Page 1

LIPIEC-SIERPIEŃ 2015

! ! ń e ż a r w e n ł e p Lato

0 i 11

więcej na str. 2, 3, 9, 1

Jeszcze nie zdążyliśmy zapomnieć o Dniach Zgorzelca, festiwalu teatrów ulicznych VIA Thea, czy o Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Greckiej, a już możemy myśleć o Jakubach.

Tanie bilety ZVON

Weekendowe wycieczki po trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec w naprawdę niezłej cenie.

Czytaj na str. 15

Nigdy nie za późno

Andrzej Daszyński zaczął odnosić sportowe sukcesy po 60-tce. Dlaczego?

Czytaj na str. 17


ROZMOWA

Moja

O Grecji, Grekach, Zgorzelcu i greckim festiwalu rozmawiamy z Nikosem Rusketosem.

życiowa misja

– grecka. Z pomocą zadeklarowały się ambasady Grecji w Polsce i Niemczech, także nasze ministerstwo spraw zagranicznych. Niedawno wróciłem z Grecji i muszę powiedzieć, że historia Greków w Zgorzelcu i Görlitz jest tam bardzo mocno lansowana, wydane zostały już dwie książki na ten temat.

W większość, jeśli nie we wszystkie te działania, jest pan mocno zaangażowany, dlaczego?

Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej wkroczył w pełnoletniość, odbył się po raz 18. Można chyba powiedzieć, że wychowało się na nim kolejne pokolenie zgorzelczan? I właśnie o to mi chodzi! Nie ma takiego drugiego miasta w Polsce, które by miało swoją historię tak mocno związaną z Grekami. Zgorzelec to najlepsze miejsce do organizowania takiego festiwalu. Ciągle o tym przypominam i staram się edukować nowe pokolenia. Zapraszam dzieci i młodzież, i opowiadam im o dwóch greckich emigracjach, które trafiły do miasta. W 1916 r. przyjechało tu 7 tys. Greków IV Korpusu Armii Greckiej, a w latach 1948/49 kolejne tysiące grackich uchodźców. Odkąd jestem radnym, działam na rzecz zachowania tej pamięci także na polu samorządowym. Udało mi się przekonać nasze władze do nawiązania partnerskich stosunków z greckim miastem Naoussa, co miało miejsce w 1998 roku. To zresztą bardzo podobne miasto do naszego – ma elektrownię, kopalnię. W tym samym roku Rada Miasta Zgorzelec przyjęła także uchwałę, że co roku będzie w mieście organizowany Festiwal Piosenki Greckiej. W końcu historia zobowiązuje…

Festiwal to jednak nie jedyne, co przypomina dziś o związkach Zgorzelca z Grecją? Zdecydowanie! Na zgorzeleckiej ziemi Grecy żyli, pracowali, kochali i umierali… Na cmentarzu komunalnym pochowanych jest 600 Greków, a na cmentarzu w Görlitz kolejnych 133. O Grekach przypominają tablice pamiątkowe, które odsłoniliśmy na urzędzie miasta i na skwerze nad Nysą, który nosi teraz nazwę bulwaru Greckiego. Mamy cerkiew, która jest rozbudowywana, w przyszłym roku odsłonimy obelisk w parku Paderewskiego, gdzie w 1916 r. znajdował się obóz Greków. Odsłonimy go w 100-tną rocznicę tego wydarzenia i będzie to duża impreza polsko – niemiecko 2

Po pierwsze moi rodzice byli Grekami, mam obywatelstwo greckie, ale także polskie. I zawsze podkreślam, że kocham moje miasto, kocham Zgorzelec, w którym Polacy i Grecy jedli ten sam chleb, chodzili do tego samego przedszkola, szkoły. Robię to wszystko, bo to jest moja misja. Ale też lubię to robić. Od 24 lat jestem przewodniczącym Stowarzyszenia Greków w Polsce. Ostatnio ktoś powiedział, żebym namówił swojego syna, by przejął to dziedzictwo wiedzy, którą mam, żeby miał kto kontynuować dzieło popularyzacji dobrych, przyjacielskich stosunków Greków i Polaków, Greków i Niemców. Cóż, zobaczymy. Pamiętam, jak mój ojciec pokazywał mi zdjęcia swojej wyspy i mówił, że mam tam kiedyś pojechać. Wszczepił we mnie miłość do Grecji, do wsi mojej matki. Do dziś mam ciarki jak o tym mówię. Ale sam miałem 21 lat, kiedy pierwszy raz zobaczyłem Grecję. Moja mama razem z moimi braćmi wyjechała do ojczyzny w 1979 r. Ojciec nie zdążył, zmarł w Zgorzelcu.

Pod koniec lat 70-tych wyjechało do Grecji wielu zgorzeleckich Greków. Jak wspominają swoją „przyszywaną” ojczyznę. Mówią o niej równie dobrze, jak my o Grekach? Tęsknią. Chwalą Polskę i mają dobre wspomnienia, ale też pamiętajmy, że oni tu byli z przymusu, byli na emigracji. Ja sam pamiętam wielką tęsknotę za ojczyzną moich rodziców, ich znajomych. Pamiętam, jak w czasie każdych świąt w greckich domach wznoszony był toast za powrót do domu. I dopiero w 1975 roku dowiedzieliśmy się, że możemy wyjeżdżać do Grecji. Wtedy nasi rodzice szybciutko składali papiery, ale dzieci były już dorosłe… Mieliśmy tutaj dziewczyny, przyjaciół, pracę. Niektórzy wrócili, ale nie mogli się odnaleźć w Grecji, inni – jak ja – zostali. Na szczęście dzisiaj Grecja i Polska bardzo się zbliżyły. Kiedyś, żeby wyjechać, trzeba było miesiącami załatwiać formalności. Teraz to żaden kłopot, a z lotniska we Wrocławiu, czy Dreźnie do Aten, czy Salonik leci się 2 godziny.

Wróćmy do festiwalu. Minęło już 18 lat. Zmienił się klimat wokół imprezy? Jest idealnie taki sam jak zaczynaliśmy. Ludzie czekają na festiwal, chcą słuchać tych piosenek. Wielu z nich wychowało się na nich. W Zgorzelcu funkcjonował przecież grecki dom kultury, gdzie mieliśmy nasze bale, nasze święta. A przecież każdy z nas miał koleżanki i kolegów Polaków. Uczyliśmy się też wspólnie w szkołach, m.in. w „Piątce”, gdzie był grec-

ki nauczyciel, gdzie język grecki był językiem dodatkowym, a do tej klasy na lekcje mogli przychodzić także Polacy. Na świadectwie było napisane: język grecki ponadobowiązkowy. Do dziś w Zgorzelcu mieszka około 50 greckich rodzin. Tego wszystkiego nie da się wymazać. Dlatego właśnie jest ten festiwal, dlatego ja staram się przypominać te historie.

W tym roku motywem przewodnim była twórczość Demisa Roussosa. Dlaczego? To ciekawa historia. W 1990 roku byłem na festiwalu w Sopocie. Na jednej z prób poznałem Bessy Argyraki. Pamiętam dostała wtedy jakąś nagrodę. Po latach znalazłem telefon do Bessy Argyraki, zaprosiłem ją w 1999 r. na festiwal do Zgorzelca i zapytałem, czy zna Demisa Roussosa i czy ma do niego numer. Miała! Zadzwoniłem i w 2000r. udało się zaprosić Demisa na nasz festiwal. Zapłaciliśmy wtedy duże pieniądze za jego występ, ale było warto. Przyjechało mnóstwo ludzi. Demis miał 46 lat i był w najlepszej formie, a koncert w Zgorzelcu pokazała TVP. Potem tak się wszystko ułożyło, że zacząłem z nim występować. Zagraliśmy wspólnie 14 koncertów. Demis był niezwykłym i bardzo wymagającym artystą. Pamiętam jak w hotelu przemeblował cały apartament - kazał sobie z salonu zrobić sypialnię i zakleić wszystkie okna. W każdym hotelu, w którym spał, musiały być poduszki z pierza, od razu po wejściu do pokoju sprawdzał poduszki. Pamiętam, jak w jednym hotelu poduszka nie była z pierza. Ja mówię, że w kontrakcie były dwie poduszki z pierza, a pani z obsługi, że owszem, ale ktoś jedną ukradł. Demis miał też duże wymagania, co do menu. Ale to już oddzielna historia. W każdym razie zdążyliśmy się zaprzyjaźnić, odwiedzałem go w Grecji.

Ostatnie festiwale nie mają już takiego rozmachu, jak choćby ten, na którym gościł Demis Roussos… Jest skromniej i jest mi z tego powodu trochę smutno. Ale to ciągle duża i ważna impreza. W tym roku patronat honorowy nad festiwalem przyjął m.in. Minister Spraw Zagranicznych RP oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego. A w kwestii rozmachu… Cóż, tu o wszystkim decydują pieniądze. Festiwal jest taki, jaki ma budżet. W tym roku np. miałem propozycję, żeby zagrał tu świetny grecki piosenkarz Jorgos Dalaras, ale niestety nie udało się znaleźć na to środków.

Na festiwal ma przełożenie to, co dzieje się teraz w Grecji i wokół Grecji? Nie, ja bym tego nie kojarzył. My mamy swoją Grecję w Zgorzelcu i ta nasza mała Grecja nad Nysą powinna być pielęgnowana. Nas nie interesują bieżące, polityczne sprawy. A co do samej Grecji, wciąż namawiam do jej odwiedzenia. Grecja dalej jest piękna i można w niej zwiedzać niezwykłe miejsca. Nikt nie zabierze Grecji słońca i morza. Dlatego wciąż warto tam jechać. Trzeba tylko wziąć ze sobą gotówkę.

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • LIPIEC-SIERPIEŃ 2015


J

ak co roku zapraszamy w ostatni weekend wakacji do wspólnej zabawy na Przedmieściu Nyskim w Zgorzelcu. I jak co roku zgorzeleckie Święto Starego Miasta JAKUBY zbiegnie się w czasie z festynem ALTSTADTFEST w Görlitz. Szczegółowy program obu imprez jest jeszcze dopinany, ale z rzeczy, które pojawią się w Zgorzelcu, chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na kilka naprawdę ciekawych. Jakuby zaczną się w piątek, 28 sierpnia. Na Przedmieściu Nyskim wystąpią tego dnia m.in. zespół Lasowianki, kapela Sutari oraz znany i lubiany w Zgorzelcu zespół Szelindek z Węgier. Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry pokaże swoje dwa spektakle „Księga błazna - moralitet plebejski” oraz „Całkiem niedawno, czyli mroki średniowiecza”. Atrakcją wieczoru będzie pokaz światło i dźwięk z wykorzystaniem kolorowych laserów, które opowiedzą widzom historię Jakuba Boehme. W sobotę, 29 sierpnia, zagrają zespoły Chudoba i niezawodny Szelin-

2015

ZAPOWIEDZI

JAKUBY Altstadtfest

dek oraz kapela Pogranicze i Polskie Wesele Band. W ramach warsztatów pojawią się grupy folklorystyczne z Niemiec, Ukrainy i Polski, a Teatr na walizkach z Wrocławia podejmie uliczne działania pod nazwą „Cyrkoland” oraz pokaże swój spektakl pt. „Błazenologia”. Atrakcją dnia będzie czeski teatr KVELB, który po południu i wieczorem pokaże nad Nysą dwa spektakle „Smok” i „Rodzina”. Niesamowity „Kabaret” na szczudłach zaprezentuje także Teatr Żywy z Bielawy, a świetnym uzupełnieniem dnia będzie festiwal ulicznych kataryniarzy! Niedziela, 30 sierpnia, to występy m.in. cygańskiego zespołu folklorystycznego, grupy muzycznej Same Suki, a także niesamowite warsztaty bębniarskie z zespołem Foliba oraz warsztaty cyrkowe. Ponownie wystąpi Teatr na walizkach z Wrocławia, Teatr Żywy z Bielawy oraz Zdrojowy Teatr Animacji z Jeleniej Góry. Ponownie także w klimat dawnej ulicy wprowadzą jakubowych gości kataryniarze. To z pewnością będzie niezapomniany weekend. 28-29-30 sierpnia Jakuby w Zgorzelcu.

tki znePopipią Mu zyc ełusz ki rze ks. na skwe

W

ubiegłym roku to był eksperyment. Udany! Kiedy na skwerze ks. Popiełuszki grały zespoły Kraków Street Band, czy Castle Dreams, słuchały ich rzesze mieszkańców Zgorzelca i Görlitz. W tym roku ma być podobnie. Cykl „Muzyczne piątki” wciąż jest świeżym pomysłem, ale to już jest pewne - mieszkańcom obu naszych miast bardzo przypadł do gustu. Dlatego właśnie zapraszamy na skwer ks. Popiełuszki ponownie. 17 lipca, godz. 17 - Anna Lipiak, fortepian, utwory Chopina, Lista, 24 lipca, godz. 17 - kapela podwórkowa Lubin City, 7 sierpnia, godz. 17 - Anna Lipiak, fortepian, utwory Chopina, Rachmaninowa, Schumanna, 14 sierpnia, godz. 17 - zespół BUM BUM ORKeSTAR. Anna Lipiak, młoda, obiecująca polska pianistka. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 6 lat w Szkole Muzycznej I i II stopnia

w Zgorzelcu pod okiem Cezarego Kłosa, a potem także Grzegorza Niemczuka. Muzyczną edukację kontynuowała na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki w Cieszynie. Występowała w wielu miejscach w Polsce oraz Europie (Czechy, Francja, Niemcy, Słowacja, Włochy), gdzie otrzymywała bardzo pozytywne recenzje.

Bum Bum OrkeStar łączy muzykę ̨ bałkańską,̨ klezmerską i tradycyjną muzykę ̨ polską. Zespół potrafi zaskoczyć ́ energią, ale też wzruszyć rzewną melodią. Każdy koncert jest niepowtarzalny i nieobliczalny. A to za sprawą 5 muzyków (klarnet, trąbka, akordeon, tuba, tapan), którzy kochają ̨ to co robią,̨ a grając generują masę pozytywnej energii niczym słynne, bałkańskie orkiestry weselno – pogrzebowe.

Kapela podwórkowa Lubin City powstała w 2011r. Od tego czasu koncertowała na różnych imprezach i festiwalach. Zespół ma w repertuarze utwory własne oraz piosenki innych, znanych kapel podwórkowych, takich jak „Kapela z ulicy Chmielnej” oraz „Czerniakowskiej” z Warszawy, Stanisława Wielanka, Stanisława Grzesiuka, a także piosenki lwowskie.

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • LIPIEC-SIERPIEŃ 2015

3


AKTYWNIE I CIEKAWIE

Z

e i c ś e i m w e j c a k a W bez nudy !!!

ajęcia sportowe i plastyczne, gry, wycieczki, spotkania z książką… Jak co roku dzieci i młodzież spędzające wakacje w Zgorzelcu mogą wybierać z bogatej oferty zajęć wakacyjnych dofinansowanych przez miasto. Zajęcia pod okiem instruktorów odbywać się będą przez cale wakacje. Ich zaktualizowany program przypominamy poniżej.

Wakacje na sportowo 2015

L

ato sprzyja wszelkiego rodzaju aktywności, dlatego zgorzeleckie Centrum Sportowo Rekreacyjne, kluby i stowarzyszenia sportowe zapraszają do skorzystania z bogatej oferty zajęć ruchowych:

Lipiec

organizator: trenerzy grup młodzieżowych MKS Nysa Zgorzelec. Zajęcia odbywają się na stadionie miejskim przy ul. Maratońskiej.

Sierpień

Zajęcia sportowe, gry i wędrówki z Arturem Kołodziejczykiem godziny od 10.00 do 14.00 27.07 – Turniej piłki koszykowej zespołów mieszanych „Basket 2015”. Miejsce: boiska przy Szkole Podstawowej nr 5 im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgorzelcu (ul. Prusa). Udział biorą drużyny mieszane trzyosobowe w kategorii szkół podstawowych (ewentualnie gimnazjum) 28.07 – Wycieczka piesza w formie podchodów połączona z grami i zabawami zręcznościowymi „Szlakiem Nysy Łużyckiej”. Spotkanie przy Szkole Podstawowej nr 5 (ul. Prusa). Trasa wycieczki: Dom Jakuba Boehme-Bulwar Grecki-Grób kaprala Władysława Hapunika nad Nysą Łużycką-wiadukt pod autostradą (poczęstunek dla uczestników)-zakończenie wycieczki przy Moście Staromiejskim. Długość trasy ok. 8km 29.07 – „Bądź sprawny ruchowo” gry i zabawy zręcznościowe. Miejsce: boiska przy Szkole Podstawowej nr 5 im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgorzelcu (ul. Prusa). 30.07 – Wycieczka rowerowa zakończona ogniskiem i „Zawodami pełnymi śmiechu”. Spotkanie przy Szkole Podstawowej nr 5 (ul. Prusa). Trasa wycieczki: Bulwar Grecki – ścieżka rowerowa przy Nysie Łużyckiej – Miejski Dom Kultury – wiadukt – park im. Błachańca – boiska przy ul. Konarskiego. Długość trasy 15 – 20km. 31.07 – Turniej piłki nożnej zespołów mieszanych „Mundialito 2015”. Miejsce: boiska przy Szkole Podstawowej nr 5 im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgorzelcu (ul. Prusa). „Moje boisko Orlik 2015” z trenerami Gerardem Jurewiczem, Grzegorzem Przekopem, Januszem Włodarczykiem: • zawsze od godziny 10.00 / boiska przy ul. Kościuszki i ul. Reymonta 23.07 – Turniej koszykówki dla dziewcząt gimnazjum i szkoła średnia (ul. Kościuszki) „Szybciej, wyżej, dalej” – imprezy lekkoatletyczne z MKS „OSA”: • zawsze od godziny 10.00 / stadion miejski przy ul. Maratońskiej terminy: 21 i 28 lipca 4

„Wakacje z Nysą” • w każdy wtorek lipca w godz. 10.00 – 12.00 zajęcia z piłki nożnej dla rocznika 2002 i młodszych • w każdy czwartek lipca w godz. 10.00 – 12.00 zajęcia z piłki nożnej dla rocznika 2001 i starszych

Zajęcia tenisowe z Dariuszem Kołodziejczykiem: • godziny od 10.00 do 11.30 / korty tenisowe przy ul. Armii Krajowej • dzieci z klas I – III SP – 3, 10, 17 i 24 sierpnia • dzieci z klas IV – VI SP – 4, 11, 18 i 25 sierpnia • młodzież gimnazjalna – 5, 12, 19 i 26 sierpnia „Wakacje z taekwondo olimpijskim” z trenerem Wojciechem Pawłowskim: godziny od 16.30 do 17.45 / hala sportowa przy ul. Maratońskiej (CSR) W dniach: 4, 6, 11, 13, 18, 20, 25 i 27 sierpnia „Moje boisko Orlik 2015” z trenerami Gerardem Jurewiczem, Grzegorzem Przekopem, Januszem Włodarczykiem:` 8.08 – Turniej piłki nożnej chłopców gimnazjum i szkoła średnia (ul. Reymonta) 14.08 – Zawody lekkoatletyczne dla dzieci 22.08 – Turniej piłki nożnej kategoria OPEN (ul. Reymonta) 28.08 – Festyn podsumowujący wakacje na sportowo na orlikach (ul. Kościuszki) „Szybciej, wyżej, dalej” – cykl imprez lekkoatletycznych z MKS „OSA”: • Zawsze od godziny 10.00 / stadion miejski przy ul. Maratońskiej terminy: 4, 11, 18 i 25 sierpnia „Wakacje z Nysą” : • w każdy wtorek sierpnia w godz. 10.00 – 12.00 zajęcia z piłki nożnej dla rocznika 2002 i młodszych • w każdy czwartek sierpnia w godz. 10.00 – 12.00 zajęcia z piłki nożnej dla rocznika 2001 i starszych organizator: trenerzy grup młodzieżowych MKS Nysa Zgorzelec. Zajęcia odbywają się na stadionie miejskim przy ul. Maratońskiej.

Przypominamy, że jak co roku uczniowie zgorzeleckich szkół podstawowych i gimnazjalnych, za okazaniem aktualnej legitymacji szkolnej, w każdy poniedziałek lipca i sierpnia mają bezpłatny wstęp na basen odkryty.

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • LIPIEC-SIERPIEŃ 2015

!


AKTYWNIE I CIEKAWIE

28.07 – Dzień Włóczykija - zajęcia plastyczne 30.07 – Wędruj z mapą - Zamki i pałace na Dolnym Śląsku

Sierpień 4.08 – Ptaki kredką malowane - zajęcia plastyczne 6.08 – Papierowe akwarium - zajęcia plastyczne 11.08 – Dzień Konserwatora Zabytków 13.08 – Życie i twórczość Jakuba Boehme – warsztaty plastyczne 18.08 – Dzień Musztardy - warsztaty plastyczne 20.08 – Podróże po Zgorzelcu - legendy, podania i baśnie. 25.08 – Duchy starych zamków / prezentacja multimedialna / 27.08 – Zakończenie wakacji / dyplomy/

WAKACJE Z BIBLIOTEKĄ

N

a inspirujące, rozwijające kreatywność, pełne ciekawostek spotkania z książką i nie tylko zaprasza w każdy wakacyjny wtorek i czwartek, do swojej siedziby przy ul. Bohaterów Getta 1 Miejska Biblioteka Publiczna. Zajęcia odbywają się w godz. 11.00 -13.00

Lipiec 21.07 – Dzień Policjanta 23.07 – Dzień Czerwonego Kapturka – warsztaty teatralne

WERK.STADT.GARTEN

S

– letnie warsztaty w Görlitz

towarzyszenie kultury młodzieżowej Second Attempt e.V., organizator focus festiwalu, zaprasza młodzież w wieku powyżej 14 lat, na warsztaty Werk.Stadt.Garten, które odbywać się będą od 19. lipca do 22. sierpnia na terenie Fabryki Energii w Görlitz przy Bautzener Straße 32. Na program projektu, który potrwa aż pięć tygodni, złożą się warsztaty kreatywne oparte na zasadzie „do it yourself“ (DIY). Slam poetycki, tworzenie graffiti, rysowanie komiksów, nauka języka migowego, budowanie mebli i longboardów, urban gardening... to wszystko i wiele więcej czeka

na ciekawych świata i otwartych na nowe wyzwania. Do Fabryki Energii warto też wybrać się w weekendy. Sobotnio-niedzielne koncerty, dni familijne, czy pokazy filmowe to okazja, aby przyjemnie spędzić czas letniej kanikuły, ciesząc się muzyką, pysznym jedzeniem i piciem a przede wszystkim czasem spędzonym z przyjaciółmi czy rodziną. Informacje o projekcie i letniej ofercie stowarzyszenia: www.rabryka.eu/justlab/index.php/werk.stadt.garten/infos.html

27. - 31.7 // 09:30 – 17:00 // komiks.szablony.historie 04. - 05.8 // 10:00 – 16:00 // slam poetycki 18. - 21.8 // 10:00 – 16:00 // graffiti (z tłumaczem) Opłata za uczestnictwo wynosi 10 euro za warsztat od osoby

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • LIPIEC-SIERPIEŃ 2015

5


NASZ ZGORZELEC

Porządek w finansach miasta

W

ostatni wtorek czerwca odbyła się w miejskim domu kultury kolejna sesja Rady Miasta Zgorzelec. Ważna, bo w trakcie obrad radni analizowali sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za 2014 rok i głosowali wniosek o udzielenie absolutorium burmistrzowi. Po odczytaniu opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej i komisji rewizyjnej rady miasta, żaden z obecnych na sali rajców nie miał wątpliwości - zarówno sprawozdanie z wykonania budżetu jak i absolutorium dla burmistrza przyjęte zostały jednogłośnie. I choć decyzja podjęta została gładko, to jednak utrzymanie w ryzach finansów miasta w ubiegłym roku wcale łatwe nie było. Słowo kryzys, odmieniane w ostatnich latach przez wszystkie przypadki zarówno w kontekście europejskim jak i ogólnopolskim, przywędrowało także nad Nysę Łu-

życką. W ubiegłym roku plan dochodów miasta udało się zrealizować na poziomie 89,32 proc., co oznaczało, że aby utrzymać zbilansowanie budżetu, konieczne było także ograniczenie wydatków, które skurczyły się do poziomu 88,49 proc. tych zaplanowanych. Dzięki temu, na koniec 2014 roku udało się wypracować niewielką nadwyżkę budżetową, która wyniosła 265 113 zł. Mimo wszystkich ograniczeń, samorząd Zgorzelca wydatkował w ubiegłym roku 107 211 052 zł, z czego na oświatę i wychowanie - 32 191 022 zł, na sport i kulturę 30 381 274 zł, na pomoc społeczną 13 840 106 zł, na gospodarkę komunal-

Medale Miasta Zgorzelec

Kazimierz Janik i Karol Lisowski zostali uhonorowani Medalami Miasta Zgorzelec. Wyróżnienie przyznaje rada miejska w uznaniu zasług dla miasta. O wyróżnienie Kazimierza Janika wnioskowało Stowarzyszenie Greków w Polsce „Delta”. Jak czytamy w uzasadnieniu: „Kazimierz Janik kierował Gminą Zgorzelec blisko 28 lat. Podejmowane przez niego działania dotyczyły bezpośrednio gminy Zgorzelec, aczkolwiek szereg przedsięwzięć była skierowana również do mieszkańców miasta Zgorzelca. Podczas długoletniej pracy w administracji publicznej współpracował z władzami miasta oraz wspierał działalność wielu instytucji i organizacji, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu.

O uhonorowanie Karola Lisowskiego wystąpiła Szkoła Podstawowa nr 5 w Zgorzelcu, której był współtwórcą i pierwszym dyrektorem. Jak napisano we wniosku: „Zasługuje na to zaszczytne wyróżnienie, gdyż całe swoje życie poświęcił edukacji młodzieży”. Uroczyste wręczenie medali miało miejsce podczas sesji 30 czerwca. Dziękując za wyróżnienie Kazimierz Janik podkreślił zrozumienie i świetną atmosferę, które panują obecnie w relacjach miasta Zgorzelec i gminy Zgorzelec. Obiecał też, że jako radny Sejmiku Dolnośląskiego, będzie się starał zrobić wszystko, by w nowym okresie programowania do Zgorzelca spłynęło jak najwięcej unijnych funduszy. Wzruszony Karol Lisowski zaznaczył z kolei, że przyznane mu przez miejskich rajców wyróżnienie jest najwięk-

ną i ochronę środowiska - 11 481 352, na administrację publiczną - 9 448 377, na drogi gminne i transport publiczny - 3 475 103, na gospodarkę mieszkaniową - 1 284 354 zł, na ochronę zdrowia 962 267 zł, a na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową 913 353 zł.

szą nagrodą jaka go w życiu spotkała. Przytoczył też swoje życiowe motto, które brzmi: Rodzina i oświata. Podkreślił, że jest szczęśliwy, że mieszka w coraz piękniejszym Zgorzelcu i że do rozwoju miasta przyczyniają się dziś jego dawni uczniowie.

Inwestować w Zgorzelcu ?

Czy i dlaczego inwestować w Polsce, co oferuje inwestorom Zgorzelec, czym są specjalne strefy ekonomiczne i co proponują to główne zagadnienia konferencji gospodarczej „Inwestować w Polsce”, która odbyła się 23 czerwca, w Dreźnie. Organizatorem konferencji było Saksońsko-Polskie Centrum Kooperacji Gospodarczej przy Izbie Przemysłowo – Handlowej w Dreźnie, Oddział Goerlitz. Celem spotkania było przybliżenie niemieckim przedsiębiorcom warunków inwestowania w Polsce i możliwości inwestycyj6

nych jakie znajdą na pograniczu dolnośląsko-saksońskim. Otworzyła je prezentacja pani Katarzyny Rzeźniczek – radcy handlowego Ambasady RP w Berlinie, która przedstawiła szerokie spektrum możliwości lokowania firm w Polsce. Uzupełnieniem jej wystąpienia były prezentacje: burmistrza Rafała Gronicza, który przybliżył zebranym Zgorzelec i jego ofertę inwestycyjną oraz Barbary Budrewicz, która przedstawiła Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną i zasady inwestowania w niej.

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • LIPIEC-SIERPIEŃ 2015

Wyróżnieni Medalem Miasta Zgorzelec Rada Miejska w Görlitz (1999 r.) Polski Czerwony Krzyż w Zgorzelcu (1999 r.) Ks. Prałat Jan Mycek (2000 r.) Bernard Wachtarz (2000 r.) Stanisław Durlik (2000 r.) Kopalnia Węgla Brunatnego TURÓW S.A (2002 r.) Elektrownia TURÓW S.A. (2002 r.) Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Budowlane SAVEX sp. z o.o. (2002 r.) Elżbieta Zimmermann (2002 r.) Ojciec Święty Jan Paweł II (2003 r.) Tadeusz Grudziński (2004 r.) Międzyszkolny Klub Sportowy OSA Zgorzelec (2005 r.) Stowarzyszenie Społeczny Komitet Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej (2008 r.) Ryszard Leparowski (2009 r.) Grigoris Ikonomu (2011 r.) pośmiertnie Stanisław Janiak (2011 r.) Piotr Pietryk (2011 r.) Marian Szałecki (2011 r.) pośmiertnie Zofia Bukowska (2012 r.) Edward Jakubowski (2013 r.) Teresa Jasiak-Adaszkiewicz (2014 r.) Kazimierz Janik (2105 r.) Karol Lisowski (2015 r.)


Dobiegają końca rozpoczęte w czerwcu remonty chodników dla pieszych przy ul. Krupińskiego i ul. Warszawskiej. Kolejne chodniki powstaną niebawem na ulicach Dzikiej i Krańcowej, gdzie właśnie rozpoczęły się prace. Dobiegający końca remont chodnika dla pieszych na ulicy Warszawskiej obejmował jego odcinek położony wzdłuż przychodni lekarskiej. Prace polegały na usunięciu starych, połamanych płyt betonowych i kostki kamiennej i ułożeniu w ich miejsce nowej nawierzchni, którą wykonano z betonowej kostki brukowej nowego typu. Przy okazji remontu wymieniono także zniszczone krawężniki

i obrzeża. Wykonawca dokonał też regulacji pionowej studzienek. Nową nawierzchnię z kostki betonowej zyskał także chodnik przy ul. Krupińskiego. Nowy chodnik zostanie też wykonany na ulicach Dzikiej i Krańcowej, gdzie właśnie rozpoczęły się prace budowlane. Następne w kolejności są chodniki przy ulicach Mickiewicza i Brzozowej.

Elewacja hali naprawiona Zakończyła się naprawa uszkodzonej przez nawałnicę bocznej elewacji hali PGE Turów Arena przy ulicy Lubańskiej. Prace sfinansowano pieniędzmi z ubezpieczenia. Na początku lipca dobiegły końca prace przy naprawie elewacji bocznej zgorzeleckiej hali sportowo-widowiskowej przy ul. Lubańskiej. Tworzące wzór elewacji elementy zerwane podczas nawałnicy, która na przełomie marca i kwietnia przeszła przez Zgorzelec, uzupełniono nowymi, wykonanymi na zamówienie. Zlecona przez miasto ocena uszkodzeń wykluczyła wadliwy montaż i wady materiałowe, potwierdzając tym samym, że przyczyną zdarzenia była siła wiatru, którego prędkość w porywach przekraczała nawet 100 km/h.

Nowy stary mur W czerwcu zakończyła się naprawa najbardziej zniszczonej części muru oporowego nieruchomości położonej przy ul. Szkolnej 2 na Przedmieściu Nyskim. Zlecenie obejmowało rozbiórkę i odtworzenie fragmentu muru, który groził zawaleniem. Miasto ma w planach także remont pozo-

stałej części. Przy okazji prowadzonych robót miasto zleciło też naprawę schodów wejściowych na tyłach nieruchomości Daszyńskiego 23-24.

Komunikacja w mieście Miasto przygotowuje przetarg na obsługę miejskiej linii komunikacyjnej „50”. Będą zmiany. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przetarg zostanie ogłoszony w sierpniu. Tym razem jednak w przygotowanej przez urząd specyfikacji usługi pojawiły się nowe założenia. Linia miejska, która dotychczas obsługiwała jedną, długą trasę, ma zostać rozszerzona o linię przyspieszoną i linię obsługującą trasę Stalag VIII a – Cmentarz komunalny - C.H. Plaza – ul. Tuwima. Nowe wytyczne to efekt rozmów z mieszkańcami, którzy od pewnego czasu sygnalizowali burmistrzowi potrzebę wprowadzenia zmian w komunikacji miejskiej.

Remont przedszkolnych łazienek Dobiegła końca modernizacja łazienek w Przedszkolu Niepublicznym nr 4 przy ul. Broniewskiego. W ramach zleconych przez miasto prac w dwóch przedszkolnych łazienkach wymieniono instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną, grzejniki oraz białą armaturę. Prace obejmowały także montaż no-

wych punktów świetlnych, segmentów ścian i drzwi kabin sanitarnych oraz wykonanie posadzek i ułożenie glazury na ścianach.

Ledy na ul. Poniatowskiego W mieście trwa sukcesywna wymiana latarni ulicznych. W czerwcu nowe słupy oświetleniowe ustawiono na odcinku ul. Poniatowskiego między ulicami Lubańską i Broniewskiego. Nowe latarnie uliczne, którymi zastąpiono stare, zniszczone słupy oświetleniowe, są nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim energooszczędne, ponieważ w każdym z dziesięciu nowych punktów świetlnych zastosowano oprawy ledowe.

Toaleta przy placu zabaw Dla wygody rodziców i dzieci, w pobliżu Fortu Bolka i Lolka, miasto ustawiło toaletę przenośną. Przy największym zgorzeleckim placu zabaw, w parku miejskim im. A. Błachańca, ustawiono toaletę przenośną typu toi-toi. Będzie tam stała do końca października służąc przede wszystkim dzieciom bawią-

cym się w Forcie Bolka i Lolka. W przyszłości w parku powstanie toaleta publiczna. Miasto wybuduje ją w ramach prac modernizacyjno-rewitalizacyjnych.

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • LIPIEC-SIERPIEŃ 2015

7

INFORMACJE URZĘDOWE

Remontują chodniki


WYDARZENIA

KRESY - niezamknięty rozdział historii

N

a zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej gościliśmy w Zgorzelcu znanego pisarza, poetę, pedagoga oraz działacza społeczno-politycznego Stanisława Srokowskiego. Do interesującego spotkania doszło przy współudziale Janiny Słabickiej ze Stowarzyszenia „Strażnicy Pamięci Ziemi Zgorzeleckiej”, które zaprosiło wrocławskiego twórcę. Stanisław Srokowski urodził się w 1934 r. we wsi Hnilcze (województwo tarnopolskie, RP). Jest więc naocznym świadkiem stosunków społecznych panujących wśród mieszkańców Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej, tragizmu II wojny światowej oraz ludobójstwa, którego dopuścili się ukraińscy nacjonaliści wobec mieszkających tu Polaków.

Semper Fidelis Pisarz przedstawił swój punkt widzenia na przedwojenną wielokulturowość Kresów, która jawi się w jego narracji jednoznacznie pozytywnie. Stosunek autora do fenomenu Kresów, jego dorobku literackiego i naukowego – na tle dorobku całego państwa polskiego, można określić jednym słowem – miłość. Srokowski jest przykładem ucieleśnienia lwowskiej dewizy Semper Fidelis. Czy można dyskutować z taką postawą? Nie, bowiem miłość, wiara i zasady moralne przynależą do najgłębszych pokładów kultury człowieka. Są dobrowolnym wyborem, którego dokonujemy na podstawie doświadczeń i przeżyć, oczywiście wyborem subiektywnym.

Walczy o pamięć Stanisław Srokowski ciągle walczy w obronie polskich ofiar ludobójstwa na Kresach. Podkreśla niesłychane okrucieństwo ukraińskich współmieszkańców, członków OUN UPA i ich sympatyków. Dopomina się sprawiedliwości, uznania win przez samych Ukraińców, należytego osądzenia Stepana Bandery oraz innych przywódców i realizatorów nieludzkiej rzezi. Zdaniem 8

Srokowskiego, III RP popełnia błąd wspierania Ukrainy bez załatwienia problemów wspólnej historii.

M Szczera dyskusja Problem ludobójstwa z lat 40. XX w. oraz współczesna sytuacja polityczna na Ukrainie budzą spore emocje, co dało się zaobserwować także na zgorzeleckim spotkaniu (środa, 3 czerwca). Są to niezwykle skomplikowane zagadnienia, które zasługują na szczerą, uczciwą i głęboką dyskusję. Ten właśnie cel przyświecał organizatorom spotkania ze Stanisławem Srokowskim, w którym wzięło udział ponad 30 osób. Wszystkim Państwu serdecznie dziękujemy.

ZGORZELECKIE WSPOMNIENIA DO 31 SIERPNIA

iejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu bardzo serdecznie dziękuje tym z Państwa, którzy przesłali swoje prace na literacki konkurs dotyczący ludzi, instytucji i wydarzeń z minionych 70 lat (1945-2015) miasta. Jednocześnie przypominamy, że nasz konkurs na wspomnienia trwa do końca sierpnia 2015. Regulamin konkursu zamieściliśmy na stronie www.mbpzgorzelecblox.pl. Jeszcze raz ponawiamy apel o przesyłanie prac opartych na autentycznych wydarzeniach i osobach. Będziemy wdzięczni za każdy tekst spełniający wymogi regulaminowe. Jest jeszcze sporo czasu, by krótko opisać jakąś ciekawą historię… Czekamy na teksty.

Marek Żytomirski MBP

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • LIPIEC-SIERPIEŃ 2015

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu


a zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej do Zgorzelca przybędzie z wykładem dr Mateusz Falkowski, który – w ramach Święta Starego Miasta Jakuby 2015 – przedstawi wykład pt.: „O umysłach i myśleniu w literaturze”. Spotkanie odbędzie się w sobotę 29 sierpnia. Już dziś zapraszamy Państwa na kolejne ciekawe spotkanie z filozofem, o godzinie i miejscu poinformujemy wkrótce.

Dr Mateusz Falkowski jest absolwentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Naukę kontynuował na Freie Universitaet w Berlinie (roczne stypendium), w 2009 r. obronił doktorat w Instytucie Filozofii UW. Wszechstronne aktywności Od 2012 r. prezesuje zarządowi Fundacji na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, współtworzył inicjatywę kulturotwórczą „Orgia Myśli” (do 2014 r.), uczestnik konferencji filozoficznych (m.in. „Myśl filozoficzna i społeczna XVII wieku” (2005), „Perspektywy biopolityki” (2010), „Imperium Rolanda Barthes`a” 2015. Od 2012 r. jest wykładowcą w Kolegium Artes Liberales, w latach 2011-2012 prowadził zajęcia z historii literatury i dramatu w Wyższej Szkole Filmowej w Warszawie, w latach 2010-2011 wykładał filozofię, logikę i filozo-

Fotografie Natalii Panek

WYDARZENIA

N

JAKUBY z filozofią fię kultury w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mateusz Falkowski jest autorem książek (m.in. Wisława. Kryteria sprzedajnej manifestacji, O maszynach. Wiek XVII a filozofia techniki (doktorat), Myślenie dziś, Orgia z myślą francuską) oraz przekładów (m.in. R. Safranski, Schopenhauer. Dikie czasy filozofii, Warszawa 2008, C. Schmitt, Lewiatan w teorii państwa Thomasa Hobbesa, Warszawa 2008). Zgorzeleckie akcenty Dr Mateusz Falkowski mieszkał w… Zgorzelcu (sic!) w latach 1984-1991, był uczniem SP nr 1 (szkoła przy granicy). Z tego okresu pamięta wybitną nauczycielkę matematyki Zofię Muzińską. Udzielał się także w teatrze amatorskim, którym kierował wówczas sam Marian Szałecki. Nasz gość ciepło wyraża się także o zgorzeleckiej bibliotece, której był czytelnikiem. Jest więc ta podróż z wykładem do Zgorzelca także podróżą sentymentalną, podróżą – w jakimś sensie do przeszłości. Ciekawi nas, jak po wielu latach – w oczach Mateusza Falkowskiego- prezentuje się nasze miasto. „Polacy z werwą” To nazwa szczególnego plebiscytu promującego osiągnięcia młodych Polaków. Akcja trwa od 2013 roku, a jej pomysłodawcą

W

sobotę, 4 lipca, odbył się wernisaż wystawy fotografii Natalii Panek pt. Tryptyki. Wystawa w Museum der Fotografie Goerlitz e.V, Loebauerstr. 7 jest czynna do 18 lipca, można ją oglądać od poniedziałku do soboty (w godz. 12-16). Wystawę warto zobaczyć także dlatego, że mieszkająca od 10 lat w Londynie Natalia ma swój artystyczny rodowód w naszym Zgorzelcu. Te artystyczne akcenty związane są z poezją i życiem kulturalnym pod egidą Klubu Literackiego „Inspiracje”, miejskiego domu kultury, a przede wszystkim z osobą Mariana Szałeckiego. Swój rozdział ma także miejska biblioteka, której młodziutka Natalia była aktywną i ambitną czytelniczką. Materialnym dowodem tego duchowego powinowactwa jest dedykacja z

i fundatorem jest PKN Orlen. Nasz gość został nominowany przez jurorów w kategorii Nauka. Spośród trzech nominowanych osób, dwie zostaną wyłonione przez publiczne głosowanie (www.polacyzwerwa.pl), z dwóch zostanie wyłoniony laureat (grant o wartości 50 tys. zł). Łącznie granty zostaną przyznane w 7 kategoriach (Kultura i sztuka, Ochrona środowiska, Medycyna, Nauka, Innowacje, Design i architektura, Sport). W tegorocznym Jury zasiadają: prof. Andrzej Mencwel, prof. Zbigiew Gaciong, Jacek Bożek, Tomasz Majewski i Mikołaj Grabowski. Marek Żytomirski /Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu/

17 marca 1998 roku. Na jednym ze swoich wierszy antologii Wrastanie (OW „Obrzeża”, Zgorzelec, 1997.) Natalia napisała: Na pamiątkę Bibliotece. Później były studia socjologii we Wrocławiu, praca w kulturze (wytwórnia filmów, festiwale, eventy). W 2006 r. wyjechała do Londynu, gdzie aktualnie mieszka i studiuje fotografię na University of Westminster. Wystawa jest efektem nawiązania kontaktów z Bohemian Crossing z Görlitz. Miasto po lewej stronie Nysy Łużyckiej postawiło na kulturę i międzynarodową współpracę u styku trzech granic. Natalia Panek jest przykładem pomyślnej emigracji, która otwiera horyzonty i daje możliwości rozwoju, nie tylko na przysłowiowym zmywaku. Marek Żytomirski /Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu/

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • LIPIEC-SIERPIEŃ 2015

9


Dni Zgorzelca W Obiektywie P

rzez cały czerwiec odbywały się w naszym mieście imprezy w ramach Dni Zgorzelca 2015. Nie będziemy tu opisywać poszczególnych koncertów, czy spektakli, bo przecież kto był, ten widział. A kto nie był, niech żałuje. Warto jednak odnotować, że tegoroczne dni miasta obfitowały w tak różnorodną ofertę działań kulturalnych i rekreacyjnych, że nie będzie żadną przesadą, jeśli padnie tu ponownie slogan - każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przypomnijmy tylko - festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka w Forcie

10

Bolka i Lolka, przeglądy twórczości artystycznej zgorzeleckich szkół, koncerty zespołów KoRdon, Paihivo i Plateau wraz Sonią Bohosiewicz, Martyną Jakubowską i Krzysztofem Kiliańskim, soundsystem Joint Venture, czy finał Dni Zgorzelca w ostatni weekend czerwca i występ zespołów ze zgorzeleckiej szkoły muzycznej, a także gwiazd Manchester, Patrycji Markowskiej, czy Katarzyny Pakosińskiej z zespołem Leszcze. Oj, działo się! Było naprawdę ciekawie i różnorodnie, a co najważniejsze także bezpiecznie.

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • LIPIEC-SIERPIEŃ 2015


MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • LIPIEC-SIERPIEŃ 2015

11


NASZ ZGORZELEC

Przegląd

szkolnych teatrów U

czniowie czterech zgorzeleckich szkół zaprezentowali się 16 czerwca na scenie miejskiego domu kultury w Dniu Teatru zorganizowanym w ramach dorocznego Przeglądu Twórczości Artystycznej Szkół Miasta Zgorzelec. Teatr Pod Daszkiem ze Szkoły Podstawowej nr 5 pokazał spektakl pt. „Kantor wymiany liter”, według scenariusza Kaliny Jerzykowskiej, w reżyserii Joanny Brzezińskiej. Teatr A-le Draka ze Szkoły Podstawowej nr 3 wystąpił z przedstawieniem „O chciwym Achmedzie”, według scenariusza Agnieszki Sułkowskiej, na podstawie tekstu Anny Świrszczyńskiej „O chciwym Achmedzie”. Sztukę wyreżyserowały Agnieszka Sułkowska

i Beata Błauciak, a opiekę artystyczną nad spektaklem sprawowała Aneta Ćwieluch. Młodzi aktorzy z grupy teatralnej „Granica” w Gimnazjum nr 3 przygotowali spektakl pt. „Miłość bywa romansem”, według scenariusza i w reżyserii Sylwii Olszak. Program przeglądu uzupełnili gimnazjaliści z „Jedynki”, którzy pokazali spektakl pt. „Alien” na podstawie opowiadania George’a Mikesa; scenariusz Bożena Blansjaar, Anna Rogalewicz – Gałucka oraz uczennice. Reżyseria uczennice: Julia Zarębska, Oliwia Janoś, Karolina Kempfert, Karolina Prusicka i Karolina Wojnarowicz. Dla wszystkich młodych artystów i ich opiekunów wielkie brawa!

Nasze Talenty W Ogólnopolskiej Elicie A

gnieszka Weryszko, której akompaniował Emil Smardzewski oraz Krzysztof Oleksyn i wspomagający go muzycznie Piotr Kosiorek znów dali nam wielki powód do radości i dumy. 10 czerwca, razem z dwudziestoma innymi osobami z całej Polski, wystąpili we Włocławku podczas XXIV Finału Turnieju Poezji Śpiewanej, który odbywał się w ramach 60 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego i odnieśli wspaniały sukces! Jury, w składzie którego zasiadała m.in. Katarzyna Groniec i Krzysztof Herdzin przyznało Agnieszce Weryszko wyróżnienie, natomiast Krzysztof Oleksyn otrzymał nagrodę publiczności! Młodym artystom serdecznie gratulujemy. Dodajmy tylko jeszcze, że Agnieszka, Krzysztof i Piotr to uczniowie LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu, a Emil rozwijał swój talent w ZSZiL im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu.

12

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • LIPIEC-SIERPIEŃ 2015


NASZ ZGORZELEC

Ś p i e w, m u z y k a , ta n i e c , r a d o ś ć !

D

zień tańca i muzyki, w ramach Przeglądu Twórczości Artystycznej Szkół Miasta Zgorzelec, obfitował w tym roku w niezwykle ciekawe prezentacje. 18 czerwca na scenie miejskiego domu kultury zaprezentowały się: Zespół Dance Hall z Gimnazjum nr 1, Marlena Korycka z Gimnazjum nr 1, Kinga Budzińska, Marcelina Korycka, Oliwia Janoś, Karolina Kempfelt i Kornelia Sosnowska z Gimnazjum nr 1, Zespół taneczny Jelonki ze Szkoły Podstawowej nr 3, Julia Szczurek z Gimnazjum nr 1, Maja Bieniek z Gimnazjum nr 1, Zespół Viktoria z Gimnazjum nr 3,

Zespół Poziomeczki ze Szkoły Podstawowej nr 3, Julia Makowska ze Szkoły Podstawowej nr 3, Zespół Dreams ze Szkoły Podstawowej Tęcza, Zespół Prymusy ze Szkoły Podstawowej Prymus, Martyna Ignyś ze Szkoły Podstawowej nr 5, Katarzyna Kuriata i Martyna Zagajewska ze Szkoły Podstawowej nr 5, Martyna Ignyś i Emily Gothling ze Szkoły Podstawowej nr 5, Zespół Czarlin z Gimnazjum nr 3, Zespół Karolinki ze Szkoły Podstawowej nr 5. Wszystkim młodym artystom serdecznie dziękujemy i gratulujemy talentów!

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • LIPIEC-SIERPIEŃ 2015

13


WYDARZENIA

Ś w i ę to t e at r ó w O

ulicznych

d 2 do 4 lipca na placach i ulicach Görlitz i Zgorzelca ponownie można było oglądać przedstawienia teatrów ulicznych. Tym razem przyjechały do nas zespoły z 12 krajów na trzech kontynentach.

Niezwykła impreza. Niezwykłe miejsca. Niezwykłe miasto. W takim tonie utrzymanych było większość komentarzy po odbywającym się w pierwszy weekend lipca Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych Via Thea. I zdecydowanie nie będzie to przesada, jeśli napiszemy, że mamy spore szczęście mieszkając właśnie tu - w Zgorzelcu i Goerlitz, na styku dwóch państw, w dwunarodowym, wielojęzycznym i wielokulturowym mieście, gdzie odbywają się takie właśnie imprezy jak Via Thea. Ten festiwal to fenomen, to haust wielkiego, kulturalnego świata, który i my możemy nabrać w nasze płuca. I nie ma w tym stwierdzeniu żadnej fanfaronady, bo w tym roku na festiwalu, oprócz parad, clownad, żonglerki, ulicznej magii, czy muzyki, można było być świadkiem także kilku naprawdę genialnych przedstawień, jak choćby to na bło-

niach po zachodniej stronie Nysy. Dzięki fantastycznej, zabytkowej scenerii Görlitz, dzięki staraniom organizatorów, mogliśmy w te dni

poczuć się tu nad Nysą Łużycką trochę jak w Krakowie, Paryżu, czy Barcelonie. Dziękujemy i oby tak dalej!

a i V Thea 14

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • LIPIEC-SIERPIEŃ 2015


D

la zgorzeleckich seniorów miesiące letniej kanikuły wcale nie oznaczają przerwy. Miejski Klub Seniora działa pełną parą i zaprasza wszystkich, którzy mają ochotę spędzić lato aktywnie i w dobrym towarzystwie.

W siedzibie klubu przy ulicy Mickiewicza 13 przez cały lipiec odbywają się, refundowane przez miasto, zajęcia taneczne (poniedziałki i czwartki od 16.00 do 17.30) i spotkania chóru (wtorek od 9.00). Chętni mogą też skorzystać z bezpłatnej nauki gry w brydża (środy od 16.00 do 19.00), a ci dla których nie ma nic atrakcyjniejszego niż lato z książką, z pewnością znajdą wiele pasjonujących lektur w klubowej bibliotece (poniedziałki od 12.00 do 15.00). Seniorzy mają też w planach wyjazdy na odbywające się w okolicy festyny. Poza tym, tak jak przez cały rok, będą organizować zabawy taneczne, ogniska i grille, przygotowywać się do udziału w Jakubach, gdzie klub co roku

ma swoje stoisko. Będą też przygotowywać się do wizyty przyjaciół z Francji, którzy w sierpniu przyjadą do Zgorzelca z rewizytą. Najnowszym pomysłem naszych seniorów jest jednak „Dziadkowe Przedszkole w Klubie Seniora”, które będzie przez całe wakacje działać w siedzibie klubu (przy ul. Mickiewicza), codziennie w godzinach od 11.00 do 13.00. To propozycja dla tych spośród nich, którzy w wakacje sprawują opiekę nad wnukami. W klubie przygotowano dla nich gry planszowe, bloki i kredki oraz filmy. Przede wszystkim jednak dzieci będą miały okazję spotkać tam rówieśników i spędzić czas na wspólnej zabawie. Koordynatorzy klubu przypominają, że 5 sierpnia w klubie odbędzie się spotkanie organizacyjne, na którym omawiane będą pomysły i propozycje na działanie klubu w sierpniu. Przypominają też, że uczestniczyć w zajęciach w Miejskim Klubie Seniora może każdy zgorzelecki senior.

Seniorze – nie daj się oszukać !!! W ostatnim czasie na terenie miasta Zgorzelec nasiliły się próby wyłudzania pieniędzy od osób starszych metodą na „wnuczka”. Policjanci apelują o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi i o nie podejmowanie pochopnych działań.

Pamiętaj !!! Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz, ani nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół. Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się osobiście z osobą, która prosiła o pomoc Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc, w tym z zagranicy, grożą utratą pieniędzy. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr tel. 112)!

E U R O - N YSA

J eden B ilet , T rzy K raje

(Cypel Szluknowski), • Niemcy: obszar związku komunikacyjnego ZVON, • Polska: teren powiatu zgorzeleckiego, lubańskiego, bolesławieckiego, lwóweckiego i jeleniogórskiego.

Rodzaje biletów

Wyjątkowa oferta dla turystów i podróżnych na obszarze Euroregionu Nysa. Ciepłe, słoneczne dni sprzyjają turystyce i poznawaniu naszego bogatego w atrakcje regionu. Planując weekendowy wypad z rodziną lub przyjaciółmi warto pamiętać o możliwości taniego podróżowania, jaką już od 10 lat daje transgraniczny bilet EURO-NYSA. To wyjątkowa oferta, zaledwie jedna z czterech tego typu transgranicznych propozycji w całej Europie. Bilet całodzienny EURO-NYSA obejmuje swoim zasięgiem obszar położony na trójstyku granic Polski, Niemiec i Czech (patrz mapka). To teren łącznie ok. 10.000 km2 rozciągających się na poniższych obszarach: • Czechy: Kraj Liberecki (zakres związku komunikacyjnego KORID) oraz Kraj Ustecki

Bilety EURO-NYSA honorowane są obecnie przez 27 przewoźników z trzech krajów. Dostępne są trzy rodzaje biletów: • Bilet całodzienny EURO-NYSA dla jednej osoby w cenie 25 zł, • Bilet całodzienny EURO-NYSA dla małych grup (do 5 osób podróżujących wspólnie) w cenie 75 zł, • Bilet rowerowy EURO-NYSA w cenie 10 zł.

ponownego kasowania i zakupu dodatkowych biletów. Bilet uprawnia także do przejazdu bez dodatkowych opłat kolejką linową na górę Ještěd w Libercu (jeden przejazd tam i z powrotem), kolejką wąskotorową z Zittau do kurortów Oybin i Jonsdorf oraz kolejką leśną z Weißwasser do Bad Muskau i Kromlau.

Sprzedaż biletów

Po stronie polskiej bilety zakupić można w kasach i pociągach Przewozów Regionalnych na dworcach kolejowych na terenie woj. dolnośląskiego, w kasach oraz w pociągach uruchamianych przez Koleje Dolnośląskie, a także w Zgorzelcu, Lubaniu, Bolesławcu i Jeleniej Górze w punktach sprzedaży zrzeszonych przewoźników (dokładny spis punktów na stronie Każdy rodzaj biletów można zakupić tak- www.zvon.de). że w Niemczech i w Czechach. Cena biletów Więcej informacji dopasowana została do taryf krajowych i wynosi odpowiednio: w Niemczech 11,50 EUR, Więcej informacji na temat dostępności bile23 EUR i 4 EUR, w Czechach 160 CZK, 320 CZK tów, aktualny spis linii i zrzeszonych przewoźnii 90 CZK. ków oraz wyszukiwarkę połączeń (także w języku polskim) znajdą Państwo na stronie www.zvon. Okres ważności i trasy de. Informacje uzyskać można także w godz. 9:00 Bilety EURO-NYSA są ważne w dniu skaso- – 16:00 w dni robocze pod specjalnym numerem wania do godz. 04:00 dnia następnego i ho- polskojęzycznej infolinii 71 792 77 66 (koszt połąnorowane na prawie 700 liniach kolejowych czenia wg taryfy operatora). Wydany został taki drogowych, we wszystkich środkach komuni- że polskojęzyczny folder informacyjny o Bilecie kacji publicznej: pociągach, autobusach regio- EURO-NYSA dostępny u polskich przewoźników nalnych, tramwajach i autobusach miejskich. kolejowych i autobusowych, jak również w punkOznacza to, że przy pomocy jednego biletu po- tach informacji turystycznej na terenie Dolnego ruszać się można na całym obszarze ważności w Śląska. NPKG Wrocław Czechach, Niemczech i Polsce bez konieczności

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • LIPIEC-SIERPIEŃ 2015

15

DLA SENIORA

L ATO w Mie j s kim Klubie Seniora


SPORT

StreetBall Ś więto

ulicznej koszykówki

Z

gorzelec basketem stoi, a dzięki grze drużyny PGE Turów Zgorzelec w polskiej ekstraklasie, w Eurolidze oraz w pucharze Eurocup, popularność koszykówki już od lat w naszym nadgranicznym mieście jest niezmiennie wielka. I już od lat świętem dla wszystkich fanów basketu są nie tylko wiosenne playoffy rozgrywek ligowych, ale także organizowany rokrocznie w czerwcu festiwal koszykówki ulicznej Streetball Zgorzelec. W tym roku turniej odbył się 13 i 14 czerwca i wzięły w nim udział w sumie 104 drużyny, w skład których wchodziły dziewczęta, chłopcy, panie i panowie, a także całe rodziny z dziećmi. Rozgrywki prowadzone były na zamkniętej dla ruchu ulicy Warszawskiej, a dodatkowymi atrakcjami zawodów był mecz „miasto kontra gmina” oraz konkursy na celność rzutów i wsadów. Dzięki licznym sponsorom, nagrody były naprawdę atrakcyjne, a najcenniejsze bodaj w konkursie wiedzy o zgorzeleckiej koszykówce, który poprowadził sam trener srebrnych i złotych koszykarzy PGE Turowa Miodrag Rajković. Do wygrania były w nim m.in. oryginalne stroje i piłki meczowe wicemistrzów Polski. Organizacją festiwalu, jak co roku, zajął się Uczniowski Klub Sportowy Basket Zgorzelec i dzięki zaangażowaniu działaczy i wolontariuszy, jak co roku wszystko przebiegło sprawnie i bezproblemowo.

16

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • LIPIEC-SIERPIEŃ 2015


Sylwetki

Sportowe sukcesy stały się udziałem Andrzeja Daszyńskiego (rocznik 1948) dopiero po sześćdziesiątce. Pływanie i bieg są jego ulubionymi konkurencjami. Zdobywa medale zarówno w kraju – także na imprezach rangi mistrzostw Polski – jak i za granicami. Marzy o startach w mistrzostwach Europy, a osiągane wyniki predestynują go do walki o wysokie lokaty… Jest tylko jeden problem – kasa. Pociąg do sportu odczuwał od dziecka, zaczął uprawiać boks w Turowie Bogatynia. Walki odbywały się wówczas w Sieniawce. Stoczył ich około 40, wygrał połowę. Musiał jednak zrezygnować z powodu choroby nerek. W wieku 20 lat przeprowadził się do Zgorzelca - bliżej Europy – jak sam dzisiaj mówi. Pracował w kopalni, a po przeprowadzce w zgorzeleckim PKS-ie, jako mechanik samochodowy. Mijały lata, jeździł na taksówce, starał się aktywnie spędzać wolny czas i zimą, i latem.

Na pływalnię przez zaspy Był styczeń 2004 roku, pan Andrzej z rodziną wybrał się do Szklarskiej i Karpacza na snowboard. Zaspy były takie, że musieli zawrócić. - Wiedzieliśmy, że w Lubaniu były zawody pływackie – mówi Andrzej Daszyński. – Mieliśmy stroje kąpielowe i z córką (Edytą Pietraszek) wzięliśmy udział w tych zawodach. Powalczyłem na dystansie 25 m, sukcesu nie

nie jest za późno było, ale spodobało mi się i tak się zaczęła moja przygoda z pływaniem. W zawodach w Lubaniu startowali zawodnicy sekcji pływackiej Masters Bolesławiec, z którymi pan Andrzej się poznał. - Dzidek Niewiadomski szefował sekcji pływackiej, zaprzyjaźniłem się z nim i zapisałem do Mastersów, w których barwach startowałem w wielu zawodach pływackich. Nie umiałem dobrze pływać klasykiem, kraulem, motylkiem – podszkolili mnie syn i córka (oboje byli wybijającymi się pływakami UKS Energetyk w Zgorzelcu – red.). Motylkiem myślałem, że w ogóle nie dam rady, ale już po kilku miesiącach zauważyłem duży progres – wygrałem zawody w Czeskiej Lipie – dodaje A. Daszyński.

Medale i sukcesy Zaczęły się starty na mistrzostwach Polski, pierwsze medale w Lublinie, na krótkim basenie, (400 m zmiennym - złoty medal, srebro motylkiem). W Poznaniu, na 50-metrowej pływalni, mistrzostwo Polski na 400 m zmiennym, wicemistrzostwo na 200 motylkowym. Andrzej Daszyński brał także udział w kilkunastu zawodach w Niemczech, Czechach (ostatnio zdobył tam 4 złote medale z 2014 r.) i Polsce. W Szczecinie w czerwcu 2015, na MP zdobył 3 srebrne medale w swojej kategorii wiekowej (100 i 200 grzbietem, 800 dowolnym). Zgorzelecki Masters trenuje na basenie CSR przy Maratońskiej, gdzie pracował także jako ratownik wodny. Trenuje na własne wyczucie, ale trener Robert Hanc podpowiada mu czasem co poprawić, co zmienić. Pan Andrzej szlifuje formę co drugi dzień- po mniej więcej godzinie – pływa doskonaląc każdy styl.

Przyszedł czas na bieganie Zaczęło się od tego, że poznałem Bogdana Uchmanowicza i jego sympatyczną rodzinę. On jest biegaczem i wciągnął mnie do biegania, a ja pomagam mu zgłębiać tajniki pływania. Zaczęło się od drobnych biegów dla przyjemności. Chciałem jednak robić szybkie postępy i trochę przesadziłem. Pracowałem w Malachicie w Świeradowie-Zdroju, biegałem po górach zbyt intensywnie – wysiadło kolano i miałem pół roku przerwy w bieganiu. Po kontuzji wróciłem jednak do biegania, ale już rozsądnie. W 2014 r. w Leśnej zaliczyłem półmaraton i w Kościanie, też półmaraton – opowiada A. Daszyński. W ostatnim Europa-

SPORT

Nigdy

maratonie zgorzelecki sportsman wystartował na 5 km i zajął 70. miejsce w generalce.

Triathlon wieńczy dzieło W zeszłym roku nasz bohater zadebiutował w Triathlonie Łużyckim (800 m pływania, 21 km rowerem i 5 km biegania) i zajął III miejsce w swojej kategorii. Wystartował i ukończył także górski Triathlon Zaporowy w Bieszczadach (Solina), gdzie zawodnicy mieli poważne problemy z jazdą na rowerze i w biegu pod górę. Ta trudna dyscyplina bardzo spodobała się panu Andrzejowi, który mówi, że chciałby startować we wszystkich zawodach. Bardzo chętnie wystartowałbym w triathlonach w Sławie, w Niemczy. W Olsztynie chciałbym wystartować w pływaniu na wodach otwartych - dystans 3 km. Mogę liczyć na pomoc klubu UKS Energetyk w opłacie wpisowego (ok. 150 zł), jednak taki wyjazd to w sumie ok. 500 zł każdorazowo. Niestety, nie stać mnie na taki wydatek. Chciałbym wystartować w mistrzostwach Europy w pływaniu na basenie. Mieszczę się w limitach na poszczególnych dystansach. Marzę też o biegach i triathlonach – mówi sportowiec senior. A jego przykład dowodzi, że można osiągać mistrzostwo w każdym wieku. Przychodzi też refleksja, jak daleko zaszedłby ten sympatyczny i uparty człowiek, gdyby pływaniem zajął się w młodości? Mamy nadzieję, że są w Zgorzelcu ludzie, którzy pomogą zrealizować sportowe marzenia zgorzelczanina, a on poniesie w świat logo ich firmy.

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • LIPIEC-SIERPIEŃ 2015

red.

17


SPORT

IV

Mini Mistrzostwa Europy

N

auczyciele, dyrekcja, rodzice i uczniowie SP 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Zgorzelcu po raz kolejny zorganizowali wspaniałe sportowe święto. 3 czerwca na przyszkolnych boiskach odbył się kolejny turniej piłki nożnej dla szkół podstawowych z cyklu „Mini Mistrzostwa Europy”.

wicz), Inter-Car (Radosław Kurantowicz), Piekarnia Sławnikowice (L. Borkowski, H. Szeremeta), Hubner Baker Horka, Orkiestra Dęta KWB Turów (pod dyrekcją Jerzego Bzowskiego) oraz sędzia piłkarski Zenon Licki. To dzięki nim, zawody sportowe przebiegają sprawnie i mają tak wspaniałą oprawę.

Finałowa batalia

Dyrekcji udało się pozyskać hojnych sponsorów, dzięki czemu święto jest tak okazałe, a wszyscy sportowcy otrzymują cenne nagrody. Także i w tym roku grono przyjaciół SP 2 było liczne i zacne: burmistrz Rafał Gronicz (reprezentowany w tym roku przez wiceburmistrza Piotra Konwińskiego), starosta Artur Bieliński, Piotr Borowy (McDonald`s Polska), Arkadiusz Olejnik (Sparkasse), Departament Druku S.C. (Daniel Piątkowski), Biuro Projektów (Witold Jaśkie-

Do finałowego turnieju zakwalifikowały się drużyny SP Bierna (Hiszpania), SP Osiek Łużycki (Francja), SP 2 Zgorzelec (Polska), SP 5 Zgorzelec (Ukraina), SP Tęcza Zgorzelec (Niemcy) oraz SP 3 Zgorzelec (Szwecja). W meczu o V miejsce SP Osiek pokonał SP Bierna 2:0. Po zwycięstwie w półfinale nad SP 3 (3:0), SP 5 w finale wygrała 1:0 z gospodarzem mistrzostw SP 2. III miejsce zajęła SP 3, która w karnych (0:0 w regulaminowym czasie gry) pokonała SP Tęcza. Końcowa kolejność Mini Mistrzostw Europy – Zgorzelec 2015:

12. Europamaraton Görlitz - Zgorzelec

sklasyfikowanych. Rywalizację kobiet wygrała Ana Drechsler (Niemcy, 1:35:34). Ewelina Krawiec (Zgorzelec, 1:40:43) zajęła 4. miejsce, a Kamila Sitkiewicz-Drabko (Zgorzelec, 1:57:10) była 25. wśród 77 biegaczek, które ukończyły bieg.

W

strugach deszczu blisko 1500 zawodników i zawodniczek pokonało 7 czerwca maraton (42 195 m), półmaraton, 10 km, 5 km i 2 km. Byli też sportowcy na wózkach, rolkach i wyczynowych hulajnogach. Polacy znów byli w czołówce. Bieg główny ukończyło 101 mężczyzn i 11 kobiet. Zwyciężył Dusan Podrovzek (Czechy) z czasem 2:44:48 godz. Tomasz Rudnik (reprezentujący PGE Turów) ukończył bieg na 9. miejscu (3:04:33). Wśród kobiet triumfowała Susann Wenisch (Niemcy) z czasem 3:31:26. Spośród rolkarzy najlepszy był Ben Juretzko (1:41:52), 8. linię mety minął Adam Dymarski (Zgorzelec, 2:01:56).

Nasi w czołówce W półmaratonie zwyciężył Marco Friedrich (Niemcy, 1:16:32), który o niespełna 3 min. wyprzedził drugiego Michała Kuńczaka (Edi Team Zgorzelec, 1:19:18). Łukasz Kubala (Edi Team, 1:30:22) był 11., Artur Wójcicki (Edi Team, 1:38:39) ukończył bieg na 44. miejscu, a Michał Tymiński (Zgorzelec, 2:00:07) na 177. wśród 229 18

I – SP 5 (Ukraina), II – SP 2 (Polska), III – SP 3 (Szwecja), IV – SP Tęcza (Niemcy), V – SP Osiek (Francja), VI – SP Bierna (Hiszpania).

„Piątka” drugi raz z rzędu Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Kordian Matuszewski, Rafał Jenczelewski, Denis Stocki, Bartosz Sieczko, Dawid Zajączkowski, Karol Węgrzyn, Sebastian Płachecki, Konrad Kościański, Filip Gryglak, opiekun – Dariusz Tomasik. Spośród wszystkich zawodników wyróżniono: Mateusza Lickindorfa – najlepszy bramkarz (SP Tęcza), Krystiana Gruchalskiego – najlepszy strzelec (SP 2) oraz Filipa Gryglaka – najlepszy obrońca (SP 5). Gratulujemy SP 2 znakomitej imprezy, a SP 5 kolejnego sportowego sukcesu. Do zobaczenia na Mini Mistrzostwach Europy 2016. der.

Dobre czasy Najliczniejszą obsadę miał bieg na 10 km – ukończyło go 195 kobiet i 312 mężczyzn. Wśród pań triumfowała Silke Bittel (Niemcy, 41:42 min.). Nasze biegaczki zajęły następujące miejsca: 26. Olga Janiszewska (51:19), 62. Sylwia Szeszko (56:14), 65. Anna Domoradzka (56:24), 67. Ewelina Kotkiewicz (56:31), 176. Andżelika Gaik (1:12:45). Rywalizację panów wygrał Torsten Hentschel (Niemcy, 36:32), 7. na mecie zameldował się Robert Rutkowski (Zgorzelec, 40:22), 57. Piotr Rudnik (PGE Turów, 47:21), 204. Mateusz Szczerbaty (55:58).

Świetna „piątka” Bieg na 5 km ukończyło 148 kobiet i 160 mężczyzn. Wśród pań zwyciężyła Victoria Grala (Niemcy, 21:29). Z naszych, na mecie zameldowały się: 16. Ewa Krawiec (Zgorzelec, 25:08) oraz 33. Jola Samulska (Zgorzelec, 26:51). Rywalizację mężczyzn na tym dystansie zdominowali zgorzeleccy biegacze. Zwyciężył Janusz Wojnarowicz (Edi Team, 17:17 min.), który wyprzedził drugiego Pawła Kubalę (Edi Team, 17:39). 5. był Andrzej

Wojtukiewicz (Edi Team, 19:15), 10. Robert Pijanowski (Edi Team, 20:58), 36. Roman Kawicz (Zgorzelec, 23:22), 53. Ireneusz Owsik (Zgorzelec, 24:37), 70. Andrzej Daszyński (UKS Energetyk Zgorzelec, 25:26)

Młodzi i starsi Na dystansie 2 km metę osiągnęło 70 biegaczek i 80 biegaczy. W konkurencji pań zwyciężyła Victoria Grala (Niemcy, 09:18 min.), 20. ukończyła bieg Julia Owsik (Zgorzelec, 10:53). Wśród mężczyzn zwyciężył Mateusz Waszkiewicz (Edi Team, 07:01), 35. był Michał Lisicki (Zgorzelec, 11:01), 36. Zdzisław Zadorożny (Edi Team, 11:01), a 61. ukończył bieg sam Edi, czyli Mistrzu, czyli Edward Jołtuch – ikona zgorzeleckich biegów. Gratulujemy wszystkim biegaczom osiągnięcia mety, co zawsze jest zwycięstwem, bez względu na miejsce.

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • LIPIEC-SIERPIEŃ 2015

der.


E f ek t y w n a KS Turów 24. czerwca zorganizował turniej minikoszykówki dla klas 5. i 6. szkół podstawowych. W hali PGE Turów Arena wystąpiło 8 drużyn chłopców z powiatu zgorzeleckiego i lubańskiego. Pod nieobecność najbardziej koszykarskiej szkoły naszego regionu – SP 5 Zgorzelec – zwycięzcą turnieju została drużyna SP Węgliniec. Mecze rozgrywane były równolegle, w dwóch grupach, wymiennie na parkietach obu sal PGE Turów Areny. Grano 4x5 min., na niskie kosze. W poszczególnych meczach grupowych zanotowano następujące wyniki: SP Tęcza 2:31 SP Węgliniec, SP Tęcza 4:35 SP Smolnik, SP Tęcza 0:25 SP Lubań, SP Węgliniec 14:23 SP Smolnik, SP Węgliniec 16:9 SP Lubań, SP Smolnik 0:0 SP Lubań, SP 2 Zgorzelec 16:15 SP Pieńsk, SP 2 8:16 SP Bogatynia, SP 2 2:25 SP Zawidów, SP Pieńsk 8:9 SP Bogatynia, SP Pieńsk 6:18 SP Zawidów, SP Bogatynia 8:18 SP Zawidów.

Zwracają uwagę niestety słabe wyniki obu zgorzeleckich drużyn. Nasi chłopcy odstawali motorycznie od rówieśników z dużo mniejszych ośrodków. Także poziom koszykarskiego rzemiosła pozostawia wiele do życzenia, a przecież chłopcy ci są ze Zgorzelca, miasta czołowej drużyny koszykarskiej w Polsce…

Węgliniec najlepszy W meczu o III miejsce Smolnik zdecydowanie pokonał Bogatynię 17:7. Finał był bardziej wyrównany - po zwycięstwie 19:17 nad Zawidowem, zwycięzcą turnieju została drużyna z Węglińca – serdecznie gratulujemy. Dekoracji oraz wręczenia wspaniałych nagród rzeczowych dokonali osobiście prominentni przedstawiciele KKS PGE Turów Zgorzelec: Józef Kozłowski - przewodniczący rady nadzorczej, Waldemar Łuczak - prezes zarządu, Piotr Ignatowicz I trener Turowa oraz Tomasz Zabłocki były koszykarz, a obecnie trener drużyn młodzieżowych Turowa. W trakcie turnieju wszyscy zawodnicy otrzymali poczęstunek od zgorzeleckiej restauracji McDonald`s (Piotr Borowy).

Sportowa ambicja

cji do walki o każdą piłkę. Ambicja w sporcie jest konieczna, jednak nieposkromiona, która wykracza poza przyjęte normy i przepisy sportowe, często źle się kończy. Zbytnia zapalczywość zawodników doprowadziła do przerwania jednego z meczów, obie drużyny (Smolnik i Lubań) otrzymały po 0 punktów. Sędzia meczu ukarał oba zespoły. Ta nauczka okazała się skuteczna wychowawczo, w kolejnych meczach trzymano już nerwy na wodzy.

Lekcja pokory W koszykówce i w całym sporcie nie może być mowy o stosowaniu argumentów siły oraz kwestionowaniu roli i decyzji sędziego. Najwyższą cenę za niesubordynację zapłaciła drużyna SP Smolnik, która, nie doznając żadnej porażki w turnieju, musiała zadowolić się III miejscem. Oczywiście życzymy chłopcom ze Smolnika wielu koszykarskich sukcesów, na które zasługują, wcześniej jednak konieczna jest refleksja – wspólnie z opiekunem – nad tym, czym jest sport i sportowa rywalizacja. Takie przemyślenia nie zaszkodzą młodym zawodnikom z innych drużyn, a także wszystkim w ogóle sympatykom sportu.

Turniej był ciekawym wydarzeniem, mecze stały na zróżnicowanym poziomie sportowym, za to w żadnym z nich nie brakowało motywa-

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • LIPIEC-SIERPIEŃ 2015

der.

19

SPORT

reklama basketu


INFORMATOR KULTURALNY: 28-30 sierpnia – Święto Starego Miasta Jakuby i Altstadtfest 24 lipca, 7 i 14 sierpnia – „Muzyczne piątki” na skwerze im. ks. Popiełuszki od lipca do 31 sierpnia – poniedziałek – piątek od godz. 11.00 do 13.00 - „Dziadkowe przedszkole w Miejskim Klubie Seniora” w każdy wakacyjny wtorek i czwartek od godz. 11.00 do 13.00 - „Wakacje w bibliotece” 1 sierpnia – uroczystość patriotyczna – rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, godz. 17.00, pomnik Żołnierzy AK przy kościele pw. św. Bonifacego Miejska Biblioteka Publiczna ul. Bohaterów Getta 1: wypożyczalnia i czytelnia: • poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek od 10.00 do 18.00 • środa od 10.00 do 16.00 oddział dla dzieci i filie: • poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek od 10.00 do 17.00 • środa od 10.00 do 16.00 Muzeum Łużyckie ul. Daszyńskiego 15 : • poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek od 8.00 do 16.00; • środa od 10.00 do 18.00 – wstęp wolny • w każdą pierwszą sobotę i niedzielę miesiąca od 12.00 do 16.00 - wstęp wolny • wystawa stała – Izba łużycka Dom Jakuba Bӧhme ul. Daszyńskiego 12: • w godzinach pracy Muzeum Łużyckiego • Izba Jakuba Bӧhme - wystawy czasowe: Wystawa Dariusza Milińskiego Miejski Dom Kultury ul. Parkowa 1: • dla zwiedzających otwarty poniedziałek – piątek od 14.00 do 20.00; • sobota – niedziela od 12.00 do 20.00 Kino PoZa NOVA – www.pozanova.zgorzelec.eu

Teatr im. Gerharta Hauptmanna w Gӧrlitz - www.g-h-t.de/pl Muzeum Śląskie w Gӧrlitz, www.schlesisches-museum.de • dla dzieci i młodzieży do lat 16 wstęp wolny • w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp wolny Europejskie Centrum Edukacyjno-Kulturalne MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN, Koźlice/Stalag VIII A: • do 12 grudnia - wernisaż wystawy czasowej „Portrety jeńców” z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu

SPORT I REKREACJA: Ogólnodostępne boiska: • Orlik – Gimnazjum nr 1 ul. Kościuszki • Boisko przy Gimnazjum nr 2 ul. Orzeszkowej • Zespół boisk przy ul. Parkowej Skatepark: 6.00 – 22.00 Miejski Klub Seniora: • zajęcia ruchowe /bezpłatne/: - nordic walking: przerwa wakacyjna - gimnastyka: przerwa wakacyjna Miejski Klub Seniora ul. Mickiewicza 13: • zajęcia taneczne – poniedziałek od godz. 16.00 do 17.30, czwartek od godz. 16.00 do 17.30 • joga dla początkujących – wtorek i czwartek od godz. 14.00 do 15.00 • joga w parku – soboty od godz. 9.00 do 10.00 (do 27 lipca) • nauka gry w brydża – środa od godz. 16.00 do 19.00 • zespół wokalno – chóralny Vena Senior – wtorek od 9.00 • 21 lipca – warsztaty kulinarne „Smaki łąki” – od 10.00 • 5 sierpnia godz. 17.00 – otwarte zebranie organizacyjne Stowarzyszenie Transgraniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku – przerwa wakacyjna

Muzeum Przyrodnicze w Gӧrlitz, www.senckenberg.de • wtorek – niedziela od 10.00 do 17.00 • w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp wolny Nasze ZOO Görlitz-Zgorzelec, www.tierpark-goerlitz.de • godziny otwarcia od 9.00 do 18.00

- od poniedziałku do niedzieli od 6:00 do 22:00 • KOMENDANT STRAŻY MIEJSKIEJ - tel. 75/ 77-59-949 - e- mail: sm@zgorzelec.com - przyjęcia interesantów: w dni robocze w godzinach pracy urzędu STAROSTWO POWIATOWE

INFORMATOR U R Z Ę D OW Y:

• GODZINY PRACY URZĘDU - poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek - od 7.30 do 15:30

URZĄD MIASTA ZGORZELEC:

• INFOLINIA - tel. 75/ 77 615 55   - fax. 75/ 77 17 930 - w.powiat.zgorzelec.pl, - www.bip.powiat.zgorzelec.pl  - e-mail: starosta@powiat.zgorzelec.pl, promocja@powiat.zgorzelec.pl

• INFOLINIA - 0-800-136-700 - tel. 75/ 77 52 687 - tel./fax 75/ 77 56 923; 77 56 604 (607, 608) - www.zgorzelec.eu - e-mail: urzad@zgorzelec.com • GODZINY PRACY URZĘDU - poniedziałki, środy, czwartki od 7:30 do 15:30 - wtorki od 7:30 do 17:00 - piątki od 7:30 do 14:00 - Burmistrz Miasta i zastępcy burmistrza przyjmują  mieszkańców: poniedziałki od godz. 13.00 do 15.30. kasa urzędu: - poniedziałki, środy, czwartki od 9:00 do 14:00 - wtorki od godz. 9:00 do 16:00 piątki od godz. 9:00 do 12:30 - tel. 75/ 77 56 600; 604 do 609 - fax.75/ 77 56 421, 77 59 923 • NUMERY KONT URZĘDU - opłata skarbowa oraz podatki i opłaty lokalne: 85 1160 2202 0000 0002 2290 9736 - opłaty za udostępnienie danych osobowych: 11 1160 2202 0000 0002 2290 9807 - wpłaty z tytułu subwencji, dotacji, itp. oraz wpłaty komornicze od dłużników alimentacyjnych: 94 1160 2202 0000 0002 2204 9281 - wpłaty wadiów i zabezpieczeń: 29 1160 2202 0000 0002 2290 9774 STRAŻ MIEJSKA • INFOLINIA - tel. 75/ 77-52-400 (całą dobę) • DYŻURNY SM

URZĄD SKARBOWY W ZGORZELCU • GODZINY PRACY URZĘDU - poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 7.30 - 15.30, środa 8.00 18.00 • INFOLINIA - tel. 75/ 64 94 800, - fax 75/ 64 92 900 - e-mail: us0231@ds.mofnet.gov.pl - www.uszgorzelec.pl KOMENDA POWIATOWA POLICJI • INFOLINIA - tel. 75/ 64 94 200 (dyżurny) - fax 75/ 64 94 221 MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ • INFOLINIA - telefon: 75/ 77 56 911 - fax: 75/ 77 52 634 - e-mail: mops.zgorzelec@wp.pl - www.bip.iap.pl/mopszgorzelec/ POWIATOWY URZĄD PRACY • INFOLINIA - tel./fax (centrala) 75 77 55 605; 75 777 0 500 - wrzg@praca.gov.pl • POŚREDNICTWO PRACY - posrednicy.pracy@pup.zgorzelec.pl

Wydawca: Urząd Miasta Zgorzelec, ul. Domańskiego 7, 59-900 Zgorzelec Redaktor Naczelny: Renata Burdosz - tel.757 759 948, e-mail: r.burdosz@zgorzelec.com, www. zgorzelec.eu NIP: 615-00-30-431 REGON: 000527078 Skład DTP i Druk: Drukarnia HELDRUK, 82-200 Malbork, ul. Partyzantów 3b Nakład: 10 000 egz.

20

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • LIPIEC-SIERPIEŃ 2015

Nasz Zgorzelec | lipiec- sierpień 2015  
Nasz Zgorzelec | lipiec- sierpień 2015  
Advertisement