Głos Czarnkowsko - Trzcianecki 23/03/23

Page 1

R E K L A M A Czarnkowsko -Trzcianecki Nr 3/8/23 22 marca 2023 r. ISSN 2545-3762 MIESIĘCZNIK BEZPŁATNY Maria Małgorzata Janyska Posłanka na Sejm RP /mmjanyska /MJanyska biuro@mjanyska.pl Czytaj również w internecie www.glosonline.pl
Pixabay
Fot.

Wyrazy głębokiego współczucia

Panu Wiesławowi T. Grottowi

Prezesowi Zarządu Czarnkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Czarnkowie z powodu śmierci

Żony

składają

Rada Nadzorcza, Zarząd i Pracownicy

Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Lokatorsko-Własnościowej w Pile

REDAKCJA ul. Sikorskiego 33 (pok. 308), 64-920 Piła. tel. +48 502 499 731

Redaktor naczelny: Agnieszka Świderska tel. +48 502 499 731 (a.swiderska@glosonline.pl)

Kontakt: redakcja@glosonline.pl www.glosonline.pl

REKLAMA I MARKETING ul. Sikorskiego 33 (pok. 307), 64-920 Piła

Elżbieta Możejko tel. 691 418 537 (e.mozejko@glosonline.pl)

Kontakt: tel. 691 418 537, e-mail: reklama@glosonline.pl; www.glosonline.pl

22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl

Wiesławowi T. Grottowi

Prezesowi

najszczersze wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci ŻONY

składa Redakcja

Głosu Czarnkowsko-Trzcianeckiego

WYDAWCA Agencja Promocyjno – Wydawnicza MEDIA sp. z o.o. ul. Sikorskiego 33, 64-920 Piła. Kontakt:

DRUK Polska Press Sp. z o.o. Oddział Poligrafia ul. Domaniewska 45 02-672 Warszawa Drukarnia w Bydgoszczy ul. Grunwaldzka 229 85-438 Bydgoszcz.

Redakcja nieodpowiada za treść zamiesz czo nych ogłoszeń. Redakcja niezwraca tekstów niezamówionych oraz zastrzega sobie prawo ich redagowania i skracania. Rozpowszechnianie materiałów redakcyjnych bez zgody wydawcy jest zabronione.

tel. +48 691 418 537, www.glosonline.pl NIP: 764-27-06-478 2 | Z DRUGIEJ STRONY | „Gdzie spędzisz wieczność? Nie wiem. Może w piasku mgławic?”
Herbert
Z.
Panu
Zarządu
Czarnkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
www.glosonline.pl 22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 3 | NA BIEŻĄCO | R E K L A M A

Wielkanoc to czas zwycięstwa dobra nad złem i życia nad śmiercią Niech nadchodzące

Święta Zmartwychwstania Pańskiego

będą dla Państwa przepełnione nadzieją, prawdziwą miłością zbliżającą do Jezusa Chrystusa i radością, która daje siłę do czynienia dobra.

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

Trwa zbiórka na tablicę pamiątkową dr Surmy

AKCJA. 13 kwietnia odbędzie się uroczystość nadania Szpitalowi Powiatowemu w Czarnkowie imienia doktora Ryszarda Surmy, zmarłego pięć lat temu wybitnego lekarza pediatry i wyjątkowego człowiekowi. Trwa zbiórka na tablicę pamiątkową.

Propozycję nadania

szpitalowi jego imie-

nia poparła Rady Miasta Czarnków, Rady Gminy

Czarnków oraz Rady Gminy

Lubasz. Poparł ją również Zarząd Powiatu CzarnkowskoTrzcianeckiego oraz środowisko pracowników szpitala.

Czarnkowski szpital utworzył konto, na którym zbierane

są środki na tablicę pamiątkową, która zostanie odsłonięta

13 kwietnia. Wszyscy ludzie

dobrej woli mogą przekazać

wpłaty na konto: Zespół Zakładów Opieki w Czarnkowie, nr konta 98 8951 0009 0000

1948 2000 0120 z dopiskiem

„Na tablicę pamiątkową dr Ryszard Surma”.

Fot. Piotr Mańczak

Radosnej Wielkanocy

życzą

Zarząd i Pracownicy

DORA METAL

22
4 | NA BIEŻĄCO |
marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl

Władysław Kosiniak-Kamysz: Polacy zasługują na Pokojową Nagrodę Nobla

POLITYKA Praca, która się opłaca. Tani kredyt mieszkaniowy oraz dziedziczenie emerytur. W czwartek w Czarnkowie Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, przedstawił pakiet trzech ustaw „Uczciwa Polska”, projekt Polski na pokolenia, który wspiera młodych, seniorów i pracujących.

Wspotkaniu w Czarnkowie, które odbyło się pod hasłem

„Uczciwa Polska” udział wzięli również: poseł Krzysztof Paszyk, senator Jan Filip Libicki, były minister rolnictwa Stanisław Kalemba, wicemarszałek

Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, wiceprzewodniczący Sejmiku

Województwa Wielkopolskiego Jarosław Maciejewski oraz radny Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego

Tadeusz Teterus.

Przed spotkaniem odbyła się konferencja prasowa Władysława Kosiniaka-Kamysza na której padły deklaracje wyborcze dotyczące przedsiębiorców: składka zdrowotna na starych zasadach, ograniczenie ilości kontroli do minimum oraz dobrowolny ZUS.

Było też o przywróceniu prestiżu zawodu nauczyciela, a w przeddzień rocznicy agresji Rosji na Ukrainę nie mogło zabraknąć tematu ukraińskich uchodźców, których 10 milionów przekroczyło granicę polsko-ukraińską, a 1,5 mln nadal przebywa w Polsce.

- Polacy jako wspólnoty zasługują na Pokojową Nagrodę Nobla. Nikt nie zrobił więcej dla ratowania ukra-

ińskich kobiet i dzieci. Żeby mogli poczuć się bezpiecznie.

Polacy zachowali się niezwykle przyzwoicie. Nie pytali skąd, nie pytali o historię. Pomogli.

Chcę podziękować wszystkim za otwarte serca i otwarte domy - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zwrócił jednak uwagę na niebezpieczeństwo jakim jest niekontrolowany napływ nie tylko zboża, ale także mięsa z Ukrainy.

Było też o wspólnej liście z Polską 2050.

– Jesteśmy na dobrej drodze – nie ukrywał lider PSL. – Najgorsze dla opozycji to pójście w totalnym rozdrobnieniu.

Jeżeli będzie sześć, siedem list, to sami zaniesiemy zwycięstwo w tych wyborach PiS-owi na tacy. Jedna lista czyli wrzucenie wszystkich do jednego worka też nie jest dobrym rozwiązaniem. Najbardziej optymalne są dwie, trzy listy –twierdzi Władysław Kosiniak-Kamysz. Już podczas otwartego spotkania w sali czarnkowskiego „Światowida” prezes PSL zapowiedział konieczność wprowadzenia zmian w finansowaniu samorządów. Przedstawił też pakiet trzech ustaw „Uczciwa Polska”, które mają popra-

wić sytuację demograficzną, mieszkaniową i zabezpieczyć emerytów.

W Polsce brakuje obecnie 2 miliony mieszkań. Propozycja PSL to 1,5% kredyt udzielany przez Bank Gospodarstwa Krajowego na zakup mieszkania dla osób do 40 roku życia. Państwo za pośrednictwem BGK gwarantuje 100 tys. zł wkładu własnego na zakup pierwszego mieszkania.

Drugi ważny pakiet to „Praca, która się opłaca” - brak opodatkowania i oskładkowania drugiej umowy o pracę z zastrze-

Cała Polska "na

ludzi, emerytów, (…), coraz bardziej pesymistyczne.

I to nie jest opinia zza biurka.

To fakty, które przedstawiają

nam Polacy na objazdach po Polsce, które realizujemy jako

klub Koalicja Obywatelska/ Platforma Obywatelska kolejno w regionach, we wszystkich powiatach.

żeniem, że podstawowa umowa jest przynajmniej w wysokości minimalnego wynagrodzenia o pracę, a dodatkowa nie przekracza kwoty 85 528 złotych. To także zwolnienie z podatków nadgodzin.

Godne życie seniorom ma z kolei zapewnić ustawa o dziedziczeniu emerytury z ZUS i KRUS w wysokości 100 procent świadczenia zmarłego i 50 procent swojego lub 50 procent świadczenia zmarłego i 100 procent swojego. Wszystkie trzy projekty zgłoszone są jako inicjatywy obywatelskie.

Trwa zbiórka podpisów. Lider ludowców podkreślił również, że nie będzie bezpiecznej Polski bez bezpieczeństwa żywnościowego. Jego zdaniem to bezpieczeństwo jest właśnie rujnowane.

- Rządzący doprowadzili do tego, że zlikwidowano 120 tysięcy gospodarstw rolnych. Upada hodowla trzody chlewnej. Jest dramat na rynku mleka. To samo na rynku wołowiny. Najwięcej daliście, najmniej dostaliście i jeszcze wam zabrano. W przypływie szczerości filozofię Kaczyńskiego

zdradził były minister Krzysztof Ardanowski: „Chłopi są pazerni, da się im parę złotych przed wyborami i na nas zagłosują”. Dacie się tak obrażać? Dacie się nabrać jeszcze raz? Jak się wieś nie obudzi, jak nie obudzą się rolnicy, to się obudzą ogoleni do cna i bez gospodarstw. My możemy zagwarantować wam normalność - zadeklarował prezes PSL. Podczas spotkania Władysław Kosiniak-Kamysz odznaczył też zasłużonych działaczy Medalem im. Wincentego Witosa: Tadeusza Czechowskiego i Edwarda Klimka. Fot. Remigiusz Wojtera

ie, ten tytuł to nie jest zaproszenie na wydarzenie. To gorzka konkluzja po ogłoszeniu poziomu inflacji za luty. Nastroje przedsiębiorców, rolników, pracowników, kredytobiorców, samorządowców, młodych

To całkiem inna rzeczywistość niż bajecznie przedstawiana przez publiczną telewizję i inne publiczne media.

Stworzono w nich alternatywną

rzeczywistość za kilkanaście miliardów złotych. Nie ma takiej kasy dla nauczycieli, na skrócenie kolejek do specjalistów, na psychiatrię dziecięcą, na budowę mieszkań na wyna-

jem, na rezygnację z opodatkowania emerytów, …można by tak wymieniać długo.

O tym jak spada poziom życia oraz jak siada optymizm i brak perspektyw było także na naszych ponad 150 marcowych spotkaniach w Wielkopolsce w ponad 50 miejscowościach.

Problemy przedstawiane na moich spotkaniach jasno pokazały, że państwo nie działa i nie stworzyło rozwiązań systemowych.

Przykład: ceny gazu używanego w technologii są dla wielu firm nadal o kilkaset procent wyższe niż rok temu, mimo że na światowej giełdzie spadają. Państwowy koncern nie reaguje adekwatnie

do sytuacji, tylko łupi do skutku. Tylko, że skutek będzie tragiczny - zniknie wiele dobrych, polskich firm, a wejdą w to miejsce zagraniczne. Natomiast dywidenda z zysku, z łupienia Polaków, która wpłynie do budżetu państwa, wielce prawdopodobne, że zasili kasę dla „swoich”. Kolejny przykład: spółdzielnie mieszkaniowe wskazują na brak systemu, który zapewniłby stabilność kosztów paliw i energii stosowanych w ogrzewaniu spółdzielczych zasobów mieszkaniowych oraz równość (!) wsparcia w okresie kryzysu. Zamiast pracy nad systemem, żeby już dziś było wiadomo jak można działać w kolejnych se-

zonach, czy mieszkańcy sprostają kosztom i jak im pomóc, czy można będzie inwestować czy nastawić się tylko na to, żeby trwać, jest chaos i nierówność obecnych rozwiązań.

osiemnastce"! Maria Małgorzata Janyska Posłanka na Sejm

I kolejny: wykluczenie komunikacyjne wielu miejscowości. Za rządów PiSu drastycznie spadła długość połączeń autobusowych. Wg. danych GUS w 2016 roku było 710 tys.km połączeń autobusowych, a w 2021 roku już tylko 399 tys.km.

A pamiętacie jeszcze co obiecywał Jarosław Kaczyński? Przypomnę : przywrócimy połączenia autobusowe, przede wszystkim mniejszych miast i wsi!

Stało się przeciwnie, a problem wraz z likwidacją wielu PKSów spadł na głowy samorządom. Organizują co mogą, ale nie mają do dyspozycji żadnych trwałych rozwiązań finansowych od państwa, ani strategii perspektywicznej. Konkluzja? Państwo nie działa, nie ma systemów! Na już konieczna jest presja na doraźne rozwiązania, żeby ratować polskie firmy i byt ludzi, a jesienią konieczna jest zmiana tej nieudolnej władzy, która zepsuła państwo, skłóciła naród, a najlepiej wyszedł jej system organizowania kasy dla siebie i swoich!

www.glosonline.pl 22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 5 | POLITYKA |
N
Maria Małgorzata Janyska Posłanka na Sejm RP

Śmiertelny wypadek w Herburtowie. W aucie zwęglone zwłoki

WYPADEK. Tragiczny wypadek na drodze nr 174 w Herburtowie, gmina Wieleń. Samochód wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Auto stanęło w płomieniach. Kierowca nie zdołał się uratować. W środku strażacy znaleźli zwęglone zwłoki.

Tragiczny pożar w Wieleniu. Ugasili pożar i znaleźli ciało

POŻAR 51-letnia kobieta zginęła w pożarze domu jednorodzinnego w Wieleniu. Tragedia wydarzyła się na ulicy Jaryńskiej.

Zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie jednorodzinnego domu do dyżurnego stanowiska kierowania komendanta powiatowego wpłynęło w piątek, 17 marca, kilka minut po godzinie 11.00. Na miejsce wysłano zastępy OSP Wieleń i trzy zastępy z JRG w Czarnkowie.

- Po dojeździe pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia okazało się, że ogniem objęte jest całe poddasze budynku i ogień wyszedł już na zewnątrz – relacjonuje mł. bryg. Patryk Zieliński z czarnkowskiej komendy.

Kolejna tragedia na drogach powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. W piątkową noc na drodze nr 174 na wjeździe do Herburtowa doszło do śmiertelnego wypadku. Około godziny 2.45. z nieustalonej jeszcze przyczyny kierowca citroena zjechał na przeciwległy pas ruchu, zje-

chał z drogi i uderzył czołowo w drzewo. Kierowca prawdopodobnie zginął na miejscu. Strażacy znaleźli w środku zwęglone zwłoki. Samochodem kierował 21-letni mężczyzna. Jego tożsamość potwierdzili najbliżsi.

Droga nr 174 przez kilka godzin była utrudniona. Na miejsce tragedii ściągnięto prokuratora

Groził nożem byłej partnerce i 11-latkowi

PROKURATURA. Sąd Rejonowy w Trzciance aresztował na trzy miesiące 49-letniego mężczyznę, który groził nożem byłej partnerce i jej 11-letniemu synowi.

i ekipę dochodzeniowo-śledcza.

W zabezpieczaniu miejsca zdarzenia brały udział zastępy z JRG Trzcianka, JRG Czarnków oraz OSP Wieleń.

Postępowanie w sprawie wypadku prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Czarnkowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Trzciance.

W środku nadal przebywała 51-letnia kobieta. Niestety, nie zdążyła się ewakuować jak trójka pozostałych domowników. Strażacy znaleźli już jej ciało.

Do Wielenia skierowano też dodatkowe siły z OSP Rosko i OSP Drawsko. Akcja gaśnicza była prowadzona z zewnątrz i od środka. Łącznie w działaniach brało udział 34 strażaków z siedmiu zastępów. Przyczyny tragicznego pożaru ustala policja.

Diler wpadł w lesie

POLICJA. Czekał na klienta, trafił do policyjnej celi. W BMW należącym do 27-letniego mieszkańca gminy Lubasz znaleziono 75 gramów mefedronu oraz 43-latki ecstasy.

Policyjny patrol zainteresował się BMW stojącym w lesie na obrzeżach Lubasza. Jeszcze bardziej niż samochód zainteresowanie funkcjonariuszy wzbudził siedzący w aucie kierowca. Tym bardziej, że 27-latek wyraźnie wpadł w popłoch na ich widok. Nie bez powodu. Pod siedzeniem pasażera policjanci wo-

reczki strunowe z zawartością ,,kryształów” oraz różowych tabletek. Łącznie w ich ręce wpadło 79 gramów mefedronu, 43 tabletek ecstasy oraz pieniądze. 27-letni mieszkaniec gminy Lubasz został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są dalsze zatrzymania. Fot. KPP Czarnków

18-latek dźgnął scyzorykiem 19-latka

PROKURATURA. 18-latek z Trzcianki dźgnął scyzorykiem w plecy 19-latka. Odpowie za uszkodzenie ciała z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

Dramatyczne sceny rozegrały się we wtorkowy poranek, 14 marca, na jednym z osiedli w Czarnkowie. 49-latek wdarł się do mieszkania byłej partnerki i bynajmniej nie miał pokojowych zamiarów. Groził jej nożem, szarpał, przyduszał. Był agresywny również wobec 11-letniego syna kobiety; groził mu śmiercią. Został zatrzymany jeszcze tego samego dnia. Trafił

do policyjnej celi. Po tym jak usłyszał zarzuty nie wrócił już na wolność.

- Na wniosek policjantów i prokuratora, sąd podjął decyzję o zastosowaniu wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy – informuje Karolina Górzna-Kustra, rzecznik Komendy Powiatowej w Czarnkowie. Fot. KPP Czarnków

Zdarzenie rozegrało się na jednym z trzcianeckich osiedli. Między nastolatkami miało dojść do kłótni. 18-latek postanowił ją zakończyć przy pomocy scyzoryka. Po tym jak dźgnął w nim plecy 19-latka uciekł. Poszkodowany z raną kłutą i złamanym żebrem trafił

do szpitala. Na szczęście, cios okazał się niegroźny dla życia. Sprawca usłyszał zarzut uszkodzenia ciała z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Nie był wcześniej karany.

Jako środek zapobiegawczy prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego.

22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 6 | NA BIEŻĄCO |
Fot. JRG Czarnków Fot. KPP Czarnków
Fot. OSP Wieleń

Pożegnania i awanse w czarnkowskiej policji

POLICJA Zmiany kadrowe w czarnkowskiej policji. Jest nowy szef prewencji. nowy zastępca naczelnika wydziału kryminalnego oraz nowy kierownik Posterunku Policji w Lubaszu.

Sławomir Jagła po 28 latach pożegnał się ze służbą. Przez wiele lat związany był z pionem prewencji, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery: był policjantem Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego, dzielnicowym, kierownikiem rewiru dzielnicowych, specjalistą ds. prewencji kryminalnej i nieletnich, zastępcą naczelnika wydziału prewencji, a od 2010 roku naczelnikiem. Przez 28 lat służby był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Został odznaczony srebrną i brązową odznaką ”Zasłużony Policjant” oraz ”Krzyżem Niepodległości”. Nowym naczelnikiem prewencji został kom. Zbigniew Faluta, który do policji wstąpił w 1994 roku. Przez lata był związany z Komendą Powiatową Policji w Pile, gdzie od trzech lat kierował wydziałem prewencji. Od 1 marca jest szefem prewencji w czarnkowskiej komendzie. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

To nie jedyne zmiany w czarn-

Zaginęła nastolatka Omal nie zabił ojca młotkiem

POLICJA . Policjanci z Komisariatu Policji w Krzyżu Wlkp. szukają 16-letniej Anny Marii Staszek. Nastolatka zniknęła na początku marca. Rodzina nie ma z nią kontaktu.

Zaginęła 16-letnia

Anna Maria Staszek

z Krzyża Wlkp. Nastolatka wyszła z domu 2 marca i do tej pory nie wróciła.

Ma około 160 cm wzrostu, jest szczupłej budowy ciała, włosy do ramion koloru bordowego.

W dniu ucieczki była ubrana

w puchową różową kurtkę, czarne jeansowe spodnie, czarne buty sportowe.

- Wszystkie osoby, które

w ostatnim czasie widziały

zaginioną, miały z nią kontakt lub posiadają informacje

o miejscu jej przebywania

proszone są o kontakt z funkcjonariuszami pod numerem

telefonu 47 77 48 200 (KPP

w Czarnkowie), 47 47 77 48

330 (KP w Krzyżu Wlkp.) lub

najbliższą jednostką policji

dzwoniąc pod numer alarmo-

wy 112 - apeluje Komisariat

Policji w Krzyżu Wlkp.

PROKURATURA 40-letni mieszkaniec gminy Czarnków odpowie za usiłowanie zabójstwa. Uderzył młotkiem w głowę swojego ojca i próbował wypchnąć go przez okno. Zaatakował też sąsiadów.

Trzcianecka prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa, do którego doszło we wtorkowy wieczór, 14 lutego. 40-latek staranował samochodem bramę i wiatę należącą do sąsiadów, a kiedy wyszli sprawdzić co się dzieje, zaatakował ich bez ostrzeżenia młotkiem. Najpierw uderzył w głowę sąsiada, a potem zaatakował sąsiadkę. Kiedy próbowała udzielić pomocy mężowi uderzył ją młotkiem w twarz. Groził też ich córce. To jednak nie był koniec. Mężczyzna wbiegł do mieszkania i rzucił się z młotkiem na swojego ojca. Uderzył go

kilkakrotnie w głowę i próbował wypchnąć przez okno. Ojciec przeżył atak. Z poważnymi obrażeniami głowy trafił do szpitala. Do szpitala trafili równie sąsiedzi.

- Na szczęście, w wyniku ataku nie odnieśli obrażeń zagrażających ich życiu – informuje Karolina Górzna-Kusta, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie. 40-letni mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. Grozi mu kara do dożywotniego pozbawienia wolności włącznie. Sąd Rejonowy w Trzciance na wniosek policji i prokuratury aresztował podejrzanego na trzy miesiące.

kowskiej jednostce. Komendant powiatowy podinsp. Mikołaj Szydzik powierzył również obowiązki służbowe nowemu zastępcy naczelnika wydziału kryminalnego - st. asp. Patrykowi Macyszynowi.

Nowy zastępca kryminalnych rozpoczął pracę w policji w 2007 r. Zaczynał od pracy w Zespole Patrolowo-Interwencyjnym czarnkowskiej komendy, potem był dzielnicowym na terenie gminy Czarnków i gminy Lubasz. W 2017 roku został przeniesiony do Wydziału Kryminalnego.

Jest też nowy kierownik Posterunek Policji w Lubaszu, asp. Piotr Kolassa, który do tej pory był dzielnicowym posterunku. W policji służy od 14 lat i od samego początku w Czarnkowie. Najpierw w Zespole Patrolowo-Interwencyjnym KPP w Czarnkowie, potem w Posterunku Policji w Lubaszu, gdzie był dzielnicowym w gminie Połajewo. Jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

www.glosonline.pl 22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 7 | NA BIEŻĄCO |
Fot. KPP Czarnków
Fot. KPP Czarnków

Emerytury nadszedł czas

Jest taki wyjątkowy moment w życiu każdego pracującego człowieka, jak przejście na emeryturę. To idealna chwila na zwolnienie tempa życia i odpoczynek oraz na realizację tych planów, na które nie pozwalała zawodowa aktywność.

Wponiedziałek, 27 lutego, po wielu latach pracy na rzecz lokalnej społeczności, pożegnano trzech pracowników Starostwa Powiatowego w Czarnkowie: Alicję Dąbrowską - sekretarza powiatu, Józefę Jur - specjalistę ds. kontroli i Annę Mikołajewską - specjalistę ds. geodezji.

Z tej wyjątkowej okazji przekazano

Paniom ogromne słowa uznania i podziękowania za lata bardzo sumiennej, uczciwej i odpowiedzialnej pracy w urzędzie. Swoją pracowitością i skromnością były dla współpracowników wzorem do naśladowania. Ich pracę cechowała sumienność, ogromne zaangażowanie i profesjonalizm.

Wierzymy, że mimo wielu trudnych decyzji, które musiały podjąć i wielu stresujących momentów, było również mnóstwo miłych chwil, do których z sentymentem będą wracały. Życzymy zdrowia, pomyślności, spełnienia wszystkich planów oraz zamierzeń związanych z nowym okresem

życia i zachowania nas w dobrej pamięci. Niech w tej dalszej „życiowej podróży” towarzyszą słowa, mówiące o tym, że „najpiękniejsze jest to, co przed nami, co nam przyjdzie dopiero przeżyć” - tymi słowami wicestarosta Sławomir Kryger wraz z pozostałymi pracownikami Starostwa podziękował za pracę.

Starostwo Powiatowe w Czarnkowie

Marek Helak w Radzie Powiatu

28 lutego na ostatniej sesji Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego zaprzysiężono nowego członka rady. Marek Helak, bo o nim mowa, postanowieniem komisarza wyborczego został powołany w miejsce zmarłego niedawno śp. Piotra Waśko.

Wradach powiatowych, zgodnie z art. 20 ust. 1 o samorządzie powiatowym, radny przed objęciem mandatu składa ślubowanie następującej treści: „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”. Jest ono uroczystym aktem, związanym

z pełnieniem funkcji publicznej i ma swój symboliczny walor, gdyż to właśnie dzień złożenia ślubowania jest oficjalnym początkiem sprawowania mandatu radnego. Marek Helak pochodzi z Roska, gdzie prowadzi gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego. Jest zawodnikiem „Noteci” Rosko oraz aktywnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Rosku. Aktywnie i z pełnym zaangażowaniem włącza się w realizację wielu lokalnych inicjatyw. Prywatnie jest ojcem trzech córek w wieku 7 lat, 5 lat

i 3 miesiące. Odskocznią po pracy jest dla niego obcowanie z naturą.

Życzymy nowemu radnemu sukcesów na scenie samorządowej powiatu, a także wszystkiego, co w życiu najpiękniejsze i najbardziej wartościowe. Wytrwałości, zapału w tej ważnej i odpowiedzialnej misji, powodzenia w realizacji nowych, ambitnych zamierzeń, satysfakcji z pracy na rzecz społeczności lokalnej oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 8 | POWIAT |
Wioletta Szukajło - Starostwo Powiatowe w Czarnkowie
www.glosonline.pl 22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 9 | POWIAT |

Pełna widownia, niepowtarzalna atmosfera, wspaniałe piosenki. Tak świętowaliśmy tegoroczny Dzień Kobiet

WYDARZENIE Za nami koncert z okazji Dnia Kobiet zorganizowany przez Fundację Gębiczyn przy współpracy z Centrum Usług Społecznych w Czarnkowie i Gminy Czarnków, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Jeśli można powiedzieć, że piosenka z wartościowymi tekstami, dobra energia publiczności, zapał i entuzjazm organizatorów, sprzyjają jakiemuś wydarzeniu – to tak było podczas koncertu Andrzeja Cierniewskiego, który dedykował swoje największe przeboje mieszkańcom Gminy Czarnków.

Za nami koncert z okazji Dnia Kobiet zorganizowany przez Fundację Gębiczyn przy współpracy z Centrum Usług Społecznych w Czarnkowie i Gminy Czarnków, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Przed rozpoczęciem koncertu, Zastępca Wójta Gminy Czarnków Monika Piotrowska w imieniu Samorządu Gminy Czarnków złożyła wszystkim Paniom z okazji Dnia Kobiet najserdeczniejsze życzenia.

Następnie Andrzej Cierniewski z dojrzałymi tekstami o życiu, miłości, tęsknocie o relacjach między ludzkich i pięknej słowiańskiej muzyce, przeniósł nas w muzyczną podróż. Jego oryginalna swoboda, świetna improwizacja na scenie podczas występu, z dodatkiem opowiadanego humoru i różnych

Święto Sołtysów

ŚWIĘTO 11 marca w Polsce obchodzono Dzień Sołtysa. W gminie Czarnków uroczystość z tej okazji odbyła się w piątek, 10 marca, w Urzędzie Gminy.

Wgminnych obchodach wzięli udział: starosta Feliks Łaszcz, wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek, zastępca wójta Monika Piotrowska, sekretarz gminy Mariusz Grzegorek, skarbnik Magdalena Mendyk, Przewodniczący Rady Krzysztof Chyży oraz sołtysi z terenu gminy Czarnków.

Wójt Bolesław Chwarścianek podziękował sołtysom za wysiłek włożony w pracę dla wspólnego dobra, jakim jest gmina Czarnków. Podkreślił również wagę ich pracy jako gospodarzy i opiekunów wsi na rzecz lokalnej społeczności, pogratulował aktywności

i interesujących przedsięwzięć. Wręczył również upominki w postaci pamiątkowych koszulek. Muzyczne podziękowania wyśpiewały utalentowane uczennice Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Gębicach – Michalina Wylegała, Lena Topór, Oliwia Rzysko oraz Zuzanna Mąką, laureatka XXIV festiwalu piosenki dziecięcej i młodzieżowej w Górze nad Notecią.

Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy sołtysi chętnie włożyli na siebie podarowane koszulki i razem z gośćmi zapozowali do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Był też czas na wspólny tort oraz na wymianę poglądów.

anegdot z bogatego życia sprawiły wielką bliskość i poczucie wspólnych przeżyć i radości. Niepowtarzalna atmosfera wypełniła wnętrze czarnkowskiego Kina Światowid, którego scena śpiewała razem z Artystą w odpowiedzi na grę świateł. Radość spotęgowały przeboje w wykonaniu Wielkiego Artysty Estradowego, który niedawno powrócił z Chicago. Wśród najbardziej znanych utworów wymienić można: „Tu jest two-

je miejsce”, „Słodka Karolina” czy „Dwie morgi słońca”. Publiczność chętnie przyłączała się do śpiewu, odwzajemniając serdeczność i ciepło wokalisty. Na twarzach wszystkich Pań gościł uśmiech, występ nagrodzony został gromkimi brawami i owacją na stojąco. Po koncercie na gości czekało spotkanie integracyjne, podczas którego rozmowom nie było końca. Rozpoczął je Wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwar-

ścianek, który złożył życzenia wszystkim kobietom, a później zaprosił na słodki poczęstunek. Bardzo nas ucieszyła obecność każdego z gości – dzięki ich opowieściom przenieśliśmy się w czasie, a rozmowom i anegdotom nie było końca! Wszystkim Paniom jeszcze raz życzymy wielu radości z okazji ich święta. Do zobaczenia za rok, mamy nadzieje w jeszcze większym gronie!

22 marca 2023
Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 10 | | M A T E R I A Ł P R O M O C Y J N Y
|

Zbudują drogę razem z lasami

INWESTYCJA W środę, 22 marca, w siedzibie nadleśnictwa Sarbia podpisano umowę na wspólne przedsięwzięcie „Przebudowa drogi powiatowej nr 1341 Gębice – Wyszyny – Etap II”.

Jest to już drugi etap tej drogowej inwestycji realizowanej wspólnie przez powiat czarnkowsko-trzcianecki i nadleśnictwo Sarbia.

- Zadanie to wykonane zostanie w ramach wsparcia admi-

nistracji publicznej przez Lasy Państwowe, poprzez realizację wspólnych przedsięwzięć drogowych mających związek z gospodarką leśną – mówi Damian Szcześniak, nadleśniczy nadleśnictwa Sarbia.

W ramach planowanej inwestycji zostanie przebudowany odcinek drogi o długości ponad 1,2 km. Koszt to 2,6 mln złotych, z czego Lasy Państwowe dołożą 1,8 mln złotych. Pierwszy odcinek oddano pod koniec 2021 r.

www.glosonline.pl 22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 11 | |
Fot. Marek Spalony

Nowa sala dla dwóch sołectw

Zakończono prace związane z budową wspólnej sali wiejskiej dla sołectwa Marianowo i Herburtowo. Trwa procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Kosztowała blisko 2 mln złotych.

Zakończono prace związane z budową wspólnej sali wiejskiej dla sołectwa Marianowo i Herburtowo. W ramach inwestycji wybudowano parterowy obiekt wraz z antresolą. Na parterze usytuowano główne pomieszczenie sali, sanitariaty, zaplecze gospodarcze, kotłownię oraz zadaszony taras. Antresola stanowi pomieszczenie świetlicy środowiskowej. Łącznie powierzchnia sali wraz z antresolą to blisko 280 m2. Cały obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Obok budynku sali wybudowano zadaszoną scenę, a teren działki wyrównano, wyprofilowano i zagospodarowano poprzez wykonanie chodników oraz miejsc

parkingowych. Zamontowane zostało także oświetlenie zewnętrzne. Architektura obiektu nawiązuje do tradycyjnej zabudowy wsi Marianowa i Herburtowa, która charakteryzuje się występowaniem budynków ceglanych o dwuspadowych dachach. Trwa procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie dla obiektu, który w najbliższym czasie służyć ma społeczności sąsiadujących ze sobą sołectwa: Marianowa i Herburtowa. W ramach uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie obiekt zgłoszony zostanie do odbioru przez jednostki: Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie oraz Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej

Ruszyli z budową kanalizacji sanitarnej

w Czarnkowie. Po uzyskaniu stosownych uzgodnień wniosek o pozwolenia na użytkowanie skierowany zostanie do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Czarnkowie.

Obiekt wspólnej dla obu sołectw sali wiejskiej powstał w latach 2021- 2022 na bazie dokumentacji technicznej z 2016 roku w ramach projektu dofinansowanego ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 1.500.160,82 zł. Pozostałe środki w wysokości 444.306,34 zł pochodziły z budżetu Gminy Wieleń. Całość zadania to koszt:| 1.944.467,16 zł.

Informacja: Radosław Janecki Urząd Miejski w Wieleniu

Zebrania wiejskie i osiedlowe w Gminie Wieleń

Pierwsza rada budowy na zadaniu związanym z budową kanalizacji sanitarnej przy Alei Zamkowej w Wieleniu

Wdniu 10 marca 2023

r. odbyła się pierwsza rada budowy związana z zadaniem pn. „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej Al. Zamkowa i ul. Pilska w Wieleniu- I etap”. Omówione zostały zagadnienia związane z organizacją prac, wyznaczeniem terenu dla zaplecza budowy oraz określeniem wstępnego harmonogramu prac. W zakresie zadania inwestycyjnego jest budowa

sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami o łącznej długości 1,133 km, w tym 0,8 km sieci tłocznej. W ramach robót budowlanych wykonana zostanie przepompownia ścieków wraz z robotami elektrycznymi, automatyką oraz ogrodzeniem i oświetleniem. Inwestycja jest finansowana ze środków zewnętrznych w ramach subwencji na zadania kanalizacyjne. Koszt realizacji robót budowlanych to:

1.341.130,50 zł. Termin wykonania całości zamówienia- do 11 miesięcy od daty podpisania umowy.

Wykonawcą robót budowlanych jest Przedsiębiorstwo Inżynieryjno- Handlowe KANVEX z Chodzieży. Nadzór inwestorski pełni firma „ADBOR” z Krzyża Wielkopolskiego.

Informacja: Radosław Janecki

Urząd Miejski w Wieleniu

Po dwuletniej przerwie spowodowanej obostrzeniami covidowymi, w okresie od 27 stycznia do 22 marca 2023 r. odbyły się zebrania wiejskie i osiedlowe z mieszkańcami.

Wtrakcie zebrań omawiano wykonane budżety sołeckie i osiedlowe w 2022 r. oraz zadania inwestycyjne i remontowe zrealizowane w ostatnim okresie na terenie Gminy Wieleń. Przeprowadzone zostały konsultacje społeczne z mieszkańcami w zakresie projektów statutów sołectw i osiedli. Po zakończonych konsultacjach projekty statutów przedłożone zostaną Radzie Miejskiej w Wieleniu w celu ich uchwalenia. Mieszkańcy zapoznali się z planowanymi wydatkami w ramach funduszów sołeckich i osiedlowych na rok 2023. Każdorazowo prowadzone były rozmowy na temat zgłaszanych przez mieszkańców problemów i wniosków.

Ponadto dyskutowano m.in. o stanie dróg gminnych, transporcie zbiorowym, oświetleniu dróg, przygotowaniu oferty kulturalnej dla mieszkańców mniejszych miejscowości oraz zadaniach planowanych

22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 12 | WIELEŃ | M A T E R I A Ł P R O M O C Y J N Y
Fot: UM Wieleń do realizacji na kolejne lata w poszczególnych sołectwach i osiedlach. Informacja: Radosław Janecki Kierownik Referatu Techniczno – Inwestycyjnego

Wielka giełda zawodów

17 marca w Hali Sportowo – Widowiskowej w Trzciance odbyła się Giełda Zawodów i Kariery dla absolwentów klas ósmych szkół podstawowych, organizowana przez Powiat Czarnkowsko - Trzcianecki oraz Forum Gospodar-

cze Związku Pracodawców

Północnej Wielkopolski Lewiatan. W wydarzeniu udział wzięły szkoły ponadpodstawowe, firmy z powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego oraz instytucje wsparcia rynku pracy i rozwoju edukacyjne-

go dzieci. W trakcie trwania giełdy do dyspozycji uczniów przygotowane zostały stoiska, na których to uczniowie mogli liczyć na indywidualne konsultacje z przedstawicielami firm.

UM Trzcianka

www.glosonline.pl 22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 13 | NA BIEŻĄCO |

To rok rekordowych inwestycji w gminie Drawsko

INWESTYCJE Drawsko rozpoczęło ten rok z rekordowym 16,5-milionowym budżetem na inwestycje. Wiadomo już, że pieniędzy w gminnej kasie na nowe zadania będzie jeszcze więcej, a te największe w 2023 roku to termomodernizacja zabytkowych budynków Szkoły Podstawowej w Drawsku wraz z nowym łącznikiem oraz budowa drogi Kawczyn – Pełcza.

W2022 roku samorządy nie zdążyły jeszcze złapać oddechu po pandemii, kiedy rozpoczął się kryzys. Nie był to jednak rok stracony. Tylko w gminie Drawsko łączna wartość wszystkich inwestycji, w tym również zadań realizowanych przez powiatowy oraz wojewódzki zarząd dróg, przekroczyła 17 mln złotych.

Wśród najważniejszych była przebudowa drogi powiatowej nr 1336P Drawski Młyn – Pęckowo - Piłka oraz przebudowa ścieżki rowerowej na odcinku Drawsko – Pęckowo. Ścieżka wcześniej była szutrowa, teraz jest asfaltowa. Gmina pozyskała na tę inwestycję 85 procent dofinansowania z WRPO. Warto wspomnieć, że wkład własny zabezpieczyła wspólnie z powiatem. Po oddaniu tej inwestycji mieszkańcy i turyści mają łącznie już 12 kilometrów ścieżek rowerowych z punktami postojowymi biegnących w otoczeniu lasów. Nic dziwnego, że w sezonie na rowerowych trasach panuje tu duży ruch.

Na tej rowerowej mapie pojawiła się też ścieżka rowerowa przy drodze powiatowej z Drawska do Krzyża. Była to inwestycja powiatu, która razem z przebudową drogi kosztowała 3,6 mln złotych, a do której dołożyły się również samorządy Drawska i Krzyża Wlkp.

- To było nasze wspólne marzenie. Połączyć ścieżką rowerową Drawsko z Krzyżem. Walczyliśmy o to z burmistrzem Rafałem Sroką jeszcze jako radni powiatowi. W końcu się udało – mówi Bartosz Niezborała, wójt gminy Drawsko.

Na liście inwestycji zrealizowanych w 2022 r. znalazły się także: budowa ulicy Polnej w Pęckowie, przebudowa drogi gminnej w Chełście oraz budowa ulicy J. Krasickiego w Drawskim Młynie. To były gminne inwestycje na które samorząd zdobył dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Gmina rozbudowała również remizę w Pęckowie i postawiła nową w Kawczynie. Wartość obu inwestycji to ponad 500 tys. złotych.

Jeszcze w 2022 roku wójt Bartosz Niezborała podpisał również umowę z wykonawcą największej od lat inwestycji w oświacie – termomodernizacji zabytkowych budynków Szkoły Podstawowej w Drawsku wraz z budową łącznika. Kiedy w październiku 2021 r. ogłaszano listę zadań, które otrzymały dofinansowanie z Polskiego Ładu, koszt termomodernizacji szacowano na 3,5 mln złotych. Dofinansowanie w wysokości 3 mln 150 tys. złotych miało pokryć inwestycję w 90 procentach.

- Niestety, kiedy w sierpniu ogłaszaliśmy przetarg na wyłonienie wykonawcy, trafiliśmy na skok cenowy. Jedyna złożona oferta opiewała na 4,4 miliona złotych. Mieliśmy do wyboru albo unieważnić przetarg i ryzykować utratę środków albo dołożyć resztę z budżetu. W związku z tym, że to inwestycja oświatowa podjęliśmy to wyzwanie – mówi Bartosz Niezborała.

I dodaje:

- Budujemy ten łącznik, by dzieci nie musiały wychodzić z jednego budynku do drugiego, żeby skorzystać z łazienki. Sam to przeżyłem jako gimnazjalista. Już wystarczy. W XXI wieku, w stolicy gminy, dzieci nie powinny mieć takich problemów.

Inwestycja prowadzona jest w formule „Zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawcą jest firma Mirtech z Czarnkowa, która właśnie weszła na plac budowy. Dwa historyczne budynki z czerwonej cegły, które czeka termomodernizacja, pochodzą z początku XX wieku. Od zawsze mieściła się w nich szkoła: najpierw polska, potem niemiecka, a potem znowu polska. W ramach prac zaplanowano m.in. wymianę dachu wraz z dociepleniem, uzupełnienie ubytków w stropach, nowe okna i drzwi, renowację elewacji. Budynki są zabytkowe, więc prace będą prowadzone

według wytycznych od konserwatora zabytków. W przypadku wymiany okien wytyczne dotyczą m.in. koloru, kształtu i rodzaju profili okiennych, szprosów i rozmieszczenia kwater.

Inwestycja jest kompleksowa, więc termomodernizacji budynków będzie towarzyszyć modernizacja kotłowni z wymianą starych kotłów olejowych na nowe.

Najbardziej wyczekiwaną przez uczniów częścią inwestycji jest budowa przeszklonego łącznika między szkolnymi budynkami. Znajdą się tam nie tylko sanitariaty, ale również biblioteka. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku.

W szkole obecnie uczy się 130 uczniów. Znajdują się w nim również mieszkania komunalne zajmowane niegdyś przez nauczycieli. I to właśnie z powodu tych mieszkań gmina długo nie mogła otrzymać żadnego dofinansowania na termomodernizację z rządowych programów czy funduszy. W końcu się jednak udało. W tym roku dawno wyczekiwanego remontu doczeka się również gminna sala sportowa znajdująca się na terenie szkolnego kompleksu. Obiekt z 1998 r. nie był przez lata remontowany. Teraz potrzebuje go w trybie pilnym. Termomodernizacja będzie kosztować 1,2 mln złotych, a przetarg wygrała fima Marbud z Sarbki.

22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 14 | DRAWSKO | M A T E R I A Ł P R O M O C Y J N Y

Nie będzie to jedyna sportowa inwestycja w tym roku. Gmina zbuduje również dwa boiska wielofunkcyjne – jedno z bieżnią za 1,2 mln złotych w Drawskim Młynie, drugie za 500 tys. złotych w Piłce.

Na drogach największą inwestycją będzie budowa gminnej drogi Kawczyn – Pełcza. Pełcza to jedna z najmniejszych miejscowości w gminie zamieszkała przez około 100 mieszkańców. Prowadzi do niej tylko jedna droga, która jest w tak fatalnym stanie technicznym, że Pełczy za kilka lat groziłoby odcięcie od świata. I dlatego remont tej drogi nie może czekać. W budżecie zarezerwowano dla niego 5 mln złotych. W przetargu okazał się pół miliona tańszy. Dzięki temu uda się jeszcze wyremontować inne drogi w Kawczynie i w Pełczy.

- Bardzo dobrze układa się współpraca z Radą Gminy. Podejmując decyzję o inwestycjach nie patrzymy na liczbę mieszkańców, tylko na potrzeby. Uważam, że bardzo dobrze mamy porozkładane te inwestycje i każda miejscowość w tej kadencji się rozwinęła –mówi wójt Bartosz Niezborała.

Rusza też remont urzędu. Że jest potrzebny widać to gołym okiem, ale do tej pory zawsze był odkładany na potem, zawsze było coś ważniejszego, pilniejszego.

- Jego termomodernizacja to już jednak konieczność –mówi wójt gminy Drawsko.

Nie będzie też lepszego czasu na tę inwestycję. Z Polskiego Ładu gmina otrzymała

na nią blisko 2 mln złotych, czyli 98 procent szacowanych kosztów. Prawie cały budżet zjadła jednak elewacja.

- W związku ze spadkiem cen wchodzimy do środka budynku. Może starczy chociaż na drobną kosmetykę – ma nadzieję Bartosz Niezborała.

A jaki będzie nowy kolor urzędowych murów? To ustalą już zlecone przez gminę badania konserwatorskie.

Dwa lata temu samorząd otrzymał jednorazową „kanalizacyjną” subwencję. Ma jeszcze rok czasu, żeby ją wykorzystać, ale nie chce czekać do ostatniej chwili i rusza z zadaniem w tym roku. 900 tys.

złotych z subwencji wystarczy na rozbudowę sieci kanalizacyjnej o nowe osiedla w Drawsku i Pęckowie.

A wspomniany rekordowy budżet na inwestycje, w którym na starcie było 16,5 mln złotych, to jeszcze nie wszystko. Wiadomo już, że pieniędzy na nowe zadania będzie więcej.

W ostatnim rozdaniu RFRD gmina otrzymała 750 tys. złotych na budowę ulicy Kościelnej w Drawsku. Niestety, drugie tyle musi dołożyć. Na takie właśnie sytuacje samorząd planuje około milion złotych obligacji, żeby mieć na wkład własny. Tylko od początku roku drawscy urzędnicy złożyli kil-

kanaście wniosków o dofinansowanie rozmaitych przedsięwzięć. Nawet jeżeli przejdzie tylko część z nich, to trzeba będzie mieć z czego dołożyć z budżetu.

2023 rok to nie tylko inwestycje. W planach jest utworzenie Centrum Kultury w Drawsku takiego z prawdziwego zdarzenia realizującego zadania kulturalne, sportowe czy edukacyjne.

- Mamy świadomość, że na stworzenie takiego ośrodka kultury, którym mogą się pochwalić sąsiednie gminy potrzebujemy lat. Od czegoś trzeba jednak zacząć. Najlepiej od odpowiedniej osoby

na stanowisku dyrektora. Będziemy takiej szukać – mówi Bartosz Niezborała.

W planach na przyszłość jest budowa sali widowiskowej, której brak jest coraz bardziej dotkliwy.

Znacznie szybciej, gdyż w tym roku gmina planuje powołać Radę Młodzieżową.

- Chcemy, żeby to było rzeczywiste ciało doradcze, które będzie miało konkretny budżet i konkretne zadania do zrealizowania. Mamy dobrze działających seniorów. Brakuje jeszcze młodych, a potencjał tkwi w szkołach – nie ma wątpliwości wójt Drawska Bartosz Niezborała.

Drawski magistrat jest również na etapie tworzenia Gminnego Programu Rewitalizacji. Chodzi nie tylko o dodatkowe środki w programach. To już jest po prostu wymóg czasu, aby przywracać do życia obszary zdegradowane.

- Jesteśmy obecnie na etapie wyboru i konsultacji tych obszarów zdegradowanych. Głównie będą to tereny Drawska i Drawskiego Młyna. Gdy zostaną zaakceptowane jako obszary wymagające rewitalizacji, będzie czas by decydować o konkretnych rozwiązaniach – mówi wójt gminy Drawsko. Fot. Mat.UG Drawsko

www.glosonline.pl 22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki
15 | DRAWSKO |

Bardzo kulturalna kasa

SAMORZĄD Wyjazd do teatru, opery, a może na koncert? Ruszyła szósta już edycja konkursu Kulturalna Gmina Lubasz. O kulturalny grant mogą ubiegać się już trzy osoby oraz grupy formalne. Kwota dofinansowania do 600 zł na wnioskodawcę.

Gmina Lubasz zaprasza mieszkańców do udziału w dedykowanym im konkursie. Projekt zakłada wsparcie finansowe w wysokości do 600 złotych na działania, imprezy, warsztaty i co stanowi nowość – wyjazd do teatru, muzeum, na koncert, spektakl. Uprawnione do składania wniosku są osoby pełnoletnie lub niepełnoletnie z opiekunem. Wniosek należy wypełnić ręcznie lub elektronicznej w wer-

sji edytowalnej i dostarczyć do Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaszu do 21 kwietnia. Realizacja planowanych działań musi nastąpić w terminie od 1 maja do 31 listopada, a w podsumowaniu konieczne będzie przedstawienie dokumentacji z poniesionych kosztów: faktura za bilety, transport, zakup materiałów, wynagrodzenie dla prowadzącego warsztaty, zajęcia. Obowiązkiem będzie również przesłanie zdjęć z wy-

darzenia, które zostaną opublikowane w mediach społecznościowych i na oficjalnych profilach.

- Poprzednie edycje pokazały, że mieszkańcy są bardzo kreatywni, a podejmowane działania kulturalne, integracyjne doskonale wpisują się w potrzeby i rozwijanie talentów społeczności gminy Lubasz – zachęcają organizatorzy.

Szymon Szwed / Gminny

Ośrodek Kultury w Lubaszu

22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 16 | LUBASZ | R E K L A M A

Las poleca się na wiosnę. I na święta!

PRZYRODA Wielkanoc to celebracja życia. A najlepiej do tej celebracji, jak przekonuje łowczy okręgowy Michał Kolasiński, przygotować się w …lesie. Właśnie zaczęła się astronomiczna wiosna. Wyjdź do lasu! Zatrzymaj się! Obserwuj! Podziwiaj! Żyj!

Ptak nadziei, szczęścia, budzącej się do życia wiosennej przyrody. Tak pisze się o żurawiu, którego coraz częściej możemy spotkać w swojej okolicy. Pod warunkiem, że nie jest to akurat środek miasta. Tam żurawie się nie zapuszczają. Można jednak obserwować je tuż po wyjeździe z miasta na polach i łąkach. Ci, którym dopisze najwięcej szczęścia, będą mogli zobaczyć jeden z najbardziej niezwykłych spektakli w przyrodzie – taniec godowy żurawi, zadziwiającą choreografię składająca się z ukłonów, podskoków i obejść. Nazywano go „tańcem słońca”. Zdecydowanie jest jednym z najpiękniejszych symboli wiosny. Na pewno najbardziej roztańczonym. A z każdą wiosną przybywa nie tylko żurawi. Rośnie również populacja innych ptaków, w tym kruków. To kolejny ptak, którego nie zobaczymy w mieście gdzie łatwo pomylić go z mniejszym gawronem. Żeby spotkać kruka, trzeba wyjść do lasu. Wprawdzie loty godowe i koncerty w parach kruki mają już za sobą, ale słynne krucze krakanie zawsze robi wrażenie. W dodatku mowa o najbardziej inteligentnym ptaku na świecie. Kruki mają dobrą pamięć, potrafią wyrażać emocje i snuć swoje krucze opowieści. Posiadają też umiejętność planowa-

nia, a także co je zdecydowanie wyróżnia - zdolność logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Przetrwały, bo podobnie jak żurawie zaakceptowały obecność człowieka w swoim sąsiedztwie.

Kruki jako jedne z pierwszych ptaków zakładają gniazda. Robią to już pod koniec lutego. Okres lęgowy czyli czas dobierania się w pary, składania jaj i wychowywania młodych, dla większości ptaków zaczyna się w marcu. Dlatego jest już trochę późno, by wieszać budki lęgowe. Warto jednak spróbować. Może skorzysta z niej jakaś spóźnialska para?

Na pewno warto przygotować kosze lęgowe dla dzikich kaczek, zwłaszcza tych osiadłych na stawach i jeziorach w środku wsi, miasta czy miasteczka.

- Krzyżówki chętnie zakładają w nich gniazda. Sam wystawiłem trzy takie kosze i i szybko zostały zasiedlone. Umieszczając taki kosz trzeba to jednak zrobić w taki sposób, by był niedostępny dla drapieżników czyli z dala od gałęzi i najlepiej osadzić go na metalowej, gładkiej rurze, żeby norka nie mogła się wspiąć - mówi Michał Kolasiński, łowczy okręgowy PZŁ w Pile. Z postawieniem takiego kosza jeszcze zdążymy: kaczki zaczynają składać jaja w kwietniu.

Złap wiosnę w obiektyw!

KONKURS Stowarzyszenie Fotograficzne Sarenka oraz Nadleśnictwo Trzcianka zapraszają uczniów szkół powiatu czarnkowskotrzcianeckiego do wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu fotograficznego "Wiosna".

Celem konkursu jest promowanie fotografii jako dziedziny sztuki, podnoszenie poziomu fotografii przyrodniczej, popularyzacja wiedzy przyrodniczo-leśnej, rozwijanie i kształtowanie postaw proekologicznych.

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczących się lub mieszkających na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

Uczestnik konkursu może zgłosić maksymalnie pięć zdjęć. Zdjęcia będą oceniane w trzech kategoriach: szkoła podstawowa klasa I-IV, szkoła podstawowa klasa V-VIII i szkoła ponadpodstawowa.

Zgłoszenia wyłącznie w formie elektronicznej wraz ze zgłoszeniem należy wysłać na adres sarenka.konkurs@gmail.com w terminie do dnia 21 maja.

W każdej kategorii jury przyzna trzy nagrody. Zwycięzcy otrzymają kartę podarunkową do sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym o wartości 500 zł. Nagrodą za zdobycie drugiego miejsca jest karta podarunkowa o wartości 300 zł, a za trzecie miejsce - karta o wartości 100 zł. Fundatorem nagród jest Nadleśnictwo Trzcianka.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie nadleśnictwa - trzcianka.pila.lasy.gov.pl w zakładce Aktualności.

Tymczasem z nor wychodzą już borsuki. To starsze pokolenie. Młode przychodzi właśnie na świat. Bezpieczną norę, w której przez kilka tygodni będą karmione mlekiem matki, opuszczą dopiero w połowie maja. Można już za to spotkać „pasiaki” czy młode dziczki, które przychodzą na świat nie oglądając się już na pory roku. Według naturalnego kalendarza toczy się wciąż życie rysi, których przybywa w północnej Wielkopolsce. Marzec to dla nich okres godów. Młode rodzą się na przełomie maja i czerwca.

Bo wiosna to przede wszystkim nowe życie. Już w marcu na świecie mogą pojawić się nowe liski. Będą jednak schowane głęboko w norach. Wyjdą z nich dopiero po kilku tygodniach. W maju będzie można je spotkać bawiące się przed norami. Wtedy na świecie będą też już młode sarny, które rodzą się najczęściej w drugiej połowie maja i w czerwcu.

- Jeżeli znajdziemy małą sarnę w żadnym wypadku nie zabierajmy jej ze sobą. Zapewniam, że nie została porzucona, tylko ukryta przez matkę, która znajduje się od niej w bezpiecznej odległości.

To, że koźlęta są same, nie znaczy jeszcze, że grozi im niebezpieczeństwo. Matka natura wyposażała je w kilka mechanizmów obronnych. Jednym

Wystawa

z nich są maskujące jasne cętki, które łatwo pomylić z plamami słonecznymi. Do tego są mało ruchliwe i praktycznie niewyczuwalne dla drapieżników –tłumaczy Michał Kolasiński. A najlepszy przepis na wiosnę w lesie?

- Być uważnym. Wyciszyć się. Mieć szeroko otwarte oczy. Zasłuchać się. I wtedy właśnie można zobaczyć więcej, a samą wiosnę poczuć mocniej – zapewnia łowczy okręgowy.

A jeżeli na wiosenne spacery zabieramy ze sobą czworonoga, to obowiązkowo trzymamy go na smyczy. Opiekujący się potomstwem rodzice, i ci biegający, i skaczący, i latający, najbardziej w tym czasie potrzebują spokoju.

I takiej właśnie wiosny nie tylko od święta życzy wszystkim Zarząd Okręgowy PZŁ w Pile

A Wielkanoc niech przyniesie nadzieję, miłość i radość

pająków

w muzeum

Najbardziej egzotyczna wystawa w Polsce zaprasza do Muzeum Ziemi Czarnkowskiej na wystawę żywych pająków i skorpionów. Będzie można zobaczyć z bliska najbardziej jadowitych pająków na świecie, czyli czarne wdowy, a do tego jednego z największych ptaszników – Theraphosa stirmi.

Ptaszniki, skorpiony, a nawet czarne wdowy. Od 21 do 26 marca Muzeum Ziemi Czarnkowskiej zaprasza na najbardziej egzotyczną wystawę w Polsce. Na odwiedzających czeka ponad 35 rzadkich gatunków zwierząt z każdego kontynentu.

Czy wszystkie pająki są jadowite? Czy w Polsce żyją niebezpieczne pająki? Jak zacząć przygodę z hodowlą ptaszników? Tego i jeszcze więcej będzie można dowie-

dzieć się od przewodnika tej niezwykłej wystawy. W programie są prelekcje edukacyjne, a o każdej pełnej godzinie będzie możliwość wzięcia ptasznika na rękę. Będzie można także obejrzeć zmieniające światło skorpiony w świetle UV. To wszystko w cenie biletu: 19 zł normalny, 16 zł ulgowy, 60 zł rodzinny (2+2), 12 zł – grupy zorganizowane, dzieci do lat 4 – za darmo.

Wystawa będzie czynna w godz. 10.00 – 18.00.

www.glosonline.pl 22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 17 | PRZYRODA |
Fot. Remigiusz Wojtera

Dyskretny urok leśniczówki nie dla każdego

LASY. Leśniczówki, które są jednocześnie domem biurem leśniczego, odchodzą powoli w przeszłość. Młodzi leśnicy, którzy zaczynają pracę w lasach, niekoniecznie chcą w nich mieszkać. Często dotyczy to również leśniczych z dłuższym stażem, którzy wolą mieszkać w mieście, a pracować w lesie. W mieście dzieci mają bliżej do szkoły czy przedszkola, żona do pracy, a życie wydaje się łatwiejsze. Takie argumenty padają najczęściej. Mieszkaniowa rewolucja w lasach nie ominęła również Nadleśnictwa Sarbia.

Podobnie jak katastrofy lotnicze, każda rewolucja również ma wiele przyczyn. Trudno dokładnie wskazać ten moment, w którym leśne mieszkania służbowe przestały być atrakcyjne dla pracowników terenowych.

Z pewnością nastąpił wtedy kiedy żony leśniczych postanowiły wyjść z lasu. I to dosłownie. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych wokół leśniczówek skupiało się całe ich życie. Nie podejmowały pracy zawodowej, a skupiały się na prowadzeniu gospodarstwa domowego na leśniczówce. Teraz kandydatek na taki etat jest zdecydowanie mniej. Kobiety chcą robić swoje kariery i to najlepiej w mieście. I to właśnie kwestia ich dojazdu do pracy często przesądza o rezygnacji z mieszkania na leśniczówce. Nie bez znaczenia jest także kwestia dojazdów dzieci do szkół, czy bliskości urzędów, czy sklepów, etc.

Kolejny powód dla którego leśniczówki cieszą się coraz mniejszym powodzeniem to ich stan techniczny. Wiele z nich wymaga kosztownych remontów, a nie każdy remont by jest uzasadniony ekonomicznie. Tymczasem stają się coraz droższe w utrzymaniu. Mógłby to zmienić jedynie remont i tak kółko się zamyka. Dzisiaj biura leśnictw muszą spełniać konkretne wymagania jeżeli chodzi o standard budynku użyteczności publicznej, bo takimi przecież są Toaleta jest, ale w prywatnej części mieszkania leśniczego. Dobudować?

Do przedwojennego budynku?

Zainteresowanie zamieszkaniem w leśniczówce spada w całym kraju. Ten trend jest widoczny również w nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Tyle że leśniczówka jest czymś więcej niż tylko mieszkaniem służbowym. To również siedziba leśnictwa. Jak urządzić biuro leśniczego bez leśniczówki?

- Rozwiązaniem są samodzielne kancelarie leśnictw, które nie mają części mieszkalnej. Pełnią wyłącznie funkcje administracyjne – mówi Damian Szcześniak, nadleśniczy Nadleśnictwa Sarbia. W roku bieżącym zamierzamy w Nadleśnictwie

Sarbia wybudować taką podwójną kancelarię dla leśnictw Cisze i Jabłonowo. Budowa podwójnej kancelarii usytułowanej w połowie drogi między tymi leśnictwami jest bardziej ekonomiczna niż bardzo kosztowny remont przedwojennych budynków, które nie są w stanie spełnić wymagań pomieszczeń użyteczności publicznej. Samodzielna kancelaria wyposażona w odnawialne źródło energii, tania w utrzymaniu znakomicie wpisuje się w jeden z flagowych projektów rozwojowych Lasów Państwowych – „Las Energii” dotyczący transformacji energetycznej całej organizacji LP. Wyprowadzenie kancelarii poza leśniczówkę to jedyne sensowne wyjście w tej sytuacji.

Budynki leśniczówek bez funkcji kancelarii nadleśnictwo zamierza wystawić na sprzedaż. Na terenie nadleśnictwa są też takie leśniczówki, które zawsze będą częścią lasów, będą ich wizytówką. Jedną z nich jest leśniczówka Szklarnia w Niewiemku, dawna siedziba Nadleśnictwa Wyszyny, obecnie siedziba leśnictwa Szklarnia. To, co czyni ją tak wyjątkową, to jej historia. Zbudował ją hrabia Edward Raczyński.

- W pobliżu planował wybudować myśliwską rezydencję. Rozpoczął od budynku dla służby który my dziś nazywamy „Zameczkiem” – dopowiada resztę historii Damian Szcześniak. - Niestety, I wojna światowa nie pozwoliła hrabiemu dokończyć planowanej inwestycji.

Za kilka miesięcy ruszy kapitalny remont Leśniczówki Szklarnia. Będzie on prowadzony pod nadzorem konserwatora zabytków z uwagi na wyjątkowy, zagrodowy układ zabudowy towarzyszący leśniczówce i podlegający ochronie konserwatorskiej. Tutaj zawsze tętniło leśne życie, bo przecież pełniła one różne funkcje: była biurem nadleśnictwa, nadleśniczówką, leśniczówką, kwaterą myśliwską, ale również obiektem turystycznym, w którym pomieszkać mógł każdy ponieważ była udostępniona wszystkim tym, którzy mieli ochotę spędzić czas w pięknych okolicznościach przyrody. Bez wątpienia to jedna z najbardziej urokliwych leśniczówek w Nadleśnictwie Sarbia.

- Tym bardziej warto ocalić ją od zapomnienia i przywrócić należny jej blask – nie ma wątpliwości nadleśniczy Nadleśnictwa Sarbia.

22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 18 | LASY |

Doradzają uczniom, wspierają pracodawców. Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego świętowało swój jubileusz

JUBILEUSZ Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile obchodziło w lutym 5-lecie swojej działalności. Ponad 160 gości, którzy przyjęli zaproszenie na jubileusz, było najlepszym dowodem na to, że Centrum integruje wiele środowisk, zwłaszcza gospodarcze z edukacyjnym.

Jubileusz był okazją do podsumowania aktywnej działalności Centrum w subregionie pilskim, a także swoistym podziękowaniem dla partnerów z którymi realizowane są wspólne cele, inicjatywy i wydarzenia. Uroczystość uświetniły prelekcje oraz występy artystyczne.

CWRKDiZ w Pile jest jednostką organizacyjną Samorządu

Województwa Wielkopolskiego, prowadzoną przez Departament Edukacji i Nauki UMWW w Poznaniu. Na jej czele od początku, czyli od stycznia 2018 roku, stoi Ewa Krupka-Zaręba, dyrektor Centrum.

Celem strategicznym jednostki jest współtworzenie szans młodym ludziom na wyuczenie zawodu łączącego wiedzę z umiejętnościami praktycznymi, zapewniającego pełne kwalifikacje dostosowane do potrzeb rynku pracy i godziwie wynagradzanego.

Przez 5 lat zorganizowano blisko 30 wydarzeń lokalnych, regionalnych i krajowych – konferencji, debat oraz mitingów

i szkoleń dla pracodawców, w których wzięło udział około

6 tys. uczestników.

W ramach preorientacji zawodowej Centrum przeprowadziło

warsztaty, spotkania, konkursy promujące zawody i postawę

przedsiębiorczą. W ponad 100

takich wydarzeniach wzięło

udział blisko 3 tysiące dzieci

w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Doradcy zawodowi Centrum

w ciągu tych pięciu lat prze-

prowadzili blisko 800 indy-

widualnych konsultacji i 420

warsztatów grupowych dla ponad 8 tysięcy uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Powstała także otwarta i bezpłatna „Sieć Doradców Zawodowych Subregionu Pilskiego”, która łączy ponad 70 doradców

w celu podnoszenia wiedzy

i umiejętności praktycznych. Pozwala również na wymianę doświadczeń. Ważną i rozpoznawalną inicjatywą Centrum jest „Noc Zawodowców” – promocja szkolnic-

twa branżowego i technicznego jako kształcenia pozytywnego wyboru, która została entuzjastycznie przyjęta przez szkoły oraz pracodawców. Wydarzenie jest objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W naszym subregionie odbyło się już pięć edycji „Nocy Zawodowców” dla ponad 6 tysięcy uczestników. Dzięki akredytacji Erasmusa w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe pozyskano środki zewnętrzne na realizację mobilności międzynarodowych w ramach programu Erasmus+. Zorganizowano praktyki zawodowe w Hiszpanii i we Włoszech dla młodzieży oraz szkolenia podnoszące kompetencje nauczycieli. Pozyskano ponad 251 tys. euro, a ze środków tych skorzystało łącznie około 100 osób. Obecnie trwają przygotowania do realizacji projektu w Portugalii.

CWRKDiZ w Pile wraz z Cechami Rzemiosł Różnych przeprowadziło około 100 warsztatów edukacyjnych promujących

kształcenie zawodowe, w tym dualne oraz wiele innych przedsięwzięć. Centrum organizuje również wycieczki do zakładów pracy oraz konkursy w obszarze doradztwa zawodowego, przedsiębiorczości, rzemiosła. Łącznie wzięło w nich udział ponad 800 uczestników.

Corocznie jednostka uczestniczy w inicjatywach lokalnych, regionalnych i o szerszym zasię-

gu takich jak: targi edukacyjne, gospodarcze, pracy i kariery, dni otwarte szkół, Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych czy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości.

W planach CWRKDiZ w Pile na kolejne lata są m.in.: pogłębianie współpracy z dotychczasowymi partnerami, ale także zapoczątkowanie działań z nowymi instytucjami, kolejne edycje

„Nocy Zawodowców”, dalsze pozyskiwanie środków unijnych na realizację mobilności międzynarodowych w obszarze kształcenia zawodowego, efektywniejszy rozwój systemu doradztwa zawodowego, włączanie kolejnych firm w przybliżanie uczniom możliwości i potrzeb lokalnych pracodawców. CWRKDiZ w Pile zachęca do współpracy w każdym z wymienionych działań.

Spotkanie z dziką kuchnią i survivalem

WYDARZENIE W sobotę, 1 kwietnia, Mayovka ponownie zaprasza na wyjątkowe spotkanie z dziką kuchnią i survivalem.

Spotykamy się kolejny raz w Mayovce, aby podzielić się z wami wiedzą z zakresu pozyskiwania żywności w terenie, oraz podstawami survivalu. Na warsztatach dowiecie się gdzie i jak można zdobyć coś do jedzenia na początku wiosny, jak uzdatnić wodę w terenie, a także będziecie mieli okazję nauczyć się kilku technik survivalowych takich jak rozpalanie ognia w ciężkich warunkach, bezpieczne posługiwanie się nożem - zachęcają organizatorzy wydarzenia "Dzika kuchnia & warsztaty survivalowe".

Doświadczeni instruktorzy survivalu opowiedzą o dzikich roślinach jadalnych, dostępnych o tej porze roku, zimowych i wiosennych grzybach nadrzewnych. Atrakcją będzie z pewnością przygotowanie danie w kociołku z dodatkiem tego, co uda się znaleźć w lesie. Grzyby niejadalne, ale mające zastosowanie w survivalu też pojawią się w programie.

- Nasyceni dzikimi smakami będziecie mogli sprawdzić się podczas strzelania z łuku, oraz spróbować swoich sił

w bushcrafcie, wykonując własnoręcznie przedmioty użytkowe z drewna np. łyżkę lub widelec – zachęcają organizatorzy. Uczestnicy mają zapewniony ciepły posiłek na miejscu (dary lasu w postaci treściwej potrawy jednogarnkowej).

Na warsztaty należy ze sobą zabrać: ciepłe ubranie i obuwie odpowiednie do warunków atmosferycznych; zapasowe ciepłe skarpety; ciepłe rękawice + rękawice robocze (warto mieć

na zmianę w przypadku zamoczenia); termos z ciepłą herbatą i przekąski (na czas spaceru w terenie). Jeżeli ktoś posiada, to może ze sobą zabrać metalowy kubek, menażkę, nóż albo scyzoryk, miskę czy talerz. Narzędzia do pracy w drewnie zapewnia organizator. Koszt: dorośli 200 zł, dzieci pod opieką dorosłych 50zl. Zapisy pod nr telefonu: 799 191 175. Początek warsztatów o godz. 10:00.

www.glosonline.pl 22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 19 | NA BIEŻĄCO |
Fot. CWRKDiZ w Pile

Radość i triumf wielkanocnej palmy

TRADYCJA Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. Taki niewielki szczegół, jak rzucanie palmowych liści pod nogi wjeżdżającemu Chrystusowi, dał później nazwę Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna Wielki Tydzień. W tym roku przypada 2 kwietnia.

Lliturgia Niedzieli Palmowej zakłada odczytanie ewangelicznego opisu powitania Chrystusa w Jerozolimie i poświęcenie palm.

W zwyczajach ludowych Niedzieli Palmowej obok interpretacji chrześcijańskiej można odnaleźć dawniejsze wierzenia pogańskie związane z obrzędami wegetacyjno-agrarnymi.

Polskie tradycyjne palmy wielkanocne nie są podobne do tych rosnących na Bliskim Wschodzie, ale symbolizują to samo – radość i triumf. Nasze palmy to gałązki wierzbowe, często upiększane bukszpanem, barwinkiem, cisem czy też widłakiem oraz papierowymi kwiatami. Bez wierzbowych witek nie ma tradycyjnej palmy wielkanocnej. Sama wierzba jako „drzewo miłujące życie” jest symbolem sił witalnych i odradzającego się co roku życia. Gałązki kwitnącej wierzby nazywane „baziami”, „kotkami” czy „kocankami” w przekonaniu ludu wiejskiego posiadały dobroczynną siłę, po-

nieważ pojawiały się najwcześniej na wiosnę i niosły nadzieję na odrodzenie się życia. Dodatkową nadzwyczajną siłę zyskiwały przez pobłogosławienie ich w kościele. Dzięki święceniu gałązki wierzbowe zostały wyjęta ze sfery profanum i włączone w sferę sacrum. Z palmą wielkanocną wiązało się wiele wierzeń i praktyk. Nasi przodkowie wykorzystywali ją zaraz po jej poświęceniu, jak i przez cały rok do różnych rytuałów. Po wyjściu z kościoła uderzali się świeżo poświęconymi palmami, po powrocie do domu dotykano nią domowników i zwierzęta. Chłostanie palmą miało pobudzić siły witalne uderzanego i przekazać mu energię, siły żywotne i rozrodcze. Gałązkom wierzbowym z palm wielkanocnych przypisywano właściwości lecznicze. Po przyjściu z kościoła domownicy mieli połknąć jedną bazię z palmy, by uchronić się od chorób gardła i bólów zębów. Kawałki bazi mieszano

z paszą i podawano je zwierzętom, chcąc zabezpieczyć je przed chorobami. Według ludowych wierzeń poświęcona palma miała zabezpieczać gospodarstwo i domowników przez cały rok. Wierzbowe witki stawiano w oknie podczas burzy, by chroniły budynki od piorunów i pożaru. Uderzano nimi bydło wypędzane wiosną po raz pierwszy na pastwisko. Wkładano pod pierwszą skibę podczas orki, by zabezpieczały uprawy przed wyschnięciem, gradem, szkodnikami i zapewniły wysokie plony, oraz do uli, żeby pszczoły dobrze się rozmnażały i dawały dużo miodu. Apotropeiczne właściwości palmy widoczne są w zwyczaju wbijania krzyżyków palmowych w pole uprawne. W Poniedziałek Wielkanocny gospodarz kropił wodą święconą pola uprawne i wbijał krzyżyki z palmy. Wkładanie palmy w uprawy miało zapewnić obfite plony i zabezpieczyć zboże przed złą aurą.

Poświęcona palma według wierzeń ludowych miała właściwości sakralne, dlatego przechowywano ją do następnego roku za świętym obrazem, a gdy nadszedł czas przygotowania nowej, starą palono, ponieważ jako przedmiot święty nie mogła się poniewierać.

Obecnie najpopularniejszą formą palmy w Polsce jest niewielka, ale bardzo kolorowa palma wileńska upleciona z suszonych kwiatów i traw. Wykorzystuje się tu również kłosy zboża. Wokół wierzbowego patyczka z baziami wite są suche kwiaty i inne rośliny, a całość wieńczy wiecha z naturalnej lub farbowanej mietlicy. Niedziela Palmowa połączyła wydarzenia ewangeliczne z dawnymi zwyczajami wiosennymi, w których wykorzystywano gałązki wierzbowe. Dziś jest wstępem do Wielkiego Tygodnia i wprowadzeniem w atmosferę Wielkanocy.

MKiDN, Oprac. na podstawie materiału przygotowanego przez dr Małgorzatę Dziurę

22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 20 | ŚWIĘTA |

Utracić wzrok można niezauważalnie

ZDROWIE Lęk przed utratą widzenia jest tak silny, że chorzy ignorują objawy pogorszenia wzroku. Zgłaszają się do lekarza za późno. Tymczasem w chorobie zwyrodnieniowej plamki żółtej (AMD) związanej z wiekiem pacjenta, tak bardzo liczy się czas. Im wcześniej wdrożone leczenie, tym silniej chorobę można przyhamować. Jest prosty test, który sugeruje możliwość tej choroby.

Boisz się rano otworzyć oczy. Przecież przestajesz widzieć, przeżywasz wielką osobistą tragedię. Utrata wzroku diametralnie zmienia twój sposób funkcjonowania, zaliczasz wypadki, potykasz się, upadasz. Z czasem zaczynasz się izolować, wykluczasz się z aktywnego życia. Masz poczucie, że stajesz się ciężarem dla rodziny i społeczeństwa.

Jesteś emerytem, myślisz, że pomoc społeczna nie rozumie twoich problemów, zamykasz się w czterech ścianach, zamykasz się w sobie. Nie chcesz być etykietowany jako osoba niepełnosprawna. Masz problemy z czytaniem, co jest dla ciebie niezmiernie frustrujące, depresyjne. A ponieważ wiesz, że choroba ma charakter progresywny i jest przewlekła, tracisz wolę życia. Twoim codziennym towarzyszem staje się lęk. Mechanizm jest prosty: gdy nie widzisz, nie czujesz się bezpiecznie, popadasz w stany depresyjne, zaliczasz myśli samobójcze. I akurat na ten rodzaj lęku najlepszą receptą jest okulista, który sprawi, że nie stracisz całkowicie wzroku. Psycholog to sprawa wtórna.

Świat z perspektywy pacjenta - Problemy ze wzrokiem odziedziczyłam po ojcu. Dla mnie najboleśniejsza była utrata możliwości czytania, jednego z sensów mojego życia.

Dziś czytam dużo mniej. Odpadła jazda samochodem, rowerem. Bolesne było odkrycie, że mam problem z przyszyciem guzika, posiekaniem szczypiorku. Zaczęłam zastanawiać się, jaką pracę mogę wykonywać poza teleporadami i doszłam do wniosku, że wzrok jest potrzebny wszędzie. My, chorzy, tracimy możliwość realizacji siebie poprzez pracę. Nie mogłam czytać nowinek z mojej dziedziny, straciłam zlecenia wymagające przejrzenia mnóstwa dokumentów – mówi

Katarzyna Korpolewska, psycholog społeczny, Profesja Consulting.

Ekspertka tłumaczy, że myślimy obrazami. Mówimy: "Widziałam się ze znajomym, zobacz, jak wygląda sytuacja".

Odbieramy świat poprzez obrazy z czasem uzupełnione o dźwięk i zapach. Gdy traci się

wzrok, inne zmysły muszą się do tego dostosować.

- Błyska coś w trawie, myślę, że to koralik i kaleczę sobie rękę, bo to było szkło. Uczę się więc delikatnie dotykać wszystkiego. Mąż do tej pory nie może przyzwyczaić się, że jak coś robię w kuchni, nie potrzebuję światła. Wszystko na dotyk – mówi Katarzyna Korpolewska.

Wiesław Rudzki, aktor, reżyser, pacjent, miał zbyt późno zdiagnozowaną chorobę wysiękową plamki żółtej. Dziś już wie, że na 20 lat przed diagnozą, gdy w czasie jazdy samochodem zaczęła mu falować linia z lewej strony jezdni i ta środkowa, był to objaw choroby. Miał wtedy mniej niż pięćdziesiąt lat, przechodził wielokrotnie badania okresowe i nikt mu tej choroby nie wykrył. - Diagnoza przyszła w trudnym momencie, szukałem operacji zaćmy, owszem była, ale wzrok z powodu nADM był już w tamtym momencie zbyt słaby, by wejść w program lekowy. Dziś jestem po iniekcjach i funkcjonuję. Moja choroba ma charakter objawowy i tak też jestem leczony. Daję radę psychicznie. Cały czas byłem aktywny jako aktor i jako reżyser, pracowałem jako społecznik. Zawsze w kieszeni mam elektroniczną lupę" – opowiada Wiesław Rudzki.

W jego chorobie rehabilitacja polega na… odpowiednim dobraniu narzędzi ułatwiających życie.

Grunt to szybka diagnoza

U osób w wieku 60 plus ADM jest pierwszą przyczyną utraty wzroku. A że społeczeństwa starzeją się, ta choroba stanie się coraz większym problemem. Obecnie szacuje się, że na świecie na ADM choruje 190 milionów osób, a do 2040 r. liczba ta wzrośnie aż do 288 milionów. 20 milionów choruje na postać wysiękową (neowaskularną). Ma ona bardzo burzliwy przebieg, ale występuje rzadziej - u ok. 10 – 15 proc. pacjentów z ADM. Choroba zwyrodnieniowa plamki żółtej wkrótce stanie się ogromnym wyzwaniem dla systemów ochrony zdrowia. Musi być szybka diagnoza, szybko wdrożone leczenie i rehabilitacja.

By wykryć ADM wystarczy zrobić prosty test Amslera (widnieje na zdjęciu). Na siatce umieszczona jest czarna plamka, w którą należy się wpatrywać. Najpierw badamy jedno oko, potem drugie. Jeśli linie zaczynają nam falować, pojawiają się plamy, czas udać się do okulisty. Niestety, lekarze POZ nie informują pacjentów o tym teście. W dodatku Polacy nie mają nawyku samobadania wzroku, a w wie-

lu regionach Polski dostęp do okulisty jest utrudniony. - Tylko upublicznienie wiedzy o chorobie zwyrodnieniowej plamki żółtej może ochronić Polaków przed ślepotą. Jest o co walczyć, tym bardziej, że od 2016 r. polscy chorzy na odmianę wysiękową mają szansę na najlepsze na świecie leczenie tej choroby. Jest ono efektywne, gdy jest wdrożone na wczesnym etapie. Jeśli jest wdrożone zbyt późno, chory staje się niepełnosprawny. Wciąż nie mamy dostępu do rehabilitacji, brakuje nam dostępu do pomocy optycznych, które nie są refundowane, a są bardzo kosztowne – mówi Małgorzata Pacholec, prezes stowarzyszenia Retina ADM Polska, które właśnie przygotowało dogłębny raport o chorobie „nAMD Ścieżka pacjenta od diagnozy do leczenia”.

Leczenie siatkówki to wyścig z czasem Prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, tłumaczy, że siatkówka jest częścią centralnego układu nerwowego, przesyła bodźce do kory mózgowej. Leczenie siatkówki jest wyścigiem z czasem. - Powinniśmy diagnozować na bardzo wczesnym etapie

i możliwie szybko rozpocząć leczenie. Od lat powtarzam, że ideałem byłoby, gdyby od usłyszenia diagnozy do pierwszego zastrzyku minęło zaledwie siedem dni. Dziś niemal zbliżamy się do tego ideału dzięki większej świadomości społeczeństwa i programom lekowym. Niestety, niektórzy pacjenci wypierają problemy ze wzrokiem, zgłaszają się na badanie zbyt późno, wypadają z rynku pracy. Bo choć choroba zwyrodnieniowa plamki żółtej jest charakterystyczna dla osób starszych, chorują na nią również ludzie młodzi. Dlatego po przychodniach POZ w woj. Lubelskim jeździ okobus. Pojazd wyposażony w najnowsze narzędzia diagnostyczne, bada przesiewowo kilkadziesiąt osób dziennie. To pomaga dotrzeć do wielu osób na czas i postawić diagnozę – mówi prof. Ryszard Rejdak. Jego zdaniem można zapobiec utracie wzroku przy nAMD. Wystarczy być w programie lekowym, dzięki któremu kilkadziesiąt tysięcy osób uniknęło ślepoty. Możemy minimalizować skutki tej choroby. Również cukrzycowy obrzęk plamki żółtej możemy leczyć objawowo i utrzymywać wzrok w sprawności.

- Gdy zaczynałem pracę jako okulista, mogłem tylko powiedzieć: proszę wracać do domu,

nic nie możemy zrobić. Dziś dzięki nowym preparatom leczenie jest bardzo skuteczne –zapewnia prof. Rejdak.

Zdaniem specjalisty, przyszłością okulistyki jest dopracowanie systemów telemedycznych. Pacjent może skorzystać z domowego OCT, czyli optycznej koherentnej tomografii dna oka o wysokim poziomie bezpieczeństwa, dzięki czemu może być ono wykonywane także u kobiet w ciąży. Służy wykryciu m.in. zmian jaskrowych, czy właśnie zwyrodnienia plamki żółtej. Dziś nie jest niczym dziwnym współpraca okulisty z informatykiem, powstawanie zespołów odpowiedzialnych za przekazywanie danych medycznych. Dobrym pomysłem jest upowszechnienie idei okobusów, zakładających ścisłą współpracę okulistów z lekarzami POZ. Nadzieją są nowe leki, pozwalające pacjentom na cztery miesiące odstępu między zastrzykami. W tym czasie w szpitalu mogą być przyjmowani kolejni chorzy.

Co ważne, obecnie okuliści będą musieli przejść kurs, co znaczy rehabilitacja. Leczenie wspomagane jest bowiem równie ważne jak leczenie farmakologiczne.

Ważne też jest wsparcie dla osób bliskich pacjenta chorującego na AMD. 1/3 pacjentów deklaruje, że bez pomocy osoby młodszej, sprawniejszej, nie poradziłoby sobie. Bo jak osoba niewidząca lub niedowidząca ma dotrzeć do wielkiej kliniki i poruszać się po niej, skoro jest to wyzwaniem dla osoby zdrowej?

- Piszą do nas dzieci chorych, że są zaniepokojone zmianą w zachowaniu rodziców, obawiają się niedołęstwa. Przeżywają lęk, co robić, jak i gdzie dotrzeć. Informatory na stronach NFZ nie są przyjazne" – mówi Małgorzata Pacholec. I apeluje, aby do okulisty profilaktycznie chodzić raz na dwa lata, a osoby powyżej 60. r.ż. - raz na rok.

Raport „nADM Ścieżka pacjenta diagnozy leczenia” dostępny pod adresem http:// retinaamd.org.pl/ www.zachowajwzrok.pl Źródło informacji: Serwis Zdrowie

www.glosonline.pl 22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 21 | PORADNIK |

Nieustannie się rozwijamy

BIZNES Działamy na rynku od 13 września 1990r., zaczynając od małego garażu na ul. Podmurnej w Żninie z częściami do ciągników C-330, C-360 i akcesoriami. Wsłuchując się w potrzeby klientów nieustannie wprowadzaliśmy nowy, coraz szerszy asortyment

Dziś Inter-Vax współpracuje z największymi dostawcami części np. Kramp, z producentami ciągników: od 2002 r. Zetor, a od czerwca 2022 r. indyjski Solis, oraz z producentami maszyn rolniczych: Unia Grudziądz, Samasz Białystok, Agro-Tom, Sipma Lublin, Maschio Gaspardo, Krone, Amazone. Ostatnio podpisaliśmy umowę z producentem ładowarek - włoską firmą DIECI.

Inter-Vax to nie tylko ciągniki i maszyny, to również doradztwo żywieniowe i współpraca z najlepszymi: Sano, Schaumann, Cargill. Zajmujemy się także dystrybucją nasienia knurzego. Rozwijamy sprzedaż materiału siewnego i środków ochrony roślin. Jesteśmy przedstawicielami firm: Stihl, Karcher, Makita, Milwaukee. Swoje punkty firma ma aż w pięciu lokalizacjach -

Pielęgniarki i położne wybrały nowe władze

Wałcz, Huta, Flantrowo, Barcin oraz Żnin, gdzie mieści się główna siedziba. W każdą niedzielę w godzinach 12.0013.00 przygotowujemy dla naszych klientów audycję "Rolnicze Wieści z Inter-Vaxem" na antenie Waszego Radia FM. Tradycją firmy są coroczne koncerty noworoczne, a także Wojewódzki Konkurs Orki organizowany wspólnie z Kujawsko-Pomorską Izbą Rolniczą. Jesteśmy na rynku ponad 30 lat, nasz sukces zawdzięczamy lojalności naszych klientów. Dziś rolnicy mają bardzo trudną sytuację - bardzo drogie nawozy, tanie i trudne do sprzedaży zboże, taniejące mleko, zmiany w dopłatach, a na dodatek problemy z możliwością wykorzystania zużytych opon jako obciążników do przykrywania pryzm pod groźbą wysokich kar. To wszystko wpływa na bardzo rozważne gospodarowanie i niejednokrotnie wstrzymywanie inwestycji.

Jestem optymistą i myślę, że będzie dobrze!

ZDROWIE Od 1 lipca nastąpi rewaloryzacja minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia, dzięki której wzrosną pensje m.in. pielęgniarek i położnych. Poseł, wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak mówił o tym podczas XXXIII Okręgowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Pielęgniarek i Położnych, który 17 marca odbył się w Pile.

Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Zdrowia, pensje brutto pielęgniarek wyniosą przynajmniej 5 965,38 złotych, w najniższej grupie płacowej i 8 186,53 złotych – w najwyższej.

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych z siedzibą w Pile zrzesza blisko 3300 osób

Ruszyła kulinarna Bitwa Regionów

KONKURS Jeszcze do końca marca można zgłaszać się do VIII edycji Konkursu Kulinarnego dla

Celem Bitwy Regionów

jest promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. W corocznych zmaganiach kulinarnych biorą udział setki kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń z terenów wiejskich.

Konkurs polega na przygotowaniu tradycyjnej potrawy regionalnej z wykorzystaniem przynajmniej jednego produktu

regionalnego (z wyłączeniem deserów) charakterystycznej dla regionu, w którym działa dane KGW czy stowarzyszenia.

Główna nagroda to 25 tys. złotych oraz udział w zagranicznych targach rolno-spożywczych.

Uczestnikami konkursu mogą być koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia skupiające osoby terenów wiejskich, których celem statutowym jest

m.in. promocja pielęgnowanie lokalnych tradycji kulinarnych, rozwój wspólnot społeczności lokalnych, rozwój kultury ludowej. KGW muszą posiadać osobowość .

konkursie mogą wziąć udział wszystkie KGW uczestniczące poprzednich edycjach, tym także te, które zakwalifikowały się finału wcześniejszych edycji, pod warunkiem, zgłoszą inną pracę konkursową.

Kupię

URSUSY, ZETORY FERGUSONY,MTZ, PRONARY, BELARUSY ładowarki

oraz przyczepy rolnicze. tel. 601 72 94 83

Tegoroczna edycja konkursu przebiegać będzie w trzech etapach: do końca marca jest czas na nadsyłanie zgłoszeń.

Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym

Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Zwycięzcę poznamy jesienią..

z prawem do wykonywania tych zawodów i swoim zasięgiem działania obejmuje powiaty chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, pilski, wągrowiecki, złotowski oraz wałecki. Podczas ostatniego, XXXIII zjazdu dokonano wyboru nowych władz izby.

Nową przewodniczącą została wybrana Władysława Rieger,

a dotychczasowy przewodniczący Marcin Michlewicz został wybrany na jej zastępcę. W skład prezydium weszli również: Lidia Michalak, Robert Śnioszek, Hanna Jakubowska, Ewa Jaskółka, Sabina Karpowicz.

22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 22 | NA BIEŻĄCO |
Kół Gospodyń Wiejskich Bitwa Regionów. Mat. Prasowe Fot. Jakub Monterial
M A T E R I A Ł P R O M O C Y J N Y

Stan zagrożenia epidemicznego przedłużony

PRAWO Ministerstwo Zdrowia proponuje przedłużenie do końca kwietnia stanu zagrożenia epidemicznego, który obecnie obowiązuje do 31 marca 2023 r. – informuje Prawo.pl. Jak podaje serwis, samorządy postulują, aby stan ten przedłużyć do końca czerwca, by uniknąć problemów prawnych i organizacyjnych.

Według serwisu resort zdrowia planuje, by stan zagrożenia epidemicznego obowiązywał przynajmniej do końca kwietnia, ale nie wyklucza, że dłużej. Według rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego obowiązuje do 31 marca.

Obecnie w administracji rządowej i samorządach trwa przegląd regulacji prawnych, które trzeba będzie poprawić wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Wpływa on bowiem na obowiązywanie wielokrotnie nowelizowanej tzw. ustawy covidowej, która odnosi się do kilkudziesięciu innych

ustaw. Dlatego w wielu przepisach wprowadzono przepisy przejściowe, na przykład trzech miesięcy czy sześciu miesięcy, które dają czas na przystosowanie się do zmian. Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego nie będzie oznaczało automatycznego powrotu do stanu sprzed 14 marca 2020 r.

O dłuższy czas na dostosowanie się do trybu działania sprzed pandemii apelują samorządy. Dla powiatów największym problem jest funkcjonowanie zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. W związku z stanem zagrożenia epidemicznego, na podstawie art. 15h tzw. ustawy covidowej, ważność zachowują orzeczenia o niepełnosprawności lub jej

stopniu, których termin upłynął po 31 marca 2020 roku, czyli wejściu w życie nowelizacji o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Przepisy te stracą ważność po 60 dniach, od odwołania stanu zagrożenia. Według serwisu samorządowcy obawiają się, że powrót do „zwykłego trybu” spowoduje lawinę wniosków od osób, którym skończyła się ważność orzeczenia i w efekcie zakorkowanie działalności komisji.

Zdaniem Bernadetty Skóbel, radcy prawnego Związku Powiatów Polskich, bardziej racjonalnym byłby termin 30 czerwca. Źródło informacji: PAP MediaRoom

Okręg Nadnotecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Pile, oferuje do sprzedaży prawo użytkowania wieczystego działek gruntu, położonych w Wałczu przy ulicy Orla 3, oznaczonych nr 4313 i 4314 o powierzchni 0,1612 ha oraz prawo własności budynku o powierzchni użytkowej 256,52 m² stanowiącego odrębną nieruchomość, dla których to praw Sąd Rejonowy w Wałczu prowadzi księgę wieczystą pod oznaczeniem K01W/00008151/3. Oferty należy składać w siedzibie Okręgu Nadnoteckiego PZW w Pile za pośrednictwem poczty w nieprzekraczalnym terminie do dnia 14 kwietnia 2023 r. do godz. 15.00.

Otwarcie i rozpoznanie ofert nastąpi w dniu 17 kwietnia 2023 r. o godz. 16.00

Szczegółowe informacje dotyczące warunków przetargu w tym warunków oferty, ceny wywoławczej, wadium zawarte są w regulaminie przetargu umieszczonym na stronie internetowej www.pzw.org.pl/pila oraz dostępnym w Biurze Okręgu Nadnoteckiego przy ul. Śniadeckich 136/4, 64-920 Piła Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Biura Okręgu Nadnoteckiego w Pile pod nr telefonu (067) 3511570, 2131848 lub pod adresem e-mail : onpzw@o2.pl. Okręg Nadnotecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Pile zastrzega sobie prawo odwołania przetargu w każdym czasie bez podania przyczyn. Zapraszamy do składania ofert.

Regulamin przetargu ofertowego z elementami aukcji na sprzedaż przez

Okręg Nadnotecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Pile prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz odrębnej własności budynku .

Regulamin określa zasady przeprowadzania pisemnego przetargu ofertowego z elementami aukcji na sprzedaż przez Okręg Nadnotecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Pile zwanym dalej Okręgiem lub Organizatorem prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość.

1. Organizatorem i prowadzącym przetarg jest Okręg Nadnotecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Pile przy ul. Śniadeckich 136/4, 64-920 Piła.

2.Przetarg przeprowadzi Komisja przetargowa powołana przez Organizatora.

3. Wszystkie czynności przetargowe zostaną przeprowadzone w siedzibie Okręgu w Pile przy ul. Śniadeckich 136/4, 64-920 Piła i zostanie z nich sporządzony protokół.

4. Przedmiotem przetargu jest prawo użytkowania wieczystego działek gruntu, położonych w Wałczu przy ulicy Orla 3, oznaczonych nr 4313 i 4314 o powierzchni 0,1612 ha oraz prawo własności budynku o powierzchni użytkowej 256,52 m² stanowiący odrębną nieruchomość Okręgu Nadnoteckiego Polskiego Związku Wędkarskiego w Pile dla których to praw Sąd Rejonowy w Wałczu prowadzi księgę wieczystą pod oznaczeniem K01W/00008151/3.

5.Cena wywoławcza dla przedmiotowych Nieruchomości wynosi łączną kwotę 950.000,00 zł. (słownie złotych: dziewięćset pięćdziesiąt tysięcy złotych 00/100) brutto.

6. Nieruchomość można oglądać w obecności przedstawiciela Okręgu w dniach od  13-03-2023 r. do 13-04-2023 r. w godzinach 8:00 do 13:00, po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu oględzin pod numerem telefonu (067) 3511570, 2131848 .

7. Organizator może w każdym czasie bez podania przyczyn odwołać przetarg.

8. Ogłoszenie o przetargu zamieszcza się w prasie lokalnej, w miarę możliwości na tablicach ogłoszeń oraz na stronie internetowej Organizatora pod adresem www.pzw.org.pl/pila

9. W ogłoszeniu o przetargu podaje się informacje dotyczące przedmiotu przetargu, w tym oznaczenie nieruchomości, termin, miejsce przetargu, miejsce udostępnienia warunków przetargu.

10. Oferta powinna zawierać:

- datę sporządzenia oferty, - status prawny oferenta: imię, nazwisko, adres, a w przypadku przedsiębiorców – firmę, adres siedziby, NIP, Regon wydruk KRS, wydruk z CEIDG, adres poczty elektronicznej do doręczeń - proponowaną cenę/ nie niższą niż cena wywołania określona w pkt. 5, - sposób zapłaty ceny, - numer rachunku bankowego, na który należy zwrócić wadium w przypadku nie przyjęcia danej oferty lub odwołania przetargu, - oświadczenie, o zapoznaniu się przez oferenta z warunkami przetargu zawartymi w regulaminie, - oświadczenie o zapoznaniu się przez oferenta ze stanem prawnym i technicznym nieruchomości, - dowód wpłaty wadium, - pełnomocnictwo w przypadku, gdy oferta podpisywana jest przez pełnomocnika.

11. Oferty składa się w zaklejonej kopercie z napisem: „OFERTA PRZETARGOWA –na zakup nieruchomości zabudowanej położonej w Wałczu przy ulicy Orla 3.

12. Oferty należy składać na piśmie bezpośrednio w sekretariacie Okręgu w Pile przy ul. Śniadeckich 136/4, 64-920 Piła. Dopuszczalne jest składanie ofert przy pomocy przesyłki pocztowej lub kurierskiej. W przypadku przesyłki pocztowej lub kurierskiej oferta powinna być zapakowana w dwie koperty: zewnętrzną z adresem i wewnętrzną z opisem j.w.

13. Organizator wyznacza ostateczny termin składania ofert na dzień

14 kwietnia 2023 r. do godz. 15-tej.

14. Oferent może złożyć tylko jedną ofertę.

15. Oferenci zobowiązani są do złożenia wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej przelewem na konto w Banku PeKaO SA O/Piła nr 06 1240 3695

1111 0000 4449 8362, najpóźniej do dnia 12.04.2023 r. Kwota wadium zostanie zaliczona na poczet ceny nabycia nieruchomości w przypadku wyboru danej oferty. Pozostałe kwoty wadium zostaną zwrócone oferentom w terminie 3 dni od dnia odwołania, zamknięcia, unieważnienia bądź zakończenia przetargu wynikiem negatywnym. Wadium ulega przepadkowi w razie uchylenia się uczestnika, który przetarg wygrał od zawarcia umowy notarialnej w terminie wyznaczonym przez Okręg oraz w Kancelarii Notarialnej wskazanej przez Okręg.

16. Komisja przetargowa na posiedzeniu w dniu 17 kwietnia 2023 r. dokona otwarcia i rozpoznania ofert.

17. Przetarg nie dochodzi do skutku w razie niezłożenia żadnej oferty spełniającej warunki uczestnictwa w przetargu określone w niniejszym Regulaminie.

18. Jedynym kryterium wyboru oferenta będzie najwyższa oferowana cena.

19. W przypadku gdy cena zaproponowana przez oferentów, którzy złożyli najkorzystniejsze oferty cenowe na zakup nieruchomości będzie równa, Komisja zawiadomi oferentów, którzy złożyli oferty z równą ceną w celu przeprowadzenia między tymi oferentami aukcji.

Organizator ustala, że minimalna kwota postąpienia w aukcji wynosi 15.000,00 słownie: ( słownie: piętnaście tysięcy złotych 00/100). W przypadku, gdy żaden z oferentów nie przystąpi do aukcji, Komisja może dokonać wyboru oferty spośród ważnych ofert złożonych w przetargu pisemnym.

20. Wszyscy oferenci zostaną powiadomieni za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres wskazany w ofercie o wyniku przetargu w ciągu 7 dni od dnia rozpoznania ofert.

21. Zakończenie przetargu nastąpi w następujących przypadkach:

- wyboru oferty,

- nie wpłynięcia żadnej oferty,

- nie spełnienia przez oferentów warunków przetargu.

22. Nabywca nieruchomości zostanie powiadomiony za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres wskazany w ofercie o miejscu i terminie zawarcia umowy kupna – sprzedaży. Zapłata całej ceny musi nastąpić najpóźniej przy podpisaniu umowy sprzedaży na wskazany przez Organizatora rachunek bankowy.

23. Jeżeli nabywca nie stawi się bez usprawiedliwienia w ustalonym miejscu i terminie w celu zawarcia umowy, Organizator uprawniony jest do odstąpienia od zawarcia umowy i zatrzymania wpłaconego wadium.

24. Wydanie przedmiotu umowy nastąpi w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy jednak nie wcześniej niż po zapłacie całości ceny.

25. Koszty sporządzenia umowy notarialnej oraz opłat sądowych związanych z dokonaniem wpisów w księdze wieczystej ponosi Kupujący.

26. Regulamin przetargu dostępny będzie na stronie internetowej Organizatora pod adresemwww.pzw.org.pl/pilaoraz w Biurze Okręgu Nadnoteckiego przy ul. Śniadeckich 136/4, 64-920 Piła.

27. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego.

www.glosonline.pl 22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 23 | NA BIEŻĄCO |

Gabriel Fleszar & Kostek

Andriejew w Mayovce

MUZYKA Ruszyła już sprzedaż biletów na koncert Gabriel Fleszar & Kostek Andriejew, który 14 maja odbędzie się w Mayovce. Bilety w przedsprzedaży w cenie 30 zł.

Czerwone Gitary z koncertem w Trzciance

KONCERT Kultowe Czerwone Gitary, których piosenki znają chyba wszyscy, zagrają 7 maja w Trzciance. I chociaż z pierwszego składu został tylko Jerzy Skrzypczyk, to repertuar i muzyka jest wciąż ta sama.

Zespół powstał w 1965 r. w Gdańsku z inicjatywy Bernarda Dornowskiego, Jerzego Kosseli, Krzysztofa Klenczona, Seweryna Krajewskiego, Jerzego Skrzypczyka i Henryka Zomerskiego. Na przestrzeni lat skład grupy niejednokrotnie się zmieniał, jednak piosenki Czerwonych Gitar łączą wiele pokoleń.

Największa popularność zespołu przypadła na pierwsze

pięć lat działalności. To właśnie z tego okresu pochodzą największe przeboje: „Taka jak ty", „Historia jednej znajomości", „Nikt na świecie nie wie", „Biały krzyż", „Wróćmy na jeziora", „Gdy kiedyś znów zawołam cię", „Kwiaty we włosach", „Powiedz stary gdzieś ty był", „Jesień idzie przez park". Do tej pory grupa wydała piętnaście albumów studyjnych. Ma na koncie wiele nagród muzycznych.

Obecnie Czerwone Gitary tworzą: Jerzy Skrzypczykperkusja, śpiew, Arkadiusz Wiśniewski - gitara basowa i śpiew, Mieczysław Wądołowski - gitara akustyczna, śpiew, Marek Jabłoński - gitara solowa, Marcin Niewęgłowski - gitara solowa, śpiew. Bilety dostępne stacjonarnie w Bibliotece przy ul. Sikorskiego 22 w Trzciance lub on-line w serwisie Bilety24. Fot. Mat. prasowe

Czy wyobrażacie sobie duet, który może zagrać kilka koncertów pod rząd i na każdym z nich zaprezentować zupełnie inny zestaw utworów? Zespół, który w swoim graniu stawia na improwizację na podstawie klasyków gatunku i ma dodatek robi to bez ani jednej próby? Zespół, który każdym swoim koncertem udowadnia, że granie coverów również może być sztuką?

Koncerty Gabriela Fleszara z Kostkiem Andriejewem to nieskrępowana zabawa muzyką. Są nieprzewidywalni ale oprócz przebojów z repertuaru Gabriela na pewno usłyszycie znane kawałki we własnej, mocnej interpretacji. Klasyka rocka, bluesa, grunge'u i innych gatunków sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie i nie będzie się nudził: energetyczne numery przeplatane klimatycznymi balladami, wiązanki utworów trwające pa-

Zagrają jak Budka Suflera

MUZYKA Budka Band, tribute band Budki Suflera, zagra 27 kwietnia w Mayovce. Bilety na to wydarzenie już w sprzedaży.

Powstali w 2015 roku.

Kiedy pojawiły się informacje o zakończeniu działalności artystycznej zespołu Budka Suflera, oni – muzycy z wieloletnim doświadczeniem studyjnym i estradowym, postanowili, że nie pozwolą zapomnieć publiczności o genialnych kompozycjach i największych przebojach tego

zespołu. Występują na scenach całej Polska, a ich koncerty to gwarancja wyśmienitej zabawy, niezapomnianych wzruszeń i wrażeń.

Bilety w przedsprzedaży w cenie 50 zł. Rezerwacje sms – tel. 608 297 629 (należy podać imię i nazwisko). W dniu koncertu – 60 zł.

Fot. Mat. prasowe

ręnaście minut pokazujące możliwości zabawy repertuarem oraz momenty improwizowane dowodzące klasy muzyków. To podróż przez dźwięki, które dobrze znacie, ale również przez te, których nigdy nie słyszeliście - żeby to zrozumieć trzeba to usłyszeć na żywo.

Bilety w przedsprzedaży w cenie 30 zł. Rezerwacje sms - tel. 608 297 629 (należy podać imię i nazwisko). W dniu koncertu -40 zł. Fot. Mat. prasowe

Telewizor, meble, mały Fiat….

WYSTAWA Meblościanka, szklanki w koszyczku, składak Wigry 3 i inne kultowe przedmioty rodem z PRL można obejrzeć na wystawie „Telewizor, meble, mały Fiat - oto marzeń szczyt..." w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej.

O złote pióro Iłły

KONKURS Piszesz do szuflady? Może już czas pokazać to światu! Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance zaprasza do udziału w VI Turnieju Jednego Wiersza „O Złote Pióro Iłły”.

Konkurs jest otwarty dla wszystkich, którzy ukończyli 15 rok życia i chcą podzielić się swoją twórczością. Tematyka tekstów poetyckich nie jest określona. Warunkiem przystąpienia do Turnieju jest przesłanie do 21 kwietnia na adres

organizatora jednego, niepublikowanego i nie zgłaszanego wcześniej w innym konkursie utworu. Finał turnieju odbędzie się 9 maja podczas Nocy Bibliotek. Nagrodą główną jest statuetka oraz nagroda rzeczowa o wartości 500 zł. Fot. Pixabay

Eksponaty pochodzą z kolekcji Krzysztofa Pukaczewskiego. Wystawa jest uzupełniona przedmiotami podarowanymi oraz wypożyczonymi od mieszkańców gminy Trzcianka. W sentymentalną podróż z wystawą „Telewizor, meble, mały Fiat - oto marzeń szczyt..." można się wybrać jeszcze do końca kwietnia.

Muzeum zaprasza też grupy zorganizowane na zajęcia edukacyjne, na których oprócz zwiedzania wystawy dzieci czeka gra w gumę, w kapsle i w klasy, a także pokaz filmów na ścianie z projektora Ania. Koszt zajęć to 3 zł, trwają około 60 minut i są przeznaczone dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Fot. Mat. prasowe

22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 24 | KULTURA |

Zagraj na Trzciamajce!

MUZYKA Cała Góra Barwinków, Jah No Sleep, Wicked Dub Division, ZijenSu. To zespoły obok których możesz zagrać na tegorocznym festiwalu Trzciamajka Festiwal. Jeszcze do końca marca możesz zgłosić swój zespół do eliminacji.

Eliminacje odbędą się.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Trzcianecki

Alternatywny Dom Edukacji

Kulturalnej w Trzciance, organizator festiwalu Trzciamajka Festiwal.

Konkurs skierowany jest do solistów oraz grup muzycznych wykonujących dowolny rodzaj muzyki. Warunkiem uczestnictwa jest minimum 40-minutowy autorski repertuar.

Organizatorzy czekają na zgło-

Paluch, Jankes i Gibbs w Czarnkowie

Robert Janowski w bibliotece

szenia do końca marca. Spośród nadesłanych zgłoszeń jurorzy wybiorą trzy zespoły, które spotkają się w finale eliminacji. Kto z nich zagra w sierpniu na festiwalowej scenie – o tym wspólnie zdecydują jurorzy i publiczność. Koncerty finałowe zaplanowane są 29 kwietnia w Centrum Integracji Społecznej w Trzciance. Na zwycięzcę oprócz koncertu na festiwalu czeka również 2000 złotych nagrody. Fot. Mat. prasowe

Kobieta w sztuce

KONCERT Nowy festiwal na hip-hopowej mapie Polski. 15 lipca odbędzie się pierwsza edycja festiwalu Czarnków Hip – Hop Festival 2023. Wystąpią: Jankes, Paluch i Gibbs. Pierwsza pula biletów już w sprzedaży.

Takiego festiwalu w Czarnkowie jeszcze nie było. Już 15 lipca Plac Wolności zamieni się w czarnkowski Plac Wolności na Czarnków Hip – Hop Festival 2023. Z dużą przyjemnością możemy zdradzić szczegóły nowej muzycznej propozycji, która, mamy nadzieję, na dłużej zagości w Czarnkowie - zapraszają organizatorzy Czarnków Hip – Hop Festival 2023.

Wiadomo już, że na pierwszej edycji festiwalu wystąpią: Jankes, Paluch i Gibbs. Pierwsza pula biletów (500 sztuk) dostępna jest już w sprzedaży w kasie kina „Światowid” oraz na stronie bilety24.pl. Kolejne pule po 500 sztuk będą w sprzedaży

WYSTAWA Stacja Kultura oraz Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. K. Iłłakowiczówny w Trzciance zapraszają na wystawę „Kobieta w sztuce”.

Wystawa zawiera treści kobiece, namiętności, jest o kobietach i przez kobiety tworzona. Wystawiają: Bernadeta Sudnikowicz - malarstwo, Marzena Jurek- obiekty przestrzenne, Agnieszka Chmura - Wieczorek-malarstwo i ce-

ramika, Gina Malinowskimalarstwo, która jest również kuratorem tej wystawy. Kobieta chętnie otacza się mężczyznami, dlatego też do wystawy zaproszony został Jacek Juriewicz, który w przepiękny sposób maluje kobiece portrety oraz Edward Szat-

po 90 i 100 złotych. W dzień koncertu trzeba będzie już zapłacić 130 zł. Fot. Mat. prasowe

WYDARZENIE Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Trzciance zaprasza 31 marca na spotkanie autorskie z Robertem Janowskim.

kowski, spod dłuta którego powstają zjawiskowe kobiety i Anioły.

Wydarzenie organizowane jest w ramach Iłła Festiwal. Wystawę można obejrzeć do 8 kwietnia w Centrum Integracji Społecznej.

Fot. Mat. prasowe

Małgorzata Rynarzewska i jej inspiracje w Galerii Pięciu

WYSTAWA W Galerii Pięciu Czarnkowskiego Domu Kultury można obejrzeć wystawę "Moje inspiracje" Małgorzaty Rynarzewskiej.

Artystka przez wiele lat zajmowała się projektowaniem odzieży, architekturą wnętrz i terenów zielonych, konserwacją zabytków, scenografią oraz edukacją. Jej autorski program "Edukacja Globalna przez Sztukę" zdobył pierwsze miejsce w Polsce w konkursie Towarzystwa Wschód. Posiada dyplom nauczyciela sztuki życia Vedic Art. Jest to nauka odkrywania piękna w życiu metodą rozwoju świadomości poprzez twórczość artystyczną. Była pełnomocnikiem dyrektora ds. technicznych w Teatrze Polskim w Poznaniu, a także pełniła obowiązki dyrektora

tego teatru. Obecnie pracuje jako plastyk w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. Aranżuje wystawy muzealne, jest kuratorem wystaw malarskich, etnograficznych i myśliwskich. Sama brała udział w wielu wystawach, a jej prace znajdują się w kolekcjach w kraju i zagranicą.

- Jung powiedział, że ten kto mówi za pomocą praobrazów, ten mówi tysiącem głosów. Słowa te dodają mi sił, inspirują mnie. Widzę w nich sens malarstwa - zdradza autorka.

Malarski świat Małgorzaty Rynarzewskiej jest pełen barw, abstrakcyjnych kompozycji i przeróżnych faktur. Poszukuje

tego, co nie przemija - piękna, fascynującego koloru i światła. Na wystawie eksponowane są obrazy malowane na pleksi, które oglądane pod światło przypominają malowane witraże. Inspiracją do stworzenia tych obrazów był bursztyn, którym artystka jest zafascynowana. Artystka zaprezentowała także cykl obrazów przedstawiających wizerunek kobiety silnej, a jednocześnie delikatnej i wrażliwej. Kobiety, która ma moc przeobrażania i dążenia do doskonałości. Wystawę można oglądać do końca marca.

Emilia Stawujak, MCK Czarnków Fot. Małgorzata Rynarzewska

Robert Janowski to urodzony w Inowrocławiu polski piosenkarz, kompozytor, poeta, aktor, prezenter telewizyjny i radiowy, lektor radiowy. Z wykształcenia lekarz weterynarii. W latach 80. był wokalistą zespołów nowofalowych. Ogólnopolski rozgłos przyniosły mu występy w musicalu Metro. W latach 1997–2018 prowadził teleturniej telewizyjny „Jaka to melodia?”. Zdobywca Złotej Telekamery i wielokrotny laureat Wiktorów. Jest również autorem czterech

tomików poezji i kilku książek o tematyce muzycznej. Spotkanie odbędzie się 31 marca, o godz. 17.00 w Centrum Integracji Społecznej w Trzciance, pl. Pocztowy 25. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w bibliotece przy ul. Sikorskiego 22 w Trzciance. Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance. Fot. Mat. prasowe

Święto teatru coraz bliżej

TEATR Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie zaprasza 18 kwietnia na spotkanie młodego teatru w ramach XXXVIII Forum Teatrów Szkolnych 2023.

Każdy człowiek poszukuje nowych doświadczeń, wrażeń, spotkań. Sztuka teatru daje nieskończone możliwości rozwoju, jest przygodą i szansą prezentacji artystycznych talentów. Przygodą dla tych na scenie, jak i odbiorców, którzy nie pozostają obojętni, współtworzą spektakl. Wierzymy, że XXXVIII Święto Teatru w Czarnkowie będzie dla wszystkich miłym artystycznym doświadczeniem oraz

inspiracją do dalszego kreatywnego myślenia i działania – zachęcają organizatorzy. Forum jest spotkaniem zespołów teatralnych żywego planu ze szkół, domów kultury i innych instytucji. Udział w nim mogą wziąć teatry młodzieżowe ze szkół ponadpodstawowych. MCK w Czarnkowie czeka na zgłoszenia do 3 kwietnia. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej MCK.

www.glosonline.pl 22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki
25 | KULTURA |
Fot. Pixabay

Na srebrnym ekranie

WRÓŻKA ZĘBUSZKA

Violetta szkoli się, żeby zostać Wróżką Zębuszką. Niestety mimo szczerszych chęci wciąż oblewa egzaminy, bo jedyne upominki, które potrafi wyczarować to… fioletowe kwiaty. A przed nią najważniejszy, doroczny sprawdzian. Kiedy i ten kończy się porażką, Violetta podkrada innej wróżce magiczny klejnot teleportacji i z jego pomocą przenika do naszego świata. Wszystko po to, by udowodnić niedowiarkom, że może być świetną Zębuszką. Pech chce jednak, że w trakcie lądowania skradziony klejnot ulega uszkodzeniu i Violleta traci możliwość powrotu

do domu. Na szczęście poznaje Maxie. Wkrótce połączone przyjaźnią i mocą zaklęć, dziewczynka i wróżka, zrobią wszystko, by odnaleźć portal

do świata magii i ocalić miejską przyrodę.

KINO OSIEDLOWE, KINO ŚWIATOWID, KINO ZA ROGIEM WIELEŃ

SHAZAM. GNIEW BOGÓW

Film na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda. Frankfurt 1943. Filip to niezdolny do głębszych uczuć kosmopolita i uwodziciel. Choć w Polsce stracił całą rodzinę, w sercu nazistowskich Niemiec z powodzeniem wymyka się śmierci. Ukrywając swoje żydowskie pochodzenie pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu. Korzysta przy tym ze wszystkich uroków życia. Jego życie to wielka, brawurowa prowokacja. Misternie zbudowany świat Filipa rozsypuje się jak domek z kart, gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród jego najbliższych. Niebawem alianckie bombowce zmiotą z powierzchni ziemi tę tętniącą życiem wieżę Babel. KINO ZA ROGIEM WIELEŃ

FILIP

Lydia Tár (Cate Blanchett), przełomowa dyrygentka dużej niemieckiej orkiestry, jest u szczytu swojej kariery, przygotowując zarówno premierę książki, jak i wyczekiwane wykonanie na żywo V Symfonii Mahlera. Wraz z żoną, koncertmistrz or-

TÁR

kiestry, Sharon Goodnow (Nina Hoss), wychowuje córkę Petrę.

Lydia jest również współzałożycielką programu mentorskiego dla młodych dyrygentek. Osobista asystentka Lydii, jej była studentka Francesca (Noémie Merlant), ma nadzieję, że pew-

nego dnia Lydia awansuje ją na asystentkę dyrygenta. Kiedy Lydia zostaje oskarżona o niewłaściwe zachowanie, jej niezmącone dotąd kariera i życie prywatne zaczynają się układać w niezwykły sposób. KINO ŚWIATOWID

Sequel filmu z 2019 roku na podstawie komiksów DC. Obdarzony mocami bogów, Billy Batson i jego koledzy z rodziny zastępczej wciąż uczą się,

jak żonglować nastoletnim życiem z posiadaniem dorosłego, superbohaterskiego alter-ego. Ale kiedy Córki Atlasa, mściwe trio starożytnych bogiń, przyby-

WYRWA

Tajemniczy wypadek samochodowy zmienia całkowicie życie Maćka. W zdarzeniu ginie jego żona Janina. Najprawdopodobniej kobieta popełniła samobójstwo. Maciej nie ma jednak pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała, że jedzie na delegację do Krakowa. Pomyliła się?

A może kłamała? Zrozpaczony mężczyzna wyrusza w podróż, aby rozwiązać zagadkę jej śmierci. Wkrótce trafia na trop niejakiego Wojnara – aktora, którego podejrzewa o romans ze zmarłą żoną. Od tego momentu pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia

się w skomplikowaną zagadkę. Maciej dochodzi do wniosku, że być może w ogóle nie znał kobiety, którą poślubił… W rolach głównych: Tomasz

wają na Ziemię w poszukiwaniu skradzionej im dawno temu magii, Billy i jego rodzina muszą podjąć walkę.

KINO OSIEDLOWE

KRZYK VI

Kot, Grzegorz Damięcki i Karolina Gruszka.

KINO OSIEDLOWE, KINO ŚWIATOWID, KINO ZA ROGIEM WIELEŃ

Nowy Jork. Nowe zasady. W wielomilionowym mieście nikt nie usłyszy twojego krzyku… Po brutalnych zabójstwach, które po raz kolejny wstrząsnęły ich rodzinnym miasteczkiem, czwórka ocalałych bohaterów opuszcza legendarne Woodsboro. Pragną rozpocząć nowy rozdział życia. Przeprowadzają się do Nowego Jorku, dynamicznego, wielkiego miasta pełnego ludzi, które ma im pomóc zapomnieć o mrocznej przeszłości. Jednak Ghostface sprawi, że Nowy Jork mieć będzie jeszcze jeden powód, aby nigdy nie zasypiać. KINO ZA ROGIEM WIELEŃ

22 marca 2023 | Głos
www.glosonline.pl 26 | KULTURA |
Czarnkowsko-Trzcianecki

CO W TRAWIE GRA?

Film „ Co w trawie gra” oparty jest ty na słynnych bajkach o ponadczasowej i uniwersalnej wymowie: „Cykada i mrówki” - Ezopa oraz „Konik polny i mrówka” la Fontaine’a.

Ket gra na gitarze w zespole złożonym z koników polnych.

W pobliżu mieszka Antoninaksiężniczka mrowiska, w którym zabroniona jest wszelka muzyka i panuje etos pracy. Antonina

i Ket przypadkiem się spotykają i zaprzyjaźniają. Kiedy księżniczka zostaje porwana przez złowrogiego Anteodora - Ket i przyjaciele ruszają jej na ratunek.

KINO ZA ROGIEM WIELEŃ

JOHN WICK 4

Ceny idą w górę, więc także stawka za głowę legendarnego zabójcy, Johna Wicka przebiła już sufit. Stając do ostatecznego pojedynku, który może dać mu upragnioną wolność i zasłużoną emeryturę, John wie, że może liczyć tylko na siebie. Dla niego, to nic nowego. To co zmieniło się tym razem, to fakt,

że przeciwko sobie ma całą międzynarodową organizację najlepszych płatnych zabójców, a jej nowy szef Markiz de Gramond jest równie wyrafinowany, co bezlitosny. Zanim

John stanie z nim oko w oko, będzie musiał odwiedzić kilka kontynentów mierząc się z całą plejadą twardzieli, którzy wie-

dzą wszystko o zabijaniu. Tuż przed wielkim finałem tej morderczej symfonii, John Wick trafi na trop swojej dalekiej rodziny, której członkowie mogą mieć decydujący wpływ na wynik całej rozgrywki.

KINO OSIEDLOWE, KINO ŚWIATOWID, KINO ZA ROGIEM WIELEŃ

WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ

Zdobywca siedmiu Oscarów „Wszystko wszędzie naraz” to szalone połączenie kina akcji, komedii i science-fiction. Evelyn Wang (Michelle Yeoh), borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zba-

dać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę. Dzięki niesamowitym

scenom sztuk walki, lekkiemu humorowi w stylu pop oraz przyprawiającym o bicie serca emocjom, to epicki i porywający film, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliście.

KINO ZA ROGIEM TRZCIANKA, DKK, 27 MARCA GODZ. 19.00 AKADEMIA FILMOWA KINA ŚWIATOWID 30 MARCA, GODZ. 19.00

www.glosonline.pl 22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 27 | KULTURA |
R E K L A M A

„Padlina” Adama Dzierżka. Przechytrzyć śmierć

KSIĄŻKA Do księgarń trafiła już nowa powieść Adama Dzierżka. „Padlina” to trzymający w napięciu i stawiający bohaterów przed wyzwaniami, w których nie ma dobrych decyzji, thriller, który zabierze czytelnika w szaleńczą ucieczkę przed przeznaczeniem.

Marek Taran, były egzekutor długów mafii narkotykowej, opuszcza mury więzienia. Dzięki współpracy z policją udaje mu się uzyskać skrócenie wyroku, ale już u bram dostaje pierwsze ostrzeżenie od byłych zleceniodawców. Sęp krąży. Sęp czeka, aż Taran wykona na siebie wyrok. Czy to tylko legenda?

Spotkanie z bratem i jego rodziną zmienia się w koszmar. Zamiast ciepła domowego ogniska na światło dzienne wychodzą dawne pretensje i cienie przeszłości. Taran po raz kolejny w życiu wybiera drogę na skróty. Małe zlecenie, które pozwoli mu na szybki łyk gotówki, żeby zacząć od nowa, stanąć na nogach i uniknąć oceniających spojrzeń rodziny. Nie przypuszcza jednak, że zegar już tyka i wkrótce jego życie stanie się walką z czasem. A stawką w tej walce będzie życie siedmiolatka.

Każdy ma kogoś, na kim mu zależy tak mocno, że będzie gotów na wszystko. Ale czy na pewno? Czy da się przechytrzyć śmierć?

Adam Dzierżek, rocznik 1993. Pasjonat literatury kryminalnej, a w szczególności nurtu Noir. Jako autor zadebiutował w 2022 r. powieścią „Nieco bliżej piekła”.

Wydawnictwa Initium

.

mnisi zyjacy wspólnie Samozwaniec car

pan pław czaca gniazdku psia noga

liczba prze ˙ zytych lat

war to za nie chwycic por t nad Morzem Czarnym

KRZYZOWKA , ,

por tuga ski tor wy´ scigowy

ociaga w sie działaniu

Colin, kierowca acy ˛ drgaj blask taniec towarzyski znany kabaret

miara chybienia

narzedzie kopacza

kle do drewna

totalna szmira

wyspa i pa ´ nstwo

maturzysta

yłag ˛ okr kotlecik m elony

macher, eksper t

nar ty pradziadka

Loch , jezioro z potworem zapor y torunskie ciasteczko

cykada owad tropikalny tarlak anglos aska miara gruntu

hodowca ren ferów

Dempsey, egenda boksu

a ˛ opisuj wielkosc przedm otu

´ swieca do chrztu

podatkowea ˛ ciesz gruby koc

młode rude jednoe ˛ cz ´ sc owa bielizna grozi na plazy

agencja prasowa z ZSRR swietuje 21 stycznia człowiek ´ sniegu schabowe lub mielone

potrzebne w erszok ecie

ko ´ sciół pod nim

autor "Im enia Ró ˙ zy"

pot o duzych e ˛ ci zarówkach

marka z grupy Volkswagena

krzy serwis łudostepni zadanie zówkowy szarada net

kwoki

22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl
28 | ROZRYWKA |

Turniej Lubu Winter Cup 2023 w obiektywie Sarenki

www.glosonline.pl 22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 29 | SPORT |

Puchar pojechał do Piły

SIATKÓWKA. Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzciance była gospodarzem Mistrzostw Rejonu Pilskiego w piłce siatkowej dziewcząt klas IV-VI.

marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl

Podwójne podium dla dwójki

KOSZYKÓWKA. W sobotę, 18 marca, w Szkole Podstawowej nr 4 w Pile odbyły się Mistrzostwa Rejonu Pilskiego w piłce koszykowej dziewcząt i chłopców klas IV-VI. Koszykarze ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzciance dwukrotnie zajęli miejsce na podium.

Dziewczęta z „dwójki” po bardzo emocjonujących i wyrównanych meczach uplasowały się na trzecim miejscu podium. Po nich do turnieju na koszykarskim parkiecie przystąpili chłopcy. Koszykarze SP nr 2 w pierwszym

meczu spotkali się z gospodarzami turnieju. Po stojącym na wysokim poziomie meczu musieli uznać „czwórki”. W następnym meczu spotkali się z reprezentacją SP nr 2 w Pile, którą rozgromili 46:5. Turniej zakończyli na drugim miejscu podium.

Drużyna grała w składzie: Gałka Wiktor, Jarosz Wojciech, Kiszczak Seweryn, Kudlaszyk Kamil, Kurasz Igor, Kusz Dawid, Suchorski Adrian, Ściepura Adam, Wojtaszyn Mikołaj, Żyliński Paweł Włodzimierz Topola

Mistrzostwa rozegrano w sobotę, 11 marca. Na parkiecie spotkały się najlepsze drużyny Rejonu Pilskiego: Szkoła Podstawowa w Złotowie, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Trzciance, Szkoła Podstawowa Nr 5 w Pile, Szkoła Podstawowa Nr 6 w Pile i gospodarz finałów Szkoła Podstawowa Nr2 w Trzciance. Na turniej nie

dojechała ekipa z Damasławka. Turniej otworzył burmistrz

Trzcianki Krzysztof Wojciech

Jaworski oraz fundator pucharów i nagród nadleśniczy Nadleśnictwa Trzcianka Radosław Gostołek.

Drużyna gospodarzy zagrała w składzie: Adamska Roksana, Grzegorek Lena, Ginter Natalia, Wojcieszak Aleksandra, Torbińska Wiktoria, Grzyma-

lowska Jadwiga, Grzybowska Antonina, Tomczak Martyna i Witaszak Carmen. Szczęście tego dnia dopisywało jednak gościom: mistrzostwa wygrały młodziczki SPS Volley Piła, na co dzień uczennice SP nr 6 w Pile. Kolejne miejsca wywalczyli: SP nr 3 Złotów, SP nr 5 Piła, SP nr 2 Trzcianka, SP nr 3 Trzcianka.

SP nr 2 Trzcianka

Mały wielki finał w fustalu

FUTSAL. Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzciance oraz Nadleśnictwo Trzcianka byli organizatorami Finału Województwa Wielkopolskiego w Futsalu klas IV-VI.

Wturnieju spotkały się reprezentacje ośmiu szkół: SP nr

3 Konin, SP nr 3 Wronki, SP nr

3 Piła, SP nr 7 Leszno, SP nr 12 Gniezno, SP nr 51 Poznań oraz SP2 Trzcianka.

Finałowe rozgrywki uroczyście otworzyli dyrektor SP nr

2 Aneta Kluska-Naszora oraz

nadleśniczy Nadleśnictwa

Trzcianka Radosław Gostołek.

Najlepszą drużyną finału okazała się SP Edukator

Ostrów Wielkopolski, drugie miejsce zajęli młodzi piłkarze z Leszna, a trzecie zespół z Gniezna. Gospodarze zakończyli rozgrywki na szóstym miejscu. Nadleśnictwo Trzcianka

22
30 | SPORT |
Fot. SPS Volley Piła

Trzy punkty we Wrześniu. W sobotę pierwszy mecz Noteci u siebie

PIŁKA. Sobotnie zwycięstwo Noteci we Wrześni nie należało do najłatwiejszych. Mecz przez ponad pół godziny po drugiej żółtej kartce dla Adriana Tymińskiego biało-zieloni rozgrywali w dziesiątkę, ale nie przeszkodziło to w zainkasowaniu trzech punktów.

wiosny

PIŁKA. Licznie zgromadzona publiczność w niedzielne popołudnie na boisku w Lubaszu obejrzała aż pięć bramek.

Początek meczu to mocne uderzenie Radwana Lubasz, który po pięciu minutach prowadził już

2:0. Najpierw w 3 minucie w swoim debiucie w nowych

barwach bramkę strzelił Rufin Roszak, dwie minuty później wynik podwyższył Rafał Kubiak, goście odpowiedzieli tuż przed przerwą bramką Michała Wituckiego.

Po zmianie stron Sokół

Mieścisko w 53 minucie doprowadził do wyrównania po bramce Radosława Modlibowskiego. Radość przyjezdnych

nie trwała jednak długo, chwilę później gola w zamieszaniu w polu karnym zdobył najlepszy strzelec Radwana Dorian Jarosz ustalając wynik spotkania na 3:2.

Tym samym podopieczni trenera Tomasza Błażyńskiego awansowali w ligowej tabeli na ósme miejsce.

Skład: T.Helak, M.Cyrulik (62' E.Kaźmierczak), K.Gacek, K.Brożys (c), K.Dymek, F.Budaj, R.Kubiak (89' P.Rychlewski), A.Wernicki, J.Kubiś (62' Sz.Pajączkowski), R. Roszak, D.Jarosz.

Oformalności mówić nie można, bo jednak Noteć mierzyła się z niewygodnym rywalem. Do przerwy jednak prowadzenie i radość kibicom dał Szymon Piekarski, który zgarnął bezpańską piłkę po rzucie różnym, a jego strzał wylądował pod poprzeczka.

Sytuacja komfortowa, jednak już na samym początku drugiej połowy utrudnił ją Adrian Tymiński, który otrzymał drugi żółty kartonik. Gra w dziesiatkę przybrała inne oblicze

i Noteć rozpoczęła głęboka defensywę, a swoich szans na powiększenie przewagi do czego nadal dążyła upatrywała w szybkich kontrach i stałych fragmentach gry.

Zespół z Wrześni dominował jeśli chodzi posiadanie piłki, jednak to Noteć wyprowadziła kolejny cios. Kozak do Piekarskiego, który wygrał pojedynek z bramkarzem i z ostrego kąta skutecznie uderzył lewą nogą.

Gospodarze w końcówce spotkania zdobyli bramkę, ale

ostatecznie to biało-zieloni zostawiając dużo zdrowia na boisku dokończyli mecz z pozytywnym rezultatem.

Taka sytuacja miała miejsce również w 6. kolejce bieżącego sezonu. Na własnym stadionie Noteć podejmowała wtedy Obrę Kościan i również ponad pół godziny grała w osłabieniu, gdyż dwa żółte kartoniki otrzymał Szymon Piekarski.

Mecz ten jednak miał w sobie więcej dramaturgii, gdyż bramkę na 2:1 dającą komplet oczek

podopieczni trenera Adama Drozdowicza zdobyli grając już w osłabieniu. W 17. kolejce natomiast biało-zieloni przy prowadzeniu 2:0 z Lipnem Stęszew blisko 20 minut grali w osłabieniu, a ostateczny rezultat spotkania to 3:1 na korzyść Noteci.

Już w sobotę, o godz. 16.00 na stadionie OSIR w Czarnkowie biało-zieloni rozegrają pierwszy raz w tym roku mecz ligowy u siebie. Rywalem będzie Tarnovia Tarnowo Podgórne.

MKS Steico Noteć Czarnków

Niefortunna porażka na wyjeździe

PIŁKA. MKS Hydro Lubuszanin Trzcianka przegrał na inaugurację rundy wiosennej w Gołańczy z miejscowym Zamkiem.

Podopieczni Łukasza

Walkowiaka objęli prowadzenie w 21. minucie za sprawą gola Filipa Bąkowskiego, ale po chwili gospodarze odrobili stratę, a po przerwie wyszli na dwubramkowe prowadzenie. W doliczonym czasie gry, w polu karnym sfaulowany został Paweł Iwanicki, a Krystian Feciuch pewnie wykorzystał rzut karny. Ostatecznie, Zamek wygrał z Lubuszaninem 3:2. W najbliższą sobotę, 26 marca, Lubuszanin rozegra mecz przed własną publicznością. O godz. 14.00 zabrzmi pierwszy gwizdek spotkania z Leśnikiem Margonin.

Skład Lubuszanina

Wachowiak),

www.glosonline.pl 22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki 31 | SPORT | R E K L A M A
Zwycięstwo na inaugurację
Trzcianka: N. Ryba - Altair (62' Sz. M. Kotiuszko (82' A. Jessa), M. Kina, M. Makucki (90' F. Miładowski) - F. Bąkowski (82' M. Łuczak), P. Iwanicki, M. Urbański (62' K. Feciuch), Lucas, M. Fryś (72' K. Kasperek)P. Wicher lubuszanin.futbolowo.pl Fot. mbojnowski.pl Fot. Sokół Mieścisko
22 marca 2023 | Głos Czarnkowsko-Trzcianecki www.glosonline.pl 32 | PROMOCJA |

Articles inside

42-letni kierowca w ciężkim stanie article cover image
42-letni kierowca w ciężkim stanie
4min
pages 3-4
Nowy sezon, nowa Polonia i nowy prezes article cover image
Nowy sezon, nowa Polonia i nowy prezes
2min
page 3
Pilska spółdzielnia buduje 48 mieszkań article cover image
Pilska spółdzielnia buduje 48 mieszkań
4min
page 5
osiemnastce"! Maria Małgorzata Janyska Posłanka na Sejm article cover image
osiemnastce"! Maria Małgorzata Janyska Posłanka na Sejm
4min
pages 5-6
Władysław Kosiniak-Kamysz: Polacy zasługują na Pokojową Nagrodę Nobla article cover image
Władysław Kosiniak-Kamysz: Polacy zasługują na Pokojową Nagrodę Nobla
4min
page 5
Powiatowy Dzień Sołtysa po raz drugi article cover image
Powiatowy Dzień Sołtysa po raz drugi
1min
page 6
Władysław Kosiniak-Kamysz: Polacy zasługują na Pokojową Nagrodę Nobla article cover image
Władysław Kosiniak-Kamysz: Polacy zasługują na Pokojową Nagrodę Nobla
3min
page 6
Pożegnania i awanse w czarnkowskiej policji article cover image
Pożegnania i awanse w czarnkowskiej policji
3min
page 7
Marcin Porzucek: to nasze Westerplatte article cover image
Marcin Porzucek: to nasze Westerplatte
4min
page 7
Emerytury nadszedł czas article cover image
Emerytury nadszedł czas
2min
pages 8-9
Maciej Bieniek: dzięki inwestycjom mogliśmy produkować ciepło dla Piły bez drastycznych podwyżek article cover image
Maciej Bieniek: dzięki inwestycjom mogliśmy produkować ciepło dla Piły bez drastycznych podwyżek
3min
pages 8-9
Możesz poradzić sobie z lękiem article cover image
Możesz poradzić sobie z lękiem
1min
page 9
Przy dwójce będzie wymarzone boisko article cover image
Przy dwójce będzie wymarzone boisko
1min
page 9
Ruszyła kulinarna Bitwa Regionów article cover image
Ruszyła kulinarna Bitwa Regionów
1min
pages 10-11
Pełna widownia, niepowtarzalna atmosfera, wspaniałe piosenki. Tak świętowaliśmy tegoroczny Dzień Kobiet article cover image
Pełna widownia, niepowtarzalna atmosfera, wspaniałe piosenki. Tak świętowaliśmy tegoroczny Dzień Kobiet
3min
pages 10-11
Zaręczony pogrąŻony article cover image
Zaręczony pogrąŻony
1min
page 11
Metallica symfonicznie article cover image
Metallica symfonicznie
1min
page 11
Wyszyński – Pater Patriae article cover image
Wyszyński – Pater Patriae
1min
page 11
Nowa sala dla dwóch sołectw article cover image
Nowa sala dla dwóch sołectw
3min
page 12
Na srebrnym ekranie article cover image
Na srebrnym ekranie
5min
pages 12-13
KRZYŻÓWKA „Święta Pani” u Staszica article cover image
KRZYŻÓWKA „Święta Pani” u Staszica
3min
page 14
To rok rekordowych inwestycji w gminie Drawsko article cover image
To rok rekordowych inwestycji w gminie Drawsko
6min
pages 14-15
24 medale dla pilskich pięściarzy article cover image
24 medale dla pilskich pięściarzy
1min
page 15
Mateusz królem strzelców i MVP Euro Sweet Cup 2023 article cover image
Mateusz królem strzelców i MVP Euro Sweet Cup 2023
1min
page 15
Bardzo kulturalna kasa article cover image
Bardzo kulturalna kasa
1min
page 16
Las poleca się na wiosnę. I na święta! article cover image
Las poleca się na wiosnę. I na święta!
2min
page 17
Złap wiosnę w obiektyw! article cover image
Złap wiosnę w obiektyw!
2min
page 17
pająków article cover image
pająków
1min
page 17
Dyskretny urok leśniczówki nie dla każdego article cover image
Dyskretny urok leśniczówki nie dla każdego
3min
page 18
Doradzają uczniom, wspierają pracodawców. Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego świętowało swój jubileusz article cover image
Doradzają uczniom, wspierają pracodawców. Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego świętowało swój jubileusz
4min
page 19
Radość i triumf wielkanocnej palmy article cover image
Radość i triumf wielkanocnej palmy
3min
page 20
Utracić wzrok można niezauważalnie article cover image
Utracić wzrok można niezauważalnie
6min
page 21
Nieustannie się rozwijamy article cover image
Nieustannie się rozwijamy
1min
page 22
Pielęgniarki i położne wybrały nowe władze article cover image
Pielęgniarki i położne wybrały nowe władze
2min
page 22
Stan zagrożenia epidemicznego przedłużony article cover image
Stan zagrożenia epidemicznego przedłużony
6min
pages 23-24
Czerwone Gitary z koncertem w Trzciance article cover image
Czerwone Gitary z koncertem w Trzciance
2min
page 24
Telewizor, meble, mały Fiat…. article cover image
Telewizor, meble, mały Fiat….
2min
pages 24-25
Paluch, Jankes i Gibbs w Czarnkowie Robert Janowski w bibliotece article cover image
Paluch, Jankes i Gibbs w Czarnkowie Robert Janowski w bibliotece
4min
page 25
Na srebrnym ekranie WRÓŻKA ZĘBUSZKA article cover image
Na srebrnym ekranie WRÓŻKA ZĘBUSZKA
6min
pages 26-28
Turniej Lubu Winter Cup 2023 w obiektywie Sarenki article cover image
Turniej Lubu Winter Cup 2023 w obiektywie Sarenki
4min
pages 29-31