Kassel Magazin 47

Page 1Anma

3

Hanau ist überall - Her Yer Hanau! Hanau’da 19 Şubat 2020 tarihinde düzenlenen ırkçı saldırıda katledilen 9 kişi, ülke genelinde düzenlenen törenlerle ve uyarı nöbetleri ile anıldı. “Hanau ist überall-Her yer Hanau!” sloganı altında düzenlenen uyarı nöbeti Kassel’de belediye binası önünde gerçekleşti. Hanau’da katledilen insanlarımızın isimleri teker teker okundu.

Ayşe Güleç

Sunumunu 6 Nisan İnisiyatifi’nden Ayşe Güleç’in gerçekleştirdiği anmada, ilk konuşmacı faşizm ile mücadelenin tek tek kişilerle mücadele değil aksine sosyal sorunlarla mücadele etmek olduğunu belirtti. Kassel Belediyesi çalışanı Aydan Karakaş - Blutte ise yaptığı dokunaklı konuşmada, “2020 Almanya’sında böyle bir şeyin olması kabul edilemez. Hanau’da 9 can yitirildi. Sadece Alman olmadıkları için öldürüldüler. Biz buradayız ve demokrasiyi savunacağız. ” dedi. Bu kötü eylemin bizi bölmesine izin vermeyin! Resmi devlet töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier öldürülen 9 kurbanın yakınlarına seslenerek, “Olayı açıklama ve yeniden değerlendirme devletin sorumluluğundadır.” dedi. Devletin barış içinde yaşayan herkese ve yakınlarına verdiği koruma, güvenlik ve özgürlük vaadini kurbanlar ve yakınları adına yerine getiremediği için derin bir üzüntü yaşadığını ifade eden Cum-

hurbaşkanı, “Bu kötü eylemin bizi bölmesine izin vermeyin! Aramızdaki kötü niyetlileri gözden kaçırmayalım - nefret, ötekileştirme, kayıtsızlık. Ama lütfen, ülkemizin daha iyi ruhuna, birlikte olma gücüne, ‘Biz’ olma iradesine inanalım!” açıklamasında bulundu. Hessen İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ile eyalet genelindeki resmi daireler ile Cumhurbaşkanlığı’na ait resmi yerleşkelerde bayraklar yarıya indirildi. Kassel Belediye Başkanı Christian Geselle de yaptığı açıklamada ırkçı saldırıyı sert bir şekilde kınadığını ve Hanau ile dayanışma içinde olacaklarını belirtti. Belediye bünyesinde 1 dakikalık saygı duruşu ve iş bırakma eylemi yapıldı. Hanau’da 19 Şubat 2020 gecesi iki nargile bara ve bir büfeye silahlı saldırı düzenleyen 43 yaşındaki ırkçı Neonazi Tobias R. , 9 göçmen kökenli yurtdaşı öldürmüş, ardından 72 yaşındaki annesi ile birlikte evinde ölü bulunmuştu. Tobias R.’nin saldırıyı ırkçı saiklerle düzenlediği açıklanmıştı.


4

6 Nisan’ı Unutturamayacaksınız! 6 Nisan 2006 yılında Kassel’de işlettiği internet kafede NSU militanlarınca başından vurularak katledilen Halit Yozgat 15. ölüm yılında törenle anıldı. Törende Kassel Büyük Şehir Belediye Başkanı Chiristian Geselle, federal hükümetin kamu denetçisi Barbara John, T.C. Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tuncer ve İsmail Yozgat Halit Platz’daki törene katılarak mikrofonsuz birer konuşma yaptılar. Halit’in babası İsmail Yozgat, “Her yıl kurulan ses tesisatı bu yıl niye kurulmadı? Yoksa o kadar mı önemsiz görüyorlar?” diyerek belediyeyi eleştirdi. Yozgat, “Ne yaparsanız yapın 6 Nisan’ı unutturamayacaksınız”’ dedi. Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’nin verdiği kararı tanımadıklarını yineleyen Yozgat, mahkeme başkanına seslenerek “Herr Götzl geceleri rahat uyuyabiliyor musunuz?” sorusunu yöneltti. Mahkeme 3.025 sayfalık soruşturma dosyasına 120 yıl gizlilik kararı vermiş fakat bu karar 2019 yılında Kassel Valisi Walter Lübcke’nin öldürülmesinden sonra 30 yıla indirilmişti. Bu yılki anma törenini de organize eden 6 Nisan İnisiyatifi, NSU tarafından işlenen cinayetlerin aydınlatılması için büyük çaba sarf ediyor.

İnisiyatif kurucularından Güleç “Halit Yozgat cinayeti doğru düzgün aydınlatılmış olsaydı, belki de Walter Lübcke hala hayatta olurdu.” diyor. Güleç, Lübcke cinayetinin sadece göçmenlerin değil herkesin Neonazi terörüne kurban gidebileceğini gösterdiğinin altını çiziyor. Kassel Büyük Şehir Belediye Başkanı Chiristian Geselle yaptığı konuşmada “6 Nisan şehrimiz ve anayasal devletimizin tarihinde karanlık ve üzücü bir gündü. Ölümünün 15. yıl dönümünde bu korkunç ve sinsi eylemde hayatını kaybeden Halit’i bir kez daha anıyoruz. Halit Yozgat’ın ailesine ve arkadaşlarına başsağlığı diliyorum.” açıklamasında bulundu. T.C. Frankfurt Başkonsolos‘u Erdem Tunçer ise konuşmasında “Halit Yozgat’ın NSU tarafından öldürülmesinin 15. yıl dönümünde, aşırı sağcı ve ırkçı terörü en güçlü şekilde

kınıyoruz. Karanlık ve ırkçı zihniyetin işlediği bu cinayetler bizleri derinden sarstı.” dedi. “Tüm gerçeklerin ortaya çıkarılmadığını görüyoruz.” diyen Başkonsolos ırkçı ve faşizan şiddetin açıkça bir tehdit oluşturduğunu belirterek, bu hastalıktan kurtulmak gerektiğini vurguladı.

Tunçer, Ayşe Yozgat, Seyfettin Eryörük, T.C. Frankfurt Başkonsolosu Erdem İsmail Yozgat ve Kassel Büyük Şehir Belediye Başkanı Christian Gessel


Haber

5

Lübcke’nin Katiline Ömür Boyu Hapis Lübcke davasında karar açıklandı. 45 oturum sonunda alınan kararla katil Stephan Ernst ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Kassel Valisi Dr. Walter Lübcke’yi öldürmekten yargılanan Neonazi Stephan Ernst’e ömür boyu hapis cezası verildi. Ernst’e silah temin eden ve cinayet sırasında yanında bulunan suç ortağı Neonazi Markus H. ise silah yasasına muhalefetten 18 ay tecilli hapis cezasına çarptırıldı. Ancak cinayete ortaklık etme suçundan beraat etti. Stephan Ernst, 2 Haziran 2019’da Kassel kentinde 65 yaşındaki vali Lübcke’yi Markus H’nın temin ettiği silahla evinin terasında öldürmüştü.

Lübcke’nin öldürülmesinden sonra Neonazi ve ırkçı gruplar sosyal medya hesaplarında cinayeti övmüşlerdi. Suçunu itiraf eden Ernst, suç aleti silahı sakladığı yeri polise göstermişti. İnfaz yasasına göre ömür boyu hapis cezası alan bir kişi 16 yıl yattıktan sonra da özgürlüğüne kavuşabiliyor. Ancak ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası alanlar hayatlarının geri kalanını cezaevinde geçiriyor. Ceza heyeti suçla ilgili “aşır suç (besondere Schwere der Schuld)” tespiti ile önleyici gözaltı hakkını da saklı tutarak katilin hapisten erken tahliye edilmesini engellemek istiyor.

Kurban Yakınlarıyla Dayanışma Eylemi Lübcke davasında mahkeme kararının açıklandığı 19 Ocak günü Almanya genelinde, faşist saldırılarda yaralanan ve yaşamını yitiren kurbanların aileleriyle dayanışmak adına pek çok eylem yapıldı. Kassel’de Belediye binası önünde buluşan kalabalık hem Dr. Lübcke’nin ailesinin yanında olduklarını gösterdiler hem de olayın arka planının aydınlatılmasını talep ettiler. “ Solidarität mit den Betroffenen rechten Terrors - kein Schlussstrich bei der Aufklärung” sloganı altında gerçekleşen eylemde 6 Nisan İnisiyatifi, DGB, Fridays for Future ve VVN-BdA gibi demeokratik toplum örgütlerinden konuşmacılar söz alarak, faşist teröre karşı dayanışma ve mücadele mesajı verdiler.


6

Güncel

© Stadt Kassel

büyük ortağı Yeşiller olacak. SPD’li Kassel Büyük Şehir Belediye Başkanı Christian Geselle’in partisinin ikinci sıraya gerilemesine rağmen kurulması beklenen koalisyonla rahatlayacağı belirtiliyor.

Kassel Daha Yeşil 14 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin galibi Yeşiller oldu. Seçimlerde Kassel İl Meclisi, 23 İlçe ve Belde Meclisi ile Yabancılar Meclisi üyeleri seçildi.

GRÜNE - Yeşiller partisi geçerli oyların % 28,18’ni alarak Kassel’de ipi göğüsledi. Yeşiller, 2016 yılındaki seçime oranla oylarını % 10,7 arttırmış oldu. SPD, geçen seçime göre % 4,9’luk oy kaybı yaşasa da % 24,81 ile ikinci parti oldu. CDU % 20,64 oy oranı ile üçüncü sırada yer alırken, oylarını % 0,6 oranında artıran DİE LİNKE - Sol Parti % 10,56 ile dördüncü sırada yer aldı. Aşırı sağcı parti AfD oyların % 6,77’sini, FDP % 5,32’sini, FREIE WÄHLER % 2,13’ünü, Rettet die Bienen % 1,16’sını ve Die PARTEI % 0,43’nü aldı. Türkiye kökenli aday Mustafa Gündar 32.321

oy alarak Yeşiller’in listesinden 14. sıradan Belediye Meclisi’ne girmeyi başardı. 147.462 kayıtlı seçmenden 64.452’ünün oy kullandığı seçimde katılım oranı %43,66’da kaldı. 71 sandalyeli İl Meclisi’nde sandalye dağılımı şu şekilde gerçekleşti. Yeşiller 20, SPD 17, CDU 14, Sol Parti 8, AfD 4, FDP 4, FREIE WÄHLER 2, Rettet die Bienen 1. Meclis üyelerinin görev süresi altı yıl. Yeşiller partisi diğer seçim bölgeleri ile beldelerde de oylarını artırarak ilk sıralarda yer aldı. İl Meclisinde SPD ve Yeşiller’in geçen seçimlerde oluşturdukları koalisyona devam etmeleri bekleniyor. Ancak bu sefer koalisyonun

Geselle’den Teşekkür Yaklaşık 5 milyon oyun sayıldığı seçimlerde 3000 seçim görevlisi, 91 mektupla 7 seçim sandığında çalıştı. Belediye Başkanı Geselle pandemi şartlarında gönüllülük esasına göre canla başla çalışan görevlilere ve 700 belediye çalışanına teşekkürlerini iletti.

Sistem Hakkında Belediye meclisleri yasama görevini üstlenirler ve belediye başkanının sorumluluğu dışındaki genel yürütme işlevini de yerine getirirler. Özellikle günlük yürütme işleri dışında kalan konular meclisin ilgi alanındadır. Belediye meclisleri belediye başkanlarını denetler ve meclisin aldığı kararların hayata geçmesinden sorumludurlar. Yerel meclis üyelerinin görev süresi altı yıl. Gönüllülük esasına göre çalışan Belediye Meclis Üyeleri maaş almazlar ancak gider ödeneği alabilirler. Belediye Meclisi seçimlerine siyasi partiler ve seçim birlikleri katılabilirler.


Güncel

7

Baunatal‘da Açılım Süreci Hessen Eyaleti’nin pilot projesine Baunatal Kenti de dahil oldu. Proje kapsamında şehir merkezindeki dükkan ve gastronomi işletmeleri, sinemalar ve Stadthalle hizmet vermeye başladı. 12 Nisanda uygulamaya başlanan projede kent merkezlerindeki dükkanlar ile kafe ve lokantaların dış mekanları açıldı. 15 Nisan da ise sinemalar hizmet vermeye başladı. Korona testi negatif çıkan Baunatallılar şehir merkezinde açık olan yerlere girebiliyor. Açılım süreci adım adım

ilerleyecek. Uygulamada haftalık virüs kapma oranlarına da dikkat edilecek. Insidenz değerinin sabit ve 200’ün altında olma şartı bulunuyor. Projenin uygulanabilmesi için yeterli ve ücretsiz korona testi olanağının sunulması gerekiyor. Baunatal Belediye Başkanı Silke Engler (SPD), açılım sürecinin iş yerleri ve gastronomi ile Stadhalle, sinema ve diğer kamusal alanları kapsayacağını belirtti. Engler, Baunatallı esnaflarla gerekli temasların kurulduğu ve uygulama

için gereken tedbirlerin alındığını söyledi. Hessen Eyaleti pilot proje ile salgın döneminde kapalı olan mekanların korona testi uygulamasıyla adım adım açılmasını amaçlıyor.

Projeye 28.000 nüfuslu Baunatal ile birlikte Alsfeld ve Dieburg kentleri de dahil edildi.1 Mayıs’a kadar pilot projeden gelecek veriler değerlendirilerek projenin Hessen çapında uygulanabilirliğine karar verilecek.

Yabancılar Meclisi Seçimine İlgi Düşük 7 listenin katıldığı Yabancılar Meclisi seçimine oy hakkı bulunan 32.288 seçmenden sadece 2.889’u katıldı. Katılım oranı % 8,95 olarak gerçekleşen seçimde en çok oyu ağırlıklı olarak Türk kökenli adaylardan oluşan Gemeinschaft 2000 listesi aldı.

G2000’den Kamil Saygın, Müzeyyen Yılmaz, Seyfettin Eryörük, Canan Galip, Muhammet Emin Bilgin ve Yasemin Yazıcıoğlu; DWP’den Deniz Alan Held, Şengül Eser, ALK’den Şuayip Günler Yabancılar Meclisi’ne seçilen Türk kökenli üyeler oldular.Güncel

9

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi ile Yunus Emre Cami’nin Bunsenstraße’ye bakan duvarına tehdit içerikli yazılama yapıldı.

3 Nisan gecesi sabaha karşı kimliği belirsiz bir kişi caminin duvarına pembe sprey boyayla Almanca ve İngilizce tehdit içeren yazılar yazdı. Durumun fark edilmesiyle bilgilendirilen polis olay yerinde inceleme yaptı. Dernek Başkanı Hasan Daştan dergimize yaptığı açıklamada, “Almanya’da demokrasi ve barış içinde yaşamak istiyoruz. Yapılan bu çirkin saldırıyı kınıyoruz. Dernek bünyesinde insanlarımız ve gençlerimizin menfaatine yürüttüğümüz çalışmalar bu menfur olaydan etkilenmeyecektir. Bu tür melun saldırılar, birliğimize asla zarar veremeyecektir. Olayın takipçisiyiz.” dedi.

Dernek üyelerinden Mustafa Koç ise kısa süre önce benzer bir saldırıya maruz kaldıklarını hatırlatarak, “Son 5-6 yıldır merhum başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümünün sene-i devriyesi haftasında sürekli bu şekilde çirkin saldırılara maruz kalıyoruz. Bu saldırıların birer tesadüf olmadığını düşünüyorum.” dedi. Dernek yönetimine çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri dayanışma ziyaretinde bulundular.

© Altan Aras

Camiye Çirkin Saldırı

Polis olayla ilgili inceleme başlattı.

Başkonsolostan Ziyaret

Dernek Başkanı Hasan Daştan ve Mustafa Koç

T.C. Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer Halit Yozgat’ı anma töreni öncesinde Kassel’deki camilerin duvarlarına yazılar yazıp yanıcı maddeler atarak terör estiren örgütlerle ilgili olarak Kassel Emniyet Müdürlüğü ile bir görüşme yaptı. Başkonsolos Tunçer daha sonra Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’ni ziyaret ederek vatandaş ve yetkililerle görüştü. Tunçer, vatandaşlara tahriklere kapılmayıp sağ duyulu davranmaları tavsiyesinde bulundu.

Başkonsolos Tunçer yetkililerle görüştü.


Kim ”Takar ” Maskeyi! 22 Mart’ta 20.000 eylemci korona önlemlerini protesto etmek için Kassel’de bir araya geldi. Kassel Belediyesi’nin eylemi iptal etmesine rağmen, Hessen İdari Mahkemesi gösterinin Platz der Deutschen Einheit ve fuar alanı Schwanenwiese’de 6.000 kişiyle sınırlı ve hijyen kurallarına uyularak yapılması yönünde karar aldı. Fakat bir çok gösterici izin verilen alan yerine şehir merkezinde gövde gösterisi yapmayı tercih etti. Kolluk kuvvetleri izinli alandaki göstericilerin şehir merkezine yürümesine engel olmadı. “Querdenker” olarak anılan eylemciler özellikle Friedrichplatz’da toplanarak eyleme devam ettiler. Polisin maske takılması yönündeki uyarılarına rağmen maske takmayan ve mesafe kuralına uymayan göstericiler iç içe bahar şenliği havasında eylemlerine devam ettiler. Göstericilerin büyük çoğunluğunu şehir dışından gelenler oluşturdu. Basın mensuplarına saldırı Bazı eylemciler izinsiz yürüyüşü engellemek isteyen karşı göstericilere saldırdı. İki korona eylemcisi, Nordstadt İhtiyar Heyeti Başkan yardımcısı Ali Timtik’e göz yaşartıcı biber gazı ile saldırdı. Pervasızlıkta sınır tanımayan bazı Querdenker eylemcileri “Lügen Pres-

se” sloganları eşliğinde basın mensuplarına saldırmayı da ihmal etmedi. Friedrichplatz’a bir göstericinin basın mensuplarını tehdit ettiği ve arkadan bir göstericinin bir gazeteciyi yere düşürdüğü görüntüler Twitter’de #ks2003 hastagi ile yayımlandı. Genel yayın yönetmenimiz Hakan Yılmaz’a da maske taktığı için laf atıldı. Königsgalerie’ye dadanan maskesiz eylemciler galerinin içinde slogan atıp eylem yaptılar. Stadt Cafe’den alışveriş yapmak isteyen eylemciler yine maske takmadan, mesafe kuralına aldırmadan Cafe’nin içinde ve dışında kuyruk oluşturdu. Akşam saatlerine kadar alkolün de etkisiyle taşkınlık yapmaya devam eden bir kısım eylemci ise sokaklarda yalnız kaldıklarını fark edince kahramanlıklarından olsa gerek koşar adım şehri terk etti. Sosyal Medya Görüntüleri Sosyal medyada yayımlanan ve polisin karşı göstericilere karşı orantısız güç kullanımını içeren videolar tepki topladı. Başka eyaletlerden ve şehirlerden gelen polis güçlerinin izinsiz gösteri yapan Korona eylemcilerini engellemek yerine bunu engellemek isteyen insanlara müdahale etmesi pek çok sivil toplum kuruluşu ve örgüt tarafından eleştirildi. Hessen Emniyeti görüntülerin incelendiğini

belirtti. Thüringen Eyaleti İçişleri Bakanlığı da görüntülerle ilgili gerekli adımların atılacağını açıkladı. Gösteride 1600 polisin görev yaptığı belirtildi. Polis sendikası sözcüsü gösteride görev yapan 1600 polisin yeterli olmadığını, en az 3500 polisin bulunması gerektiğini belirtti. Gösteride 15 gözaltı, 67 kimlik tespiti yapıldı. 15’i kolluk kuvvetlerine mukavemet, 2’si memura hakaret ve Hitler selamı olmak üzere toplam 49 ceza davası ve 111 idari suç davası açıldı. Belediye Başkanı “kızgın ve şaşkın” Kassel Büyük Şehir Belediye Başkanı Geselle gösteriden sonra yaptığı yazılı açıklamada, “Kassel için iyi bir gün olmadı.” dedi. “Kızgın ve şaşkın” olduğunu ifade eden Geselle, bu durumu “şehrimin yüzüne tokat” olarak yorumladı. Bununla birlikte Geselle, göstericilere müdahale etmeyen polisin stratejisini savunarak “Kolluk kuvvetlerinin sayısal olarak yetersizliği göz önüne alındığında gerilimi azaltma stratejisi doğruydu.” dedi.


Haber

Biber Gazlı Saldırı

Nordstadt’ta Ortsbeirat Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Ali Timtik, biber gazı saldırısına uğradı. Kassel’de düzenlenen Ko-

rona karşıtı “Querdenker Demo” olarak bilinen gösteride saldırıya uğrayan 55 yaşındaki Ali Timtik dergimize yaptığı açıklamada,

“Yasal izni olan Opernplatz’daki karşı gösteriye katılmak için yola çıkmıştım. Zira bu şehir sahipsiz değil. Treppenstraße’de bulunan (Oberliks) dikilitaşa iki gencin bir şeyler yapıştırdıklarını gördüm. Nazi propagandası içerikli saçma bir şey. Karşı eylemcilerle bu iki genç arasında bir gerginlik oldu. Ben de olaya müdahale ettim ve ‘Burada ne işiniz var. Gidin buradan.’ dedim. Saldırganlardan biri ‘Asıl sen si... git. Burası Almanya’ diyerek küfürlü sözlerine devam etti. Sonra birisi bana göz yaşartıcı biber gazı sıktı. Gerisini tam hatırlamıyorum. Gözlerim ve sol kulağım fena yandı. Beyaz olan maskem gazdan turuncuya döndü.

78 İtalyan ve 1 Rus‘un Hazin Sonu 78 İtalyan ve 1 Rus savaş esirinin Nazilerce Wilhelmshöher garında katledişi anıldı. Kassel Büyük Şehir Belediye Başkanı Christian Geselle ve Şehir Meclisi Başkanı Volker Zeidler, Nazi ve Soykırım Kurbanlarını Anıtı’na çelenk bıraktı. Alman tarihinin karanlık bölümünün anısına paylaşılan ortak mesaj “Asla unutmayacağız. Kassel şehri, Yahudi düşmanlığına, ırkçılığa, aşırılığa, insan ve demokrasi düşmanlarına karşı kararlı bir duruş sergiliyor!” oldu.

31 Mart 1945 tarihinde, savaşın bitmesinden kısa bir süre önce Kassel’de zorla çalıştırılan yabancı uyruklu savaş esirleri sırf aç oldukları için bazı Almanların da yaptığı gibi terkedilmiş bir yük vagonundan yiye-

Hayırlı Ramazanlar!

Obere Königsstraße 1, 34117 Kassel

cek aldıkları için Gestapo tarafından Wilhemshöhe tren istasyonunun alanında öldürülmüştü. 1944’te (savaşın sonuna kadar)

Kassel’de, yaklaşık 25.000 yabancı işçinin yaşamak zorunda kaldığı 200’den fazla kamp, konaklama ve

Allgemeines Zivilrecht Arbeitsrecht Ausländerrecht Banken- und Finanzrecht Insolvenzrecht Strafrecht Verkehrsrecht Tel: 0561 840 970 23 Fax: 0561 840 970 22

Genel Medini Hukuk İş Hukuku Yabancılar Hukuku Banka ve Finans Hukuku İflas Hukuku Ceza Hukuku Trafik Hukuku Mobil: 0152 017 378 54 info@kanzlei-bulut.com

11

Muhtemelen ağır bir gaz sıktılar.” dedi. Etrafta bulunan Kasselliler’in müdahale etmesiyle saldırganlar kaçtı. Hastaneye kaldırılan Ali Timtik yapılan tedavisinin ardından akşamüstü taburcu oldu. 14 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Nordstadt’ta birinci parti olan Die Linke’nin ilk sıra adayı Timtik, “Korona kısıtlamaları nedeniyle doğru dürüst seçim çalışması yapamadık. Ama bu insanlar maske takmadan, mesafe kuralını hiçe sayarak ellerini kollarını sallaya sallaya eylem yapıyorlar. Akıl alır gibi değil. Özgürlük diye bağıran bu güruhun başkalarının özgürlüklerine ve sağlığına önem vermediği ortada.” dedi.

geçici konaklama yeri bulunuyordu. Savaş esirleri ve zorla çalıştırılan yabancı işçiler sanayide, esnafların yanında, şehirde, inşaat şirketlerinde ve özel evlerde çalıştırıldı. Druseltal’da Buchenwald Toplama Kampı’nın (1943-1945) harici bir komutanlığı vardı. Savaşın sona ermesinden sonra, cesetler mezardan çıkarıldı ve Wehlheiden mezarlığına gömüldü. Ancak dikilen üç mezar taşı ortadan kayboldu; nerede oldukları bilinmiyor. 27 Ocak Auschwitz’deki Toplama ve İmha Kampı’nın kurtuluşunun yıldönümü ve Federal Almanya Cumhuriyeti’nde Nazi kurbanlarının anıldığı ulusal bir anma günüdür. Foto: © Stadt Kassel / Bernd Schoelzchen


Haber

Acılar Hala Çok Taze

Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier, hükümet ve meclis üyeleri geçen yıl 24 Şubat’ta Volkmarsen’da Rosenmonntag karnaval alayındaki insanların arasına dalan araba mesaj yayımlandı. Başbakan Bouffier yaptığı açıklamada, “Bir yıl sonra bile, bu korkunç eylemin şoku ve dehşetini iliklerimize kadar hissediyoruz. Çok sayıda kurbanın acıları iyileşmekten çok uzak.” dedi. Görgü tanıkları 30 yaşındaki Maurice P.’nin arabasıyla kasıtlı olarak

karnaval alayına girdiğini aktardı. Olayda biri çocuk olmak üzere 150’den fazla kişi yaralanmıştı. Ağır yaralı olarak yakalanan sürücü tutuklanmıştı. Sanık 91 kez cinayete teşebbüs, 90 kez ağır yaralama ve trafiği ağır şekilde tehlikeye sokmakla suçlanıyor. 172 sayfalık iddianamede sanığın arabasını 50 ile 60 km hızla bilinçli olarak, öldürme kastı ile Rosenmonntag karnaval alayına sürdüğü belirtiliyor. Davanın ne zaman başlayacağı ise henüz bilinmiyor. Sanığın kalabalığın arasına neden girdiği bilinmiyor. Sanık şimdiye kadar bu konuda sessiz kaldı.

Mobil Aşı Takımı

© Stadt Kassel/Bernd Schoelzchen

12

Huzur Evi Haus Anna’da yaşayan Valentina Michel’e mobil aşı takımından Driss Nassiri (MFA) ve Dr. Claudia Ludolph aşı yaptı.

Mobil Aşı Takımı Covid aşısı turlarına devam ediyor. 100. turu arkasında bırakan ekip Aralık ayı sonunda başladığı aşı turlarında bakım ve huzur evlerinde yaşayan 6.800 civarında kişiye aşı yaptı. 100. turunu Huzur Evi Haus Anna’ya yapan ekip 18 gönüllüye Covid aşısı yaptı Mobil aşı ekibi genellikle 3

kişiden oluşuyor. Bir doktor refakatinde bir sağlık çalışanı birda idari temsilci bulunuyor ekipte. Ekip üyeleri aaşılama merkezi çalışanları arasından seçiliyor. Ekip sadece bakım evleri değil aynı zamanda fiziksel ve ruhsal engelleri olan hastalara da aşı yapıyor. Aşı ekibi aşıların taşınması için gerekli ekipmana sahip.


Güncel

13

Ücretsiz Korona Testi Herkes haftada bir kez ücretsiz Koronavirus SARS-CoV2 testi yaptırma hakkına sahip.

Nieraj Anand burundan sıvı alıyor.

Ücretsiz hızlı test yaptırabileceğiniz noktalar: » 15minutentest.de: Struthbachweg 3, 34127 KS » Zahnarztpraxis Anne-Kathrin: Ripke Kochstr. 8, 34121 KS » Corona Testzentrum Mitte: Wilhelmshöher Allee 116, 34119 KS » Da Vinci Apotheke Leipziger Str. 164, 34123 KS » Landgraf Philipp Apotheke Leipziger Str. 195, 34123 Kassel » Landgraf-Karl-Apotheke

Kassel’de birçok noktada bu hizmet veriliyor. Bazı noktalar randevu sistemiyle çalışıyor. Kimlik ibraz etmeyenlere test yapılmıyor. Şu ana kadar uygulamada olan hızlı testlerde bir çubuk yardımı ile burun ya da boğazın içinden sıvı

Landgraf-Karl-Straße 1, 34131 KS » Palmen Apotheke Heinrich-Plett-Str. 69, 34132 KS » Post-Apotheke Friedrich-Ebert-Str. 27, 34117 KS

» Primus Apotheke Wilhelmshöher Allee 91, 34121 KS » Rondell Apotheke im Klinikum | Mönchebergstrasse 4143, 34125 Kassel » Schnelltestzentrum Kassel Mitte | Tränkepforte 4, 34117 Kassel » Sophien Apotheke oHG Altenbaunaer Str. 113, 34132 Kassel

FC Bosporus Spor Kulüp binasında hizmet veren test noktası 15minutentest.de’nin kurucuları Bosko Nedovic ve Eser Kazak.

alınıyor. Alınan sıvı analiz ediliyor ve test yaptıran kişi test sonucunu online ya da App üzerinden 15 dakika sonra görebiliyor. Ücretsiz hızlı test yaptırabileceğiniz noktalar:

» Testzentrum der Kassenärztlichen Vereinigung Hessen (KVH) Mönchebergstraße 41-43, 34125 Kassel » Testzentrum KasselInnenstadt | Treppenstraße 4, 34117 KS » Victoria-Apotheke | Holländische Straße 74, 34127 KS » KULP-Apotheke Vorderer Westen | Goethestraße 47, 34119 KS » Rhönplatz-Apotheke | Rhönplatz 2A, 34134 KS

Schnelltestzentrum Kassel Mitte’de test analizinden sorumlu Arzu Kılınç


Haber

Yerin Kulağı Şu lanet Korona da biteceğe hiç benzemiyor. Hayat çok zorlaştı, insanlar çaresiz, bir şey yapamıyor. Doğru dürüst evlenemiyor bile. Nerde… o eski lebalep dolu düğün salonları, diskolar. Yollarda korna çalan gelin arabası konvoylarını özledik valla. Yazacak dedikodu da kalmadı. Bizim işler iyi gitmiyor. A 7 de kapanıyormuş. Devletten paparacilere yardım da yok. Napcez şimdi? Hepinize selam, isteyene öpücük.

Torunlarıma Sarılabilmek İçin Aşı Oldum

İlk aşıyı olan Christel Beck ve aşıyı yapan Duygu Acer

Kassel’de Austadion’un arka tarafındaki Großsporthalle’de kurulan Aşılama Merkezi ve Hessen Eyaleti’ndeki diğer 17 aşı merkezi aşı hizmeti vermeye devam ediyor. Risk grubunda yer alan insanlar öncelikli olarak aşılanmaya devam ediliyor. Aile Hekimleri de Korona aşısı yapmaya başladı. Hekimlere verilecek aşı dozu haftada 18 ile 50 doz olarak sınırlandı. Aşı verilen aile hekimleri aşılamada öncelik sıralamasını dikkate alıyor. Kassel Aşılama Merkezi’nin faaliyete geçtiği ilk gün ilk sırayı alan Anne-

liesse Heine 2 numaralı aşı sırası alan ve merkezde ilk aşıyı olan 81 yaşındaki Christel Beck oldu. Beck Kassel Magazine yaptığı açıklamada, “Torunlarıma sarılabilmek için aşı yaptırdım. İlk etapta birçok basın mensubu olduğu için yadırgadım. Ama sonra alıştım. Bekleme odasında her şey yolunda gitti. Aşı yapan kızcağızın eli çok hafif. Hiç acımadı. Her bilinçli vatandaşa aşı olmalarını öneriyorum.” dedi. Merkezdeki ilk aşıyı Klinikum Kassel sağlık personeli Duygu Acer yaptı.

Paparaci Kahverengi çöp bidonuna lütfen plastik atmayınız!

© biontech.de Media Meterials

14


Haber

15

Ehliyetler Yenileniyor HAvrupa Birliği’nin kendi içinde tek tip ehliyet kullanılması kararı Almanya’da uygulamaya girdi. 43 milyon sürücü belgesinin yenileriyle değiştirilmesine başlandı. Ehliyetlerini zamanında değiştirmeyenler 10 Euro para cezası ödeyecek. Ulaştırma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın aldığı kararla ehliyet değiştirme işlemleri yaşlara ve ehliyetin alındığı tarihe göre takvime bağlandı. Belirlenen takvim gereği 1953 ile 1958 yılları arasında doğanlar ehliyetlerini en geç 19 Ocak 2022 yılı tarihine kadar 25 Euro karşılığında

yenilemek zorunda. 1953 yılından önce doğanlar ise ehliyetlerini 2033 yılına kadar değiştirebilecekler. 31 Aralık 1998 yılına kadar alınan ehliyetler; » 1953’den önce doğanlar » 19.01.2033 yılına kadar, » 1953-1958 arası doğanlar 19.01.2022 tarihine kadar, » 1959-1964 arası doğanlar 19.01.2023 tarihine kadar, » 1965-1970 arası doğanlar 19.01.2024 tarihine kadar, » 1971’den sonra doğanlar » 19.01.2025 tarihine kadar ehliyetlerini yeniliyebilecekler.


16

Haber

Yeni Yıl Konuşması

Bomba Tehdidi

Arşiv: Geselle’nin 2019 yılı resepsiyonu konuşmasından

Her sene geleneksel olarak Kassel Belediyesi tarafından Ocak ayında düzenlenen yeni yıl resepsiyonu salgın nedeniyle bu sene iptal edildi. Kassel Büyükşehir Belediye Başkanı Christian Geselle yeni yıl konuşmasını internetten yayımladı. Pandeminin 2020 yılına damga vurmasına rağmen Geselle 2021 yılı için umut dolu konuştu. “Virüse karşı aşılama olanağı karanlık günlerimize bir ışık gibi doğdu, güneşli günlere kavuşma

umudumuzu arttırdı.” diyen Geselle, herkesin aşı olmasının zaman alacağını, bu sene içinde aşı olmak isteyen herkese bu olanağın sunulacağını söyledi. Geselle salgına atfen “Sağlığımızın ne kadar değerli olduğunu anladık.” dedi. Kassel Balediyesi’nce hayata geçirilen “Kopf hoch, Kassel!” yardım programı ile 18 milyon Euroluk yardım yapıldığını belirten Belediye Başkanı’nın konuşmasının tamamını www. kassel.de/neujahrsempfang adresinden izleyebilirsiniz.

Terör örgütü “NSU 2.0” adına Walter-LübckeSchule’ye gönderilen tehdit mektubu incelemeye alındı. Dr. Walter Lübcke’nin öldürülmesi davasında katil Stephan Ernst’in ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasının ardından Wolfhagen’da bulunan ve adı Walter-Lübcke-Schule olarak değiştirilen okula ırkçı söylemler içeren bir tehdit mektubu gönderildi. Olayı doğrulayan polis yetkilileri tehditle ilgili gerekli önlemleri aldıklarını ve ince-

leme başlatıldığını bildirdi. Korona önlemleri nedeniyle okulda yüz yüze eğitim yapılmıyor. Yetkililerin açıklamasına göre NSU 2.0 imzalı mektupta bomba tehdidi yer alıyor. Daha önce de ırkçılığa karşı mücadele eden bazı kimselere aynı imzayı taşıyan tehdit mektupları gönderildiği biliniyor.

Kaynak :HNA

Dergimiz Kassel ve çevresindeki hanelere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Tel: 0163 - 19 89 719 info@kasselmagazin.com

Günlük taze fırın ürünleri ve tatlı çeşitleriyle hizmetinizdeyiz! Kassel‘in Tercihi! Hayırlı Ramazanlar! Hazır getireceğin iz lahmacun ve pide içiyle iste ğinize uygun lahmacun ve pide yapılır.

0561 89 05931 Holländische Str. 49, 34127 Kassel

Düğün, nişan, kına, mevlut ve doğum günü gibi organiyasyonlarınız için büyük çaplı sipariş alınır!


Haber

17

Hacı Bayram Cami’ye Kasselli İmam Kassel doğumlu Yakup Kocaboğa, Türkiye’deki tahsilinin ardından DİTİB Bettenhausen Hacı Bayram Cami’sine din görevlisi olarak atandı. Kassel’in yetiştirdiği ilk din görevlisi olan Kocaboğa, doğduğu ve ilk gençlik yıllarını geçirdiği Kassel’e dönerek hizmet vermeye başladı.

Yahya Kocaboğa

Kassel’de olmaktan ziyadesiyle mutlu olduğunu belirten Kocaboğa dergimize yaptığı açıklamada, “Cami derneği bünyesinde gençlere yönelik çalışmalara önem veriyoruz. Gençlerimizle birlikte yararlı faaliyetlere imza atmayı amaçlıyoruz. Benim için ilim oldukça önemli. Gençlerimiz geleceğimiz.” dedi. Dernek Başkanı Ali Aygün ise, “Cemaatimiz, özellikle de gençlerimiz hocanın geleceğini duyunca çok sevindiler. Yahya, Türkiye dışına süreli gönderilen din görevlisi statüsünde değil de DİTİB’in yurt dışı imam kadrosunda olduğu için kendisiyle uzun süre bitlikte olacağız. Kendisi bizim gurur kaynağımız.” dedi.

1990 doğumlu Yahya Kocaboğa Kassel’deki eğitiminin ardından 20072011 arasında Mısır’da El Ezher’de tahsil gördü. Ankara Keçiören İmam Hatip lisesi mezunu olan Kocaboğa, hafızlığını tamamlamasının ardından, 2015 yılında kaydolduğu Fatih Sultan Mehmet Vakfı Üniversitesi’nin İslami İlimler Bölümü’nden mezun oldu. Yahya Kocaboğa halihazırda Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde ikinci lisansına ve Kırıkkale Üniversitesi’nde ise Felsefe alanında yüksek lisansına devam ediyor. Yahya Kocaboğa evli ve bir kız babasıdır. Stajyer de Kasselli Kassel doğumlu ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Şafak Belan, ramazan ayı boyunca Hacı Bayram Cami’de stajyer din görevlisi olarak görev yapacak.

Stajyer Şafak Belan


Yangında bir kişi öldü

Kassel İtfaiyesi’nin açıklamasına göre yangın sabah erken saatlerde Holländische Strasse’deki çok katlı bir binanın ilk katında çıktı. Yoğun duman nedeniyle bina sakinleri içeride mahsur kaldı.Yangın’nın saat 4:30 sıralarında kontrol altına alınabildiği belirtildi. Olay yerine 50

acil servis ve beş ambulansla gelen kurtarma Yakup Söyler ekipleri birinci kattaki apartman dairesini incelerken bir kişinin cansız bedeniyle karşılaştı. Yapılan otopsi neticesinde 41 yaşındaki Yakup Söyler’in dumandan zehirlenerek öldüğü tespit edildi. 100.000 Euro’luk maddi hasarın meydana geldiği yangınla ilgili polis soruşturma başlattı.

Kassel Dumana Boğuldu

22 Şubatta Rothenditmold semtindeki Angersbach sokağında sabah saat 7:30 sıralarında bir bahçe ve peyzaj firmasının makine atölyesinde çıkan yangın Kassel İtfaiyesince söndürüldü. Söndürme çalışmasında bir itfaiyeci yaralandı. Kısmen çatısı çöken fabrika ve çevresi koruma altına alındı. Yangından kurtarılan 5 kişinin tedavisi tamamlandı.

Yangına gönüllü itfaiyeciler ve çevre ilçelerdeki itfaiyecilerin de katılımı ile toplamda 129 itfaiyeci müdahale etti. 4,5 saat süren ilk müdahalenin ardından soğutma çalışmaları yapıldı. Kassel Şehri Afet Koordinatörlüğü devreye girerek her türlü önlemi aldı.Yangın çevrede oturan vatandaşlar arasında paniğe neden oldu. Yangının çıkış sebebi araştırılıyor.

© Kassel İtfiayesi

27 Martta bir apartmanda çıkan yangında Yakup Söyler hayatını kaybetti. Sekiz kişi kendi çabaları ve itfaiyenin yardımlarıyla kurtuldu.


Haber

19

Türkiye‘ye Giriş Formu

Kemal Altun Platz Nord-Holland Muhtarlığı İhtiyar Heyeti (Ortsbeirat NordHolland) Mombachstaße ile Gottschalkstraße’nin kesiştiği kavşağa Kemal Altun Platz isminin verilmesi yönünde oy birliğiyle aldığı kararı geçtiğimiz aylarda yetkili kurumlara iletti. Hannes Volz (Yeşiller) ve Ali Timtik’in (Sol Parti) girişimiyle alınan kararın olumlu karşılandığı ve önümüzdeki günlerde kavşağın resmen Kemal Altun Platz olarak anılacağı belirtiliyor. Kavşak, 1988 yılında Kemal Altun Platz olarak anılmaya başlamış ancak resmi olarak tanınmamıştı. 1960 doğumlu Cemal Kemal Altun,

Ali Timtik ve Hannes Volz

1983 yılında sınır dışı edilerek Türkiye’deki darbe yönetimine iade edilme kararı üzerine Berlin İdare Mahkemesi’nin altıncı katından atlayarak intihar eden siyasi bir mültecidir. Bu durum Almanya çapında büyük bir infial yaratmıştır. 1982 yılında başlayan siyasi sığınmacıları sınır dışı etme kararlarına tepki olarak yaşamını sonlandıran ilk mültecidir. Ülke genelinde 1993 yılında yürürlüğe giren ve mülteci haklarını önemli ölçüde kısıtlayan yasal düzenleme sonrasında 2007 yılı sonuna kadar 149 mülteci sınır dışı edilme korkusu nedeniyle intihar etmiştir.

T.C. Frankfurt Başkonsolosluğu’ndan yapılan açıklamaya göre, 15 Mart itibariyle Türkiye’ye seyahat edecek tüm yolcuların uçuşlarından önceki 72 saat içerisinde Sağlık Bakanlığının https://register.health.gov.tr linki üzerinden “Türkiye Giriş Formunu” doldurmaları gerekmektiği açıklandı. Doldurulan bilgiler ile otomatik olarak şahsa özel HES Kodu oluşturulacak ve oluşturulan HES Kodu sayesinde yolcunun seyahati sırasında temas ettiği kişilerin Covid-19 hastası veya temaslısı olması durumunda yolcuya ulaşılabilecek. Bu sebeple bilgilerin doğruluğu ve güncelliği son derece önem arz ediyor. Buna göre, online form doldurmayan yolcular ülkeye kabul edilmeyecek. Türkiye’den dış hat transit devamı olan yolculardan ise online form istenmiyor.


20

Güncel

Kassel Şantiyeye Dönüşüyor Kassel’de irili ufaklı 2000 proje ile şehrin atyapısına yatırım yapılacak. Kassel Belediyesi, KASSELWASSER, KVG ve Städtische Werke 2021 yılında yolların, rayların, köprülerin, bisiklet yollarının ve kaldırımların yenilenmesi, trafik sinyalizasyonu sistemlerinin değiştirilmesi ve yer altı hattı ile kanallarının bakımı için yaklaşık 62 milyon Euroluk yatırım yapmayı planlıyor. Trafik akışında yer yer kesintilere ve aksamalara neden olabilecek inşaat çalışmalarının bir kısmı ve yapılması planlanan değişiklikler şu şekilde:

1. Goethestraße: Rudolphsplatz ve Freiherr-vom-Stein-Straße arası; yıl ortasına kadar yol yüzeyinin ve kaldırımların yenilenmesi, yol işaretlemesi. 2. Helleböhnweg: Heinrich-SchützAllee’den Strindbergstraße’ye kadar; kanal inşaatı, bisiklet yolu, Nisan‘dan Aralık ayına kadar kapsamlı yenileme; planlanan bitirme tarihi 2022. 3. Kohlenstraße: Bertha-vonSuttner-Straße’den Am Heimbach’a; Nisan ayında bisiklet yollarının oluşturulması ve işaretlenmesi. 4. Konrad-Adenauer-Straße: Bilsteiner Born ve şehir sınırları arasında; her iki tarafta koruyucu şeritlerin yapımı, 2 adet geçiş adalası inşası, yaz tatilinde KVG duraklarının taşınması. 5. Menzelstraße: Bisiklet yolunun uzatılması, kavşakların yeniden inşası ve işaretlenmesi (Temmuz’dan Eylül’e kadar). 6. Wolfhager Straße/Drei Brücken: Ekimden itibaren 2024’e kadar sürecek yeni köprü inşaatı ve çevre düzenlemesi. Bisiklet yolu eklenecek. Harleshaus’a kadar gitmesi planlanan tramvay güzergahı için altyapı çalışmaları da söz konusu.

7. Hafenstrasse / Koeniginhofstrasse: Scharnhorststrasse ile Sandershäuser Strasse arasındaki elektrik kablolarının ve hatlarının döşenmesi, kanalizasyonun yenilenmesi, köprü yapısının yenilenmesi, caddenin 2023 sonuna kadar bisiklet yolu eklenerek yeniden tasarlanması. 8. Kurt-Wolters-Straße: Katzensprung ve Artilleriestraße arasında caddeyi bisiklet ve engelli erişimine uygun dönüştürme, yol yüzeyinin yenilenmesi, tramvay raylarının yenilenmesi, kavşak alanındaki KASSELWASSER yapısının Mart ortasından yaz tatillerinin sonuna kadar yenilenmesi. 9. Moritzstraße: Liebigstraße’den Gottschalkstraße’ye kadar Mayıs 2021’den Eylül 2022’ye kadar komple yenileme. 10. Mombachstrasse: Heckershäuser Strasse ile Witzenhäuser Strasse arasında merkezi ısıtma hatlarının yenilenmesi. Temmuzda başlayacak olan yenileme Jobcenter’dan Mombachstraße’ye ve Witzenhäuser Straße’ye doğru devam edecek. 11. Dag-Hammarskjöld-Strasse: Raabestrasse ve Tannenkuppenstrasse arasında Nisandan Aralıka kadar karayolu tadilatı ile yeni kanalizasyon inşaatı. 12. Vellmarer Straße/ Döllbachstraße: Mart ve Nisanda bir kanalın yenilenmesi 13. Wiener Straße: Holländische Straße’den Struthbachweg ve Hersfelder Straße kavşağına kadar Temmuz ortasından Ağustos sonuna kadar yol yüzeyinin yenilenmesi. 14. Germaniastraße: Wilhelmshöher Allee ve Herkulesstraße arası ray sisteminin Nisanda değiştirilmesi. 15. Friedrich-Ebert-Straße /

Querallee: Temmuz ortasından Ağustos sonuna kadar rayların yenilenmesi, durakların yenilenmesi ve Querallee kavşağı ve bisiklet şeritlerinin işaretlenmesi gelecek yıla yapılacak. 16. Dresdener Straße: Sandershäuser Straße ve Speeler Weg arasında muhtemelen yılın ikinci yarısında yol yüzeyinin yenilenmesi 17. Frankfurter Strasse / Am Weinberg: Tischbeinstrasse ve yaya köprüsü arasında şehir merkezine giden yönde rayların temmuz ortasından Ağustos sonuna kadar yenilenmesi. 18. Frankfurter Strasse: HorstDieter-Jordan-Strasse ve Silberbornstrasse’deki ray geçişinde 2021 sonbaharından itibaren takviye çalışması. 19. Frankfurter Strasse: Auestadion’dan Altenbaunaer Strasse’ye kadar, Credéstrasse ile demiryolu köprüsü arasındaki 3. etap inşaat aşaması, Mart’tan Eylül’e kadar ikmal hatlarının döşenmesi. 20. Frankfurter Strasse / Raiffeisenstrasse: Haziranda trafik sinyalizasyon sisteminin yenilenmesi. 21. Wilhelmshöher Allee / Landgraf-Karl-Straße: Mayıs ve Haziran’da trafik sinyalizasyon sisteminin yenilenmesi. 22. Lutherplatz: Ağustos ve Eylül’de kavşaktaki trafik sinyalizasyon sisteminin yenilenmesi. 23. Kulturbahnhof: Eylül ve Ekim’de trafik sinyalizasyon sisteminin yenilenmesi.22

Etkinlik

Ayrımcılığa Son Verin!

8 Mart’ta kadınlar “Wenn wir streiken, steht die Welt still! - Biz çalışmazsak, dünya durur!” mottosuyla bir kez daha haklı taleplerini dile getirdiler. Kassel Belediyesi önünde ve Ständeplatz’da toplanan yüzlerce kadın, başta cinsiyetçi ayrımcılık olmak üzere her türlü ayrımcılığa karşı seslerini yükseltti. Yapılan konuşmalarda; faşizme karşı keskin tavır alma, Avrupa Birliği’nin sı-

nırlarını göçmenlere açması gibi çağrıların yanı sıra kadınların kendi bedenleri ve kimliklerini özgürce belirleme ve yaşama hakkı talepleri dile getirildi. Eylemciler Kulturbahnhof ’tan Hollindische Platz’a yürüdüler. Eylemler Frauenund Queers-Streik Komitesi tarafından düzenlendi. Dergimiz Kassel ve çevresindeki hanelere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Tel: 0163 - 19 89 719 info@kasselmagazin.com

Danslı Eylem

Sevgililer gününde “One Billion Rising - Eine Milliarde erhebt sich” sloganı altında Kassel Devlet Tiyatrosu önünde bir araya gelen kadınlar dans ederek kadınlara yönelik şiddet ve cinsel saldırıları protesto ettiler. Birleşmiş Milletler’in verilerine göre, dünya çapında her üç kadından biri yaşamları boyunca şiddete, ağır fiziksel tacize, cinsel tacize veya başka bir aşağılanma biçimine maruz kalıyor. Failler kimi zaman koca, sevgili

kimi zamansa boşanılan ya da ayrılınan erkekler oluyor. Zorla evlilik ve fuhuş, kadın ticareti, kadın sünneti kadınların başına gelen diğer şiddet türleri. Kadınlar günlük yaşamlarında da cinsiyetçi hitaplara ya da iş yaşamında haksız muamele ve ücretlendirme gibi yapısal şiddet türlerini de deneyimliyorlar. 2013 yılından beri kadınlar sevgililer gününde maruz kaldıkları şiddete dans ederek dikkat çekiyorlar.


Kapak

23

Kassel Kara Kışa Teslim 7 Şubat akşamı başlayan ve bitmek bilmeyen yoğun kar yağışı Kassellileri gafil avladı. Yıllar sonra Fulda nehri dondu. Fulda nehri üzerinde yürüyen insanlar selfie çekti. 30 santimi geçen kar kalınlığı görülmeye değer manzalar oluşturdu. Kasselliler kara doydu; çocuklar coştu; kardan adam yaptı; araçlar yolda kaldı; trafik durma noktasına geldi. Kassel’de özellikle trafiği felce uğrattı. Toplu ulaşım ve tren seferleri iptal edildi. Ara sokaklar, tramvay

rayları ve duraklarda biriken kar ve buzlanma nedeniyle tramvay ve birçok otobüs seferi yapılamadı. Kentteki ana arterlerde trafik düşük hızda akarken, ara sokaklarda buzlanma tehlikesi yaşandı. Tramvay ve otobüs seferleri yaklaşık bir hafta boyunca -istisna hatlar dışındagerçekleştirilemedi. RT banliyö trenleri de çalışmadı. Korona önlemleri ve yasaklarına kar muhalefeti nedeniyle hareketliliğin kısıtlanması da eklenince bu duruma şakayla karışık “Flockdown” adı takıldı.

Otobanda yolda kalan araçlar nedeniyle kilometrelerce kuyruk oluştu. Kassel belediyesi yoğun kar yağışı nedeniyle hizmetlerini sınırlamak durumunda kaldığı için vatandaşlardan özür diledi. Kara kışın bahara dönmeye yüz tutmasıyla Kassel’de toplu ulaşım 16 Şubat’tan itibaren normale döndü. Yoğun kar yağışı, tipi ve buzlanmanın ardından hava sıcaklığı bir anda artarak 18 dereceye ulaştı.


24

Söyleşi

3 KOLAY ADIMDA ANADİL DERSİ BAŞVURUSU 2

1 www.anadil.de internet adresine girerek ana sayfada sol altta bulunan ‘na tıklayınız. (Bu sayfadan dilerseniz yıllık ders planlarına da erişebilirsiniz.)

Başvuru formunu doldurarak bilgileri kontrol ediniz ve ’e tıklayınız. Bu andan itibaren başvurunuz ilgililere ulaşmıştır. Üçüncü adımı uygulamanız mecburi değildir. Okul yönetimini bilgilendirme amaçlıdır.

Buradan dilerseniz yeni hesap açarak veya hesap açmadan direkt olarak öğrenci kayıt sayfasına geçebilirsiniz.

3

Düzenlenmiş olan belgeyi bilgisayarınıza indirerek bir adet yazıcı çıktısını alınız. Yer (Ort), Tarih (Datum) kısımlarını doldurarak ve imzalayarak okul müdürlüğüne veriniz. (Bu belge Hessen Eyaleti Ana Dil dersi resmi başvuru formudur.) Ayrıca başvuru adımlarını anlatan videomuza https://bit.ly/3fSQuNO adresinden veya aşağıdaki kare kodu cep telefonunuza okutarak ulaşabilirsiniz. İletişim T.C Frankfurt Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği Generalkonsulat der Republik Turkei Referat für Schulwesen Kennedyallee 115, 117, D60596 Frankfurt am Main https://frankfurt.meb.gov.tr/

.

. . .

+49 697 072 307 frankfurt@meb.gov.tr https://instagram.com/frankfurtegt https:/www.facebook.com/frankfurt.egitimataseligi

_


Söyleşi

25

Türkçe Dersinin Önemi Frankfurt Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği’ne bağlı olarak Kassel Bölgesi Türkçe ve Türk Kültürü Koordinatör Öğretmeni olarak görev yapan Fatih Yavuz ile Türkçe’nin önemi hakkında söyleştik. 1982 Erzurum doğumlu olan Fatih Yavuz, 16 yıllık meslek hayatında sınıf öğretmenliği, İngilizce öğretmenliği, okul müdürlüğü ve uluslararası projeler gibi eğitimin birçok kademesinde görev aldı. - Almanya’da Yaşayan çocuklarımız neden Türkçe dersi almalı? - Bu konunun birçok bilimsel ve kültürel dayanağı olmakla birlikte, özetle değinecek olursak: 1. Yapılan bilimsel araştırmalar anadilin yeni bir dil öğrenmeye ve akademik başarıya katkısının önemli ölçüde yüksek olduğunu göstermektedir. Bu bilimsel araştırmalar ışığında okullarda Türk-Alman öğretmenler, işbirliği içerisinde çalışmalar yürütmektedir. 2. Evde konuşulan Türkçe her ne kadar anadilin öğrenilmesine destek olsa da tek başına asla yeterli değildir. Bir dili tam olarak öğrenmek o dili

bütün yapılarıyla kurallarına uygun ve aktif olarak kullanabilmek anlamına gelir. Örneğin bir kitabı okuyup yorumlayabilmek, bir mektup-dilekçe yazabilmek, düşündüklerini doğru bir şekilde ifade edebilmek veya bir tiyatro oyunu sergileyebilmek. Ayrıca eğitimlerimiz sonunda ortaokul ve liselerde Türkçe TELC sertifikasyonu için çalışmalar yürütülmektedir. 3. Anadil kültürel kimliğin yeni nesillere aktarılmasında önemli bir araçtır. Bir insanın kendi değerini kanıtlaması onun kendi dilinde, kültüründe güçlü ve farkındalık sahibi olması ile sağlanır. Aynı olmak değil, farklılığını başkalarına aktarabilmek önemlidir. Günümüzde Türkler Avrupa’da sanattan bilime, üretimden yönetime her alanda söz sahibi olmuştur. Her nesil bu bayrağı bir adım öteye taşımaktadır. Bizlere düşen görev kültürel bilinci yüksek, dilini ve tarihini iyi bilen, çevresindeki dünya ile barışık, iyi iletişim kurabilen, bu değerleriyle yaşadığı toplumda kendini kabul ettirmiş, söz sahibi, kültürlü gençler yetiştirmektir.

4 Autolackierung 4 Unfallinstandsetzung

Fatih Yavuz

- Anadil derslerine nasıl başvuruda bulunabiliriz? - Çocuğunuzun okulunda Türkçe anadil dersi yok ise internet üzerinden Hessen Kültür Bakanlığı ile ortak çalışan platformumuz www.anadil. de adresine girerek başvuru yapabilirsiniz. İlkokuldan liseye kadar her kademede başvuru yapabilirsiniz. Bir okulda Türkçe anadil sınıfı açılması için en az 10 başvuru olması gerekmektedir. İnternet adresimizde ve paylaşmış olduğumuz bilgilendirme afişinde detayları bulabilirsiniz.

4 Karosseriearbeiten 4 Sonstige Leistungen

Tel: 0561 - 591 80 Fax: 0561 - 953 28 21 Mobil: 0173 - 51 00 880

Hayırlı Ramazanlar...

Inh.: Zeynel Demirkıran | Lilienthalstrasse 3, 34123 Kassel | E-mail: info@autolackiererei-oz.de


26

Söyleşi

Atma, Dağıt, İnsanlara Yardımcı Ol

Dernek bünyesinde yaklaşık 140 gönüllü, üç daimi depo görevlisi ve bir sekreter çalışıyor. Üç adet soğuk hava deposu aracı her gün Kassel’deki 60’dan fazla noktaya uğrayarak satılmayan ürünleri ve yiyecekleri topluyor. Bu, günde yaklaşık bir ile iki ton arası yiyecek anlamına geliyor. Toplanan gıda maddeleri gönüllü çalışanlar tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere hazırlanıyor. Sosyal yardım veya kira yardımı gibi kamu yardımlarından yararlanan herkes ya da her hane, Holländishe Straße 141 adresinde bulunan merkezden gıda maddesi alma hakkına sahip. Tafel’in bu hizmetinden 1000’i çocuk olmak üzere 3000’den fazla Kasselli yararlanıyor. İhtiyaç sahiplerine verilen kart ile ihtiyaç sahibinin ne zaman ve hangi saatlerde gıda

maddelerini alabileceği düzenleniyor. Domuz eti yemeyen ihtiyaç sahiplerine de buna uygun dağıtım yapılıyor. Gıda maddesi ve yiyecek bağışı alıyoruz Derneğin Başkan Yardımcısı Helga Schmucker-Hilfer dergimize yaptığı açıklamada, “Artan fazla yiyecekleri fırınlardan, dükkanlardan ve zincir mağazalardan topluyoruz. Yalnızca yasal gereklilikleri karşılayan taze, yenilebilir yiyecekleri bağış olarak kabul ediliyoruz. Gönüllü çalışanlarımız gıda maddelerinin kalitesini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmadan önce kontrol ediyor. Taze ürünlere ek olarak, daha uzun raf ömrüne sahip konserve veya kuru yiyecekleri de bağış olarak alıyoruz. Derneğimizin giderleri yalnızca bağışlarla finanse edilmektedir. Herhangi bir devlet teşviği bulunmamaktadır. Soğuk hava deposu taşıyan araçların satın alınması ve bakımı, işletme giderleri, kadrolu çalışanların maaşları, kira ve

enerji giderleri, büro malzemeleri vb. giderler şahıs, kuruluş, vakıf, dernek ve şirketlerin bağışları ile karşılanmaktadır. Siz de bağışta bulunarak bize yardımcı olabilirsiniz. Aktif üyeliğimiz herhangi bir aidata bağlı değil yani ücretsizdir. Bize malların taşınması, tasnifi ve dağıtımında yardımcı olabilirsiniz. Tafel’in aktif üyeliğine ek olarak, düzenli bağışlarla derneği destekleyen destek üyeliği de var.” diyor. www.kasselertafel.de Tafel Kassel e.V. Kasseler Sparkasse IBAN: DE 43 520 503 53 0200002109 Fotoğraflar: © Tafel Kassel

Kassel’de 25 senedir ihtiyaç sahiplerine yiyecek dağıtarak büyük bir eksiği kapatan Tafel Kassel Derneği “Verteilen statt wegwerfen atmak yerine dağıt” sloganıyla her gün bağışçı market, fırın, kasap gibi işletmelere gidip satılmayan yiyecek ve gıda maddelerini toplayıp, ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor.

Yönetim Kurulu (sağdan sola): Hans-Joachim Noll, Gerlinde ReuschWichmann, Helga Schmucker-Hilfer, Elke Kirchberg, Werner Kibbhen


Haber

27

E-Scooter Kullanıcıları Kurallara Uymuyor! E-Scooter olarak bilinen mobiletleri şehrin her yerinde görür hale geldik. Şehir içinde kiralanabilinen E-Scooter sayısı 4 haneli rakamlara ulaştı. E-Scooter kiralayan kullanıcıların konuyla ilgili trafik kurallarına hakim olmaması kaotik bir duruma neden oluyor. Bir sabah uyandığınızda garaj kapınızın önünde, kaldırımın ortasında, ormanda, çöp kutularının önünde E-Scooter’a rastlamak mümkün. Yaya yolu yasak Kassel Belediyesi’nin Düzen ve Trafikten sorumlu yöneticisi Dirk Stochla, E-Scooterların bisiklet yolunu, bisiklet için ayrılan şeritleri ya da bunların olmadığı yerlerde araç yolunu kullanmak zorunda olduklarını belirtti. Stochla, kaldırımda E-Scooter kullanmanın Karayolu Trafik Yönetmeliği (StVO) ve Küçük Elektrikli Araçlar Yönetmeliği’ni (eKFV) ihlal etmek anlamına geldiğini

hatırlatarak, cezai işlem yapılabileceği konusunda uyarıda bulundu. Kaldırımın ortasına bırakılan E-Scooterlar özellikle görme ve yürüme engeli olan vatandaşlar için de sorun yaratıyor. Stochla; alçaltılmış kaldırımlara, trafik ışığı geçiş yerlerine, doğrudan yaya geçitlerine ve diğer geçiş noktalarına, görme engelliler için döşenmiş uyarıcı kaldırım şeritlerine, bekleme alanlarına ve toplu taşıma durakları girişlerine E-Scooter bırakmanın yasak olduğunu hatırlattı. Park, bahçe, orman gibi alanlarda da E-Scooter kullanımı yasak. Dolayısıyla Bergpark Wilhelmshöhe ya da Karlsaue’da E-Scooter kullanımı ve park edilmesi de yasak.

Sarı Çöp Kutuları Yenileniyor! Sarı çöp kutusu ücretsiz veriyoruz.. www.stadtreiniger.de Telefon: 0561 5003 0

Kahverengi çöp bidonuna lütfen plastik atmayınız!

A.T.V - Auto Service

Automatikgetriebeöl Spülung

24 SAAT Abschleppdienst

0177 40 52 160

Hayırlı Ramazanlar!

Inh. Volkan Şimşeker

Hauptuntersuchung TUV und AU

AUTOAUFBEREITUNG www.atv-autoservice.de | Schomburgstr. 6, 34117 Kassel | Tel.: 0561 49 17 41 35

Coronavirüs‘e karşı aracınızı DEZENFEKTE ediyoruz!


Etkinlik

Kassel‘den Portreler Hayata Dokunmak Söyleşi: Selahattin Duygu

Kassel’den portreler köşesinin bu sayıdaki konuğu, sokak futbolunu (Streetbolzer) Kassel’de başlatan, gençleri futbol oynatarak eğiten, onların yaşam içinde doğru yerlerde olmalarını sağlayan sosyal pedagog Mustafa Gündar.

sekiz yaşındaydım, Hannover’de yaşayan babam bizi Almanya’ya getirdi. Burada okula gittim. Üniversite okumak için 1988 yılında Kassel’e geldim. O zamandan beri burada yaşıyorum. 1.78 boyunda, 81 kiloyum. Eşim Alman ve bir oğlum var. Yeter mi?

Mustafa Gündar’ı Kassel Magazin’de yazmaya başladığım zamandan beri tanıyorum. Kibar, saygılı, her şeye kızmayan, futbol oynarken sahadaki hırsıyla aklımda kalmış birisi. Bir başka özelliği ise 14 Mart 2021 yerel seçimlerinde Yeşiller (Grünen) partisinden Kassel Şehir Parlamentosuna seçilen Türk kökenli tek vekil olması.

- Çok bile oldu. Boyun ve kilon fazlası.Sokak futbolu oynama fikri nasıl oluştu? - Futbol dünyanın en çok yapılan sporu. Az gelişmiş ülkelerde futbol oynamaya sokakta başlanır. Dünyaca ünlü birçok futbolcu sokaktan yetişmiştir. Sokak futbolu çok eğlencelidir. Kuralları anlaşarak oyuncular koyar. Yani karşı takımdakilerle bir anlaşma içinde olursun. Böylece anlaşma ve diyalog kültürü gelişir. İnsanlarla iletişim artar. Bu da gençlerin normal yaşamına yansır. Bütün bu özellikleri gençlere aktarabilmek için sokak futbolu benim ana felsefem.

M. Gündar ile Streetbolzer’in yeni binasındaki bürosunda kahvelerimizi yudumlarken konuştuk. Fransız usulü kahveymiş, çok hoşuma gitti. - Sevgili Mustafa, önce klasik bir soruyla başlayacağım. Kendini tarif eder misin? - Maraş’ın Pazarcık ilçesinde 7 Aralık 1968 yılında beş çocuklu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişim. Ben

- Yaptığın çalışmalar basit bir sokak futbolu gibi görünse de varoşlarda yaşayan gençlere yönelik. Bunu biraz açar mısın?


Söyleşi

29

- Dünyanın her yerinde bu bölgelerde yaşayan gençler kullanılmaya elverişlidir. Çünkü fakir aileler bu yerlerde yaşar. Çocuklarının zenginler gibi yaşama isteği, onları olası bir bataklığın içine itmede öncü olur. Bütün mesele çocuklar oralara düşmeden onları yaşama bağlamaktır. Bunun çeşitli yöntemleri vardır. Bizimki de onlardan biri. - Streetbolzer dediğimiz sokak futbolunu oynamak isteyen gençleri nasıl organize ediyorsunuz? Antrenman yapma imkanı oluyor mu? - Futbolcu konusunda sıkıntı çekmiyoruz. Sosyal medya platformumuz var. Gerektiğinde oradan yazışıp bir araya geliyoruz. Kassel’de 33 tane bolzplatz denilen küçük sahalar var oraları her zaman antrenman için kullanabiliyoruz . İsteyen herkes bu sahalara gidip futbol oynayabilir. Bizim futbolcularımız da aralarında haberleşerek oralarda top oynuyorlar. Bunda bir kısıtlama yok. - Burası cemiyet statüsün de mi çalışıyor? Tam olarak ismi nedir? - Evet. Biz profesyonel bir derneğiz. Çalışmalarımızı büyük ölçüde Gençlik Dairesi’yle (Jugendamt) yapıyoruz. Bütçemizi kendimiz hazırlıyoruz, para şehir idaresinden geliyor. İsmimiz Streetbolzer e.V - Cemiyet olarak futboldan başka uğraşınız var mı? - Aslında futbolu amaç olmakla birlikte, bir araç gibi görüyorum. Gençlerin futbol uğraşısı yanı sıra kültürel ve sanatsal yönde eğitilmelerini önemsiyorum. Örneğin,maçları filme çekme ve maçta fotoğraf çekmek gibi. Bu işleri yapan çok iyi gençler yetişti

aramızdan. Biliyorsunuz benim kameraman ve yönetmenlik konusunda Kassel Üniversitesinden aldığım diplomam var. Bu dalda da gençlere eğitim verebiliyorum. Gençlerin hayatına dokunabilmek beni mutlu ediyor. - Sponsorlarınız büyük firmalar. Mercedes Vakfı’nın sokak futbolcularına bu güzel binayı kazandırmış olması, Volkswagen’in bir minibüs vererek desteklemesi güzelgelişmeler. Bunlar hep senin çalışmalarının ürünü. Yaptıklarını anlatsana kısaca. Senin katkın ne bu konuda? - Benim katkım, gençlere yaptıklarının güzel şeyler olduğunu anlatmak ve uygulamak oldu. Bunun için dokuz yıl, inandığım bu davanın peşinde koştum. Benim amatörce sürdürdüğüm bu çalışmaları izlemiş olanlar gördüler ki; yabancı gençlere entegrasyon, sosyal ve kültürel yönlendirme konusunda güzel işler yapılıyor. Bizi desteklediler ve bu tesise sahip olmamızı ve profesyonelce bu işi yapmamızı sağladılar.

bir takımız. Kaybettiğimiz maçlar da oldu tabi ki, fakat kötü bir takım da değiliz. İlla kazanacağız diye bir kural yok. Bazen rakibimizin sevindiğini görmek de güzel. - Son sorum politika. 14 Mart 2021’de yapılan yerel seçimlerde Yeşiller (Grünen) partisinden Kassel Belediye Meclisine seçildin. Politikayı seviyor musun? - Politika yaşamın içinde hep var. 30 yıldır Kassel’de yaşıyorum. Arkadaşlar benim aday olmamı önerdiler. Yeşiller partisi Kassel’de aldığı oylarla bir ilki başararak 71 koltuklu Belediye Meclisinde birinci parti oldu ve 20 kişiyle temsil ediliyor. Ben de 32 bin 321 oy alarak meclise girdim. Politika fazla bildiğim bir konu değil. Yaşadıkça öğreneceğim. Yaptığımız görev taksiminde, beni partimizin spor işleri sözcülüğü görevine seçtiler. Konu bana yabancı değil. -Teşekkür ederim.

- Bildiğim kadarıyla Almanya’nın başka şehirlerinde maçlar yapıyorsunuz. Takım nasıl gidiyor? - Almanya’da sokak futbolunu en iyi oynayan diyebileceğimiz 8 büyük şehir var. Onların düzenlediği Wanderpokal turnuvasını 3 yıl arka arkaya kazanan

REISEBÜRO KLASS Tel.: 0561/ 87 57 78 0561/ 87 79 91 Fax: 0561/ 87 84 03 Mobil: 0172/ 560 47 53 Sinan YILDIZ Weser Str. 15, 34125 Kassel

Hayırlı Ramazanlar!


30

Söyleşi

Çıkışı Bulan Var mı? - Kendinizi tanıtır mısınız? - Dr. Nejla Kılınç. Uzmanlık Alanım Kentler Şehir Plancısıyım. ODTÜ’den 1989’da mezun oldum- 2014’de kendi firmamı kurdum Mesleğimle ilgili kitaplar yazmıştım ama, Anı/ Deneme türünde edebi olarak ilk kitabım, ilk gözağrım “Çıkışı bulan var mı?” - Kassel ile alakanız nedir? - 9 yıl önce kazandığım AB ve Ankara Üniversitesi bursu ile doktora tez araştırması için gittiğim ve yedi ay bulunduğum Kassel Üniversitesi’nde bu defa doktora sonrası, Post doktora çalışması yapıyordum. Ama, Koronavirüs/Covid-19 Salgınından dolayı maalesef yarım kaldı. 12 Mart’ta ilk vakanın görülmesi ve sınırların kapatılmasına tanık olduk. Avrupa’da da salgın çok hızlı bir şekilde yayılınca burada da üniversite dahil her yer kapatıldı. Çocuklarım Türkiye’de biz eşimle Almanya’da kaldık ve biz gerçekten hapsolduk Kassel’de. Kassel’de 45 günlük mahsurluk sürecinden sonra, yoğun uğraşlarla ülkeye döndük ve Gölbaşı Özel Şehit Harekatçılar Kız Yurdunda yaklaşık 20 m² lik bir odada karantinada

kaldık. -Bu kitabı yazmaya iten şey nedir? - Ben astım hastasıyım. Riskli gurupta olduğum için dışarı çıkamadım. 45 m² de 45 gün süren mahsurluk dönemim başladı. Anlatılması çok güç bir duygu. Bir an hayatın ne kadar geçici ve kısa bir şey olduğunu, o güne kadar sahip olduğunuzu zannettiğiniz hiçbir şeyin aslında olmadığını anlıyorsunuz. Çocuklarınızın başına bir şey gelirse onların yanında olamama duygusu, bulamama yani kaybolmuşluk hissi yüreğimin üstüne oturdu. Tanımsız hisler, çok acı, çok derin. Ve, uykusuz geçen gecelerden birinde aklıma bir soru geldi. İşte, her şey bu soru ve düşünceden çıktı. Kitap da… - Neydi o soru? - “Salgını sonrasında hayata bakışınızdaki en radikal değişiklik ne oldu ?” diye soracaktım tanıdıklarıma. Eşimle paylaştım ve onun ilk cümlesi “Sen çıkışı buldun Nejla” oldu. Eşim bunun tarihe not düşmek olacağını, söyledi. İşte, gelen yanıtlar bu kitaba giden yol oldu. Birlikte Çıkışı Bulabilmek için… “Çıkışı Bulan Var mı?” adlı kitabımda; ben varım, siz varsınız, onlar var… Hepimiz varız. Anı/ Deneme türündeki bu kitapta benim bu zorlu süreçte kimsenin yaşaya-

“Çıkışı bulan var mı?” kitabının yazarı Dr. Nejla Kılınç

mayacağı yaşadıklarım ve 53 yıllık ömrümden hiç aklımdan çıkmayan kesitler dışında Covid-19’un ölümün korkusunu ensemizde hissettirip bugüne kadar hapsettiğimiz tüm duygu ve düşünceleri hepimizin açıklıkla, hesapsız kitapsız ortaya sermesi var. Hayatı, hayatlarımızı… Geçmişimizi, Pişmanlıklarımızı, Bitmeyen keşkelerimizi, yanlışlarımızı, çoğumuzun evlatlarımızın peşinde büyük bir koşuşturmacayla geçen hayatlarımızı.


Söyleşi

31

Diplomam Yok Diye Üzülmeyin yal Fonu tarafından finanse edilen bu proje ile çalışan ancak diploması olmayan işçilerin diploma alması hedefleniyor. 3 ila 4½ yıllık mesleki deneyime sahipseniz, çalışırken meslek diploması alma olanağı sunuluyor.

Mesleki yeterlilik belgesi ya da diploması olmayan çalışanlar için bakanlık destekli ProAbschluss adlı projeyi VBS Derneği (Verein für Sozialpolitik, Bildung und Berufsförderung e.V.) yürütüyor. Dernek yetkilisi Marlies Böhm dergimize konuyla bilgi verdi. - ProAbschluss projesi nedir? - Hessen Eyaleti ve Avrupa Sos-

- ProAbschluss projesinden kimler yararlanabilir? - Mesleki bir diploması olmayan veya öğrendiği meslek dışında bir meslekte en az dört yıldır bir iş yerinde tam zamanlı, yarı zamanlı veya Minijob üzerinden çalışan işçiler bu projeden faydalanabilir. Diğer koşullar ise 21 yaşı doldurmuş olmak ve Hessen’de yaşıyor olmak. Örneğin bir işçi fırıncı olarak eğitim almış ancak uzun süredir depoda çalışıyor. Fakat depo ile ilgili bir diploması yok. Projemiz bu işçinin çalıştığı alanla ilgili diploma almasını amaçlıyor. - Neden mesleki alanda yeterlilik belgesi yada diploma alınmalı? - Bunun pek çok avantajı var. İlk önce o işi yapabildiğinize dair elinizde bir belge, bir diploma oluyor. Mes-

leki yeterlilik belgesi, iş yaşamında ilerlemek için önemli bir ön koşuldur. Örneğin usta, eğitmen veya ustabaşı olmak istiyorsanız diploma gerekli. Aynı zamanda çalıştığınız kurumda vasıflı işçi konumuna yükselmiş olursunuz. - ProAbschluss nasıl çalışır? - Yapmanız gereken danışma merkezinden randevu almak. Hizmetlerimiz ücretsiz. Gerekli koşulları yerine getiriyorsanız, yeterlilik belgesi ya da diploma sınavı için hazırlanmanıza yardımcı olacak bir eğitim kurumu buluyoruz. Bunun masraflarının yarısını biz üstleniyoruz. Kalan kısmını diplomayı alacak işçinin ödemesi gerekiyor ama genelde iş yerleri bu masrafları üstleniyor. 2-3 hafta gibi kısa bir sürede bürokratik işlemleri halledip sınava hazırlık aşamasına geçilmesini sağlıyoruz. İletişim: Marläes Böhm, VBS Karthäuser Straße 23, 34117 Kassel Tel.: 0561 /1091 448

Yurt Dışından Nitelikli İş Gücü Getirebilirsiniz 2020 Mart ayında “FachkräfteeinwanderungsgesetzNitelikli İşçi Göçmenliği Yasası” uygulamaya girdi. Bu yasa çerçevesinde işletmeler yurt dışından süresiz iş sözleşmesi yaparak kalifiye eleman getirebilecek. VBS Derneği (Verein für Sozialpolitik, Bildung und Berufsförderung e.V.) derneği Projekt IQ adı altında işveren ve vasıflı işçilere danışmanlık hizmeti sunuyor. Konuyla ilgili dernek yetkilisi Gökcan Göksu’dan bilgi aldık. ‘’IQ Informaionstelle’de bu konuyla ilgili danışmanlık yapıyorum. Projemiz İş ve Sosyal İşlerden Sorumlu Federal Bakanlık tarafından finanse ediliyor. Dolayısıyla danışmanlık hizmetimiz ücretsiz.’’ - Projenizden kimler yararlanabiliyor? - Dünyanın herhangi bir ülkesinde yaşayan ve Hessen’de çalışmak isteyen her kalifiye eleman ister üniversite mezunu olsun isterse meslek lisesi mezunu olsun bu projeden yararlanabilir. Örneğin Türkiye’de yaşayan vasıflı bir kişisiniz. Bize başvurup Hessen’de çalışmak için danışmanlık

hizmeti alabilirsiniz. Hatta diploması olmayan ama Hessen’de meslek eğitimi ya da üniversite eğitimi almak isteyenlere de bu proje kapsamında hizmet veriyoruz. - İş verenler de size başvurabilir mi? - Evet, Kuzey Hessen’deki iş verenlere de danışmanlık hizmeti veriyorum. Genelde iş veren, çalıştırmak için yurt dışında bir çalışan buluyor. Biz de o çalışanın Hessen’e gelmesinde yardımcı oluyoruz. Örneğin Türkiye’de kalifiye bir eleman buldunuz ve iş yerinizde çalıştırmak istiyorsunuz. Bu durumda size danışmanlık hizmeti veriyoruz. Eskiden yurt dışından getirilen işçilerin iş sözleşmesi kısa süreliydi. Ancak yeni yasa ile iş sözleşmesini süresiz yapmak mümkün. Bu sayede işçi kalıcı olarak iş yerinde çalışabiliyor. Genelde yurt dışında işçi bulan şirketler beni arıyor. Vasıflı işçinin diplomasının Almanya’daki denkliği (Anerkennung) için gerekli mercilere gönderiyoruz. Özellikle işverenler için “beschleunigte Fachkräfteverfahren” yani hızlandırılmış yöntemi devreye sokuyoruz. İş yerinin işçiyi işe

alma sürecine A’dan Z’ye kadar eşlik ediyoruz. Tüm bu süreçte iş verene yardımcı oluyoruz. İletişim: Gökcan Göksu, VBS Karthäuser Straße 23, 34117 Kassel Tel.: 0561 /1091 428


32

Haber

© Stadt Kassel/ Planungsbüro GTL

A7 Kapanma Noktasında Avlu Yenileniyor

Almanya’nın en büyük diskoteklerinden Musik Park A7 kapanma noktasına geldi. 2001 yılının Aralık ayında 5 bin kişinin katılımıyla kapılarını müzikseverlere açan A7 Korona salgını nedeniyle bir yıldır faaliyetini durdurmuş bulunuyor. Haftada üç gün hizmet veren diskotek zor günler yaşıyor. HNA gazetesine konuşan A7 Genel Müdürü İngo

Zitselsberger, 10 milyon Mark yatırımla faaliyete geçen iki bin metrekareye yakın büyüklükteki diskonun aylık 25 bin Euro gideri olduğunu ve ayakta kalmak için mücadele verdiklerini belirtti. Korona sürecinin daha uzun sürmesi halinde diskonun kapanacağını ve depo olarak kullanılacağını sözlerine ekledi.

Dergimiz Kassel ve çevresindeki hanelere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Tel: 0163 - 19 89 719 info@kasselmagazin.com

Kassel Untereustadt’taki “Haus der Jugend - Gençlik Evi’nin” ön avlusunun peyzajı yenilenecek. Kentsel gelişim programı “Wachstum und nachhaltige Erneuerung” finansmanı ile ön avlunun Korona koşullarına bağlı olarak 2021’in ikinci yarısında yenilenmesi planlanıyor. Yeni tasarımla hem etkinlikler için hem de özellikle çocuklar ve gençler tarafından zaman geçirilebilecekleri çok işlevli ve modern bir açık alan

amaçlanıyor. Şehir Planlama İdaresi Müdürü Christof Nolda, “Acil olarak ihtiyaç duyulan yenileme ve modern tasarımı ile özellikle bitki örtüsünün çağdaş kullanımı, çok amaçlı kullanım imkanı açısından kesinlikle gelecekteki kullanıcıların taleplerini karşılayacak yüksek kaliteli bir avlu haline getiriliyor.” açıklamasında bulundu. Peyzaj çalışmasının maliyetinin yaklaşık 400.000 Euro civarında olacağı belirtiliyor..

WERBUNG ZUM ABHEBEN

KENDESIGN – FON 05603 927 6215 | MOBİL 0173 482 6496 | INFO@KENDESIGN.DE | FACEBOOK: KENDESIGN | INSTAGRAM: KENDESIGN.KASSEL


Haber

Rathaus‘a Yeni Bina © Stadt Kassel Claas Michaelis

Sparkasse Yıkılıyor

33

Kölnische Strasse’deki Kasseler Sparkasse şubesinin bulunduğu bina yıkılıyor. 2024’te bitirilmesi planlanan yeni binada Almanya’nın en büyük Sparkasse şubesinin yer alacağı belirtiliyor. Binanın yıkım işlemleri için gerekli önlemler alınmaya başlandı. Sonbahara kadar 7 katlı eski binanın tamamen yıkılması öngörülüyor. “S-Finanz-Campus”

adını taşıyan yeni bina Almanya’nın en büyük Sparkasse şubesine ev sahipliği yapacak. 51 milyon Euro’ya mal olacağı açıklanan yeni binanın hizmete girmesiyle Wolfsschlucht /Ständeplatz’deki Kasseler Sparkasse çalışanları yeni binaya taşınacak. Boşalacak bu bina Kassel Belediyesi’ne kiralanacak ve bina 2025 yılından itibaren “Technisches Rathaus” olarak hizmet verecek.

Kassel Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile alınan kararın ardından Kasseler Sparkasse yönetimi de Wolfsschlucht/ Ständeplatz’daki Sparkasse binasının belediyeye kiralanmasına yeşil ışık yaktı. Anlaşma uyarınca Kasseler Sparkasse’nin Kölnische Straße’deki yeni binasına taşınması ile boşalacak bina, 2025 yılından itibaren Kassel Belediyesi tarafından “Technisches Rathaus – Teknik Belediye Binası” olarak kullanılacak. Belediye Başkanı Christian

Geselle konuyla ilgili yaptığı açıklamada , “Kassel Şehir Yönetimi şu ana kadar tüm şehre yayılmış olan idari birimleri belediye binasına yürüme mesafesinde olacak şekilde şehir merkezinde bir araya getirmek niyetinde. Adından da anlaşılacağı üzere şehir planlama, bina denetimi ve anıt koruma, bina inşaatı ve bina yönetimi ile yol ve kanal inşaatından sorumlu birimler dahil olmak üzere tüm teknik birimler bu binada bir araya gelecek.” dedi.

Yeni Yılınız Kutlu Olsun!

Krumme Äcker 1, 34292 Ahnatal | Mobil: 0173 71 71 010 viehhandel.erkelenz@web.de

Mezbahamızdan İslami usüllere göre kesilen inek, koyun, kuzu vb. ticari ve özel kesimlik hayvan ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Hayırlı Ramazanlar


Dachdeckermeisterbetrieb S üley man Uzungüney G ök han Uzungüney E rk an Uzungüney G es chäftführer

B edachungen aller Art F lachdachabdichtungen S teildacharbeiten K lempnerarbeiten S turms chadenbes eitigung C arports /V ordächer 24h - Notfails ervice Mobil: 0157 8588 5745 T el: 0561 / 89078563 F ax: 0561 / 52156126 E -Mail: info@ s u-bedachungen.de - www.s u-bedachungen.de

Rothenditmolder Str. 10 34117 Kassel


Magazin 35

Mehmet E. Göker Kassel‘e dönecek mi?

Genç yaşında kurduğu şirket ve sonrasında yaşanan yasal süreçle gündemden düşmeyen Kasselli Mehmet Ercan Göker için verilen tutuklama emrinin kaldırıldığı belirtiliyor. Yıllardır Türkiye’de yaşayan Göker’in tekrar Almanya’ya gelebileceği konuşuluyor. NDR Televizyonu’nda 2 Mart tarihinde yayımlanan Panorama - die Reporter ve STRG_F adlı programına göre Kassel Savcılığı Göker hakkındaki tutuklama kararını kaldırdı. İflas eden MEG şirketinin kurucusu Göker hakkında yeni Arşiv: M. E. Göker iddialar gündeme getiren Sarı Çöp Kutuları Yenileniyor! Sarı çöp kutusu ücretsiz veriyoruz. www.stadtreiniger.de Telefon: 0561 5003 0

program Göker’in, ikametgahı Frankfurt’ta bulunan bir şirket üzerinden özel sağlık sigortası sahiplerine sigorta tarifelerinin yeniden yapılandırılması vaadinde bulunduğunu ortaya koyuyor. Programda Göker’in, belli bir meblağ karşılığında eğitim verdiği serbest komisyoncuları etrafında toplayarak, yasa dışı yöntemlerle özel sağlık sigortası sahiplerini telefonla aratarak yeniden yapılandırmaya ikna etmeye çalıştığı yer alıyor. Programda yer alan tanıklardan aktarılan bilgilere göre, Göker’in vaatlerine

inanan serbest komisyoncuların yanı sıra telefonla aranan müşterilerin de maddi zarara uğratıldığı iddia ediliyor. Burada, sık sık Göker’in sosyal medya hesaplarından paylaştığı iddialı ve şaşalı görüntülere de yer veriliyor. Göker’in eğitim verdiği bazı şakşakçılarına “Ich hole mir jetzt, was mir immer rechtmäßig zustand.” dediği video “Mehmet E. Göker Kassel’e dönecek mi?” sorusunu da beraberinde getiriyor. 31 dakika süren programı NDR’in internet sitesinden izlemek mümkün.

Kahverengi çöp bidonuna lütfen plastik atmayınız!


36

Tiyatro

Yeniden İlk Sahne

Kassel’in uzun soluklu ilk ve tek Türkçe tiyatrosu olan Kassel İlk Sahne Tiyatrosu, ilkbahara yaz dönemi eğitim çalışmalarına başladı. Yeni bir yapılanma içine giren ekip amatör ruhla, profesyonel bir bakış açısıyla yoluna devam ediyor. Kurulduğu 2011 yılından bu yana 3 farklı oyun

sahneleyen ekip sangın şartları nedeniyle geçtiğimiz yıl sahne alamadı. İlk Sahne Tiyatrosu yönetmeni Hakan Yılmaz, 2022 yılı başında iddialı bir oyunla seyircilerinin karşısına çıkacaklarını müjdeliyor. Bir kavurmalık tiyatro sevdalısı tarafından kurulan Kassel İlk Sahne Tiyatrosu’nun ka-

pıları tiyatral faaliyetlerde bulunmak isteyen herkese açık. İletişim: facebook.com/ilksahnetiyatrosu E Mail: kasselilksahne@gmail.com Telefon: 0163 1989 71938

Yorum

Korona Diktatörlüğü (?) Geçtiğimiz aylarda akşam saatlerinde Kassel şehir merkezinde renkli baloncuklarla süslenmiş araçlardan oluşan bir konvoya rastladım. Sürekli kornaya basarak gürültü çıkarıyorlar. “Tamam” dedim, erkek tarafı gelin almaya gidiyor. Şimdi düğün arabasının önüne geçip zarf almak vardı. Ama konvoyun başını kaçırmışım. Gelin arabası sırra kadem basmış. Lakin içim içime sığmıyor, bu şenlikli alaya katılmam lazım. Konvoya el kol işareti yaptım. Maksadım belli. Konvoy dursun, arabadan insinler “Erik dalı - Angara’nın bağları” oynayalım istiyorum. Adet yerini bulsun. Ama kimse durmuyor. Her arabada farklı bir bayrak sallanıyor. Bazı arabala-

ra megafon bağlanmış, çıkardıkları garip sesler korna seslerine karışıyor. Tabi yaaa bu konvoy olsa olsa dünya kupası finalleri için sokağa çıkan futbol sevdalılarının konvoyudur. “Es lebe Fußball” diye çığırıyorum. Kadıncağızın biri arabadan sarkarak bana bir kağıt uzattı. “Abla korana dönemi almayayım sağol” dedim. Bana dövecekmiş gibi baktı. Söylene söylene camını kapattı. Ne dedim ki şimdi ben. Pandemi dönemi sağlık kurallarına dikkat edelim dedim. Üstüme iyilik sağlık. Arkadan gelen arabada asılı bir yazıya ilişti gözüm: Korona Diktatörlüğü

vakit diktatörünüz kim? Neden bizi selamlamıyor? Kesin gürültüyü de adamcağızın sesini duyalım. Konvoyun sonu geldi. Ama kafamdaki deli soruların sonu gelmedi. Delinin derdi kaval, değirmencinin derdi su imiş. Türkçe’de direk karşılığı olmayan Almanca “fremdschämen“ fiiline

Nasıl yani? Bunlar Almanya’nın göbeğinde bir diktatörlük kurdular, adını da Korona mı koydular? O

Sigortanız yerine sigorta danışmanınızı değiştirin! Finanzierung Versicherung

Hayırlı Ramazanlar!

Immobilien Bauen

Sigorta şirketlerini karşılaştırıp ihityacınıza en uygun sigortayı buluyoruz! Emlak finansmanı ve kredi konusunda da bize danışmadan karar vermeyin! Portari GmbH Esra Yakış Tel.: 0561 766 04 897 Mobil: 0172 - 215 82 00

info@portari.de | www.portari.de Weißenburgstraße 10, 34117 Kassel

bayılıyorum. Uzun uzun yazmak yerine bu fiili yapıştırayım gitsin. Eyyyyy, büyük resmi gören, insanlığa karşı yapılan komployu şıpdadanak çözen, demokrasi ve özgürlük bayraktarı, Neonazilere teşne Querdenker Eylemcileri (?), sizler adına fremdschämen’iyorum. Yorum: Hakan Yılmaz


Eğitim

39

Selahattin Duygu

Kassel Üniversitesi‘ne Yeni Rektör

Prof. Dr. Ute Clement, 2015’ten beri Kassel Üniversitesi’nde Rektör Yardımcılığı görevini yürütüyordu. Clement, üniversitenin kurucu başkanı Vera Rüdiger’den sonra, bu yıl kuruluşunun 50. yıl dönümünü kutlayan Kassel Üniversitesi’nin yönetimine

seçilen ikinci kadın rektör. Wilhelmshaven’da doğan Clement, Fernuni Hagen’da pedagoji eğitimi gördü. Doktora ve doçentlik unvanlarını Karsruhe Teknik Üniversitesi’nde alan Clement, 2003 yılından bu yana meslek ve ekonomi pedagojisi alanında profesörlük yapıyor. 1 Ekim 2021’de Dr. Reiner Finkeldey’den boşalacak koltuğa oturacak Clement’in görev süresi 6 yıl. Kassel Üniversitesi’nde yaklaşık 25.000 kayıtlı öğrenci bulunuyor.

Almanya‘da Bir İlk Daha

Prof. Dr. Metin Tolan, Göttingen Georg August Üniversitesi rektörlüğüne seçildi. Fizik profesörü Metin Tolan, Üniversite Senatosu ve Üniversite Vakfı Komitesi tarafından oy birliği ile seçilerek Almanya’daki ilk Türkiye kökenli rektör unvanını elde etmiş oldu. 27 Mart 1965’de Oldenburg in Holstein’da doğan Prof. Dr. Metin Tolan, Kiel Üniversitesi’nde fizik ve

matematik tahsili yaptı. 2003 yılında yine aynı üniversitede doktorasını tamamlayan Tolan, 2001 yılında Dortmund Teknik Üniversitesi’nde fizik profesörü unvanıyla çalışmaya başladı. Aynı üniversitede 2004 ile 2008 yılları arası Fizik Fakültesi dekanlığı görevini yürüten Tolan’ın yeni görevine ilkbahar aylarında başlaması bekleniyor.

14 Mart 2021 tarihindeki Kassel yerel seçimleriyle aynı gün yapılan Yabancılar Meclisi seçimi her zamanki gibi fiyaskoyla sonuçlandı. 37 koltuklu meclise seçilebilmek için 7 listeden 100 aday yarıştı. Türklerin çoğunlukta olduğu 3. liste Gemeinschaft 2000, 26 adayla seçimlere katıldı. Bunların 8’i seçilebildi. 2015 seçimlerinde aynı listeden seçilenlerin sayısı 16 idi. Bu da gösteriyor ki Türk seçmenlerin ilgisi azalmış. Kassel’de 32.288 yabancı uyrukludan 2.889’si oy kullanmış. Bu rakam % 8.95 oranına tekabül ediyor. Sonuç olarak seçmen Türklerin sayısı azalırken diğer ülkelerin vatandaşları daha çok sandığa gitmiş. Bu bilgileri verdikten sonra gelelim konumuza. Yabancılar meclisi gerekli mi? 1970’li yılların ikinci yarısı ve 1980’li yılların başlarında Almanya’daki yabancılar seslerini yükselterek seçimlerde oy hakkı istemeye başladılar. AB ülkelerine tanınan bu hak, Türklere ve diğer AB dışında kalan ülke vatandaşlarına verilmedi. Yabancılardan oluşan bir meclis fikri uygun görüldü ve Yabancılar Meclisleri çeşitli şehirlerde kuruldu. Alınan bu kararla yabancıların sınıflandırılması resmileşti. Bu meclisin ilklerinden olan Kassel Yabancılar Meclisi seçimi 1981 yılında Hans Eichel’ın (SPD) Kassel Belediye Başkanlığı döneminde yapıldı.

© Universität Göttingen/Jan Vetter

Kassel Üniversitesi yeni rektörünü seçti. Genişletilmiş senatoda 34 oyun 20’sini alan Prof. Dr. Ute Clement rektör seçildi. Almanya’da ilk defa bir rektör dijital ortamda yapılan oylama ile seçilmiş oldu.

© Universität Kassel

Yabancılar Meclisi

Böylece yabancıların ağzına bir parmak bal sürdüler. Her seçimde sandığa giderek oy kullanma egosunu tatmin eden yabancılar hayatlarından memnun 40 yılı geride bıraktılar. Seçilenler de kendilerini parlamenter olarak gördükleri için hiç rahatsız olmadılar. Hiçbir yaptırım gücü olmayan, sadece öngörülen konularda şehir meclisine tavsiyede bulunmaktan başka yetkisi olmayan bu meclise, ne yazık ki, hala seçilme yarışında olanlar var. Oysa seçilenler ve seçilecekler birleşip bu meclisi protesto etmiş olsalardı yabancılar çok daha fazla hak kazanmış olurdu. Örneğin, en azından seçilenlerden 2 veya 3 kişinin şehir parlamentosuna alınması tezini öne sürebilir; “aksi halde biz toptan istifa ediyoruz” diyebilirlerdi. Bunları yapmak akıllarına bile gelmedi. Politikayı partilerde yapın. Yabancılar meclisine seçilmek isteyenlere başka bir tavsiyem var. Niye Alman partilerine girerek orada siyaset yapmıyor sunuz? Burada doğmuş, buranın kültürünü almış, lisan sorunu olmayan yüksek tahsilli gençlerimiz var. Almanya’da her fikre uygun parti de var. Bunlar partilerde yapacakları siyasetle göçmenler için çok daha güzel işler başarabilirler. Gençler hedefinizi büyütün!


© Die Stadtreiniger Kassel

40 İş Dünyası

Stadtreiniger Kassel 120 Yaşında Geleneğe bağlı 1901 – 2021 1901’de Kassel’de sokak temizliği ve çöplerin toplanması görevinin kamulaştırılması için yasal zemin oluşturuldu. Daha o tarihlerde de kentsel temizlik işlerini yürüten Stadtreiniger Kassel, 1 Nisan’dan itibaren sokak ve kaldırımların her türlü temizliği, cadde ve meydanlardan kar ve buzun kaldırılması, evsel çöplerin toplanması, sokakların ıslatılması, umumi tuvaletlerin temizliği, kanalizasyon ve mazgalların temizlenmesi, kanalizasyon arıtma tesisinin işletmesi ve tuvalet atıklarını arıtıma tesisine

taşıma gibi görevleri üstlendi. Zaman içinde bazı görevler yerlerini daha zorlu yeni görevlere bıraktı.

120 Jahre Stadtreiniger Kassel Der Tradition verpflichtet 1901 - 2021

Abfuhr des Hausmülls, das Besprengen der Straßen, die Besorgung der Bedürfnisanstalten, das Reinigen der Kanäle und Einfallschächte, den Kläranlagenbetrieb sowie die Latrinenabfuhr. Einige Aufgaben sind weggefallen, dafür herausfordernde Neuerungen hinzugekommen. Bis heute stehen die Stadtreiniger Kassel für Nachhaltigkeit, Zuverlässigkeit und Bürgernähe. Sauberkeit vermittelt ein Gefühl von Sicherheit und Wohlfühlatmosphäre. Dafür sind die Stadtreiniger Kassel unermüdlich im Einsatz! Die stetige Verbesserung der Stadtsauberkeit

Im Jahre 1901 wurden in Kassel die rechtlichen Voraussetzungen für die Kommunalisierung der Straßenreinigung und Abfallentsorgung geschaffen. Die Stadtreiniger Kassel, damals noch das städtische Reinigungswesen, übernahmen ab dem 1. April die gesamte Reinigung von Straßen und Bürgersteigen, die Beseitigung von Schnee und Eis auf Straßen und Plätzen, die

Stadtreiniger Kassel hala sürdürülebilirlik, güvenilirlik ve vatandaşa yakın olma misyonunu sürdürüyor. Temizlik, insana kendisini iyi hissettiren bir atmosfer ve güvenlik hissi sunar. Stadtreiniger Kassel bu hedefle yorulmadan çalışıyor! Şehir temizliğinin tutarlı konseptlerle sürekli iyileştirilmesi, atıkların bertarafı, cadde temizliği ve kış ile mücadele hizmeti

hala ana görevlerimiz arasında bulunuyor. Dile kolay 120 yıl! - Stadtreiniger Kassel, doğum gününü en yakın zamanda siz Kassellilerlerin de katılımıyla “Açık Kapı Günü” olarak kutlamayı dört gözle bekliyor! O zamana kadar sağlıklı kalın ve Stadtreiniger Kassel’e güvenmeye devam edin. D. Lange Betriebsleiter mit schlüssigen Konzepten, die Abfallentsorgung, Straßenreinigung und der Winterdienst gehören nach wie vor zu den Hauptaufgaben. 120 Jahre! - Die Stadtreiniger Kassel freuen sich darauf, mit den Bürgerinnen und Bürgern der Stadt Kassel diesen Geburtstag bald wieder an einem fröhlichen „Tag der offenen Tür“ gebührend feiern zu können! Wir freuen uns auf Sie! Bleiben Sie bis dahin gesund und den Stadtreinigern Kassel treu. D. Lange Betriebsleiter42 İş Dünyası

Güvenlik Önemli Bir Sorun Yaşadığımız yüzyılda “sokakta beni aslan yer mi?, hava buz kestiğinde donar mıyım?, bu sene kuraklık olsa açlıktan ölür müyüm?” gibi endişelerimiz yok denecek kadar az. Yine de kendimizi tam olarak güvende hissetmiyoruz. Zira evimize, bahçemize ya da iş yerimize girip hırsızlık yapmak isteyebilecek kişiler bızı endişelendiriyor. Statista verilerine göre 2019 yılında Almanya‘da polis kayıtlarına yansıyan ev hırsızlığı vakası 87.145 ve Hessen‘de bu rakam 6.768. Vakaların aydınlatılması oranı sadece % 17,4. İş yeri hırsızlığı sayısı ise 335.786. Gelişen teknoloji hırsızların gözünü korkutuyor ve caydırıcı oluyor. 30 senedir güvenlik sektöründe çalışan, Protex Sicherheit GmbH yöneticisi Ayhan Bingül ile ev ve iş yerlerinin güvenliği hakkında konuştuk. - Evimizin ya da iş yerimizin güvenliği bir sorun mu? -Tedbir alırsak sorun olmaktan çıkar. Güvenlik önlemi almamak çok önemli bir sorun. Almanya‘da 2-3 dakikada bir soygun meydana geliyor. Ancak hırsız güvenlik sistemini fark ettiğinde 33 saniyede içeri giremezse soygundan vazgeçip kaçıyor. Güvenlik sistemi yoksa içeri girene kadar uğraşabiliyor. Burada asıl amacım okurlarımızı bilgilendirmek. Huzur ve güven içinde yaşamak herkesin hakkı. - Güvenlik sistemi kurdurmak isteyenlere ne tavsiye edersiniz? -İş işten geçmeden önleminizi almanızı tavsiye ediyorum. Evine ya da iş yerine güvenlik sistemi taktırmak isteyenler uzman kişilere danışmadan karar vermesin. Danışma esnasında kafanıza takılan tüm soruları sormaktan çekinmeyin. Söz konusu ev sistemleri ise evde yaşayan

herkesle birlikte gidin danışma toplantısına. Tam olarak nasıl bir sisteme ihtiyacınız olduğunu danışmanın sunacağı çözümleri dikkate alarak belirleyin. Özellikle yeni ev yaptıranlar ya da evde yenilik yapanların danışmadan adım atmamalarını tavsiye ediyorum. Örneğin “Kaç kamera gerekli, hangi mevzuata uygun nereye takılır? Bunun yasal sorumluluğu nedir? WLAN mı LAN bağlantısı mı?” gibi teknik sorular için uzman kişilerin görüşünü alınmalı.

» Söz konusu güvenlik ise taviz vermem « -Ne gibi, güvenlik sistemleri söz konusu? -Ev ve iş yerleri için video takip (Videoüberwachung), alarm sitemi (Alarmanlage), dahili iletişim sitemi (Gegensprechanlage) ve yangın sistemi ile evler için akıllı ev (Smarthome) sistemleri söz konusu. Bu sistemleri artık günümüzde App yani uygulamalar sayesinde cep telefonumuzdan takip etmek mümkün. Alarm sisteminizi, kameraları, sokak kapısından evdeki ışıklarına kadar her şeyi uzaktan kontrol edebilirsiniz. Bizim sunduğumuz ürünlerin hepsi kullanıcı dostu yani kendisi kompleks ama kullanması kolay sistemler. Bunun yanı sıra örneğin tatile çıktığınızda size “24 saat Alarmbereitschaft” hizmeti sunabiliriz. Herhangi bir durum

Protex Sicherheitstechnik GmbH yöneticisi Ayhan Bingül

olduğunda direkt müdahale ediyor ve evinize bir araç gönderiyoruz. İzinde kafanız rahat olsun. Ayrıca bizim kurduğumuz sistem için KfW-Förderung yani teşvik almanız mümkün. - Sizin farkınız nedir? -İşimizi ciddiye alıyoruz. Söz konusu güvenlik ise taviz vermem. Doğrusu ne ise onu yaparız. Zayıf nokta bırakmayız. Kimseye “Protex‘in kurduğu sisteme hırsız girmiş” dedirtmem. Biz bankalarda kullanılan sistemleri kullanıyoruz. Bugüne kadar aralarında isim yapmış işletmeler de olmak üzere yüzlerce iş yeri ve evin güvenlik sistemlerini yaptık. Protex olarak her sistemde ayrı bir imzamız vardır. Ürünlerimiz aynıdır ama uyguladığımız çözümler farklıdır. - Bir de sporcu kimliğiniz var? -(Gülümseyerek) 1990 yılında güvenlik sektöründe çalışmaya başladım işimi zevkle yapıyorum. 6 yaşında başladım güreş tutmaya. Mazhar Cengiz ustamdır. 1991 yılında Elgershausen‘de profesyonel güreş yapmaya başladım ve en son Alman 2. liginde mücadele ederken güreşi bıraktım.

Protex Sicherheitstechnik Ekibi


Alarm, Akıllı Ev, Güvenlik ve Kamera Takip Sistemleri konusunda uzmanız! Her duruma uygun en doğru güvenlik konsepti ile hizmetinizdeyiz. Sicherheitstechnik GmbH

SCHUTZ MIT SYSTEM. Videoüberwachung Ein Videosystem hilft präventiv und aktiv bei Abschreckung und Überführung der Täter. Mit unseren hochmodernen Kameras des Herstellers DAHUA, können wir alle Ansprüche erfüllen. Unsere Kamerasysteme haben sich im Betrieb bewährt z.B. in Kaufhäusern, Tankstellen, Hotels, sowie Privat- und Firmengelände. Egal ob IP oder HDCVI Technik, wir finden für jedes Szenario das passende Kamerasystem.

Smarthome

Alarmanlagen

Ein intelligentes Zuhause erleichtert ihren Alltag um vieles. Kümmern Sie sich nicht mehr darum ob Sie auch die Heizung ausgestellt haben, als Sie das Fenster gekippt haben. Lassen Sie sich morgens natürlicher Wecken, in dem ihr Smarthome die Rolläden hochfährt zum Weckzeitpunkt. Profitieren Sie von unseren smarten Zutrittskontrollen. Gekoppelt mit einer Einbruchmeldeanlage haben Sie ein RundumSorglos-Paket für ihr Zuhause. Von Überall und jederzeit erreichbar per App.

IT-Sicherheit & Sicherheitstechnik

Laut Statistik wird alle 2-3 Minuten ein Einbruch in Deutschland begangen. Eine Einbruchmeldeanlage schützt Sie abschreckend und aktiv vor den Folgen eines Einbruchs. Unsere Experten erstellen ein ganz persönliches Sicherheitskonzept um ihr Objekt abzusichern, sei es ihr Firmengelände oder ihr Haus am Strand.Egal ob kabelgebunden oder per Funk, wird finden das passende System für ihre Zwecke, auch mit modernster Steuerung der Anlage per App.

Ayhan Bingül Geschäftsführer Sicherheitstechnik

Tel.: + 49 561 473 902 70 Mobil: + 49 151 4025 5515 E-Mail: technik@protex.de


DEZENFEKSİYON CİHAZLARI desinfektionskabinen.de Maksinum Hijyen İçin K1 dezenfeksiyon ürünleri akıllı sensörleri sayesinde tamamen otomasyon ile çalışır. Günümüz teknolojisine uygun şekilde usb girişi ile veri aktarma, veritabanı ve bulut teknolojisini destekler. Türk mühendislerinin araştırma geliştirme faaliyetleri sonucunda hayata geçirilen ürünlerimizi her türlü kapalı alanda kullanmak mümkün.

K1 Hijyen Noktası Maske Denetimli Ateş Ölçer Cihazı

• Monitöre el yıkama kuralları gibi bilgileri ya da reklam amaçlı görselleri USB ile yüklemek mümkün. • Uzatılan eldeki sıcaklığı algılayarak ateş ölçer. • Maske denetimi yapar. Maskesiz kişileri uyarır. • Temazsız el dezenfektan cebi bulunur • Sesli ve görüntülü bilgi veren cihaz kırmızı ve yeşil renklerde uyarıda da bulunur. (Farklı dil seçenekleri mevcut)

K1 Mobil Klima Hava Soğutucu • % 100 Temiz Hava, % 100 Sağlık, %100 Çevre Dostu. • Açık ve kapalı alanları (cafe, restoran, ev, ofis, bahçe vb.) daha az maliyetle soğutmanız için. • Mobil hareketli ve kurulum gerekmez. • % 90 daha az enerji tüketimi. • Açık alanları da soğutur. Ateş Ölçer Maske Denetleme El Dezenfeksiyonu Klima ve daha fazlası

desinfektionskabinen.de

Hayırlı Ramazanlar!

K1 Hijyen Noktası Ateş Ölçer Cihazı

• Monitöre el yıkama kuralları gibi bilgileri ya da reklam amaçlı görselleri USB ile yüklemek mümkün. • Uzatılan eldeki sıcaklığı algılayarak ateş ölçer. • Sesli ve görüntülü bilgi veren cihaz kırmızı ve yeşil renklerde uyarıda da bulunur. (Farklı dil seçenekleri mevcut)

K1 Galoşmatik • Topuktan çekerek basit kullanım • 50 adetlik 1 galoş takılabilir • Uzunluk: 70 cm • Genişlik: 30 cm • Yükseklik: 90 cm • Ağırlık: 4,4 kg

Holländische Straße 92, 34127 Kassel | Mobil: 0176 228 104 80 | info@desinfektionskabinen.de


İş Dünyası 45

K1 Center Emin Adımlarla İlerliyor K1 Hijyen Cihazları: İşyerinizde maksimum Hijyen K1 yetkililerinin Korona Pandemisi dönemimde halkımızın sağlığı adına yaptığı çalışmalar meyvelerini verdi. K1’in desteği ve Türk mühendislerinin araştırma geliştirme faaliyetleri sonucunda hayata geçirilen hijyen noktası standları, mobil klimalar, galoşmatikler, ateş ve maske ölçerler gibi ürünler sağlığımızı koruma hedefine hizmet ediyor. Hijyen noktası standlarında monitör bulunuyor ve farklı dil seçeneklerinde sesli “Hoş geldiniz. Ateşiniz normal. Lütfen maska tanınız.” gibi sesli uyarılarda bulunuyor. Monitörlerde hijyen kurallarıyla ilgili görseller görünüyor ve ayrıca buraya ilan yüklemek de mümkün. • K1 Mobi kilima – Hava Soğutucu ile havanızı temizleyin. Açık ve kapalı alanları cafe, restoran, ev, ofis, bahçe vb.) daha az maliyetle soğutun. Hem cebiniz hem ortamınız temizlensin. %100 Temiz Hava, %100 Sağlık, %100 Çevre Dostu. Mobil, hareketli ve

kurulum gerekmez. %90 daha az enerji tüketimi. • Maske denetimli Ateş Ölçer Cihazı: Uzatılan eldeki sıcaklığı algılayarak ateşinizi ölçüyor. Sesli (Farklı dil seçenekleri mevcut) ve görüntülü bilgi veren cihaz kırmızı ve yeşil renklerde uyarıda da bulunuyor. Bu cihaz aynı zamanda kişinin maske takıp takmadığını da denetliyor ve maskesiz kişileri uyarıyor. Cihaz da temassız el dezenfektanı kısmı da bulunuyor. Üzerindeki geniş monitör, ölçümle ilgili bilgileri yansıyor. Monitörü ilan ve reklam amaçlı kullanmak mümkün. Görselleri USB ile yüklemek mümkün.

• Galoşmatik: Topuktan çekerek otomatik olarak ayakkabınıza galoş geçiren cihaza elli adet galoş takmak mümkün. Türkiye’de üretilen cihazları özellikle işyerleri, cafe, bistro, restoranlar, kamu idari binaları, eğlence merkezleri ve okullar gibi çok sayıda insanın gün içinde uğradığı mekanlarda rahatlıkla kullanmak mümkün.

• Ateş Ölçer Cihazı: Uzatılan eldeki sıcaklığı algılayarak ateşinizi ölçüyor. Sesli (Farklı dil seçenekleri mevcut) ve görüntülü bilgi veren cihaz kırmızı ve yeşil renklerde uyarıda da bulunuyor. Üzerindeki monitöre el yıkama kuralları gibi bilgileri ya da reklam amaçlı görselleri USB ile yüklemek mümkün.

Doğru Adres, Automotive Market!

Rüyalarınızı Süsleyen Arabalar Burada! Automotive Market (Araba Pazarı) Flughafenplatzstraße 31, 34379 Calden (Platin Saal) adresinde yakında hizmetinizde. Automotive Market’te otomobiller, motosikletler, karavanlar ve antika araçlar (oldtimer) görücüye çıkıyor. Arabasını satmak isteyenlerle araba almak isteyenler burada buluşuyor. Ailenizle birlikte hafta sonunu nezih bir ortamda arabalara bakarak geçirmek isteyenler için de bulunmaz bir fırsat. Arabanızı satmak ve/veya araba mı almak istiyorsunuz? Automotive Market’in sunduğu imkanlar tam size göre. Automotive Market 17.250 m² açık alan ve 3250 m² kapalı alana sahip Platin Saal’de potansiyel

alıcıları buluşturuyor. Saat 09:00 ile 17:00 arasında hizmet verecek olan otomobil pazarında arabasını satmak isteyenler, ister günlük isterse 2 haftadan 6 haftaya kadar park alanı kiralayabilecek. Automotive Market otomobil pazarında yok yok! Almak istediğiniz aracın tamir ve bakıma ihtiyacı olup olmadığını kontrol ettirebileceğiniz oto tamirhanesi, sigorta şirketlerinin temsilcileri, alanında uzman avukatlar ve araçların piyasa fiyatını danışabileceğiniz oto ekspertiz uzmanlarıyla (Kfz-Gurachter) Automotive Market güvenli alışveriş yapma olanağı sunuyor. Automotiv Market’te gönül rahatlığı ile rüyalarınız arabasına ka-

vuşmanız mümkün. Araba pazarında yeme içme ihtiyacınız karşılayabileceğiniz bölümler de unutulmamış. Hayallerinizi süsleyen nadir bulunan araba meraklıları için de danışmanlık hizmeti de veriliyor. Yapmanız gereken isteklerinizi yetkililere bildirmek ve istediğiniz arabayı bulmalarını beklemek. Araba pazarında yeme içme ihtiyacınız karşılayabileceğiniz bölümler de unutulmamış. www.automotive-market.de adresine göz atmayı unutmayın! Flugplatzstraße 31, 34379 Calden Tel.: 0561 499 46 513 | Mobil: 0152 25 31 63 40


46 İş Dünyası

K1 Center: Mobilya, Fayans, Granit K1 Center Möbelhaus’ta evinizi süsleyecek kaliteli mobilyalar sizleri bekliyor. Koltuk takımları, oturma grupları, tek ve çift kişilik bazalı/bazasız yataklar, yemek masaları, televizyon üniteleri şimdiden mağazada yerlerini aldılar, görücü-

Başkonsolosun K1 Ziyareti

T.C. Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer, Seyfettin Eryörükle beraber Kassel’in saygın ve atılımcı iş insanı Halil Karakaya’yı ziyaret etti. Platin Saal’de bir araya gelen taraflar fikir teatisinde bulundular.

Yeni Sezon Ürünlerini Kaçırmayın! Yeni sezon ürünlerini gerek Toptaraftar.de gerekse amazon ve ebay sitelerinde bulabilirsiniz. Bebek ve çocuk taraftarlara uygun tulum, bebek ürünleri, pijama, eşofman vb. ürünler çoktan görücüye çıktı. Taraftarı olduğunuz takımın logosu ve renklerini taşıyan çanta, kalemlik, nostaljik forma, eşofman, araba kokusu, atkı,

kupa, terlik, bornoz ve birçok ürünü toptaraftar.de adresinden online alabilirsiniz. Siz de gönül verdiğiniz takımın logosunu, armasını ve renklerini taşıyan ürünleri kolayca sipariş edin, ürünler kargo ile kapınıza kadar gelsin. Aynı zamanda toptaraftar.de yeni mağazası Holländische Strasse 92’de hizmetinizde!

ye çıkmak için sabırsızlanıyorlar. Mağazada farklı büyüklükte ve desende fayans ve granit çeşitleri de bulunuyor. Tüekiye’de üretilen ürünler K1 garantisi ile sizleri bekliyor! K1 Center’e uğramadan karar vermeyin.


R E T N E C Möbel - Fliesen - Granit

Y ENi ÜRÜNLER Holländische Straße 96-98, 34127 Kassel Hayırlı Ramazanlar!

Koltuk Takımları

TV Üniteleri

Masalar

Küçük Oturma Grubuları Bazalı Yataklar

Fayanslar

Solange der Vorrat reicht. Keine Haftung bei Druckfehlern. Preisabweichungen, Änderungen und Irrtümer vorbehalten.


48

İş Dünyası

Hair Sister‘s Hizmetinizde İki kız kardeş Dilek Zengin ve Hatice Yıldızbakan, ikisi de kuaför. Kuaförlük onlar için ata mesleği. Dedeleri de, Kassel’e gelen ilk Türk göçmenlerden olan amcaları da (Mehmet Tunç) bu mesleği icra etmişler. Anne tarafında da teyzeleri kuaför. Hal böyle olunca iki kız kardeş de bu mesleğe gönül vermişler. Babaları Ali Tunç’un teşvikiyle Hair Sister’s adında güzellik, kozmetik ve kuaför salonu açan kız kardeşlerden Dilek, 20 yıldır kuaförlük yapıyor. Christa Gruber’da meslek eğimini tamamlayan Dilek, sonrasında farklı salonlarda çalıştı.Hatice ise 16 yaşında başladığı meslek eğiminin ardından farklı kuaförlerde 13 yıl çalıştı. İki kız kardeş gerek akraba gerekse arkadaş çevresinin yönlendirmesi ile kendi salonlarını açtılar. Hair Sister’s’da saç boyası ve saç açıcı olarak saça zarar vermeyen kaliteli “Mounir”

ürünleri kullanılıyor. Salonda saç botoksu, keratin bakımı ve make-up gibi hizmetlerin yanı sıra uzmanlık gerektiren gelin başı hizmeti de veriliyor. Erkek ve kadınlar için zamanın ruhuna uygun saç kesimi sunulan hizmetler arasında.

Dergimiz Kassel ve çevresindeki hanelere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Tel: 0163 - 19 89 719 info@kasselmagazin.com


İş Dünyası 49

“Dieselskandal” Davalarında Yeni Gelişmeler Büyük otomobil üreticisi firmaların ürettikleri dizel motorlu araçların gaz emisyon değerlerini yasalarca belirlenen gaz emisyon değerlerinin altında göstererek manipüle etmesi kamuoyunda “Diesel- ya da Abgasskandal” olarak nitelendiriliyor. 2015 yılında Amerika’da yapılan ölçümlerde Volkswagen AG’nin dizel motorlu araçlarda emisyon ölçümünü etkileyen yasa dışı yazılım olduğu anlaşılmış, VW 11 milyon aracında bu yazılımı kullandığını kabul etmişti. Durumdan etkilenen araba sahipleri VW’ye tazminat davası açıp, zararlarının maddi olarak temin edilmesini sağladılar. Bu süreçte skandaldan etkilenen birçok VW marka araba sahibi müvekkilini başarıyla savunan Trafik Hukunda uzman avukat Selçuk Birdir müvekkillerinin tazminat almasını sağladı. Birdir’i hukuk bürosunda ziyaret ederek yeni gelişmeleri sorduk.

- Örneğin durumdan etkilen ve arabasını geri iade etmek istemeyen müvekkillerime VW firması ortalama 3000 Euro tutarında tazminat ödedi. VW ile anlaşıp tek seferde tazminatın yatmasını sağladık. Aracını geri vermek isteyenlerin ise otomobil bedelleri kendilerine geri ödendi. Başarılı bir süreç geçirdik. Müvekkillerim sonuçlardan gayet memnun. - Mercedes Marka dizel otomobillerle ilgili benzer davaların açıldığını duyuyoruz. Şimdi sıra Mercedes’te mi? - Öyle de diyebiliriz. Geçtiğimiz aylarda skandaldan etkilenen Mercedes sahiplerinin açtığı tazminat davalarında Mercedes Firması’nın tazmi-

RECHTSANWALT

SelÇuk Birdir Fachanwalt für Verkehrsrecht

Dieselskandal Mercedes-Benz

- Dizel skandalı çerçevesinde VW’ye karşı açtığınız davalarda nasıl sonuçlar elde ettiniz? - Mahkemelerde, skandaldan etkilenen yüzlerce VW marka dizel motorlu araç sahiplerinin avukatlığını üstlendim. Açtığımız davalarda % 90’ın üzerinde bir başarı sağladık. Müvekkillerimin zararları tazmin edildi. - Örnek verebilir misiniz?

Wir holen Ihr Geld zurück

nata mahkum edildiği örnek davalar görüldü. Ben de Mercedes vakalarına yoğunlaştım. Mercedes Marka dizel otomobili olan müvekkillerimin de davasına bakıyorum. - Peki bu durumda olan araba sahipleri ne yapmalı? - Trafik hukukunda uzman ve bu tür davalarda deneyimi olan bir avuka-

ta danışmalarını tavsiye ediyorum. Biz Birdir Hukuk Bürosu olarak bu durumdaki Mercedes sahiplerine ücretsiz danışmanlık veriyoruz. Yapmaları gereken tek şey arabanın Fahrzeugschein’ının fotoğrafını çekip bize E-mail olarak göndermek. - Bu kadar basit mi? - Evet. Araç sahibini, herhangi bir ücret talep etmeden arabanın dava kapsamına girip girmediği konusunda bilgilendiriyoruz. Verkehrsrechtsschutz’u olan araç sahipleri dava süresince de herhangi bir ücret ödemiyorlar.


Ümit Can‘ın Sünneti Birsen ve Turgay Aral çiftinin biricik oğlu Ümit Can sünnet oldu. Ancak sünnet töreni salgın nedeniyle ertelendi. Sünnet çocuğu tören yerine evde kir-

vesi Zafer ve Zahide Özdem ile birlikte yenen yemekle yetindi. Sünnet kıyafetlerini giyen Ümit Can kameralara “Siz beni bir de sünnet törenimde görün.” derce-


sine poz verdi. 16.03.2015’de doğan Ümit Can, doğum gününü de salgın nedeniyle evde ailesi ile birlikte kutladı. Babasıyla kitap okumaya

bayılan Ümit Can’ın en büyük tutkusu araba, yüzme ve futbol.


52

Spor

Gençler Sahada

Korona salgını nedeniyle 2020-21 sezonu oynanmamış sayılacak ve amatör liglerde küme çıkma ve düşme olmayacak. 2021-22 sezonu için nasıl bir uygulama izleneceği ileri tarihlerde salgının durumuna göre belirlenecek. Futbol takımları ne zaman sahaya inecekleri konusunda Futbol Federasyonunun vereceği kararı

beklemek zorunda. Bu yasaklardan 14 yaş gurubuna kadar olan gençler ayrı tutuluyor. 6 yaş gurubundan 14 yaş gurubuna kadar olan gençler antrenman yapabiliyor. Bu uygulamayı yürüten Soccer Akademi, hocaları nezaretinde haftada beş gün futbolculara antrenman yaptırıyor.

Dergimiz Kassel ve çevresindeki hanelere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Tel: 0163 - 19 89 719 info@kasselmagazin.com


Spor

Murat Yavuz FC Bosporus‘da

53

Impressum Herausgeber BibeR Verlag und Reklame (Hakan Yilmaz) Anschrift Biber Verlag und Reklame Treppenstraße 12-14, 34117 Kassel Tel.: 0163 – 19 89 719 info@kasselmagazin.com www.kasselmagazin.com Chefredakteur Hakan Yılmaz Redaktion Yakup Kurgan Engin Lal Tuba Urhan İsmail Arda Yılmaz Sportredaktion Selahattin Duygu

Grafik ArchidukA Alle Rechte vorbehalten. Das Manuskript ist Eigentum der Biber Verlag und Reklame. Die Vervielfältigung auch einzelner Teile, Texte oder Bilder gestattet das Urheberrecht nur, wenn sie mit Herausgeber vereinbart wurde. Der Verlag übernimmt keine Haftung für den Inhalt erscheinender Anzeigen. Die Meinungen von Autoren muss nicht mit der Meinung von Verlag und Herausgeber übereinstimmen. Der Verlag übernimmt keine Gewähr für die Richtigkeit der Angaben.

Bankverbindung: Biber Verlag und Reklame Kasseler Sparkasse IBAN: DE79520503530011807784

Korona salgını nedeniyle 2020-21 futbol sezonu federasyon tarafından dondurulunca takımlar 2021-22 sezonu hesapları yapmaya başladı. Bu nedenle kolları sıvayan FC Bosporus yeni dönemde kadrosuna katacağı futbolcuların yanı sıra teknik heyete de takviye yaparak Murat Yavuz’u göreve getirdi.

Kassel Magazin’e konuşan Murat Yavuz; Nima Latifiahvaz ve Tekin Bayrakla birlikte FC Bosporus’un daha güzel yerlerde olması için çalışacaklarını söyledi. FC Bosporus camiasında sevdiği dostlarının olduğunu ve çalışmalarını beğendiğini dile getiren Yavuz, “Ben de böyle bir kulübe katkıda bulunabilirsem

çok mutlu olurum.” dedi. 40 yaşındaki Murat Yavuz, yaşadığı Hann. Münden‘deki Türkgücü‘nde dört yıl (2014/2018) teknik menajer olarak görev yaptı. Daha sonra BC Sport’un Gruppenliga’ya çıktığı yıl aynı görevi yürüten Murat Yavuz, yatırım danışmanlığı yapıyor. Evli ve 3 çocuk babası.


54

Spor

Ustalara Yeni DAN

Online Şampiyona Geçtiğimiz yıl yaz aylarında korona virüsü nedeniyle ORLD ITF TAEKWONDO COUNCIL tarafından ilk kez çevrimiçi düzenlenen Avrupa Şampiyonası‘nda Osman Eryörük birincilik kazandı. Müsabakaya Almanya adına katılan siyah kemer 5.DAN olan Osman Eryörük, 18-34 yaş kate-

gorisinde TUL/ Formen disiplininde altın madalya alarak Avrupa Şampiyonu oldu. 26 ülkeden yaklaşık 300 sporcunun katıldığı yarışmada 50 hakem görev aldı. Aynı zamanda MMA’nın yöneticiliğini yapan Osman Eryörük, 2021 yılında İskoçya’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası hazırlıklarına tam gaz devam ediyor.

Kassel’in Taekwondo ustası Seyfettin Eryörük ITF (Uluslararası TaekwondoDo Fedarasyonu) Almanya Başkanı usta Andreas Granzow ve ITMS (Uluslararası Taekwondo-Do Ustalar Topluluğu) başkanı büyük usta Stefanos Gaidartzakis tarafından 8. DAN ile ödüllendirildi. Usta Garip Tercan da 7. DAN aldı. 1978 yılında Taekwondo sporuna başlayan Eryö-

rük, 1992 yılında Kassel’de ustası Lee Ki Yung’dan Taekwon-Do Schule Lee okulunu devraldı. Bu okulla Avrupa’da büyük başarılara imza attı. Almanya adına müsabakalarda başarı kazanan Eryörük, GTA (German Taekwon-Do Association) ve UTI’da (Unified Taekwon-Do International) teknik yöneticilik ve Federal düzeyde hakemlik yapıyor.

Karolienstr. 3, 34127 Kassel

Hausmeisterdienste Winterdienste Hayırlı Ramazanlar!

Cep: 0160 – 448 448 9 Tel: 0561 – 870 55 67 Fax: 0561 – 870 80 222 c.yagiz@t-online.de


PLATIN SAAL Kassel’in En Modern Salonu

1250 Kişilik Büyük Salon | 140 Kişilik Teraslı Küçük Salon A‘dan Z‘ye Tek Elden Hizmet • Ferah ve nezih atmosfer • Gelin Odası | Oyun Odası • Kafeterya | Mescit • Bayanlar için Sigara Odası • Toplam alan 17.250 m²

flugplatzStR. 31 34379 calden 0178 - 927 24 83

SALONUMUZU YENİLEDİK!Uzaklıkta.

eze 14 km rk Me nu lo Sa rn de Mo en ‘in el ss Ka

niz dileği ile.. Hayırlı bir Ramazan ayı geçirme


TarafTarın LİSANSI ONLINe ALIŞVeRİŞ SIteSİ Hayırlı Ramazanlar! arlara Özel Küçük Taraft

Taraftar Çantaları

Taraftar Ürünleri

Armalı Nevresim Takımları

Taraftar Kalemlikleri

bir

markasıdır.


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.