Page 1

ika graf Info íce: měs

Magazín portálu www.studenta.cz

34. Číslo / listopad 2013 / zdarma

dent ý stu ost k s e Č doucn a bu tr. 12 s

„Od tvůrců časopisu stip“

Zapoj se do světového studentského průzkumu Universum

Majk Spirit Raper s titulem

Více na straně 16

Chci vykrmit mysl do stavu, kdy mi dá odpověď na jakoukoliv otázku

Učitelé na Facebooku:

PRIMÁT.CZ:

Nej STÁŽISTI:

pro a proti virtuálních přátelství STR. 6

WEB, KTERÝ TI POMŮŽE K LEPŠÍM známkám STR. 54

Sledujeme šest úspěšných v programu UNI CHANCE str. 24

Přinášíme vám:


TechnickĂŠ novinky

2

STUDENTA

Listopad 2013


Technickéeditorial novinky

: Obsah KU CEBOO A F A LÉ N UČITE tr. 6–10 s 29 r. 12– t s A R KARIÉ I ÁŽIST Nej ST ANCE CH Z UNI 4–26 STR. 2 IT K SPIR J A M : OVOR ROZH TR. 30–33 S 47 tr. 34– s E L Y LIFEST 57 r. 48– t s M IU STUD

aCz ent

tud

r

tte

twi

/S .com

ook

eb fac

N

ejhojněji obdaruje budoucnost ten, kdo všechno dává přítomnosti. Citát Alberta Camuse se pro listopadovou Studentu hodí víc než kdykoliv jindy. Téma budoucnosti rezonuje nejen akademickým prostředím, ale po posledních volbách i celou společností. V našem studentském průzkumu jsme se proto tentokrát zaměřili na to, jak svou osobní budoucnost vidíme my studenti, třeba kdy chceme zakládat rodinu. Výsledky nás docela překvapily, vy se na ně můžete podívat do sekce Kariéra. A ve futuristickém duchu jsme jeli dál – věnujeme se rozvíjejícímu se oboru programování mobilních aplikací či budoucímu žebříčku Ideální zaměstnavatel, který v Česku na jaro poprvé chystá švédská firma Universum. Na (velmi blízkou) budoucnost myslíme i v odlehčenějších tématech – zkouškové se blíží, představíme vám proto portál Primát.cz, plný studijních materiálů, a nezapomínáme ani na plánování zimních zážitků, protože nasněžíno bude co nevidět. A jako vždycky nechybí ani inspirativní osobnosti – tentokrát jsme se kromě celebrit a lidí z byznysu podívali i za úspěšnými studenty, šesticí stážistů, kteří nedávno odstartovali svou kariéru v programu UNI CHANCE. Užijte si listopad, můj nejoblíbenější měsíc, a napište mi, jak se vám nové číslo líbí! michaela.rakova@studenta.cz

.cz nta

de /stu

.com

Partneři Studenty Listopad 2013

STUDENTA

3


knowledge partner of private companies


Co nás čeká v listopadu? Studenta vám přináší několik tipů, jak si zpříjemnit zimní semestr. Party, dovolená i kariérní záležitosti, které byste si rozhodně neměli nechat ujít!

Soutěž o nejkrásnější dívku VŠE vyvrcholí 27. listopadu v SaSaZu Miss VŠE 2013 už bude brzy znát svou vítězku. Přijďte podpořit svoji favoritku nebo spolužačku na velkolepý finálový večer do pražského klubu SaSaZu. Soutěž krásných ekonomek završí koncert slovenského rapera Majka Spirita a celým večerem vás provede moderátor Jakub Kohák. O pařbu až do rána se stejně jako minulý rok postará DJ Pif a DJ Rockstar. Lístky koupíte v předprodeji za zvýhodněnou cenu už teď. Více na www.missvse.cz.

Studenti se nyní mohou doučovat on-line

Proč chodit na brigády, které jsou vám k ničemu? Doučujte on-line, vydělávejte a prohlubujte své studijní znalosti na FoxMaterial.cz. Díky nové funkci na tomto webu může každý student doučovat ostatní on-line. Buď svým spolužákům můžete pomáhat zdarma, nebo za doučování požadovat odměnu a tím si při studiu trochu přivydělat.

Zapomeňte na nudnou dovolenou, pojeďte s námi na hory! Úplně nový styl zimní dovolené si pro vás přichystali kluci z Party Kýblu. V létě jsme s nimi pařili na chorvatské pláži Zrče, v zimě nás vezmou do Nízkých Tater na parádní lyžovačku v moderním středisku Jasná. A jak už je na těchto dovolených zvykem, hlavní roli během našeho pobytu bude hrát skvělá party. Resort Holiday Village Tatralandia se 12.–16. března změní v tu nejrozjetější vesničku široko daleko. Všechny informace najdete na www.partykybl.cz. Kdo dřív přijde, ten paří za míň!

Návštěvy ve firmách jsou zpět. Podívejte se do nejvýznamnějších společností u nás Využijte jedinečné příležitosti nakouknout za oponu českých i mezinárodních společností trochu jinak díky projektu Návštěvy ve firmách. Do jarního kola se zapojila více než stovka studentů a absolventů, které jsme přivedli do sídel devíti společností. Nyní máte možnost vyzkoušet si assessment centrum nanečisto ve společnosti SŽDC, získat tipy na pracovní pohovor od Logica Czech Republic či blíže poznat manažery ŠKODA AUTO. Zkraťte si cestu k vysněné kariéře na www.UNIjobs.cz.

Pochlubte se svým CV a vyhrajte Tipy a triky, jak napsat CVčko, aby neudělalo ostudu, už máte od minulého vydání Studenty v malíku. Tak se pochlubte, jak jste si vytunili svoje životopisy – nahrajte své CVčko do databáze portálu UNIjobs.cz a pojďte soutěžit. V listopadu a prosinci vybereme každý měsíc tři nejzajímavější životopisy a odměníme je poukazy od A3 SPORT. Soutěž probíhá ve spolupráci se společností Capgemini a jejím odborným garantem je tamní HR manažerka Alice Růžičková. Tak na nic nečekejte a dokažte nám, že na to máte! Více na www.UNIjobs.cz/soutez. Listopad Říjen 2013

STUDENTA

5


Technické novinky

Hledat osoby, místa a obsah

„Nazdar profesore, pěkná fotka – to je vaše žena?“

UČITELÉ NA FACEBOOKU Internet rozmazává hranice. Je to on-line svět, kde je možné téměř vše. Na sociálních sítích můžeme zveřejňovat své názory, vkládat upravené fotky, sledovat, kde se nacházejí naši virtuální přátelé, „lajkovat“ statusy nebo blogovat. Profily si na sítích vytvářejí teenageři, studenti, ale i jejich profesoři a rodiče. A žádost o přátelství znamená jen jedno kliknutí. Kolik vyučujících máte ve svém friendslistu, kolik z nich followujete na Instagramu nebo na Twitteru? Text: Jana Samšuková, Ilustrace: Helena Kočandrlová

6

STUDENTA

Listopad 2013


Jana Samšuková

P

řiznejme si na rovinu – pokud jsme s pedagogem spřáteleni, nejspíše jsme žádost poslali my. Miloš Čermák, úspěšný český novinář, publicista a znalec nových médií, který zároveň vyučuje na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, říká: „Sám studentům přátelství nikdy nenabízím, abych je nestresoval tím, že budu naštvaný, když odmítnou. Pokud mi jej nabídnou sami, vždycky ale přijmu.“ Pedagog na Vysoké škole ekonomické v Praze a spolumajitel IT firmy Jan Mittner toto tvrzení dosvědčuje slovy: „Většinou si přidávají oni mě, a to jak na Facebooku, tak na LinkedIn. Sám aktivně přátelství na sociálních sítích se svými studenty nenavazuji.“ Pokud se ale opravdu stanete přáteli, nikdy nezapomeňte, že přestože jste žádost odeslali vy, váš učitel o vás bude dostávat notifikace, vaše informace projedou jeho newsfeedem a možná se o vás časem začne zajímat stejně tak jako vy o něj. Jan Mittner k tomu dodává: „Docela mě zajímá, jak mí studenti žijí, a se zájmem sleduji jejich příspěvky a názory.“ Takže pozor, abyste nenapsali něco ve smyslu: „Tak tenhle &@#% mě fakt &@#%!! #&@% na jeho #&## $ßłĐ!!!“ (Neboli: „Tento vyučující mě trochu namíchl, rozhodl/a jsem se proto dnes již nepokračovat s psaním práce na jeho předmět.“) Kdo pak za kým poleze pro zápočet?

Odstup, odstup, odstup Je možné, že se s učitelem po studiu stanete opravdovými přáteli. Prostě proto, že jste si vždycky rozuměli, nejste věkově rozděleni do dvou generací a hlavně jste si byli sympatičtí. Po dobu studia je však nezbytné udržovat si profesní odstup, už kvůli všem nevýhodám, které jsem zmínila na začátku. Dokonce na to sami studenti mají docela striktní názor. Studentka kulinářských umění v USA Ellyse Collins je jednou z takových. „U nás se na přátelství studenta s učitelem hledí s nevolí. Vždyť si učitelé musí držet odstup, dokud vyučují. Alespoň do té doby, než vás učit přestanou. Přátelství na Facebooku ve Spojených státech není zakázáno, ale hodně nás od něj odrazují.“ Sophia Preijde, která studuje vysokou školu ve švédském Malmö, souhlasí. „Nechci se přátelit se žádným z vyučujících, protože si myslím, že by je mohl můj profil hodně ovlivňovat. Mohli by mne soudit a s předsudky hodnotit a známkovat mé práce. Ve škole jsem prostě studentka. Nechci, aby o mně mí učitelé nějak smýšleli, protože jednou mě třeba budou do-

Najít přátele

Hlavní stránka Technické novinky

PRO a PROTI on-line přátelství s učiteli Rychlost a výuka Velkou výhodou je rychlost komunikace. Potřebujete ihned zodpovědět nějaký dotaz? Napíšete zprávu – blik – a máte odpověď. Je pravda, že zkostnatělé byrokratické postupy a e-maily, na které vyučující odpoví až za rok (to se opravdu stalo!), nás někdy stojí mnoho energie a sprostých slov. „Na každém z mých profilů nějakým způsobem komunikuji s mnoha vyučujícími,“ říká Petr, student Univerzity Karlovy. Jasně, pokud učitel skrz sociální sítě sděluje studentům důležité detaily ohledně výuky, doporučuje jim články a studijní materiály, tak je vše v naprostém pořádku.

lehce opadne náš respekt k němu. Jak potom můžeme od daného vyučujícího ve škole přijímat seriózní úkoly, jít k němu na zkoušku, projednávat akademickou práci, když víme, že se dnes po hodině možná zase „zduní“ nebo je „zduněný“ už teď a tady?

Jazyk a gramatika

Nevýhodou je absence facebookového profilu některých studentů. Ti k těmto informacím nemají přístup. (Ano, asi se smějete, ale třeba ho někdo ze studentů opravdu nemá, představme si to!)

Rychlé psaní postů, komentářů a zpráv na chatu znamená netrápit se tolik s gramatikou, diakritikou a mnohdy (ahoj grammar nazis!) ani s pravopisem. Vyučující nejsou jiní než my, takže píší zrovna tak. Co když budou psát komentáře typu „Neni blbej? Tak to sou teda pěkný kraviny, ciwe, bych blil neasi…“? (Ano, přeháním.) Budete mu pak mít chuť napsat do e-mailu „Vážený pane doktore, rád/a bych Vás požádal/a o XY a XY, protože ABC. S přáním hezkého dne, AB“? Proč psát uctivě a spisovně, když se to najednou zdá tak nějak nevyhovující?

Inspirativní osobnost

Oboustranné sledování

Možná je pro nás vyučující velkou inspirací. Možná je novinářem, vědcem, hercem nebo majitelem počítačové firmy. Cestuje na zajímavá místa a ve svém oboru se neustále angažuje, navštěvuje důležité konference, setkává se s imponujícími lidmi. Sledujeme jej, protože k němu vzhlížíme, chceme znát jeho názory.

Víme, kde večeřel, kde je na dovolené, a možná dokonce i to, kde bydlí. Víme, kdo jsou jeho přátelé, s kým se stýká, jak vypadá jeho partner, děti, dům, auto… Opravdu takové věci chceme vědět? A HLAVNĚ – chceme, aby on to samé věděl o nás? To je zásadní otázka. Má vědět, že místo výuky cestujete po světě? Že místo přípravy na zkoušku popíjíte v parku? Jak vypadáte v plavkách nebo co si o tom všem, co se ve světě děje, myslíte? Vztah studenta a vyučujícího by měl být určen primárně prostředím, ve kterém se doopravdy stýkají. Tedy učebním.

Co když ale pak učitel „postne“ fotku, kde se líbá se svou partnerkou/partnerem, nebo je označen v albu „Jak jsme se zase zduněli jak sviňa“? Možná se také inspirujeme, ale možná také

Listopad 2013

STUDENTA

7


Technické novinky

Jak to vidí studenti? Adolphus King, student VŠ v Texasu: „Pár mých kamarádů říkalo, že si učitele přidali, protože jim sami řekli, že mají profil na Facebooku. Většinou jim prý píší zprávy s dotazy ke studiu. Já žádného profesora z vysoké v přátelích nemám.“ Marcel Maier, student VŠ ve Stuttgartu: „Měl jsem na střední škole jednu učitelku, která byla zcela jiná než její kolegové. V posledním roce školy jsme jeli na výlet do Dublinu a ona nás doprovázela. Než jsme odjeli, spolužák vytvořil stránku na FB o našem výletě a přidal do ní i ji. I po návratu s ní mnoho studentů udržovalo kontakt, a dokonce nás všechny pozvala k sobě domů hrát hry na herní konzoli Wii.“ Ellyse Collins, studentka kulinářských umění v USA: Přátelím se na FB s učitelkou ze střední školy, ale přidala jsem si ji až po maturitě. Její výuka byla speciální tím, že nás všechny brala jako sobě rovné a ptala se nás na naše životy. Proto jsme si vybudovaly přátelský vztah. Teď se s ní znám i trochu osobněji, proto jsem jí poslala žádost. Většinou na svůj profil dává fotky vnoučat a podobně.

Pokud se proti nepříjemné pozornosti ze strany studentů či učitelů (nebo rodičů) na Facebooku chcete bránit, pořádně si zabezpečte soukromí. Nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit! 8

STUDENTA

Listopad 2013

Hledat osoby, místa a obsah

Jak to vidí vyučující? Miloš Čermák, přednáší na Univerzitě Karlově: „Já s přátelstvím na sítích ze své strany žádný problém nemám, protože můj profil je zcela veřejný, takže kdokoliv mě může sledovat, a mít tak stejný obsah jako ten, kdo se se mnou bude přímo ‚přátelit‘. To je i důvod, proč v poslední době nabídky častěji odmítám. Snažím se proto přijímat nabídky k přátelství hlavně od lidí, které osobně znám. Studenti mezi ně patří. Má to i určitou logiku v tom, že pak nehrozí riziko, že když mi napíšou přes Facebook vzkaz (většinou chtějí zápočet nebo něco takového), skončí ve folderu ‚ostatní‘ a já ho přehlédnu. Na závěr bych řekl, že jestli se se mnou jako s učitelem budou přátelit, nechávám čistě na studentech.“ Jan Mittner, přednáší na VŠE: „Záleží na situaci, osobně s tím ale nemám žádný problém. Se svou školitelkou na Ph.D. a dalšími výše postavenými pedagogy na fakultě mám spojení skrz LinkedIn. Co se týče mých studentů, vzhledem k nevelkému věkovému rozdílu jich mám řadu i mezi přáteli na Facebooku. Přesto si myslím, že během trvání daného kurzu je lepší, aby byl určitý odstup zachován. Obecně ale na sociální sítě nedávám příliš citlivé informace. Dávám si dobrý pozor na to, co uveřejňuji.“ Pavla Pšurná, přednáší na VŠE: „Profil mám skrytý, je to částečně i z důvodu mého působení na VŠE. Obecně bych si nikdy studenty do profilu nepřidala, jelikož je pro mě stěžejní získat si respekt (učím studenty jen o pár let mladší, v začátcích se mi dokonce stávalo, že jich bylo hodně starších než já), který si podle mého názoru přátelstvím na FB získat nelze. Už jen proto, že člověk zde sdílí osobní věci, a to prostě k učení nepatří. Přirovnala bych to třeba ke klasickému pracovnímu poměru (podřízený–nadřízený).

poručovat do práce. No, fakt nechci, aby viděli moje fotky z party!“ „Pouhé takovéto fotografie by mě s nejvyšší pravděpodobností neovlivnily,“ odpovídá Jan Mittner.

Střední versus vysoká škola Stejně jako se liší způsob výuky na střední a vysoké škole, liší se i charakter učitele. Ti z vás, kteří už státnicují nebo se ke státnicím pomalu, ale jistě blíží, patrně na střední škole ještě ani svůj profil neměli, stejně jako vaši tehdejší učitelé. Pokud vašim vyučujícím bylo pod třicet, dneska pravděpodobně sociálními sítěmi žijí. Osobně nevidím důvod, proč si je nepřidat, pokud jste měli dobrý vztah. Už nemohou měnit stanovisko k hodnocení vašich testů a domácích úkolů, už je vám více než 18 a můžete pít a jim to nemusí vůbec vadit. Pokud ale na střední škole stále ještě studujete, je síťové přátelství ještě více nevhodné než s vysokoškolskými profesory. Na středních školách v Americe je to trochu jiné, pokud je jeden z učitelů zároveň trenérem školního sportovního týmu nebo vede poškolní kroužek – třeba divadlo, recitaci nebo vaření. „Coachové“ se často se svými studenty „síťově přátelí“, a to z mnoha důvodů. Jedním z nich je fakt, že jsou pro své studenty velkou motivací. Jsou to jejich idolové, kteří je vedou k vítězství a se kterými tráví každý den po škole. Na Facebook umísťují mnoho fotek ze zápasů, představení či soutěží a síť je nejsnazším prostředkem pro jejich rozšíření mezi tým. U nás je systém na středních školách velmi odlišný. Adolphus King, dnes už vysokoškolský student, vzpomíná na svého trenéra ze střední školy: „Je pravda, že mám v přátelích jednoho učitele ze střední. Byl to zároveň můj trenér, rádce a imponoval mi. Naučil mě jít si za svými sny a cíli stůj co stůj. Začal jsem ho tehdy brát jako svého přítele. Když jsem odmaturoval, zeptal jsem se ho, jestli bych si ho nemohl přidat do přátel na Facebooku, a on souhlasil. Chtěli jsme oba vědět, co ten druhý dělá a jak se má. Občas si dáme vědět.“ Sophia ze Švédska dodává: „Moje učitelka španělštiny ze střední si mě sama přidala na Facebooku. Vůbec spolu ale nekomunikujeme. Teď jsem na Erasmu v Irsku a jedna z našich kantorek založila skupinu na FB, kde řešíme všechno ohledně našich hodin. Do přátel si ji ale nepřidám.“ Do třetice přidám názor Marcela Maiera, studenta VŠ v německém Stuttgartu: „U nás by si učitel studenta nepřidal a pravděpodobně ani naopak. Vyučující se ta-


Jana Samšuková

Najít přátele

dy snaží spíše vyhnout kontaktu se studenty na sociálních sítích, protože je to považováno za nevhodné.“

„Kalbička v Krkonoších”

Facebook jako nový intranet?

respektu u studentů

„Kdo nemá Facebook, jako by nebyl,“ se dříve hodně říkávalo. Dnes mají stránky nebo profily téměř všechny instituce, od knihoven, muzeí a galerií přes vzdělávací centra, jazykové instituty až po vysoké školy a jejich fakulty. Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity na svých stránkách uveřejňuje novinky, informace o volbách nebo změnách konzultačních hodin, Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity zase dává na zeď odkazy na speciální semináře nebo na elektronické zdroje k psaní akademických prací a například Fakulta sociálních věd UK na Facebooku zveřejňovala ještě horké informace po výbuchu plynu ve vedlejší budově jednoho z jejích institutů. Vesměs všechny fakulty podávají podobné informace, co je ale zajímavé, jsou dotazy studentů a žadatelů o studium na zdi, které jsou většinou do druhého dne zodpovězeny. Mnoho českých studentů získalo důležité zprávy o vy-

vyučujícímu

moc nepřidá sněném studiu v zahraničí právě na Facebooku, protože webové stránky jsou často nepřehledné. „Mým snem bylo studium na Novém Zélandu. Našla jsem si k tomu co nejvíc infa na webových stránkách a pak se na Facebooku zeptala na nejasnosti. Na všechno mi obsáhle a do detailů odpověděli a já byla skvěle připravena. Někteří by to ale mohli zneužívat a ptát se v podstatě na vše. A na to taky nemá nikdo čas,“ vzpomíná Markéta, dnes už zpátky doma. „Všichni učitelé tady v Irsku staví své účty na Twitteru nebo Facebooku na stejnou pozici jako telefonní číslo nebo e-mail, abychom je mohli co nejsnáze kontaktovat. Já sama bych si je ale nikdy nepřidala. Ve Švédsku by to tak žádný učitel neudělal,“ dodává Sophia.

10

th

EY ACADEMY 18. - 21. 11. 2013

Hlavní stránka Technické novinky

„Jeden z mých učitelů mi vzápětí po úspěšném složení maturity nabídl tykání. Nesnáší ale technologie, tak nějaká přátelství na Facebooku nebo Instagramu vůbec řešit nemusím. Úplně mi stačí, když se občas potkáme a prohodíme pár slov. Přestože jsem ho měla moc ráda, nic víc o něm opravdu nepotřebuju vědět,“ říká Jana, bývalá studentka gymnázia v Písku. Technologie se neustále posouvají a je možné, že Facebook a jiné sociální sítě jednou budou využívány jako primární způsob komunikace. To, že se mu prozatím většina profesorů brání, je ale pozitivní fakt, protože jen slovo „odstup“ jsme skloňovali více než dost. Zdá se také, že v zahraničí se situace nijak zásadně neliší od té u nás. Nechceme působit jako militantní odsuzovatelé sociálních sítí, sami ho využíváme víc než dost, ale jestli má někdo studenty zachránit před „technologickou demencí“, neměli by to být naši učitelé? Facebook navíc odvádí pozornost při výuce, a co když se student zrovna prohrabává albem „Kalbička v Krkonoších“ přednášejícího? ^ inzerce

Co je EY ACADEMY? EY Academy je vzdělávací akce společnosti EY určená studentům 3. až 5. ročníků vysokých škol. Co nabízíme? 4-denní cyklus krátkých zajímavých přednášek a případových studií na témata z oblasti daní, auditu, IFRS, řízení podnikatelských rizik, transakčního poradenství aj. Setkání s oborníky z EY Seznámení s náplní práce v jednotlivých divizích EY a se zákulisím jedné z největších globálních poradenských společností. Možnost otestovat si nově nabyté znalosti i v týmové hře.

Ti nejlepší mohou vyhrát zajímavé ceny, například EY stipendium pro akademický rok 2013/2014. Kdy? 18. - 21. listopadu 2013 Kde? V prostorách společnosti EY, Charles Square Center, Karlovo náměstí 10, Praha 2 Jak se přihlásit? Vyplňte, prosím, elektronickou přihlášku, kterou naleznete na stránkách www.ey.cz v sekci kariéra.

Uzávěrka přihlášek je 8.listopadu 2013.

Listopad 2013

STUDENTA

9


Hledat osoby, místa a obsah

Božidara, 22 V přátelích na Facebooku mám akorát jednoho doktoranda ze školy. A Facebook si nehlídám, jelikož tento vyučující byl pro mě spíš kamarád než autorita.

Hanka, 24

Na Facebooku mám v přátelích jednoho vyučujícího. A na Facebooku před ním nic neskrývám.

anketa:

Kolik vyučujících máš v přátelích na Facebooku? Hlídáš si od té doby víc, co na něj dáváš?

Anežka, 22

V přátelích na Facebooku žádné vyučující nemám, a kdybych měla, tak bych se možná víc hlídala, co si tam dávám.

10

STUDENTA

Listopad 2013

Gábi, 24 Nemám žádné vyučující v přátelích na Facebooku.

Text a foto: Soňa Rašková

Simča, 23

Ano, mám. A pro jistotu na Facebook už nic nepíšu.


pro studenty 15–26 let

• pro studenty, kteří předloží doklad o studijním pobytu v některé evropské zemi v rámci programů Socrates, Erasmus nebo jiné studijní stáže • pojistné zdarma až na 180 dnů s nárokem čerpání 1 × za rok • navíc příspěvek na lékařskou prohlídku před studijní cestou ve výši až 800 Kč

Pro studenty na cestách

• studenti, kteří rádi cestují po Evropě, mají v průběhu roku pojištění zdarma na 60 dnů • pojištění nemusí vybrat najednou, mohou ho čerpat i opakovaně během roku

www.zpmvcr.cz

Změna programu v průběhu roku je vyhrazena.

CCeessto ttovvnníí po pojiš jiště ttění ní zdarma zdarma

Na studijní pobyt


41 %

h dnešníc Priority entů: stud

než života“

, si myslí žité ... a co důle ně bude čení VŠ: o pr že po skon za 5 let

*pokud jim to zaměstnavatel zaplatí

pracovat 10 hodin denně*

studentů je ochotna po absolvování

studentů má zájem o stáže ve svém oboru

86 %

vydělávat víc než jejich rodiče

budoucnost optimisticky

81 % studentů si myslí, že bude

studentů vidí svou

79 %

„Blbá nálada”, která ovládá českou společnost se studentů, zdá se, netýká. Věří v lepší budoucnost a jsou ochotni tomu leccos obětovat.

Studenti nepropadají skepsi, věří, že se budou mít dobře

budoucnost očima studentů

Infografika měsíce

K

rize stále výrazně ovlivňuje nejen českou ekonomiku a situace na pracovním trhu nevypadá na první pohled příliš růžově. V některých regionech se řeší budoucnost tisíců zaměstnanců, kteří ze dne na den mohou přijít o svá pracovní místa, a i absolvent vysoké školy často stráví týdny rozesíláním životopisů a motivačních dopisů, než dostane první zamítavou odpověď. Zdá se, že vysokoškolští studenti přesto nepropadají celkové chmurné náladě a vidí svou budoucnost optimisticky. A co víc, jsou ochotní tvrdě pracovat, aby taková skutečně byla. Jen pro představu, skoro polovina dotazovaných je po ukončení studia ochotná pracovat deset a více hodin denně. O dobrých pracovních návycích svědčí i fakt, že během studií věnují denně nejvíce úsilí právě studiu, až jednu třetinu. Zábava je až na druhém místě s 28 procenty. Že by studen-

ti uplatňovali otřepané heslo „bez práce nejsou koláče“? Zřejmě ano, a proto 86 procent dotazovaných studentů má zájem zvýšit svoji kvalifikaci prostřednictvím stáže ve svém oboru. A to přesto, že velká část těchto stáží je bezplatná. Už minule jsme psali, že dotazovaní studenti mají jasno v tom, že za svou práci chtějí být také náležitě odměněni. Pětina respondentů by si tak během prvních pěti let praxe chtěla platově přilepšit až na 30 tisíc korun měsíčně. Především se ale 81 procent studentů v průzkumu shodlo v přesvědčení, že budou vydělávat více než jejich rodiče. Není však třeba hledat v tom nějakou aroganci mládí. Tři čtvrtiny vysokoškoláků vidí svou budoucnost optimisticky, navzdory celkové skepsi české společnosti. Studenti tak nechtějí ani tak moc vystoupit ze stínu svých rodičů, jako spíš nenechat se zastrašit ekonomickou krizí. Rodina je totiž pro ně na prvním místě.

Mládí se dere vpřed. I tak by se daly prezentovat výsledky průzkumu společnosti Studenta Media zaměřeného na vysokoškolské studenty. V minulém čísle jsme vám přiblížili, jak se vysokoškoláci staví k otázce pracovních stáží a přípravy na budoucí zaměstnání, 1 003 respondentů výzkumu ale odpovídalo také na otázky týkající se rodinného života. Kdy plánují založit rodinu? Jakou roli v jejich životě hrají jejich rodiče? Text: Vojta Koval

Český student a budoucnost

Infografika měsíce:


uvedlo, studentů r jejich výbě ěli vliv na

ce: žů * tohle ch a 39 % mu 50 % žen

nu ložit rodi plánuje za t po ji do 5 le nejpozdě VŠ ání absolvov

*47 %

že ro oly vysoké šk

25diče% m

nem ze svoje pení

Čemu studenti věnují denně nejvíc úsilí? studiu 34 % zábavě 28 % osobnímu rozvoji a kariéře 25 % rodině 14 %

Jak studenti tráví volný čas? zábavou (sport, s přáteli, kultura apod.) 44,5 % s blízkými (s rodinou, s partnerem) 42,5 % budováním kariéry (práce, seberozvíjení) 13 %

Stáže a trainee programy jsou pro dnešní vysokoškoláky velmi důležité a většina z nich je ochotna pracovat při studiu i zadarmo. Podmínkou je kvalitní program stáží, které je připraví na budoucí kariéru.

Studenti jsou ochotni na své budoucnosti tvrdě pracovat

st budoucno vidí svou y optimistick

79 %

ko udenty ja vnímá st da elitu náro budoucí

56 %

race i do restau ce odí častěj kulturní ak 70 % ch na i ěj st odí ča 85 % ch ih kn c z ví e c peně za 61 % čt utratit ví ochotno 65 % je uv a ob oblečení

h rodiče

jejic tvrdí, že rácí 60ají % , za co ut vliv na to

vydě

de

že bu si myslí, 81láva% rodiče t víc než

aj c „užív ti si ví iče d o r Studen jejich

Ř íká se, že děti by měly své rodiče přerůst. Z výzkumu společnosti Studenta Media vyplývá, že současní vysokoškoláci své rodiče „překonávají“ nejen výškou, ale také tím, jak si umí užívat života. Například 70 procent dotazovaných tvrdí, že chodí do restaurace častěji než jejich rodiče. Podobně je tomu s „docházkou“ na koncerty a jiné kulturní akce, v tom své rodiče překoná 85 procent respondentů. A 65 % z nich taky utratí více peněz za oblečení a obuv. Na akce je třeba se pořádně vystrojit, a ne jít ve starém svetru, no ne? Tyhle rozdíly jsou ale způsobeny především posunem životního stylu. Je třeba brát v potaz, že generace našich rodičů ani neměla možnost takového kulturního vyžití. A jakkoliv se můžou výše uvedené výsledky průzkumu zdát jako vymezování se vůči rodičům, ti stále hrají významnou roli v životech současných studentů. Čtvrtina dotazovaných přizna-

la, že rodiče měli výrazný vliv na jejich výběr vysoké školy. S tím, že jejich životní preference vycházejí právě z preferencí jejich rodičů, souhlasí polovina dotázaných. Rodina je podle průzkumu pro studenty tím nejdůležitějším, v žebříčku hodnot „porazila“ školu, přátele i kariéru. A co je možná ještě důležitější, dotazovaní studenti se shodli, že tomu tak bude i pět let po absolvování vysoké školy. Kariéra sice v žebříčku hodnot vyskočí na druhé místo, studenti si ale myslí, že rodina pro ně bude stále důležitější. Možná i proto polovina dotazovaných plánuje, že svou vlastní rodinu založí během 5 let po ukončení studia vysoké školy. Dvacet procent respondentů chce ale s rodinou počkat 10 a více let po absolvování. To potvrzuje dlouhodobý trend u nás, kdy narůstá průměrný věk matek při narození prvního dítěte. Zatímco těsně po revoluci rodily matky poprvé průměrně už ve dvaadva-

Zdroje dat: Průzkum společnosti Studenta Media byl realizován formou kvantitativního on-line dotazování mezi 1 003 českými vysokoškoláky. Český statistický úřad ^

ceti letech, věk dnešních prvorodiček se pohybuje v průměru těsně pod hranicí 28 let. Většina matek tedy s prvním dítětem počká skutečně až po dokončení vysoké školy. Ostatně rodinu už během studia chtějí zakládat jen 2 procenta dotázaných. Celkově ale podle Českého statistického úřadu stoupá i úhrnná plodnost, tedy průměrný počet dětí narozených jedné ženě. Po propadu v devadesátých letech stoupla tato hodnota od roku 2000 z 1,3 na téměř 1,5 dítěte na ženu v roce 2010. Přestože jsou současní studenti hodně motivovaní, co se týče jejich kariéry, nehodlají rodinu odstavit na druhou kolej, což je možná dobrá zpráva pro stárnoucí českou populaci.

Studenti vidí svou budoucnost růžově: chtějí hodně pracovat a vydělávat velké peníze


kariéra

Petr Stuchlík:

Finanční poradenství má velkou budoucnost Finanční poradenství začal budovat před více než deseti lety. Vše postavil na solidním poradenství, nikoli na prodávání pojistek a chození po domech. Je to práce pro sebevědomé a cílevědomé. Řeč je o Petru Stuchlíkovi, zakladateli a generálním řediteli finančněporadenské společnosti Fincentrum. text: Markéta Paráčková

P

ane řediteli, proč by si podle vás měl student vybrat kariéru ve finančním poradenství? Protože se rychle naučí rozumět potřebám lidí kolem sebe, často se naučí řídit jiné lidi, a ještě si vydělá velmi slušné peníze. To je přece skvělý start do života, ne? Pozor, mluvím o solidním finančním poradenství, ne o prodávání pojistek tetičkám a babičkám, jak bohužel často vidím. Je to práce pro sebevědomé a cílevědomé, ti ostatní mohou nastoupit do auditorské firmy a porovnávat kontingenční tabulky v Excelu… I takoví lidé jsou potřeba. Proč jste se vy rozhodl pro tuto dráhu? Co vás k tomu vedlo? Vedlo mě k tomu poznání, že se v tomto oboru skrývá obrovská příležitost. Ovšem cesta Fincentra i má osobní do finančního poradenství vedla velkou oklikou přes finance na internetu. Jaké byly vaše začátky? Zábavné. Podnikat, vlastně „přivydělávat si“, jsem začal na gymplu překlady a grafickým zpracováním manuálů. Měl jste někdy chuť vzdát to a zabývat se něčím jiným? Ano. Největší krize přišla v listopadu 2007, když jsme odhalili velký podvod jednoho z kolegů. Okradl nás v desítkách milionů korun, připravil nás o vše, co jsme roky budovali. Co vás přimělo zůstat? Přesvědčení, že dobré jméno si ve financích zkazíte jen jednou a že stojí za to bojovat. Překonali jsme to a vidíte, teď řídím úspěšnou firmu v hodnotě 1,5 miliardy. Proč myslíte, že jste uspěl?

Mám velké štěstí na lidi kolem sebe. Co vás každý den ve vaší práci motivuje? Slovy uhlobarona Reného Ptáčka ze hry Járy Cimrmana: Mě to baví. Máte nějaké motto? Osudem člověka je jeho povaha.

Fincentrum dnes představuje zodpovědné poradenství postavené na naprosté objektivitě, etickém chování a potřebách našich klientů.

Petr Stuchlík

Narodil se v roce 1977 ve Zlíně. Vystudoval management na Vysoké škole ekonomické v Praze a marketing na Erasmus Universiteit Rotterdam/ RSM. V dubnu 2000 spoluzakládal Fincentrum. V letech 2002–2006 pracoval také ve vedení společnosti MAFRA (MF DNES, Lidové noviny, iDNES.cz, TV Óčko). Obchodní oddělení iDNES.cz, které vytvořil, funguje úspěšně dodnes. Ve Fincentru se věnuje strategickému řízení společnosti. Je autorem prvních českých knih o internetové reklamě a ve volném čase pilotuje sportovní letadla.

14

STUDENTA

Listopad 2013

Co nejčastěji radíte svým kolegům? Víte, že vlastně ani nevím? Asi je těch rad příliš mnoho. Nebo málo ☺ Jak se dělá finanční poradenství kvalitně? Naslouchejte klientovi, vysvětlujte, dejte mu dost času a hlavně jej do ničeho netlačte. Nezamlčujte možná rizika a stále pracujte na sobě a svých znalostech. Má finanční poradenství budoucnost? Proč? Jak se podle vás bude vyvíjet dál? Má velkou budoucnost, to je přece jasné. Copak nebudou potřeba lidé, kteří vám pomohou výhodně získat hypotéku? Zajistit vaši rodinu, když vás přejede tramvaj? Pomoci vám odkládat a zhodnocovat peníze pro těžší doby, třeba ve stáří? Mohl bych pokračovat… Finanční poradenství se stále více profesionalizuje, kombinace ostré konkurence i přísnějšího dohledu ČNB pomáhá oddělovat zrno od plev, tedy dobré finanční poradce od těch ostatních. Tento trend bude pokračovat. ^


kariéra

Do Česka míří průzkum

Ideální zaměstnavatel

Do České republiky na podzim vstupuje společnost Universum, která na základě svých průzkumů zveřejňuje žebříčky nejatraktivnějších zaměstnavatelů pro studenty po celém světě. Průzkumům v oblasti employer brandingu se Universum věnuje už déle než 25 let a dotazuje se studentů na více než 1 700 špičkových světových vysokých školách a univerzitách. Nově se k nim připojí i české školy a my studenti se tak dozvíme, kdo je pro nás nejzajímavějším zaměstnavatelem.

V

Text: Luděk Vokáč

y určíte, kdo je nejlepší

Průzkumy společnosti Universum nehledají nejlepšího zaměstnavatele podle pevně stanovených měřítek, jako je třeba průměrná výše platu, kariérní růst a další. Zjišťují naopak, jak danou značku nebo firmu vnímají její potenciální budoucí zaměstnanci – my studenti. Právě z našich názorů na firmy, pro které bychom chtěli pracovat, vzejde žebříček těch nejlákavějších zaměstnavatelů mladých talentů. Vzhledem k tomu, že výzkumy společnosti Universum jsou opravdu rozsáhlé a pokrývají množství škol na celém světě, nejsou výsledkem jenom globální žebříčky, ale také lokální data a sa-

Pro k luky

mozřejmě porovnání situace ve světě. Z průzkumů se mohou poučit jak samotné firmy, které tak získají přístup k velmi detailním datům o tom, jak o nich jejich potenciální zaměstnanci přemýšlejí, tak studenti, kteří vidí situaci v lokálním i globálním kontextu.

Vyplňujte pečlivě, dozvíte se hodně o sobě i o ostatních Studenti, kteří se výzkumu zúčastní, navíc pomohou i své vlastní škole. Zúčastněné vzdělávací instituce se dozvědí, co si o nich studenti doopravdy myslí, v čem by se mohly zlepšit a jak si stojí v porovnání s konkurenčními školami. Univerzity se dále například dozvědí, u kterých firem bychom rádi pracova-

Proč bych měl/a dotazník vyplnit?

• Můj názor bude součástí globálního žebříčku. • Mé názory se objeví vedle názorů studentů z univerzit z celého světa, včetně těch nejprestižnějších, jako je Harvard nebo Cambridge. • Každý, kdo dotazník vyplní, získá dva špičkové průvodce kariérou WetFeet Career Guide. • Dva studenti (muž a žena) získají smartphone HTC Desire 601.

HTC e ir Des 1 60 Pro holky 16

STUDENTA

Listopad 2013

li, což jim pomůže zaměřit se na spolupráci se společnostmi, o které opravdu stojíme. V důsledku z toho opět budeme těžit my studenti. Dostaneme více možností, jak získat náhled do relevantní praxe už během školy. Dotazník také sleduje platové představy studentů, takže účastníci průzkumu si snadno budou moci porovnat po zveřejnění výsledků, jak se jejich představy liší ve srovnání s průměrem Česka a s ostatními zeměmi světa.

Zapoj se do globálního průzkumu i ty! Chceš se zúčastnit světového průzkumu o studentech a dát tak najevo svůj pohled na věc v globálním srovnání? Vyplň dotazník na

.cz/universum ta n e d u t .s w ww Výsledky se dozvíme na jaře 2014!


Pomáhá firmám zvýšit kvalitu komunikace se studenty Firmám přinese průzkum data, která by mnohdy ani nečekaly. Zjistí, co si o nich my studenti doopravdy myslíme a co by měly ve své komunikaci na školách a v médiích zlepšit. Například společnost, která sídlí v Německu, může zjistit, proč na domácím trhu pro studenty atraktivním zaměstnavatelem je, ale v Česku tomu tak není. Průzkumy pomůžou firmám činit podložená a velmi konkrétní rozhodnutí, jak změnit své náborové strategie, z čehož budeme ve výsledku opět těžit my studenti.

Několik konkrétních příkladů Abychom jen nevykládali o možnostech průzkumů Universum, podělíme se s vámi o některá data, která z uplynulých ročníků vzešla. A v některých případech se pokusíme i o porovnání se situací v Česku, byť musíme vycházet z jiných zdrojů. Hned první příklad je ovšem příjemným překvapením. Vyplývá z něj totiž, že studenti v Česku mají vysokou chuť sami podnikat nebo pracovat pro začínající firmy. Vlastní společnost tu totiž chce založit až 12 % studentů. Tím výrazně převyšujeme například USA, které se v žebříčku zemí dle ochoty studentů podnikat umístily až na 16. místě z 23 států. Vlastní byznys tu chce rozjet jen 7,24 % studentů. Česko by se se svými 12 % umístilo v žebříčku mezi první desítkou. První pozici v podnikavosti drží Indové (15 %) a Mexičané (15 %), dále jsou v první pětce ještě Britové (14 %), Rusové (13 %) a Poláci (10 %). Nejmenší chuť podnikat mají studenti z Číny (3 %), Itálie (3,5 %) a z Japonska (4 %).

Kolik procent studentů chce po škole začít podnikat:

Universum ve světě ie iko * Ind Mex sko 15 % Če % USA 15 % 12 7%

* data pocházejí z průzkumu Studenta Media v září 2013

Porovnat můžeme také chuť studentů jít pracovat do zahraničí. Zatímco v Česku po práci v zahraničí touží přes 40 % vysokoškoláků, v jiných zemích je to mnohdy podstatně méně; v USA třeba jenom 16 %, stejný podíl mladých absolventů by rád vyjel i z Brazílie nebo Číny. O práci v zahraničí uvažuje až 22 % německých studentů, což je vzhledem ke stavu ekonomiky jejich země možná až překvapivě vysoké číslo, které ovšem jen dokládá jejich ambice.

Kolik procent studentů chce po škole pracovat v zahraničí:

o* česk 42 %

Společnost Universum se výzkumy v oblasti employer brandingu zabývá již déle než 25 let. Patří v tomto oboru dlouhodobě na nejvyšší příčku z hlediska rozsahu i kvality průzkumu. Každoročně se jejích průzkumů účastní více než 400 000 studentů a absolventů z více než 1 700 škol z celého světa. Z výsledků průzkumů společnosti Universum těží ročně více než 1 200 firem, z nichž mnoho patří do žebříčku Fortune 500. Průzkumy pomáhají zaměstnavatelům pochopit, přitáhnout a udržet nejlepší talenty z daných oborů. Původně švédská společnost Universum si v Česku klade za cíl uskutečnit průzkumy na všech předních vysokých školách. Během podzimu a zimy chce oslovit více než 5 000 respondentů. Počátkem jara roku 2014 budou slavnostně zveřejněny výsledky průzkumu, které ukážou, kdo je pro studenty v jejich očích nejatraktivnějším zaměstnavatelem v naší zemi.

V čem se průzkum společnosti Universum liší od ostatních?

o eck něm % 22

usa 16 %

* data pocházejí z průzkumu Studenta Media v září 2013

Více dat z celosvětových průzkumů, například kam se studenti chtějí za prací nejvíce stěhovat, se dozvíte v rozhovoru s ředitelem Universa pro Evropu, Afriku a Blízký východ Jörgenem Gullbrandsonem na další stránce.

V Česku se můžeme setkat se studentskými průzkumy a žebříčky různých kvalit a relevance. Mezi ty seriózní u nás patří například The Most Desired Company, který zajišťuje mezinárodní studentská organizace AIESEC, nebo průzkum Trendence. Na rozdíl od těchto konceptů má Universum globální dosah, a nabízí tak srovnání s celým světem, přináší také nejprestižnější a celosvětově nejuznávanější žebříček firem – World’s  Most Attractive Employers.

Listopad 2013

STUDENTA

17


kariéra

Jörgen Gullbrandson:

Jsme zvědaví, jak dopadnou čeští studenti v globálním srovnání Jaký nástupní plat si představují studenti z celého světa? A kam by nejraději vycestovali za prací? Zeptali jsme se toho nejpovolanějšího – Jörgena Gullbrandsona, ředitele pro Evropu, Blízký východ a Afriku společnosti Universum, která se globálními průzkumy mezi vysokoškoláky zabývá už čtvrt století.

Mladí Švýcaři chtějí nastupovat za 133 000 kč, Češi jsou mezi Ruskem a Mexikem

J

ak se změnil pracovní trh absolventů během těch 25 let, kdy průzkumy mezi vysokoškoláky děláte? Co je takový dnešní nejvýraznější trend? Trh se za tu dobu změnil hodně, a to zejména v posledních letech. Recruitment a budování značky zaměstnavatele se staly jedněmi z nejdůležitějších součástí podnikání. A je jedno, jak je ta společnost velká. Sledujeme velký trend v rozhodování – čím dál více se při důležitých rozhodnutích využívají tvrdá data, a nejen intuice, jak tomu bylo dříve. Také nábor se posouvá od pouhého hledání zaměstnanců k hledání těch správných talentů. A přemýšlejí jinak i samotní studenti? Změnilo se samozřejmě i uvažování absolventů o svém uplatnění. Zatímco dříve jim stačilo prokázat vzdělání a dovednosti, vybudovat si nějaký finanční základ a balancovat osobní život a kariéru, dnes už se pozornost mladých zaměstnanců obrací víc a víc k pocitu stability a bezpečí v práci, k reputaci zaměstnavatele a ke kreativní a dynamické pracovní atmosféře. Proč se firmy čím dál víc zajímají o studenty a absolventy? Společnosti mnohem více plánují a starají se, aby jim špičkové profesionály nepřetahovala konkurence. Myslí více do budoucnosti a k tomu patří také práce se studenty. Proto se zaměstnavatelé čím dál víc soustřeďují také na to, aby byli vidět na školách, a nabízejí stáže či trainee programy. Chtějí se studenti po absolvování stěhovat za prací do zahraničí? V Česku je tento trend docela vysoký, kolem 40 % vysokoškoláků chce po skončení školy odcestovat. Tady jste na tom velmi nadprůměrně, napří18

STUDENTA

Listopad 2013

klad ve Spojených státech chce po škole za hranice jen 16 procent studentů. V Německu už je to kolem 22 procent. Které země studenty v současnosti nejvíc lákají? Samozřejmě jsou to západní státy, ty jsou stále pro studenty z celého světa nejatraktivnější. Podle našeho posledního průzkumu jsou nejoblíbenější destinací USA, hlavně New York, v závěsu je to Velká Británie a Austrálie.

Jak se liší obavy studentů o budoucí uplatnění – vidíte rozdíly mezi západními a rozvíjejícími se státy? Na to se můžeme podívat z různých úhlů pohledu, ale obecně platí, že studenti v USA jsou méně optimističtí než jejich kolegové z Brazílie nebo Číny. Právě tito studenti jsou dravější a dostávají se na místa ve Spojených státech, zatímco mladí Američané raději zůstávají v akademickém prostředí a dál se vzdělávají.

Kolik % studentů chce po absolvování dále studovat? Čína

6%

Brazílie

USA

18 %

23 %

Nejatraktivnější místa, kde by chtěli studenti pracovat: 1. Spojené státy 2. Velká Británie 3. Austrálie 4. Kanada 5. Německo 6. Francie 7. Švýcarsko 8. Švédsko 9. Japonsko 10. Španělsko

4

1

2 5 67 10

8 9

3


Jak je to s očekávanými nástupními platy absolventů? Z našeho průzkumu vyplynulo, že si studenti přejí 20–25 000 korun. Jak je to ve světě? Obecně největší představy o nástupních platech mají mladí Švýcaři, ti uváděli průměrně něco málo přes 7 tisíc dolarů (cca 133 000 Kč), na nejvyšších příčkách průzkumu jsou dále Norové (6 500 USD), Dánové (5 400 USD) a Australané (4 700 USD). Na druhé straně spektra, s nejnižšími očekávanými nástupními platy, jsou Poláci (960 USD), Indové (970 USD) a Číňané (1 080 USD). Očekávání českých studentů nám v globálním srovnání vychází někde mezi Ruskem a Mexikem.

Švýcarsko 7 062 $

Jaký nástupní plat si představují studenti? USA 4 366 $

Polsko 963 $

Zahraniční firmy o data o českých studentech velmi stojí A jak jsou studenti ve světě podnikaví? Mají ambice zakládat své vlastní společnosti? Podle našeho průzkumu chce v České republice podnikat po absolvování kolem 12 % současných studentů. V tomto ohledu si čeští studenti vedou docela dobře a řadí se k těm nejpodnikavějším národům. Na špičce v žebříčku podnikavosti jsou podle průzkumů Universum momentálně Indové (15 %), Mexičané (15 %), Britové (14 %) a Rusové (13 %). Nejmenší ambice v této oblasti jsme zjistili v Číně (3 %), Itálii (3,5 %) a v Japonsku (4 %).

Proč jste se rozhodli vstoupit na český trh? Český trh se velmi rychle rozvíjí, firmy se tu začínají poohlížet po šikovných absolventech, a proto to byl logický krok v naší firemní strategii. Načasování vstupu do České republiky je z našeho hlediska perfektní právě teď, protože globální zaměstnavatelé začínají hledat talentované zaměstnance po celém světě, nabírají bez ohledu na hranice. Chceme být schopni nabízet svým klientům relevantní data z České republiky, protože o ně velmi stojí. ^

inzerce

Muzikálová událost sezóny! Hlavní mediální partner

uVádí Hity skuPiny luCie - muzikál

Hudba/libreto

koller kodym dVorˇák P. b. CH. / belko

Veˇtsˇí nezˇ malé mnozˇstVí lásky

J.PidrmanoVá, b.PolákoVá, k.sedlákoVá, e.smetana, V.noid bárta, J.korn, d.kraus, P.liska, m.Písarík, k.roden, l.VaCulík, V.Vydra a dalsí Vstupenky v pokladně divadla, Křižíkova 10, Praha 8, tel.: 221 868 666, obchodním odd. tel.: 221 868 777, 888, 999, e-mail: objednavky@hdk.cz a v síti TicketArt vč. všech poboček CK Čedok. www.hdk.cz


kariéra

Příležitost pro studenty IT: ve vývoji mobilních aplikací je budoucnost

Jeho tým není nijak velký. Jde vesměs o deset lidí, mezi nimiž je překvapivě velká většina studentů a čerstvých absolventů vysokých škol. „Vidíme mladé lidi jako velké pozitivum. Mají obrovský potenciál k rozvoji a také daleko výraznější progres než lidé s dlouholetými zkušenostmi,“ podotýká Reichel. Sami studenti si práci ve firmě velmi pochvalují. „Dá se tu studovat prezenčně i při plném úvazku,“ říká například Martin Egermajer, který se v rámci týmu specializuje na real-time lokalizační systémy. „Není mnoho společností, které by vám vyšly vstříc až do takové míry. Ale samozřejmě to není zadarmo. Musíte dokázat, že jste schopní a že na to máte.“

Palec nahoru pro školu: Připravili nás dobře Svou školu Martin brání, když se debatuje o neefektivnosti výuky ve vztahu ke skutečnému pracovnímu trhu – a mezi kolegy v týmu rozhodně není sám. „Škola mě připravila pro praxi velmi dobře. Naučila mě nejen slušně programovat, ale i přemýšlet nad různorodými 20

STUDENTA

Listopad 2013

Peter Reichel Project Lead Vlado Valko – v týmu začínal jako vývojář, nyní působí jako Technical Lead – Univerzita Hradec Králové, obor aplikovaná informatika, nastupoval jako student kombinované formy, nyní absolvent Martin Egermajer – vývojář (zaměření na RTLS – real-time localization system) – ČVUT v Praze, softwarové inženýrství a interakce, prezenční student Filip Mudruněk – vývojář (zaměření na virtuální prostor a augmentovanou realitu) – magisterské studium na ČVUT FIT, prezenční Jaro Sagan – vývojář (zaměření na webové služby) – Technická univerzita v Košiciach, obor informatika, absolvent

problémy, vyhledávat si potřebné informace a podobně,“ podotýká a jeho team leader Reichel pokyvuje. Samotného ho prý překvapilo, jak dobře připravení studenti technických oborů, s nimiž se při pohovorech setkal, jsou. Než se ocitli mezi profesionálními vývojáři mobilních aplikací, prošli samozřejmě výběrovým řízením, demonstrací svých schopností a motivace. „Důležité pro mě bylo, jaké nové myšlenky přinášejí. Jak flexibilní a učenliví jsou,“ popisuje Reichel kritéria, podle kterých byli studenti vybíráni. „Zkušenosti pro mě v tomto případě tolik prioritní nebyly.“ Filip Mudruněk

Peter Reichel

Vlado Valko

Máme rádi studenty, umějí jít s dobou

Jaro Sagan

V

ezmete mobil, zapnete aplikaci a jednoduše najdete cestu k tomu, co hledáte. Systém vás najde a navede stejně, jako to umí klasická GPSka. K tomu vám ještě vyhledá, kde prodávají váš obvyklý prací prášek ve slevě, a jiné vychytávky. „Jde nám o poskytnutí aplikace jako kontinuální služby, nikoliv jako osamělého výstřelu,“ říká Reichel s tím, že jeho tým má ohledně projektu ještě mnoho dalších komplexních nápadů.

Martin Egermajer

Ztratili jste se někdy v obchodním centru? Zažili jste ten pocit paniky, kdy všechny obchody, které míjíte, vypadají stejně, lidé se kolem vás valí jako vlna a vy ani zaboha nemůžete najít ten zpropadený eskalátor? S tím bude brzy konec. Hitem v oblasti vývoje mobilních aplikací je totiž takzvaná indoor navigace, kterou pro některá velká obchodní centra u nás vyvíjí tým Petera Reichela ze společnosti Capgemini. Text: Markéta Paráčková

Mobilem k budoucnosti Mobilní aplikace jsou stále populárnější. Zatímco prodeje klasických počítačů klesají, prodeje chytrých telefonů zaznamenaly v poslední době obrovský nárůst. Lidé je stále častěji kupují kvůli internetu spíš než kvůli klasickému volání a esemeskování, rádi si hrají, vyhledávají novinky a chytré kuriozity. Na to všechno musí být IT trh připraven. „Jsou to informace okamžitě po ruce, rychle a pohodlně,“ shrnuje Reichel. „A kvalitně, to především. Chceme zkrátka klientům nabízet to nejlepší na trhu.“ V aplikaci proti bloudění v obchodních centrech tak bude také možnost zahrát si něco jako geocaching se symboly obchodů nebo s různými skrytými značkami na chodbách – buď jen pro radost, nebo pro nějakou drobnost, poukázku na nákup apod. Vše samozřejmě záleží na obchodech, které se budou chtít na věci podílet, podle Reichela je tam ale obrovský potenciál. Ať už z hlediska marketingových účelů, nebo pro pobavení klienta. A nikdo už se nikdy neztratí, no neberte to. ^

Tým vývoje mobilních aplikací Vznikl na podzim 2012. Má deset členů. Sedmdesát procent členů jsou absolventi či studenti. Aktivně studují čtyři z nich. Co naprogramovali? aplikace pro bankovní systémy poradce při výběru bankovních produktů indoor navigaci v obchodních centrech


Okénko průmyslu:

konkurenceschopnost Česka stojí na kvalitních absolventech Každý pátý nezaměstnaný v České republice je mladý člověk, roste počet vysokoškoláků, kteří nemají práci. Přitom jedním z největších problémů tuzemských firem je nedostatek technicky vzdělaných lidí. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka je proto potřeba změnit vzdělávání tak, aby reflektovalo potřeby trhu. Text: Luděk Vokáč

J

aroslav Hanák přednesl na letošním podzimním sněmu při zahájení tradičního Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně projev, ve kterém apeloval na nutnost zvýšení konkurenceschopnosti země. Velký podíl na jejím vylepšení by podle něho měla mít reforma vzdělávacího systému. Jaroslav Hanák a jím řízený svaz patří k těm, kdo se nebojí otevřeně kritizovat situaci v zemi. Zároveň jako jedni z mála navrhují členové svazu konkrétní kroky, které je třeba učinit pro nápravu situace. Že není vše zcela ztraceno, naznačil Hanák v úvodu svého vystoupení za účasti 400 osobností byznysu a předsedy vlády Jiřího Rusnoka. Existují totiž parametry, ve kterých patří Česká republika na světovou špičku. A nejde zrovna o malichernosti jako pití piva. Česku se daří držet v šestce nejlepších zemí z hlediska míry zadluženosti (ta mimochodem v posledním čtvrtletí poklesla o 1,5 %, nejvíce z celé EU), z hlediska úvěrových ratingů, patříme k zemím nejméně ohroženým chudobou. A v míře nezaměstnanosti, včetně nezaměstnanosti mladých do třiceti let věku, jsme mezi pětkou nejúspěšnějších zemí EU. To mimo jiné znamená, že absolventi místních vysokých škol nacházejí po skončení studia práci relativně snadno, alespoň v porovnání s dalšími evropskými zeměmi. Dokazují to i oficiální čísla – nezaměstnanost vysokoškoláků (bráno celkově u všech vysokoškolsky vzdělaných) je podle statistik OECD v České republice jen tříprocentní, což je mimochodem celosvětový průměr zemí OECD. Lidí se základním vzděláním je u nás bez práce 22 % (průměr OECD je 13 %). Na druhé straně je tu velké ale, kterým je rostoucí počet vysokoškoláků, kteří nemohou najít práci. Jejich počet letos přesáhl 29 tisíc. Proto Jaroslav Hanák prosazuje změnu ve vysokoškolském vzdělávání. Příliš studentů totiž dnes nastupuje na neperspektivní obory nebo na

řadu soukromých vysokých škol, u kterých bývá kvalita vzdělání na nejnižší úrovni. Data Střediska vzdělávací politiky Pedagogické fakulty UK ukazují, že je u nás řada fakult, u nichž je dlouhodobě míra nezaměstnanosti absolventů jen velmi nízká. Ohromná nenasycená poptávka je po absolventech technických oborů a IT specialistech či strojních inženýrech. Na druhou stranu mnoho soukromých nebo regionálních VŠ s velkým podílem humanitních oborů vykazuje dlouhodobě míru nezaměstnanosti absolventů až okolo 20 procent. Právě na vytváření cest ke vzdělávání lépe odpovídajícímu potřebám trhu práce Jaroslav Hanák apeluje: „Hrozí, že v horizontu deseti patnácti let skončí poslední vysoce technicky

Vzdělaní zaměstnanci jsou největším pokladem firem vzdělaná a zručná generace techniků všech vzdělanostních struktur.“ Jeho výtka se týká i nižších úrovní vzdělání, především učňovských oborů, kde situaci považuje za tragickou a volá po zavedení takzvaného duálního systému vzdělávání, který je znám z Německa. Podle Hanáka je nutné, aby stát začal využívat predikci kvalifikačních požadavků trhu práce, oborově optimalizoval střední školy podle uplatnitelnosti a byl zaveden například kariérní řád. Financování VŠ by mělo zčásti vycházet z vládních rozvojových priorit a je nutné prosadit novelu zákona o vysokých školách. Díky kvalifikovaným a řádně připraveným absolventům pak bude možné konkurenceschopnost České republiky zvyšovat. „Vzdělaní zaměstnanci jsou největším pokladem našich firem,“ uzavřel svůj projev Hanák. ^

V čem se Česku daří: • relativně nízká míra zadluženosti, • slabší ohrožení chudobou, • relativně nízká nezaměstnanost, • poměrně nízká nezaměstnanost mladých do třiceti let. Co uplatnitelnost absolventů ohrožuje: • neperspektivní studijní obory, • nekvalitní školy, • úpadek učňovských oborů, • chybí instituce pro transfer vědy do praxe. Listopad 2013

STUDENTA

21


kariéra

Jak zazářit na stáži

Internshipy neboli stáže se rozhodně nevyplatí podceňovat. Že vaříte kávu, třídíte složky a k ničemu většímu vás nepustí? Dočkejte času. Testovací fáze jednou skončí a vy možná díky své trpělivosti a pečlivosti dostanete nabídku, která se neodmítá. Celosvětová statistika říká, že až 70 procentům stážistů je po absolvování stáže nabídnuta práce – díky tomu tak internship zůstává i nadále nejjistější cestou do vysněné firmy. Text: Markéta Paráčková

P

rocenta celkové zaměstnanosti či spíše nezaměstnanosti absolventů jsou dlouhodobě nepříznivá. Ti, kteří se soustřeďovali pouze na studium a nesbírali při něm žádné pracovní zkušenosti, velmi často končí, byť s červeným diplomem, na úřadech práce. Při obsazování placených pozic totiž firmy dávají zpravidla přednost kandidátům alespoň s minimálními zkušenostmi. Ohledně stáží však tak přísné nejsou. Berou tyto krátké programy spíše jako testování kandidáta, a pokud uspěje, žádný další důkaz o jeho kvalitách už nepotřebují. Pro studenty je to ideální rozjezdová dráha pro budoucí kariéru.

Vybírejte pečlivě Studujete-li marketing, není třeba hned chodit do velké agentury. Začít se dá skromněji. Existuje spousta malých firem i neziskovek, které vás mohou mnohé naučit. Je jich výrazně víc než velkých společností. Jak vyplývá z informací serveru o stážích Internmatch.com, například v USA je trh z 99,7 % tvořen drobným podnikáním; v České republice je to velmi podobné, statistiky hovoří až o 99,9 % všech podnikatelských subjektů. Dohromady zaměstnávají daleko víc lidí a dostat se do nich bývá jednodušší. Často také platí pravidlo: čím menší firma, tím spíše si sáhnete na skutečnou práci a naberete zajímavější zkušenosti.

Nenechte se odradit Nedaří se? Nevzdávejte to! Však ono se zadaří. Každý, kdo v životě něco dokázal, se musel nejprve potýkat s neúspěchy a se zklamáním. Ale vytrvali, nevzdali to. Je možné, že hledání vhodné stáže bude chvíli trvat, že u některých výběrových řízení neprojdete ani prvním kolem, že budete mít náladu pod psa a budete to chtít vzdát. Přesně v této chvíli odpadají všichni lenoši, všichni pohodlní a necílevědomí. Dál jdou jen ti, kteří to opravdu chtějí někam dotáhnout. Zatnou zuby, obnoví stránku a hledají dál. Hledání stáže by stejně jako stáž samotná mě22

STUDENTA

Listopad 2013


lo mít ve vašem rozvrhu pevné a neotřesitelné místo. Nešolichejte, nesnažte se ošidit pracovní dobu nebo povinnosti. O flákače a nezodpovědné žádná firma nestojí.

Zanechte bezchybný první dojem Nikdo nestojí ani o analfabety. Pravopis musíte zvládat na jedničku a všechno, co firmě pošlete, si po sobě musíte pečlivě přečíst. Až 45 procent životopisů s jedinou chybkou nebo s překlepem je z výběrového řízení okamžitě vyřazeno a vy přece nechcete, aby ten váš byl mezi nimi. Standardní je dobrý, s přidanou hodnotou je lepší. Nechte si napsat doporučení učitele/vedoucího bakalářky nebo diplomky, prezentujte se svými úspěchy. Jste-li programátor, demonstrujte kód, co jste napsali, novináři, přidávejte svoje publikované články apod. Zkrátka vystupte z davu, donuťte HR manažery zapamatovat si vás. Často v tomto bodě může pomoct také vyšperkovaný motivační dopis. Zmínit byste v něm měli, proč by firma měla přijmout právě vás, čím jste specifický a co jí můžete nabídnout. Trochu je pochvalte, to nikdy neškodí. Čím specifičtější budete ve znalostech firmy, tím lépe. Po pohovoru vždy poděkujte. V Česku se tento trend teprve rozmáhá, ale v zahraničí je celkem běžný. Po absolvování rozhovoru s reprezentantem společnosti mu pošlete poděkování, že si na vás udělal čas. Prostě, krátce a jednoduše. Uvidí tak, že o pozici, kterou nabízí, skutečně stojíte.

Sbírejte kontakty a zkušenosti. Budujte značku Pravidlo o zapamatování platí i v momentě, kdy jste místo získali a začínáte ve firmě potkávat první kolegy. Buďte přátelští, zajímejte se, ptejte se a choďte na všechny nepovinné prezentace a after office drinky. Budujte si síť kontaktů, pilujte své znalosti a vtiskujte se krůček po krůčku hlouběji do vědomí a paměti lidí kolem. Buďte vždy absolutně profesionální, protože už nejde jen o vás jako o osobnost, ale také o vás jako o obchodní značku. Zbavte se kompromitujících fotek na Facebooku. Kolegové a vedení z vás musí mít pocit, že jste dospělí a vyrovnaní, že jste schopní a zvládnete cokoliv, co na vás delegují. Jen tak vás budou chtít mít kolem sebe i poté, co doba vaší stáže vyprší. ^

maličkostí, které vám pomohou se do vysněné firmy vrátit

Studentské stáže bývají časově omezené, přesto můžete udělat pár maličkostí pro to, abyste se do vysněné firmy mohli po skončení školy vrátit. Hlavní je zanechat dojem, aby si vás ve firmě zapamatovali jako člověka, kterému na ní záleží. Na koho si pak vzpomenou, až budou hledat zaměstnance nastálo?

1

Naplánujte si schůzky s lidmi, se kterými jste byli v kontaktu Zkuste poprosit pár lidí, se kterými jste byli nejčastěji v kontaktu, jestli by si s vámi na chvilku nesedli a nepopovídali si o vašem pracovním výkonu. Dozvíte se, jak jste si vedli, i od někoho jiného než od svého nadřízeného, ale hlavně si vás zapamatují. Nezapomeňte jim poděkovat za zkušenosti, které vám během stáže předali.

2

Nezapomeňte na sociální sítě Propojte se se svými bývalými kolegy i s lidmi z jiných firem, se kterými jste byli v kontaktu, na sociálních sítích. Nejvhodnější je určitě LinkedIn, kde si můžete vytvořit svůj profesionální profil. K žádosti připojte krátkou zmínku, že byste rádi zůstali v kontaktu i po skončení stáže a že se těšíte na případnou spolupráci

do budoucna. Zeptejte se svých kolegů, jestli používají třeba Twitter – můžete tam sledovat, co je u nich nebo ve firmě nového.

3

¨

Předejte svoje kontakty a všem poděkujte Určitě nebude od věci poslat všem svým kolegům i nadřízeným krátký e-mail se soukromými kontakty na sebe a zmínkou, že se na vás můžou kdykoliv v budoucnu obrátit. Dejte najevo, že máte zájem s firmou spolupracovat i dál. Nejbližším kolegům se hodí napsat i poděkování s vytčením konkrétních věcí, s nimiž vám nejvíc pomohli. A pokud vzkaz napíšete rukou, získáte další body a místo na nástěnce.

4

Sepište svoje zkušenosti Máte blog nebo přispíváte do školních novin? Určitě o svých

zkušenostech na stáži napište! Jak letní stáž probíhala a co jste se tam nového naučili, bude určitě zajímat i ostatní studenty. Odkaz pak nezapomeňte poslat i do firmy, zpětnou vazbu určitě ocení.

5

Prohlédněte si firemní kalendář Pořádá „vaše“ společnost nějaké pravidelné akce nebo se objevuje na veletrzích? Ukažte se tam a připomeňte se jim. Určitě si budete mít se svými bývalými kolegy nebo šéfy o čem povídat. Zeptejte se na recepci nebo na personálním, jaké akce jsou v plánu po zbytek roku, a hned si je uložte do kalendáře. Hledáte svou první stáž? Zkuste nabídku placených i neplacených stáží kariérního portálu UNIjobs.cz. Na jeho stránkách najdete nejaktuálnější nabídku pracovních pozic od top společností v ČR. Rozjeďte svou kariéru ještě dnes na www.UNIjobs.cz.

Listopad 2013

STUDENTA

23


kariéra

Sledujeme šest top stážistů

Seznam se se svými spolužáky, kteří uspěli v UNI CHANCE Na začátku bylo dvě stě šedesát životopisů, dvě stě šedesát studentů, kteří se ucházeli o místo v unikátním programu stáží UNI CHANCE. Z několika tvrdých kol pohovorů a assessment centra vzešla šestice nejlepších, kteří na podzim odstartovali největší dobrodružství ve svém kariérním životě. Během následujících 9 měsíců každého z nich čekají 3 stáže ve špičkových firmách. Ve společnostech Penta Investments, KPMG Česká republika a LEO Express už mají za sebou své první týdny – a tady jsou jejich zkušenosti.

Co je UNI CHANCE

Jakub Coufal – Penta investments Věk: 23 Škola: The Open University Business School, Manchester, UK Obor: Management and Leadership Vysněné povolání: Hedge Fund Manager Koníčky: obchodovaní s akciemi, tenis, motorismus, horologie Jaký byl tvůj první den v Pentě? Hodně intenzivní, probíhal v jednom ze sídel Penty, v Bratislavě. Ujal se mě Mišo Kopper, Senior Financial Controller, který mi vysvětlil náplň mé práce a rovnou mi zadal pár úkolů. Jeli jsme se podívat na tři developerské projekty, což bylo perfektní, a já si tak mohl udělat lepší obrázek, o čem Real Estate divize Penty, ve které působím, je. Je něco, co tě už na stáži dokázalo pořádně překvapit? Opravdu skvělý a vstřícný kolektiv lidí, kteří v Pentě pracují. Ochota udělat si na mě čas a cokoliv mi vysvětlit není u nikoho žádný problém, ani u těch nejvýše postavených. I přes to, že má 24

STUDENTA

Listopad 2013

Devítiměsíční program stáží vám přináší kariérní portál UNIjobs.cz. Během jednoho školního roku získáš praxi ve třech elitních společnostech a vyzkoušíš si různá zaměstnání. Další ročník chystáme na jaře, sleduj www.unichance.cz!

plno různých aktivit, projektů a portfoliových společností, vše funguje jako celek. Už ses naučil něco, na co tě škola nepřipravila? V Pentě jsem se zatím určitě naučil, jak se mají dělat správně reporty, koordinovat si lépe čas, lépe si prioritizovat jednotlivé úkoly a také pár nových slovenských slovíček :-) Proč ses rozhodl přihlásit do UNI CHANCE? Zhruba před půl rokem jsem se zajímal o stáž v Pentě, bohužel neúspěšně s tím, že společnost žádné stáže pro studenty nedělá. O měsíc později mi kamarád poslal odkaz právě na projekt UNI CHANCE. Řekl jsem si, že toto bude asi jediná možnost, jak se do Penty na stáž dostat, a tak jsem se přihlásil.

Kristýna Bílková – AERO Vodochody, Penta investments Věk: 23 Škola: Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy Obor: finanční a pojistná matematika Vysněné povolání: Takové, co mě bude bavit a naplňovat. Koníčky: jízda na motorce, alpské lyžování, literatura Co přesně na stáži děláš? Jsem v oddělení HR. První dva týdny jsem se věnovala zejména tvorbě gradingového systému pro ohodnocování zaměstnanců, třetí týden především náborům. Program flexibilně upravujeme tak, abych měla komplexní představu o práci celého oddělení. Je něco, co tě už na stáži dokázalo pořádně překvapit, něco netradičního? Všichni jsou moc milí a ochotní, a přestože jsou zaneprázdnění, vždy si na mě najdou čas, aby mi vše pečlivě a v souvislostech vysvětlili. V oddělení se věnuji různým aktivitám, takže o zajímavé situace a setkání není nouze. Proč ses rozhodla přihlásit do UNI CHANCE? Abych získala praxi a zkušenosti v zajímavých firmách a mohla porovnat, jaký typ práce a fi-


remní kultury mi bude nejlépe sedět. Doporučila bys UNI CHANCE i ostatním studentům? Co bys vzkázala těm, kdo nad stážemi váhají? Rozhodně! Pokud má student časové možnosti a stáže jsou alespoň trochu v oboru, kterému by se chtěl věnovat, pak si myslím, že snad ani není nad čím váhat.

Robin Švaříček – LEO Express Věk: 23 let Škola: Vysoká škola ekonomická v Praze Obor: účetnictví a finanční řízení podniku Vysněné povolání: oblast controllingu Koníčky: sport (hokej, tenis, badminton, cyklistika), film, automobilový průmysl Co přesně na stáži děláš? Moje stáž probíhá ve finančním analytickém útvaru. Zabývám se tedy přípravou finančních reportů pro interní i externí potřeby společnosti, zpracováním prezentací, analýzou trhu a konkurence, překladem materiálů a spoustou dalších jednorázových úkolů. Je něco, co tě už na stáži dokázalo pořádně překvapit? Především enormní pracovní nasazení, LEO Express je vlastně stále ve fázi začínající firmy a podle toho vypadá i pracovní nasazení. Bylo již součástí tvojí práce něco netradičního? Nevím, jestli je to přímo netradiční, ale při dokončování jedné důležité zprávy jsme s kolegou strávili v práci přes dvacet jedna hodin v kuse, což asi není úplně tradiční pracovní doba. Doporučil bys UNI CHANCE i ostatním studentům? Co bys vzkázal těm, kdo ještě váhají? Zcela určitě bych program UNI CHANCE doporučil, není důvod váhat s posláním přihlášky, minimálně si vyzkoušíte několik kol výběrového řízení, což je samo o sobě dobrá zkušenost do budoucna.

Nikol Kupková – LEO Express Věk: 24 Škola: UTB Zlín Obor: marketingové komunikace Vysněné povolání: Taková práce, která mě nebude stresovat a do které se budu těšit. Koníčky: četba, deskové hry, sport, seriály, pečení... Jaký byl tvůj první den? Příjemný, hlavně proto, že jsem v mladém a přátelském kolektivu, kde se s vámi hned přijde seznámit i samotný šéf. Bylo již součástí tvojí práce něco netradičního? Ochutnávání čajů, které půjdou do nabídky cestujícím :-) Už ses naučila něco, na co tě škola nepřipravila? Ve škole nás neučí, jak funguje marketingové oddělení nebo firma obecně, takže nasávám hlavně toto. Proč ses rozhodla přihlásit do UNI CHANCE? Abych se dostala do praxe a zjistila, co mě jednou čeká. Zkušenosti a vědomosti se snažím sbírat, kde se dá, ale nejvíc toho můžu získat přímo v centru dění. Kdo se o tebe na stáži stará? Máš nějakého mentora? Mám, stará se o mě Petra Lipovská. A jsem jí za to opravdu vděčná, protože už mám za sebou i stáž, na které na mě neměli moc času a já si připadala neužitečná.

Jakub Koštel – KPMG Česká republika Věk: 25 Škola: VŠE, Národohospodářská fakulta Obor: hospodářské a politické dějiny 20. století Vysněné povolání: ředitel Zoo Praha Koníčky: freestyle frisbee, filmy a seriály, IT Jaký byl tvůj první den? První den stáže v KPMG Česká republika jsem nastoupil do oddělení Learning and Development. Tam jsem se seznámil se všemi zaměstnanci, kteří mě ochotně zasvětili do fungování oddělení. Také jsem se hned zúčastnil pravidelného mítinku několika oddělení. Co přesně na stáži děláš? V L&D jsem hlavně zpracovával feedback na jednotlivá školení. V oddělení marketingu jsem na začátek dostal zajímavý úkol navrhnout propagační kampaň pro mobilní aplikaci sloužící např. k přípravě na výběrové řízení a nyní se zabývám redesignem kariérní sekce firemního webu. Je něco, co tě už na stáži dokázalo pořádně překvapit? Nekompromisní „tykačka“ se všemi zaměstnanci. I když potkám ve výtahu např. takového Zdeňka Tůmu, musím ho pozdravit „Ahoj“. Bylo již součástí tvojí práce něco netradičního? Cvičení na kurzu stres managementu. Leželi jsme na zádech se zdviženýma nohama, zatímco za prosklenou stěnou školicí místnosti procházeli kolegové a očividně se pohledem na nás bavili… Listopad 2013

STUDENTA

25


kariéra

Zuzana Mjartanová – KPMG Česká republika Věk: 23 let Škola: Univerzita Karlova v Praze, Fakulta sociálních věd Obor: německá a rakouská studia Vysněné povolání: pravděpodobně oblast poradenství v energetice a mezinárodních vztazích nebo HR, CSR Koníčky: přátelé, hudba, knížky, tanec

Co přesně na stáži děláš? V průběhu dvou měsíců, které v KPMG Česká republika strávím, budu absolvovat kolečko ve třech odděleních – Marketing a komunikace, Společenská odpovědnost a Graduate Recruitment. Úkoly jsou rozličné, od psaní textů a přípravy různých podkladů po schůzky s klienty. Je něco, co tě už na stáži dokázalo pořádně překvapit? To, že moje názory někdo bere vážně :-) Ze stáží mám většinou zkušenost „nošení tašek a kafe“ nebo plnění různých administrativních úkolů. Tady se mi opravdu věnují a snaží se, abych hlouběji pronikla do dané problematiky a aby stáž by-

la hlavně přínosem pro mě, nikoliv pro firmu. Už ses naučila něco, na co tě škola nepřipravila? Rozhodně ano, celkově dělám věci, které úplně nepatří do oboru mého studia. Marketingu jsem se věnovala již dříve, úplně nové tedy vše nebylo, v porovnání s výukou je to ale jednoznačně hluboký náhled do praxe. Proč ses rozhodla přihlásit do UNI CHANCE? Protože mě program a možnost absolvovat stáž ve třech úplně odlišných společnostech hned zaujaly a protože jsem si nebyla tak úplně jistá, kam dál. Studuji neekonomický obor, sama ale pracuji v oblasti outsorcingu a HR, předtím jsem dělala ve financích a absolvovala stáž v marketingu a PR. Od programu očekávám, že mi pomůže zvolit správný směr.

inzerce

Z domova až na kolej spolujízdou. www.jizdomat.cz

26 STUDENTA Listopad 2013 jednička ve spolujízdě Jízdomat.cz: česká


Co si pro nejlepší stážisty UNI CHANCE nachystaly firmy? KPMG Česká republika

LEO Express

Penta

KPMG Česká republika je jednou z členských firem celosvětové sítě poradenských společností KPMG, poskytujících služby v oblasti auditu, daní, poradenství a práva. V České republice působí od roku 1990, v současné době má 760 zaměstnanců a kanceláře v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Ostravě.

Společnost LEO Express je novým železničním dopravcem operujícím na trati Praha–Ostrava. Profiluje se jako inovátor tuzemského pojetí dopravy, i díky moderním technologicky vyspělým vlakům švýcarské společnosti Stadler. Vlaky LEO Express jsou nízkopodlažní, plně klimatizované elektrické jednotky aerodynamického tvaru, vybavené špičkovými technologiemi a interiérem speciálně navrženým pro dálkovou dopravu.

Penta Investments je původem středoevropská investiční skupina specializující se na investice v private equity a real estate. Z pěti zakládajících akcionářů se Penta rozrostla na současných 200 zaměstnanců v 7 pobočkách. Prostřednictvím svých portfoliových společností patří mezi největší zaměstnavatele v regionu, pracuje v nich více než 30 000 lidí.

Jaký máte pro stážisty připravený program? Stážisté u nás mají příležitost vyzkoušet si práci hned v několika odděleních: Marketing a komunikace, Lidské zdroje, Learning and Development, Knowledge management a Společenská odpovědnost. Každému stážistovi se snažíme sestavit program na míru podle jeho studijního zaměření a předmětu zájmu, aby u nás získal relevantní praxi. Co na stážistech nejvíce oceňujete? Oceňujeme proaktivitu stážistů, jejich zájem poznat prostředí různých firem a ochotu věnovat velkou část svého času získání nových znalostí a zkušeností. Proč se vaše společnost rozhodla zapojit do projektu UNI CHANCE? Chtěli jsme studentům nabídnout jiný druh stáže, než jaké standardně poskytujeme. Každoročně obsazujeme desítky pozic v našich profesních odděleních Auditu, Daňového poradenství a Poradenských služeb. V rámci UNI CHANCE chceme studentům pomoci získat zkušenosti z mezinárodní společnosti a poskytnout jim odbornou praxi pro jejich budoucí uplatnění na pracovním trhu. Plánujete, že byste si případně některého ze stážistů nechali ve firmě natrvalo? Se stážisty jsme opravdu spokojeni, pokud se naskytne v budoucnu vhodná příležitost, můžeme se s některými z nich domluvit na další spolupráci.

Jaký máte pro stážisty připravený program? Pro stážisty máme připravený rámcový program, který ale výrazně upravujeme podle zaměření a dovedností konkrétních stážistů a také podle aktuální potřeby ve firmě. Například Nikol má zkušenosti z PR, pomáhá nám tedy s přípravou tiskových zpráv, odpovědí pro novináře nebo s monitoringem médií. Další stážista Robin se velmi rychle zorientoval v týmu finančních analytiků a pomáhá s přípravou analýz a prezentací pro případné nové investory, dostane se tedy také k velmi zajímavým věcem. Co na stážistech nejvíce oceňujete? Snahu a nadšení učit se a dělat nové věci. Proč se vaše společnost rozhodla zapojit do projektu UNI CHANCE? Společnost LEO Express jakožto start-up neměla velké zkušenosti se zaměstnáváním studentů/stážistů, snad kromě finančního oddělení, kde se však práce studentů velmi osvědčila. Chtěli jsme proto tuto možnost vyzkoušet i v jiných odděleních, například v marketingu. Plánujete, že byste si případně některého ze stážistů nechali ve firmě natrvalo? Tuto možnost nevylučujeme.

Jaký máte pro stážisty připravený program? Stáž je určena pro všechny podnikatelsky orientované studenty, kteří mají zájem spolupracovat s úspěšnými manažery a podnikateli a zažít, jak řídit projekt a firmu. Cílem je, aby měli co nejrozmanitější a zároveň prakticky zaměřený program – je orientovaný na čísla (reporty), souvislosti mezi rozhodnutím manažerů a výsledky či sledují a analyzují trh. Co na stážistech nejvíce oceňujete? Jakub, který nastoupil na stáž v Pentě, se jednoznačně projevuje jako velice pracovitý, motivovaný a pro úkol zapálený mladý muž, který je velmi dychtivý se učit. Kristýna se na tři měsíce stala členkou HR týmu Aera Vodochody, kde se podílí na zpracování systému odměňování a procesu náboru zaměstnanců. Přínosem jsou pro nás zejména její matematické dovednosti a znalosti. Proč se vaše společnost rozhodla zapojit do projektu UNI CHANCE? Stáže jsme studentům dosud nabízeli jen velmi zřídka, a to zejména kvůli časové náročnosti. Řada našich projektů je navíc natolik citlivá, že se jich účastní jen omezený počet zaměstnanců a není zde prostor pro stáž. Plánujete, že byste si případně některého ze stážistů nechali ve firmě natrvalo? Ano, tak jako se to již stalo v minulosti. Pokud najdeme někoho talentovaného a motivovaného pro nás pracovat, jsme připraveni ve spolupráci pokračovat.


kariéra

Létající manažer Martin Holas: K práci mě motivovala ženská

Není to tak dlouho, co Martin Holas nosil vlasy až po ramena a „pařil“ na rockovém festivalu. Poté však radikálně změnil svou image a nyní, ve svých sedmadvaceti letech, atakuje pozici ředitele známé finančněporadenské společnosti. Když mu to čas dovolí, odskočí si ze své kanceláře na vrchlabské letiště a prohání se nad podhůřím Krkonoš v kluzáku.

J

ako spousta kluků jsem si v dětství lepil modely letadel. Maminka si pomyslela, že by mě létání mohlo chytit, a tak mi podala přihlášku do aeroklubu. Pilotní průkaz na bezmotorová letadla je kupodivu i běžnému smrtelníkovi snadno dostupný. Nestojí o moc víc než řidičák a máte jej hotový – i když se hodně flákáte – nejpozději za dva roky. Školení jsem absolvoval na základním typu kluzáku L-13 Blaník, a pokud přesedláte do sofistikovanějšího stroje, jakým je třeba discus, který máme u nás ve Vrchlabí, můžete se i bez motoru vydávat na několikasetkilometrové přelety. O adrenalin není nouze, zvlášť když se náhle změní počasí. Nezapomenu, jak jsem jednou „lízal“ vrcholek Černé hory a přehnal se jen pár metrů nad hlavami užaslých turistů.

Kam čert nemůže, tam nastrčí ženu Během studií jsem s kamarádem bydlel v podnájmu v bytě, který spolu s námi obývaly ještě tři holky. Pak kamarád odjel kamsi na Erasmus a místo něj se k nám nastěhovala záhadná slečna jménem Hedvika. Byla to nesmírně atraktivní černovláska, která vzhledově vůbec nezapadala mezi lidi, se kterými jsem v té době běžně přicházel do styku. Nosila elegantní kostýmky a kabelky, neustále někomu telefonovala a tvářila se přitom důležitě. Zkrátka manažerka jako vyšitá. Snažil jsem se z ní vytáhnout, co že to vlastně dělá. Ale pokaždé mě odpálkovala něčím neurčitým. Fakt, že mě tak okázale přehlížela, mě paradoxně motivoval k tomu, abych se pídil, co vlastně její práce obnáší, když je to tak „tajné“. Nakonec jsem se naštval a v podstatě se jí „vnutil“ na pohovor. A tak jsem vplul do finančněporadenské branže. Mimochodem, z této zkušenosti dodnes těžím a snažím se naučit své spolupracovníky vystupovat tak, aby na své 28

STUDENTA

Listopad 2013

okolí působili dostatečně atraktivně. Pokud někoho zaujmete svým osobním šarmem, zafunguje to lépe než lecjaké doporučení.

To háro musí dolů! Ale vraťme se zpět. Tenkrát na škole jsem jezdil v autě Škoda Forman – leckdy jsem v něm i přespával, abych ráno stíhal schůzku. Mezitím jsem si se spolužáky odskočil na festival Rock for People nebo na majáles, takže mi auto sloužilo zároveň jako pojízdná převlékárna. Během prvních dní ve firmě jsem si ale nemohl nevšim-

nout, že všichni působí velmi reprezentativně a že tu nikdo nepobíhá s dredy na hlavě. A tak jsem si řekl, že je načase změnit image. Vzpomínám si, že se tenkrát doma docela divili, maminka byla dokonce trochu posmutnělá, že už najednou nemám vlasy po ramena. A pak to šlo ráz na ráz. V době, kdy jsem povyšoval na manažera, jsem zároveň dokončoval Fakultu informatiky a managementu na královéhradecké univerzitě. Má diplomoVyhraj setkání vá práce byla hodně prakticky zaměřená s Martinem Holasem Vyhraj luxusní snídani v Praze nebo – měla titul „Řízení v Hradci Králové s Martinem Holasem pracovního výkonu ze společnosti Partners. Tři studenti ze týmu“ a byla inspiroseveru Čech a tři z Prahy, kteří jako vaná právě mým půprvní správně zodpovědí otázku, vyhrají sobením v Partners.

setkání s Martinem Holasem. Setkání se uskuteční v Praze v Café Savoy a v Hradci Králové v restauraci Popular. Na setkání se můžete s Martinem pobavit o tom, jak si splnit podnikatelský sen a během pár let si vybudovat vlastní firmu ve finančním sektoru. Zároveň zjistíte, jaké vlastnosti a schopnosti musí mít manažer, který chce rok po dokončení studia řídit a motivovat tým několika desítek lidí. Jste jím právě vy?

Otázka zní: Kolik aktivních spolupracovníků podnikalo pod hlavičkou Partners k 31.12. 2012? Odpovědi hledejte na www.partners.cz a zasílejte do 30. 11. 2013 na soutezpartners@studenta.cz.

Z formana do cessny Co se týká mého soukromého života, úměrně tomu, jak v průběhu let přibývaly manažerské povinnosti, jsem musel omezit létání. Letos jsem zvládnul v podstatě jen jedno kolečko kolem letiště. Nicméně časem bych se k létání chtěl vrátit naplno a rád bych si pořídil pilotní průkaz i na motorová letadla. Přemýšlím, že bych si koupil cessnu. A v budoucnu snad nějaký soukromý tryskáč… ^


Technické novinky

KARIÉRNÍ PORTÁL PRO STUDENTY A ABSOLVENTY VŠ STÁŽE A TRAINEE

PRACOVNÍ POZICE

Stáž: Marketing and Operations

.NET vývojář

» Podpůrný reporting pro potřeby sledování pobočkových metrik » Obsahová údržba firemního interního webu pro podporu informovanosti napříč pobočkou » Konsolidace informačních vstupů z oddělení pro potřebu reportingu

Nabízíme prácoi vhodnou pro juniory, studenty či absolventy .NET vývojář (primárně web aplikace). Práce v Praze, po zapracování možnost práce vzdáleně. Nástup dohodou. » Analytická a programátorská činnost v oblasti vývoje a implementace řešení » Testování a dokumentace implementovaných komponentů » Technická podpora zákazníka po implementaci ent e ntaci

Consultant Microsoft Dynamics

Technolog

Vhodné pro technicky zdatné studenty ideálně posledního ročníku VŠ s výbornou znalostí angličtiny.

» » » » » »

Consultant Microsoft Dynamics CRM zpracovává analýzy nasazení produktu, je přítomen při implementaci řešení u zákazníka a následně zajišťuje poradenství a konzultace, popř. odborná školení u zákazníka.

spolupráce na vývoji produktů/výrobků technická příprava výroby podílení se na vedení nových projektů vytváření technologických postupů, operačních návodek stanovování norem spotřeby materiálu a práce vytváření vysekávacích programů

Stáž v českých rmách

Coordinator Hotels Czech Republic

Právě připravujeme unikátní program Stínování manažerů, který studentům přináší možnost stáží ve firmách, během kterých pracují přímo s řediteli společností nebo s jejich vrcholovými manažery. Student během stáže provází manažera při jeho každodenní práci, poznává dovednosti a metody rozhodování a řízení, nahlíží do pracovního prostředí firmy.

As a Coordinator you are responsible for hotel websites, training and coaching hotels. Furthermore you offer support for the Senior & Account manager(s) with the phone calls and the administrative tasks at the office. This position is a fulltime position and located at our office in Prague.

Krátkodobá pracovní stáž

Business Intelligence Coordinator

Studenti a studentky, kteří studují na vysoké škole, v ideálním případě přímo obory komunikace nebo marketingu, se mohou v naší agentuře ucházet o několikatýdenní (zpravidla měsíční) neplacenou stáž.

This person will be responsible for coordination of Business Planning Organization tasks as well as the projects targeting business data. He/she should be able to deliver important support for key business and marketing decisions from both long-term and short-term perspective, in terms of combination of business and marketing data.

» Možnost osahat si skutečné PR v přední české agentuře » Působit a rozvíjet se pod vedením zkušených PR konzultantů

Pracovně-rozvojový program

Commercial dept. program

» » » » » »

» » » » » » »

telefonické oslovení stávajících zákazníků prodej na základě potřeb a požadavků klienta poskytování informací o současné nabídce profesionální jednání jménem společnosti práce s firemním softwarem administrativa související s chodem call centra

Administration of suppliers database and product portfolio Scanning product scales Manage agenda of buyers in the team Communication with suppliers (mainly FMCG companies) Preparation of documents for promotions Reporting and monitoring Entering data to the system

Další DALŠÍnabídky NABÍDKYnaleznete NALEZNETEna NA WWW.unijobs.cz WWW.UNI-JOBS.CZ


rozhovor


ba lem m

s titu aper

R

e t ě š í m n a s voj i s c o M pr vní č eskou missk u Dilema, Koko Najs, Koko Šajs… i tak si nechal říkat Michal Dušička. Vy ho ale nejspíš znáte pod pseudonymem Majk Spirit. Hip hopu se věnuje už půlku svého života a v současné době začíná pracovat na svém druhém sólovém albu. Co ho láká na ezoterice? Jaké to bylo, bydlet s dalšími rapery z kapely H16? Přečtěte si rozhovor s umělcem, kterého budeme moct vidět na finále Miss VŠE na konci listopadu v SaSaZu. Text: Vojtěch Koval

V

edle působení v H16 jsi vydal i sólové album. Jak moc velký rozdíl je vystupovat sám a se skupinou? Co ti víc vyhovuje? Vyhovuje mi jedno i druhé, oboje má svoje kou-zlo. Když jsme spolu jako H16, je to veselejší, energičtější, protože jsme na pódiu tři naráz. Zároveň je to určitě víc freestylové a spontánní. Například nikdy nevíš, co třeba Cigo udělá v následující minutě. (smích) Společná vystoupení jsou proto trochu náročnější na koordinaci a sladění se, každý musí dát to svoje a společně musíme působit kompaktně. Snažíme se být jako trojhlavý drak. Sólo koncerty jsou super, protože jsou osobnější a můžu líp pracovat s celkovou energií v klubu. Lidi se prostě soustředí jen na mě. S albem Nový človek jsme už dali víc než 300 koncertů, takže máme tu show dokonale zmáknutou. Umíme to roztočit, ať je to firemní akce v hotelu, benefiční akce pro děti, nebo klasický koncert v klubu přes víkend. Na pódiu se cítím jako dva děleno dvěma. (smích) Za svou kariéru jsi dostal řadu různých ocenění. Kterého si nejvíc považuješ? Nejvíc si vážím, když mi někdo řekne anebo napíše, že mu moje hudba pomáhá v těžkých chvílích, že ho motivuje být lepším člověkem. To je pro mě hlavní, všechna ostatní ocenění jsou jen příloha.

Listopad 2013

STUDENTA

31


rozhovor

Možná za měsíc uteču

do šaolinského chrámu a už

mě nikdy neuvidíte.

Někde jsem se dočetl, že bydlíš v jedné domácnosti s kolegy z H16. Je to pravda? Jak taková raperská domácnost vypadá? Ano, byli jsme poslední tři čtyři roky sousedi a měli společné studio, kde jsme se potkávali a pracovali. Říkali jsme tomu studio Kocka (kostka, pozn. red.), vznikly tam projekty jako Antivirus, Mladý rebel a kromě nahrávání tam vznikl i Nový človek. Bylo to velmi příjemné a tvůrčí období, ale už je to minulost. Zrovna nedávno jsme to rozpustili a každý už bydlí někde jinde. Ale domácnost to byla pěkná, Billy pořád „uklízel“. (smích) Rád a hodně čteš. Pomáhá ti to při tvorbě textů? To je, jako kdyby ses zeptal fotbalisty, jestli mu při zápase pomáhá, že na tréninku hodně běhá. Samozřejmě… Jak ses dostal k ezoterice? Co tě na ní láká? Jsem člověk, který potřebuje mít ve věcech jasno. Měl jsem spoustu otázek a hledal jsem odpovědi, tak jsem se dostal k ezoterice. Chtěl jsem světu doopravdy porozumět a odpovědi, které jsem dostával ve škole a v kostele, mi prostě nestačily. Žijeme v krásné době, ve které je ezoterické učení přístupné všem. Google je pro mě zázrak. Vždycky jsem si vážil moudrosti a pravdy. Pravda osvobozuje a moudrost je síla. Láká mě idea vykrmit a vytrénovat mysl do stavu, kdy ti poskytne uspokojivou odpověď na jakoukoliv otázku. Věřím tomu, že jsme sem přišli hlavně kvůli dvěma věcem – učit se a tvořit. A nechystám se přestat ani s jednou z nich. Zatímco sis získával jméno jako raper, vystudoval jsi vysokou školu a získal titul MBA. Uvažoval jsi už někdy, co budeš dělat, pokud bys skončil s rapem? 32

STUDENTA

Listopad 2013

Nemám plán B, dávám sto procent do plánu A. Snažím se využívat přítomnost nejlíp, jak to jen Kdo je Majk Spirit? jde, protože vím, že se Vlastním jménem Michal Dušička, tím vytváří nejlepší možnarodil se 28. srpna 1984 v Bratislavě. ná budoucnost. NeřeVyrůstal na bratislavském sídlišti ším, co bude za rok, dva Petržalka a už od svých šestnácti se nebo pět let, žiju tady věnoval hip hopu, tenkrát ještě jako a teď. Začínám pracovat člen seskupení B5. Prosadil se hlavně na svém druhém sólojako člen kapely H16, v roce 2011 vém albu a rád bych děvydal svoje první sólové album Nový lal rap aktivně ještě pár človek. V témže roce byl vyhlášen let, klidně deset. Umím objevem roku v anketě Zlatý slavík. si představit, že se pak budu víc věnovat například vydavatelské a producentské činnosti, hledat mladé talenty, pomáhat jim a tak. Ale kdo ví, možná mi za měsíc přepne a uteču do šaolinského chrámu a už mě nikdy neuvidíte. (smích) dě každý za svůj tým. Když se ale potkají miJak se díváš na tzv. Star Wars, slovní mo led, jsou v pohodě. To samé platí v rapu. válku mezi slovenskými rapery? Když mám koncert a vím, že po mně hrajou Vyjádřil jsem se k tomu ve skladbě Rap není hip hop, která se objeví na Grimasovu pro- třeba Kontrafakt, snažím se zajebat tak silnou show, aby lidi odpadli a na té jejich už ducentském albu Heartbeat, které vyjde pod jen zívali. Není v tom nic osobního. Kontramým vydavatelstvím Spirit Music ještě tenfakt mám rád a cením si jich, ale když jsem to rok… na stagi, můj tým je číslo jedna. Když pracuju Tenhle „beef“ trochu připomíná na albu, chci ho udělat tak silné, že si nikdo hašteření kolem singlu Control Kendpár měsíců nepustí nic jiného. To je zdraricka Lamara. Může podle tebe takovává rivalita, která slouží ke zvyšování kvality hle přestřelka pomoct hiphopové scéně a posouvání hranic. Pokud tahle přestřelka tím, že k ní přitáhne pozornost, nebo by pomůže nastavit správné priority, tak je to si Rytmus s Rakbym měli dělat promo pro hiphopovou scénu jen a jen dobře. chystaným deskám jiným způsobem? Na hiphopové scéně budeš za chvíli Určitě bych tomu neříkal „beef“, spíš „bitch patnáct let. Jak se za tu dobu změnil fight“ v blátě. (smích) Ale ne… Battle a dislovenský hip hop? ssování patří k rapu odjakživa. Je to jako ve Narostl a zesílil. Před patnácti lety, když sportu; když proti sobě hrajou Chára a Hossa jsem se cítil jako jedenáctý člen Wu-Tang v NHL, tak se nebratříčkují, ale hrajou tvr-


Clanu, to byly malé skupinky kluků na sídlištích. Teď je hip hop všude, kam se jen podíváš. Je to novodobá kultura pro lidi žijící ve městě, a proto bude vždycky růst a sílit. Já se jen snažím přispět svojí troškou. Hip hop je budoucnost, na Slovensku i ve světě. Spousta slovenských špičkových raperů vzešla z bratislavského sídliště Petržalka. Je tahle čtvrť pořád taková líheň slovenských talentů, nebo se už „centrum“ slovenského hip hopu přesunulo jinam? Sídliště jsou všude stejná, od Petržalky po košické Terasy, takže talenty se můžou objevit kdekoliv. A hip hop nepotřebuje centrum, hip hop JE centrum. Koncem listopadu budeš vystupovat na finále Miss VŠE v SaSaZu. Nedá nám se nezeptat – jaké dívky se ti líbí? Jaký je tvůj názor na různé soutěže Miss? Líbí se mi inteligentní a usměvavé ženy s jiskrou v očích. Byl jsem už na pár soutěžích Miss na Slovensku a vždycky jsem tam poznal krásné ženy a děvčata. Moc se těším na svoji první českou missku. (smích) A kdy se můžou fanoušci Majka Spirita těšit na nějakou tvoji novou tvorbu? Ještě tento rok vyjde singl, který jsem nahrával v USA s jednou americkou jazzovou zpěvačkou. Její jméno ale ještě neprozradím. Bude to nejsilnější věc, jakou jsem kdy nahrál. V čase vydání tohohle rozhovoru už možná bude venku, měl by vyjít v průběhu listopadu. Bude se jmenovat Beautiful Dreamer a myslím, že se českým studentům bude líbit. ^ inzerce


lifestyle

Studentské soutěže krásy: které stojí opravdu za to?

Sotva se jedna korunka umístí na tu nejkrásnější hlavu široko daleko a šerpa spočine na rameni výherkyně, už se pozornost diváků soustřeďuje na další soutěž. České akademické prostředí je výjimečné počtem nejrůznějších Miss s přívlastkem „studentské“, v tom nám může konkurovat snad jen Jižní Amerika. Jak se ve všech těch misskách vyznat a které soutěže opravdu stojí za to sledovat? Text: Klára Ludvíková

Z

organizovat takovou soutěž krásy není vůbec jednoduché. Kolotoč příprav, schůzek, castingů a nocí strávených nad marketingovými záležitostmi ale přináší často velkou životní událost výherkyním. Kariéra několika úspěšných dívek začala právě ve studentských soutěžích – ať už to byl postup do finále České Miss, v níž se porota snaží každý rok vybrat tu nejkouzelnější dívku z celé České republiky, nebo vysněná práce v televizi. Ale studentské soutěže nejsou jenom o holkách, samotná finále totiž bývají jeden velký mejdan, a na své si tak přijdou hlavně diváci.

Proč pořád vznikají další a další Miss? Občas nás někdo na sociální síti poprosí, abychom dali hlas dívce, která soutěží o titul krásy, a my to uděláme, aniž bychom ji nějak znali, natož byli blíže informováni o dané soutěži. Každým rokem takovýchto projektů, ať už na internetu, či reálně, vzniká několik. Často nemají velkou kvalitu ani úspěch a jen zevšedňují pojem titul, který by měl patřit někomu skutečně výjimečnému. „Je to průšvih, ty soutěže nemají jméno ani tradici. Jak říká naše manažerka propagace Petra Bartoníková, 34

STUDENTA

Listopad 2013

Miss není jen o hezkých holkách, ale taky velká party dneska už holka může být klidně Miss Kukuřice a nikomu to nepřijde divné – hlavně že ji nafotí fotograf a dostane šerpu nebo pár dárkových šeků. Každý rok vzniknou dvě, klidně i tři nové soutěže Miss,“ říká Martin Čulák, tiskový mluvčí Miss Academia, soutěže, která má na naší akademické půdě dlouhou tradici. Podívejte se na výběr našich nejúspěšnějších a tradičních soutěží krásy, které vás jako diváky (a koneckonců ani jako soutěžící) rozhodně nezklamou.

Miss Academia:

jedinečný studentský projekt Studentská Miss s největší tradicí a historií u nás, to je Miss Academia. Soutěž pro všechny vysokoškolačky napříč republikou už 18 let režírují zlínští studenti z Univerzity Tomáše Bati. Na

projekt mají na Fakultě multimediálních komunikací přímo vyhraněný předmět a kromě samotného marketingu se do organizace zapojují také lidé z jiných oborů, a to z designu, fotoateliérů či ateliérů oděvu, skla a obuvi. Organizace takto významného večera studenty ve Zlíně vyjde přibližně na šest až sedm měsíců příprav. Díky takové události si však každý může vyzkoušet práci na opravdovém projektu a ukázat okolí schopnosti a kreativitu, které v sobě má. „Jsme Miss, která má (s)mysl,“ to je hlavní motto Miss Academia. „Naše finalistky musí být krásné a sexy, ale nehledáme načančané a umělohmotné modelky. V Miss Academia uspěje klidně i docela obyčejně krásná holka, hlavně musí mít mozek a nebát se zkoušet nové věci,“ dodává mluvčí soutěže.

Miss VŠE:

krásné dívky z ekonomky Velké přípravy vrcholí v těchto dnech na Vysoké škole ekonomické, kde mají letos dívky možnost získat titul Miss VŠE již popáté. „Soutěž se snažíme neustále zlepšovat jak pro soutěžící dívky, tak pro diváky. Letos jsme zvolili jako místo castingu i focení promo fotek luxusní hotel fusion prague,“ říká Martina Čmielová, organizátor-


ka soutěže. Na finálový galavečer, který se bude konat 27. listopadu v SaSaZu, je připraven opravdu pestrý program. Ještě před zahájením samotné přehlídky mají návštěvníci možnost vidět prezentace studentských organizací VŠE. „Studenti si mohou omrknout, co se na VŠE děje a do jakých aktivit se mohou sami zapojit. Hlavní bod programu je finále soutěže Miss VŠE. Začne okolo půl desáté večer a slečny se divákům představí v šatech, plavkách a ve speciální přehlídce Klenotů Aurum. Po půlnoci Majk Spirit rozjede svůj koncert a do ranních hodin všechny zabaví skvělý Dj Rockstar. Myslím, že opravdu je na co se těšit,“ dodává Čmielová. Jedním z hlavních cílů Miss VŠE, kromě předání titulu královny krásy a hodnotných cen pro vítězky, jako jsou např. smartphony HTC či finanční dar, je uskutečnit senzační party, na kterou budou všichni dlouho vzpomínat. Podívaná to bude skutečně velkolepá, krásných studentek je totiž na ekonomce plno. Jen v loňském roce se dvě finalistky této soutěže dostaly do finále celostátní České Miss. Jednou z nich je Monika Leová, jež získala titul 1. vicemiss VŠE a po účasti v České Miss posílila tým moderátorů ve zpravodajství na televizi Prima. Kromě krásy v sobě musí ta pravá Miss VŠE mít

i šarm, kouzlo osobnosti a vtip, kterým zaujme návštěvníky klubu. Ti všichni mají totiž právo být porotci a zvolit si pomocí tabletů, na nichž se bude hlasovat, svou favoritku. Zájem o účast v soutěži stále stoupá, je to způsobeno hlavně kladnými referencemi minulých účastnic. Jen v loňském roce se na casting přihlásilo 110 dívek. Cennou zkušeností se volba královny krásy stala i pro Miss VŠE 2012 Andreu Kolářovou. „Soutěž mě posunula zase o kousíček dál, a kdo ví, třeba i k postupu do finále České Miss. Především to ale byl skvělý zážitek, poznala jsem spoustu báječných lidí, dokonce i jednu ze svých, nyní už nejlepších, kamarádek. Rozhodně to stálo za to,“ uvedla Andrea.

Miss UK:

Karlovka vybírá svou třetí královnu Poměrně čerstvou, ale u studentů velmi oblíbenou událostí se stala i soutěž Miss UK. V té mezi sebou budou letos již potřetí soupeřit finalistky castingu, které v soutěži reprezentují jednotlivé fakulty Univerzity Karlovy. Kromě vyhlášení hlavní královny krásy mají dívky možnost získat také titul Múza UK, což je volba nejinspirativnější finalistky.

„S nápadem přihlásit se do soutěže přišla moje kamarádka, tak jsem si řekla, že to zkusím, že může být sranda hrát si chvilku na princeznu. Miss by mi mohla přinést nějaké nové zkušenosti, mohla bych díky ní poznat nové lidi, navíc mě trochu láká i možnost focení jako profesionální modelky,“ uvedla účastnice castingu Miss UK.

Miss Agro:

jedna z nejlepších open-air studentských akcí Velmi specifickým způsobem pojala tento typ události Česká zemědělská univerzita v Praze. Ta letos zvolila svou již patnáctou Miss Agro. Na své si zde přijdou kromě fanoušků krásy i hudební nadšenci. Součástí jednodenního festivalu je několik koncertů a vystoupení. A mezi studenty je o ně obrovský zájem, Miss Agro dokáže přilákat až 10 000 diváků. Pokud už se tedy zúčastníte kterékoliv Miss jako finalistka, nezapomínejte, že zůstat svá je to nejdůležitější, diváci i porota dokážou vždy vybrat tu nejosobitější z vás. A proč na všechny tyhle soutěže zavítat jako návštěvníci? Protože se chceme bavit a akci, která spojuje skvělou zábavu, dobrou hudbu a krásné holky, by byla škoda vynechat.

Miss VŠE

Miss Academia

Miss UK

Miss Agro

počet finalistek: 10 kdy se soutěží: na podzim finále: 27. listopadu 2013 v klubu SaSazu

počet finalistek: 10 kdy se soutěží: na jaře

počet finalistek: 8 kdy se soutěží: na podzim finále: 29. 11. 2013 v pražském klubu Roxy

počet finalistek: 10 kdy se soutěží: na jaře

Miss VŠE 2012 – Andrea Kolářová (Fakulta mezinárodních vztahů)

Miss Academia 2013 – Martina Palacká (Fakulta humanitních studií Tomáše Bati ve Zlíně)

Miss UK 2012 – Barbora Škodová (Farmaceutická fakulta v Hradci Králové)

Miss Agro 2013 – Klára Paletová (Fakulta lesnická a dřevařská)

Listopad 2013

STUDENTA

35


lifestyle

Miss VŠE 2013:

Hlasuj o nejkrásnější dívku

Podpoř svou favoritku a dej jí hlas v boji o titul Miss Sympatie. Všechny profily najdeš na www.missvse.cz – tam rozklikni kartu vybrané dívky a zapoj se do hlasování! Foto: www.schwertner.cz, www.facebook.com/schwertner.cz

1

Kristýna Haškovcová 21 let Fakulta mezinárodních vztahů

2

Eva Kykalová 21 let Fakulta mezinárodních vztahů

6

Veronika Drahotová 20 let Fakulta mezinárodních vztahů

7

Johana Martínková 21 let Fakulta financí a účetnictví

3

Liza Chernetskaya 20 let Fakulta mezinárodních vztahů

4

Barbora Jedličková 20 let Fakulta informatiky a statistiky

8

Kateřina Bílá 20 let Fakulta informatiky a statistiky

STUDENTA

Listopad 2013

Lenka Králíková 20 let Fakulta financí a účetnictví

9

10

Kateřina Krobová 21 let Fakulta managementu

Kristina Šitinová 26 let Národohospodářská fakulta

Hlasuj na www.missvse.cz 36

5


Finále Miss VŠE

&

Majk Spirit

live!

ST 27/11/2013 SaSaZu

Dj Pif + Dj Rockstar Moderuje: Jakub „ZADAR“ Kohák Vstupné: Studenti 149,-/200,Ostatní 149,-/250,-

info na www.missvse.cz generální partner:

Za podpory hl. m. Prahy:

Hlavní partneři:

mediální partneři:

Hlavní mediální partneři:

partneři:

fusion hotel prague brand guidelines permitted logo versions:

only use this logotype on exterior signage where normal logo version doesn‘t fit never use in graphic design:

kvìtiny on-line


lifestyle ízí nab á n s o Ja tně k ek disk Stře m perfe sjezdov k h c 5 ý 4 ven upra Chatky mají terasu s výhledem na Tatry

Luxusní vybavení zahrnuje wi-fi, sprchu a WC a někde i krb!

Party na horách

Čeká nás nezapomenutelná zimní dovolená Několik dní pařby pod širým nebem, parta lidí na stejné vlně a hlavně – žádná pravidla. Tak nějak vypadají netradiční dovolené, které (nejen) studentům na míru ušili kluci z Party Kýblu. Jejich letní jízdu v Chorvatsku někteří dospávají doteď, ale jestli jste chyběli, nevadí. Už v březnu můžete s drinkem v ruce pokořit Nízké Tatry a příští léto jedeme dál… Text: Mariana Kopecká

Z

kusili jste někdy sjet sjezdovku v plavkách a pak probdít celou noc v ledovém baru hned vedle? Tak to si počkejte na zimní dovolenou s Party Kýblem. Tahle parta pro vás připravila čtyřdenní výlet do Nízkých Tater, kde žádné budíčky ani večerky a` la školní lyžáky rozhodně řešit nemusíte. Celý resort Holiday Village Tatralandia se v půlce března změní v jednu velkou party vesnici, kde vaším jediným nepřítelem bude kocovina. Kromě nekonečných mejdanů vás ale čeká i luxusní lyžovačka v nejmodernějším středisku Jasná a hodně dalších zážitků, které jen tak z hlavy nevymažete. Na sterilní apartmány, kožené delegáty a nudné rodinky s dětmi zapomeňte – tady se pojede mejdan ve velkém stylu! 38

STUDENTA

Listopad 2013

Tenhle zimní mejdan předčí všechny zážitky z lyžáků! Co se chystá na Slovensku? O víc než kvalitní rozjezd se postará party vlak, který vás z Prahy doveze přímo do resortu Holiday Village Tatralandia, hned vedle termálních pramenů a největšího akvaparku ve střední Evropě. A jen co shodíte krosnu do chatky, můžete tohle místo pokřtít libovol-

ným drinkem na první party, kterou ukončí až východ horského sluníčka – a možná ani to ne. No ale chtělo by to i trochu toho sportování, že? Žádné strachy – hned další den vás skibus doveze do luxusního lyžařského střediska Jasná, kde to vlastně všechno teprve začne. Kromě neskutečně vymazlených sjezdovek vás totiž i tady čeká nabušený program až do večera. Pánové můžou hned zkraje vyzkoušet speciální Gentleman’s ride, při které sesviští svah v oblecích, a aby to holkám nebylo líto, další den se místo kombinézy budou nosit bikiny. Pro všechny tady taky vyroste apr` es ski unikátní bar z ledu pod širým nebem, a to jen pár kroků od klubu s příznačným názvem Happy End, kde bude jízda pokračovat. A pařit se bude i na základně v Holiday Village,


Tatralandia

Tenhle celoroční akvapark se s klasickými brouzdališti v Česku moc srovnávat nedá. Na rozdíl od nich si totiž tady i v zimě budete připadat jako V zimě je v provozu na prosluněné exotické pláži celkem 9 toboganů pod palmami. Můžete se zrelaxovat v jednom z osmi termálPool parties si tady můžete užít i v zimě! ních bazénů, vyzkoušet Keltský saunový svět anebo se nechat rozmazlovat u masáží a speciálních zábalů v místním Wellness Paradise. Pocit letní dovolené umocní speciální komplex Ostrov pirátů z Karibiku – a jestli hledáte spíš trochu toho adrenalinu, čeká na vás téměř desítka speciálních toboganů a spousta dalších atrakcí…

Lyžařské středisko Jasná jak jinak. Tím ale zdaleka nekončíme… Ne nadarmo se říká, že třetí den je na horách tak trochu krize, a tak můžete zaskočit i do proslaveného akvaparku Tatralandia. A večer zase v „horské vesničce“ hurá na drinky zapít závěr zimního mejdanu!

Kdo může vyrazit a za kolik? Zúčastnit téhle akce se může úplně každý, jedinou podmínkou je plnoletost. Takže ať už si chcete oddechnout od školy, nebo dlouhých hodin proseděných v kanceláři, nezbývá než oprášit lyže a snowboardy a vyrazit na výlet. Vzít na něj můžete holku, kluka, svoje kamarády anebo se přihlásit jen tak sami. Spolu s partou mladých lidí vás tady nuda nečeká v žádném případě. A jestli se bojíte, že vás tahle čtyřdenní nonstop party zruinuje na několik měsíců dopředu, můžete se zase honem rychle uklidnit. Celou tuhle srandu totiž pořídíte od 4 900 Kč (a moc neváhejte, cena se bude s blížícím se termínem odjezdu zvyšovat a kapacita výletu není nafukovací). Částka přitom zahrnuje nejen dopravu a ubytování, ale i všechny cesty skibusem, skipas na celou dobu, večerní koncerty a denní workshopy. Podívejte se na podrobnosti na www.partykybl.cz.

Ne nadarmo zimní nadšenci tenhle skiareál považují za jedno z top míst na celém Slovensku. Může se totiž pyšnit nejdelšími sjezdovkami v celé zemi a většinou hostí ty největší lyžařské akce. Středisko leží v areálu Liptov, kousek od Liptovského Mikuláše na severních svazích Nízkých Tater. Najdete v něm 36 kilometrů permanentně upravovaných sjezdovek, 12 moderních lanovek, 14 vleků a 5 freeridových zón. Kromě klasiky nabízí Jasná i vychytávky jako snowpark, kitewing, paragliding nebo lanové centrum. A aby toho nebylo málo, můžete si tady i zabruslit nebo zkusit noční sáňkování…

Klub Happy End přes den funguje jako après-ski, k večeru začíná noční program

Letní party v chorvatském ZrČe Zatímco na sněhu čeká Party Kýbl premiéra, na chorvatských plážích je už tahle parta jako doma. Hned několikrát se s ní desítky lidí vydaly na „chorvatskou Ibizu“, jak se přezdívá pláži Zrče na ostrově Pag. Právě tady se konají i ty nejlepší taneční akce v zemi, a jak se zdá, nikdo zatím tohohle mejdanu nelitoval. „Moře, slunko, vychlazený drinky, skútry, skvělá atmosféra, parta lidí a nonstop čtyřdenní jízda po klubech,“ shrnuje letošní zážitky jeden z účastníků. Tenhle letní mejdan už vyzkoušel i tým Studenty – naše holky odjely vypnout mozek na Beach Odyssey Festival. A jak se jim tam líbilo? „Opálená těla v bazénech i u baru, koktejly v ruce, všichni paří na nejnovější hity přímo v žáru slunce. Ano, tak takto vypadá každé odpoledne na afterbeach party v klubech na Zrče,“ chválily si několikadenní pařbu pod širým nebem. Jestli litujete, že jste na tuhle dovču nejeli taky, máme pro vás dobrou zprávu. Už teď se můžete na další letní mejdany v Zrče přihlásit i vy! Kluci pro vás na příští léto připravili hned pět výletů včetně speciální Pomaturitní party a hvězdami nabitého Fresh Island Festivalu. Tam loni vystoupili matadoři hip hopu, jako třeba Snoop Dogg. I za tenhle výlet přitom zaplatíte pár šlupek – ceny začínají už na necelých čtyřech tisících a zahrnují všechno, co k nejlepší party léta potřebujete. Kdo dřív přijde, ten paří za míň!

Listopad 2013

STUDENTA

39


lifestyle

Kluci z Party Kýblu: Jediná vaše starost je nezmeškat odjezd

„Jdeme proti nudné dovolené s rodiči,“ říkají kluci, kteří založili Party Kýbl, projekt zaměřující se na netradiční výlety pro studenty a mladé lidi. S Honzou Barkem a Honzou Lenčem, bývalými studenty VŠE, jsme si povídali o tom, jak se poznali, jak spolu paří a co všechno s nimi můžete zažít na dovolené i vy. Text: Mariana Kopecká

K

luci, asi se vás na to ptá každý, ale mně to nedá: Proč se váš projekt jmenuje zrovna Party Kýbl? Název vznikl po jedné velmi divoké party noci v Thajsku na ostrově Koh Samui. Na začátku večera jsme si koupili nevinně vypadající růžový party bucket. Je to kyblíček s ledem, lahví rumu a colou. A myšlenka byla na světě… Kde se vlastně zrodil nápad organizovat party dovolené v zahraničí? Čím jste se při něm inspirovali? V menze na kolejích. Bavili jsme se o lyžařských kurzech pořádaných vysokými školami, jejich přeplněnosti a faktu, že zdaleka nejsou tak zábavné, jak by mohly být. Prvotní myšlenkou tedy bylo uspořádat akci na horách nabitou zábavou. Překvapivě byla potom naší první destinací pláž Zrće v Chorvatsku. Takže Party Kýbl vlastně vymyslela parta kamarádů? Přesně tak, jsme spolužáci z vejšky. Potkali jsme se společně na plavání, kde se z nás stali kamarádi. Jeden z nás měl zkušenosti z oblasti IT, druhý pracoval v cestovním ruchu. Byla to náhoda, že jsme se po roce potkali a začali spolu tvořit nový projekt. Říkáte, že „jet s vámi na dovolenou znamená vyzkoušet si nový styl života“. Jak si ho máme představit? Člověk musí party dovolenou zažít. Těžko ji popsat slovy, je to takový mix všeho. Vypneš na pár dní hlavu, bavíš se, poznáváš nové lidi a každý den je lepší a lepší. Jdeme proti klasické „nudné“ dovolené s rodiči, s přítelkyní nebo přítelem. Co všechno pro své „klienty“ kromě večírků ještě v zahraničí připravujete? Každá akce má našlapaný party program, který připravuje na místě náš tým. Budujeme celé party vesnice nebo party kempy. Každá destinace je originální v tom, co nabízí. V létě můžeš vyzkoušet naši party loď, zajezdit si na vodních lyžích, jezdit na člunu nebo si zazávodit na čtyřkolkách. 40

STUDENTA

Listopad 2013

Člověk musí party dovolenou zažít Na zimu jsme připravili cestu party vlakem. Na místě plánujeme postavit ledové bary, rozjet bláznivé akce jako jízdu v bikinách nebo v obleku a mnohem více. Pokud s vámi lidé vyrazí, nemusí se tedy o svůj celodenní program vůbec starat? Program je vždy dobrovolný a záleží na každém, jestli bude celý den odpočívat, nebo se zúčastní našeho programu. Jediná starost je nezmeškat den a čas odjezdu. V létě nás překvapilo, že se někdo za dva týdny znovu vrátil a party dovolenou si zopakoval. To je přesně ta věc, která nám dělá radost a žene nás dopředu! Na první pohled působí Party Kýbl taky jako dobrá cesta k románkům. Není to vlastně tak trochu druh seznamky? Party dovolená je jeden velký příběh plný náhodných seznámení, občasných rozchodů a nových přátelství. Důležitá jsou hlavně nová přátelství, vytváříme skupiny, které se schází i po příjezdu do Česka.

V nabídce máte i několik Pomaturitních party. Znamená to, že se na ně můžou přihlásit jen ti, kdo zrovna skončili střední? Neznamená, zúčastnit se může každý. Máme jeden termín pomaturitní party dovolené, která bude probíhat v termínu známého plážového festivalu Beach Odyssey. U toho termínu je navýšena kapacita na 500 míst. Pojedou především maturanti, maturitní třídy. Taková poslední velká společná party pro středoškoláky, než se rozutečou na vysokou. Na vašem Facebooku máte od lidí samé nadšené reakce. Zklamaný zatím nikdo nebyl? Upřímně, zklamaná byla hned první skupina první den po příjezdu do party vesnice poblíž pláže Zrće. Silný vítr nám zkomplikoval výstavbu party vesnice a vše nebylo hotové na 100 %. Nakonec ale velká část pozitivních ohlasů byla právě od této skupiny. Proč by vlastně lidé měli chtít jet raději na organizovanou party než na výlet podle vlastních představ? Člověk nemusí nic řešit, shánět kamarády, rezervovat ubytování, skládat se na cestu atd. Jednoduše sedne do našeho party vlaku nebo busu a bezstarostně si užívání svoji dovolenou. Navíc pozná lidi na stejné vlně. Jezdíte vy sami na všechny party v zahraničí, které pořádáte? Zatím jsme nechyběli ani na jedné z pořádaných dovolených. Předtím bychom asi nedokázali uvěřit tomu, že zvládneme takovou jízdu třeba měsíc v kuse. Co nejšílenějšího jste zatím na svých večírcích zažili? Nejšílenější byla nonstop party začátkem srpna s Robertem Burianem. Neuvěřitelná atmosféra, skvělá parta lidí a nabitý hudební program na pláži Zrće. Ani jeden z nás nespal skoro celý týden. ^


fashion inspiration: stylové kabáty pro zimní semestr Rubrika byla tradičně připravena autory projektu Check Czech Fashion, v roli modelů se tentokrát objevili Jakub Feranec (Fotograf CCF) a Aneta Kaderková (PR manažerka CCF a autorka blogu www.inthehat.net).

V

Šedý kabát

999 Kč) A (3 AR

) Kč

(černá )–

Boty – Fo

r ev e

r2 1

Vesta

Listopad 2013

EU

R)

)

STUDENTA

(38,9

taška – H&M (599 Kč vá žo Bé

Kabát – ODIVI (info o ceně v showroomu) Šaty – H&M (799 Kč) Šperk – ODIVI (info o ceně v showroomu) Punčochy – MAXIS (250 Kč) Boty – CCC (info o ceně v obchodě)

č)

0

42

–Z

) 499 Kč Černé kalhoty – ZARA (1

F

K č)

K 999 F(

–H 9 (29

&

M

99 (2

Béžová šála

&M

Růžový top – H&

enkovní teplota klesá strmě dolů a krátké rukávy střídají bundy, kabáty a svrchníky všeho druhu. Abychom vám s adaptací na tyto časy pomohli, rozhodli jsme se toto vydání Fashion Inspiration naplnit tipy na to, jak vyrazit do mrazivého počasí s elegancí.


Kabát –F

&

F

(1 1

99

Kč )

la Šá

–H

99 Kč) &M (5

9K (24

č)

Trič ko

–H

Kalhoty – ZARA (999 Kč)

M

Kabát – Burberry (starší kolekce, info o ceně v obchodě) Košile – M&S (999 Kč) Kalhoty – H&M (899 Kč) Pásek – H&M (399 Kč) Boty – M&S (1 799 Kč) Červené tkaničky – Le Premier (99 Kč)

79,52 T(

Taška – ESPR I

EU R )

ty Bo

AR –Z

A

(2 7

99

Kč)

Listopad 2013

STUDENTA

43


Módní hlídkA Z ČVUT: Boříme mýty o nudných a šedých studentech techniky! Takhle se oblékli studenti a studentky z ČVUT. A kdo je tvůj favorit? Komentuj ohoz svých spolužáků na modnihlidky.studenta.cz Text: Tereza Seidlová, Foto: Kuba Feranec

100 %

Elegán Takhle, mně tenhle styl hodně úzkých kalhot u kluků nikdy úplně neseděl, protože to z nich dělá buď holky, nebo emaře, nebo já nevim co. Anebo z nich mám spíš trochu mindrák, protože maj hubenější nohy než já. Ale v tomhle případě mi to vlastně přijde super šmrncovní! Úzkej spodek a širokej kabát s mohutnou šálou navrch působí malinko disproporčně, ale mně to fakt neva. Široký kabáty jsou hitem letošní zimy, kostka taky. Ten světle modrej svetřík se ke vzoru na šále moc nehodí, ale kupodivu mě vůbec neruší, i když by mě určitě víc bavil bordó nebo zelenej. Boty jsou rozhodně super. Chválim i originální kabelku z balíčku od chipsů. Verinájsbjůtyfl! 44

STUDENTA

Listopad 2013

WOW! Wow! Tohle nemá chybu! To se na ČVUT učí fashion design? Nic, jdu cinknout tý holce, ať tyhle komentáře píše za mě, já to balim. Přenádherně zkombinovaný netypický barvy – tmavě modrá a hořčicová, luxusní boty, velký kabát s límcem bez chyby, překrásná mohutná šála, ta kabelka, TA kabelka, TA KABELKA, nádhernej baret, krásná holka, dokonce i zlatej náramek si vzala. Hele, holko, seš génius, žeru tě! Mohla bys mě prosim oblíkat?

Aj lajk! Další šikula – příjemnej model, hezký barvy, aj lajk! Zvlášť chci pochválit boty a elegantní dvouřadej bundokabát. Je to prostě jednoduchý, ale funguje to. Možná bych jen vyměnila tašku, v takovýhle jsem nosila noty na hodiny klavíru v 7. třídě. Tomuhle outfitu a celkový vizáži chlapce by rozhodně prospěla kožená hnědá taška přes rameno.


inzerce

Potlesk, panstvo!

Krásný, krásný, nádherný! Je to jednoduchý, přitom mladistvý, elegantní a šmrncovní. Hrozně mě baví kombinace hnědý a modrý a s tou si slečna poradila skvěle. Dlouhý svetry jsou in, navíc když se takhle krásně rozstřelí sportovní džískou. Naprosto miluju ty proužkovaný botičky. A i když mám radši velký kabely do ruky, tuhle atypickou přes rameno slečně odpustim, protože se k ní tak nějak hezky hodí. Tleskám!

Tip

Chci tě domů! Olalaaa! Takhle že se oblíkaj kluci z ČVUT? Fajn, příští rok si tam podávám přihlášku. Tenhle model je barevnej, zábavnej, zároveň ale velmi elegantní a prošpikovanej skvělýma detailama. Červený kalhoty teď frčí; v kombinaci se světle modrym svetříkem možná vypadaj trochu divoce, nicméně pan inženýr outfit skvěle usadil hnědym sakem (asi by mě bavilo ještě víc, kdyby bylo z jinýho materiálu), botama, aktovkou a límečkem hnědomodrý košile. Co žeru úplně nejvíc, to jsou kožený luxusní boty a v nich modrý ponožky! Ježiš, kluku, já tě chci domů, asi!

Styl jak bič

Že prý čvuťáci nosí jenom prestižky nebo pohory? Blbost! Klučina v červených kalhotách dokázal, že kvalitní a hlavně čisté boty pozvednou outfit na vyšší level. A barevné ponožky jsou už jenom třešnička na dortu.

Prodejci Parker Urban Premium na www.PrestizniPsani.cz www.facebook.com/parker.pera Distributor pro ČR: ACTIVA spol. s r. o., www.activa.cz


lifestyle komerční prezentace

Češi objevují nové

pivní chutě a styly

Ž

e pivo není jen světlý ležák a tradiční hospodská kultura, zjišťuje stále více mladých lidí. Na světě přitom existují desítky pivních stylů a i u nás se začínají objevovat značky, které razí svou vlastní ces­tu. Jednou z nich je svěží pšeničné pivo Fénix. Inspiruje k aktivitě, k objevování nových chutí a zážitků. Jde o svrchně kvašené pivo, které vzniklo vyváženou kombinací pšeničných a ječných sladů s přidáním koriandru a pomerančové kůry. Pro umocnění jedinečného chuťového zážitku naši sládci doporučují servírovat s plátkem pomeranče a podtrhnout tak osvěžující tóny pšenice. Fénix není tak hořký jako tradiční piva a naopak vyniká svým svěžím chuťovým zážitkem. Jistě si vás získá svou lehkou chutí a neodolatelnou svěžestí. Fénix si vychutnáte v točené podobě ve vaší oblíbené kavárně nebo klubu či ve stylových designových lahvích, které vznikly v rámci projektu Fénix Ateliér. Jde o svrchně kvašené pivo, které vzniklo vyváženou kombinací pšeničných a ječných sladů s přidáním koriandru a pomerančové kůry. Fénix není tak hořký jako jiná piva a typické chmelové aroma je velice jemné. Jistě si vás získá svou lehkou chutí a neodolatelnou svěžestí. Fénix inspiruje k aktivitě, k objevování nových chutí a zážitků. Fénixe si vychutnáte v točené podobě ve své oblíbené kavárně nebo klubu či ve stylových designových lah46

STUDENTA

Listopad 2013

vích, které vznikly v rámci projektu Fénix Ateliér. Fénix totiž jako první mezi pivy na českém trhu přišel s lahvemi, které nesou svébytný design od mladých českých designérů. Tři z nich získali příležitost zhmotnit své umění a přivést ho ke stovkám tisíc fanoušků dobrého piva. Trojice autorů designu Fénix byla vybrána z dvanácti finalistů. Ti se zúčastnili workshopu se zástupci značky a hlavně s výtvarníkem a hudebníkem Milanem Caisem, který nad projektem převzal záštitu. „Bylo zajímavé sledovat vývoj od prvního nástřelu jednotlivých designů k finální fázi. Většina z nich prošla zajímavou proměnou. A to, že tvůrci tří vítězných designů získali pronájem ateliéru na jeden rok zdarma, považuju za skvělou a hodně lákavou odměnu. Mít v dobách studií aťas na rok zadara bych bral všema deseti,“ říká s úsměvem ambasador projektu Milan Cais.


Swing povstal z popela jako bájný Fénix

V

ě probudili b o s v e b u C le Litt

Fénixe

a zvítězili na 48 Hour Film Project

P

raha se v říjnu již potřetí v řadě stala dějištěm akce 48 Hour Film Project powered by Fénix. Jedná se o největší časově omezenou tvůrčí filmovou soutěž na světě. Její účastníci měli za úkol během 48 hodin na základě dané rekvizity, postavy a jedné řádky dialogu natočit krátký film v rozsahu 4 až 7 minut. Letos dostali filmaři za úkol obsadit postavu futuristy Jana nebo Barbory Orákuly, jako rekvizitu využít bramboru a ve filmu musela zaznít věta „Probuď v sobě Fénixe“. Všechny snímky sklidily bouřlivý aplaus zaplněného kina Lucerna, vítězové se navíc podívají na světové finále soutěže do New Orleans. Ceny byly slavnostně předány 12. října v kině Lucerna po promítnutí všech soutěžních snímků. Večerem provázela zpěvačka skupiny Toxique Klára Vytisková. Cenu za nejlepší film si nakonec odnesl tým filmařů Little Cube za snímek „Kašlu na to“. Nejvíce cen posbíral celkově druhý tým nadaných filmařů ST2, který se svým filmem „Pizzaboy: Pepperoni“ zvítězil v kategoriích Nejlepší scénář, Nejlepší využití rekvizity a Nejlepší využití věty „Probuď v sobě Fénixe“. Kromě ceny, kterou pro soutěž vytvořil Bořek Šípek, proná-

jmu filmové techniky a zájezdu na finále udělala vítězům radost také zásoba pšeničného piva s koriandrem na celý rok zdarma, věnovaná do soutěže generálním partnerem, pivem Fénix.

O čem byl nejlepší film „Kašlu na to“? Hlavní hrdina Tomáš přemýšlí o sebevraždě, protože už ho všechno na světě neskutečně štve. Klíčový moment u něj nastává při noční procházce městem, kdy si vybavuje všechny ty strasti, které ho tak trápí. „Kašlu na to“ je film, jenž s nadsázkou ukazuje příběh ze života, který může potkat každého z nás. Soutěž hodnotila porota složená z odborníků z řad obchodního a filmového průmyslu a českých známých osobností. Tento rok zasedl mezi porotce i David Ondříček, známý český režisér a loňský vítěz prestižní ceny Český lev za režii filmu „Ve stínu“. V porotě se objevil také zástupce značky Fénix Milan Fořt. „Filmovým porotcem jsem se stal vůbec poprvé a nebylo to jednoduché. Kromě celkově nejlepšího filmu jsme hledali i film, ve kterém byl nejlépe použit slogan ‚Probuď v sobě Fénixe‘,“ vysvětluje Milan a dodává, „jeho tvůrci od nás navíc obdrželi i speciální cenu v podobě roční zásoby Fénixe.“

Café Nona na Nové scéně Národního divadla proběhla první ze série unikátních electroswingových tančíren. Vlna přišla do Česka z Londýna a Paříže a strhává stále více lidí. Radio 1 Electro Swing River je unikátní koncept, který spojuje moderní hudbu, tanec a módu. Navazuje právě na tradici slavných tančíren. Neznáte kroky? Nemusíte se bát. Součástí akce je i vystoupení profesionálních tanečníků, kteří vás nenásilnou formou rádi naučí základní kroky i pokročilejší kreace. Večer je zároveň společenskou událostí ve světě módy. Pro nejlepší pánský nebo dámský swingový model je určena Fénix Fashion Prize s odměnou 10 000 Kč. Tu uděluje odborná komise složená z tanečníků, fashion blogerů a návrhářů. „Electro swing je řeka pramenící v počátcích moderní taneční hudby, v dobách slavných tančíren Savoy nebo Cotton Club v první polovině minulého století. Dnešní obrovská obliba electro swingu v Londýně, Paříži a dalších západoevropských městech je znamením, že tato řeka si teče vlastní cestou. Jazz, swing nebo tango se vlévají do zvuků a tempa dnešních klubů,“ říká organizátor Radio 1 Electro Swing River Martin Juráček alias Dj Mackie Messer. Další tančírna s Fénixem vás čeká 18. prosince. Kromě tančírny na Nové scéně podporuje Fénix další electroswingové akce, jako třeba ty, kde vystupují DJs MalaLata. Více na FB Fénix Inspiration.

Vítězná videa můžete zhlédnout na kanálu YouTube fénixinspiration. Minulého ročníku se zúčastnilo 31 týmů a přes 400 filmařů. Letos byl zájem ještě větší a přihlásilo se celkem 70 týmů. Z nich se 53 podařilo film natočit a odevzdat včas. Listopad 2013

STUDENTA

47


studium

Doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D.

je rektorem Masarykovy univerzity od roku 2011. Je docentem muzikologie. V minulosti působil v Ústavu hudební vědy na FF UK, na katedře muzikologie FF UP a jako prorektor MU pro vnější vztahy a strategii. Věnuje se převážně hudební sociologii a dějinám hudby 19. a 20. století.

Rektor MUni Mikuláš Bek: Nezměnil se studentský život, jen kvalita alkoholu

Vystudovaný muzikolog, okouzlený univerzitním prostředím, na Masarykově univerzitě v Brně studoval, působil a nyní stojí v jejím čele. Mikuláš Bek s nadsázkou přiznává, že „někdy může být práce rektora trochu peklo“, ale přesto by rád ve druhém funkčním období zůstal rektorem největší univerzity v Brně, ve městě, kde téměř čtvrtinu obyvatel tvoří studenti. „Od dob mého studia se studentský život propastně nezměnil, jen se o něco změnila kvalita alkoholu, který studenti konzumují,“ porovnává se smíchem rodák ze Šternberka. Text: Bára Ochozková, Foto: David Christian Lichtag

V

ystudoval jste hudební vědu a v této oblasti jste profesionálně působil po celý svůj život. Proč jste si zvolil zrovna tento obor? Dlouho jsem váhal mezi fyzikou a hudební vědou, pak ale převážil můj zájem o hudbu. I když to rozhodování nebylo snadné. Po pří48

STUDENTA

Listopad 2013

chodu do Brna na Filozofickou fakultu jsem si stejně k hudební vědě přibral sociologii. Opravdu jsem váhal mezi několika směry. Jednu dobu mě také mrzelo, že jsem se nepustil do studia archeologie, protože jsem každé léto trávil pravidelně na archeologickém výzkumu univerzity. Hudbou jsem se ale zabýval poměrně intenzivně od základní školy. Můj otec byl mu-

zikolog, takže to mě možná trochu ovlivnilo v konečném rozhodování. Na Masarykově univerzitě jste v minulosti studoval. Jaká byla vaše cesta k pozici rektora? Já jsem se na Masarykovu univerzitu dostal jako Pražák, protože hudební věda se tehdy otvírala nepravidelně, jenom někde a jednou za


několik let. Po Brně jsem pokračoval v doktorském studiu v Praze na Karlově univerzitě, kde jsem působil do roku 1998. Pak jsem se vrátil do Brna, kde jsem dostal nabídku dělat vedoucího katedry hudební vědy, a po pěti letech vedení katedry mi tehdejší rektor Petr Fiala nabídl pozici prorektora, kterou jsem přijal. Sedm let jsem dělal prorektora pro strategii a vnější vztahy a následně jsem kandidoval ve volbách, ve kterých jsem byl zvolen. Věděl jste od začátku, že se chcete věnovat akademické kariéře? To ano. Dodneška si pamatuji, že po příchodu na Filozofickou fakultu jsem byl zcela okouzlen tím prostředím a brzo jsem si řekl, že prostě nechci odejít z univerzity, protože to je místo, kde bych chtěl strávit většinu života. I když jsem několikrát z existenčních důvodů v raných 90. letech, kdy to nebylo na univerzitách úplně snadné, hodně zvažoval, jestli mám vydržet. První půlka 90. let byla v akademické sféře docela nelehká doba. Já jsem učil současně v Praze a v Olomouci, takže jsem byl moc rád, když se situace stabilizovala. Jak se od dob, kdy jste studoval, změnil studentský život? Nejsem si jistý, zda se změnil nějak propastně. Možná se o něco změnila kvalita alkoholu, který konzumují studenti. (smích) V Brně jsou studenti strašně vidět. O letních prázdninách je město chudší o téměř 80 tisíc studentů, což je ve městě s 400 tisíci obyvateli strašně nápadné. Ulice a hospody osiří. Ale to byla jen taková žertovná narážka. Samotný studentský život, pokud myslíme na čas strávený mimo školu, je v zásadě podobný, byť je nabídka pestřejší. Rektorem jste se stal v roce 2011. Jaké cíle se vám za tu dobu podařilo naplnit a jaké jste si vymezil do budoucna? Když jsem nastupoval, tak asi největší úkol, který stál před univerzitou a jejím vedením, bylo zvládnout bez problémů předložené a schválené velké evropské projekty, kterých je na univerzitě několik. Zejména projekt CEITEC. To je agenda, která vedení univerzity zaměstná hodně výrazně, protože je s tím spojena celá řada dalších realizačních problémů. Jsem moc rád, že projekty běží. Stavíme podle harmonogramu, pořizujeme nové přístroje, řešíme tisíce různých problémů, ale v zásadě žádný není neřešitelný a nemáme žádnou velkou potíž. Co ještě považujete za úspěch? Podařilo se nám na celouniverzitní úrovni nastartovat grantová schémata, která podporují

spolupráci mezi jednotlivými fakultami. Daří se nám nacházet víc a víc příležitostí ke spolupráci akademiků napříč univerzitou. To na tak velké instituci, jakou je Masarykova univerzita, není úplně snadné a není to taky běžné. Spolupracujete i s dalšími brněnskými univerzitami? Míra spolupráce brněnských univerzit je naprosto nesrovnatelná s tím, jaká je situace kdekoliv v republice nebo i v blízkém zahraničí. Tady se od 90. let kultivuje spolupráce zejména mezi námi a Vysokým učením technickým. Když jsme hráli v pondělí hokej, vyhráli jsme 5:3, byla plná hala a přímo na ledě to bylo samozřejmě dost ostré. Ale zároveň víme, že jsme nejbližší spojenci. Nejintenzivnější spolupráci v této chvíli máme v oblasti výzkumné. Vědecké týmy významně spolupracují na atraktivních tématech, jako jsou nanotechnologie nebo strukturní biologie. I když nějakou dobu trvalo,

vím, že situace je oborově velmi různá. Ekonomicko-správní fakulta má opravdu velmi rozvinutý a dobře ošetřený systém praxí, včetně všech právních náležitostí a podobně. Dobře to funguje i na Lékařské fakultě, protože v nemocnici se odehrává podstatná část výuky. Ale jsou samozřejmě obory, kde míra praxe bude nepochybně menší. Balancování mezi podílem prakticky orientované výuky, skutečných praxí a teoretické výuky je hodně oborově specifické. V příštím roce chceme ustanovit programové rady, ve kterých by kromě studentů byli také zástupci zaměstnavatelů. Ale nemyslím si, že by měla praxe nebo zaměstnavatelská sféra mít úplně navrch v tom, jak vypadá studium. Jak nahlížíte na otázku školného na veřejných vysokých školách? Považuji za pravděpodobné a rozumné, aby se zvyšovala míra participace studentů na úhradě nákladů studia. Je dost nerealistické očekávat, že by veřejné rozpočty dokázaly navýšit finance pro vysoké školství v míře, která by byla srovnatelná se zahraničím. Přitom naše výrobní náklady se hodně blíží těm zahraničním. Ve srovnání s Rakouskem se lišíme pouze do jisté míry výší platů našich akademiků. Chceme-li mít dobré akademiky, tak vzhledem k tomu, že je to do Vídně sto třicet kilometrů, nemůžou se ty platy zase lišit úplně propastně. Všechno ostatní stojí stejně – knihy, přístroje, laboratoře, elektřina. Věřím, že školy dokážou být sociálně dostatečně citlivé, aby to nezpůsobilo nějakou katastrofu. Ale když si představím měsíční útratu průměrného studenta za běžnou spotřebu, tak by nějaký poplatek, třeba ve výši 3 000 Kč za semestr, neměl mít nějaký katastrofální dopad a kvalitě vzdělání by to prospělo. Kde byste univerzitu nejraději viděl za pět let? A kde byste za pět let rád viděl sám sebe? Rád bych samozřejmě viděl univerzitu konečně na nějakém vyšším místě v mezinárodním žebříčku. Přestože tyto žebříčky nepřeceňuji, jsou jistým signálem rostoucí prestiže. My vždycky skončíme mezi pětistým a šestistým místem, což je vlastně z dvaceti tisíc univerzit na světě bezvadný výsledek, bylo by ale dobré, kdybychom se postupně posouvali nahoru. Pokud jde o mne, profesně bych asi docela rád pokračoval ve druhém funkčním období. Za čtyři roky řadu věcí prostě nemůžete stihnout. Proto si myslím, že to druhé období by byl prostor pro dotažení mnoha cílů. ^

Uni­verzita mimo hlavní město byla o něco méně zdevastovaná politickými zásahy po roce 1968 než jsme si zvykli se na sebe dívat nejen jako na konkurenci, ale jako na partnery. Masarykova univerzita v Brně je považována za progresivní školu s velmi dobrým jménem. Čím si toto postavení v rámci republiky získala? Já si myslím, že to je shoda několika šťastných okolností a nejdůležitější na tom je pozitivní stimulace, kterou přináší pozice druhé české univerzity, což můžu jako Pražák, který emigroval do Brna, docela dobře dosvědčit. Být druhý je prostě strašná motivace k tomu, dohánět toho prvního. Navíc to vede k mnohem užší spolupráci různých hráčů v regionu a ve městě. Malou konkurenční výhodou na začátku ale také podle mne bylo to, že univerzita sídlící mimo hlavní město byla o něco méně zdevastovaná politickými zásahy po roce 1968. Když porovnám pražskou a brněnskou Filozofickou fakultu, tak tady to prostředí bylo výrazně svobodnější. V Česku je v porovnání se zahraničím kritizován nedostatek praxe. Souhlasíte s tímto tvrzením? Jak si na tom v této otázce stojí Masarykova univerzita? Myslím si, že je těžké pronášet nějaké paušální soudy. Ze zkušenosti na naší univerzitě

Listopad 2013

STUDENTA

49


Studentské spolky

MUNIE spojuje

studentské spolky na Masarykově univerzitě

Studium na vysoké škole můžeme přežít, nebo prožít a s MUNIÍ na to člověk není sám! A co konkrétně děláme? Hlavním úkolem MUNIE je pomáhat a spojovat studentské spolky Masarykovy univerzity, společně dokážeme víc. Jsme tady pro všechny studenty Masaryčky a snažíme se jim studium obohatit, zpestřit nad rámec toho, co dostávají při výuce.

A

proč se zaměřujeme hlavně na spolky? Naším sloganem je totiž: Studium naplno! A právě členství v některém ze spolků umožňuje studentům studovat a žít naplno. Dobrovolnická činnost není jen o tom, poznat nové kamarády a zažít spoustu zábavy, i když to k tomu samozřejmě patří, ale pro mnohé dobrovolníky to znamená zejména možnost seberealizace, kreativního vyžití, naučí se komunikovat s ostatními a podílejí se na organizaci různých akcí. Tyto zkušenosti člověk pouze při studiu nezíská, a přitom jsou mnohdy právě tím klíčem, který po škole odemyká dveře u budoucích zaměstnavatelů. Dobrovolnická aktivita ve spolcích může být tedy pro studenty obrovským přínosem a my jsme tady pro to, abychom o studentských aktivitách šířili povědomí a budovali pro ně co nejlepší zázemí. Věříme, že tak obohatíme studium na MU. Jednou z největších akcí pořádaných MUNIÍ byl už podruhé Jarmark spolků. Akce byla určena zejména pro studenty prvních ročníků, kteří se na jednom místě mohli seznámit s činností více než dvaceti subjektů a rovnou se do některého z nich zapojit. MUNIE pořádá i vlastní akce nejrůznějšího zaměření, od kulturních, sportovních, vzdělávacích či charitativních akcí až po večírky s bo-

50

STUDENTA

Listopad 2013

hatým programem. Jednou z největších byla prezentace studentů Masaryčky na Brněnském Majálesu 2013, kde jsme pro naše aktivity využili celý jeden pavilon s vlastní stagí. A co bylo na této akci tak unikátní? Představte si dvacet spolků, což je spousta studentů nejrůznějšího zaměření, kteří během dvou měsíců dokázali obstarat veškerý program v pavilonu MU. Navíc se tato spolupráce skvěle vydařila. Právě zde se dokázalo, že naše zaměření na podporu spolků je správné a funguje. Zní to možná jednoduše, ale je to poměrně unikátní, aby dvacítka různorodých organizací dokázala společně organizovat vlastní projekt. A jak vlastně vznikla myšlenka MUNIE aneb Masarykovy studentské unie? Začala vznikat na jaře 2012, kdy zhruba patnáct studentských spolků připravovalo po dobu tří měsíců program pro prezentaci na Brněnském Majálesu.

Po dobu příprav se mezi spolkaři vytvořila komunitní atmosféra a všichni si přáli, aby to mělo nějaké pokračování. Vznik studentské unie následně podpořil i rektor, Studentská komora akademického senátu MU a děkani jednotlivých fakult. Poté následovaly prázdniny plné příprav a se začátkem loňského školního roku jsme vše oficiálně spustili. Ve své činnosti vidíme hlubší smysl, naším záměrem je pomoci vybudovat pocit sounáležitosti studentů s univerzitou a ostatními studenty. Mimoto k našim prioritám patří i snaha rozšiřovat spolupráci s dalšími studentskými uniemi, učit se od nich a zároveň pro ně být inspirací. Jedním z našich cílů do budoucna je pomoci studentským aktivitám se finančně osamostatnit. Nově jsme proto přišli s MUNIE kartou, která tento potenciál určitě má. Jedná se o slevovou kartičku, která stojí 100 korun na jeden rok a veškerý její zisk putuje právě na studentské aktivity. Funguje to tak, že si student koupí kartu a pak uplatňuje slevy ve vybraných kavárnách, hospodách, fitness centrech, na pole dance, motokárách, laser game a v dalších podnicích, které jsou pro studenty zajímavé. Studenti tak můžou ušetřit i více než tisíc korun ročně, a ještě k tomu přispějí na rozvoj studentských aktivit. Naším cílem je tuto kartu letos rozšířit i do dalších studentských spolků nejen na MU, ale i v celém Brně. Věříme, že tím podpoříme už tak vysokou úroveň brněnských spolků. ^

Přidej se k nám! Chcete-li se o MUNII dozvědět víc, neváhejte a podívejte se na naše facebookové nebo www stránky, kde kromě informací o MUNII jako organizaci naleznete i spoustu zajímavostí a událostí. S námi vám neuteče žádná zajímavá party ani možnost školení soft skills pořádaného Kariérním centrem Masarykovy univerzity. www.munie.cz


Zaměřte se na budoucnost… Společnost Capgemini patří mezi nejvýznamnější hráče světa v oblasti IT poradenství. Umožňujeme našim klientům transformovat se a růst prostřednictvím technologií. Úspěšně působíme ve 44 zemích včetně České republiky. .

Capgemini desatero: 1. Nebudeš pracovat sám. Máme skvěle sehraný tým. 2. Nebudeš nikým veden za ruku. Vyžadujeme proaktivní přístup. 3. Nejenom prací budeš živ. Klademe důraz na vyváženost pracovního a soukromého života. 4. Cti práci svou i kolegy svého. Nespokojíme se s průměrem. 5. Nezabiješ myšlenku svou. Náš business stavíme na inovativním přístupu. 6. Neutečeš. Jde nám o spokojenost našich zaměstnanců. 7. Nebudeš pobírat mzdy nadarmo. Očekáváme profesionální přístup k práci. 8. Nebudeš mlčet. Pokud máš dobrý nápad, poděl se o něj. 9. Nebudeš dychtit po výsledcích svého kolegy. Jsme týmoví hráči. 10. Nezáviď

a připoj se k nám!

Čekáme právě na Vás: mladé a nadějné analytiky a konzultanty, stejně jako na mladé či zkušené programátory se znalostí technologií jako např. Java, .NET, PowerBuilder, Oracle, C/C++ či Siebel. Všechny naše otevřené pracovní pozice na plný i částečný úvazek naleznete na http://www.capgemini.com/jobs/ V případě vašich dotazů jsme Vám k dispozici: Alice Růžičková HR Manager Capgemini CZ alice.ruzickova@capgemini.com Zuzana Kajňáková HR Support Capgemini CZ zuzana.kajnakova@capgemini.com


novinky ze Škol Co nového na vysokých školách? Přinášíme vám čerstvé aktuality ze světa českých vysokých škol a univerzit.

Rock4Students to rozjede s kapelami i studentskými spolky

Nový multižánrový festival přináší nejlepší studentské kapely, kariérní start-upy a studentské spolky. Na pódiu to rozjedou Bek Ofis za ČZU, Exots z VŠE, Kapišto z VŠCHT, Nouzovej východ z ČVUT, Vobezdud z UK a večer zakončí speciální host – Dirty Blondes. V průběhu akce budete mít také možnost seznámit se s jednotlivými studentskými a kariérními organizacemi. Přijďte podpořit naši myšlenku spojovat zábavou. ListoPÁD studentských akcí nehrozí. Uvidíme se ve čtvrtek 7. listopadu v RockCafé na Národní třídě!

VUT září na čtyřech kolech

J

aké to může být, sestavit si tým z kamarádů a spolužáků, vymyslet, navrhnout a zkonstruovat vlastní závodní auto a pak se v něm za podpory kapacit z oboru prohánět po evropských závodištích? Závodní tým TU Brno Racing vznikl za účelem zúčastnit se mezinárodní soutěže Formula Student, v níž se utkávají studenti inženýrských škol a řeší konstrukční úkol, jehož výstupem má být závodní vůz. Skupině studentů z VUT v Brně se podařilo v náročném úkolu uspět a letos představují již třetí model závodního vozidla Dragon. Od září si vůz Dragon 3 můžete prohlédnout na vlastní oči na veletrzích a výstavách a můžete se těšit na nový model pro sezonu 2014.

52

STUDENTA

Listopad 2013

Univerzita Pardubice si listopadové události připomene řadou akcí Univerzita Pardubice si každoročně připomíná Den boje studentů za svobodu a demokracii. Při příležitosti listopadového státního svátku České republiky a k připomenutí historických událostí, které mají své vazby na vysokoškolskou půdu, pořádá i letos řadu akcí pro studenty, akademickou obec i veřejnost. Rektor vyhlásil na den oslav (pátek 15. listopadu) rektorské volno. Kromě studentského sportovního dne budou vyhlášeni nejlepší sportovci univerzity a v loňském akademickém roce sportovně nejúspěšnější fakulta získá standartu rektora. Při slavnostním akademickém obřadu budou promováni noví doktoři a představeni noví docenti a profesoři (od 14 hodin v Aule Arnošta z Pardubic). V podvečer bude v univerzitní galerii zahájena výstava obrazů a kreseb Jiřího Nekováře (začátek v 17 hodin). U pamětní desky před univerzitní knihovnou se koná tradiční vzpomínka na události 17. listopadu (v 18:30 hodin). Bohatý program univerzity ke státnímu svátku vyvrcholí slavnostním koncertem Komorní filharmonie Pardubice v Aule Arnošta z Pardubic (v 19 hodin). Více informací o jednotlivých akcích na www.uni-pardubice.cz.


Jihočeská univerzita

napomáhá ochraně genetických živočišných zdrojů

Vznikne největší multioborová knihovna v Česku? Studenti všech fakult ČZU získali stejné výhody při využívání služeb Národní technické knihovny, jaké již mají studenti ČVUT a VŠCHT. Smlouva zahrnuje bezplatnou registraci pro studenty a vstup na ISIC karty. Po registraci budou mít i studenti možnost dálkového přístupu k elektro-nickým informačním zdrojům NTK. Tuto smlouvu o spolupráci podepsali 21. 10. rektor ČZU prof. Jiří Balík a ředitel NTK Ing. Martin Svoboda. Smlouva podle nich posílí šíři spektra nabízených zdrojů a jejich dostupnost, zároveň dojde k přirozenému kontaktu a vzájemné inspiraci či spolupráci studentů různých škol.

Zemědělská fakulta a Školní zemědělský podnik Jihočeské univerzity se dlouhodobě angažují v ochraně genetických živočišných zdrojů a snaží se podporovat zejména původní populace hospodářských plemen historicky a kulturně spjatých s ČR. Do chovu těchto zvířat se aktivně zapojují i studenti Zemědělské fakulty, a to v rámci provozní a odborné praxe. Dlouhodobou snahou pracovníků a studentů se tak daří na Jihočeské univerzitě chovat českou červinku, šumavskou ovci, přeštické černostrakaté prase, bílou krátkosrstou kozu či českou slepici zlatě kropenatou, ale i českého strakáče, standardní a přeštickou vícebarevnou nutrii, slezské norické klisny nebo nově starokladrubského bělouše a vraníka. inzerce

DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

www.vse.cz

Vysoká škola ekonomická v Praze

Fakulta financí a účetnictví 17. 1. 2014 od 9:00 a 11:00, Vencovského aula Fakulta mezinárodních vztahů 8. 2. 2014 od 10:00, Vencovského aula Fakulta podnikohospodářská 31. 1. 2014 od 10:00 a 13:00, Vencovského aula Fakulta informatiky a statistiky 24. 1. 2014 od 10:00, Vencovského aula Národohospodářská fakulta 11. 1. 2014 od 10:00, Vencovského aula Fakulta managementu 17. 1. a 15. 3. 2014


studium

Proklesti si cestu vysokoškolskou

džunglí s Primát.cz

S největším studentským portálem si můžeš ušetřit spoustu školních starostí. A my ti ušetříme čas a vysvětlíme, jak s ním jednoduše pracovat a využít ho naplno. Najdeš zde studijní materiály včetně taháků a vypracovaných otázek i hodnocení jednotlivých předmětů a učitelů, díky nimž se lépe rozhodneš, který předmět vybrat. Z komentářů se dozvíš nejčastější otázky profesorů u zkoušek. A za veškerou aktivitu na portálu získáš navíc odměny výměnou za místní banánovou měnu. V čem ti Primát.cz ve studiu pomůže? Text: Petr Plachký

M

ateriály

Studijní materiály jsou asi tím nejdůležitějším, co zde najdeš. Nejsou to jen výpisky a spočítané příklady, ale i skvěle vypracované otázky a taháky na zkoušku. Každý materiál může být ohodnocen těmi, kteří ho už stáhli. Díky tomu by se nemělo stát, že zbytečně stáhneš nekvalitní materiál. Největší výhodou Primáta je, že zde najdeš materiály a informace ze všech univerzit v ČR. Každá škola má sice svůj způsob, jak si studenti vyměňují materiály a informace, ale trocha inspirace od „sousedů“ může být velmi užitečná. Až budeš sedět nad složitou látkou, kterou ze svých materiálů nepochopíš, je ten správný čas na pomoc z jiných škol. Většina předmětů je vyučována na několika univerzitách a každá škola vysvětluje látku trochu jinak. A právě to ti může pomoct k rychlejšímu pochopení učiva. Stejně tak zkouškové otázky se někdy shodují na několika univerzitách.

Autor za každé stažení svého materiálu dostane určitý počet banánů. Cenu si můžeš nastavit podle toho, jestli tvoje soubory vážně stojí za to.

Hodnocení škol a fakult U škol a fakult můžeš hodnotit náročnost a užitečnost, náklady na studium, zázemí a následující uplatnění. Tyto informace pomůžou budoucím vysokoškolákům vybrat si tu správnou školu.

Hodnocení předmětů a učitelů Učitelé a předměty se hodnotí v pěti kategoriích – srozumitelnost výkladu, přístup ke studentům, poutavost, užitečnost a náročnost. Při hodnocení předmětu musíš vybrat, který učitel předmět vedl. U každého hodnocení je také textové pole pro další poznámky. Díky těmto komentářům se další studenti budou moct lépe rozhodnout při výběru učitele nebo předmětu. Stejně důležité in-


1

krok: registrace

formace jsou poznámky o tom, na co se daný učitel ptá u zkoušky. S touhle neocenitelnou znalostí máš zkoušku skoro v kapse.

Výběr vysoké školy Nezáleží na tom, jestli končíš střední, nebo chceš změnit vysokou. Správný výběr je důležitý a na několik následujících let rozhodne o tom, jestli budeš jen znechuceně „dělat Na stránkách škol najdete jejich hodnocení. Můžete se podívat i na zkoušky“, nebo si užírůzné ukazatele, jako je například náročnost nebo užitečnost studia. vat na vysoké, která tě baví. Spolu s vyhledávážně co nejvíce ušetřit, zaškrtni „Preferovat ním informací na webu školy jsou tím nejnízkou cenu“. A než se rozhodneš odpovědět důležitějším zkušenosti stávajících studentů. na inzerát, podívej se na profil nabízejícího, Můžeš se za nimi stavit ve škole a zeptat se ať máš představu, o koho jde. Potom už ho osobně nebo v klidu doma mrkneš na Primájen kontaktuješ zprávou. ta. Najdeš tu hodnocení celé školy, fakulty a jednotlivých předmětů. Díky tomu si uděFórum láš představu, jak to na škole chodí. Na fóru si můžeš nechat vysvětlit látku a disA až se začneš rozhodovat, kam po středkutovat se studenty z ostatních škol. Kromě ní nebo po bakaláři, pomůže ti program Laškolních záležitostí jsou zde sekce o práci, byrint, který ti doporučí nejvhodnější obocestování a dalších volnočasových aktivitách. ry a povolání odpovídající tvým zájmům V sekci „Dárky a partneři“ můžeš navrhnout, a osobnostním předpokladům. Stačí vyplnit od koho bys chtěl získat dárek směnou za dotazník na test-osobnosti.primat.cz. banány, nebo položit dotaz ohledně využiBurza skript tí slevového kuponu. Užitečná je i právní poNení důvod vyhazovat peníze za nová skripradna, kde můžeš prodiskutovat svůj dotaz ta, když můžeš koupit starší, která se někodříve, než za něj zaplatíš právníkovi. mu válí doma na stole. U starších skript jsou Rozvrh někdy šikovně napsané poznámky a podS vyplněným rozvrhem ti portál nabídne trhané nejdůležitější informace. Vyhledat přehled uživatelů, kteří s tebou studují nebo skripta můžeš podle školy, fakulty a předměstudovali stejný předmět. Předměty z rozvrtu. U každého inzerátu najdeš textový pohu se ti také zobrazí přednostně, abys je nepis, cenu, typ a stav. Prodejce kontaktuješ inmusel hledat mezi záplavou všech dalších. terním systémem zpráv, což je super, pokud Za vyplnění rozvrhu navíc dostaneš deset chceš prodávat, protože nemusíš vystavovat banánů. svoji e-mailovou adresu na internetu a tvoje schránka na spam si může oddechnout.

Spolubydlení Hledání levného bydlení se jednou prostě nevyhneš. Na Primátovi je pod záložkou Inzerce – Spolubydlení stránka na nabízení a vyhledávání ubytování. Vyhledávací filtry ti umožní hledat podle města. Jestli chceš

Zaregistrovat se můžeš třemi způsoby – přes Facebook, G+ nebo klasicky přes e-mail. Při registraci přes Facebook nebo Google Plus získáš banány navíc.

2

krok: profil

Na profil si můžeš nahrát fotku a vyplnit základní informace o tom, kde studuješ a co tě baví. Se správně vyplněným profilem se ti filtrují informace a zobrazují se přednostně ty, které jsou spojené s tvými předměty. Důležité je mít dobře vyplněný e-mail a rozvrh – pak ti web nabízí služby, které potřebuješ (správné materiály, správná hodnocení, kontakty na spolužáky). A dobře vyplněný obor studia může pomoci s případnou nabídkou práce nebo stáže. S vyplněným profilem se také lépe diskutuje na fóru, kde si ostatní můžou udělat představu, s kým komunikují. Na fóru se nemluví jen o škole, ale třeba o cestování a dalších volnočasových aktivitách. Za každou vyplněnou část profilu samozřejmě dostáváš banány.

Staň se moderátorem a získej další výhody Jak na Primátu fungují moderátoři

Moderátoři udržují pořádek v sekci své školy nebo fakulty. Schvalují materiály, reference a pomáhají uživatelům při řešení většiny problémů. Díky větším pravomocím, než má běžný uživatel, mohou také odměňovat aktivní členy nebo pokutovat nezbedné opičáky.

Moderátorem se můžeš stát i ty

Získáš reference do životopisu, zjistíš, jak funguje největší studentský portál v republice, a budeš se moct zúčastnit mnoha akcí a kurzů. Pokud se jím chceš stát, pošli e-mail na moderatori@primat.cz a v předmětu uveď „Moderátor – tvůj nickname“. Do textu e-mailu napiš minimálně své kontaktní údaje jako jméno, telefon a Skype.

Listopad 2013

STUDENTA

55


studium Co je tento semestr na Primátu nového?

•Můžeš nastavit, za kolik banánů se bude stahovat tvůj materiál. •Nový přehled spoluopičáků, kteří studují nebo studovali stejný předmět, ti umožní jednoduše najít zkušenější studenty. •Karma systém ukáže tvou užitečnost (s vysokou karmou můžeš získat zajímavé odměny).

Nový semestr znamená nové dárky. 111 banánů – permanentka s vkladem 200 Kč do solárního studia Ergoline v Praze 90 banánů – voucher v hodnotě 100 Kč do salonu Markéta v Praze 80 banánů – volný vstup na představení domácího souboru divadla DISK v Praze

Co jsou banány?

Banány jsou vlastní měna, kterou získáš za aktivitu na portálu. Pro jejich získání platí jednoduché pravidlo – čím více toho pro ostatní uděláš, tím více banánů dostaneš. Způsoby, jak je získat, jsou vždy viditelně označeny. Banány můžeš odměnit autora studijního materiálu nebo je vyměnit za dárek od partnera portálu. Mezi dárky jsou například vzdělávací kurzy, poukazy do restaurací, vstupenky na akce a další.

Odměny za banány:

30 banánů – lístek do Národního divadla 10 banánů – kupon na slevu ve výši 50 Kč na knihcentrum.cz 15 banánů – on-line kurz psaní všemi deseti na www.pisdeseti.cz 300 banánů – zkušební ponor v potápěčském klubu DiveTime v Praze 150 banánů – 1+1 pizza zdarma v pizzerii MAXX’S PIZZA ve Zlíně 200 banánů – slevový kód na služby salonu The Amazon v Praze a Brně 500 banánů – voucher na XXL drink v hodnotě 690 Kč do klubu Dejavu v Praze 300 banánů – lupen na jedno ze čtyř představení v divadle Metro v Praze 300 banánů – poukázka v hodnotě 200 Kč na přírodní kosmetiku ELYSSE 100 banánů - voucher na tři vstupy na cokoli ve Fitness klubu FILIP v Hradci Králové 200 banánů – poukázka v hodnotě 100 Kč do restaurace Country Life v Praze 50 banánů – poukaz na kávu do Wall Street Cafe v Praze 80 banánů – certifikát na alkohol v hodnotě 100 Kč v El Mágicu v Praze 100 banánů – vstupenka do divadla MALÉhRY v Praze a Brně 56

STUDENTA

Listopad 2013

Max se představuje:

Jsem z Běloruska, ale za svůj domov považuji Českou republiku. Založil jsem a stále řídím projekt Primát.cz. Rád pomáhám druhým a hodně pracuji. Vážím si toho, co mám, a snažím se užívat si každého dne. Zajímají mě vztahy lidí, rád je pozoruji. Ve volnu se učím jezdit na longboardu a strašně rád cestuji.


Zakladatel webu Primát.cz

Max Gorjainov

Za tímto projektem stojí jedna zajímavá osobnost, a tou je Max Gorjainov. Do Česka přišel studovat z Běloruska. I když studium nedokončil, podařilo se mu úspěšně rozjet vlastní projekt. V rozhovoru k němu také po každé otázce odbočoval, protože mu na Primátu opravdu záleží a neustále na něm pracuje. Ale prozradil nám i to, jak se dostal do ČR a proč tu zůstal natrvalo. Text: Petr Plachký

S

tudovat jsi sem přišel z Běloruska. Proč ses rozhodl studovat v zahraničí? Jedna spolužačka z VŠ v Bělorusku mi řekla o programu, kde dají deseti Bělorusům ročně české vládní stipendium a možnost studovat v ČR. Tak jsem této možnosti využil a dostal se do programu. Jeden rok jsem studoval češtinu v Poděbradech a pak šel na přijímačky na VŠE, kde jsem získal asi 198 bodů z 200. Tříleté studium na VŠE jsem ale nedokončil. Na to, být nejlepší ve škole, jsem neměl a být průměrný jsem nechtěl. O pouhý „papír“ nestojím. Za největší přínos vysoké školy považuji zjištění a pochopení pojmu „mezní užitek“. Začal jsem zvažovat alternativy studia. Čemu ses věnoval po VŠE? Začal jsem pracovat jako obchodník projektu zaměřeného na středoškoláky, který je měl naučit ekonomické finanční gramotnosti. Díky tomu jsem byl hodně v kontaktu s vyučujícími středních škol a získal spoustu informací o tom, co se na školách děje. Jaký je studentský život a školství v Bělorusku ve srovnání s tím českým? Studentský život srovnat můžu, protože jsem žil na kolejích v Bělorusku i tady, a je to hodně podobné. Školství ale nemůžu porovnávat, protože už je to deset let, co jsem tady, a nevím, jak se situace v Bělorusku vyvíjí. Před deseti lety byl přístup vyučujících hodně podobný. V Česku se školství s odstupem času hodně změnilo a začalo se více zaměřovat na to, jací lidé by měli ze škol odcházet a co by měli umět. Stále je ale co zlepšovat. Z toho důvodu vznikl Primát.cz? Myslím si, že ti studenti, kteří studovat chtějí, by neměli trpět nedostatkem kvalitních studijních materiálů a vyučujících. A Primáta vidím

Česko je jako Bělorusko, akorát ještě máte kopce jako nástroj, který pomůže studentům studovat efektivněji a potřebné informace nebo pomoc se studiem snadno dohledat. Obsah Primáta je dílo samotných studentů, kteří si ten samý problém uvědomují a snaží se chybějící mezery ve vzdělávání zaplnit. Naštěstí takových studentů není málo, a proto se Primát.cz tak rozrostl (přes 300 000 registrovaných uživatelů po celé ČR). Primát je zároveň zdrojem zpětné vazby pro školy a vyučující. Ti chytřejší si to uvědomují a projekt často chválí a studentům ho doporučují. Zakládal jsi Primáta sám? Rozhodl jsem se, že založím projekt pro studenty. Díky studiu VŠE jsem znal stránku vseborec.cz, ale i další podobné weby. Udělal jsem analýzy a další rok připravoval podklady. Zhruba v roce 2006 začal vývoj, do kterého už jsem pozval další lidi. Přidali se Martin Bartůšek, Dmitry Masagutov a Miroslav Šíma. Znamenalo to tisíce hodin neplacené práce každého z nás. Máš vysněnou budoucnost portálu? Byl bych strašně rád, kdyby Primát pomohl změnit postoj ke studiu především u samotných studentů. Věřím, že časem Primát ovlivní i kvalitu vyučujících a škol. Jen musíme být ještě větší, aby se na nás bral větší ohled. Jak se vyučující staví ke zveřejňování testů? Vidíme, jak pracuje dobrý vyučující. Po hodině test zveřejní sám, aby ostatní studenti měli pod-

klad pro přípravu na další testy, které jsou samozřejmě jiné. Udělá maximum pro to, aby studenti jeho předmět pochopili, poskytne kvalitní podklady pro výuku, vyhledává cesty pro komunikaci a získávání zpětné vazby od studentů, aby se mohl zlepšovat. Záleží mu na tom, jak a co studenty naučí. Takoví vyučující nám často děkují. Kvalitních vyučujících však stále není moc. Na co se chcete zaměřit s dalším vývojem? Chceme se více věnovat aktivním studentům, kteří rozumí oboru, pomáhají a radí ostatním. Například konkrétní uživatel Jáchym, který se nejlíp učí psaním. Rozhodl se, že bude dělat podklady pro studium, sám tak předmět nejlépe pochopí a zároveň pomůže ostatním. Tyto podklady však mají takovou kvalitu, že spousta ostatních studentů je na nich doslova závislá. S takovými studenty chceme být více v kontaktu. Chceme je odměňovat a pomoci jim třeba s budováním kariérní dráhy tak, že je budeme doporučovat předním zaměstnavatelům v České republice. Může sdílení materiálů zvýšit zájem zaměstnavatele? O uživateli budeme vědět, že vypracoval a nahrál kvalitní materiály a pomohl dalším studentům. Pokud uvidíme, že je to kvalitní student, a dostaneme vyhodnocení jeho práce, doporučíme ho partnerským firmám. Nebo mu nabídneme možnost stáží u některých z nich, na které obyčejný student nemusí dosáhnout. Spolupracujeme s portálem UNIjobs.cz, který je na firmy přímo napojen. A na závěr zpět k tobě. Kde si doma? Já jsem doma tady, strašně se mi tu líbí. Je to jako v Bělorusku, akorát ještě máte kopce. A potkal jsem tu svoji lásku z jižních Čech. Tím už bylo definitivně rozhodnuto. ^ Listopad 2013

STUDENTA

57


vyrobeno v Česku Představujeme vám společnosti, které vyrábí a prodávají své výrobky v Česku. Věříme, že poctivé české výrobky patří svým zpracováním k nejkvalitnějším na světě.

Hašlerky

jsou s námi už devadesát let Pamatujete si reklamu na Hašlerky, ve které Oldřich Vízner alias Saturnin bonmotuje „Když vám štěstí nepřeje, zbývá jistá naděje“? Jeho černobíle pruhovaná uniforma sluhy a zářivá felicie i v roce 1998 dýchaly starými časy. Aby ne, populární mentolové bonbony už dnes mají za sebou více než devadesátiletou historii. Text: Vojtěch Koval

R

ecepturu na tyto mentolové bonbony koupil František Lhotský od Rakušana Ericha Kirsteina, který je vyráběl pod názvem Caruso – Hustenbonbon. Toto pojmenování získaly po slavném pěvci Enricu Carusovi. Před jedním z jeho vystoupení mu údajně pomohly vyřešit potíže s hlasivkami, za což pěvec vyjádřil svou velkou vděčnost. František Lhotský správně vytušil, že jméno slavného italského pěvce není pro českou klientelu dostatečně přitažlivé. Nechal se proto inspirovat legendou o vzniku názvu bonbonů a oslovil velice populárního pražského zpěváka Karla Hašlera, který tou dobou údajně také chraptěl. Bonbony pomohly Hašlerovi vrátit hlas, a Lhotský tak z kabaretu Lucerna odcházel s písemným souhlasem na využití zpěvákova jména. Název Hašlerky si František Lhotský nechal registrovat v listopadu roku 1920. Ostatně podobně postupoval už o rok dříve, kdy získal souhlas Emy Destinnové, aby mohl jiné své bonbony pojmenovat Destinky.

U nás nekašleme, máme Hašlerky František Lhotský měl zjevně jasno v tom, že bez pořádné reklamy se jeho produkty nebudou tolik prodávat. Nechal si proto mimo jiné vyrobit železniční nákladní vůz s pestrou a sytou grafikou, který díky neustálému pohybu po tratích šířil jméno firmy. Podobně mu známá pražská karosárna firmy Uhlík zhotovila dva reklamní automobily ve tvaru tuby Haš58

STUDENTA

Listopad 2013

O Firmě:

Svou společnost založil František Lhotský už v roce 1915. Po první světové válce si vydobyl pozici největšího výrobce zdravotních cukrovinek. Svůj hlavní artikl Hašlerky si nechal registrovat v roce 1920. V roce 1921 začal s výrobou na Královských Vinohradech, o rok později ale fabriku přestěhoval na „Krhounkovo pole“ do Michle. V padesátých letech se společnost stala součástí Pražských čokoládoven, dnes ji vlastní Nestlé.

HOLEŠOV

lerek poháněné motory Praga. Jedno z těchto aut se dochovalo v zastrčeném objektu bývalých Pražských čokoládoven a dnes je jedním z exponátů zbuzanského muzea pragovek. Z dnešního pohledu je reklama na automobilech běžná, její využití ve dvacátých letech minulého století ale ukazuje na Lhotského velký podnikatelský talent. Aby ještě více podpořil propagaci své firmy, umístil ve Vysočanech

metr vysoký nápis LHOTSKÝ HAŠLERKY PRAHA, aby upoutal pozornost cestujících jedoucích z Wilsonova nádraží. Hašlerky byly vlajkovou lodí Lhotského produkce, a proto se na ně samozřejmě soustřeďovala hlavní část reklamy, která na tehdejší dobu dosahovala nevídaných proporcí. Vrcholu dosáhla v roce 1941, kdy Hašlerky slavily dvacáté výročí výroby. Vedle masivní reklamy v tisku firma vypsala soutěž pro své zaměstnance na návrh názvu a obsahu reklamního filmu. Možná že i slogan „U nás nekašleme, máme Hašlerky“ zapříčinil, že se


Hašlerky dožily i svých devadesátých narozenin a dost možná pokoří i stovku. Touto systematickou propagací si Lhotský vydobyl pozici jedničky na trhu ve výrobě „zdravotních“ cukrovinek. Konkurence na trhu byla i přesto velmi vysoká. Firma tedy musela provádět rozsáhlé kontroly především maloobchodníků, jestli pod značkou Hašlerky neprodávají jejich napodobeniny s podobnými účinky od jiných výrobců. Podobně firma vedla i známkové spory, není proto divu, že si Lhotský v meziválečném období registroval desítky ochranných známek.

ský přesunul svou výrobnu do Michle hned roku 1922. V průběhu let z původní malé fa-briky vytvořil velký továrenský komplex s administrativními i obytnými budovami. Za okupace se Lhotskému dokonce podařilo zřídit závodní kuchyň s jídelnou, přestože suroviny do ní musel shánět i nelegální cestou. Po druhé světové válce bohužel potkal firmu a fabriku Františka Lhotského podobný osud jako vinohradskou Orionku. 28. února 1948 byl Lhotskému zakázán vstup do fabriky. V padesátých letech byla začleněna do nově vzniklých Pražských čokoládoven a výroba se přesunula do modřanské Orionky. Tam se Hašlerky vyráběly až do sedmdesátých let, kdy se produkce přesunula do závodu Sfinx v Holešově, kde se vyrábějí dodnes. Podnik v devadesátých letech koupila společnost Nestlé. I když Hašlerkám je už více než devadesát let, stále se vyrábějí podle originální receptury, která obsahuje jen přírodní ingredience. Dnes si můžete koupit čtyři varianty Hašlerek – Originál, Extra silné, Šalvěj a Jitrocel. Takže, je libo Hašlerku? ^

Hašlerky se už devadesát let vyrábějí podle originální receptury

Vyhoštěn z vlastní fabriky Výroba firmy Lhotský a Hašlerek je spjatá především s fabrikou na „Krhounkově poli“ v dnešní ulici Magistrů, přestože v roce 1921 začala na Královských Vinohradech. Tamější kapacity ale nestačily, a proto Lhot-

František Lhotský zakládá společnost Jednatelství, obstaratelství a obchod se smíšeným zbožím, v Praze 2 v Podskalí

1915

1920

Lhotský získává povolení na výrobu cukrovinek na Královských Vinohradech

1921

1922 1939

výroba se přesouvá na „Krhounkovo pole“ do Michle

dokončeno rozšiřování fabriky v Michli

firma přejmenována na Fr. Lhotský

b e no v

česk u

vy

1941 ro

Lhotský registruje název Hašlerky

28. ú

nor

1948

1954

Lhotskému je zakázán vstup do fabriky František Lhotský umírá, rok předtím prodělal mrtvici

Listopad 2013

STUDENTA

59


Technické novinky od alza.cz

Malý průvodce

světem tabletů

Výběr tabletu se může v dnešní široké nabídce zdát obtížný. Proto vám se správným výběrem pomůžeme a ukážeme, na jaké parametry se zaměřit. Text: Petr Plachký

P

řed výběrem tabletu si nejprve ujasněte několik základních otázek. K čemu ho chcete používat? Budete na něm pracovat, nebo hledáte jen zdroj zábavy? Chcete hodně psát? Budete ho často nosit s sebou, nebo zůstane ležet doma? Odpovědi na tyto otázky vám dají základní představu o tom, jak by měl váš tablet vypadat.

Výběr správného operačního systému Základním rozhodnutím je volba operačního systému. V současné době jsou v nabídce tablety s Windows 8 RT, Androidem a iOS. První dva jmenované systémy naleznete v tabletech mnoha velkých značek, například Asusu, Aceru, Samsungu a dalších. Na operačním systému iOS pracují pouze iPady od společnosti Apple. Každý systém má samozřejmě svoje klady i zápory. Systém Android od firmy Google najdeme od nejlevnějších tabletů až po vlajkové modely. Je velmi univerzální, nabízí dobré možnosti customizace a zvládne i nejnáročnější aplikace. Systém iOS dokonale funguje s hardwarem. Preciznost naprogramování poskytuje jednoduché a intuitivní ovládání, vysokou bezpečnost a stabilitu systému. Windows 8 RT je odlehčenou edicí Windows 8 a nabízí klasickou plochu známou z PC i modernější rozhraní Metro na bázi interaktivních dlaždic. Nevýhodou je, že tablet s Windows RT nezvládne používat aplikace určené pro použití na klasických počítačích se systémem Windows 8. 60

STUDENTA

Listopad 2013

Chcete-li výkonný tablet, hledejte

čtyřjádrový procesor

Důležité parametry pro správný výběr Při výběru tabletu jsou rozhodující čtyři faktory – výkon procesoru, velikost paměti, úhlopříčka a kvalita dotykového displeje a rozhraní. Pokud chcete výkonný tablet, měli byste hledat zařízení se čtyřjádrovým procesorem. U zařízení s Androidem sledujte i velikost paměti. Slušné přístroje nabízejí 1GB RAM a více. Důležitým ukazatelem je však i vnitřní paměť zařízení, na kterou se ukládají data. U Android a Windows tabletů je možnost zvýšit paměť přístroje pomocí SD karty. Pro připojení k internetu jsou integrova-

ným wi-fi vybaveny i ty nejlevnější modely. Díky tomu budete moci svůj tablet připojit k internetu nebo domácí síti, případně do něj streamovat multimediální obsah ze svého síťového úložiště. Pokud často cestujete a nechcete spoléhat na dostupnost veřejných wi-fi sítí, neobejdete se bez zabudovaného 3G modemu. Při delším psaní se hodí modul Bluetooth pro bezdrátové připojení externí klávesnice. Další užitečnou vlastností tabletu je GPS přijímač, který umožní používat tablet jako plnohodnotnou navigaci.

Větší displej na filmy Pro časté sledování filmů, hraní her a pohodlné brouzdání na internetu je vhodnější větší displej (9” až 10”). Největší displej o velikosti 11,6” vám umožní i komfortní práci např. s kancelářskými dokumenty. Jestliže budete tablet často nosit s sebou a preferujete zařízení s nízkou váhou a dlouhou výdrží, zvolte 7” až 8”, které se dají pohodlně držet i v jedné ruce. Displeje dotykových zařízení jsou vyráběny z tvrzeného skla, které je odolné a nehrozí mu tolik nebezpečné škrábance. Pokud však chcete ještě větší ochranu před oděrkami, pořiďte si displej s ochrannou vrstvou Gorilla Glass. Jde o chemicky tvrzené sklo, které odolává nárazům, oděrům i tlaku výrazně lépe. Vybrat si tablet tedy není žádná věda. Zde vám nabízíme hned několik tipů na zajímavé novinky v nabídce Alza.cz. ^


iPad mini 16GB WiFi Black & Slate Má vše, díky čemu je iPad jedinečný: nádhernou obrazovku, rychlý a plynulý výkon, kamery FaceTime HD a iSight a až 10hodinovou výdrž baterie. Barvy jsou jasné a živé. Text je ostrý. A displej iPadu mini má ideální rozměry, aby poskytoval maximální komfort, zcela rovnocenný s iPadem. Tento iPad má wi-fi, které je až dvakrát rychlejší oproti libovolnému předchozímu iPadu. Cena: 8 490 Kč

LTE White (SM-P6050)

Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition High-end tablet firmy Samsung je ideální profesionální nástroj i multimediální společník. Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition vylepšuje to, co předchozí verzi chybělo k dokonalosti. V nadstandardní výbavě tak nechybí obrazovka s jemným rozlišením, výkonný procesor, systém Google Android 4.3 i unikátní pero S Pen. Cena: 19 499 Kč

+ pouzdro s klávesnicí

New Google Nexus 7 Nový Google Nexus je mimořádným společníkem pro cestování. Jednoduché linie štíhlého a lehkého těla s matným povrchem příjemným na dotek přesně sednou do rukou. 290 gramů a 8,5mm profil si najdou své místo i v menším zavazadle. S výdrží až 9 hodin při přehrávání videa či až 10 hodin na internetu budete mít celodenní prostor pro užívání. Cena: 6 490 Kč

Acer Iconia Tab W700-323c4G06as 64GB Acer Iconia Tab W700 je špičkově zpracované zařízení vytvářející novou třídu produktů mezi tabletem a 11,6” mini notebookem. Je ideální pro nejnáročnější uživatele, kteří se poohlížejí po tabletu pro zábavu či studium, ale i pracovní účely. Jeho hlavní předností je operační systém Microsoft Windows 8 na SSD disku, IPS Full HD displej a exkluzivní variabilita díky Bluetooth klávesnici. cena: 15 990 Kč

Odborník radí – je tablet vhodný na čtení knih? Vojtěch Májek, nákupčí Alza.cz Rozdíl mezi tabletem a čtečkou knih je především v podsvícení displeje. Klasické čtečky knih využívají technologii elektronického inkoustu, díky které se více podobají papíru. Pro dlouhé čtení jsou tedy vhodnější čtečky. Na druhou stranu

jsou limitovány absencí barevného zobrazení a neumí přehrávat videa. Tablety jsou vhodnější na čtení knih, u kterých je nutné kvalitní zobrazení obrázků, jako například u odborné literatury. Velmi snadná možnost dohledání doplňujících informací na

internetu také nahrává využití tabletů ke čtení studijní literatury. U tabletů rovněž většinou nejsou problémy s velikostí nahraných knih, což u čteček vždy neplatí. Je třeba myslet na to, že například naskenované knihy mohou mít až několik desítek Mb.

Listopad 2013

STUDENTA

61


Technické novinky komerční prezentace

Kvalitní tablet s českou příchutí

Na českém trhu se objevuje čím dál více cenově dostupných tabletů. Přístroje u nás doposud neznámé značky teXet mezi nimi chtějí vyniknout nejen příznivou cenou, ale i vysokou úrovní kvality. To je i případ hliníkového tabletu teXet TM-7854, který je v prodeji za 4 290 korun.

T

eXet TM-7854 je středně velký tablet, který se svou využitelností snaží konkurovat třeba populárnímu iPadu mini. Tablet teXet má displej s úhlopříčkou 7,85 palce s IPS technologií, která zaručí nejen kvalitní podání barev, ale i dobrou čitelnost displeje venku na slunci. Rozlišení displeje je 1 024 x 768 bodů, teXet se tu nehoní za rekordy a soustřeďoval se především na ostatní kvalitativní parametry panelu. I tak je zobrazení více než dostatečně jemné, IPS panel se také může chlubit nízkou spotřebou energie, což ve spojení s velikou baterií o kapacitě 3 900 mAh znamená, že tablet na jedno nabití přestojí i opravdu perný den. Tablet se také může pochlubit příjemnými rozměry a opravdu tenkým tělem. Míry jsou 201 x 135 x 8,3 mm, i hmotnost 372 gramů je příjemně nízká. Předností tabletu je i kvalitní zpracování s tělem z kartáčovaného hliníku, které přístroji dodává opravdu elegantní vzhled. V dané cenové kategorii budete podobně zpracovaný tablet s kovovým tělem hledat jen velmi obtížně. Výrobce také nezapomíná na kvalitní výbavu i v dalších oblastech. TM-7854 se tak chlubí čtyřjádrovým procesorem s taktem jader 1 GHz, který přináší nejen dostatek výkonu, ale opět přispívá i k úspornému provozu. Dále ve výbavě najdeme 1 GB paměti RAM a 16 GB vnitřní paměti. Nechybí ani slot pro karty microSD, takže paměť není problém rozšířit až o dalších

62

STUDENTA

Listopad 2013

32 GB. TeXet potěší i konektivitou, kromě standardních bezdrátových technologií, jako jsou wi-fi a Bluetooth, podporuje přes microUSB konektor i USB Host. Přes kabel, který je součástí balení, tak k tabletu připojíte třeba obyčejný flashdisk. To se hodí v případě, že si od někoho potřebujete zkopírovat data nebo mu naopak předat výsledky své práce. V případě velkých souborů je to stále daleko pohodlnější řešení než je odesílat přes internet. Tablet dále disponuje i HDMI konektorem pro snadné přenesení obrazu z něj třeba na televizi. Za zmínku stojí ještě vestavěný dvoumegapixelový fotoaparát a čelní kamerka pro videohovory. Operačním systémem je Android 4.2.2 Jelly Bean, což zaručuje dostupnost statisíců oblíbených aplikací.

Kdo je teXet TeXet je ruská značka chytrých telefonů a tabletů s operačním systémem Android. Značka patří společnosti Alkotel, která má velké ambice na evropském trhu. Místní zákazníky si chce získat nejen příznivou cenou, ale i vysokou úrovní kvality. K tomu má firmě pomoci spolupráce s českými výrobními závody Foxconn. Spolupráce zatím funguje tak, že veškeré produkty určené pro evropský trh putují do pardubické továrny Foxconnu, kde jsou podrobeny náročným testům a teprve po jejich úspěšném absolvování vpuštěny do prodeje. Do budoucna se zřejmě do továren v Pardubicích nebo Kutné Hoře přestěhuje minimálně část výroby pro Evropu. A tak se třeba právě tablet teXet TM-7854 prozatím chlubí označením „Assembled by Foxconn in Czech Republic“. Podle zástupců firmy se totiž zákazníci stále častěji dívají na původ produktu. Pokud si tedy v budoucnu koupíte tablet nebo smartphone značky teXet, je dost možné, že bude „Made in Czech Republic“.


fit a ve formě komerční přÍloha

Jak se starat o své zdraví

během podzimu?

Déšť střídající slunce a barevné listy ladně dopadající na chladnou zem jasně signalizují, že se pomalu, ale jistě blíží mrazivé dny. Stejně jako se mění roční období, i náš organismus vyžaduje v této části roku jinou péči, než je tomu v létě. Dodržení některých zásad správného životního stylu pomáhá k udržení dobré tělesné kondice, k vyrovnané psychice a je také jakousi prevencí proti kdejakým nemocem. Text: Klára Ludvíková Listopad 2013

STUDENTA

63


fit a ve formě

A

ž zazvoní budík, vstaň!

Na téma, kolik hodin spánku člověku denně stačí, jak dosáhnout ničím nerušeného stavu snění nebo co dělá náš mozek během nočního klidového režimu, už každý z nás četl nespočet různých teorií, jež se často i vzájemně vyvracejí. Tělo si samo určuje, ve kterou hodinu je připraveno na nový den, a podle toho se také dokáže vzbudit. Problém nastává ve chvíli, kdy škola začíná v nekřesťanskou hodinu. Typickým scénářem je nastavit budík a po prvním zazvonění ho jen posunout o dalších pět až deset minut a prodloužit tak svůj pobyt v posteli do okamžiku, než se nervy drásající melodie ozve znovu. Tím si ale vůbec nepomůžeme. Každé další umlčení budíku je pro nás stále náročnější, a to z toho důvodu, že se tělo snaží vrátit do hlubokého spánku, ze kterého bylo vytrženo. Namísto toho, aby se tělo probouzelo, činí pravý opak. Doporučuje se proto nastavit budík na co možná nejpozdější dobu a spát tak dlouho, jak to jen čas dovolí. Abychom předešli problémům s ospalostí a špatným soustředěním, je samozřejmě nejlepší chodit spát každý den ve stejnou hodinu. Tělo si na jednotný režim po pár týdnech zvykne a uzpůsobí tomu svou každodenní regeneraci. Kdo z nás je toho ale schopný?

Jez a pij to, co tě zahřeje

hé vitaminy, ale na podzim náš imunitní systém svým chladivým účinkem jen zbytečně oslabují a můžou přispívat k častějšímu onemocnění. Stejné je to i s pitným režimem. Zkus džusy tropických chutí na pár měsíců omezit, opatřit si termosku se zázvorovým, černým nebo bylinkovým čajem a po celý den ve škole ho po troškách upíjet. Tělo ti bude vděčné a odmění tě pocitem radosti a klidu. Pro lepší chuť a vůni si do horkého nápoje můžeš přidat například trochu skořice nebo vanilky.

Začni se hýbat a zažeň stres To, že už venku není ideální počasí na in-line brusle, tenis nebo jiný sport, neznamená, že nastává období „gaučingu“. I v listopadu potřebuje tělo stejné množství pohybu jako v kterýkoli jiný měsíc. Máš-li větší pauzy mezi přednáškami, zjisti si, jestli v okolí školy není třeba plavecký bazén, posilovna nebo kurzy cvičení, kam můžeš o volných hodinách zavítat. Jestliže se do tvého týdenního rozvrhu žádná další pohybová aktivita navíc nevtěsná, snaž se v příznivém počasí chodit co nejvíce pěšky. Dvě tři zastávky s přehledem ujdeš a do učebny v pátém patře se lze dostat i jinak než výtahem. Jednou z alternativ, jak zlepšit svou kondici, je i nepopulární ranní cvičení. Úkolem není podat olympijský výkon, ale nastartovat v deseti minutách své tělo například správným dechovým cvičením, jógou nebo protažením celého těla. Nutno dodat, že pohyb je skvělým ničitelem stresu a depresí, kterých se během podzimu objeví vždy dostatek, a tak pravidelným cvičením docílíš nejen toho, že budeš po zbytek dne vyzařovat daleko více energie, ale hlavně budeš mít dobrý pocit z toho, že jsi pro své zdraví něco udělal/a, což ti jen přidá na lepší náladě.

Studentské stravování je často velmi hektické a s ideální formou jídelníčku má společného jen velmi málo. I přesto existuje několik zásad, které je dobré znát a ovlivnit jimi podstatně fyzický i psychický stav člověka. Každá potravina, kterou sníme, vyvolává v těle určitou chemickou reakci. Některá může zahřát, jako to umí třeba broskev, cibule nebo chilli paprička, a některá zchladit. Proto „Rty jsou náchylné na vysušování, zvláště při extrémním počasí, proto bychom se v podbys měl/a mít stále po ruce speciální zimním období balzám na rty. V dnešní době dokážou měli vyhnout zetyto balzámy nejen hydratovat, ale jména konzumaci i vyživovat a regenerovat, aby tvoje rty tropického ovoce, už nikdy nebyly popraskané. Při tom jako jsou mandaje třeba pamatovat, že právě olizování rtů je vysušuje rinky, pomeranče, a naopak při správné péči balzámem ti ani koutky banány, grepy atd. nepopraskají.“ Tyto potraviny siLucie Tomanová, blogerka z Krásná.cz (in-my-own.blog.cz) ce obsahují mno-

64

STUDENTA

Listopad 2013

Pět tipů, jak se chránit proti nachlazení:

1

Antibakteriální gel – Tento

čisticí gel na ruce je skvělým pomocníkem v případě, kdy zrovna nemáš možnost umýt si před jídlem ruce. Je skladný, účinný, stojí pár korun a může ledaskomu ušetřit následné problémy s chřipkou. Omez mléčné výrobky – Podobně jako tropické ovoce i mléčné produkty naše tělo ochlazují. Mají také tendenci zahleňovat, což logicky vede ke zvýšení pravděpodobnosti onemocnění. Během podzimu je proto vhodné omezit konzumaci všeho mléčného na minimum. Vrstvi oblečení – Zásadním bodem v boji proti nachlazení je i to, jak se oblékneš. Vzhledem k tomu, že se v průběhu dne střídavě pohybujeme jak venku, tak uvnitř, zaznamenává naše tělo prudké změny teplot, jež pro něj nejsou ideální. Je tedy doporučeno ustrojit se do více slabších vrstev oblečení, které můžeme v závislosti na tom, kde se zrovna nacházíme, sundat či naopak. Úplnou zbytečností nejsou ani čepice a šály. Když si dáš s jejich výběrem trochu záležet, zabiješ dvě mouchy jednou ranou – nenastydneš, a ještě budeš dobře vypadat. Nadopuj se přírodou – Pití šípkových, zázvorových a rakytníkových čajů patří k tradičním a známým zásadám zvyšujícím obranyschopnost organismu. Stejně účinně funguje i česnek nebo cibule. Tím, že si tyto vitaminové životabudiče přidáš párkrát v týdnu do jídla, rozhodně nic nezkazíš. Začni s otužováním – Pravda, jedná o trochu drastickou metodu, ale zato efektivní. Jako začátečník nemusíš hned skákat do ledového rybníka, vlažná voda je prvním krůčkem. Pravidelné otužování tvůj organismus velmi ocení a naučí se dobře snášet výkyvy teplot.

2

3

4 5

„V chladnějších dnech není vhodné používat hydratační krém, ale spíše mastnější. Krém, který obsahuje hodně hydratace, v zimních dnech může na pleti ‚zamrznout‘ a to pro ni není velkým přínosem. Lepší je se zaměřit na mastnější krémy, které pleť po celé chladné dny budou příjemně chránit před popraskáním.“ Annette Krubner, blogerka z Krásná.cz


fit a ve formě

Recept na dýňovou kaši: zdravá snídaně je základ

Tahle podzimní snídaně je nejnovější hit. Má skvělou zemitou příchuť, dýně kaši dodá super optimistickou barvu, skvěle si rozumí s ořechy a zasytí vás na celé dopoledne. Text a foto: Veronika Pořízková (www.zghettablog.cz) 100 ml mléka 100 ml vody 3 vrchovaté lžíce ovesných vloček (nejlépe jemně mletých) 1 vrchovatá lžíce mletých ořechů 2 plné lžíce dýňového pyré 1 lžíce medu 1 lžička skořice špetka soli + ořechy na ozdobení

Tip

Zkuste dýni hokaido

Malou kulatou hokaido aktuálně seženete opravdu všude. Pokud ji necháte v suchu a chladu, tak vám v pohodě vydrží několik týdnů.

Dýňovo-ořechová ovesná kaše

Z

ákladem je pyré, dýni hokaido překrojíme napůl, lžící vydlabeme semínka, která buď vyhodíme, nebo si je necháme na opražení. Dýni nakrájíme na větší kousky, pokapeme olivovým olejem a dáme do trouby na 160 stupňů asi na 30 minut, až půjde bez problému překrojit lžičkou. Já ještě na posledních 10 minut

pečení dýni posypu třtinovým cukrem, aby lehce zkaramelizovala. Dýni necháme zchladnout na pokojovou teplotu a potom rozmixujeme ponorným mixérem. (Jestli ho nemáte, tak doporučuju zainvestovat, pořídíte ho už od 400 korun a bude vám dobře sloužit zejména na krémové polévky a další dobroty.) Pokud pyré

spotřebujeme do tří dnů, necháme ho v ledničce v uzavíratelné nádobě, pokud ne, tak zamrazíme na horší časy. Do hrnce vsypeme ovesné vločky a chvíli nasucho opékáme. Zalijeme vodou a mlékem, přidáme postupně dýňové pyré, mleté ořechy, med, sůl a skořici. Vaříme do zhoustnutí a podáváme třeba s vlašskými ořechy.

Listopad 2013

STUDENTA

65


Technické fit a ve formě novinky

Chcete zářivý úsměv?

Pečujte o svůj chrup! Dokonalý outfit, oblek i košile šité na míru, trendy boty a stylové doplňky. Dalo by se říct, že na první pohled obraz dokonale vypadajícího jedince. A co druhý pohled? Málokdo si uvědomuje, jak je důležité mít zdravý a pěkně vypadající chrup. Co pro to ale dělat?

P

revence je základ

Domácí dentální hygiena je prvním a velmi důležitým krokem ke zdravým zubům a dásním. V první řadě je nutné si uvědomit, že zásadní je technika čištění chrupu. Hlavní je, aby byl chrup po vyčištění opravdu čistý. Ideální zubní kartáček je takový, který má rovnou hlavu hustě osázenou měkkými vlákny. Dobrým pomocníkem může být i jednosvazkový kartáček, vhodný pro těžko dostupná místa třeba za stoličkami. Každý zub má ale pět plošek, nikoliv pouze tři viditelné. Pak přichází na řadu mezizubní kartáček a dentální nit. Pokud nevíte, kterou velikost mezizubního kartáčku používat, zajděte si na dentální hygienu, kde vám pomohou. Připravte se na to, že neodejdete s jedním kartáčkem. Velikost mezizubí je často odlišná a pravda je, že šťastlivců, kterým odborník doporučí jednu velikost na všechny mezizubní prostory, je pomálu. Nebojte se, pokud vám dásně budou zprvu krvácet. Pravděpodobně jste zachy-

Nezapomínejte na profesionály

tili počáteční zánět, který by při dlouhodobém zanedbávání mohl přerůst až k parodontitidě, projevující se mimo jiné odhalováním krčků a viklavostí zubů. Tam, kde se nevejde žádný mezizubní kartáček, použijte dentální nit. „Každému vyhovuje jiný typ. S povoskovanou zubní nití se lépe manipuluje, dobře klouže a netřepí se. Nit nevoskovaná pečlivěji čistí, ale chce to více zručnosti,“ upozorňuje MUDr. Jan Stuchlík. Pokud máte problém se správným používáním nitě, poraďte se se stomatologem či dentální hygienistkou.

Důležitou součástí je i dodržování pravidelných prohlídek jak u stomatologa, tak na profesionální dentální hygieně. Zubní prohlídka včasně odhalí počínající zubní kazy nebo zánět dásní a zjednoduší tak i celý proces léčení. Preventivní vyšetření má probíhat dvakrát ročně s tím, že je potřeba zhotovit rentgenové skusové snímky, které lékaři prozradí víc o prasklinkách v amalgámových plombách, kazech pod nimi či jiných onemocněních. Jednou za dva roky je dobré provést panoramatický rentgenový snímek, sloužící mimo jiné i jako onkologická prevence. Lékaři také doporučují pravidelně docházet na dentální hygienu. Základní hygiena by měla být zařazena do preventivní prohlídky. Nikdy to ale nenahradí celou profesionální hygienu. Nejenže vám bude odstraněn zubní kámen či pigmentové skvrnky, ale vyškolená dentální hygienistka také může začít zasahovat proti případné počínající či pokročilé parodontitidě.

Odborník radí:

M

UDr. Jan Stuchlík je absolventem oboru stomatologie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a držitelem několika zahraničních kvalifikací, mimo jiné i DGI – Deutsche Gesell-

66

STUDENTA

Listopad Říjen 2013 2013

schaft für Implantologie. Jeho specializací je právě implantologie, tkáňová regenerace a estetické zubní lékařství. Na podzim roku 2011 založil vlastní praxi pod názvem Dentální klinika Jan Stuchlík,

která sídlí v pražském Karlíně. Cílem kliniky je zajišťovat komplexní zubní péči. Středem pozornosti je klient, kterému se klinika snaží pomoci ke zdravému a hezkému úsměvu a zajistit jeho uchování po celý život.


Technické novinky

K 10. VÝROČÍ Pro vás máme bonus 10 000 Kč na laserovou oPeraCI oČí využijte služeb oční kliniky Gemini, kde vám pod vedením prim. stodůlky nabízíme nejmodernější zázemí. Jako první klinika v České republice využíváme 6d laser amaris 1050rs, který se pyšní titulem nejrychlejší a nejpřesnější laser na světě. laser umístí na oko za jednu sekundu tisíc laserových bodů, což je pro srovnání čtyřikrát více než dosud běžné lasery. vyšší rychlost tak vede ke zkrácení celého zákroku.

Platí do 20. 12. 2013

Listopad 2013

STUDENTA

67


fit a ve formě

Jak zatočit s únavou a posílit imunitní systém? Zdá se, že v zemi karnevalů mají jasno. Tím nemyslíme jen sluncem zalité pláže, ale fakt, že vitální obyvatelé Brazílie již po několik staletí využívají blahodárných účinků guarany. Původní obyvatelé ji považovali za léčivý dar bohů, protože rozemletá semena guarany jim dodávala vitalitu a ochraňovala je před nemocemi. My ji známe hlavně jako extrakt, který se přidává do energetických nápojů určených především pro sportovce, řidiče a studenty, protože obsahuje guaranin (přírodní kofein). Ale působení pomleté guarany je daleko účinnější díky všem látkám, které obsahuje (vitaminy: C, PP, B1, B2; minerály: vápník, fosfor, železo a spoustu dalších biologicky aktivních látek). Víme, že guarana je čistě přírodní produkt, jenž dodává energii všem, kteří ji potřebují. Studentům zvyšuje koncentraci při učení. Sportovcům zvyšuje výkonnost. Ženy ocení, že spaluje přebytečné tuky, tlumí příznaky PMS a celkově podporuje imunitu. Zabírá také na posílení krevního

oběhu, odbourává kocovinu, detoxikuje játra, čistí ledviny a krev, snižuje cholesterol a vylučuje těžké kovy. Co je důležité? Není návyková a nemá vedlejší účinky. Při dlouhodobém užívání údajně prodlužuje život, zlepšuje náladu, a dokonce i omlazuje. To vám v Brazílii potvrdí snad každý. Společnost Guaranaplus dováží guaranu v tabletách přímo od brazilského výrobce, který se specializuje na fytomedicínu – léčebné přípravky vyrobené z léčivých rostlin. Lisované tablety jsou vyrobeny přímo z mletých semen guarany a obsahují všechny vitaminy a minerály v přírodní formě, proto mají mnohem dlouhodobější a příznivější účinky na organismus než tablety plné pojiv s přídavkem extraktu kofeinu. Nejlepší je si to vyzkoušet na vlastní kůži. K dostání je v malém i větším balení ve 230 prodejnách se zdravou výživou po celé ČR, v některých bufetech na VŠ nebo v e-shopu na stránkách www.guaranaplus.

inzerce

TIP: Jak léčit záněty dýchacích cest

Z

áněty dýchacích cest jsou jedním z nejčastějších onemocnění vůbec. Dospělí jimi onemocní 3x až 6x do roka. Zánět je přirozená obranná reakce organismu, který se jím snaží odstranit příčinu obtíží. Projevuje se zarudnutím, otokem, zvýšenou teplotou a bolestí a  sníženou funkceschopností postiženého orgánu či tkáně. V případě dýchacích cest se projevuje nepříjemnými příznaky, jako je škrábání, pálení, svědění v  nose a  v  krku, kýchání, kašel, výtok z  nosu, pocit ucpaného nosu, ztížené dýchání a polykání. Lék na záněty dýchacích cest, který působí protizánětlivě a  zároveň se jedná o  antibiotikum, představuje sprej Bioparox. Obsahuje účinnou látku fusafungin a  podává se do nosu i  do úst, takže jedním lékem můžete léčit různé formy zánětů dýchacích cest – rýmu, záněty vedlejších nosních dutin, záněty nosohltanu a  hltanu. Bioparox snižuje zduření sliznice a zmírňuje bolest v  krku i  kašel. Jeho částice jsou

68

STUDENTA

Listopad 2013

velmi malé, mají formu mikroskopického aerosolu a pronikají do všech částí dýchacích cest. Bioparox působí pouze místně a je obvykle dobře snášen. V  případě potřeby ho mohou po poradě s  lékařem či lékárníkem užívat i těhotné ženy. Nezpůsobuje rezistenci (schopnost bakterií přežívat a  množit se) ani nejsou známy interakce (vzájemné ovlivnění léků při jejich současném užívání). Dávkování je stejné u všech typů onemocnění. Dospělí a  mladiství podávají do nosu dva vstřiky do každé nosní dírky 4x denně a do úst 4 vstřiky 4x denně. Nemocní jistě ocení, že mohou Bioparox nosit během dne u  sebe v  obalu, který je součástí každého balení léku. Podrobné informace o Bioparoxu a jeho podávání si prosím přečtěte před zahájením léčby v příbalovém letáku. Bioparox je dostupný v lékárně i bez receptu. www.bioparox.cz


Účinná pomoc při bolesti v krku Septofort 2 mg NOVIN

• účinný proti bolesti v krku a infekcím v dutině ústní

36 pas KA tilek

• působí přímo na příčinu obtíží - viry a bakterie • účinný také jako prevence a léčba aft • nyní nově také ve větším cenově výhodném balení 36 pastilek

K dostání v lékárnách bez lékařského předpisu. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Obsahuje chlorhexidini digluconas.

STOP suchému kašli již do 30 minut

Stopex STOPEX 30mg tablety

Malá snadno polykatelná tableta pro pohodlné užívání kdekoli Rychlý nástup účinku již do 30 minut, délka působení až 6 hodin

LÉK K VNITŘNÍMU UŽITÍ. ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVOU INFORMACI. OBSAHUJE DEXTROMETHORFAN.


fit a ve formě

KONEC BĚHÁNÍ PO OPTIKÁCH, ZKOUŠEJTE A NAKUPUJTE BRÝLE ON-LINE

Máte již dlouho pocit, že nevidíte úplně dobře a potřebovali byste oční vyšetření? Potřebujete také nové dioptrické brýle, se kterými chcete být „in“? Těžko si však najdete dostatek času na návštěvu očního lékaře nebo obcházení optik a hledání těch pravých brýlí? Pomůžeme vám najít způsob, jak tento problém poměrně snadno vyřešit.

V

dnešní uspěchané době si jen málokdo z nás najde dostatek času a možná i síly pravidelně chodit k očnímu lékaři. Následné běhání po optikách a hledání vhodných brýlí je pro mnohé dalším nepřekonatelným problémem. Právě proto oční vyšetření a výběr nových brýlí často dlouho odkládáme a radši své oči více namáháme mžouráním na tabuli nebo na číslo tramvaje na zastávce. Tohle však našim očím vůbec nesvědčí. Podle očních odborníků by si měl každý dát vyšetřit zrak ideálně jednou ročně či nejhůře jednou za dva roky. Pokud se oči během této doby zhorší, je potřeba vyměnit skla do stávajících brýlí. Společně s nimi můžete vyměnit i brýlové obruby za nějaký modernější kousek. Styly brýlí se totiž během dvou let určitě změní a obzvlášť mladí lidé nové trendy bedlivě sledují.

je koupit dokonce i s brýlovými čočkami, pro které je jen potřeba vyplnit výši dioptrií a vzdálenost očních zornic, tzv. PD, pro správnou centraci brýlových čoček do vybraných brýlí. Brýle i se skly budou zaslány přímo k vám domů za několik málo dní. Pro stoprocentní jistotu, že brýle budou sedět, si je můžete vyzkoušet ve virtuálním on-line zrcadle. Zkoušení brýlí v počítači se tak může stát i skvělou zábavou. Ti, kteří to mají do optiky hodně daleko a zároveň jim nestačí brýle zkoušet na dálku, si můžou vybrat až tři páry brýlí a nechat si je zaslat domů. Doma je mohou zkoušet až 4 dny.

Tip na správný výběr obrub na internetu V současné době však už není zapotřebí zdlouhavě obcházet optiky, jak jsme byli dosud zvyklí. Už i brýle je totiž možné nakoupit on-line jako jakékoli jiné zboží. Takový způsob nabízí například optické studio Easy Optic, prodejce značkových slunečních a dioptrických brýlí. Všechny brýle, které studio standardně nabízí v kamenné prodejně v centru Prahy, si můžete prohlédnout také v on-line katalogu na www.easyoptic.cz a potom je jednoduše objednat. Můžete si

Slevový kupon:

Vánoční dárek od Easy Optic pro studenty vysoké školy – 10% sleva na on-line nákup dioptrických obrub a slunečních brýlí na www.easyoptic.cz. Do internetové objednávky stačí zadat slevový kód „SLEVASTUDENT10“ a finální cena brýlových obrub bude automaticky snížena o 10 %. Sleva platí do 31. 12. 2013.

70

STUDENTA

Říjen 2013

Správný výběr obrub vám může ulehčit, pokud znáte velikost svých současných obrub, kterou najdete na vnitřní straně brýlové stranice. Rozměry potom stačí porovnat s obrubami, které vás na internetu zaujaly. Pokud vám velikost vašich současných brýlí vyhovuje, velikost nových obrub by se neměla výrazně lišit.

Tip na získání správných rozměrů PD Uvádění PD na lékařském předpisu není povinné, ale měl by vám ho na požádání změřit váš oční lékař nebo optometrista při očním vyšetření. PD si můžete změřit také sami, pokud si nasadíte jakékoli brýle, postavíte se se svým pomocníkem proti sobě a on vám fixem na brýlích označí místo, kde se nachází vaše pravá a levá zornice. Pomocí pravítka pak změříte jejich vzdálenost. To je vaše celkové PD. Více na www.easyoptic.cz


Akné

PÉČE PRO MASTNOU A CITLIVOU PROBLEMATICKOU PLEŤ

ROZEHRAJTE SVŮJ R ŮJ BOJ S AKNÉ NA 100 % B %

VYHRAJ ZÁJEZD NA

A SOUTĚŽ KONCERT DO LONDÝNA

DLE VLASTNÍHO VÝBĚRU PRO 2 OSOBY. BY.

Žádejte ve své lékárně Více na www.omega-pharma.cz


mÉdia o nás

Pravidelná rubrika ze světa médií, jejichž hledáčku jsme neunikli ani my studenti.

Bouřlivý podzim se nese ve znamení studentských protestů Text: Markéta Paráčková Bojkot drahých UHOŘů Také v Praze se studentům leccos nelíbí. Nehodlají už například platit těžké peníze za univerzální hnědé omáčky – ředěné, které jim nabízí menzy Univerzity Karlovy. Za zlepšení kvality jídla a zavedení doplňkových služeb, jakými jsou například dezerty nebo káva, se sice nehodlají svlékat, ale zuřivě podepisují petice a na listopad se chystají vyhlásit bojkot univerzitního stravování. Přesný termín je zatím v jednání. Zdroj: iDNES.cz

torovi donaha! Proti rek Podzim na maďarské univerzitě v Kaposváru začal originálním protestem. Místní rektor totiž na instituci zakázal neformální oblečení a studenty vyzval k tomu, aby zahodili žabky, tepláky, džíny i trička. A jelikož je mladý duch jen těžko zkrotitelný, odpověděli studenti tím, že se přímo na přednášce svlékli donaha. Prostě jim prý bylo ve všech těch silonkách, oblecích a košilích vedro. Zdroj: lidovky.cz

Rozdali tablety. A zase je sebrali

Multifunkční 3D pero: vyvinuto v Česku Víte, k čemu je dobré 3D pero? My sice ne, ale David Paškevič z ČVUT jedno takové vyvinul. S nápadem sice nepřišel jako první, oproti už vymyšlenému peru se však jeho vynález chlubí zcela jinou technologií. Kreslit může z různých materiálů a je o poznání tišší. David momentálně hledá finance na jeho další vývoj a distribuci. Zdroj: technet.cz 72

STUDENTA

Listopad 2013

V Los Angeles se unie amerických škol pokusila nastolit technologické rovnostářství tím, že chtěla 650 tisícům středoškoláků rozdat tablety s blokovanými herními aplikacemi. Studenti je měli používat pouze ke studiu, ovšem už první šťastlivci darované instrumenty hackli a blokaci celkem jednoduše obešli. Unie tak raději svou samaritánskou činnost zastavila a tablety si vzala zase zpátky. Zdroj: bonusweb.cz

Nejdřív zábava... A pak modlitba Petr Š., reportér imní semestr v plném proudu, ale zkouškové stále v nedohlednu. Studenti vlastně prožívají nejlepší období roku. Tedy, jak kteří studenti... Jako je to v tom provařeném vtipu: „Je začátek semestru, a tak Bůh pošle svatého Petra, aby zkontroloval, co dělají čeští studenti. Dozví se, že medici se učí, ale právníci a novináři chlastají.“ Pravda je, že v tomto období není tak těžké narazit na spolužáky, jejichž dech o propité noci leccos napovídá. Lehkovážný studentský život je přece jen svůdný a propadnout mu není tak těžké. Jenomže jak se budou zkoušky blížit, bude zároveň přibývat těch zodpovědných, kteří si pivo na nějakou dobu odpustí. „Když se přiblížilo zkouškové, Bůh seslal svatého Petra na další kontrolu. Medici se stále učí a už se k nim připojili i právníci. Jen žurnalisti pořád chlastají,“ pokračuje vtip, který si hlavně novináři rádi opakují. Nejčastěji s půllitrem v ruce. Asi většina studentů má svou oblíbenou hospodu nebo restauraci, kam ráda po přednáškách zajde. Hodně mladých chodí třeba do Atmosféry na pražském Smetanově nábřeží, kde se scházejí nejenom zmínění žurnalisté, ale také třeba herci. Právě tahle hospůdka, kde je tradičně plno i po půlnoci, se o zákazníky nemusí bát ani během zkouškového. To je totiž pointa celého vtipu: „Když nastane zkouškové, Bůh sešle svatého Petra mezi studenty naposledy. Tentokrát se dozví, že medici a právníci se pořád učí, ale žurnalisti se modlí. ‚Modlí? No tak to jim s těmi zkouškami pomůžeme,‘ nařídí Bůh.“ Hezký podzim! A vy nezodpovědní, nezapomeňte se s blížícím se zkouškovým taky občas pomodlit...

Z


3

1

2

6

4

5 7

EMPORIO ARMANI A FOSSIL ∙ ŠPERKY Z NEREZAVĚJÍCÍ OCELI 1 náušnice FOSSIL JF00004040, 1.490,- 2 náhrdelník FOSSIL JF00008040, 1.850,3 náramek FOSSIL JF00007040, 1.850,- 4 hodinky FOSSIL FS4734, 44 mm, 3.250,5 prsten EMPORIO ARMANI EGS1589221, 2.850,- 6 prsten EMPORIO ARMANI EGS1590040, 2.850,7 hodinky FOSSIL AM4407, 28 mm, 3.250,-

WWW.KLENOT YAURUM.CZ


22 otázek pro Xaviera Baumaxu:

Dobrou desku poslouchám dokola, dokud nevydřu nosič Známé osobnosti odpovídají v každém čísle na našich 22 otázek

1

Co považuješ za svůj dosud největší životní úspěch? Ještě pořád nejsme mrtví, ku..a!

2

Ke kterému zvířeti by ses přirovnal? Prase, pes, prasopes.

3

Kdy a proč ses naposledy opil? Předevčírem, předpředevčírem, den předtím, den před tím předtímem také a tak dále, a tak podobně…

4

Jak se zaručeně zbavíš deprese? Tak to mi poraď! Trochu funguje plavání a sauna nebo jiná fyzická zátěž. Jóga funguje tak hodinku. Sex je taky fajn, to funguje tak půlhodinku…

5

Jak bude vypadat konec světa? Na kosmokratické intergalaktické ruletě padne nula. Všechny planety se jako při jackpotu rozsvítí a běh světa vrátí se do bodu zero!

6

Jak vypadají mimozemšťané? Lidé jsou mimozemšťané, jediný druh, který nežije v souladu s planetou, ale snaží se ji podmanit. To znamená, že je výsledkem nějaké mutace s mimozemským kódem.

7

Které drogy by měly být legální? Určitě marihuana, ta má strašnou spoustu využití, měli by si ji lidi pěstovat na zahrádce jako rajčata.

8

Jaký je nejlepší večerníček? A je to!, Jen počkej, zajíci!, Potkali se u Kolína nebo Já, Baryk.

9

Co je právě teď tvoje nejoblíbenější píseň? Já spíš hledám, kdo vydá dobrou desku, a tu pak poslouchám dokola, dokud

nevydřu nosič. Poslední dobou se toto podařilo z mého pohledu skupině Buty s Duperele a ještě více J.A.Rům s Dlouhohrajícími děcky.

10

V jakém filmu bys chtěl žít? Třeba ve Frajeru Lukovi. Chtěl bych být to auto, jak ho ta čičina leští a drbe a mačká si o něj ty svý krásný, pevný, velký, mokrý kozy!

11

Kdybys uměl létat, kam bys letěl nejdříve? Já už si zalítal celkem parádně, doufám, že se hlava hodí zase do takového klidu, aby se to ještě někdy vrátilo. Ten pocit ztráty hmotnosti a stavu částečné beztíže je fascinující!

12

Co (nebo kdo) nejvíce ovlivnilo tvůj život? To je otázka jako s tou oblíbenou písní, těch faktorů jsou tisíce, nejsem ničí kopie, doufám...

13

Která žena má pro tebe největší sex-appeal? Ta, která se na tebe podívá a ty vidíš, že má mrdavý voči!

Xavier Baumaxa (*1973) ... je buránek regionálního charakteru se stále větším geografickým a mezigeneračním přesahem. Své písně skládá zpravidla při různých rytmických činnostech, jako je: sekání dříví, máchání křovinořezem, kopání ilegálních trativodů, přejíždění středové dálniční přerušované čáry, a to hlavně v noci, cvakání zuby po přejetí dvojité nepřerušované čáry, a to hlavně nad ránem, v neposlední řadě také poslouchání praskotu krbu, které je však arytmické, takže je to sporné...

14

Co si myslíš o vztahu na jednu noc? Někdy je to příliš málo, někdy je to až příliš…

15 16

Čeho se nejvíc bojíš? Sám sebe, jinak ničeho.

Komu fandíš? Ve fotbale fandím poslední čtyři roky Plzni, pozoroval jsem, jak se zvedají. Jsem jedinej z rodiny, kdo se v Plzni nenarodil, jinak žena a kluci mají Plzeň v rodném listu.

17

Co závidíš ženám? A co ty? Já teda nic… Spíš je lituju, kolik se okolo nich motá ko...ů! Spíš na nich obdivuju ty křivky, žlábky, prostě to, co nemáme...

18

Co ti dalo studium? Více času přemýšlet a cestovat, tím pádem asi větší rozhled.

19 20

Co je nejhorší možný dárek? Zas...á keramika!

U kterého filmu jsi naposledy brečel? Nevím přesně, čím jsem starší a vylitější, tím snadněji se dojmu. Pokud možno sám nad sebou. Sebelítost alkoholika.

21

Co tě v poslední době nejvíc naštvalo? Operace achilovky v Mostě, přišili mi tam k ní nerv. Čtyři měsíce jsem si s tím poměrně dost užil.

22

Co tě v poslední době nejvíc potěšilo? Reoperace achilovky na neurochirurgii v Hradci. Vypadá to, že se povedla!

tiráž: Vydavatel (info@studenta.cz): Studenta Media, s. r. o., Rumunská 1, 120 00 Praha 2, IČ 27678148, Ředitelé vydavatelství: Tomáš Rašner, Adam Kožela; Asistentka vedení: Irena Rákosová; Inzerce (obchod@studenta.cz): Tomáš Hybeš, Ondřej Reif; Redakce (redakce@studenta.cz): Michaela Raková (šéfredaktorka), Richard Valoušek, Jana Samšuková, Mariana Kopecká, Luděk Vokáč, Vojtěch Koval, Markéta Paráčková, Tereza Seidlová, Klára Ludvíková, Petr Plachký, Bára Ochozková, Veronika Pořízková; Fotografové: Jindra Kodíček, David Christian Lichtag, Jakub Feranec, Soňa Rašková, Jiří Schwertner; Ilustrace: Helena Kočandrlová; Grafický design: Petra Lorse; Jazyková korektura: Lucie Horčíková; IT department: Tomáš Kocfelda, Jiří Nagy; Distribuce: Petr Kubíček, Ondřej Sedláček Copyright © 2013, Studenta Media s.r.o, Studenta vychází 6krát ročně, tištěný náklad ověřuje ABC ČR, člen IF ABC. Uzávěrka: 25. října 2013, distribuce: 6. listopadu 2013, příští číslo vyjde 4. prosince 2013. Registrace MK ČR E 16630 74

STUDENTA

Listopad 2013


I INA Lanškroun, s. r. o. I NA společně hýbeme světem A

Vypisuje výběrové řízení na pracovní pozice: Technik kvality

Absolventský program kvality

požadujeme:

požadujeme:

– Středoškolské/vysokoškolské vzdělání technického směru – Znalost technických výkresů

– Absolvent vysoké školy s magisterským nebo bakalářským titulem v oboru strojírenství nebo v příbuzném oboru

– Znalost APQP, FMEA, 8D, SPC

– Komunikativnost, schopnost týmové práce, vysoké nasazení a ochota rozvíjet se

– Předchozí praxe v oboru výhodou

– Aktivní znalost anglického jazyka

– Aktivní znalost německého jazyka

Nabízíme: nadstandardní platové podmínky, týden dovolené navíc, penzijní připojištění, zaměstnanecké výhody, nové pracovní prostředí, možnost stravování přímo ve firmě, stabilní zaměstnání Své životopisy zasílejte na adresu: INA Lanškroun, s. r. o., personální oddělení, Dvořákova 328, 563 01 Lanškroun nebo jolana.chladkova@schaeffler.com

Studenta 34 Listopad 2013  

Studenta magazín vydání listopad 2013

Advertisement