__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

ŠPECIALIZOVANÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET

Viac na www.info-zdravie.sk

Ústna dutina a trávenie

Martina Horňáková alias

Moma

Diabetes ma naozaj učí disciplíne, ale berie si za to aj vysokú daň

03

Príznaky diabetickej gastroparézy

05

Diagnostika nesprávneho postavenia zubov, čeľuste a sánky

08

Črevné ochorenia s nejasnou príčinou

INZERCIA

Každý deň portál Lekari.sk informuje a poskytuje odbornej i laickej verejnosti nové správy z oblasti zdravia.

Na webe Lekari.sk môžete nájsť pracovné ponuky, denné správy, ale i prezentácie lekárskych ambulancií, kliník či zdravotných firiem.

KDE INDE BY MALI BYŤ LEKÁRI, AK NIE NA LEKARI.SK?


2

Viac na info-zdravie.sk

ŠPECIALIZOVANÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET

Ako spolu súvisia zuby a trávenie?

Veľmi úzko Zuby a trávenie sú najdiskutovanejšou témou každodenného života. „Umyl si si už zuby?“ – „Čo budeme dnes jesť?“ – „Nie je to jedlo príliš ťažké pre moje trávenie?“ Tieto otázky pozná každý z nás, no nie vždy im prikladáme potrebnú dôležitosť.

K

Veronika Ivančíková

predsedníčka Slovak Crohn Club

Sledujte nás

eď sa však dostaneme do nepríjemnej zdravotnej situácie spojenej s návštevou lekára, ktorý sa snaží pomôcť a zlepšiť stav našich zubov alebo trávenia, začne nám blikať kontrolka, že sme asi niečo nerobili správne. Vieme spoločne priložiť ruku k dielu a edukovať svoju rodinu, priateľov a verejnosť? Určite áno, aj touto kampaňou vieme spolu hovoriť o správnom postupe nielen pri ošetrovaní zubov, ale aj pri starostlivosti o trávenie. Keď ma organizátori tejto kampane oslovili na spoluprácu o šírení povedomia a edukácie verejnosti o dôležitosti našich zubov a trávenia, neváhala som ani minútu. Ako pacientka, ktorá sa už vyše 10 rokov učí žiť s diagnózou ulcerózna kolitída, som si spomenula na „život pred ochorením“ a uvedomila si, že som nemala dostatok informácií a zároveň som im neprikladala takú dôležitosť. Dnes viem, že to bolo potrebné. Experimentovala som s rôznymi diétami

facebook.com/medinfomp

ako väčšina tínedžerov a výsledok spôsobil viac škody ako osohu. Ako predsedníčka pacientskej organizácie „Slovak Crohn Club“ sa snažím vzdelávať 15-tisíc pacientov na Slovensku, pretože bez dostatočných informácií a edukácie nie je možné plnohodnotne žiť, keď ste IBD pacient. IBD je anglická skratka z názvu „Inflammatory Bowel Disease“, čo znamená nešpecifické zápalové ochorenie čriev, a týmto ochorením trpí čoraz vyšší počet mladých ľudí. Ani samotní lekári však nevedia zodpovedať základnú otázku, z čoho vzniká IBD? Samozrejme, medicína ide každým dňom vpred, a preto sa táto otázka dá zodpovedať aspoň čiastočne, no stále nie jednoznačne. Jednou z príčin vzniku IBD je aj nesprávna životospráva a s tým súvisiace trávenie. Preto je na mieste venovať tejto téme stále viac a viac času a priestoru ešte dávno predtým, ako navštívime lekára. Práve pripravené články lekárov a odborníkov, ktorí sa vám prihovoria aj touto kampaňou, vám pomôžu

IBD – Inflammatory Bowel Disease – je nešpecifické zápalové ochorenie čriev. Týmto ochorením trpí čoraz vyšší počet mladých ľudí. zodpovedať zásadné otázky nielen o zuboch a trávení. Touto kampaňou chceme priblížiť verejnosti dôležitosť zdravého životného štýlu, posilnenie imunity a starostlivosti o svoje zuby a trávenie. Verím, že každým prečítaním, zdieľaním a šírením tohto odkazu prispejeme k vzdelanej a zdravej verejnosti. O to viac v čase, keď k nám prišiel vírus a učí nás, že zvýšená starostlivosť o fyzické a psychické zdravie nám zvýši imunitu a zlepší kvalitu života.

Mediaplanet_czsk

Recyklujte, prosím

ÚSTNA DUTINA A TRÁVENIE, 18.03.2021, Project Manager: Mária Lujza Minarovičová, Business Developer: Natália Gašparová, Content & Production Manager: Klára Fucimanová, Graphic Design: SOFT DESIGN, s.r.o., Zodpovedný za tlač: Tlačiareň Petit Press, a.s. Kontakt: Mediaplanet Czech s.r.o. Tel.: +420 228 803 320 E-mail: hello-czechrepublic@mediaplanet.com Vydavateľstvo nezodpovedá za obsah inzercie a PR článkov.


ŠPECIALIZOVANÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET

Viac na info-zdravie.sk

3

Dlhotrvajúca gastroparéza vedie k zhoršenej kvalite života

MUDr. Jozef Lacka, PhD., MBA

diabetológ Diabetologická ambulanica, Trnava

Čo je to diabetická gastroparéza, čo ju spôsobuje a ako sa prejavuje? Diabetická gastroparéza je oneskorené vyprázdňovanie tekutého aj pevného žalúdočného obsahu pri neprítomnosti prekážky v tráviacom trakte. Typickými prejavmi je ochabnutie, zníženie pružnosti svalstva žalúdka. Preto sa vyskytujú zvyšky potravy v žalúdku ráno po nočnom hladovaní. Ďalšími príznakmi sú pocit na zvracanie, vracanie nestrávených zvyškov potravy, ranné alebo nočné vracanie nestrávenej potravy, nafukovanie, pocit sýtosti krátko po najedení a nechutenstvo. Môže sa vytvoriť aj žalúdočný kameň. Ťažkosti môžu byť trvalé, ale aj striedané s bezpríznakovým obdobím trvajúcim dni alebo roky. Komplikácia sa spája s nedobre kontrolovanou cukrovkou. Hladká svalovina steny žalúdka nie je poškodená, ale nie je schopná reagovať na normálne podnety. Je to prejav poškodenia drobných nervových vlákien. Aký má pacient prospech z liečby diabetickej gastroparézy? Cieľom liečby je zmiernenie ťažkostí a zlepšenie kvality života pacientov. Významné zlepšenie príznakov sa dosahuje správnym výberom potravín. Od liekov sa očakáva úprava pohyblivosti žalúdka, rýchlosti vyprázdňovania, žalúdočného rytmu a vymiznutia tráviacich ťažkostí. Základom liečby je však optimálna kontrola cukrovky. Aká je prevalencia ochorenia na Slovensku? Medzinárodné údaje uvádzajú, že

gastroparéza je častejšia u pacientov s cukrovkou 1. typu. Výskyt sa odhaduje na 5,2 % u pacientov s diabetom 1. typu a 1 % u pacientov s diabetom 2. typu. Oneskoré vyprázdňovanie žalúdka sa zisťuje u 30 – 50 % pacientov. Čo sa stane, keď je ochorenie ignorované? Dlhotrvajúca gastroparéza vedie k zhoršenej kvalite života, častejším výskytom hypoglykémie a nakoniec môže skončiť až v podvýžive. Pre chorých s malnutríciou (strata nad 5 % hmotnosti počas 3 mesiacov) nie je príjem živín ústami dostatočný. Vtedy sa zavedie sonda až do čreva, čím sa obchádza nefunkčný žalúdok. Podávanie živín pomocou infúzií môže byť len krátkodobé, preto sú potrebné operačné riešenia. Operačné odstránenie nefunkčnej časti žalúdka je spojená s vysokým rizikom zápalových komplikácií a ďalšieho zhoršenia stavu. Niekedy sa musí pristúpiť až vývodu čreva na brušnú stenu. Diabetická gastroparéza stále patrí medzi choroby terapeuticky nevďačné. Napriek pokrokom v poznaní vyvolávajúcich príčin ju nevieme úplne vyliečiť. Liečba však zmierňuje príznaky. Základom liečby je zlepšenie kontroly cukrovky a pravidelné užívanie liekov, ktoré predpísal lekár. Akým jedlám sa treba vyhýbať? Odporúča sa stravu rozdeliť do 6 až 8 denných jedál. Chorým odporúčame jedlo dobre hrýzť a veľa zapíjať. Vyprázňovanie žalúdka môže zlepšiť mierna fyzická záťaž (prechádzka) po jedle. Treba sa vyhýbať potravinám, ktoré sú kore-

nené, kyslé a mastné, pretože môžu zhoršiť príznaky. Tuky spomaľujú vyprázdňovanie žalúdka. Pocit nafúknutia zhoršujú aj sýtené nápoje. Pohyblivosť žalúdka môže znížiť fajčenie a konzumácia alkoholu. Treba sa vyhnúť celozrnným výrobkom, fazuliam a strukovinám, pretože majú vysoký obsah vlákniny. Najčastejšie odporúčané stravovacie plány obsahujú nízky obsah tuku, vlákniny a zvyškov, aby sa znížila záťaž pri trávení.

PRÍZNAKY DIABETICKEJ GASTROPARÉZY vracanie nestrávenej potravy nafukovanie

zvracanie

podvýživa

pálenie záhy

nechutenstvo pocit sýtosti krátko po najedení

znížená chuť jesť


4

Viac na info-zdravie.sk

ŠPECIALIZOVANÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET

SIBO nie je žiadny „moderný“ výmysel Ste stále nafúknutý, trpíte zvýšenou plynatosťou, bolesťami brucha, hnačkou alebo zlým trávení? Jednou z príčin môžu byť aj premnožené baktérie v tenkom čreve. Hovoríme tomu aj SIBO – small intestinal bacterial overgrowth – syndróm bakteriálneho prerastania.

N

áš tráviaci systém má množstvo baktérií, ako aj prospešných baktérií, bez ktorých by sme nemohli existovať. Môže sa však stať, že sa premnožia a nastane problém.

STERILNÉ PROSTREDIE V NAŠOM TELE doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH

gastroenterológ www.kuzela.sk

V ľudskom tele sa za normálne považuje sterilné prostredie v hornej časti tráviaceho traktu. Vieme, že v tejto časti traktu sa nachádza aj malé množstvo rôznych baktérií, ktoré žijú v symbióze spolu s nami. Tento vzťah je pre náš život nesmierne dôležitý. Baktérie potrebujeme pre normálne fungovanie základných tráviacich procesov, potrebuje ich naša imunita a podieľajú sa aj na vývine čreva. Tie baktérie, ktoré sa nachádzajú v hornej časti tráviaceho traktu, sú väčšinou laktobacily, enterokoky, orálne streptokoky a iné.

KEDY NASTÁVA PROBLÉM? Kedy prospešné baktérie začnú predstavovať problém a ako sa z nich stanú nevhodné? Sú to procesy, ktoré narušia prirodzenú rovnováhu v tele a môžu tak spôsobiť vznik SIBO, pri ktorom dochádza buď k zvýšeniu počtu baktérií nachádzajúcich sa v tenkom čreve, alebo sa v tenkom čreve začnú vyskytovať abnormálne baktérie, ktoré tam nepatria. Výskyt baktérií v častiach tráviaceho traktu závisí od rôznych faktorov, naprí-

klad hybnosti, pH a využiteľnosti živín. Abnormality v týchto mechanizmoch sú predispozíciou pre bakteriálne prerastanie. Veľmi často SIBO trpia pacienti s celiakiou, alebo pacienti so stavom po operácii žalúdka či tenkého čreva, pacienti trpiaci na nedostatočnú funkciu pankreasu a IBS. Až 40 % pacientov s cukrovkou môže mať chronickú hnačku spôsobenú SIBO. SIBO sa vyskytuje častejšie aj u starších ľudí, nakoľko je u nich kyslosť žalúdočnej šťavy a pohyblivosť čreva znížená.

nafúknutie brucha, celkovo zlý pocit pri trávení, hnačka, strata hmotnosti. Príčina uvedených problémov môže byť rôzna, nakoľko sa symptómy podobajú aj iným ochoreniam. Preto treba vylúčiť vždy aj iné vyvolávajúce príčiny. Na druhej strane aj práve preto býva táto choroba často nediagnostikovaná. Vyšetrenie SIBA nebolí, pretože na ňu používame tzv. dychové testy. Pred vyšetrením je potrená príprava (neužívať antibiotiká, určité lieky a deň pred vyšetrením je vhodné dodržať odporučenú diétu).

ZDRAVÉ ČREVO A TRÁVENIE

AKO VRÁTIŤ PREMNOŽENÉ BAKTÉRIE DO NORMÁLU?

Žalúdočná kyselina je ochranným plášťom horného tráviaceho traktu. Ničí mnohé mikróby ešte skôr ako opustia žalúdok, vylučovanie z pankreasu a žlče zase pomáha ničiť baktérie v tenkom čreve a normálna črevná flóra udržuje nízke pH. Naše trávenie môže ničiť nedostatočné vstrebávanie žlčových kyselín, tukov, cukrov, proteínov a vitamínov. To vedie k priamemu poškodeniu slizničného povrchu baktériami alebo premenou živín na toxické metabolity. V dôsledku toho vzniká hnačka, nafukovanie brucha, zvýšená plynatosť, bolesť brucha alebo zlé trávenie.

KEDY BAKTÉRIE UŽ NEPOMÁHAJÚ, ALE ŠKODIA Ako vlastne zistíte, že máte SIBO? Úvodom môže byť nadmerná plynatosť,

SIBO sa dá liečiť a vieme pacientom pomôcť, cieľom liečby je úľava od ťažkostí. Základom liečby sú antibiotiká, ktorých vstrebávanie z tráviaceho ústrojenstva je minimálne, a tým je aj v značnej miere vylúčené riziko vedľajších účinkov. Uvedené spĺňa rifaximín, ktorý má zároveň široký účinok proti baktériám vyvolávajúcim črevné ťažkosti. Úpravou stravy, odstránením uhlohydrátov v potrave alebo znížením ich príjmu sa dokážu zmierniť niektoré príznaky SIBO. Tak ako u všetkých ochorení, aj pri tomto platí, že čím skôr pacient príde na vyšetrenie, tým je liečba a cesta za zdravým trávením rýchlejšia. Preto naozaj netreba zanedbávať ani prvé príznaky.

Klinické prejavy SIBO nevoľnosť

hnačky malnutrícia

nafukovanie

SIBO bolesti kĺbov žalúdok

zvracanie

tenké črevo únava chudnutie depresia akné/rosacea


ŠPECIALIZOVANÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET

Viac na info-zdravie.sk

Čeľustná ortopédia Rovné zuby a zdravý úsmev aj pod rúškom Čeľustná ortopédia (známy je aj výraz ortodoncia, z angl. Orthodontics) je špecializačný odbor zubného lekárstva, ktorý sa zaoberá diagnostikou, prevenciou a korekciou nesprávneho postavenia zubov, čeľuste a sánky, medzičeľustných vzťahov, ako aj ovplyvnením rastu týchto štruktúr.

Z

MDDr. Lenka Paulisová

www.drpaulisova.sk

ubné lekárstvo kladie veľký dôraz na predchádzanie vzniku kazu zubov pravidelným čistením. Ústna dutina je vstupná brána tráviaceho systému. Avšak málo ľudí vie, že nielen čisté a zdravé zuby vplývajú na celkový zdravotný stav človeka, ale aj postavenie zubov, čeľuste a sánky. Pri nesprávnom zhryze v predo-zadnom smere pacient predkláňa alebo zakláňa hlavu a tým vytvára nesprávne napätie a tlak na štruktúry krku, ramien a chrbtice.

AJ ZADNÉ ZUBY SÚ DÔLEŽITÉ Pri strate zadných zubov jednej strany pacient uprednostňuje hryzenie potravy iba na tej druhej strane, čo vytvára nesprávne zaťaženie spánkovo-sánkového kĺbu. Tento kĺb spája sánku s lebkou, je na oboch stranách v oblasti pred ušami. Straty zadných zubov sú často pacientom prehliadané a nechce ich riešiť, pretože sú v neviditeľnom úseku úsmevu. Postupom času ale dochádza k ovplyvneniu postavenia okolitých zubov a strate výšky zhryzu, pri ktorej sa zmenšuje výška dolnej tretiny tváre a vytvára dojem rýchlejšieho starnutia. Patologické zmeny spôsobujú klikanie, praskanie, bolestivosť kĺbov pri jedení a otváraní úst a vytvárajú tak výrazné každodenné nepohodlie.

MODERNÉ METÓDY LIEČBY Modernou metódou na úpravu celej škály problémov je systém priesvitných dláh (známe ako neviditeľný zubný strojček). Pomocou skenera, teda bielym svetlom sa zosníma aktuálny stav chrupu a pomocou špeciálnych softvérov čeľustný ortopéd vytvára liečebný plán, ktorý môže odprezentovať pacientovi. Vytvorí videosimuláciu zmien až po vytvorenie dokonalého stavu z funkčného aj estetického hľadiska. Tento systém umožňuje sledovanie postupného vyrovnávania zubov a vytvorenie dokonalého zhryzu.

KLASICKÉ METÓDY LIEČBY Pri klasických metódach liečby pomocou fixných aparátov sú nutné pravidelné kontroly zhruba v 4- až 6-týždňových intervaloch, aby liečba mohla napredovať želaným smerom. Čeľustný ortopéd musí upraviť jednotlivé súčasti aparátu. Pri priesvitných dlahách je celá liečba vopred presne určená, pretože podľa virtuálneho plánu sa vyrábajú priesvitné dlahy „presne na telo“, ktoré posúvajú zuby tak, ako si čeľustný or-

topéd nastaví. Výsledok je teda daný hneď na začiatku liečby a obvykle trvá celkovo kratší čas ako pri liečbe pomocou fixných strojčekov.

ZVÝŠENÁ HYGIENA JE DÔLEŽITÁ Veľkou výhodou priesvitných dláh je možnosť ich odstránenia v prípade jedenia a čistenia zubov, keďže sú vyberateľné. Zuby je potrebné čistiť po každom jedle aj v prípade nosenia fixného strojčeka, avšak tento proces je omnoho náročnejší z dôvodu nemožnosti odňatia zámkov alebo drôtikov. Veľa ľudí netuší, že potrebuje čeľustno-ortopedickú liečbu, preto odporúčam návštevu odborníka, aby sme dokázali predchádzať problémom skôr ako vzniknú, pretože je to najlepšia prevencia.

KOMPLEXNÁ KONTROLA STAVU ÚSTNEJ DUTINY Pri tzv. skríženom zhryze, kedy jedna strana zuboradia hryzie z opačnej strany, je prítomné nerovnomerné zaťaženie kĺbov na pravej a ľavej strane tela, čo neustálym pôsobením vytvára preťaženie jednej polovice tela. Tieto zmeny laik ľahko prehliadne a výsledok celkového pôsobenia je zaznamenaný bolesťou hlavy, ale aj kĺbov celého tela až v čase, kedy sú jednotlivé štruktúry patologicky zmenené. Preto zubný lekár na preventívnej prehliadke hodnotí stav ústnej dutiny aj z čeľustno-ortopedického hľadiska a môže odoslať pacienta pri podozrení na nesprávny vývoj prvýkrát k špecialistovi, ideálne vo veku 7 rokov.

Vedeli ste, že…? Na Slovensku je momentálne 255 špecialistov, teda čeľustných ortopédov. Nie každý zubár môže vyrovnávať zuby, musí to byť odborník, ktorý má na to licenciu. Všetci su evidovaní na www.orto.sk. Na Slovensku podľa štúdie, do ktorej sa zapojilo 421 detí, má 61 % realtívne dobrý zhryz, avšak aj z týchto detí potrebuje 6 % liečbu. Zvyšok detí (39 %) má zlý zhryz. Zdroj: Slovenská ortodontická spoločnosť

5


6

Viac na info-zdravie.sk

ŠPECIALIZOVANÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET

Moma:

Snažím sa byť na seba prísna Martina Horňáková alias Moma je známa youtuberka a influencerka, ktorú sledujú desiatky tisíc ľudí. V jej začiatkoch ju preslávilo video, kde priznala poruchu príjmu potravy. Svoju followerskú základňu vybudovala aj vďaka svojmu cestovnému, módnemu a kozmetickému kanálu Moma, kde sa však vyjadruje aj k vážnejším témam.

V

enujete sa zdravému životnému štýlu, čo vidieť aj pri progrese na vašej postave. Ako často športujete a akému druhu športov sa venujete? Snažím sa byť aktívna tri- až štyrikrát do týždňa. Denne sa snažím nazbierať tých optimálnych 10 000 krokov a okrem toho cvičím s trénerkou trikrát do týždňa silové tréningy plus jeden kardio tréning sama. Momentálne sa snažím „skamarátiť“ s behom v exteriéri, ale bavia ma aj tanečné workouty alebo klasika na bežiacom páse. Sú nejaké potraviny, ktorým sa vyhýbate a sú také, ktoré si vyslovene odopierate? Potraviny asi nie, ale zložky určite áno. Vyhýbam sa rafinovanému cukru, ktorý je dnes už takmer vo všetkom. Robím to kvôli diabetu aj zdravému životnému štýlu. Uprednostňujem takzvané „wholefoods“, a teda celistvé potraviny, nie také, ktoré sú už sprocesované a zabalené. Ak jem sprocesované potraviny, napríklad kupovaný jogurt a podobne, zameriavam sa na to, aby na štítku nebolo viac ako päť rôznych zložiek. Obmedzujem

konzumáciu mäsa, lebo sa tak lepšie cítim a uprednostňujem ryby či iné morské živočíchy. Aký máte názor na nutričné vzdelávanie? Podľa mňa je to naozaj veľmi dôležité. Bolo by dobré, keby bolo viac nutričných poradcov aj vo všeobecných ambulanciách, aby sa ľudia, ktorí sa primárne strave nevenujú, viac vzdelávali o tom, čo do seba skutočne dávajú. Sama momentálne externe študujem integrative nutrition na jednej newyorskej univerzite a už teraz mi to dalo veľmi veľa a dosť značne ovplyvnilo môj „nákupný zoznam“. Kedy vás najčastejšie ovplyvňuje váš diabetes? Cestovanie, šport a párty :-) Pri tom športe je to jednoznačne najkritickejšie, pretože si stále musím sledovať glykémie, aby som nešla príliž nízko. Pri behu musím mať vždy so sebou zásoby hroznového cukru a cvičiť musím výhradne doobeda – keď sa podarí, pretože mi to ovplyvňuje cukor na ďalších 8 až 10 hodín, kedy sa mi naďalej spaľuje. Keď cvičím poobede alebo podvečer, neviem si v noci dobre ustrážiť glykémiu.

Ako sa staviate k sebadisciplíne? Je ťažké dodržiavať určitý jedálniček, cvičiť, a pritom si nezabúdať merať glykémiu? Sebadisciplína je alfa-omega a ja som ju v mojom skorom veku nemala. Nikdy som nechodila na šport a som jedináčik, čiže môj život bol dosť freestyle. Momentálne si to kompenzujem režimom, ktorý si sama zadávam, a zároveň sa snažím byť na seba prísna. Čo sa týka športu a zdravého jedla, oboje ma bavia, v tom až taký problém nevidím. Sú samozrejme dni, kedy sa mi nechce a najradšej by som si dala hranolky a sedela celý deň doma na gauči. Avšak ten skvelý pocit po cvičení či celom dni zdravého stravovania mi za to naozaj stojí. S glykémiami je to ťažšie, veľmi sa snažím, ale ešte ani zďaleka to nie je tam, kde by som chcela. Diabetes ma naozaj učí disciplíne, ale berie si za to aj vysokú daň.

Sú dni, kedy sa mi nič nechce. Najradšej by som si dala hranolky a sedela celý deň doma na gauči.


ŠPECIALIZOVANÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET

Viac na info-zdravie.sk

Helikobakter – nebezpečenstvo v žalúdku Nedostatočné trávenie, občasná plynatosť, pálenie záhy alebo bolesti brucha v strednej časti – to sú pocity, ktoré z času na čas zažíva asi každý z nás. Hoci môže ísť o bežné tráviace problémy, tak v prípade, že sa objavujú pravidelnejšie, mali by sme spozornieť. Tieto problémy môžu signalizovať, že sa v žalúdku rozmnožila baktéria Helicobacter pylori. Podľa najnovších európskych výskumov ňou trpí až 40 % dospelého obyvateľstva.

PÔVODCA MNOHÝCH TRÁVIACICH PROBLÉMOV Helikobakter je baktéria, ktorej nevadí ani kyslé prostredie žalúdka. Keď sa rozmnoží, ohlasuje sa rôznymi príznakmi. Medzi tie najčastejšie a prvotné prejavy patria pálenie záhy, bolesti brucha, kŕče v žalúdku, zápcha a reflux. Ak sa prítomnosť helikobaktera neprelieči, môže v tele spôsobiť chronické problémy. Helicobacter pylori najčastejšie spôsobuje žalúdočné vredy alebo gastritídu, ale aj rakovinu žalúdka. Preto by sme si mali všímať svoje trávenie a prípadné problémy konzultovať s lekárom.

NÁROČNÁ LIEČBA Hoci je helikobakter rozšírený, jeho odstránenie z tela nebýva vždy jednoduché. Klasická liečba spočíva v kombinácii dvoch alebo troch antibiotík, ktoré sa užívajú

zároveň s inhibítormi protónovej pumpy (PPI). Okrem častých nežiaducich účinkov, ktoré táto nálož liekov spôsobuje, je rizikom liečby aj rezistencia obyvateľstva voči antibiotikám. Preto sa liečba musí neraz opakovať s inými kombináciami účinných látok. Pri liečbe helikobaktera sa odporúča užívať aj prírodné doplnky ako je chioská masticha, brokolicové klíčky či aloe vera, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie žalúdka. Rýchlejšej eradikácii helikobaktera prispeje aj úprava stravovania.

PRE DIAGNOSTIKU STAČÍ DOMÁCI TEST Najspoľahlivejším vyšetrením na prítomnosť tejto baktérie je gastroskopia, kedy sa zo stien žalúdka odoberú vzorky. Existujú však aj veľmi presné domáce testy zo stolice, ktoré detekujú prítomnosť helikobakterových antigénov. Vykonanie domáceho testu pomôže čo najskôr začať preferovanú liečbu. Test na Helicobacter pylori pre domáce použitie, množstvo tipov na stravovanie a rady pri tráviacich problémoch nájdete na www.mastichaterapia.sk.

Čo je dyspepsia a ako sa chrániť pred jej nepríjemnými prejavmi Dyspepsia je odborný termín pre poruchy trávenia. Hlavným príznakom je bolesť alebo nepríjemné pocity v hornej časti brucha. MUDr. Igor Šturdík, PhD,

gastroenterológ, Univerzitná nemocnica Bratislava

Ď

alšie príznaky sú nadúvanie, grganie, pálenie záhy, pocit horkej tekutiny v hrdle, rýchly pocit plnosti po jedle, nevoľnosť od žalúdka či zvracanie. Príznaky sa zvyčajne vyskytujú záchvatovito, ale ak sú príliš časté, nepriaznivo vplývajú na život pacienta. Na začiatku prešetrovania vás lekár vyspovedá a vyšetrí vám brucho. Lekár skontroluje lieky, ktoré ste užívali v blízkom období, či nemôžu spôsobovať dyspepsiu. V závislosti od závažnosti a frekvencie príznakov vám lekár navrhne ďalšie vyšetrenia, ktoré majú za úlohu vylúčiť zdraviu nebezpečné príčiny dyspepsie (najmä zápal a nádorové ochorenia). Ide o vyšetrenie krvi a stolice, ultrazvuk brucha, endoskopické vyšetrenie žalúdka a čriev. Pre všetky typy dyspepsie sa odporúča zmeniť doterajší životný štýl – dbať na

pravidelné stravovanie, schudnúť, ak ste obézny, ak ste fajčiar, vzdať sa cigariet, nepiť príliš veľa alkoholu. Pálenie záhy zhoršuje časté ležanie alebo predkláňanie sa počas dňa, vhodné je nejesť 3 hodiny pred spaním, eventuálne spať so zvýšenou polohou hlavy. Na liečbu nezávažnej dyspepsie sa používajú voľnopredajné, alebo na recept viazané lieky proti nadmernej tvorbe žalúdočnej kyseliny. Pomôcť môžu aj prírodné minerálne vody, ideálna je aj naša slovenská minerálka Budiš. Minerálky s obsahom hydrogénuhličitanov tlmia kyslosť žalúdka a majú protizápalové účinky. Sírany vo vode zlepšujú pohyblivosť čriev a bránia tak zápche. Ak je dyspepsia spôsobená zníženou tvorbou žalúdočnej kyseliny, môže pitie uhličitých minerálok zvýšiť prekrvenie slizníc tráviaceho traktu, stimulovať tvorbu žalúdočnej šťavy a zlepšiť vstrebávanie živín z potravy.

TRÁPI VÁS ŽALÚDOK?

Masticha Active je prírodná cesta bez vedľajších účinkov

Chioská masticha prispieva k zdravému tráviacemu traktu.

ŠPECIÁLNA ZĽAVA PRE ČITATEĽOV Pri internetovej objednávke zadajte kód: PLUS10

NA VŠETKY

-10% PRODUKTY

www.mastichaterapia.sk | Infolinka a poradňa: 0948 216 625

7


IBD 8

Viac na info-zdravie.sk

ŠPECIALIZOVANÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET

črevné ochorenia s nejasnou príčinou

IBD je skratka pre nešpecifické zápalové ochorenia čreva (z anglického inflammatory bowel diseases). Táto skupina ochorení tráviaceho traktu môže mať rôzne podoby. Zvyknú sa rozdeľovať na Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu, ale existujú aj nie úplne vyhranené formy IBD, ktoré sa do týchto dvoch skupín zaradiť nedajú.

P doc. MUDr. Zuzana Zelinková, PhD.

gastroenterologička prednostka Internej kliniky UN Nemocnice sv. Michala

ríčiny IBD nie sú známe a na ich vzniku sa podieľa viacero faktorov. Na jednej strane vznik ovplyvňuje genetika, na druhej faktory prostredia, ktoré nie sú jednoznačne určené. Okrem mestského spôsobu života viaceré štúdie naznačujú vplyv dojčenia na vznik IBD neskôr v živote, pričom dojčenie sa zdá byť ochranou pred vznikom IBD. Ďalším faktorom je strava – potraviny s vysokým obsahom konzervačných látok by mohli prispievať ku vzniku IBD. Jediným jednoznačne určeným faktorom životného štýlu, ktorý vplýva na vznik IBD, je fajčenie. Pri Crohnovej chorobe predstavuje fajčenie rizikový faktor, paradoxne pre vznik a priebeh ulceróznej kolitídy však predstavuje ochranný faktor.

VZNIK A PREJAVY OCHORENIA Keď sa u jednej osoby spoja genetické predpoklady a zatiaľ nie jasne určené faktory prostredia, tak sa rozbehne nekontrolovaná reakcia slizničného imunitného systému. Takúto reakciu často spustí infekcia tráviaceho traktu, napríklad cestovateľská hnačka alebo tzv. brušná chrípka. Tieto infekčné ochorenia tráviaceho traktu za normálnych okolností odznejú v priebehu niekoľkých dní. U pacientov s IBD však zá-

Viete, aké sú príznaky IBD ochorení?

bolesti brucha

hnačky

strata hmotnosti

ciálnym zameraním na zrušenie účinku zápalových bielkovín, ktoré produkujú bunky imunitného systému. Pokiaľ táto liečba nestačí, alebo ak sú hneď pri stanovení diagnózy prítomné komplikácie (zúženie čreva, abscesy), postihnutá časť čreva sa musí chirurgicky odstrániť.

AKÁ JE SITUÁCIA NA SLOVENSKU?

chudokrvnosť

zvýšená teplota

palová reakcia pokračuje, pričom slizničný imunitný systém, ktorý by sa za normálnych okolností zase ukľudnil, naďalej produkuje zápalové bielkoviny, ktoré do tráviaceho traktu „privolávajú“ ďalšie bunky imunitného systému. Typicky sa potom u pacienta s IBD ochorenie prejavuje bolesťami brucha, hnačkami, chudnutím, ale aj nevysvetliteľnou chudokrvnosťou, zvýšenou teplotou a únavou.

DIAGNOSTIKA A LIEČBA Diagnóza sa stanovuje endoskopickým vyšetrením tráviaceho traktu. Často je potrebné vyšetriť

únava

okrem hrubého čreva a poslednej časti tenkého čreva (zavedením endoskopu cez konečník, tzv. koloskopia) aj žalúdok a dvanástnik (zavedením endoskopu cez ústa, tzv. gastroskopia) a ďalej vyšetriť tenké črevo sonograficky a magnetickou rezonanciou. Tieto vyšetrenia stanovia závažnosť a rozsah ochorenia, od čoho sa následne odvíja liečba. Liečba sa zameriava na potlačenie prehnanej reakcie imunitného systému, zahŕňa teda podávanie imunosupresív. Okrem týchto liekov je v súčasnosti dostupná aj tzv. biologická liečba. Tá spočíva v podaní bielkovín so špe-

Tak ako vo svete, aj na Slovensku tieto ochorenia typicky postihujú mladých ľudí v produktívnom veku od 20 do 40 rokov, aj keď pribúdajú prvé manifestácie ochorenia vo vyššom veku. Odhaduje sa, že na Slovensku máme okolo 10 000 pacientov s IBD, ale presné čísla prevalencie nemáme.

IBD A INFEKCIA COVID-19 V počiatkoch epidémie sa objavili obavy, že pacienti s IBD by mohli byť náchylnejší na ochorenie COVID-19 a aj na jeho komplikovaný priebeh. Štúdie z viacerých krajín s vysokým výskytom COVID-19 v prvej vlne epidémie však jednoznačne ukazujú, že IBD sa nespája s vyšším rizikom ochorenia na COVID-19 alebo s jeho komplikovaným priebehom. Pre všetkých pacientov s IBD sa odporúča očkovanie proti ochoreniu COVID-19, pričom nie je kvôli očkovaniu nutné prerušovať liečbu IBD.

INZERCIA

Vytvorené evolúciou, zdokonalené vedou

Výživový doplnok.

BioGaia inzerat 258x52.indd 1

05/03/2021 14:37


ŠPECIALIZOVANÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET

Viac na info-zdravie.sk

Starostlivosť

o chrup psov Zdravý chrup je jedným zo základných predpokladov spokojného života, čo platí u ľudí, ale rovnako tak u psov. Psy majú chrup typický pre mäsožravcov tvorený z rezákov, špičiakov, črenových zubov a stoličiek.

S

tarostlivosť o chrup psov bola dlhodobo odsúvaná téma. Dnes sa však dostáva do popredia a je vnímaná ako bežný štandard starostlivosti. Napriek tomu sú zdravotné ťažkosti spojené práve s chrupom jedným z najčastejších problémov psov. Samotnými prejavmi sú zápach z papule, krvácanie z ďasien, neochota prijímať potravu, otečené červenkasté ďasná a zubný kameň, príp. pes si často zasahuje do papule labkami.

VÝSKYT ZUBNÉHO KAZU A PROBLÉMY S ĎASNAMI Všetko začína vznikom zubného povlaku, ktorý je tvorený zvyškami potravy, baktériami a ich metabolitmi. Zubný kameň dráždi ďasná a môže spôsobiť zápal sliznice ústnej dutiny, v dôsledku čoho môže prísť až k postupnej strate chrupu, navyše baktérie spôsobujúce zápaly sa krvným obehom môžu preniesť do iných častí tela a negatívne vplývať napríklad na vnútorné orgány. Zubný kameň je zdravotný problém, ktorý je možné riešiť už len u veterinára.

SPÔSOBY STAROSTLIVOSTI O CHRUP PSA So starostlivosťou o chrup by sme mali psa zoznamovať už v šteňacom veku, aby to bral ako bežnú vec, čo v dospelosti výrazne uľahčí starostlivosť. Najefektívnejším spôsobom je pravidelné používanie špeciálnej kefky a enzymatickej pasty pre psy, ktorá veľmi šetrne, no zároveň efektívne odstraňuje zubný povlak a čistí chrup. Môžeme tiež použiť zubný gél, ktorý stačí naniesť na zuby a má podobné účinky ako pasta (bez použitia kefky). Ako alternatívu môžeme tiež využiť zubný sprej či ústnu INZERCIA

vodu pre psy. Veľkej popularite sa teší aj používanie prášku z morskej riasy kelpa. Pokiaľ kŕmime psa vlhkým a mäkkým krmivom, ako sú kapsičky či konzervy, je treba klásť väčší dôraz na dentálnu starostlivosť – konzistencia stravy ovplyvňuje tvorbu zubného povlaku. Ak pes dostáva pravidelne granuly, sú jeho zuby obyčajne čistejšie, nakoľko napomáhajú k odstraňovaniu zubného povlaku. K čisteniu chrupu tiež prispieva pravidelné podávanie funkčných odmien s obsahom chlorofylu či propolisu. Rovnako hra so špeciálne prispôsobenými hračkami na čistenie chrupu napomáha k mechanickému odstraňovaniu zubného povlaku. Zvýšiť efektivitu môžeme aj tým, že na hračku aplikujeme zubnú pastu pre psy, ktorá im chutí. Dentálne hračky nielenže odstraňujú zubný povlak, ale zároveň masírujú ďasná, čo napomáha k prekrveniu.

VÝŽIVA A TRÁVENIE PSOV Kvalitná strava je jeden zo základných pilierov zdravia a dlhého života štvornohého chlpáča. Ohľadom správneho zaradenia psov z hľadiska výživy sa často vedie mnoho polemík. Pes nie je striktný mäsožravec (carnivor). Mäso však zohráva dôležitú úlohu v stravovaní psov. Je to prirodzený zdroj bielkovín vysokej biologickej hodnoty. Pre komplexné pokrytie nutričných nárokov psov je však potrebná aj rastlinná zložka. Nutričné nároky psov sa v priebehu života menia a vyvíjajú. Pri výbere vhodnej stravy pre psa by sme mali zohľadňovať jeho vek, veľkosť, ale dôraz by sme mali klásť aj v prípade, ak má pes potravovú alergiu či intoleranciu, čo momentálne nie je nič výnimočné. Medzi popredné spôsoby kŕmenia sa zaraďuje tzv. kŕmenie suchou stravou – granulami alebo BARF.

AKO PREBIEHA SAMOTNÉ TRÁVENIE U PSOV Najskôr sa začnú zbierať sliny, psy veľmi rýchlo reagujú na čuchové aj vizuálne podnety ohľadom stravy. Množstvo slín

im napomáha s posúvaní potravy ďalej do žalúdka, kde sa vytvára veľké množstvo tráviacich štiav a hlienu – ten je dôležitý, chráni žalúdok pred natrávením. Žalúdok pomocou vlastného pohybu premiešava stravu s tráviacimi šťavami do kašovitej konzistencie známej ako chýmus, zároveň dochádza k čiastočnému natráveniu bielkovín pomocou enzýmov. Pokiaľ do žalúdka dorazí ťažko stráviteľná látka, môže to vyvolať nutkanie na zvracanie. Chýmus sa ďalej posúva smerom do tenkého čreva, kde postupne dochádza k enzymatickému tráveniu. Do čreva sa z pankreasu a pečene dostávajú tráviace látky, ktoré napomáhajú k tráveniu prijatej potravy do takej podoby, aby bola využiteľná pre telo psa. Bunky v tenkom čreve absorbujú živiny a prevádzajú ich do krvi, odkiaľ sa dostávajú do celého tela. V procese trávenia vznikajú aj odpadové látky, ktoré sú pomocou obličiek odvádzané von z tela. Tenké črevo nie je statické, vďaka peristaltike posúva chýmus ďalej do hrubého čreva, kde sa na finálnom spracovaní podieľa najmä symbiotická črevná mikroflóra – tá je pre plnohodnotné trávenie veľmi dôležitá a rovnako sa tu vstrebáva voda. Nie práve najvoňavejší výsledok trávenia nám dokáže napovedať, či je trávenie psa v poriadku, exkrementy by mali byť hnedej farby, tuhšej konzistencie.

NA ČO SI DAŤ POZOR Po tom, čo sa pes nažerie, ho necháme 2 až 3 hodinky v kľude tráviť. V opačnom prípade môže nastať torzia žalúdka („prevrátenie“). Ak nie je riešená, má pre psa smrteľné následky, je preto nutné urýchlene vyhľadať veterinára. Psom nikdy nedávame ľudskú stravu, aj napriek tomu, že im chutí. Obsahuje soľ, korenia a často aj spôsob prípravy je absolútne nevyhovujúci. Stravu by sme mali podávať v primeranom množstve, obezita predstavuje zvýšenú záťaž na kĺby a srdce.

9


10 Viac na info-zdravie.sk

ŠPECIALIZOVANÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET

FOTO : A R C H Í V N K

Vegánka Nikoleta Kováčová alias Surová dcérka

Záleží mi na lepšom svete Vegánka Nikoleta Kováčová alias Surová dcérka sa na youtube a vo svojom blogu venuje najmä etickému vegánstvu, rastlinným receptom a netestovanej kozmetike. Často hovorí aj o témach ako je ateizmus, bezdetnosť či modeling. A to veľmi na rovinu a „surovo“, preto si môžeme jej meno spájať aj s tým, že hovorí veci na rovinu. Prekážajú jej predsudky v našej spoločnosti, nalikované ideálne životy a netolerancia.


ŠPECIALIZOVANÁ PRÍLOHA SPOLOČNOSTI MEDIAPLANET

S vegánstvom som začala, keď som pracovne pricestovala do Indie. Najskôr to bolo z núdze, keďže v Indii sa nedalo stravovať tak, ako som bola zvyknutá. Takže som hľadala spôsob, ako sa stravovať. A práve vtedy ma inšpiroval môj najlepší kamarát, ktorý sa už chvíľu vegánsky stravoval. Všetko som si naštudovala a o týždeň som už jedla rastlinne. Potom sa pridala okrem núdze aj etická a ekologická stránka veci. V samom centre vegánstva je pre mňa myšlienka spravodlivosti. To, ako sa správame k zvieratám, našemu životnému prostrediu a sebe navzájom, nie je spravodlivé. Preto som pri vegánstve zostala, na lepšom a spravodlivejšom svete mi vždy záležalo.

FOTO : JA N A B EN EŠ OVÁ

Vďaka vám a vašim knihám výrazne stúplo na Slovensku povedomie o vegánstve. Ako ste sa vy sama dostali k vegánstvu a z akého dôvodu?

Viac na info-zdravie.sk 11

Ako reagovalo vaše blízke okolie na to, že sa z vás stala vegánka? Moja rodina s tým nemala najmenší problém. Priebežne som s nimi zdielala články, dokumenty a knihy, ktoré som sama čítala, kým som sa pre vegánstvo rozhodla. Takže boli celkom informovaní. Teraz máme v rodine viac ľudí, ktorí mäso nejedia a jedia hlavne vegánsky. Mama bola prvá, ktorá tiež začala jesť rastlinnú stravu v rovnakom čase ako ja.

Veľa vegánov, ktorí nesledujú nutričné hodnoty, majú veľmi nevyváženú stravu. Mohla by ste nám priblížiť, z čoho by mal pozostávať správny a vyvážený jedálniček vegána? Vďaka tomu, že okolie sa neustále pýta vegánov na výživu, by som povedala, že vegáni majú väčší prehľad o ich výžive ako konvenčne stravujúci sa ľudia. Aj zo štatistík vychádza, že priemernému vegánovi chýba oveľa menej živín ako priemernému človeku, ktorý konzumuje všetko. Vyváženej rastlinnej strave nemusí nič chýbať. Základom stravy je pestrá paleta obilnín, strukovín, zeleniny, orechov, semien, ovocia, kvalitných olejov či vegánskych potravín, ako je tofu a tempeh či ďalších obohatených potravín o vitamíny B12, D či vápnik.

Aký vplyv má vegánstvo na trávenie a metabolizmus?

Bežný človek má vo svojej strave nedostatok vlákniny. Rastlinná strava môže tráveniu výrazne pomôcť.

Vegánstvo môže tráveniu výrazne pomôcť. Bežný človek má vo svojej strave nedostatok vlákniny. Rastlinná strava je práve na vlákninu bohatá. A toto môže na začiatku bežnému človeku spôsobovať nepríjemnosti, ako kŕče či nafukovanie, kým si trávenie zvykne na dostatok vlákniny. Po pár týždňoch sa však trávenie výrazne zlepší, ak niekto má práve v tejto oblasti problém.

Pri budovaní postavy sa ľudia častokrát uchyľujú ku konzumácii mäsa, tvarohu a vajíčkam. Dá sa aj takáto strava nahradiť vegánskymi produktmi bez toho, aby človek prišiel o svaly?

Teraz už vieme, že mýty kolujúce o tom, že vegánska strava neposkytuje všetky aminokyseliny, sú nepravdivé. Bielkoviny sú tá najjednoduchšia vec, ktorej majú vegáni naozaj dostatok. Ak niekto športuje a chce mať extra vysoký príjem bielkovín, môže siahnuť po väčšom množstve rastlinných potra-

vín, ktoré sú na bielkoviny extra bohaté. Napríklad quinoa, seitan, tofu, čierna a červená fazuľa, arašidové maslo, tempeh a samozrejme, rôzne rastlinné proteíny pre športovcov, ktoré obsahujú hráškový, konopný či sójový proteín.

Propagujete udržateľný spôsob života. Mohli by ste nám v krátkosti priblížiť a poradiť, ako sa správať zodpovedne? Človek by sa mal zamyslieť nad všetkým, čo robí. Ako cestuje, nakupuje, triedi odpad… Skvelým pravidlom pre udržateľný spôsob života je nakupovať len to, čo človek potrebuje. A keď niečo potrebuje, najskôr zistiť, či sa to dá požičať alebo kúpiť z druhej ruky. Takto pristupujem hlavne k nákupom oblečenia, náradia či elektroniky.

Celý rozhovor si môžete prečítať na našom webe www.info-zdravie.sk


INZERCIA

Najväčšia sieť chovateľských potrieb pre vašich miláčikov

odborné poradenstvo

61 predajní po celom Slovensku vstup aj so zvieratkami

až 8000 produktov

predaj živých zvieratiek

pretože zvieratká milujeme

superzoo.sk

Banská Bystrica: Europa SC Bardejov: OC Bardejov Bratislava: Avion Shopping Park, Aupark Shopping Center, OC Bory Mall, OC Danubia, Rača Stop Shop, Passage Astoria, NC Central, VIVO!, Podunajské Biskupice, Slnečnice Detva: Retail Box Dunajská Streda: Retail box Hlohovec: HM Tesco Komárno: Family Centrum Košice: OC Cassovia, Tesco Extra, Nad jazerom, Shop Box Levice: City Park Liptovský Mikuláš: Retail Park Lučenec: Stop Shop Martin: OC Turiec Michalovce: Retail Park Most pri Bratislave: OC Ponteo Myjava: Retail box Nitra: OC Galéria Tesco, OC Mlyny, Home Box Nové Mesto nad Váhom: RGB Javorina Nové Zámky: Stop Shop Pezinok: Bozin Shopping Piešťany: Retail box Poprad: Tatry Shopping Center Považská Bystrica: OC Manín Prešov: OC Prešov, HM Tesco Vukov, Ľubotice Prievidza: Stop Shop Púchov: Okružná Ružomberok: OC City Market Senica: Butikcenter Spišská Nová Ves: Duklianska Šamorín: Retail box Trenčín: Stop Shop Trnava: The Mall Trnava, Ciity Park Žiar nad Hronom: Retail Box Žilina: Aupark Shopping Center, Retail Park, Rudiny OG Naša Zvolen: Retail Park, Lipa park Nové predajne: Bánovce nad Bebravou: Svätoplukova, Humenné: Družstevná, Senec: Bratislavská, Topoľčany: P. Jilemnického, Veľký Krtíš: A. H. Škultétyho, Zvolen: Hronská

Profile for Mediaplanet CZ/SK

Ústna dutina a trávenie  

Ústna dutina a trávenie  

Advertisement