Page 1

MAGAZÍN PRE ŠTUDENTOV

ZDARMA

STIPS.SK

MAREC/APRÍL 2009 (4)

1


2

STIPS.SK

ROZHOVOR

MAJSTROVSTVÁ SVETA PAPIEROVÝCH LIETADIELOK SLOVENSKÁ KVALIFIKÁCIA

SA J U K I F I L A V K ÁLE N I F É V O T E V NA S

GU R U B Z L A S DO

fikovať Zlož si poriadne krídlo a príď sa kvalitadielok! na majstrovstvá sveta papierových lie Wings 2009 Prebojuj sa až do finále Red Bull Paper a súťaž o zlato s najväčšími borcami gu. sveta v Hangári 7, v rakúskom Salzbur Viac na: www.redbull.sk/student

! V MARCI NA TVOJEJ UNIVERZITE

WWW.REDBULLPAPERWINGS.COM


EDITORIAL & OBSAH

EDITORIAL Život nás dokáže často prekvapiť. Najmä, keď sa prestane vyvíjať podľa našich očakávaní. Väčšina z nás má o priebehu toho svojho jasnú predstavu. Tiež sa často domnievame, že existuje len jediná správna cesta, ktorou by sme mali ísť. No a možno, že nie. Pre mňa to bolo vždy jasné: štúdium, zábava, pre spestrenie aj práca, potom kariéra a až raz „vyrastiem“, možno sa aj vydám a prídu deti. Takto predsa uvažuje väčšina dievčat študujúcich na vysokej škole alebo nie? Podobne to videla aj moja dobrá kamarátka. Ešte pred dvomi rokmi sme spolu trávili veľa času, či už v škole alebo mimo nej. Bolo to skvelé obdobie: hovory pri káve, spoločné návštevy posilňovne, flámy a podobné „babské“ radosti. Občas to však bolo aj vyčerpávajúce. Najmä keď sme večer niekam vyrazili a kamarátku nebolo možné dostať z „miesta zábavy“ pred piatou ráno. No a potom odcestovala na rok do zahraničia. Keď sa vrátila, prišla mi nejaká zvláštna. Po dvoch týždňoch mi to začalo dochádzať a ona mi všetko len potvrdila: je „v tom“. A k môjmu údivu bola veľmi spokojná a vyzerala šťastne. Nechápala som to. Veď prvoradé je skončiť školu, užiť si mladosť, cestovať. Prečo mať teraz dieťa? Ale mýlila som sa. Baviť sa, nemať veľkú zodpovednosť a snažiť sa dospieť čo najneskôr nie je v tomto veku jediný návod na šťastie. Kamarátka sa presťahovala do menšieho mesta, z ktorého pochádza, vydala sa a za dva týždne by mal do ich rodiny pribudnúť aj malý chlapček. Školu dokončí o niečo neskôr. Stále je veľmi spokojná. Život sa presne naplánovať nedá. Keby to naozaj šlo, prestal by byť tak zaujímavý. A kamarátke by som rada poďakovala za to, že mi ukázala, že k tomu, aby sme boli šťastní, sa nemusíme uberať len jediným smerom, ktorý sa zdá správny.

Tatiana Veščičíková

STIPS.SK

3

STIPS.sk Magazín pre študentov www.stips.sk stips@stips.sk Vydavateľ TA Promotion International s.r.o., organizačná zložka Sokolská 23, 900 01 Modra Slovenská republika IČ: 44432950 www.ta-promotion.cz Šéfredaktorka Tatiana Veščičíková /tatiana@stips.sk/ Projektová riaditeľka Veronika Vighová /veronika.vighova@ta-promotion.cz/ Redakcia /redakcia@stips.sk/ Alexandra Kováčová Peter Kuliffay Miroslav Němý Lucie Frydecká Petra Jandová Petr Švihel Jiří Pešek Zuzana Říhová Aneta Baklová Petr Veselý Richard Valoušek Eva Samšuková Miroslav Cvrček Mauglie Tomas Karlikus Kristína Čahojová Fotograf /foto@stips.sk/ Petra Vrbíková Michal Fridrich Grafický design Housewife /housewife@kolektiv.info/ Jazyková korektúra Zuzana Szakálová Inzercia Adam Kožela /adam.kozela@ta-promotion.cz/ Tomáš Rašner /tomas.rasner@ta-promotion.cz/ Branislav Sedláček /branislav.sedlacek@ta-promotion.cz/ Distribúcia Daniel Súkup /daniel@stips.sk/ Copyright © 2008 TA Promotion International, s.r.o. Stips vychádza 4 krát ročne Registrace MK ČR E 16630 Uzávierka 20. februára 2009 Distribúcia od 4. marca 2009 Nasledujúce číslo vyjde 4. mája 2009 Partneri Stipsu:


4

STIPS.SK

NEWS

Tvor magazín Stips.sk. Bloguj na Stiplist.com. Na obsahu magazínu pre študentov Stips.sk sa teraz môže podieľať naozaj každý. Stačí byť zaregistrovaný na portáli študentov Stiplist.com a svoju tvorbu tam uverejňovať ako blog. Nové príspevky sa zobrazujú ostatným užívateľom a čitateľom priamo na hlavnej stránke portálu. Blogy sú užívateľmi priebežne hodnotené a tie najlepšie budeme pravidelne publikovať v časopise v špeciálnej rubrike. Vaše dielo sa tak môže dostať do ruky všetkým 35 000 čitateľom magazínu pre študentov Stips.sk.

Autor: Kristína Čahojová

Študenti milujú poker. Konečne už aj u nás Pokerová vlna dorazila do strednej Európy. Večery strávené v kruhu priateľov pri stole so žetónmi a kartami v ruke už nie sú len doménou študentov na západ od nás. Dôkazom môže byť študentská pokerová liga UNIpoker.sk, ktorá zažíva v posledných mesiacoch nevídaný nárast počtu užívateľov z rád študentov na online i živých turnajoch. Na adrese www.unipoker.sk môžete začať svoju pokerovú dráhu aj vy, viac sa dozviete tiež na strane 28 v tomto vydaní.

Vysokoškolské firmy Slovenské podpriemerné vedecko-výskumné prostredie patrí podľa ministerstva školstva na univerzitnú pôdu. Úbohý stav chce minister Mikolaj riešiť novým zákonom. Do výskumu majú začať prúdiť financie, nie však zo štátneho rozpočtu, ale zo súkromného sektora. Nový návrh zákona má umožniť vstup vysokých škôl do súkromných spoločností, ktoré by mali záujem na výsledkoch ich výskumnej činnosti a boli by ochotné túto činnosť spolufinancovať. Ako sa však vyrieši hrozba, aby školy neprišli o štátny majetok, bude musieť návrh zákona ešte doriešiť.

Ski balíčky Zima sa síce končí, ale jar nám určite prinesie ešte množstvo voľných bielych víkendov. Krásu slovenských hôr tento rok ruskí turisti vymenili za lákavejšie rakúske výhody a naše strediská narýchlo plátajú kapacitné diery. Študenti na hory! So študentskou kartou sa tento rok dá ušetriť ešte viac. Zľavy sa pohybujú od 15 do 20 percent vo všetkých strediskách a sú kombinovateľné so zľavami na ubytovanie. Najväčšia lyžiarska lokalita Jasná je dostupná už za 23 € a to s obojsmernou vlakovou dopravou a skibusmi z každého kúta Slovenska zadarmo.

Desaťdolárový notebook Vo februári prichádza na indický trh nový, lacnejší a ambicióznejší nástupca známeho stodolárového notebooku OLPC. Výrobcovia novinky sú si budúcim úspechom svojho produktu takí istí, že normálnu cenu detského PC nastavili na neuveriteľných desať dolárov. Nízke náklady má zaistiť masovosť produkcie a podpora indickej vlády. Notebook s pamäťou 2GB, Wi-Fi pripojením a základným softwarovým vybavením je určený deťom a má zvýšiť celkovú informačnú gramotnosť v krajine. Za takú nízku cenu sa snáď vzdelajú aj mladí indickí pracovníci pri výrobe.


NEWS

STIPS.SK

5

Leto na výpredaj Zimný semester je konečne za nami a nová prázdna stránka indexu čaká na nový - letný. Každý, kto má čo len najmenší záujem vycestovať, by sa mal začať obracať, aby nezmeškal tie najlepšie príležitosti. Tento rok je výber síce rovnaký, ale o to náročnejší. Časy veľkých zahranično-menových zárobkov sú už dávno za nami. Strašiaky hospodárskej tiesne sa rozšírili po svete rýchlejšie než kríza sama. Spolu so slabým dolárom a našimi novými dravými európskymi občanmi z Rumunska a Bulharska, nám tento rok práca v zahraničí prinesie trochu viac námahy a aj menej peňazí. Preto nie je na škodu zohľadniť na leto aj iné menej obvyklé krajiny a zvážiť aj trocha netradičné možnosti. Európske anglicky hovoriace krajiny, sú letnými brigádnikmi presýtené a ísť na neisto sa môže rýchlo skončiť skorým návratom v mínuse. Aby toho nebolo dosť, tak aj také krajiny ako Španielsko, Írsko a Nemecko nevítajú zahraničných pracovníkov s otvorenou náručou. Formálne otvorené pracovné trhy sa od tohto roku bránia neviditeľnými byrokratickými obmedzeniami, ako sú nové sociálne čísla alebo nezmyselne dlhé niekoľkomesačné poradovníky na zápis do registrov. Tieto nové neprehľadné obmedzenia si neprečítate v turistickom sprievodcovi, ale narazíte na ne často až v teréne. A preto

asi najlepšou radou zostane osobné odporúčanie alebo osvedčená pracovná agentúra. Najľahšou, najistejšou a asi aj najmenej výnosnou ponukou tento rok zostanú programy práce s cestovaním, dohadzovanie práce za poplatky pracovnými agentúrami alebo klasická práca doma. Tento rok letná práca už nebude predovšetkým o peniazoch. Časy prajú dobrodruhom. So základnou plynulou angličtinou sa dá veľmi výhodne zamestnať aj v severských krajinách. Užitočné stovky eur vám prinesie aj práca so starými ľuďmi v Rakúsku. Pre slabý menový kurz a znížený záujem o USA sú aj vstupné poplatky nižšie. Niekto si dvanásťhodinovým čistením rýb na Aljaške zarobí pár korún a možno uvidí kúsok Ameriky. Ale aj šikovný cestovateľ s batohom na pleciach a s lacnými letenkami v rukách utratí teraz rádovo menej. Netreba dokonca platiť ani pár korún za plný hostel, bývať môžete rovno u rodeného Newyorčana alebo u hudobníka z Paríža. Stačí si len spraviť profil na jednej z cestovateľských stránok ako napríklad couchsurfing. com a otvoriť sa tiež ostatným. Spoznávať atmosféru miest spolu s domácimi. Iba si treba správne zohľadniť svoje priority, jazykové možnosti, lebo spojenie práca, veľa peňazí a cestovanie v zahraničí už dávno neplatí.

Nesmrteľní miláčikovia Slabosť bohatých ľudí na svojich domácich miláčikov pomohla raketovému rozvoju klonového výskumu. Len pred troma rokmi kórejské laboratória predstavili prvého klonovaného psa a dnes už existuje celkom nový trh. Kórejci dokonca dokázali znížiť cenu objednávkového psíka z pôvodných 150 000 dolárov na tretinu vďaka novému genetickému postupu, a pritom pes patrí medzi najťažšie klonovateľné zvieratá. Prvý takýto miláčik na objednávku už robí radosť bezdetnému páru na Floride. Túžba po večných spoločníkoch je očividne pre mnohých na nezaplatenie.

Lacno a bezpečne autom Tento rok bude pre automobilový priemysel historický. Najkritickejší prepad dopytu po autách až o 42 percent ohlásili v Španielsku. Nepotrvá dlho, a okrem klesajúcej ceny áut, klesne aj zamestnanosť pásových robotníkov. Na Slovensku sa zatiaľ k automobilovej kríze neschyľuje a ceny pohonných hmôt idú prudko nadol. Maximálna povolená rýchlosť v mestách sa znížila na 50 km/h. a pre získanie vodičského preukazu vodiči musia skladať povinné skúšky už aj z prvej pomoci. Na našich cestách sa podľa všetkého svitá na bezpečnejšie a lacnejšie časy.


6

STIPS.SK

STUDENTS

ŠTUDENTSKÁ APATIA A NEVIDITEĽNÉ AKADEMICKÉ SENÁTY Z vlastnej skúsenosti určite mnohí viete, že o akademickom senáte je najhlasnejšie počuť najmä v čase volebného obdobia, dosadzovania nových členov, počas čerstvej predvolebnej „seba-propagácie“. Nebolo to ani tak dávno, čo sme od našej prednášajúcej, okrem iného i členky zamestnaneckej časti akademického senátu za našu fakultu, obdržali pripomienkový e-mail typu: „Aj VY ROZHODUJETE o osude našej fakulty, zajtra sú voľby do akademického senátu. Viete o nich?“ ČO JE TO VLASTNE AKADEMICKÝ SENÁT? Akademický senát verejnej vysokej školy je orgánom akademickej samosprávy. pozostáva z volených zástupcov akademickej obce, pričom má minimálne 15 členov, z toho najmenej jednu tretinu predstavujú študenti. akademický senát fakulty tvorí 11 členov, pričom najmenej jednu tretinu z nich tvoria študenti. Kým v minulosti boli práve akademické senáty príslušných fakúlt úspešným prostriedkom presadzovania študentských názorov, otvorených často i horúcich diskusií za dosiahnutie nových reforiem, v súčasnosti, akoby sa stali z pohľadu študentov neviditeľnými či úplne prehliadanými. Priebeh posledných študentských volieb do akademického senátu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave zaznamenal len smiešnu 1%-nú účasť z celkového počtu študentov, navštevujúcich fakultu tejto univerzity. Akademické senáty riešia otázku internátneho ubytovania a štipendií... Jednou zo žalostných, zato však veľmi frekventovaných a rozšírených ponímaní je povrchné chápanie akademického senátu fakulty, ktorého funkcie a úlohy sa v očiach študentov stroho skresávajú na udelenie štipendia alebo uplatnenia si nároku na internátne ubytovanie. Akademický senát plní predovšetkým úlohu verejnej diskusie medzi dekanom, predstaviteľmi z radu študentov a ostatnými členmi zamestnaneckej časti senátu. Kde teda môže nastať chyba? Odpoveď na túto otázku je jednoduchá: ak nefunguje komunikačný kanál. V akademickom senáte ide predovšetkým o prioritné hájenie a presadzovanie študentských práv, kompetencií a záujmov. Pričom rozhodovanie o študentoch bez študentov, ktorí sú momentálne pasívni alebo inak „prioritnejšie“ zaneprázdnení, jednoducho nie je možné. ČO SA HOVORÍ NA CHODBÁCH, NEPLATÍ... Dnešnej akademickej pôde chýba niečo ako starorímske Athenaeum, vysoká škola rétoriky založená v 2. storočí n. l., kde by sa študenti stretávali a mohli vzájomne diskutovať o širokospektrálnych problémoch. Túto možnosť ale ponúka i akademický senát vysokej školy. Okrem iného poskytuje študentom právo otvorene, slobodne a spontánne vyjadriť svoju nespokojnosť, napríklad vo veci učebných

osnov, kontroly pedagógov – v čase ich neprítomnosti počas konzultačných hodín, alebo v neposlednom rade nespokojnosť s novým vysokoškolským zákonom, či nevyhovujúcim štatútom fakulty. Nie nadarmo sa hovorí:„zlí študenti fakulty = zlý štatút.“ ČÍM SA ZAOBERAJÚ, ČO RIEŠIA A AKÉ MAJÚ KOMPETENCIE ZÁSTUPCOVIA ŠTUDENTOV V AKADEMICKOM SENÁTE? • •

obhajovanie a presadzovanie študenských práv, reprezentácia a zastúpenie komunity študentov v orgánoch danej vysokej školy, • diskusné fóra, osvetová činnosť: informačná webová stránka s aktuálnym dianím, • pomocná ruka pri riešení problémov, • zlepšenie komunikácie medzi pedagógmi a študentmi, • kvalita vzdelávania, • programy erazmus, sokrates • švoč (pozn. redakcie: študentská vedecká odborná činosť) • organizácia spoločensko-kultúrnych a zábavných podujatí bavných podujatí… ACH, TÁ JEDÁLEŇ... Opäť nastal ten osudný deň, tretí štvrtok v mesiaci a vy už vopred viete, že v školskej jedálni sa podávajú plnené slivkové gule s rascovou polievkou? Všetci o tom vedia, len v tichosti mlčky nadávajú. Ide o situáciu, ktorá sa dá zmeniť napríklad predložením organizovanej petície, alebo... žeby dať podnet na prerokovanie akademickému senátu? Ale to si vyžaduje priamu účasť na voľbách, zvolenie svojich zástupcov, ktorým môžete dôverovať a nebáť sa položiť bremená práve na ich ramená. EŠTE RAZ, PREČO BYŤ AKTÍVNY? Mnohí študenti, čo sa týka postojov k akademickému senátu, zaujali ľahostajné stanovisko v zmysle „Tento orgán aj tak nič nevyrieši!“ Na základe tejto idey a presvedčenia, potom nemajú akékoľvek právo otvorenej kritiky a nespokojnosti, keďže je o pocite zodpovednosti každého študenta, aký postoj zaujme, koho si zvolí za reprezentatív-


Umenie úspechu Vždy o krok vpred Spoločnosť Deloitte v Slovenskej republike je súčasťou nadnárodnej korporácie Deloitte Touche Tohmatsu (DTT) a patrí do skupiny štyroch najväčších svetových poradenských firiem.

www.deloittekariera.sk

Kontakt: Apollo BC Prievozská 2/B, 821 09 Bratislava 2 Tel.: +421 2 582 49 111, fax +421 2 582 49 222 www.deloitte.sk


8

STIPS.SK

STUDENTS

neho zástupcu a v neposlednom rade, či vlastne vynaloží tú námahu a volieb do akademického senátu sa zúčastní. Kým deväťdesiate roky sprevádzala voľby do akademického senátu obrovská vlna nevídaného nadšenia, priam euforickej aktivity a oduševneného schvaľovania nových návrhov, dnes je preň príznačná totálna pasivita. Možno je to práve mocnou rukou pracovného trhu, študentov lákajú aj vedľajšie príjmy, sú pracovne vyťažení a často i na úkor školskej absencie. Kto má už len potom čas „riešiť“ ešte nejaký akademický senát, sledovať jeho počiny a celkové dianie, nedajbože sa zúčastniť nejakých volieb? NA ZÁVER... Netreba sa báť vzájomného dialógu, presadzovania záujmov a participácie (študentskej) komunity s vedením, iba tak môže vzniknúť spoločný priestor pre obojstranný rešpekt a symbiotickú spoluprácu, schopný realizovať efektívne reformy. Náhľad do minulosti s Doc. RNDr. Ing. Jozefom Liptákom, PhD. z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Prvé akademické senáty a výbory študentov vznikali v období prvej Československej republiky. V tom čase tu pôsobil i Československý zväz mládeže (ČSM), ktorý podliehal vedeniu Komunistickej strany Československa (KSČ). Ale postupne sa vo výbore ČSM objavovali aj mladí aktívni ľudia, ktorí nechceli len „prikyvovať“ hlavou, ale snažili sa presadzovať i svoje názory, diskutovať a doslova hádať sa s vedením školy, v rámci presadzovania svojich myšlienok.

Počas šesťdesiatych rokov došlo k veľkému politickému uvoľneniu, demokratizácii kultúry, organizovali sa zjazdy spisovateľov, na ktorých rezonovali revolučné vyhlásenia. V pražskom Strahove na Fakulte technickej a jadrovej fyziky Českého vysokého učení technického sa v roku 1963 na protest proti neslobodnej voľbe dekana KSČ sformovala takzvaná Skupina X. Išlo o skutočne revolučnú formáciu mladých ľudí prichádzajúcich s vlastným programom a propagáciou. Vo svojom programe Skupina X žiadala akvizíciu zahraničnej literatúry do fondu fakultnej knižnice, prospechové štipendiá a výmenné praxe do zahraničia. Tieto myšlienky sa na pomery šesťdesiatych rokov mohli označovať za viac ako trúfalé. Študenti za podpory vtedajšieho dekana fakulty Doc. Ing. Michala Laša, CSc., ktorý prežil detstvo i časť profesijného života v Kanade, vyhlásili štrajk (hoci bol v tom čase zakázaný). Laš vyhlásil dekanské voľno a pridal sa k štrajku. K Fakulte technickej a jadrovej fyziky sa postupne pripojila i strojnícka a filozofická fakulta s rovnakým programom a požiadavkami. Dusná atmosféra pred voľbami do akademického senátu vyprovokovala otvorenú diskusiu s vládnymi predstaviteľmi, počas ktorej študentov aktívne podporoval dekan fakulty Laš. Nakoniec v horúcej diskusii obstála Skupina X z Fakulty technickej a jadrovej fyziky spolu s príbuznými fakultami, presadila si svoj vlastný program a právo voľby v akademickom senáte. Alexandra Kováčová


ROZHOVOR

CHCEŠ ROZT Ť SVOJU KARIÉRU?

Sme silní aj vďaka ľuďom, ktorí tvoria náš tím. Hľadáme nové posily na množstvo očividne atraktívnych pozícií. Pozri sa na svoju kariéru na ibm.sk

STIPS.SK

9


10

STIPS.SK

ROZHOVOR

UTIEKOL ZO ŠKOLY KVÔLI MARXIZMU A LENINIZMU. O ŠTÚDIU ZA KOMUNISTOV A, SAMOZREJME O VZŤAHU S MLADŠÍM – DRZÝM – BRATOM, SOM SA ROZPRÁVAL S PRODUCENTOM ONDŘEJOM TROJANOM. SEDELI SME V KAVIARNI DIVADLA SKLEP. MIESTO, KDE VYRÁSTLA V OSEMDESIATYCH ROKOCH JEHO LÁSKA K DIVADLU A NESKÔR TIEŽ K FILMU. „DNES JE TO ALE PRE MŇA SKÔR MIESTO PRÍJEMNÝCH STRETNUTÍ S MOJIMI KUMPÁNMI,“ HOVORÍ ÚSPEŠNÝ PRODUCENT A REŽISÉR, KTORÉHO PRACOVNÝM VRCHOLOM BOL SNÍMOK ŽELARY, NOMINOVANÝ V ROKU 2003 NA OSCARA. Keď ste vyštudoval gymnázium s vyznamenaním, bolo vám osemnásť rokov. Aké ste mal plány do budúcnosti? Za nás to bolo trochu iné, bola to Husákova doba. Človek mohol mať nejaké ambície, sny, ale bolo v podstate jedno, čo robí, pretože väčšina ľudí hľadala svoju náplň mimo svojho zamestnania, kde ich nikto nebuzeroval a necenzuroval. Preto som dlho nemal predstavu o tom, čo ďalej robiť, len som vedel, že ma baví divadlo. —*— Práve kvôli divadlu ste sa teda dostali neskôr k filmu? Dá sa to tak povedať. V tej dobe som už hral s divadlom Sklep a tam ma k tomu filmu tak nejako priviedli. —*—

A aké ambície mali rodičia? Otec, keď videl, že sa dobre učím, tak mal taký sen, aby som bol lekár. Robil som teda prijímačky na medicínu. Tie som ale bojkotoval, nepripravoval sa a na medicínu som sa nedostal. No a nakoniec som teda robil z núdze prijímačky na pedagogickú, matematiku a chémiu, pretože som nechcel ísť na vojnu. Nezostalo nič iného než nejakú vysokú školu študovať. —*— Ale aj napriek svojmu odporu ste tento odbor vydržali študovať dlho. Vydržal som tam sedem semestrov. Bola to celkom pohoda. Mal som spústu voľného času, a tak bol čas na divadlo, kamarátov, baby... Vôbec to nebolo zlé. —*— A v čom bol teda nakoniec zakopaný pes, že ste štúdium predčasne ukončili? Posledné semestre sa už vyučoval iba marxizmus a leninizmus. To som nevydržal a zo školy som utiekol. —*— Aká bola pre Vás doba po odchode zo školy, počas ktorej ste pracovali dva roky na Barrandove ako rekvizitár? Bola to predovšetkým príprava na prijímačky na FAMU (pozn. redakcie: Filmová a televízna akadémia múzických umení v Prahe)? V tej dobe hrozilo veľké nebezpečie, že ma odvedú na vojnu a žiadnu FAMU nevyštudujem. Už som bol skutočne rozhodnutý, že by som chcel robiť „filmárinu“ a mal som to šťastie, že sa mi na druhýkrát podarilo tie prijímačky urobiť a na FAMU ma vzali. —*— Ako rodičia vnímali tú dobu, keď ste odišli zo školy a mali neistú budúcnosť? Ja som od svojich osemnástich býval mimo náš rodinný kozub. Bol som s nimi ale v kontakte a bolo vidieť, že toto moje obdobie nesú veľmi ťažko. Ja som bol vcelku búrlivý puberťák. —*— Štúdium FAMU ste nakoniec tiež ku koncu prerušili, to bolo z akého dôvodu? Mal som na rok prerušené štúdium z toho dôvodu, že som svoj absolventský film točil ako celovečerný pre Televízne štúdio Barrandov. Bola to látka od študentov FAMU Jarchovského a Hřebejku, ktorú sa podarilo dostať do výroby ešte pred revolúciou v roku 1989. Bolo to také obdobie ľahko sa topiacich ľadov, keď rôzni ľudia na Barrandove mali ambície dostať k filmu neošúchaných a komunizmom nenasiaknutých režisérov. Mal som šťastie, že som na FAMU preukázal nejaký určitý talent. —*—


ROZHOVOR

Ako vôbec spomínate na ten váš absolventský snímok „Pějme píseň dohola“, ktorý je dodnes populárny? V čase uvedenia to bol strašný prepadák a nikto na to nechodil. —*— Neskôr samozrejme nastal obrat k lepšiemu a film získal veľkú popularitu. V polovici deväťdesiatych rokov bola taká obnovená premiéra a s tou návštevnosťou to bolo lepšie. Ten film sa dodnes premieta. Myslím, že je stále vcelku živý. —*— Ovplyvňovalo nejako výchovu vašich dvoch synov to, že ste od svojich osemnástich rokov vyrastal mimo domov. Urobilo to z vás tolerantnejšieho otca? Keď ta mládež je dnes úplne iná, než sme boli my. My sme boli taká tá generácia, ktorá neustále proti niečomu revoltovala. Škola bola strašne skostnatená a všade okolo bol šedivý komunizmus, tesilové saká a košele. My sme mali také tie „máničkovské“ vzory z Ameriky, hippie a bigbeat. Dnes mi tí mladí pripadajú, že im vyhovuje ten klasický systém rodiny, kde majú vždy navarené, vypraté a nemusia sa o nič starať. —*— Keď už sme u tej rodiny. Aký ste mali v detstve vzťah s bratom Ivanom? Ako kedy. Často ma skutočne nasieral, a tak som sa s ním bil. On bol drzý a nechcel rešpektovať to, že som o štyri a pol roka starší. Ja som chodil do krčmy a Ivan pre zmenu športoval. Nebolo to úplne ľahké. Ono sa to ale vyvíjalo. Keď sme boli malí, tak sme si spolu hrali, pretože sme nemali na výber. Ale počas mojej puberty sa naše záujmy tak vzdialili, že sme šli každý inou cestou. —*— Teraz trošku odbočím. Ste radšej, keď si vás ľudia spájajú predovšetkým s úspešným filmom Želary, alebo s Vašou producentskou profesiou? Želary je ako moje producentské i režijné dieťa. Je to taký vrchol mojej práce. Inak ale tu prácu producenta vnímam podobne ako režijnú prácu. Ono je to celkom tvorivá práca. —*— Osobitne, keď spolupracujete s Janom Hřebejkom a Petrom Jarchovským, ktorí sú nielen vašimi kolegami, ale predovšetkým blízkymi priateľmi... Tak samozrejme. Okrem toho, producent je človek, ktorý je s námetom a s filmovou látkou od začiatku v spojení, a má obrovské možnosti ten ktorý film ovplyvňovať. —*— Čo všetko teda zahŕňa práca producenta? Väčšina ľudí ju má spojenú predovšetkým

STIPS.SK

11

s funkciou človeka, ktorý pre film zháňa potrebný kapitál. V prvej fáze je potrebné nájsť látku, o ktorej je producent presvedčený, že môže fungovať ako film. Musí byť teda dobrý dramaturg. Potom potrebuje pre tú látku zapáliť radu tvorivých ľudí, aby sa na tom filme podieľala, pretože film vyrába skutočne veľká spústa ľudí. K tomu potrebuje byť pomerne zdatný psychológ. Zároveň s tým musí film zafinancovať, takže je potrebné byť schopným obchodníkom, ktorý súčasne dokáže hotový film slušne predať. —*— Čo je teda pre Vás na tejto práci najzaujímavejšie? Práve to, že sa v tej profesii spojí toľko vecí. Každá etapa filmu v sebe nesie kus inej tvorivej profesie. Rozhodne to nie je len o nejakom zháňaní peňazí, takže ma to veľmi baví, rovnako ako režisérstvo. —*— Môže sa stať, že za Vami príde Jan Hřebejk s nejakým návrhom a Vy ho zhodíte zo stolu, alebo všetky nápady spoločne preberáte? Máme za sebou niekoľko látok, ktoré som odmietol realizovať. Je to samozrejme debata, diskusia. Aby naša spoločná práca stála za to, aby, ľudí do tej práce zapojení, inšpirovala, bavila a niekam posúvala. Predsa len ide o ročné úsilie, nie je to stereotypné montovanie na bežiacom páse. —*— Teraz spolu sedíme v kaviarni divadla Sklep, v ktorom stále občas vystupujete. Je to pre Vás najlepšie možné odreagovanie? Kedysi to bola akási potreba sa „vyexhibovať“ a odreagovať sa od vyjazdených „komoušských“ stereotypov. Dnes je to skôr príjemné stretnutie so svojimi kumpánmi. Ja hrám tak raz za mesiac, a to je pre mňa akurát. Divadelná každodennosť by ma zabila. —*— Niekde som sa dočítal, že nemáte rád seriály, že ich skrátka nemôžete „skusnúť“. Prečo? Mňa to proste nejako nebaví. Už iba to, že sa pozerám na niečo, o čom viem, že nebude mať koniec, a že sa to bude neustále ďalej omieľať. Nejde ani tak o to, že ich nemám rád, mňa len jednoducho nudia. —*— Takže by ste sa do ich natáčania rozhodne nepúšťali? Mne je to tak bytostne cudzie, že nemám chuť niečo takého vyrábať.

Richard Valoušek


12

STIPS.SK

ANKETA

Tomáš, 23, Trnava Ja sám nemám žiadne skúsenosti. Aj keď poznám jeho funkcie, ale nikdy som ešte nepotreboval využiť jeho pomoc.

Marcel, 22, Levice Náhodou mám veľké skúsenosti, pretože tam aktívne pôsobím. Som predseda študentského senátu na fakulte architektúry. Hlavne organizujeme rôzne študentské akcie, spoločenské aj športové. Takisto sa zúčastňujeme fakultných senátov. Nepodarilo sa nám toho veľa zmeniť. Pedagógovia sú častokrát na prekážku, nechcú zmeny.

NÁŠ TÍM TENTOKRÁT SPOVEDAL ŠTUDENTOV NA TÉMU ŠTUDENTSKÝ SENÁT. MÁŠ SKÚSENOSŤ SO ŠTUDENTSKÝM SENÁTOM? AKTIVIZUJEŠ SA V ŇOM? ČI POZNÁŠ NIEKOHO ČINNÉHO V ŠTUDENTSKOM SENÁTE? A ČO VOĽBY? autor: Zuzana Szakálová foto: Petra Vrbíková

Michal, 21, Senec Nie, osobnú skúsenosť nemám, ale spolužiak tam je. Ja sám som ale ešte nemal dôvod sa tým zaoberať. Čo viem, tak väčšinou riešia veci týkajúce sa internátov.

Michala, 22, Bratislava Viem, čo sa deje, o čom jednajú a čo je nové.


ANKETA

STIPS.SK

13

Natália, 22, Trnava Hana, 22, Bratislava Volili sme do senátu a jedna spolužiačka tam je členom. Máme od nej všetky aktuálne informácie, že o čom jednajú a aké akcie organizujú.

Mário, 21, Snina V minulosti som sa aktivizoval, ja som hlavne zháňal sponzorov na rôzne študentské akcie. Poznám aj ľudí odtiaľ.

Ľudmila, 23, Košice Viem, o čo ide. Síce volím v škole, ale inak to neriešim. Nechcela by som sa stať členom, nemám na to nervy.

Andrea a Natália, 23, Bratislava Osobnú skúsenosť vôbec nemáme. Podľa toho, čo vieme, si tým ľudia, čo tam pôsobili, veľmi nepomohli. Zdá sa nám, že je to prospešné hlavne pre študentov, ktorí bývajú na internátoch. Stále tie isté veci sú zlé, tak ako tie isté veci sú dobré.

Lilith, 21, Bratislava Nie, iba som o nich počula, že tu fungujú.


14

STIPS.SK

STUDENTS

ŠTUDENTKY vs. PROFESORI

= ZNEUŽITIE SA TRESTÁ

Svojich učiteľov a profesorov môžete preklínať a nenávidieť, podliezať im a liezť im do zadku, alebo ich vôbec nemusíte brať na vedomie. Tiež vám však môžu imponovať, a to až tak, že sa hanbíte pozrieť im do očí. Dokiaľ sa nerozhodnete zužitkovať svoje prednosti a využiť obojstranný záujem (aj keď sa jeho účel môže na oboch stranách úplne líšiť) k svojmu prospechu. Každý ale nepremýšľa tak ľstivo a dôvodom k nepredstieranej náklonnosti môže byť len holý fakt, že sa vám ten človek za katedrou strašne páči. Zhatená príležitosť

Obľúbené a celkom pravdivé klišé znie, že láska kvitne v každom veku. Doplnila by som ho o konštatovanie, že láska môže vykvitnúť tiež v akejkoľvek situácii a za akýchkoľvek podmienok – nezáleží na mieste, čase ani na okolitých ľuďoch. Napriek tomu, že práca v školstve je zamestnanie ako každé iné, vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi,

či profesormi a študentmi, ak chcete, vždy boli a budú diskutabilné. A keď k tomu pomery zabrúsia do intímnych sfér života, vyvolajú obšírne reakcie, väčšinou s negatívnym nádychom. Aj napriek tomuto riziku sa študenti aj profesori púšťajú do riskantných zápletok a podliehajú zvodom. U niektorých študentov – skôr sú však známe príklady študentiek – predstavuje pokušenie vidina


m

MAGAZÍN PRE ŠTUDENTOV

STIPS.SK

1


16

STIPS.SK

STUDENTS

lepších známok, hotových skúšok a zápočtov alebo – držte sa – členstvo v disciplinárnych komisiách. Za podobnú „odmenu“ sú dievčatá ochotné nosiť sukne krátke dva palce a výstrihy až k pupku. Kľudne zaťukajú na dvere kabinetu a aj pod hrozbou blamáže v ňom zostanú dlhší než krátky čas. Nevadí im dokonca, že niekto iný môže kvôli nim prísť k ujme. Môžu úplne zmeniť smer života dotyčného, napríklad pri prijímacom konaní na vysokoškolský umelecký odbor. Prijímačky tu skúmajú aj váš talent, a tak sú neoddeliteľnou súčasťou vstupného procesu do vyššieho stupňa školskej dochádzky a praktickej skúšky, pri ktorých sa s vyučujúcim musíte stretnúť osobne. Ťaháte za sebou tmavou chodbou futrál s violončelom, vo všetkej počestnosti klopete na dvere kabinetu a samou nervozitou zabudnete, že by ste mali počkať, až sa ozve: „Ďalej!“ Vstúpite teda bez vyzvania a... prídete o vidinu kariéry sólového hráča. Miesto nej sa vám naskytne iná, menej príjemná vidina – profesor priamo in flagranti so študentkou, ktorá našla viac šťastia než vy.

Druhá strana barikády

Áno – tiež sami učitelia sú si dobre vedomí svojho „mocného“ postavenia, ktoré môžu využívať ku svojmu prospechu. Rodených sukničkárov nenapraví ani docentský titul či konzervatívne prostredie. Zástupy svojich študentiek ľahko používajú ku „striedaniu ponožiek“. Beda tej, ktorá dá na svoj zdravý rozum a udrží si odstup. Preliezanie školským prospechom sa pre ňu môže stať behom okamžiku neprirodzene ťažkým. Predsa však je dobré sa s nejakou „pedagogickou“ kurtizánou aspoň priateliť. Môže vyjednávať dobré známky pre celý krúžok, posunúť termín zápočtu alebo skrátiť piatočnú prednášku o celú polhodinu. Aby mali s prednášajúcim na seba viac času pred víkendom. Odhaliť názor väčšiny kantorského kolektívu na vyzývavé slečinky pri skúškach a na ich podmanivé pohľady počas prednášok sa mi podarilo až vďaka malému prieskumu, len pod prísľubom absolútnej anonymity. Prvá reakcia? Rýchle uistenie, že ak by sa ich nejaká slečna v minisukni snažila pri skúškach obalamutiť preložením nohy krížom, skôr by sa usmiali pod fúzy. Majú predsa oveľa viac príležitostí (a nie tak trápnych), ako zbaliť poslucháčky svojich prednášok. Starších kolegov by také konanie študentiek dokonca popudilo a donútilo k tvrdému zákroku – k prísnejšiemu hodnoteniu. Niektorí jedinci však objektívne priznávajú, že sa v dnešnej dobe študentky všeobecne dobre obliekajú – nielen v skúškovom období a radi sa pozrú na pekné stehienko alebo šiju. Žiadny z nich ale nechce dopadnúť ako kolega, ktorý sa chytil do záludnej ženskej pasti. Malý počet bodov zo zápočtových písomiek a prerábanie seminárok, pri ktorých nepomohli ani tajné odkazy v hlavičke a v päte stránok, donútili žiačku druhého ročníka na univerzite, aby si jedného dňa zhurta dupla pred zrkadlom, vyčesala vlasy do vysokého drdolu a na ihličkách vyrazila do študovne. Tam sa onen prísny asistent neudržal a neohrabane sa snažil dievča pobozkať. Lenže tá s naučeným vreskom a plačom vyletela von. Nato vyletel von z práce učiteľ, keď sa najvyššiemu vedeniu zúfalo priznal ku svojmu pôvodne neplánovanému činu.

Vraj sa tomu hovorí láska

Rovnako dopadla učiteľka na jednej základnej škole. Svojich malých žiakov si mladá dejepisárka získavala mladistvým prístupom – drsnou rečou a rozjareným vtipkovaním. Riaditeľka školy o takom chovaní vedela, ale nemala dôvod do jej pôsobnosti zasahovať. Až nadišiel osudný večer, keď sa neviazaná magistra histórie opila a nehorázne porcie alkoholu dopriala aj svojim maloletým žiačikom. Zo základky ju bez váhania vyhodili. Niečo však mladá pedagogička predsa len získala – s jedným z  chlapcov začala po pár mesiacoch chodiť.

Klape im to až do dnes, keď sa z jej partnera stal študent univerzity a dospelý muž. To opäť dokazuje, že vzťahy medzi študentmi a profesormi nemusia byť len otázkou vzájomného, dopredu vypočítaného prospechu. Niekedy ide naozaj o najvyšší cit – lásku. Môže vznikať tajnými pohľadmi a pokračovať utajenými schôdzkami. Potom sa raz nesmelo otvoria dvere do auly plnej spolužiakov, ako prvá sa v medzere objaví červená ruža, za ňou, vám dôverne známy rám okuliarov, a nato vstúpi On – profesor väčšiny vašich kamarátov. Obradne vám pred šokovanými zrakmi odovzdá kvetinu a zase za sebou ticho zavrie dvere. Okolie sa tak viac než po roku dozvie o vašom pomere, rovnako ako vyjde najavo, prečo sa ženatý doktor prírodných vied na univerzite a otec dvoch detí rozvádza. Taká situácia sa už skutočne nachádza ďaleko za hranicami platonickej lásky, keď študentka stopuje profesora až domov, sleduje ho cestou do školy a oslavuje na internáte jeho narodeniny i narodeniny jeho detí. Najlepšie je vykašlať sa na predsudky a hneď od začiatku otvoriť svoj vzťah svetu. Na jednej strane oznámiť rodičom, že chodíte so svojím profesorom, na druhej strane oznámiť spolupracovníkom, že chodíte so svojou a tiež ich študentkou. Od kolegov si učiteľ zo začiatku vypočuje pár poznámok o neprofesionalite svojho prístupu, ale len do doby, než sa oni sami zahľadia a začnú si s inou žiačkou. Študentka zase prežije nervy pri skúške, na ktorej bude skúšaná svojím milým. Nabiflí sa úplne dokonale len preto, aby ostatným spolužiakom dokázala, že od svojho priateľa nedostane nič zadarmo. Aj keď sa spolu delia o stôl i o posteľ. Postupne bude nový pár boriť mýty, že štúdium na vysokej škole vám môže zabrániť zamilovať sa a žiť s niekým vám blízkym len preto, že je vaším profesorom. Rovnako tak dokážu svetu, že človek môže svoju životnú lásku nájsť a začať s ňou nový život už v prváku. A najlepšou cestou, ako sa k problému postaviť čelom a dokázať, že rozhodnutie myslíte naozaj vážne, je hneď sa zasnúbiť. Napadá mi - môže žena požiadať o ruku muža ako prvá? Zdalo sa mi totiž, že na mňa pred chvíľou žmurkol ten mladý inžinier ekonómie. Nechcem zahodiť svoju šancu! Eva Samšuková

Skúste písať do Stips.sk. Nezáväzne. Portál študentov Stiplist. com dáva všetkým novým aj súčasným 6 000 užívateľom jedinečnú možnosť prispievať do magazínu Stips.sk. Záleží len na hlasovaní čitateľov, ako sa im bude vaša tvorba páčiť. Ako na to? Založte si profil na portály študentov Stiplist.com a začnite písať blog na akúkoľvek tému či o čomkoľvek, čo sa vám páči. Nové blogy sa zobrazujú na hlavnej stránke portálu študentov Stiplist. com a ostatní užívatelia tvorbu priebežne hodnotia. Redakcia z nich vyberá najlepšie hodnotené blogy, určené potom na publikovanie v magazíne pre študentov Stips.sk. Viac informácií sa dozviete v magazíne na strane 23 a na www.stiplist.com.


18

STIPS.SK

HUDBA

SLOVENSKO NA EUROVÍZII Slovensko sa po piatykrát zúčastní celoeurópskej speváckej súťaže Eurovision Song Contest, u nás známej aj ako Eurovízia. Od roku 1956 ju každoročne organizuje Európska vysielacia únia (EBU). Za naše farby sa po prvýkrát do tejto súťaže v roku 1993 zapojila skupina Elán s „Amnestiou na neveru“, naposledy v roku 1998 Katarína Hasprová s piesňou „Modlitba“. Doteraz najlepší výsledok si vybojoval Marcel Palonder so skladbou „Kým nás máš“ v roku 1996. Po dlhej odmlke sa opäť púšťame do boja. STV v novembri vyhlásila národné kolo tejto súťaže, do ktorého sa prihlásili nielen Desmod či Peter Cmorík, ale aj menej úspešní „superstáristi“ či dokonca DJ Milan Lieskovský. Celkovo bolo prihlásených 177 skladieb, z ktorých porota vyberá Top 50. Podľa pravidiel súťaže nesmú byť prihlásené skladby doposiaľ publikované. A keďže finále sa vždy koná v krajine minuloročného víťaza, 16. mája bude hostiteľom slávnostného večera Moskva.

ZÁZRAKY SA DEJÚ

50 CENT A ROBBIE V DUETE? Znie to ako šialený nápad, ale keďže rovnaký prívlastok by sa dal použiť na oboch menovaných, nie je to vôbec nereálne. 50 Cent vyhlásil, že chce s Williamsom nahrať duet. K ich spolupráci, ktorej výsledkom mal byť track na raperovom albume Curtis, sa schyľovalo už pred dvoma rokmi. Chlapci boli už dohodnutí na nahrávaní v L.A., keď Robbie nastúpil na odvykaciu kúru a nakoniec z toho nič nebolo. Možno to vyjde teraz. Veď obaja sú dostatočne potetovaní, výstrední a sebavedomí.

Peter Kuliffay

Akoby práve toto chceli dokázať Liam Howlett, Keith Flint a Maxim Reality, ktorí sa dali dokopy v roku 1990 v anglickom meste Braintree. Odvtedy preplávali mnohými štýlmi od raveu, cez house až po elektronický punk. The Prodigy (v preklade „zázrak“) sa z anglického podzemia vypracovali na jednu z najúspešnejších kapiel 90-tych rokov. Či už to bol Keith a jeho neurotický „Firestarter“, lebky nastoknuté na koloch vo „Voodoo People“, sex a zvratky v „Smack My Bitch Up“ alebo šváby v „Breathe“, vždy zaujali a boli originálni. Z nového albumu nám snáď dajú ochutnať aj 7. marca v PKO. Ešte odvážnejším experimentom je nahrávanie spoločného albumu dvoch ľudí pohybujúcich sa na úplne opačnom konci hudobného spektra. Chris Cornell, bývalý spevák kapiel Soundgarden a Audioslave, sa dal dokopy s najúspešnejším producentom súčasnosti - Timbalandom. Album, ktorý vyjde 9. marca, sa bude volať „Scream“ a jeho tracklist bude mať 13 riadkov. Je inšpirovaný legendárnou platňou „The Wall“ od Pink Floyd. Žeby došlo k podobnému posúvaniu hraníc hudby do miest, kam ešte ľudské ucho nevkročilo? Nick Carter z Backstreet Boys priznal, že ho drogy skoro zabili. Prestal ich brať až potom, čo mu lekári diagnostikovali ochorenie srdcového svalu, tzv. kardiomyopatiu. Trvalo mu desať rokov, kým si priznal, že má problém s alkoholom a drogami. Ani pokuta za jazdu pod ich vplyvom či zadržanie za výtržnosti neboli dostatočným dôvodom na to, aby ho riešil. Až keď začal pociťovať bolesť v hrudi, podstúpil testy, ktorých výsledkov sa bál ako čert kríža. Už je vraj však opäť v najlepšej forme.


HUDBA

STIPS.SK

TANEČNÁ PÁRTY Mladý Matthias Paul sa so západnou hudbou zoznamoval spoza opačnej strany berlínskeho múra. Po jeho páde sa vypracoval na jedného z najznámejších DJov na svete. Paul van Dyk v sprievode európskej DJskej špičky vystúpi 13. marca v Inchebe.

ZASE LENNY? Bratislavský koncert sa Lennymu Kravitzovi musel veľmi páčiť, keď sa po roku rozhodol zopakovať si túto show v Košiciach. Možno sa mu 17. júna zapáči aj Steel Aréna a nabudúce nám zahrá pod Kriváňom. Aby ďalej šíril svoju revolúciu lásky...

OPERA S TRADÍCIOU Krajina s najdlhším múrom na svete sa pýši vyše 300 formami tradičnej opery. Najpopulárnejšou z nich je pekinská, ktorá vznikla začiatkom 19. storočia. Spája drámu, spev, hudbu, tanec a bojové umenia. V apríli zavíta aj na Slovensko.

MAMKA MOJA! Skladba od skupiny ABBA, úspešný film a populárny muzikál? Všetky majú spoločný názov. Mamma mia! je vhodný výkrik v situácii, keď sa vaša dcéra tesne pred svadbou rozhodne spoznať svojho pravého otca. A spozná ho aj v apríli v Expo Aréne.

DO TRETICE V roku 2005 dvakrát koncertovala na Slovensku (aj keď raz z toho na súťaži Miss) a vracia sa sem znova. V marci zažiari v Žiari nad Hronom. Natasha Bedingfield tu vystúpi pred 1500 divákmi v kultúrnom centre. Už len zrenovovať to zákulisie.

MEGAKONCERT Ako inak nazvať koncert, na ktorom sa stretnú Jožo Ráž, Paľo Habera, Lucie Bílá, Vašo Patejdl, Robo Grigorov a Ibi Maiga? Čo majú všetci spoločné? Každý z nich sa vykúpal vo Fontáne pre Zuzanu. V máji a v júni si na to párkrát zaspomínajú.

19


20

STIPS.SK

FILM

Willard Christopher Smith Jr. sa narodil 25. septembra 1968 vo Philadelphii ako druhé zo štyroch detí Caroline a Willardovi Smithovcom. Strednú školu navštevoval v  štvrti Overbrook, po ktorej neskôr pomenoval aj svoju produkčnú spoločnosť. Urobil tak na znak vďaky za skvelé roky, ktoré v nej prežil. Na jednej party sa spoznal s Jeffom Townesom, s ktorým neskôr začali vystupovať ako DJ Jazzy Jeff a Fresh Prince. Toto duo zaznamenalo u vtedajšieho publika obrovský úspech, a tak netrvalo dlho a prišli aj prvé ocenenia. Ich pieseň Parents just don´t understand získala ocenenie Grammy a spôsobila napríklad aj to, že Will sa stal milionárom skôr ako dovŕšil dvadsať rokov. Z týchto peňazí sa však netešil dlho. Nakúpil si autá, dom a začal si užívať. Dane však Williemu veľmi nevoňali, a tak mu neskôr štát trochu pristrihol krídla. Zhabal mu skoro celý majetok, aby pokryl dlh 2,8 milióna dolárov. Jeho bankrot bol na spadnutie, keď za ním prišiel Benny Medina a ponúkol mu úlohu v seriáli Fresh Prince, ktorého námet sčasti kopíroval jeho život. Hrať ukecaného mladíka, ktorý sa práve prisťahoval z Philadelphie k rodine do Beverly Hills, preto nebol pre Willa žiaden problém. Tento seriál mu

slušne naštartoval jeho hereckú kariéru a otvoril dvere do Hollywoodu. Prelom v jeho kariére prišiel v roku 1995 so snímkou Ničomníci (Bad Boys), v ktorej zažiaril spolu s Martinom Lawrencom. Od tohto filmu neobsahovala jeho výplatná páska menej ako šesť núl. Nasledovali také trháky ako Deň nezávislosti, Muži v čiernom alebo Nepriateľ štátu. V roku 1998 prišla ponuka hrať hlavnú úlohu Nea vo filme Matrix, ktorú však odmietol kvôli filmu Wild Wild West. Ten sa neskôr zaradil k prepadákom a Will svoje rozhodnutie poriadne oľutoval. Svoju reputáciu si napravil Legendou o slávnom návrate, ktorú režíroval Robert Redford. Keď mu ponúkli rolu Muhamada Aliho, najskôr ju osemkrát odmietol s tým, že taká osobnosť sa nedá zobraziť vierohodne. Boxerská legenda mu teda osobne zavolala a poprosila ho, aby úlohu prijal. Film Ali nakoniec vyniesol Willovi jeho vôbec prvú nomináciu na Oscara a 20 miliónov dolárov, ktorých sa však vzdal v prospech dokončenia filmu. Ďalšiu nomináciu získal za Honbu za šťastím, v ktorom si zahral so svojím synom Jadenom. V budúcnosti môžeme tohto skvelého herca vidieť v dráme Sedem životov, v  ktorom bude zase raz pomáhať ľuďom. Vec, ktorú však Will plánuje do budúcnosti, je kandidatúra na prezidenta Spojených štátov amerických. Uvidíme, či sa mu to podarí. Autor: Mauglie


FILM

Nestyda

Klub bitkárov

Starý známy „samotár“ Jiří Macháček v tomto filme o hľadaní a nadmernom užívaní si slobody stvárňuje Oskara, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako úspešný a šťastný muž. Realita, ako to už v živote býva, je však trochu iná. Pocit premrhania svojho života ho prinúti opustiť svoju manželku a všetko sa zrazu mení na dosť hustý trip objavovania nových možností. Pri tomto všetkom samozrejme nesmie chýbať ženský faktor, a tak sa tu strieda pekná, ale dutá milenka so slávnou speváčkou (Emília Vášáryová), ktorá je síce inteligentná, ale trochu za horizontom.

Ste mladí, máte dobre platenú prácu, zariadený byt, ale aj tak cítite, že vášmu životu niečo chýba. A tak si založíte klub, kde zo seba túto frustráciu vybíjate. Prvým pravidlom klubu bitkárov je, že o klube bitkárov sa nerozpráva. Druhým pravidlom klubu bitkárov je, že o klube bitkárov sa NEROZPRÁVA. Toto pravidlo sa však sem tam poruší a do klubu pribudne pár nových členov. Z ničoho nič je ich toľko, že sa rozhodnete trochu „poupratovať“ svet. Dnes už kultový film Davida Finchera o tom, čo všetko môže nasledovať, keď sa vám zrazu prestane chcieť spať.

STIPS.SK

21

Podivuhodný prípad Benjamina Buttona Benjamin Button sa narodil rovnakým spôsobom ako každé iné dieťa, a predsa bolo v jeho prípade niečo zvláštne. Narodil sa totiž s telom osemdesiatnika. Svaly mal ochabnuté, kĺby opotrebované a oči unavené. Každým dňom sa však cítil lepšie a lepšie. Mladol. Podivuhodný príbeh Benjamina Buttona je výpoveď o živote neobyčajného človeka, ktorý chcel žiť obyčajný život a o ľuďoch, ktorých na svojej ceste stretol. Na záver už len taká maličkosť. Toto umelecké veľdielo Davida Finchera bude 22. februára bojovať o 13 prestížnych sošiek Oscara.

Réžia: Jan Hřebejk

Réžia: David Fincher

Réžia: David Fincher

Scenár: Jan Hřebejk, Jiří Macháček, Michal Viewegh

Scenár: Chuck Palahniuk, Jim Uhls

Scenár: Eric Roth, Robin Swicord

Hrajú: Edward Norton, Brad Pitt, Helena Bonham Carter, Meat Loaf, Jared Leto

Hrajú: Brad Pitt, Cate Blanchett, Julia Ormond, Clay Cullen, Ed Metzger

Hrajú: Jiří Macháček, Emília Vášáryová, Vlado Hajdu, Roman Luknár, Karel Gott

Autor: Mauglie


22

STIPS.SK

PRÁCA

Sú tento rok absolventi v kurze? V minulých rokoch sa firmy v oslovovaní študentov mohli „pretrhnúť“, lovili talenty na prednáškach, prezentáciách, veľtrhoch pracovných príležitostí. Ako to bude vyzerať tento rok? Ukazuje sa, že firmy hľadajú talenty priebežne a dopyt po perspektívnych zamestnancoch u firiem neklesol. V minulom roku mala o absolventov enormný záujem takmer polovica opýtaných firiem. Priznali, že v posledných rokoch prijímali viac absolventov. Personalisti hodnotili pozitívne pripravenosť absolventov. Medzi základné požiadavky patrí znalosť dvoch cudzích jazykov a diplom z príslušného oboru. Stále častejšie sa u personalistov vyskytuje požiadavka skúsenosti zo zahraničia v podobe stáží a študijných pobytov. Do ktorých oblastí na trhu sa premietne tento rok kríza a ovplyvní tým počty ponúk práce pre absolventov? Kríza sa premietne do všetkých oblastí ekonomiky: od výrobných firiem, cez oblasť stavebníctva, poradenských spoločností, až po vzdelávacie a školiace

firmy, jazykové školy, obmedzí sa konferenčný a kongresový biznis, skrátia sa rozpočty na marketing a reklamu (platy, ktoré sa dávali za štandardný výkon, dostanú manažéri za špičkový výkon a po škole si na ne budú musieť absolventi dlhšie počkať). V dôsledku úsporných opatrení v slovenských domácnostiach aj vo firmách dôjde k poklesu záujmu o cestovanie, dotkne sa aj hotelových a ubytovacích služieb všeobecne. V B2B oblasti sa kríza prejaví nižším objemom práce v servisných centrách. Pri profesiách s vysokou pridanou hodnotou nebude počet pozícií ďalej rásť, ale ani výrazne klesať. Pracovný trh v tejto oblasti sa bude zmenšovať len pomaly a narastať bude naopak tlak na vysokú kvalitu kandidátov. Firmy budú absolventov potrebovať vždy, boj bude o talenty a tí ostatní budú musieť bojovať v konkurencii s ďalšími uchádzačmi. Budú potrebovať veľkú mieru osobnej kreativity a vytrvalosti pri hľadaní svojho uplatnenia. Pomôžu im v tom aj technologické nástroje na pracovných portáloch, okrem automatických vyhľadávacích agentov aj možnosť

online diskusie priamo so zástupcami firiem. Získanie cenných rád a prehľadu o danej firme, či profesijnom odbore bude konkurenčnou výhodou a uľahčí absolventom množstvo pohovorov. Tento rok si budú mať zamestnávatelia z čoho vyberať. Zmeny na trhu práce sa už v januári prejavili v rekordnom počte odpovedí uchádzačov na pracovné inzeráty, v porovnaní s „pred-krízovým“ obdobím je nárast až stopercentný. V dôsledku dvoch protichodných tendencií – nárast počtu odpovedí a pokles pracovných ponúk – sa, samozrejme, veľmi vylepšila situácia pre zamestnávateľov, ktorí si tak môžu vyberať z väčšieho počtu uchádzačov, požiadavky na kandidátov sa zvyšujú, výberové kritériá sprísňujú.

Autor: Topjobs.sk

SPÝTAJTE SA PRIAMO SVOJICH ZAMESTNÁVATEĽOV V apríli odštartujeme prvý ročník internetového projektu pre absolventov slovenských vysokých škôl - Mesiac absolventov on-line. Počas celého mesiaca budú na Topjobs.sk prebiehať online diskusie študentov so zástupcami popredných slovenských a medzinárodných spoločností, zapojte sa a spýtajte sa na Vaše šance, získajte od nich informácie a dobré tipy.


STIPLIST

STIPS.SK

23

ODTERAZ UŽ LEN TO NAJLEPŠIE. PORTÁL ŠTUDENTOV STIPLIST.COM

Strániac sa záujmu vyhlásených celoštátnych denníkov a všetkých tuzemských televíznych staníc sa odohrala zásadná zmena v našom študentskom vydavateľstve. Odnedávna môže do magazínu Stips.sk prispievať úplne každý. V nasledujúcich riadkoch sa vám pokúsime priblížiť, ako sa stať literárnou hviezdou najväčšieho magazínu pre študentov u nás. Najskôr pre zaujímavosť základné fakty. Magazínu Stips.sk sa rozdáva 35 000 výtlačkov vo väčšine vysokoškolských miest SR z každého vydania, ktoré vytvárame 4krát ročne. Za týmito suchými číslami sa skrýva 6 ton časopisu každé dva mesiace školského roku, ktoré sa dostanú do väčšiny izieb na internátoch a študentských privátoch. Na výrobe časopisu sa dlhodobo podieľa takmer 40 ľudí (študentov) a v dobe distribúcie nám vypomáha asi 50 ďalších brigádnikov. Nám je to aj tak málo. Nechceme, aby bol Stips.sk magazínom, kde uzatvorená skupina redaktorov produkuje svoje diela smerom k mase študentov – niečo podobne jednosmerného poznáme z prednášok. Naopak sa snažíme, aby študenti spolu komunikovali a aby mal úplne každý možnosť sa vyjadriť, k čomu bude chcieť. Vzhľadom k tomu, že redakčnú poštu plnia z polovice listy mladých nacionalistov a zvyšok je buď pochvala, alebo kritika smerovaná na nás, ale nie na čitateľov, rozhodli sme sa zapojiť trochu modernejšie metódy. BLOGUJ A BUĎ NAJLEPŠÍ. VYTLAČÍME TO! Princíp je nakoniec pomerne jednoduchý. Stačí mať svoj účet na portáli študentov Stiplist.com a písať blog. Ostatní užívatelia a čitatelia môžu príspevky ohodnotiť a tie, ktoré sa vám páčia

najviac, vytlačíme v magazíne a odmeníme malým darčekom. Po registrácii alebo prihlásení nájdete v ľavom menu položku Moje blogy, v ktorej si jednoducho vytvoríte nový blog (zložku príspevkov), kam píšete nové príspevky. Najväčšou výhodou portálu študentov Stiplist. com je, že nové diela užívateľov sa zobrazujú priamo na hlavnej stránke portálu a behom krátkej doby si ho prečíta niekoľko sto ľudí, ktorí môžu článok ohodnotiť a pomôcť mu tak do časopisu. EXTRA PERLIČKY MAGAZÍNU STIPS: STIPS EXTRA Okrem čitateľov a užívateľov portálu študentov Stiplist.com si píšu svoje blogy aj členovia redakcie. Vznikajú tak príbehy o tvorbe magazínu, bonusy k článkom v časopise a ďalšie materiály, ktoré sa do tlačenej verzie nevošli alebo boli jednoducho príliš odvážne :-). Navyše web umožňuje pridať video alebo ďalšie fotky našich redaktorov a redaktoriek.

Tomas Karlikus


24

STIPS.SK

DUEL

Že vraj ešte stále zažívame prevrat v počte novorodencov, a to vďaka silným ročníkom. Z dlhodobejšieho hľadiska stále vymierame a budúcnosť nie je vôbec priaznivá. Nechcem umelo vytvárať hrôzostrašnú katastrofu, ale čím ďalej viac sa pri rozprávaní s kamarátkami stretávam s odmietaním materstva alebo odsunutím ho na dobu neurčitú. U tej pomyseľnej druhej čakacej varianty, v súvislosti s civilizačnými chorobami a rôznymi genetickými dysfunkciami, hrozí vysoká pravdepodobnosť neschopnosti splodiť potomka. Do duelu sme pozvali dve zástupkyne nežného pohlavia, pretože je ešte ďaleko doba, keď budú rodiť chlapi. Hlavná otázka znie či je to odvaha priviesť dieťa do tohto odcudzeného sveta. Zatiaľ asi nemáš so školou problém, ale čo až sa dieťa narodí? Práve som v siedmom mesiaci, takže i keď nie sú žiadne komplikácie, občas je štúdium veľmi náročné. Tehotenstvo ma veľmi vyčerpáva, a preto potrebujem spať oveľa viac než obvykle. Desať hodín v kuse nie je u mňa nič nenormálneho. Avšak niekedy som i po takom dlhom spánku unavená, ako keby som celú noc niekde flámovala. Káva alebo iné povzbudzujúce prípravky samozrejme nepripadajú veľmi do úvahy. Koncentrácia aj pamäť je teraz tiež horšia. Ale dá sa to zvládať. V januári by som pravdepodobne mala dorobiť bakalára, takže potom to vidím zhruba na polročné prerušenie, keďže bábätko by sa malo narodiť koncom februára alebo začiatkom marca. No a čo bude potom? Momentálne premýšľam prejsť na diaľkové štúdium a dorobiť magistra diaľkovo popri popri materskej. Väčšina žien si dnes tehotenstvo plánuje, ako si to mala ty? Nemyslím si, že väčšina žien tehotenstvo plánuje. Práve nedávno som čítala, že dve tretiny detí sa dnes v SR rodí neplánovaných. Rovnako to bolo aj u mňa. Bábätko bolo pre mňa veľké prekvapenie. Bola si rozhodnutá, že si dieťa necháš alebo ti napadla myšlienka vzdať sa ho? Aby som bola úprimná, myšlienka potratu mi zo začiatku napadla. Ako som povedala, tehotenstvo nebolo plánované, mala som pred sebou 4. ročník a ešte som nebola bakalár a ako každá študentka som mala sen o veľkej kariére. Človek je zo začiatku veľmi zmätený a vystrašený. Keď som nad

všetkým viac zapremýšľala, rozhodla som sa nechať si ho. Každej slečne pomôže v rozhodovaní vidieť svoje dieťa na ultrazvuku. Dôležitá bola pre mňa hlavne podpora priateľa a rodičov. Čoho sa v priebehu vyrastania svojho potomka najviac bojíš? Nad tým som ešte veľmi nepremýšľala. Práve teraz si hlavne veľmi prajem, aby dieťatko bolo zdravé. Asi by som nechcela vychovávať dieťa vo veľkom meste. Pochádzam z malého mesta, kde som si ako malá mohla vždy bezstarostne hrať vonku. Tu by som mala strach nechať svoje dieťa bez dozoru. Takže premýšľame žiť na vidieku. Čím to podľa teba je, že si väčšina žien tehotenstvo odkladá na „neurčito“? Určite kvôli štúdiu a kariére. Ženy, ktoré nejdú na vysokú školu, majú deti skôr než vysokoškoláčky. Po vysokej si chcú najskôr nájsť dobrú prácu a získať určité postavenie. Dá sa to pochopiť. Asi by som na tom bola rovnako ak by som neotehotnela a dieťa by som plánovala po ukončení školy. Možno až za pár rokov, kedy by som bola zamestnaná. Ale keď sa to stane, zmenia sa vám hodnoty a pohľad na život. Teraz sa nemôžem dočkať až škola skončí a malý sa narodí. Vraj si sa rozhodla nepristúpiť na tú zabehanú tradíciu, vďaka ktorej si aj ty na svete a nechceš mať deti, môžeš to vysvetliť? Vysvetliť niekomu, prečo človek nechce mať dieťa, je strašne ťažké. Nech poviem hocičo, aj tak budem rozmetaná protiargumentmi, pretože mať dieťa je proste prirodzené.


DUEL

U mňa ide skrátka o veľmi silný vnútorný pocit, že mať dieťa nie je nič pre mňa. Cítim sa príliš sebecká na to mať dieťa, niekomu sa obetovať a starať sa o neho. Mať dieťa je príliš veľký a hlavne doživotný záväzok, ktorý nemôžete zmeniť ani si ho vyskúšať. Pohľad na deti vo mne nevyvoláva žiadne príjemné pocity, a ak nedajbože plačú, ide na mňa úzkosť. Nevidím v deťoch zmysel života. Nemám túžbu predať niekomu svoje gény a mať pokračovateľa. Je to ako so všetkým, keď niečo nechcete, často ani neviete prečo, proste o to nemáte záujem, nechcete to a nedokážete to vysvetliť. Za akých okolností sa v človeku usídlia takéto rozhodnutia? Nedávno som sa pýtala kamarátky, ktorú mám od škôlky, či by som si nespomenula, ako dlho tvrdím, že deti nechcem. Odpovedala mi, že na to si presne nespomenie, v každom prípade si je istá, že som nikdy neprehlásila, že by som ich chcela. Ťažko si to teda vybavím, za akých okolností sa vo mne toto rozhodnutie usídlilo, ale určite sa počas rokov nezmenilo. Pri predstavách o svojej budúcnosti som sa nikdy nevidela po boku manžela a s dieťaťom. Bolo by veľmi ľahké prisudzovať túto skutočnosť faktu, že som z neúplnej rodiny, mám však pocit, že som túto predstavu mala dávno pred rozvodom rodičov. A ty si si neprešla detským výcvikom, teda nehrala si sa poslušne s bábikami a nevozila ich v kočíku? S bábikami som si hrala, ale väčšinou to boli rôzne dramatické príbehy. Vybavujem si, ako sme sa hrávali s kamarátkou s bábikami

STIPS.SK

25

Barbie. Zo začiatku bola hra vždy zaujímavá, bábiky boli slobodné, hľadali si partnerov, a keď ich našli, užívali si spoločne život. Ak sme v hre pokračovali, nasledovala svadba a deti. Veľmi presne si pamätám, že v tej chvíli sa stala hra nudnou. Akonáhle prišli deti, už skrátka nebolo čo hrať a my sme väčšinou museli začať odznova. V desiatich rokoch som sa tiež chodila hrať s asi ročným dieťatkom k tetiným susedom. Nikdy mi nenapadla myšlienka, že by bolo pekné mať svoje vlastné. Prišla som, hrali sme si spolu a potom som ho zase pekne rýchlo odovzdala. Nenapadla ti myšlienka, že si to budeš niekedy v budúcnosti vyčítať alebo že by ti to vyčítala rodina? Nemyslím si, že by ma moja rodina odsudzovala pre moje rozhodnutie. Pravdepodobne je to spôsobené aj istým odmietavým spôsobom mojej matky byť babičkou – opatrovateľkou. Pokiaľ ide o mňa, radšej si budem vyčítať, že som dieťa nemala, než že som ho mala. S tým by som sa asi nedokázala zmieriť. Je to naozaj definitívne rozhodnutie alebo si najskôr pripravíš život a potom sa uvidí? O žiadnom rozhodnutí nemôžem tvrdiť, že je definitívne. Vo svojom veku som na konrčné závery určite mladá. Avšak zároveň môžem tvrdiť, že som dostatočne stará na to, aby som vedela, že ak mám v tomto veku úplný nezáujem a nechuť mať deti, musela by sa udiať veľká zmena, aby som svoj postoj prehodnotila. Petr Veselý


26

STIPS.SK

STUDENTS

Poznáte to, doma je nuda, všetky veci vám lezú na nervy, potrebujete niekam vypadnúť a odpútať sa od každodenného stereotypu. Nejaké peniaze našetrené sú, ale nie je ich dostatok. Treba zaplatiť toľko vecí. Cestovné. Jedlo. Ubytovanie. Čo ak by však ubytovanie bolo len za „thank you very much, buddy“. SO STRÁNKOU WWW.COUCHSURFING.COM

JE TO DOSŤ MOŽNÉ.

O čo vlastne ide? Projekt CouchSurfing je medzinárodná internetová databáza cestovateľov, ktorí sa rozhodli, že peniaze, ktoré by inak zastrešili ubytovanie v danej krajine, investujú do niečoho iného. Druhou možnosťou býva aj fakt, že tieto peniaze vôbec nemusia mať, keďže sa za ubytovanie u ľudí zaregistrovaných na tejto stránke nič neplatí. Všetko to funguje na jednoduchom princípe typu ja pomôžem tebe teraz a ty pomôžeš mne inokedy. Všetko, čo k tomu potrebujete je „gauč“, na ktorom by cestovateľ z inej krajiny mohol prespať počas doby, ktorú by chcel stráviť vo vašom okolí. Za tento dobrý skutok, by ste potom mohli vycestovať niekam vy a podobnú vec by zase spravil niekto pre vás. Ako sa takáto myšlienka vlastne zrodila? Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden Casey Fenton. Tento Casey našiel na internete lacnú letenku z Bostonu na Island. Všetko bolo fajn, až na fakt, že platba za hotel by mu zhltla značnú časť jeho financií. Vynaliezavý Casey však vymyslel spôsob, ako si s týmto problémom poradiť. Riešením bolo, že „zbombardoval“ 1500 študentov Islandskej univerzity e-mailom, či by nemohol u nich chvíľu zadarmo zostať.

Okamžite dostal 50 ponúk s možnosťou ubytovania. Na spiatočnej ceste potom rozmýšľal ako tento svoj zážitok pretaviť do niečoho zmysluplnejšieho, čo by mohli používať aj ostatní ľudia. Písal sa rok 2000 a projekt CouchSurfing bol na začiatku svojho zrodu. Samozrejme nasledovala práca a vychytávanie múch pri realizácii tejto myšlienky. V januári 2003 bola spustená beta verzia, ktorá sa testovala rok a potom to prišlo. Január 2004. CouchSurfing bol otvorený pre verejnosť. Nikto však nečakal taký pomalý nástup. Do konca roku 2004 mala stránka len 6000 registrovaných členov. Rok 2005 bol o niečo priaznivejší a zo 6000 sa počet záujemcov o bezplatné prespávanie po gaučoch zvýšil na 45 000. Potom však nastali problémy a podstatná časť databázy bola nenávratne stratená. Náš starý známy Casey sa zase venoval svojej obľúbenej činnosti a rozposielal tisíce e-mailov. Tentokrát bol však ich obsah dosť negatívny. Oznamoval užívateľom, že kvôli problémom, ktoré nastali, neverí, že jeho stránka bude ďalej fungovať. Prišiel koniec. Toto sa nepáčilo užívateľom, a práve tí podporili znovuzrodenie tohto projektu.


STUDENTS

V júli 2006 bolo oznámené, že stránka CouchSurfing 2.0 bude spustená do desiatich dní. Stihli to za štyri a dodnes má táto služba viac ako 800 000 užívateľov v 230tich krajinách sveta. V júli 2008 si túto stránku „nakliklo“ viac ako 30 miliónov ľudí. Keď sa pozrieme na túto stránku z pohľadu nováčika (pravdepodobne to bude aj váš prípad), nič svetoborné na tejto stránke nezmôžete bez registrácie a vyplnenia profilu. Pripravte sa na to, že počas tejto „zábavnej“ činnosti minimálne dvakrát zaspíte, keďže jej tvorcovia si dali poriadne záležať. Je potrebné zvoliť si, či sa budete uvádzať ako „surfista“ t.j. cestovateľ, ktorý neobsedí doma a túla sa po rôznych krajinách alebo ako hostiteľ t.j. človek, ktorý sa na tejto interkultúrnej výmene podieľa tak, že týchto cestovateľov prichyľuje. Základné informácie majú za úlohu priblížiť vašu osobu ďalším užívateľom. Nájdete tu aj kolónky, do ktorých máte zadať údaje o vašej kontaktnej osobe pre prípad, že by sa vám niečo stalo. Máte tu možnosť tvorby poznámok o miestach kde ste boli/žili alebo by ste chceli byť/žiť. Pri opise vašej osoby sa môžete poriadne vybúriť, keďže tu máte k dispozícii také otázky ako vaša osobná filozofia, ľudia, ktorých máte radi, skvelé veci, ktoré ste zažili/videli vo svojom živote atď. Mne osobne sa páčila myšlienka teach. learn.share., kde je vašou úlohou opísať to, čo by ste mohli naučiť vášho hostiteľa alebo naopak. Samozrejmosťou je možnosť fotoalbumu. Priestoru na opis vášho „gauča“

je tu viac než dosť. Otázky, ktoré vám pri tom pomôžu, nesmú chýbať. Jednoducho zhrnuté. Čím lepšie máte vyplnený váš profil, tým ste dôveryhodnejší ,a tým viac ľudí si vás môže všimnúť. K dispozícii sú aj rôzne skupiny, ktoré si vytvorili užívatelia so spoločnými záujmami, rôzne stretnutia alebo chat. CouchSurfing má síce pekné poslanie tým, že sa snaží sprostredkovať nadväzovanie kontaktov po celom svete, lacnejšie spoznávanie krajín, otváranie domov novým ľudom, ale treba si dávať pozor. Nie je všetko zlato, čo sa blyští a nemusí byť každý surfista/hostiteľ príjemný, čo má v pohode spravený profil a fotky. Z tohto dôvodu sú tu aj nejaké bezpečnostné opatrenia. Prvým sú komentáre, ktoré vo vašom profile môžu nechať ostatní užívatelia. Ďalším je systém záruky. V podstate ide o to, že keď sa za vás zaručí niekto, kto pomáhal založiť túto stránku, máte „vymaľované“, pretože ste vlastne dostali potvrdenie, že nie ste úchylák/úchyláčka. Dosť dôveryhodnou metódou je tiež potvrdenie vašich údajov pomocou platby kreditnou kartou. Tento spôsob však zase len potvrdí to, že máte k dispozícii ten a ten gauč v tej a tej oblasti, ale nepotvrdí váš pohodový charakter. Je dôležité tiež podotknúť, že nejde o žiadnu internacionálnu zoznamku, aj keď stať sa môže hocičo. CouchSurfing tiež poskytuje možnosť dobrovoľníctva. Ak máte záujem, môžete rozširovať myšlienku tejto stránky na verejnosti, plniť rôzne administratívne úlohy alebo odpovedať na otázky novým

STIPS.SK

27

užívateľom. Ako všetky, aj táto stránka má nejaké negatíva. Oveľa viac sa tvorcovia tohto projektu mohli pohrať s grafickou stránkou, ktorá mi pripadá dosť jednoduchá a nudná. Sú tu k dispozícii aj oznamy o pripravovaných akciách, ale tiež to nie je žiadna sláva. Dosť často ma tiež zvykla „potešiť“ milá tabuľka s nápisom, že sa nás na stránku zrazu nahrnulo nejako veľa a mám to skúsiť neskôr :-D. Keď však tieto chyby na kráse prehliadneme, je to veľmi dobrá stránka, ktorá môže dosť pomôcť pri spoznávaní sveta a vytváraní nových internacionálnych priateľstiev. Predsa len spoznávať nových ľudí z iných krajín nemusí byť na škodu veci. Niektorí užívatelia dokonca komentovali túto službu tak pozitívne, že svoje životy rozdeľujú na obdobie predtým a potom, ako začali používať CouchSurfing. Neviem momentálne objektívne posúdiť, či ide o reklamný ťah alebo je to naozaj také skvelé, ale viem, že vo svojom živote určite aspoň raz „surfovanie po cudzích gaučoch“ vyskúšam a vám odporúčam to isté. Mauglie


28

STIPS.SK

POKER

Poker je známa kartová hra, ktorá v poslednej dobe získava na obľube. V zahraničí sú najlepší hráči doslova celebritami a poker zahájil svoje víťazné ťaženie na Slovensku aj v Českej republike. Na stránkach magazínu Stips Vás tak budeme pravidelne sprevádzať svetom tohto fenoménu.

Poker je dnes prakticky všade – hrajú ho naši kamaráti a známi, zahrať si ho môžeme na počítači alebo na mobilnom telefóne, je ho plný internet a dobýva aj televízne obrazovky. Na tomto hazardnom športe je proste čosi magického a príťažlivého, niečo, čo baví ako pasívnych divákov, tak aktívnych hráčov. U nás síce bude ešte nejakú dobu trvať, než pokerové televízne prenosy predbehnú svojou sledovanosťou tie z hokejových alebo futbalových stretnutí, ale za oceánom poker divákom doslova učaroval. V USA je to tretí najsledovanejší šport po automobilových závodoch a bejzbale. Predbehol tak i basketbal či hokej. Čo na „obyčajnej“ kartovej hre, kde hráč zbiera čo najlepšie kombinácie piatich kariet a snaží sa oblafnúť ostatných, tie davy vidia?

Hazard alebo šport?

Predovšetkým peniaze. Zatiaľ čo v hokeji, basketbale, bejzbale, tenise alebo v inom športe vidíte draho zaplatené hviezdy, ktoré získavajú tučné prémie, v pokeri je všetko trochu inak. Každý z hráčov hrá sám za seba a so svojimi peniazmi. A len ten, kto zmätie ostatných svojimi pokerovými schopnosťami, zvíťazí a doslova berie všetko. Hromady peňazí, o ktoré sa hrá, sú divákom doslova neustále na očiach. A pretože sa častokrát hrá o poriadne balíky, narazíme na dôležitý prvok napätia. Atraktivite navyše dnes prispieva aj fakt, že zďaleka najpopulárnejšia a najrozšírenejšia hraná verzia pokeru je Texas Hold‘em. Tá totiž dáva hráčovi do ruky len dve karty a zvyšok hry sa odohráva na stole. Z týchto kariet skladá svoju päticu každý z hráčov. To je divácky prehľadnejšie a pre hráčov náročnejšie na voľbu štýlu hry. Okrem toho poker je jedným z mála športov, kde sa pomerne ľahko a rýchlo môže z obyčajného diváka stať aktívny hráč na veľmi dobrej úrovni. Chce to chladnú hlavu, dôvtip a schopnosť koncentrácie. Je veľa známych príkladov, keď sa z obyčajného barového hráča stal ozajstný majster. Výborným odrazovým mostíkom pre každého amatérskeho hráča môže byť práve prvá slovenská amatérska univerzitná pokerová liga – UNIpoker.sk. Rovnako ako magazín Stips je určená predovšetkým študentom, ale rozhodne sa na nich neobmedzuje.

Hlavne opatrne

Pokiaľ chcete poker naozaj začať hrať so živými protivníkmi a ideálne na turnajoch, chce to, ako sme sa už zmienili, najmä chladnú hlavu a čistú myseľ. Ak máte prudkú povahu a nedokážete sa sústrediť, radšej to naozaj naostro neskúšajte. Môžete hrať poker napríklad pre zábavu s kamarátmi a časom možno prídete na to, ako sa udržať na uzde. Ak si však myslíte, že ste boli pre poker ako stvorení, hrajte veľmi opatrne. Základným pravidlom veľa špičkových hráčov je, že majú rozpočet na hru a rozpočet na život pevne oddelený a tieto peniaze nikdy nemiešajú dohromady. Len tak sa dá predísť obrovským stratám. Poker je totiž stále hazard, i keď výnimočne zábavný a „premýšľavý“. Začiatočníci by sa mali držať čo najviac skrátka a hru si postupne oťukávať. Nežeňte sa za rýchlou výhrou – vašu snahu bystrejší hráči odhalia. Hrajte kľudne a nikam sa neponáhľajte, jedine tak udržíte spočiatku emócie na uzde a začnete si cvičiť povestnú kamennú pokerovú tvár. Až potom čo si tento výraz osvojíte, môžete sa púšťať do náročnejších ľstivých hier. A aj v tom prípade majte neustále na pamäti, že pravda o začiatočníckom šťastí platí aj v pokeri. Nenechajte sa prvými výhrami uchlácholiť. Ak budete tieto pravidlá rešpektovať, poker vám bude robiť tú ohromnú radosť, ktorú pri hre nesmiete dať najavo. Luděk Vokáč


POKER

Študentská pokerová liga UNIpoker.sk

Na Slovensku aj v Česku už existuje študentská pokerová liga, ktorá sa nazýva UNIpoker. Tento projekt dáva dohromady partiu ľudí, ktorí sa bavia pri pokeri, online aj živom. Pokiaľ ste poker ešte v živote nehrali, na UNIpoker.sk vás to rýchlo a zábavne naučia. Na stránke nájdete prehľadné pravidlá pokeru, kombinácie kariet, a hlavne dobre pripravenú cvičnú hru, v ktorej si môžete zahrať proti počítaču a rýchlo si tak osvojiť pravidlá pokeru. UNIpoker.sk ďalej ponúka spústu online freerollov, do ktorých je zdarma vstup a hodí sa teda perfektne pre tých, ktorí si chcú poker proste len skúsiť. Pre pokročilejších je tu možnosť zápoliť s dobrými hráčmi v rôznych typoch súťaží. Na svoje si tak prídu úplní začiatočníci, ale aj tí hráči, ktorí si pokerom privyrábajú. Popri online pokeri organizuje UNIpoker aj živé turnaje na Slovensku a v Čechách. Pre študentov, ktorí ešte nehrali a nevedia ako na to, sa koná pred niektorými turnajmi škola pokeru, kde sa zdarma dozvedia všetko potrebné a môžu si to hneď skúsiť. Vďaka dobrej spolupráci s partnermi vyhrávajú hráči UNIpokeru vecné ceny aj ceny v podobe vstupov do prestížnych online i živých turnajov. Minulý semester tak boli rozdané ceny v hodnote viac než 3 500 EUR.

STIPS.SK

29

Poradie pokerových kombinácií:

V Texas Hold‘em sa používa štandardný balíček 52 kariet. Karty sú radené podľa hodnôt nasledovne: A, K, Q, J, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, A (eso sa počíta za najvyššiu i najnižšiu kartu). Medzi farbami kariet nie je žiadny rozdiel, všetky (srdcia, piky, trefy, kára) majú rovnakú hodnotu. Cieľom pokeru je vytvoriť čo najvyššiu možnú kombináciu z rozdaných kariet. Jednotlivé kombinácie od najvyšších do najnižších sú radené takto: Royal flush Kráľovská postupka zakončená esom v jednej farbe. Pravdepodobnosť 1 / 650 000. Straight flush Čistá postupka jednej farby. Pravdepodobnosť 1 / 72 000. Four-of-a-kind Štvorica, štyri karty rovnakej hodnoty. Pravdepodobnosť 1 / 4 200. Full house Trojica a pár dohromady. Pravdepodobnosť 1 / 700. Flush Päť kariet rovnakej farby. Pravdepodobnosť 1 / 510. Straight “Špinavá“ postupka. Pravdepodobnosť 1 / 250. alebo napr. Three-of-a-kind (trips, set) Trojica, tri karty rovnakej hodnoty. Pravdepodobnosť 1 / 48.

Vyskúšajte si zdarma atmosféru online pokeru na cvičnom turnaji, ktorý prebehne v nedeľu 15.marca. Hrá sa o finančnú dotáciu a pokerové karty. Stačí sa zaregistrovať na stránkach UNIpoker.sk.

Všetci, čo sa v priebehu marca zaregistrujú na UNIpoker.sk, postupujú do žrebovania o pokerový kufrík v hodnote 50 EUR, tri polokošele UNIpoker a šestoro pokerových kariet.

Two pair Dva páry, dve a dve karty rovnakej hodnoty. Pravdepodobnosť 1 / 21. One pair Dve karty rovnakej hodnoty. Pravdepodobnosť 1 / 2,4. High card Pokiaľ nemáte žiadnu z vyššie uvedených kombinácií, Vaša najvyššia karta určuje Vaše karty. Kicker V prípade, ak majú dvaja hráči rovnako vysokú kombináciu kariet, kde nie sú úplne všetky karty započítavané do kombinácie, ako napríklad štvorica alebo trojica, dva páry a jeden pár, najvyššia ďalšia karta/y rozhodnú o víťazovi (nazýva/nazývajú sa kicker). V príklade dole, hráč B vyhrá hru s vyšším kickerom (desiatkou). Hráč A Hráč B Ak majú dvaja alebo viacerí hráči rovnakú výhernú kombináciu zloženú z rovnakých kariet (napr. všetci majú dva rovnaké páry a aj ten istý kicker), bank sa delí medzi nimi rovnakým dielom.


30

STIPS.SK

FASHION

Hodnotila:

Didiana

moderátorka

ZS: Chcelo by to oživiť červenými čiapkami! D: Takto sa obliekame v zime, aby nám bolo teplo. Klasická tulenia móda.

Foto: Jakub Klimo

Hodnotila:

Zuzana Smatanová speváčka Foto rubriky: Petra Vrbíková ZS: Má dobrý vkus, ale čo je to biele chlpaté čudo? D: Krásny kabát , páčil by sa aj bez opasku. A načo je ten zajko v ruke?


FASHION

STIPS.SK

31

ZS: Fotografovaniu sa asi vtedy moc netešil, ale vzhľadom na jeho štíhlu postavu robí dobre, čo robí. D: Hot dog sa nosí už roky, rovnako ako bunda, jeansy, mikina a tenisky.

ZS: Na môj vkus trochu extravagantné, ale na druhej strane to vcelku spolu ladí. A šortky su „ideálne“ na toto počasie. D: Pri Laure by bol aj Ružový panter málo ružový

ZS: Športový štýl by mohol podtrhnuť teniskami, ale cesta do školy býva občas strastiplná a kamenistá, tak je to v poriadku. D: Výborný príklad toho, že móda je aj napínavá, aspoň v oblasti vreciek.

ZS: Nič komplikované, skrátka úplne normálne, a ak je to papier, tak prosim, do koša! D: Toto je neoficiálna móda. Bez papiera.

ZS: Akí sme vo vnútri, tak pôsobíme aj navonok! Veselé... D: Veselá móda rozosmeje. Čerešničkou je brmbolec.

ZS: Pekná kombinácia farieb, celkový dojem je príjemný... jednotka. D: Na Natáliu sa veľmi dobre pozerá, tento model ,,odfajknem“


32

STIPS.SK

ŠKOLY

Študentská vedecká a odborná konferencia 2009 Katedra psychológie FIF UK v Bratislave si Vás dovoľuje pozvať na Študentskú vedeckú konferenciu 2009 z príležitosti katedrového kola študentskej vedeckej a odbornej činnosti 27. 3. 2009 piatok o 8.30 h FIF UK Bratislava, Gondova 2 G 241. Katedrového kola študentskej vedeckej a odbornej činnosti majú možnosť zúčastniť sa študenti prvého až štvrtého ročníka KP FIF UK so svojimi prácami v rozsahu 15 – 40 normostrán (vrátane literatúry a bez príloh) (1 normostrana = 1800 znakov) Práce treba prihlásiť do 10. 3. 2009 a odovzdať do 24. 3. 2009 doc. PhDr. M. Bratskej, CSc. 9. ročník medzinárodnej a 10. ročník celoštátnej konferencie študentskej vedeckej a odbornej činnosti - víťazov katedier psychológie vysokých škôl sa uskutoční 23. – 24. 4. 2009 na Katedre pedagogické a školní psychológie PF KU v Prahe.

Oznámenie o konaní inauguračnej prednášky Predseda vedeckej rady FCHPT STU v zmysle § 4, ods. 10 vyhlášky MŠ SR č. 6/2005 Z.z. o postupe získavania vedecko-pedagogických titulov alebo umelecko-pedagogických titulov docent a profesor oznamuje, že na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave, Radlinského 9, v miestnosti č. 154, 1.posch., blok „C“ sa dňa10. marca 2009 o 13.00 na zasadnutí vedeckej rady FCHPT STU uskutoční verejná inauguračná prednáška doc. Ing. Jaromíra HAVLICU, DrSc., docenta Fakulty chemickej VUT v Brne na tému: VEĽKOTONÁŽNE SPRACOVANIE NIEKTORÝCH SEKUNDÁRNYCH SUROVÍN

Oznámenie o konaní inauguračnej prednášky Predseda vedeckej rady FCHPT STU v zmysle § 4, ods. 10 vyhlášky MŠ SR č. 6/2005 Z. z. o postupe získavania vedecko-pedagogických titulov alebo umelecko-pedagogických titulov docent a profesor oznamuje, že na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave, Radlinského 9, v miestnosti č. 154, 1.posch., blok „C“ sa dňa 10. marca 2009 o 14.00 na zasadnutí vedeckej rady FCHPT STU uskutoční verejná inauguračná prednáška doc. Ing. Mariána VALKA, DrSc., docenta Ústavu fyzikálnej chémie a chemickej fyziky FCHPT STU na tému: STOPOVÉ PRVKY A VOĽNÉ RADIKÁLY V BIOLOGICKY ZAUJÍMAVÝCH SYSTÉMOCH

Medzinárodný kongres študentov medicíny ISMCK‘09 Dňa 23.-25. júna 2009 sa na pôde Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach uskutoční 1st International Student Medical Congress in Košice (ISMCK´09), medzinárodný kongres pre študentov a PhD študentov krajín celého sveta. ISMCK´09 organizuje Spolok medikov mesta Košice v spolupráci s vedením Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) a Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach. Cieľom ISMCK´09 je dať priestor všetkým študentom a PhD študentom na prezentovanie výsledkov ich vedeckej práce ako aktívnym alebo pasívnym účastníkom v sekciách a podsekciách v rámci Basic Science, Clinical Medicine, Dentistry, Nursing a Public Health. Prihlasovanie abstraktov a registrácia elektronickou formou na stránke ISMCK´09, uzávierka je do 8. marca 2009! Vedenie LF UPJŠ udeľuje všetkým študentom a PhD študentom UPJŠ zľavu na registračný poplatok symbolických 10 EUR (pôvodná cena 60 aktívny, resp. 45 pasívny)! V tomto je zahrnuté ubytovanie na 3-4 dni, raňajky, obed, večera, občerstvenie počas trvania celej konferencie, sociálny program a najmä možnosť zúčastniť sa všetkých keynote lectures a workshopov (vedú pozvaní odborníci: USA, Kanada, Izrael, Nemecko, Holandsko, Česko, Bulharsko, Maďarsko, Slovensko, atď.) a možnosť publikovania pôvodnej vedeckej práce in extenso vo Folia Medica Cassoviensia. Všetky abstrakty prejdú recenzným konaním medzinárodnej poroty. Podrobnejšie informácie nájdete na www.upjs.sk/ismck, prípadne ismck@upjs.sk. Iva Šedlbauerová


ŠKOLY

STIPS.SK

33

Vedecká konferencia „Masmediálna komunikácia a realita“ Vážení priatelia, milí kolegovia! Takmer po roku vás opäť pozývame na vedeckú konferenciu s medzinárodnou účasťou „Masmediálna komunikácia a realita“ organizovanú Katedrou masmediálnej komunikácie FMK UCM v Trnave v spolupráci s Kabinetom divadla a filmu SAV v Bratislave, ktorá sa bude konať v príjemnom prostredí Smolenického zámku v dňoch 29. a 30. apríla 2009. Konferencia bude prebiehať v šiestich sekciách: 1. Masmédiá a sociálna konštrukcia reality 2. Masmédiá a kultúrna identita 3. Mediálne kompetencie 4. Médiá a politika 5. Marketingová komunikácia 6. Mediálna fikcia Konferencia v Smoleniciach sa stala etablovanou udalosťou v kruhoch teoretikov a odborníkov, o čom svedčí aj vedecká a faktická úroveň publikovaných príspevkov a účasť renomovaných špecialistov. Vaše príspevky budú publikované vo vedeckom recenzovanom zborníku. Tešíme sa i tento rok na vašu účasť. Prihlášky a otázky zasielajte na e-mail: konferencia.smolenice@gmail.com

Nekvákaj a zamakaj na svojej kariére na Národných Dňoch Kariéry! Hľadáš si prácu? Premýšľaš nad tým, že je najvyšší čas začať pracovať na svojej kariére? Alebo si aspoň chceš vytvoriť približnú predstavu o svojej budúcnosti? Nenechaj si ujsť 14.ročník Národných Dní Kariéry, ktorý sa uskutoční 12. a 13. marca v bratislavskej Inchebe. NDK sú najväčším veľtrhom pracovných príležitostí na Slovensku. Tohto roku sa ich zúčastní viac ako 80 spoločností, pôsobiacich nielen na Slovensku ale aj vo svete. Využi skvelú príležitosť osobne sa stretnúť a porozprávať so zástupcami firiem, vytvoriť si prehľad o aktuálnej situácii na slovenskom pracovnom trhu a tiež o tom, aké sú požiadavky na uchádzačov o zamestnanie. Aj tento rok na NDK súčasne s výstavou firiem prebehne Sprievodný program. Jeho súčasťou budú tréningy, workshopy a prípadové štúdie pripravené profesionálmi na zaujímavé a aktuálne témy. Témou NDK pre tento ročník je Entrepreneurship – Podnikavosť, počas oboch dní prebehne diskusia s úspešnými podnikateľmi. Príď sa spýtať na to, čo ťa zaujíma. Prihlásiť sa môže každý, kto sa registruje na stránke www.ndk.sk. Vďaka registrácii z NDK vyťažíš maximum. Získaš nielen prístup k užitočným materiálom na stiahnutie, ale tiež budeš zaradený do databázy poskytnutej firmám a výrazne tak zvýšiš svoje šance zamestnať sa. Navyše každý registrovaný účastník bude mať šancu vyhrať jednu zo skvelých cien ako napríklad mp3 prehrávač, externý harddisk a iné. Pre viac informácií klikni na www.ndk.sk a nezabudni si so sebou do Incheby vziať životopis.


34

STIPS.SK

ŽIJEME V BIOSFÉRE (aj s bioponožkami?) AMALGÁNOVÁ STORY (zo zubárskeho kresla)

FEJTÓN

Po nedávnom úspechu filmového trháku o americkom potápačovi, ktorý prekonal klinickú smrť, prišlo naše mestské kultúrne centrum s ďalšou vychytávkou. Otvorilo obchod s biopotravinami. Dnes sa už akosi všetko snaží postupne preorientovať na bio. A aj keď to bio nie je, silene treba zakomponovať toto označenie do obalovej techniky. V konečnom dôsledku sa tomuto úsiliu i darí. Firmičky osviežia hybnú silu svojho prispaného marketingu a všetko predávajú s nadnesenou ľahkosťou, akosi lepšie. Hocičo. Dokonca i dopyt po bioponožkách je neporovnateľne väčší ako po tých, ktoré nám ponúka obchodník z čínskej štvrte. Ževraj aj tak dlho nevydržia, pri prvom praní sa sperú a po treťom nosení nadobro rozpadnú. V prípade bioponožiek, je však situácia úplne iná. Ich cena je neporovnateľne vyššia a dokonca priamy kontakt s práčkou nie je vôbec potrebný. V mnohých prípadoch i striktne zakázaný (pozri piktogram na príbalovom letáku). To, že záruka ich no-

senia sa vzťahuje len po dobu tretieho týždňa ustavičného nosenia, po ktorom odumrie väčšina organických živočíchov prilepená na stopercentných bavlníkových vláknach a miesto ponožiek, ktoré ste si večer pripravili na ráno k posteli, nájdete len kôpku biologického odpadu. To je zárukou BIO! Nič predsa netrvá večne!

Po dvoch týždňoch naberania odvahy, prekročenia prahu bolesti a konvertovania na masochizmus som sa konečne odplazila k zubárke. Spoza pootvorených dverí bolo vidieť známe masívne kreslo s béžovými poťahmi zúfalo volajúcimi po zásahu pracieho prášku. Zubnú ambulanciu navštevujem už pätnásť rokov a nemám pocit, žeby sa tieto poťahy niekedy prali. Zubárka ma pompézne privítala. Nezabudla sa pochváliť ani novou zubnou vŕtačkou a LCD-éčkom, na ktorom pravidelne strieda argentínske telenovely so stomatologickými náhľadmi chrupu pacientov. Hlavu mi pohotovo pricvikla do se-

dadla, len tak zapraskalo. Už nebolo úniku. Jednou rukou sa zaprela do opierky, druhú si vystavila vbok. „Tak, bude či nebude dnes amalgánik?,“ zaspievanú otázku nezabudla podfarbiť beštiálnym výrazom. Mimika mojej tváre vyhlásila najvyšší pohotovostný stupeň a namiesto dokorán otvorených úst som zubárke nechtiac vyplazila jazyk. O nemalú chvíľku mi začala poklepkávať zub po zube, vzápätí poznamenala niečo na spôsob je to práca ako každá iná, ale bolieť to nebude. Ako koho, pomyslela som si v duchu a narýchlo som si odpila z pohárika pripraveného na vyplachovanie nečistôt po vŕtaní. Zubárka zapína vŕtačku, prepína na estévečku, vŕta mi do zdravého zubu a jedným okom stíha sledovať napínavý dej stošiestej série mexického seriálu, ktorý sa nepochybne cyklicky opakuje...

Alexandra Kováčová


FASHION

STIPS.SK

35


36

STIPS.SK

FASHION

Stips magazine March 2009  
Stips magazine March 2009  

Stips magazine Mar 09 release Slovak student magazine

Advertisement