__MAIN_TEXT__

Page 1

Sveika visuomenė Lietuvos

SVEIKATA 2017 Nr. 6 Specializuotas leidinys, informuojantis apie visuomenės sveikatos biurų veiklą

Prof. Aurelijus Veryga: „Sveikas žmogus - ekonominė vertybė“ 2-3 p. Visuomenės sveikatos biurai keičia gyventojų požiūrį į sveiką gyvenseną 4-5 p. Kad pasiektum žmogaus širdį, vien žinių nepakanka 6 p. Vilniaus regionas Vilniaus visuomenės sveikatos biuras 7 p.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro veiklos Vilniaus rajone 8 p. Utenos regionas Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 8 p. Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 9 p. Ignalinos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 10 p.

Alytaus regionas Varėnos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 10p. Kauno regionas Kauno mieto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 11 p. Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 12 p. Jonavos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 12 p.

Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 13 p. Marijampolės regionas Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 13 p. Klaipėdos regionas Klaipėdos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 14p.

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 15p. Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 15p. Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 16p. Telšių regionas Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 16p.

Šiaulių regionas Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 17 p. Radviliškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 18p. Panevėžio regionas Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 18 p.


2

SPECIALUS „LIETUVOS SVEIKATA“ PRIEDAS NR. 6

Sveika visuomenė

Prof. Aurelijus Veryga: „Sveikas žm

ekonominė vertybė“

- Pradėkime nuo to, kaip jūs įsivaizduojate, kokia turėtų būti sveika visuomenė? - Gana sudėtingas klausimas. Išvengti absoliučiai visų ligų, traumų ar kitų sveikatos negalavimų neįmanoma. Tiesa, man yra įstrigusi vieno profesoriaus išsakyta mintis apie visuomenės sveikatą: „Jei sveikatos apsaugos sistema, politika gerai veikia, žmonės apie sveikatą nepagalvoja. Jiems nereikia rūpintis vaistais, tyrimais, lankytis gydymo įstaigose.“ Galima sakyti, kad tokią sveiką visuomenę įsivaizduoju ir aš. Žvelgiant į šiandienos galimybes, žinias mokslo srityje turime siekti, kad žmogus kuo ilgiau išliktų sveikas. Visuomenė sensta, gyvenimo trukmė ilgėja, nes pritaikydami nau-

mažai. Deja, dažniausiai kiekvienas sektorius žiūrėdavo tik į savo daržą. Man iš tikrųjų keista, kai žmonės vertindami ir prognozuodami šalies ekonomiką, finansus nesuvokia, kad prasta visuomenės sveikata yra bene esminis kliuvinys, trukdantis siekti tikslų. Pavyzdžiui, kalbame apie regionų plėtrą, investicijas, verslo infrastruktūros kūrimą. Bet kas iš to, jei regionuose turėsime tik sergančius ar prasigėrusius žmones? Koks verslas norės investuoti ten, kur nebus įmanoma rasti darbuotojų? Mano nuomone, būtent tokio supratimo nebuvimas mums kiša koją ir dėl šios priežasties atsiliekame daugelyje sričių. Tarkim, aplinkos apsauga. Mokslininkai įrodė, kad sumažinus oro taršą žmonės sirgtų mažiau,

teikti jiems tam tikrus uždavinius. Vis dėlto reikia pripažinti, kad kai kuriems biurams trūksta suvokimo, kokia iš tikrųjų yra jų misija. Kai kur dar nuo sovietinių laikų gajus suvokimas, kad biurai turi vykdyti higieninį švietimą: organizuoti paskaitas, pamatuoti kūno masės indeksą ar kitus rodiklius. Bet tai nėra jų pagrindinis darbas, greičiau proginiai užsiėmimai. Pripažinkime, kad Sveikatos apsaugos ministerija tikrai nematys visų regiono problemų, o biuras šiuo atveju gali. Vadinasi, jame dirbantys specialistai turi mokėti vertinti bei sugebėti mobilizuoti vietos savivaldos sprendimus taip, kad problemos būtų sprendžiamos. Jie turi būti koordinatoriai, lyderiai. Svarstomi įvairūs variantai, kaip biurams pa-

Situacija pas mus yra šiek tiek išvirkščia: apsilankyti teatre - brangu, o gerti – pigu. Sveikesnių maisto produktų, sporto klubo abonemento ar bilietų į teatrą žmonės dažnai sako neįperkantys. O juk taip neturėtų būti. Mes, kaip valstybė, nesugebame žmogui sukurti sveikesnio gyvenimo būdo prielaidų. jas medicinos technologijas, tyrimus, vaistus išmokome pailginti žmogaus amžių. Tačiau visa tai labai brangiai kainuoja. Vadinasi, turime siekti, kad žmogus kuo ilgesnį laiką būtų sveikas. Tiesa, kalbėdami apie sveiką visuomenę dažnai galvojame tik apie fizinę sveikatą, pamiršdami socialinę bei psichikos. O juk žmogus turi būti ne tik fiziškai sveikas, bet ir optimistiškas, pozityvus bei pasitikintis savimi.

- Pastaruoju metu dažnai kalbama, jog sveikata turi būti visose politikose, tik nepanašu, kad imamasi kokių nors veiksmų. Jūsų nuomone, kaip kitos ministerijos galėtų prisidėti prie visuomenės sveikatinimo? - Teisingai pastebėta, kad kalbų buvo ne-

be to, tai prisidėtų ir prie klimato kaitos mažinimo. Čia tik vienas pavyzdžių, kaip gali prisidėti ir kiti sektoriai. Tikiu, kad ši Vyriausybė ne kalbomis, o realiais darbais parodys, kad žmonės Lietuvoje gali būti sveikesni.

- Šalyje jau dešimtmetį veikia visuomenės sveikatos biurai. Jums teko nemažai su jais bendradarbiauti. Kaip vertinate jų indėlį į visuomenės sveikatinimą? - Labai priklauso, apie kokį miestą ar rajoną kalbame. Biurai yra skirtingi tiek žmogiškaisiais ištekliais, tiek vadovėmis, nuo kurių lyderystės priklauso, koks bus savivaldos požiūris į vykdomą veiklą. Mano nuomone, prieš dešimt metų priėmėme puikų sprendimą kurti visuomenės sveikatos biurus bei su-

gelbėti. Yra siūlymų padidinti jų įgaliojimus ar pakelti juos aukščiau savivaldos hierarchijoje. Tik klausimas, ar tikrai jiems trūksta įgaliojimų. Nes ten, kur vadovai yra lyderiai, bendras vaizdas labai geras: jie puikiai dirba su vietos politikais ir gali pasidalinti rezultatais. Vis dėlto daugeliu atveju nemažai problemų kyla dėl koordinavimo trūkumo.

- Gal nemažai problemų būtų galima spręsti skyrus stiprų viceministrą, atsakingą už visuomenės sveikatą? - Nežinau, ar tai tik nuo viceministro priklauso. Žinoma, viceministras prisideda ženkliai, nes politika formuojama valstybiniu lygiu. Bet ministerijoje yra nemažai specialistų, puikiai išmanančių šią sritį. Deja, žmo-

„Man iš tikrųjų keista, kai žmonės vertindami ir prognozuodami šalies ekonomiką, finansus nesuvokia, kad prasta visuomenės sveikata yra bene esminis kliuvinys, trukdantis siekti tikslų. Pavyzdžiui, kalbame apie regionų plėtrą, investicijas Bet kas iš to, jei tuose regionuose gyvens tik sergantys ar prasigėrę žmones? Koks verslas norės investuoti ten, kur nebus įmanoma rasti darbuotojų?“ klausia sveikatos apsaugos ministras prof. Aurelijus Veryga. nės dar nelabai supranta, koks yra visuomenės sveikatos tikslas. Žiūrima dar taip: tegul būna tie biurai, tegul tik netrukdo su savo visokiomis idėjomis. Kol toks požiūris vyraus, biurams lengva nebus.

- Atrodytų vykdoma nemažai įvairių prevencijos programų, visuomenės sveikatos biurai rengia paskaitas, mokymus, įvairius užsiėmimus, tačiau sveikatos rodikliai, bent kaip rodo statistika, negerėja. Kaip manote, kodėl? Ko trūksta? - Čia reikėtų atskirti kelis dalykus. Jei kalbame apie onkologinių ligų patikras, tik dėl to, jog patikriname žmogų, serga jis ar ne, sergamumas nesumažės. Tai tik galimybė ligą diagnozuoti anksčiau. Dėl to gali mažėti mirtingumo rodikliai ir jau esame pasiekę neblogų rezultatų. Tačiau vis dar per mažai dėmesio skiriama priežastims, kodėl žmogus suserga onkologine liga. Pavyzdžiui, plaučių vėžys. Manau, visai neblogai pavyko su rūkymo prevencija. Mano žiniomis, rūkančiųjų skaičius keičiasi, plaučių vėžio atvejų diagnozuojama mažiau. Dabar reikia imtis ir kitų sričių: mitybos, alkoholio vartojimo. Juk šie dalykai yra skrandžio ar ke-


3

SPECIALUS „LIETUVOS SVEIKATA“ PRIEDAS NR. 6

Sveika visuomenė

ogus penų vėžio rizikos veiksniai. Sergamumo rodiklius keičia ne ligos diagnozavimas, o rizikos veiksnių mažinimas. Deja, čia mums sekasi bene prasčiausiai.

- Ką siūlote? - Visų pirma sveika gyvensena turi tapti žmogui svarbi. Tiesa, situacija pas mus yra šiek tiek išvirkščia: apsilankyti teatre - brangu, o gerti – pigu. Sveikesnių maisto produktų, sporto klubo abonemento ar bilietų į teatrą žmonės dažnai sako neįperkantys. O juk taip neturėtų būti. Mes, kaip valstybė, nesugebame žmogui sukurti sveikesnio gyvenimo būdo prielaidų.

Dešimt metų sveikesnio gyvenimo keliu Komentarai:

Savivaldos požiūris į visuomenės sveikatos biurus pasikeitė Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos priežiūros departamento vadovas Audrius Ščeponavičius:

- Vis dėlto visuomenės sveikatos biurai siūlo daugybę veiklų: rengia mankštas, žygius, akcijas, kalba apie sveiką mitybą. Gal ir pati visuomenė ne visada linkusi pasinaudoti šiomis galimybėmis? - Taip, biurai jau tai daro. Vieniems, kaip jau minėjau, sekasi geriau, kitiems - prasčiau. Tačiau vieni biurai situacijos aukštyn kojomis neapvers. Čia ir valstybės reikalas. Paklausite, ką galime padaryti? Mokestinės priemonės turi būti palankesnės sveikiems sprendimams ir kur kas nepalankesnės nesveikiems. Taip pat ir visuomenės sveikatos biuruose dirbantys specialistai privalo turėti galimybes kelti kvalifikaciją, gauti gerą atlyginimą, kad nebūtų formuojamas įvaizdis, jog šioje srityje dirba tik tie, kurie nesugebėjo rasti darbo kitur. Jei mes taip žiūrėtume į gydomąją mediciną, būtų tragedija.

- Kalbant apie visuomenės sveikatą, gal turite kitų šalių pavyzdžių, kurios investuoja į šią sritį ir investicijos atsiperka? - Išskirti vieną šalį būtų sudėtinga, nes jos labai skiriasi ir investicijomis, ir dėmesiu skirtingoms sritims. Vienos šalys daugiau investuoja į rūkymo prevenciją, kitos - į maisto saugą, dar kitos - į ekologinę žemdirbystę. Galime pasižiūrėti į visas šalis ir surinkti geriausius sprendimus. Vienur, pavyzdžiui, Japonija, Šveicarija ar Vokietija, pacientai patenkinti asmens sveikatos priežiūra, gydymo paslaugomis, moderniomis technologijomis. Tiesa, Vokietijoje, nepaisant medicininės pažangos, situacija su rūkymu nepavydėtina. Net mes esame gerokai toliau už juos pažengę. Skandinavai daug dėmesio skiria rizikos valdymo veiksniams, pavyzdžiui, alkoholio vartojimo mažinimui. Galime juk pasinaudoti jų gerąja praktika. Islandai turėjo puikias vaikų ir jaunimo užimtumo programas, kurios padėjo šalinti rizikos veiksnius. Taigi, kiekviena šalis turi pasiteisinusių ir veiksmingų pavyzdžių, todėl išskirti tik vieną nedrįsčiau.

- Kokias visuomenės sveikatos sritis Lietuvoje išskirtumėte kaip prioritetines? - Anksčiau buvo išskiriamos keturios rizikos sritys: tabakas, alkoholis, mityba ir fizinis aktyvumas. Dabar prie šio ketvertuko prisidėjo ir psichikos sveikata. Turime labai daug problemų susijusių su savižudybėmis, patyčiomis, smurtu. Manau, šie penki rizikos veiksniai yra svarbiausi mūsų iššūkiai. Jei mes su jais susitvarkytume, išspręstume aštuoniasdešimt procentų sveikatos problemų. Tačiau tam reikia sutelktų, ne tik sveikatos sektoriaus pajėgų. Gydymas yra tik pasekmių šalinimas, kuris kainuoja brangiai ir valstybei, ir pačiam žmogui. 

Š

iandien, praslinkus dešimčiai metų nuo pirmų biurų įkūrimo, galime pasidžiaugti jau ir rezultatais. Taip pat auga ir visuomenės noras būti sveikesniems, kas, mano nuomone, yra visuomenės sveikatos biurų indėlis. O kalbant apie rezultatus, vasario pradžioje konferencijoje buvo pristatyti tyrimai, kur vertinta vaikų sveikata. Tyrimai buvo atlikti 2006, 2010 ir 2014 metais. Nagrinėjant vienuolikos-penkiolikos metų amžiaus grupės vaikų gyvenseną matoma, kad alkoholio

vartojimo, rūkymo rodikliai ženkliai mažėja. Tai, manau, puikus laimėjimas ir tai, galima sakyti, visuomenės sveikatos specialistų, dirbančių mokyklose, kurie yra biurų struktūroje, veiklos rezultatai. Aktyviai dirbama su bendruomenėmis ir tuo reikia pasidžiaugti. Dar atliekant tyrimus pastebėta, jog ten, kur buvo įsteigti pirmieji biurai - Kėdainių, Klaipėdos rajonuose ir Šiauliuose - gyventojų sveikatos rodikliai yra geresni nei Lietuvos vidurkis. Klaipėdos rajono biuras tampriai bendradarbiauja su švietimo sektoriumi ir, kaip rodo moksleivių apklausos, jie mokyklose jaučiasi saugesni ir savo sveikatą vertina kur kas geriau nei kitur. Tose savivaldybėse, kur buvo įsteigti pirmi biurai, rezultatai geresni kalbant ne tik apie moksleivius, bet ir visas bendruomenes. Pasikeitė dar ir tai, kad atsirado kitoks supratimas. Pernai pavyko sudaryti vieningą metodiką šalies mastu vertinti vaikų gyvenseną. Tai patikimi duomenys, galime ne tik savivaldybių,

bendruomenių ar mokyklų lygmeniu išsiaiškinti, kokia yra moksleivių gyvensena, bet ir stebėti pokyčius. Kai visa tai turime, visos intervencijos yra tikslingesnės. Biurų įsteigimas įnešė nuoseklumą, tęstinumą. Tai - ne akcijos ar pripuolama programa, o kasdienis darbas. Tuo ir skiriamės nuo kitų šalių, kad vykdome tęstinę veiklą. Darbas - prasmingas ir per tam tikrą laiką duoda rezultatų. Manau, kad į šiuos tyrimus ir rodiklius atsižvelgs ir sveikatos politikai. Juolab kad per tuos dešimt metų pasikeitė ir savivaldos požiūris į visuomenės sveikatos biurus. Dabar planuojame tampresnį biurų bendradarbiavimą su asmens sveikatos sektoriumi, taip pat ketiname plėsti ir visuomenės sveikatos biurų specialistų komandas. Ketiname įtraukti psichologus, dietologus, kurie taip pat yra visuomenės sveikatos stiprinimo specialistai. Dabar pagrindinis prioritetas bus teikiamas kokybiniam paslaugų šuoliui plečiant ir tarpinstitucinį bendradarbiavimą. 

Biuro įkūrimas rodo savivaldybės politinę valią rūpintis gyventojų sveikata Pasaulio sveikatos organizacijos atstovybės Lietuvoje vadovė Ingrida Zurlytė:

V

isuomenės sveikatos biurų veiklą vertinu kaip teigiamą visuomenės sveikatos priežiūros plėtojimo bei sveikatos stiprinimo savivaldybėse iniciatyvą. Biuro įkūrimas parodo savivaldybės politinę valią rūpintis gyventojų sveikata, pasiryžimą turėti ilgalaikę gyventojų sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo, ligų prevencijos bei sveikatą lemiančių veiksnių suvaldymo strategiją. Biurai yra vieni svarbiausių savivaldybių partnerių, siekiant išsikeltų visuomenės sveikatos ir sveikatos netolygumų mažinimo tikslų, stebint gyventojų sveikatos būklę, rūpinantis vaikų ir jaunimo sveikatos stiprinimu, telkiant ir

motyvuojant mokymo įstaigas, nevyriausybines organizacijas ir bendruomenes visuomenės sveikatos iniciatyvoms ir aktualioms kiekvienai savivaldybei problemoms spręsti. Kiekvienas biuras svarbus ir visai šaliai, nes jie yra viena nacionalinę sveikatos politiką vietos lygmeniu įgyvendinančių grandžių, prisidedančių prie Lietuvos sveikatos programos uždavinių ir numatytų rodiklių pasiekimo. Svarbu ir tai, kaip biurams sekasi bendradarbiauti su kitomis sveikatos priežiūros institucijomis: gydymo įstaigomis, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro departamentais ir pirminės sveikatos priežiūros centrais. Tokiu būdu bendruomenėse pasiekiami apčiuopiami teigiami pokyčiai. Kol kas investicijų į biurus ekonominio naudingumo ar panašūs vertinimai su PSO dalyvavimu nebuvo atlikti, tačiau ne visos šalys gali pasidžiaugti tokiu visuomenės sveikatos priežiūros tinklu savivaldybių lygmeniu. Skiriant adekvatų finansavimą bei strategiškai ir metodiškai tinkamai vadovaujant, toks tinklas turi didžiulį potencialą prisidedant prie pokyčių į gerą. Taip pat turime geros bendradarbiavimo su biurais patirties įvairiose PSO

Biurų veiklai reikia didesnio finansavimo ir dėmesio Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė:

V

isuomenės sveikatos biurų veiklai reikia didesnio finansavimo ir dėmesio. Jeigu vienas specialistas turi apeiti galybę

mokyklų ir darželių, abejoju, ar iš tikrųjų jo funkcijos pasiteisina, kai jis labai trumpam, vieną kartą per savaitę aplanko vaikus. Pats biurų modelis yra geras, bet jis iki šiol nėra taip išplėtotas, kad iš tikrųjų duotų aiškiai apčiuopiamą naudą. Turime daug ką tobulinti. Tačiau visuomenės sveikatos biurų veikla tikrai yra pagerėjusi, palyginti tuo laiku, kai jie pradėjo veikti. Esminis dalykas – visos aukštųjų mokyklų mokymo programos turėtų būti suderintos, kad galėtumėme puikiai paruoštus ir šiam darbui tinkamus žmones kviesti bei įdarbinti į visuomenės sveikatos biurus. Be to, biuruose turėtų atsirasti kur kas

iniciatyvose, tokiose kaip Sveiki miestai, Sveiki regionai, Sveikatą stiprinančios mokyklos, sveikatos netolygumų mažinimo, nėščiųjų skiepijimo nuo gripo ir kitose. Biurai aktyviai prisideda prie Lietuvoje ir užsienyje kartu su PSO organizuojamų renginių, domisi pasaulio ir Europos sveikatos politikos kryptimis, kūrybingai pritaiko ir skleidžia pasaulinėms sveikatos dienoms skirtą informaciją, smalsūs šiuolaikiškiems veiklos modeliams bei intervencijoms. Su biurų pagalba Lietuvoje atliekamas ne vienas svarbus nacionalinis tyrimas, kurio rezultatai vėliau naudojami tiek nacionaliniams poreikiams, tiek teikiant duomenis tarptautinėms organizacijoms. Tolesnis biurų darbuotojų kvalifikacijos kėlimas, lyderystės ir partnerystės sveikatos labui gebėjimų stiprinimas, aiškesnių strateginių prioritetų nustatymas, įrodomais grįstų visuomenės sveikatos stiprinimo iniciatyvų diegimas, dėmesys pažeidžiamoms, socialinės atskirties paliestoms gyventojų grupėms, atliekamos veiklos ir rezultatų vertinimas – visa tai galėtų prisidėti prie biurų veiklos tobulinimo bei indėlio į Lietuvos gyventojų sveikatos gerinimą svarumo. daugiau darbuotojų. Paskutiniai smurtavimo prieš vaikus įvykiai rodo, kad biuruose galbūt galėtų dirbti psichologai. Svarbu ieškoti būdų, kaip specialistai galėtų būti lengviau prieinami ir pasiekiami ten, kur jų dabar reikia. Jie turi bendrauti su vaikais mokyklose ir ikimokyklinėse įstaigose, kur jie pastebi tam tikriems vaikams kylančias grėsmes. Negana to, reikėtų atsižvelgti į pernelyg mažą atlygį už nelengvą darbą. Be to, jų veikla neturėtų būti vien programų rašymas ir dokumentų tvarkymas, kas iki šiol užima didžiąją darbo dalį. Norėtųsi, kad būtų daugiau tarpinstitucinio bendravimo. Užtikrinant sveikatinimą, o kartu ir užbėgant už akių įvairioms nelaimėms, biurų specialistai turėtų būti rišamoji grandis tarp įvairių institucijų. NUKELTA Į 5P.


4

SPECIALUS „LIETUVOS SVEIKATA“ PRIEDAS NR. 6

Sveika visuomenė

Visuomenės sveikatos biurai keičia į sveiką gyvenseną Šiuo metu asociacijai priklauso 36 visuomenės sveikatos biurai:

Prieš dešimtmetį, steigiant pirmuosius visuomenės sveikatos biurus, buvo nemažai skepticizmo. Vieni teigė, jog tai - perteklinis dalykas, kiti - kad dar viena butaforinė institucija, kuriai bus leidžiami valstybės pinigai, o efekto - jokio. Tačiau po dešimties metų daugeliui skeptikų vertėtų atsiprašyti. Žinoma, ir dabar atsiras teigiančių, jog gyventojų sveikatos rodikliai ženkliai nepasikeitė, tačiau požiūris į sveikatinimą keičiasi . O tai - puiki pradžia. Apie dešimties metų laimėjimus ir ateities visuomenės sveikatos biurų viziją kalbamės su Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos vadove, Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktore Danguole Avižiuviene:

- Įvertinkite biuro dešimties metų rezultatus. - Kalbant apie dešimties metų patirtį, turbūt didžiausias laimėjimas yra suformuota komanda ir kolektyvas, nepaisant to, kad specialistai dėl finansinių problemų neretai palieka įstaigą ir ieško darbo svetimose šalyse. Mus labiausiai liūdina, kai specialistas, dirbęs dvejus penkerius metus, išvažiuoja dirbti į užsienį. Surasti naujus darbuotojus tikrai sunku. Juolab kad užtrunka, kol naujas specialistas supranta darbo specifiką. Išugdyti visuomenės sveikatos specialistą reikia ne vienerių metų. Tai yra šalies politikos ir požiūrio į visuomenės sveikatą bei visuomenės sveikatos specialistus rezultatas.

- Per visus šiuos metus ką gero pavyko nuveikti kėdainiškių

labui? Ar jie tapo sveikesni, laimingesni? - Labai tikimės, kad gyventojų sveikatos rodikliai neblogėja. Bet visada reikia atsižvelgti į socialinius, ekonominius veiksnius. Jeigu socialiniai veiksniai blogėja - didėja nedarbas, per mažas užimtumas ar darbo užmokestis, - tikėtis staigaus pokyčio gyvensenoje turbūt negalime. Kai žmonės gauna didesnes pajamas, daugiau dėmesio gali skirti sveikatai. Mokslo įrodyta, kad socialiniai, ekonominiai veiksniai tiesiogiai veikia ir sveikatos bei gyvensenos rodiklius. Mūsų specialistai daugiau koncentruojasi į miestą, nes rajono plotmėje neįmanoma pasiekti visų gyventojų. Didžiulis pliusas, jei yra susikūrusios aktyvios ir suinteresuotos bendruomenės, lyginant, kaip jos

Biurų struktūrose pirmiausia turėtų atsirasti specialistai – fizioterapeutai arba fizinio aktyvumo skatintojai, kurie galėtų vesti mankštas. Ten, kur tokie dirba, veiklos ženkliai matomesnės ir kokybiškesnės. atrodė prieš dešimtmetį ir kokios yra dabar. O šalies mastu visuomenės sveikatai tikrai nėra skiriamas pakankamas dėmesys. Žvelgiant į finansavimą, manau, kad reikėtų keisti prioritetus kur kas ženkliau juos nukreipti į sveikatinimo veiklas.

- Kaip įsivaizduojate visuomenės sveikatos biurų ateitį? Kur dar jiems reikėtų pasitempti? - Manau, kad biurų struktūrose pirmiausia turėtų atsirasti specialistai – fizioterapeutai arba fizinio aktyvumo skatintojai, kurie galėtų vesti mankštas. Ten, kur tokie dirba, veiklos ženkliai matomesnės ir kokybiškesnės. Dirbant su vaikais, bendruomenėmis ar tikslinėmis grupėmis, kaip konsultantas nepaprastai svarbus psichologas. Be to, ne visi biurai yra pajėgūs viešinti visa tai, ką jie daro. Tiesiog nebeužtenka laiko. Jeigu specialistas dirba su bendruomene ir veda užsiėmimus grupei, nebelieka laiko parengti informaciją ar medžiagą straipsniams. Tad esant viešųjų ryšių specialistui, be abejo, visuomenės sveikatos biurų matomumas ir jų veiklos indėlis būtų ženkliai įdomesnis, spalvingesnis ir reguliarus. 

• Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Biržų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Ignalinos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Jonavos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Joniškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Klaipėdos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Pasvalio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Prienų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Radviliškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Šakių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Šilalės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Švenčionių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Varėnos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras • Vilniaus visuomenės sveikatos biuras


5

SPECIALUS „LIETUVOS SVEIKATA“ PRIEDAS NR. 6

Sveika visuomenė

gyventojų požiūrį Dešimt metų sveikesnio gyvenimo keliu Komentarai:

Socialinių partnerių ratas plečiasi kasmet

Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Henrieta Garbenienė:

- 2006 rugpjūčio 23 dieną Šiaulių miesto tarybos sprendimu buvo įsteigtas Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Nesunku suskaičiuoti, kad neseniai Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biurui sukako dešimt metų. Per dešimtmetį nuveikta labai daug darbų: į įvairiausias sveikatinimo veiklas įtraukti tūkstančiai žmonių, o kai kurie renginiai jau tapo šiauliečiams įprasta ir laukiama tradicija. Mūsų įstaigos darbas – šviesti visuomenę ir skatinti rinktis sveiką gyvenimo būdą - yra tikrai nelengvas, bet prasmingas. Be socialinių partnerių biuro veikla nevyktų sklandžiai. Džiugu, kad mūsų socialinių partnerių, su kuriais kartu puoselėjame visuomenės sveikatos vertybes ir idėjas, ratas kasmet vis plečiasi. Norėčiau paminėti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentą, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Šiaulių skyrių, Šiaulių teritorinę ligonių kasą, Šiaulių turizmo informacijos centrą, Šiaulių miesto socialinių paslaugų centrą, Šiaulių moksleivių namus, Šiaulių

jaunųjų gamtininkų centrą, Šiaulių miesto pedagoginę psichologinę tarnybą, Šiaulių lengvosios atletikos ir sveikatingumo centrą, Šiaulių universitetą, Šiaulių valstybinę kolegiją, Šiaulių profesinio rengimo centrą, Šiaurės Lietuvos kolegiją, Šiaulių tardymo izoliatorių, Šiaulių apygardos probacijos tarnybą, Šiaulių apskrities policijos komisariatą, Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrą, Vaikų ir jaunimo klubą „Tarp savų“, Šiaulių vyskupijos pastoracinį centrą prie Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedros, Prekybos ir pramogų centrą „Akropolis“ Šiauliuose, Šiaulių miesto nevyriausybines organizacijas ir kt. Per aštuonerius metus, kuriuos vadovauju įstaigai, šiauliečių gyvensena gerokai pasikeitė: dabar miestiečiai ne tik yra kviečiami dalyvauti mūsų sveikatinimo priemonėse ir jose aktyviai dalyvauja, tačiau jau ir patys jų reikalauja. Naujausias pavyzdys – neseniai man įteiktas raštas, kurį pasirašė 79 Šiaulių miesto senjorai, lankantys biuro organizuojamas mankštas „Gera sveikata – ilgesnis gyvenimas“. Rašte padėkota už galimybę nemokamai mankštinis geromis sąlygomis su profesionalia trenere, už trenerės darbą, gerinantį mankštas lankančių senjorų gyvenimo kokybę ir sveikatą. Padėkota trenerei, kad pratimus pritaiko vyresnio amžiaus žmonėms, nuoširdžiai bendrauja ir skatina visus

sportuoti bei sveikai gyventi. „Turėdami galimybę nuolat lankytis mankštose su trenerės priežiūra, pagalba ir geru sporto inventoriumi, mes jaučiame sveikatos pagerėjimą bei tikimės sportuoti ir ateityje“, – rašoma biuro gautame rašte. Sakau atvirai: tikrai labai džiaugiuosi, kai mūsų įstaigos nuoširdus darbas yra pastebimas ir vertinamas. O senjorų pageidavimas bus išpildytas – mankštos vyks ir šiemet. Labai džiaugiamės erdviomis, moderniomis, pačiame miesto centre esančiomis patalpomis, kuriose darbuojamės jau ketverius metus. Šį pastatą, daugelio šiauliečių dar žinomą kaip senąją Vaikų polikliniką, miesto savivaldybė rekonstravo, todėl pagerėjo ne tik mūsų įstaigos darbo sąlygos, tačiau ir visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas bei kokybė visiems šiauliečiams. Naujai sutvarkytose patalpose atsirado didesnės galimybės skleisti sveikatinimą skatinančią informaciją platesnei auditorijai. Turime konferencijų ir posėdžių sales, kuriose vyksta Bendruomenės sveikatos tarybos posėdžiai, įvairūs pasitarimai, susiburia visi bendrojo ugdymo mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose dirbantys visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, dalijamasi idėjomis, rengiami planai sveikatinimo klausimais ir pan. Džiaugiuosi, kad mūsų įstaigos kolektyvas, kasdien vis dar susidurdamas su pasyviais, sveikatos sąmoningumo stokojančiais žmonėmis, nenuleidžia rankų. Ieškodamas parodyti sveikos gyvensenos kelią ir kviesdamas juo eiti nestokoja puikių idėjų, kūrybiškumo, energijos ir atkaklumo. Už tai esu labai dėkinga. 

“ Klaipėdos rajono visuomenės sveikatos biuro vadovė Neringa Tarvydienė:

- Visi su sveikata susiję sprendimai yra pagrįsti esama situacija savivaldybėje. Jaučiame institucijų tarpsektorinį bendradarbiavimą sveikatos klausimais, susitelkimą ir tikslingą veiklų planavimą bei vykdymą siekiant gyventojų gerovės. Mūsų prioritetinės veiklos sritys yra fizinio aktyvumo skatinimas, rūkymo ir alkoholio vartojimo mažinimas bei tinkamos mitybos skatinimas. Kviečiame savivaldybės įstaigas, įmones, organizacijas ir bendruomenes susitelkti bendrai veiklai ir mažinti sveikatos skirtumus tarp skirtingų grupių. Savivaldybėje įgyvendiname „sveikata visose politikose“ principą – apie sveikatą kalbama visose institucijose. Be to, esame sustiprinę mokinių sveikatos priežiūrą. Mokyklose sveikatos priežiūros paslaugos tapo ženkliai kokybiškesnės negu prieš dešimt metų. To paties siekiame ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose, kur dirba didžioji mūsų darbuotojų dalis. Matome, jog turime pradėti

Turime pradėti nuo mažiausių savivaldybės gyventojų, kad užaugtų sveikesnė karta nuo mažiausių mūsų savivaldybės gyventojų, kad užaugtų sveikesnė karta. Remdamiesi reguliariai atliekamais mokinių gyvensenos ir sveikatos tyrimais, matome, kad rūkančių mokinių pas mus mažėja. Žinoma, yra vis dar nesikeičiančių rodiklių, pavyzdžiui, mitybos įpročiai. Atsižvelgiant į tai mūsų biure dirba dietistas. Sistemingai dirbame prie ikimokyklinio amžiaus vaikų mitybos gerinimo. Pavyzdžiui, jau trejus metus vaikai maitinasi pagal mūsų sudarytą valgiaraštį, į kurį įtraukėme daugiau daržovių. Šiuo metu ruošiame naują. Mūsų vizija – daugiau paslaugų teikti suaugusiems gyventojams integruojant paslaugas į daugiafunkcinių centrų veiklą, stiprinant bendradarbiavimą su šeimos gydytojais bei stiprinant pačias bendruomenes. Mes organizuojame įvairius mokymus, kad šeimos gydytojai taikytų motyvacines konsultacijas pacientams, aktyviai siųstų žmones į širdies ir kraujagyslių stiprinimo programą. Siekiame aktyvinti bendruomenes, kad jos žiūrėtų ne tik į kelių tobulinimą kaimeliuose, bet taip pat kartu telktųsi bendroms veikloms stiprindami savo sveikatą. 


6

SPECIALUS „LIETUVOS SVEIKATA“ PRIEDAS NR. 6

Sveika visuomenė

Apdovanojimus gavę specialistai sako, jog toks įvertinimas suteikia sparnus, motyvacijos bei drąsos eiti į priekį, nes supanti aplinka gali padaryti labai didelę įtaką pasitikėjimui ir darbams. Įteiktos 33 nominacijos.

Kad pasiektum žmogaus širdį, vien žinių nepakanka „Jei planuoji metus į priekį – sėk ryžius. Jei dešimtmetį – sodink medžius. Jei amžinybę – mokyk žmones.“

Apdovanoti specialistai: Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistė INGA MODĖJŪTĖ – už kūrybišką darbą ugdymo įstaigose. SAVIVALDYBIŲ VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURŲ ASOCIACIJA

Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacija pirmą, bet tikrai ne paskutinį, kartą surengė kūrybiškiausių visuomenės sveikatos specialistų apdovanojimus. Asociacijos pirmininkė ir Kėdainių VSB direktorė Danguolė Avižiuvienė sako, jog sveikatinant visuomenę kūrybiškumas ypač svarbus. „Kūrybiškumas turbūt yra ta vidinė savybė, kuri leidžia sėkmingai vykdyti bei tęsti darbus, tai raktas į sėkmę“, - sako D.Avižiuvienė. Asociacijos iniciatyva pirmąkart per septynerius metus pagerbti ir pasveikinti tie specialistai, kurių veikla svariai prisideda prie visuomenės sveikatinimo. Tikimasi, kas šis gražus žingsnis paskatins ir toliau ieškoti naujų perliukų, atradimų, žmonių. „Norime, kad jie būtų nors truputėlį daugiau įvertinti ir gautų bent moralinę paskatą likti Lietuvoje, dirbti žmonėms. Kad pasiektum žmogaus širdį, vien žinių nepakanka. Dar reikia daug idėjų, entuziazmo, geranoriškumo, savanoriškumo, altruizmo“, – sako D.Avižiuvienė. Savo ruožtu apdovanojimus gavę specialistai sako, jog toks įvertinimas suteikia sparnus, motyvacijos bei drąsos eiti į priekį, nes supanti aplinka gali padaryti labai didelę įtaką pasitikėjimui ir darbams. Apdovanojimų metu įteiktos 33 nominacijos. Savivaldybių VSB asociacijos pirmininkė tikisi, kad nauja valdžia, sveikatos apsaugos ministras prevencijai skirs didesnį dėmesį. „To tikimės ne tik kalbėdami apie žmogiškuosius išteklius, bet ir apie finansus, kurie skiriami kiekvienam mūsų, kad gyventume sveikiau, ilgiau, kokybiškiau ir, be abejo, būtume laimingesni“, – viltis išsakė D.Avižiuvienė. 

 Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė JOLANTA JAKUBAUSKIENĖ, dirbanti jame nuo įkūrimo, už ilgametę aktyvią veiką ir iniciatyvumą. Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė EDITA JURČIUKONIENĖ - už darbais ir idėjomis suteiktą pradžią naujai įsikūrusiam biurui. Biržų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė VIOLETA VALIUKIENĖ. Jonavos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė RŪTA PUGAČIAUSKIENĖ - už iniciatyvumą, originalumą ir gebėjimą kūrybiškai telkti socialinius partnerius, organizuojant visuomenės sveikatos stiprinimo veiklą. Joniškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistė VILMA MINGAILIENĖ - už nuoširdų darbą ir asmeninį indėlį, užtikrinant rezultatyvų ir sėkmingą mokinių sveikos gyvensenos ugdymą. Už pastangas, paramą ir gerą žodį. Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė AUDRONĖ PETRAŠKIENĖ - už kūrybingą ir bendruomenės poreikius atliepiantį darbą su visomis amžiaus ir socialinėmis grupėmis. Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė REDA ŽAROMSKYTĖ – už kūrybiškai koordinuojamą 104 specialistų, dirbančių ugdymo įstaigose, darbą. Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistė SIMONA SKORUPSKIENĖ – už tai, kad yra „idėjų fabrikas“, padedantis kolegoms. Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė AUDRONĖ PALUBINSKIENĖ - už gebėjimą bendradarbiavimo pagrindu organizuoti ir vykdyti visuomenės sveikatos stiprinimą. Klaipėdos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorė GINTARĖ BAŠTUNOVA - už kūrybingą

įgyvendinimą projekto „Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo modelis Klaipėdos miesto savivaldybėje“.

 Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė AGNĖ ŠAPOKAITĖ - už idėjų generavimą ir judėjimą pirmyn ieškant naujų veiklų.

 Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistė RASA ŽIŪRIENĖ – už kūrybiškai teikiamas paslaugas daugiausiai Klaipėdos r. sav. mokyklų.

 Šakių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė VILMA GRUMČIUVIENĖ.

 Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistė JADVYGA JARMALIENĖ - už puikų renginių organizavimą vaikams, vykdant įvairias sveikatinimo veiklas. Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė AUŠRA RALYTĖ - už praktinėje veikloje nuolat taikomus aktyvius, inovatyvius darbo metodus. Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistė GRAŽINA BARKAUSKAITĖ - už puikią tiek išorinę, tiek vidinę komunikaciją. Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė VILMA ŽUVININKIENĖ - už kūrybiškumą, sąžiningumą, pavyzdingumą bei punktualumą. Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė JŪRATĖ VALENTINAVIČIENĖ - už kūrybiškumą stiprinant Panevėžio miesto statutinių pareigūnų sveikatą bei biuro veiklos populiarinimą. Pasvalio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė, jaunimo portalo koordinatorė SIMONA PYRAGYTĖ už produktyvų ir kūrybišką darbą. Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė AUŠRA GRIKŠTAITĖ, atliekanti vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros funkcijas. Prienų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė ASTA GATAVECKIENĖ - už kūrybiškas iniciatyvas organizuojant sveikatos stiprinimo veiklas. Radviliškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė SKAISTĖ ARMONIENĖ – už kūrybiškumą, pasireiškiantį įvairiose visuomenės sveikatos stiprinimo veiklos srityse, su įvairiomis žmonių amžiaus grupėmis.

 Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros skyriaus vedėja RENATA JARAŠŪNIENĖ - už puikiai praktikoje realizuojamas idėjas, sveikos gyvensenos klubų veiklos organizavimą. Šilalės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė VITALIJA ZALECKIENĖ - už atvirumą naujovėms, už viktorinų, sporto renginių, sveikatos proto mūšių organizavimą, už originalių stendų kūrimą, už originalių idėjų dalinimąsi su kolegomis. Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistė ALBINA UNDŽIENĖ. Švenčionių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė ALOYZA AGLINSKIENĖ - už kūrybiškumą ir profesionalumą. Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės  sveikatos priežiūros specialistė JOANA MAROZIENĖ - už nuoširdų asmeninį pavyzdį, aktyvumą, iniciatyvumą ir kūrybiškumą sveikatinimo veikloje. Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė ASTA MATULEVIČIENĖ - už kūrybišką veiklą 2016 m. Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė SVETLANA MARKEVIČIENĖ - už naujų veiklų inicijavimą. Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė DALIA VANAGIENĖ - už kūrybišką kompetentingą veiklą. Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros skyriaus vedėja LIUDMILA SLIAUŽIENĖ – už kūrybingą visuomenės sveikatos specialisčių koordinavimą Vilniaus m. ir Vilniaus raj. ugdymo įstaigose. Varėnos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialistas LEONID VYSOCKIJ - už darbštumą ir kūrybingumą.


7

SPECIALUS „LIETUVOS SVEIKATA“ PRIEDAS NR. 6

Sveika visuomenė

Vilniaus regionas

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras Vilniaus miesto savivaldybės mero pavaduotojas Gintautas Paluckas:

Savižudybių prevencijoje remiasi tarptautine patirtimi Prieš metus pasirašytame Savižudybių prevencijos memorandume siekiama sujungti mieste veikiančių organizacijų ir specialistų pastangas, kad būtų užtikrinta nuosekli ir efektyvi pagalba. Vienas svarbių darbų, kuris minimas strategijoje, - „vartininkų“ mokymai. Tai asmenys, kurie pirmieji gali pastebėti ir atpažinti savižudybės riziką bei padėti – gydytojai, psichologai, pedagogai, socialiniai darbuotojai, greitosios pagalbos medikai, ugniagesiai, policininkai. Pasak biuro vadovės Gražinos Sidorovienės, rengiant „vartininkus“ buvo pasirinktos aukščiausių tarptautinių standartų savižudybių atpažinimo „Safe talk“ ir savižudybių intervencijos „Asist“ programos, kurių autoriai yra organizacija „LivingWorks Education“. Tai daug metų sėkmingai dirbanti organizacija, kurios metodai, naudojami mokymuose, yra nuolat atnaujinami, grindžiami moksliniais įrodymais ir pasauline praktika. Remiantis Airijos, Norvegijos, Australijos, Kanados ir kitų šalių patirtimis tai - vienos efektyviausių „vartininkų“ mokymų programų. Pernai pavasarį prasidėjo atranka į savižudybių prevencijos „Safe talk“ ir „Asist“ mokymus. Dalis atrinktų potencialių instruktorių birželį dalyvavo pirmuose įvadiniuose „Safe talk“ (4 val.) ir „Asist“ (16 val.) mokymuose, kurie vyko Vilniaus visuomenės sveikatos biure. Mokymus vedė lektoriai iš Kanados ir Airijos. Šiuo metu yra parengta 16 „Safe talk“ ir „Asist“ mokymų programų instruktorių. Per šiuos metus Vilniuje planuojama išmokyti apie 2 tūkst. „vartininkų“.

Pernai pavasarį prasidėjo atranka į savižudybių prevencijos „Safe talk“ ir „Asist“ mokymus. Dalis atrinktų potencialių instruktorių birželį dalyvavo pirmuose įvadiniuose „Safe talk“ ir „Asist“ mokymuose, kurie vyko Vilniaus visuomenės sveikatos biure. Mokymus vedė lektoriai iš Kanados ir Airijos.

Ketvirtus metus vyksta projektas „Antinikotininis klubas“. Maždaug po 20 Vilniaus miesto ir rajono ugdymo įstaigų kasmet įsitraukia į projekto veiklą.

Sostinės visuomenės sveikatos biuras imasi tarptautinių projektų sprendžiant skaudžiausias sveikatos problemas. Tačiau, kaip sako biuro specialistai, tęsiami ir kiti projektai, sulaukiantys didelio visuomenės susidomėjimo. Pasiteisinę projektai:

• „Sveikatos akademija“

Jaunimą telkia į kovą su rūkymu Biuras kartu su VU Medicinos fakulteto mokslininkais prieš ketverius metus atliko tyrimą „Vilniaus miesto mokyklų mokinių rūkymo ir kitų priklausomybes sukeliančių rizikos veiksnių įvertinimas“. Jo duomenys skelbia, kad rūkė ar bandė rūkyti daugiau negu pusė (64,9 proc.) 8-12 klasių mokinių. Tyrimo duomenimis, trečdalis (31,3 proc.) rūkančių mokinių yra kartą bandę mesti rūkyti, beveik kas trečias mokinys (27,5 proc.) bando nuolat, tačiau nepavyksta. Vėliau, tapę priklausomi nuo tabako ir suvokę ar patyrę rūkymo žalą sveikatai, dauguma rūkančiųjų nori ir bando mesti rūkyti, bet savarankiškai tai pavyksta tik 25 proc. Ketvirtus metus iš eilės vykstantis projektas „Antinikotininis klubas“ kasmet sulaukia didelio ugdymo įstaigų susidomėjimo. Maždaug po 20 Vilniaus miesto ir rajono ugdymo įstaigų kasmet įsitraukia į projekto veiklą. Mokyklų teigimu, šis projektas „pasitaikė“ tinkamoje vietoje, tinkamu metu, nes jaunimo rūkymo problema vis didėja, nerandama sprendimo būdų, mokyklos administracija ir tėvai susirūpinę problemos sprendimų neefektyvu-

Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono įmonėse bei įstaigose sėkmingai vykdoma biuro parengta programa „Darbuotojų sveikatos stiprinimas“ mu. Taip pat pastarąjį dešimtmetį vis populiarėja nauja rūkymo forma – elektroninės cigaretės, kuriomis itin žavisi jaunimas, tačiau kurios yra dar pavojingesnės nei paprastos cigaretės. Nors mokykloje mokiniai gauna nemažai informacijos bei žinių apie psichoaktyviųjų medžiagų poveikį ir vartojimo pasekmes, svarbiausias išlieka tėvų vaidmuo. Projekto metu skaitomos paskaitos ir mokinių tėvams „Kaip kalbėti su vaikais apie psichoaktyviąsias medžiagas“. Projektas dalyvius žavi nauja patirtimi, įdomia forma. Klubuose kasmet sudalyvauja apie 500 jaunų žmonių. Mokinių apklausų projekto pabaigoje duomenimis, kasmet meta rūkyti maždaug 3-5 asmenys, o nerūkantys, dalyvaudami klubuose, sustiprina motyvaciją nepradėti to daryti ateityje.

Ne pirmus metus tęsiama senjorų sveikatos stiprinimo programa. Pasak biuro specialistų, džiugu, kad „Sveikatos akademijos“ veiklos sulaukia teigiamų senjorų atsiliepimų. Veiklą kuruojantys specialistai ir ateityje pasiruošę pasidalinti teorinėmis bei praktinėmis žiniomis, užmegzti bendradarbiavimo ryšius.

Rūpestis – ne tik fizine darbuotojų sveikata Vilniaus miesto ir rajono įmonėse bei įstaigose sėkmingai vykdoma biuro parengta programa „Darbuotojų sveikatos stiprinimas“. Pernai 12-os įmonių ir įstaigų darbuotojai įrodė, kad rūpintis sveikata darbo vietoje ne tik būtina ir naudinga, bet svarbiausia – įmanoma. Įgyvendinant sveikatos stiprinimo programas įmonėse galima sumažinti sergamumą, padidinti darbuotojų motyvaciją bei darbo našumą, padidinti jų pasitenkinimą darbu, kurti sveikos ir atsakingos įmonės įvaizdį. Biuro specialistai programos dalyviams teikė konsultacijas tinkamos mitybos ir fizinio aktyvumo klausimais, norintiems buvo atliekama kūno masės analizė, matuojamas kraujospūdis. Dalyviams, kuriems buvo nustatytas nutukimas,

- Su Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuru bendradarbiaujame ne vienerius metu. Jų vykdomai veiklai savivaldybė neturi priekaištų, randame bendrą kalbą ir kartu siekiame užsibrėžtų tikslų. Jie puikai atlieka savo funkciją. Manau, kad dar didesnis dėmesys turėtų būti skiriamas mažiesiems vilniečiams ikimokyklinukams, kad augintume sveikesnę kartą. Be to, jau netrukus pradėsime vertinti sveikatos rodiklius, kokios ligos dažniausiai kamuoja vilniečius ir pagal tai tikslingiau orientuosime ir biuro veiklas, o po to vertinsime pasiektus rezultatus. Tiksliau, ar pasirinktos sveikatinimo veiklos pasiteisino. Žinoma, puikiai suprantu ir tai, kad norint pasiekti rezultatų reikia ir finansavimo, kurio bandysime ieškoti. Tikėtis, kad visuomenės sveikatos biuras dirbs efektyviai negaudamas lėšų, naivu. atlikus kūno masės analizę, teikiamos individualios mitybos konsultacijos. Programą sudaro teoriniai ir praktiniai užsiėmimai, orientuoti į fizinio aktyvumo bei sveikos mitybos skatinimą, neinfekcinių ligų profilaktiką, psichikos sveikatos stiprinimą, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją. Darbuotojai, dalyvaujantys programoje, kviečiami ir į šiaurietiškojo ėjimo užsiėmimus. Instruktorė supažindina su šio užsiėmimo nauda sveikatai, ėjimo technika, pataria, kaip tinkamai parinkti lazdas. Įmonių darbuotojai kviečiami į sporto treniruotes, kurias veda kvalifikuoti treneriai. Siekiant gerinti emocinę darbuotojų būklę, programos dalyviai pakviesti į praktinį seminarą: „Juoko pratybos darbingumui gerinti“. Užsiėmimų metu dalyviai pajuto teigiamą fizinį bei emocinį poveikį. Tokie užsiėmimai gerina komandinę atmosferą ir suteikia daug teigiamų emocijų. Paskaitos–mokymų „Antistresinė relaksacija“ metu buvo pristatoma pagrindinė informacija apie stresą darbe, rekomendacijos jam valdyti bei mokoma, kaip taikyti antistresinės relaksacijos metodiką. Mokymų metu pateikiama antistresinės relaksacijos programa: muzikos terapija ir atsipalaidavimo pratimai.

Programos dalyvių atsiliepimai: • „Šeimų mokyklėlė“

Jau šešerius metus iš eilės biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui. Būsimos ir esamos mamos konsultuojamos įvairiais klausimais. Labai svarbu ir tai, kad paskaitose dalyvauja ne tik mamytės, bet ir tėveliai. Vienas rūpimų klausimų, kuris nagrinėjamas paskaitų metu, pogimdyvinė depresija. Kita, ne mažiau aktuali tema, įtraukta į būsimų ir esamų mamyčių mokymus, - vaikų imunoprofilaktika. Būsimos ir esamos mamytės mano, jog dėl mažylio sveikatos, saugumo ir pačios savęs niekuomet nevėlu sužinoti ką nors naujo, pagilinti žinias. 

„Padidėjo fizinis aktyvumas, pagerėjo miegas.“, „Daugiau judu, kasdien pasivaikštau pertraukos metu.“, „Darome pratimus darbo vietoje.“, „Stengiuosi rinktis sveikesnį maistą, nepersivalgyti prieš miegą.“, „Buvo sudarytas mitybos planas, rezultatai teigiami.“, „Daugiau kreipiu dėmesį rinkdamasi maistą.“, „Išmokė atkreipti dėmesį į savijautą.“, „Patiko meditacija, stengiuosi tai daryti reguliariai.“, „Pasisėmiau naujų žinių apie sveiką gyvenseną.“, „Mažiau skauda nugarą, susistiprėjo rankų ir kojų raumenys.“, „Daugiau atsipalaiduoju, jaučiuosi žvalesnis.“. 2016 m. akcija „Nedelsk“ vyko dviejose Vilniaus miesto įmonėse, pasitikrino 204 moterys.


8

SPECIALUS „LIETUVOS SVEIKATA“ PRIEDAS NR. 6

Sveika visuomenė

Vilniaus, Utenos regionai

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro veiklos Vilniaus rajone

tyvumo ir mitybos svarbą streso pasireiškimo stiprumui ir asmens pajėgumui jį suvaldyti. Projekte „Stresui – ne“ dalyvavo Maišiagalos, Rudaminos, Pagirių, Juodšilių seniūnijų darbuotojai bei Nemenčinės vaikų ir paauglių socialinio centro personalas.

Pasak Vilniaus rajono savivaldybės, bendradarbiavimas su Vilniaus visuomenės sveikatos biuru jiems labai vertingas, todėl jį ketinama ir toliau tęsti. Ne vienerius metus vykdomos veiklos sulaukia vis didesnio susidomėjimo.

Paskaitų ciklai „Sveikatos žinių gilinimas“

Projektas „Bėgimo akademija“

Vilniaus rajone vyko profesionalių kineziterapeutų vedamos mankštos

Moterų klubas „Damų arbatėlė“ Vilniaus rajono moterys susibūrė į klubą „Damų arbatėlė“. Šios programos tikslas - šviesti 35 m. ir vyresnes moteris sveikatos pokyčių klausimais, didinti psichosocialinę gerovę. Klubas - tai paskaitų ciklas, susidedantis iš teorinių ir praktinių užsiėmimų. Teorinių paskaitų metu dalyvės aptarė moters vaidmenį šeimoje, kaip rasti laiko sau tarp darbų ir namų, diskutavo apie santykius šeimoje, mokėsi valdyti stresą. Praktinių užsiėmimų metų vyko dubens dugno raumenis stiprinančios mankštos.

nių gyvensenos tyrime nurodyta, kad reguliariai mankštinasi tik 25 proc. moterų ir 30 proc. vyrų. Vilniaus visuomenės sveikatos biuras siekdamas skatinti rajono gyventojų fizinį aktyvumą vykdė projektą „Bėgimo akademija“, kurio tikslas - darbingo amžiaus žmonių fizinio aktyvumo skatinimas, taisyklingo bėgimo mokymas. Projekto metu vyko teorines ir praktinės bėgimo treniruotės, sveikos mitybos konsultacijos. Projekte dalyvavo Nemenčinės, Riešės ir Pagirių gyventojai.

Projektas „Stresui-ne“ Projektas „Bėgimo akademija“ 2014 m. suaugusių Lietuvos žmo-

Vis didėjantis gyvenimo tempas, besikeičiančios darbo sąlygos ir au-

Įvairios mankštos • Vilniaus rajone vyko profesionalių kineziterapeutų vedamos kalanetikos, raumenų jėgos ir ištvermės didinimo, stuburą stabilizuojančių raumenų stiprinimo ir kitos mankštos, skirtos darbingo amžiaus žmonėms bei senjorams. • Mankštų pradžioje buvo vertinamas bendras fizinis pajėgumas: apskaičiuojamas kūno masės indeksas, atliekami koordinacijos ir pusiausvyros testai, įvertinama raumenų jėga bei ištvermė. • Mankštos vyko Mickūnuose, Valčiūnuose, Maišiagaloje, Pagiriuose, Riešėje, Eitminiškėse, Nemenčinėje, Veriškėse, Rudausiuose ir Sužionyse. 

gantys kompetencijos reikalavimai verčia žmogų nuolat suktis darbų verpete. Stresas darbe gali sukelti įvairius sveikatos sutrikimus, tokius kaip galvos skausmas, nemiga, koncentracijos stoka, skrandžio ir imuninės sistemos funkcijų sutrikimus ir kt. Siekdamas suteikti žinių apie stresą, jo teigiamą ir neigiamą poveikį žmogaus organizmui, įveikos būdus, biuras vykdė projektą „Stresui – ne“. Jo dalyviams surengti užsiėmimai, kurių metu buvo supažindinama su stresu ir jo priežastimis, praktiškai išbandyti būdai, kaip valdyti stresą, vykdyti psichohigieną, pateikta bendra informacija apie fizinio ak-

Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Tik 2016 m. pirmuosius savarankiškus žingsnius žengęs visuomenės sveikatos biuras (VSB) neketina nusileisti senbuviams ir, įsiklausydami į gyventojų norus, drąsiai ėmėsi Anykščių rajono gyventojų sveikatinimo.

Renginiai, sulaukę ypatingo anykštėnų aktyvumo

Biurui patikėta 12-os mokyklinio ugdymo įstaigų vaikų sveikatos priežiūra

Prioritetas – sveika gyvensena VSB direktorė Lina Pagalienė pažymi, kad labai svarbi visuomenės sveikatos specialistų kasdienė, tęstinė veikla – vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūra bei visuomenės sveikatos stiprinimas ir stebėsena, užkrečiamųjų ligų profilaktika, neinfekcinių ligų ir traumų profilaktika bei kontrolė, sveiko gyvenimo būdo skatinimas, fizinio aktyvumo didinimas.

Atsakinga ir plati veikla Visuomenės sveikatos priežiūros specialisto veikla mokykloje – atsakinga bei plati. Vaikų ir jaunimo sveikata yra vienas svarbiausių prioritetų, sveikos gyvensenos įpročius būtina ugdyti jau mokykloje. Anykščių

Biuro simbolis Liūtas veda nuotaikingas mankštas

Vakarinės aktyvios sveikatingumo mankštos

VSB patikėta 12-os ugdymo įstaigų vaikų sveikatos priežiūra. Specialistai analizuoja bei vertina mokyklos bendruomenės sveikatai įtaką darančius veiksnius, paaiškina sveikatos išsaugojimo bei stiprinimo būdus, išmoko juos taikyti praktiškai, vertina mokinių mitybą, rengia sveikatinimo veiklos programas, organizuoja seminarus, pamokėles, viktorinas. Pasak biuro direktorės, matydami didelį gyventojų susidomėjimą, visuomenės sveikatos specialistai dirba ne tik darbo valandomis biure, bet ir vyksta į įstaigas, organizacijas ir ben-

druomenes: konsultuoja sveikos mitybos, gyvensenos klausimais, vykdo įvairias prevencines programas, rūpinasi metodine medžiaga apie sveiką gyvenseną ir ligų prevenciją, skaito paskaitas, organizuoja susitikimus su lektoriais. Gera matyti didelį būrį sportuojančių anykštėnų kasdien vykstančiose vakarinėse mankštose, šiaurietiškojo ėjimo užsiėmimuose. Sveikatos biuro simbolis Liūtas mažiesiems anykštėnams veda nuotaikingas rytines mankštas ir yra geros nuotaikos palydovas per įvairius renginius.

Pasaulinę sveikatingumo dieną biuras vykdė projektą „Sveikata 2016“. Sveikatos palapinėje, kurioje dirbo VSB specialistės, anykštėnai ir miesto svečiai turėjo galimybę pasimatuoti arterinį kraujo spaudimą, sužinoti kūno sudėties analizę, atnaujinti žinias apie pirmos pagalbos suteikimą, dalyvauti žaidimuose apie sveiką gyvenseną. Taip pat vyko kineziterapijos užsiėmimai mamai ir vaikui, sporto medicinos gydytojas skaitė pranešimą apie sporto naudą ir dažniausiai daromas klaidas. Vyko paskaita apie kenksmingas chemines medžiagas kasdieniuose produktuose. Šventėje apsilankiusieji dalyvavo vidinės harmonijos, savęs ir psichinės sveikatos suvokimo užsiėmimuose bei konsultacijose. Ekstremalaus sporto entuziastai galėjo varžytis pramoginėse lenktynėse Šventosios upe. Miesto mokyklose VSB specialistės vykdė projektą „Narkotinių medžiagų aplinkos tyrimas – tik pirmas žingsnis“, taip pat antsvorio mažinimo programą „Mesk svorį ir laimėk prizą“, rajono įstaigų darbuotojams kartu su sporto trenere parengta ir vykdyta programa-mokymai „Mankšta darbo vietoje“. Kaip partneris VSB dalyvavo ir kituose projektuose: „Laukiame naujagimio“, „Sportuojanti bendruome-

Vilniaus rajone vyko žinias apie sveikatą gilinančių paskaitų ciklai. Jų tikslas - skatinti žmones domėtis, rūpintis ir prisiimti atsakomybę už savo sveikatą. Vaistininkas–žolininkas Marius Lasinskas kalbėjo apie vaistinių augalų naudą, sveikatą, jos išsaugojimą bei kaip sunegalavus pagelbėti sau natūraliomis priemonėmis. Lektorius pasidalino sukauptomis žiniomis bei patirtimi su visais, kuriems įdomu tirti mus supančią aplinką, kurie nori suprasti, kada vaistažolės gali padėti, o kada vien tik jų neužtenka. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos administratorė Natalija Šliachtič Vilniaus rajone skaitė paskaitas apie vandens vartojimą. Paskaitos metu dalyviai aiškinosi, kaip geriausia malšinti troškulį, kas yra gyvas vanduo, koks žmogaus organizmui reikalingas optimalus vandens ir mineralinių medžiagų kiekis, buvo kalbama apie suvartojamo vandens normas ir kaip jas nustatyti, susipažino su taisyklingo vandens vartojimo principais, jo poveikiu sveikatai. 

Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis: -Įkūrus biurą visuomenės sveikatos priežiūros paslaugos tapo labiau prieinamos kiekvienam, ženkliai padidėjo sveikatinimo renginių skaičius – tai anykštėnus motyvuoja domėtis ligų prevencija ir ugdo sveikos gyvensenos principus, didėja gyventojų atsakomybė už savo bei aplinkinių sveikatą. Ateityje, žinoma, tikimės teigiamų biuro darbo rezultatų: gerėjančių sveikatos rodiklių, mažesnio gyventojų sergamumo ir mirtingumo, geresnės gyvenimo kokybės mūsų savivaldybėje. Mano nuomone, nusprendę įkurti biurą, pasielgėme teisingai – dirbant savo krašto labui, rezultatai bus pasiekti greičiau ir efektyviau. Gyventojai jausis geresnės fizinės ir psichinės sveikatos, saugesni ir laimingesni. O visa tai ir daro mūsų kraštą dar gražesnį! nė“, „Judėk ir tobulėk“, „Per sveiką kūną į plačią širdį“, „Laiptai į sveikatą“, „Sveikos gyvensenos formavimas globos namuose“, „Mes sportuojam visada“, vaikų vasaros stovykloje „Sveikas vaikas - tai aš!“. „Džiaugiamės, kad anykštėnai aktyviai dalyvauja mūsų veikloje - tai motyvuoja mus dirbti dar geriau, sako Lina Pagalienė. - Dėkojame visiems anykštėnams ir svečiams, įstaigoms, nevyriausybinėms organizacijoms, kitų savivaldybių VSB ir valstybinėms įstaigoms už bendradarbiavimą, nes tik dirbdami kartu galime pasiekti efektyvių rezultatų.“ 


9

SPECIALUS „LIETUVOS SVEIKATA“ PRIEDAS NR. 6

Sveika visuomenė

Utenos regionas

Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

- Kai visuomenės sveikatos biurai tik kūrėsi, buvo daug diskusijų, ar jie reikalingi. Turėjome abejonių ir mes. Tačiau stebint pastarųjų metų įstaigos veiklą tokių klausimų neliko. Manau, tai yra pats geriausias veiklos įvertinimas. Džiaugiamės, kad yra tokia institucija, kuri gyventojų sveikatos prevencija rūpinasi ne tik leisdama lankstinukus, organizuodama paskaitas, konferencijas, bet ir konkrečiais darbais. Taip pat glaudžiai bendradarbiaujama su įvairiomis kultūros, sporto institucijomis, nevyriausybinėmis, neįgaliųjų organizacijomis, aktyviai įtraukiamos bendruomenės. Mūsų darbuotojų iniciatyvomis patenkinti ir Molėtų rajono gyventojai, kurių sveikatinimu užsiima mūsų biuras. 

Moterų futbolo turnyro kulminacija Dailės terapijos užsiėmimai

„Aš valausi dantukus“

Fizinis aktyvumas tampa vis populiaresnis Utenos rajono gyventojai spėjo pamėgti mankštas, kurios organizuojamos vykdant projektą „Judėkime ir būkime sveiki“. Užsiėmimai vyksta vakarais, kad galėtų dalyvauti ir dirbantys žmonės. Dalyviai gali rinktis mažo ar vidutinio intensyvumo mankštas. Jų metu naudojami svoriniai ir gimnastikos kamuoliai, pasipriešinimo juostos, gimnastikos lazdos ir kitos priemonės. Kartą per savaitę vyksta mankštos nėščiosioms. Utenos rajone daugėja šiaurietiškojo ėjimo entuziastų. Biuro specialistės jau šeštus metus organizuoja nemokamus šio ėjimo užsiėmimus, kurie vyksta visais metų laikais. Dalyviai aprūpinami inventoriumi. Projekto „Švari aplinka – gera sveikata“ metu vyko šiaurietiškojo ėjimo ir dviračių žygiai. Pastarajame dalyvavo įvairaus amžiaus žmonės. Uteniškiai sėkmingai įveikė 18 km maršrutą ir grįžę į „Utenio“ aikštę dalyvavo loterijoje.

Įspūdžiai nugulė į atsiliepimų knygą Ypač daug susidomėjimo sulaukė „Sveikatinimo stovykla suaugusiems“. Tai puiki motyvacija uteniškiams, siekiantiems gyventi sveikiau. Dalyviai aktyviai ir prasmingai praleido savaitgalį: dalyvavo šiaurietiškojo ėjimo žygyje, rytinėse mankštose, dailės terapijos užsiėmimuose, edukacinėje vaistažolių arbatos gėrimo programoje, valgė sveikatai palankų maistą, mėgavosi pirties procedūromis. Stovyklautojų vertinimai nugulė į biuro atsiliepimų knygą. „Jei tai būtų mokykla, kurioje nuveiktas darbas įvertinamas balais, būdama mokytoja, drąsiai rašyčiau 10. [...] Laikas, praleistas drauge, ne tik leido pasijusti dešimčia metų jaunesne, bet ir padėjo atrasti tolesnį kelią“, – įspūdžiais dalijosi Laima. Tęsiant projektą „Įtampos valdymas“ surengti trys „Grojančių dubenų“ užsiėmimai bei organizuotos pen-

Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas:

Pasibaigus konkursui „Sveikas patiekalas“

„Ačiū, mielos mokytojos, kad rūpinatės mūsų sveikata ir užvedate mūsų miegančius variklius“, – taip dalyviai atsiliepia apie Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurą, kasmet pakviečiantį įsitraukti į gausybę įvairiausias sveikos gyvensenos sritis apimančių veiklų.

Festivalio „Aktyvi šeima“ akimirkos

gyvenantiems žmonėms. Mobili sveikatos stotelė aplankė Užpalių, Vyžuonų, Tauragnų, Kuktiškių, Saldutiškio, Sudeikių, Daugailių, Leliūnų seniūnijų gyventojus. Nuolat vyksta veiklos Utenos rajono Leliūnų socialinės globos namuose. Senoliai noriai dalyvauja biuro veiklose „Pykčio valdymas“, „Namai, kaip tvirtovė“, „Sukurkime harmoniją per gamtines žaliavas“ ir kt. Pernai biuras organizavo paskaitas: „Intuityvus valgymas“, „Vėžys – 21 a. rykštė. Ar gali ji būti ne tokia skaudi?“, „Paslaptys ne žolėse ir vaistuose, o mumyse“, „Lytiškumo ugdymas: teorija ir praktika“. Pranešimus skaitė bei moksline ir praktine patirtimi pasidalino kompetentingi lektoriai. Minint Tarptautinę odontologų dieną uteniškiai buvo pakviesti kurti penkiaeilius „Sveiki dantys – sveikas kūnas“. „Biuras – aktyvus socialinis kitų įstaigų, organizuojančių sveikatinimo renginius, partneris. Pernai biuras visuomenės sveikatos priežiūros paslaugas teikė ir Molėtų rajono savivaldybės gyventojams. Jiems organizuoti įvairūs sveikatinimo renginiai“, – sakė A.Gaidienė.

Veiklos taps įdomesnės Dviračio laimėtojas keturmetis Haroldas

Praktiniai užsiėmimai darželyje

kios šokio judesio terapijos ir dailės terapijos veiklos: „Šviesos mandalos“ kūrimas, „Sielos koliažas“, „Paveikslų ant šilko kūrimas“, „Intuityvios abstrakčios tapybos užsiėmimas“, „Kūryba įvairiais stiliais“ užsiėmimai. Projekto „Kasdienis maistas – sveikatai, gerai savijautai, energijai“ tikslas – skatinti žmones domėtis sveika mityba, o norintiems – padėti keisti netinkamus jos įpročius. Jo metu buvo organizuotas kūrybiškumo konkursas „Mūsų sveika puokštė“, seminaras „Tinkama mityba – sveikatos pagrindas“, konkursas „Sveikas patiekalas“.

dovanotos“, – pasakojo A.Gaidienė. Mažus ir didelius į smagų renginį subūrė tradiciniu tapęs festivalis „Aktyvi šeima“. Vaikų ir tėvų komandos dalyvavo aktyviose stotelėse, kur žaidė su futbolo ar gimnastikos kamuoliais. Dalyvių laukė staigmena – į „Utenio“ stadioną pademonstruoti kamuolio valdymo galimybių atvyko „Football freestyle“ Lietuvos čempionas Eduardas Butiuto. Mažieji čia pat stengėsi išbandyti matytus triukus. Visos komandos buvo apdovanotos padėkomis bei kamuoliais.

Pavyzdį rodė profesionalai

Biuras daug dėmesio skiria vaikams ir jaunimui. Mokiniai dalyvavo piešinių konkursuose, akcijose „Surink 2016“, „Mano kuprinė“, „Gimiau nerūkanti (-is) 2016“, „Būk matomas“, „Geras žodis džiugina širdį“, „Pasaulinė diena be tabako“, „Apibėk mokyklą“. Organizuotos įvairios veiklos, skirtos pasaulinėms sveikatos prevencijos dienoms minėti, taip pat kūrybinės, praktinės veik-

„Vis didesnio susidomėjimo sulaukia trečius metus organizuojamas moterų futbolo turnyras. Žaisti panoro per šimtą dailiosios lyties atstovių. Turnyre dalyvavo 14 komandų. Sulaukta dalyvių iš Anykščių, Vilkijos ir Ignalinos. Turnyro dalyvės metė iššūkį futbolo klubo Utenos „Utenis“ futbolininkams. Prieš juos žaidė net šimtas moterų. Visos dalyvės buvo ap-

Vaikams – kūrybinės ir praktinės užduotys

los, pamokos, diskusijos, viktorinos įvairiomis sveikatos temomis. Pavasarį biure vyko Atvirų durų dienos. Vaikus ir pedagogus biuro specialistai supažindino su vaizdinėmis gyvensenos priemonėmis, priminė dienos režimo, sveikos mitybos, fizinio aktyvumo svarbą sveikatai. Mažesnieji išbandė antsvorį imituojančią liemenę, dėliojo maisto pasirinkimo piramidę, valė burnos bičiuliui „Drakoniukui“ dantis, mokėsi taisyklingai plauti rankas, teikti pagalbą užspringusiam žmogui, diskutavo mitybos, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo temomis ir kt. Lietuvos moksleivių sąjungos iniciatyva vyko „Profesijų savaitė“. Biure praktiką atlikusios moksleivės įgytas žinias baigiamąją dieną pritaikė Utenos vaikų lopšelyje-darželyje „Voveraitė“. Utenos kolegijos Medicinos fakulteto studentai taip pat noriai lankosi biure.

Keliavo mobili sveikatos stotelė Visuomenės sveikatos priežiūros paslaugos yra prieinamos ir kaime

Baigtas įgyvendinti projektas „Sveikatos priežiūros paslaugų teikimo Molėtų, Panevėžio ir Utenos rajonų mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose gerinimas“, kuris yra finansuojamas 2009–2014 m. Norvegijos finansinio mechanizmo programos Nr. LT11 „Visuomenės sveikatai skirtos iniciatyvos“ priemonės lėšomis. Ugdymo įstaigose 19 sveikatos kabinetų buvo aprūpinti baldais, įsigytos sveikatos kabinetų priemonės: kūno svorio ir ūgio matuokliai, muzikiniai centrai, oro drėgmės matuokliai, telefonai, priemonės regėjimo aštrumui nustatyti, kraujospūdžio matavimo aparatai, svarstyklės kūno riebalų kiekiui nustatyti ir kt. Biuro specialistai taip pat rengia straipsnius, pranešimus ir informacinę medžiagą įvairiomis sveikatinimo temomis, veiklą viešina vietinėje spaudoje, savivaldybės, biuro, ugdymo įstaigų internetinėse svetainėse, socialiniuose tinkluose. Biuro specialistams yra svarbios žmonių nuomonės, poreikiai ir pagal tai planuojamos bei vykdomos veiklos. „[...] Daugiau tokių renginių ir Utena tikrai bus laimingų žmonių miestas“, - dalyvės atsiliepimas.


10

SPECIALUS „LIETUVOS SVEIKATA“ PRIEDAS NR. 6

Sveika visuomenė

Utenos, Alytaus regionai

Ignalinos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Ignalinos visuomenės sveikatos biuras kasmet vykdo sveikatos stiprinimo, stebėsenos, vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros funkcijas. Biuras tikisi, jog miestui įgijus kurorto statusą, jų vykdomų programų rezultatai bus dar geresni, o rajono gyventojai – sveikesni.

skatinusi gyventojus imtis pokyčių. Vasarą skirtingo amžiaus ir fizinio pasiruošimo žmonėms suteikta galimybė lankyti rytines ir vakarines mankštas su maudynėmis atviruose vandens telkiniuose. Imtasi širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupės asmenų sveikatos stiprinimo programos įgyvendinimo. Biure vyko kardiologo, kineziterapeuto, psichologo, dietologo paskaitos bei praktiniai užsiėmimai.

Vasarą buvo organizuojama vaikų vasaros stovykla

Dėmesys psichologinei būsenai

Specialistų konsultacijos Minėdamas Pasaulinę sveikatos dieną biuras į viešąją biblioteką kvietė Trečiojo amžiaus universiteto Sveikatos fakulteto studentus ir visus norinčius pasikonsultuoti sveikos gyvensenos klausimais. Renginio metu biuro specialistė-dietologė pusdienį konsultavo apie taisyklingą mitybą, sveikatos stiprinimo specialistė pasakojo apie fizinio aktyvumo naudą, rodė, kaip taisyklingai atlikti mankštą darbo vietoje, kūno masės analizės svarstyklėmis nustatinėjo biologinį

Dviračių žygis Pasaulinei savižudybių prevencijos dienai paminėti amžių, riebalų ir raumenų santykį, pilvinių riebalų ir vandens kiekį organizme, rodė, kaip suteikti pirmąją pagalbą, mokė šiaurietiškojo ėjimo lazdomis technikos, aiškino, kaip tinkamai pasirinkti lazdas. Teigiamų emocijų dailiosios lyties atstovėms suteikė rudenį Ignalinos kultūros ir sporto centre vykusios suaugusių linijinių SOLO šokių pamokos.

Kova su antsvoriu Skatindamas antsvorį turinčius gyventojus mažinti kūno masę biuras tris mėnesius vykdė svorio metimo akciją „Meskim svorį kartu“. Šią akciją pradėjo ignalinietis asmeninis treneris ir mitybos konsultantas Andrius Pauliukevičius, kuris miestiečiams pasakojo apie tai, kaip svorį mesti sveikai. Su žmonėmis taip pat bendravo psichologė Miglė Burauskaitė,

Trečiojo amžiaus universiteto studentai dalyvavo praktiniuose sąmoningo dėmesingumo užsiėmimuose. Biuras, bendradarbiaudamas su viešąja biblioteka, kvietė žmones paklausyti įvairių paskaitų: „Kaip valdyti savo ir kitų emocijas“, „Atsipalaidavimo, ramybės, streso mažinimas ir Su džok pradžiamokslis“, „Pozityvaus mąstymo strategijos“, „Baltiškas savimasažas“. „Ignalina atkreipė dėmesį ir į visai Lietuvai aktualią savižudybių problemą. Pasaulinė savižudybių prevencijos diena buvo paminėta dešimties kilometrų dviračių žygiu, kuriame dalyvavo gausus vaikų ir suaugusiųjų būrys. Žygeiviai padiskutuoti šia aktualia tema buvo sustoję šalia Ilgio ežero“, – pasakojo biuro direktorė Edita Ryliškienė.

Svarbūs ir vaikai, ir senjorai Šešerių-dešimties metų vaikai buvo

Varėnos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Varėnos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Astutė Žmuidinavičienė džiaugiasi, kad įstaigos veikla jau atpažįstama, o į iniciatyvas įsitraukia tiek rajonų bendruomenės, tiek kitos nevyriausybinės organizacijos. Dėmesys onkologinių ligų prevencijai Gyventojų traumatizmo, mirtingumo nuo išorinių mirties priežasčių mažinimas, kraujotakos sistemos ir onkologinių ligų prevencija – tokį vieną svarbiausių prioritetų praėjusiais metais išsikėlė Varėnos rajono visuomenės sveikatos biuras. Būtent onkologijos seminarus biuro vadovė įvardijo kaip vienas labiausiai pavykusias pernykštes veiklas. „Diagnozavus onkologinę ligą žmogaus ir jo artimųjų gyvenimas apsiverčia aukštyn kojom. Todėl specialistai patarė, kaip padėti sergančiam artimajam, buvo atliekamos praktinės užduotys, dalijamasi išgyveni-

Projektas „Sveiki mano dantukai“

Mokė vaikus

Paskaitų ciklas “Onkologinės ligos. Ką reikia žinoti?”. Tikslas - informuoti gyventojus apie vykdomas atrankinės patikros dėl piktybinių navikų programas, skatinti jose dalyvauti. mais“, – pasakojo vadovė. Seminarų metu socialiniams darbuotojams, sveikatos specialistams, nevyriausybinių organizacijų atstovams buvo pristatyta Europos Komisijos iniciatyva parengta informacija apie tai, kas padėtų sumažinti riziką susirgti vėžiu. Ne mažiau populiarūs buvo ir tuberkuliozės mokymai, rengti įgyvendinant projektą „Tuberkuliozės prevencija Varėnos rajone“.

Jaunimą kvietė į konferenciją Didžiulio pasisekimo sulaukė „Ry-

rinti sveiko gyvenimo nuostatas. Konferencijos metu psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo problemos apžvelgtos jaunimo akimis, pranešimus pristatė 10 gimnazistų, taip pat biuro psichologė. Mokiniai drąsiai teikė pasiūlymus, ragino veikti ir aktyviau bendradarbiauti. Vykdant norvegų projektą, skirtą jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų Varėnos rajono savivaldybėje prieinamumui ir kokybei gerinti, biure įkurtas Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų centras.

Sporto šventė Matuizuose to“ progimnazijoje organizuota konferencija „Tavo galimybės rinktis“, kurioje dalyvavo ne tik miesto, bet ir regioninių – Valkininkų, Merkinės, Žilinų, Panočių, Senosios Varėnos ugdymo įstaigų moksleiviai. Renginiu siekta ugdyti pozityvų bei kritišką jaunuolių mąstymą, skatinti neigiamą požiūrį į psichiką veikiančių medžiagų vartojimą ir stip-

Netrūko ir vaikų sveikatinimui skirtų veiklų. Siekiant mažinti sergamumą pedikulioze (utėlėtumu) Varėnos rajono ugdymo įstaigose organizuota 17 paskaitų–pamokėlių „Asmens higiena ir pedikuliozė“, atliktas 141 patikrinimas, tėvams dalinti informaciniai lapeliai apie pedikuliozės prevenciją. Projektas „Sveiki mano dantukai“ orientuotas į priešmokyklinio amžiaus vaikų pirminę dantų ėduonies prevenciją. Organizuoti mokymai apie dantukų priežiūrą, praktiniai užsiėmimai, išvykos į odontologijos kabinetą. Po mokymų kiekvienas vaikas gavo po dantų šepetėlį bei dantų pastos rinkinį ir kiekvieną dieną po pusryčių turėjo galimybę valytis dantukus.

Ignalinos rajono savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis: - Biuro darbuotojai aktyvina visuomenę, stengiasi jiems įdiegti sveikos gyvensenos principus bei organizuoja įvairius renginius, pavyzdžiui, žygius. Mokiniams jie aiškina apie taisyklingą laikyseną, koks turėtų būti jų nešiojamų kuprinių svoris. Žiemą organizuoja žygius su slidėmis, skandinaviškomis lazdomis. Vienos jų skaitomų paskaitų skirtos alkoholio vartojimo problemų turintiems žmonėms. Pastebėjau, kad daugiau žmonių domisi biuro renginiais, ypač dalyvauja mankštose. Mes turime ir SPA centrą, ir baseiną, kur biuro darbuotojai vaikus moko plaukti. Pagrindinės jų auditorijos yra moksleiviai ir senjorai, po to moterys, na, o sunkiausiai pritraukti vyrus. Tikriausiai jie galvoja, kad patys viską žino. Šiais metais biuras ketina susitelkti į visuomenės aktyvinimą. pakviesti dalyvauti 7-ių dienų vasaros sveikatingumo stovykloje, kurioje rytais stadione atlikdavo mankštą. Stovyklautojai klausėsi įvairių sveikos gyvensenos paskaitų, žaidė futbolą, krepšinį, važinėjosi riedučiais, dalyvavo indėnų žygyje. Stovykla sulaukė didelio susidomėjimo, todėl dėl gausaus dalyvių skaičiaus buvo surengta dar kartą. Biuras deramą dėmesį skyrė ir vyriausiems ignaliniečiams. Kaip ir kiekvienais metais senjorai buvo kviečiami dalyvauti sveikatinimo mankštose, kuriose jie buvo mokomi sveikatos gerinimo ir taisyklingo kvėpavimo pratimų. 

Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta: - Negalime pasidžiaugti labai gera varėniškių, beje, kaip ir kitų gyventojų sveikata, todėl visuomenės sveikatos biurių indėlis skatinant gyventi sveikiau yra didžiulis. Mūsų biuro veiklą vertinu teigiamai, darbuotojai tikrai aktyviai prisideda prie gyventojų sveikatinimo. Neabejoju, kad ir patys varėniškai tai pajuto. Biuras aktyviai dalyvauja miesto šventėse, renginiuose, supažindina žmones su savo veikla. Kaip ypač svarbų paminėčiau Norvegijos projektą, skirtą jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų Varėnos rajono savivaldybėje prieinamumui ir kokybei gerinti. Aišku, visada galima rasti būdų, kaip dar pagerinti biuro veiklą. 

Įtraukia bendruomenes A.Žmuidinavičienė džiaugėsi, kad gyventojai biuro iniciatyvoms nelieka abejingi, organizuojant veiklas prisideda patys. „Daug padeda nevyriausybinės organizacijos, ypač kaimo bendruomenės, taip pat – Varėnos III amžiaus universitetas, sveikatingumo klubas „Ropė“, diabeto klubas „Riba“, – vardijo biuro direktorė. – Veiklą vykdome jau pakankamai seniai, tad esame žinomi, kviečiami.“ Ketverius metus Varėnos visuomenės sveikatos biuras aptarnavo ir Trakų savivaldybę – vykdė visuomenės sveikatos stiprinimo ir visuomenės sveikatos stebėsenos veiklą šio rajono savivaldybėje. 


11

SPECIALUS „LIETUVOS SVEIKATA“ PRIEDAS NR. 6

Sveika visuomenė

Kauno regionas

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Akcija „Uždek žvakutę“ Pasaulinei savižudybių prevencijos dienai paminėti, kurios metu buvo kviečiama uždegti žvakutę kiekvienam per pastaruosius 5-erius metus iš gyvenimo savo noru pasitraukusiam kauniečiui

Priklauso sveikų miestų tinklui Kauno miestas dalyvauja Pasaulio sveikatos organizacijos Sveikų miestų judėjime. „Sveiko miesto judėjimas – tai politinis, kompleksinis ir tarpsektorinis projektas, skirtas dalintis gerąja patirtimi, žiniomis, mokslu bei praktika, kuri gali būti panaudojama sveikatai propaguoti visose savivaldos politikose. Vienas pagrindinių Sveiko miesto judėjimo tikslų – skatinti solidarumą, bendradarbiavimą ir darbo ryšius tarp Europos miestų ir vietos valdžios institucijų. Tai miestams patrauklus ir aktualus projektas įvairiuose Europos regiono miestuose, ypač propaguojamas šalyse su stipriomis visuomenės sveikatos tradicijomis“, - sako Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Kristina Motiejūnaitė. Sveikas miestas įsipareigoja nuolat kurti ir tobulinti fizinę bei socialinę aplinką mieste, plėsti bendruomeninius resursus, kurie leistų miestiečiams propaguoti sveiką gyvenimą, plėsti potencialą ir klestėjimą. Sveiko miesto judėjimas siekia sveikatą politinėje darbotvarkėje laikyti prioritetiniu aspektu bei kurti stiprų visuomenės sveikatos judėjimą savivaldos lygmeniu. Miestas, tapdamas Europos sveikų miestų tinko nariu, įsipareigoja bendriems tikslams mažinti egzistuojančius sveikatos netolygumus, stiprinti lyderystę ir atsakingą valdymą, iškeliant sveikatą kaip vertybę kiekvienoje savivaldos srityje, priimant sprendimus, kuriais siekama geresnės gyventojų sveikatos.

Nemokamos sveikatingumo mankštos (joga) Santakoje

Per 2016 metus į Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro organizuojamas veiklas buvo įsitraukę 19 tūkstančių mokyklinio amžiaus vaikų ir apie 10 tūkstančių suaugusiųjų. Šiemet biuras planuoja į fizinio aktyvumo veiklas įtraukti dar daugiau kauniečių ir miesto svečių, pasiūlant naujas aktyvumo formas.

Nemokamos mankštos mamoms su mažyliais vežimėliuose „Mano MAMA juda“

Tinklinio 3x3 turnyras

Ypatingas dėmesys - savižudybių prevencijai Lietuvos gyventojų savižudybių skaičius daugiau nei dešimtmetį išlieka didžiausias Europoje. Kasmet šalyje nusižudo apie tūkstantis gyventojų. Tai maždaug tris kartus daugiau, nei per tą patį laiką žūsta eismo įvykiuose. Pasaulio sveikatos organizacijos vertinimu, vienai įvykusiai savižudybei tenka dešimt dvidešimt bandymų žudytis atvejų. Tarp penkių didžiųjų Lietuvos miestų pagal savižudybių skaičių Kaunas yra antroje vietoje. Nuo 2010

Nemokami grupinės kineziterapijos užsiėmimai metų čia nusižudė 414-ka žmonių. Kauno miesto savižudybių prevencijos 2017–2019 metų programos įgyvendinimą koordinuoja Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Kaip pasakoja biuro specialistai, Kauno miesto savižudybių prevencijos programos vizija – mažėjantis gyventojų savižudybių skaičius dėl efek-

Orientacinis žygis „Velo Kaunas 2016“

tyvaus ir nuolatinio tarpsektorinio bendradarbiavimo, užtikrinant ankstyvą savižudybės rizikos atpažinimą ir laiku suteiktą reikiamą pagalbą ketinantiems, bandžiusiems žudytis bei nusižudžiusių asmenų artimiesiems. Pagrindiniai tikslai - atvejo vadybininkų ir specialistų mokymai; informacijos sklaida apie emocinę ir psichologinę pagalbą; trumpalaikės

ir tęstinės psichologinės pagalbos prieinamumas turintiems suicidinių minčių, mėginusiems nusižudyti ar nusižudžiusių asmenų artimiesiems; neigiamų nuostatų į psichikos sveikatos problemas ir psichologinę pagalbą keitimas; prevencinių, intervencinių bei postvencinių tarpinstitucinių atvejo vadybos modelio parengimas bei adaptavimas,

Kauno miesto savivaldybės mero pavaduotoja Rasa Šnapštienė: - Kauno mieste yra plėtojamos ir įgyvendinamos gyventojų sveikatinimo idėjos. Nemažai kauniečių sveikatos rodiklių yra geresni nei Lietuvos vidurkis, todėl Kauną būtų galima vadinti vienu sveikiausių miestų Lietuvoje. Mieste veikia nemažai universitetų, sveikatos priežiūros įstaigų, nevyriausybinių organizacijų, kurie taip pat prisideda prie Kauno miesto gyventojų sveikatos stiprinimo. Be to, sprendžiant miesto bendruomenei aktualias problemas, Kauno miesto savivaldybė vykdo programą „Iniciatyvos Kaunui“. Jos metu nevyriausybinės organizacijos ir bendruomenės kviečiamos prisidėti prie Kauno problemų sprendimo, siūlant iniciatyvas ir teikiant projektų paraiškas. Jau antri metai organizuojami kvietimai teikti paraiškas visuomenės sveikatos stiprinimui pagal visuomenės sveikatos stiprinimo srities prioritetus. Pernai „Iniciatyvos Kaunui“ sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo skatinimo srities projektų veiklose dalyvavo per keturis tūkstančius asmenų. Matome Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro praėjusių metų darbo rezultatą, tačiau juos vertiname dar kaip nepakankamus. Modeliuojame įstaigos veiklą ir tikimės kokybiškesnių rezultatų. Viena prioritetinių Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro veiklos sričių yra fizinio aktyvumo skatinimas. Kasmet į Kauno miesto savivaldybės organizuojamas fizinio aktyvumo veiklas įsitraukia vis daugiau kauniečių: vaikų, darbingo amžiaus asmenų, senjorų. Per praėjusius metus į biuro organizuojamas veiklas buvo įsitraukę 19 tūkstančių mokyklinio amžiaus vaikų ir apie 10 tūkstančių suaugusiųjų. Veiklas biuras organizuoja ištisus metus: šiuo metu vyksta dienos stovyklos vaikams iš socialinės rizikos šeimų. Miesto bendruomenėse dar šį mėnesį planuojami šiaurietiškojo ėjimo užsiėmimai. Šiemet biuras planuoja į fizinio aktyvumo veiklas įtraukti dar daugiau kauniečių ir miesto svečių, pasiūlant naujas fizinio aktyvumo formas: žygius pėsčiomis, mankštas naudojant lauko treniruoklius, pilates mankštas ir kt. taip pat kompetencijų stiprinimas. „Šiuo metu yra atlikta Kauno miesto savižudybių prevencijos apžvalga, kurioje situacija išnagrinėta įvairiais aspektais: atlikta statistinė analizė, tirta švietimo, sveikatos, nevyriausybinio, socialinių paslaugų, policijos sektorių veikla, peržvelgta užsienio šalių savižudybių prevencijos patirtis ir, atsižvelgiant į Kauno miesto situaciją, pateiktos rekomendacijos. Jau yra sudaryta darbo grupė, kuri vertina Kauno miesto savižudybių situacijos analizę, rekomendacijas, algoritmus, rengia Kauno miesto savižudybių prevencijos 2017–2019 metų programą bei priemonių planą. Savižudybių našta priklauso ne tik sveikatos priežiūros paslaugų sektoriui, bet ir visoms organizacijoms. Todėl norint sėkmingai dirbti šioje srityje reikia skatinti įvairių lygmenų tarpsektorinį bendradarbiavimą ir siekti kompleksinio įvairių sričių specialistų veiksmų koordinavimo“, - sako biuro direktorė K.Motiejūnaitė. 


12

SPECIALUS „LIETUVOS SVEIKATA“ PRIEDAS NR. 6

Sveika visuomenė

Kauno regionas

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras skaičiuoja aktyvaus darbo dešimtmetį. Specialistai džiaugiasi, kad gyventojų nebereikia tempti į užsiėmimus - jie noriai išsako savo lūkesčius ir pageidavimus. Mankštos baseinuose Tiek miesto, tiek rajono gyventojai noriai renkasi fizinio aktyvumo skatinimo programas: pilateso mankštas, šiaurietiškąjį ėjimą, kuris išpopuliarėjo Lietuvoje, bei daug kitų įdomių užsiėmimų. „Šiais metais pradėjome organizuoti mankštas baseine. Žmonių aktyvumas buvo toks didelis, kad tik paskelbę registraciją ją turėjome baigti po dienos. Smagu, kai gyventojai patys buriasi, jungiasi ir prašo užsiėmimų. Tai lūžio taškas, kuomet žmonių nebereikia tempti į užsiėmimus, o jie patys išsako lūkesčius ir pageidavimus“, - gyventojų aktyvumu džiaugiasi biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė.

Konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ II etapo apdovanojimai

Sveikatos biuro organizuotas renginys „Judam, judam nesustojam“. Renginyje dalyvavo per 300 vaikų iš įvairiausių ugdymo įstaigų.

Skatina „gyvą“ bendravimą Ypatingas dėmesys skiriamas vaikų ir jaunimo ligų profilaktikai bei jų sveikos gyvensenos įgūdžiams ugdyti. Pasak direktorės, vaikams labiausiai patinka užsiėmimai, skirti saviugdai, emocijų pažinimui, bendravimo skatinimui, galiausiai – komunikacijos didinimui, nes vaikai kartais nemoka išreikšti jausmų. „Didelę įtaką, ne paslaptis, daro informacinės technologijos. Vaikai itin daug laiko praleidžia prie kompiuterio ar su išmaniuoju telefonu rankose. Tiesioginis ryšys su žmogumi yra gerokai trumpesnis nei prieš de-

šimt ar dvidešimt metų. Tad mokymai, apimantys pamatinius žmogaus gyvenimo dalykus, labai svarbūs“, - sako D.Avižiuvienė. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, dirbdami mokykloje, analizuoja bei vertina sveikatai įtaką darančius veiksnius. Jie aiškina mokiniams, tėvams bei mokytojams sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo būdus, moko juos taikyti praktiškai.

Moko suvaldyti stresą Biuro specialistai organizuoja susitikimus įmonėse, įstaigose, organizacijose ir bendruomenėse, kur

pristato konkrečius sveikatos saugojimo bei stiprinimo modelius. „Kolektyvuose, įmonėse, organizacijose, kur darbas - konvejerinis arba pamaininis, rasti laiko sveikatinimui nelengva. Verslas yra suinteresuotas gamyba, proceso efektyvumu. Lietuvos mastu nedaug įmonių orientuojasi į darbuotojų sveikatos stiprinimą ir išsaugojimą. Tai pirmiausia priklauso nuo vadovų požiūrio. O tokiose įmonėse visada yra aktualūs užsiėmimai, kurie susiję su streso, įtampos mažinimu. Mokėjimas valdyti emocijas yra tvirtas gyvenimo pagrindas“, - įsitikinusi biuro direktorė. 

Jonavos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Vienas svarbiausių Jonavos visuomenės sveikatos biuro uždavinių – formuoti teisingą gyventojų požiūrį į sveikatą, ugdyti sveikos gyvensenos įgūdžius didinant jonaviečių informuotumą šiais klausimais. Savivaldybė kartu su biuru laikosi strategijos „sveikata visose politikose“. Įgyvendinti projektai 2016-aisiais savivaldybė kartu su visuomenės sveikatos biuru ir Jonavos jaunimo centru įgyvendino projektą „Jaunimui palankių paslaugų modelio diegimas Jonavos savivaldybėje“. Projekto tikslas - paskatinti Jonavos savivaldybėje gyvenančius jaunus žmones rinktis sveikesnį gyvenimo būdą bei teikti jiems kokybiškas, prieinamas ir jų poreikius atitinkančias, jaunimui palankias svei-

pes sveikai gyventi, maitintis, vengti žalingų įpročių, kovoti su antsvoriu ir nutukimu, prisidėjo organizuojant aktyvų laisvalaikį, įvairius renginius, kurių metu gerinamas bendruomenės informuotumas sveikatos stiprinimo ir ligų profilaktikos klausimais. Biuras nuolat bendradarbiauja su įvairiais rajono sporto klubais, švietimo institucijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis, privačiais sveikatinimo veiklą vykdančiais asmeni-

Joninių slėnyje vyko muzikiniai užsiėmimai kūdikiams

Šokliosios treniruotės su „Kangoo Jumps“ šokliukiais katos priežiūros paslaugas. Praėjusiais metais pagal Norvegijos finansinio mechanizmo programą Jonavos ir Ukmergės savivaldybės įgyvendino bendrą projektą „Visuomenės sveikatos biuro kabinetų steigimas ir gerinimas Jonavos švietimo įstaigose“. „Projekto metu Jonavos rajone buvo suremontuoti ir įrengti sveikatos kabinetai ikimokyklinio ugdymo, bendrojo lavinimo bei profesinio mokymo įstaigose. Visi kabinetai aprūpinti reikia-

Sveikatą stiprinančių užsiėmimų maratonas. Jogos pamokos

ma įranga“, – sakė biuro direktorė Ina Osauskienė. Šis projektas sudarė sąlygas teikti kokybiškas sveikatos priežiūros ir ligos profilaktikos paslaugas, ugdyti vaikų sveikos gyvensenos, pirmosios pagalbos, fizinio aktyvumo, sužalojimų bei žalingų įpročių prevencijos, lytiškumo ir higienos įgūdžius.

Tarpinstitucinis bendradarbiavimas Biuras vykdė sveikatos stiprinimo veiklą: mokė įvairias gyventojų gru-

mis ir žiniasklaidos atstovais. „Pernai jau antrą kartą su partneriais organizavome sveikatą stiprinančių užsiėmimų maratoną Joninių slėnyje. Vaikams pasiūlėme judriuosius žaidimus, vyko muzikiniai užsiėmimai kūdikiams ir vaikams, šokliosios treniruotės su „Kangoo Jumps“ šokliukiais, jogos, lauko treniruoklių, šiaurietiško ėjimo, Solo Latino, pirmos pagalbos teikimo pamokos. Taip pat surengėme dziudo sveikatinimo pamoką „Sveikas

Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius: - Per praėjusius metus biuro specialistai organizavo ir iniciavo 2250 renginių, kuriuose dalyvavo beveik šešiasdešimt tūkstančių rajono gyventojų. Džiugu, kad ypatingą dėmesį biuro specialistai skiria vaikams ir jaunimui: organizuojami proto mūšiai tarptautinėms ir pasaulinėms dienoms paminėti, pirmą kartą Kėdainiuose surengtas nacionalinio konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ regioninis II etapas, taip pat iniciatyva „Švarių rankų šokis 16“, tęstas projektas „Žiūrėk krepšinį blaivomis akimis“. Biuro specialistų įdėto darbo dėka mūsų krašto mokiniai beveik kasmet laimi prizines vietas respublikiniuose konkursuose „Sveikuolių sveikuoliai“ ir „Švarių rankų šokis“. Biuras aktyviai vykdo įvairias tęstines Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos priemones-programas, dalyvauja Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintose programose, taip pat keletą metų su partneriais tęsia akcijas „Lietuvių bėgimas už blaivybę“, akcijas „Būk stilingas - nerūkyk“, „Gimiau nerūkantis“ ir kitas. Pernai Nacionaliniam sveikatą stiprinančių mokyklų tinklui priklausė septynios Kėdainių rajono ugdymo įstaigos. Tikimės, kad ir ateityje šis biuras nemažins tempų bei aktyviai sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo klausimais dirbs su visų amžiaus grupių kėdainiečiais. 

Laikinai einantis Jonavos rajono savivaldybės mero pareigas Eugenijus Sabutis: - Visuomenės sveikatos biure dirba stipri komanda, pasižyminti gražiomis sveikatos gerinimo iniciatyvomis, kūrybiškomis veiklomis, aktyviu bendradarbiavimu, bendram darbui suburianti ir kitas miesto įstaigas. Pastebiu, kad ugdymo įstaigose dirbantys visuomenės sveikatos specialistai kartu su mokyklos bendruomene aktyviai organizuoja vaikams ir jaunimui patrauklius renginius, konkursus, akcijas. Be jau minėtų veiklų, biuras kartu su Maltos ordino pagalbos tarnyba ir ugdymo įstaigomis turi dar vieną projektą „Jaunieji mokyklos paramedikai“. Jo metu mokiniai savanoriai įgyja Jaunojo mokyklos paramediko pažymėjimą bei reikalingą įrangą pirmajai pagalbai teikti. Vis daugiau jonaviečių dalyvauja biuro organizuojamoje veikloje. Senjorai aktyviai lanko mankštas sporto salėje. Darbingo amžiaus žmonės labiau renkasi streso mažinimo praktinio ir teorinio pobūdžio renginius. Žmogaus elgsenai didelį poveikį daro mūsų visuomenėje susiformavusios socialinės nuostatos. Todėl, siekdami geresnės gyventojų sveikatos, bendrai veiklai stengiamės telkti įvairius sektorius ir institucijas. stuburas“, BOX FIT treniruotes, fraktalų piešimo, molio lipdymo pamokas bei meninės saviraiškos užsiėmimus“, – pasakojo visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Rūta Pugačiauskienė.


13

SPECIALUS „LIETUVOS SVEIKATA“ PRIEDAS NR. 6

Sveika visuomenė

Kauno, Marijampolės regionai

Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Savižudybių prevencija Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro prioritetas, nes pagal mirtingumo dėl savižudybių rodiklį rajonas patenka į prasčiausią rodiklį turinčių savivaldybių grupę – užima 49-ą vietą. Biuras ėmėsi tikslingų veiksmų problemai spręsti ir laukia situacijos pagerėjimo.

metų mirčių dėl savižudybių rodiklį su šalies vidurkiu nustatėme, kad mūsų rajono gyventojai nusižudė 1,4 karto dažniau nei vidutiniškai Lietuvoje ir net tris kartus dažniau nei mažiausią rodiklį turinčios Vilniaus miesto savivaldybės gyventojai“, – sakė biuro direktorė Vidita Jonaitė. Tiesa, Kaišiadorių rajono vaikų ir jaunimo, t.y. devyniolikos metų ir jaunesnių žmonių, savižudybių rodiklis geresnis nei daugelio Lietuvos savivaldybių.

Pasaulinei psichikos sveikatos dienai skirta akcija „Nebūk žirafa”. Mokiniai gamino, spalvino žirafytes. Jų kitoje pusėje buvo užrašytas nemokamas Jaunimo linijos telefonas, kuris veikia visą parą.

Bendradarbiavimas

Savižudybės – esminė problema Apibendrinus 2010-2014 metų mirčių dėl savižudybių duomenis nustatyta, kad trys ketvirtadaliai visų nusižudžiusių buvo darbingo amžiaus gyventojai. Ypač aukštas savižudybių dažnis 40-59 m. gyventojų grupėje, kuriai tenka net pusė visų minėtais metais registruotų mirčių. „Palyginę Kaišiadorių rajono gyventojų penkerių pastarųjų

Konkursas „Blaivus kelyje”

Policininkai ir greitosios medicinos pagalbos darbuotojai taip pat prisideda – jie nusižudžiusiųjų artimuosius informuoja apie psichologinės ir savitarpio pagalbos galimybes. Apie įvykusią savižudybę jie praneša ir medicinos psichologui kad pastarasis galėtų pasiūlyti psichologinę pagalbą artimiesiems. Beje, norint gauti skubią psichologo pagalbą Kaišiadorių rajone nereikia jokios išankstinės registracijos, šeimos gydytojo ar psichiatro siuntimo. 

Priemonės savižudybių skaičiui mažinti Savivaldybėje buvo sudaryta Savižudybių prevencijos grupė ir parengti reagavimo į savižudybių riziką algoritmai. Įgyvendinta savižudybės rizikos ženklų ir pirmosios psichologinės pagalbos mokymų programa „vartininkams“: bendrosios praktikos gydytojams, socialiniams darbuotojams, policijos pareigūnams, mokytojams, socialiniams pedagogams, visuomenės sveikatos specialistams, priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo specialistams, greitosios medicinos pagalbos medikams. Biuras organizuoja ir socialinės reklamos kampanijas, informuojančias apie savižudybių rizikos ženklus ir pagalbos galimybes. 

Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuras jau aštuntus metus propaguoja sveiką gyvenseną, vykdo gyventojų sveikatos būklės stebėseną ir atlieka kitas visuomenės sveikatos priežiūros funkcijas Marijampolės, Kalvarijos ir Kazlų Rūdos savivaldybėse.

Pėsčiųjų žygis su keturkojais

Vaikų sveikatingumo mokymai

Pradeda nuo mažiausiųjų Šiuo metu biure dirba dvidešimt septyni visuomenės sveikatos specialistai, iš kurių didžioji dauguma – ugdymo įstaigose. Iš viso aptarnaujamos penkiasdešimt keturios ugdymo įstaigos, kuriose vykdoma maitinimo priežiūra, atitikties higienos normų reikalavimams priežiūra, tikrinama vaikų asmens higiena, budima sporto renginiuose, teikiama pirmoji pagalba, paskaitų, diskusijų, akcijų, konkursų ir kitų užsiėmimų metu perteikiamos sveikos gyvensenos bei ligų prevencijos žinios, ugdomi sveikatai

Rytinės mankštos palankūs gyvensenos įgūdžiai. Moksleivių atostogų metu Marijampolėje tapo paklausūs sveikatingumo užsiėmimai vaikams. „Užsiėmimų metu vaikai žaidžia žaidimus, kurie skatina judėti, mąstyti, kurti, bendrauti, spręsti problemas, susikaupti. Antrąją ir trečiąją užsiėmimų dienomis dalijamasi įspūdžiais, kaip sekasi laikytis sveikos mitybos taisyklių, valytis dan-

Suaugusiųjų švietimas, sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymo užsiėmimai vykdomi atsižvelgiant į gyventojų poreikius ir biuro galimybes. Kūrybingi visuomenės sveikatos stiprinimo specialistai gyventojams pateikia ne tik jau įprastų, tačiau ir vis naujų būdų, motyvuojančių daugiau judėti, sveikiau tis bei atlikti kitas užduotis, pavyzdžiui, apklausti šeimos narius apie jų fizinį aktyvumą. Vaikai jiems patraukliu būdu ne tik linksmai praleidžia laiką, bet ir įgyja sveikos gyvensenos žinių bei įgūdžių. Keletas atsiliepimų: „išmokau susikaupti ir atsipalaiduoti“, „išmokau kvėpavimo pratimų ir mankštos“, - pasakoja Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Lina Laukaitienė.

Nutukimo prevencijos konsultacijos Visuomenės sveikatos specialistai, motyvuodami gyventojus keisti gy-

maitintis, būti pozityvesniems. Pavyzdžiui, skatinant fizinį aktyvumą pasitelkti ir gyvūnai – organizuotas pėsčiųjų žygis su keturkojais. Visus metus nuo vasario mėnesio Marijampolėje biuro iniciatyva kiekvieną darbo dieną šeštą valandą ryto vienos gimnazijos stadione vyksta mankštos. Marijampolės sveikuolių klubo nariai ir dar keletas entuziastų taip aktyviai įsijungė į mankštas, kad savo iniciatyva renkasi ir savaitgaliais. Šiuo atveju biuro tikslas – sudaryti sąlygas kiekvienam norinčiam rytą pradėti gryname ore, 30 minučių skiriant fizinei veiklai. vensenos įpročius, pasitelkia savireguliacijos priemones. Populiarios individualios sveikos mitybos ir nutukimo prevencijos konsultacijos, kurių metu su klientu aptariami kūno masės analizatoriaus pagalba gauti duomenys, aptariami kliento mitybos, fizinio aktyvumo įpročiai, pateikiamos gyvensenos pokyčių rekomendacijos. Kaip pasakoja visuomenės sveikatos specialistai, žingsniamatis – puiki motyvacinė priemonė fiziniam aktyvumui didinti. „Gausaus gyventojų dėmesio sulaukė Visuomenės sveikatos biuro

Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus: - Mūsų rajono gyvenime biuro veikla yra pastebima ir reikšminga, esame patenkinti direktorės darbu. Biuras aptarnauja ir Širvintų savivaldybę, su kuria bendradarbiavome trejus metus ir pasirašėme naują sutartį dar trejiems metams. Gyventojai raginami užsiimti šiaurietiškuoju ėjimu, bėgimu, dviračių sportu ir dalyvauti kituose sveikatos gerinimo renginiuose. Svarbiausia tai, kad praėjusiais metais savivaldybė ir visuomenės sveikatos biuras didelį dėmesį skyrė savižudybių prevencijai. Džiaugiamės, kad pernai prieš save pakėlusiųjų ranką buvo mažiau nei užpernai – nuo devyniolikos jų sumažėjo iki vienuolikos. Įsteigėme psichologo etatą ir su visomis įstaigomis - greitąja pagalba, ligonine, sveikatos priežiūros centrais ir policija - pasirašėme memorandumą. Prieš keturis mėnesius Taryboje patvirtintas Savižudybių prevencijos algoritmas, pagal kurį veikia minėtos įstaigos. Praėjusiais metais vyko įvairūs mokymai, kad specialistai žinotų, kaip elgtis tokiose situacijose. Šiuo metu apie keturiasdešimt žmonių gauna nemokamas psichologines konsultacijas. Jeigu yra sudėtingesni atvejai, glaudžiai bendradarbiaujame su psichikos sveikatos centru. Kritiniu atveju žmonės gali skambinti specialistui ir sulaukti pagalbos, nes prie telefono budima beveik visą parą. Ateityje biuro direktorė norėtų teikti kur kas daugiau psichologinės pagalbos ir dirbti ne vien tik savižudybių prevencijos srityje. 

Marijampolės savivaldybės meras Vidmantas Brazys: - Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro veiklą vertinu teigiamai - žmonės dirba nuoširdžiai. Organizuoja įvairius sveikatinimo renginius, kuriuos lanko tikrai daug žmonių. Dar neturime konkrečių duomenų apie praėjusius metus, bet užpernai surengta per aštuoni šimtai sveikatinimo renginių ir juose dalyvavo beveik 14,5 tūkstančių marijampoliečių. Džiugu, kad žmonės domisi savo sveikata, siekia žinių, praktinių įgūdžių. Visuomenės sveikatos biuras teikia ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų paslaugas mokyklose. Pastaraisiais metais įgyvendintas projektas, finansuotas iš Norvegijos finansinio mechanizmo. Jo rezultatas atnaujinti sveikatos kabinetai mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Biurų perspektyva priklausys nuo visos šalies politikos visuomenės sveikatos srityje. mestas iššūkis – kvietimas stebėti savo aktyvumą žingsniamačio pagalba ir kasdien nueiti PSO rekomenduojamus 10 tūkstančių žingsnių. Tokie atsiliepimai kaip „neidavau miegoti nenuėjęs reikiamo skaičiaus – eidavau papildomai pasivaikščioti“, „nemaniau, kad per dieną nueinu tiek mažai“, „privertėte tikrai daugiau judėti“ liudija, kad pustrečio šimto marijampoliečių, priėmusių iššūkį, sąmoningai sutelkė dėmesį į judėjimą ir tiesiog daugiau vaikščiojo“, - kalbėjo biuro vadovė.


14

SPECIALUS „LIETUVOS SVEIKATA“ PRIEDAS NR. 6

Sveika visuomenė

Klaipėdos regionas

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas: - Klaipėdos visuomenės sveikatos biuras yra flagmanas, kuris geriausiai žino, kaip sveikatinti klaipėdiečius. Ir ne tik, kad žino, bet ir dirba išmaniai ir šiuolaikiškai. Kaip meras galiu būti ramus, nes tikrai žinau, jog turint tokį partnerį, padarysime Klaipėdą sveikiausiu miestu. Nors kartais biuro specialistų idėjos, siūlymai, sprendimai atrodo net ir per drąsūs, jie entuziastingai ir, kas svarbiausia, išradingai siekia tikslo, o mes liekame maloniai nustebinti. Be to, į savo veiklas stengiasi įtraukti įvairaus amžiaus žmones ir kiekvienai grupei ieško tinkamiausio ir priimtiniausio sprendimo bei priėjimo. kt.). Taip pat duomenis galima analizuoti papildomais aspektais, pavyzdžiui, dalyvavusių asmenų skaičius pagal atskiras asmens sveikatos priežiūros įstaigas, apsilankymus įvairiose paskaitose ir konsultacijose.

Jaunimo varžybos, kuriose buvo orientacinės ir komandinės užduotys sveikos gyvensenos tema

Didelis dėmesys skiriams dviračių kultūrai: organizuojamos informatyvios ekskursijos dviračiais

Dėmesys gyventojų judumui Mobilioji programėlė – geresnei sveikatai!

Faktas: Klaipėdos miesto savivaldybė kartu su partneriais (Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuru, Klaipėdos universitetu bei Klaipėdos jaunimo sveikatos centru „Bendraamžiai“) nuo 2015 m. rugsėjo 4 d. Klaipėdos mieste pradėjo įgyvendinti projektą „Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (toliau JPSPP) teikimo modelio diegimas Klaipėdos miesto savivaldybėje“, finansuojamą pagal 2009-2014 m. Norvegijos finansinio mechanizmo programą Nr. LT-11 „Visuomenės sveikatai skirtos iniciatyvos“. Praėjus daugiau kaip metams nuo projekto įgyvendinimo pradžios, jau yra kuo pasidžiaugti: Klaipėdos universitete įkurtas Koordinacinis centras, kuriame teikiamos nemokamos prevencinio pobūdžio konsultacijos jaunimui, nuolatos vykdomi įvairūs sveikatinimo renginiai, šalia Klaipėdos universiteto pastatyti lauko treniruokliai. Projekto metu „gimė“ dar vienas inovatyvus produktas – mobilioji programėlė „Man rūpi“, kurią nuo 2016 m. balandžio 4 d. kiekvienas gali parsisiųsti nemokamai, jei tik turi išmanųjį telefoną ar planšetinį kompiuterį su „Android“ operacine sistema. Programėlėje sukurtos tokios skiltys: • Naujienos – galima sekti naujienas apie sveikatinimo renginius, vykstančius uostamiestyje. • Skubi pagalba – patalpinti išsamūs aprašymai apie tai, kaip suteikti pirmąją pagalbą skubiais atvejais. • Man rūpi – čia galima rasti daugybę įvairių straipsnių apie sveikatą, pavyzdžiui, antsvorio ir nutukimo, reprodukcinės sveikatos, priklausomybių, savižudybių ir savižalos tema. • Klausk specialisto – šioje skiltyje galima užduoti klausimą specialistui pagal norimas poveikio sritis ir gauti atsakymą tiesiogiai iš ekspertų į išmanųjį įrenginį. • Registracija pas specialistą – čia patalpinta tiesioginė nuoroda į jau sukurtą registracijos pas norimą gydytoją forma. • Naudinga tavo sveikatai – čia ga-

Sveikatindamas visuomenę Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras į pagalbą pasitelkia ne tik jau įprastas ir miestiečiams priimtinas veiklas, bet ir išnaudoja šiandienes technologijas. Geresnei savijautai, kartu su partneriais sukūrė mobilią programėlę „Man rūpi“, kuri, kaip tikisi biuro specialistai, padės miestiečiams geriau rūpintis sveikata.

Biuro iniciatyva, įmonės kovoja dėl „Judriausios įmonės“ titulo lima rasti interaktyvų fizinio aktyvumo žemėlapį, įvairių testų apie sveikatą, KMI, dienos kalorijų, išgerto vandens kiekio skaičiuoklę, E priedų lentelę. Programėlę galima parsisiųsti „Google Play“ parduotuvėje, paieškos laukelyje įvedus programėlės pavadinimą „Man rūpi“ arba nuskenavus QR kodą, esantį šios pastraipos apačioje. Visi, besidomintys sveikata, kviečiami naudotis šia programėle ir visas su sveikata susijusias naujienas bei naujoves turėti išmaniajame telefone!

Mobiliosios programėlės „Man rūpi“ QR kodas

Dėmesys ligų prevencijai Siekiant pagerinti Lietuvos gyventojų sveikatą bei sumažinti sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuvoje 2015 metais pradėta įgyvendinti „Širdies ir kraujagyslių ligų rizi-

kos grupės asmenų sveikatos stiprinimo programa“. Nuo 2017 metų įtraukta dar viena tikslinė grupė – cukriniu diabetu sergantys asmenys. Pasak biuro vadovės Jūratės Grubliauskienės, pradėjus įgyvendinti širdies ir kraujagyslių ligų programą ir didėjant dalyvių skaičiui, kilo idėja sukurti kompiuterinę programą, kuri padėtų apdoroti gaunamus duomenis bei stebėti apsilankymus pas specialistus. „Tai padeda efektyviau ir greičiau pasiekti geresnių rezultatų, nes visą informaciją apie žmogų galima stebėti vienoje vietoje, matant jo aktyvumą bei pokyčius programoje, įvertinti reikiamus duomenis. Programa pasitelkiama į pagalbą ir sudarant individualius mitybos bei fizinio aktyvumo planus“, - sako J.Grubliauskienė. Sukurta sistema suteikia galimybę lengvai formuoti statistines ataskaitas pagal poreikį, kurios padeda lengviau įvertinti pasiektus rezultatus - programoje dalyvavusių asmenų sveikatos rodiklių pokyčius (kūno masė, liemens apimtis, pulsas sėdint, arterinis kraujo spaudimas, cholesterolio koncentracija ir

Sveikos gyvensenos įgūdžių formavimo programa

Tarp kitko: • Darnaus judumo metais didelis dėmesys skirtas dviračių kultūrai: buvo organizuojamos ne tik informatyvios ekskursijos dviračiais bendruomenei Klaipėdos mieste, bet ir siekta gerinti dviračių infrastruktūrą. Siekiant išlaikyti tęstinumą toliau vyks šiaurietiškojo ėjimo mokymai bei žygiai, „Judriausios įmonės“ konkursas, bus organizuojamas dviračių iššūkis, atšvaitų dalinimo akcija, taip pat toliau vyks įvairių jaunimui skirtų renginių, kurie skatins jų fizinį aktyvumą bei gerins sveikatą, organizavimas. • Diegiant JPSPP Klaipėdos mieste, pradėta įgyvendinti sveikos gyvensenos įgūdžių formavimo programa jaunimui, kurios tikslas – padėti jaunam žmogui suteikti naudingų žinių apie sveiką gyvenseną ir padėti tai įgyvendinti praktiškai. • 2017 m. Klaipėda - Lietuvos kultūros sostinė. Šiais metais pagrindinį dėmesį planuojama skirti sveikatos kultūros, sveikatos raštingumo ugdymui. 

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras kartu su Klaipėdos miesto savivaldybe siekė atkreipti uostamiesčio gyventojų dėmesį į darnaus judumo aktualumą kasdieniame miesto gyvenime ir skatinti miesto bendruomenę laikytis vieno pagrindinių sveikos gyvensenos principų – fizinio aktyvumo. Darnaus judumo metais buvo įgyvendinta daug įvairių renginių visai Klaipėdos miesto bendruomenei nuo mažiausių iki vyriausių. Siekiant suformuoti pilietišką ir fiziškai judrią asmenybę moksleiviams buvo organizuojamos žaidynės su smagiomis karinės tematikos užduotimis. Taip pat vyko varžybos jaunimui, kuriose buvo orientacinės ir komandinės užduotys sveikos gyvensenos tema. Žinoma, Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras siekia paskatinti judėti ne tik jaunimą ir vaikus, bet ir darbingo amžiaus žmones bei senjorus, todėl beveik ištisus metus organizuojami šiaurietiškojo ėjimo mokymai. Kad klaipėdiečiai nepamirštų, jog Klaipėda neša Sveiko miesto vėliavą, surengtas bėgimas „Už sveiką miestą“. Uostamiestyje ne vienerius metus įmonės rungdavosi dėl „Sveikiausios įmonės“ titulo, tačiau 2016 m. Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro iniciatyva įmonės kovojo dėl „Judriausios įmonės“ titulo. Šių naujų rungtynių tikslas – skatinti darbuotojus rūpintis savo sveikata, o įmonės vadovus prisidėti prie darbuotojų sveikatos palaikymo bei gerinimo, didžiausią dėmesį skiriant darbuotojų judėjimui. Šiame konkurse galėjo dalyvauti visos įmonės, organizacijos, bendrovės, padaliniai, skyriai ir kt. 2016 m. buvo išrinkta ne tik „Judriausia įmonė“, bet ir „Judriausia klasė“. Šio konkurso tikslas - formuoti teisingą Klaipėdos miesto mokyklų mokinių požiūrį į savo sveikatą ir propaguoti sveikos gyvensenos principus bei skatinti jaunimo fizinį aktyvumą. Konkurso metu taip pat buvo skatinama kurti sveikos ir judrios klasės įvaizdį, sveiką ir aktyvią klasės aplinką, mokykloje ir už jos ribų. Jame galėjo dalyvauti visų Klaipėdos bendrojo lavinimo bei profesinių mokyklų klasės. 


15

SPECIALUS „LIETUVOS SVEIKATA“ PRIEDAS NR. 6

Sveika visuomenė

Klaipėdos regionas

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Klaipėdos rajono biuras sveikatinimo paslaugas teikia ir Skuodo rajono gyventojams, o pagrindinis prioritetas mokinių sveikatos stiprinimas. Biuro vadovės teigimu: 30,4 proc. sumažėjo kasdien ir kartais rūkančių gyventojų dalis, o mokinių sveikatos rodikliai po truputį gerėja. Pagrindiniai atskaitos taškai Pasak Klaipėdos rajono biuro vadovės Neringos Tarvydienės, teikiamomis paslaugomis siekiama skleisti žinias ir propaguoti sveiką gyvenseną, teikti informaciją gyventojams apie sveikatinimo priemones ir renginius, vykdyti metodines priemones. Skuodo rajone veiklos organizuojamos vadovaujantis visuomenės sveikatos stebėsenos rodikliais. Tiek bendruomenės sveikatos stebėsenos, tiek vaikų sveikatos stebėsenos rezultatai, gyvensenos tyrimų rezultatai, sergamumo ir mirtingumo rodikliai yra pagrindiniai atskaitos taš-

Sumažėjo rūkančiųjų

Šiaurietiškojo ėjimo treniruotės Skuodo rajone

Skaičiai:

Skuodo rajono savivaldybės administracijos Savivaldybės gydytojas Paulius Poškys:

2015 m. Skuodo rajone silantavimo paslauga buvo įvykdyta daugiau kaip pusei (54 proc.) nuo 6 iki 14 metų vaikų. Trečdalis (27,4 proc.) mokinių turi sveikus dantis, tačiau mokinių dantų ėduonies intensyvumo indeksas (KPI) yra vidutinis (Skuodo rajone - 3,07, Lietuvoje – 3,44). 

- Skuodo rajono savivaldybėje prioritetas skiriamas vaikų dantų sveikatai ir sveikos gyvensenos ugdymui.

kai, planuojant veiklas Skuodo rajone. Atlikus analizę darbų planuose sudėliojami akcentai, išskiriamos prioritetinės sritys ir priemonės tam, kad būtų galima veiklas įgyvendinti tikslingai ir labiau koordinuotai. 2015 m. duomenimis, Skuodo rajono savivaldybėje gyvena 18 278 gyventojai. Džiugina, kad Skuodo rajo-

no gyventojai ypač aktyviai dalyvauja organizuojamuose nemokamuose fizinio aktyvumo užsiėmimuose: šiaurietiškojo ėjimo ir funkcinėse treniruotėse, praktiniuose sveikos gyvensenos mokymuose, širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupės asmenų sveikatos stiprinimo programoje, motinystės mokymo užsiėmimuose.

2009 ir 2014 metais atlikti tyrimai, kuriais siekta nustatyti Skuodo rajono žmonių gyvensenos ir sveikatos ypatumus. Išanalizavus rezultatus, nustatyta, kad kasdien ir kartais rūkančių gyventojų dalis sumažėjo 30,4 proc. Tačiau alkoholinių gėrimų vartojimas rajone du ir daugiau kartų per savaitę padidėjo 7,2 proc. (p<0,05). Nuo 2009 m. išliko stabilus daržovių vartojimas mažiausiai 3 kartus per savaitę (58,8 proc.), vaisių, uogų vartojimas mažiausiai 3 kartus per savaitę (41,6 proc.), mankštinimasis mažiausiai 4 kartus per savaitę (28,2 proc.).

Vaikų sveikata gerėja Ypatingas dėmesys skiriamas vaikų sveikatai, ypač dantų profilaktikai, fizinio aktyvumo skatinimui. Bendrojo ugdymo įstaigose mokosi 2604 mokiniai, ikimokyklinio ugdymo įstaigose 423 vaikai. Skuodo rajono savivaldybės ugdymo įstaigas aptarnauja penkios Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistės. Svarbiausi darbai skirti prevencinei veiklai, kurios tikslas - sveiko gyvenimo įpročių ugdymas nuo pat vaikystės. 2011, 2014 ir 2016 metais atlikti trys tyrimai, kurių tikslas – geriau pažinti vaikų gyvenseną, elgesį ir sveikatą. Tokiais tyrimais siekiama įvertinti

Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras veiklą vykdo dar tik pirmuosius metus, tačiau sveikatos stiprinimo veiklų netrūksta. Dėmesys skiriamas ir vaikų, ir suaugusiųjų sveikatingumui ugdyti.

Biuras kretingiškius kvietė į „Bėgimo akademiją“, kurioje mokėsi taisyklingai bėgioti, kvėpuoti, derinti mitybą su sportine veikla

Dėmesys vaikų ir jaunimo sveikatos stiprinimui

Breiko treniruotės

2016-aisiais Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizavo vaikų „Plaukimo mokyklėlę“. Užsiėmimus, kuriuos penkis kartus per savaitę lankė septynios grupės, vedė patyrusi plaukimo instruktorė. Vaikai ne tik mokėsi plaukimo pradmenų, bet buvo supažindinti su pagrindinėmis saugaus elgesio vandenyje ir prie vandens taisyklėmis. „Plaukimo mokyklėlę“ lankė ne tik Kretingos miesto, bet ir aplinkinių gyvenviečių bei kaimų vaikai. Mokiniams biuras taip pat surengė mokymus „Kaip suteikti pirmąją pagalbą?“. Juose vaikai sužinojo daug teorinių pirmosios pagalbos žinių bei

programų tikslas - suteikti mažiesiems žinių, kaip taisyklingai prižiūrėti dantis, odą, plaukus, rankas. Biuras bendradarbiaudamas su Kretingos rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriumi organizavo psichologės paskaitą „Pokalbis prie arbatos puodelio“.

Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tikslas – mokyti gyventi sveikai! turėjo galimybę šias žinias pritaikyti praktiškai. Paskaitos dalyviai buvo supažindinti, kaip naudoti defibriliatorių – širdies gaivinimo aparatą. „Siekdami skatinti moksleivių fizinį aktyvumą, organizavome breiko treniruotes, į kurias noriai rinkosi įvairaus amžiaus vaikai. Jose supažindinama su breiko technika, mokoma, kaip taisyklingai atlikti

įvairius judesius. Lankydami treniruotes vaikai ne tik aktyviai leidžia laiką, bet kartu ir atsipalaiduoja po įtemptų pamokų“, - pasakoja laikinai biuro direktorės pareigas einanti Viktorija Petrutytė. Darželinukams biuro specialistės organizuoja mokomąsias programėles, kuriose vaikai mokomi burnos ir asmens higienos įgūdžių. Šių

Nepamiršti ir suaugusieji bei senjorai Kretingos rajono bendruomenei buvo organizuojamos mankštos, kurių metu koncentruotasi į nugaros, pilvo, kaklo raumenų stiprinimą. Šaltuoju periodu mankštos vyksta salėje, vasaros metu gyventojai sportuoja lauke. Kadangi fizinis aktyvumas - viena

Skuodo rajono savivaldybės meras Petras Pušinskas: - Su Klaipėdos rajono visuomenės sveikatos biuru aktyviai bendradarbiaujame ne vienerius metus, o biuro specialistų atliekami tyrimai tiek dėl rūkymo, tiek dėl mitybos ar kitų sveikatos problemų pagelbėja ir mums, savivaldai, priimant sprendimus. Tyrimų rezultatai atskleidžia opiausias problemas, apie kurias, norint keisti ir gerinti rajono gyventojų sveikatą, plačiai diskutuojame ir su pirminės sveikatos priežiūros centro specialistais, ir su savivaldybės gydytoju bei biuro darbuotojais. mokinių gyvensenos ir sveikatos pokyčius, atsiradusius dėl įvairių permainų ir reformų šalyje. Tyrimų duomenys rodo, kad vaikų sveikata, nors ir nežymiai, bet gerėja. Keičiasi gyvensenos įpročiai, tačiau didėja psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas, fizinis aktyvumas išliko nepakitęs. „Apžvelgus aštuonerių metų biuro nuveiktus darbus galima teigti, jog Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vykdomos veiklos Skuodo rajone yra tęstinės, turi pagrindimą, vertinamos bendruomenės. Savo darbe vadovaujamės Pasaulio sveikatos organizacijos metodinėmis rekomendacijomis, Lietuvos nacionaliniu lygiu veikiančių organizacijų parengtomis metodikomis, siekiame, kad veiklos būtų įgyvendinamos mokslu pagrįstomis metodikomis“, - sako N.Tarvydienė. 

Kretingos rajono savivaldybės meras Juozas Mažeika: - Visuomenės sveikatos biuras gyvuoja dar tik pirmus metus, tad kol kas nejaučiame jo didelio vaidmens. Bet tikimės, kad ateityje, kuomet komanda bus visiškai suburta, pamatysime puikius darbo rezultatus. Turėdami šalia savęs visuomenės sveikatos biurą ir jo darbuotojus norėtume gauti ne tik statistinius duomenis, bet ir jų pastebėjimus, siūlymus, kaip spręsti esamas problemas. Tokia yra mūsų šios įstaigos darbo vizija. Kalbant apie visuomenės sveikatą, aš tikrai matau teigiamų požymių. Gyventojai pradeda labiau rūpintis savo sveikata, o ne tik tada kreipiasi į gydytojus, kai jau nebūna kur dėtis. Dabar matau daugiau judančių ir sportuojančių žmonių, jaunimo, kuris galvoja apie sveiką mitybą, kūno kultūrą ir fizinį pasirengimą. Taigi visuomenės sveikatos srityje judame teigiama linkme. opiausių šių dienų problemų, biuro specialistai jam skatinti 2016 m. organizavo daug įvairių veiklų: tai ir „Bėgimo akademija“, šiaurietiškasis ėjimas, mankštų darbo vietoje mokymai, aerobikos treniruotės. Taip pat surengti šiaurietiškojo ėjimo sveikatingumo žygiai-turai Šilutėje, Rusnėje, Telšiuose. Jų metu aplankyti įvairūs objektai, išgirsta įdomių pasakojimų. Pagrindinis Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro tikslas – mokyti savivaldybės gyventojus gyventi sveikai!


16

SPECIALUS „LIETUVOS SVEIKATA“ PRIEDAS NR. 6

Sveika visuomenė

Klaipėdos, Telšių regionai

Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Biuro specialistai stengiasi formuoti teisingą visuomenės požiūrį į sveikatą, nes tiki, kad tai padės sumažinti gyventojų sergamumą, neįgalumą ir mirtingumą, kuriam įtakos turi neigiami aplinkos veiksniai bei netinkama gyvensena.

Šilutės rajono gyventojai aktyviai dalyvavo Europos judrumo savaitės renginiuose

Sveikatinimas žaidžiant Biuras kartu su Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistais pirmą kartą organizavo interaktyvų sveikatos mokymo renginį „Reikia išmokti sveikam išlikti“, kurio metu dalyviai stebėjo improvizacijų spektaklį „Sveikatos ekspresas“. Kai kurie žiūrovai net tapo aktoriais ir buvo pakviesti važiuoti „Sveikatos ekspresu“. Improvizuotame vagone lektoriai su kitais bendrakeleiviais diskutavo sveikos gyvensenos temomis, salė taip pat galėjo užduoti klausimus. Lektoriai skaitė pranešimus temomis: „Pagrindiniai sveikos gyvensenos kom-

Kalanetikos užsiėmimus pusmetį aktyviai lankė šeši tūkstančiai rajono gyventojų ponentai“, „Fizinis aktyvumas darbo vietoje“, „Žodis toks pat galingas kaip ir skalpelis“. Renginyje dalyvavo švietimo įstaigų darbuotojai, kūno kultūros mokytojai ir sveikatos priežiūros specialistai. Šilutėje kiekvienais metais organizuojama viktorina „Europos supratimo diena apie antibiotikus“, kurios metu mokiniai klausosi informacijos ir atsakinėja į klausimus. Su mokiniais buvo kalbėta apie mikroorganizmus ir jų grupes, kad gausus ir netinka-

mas antibiotikų vartojimas paspartina antibiotikams atsparių bakterijų atsiradimą ir plitimą, neretai antibiotikai vartojami nepagrįstai. 2016-aisiais biuras taip pat surengė protų mūšį tema „Sveikata tokia pat užkrečiama, kaip ir liga“, kurio tikslas – ugdyti mokinių supratingumą apie tuberkuliozę bei priminti apie šios ligos plitimo kelius, prevencijos būdus.

Sportas tiek jaunam, tiek senam Šiaurietiškasis ėjimas – viena ak-

tyvių veiklų ne tik stiprinanti kūną ir gerinanti sveikatą, bet ir dovanojanti judėjimo džiaugsmą, galimybę pabūti gamtoje. Ji tinkama įvairaus amžiaus bei fizinio pajėgumo žmonėms. Jau penkeri metai kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį senjorai renkasi į šiaurietiškojo ėjimo užsiėmimus, kuriuos veda biuro direktorė Virginija Vaivadaitė. Iš viso suorganizuota 119 užsiėmimų, juos lankė per tūkstantį žmonių. Kalanetikos mankšta padeda atrasti giliuosius raumenis, kurių nesportuojantys žmonės dažniausiai niekada nėra jautę. Ji formuoja atletišką sudėjimą, taisyklingą laikyseną ir mažina nugaros skausmą. Šeši tūkstančiai rajono gyventojų užsiėmimus aktyviai lankė pusmetį. „Senjorai taip pat galėjo džiaugtis nemokama galimybe sportuoti. Fizinis aktyvumas ir psichikos sveikatos gerinimas – dvi prevencinės priemonės, kurios yra puikus būdas apsisaugoti nuo įvairių ligų. Užsiėmimų metu senjorai ne tik sportavo, bet ir puikiai leido laiką, gerino tarpusavio bendravimo įgūdžius, stiprino paramos vienas kitam jausmą, dalinosi patirtimi. Mankštose dalyvavo daugiau nei tūkstantis senjorų“, – sakė biuro direktorė V.Vaivadaitė. Beje, praėjusiais metais Šilutėje vyko renginys „Sportiškiausia šeima“, kuriame dalyvavo mokiniai bei jų tėvai.

Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro (VSB) prioritetas yra vaikai ir jaunimas. Praėjusiais metais specialistai rūpinosi rūkymo prevencija, jaunuolių fiziniu aktyvumu ir mityba bei burnos sveikata.

Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencija

Biuras kartu su Plungės policijos komisariatu organizavo protų mūšį „Nesurūkyk savo sveikatos“ katos specialistėmis užsukti kviečiami visi sveikata besidomintys jaunuoliai“, – Plungės jaunimą kvietė biuro vadovė Daiva Zablockienė.

Praėjusiais metais biuras parengė ir įgyvendino neformaliojo vaikų švietimo programą „Vaikų gyvenimo įgūdžių ugdymas“. Programa buvo skirta vaikų ir paauglių gyvenimo įgūdžiams ugdyti bei pagrindinėms žinioms apie socialinį bendravimą ir kultūrą suteikti. Pasak biuro specialistų, pagrindiniai šių užsiėmimų uždaviniai buvo suteikti galimybę vaikams priimti teisingus sprendimus ir spręsti problemas, susijusias su sveikata bei jos gerinimu, skatinti kūrybiškai ir kritiškai mąstyti, mokyti valdyti emocijas ir įveikti stresą.

Aktyvus biuro Koordinacinis jaunimo centras

Dėmesys fiziniam aktyvumui ir blaivybei

„Sveiki dantys – spindinti šypsena“

Praėjusiais metais buvo tęsiamas projektas „Sveikas jaunimas – Plungės rajono gerovės pagrindas“, vykdomos jaunimo sąmoningumą sveikatos klausimais didinančios veiklos. Biuras kartu su Plungės policijos komisariatu Tarptautinei nerūkymo dienai paminėti organizavo protų mūšį „Nesurūkyk savo sveikatos“, kuris buvo skirtas 7-8 klasių moksleiviams. Siekta ne tik paminėti šią dieną, bet ir atkreipti jaunuolių dėmesį į tabako vartojimo sukeliamą žalą sveikatai. „Tęsdami šį projektą nepamiršome ir nutukimo prevencijos. Bendradarbiavome su specialistais ir įgyvendi-

VSB kolektyvas ne pirmus metus dalyvauja ir kviečia plungiškius prisijungti prie akcijos „Bėgimas už blaivią ir sveiką Lietuvą“. Kiekvieno mėnesio pirmą penktadienį Lietuvos miestuose ir kitose pasaulio valstybėse, kur tik yra lietuvių, vyksta masinis bėgimas, skirtas blaivybei ir sveikam gyvenimo būdui propaguoti. Bėgimo šūkis – „Lietuvis reiškia blaivas“. Idėja pagrįsta mintimi, kad tik blaivi tauta gali išlikti. Norintys dalyvauti akcijoje, bet negalintys bėgti gyventojai buvo kviečiami eiti su šiaurietiškomis lazdomis ar tiesiog nužingsniuoti tam tikrą maršrutą Plungės parke.

Ikimokyklinėse įstaigose visą balandį vyko akcija „Sveiki dantys – spindinti šypsena“. Biuro mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistės vedė užsiėmimus apie dantų priežiūrą ir t.t. Priešmokyklinių grupių vaikai dalyvavo pažintinėse ekskursijose į odontologijos kabinetus, kur buvo susipažindinti su specialistų darbu. Prie šios akcijos prisidėjo miesto privačios odontologijos klinikos, kurioms biuro specialistai yra dėkingi už šiltą vaikų priėmimą. „Labai džiaugiuosi, kad mūsų rajono žmonės vis labiau rūpinasi savo sveikata, - sako D.Zablockienė ir priduria,

Bėgimas, skirtas blaivybei nome jaunimui skirtą sveikos gyvensenos programą. Jos metu dalyviai įgijo žinių apie sveiką mitybą, fizinį aktyvumą, psichikos sveikatą, galėjo konsultuotis su šių sričių specialistais. Ateityje numatomi ir kiti jaunimui patrauklūs užsiėmimai, tad į VSB Koordinacinį centrą susitikti, aptarti, pasitarti su Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatore bei VSB visuomenės svei-

Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis: - Biuras itin noriai dirba, vykdo projektus, prevencinę veiklą ir Šilutės, ir Pagėgių savivaldybėse. Jų organizuojamais renginiais ir veiklomis domisi tiek vaikai, tiek jaunimas, tiek suaugusieji. Mūsų visuomenės sveikatos biuras ypač išpopuliarino šiaurietiškąjį ėjimą. Jie rengia be galo įdomias pamokas ir paskaitas apie prevenciją tikslinėms grupėms. Specialistų veikla esu labai patenkintas. Renginio tikslas – skatinti sveikai gyventi, mokyti prasmingai leisti laiką.

Kova su rūkymu Kiekvienais metais organizuojama viktorina dienai be tabako paminėti. Viktorinos „Kvepėk gėlėmis – ne dūmais“ tikslas – supažindinti mokinius su Pasaulio sveikatos organizacijos minima Pasauline diena be tabako ir paskatinti labiau domėtis rūkymo sukeliamomis neigiamomis pasekmėmis žmogaus sveikatai. Specialistai taip pat surengė akciją „Obuolys vietoj cigaretės!“. Pagrindinis šios dienos tikslas - apsaugoti dabartinę ir būsimas kartas nuo tabako vartojimo sukeliamų sveikatos, socialinių, aplinkos ir ekonominių problemų bei priverstinio kvėpavimo tabako dūmais užterštu oru. Biuro specialistai kvietė rūkančius asmenis cigaretę iškeisti į obuolius – akcijos metu buvo išdalinta dešimt kilogramų obuolių. 

Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis: - Turime gerą komandą, suformuotą iš norinčių dirbti žmonių. Tikimės, kad mūsų gyventojų sveikatos rodikliai gerės ir toliau. Baigiame spręsti problemą su darželiais, kuriuose dirbančios slaugytojos dar nėra mūsų biuro darbuotojos, vadinasi, nėra visuomenės sveikatos specialistės. Šiais metais planuojame tęsti keturių darželių pertvarkymą pagal norvegišką modelį, kad vaikai daugiau būtų lauke. Tam reikalingos investicijos tiek į žmogiškuosius išteklius, tiek į infrastruktūrą. Ketiname dar labiau intensyvinti darbą dėl burnos higienos ir dantų valymo. Mes matome, kiek mažai silantų (ėduonies profilaktikai skirta medžiaga – aut. past.) naudojama mūsų rajono sveikatos priežiūros centruose. Žinia, kad dantys silantuojami tik, kai jie visiškai sveiki. Džiaugiamės, kad biuras dalyvauja visuose miesto ir rajono renginiuose, bendruomenių šventėse, o jų darbas duoda vaisių. kad Plungės VSB vykdo kelis projektus iš Norvegijos finansinio mechanizmo programos: „Sveikatos priežiūros paslaugų teikimo Tauragės, Pagėgių ir Plungės rajonų mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose gerinimas“, „Sveikas jaunimas – Plungės r. gerovės pagrindas“, „Lietuvos ir Norvegijos patirties pasikeitimas vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros srityse“. 


17

SPECIALUS „LIETUVOS SVEIKATA“ PRIEDAS NR. 6

Sveika visuomenė

Šiaulių regionas

Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Sveikatos biuras parengė tris animacinius vaizdo klipus, kuriuose patariama, kaip senjorams išvengti sveikatai ir gyvybei pavojingų traumų

Minint Pasaulinę širdies dieną biuras pakvietė miestiečius dalyvauti bėgime „Už draugus iš širdies“ – bėgti kartu su augintiniu

Dešimties metų jubiliejų mininčio Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro veikla tampa vis labiau pastebima, o šiauliečiai noriai dalyvauja šios įstaigos organizuojamuose renginiuose. „Dešimties metų įstaigos jubiliejų pasitinkame su gausybe darbų ir renginių šiauliečiams. Šiemet miestiečiai ir vėl turėjo galimybę nemokamai čiuožti ant „Akropolio“ ledo, 50-mečiams ir vyresniems šiauliečiams profesionali trenerė vedė nemokamas mankštas sporto klube. Į viešąsias miesto erdves – prie Talkšos ežero ir į Lieporių bei Beržynėlio parkus – gyventojus patyrę treneriai taip pat nuolat kvietė mankštintis. „Akropolyje“ ir vėl šurmuliavo kasmetinis Sveikatingumo miestelis, kuriame dalyvavo visos institucijos, besirūpinančios šiauliečių sveikata, - vardija biuro direktorė Henrieta Garbenienė. - Išskirtinis dėmesys skirtas mažiesiems miestiečiams: dienos centrus lankantys vaikai turėjo galimybę nemokamai plaukioti baseine, mokyklose jau dešimtus metus veiklą tęsia sveikos gyvensenos klubai, kuriuose vaikai sveikos gyvensenos žinias perduoda vieni kitiems. Vaikų darželiuose organizuota masinė Diena be automobilio ir dar daugybė įvairiausių renginių bei kasdienių darbų, kuriuos sveikatos priežiūros specialistai atlieka jiems priskirtose švietimo įstaigose.“ Kadangi apžvelgti visas veiklas neužtektų ir jaučio odos, šį kartą biuro specialisčių paprašėme pasidalinti šių metų naujovėmis ir išskirtinėmis veiklomis.

Viešas labdaros ir sveikatingumo renginys „Bėgimas už draugus iš širdies“ Pasaulinė širdies diena 2016-aisiais paminėta viešu labdaros ir sveikatingumo renginiu. Kartu su gyvūnus globojančia organizacija VšĮ „Binada“ biuras pakvietė miestiečius dalyvauti bėgime „Už draugus iš širdies“. Bėgikams buvo numatyta simbolinė distancija - apie 3 kilometrai, kuriuos buvo galima įveikti su augintiniu. Be to, renginio dalyviai galėjo pasikonsultuoti su biuro specialistais sveikos gyvensenos, širdies sveikatos stiprinimo ir ligų prevencijos klausimais, susipažinti su informaciniais leidiniais ir kt. Visi dalyvavusieji pakviesti nemo-

Vaikai kūrė atvirukus-laiškus

„Mano patarimai draugui – kodėl verta gyventi?“ Pasaulio sveikatos organizacijos vertinimu, pasaulyje kasmet nusižudo apie 800 tūkstančių žmonių, t. y. kas kamoje treniruotėje pasimankštinti su sporto klubo „Impuls“ trenere, o augintiniai žaidė renginio rėmėjo „Husse“ organizuotose rungtyse. Galima buvo ir paaukoti gyvūnus globojančiai organizacijai - gyvūnų priežiūrai, gydymui ir patalpų šildymui. Biuras įteikė dovanėles ir aukojusiems, ir dalyvavusiems bėgime. „Aukojimas – širdingas darbas. Jis teikia gerą emociją ir pasitenkinimą. Jeigu kilnus darbas dar derinamas su judėjimu, tai - tikras eliksyras širdžiai!“ – įsitikinusi visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Asta Ivoškienė.

Senjorų traumų prevencijai – animaciniai vaizdo klipai Kasmet Lietuvoje traumas griūdami patiria trečdalis 65-erių metų ir vyresnių žmonių. Ir kuo žmogus vyresnis, tuo didesnė rizika pargriūti. Vyresni nei 65-erių metų žmonės griūdami dažniausiai patiria galvos traumas, šlaunikaulio lūžimus, kurie neretai baigiasi ir mirtimi. Didžioji tokių nelaimingų atsitikimų dalis įvyksta namuose, užsiimant kasdienine veikla. Dažniausiai senyvi žmonės pargriūna dėl ligos, su amžiumi susijusių jutimų – regos, klausos, lytėjimo – pokyčių, aplinkos pavojų, netinkamai vartojamų arba pasibaigusio galiojimo vaistų poveikio. Be to, senjorai per mažai fiziškai aktyvūs.

40 sekundžių įvyksta viena savižudybė. Tikėtina, kad per metus iš gyvenimo pasitraukti bando dar bent 25 kartus daugiau asmenų. Lietuvoje per metus nusižudo apie tūkstantį žmonių, Šiaulių mieste - daugiau kaip 30. Kiekviena savižudybė paliečia dar bent 6 artimus žmones. Tai - didžiulis skaičius įvairiais būdais paveiktų asmenų, nepaisant to, jog savižudybių įmanoma išvengti. Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, kuri minima rugsėjo 10-ąją, biuro specialistai Šiaulių miesto ugdymo bei švietimo įstaigų 5-12 klasių mokinius pakvietė dalyvauti konkurse, kurio dalyviai turėjo sukurti atviruką-laišką

„Mano patarimai draugui – kodėl verta gyventi?“. Konkurso tikslas - paminėti Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną ir inicijuoti atviras diskusijas psichikos sveikatos klausimais. Pagal konkurso nuostatus vertinimo komisija išrinko 3 kūrybiškiausius ir nuoširdžiausius atvirukus-laiškus, skirtus draugui. „Džiaugiuosi, kad sulaukėme tiek daug gražių, jautrių vaikų laiškų, skatinančių branginti gyvenimą. Juos nupiešė ir parašė „Saulėtekio“ gimnazijos, Salduvės ir Jovaro progimnazijų mokiniai bei vaikų dienos centrus lankantys vaikai“, - sako visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Diana Šiurkienė. 

„Parengėme tris animacinius vaizdo klipus, kuriuose patariame, kaip senjorams išvengti sveikatai ir gyvybei pavojingų traumų. Juos gyventojai matys per LRT televiziją, miesto autobusuose, poliklinikose įrengtuose ekranuose. Tikimės, kad šie filmukai pasitarnaus ir jaunesniems žmonėms, kurie turi senyvo amžiaus artimųjų ir privalo jais rūpintis“, - sukurtu animaciniu klipu džiaugiasi A.Ivoškienė.

džio sveikatinimo mankštos, užsiėmimuose stengtasi išplėsti mokinių suvokimą apie fizinį aktyvumą ir sveiką mitybą. Įgytas žinias vyresnieji perduos jaunesnių grupių mokiniams. Sporto klubo paslaugų darbuotojų specialybės grupės mokiniai, padedami sporto trenerio Roberto Baranausko, įgijo žinių ir taisyklingus metodinius mankštos atlikimo elementus perduos šiais metais įstojusiems I kurso mokiniams. „Bendromis Šiaulių profesinio rengimo centro Buitinių paslaugų skyriaus administracijos, kūno kultūros mokytojo Romualdo Miškūno, sporto trenerio Roberto Baranausko ir, žinoma, mokinių pastangomis tikrai pavyko įgyvendinti šį projektą“, - sėkme džiaugiasi R.Urbonavičienė.

Įgyvendintas projektas ,,Judėjimas – pagrindinis sveikatos rodiklis“ Šiaulių profesinio rengimo centras kartu su biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialiste Regina Urbonavičiene įgyvendino projektą, kuriuo buvo siekiama ugdyti teisingą mokinių požiūrį į sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo naudą sveikatai. Projektas skirtas Šiaulių miesto profesinio rengimo centro Buitinių paslaugų skyriaus kirpėjo specialybės mokiniams, kurie dėl sveikatos sutrikimų nepriskirti pagrindinei kūno kultūros grupei ir per praktinius mokymus mažiau juda. Mokiniams pateikiama informacija susieta su sveika mityba, atsipalaidavimu, sveikatos patarimais. Per kūno kultūros pamokas būsimiems kirpėjams buvo specialiai sukurtos ir vedamos kineziterapinio pobū-

Prevencinė priemonė „Savaitė – be tabako dūmų“ Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro bei Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos ir civilinės saugos skyriaus specialistai kartu su Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnais rugpjūčio mėnesį vykdė specialią priemonę „Savaitė – be tabako dūmų“. Prevencinės priemonės metu bu-

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas:

- Pastaraisiais metais Šiauliai daug investuoja į aktyvaus laisvalaikio ir sporto infrastruktūrą. Po ilgos pertraukos mieste vėl tiesiami nauji dviračių takai – taip Šiauliai bando susigrąžinti dviračių miesto statusą. Prie Šiaulių sporto gimnazijos jau vyksta universalios sporto arenos statybos. Sugebėjome rasti bendrą kalbą su privačiais investuotojais, kurių dėka viešose vietose atidaromos nemokamos treniruoklių aikštelės. Naujų objektų atsirado ir miesto bendruomenės iniciatyva, nemažai treniruoklių pastatyta vietos bendruomenių savivaldos programos lėšomis. Visos šitos investicijos bus beprasmės, jeigu šiauliečiai jomis nesinaudos, todėl labai svarbu, kad mieste turime Visuomenės sveikatos biurą, kuris populiarina sveikos gyvensenos ir fizinio aktyvumo idėjas. Šiaulių miesto savivaldybė kasmet remia ir sveikatinimo projektus, kuriuos teikia įstaigos, nevyriausybinės organizacijos ir asociacijos. Kuo aktyvesnė bus visuomenė, tuo sveikos gyvensenos idėjų sklaida bus efektyvesnė. Tikiu, kad Šiauliai gali būti sveikiausias miestas! vo akcentuojamos nerūkymo zonos Šiaulių mieste, ypač atkreipiant dėmesį į Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvare įsikūrusias lauko kavines. Draudžiamose vietose rūkantys asmenys buvo įspėti, o biuro specialistai žmones informavo apie rūkymo žalą sveikatai, dalijo prevencijai skirtas atminimo dovanėles. „Šios akcijos metu rūkantiesiems buvome it sąžinės balsas, raginantis atsisakyti šio žalingo įpročio. Prisipažinsiu – ne visi rūkaliai nerūkymo zonose mus sutiko mielai, tačiau kas kitas, jeigu ne mes, turime atstovauti nerūkančių žmonių, kurie priversti kvėpuoti tabako dūmais, interesams“, - sako A.Ivoškienė.

Nauji leidiniai – bendradarbiaujant su aukštojo mokslo įstaigomis Sveikatos biuras ne pirmus metus bendradarbiauja su miesto aukštojo mokslo įstaigomis: Šiaulių universitetu bei Šiaulių valstybine kolegija. Šiemet su šiomis mokslo įstaigomis biuras parengė ir išleido du naujus leidinius. „Kartu su Šiaulių universiteto Sveikatinimo, hipoterapijos ir sporto centru išleidome spalvingą, aiškų ir išsamų plakatą „Įsidėmėk! Tavo laikysena bus taisyklinga, jeigu...“, kuris pasitarnaus visuomenės sveikatos specialistų ir kineziterapeutų darbe, mokant vaikus taisyklingos laikysenos, primins tėvams, pedagogams ir vaikams kasdienes laikysenos taisykles“, – sako Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja Loreta Ručinskaitė. Išanalizavus vaikų dantų ir dantenų ligų situaciją su Šiaulių valstybinės kolegijos Biomedicinos mokslų katedros burnos higienos studijų programos dėstytojais kilo kito leidinio idėja. Jis visuomenės sveikatos specialistams, burnos higienistams padės išsamiai paaiškinti vaikams pagrindines dantukų valymo technikas bei priminti burnos higienos taisykles, atkreipti dėmesį į sveiką mitybą. 


18

SPECIALUS „LIETUVOS SVEIKATA“ PRIEDAS NR. 6

Sveika visuomenė

Šiaulių, Panevėžio regionai

Radviliškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro specialistai džiaugiasi, jog į įvairias fizinio aktyvumo veiklas pavyksta įtraukti didelį būrį įvairaus amžiaus, profesijos ir sportinio pasirengimo gyventojų. Didelis dėmesys skiriamas ir vaikų dienos centrų ugdytiniams. Renkamos sveikiausios bendruomenės ir organizacijos Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, prevencijos priemonės, skirtos gyventojų požiūriui į sveikatos veiksnius formuoti, penkeriais metais gali pailginti sveiko gyvenimo trukmę. Siekiant puoselėti ir skatinti sveiką gyvenseną bendruomenėse ir organizacijose buvo organizuoti „Sveikiausios bendruomenės“ ir „Sveikiausios organizacijos“ rinkimai. Sveikiausia bendruomenė buvo renkama atsižvelgiant į tokius kriterijus:

Konkursas „Sveikiausia bendruomenė 2016“ Gyventojai aktyviai įsitraukė į biuro siūlomus jogos, kalanetikos, aerobikos užsiėmimus organizuotus sveikatingumo renginius, su sveikatos stiprinimu ir išsaugojimu susijusią projektinę veiklą, įmonės ar organizacijos indėlį kuriant darbinę aplinką, kurioje darbuotojai gali pailsėti. Įstaigos pristatė ir darbuotojus, kurie patys aktyviai rūpinasi savo sveikata ir gali būti pavyzdys kitiems. Į pirmą kartą organizuojamą konkursą „Sveikiausia organizacija 2016“ dalyvauti užsiregistravo aštuonios Radviliškio rajono įstaigos. „Tai džiugina, nes net šešiolika procentų daugiau žmonių įsitraukia į veiklą, jeigu ji idėjiškai palaikoma kolektyvo ar bendruomenės“, – sako biuro darbuotojai.

Skatinamas fizinis aktyvumas Lietuvoje, kaip pasaulyje, viena didžiausių sveikatos ir mirtingumo problemų yra širdies ir kraujagyslių

sistemos ligos. Jas lemia daug veiksnių: nesveika mityba, stresas, nutukimas, mažas fizinis aktyvumas. Todėl daug dėmesio visuomenės sveikatos specialistai skyrė suaugusiųjų fiziniam aktyvumui skatinti. Rudenį buvo organizuoti renginiai Europos sporto „BeActive“ ir Europos judrumo savaitei paminėti. Į įvairias fizinio aktyvumo veiklas, nepriklausomai nuo amžiaus, profesijos ar fizinio pasirengimo, siekta įtraukti kuo daugiau rajono gyventojų. Ši kampanija organizuota kartu su rajono savivaldybe, stengiant suburti gyventojus, valdžios institucijas, sporto judėjimus, pilietines organizacijas ir privatųjį sektorių. Daugybė gyventojų aktyviai įsitraukė į dviračių ir šiaurietiškojo ėjimo žygius. Vienkartiniai masiniai renginiai buvo organizuojami stengiantis

Į įvairias fizinio aktyvumo veiklas siekta įtraukti kuo daugiau rajono gyventojų atkreipti dėmesį į tam tikrą veiklą ar problemą. Gyventojai aktyviai įsitraukė į biuro siūlomus užsiėmimus: jogą, kalanetiką, funkcines treniruotes, aerobiką, rytines mankštas.

Ieškoma naujų mokymo formų Jau šeštus metus Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras or-

Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis: - Geriausiai biuro veiklą gali įvertinti žmonės. Tereikia paklausti jų, ar žino, jog tokia įstaiga apskritai egzistuoja. Bendraudamas su įvairių įstaigų, organizacijų darbuotojais dažnai klausiu, kaip jie vertina policijos, švietimo paslaugų centro, ligoninės, taip pat ir visuomenės sveikatos biuro darbą. Po gerų atsiliepimų apie policiją antroje vietoje visada atsiduria padėkos už biuro suteikiamą galimybę sportuoti, šiltuoju sezonu rytais mankštintis miesto stadione, kitus renginius, paskaitas. Žmonės aktyviai dalyvauja daugelyje renginių. Kai miesto ir rajono gyventojai taip atsiliepia apie biuro veiklą, kaip galiu ją vertinti? Žinoma, tik puikiai! ganizuoja konkursus vaikų dienos centrų ugdytiniams. Norint jiems perteikti kuo daugiau sveikatos žinių kasmet pasirenkamos skirtingos temos. „Ilgai buvo manoma, kad jeigu žmonės gaus tinkamą sveikatos mokymo informaciją iš patikimų šaltinių (pvz., sveikatos priežiūros specialistų), jie pakeis požiūrį ir atitinkamai koreguos elgseną. Tačiau praktiškai tai nepatvirtina. Jei žinios nekartojamos ir nuolat neprimenamos, dažnai elgsena nesikeičia. Tai skatina sveikatos biuro specialistus ieškoti naujų mokymo formų“, – pastebėjo biuro direktorė Justina Kvietelaitienė. 

Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro paslaugos Visagino savivaldybėje Jau trejus metus Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras paslaugas teikia ir Visagino gyventojams. Biuro direktorė Agnė Šapokaitė džiaugiasi, kad miesto valdžia palaiko sveikatingumo idėjas ir rūpinasi gyventojų sveikata.

Visagino rajono savivaldybės merė Dalia Štraupaitė:

Burnos higienos pamokėlės sio sulaukė lauko treniruokliai. Buvo rengti mokymai, kaip jais reikėtų taisyklingai naudotis, aiškinta kiekvieno treniruoklio nauda sveikatai.

Sporto užsiėmimai – ir mažam, ir dideliam

Kvietė į įvairias paskaitas

„Smagu, jog visaginiečiai tampa aktyvesni ir palaiko mūsų iniciatyvas. Be to, užsimezgė glaudūs ryšiai su įvairiomis įstaigomis bei organizacijomis“, – sako visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Svetlana Pobiaržina. Visagino gyventojai ypač džiaugiasi nuolat vykstančiomis mankštomis. Suaugusiesiems pagal poreikį yra organizuojami šiaurietiškojo ėjimo užsiėmimai, joga, „Body stretch“ terniruotės ir kt. Vaikams rengiamos linksmos sveikatingumo mankštos darželiuose. Bene didžiausio visaginiečių dėme-

Tiek suaugusiesiems, tiek vaikams organizuotos paskaitos įvairiomis sveikatinimo temomis: „Gyvenimo prioritetai ir sveikata“, „Streso valdymas“, „Imuniteto stiprinimo galimybės“, „Mobiliųjų telefonų ir kompiuterių poveikis sveikatai“, „Gyvenimas be vaistų ir sveikas požiūris į gyvenimą“, „Žalingų įpročių paskaitos ciklas“ ir kt. Lektoriai dalijosi patarimais ir apie sveiką mitybą – „Gyvenimo pokyčiai nuo maisto iki minčių“, „Ligas gydanti mityba“. Gyventojai taip pat kviesti į teorinius-praktinius užsiėmimus.

Visaginiečiams buvo rengti mokymai kaip naudotis lauko treniruokliais

Diena be automobilio Tarptautinės dienos be automobilio „Netingėk-judėk!“ proga Visagine viešėjo Lietuvos rusų dramos teatro aktorius, šou akrobatas Viačeslavas Mickevičius. Svečiai iš Vilniaus surengė ir pasirodymą su vienaračiais. Įspūdingas šou užkrėtė publiką gera nuotaika. Renginio metu organizatoriai vaikams dovanojo atšvaitus. Su policija bendradarbiaujama ir žymint dviračius, mokant mažuosius visaginiečius saugaus elgesio kelyje.

Vietoj cigaretės siūlė obuolį Minint Pasaulinę dieną be tabako gyventojai mesti rūkyti raginti akcija „Obuolys vietoj cigaretės“. Prie šios iniciatyvos prisijungė daug Visagino įstaigų. Rokiškio rajono savivaldybės vi-

suomenės sveikatos biuro direktorė Agnė Šapokaitė džiaugėsi, jog Tarybos sprendimu buvo uždrausta prekiauti alkoholiniais gėrimais ir juos vartoti savivaldybės organizacijų ir įstaigų organizuojamų renginių metu. „Šiuo metu dideliais žingsniais einama nerūkymo zonų Visagino savivaldybėje paskelbimo link“, – pastebėjo vadovė.

- Labai džiaugiamės Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro veikla, ji pateisino visus mūsų lūkesčius. Darbuotojai įsiklauso į gyventojų pageidavimus, organizuoja įvairias sveikatingumo programas. Biuro specialistės padeda kiekvienam gyventojui, išmoko vaikščioti su šiaurietiškojo ėjimo lazdomis – visas Visaginas ir ankstyvą rytą, ir vėlyvą vakarą juda specialiai pažymėtomis trasomis, dviračių takais. Gyventojai aktyviai įsitraukia, pagyvenę žmonės vis nori kokių naujų veiklų – jogos, intelektualių sporto šakų. Be abejo, ateityje viliamės turėti savo savivaldybės visuomenės sveikatos biurą. 

Nuolat tobulina kvalifikaciją Biuro specialistai nuolat tobulina kvalifikaciją ir ieškoti naujų idėjų, kaip pritraukti, sudominti žmones, dalyvauja įvairiuose sveikatingumo seminaruose, konferencijose, mokymuose ir pan. „Kiekvienam renginiui kruopščiai ruošiamės, darome tai su didele meile, tikėjimu ir nuoširdumu, nes tik

tada galime tikėtis pozityvių pokyčių visuomenės sveikatos srityje“, – tvirtina biuro darbuotojai. Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro organizuojamomis veiklomis visaginiečiai galės džiaugtis ir 2017 metais. Biuras paslaugas pradėjo teikti ir Kupiškio rajono savivaldybės gyventojams. 


19

SPECIALUS „LIETUVOS SVEIKATA“ PRIEDAS NR. 6

Sveika visuomenė

KONTAKTAI: Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras J.Biliūno g. 19, LT-29131 Anykščiai Tel. (8 624) 92839 El.p.: vsbiuras.anyksciai@gmail.com

 Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Budrio g. 7, LT-57164 Kėdainiai Tel. (8 347) 57 186 El.p.: kedainiai.biuras@yahoo.com www.kedainiubiuras.lt

 Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras J. Tumo-Vaižganto g. 93-2, LT-90160 Plungė Tel. (8 448) 52034 El.p.: vsbiuras@plunge.lt www.plungesvsb.lt

 Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras Taikos pr. 76, LT–93200 Klaipėda Tel. (8 46) 23 47 96 El.p.: visuomenessveikata@sveikatosbiuras.lt www.sveikatosbiuras.lt

 Radviliškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Radvilų g.17, LT-82178 Radviliškis Tel. (8 422) 56 251 El.p.: radviliskis@radviliskisvsb.lt www.radviliskisvsb.lt

 Jonavos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Chemikų g. 136, LT–55222 Jonava Tel. (8 349) 31 064 El.p.: info@jonavavsb.lt, ina.kazakeviciene@jonavavsb.lt www.jonavavsb.lt

 Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Klaipėdos g. 11, LT-96135 Gargždai Tel. (8 46) 45 37 54 El.p.: info@visuomenessveikata.lt www.visuomenessveikata.lt

 Rokiškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Respublikos g. 94, LT-42136 Rokiškis Tel. (8 458) 52055 El.p.: info@rsveikata.lt www.rsveikata.lt

 Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Gedimino g. 85, LT–56121 Kaišiadorys Tel. (8 346) 51 502 El.p.: info@kaisiadorysvsb.lt www.kaisiadorysvsb.lt

 Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras J.K. Chodkevičiaus g. 10, LT-97130 Kretinga Tel. (8 672) 30692 El.p.: info@kretingosvsb.lt www.kretingosvsb.lt

 Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Varpo g. 9, LT-76346 Šiauliai Tel. (8 41) 43 25 49 El.p.: biuras@sveikatos-biuras.lt www.sveikatos-biuras.lt

 Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Aušros 42A, LT-44158 Kaunas Tel. (8 37) 45 47 17 El.p.: info@kaunovsb.lt www.kaunovsb.lt

 Marijampolės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Lietuvininkų g. 18, LT-68300 Marijampolė Tel. (8 343) 59 213 El.p.: info@marijampolesvsb.lt www.marijampolesvsb.lt

 Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Lietuvininkų g. 8, LT-99133 Šilutė Tel. (8 441) 52 217 El.p.: visuomenessveikatosbiuras@gmail.com www.silutessveikata.lt

 Ignalinos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Ligoninės g. 13, LT–30112 Ignalina Tel. (8 386) 52 338 El.p.: sveikatos.biuras@ignalina.lt www.ignalinosvsb.lt

 Varėnos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Parko g 8, LT-65192 Varėna Tel. (8 310) 52 839 El.p.: sveikatos.biuras@varena.lt www.varenosvsb.lt Vilniaus visuomenės sveikatos biuras Polocko g. 12–2, LT-01204 Vilnius Tel. (8 5) 271 1244 El.p.: info@vvsb.lt www.vvsb.lt Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Utenio a. 7, LT-28248 Utena Tel. (8 389) 51 867 El.p.: info@utenavsb.lt www.utenavsb.lt

Leidėjas UAB „Lietuvos sveikata“ Tauro g. 12, Vilnius Tel. (8 5) 265 08 47 El.p.: administratore@lsveikata.lt www.lsveikata.lt


20 Sveika visuomenė

SPECIALUS „LIETUVOS SVEIKATA“ PRIEDAS NR. 6

Profile for Lietuvos sveikata

„Sveika visuomenė“ 2017 Nr. 6  

Specializuotas leidinys, informuojantis apie visuomenės sveikatinimo veiklą.

„Sveika visuomenė“ 2017 Nr. 6  

Specializuotas leidinys, informuojantis apie visuomenės sveikatinimo veiklą.

Profile for lsveikata
Advertisement