Page 1

Sveika šeima SVEIKOS VISUOMENĖS ABĖCĖLĖ

Lietuvos

SVEIKATA

Nr. 8 (1207) | 2017 vasario 23 - kovo 1 d. | www.lsveikata.lt

Priedas skirtas konferencijai

Atsakinga tėvystė

Š

iuolaikinės moterys neretai dejuoja augindamos vos vieną vaiką, o jūsų namuose – net keturios atžalos. Sudėtinga suvaldyti tokią gausią šeimyną? - Man padeda žinios, žinojimas. Tikiu, kad gyvenimo šeimoje – su savimi, vyru (ir jo šeima) ir vaikais – reikia mokytis. Tiksliau, iš pradžių būtų gerai, kad kas pamokytų. Anksčiau sakydavo, kad vaikui užauginti reikia viso kaimo, kitaip tariant, daug rankų, daug širdžių, daug patarimų ir pagalbos, žvilgsnio iš šono ir žilstelėjusios moters patirties jauniklei. O dabar mama paliekama viena (!) su kūdikiu ir stebimąsi, ko ji vis nyksta ir niaukiasi, vietoj to, kad šokinėtų iš laimės. Apie šį emancipuotos, išsilavinusios, žinančios savo vertę ir siekius jaunos mama tapusios moters etapą galime kalbėtis ilgai. Šia tema daug domėjausi dar kai buvau judėjimo „Draugiški šeimai“ viena iniciatorių, dabar – kai esu konferencijos tėvams dėl vaikų „Atsakinga tėvystė“ dalis. Grįžtant prie auklėjimo principų ir iššūkių, prie mergaičių ir berniukų skirtybių, prie kūdikystės ir paauglystės pokštų, sakau – be knygų, be patyrusiųjų išminties, be profesionalų įžvalgų ir tyrimų, be draugių palaikymo bet kurią sunkią minutę jau būčiau daug kartų pargriuvusi.

Gydytojau, patark

3 p. Kaip nuslopinti ausies skausmą?

Gera savijauta

6 p. Paaugliams gresia maisto medžiagų stygius

Medicina ir mokslas

NUKELTA Į 12P

„Motinystės ir karjeros niekada nemokėjau derinti“

Gabija Vitkevičiūtė:

„Vaikų auklėjimas man – tai suvoktas, sunkus ir duobėtas kelias, bet nežinau ir didesnės laimės glostyti jų odą, žiūrėti į tyras akis, girdėti nesuvaidintą kvatojimą ir guosti dėl prakirsto keliuko ar, po dešimtmečio, jau dėl sužeistos širdutės. Ir be viso to „sunkumo“ aš – niekas“, – atvirauja žurnalistė, komunikacijos specialistė ir keturių vaikų mama Gabija Vitkevičiūtė (40).

9 p. Kamieninėms ląstelėms – raudonas kilimas

Platinamas su: • „Būdu žemaičių“ (Mažeikiai), • „Gyvenimu“ (Prienai), • „Gargždų kraštas“, • „Lietuvos sveikata”, • „Molėtų žiniomis“, • „Nauju rytu“, • „Naujuoju Gėlupiu“ (Prienai), • „Penktadienio žemaičiu” (Telšiai), • „Plungės žiniomis”, • „Radviliškio naujienomis”, • „Rietavo žeme”, • „Šileliu” (Anykščiai), • „Šilalės žiniomis”, • „Švenčionių kraštu”, • „Ukmergės žiniom”, • „Utenos apskrities žiniom”. Pasiūlymus, pageidavimus, mintis siųskite adresu: Tauro g. 12, Vilnius, tel. (8*5) 26 51 093, el.paštu: dizainas@lsveikata.lt, www.lsveikata.lt

ISSN 2351-6623


22

Nr. 8 (1207) 2017 vasario 23 - kovo 1 d. SVEIKA ŠEIMA

Gydytojau, patark KOVO 25-26 d. LITEXPO

Atsakinga tėvystė – jau trečius metus rengiamas tėvų, senelių, globėjų, psichologų, pedagogų, sveikatos specialistų ir pačių vaikų pamėgtas renginys, kuriame žiniomis ir patirtimi dalijasi žymiausi, progresyviausi vaikų ir paauglių auklėjimo bei mokymo profesionalai.

Pilvo diegliai – pirmųjų mėnesių išbandymas “

Pilvo diegliai, staiga užeinantys, periodiškai intensyvūs pilvo skausmai, sukelia nenumaldomą naujagimių ir kūdikių verksmą šiaip jiems esant visiškai sveikiems.

Beveik be pertraukų kelias valandas dėl pilvuko dieglių klykiantis kūdikis – sena kaip pasaulis bėda. Tai nėra liga, tačiau skausmingi mažylį kankinantys pojūčiai gali labai stipriai apsunkinti visos šeimos kasdienybę.

Visų vaikų bėda

Konferencijos sumanytoja psichologė Jūratė Bortkevičienė:

Pilvo diegliai, staiga užeinantys, periodiškai intensyvūs pilvo skausmai, sukelia nenumaldomą naujagimių ir kūdikių verksmą šiaip jiems esant visiškai sveikiems. Paprastai šis negalavimas mažylius vargina nuo antro iki penkto gyvenimo mėnesio. Pilvo dieglių dažnis sumažėja apie ketvirtą mėnesį. Tačiau išimtiniais atvejais, maždaug dešimčiai procentų vaikų, jie gali išlikti ir iki metų laiko.

Patarimas:

Pamasažuokite kūdikio pilvuką ir (ar) jo nugarėlę (pilvuką masažuoti pagal laikrodžio rodyklę sukamaisiais judesiais, pradedant nuo bambutės į išorę).

Norime išjudinti suaugusiųjų mąstymą - Idėja organizuoti tokią konferenciją kilo matant vaikus, tėvus, jų santykius. Pastebėjau, kad tėvai nesupranta vaikų, jiems trūksta žinių, kaip tinkamai auklėti atžalas. Vienu atveju įsivaizduojamas kraštutinumas – griežtas tonas ir apribojimai, kitu atveju galvojama, kad vaikui reikia viską leisti, visur padėti, už jį ruošti namų darbus, nes tuomet šis užaugs kūrybiška, laisva asmenybe. Kaip verslo psichologė taip pat mačiau, kad vadovai nesusitvarko bendraudami su jaunąja karta. Be to, pati tuo metu susilaukiau dviejų mažylių jau augindama paauglę dukterį ir susidurdama su šiam amžiui būdingomis bėdomis. Iš pradžių kilo mintis organizuoti paskaitas. Jos buvo labai sėkmingos ir sulaukė daug tėvų susidomėjimo. Toliau užgimė idėja, kad būtų be galo vertinga, jei pavyktų didžiąją dalį šalies lektorių, savo srities specialistų, suburti į vieną vietą, kur tėvai dvi dienas galėtų skirti vaikams, kur ne tik klausytų, gautų informacijos, bet ir galėtų klausti bei gauti atsakymus, konsultuotis. Nors internetas prikimštas įvairios informacijos, kartais tėvams prireikia elementarių patarimų, kuriuos norisi išgristi gyvai iš specialistų. Jau po pirmų metų renginį lydėjo geri atsiliepimai, trečiais metais jaučiame ypač didelį susidomėjimą ir laukimą. Norime šviesti visuomenę, kad blogų vaikų nėra, yra tik netinkamas priėjimas prie jų. Nereikėtų badyti pirštais, kad jaunoji karta tokia neatsakinga, jei patys tėvai laiku nesiėmė tinkamai auklėti vaikų. Norisi, kad toks renginys išjudintų suaugusiųjų mąstymą ir padėtų jį keisti. ¬

niai tyrimai parodė, kad jų poveikis tolygus placebui. Kas išties pagelbėja kūdikį užklupus pilvo diegliams – tai vaistai nuo pilvo pūtimo, kurių pagrindinės sudėtinės veikliosios medžiagos yra simetikonas ir dimetikonas“, – patarė R.Kučinskienė.

„Jei kūdikį maitinant dirbtiniu maistu jo neramumas tik didėja ir diegliai stiprėja, pirmas įtarimas, jog mišinėlyje esantis karvės pienas kūdikio nėra gerai toleruojamas“, – patarė vaikų gydytoja gastroenterologė doc. Rūta Kučinskienė. „Nė vienas vaikas nuo pilvo dieglių neapsaugotas, tačiau kiekvienam jie gali pasireikšti individualiai“, – pastebėjo LSMU ligoninės Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vaikų gydytoja gastroenterologė doc. Rūta Kučinskienė. Įprastai diegliai diagnozuojami, kai kūdikis būna neramus, kojas pritraukęs prie pilvo, skiriasi dujos tris valandas per dieną tris dienas per savaitę ir tris savaitės per mėnesį. „Esminis skirtumas nuo kitų ligų yra tas, kad nesant diegliams vaikas būna linksmas, neatsisako valgyti. Vaiko raida normali, priaugamas reikiamas svoris leidžia gydytojui suprasti, kad tai – tik išaugama fiziologinė problema“, – aiškino vaikų gastroenterologė.

Paskatina ir dirbtinis maistas Tikslių priežasčių, kodėl atsiranda pilvo diegliai, mokslas dar nėra nustatęs. „Yra daug nuomonių. Manoma, kad kūdikiui augant tuo metu formuojasi žarnų judesiai, padaugėja atsakingo už žarnų judesius hormono motilino, todėl kaupiasi daugiau dujų“, – sakė gydytoja. Tačiau specialistė pabrėžė, kad yra ir pilvo dieglius paskatinančių veiksnių. „Jei kūdikį maitinant dirbtiniu maistu jo neramumas tik di-

dėja ir diegliai stiprėja, pirmas įtarimas, jog mišinėlyje esantis karvės pienas kūdikio nėra gerai toleruojamas. Tuomet paprasto pieno mišinį rekomenduojama pakeisti į dalinai arba visiškai hidrolizuoto baltymo

Skubėti pas gydytoją nereikėtų mišinį“, – patarė R.Kučinskienė. Jei kūdikis maitinamas mamos pienu, tuomet vertėtų išsiaiškinti, ar yra giminėje alergiškų vaikų, ar patys tėvai neserga šienlige, bronchine astma. Alergiją išduotų ir išberta kūdikio odelė. „Tokiu atveju mamai siūloma atsisakyti didžiųjų maiste esančių alergenų. Tam taikomos ir specialios pagalbinės dietos“, – kalbėjo gydytoja.

Kas nuramins pilvuką? Nors pilvo diegliai – ne liga, yra konkrečių priemonių, galinčių palengvinti nemalonius ir kūdikį išvarginančius simptomus. „Per medicinos istoriją išbandyta daug būdų – ir raminamieji, ir antihistaminimiai, ir žarnų spazmus slopinantys vaistai. Deja, visi medicini-

Iš skausmo besiraitantis kūdikis neretai paskatina tėvus skubėti konsultacijos pas gydytoją. Tačiau specialistė pabrėžė, kad to daryti nereikėtų nesant kitų papildomų simptomų – vaiko nenoro valgyti, tuštinimosi sutrikimų, atsiradus trūkčiojimams, atpylinėjimams. Jei paguldytas ant pilvo vaikas nepakelia galvos, tai aiškus psichomotorinio atsilikimo ženklas. Tuomet pilvo diegliai gali būti rimtesnės ligos požymis. „Jei vaikas auga gerai, nėra alergijos požymių, užtenka nusipirkti lašiukų nuo pilvo pūtimo arba probiotikų. Beje, tėveliai žino dar vieną būdą – vaiką teigiamai veika automobilio vibracija, tad sėda kartu su juo pasivažinėti“, – pastebėjo gydytoja. ¬


33

SVEIKA ŠEIMA Nr. 8 (1207) 2017 vasario 23 - kovo 1 d.

Gydytojau, patark

Kaip nuslopinti ausies skausmą? namuose ir gydyti tik nuskausminamaisiais vaistais. Jei skausmas nemažėja, vaikas karščiuoja, jį turėtų apžiūrėti specialistas. Gydytojos pastebėjimu, 60–80 proc. atvejų, esant vidutinio sunkumo ligai, kai lydi tik nedidelis skausmas, stipriai nekarščiuojama, nėra pasikartojančio ausų uždegimo, savijauta pagerėja savaime per dvi tris dienas. „Gydant pūlingą otitą neišsiverčiama be antibiotikų. Ypač jei atsirado patinimas už ausies, ji atvėpsta, stipriai karščiuojama, į gydytoją otorinolaringologą reikia kreiptis nedelsiant. Gali būti, kad vaikui prasidėjo mastoiditas – dar viena ausies uždegimo komplikacija“, – aiškino gydytoja.

Daugelis (75–80 proc.) mažylių iki trejų metų amžiaus yra bent kartą persirgę ūminiu vidurinės ausies uždegimu. Tai viena dažniausių vaikų ligų ir didžiajai daliai jų ji praeina savaime per 7–14 dienų. Priešingai nei įprasta manyti, antibiotikai šios ligos atveju skiriami tik mažiau nei vienam ketvirtadaliui vaikų, o vienas svarbiausių gydymo tikslų – malšinti skausmą.

Simptomai priklauso nuo amžiaus Šaltuoju metų laiku ūminis vidurinės ausies uždegimas (otitas) dažniausiai pasireiškia kaip viršutinių kvėpavimo takų virusinės ar bakterinės infekcijos komplikacija.

Paprastai vaikai ausies skausmą pajunta sirgdami sloga ar jau jai praėjus. Mažesnieji skausmu pasiskųsti negali, tad įtarti negalavimą gali padėti mažylio neramumas, karščiavimas, prabudimas naktį, atsisakymas valgyti. orėje. Kad vaistai geriau patektų į vidų, vaikams iki trejų metų amžiaus kaušelį reikėtų patraukti žemyn ir į

„Gydant pūlingą otitą neišsiverčiama be antibiotikų. Ypač jei atsirado patinimas už ausies, ji atvėpsta, stipriai karščiuojama, į gydytoją otorinolaringologą reikia kreiptis nedelsiant“, sako gydytoja otorinolaringologė Rasa Martinkienė. „Paprastai vaikai ausies skausmą pajunta sirgdami sloga ar jau jai praėjus. Mažesnieji skausmu pasiskųsti negali, tad įtarti negalavimą gali padėti mažylio neramumas, karščiavimas, prabudimas naktį, atsisakymas valgyti. Kiek kitokie simptomai lydi vyresnius nei dvejų metų amžiaus vaikus – karščiavimas juos vargina rečiau, gali atsirasti prikurtimas, ūžesys, pilnumo jausmas ausyje, bet skausmas – neišvengiamas ligos simptomas“, – aiškino VUL Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės gydytoja otorinolaringologė Rasa Martinkienė. Uždegimo metu už ausies būgnelio ima kauptis skystis ar pūliai. Tuomet būgnelis parausta, sustorėja, kartais išsipučia ir gali pratrūkti. „Tai – jau paties ausies uždegimo komplikacija“, – pastebėjo specialistė.

Pirmiausia reikia nuskausminti Dažniausiai vaiką ausies skausmas užklumpa naktį. Tuomet pirmoji pagalba – vaistai nuo skausmo. „Vietiniam simptominiam gydymui ir skausmui malšinti rekomenduojama naudoti ausų lašus, bet būtina nepamiršti ir geriamųjų vaistų“, – patarė vaikų gydytoja. Specialistai atkreipia dėmesį ir į tai, kad geriamieji skausmą malšinantys preparatai veikia sistemiškai, todėl gali sukelti daugiau nepageidaujamų reiškinių nei vietiškai vartojami ausų lašai. Norint vaistus įlašinti teisingai vaiką tereikia paversti ant šono, kad ausis, į kurią bus lašinama, būtų iš-

Tarp kitko: • Dažniausiai otitais serga vaikai nuo trijų mėnesių iki trejų metų amžiaus. Jų klausomasis vamzdis yra platesnis, trumpesnis, silpniau funkcionuoja, todėl infekcija iš nosies dažniau pereina į ausį. • Jei ausų uždegimai dažnai kartojasi, normalu, kad dėl ausyje likusio skysčio kurį laiką gali pablogėti vaiko klausa.

Verta žinoti: • Renkantis ausų lašus svarbu, kad jie ne tik malšintų skausmą, bet taip pat slopintų uždegimą. Būtent taip veikia ausų lašai Otipax® , kurių sudėtyje esantis lidokainas nuskausmina, o kita vaisto sudėtinė dalis fenazonas – mažina uždegimą. Kadangi lašai veikia vietiškai, nebūna sąveikos su kitais vaistais, o iš nepageidaujamų poveikių pasitaiko tik alerginės reakcijos. Sisteminis poveikis neturėtų pasireikšti, todėl dozavimo pritaikyti specialioms pacientų grupėms nereikia. Otipax® galima gydyti net kūdikius, jis saugus nėštumo ir žindymo laikotarpiu. Teigiama, kad skausmas sumažėja jau po 5 min., o uždegimo simptomai – po 15 min. nuo vaisto panaudojimo. • Otipax® slopina ne tik skausmą, bet ir mažina uždegimą. • Otipax® saugus bet kokio amžiaus pacientams, gali būti vartojamas nėštumo ir žindymo laikotarpiu. • Paprastai lašinama po 4 lašus 2–3 kartus per dieną į išorinę ausies landą, prieš tai buteliuką pašildžius delne. • Taip pat tinka esant slėgio pokyčių metu atsiradusios traumos sukeltam ausies uždegimui (pvz., skrendant lėktuvu). ¬

išorę. Dozuoti tiek geriamuosius, tiek lašinamus vaistus reiktų būtent taip, kaip paskyrė gydytojas.

Jei vaiko nevargina aukšta temperatūra, jis išlieka pakankami aktyvus, galima kelias dienas stebėti

Jei uždegimai kartojasi „Kūdikiams dažnai kartojantis otitui, reiktų stengtis atpratinti mažylį nuo čiulptuko, gulinčiam vaikui neduoti gerti iš buteliuko. Mažesnė tikimybė susirgti vaikui jį kuo ilgiau maitinant krūtimi“, – patarė gydytoja. ¬


44

Nr. 8 (1207) 2017 vasario 23 - kovo 1 d. SVEIKA ŠEIMA

Gydytojau, patark

Trys žingsniai vaiko kosuliui įveikti Kosulį galima gydyti ir augaliniais preparatais, kurie paskatina sekreto gamybą ir taip palengvina atsikosėjimą. Ryklės sudirginimui numalšinti bei šiek tiek jai dezinfekuoti kartais gali būti naudojami įvairūs purškalai, pastilės. „Tačiau prieš vartojant preparatus būtina atsižvelgti į vaiko amžių, išsiaiškinti, ar atžala nėra alergiška sudedamosioms medžiagoms. Apskritai gydant kosulį reikėtų nepamiršti saiko – geriausia rinktis vieną preparatą ir vengti pasikartojančių gydymo kursų. Pašnekovės teigimu, užklupus ūmiam kosuliui respiracinės infekcijos metu iki dvejų metų amžiaus vaikams apskritai reikėtų vengti duoti vaistų. „Jei kosulys netrikdo vaiko gyvensenos, miego ir mitybos ritmo, nėra tiek pavojingas, kiek tėveliams gali atrodyti. Tuomet dažniausiai pakanka užtikrinti tinkamą nosies tualetą, vaiką maitinti dažniau, bet mažesniais kiekiais, ir to neretai pakanka“, – patarė gydytoja. ¬

Virusinių kvėpavimo takų infekcijas dažniausiai lydi kosulys. Šio simptomo nereikia išsigąsti – jis yra lyg mūsų organizmo sarginis šuo. Tačiau kosulį reikia ne tik atidžiai stebėti, bet ir galima imtis priemonių jam palengvinti.

Nėra vieno scenarijaus Pagal trukmę ir tipą kosulys gali būti ūmus ir lėtinis, sausas ir produktyvus („šlapias“), varginantis nuolatos arba pasikartojantis ar net priepuolinis, lydimas dusulio ar dar kitų simptomų. Visgi šaltuoju metų laiku vyraujant respiracinėms virusinėms kvėpavimo takų infekcijoms mažuosius dažniausiai užklumpa ūmus kosulys. Tačiau vieno scenarijaus, kaip jis keisis toliau, nėra.

Gydant kosulį reikėtų nepamiršti saiko – geriausia rinktis vieną preparatą ir vengti pasikartojančių gydymo kursų.

„Jei kosulys netrikdo vaiko gyvensenos, miego ir mitybos ritmo, tuomet dažniausiai pakanka užtikrinti tinkamą nosies tualetą, vaiką maitinti dažniau, bet mažesniais kiekiais, ir to neretai pakanka“, – patarė vaikų gydytoja pulmonologė doc. Valdonė Misevičienė. „Iš pradžių kosulys gali būti sausas, vėliau produktyvus, vaikas gali atkosėti pūlingų skreplių. Kosulys gali varijuoti nuo lengvo iki labai sunkaus, lydimo net vėmimo ir kitų simptomų. Jei mažylį vargina alerginė liga, kosulį gali lydėti bronchų spazmas, nesibaigianti sloga, čiaudulys“, – aiškino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų vaikų gydytoja pulmonologė doc. Valdonė Misevičienė. Koks kosulys pavojingas ir turėtų kelti nerimą tėveliams? Gydytoja patarė atkreipti dėmesį, kokiomis aplinkybėmis kosulys atsirado, kiek ilgai jis užtruko, ar atsirado staiga ir yra panašus į priepuolinį, kiek veikia atžalos gyvenimo kokybę, ar trukdo ramiai išsimiegoti naktį.

Slopinti negalima Gydant įprastą kosulį specialistė pabrėžė tris pagrindinius aspektus. Sloga yra dažniausias viršutinių kvėpavimo takų infekcijų simptomas ir viena pgarindinių priežasčių, lemiančių kosulį peršalimo metu, tad kaip svarbų privalomą dalyką gydytoja įvardijo nosies plovimą jūros vandenį. „Nors tėveliai neretai baiminasi, kad kosulys gali „nusileisti“ ir sukelti apatinių kvėpavimo takų uždegimą, kur kas dažnesni yra viršutinių takų – gerklės, nosies, ausų – negalavimai“, – sakė vaikų pulmonologė. Antroji taisyklė – kosulio nereikėtų slopinti. „Kosulys yra lyg mūsų sarginis šuo ir jį dažniausiai reikia skatinti“, – įspėjo V.Misevičienė. Trečiasis svarbus dalykas norint palengvinti kosulį – duoti vaikui gerti pakankamai skysčių. „Kitu atveju jokie vaistai nebus veiksmingi“, – pastebėjo gydytoja.

Gelbėja inhaliacinė terapija Varginant viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų ligoms itin veiksminga inhaliacinė terapija. Naudojant inhaliatorių drėkinama gleivinė, lengvinamas atsikosėjimas. Naudinga namų vaistinėlėje turėti inhalia-

torių kartu su nosies aspiratoriumu, taip pagelbėsite ir susirgus sloga, sinusitu, bronchitu, laringitu, gerklų uždegimu. Patikimų gamintojų teikiamus inhaliatorius paparasta ir saugu naudoti tiek kūdikiams, tiek ir senyvo amžiaus žmonėms.

Nepamiršti saiko renkantis vaistus Kokias konkrečios priemonės pagelbėtų? „Vaistinį preparatą reikėtų rinktis priklausomai nuo kosulio tipo ir to, kokio poveikio siekiama. Dėl to vertėtų pasikonsultuoti ir su specialistu“, – aiškino V.Misevičienė.

“ Svarbu:

• Duobaby tinkamas naudoti kūdikiams nuo 1 mėn. vaikams bei suaugusiems. • Duobaby švelniai, bet efektyviai siurbia gleives ir yra saugus naudoti. Panašaus stiprumo siurbimas kliniškai patvirtintas kaip tinkamas kūdikiams. • Duobaby kaip ir dauguma inhaliatorių gali būti naudojamas su nereceptiniais vaistais ar fiziologiniu skysčiu.

Verta žinoti: • Duobaby – unikalus 2in1 inhaliatorius su integruotu nosies gleivių aspiratoriumi. • Aspiratorius naudojamas kūdikio užsikimšusios nosytės valymui. Inhaliatorius, turintis dvi skirtingas inhaliacijos rinkinio galvutes, skirtas gydyti tiek apatiniams, tiek viršutiniams kvėpavimo takams. Dauguma inhaliatorių turi vieną veikimo principą, kuris skirtas gydyti apatinių kvėpavimo takų ligas: astmą, bronchitą ar bronchiolitą. Tačiau kūdikiai dažnai serga viršutinių kvėpavimo takų ligomis kaip peršalimas, alerginis rinitas ar faringitas. Visas šias ligas galima gydyti su Duobaby. • Naudojant Duobaby 2in1 inhaliatorių sumažėja rizika išsivystyti tokioms ligoms kaip ausų uždegimas ar rinosinusitas. ¬

Įdomu: Kosėja ir dėl nervų Kosulio tikas (psichogeninis kosulys) – tai sausas, gerklinis, garsus kosulys. Psichogeninis kosulys niekuomet nebūna produktyvus, jį gydant neveikia jokie kvėpavimo takus veikiantys vaistai. Toks kosulys paprastai praeina naktį, vaikui miegant, ar kai vaikas sukaupia dėmesį į tam tikrą veiklą – valgymą, žaidimą, filmuko žiūrėjimą. O paryškėja suaugusiųjų ar tėvų akivaizdoje, gydytojų kabinete, vaikui jaudinantis. Atsiranda be paaiškinamos priežasties arba po stipraus išgyvenimo: persikėlimo gyventi į naują vietą, vaikų kolektyvo lankymo pradžios ar grupės pakeitimo, tėvų skyrybų, konflikto, smurto šeimoje, artimojo mirties. Esant psichogeniniam kosuliui reikalinga vaikų psichiatro konsultacija ir gydymas. ¬


55

SVEIKA ŠEIMA Nr. 8 (1207) 2017 vasario 23 - kovo 1 d.

Gera savijauta

Kai anemija atsiveja iš vaikystės

Pavasarinis nuovargis ar geležies stokos anemija? Matyt, geriau nespėlioti, bet laiku išsitirti kraują. Tuomet galima imtis efektyvių priemonių papildyti išsekusias geležies atsargas. Viena pagrindinių anemijos rizikos grupių – vaikai ir nėščiosios moterys.

Nėštumo metu padidėja geležies poreikis, nes ją pasiima vaisius. Laukiantis kūdikio organizmas natūraliai ima kaupti skysčius, todėl hemoglobino kiekis prasiskiedžia.

Iš lėto sekina organizmą Geležies stokos mažakraujystė – dažniausia visų anemijos formų. Šio labai svarbaus mikroelemento pasaulyje trūksta net 30 proc. vaikų ir apie 50 proc. nėščiųjų. Susirgus anemija kraujyje pradeda trūkti deguonį nešančių eritrocitų ir hemoglobino. Tai - lėtas procesas. Todėl iš pradžių žmogus gali nepastebėti jokių ligos ženklų, bet organizmas būna sekinamas. Išskiriami geležies atsargų sumažėjimo, geležies trūkumo ir mažakraujystės etapai. Pradėjus sekti geležies atsargoms žmogus greičiau pavargsta, būna mieguistas, sumažėja darbingumas, padidėja jautrumas. Tuo metu vienintelis feritino (geležies atsargų tyrimas) gali atskleisti ligos pradžią. Toliau šie simptomai intensyvėja. Be to, sutrinka skonis, pradeda erzinti įprasti kvapai, slenka plaukai, tampa trapūs nagai ir kt. Įsisenėjus anemijai ligoniui labai trūksta gyvybinės energijos, išryškėja odos ir gleivinių blyškumas, atsiranda nemiga, dusulys fizinio krūvio metu ir kt. Žmogaus būklė gali tapti ir kritinė.

mas prie hemoglobino trūkumo paprastai gerai prisitaiko, ligos požymiai išryškėja daug vėliau. Mažakraujystę galima įtarti, jei vaikas tapo blyškesnis, nori mažiau žaisti, pasidarė irzlesnis, vangesnis. Pasitaiko ir kitų mažakraujystės priežasčių: slaptas kraujo netekimas sergant celiakija, dėl įvairių žarnyno ligų – uždegiminės lėtinės Krono ligos, įgimtų maisto pasisavinimo problemų.

Prireikia ir geležies preparatų Vaikystėje nepastebėta ar neišgydyta anemija daug problemų gali su-

Specialistės komentaras:

Tėvams sunku pastebėti Paprastai anemija susiformuoja dėl nepakankamai su maistu gaunamos geležies. Kūdikystėje ši liga gali užklupti, kai išsenka iš mamos gautų geležies atsargų kiekis. Vėliau įtakos turi brendimas, įvairių dietų laikymasis. Medikams kelia nerimą vegetarizmo mada, kai ir iš vaikų mitybos išbraukiami mėsos produktai. Tėvams sunku pastebėti, kad atžalai gresia anemija – vaiko organiz-

LSMU ligoninės Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos Vaikų onkologijos ir hematologijos centro vadovė gydytoja hematologė dr. Giedrė Rutkauskienė:

- Stokojant geležies ilgainiui gali sutrikti kūdikio raida. Esant pažengusiai anemijai įgyti gebėjimai gali būti prarasti. Vyresnius vaikus ima dažnai kamuoti nuovargis, atsilieka mokymasis, fizinis krūvis sukelia nemalonius pojūčius, sunku atlikti paprastus kasdienius darbus. Normaliai geležies apykaitai palaikyti žmogus kiekvieną dieną privalo gauti 10 mg geležies. Labai svarbu, kad tėvai kūdikiui prie mamos pieno laiku pradėtų duoti košės, kokybiškos mėsos. Vegetarinė mityba, kai iš valgiaraščio visiškai išbraukiama mėsa, – viena

geležies stokos mažakraujystės atsiradimo priežasčių. Per daug suvartojamo karvės pieno antra priežastis, kodėl vaikams formuojasi geležies stokos mažakraujystė. Karvės piene ne tik kad nėra geležies, bet yra kalcio druskų, kurios „suriša“ geležį ir dar labiau mažina jos pasisavinimą. Jei mama neturi savo pieno, kūdikiui primaitinti rekomenduojami adaptuoti mišiniai, į kuriuos papildomai įdedama geležies. Tačiau jau paūgėjusiam mažyliui, jeigu jis valgo įvairų, pakankamai geležies turintį maistą, pusė litro karvės pieno per parą pakenkti neturėtų. ¬

Mažakraujystės simptomai: • Atsiranda silpnumas, noras nuolat gulėti. • Svaigsta, skauda galvą. • Po fizinio krūvio pradeda trūkti oro, padažnėja širdies plakimas ir pulsas. • Sutrinka dėmesio koncentracija, pablogėja atmintis. • Oda tampa blyški, sausa ir pleiskanoja. Nagai tampa trapūs, slenka plaukai. • Pablogėja apetitas. Atsiranda noras valgyti nevalgomus dalykus: kreidą, molį, smėlį. ¬

daryti besilaukiančioms moterims. Įsisenėjusi mažakraujystė didina priešlaikinio gimdymo riziką, gali gimti mažesnio svorio naujagimis. Nėštumo metu padidėja geležies poreikis, nes ją pasiima vaisius. Laukiantis kūdikio organizmas natūraliai ima kaupti skysčius, todėl hemoglobino kiekis prasiskiedžia. Hemoglobino koncentracija būna mažiausia 25-30-ąją nėštumo savaitę. Tuomet nėščiajai būtinas didesnis geležies kiekis. Jos negavus, gali formuotis mažakraujystė. Anemija įtariama nėščiosioms, kurioms nustatoma, kad hemoglobinas mažesnis negu 110 g/l pirmajame bei trečiajame nėštumo trimestre ir mažesnis negu 105 g/l antrajame nėštumo trimestre. Sveika nėščioji paprastai jokių anemijos simptomų nejaučia, jeigu hemoglobino koncentracija kraujyje yra didesnė nei 80 g/l. Besilaukiančiųjų mityboje turi netrūkti geležies. Daugiausia jos gaunama valgant raudoną mėsą. Jei geležies organizmui jau trūksta, atkurti šio mikroelemento atsargas vien su maistu yra labai sunku. Tuomet gydoma geležies preparatais. Jų dozavimas priklauso nuo ligos sunkumo laipsnio. ¬


66

Nr. 8 (1207) 2017 vasario 23 - kovo 1 d. SVEIKA ŠEIMA

Gera savijauta

Paaugliams gresia maisto medžiagų stygius

artėjant pavasariui į kelis elementus ypač reikėtų atkreipti dėmesį. „Pravartu rinktis tokius multivitaminų, multimineralų maisto papildus, kurių sudėtyje daugelio mineralų ir vitaminų dozės yra artimos šimtui procentų jų rekomenduojamos normos“, – aiškino R.Stukas. Kitas svarbus elementas – omega-3 polinesočiosios riebalų rūgštys. „Riebių jūros žuvų paaugliai valgo labai mažai, todėl reikėtų vartoti žuvų taukus – natūralų išgrynintą riebalą. Taip pat po žiemos aktualus vitamino D trūkumas. Šio vitamino irgi reikėtų vartoti papildomai“, – kalbėjo specialistas. ¬

Specialistai įspėja, kad didėjančios apkrovos mokykloje, netvarkingas dienos režimas, nevisavertė mityba, ilgos valandos prie kompiuterio ir išmaniųjų įrenginių ekranų gali išsekinti paauglių organizmą. Kas padės padidinti jo atsparumą?

Alina organizmą Ne paslaptis, kad paprotinti paauglį laiku suvalgyti pusryčius, atsisakyti nesveikų užkandžių ar savaitgalį duoti galvai pailsėti nuo kompiuterio, daugeliui tėvų atrodo neįmanoma misija. Vis dėlto nenuleiskite rankų – specialistai pabrėžia, kad stengtis būtina norint vėliau išvengti organizmo išsekinimo ir rimtesnių ligų.

Jaunas organizmas turi daug rezervinių jėgų ir ištveria tokias perkrovas, tačiau tai anksčiau ar vėliau atsiliepia sveikatai. Neigiamas poveikis imuninei sistemai ypač išryškėja pavasarį, po šaltojo periodo, kada greičiausiai nebuvo išvengta ir peršalimo ligų. „Kofeino iš šio gėrimo jie gauna tik apie dešimt procentų mažiau nei suaugusieji. Džiugu, kad bent energetinius gėrimus paaugliams mūsų šalyje vartoti uždrausta. Jais nerekomenduojama piktnaudžiauti ir jau sulaukus pilnametystės“, – patarė specialistas.

“ Svarbu:

Prireikia stiprinti papildomai R.Stuko teigimu, išoriškai gali atrodyti, kad vaikas yra gyvybingas, tačiau toks įspūdis gali būti apgaulingas. „Jaunas organizmas turi daug rezervinių jėgų ir ištveria tokias perkrovas, tačiau tai anksčiau ar vėliau atsiliepia sveikatai. Neigiamas poveikis imuninei siste-

mai ypač išryškėja pavasarį, po šaltojo periodo, kada greičiausiai nebuvo išvengta ir peršalimo ligų. Todėl sveikatą stiprinti prireikia papildomomis priemonėmis“, – kalbėjo profesorius. Specialistas pabrėžė, kad maisto papildas nėra maisto pakaitalas, tačiau, įvertinus mitybos nevisavertiškumą,

Patiriant daug streso, artėjant egzaminų metui reikėtų nepamiršti tinkamai nervų sistemos veiklai būtinų B1, B 2, B 6 vitaminų. „Kraujo gamybai ypač svarbus vitaminas B12. Reikiamą jo atsargų kiekį padeda užtikrinti reguliariai bent du tris kartus per savaitę valgoma jautiena. Todėl paauglių propaguojamas vegetarizmas ar žaliavalgystė nėra sveikatai palankūs“, – sakė R.Stukas.

„Daugelio paauglių gyvensena nėra sveika: jų mityba nevisavertė, nesilaikoma dienos režimo“, – pastebėjo Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto vadovas prof. Rimantas Stukas. „Tyrimai patvirtina, kad daugelio paauglių gyvensena nėra sveika: jų mityba nevisavertė, nesilaikoma dienos režimo. Be to, moksleiviai, studentai gauna pakankamai didelį protinį krūvį, tačiau laisvalaikiu tinkamai pailsėti nesugeba – leidžia laiką prie kompiuterio ar iki išnaktų linksminasi“, – pastebėjo Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto vadovas prof. Rimantas Stukas. Paaugliai ne tik valgo netvarkingai, dažnai praleidžia pusryčius, suvartoja per mažai daržovių, vaisių, gauna nepakankamą vitaminų, mineralinių, skaidulinių medžiagų. Ydinga ir tai, kad pastaruoju metu jie išgeria daug kavos.

Šaltos patalpos – žala paauglių raidai Šaltuose namuose gyvenantys paaugliai yra traumuojami psichologiškai. Tai parodė Otago universiteto (Naujoji Zelandija) mokslininkų tyrimas. Eksperimente dalyvavo po 10 moksleivių iš 17 šalies mokyklų. Paaiškėjo, kad blogai šildomi namai iš tiesų gali pakenkti paauglių socialiniams įgūdžiams ir blogai veikti jų motyvaciją atliekant namų darbus. Be to, ekspertai nerimauja,

Moksleiviai iš visų Naujosios Zelandijos rajonų aiškino, kad dėl vėsių patalpų jiems sunku susikaupti, o tai atsiliepė namų darbų ruošai. kad tokios gyvenimo sąlygos gali turėti įtakos vaikų sveikatai, nes tai tiesiogiai susiję su miego trūkumu. Beveik pusė (47 proc.) apklaustų moksleivių tvirtino, kad jų namuo-

se žiemą kartais būna šalta. Dar 40 proc. eksperimento dalyvių buvo įsitikinę, kad jų gyvenamieji namai yra dažnai arba visada šalti. Nustatyta, kad patalpų temperatūra buvo žemesnė nei nustatyta norma. Be to, 13,2 proc. jaunuolių prisidėjo prie namų ūkio sąskaitos savo uždirbtomis lėšomis. Moksleiviai iš visų Naujosios Zelandijos rajonų aiškino, kad dėl vėsių patalpų jiems sunku susikaupti, o tai atsiliepė namų darbų ruošai. Be to, tokios gyvenimo sąlygos skatina gripą ir kitas infekcines ligas. Vidutinė temperatūra žiemą (birželį, liepą, rugpjūtį) Naujosios Ze-

landijos šiaurėje yra apie 12 °C, o pietuose – 5 °C. Šaltojo sezono metu čia dažnos audros ir lietūs. Ne vienas keliautojas jau yra pastebėjęs, kad šios šalies dauguma gyventojų įsikūrę privačiuose namuose – plonomis sienomis, be centrinio šildymo, o elektra yra brangi. Nenuostabu, kad žiemą temperatūra patalpose neretai būna žemesnė nei lauke. Pavyzdžiui, pagal mūsų šalies higienos normas temperatūra gyvenamosiose patalpose turėtų siekti 18– 22 °C, o santykinė oro drėgmė – 35– 60 proc. Tualeto ir vonios kambariuose – 20–23 °C. ¬


77

SVEIKA ŠEIMA Nr. 8 (1207) 2017 vasario 23 - kovo 1 d.

Virtuvės subtilybės

Makaronai ir sveika mityba – suderinama “ Net ir kokybiškiausius ir brangiausius makaronus verdant pusvalandį juos sugadinsime. Todėl visada patariama paisyti gamintojo nurodytų rekomendacijų. Makaronų negalima virti tol, kol jie virs koše.

Svarbus ir paruošimo būdas Makaronai – puikus pasirinkimas vaikams pasigaminti maistą patiems grįžus iš mokyklos. Tačiau vien geros kokybės produkto sveikiems pietums nepakaks. Ne mažiau svarbus yra ir makaronų paruošimo būdas. „Net ir kokybiškiausius ir brangiausius makaronus verdant pusvalandį juos sugadinsime. Todėl visada patariama paisyti gamintojo nurodytų rekomendacijų. Makaronų negalima virti tol, kol jie virs koše“, pataria K.Jasmontienė. Neretai vis dar manoma, kad makaronai negali būti sveikos mitybos dalis. Tačiau šiandien specialistai vis garsiau reabilituoja makaronų mėgėjus pabrėždami, kad tinkamai parinktas šis produktas yra laukiamas svečias ant šeimos pietų stalo.

Makaronai makaronams nelygu Pasak gydytojos dietologės Kristinos Jasmontienės, makaronai visiškai be reikalo laikomi blogu ar nesveiku maistu. „Kaip žinome, jog juoda duona daug vertingesnė už baltą, taip ir makaronai makaronams nelygu. Įprastus kvietinius makaronus galima prilyginti batonui, blynams ir kitiems ne itin vertingiems produktams. Daug sveikesnė alternatyva jiems – viso grūdo, grikių, speltos makaronai“, – aiškino specialistė.

„Įprastus kvietinius makaronus galima prilyginti batonui, blynams ir kitiems ne itin vertingiems produktams. Daug sveikesnė alternatyva jiems – viso grūdo, grikių, speltos makaronai“, – aiškina gydytoja dietologė Kristina Jasmontienė. Taip pat patiekalo nereikėtų sugadinti riebiais padažais. Tuomet gali atrodyti, kad suvalgyta mažesnė makaronų porcija, bet jos kaloringumas stipriai išauga. ¬

Sveikas pasirinkimas: • Grikiniai makaronai užima ypatingą vietą tarp visų kruopų ir ypač išsiskiria naudingumu bei maistingumu. Šie makaronai yra gaminami iš grikių miltų ir viso grūdo miltų mišinio, kuriame be riebalų ir angliavandenių, augalinių baltymų yra daugiau nei kitų grūdų miltuose. Šimte gramų šių makaronų yra net 8,4 g skaidulinių medžiagų. Grikiniuose makaronuose yra vitaminų B1 ir B2, stiprinančių nervų sistemą bei greitinančių medžiagų apykaitą; juose esantis kalis palaiko optimalų kraujo spaudimą, kalcis – dantų, kaulų bei nagų sveikatą, magnis padeda kovoti su depresija, taip pat yra jodo bei fosforo. • Viso grūdo makaronai pagaminti iš 100 procentų viso grūdo kvietinių miltų ir vandens. Šie makaronai pagaminti iš visadalių miltų, kurie savyje išsaugo grūde esančias maistingąsias medžiagas: skaidulas, B grupės vitaminus, mineralus bei antioksidantus. 100 gramų šių makaronų yra net 8 g maistinių skaidulų. Tai makaronai ypač tinkantys dietinei mitybai, galintys padėti pagerinti virškinimą, sureguliuoti medžiagų apykaitą, išlaikyti normalų cholesterolio ir gliukozės kiekį kraujyje bei tokiu būdu apsaugoti mus nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, diabeto ar nutukimo. ¬

Verta žinoti: Amber pasta produkcija „Gintariniai“ makaronai pažymėta „Rakto skylutės“ simboliu. Tai – valstybinis, nekomercinis, savanoriškai taikomas, nemokamas, pozityvus maisto produktų sudėties ženklas, skirtas padėti vartotojams lengviau rasti sveikatai palankesnius maisto produktus tarp kitų panašių produktų. Juose yra kelis kartus mažiau sočiųjų riebalų, cukraus, druskos bei daugiau maistinių skaidulinių medžiagų nei kituose panašiuose tos pačios grupės maisto produktuose. ¬

Kai nežinai, ko nori

Keptųpomidorų padažas

Geriau virškinami Viso grūdo, dar kitaip vadinami visadaliai ar pilno grūdo makaronai, paprastai yra tamsesni. Pilno grūdo apdorojimo būdas reiškia, kad paliekama luobelė ir gemalas, kurioje yra daugiausia naudingųjų medžiagų. Kitais atvejais luobelė ir gemalas yra pašalinami šlifavimo metu. Tuomet stipriai sumažėja produkto vertė – nebelieka B grupės vitaminų, antioksidantų, maistinių skaidulų. Grūdai su luobele labiau tinkami ir mūsų virškinimo sistemai. Be to, pilno grūdo makaronai suteikia ilgesnį sotumo jausmą, kuris gali tęstis net dvigubai ilgiau, nei suvalgius tokio pačio dydžio porciją ne pilno grūdo makaronų. Kvietinių miltų sudėtyje neturintys makaronai taip pat puiki išeitis ir gliutenui alergiškiems žmonėms. Tačiau K.Jasmontienė pabrėžė, kad nevertėtų begliutenius produktus savaime laikyti daug sveikesniais už kitus. „Iš dalies išskirtinai rinktis tokį maistą tapo ir tam tikru mados dalyku. Be abejo, celiakija sergantys ar padidėjusį jautrumą gliutenui turintys asmenys turėtų ypač atsakingai pasirinkti mitybą“, – kalbėjo gydytoja dietologė.

Reikės: •500 g saldžių vyšninių pomidorų, •1 česnako skiltelės, •5 g druskos, •5 g pipirų, • 10 g alyvuogių aliejaus. Keptus pomidorus (su visu skysčiu, kuris išsiskyrė ir apkepė skardoje) ir česnako skiltelę susmulkiname smulkintuvu iki vientisos masės. Šią masę praskiedžiame vandeniu, kuriame virė makaronai, pagardiname druska, pipirais, šlakeliu aliejaus. Padažą pašildome keptuvėje, sudedame nusausintus makaronus ir viską išmaišome. Skanaus! ¬


88

Nr. 8 (1207) 2017 vasario 23 - kovo 1 d. SVEIKA ŠEIMA

Gydytojau, patark

Kada griebiamasi „gerųjų“ bakterijų? “

Neretai tėvai nerimauja, ar galima probiotikų duoti alergiškam vaikui. Specialistai perspėja, kad pieno baltymų netoleruojančiam vaikui ir probiotikus reiktų rinktis be šios medžiagos. Tačiau apskritai tikimybė, kad probiotikas galėtų pakenkti, yra labai maža.

Probiotikai – tai „gerosios“, organizmui naudingos bakterijos, būtinos tinkamai žarnyno mikroflorai palaikyti. Todėl stengiamasi juos panaudoti ne vienai ligai gydyti. Tačiau skirti probiotikus turėtų tik šią sritį išmanantis gydytojas.

Padeda įveikti infekcijas Nuo „gerųjų“ žarnyno bakterijų gyvybingumo priklauso imuninės sistemos atsparumas, jos padeda skaidyti maisto medžiagas, slopina žalingų bakterijų dauginimąsi, skatina nereikalingų medžiagų iš organizmo pasišalinimą. Vaikams probiotikai gali būti skiriami esant įvairiems negalavimams, bet dažniausiai jų prireikia gydyti viduriavimą.

Kaip nepasiklysti renkantis?

„Išskiriamos trys pagrindinės viduriavimo priežastys. Pirmiausia – tai įvairios virusinės žarnyno infekcijos. Toliau „gerosios“ bakterijos pasitarnauja gydant antibiotikų vartojimo sukeltą viduriavimą. Kiek mažiau probiotikai veiksmingi esant bakterinės kilmės infekcijai“, – aiškino Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos pirmininkas, VUL Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės gydytojas vaikų gastroenterologas doc. dr. Vaidotas Urbonas. Gydytojas vardijo ir kitus negalavimus, kada gali pagelbėti probiotikai – pavyzdžiui, varginant dirgliosios žarnos sindromui, kai pučia pilvą, viduriai tai kietėja, tai skystėja, jaučiamas kitas diskomfortas. Taip pat – siekiant atkurti sezoninių kvėpavimo takų infekcijų išvarginto organizmo mikroflorą.

Efektyviau skirti profilaktiškai Probiotikai veiksmingai gelbsti jau susirgus. Bet specialistas pabrėžė, kad daug efektyviau juos vartoti viduriavimo profilaktikai. Be to, siekiant sustiprinti organizmą „gerųjų“ bakterijų bandoma skirti vaikams, kurie dažnai serga virusinėmis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis. „Taip pat kai kurie probiotikai pir-

Žarnyno mikrobiota yra labai svarbi, nes ji apsaugo nuo patogenų patekimo į organizmą. Visų pirma – nuo rotovirusinių, norovirusinių žarnyno infekcijų, kiek mažiau – nuo bakterijų sukeliamų ligų. Taip pat yra įrodyta, jog mikrobiota gali turėti teigiamą reikšmę saugant ir nuo kvėpavimo sistemos ligų, gripo.

Verta žinoti:

maisiais vaiko gyvenimo metais turi įtakos apsaugant nuo atopinio dermatito susiformavimo, ypač jei yra tam polinkis, alergija serga tėvai“, – sakė V.Urbonas.

„Probiotikai gali pagelbėti ir varginant dirgliosios žarnos sindromui, kai pučia pilvą, viduriai tai kietėja, tai skystėja, jaučiamas kitas diskomfortas. Taip pat – siekiant atkurti sezoninių kvėpavimo takų infekcijų išvarginto organizmo mikroflorą“, - sako vaikų gastroenterologas doc. dr. Vaidotas Urbonas.

Kuo svarbi žarnyno mikrobiota?

Jei probiotikų nauda gydant tam tikrus sutrikimus yra neabejojama, daugiau problemų sukelia didelis jų pasirinkimas. Pasak vaikų gastroenterologo, ne visi probiotikai yra vienodi, tad juos padėti išsirinkti turėtų tik šią sritį išmanantis gydytojas.

„Dažniausiai skiriant probiotiką jo efektyvumas vertinamas remiantis moksliniais tyrimais. Jokiu būdu nereikėtų pasikliauti įvairiausio plauko informacija internete. Klaidingas toks požiūris, kad jei preparatas brangus ir jo nėra Lietuvoje, jis labai geras. Kaip tik būna atvirkščiai – jo veiksmingumas gali būti visiškai mažas“, – pastebėjo V.Urbonas. Neretai tėvai nerimauja, ar galima probiotikų duoti alergiškam vaikui. Specialistai perspėja, kad pieno baltymų netoleruojančiam vai-

• Gefilus kapsulėse ir lašuose yra geriausiai žinomų pieno rūgšties bakterijų Lactobacillus GG ( LGG), kurių poveikis įrodytas daugiau nei 800 mokslinių ir klinikinių studijų. Todėl jos dažniausiai rekomenduojamos Europos vaikų gastroenterologų. • Unikalūs Lactobacillus GG bakterijų plaukeliai (Spac Pilli) bei didelis bakterijų skaičius dozėje užtikrina geresnį šių probiotinių bakterijų prisitvirtinimą prie žarnyno gleivinės ir efektyvią konkurenciją su patogeninine mikroflora. ¬

kui ir probiotikus reiktų rinktis be šios medžiagos. „Tačiau apskritai tikimybė, kad probiotikas galėtų pakenkti, yra labai maža“, – pastebėjo vaikų gastroenterologas. ¬

Daug vaikų šiandien vargina disbiozė – normalios žarnyno mikrobiotos sudėties bei savybių pasikeitimas. Mikrobiotos veikla dažniausiai sutrinka persirgus virusinėmis žarnyno infekcijomis, reikšmės turi ir vaistų vartojimas, ypač antibiotikų, rūgštingumą mažinančių medikamentų. Mikrobiota atlieka ir kitas svarbias funkcijas: skaido nesuvirškintas maisto liekanas ir žarnyne pasigaminusias gleives, sintezuoja vitaminus bei palengvina tam tikrų mikroelementų absorbcija, kontroliuoja žarnyno epitelio ląstelių dauginimąsi, imuninės sistemos formavimąsi ir jos pusiausvyrą. Daug vaikų šiandien vargina disbiozė – normalios žarnyno mikrobiotos sudėties bei savybių pasikeitimas. Mikrobiotos veikla dažniausiai sutrinka persirgus minėtosiomis virusinėmis žarnyno infekcijomis, reikšmės turi ir vaistų vartojimas, ypač antibiotikų, rūgštingumą mažinančių medikamentų. Neigiamos įtakos turi ir patiriami stresai, mityba. Pavyzdžiui, mikrobiota sutrikdoma valgant daug mėsos, ekologiškai nešvaraus maisto. Disbiozė gali atsirasti ir sergant daugeliu kitų ligų – maisto alergija, Krono liga, opiniu kolitu, diabetu, kitomis imuninėmis ligomis. Normaliai mikrobiotos veiklai atkurti paprastai yra skiriami probiotikai – maisto papildai iš gyvų organizmų. Tačiau gydytojai pabrėžia, jog jeigu „dirva“ yra bloga, nepadės ir jokios „trąšos“. Taigi jeigu žarnyno epitelis pažeistas uždegimo, geriau reikia duoti ne svetimų probiotikų, bet paskatinti nuosavų „gerųjų“ bakterijų gamybą. Tą padės padaryti pakankamai suvartojamų skaidulų – daržovių, vaisių, grūdinių kultūrų – kiekis. Tačiau kartu reikia nepamiršti ir pieno produktų, jogurto. Reikšmės turi ir pakankamas riebalų vartojimas. Tačiau svarbiausia visų medžiagų gauti su saiku. ¬


99

SVEIKA ŠEIMA Nr. 8 (1207) 2017 vasario 23 - kovo 1 d.

Mokslas ir medicina

Kamieninėms ląstelėms – raudonas kilimas “

Specialistai tvirtina, kad su kamieninių ląstelių pagalba jau galima gydyti netoli 100 ligų. Šis metodas naudojamas kovojant, pavyzdžiui, su leukemija, anemija. Tiriama, kaip būtų galima įveikti cerebrinį paralyžių, autizmą, sąnarių pažeidimus, Parkinsono ligą ir kt.

Gydymas kamieninėmis ląstelėmis, matyt, atveria neseniai dar tik svajotas galimybes išgydyti žmogų nuo sudėtingų ligų. Ši sritis – didžiulis ateities medicinos tyrinėjimų ir atradimų laukas. O modernia sveikatos išsaugojimo galimybe siūloma pasirūpinti dar prieš kūdikiui gimstant.

Sukuria ir atkuria Specialistai tvirtina, kad su kamieninių ląstelių pagalba jau galima gydyti netoli 100 ligų. Šis metodas naudojamas kovojant, pavyzdžiui, su leukemija, anemija. Tiriama, kaip būtų galima įveikti cerebrinį paralyžių, autizmą, sąnarių pažeidimus, Parkinsono ligą ir kt. Kita kamieninių ląstelių taikymo kryptis – kūno audinių ir net sudėtingų organų kūrimas. Kodėl kamieninės ląstelės tokios unikalios? Mūsų kūną sudaro 220 tipų ląstelių. Tačiau tik pirmapradės kamieninės ląstelės geba virsti bet kuriomis audinių, kraujagyslių ar organų ląstelėmis. Jos kuria visą mūsų organizmą. O dalis kamieninių ląstelių lieka rezerve. Būtent jos atkuria organizmą po patirtos traumos ir ligos. Gausus kamieninių ląstelių kiekis gali būti surinktas ir išsaugotas iš po gimdymo likusių virkštelės bei placentos, o ligos atveju, neturint šių asmeninių biovaistų, iš suaugusio žmogaus organizmo ieškant tinkamo kaulų čiulpų donoro.

Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės Medikų dėmesio sulaukė jau susiformavusio organizmo kamieninės ląstelės, kurių didelė koncentracija yra virkštelės kraujyje bei jos audinyje. Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės sugeba atkurti imunitetą ir kraujodaros sistemą. Vyksta įvairūs tyrimai, kaip šias ląsteles būtų galima panaudoti gydant kitas ligas. Virkštelės audinio kamieninės ląstelės mūsų organizme atsakingos už nervinio, kaulinio, kremzlinio ir kitokio jungiamojo audinio ląstelių formavimąsi. Šio tipo ląsteles galima padauginti ir reikalui esant panaudoti visiems šeimos nariams. Virkštelės kamienines ląstelės yra jaunos ir labai galingos, dar nepaveiktos būsimų ligų ir genetinių mutacijų. Jos dauginasi ir prigyja efektyviau nei kaulų čiulpų kamieninės ląstelės. Virkštelės kamienines ląsteles patogu paimti, nes nereikia jokių invazinių procedūrų. Be to, audinių banke saugomos virkštelės kamieninės ląstelės operatyviai prieinamos užklupusios ligos atveju, todėl susirgus nereikia ieškoti tinkamo donoro ir gaišti gyvybiškai brangaus laiko. Nors ir vyksta diskusijos dėl jų saugojimo ir dar platesnių panaudojimo galimybių ateityje, tačiau technologijos sparčiai plėtojamos. Pasaulyje šiuo metu atlikta jau per 36 tūkst. virkštelės kraujo kamieninių ląstelių transplantacijų. ¬

Verta žinoti:

Specialistės komentaras:

Vilniaus universitetinės ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės gydytoja vaikų hematologė Jelena Rascon: - Pacientams gydyti medicinoje dažniausiai naudojamos kraujodaros

kamieninės ląstelės. Kamieninės ląstelės ypatingos tuo, kad iš jų formuojasi ir pats kraujas, kaulų čiulpai, ir imuninės ląstelės. Kamieninės ląstelės persodinamos esant sunkiam imunodeficitui arba atliekant kaulų čiulpų transplantaciją, sergant onkologine liga. Jei kalbėtume apie po truputį šalyje populiarėjantį iš virkštelės paimtų kraujodaros kamienines ląstelių saugojimą, svarbu žinoti, kad šias ląsteles galima panaudoti tik sau pačiam, susirgus broliui ar sesei jos nepagelbės. Kadangi kamieninių ląstelių kiekis virkštelėje yra gerokai mažesnis, nei galima surinkti suaugusiam žmogui iš kaulų čiulpų arba kraujo, kamieninės

ląstelės iš virkštelės kraujo transplantacijai ar sergant imunodeficitu ar kitomis ligomis dažniau naudojamas, kai ligonis yra mažo svorio, tai yra vaikui arba kūdikiui. Prieš priimant tokias ląsteles būtina patikrinti jų kokybę. Kitas dalykas yra kamieninių kraujodaros ląstelių surinkimas ir donavimas kaulų čiulpų transplantacijai. Tam mūsų šalyje yra sukurtas negiminingų kaulų čiulpų donorų registras. Čia surenkami pagrindiniai donorų duomenys, pagal kuriuos parenkami ligoniui tinkami kaulų čiulpai, tačiau pačios ląstelės nesaugomos. Bendrai (tiek vaikams, tiek suaugusiesiems) per metus yra atliekama apie 60–70 vadinamųjų alogeninių donorinių transplantacijų. ¬

Kamieninių ląstelių iš virkštelės kraujo išsaugojimas – savotiškas biologinis sveikatos draudimas ir investicija į šeimos ateitį. Pažangiose pasaulio šalyse tokia paslauga pradėta teikti anksčiau ir yra gerokai populiaresnė, kamieninės ląstelės saugomos privačiuose ar valstybiniuose audinių bankuose, ja naudojasi 10–15 proc. nėščiųjų. O mūsų šalyje tokių moterų kol kas buvo vos vienas procentas. Tačiau atsiradus galimybėms saugoti virkštelės ląsteles ir patikimiausiuose užsienio audinių bankuose, ši atsakinga paslauga tėveliams tapo ženkliai įperkamesnė ir populiaresnė.


10 10

Nr. 8 (1207) 2017 vasario 23 - kovo 1 d. SVEIKA ŠEIMA

Gydytojau, patark

Nagų grybelis - viena dažniausių pėdų ligų

Nors pėdų išvaizda dažnai susirūpiname tik jau orams labiau atšilus, tą vertėtų padaryti jau dabar. Žiemiškų batų išvargintos kojos galėjo neatsilaikyti prieš itin nemalonią infekciją – grybelį. Specialistai įspėja, jog šią bėdą gydyti būtina pradėti laiku, o dar geriau – pasirūpinti tinkama profilaktika.

Didelė tikimybė „pasigauti“ grybelį lankantis gausesnėse žmonių susibūrimo vietose – baseinuose, pirtyse, sporto klubuose, kur šilta, naudojamasi bendromis dušinėmis. Tokiose patalpose rekomenduojama avėti šlepetes.

„Labai svarbu ligos neužleisti – gydymas daug ilgesnis, mažiau efektyvus, kai problema įsisenėjusi. Be to, grybelis – vartai antrinei infekcijai, kuri tampa pėdų, kojų uždegimų kartojimosi, „rožių“ atsiradimo priežastimi. Visgi žmonės dažnai nepakankamai atkreipia dėmesį į pirmus galimus grybelio simptomus – odos paraudimą ar pasikeitusią nago spalvą“, – sako gydytojas dermatovenerologas Algirdas Šumila. Pėdų ar nagų grybelis? Kojos nuolat prakaituoja, negali kvėpuoti, dažnai sušlampa? Tuomet tikėtina, kad susidursite su nemaloniu „svečiu“ – grybeliu, viena dažniausių pėdas užklumpančių infekcijų. Jis pirmiausia pažeidžia tarpupirščius, jie ima niežėti, oda parausta, pradeda skilinėti, luptis, trūkinėti padai. „Ši infekcija, dar vadinama „Atleto pėda“, prasideda staiga ir dažniau užklumpa jaunus žmones. Laiku kreipiantis pagalbos tokį grybelį galima greitai suvaldyti“, – pastebėjo VUL Santariškių klinikų gydytojas dermatovenerologas Algirdas Šumila. Tačiau negydomas pėdų odos grybelis ilgainiui gali netrukti išplisti į nagus. Pasak gydytojo, kai pėdų pažeidimai nebūna labai ryškūs, netrukdo žmogui, problema pastebima tik atsiradus pokyčiams naguose – pasikeitus jų spalvai, formai, pradėjus jiems trupėti. „Kartais dar jaunystėje pasigautas užkratas gali visu „gražumu“ pasireikšti kur kas vėliau, senatvėje. Vyresnio amžiaus tokių problemų kamuojamų žmonių ir sulaukiame daugiausiai. Suprastėjusi kraujotaka, kitos ligos ir nusilpęs imunitetas taip pat sudaro palankesnes sąlygas grybelinei infekcijai“, – pasakojo A.Šumila. Tiesa, taip pat sėkmingai grybelinė infekcija iš nagų gali persimesti ir į pėdą. Paprastai šios infekcijos „eina“ kartu ir yra glaudžiai susijusios. Be to, negydomas kojų grybelis gali išplisti ir į kitus odos plotus.

VERTA ŽINOTI: • Kaip gydyti nagų grybelį? Onichomikozė – plačiai paplitusi nagų grybelio infekcija, sukeliama infekcijai atsitiktinai patekus po nagu dėl menkų odos ar nago įtrūkimų. Ji pasireiškia kas antru nagų deformacijos atveju. Nagų grybelį būtina gydyti specialiais gydomaisiais „Mycosan“ preparatais ir atlikti prevencinius, profilaktinius pėdų priežiūros žingsnius. Svarbu tai, jog vaistai nuo odos grybelio yra netinkami gydant nagų grybelio infekciją. Pradėkite gydymą vos pastebėję pirmuosius nagų grybelio požymius. • Kaip atpažinti pėdų odos grybelinę infekciją? Pėdų odos grybelinė infekcija, dar kitaip vadinama „Atleto pėda“ - tai plačiai paplitusi užkrečiama infekcija. Pirmiausia grybelis apima odą tarp trečiojo ir ketvirto arba ketvirto ir penkto kojos pirštų. Ji parausta, apsitraukia pūslelėmis, ima niežėti, šlapiuoti. Šia infekcija dažniau serga vaikai ir jauni žmonės. Šia liga užsikrečiama, kai kojos nuolat prakaituoja, negali kvėpuoti, dažnai sušlapusios. Dažniausiai pasitaikantys pėdų odos grybelio požymiai yra uždegimas, įtrūkimai ant odos, jos pleiskanojimas, niežėjimas ir nemalonus kvapas. „Mycosan“ gelis puikiai malšina visus „Atleto pėdos“ simptomus bei gydo grybelines pėdų odos infkecijas. • Grybelio poros greitai plinta ir jas sunku sunaikinti, todėl lengvai galima užkrėsti šeimos narius. Apsaugokite namiškius ir save su „Mycosan“ apsauginėmis putomis. • NEPAINIOKITE NAGŲ IR ODOS

GRYBELIO. JŲ GYDYMO METODAI SKIRIASI. ¬

Gydantis būtina ir dezinfekcija Gydytojas pabrėžė, jog labai svarbu ligos neužleisti – gydymas daug ilgesnis, mažiau efektyvus, kai problema įsisenėjusi. Be to, grybelis – vartai antrinei infekcijai, kuri tampa pėdų, kojų odos uždegimų atsiradimo ir kartojimosi priežastimi.

Pasak jo, visgi žmonės dažnai nepakankamai atkreipia dėmesį į pirmus galimus grybelio simptomus – odos paraudimą ar pasikeitusią nago spalvą. Ypač vyrai tai palaiko nuospauda, „nurašo“ kokiai traumai. Ir tik atsiradęs skausmas paskatina ieškoti pagalbos. „Kojų grybelio diagnostika nėra sudėtinga, tam šiandien turime du tyrimus – mikroskopinį ir pasėlio, kuris trunka ilgiau, bet padeda nustatyti konkrečią grybelio rūšį. Svarbiausia tik kad žmonės prieš tai nepultų užsiimti savigyda, naudoti kokių tepalų, tai gali trukdyti diagnostikai“, – aiškino specialistas. Priklausomai nuo ligos pažengimo laipsnio, paciento amžiaus, gydymui gali būti skiriamos vietinio poveikio priemonės, gydomieji lakai, geriamieji vaistai. „Prieš juos skiriant būtina atlikti kitus tyrimus, įvertinti pagrindinių organų veiklą. Gali būti taikomas ir al-

ternatyvus šiuolaikiškas gydymas lazeriu. Ieškant geriausio būdo padėti gali būti kombinuojami keli gydymo metodai“, – kalbėjo A.Šumila. Tačiau ilgalaikis gydymo efektas nebus pasiektas, jei neatliekama tinkama dezinfekcija. „Grybelį specialiomis priemonėmis būtina pašalinti ir iš aplinkos – avalynės, kojinių. Priešingu atveju infekcija gali lengvai atsinaujinti“, – įspėjo gydytojas dermatovenerologas.

Profilaktikai – apsauginės priemonės Grybeliu užsikrečiama tiesioginio kontakto su infekuotu žmogumi metu ar per apkrėstus paviršius – infekcijos pažeista avalyne, kilimu, grindų danga. Taigi pirmiausia reikia laikytis tinkamų higienos įpročių – nepatariama svečiuose įsispirti į svetimas šlepetes, vengti kontakto su paviršiais plikomis kojomis. Didelė tikimybė „pasigauti“ grybelį lankantis gausesnėse žmonių susibūrimo vietose – baseinuose, pirtyse, sporto klubuose, kur šilta, naudojamasi bendromis dušinėmis. „Tokiose bendro naudojimo patalpose rekomenduojama avėti šlepetes. Profilaktiškai po apsilankymo sporto klube ar baseine galima naudoti specialias dezinfekcines priemones – purškalą ar kremą“, – sakė A.Šumila. Siekiant išvengti ligos taip pat patariama stiprinti imunitetą, dėvėti patogią avalynę, vengti sintetinių kojinių, prižiūrėti pėdų odą. ¬


11 11

SVEIKA ŠEIMA Nr. 8 (1207) 2017 vasario 23 - kovo 1 d.

Šeimos poilsiui

Šeimos kelionė autobusu: kaip tinkamai pasiruošti? “ Maži vaikai labai judrūs, ilga kelionė jiems gali tapti amžinybe. Tam, kad kelionėje autobusu vaikas sėdėtų ramiai, psichologai pataria į kelionę pasiimti jo mėgstamų žaidimų, knygučių. Į kelionę paimti žaislai padės nenuobodžiauti, saugiau jaustis tarp svetimų žmonių.

sidurti, kai vaikui „besiožiuojant“ padėti bando bendrakeleiviai.

neramina, gąsdina. Atsakykite į visus jam kylančius klausimus, nepaisant to, kad atsakymai jums atrodys savaime suprantami“, – pabrėžia specialistė.

Kelionė autobusu į Vieną, Berlyną, Varšuvą ar kitą Europos šalį gali būti didžiuliu nuotykiu visai šeimai – kartais dideliu išbandymu. Svarbu, kad tėvai iš anksto apgalvotų ir pasiruoštų kelionei. „Tarptautiniais autobusų maršrutais tėveliai keliauja ne tik su paaugliais, bet ir su kūdikiais. Vieni jų lanko giminaičius, užsienyje dirbančius šeimos narius, kiti vyksta atostogauti. Autobusais keliaudamos šeimos aplanko Europos šalis už jiems priimtiną kainą“, – pasakoja Edmundas Pavlovas, „Eurolines“ vadovas Lietuvoje.

Pataria specialistė:

Kaip elgtis kelionės autobusu metu, kad vaikai nepavargtų ir nenuobodžiautų, pataria „Vilniaus šeimos psichologijos centro“ vaikų ir paauglių psichologė Raminta Vaiciukevičė:

Kalbėkitės su vaiku dar prieš kelionę „Nepaisant vaiko amžiaus, labai svarbu su juo kalbėtis. Mažesnio amžiaus vaikams vakarais, prieš miegą, sukurkite spalvingų pasakojimų apie keliavimą autobusu, patirtus nuotykius, sutiktus herojus. Per išgalvotas istorijas mažylį supažindinsite su būsima aplinka. Kalbėkitės ir su vyresnio amžiaus vaiku, nepaisant to, jei jau esate keliavę. Papasakokite, kur ir su kuo vyksite, kiek kelionė truks, ką vaikas

Pasidomėkite autobuse esančiais patogumais

Į kelionę – žaislų ir knygų Mažiems vaikams kelionė autobusu gali prailgti. Kokia veikla galima užsiimti autobuse, pasakoja „Eurolines“ Lietuvoje vadovas Edmundas Pavlovas: - Šeimos autobusuose žaidžia įvairius žaidimus, į juos įtraukdami net šalia sėdinčius keleivius. Dažniausiai žaidžiami tokie žaidimai: „Šarados“, „Taip ir ne“, „Prisimink smagiausią nutikimą“, arba tiesiog pasiimamas baltas popieriaus lapas ir kiekvienas pripiešia kokiam nors objektui po detalę ir pan. Be abejo, vaikai labai mėgsta žiūrėti animacinius filmukus, kurie įtraukti į autobuse esantį „media centrą“. Didesni vaikai mėgsta klausytis muzikos ar tiesiog naršo internete. ¬ galės veikti jos metu, aptarkite ir iššūkius ar sunkumus, kurie gali laukti kelionėje, ir kaip juos kartu išspręsite“, – pataria R.Vaiciukevičė.

Išgirskite vaiko lūkesčius Psichologė atkreipia dėmesį, kad reikia ne tik kalbėtis, bet ir išklausyti. „Papasakoję apie būsimą kelionę, paklauskite vaiko, kaip jis įsivaizduoja keliavimą autobusu. Pasiteiraukite, kokių norų jis turi, kas

R.Vaiciukevičė atkreipia dėmesį, kad mažas vaikas daug jautriau reaguoja, jei nepatenkinami jo poreikiai. „Tėveliams derėtų pasidomėti kelionės trukme ir pasistengti, kad ji netruktų ilgai. Pasiimkite užkąsti, vandens ar kito gėrimo buteliuką, autobuse turėtų būti galimybė nueiti į tualetą – užtikrinkite pagrindinių poreikių patenkinimą. Bilietus pirkite taip, kad sėdėtume šalia vaiko. Jei manote, kad autobuse tarp svetimų žmonių jis jaučiasi nejaukiai, paprašykite bendrakeleivių, kad nekalbintų jūsų vaiko“, – pataria vaikų ir paauglių psichologė.

„Ožiai“ autobuse – kaip elgtis? Kartais kelionių metu vaikai pradeda stipriai „ožiuotis“, verkti, šaukti. Pirma užduotis – nuraminti vaiką. „Ištikus pykčio priepuoliui svarbu, kad tėveliai išliktų ramūs, pabandytų išsiaiškinti, kas jį suerzino. Jei su vaiku sunku susikalbėti ir jis nesugeba pasakyti, kas nutiko, daug neklausinėkite, nešaukite, pabandykite jį nuraminti švelniai apkabinant. Vaikui šiek tiek nurimus, reikėtų išsiaiškinti pykčio priežastį: galbūt jam ko nors trūksta, jis išalkęs ar pavargęs. Svarbu, kad vaikas jaustųsi saugus ir suprastas“, – pabrėžia R.Vaiciukevičė. Tikriausiai tėveliams yra tekę su-

Verta žinoti: „Supimo liga“ pasitaiko gana dažnai, manoma, kad ji kamuoja apie 10 proc. vaikų. Vaikai, kuriuos važiuojant greit supykina, prieš kelionę ir jos metu neturėtų valgyti nieko riebaus - verčiau apsiriboti nedidelėmis vaisių ar košės porcijomis. Ir prieš kelionę, ir jos metu venkite saldumynų ir

gazuotų gėrimų. Labiausiai tinka paprastas vanduo. Dar geriau, jei vaikas kelionėje miegos. Vaistus nuo pykinimo gali rekomenduoti tik vaiko gydytojas, įvertinęs jo sveikatą. Jei vaiką pykina tik retkarčiais, galima bandyti kovoti su tuo natūraliais metodais. ¬

„Isterijos ištiktą vaiką neretai bando raminti ir aplinkiniai, gąsdindami, kad juos pasiims, ar jį gėdindami. Nebijokite šalia sėdinčių keleivių paprašyti, kad šiuo metu nekalbintų jūsų vaiko, nes gąsdinimai ar gėdinimas gali tik dar labiau sudirginti vaiką“, – pataria psichologė. Tam, kad vaikas sėdėtų ramiai, psichologė pataria į kelionę pasiimti ir vaiko mėgstamų žaidimų, knygučių. „Maži vaikai labai judrūs, ilga kelionė jiems gali tapti amžinybe. Į kelionę paimti žaislai padės nenuobodžiauti, saugiau jaustis tarp svetimų žmonių. Su vaiku galite pažaisti ir patys: kurkite istorijas, atspėkite žodį iš pirmos raidės ir panašiai“, – teigia pašnekovė. ¬


12 12

Nr. 8 (1207) 2017 vasario 23 - kovo 1 d. SVEIKA ŠEIMA

Gabija Vitkevičiūtė: „Motinystės ir

karjeros niekada nemokėjau derinti“

Atkelta iš 1p. Taip, man vaikų auklėjimas – tai suvoktas, sunkus ir duobėtas kelias, bet nežinau ir didesnės laimės glostyti jų odą, žiūrėti į tyras akis, girdėti nesuvaidintą kvatojimą ir guosti dėl prakirsto keliuko ar po dešimtmečio - jau dėl sužeistos širdutės. Ir be viso to „sunkumo“ aš – niekas. - Tiesa, kad kuo vaikų daugiau, tuo lengviau? - Žinoma, kad lengviau – kai jie užsiima kartu, prisikviečia draugių, draugų ir dingsta nuostabiame vaidinimų, pasakų, „bazių“ pasaulyje... Tačiau kai reikia vežioti pas jų mylimus būrelių mokytojus ir bičiulius, pas odontologus, pas kineziterapeutus, į rytmetį ar vakarėlį, į spektaklį

ar į nesibaigiančius draugų gimtadienius ir kai viską padaugini iš trijų ar keturių – tampa nebe taip saldu. Belieka juoktis arba verkti, įjungti strateginį mąstymą ir viską suplanuoti kaip geriausiame tarptautiniame kelių lygių ir keliolikos dalyvaujančių asmenų projektui arba išmokti... paprašyti pagalbos. Yra ir dar vienas kelias – nieko dėl tų vaikų nedaryti, esą tegu auga kaip žolė, nes tiek jų poreikių, norų ir emocijų suvaldyti be galo sunku. Tačiau lengvas kelias – ne man (šypsosi). - Daugiau nei prieš metus sulaukėte sūnaus. Kokių potyrių atnešė berniuko laukimas? - Tado Jurgio laukimas išskirtinis, matyt, buvo tuo, kad su amžiumi vis dėlto milimetro ir sekundės tiks-

lumu suvoki ir džiaugsmą, ir stebuklą, ir rizikas. Kai pagalvoji, kaip šokdavome gyvenimą, rankas į viršų iškėlę dvidešimties, kaip trankėmės po jausmus ir pasaulį, miegojome (arba ne) tik tam, kad neperlūžtume nuo apsisukimų, o ne tam, kad pailsėtume, dabar apima lengva baimė – juk baigtis galėjo ne visada taip laimingai. Taip man ir su nėštumais – ta sąmonė, kuri pelnytai aplanko pasibaigus tam „dvidešimtmečiui“, ji stabilizuoja ir pristabdo. Mano atveju dėl prigimtinių neduotų savybių tinkamai vykti gimdymo procesams dar laukė ir ketvirtas Cezario pjūvis – nereikia būti gydytoju, kad suprastum, kokia tai „laimė“. - Kaip stiprinate šeimos sveikatą? - Kinijoje daktarui pacientas mo-

ka tol, kol yra sveikas. Jei susirgau, daugiau tam daktarui nemokėsiu. Tokios pozicijos stengiamės laikytis ir mes namuose. Labai prižiūrime vaikų ir savo sveikatą (tinkama mityba, vitaminai, sportas, judėjimas) kasdien, kad nereiktų stebėtis, ko gi čia liga staiga įsikibo. Be virusų ir avarijų, staigių ligų gal jau ne taip dažnai ir pasitaiko? Iš kitos

pusės, negyvename vienkiemyje, esame sociumo dalis, tad kosuliai ir slogos pilkuoju metu - ir mūsų namų neprašyti svečiai. Tada išmetame iš raciono tris baltus nuodus – cukrų, pieną ir miltus, geriame kibirais vandenį ir kalcį ir vėl pamažu dienos giedrėja. Kažkaip galvoju, kad už vaikų sveikatą atsakingi mes, tėvai. Ir todėl, kai tris kartus per dieną verdu karštą maistą, nebevaidinu kankinės. Tai - mano pareiga. Vieną dieną ji baigsis! - Turite šeimos laisvadienių tradicijų? - Laisvalaikį leidžiame kaip kada. Kai norisi didelės proto ir jausmų vitaminų dozės, tada judinamės į teatrą, kiną, baseiną, ruošiamės į žygį po piliakalnius ar rogių šėlsmą ant Tauro kalno. Kitą kartą visiems reikia ramybės. Todėl žinojimas, kad visi namie, bet kiekvienas laimingas su savimi – su knyga, filmu ar telefonu – savo kambary irgi teikia palaimą. - Panašu, kad žinote sėkmės receptą, kaip suderinti motinystę ir aktyvias darbines veiklas. - Kas šiandien sėkmė – rytoj jau, žiūrėk, ir nelaimė. Šiandien pridalinsiu išmintingų patarimų, o ryt pati gausiu išbandymą ir teks sūriai paverkti. Žinau viena, esu dėkinga už viską, kad ir kaip man kartais tas „viskas“ tampa sunkiu akmeniu, skauduliu ar pūliniu. Gali apsisukti ant kulno ir užsikloti galvą antklode, bet ir tas kulnas, ir ta paslėpta širdis juk vis tiek liks mano. Vadinasi, visi receptai – mumyse. O motinystės ir karjeros niekada nemokėjau derinti. Galbūt ir nesistengiau. O gal net nepajutau, kiek pagalbos sulaukiau, kad galėčiau gyventi taip, kaip gyvenu. Dar turiu, ką savyje stipriai „tarkuoti“ (šypsosi). KALBINO AIGUSTĖ TAVORAITĖ

Atsakinga tėvystė  

Specialus savaitraščio "Lietuvos sveikata" priedas

Atsakinga tėvystė  

Specialus savaitraščio "Lietuvos sveikata" priedas

Advertisement