Page 1


2

Polski Partner

SIERPIEŃ 2010

215-939-6717

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

3


www.polskipartner.com

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

5


Kalejdoskop CHINY CHCĄ ZMNIEJSZYĆ LICZBĘ WYROKÓW ŚMIERCI W porządku sierpniowych obrad chńskiego parlamentu umieszczono debatę nad projektem rewizji obowiązującego prawa karnego w celu zredukowania listy przestępstw, za które grozi kara śmierci. Jak podał w sobotnim wydaniu angielskojęzyczny dziennik „China Daily”, karę śmierci stosuje się obecnie w Chinach w przypadku 68 rodzajów przestępstw, w większości niełączących się z użyciem przemocy. Jednym z nich jest korupcja.

Ekspert prawny z chińskiej Akademii Nauk Społecznych, Liu Renwen, napisał w cytowanym numerze dziennika: „Nie byłoby rzeczą praktyczną zniesienie kary śmierci w odniesieniu do wszystkich 44 rodzajów przestępstw niełączących się z przemocą, ponieważ na przykład korupcja jest w Chinach bardzo rozpowszechniona i ma ciężkie następstwa społeczne”. Inne przestępstwa popełniane bez użycia przemocy i zagrożone wyrokiem śmierci, to m.in. przemyt, stręczycielstwo, oszustwa podatkowe, fałszowanie pieniędzy oraz objęte mało konkretnym określeniem „narażanie na szwank bezpieczeństwa narodowego”. Kolejna grupa przestępstw zagrożonych karą śmierci, to „przekazywanie tajemnic państwowych zagranicy”. Do tajemnic tych zaliczana jest także liczba wykonywanych wyroków śmierci. Chińskie media podają jednak często oficjalne informacje na ten temat. Chiny są krajem, w którym wykonuje się najwięcej egzekucji, za co są krytykowane przez światową opinię publiczną i organizacje humanitarne. 6

Polski Partner

KOREA PÓŁNOCNA GROZI AMERYCE „ŚWIĘTĄ WOJNĄ”

Organizacja Amnesty International ocenia liczbę wyroków śmierci wykonywanych co roku w Chinach na „kilka tysięcy”. Według oficjalnych informacji rządu chińskiego, przestępcy w tym kraju najczęściej otrzymują najwyższy wymiar kary za morderstwa, handel narkotykami, napaści z bronią w ręku i korupcję. Jak podaje prasa chińska, powołując się na statystyki sądowe, około 10 proc wyroków śmierci ulega rewizji w Sądzie Najwyższym i zawieszeniu względnie zamianie na dożywocie? SZWECJA STANIE SIĘ URANOWĄ POTĘGĄ? Szwecja może wkrótce się stać uranową potęgą. Australijska spółka górnicza znalazła na terytorium tego kraju jedne z największych pokładów uranu na świecie. Odkrycia dokonano na rzadko zaludnionych, górzystych obszarach północno - zachodniej Szwecji. Wstępne obliczenia dokonane przez Australijczyków z firmy Aura Energii wskazują, że w badanych skałach kryje się około 140 tysięcy ton tego pierwiastka. Geologowie twierdzą, że odkrycie jest prawdopodobnie wstępem do znalezienia w regionie jeszcze większych zasobów uranu i innych cennych kopalin.

Obecnie na świecie wytwarza się rocznie około 40 tysięcy ton uranu. Największym producentem jest Kanada gdzie wydobywa się go co roku około trzynastu tysięcy ton. Kilogram rudy uranu na światowym rynku kosztuje 75 euro. Głównym odbiorcą jest energetyka jądrowa, której zwiększające się zapotrzebowanie powoduje wzrost ceny tego surowca. SIERPIEŃ 2010

215-939-6717

Reżim w Phenianie grozi, że „w dowolnym czasie” może rozpocząć wojnę z Ameryką i Koreą Południową. Zapowiada, że użyje przy tym broni jądrowej. Miałaby to być odpowiedź na manewry amerykańsko-południwokoreańskie. Rozpoczną się one w niedzielę. Napięcie na Półwyspie Koreańskim nie maleje od czasu, gdy w marcu zatonęła południowokoreańska korweta Cheonan. Północnokoreańska Komisja Narodowej Obrony ponownie zaprzeczyła, że okręt z południa został zatopiony z rozkazu Phenianu. Tymczasem międzynarodowe śledztwo wykazało, że korwetę, na której zginęło 46 marynarzy, trafiła północnokoreańska torpeda. Stany Zjednoczone mówią, że nie chcą „wojny słów’ z Phenianem. - To, czego potrzebujemy od Korei Płn., to mniej prowokacyjnych słow, a więcej konstuktywnego działania - powiedział rzecznik prasowy departamentu stanu, P.J. Crowley. GÓRALU, CZIKAGO CI NIE ŻAL? KONIEC REJSÓW DO JACKOWA Góralskie ciupagi, oscypki i wiejska kiełbasa nie polecą już bezpośrednio samolotem do USA. Po 14 latach LOT kasuje bezpośrednie połączenie lotnicze z Krakowa do Chicago, na to miejsce oferując loty... z Warszawy do Wietnamu. Szkoda! Gorące popołudnie w terminalu krakowskiego lotniska w Balicach. Przed stanowiskami odprawy z napisem „LOT. Chicago” kłębi się tłum ludzi z piramidą ciężkich walizek na wózkach. Niektóre bagaże mają po kilkadziesiąt kilogramów, pasażerowie usiłują upchnąć w nich ostatnie zakupy: butelki polskiej wódki, pamiątki, albumy, koszulki ze Smokiem Wawelskim.

Pracujące na pokładach LOT-u stewardesy wspominają, że loty do Chicago zawsze „pachniały inaczej” niż inne kierunki przewoźnika. Przez 10 godzin w powietrzu unosił się zapach polskiej kiełbasy zmieszany z nutą konsumowanych ukradkiem trunków. Czułam się jak w drodze na polonijne wesele - śmieje się Ania, do niedawna pracownica LOT-u. Chicago zniknie z rozkładu od końca października. LOT tradycyjnie przestaje też latać na zimę z Krakowa do Nowego Jorku. Tym samym Kraków pozostaje po raz pierwszy od półtorej dekady bez bezpośrednich samolotów do Stanów Zjednoczonych. - Mamy nadzieję, że decyzja przewoźnika jest tymczasowa. Przecież samoloty do Chicago latały z ponadosiemdziesięcioprocentowym obłożeniem! Będziemy rozmawiać z LOT-em, na pewno chcemy zapewnić latającym z Balic pasażerom jak najprostsze dotarcie do amerykańskich portów - zapewnia Justyna Zajączkowska, rzeczniczka prasowa Kraków Airport.

Analitycy branży lotniczej są zgodni, że choć na loty z Polski do USA wciąż jest popyt, z czasem mogą zacząć balansować na granicy opłacalności. Powód? Słabszy dolar, nieatrakcyjny tak jak kiedyś rynek pracy, statystycznie coraz starsi pasażerowie, nieekonomiczne maszyny i ogromna konkurencja ze strony innych przewoźników, choćby Lufthansy. - Czas na nowe rynki, np. Azję. LOT musi się rozwijać, aby móc być atrakcyjny dla pasażerów - ocenia Jadwiga Tyrankiewicz, dyrektorka

przedstawicielstwa LOT-u w Krakowie. JEŚLI NIE LOT, TO KTO? Kilkudziesięcioletnia przygoda LOT-u z lotniskami Ameryki Północnej powoli się kończy. W rozkładzie pozostaną już tylko loty z Warszawy, ale trudności reorganizacyjne LOT-u, konkurencja europejskich potentatów oraz spodziewane wejście na polski rynek przewoźników z USA będą zagrożeniem i dla połączeń z Okęcia. „ŚLUB ROKU”. CHELSEA CLINTON WYSZŁA ZA MĄŻ Chelsea Clinton - 30-letnia córka byłego prezydenta USA Billa Clintona i obecnej sekretarz stanu Hillary Clinton poślubiła swego wieloletniego przyjaciela, 32-letniego bankowca Marka Mezvinsky’ego. Ślub roku odbył się w Rhinebeck, ok. 150 km na północ od Nowego Jorku. Panna młoda miała na sobie suknię zaprojektowaną przez Verę Wang. W ceremonii, której szczegóły utrzymywane były od samego początku w dużej tajemnicy, wzięło udział 400 zaproszonych gości, wśród nich rodzina i celebryci. Uroczystościom towarzyszyła piękna słoneczna pogoda i zaostrzone środki bezpieczeństwa. Wprowadzony zakaz lotów znacznie utrudnił pracę ekipom telewizyjnym, które zwykle filmują podobne uroczystości z helikopterów. Prasa oszacowała koszt ceremonii ślubnej na co najmniej 3 mln dolarów. Ślub odbył się na terenie majątku Astor Courts malowniczo położonego nad rzeką Hudson River, posiadłości która powstała ponad 100 lat temu dla Jacoba Astora IV. Chelsea Clinton i Mark Mezvinsky właśnie tam wypowiedzieli sakramentalne

„tak”. Ceremonia odbyła się w wielkim namiocie o szklanych ścianach. Chelsea do ślubu prowadził jej ojciec, były prezydent Bill Clinton, który specjalnie na tę okoliczność i życzenie jedynaczki zrzucił ok. 9 kilogramów. Jak podał magazyn „People” matka panny młodej, Hillary Clinton, miała na sobie suknię zaprojektowaną przez Oscara de la Rentę. Wbrew spekulacjom na ślubie córki Clintonów nie pojawiła się Oprah Winfrey. Zamiast zapowiadanych hollywoodzkich gwiazd byli prominentni politycy, głównie Partii Demokratycznej, w tym była sekretarz Madeleine Albright. Prezydent Barack Obama sam w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że nie został zaproszony.

Państwo młodzi poznali się we wczesnej młodości w Waszyngtonie. Oboje uczęszczali na uniwersytet Stanforda. Obecnie mieszkają w Nowym Jorku, gdzie Mezvinsky pracuje dla korporacji finansowej G3 Capital. Clinton ukończyła na początku roku studia na Wydziale Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Columbia. Mark Mezvinsky jest synem kongresmena ze stanu Iowa. Ed Mezvinsky został skazany w roku 2002 na karę więzienia za oszustwa bankowe, w tym z użyciem środków elektronicznych. Wyszedł z więzienia w roku 2008. Jego żona Marjorie Margolies-Mezvinsky, też zasiadała w amerykańskim Kongresie. Od wielu lat przyjaźnią się z Clintonami.

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

7


Nowe teorie spiskowe Smolenska

Trzy miesiące po katastrofie smoleńskiej w Internecie pojawiają się kolejne teorie spiskowe. Forumowicze i blogerzy prowadzą między sobą dyskusje, oglądają filmy z miejsca katastrofy klatka po klatce i wychwytują szczegóły, które – jak mówią – mogą rzucić nowe światło na przyczyny tragedii z 10 kwietnia. Co z tego wynika?

ROSJANIE USZKODZILI SAMOLOT, SKRZYDŁO OD INNEJ MASZYNY

Bardziej spektakularną tezą jest to, że samolot został uszkodzony, a dokonali tego Rosjanie, którzy remontowali wcześniej tupolewa. Według niektórych użytkowników, to nasi sąsiedzi doprowadzili do awarii układu sterowania i jednego z silników. Aby zatrzeć ślady i uwiarygodnić wypadek pozostawiono przy nim fałszywy kawałek skrzydła. Z kolei forumowicze dzielący się swoimi spostrzeżeniami na stronie smolensk-2010.pl podkreślają, że skrzydło, które uchodzi za część rozbitego tupolewa może pochodzić od innej maszyny.

no ich ciała po ich egzekucji.„Jest to przerażające,ale doświadczenia Czeczenii i zabitych dziennikarzy w Rosji nie są bajką!”– przekonuje „Synteza”. Internauci nadal dyskutują też o tzw. „filmie 1.24”, zrobionym telefonem komórkowym przez Władimira Iwanowa, mechanika, który jako jeden z pierwszych znalazł się na miejscu katastrofy. W amatorskim nagraniu widać tlące się szczątki samolotu, a także ludzi w tle. Słychać rosyjskie krzyki: „dawaj, dawaj”, „wsie nazad” i „ni ch... siebie” a także cztery strzały. Użytkownicy dzielą się informacjami o programach, dzięki którym można obejrzeć film klatka po klatce. Wyszukują szczegółów, które mogą pomóc w rozwiązaniu tej strasznej zagadki, odnalezieniu odpowiedzi na zasadnicze pytanie – co tak naprawdę wydarzyło się w lesie pod Smoleńskiem.

CICHY ŚMIGŁOWIEC I OSOBNICY W CZERWONYCH KURTKACH

Jeden z blogerów o nicku „OHV” dostrzega w zbliżeniu na kadrze nr 1767, że na drzewie wiszą orczyki do przenoszenia ładunków oraz osobną linę do pobierania i opuszczania ludzi na pokład. Użytkownik zwraca też uwagę na „przedziwnie złamane drzewo”. Autor teorii twierdzi, że w miejscu katastrofy pojawił się cichy śmigłowiec specjalnego przeznaczenia, czyli taki, który jest niesłyszalny dla obserwatora naziemnego. Bloger o Nicku „OHV” dodaje, że na filmie z miejsca katastrofy widać „intensywnie czerwone kurtki u paru osobników” i zastanawia się, po co komu takie kurtki na akcji specjalnej?

KACZYŃSKI GROZIŁ PREMIEROWI WS. GAZU

SAMOLOT BYŁ NAMIERZANY

Po tym jak TVN24 dotarła do kolejnego fragmentu odczytanego stenogramu z ostatnich minut lotu prezydenckiego TU-154, z którego wynika, że dowódca załogi Arkadiusz Protasiuk miał powiedzieć: „jak nie wyląduję(my), to mnie zabije(ją)”, internauci zaczęli zastanawiać się nad ich znaczeniem. „Synteza”, jeden z blogerów Salonu24.pl dowodzi, że pilot zdawał sobie sprawę, że samolot mógł być namierzany przez broń przeciwlotniczą, dlatego próbował ratować się lecąc maksymalnie nisko, aby radar stracił cel, który zostałby zasłonięty przez nierówności terenu. Rosyjskie służby pracowały nad programowaniem umysłów Kolejną, bardziej szaloną teorią jest to, że „jakiś generał wyjął broń i porwał samolot” lub to, że rosyjskie służby pracowały nad ‘programowaniem umysłów’ i przejęciem nad nimi kontroli, a pilot mógł zostać zahipnotyzowany w celu rozbicia maszyny.

DYWERSJA LUB SABOTAŻ

Inną hipotezą stawianą przez blogera jest to, że nastąpiła zwykła i „typowa” dla tupolewów awaria maszyny, która z kolei oznaczałaby wielomilionowe odszkodowanie dla Polski ze strony firmy, która dokonywała remontu w Rosji. To z kolei – zdaniem „Syntezy” mogło oznaczać, że mogło dojść do dywersji lub sabotażu. Bloger dodaje, że z tego zestawienia wynika, że szanse na wypadek to jakieś 1%, a 99% to celowy zamach. 8

Polski Partner

SIERPIEŃ 2010

SZTUCZNA MGŁA

Teorią, która jest podtrzymywana przez internautów od samego początku jest manipulacja pogodą. Technikę tę Rosjanie opanowali do perfekcji, m.in. podczas rozpędzanie chmur deszczowych przed corocznymi defiladami. Zdaniem internautów z łatwością mogli wywołać też mgłę na niskiej wysokości używając do tego np. samolotu IŁ-76 lub IŁ-76MDP.

CELOWO PODAWANO BŁĘDNĄ GODZINĘ

„Synteza” prz ypomina także o tym, że przez 18 dni od momentu katastrofy podawano błędną godzinę, o której doszło to wypadku. Zdaniem internauty „musiało to być celowe, aby nie drażnić ludzi lub po to, by ukr yć zacieranie śladów po zamachu przez FSB”.

FAŁSZYWE NAPROWADZANIE

Bloger zestawia również inne, najbardziej aktualne hipotezy krążące w internecie. Według jednej z nich przyczyną katastrofy było fałszywe naprowadzanie samolotu przez kontrolerów lotniska podających przesuniętą o kilometr odległość do początku pasa startowego, prawdopodobnie podawano też błędny sygnał GPS w celu rozbicia samolotu w wąwozie. 215-939-6717

To z kolei byłoby dowodem na to, że z tupolewem zderzył się inny samolot, np. jakaś lekka maszyna używana do akrobacji lotniczych.

DWA „TUTKI”

Istnieje też teoria „dwóch tutków” głoszona przez dziennikarkę Magdalenę Figurską w Salonie24.pl. Według niej samolot prezydencki został zmuszony do lądowania na tajnym lotnisku wojskowym po wcześniejszym zniszczeniu elektroniki za pomocą impulsu elektromagnetycznego. Natomiast na pokładzie drugiego samolotu było tylko 5 osób z rosyjskiej załogi, która wyleciała rano z Samary do Polski zwrócić samolot, taki sam TU-154 po remoncie. Otrzymali rozkaz lądowania w Smoleńsku i tam ich zestrzelono. Dlatego też nie było żadnego zamieszania, karetek pogotowia i noszy z ciałami, tylko strażacy, którzy z pełnym spokojem dogaszali nikły ogień. „Gdy Rosjanie dowiedzieli się, że Jarosław leci rozpoznać brata, musieli przed nim przewieźć ciało prezydenta z Moskwy do Smoleńska” – pisze na blogu dziennikarka.

PASAŻERÓW DOBIJANO JAK CZECZENÓW

Internauci snują również bardziej abstrakcyjne wizję, że niektórzy członkowie załogi mogli jednak przeżyć będąc w przedziale dla VIP-ów, na co wskazywałyby strzały,które słychać było już po rozbiciu się tupolewa. Niektórzy ze zwolenników teorii spiskowych przekonują, że pasażerowie, którzy przeżyli mogli zostać zabici lub pojmani, a dla zatarcia śladów walki lub przesłuchania zmasakrowa-

Rozmyślania internautów podążają również w kierunku relacji łączących Władimira Putina i Lecha Kaczyńskiego. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że to Putin jest odpowiedzialny za katastrofę. Na uzasadnienie tej tezy jeden z forumowiczów podaje fakt, że 3 dni przed tragedią Donald Tusk z Władimirem Putinem zorganizowali konferencję, podczas której rosyjski premier zapewnił, że Polska ma zagwarantowane dostawy gazu do 2037 roku. „W tym okresie media doniosły o gigantycznych złożach gazu łupkowego w Polsce, które rząd chciał sprzedać amerykanom za bezcen. Lech Kaczyński groził premierowi postawieniem go przed Trybunałem Stanu, gdyby podpisał umowę tak bardzo godzącą w interesy naszego państwa” – pisze „Mik” na stronie smolensk-2010.pl.

HISTORIA ZNA PODOBNE PRZYPADKI

Tymczasem dziennikarze „Gazety Polskiej” przypominają, że historia zna wiele innych przypadków, w której strona rosyjska odegrała znaczącą rolę. Dziennikarze przypominają udział KGB w zamachu na papieża, zatrucie dioksynami prozachodniego kandydata na urząd prezydenta Ukrainy - Wiktora Juszczenki czy śmiertelne napromieniowanie izotopem polonu Aleksandra Litwinienki lub zastrzelenie opozycyjnej dziennikarki Anny Politkowskiej. Im dłużej potrwa wyjaśnianie okoliczności tragedii przez stronę polską i rosyjską, tym więcej teorii spiskowych będzie się pojawiać. Coraz więcej internautów zaczyna bowiem utwierdzać się w przekonaniu, że oficjalne śledztwo nie ujawni prawdziwych przyczyn katastrofy. www.polskipartner.com


FORMUŁA NA SUKCES

StratusBuilding Solutions

JOHN COLEMAN, WŁAŚCICIEL: „W ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpił niesamowity wzrost budowy pawilonów pod wynajem. Co miesiąc powstają nowe budynki komercyjne, które wynajmowane są jako biura dla różnego rodzaju firm czy gabinetów lekarskich. Każdy z tych wynajętych biur potrzebuje serwis sprzątajacy “cleaning service”. Na dzień dzisiejszy serwis sprzątający to bardzo szybko rozwijający sie biznes w USA i popyt na ten serwis rośnie z każdym dniem. Stratus Building Solutions to biznes systemu “frenchise”, który pozwala każdemu założyć firmę w tej branży. Każdy może pozwolić sobie na rozpoczęcie takiego biznesu.Stratus nowemu właścicielowi biznesu zapewni klientów, najnowocześniejsze wyposarzenie potrzebne do sprzątania biur, zapewni także księgowość dla twojego biznesu oraz martwi się o pobieranie płatności od klientów. Jednym słowem kupując ten frenchise, Stratus Building Solutions gwarantuje tobie i twojej nowej firmie pracę, dobry zarobek i co najważniejsze duży sukces. Każdy z was kwalifikuje się na założenie takiej firmy, potrzebne są tylko szczere chęci do pracy, której jest pod dostatkiem.” TOM WEISS, WŁAŚCICIEL: „Stratus zapewni dogodne dla każdego finansowanie na zakup takiego biznesu i na najlepszych warunkach jakie są www.polskipartner.com

Własny biznes to marzenie wielu. Na pewno nie jednokrotnie, każdy z nas zastanawiał się czy zaryzykować otwarcie własnego biznesu czy też w dalszym ciągu, pracować dla kogoś. Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie własnego biznesu, na własny rachunek, jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie naszych oczekiwań a przedewszystkim marzeń. Założenie własnej firmy, to również stworzenie dla siebie miejsca pracy oraz dla innych - często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie własnego biznesu w USA to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. Chcielibyśmy wam dzisiaj opowiedzieć o nowej możliwości zarobku i jak w prosty sposób otworzyć własny biznes-Stratus Building Solution frenchise:

dostępne na naszym rynku. Każdy kto chce może pozwolić sobie na kupno takiego biznesu. Dajemy, najwyższej jakości produkty i wszelkie profesjonalne materiały do prowadzenia takiego biznesu. Zapewniamy klientow w odległości 5-15 minut drogi od Twojego domu, aby dojazd do pracy nie zajął za dużo czasu. Zapewnimy niezbędne w takiej pracy ubezpieczenie dla Ciebie i dla każdego Twojego pracownika. Masz do wyboru czas pracy w twoim nowym biznesie, możesz pracować 6 godzin w tygodniu lub 7 dni na tydzień. Jeśli chcesz pracować tylko 1 dzień w tygodniu, nie ma problemu, możesz zatrudnić pracowników i zarabiać przez cały tydzień. Jedyne co jest potrzebne to umiejętność i chęć sprzątania, ale z tym do tej pory nikt nie miał problemu. Po pierwsze- materiały i wyposarzenie jakie dostajesz od Stratus pozwala na szybkie sprzątanie. Po drugie – Stratus prowadzi szkolenia dla Ciebie i każdego twojego nowego pracownika. Nauczymy każdego, jak ładnie i szybko posprzątać biuro, aby twój klient był zawsze zadowolony.” Każdy jest w stanie rozpocząć taką firmę, w której spełnią się twoje zarobkowe marzenia. Stratus pomoże ci osiągnąć finansowe zadowolenie i na dzień dzisiejszy Stratus Building Solutions to gwarantowana formuła na sukces !!! 215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

9


Taka jest Ela Nie byłoby w Sydney „Salt”, gdyby nie Luke Mangan. Nie zaistniała by restauracja „Fukier” w Warszawie, gdyby nie Magda Gesler. A czy w Filadelfii, mogłaby kontynuować swoją działalność restauracja „Golden Gates”, gdyby nie…? Mylą się zatem ci, którzy twierdzą, że wystarczy urządzić restaurację o wnętrzu „L’Ambroisie”, jaka znajduje się w Paryżu, aby stworzyć urokliwe miejsce spotkań. Nic bardziej błędnego. O pozycji, o znakomitości oraz popularności restauracji decydują tak naprawdę ich szefowie kuchni.

Elżbieta Stanisławczyk dołączyła do brata dwadzieścia dwa lata temu. Antoś pracował wówczas w rosyjskiej restauracji w Nowym Jorku. Tam też Ela rozpoczęła amerykańską zawodową karierę. I nie był to bajeczny sen, lecz rzeczywistość, przez którą przeszła większość imigrantów przybyłych z Polski. Szczególnie tych, z tak zwanej Polski „B”. A skąd także pochodziło rodzeństwo Stanisławczyków. Elżbieta rozpoczęła pracę na tzw. „zmywaku”. I nie ma w tym fakcie niczego zdrożnego, czy też niewłaściwego. Albowiem, we wszystkich francuskich renomowanych szkołach sztuki kulinarnej, uczniowie rozpoczynają naukę od brudnych prac, czyli mycia garów i naczyń, robienia porządków. Bo też o renomie restauracji 10

Polski Partner

decyduje również jej zaplecze. Czystość, przede wszystkim właśnie czystość , jest tą cechą, która wyróżnia dobre lokale, od tych złych. To właśnie w tym jest droga do sukcesu, poważnego traktowania klientów, którzy odwzajemniają się kolejnymi wizytami. Stanisławczyk szybko dostrzegła tę prawdę. Przez dwa lata pracy w tej restauracji, starała się poznać również specyfikę amerykańskiego

SIERPIEŃ 2010

215-939-6717

lokalu gastronomicznego, jakże odmiennego od tego, jaką znała z ojczystego kraju. Szczególnie organizację pracy. To była dla niej nowość. Ale co może ważniejsze, dostrzegła pewną ułomność tej organizacji. Zaproponowała więc swoje rozwiązania, które zostały przyjęte do realizacji przez właścicieli restauracji. Ba, więcej, zaczęli postrzegać jej organizacyjne uzdolnienia. Poproszono ją, aby pojechała do Filadelfii, gdzie swoje podwoje otwierała inna rosyjska restauracja o nazwie „Mała Rosja”. Przez dwa tygodnie miała pomóc w organizacji pracy. Okazało się, że pokazując - na co ją stać i co

potrafi, zaproponowano Eli, pozostanie na stałe w Filadelfii. Ówczesna właścicielka restauracji zwróciła się do Eli: daję ci miesiąc na podjęcie decyzji. Po miesiącu, powiesz czy chcesz u mnie pracować. Ela powiedziała tak. Powierzono jej stanowisko szefa kuchni. I tak to już trwa dwadzieścia lat. Zmieniali się właściciele, zmieniały się też nazwy restauracji. Dziś jest to „Golden Gates”.

Pozory mylą – powiadają. Przy pierwszym poznaniu, Ela jawi się nam, jako kobieta cicha i spokojna. Urocza i sympatyczna. I trudno przypuścić, że w niej drzemie taka siła i tyle energii, aby sprostać niełatwym wyzwaniom związanym z prowadzeniem gastronomicznego biznesu. Bo to przecież nie tylko wymyślanie, jedynych w swoim rodzaju receptur, ale to nade wszystko, kierowanie ludzkim zespołem, poszukiwanie najlepszych produktów dla restauracyjnej kuchni. Tak wiele potrafi właśnie Elżbieta. I aż dziw bierze, że wszystko trzyma żelazną ręką, czyniąc z restauracji „Golden Gates” lokal znany i ceniony w Filadelfii. Dla Eli nie ma rzeczy niemożliwych. Potrafi zrobić trzy różne imprezy w jeden dzień. Bo też „Golden Gates” nie tylko prowadzi restauracyjną działalność. Ale to także catering oraz organizacja wszelkiego rodzaju zleconych przez klientów imprez. Odbywają się tam słynne już bankiety z muzyką na żywo i występami artystów. Wielu wspomina zorganizowane przez Elżbietę wesela, chrzciny i urodziny oraz inne okolicznościowe przyjęcia. Tego typu okazjonalne przyjęcia wymagają umiejętności w ich organizowaniu. Zapytana o to szefowa kuchni, wzrusza ramionami i zażenowana odpowiada: to się u mnie bierze od tak. Chociaż to chyba wynika z tego, że moja mama kiedyś w Polsce parała się urządzaniem wesel. Możliwe, że mam to po mamie. A trzeba pamiętać, że w tamtych czasach, niełatwo było w Polsce przygotować imprezę, gdy wszystkiego brakowało w sklepach. Ale mama potrafiła to zorganizować. I dlatego jestem jej wdzięczna, że mnie tego nauczyła. Jej siła leży jeszcze w tym, że potrafi dobrać sobie ludzi do pracy. A także wydobyć z nich to, co jest w

nich najlepsze. Potrafiła dla przykładu, połączyć umiejętności Gwatemalczyka Jose z Kijowianinem Victorem. To oni, pod okiem szefowej, wyczarowują znakomitości restauracyjnej kuchni. Pytając tych, którzy byli gośćmi „Golden Gates” o opinię na temat szefowej kuchni, usłyszałem tylko same pochwały. A jedna z tych wypowiedzi znakomicie oddaje prawdę o Elżbiecie. Opowiada Krystyna Kuleta, która jakiś czas temu, zamówiła imprezę urodzinową w „Golden Gates”. Wszystko zostało dokładnie omówione. Zaś na wszelki wypadek, dogadała się z Elą, że w sobotę rano potwierdzi jej odbycie. Tak też się stało. Okazało się jednak, że w ferworze obowiązków, szefowej kuchni wyleciało z głowy to zamówienie. Przeprosiła za ten fakt oraz w trybie natychmiastowym

załatwiła tę imprezę w sąsiedniej restauracji. Ale nie tylko na przeprosinach się skończyło. Krystyna otrzymała od Eli przepyszny tort i bukiet przecudnych kwiatów. Ilu jest takich szefów kuchni, którzy postąpiliby podobnie? Osobiście nie znam takich! Ale właśnie taka jest Ela. Już niebawem, bo we wrześniu, w „Golden Gates” odbędzie się duża i znacząca impreza. Właśnie w jej wnętrzach zostaną zorganizowane wybory Miss Polonia Pensylwanii i Delaware 2011. Dlaczego właśnie tam? Anita Pękala i Janusz Pstrągowski z Polish-American Consortium Group, odpowiadają: Albowiem szefuje tam Elżbieta Stanisławczyk. A to jest gwarancją właściwego przebiegu imprezy. John Moscow

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

11


Plotki PARIS HILTON UZALEŻNIONA NIE TYLKO OD ZAKUPÓW?

Najsłynniejsza dziedziczka Hollywoodu dała się złapać? W ubiegłym tygodniu, Paris Hilton została zatrzymana na Korsyce, ponieważ przyłapano ją, kiedy wkładała do swojej torebki marihuanę. Taki mały szczegół, który i tak nie popsuł jej „so wonderfull holidays”.

Paris Hilton przyłapana z ręką w torebce? Słynna dziedziczka została zatrzymana, kiedy wysiadała ze swojego prywatnego samolotu na lotnisku w Figari na Korsyce. Powód? Posiadanie marihuany. Po raz kolejny przewinienie uszło słynnej blondynce na sucho, ale pokazała tym również, że nic sobie nie robi z żadnych upomnień. Gwiazdka jest już bowiem recydywistką. Wcześniej, została przyłapana na paleniu skręta podczas meczu na Mistrzostwach Świata w Afryce Południowej. Wszystko to jednak pestka dla tego dziewczęcia, które zaraz po niefortunnej przygodzie w Figari, wsiadło na jacht w Bonifacio, aby się udać do słynnego Porto-Cervo na Sardynii i tam kontynuować imprezę. Co więcej, młoda Hilton zaprzecza jakoby miała zostać zatrzymana. Ależ skąd, wszystko jest w najlepszym porządku: „Kilka słów, żeby położyć kres podłym plotkom: historie, w których została rzekomo zatrzymana przez policję są kompletnie wyssane z palca! Spędziłam wakacje mojego życia. Co za fantastyczne lato! Mam tyle szczęścia! Kocham życie! Nie pozostaje mi nic innego jak dalej się bawić” napisała na swoim twitterze. Hmmm… Wygląda na to, że Paris Hilton jest jeszcze ciągle na odlocie…

MEL GIBSON - NAGRANIE, KTÓRE POTWIERDZA AGRESJĘ AKTORA

Taśma z nagraniem pomściła cierpienia byłej partnerki Mela Gibsona. Słychać na niej, jak aktor przyznaje, że uderzył Oksanę i wcale tego nie żałuje. Nowe fakty, a właściwie dźwięki w sprawie Mela Gibsona… Na no12

Polski Partner

wym nagraniu słychać ostrą przepychankę pomiędzy Mad Maxem a Oksaną Gregorievą, z której jasno wynika, że aktor rzeczywiście stosował przemoc wobec partnerki. Nie da się ukryć: oddalił się o lata świetlne od męskiego wzoru cnót i bohaterstwa, które to reprezentowały grane przez niego postaci… Rozstanie Mela Gibsona i Oksany Gregorievej jest bardzo burzliwe, ale wygląda na to, że ich wspólne życie było również dalekie od sielanki. Do tej pory, zdjęcia zdruzgotanej i zaniedbanej Oksany w czasie rozpraw przed sądem, który rozpatruje całą sprawę, działały na jej korzyść. Nagrania, których zawartość została ujawniona przez amerykański portal Radaronline, na pewno nie poprawiły sytuacji Mela Gibsona. W transkrypcji nagrania dostarczonego przez Radaronline znalazły się następujące słowa wypowiedziane przez młodą kobietę: „Co to za facet, który może uderzyć kobietę, kiedy ta trzyma dziecko na rękach? A nawet mocno uderzyć ją dwa razy?” Na co Mel Gibson odpowiada: „Wiesz dobrze, że sama na to zasłużyłaś!” Gibson nie ma zbyt wielu argumentów na swoja obronę (w styczniu wybił nieszczęsnej kobiecie zęby), być może tyle, ze tym razem nie nazwał jej „lochą”… A to tylko jedno słowo z całej kolekcji obelg, które pomogły Gibsonowi przejść drogę od bohatera do … zera.

ANGELINA JOLIE GRA Z OLBRYCHSKIM

Jedyny polski aktor, który wystąpił u boku Angeliny Jolie, to Daniel Olbrychski. Zagrali razem w filmie „Salt”. Jego światową premierę przewidziano na koniec lipca, w Polsce – na sierpień.

„Salt” to szpiegowskie kino akcji. Olbrychski wcielił się tam w rolę tajnego agenta radzieckich służb specjalnych. Jak wspomina Angelinę? – Jest bezczelnie piękna i piekielnie utalentowana. Spędzaliśmy na planie po dziesięć godzin dziennie. Wspaniale i ciężko pracuje. Ani jej sława, ani miliony, które zarabia, nie są przypadkowe – opowiada. – Zostaliśmy też sobie przedstawieni z Bradem Pittem. Spodobał mi się jego mocny uścisk dłoni. Uścisk mężczyzny, który uprawia sport – wspomina aktor. Daniel Olbrychski pracował na planie „Salt” półtora miesiąca. Z żoną, Krystyną Demską, która mu towarzyszyła podczas pracy w USA, spotykali się z Angeliną w czasie zdjęć, a w przerwach razem jada-

SIERPIEŃ 2010

215-939-6717

li posiłki w cateringowym namiocie. Angaż polskiego aktora w produkcji hollywoodzkiej nie zdarza się często. Jak do niego doszło? Krystyna Demska: Reżyser, Phillip Noyce, zadzwonił do Daniela i zaproponował mu tę rolę. W końcu Olbrychski ma na koncie aż pięć obrazów nominowanych do Oskara i dwie wygrane statuetki (nagrodzono nimi dwa filmy z udziałem znakomitego aktora: „Blaszany bębenek” i „Dangerous Movements” – red.). Z pewnością nie jest w USA tak znany, jak w Europie, lecz w środowisku zawodowym jego nazwisko i umiejętności nie są żadną tajemnicą.

DEMI MOORE I ASHTON KUTCHER WYPALENI?

Jeszcze nie tak dawno Demi Moore mówiła, że chciałaby mieć z Ashtonem dziecko. Dzisiaj zastanawia się jednak, czy związek z młodszym partnerem ma sens. Aktor także zaczyna w to wątpić, bo w ich małżeństwie nie dzieje się najlepiej. Kutcher zaczął nawet szukać szczęścia w ramionach innej...

Nikt z ekipy filmowej nie wiedział o jej przyjeździe. „Trochę się zdziwiłem, gdy zobaczyłem Demi w przyczepie Ashtona” – powiedział jeden z oświetleniowców. „Bacznie obserwowała męża. Była zdenerwowana. Ciągle brała go na bok i coś tłumaczyła. Aktor nie wyglądał na zadowolonego. Momentami sprawiał nawet wrażenie, że jest potwornie wściekły” – dodał później inny pracownik planu. Dziennikarze z magazynu „In Touch” szybko odkryli, co tak naprawdę skłoniło 47-letnią Demi do przyjazdu do Marina del Rey w Santa Barbara, gdzie Ashton kręci właśnie film „Friends with Benefits”. To... Natalie Portman. Piękna i wyjątkowo utalentowana 29-letnia aktorka i Kutcher grają parę kochanków w najnowszym obrazie reżysera Ivana Reitmana.„W scenariuszu przewidzianych jest kilka scen, w których odtwórcy głównych ról dają sobie niewinne buziaki i spacerują przytuleni. Ale nie tylko. Są też inne, dużo bardziej odważne epizody” – zdradził dziennikarzom jeden z asystentów producenta. Gdy Moore dowiedziała się, że jej ukochany Ashton będzie całować się z Natalie, wpadła w szał. Przestraszyła się, że Portman owinie sobie jej męża wokół palca. W końcu aktorka już od dawna ma opinię uwodzicielki. „Natalie nie jest typem seksbomby, ale ma w sobie mnóstwo czaru, który działa na

mężczyzn. Poza tym uwielbia flirtować. Nawet wtedy, gdy jest w stałym związku” – uważają ludzie z bliskiego otoczenia dziewczyny. Demi nie zastanawiała się więc długo i od razu pojechała na plan. Zwłaszcza że jeszcze kilka dni wcześniej w jej ręce wpadła gazeta z obszernym artykułem na temat filmowej pary. Według reporterów aktorzy bardzo się polubili. „Spędzają ze sobą mnóstwo czasu poza pracą. Żartują, wygłupiają się i opowiadają o swoich problemach” – powiedział dziennikarzowi ktoś z planu. Oliwy do ognia dolał sam gwiazdor. W jednym z programów radiowych powiedział, że intymne sceny w filmach to jak zdrady, za które nigdy nie będzie musiał odpowiedzieć. MŁODSZE RYWALKI Jeszcze do niedawna gwiazda kultowego filmu „Striptiz” i uwielbiany przez fanki Ashton nazywani byli złotą parą Hollywood. Zawsze uśmiechnięci i trzymający się za ręce wyglądali jak para nastolatków. „Jak oni to robią?” – zastanawiały się dziennikarki z kolorowych pism, które przez długi czas nie mogły uwierzyć, że dojrzałej już Demi i o 15 lat młodszemu od niej chłopakowi udało się stworzyć trwały związek. Gdy w 2005 roku aktorzy wzięli cichy ślub w ich domu w Beverly Hills, wiele osób ich krytykowało. Z Moore wyśmiewano się, że przechodzi właśnie kryzys wieku średniego i próbuje sobie poprawić humor. „Myśli, że pokazując się z dużo młodszym chłopakiem, który mógłby być jej synem, będzie wyglądała młodziej?” – naśmiewały się z niej niektóre koleżanki. Zaś Kutchera oskarżano, że dzieląc życie z Demi, chce szybko się wypromować. Z biegiem lat wszyscy przekonali się jednak, że aktorów połączyło prawdziwe uczucie. Ashtona zaakceptował nawet były mąż Demi, Bruce Willis, i oczywiście ich córki. Scout, Rumer i Tallulah szybko znalazły wspólny język z nowym wybrankiem mamy. Paparazzi nieraz spotykali całą rodzinę na wspólnych obiadach czy wypadach na mecze koszykówki. Dopiero teraz na idealnym wizerunku zakochanej pary zaczęły pojawiać się rysy. „Niegroźne” – zapewniają przyjaciele. Współpracownicy aktorów i osoby postronne są jednak innego zdania. „Demi wie, że Ashton bardzo ją kocha. Zdaje sobie jednak sprawę, że czas nie jest jej przyjacielem. Ona zbliża się już do pięćdziesiątki, a on niedawno przekroczył trzydziestkę. Demi czuje się niepewnie, gdy obok chłopaka kręcą się młode dziewczyny” – zdradził informator na łamach tygodnika „In Touch”. Pierwsze sygnały o atakach zazdrości Demi pojawiły się w 2007 roku. Kutcher kręcił wtedy wraz z

Cameron Diaz film „Co się zdarzyło w Las Vegas”. Moore bała się wtedy, że aktorka będzie próbowała odebrać jej ukochanego. Zwłaszcza że w Hollywood ma opinię łamaczki serc. Ashton szybko jednak wytłumaczył Demi, że kto jak kto, ale Diaz, którą poznał jeszcze na planie „Aniołków Charliego”, nie jest w stanie jej zagrozić. „Jesteśmy jak rodzeństwo” – zapewniał żonę. I ona uwierzyła. Trochę trudniej było jej zaakceptować znajomość Ashtona z Kim Kardashian. Gwiazdka reality show zaproponowała w zeszłym roku Kutcherowi, by wyprodukował jej program „Kardashianowie”. Choć aktor nie zdecydował się na współpracę, oboje zaprzyjaźnili się. „Kim jest boska” – opowiadał później w wywiadach. Pomimo to Moore nie czuła zagrożenia ze strony 29-latki. Wiedziała, że Kardashianówna ma tylko ładne ciało i nic więcej do zaoferowania. A Ashton to w końcu inteligentny chłopak, który na dłuższą metę nie miałby co robić z piękną, lecz pustą lalką. Prawdziwe kłopoty zaczęły się dopiero niedawno, gdy na horyzoncie pojawiła się ładna i mądra Natalie... TRUDNA DECYZJA Demi ma poważne obawy, że absolwentka Harvardu szybko odkryje, co tak naprawdę podoba się Ashtonowi w kobietach. Nie tylko piękny uśmiech i długie nogi, ale przede wszystkim błyskotliwy umysł. To dlatego, gdy zbliżała się na planie ich wspólnego filmu scena namiętnego pocałunku, postanowiła przy tym asystować. Przy Natalie nie dała jednak po sobie poznać, że jest o nią zazdrosna. Obie panie radośnie rozmawiały i wymieniały się spostrzeżeniami na temat Ashtona. W prawdziwy dołek emocjonalny Demi wpadła dopiero kilka dni później, gdy zobaczyła, jak dziennikarze złośliwie opisali jej wizytę w Marina del Rey. Ją przedstawili jako wciąż węszącą jakiś spisek matronę, a dwójkę filmowych partnerów jako cieszących się życiem i młodością aktorów. „Pięknie razem wyglądają. Czuć między nimi chemię” – skomentowali reporterzy z magazynu „People”. Zauważyli także, że Portman jest w pewnym sensie młodszą wersją Demi. Obie wybierają podobne typy ról, a dla aktorstwa są gotowe poświęcić wiele. „Czy Ashton zamieni żonę na młodszy model?” – zaczęli spekulować. Te słowa były dla Demi jak policzek. Podobno aktorka zaczęła poważnie zastanawiać się nad swoją przyszłością z młodszym o 15 lat chłopakiem. Mimo, że bardzo go kocha i jeszcze nie tak dawno deklarowała, że chciałaby mieć z nim dzieci, dzisiaj trochę rozważniej rozmawia z dziennikarzami na temat swojego związku. www.polskipartner.com


“Ognista Kula” Od samego momentu wejścia do „Mt. Fuji Hibachi & Asian Bistro”, czujemy się, jakbyśmy przeszli ze świata realnego w świat artystyczny, niemal orientalnej baśni. Sprawia to ekskluzywne, niecodzienne wyposażenie wnętrza, łączące w sobie elementy japońskiej kultury z naturalnymi komponentami. Naszą uwagę zwracają detale zawarte w wystroju ścian oraz kształtu i wykończenia sztućców zaprojektowanych przez szefa kuchni. To swoista, japońska ekstrawagancja. „ Hibachi” – po japońsku oznacza „ognistą kulę”. To odrębna część z wyszukanym i urozmaiconym menu, mogącym zaspokoić oczekiwania niemalże każdego gościa, który odwiedzi tę restaurację. Nawet koneserów kulinarnej sztuki. Pojawienie się kucharza, to tak jak przybycie dyrygenta orkiestry symfonicznej. Znów odnosimy takie wrażenie. I trudno nie doznać takiego uczucia widząc, z jaką precyzją

a nawet wirtuozerią, przystępuje on do wydobycia z libretta, czyli menu, symfonię zapachów, dźwięków i smaków. Żaden detal nie jest pozostawiony przypadkowi w tworzeniu kompozycji potraw. Składają się na nie cały zestaw ryb, mięs i owoców morza. Smakowi, a zarazem i barwności dodają różnorodne jarzyny oraz owoce. A wszystko to przyrządzone na oczach gości, a następnie podane na pięknych w swej kolorystyce i kształtach naczyniach. Te wspaniałości odbieramy wszystkimi zmysłami. Ręce szefa, jak dyrygenta orkiestry, zapraszają na płytę grilla jajka, które sycząc, łączą się z ryżem i kolejnymi produktami. Przyrządzanie niektórych potraw kończy się na kurze. I w ten sposób mamy odpowiedź na odwiecznie zadawane pytanie: co było pierwsze, kura, czy jajko? W „Mt. Fuji”, gościom oferowane są również, niespotykane gdzieindziej w swej różnorodności i wyglądu: su-

www.polskipartner.com

shi, sashami oraz inne przystawki lub jako dania główne. Na koniec mamy do wyboru egzotyczne desery. Są to dla przykładu, mrożone brzoskwinie wypełnione sorbet z owoców. Nazwy deserów są również egzotyczne. Dźwięcznie z japońska brzmi chociażby „Flute Lemoncello.To jedwabiście przyrządzona mixtura cytrynowa podana w kieliszku od szampana. To jakby ostatni akt scenicznego utworu, w którym uczestniczyli goście wraz z szefem kuchni. Większość z nich powróci tu, przyprowadzając swoich przyjaciół. Powrócą do „Mt. Fuji Hibachi & Asian Bistro” znajdującego się przy Summit Square Center AT the Newtown Bypass and Route 413 in Newtown/Langhorne, PA. W sprawie rezerwacji I dodatkowych informacji można dzwonić 215 860-6888, lub wejść na stronę www.mtfujipa.com. Tekst opracowano w oparciu o publikację Kimberly Cambra w „Bucks & Montgomery Living Magazine’s Community Relations Communicator”.

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

13


Polki w drodze do Hollywood

Są piękne, zdolne, znają kilka języków i uczą się kolejnych. A jednak żadna z nich nie zrobiła kariery na miarę Sophie Marceau, Penélope Cruz czy Moniki Bellucci. Czy wykorzysta ją Marta Żmuda Trzebiatowska?

Gdy Pola Negri przypłynęła do Nowego Jorku w styczniu 1923 roku, witali ją szefowie wytwórni Paramount. Jej limuzynę eskortowała kawalkada policjantów na motocyklach. Przed nią taki aplauz wzbudzała tylko Helena Modrzejewska, i to na scenach teatrów, nie w kinie. Obie były dumą nie tylko Polonii. Przetarły szlak. Lista tych, które po nich próbowały wspiąć się na amerykański szczyt, jest długa. Lista sukcesów – już nie tak bardzo.Co jest jego miarą? Zagranie u boku Jamesa Bonda? Rólka u Roberta Altmana? Umiejętność utrzymania się tylko z aktorstwa, a nie z kelnerowania? Witając Negri blisko 90 lat temu, Adolph Zukor z Paramount ujął to prosto: „To ja stworzyłem gwiazdy. Zacząłem im płacić, jak Mary Pickford, 100 tysięcy dolarów rocznie. Poli Negri będę płacił dziesięć razy tyle!”. Na podbój Hollywood ruszyła właśnie marta żmuda trzebiatowska.

W amerykańskiej komedii romantycznej „Love, Wedding, Marriage” w reżyserii Dermota Mulroneya zagra u boku Mandy Moore, Jane Seymour oraz Jamesa Brolina. Marta gra Polkę – Kasię. „Jej atutem był akcent. Musiała go nawet wzmocnić”, mówi producentka Michelle Chydzik. Równolegle z filmem powstaje program telewizyjny „Marta Goes to Hollywood”, rodzaj reality show. „Wyjątkowy dokument zza kulis prawdziwej hollywoodzkiej produkcji”. Będą próby, przymiarki kostiumów, charakteryzacja, ćwiczenia z innymi aktorami, re-

14

Polski Partner

żyserem. A wszystko dzięki „ukrytej kamerze” towarzyszącej Marcie Żmudzie Trzebiatowskiej non stop. Jak zapewnia producentka, stworzy to niepowtarzalną okazję zobaczenia Marty w akcji – wspaniale zapowiadającą się europejską aktorkę u progu amerykańskiej kariery. Widzowie przyjrzą się, jak pracuje, odpoczywa, jak radzi sobie w Los Angeles. Będą jej towarzyszyć w czasie promocji i premiery filmu. Show „Marta Goes to Hollywood” zostanie zaoferowany stacjom telewizyjnym na całym świecie. Marta wraca w lipcu na kilka tygodni do USA, by dokończyć zdjęcia do show. Lucyna Kobierzycka – szefowa L* Gwiazdy Agencja Aktorska – podkreśla, że Marta „nie zabiega o karierę w Ameryce. Przyjęła propozycję i już. Traktuje ją w kategoriach przygody, która mogłaby nadejść z każdego innego kraju, choćby z Rosji”. A skąd pomysł na Hollywood? Mają w tym udział panie z klanu Chydzik. Ich ojcem był Polak urodzony po wojnie, dorastający w Anglii, matką sześciu córek – jasnowłosa Irlandka. Siostry mieszkają w USA, Irlandii i w Polsce. Mają jedną wspólną pasję – film. Właśnie połączyły siły we wspólnym przedsięwzięciu. Tracy – od 17 lat mieszkająca w Polsce, śledzi karierę Marty od początku, zachwyciła się jej występem w „Tańcu z gwiazdami” i wpadła na pomysł obsadzenia jej w filmie.Michelle Chydzik z RTV (Round Table Ventures) jest doświadczoną producentką, Anouska – współautorką scenariusza. Siostry wierzą w Martę: „To piękna, utalentowana, pracowita aktorka, ma wszelkie warunki, by zostać gwiazdą”. Premierę zaplanowano na pierwszy kwartał 2011 roku. Dziewczyna z Polski Elżbieta Czyżewska wyjechała za ocean wraz z amerykańskim mężem w końcówce rządów Gomułki. Uważni telewidzowie mogli ją podzi-

SIERPIEŃ 2010

215-939-6717

wiać w jednym z odcinków „Seksu w wielkim mieście”w roli pani doktor od seksuologii. W latach 80. za ocean wyjechały przyjaciółki – Joanna Pacuła i Liliana Głąbczyńska-Komorowska. Ale

historia każdej była inna. Pacułę stan wojenny zastał w Paryżu (gdzie poznała Romana Polańskiego). Została fotomodelką, była dwa razy na okładce „Vogue’a”, a także w „Cosmopolitan” i „Harper’s Bazaar”. Polański polecił ją twórcy filmu „Park Gorkiego” (1983), gdzie zagrała u boku Lee Marvina i zdobyła nominację do Złotego Globu za najlepszą rolę drugoplanową. Na gali Oscarów w 1984 roku wręczała nagrodę za najlepsze zdjęcia, kupiła dom Rudolfa Valentino. Potem była „Ucieczka z Sobiboru”(1984) i „Pocałunek”(1988) – apogeum kariery. Liliana Głąbczyńska, która w Polsce rewelacyjnie zadebiutowała w „Czarownicach z Salem” Zygmunta Hübnera, nie ma na koncie tak spektakularnych sukcesów, choć zagrała w tasiemcu „Another World”, a potem jedną dużą i kilka niewielkich ról w filmach ówczesnego męża Christiana Duguaya. Ma za to z nim dwoje udanych dzieci, o których mówi: „najlepsze role mojego życia”. Na początku lat 90.wyjechała do LA Kasia Figura. W końcu od daw-

na marzyła o „pociągu do Hollywood”. „Urobek” lat spędzonych w Hollywood nie jest jednak wielki: obiecaną jej rolę w słynnym „Graczu” Altmana zagrała ostatecznie Włoszka Greta Scacchi, epizod w innym filmie mistrza „Pret-a-porter” trudno uznać za znaczący. Na szczęście w porę z pociągu do Hollywood wysiadła i wróciła do kraju, gdzie jej talent docenili Machulski, Kondratiuk, Koterski, Stuhr. „Na Figurę” chodzi się dziś do Dramatycznego w Warszawie. Kto nie ryzykuje... O szturmie Polek na Hollywood mowy nie ma, to raczej szukanie własnej ścieżki. Najpierw szlifowanie języka, potem kurs aktorstwa u Lee Strasberga, bieganie na castingi, szukanie pomocnej dłoni na miejscu, o co najtrudniej. Bo trzeba mieć chociaż kilka ról na początek w dobrze notowanych europejskich produkcjach, by jakikolwiek sprawny agent przyjął aktora do swojej stajni. Przydaje się też łut szczęścia. Tak właśnie było z Alicją Bachledą-Curuś (w USA używa tylko pierwszego członu nazwiska), która najpierw zagrała w niemieckim filmie u Marco Kreuzpaintnera, a ten przypomniał sobie o niej, gdy zawiodła go Milla Jovovich. W „Trade” zagrała tak świetnie ofiarę handlu żywym towarem, że znalazła się w „światowej pierwszej lidze debiutantek”. Wystarczyło, by jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zjawiło się kilku agentów chcących reprezentować interesy utalentowanej kandydatki na gwiazdę. Niestety, ostatni jej film, „Ondine”, choć zrealizowany przez świetnego reżysera Neila Jordana, nie podbił serc widowni. Za to na planie Alicja poznała swojego partnera, amerykańskiego gwiazdora Colina Farrella. Ich synek, maleńki Henry Tadeusz, nie ma jeszcze roku, potrzebuje mamy. Może młodej aktorce zmieniły się priorytety? Ruszyła do Stanów po sławę, ma także miłość i udane życie. Jak będzie z następnymi rolami? Na razie wszystko przed nią. Jeśli miarą sukcesu może być to, że ktoś nieźle żyje tylko z aktorstwa, to Izabella Miko go odniosła. Iza wyjechała z Polski jako nastolatka marząca o karierze baletnicy, ale z powodu kontuzji zmieniła opcję na aktor-

ską. Zadebiutowała z powodzeniem w „Wygranych marzeniach” cieszących się sporą popularnością. Zdążyła zagrać w 16 filmach i serialach amerykańskich. W kilku z nich mogła w pełni wykorzystać taneczne zdolności, jak choćby „W rytmie hip-hopu”. Ostatnio zagrała u boku Vala Kilmera. I ciągle czeka na swoją wielką szansę. W odwodzie ma inny pomysł – chce zostać producentką filmową. Weronika Rosati, która świetnie zna francuski i angielski, działa z rozmachem, ze znajomością branży, fachowo. Jej interesów zawodo-

wych pilnuje trzech agentów: w USA, Francji, Polsce. Szef agencji aktorskiej Jerzy Gudejko mówi o niej z podziwem: „Klient wymagający dużego zaangażowania, które egzekwuje z dużym wdziękiem”. Weronika właśnie zagrała w sequelu „Largo Winch 2” z Sharon Stone. „Zero polskich akcentów, produkcja francusko-amerykańska”, podkreśla z naciskiem. Jeżeli „Largo Winch 2” okaże się nie mniejszym sukcesem niż pierwsza część, może to będzie ta upragniona trampolina do kariery w wielkim stylu? Na realizację czekają wciąż zdjęcia do filmu „Imperium zbrodni dla opornych” z Garym Oldmanem i Harveyem Keitelem, Danutą Stenką, Borysem Szycem i Weroniką Rosati. Polskie aktorki nie mają na razie spektakularnych sukcesów w ważnych zagranicznych produkcjach, ale młode pokolenie porusza się w filmowym światku Hollywood coraz lepiej. Skoro udało się Poli Negri… to znaczy, że wszystko jest możliwe.

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

15


Jedrne uda i posladki

Nintendo Wii- czyli jak połaczyć przyjemne z pozytecznym

Chcemy wyglądać pięknie. Stosujemy diety, katujemy się na siłowni, biegamy, chodzimy na aerobik. Nintendo dostarczyło konsolę Wii, dzięki której to wszystko możesz mieć w domu. Kiedy wracasz do domu, po ciężkim dniu: Kilka minut codziennej gimnastyki sprawi, że z Twoich ud i pośladków zniknie pomarańczowa skórka. Zewnętrznych mięśni bioder nie używamy zbyt często, dlatego mają one tendencję do szybkiego wiotczenia. Pomocny może być tylko systematyczny trening. Umocuj ciężarki na kostkach, ale nie ściskaj ich zbyt mocno. Wyprostuj się i unieś głowę. Ściągnij łopatki, ale tak, by ramiona były rozluźnione, wciągnij brzuch. Stań w lekkim rozkroku, tak by stopy ustawione były równolegle w odległości ok. 10 cm od siebie. • Powoli odchylaj wyprostowaną nogę w bok (palce stopy skierowane do przodu). Unoś nogę do wysokości 10 - 15 cm nad podłogą. • Utrzymaj przez chwilę taką pozycję, a następnie powoli opuść stopę na podłogę. Powtórz to samo ćwiczenie drugą nogą. Nie należy: • unosić nogi zbyt wysoko - nie wyżej niż 60 cm, • przechylać ciała w stronę przeciwną do unoszonej nogi, • odchylać palców stopy na zewnątrz, • ściskać zbyt mocno oparcia krzesła. Plan treningowy: Ćwicz 2 - 3 razy w tygodniu, zawsze z jednodniową przerwą. 8 - 12 powtórzeń tworzy serię. Jeśli nie możesz wykonać 8 powtórzeń, zmień ciężarki na lżejsze. Jeżeli wykonujesz ćwiczenia bez wysiłku, to znaczy, że ciężarki są za lekkie. Wykonuj po 1 - 3 serie. Tempo: 3 sekundy - podnoszenie, 3 sekundy pauzy, 3 sekundy - opuszczanie. 16

Polski Partner

SIERPIEŃ 2010

Czy masz siłę i ochotę na bieganie? Czy z dziećmi w ramach zabaw wybierasz gry ruchowe? Czy chodzisz na siłownię, fitness, basen? Czy masz czas na ćwiczenia w domu? Zapewne większość odpowie przecząco. A jednak, marzymy o szczupłej sylwetce oraz jędrnym ciele. Dzięki japońskiej technice i dokładności firma Nintendo stworzyła konsolę, dzięki której przy odrobinie zabawy, z dziećmi lub samemu możesz to osiągnąć. Koniec z bezczynnym siedzeniem przed telewizorem. Nadszedł czas aktywnego, fizycznego uczestnictwa w wydarzeniach dziejących się na ekranie.

Wii Fit

Ten domowy, osobisty trener nie tylko troszczy się o naszą kondycję fizyczną, ale także motywuje do niej. A co najważniejsze możemy go używać w domowej atmosferze kiedy nam to najlepiej pasuje. W tym celu umożliwia członkom wszystkich kategorii wiekowych ćwiczenia fizyczne, odprężające jak również emocjonujące granie ze znajomymi. Ćwiczenia jogi, a także ćwiczenia wzmacniania mięśni dbają o sprawność fizyczną, rozluźnienie, odpowiednią sylwetkę i do215-939-6717

bre samopoczucie. Oprócz tego mamy także możliwość skontrolowania naszej równowagi. Przy każdym ćwiczeniu trener podpowiada jak najlepiej je wykonać i co robimy źle. Jeżeli dużo czasu spędzasz w domu, twoje dziecko siedzi przed komputerem lub telewizorem, jeżeli ciężko jest ci się wybrać na siłownię czy fitness, a biegać nie lubisz to urządzenie może okazać się idealne. Oprócz zabawy jaką dostarcza sama gra, możesz przy okazji zgubić kilka zbędnych kilogramów i poprawić swoją sylwetkę.

Wii Fit Plus

Oferta nowego Wii Fit Plus w porównaniu do poprzednika Wii Fit to o 50 procent więcej ćwiczeń i funkcji. Sprawdzony już zestaw ćwiczeń Wii Fit poszerzony został o dodatkowe ćwiczenia jogi, aerobiku i wzmacniające muskulaturę. Wbudowany licznik kalorii informuje o procentowym udziale tkanki tłuszczowej, jaki gracze spalają podczas ćwiczeń. Wybierając w menu gry opcję „mój trening” będziesz miała możliwość skomponowania z 30-tu ćwiczeń własnego planu treningowego. 15 nowych ćwiczeń na równowagę to zapowiedź jeszcze większej porcji rozrywki dla całej rodziny. Ćwiczenie zatytułowane „aerobatics” na przykład, trenuje napięcie mięśni górnych części ciała. Gra-

cze mają tutaj za zadanie np. doprowadzenie do szczęśliwego lądowania fruwającego bez ładu, zdenerwowanego kurczaka. Podczas wirtualnego wyścigu z przeszkodami gracze muszą wykazać się wytrzymałością i zgraniem w czasie. Również bitwa na śnieżki łączy aktywność fizyczną z wspaniałą rozrywką w domowym zaciszu. Gra dostępna jest w zestawie z Balance Board. Wyglądem przypomina wagę. To małe urządzenie wyposażone jest w sensory przetwarzające każdą zmianę pozycji stojącego na nim gracza w ruchy posta-

nych choćby przez New Kids on the Block oraz nowoczesnych kawałków z dziełami Katy Perry na czele. Graficznie Just Dance stara się trafić w klimaty dyskotek, emanując dużą liczbą kolorowych świateł, błysków oraz rytmicznie pulsujących jaskrawych barw. Na ekranie brakuje dokładnie przygotowanych modeli postaci, które zastąpiły rytmicznie kiwające się cienie. Dzięki temu odbiór pozycji jest łatwiejszy, a gracze mogą skupić się tylko na tańczeniu do rytmu.

ci na ekranie telewizora. Sensory te rozpoznają nawet tak minimalne ruchy jak podnoszenie i opuszczanie ramion. Dzięki niemu sprawdzisz nie tylko swoją wagę, BMI czy środek ciężkości, ale także pomaga w poprawnym wykonywaniu na nim ćwiczeń.

Wii Body Coaching

Wii Just dance

Gra muzyczna, w której chodzi o dotrzymywanie kroku wirtualnym mistrzom tańca. Na ekranie telewizora do danego rytmu tańczy wirtualny cień, który wykonuje różne figury. Zadaniem graczy jest dotrzymać mu kroku i jak najdokładniej powtórzyć wszystkie ruchy oraz pozy. Producenci Ubisoft przygotowali ponad trzydzieści utworów muzycznych, przy których użytkownicy konsoli mogą tańczyć. Nie zabrakło dawnych hitów firmowa-

Symuluje trening z osobistym instruktorem. Zawiera kompletny program sportowo- dietetyczny, który możesz dostosować do swoich potrzeb fizycznych. Po wprowadzeniu do programu swoich danych, zawierających m.in.: wiek, płeć, wagę i wzrost, wirtualny trener opracuje dla nas indywidualny program składający się ze zrównoważonej diety i ćwiczeń. Istnieje możliwość wyboru długości i rodzaj ćwiczeń, w których chcemy wziąć udział: wzmocnienie mięśni, trening wytrzymałościowy lub aerobik. Do każdej gry dołączone są 2 ciężarki o wadze 0,5 kg, w których znajdują się odpowiednio zaprojektowane miejsca, w których umieszcza się Wiimote’y. Wszystkie ruchy wykonane z ciężarkami, przekazywane są do wirtualnego instruktora, który z ekranu prowadzi trening i w czasie rzeczywistym koryguje błędy. Trening prowadzony jest przez znaną instruktorkę hollywoodzkich gwiazd Valerie Orsoni.

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

17


Chłodnik dla ochłody

ZIELONY CHŁODNIK OGÓRKOWO-KOPERKOWY Porcję zupy szybko schłodzisz, wrzucając do niej kilka kostek lodu Przygotowanie 10 min * 1 porcja – ok. 190 kcal Składniki na 4 porcje: - 1 l jogurtu naturalnego, maślanki, zsiadłego mleka lub kefiru - 1 długi ogórek - pęczek koperku - pół pęczka natki pietruszki - 2 ząbki czosnku - 2 łyżki oliwy - 1/2 cytryny - mielona papryka - sól Sposób wykonania: 1. Ogórek umyj, nie obieraj, pokrój na kawałki. Koperek i natkę opłucz, osusz. Ząbki czosnku obierz. 2. Ogórek zmiksuj (najlepiej w blenderze albo, jeśli go nie masz, za pomocą rozdrabniającej końcówki miksera) z zieleniną, czosnkiem, oliwą oraz jogurtem. 3. Chłodnik dopraw do smaku sokiem z cytryny, solą i mieloną papryką (jeżeli lubisz, dodaj ostrą). 4. Naczynie z chłodnikiem przykryj (lub owiń folią spożywczą), wstaw na kilka godzin do lodówki.

CHŁODNIK Z OWOCÓW LEŚNYCH

Składniki: - 60 dag owoców leśnych: jagód (powinno być ich najwięcej), poziomek, malin - cukier do smaku - 4 łyżki bitej śmietany kremówki - liście mięty lub melisy do dekoracji Jagody dokładnie opłukać, zalać taką ilością wrzątku, aby woda je tylko przykryła, podgrzać do momentu aż zaczną pękać, zestawić. Połączyć z opłukanymi pozostałymi owocami, przetrzeć (kilka owoców zostawić do dekoracji), przelać pozostałości owoców przegotowaną letnią wodą. Uzupełnić płyn, tak żeby było ok. 1,2 litra zupy, schłodzić. Rozlać na talerze, wrzucić kilka pozostawionych owoców, ozdobić kleksem śmietany i listkami mięty lub melisy.

CHŁODNIK Z BOTWINKI

Zupa to, czy nie? Na pewno spełnia swoją rolę. Składniki: - 1 pęczek botwinki - szklanka bulionu - sól i pieprz - 1 litr maślanki, zsiadłego mleka lub kefiru - 150 ml śmietany - sok z cytryny - pęczek rzodkiewek - ogórek - 2 pomidory - koperek - szczypiorek - 3 jajka Botwinkę oczyścić, posiekać. Zalać bulionem, gotować około 10 minut, pod koniec dodać łyżkę soku z cytryny. Wywar ostudzić, przecedzić. Rzodkiewki oczyścić, pokroić w kostkę. Pomidory umyć, sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w kostkę. Schłodzoną maślankę ubić ze śmietaną. Połączyć z wywarem z botwinki. Wymieszać z warzywami, posiekanym koperkiem i szczypiorkiem. Przyprawić, podawać z jajkiem.

POMIDOROWY CHŁODNIK

Nie wszystkie zupy wymagają gotowania, czasem tylko wystarczy wymieszać składniki. Składniki: - 5 pomidorów - 1 litr bulionu (może być z kostki) - sól i pieprz - papryka w proszku - 2 ząbki czosnku - 2 łyżki oliwy z oliwek - sok z cytryny - szczypta cukru - jogurt - świeże zioła Pomidory umyć, pokroić, podlać małą ilością wody, podgrzewać na małym ogniu, kiedy się rozpadną, przetrzeć. Rozprowadzić bulionem, przyprawić do smaku czosnkiem roztartym z solą, pieprzem, papryką, cukrem i sokiem z cytryny, dodać oliwę Rozlać na talerze, polać koliście łyżeczką jogurtu, ozdobić ziołami. 18

Polski Partner

SIERPIEŃ 2010

215-939-6717

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

19


Zdrowie PRZYPRAWY KONTRA NOWOTWÓR

W grillowanym i smażonym mięsie kryją się rakotwórcze związki. Jak się ich pozbyć? Zastosuj przyprawy. Większość z nas lubi smak grillowanego lub smażonego mięsa. Jednak pod wpływem wysokiej temperatury w potrawach wytwarza-

ją się rakotwórcze związki. Nie są one groźne, jeśli jadamy mięso rzadko. Jednak w przypadku, gdy nie wyobrażamy sobie dnia bez smażonej kiełbasy albo schabowego, wtedy ilość niebezpiecznych substancji w naszym organizmie znacznie się zwiększa. Szczególnie nie zalecane jest zbyt częste jedzenie wołowiny - pod wpływem wysokiej temperatury wytwarza się w niej więcej rakotwórczych związków, niż np. w drobiu. Regularne jedzenie smażo-

20

Polski Partner

nego lub grillowane mięsa (ale gotowane też nie jest nieszkodliwe) może sprzyjać rozwojowi nowotworów układu pokarmowego. Na raka najbardziej narażone są żołądek, jelito grube, odbytnica, ale stwierdzono też zależność między mięsną dietą, a nowotworem prostaty. Okazuje się, że najłatwiejszą metodą neutralizacji rakotwórczych związków są przyprawy. Do takiego wniosku doszedł J. Scott Smith z Uniwersytetu Stanowego w Kansas. Nauko-

wiec sprawdził jak na mięso działają: kmin rzymski, kolendra, imbir chiński, rozmaryn, a także kurkuma. Okazuje się, że najlepszą ochronę zapewniają rozmaryn, kurkuma oraz imbir. Przyprawy te blokują wytwarzanie rakotwórczych związków i znacznie ograniczają ryzyko.

ZDROWIE W SKORUPCE

Chcesz łatwo obniżyć poziom cholesterolu w swojej krwi? Jedz orzechy. Orzechy są bogate w wi-

SIERPIEŃ 2010

215-939-6717

taminy, zwłaszcza witaminę E oraz B. Poza tym zawierają bardzo dużo pierwiastków ważnych dla dobrej kondycji organizmu, m.in. magnez, potas, cynk i fosfor. Oczywiście w zależności od gatunku mają nieco inny skład, ale pewne jest jedno: orzechy są bardzo zdrowe. Niestety są też kaloryczne, bo zawierają mnóstwo tłuszczów. Okazuje się jednak, że to też może być zaleta, bo jednocześnie są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. To właśnie one potrafią obniżać poziom tzw. złego cholesterolu we krwi i chronią serce przed chorobą wieńcową.

dzenie obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Problem w tym, że orzechy makadamia nie są zbyt popularne w Polsce. Jednak jak pokazują doświadczenia, podobnie działają również inne rodzaje tych owoców, np. włoskie, czy laskowe. Naukowcy z uniwersytetu w kalifornijskim Loma Linda podsumowali 25 różnych badań na ten temat. Wynika z nich, że regularne spożywanie niewielkich porcji orzechów - około 6-7 deko dziennie - obniża poziom złego cholesterolu o 5-10 proc.

Najlepsze są świeże Włoskie, laskowe, pistacjowe, nerkowca, makadamia każdy z tych orzechów dostarcza nam nienasyconych kwasów tłuszczowych. A to doskonała terapia dla naszego układu krwionośnego niszczonego przez niezdrową dietę. Uczeni przyjrzeli się m.in. orzechom makadamia (pochodzą z Australii). Doświadczenia wykazały, że ich regularne je-

Cholesterol to związek chemiczny niezbędny dla naszego organizmu. Jednak, kiedy jest go zbyt dużo zaczyna być groźny. Okłada się na ściankach naczyń krwionośnych jako tzw. blaszki miażdżycowe. Zwężają one światło naczyń i utrudniają krążenie krwi. Im więcej złogów, tym większe ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca czy udaru mózgu.

ALKOHOL CHRONI PRZED ALZHEIMEREM

się powolnym zanikiem tkanki mózgowej. Chory stopniowo traci kontakt z otoczeniem. Przestaje poznawać swoich bliskich, staje się coraz mniej samodzielny, przestaje rozpoznawać przedmioty. Na chorobę Alzheimera cierpią przede wszystkim osoby w podeszłym wieku. Objawy zaczynają się po 60. roku życia. Mimo, że nie potrafimy leczyć ani zapobiegać chorobie, można spróbować ją spowolnić. To ważne zwłaszcza dla osób których bliscy chorowali na Alzheimera. Wskazana jest aktywność fizyczna i intelektualna - np. regularna gra w szachy lub rozwiązywanie krzyżówek. Mózg chro-

Na razie nie bardzo wiadomo, jak dokładnie alkohol chroni mózg przed chorobą. Mają to wykazać dalsze badania.

ni też odpowiednia dieta z dużą ilością witamin z grupy B (zwłaszcza kwasu foliowego - jego bogatym źródłem są zielone części roślin) oraz nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Te ostatnie znajdziemy m.in. w rybach morskich.

Ale tylko pity w niewielkich ilościach. Tak twierdzą badacze z Hiszpanii. O wadach alkoholu napisano już setki książek i artykułów. Jednak stosowany w niewielkich ilościach może pomagać organizmowi. Tak jest np. z czerwonym winem, które dobrze działa na serce i chroni przed chorobami układu krążenia. Naukowcy z Hiszpanii zauważyli zależność między piciem niewielkich ilości alkoholu, a zmniejszoną zapadalnością na chorobą Alzheimera u kobiet. Ale jest też dodatkowy warunek - nie można palić papierosów, bo wtedy trunki przestają zapewniać ochronę.

Cholesterolowe zagrożenie

Alzheimer - plaga naszych czasów

Choroba Alzheimera jest nieuleczalna. Objawia

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

21


Zeby bielsze niz snieg

Piękny, biały uśmiech? Możesz go mieć, jeśli zastosujesz odpowiedni sposób wybielania zębów. Uśmiech hollywoodzkiej gwiazdy to marzenie większości z nas. Zęby można wybielić na kilka sposobów – zarówno w domowych warunkach, jak i w gabinecie u stomatologa. Jednak bez względu na to, jaką metodę wybierzesz, najpierw skonsultuj się ze specjalistą. Wizyta u dentysty będzie konieczna po to, by ustalić przyczynę przebarwień oraz stan dziąseł i przyzębia. Przed kuracją warto także usunąć kamień i wyleczyć wszystkie zęby.

Co możesz stosować w domu?

Jeśli twoje zęby są zdrowe i nie cierpisz na nadwrażliwość, możesz rozpocząć rozjaśnianie. Do wyboru masz różne preparaty:

- pasty

Najtańszy i najprostszy sposób likwidujący osady na zębach. Zawarte w nich środki wybielające (np. soda, polynam) oraz ścierne sprawiają, że zęby stają się jaśniejsze o 1-2 odcienie. Nie spodziewaj się superefektów, bo stężenie substancji aktywnych w pastach jest niskie (dzięki temu są bezpieczne dla szkliwa i można je kupić bez recepty). Ostrożnie stosuj preparaty o wysokim współczynniku ścieralności (powyżej 70 RDA). Najlepiej używać ich nie dłużej niż dwa tygodnie.

Potem przez jakiś czas myj zęby pastą z fluorem, żeby zremineralizować szkliwo.

- nakładki i paski

Elastyczne „foremki” wypełnione żelem wybielającym. Nakłada się je na zęby na 30 minut przez 5 dni. Paski wybielające nasączone są zwykle nadtlenkiem karbamidu. Nakleja się je 2 razy dziennie przez 7 dni, na 30 minut. Zęby będą jaśniejsze o 2 - 3 odcienie.

- kredki i pędzelki

Praktyczne aplikatory umożliwiające precyzyjne nałożenie żelu, który usuwa przebarwienia na powierzchni szkliwa i pod nim. Kupisz je w aptekach.

A co zaproponuje dentysta?

Jeśli zależy ci na spektakularnym efekcie,

idź do stomatologa. Może on zastosować: - stężony nadtlenek wodoru. Stosuje się go wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza. Pozwala na szybkie uzyskanie koloru jaśniejszego nawet o 8 odcieni. Preparat wybielający nanosi się na zęby, a następnie naświetla lampą polimeryzacyjną lub laserem. Zaleta: szybkie wybielenie przebarwień w krótkim czasie. Wady: konieczność cotygodniowych wizyt u stomatologa - nocne wybielanie nakładkowe.

Grozne skutki nadmiaru kilogramów

Sprawdź, którym narządom szkodzi nadwaga. Otyłość źle wpływa nie tylko na twoje samopoczucie, ale też na zdrowie. Zobacz, które narządy najbardziej cierpią z powodu zbędnego tłuszczyku.

• Stawy biodrowe i kolanowe - zbyt duży ciężar sprawia, że działa na nie ogromna siła, dlatego dużo szybciej się zużywają. Prowadzi to do powstawania stanów zapalnych, zwy-

rodnień oraz poważnych problemów z poruszaniem. • Krtań i tchawica - fałdki tłuszczu wokół nich powodują, że podczas snu zapada się

To najbezpieczniejsza metoda stosowana w gabinetach. Lekarz daje ci nakładkę z 10–15 % roztworem nadtlenku mocznika. Zakładasz ją na noc przez około dwa tygodnie. W ten sposób rozjaśnisz zęby o 3-4 odcienie. Zabieg można powtórzyć po 3 latach - nadtlenek karbamidu. Najnowocześniejszy środek stosowany zarówno w gabinetach, jak i w niektórych preparatach do użytku w domu (np. Biała Perła). Możesz się spodziewać zmiany koloru o 4 odcienie.

podniebienie miękkie, co prowadzi do tzw. bezdechu sennego. Mózg osoby z bezdechem jest niedotleniony i znacznie gorzej pracuje. Powoduje to pogłębiające się kłopoty z koncentracją oraz ciągłe zmęczenie.

• Układ krwionośny - zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej powoduje, że w organizmie wzrasta poziom złego cholesterolu (LDL). Odkłada się on na ściankach naczyń krwionośnych, powodując ich stopniowe zwężenie. Prowadzi to do rozwoju miażdżycy, która jest m.in. przyczyną chorób serca i udarów mózgu. • Wątroba - odkłada się na niej nadmiar tłuszczu. Powoduje to, że przestaje ona prawidłowo pracować, co może prowadzić do uszkodzenia tkanek i do marskości. Schorzenie to jest nieodwracalne i gdy w porę się go nie zatrzyma, wątroba może przestać pracować. • Trzustka - u osób z nadwagą produkuje zbyt mało insuliny (hormonu, który zmienia cukier z pokarmu w energię). Niedobór insuliny powoduje wzrost poziomu cukru we krwi i prowadzi do rozwoju cukrzycy typu 2. 22

Polski Partner

SIERPIEŃ 2010

215-939-6717

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

23


Wurst Festiwal

17 I18 LIPCA TEGO ROKU W SHAWNEE SKI W PENNSYLWANII ODBYŁ SIĘ KOLEJNY POCONOS WURST FESTIVAL. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała dobrej zabawie. Frekwencja na imprezie, ku uciesze organizatorom, była bardzo duża. Bogaty program widowisk pozwalał znaleść coś interesujacego dla każdego. Festiwal jest impreza przybliżajacą kulture Polski, Niemiec oraz Austrii. W ciagu dwóch dni można było zobaczyć występy wielu grup tanecznych, zespołów muzycznych, magików, itd. Dla zgłodniałych serwowano niemieckie i polskie potrawy oraz jak na “Oktoberfest w lipcu “ przystało piwo. Najwiekszą popularnością cieszyło się stoisko z polskim jedzeniem z Union,NJ gdzie zawsze była duża kolejka. Najwieksze polskie stoisko

na Wurst Festival zostało przygotowane przez Polonijno Amerykanskie Konsorcjum Gospodarcze (PACG) ze Stroudsburg. Stoisko PACG powstało przy pomocy sponsorów i we współpracy z Polską Szkołą im. Mikołaja Kopernika w East Stroudsburg. Dzieki wielkiej naczepie z reklama głównego sponsora firmy All Granite and Marble, ekspozycji nie sposób było nie zauważyć lub przejść obok niej obojetnie. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Dodatkową atrakcje stanowiły gry i zabawy przygotowane przez grono pedagogiczne szkoły, które przyciągneły dużą grupe dzieci.

Wsród muzycznych grup na festiwalu nie można pominąć występów Polka Bands Jimmy Sturr & his Orchestra, Joe Stanky & the Cadets , John Stanky & Coal Miners. W sobote można też było zobaczyć występy Janosik Polish Dance Ensamble z Filadelfii prezentującej polskie tańce ludowe. W sobote i niedziele wspaniały koncert akordeonowy dał Krzysztof Polish Accordian Player. Dla dzieci oprócz atrakcji przygotowanych przez polska szkołe, czekały występy Mr. “Ski” Polish Magician, pokazy żonglowania i chodzenia na szczudłach. Na specjalnie przygotowanym torze wyścigowym odbywały sie wyścigi jamników oraz prosiaków. Mr. Ski poprowadził też “water balloon toss”. Poconos Wurst Festival jest dobrze przygotowaną imprezą rodzinną dostarczającą zabawy dla dorosłych i dzieci . Następny odbędzie się już w przyszłym roku- zapraszamy

Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika w East Stroudsburg, PA będą w soboty, od godziny 10 do godziny 14.

Adres szkoły: 15 Day St, East Stroudsburg, PA 18301 Adres korespondencyjny: P.O.Box 952, East Stroudsburg, PA 18301 Email adres: polishschool@pennsylvania. usa.com Strona www: www.polishschool.us Zapraszamy na “DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY” w dniu 4 września 2010 r. Pierwsza Polska Szkoła w Poconos im. Mikołaja Kopernika ma zaszczyt zaprosić wszystkie dzieci od lat trzech wzwyż, na rok szkolny 2010/2011. Zajęcia lekcyjne odbywać się

24

Polski Partner

Zajęcia szkolne są prowadzone przez wykfalifikowanych nauczycieli z wykształceniem pedagogicznym. Znających Język Polski i Język Angielski, co w znacznej mierze pozwala na lepszą komunikację pomiędzy nauczycielami a uczniami. Szkoła rozwija się i potrzebuje więcej nauczycieli. Zainteresowanych pracą nauczyciela prosimy o kontakt. Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika spełnia bardzo ważną rolę w życiu naszych dzieci i ich rodzin; daje im możliwość nauki i rozwijania języka polskiego; przygotowuje dzieci do tego, aby w przyszłości potrafiły samodzielnie i swobodnie posługiwać się poprawnym językiem polskim w mowie i piśmie; dąży do tego by rozbudzić w dziecku zainteresowanie do samodzielnych poszukiwań informacji na temat Polski i jej kultury; daje szansę na nawiązanie przy-

SIERPIEŃ 2010

215-939-6717

jaźni i dialogu z innymi polskimi dziećmi; doskonale realizuje też swoje podstawowe cele - nauczanie i wychowanie w duchu polskości dzieci i młodzieży. Odbywa się to poprzez stałe podnoszenie kwalifikacji kadry nauczycielskiej, kontakty i wymianę doświadczeń z nauczycielami spoza naszej placówki oraz wprowadzanie nowości metodycznych, uatrakcyjniających zajęcia w szkole i powodujące wzrost poziomu nauczania. Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika oferuje: - naukę języka polskiego; - umożliwia zdobywanie wiedzy o historii i geografii polski; - zapoznaje dzieci z polską kulturą, tradycją i obyczajami; - umożliwia podjęcie egzaminu stanowego z języka polskiego; - organizuje wycieczki dla naszych dzieci i ich rodzin; oferuje zajęcia dodatkowe: - kółko matematyczne, - bibliotekę publiczną, - PSL-polski jako drugi język i wiele innych !!!

Celem naszej szkoły jest stworzenie atmosfery rodzinnej naszym dzieciom i ich rodzinom. Zarówno dzieci jak i rodzice z pomocą naszej szkoły, mają szansę nawiązania kontaktów z polskimi rodzinami mieszkającymi w okolicach Poconos, jak również mogą skorzystać z różnorodnej pomocy ofiarowanej przez naszą szkołę i naszych przyjaciół. W imieniu Uczni, Rady Pedagogicznej, Dyrekcji i Zarządu Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika, chcielibyśmy serdecznie wszystkich zaprosić do pełnego udziału w życiu naszej szkoły. SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA PIKNIK 12 WRZEŚNIA więcej informacji znajdą państwo na stronie internetowej. Dołącz do naszej polskiej rodziny jako uczeń, przyjaciel, sponsor. Prosimy o rejestrowanie uczni osobiście, wysyłkowo lub elektronicznie - na stronie internetowej szkoły.

REGULAMIN FINANSOWY - rok szkolny 2010-2011 Pierwsze dziecko $320 Drugie dziecko $300 Trzecie dziecko $270 PROMOCJA DO 15 SIERPNIA Pierwsze dziecko Drugie dziecko Trzecie dziecko

$300 $280 $250

Całoroczna opłata będzie traktowana jako donacja na szkołę i suma ta w pełni może być odpisana od podatków federalnych. Po bliższe informacje prosimy o kontakt: Dyrektor: ANNA WLODARCZYK tel. 570-588-7248 Vice-Dyrektor: AGNIESZKA SZEPIETOWSKA tel. 570-972-6048 WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM !!!

www.polskipartner.com


PRZENIESIENIE W CZASIE

W DNIACH 4,5 I 6 CZERWCA NA TERENIE LOTNISKA W READING, PENNSYLWANIA ODBYŁ SIĘ JUŻ 20 WORLD WAR II WEEKEND ZORGANIZOWANY PRZEZ MID -ATLANTIC AIR MUSEUM. Przez 20 lat impreza rozrosła się do największej tego typu na wschodnim wybrzeżu. Tegoroczna impreza zgromadziła 1500 reeneactorów, 80 samolotów i ponad 200 pojazdów wojskowych. Do Reading są też zapraszani bohaterowie z okresu II-giej Wojny Światowej, jak np: As, pilot myśliwski, pułkownik Clarence “Bud” Anderson. Wspaniała pogoda sprzyjała pokazom lotniczym odbywającym sie podczas imprezy. W pokazach tych wział udział, np: ostatni latający jeszcze na świecie egzemplarz bombowca nurkującego Curtiss Wright SB2C-5 “Helldiver” oraz jedyny latający w Ameryce Północnej

www.polskipartner.com

bombowiec Avro Lancaster. Samolot jest własnością Canadian Warplane Heritage Museum i

dedykowany jest jako Mynarski Memorial dla uczczenia kanadyjskiego lotnika bohatera pochodzącego z rodziny polskich emigrantów Andrew Charles Mynarski. Andy Mynarski został odznaczony za bohaterstwo Victoria Cross, najważniejszym orderem nadawanym za bohaterstwo i odwage na polu bitwy w Impe-

ców możemy co roku zobaczyć w Reading wspaniałe widowisko będące jednocześnie lekcją historii i patriotyzmu. W Reading możemy dosłownie dotknać historii, spotkać się z tymi, ktorzy ją tworzyli i tymi, ktorzy ją pielęgnują. Jest to niezapomniane przeżycie i każdy kto tu był choć raz będzie chciał

tu powrócić. Na szczęście co roku od 20 lat w pierwszy weekend czerwca jest ku temu okazja. Tomasz Żmuda www.tomzmudafotogallery. com

rium Brytjskim. Kolejnym polskim akcentem była obecność na imprezie licznej grupy Polonusów z Polish American Living History Association. Przez obozowisko PALHA przewijały sie tłumy ludzi zaintersowanych historią polskiego oręża podczas ostatniej wojny światowej. W obozowisku PALHA wyrózniał się ołtarzyk polowy tworzący ekspozycję poświęconą zbrodni dokonanej na polskich oficerach przez Rosjan w 1940. Tylko dzięki rzeszy zapaleń-

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

25


Czy cukier krzepi? Trudno byłoby wyliczyć wszystkie rodzaje cukru które są używane codziennie na całym świecie. Zawierają go niezliczone produkty spożywcze, nawet mięso i ryby bywają przyrządzone na słodko. Cukier znajduje sie w sokach, napojach gazowanych, galaretkach, płatkach śniadaniowych, dżemach, ciastach, pieczywie, itd. Niewiele osób wie że w litrze coca coli znajdują sie 32 łyżeczki cukru. Biochemicy i lekarze podają aż 76 sposobów rujnowania zdrowia przez cukier. Oczywiście mówimy tu o cukrze rafinowanym białym lub brązowym produkowanym z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej. A zatem, jak działa cukier na nasze zdrowie? - cukier osłabia system immunologiczny /duża ilość słodyczy spożyta jednorazowo może doprowadzić do kilkugodzinnego całkowitego braku odporności/ - powoduje deficyt /niedbór/ mikroelementów, a zwłaszcza miedzi, chromu, wapnia i magnezu - bywa przyczyną niepokoju, nadpo-

budliwości i trudności w skupieniu uwagi u dzieci i młodzieży - znacząco podnosi poziom złego cholesterolu i trójglicerydów - przyczynia się do utraty elastyczności tkanek - karmi komórki rakowe /został potwierdzony związek pomiędzy spożywaniem dużych ilości słodyczy a powstawaniem wielu rodzajów raka/ - osłabia wzrok -zakwaszając sline powoduje niszczenie zębów i prowadzi do paradontozy - ma działanie tuczące - odżywia drożdże i grzyby w ciele przyspeszając ich rozwój

- przyczynia się do powstawania kamicy zółciowej - wpływa niekorzystnie na kości powodując m. in. osteoporoze - może podnosić ciśnienie krwi - zmniejsza czas reakcji - zakłóca przyswajanie białek - przyczynia się do powstawania alergii pokarmowych - może uszkadzać strukture DNA - może wpływać na powstawanie chorób związanych z krążeniem - niszczy wątrobe i nerki - bardzo przeszkadza w prawidłowej pracy jelit powodując gazy i wzdęcia - zakłóca procesy uczenia się przyczniając się do trudności w nauce - może powodować depresje - jest substancją uzależniajacą - duża ilość cukru może spowodować drgawki - zaobserwowano, że radykalne zmniejszenie spożycia cukru na obozach młodzieżowych obniżyło o 44 % zachowanie antyspołeczne - cukier sprzyja powstawaniu cukrzycy Wymieniłam tylko niektóre negatywne działania cukru w ciele człowieka a przecież wiadomo że węglowodany są konieczne ponieważ są

źródłem energii. Co zatem jeść? Na pierwszym miejscu są produkty z zawartością cukru złożonego jak: kasze, razowe pieczywo,ryż brązowy, fasola, groch, soczewica itp. Następnie miód,cukier brzozowy, syrop klonowy, syrop z agawy itd. Szczególnie istotne jest ograniczenie lub zmiana słodzenia w przypadku małych dzieci i młodzieży - cukier bowiem zakłóca wiele procesów rozwojowych i uzależnia. W przypadku istniejącego już uzależnienia należy stopniowo wprowadzać do diety zdrowe slodkie pokarmy, a potem powoli zmniejszyc ilość cukru. W celu zmniejsze-

nia apetytu na słodycze dobrze jest zażywać pikolinian chromu, który pomaga insulinie przetwarzać cukier, aby nie kumulował się we krwi stając się przyczyną cukrzycy.Prawidłowe przyswajanie cukru dzięki obecności chromu wpływa korzystnie na poziom energii, wigoru i odporności. Tak wiec cukier niekoniecznie krzepi wbrew obiegowym poglądom. Zmniejszenie jego spożycia - przyczyni się do zchowania naszych organizmów w znacznie lepszej kondycji. Zatem - smacznego! -bez cukru. Jagoda Zwierzynski

KAWAŁY z POCONOS Małżeństwo świętuje piątą rocznicę ślubu. - Muszę ci, kochanie, coś wyznać - mówi mąż - jestem daltonistą. - I ja chciałabym coś wyznać -mówi żona- nie jestem z Rzeszowa, Jestem z Mozambiku. Ksiądz chodzi z tacą po kościele, zbiera pieniądze od parafian. Podchodzi do staruszki, a ona grzebie w portfelu. Ksiądz: Te grubsze 26

Polski Partner

SIERPIEŃ 2010

215-939-6717

babciu,papierowe... Babcia: Aa nie.. te grubsze mam na fryzjera.. Ksiądz: babciu, ale Maryja nie chodziła do fryzjera. Babcia: Taak?? A Jezus nie jeździł Mercedesem...

komórka łamie się. Dzieci w śmiech. - No i co się śmiejecie?! Jutro tatuś kupi mi nowy, lepszy! Płaczenieszczęsny malec. - Ale dzisiaj, jak ostatni wieśniak, będziesz piasek kopać łopatką!

W piaskownicy. Osiedle nowobogackich. Dzieci bawią się w piaskownicy, wykopując dziurę telefonami komórkowymi. Nagle jedno z nich trafia na kamieńi jego

Młody polak zachęcony apelem Tuska wrócił do kraju, na ojcowiznę. Pewnego ranka ojciec powiedział: - Wyrzuć gnój. - What? - Łot krowy i łot świń.

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

27


Levi’s na sezon jesien/zima 2010/11 W nowym sezonie marka Levi’s nawiązuje do charyzmatycznych postaci odzwierciedlających ducha amerykańskiego stylu życia W nowym sezonie marka Levi’s nawiązuje do charyzmatycznych postaci odzwierciedlających ducha amerykańskiego stylu życia Jesień/zima 2010/11 w Levi’s to sezon produktów ponadczasowych. Jesienią marka nawiązuje do uniwersalnych symboli rozpoznawalnych przez wszystkich ludzi. To „produkty - bohaterowie”, uznane za kultowe po zwycięskiej próbie czasu. Wczesna jesień w Levi’s inspirowana jest preppy style, stylem najlepszego ucznia. „Levisowy” prymus stawia na denim od stóp do głów, w jego garde-

robie z pewnością nie może zabraknąć kurtki Trucket Jacket i znoszonej koszuli Chambray zestawionych z czarnymi lub klasycznymi błękitnymi dżinsami. Jasne, jednolite kraty i pasy pojawiają się na zapinanych koszulach Button Down i na koszulkach. Wszystko w szerokiej palecie niebieskich odcieni kontrastujących z czernią i bielą oraz refleksami żółci i czerwieni. Druga połowa sezonu to inspiracja archetypem księżniczki w damskiej części kolekcji. Delikatne góry, tuniki połączone z ukochanymi, wykradzionymi z szafy chłopaka męskimi spodniami to styl księżniczki. Kobiecości dodają dżinsowe spódniczki, seksowne wytarte t-shirty i koszule w kratę. Paleta kolorów wyblakłe pastele, grafiki inspirowane życiem w college’u, motywy florystyczne przywołujące vintage style.

Suplementy dobieraj do wieku Omega 3, witamina C, błonnik, skrzyp - łykamy suplementy garściami i wierzymy, że są dla nas dobre. Mają zapewnić lśniące włosy, zdrowe paznokcie, płodność, błyskotliwość myślenia, świetną pamięć, zdrowe kości, młodość i długie życie w nienagannym zdrowiu. Warto jednak pamiętać, że suplementy diety dobieramy do wieku.

Brać czy nie brać? Dietetycy od lat dzielą się na dwie grupy: zwolenników i przeciwników suplementacji diety. Ci pierwsi nie wierzą, że wszystkie niezbędne witaminy i minerały można dostarczyć tylko w jedzeniu. Powód? Ziemia jest zanieczyszczona i wyeksploatowana, a sposób przechowywania żywności dodatkowo wpływa na to, że jest ona mniej wartościowa. Z kolei uznany brytyjski dietetyk prof. Brian Ratcliffe uważa, że suplementy i multiwitaminy są zbędne w przypadku osób, które prawidłowo się odżywiają. Ratcliffe zwraca uwagę na to, że wiele z nas przyjmuje suplementy i witaminy na wszelki wypadek, nie zastanawiając się przy tym, czy ich rzeczywiście potrzebuje i w jakich ilościach. Tymczasem wiele niezbędnych witamin i minerałów możemy zapewnić organizmowi odpowiednią dietą.

28

Polski Partner

SIERPIEŃ 2010

Kiedy masz 20 lat... Najprawdopodobniej jesteś okazem zdrowia i nie potrzebujesz dodatkowych suplementów. Zadbaj jednak o dietę i o to, aby znalazło się w niej jak najwięcej świeżych warzyw i owoców. Zmiany hormonalne, których doświadczasz mogą niekorzystnie odbić się na cerze. Przy trądziku pomocna będzie witamina A, bo przyspiesza odnowę uszkodzonych tkanek i przywraca właściwe proporcje jej rozwoju. To witamina działająca wspomagająco w leczeniu trudno gojących się ran, w leczeniu trądziku, w stanach zapalnych błon śluzowych. Doskonałym źródłem witaminy A są tłuste ryby (tuńczyk, makrela, sardynki), sałaty, marchewka, pomidory. Odchudzanie się to częsta przypadłości dwudziestolatek, dlatego tak ważne jest, aby stale uzupełniać żelazo w diecie. Źródeł żela215-939-6717

za szukaj w wątróbce, czerwonym mięsie, szpinaku, brokułach. Kolejnym minerałem, o którym nie powinny zapominać młode kobiety to magnez. Jego brak może prowadzić do zmęczenia i migreny. Magnez można przyjmować pod postacią suplementów, ale najlepiej szukać go w soi, figach, owocach awokado, zielonych warzywach. Kiedy masz 30 lat... Dla większości współczesnych kobiet to czas ciąży i macierzyństwa. Aby dziecko prawidłowo się rozwijało, kobieta jeszcze przed zajściem w ciążę powinna zatroszczyć się o swoje zdrowie. Najważniejsze jest wówczas uzupełnienie niedoborów żelaza i kwasu foliowego. Zalecana dawka kwasu foliowego to 400 mikrogramów dziennie. Wapń to kolejny ważny suplement w życiu każdej trzydziestolatki. Znajdziemy go w nabiale, kapuście, sardynkach. Kobiety, których dieta obfituje w ten pierwiastek obniżają ryzyko zachorowania na osteoporozę. Pamiętaj, że kości w wieku 30-35 lat są w najlepszej formie. Potem, im bliżej do menopauzy, tym bardziej stają się kruche. Proces ten możemy spowolnić dbając o to, aby w naszej diecie znalazło się jak najwięcej produktów bogatych w wapń. Dzienne zapotrzebowanie kobiety na ten pierwiastek to 850 mikrogramów. Kiedy masz 40 lat... Po czterdziestce zmienia się zapotrzebowanie organizmu na witaminy. Najważniejsze, aby zadbać o antyoksydanty (przeciwutleniacze). Znajdziesz je w witaminie C i E, a także w witaminie D. To antyoksydanty - zwłaszcza te pochodzenia naturalnego - mają duży wpływ na wyeliminowanie przyczyn powodujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Antyoksydanty to również zabójcy wolnych rodników, czyli cząsteczek tlenu z brakującymi elektronami. Wolne rodniki kradną elektrony od zdrowych komórek, a przez to powodują ich uszkodzenie. Uszkodzone komórki gromadzą się, a to prowadzi do starzenia się, powstawania zmarszczek i rozwoju różnych chorób, m.in. nowotworów. To głównie antyoksydanty chronią zdrowe komórki

przez zniszczeniem. Szukaj ich w papryce, brokułach, brukselce, owocach cytrusowych, sałatach. Cennym źródłem bogatym w antyoksydanty jest zielona herbata. Jej właściwości antyoksydacyjne są prawie sześciokrotnie wyższe niż herbaty czarnej. Kiedy masz 50 lat... Twój organizm oprócz antyoksydantów potrzebuje teraz więcej witaminy E. Ten silny przeciwutleniacz opóźnia procesy starzenia się organizmu. Witamina E jest skuteczna w leczeniu chorób oczu takich jak katarakta czy bielma. Ma również działanie antyzakrzepowe, skutecznie obniża poziom złego cholesterolu, zapobiega żylakom, zatorom i zawałom serca. Witamina E jest również stosowana w okresie menopauzy, bo zapobiega chorobom nowotworowym. Naturalnym źródłem witaminy E są m.in.: oleje, orzechy, ziarna sezamu, migdały, kiełki pszenicy, ryby, porzeczki, morele, pełnoziarniste pieczywo. Kiedy masz 60 lat i więcej... W tym wieku najważniejsze jest uzupełnienie niedoborów witaminy D, ponieważ z wiekiem maleje zdolność wytwarzania jej w skórze po nasłonecznieniu. Naturalnym źródłem tej witaminy będą m.in.: oleiste ryby, suszone grzyby, żółtka. Wapń to kolejny bardzo ważny pierwiastek, który należy uzupełniać. Ponad 99 proc. wapnia zgromadzonego w ludzkim ciele znajduje się w szkielecie. Kiedy spożycie wapnia jest niższe niż normalnie, to kości stają się rezerwuarem wapnia dla organizmu. Właśnie uwalnianie wapnia szkieletowego dla zaspokojenia potrzeb organizmu prowadzi do osteoporozy. Organizm przyswaja zaledwie 20-30 proc. spożywanego wapnia. Amerykańska Akademia Nauk zaleca spożycie wapnia w ilościach od 1.000 do 1.200 mg dziennie. Po 60-tym roku życia suplementy wapnia są najbardziej właściwym wyborem, gdyż często zdarza się, że produkty mleczne zawierające największe ilości wapnia nie są tolerowane ze względu na laktozę. Po 60-tym roku życia zaczyna się również problem z wchłanianiem witaminy B12, a jej niedobór prowadzi m.in.: do niedokrwistości, depresji. Zaleca się, aby osoby już po 50- roku życia zażywały witaminę B12 w postaci suplementów www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

29


Bezpieczne opalanie Słońce korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, a piękna opalenizna dodaje uroku. Jednak aby plażowanie było przyjemne i bezpieczne, trzeba odpowiednio się do niego przygotować, chroniąc przed szkodliwym promieniowaniem. Słońce ma na nas zbawienny wpływ. To właśnie na skutek promieniowania ultrafioletowego powstaje w organizmie witamina D, która jest podstawowym budulcem kości. Przebywanie na słońcu działa też korzystnie na układ nerwowy, poprawia przemianę materii, leczy trądzik i odpręża, a piękna opalenizna dodaje uroku. Wystawiając ciało na działanie słońca, musimy jednak pamiętać o zabezpieczeniu się przed szkodliwym promieniowaniem. Ochronią nas przed nim filtry (SPF) zawarte w środkach do opalania. Mają one różną numerację. Wysokość filtra dobieramy w zależności od rodzaju naszej wrażliwości na słońce (fototypu).

Twój fototyp

Biorąc pod uwagę barwę skóry, oczu i włosów możemy samodzielnie określić swój fototyp i dobrać krem do opalania z odpowiednim filtrem. Pamiętajmy, że faktor powinien być tym wyższy, im jaśniejszą mamy karnację. • Typ północnoeuropejski Charakterystyka: Niebieskie oczy, mlecznoróżowa skóra oraz rude lub blond włosy. Skóra na słońcu robi się czerwona, rzadko brązowieje. Przy takim fototypie podczas pierwszych czterech dni opalania stosuj kremy z SPF 25-30, przez kilka następnych 20-25. W dziesiątym dniu możesz już użyć preparatu z filtrem 10-15. •Typ środkowoeuropejski Charakterystyka: Lekko śniada karnacja, szare lub piwne oczy i ciemne włosy. Skóra pod wpływem słońca najpierw czerwienieje, ale szybko przybiera brązową barwę. Przy takim fototypie opa30

Polski Partner

lanie zaczynamy kolejno od kremów z faktorem 10-15, następnie 8-10, a po kilku dniach stosujemy SPF 4-5. •Typ południowoeuropejski Charakterystyka: Śniada cera o żółtobrązowym odcieniu, ciemnobrązowe lub czarne włosy oraz brązowe oczy. Przy tym fototypie ochronę zapewnią kosmetyki od SPF 8-10 do 4-5. Niezależnie jednak od naszego fototypu, wybierając się na plażę, zabierzmy ze sobą tzw. blokery słoneczne. Dzięki nim zabezpieczymy miejsca szczególnie narażone na działanie słońca, czyli nos, płatki uszu, usta i delikatną skórę pod oczami. Pamiętajmy również o dzieciach. Kremy przeznaczone specjalnie dla delikatnej i bardziej wrażliwej skóry najmłodszych mają zupełnie inny skład niż kosmetyki dla dorosłych.

i nabawić się udaru. • Podczas pierwszego dnia opalania, nie przebywaj na słońcu dłużej niż 15 minut. • Przed wyjściem na plażę nie maluj się i unikaj kosmetyków zawierających alkohol, bo mogą powodować podrażnienia. • Również w cieniu chroń skórę przed słońcem, ponieważ aż 80 procent promieni słonecznych odbija się od piasku i wody. Oznacza to, że siedząc pod drzewem czy przebywając pod parasolem, także możesz się poparzyć. • Korzystając z kąpieli sło-

necznych, unikaj używania dezodorantów, perfum i kosmetyków kolorowych, ponieważ mogą spowodować przebarwienia twojej skóry. • Na kilka dni przed plażowaniem postaraj się zrezygnować z kremów zawierających witaminy A

upalne dni może stać się przyczyną udaru. • Używaj okularów słonecznych chroniących przed szkodliwym promieniowaniem. Muszą one jednak posiadać odpowiednie filtry, w przeciwnym razie zamiast chronić oczy, będą im szkodzić.

plam na skórze. Do tej grupy należą m. in: • preparaty uspokajające, • leki antydepresyjne, • antybiotyki, • tabletki antykoncepcyjne, • leki przeciwcukrzycowe.

i C oraz kwasy owocowe, które pod wpływem słońca mogą wywołać alergie lub poważniejsze podrażnienia skóry. • Przed wyjściem na słońce nie jedz selera i pietruszki oraz nie pij naparów z melisy i dziurawca. Wszystkie te produkty zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne, co wiąże się z ryzykiem poparzeń i przebarwień. • Nie zapominaj również o nakryciu głowy, szczególnie ważne jest to w przypadku małych dzieci. Brak czapki czy kapelusza w

Warto więc wiedzieć jakie okulary kupić.

Wybierz okulary przeciwsłoneczne Aby okulary przeciwsłoneczne dobrze spełniały swoją funkcję muszą posiadać filtry uv. Te oferowane na ulicznym straganie zazwyczaj ich nie mają, dlatego też po zakup warto wybrać się do optyka. Duże znaczenie dla ochrony oczu ma także kolor szkieł. Najlepsze są czarne, brązowe, zielone lub niebieskie. Różowe czy fioletowe, choć ładne, nie dają wystarczającej ochrony.

Uwaga na leki

Jeśli zażywasz jakiekolwiek lekarstwa, zanim wybierzesz się na plażę, powinnaś przeczytać dokładnie ulotkę lub zapytać lekarza czy stosując dany medykament możesz się opalać. Istnieje bowiem pewna grupa leków, która w wyniku kontaktu ze słońcem może powodować reakcje alergiczne bądź też przyczynić się do powstawania trwałych

Zasady plażowiczki

Zdrowe plażowanie to nie tylko stosowanie odpowiednich preparatów. żeby cieszyć się ładną opalenizną i zachować zdrową skórę pamiętaj: • Nie wystawiaj się na działanie słońca do południa między godziną dziesiątą a trzynastą, bo wtedy promieniowanie jest najsilniejsze. Możesz poparzyć skórę SIERPIEŃ 2010

215-939-6717

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

31


Miłosć w szklance z parasolka Seks na plaży, a potem Krzyczący orgazm - to nie tytuły filmów porno, to tylko nazwy drinków z palemką. Lato sprzyja miłości, a drinki wzmagają podniecającą atmosferę. Wakacje to czas, kiedy możemy zafundować sobie odrobinę relaksu - słońce i orzeźwiające koktajle nieodłącznie się z tym kojarzą. Miłość jest w powietrzu… a może jednak w szklance? Poniżej zamieszczamy kilka interesujących przepisów na koktajle miłosne. Składniki specjalnie nie są podane w mililitrach, opierają się na zachowaniu proporcji. Warto o tym pamiętać, jeśli będziemy mieszać drinki dla więcej niż jednej osoby. Dla dociekliwych podajemy, że 1 miarka to 20 ml. PIESZCZOTA SERCA (BOSOM CARESSER) lód, 1,5 miarki soku malinowego, 1 jajko, zimne mleko.

32

Polski Partner

Do shakera wrzucić lód, dodać sok i jajko - wymieszać. Przelać do szklanki, następnie uzupełnić mlekiem. KOKOSOWY POCAŁUNEK (COCOS KISS) 2 miarki soku ananasowego, 2 miarki soku pomarańczowego, 0,5 miarki soku cytrynowego, 1,5 miarki kremu kokosowego, 1,5 miarki śmietanki, plasterki pomarańczy i ananasa do ozdoby. Składniki dokładnie wymieszać w shakerze. Do szklanki wrzucić lód, następnie zalać go koktajlem. Owoce można wrzucić do drinka. MIESIĄC MIODOWY (HONEYMOON) kruszony lód, 1 miarka miodu lub syropu klonowego, 4 łyżeczki soku z limonki, 1 miarka soku pomarańczowego, 1 miarka soku jabłkowego, czeresienka koktajlowa do dekoracji.

SIERPIEŃ 2010

215-939-6717

Wymieszaj dokładnie w shakerze, gotowy napój wlej do wcześniej schłodzonych szklanek. Na brzegu szklanki zawieś wisienkę. DZIEWICZY SEKS NA PLAŻY (VIRGIN SEX ON THE BEACH) lód, 2 miarki soku pomarańczowego, 2 miarki soku żurawinowego, 1 miarka nektaru brzoskwiniowego, 1 łyżeczka soku grenadyna, ananas i czeresienka koktajlowa do ozdoby. Wymieszaj dokładnie sok pomarańczowy, żurawinowy i nektar. Wlej do szklanki wypełnionej lodem, następnie polej koktajl po wierzchu grenadyną, udekoruj czeresienką. PO PÓŁNOCY (AFTER MIDNIGHT) 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej, 1 szklanka zimnego mleka, 2 łyżeczki kakao, odrobina śmietany. Do mleka dodaj kawę i kakao, wymieszaj i dodaj śmietankę, by nadać drinkowi gładkości. Spożywaj po północy, jeśli masz w planach oglądać wschód słońca. BRZYDKA DZIEWICA (UGLY VIRGIN) 3 miarki soku

mandarynkowego, 3 miarki soku grejpfrutowego, 3 miarki lemoniady, owoc cytrusowy (według uznania). Wymieszaj w shakerze soki owocowe, następnie przelej do szklanki wypełnionej lodem. Udekoruj Ugli Fruit i dodaj

słomkę. NIEWINNA NAMIĘTNOŚĆ (INNOCENT PASSION) 4,5 miarki syropu z passiflory, odrobina soku żurawinowego, odrobina soku cytrynowego, dużo wody sodowej. Wlej syrop i soki do szklanki koktajlowej, następnie zalej

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

33


9 mitów dotyczacych seksu Istnieje wiele błędnych przekonań dotyczących seksu. Myślenie stereotypowe często nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Zobacz galerię najciekawszych mitów o seksie. Może jest coś czego nie wiesz... Prawdziwi kochankowie mogą wpatrywać się w siebie godzinami. Dzięki temu rodzi się między nimi wielkie uczucie i głęboka więź. Jest to jednak kolejny mit. W rzeczywistości spojrzenia, które wymieniają kochankowie to mieszanka miłości i agresji. Połowa spojrzeń zakochanych została zakwalifikowana przez naukowców jako stan walki i sprzeczania się. WEDŁUG KOBIET WIĘKSZOŚĆ MĘŻCZYZN MYŚLI O SEKSIE PRZYNAJMNIEJ RAZ NA KAŻDE SIEDEM SEKUND Najnowsze badania pokazują, że tylko 54% mężczyzn myśli o seksie raz dziennie. Pozostałe 46% miewa kilka fantazji erotycznych raz na tydzień. MYŚLENIE O KIMŚ INNYM PODCZAS STOSUNKU ŹLE WPŁYWA NA RELACJE

ZIMNY PRYSZNIC OBNIŻA LIBIDO Wiele osób sądzi, że zimny prysznic jest doskonałym sposobem na powściągnięcie seksualnego apetytu. Zimna woda ma redukować poziom testosteronu u mężczyzn i estrogenu u kobiet. W rzeczywistości jest jednak całkiem inaczej. Zimny prysznic pobudza bowiem libido poprzez zwiększanie poziomu hormonów. W rezultacie odczuwa się jeszcze większe pobudzenie niż przed prysznicem. PARY MAŁŻEŃSKIE RZADZIEJ UPRAWIAJĄ SEKS NIŻ SINGLE Przyjęło się uważać, iż po zawarciu związku małżeńskiego pary kochają się rzadziej niż tzw. wolni strzelcy. Według ostatnich badań to jednak single mogą uskarżać się na „brak seksu”. PRZEDWCZESNY WYTRYSK JEST ANOMALIĄ Uspokajamy panów. Przedwczesny wytrysk nie jest anomalią. Jest to raczej mechanizm przystosowawczy i pozostałość po naszych przodkach. Dzięki temu mężczyzna w czasach prehistorycznych szybko i sprawnie mógł „załatwić sprawę” i kontynuować polowanie lub uciekać przed drapieżnikiem. SPOJRZENIE KOCHANKÓW MA MAGICZNĄ MOC 34

Polski Partner

SIERPIEŃ 2010

Wiedziałeś, że ponad 90% wszystkich aktywnych seksualnie na świecie myśli o kimś innym podczas stosunku ze swoim partnerem? Okazuje się, że taki stan rzeczy jest całkowicie naturalny. Co więcej, w trakcie badań wyszło, że większość badanych myśli o przyjacielach i współpracownikach, a nie o wymyślonych postaciach. SEKS PODCZAS OSTATNICH ETAPÓW CIĄŻY JEST NIEBEZPIECZNY Kontakty seksualne, zwłaszcza podczas ostatniego trymestru, budzą pewne obawy partnerów. Często pojawia się strach związany z możliwością wyrządzenia krzywdy nienarodzonemu jeszcze dziecku. W rzeczywistości seks podczas ciąży ma dobry wpływ na zdrowie. Wielu lekarzy doradza współżycie seksualne nawet do okresu poczęcia. KOBIETY I SZYBKIE SAMOCHODY Kobiety uwielbiają szybkie samochody i ryczące silniki. Jednak według ostatnich trendów najbardziej „seksownym” autem są ciche samochody ekologiczne. POCHODZENIE MĘŻCZYZNY MA ZWIĄZEK Z JEGO MOŻLIWOŚCIAMI SEKSUALNYMI Tak naprawdę, typ antropologiczny nie ma żadnego związku z możliwościami seksualnymi danej osoby. Wszystko zależy nie od tego skąd pochodzimy, ale od genów i naszych możliwości psychofizycznych. 215-939-6717

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

35


Ciekawostki KONTROWERSYJNA MIARKA

Naukowcy ostrzegają rodziców, by nie podawali swoim dzieciom lekarstw korzystając ze zwykłych kuchennych łyżeczek do herbaty, ponieważ może to grozić przedawkowaniem Przeprowadzone ostatnio badanie wykazało, że łyżeczki mogą mieć bowiem pojemność od 2,5 ml do nawet 7,3 ml, co oznacza, że mieszczące się w nich dawki kolosalnie różnią się między sobą. Naukowcy z Grecji i Stanów Zjednoczonych uważają, że używanie domowych łyżeczek do herbaty może prowadzić do „podawania dziecku znacznie mniejszej lub znacznie większej ilości leku”, niż potrzebuje jego mały organizm. W tej sytuacji rodzicom radzi się korzystanie ze specjalnych łyżeczek załączanych często do butelki z lekarstwem albo kupno strzykawki lub łyżki wyposażonych w podziałkę wskazującą dokładnie objętość płynu. Powinni też każdorazowo pamiętać o sprawdzeniu dawkowania podanego na opakowaniu, aby mieć pewność, że maluch otrzymuje dawkę odpowiednią dla jego wieku.

„CIĄŻA 1 NA 5 MLN”. JEDNO DZIECKO JEST STARSZE O TYDZIEŃ

34-letnia Angie urodzi dwójkę dzieci. Ale nie będą to bliźniaki - jedno z nich jest starsze o tydzień. Angie Cromar urodziła się z rzadką przypadłością ma dwie macice. Przy dwóch wcześniejszych ciążach nie stwarzało to problemów, Angie bez żadnych komplikacji urodziła dwójkę zdrowych dzieci. Tym razem jest inaczej. W czasie pierwszego badania USG jej lekarz odkrył coś... zaskakującego. Do zapłodnienia doszło w obu macicach. W odstępie niecałego tygodnia. - Trochę się zdziwiliśmy - do36

Polski Partner

SIERPIEŃ 2010

daje je lekarz dr Steve Terry. Szanse na to, że do zapłodnienia dojdzie w obu macicach są bardzo, BARDZO niewielkie. Lekarze oceniają je na jeden do pięciu milionów. - Na świecie zarejestrowano prawdopodobnie mniej niż 100 takich przypadków. [Angie] należy do bardzo elitarnego klubu - mówi dr Terry. 34-latka ze stanu Utah w Stanach Zjednoczonych jest pielęgniarką, więc zdaje sobie sprawę z komplikacji, które mogą wiązać się z taką ciążą: przedwczesny poród, niedowaga noworodka. - Jestem trochę zdenerwowana, bo nie wiem, co może się wydarzyć. Ale jestem naprawdę podekscytowana. (...) Jesteśmy szczęśliwi - mówi Angie. Przed nią jeszcze 20 tygodni ciąży, a potem podwójna (choć nie bliźniacza) radość.

LODOWIEC NA MOUNT EVEREST ZNIKA.

Dwa zdjęcia, to samo ujęcie. Pierwsze zrobiono w 1921 roku. Drugie 86 lat później. ‚’Trochę’’ się pozmieniało. Pierwsze zdjęcie zrobił w 1921 roku wybitny brytyjski alpinista George Mallory. To on na pytanie dziennikarza o sens wspinaczki na Mount Everest odpowiedział słynnym zdaniem: ‚’Ponieważ istnieje’’. Zginął w czasie próby zdobycia najwyższej góry świata trzy lata po zrobieniu zdjęcia. W 2007 roku śladami Mallory’ego poszedł amerykański alpinista i filmowiec David Breashears - informuje agencja AFP. W czasie wyprawy wykorzystał zdjęcia, zrobione 86 lat wcześniej przez Brytyjską ekspedycję. I na zlecenie nowojorskiego Asia Society zrobił nowe zdjęcia - dokładnie te same ujęcia, co Mallory. A na nich lodowiec Rongbuk nie wygląda już tak imponująco jak w latach 20. ubiegłego wieku. Jęzor lodowca, który dawniej przypominał rzekę bez końca, teraz skurczył się i zmalał. Zamarznięte iglice (niektóre wielkości budynków) nadal sterczą, ale jest ich znacznie mniej, są mniejsze i zajmują mniejszą powierzchnię.

kie limity i rekordy. Ma masę 265 razy większą od naszego Słońca. Dotychczas uważano, że gwiazda we wszechświecie może ważyć nie więcej niż 150 razy tyle co Słońce. Tymczasem R136a1 w swoich początkach miała masę 320 razy większą. Teraz maleje, bo przekształca ją w energię. Dotychczas uważano, że gwiazda we wszechświecie może ważyć nie więcej niż 150 razy tyle co Słońce. Temperatura powierzchni olbrzyma to 40 tys. stopni Celsjusza. Jest 10 milionów razy jaśniejszy od Słońca. Gdyby znalazł się w jego miejscu, to nasza gwiazda byłaby przy nim jasna jak ziemski księżyc. Megagwiazdę odkryto dzięki olbrzymiemu teleskopowi w Chile, oraz danych przesyłanych przez teleskop Hubbla. Za przełomowym znaleziskiem stoją naukowcy z University of Sheffield.

PREZYDENCKI TU-154 MIAŁ 11 USTEREK

lotu, który 10 kwietnia rozbił się pod Smoleńskiem Wszystkie te awarie miały miejsce zaledwie w trzy miesiące po zakończeniu remontu samolotu w Samarze. Media szeroko rozpisywały sie o jednej z tych usterek - awarii ABSU. Dała o sobie znać w lutym 2010 roku podczas wyprawy z misją humanitarną na Haiti. Do kolejnej groźnej awarii doszło 28 lutego 2010 roku, podczas lotu z Krakowa na Okęcie. Załoga TU-154 stwierdziła wówczas „przerwy we wskazaniach odbiorników GPS1 i GPS2”

Kapitan Grzegorz Pietruczuk (to on leciał z premierem Donaldem Tuskiem do Smoleńska 7 kwietnia przyp. tvn24.pl) wspominał tę awarię, jako wyjątkowo poważną. Mogła ją, jego zdaniem, spowodować „praca radiostacji ARM”, która została zamontowana w Tu-154 podczas remontu w Samarze

TUCZY RODZAJ MIĘSA A NIE KALORIE

Ujawniły się podczas 3 miesięcy od zakończenia remontu. Niesprawność ABSU - zespołu, który kontroluje wszystkie inne systemy TU154 i jest odpowiedzialny za ich prawidłowe działanie, problemy z systemami sterowania i nawigacyjnym, przerwy we wskazaniach odbiorników GPS1 i GPS2 - to tylko niektóre z 11 usterek, jakie dały się we znaki pilotom samo-

Możesz jeść duże porcje i nie tyć. Mięsożerca mięsożercy nie równy obwodem pasa. Badania prowadzone na przestrzeni pięciu lat wśród 370 tys. osób z 10 państw Unii Europejskiej, wskazały na drób jako na najbardziej sprzyjający tyciu typ mięsa. Jeżeli ktoś chce zachować linię, powinien go unikać, zastępując np. bekonem czy parówkami a najlepiej czerwonym mięsem. Jednak ograniczenie mięsa w diecie bez zmniejszania jej kaloryczności powoduje, że łatwiej zapanować nad własną wagą. Z perspektywy 5 lat, każde dodatkowe 250 g mięsa dziennie oznaczało dodatkowe 2 kg wagi więcej.

SENSACJA! OTO NAJWIĘKSZA GWIAZDA WE WSZECHŚWIECIE

Porażą swoją wielkością. Nazywa się R136a1. Znajduje się w Mgławicy Tarantula w Wielkim Obłoku Magellana. Bije dotychczasowe - wszel215-939-6717

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

37


Humor

mała i wtrąciła: - Popatrz, popatrz. A proboszcz daje nam tylko obrazki.

Jola z szefem kochają się w biurze. Nagle warkocz Joli dostał się do niszczarki - Warkocz Warkocz!! (krzyczy Jola). A szef na to: - Wrrrrrrr, wrrrrrrr Stalin odwiedził w Gorkach Włodzimierza Ilicza. - Oj, bracie, coś marnie ze mną, chyba już umrę niedługo. - No to od razu przekażcie mi władzę. - Kiedy boję się, że naród nie pójdzie za wami. - Część narodu pójdzie za mną, a ci, którzy nie pójdą - pójdą za wami. Wania złowił złotą rybkę. - Rybka: puść mnie spełnię twoje życzenie - Ok - Willę chcesz? - Nie - Mercedesa chcesz? - Nie - Medal za męstwo chcesz? - Tak jasne. Huknęło, jebnęło i Wania znalazł się prosto na polu bitwy z dwoma granatami w ręku. Patrzy a na niego napierdala 10 czołgów. Wania wkurzony przez zaciśnięte zęby: - K...wa, pośmiertny mi dała!!! Dwie zakonnice przy ruchliwej szosie chcą się załapać na okazję, ale jakoś nie mają szczęścia. Po jakimś jednak czasie zatrzymuje się z piskiem opon luksusowy kabriolet,a za kierownicą elegancka, młoda panienka. Śmielsza z zakonnic rozpoczyna z właścicielką bryki dialog: - Przepraszam, skąd pani ma taki piękny samochód? - Za dupę. - A to piękne futro? - Za dupę. Milcząca dotychczas siostra nie wytrzy-

Facet w sexshopie - Proszę mi pokazać tą dmuchaną lalę - Proszę bardzo - Kiedy ją wyprodukowano? - W styczniu 2005 - E, to Koziorożec. Nie pasujemy do siebie. - Panie Heniu, co pan sobie myśli? Ja wiem, że pan się niedawno ożenił, że żona pana jest bardzo atrakcyjna. Ale jak można się tak nieskromnie zachowywać?! - ??? - Mieszkasz pan na parterze, okien pan wieczorami nie zasłaniasz i takie figle pan z żoną wyprawiasz po stole, wersalce, w całym mieszkaniu, ze od paru dni ludzie się gromadzą przed pańskimi oknami. Nie wstyd panu?! - Panie Kazimierzu, ale... - No co?! - Ja dopiero dziś rano wróciłem z Gdańska... Na środku oceanu spotykają się trzy rekiny. Jeden z nich mówi: - Psiakrew, zżarłem jednego Francuza. Był taki wyperfumowany, że do tej pory czkam wodą kolońską. Drugi na to: - To jeszcze nic. Ja, zjadłem jakiegoś Rosjanina, chyba to był generał, bo do tej pory w brzuchu dzwoni mi jakieś żelastwo. Te jego medale tak brzęczą, że ryby płoszę... A trzeci rekin mówi: - To jest wszystko nic, koledzy! Ja zżarłem tydzień temu jakiegoś polskiego posła, taki miał pusty łeb, że do tej pory nie mogę się zanurzyć..... Rozmawiają trzy zakonnice. Pierwsza mówi: - Któregoś dnia sprzątałam na plebanii i wiecie, co znalazłam? Stos gazet pornograficznych! - I co zrobiłaś? - pytają pozostałe.

- Oczywiście wyrzuciłam je do śmieci. Druga mówi: - A ja wczoraj składałam pranie u księdza i znalazłam paczkę prezerwatyw! - O, przenajświętszy? - pozostałe siostry wstrzymały oddech. - I co zrobiłaś? - Podziurawiłam wszystkie! Trzecia na to: - O, w mordę! W pociągu jadą garbaty i niewidomy. Garbaty był złośliwy i chciał dociąć niewidomemu mówiąc na głos, niby

do siebie: - O, jakie piękne widoki za oknem. Jaka wspaniała natura, zieleń drzew, błękit nieba... Na to wkurzony niewidomy, nachylając się do garbatego i przyjaźnie klepiąc go po garbie: - A kolega z tym plecakiem to też w góry? Facet spędza miłe chwile u kochanki. Nagle do domu wraca mąż. Kochanka szybko bierze worek ze śmieciami, daje stojącemu w drzwiach mężowi i mówi: - Kochanie, proszę wynieś śmieci. Kochanek w tym czasie wymknął się niepostrzeżenie i idąc w drodze do domu myśli o swojej kochance w samych superlatywach: - Jaka ta moja kochanka jest inteligentna, sprytna i ma refleks. Wchodzi do domu, a tu żona daje mu worek ze śmieciami i mówi: - Kochanie, proszę wynieś te śmieci. Facet bierze worek i mruczy do siebie pod nosem: - A to zołza. Cały dzień w domu siedzi i nawet śmieci nie może wynieść. W czasach PRL trzy żony policjantów spierają się, który z ich mężów jest głupszy. - Mój przejechał na czerwonym świetle i sam sobie wypisał mandat. - Mój zgubił kluczyki od samochodu, otworzył go śrubokrętem i sam sie aresztował za włamanie. - To nic, mój przeskoczył ladę w Peweksie i poprosił o azyl! Mąż z żoną leżą wieczorem w łóżku. Mężowi zachciało się pić a że leżał od ściany, zaczyna po-

woli przechodzić przez żonę. Ta sądząc, że mąż ma ochotę na seks mówi: - Zaczekaj, mały jeszcze nie śpi. Po pewnej chwili mąż ponownie próbuje przejść przez żonę, bo dalej męczy go pragnienie. - Mówiłam ci zaczekaj, bo mały jeszcze nie śpi. Mąż wytrzymuje jeszcze chwilę, a potem wstaje delikatnie, żeby nie przeszkadzać żonie i nie budzić dziecka. Idzie do kuchni, odkręca kran i nic - nie ma wody. Sprawdza w czajniku, tez nie ma. Pić mu się chce okropnie. Wyciąga więc z 38

Polski Partner

SIERPIEŃ 2010

215-939-6717

lodówki szampana. Żona słysząc huk otwieranego szampana pyta: - Co ty tam robisz? Na to dziecko: - Nie chciałaś mu dać d...py to się pewnie zastrzelił. Konduktor wchodzi do przedziału, gdzie siedzi pijak: - Bilety do kontroli - Nie mam biletu, bo nie mam pieniędzy. - A na wódkę, to pan miał? - Kolega mnie ugościł! - A na drogę to już nie dał?! Pijak wyciągając flaszkę za pazuchy: - Jak to nie dał?! Do biura podróży przychodzi klient i mówi: - Mam 50 euro. Chciałbym za to jakieś niedrogie wczasy, ale żeby na miejscu była biblioteka, bilard, basen, siłownia, sauna, a w pokoju - telewizor, komputer i kino domowe. - Nie ma u nas czegoś takiego. Ale chce pan takie za darmo i to zagraniczne? - No pewnie. - Proszę się zgłosić do szwedzkiego więzienia. W samolocie obok pewnej damy zajął miejsce pewien zażywny jegomość. Kiedy samolot wystartował, jegomość kichnął, po czym rozpiął rozporek, wyjął fujarę i przetarł ją sobie chusteczką. Minęło kilkanascie minut, jegomość znowu kichnął, rozpiął rozporek, wyjął chusteczkę i przetarł sobie nią fujarę. Siedząca obok dama zaczęła się poważnie gorszyć. Kiedy historia powtórzyła się ponownie, dama nie wytrzymała i zagroziła, że następnym razem poprosi o interwencję obsługę samolotu. - Przepraszam - zaczął się usprawiedliwiać jegomość. - Cierpię na pewną bardzo rzadką przypadłość, wobec której jestem bezsilny... Otóż, szanowna pani, kiedy kicham, zawsze doznaję orgazmu i popuszczam w spodnie... Bardzo mi przykro... - Przepraszam, nie wiedziałam... dama poczuła się głupio, że tak na niewinnego jegomościa napadła, po czym zapytała: - Ale bierze pan coś na to kichanie? - Ależ oczywiście, szanowna pani. Wciągam zazwyczaj do nosa odrobinkę pieprzu. www.polskipartner.com


40

Polski Partner

SIERPIEŃ 2010

215-939-6717

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

41


HOROSKOP BARAN (21.03 - 20.04) Pojawi się szansa szybkiej realizacji śmiałych planów życiowych. Pamiętaj jednak, by realnie oceniać fakty. Twój wysiłek zostanie sowicie wynagrodzony. Otrzymasz jakąś optymistyczną wiadomość. To korzystny czas do zmian w życiu osobistym. BYK (20.04 - 20.05) Dzięki Twojej elokwencji pojawią się liczne szanse na nawiązanie ciekawych kontaktów towarzyskich i zawodowych. Uda Ci się przekonać otoczenie do swoich racji. Możliwe, że otrzymasz propozycję nowej, atrakcyjnej pracy. Będziesz się cieszyć doskonałym zdrowiem, a równowaga psychiczna pozwoli liepiej znieść wszelkie napięcia. Aktywnie zainteresujesz się sprawami materialnymi. Przed Tobą szansa zarobienia poważnej sumy. BLIŹNIĘTA (21.05 21.06) Będziesz radosny i zadowolony z życia. Twój miły sposób bycia ułatwi Ci współpracę z ludźmi. Uważaj, bo beztroskie wydawanie pieniędzy może sprowadzić nowe problemy. Nadmiar energii wykorzystaj poprawiając kondycję. Dodatkowo czeka Cię także miła niespodzianka. RAK (22.06 - 22.07) Zaskoczą Cię zdarzenia wobec, których logika jest bezradna. Kieruj się wyłącznie intuicją. Sprawy mogą przybrać nieoczekiwany obrót i czasem będzie się wydawać, że spływa na Ciebie nagle prosto z nieba. W kontaktach partnerskich przeżyjesz spontaniczne zrywy namiętności i uniesienia. LEW (23.07 - 23.08) Dobre zdrowie i korzystna sytuacja finansowa pozwolą Ci na beztroskie spędzenie urlopu. Jeżeli jesteś z kimś w konflikcie- to idealny moment, by wyciągnąć rękę do zgody i zawrzeć długotrwały pokój. Pomyślnie uda Ci się załatwić sprawy, które wymagają ostrożnego planowania. Kamień który przyniesie Ci powodzenie w miłości to Granat. 42

Polski Partner

SIERPIEŃ 2010

PANNA (24.08 22.09) Dzięki dużemu wysiłkowi możliwy sukces materialny i prestiż. Sierpień sprzyja dużym inwestycjom finansowym i sprawom dotyczącym zakupu ziemi i nieruchomości. Możliwe szczęście w grach liczbowych. Czeka Cię powodzenie w realizacji planów zawodowych. WAGA (23.09 23.10) Okres sprzyjający aktywnemu wypoczynkowi, a w szczególności podróżom, których głównym celem jest poszerzanie horyzontów. Bardzo zainspirują cię nowe kontakty i ciekawe znajomości.

Pogłębią się intymne kontakty między zakochanymi.

lizowania, a zwłaszcza zawodowe i finansowe.

WODNIK (21.01 19.02) Dla osób zakochanych będzie to czas romantycznych wyznań. Ponieważ nie będziesz myśleć racjonalnie, to najlepiej odłóż te sprawy, które wymagają dokładnego przeana-

RYBY (20.02 - 20.03) Czeka Cię niespodziewany zwrot w życiu, do którego będziesz zmuszona szybko się ustosunkować. Możliwa dalsza podróż oraz związana z nią nowa i bardzo udana znajomość.

SKORPION (24.10 22.11) Odpowiedni moment na realizację trudnych, długo odkładanych planów i decyzji. Możliwe jakieś ekscytujące przeżycia miłosne, które mogą mieć dalsze konsekwencje. Świetny czas na podjęcie decyzji o małżeństwie. STRZELEC (23.11 21.12) Spędzisz udany urlop za granicą mimo, ze Twój budżet zostanie nadszarpnięty. Możliwe, że nawiążesz interesującą znajomość zarówno na płaszczyźnie prywatnej jak i zawodowej.

KOZIOR O Ż E C (22.12 20.01) Staniesz się bardziej towarzyski. Łatwo będzie o zawiązanie flirtu i możliwa miłość od pierwszego wejrzenia, która jednak nie gwarantuje trwałego związku. 215-939-6717

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

43


POMOŻEMY CI ZNALEŹĆ TO CZEGO SZUKASZ

Bezpłatne ogłoszenia drobne Home Care Company in Philadelphia zatrudni dyplomowane pielegniarki /Registered nurses / oraz opiekunki do osob chorych lub starszych / home health aids/. Bardzo dobre zarobki. Praca na caly i pol etatu. Mozliwosc szkolenia dla opiekunek medycznych. Znajomosc jezykow obcych mile widziana. Tel 215-925-3313

56/ Masz problemy finansowe lub straciles prace? Wspaniala okazja! Praca w domu. Chcesz zorobic $2 tys/ tygodniowo skontaktuj sie ze mna: e-mail: ucandoittoday@gmail.com 56/ Przymie pracownika na siding. Jarek: 609-213-3098. 56/ Potrzebni pracownicy do pracy na dachy 609-968-0833

54/Dodatkowy, niezalezny ZAROBEK. Nic nie sprzedajemy!!! Ogromna szansa dla kazdego. Zadzwon po informacje. Monika 646-510-3704 53/Poszukuje osoby do serwisu sprzątającego, z pobytem legalnym, praca nocą, po więcej info 267-315-3779 53/ Przyjme do pracy osobe na sprzatanie domow. Duzo godzin. Domy stale, mila atmosfera. Mile widziane doswiadczenie, 609-530-1169 53/ Potrzebna osoba do malego serwisu v okolici Trenton. Bardzo dobre warunki. Na caly etat. Placa $ 10 - 12 / godzine. Tel.: 609-356-8120

DAM PRACE

56/ Potrzebni pracownicy do firmy produkujacej blaty granitowe praca w Stroudsburg, PA 18360 doswiadczenie nie wymagane po dodatkowe informacje prosze o kontakt telefonizny 570-421-3333, 201-709-7582 albo osobisty 70 Storm St Stroudsburg PA 18360 56/ Szukam pracownika na pol etatu do pracy jako sprzedawca lodow. Osoba ta bedzie pracowac w ciagu dnia oraz wieczorami na weekandach. Musi mowic po polsku i po angielsku. Mam na imie Vincent i jestem wlascicielem Vincent’s Ice-cream. Zadzwon do mnie! 609- 731- 5033 56/ POLSKA SZKOŁA PRZY PARAFII SW. JADWIGI W TRENTON POSZUKUJE NAUCZYCIELI WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO I NAUCZANIA POCZĄTKOWEGO. 609-977-3076 56/ Potrzebna nauczycielka do pracy w Polskim Przedszkolu. Nauczycielka powinna być cierpiwa mieć podejscie do dzieci jak rownież być osobą kreatywną. Proszę o kontakt telefoniczny 609-393-1814

44

Polski Partner

55/ Szukam kierowcy z CDL z okolic Philadelphi lub Trenton. Po wiecej informacji prosze dzwonic: Leszek 443 682 1109 55/ Dodatkowy, niezalezny ZAROBEK. Nic nie sprzedajemy!!! Ogromna szansa dla kazdego. Zadzwon po informacje. Monika 646-510-3704 55/ SALON /Spa w okolicy Princeton poszukuje fryzjerke z doswiadczeniem na pelny lub nie etat. Benefits, edukacja, przyjemne warunki pracy. Prosze o kontakt :Gabriela tel: 609 737 8400 55/ Potrzebni od zaraz elektrycy i pomocnicy elektrykow z doswiadczeniem amerykanskim i prawem jazdy. Praca stala w okolicach Trenton NJ. Prosze dzwonic 732-546-3854 55/ Przyjme pania do malego serwisu sprzatajacego na pelny etat lub kilka dni w tygodniu. Po wiecej informacji prosze dzwonic: 609 954 0181 54/ Potrzebny pracownik na saiding, stala praca, wyplaty co 2tygodnie, prosze dzwonic: 609-802 3809

SIERPIEŃ 2010

215-939-6717

53/ Zatrudnie pania z okolic Philadelphii do pomocy przy sprzataniu domow we wtorki i co drugi piatek po 4h dziennie,10$ na h z mozliwoscia w najblizszym czasie samodzielnego sprzatania tych domow po 2 dni w tygodniu z zarobkiem miesiecznym okolo 900$.Pani musi miec samochod, znac jezyk angielski i miec doswiadczenie w sprzataniu Tel.: 267 261 4593 53/ PCS LLC zatrudni osobe do sprzatania kosciola i pomieszczen przy kosciele,w godzinach wieczornych osoba musi byc w stanie podniesc 50 lb , praca od pon. do soboty 4 godz. dziennie, meszczyzna ma morzliwosc dodatkowych godzin przy drobnych reperaciach. Placa $9.50$12 /godz Prosimy o zgloszenia osob z # SS, i prawem jazdy Tel.: (856) 718 5916 53/ Poszukuje Opiekunki dla mojego 2 miesiecznego synka w moim domu. Tel.: 610-4971634 52/ Zapraszam wszystkie chetne panie do pracy w firmie AVON, na stanowisku reprezentant. Bardzo dobra okazja do zarobienia dodatkowych pieniedzy. Zapraszam rowniez panie zainteresowane kupnem naszych produktow na www.youravon. com/glajqi. Kliknij „Contact me” i napisz swoje pytanie. Mozna ze mna kontaktowac sie rowniez telefonicznie. Ja miesz-

kam w NY, ale glowne centrum AVON dla NY i NJ miesci sie w Newark, wiec nie ma problemu:). Prosze dzonic i pytac o wszystko, to naprawde swietna okazja!! 347-242-3429 SZUKAM PRACY 56/ My name is Magdalena. I’m looking for temporary position in: babysitting, housekeeping, cleaning Should be in: PA. I’m 23 years old. My English is advanced. I speak Polish. I have a valid driver’s license. I’m available for work immediately. 215-681-2017 55/ Mam na imie Ania, mam 21 lat, poszukuje pracy przy opiece nad dziecmi i pomocy przy wykonywaniu prac domowych w okolicach Philadelfii oceniam siebie jako osobe odpowiedzialna, uczciwa, zdyscyplinowana i pracowita. Tel; 201 921 0392 55/ chetnie zaopiekuje sie dzieckiem lub osoba starsza od 20 czerwca (mam 50 lat i jestem mama 2 corek). prosze dzwonic lub zostawic wiadomosc. Tel.: 2157899816 55/ Witam. We wrześniu mam zamiar przyjechać do NY i będę szukał pracy, najlepiej z mieszkaniem. Mam doświadczenie w pracach remontowo - budowlanych. Jeśli ktoś będzie szukał pracownika i może pomóc z wynajęciem mieszkania to proszę o kontakt. Tel.: 788916036 53/ Akordeonista zagra w zespole, lub szuka osób grających do stworzenia zespołu 267-315-3779 52/ Sumienny, niepalacy mezczyzna poszukuje pracy jako opiekun osob starszych lub chorych, w okolicach Hopewell-Pennington-Princeton. Posiadam lata praktyki, w tym jako pracownik szpitala, doskonale referencje oraz bardzo dobra znajomosc jezyka angielskiego. Telefon: (215)350-7918 SPRZEDAM/KUPIĘ/ZAMIENIĘ 56/ Sprzedam szczeniaczki rasy Maltese/Bichion. Beda gotowe do odbioru od 14 sierpnia 2010. Pieski sa wspaniale dla malych dzieci

BEZPŁATNY MIESIĘCZNIK INFORMACYJNO- REKLAMOWY DLA POLONII W USA Redakcja 1916 Welsh Rd. Suite 13 Philadelphia, PA 19115 Tel: (215) 939-6717 Fax: (215) 464-7116 info@polskipartner.com www.polskipartner.com Redaktor Naczelna Magdalena Grimm-Kostka magda@polskipartner.com Redaktorzy John Moscow Gosia Kaminska Reklama Bożena Kowalska Katarzyna Bakowska info@polskipartner.com Janusz Pstragowski janusz@pcgpl.com Ogłoszenia Drobne Fax: (215) 464-7116 Phone: (215) 939-6717 polskipartner@polskipartner.com Copyright Polski Partner Magazine©. Published monthly in USA. All Rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Nazwa “Polski Partner” jest znakiem pod ochroną i używanie go przez kogokolwiek w formie graficznej, pisemnej lub słownej na terenie USA, celem oznaczenia swojego towaru jest bezprawne. Redakcja nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam. Przedruk reklam z Magazynu Polski Partner bez zgody wydawcy jest zabroniony. Redakcja zastrzega sobie prawo do nie publikowania tekstów niezamówionych oraz dokonywania skrótów i własnej redakcji. Polski Partner jest bezpłatnym miesiecznikiem publikowanym w USA.

i nie tylko. Dobre dla alergikow oraz siersci nie gubia. 215-833-9498 56/ Sprzedaje taniej orginalne perfumy i wody toaletowe. 267-596-2830 56/ Zamienie gre Wii na gre Ps-3.Mozliwosc negocjacjiDzwon. 917-288-7818 56/ UWAGA!!! Sprzedam(lub zamienie np na TV,gre ps3)sprzet ochronny do walk TEK-KWONDO,nr L,+ torba i kimono,3 razy urzywany w bardzo dobrym stanie. Mam tez NOWY,ale troche inny sprzet ochronny do walk TEKKWON-DO. Jesli jestes zainteresowany zadzwon,aby sie dogadac. Dzieki. 917-288-7818 55/ Sprzedam Dodge Caliber 2008’, kolor złoty, w bardzo dobrym stanie, przebieg 37000, cena $11,000 Tel.: 609-462-2927 www.polskipartner.com


55/ SPRZEDAM SAMOCHOD, TOYOTA RAV 4 WD LIMITED, 2007 ROK, SREBNY, 57 TYS.PRZEBIEGU, PIERWSZY WLASCICIEL. CENA: 15,000.00 $ Tel.: 267-393-1417 53/Laptop computer Apple mac with snow leapard, 2 years old, Macbook 13 in,white.MacOS X. I WORK, Intel core duo,2GHZ ,memory 1GB.Blue tooth.Fast WiFi,60 gb ,New charger ,Referbished,prosze dzwonc Sebastian 215-694-9397 NIERUCHOMOŚCI 56/ Super Okazja! Dom w Lawrenceville do sprzedania po kapitalnym remoncie, 4 sypialnie/ 2 pelne lazienki, tylko$199,900, zadzwon (215) 327-2405 Bozena Zdj 56/ Sprzedam dom dwurodzinny w Catskill N.Y. Gora- Kuchnia polaczona z living room, Lazienka, 3 sypialnie Dol- Kuchnia, living room, Lazienka, 3 sypialnie.   Bardzo blisko zjazdy narciarshie, 1 mile do Gory Windham, i 4 mile do Gory Hunter, Cena Do Negocjacji 609-586-5889 54/Okazja do szybkiej sprzedazy nowo wybudowany dom 4 sypialnie,2 lazienki,polozony w Dingmans Ferry,PA w poblizu jeziora na strzezonym osiedlu.Osiedle posiada M.in. korty tenisowe,baseny:kryty,otwarty,boiska,place zabaw dla dzieci itp cena do negocjacji. tel. - 201-280-3105 53/Sprzedam nowy pieknie polozony dom parterowy, 30km od Palacu Kultury i Nauki w Warszawie . 260 mkw, dzialka 1400mkw: 4 sypialnie, 3 lazienki, kuchnia, salon. Dogodny dojazd do Srodmiescia. Zdjecia na maila . Male koszty utrzymania . Cena 1,25mlnPLN Tel kom.: 664 - 837 837 DO WYNAJĘCIA/ WYNAJMĘ 56/ ŁADNY APARTAMENT. PRZYJMĘ DO ZAMIESZKANIA DRUGĄ OSOBĘ, NAJCHĘTNIEJ PANIĄ kwtkwt1@o2.pl 55/ Dom do wynajecia w Morrisville, PA od zaraz. Zadzwon po informacje. Morrisville, PA; Tel.: 609-429-0003 55/ Do wynajecia maly pokoj na www.polskipartner.com

Myrtle Ave. blisko polskich delikatesow tel; 609-977-4970 54/ Pokoj w Trenton do wynajecia dla mlodej kobiety Tel.: 609 510 0784 53/Trenton Pokoj do wynajecia blisko kosciola,A/C, pralka. suszarka ,tanio.prosze dzwonc Bozena 215-327-2405 53/Apartament 2 sypialnie i livingroom kuchnia, lazienka, internet, miejsce parkingowe w Trenton obok kosiola sw, Jadwigi sklepow i agencji polskich....wyremontowany...osobne wejscie...1100$ + oplaty 609-851-5646 53/ Do wynajecia apartament 2 sypialniowy w NE Phila., blisko Bells Market, częściowo umeblowany, nowa kuchnia, spokojna dzielnica tel 267-252-4314 53/ Do wynajecia 1 sypialniowy apartament w MEADOW WOODS Lawrenceville : Przestrzenny ,po remoncie , jaccuzzi , duze garderoby ,nowa kuchnia , dostep do kortow tenisowych i basenu oraz mnostwo miejsca na parkowanie aut. Przyjemny i prywatny z widokiem na przyrode . Swietna okazja! Do wynajecia od 1 kwietnia . Wiecej info : Ewa 609 571 6225 53/ Wynajmę pokój dla dziewczyny w apartamęcie 3-pokojowym duża kuchnia, living room, łazienka, duży yard, mieszkają dwie młode osoby. 609-3791593 lub 609-858-3811 TOWARZYSKIE 55/ Jestem mama 6-miesiecznego chlopczyka i chetnie poznam inna mame( Y ), ktora tak jak ja poswieca sie teraz macierzynstwu. Mieszkamy w Levittown i codziennie mozna nas spotkac na spacerku w Falls Township Park. Jesli jestes zainteresowana nowa znajomoscia, prosze napisz lub zadzwon. Tel.: 215-791-2522 54/ Szukamy ekipy do towarzyskiej gry w siatkówkę przeważnie w weekendy, w ładną pogodę. Jesteś zainteresowany/a, śmiało pisz. E-mail: d_k@vp.pl

USŁUGI

56/ WYJAZD DO POLSKIEGO KONSULATU PO PASZPORTY Organizujemy cyklicznie wyjazdy z Filadelfi i Trenton do polskiego konsulatu w Nowym Jorku w sprawach paszportowych. Przygotowujemy pełną dokumentację i wykonujemy zdjęcia paszportowe. Bardzo przystępne ceny. NAJBLIZSZY

WYJAZD W ŚRODĘ, 28 lipca 2010. Szczegółowych informacji udzielają nasze biura: 918 Brunswick Ave., Trenton, NJ 08638, telefon: (609) 393 1660 oraz 2618 E. Allegheny Ave., Philadelphia, PA 19134, tel. (215) 425-8560 Zapraszamy ! 56/ Nauka Angielskiego! Improve your English quickly and easily. One-on-one classes, individual programs, flexible schedule, affordable rates. Call 215680-1468 55/ Instalacja i naprawa systemów grzewczych i centralnej klimatyzacji HVAC. Poprawki starych systemów. Optymalizacja i balansowanie systemów (redukcja kosztów eksploatacji). Wymiana wodnych i olejowych piecow. Pracujemy w PA / NJ. Service 24h. Darmowa wycena – Zapraszamy Piotr/Pete 267 444 5552 55/ Jesli chcesz skutecznie nauczyc sie jezyka angielskiego zapraszam na www.angielski4u. com. Zapisz sie na darmowy kurs e-mailowy i poznaj zasady skutecznej nauki jezyka angielskiego. Doskonale lekcje Effortless English naucza Cie mowic plynnie po angielsku w 6 miesiecy. Dolacz do tysiecy ludzi, ktorzy nauczyli sie angielskiego ta metoda. www.angielski4u.com 55/ PODEJMIJ WYZWANIE NA ODCHUDZANIE! Z nami nauczysz sie jak zdrowo schudnac i utrzymac Wage! Rezultaty, ktore osiagniesz przekrocza Twoje oczekiwania! Kursy odbywaja sie w ciagu tygodnia lub w weekend’y. Koszt 12-tygodniowego kursu tylko $39.00. Kazdy chudnie, czyli 100% skutecznosci, nie odchudzamy sie, nie jestesmy na diecie, tylko uczymy sie jak zdrowo zyc! Bardzo waznym elementem jest Komputerowo-Elektroniczne Badania Ciala. Zapraszamy! Phone: (718)389-1143 Wieslaw. 55/ POMÓŻ POWODZIANOM !!! W biurach agencji „Spojnik” wystawiliśmy skarbonki, do których możecie Państwo wrzucać datki na ofiary powodzi. Każdy cent ma znaczenie. Jezeli uzbieramy choćby 100 dolarów to dla kogoś w Polsce będzie to aż 100 dolarów. O wynikach zbiórki, jak zawsze, powiadomimy. Pieniądze przekażemy jednej ze sprawdzonych organizacji charytatywnych. ZACHĘCAMY WŁAŚCI-

CIELI WSZYSTKICH „POLSKICH” MIEJSC DO PRZYŁĄCZENIA SIĘ DO TEJ AKCJI. CHĘTNIE INFORMOWAĆ BĘDZIEMY O MIEJSCACH WYSTAWIENIA SKARBONEK JAK I O EFEKTACH FINANSOWYCH. Czekamy na zgloszenia. Piszcie na e-mail: spojnik@comcast.net Tel.: 609.393.1660 lub 215.425.8560

sownie , Philadelphia i okolice zadzwoń : 215-342-3889

53/Masz Kłopot? Nie wiesz jak załatwić pewne sprawy, nie masz z kim pójść do lekarza, bo nie znasz j. angielskiego? Pomogę Ci rowniez bezintere-

50/ZAPROSZENIA ŚLUBNE Profesjonalnie i szybko wykonujemy wszystkie druki ozdobne na śluby i wesela. Bardzo bogata oferta obejmuje m.in. zaproszenia, powiadomienia, podziękowania, menu weselne, kieliszki, tabliczki stołowe, ser wetki, zapałki, pudełka na ciasta weselne itp. Także zaproszenia na komunie, chrzciny, rocznice ślubów i inne rodzinno-kościelne uroczystości. Możemy je wykonać w języku angielskim lub polskim. Setki wzorów do wyboru. Zobaczyć je możesz w naszych biurach lub poprzez www.spojnik.com Tel.: 609.393.1660 LUB 215.425.8560

215-939-6717

Polski Partner

53/J.J. The DJ NARODOWSKI – muzyka na wszelkie okazje. Potrzebujesz Dj-a zadzwon do nas. “Jak Narodowski Gra to Zabawa na 102” 215-694-2011

SIERPIEŃ 2010

45


46

Polski Partner

SIERPIEŃ 2010

215-939-6717

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

SIERPIEŃ 2010

Polski Partner

47


Sierpniowy numer Magazynu Polski Partner  
Sierpniowy numer Magazynu Polski Partner  

Sierpniowy numer Magazynu Polski Partner

Advertisement