Page 1

pazdziernik.indd 1

2011-10-11 22:31:54


pazdziernik.indd 2

2011-10-11 22:31:57


pazdziernik.indd 3

2011-10-11 22:32:01


USA. Start loterii wizowej. Polacy pierwszy raz od pięciu lat

Rozpoczęło się przyjmowanie wniosków do kolejnej edycji amerykańskiej loterii wizowej. Po pięciu latach przerwy znów mogą brać w niej udział Polacy. Poprzez losowanie w Stanach Zjednoczonych będzie mogło osiedlić się 50 tysięcy osób z całego świata wraz z rodzinami. Wymagania dla biorących udział w loterii wizowej są niewielkie. Osoby składające wnioski muszą być niekaralne i mieć ukończoną szkołę średnia lub pracować w zawodzie wymagającym dwuletniej nauki. Podsekretarz stanu do spraw konsularnych David Donahue poinformował, że nie ma żadnych opłat za udział w programie. Opłaty wizowe będą pobierane przez ambasady i konsulaty tylko od tych, którzy zostaną wylosowani. Zgłoszenia do loterii wizowej można składać wyłącznie elektronicznie poprzez stronę internetową Departamentu Stanu. Władze USA apelują o bardzo uważne czytanie instrukcji. Jeśli we wniosku będą błędy, na przykład pominięci zostaną członkowie najbliższej rodziny, to wniosek zostanie zdyskwalifikowany. Amerykańskie władze zalecają wypełnianie formularzy samodzielnie, bez pomocy tak zwanych konsultantów czy agentów wizowych. Zgłoszenia do loterii wizowej można składać do 5 listopada. Wyniki losowania zostaną ogłoszone 1 maja.

Nowe wzory paszportów

Od 1 września br. zostały wprowadzone nowe wzory paszportów, paszportów służbowych, paszportów dyplomatycznych oraz paszportów tymczasowych. Polskie paszporty zawierają teraz m.in. tłumaczenia objaśnień danych personalnych w 20 językach Unii Europejskiej oraz informację o tym, że na terytorium państwa niebędącego członkiem UE polski obywatel ma prawo skorzystać z pomocy dyplomatyczno-konsularnej każdego z państw UE. Zmiany te wprowadza rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 5 sierpnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentów paszportowych. Do dokumentów paszportowych wprowadzono informację, iż na terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, w którym nie ma polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego, obywatel polski może skorzystać z ochrony dyplomatycznej i konsularnej każdego z pozostałych państw członkowskich UE. Umieszczenie tej informacji jest realizacją postanowień art. 23 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej i ma pomóc obywatelom polskim w korzystaniu z pomocy dyplomatyczno-konsularnej innych państw członkowskich UE. W nowych wzorach paszportów, paszportów tymczasowych, paszportów służbowych i dyplomatycznych do 17 języków urzędowych UE dodano trzy kolejne - bułgarski, irlandzki i rumuński. Dzięki temu, objaśnienia danych zawartych w dokumentach paszportowych, będą teraz przetłumaczone na 20 języków urzędowych Unii Europejskiej. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, dotychczasowy wzór paszportu może być stosowany nie dłużej niż do 30 września 2011 r., a dotychczasowe wzory paszportu dyplomatycznego, służbowego i tymczasowego mogą być stosowane nie dłużej niż do 30 czerwca 2012 r. Dokumenty paszportowe wydane według wzorów określonych na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność do czasu upływu terminów w nich określonych.

Halloween już za rogiem

Jak się okazuje, pomimo trudności na rynku ekonomicznym jak i rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, wydatki w związku ze zbliżającym się świętem duchów i czarownic wzrosną. Amerykanie jednogłośnie stwierdzili, że zamierzają wydać na przebrania i różnego rodzaju ozdoby – w stylu wiszących kościotrupów czy dmuchanych dyń – o 9% więcej pieniędzy niż w roku ubiegłym. Według ostatnich sondaży, każdy Amerykanin zamierza wydać na cukierki i ozdoby 72 dolary 31 centów, w porównaniu do 66 dolarów i 28 centów w 2010 roku. W sumie producenci z branży halloweenowej zarobią podczas tegorocznego święta 6 mld 860 mln dolarów. Mimo że dzień 31 października nie jest świętem urzędowym w Stanach Zjednoczonych, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością.

Śmiertelne kantalupy!

Skażone śmiercionośną listeriozą kantalupy mogą trafić do sprzedaży dosłownie wszędzie w całych Stanach Zjednoczonych. Zakaźna choroba zabiła już w USA 20 osób, a nikt dokładnie nie wie, ile tysięcy skażonych bakterią kantalup może znajdować się jeszcze w sprzedaży. Najlepiej więc całkowicie wyeliminować na jakiś czas z naszego jadłospisu ten egzotyczny owoc. Źródłem choroby, której przypadki zarejestrowano już w 18 stanach, były kantalupy, jedna z odmian melona, pochodzące z amerykańskiej farmy. Listerioza jest chorobą szerzącą się przede wszystkim wśród zwierząt; u ludzi jest szczególnie niebezpieczna dla noworodków, kobiet w ciąży i osób z obniżoną odpornością. Na człowieka przenosi się poprzez żywność, głównie niepasteryzowane mleko i surowe warzywa, a także sery, lody i mięso.

Rozpoczęto budowę największego portu lotniczego świata.

Chiny rozpoczęły prace konstrukcyjne na terenie przyszłego lotniska Daxing. Będzie to największy na świecie port lotniczy o powierzchni 54,4 km kw. z najbardziej zaawansowanym elektronicznym systemem bezpieczeństwa. Budowa tak wielkiego portu lotniczego jest dla Chin koniecznością. Jak powiedział brytyjskiemu dziennikowi prof. Cao Yunchun z China Civil Aviation University obecnie istniejące lotnisko w Perkinie - Beijing Capital International Airport- ukończone przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2008 roku ma roczną pojemność 75 mln pasażerów. W 2010 roku lotnisko to przyjęło i odprawiło 73 mln. „Jeszcze dwa lata i port po prostu się zatka. Nie ma żadnych możliwości jego rozbudowy” - zauważył Cao Yunchun. Nie można też rozbudować innego lotniska - na wpół wojskowego i służącego do przewozów cargo portu lotniczego Nanyuan niedaleko Pekinu. W wyposażeniu hubu znajdą się także amerykańskie skanery fal milimetrowych do trójwymiarowego prześwietlania pasażerów tzw. body scanner. Jak twierdzi prasa chińska,w Daxnig znajdą się też „systemy elektroniczne umożliwiające zidentyfikowanie i szybkie zlokalizowanie każdego pasażera”

4 pazdziernik.indd 4

Polski Partner

PAŹDZIERNIK 2011

215-939-6717

www.polskipartner.com 2011-10-11 22:32:12


pazdziernik.indd 5

2011-10-11 22:32:16


Tragiczny Klub 27 Podobno, gdy Kurt Cobain był dzieciakiem, powtarzał, że chciałby dołączyć do Klubu 27. I dołączył. Po śmierci Amy Winehouse znów zrobiło się o nim głośno. Klub 27 to swoisty fenomen w popkulturze. Na jego temat powstawały liczne artykuły, książki, próbowali go wyjaśnić socjologowie kultury. Terminu zaczął być używany na przełomie lat 60. i 70. po śmierci Briana Jonesa, Jimiego Hendriksa, Janis Joplin i Jima Morrisona. Wszyscy zmarli w wieku 27 lat, często w niewyjaśnionych okolicznościach. W sumie zalicza się do niego już kilkudziesięciu muzyków, choć spory odnośnie kryteriów dopisywania kolejnych nazwisk trwają do dziś. Tak samo, jak rozważania na temat sensu sporządzania podobnych zestawień. Jednym z pierwszych artystów, którego nazwisko widnieje na makabrycznej liście jest legendarny bluesman Robert Johnson. Zmarł 16 sierpnia 1938 r. Najpopularniejszą wersją przyczyny jego śmierci jest zatrucie strychniną.

ła na Jimiego, który skakał po scenie, walił we wzmacniacze i podpalał swoją gitarę. Nie można było robić tego każdej nocy. Nasz styl życia prowadził do wyniszczenia - wspominał Noel Redding, basista The Jimi Hendrix Experience. Czarne prognozy sprawdziły się 18 września 1970 r. w Londynie. Autopsja wykazała, że Hendrix udusił się własnymi wymiocinami po wymieszaniu środków nasennych z winem. Nie wyklucza się jednak zabójstwa albo samobójstwa. Żył 27 lat i 295 dni

Janis Joplin

Brian Jones

Pierwszy z wielkiej czwórki muzyków, który zapoczątkował czarną serię na przełomie lat 60. i 70. Gitarzysta i założyciel The Rolling Stones, któremu przypisuje się nadanie kierunku twórczości grupy. Przyjaźnił się z Hendriksem, Lennonem i był wielkim fanem... Johnsona. Jones utopił się 3 lipca 1969 r. w swoim basenie. Koroner zapisał w raporcie, że śmierć spowodował „nieszczęśliwy wypadek”. Po 40 latach policja wznowiła jednak śledztwo w celu wyjaśnienia prawdziwej przyczyny zgonu. Jedna z popularnych hipotez (przedstawiona w głośnym filmie „Stoned” w reżyserii Stephena Wolleya) mówi, że Jones został zamordowany przez nieżyjącego już Franka Thotogooda, szefa ekipy budowlanej remontującej posiadłość muzyka. Żył 27 lat i 125 dni.

Uparta, obsceniczna i genialna. Joplin uważana jest za pierwszą wielką gwiazdę rocka. Swoim potężnym i drapieżnym głosem rzuciła wyzwanie całej rzeszy wokalistek przyszłych pokoleń. To do niej często porównywano Amy Winehouse. Zmarła 4 października 1970 r. w trakcie prac nad płytą „Pearl” prawdopodobnie w wyniku przedawkowania heroiny. Żyła 27 lat i 258 dni.

Jean-Michel Basquiat

Prekursor graffiti, przyjaciel Warhola, znajomy Madonny. I jeden z nielicznych artystów, który mimo tego, że nie był muzykiem (choć zaliczył krótki epizod w punkrockowym zespole Grey u boku Vincenta Gallo), został wpisany do Klubu 27. - Widziałem go w nowojorskim klubie Area. Pojawił się w poplamionej piżamie i marynarce od Armaniego, jego fryzurę wieńczyło ptasie gniazdo. (...) Uderzyło mnie, że to Rafał Wojaczek w amerykańskim świecie. Te dwie postaci wiele łączyło - obaj kilkakrotnie przechodzili przez szyby, byli poetami, zmarli przedwcześnie i tragicznie - mówił Lech Majewski, scenarzysta i współproducent filmu poświęconego artyście. Zmarł 12 sierpnia 1988 r. w wyniku przedawkowania narkotyków.

śmierci lidera Nirvany podaje się samobójstwo, ale i tu nie brakuje teorii spiskowych. Żył 27 lat i 44 dni.

Amy Winehouse

Śmierć Amy wstrząsnęła mediami i znów przypomniała o istnieniu Klubu 27. Wokalistka była równie często bohaterką magazynów muzycznych, co serwisów plotkarskich, które regularnie donosiły o jej problemach z narkotykoKurt Cobain Autor książki „Heavier Than Heaven” wym nałogiem. Przyczyna jej śmierci nie jest wspominał, że kiedy Cobain zmarł, jego jeszcze oficjalnie znana, ale niemal jest pewsiostra twierdziła, iż jako dziecko miał mó- ne, że to skutek jej wyniszczającego uzależniewić o tym, że chciałby dołączyć do pan- nia. Raper Big Boi z Outkast napisał na Twitteonu przedwcześnie zmarłych muzyków. terze: „Kurt Cobain, Janis Joplin, Jim Morrison, Dokonał tego 5 kwietnia 1994 r. strzela- Jimi Hendrix i teraz Amy Winehouse. Wszyscy jąc sobie w głowę. Za oficjalną przyczynę zmarli w wieku 27 lat. Spoczywajcie w pokoju”.

Jim Morrison

Jimi Hendrix

Gigant muzyki rockowej, jeden z największych gitarzystów w historii i symbol hipisowskiej rewolucji ze wszystkimi jej niesławnymi atrybutami - łącznie z życiem pełnym wyniszczających używek. - Zawojowaliśmy Amerykę, ale bardzo wysokim kosztem. Publiczność czeka-

6 pazdziernik.indd 6

Polski Partner

- Nie miałbym nic przeciwko śmierci w katastrofie lotniczej. Nie chcę umrzeć we śnie czy ze starości. Chcę poczuć, jak to jest: posmakować, usłyszeć, powąchać. Śmierć zdarza się tylko raz. Nie chcę jej przegapić - mówił lider The Doors. Archetyp rockowej gwiazdy, charyzmatyczny wokalista, poeta i ikona rewolucji seksualnej właściwej hipisowskiej kontrkulturze. Zmarł 3 lipca 1971 roku w swoim mieszkaniu w Paryżu. Za oficjalną przyczynę śmierci podaje się „niewydolność serca”. Nie przeprowadzono jednak sekcji zwłok, stąd mnóstwo teorii na jej temat. Jedna z nich mówi, że zmarł w wyniku przedawkowania heroiny, którą miał pomylić z kokainą. Żył 27 lat i 207 dni.

PAŹDZIERNIK 2011

215-939-6717

www.polskipartner.com 2011-10-11 22:32:29


pazdziernik.indd 7

2011-10-11 22:32:35


Jak przetrwać jesień? Coraz krótsze i szare dni, przejmujący chłód i zacinający deszcz – ten zestaw niewiele ma wspólnego z polską złotą jesienią. Brzmi natomiast jak skuteczny przepis na jesienną chandrę. Mamy jednak na to swoje sposoby. Wiosną lub latem problemy nigdy nie wydają się aż tak przytłaczające jak właśnie jesienią. Specjaliści zgodnie twierdzą, że jesienny spadek nastroju wynika przede wszystkim z niedoboru światła słonecznego. Pocieszający jest jednak fakt, że stosując kilka zasad jesień da się przeżyć w miarę bezboleśnie. Oto one:

Aromatyczna mała czarna

Nic tak nie budzi jak łyk aromatycznej kawy o poranku. Jeśli ktoś twierdzi, że bez porannej filiżanki kawy nie zacznie się uśmiechać, zazwyczaj jest to prawdą. Nam w każdym razie idzie to bardzo ciężko. Kofeina zawarta w kawie wchłania się już kilkanaście minut później, a jej najsilniejsze

pazdziernik.indd 8

działanie możemy odczuć po upływie trzechczterech godzin. Co ważne jest to jeden z najpowszechniejszych środków psychotropowych, mających zdolność wpływania na nastrój.

Objęcia Morfeusza

Sen jest ważny dla zdrowego funkcjonowania organizmu bez względu na porę roku. Szczególnie jesienią nie możemy więc go zaniedbać. Brak snu bowiem powoduje spadek uwagi, zaburzoną ocenę rzeczywistości i osłabienie pamięci oraz możliwości poznawczych. Głęboki sen działa jak zawór bezpieczeństwa dla mózgu narażonego na chroniczny stres – dowodzi amerykański neurolog dr Larry McCleary w książce „Trening mózgu”. Spróbujmy więc tak zagospodarować swój czas by przesypiać chociaż siedem godzin.

Wyginaj śmiało ciało

Generalnie nie jest tajemnicą, że wszelkie ćwiczenia sprawiają, że nasz mózg produkuje więcej endorfin, które to wpływają na nasz nastrój. Ale nie chodzi o to, że zaraz musimy bić rekordy w porannym bieganiu po mokrych jesiennych liściach. Wystarczy naprawdę nie-

wiele: już kilka przysiadów zrobionych tuż po obudzeniu przy otwartym oknie sprawia, że krew zaczyna lepiej krążyć, a samopoczucie poprawia się nie do poznania.

Graj w zielone

Zielona herbata zawiera teinę, która relaksuje, odpręża, a przede wszystkim zmniejsza stres. Ale jeśli nie lubicie jej gorzkiego smaku, postawcie na zioła. Niektóre z nich potrafią działać jak balsam. Szczególnie pomocny może być napar z melisy lub chmielu (nie mylić z piwem). Zwłaszcza ten pierwszy działa tonująco na układ nerwowy, a szyszki chmielu łagodzą zaburzenia nerwowe i stany zwiększonej drażliwości, uspokajają i, co ważne dla cierpiących na bezsenność, ułatwiają zasypianie. Także kozłek lekarski ( inaczej waleriana) ma silne działanie uspokajające, a jednocześnie podnosi koncentrację i sprawność umysłową.

Słodka tabliczka

Do boskiego działania czekolady (zwłaszcza gorzkiej) chyba nikogo specjalnie przekonywać nie trzeba. Zjedzenie już małego kawałka zdecydowanie poprawia humor i działa pobudzająco. Wiadomo też, że czekolada zawiera bardzo dużo kalorii, a przez to dostarcza organizmowi energię na zmaganie się z jesiennym wiatrem.

Więcej światła

Ameryki nie odkryję, jeśli napiszę, że uczucie ospania czy ogólnego zmarkotnienia powoduje brak słońca. Ale jest na to rada: sauna (byle nie solarium, które tylko postarza skórę). Należy pamiętać tylko aby po takiej wizycie, tak jak prawdziwi Finowie, wskoczyć do zimnej wody.

2011-10-11 22:32:41


pazdziernik.indd 9

2011-10-11 22:32:54


Szczęście zaklęte w kamieniach

Według przekazów mędrców Wschodu, kamienie szlachetne promieniują energię określonej częstotliwości, która sprzyja zdrowiu, szczęściu, zapewnia pomyślność. Rzecz tylko w tym, żeby wybrać odpowiedni klejnot dla siebie. Przyjrzyjmy się więc uważnie kamieniom i wybierzmy dla nas najbardziej odpowiedni. Kamieniem Barana jest diament, szlachetny i najbardziej trwały ze wszystkich minerałów. Oszlifowany nosi nazwę brylant. Jest symbolem czystości, strzeże przed czynem niegodziwym. Noszony na palcu serdecznym, obdarza Barana siłą, odwagą, zapewnia zwycięstwo nad przeciwnikiem. Strzeże przed chorobami zakaźnymi.Szmaragd to kamień Byka, któremu zapewnia spokój ducha, porządkuje zamęt myśli. Jego energia strzeże przed bólami głowy, chorobami oczu, bezsennością.Kamieniem Bliźniąt jest chryzopraz. Sprzyja ludziom interesu, zapewnia jasność umysłu, zabezpiecza przed stratami materialnymi. Daje również roztropność przy wyborze przyjaciół.Perła to kamień Raka. Pomaga znieść ból nieodwzajemnionej miłości, zapewnia kobietom Rakom szczęście, dodając blasku oczom. Rozwija intuicję,

pazdziernik.indd 10

wspiera w pracy. Czuwa nad zdrowiem i płodnością, a jednocześnie impotencją mężczyzn. Kamieniem Lwa jest rubin, którego piękny, czerwony kolor obdarza żądzą walki i zwycięstwa. Zapewnia energię, siły magnetyczne, uwalnia od trosk i złych przygód. Noszony na serdecznym palcu, chroni przed chorobami serca.Ametyst to kamień Panny. Jego fioletowy kolor przyczynia się do zachowania urody, cementując wzajemną miłość. Uspokaja, obdarza odwagą, daje czyste myśli i dobry sen. Kamieniem Wagi jest opal, ceniony za piękną barwę, gdyż łączy w sobie jakby wszystkie kolory tęczy. Broni czci i honoru właściciela, wzmacnia wiarę w siebie, przeciwdziała melancholii, uspokaja nerwy. Zapewnia szczęście i miłość w małżeństwie.Topaz to kamień Skorpiona. Przezroczysto żółty chroni przed zazdrością, choć rozbudza erotyzm. Działa uspokajająco, leczy chore nerwy, daje jasność energii,

sprzyja medytacjom. Obdarza odwagą, rozsądkiem, przyciąga ciepłe uczucia.Kamieniem Strzelca jest turkus. Zapewnia dostatek i zgodę w rodzinie. Strzeże przed nieczystymi myślami i niskimi instynktami. Zapewnia zdrowie i sukcesy w życiu zawodowym.Onyks to kamień Koziorożca. Zapewnia szczęście w miłości, pozwala cieszyć się życiem, nie dopuszcza do depresji i utraty wiary we własne siły.Kamieniem Wodnika jest szafir. Ukazuje prawdę, wspiera duchowo, zapewnia rozwagę. Uchodzi za kamień wierności i najpiękniej lśni w pierścionku osoby stałej w uczuciach. Strzeże przed chorobami, bólami głowy i słabym wzrokiem.Akwamaryn to kamień Ryb. Oprawiony w srebro, wzmaga inteligencję, mądrość, roztropność. Sprowadza harmonię ciała i duszy, pozwalając panować nad emocjami. Przyciąga marzenia, rozprasza melancholię. P.P.

2011-10-11 22:33:02


pazdziernik.indd 11

2011-10-11 22:33:06


pazdziernik.indd 12

2011-10-11 22:33:10


pazdziernik.indd 13

2011-10-11 22:33:18


Porady dla portfela Zapewnisz sobie finansowe powodzenie, jeśli tylko właściwie podejdziesz do pieniędzy. Podobno z pieniędzmi jest jak ze zdrowiem - ich brak może uczynić nieszczęśliwym, ale ich posiadanie nie gwarantuje nam już automatycznie szczęścia. Oczywiście za posiadane pieniądze można spełnić marzenia, a spełnianie marzeń daje szczęście. Z drugiej jednak strony, nie są one źródłem szczęścia, powodując kłótnie, czy rozboje. A jednak bez nich czasami naprawdę trudno być szczęśliwym, szczególnie w obecnych czasach... Nasze babki i prababki miały swoje związane z pieniędzmi przekonania i przesądy, niektóre są popularne do dziś.

pazdziernik.indd 14

Oto kilka z nich.

● Nigdy nie kładź torby, w której trzymasz portfel, na podłodze. Dlaczego? Cóż, pieniądze po prostu z niej wywędrują. Powinnaś też podejść do pieniędzy poważnie – nie mów o nich pieszczotliwie „pieniążki”, bo to oznacza, że nie są dla ciebie ważne. ● Nie gwiżdż w domu. Kiedyś ludzie bali się dźwięku gwizdania, bo sądzili, że wywołują go złe duchy. Gdy ktoś gwizdał, odpowiadał mu diabeł, a to ściągało nieszczęście, także finansowe. ● Kran w zlewie powinien być dobrze zakręcony. Bo kiedy woda kapie, to razem z nią wylewają się pieniądze. ● Możesz przyciągnąć pieniądze. Noś w portfelu łuski wigilijnego karpia. Podobną rolę spełni noszenie w torebce chińskich monet. To specjalne pieniądze z dziurką, prze-

wiązane czerwoną nitką. To popularny na całym świecie sposób przyciągania i pomnażania pieniędzy. Możesz je też włożyć pod wycieraczkę – wtedy „zaproszą” do twojego domu pieniądze. W domu możesz też postawić figurkę żaby lub ryby – według niektórych wierzeń związane są w dobrobytem finansowym W domu miejscem, które odpowiada za finanse, jest kuchnia. Postaraj się mieć w tym właśnie pomieszczeniu porządek i pilnuj, by w twojej kuchni nic się nie marnowało. Nie wyrzucaj jedzenia i nie pozwalaj, by się psuło, bo to tak, jakbyś wyrzucała pieniądze. ● Potrzebujesz pieniędzy? Myśl o tym jak najczęściej, i to w pozytywnym sensie. Powtarzaj sobie, że niedługo czeka cię finansowe powodzenie, że zmienisz pracę na lepszą albo awansujesz. I uwierz w to! Grunt to pozytywne myślenie.

2011-10-11 22:33:29


pazdziernik.indd 15

2011-10-11 22:33:33


Niezwykłe właściwości cytryny Mimo że cytryna jest kwaśna w smaku, działa na nasz organizm zasadowo, dlatego zalecana jest na wszystkie objawy nadkwasoty. Kwaśny smak nadaje cytrynie kwas cytrynowy. Kwas cytrynowy to naturalny konserwant, pomocny również w trawieniu pokarmów. Cytryny są doskonałym źródłem kwasu askorbinowego Kwas askorbinowy (witamina C) jest rozpuszczalnym w wodzie, naturalnym przeciwutleniaczem. Spożywanie produktów bogatych w witaminę C pomaga uodpornić organizm przed czynnikami zakaźnymi, jak również neutralizuje wolne rodniki we krwi. Badania wykazały, że spożycie owoców i warzyw o wysokiej zawartości wiaminy C jest związane ze zmniejszeniem ryzyka zgonu z jakielkolwiek przyczyny, w tym chorób serca, udaru mózgu i raka. Cytryny zawierają różnorodne fitoskładniki. Hesperetyna i naringenina w soku cytrynowym to flawonoidy obniżające cholesterol i posiadające również właściwości przeciwutleniajace, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Cytryny zawierają również witaminę A , witaminy z grupy B-kompleks (kwas pantotenowy, pirydoksynę i kwas foliowy) żelazo, miedź, potas i wapń.

16 pazdziernik.indd 16

Polski Partner

PAŹDZIERNIK 2011

215-939-6717

Sok z cytryny ma działanie antybakteryjne. Udowodniono w badaniach doświadczalnych, że sok z cytryny niszczy bakterie malarii, cholery, błonicy, duru brzusznego i inne bakterie chorobotwórcze. Mieszanka soku z cytryny, wody i miodu zwalcza gorączkę, jest również idealnym środkiem oczyszczającym organizm z toksyn. Wdychanie olejku cytrynowego pomaga zwiększyć koncentrację i pobudza czujność. Olejek cytrynowy może być używany jako odświeżacz pokoju dla osób pracujących w domu lub studentów. Alternatywnie można wypić wodę z cytryną co kika godzin. Osoby podróżujace do krajów tropikalnych mogą uchronić się od infekcji dodając sok z cytryny do wody pitnej. Sok z cytryny z odrobiną soli (na ciepło) wypijany codziennie obniża poziom cholesterolu i działa odchudzająco.

www.polskipartner.com 2011-10-11 22:33:43


pazdziernik.indd 17

2011-10-11 22:33:59


11 przysług dla kręgosłupa

podłogi na kolanach: przecież są mopy. Rura od odkurzacza powinna być na tyle długa, a deska do prasowania wysoka, byś nie musiał się pochylać.

9. Pamiętaj o drabince

Nie sięgaj bez odpowiedniego przygotowania po przedmioty na górnej półce. Możesz wówczas przeciążyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Zaszkodzisz odcinkowi szyjnemu nadmiernie odchylając głowę przy wieszaniu firanek. Stołeczek (stabilny!), a jeszcze lepiej drabinka, rozwiązuje problem.

Ludzkie “rusztowanie” to konstrukcja niemal doskonała. Chociaż lekka i sprężysta, umie utrzymać nas w pionie. Pozwala się poruszać i podnosić ciężary. Jest dość odporna na urazy. A jednak kręgosłup może solidnie dokuczyć, jeśli na co dzień o niego nie dbamy. Jak uniknąć kłopotów?

1. Śpij dobrze

szwach. Rozmiar Kopciuszka, albo większy, niż trzeba, zmusza do nieprawidłowego chodu i obciąża kręgosłup. Pantofelki na obcasie także: stale musisz szukać równowagi i nadmiernie naprężać mięśnie.

2. Wstawaj bez pośpiechu

Nie zapominaj o tym przede wszystkim podczas zakupów. Na każdą z nich powinien przypadać porównywalny ciężar. Torebki czy torby z laptopem też nie powinno się nosić na jednym ramieniu. Jeśli jesteś praworęczny, wykonuj lewą ręką te prace, które nie wymagają precyzji. Pamiętaj, że kręgosłup nie lubi tenisa, czy badmintona. Najbardziej kocha pływanie.

Twój materac powinien być sprężysty. Nie za miękki, byś się nie zapadał. I nie za twardy, bo wówczas cały kręgosłup nie może odpocząć. Zapomnij o zagięciach. Składane meble są akceptowalne jedynie od czasu do czasu. Porzuć dużą, miękką poduszkę.

Rano twoje mięśnie są leniwe, kręgosłup nie w pełni zdolny do pracy. Nim wstaniesz z łóżka, solidnie się przeciągnij.

3. Uważaj na ciężary

Podnosząc coś ciężkiego, najlepiej jest przykucnąć. To naprawdę bezpieczniejsze niż schylanie się. Duży ciężar oprzyj na biodrze i dopiero potem podnoś się powoli.

4. Szpilki noś od święta

Wybieraj buty o grubych i elastycznych pode-

5. Pamiętaj, że ręce masz dwie

6. Zadzieraj nosa

Nieważne, co powiedzą inni. Wyprostuj się. Wciągnij brzuch. Prostowanie pleców niech

Skutki nadmiaru antybiotyków

Powszechnie wiadomo, że aby opanować infekcje bakteryjne stosuje się antybiotyki, które prawidłowo dobrane /np. po wykonaniu antybiogramu/ pomagają skutecznie rozprawić się z drobnoustrojami. Jest to niezaprzeczalny fakt, pod warunkiem, że się ich nie nadużywa, a po kuracji zastosuje się dobry probiotyk w celu wyrównania flory bakteryjnej. Zastosowanie probiotyku jest bardzo ważne, ponieważ antybiotyk niszcząc bakterie chorobotwórcze rownocześnie zabija bakterie przyjazne, współpracujące z różnymi układami organizmu nie wyłączając systemu odpornościowego. Bez ich pomocy zaczynają rozwijać się w szybkim tempie grzyby uszkadzające blony sluzowe za sprawą toksyn, ktore wydzielają do organizmu. Dr med. W.C.Crook, autor ksiazki Drogi przerostu drożdży pisze: „stoso-

18 pazdziernik.indd 18

Polski Partner

wanie antybiotyków o szerokim zakresie działania przypomina strzelanie z broni maszynowej do terrorysty w zatłoczonej hali lotniska. Polowanie na niebezpiecznego zbrodniarza konczy się tym, że równoczesnie giną niewinni przechodnie.” Lekarze z Uniwersytetu Południowej Kalifornii odkryli, że nadmiar antybiotyków stosowanych u dzieci z zapaleniem ucha przyczynia się do przerostu grzybów w uchu środkowym. Z kolei dr med. Leo Galland na konferencji poświęconej schorzeniu określanemu jako zespoł zwiazany z Candida Albicans, zwrócił uwage na fakt, że u 80% pacjentów cierpiących na drożdżyce antybiotyki były odpowiedzialne za pojawienie się tego problemu. Należy tu dodać, że antybiotyki są obecne również w produktach żywnościowych, głównie pochodzenia zwierzęcego. Dobrze zatem pamiętać o usuwaniu ich z mięsa przez kilkugodzinne moczenie go w wodzie z dodatkiem octu jablkowego. Jeśli jest to możliwe lepiej kupować mięso, mleko i jaja z hodowli ekologicznych. Organizm człowieka posiada system wydalniczy, którego zadaniem jest usuwanie toksyn z organizmu, jednak możliwości jego są ograniczone. Jeśli dostarczymy mu wiecęj toksyn, niż jest w stanie wydalić - ich poziom bedzie narastał, aż dojdzie do zatrucia całego organizmu. Wtedy staje się on bezbronny. Taki

PAŹDZIERNIK 2011

215-939-6717

10. Bądź mądrym kierowcą

będzie twoim dobrym nawykiem. Chodź z lekko uniesioną głową. Kiedy jednak musisz dłużej stać, opieraj raz jedną, raz drugą nogę o krawężnik, albo jakiś stopień.

7. Siedź prawidłowo

Nie siadaj na krawędzi krzesła. Oprzyj się wygodnie, wyprostuj plecy, łokcie trzymaj na stole, a stopy (całe) na podłodze. Jeśli nie sięgasz, pomyśl o podnóżku. Ogranicz zakładanie nogi na nogę.

Ustaw siedzenie w taki sposób, byś sięgał bez problemu do wszystkich urządzeń niezbędnych podczas jazdy. Rób przerwy w podróży, przynajmniej raz na dwie godziny. Pospaceruj, przeciągnij się, wykonaj przysiady. Jeśli nie masz profilowanego fotela, pomyśl o wałku z gąbki do podparcia odcinka lędźwiowego. Zagłówek należy wyregulować tak, byś dotykał środkiem potylicy (kość czaszki z tyłu głowy) środka zagłówka. Wówczas masz największą szansę uchronić kręgosłup szyjny przed urazem.

11. Relaksuj się

Uważaj przy pracach domowych. Nie szoruj

Kręgosłup lubi basen, aquaaerobik, ale i odprężające kąpiele. Do wody dodaj olejek z lawendą i rozmarynem. Posiedź w wannie kwadrans. Gdy męczą cię bóle napięciowe mięśni, pomoże również poranny prysznic

stan nazywa sie sepsa. Sepsa to choroba nieznanego pochodzenia, kiedy mikroorganizmy krąża swobodnie we krwi i nic ich nie niszczy - organizm nie odpowiada walką. W miesieczniku Wiedza i Życie red. M. Załoga w artykule „Niezwykla choroba” wymienią drożdżaka Candida jako jednego z głownych winowajców sepsy. Co roku na sepse zapada 750 tys. ludzi w samych Stanach Zjednoczonych. To ponad 2000 zchorowań dziennie. Z tej grupy umiera 225 - 325 tys. osób rocznie, czyli wiecej niż z powodu udaru mózgu, raka piersi i płuc razem wziętych. W Eurpie ginie z tego powodu 146 tys. ludzi rocznie. Liczba zachorowań, jak prognozują eksperci, bedzie wzrastać. CandidaAlbicans - drożdżak biały , grzyb czesto spotykany w jamie ustnej /gdzie może być przyczyną pleśniawek/, w pochwie /wywoluje upławy/ -niewinny drożdżak bywa przyczyną sepsy u osób z obniżoną odpornością, zwłaszcza po kuracji antybiotykowej. Co zatem robić, aby uniknać tego zagrożenia? Przede wszystkim nie nadużywać antybiotyków. Dbać o diete. Nie jeść zbyt dużo na raz, ponieważ wte-

dy jest okazja do odkładania się wiekszych iliści toksyn. Zadbać, aby w diecie znalazło się jak najwiecej warzyw /należy je płukać w wodzie z octem jabłkowym./ Unikać słodyczy, białej mąki i soli oczyszczonej. Najlepiej stosować sol himalajską, morską lub kamienną. Okresowo oczyszczać organizm stosując monodiety, zioła oczyszczające i krótkie głodowki. Wzmacniać odporność poprzez zażywanie naturalnej vitaminy C , Transfer Factor i inne. Należy pamietać o sprzymierzencach tego systemu w postaci czosnku, miodu, produktów chlorofilowych itp. Należy unikac słodkiego , pasteryzowanego mleka i jego przetworów , żywnosci o długich terminach ważności do spożycia i żywnosci wysoko przetworzonej. Pić dużo czystej wody z cytryną. Raz w tygodniu brać kapiel z dodatkiem soli morskiej /oczyszcza z toksyn/. Jak widać mozemy zrobić wiele. Jesli do tego dodamy zamiłownie do spokoju i unkanie stresu - nasze szanse na dobre zdrowie będa całkiem nienajgorsze. A więc: DUŻO ZDROWIA! Jagoda Zwierzynski

8. Postaw na dobrą deskę

www.polskipartner.com 2011-10-11 22:34:02


pazdziernik.indd 19

2011-10-11 22:34:09


Komu pasują rude włosy? Według prastarego szkockiego bajania, odmiana wróżek, żyjąca pod ziemią, posiadała ognisto rudy kolor włosów. Rudowłosi ludzie, chodzący po ziemi są w prostej linii krewnymi tych wróżek. Ale o to, zapewne, postarali się mężczyźni, wstąpiwszy w związki z pięknymi rudowłosymi wróżkami…. kolor włosów, by dodać sobie urody. Obecnie rudy kolor włosów jest modny, bo tak naprawdę rude włosy są bardzo twarzowe i kobieta z takimi włosami wygląda zawsze ponętnie.

Kobiety mające rudy kolor włosów przez wieki miały ciężki żywot i niestety niekiedy bardzo krótki, właśnie ze względu na kolor swojej czupryny. Rudy kolor włosów kojarzy się najczęściej z zuchwałością, gwałtownością, indywidualnością i zmysłowością. „Rudzielec” zawsze wygląda tak, jakby planował właśnie jakąś psotę. Oczywiście takie poczucie nie wzięło się znikąd – prawdopodobnie rudowłosym dokuczano już od dzieciństwa i broniąc się pracowały na przekonanie, że właśnie „rudzielce” do najsympatyczniejszych nie należą. Stereotyp, że „rudzielec” jest brzydki i złośliwy, już dawno jednak umarł. Teraz jest wręcz przeciwnie: wiele kobiet farbuje się na rudy

20 pazdziernik.indd 20

Polski Partner

Efektowny miedziany balejaż podkreśla strzyżenie grubych pasm. Wymodelowane płaską szczotką, z efektownie wyeksponowaną grzywką wyglądają zachwycająco zarówno w krótszej, jak i tej długiej wersji. Swobodnie opadające, ogniste pasma można też ułożyć w prostszy sposób: włosy suszymy z głową w dół, roztrzepujemy palcami i lakierujemy. Mocny mahoń to kolor dla kobiet ciemnowłosych. Łagodnie odmładza i łagodzi rysy twarzy. Sam w sobie wygląda niezwykle seksownie, ale jeśli jeszcze masz zielone, kocie oczy – dodatkowo intryguje. Gorąca czerwień we włosach wygląda bardzo oryginalnie. Podkreśla charakter i ognisty temperament kobiet. W połączeniu z porcelanową cerą sprawia piorunujące wrażenie. Ostra czerwień, podobnie jak biały blond, to nie jest jednak odcień występujący w naturze, więc w zasadzie pasuje każdemu.

Rude włosy to jednak niełatwy kolor. Ten kolor włosów nie pasuje do każdej kobiety, a nieodpowiednio dobrany sprawia, że można wyglądać nienaturalnie. Osoby, które wybierają intensywne kolory, takie jak ognista czerwień, płomienna miedź, mahoń, powinny mieć wyraziste rysy twarzy, zimną oprawę oczu i dość intensywne (nie za jasne) kolory tęczówek: brązowe, zielone lub niebieskie. Rudości znakomicie podkreślają barwę oczu. Rudy to świetny wybór dla osób o nieregularnych czy też ostrych rysach twarzy – doskonale je łagodzi i optyczAle jest jeden warunek. To kolor bardzo nie zmiękcza. Płomienna barwa jest więc odpowiednia dla osób o mocno zaryso- „osobowościowy” – przyciąga uwagę i podwanych rysach i ciemnej oprawie oczu, kreśla charakter właścicielki. Pasuje jedynie do tego – alabastrowa cera. Rudości wy- do niekonwencjonalnych fryzur. Złociste rudomagają ładnej cery, gdyż w ich sąsiedz- ści doskonale prezentują się na miękkich putwie widoczne są wszelkie niedoskona- klach i lokach. Jeśli nie masz naturalnie kręcołości, np. zaczerwienienia czy popękane nych włosów, nawiń je na grube wałki lub ternaczynka. Rudości pasują zwłaszcza dy- moloki, a następnie roztrzep palcami. Fryzura namicznym dziewczynom i młodym ko- ta dodaje subtelności. Alabastrowa cera, delikatne piegi – charakteryzują naturalne rudości. bietom. Wyróżniają je z tłumu.

PAŹDZIERNIK 2011

215-939-6717

Można je rozjaśnić złotym balejażem. Nabiorą lekkości i będą się pięknie układały. Pasemka należy zaakcentować woskiem, aby dodać im blasku. Jeśli masz jasną karnację z odrobiną piegów, możesz też pomyśleć o bardziej zdecydowanej rudości w typie kasztana. Jeśli jesteś naturalnym rudzielcem, tylko pozazdrościć. Rudy kolor włosów jest na pewno unikatowy i nawet, jeśli powoduje skojarzenia, stereotypy i przesądy, można z nich uczynić mocną stronę, zamiast ubolewać nad własną innością. Ten kolor zawsze będzie zauważalny w tłumie, nie da się przejść obok niego obojętnie, w tym jest siła. Kobiety o delikatniejszej urodzie mogą zostać „przytłoczone” takim kolorem włosów. Nie muszą jednak rezygnować z rudości. Mają do wyboru łagodne, stonowane odcienie, na przykład złoty, miodowy czy jasny kasztan. Jeżeli jesteś naturalną blondynką lub jasną szatynką, możesz bezpiecznie wypróbować niezbyt agresywny odcień rudości. Najłatwiej go uzyskać na naturalnej, dosyć jasnej bazie, nadając poszczególnym pasmom miedziany połysk. Bardzo ważne jest więc właściwe dobranie odcienia. Najmodniejsze rudości: miedziane, weneckie, jak z obrazów dawnych mistrzów, pasują Polkom, które mają chłodną karnację.

www.polskipartner.com 2011-10-11 22:34:16


pazdziernik.indd 21

2011-10-11 22:34:20


Kuchnia

Zupa dyniowa z czerwonym curry

z sosem pomidorowym i mleczkiem kokosowym. Podawana z kolendrą i ciecierzycą. Składniki, 4 - 6 porcji: • 300 g miąższu z upieczonej dyni *• 1 łyżka oliwy z oliwek • 1/2 - 2/3 płaskiej łyżeczki czerwonego curry** • 750 ml sosu pomidorowego (domowego lub passaty pomidorowej z butelki) • sól morska • 250 ml mleka kokosowego Do podania: • 8 łyżek odsączonej ciecierzycy z puszki • kolendra, 1 doniczka • około 50 ml mleczka kokosowego * surową dynię umyć i całą pokroić na kawałki razem ze skorupą, miąższem i pestkami. Ułożyć na blaszce do pieczenia i wstawić do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. Piec przez 30 minut, następnie ostudzić, usunąć pestki i odciąć skórę, pozostawiając sam miąższ. Odmierzyć 300 g. ** tajska pikantna pasta z utartego imbiru, chilli, czosnku, szalotki, trawy cytrynowej, liści limonki kaffir, kolendry i kminu rzymskiego. Można ją przygotować samemu lub kupić gotową (w słoiczku), najlepiej bez sztucznych dodatków. Przygotowanie: W garnku z grubym dnem rozgrzać oliwę, dodać pastę curry i smażyć na małym ogniu przez pół minuty. Dodać upieczoną i pokrojoną w kostkę dynię i smażyć przez minutę, mieszając. Wlać sos pomidorowy, doprawić solą i zagotować. Gotować przez 3 - 4 minuty, następnie dodać mleko kokosowe i ponownie zagotować. Zupę zmiksować, wlać z powrotem do garnka i podgrzać. Gorącą zupę nalać do miseczek, dodać ciecierzycę oraz listki kolendry, polać dodatkowym mlekiem kokosowym i podawać

Sałatka z dynią, soczewicą i kolendrą

z orzeszkami pinii, serem kozim i pysznym dressingiem balsamicznym. Kozi ser możecie zastąpić fetą a orzeszki pinii pestkami dyni lub słonecznika. Kolendrę - rukolą. Składniki, 2 porcje: • 1/2 szklanki czarnej soczewicy (zielonej lub pomarańczowej) • 3/4 szklanki wody • 1 łyżka oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia • 400 g surowej dyni, obranej, wypestkowanej i pokrojonej w 1 - 1,5 cm kostkę • 4 łyżki orzeszków pinii, zrumienionych na suchej patelni • pęczek świeżej kolendry • sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz • 50 g pokruszonego sera koziego Winegret balsamiczny: • 4 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia • 2 łyżki octu balsamicznego • 1 łyżeczka miodu • 1 łyżka sosu sojowego • 1/2 łyżeczki posiekanej papryczki chilli • 1 ząbek czosnku drobno posiekany Wszystkie składniki wymieszać. Przygotowanie: • Soczewicę dokładnie wypłukać, włożyć do rondelka, zalać wodą, dodać oliwę z oliwek, sól i pieprz. Zagotować, zmniejszyć ogień, przykryć i gotować do miękkości przez około 25 minut (pomarańczową soczewicę gotować 15 minut a zieloną 20 minut). Po ugotowaniu odparować resztę płynu jeśli pozostał. • Dynię umieścić na sitku do gotowania na parze i gotować przez około 8 minut od zagotowania się wody. Posypać solą i pieprzem, dodać do soczewicy, razem z orzeszkami pinii i kolendrą. Delikatnie połączyć z winegretem balsamicznym, wyłożyć na talerze i posypać kozim serem. Jeśli ostygnie - można delikatnie podgrzać.

Dorsz zapiekany z dynią

Z ziemniakami i świeżym tymiankiem. Danie z „jednego garnka”, wędruje gorące prosto na stół. Na obiad rodzinny lub spotkanie dla znajomych. Składniki, 2 porcje: • 10 małych młodych ziemniaczków (większe pokroić w kostkę, jesienne najlepiej obrać) • 1 szklanka bulionu warzywnego • kilka ziarenek pieprzu • 3 gałązki świeżego tymianku • 1 szklanka pokrojonej w kostkę dyni, obranej i bez pestek • 300 g filetów z dorsza • sól, pieprz • 1/4 cytryny • oliwa z oliwek extra virgin Przygotowanie: Piekarnik nagrzać do 200 stopni. Ziemniaki zalać bulionem, dodać ziarenka pieprzu, 1 gałązkę tymianku i gotować przez 15 minut. Po 10 minutach dodać dynię. Filety z dorsza umyć, osuszyć, oprószyć solą, pieprzem i skropić sokiem z cytryny. Wysmarować 2 łyżkami oliwy z oliwek. Odstawić. Na patelnię żeliwną lub do naczynia żaroodpornego wyłożyć ziemniaki, dynię i bulion. Na wierzch ułożyć filety z dorsza, a pod rybę wcisnąć 2 gałązki tymianku. Polać 2 łyżkami oliwy z oliwek i wstawić do piekarnika bez przykrycia na 20 - 25 minut (w zależności od grubości fletów), lub do czasu aż ryba będzie upieczona. Dodatkowo na 5 minut przed końcem pieczenia włączyć funkcję grilla, zwiększyć moc do 225 stopni, aby zrumienić potrawę. W połowie grillowania przemieszać ziemniaki aby w miarę równomiernie się zrumieniły oraz polać potrawę powstałym sosem.

Sernikobrownie dyniowe

Składniki: Ciasto czekoladowe Brownie: • 200 g ciemnej, gorzkiej czekolady • 200 g masła • 3 jajka • 230 g drobnego cukru lub cukru pudru • 120 g mąki Masa serowo - dyniowa: • 500 g śmietankowego twarogu • 1/2 szklanki drobnego cukru lub cukru pudru • 1 szklanka puree z pieczonej dyni* • 2 jajka • 1/2 łyżeczki przypraw do dyni (1/4 łyżeczki cynamonu, 1/8 łyżeczki imbiru w proszku, 1/8 łyżeczki gałki muszkatołowej) • 100 g białej czekolady (1 tabliczka), roztopiona Przygotowanie: Małą formę 20 x 24 cm wysmarować tłuszczem, wyłożyć papierem do pieczenia, który również posmarować tłuszczem. Piekarnik nagrzać do 170 stopni. Ciasto czekoladowe Brownie: Roztopić ciemną czekoladę razem z masłem, ostudzić. Jajka ubijać z cukrem przez około 10 minut, aż powstanie gęsta i puszysta masa. Ubite jajka delikatnie połączyć (kilkoma ruchami szpatułki) z ostudzoną masą czekoladową. Następnie równie delikatnie połączyć z przesianą mąką, starając się nie zmniejszyć za bardzo objętości piany. Masę wylać do przygotowanej formy i piec przez 25 minut. Masa serowo - dyniowa: Ubijać ser z cukrem na średnich obrotach miksera, aż będzie gładki, przez około 5 minut. Dodać połowę (1/2 szklanki) puree z dyni i zmiksować. Zmniejszyć obroty miksera i wbijać po jednym jajku, ubijać tylko do połączenia się składników. Wymieszać z przyprawami. Odmierzyć 5 łyżek masy serowej, a resztę wylać na upieczony czekoladowy spód. Wymieszać resztę (1/2 szklanki) puree z dyni z odłożoną masą serową (5 łyżek) oraz z roztopioną białą czekoladą. Wyłożyć na masę serową tworząc spirale i wydobywając część masy serowej na wierzch ciasta. Piec przez 40 minut. Ostudzić w uchylonym piekarniku. Po całkowitym wystudzeniu wstawić do lodówki na około 3 godziny, lub najlepiej na całą noc. * puree z pieczonej dyni można przygotować w następujący sposób: dynię pokroić na kawałki (razem ze skorupą), opłukać i ułożyć na blasze do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piec przez 25 minut, aż dynia będzie miękka, ale jędrna. Dynię wyjąć i ostudzić, odciąć skorupę, a miąższ dokładnie odcisnąć z wody. Zmiksować na puree blenderem ręcznym. Odmierzyć 1 szklankę puree. Dynię można też ugotować na parze.

22 pazdziernik.indd 22

Polski Partner

PAŹDZIERNIK 2011

215-939-6717

www.polskipartner.com 2011-10-11 22:34:30


pazdziernik.indd 23

2011-10-11 22:34:34


Sztuczna kobieta potrzebna od zaraz

Najpierw zamawiała je armia, teraz dostęp ma do nich cały świat. Ich zwolennicy twierdzą, że powinny być obecne w każdym domu, jak konsole do gier i DVD. Podobno chronią małżeństwa przed rozpadem, a singli ratują przed samotnością. Z pewnością przynoszą ogromne dochody ze sprzedaży - sztuczne kobiety, Real Size Dolls. Ich właściciele nie nazywają ich seks lalkami. Mówią, że to tak, jakby porównywać najnowszy model Harleya Davidsona do skutera i mają sporo racji. W środku każdego modelu Real Doll, znajduje się polimerowy szkielet z elementami wykonanymi ze stali chirurgicznej. Skóra i ciało tworzone są z najwyższej jakości silikonu, stosowanego do produkcji najnowocześniejszych protez. Droższe modele mają wbudowane mechanizmy ruchu i ukryty wewnątrz komputer, który steruje prostymi czynnościami mowy i reaguje na głos właścicieli. Każdego dnia znajdującą się w Kalifornii futurystyczną fabrykę Abyss Creations (jej wnętrza pokazano na dużym ekranie w filmie „Surogaci” z Brucem Willisem), opuszczają średnio dwa lub trzy gotowe modele lalek. Real Size Doll wyruszają w podróż, niekiedy w najdalsze zakątki świata, najczęściej jednak zamawiają je klienci z USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Australii i Niemiec. Seks lalka wykonana w technologii kosmicznej, szybki i bezpieczny transport oraz certyfikaty autentyczności - wszystko to ma oczywiście swoją cenę. Najnowsze modele substytutów kobiety kosztują bowiem, bagatela - od pięciu do dziesięciu tysięcy dolarów.

Czekolada cię odchudzi

Zamiast męczyć się w siłowni, zjedz kawałek gorzkiej czekolady. Naukowcy odkryli, że efekt będzie podobny. Sekret tkwi w jednym ze składników kakao – substancji nazwanej epikatechiną, która powoduje wytwarzanie energii niezbędnej do spalania kalorii. Dr Moh Malek, uczony z Wayne State University w Detroit w USA, przeprowadził badania na myszach. Dowiódł, że zwierzęta, które trenowały przez 30 minut dziennie, miały tak samo pobudzone mięśnie jak te bardziej leniwe, ale dostające posiłki ze wspomnianą epikatechiną. - Bieganie czy jazda na rowerze powodują zwiększenie liczby mitochondriów w komórkach mięśniowych. Nasze badania wykazały, że epikatechina daje podobne efekty – tłumaczył naukowiec na łamach „Journal of Physiology”. Znany dziennikarz i smakosz Robert Makłowicz mówi jednak, że nie potrzebował odkryć naukowców, aby docenić zalety jedzenia czekolady. – To oczywiste, że czekolada pomaga na spalanie. Zawsze, gdy nie mam deseru, po obiedzie zjadam kawałek dobrej czekolady. Chociaż, niestety, 90 proc. czekolad, które mamy w sklepach, nie nadaje się do jedzenia – mówi. Pamiętać należy bowiem, że opisane wyżej efekty daje tylko gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao, a nie popularna mleczna.

„Nieśmiertelny” Michael Jackson

Michael Jackson jest najlepszym przykładem na to, że śmierć artysty nie musi oznaczać końca jego kariery. Zmarły w 2009 roku król popu wciąż wydaje nowe płyty. Kolejna, zatytułowana „Immortal” („Nieśmiertelny”), ukaże się już w listopadzie. Album będzie wydawnictwem, na którym znajdą się nieznane dotąd utwory oraz nowe aranżacje niektórych największych hitów Michaela Jacksona. Na płycie usłyszeć będzie można m.in. przebój Jackson 5 „ABC” oraz chóralną wersję „They Don’t Really Care About Us.” „Immortal” będzie ścieżką dźwiękową do najnowszego przedstawienia Cirque du Soleil opowiadającego o życiu i twórczości Jacksona - „The Immortal World Tour”. Jackson zmarł w czerwcu 2009 pozostawiając po sobie ogromną muzyczną spuściznę, którą Kevin Antunes, odpowiedzialny za powstawanie płyty „Immortal”, ma nadzieję przekazać fanom poprzez ten album. „Spuścizna Michaela, największego artysty naszych czasów jest bardzo inspirująca. Album ‚Immortal’ powstawał w atmosferze miłości i szacunku dla Michaela, jego rodziny i milionów jego fanów” - deklaruje producent. „Immortal”, to drugi po płycie „Michael” pośmiertnie wydany album króla popu. Na nadchodzącym krążku znajdzie się 15 piosenek.

pazdziernik.indd 24

2011-10-11 22:34:43


pazdziernik.indd 25

2011-10-11 22:34:47


pazdziernik.indd 26

2011-10-11 22:34:50


pazdziernik.indd 27

2011-10-11 22:34:53


Trenton/ Philadelphia

78 Parada Pułaskiego W pierwszą niedzielę października, rzesza Polaków przemaszerowało Benjamin Franklin Parkway w 78 Paradzie Pułaskiego. W widowisku zaprezentowały się społeczności, organizacje i instytucje polonijne ze stanów Pennsylvania, New Jersey i Delaware. W paradzie wzięły udział powiewające chorągiewkami dzieci, harcerze, uczniowie i studenci. Z biało-czerwonymi i amerykańskimi flagami maszerowali weterani, parafie i duchowieństwo. Mimo zapowiadanego deszczu, pogoda dopisala , a w słońcu błyszczały krakowskie i inne regionalne stroje. Tegorocznym marszałkiem parady był Henry Michalkiewicz.

pazdziernik.indd 28

2011-10-11 22:35:04


pazdziernik.indd 29

2011-10-11 22:35:07


pazdziernik.indd 30

2011-10-11 22:35:11


pazdziernik.indd 31

2011-10-11 22:35:14


Pocnos/ PA Redakcja Polskiego Partnera otrzymała zaproszenie na wernisaż artysty malarza Andrzeja Szynal. Zaproszeniem tym, dzielimy się z naszymi czytelnikami. Andrzej Szynal jest absolwentem Akademi Sztuk Pięknych w Krakowie. Używa bardzo unikalnej techniki nakładania farb, co sprawia niepowtarzalne odczucia w odbiorze jego prac. Bogata technika tekstury, bardzo żywe kolory oraz tematyka abstrakcji w świecie realnym

jest myślą przewodnią artysty.W pracach Andrzeja Szynal można znalezć coś interesującego i fascynującego, o czym mogli przekonać się uczestnicy wielu wystaw m.in w Europie, Stanach Zjednoczonych - McDonald - Galeria Sztuki, College Misericordia, Roberson Muzeum,

Binghamton, Nowy Jork, Durango, Międzynarodowa Galeria Sztuk Pięknych, Kolorado. Ostatnia wystawa odbyła się w Arts YoUniverse Wilkes-Barre.Od 2004 roku Andrzej Szynal, mieszka w Luzerne County w Pensylwanii. Na wystawie Inspired by the Susquehan-

na zdobył pierwsze miejsce w Radzie Kultury Luzerne County, Pensylwania.Klimat prac artysty, jakie można będzie zobaczyć w Galerii Marquis Art & Frame sprawi, że przeniesieniosą się Państwo w świat niepowtarzalnych wrażeń. Serdecznie zapraszamy.

Lato, lato i po lecie… Mineło lato a z nim wspomnienia. Każdy okres letni sprzyja imprezom plenerowym z małymi wyjątkami, jakie sprawia zła pogoda. W tym roku aura wyjątkowo sprzyjała festiwalom, jakie odbyły się w pięknie położonym ośrodku narciarskim Shawnee Ski w malowniczym otoczeniu Gór Poconos w Pensylwanii.

Organizacja siedmiu festiwali- od czerwca do października= jest nie lada wyczynem i wyzwaniem dla organizatorów. Co roku, seriẹ festiwalową rozpoczyna Celtic Festival, na którym można było zobaczyć zespoły taneczne które z wielkim kunsztem stepują oraz można było posłuchać muzyki celtyckiej. W lipcu, Dzień Niepodległości był uświetniony piẹknym pokazem szucznych ogni. W sierpniu tlumy przybyły do Shawnee na polsko-niemiecki Wurst Festival. Po raz drugi można było posłuchać pol-

32 pazdziernik.indd 32

Polski Partner

PAŹDZIERNIK 2011

215-939-6717

skiej polki i niemieckich szlagerów. Dla miłośników biegów przełajowych, odbył siẹ Mud Run, który skupił wytrwałych biegaczy niezależnie od warunków pogodowych. We wrześniu niezmiernie wielką popularnością cieszył siẹ Rodeo Festival. Wycieczki autokarowe z Nowego Jorku świadczą o atrakcyjności rodeo.W trakcie całego festiwalu dominowała muzyka country, która dopingowała kowboi ujeżdżających konie i szalone byki. Każdy z tych festiwali ma inny, niepowtarzalny klimat. Ci którzy nie byli obecni na festiwalach w tym roku, mogą już teraz zaplanowąć wa-

kacje na przyszły rok i odwiedzić któryś z festiwali. Okres jesieni sprzyja odwiedzaniu Gór Poconos, aby podziwiać uroki przepiẹknej jesieni. Każdy porównuje to miejsce do miejsc i zakątków jakie znamy z Polski. Tu możemy podziwiać prawdziwą Polską Jesień. Po piẹknej jesieni nastanie zima a z nią nie możemy zapomnieć o białym szaleństwie jakie oferują stoki Shawnee. Obecnie w narciarskim ośrodku Shawnee Ski trwają przygotowania do sezonu zimowego, o czym możemy dowiedzieć siẹ na stronie internetowej: www.ShawneeMt.com www.polskipartner.com 2011-10-11 22:35:18


pazdziernik.indd 33

2011-10-11 22:35:28


Long Island/ NY

Bal charytatywny Mam na imię Darek, mam 20 lat. W ubiegłym roku przy pracach polowych na skutek niefortunnego wypadku straciłem prawą rękę. Po długim i ciężkim leczeniu fizycznym i psychicznym staram się odnaleźć w rzeczywistym świecie, ale nie jest to łatwe. Mieszkam w Polsce i uczę się w technikum rolniczym. Moim marzeniem i celem w życiu jest bycie sprawnym fizycznie i psychicznie, tak jak przed wypadkiem. Zwracam się do Państwa z prośbą o wsparcie finansowe na pokrycie kosztów zakupu sprzętu ortopedycznego.Każda ofiarowana kwota, nawet najmniejsza, pozwoli mi na zakup protezy. Pomóż mi spełnić moje marzenia!Darek Trzonkowski Rodzina Darka zorganizowała Bal Charytatywny, który odbył się 10-ego września, 2011 r. w Knights of Columbus w Lindenhurst. Przybyło około 150 osób. Wiele z nich, nie tylko zakupiło bilety na ten wieczór, ale również ufundowało nagrody na loterię i zasponsorowali jedzenie. Ela Raczkowski, utalentowana 9-cio latka, wykonała sopranem piosenki “You Raise Me Up” i „Time to Say Goodbye.” Dodatkowo wieczór urozmaiciły tańcem dzieci z Joseph Dance Studio, wieczór prowadziła Marta Wesołowska, zaś do tańca grał DJ Tomek.

Rodzina Darka serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przybyli oraz sponsorom: Chateau La Mer, Syrena Bakery, Anna Stankiewicz from John Our Allstate, W&H Food, Kabanos Polish Deli – Izabela i Waldemar Wojcicki, Euro Deli, Kefirek Deli - Mieczysław Leniartek, Suffolk Liner Corp. - Agnieszka i Jan Olesiejuk, Dudek Bakery, Sal i Angela Messina, Wesołowski Development, Norman Heller. ESQ, Expres Travel, Bernard J. Zimnoch. ESQ, Highlight Studio, Krystyna Rybka, Teresa Trzonkowska, Beata Photography, Renata Cebeliński, Evita’s Touch Salon, Pol-

lena Beauty Salon, Polonia of Long Island, PSFCU, Polnet - Polish Business Network, Anna Kuczyńska, Dorota Bakula, Eugenia i Jan Makarewicz, Joe’s Italian Deli, Justyna i Chris Malon - ZONE NY, Agnieszka Wesołowski, Iwona Koszelak, Maryla Ozdoba, New Era - Adam Bykuc, Jolanta Lipski, Barbara Wesołowski, Wiesia i Marek Nieradko, Green liteLi, Inc. - Piotr i Jagoda Dziadula, Studio Pro - Jolanta Pająk, Roman Komisarek – Smithnest Collision II, Inc., Ewa Loskot- C.A.R.E., LLC., Beata

Long Island/ NY

Miss Polonia Copiague W niedzielę, 4-ego września, odbyły się już czwarte wybory Miss Polonia Copiague zorganizowane przez Polonia of Long Island, prężnie działająca od wielu lat lokalną organizację charytatywną. Ze względu na huragan Irene, bal ten odbył się z tygodniowym opóźnieniem. Jednak zmiana terminu nie wpłynęła na frekfencję gości. śpiewem. Sopranem zaśpiewała posienkę Kate Bush “You raise me up.” Popłynęły łzy i długo trwały owacje na stojąco.

Bal prowadziły Beata Szczech – prezes organizacji, Marta Wesołowski – wiceprezes organizacji oraz Izabela Makarewicz Wojcicki – członek zarządu. Przywitały przybyłych gości oraz tych zaproszonych, wśród których znaleźli się między innymi: Irena Marchaj – skarbnik Rady Dyrektorów PSFCU, Paweł Pachacz – przewodniczący Komisji Rewizyjne Rady Dyrektorów PSFCU oraz Janusz Sporek – znany promotor muzyczny i działacz polonijny w metropolii nowojorskiej.

Przyszedł czas na przedstawienie Marszałka Copiague 2010, Jana Makarewicz, który podziękował za wyróżnienie i powierzoną mu funkcję w ubiegłym roku. Kolejnym punktem programu była prezentacja I mianowanie Marszałka Copiague 2011. Tytułem tym został uhonorowany Sylvester Siemion, od wielu lat udzielający sie charytatywnie nie tylko w organizacji, ale też przez wiele lat w kościele i miejscowej polskiej szkole. Obecnie pełni funkcję skarbnika w Polonia of Long Island. Szarfę wręczył pan Zygmunt Bielski, wiceprezes zarządu Komitetu Parady Pulaskiego.

Drobniutka i młodziutka, bo tylko 9-cio letnia, Ela Raczkowski, urzekła wszystkich swoim

34 pazdziernik.indd 34

Polski Partner

PAŹDZIERNIK 2011

(17 lat) i Patrycja Sadowska (19 lat). Po raz pierwszy kandydatki, eskortowane przez przystojnych studentów United States Merchant Marine Academy z Kings Point zaprezentowały się w strojach dowolnych. Nie zabrakło też świetnej zabawy przy muzyce w wykonianiu lokalnego zespołu “Secret,” który już po raz kolejny potrafił każdego zachęcić do tańca. Podczas kolacji przygotowanej tego wieczoru przez Euro Deli i Kabanos Polish Deli, dziewczęta wykonały układ taneczny, którego choreografię przygotowała Marta Wesołowski. Na koniec kandydatki pokazały się w strojach wieczorowych i odpowiadały na wylosowane pytania. Jury, w składzie Tomasz Raczkowski, Roman Rusiecki i Janusz Sporek miało bardzo ciężki wybór. Obradowali długo, gdyż wszystkie panny bardzo piękne, eleganckie i inteligentne. I tak tytuł Miss Polonia Copiague 2011 otrzymała Aneta Poszwa, I wicemiss Natalia Kotik, II wice-

i Bogdan Patalan, Dariusz Mroczkowski, Barbara Turel, Agnieszka Luberska, Helping to Heal Physical Therapy – Anna i Piotr Sroka, Royal Auto, Iwona i Kazik Gołębiewski, Magda i Teresa Denarska, Bałdyga Family, Elżbieta Sokołowski, Aneta Sadowski & Chase, Jacek Rybka & Kitchen Depot. Foto Sławomir Przybylowicz. Jeśli ktoś chciałby wesprzeć marzenie Darka, może się skontaktować z Fundacją Avalon www.fundacjaavalon.pl.

miss Patrycja Sadowska, zaś Milena Bączek otrzymała tytuł Miss Publiczności. Nagród było wiele. Nie zabrakło ich nawet dla kandydatek, które nie zajęły żadnego miejsca. Wśród nich min. pieniądze, słodycze, polskie kosmetyki, karnety na usługi fryzjerskie, na zakupy do różnych sklepów, książki, bilety do teatru. Sponsorami nagród jak również przekąsek na stołach i słodkości do kawy w tym roku byli: Anna i Sylvester Siemion, Autospace, Corp. – Wtorkowski Family, Barbara Turel, Beata i Andrzej Szczech, Beata i Bogdan Patalan, Beata Photography, Bernard J. Zimnoch, Esq., Cracovia, Inc., Dariusz Mroczkowski, Eugenia i Jan Makarewicz, Euro Deli, Evita’s Touch Beauty Salon, Expres Travel, Helping to Heal Physical Therapy – Anna i Piotr Sroka, Highlight Studio, Izabela i Waldemar Wojcicki, J&B European Inc., Joanna i Andrzej Mroczkowski, Lowell International Company, Małgorzata Pieńkowski – kosmetyczka, Manika Photography, Marta i Walter Wesołowski, Medvisage Spa – Drs. Jolanta i Krzysztof Sygnarowicz, Norman Heller, Esq., Pollena Beauty Salon, Polnet – Polish Business Network, PSFCU, Renata i Jerzy Cebeliński, Royal Auto, Scena.US, TanPro Tanning, Wioletta Osińska – makijaż, W&H Food, Zagłoba Bar & Restaurant. Foto: Włodzimierz Mikucki.

Nadszedł długo wyczekiwany przez wszystkich punkt programu. Prowadzące wieczór z wielkim entuzjazmem przedstawiały kolejne kandydatki. O tytuł najpiękniejszej w tym roku rywalizowały: Milena Bączek (22 lata), Anna Iwińska (18 lat), Natalia Kotik (23 lata), Natasha Pedzik (22 lata), Aneta Poszwa 215-939-6717

www.polskipartner.com 2011-10-11 22:35:33


Long Island/ NY

POLNET – Polish Business Network POLNET – Polish Business Network, Inc. to korporacja zrzeszająca polskie firmy głównie z Long Island, NY. Głównym jej celem jest wzajemne polecanie swoich usług. Jej naczelnym hasłem jest: ZAMIENIAMY KONTAKTY NA KONTRAKTY. Spotkania POLNETu odbywają się raz w miesiącu, w każdy drugi piątek. Na nich są omawiane sprawy bieżące, prowadzone są dyskusje na temat usprawniania mechanizmów wspólnej współpracy, jak również często są wykłady na tematy związane z ulepszeniem i zmianami w prowadzeniu własnych biznesów.

POLNET powstał w grudniu 2006 z inicjatywy Ryszarda Kobylińskiego i Agnieszki Olesiejuk i w bardzo szybkim tempie rozwija się i zrzesza coraz więcej biznesów. Natomiast członkowie czerpią korzyści w postaci wzajemnie polecanych tą drogą klientów.

www.polskipartner.com pazdziernik.indd 35

niczenia w zebraniach, ale uczestniczy we wspólnej reklamie; członek korzystający, który posiada podstawowe konto na stronie internetowej, nie ma obowiązku uczestniczenia w comiesięcznych zebraniach, ale ma prawo głosu w wyborach; działacz, który posiada rozszerzone konto reklamowe na stronie internetowej, ma obowiazek uczestniczenia w zebraniach i bierze udział w wyborach; oraz członek VIP, który ma dodatkową reklamę na stronie internetowej, ma obowiązek uczestniczenia w zebraniach oraz bierze udział w wyborach. Poza tym każdy członek otrzymuje od POLNETu wspólną reklamę na piknikach, imprezach polonijnych, fachowe doradztwo, wymianę doswiadczeń, darmową gazetkę i reklamę w niej, oraz upust na korzystanie z wzajemnych usług, a także zawsze pomocną dłoń zaprzyjaźnionych już osób. Aby POLNET nie popadł w rutynę, zarząd jest wybierany co roku. I tak na

wrześniowym zebraniu Izabela Makarewicz została wybrana prezesem, Tomasz Raczkowski wice-prezesem, Agnieszka Olesiejuk sekretarzem, a Jagoda Dziadula skarbnikiem. POLNET czynnie uczestniczy w różnych imprezach biznesowych, reklamowych, kulturalnych, polonijnych i nie tylko. Sciśle wspólpracuje z innymi polskimi organizacjami, szkołami i parafiami w celu wspólnego budowania i rozwoju polskiego dziedzictwa, podtrzymywania i szerzenia polskości. Zapraszamy serdecznie włascicieli biznesów, tych którzy prowadzą jakąkolwiek działalnosć, do przyłączenia się do POLNETu, a każdego z Was do korzystania z usług polskich firm, które są naszymi członkami. Popierajmy siebie nawzajem jako Polacy. Agnieszka Olesiejuk

POLNET ma własną stronę internetową www.polishbusinessnetwork.com, a od ponad roku lokalnie wydaje miesięcznik „PolnetNews” zawierający bieżące informacje z życia Polonii na Long Island, artykuły o członkowskich firmach, a także reklamy wszystkich przynależących biznesów. Do POLNETU należeć może każdy, kto ma zarejestrowaną działalnosć gospodarczą i jest Polakiem. Są różne poziomy członkowstwa: obserwator, który nie ma obowiązku uczest-

215-939-6717

PAŹDZIERNIK 2011

Polski Partner

35 2011-10-11 22:35:38


pazdziernik.indd 36

2011-10-11 22:35:40


pazdziernik.indd 37

2011-10-11 22:35:43


Gwiazdy sportu pomagają choremu Polakowi Mimo deszczowej aury i środkowo-tygodniowej pory na imprezie charytatywnej dla chorego na mukowiscydozę Kuby Wiśniewskiego pojawiło się około 150 osób. Wśród gości, którzy przyszli wesprzeć 24-latka z Clifton nie zabrakło sportowych celebrytów. Brian Leetch, Zach Parise czy Lou Lamoriello swoją obecnością uwododnili jak bardzo zależy im na tym, aby ich przyjaciel Jake, któremu 2 miesiące temu przeszczepiono oba płuca, wrócił najpierw do zdrowia, a potem do wykonywania swojego ulubionego zawodu.

Ogródek piwny Local West mieści się na Manhattanie, naprzeciwko Madison Square Garden, gdzie znajduje się siedziba MSG Network. W firmie tej - na stanowisku Graphic Coordinator - jeszcze do niedawna pracował Kuba, dlatego też wśród uczestników dobroczynnej imprezy, z której dochód przeznaczono na pooperacyjne koszty leczenia przeważali jego koledzy i koleżanki z drugiej strony ulicy. Nie zabrakło znanych telewizyjnych prezenterów i komentatorów sportowych takich jak Steve Cangialosi (NJ Devils/NY Red Bulls), Tina Cervasio (NY Knicks/NY Red Bulls) czy Joe Micheletti, którego od przyjścia nie powstrzymała nawet kondycja niedawno operowanego kolana. „Do dzisiaj nie wypuszczałem się daleko poza dom, dlatego trochę się martwiłem, że nie dam rady.” - powiedział znany komentator spotkań New York Rangers - „Ale w porównaniu z tym, przez co przeszedł Jake moja kontuzja jest doprawdy błahostką, dlatego nie mogło mnie tu zabraknąć.”Micheletti na codzień pracuje w

38 pazdziernik.indd 38

Polski Partner

studio z Samem Rosenem, który we wtorkowy wieczór wcielił się w rolę prowadzącego licytacje cennych przedmiotów. Asystował mu inny reporter obsługujący mecze „Blue Shirts” John Giannone. Obaj panowie mieli sporo pracy, bo do nabycia było wiele atrakcyjnych, związanych ze sportem rzeczy: pakiety VIPowskie na mecze Rangers, Devils i Islanders oraz NY Knicks, rękawice bokserskie z podpisem byłych mistrzów świata wagi ciężkiej Joe Fraziera i Lennoxa Lewisa, piłka z autografem legendy futbolu amerykańskiego Dana Marino czy koszulka z dedykacją od szwedzkiego bramkarza NY Rangers Henrika Lundqvista. Kolejną licytowaną rzeczą był pakiet VIP na walkę bokserską Cotto – Margarito, osobiście dostarczony przez byłego mistrza świata w wadze junior średniej Johna Duddy. Irlandczyk wziął rozbrat ze sportem niemal rok temu po porażce z Julio Cesarem Chavezem Jr., który... pół roku później w ostatniej chwili wycofał się z pojedynku z naszym Pawłem Wolakiem.nną ciekawą nagrodą był obiad z Kenem Daneyko, kluczowym obrońcą NJ Devils w latach 19832003 i trzykrotnym zdobywcą Pucharu Stanleya. Popularny „Mr. Devil” również był obecny na imprezie, gdzie pozując do zdjęć i rozdając autografy zdecydowanie górował nad pozostałymi wzrostem i posturą. Daneyko także pracuje dla MSG jako TV Color Analyst przy relacjach ze spotkań swojego macierzystego klubu. Tym samym zajęciem, ale dla NY Islanders, para się Butch Goring, który spędził w NHL 16 sezonów. On także przyszedł pomóc Kubie oso-

PAŹDZIERNIK 2011

215-939-6717

słownie wszędzie. Przez 3 godziny ani na chwilę nie usiadł tylko krążył po całym lokalu, aby zamienić z każdym choć słowo czy uścisnąć rękę. Widać było, że jest wśród swoich, a jego twarz - mimo, iż częściowo zasłonięta zabezpieczającą przez bakteriami maską – emanowała entuzjazmem i szczęściem. „Dziękuję wszystkim za wsparcie i przybycie.” – powiedział do mikrofonu wzruszonym głosem – „Mam nadzieję, że się dobrze bawicie.” Nad jego kondycją czuwała nie odstępująca go na krok mama, która nie kryła wdzięczności dla ludzi z MSG Network. „Kuby nie byłoby tu dzisiaj, gdyby nie ich pomoc.” – wyznała pani Danuta - „Kiedy lekarz oznajmił nam, że Kuba ma przed sobą około miesiąc życia ich prawnik wziął sprawy w swoje ręce. Dzień po jego interwencji na Kubę czekały nowe płuca.”

biście. „Frekwencja dopisała i impreza jest bardzo udana. To wspaniałe, że Jake ma tylu przyjaciół!” – mówił z uznaniem 61-latek, który wywalczył cztery tytuły mistrzowskie właśnie dla drużyny z Long Island. Kuba i mama dojechali na Manhattan z CliO tym, jak wielką popularnością wśród ludzi fton specjalnie wynajętym w tym celu autokazwiązanych ze sportem zawodowym cieszy się rem. Za wypożyczenie trzeba było zapłacić, ale Kuba świadczył też fakt, że na moment w loka- swoją cegiełkę dołożył pan kierowca Józef Chulu pojawił się sam Lou Lamoriello, twórca potęgi dzik, który za swoją pracę nie wziął ani grosza. Na i obecny President i General Manager NJ Devils. pokładzie autobusu była też Debbie Sampat, pieNie zabrakło też byłych lub obecnych sportow- lęgniarka ze szpitala St. Josephs w Paterson, któców. Świetnie prezentował się szczególnie Brian ra zna Kubę już... ponad 20 lat. „Miał cztery latLeetch, który 18 ze swoich 43 wiosen spędził w ka, kiedy nieżyjący już ojciec przywiózł go do nas najlepszej lidze hokejowej świata. Członek Gale- po raz pierwszy” – wspomina jego pierwsza merii Sław i Mistrz ligi z 1994 z NY Rangers czarował dyczna opiekunka w USA – „Był takim ślicznym wszystkich zarówno swoją opalenizną jak i swo- chłopcem i od razu przypadliśmy sobie do gustu.” bodą w komunikacji. Niejeden fan hokeja miał okazję do wychylenia z nim szklanki piwa, które Z New Jersey do Nowego Jorku przyjechali wliczone było w cenę $50 wejściówki. też Maciek Grochowina i Sylwia Tomaszkowicz, Młodsi kibice lodowego sportu szukali na- którzy chodzili z Kubą do Clifton High School. tomiast szansy na pstryknięcie pamiątkowej fot- „Kuba był najlepszym uczniem w klasie.” - wspoki z 27-letnim graczem NJ Devils Zach’iem Pari- mina pochodzący z Wrocławia Maciek - „Teraz se. Zdobywca srebrnego medalu na igrzyskach spotykamy się od czasu do czasu. Wiadomo, że w Vancouver w barwach USA również nie odma- trzeba go wspierać w walce z chorobą.” wiał nikomu i pozował do zdjęć z szerokim uśmiechem. „Z Jakiem spotykamy się często, głównie Dla Kuby ta walka się jeszcze nie skończyła. w dni meczowe. Zawsze widzę go jak targa gdzieś We wtorkowy wieczór uzbierano ponad 15 tysprzęt telewizyjny.” – żartobliwie wspominał sięcy dolarów, ale na poprzeszczepową terapię Zach. Na jego świetny nastrój niewątpliwie wpły- i leki potrzebne jest jeszcze drugie tyle. Wszelnął też fakt, że pod koniec lipca podpisał on rocz- kie informacje dotyczące pomocy Kubie znajny kontrakt z klubem z New Jersey opiewający na, dują się na stronie internetowej organizacji Chilbagatela, 6 milionów dolarów. dren’s Organ Transplant Association: http://cotaforjakew.com/ Wszelkie datki można odliczyć Najjaśniej z tej całej plejady gwiazd świecił od podatku. Zainteresowanych prosimy także o jednak sam Kuba, który tego wieczoru był do- kontakt telefoniczny: 973 773 3593.

www.polskipartner.com 2011-10-11 22:35:46


pazdziernik.indd 39

2011-10-11 22:35:48


pazdziernik.indd 40

2011-10-11 22:35:53


pazdziernik.indd 41

2011-10-11 22:35:58


Humor

Spotkało się dwóch kolegów po długim czasie.- Jak żyjesz? Co dobrego u Ciebie? Opowiadaj!Co tu mówić...? Pcha się tą biedę!- Żartujesz?! O jakiej biedzie ty mówisz? Zawsze Ci się układało!- Ale w małżeństwie mi się nie układa.- Nie wierzę, przecież na uczelni świata poza sobą nie widzieliście!- Na uczelni tak! A teraz mam podejrzenie, że mnie zdradza.- Dlaczego tak myślisz?- Już Ci to wytłumaczę! Mam taką pracę, że ciągle muszę zmieniać miejsce zamieszkania. Trzy lata w Lublinie, dwa w Stargardzie, dwa w Kamieniu Pomorskim, trzy w Poznaniu i teraz znowu Warszawa.- No i co z tego? Przecież jeździcie razem!- Tak! Tylko, że w tych wszystkich miejscach, przesyłki do domu przynosił ten sam listonosz! Pani w szkole zarządziła zabawę w zagadki. Pierwsza zgłasza się Małgosia:- Co to jest: je trawę, daje mleko, a w środku ma literkę „r”?- To krowa Małgosiu, ale podoba mi się tok Twojego rozumowania.Następny jest Jaś:- Co to jest: długie, często się napręża, a w środku ma literkę „u”?Pani się zarumieniła:- Jasiu! Natychmiast wyjdź z klasy!Jaś posłusznie wstaje, wychodzi. W drzwiach zatrzymuje się i rzuca:- To jest łuk, proszę Pani, ale podoba mi się tok Pani rozumowania. Do wróżki przyszedł śpiewak operowy. Ta spojrzała w kryształową kulę i mówi:- Mam dla Pana dobrą i złą wiadomość. Którą chce Pan usłyszeć pierwszą?- Tę dobrą. Po śmierci będzie Pan śpiewał w chórze anielskim.- To wspaniale. A ta zła?- Pierwsza próba jutro o dziesiątej. Kobieta obmyśla plan zemsty na facecie, który ją zdradził: 1. Schlać w 3D 2. Odwieźć do domu 3. Rozebrać do naga 4. Ułożyć w łóżku 5. Zostawić na stole kartkę: „Byłeś wspaniały! Tę noc zawsze będę pamiętał! Całuję, Roman.” Sobota wieczór. Dzwoni telefon w domu hydraulika.- Dobry wieczór. Mówi Kowalski. Pana lekarz domowy. Pan przyjdzie do mnie pilnie, bo toaleta mi się zapchała?Ale, Panie Doktorze! Jest sobota wieczór. Jestem w garniturze i lakierkach i zaraz na randkę wychodzę.- Proszę Pana. Jak Pan ma problemy ze zdrowiem, to ja przychodzę o każdej porze. Dnia i nocy.- No dobrze. Za chwilę

42 pazdziernik.indd 42

Polski Partner

będę.Po piętnastu minutach hydraulik puka do mieszkania lekarza. Faktycznie ubrany w garnitur i lakierki. Lekarz prowadzi go do toalety. Pokazuje zapchaną muszlę. Hydraulik zagląda do środka. Cmoka. Wyjmuje z kieszeni jakieś tabletki. Wsypuje do muszli i mówi.Dobra. A teraz niech pan muszlę obserwuje przez dwa dni. Jak nie będzie poprawy - to Pan do mnie zadzwoni w poniedziałek. Żona w trakcie kuracji odchudzającej.Staje jak zwykle wieczorem na wadze i kolejny raz konstatuje, że dieta nie przynosi pożądanych rezultatów.- Słuchaj, kochanie - zwraca się do męża z nadzieją w głosie. - Jaka żona by

Ci się bardziej podobała: szczupła i zrzędliwa czy gruba i wesoła?Mąż odkładając gazetę:- A ile byś musiała przytyć, żeby być wesołą? W każdą niedzielę, wychodząc z kościoła, mężczyzna dawał żebrakowi 10 zł i tak to trwało kilka miesięcy. W październiku dał mu 5 zł.Zdziwiony żebrak pyta:- Dlaczego tylko 5 zł, zawsze było 10 zł?- No wiesz, posłałem syna na studia.- Ok, tylko dlaczego na mój koszt? Narkoman trafił do piekła. Otwierają się wrota, a tu całe łany marihuany. Narkoman napalony biegnie i rwie całe naręcza. Nagle słyszy głos diabła: - No i po co rwiesz, jak tam pełno narwane! Patrzy, a tu faktycznie pełno świeżego ziela. Biegnie i zaczyna przerzucać, żeby schło. A tu diabeł: - I po co suszysz, jak już tam ususzone! I rzeczywiście. Narkoman podbiega i zaczyna skręcać skręty. Skręca, skręca, na co diabeł: - I czego skręcasz, jak tam tyle naskręcane! Narkoman patrzy, a tu góry skrętów! Wybiera największego i pyta diabła: - Masz może ogień? A diabeł z uśmiechem: Byłby ogień, byłby raj!

PAŹDZIERNIK 2011

215-939-6717

Wygoniła Marija Iwanowna Wowę z klasy. Idzie dyrektor:Wowa, dlaczego ty nie na lekcji?- Nauczycielka po ojca posłała.- A gdzie twój ojciec pracuje?- W KC (Komitet Centralny)- Nie musisz, Wowa, iść po ojca. Idź do klasy i powiedz, że ja z nauczycielką jeszcze pomówię! Wowa przychodzi do domu:- Tato, ta twoja kotłownia centralna znowu mi skórę uratowała. Do babci na wakacje przyjechała wnuczka. Z nudów poderwała pierwszego lepszego chłopaka i pod nieobecność dziadków zabawiała się z nim w łóżku. Kiedy niespodziewanie babcia wróciła wcześniej do domu, wnuczka zdążyła tylko wepchnąć chłopaka do szafy a sama leży naga na łóżku:-Wnuczuś, a co ty tak goła leżysz, przeziębisz się mi jeszcze!-Babciu wcale nie leżę goła, to taka nowa ekologiczna odzież. Jest przeźroczysta żeby działać na mężczyzn.Wtedy babcia wydumała sobie że wypróbuje taką „odzież” na dziadku, który już od dłuższego czasu nie wykazywał aktywności seksualnej. Niewiele myśląc rozebrała się do rosołu i położyła na łóżku. Po chwili wpada dziadek:-Babka a tobie to już całkiem odwaliło na stare lata? Co tak na golasa leżysz w łóżku?-Dziadek ty głupku, nie goła. To taka nowa ekologiczna odzież!-To byś ją chociaż wyprasowała ! Para młoda w drodze do kościoła zginęła w wypadku samochodowym. W niebie pytają się św. Piotra:-Czy moglibyśmy tutaj wziąć ślub?-Zobaczę co da się zrobić.Mijają trzy miesiące. W tym czasie para nabrała trochę wątpliwości.-Możecie wziąć ślub!-A jeślibyśmy chcieli się rozwieść?...-Co? Jeśli tyle czasu tu jakiegokolwiek księdza szukałem, to jak ja tu prawnika znajdę?!

www.polskipartner.com 2011-10-11 22:36:02


pazdziernik.indd 43

2011-10-11 22:36:15


Horoskop Baran 21.03–19.04 Październik będzie dla Baranów miesiącem romansów i podbojów miłosnych. Miłość uderzy im do głowy jak stare wino. Barany urodzone 23-24 marca mogą przeżywać w swoim życiu rewolucję. Mogą mieć także wrażenie, że nad niczym nie panują. W sprawach uczuciowych czekają je chwile pełne namiętności i zmysłowości. Powinny jednak uważać, by nie lokować uczuć poza związkiem, bo w przeciwnym razie mogą spodziewać się scen zazdrości ze strony partnera. Samotne Barany mogą poznać swoją drugą połowę, choć niekoniecznie będą mieć tego świadomość. W kwestii zawodowej postępować będą wyjątkowo dyplomatycznie, z łatwością nawiążą nowe znajomości, które przyniosą im wiele korzyści w przyszłości. Będzie to doskonały czas na podpisywanie umów, zawieranie transakcji. Efekty pracy będą widoczne już na początku przyszłego roku. Byk 20.04–20.05 Byki w październiku z zamiłowaniem oddadzą się swojemu hobby. Wiele z nich będzie teraz zwiedzać galerie, chodzić na wystawy, koncerty, wernisaże. Przy tym wszystkim pojawi się wiele okazji do flirtowania i romansowania, więc Byki pozostające w stałych związkach muszą uważać, by nie zranić uczuć partnera. Osoby samotne poznają kogoś interesującego, jednak porozumienie osiągną jedynie w kwestii zmysłowości, natomiast strona intelektualna pozostawi wiele do życzenia. Byki urodzone w dniach 17-18 maja powinny uważać podczas inwestowania, ponieważ intuicja może je zawieść. W sprawach zawodowych pojawi się wiele nowych możliwości. W tym miesiącu podpiszą korzystne umowy, które zaprocentują w przyszłości sporymi zyskami. Byki będą miały znakomitą siłę przebicia i dzięki temu wypracują sobie pozytywne układy. Bliźnięta 21.05-21.06 W październiku Bliźnięta będą chętnie korzystać z imprez kulturalnych. Ich życie towarzyskie będzie kwitnąć. Nie przepuszczą teraz żadnych okazji do spotkań z przyjaciółmi, z chęcią zawierać będą nowe znajomości, udawać się na wystawy, do kina lub też do teatru. W tym kulturalnym zamęcie mogą zaniedbać partnera, który poczuje się odrzucony i osamotniony. Wolne Bliźnięta poza flirtami raczej nie stworzą trwałego związku. W sprawach zawodowych także nastawione będą głównie na plotki, pogaduszki, choć dzięki nim mogą nawiązać dobre relacje z właściwymi osobami. Miesiąc ten będzie także korzystny pod względem podpisywania umów i zawierania owocnych transakcji. Bliźnięta urodzone w ostatnich dniach znaku mogą dokonywać wielu zmian w swoim życiu, mogą mieć chęć na totalną rewolucję

44 pazdziernik.indd 44

Polski Partner

Rak 22.06–22.07 Raki w tym miesiącu mogą być rozdrażnione i podirytowane, co niekorzystnie wpłynie na ich relacje z otoczeniem. W kwestii zdrowotnej także pojawią się problemy, warto więc zadbać o odpowiedni relaks i wypoczynek. Raki urodzone w ostatnich dniach znaku mogą odczuwać znaczne pogorszenie nastroju. Będą uważać, że przez ich życie przeszedł huragan. W sprawach uczuciowych będzie to dla Raków miesiąc burzliwy. W stałych związkach będzie więcej kłótni i nieporozumień niż dotychczas. Z jednej strony będą pod wpływem wielkich emocji, a z drugiej gorące noce pełne namiętności pomogą utrzymać im związek. Wolne Raki poznają kogoś niezwykłego i mocno zaangażują się uczuciowo. W pracy może zapanować zastój, niewiele będzie się teraz działo. Raki powinny wykorzystać ten czas na uporządkowanie wszystkich zaległych spraw.

Waga 23.09–22.10 Wagi w tym miesiącu zaangażują się w życie kulturalne i uczuciowe. Z chęcią wybiorą się na spotkania towarzyskie i będą brać udział w licznych imprezach. Wagi, które zajmują się sztuką mogą liczyć na natchnienie i przypływ weny. Będą w październiku odbierać wszystko w kategoriach harmonii, estetyki i piękna. Osoby urodzone w ostatnich trzech dniach znaku mogą mieć wrażenie, że ich życie wywróciło się do góry nogami. Powinny unikać teraz podejmowania znaczących decyzji. W uczuciach czekają je liczne romanse i flirty. Możliwe, że spotkają nawet swoją drugą połówkę, a chwilę potem podejmą decyzję o ślubie. W stałych związkach dojdzie do kłótni i nieporozumień. Sprawy zawodowe ułożą się dobrze, jeśli Wagi kierować się będą dyplomacją. Powinny zdecydowanie zrezygnować z pośpiechu i szybkiego podejmowania decyzji.

Lew 23.07–22.08 W październiku Lwy korzystać będą z życia kulturalnego i towarzyskiego. Z chęcią zawierać będą nowe znajomości, a także organizować przyjęcia i spotkania, na które zapraszać będą wszystkich przyjaciół. Lwy zajmujące się zawodami artystycznymi mogą mieć teraz nawał pracy, która przyniesie im duże sukcesy w późniejszym czasie. Będą teraz szczególnie wyczulone na piękno i walory estetyczne. Lwy urodzone w ostatnich dniach znaku mogą mieć wrażenie, że czas stanął w miejscu i nic nie układa się po ich myśli. W sprawach zawodowych będą w dobrych relacjach z otoczeniem, nastawione na harmonijne załatwianie spraw. Jako szefowie będą promienieć życzliwością do podwładnych. W uczuciach mogą wdawać się w romanse i flirty, co wywoła zazdrość u partnera, a także doprowadzi do burzliwych rozmów i kłótni. Wiele z Lwów może zakończyć w tym miesiącu długoletni związek.

Skorpion 23.10–21.11 Skorpiony w tym miesiącu spędzą mnóstwo upojnych i namiętnych nocy, a także burzliwych romansów. Z ogromną siłą przyciągną uwagę i spojrzenia mężczyzn. Staną się bardziej atrakcyjne, pewne siebie. Zainteresowane będą szczególnie kimś ze swojego otoczenia. Skorpiony, które są w szczęśliwych związkach partnerskich mogą przeżywać odrodzenie uczuć, miłość rozkwitnie na nowo. Osoby urodzone w ostatnich dniach znaku mogą mieć poczucie beznadziejności i bezradności. Silna wola pomoże przetrwać im trudny okres w swoim życiu. Pod koniec miesiąca szczęście uśmiechnie się do nich w sprawach zawodowych i będą miały wtedy doskonały czas na zawieranie korzystnych umów. Z łatwością nawiążą nowe relacje, które przyniosą im profity w późniejszych tygodniach. Zdrowie będzie bez żadnych zarzutów. Dobry humor i nadmiar energii pozwoli cieszyć im się doskonałym samopoczuciem.

Panna 23.08–22.09 W październiku Panny będą uczuciowe i sentymentalne. Osoby wolne poszukiwać będą partnera, z którym stworzą stabilny związek. Zrobią wszystko, aby kogoś poznać i będą mieć ku temu sporo okazji, ponieważ ich życie towarzyskie rozkwitnie. W stałych związkach atmosfera będzie namiętna, ciepła i serdeczna. W życiu zawodowym Panny mogą mieć jedynie trudności z podejmowaniem słusznych decyzji. Relacje z szefem i współpracownikami układać się będą w sposób harmonijny i pogodny. Wszelkie negocjacje i rozmowy przebiegną pomyślnie. Osoby urodzone na początku znaku mogą liczyć na szczęśliwe zbiegi okoliczności i podpisanie korzystnych umów. Panny mogą chcieć w tym miesiącu wprowadzić liczne zmiany w swoim życiu, jednak powinny dobrze się zastanowić, czy jest im to naprawdę potrzebne.

PAŹDZIERNIK 2011

215-939-6717

Strzelec 22.11–21.12 Strzelce będą w październiku osiągać sukcesy. W pierwszej połowie miesiąca będą w doskonałych relacjach z innymi ludźmi, a wszystkie trudniejsze sytuacje załatwiać będą w sposób pokojowy i przemyślany. Szczęście będą także miały w sprawach finansowych i zawodowych. Gorszy czas mogą mieć Strzelce urodzone w ostatnich dniach znaku. Powinny uważać, by nie podejmować zbyt pochopnych decyzji, ani wchodzić w niepewne interesy. Będzie to korzystny miesiąc do spędzania pięknych, jesiennych dni na świeżym powietrzu jeżdżąc na rowerze lub spacerując. W stałych związkach dojdzie zarówno do chwil pełnych namiętności, jak i do scen zazdrości. Powinny uważać, aby nie flirtować na boku, ponieważ może to przyczynić się do zakończenia związku. Wolne Strzelce będą teraz pełne energii i optymizmu, z łatwością wdadzą się w gorący i namiętny romans. Koziorożec 22.12– 19.01 Koziorożce w październiku będą sentymentalne, uczuciowe i namiętne. Te z nich, które są bez pary mogą spodziewać się zwiększonej liczby romansów i flirtów, jednak raczej nie powinny oczekiwać, że ich nowe znajomości będą relacjami na całe życie. W stałych związkach może dochodzić do nieporozumień i kłótni w sprawach codziennych, jednak w nocy atmosfera będzie gorąca i zmysłowa. Pod koniec miesiąca także w sprawach praktycznych zapanuje harmonia. Koziorożce urodzone w pierwszych trzech dniach znaku mogą przeżywać życiowe wstrząsy, a ich nastrój będzie depresyjny. W kwestii zawodowej pojawić się mogą nieprzewidziane przeszkody. Pieniądze, na które czekają Koziorożce nadejdą z dużym opóźnieniem. Nie zrazi ich to jednak do wytrwałej i ciężkiej pracy, ponieważ będą sobie zdawać sprawę, że efekty prędzej czy później nadejdą.

Wodnik 21.0119.02 W październiku Wodniki będą w dobrych relacjach z otoczeniem. Jest to sprzyjający czas na podpisanie korzystnych umów, nawiązanie owocnych znajomości i zawarcie transakcji, które przyniosą profity w późniejszych tygodniach. To wszystko sprawi, że Wodniki na przyszłość spojrzą optymistycznie i radośnie. Dopiero w ostatnim tygodniu miesiąca atmosfera może się pogorszyć i mogą pojawić się drobne problemy z komunikacją. Osoby urodzone 14 i 15 lutego powinny wstrzymać się z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji zawodowych. Nie warto przyspieszać niczego na siłę. W stałych związkach mogą czuć się ograniczani przez partnerów, co doprowadzi do spięć i kłótni. Osoby samotne nie będą szukać miłości. Postawią na niewinne i niezobowiązujące flirty. Ryby 19.02–20.03 Ryby w październiku podejdą do życia w sposób emocjonalny i uczuciowy. Osoby bez pary mogą poznać kogoś intrygującego i możliwe będzie przeżycie niezwykłego romansu, który na długo zostanie im w pamięci. Ryby będące w stałym związku powinny uważać, aby nie flirtować na boku, ponieważ partner będzie teraz wyjątkowo zazdrosny. Osoby urodzone w ostatnich dniach znaku mogą mieć chęć wprowadzenia nowości i zmian do swojego życia. Powinny jednak uważać przy tym, aby nie zburzyć tego, co było budowane od dłuższego czasu. Będą bardzo zaangażowane w wykonywanie pracy i obowiązków. Ich pomysły spotkają się z ogromnym uznaniem, szczególnie u przełożonych. Może to przynieść im premię lub awans. Ryby stawią czoła największym nawet przeszkodom i z łatwością je pokonają. Nie będzie dla nich teraz rzeczy niemożliwych.

www.polskipartner.com 2011-10-11 22:36:28


pazdziernik.indd 45

2011-10-11 22:36:32


pazdziernik.indd 46

2011-10-11 22:36:36


pazdziernik.indd 47

2011-10-11 22:36:39


pazdziernik.indd 48

2011-10-11 22:36:50

Październikowy (68) numer Magazynu Polski Partner  

Październikowy (68) numer Magazynu Polski Partner

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you