październiku 2017 roku.

W następnych latach dołączały kolejne placówki. Od roku w programie jest zpital Specjalistyczny w Pile.

- To ogromny sukces, że do programu KOS-Zawał dołączyły wszystkie wielkopolskie placówki spełniające kryteria. W tej chwili, po połączeniu szpitali klinicznych, to 12 podmiotów – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Po zawale do programu Uczestnictwo pacjenta w programie zaczyna się od rozpoznania zawału i udzielenia pomocy w oddziale kardiologicznym. Tutaj chory przechodzi zazwyczaj angioplastykę oraz wszczepienie stentów lub bajpasów. Po zabiegu zdecy-

dowana większość pacjentów odczuwa natychmiastową poprawę samopoczucia. Jeśli w tym momencie chory wróci do domu i nie zmieni swoich nawyków, ma 20 procent szans na kolejny zawał w okresie krótszym niż rok. Drugi zawał bywa poważniejszy i trudniejszy w leczeniu. Jeśli jednak pacjent zostanie zakwalifikowany do programu KOS-Zawał, otrzymuje kompleksową pomoc. Oznacza to, że trafia on pod opiekę poradni kardiologicznej, gdzie w ciągu roku, bo tyle trwa udział w programie, odbywa co najmniej cztery wizyty. Pierwszą jest wizyta koordynująca, podczas której lekarz może podjąć decyzję o skierowaniu pacjenta na rehabilitację, co jest kolejnym etapem programu KOS-Zawał. W Wielkopolsce z programu KOS-Zawał skorzystało do tej pory ponad 5 tysięcy pacjentów. Najwięcej, bo 1056 zostało zakwalifikowanych do programu w Szpitalu

w Ostrowie Wielkopolskim, który realizuje program od początku, czyli od 2017 roku, podobnie jak Centrum Medyczne

HCP w Poznaniu, w którym do KOS-Zawał zakwalifikowano 968 pacjentów. Szpital Specjalistyczny w Pile jest w programie KOS-Zawał dopiero od roku, dlatego też liczba objętych nim pacjentów jest dość mała, bo zaledwie 58.

W Pile za mało Istotnym wskaźnikiem jest procentowy udział pacjentów objętych programem KOS-Zawał w liczbie wszystkich hospitalizacji zawałowych w danym szpitalu.

- Chcielibyśmy, aby do programu KOS-Zawał kwalifikowani byli wszyscy pacjenci spełniający kryteria – mówi Agnieszka Pachciarz. - Niepokojąca jest dla nas sytuacja, w której spośród wszystkich pacjentów z zawałem, KOS-

-em objętych jest mniej niż 10 procent z nich. Biorąc pod uwagę dotychczasową realizację KOS-a widzimy, że rozsądny poziom to 50 procent kwalifikowanych pacjentów, co wiele szpitali osiąga, a nawet przekracza.

Największą część swoich pacjentów, którzy przeszli zawał w 2022 roku, skierował do KOS-a Szpital w Puszczykowie. Było to 64 procent chorych. Słabo wypada na tym tle Szpital Specjalistyczny w Pile,

w którym zaledwie 12 procent pacjentów z pacjentów z zawałem zostało zakwalifikowanych do KOS-a. Na rehabilitację Rehabilitacja to trzeci moduł, po leczeniu szpitalnym i poradni kardiologicznej, z którego korzystają pacjenci objęci programem KOS-Zawał. Jest to istotny etap w leczeniu pacjentów po zawale serca, gdyż obejmuje zarówno opiekę fizjoterapeuty, jak i dietetyka, a w razie potrzeby także psychologa. To zespół, z którym pacjent pracuje nie tylko nad poprawą swojej kondycji po chorobie, ale też uczy się dbać o swoje zdrowie w dłuższej perspektywie. Pracuje nad zmianą nawyków żywieniowych na zdrowsze i sprzyjające profilaktyce chorób krążenia, poznaje sposoby zadbania o aktywność fizyczną i uczy się wdrażać je w życie.

Spośród wszystkich pacjentów objętych programem KOS-Zawał w Wielkopolsce, 56 procent skorzystało z rehabilitacji kardiologicznej. W Pleszewskim

Centrum Medycznym w Pleszewie było to aż 91 procent pacjentów. Wysoki odsetek pacjentów leczonych w ramach programu KOS-Zawał skorzystał z rehabilitacji w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (89 proc.)

oraz Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu (79 proc).

W przypadku Szpitala Specjalistycznego było to 66 procent

– z rehabilitacji skorzystało 38 z 58 pacjentów.

Większe szanse na zdrowe życie

Po kilku latach realizacji programu KOS-Zawał w Polsce dostępne są już opracowania mówiące o skuteczności tego rozwiązania. Eksperci wskazują, że dzięki programowi, udało się zmniejszyć śmiertelność po incydencie zawału w perspektywie pięcioletniej o ponad 20 procent. Wśród pacjentów objętych programem zaobserwowano także zmniejszenie ryzyka wystąpienia kolejnego zawału. Stało się to możliwe przede wszystkim dzięki zmianom w stylu życia wprowadzanym przez samych pacjentów, ale też dzięki stałemu monitoringowi stanu zdrowia. Pacjent korzystający z wizyt kontrolnych ma większe szanse na to, że lekarz w porę zauważy nieprawidłowości wymagające chociażby zastosowania kardiowertera-defibrylatora, czy innych metod stymulujących pracę serca.

- Korzyści dla pacjentów zakwalifikowanych do programu KOS-Zawał to przede wszystkim szansa na dłuższe życie – mówi Agnieszka Pachciarz. –Dlatego nieustająco apelujemy do pacjentów i ich rodzin, aby wręcz domagały się od szpitali objęcia tym programem chorych, którzy się do niego kwalifikują, bo naprawdę warto. NFZ Poznań, red.

www.glosonline.pl 19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 15 | PORADNIK |

Filip Kowalski i jego muzyczne portrety w Galerii Pięciu

KONCERT Są wystawy jak muzyka. Do nich właśnie należy wystawa malarstwa „Music is My Religion" Filipa Kowalskiego, którą można obejrzeć w Galerii Pięciu w Czarnkowskim Domu Kultury.

Synestezja to nazwa zdolności, która pozwala widzieć dźwięki i czuć słyszeć kolory. Wystawę „Music is My Religion"

Filipa Kowalskiego można nazwać zbiorową synestezją.

Doświadczeniem jest tutaj widzenie muzyką. To, co wydaje się niemożliwe, na najnowszej wystawie w Galerii Pięciu jest jak najbardziej realne. Wystawa „Music is My Religion”

złożona jest z muzycznych

portretów. Każdy artysta został niejako dwukrotnie przepuszczony przez wrażliwość

autora: Filipa Kowalskiego jako muzyka, znanego perkusisty oraz Filipa Kowalskiego jako plastyka. Powstał z tego jedyny w swoim rodzaju świat muzyczny zaklęty w obrazy.

Kluczem do niego jest muzyka, z którą warto się wybrać na zwiedzanie tej wystawy.

Będzie czynna do końca kwietnia.

Filip 'FILIPPO’ Kowalski od 1990 r. jest związany z Piłą. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie

Mikołaja Kopernika w Toruniu w latach 1998-2003. Zamiłowanie do sztuki zaczęło się od wczesnego dzieciństwa. Malarstwo i muzyka były zawsze w jego życiu ściśle ze sobą powiązane, choć były też etapy, w których jedna z pasji dominowała nad drugą. Dzisiaj chętnie wyraża swą wrażliwość na muzykę poprzez obrazy, dlatego głównym tematem ostatnich dwóch lat twórczości są właśnie muzyczni idole. Jego muzyczne zainteresowania, jako pasjonata perkusji, łączą ze sobą wiele gatunków muzycznych takich jak jazz, rock, pop, metal, funky itd. Na przełomie wielu lat mógł wyrażać swe muzyczne fascynacje grając w różnych zespołach, różną muzykę. W swojej pracy twórczej działa intuicyjnie, eksperymentuje, miesza techniki. Często od końcowego efektu istotniejszy jest dla niego sam proces tworzenia i emocje, które się wówczas wyzwalają. Jak sam mówi, stojąc przed białym płótnem czuje się wolny, bo wie, że może zrobić wszystko…

Paluch, Jankes i Gibbs w Czarnkowie

KONCERT Nowy festiwal na hip-hopowej mapie Polski. 15 lipca odbędzie się pierwsza edycja festiwalu Czarnków Hip – Hop Festival 2023. Wystąpią: Jankes, Paluch i Gibbs. Pierwsza pula biletów już w sprzedaży.

Takiego festiwalu w Czarnkowie jeszcze nie było. Już 15 lipca Plac Wolności zamieni się w czarnkowski Plac Wolności na Czarnków Hip – Hop Festival 2023. Z dużą przyjemnością możemy zdradzić szczegóły nowej muzycznej propozycji, która, mamy nadzieję, na dłużej zagości w Czarnkowie - zapraszają organizatorzy Czarnków Hip – Hop Festival 2023.

Wiadomo już, że na pierwszej edycji festiwalu wystąpią: Jankes, Paluch i Gibbs. Pierwsza pula biletów (500 sztuk) dostępna jest już w sprzedaży w kasie kina „Światowid” oraz na stro-

nie bilety24.pl. Kolejne pule po 500 sztuk będą w sprzedaży po 90 i 100 złotych. W dzień kon-

Majówka z gwiazdami disco

KONCERT Tańcząc w maju, dbam o ciało! Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance zaprasza 1 maja na Muzykofit Majówkę w Parku 1 Maja w Trzciance.

certu trzeba będzie już zapłacić 130 zł.

Fot. Mat. prasowe

Impreza rozpoczyna się o godzinie 12:00 od Wolfbox challenge — zmagania sportowe dla każdego. Zawody Ninja, Cross Challenge, Maraton Spinning (zapisy w Wolfbox), Warsztaty zdrowy kręgosłup i Warsztaty Zumba. Za oprawę muzyczną i doping ze sceny będzie odpowiedzialny DJ i wodzirej Marcin Kaczmarzewski. W międzyczasie, o godz. 15:00 ruszy Rodzinny Eko-Piknik z bezpłatnymi atrakcjami, konkursami i warsztatami. A wieczorem wielka impreza Disco Wizja Show z występami gwiazd, takimi jak Nowator, Arek Braxton oraz Dance 2 Disco. Organizatorzy: Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Trzciance, Miasto i Gmina Trzcianka,

19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 16 | KULTURA |
R E K L A M A
Wolf Box Trzcianka, Wolf Team, Miasto Piła. Fot. Mat. prasowe

Gabriel Fleszar & Kostek

Andriejew w Mayovce

MUZYKA Ruszyła już sprzedaż biletów na koncert Gabriel Fleszar & Kostek Andriejew, który 14 maja odbędzie się w Mayovce. Bilety w przedsprzedaży w cenie 30 zł.

Czerwone Gitary z koncertem w Trzciance

KONCERT Kultowe Czerwone Gitary, których piosenki znają chyba wszyscy, zagrają 7 maja w Trzciance. I chociaż z pierwszego składu został tylko Jerzy Skrzypczyk, to repertuar i muzyka jest wciąż ta sama.

Zespół powstał w 1965 r. w Gdańsku z inicjatywy Bernarda Dornowskiego, Jerzego Kosseli, Krzysztofa Klenczona, Seweryna Krajewskiego, Jerzego Skrzypczyka i Henryka Zomerskiego. Na przestrzeni lat skład grupy niejednokrotnie się zmieniał, jednak piosenki Czerwonych Gitar łączą wiele pokoleń.

Największa popularność zespołu przypadła na pierwsze

pięć lat działalności. To właśnie z tego okresu pochodzą największe przeboje: „Taka jak ty", „Historia jednej znajomości", „Nikt na świecie nie wie", „Biały krzyż", „Wróćmy na jeziora", „Gdy kiedyś znów zawołam cię", „Kwiaty we włosach", „Powiedz stary gdzieś ty był", „Jesień idzie przez park". Do tej pory grupa wydała piętnaście albumów studyjnych. Ma na koncie wiele nagród muzycznych.

Obecnie Czerwone Gitary tworzą: Jerzy Skrzypczykperkusja, śpiew, Arkadiusz Wiśniewski - gitara basowa i śpiew, Mieczysław Wądołowski - gitara akustyczna, śpiew, Marek Jabłoński - gitara solowa, Marcin Niewęgłowski - gitara solowa, śpiew. Bilety dostępne stacjonarnie w Bibliotece przy ul. Sikorskiego 22 w Trzciance lub on-line w serwisie Bilety24. Fot. Mat. prasowe

Czy wyobrażacie sobie duet, który może zagrać kilka koncertów pod rząd i na każdym z nich zaprezentować zupełnie inny zestaw utworów? Zespół, który w swoim graniu stawia na improwizację na podstawie klasyków gatunku i ma dodatek robi to bez ani jednej próby? Zespół, który każdym swoim koncertem udowadnia, że granie coverów również może być sztuką?

Koncerty Gabriela Fleszara z Kostkiem Andriejewem to nieskrępowana zabawa muzyką. Są nieprzewidywalni ale oprócz przebojów z repertuaru Gabriela na pewno usłyszycie znane kawałki we własnej, mocnej interpretacji. Klasyka rocka, bluesa, grunge'u i innych gatunków sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie i nie będzie się nudził: energetyczne numery przeplatane klimatycznymi balladami, wiązanki utworów trwające pa-

Zagrają jak Budka Suflera

MUZYKA Budka Band, tribute band Budki Suflera, zagra 27 kwietnia w Mayovce. Bilety na to wydarzenie już w sprzedaży.

Powstali w 2015 roku.

Kiedy pojawiły się informacje o zakończeniu działalności artystycznej zespołu Budka Suflera, oni – muzycy z wieloletnim doświadczeniem studyjnym i estradowym, postanowili, że nie pozwolą zapomnieć publiczności o genialnych kompozycjach i największych przebojach tego

zespołu. Występują na scenach całej Polska, a ich koncerty to gwarancja wyśmienitej zabawy, niezapomnianych wzruszeń i wrażeń.

Bilety w przedsprzedaży w cenie 50 zł. Rezerwacje sms – tel. 608 297 629 (należy podać imię i nazwisko). W dniu koncertu – 60 zł.

Fot. Mat. prasowe

ręnaście minut pokazujące możliwości zabawy repertuarem oraz momenty improwizowane dowodzące klasy muzyków. To podróż przez dźwięki, które dobrze znacie, ale również przez te, których nigdy nie słyszeliście - żeby to zrozumieć trzeba to usłyszeć na żywo. Bilety w przedsprzedaży w cenie 30 zł. Rezerwacje sms - tel. 608 297 629 (należy podać imię i nazwisko). W dniu koncertu -40 zł. Fot. Mat. prasowe

Telewizor, meble, mały Fiat….

WYSTAWA Meblościanka, szklanki w koszyczku, składak Wigry 3 i inne kultowe przedmioty rodem z PRL można obejrzeć na wystawie „Telewizor, meble, mały Fiat - oto marzeń szczyt..." w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej.

O złote pióro Iłły

KONKURS Piszesz do szuflady? Może już czas pokazać to światu! Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance zaprasza do udziału w VI Turnieju Jednego Wiersza „O Złote Pióro Iłły”.

Konkurs jest otwarty dla wszystkich, którzy ukończyli 15 rok życia i chcą podzielić się swoją twórczością. Tematyka tekstów poetyckich nie jest określona. Warunkiem przystąpienia do Turnieju jest przesłanie do 21 kwietnia na adres

organizatora jednego, niepublikowanego i nie zgłaszanego wcześniej w innym konkursie utworu. Finał turnieju odbędzie się 9 maja podczas Nocy Bibliotek. Nagrodą główną jest statuetka oraz nagroda rzeczowa o wartości 500 zł.

Eksponaty pochodzą z kolekcji Krzysztofa Pukaczewskiego. Wystawa jest uzupełniona przedmiotami podarowanymi oraz wypożyczonymi od mieszkańców gminy Trzcianka. W sentymentalną podróż z wystawą „Telewizor, meble, mały Fiat - oto marzeń szczyt..." można się wybrać jeszcze do końca kwietnia.

Muzeum zaprasza też grupy zorganizowane na zajęcia edukacyjne, na których oprócz zwiedzania wystawy dzieci czeka gra w gumę, w kapsle i w klasy, a także pokaz filmów na ścianie z projektora Ania. Koszt zajęć to 3 zł, trwają około 60 minut i są przeznaczone dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Fot. Mat. prasowe

www.glosonline.pl 19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 17 | KULTURA |
Fot. Pixabay

Na srebrnym ekranie

WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ

Zdobywca siedmiu Oscarów „Wszystko wszędzie naraz” to szalone połączenie kina akcji, komedii i science-fiction. Evelyn Wang (Michelle Yeoh), borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś

mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę. Dzięki niesamowitym scenom sztuk walki, lekkiemu humorowi w stylu pop oraz

MIŁOŚĆ PO ANGIELSKU

przyprawiającym o bicie serca emocjom, to epicki i porywający film, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliście.

SZKOŁA MAGICZNYCH ZWIERZĄT

Ida nie czuje się pewnie w nowej klasie. Jej wychowawczyni wie jednak, jak sprawić, żeby dziewczynka poczuła się lepiej. Pomoże w tym trochę magii –Ida zaprzyjaźnia się z lisem, a kompanem jej nieśmiałego kolegi Benniego staje się żółw. Zwierzęta są obdarzone niezwykłymi zdolnościami: mówią ludzkim głosem, wykonują sztuczki i są chętne do zabawy. Tymczasem w szkole zaczyna dochodzić do tajemniczych kradzieży. Dziewczynka wraz z nowymi kolegami próbuje ustalić, kim jest złodziej.

KINO OSIEDLOWE, KINO ŚWIATOWID, KINO ZA ROGIEM WIELEŃ

PRAWDZIWE ŻYCIE ANIOŁÓW

Film inspirowany życiem Krzysztofa Globisza, który w 2014 roku przeszedł rozległy udar. Dziś wraca do zdrowia, przed kamerę i do teatru. Jego osobisty udział w filmie jest wydarzeniem niezwykłym i wyjątkowym - prawdopodobnie po raz pierwszy w historii kina aktor po udarze, cierpiący na afazję

i paraliż, wciela się w główną rolę. Wciela się w Adama, znanego i cenionego aktora, który przechodzi nagły i rozległy udar.

Traci zdrowie i mowę. Pomimo niedającej nadziei diagnozy

Agnieszka - żona Adama (Kinga Preis) z uporem i determinacją walczy o jego powrót do zdrowia i na scenę. Czy rodzina i przy-

Film opowiada historię dwójki ludzi Emily (Natalia Tena) oraz zabawnie uroczego 42-letniego Polaka Stefana (Piotr Adamczyk) mieszkającego od lat w Londynie. Para zako-

chała się w sobie 15 lat wcześniej jednak nie od razu pisany był im przysłowiowy "happy ending". Czy zaskakującym zrządzeniem losu spotkanie po tak wielu latach będzie powo-

dem do rozpalenia ich miłości na nowo? Czy bogatsi o bagaż życiowych doświadczeń dadzą sobie drugą szansę? Co na to wszystko ich najbliżsi?

KINO ZA ROGIEM WIELEŃ

POKOLENIE IKEA

jaciele zmotywują Adama by podjął wyzwanie i wydostał się z krainy między jawą, a snem, do której trafił w czasie choroby? Czy Adam wyjdzie z afazji i wróci do swojego życia przed udarem? Co tak naprawdę okaże się najważniejsze?

KINO OSIEDLOWE, KINO ZA ROGIEM WIELEŃ

Piotr Czarny to czarujący trzydziestokilkuletni prawnik. Ciągle goni za adrenaliną, kobietami i imprezami. Za cel postawił sobie zapełnienie spisu kochanek imionami na każdą literę alfabetu. Jego plan

staje pod znakiem zapytania, gdy koleżanka z pracy, Olga – jedyna kobieta, z którą jest zupełnie szczery i z którą nie sypia – stawia mu ultimatum.

Film w bezpruderyjny sposób portretuje ludzi, których

łatwy dostęp do dóbr nauczył, że wszystko można tanio i bezrefleksyjnie zastąpić –komputer, meble, mieszkanie, a nawet związek.

SZCZĘŚCIE MIKOŁAJKA

Pełna humoru, ciepła i życiowej mądrości opowieść o sile przyjaźni, potędze wyobraźni i o tym, jak znaleźć niewyczerpane źródło radości życia. Wszystko zaczęło się wiele lat temu w Paryżu, gdy w pewnej sympatycznej rodzinie przyszedł na świat chłopiec o imieniu Mikołajek. Razem z paczką kolegów do perfekcji opanował sztukę doprowadzania do szaleństwa nie tylko nauczycieli, ale także kochanych rodziców, sąsiadów, a nawet sklepikarzy. Dryg do przygody i niekończą-

cą się ciekawość karze Mikołajkowi zakraść się do pracowni swoich twórców Rene Goscinnego i Jean-Jacquesa Sempe,

którzy opowiedzą mu o swojej przyjaźni, dzieciństwie i o tym jak pewnego dnia go wymyślili.

KINO ZA ROGIEM WIELEŃ

19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 18 | KULTURA |
KINO ZA ROGIEM WIELEŃ

AIR to film nagradzanego reżysera Bena Afflecka z Mattem Damonem w roli głównej. Ukazuje niewiarygodne okoliczności, prowadzące do zawiązania przełomowej współpracy między wówczas

początkującym Michaelem Jordanem, a nowo powstającym działem koszykarskim koncernu Nike. To partnerstwo, dzięki marce Air Jordan, zrewolucjonizowało świat sportu i współczesną kulturę.

EGZORCYSTA PAPIEŻA

To także historia o fenomenie koszykówki i zakulisowe spojrzenie na trybiki wielkiej machiny niekonwencjonalnego zespołu.

KINO ZA ROGIEM WIELEŃ

BLEF DOSKONAŁY

Komedia kryminalna z Roznerskim i Oświecińskim.

Korzystając z pandemii i pracy w maseczkach, trójka pracowników Narodowego Banku postanawia okraść własny bank.

Niezauważeni wynoszą 100 milionów euro w złocie i papierach wartościowych, ale to dopiero początek problemów…

W rolach głównych: Mikołaj Roznerski, Piotr Witkowski, Karolina Chapko, Tomasz Oświeciński.

KINO ZA ROGIEM WIELEŃ

CZARODZIEJSKI FLET

Film oparty jest na prawdziwych wspomnieniach. Opowiada o legendarnym, włoskim księdzu Gabrielu Amorth, który przeprowadzał egzorcyzmy dla Watykanu. Na zlecenie papieża ojciec Gabriele Amorth jedzie do Hiszpanii, żeby zbadać przerażające opętanie młodego chłopca. W trakcie tej wizyty ksiądz nie tylko potwierdza autentyczne opętanie, ale przy okazji odkrywa wielowiekowy spisek, który Watykan desperacko próbował ukryć. W roli Amortha Russel Crowe. KINO ZA ROGIEM WIELEŃ

SKOŁOWANI

Maks to niepoprawny kobieciarz, a zarazem notoryczny kłamca. Gdy Anna, młoda i atrakcyjna kobieta, bierze go za niepełnosprawnego, Maks brnie w kłamstwo, licząc na

kolejny łatwy podryw. Anna ma jednak inny plan - przedstawia go swojej starszej siostrze, Julii, która porusza się na wózku. Niespodziewanie, cynicznie nastawionego

do świata Maksa i pełną energii Julię zaczyna łączyć coś więcej.

KINO OSIEDLOWE, KINO ŚWIATOWID

MARTWE ZŁO: PRZEBUDZENIE

Tim to nastoletni chłopak, który marzy o karierze śpiewaka w szkole muzycznej imienia Mozarta. Kiedy osiąga swój cel i przekracza próg upragnionej uczelni, dzieje się coś niezwykłego. W starym gmachu

szkoły Tim odkrywa magiczne przejście do tajemniczej krainy z opery „Czarodziejski flet” Mozarta, gdzie granice wyznacza tylko wyobraźnia. Gdy za sprawą magii chłopak się tam przenosi, błyskawicznie

zamienia się w księcia Tamino, czyli głównego bohatera tej opowieści. Od teraz Tim będzie zmuszony zmagać się z przeciwnościami losu w dwóch rzeczywistościach.

KINO ZA ROGIEM WIELEŃ

Akcja filmu Martwe zło: Przebudzenie przenosi się z lasu do miasta. Fabuła opowiada o dwóch nieutrzymujących ze sobą kontaktu. Ich spotkanie zostaje przerwane pojawieniem się demonów, które potrafią przejmować panowanie nad ludzkimi ciałami. W obliczu najkoszmarniejszej wersji rodziny, jaką można sobie wyobrazić, siostry zmuszone są podjąć brutalną walkę o przetrwanie. KINO ŚWIATOWID

www.glosonline.pl 19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 19 | KULTURA |
AIR

KRZYZÓWKA

„Strzygoń”

czyli każdy coś ukrywa

rzady dyktatora

wymowne uło ˙ zenie ciała

Riddick, walczył a ˛ otłGo z

australijskie ssaki

kieruje a ˛ polsk edukaa ˛ cj

autor obrazu "Maja naga"

kosciół przy r ynku

wymioty pas ziemi spod pługa ustna defekt, usterka

zapełniaja słownik

a ˛ pracuj przy ebie ˛ wyr

kochaja dziadków

po Blairze w nich mierzona eto ˛ obj sc

e ˛ plemi Indian z Amer yki Płn podchmielenie ose

stroje wychudzony ko ´ n muchówka aca ˛ udaj film z a ˛ Sandr Bullock ogół obi edów ˛ rz wiar y

film z Nicole Kidman piosenki po brawach

utwór Goethego

Svoboda, kompozytor

KSIĄŻKA 17 kwietnia nakładem wydawnictwa Initium do księgarń trafiła nowa powieść Artura Żurka pt. „Strzygoń” będąca historią o tajemnicach przeszłości i sekretach teraźniejszości, które na zawsze powinny spocząć na dnie bagien. „Strzygoń” to powieść kryminalna osadzona w mistycznym klimacie wschodniej Polski.

N

a wschodnich rubieżach

łódka na spływ znana skała z Australii

smutne utwor y spod lipy lekarski - wołowe ziele impreza dla Imprezy istnienia bóg wojny Wikinga waluta Brazylii klasyk wiedenski

urozmaica e ˛ pustyni

przed a ˛ nazw naszego okretu

e ˛ ksi zyc Plutona jednostka siły CGS

Law, aktor br ytyjski

serial J Łomnickiego po osiem bitów kazdy

zamek eben˛ b kowy w drzwiach

dobre przyjaciółki krzy serwis łudostepni zadanie zówkowy szarada net

Głosuj na Polaka!

Strzygoń, ukrytym między borem a bagnami, rezyduje nieco zapomniany pisarz, który na odludziu kończy pisać swoją książkę. Niczym niezakłócany do tej pory spokój burzy przyjazd letników, małżeństwa z Krakowa, które postanowiło spędzić kilka dni w otoczeniu dzikiej przyrody. Na przeszkodzie w realizacji planów staje sama natura, ogromna nawałnica sprawia, że uwięzieni w pensjonacie, odcięci od świata, zostają skazani tylko na siebie, a przybycie niespodziewanych gości powoduje, że sytuacja zupełnie wymyka się spod kontroli. Gdy ktoś ginie, winne może być tylko jedno z nich. Każdy coś ukrywa. Każdy kogoś chroni. Czy więzy rodzinne staną ponad prawem?

Artur Żurek – psycholog, konsultant, inwestor na rynkach finansowych. Wrocławianin z uro-

Polski w pensjonaciedzenia, przez większość życia mieszkający w Warszawie. Po ponad trzydziestu latach pracy dla globalnych firm doradczych i międzynarodowych banków odważył się oddać dawnym marzeniom i zamiłowaniom. Połączył przyjemność czytania z radością pisania. W latach 2019, 2020 i w 2021 został laureatem konkursu na opowiadanie kryminalne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, w 2020 roku laureatem konkursu literackiego Tamtej nocy w Złotowie. W listopadzie 2020 roku ukazała się jego debiutancka powieść Bunt zranionych. Od kilku lat przebywa w Budapeszcie, gdzie z upodobaniem degustuje węgierskie wina oraz pracuje nad kolejnymi powieściami. W kwietniu ubiegłego roku nakładem wydawnictwa Initium ukazała się jego druga powieść – „Powrotny z Wrocławia”.

Złap wiosnę w obiektyw!

KONKURS Stowarzyszenie Fotograficzne Sarenka oraz Nadleśnictwo Trzcianka zapraszają uczniów szkół powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego do wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu fotograficznego "Wiosna".

G

rzeszyn to mała, urokliwa gmina, miejsce zsyłki dla ludzi, którzy dostali od losu drugą szansę. Gdy tuż po wizycie premiera rządzący miastem z woli ludu i Boga wójt znika bez śladu, a kilka dni później zrozpaczona żona otrzymuje list z żądaniem okupu, mieszkańcy stają na wysokości zadania i natychmiast rozpoczynają publiczną zbiórkę astronomicznie wysokiej kwoty. Niestety, hojność wyborców ma swoje granice, akcja kończy się fiaskiem, wójt zostaje uznany za zmarłego, a jego mandat ulega wygaszeniu. Konieczne jest przeprowadzenie przedterminowych wyborów. Do wyścigu o fotel wójta Grzeszyna staje trzech kandydatów: spokrewniony z brytyjską rodziną królewską

kiej politycznej kariery. Rozpoczyna się brutalna kampania wyborcza, bo w polityce jak w miłości – wszystkie chwyty dozwolone.

Wydawnictwa Initium

KSIĄŻKA Duża dawka humoru doprawiona intrygami małej społeczności i polana politycznym sosem o dziwnie znajomym smaku. Aleksandra Rumin tym razem porzuca zbrodnie, by zabrać nas w świat political fiction o polskiej prowincji. bulion z kostek rosołowych, oraz namaszczony przez najważniejszą osobę w państwie spadochroniarz ze stolicy, dla którego wójtowanie ma być pierwszym krokiem do wiel-

dziedzic na uchodzącym za perłę regionu wandalińskim zamku, kucharz z restauracji Wykwintnej w WielkiejLipie, który zarabia siedemnaście tysięcy miesięcznie, chociaż umie gotować jedynie

C

elem konkursu jest promowanie fotografii jako dziedziny sztuki, podnoszenie poziomu fotografii przyrodniczej, popularyzacja wiedzy przyrodniczo-leśnej, rozwijanie i kształtowanie postaw proekologicznych.

drugiego miejsca jest karta podarunkowa o wartości 300 zł, a za trzecie miejsce - karta o wartości 100 zł. Fundatorem nagród jest Nadleśnictwo Trzcianka.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie nadleśnictwa - trzcianka. pila.lasy.gov.pl w zakładce Aktualności.

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczących się lub mieszkających na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Uczestnik konkursu może zgłosić maksymalnie pięć zdjęć. Zdjęcia będą oceniane w trzech kategoriach: szkoła podstawowa klasa I-IV, szkoła podstawowa klasa V-VIII i szkoła ponadpodstawowa.Zgłoszenia wyłącznie w formie elektronicznej wraz ze zgłoszeniem należy wysłać na adres sarenka.konkurs@gmail.com w terminie do dnia 21 maja.

W każdej kategorii jury przyzna trzy nagrody. Zwycięzcy otrzymają kartę podarunkową do sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym o wartości 500 zł. Nagrodą za zdobycie

19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 20 | ROZRYWKA |
stan nad Mississippi piaskowe z ciasta

I Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Trzcianka

SIATKÓWKA 15 kwietnia w Trzciance w hali Widowiskowo Sportowej odbył się I Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Trzcianka. W zawodach wzięło udział pięć zespołów. Turniej rozegrano systemem każdy z każdym. Pierwsze historyczne zwycięstwo w tym turnieju odniósł MKS Trzcianka Kadetki, drugie i trzecie miejsce zajęły kadetki i młodziczki SPS BoxPro Volley Piła, czwarte MKS Trzcianka Młodziczki, piąte - Akademia Sportu Wronki Młodziczka. MKS Trzcianka

www.glosonline.pl 19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 21 | SPORT |
R E K L A M A

Lubuszanin zremisował z Orkanem na wyjeździe

PIŁKA NOŻNA Padający deszcz, grząska murawa, dużo walki i cztery gole - ciekawe spotkanie oglądali kibice zgromadzeni na stadionie w Śmiłowie.

Początek meczu należał do Orkana, który miał kilka dobrych okazji. Gospodarze dwukrotnie trafili piłką w poprzeczkę, a w jednej akcji znakomicie spisał się Nikodem Ryba.

W 26 minucie jednak to MKS Hydro Lubuszanin objął prowadzenie. Po zagraniu Pawła Iwanickiego, do piłki odbitej przez bramkarza gospodarzy doskoczył Paweł Wicher i wyprowadził nasz

zespół na prowadzenie. Pięć minut później, podopieczni Łukasza Walkowiaka prowadzili już 2:0. Dośrodkowanie Pawła Iwanickiego, piłka odbita przed pole karne, a tam czekał już Lucas,

który efektownym uderzeniem umieścił piłkę w siatce. Do przerwy dwubramkowe prowadzenie zespołu z Trzcianki.

Druga połowa rozpoczęła się fatalnie dla Lubuszanina.

W 46 minucie błąd popełnił Nikodem Ryba, a zawodnik gości umieścił piłkę w pustej bramce. Mecz zrobił się emocjonujący, a oba zespoły miały swoje okazje strzeleckie. Od 60 minuty Orkan

grał w "dziesiątkę" po drugiej żółtej i w konsekwencji czerwonej kartce jednego z zawodników. Końcówka meczu to ataki gospodarzy. W 89 minucie w polu karnym, faulowany został jeden z graczy zespołu ze Śmiłowa i sędzia podyktował rzut karny. Daniel Araszkiewicz był bez szans. Orkan wyrównał i w doliczonym czasie gry miał dobrą okazję na wygraną. Marcin Urbański sfaulował rywala tuż przed polem karnym, za co otrzymał drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę. Uderzenie z rzutu wolnego pewnie wyłapał jednak Daniel Araszkiewicz. Spotkanie zakończyło się remisem 2:2. Przez cały mecz zawodników Lubuszanina dopingowała liczna grupa trzcianeckich kibiców. Kolejny mecz w najbliższą niedzielę, 23 kwietnia o godz.12.00. W Jędrzejewie podopieczni Łukasza Walkowiaka zmierzą się z Wełną Skoki. Lubuszanin.futbolowo.pl

19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 22 | SPORT | R E K L A M A
Farmutil Orkan Śmiłowo 2:2 MKS Hydro Lubuszanin Trzcianka

Lider zdeklasował Obrę i zainkasował cenne trzy punkty

PIŁKA NOŻNA Dużo kartek i dużo bramek, ale tych drugich tylko dla Noteci. Podopieczni Adama Drozdowicza zdeklasowali Obrę Kościan czterokrotnie umieszczając piłkę w bramce. Wyjazdowe zwycięstwo potwierdziło dobrą formę lidera IV Ligi Artbud.

Podopieczni trenera Adama Drozdowicza rozpoczęli mecz od.... żółtej kartki. Prowadzący spotkanie sędzia bardzo często sięgał po kartki i już w pierwszej połowie przy stanie 0:2 napastnik gospodarzy zakończył zawody po drugiej żółtej i w konsekwencji czerwonej kartce.

Mimo, że boisko było wymagające to jednak Noteć zdominowała rywala w posiadaniu piłki, dzięki czemu kontrolowała przebieg gry. Pierwsza dogodna sytuacja i prowadzenie Noteci daje Wiktor Kacprzak po świetnym podaniu od Rafała Gruntkowskiego.

Druga bramka to zasługa Piotra Przygockiego, który po indywidualnej akcji w gąszczu obrońców sprytnym strzałem umieścił piłkę w bocznej siatce.

Akcja bramkowa na 0:3 to odbiór Magdziarza, który uruchomił na skrzydle Kaczmarka, ten z kolei znalazł podaniem Kacprzaka, który 20 raz w tym sezonie znalazł drogę do bramki.

Druga połowa miała dość spokojny przebieg. Warto odnotować jednak bramkę Zengera po asyście Przygockiego.

- Mecz bardzo podobny do ostatniego meczu wyjazdowego w Szydłowie, gospodarze również mieli sytuacje na 1:0, która mogłaby pokrzyżować nasze plany na to spotkanie. Tak się jednak nie stało i z minuty na minutę gra naszego zespołu wyglądała coraz lepiej, czego efektem były 3 gole do przerwy i pełna kontrola spotkania. Po przerwie dołożyliśmy jeszcze jedną bramkę po bardzo dobrej akcji dwóch skrzydłowych i cieszymy się z kolejnych trzech punktów na wiosnę. Po zwycięstwie dostaliśmy od sztabu zasłużone dwa dni wolnego i od wtorku bierzemy się do ciężkiej pracy na treningach, aby w następny weekend przełożyć to na boisko i zgarnąć kolejne 3 punkty – tak mecz z Obrą skomentował Arkadiusz Kaczmarek, prawy obrońca Noteci.

MKS Steico Noteć Czarnków Fot. mbojnowski.pl

www.glosonline.pl 19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 23 | SPORT | R E K L A M A
Obra 1912 Kościan 0:4 MKS Steico Noteć Czarnków
19 kwietnia 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 24 | REKLAMA | R E K L A M A

Articles inside

Lider zdeklasował Obrę i zainkasował cenne trzy punkty

1min
page 23

Lubuszanin zremisował z Orkanem na wyjeździe

1min
page 22

C

1min
page 20

KONKURS Stowarzyszenie Fotograficzne Sarenka oraz Nadleśnictwo Trzcianka zapraszają uczniów szkół powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego do wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu fotograficznego "Wiosna".

1min
page 20

Na srebrnym ekranie

6min
pages 18-20

Telewizor, meble, mały Fiat….

1min
page 17

Czerwone Gitary z koncertem w Trzciance

1min
page 17

Filip Kowalski i jego muzyczne portrety w Galerii Pięciu

2min
pages 16-17

Co trzeci zawałowiec w programie KOS-Zawał

3min
page 15

Moje dziecko się tnie. Nie panikuj i nie krzycz

6min
pages 14-15

Ścieżka rowerowa na ostatniej prostej

1min
page 13

AgroTargi w Czarnkowie już w ten weekend

1min
page 13

Wielkie sprzątanie w parku

1min
page 11

Spotkanie konsultacyjne w sprawie inwestycji drogowych

1min
page 10

Warsztaty „e-Urząd w praktyce”

1min
page 10

Nadnotecka marka z Czarnkowa

1min
page 9

Człowiek Dla Człowieka

1min
page 9

Turniej w Sarbii. Szkolni mistrzowie na 100 polach

1min
page 8

Spotkanie Wielkanocne w Fundacji Gębiczyn

1min
page 8

Doktor Ryszard Surma patronem czarnkowskiego szpitala

3min
pages 6-7

Kiedy szybciej do Poznania i Szczecina?

4min
pages 4-5

27-latek wpadł z narkotykami

2min
page 3

Groźny pożar w Folsztynie

1min
page 3

Kto powinien pomóc rannemu zwierzęciu?

2min
page 2
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.