Page 1

Gazeta Turystyczna

Świnoujście wiosna 2016

Przyrodnicze skarby Świnoujścia Piaskowe cuda z pięciu kontynentów Bałtycki Park Miniatur

ZOBACZ WIĘCEJ Z TAP2C

i uruchom darmową 2 Zeskanuj kod QR 3 Znajdź zdjęcia gdy pojawi się 1 Pobierz 4 Dotknij, aplikację TAP2C dostępną z okładki oznaczone ikoną ikona i ciesz się na Google Play i AppStore

dodatkową treścią


ŚWINOUJŚCIE

Przyrodnicze skarby Świnoujścia

Czy wiecie, że...

Wiosenne wycieczki po wyspach

Ś

winoujskie wyspy czerpią swą siłę z przyrody. To właśnie ona nadała im niepowtarzalny kształt i charakter. Widać to niemal na każdym kroku – spacerując po najszerszej plaży na Uznamie lub poznając uroki kameralnej wyspy Karsibór. Przyrodniczą perłą Świnoujścia jest bez wątpienia Karsiborska Kępa – rezerwat, w którym spotkamy około 140 rzadkich gatunków ptaków. Warto wybrać się tam właśnie teraz, aby podejrzeć i posłuchać, jak skrzydlaci mieszkańcy powitali wiosnę. W rezerwacie spotkamy stado koników polskich i przy odrobinie szczęścia zrobimy nietuzinkowe zdjęcie na pamiątkę. Karsiborska Kępa jest jedną z większych (315 ha) wysp położonych w obrębie wstecznej delty Świny. Na jej terenie porośniętym roślinnością łąkowo-pastwiskową były kiedyś wypasane owce, konie i krowy. Stwarzało to doskonałe warunki lęgowe dla ptaków siewkowatych. Dzięki temu zadomowiła się tutaj wodniczka – bardzo rzadki ptak zagrożony wyginięciem. Niestety, spadek liczby zwierząt gospodarskich spowodował, że wyspa znów zaczęła zarastać. Aby temu zapobiec w 1992 roku utworzono społeczny rezerwat należący do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Dziś koszenie wspomagane jest przez wypas zwierząt gospodarskich należących do miejscowych rolników. Wiosną deszcze oraz cofki z Bałtyku zalewają część pastwisk i łąk, tworząc bajorka i błotniska stanowiące miejsca żerowania i odpoczynku siewkowców i ptactwa wodno-błotnego. Bajorka ciepłej wody stojącej zachęcają do kąpieli gęgawy, ohary, płaskonosy, cyranki, cyraneczki, krakwy, rożeńce i krzy-

żówki, tworząc swoisty rodzaj „ptasiej zupy”. Część z nich pozostanie i zbuduje gniazdo, inne będą szukały szczęścia w innych częściach Europy. Liczne skupiska ptaków przyciągają drapieżników: bielika, kanie, krogulca, jastrzębia, czy sokoła wędrownego. Bardzo chętnie przychodzą też liczne w rezerwacie dziki, lisy i jenoty. Oprócz ptaków lęgowych w rezerwacie można spotkać osobniki, które zatrzymały się tutaj jedynie na odpoczynek. To gęś mała, gęś białoczelna, gęś białolica, bekasik, dubelt, szablodziób, brodziec śniady, biegus krzywodzioby, czy kulik mniejszy. Oprócz ptaków w rezerwacie występuje wiele stanowisk rzadkich roślin. Związane jest to z dużym zasoleniem gruntów zalewanych cofkami z Bałtyku. Znajdziemy tutaj cenne przyrodniczo siedliska słonawe z astrem solnym i sitem Gerarda, mannicą odstającą oraz muchotrzewem solniskowym, halofilny szuwar sitowca nadmorskiego, łąki trzęślicowe i ziołorośla nadrzeczne. Na szczególną uwagę zasługuje babka pierzasta, która ma tu jedno z dwóch znanych stanowisk w Polsce! W części północnej rezerwatu pośród słonorośli można dostrzec należącą do storczykowatych kukułkę szerokolistną, której kwitnienie rozpoczyna się w maju i trwa do końca czerwca. „Wszystko co najciekawsze, kolorowe i głośne zobaczymy i usłyszymy wiosną kiedy ptaki są najbardziej aktywne i chętnie pokazują swoje wdzięki. Karsiborska Kępa jest jednym z niewielu miejsc, gdzie można swobodnie obserwować tokowiska czajki, kszyka, bataliona i krwawodzioba. Warto spakować plecaki i przyjść tu całą rodziną. W rezerwacie można

fot. Robert Zdrojewski

2

Ponad 10 tysięcy lat temu w miejscu wyspy Uznam istniał półwysep. Później poziom wód w Bałtyku znacznie się podniósł i sięgnął niemal najwyższego szczytu Uznamu – wzgórza Golm (71 m n.p.m). Woda z czasem opadła, a wiatry przez setki lat nanosiły piasek kształtując niezwykły krajobraz wyspy. W ten sposób Bałtyk oddzielił Uznam od stałego lądu. Obok powstały mniejsze wysepki. To dlatego Świnoujście nazywane jest krainą 44 wysp.

fot. UM Świnoujście

wsłuchać się w śpiew ptaków i szum trzcinowisk. Karsiborska Kępa to miejsce dla każdego, bez względu na wiek”, mówi Robert Zdrojewski, opiekun rezerwatu. Przy wieży obserwacyjnej jest miejsce gdzie można usiąść i odpocząć. Wieczorami warto wsłuchać się w lament tokujących w szuwarze wodników. Z oddali usłyszymy trele rokitniczek i wodniczki.

Zeskanuj to zdjęcie i zobacz Tango Orłów

fot. Krzysztof Chomicz


ŚWINOUJŚCIE

W poszukiwaniu magicznego kwiatu Niezwykły świat karsiborskich paproci

K

ażdy z nas zna legendę o niezwykłym kwiecie paproci, który przynosi bogactwo i sławę. Zakwita on tylko raz w roku, w najdłuższą noc zwaną Nocą Kupały. Czy istnieje naprawdę? Niektórzy mówią, że można go odnaleźć na wyspie Uznam a dokładnie w rezerwacie „Karsiborskie Paprocie”. Rezerwat znajduje się w pobliżu ujścia Kanału Piastowskiego do Zalewu Szczecińskiego. Rozciąga się na terenie o powierzchni 38 ha. Z centrum Świnoujścia do rezerwatu dojedziemy od ul. Grunwaldzkiej skręcając w ul. Karsiborską. Ze względu na odległość na wycieczkę najlepiej wybrać się rowerem. Asfaltową ścieżką rowerową dojedziemy niemal na początek leśnej drogi prowadzącej do rezerwatu. Trasa jest dobrze oznaczona i bardzo łatwa. Przez cały czas jedzie się przyjemnie, dlatego na wypad do rezerwatu można się wybrać całą rodziną. Po dotarciu do wiaty turystycznej do wyboru mamy dwie trasy. Czerwoną (dłuższą) i zieloną. Ze względu na prace leśne polecamy przejazd krótszego odcinka. Nazwa rezerwatu wzięła się od dużych skupisk ogromnych paproci (długosz królewski), które sięgają 160 cm! Gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną. Liście tej rośliny czasami przypominają kwiaty stąd porównanie do „kwiatu paproci”. Według ludowych przekazów naukowa nazwa tego gatunku – „Osmunda regalis” ma związek z imieniem Thor (nordycki bóg) i być może była mu kiedyś poświęcona. Wiosną w rezerwacie będziemy mieli okazję zobaczyć jak kwitnie różowy wawrzynek wilczełyko, czy żółty ziarnopłon wiosenny.

Warto wziąć ze sobą lornetkę i aparat, bo po drodze można spotkać mieszkańców lasu – jelenie, dziki, lisy lub borsuki. Dzięki temu, że w rezerwacie panuje błoga cisza mamy możliwość wsłuchania się w odgłosy przyrody – szum drzew, czy stukanie dzięcioła dużego. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy króla przestworzy – bielika. Wyprawa do rezerwatu to doskonała lekcja przyrody dla dzieci. Po drodze znajduje się bowiem sporo tablic edukacyjnych (w języku polskim i niemieckim) dotyczących budowy lasu i ochrony przyrody. Na koniec powinniśmy zatrzymać się na chwilę przy Kanale Piastowskim, który powstał w latach 1874 –1880 w celu usprawnienia żeglugi do Szczecina. Dość często przepływają nim duże kontenerowce, które z bliska potrafią zrobić wrażenie.

fot. Nadleśnictwo Międzyzdroje

fot. Radek Jagielski

Z kart historii W samym środku lasu na drodze nad jezioro Wolgastsee znajduje się piękny zabytkowy budynek stacji uzdatniania wody „Granica”. Wybudowano go w 1910 roku. Woda ze stacji docierała wówczas do 1100 domów w Świnoujściu. Na szczęście budynek nie ucierpiał podczas wojny, więc można go dziś podziwiać w pełnej okazałości. Wewnątrz zachowała się oryginalna więźba dachowa i stolarka sufitowa. Kilka lat temu obiekt został gruntownie wyremontowany. Co ciekawe, tuż po II wojnie światowej stacja uzdatniania „Granica” znajdowała się poza granicami Polski, co utrudniało zaopatrzenie w wodę Świnoujścia. Decyzją władz radzieckich skorygowano granice. W ten sposób powstał cypel nazywany przez świnoujścian „workiem”. Do budynku dojdziemy od strony ulicy Zamkowej. Prowadzi do niego oznakowana ścieżka w kierunku niemieckiej miejscowości Korswandt.

fot. Radek Jagielski

3


ŚWINOUJŚCIE

Rozmowa z Robertem Zdrojewskim, opiekunem rezerwatu Karsiborska Kępa – Co powinniśmy zabrać ze sobą na wycieczkę do rezerwatu? – Oprócz lornetki lub lunety warto zaopatrzyć się w przewodnik do rozpoznawania ptaków. Jeśli takiego nie mamy, to zaobserwowane ptaki można odnaleźć na tablicy edukacyjnej znajdującej się przy wieży widokowej. Ze względu na otwartą przestrzeń rezerwatu i częste chłodne wiatry warto spakować do plecaka lekką odzież wiatrochronną. Koniecznie zabieramy nakrycie głowy chroniące przed słońcem. No i oczywiście dobry humor!

– Jak najlepiej obserwować ptaki? – W rezerwacie można obserwować ptaki z całkiem bliskiej odległości. Zrobimy to z wieży widokowej przy pomocy lunety na statywie. Możliwe jest też podejście ptaków przy rozlewisku, ale wówczas musimy skradać się schowani za wałem północnym. Na wysokości pierwszej śluzy w wale zobaczymy ptaki żerujące na rozlewisku. Ważne jest, aby po zakończeniu obserwacji wycofać się w taki sam sposób, chowając się za wałem. Wtedy ptaki mogą dalej żerować i być obserwowane przez innych turystów.

Zdjęcia: Robert Zdrojewski

fot. Robert Zdrojewski

4

Ozdobą rezerwatu jest stado koników polskich, które sprowadzono na wyspę w 2009 roku. Ich głównym zadaniem jest zgryzanie trzciny w miejscach, gdzie nie można użyć ciężkiego sprzętu. Z pięciu koników stado rozrosło się do 22. Wiosną na świat przyjdzie 8 źrebiąt. Wszystkie koniki urodzone na Karsiborskiej Kępie otrzymały imiona związane z nazwami ptaków. Konik polski pochodzi od konia leśnego zwanego tarpanem. Doskonale znosi trudne warunki i może przebywać na wyspie przez cały rok. Zwierzęta doskonale przydają się wiosną, gdy rusza wegetacja roślin. Zwierzęta chętnie zgryzają młode i słodkie pędy trzcinowe. W ten sposób pozostawiają krótko przystrzyżoną ruń, idealną dla zadomowienia się powracających z zimowisk: czajek, krwawodziobów, kszyków i rycyków.


WARTO ZOBACZYĆ

Park niezwykłych miniatur W 45 minut dookoła Bałtyku Zapraszamy Cię do odbycia niezwykłej podróży w 45 minut dookoła Bałtyku. Podczas wizyty w Bałtyckim Parku Miniatur w Międzyzdrojach, spacerując wzdłuż miniaturowego wybrzeża Bałtyku, przemierzysz granice wszystkich państw leżących nad Bałtykiem. Jednak, aby Twoja podróż była jeszcze bardziej atrakcyjna przygotowaliśmy modele najciekawszych zabytków i latarni morskich w skali 1:25 pochodzących z Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Litwy, Łotwy i Estonii. Zadbaliśmy o zachowanie wszystkich detali, zlecając przygotowanie miniatur najlepszym pracowniom modelarskim. A na deser przygotowaliśmy makiety miniaturowych kolejek, które na powierzchni 200 m2 nie pozwolą oderwać od siebie wzroku Małych i Dużych. Wybrana tematyka, umieszczenie modeli zgodnie z rzeczywistym miejscem ich lokalizacji oraz miniatura Morza Bałtyckiego czyni Bałtycki Park Miniatur jedynym i wielokulturowym. Nikt inny wcześniej nie podjął się takiego zadania, a kilkadziesiąt tysięcy zadowolonych gości w pierwszym roku (2015) działalności jest dla nas wystarczającym uznaniem i motywacją do dalszej rozbudowy. Wyrażamy nadzieję, że Bałtycki Park Miniatur rozbudzi Twoje zainteresowania historyczno – geograficzne, zarazi Cię pasją do podróży i odwiedzenia poznanych tu miejsc w rzeczywistości. To dopiero początek Bałtyckiego Parku Miniatur, który nadal będzie

rozbudowywany tak, aby stać się najpiękniejszym parkiem miniatur w Polsce. Już teraz eksperci zaliczają Bałtycki Park Miniatur do grona najlepszych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego.  Do zobaczenia! Park czynny przez cały rok w godz.: • styczeń–kwiecień: 10 –17 • maj: 10 –18 • 1–24 czerwca: 10 –19 • 25 czerwca–28 sierpnia: 9 – 20 • 29 sierpnia–30 września: 10 – 18 • październik: 10 –17 • listopad–grudzień: 10 –15 ul. Nowomyśliwska 98, 72-500 Międzyzdroje tel. +48 609 038 580

www.baltyckiparkminiatur.pl

Zdjęcia: Bałtycki Park Miniatur

RE KLAM A

+48 600 138 900 www.visitbaltic.pl kontakt@visitbaltic.pl ul. Wojska Polskiego 4b/5a 72-600 Świnoujscie

Wynajem apartamentów i mieszkań wakacyjnych

w Świnoujściu 5


WARTO ZOBACZYĆ

Piaskowe cuda z pięciu kontynentów Jedziemy w podróż dookoła świata Nie trzeba jechać w dalekie zakątki świata, aby poznać najważniejsze zabytki, historię, czy kulturę wszystkich pięciu kontynentów. Pod białymi namiotami, tuż przy dawnym przejściu granicznym Świnoujście-Ahlbeck, zobaczymy niezwykłe rzeźby z piasku, które zaproszą nas w „podróż dookoła świata”. W tym roku artyści z Festiwalu Rzeźb Piaskowych ponownie zaskoczyli swoim kunsztem i precyzją. Największe wrażenie robią piaskowe rzeźby starożytnych budowli Inków i Azteków

z Południowej Ameryki, a także rzymskie Collosseum. Równie pięknie wykonano słynną niemiecką Bramę Brandenburską. Artyści pokazali nam wszystko to, z czego słyną poszczególne kontynenty. Zobaczymy chociażby legendarny chiński mur, rosyjską kolej transsyberyjską, a także świat egipskich Faraonów. Ciekawie przedstawiono mroczne pola śmierci w Kambodży i postać rewolucjonisty Che Guevary. Festiwal Rzeźb Piaskowych może być doskonałą lekcją historii i geografii, szczególnie dla najmłodszych. Aż trudno uwierzyć, że wszystkie 35 figur wykonano

Rzeźby są dziełem 26 artystów z różnych państw. Na przygotowanie wystawy zużyto 9500 metrów sześciennych specjalnego piasku ze złóż na wyspie Uznam. Ma on nieco inną strukturę od tego, który jest na plaży. Dzięki temu rzeźby mogą stać bez uszczerbku wiele miesięcy. Podczas pracy artyści posługują się jedynie prostymi narzędziami. Wystawę można oglądać do 6 listopada codziennie w godzinach 10 – 18.

jedynie z piasku i wody! Niektóre mają aż 7 metrów wysokości. Na miejscu warto zaopatrzyć się w folder z informacjami o Festiwalu. Koniecznie zabierzmy ze sobą aparat fotograficzny! Po „podróży dookoła świata” warto napić się kawy i skosztować pysznego ciasta w kawiarence. Dostaniemy tam też ciepłe przekąski. Polecamy!

Zdjęcia: Radek Jagielski RE K L A M A

Zdrowie

Bade- & Saunawelt – Kurmittelhaus

zabawa i relaks

• pełna rozrywka na basenach i saunach dla całej rodziny • miejsce zabawy, odpoczynku i relaksu, otwarte przez 7 dni w tygodniu • z własnym źródłem leczniczej wody termalnej – „Jodosolanka z Heringsdorfu“ • wieża widokowa Świat Kąpieli & Saun | Dom Uzdrowiskowy Salon Spa | Studio Fitness

Lindenstraße 60 | 17419 Seebad Ahlbeck Tel. 038378 2730 | Fax 038378 22370 www.ostseetherme-usedom.de | ostseetherme@drei-kaiserbaeder.de

6


WYCIECZKA • Poziom trudności: łatwy • Ilość podjazdów na trasie: 3 • Czas przejazdu: 3-4 godziny

Co zobaczymy na trasie? 1. Zabytkowa stacja uzdatniania wody „Granica” z 1910 na trasie do Korswandt. Dostarcza wodę pitną do Świnoujścia. 2. Polodowcowe jezioro Wolgastsee z kameralną plażą i placem zabaw. Jego głębokość sięga 7,5 m. Latem można popływać. 3. Ulrichshorst – niewielka osada położona między Korswandt a Zirchow. Założona w 1774 roku przez króla Prus Fryderyka II. Pierwsi osadnicy osuszali pobliskie bagna pod pastwiska. 4. Kościółek św. Jakuba w Zirchow – jeden z najlepiej zachowanych i najstarszych obiektów sakralnych na Uznamie. Powstał w 1280 r. Jego mury są grube na ponad metr. Świątynia była motywem obrazów znanego abstrakcjonisty Lyonela Feiningera (1871–1956). W kościele można zobaczyć kopię obrazu Ecco Homo Paula Händlera z 1873 roku wykonaną przez Haynacher’a oraz piękne XV-wieczne malowidła. 5. Isabel – holenderski wiatrak leżący w pobliżu Kamminke. Obecnie zamknięty. 6. Stary wiadukt kolejowy – pozostałość po linii kolejowej z lat 30. istniejącej między Berlinem a Świnoujściem.

Rowerowa autostrada na Uznamie Czarownica, wiatraki i krasnale Chcecie zobaczyć czarownicę, niezwykłe miniatury wiatraków lub sympatyczne krasnoludki? Narzekacie na nudę? Koniecznie wybierzcie się na wycieczkę po malowniczych osadach niemieckich, które leżą tuż obok Świnoujścia. Łagodne wzniesienia i ciągnące się po horyzont pola i lasy tworzą idylliczny widok. Szczególnie polecamy przejażdżkę po nowej ścieżce rowerowej między Korswandt a Zirchow. Po asfaltowej nawierzchni jedzie się jak po autostradzie – szybko i wygodnie. Wypad idealny dla całej rodziny. Do Korstwandt dojedziemy leśną trasą zaczynającą się przy ul. Zamkowej. Ścieżka jest utwardzona, oznakowana i oświetlona. Po drodze przekroczymy granicę państwa. Wyjeżdżając z lasu przy jeziorze Wolgastsee skręcamy w lewo do głównej drogi (ulica Hauptstraße) i szukamy tabliczki ze znakiem roweru. Wskaże nam ona drogę do nowej

ścieżki. Dojedziemy nią prosto do Zirchow. Na końcu cmentarza skręcamy w lewo na szlak Lyonela Feiningera. Zaprowadzi nas on do Garz, Kamminke i z powrotem do Świnoujścia. Pamiętajcie! Po drodze wypatrujmy przed domami czarownicy, cudnych wiatraków i krasnali.

Zdjęcia: Radek Jagielski

RE KLAM A

w ó r e w o r a i n l a z c y z o Wyp a 365 dni czynn roku! w +48 500 412 500 • www.balticbike.pl • www.facebook.com/balticbike NASZE WYPOŻYCZALNIE:

ŚWINOUJŚCIE

GRODEK – ul. Chrobrego 35 (róg ul. Uzdrowiskowej) FREGATA – ul. Żeromskiego 21, wejście od ul. Prusa VISIT BALTIC – ul. Wojska Polskiego 4b/5a (osiedle „Platan”)

MIĘDZYZDROJE Promenada Gwiazd 16 ( przy DW „Polonia”)

7


WAŻNE MIEJSCA

Wzgórze Golm – miejsce pamięci Przesłanie dla pokoleń

Majówka w Skandynawii Zaplanuj dwa długie weekendy!

Wzgórze Golm leżące na drodze do niemieckiej osady Kamminke jest nie tylko najwyższym wzniesieniem na Uznamie (71 m n.p.m). To przede wszystkim miejsce pamięci tragicznych wydarzeń, które dotknęło oba narody. 12 marca 2016 roku minęła 71. rocznica zbombardowania Świnoujścia przez aliantów. Początkowo mówiono, że w nalocie mogło zginąć nawet ponad 20 tysięcy osób. Dziś szacuje się, że ofiar było od 6 do 10 tysięcy osób. Wśród nich było wielu cywilów, w tym Niemcy uciekający z Pomorza i Prus przed zbliżającym się frontem, ówcześni mieszkańcy miasta oraz Polacy i osoby innej narodowości, które przebywały wówczas na robotach przymusowych w Świnoujściu. Większość ofiar została pochowana na cmentarzu na wzgórzu Golm. Dziś jest to największy cmentarz wojenny na terenie Meklemburgii-Pomorze Przednie. Niedawno w pawilonie znajdującym się na wzgórzu otwarto wystawę „Twarze 12 marca 1945 roku”. Wśród prac zobaczymy Polaków, w tym Mieczysława Bonieckiego, który przebywał wówczas w Świnoujściu jako przymusowy robotnik. Po zbombardowaniu miasta był jednym z tych, którzy grzebali ofiary nalotu na wzgórzu Golm. Obecnie każdego roku Polacy i Niemcy spotykają się w rocznicę nalotu i upamiętniają ofiary tej tragedii. – Poprzez tę wystawę chcieliśmy tej tragedii nadać twarze konkretnych ludzi, którzy brali w niej udział – mówi Mariusz Siemiątkowski, dyrektor Ośrodka Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm, organizator wystawy. Wystawę można oglądać codziennie w godzinach 9 – 17.

Wysokość wzgórza była w czasach DDR sprawą polityczną. Wówczas turystów informowano, że ma ono jedynie 59 m. Chodziło o to, by zniechęcać ludzi do spacerowania w pobliżu granicy z Polską, promując jako najwyższe na wyspie wzniesienie Streckelsberg koło Koserow.

8

Wycieczki autokarowe

od

665 zł/os.

Pocztówka ze Szwecji

29.04-03.05

Kopenhaga w jeden dzień

01-03.05

Kopenhaga, Malmö, Lund

26-29.05

z wizytą u sąsiadów

Bornholm

zielona wyspa Bałtyku

26-28.05

Szczegółowe programy wycieczek dostępne na unityline.pl Informacja i rezerwacja tel. 91 35 95 600, rezerwacje@unityline.pl


ROZMOWA

Świnoujście – wodna kraina Rozmowa z Krzysztofem Chomiczem, fotografem i pasjonatem przyrody, który przemierza krainę 44 wysp w poszukiwaniu niezwykłych ujęć – Piękno wysp można podziwiać w twoim najnowszym albumie. Co w nim zobaczymy? – Album liczy 108 stron. Umieściłem na nich ponad 170 fotografii. Zrobiłem je podczas moich podróży po Zalewie Szczecińskim, wstecznej delcie Świny, Kanale Piastowskim, morzu i rzece Pianie. Głównym elementem fotografii jest woda. Przez kilka lat nagromadziło się tych zdjęć i przyszedł czas, aby je pokazać. Zdjęcia przedstawiają florę i faunę, która tutaj jest wyjątkowa na skalę Europy. Można powiedzieć, że album jest transgraniczny, bo fotografie robiłem po polskiej i niemieckiej stronie Uznamu. – Przyjeżdżamy do Świnoujścia i chcemy zrobić fajne zdjęcie na pamiątkę. Czy musimy mieć profesjonalny sprzęt? – Absolutnie nie. Pierwsze zdjęcia robiłem telefonem komórkowym i kilka z nich znalazło się nawet w moim albumie. Nie odbiegają one aż tak bardzo jakością od innych zdjęć. Ostatnio byłem na klifie w Bansinie i nie miałem aparatu fotograficznego. Telefonem komórkowym z trzech metrów potrafiłem zrobić zdjęcie ptaszkom – rudzikowi i raniuszkowi. Kiedyś duża telewizja wzięła mój film zrobiony w rozdzielczości 4K i w porównaniu do ich reportażu różnica w jakości była niewielka. Technologia poszła tak bardzo do przodu, że naprawdę nie

trzeba mieć specjalistycznego sprzętu, aby zrobić dobre zdjęcie. Widoki, czy zachody słońca można bez problemu robić telefonem komórkowym. – Co musimy wiedzieć robiąc zdjęcia? – Najważniejsze w fotografii jest światło. Trzeba być w odpowiednim czasie i miejscu. Najpiękniejsze zachody słońca są po niemieckiej stronie wyspy, w Lütow, Loddin, czy Ückeritz. Szczególnie we wrześniu. Z kolei najlepsze zachody słońca nad Zalewem Szczecińskim możemy podziwiać

Album K. Chomicza można kupić w księgarni w Ahlbecku oraz Neptun w Świnoujściu przy ul. Bohaterów Września 81-82/2. Jeden z egzemplarzy będzie udostępniony w Bibliotece Publicznej przy ul. Piłsudskiego 15.

w Kamminke. W Świnoujściu mamy za to wspaniały wschód. Warto wtedy iść na falochron i zrobić zdjęcie. – Gdzie możemy się wybrać na przyrodniczą sesję zdjęciową? – Brodzące ptaki podejrzymy przy ujściu Piany, na terenach wyspy Karsibór i Zalewu Szczecińskiego. Tam mają doskonałe warunki do bytowania. Z kolei bielik jest tam, gdzie jest skupisko ptaków. Na pewno spotkamy go na półwyspie Gnitz, gdzie jest niemal na wyciągnięcie ręki. Nawet na plaży, gdy jesteśmy uważni i przyjdziemy odpowiednio wcześnie, to możemy spotkać naprawdę ciekawe ptaki. Teraz jest najlepsza pora na robienie zdjęć, bo przyroda budzi się do życia, zwierzęta zaczynają gody, jest kolorowo. Już można zaobserwować kanie, ohary, gągoły, czy cyranki. Pojawia się już łabędź krzykliwy z żółtym dziobem. Pokazują się też łanie.

RE KLAM A

INTERMARCHÉ ul. Legionów 4 72-600 Świnoujście

McDonald’s ion ów

Le g

UBB

11 Lis to pa da

ko wa m Za

Godziny otwarcia: Pn-Pt 8:00-21:00 Sobota 8:00-21:00 Niedziela 9:00-20:00

INTERMARCHÉ

WYJĄTKOWY SUPERMARKET W ŚWINOUJŚCIU NAJWIĘKSZY WYBÓR PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH I PRZEMYSŁOWYCH ATRAKCYJNE CENY NAJWYŻSZA JAKOŚĆ NIEPOWTARZALNY SMAK WĘDLIN Z WŁASNEJ WĘDZARNI Przyjmujemy płatność w EUR

Zapraszamy na zakupy!

9


WARTO ODWIEDZIĆ

Koniec legendy o Marlene Dietrich Drewniany dom przy ulicy Barlickiego (niedaleko dworca kolejowego na Warszowie) nazywany przez mieszkańców „Dietrichówką” został wyburzony. Zgodę na to wyraził Wojewódzki Konserwator Zabytków. Według ostatnich ekspertyz, obiekt z 1900 roku nie nadawał się już do remontu. W ostatnich latach budynek popadał w coraz większą ruinę. Dzieła zniszczenia dopełnił pożar w 2010 roku. Część mieszkańców sądziła, że w budynku mieszkała kiedyś słynna Marlene Dietrich. I to właśnie od jej nazwiska wzięła się nazwa „Dietrichówka”. Nie znaleźliśmy jednak żad-

nego dokumentu potwierdzającego tę hipotezę. Żadnej wzmianki na ten temat nie ma w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu ani w archiwach Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Należy to traktować raczej jako plotkę – twierdzi Beata Adamczewska, dyrektor muzeum w Świnoujściu. W internecie pojawiły się za to informacje, że vis a vis drewnianego domku stał kiedyś dwupiętrowy hotel z restauracją. I to w nim miała zatrzymać się Marlene Dietrich. Hotel został podobno spalony na początku lat 50. przez radzieckich żołnierzy. Czy tak było

w istocie? Tego nie wiemy. Jedno jest pewne. Legenda o drewnianym domku i Merlene Dietrich była w Świnoujściu żywa. Teraz trzeba o niej zapomnieć.

Zrób zdjęcie smoka Telesfora Najsłynniejszy świnoujski smok znowu cieszy oczy dzieci i dorosłych. Oczywiście nie chodzi o prawdziwego gada, a rzeźbę smoka Telesfora – bohatera popularnego w Polsce w latach 70. programu telewizyjnego dla dzieci. Można ją spotkać przy Parku Zdrojowym od strony ul. Chrobrego. Sympatyczny smok przeszedł niedawno gruntowną renowację i wygląda jak nowy. Rzeźba została wykonana w 1976 roku przez szczecińską artystkę Leonię Chmielnik. Niemal każdy z dorosłych mieszkańców ŚwinoRE K L A M A

Amfite

atr

ZAPRASZAMY

ŚWIAT STAJE NA GŁOWIE,

cjana k a z atr styc y tur

A GRAWITACJA MA INNY WYMIAR

DOM DO GÓRY NOGAMI!

ujścia ma dziś w domu zdjęcie z Telesforem. I choć dziś dzieci nie zobaczą go już w telewizji, to chętnie się na niego wspinają i bawią. Renowacją zajęła się autorka rzeźby. Pomagała jej zaprzyjaźniona artystka oraz dwóch konserwatorów zabytków. – Moja praca polegała głównie na odświeżeniu struktury i faktury rzeźby – mówi Leonia Chmielnik. Oczyszczeniem i zabezpieczeniem smoka zajęła się konserwator zabytków Mirela Zwirblis, która wcześniej przeprowadziła inwentaryzację wszystkich rzeźb w Świnoujściu. – Smok został oczyszczony z nalotów, odgrzybiony i odgloniony. Odtworzyliśmy również mozaikę zgodnie z zaleceniami autorki. Zabezpieczyliśmy go preparatem odpornym na graffiti i wodę. Teraz wystarczy go raz w roku umyć wodą. Mamy nadzieję, że smok będzie tak wyglądał przez następne 20 lat – dodaje Mirela Zwirblis

DO ZABAWY Z GRAWITACJĄ

W ŚWINOUJŚCIU

otwarte codziennie Dla grup zorganizowanych w sezonie 10–22 poza sezonem 10–18 promocje! Zapraszamy Gazeta Turystyczna ŚWINOUJŚCIE • Wydawca: Mediacorp Radosław Jagielski • Redakcja: Radek Jagielski +48 606 378 512, radek.jagielski@balticportal.pl • Zdjęcia: Urząd Miasta Świnoujście, Nadleśnictwo Międzyzdroje, Robert Zdrojewski, Krzysztof Chomicz, Radek Jagielski • Skład: AUGUST studio graficzne Iwona Ciechanowska • Druk: Nordost-Druck GmbH&Co.KG • Nakład: 25 000 egz.

10


WARTO ODWIEDZIĆ

Na kawę do Hemingwaya Przy deptaku w centrum Świnoujścia znajduje się kawiarnia „El Papa – Cafe Hemingway”. Spotkały się w niej dwie pasje. Pasja pieczenia i konsumowania ciast, oraz rodzinna miłość do literatury. Dlaczego patronem tego miejsca został akurat Ernest Hemingway? – To jeden z naszych ulubionych pisarzy, a ze względu na jego barwny życiorys uznaliśmy, że idealnie nadaje się na patrona kafejki. Goście często pytają, czy Hemingway był kiedyś w Świnoujściu. Odpowiadamy tak: nie jest potwierdzone, że nie był. Za to jesteśmy pewni, że jest z nami duchowo – czasem, kiedy otwieramy rano kawiarnię okazuje się, że w nocy ktoś poprzestawiał książki, a w butelce Havana Club brakuje trochę rumu – śmieje się Bartosz, który na co dzień prowadzi wraz z mamą Elą i bratem Markiem, to klimatyczne miejsce. Bartosz sam otarł się o literaturę, jest autorem dwóch powieści, których akcja dzieje się w Świnoujściu. Jego debiutancka „Beczka soli” nadal ma swoich sympatyków. Przez ostatnie lata pisał scenariusze seriali. Kilkanaście miesięcy temu zrobił sobie przerwę i wrócił z Warszawy do rodzinnego miasta by wraz z rodziną budować atmosferę kawiarni. Najpierw wraz z przyjaciółmi stworzyli wystrój lokalu, a teraz całe serce wkładają w jakość ciast i wyrobów. Niektóre z nich są autorskie, a receptury są rodzinną tajemnicą. Całej ekipie bliskie są idee zdrowego życia: – Co weekend, a często też w dni powszednie, pieczemy słodkości w pełni wegańskie – opowiada pani Ela. – Nasze torty bezowe

oraz ciasta czekoladowe są bezglutenowe, bez grama mąki i proszku do pieczenia. Jesteśmy z nich naprawdę dumni. Kawiarnia serwuje również przekąski niesłodkie, przebojem jest roślinny smalczyk z cebulką i jabłkiem na bazie oleju kokosowego. Potraw mięsnych tu nie znajdziecie – lokal jest miejscem przyjaznym zwierzętom – chętnie je tu goszczą, ale nie na talerzu. W progu zawsze stoi miska z wodą, a w szufladzie na czworonogów czekają smakołyki. Na półkach znajduje się mnóstwo książek, ich wybór nie jest przypadkowy. Każdą można zdjąć z półki i poczytać – ktoś ma ochotę na Hemingwaya w oryginale, po niemiecku, holendersku lub w innych językach (nawet gruzińskim)? – proszę bardzo! Wrażenie ro-

bią ściany, a zwłaszcza wiszące tam obrazy, albowiem cyklicznie organizowane są wystawy zaprzyjaźnionych artystów. A także, oczywiście, spotkania autorskie z pisarzami. „Papa” – tak przyjaciele nazywali Hemingwaya. Dziś przyjaciele książek i sztuki, oraz ci którzy po prostu lubią ludzi, spotykają się w El Papie, na kawie, ciastku, przy książce, a czasem sącząc ulubiony drink patrona – Papa Doble. – Otworzyliśmy się 1 stycznia 2015 roku i dość szybko okazało się, że nieświadomie pracujemy według pewnej idei – mówi Marek. – Wszystko robimy tak, jakbyśmy robili to dla siebie. – Dochodzą nas słuchy, że podobno jest to całkiem fajna kawiarnia – uśmiechają się właściciele.

RE KLAM A

11


KALENDARZ IMPREZ

MAJÓWKA 2016 30.04 – 3.05

Aktywnie i pozytywnie sobota, 30.04.2016 • godz. 16.00 Koncert zespołu „Żuki” – Muszla koncertowa, promenada, wstęp wolny.

niedziela, 1.05.2016 • godz. 12.00 – 18.00 Sportowe Miasteczko (Miejsce, gdzie każdy bez względu na wiek i kondycję fizyczną może sprawdzić się w sportowych zabawach w tym Mistrzostwa Świnoujścia w Speed Ball) – Muszla koncertowa, promenada, wstęp wolny. • godz. 15.00 – 18.30 Majówka na Karsiborzu (konkursy dla dzieci, animacje, koncert zespołu „Malwy”, koncert Andrzeja Warzechy, pokazy sprzętu strażackiego) – Plac biwakowy „Scena pod Dębami”, Filia Nr 3, ul. 1 Maja 40 Karsibór, wstęp wolny. • godz. 18.00 Koncert zespołu TABU – Muszla koncertowa, promenada, wstęp wolny.

21 maja do świnoujskiego portu przypłynie polski żaglowiec Dar Młodzieży. Jednost-

kę będzie można za darmo zwiedzać w godzinach 10.00 – 12.00, 13.00 – 15.00 oraz 18.00 – 20.00. Dar Młodzieży to trzymasztowy żaglowiec szkolny. Jego najwyższe maszty mają niemal 50 metrów wysokości. Statek ma 14 metrów szerokości i ponad 108 metrów długości. Został zbudowany w stoczni gdańskiej w 1981 roku. Jego portem macierzystym jest Gdynia, a armatorem Akademia Morska w Gdyni.

poniedziałek, 2.05.2016 • godz. 15.00 – 17.00 Animacje plastyczne dla dzieci z okazji Dnia Flagi – Muszla koncertowa, promenada, wstęp wolny. • godz. 16.00 Majowa Gala Talentów (koncerty, wystawy plastyczne, animacje dla dzieci, konkursy strażackie, zabawy przy muzyce) – Plac przy Filii Nr 1, ul. Zalewowa 40, Przytór, wstęp wolny. • godz. 16.00 – 19.00 Majówka na Warszowie (koncerty młodzieżowe, konkursy, zabawy i pokazy sportowe, animacje dla najmłodszych) – Strefa rekreacyjna „Piracka Przygoda”, Filia nr 2, ul. Sosnowa 18, Warszów, wstęp wolny. • godz. 18.00 Koncert zespołu Tacy Sami (covery Lady Pank) – Muszla koncertowa, promenada, wstęp wolny.

wtorek, 3.05.2016 • godz. 16.00 – 18.00 Koncertowa Majówka z udziałem Miejskiego Chóru „Logos”, Chóru „Kantylena” oraz Zespołu „Chwaty” – Muszla koncertowa, promenada, wstęp wolny. • godz. 18.00 Koncert pt: „Arie i Duety Operetkowe” w wykonaniu zespołu Music Flower Orchestra – Muszla koncertowa, promenada, wstęp wolny.

12

16.04 – godz. 18.00 Otwarcie wystawy pt. „Tak było”, rysunek satyryczny Tomasza Rzeszutka. Galeria ART Miejskiego Domu Kultury, ul. Wojska Polskiego 1/1. Organizator: Miejski Dom Kultury. Wstęp wolny.

23.04 – godz. 18.00 Spektakl pt.: „Sztuka Kochania czyli sceny dla Dorosłych”. Wystąpią: Piotr Gąsowski, Sonia Bohosiewicz, Anna Oberc i Jakub Przebindowski. Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11. Organizator: Miejski Dom Kultury. Cena biletu: 85 zł, do nabycia: Kasa MDK (II piętro Miejskiego Domu Kultury, pok. 317) poniedziałki – piątki w godz. 8.00 – 15.00, Galeria ART (ul. Wojska Polskiego) wtorki – soboty w godz. 12.00 – 18.00.

2.05 – godz. 12.00 Dzień Flagi na latarni morskiej przy ul. Bunkrowej 1. W programie: zwiedzanie, zabawy i pokazy. Szczegółowe informacje na stronie www.facebook.com/latarniaswinoujscie/.

3.05 – godz. 12.00 Masa krytyczna – przejazd rowerzystów ulicami miasta. Zbiórka od godziny 11.00, przy Urzędzie Miasta (Plac Mickiewicza). Godz. 12.30 –14.30 – znakowanie rowerów

Pchle targi Targowisko miejskie „Pod zegarem” przy ulicy Kołłątaja 4a.

30.04 w godz. 9.00 – 14.00. 14.05 w godz. 9.00 – 16.00 28.05 w godz. 9.00 – 16.00 (Plac Wolności). Organizator: Urząd Miasta Świnoujście, Klub Sportowy Uznam, Komenda Miejska Policji.

8.05 – godz. 11.30 Bieg na 3 mile morskie. Zapisy w godz.9.00 – 11.10 w biurze zawodów w bazie ratowników WOPR na plaży (wejście od ul. Powstańców Śląskich). Organizator: Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”. Więcej na stronie http://www.osir.uznam.net.pl/.

14.05 w godz. 19.00 – 24.00 Noc Muzeów. Otwarcie wystawy o modzie plażowej, pokaz prac z bursztynu, pokazy filmów. Organizator: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, plac Rybaka 1. Tel. 91 321 24 26 (www.muzeum-swinoujscie.pl). Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany programu.


INFORMACJE Opieka medyczna Podstawowa opieka zdrowotna: 1. NZOZ „Medica-Med” S.C. – ul. Sąsiedzka 4, Świnoujście-Przytór, rejestracja tel. 91 322 17 95 – ul. Sosnowa 2, Świnoujście-Warszów, rejestracja tel. 91 321 52 22 2. Przychodnia Lekarska „Nova Med.” – ul. Dąbrowskiego 4, Świnoujście, rejestracja tel. 91 321 42 46 3. ZOZ „Poradnia Rodzinna – Lekarz Małgorzata Walerian i Partnerzy” – ul. Dąbrowskiego 4, Świnoujście, rejestracja tel. 91 321 33 03, 91 321 54 00 4. Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ – ul. Kapitańska 8A, Świnoujście, rejestracja tel. 91 888 68 02 (03) 5. NZOZ Przychodnia Lekarska, Tadeusz Czajka, – ul. Grunwaldzka 21, Świnoujście, rejestracja tel. 91 321 94 44 6. Zakład Pielęgniarek i Położnych Środowiskowo-Rodzinnych Jolanta Lazer – ul. Dąbrowskiego 4, Świnoujście, rejestracja tel. 91 321 34 25 (świadczenia udzielane są na podstawie skierowania lekarskiego)

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu Sp. zo.o., ul. Mieszka I. Dyżury od 18.00 – 8.00 dnia następnego w dni powszednie oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. Podczas w/w dyżurów pacjent może skorzystać z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w przypadku nagłego zachorowania – bez skierowania. Dyżurujący lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie a w przypadkach medycznie uzasadnionych – w domu pacjenta. Jeśli zajdzie potrzeba, lekarz dyżurny może skierować pacjenta do szpitala lub wezwać karetkę pogotowia ratunkowego. tel. 91 326 74 35 (pielęgniarka) tel. 91 326 74 11 (lekarz) W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia dziecka, w szpitalu dostępny jest lekarz pediatra: • w dni powszednie, od poniedziałku do piątku w godz. 18.00 – 22.00 • w dni wolne od pracy w godz. 8.00 – 12.00 i 18.00 – 22.00

Opłata uzdrowiskowa W polskich miejscowościach uzdrowiskowych od turystów (osób nocujących w miejscowości) pobierana jest opłata uzdrowiskowa. W Świnoujściu wynosi ona 4 zł od osoby za dobę. Zwolnione z opłaty są dzieci do 7 roku życia. Do jej pobierania zobligowani są wszyscy, którzy oferują miejsca noclegowe. Można ją też opłacić w Urzędzie Miasta Świnoujście. Do każdej zarobionej złotówki z opłaty uzdrowiskowej państwo dopłaca miastu drugą. Uzyskane z opłaty fundusze są przeznaczone na inwestycje w turystykę i zapewnienie atrakcyjnego programu kulturalnego, utrzymanie czystości i porządku na terenach uzdrowiskowych oraz pielęgnację zieleni. We wszystkich niemieckich miejscowościach uzdrowiskowych, opłata tzw. kurtaxe pobierana jest zarówno od odwiedzających miejscowości jak i od turystów. Opłata różni się wysokością w każdej gminie. Jeśli nie będziemy nocować w pobliskich Ahlbeck, Heringsdorf, Bansin zapłacimy w sezonie (kwiecień – październik) 3 euro za dzień. Opłata ulgowa wynosi połowę tej kwoty. Przysługuje ona m.in. uczniom, studentom i osobom niepełnosprawnym. Zwolnione z opłaty są dzieci do 16 roku życia. Mniej zapłacą osoby, które będą nocować w kurortach. Dla nich stawki kurtaxe wynoszą odpowiednio: 2,5 euro i 1,3 euro za dobę. Opłatę można uiścić w każdej informacji turystycznej i specjalnych automatach.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

Obiekty sportowe

Toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych

– budynek Żeglugi Świnoujskiej – przy przeprawie promowej Bielik • czynna całą dobę – w Urzędzie Miasta przy ul. Wojska Polskiego 1/5 czynna 7.30 – 15.30 – przy ul. Dąbrowskiego 4 (wejście od ul. Bema – obok Przychodni) • maj – wrzesień 8.00 – 21.00; październik – kwiecień 9.00 – 18.00 przy wejściach na plażę: – od ul. Orkana • kwiecień – październik 8.00 – do zmierzchu – od ul. B. Prusa • maj – wrzesień 8.00 – 24.00 – od ul. Nowowiejskiego • czerwiec – wrzesień 8.00 – 24.00; październik – maj 9.00 – 20.00 – od ul. Powstańców Śląskich czerwiec – wrzesień 8.00 – 24.00; październik – maj 9.00 – 20.00 – w Parku Zdrojowym – przy ul. Mieszka I oraz ul. B. Chrobrego/Sienkiewicza • czerwiec – wrzesień 10.00 – 22.00; kwiecień – maj 10.00 – 18.00; październik – listopad 10.00 – 16.00; grudzień – marzec nieczynne – w parku przy ul. Chopina • maj – sierpień 9.00 – 21.00; wrzesień – kwiecień 10.00 – 18.00 – przy ul. Matejki (obok Kortów Tenisowych) czynna całą dobę – przy ul. Malczewskiego (obok placu zabaw) czynna całą dobę

Wejścia na plażę dla osób niepełnosprawnych

Wszystkie wejścia na plażę pomiędzy ulicami B. Prusa a Powstańców Śląskich, oraz dodatkowo przy ul. Trentowskiego oraz al. Interferie (od ul. Uzdrowiskowej – vis a vis hotelu Interferie Medical Spa)

Bankomat dla osób niedowidzących

Bankomat BZWBK S.A. – Bar „Przystań”, przy ul. Dworcowej 9

Riksza dla niepełnosprawnych:

KORTY I HALA TENISOWA, ul. Matejki 17a tel. 91 322 21 06, czynne 8.00 – 22.00. Cenniki: www.osir.uznam.net.pl/obiekty-sportowe KRYTA PŁYWALNIA, ul. Żeromskiego 62, tel. 91 321 54 10 czynne: pon.–pt. 7.00–22.00, sob.–niedz. 10.00 – 18.00. Wejścia na basen odbywają się o pełnych godzinach. Bilet od 7 zł. Cennik: www.osir.uznam.net.pl/ obiekty-sportowe/plywalnia/cennik OSTSEETHERME USEDOM TERMY BAŁTYCKIE Lindenstraße 60, Seebad Ahlbeck Polska infolinia: +48 796 075 604, czynne: od maja do października pon. – sob. 10.00 – 22.00, niedz. 10.00 – 20.00, od listopada do kwietnia pon. – sob. 10.00 – 21.00, niedz. 10.00 – 20.00 Cennik: www.ostseetherme-usedom.de POLE GOLFOWE W KORSWANDT Baltic Hills Golf Usedom, Hauptstraße 10, Korswandt tel. +49 383 78 805 070, czynne: 8.00 – 17.00 Cennik: www.baltic-hills.de

Strefa Płatnego Parkowania Strefa płatnego parkowania obowiązuje od 01.05.2016 do 30.09.2016 w dzielnicy nadmorskiej i na parkingach wzdłuż ulicy Wojska Polskiego. Korzystając z postoju od poniedziałku do soboty w godz. 8.00 – 20.00 należy wykupić bilet w parkomacie. Na terenie strefy bezpłatnie można parkować w każdą niedzielę i święta.

Informacja turystyczna

Plac Słowiański 6/1, tel. 91 322 49 99 e-mail: cit@um.swinoujscie.pl godziny otwarcia: pon. – pt. 9.00 – 17.00 sob. 10.00 – 14.00

Biuro rzeczy znalezionych

Wypożyczalnia rowerów Baltic Bike – ul. Chrobrego 35 (róg ul. Uzdrowiskowej – na terenie ośrodka „Grodek”), tel. +48 500 412 500

Urząd Miasta, ul. Wojska Polskiego 1/5, tel. 91 321 23 42 czynne pon. – pt. 7.30 – 15.30

Przeprawy promowe Przeprawa promowa „Warszów” – promy Bielik Świnoujście (wyspa Uznam) 00.00 01.20 02.00 03.40 05.00 06.00 07.10 08.00 09.00 10.00 11.00 12.00 13.00 14.00 15.10 16.00 17.00 18.00 19.00 20.00 21.00 22.00 23.00

00.40 02.50 04.20 05.20 06.20 07.30 08.20 09.20 10.20 11.20 12.20 13.20 14.20 15.25 16.20 17.20 18.20 19.20 20.20 21.20 22.20 23.20

04.40 05.40 06.35 07.45 08.40 09.40 10.40 11.40 12.40 13.40 14.40 15.40 16.40 17.40 18.40 19.40 20.40 21.40 22.40 23.40

06.50

14.55

Przeprawa promowa „Centrum” – promy Karsibór

Świnoujście Warszów (wyspa Wolin)

Świnoujście (wyspa Uznam)

Świnoujście Ognica (wyspa Wolin)

00.20 01.00 02.20 03.20 04.00 05.00 06.00 07.10 08.00 09.00 10.00 11.00 12.00 13.00 14.00 15.10 16.00 17.00 18.00 19.00 20.00 21.00 22.00 23.00

00.00 01.00* 02.00* 03.00* 04.00* 05.30 06.20 07.00 08.00 09.00 10.00 11.00 12.00 13.00 14.00 15.00 16.00 17.00 18.00 19.00 20.00 21.00 22.00 23.00

00.30* 01.30* 02.30* 03.30* 04.30 05.10 06.00 07.30 08.00 09.00 10.00 11.00 12.00 13.00 14.00 15.00 16.00 17.00 18.00 19.30 20.30 21.30 22.30 23.30

01.40 04.40 05.20 06.20 07.30 08.20 09.20 10.20 11.20 12.20 13.20 14.20 15.25 16.20 17.20 18.20 19.20 20.20 21.20 22.20 23.20

05.40 06.35 07.45 08.40 09.40 10.40 11.40 12.40 13.40 14.40 15.40 16.40 17.40 18.40 19.40 20.40 21.40 22.40 23.40

06.50

14.55

W soboty, niedziele i święta w godz. 4.40 – 23.40 promy kursują co 20 min.

04.50 07.30 08.30 09.30 10.30 11.30 12.30 13.30 14.30 15.30 16.30 17.20 18.20

17.40

06.40 08.30 09.30 10.30 11.30 12.30 13.30 14.30 15.30 16.30 17.20 18.20

17.40 18.40

* Prom kursuje z poniedziałku na wtorek, ze środy na czwartek i z piątku na sobotę.

UWAGA! Z przeprawy promowej Świnoujście Warszów (promy Bielik), mogą korzystać tylko pojazdy posiadające tablice rejestracyjne ZSW lub identyfikatory. W godzinach nocnych od 22.00 – 04.00 zabierane są wszystkie samochody o łącznej masie do 3 T. Telefon do dyspozytora Żeglugi Świnoujskiej: 91 321 21 40. Sytuację na przeprawie śledzić można pod adresem: www.swinoujscie.pl w zakładce „przeprawy promowe online” lub z telefonów komórkowych: mobi.swinoujscie.pl | prom.swinoujscie.pl

13

Profile for gazeta turystyczna

Gazeta Turystyczna Świnoujście - wiosna 2016  

Gazeta Turystyczna Świnoujście

Gazeta Turystyczna Świnoujście - wiosna 2016  

Gazeta Turystyczna Świnoujście

Profile for turystyka
Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded