Magazín TVS+ červen 2020

Page 1

SPOLEČENSKÝ MAGAZÍN TELEVIZE TVS PRO JIHOVÝCHODNÍ MORAVU

ČÍSLO TŘI — ČERVEN 2020

UJI N I T S A PROKR TIVITOU! K s. 5 PRODU ROZHOVOR

)

EM STAŇK M E V A L S VÁC

OLNÍ

TÉMA ) ŠK ZKA )

OTÁ 12 + JEDNA

. 10 INE – s

ON-L VÝUKA

. 16 OU – s

ŤANSK Š BRIEŠ

Á

U TOM

N PRO HA


Dárek při návš těvě kód TV , S

Investujte do bezpečné budoucnosti!

S úrokem 8,4% p.a. již od 10.000 Kč

INZERCE

TVS PLUS

Více info na www.medicredit.cz nebo tel. 608 915 103

Speciální nabídka OBI ZLÍN Od 22. 6. do 30. 7. 2020 ve dnech pondělí až čtvrtek si v OBI ZLÍN můžete vybrat jakýkoliv produkt, který chcete o 15 % zlevnit. 22. 6. – 30. 7. 2020 uplatnění jen ve dnech pondělí–čtvrtek

SLEVA 15 % na jeden produkt

SLEVA 15 % na jeden produkt

Slevový kupon Jak to funguje? Kupon odstřihněte a předložte před nákupem na pokladně v prodejně OBI. Sleva vám bude od hodnoty nákupu odečtena na pokladně. Slevu nelze kombinovat s jinými slevovými akcemi či kupony, je jednorázová a nelze ji uplatnit dodatečně. Slevy se nesčítají. Dále se sleva nevztahuje na kauce, zálohy, půjčovnu nářadí, knihy, paliva, služby, dárkové a věrnostní karty a na objednávky on-line.


Editorial )

ANKETA )...................................................... 3 ROZHOVOR ) s Václavem Staňkem

Prokrastinuji produktivitou........................ 5

O NÁS PRO VÁS )

Katka Nosková.......................................... 9

TÉMA )

Školní výuka on-line................................ 10

MOZAIKA )

Střípky ze života v našem kraji................... 12

SPORTOVNÍ POHLEDY ZPÁTKY )

Dvacet let od prvního titulu....................... 14

12 +JEDNA OTÁZKA )

Pro Hanu Tomáš Briešťanskou .................. 16

KULTURNÍ SERVIS ) ....................................... 18 JAZZ WEEKEND ) .......................................... 20 POŘADY TVS )

Poztrácená řemesla.................................. 21

DUŠA V PÉŘÍ )

…ptáte se Jožky Kubáníka........................ 22

KOMIKS )

Milí čtenáři, máme za sebou první kalendářní letní den, ještě před ním jsme zažili i první den s teplotou nad 30 stupňů Celsia a vše nasvědčuje tomu, že léto dorazí v plné zbroji. No a k létu patří prázdniny, dovolené, moře, pláže, hory, jezera, festivaly, chalupy, chaty a co já vím, jaké další asociace vám léto nebo prázdniny nabídnou. Někteří z vás možná letos ani dovolenou neplánují, protože si ji zčásti už vybrali během pandemického jara nebo naslouchají dobrým radám a opatrným stanoviskům odborníků. Ti povětšinou míní, že by bylo lepší letos zůstat doma, užít si zahrádky, dětí nebo vnoučat, moc necestovat, prostě a jednoduše se raději držet „kolem komína“. Ale vezměme to i z druhé strany. Ať chceme nebo ne, globální koronavirový zážitek nejde jen tak pustit z hlavy. A to znamená, že s největší pravděpodobností bychom si letos mohli užít naši oblíbenou pláž spíše poloplnou než přelidněnou, naši oblíbenou horskou túru spíše volnou než neprůchodnou a hlavně evropské dopravní tepny spíše průjezdné než kolabující. Jenže zůstat doma je velmi pohodlné, bezpečné a navíc šetrné. Člověk udělá spoustu práce, při které si taky odpočine, a její výsledek ho navíc potěší. No a za rok? To už bude všechno jako dřív. A my se vydáme po ucpané dálnici na přecpané pláže. Tak si to hezky užijte každý podle svého. Jan Dudek

Nedělní chvilka s Janem a Jeanem.............. 22

Vydavatel: J. D. Production, s.r.o.; IČO: 25592939; evidenční číslo: MK ČR E 16466; vychází 6x ročně; adresa redakce: Panská 25, 686 04 Kunovice, redakce: Tomáš Ježek (722 910 326), Kateřina Nosková (720 041 071); e-mail: kreativna@televizetvs.cz; inzerce: Hana Klapilová (603 486 310), Dana Kosíková Dudková (777 711 032), Staňka Janíková (732 415 104); grafická příprava: Kreativna TVS; tisk: Agentura NP, Staré Město; náklad: 16.500 výtisků; vydavatel nenese odpovědnost za obsah inzerce; nevyžádané příspěvky se nevracejí; toto číslo vychází 22. června 2020; příští číslo vyjde 3. září 2020.

Anketa Dáte letos přednost dovolené v tuzemsku, nebo v zahraničí?

)

JAKUB JANÍČEK Zlín Pro mě je tuzemsko Slovensko i Česko. Narodil jsem se ještě za „socíku“, takže obě země jsou pro mně tuzemské. V tom případě je jednoznačně odpověď v tuzemsku. A jelikož mám rodinu na Slovensku a přítelkyni z Čech a divadelní prázdniny jsou letos obzvláště dlouhé, tak se své volné dny pokusím férově rozdělit do obou krajin, protože obě jsou nádherné a nabízejí veškeré možnosti k odpočinku.

MONIKA ROUBÍNKOVÁ Veselí nad Moravou S manželem jsme si oblíbili Řecko a jeho ostrovy, je to naše srdcovka, ale vzhledem k situaci ohledně viru zůstáváme letos v ČR. Nejde přímo o to, že bychom se snad báli o naše zdraví, ale vzhledem k tomu, že cestujeme s malou dcerkou, musíme být opatrnější. Dovolenou letos budeme trávit v Jižních Čechách na Třeboňsku, kde na kolech objezdíme všechny ty rybníky. Máme tady spoustu nádherných míst, jen na to často zapomínáme!

DENISA HÁBLOVÁ Uherské Hradiště Letošní dovolenou strávím podle původních plánů v zahraničí. Tak jako každý rok budeme týden chodit po horách, kde se tentokrát pokusíme zdolat italskou Marmoládu, a následně budeme týden zevlovat u moře v Chorvatsku. Vypadá to, že letos do zahraničí moc lidí

nepojede, takže pro mě naprosto ideální dovolená!

VÁCLAV JANÍK Uherské Hradiště Rád bych odjel na pár dnů do Toskánska. Nemůžu si pomoct, ale nikde jinde mi majestátnost katedrál, hlasití lidé a vedrem páchnoucí popelnice nepůsobí větší vzrušení. Po té karanténě netoužím po ničem více než sedět na Piazza del Duomo, pít kafe, kouřit cigarety a smát se. Jen tak. Klidně celý týden.

JIŘÍ POSPĚCH Kroměříž Původně jsem se rozhodl zůstat doma a zahraniční dovolenou z preventivních důvodů vynechat. Když ale vidím poloprázdné pláže v Chorvatsku a Itálii a naprosto narvané a přebukované české kempy, tuším, že ze zdravotních důvodů je pro mě bezpečnější vyrazit k moři. Takže vezmeme s manželkou děti, roušky a vyrazíme na jih Itálie.

EDITORIAL, ANKETA ) 3

Obsah ))

ROZHOVOR S ÚSPĚŠNÝM PODNIKATELEM VÁCLAVEM STAŇKEM Text: Tomáš Ježek, Kateřina Nosková Foto: Kateřina Nosková Text: Tomáš Ježek, Foto: Kateřina Nosková

Václave, ještě předtím, než se z vás stal úspěšný podnikatel, jste byl také úspěšným sportovcem. Čím se vaše sportovní kariéra odstartovala? V mém životě byl do určité doby sport velice dominantní, dalo by se říct, že to byl můj celoživotní úděl. Rodiče mě vždycky vedli ke sportu, ať už to byly lyže, kolo nebo plavání, takže sportem jsem vždycky trávil hodně času. A pak mě ve třinácti letech objevil můj budoucí atletický trenér.

Jak se to stalo? On byl současně mým učitelem tělocviku a zeměpisu na jazykové škole. Původně jsme si ale vůbec nepadli do oka. Na tělocviku jsme se spolu pořád dohadovali, na lyžařském výcviku mi promlouval do duše, jak se mám a nemám chovat. Opravdu jsme se neměli v lásce. Pak mě ale jednou vzal na školní běžecké závody a já jsem bez jakéhokoli tréninku zaběhl druhý nejlepší čas v republice v žákovské kategorii. A tehdy jsme si k sobě našli cestu a následně jsme spolu strávili pět let mojí atletické kariéry.

Řekl byste, že individuální sport je dobrou formací pro život? Určitě. V běhu je všechno férové. Vše je jenom ve vašich rukou. Je to jenom o tom, jak máte natrénováno a hlavně jak to zvládnete v hlavě. Než zazní výstřel startovací pistole, jste v hrozných nervech, ale za žádnou cenu to nesmíte dát najevo. A už vůbec ne, když jste

v závodě favorit. Před závodem jsem měl pravidelně střevní potíže, kolikrát jsem se dokonce pozvracel...

Cítil jste někdy během vaší atletické kariéry, že máte limity, které vás nepustí dál? O tom jsem se přesvědčil na mistrovství světa dorostenců v Kolumbii. Stojíte na ovále, na stadionu deset tisíc lidí a ve vedlejší dráze o dvě hlavy vyšší černoch, o kterém víte, že zaběhl čas, který se ještě nikdy žádnému Čechovi nepodařilo zaběhnout. Tam ty limity pocítíte velice silně.

Jak jste při té sportovní vytíženosti zvládal normální život? Řekl bych to asi tak, že zatímco moji spolužáci se celý týden upínali k pátku, až budou moct vyrazit na diskotéku a zapařit, já jsem se upínal k sobotě, kdy jsem měl závody a musel jsem předvést nejlepší výkon. A tomu se podřizovalo úplně všechno.

Vaši kariéru v osmnácti letech zastavila nemoc. Potom jste se po hlavě vrhnul do podnikání. Byla to jakási náhrada za ten sportovní adrenalin? Ono to tak vždycky vyzní, ale ve skutečnosti to bylo jinak. Já jsem už od třinácti let věděl, že chci podnikat. Takže i když jsem se na sto procent věnoval atletice, měl jsem od samého začátku jasno, že nechci skončit jako většina atletů jako tělocvikář, fyzioterapeut nebo trenér. Protože mi bylo jasné, že i když vyhraju

vysněné mistrovství Evropy, nebudu z toho moct žít do konce života. Už ve třinácti letech jsem hltal knížky o podnikání, komunikaci, síťovém marketingu nebo třeba biografie úspěšných podnikatelů.

Co bylo pro vás na začátku vaší podnikatelské dráhy inspirací? Obrovskou inspirací pro mě byl Tomáš Baťa, kterého vnímám jako největšího podnikatele v historii Česka až do současnosti. Viděl jsem o něm spoustu dokumentů a přečetl většinu knih, které o něm kdy byly napsány. Jeho život je úžasným příběhem o tom, že i obyčejný člověk ze Zlína může obout celý svět.

Baťa byl znám jednoduchými, ale účinnými motivačními hesly, která psal různě po zdech domů. Máte nějaké oblíbené? Mám. Je to heslo „Co chceš, můžeš.“

Vaše firma Vasky vyrábí ručně šité kožené boty. Proč jste se rozhodl jít právě tímto směrem a jak to všechno začalo? Těch faktorů bylo několik. Na začátku jsem měl díky atletice našetřené nějaké peníze a chtěl jsem rozjet on-line obchod s teniskami, které bych vykupoval od různých prodejců. Velice rychle jsem ale zjistil, že uzavřít smlouvu třeba s firmou Nike nebude tak jednoduché. Současně jsem věděl od mého táty, který měl výrobnu pracovních bot, že výrobní cena nějakých dražších tenisek je třeba 200 korun. Začal jsem tedy pochybovat

ROZHOVOR ) 5

Prokrastinuji produktivitou!


o tom, jestli se chci ubírat tímto směrem a jestli chci třeba za sedminásobnou cenu prodávat boty, které nějaké dítě v Bangladéši vyrobí za 200 korun.

ROZHOVOR ) 6

Takže jste se rozhodl jít opačným směrem a začal jste boty vyrábět poctivě od základu. To určitě vyžaduje jisté tvůrčí schopnosti? Já jsem vždycky rád tvořil. Už na základní škole jsem chodil do výtvarky a dodneška si rád kreslím různé návrhy. Takže jsem se rozhodl vytvořit nové boty od základu. A tím, že můj táta měl výrobnu pracovních bot, jsem u něj měl určité zázemí.

Co vám tatínek na váš podnikatelský záměr řekl? Když jsem mu oznámil, že chci rozjet e-shop s botami, tak mě poslal do háje a vysmál se mi, že je to nereálné a že podobných značek je tady habaděj. Tak jsem ho poprosil, ať mi vyrobí čtvery boty, které mu zaplatím, a zbytek ať nechá na mě. Za utržené peníze za ty boty jsme následně pořídili nějaké fotky, video a webovky. Všechno se to podařilo rozběhnout s pouhými třiceti tisíci, které jsem měl do začátku. Šlo to sice pomalu, ale postupně jsme začali prodávat přes sociální sítě, následně jsme oslovili další kanály a absolvovali různé fashion weeky. Celé se to odstartovalo doslova jedním párem bot.

Ve vašem případě bylo určitě zásadní dobře si rozmyslet, jak vydělané peníze dál investovat? Přesně tak. Od začátku jsme se pohybovali jenom v těch sférách, které jsme si mohli dovolit. Začali jsme na sociálních sítích, to vás nestojí nic. Pak nám je začal spravovat někdo jiný, kdo tomu rozuměl lépe. To už vás něco stojí, ale současně to zase nějaké peníze vygeneruje. A takto to pokračovalo postupnými krůčky dál a dál. Snažili jsme se dělat jenom ty nejefektivnější kroky, které podle mě vždy přišly ve správný čas.

Výrazným zlomem ve vaší podnikatelské kariéře bylo vítězství v celostátní soutěži pro začínající podnikatele, je to tak? Byl to určitý přerod. Úsměvné bylo, že tam spolu se mnou byli přihlášeni samí čtyřicátníci s novým podnikatelským nápadem a já mezi nimi jako osmnáctiletý naivní klouček, který se nedávno vrátil z nemocnice. Tou největší výhrou tehdy byla (kromě velice příjemné finanční odměny) mediální podpora, protože se o Vaskách začalo více mluvit a psát. A to je k nezaplacení.

V roce 2019 jste na tento úspěch navázal dalším vítězstvím v soutěži Začínající podnikatel roku. Na předávání cen jste si ke smokingu vzal z hlediska bontónu zcela nevhodné

Vasky farmářky. Jaké byly reakce okolí? Předávání cen byla jedna velká legrace. Dostali jsme instrukce, že musíme mít černý smoking a černý motýlek. Společně s kolegou jsme se na slavnostní večer chystali úplně na poslední chvíli, takže třeba hodinu před začátkem jsme zjistili, že ani jeden z nás doma nemá černý oblek, ale pouze tmavomodrý a motýlky nám nakonec musel půjčit spolubydlící. Takže jsme trnuli, jestli nás takto oblečené vůbec na to vyhlašování pustí. A do toho jsme ještě měli na nohou ty naše farmářky. Všechno ale nakonec dopadlo dobře.

Baví vás to, co děláte? Moc! Přijde mi, že žiju vlastně takový studentský život. Jsem na bytě ještě s dalšími dvěma spolupracovníky, takže náš den vypadá tak, že spolu ráno jedeme do práce, tam si pouštíme písničky, vykládáme, přemýšlíme, pak jdeme na oběd, kde se zase zasmějeme, pak přijdou na řadu nějaké meetingy, někdy příjemné, někdy nepříjemné, vyřešíme spoustu práce a pak se sbalíme a jedeme zpátky na byt. Zajdeme si třeba do posilovny, jdeme se proběhnout nebo si pustíme film. A když přijde desátá hodina, zase si všichni společně sedneme ke stolu a vykládáme, pracujeme, zpíváme si u toho. Takže taková celodenní tvůrčí pohoda.


Nad tím posledním jsem nikdy nepřemýšlel, ale konkurence je všude a ve všem. Když vyvíjíte něco úplně nového, tak někdo na druhém konci světa už to určitě vyvíjí taky, ať už je v jakékoli fázi. Proto beru konkurenci spíš jako inspiraci. Největším obdobím krize pro mě byl moment, kdy jsem dostal cukrovku, protože v té době už jsem měl založenou společnost, musel jsem odevzdávat účetnictví, platit faktury, řešit zakázníky a kontrolovat lidi pod sebou. Současně jsem byl tehdy na vrcholu mé atletické kariéry a připravoval se na mistrovství světa. A do toho všeho samozřejmě škola.

Bral jste tu nemoc jako zdvižený prst, který vám říkal, že takhle to dál nepůjde? Uvědomil jsem si, že jsem si za tu nemoc mohl částečně sám, protože jsem svůj organismus opravdu nadměrně přetěžoval. Všechno co se děje, se ale děje z nějakého důvodu, a tak to asi mělo být.

Jak vnímáte současný svět podnikání, který je plný intrik a negativní energie? Dá se to tak vnímat. Ale jak se říká – jaký si to uděláš, takový to máš. Člověk by se tím podle mě neměl zbytečně stresovat. Když jsem tehdy ležel půl roku v nemocnici, uvědomil jsem si, co je v životě důležité.

Kromě firmy Vasky jste společníkem v dalších pěti firmách. Jde to všechno skloubit dohromady? Není to vždycky úplně jednoduché, protože samozřejmě i těch dalších pět firem potřebuje totéž, co ta první. Baví mě na tom ale právě ta různorodost. Když mám zrovna zavařenou hlavu z Vasek, zavolám si s kolegou z jiné firmy a vyřeším problém tam. Dalo by se říct, že vlastně prokrastinuju produktivitou.

Není to ale pro jednoho člověka přece jen příliš velký krajíc? Teď už je to ve fázi, kdy mám spoustu pravých ruk, na které se můžu spolehnout. Snažím se věci dělat úsporně. Hodně jsme si ulehčili například tím, že jsme založili vlastní marketingovou firmu. Protože největší položkou byl finančně i personálně ve všech firmách vždy marketing. Takže jsem to vyřešil jako Baťa, který když potřeboval vyrábět kůže, založil si firmu na kůže, když potřeboval auto, začal vyrábět auta. My jsme

ROZHOVOR ) 7

Měl jste někdy chuť se vším seknout? Nepochyboval jste někdy o tom, jestli má vůbec smysl přivádět další produkt do světa, který ovládají velké koncerny?

Václav Staněk (*1998) je úspěšný podnikatel, který získal v letošním roce v soutěži EY Podnikatel roku 2019 cenu jako nejlepší začínající podnikatel a zároveň cenu čtenářů MF DNES a iDNES.cz o Nejlepší podnikatelský příběh roku 2019. Loni ho časopis Forbes zařadil do prestižního žebříčku 30 pod 30. V mládí úspěšný atlet (čtyřnásobný mistr republiky v běhu na 800 m) se ve svých 16 letech vrhl na podnikání. Postupnými kroky si vydobývá renomé ve všech svých podnikatelských aktivitách. Jedním z jeho nejviditelnějších podnikatelských úspěchů je obuvnická značka VASKY, která odkazuje na Baťovu zlínskou tradici.

potřebovali marketing, tak jsme založili marketingovou firmu.

Jaká je vaše marketingová strategie? Velkoobchodní model, kdy je snaha vyrobit co nejvíce produktů za co nejméně peněz, podle mě patří do minulosti devadesátých let. Prodávat za co nejnižší cenu, nebo kolikrát dokonce pod cenou, není ta správná cesta. Já jsem se vydal cestou budování kvalitní silné značky. A ta jednoduše nemůže mít slabou cenu. Kdybychom šli s cenou dolů, museli bychom snížit nároky na kvalitu a to nechceme. A současně se snažíme myslet ekologicky.

Proč jste začal vyrábět zrovna farmářky? Byla zima. (smích) Když jsem uvažoval o tom, jaké boty budu vyrábět, začal se tento typ bot stále víc a víc objevovat, samozřejmě v moderním provedení. Takže paradoxně jsem obchod postavil na botách, které mi kdysi taťka vnucoval a ze kterých jsem měl srandu.

Kdy a jak odpočíváte? Já jsem typ člověka, který nevydrží dlouho na jednom místě a potřebuje často měnit prostředí. Takže pendluji mezi Zlínem, Prahou, Hodonínem a Ostravou. Občas mě to už samozřejmě vysiluje

a unavuje, ale vždycky si najdu čas na odpočinek. Tomu napomáhá i ten můj studentský způsob života, takže mám kolem sebe pořád spoustu kamarádů, se kterými můžu trávit svůj volný čas.

Co vy a cestování? Já cestování miluju. A paradoxně má i výborný vliv na mou práci, protože změna prostředí vám úplně změní myšlenky a umožní vnímat svět z jiného pohledu.

Dáváte si nějaké dlouhodobé cíle? Ano, dávám. Kdybych si je nedával, hrozila by stagnace. Bez cílů mě to nebaví, své limity potřebuji pořád posouvat dál. To jsem si odnesl právě z té atletiky, kde jsem chtěl být vždy nejlepší. Nestačilo mi skončit na mistrovství republiky čtvrtý, měl jsem jen ty nejvyšší cíle. Vždycky si v této souvislosti vzpomenu na den, kdy jsem poprvé vyhrál mistrovství republiky, a můj trenér místo aby mě pochválil, tak řekl jen: „Škoda, Vašku... 0,3 vteřiny od rekordu mistrovství České republiky!“ (smích) Tak jsem ten rekord zaběhl příští rok...

Třeba nakonec jako cílevědomý podnikatel skončíte v tibetském klášteře... Všechno je možné. To je na tom životě nejkrásnější, že máme nespočet možností a můžeme úplně všechno.


Foto: David RoubĂ­nek


V této rubrice zpovídají členové týmu naší televize vždy někoho ze svých kolegů. V minulém čísle to byl služebně nejstarší člen týmu Slávek, dnes je to naše nová šéfredaktorka Katka Nosková. Zdají se ti jako jihlavské rodačce, která už několik let žije v Hradišti, sny ve slováckém nářečí? (Tomáš) Ze snů si vždycky pamatuju jen obrazy, takže opravdu nevím. Bohatě ale myslím stačí, že začínám slováckým nářečím mluvit v reálu! A to jsem byla vždycky skálopevně přesvědčená, že se to nikdy nemůže stát. No a netrvalo to ani tři roky a už to bylo samé „tož“ a „jasné“. Aby si ale místní nemysleli, že nade mnou mají vyhráno, tak občas nenápadně utrousím nějaké to naše čecháčkovské „mlíko“ a „vokno“. Strašně mě totiž baví pozorovat ty jejich zděšené reakce!

Co tě přivedlo do regionální televize TVS a kam bys ji chtěla posunout? (Slávek) Do televize mě přivedla vlastně úplná náhoda, která mě zaplaťpánbůh zachránila před prací ve školství. I když jak všichni víme, náhody neexistují a všechno se děje z nějakého důvodu. A já jsem tomu strašně ráda, protože jsem se v tomto nejen televizním prostředí našla a neskutečně mě to baví. Moc bych si přála, aby se nám podařilo naplnit potenciál, který televize má, a aby si v ní každý divák našel to svoje a měl ji úplně jednoduše rád.

Už dlouho se věnuješ fotografování. Která témata jsou ti v tomto oboru nejbližší a co považuješ za svou, prozatím, top fotku a proč? (František) Každý žánr má něco do sebe, ale nejlépe se asi cítím v reportážní fotografii. Být tím neviditelným pozorovatelem a snažit se zachytit to, čeho si člověk běžně ani nevšimne. Vyloženě top fotku asi nemám, ale určitě je několik snímků, ke kterým mám nějakou citovou vazbu. A když o tom tak přemýšlím, skoro všechny mají společného jmenovatele. A tím je les.

Jaká je tvá sportovní minulost a budoucnost? (Laďa) Sport mě provází prakticky od samého dětství. Nejdřív jsem závodně tančila akro-

)

batický rokenrol a potom jsem volně přešla k volejbalu, u kterého jsem už zůstala. Rokenrol mě nejspíš naučil jakési potřebě vzruchu a pozornosti, kterou jsem si odnesla i do volejbalu. Mám totiž ráda, když se na hřišti něco děje a když jsou v tom emoce. Ať už pozitivní, nebo negativní. Není ale nic horšího než apatické ticho na place! No a ve svých letech už nehodlám měnit, ale ráda bych se do budoucna lépe naučila hrát beachvolejbal.

Až někdy chytneš zlatou rybku, jaká budou tvá tři přání? (Jirka) Mně by bohatě stačilo jenom jedno. Abychom se potom, co si odžijeme svou dávku na tomto světě, všichni sešli na tom úžasném místě tam nahoře.

Kdyby sis mohla vybrat kohokoliv, kdo ti stoupne před čočku foťáku, na koho by padla volba a proč? (Lucka) Kdybych si mohla vybrat i z těch, kteří už nejsou mezi námi, tak by to byla Zuzana Navarová. Chtěla bych se podívat do těch jejích hlubokých očí. Už se ale nemůžu dočkat, až mi před foťák vleze náš kolega Tomáš, protože ten od samého začátku vyhrožuje, že až bude rozhovor v časáku s ním, tak že chce fotku jednoznačně pojmout jako akt. Věřím, že to opravdu udělá, protože už když jsme fotili jenom klasické pracovní portréty na web, svlékal se bezdůvodně do půl těla. Tak snad se nerozklepu nervozitou, až k tomu dojde! Nebo smíchem...?

Pocházíš z Jihlavy, je něco, co ti tady ve Zlínském kraji chybí? (Barča) Na první dobrou jsem chtěla říct, že bílé zimy, ale to už dnes bohužel není pravda. Už ani nepamatuju, kdy bylo na Vysočině opravdu hodně sněhu. Ale nejvíc mi tady samozřejmě chybí moje rodina. Snažím se do Jihlavy jezdit aspoň jednou za měsíc a o co jsou naše návštěvy vzácnější, o to víc si je užíváme.

Prozradíš nám na sebe nějakou zajímavost? Nemyslím superschopnost, ale jestli máš třeba doma sbírku plechovek nebo chodíš spát jen se zapnutou TV nebo zásadně nestoupneš na čáry kachliček na chodníku...? (Nikča) Umím se jazykem dotknout nosu! (smích) Nevím, nakolik je to zajímavé, ale ráda dělám činnosti, které mě vrací zpět do dětství... skládám puzzle, lego, ráda hraju počítačové oldschool hry typu Prince a Maria a o víkendu se ráno dívám na kreslené Kačeří příběhy. Možná to je nějaká diagnóza.

Kam se letos chystáš na dovolenou? Máš nějakou oblíbenou destinaci nebo místo, kam se ráda vracíš? (Kamča) Vypadá to, že letošní dovolená nakonec proběhne podle původních plánů. To znamená týden v létě na horách v Dolomitech a týden u moře v Chorvatsku na takovém nádherně zapadlém místě na ostrově Pag. Jen moře, paddleboard, houpací sítě a knihy. A kam se ráda vracím? Domů.

Vím, že jsi původem z Vysočiny. Dá se nějak jednoduše popsat rozdílnost obou krajů? (David) Jednoduše ti to popíšu ve dvou slovech, které to myslím vystihnou naprosto přesně – víno a brambory. Myslím si, že rozdílnost vyplývající z podnebí obou krajů se dost zřetelně odráží taky v mentalitě lidí. Tady na Slovácku jsou lidi velice srdeční a otevření, zatímco lidi žijící na Vysočině jsou více uzavření do sebe. Možná by se obě skupiny daly přirovnat právě tomu vínu a bramborám – víno zraje celý svůj život na slunci a čerstvém vzduchu, zatímco brambory rostou v chladné zemi. Obojí je úplně jiné, ale život si člověk nechce představit ani bez jednoho.

Co tě nejvíc baví na tvé nové pozici šéfredaktorky? (Mojek)

Vím, že ráda fotíš. Přijala bys pozvání do mé fotokomory? Ukázal bych ti, jak před vyvoláváním navinout film nebo vyleštit hotovou fotku. (Mirek Pakr)

Pondělní ranní porady!

Jedině formou videohovoru přes skype!

O NÁS PRO VÁS ) 9

O nás pro vás


TÉMA ) 10

Školní výuka on-line „Toto je pro nás děcka nejradostnější událost od dob Marie Terezie,“ tak popsal přesně třímešíční školní výluku s odkazem na slavnou zakladatelku povinné školní docházky jeden pubescent. Pravdu měl v tom, že od doby povinné školní docházky u nás školy na tak dlouho zavřené nikdy nebyly. Mnozí pamětníci doby budování socialismu pamatují na tzv. uhelné prázdniny, kdy soudruhům došlo uhlí a na několik týdnu zavřeli školy. Avšak ani v období dvou po sobě jdoucích světových válek nebyla na základních školách přerušená výuka. Tato nově vzniklá situce vyvolala bouřlivou diskuzi v odborných kruzích i mezi laickou veřejností. Sociální sítě a internetová pavoučí síť suplovala po čtvrt roku klasickou školní komunikaci face to face. I když je tato forma výuky již za námi a v září začne normální školní rok, přesto zde zůstanou ve vzduchu nezodpovězené otázky o budoucnosti našeho i světového školství v tomto kybernetickém věku. I pro nás je toto téma zajímavé, a proto jsme položili několika lidem z „obou stran barikád“ následující otázky:

1) Jaký je váš názor na on-line výuku? 2) Jaké jsou její plusy a minusy? 3) Vidíte v ní budoucnost školství?

Petr Gazdík, radní pro školství, Zlínský kraj: On-line výuka je vhodný způsob či doplněk běžné výuky a s rozvojem techniky a jejích možností bude v budoucnu hrát silnější roli. Může žáky motivovat, činit výuku zábavnější, ukázat jiný pohled nebo nahradit výuku, když návštěva školy není možná, jak to ukázala současná pandemie koronaviru. Nikdy ale plně nenahradí obyčejnou lidskou potřebu chtít být spolu. On-line kontakt nemůže nahradit kontakt skutečný, lidský.

Lenka Hynčicová, rodič desetiletého dítěte: Myslím si, že on-line výuka je dobrá pro dospělé vysokoškoláky. Pro děti není vhodná, umím si ji představit pouze v době dlouhodobé nemoci dítěte nebo v případě nemožnosti navštěvovat školu. V našem případě se výuka konala vždy ve 14:00 a to nás nutilo mít hotové zadané úkoly, jinak by dcera nemohla být při on-line výuce aktivní. Na výuku ale chodily i děti nepřipravené, což brzdilo nejen ostatní, ale i je samotné. Výuky se účastnilo 14 dětí a to je příliš velký počet. Plusy této výuky vidím v pravidelném režimu dítěte a nutnosti přípravy. Domácí výuka měla díky tomu jistý řád. Dobré bylo také to, že byla dcera v této nejisté, nelehké a neznámé době v kontaktu se svými spolužáky. Minusy naopak spatřuji ve velkém množství dětí na výuce a jejich nedostatečné připravenosti (ne u všech).

Vše kolem domácí výuky záleželo na rodičích, takže ti rodiče, kteří očekávali, že on-line je pouze v režii učitele, se velmi mýlili. Je potřeba spolupráce na obou stranách. Proto si myslím, že on-line výuka je vhodná u zodpovědných zralých lidí, kteří chápou smysl výuky na dálku. Spousta rodičů si neuvědomovala, že učitel on-line výukou nesupluje rodiče. V on-line výuce proto rozhodně nevidím budoucnost pro děti základních škol. Setkávání se spolužáky, komunikaci a aktivity ve škole beru jako důležité pro zdravý rozvoj dítěte.

Tomáš, student 2. ročníku SŠPHZ Uherské Hradiště: On-line výuka je podle mě nový začátek školství, nebo by aspoň mohl být, když se řádně připraví. Hodně studentů má problém s organizací času, takže kdyby to učitelé studenty naučili, mohlo by to podle mě fungovat a spoustu věcí by se tím zjednodušilo. Plus on-line výuky je v tom, že student ani učitel nemusí nikam chodit. Minusem je, že ztrácíme lidský kontakt se svými spolužáky a vidíme je pouze on-line, což je podle mě jedna z velkých nevýhod. Tím, že se se spolužáky potkáváme, upevňujeme svá přátelství a neztrácíme lidský kontakt, což je v dnešní době důležité.

Vladimíra Šmídková, psycholožka Pedagogicko-psychologické poradny, pracoviště Uherské Hradiště:

)

Text: redakce

Současná on-line výuka se úplně nekryje s podobou tzv. individuální výuky, která je legitimní podobou plnění povinné školní docházky. Základním rozdílem je, že individuální výuku volí rodič většinou po zralé úvaze coby součást životní cesty dítěte, kdežto současnou on-line výuku vnesl nouzový stav, který naši společnost zastavil a přesunul školu do domácích podmínek. Nespornými klady domácí výuky je možnost přizpůsobit ji individualitě dítěte, její kontextuální charakter umožňuje pracovat jeho tempem, využívat nabídek přicházejících od něj a jejich prostřednictvím pracovat na rozvoji osvojovaných dovedností, rozložit práci, propojovat témata a souvislosti… Mladší děti potřebují podporu a směrování dospělým, s věkem lze míru podpory snižovat. Nárok je tedy kladen na angažovanost dospělého, jeho čas a trpělivost. Budou žáci, kteří v systému on-line výuky pracují lépe a dosahují lepších výsledků, a pak také budou tací, pro které nedostatek struktury nebude optimální, úkoly nebudou plnit, budou se jim kumulovat, deficity narůstat. Optiku ztráty bude mít pravděpodobně malý či málo živý kontakt s vrstevníky, učiteli, zkrátka ochuzení vztahové, a tedy i zkušenostní a prožitkové. Myslím, že zkušenost s on-line výukou může obohatit všechny její aktéry – rodiče, žáky i učitele. A pevně doufám, že se její efektivní prvky stanou součástí běžné školní každodennosti. Žijeme ostatně ve 21. století, v němž jsou zcela přirozenou součástí životního rámce (nejen) dětí a žáků informační technologie, které v adekvátní míře mohou plnit roli dobrých služebníků.

Josef Ilčík, ředitel ZUŠ Hodonín: Výuka na základních uměleckých školách je pochopitelně velmi kontaktní. Na druhou stranu distanční výuka nás hodně posunula ve využívání nových technologií. Zapojili se i rodiče, kteří se tak trochu mohli vžít do role učitelů a vznikla zajímavá dílka. Dokonce jsme uspořádali několik besídek on-line. Do


INZERCE

Žaneta Gabrielová, učitelka ČJ a TV na ZŠ a MŠ Osvětimany: Téma on-line výuky je v tomto období velmi diskutované a rozdělilo společnost na dva tábory. Jako pedagožka stojím za názorem, který možná zavání bezpokrokově, nicméně pouze v jistých aspektech. On-line výuka by podle mého názoru nikdy neměla nahradit nebo zastínit klasickou kontaktní výuku, ale určitě by vedle ní mohla koexistovat jako rovnocenná. On-line výuka vyžaduje více než běžné uživatelské znalosti klasické práce v operačních programech, a právě to je u značné části starší populace učitelů problémem. Pedagogové, kteří studovali za bývalého režimu, se někdy vůbec nemusí setkat s rozmanitým technickým pokrokem dnešní doby, a když už se s ním seznámí a jsou běžnými uživateli a mají jisté schopnosti, nemusí je umět aplikovat na své pracoviště. Naopak zase mladší generace dnešních pedagogů je mnohdy velmi neochotná učit se něco nového a měnit zavedené a podle nich fungující

metody. Dokud nedojde v našem školství k větší reformě, a tím mám mimo jiné na mysli např. i zavedení nových předmětů pro budoucí učitele na pedagogických fakultách, nemyslím si, že jsme schopni celoplošně fungovat všichni na stejné úrovni. On-line vyučování má samozřejmě své klady. Jeden spatřuji v možnosti volby žáků věnovat se učivu v kteroukoli dobu a také v jakékoli míře. Dalším kladem je fakt, že díky tomuto přechodu se nejen žáci, ale i jejich učitelé při své běžné práci musí vzdělávat v oblasti multimédií. On-line vyučování bych tedy v žádném případě nezatracovala, ale jeho pravý čas podle mého názoru teprve přijde.

Dagmar Bistrá, ředitelka ZŠ Na Výsluní Uherský Brod: Uzavření škol na konci března nás zastihlo naprosto nepřipravené, přišlo jako blesk z čistého nebe. Ze dne na den jsme přešli na distanční výuku, se kterou neměl zkušenost nikdo – ani učitelé, ani žáci, ani rodiče. Po několika týdnech práce v nových podmínkách už můžeme částečně bilancovat, čemu nás tato nezvyklá situace naučila. Za prvé – rodiče nemají suplovat práci učitele. Na počátku distanční výuky se stávalo, že

učitelé v dobrém úmyslu naložili na žáky tolik úkolů a samostatné práce, že to žáci nebyli schopni zvládat. To se odráželo na neúnosných nárocích na rodiče, takže jsme postupně slevovali ze svých požadavků a začali vybírat jen to nejdůležitější učivo. Nečekaná krizová situace nám ukázala, že pedagogové jsou digitálně gramotní a také to, že většina žáků má vnitřní potřebu chodit do školy, účastnit se výuky a kontaktovat se s učiteli. Rodiče měli příležitost nahlédnout tzv. „pod pokličku“ a poznat, jak učitel s jejich dětmi pracuje. Na vedení škol vznikly zcela neobvyklé nároky. Organizaci výuky bylo třeba řešit bez opory ve školské legislativě, činit velmi zásadní rozhodnutí, a to s ohledem na nestandardnost situace vzhledem k zákoníku práce, ke školskému zákonu, k rizikovým faktorům jak pro žáky, tak pro zaměstnance a se zodpovědností vůči zvládnutí výuky. Zažili jsme dobu, kdy se projevily charaktery a potenciál lidí v týmu každé školy. Na základě této zkušenosti můžeme vnímat práci ve škole jinak – nově. Snad přijdou v blízké budoucnosti zásadnější změny ve školství směrem ke zlepšení a zkvalitnění práce, protože se jasně ukázaly slabé stránky systému. Do budoucna máme na čem pracovat.

- 10

0

mě K na síčně č rok !

Shazujeme kila! Jdeme příkladem a dáváme na celý rok 100 Kč měsíčně dolů na všechny nové tarify pevného 5G internetu! Akce platí do 30. 6. 2020. Více na www.5Gvevzduchu.cz.

Překvapivá volnost

TÉMA ) 11

budoucna proto uvažujeme o tom, že distanční výuku zcela neopustíme a budeme ji využívat třeba v případě, že žák nebude moci z nějakého důvodu přijít do školy.


Mozaika Střípky ze života v našem kraji

)

MOZAIKA ) 12

UHERSKÉ HRADIŠTĚ

42. ročník fotografické soutěže Týká se to také tebe zná své vítěze Celkem 502 fotografií od 45 autorů z České i Slovenské republiky musela zhodnotit odborná porota 42. ročníku soutěže Týká se to také tebe. Ani pandemie nezabránila tomu, aby se letos sešel rekordní počet účastníků. Na porotu tak čekal velmi nelehký úkol, ale nakonec se dobrala ke zdárnému konci. Fotografovi Viktorovi Vrbovskému se totiž podařil unikátní podvodní úlovek s názvem „Mám tě!“, který zachycuje jedinečný souboj štiky s okounem. A právě za ten si v kategorii Chráněné prvky naší přírody odnesl první cenu. „Fotka pochází ze zatopeného lomu Leštinka u Skutče. Na mě se tam tentokrát usmálo štěstí,“ dodal Viktor Vrbovský. Ocenění v kategorii B si odnesla Alena Pončová za fotografii „Nebeské jizvy“ poukazující na problém čistoty ovzduší a zvláštní cenu získali Marie Korbelová z Kroměříže a Marek Ujčík z Uherského Hradiště. Každá z vystavených fotografii nese skryté poselství a ukazuje dokonalost přírody. Výstavu máte možnost v prostorách uherskohradišťské Reduty zhlédnout až do 6. srpna.

VESELÍ NAD MORAVOU

Veselská in-line dráha oslavila pět let existence 17. května roku 2015 se konaly historicky první závody na nové inlinové dráze ve Veselí nad Moravou, kterou se

podařilo postavit díky investici města. Jejími duchovními rodiči byli zakladatelé zdejšího inlinového oddílu manželé Korvasovi. Afsaltová dráha má délku 166 metrů. Jednou ročně se na ní konají dvoudenní závody. Letos mělo Veselí hostit dokonce finále East European Cupu, ale vzhledem k pandemii se na podzim uskuteční jen pravidelný pohár města. „Vzhledem k tomu, že se teď delší dobu nemohly konat žádné závody, předpokládáme, že se sjede celá česká špička a že se bude skutečně na co dívat. Budeme to koncipovat tak, aby se do závodů mohla zapojit široká veřejnost, takže dojde třeba i na rodinné štafety,“ uvedla trenérka místního in-line oddílu Petra Korvasová. Její dcera Lucie je prozatím nejúspěšnější veselskou závodnicí, která zde vyrostla. Na loňském mistrovství Evropy ve španělské Pamploně získala čtyři umístění v TOP 10 a jednou byla dokonce čtvrtá.

ZLÍN

Filharmonie Bohuslava Martinů chce odehrát všechny zrušené koncerty Nařízení kvůli šířící se nákaze postihla také Filharmonii Bohuslava Martinů. Ta je v České republice jednou z mála, kde chtějí plán letošní sezóny splnit téměř beze změny. Kromě výchovných koncertů pro děti a Slavnostního koncertu Talentina se pokusí všechny odehrát. Příznivci hudby tak nakonec nepřijdou o termíny abonentních koncertů nebo klavírní recitál Tomáše Kačo. Neplánovanou pauzu využila filharmonie také na přípravu nové sezóny, ve které se mohou posluchači těšit na řadu světových i domácích sólistů. „Přijede například polský houslista Jarosław Nadrzycki, německo-ruská pianistka Olga Scheps nebo čeští klavíristé Karel Košárek, Martin Kasík. V Kongresovém centru se dále představí hobojista a vítěz Pražského jara Martin Daněk a celá řada dalších,“ uvedl dramaturg filharmonie Tomáš Koutný. 75. ročník sezóny, který odstartuje v září tohoto roku, bude také ve znamení dalších významných výročí. K těm nejdůležitějším patří například 250 let od narození Ludwiga van Beethovena nebo 150 let od úmrtí Karla Jaromíra Erbena.

LUHAČOVICE

Lázně symbolicky otevřely prameny a zahájily sezónu Otevírání pramenů, kterého se obvykle účastní až desítky tisíc návštěvníků, se letos kvůli pandemii odehrálo v komorní atmoféře. Novodobá tradice svěcení pramenů, kterou obnovil folklorní soubor Malé Zálesí na přelomu 80. a 90. let 20. století, totiž nebyla doposud přerušena. A ani letos tomu nebylo jinak. Kromě omezeného počtu veřejnosti z důvodu bezpečnostních opatření se celý akt uskutečnil, stejně jako v předchozích letech, za účasti zástupců města i Lázní Luhačovice. Přestože akci doprovázel déšť, brali jeho příval všichni přítomní jako dobré znamení. Co by to přece bylo za lázně bez vody! „Lázním, kolonádě a novým obchodům přeji, aby všem návštěvníkům dobře sloužily a abychom se z nich všichni společně radovali,“ popřál Luhačovicím za celý Zlínský kraj Jiří Čunek. Město se bude snažit nalákat návštěvníky novou kampaní. Ta byla zahájena už na konci května, kdy byl zveřejněn spot ve formě příběhu, který ukazuje, co Luhačovice nabízely v minulosti a s čím přicházejí nyní.

KYJOV

Budova knihovny skrývala vzkaz budoucím generacím Zazděný prostor pod schodištěm v budově městské knihovny v Kyjově ukrýval poklad v podobě vzkazu budoucím generacím. Objevil ho náhodou stavební dělník při bourání zazděné příčky. Stavební práce tak přinesly zajímavý bonus – daly nahlédnout do života v roce 1988. Důkladně zabalený balíček obsahoval především dobový denní tisk a časopisy pro děti. Obsahuje také zprávu, která je psaná jazykem typickým pro dobu reálného socialismu a ve které se mimojiné dočtete, že knihovna velmi dobře spolupracovala s místním kabinetem


OTROKOVICE

přijížděli lidé po cyklostezce na kolech, přicházeli pěšky nebo se připlavili po vodě na lodích. Otrokovická Beseda zde otevřela nové odloučené pracoviště – stánek turistického informačního centra, a připravila tak domácím i turistům příjemné zahájení provozu přístaviště. „Kvůli pandemii jsme nemohli pořádat tradiční akce jako Májová pouť a Otevírání vody, takže letos otevíráme přístaviště až nyní a současně s ním i nové turistické informační centrum,“ uvedl jednatel Otrokovické Besedy Filip Pastuszek. Návštěvníci v novém stánku najdou nejen nové mapky Otrokovic a další propagační materiály, ale také suvenýry a pohlednice.

HODONÍN

INZERCE

V otrokovickém přístavišti otevřeli nové turistické informační centrum Na začátku června začaly po dlouhém čekání znovu ožívat také břehy řeky Moravy. Do otrokovického přístaviště

Bytový dům z Hodonína získal titul Stavba Jihomoravského kraje

Dům na rohu Veletržní a Slavíkovy ulice v Hodoníně se pyšní titulem Stavba Jihomoravského kraje za rok 2019. Uspěl tak v silné konkurenci, ve které byl ve své kategorii jediným mimobrněnským projektem. Pětipodlažní kaskádovitá stavba navazuje na zástavbu v okolních ulicích a nabízí bydlení pro patnáct rodin. V přízemí je navíc prostor pro lékařskou ordinaci nebo jinou provozovnu. Dům je koncipovaný jako zdravý – zdi jsou postavené z cihel a zateplovací omítky bez polystyrénu, takže přirozeně dýchají a uvnitř domu tak vzniká příjemné mikroklima. „Těší nás, že můžeme inspirovat ostatní kolegy z regionu a že i tady lze stavět stavby s vyšší přidanou hodnotou, lepšími materiály a zajímavou architekturou. Dokázali jsme, že to nemusí být jen doména metropolí, ale také menších měst a obcí,“ uvedl jednatel společnosti Readymat Milan Franta. Jeho slova potvrzuje fakt, že v hodonínské čtvrti Bažantnice už v současné době vyrůstají další domy s podobnou koncepcí. V soutěži stavba roku v kategorii dopravní a inženýrské stavby získala třetí místo cyklostezka Hodonín - Ratíškovice.

MOZAIKA ) 13

politické výchovy a že některé členky brigády socialistické práce dostaly bronzové a stříbrné odznaky. Tajemstvím ale je, kdo vlastně balíček zhotovil a uložil na místo. „Zajímavé je, že ani paní Škoulová, která zde v té době působila jako ředitelka a byla u zrodu stavby, o tomto pokladu vůbec nic neví,“ dodala současná ředitelka knihovny Michaela Moudrá. Vedení knihovny ke zprávě něco přidá a znovu ji uloží do útrob budovy. Dobu před třiceti lety si totiž mnozí z nás ještě dobře pamatují, a tak budou informace z ní určitě mnohem více zajímat budoucí generace.


SPORTOVNÍ POHLEDY ZPÁTKY ) 14

Dvacet let od prvního titulu

)

V novém cyklu ze sportovní historie Sportovní pohledy zpátky se vrátíme na začátek milénia do Uherského Hradiště. Na tvrdém asfaltovém školním hřišti na sídlišti Východ se tam denně scházely a trénovaly mladičké házenkářky snad ze všech vchodů místních paneláků. „Jednou budou holky z Mařatic nejlepší v republice, žádný jiný menší cíl nemáme a ony to už nyní vědí,“ citovala jejich trenéra Antonína Střelce v srpnu roku 1997 regionální média. Rodiče do házené zapálených děvčat tehdy na jednom z tréninků svými podpisy také stvrdili založení házenkářského klubu HC ITS Uherské Hradiště. Brzy měl klub více než sto hráček, pořádal dokonale organizované turnaje. Do Hradiště přijížděl házenkářský mládežnický výkvět z Česka, Slovenska a Polska. Za tři roky se zdánlivě nadnesený výrok trenéra Střelce stal skutečností. Mladší žačky zvítězily na domácím republikovém šampionátu! Tým HC ITS Uherské Hradiště vstupoval 9. června roku 2000 do turnaje v areálu na sídlišti Východ v roli jednoho z favoritů. V sezóně vyřadily Střelcovy svěřenkyně ze hry házenkářské bašty Olomouce, Zlína, Otrokovic, Veselí nad Moravou i Kunovic. Ale i ostatní vítězové oblastí – obhájce titulu Sokol Písek, Slavia Praha, DHC Plzeň nebo Baník Most – toužili po medailích. „Sešla se tam tenkrát spousta kamarádů. Podporovali nás a fandili nám. Hřiště bylo úplně plné, tak pět set lidí. Vzpomínám na to moc ráda. Vyhrát titul s kamarádkami, které vydrží na celý život a mít u toho vrstevníky a kluky, kteří s námi drželi, to bylo něco neuvěřitelného,“ zavzpomínala reprezentantka ČR působící ve Francii Kristýna Mika-Salčáková. Favorizované týmy vítězily poměrně snadno. Hradišťanky smetly Velké Meziříčí 20:3, Most 13:4, Vrbno pod Pradědem 15:5 a Havlíčkův Brod 17:9. Poradily si s Plzní 11:5 a po remíze Slavie s Pískem 8:8 mohl rozhodnout poslední sobotní zápas. Při vítězství Písku by titul putoval k Otavě. Děvčata ze sídliště Východ vedla už o čtyři branky. „Kdybychom inkasovali ještě jednou, byl by to náš konec,“ řekl tehdy trenér Písku Josef Keclík. Zápas skončil remízou 9:9. „Holky nehrály to, co uměly, zalekly se vítězství,“ doplnil ho Antonín Střelec. Neděle 11. června, 11 hodin. V posledním duelu šampionátu se utkala

Slavia Praha a Uherské Hradiště. Remíza by posadila na trůn znovu Sokol Písek. Vítěz by bral zlato, poražený bronz. Hradišťská děvčata však šla za podpory bubeníků a hlasivek půl tisícovky diváků za ziskem mistrovského titulu. Rozstřílela se nejlepší střelkyně turnaje Iva Dedková (41 branek), bojovaly Veronika Sklenářová, Helena Štěrbová, Kristýna Salčáková, Petra Střelcová, Kristýna Janásová, Kateřina Kudrová, Martina Soukupová, Monika Pavlíčková i další. Mistrovský titul mladších žaček ročníků 1986-88 po výhře 11:7 otevřel slavnou éru na cestě házenkářského klubu ITS Uherské Hradiště do nejvyšších pater házené v České republice.

Text: Vladimír Salčák Foto: Národní házenkářský archiv

„Byl to základ pro naše charakterové vlastnosti, i pro další sportovní kariéru. Začínaly jsme na asfaltovém hřišti, kde jsme sebou třískaly o zem. Byly jsme věčně odřené, ale nikdy nás to neodradilo, dalo nám to tuhý kořínek. To se nám vrátilo v pozdější kariéře a taky v životě,“ zamyslela se reprezentantka ČR Helena Jurka-Štěrbová, která hrála házenou několik let ve Francii. V dalších letech vybojovaly hradišťské házenkářky další tři mládežnické mistrovské tituly a řadu medailí z mistrovství ČR. V barvách Kunovic v roce 2006 postoupily pod taktovkou Jiřího Zerzáně do česko-slovenské interligy. Trio Štěrbová, Salčáková a Dominika Selucká, která byla na žákovském šampionátu náhradnicí, patřily do základní řady reprezentace na mistrovstvích světa a Evropy. Reprezentační a interligové dresy Zlína, Olomouce, Veselí nad Moravou stále ještě oblékají hráčky dnes už bývalého HC ITS Uherské Hradiště. Před dvaceti lety se zdálo, že se házenkářky stanou chloubou města. Na jejich medaile a poháry však po dvaceti letech padá prach…

Zleva nahoře: prezident HC ITS Uherské Hradiště Vladimír Kudr, asistent trenéra Lubomír Hanák, Monika Pavlíčková, Adéla Urbanová, Petra Huňková, asistentka trenéra Jana Huňková, Petra Střelcová, Martina Soukupová, trenér Antonín Střelec. Střední řada: Kristýna Janásová, Helena Štěrbová, Jana Rajnohová, Soňa Hanáková, Kateřina Kudrová. Dole: Iva Dedková, Veronika Hájková, Veronika Sklenářová a Kristýna Salčáková.


3.–12. 7. 2020

SLOVÁCKÉ LÉTO OPĚT ZAHÁJÍ PRÁZDNINY V UHERSKÉM HRADIŠTI I když to na jaře vypadalo všelijak, sportovně-kulturní festival Slovácké léto i letos odstartuje prázdniny v Uherském Hradišti. Od 3. do 12. července nabídne pestrou škálu sportovních turnajů pro každého, koncerty i doprovodné programy. Zakoupením vstupenky pak návštěvníci přímo podpoří svou oblíbenou kapelu. Sportovní disciplíny zvolili organizátoři tak, aby si vybral každý: od profesionálních sportovců přes amatéry a nadšence až po děti.

KONCERTY SLOVÁCKÉHO LÉTA 2020 Městský fotbalový stadion Miroslava Valenty – Slovácká dědina 3. 7.

Tabák – Kabát Revival + Rocksoar, Honza Grebík

5. 7.

Lehkej Pokondr + Street 69 + Honza Grebík

4. 7. 6. 7. 7. 7.

8. 7.

9. 7.

Iné Kafe + Sekec + Jiří Bartas Fleret + akuStyk

Pokáč + Kumpáni a Jiří Bartas

Mňága a Žďorp + Bulvaar, 3Day, Honza Grebík Alkehol + Doctor´s Band + Jiří Bartas

10. 7. bude upřesněno

11. 7. Hradišťan s Jiřím Pavlicou s Pavlem Helanem, CM 12. 7. Tabák – Kabát Revival + hosté

SPORTOVNÍ TURNAJE SLOVÁCKÉHO LÉTA 2020 Městský fotbalový stadion Miroslava Valenty a různá místa Slovácka 4. 7. 5. 7. 6. 7. 7. 7.

8. 7.

9. 7.

Plážový fotbal, plážový volejbal, dračí lodě, streetball, běh, nordic walking, tenis Plážový volejbal, plážová házená, závod horských kol

Plážový tenis, dětský sportovní den, tanec In-line brusle, golf, tanec Pétanque, golf, tanec Plážový volejbal, golf

KULTURA A LETNÍ KINO NA KOLEJNÍM NÁDVOŘÍ 3. 7.

Folklorní večer

5. 7.

Yesterday (letní kino)

4. 7. 6. 7. 9. 7.

Lukáš Hejlík (Listování), Samotáři (letní kino) Caveman (stand-up divadlo)

Trabantem tam a zase zpátky (letní kino)

10. 7. Taneční večer v rytmu chachy a salsy 11. 7. Forrest Gump (letní kino)

10. 7. Tanec, golf, poker

11. 7. Plážový volejbal, Na kole vinohrady, dětský sportovní den, fitness, badminton 12. 7. Plážový volejbal, badminton Změna programu vyhrazena.

AKTUÁLNÍ PROGRAM: www.slovackeleto.cz

VSTUPENKY: www.smsticket.cz


12 + jedna otázka PRO HANU TOMÁŠ BRIEŠŤANSKOU

1. O čem se Vám naposledy zdálo? Sny mívám velmi zřídka a pokud už nějaký přijde, moc si z něj nepamatuju...

2. Na co z dětství nejraději vzpomínáte? Na dětství samotné!

3. Je nějaký zážitek, který vám změnil život? Je jich spousta a věřím, že se dějí každý den.

4. Kterého svého zvyku byste se okamžitě zbavila, kdybyste mohla? Kouření.

5. Máte nějakou posedlost? Sladkosti! Taky dobré divadlo, fermentovanou zeleninu, focení, knížky v paperbacku, šoférování, nákupy bot, pěstování růží... výčet by mohl určitě pokračovat!

6. Čeho se bojíte? Blbosti, bezohlednosti, netolerance, nesvobody.

7. Litujete ve svém životě něčeho? Ne. S odstupem času bych nejspíš pár věcí udělala jinak, ale jsem v zásadě fatalista, vše je, jak mělo a má být.

8. Co je vaším největším životním úspěchem?

)

Že jsem zdravá, mám skvělou rodinu a žiju ve svobodné zemi.

9. Co vás nejvíce motivuje? Každý projev solidarity a respektu. Možnost vést dialog. Příroda, krajina. Kreativní činnosti všeho druhu... Po ránu dobrá silná káva a řidiči, kteří ovládají pravidlo zipu.

10. Kdybyste mohla získat jednu jedinou schopnost, která by to byla? Probírám schopnosti marvelovských i nemarvelovských superhrdinů, zvažuju, co nejlepší a nejpotřebnější pro lidstvo a celou naši galaxii by to mohlo být... Ale prakticky vzato, stačila by mi schopnost umět správně vyhodnotit, kdy je třeba promluvit a kdy naopak mlčet.

11. Co vám na současném světě nejvíce vadí? Sucho.

12. Co vás naposledy rozplakalo? Nejčastěji pláču na jevišti, v „civilu“ se raději usmívám.

12 + 1. V jakém uměleckém díle byste chtěla žít? V libovolném, očima Gabriela Garcíi Márqueze.


Foto: Iva Kašpárková

HANA TOMÁŠ BRIEŠŤANSKÁ (* 1979) herečka Národního divadla v Brně, držitelka ceny Thálie za rok 2014


Kulturní servis

)

KULTURNÍ SERVIS ) 18

ZLÍN

I love Zlín Plus... díky všem

Výstava fotografií Josefa Řezníčka Místo: Alternativa - kulturní institut Zlín Termín: 1. 6. - 18. 7. 2020 Prázdné ulice, strach a lidé v rouškách. Město tak, jak by ho už nikdo z nás nechtěl zažít. Přesně tyto okamžiky se podařilo zachytit místnímu rodákovi Josefu Řezníčkovi, který už loni veřejnosti představil na půdě Alternativy letecké snímky Zlína prostřednictvím výstavy I LOVE ZLIN. Ty nyní doplnil o fotografie pořízené během nouzového stavu a vznikla tak nová výstava s názvem I love Zlín Plus. Aktuální výstavu doplňují dokumenty o dnech, kterými jsme v poslední době všichni žili, a také video Drahoslava Lysáka a Ondřeje Laciny, kteří „město duchů“ zachytili pomocí dronu. Smyslem výstavy je poděkovat a vzdát hold a uznání všem, kteří se aktivně zapojili do boje proti zákeřnému koronaviru.

Když ruce pracují srdcem

VELEHRAD

Výstava Mistrů tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje a Nositelů tradice lidových řemesel ze Zlínského kraje

Dny lidí dobré vůle

21. ročník tradičních cyrilometodějských oslav na Velehradě Místo: Velehrad Termín: 4. - 5. 7. 2020 O prvním červencovém víkendu ožívá Velehrad tradičními cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Také letos se Dny lidí dobré vůle uskuteční, i když v omezeném režimu – pouze s místenkou jak na benefiční koncert, tak na slavnostní bohoslužbu. Počet místenek bude odpovídat aktuálním vládním nařízením. Na velehradském pódiu letos vystoupí Miroslav Žbirka, děti základních uměleckých škol nebo Pěvecký sbor Stojanova gymnázia. Benefiční koncert odvysílá v přímém přenosu Česká televize a Český rozhlas. Celý poutní areál bude z důvodu kapacitních opatření uzavřen, každoroční aktivity pro rodiny ani setkání vozíčkářů se tak letos konat nemohou. Organizátoři akce však věří, že budou všichni, i když třeba jen na dálku, spojeni modlitbou.

Místo: Slovácké muzeum, Uherské Hradiště Termín: 25. 5. 2020 - 3. 1. 2021 Výstava má za cíl prezentovat a popularizovat rukodělné technologie, které se udržují, přežívají a některé i rozvíjí díky činnosti výjimečných tvůrců. Bude v ní prezentováno 24 osobností oceněných titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje oceněných do konce roku 2019 (a dalších osobností oceněných v roce 2020), z nichž 16 je také laureátem titulu udělovaného ministrem kultury České republiky Nositel tradice lidových řemesel. Výstava bude doplněna o doprovodné programy zaměřené na předvádění a workshopy vybraných rukodělných technik.

UHERSKÉ HRADIŠTĚ

UHERSKÉ HRADIŠTĚ CZ&SK Hello JAZZ WEEKEND

21. ročník česko-slovenského jazzového festivalu

INZERCE

Místo: Kyjov, Uherské Hradiště Termín: 15. - 18. 7. 2020 Rok 2020 se zapíše do historie jako rok, kdy nic nebylo jako dřív, a je možné, že i po jeho skončení bude na mnoho let všechno tak trochu jinak. A podobně to je i s letošním ročníkem jazzového festivalu – bude trošku jiný, útlejší, ale snad si na něm najdete stejně jako v předcházejících letech svůj šálek jazzové kávy! V programu festivalu se letos představí kapela Two Towers of Jazz, zlínsko-brněnská kapela Latin Jazz Night, pražská vokální formace Prime Time Voice, mezinárodní trio A. Carlsson / J. Kotača Quartet a pražská sestava The Track Inspection. Sobotní afterparty v Kyjově bude v režii DJ Magdaleny Happyfeet. Součástí programu bude také výstava slovenského fotografa Ivana Köhlera. Vernisáž proběhne v pátek 17. července v prostorách uherskohradišťské Jezuitské koleje.


46. ročník

Všechny barvy filmu

Letní filmová škola Uherské Hradiště 07.08.—12.08. 2020

Poznejte všechny barvy filmu

Koncerty na Kolejním nádvoří

Hosté: Vladimír Körner HOT TV (televize ve filmu) Němý film s živou hudbou: Buster Keaton Půlnoční delikatesy: Vulgární autorství Terra festivalis: Izrael Východní přísliby (nejlepší nové východoevropské filmy)

so 8. 8., 20:30, Iva Bittová a Čikori po 10. 8., 20:30, Hrubá Hudba (Jiří Hradil + Horňácká muzika Petra Mičky) st 12. 8., 20:30, Prago Union

Vstupenky na doprovodné akce budou v prodeji od půlky července v Městském informačním centru Uherské Hradiště a v průběhu festivalu ve Festivalovém obchodě před kinem Hvězda.

Další program a informace na webu lfs.cz a na sociálních sítích @letnifilmovaskola.

Pořadatel

Hlavní partner

Finanční podpora

Divadla na Kolejním nádvoří pá 7. 8., 20:30, Divadlo NaHraně – Brutál ne 9. 8., 18:00, Divadlo Sweet Dreams – Likvidátor ne 9. 8., 20:30, Simona Babčáková a kol. – No a?! út 11. 8. 20:30, Divadlo Kampa – Edith Piaf: Dnes nechci spát sama

Celodenní program v Dětském stanu – workshopy, dílničky, divadla, pohádky, večerníčky pro děti. Literární program ve Smetanových sadech * Zbořil, Zajíc, Hrabal. Slam poetry exhibice. Martin Reiner a Miroslav Balaštík. Karin Lednická. Bob Kartous. Vanda Kavková. Viktor Janiš. Letní kino na Studentském náměstí * 3Bobule, Bourák, Poslední aristokratka, Vlastníci, V síti, …) a letní kino ve Smetanových sadech * První lásky českého filmu: Indiánské léto, Romance pro křídlovku, Samotáři, …).

* zdarma

Generální mediální partner

Dětský program ve Smetanových sadech *

Hlavní mediální partneři

Regionální mediální partneři


KULTURNÍ SERVIS ) 20

CZ&SK HELLO Jazz Weekend Když se v létě roku 2000 uskutečnil první jazzový festivalový večer málokdo by si asi vsadil, že po dvaceti úspěšných ročnících vstoupí do další dekády. Letos je za dveřmi už 21. ročník, a to je dobrý důvod k rozhovoru s jeho zakladatelem.

Jaké byly vaše jazzové plány, když jste na jaře v roce 2000 oznámil konání jazzového festivalu ve městě folklóru, tradic a lidových muzikantů?

Zcela otevřeně a upřímně – neměl jsem žádný plán. Prostě jsme si s kolegy v nové hradišťské televizní redakci řekli, že musíme něco v létě udělat. Chtěli jsme festival pod otevřeným nebem, ale počasí nám nepřálo. V roce 2000 to byly provazy vody od rána až do večera a o rok později to bylo ještě horší. Improvizovali jsme, ale nenechali se odradit.

V názvu festivalu od jeho začátku figuruje přívlastek Česko & Slovenský. Proč? To je o mé cestě k jazzu. V osmdesátých letech minulého století jsem se dostal do týmu organizátorů jazzového festivalu v Žilině. Tam jsem se poprvé osobně potkal s Peterem Lipou, skvělým zpěvákem a trpělivým organizátorem jazzového života na Slovensku. V Žilině se moje cesta zkřížila s cestou dalšího významného jazzového organizátora, fotografa Ivana Köhlera (letos bude mít v rámci festivalu výstavu). A do třetice jsem se v Žilině potkal s celou řadou tehdy velice mladých a talentovaných hudebníků, kteří téměř všichni za uplynulých dvacet let koncer-

)

tovali i na našem festivalovém jevišti.

Jaká je vaše nejkrásnější vzpomínka při pohledu na těch dvacet festivalových ročníků? Podařilo se nám na festival pozvat i paní Hanu Hegerovou. Ona sama o sobě říká, že není jazzovou zpěvačkou, možná ne... Ale kdo tehdy byl v sále Reduty, tak si její výkon nepochybně zapamatuje navždycky. Ale skvělých výkonů jsme za těch dvacet let viděli a slyšeli opravdu mnoho. Josef Dodo Šošoka, Najponk, Michal Žáček, Juraj Bartoš, Jana Koubková, Luboš Andršt, Rado Tariška a další a další. A Peter Lipa, vždycky skvělý, stoprocentně koncentrovaný a připravený zbláznit publikum.

Pojďme k letošnímu ročníku, jaký bude? Nepodepsala se na jeho přípravě vládní omezení a nejistota v tom, co bude a nebude možné pořádat v létě? Z obvyklého počtu 9 – 10 produkcí jich bude letos celkem sedm. V Uherském Hradišti bude hlavním festivalovým koncertem páteční projekt Víno a Jazz, na kterém se představí pražské vokální trio Prime Time Voice. Kyjovská Jančovka zažije hlavní koncert, na kterém vedle Prime Time Voice vystoupí ještě kapely A. Carlsson/ Kotača Quartet a další pražská sestava The Track Inspection. Ostatní doprovodné koncerty budou ve stejném duchu jako obvykle, včetně Swingových tančíren nebo sobotní Jazzové snídaně. Snad bych jen upozornil na to, o čem jsme mluvili už dřív, že letos bude v Hradišti výstava jazzových fotografií Ivana Köhlera. Přístupná

PŘEHLED KONCERTŮ 21. ROČNÍKU CZ&SK HELLO JAZZ WEEKENDU: Středa 15. 7. KYJOV Jamm Session Čtvrtek 16. 7. UH Swingová tančírna KYJOV Víno a Jazz Pátek 17. 7. UH Vernisáž Víno a Jazz KYJOV Swingová tančírna ZLÍN CENTRO Zlín Sobota 18. 7. UH Jazzová snídaně WW KYJOV Hlavní koncert W. JAZ ZW EE Afterparty

KE

ND .CZ

Jazz Klub Kyjov & přátelé Swing Family 2 Towers Hulu Jazz Ivan Köhler Prime Time Voice Swing Family Latin Jazz Night Latin Jazz Night Prime Time Voice A. Carlsson / J. Kotača Quartet The Track Inspection DJ Magdalena Happyfeet

bude v Cafe 21 od středy 8. do pátku 31. 7. a její vernisáž bude součástí pátečního koncertu Víno a Jazz.

Nosíte v hlavě nějaké tajné jazzové přání, které byste ještě rád splnil nejen sobě, ale i návštěvníkům festivalu v brzké budoucnosti? Kdyby bylo tajné, tak vám ho určitě neřeknu. Ale není a klidně se se čtenáři podělím. Je ještě jedno jméno, které je pro mne a moji cestu k jazzu důležité. Úplně první jiskřičku ve mně zapálil kdysi dávno Gustav Brom. Před naším setkáním jsem o této hudbě nevěděl opravdu zhola nic… Příští rok bude jeho kapela slavit 80 let od svého založení a uplyne také 100 let od narození pana Broma. Věřím, že dnes Rozhlasový Big Band Gustava Broma připraví k této příležitosti koncert, který bych rád nabídl i hradišťskému publiku. Tak uvidíme. generální partner:

hlavní partneři:

partneři:

mediální partneři:

podpora:


Poztrácená řemesla

PREMIÉRU NOV ÝCH DÍLŮ VYSÍLÁME VŽDY PRVNÍ PÁTEK V MĚSÍCI V 18:45 NA TVS!

LY NA VŠECHNY DÍ ŘEMESEL H ÝC N CE POZTRÁ DÍVAT SE MŮŽETE PO U ITVS24.CZ! ON-LINE NA WEB

SEZNAM DÍLŮ: STRÁŽNICKÝ MODROTISK Gabriela Bartošková

POŘADY TVS ) 21

Na začátku července uplyne přesně rok od okamžiku, kdy se na obrazovkách televize TVS poprvé objevil nový seriál z naší produkce s názvem Poztrácená řemesla. V něm pronikáme do tajů lidské činnosti, která má na jihovýchodní Moravě bohatou tradici – lidové řemeslo! Za dvanáct měsíců jsme natočili celkem deset dílů, během nichž jsme nakoukli pod pokličku deseti zručných řemeslníků, kteří nás zasvětili do svého řemesla a poodhalili nám svůj kumšt. Hlavně jsme ale měli možnost poznat deset neskutečně inspirativních a moudrých lidí, kteří mají jedno společné. A tím je nekonečná láska k řemeslu a k odkazu předků!

)

TUPESKÁ KERAMIKA Hana Šubrtová UMĚLECKÉ KOVÁŘSTVÍ Vítězslav Bobčík LIDOVÉ ŘEZBÁŘSTVÍ manželé Slavíkovi SLADOVNICTVÍ Aleš Přinosil LITOGRAFIE František Pavlica RUČNÍ TKALCOVSTVÍ Miroslav Urban RUČNÍ SKLÁŘSTVÍ Ladislav Breznický RUČNÍ VÝROBA UMĚLÝCH KVĚTIN, VONIC A VÍNKŮ Marie Skrežinová

Televize TVS uvádí nový seriál o tradičních řemeslech každý pátek v 18:45 na TVS všechny odvysílané díly můžete zhlédnout také na www.itvs24.cz

VÝROBA CIMBÁLŮ Jiří Galuška INZERCE


Duša v péří …ptáte se Jožky Kubáníka

)

Mám vynikající domácí slivovici vlastní výroby. Chcete? (Petr V.) Děkuju, rád, Petře. Snad se mě tady nebudete příště ptát, jestli bych chtěl i bílou hůl a vodicího psa.

Existuje savec, který nemá zuby? (Martina) Jistě, Martino. Naša stařenka.

Kdo podle vás vymyslel lampionový průvod? (Romana) Tipoval bych nějakého biologa, když spářil světlušku a stonožku.

Jaká byla vaše první filmová role? (J. M.) Hrál jsem ve snímku pana režiséra Karla Kachyni Hanele a byl jsem z něj a z dalších slavných herců tak vynervovaný, že mi zdřevěněly nohy, a asistentka režie za mnou běžela se slovy: „Ty vole, proč jsi nám neřekl, že jsi po obrně?“

Budu se ženit a chtěl bych manželce složit poklonu. Co jí mám říct? (Jan)

Můžete ji k něčemu přirovnat, Jene. Třeba ke košili. Až když ji máte na krku, poznáte, co je to za číslo.

Je mi zima od nohou. Co se s tím dá dělat? (Jitka)

Informujte se o výhodném bonusu, o možnostech a podmínkách na adrese: obchod@televizetvs.cz nebo u svého mediálního konzultanta

KOMIKS, POŘADY ) 22

1

2

Nic. Už pomalu chladnete.

Hrajete raději komedii, nebo tragédii? (Pavel J.) Je mi to jedno. Ale bojím se, že mi z toho vyjde vždycky to druhé, než co zamýšlím.

Víte o někom, koho hned tak nedoběhnete? (Věra) Takový byl jediný, Věro. Emil Zátopek.

Zemřel nám dědeček. Napadá vás, co bychom mu mohli zahrát na pohřbu? (Květoslava) Zkuste, Květoslavo, skladbu Proč bychom se netěšili, když nám pánbůh zdraví dá.

Nedaří se mi popsat synovi přísloví: Vlk se nažral a koza zůstala celá. Pomůžete mi? (Lucka) Hromada kostí a na ní prso. Přeji všem hezké léto a dušu v péří!

(Otázky pro Jožku Kubáníka posílejte na adresu kreativna@televizetvs.cz.)

3

LÉČEBNÝ BONUS TELEVIZE TVS V HODNOTĚ JEDNOHO MILIONU KORUN


Výhradním distributorem stavebních strojů značky HITACHI pro Českou a Slovenskou republiku je společnost NET spol. s r. o.

www.rypadla-nakladace.net


KAM S ODPADEM Z BARÁKU? DO KOVOSTEELU K MAJÁKU! AUTOVRAKY Ekologická likvidace vozidel. Odvoz autovraků ZDARMA. Vystavení tzv. Potvrzení o ekologické likvidaci.

777 704 304

VÝKUP KOVŮ

Výkup kovového odpadu, autobaterií a barevných kovů jako jsou bronz, olovo, mosaz, měď, hliník, zinek, cín, nerez. Zpětný odběr elektroodpadu ZDARMA.

725 465 627

PRODEJ HUTNÍHO MATERIÁLU Prodej železných trubek, jeklů, profilů T, L, I, U, betonářské oceli, kari sítí a plechů v 1. a 2. jakosti. Široký sortiment za nízké ceny. Rozvoz většího množství hutního materiálu k zákazníkovi.

724 418 578

PŘISTAVENÍ KONTEJNERŮ A SVOZ Přistavení kontejnerů typu ABROLL, MULDA. Pronájem nádob: HAKI bedny, MARS bedny. Svoz různých druhů odpadů včetně nebezpečných odpadů.

777 704 304

DEMOLICE A ODVOZ STAVEBNÍHO ODPADU Demolice rodinných domů a jiných staveb. Odvoz a recyklace stavebních odpadů, prodej tříděné zeminy a betonových a cihelných recyklátů.

725 243 850

Těšíme se na Vás na provozech: Staré Město | Hodonín | Veselí nad Moravou | Uherský Brod

Více informací na www.kovosteel.cz. S námi se v moři odpadů neztratíte...

VOLEJTE ZDARMA 800 128 888


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.