ŽENSKÉ ZDRAVIE SK

Page 1

KOMERČNÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET
FOTO: Jena Šimková Viac na www.info-zdravie.sk Aké možnosti ponúkajú moderné technológie diabetikom? Na diagnostiku roztrúsenej sklerózy postačí troška krvi S HPV vírusom sa stretne až 80 % populácie 05 09 09 INZERCIA
ŽENSKÉ ZDRAVIE

Sila komunity Amazoniek

Rakovina do môjho života vstúpila vo veľmi mladom veku. Mala som 32, môj život začínal byť profesijne konečne zaujímavý a môj partnerský vzťah trval už niekoľko krásnych rokov. Tešila som sa na budúcnosť, ktorá bola v mojich predstavách úplne perfektná.

Keď som si prvýkrát vypočula moju diagnózu, neverila som, že sa to naozaj deje. Veď som mladá, žijem aktívne, starám sa o svoje telo, toto sa mne predsa nemôže stať. Moje predstavy o tom, kto má rakovinu, boli veľmi naivné, kampane ma vždy obchádzali, nezaujímala som sa a bola som voči nim ľahostajná. Nepoznala som žiadny príbeh mladej pacientky, ktorá sa vyliečila a mala plnohodnotný

život. V médiách som sa väčšinou dopočula len o zbierkach na lieky pre pacientov. Tu sa moje znalosti a poznatky končili a tu som bola ja – čerstvo diagnostikovaná a v tom momente najosamelejšia žena na svete. Bola som presvedčená, že som jediná na svete, ktorej bola diagnostikovaná rakovina prsníka čerstvo po tridsiatke.

Začalo sa to časopisom

Pred konzultáciou u chirurga som v čakárni náhodou vzala do rúk ženský časopis. Dlho som čakala a moja hlava sa nevedela upokojiť. Listovala som stránkami rôznych rubrík o zdraví, kráse a móde, keď som sa začítala do rozhovoru s Evkou

B. Evka v článku opisovala našu diagnózu a ako sa s ňou naučila žiť a dole v takej farebnej bublinke bol opis občianskeho združenia Amazonky. Budem úprimná, v prvom momente som si pomyslela, že to bude združenie starších dám, ktoré si spoločne spríjemňujú posledné dni. Ani na chvíľku mi nenapadlo, že by som sa k nim pridala. Ale semienko bolo v mojej hlave zasiate a keď som sa po operácii vrátila z nemocnice domov a predo mnou bola v najbližších dňoch chemoterapia, vyhľadala som si kontakt na Evku, ktorá ma hneď pozvala na kávu. Neformálne, my dve samé. Zrazu som sa spoznala so ženou, ktorá mi dokonale vidí do hlavy, neplače, dokonca sa usmieva a pozýva ma na ďalšie stretnutie viacerých Amazoniek. Pocit, ktorý som mala po stretnutí bol neskutočný, dodnes si pamätám, ako mi Evka vliala nádej, ktorú som za posledné týždne márne hľadala. Podpora od známych bola obrovská, no nevyrovnalo sa to podpore od ženy, ktorá si diagnózou prešla, absolvovala liečbu a teraz sa po rokoch rozhoduje, kam pôjde na dovolenku. Neverila som tomu, a pritom som to videla na vlastné oči.

Dôležitosť komunity

A tak sa pre mňa postupne ešte počas liečby začalo „obdobie Amazoniek“. Spoznala som neskutočné ženy s úžasnými príbehmi, mladšie ako ja, študentky, mamičky, veľké šéfky. Bolo medzi nimi neviditeľné puto, vzácne priateľstvo. Amazonky tvorili silnú komunitu. A to, aká je komunita dôležitá, som pochopila až za ostatné roky. Či sú to členovia a členky pacientskej organizácie, či sú to susedia, čo spoločne zveľaďujú svoje okolie, či sú to kamaráti, čo sa stretávajú raz do mesiaca a každý prinesie svoj hudobný nástroj. Komunita nám dáva pocit, že niekam patríme, že sme malým kúskom celku, ktorý je pre všetkých rovnako dôležitý, že môžeme byť pochopení. Komunita nám pomáha najmä psychicky, čo pri našej diagnóze zohráva veľkú a veľmi dôležitú súčasť liečby, ale aj života po tomto náročnom období. Všetky Amazonky, a to nás je aktuálne vyše 400, vrátane celého predsedníctva, sú pacientky. V našom združení si každá jedna dáma prešla diagnózou, všetky sme na jednej lodi a žiadna otázka nie je ani smiešna, ani nevhodná a odpovedí dostanete hneď niekoľko, lebo tých skúseností je naozaj neúrekom.

Ciele združenia

Po piatich rokoch od diagnózy som prijala miesto predsedníčky s veľkou pokorou. Ani na moment som nezaváhala, lebo viem, že pre každú novodiagnostikovanú pacientku je najväčšia nádej práve to, že spozná iné ženy, ktoré žijú aj dlho po diagnóze. Touto náročnou chorobou je ľahšie prejsť v spoločnosti kamarátok, ktoré vás naozaj pochopia. Sme silná komunita, ktorú všetky spolu budujeme. Organizujeme výlety, kde sa utužujú naše vzťahy, tvoríme rôzne osvetové aktivity, aby sme povedomie o tejto diagnóze šírili čo najviac. Aby bolo novodiagnostikovaných pacientok menej, to je, samozrejme, náš primárny cieľ, ale rovnako dôležité je, aby bolo naše združenie známe. Nech každá žena, ktorá si vypočuje diagnózu rakoviny prsníka, vie, kde nájde podporu a pomoc – medzi nami Amazonkami.

Viac na info-zdravie.sk 2 KOMERČNÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET
PARTNERI KAMPANE
s Po prečítaní, prosíme, recyklujte. Sociálne siete facebook.com/medinfomp ŽENSKÉ ZDRAVIE Project Manager: Dávid Paško Managing Director: Tomáš Haring Head of Production: Klára Fucimanová Graphic Designer: Peter Križan Distribúcia: Plus Jeden Deň , 19. 6. 2023 Mediaplanet Czech s.r.o. Tel.: +420 777 979 560 E-mail: hello-czechrepublic@mediaplanet.com peopleplanethealth_cz FOTO: Adobe Stock
Dominika Kormanová predsedníčka OZ Amazonky
V spolupráci

Najsilnejšie sme SPOLU

Výnimočné ženy prinášajú výnimočné spojenia: pacientska organizácia NIE RAKOVINE predstavuje unikátnu kolekciu na podporu ženského zdravia a boja proti rakovine, ktorá vznikla v spolupráci so značkou športového oblečenia SISTERS. Lebo kým máme jedna druhú, podržíme sa ako sestry a nič nás len tak nezlomí. Fundraisingový projekt, aký tu ešte nebol, spája túžbu pomôcť a chuť žiť a hýbať sa. Hovorí nielen o dôležitosti prevencie, ale aj o ženskej energii a vzájomnej podpore. Spolu sme totiž nezastaviteľné a môžeme povedať NIE rakovine, ale aj ÁNO šťastiu, láske, zážitkom, výzvam. Kolekcia vznikla spojením dvoch farieb: ružovej, ktorá je symbolom prevencie rakoviny prsníka a tyrkysovej, ktorá sprevádza prevenciu krčka maternice. Tvorí ju päť produktov: legíny, cyklistické šortky, cropp top, športová podprsenka a čelenka. Výťažok z predaja kolekcie použijeme na podporu našich pacientskych poradní NIE RAKOVINE, kde vyliečené pacientky poskytujú pomoc ďalším pacientkam, ktoré momentálne bojujú s onkologickou diagnózou. „Fungujeme v piatich slovenských mestách a sme jediní svojho druhu. Poskytujeme nielen osobnú podporu, ale aj telefonickú či online pomoc, pretože pacient pacientovi najlepšie rozumie. Pomáhame ženám v ťažkých chvíľach, kedy musia prejsť neľahkú cestu pacienta, nielen bojovať o svoje zdravie, zorientovať sa v systéme, ale aj udržať chod svojich rodín“, hovorí prezidentka NIE RAKOVINE, Jana Pifflová Španková. Láska k pohybu je predsa láska k životu a svojmu telu! Kúpou tejto kolekcie vyjadrujú zdravé ženy solidaritu s tými, ktoré ochoreli, veď nikdy nemôžeme vedieť, kedy budeme potrebovať pomoc my.

Tina Zlatoš Turnerová – inšpiratívna žena, fitnesstrénerka, volejbalistka a milovníčka pohybu, ktorá napísala viacero kníh o športe a výžive a presne vie, aký je pohyb nesmierne dôle-

#SISTERSSTRONGERTOGETHER

multifaktoriálna záležitosť, preto je dôležité dostať pod kontrolu pravidelný pohyb, zdravé stravovanie, zdravie vzťahov, a, samozrejme, s tým súvisiace duševné aj psychické zdravie. Kampaň, ktorú

Tu nájdete kolekciu športového oblečenia na podporu ženského zdravia a boja proti rakovine.

Výťažok z predaja použijeme na podporu pacientskych poradní NIE RAKOVINE.

Viac info na www.nierakovine.sk

Viac na info-zdravie.sk 3 KOMERČNÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET
INZERCIA
Projekt podporujú aj finalistky MISS SLOVENSKO 2023, v strede prezidentka organizácie NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková.

Ako si môžete zmerať krvný tlak

doma?

Vďaka dostupnej digitálnej technológii máte teraz prístup k rovnakým vysoko presným tlakomerom, aké používajú lekári.

TOP 10 faktov o hypertenzií:

Hypertenzia je jedným z najbežnejších ochorení.

Hypertenzia môže byť asymptomatická.

Vaše doma namerané hodnoty môžu pomôcť lekárovi stanoviť diagnózu, pretože si v pohodlí domova môžete merať krvný tlak opakovane a počas dlhého časového obdobia. Hypertenzia nebolí, necítite, že sa niečo deje, až kým si nezačnete svoj krvný tlak pravidelne monitorovať. Tlakomery sú podobne ako glukomery (prístroje na meranie hladiny cukru v krvi pre ľudí s diabetom) skvelým príkladom digitálnej technológie, ktorá zlepšuje kvalitu našich životov. Tlakomery na domáce použitie môžete kúpiť v lekárňach, výdajniach zdravotníckych pomôcok alebo na internete. Tlakomery sú dnes cenovo už prekvapivo dostupné. Spoločnosť

OMRON, jeden z vedúcich svetových výrobcov zdravotníckych technológií, ponúka širokú škálu tlakomerov, ktoré sa prispôsobujú potrebám rôznych používateľov. Vrátane tých s dlhšími manžetami či funkciou na pripojenie k smartfónu. Tlakomery OMRON majú klinické overenie presnosti, jednoduché ovládanie a ľahko čitateľný displej.

Ak hľadáte spoľahlivý a presný tlakomer, ktorý vám pomôže monitorovať váš krvný tlak doma, tlakomery OMRON môžu byť pre vás tou správnou voľbou.

www.krvnytlak.sk

Môže ovplyvniť ďalšie orgány.

Je hlavným rizikovým faktorom pre srdcové ochorenia. Môže byť v dôsledku genetických faktorov.

Je spojená s nesprávnym životným štýlom.

Môže byť ovplyvnená stresom.

Diagnostika sa robí meraním krvného tlaku pomocou tlakomera.

Dôležitá je pravidelná kontrola krvného tlaku.

Možno ju kontrolovať a riadiť prostredníctvom zmien životného štýlu, stravovania, fyzickej aktivity a liekov pod dohľadom lekára.

Viac na info-zdravie.sk 4 KOMERČNÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET
Partnerom projektu
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. www.krvnytlak.sk INZERCIA FOTO: Adobe Stock

Technológie pomáhajú diabetikom

Senzory na monitorovanie hladiny glukózy v krvi a inzulínové pumpy spolu s užitočnými aplikáciami zjednodušujú život ľuďom s cukrovkou. O tom, aké možnosti im ponúkajú moderné technológie, nám porozprávala odborníčka, MUDr. Martina Merčiaková, MBA.

Čo znamená pojem „kontinuálny monitoring glykémií“, v skratke CGM, a prečo sa o ňom hovorí?

Cukrovka je celoživotné ochorenie. Na jej úspešnú liečbu, hlavne u diabetikov 1. typu, je nutné pravidelné sledovanie hodnôt cukru (glykémií). Veľký pokrok priniesli glukózové senzory, ktoré na rozdiel od glukomerov umožňujú kontinuálny monitoring glykémií (CGM). Senzor meria glykémiu každých 5 minút (288 meraní za 24 hodín). Získame informáciu nielen o glykémii, ale aj o tom, či v najbližšom čase bude stúpať alebo klesať, takzvaný trend. Tieto hodnoty pomôžu pri úpravách inzulínovej liečby v bežných aj špecifických situáciách.

Ako systém CGM funguje, z čoho sa skladá a aký je hlavný rozdiel medzi CGM a FGM?

CGM sa skladá zo senzora, vysielača a prijímača. Senzor zavedený v podkoží meria glykémiu v medzibunkovej tekutine. Tieto údaje sa zbierajú vo vysielači, ktorý ich bezdrôtovo prenáša do zobrazovacieho zariadenia – prijímača. Tým môže byť čítačka, inzulínová pumpa, smartfón. Rozlišujeme CGM a FGM. Pri CGM sa údaje o glykémii prenášajú cez Bluetooth do mobilu alebo inzulínovej pumpy nepretržite 24 hodín. Systém umožňuje nastaviť alarmy, pacient dostane upozornenie pri nízkej či vysokej glykémii. Na rozdiel od CGM, FGM (flash glucose monitoring) meria a uskladňuje údaje o glykémii 8 hodín. Na to, aby sa pacient dozvedel takzvanú okamžitú glykémiu, musí si ju naskenovať prostredníctvom čítačky alebo mobilu s NFC čipom. Prvá generácia FreeStyle Libre nemá alarmy, vyššie generácie ich umožňujú.

FOTO:archívA.IMPORT

Čo ponúka pacientovi inzulínová pumpa s pokročilou hybridnou uzavretou slučkou (AHCL) v spojení s CGM?

Dostupnosť čoraz presnejších senzorov umožnila vývoj inzulínových púmp s HCL. Takáto pumpa na základe údajov z CGM automaticky upravuje dávkovanie inzulínu. Zjednodušene môžeme povedať, že ak senzor predvída zvýšenie glykémie, pumpa automaticky zvýši bazálnu dávku, respektíve dopichne korekčný bolus, ak to nestačí. Naopak, pri predikcii poklesu glykémie bazálnu dávku zníži, prípadne aj vypne dávkovanie inzulínu. Systém nie je plne automatický, pacient musí na pokrytie jedla aplikovať bolus, po zadaní sacharidov však pumpa pomôže navrhnúť jeho dávku.

FOTO:AdobeStock

FOTO:AdobeStock

uzavreté okruhy umožňujú pred plánovaným športovaním zapnúť režim fyzickej aktivity (dočasný cieľ). Pumpa bude upravovať dávkovanie inzulínu tak, aby znížila riziko nízkej hladiny cukru – hypoglykémie počas športovania či po športe.

Akým spôsobom pacient zdieľa dáta z CGM a pumpy so svojím ošetrujúcim lekárom alebo rodinným príslušníkom?

Hodnoty získané z CGM pomôžu pri úpravách inzulínovej liečby v bežných aj špecifických situáciách.

Je inzulínová pumpa s AHCL vhodná aj pre fyzicky aktívnych pacientov?

Inzulínovú pumpu je možné nosiť počas väčšiny športových aktivít. Hybridné

Údaje o glykémii vie mobilná aplikácia odoslať do cloudového úložiska. Tieto údaje sa môžu zdieľať s rodinnými príslušníkmi, zdravotníkmi alebo inými osobami, ktoré chce pacient informovať o svojom zdravotnom stave. Stačí, keď túto možnosť pacient dotyčnému v aplikácii povolí. Aj údaje z pumpy sa dajú prostredníctvom cloudu zdielať s ošetrujúcim lekárom. Na základe týchto údajov vie lekár efektívnejšie riadiť liečbu inzulínovou pumpou, prípadne pomôcť s úpravami aj „na diaľku“.

Viac na info-zdravie.sk 5 KOMERČNÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET
SYSTÉM KONTINUÁLNEHO MONITOROVANIA GLYKÉMIE
Diabetologická ambulancia, Sabinov Certifikovaná ambulancia pre ambulantné nastavenie na liečbu inzulínovou pumpou Partner projektu
MUDr. Martina Merčiaková, MBA
INZERCIA

Emma Tekelyová

Je známa ako modelka, televízna moderátorka a mimoriadne úspešná autorka. Na konte má 20 kníh a DVD pre ženy a niekoľko knižných ocenení. K jej posledným bestsellerom patrí kniha Byťženoujeúžasnév každom veku

Krása a zdravie sú nerozlučné sestry

Emma Tekelyová je známou propagátorkou zdravého životného štýlu, štíhlej línie a pro age. Je za prirodzenú krásu bez umelých vylepšení. Zastáva názor, že ku kráse ženy prispieva najmä to, čo má vnútri. Vnútorná spokojnosť, načúvanie svojmu telu, starostlivosť oň a podporovanie fyzického aj duševného zdravia sú podľa nej kľúčom k ženskej kráse.

Ženské zdravie a prevencia sú dôležité v každom veku. Bohužiaľ, mnoho žien začína s pribúdajúcim vekom prevenciu zanedbávať. Ako k nej pristupujete vy? Systematicky, poctivo až bigotne. Preventívne kontroly mám v kalendári poznačené červenou. Mám to zrejme v DNA. Môj dedo mal liečiteľské schopnosti, žil istý čas v Argentíne, a čo sa tam naučil o telesnej a duševnej harmónii, doma rozprával, keď som bola ešte dieťa. Pil denne pohár červeného vína kvôli resveratrolu a aj pred deväťdesiatkou chodil desaťtisíc krokov denne so slovami, že keď sa prestaneš hýbať, zomrieš. Smiala som sa, ale zapamätala som si, že žiť v súlade so sebou, je to minimum, čo pre seba môžeme urobiť.

V knihe Vek je len číslo ste sa snažili preskúmať slogan „Na veku nezáleží“. Predsa len rôzne ochorenia prichádzajú až s vekom. Objavilo sa aj u vás nejaké?

U mňa sa objavila silná autoimunitná reakcia. Stres a tá ženská mánia všetko stihnúť, všetko zvládnuť. Nevedela som vypnúť. Bola som presvedčená, že pre seba robím veľa užívaním rôznych výživových doplnkov, ale telo nechce jesť pilulky, nechce klimatizovaný život, umelé osvetlenie, chce obyčajné veci, vzduch, pohodu, fyzickú prácu aj ničnerobenie, veci, ktoré som podceňovala. Telo sa logicky bráni, keď je všetko ostatné dôležitejšie a zanedbávame ho. Byť chorý je niekedy zdravé, vďaka chorobe spoznávame cenu zdravia. To povedal už 500 rokov pred naším letopočtom Herakleitos.

Ste známa tým, že si potrpíte na prirodzenú vizáž. Zmenil sa s pribúdajúcim vekom váš pohľad?

Žena vyzerá dobre, keď sa cíti dobre vo svojej koži, nemusí

predstierať, že je mladšia. Čím je prirodzenejšia bez umelého vylepšovania, tým starne krajšie, lebo naše črty zrejú. Krása a zdravie sú dve nerozlučné sestry, potrebujú dobrú telesnú kondíciu a zvnútra láskyplné nastavenie.

Žiaľ, do tváre sa nám vpisuje celý život, a tak výsledok závisí od pomeru pozitívnych a negatívnych impulzov. Preto si večer vždy položím otázku, koľkokrát som sa za deň zasmiala. Moja skúsenosť je, že krása môže kvitnúť v každom veku tak ako láska. Ja mám k tomu ešte svojich pár cvikov tvárovej gymnastiky a 10-tisíc krokov denne.

Ako vnímate tému sociálnych sietí, ich negatívneho vplyvu a tlaku na ženy vyrovnať sa až nereálnemu ideálu krásy?

Sociálne siete mám rada, vďaka nim sme online spojení s celým svetom. A pripadajú mi, naopak, ako pozitívny návod, pretože aktuálny idol nie je umelá bábika, trendom je byť autentická, šťastná, spokojná a plná dobrej energie. Keď napodobňujem nereálne vzory, vyrábam si vnútorný stres a znižujem si sebavedomie. Tam podľa mňa patrí aj „populárna“ sebaláska, keď navonok hlásam, že som úžasná, ale vo vnútri cítim nespokojnosť. Treba sledovať svetové hviezdy, nie influncerky, tie sa nehrajú na nereálne bytosti, sú veľmi prirodzené.

Aký máte vy recept na to, mať sa rada? Čo funguje práve vám?

Cesta k osobnej harmónii je v podstate veľmi prostá: nájsť sa, nájsť svoj pokoj v duši. Musím spomenúť moju starú mamu, ktorá hovorievala: „Existuje svätá trojica šťastia – pokrm, pohyb a potešenie.“ Keď niekto ochorel, vedela presne pomenovať, čo robil zle a prečo mu to „život, zdravie, boh“ vrátili. Nech už hľadám akékoľvek vzorce zdravia, šťastia, života, vždy je na konci zákon harmónie. Zlatá stredná cesta,

vyváženosť, balans, rovnováha, jing a jang – akokoľvek to nazvem. Je to múdrosť, ktorú do tridsiatky neprijímame, lebo v mladosti potrebujeme spoznávať extrémy. Zrozumiteľná sa stáva až neskôr.

Celoživotne podporujete ženy, radíte im a idete im príkladom. Čo ste sa na tejto ceste naučili? Často počúvam, že s pribúdajúcimi rokmi je všetko len horšie a horšie, to odmietam. Vážim si cestu, po ktorej idem a každý rok vítam veselšie ako kedysi. Možno som zažila viac plusov, možno mínusov, toľko vecí som považovala za dôležitých, ale vďaka tomu viem, že nezáleží na tom, koľko čoho mám a čo som stihla, pretože nič z toho naháňania ma neurobí šťastnou, len nespokojnou. Ženy sa vraj do zrkadla pozerajú častejšie ako muži, a to je veľmi veľmi dobre. Negatívne pocity sú zákerné ako hlodajúci červík, ale skôr než sa prejavia vo vnútri ako choroba, vidno ich na tvári.

Máte nejaké tipy pre naše čitateľky, ktoré im pomôžu cítiť sa dobre, lepšie spať alebo nestresovať sa?

My ženy máme výhodu, že zdravému životnému štýlu sme prístupnejšie, pretože sa chceme páčiť, nestarnúť, byť fit. Žijeme tiež dlhšie, takže v tomto nás ženie aj akýsi vnútorný pohon. Sme však zvyknuté všetko dobré aj zlé očakávať od vonkajšieho sveta. Osobne odporúčam sústrediť sa na systematický „samovýskum“ seba. Sledovať, čo mi funguje, čo nie, lebo telo sa vekom mení a menia sa aj jeho potreby. Nie je to samoľúbosť ani hypochondria. Keď spoznám toho svojho vnútorného človeka a sme dobrý tím, nerobím mu už zle a žije sa mi ľahšie aj krajšie.

Viac na info-zdravie.sk 6 KOMERČNÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET
FOTO: Jena Šimková

Zdravý zovňajšok pramení zvnútra

Auromeda je nová značka na slovenskom trhu, zameraná na produkty podporujúce zdravie, krásu a predovšetkým vitalitu ľudí každej vekovej skupiny. Doplnky AUROMEDA predstavujú kombináciu kolagénu, vitamínov a minerálov potrebných na správne využitie kolagénu pre telo a majú pozitívne podporné účinky na rôzne zdravotné problémy.

Čo je kolagén?

Kolagén patrí medzi bielkoviny a je jednou zo základných stavebných bielkovín v našom tele. Jeho účelom je spájanie jednotlivých buniek v tkanivách. V našom tele sa nachádza v istom pomere takmer všade. Naše telo si v úvode života kolagén prirodzene vytvára vo väčších dávkach aj samo, avšak okolo 25. roku života sa jeho produkcia výrazne znižuje. Po 45. roku života je prirodzená produkcia kolagénu v tele veľmi nízka. Práve to je vek, keď mnoho ľudí začína pociťovať prvé výrazné zdravotné ťažkosti, často spojené aj s dlhodobým nedostatkom kolagénu v tele.

Ktoré kolagény by ste čitateľom odporučili?

S blížiacim sa letom, ku ktorému patrí aj kúpanie v bazénoch, jazerách či v mori, by sme mali dbať na zvýšenú starostlivosť o naše močové cesty. Vyzdvihli by sme Collagen Beta, ktorý je navrhnutý predovšetkým pre tých, ktorých často trápia problémy s močovými cestami. V porovnaní s bežný-

mi produktmi na podporu liečby močových ciest, ktoré v balení obsahujú len niekoľko vrecúšok, Auromeda ponúka celomesačnú dávku. Tá je navyše obohatená o kolagén a iné zložky, ktoré regenerujú poškodenú sliznicu močových ciest a vracajú jej prirodzenú obranu pred infekciami. Collagen Beta má brusnicovú príchuť. Obsahuje terapeutickú dávku D-manózy a extraktu z brusníc, ktoré výrazne pomáhajú v boji s infekciami močových ciest. Z aktívnych látok zloženie dopĺňa vitamín C, ktorý je dôležitý antioxidant. Ďalším dobrým pomocníkom pre letné dni plné kúpania sa, grilovania a letnej zábavy môže byť Collagen Gamma značky Auromeda. Extrakt z plodov opuncie figovej stimuluje činnosť obličiek a močového ústrojenstva a pre svoju schopnosť stabilizovať cukor v krvi je vhodný aj pre diabetikov. Collagen Gamma pomáha detoxikovať organizmus, znižovať cholesterol a krvný tlak. Okrem špičkovej kvality morského kolagénu v ňom nájdeme aj vitamín C, zinok, biotín a ďalšie zložky, ktoré prispievajú k dobrému fungovaniu organizmu a celkovej pohode.

ZUZANA KAPOVÁ

Momentálne pôsobiaca aj v Spojených arabských emirátoch, už ako dieťa chcela byť lekárkou. Štúdium na lekárskej fakulte jej síce nebolo súdené, ale podľa vlastných slov to neskôr považovala za životné šťastie. Cestovanie, spoznávanie sveta a záujem o ľudské telo Zuzanu priviedli k práci vo farmaceutických spoločnostiach, kde sledovala fungovanie veľkých spoločností. Podnikanie, vysoké pracovné nasadenie, neustále cestovanie si vyžadovalo veľa energie, a tak sa Zuzana začala viac venovať zdravému životnému štýlu a starostlivosti o seba. Dubaj sa stal jej veľkou inšpiráciou a tam vznikla aj myšlienka vytvoriť novú značku kvalitných výživových doplnkov.

Viac na info-zdravie.sk 7 KOMERČNÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET
Tím Auromeda Partnerom projektu
FOTO: archív Auromeda
majiteľka spoločnosti Auromeda
FOTO: archív Auromeda ADVERTORIAL

Voda ako najvzácnejší poklad – objavte silu liečivej vody v Kúpeľoch Sliač

Takmer v srdci Slovenska pod zemou vyviera liečivá voda jedinečného zloženia. Kúpele Sliač klientom prostredníctvom širokej ponuky procedúr prinášajú jej blahodarné účinky pre telo, ale aj dušu. Liečebné kúpele s viac ako 200-ročnou tradíciou kúpeľných hostí tešia nielen zo zdravotného hľadiska, ale lákajú aj pestrým kultúrno-umeleckým programom.

Kúpele Sliač sú vyhľadávané vďaka mimoriadnym, vedecky podloženým účinkom liečivej minerálnej vody. Výsledkom kúpeľného pobytu je napríklad úľava od bolesti, stimulácia krvného obehu, uvoľnenie svalstva, zmiernenie stresu alebo regulácia krvného tlaku. Liečivá minerálna voda s unikátnym zložením, jedinečným svojho druhu vo svete, má preukázateľné výsledky pri liečbe srdcovo-cievnych, gynekologických a onkologických chorôb, postcovidového syndrómu, chorôb pohybového aparátu a má prevenčnú funkciu. Minerálna voda a žriedlový plyn sa využíva pri kúpeľných procedúrach, medzi ktoré patrí balneoterapia, hydroterapia, tepelná terapia, fyzioterapia alebo aj elektroliečba. Oxid uhličitý, v primeranom množstve, dokáže prebudiť náš organizmus. Naše telo tak nadobúda schopnosť samoliečby. V tomto tkvie tajomstvo Sliačskych kúpeľov, ktoré sú len jedny zo štyroch na svete svojho druhu.

V oáze pokoja a pestrej kultúry Prechádzky v kúpeľnom parku sú účinným doplnkom ideálneho kúpeľného pobytu. Dodávajú telu potrebnú energiu a mysli uvoľnenie. Pestrou pridanou hodnotou kúpeľného pobytu je aj bohatá ponuka kultúry, ktorá vie rovnako okysličiť

návštevu kúpeľov. V letnej sezóne nájdete v Kúpeľoch Sliač pestrú ponuku akcií, pravidelné „tanečné procedúry“, koncerty, divadelné aj hudobné predstavenia.

Kúpele Sliač lákajú k pobytu tých, ktorí si radi užijú spoločenský život uprostred oázy pokoja.

Kúpele Sliač sú otvorené všetkým! Zarezervujte si svoj kúpeľný pobyt a využite zaujímavé letné ponuky. Kúpeľných hostí v Kúpeľoch Sliač toto leto čaká množstvo kultúry, relaxu a chutného jedla. Naši hostia môžu využiť pri rezervácii aj rekreačný poukaz.

Neexperimentujte

Zver te sa do rúk odborníkov

30 000 + 169 + 90 + 32

spokojných klientov kvalifikovaných špecialistov kliník

 Špičková diagnostika so širokou škálou vstupných vyšetrení

 Unikátny výživový systém založený na klinických štúdiách

 Odborne zostavený plán pre úpravu hmotnosti

REZERVUJTE SI

vstupnú konzul táciu

www.nutriadapt.sk

Viac na info-zdravie.sk 8 KOMERČNÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET
programov
INZERCIA
FOTO: Archív K.S.
Partnerom projektu
FOTO: Archív K.S. FOTO: Archív K.S.

Revolúcia v monitoringu

účinnosti liečby pacientov s roztrúsenou sklerózou:

Na diagnostiku už postačí troška krvi HPV: Vírus, s ktorým sa stretne až 80 % populácie a môže spôsobiť rakovinu. Ako ho zachytiť včas?

Čo je roztrúsená skleróza? Na akej úrovni je liečba tohto ochorenia na Slovensku? V čom spočíva revolúcia v monitoringu účinnosti liečby? Na všetky tieto otázky vám dnes odpovie špecialista na roztrúsenú sklerózu, neuroimunológ Norbert Žilka.

Aké klinické prejavy má roztrúsená skleróza (skleróza multiplex)?

Pomerne rozmanité. Môže sa vyskytnúť únava, slabosť, problémy s pohyblivosťou či iné príznaky. Postupujúce ochorenie výrazne ovplyvňuje motoriku pacientov, čo znižuje kvalitu ich života. Hoci na roztrúsenú sklerózu existuje liečba a ochorenie sa v čase spomaľuje a odďaľuje, vitálne funkcie sa, bohužiaľ, zhoršujú.

Aký je jej biologický základ?

Za normálnych okolností je imunitný systém vyškolený tak, aby sa nedotýkal vlastných bielkovín, no pri ochorení dochádza k tomu, že nesprávne rozpozná bielkoviny mozgu ako cudzie a začne proti nim vytvárať protilátky. Dôsledkom je, že začne atakovať daný orgán – v prípade tohto ochorenia ľudský mozog. Môže za to vplyv patogénov, ktoré telo napadnú.

Aký patogén sa najčastejšie spája s rozvojom roztrúsenej sklerózy?

Najčastejšie sa hovorí o herpetických vírusoch, hlavne víruse o Epsteina a Barrovej. Herpetické vírusy majú tendenciu prebudiť sa, keď imunitný systém nie je dostatočne funkčný, a ustupujú do úzadia, keď funguje na plné obrátky.

Ako sa toto ochorenie diagnostikuje?

Existujú klinické prejavy typické pre ochorenie, ktoré identifikuje lekár. Lézie sa doteraz dali identifikovať iba s využitím magnetickej rezonancie. No celkovo sa diagnóza vyskladá z viacerých typov vyšetrení.

Ako sa v súčasnosti na Slovensku lieči roztrúsená skleróza? Je liečba porovnateľná s tou vo svete?

K dispozícii je, našťastie, pomerne veľa liekov. Väčšina z nich patrí do kategórie biologickej liečby, ale máme aj iné lieky na blokovanie imunitnej odpovede v organizme. K dispozícii je kompletná paleta terapeutík. Všetky novinky k nám prichádzajú včas. Je to hlavne vďaka veľmi dobre organizovanej sieti 13 centier pre roztrúsenú sklerózu, s ktorými sa výborne spolupracuje.

Ako zisťujete účinnosť nastavenej liečby?

Revolučný je jednoduchý spôsob stanovenia tzv. neurofilamentov v krvi, čím sa zisťuje účinnosť liečby. Doposiaľ musel pacient s roztrúsenou sklerózou opakovane chodiť na magnetickú rezonanciu, čo predstavuje značný diskomfort. No teraz by stačilo, aby prišiel k doktorovi, ktorý by mu odobral relatívne malý objem krvi. Takýmto spôsobom zjednodušujeme liečbu a zlacňujeme systém, lebo magnetická rezonancia je vždy nákladnejšia ako vyšetrenie spojené s odberom krvi. Navyše tento jednoduchý odber krvi v  neurologickej ambulancii nezaťažuje pacienta rádioaktívnou kontrastnou látkou, ktorá môže spôsobovať mnoho nežiaducich účinkov. Momentálne už prvé desiatky pacientov môžu absolvovať túto krvnú analýzu, no zatiaľ je schválená len jednou slovenskou zdravotnou poisťovňou (ZP Union).

Čo všetko vplýva na zhoršenie stavu roztrúsenej sklerózy?

Významný rizikový faktor je napríklad nezdravý životný štýl, strava, fajčenie či obezita. Čím viac rizikových faktorov pre organizmus, tým väčšie je riziko, že sa objaví nejaké autoimunitné ochorenie.

Rakovina krčka maternice je druhé najčastejšie vyskytujúce sa onkologické ochorenie u žien do 45 rokov a spôsobuje ho práve HPV vírus, s ktorým sa stretne takmer každý z nás. Zistiť, či ste jeho nositeľkou, vám môže zachrániť život.

O HPV v skratke Do kontaktu s HPV, alias ľudským papiloma vírusom, sa počas svojho života dostane až 80 % ľudí. Vo väčšine prípadov sa o HPV postará silný imunitný systém, ktorý sa vírusu zbaví a človek sa tak nedostane do život ohrozujúceho stavu. Čo však tie ostatné prípady? HPV vírus môže spôsobiť rakovinu krčka maternice, ktorá je na Slovensku ročne diagnostikovaná až 600 ženám a, bohužiaľ, 200 z nich tomuto ochoreniu podľahne. Preto je veľmi dôležité, aby ženy mali prehľad o tom, či sú alebo nie sú nositeľkami HPV vírusu a ak áno, tak akého typu, keďže len niektoré z nich sú vysokorizikové.

Ako sa HPV dostane do tela a kedy sa stáva nebezpečným?

Kvapôčkovou infekciou, špinavými rukami či predmetmi sa HPV nešíri. Na prenos tohto vírusu z tela do tela je potrebný tesný dotyk slizníc alebo pokožky, pričom musí byť narušená integrita kože či sliznice, teda musia byť na nich drobné ranky, cez ktoré vírus vstúpi do tela. Po nakazení sa náš imunitný systém s HPV vírusom väčšinou vyrovná sám, a to najmä v mladšom veku. Stačí sa vyhýbať stresu, nefajčiť a celkovo podporovať svoju imunitu. No to sa nám nie vždy podarí, preto sa pri vysokorizikových HPV vírusoch stáva, že ak v organizme pretrvávajú dlhšie ako 6 mesiacov, zvyšuje sa riziko bunkových zmien, ktoré sa v priebehu rokov môžu rozvinúť až do onkologického ochorenia.

Prečo by ste sa mali testovať?

Keďže ženy vo vyššom veku sú náchylnejšie na vznik trvalej infekcie HPV s rizikom vzniku rakoviny, odporúča sa všetkým dámam nad 30 rokov chodiť nielen na pravidelné gyneko -

logické prehliadky, ale aj na špeciálne skríningové testy. Tie z jednoduchého steru krčka maternice presne určia prítomnosť vírusu HPV a taktiež stanovia mieru ohrozenia rakovinou. Takéto zistenie pomôže tiež gynekológovi, aby určil ďalšie kroky v liečbe či prevencii voči tomuto vírusu.

Test v pohodlí domova

Aj keď je všeobecne známe, že ženy by mali chodiť na pravidelnú gynekologickú prehliadku aspoň raz ročne, na Slovensku to dodržiava len malé percento žien. Dôvody sú rôzne, ako napríklad hanblivosť, nedostatok času, vzdialenosť ambulancie, alebo domnienka, že po menopauze už na prehliadky chodiť netreba. Rakovina krčka maternice sa vyvíja 10 až 15 rokov, a práve pravidelná kontrola môže odhaliť prvé bunkové zmeny na krčku maternice skôr, než bude príliš neskoro. Aj preto vznikla platforma www.meditesty.sk, ktorá pomáha búrať spomínané bariéry. Z pohodlia domova si žena sama a jednoducho vykoná ster z krčka maternice a sliznice pošvy, pošle ho do laboratória a do 10 dní dostane výsledky, ktoré si môže anonymne pozrieť na webe. Podľa toho, aký typ testovacej služby ste si si zakúpili, nájdete vo výsledkoch informácie o tom, či máte niektoré zo 14 vysokorizikových genotypov HPV, alebo zistíte, ktoré konkrétne genotypy to sú. V prípade pozitívneho výsledku by ste mali bezodkladne navštíviť svojho gynekológa, ktorý vám nasadí vhodnú liečbu.

Nenechajte nič na náhodu a otestujte sa na prítomnosť HPV vírusu z pohodlia domova. Samoodberové testy Evalyn®️Brush si môžete objednať na stránke meditesty.sk.

Viac na info-zdravie.sk 9 KOMERČNÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET
Partnerom projektu FOTO: Adobe Stock
Norbert Žilka neuroimunológ, riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV a vedecký riaditeľ biotechnickej firmy AXON

Jedno rozhodnutie, o ktorom som netušila, že mi zmení život

zrelý vek

akýkoľvek

nedobrovoľný únik moču, u žien.

Volám sa Tereza a mám 22 rokov. Hoci moje detstvo sprevádzal šport, nikdy som nebola štíhla, ale skôr zavalitá. Po nástupe do školy mi na šport veľa času nezostávalo. Prestala som sa hýbať a kilá sa na mňa začali priam lepiť. Už sa asi nedalo hovoriť o zavalitosti, bola som naozaj plnoštíhla (ak nechcem použiť slovo tučná). Lekár ma upozorňoval na vysoký tlak a pri najmenšom pohybe som sa potila a zadýchala. Ani tento stav ma však ku zmene nedonútil.

mechúr je súbor

Na fotkách som si pripadala veľká

HYPERAKTÍVNEHO MOČOVÉHO

MECHÚRA = OAB

Máte časté nutkanie na močenie?

Budíte sa v noci s nutkaním na močenie?

Máte niekedy neželaný únik moču?

Tu nájdete dôležité informácie, ktoré by ste mali vedieť…

MÝTY FAKTY

Zlom prišiel až na jednej oslave, keď sme sa hromadne fotili. Prezerala som si fotografie a zrazu som vymazávala jednu za druhou. Na všetkých som si pripadala oproti ostatným veľká. Zdalo sa mi, že mám opuchnutú tvár, že ma zle odfotili. Vtedy sa to stalo. Vybavujem si ten okamih, akoby niekto v mojom mozgu urobil cvak. Vedela som, že sama to nedokážem. Napísala som mame, že som sa rozhodla so sebou niečo robiť a svoju hmotnosť riešiť. Mama ma podporila okamžite, hoci som od nej nikdy nepočula, že by som mala schudnúť alebo že sa jej nepáčim. Mamy nás jednoducho milujú také, aké sme.

MUDr. TOMÁŠ DANYS, PhD.,MPH gynekológ a pôrodník, urogynekológ GYNDANYS s.r.o. Ambulancia gynekologickej urológie, gynekologická a pôrodnícka ambulancia www.gyndanys.sk

HYPERAKTÍVNY MOČOVÝ MECHÚR

PRÍPRAVA zrelý vek

Orgány obalené tukom a výsledky v červených číslach Na internete som našla kliniku NUTRIADAPT a ich test metabolizmu. Povedal mi, ako spaľujem tuky, čomu sa pri chudnutí vyhnúť a čo podporiť. Výsledky boli zdrvujúce. Metabolický vek

alebo operačná liečba. Zmena životného štýlu predstavuje úpravu pitného režimu, príjem tekutín má 1,8 – 2,2 l/deň s pravidelným rozložením počas dňa, 1 – 3 hod. spaním už nepiť, vynechanie dráždivých nápojov (sýtené a kolové nápoje, kofeín, pivo, alkohol) a pot(koreniny, citrusové plody, paradajky, melóny), zníženie hmotu obéznych pacientok, ukonfajčenia, dbanie o pravidelné vyprázdňovanie stolice.

akýkoľvek nedobrovoľný únik moču, u žien.

Hyperaktívny močový mechúr riešia len seniori a rodičky.

Hyperaktívny močový mechúr – malý alebo veľký problém?

Na ceste k udržaniu celkového zdravia a pohody sa ženy stretávajú s rôznymi výzvami. Jednou z tých málo komunikovaných je hyperaktívny močový mechúr. Tento problém významne ovplyvňuje kvalitu života ženy, spôsobuje nám rozpaky, úzkosť a obmedzenia v každodenných aktivitách.

U starších ľudí často stretávame

s neopodstatneným

bagatelizovaním

tohto zdravotného problému.

Posilňovanie panvového dna

Vhodný je tzv. tréning močového mechúra – močenie v pravidelných intervaloch aj bez pocitu na močes tým, že tieto intervaly postuppredlžujeme. Odporúča sa aj cvi­

čenie svalov panvového dna, ideálne v spolupráci s rehabilitačným pracovníkom. V ťažších prípadoch lekár môže predpísať tabletkovú liečbu, vždy je nevyhnutné brať do úvahy všetky ochorenia pacientky, možné nežiaduce účinky a interakcie s ďalšími liekmi, ktoré pacientka užíva. Špecialista môže odporučiť aj moderné preparáty, ktoré stačí užívať jedenkrát denne, majú minimum nežiaducich účinkov a účinnosť večšiu než 65 %. V niektorých prípadoch je možné operačné riešenie, u starších pacientok je však nutné zvážiť najmä celkový zdravotný stav a riziká operácie.

Nepodceňujte ochorenie!

44 rokov, orgány obalené tukom a všetky výsledky v červených číslach. Vážila som vtedy 95 kg. Riadila som sa nameranými výsledkami a zrazu to išlo. Jedla som oveľa väčšie porcie ako predtým a napriek tomu som nemala pocit plnosti a ťažkosti, ktorý som predtým mávala. Chudnúť bola radosť. Dostať sa z veľkosti 44 na veľkosť 36-38 je neopísateľné. Zrazu máte v obchode na výber, všetko vám pristane. Zdvihne sa vám sebavedomie, cítite sa skvele. Pohyb už nie je prekážkou, nezadýchavate sa, všetko je jednoduchšie, tlak je v poriadku. Som šťastná, nikdy by som neverila, že to dokážem. Nevedela by som, ako začať. Je to krásny pocit, keď vás stretávajú známi a neveria vlastným očiam. Najviac ma pobavili dvaja páni na benzínovej pumpe v mojom meste, keď mi povedali: „Vy ste sa nám nejako zmenšili.“ To vám vykúzli úsmev na perách, a to je najdôležitejšie. A tým, ktorí váhajú nad premenou, radím: Na nič nečakajte, nedbajte na zlé rady okolia a nezmyselné diéty. Pusťte sa do toho!

25 % opýtaných respondentov s OAB bolo diagnostikovaných do veku 34 rokov.

SYNDRÓM HYPERAKTÍVNEHO MOČOVÉHO

MÔŽETE KOMPLETNE

86% respondentov malo príznaky niekoľkokrát denne.

Hyperaktívny močový mechúr, známy aj ako OAB syndróm, označuje stav, pri ktorom sa svaly močového mechúra nedobrovoľne sťahujú, čo vedie k častej a naliehavej potrebe močiť. Napriek tomu, že OAB je ochorenie, o ktorom širšia verejnosť veľa nevie a ešte menej hovorí, patrí medzi 10 najčastejších zdravotných problémov. Jeho príznaky v súčasnosti postihujú až 16 % dospelej populácie. Presné príčiny OAB sa môžu líšiť, môžu za nimi byť hormonálne zmeny, infekcie močových ciest, neurologické stavy alebo užívanie niektorých liekov. Keďže ide o intímnu záležitosť, väčšina žien sa o problémoch s OAB hanbí rozprávať, podceňuje, prípadne zatajuje príznaky a odďaľuje návštevu lekára. To však môže priniesť ďalšie zdravotné komplikácie a predĺženie liečby. Hyperaktívny močový mechúr by nemal definovať ani obmedzovať život žiadnej ženy. Ak pociťujete pretrvávajúce príznaky OAB, ktoré zasahujú do vášho každodenného života, je dôležité poradiť sa s vaším lekárom. Včasným vyhľadaním odbornej pomoci, nastavením správnej liečby, úpravou životného štýlu a posilňovaním svalov panvového dna môžeme znova získať kontrolu nad svojím močovým mechúrom a zlepšiť kvalitu svojho života.

alebo operačná liečba. Zmena životného štýlu predstavuje úpravu pitného režimu, príjem tekutín má

MUDr. TOMÁŠ DANYS, PhD.,MPH gynekológ a pôrodník, urogynekológ GYNDANYS s.r.o. Ambulancia gynekologickej urológie, gynekologická a pôrodnícka ambulancia www.gyndanys.sk

Súčasťou starostlivosti je aj používanie zdravotných pomôcok pre inkontinentné (vložky, plienky, nohavičky), menštruačné vložky sú pre tento účel absolútne nevhodné. U starších ľudí sa často stretávame s neopodstatneným bagatelizovaním tohto zdravotného problému. Diagnostický aj terapeutický postup je potrebné individualizovať. Vyliečenie, prípadne zlepšenie močovej inkontinencie znamená pre pacientky a pacientov podstatné zlepšenie kvality života a väčšinou aj ich návrat do spoločnosti.

čenie svalov panvového dna, ideálne v spolupráci s rehabilitačným pracovníkom. V ťažších prípadoch lekár

MECHÚRA = OAB

Máte časté nutkanie na močenie?

66% respondentov hovorí, že sa jedná o každodenné narušenie.

Budíte sa v noci s nutkaním na močenie?

32% týchto respondentov hlásilo príznaky 6- až 8-krát denne.

12% malo príznaky aspoň raz za hodinu!

Máte niekedy neželaný únik moču?

Tu nájdete dôležité informácie, ktoré by ste mali vedieť…

OAB OVPLYVŇUJE

AJ PSYCHIKU ČLOVEKA

MÝTY FAKTY

85 % respondentov uvádza, že sú mierne az extrémne frustrovaní.

Hyperaktívny močový mechúr riešia len seniori a rodičky.

81 % respondentov uvádza, že sa hanbí za svoje ochorenie.

25 % opýtaných respondentov s OAB bolo diagnostikovaných do veku 34 rokov.

MYSLITE NA TO, ŽE:

Syndróm OAB je liečiteľný, ale je potrebné vyhľadať lekára!

Viac na info-zdravie.sk 10 KOMERČNÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET
Partnerom projektu
TEREZA ILLEŠOVÁ
FOTO:archívNutriadapt
-28 KILOGRAMOV
Ing. Adriana Pobehová predsedníčka OZ InkoFórum V spolupráci s INFO-ZDRAVIE.SK 7
mechúr je súbor patria urgencie, nutkavú potrebu priebehu dňa alebo viackrát únik moču.
respondentov malo
respondentov hovorí, MÔŽETE KOMPLETNE ZMENIŤ SVOJ ŽIVOT
86%
66%
PRÍPRAVA
patria urgencie, nutkavú potrebu priebehu dňa alebo viackrát únik moču.
ZMENIŤ SVOJ ŽIVOT
* OAB – overactive bladder – hyperaktívny močový mechúr Prieskum bol uskutočnený na 100 respondentoch so syndrómom hyperkaktívneho močového
mechúra.
ZDROJ: Príprava na zrelý vek, Mediaplanet
Viac na info-zdravie.sk 11 KOMERČNÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET #PRESKOČ TO TAM DOLE? ČO SA DEJE Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov lieku a poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom. Canesten GYN Kombi je liek obsahujúci tabletu na vaginálne použitie a krém na vonkajšie použitie. Obsahujú liečivo klotrimazol. Pozorne si prečítajte návod na použitie. Canesbalance (vaginálna guľôčka) je zdravotnícka pomôcka. CH-20230526-43 #PRESKOČ TO TAM DOLE? ČO SA DEJE VAGINÁLNY DISKOMFORT * • VODNATÝ VÝTOK • NEPRÍJEMNÝ ZÁPACH Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov lieku a poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom. Canesten GYN Kombi je liek obsahujúci tabletu na vaginálne použitie a krém na vonkajšie použitie. Obsahujú liečivo klotrimazol. Pozorne si prečítajte návod na použitie. Canesbalance (vaginálna guľôčka) je zdravotnícka pomôcka. CH-20230526-43 * V dôsledku bakteriálnej vaginózy CANESBALANCE® VAGINÁLNA KVASINKOVÁ INFEKCIA • SVRBENIE V INTÍMNYCH PARTIÁCH • BELAVÝ VÝTOK PODOBNÝ TVAROHU CANESTEN® GYN INZERCIA Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov lieku a poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom. Canesten GYN Kombi je liek obsahujúci tabletu na vaginálne použitie a krém na vonkajšie použitie. Obsahujú liečivo klotrimazol. Pozorne si prečítajte návod na použitie. Canesbalance (vaginálna guľôčka) je zdravotnícka pomôcka. CH-20230526-43

Prevencia a liečba lézií spôsobená HPV víruso m

Na Slovensku máme približne 2,33 milióna žien vo veku 15 a viac rokov, ktoré sú ohrozené infekciou. Klinickú rakovinu diagnostikujeme u približne 600 žien ročne. 200 Sloveniek každoročne tomuto ochoreniu podľahne.

O HPV v skratke

HPV je veľmi bežný vírus, ktorý sa z človeka na človeka prenáša kožou alebo pohlavným kontaktom. Riziko, že sa ním žena nakazí hrozí už po prvom pohlavnom styku a trvá počas celého jej aktívneho sexuálneho života. Našťastie sa s ním imunitný systém môže vysporiadať aj sám.

Až 90 % HPV-indukovaných lézií spontánne ustúpi do 2 rokov, no v niektorých prípadoch sa môžu rozvinúť.

V tom lepšom prípade „len” do formy bradavíc. V tom horšom do rakoviny, a to predovšetkým krčka maternice. Klinická rakovina v spojitosti s HPV je na Slovensku diagnostikovaná približne 600 ženám ročne a až 200 z nich každoročne tomuto ochoreniu podľahne.

Nie je HPV ako HPV

HPV vírusy delíme do dvoch základných skupín podľa toho, aká veľká je pravdepodobnosť, že sú rakovinotvorné. Medzi tie vysokorizikové patria nálezy HPV16, 18 a ďalších 12 typov HPV. Nízkorizikové sú zase HPV6, 11, 40, 42 a 43 a spôsobujú „len” genitálne bradavice či laryngeálnepapilómy. Na to, ako dlho sa vaše telo s vírusom HPV vysporiada a aká veľká je jeho schopnosť kolonizovať bunky krčka maternice, majú vplyv 4 hlavné faktory: vírusový genotyp,

prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc. prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a UNB, Nemocnica sv. Cyrila a Metoda, hlavný odborník MZ SR pre gynekológiu a pôrodníctvo

V súčasnosti nám ročne zbytočne zomiera až 200 žien. Rakovinu dokážeme diagnostikovať ešte v bunkovom „predrakovinovom“ štádiu. Vtedy ochorenie vieme veľmi úspešne a neinvazívne liečiť. Výbornou liečebnou stratégiou je zásah na úrovni imunitného systému, epitelu krčka maternice a rovnováhy vaginálnej mikrobioty. Takáto stratégia pomáha odbúravať HPV a znížiť riziko postupu infekcie HPV do rakoviny.

stav vašej imunity, rovnováha vášho vaginálneho prostredia a histologická štruktúra vonkajšej časti krčka maternice. Niektoré z nich viete ovplyvniť tak, aby sa šanca na vznik rakoviny znížila na minimum. Ako na to?

Nedajte rakovine šancu HPV je jediný rakovinotvorný vírus, proti ktorému existuje účinná prevencia. Základom je pravidelne podstupovať gynekologické prehliadky a kvalitné cytologické vyšetrenia. Vďaka tomu je možné rakovinu diagnostikovať ešte v bunkovom predrakovinovom štádiu, čo znamená, že ochorenie je stále možné veľmi úspešne a neinvazívne liečiť. Čo teda robiť, ak vám bol diagnostikovaný HPV vírus? V prvom rade je dôležité posilniť si imunitu tak, aby telo bolo schopné bojovať s HPV vírusom samo. V prípade, že vám našli na krčku maternice aj lézie nízkeho stupňa závažnosti, pravdepodobne bude váš stav len monitorovaný, no stále môžete urobiť niečo preto, aby sa nezhoršoval a vy ste s napätím nečakali na ďalšie dobré alebo zlé výsledky.

ISIDE HPV: Radšej preventívne ako neskoro Tým správnym krokom je urobiť zásah na úrovni epitelu krčka maternice a rovnováhy vaginálnej mikrobioty. Na-

pomôžete tak odbúraniu HPV a znížite riziko vzniku rakoviny. Skvelou novinkou v rámci tejto stratégie je produkt ISIDE HPV, ktorý vytvára ochranný vnútrovaginálny film, zlepšuje hojenie lézií, zabraňuje riziku prieniku a integrácií HPV vírusu a podporuje opätovnú epitelizáciu krčka maternice. ISIDE HPV však dokáže pomôcť aj vtedy, ak vám boli diagnostikované zmeny na transformačnej zóne krčka maternice, prípadne po konizácii, keďže aj po tomtozákroku nemáte istotu, že sa HPV a predrakovinové zmeny na bunkách nevrátia. Dokázala to aj štúdia*, ktorá vyhodnotila, že po 3 mesiacoch užívania ISIDE HPV mali ženy s histologickou diagnózou CIN1 viditeľne lepšie výsledky kolposkopického obrazu. A to už stojí za to!

Či už chcete pomôcť telu vyrovnať sa s HPV vírusom, léziami, alebo len predísť nešťastnému onkologickému scenáru, ISIDE HPV je tou správnou voľbou pre všetkyuvedomelé ženy, ktorým záleží na ich zdraví. Viac o tomto produkte zistíte na www.sanomed.sk

*Odkazy na štúdie sú k dispozícii na vyžiadanie

Viac na info-zdravie.sk 12 KOMERČNÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET
INZERCIA ADVERTORIAL

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.