Kassel Magazin 52/2022

Page 1Am Felsenkeller, Kassel | 14 +14 WE

Sicher

Zuverlässig

Kompetent

Unsere Leistungen: Hochbau Sanierung

Große Rosenstr., Kassel | 55 WE mit Tiefgarage

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun!

Tiefbau

Am Kammerberg, Ahnatal Villa mit Swimmingpool

Galabau

Wilhelmshöher Allee, Kassel | 20 WE mit Tiefgarage

Am Rathaus, Fuldatal | 26 WE und Appartments +49 (0) 561 – 503 574 42

www.isi-bauunternehmen.de

info@isi-bauunternehmen.de

Hannoversche Str. 42, 34266 Niestetal


Haber

© Stadtschloss/ Peter Wolf

4

Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier’in emekliye ayrılmasıyla boşalan koltuğa 50 yaşındaki Frankfurtlu Boris Rhein seçildi. Hessen Meclisi’nde yapılan ilk oylamada, Rhein gerekli salt çoğunluğun oyunu alarak Hessen eyaletinin yeni başbakanı oldu. Bouffier eyalet parlamentosunda veda etti. Oylama öncesi başbakanlık görevinden istifa ettiğini resmen açıklayan Bouffier, ardından eyalet meclisine veda etti. Bouffier, muhalefet de dahil olmak üzere meclis gruplarının yanı sıra hükumet üyeleri, parlamento ve devlet idaresi çalışanlarına ve ailesine teşekkür etti. Boris Rhein

© Hessische Staatskanzlei

Yeni Başbakan Boris Rhein ise, “Federal devletimizin, Hessen eyaletimizin ve elbette vatandaşlarının refahı adına hizmet edebilmek benim için bir onurdur. Bu güveni yaşatmak için her şeyi yapacağım ve her şeyi vereceğim.” dedi. Rhein, başbakan olarak seçilmesiyle birlikte eyalet parlamentosu başkanlığından istifa etti. Onun yerine CDU meclis grubu başkan yardımcısı Astrid Wallmann, Eyalet Parlamentosu Başkanı olarak seçildi. Kısaca Boris Rhein hakkında 1972 yılında Frankfurt a.M. Kentinde doğan Rhein, 1997 yılında Frankfurt Üniversitesi Hukuk Bölümünden

Hessen Eyaleti Başbakanı Boris Rhein

mezun oldu. Frankfurt şehir meclisinde görev aldı .2009 yılından itibaren eyalet parlamentosunda çeşitli görevler üstlendi. İçişleri ve spor bakanlığının ardından, Bilim ve Sanat Bakanlığı da yaptı. En son eyalet meclisi Başkanlığını yürütüyordu. Boris Rhein, evli ve iki çocuk babası.


Haber

5

Kassel‘de SPD ve Yeşiller Koalisyonu Bozuldu Yaklaşık bir yıl önce kurulan yerel yönetim koalisyonu Yeşillerin basın açıklamasıyla son buldu. Kassel Yeşiller İl Teşkilatı yaptığı basın açıklamasında, Kassel Büyükşehir Belediye Başkanı SPD’li Christian Geselle’nin bloke edici ve uzlaşmaz tavrı neticesinde koalisyonun bozulduğunu bildirdi. Uzun süredir arayı bulmaya çalıştıklarını belirten Yeşiller, SPD’nin koalisyonu kurtarmak için en ufak bir adım atmaya razı olmadığını ve Geselle’nin koalisyonu bozduğunu vurguladı. Belediye Başkanı Geselle, Yeşiller’in trafikten sorumlu Meclis üyesi Christof Nolda’nın Steinweg’de gerçekleştirmek istediği trafik deneyi nedeniyle görevlerini sınırlamış ve Nolda’nın sorumlu olduğu alanları azaltmıştı. Hessen yerel yönetimler yasasına göre belediye başkanlarının böylesi görev dağılımı veya kısıtlama hakları bulunuyor. Ancak Yeşillerin en güçlü meclis grubu olmaları nedeniyle böylesi adımların önce koalisyon ortakları arasında görüşülmesi gerekiyor.

görüşmediğini belirtti. “Başka birisi belediye başkanı olsaydı koalisyon devam ederdi” diyen Müller, “Bundan sonra ne olacağı pek belli değil, değişen çoğunluklarla kararların alınabileceği gibi yeni bir koalisyon da kurulabilir” dedi.

Ancak herhangi bir koalisyonun ayakta kalabilmesi için üç partinin bir araya gelmesi gerekiyor ve şu anki meclis bileşimi bu olasılığı hayli zorlaştırıyor. 1 yıl sonra yapılacak Belediye başkanı seçimlerine kadar kararların koalisyona gidilmeksizin partiler arası uzlaşmalarla alınması bekleniyor.

Yeşillerin İl Meclis Grubu Başkanı Steffen Müller ise, asıl sorunun SPD değil Christian Geselle olduğunu, belediye başkanının defalarca başvurmalarına rağmen kendileri ile

© Stadt Kassel

SPD’den yapılan açıklamada ise, alınan kararın gereksiz bir karar olduğu belirtildi. SPD meclis grup başkanı Wolfgang Decker Yeşillerin bir trafik deneyi konusundaki anlaşmazlığı gerekçe göstererek koalisyonu sonlandırmalarına şaşırdığını söyledi. Decker, “Yeşiller açısından kendi siyasi çıkarları kentin sorunlarından daha önemli gözüküyor” diye konuştu.


6

Kapak

ier, Hessen Eyaleti Başbakanı Documenta 15’in resmi açılışında Federal Cumhurbaşkanı Steinme üyeleri Fridicıanum önünde a Ruangrup kuratşrü 15 Doc Rhein, Kassel Belediye başkanı Geselle,

Documenta, dünyada modern sanatın en önemli sergilerinden biri olarak kabul ediliyor. Sergi öncesi başlayan antisemitizm tartışmaları, sergi açılışında ve sonrasında “ People’s Justice” adlı tablonun antisemitik dil içermesi iddiaları nedeniyle bitmek bilmiyor. Sergi öncesi başlayan tartışmalarda Kassel Büyükşehir Belediye Başkanı Documenta fifteen’in küratörlüğünü yapan sanatçı kollektifi Ruangrupa’ya sahip çıkarak, Yahudi düşmanlığı iddialarını reddetmişti.

segilenen “People’s Justice” adlı 8x12 metre büyüklüğündeki devasa görselde antisemitizm yapıldığı iddiaları ayyuka çıkınca görselin üstü siyah bezle kapatıldı. Ardından görsel tamamen kaldırıldı. 2002 yılında Yogyakarta, Endonezya’da Taring Padi kollektifinin birçok üyesi tarafından oluşturulan görselle ilgili olarak, Taring Padi, documenta web sitesinde yaptığı özür açıklamasında, “Kullandığımız görüntüler hiçbir zaman belirli bir etnik veya dini gruba karşı nefretten yaratılmadı, milita-

© Stadt Kassel / Fischer

Documenta fifteen‘e Antisemitizm Damgası

rizm ve devlet şiddetinin bir eleştirisi olarak tasarlandı. İsrail Devleti Hükümeti’nin olası müdahalesini tamamen uygunsuz bir şekilde tasvir ettiğimiz için üzgünüz ve bunun için içtenlikle özür dileriz. Antisemitizmin duygularımızda veya düşüncelerimizde yeri yoktur.” açıklamasında bulundu. Documenta yönetimi olası diğer iddiaların önüne geçmek için sergide yer alan eserlerin bir kısmını kısa süreliğine ziyarete kapatarak inceleme başlattı.

Serginin açılışında ise Cumhurbaşkanı Steinmeier sergi sorumlularının Antisemitizm iddialarına karşı takındıkları tavrı eleştirmişti. Steinmeier, “Çağdaş sanatın bu önemli sergisinde İsrail’den hiçbir Yahudi sanatçının temsil edilmemesi dikkat çekicidir” demişti.

Belediye Başkanı Geselle, Hessen Başbakanı Rhein ve Federal Cumhurbaşkanı Steinmeier

© Stadt Kassel / kassel.de

100 günlük serginin açılmasından kısa bir süre sonra Friedrich Platz’da


Kapak

Serginin küratörlüğü ilk kez Asya’dan bir sanatçı kolektifi (Endonezya’dan dokuz kişilik Ruangrupa grubu) tarafından yapılıyor. Ruangrupa, bu documentada daha çok Asya, Afrika ve Latin Amerika’daki insanların dünyaya bakış açısına ve sorunlarına odaklanma kararı almıştı. Sergi organizatörleri, Endonezya’da hasatın toplandığı ve herkesin kullanımına sunulduğu ortak bir ahır olan “lumbung” felsefesine bağlı

kaldıklarını belirtiyorlar. Ruangrupa, sergi konseptinin özünü becerilerin ve paylaşımın ortak katkısında görüyor. Kassel’in yaklaşık 30 lokasyonuna yayılan Documenta fifteen’e dünyanın dört bir yanından yaklaşık 1.500 sanatçı katılıyor. Documenta, modern sanat için dünyanın en önemli sergilerinden biri olarak kabul ediliyor ve her beş yılda bir gerçekleşiyor. Documenta ilk kez 1955’te ressam ve akademisyen Arnold Bode’nin girişimiyle düzenlenmişti. Documenta, 25 Eylül’de sona erecek. Bu süre içinde gerek iç gerekse dış mekanlardaki sergileri ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz!

© Yüksel Dalyan

Documenta sergilerinde içerik, sorumluluk, finansman ve benzeri konularda Documenta yönetimi, Kassel Belediyesi, Hessen Kültür bakanlığı ve Federal Hukümet arasında yaşanılan tartışmalar bir süre daha devam edecek gibi.

7

Taring Padi grubunun tartışmaların alevlenmesine neden olan People’s Justice adlı görselinin üstü önce dsiyah perde ile kapatıldı. Sonra alandan kaldırıldı.


8

Haber

İslam Din Dersi Eğitimi Askıya Alınamaz Kassel Yüksek İdare Mahkemesi’nin kararı net. Hessen’in DİTİB ile işbirliği içinde verilen İslam din dersi eğitimini askıya almasına izin yok. Ancak bundan sonra ne olacağı belli değil. Hessen Eyaleti, 2020’de DİTİB ile yapılan İslam Dersi İşbirliği’ni durdurdu. İtirazlar neticesinde yargıya taşınan sürecin sonunda Hessen Eyaleti hukuki bir yenilgiye uğradı. Hessen İdare Mahkemesi, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) Türk Hükumeti’nden bağımsız olmadığı yönündeki şüphelerin giderilememesi nedeniyle din dersleri ile ilgili işbirliğine son verme kararının yasa dışı olduğuna karar verdi. Mahkeme, eyaletin bunu yapmaya yetkili olmadığını açıkladı. (Az. 7 A 1802/21.Z) DİTİB Hessen Teşkilatı, Hessen Eğitim Bakanlığı’nın eyalette İslam din derslerini sona erdirme ve iş birliğini

tek taraflı askıya alma kararına itiraz etmiş ve mahkemeye başvurmuştu. DİTİB’in itirazını değerlendiren Wiesbaden İdare Mahkemesi DİTİB’i haklı bulmuştu. Bunu takiben mahkemenin kararına itiraz eden Hessen Eğitim Bakanlığı davayı Kassel Yüksek İdare Mahkemesi’ne taşımıştı. Kassel Yüksek İdare Mahkemesi ise, Wiesbaden İdare Mahkemesi’nin DİTİB Hessen lehine vermiş olduğu kararı yerinde bularak onayladı. Buna göre eyalette din dersleri devam edecek. Hessen DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Salih Özkan, karara ilişkin yaptığı açıklamada, “Hessen İdare Mahkemesi’nin vermiş olduğu bu karardan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

© kassel.de

Yabancılar Meclisi 40 Yaşında

Yaklaşık 40 yıl önce, 31 Mayıs 1981’de Kassel’de ilk kez yabancılar için “Ausländerbeirat” seçimi yapıldı. Kassel, Almanya’da böyle bir organ kuran ilk belediyelerden biri oldu. “Kassel modeli” Almanya ve komşu ülkelerde birçok Yabancılar Meclisi’nin kurulmasına model oldu. Kassel Büyükşehir Belediye Başkanı Christian Geselle, “Yabancılar Mec-

lisi, önemli bir belediye organı ve değerli bir tartışma ortağıdır. Çalışmalarına değer verilir ve görüşünün sorulmadığı bir sosyal alan neredeyse yoktur. Şu anda Kassel’de Alman pasaportu olmayan yaklaşık 45.000 kişi var. 37 üyesiyle Yabancılar Meclisi demokratik bir kurum olarak bu insanların sesini duyuruyor ve gönüllü olarak çıkarlarını temsil ediyor” dedi.

Dergimiz Kassel ve çevresindeki hanelere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Tel: 0163 - 19 89 719 info@kasselmagazin.com


Haber

9

ATİB Derneğine Saldırı Kassel’deki ATİB (Avrupa Türk İslam Birliği) derneğine bağlı Ahmet Yasevi Camisi’nin bulunduğu binaya kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı yapıldı. Olay geçtiğimiz günlerde sabaha karşı saat 3 sularında meydana geldi. Maskeli üç kişi binanın camlarına siyah boya sıkarak kaçtı. 2 bin Euro hasarın meydana geldiği olaya el koyan polis araştırmasını sürdürüyor.

Başkonsolos Ziyaret Etti Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer, ATİB derneğini ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu. Ziyaret öncesi Kassel Valisi Mark Weinmeister ile bu ve daha önceki olayları görüşen Erdem, suçluların kısa zamanda yakalanmasını istedi. Daha önce yaşanan yabancılara karşı ırkçı motifli olayların faillerinden hiçbiri yakalanmadı.

TÜRKIYE‘DEN ALIŞKIN OLDUĞUNUZ DAMAK TADI PETEK‘TE!

SERPME KÖY KAHVALTISI Yanında sınırsız çay

Profiterol | Jakonte | Magnolya | Tulumba Tatlısı | Hakla Tatlı Baklava Çeşitleri | Tuzlu ve şekerli Kurabiye | Simit ve poaça çeşitleri | Turta çeşitleri ve daha fazlası...

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun!

Düğün, Nişan, Nikah, Sünnet, Doğum günü vb. Özel Günleriniz için sipariş alıyoruz!

Unterekönigsstraße 91, 34117 Kassel | Tel: 0561 83091108


10

Güncel

Yabancılar Dairesi Rathaus’a Taşındı Kassel ve ilçeleri Yabancılar Dairesi (Ausländerbehörde - Abteilung für Zuwanderung und Integration Stadt und Landkreis Kassel) 1 Temmuz’da KurtSchumacher-Strasse’deki bürosundan Oberen Königsstrasse 8 adresinde bulunan Rathaus’a taşındı. Yabancılar Dairesi 4 Temmuz Pazartesi gününden itibaren Rathaus’un C bölümünün 3 ve 4’üncü katlarında hizmet vermeye başladı.

Bürgerbüro Açık Pandemi nedeniyle sadece 115 nolu telefon üzerinden ya da online randevu veren Büergerbüro, geçtiğimiz ay kapılarını yine halka açtı. Haftada üç gün çat kapı giderek pasaport, kimlik (Alman vatandaşları için) Meldebescheinigung vb. işlemler için başvurmak olanaklı. Bürgerbüro Salı ve Perşembe günleri saat 8:00 ile 14:00 ve Cumalar’ı ise saat 8:00’den 12:30’a kadar açık. Pazar hariç diğer günlerde ise Bürgerbüro rande-

vu sistemi ile çalışmaya devam ediyor. HNA gazetesinin haberine göre Bürgerbüro bu yılın Ocak ayından Mayıs’a kadar 39.446 randevu verdi. Bu rakam geçen sene 24 bin civarındaydı. Randevuların %20’ sinin iptal edildiği belirtilen haberde, yeni pasaport başvurularında pasaportun en fazla 5 hafta içinde, kimlik kartlarının 3 hafta içinde ve çocuk pasaportlarının ise anında verildiği yer aldı.


Haber

23 Nisan Coşkusu Kassel ve ilçelerinde Türkçe dersi veren öğretmenlerin girişimi, T.C. Başkonsolosluğunun hamiliğinde “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” Matenberg Mevlana Cami`nin bahçesinde coşkuyla kutlandı. Folklor gösterileri, şiir ve şarkı dinletileri sunan öğrenciler büyük alkış aldılar. 23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

11


12

Haber

Kassel Antalya Seferleri Başladı Antalya’dan kalkan Corendon Airlines’a ait XC 6795 sefer numaralı Boeing 737-800 uçağı Avrupa rota ağında yaşanan aksaklıklar nedeniyle 3 saatlik bir gecikmenin ardından 4 Haziran’da Kassel Havalimanına iniş yaptı. Kassel-Antalaya seferleri 29 Ekim’e kadar Çarşamba ve Cumartesileri olmak üzere haftada iki kez karşılıklı olarak gerçekleştirilecek. Corendon Havayolları’nın Almanya temsilcisi Thomas Braun alanda yaptığı açıklamada, “Kassel ile Almanya’dan uçtuğumuz havalimanı sayısını 22’ye çıkardık. Kassel’den Antalya’ya da düzenli sefer düzenliyoruz. İlk seferde uçağın dolmuş olmasından memnuniyet duyuyoruz” dedi. Kassel

Flughafen GmbH Genel Müdürü Lars Ernst ise “İlk uçuşların tamamen dolu olması, bölgedeki turistik uçuş ve eşi dostu Türkiye’de yaşayanların uçma taleplerini doğruluyor. Antalya popüler bir seyahat noktası ve Corendon Airlines ile yapılan uçuşlar, 2022 yaz uçuş planımıza büyük bir renk katıyor” dedi. Seyahat acentelerinden ya da www.corendonairlines.com adresinden Kassel-Antalya uçuşu için rezervasyon yapılabilir. Daha fazla bilgi ve güncel uçuş tarifesi şu adreste bulunabilir: www.kassel-airport.de.


Haber

13

Berlin Gezisi Kassel Türkgücü ve FC Bosporus Kulübü üyeleri Berlin’e yaptıkları geziyle başkenti yakından tanıma fırsatı buldu. Birlik 90/Yeşiller Partisi milletvekili Boris Mijatoviç’in himayesinde Alman Basın Dairesi (BPA) tarafından finanse edilen

geziye 26 kişi katıldı. Özel otobüs ve rehber eşliğinde iki gece, üç gün Berlin’i ve parlamento binasını gezen gurup, tarihi Reichstag binasının mimari konumu bozulmadan Alman meclis binasına dönüştürülmesini büyük ilgiyle seyretti. Ayrıca müze

ve tarihi eserleri gezen grup, Yahudi Mezarlığı Anıtını ve iki Almanya’yı ayıran duvarı da meraklı bakışlarla izledi. Birlik 90/ Yeşiller Partisi Kassel teşkilatından Steffen Müller ve Maria Stafyllaraki geziye öncülük ettiler.


14

Kermes

Mevlana Cami Kermesi Uzunca bir ardan sonra dört gözle beklenen kermes zevki Matenberg Mevlana Cami’sinin düzenlediği

kermesle giderildi. Konuklar hem sosyalleşmenin hem de lezzetli yiyeceklerin tadını aldılar.16

Etkinlik

Resim Atölyesi 52 Yaşında Kassel Cem Evi bünyesinde düzenlenen resim atölyesine ilgi yoğundu. Ressam Erdal Güldağ, katılımcılara akrilik boya tekniğini Pir Sutan Abdal tablosu üzerinde gösterdi. Aynı zamanda modern tablo tekniklerinin de gösterildiği çalışmaya küçüklerin yanı sıra büyükler de katıldı. Hessen, Reinland Pfalz ve Baden Wüttenberg eyaletlerinde 200’ün üzerinde öğrencisi olan Gülbağ, “ Genç kuşaklara bu sanatı aktarmak istiyorum. Yeni neslin kafasını cep telefonundan kaldırıp sanatı hissetmelerini hedefliyorum” diyor.


Konser

Kulaklarımızın Pası Silindi Sanatçı Ender Balkır geçtiğimiz aylarda Kassel’de canlı konser verdi. Konserde Haki ve arkadaşları ön grup olarak sahneye çıktı. Pandemi sonrası yapılan bu ilk konsere katılım oldukça yüksekti. İnsanlar Ender Balkır’ın söylediği türkülere eşlik ederek geceye neşe kattılar.

Halaylar çekilip oyunlar oynanan gecenin sonunda seyirciler “Ohh be kulaklarımızın pası silindi” diyerek müziğin insan üzerindeki etkinliğine vurgu yaptılar. Organizatörler Sema Tekin ve Dilek Demir önümüzdeki aylarda da canlı konser yapmayı planladıklarını müjdelediler.

17


18

Eğlence

Prestijli Geceler Kassel’in en sevilen mekanlarından Prestige Lounge-Sisha Bar, azda bär aälelere ,yel CANLI MÜZİK keyfi sunuyor. Ailece sıcak bir atmossferde eğlenmek isteyenler için

birebir. Ayrıca Her hafta sonu farklı konseplerle müşterilerine seslenen Prestige Bar müziğin tadına varmak iseyenler için akılda tutulması gereken bir mekan.

Ayda bir AİLELERE özel CANLI MÜZİK akşamı Nargile Çeşitleri | Farklı Tatlarda Kokteyller Taze Brownie‘lerimizle ağzınız tatlansın! Canlı Müzik Eşliğinde Rakı Keyfi | Meze Çeşitleri Her hafta sonu farklı bir EVENT!!! Kurban Bayramınız Kutlu Olsun!


motor4.de


Kassel‘den Portreler Söyleşi: Selahattin Duygu

Çocuklarınızla Türkçe Konuşun Topluma örnek olacağını düşündüğüm kişilerin yer aldığı Kassel’den portreler köşesinin bu sayıdaki konuğu Tülay Sönmez. Tülay Sönmez, Türkiye’den buraya gelmiş Türk Dili ve Kültürü öğretmeni. Almanya doğumlu. Ailesi seksenlerin başında Türkiye’ye dönünce, o da orada okumuş ve öğretmen olmuş. Ancak bu köşeye konuk olmasının sebebi öğretmenliğinin yanı sıra bir folklor hocası olması. 23 Nisan şenliklerinin ilk defa bu kadar güzel kutlanması benim Tülay Hocayı buraya konuk etmeme neden oldu. 54 yıldır yaşadığım Kassel’de hiçbir 23 Nisan kutlamasının bu kadar kapsamlı yapıldığını hatırlamıyorum. - Birkaç cümleyle kendinizi nasıl tanımlarsınız? - Almanya doğumluyum. Seksenli yılların başlarında ailemle Türkiye’ye döndük. Orada okudum öğretmen oldum. 29 yıllık öğretmenim. İzmir’de yaşadığım için İzmirli olduğumu söyleyebilirim. Evliyim bir kızım var. - Öğretmen olmak ne demek?

- Öğretmen olmak, bir çocuğun anne babasından sonra ilk tanıştığı ve hayata atılmasında ona yön veren kişi olmak demektir. Çocuk ilerleyen yaşlarında hep öğretmeninden öğrendiklerini yapmak ve onun gibi olmak ister. Hepimizin ilk tanıştığı öğretmenini unutması mümkün mü? - O halde siz biraz farklısınız ve öğrencilerinize okul eğitimi dışında folklor eğitimi de veriyorsunuz. Bu bakımdan sizin talebelerdeki yeriniz farklı olacaktır. Doğru mu düşünüyorum? - Olabilir. Çocuklar okuyup öğrendiklerinin yanı sıra sosyalleşmeyi de yaşayıp uygulamalılar. Bu bakımdan folklor, spor ve toplumsal olaylar çocuk için çok önemli. - Kassel’de ilk defa 23 Nisan Çocuk Bayramı çocukların sergilediği folklor oyunlarıyla ileri seviyede kutlandı. Bunda sizin büyük katkınız var. Folklor konusunda eğitim aldınız mı? - Ben milli kültürümüzü yansıtan folklor oyunlarını çok seviyorum.


Söyleşi

21

Türkiye’de aldığım halk oyunları hocalığı sertifikam var. Bu özelliğimi talebelerime yansıtarak folkloru sevdirmeyi amaçlıyorum. Yaptığımız kutlamada halk oyunlarının yanı sıra rontlar, şirler, orotoryo ve fıkra canlandırmaları vardı. Kassel’de görevli tüm öğretmen arkadaşlarımın bu programdaki emekleri için hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepimizin amacı Türk Dilini ve Kültürünü çocuklarımıza öğretmek. - Kıyafetleri nasıl temin ettiniz? -Kıyafetlerimizi Kamil Saygın hocamızın yabancılar meclisinden temin ettiği maddi yardımla aldık. Türkiye’de yaptırdık ve öğrencim S. Geyhan’ın dedesi İsmail Geyhan Türkiye’den getirdi. - Kassel’de ilkokul dediğimiz 30 Grundschule var. Bunların kaçında Türk öğretmenler ders veriyor? - Ben dört okulda ders veriyorum. Toplam 24 Grundschule, 5 Gesamtschule ve 1 Gymnasium’da ders veriyoruz. - Türkçe ders alan öğrenci sayısı yeterli mi? - Maalesef öğrenci sayımız yeterli değil. Benim dört okulda ders verdiğim talebe sayısı 70 kadar bunların da bir kısmı zaman zaman derslere katılmıyor. Ders verdiğim çocukların büyük çoğunluğu Türkçe’yi iyi konuşamıyor. Anne babalardan çocuklarını Türkçe derslere katılmaları için teşvik etmelerini bekliyorum. En önemlisi, aileler evde çocuklarıyla Türkçe konuşmalılar. - Haftada kaç saat Türkçe dersi veriyorsunuz? - Haftada beş gün 16 saat. - Çok az. Kassel’de Türkçe ders

veren kaç öğretmen var? - Biz 6 öğretmen olarak sekiz ay önce Kassel’e gelip Türk çocuklarına ders vermeye başladık. Azime Cengiz Melsungen’de, Abdurrahim Alkış, Naim Yasinoğlu, Hakan Torun, Ahmet Furkan Güler. Ben Kassel’deki Carl-AntonHenschel, Schule am Wahl, Dorothea Viehmann, Georg August Zinn okullarında haftada 16 saat ders veriyorum. Bu yeterli mi derseniz. Tabi ki değil. Diğer arkadaşlarım başka okullarda ders veriyor. - Alman eğitim sistemini nasıl buluyorsunuz? - Almanya’da özgüveni yüksek bireyler yetiştirmeyi hedefleyen bir sistem yürürlükte. Burada öğrencilere fazla yüklenmeniz mümkün değil. Çünkü öğrenciler haklarını biliyor. Veliler okul yönetiminde oldukça önemli hakka sahip. Okul konusundaki kararlar velilerin onayı olmadan alınmıyor. - Türkiye’de mi Almanya’da mı talebe olmak kolay? - Almanya’da. Çünkü yukarıda belirttiğim haklar talebe olmayı kolaylaştırıyor. - Bizim öğrencilik dönemlerimizde öğretmenler tembel ve yaramaz talebeleri döverlerdi. Şimdi de var mı?

- Yok. - Almanya’ya öğretmen olarak nasıl geliniyor? Siz kaç yıllığına geldiniz? - Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yapıyor, yazılı ve sözlü sınavlara giriyorsunuz. Kazanırsanız seminerlere katılıp vereceğiniz eğitim konusunda ders alıyorsunuz ve beş yıllığına geliyorsunuz. - Buraya eşinizle geldiniz, kalmayı düşünüyor musunuz? Bunu Almanca bildiğiniz için soruyorum. - Yok. Kalmayı düşünmüyoruz. - Tülay hanım teşekkür ediyorum.


22

Etkinlik

Kassel‘de Christopher Street Day Christopher Street Day’de 3.000’den fazla gösterici, eşcinsel hakları için gösteri yaptı. Christopher Street Day geçit töreninde ellerinde gökkuşağı bayraklarıyla bir araya gelen göstericilerin büyük çoğunluğunun genç kadınlardan oluşmasıydı. Dayanışmanın bir göstergesi olarak gökkuşağı bayrağı Rathaus’un önünde de dalgalandı. CSD’nin sloganı “Gay Deyin!” “Eşcinsel Deyin” sloganı, Florida’da

ilkokul öğretmenlerinin sınıfta cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğin tartışılmasını yasaklayan ve “Eşcinsel deme” yasası olarak bilinen yeni yasaya atıfta bulunuyor. CSD organizasyon ekibinden Lola Blume, 28 Haziran 1969’da New York’ta Christopher Caddesi’ndeki Stonewall ayaklanmasına işaret ederek, Homoseksüel insanlara uygulanan baskının bugün de hala bir gerçeklik olduğunu söyledi. Blume, “Hem cinsellik konularına yönelik

FATİH KENDİRLİ

WERBUNG ZUM ABHEBEN

FARKIMIZ BAŞARINIZ.

eğitim eksikliğinden, hem iş hayatındaki haksız dezavantajlardan, ülke çapında artan saldırılardan, trans ve homoseksüel ebeveynlere yönelik devam eden yasal ayrımcılıktan dolayı, hemen her gün homofobi ve transfobi ile karşı karşıyayız” dedi. Yargıdan ve polisten korktukları için, homoseksüellerin yüzde 85’i tecavüze uğradığını bildiremiyor diyen Blume, SPD ve CDU’nun transseksüellik yasasının kaldırılmasını engellemesi gibi yerleşik partilerle ilgili hayal kırıklığını dile getirdi.

DESIGN

MARKETING C O N S U LT I N G

WEBSITES

SOCIAL MEDIA MOBILE APPS

H O S T I N G ANIMATION PROGRAMMING

GRAPHICS LOGODESIGN 3D VISUALS

PHOTO & VIDEO P R I N T

KENDESIGN WERBEAGENTUR – FON 05603 927 6215 | MOBİL 0173 482 6496 | INFO@KENDESIGN.DE | FACEBOOK: KENDESIGN | INSTAGRAM: KENDESIGN.KASSEL


41. Bahar Şenliği Verilen pandemi arasından sonra bu yıl 41.’si düzenlenen Schlachthof Şenliği yine ziyaretçi akınına uğradı. İki gün süren etkinlikte sahne alan müzik gruplarına Bulgaristan kökenli müzisyen-

ler de eklendi. Pandemi süresince eğlenceye susayan katılımcılar gönüllerince dans edip eğlendi. Şenlikte Türkgücü Spor Kulübü stand kurarak ziyaretçilere mangal keyfi sundu.


Haber

Tiyatroyu Özlemişiz!

Korona salgınının kasıp kavurduğu 2020 ve 2021 yıllarında yapılamayan kültürel etkinlikler ortalığın durulmasıyla tekrar başladı. Bunların en önemlilerinden biri de tiyatroydu. Kassel’in gurur kaynağı olan İlk Sahne Tiyatrosu, perdesini açarak tiyatro severlere yeni oyunları “Neye Niyet Kime Kısmet”i sahnelediler. Cumhur Kocaoğlu’nun yazdığı ve Hakan

Yılmaz’ın yönettiği oyunu, Niedervellmar Kulturhalle’de yaklaşık 150 seyirci izledi. Elif Su Macit, Gülderen Turhan, Tülay Tekin, Kezban Kılıç, Ahmet Çakmak, Savaş Tekin, Feridun Dörtkardeş, Ali Tekin ve Hakan Yılmaz 2 saat 10 dakika süren oyunda rol alan sanatçılar oldu. Engin Lal rahatsızlığı nedeniyle bu oyunda yer alamadı.

Oyunu çok beğendiklerini belirten ve yüzleri gülen izleyiciler, “İyi ki bir tiyatromuz var. Son zamanlarda hiç bu kadar eğlenmemiştik. Tiyatroyu özlemişiz” dediler. Yönetmen Hakan Yılmaz, sonbaharda oyunu bir kez daha sahneleyeceklerini müjdeledi.


Tiyatro

25


26 İş Dünyası

Star Event Saal‘da Yenilik Star Event Saal Kassel’in en görkemli düğün salonlarından biri olma iddiasını yaptığı yeniliklerle sürdürüyor. Pandemi döneminde salonun dış cephesi ve sahne önündeki pist alanının fayansları yenilendi. Gelin ve damat bölümünün yan ısıra, salonun sahnesi de genişletilerek LED ışık sistemi ile donatıldı. Teras bölümü sigara içenlere tahsis edildi. 2700 m²lik tesis alanında toplam 1200 misafire hizmet verdiklerini belirten yetkililer, düğün sahiplerinin isteği doğrultusunda salonu ikiye bölüp 250-500 kişi kapasiteli organizasyonları da layığı ile yerine getirdiklerini belirtiyorlar. Düğün, nişan,sünnet, kına ve özel günler için A’dan

Z’ye tek elden hizmet sunulan salonda organizasyonu DEVA Organizasyon üstleniyor. DEVA aynı zamanda istek üzerine başka salonlarda da hizmet veriyor. Güler yüzlü ve kaliteli hizmetiyle kalplerde taht kuran DEVA Organzasyon kalitesi Star Event Saal’in imkanları ile birleşince dillere destan düğünlere imza attıklarının altını çizen yetkililer, salonda park sorunun yaşanmadığını da hatırlatıyorlar. Star Event Saal Sonnenallee, 34233 Fuldatal | 0173 286 3199 |info@ star-events-kassel.de DEVA Organizasyon Altenbaunaer Str. 126, 34132 Kassel 0173 2863199 info@deva-events.de28 İş Dünyası

K1 Center‘de „0“ Faizli Taksitli Satışlar K1 Center’de 12 aya kadar faizsiz (% 0 Faiz) taksitli satış kampanyası devam ediyor. K1 Center’den alacağınız mobilya vb. ürünlerde peşin fiyatına 12 ay taksit uygulamasını kaçırmayın. Ayrıca 60 aya kadar taksitli ödeme seçenekleri de mevcut. Yaz mevsimindeterasta ya da bahçede keyifli vakit geçirmek isteyenler için bahçe mobilyaları K1 Center’de.İsteğe Uygun Ölçüde Koltuk Üretimi Evinize uygun koltuk takımı bulamıyor ya da var olanların boyutlatını beğenmiyor musunuz? K1 Center derdinize derman oluyor. K1 Centerde istediğiniz ölçüde ve büyüklükte koltuk takımı sipariş edebilirsiniz. Tek yapmanız

gereken K1 Center’e gidip isteğinizi ölçüleri ve özellikleri belirtmek. Mutfak Eşyaları ve Züccaciye K1 Center’in ürün yelpazesine kaliteli ve uygun fiyata çatal bıçak seti, Paşabahçe ürünleri, Borcam modelleri çaydanlık, bardak takımları, tuzluk takımları, kahve & fincan takımları, 4’lü sunum tabakları, Vipahmet saklama kapları gibi pek çok ürün eklendi. Mutfağınızı bu güzelliklerden mahrum bırakmayın.

“Platin Saal” Masal Gibi Salon Kassel’in düğün ve etkinlik salonu Platin Saal pandemi döneminde salonu genişletmekle kalmadı daha da modern bir hale getirdi. 3250 m²lik büyük salonun ardından ikinci katta 120 kişilik (terasla beraber 300 kişilik) küçük salon hizmete girdi. Küçük salonda kına, nişan, doğum günü, toplantı gibi daha mütevazı etkinlikler düzenlemek mümkün. Bu salona özel gelin odası da bulunuyor. Platin Saal’in 1250 kişilik büyük salonu davetlilerine masalımsı bir atmosfer sunmaya devam ediyor. Salonun en büyük özelliklerden biri de ferah ve modern gelin-damat odasında gelinlikle rahatça girilebilen özel bir tuvalet bulunması. Gelin odasını görenler adeta büyüleniyor. Platin Saal kadın ve erkekler için sunduğu modern abdesthaneleri ve mescitleriyle de ön plana çıkıyor. Aynı zamanda muazzam gelin masası ve masa dekorları ile havadar oyun pisti fark yaratıyor. Yine salonun giriş kısmında erkekler ve kadınlara özel, üstü

kapalı sigara içme alanları da bulunuyor. Toplam 800 araçlık park yeriyle park sıkıntısı yaşatmayan Platin Saal Kassel’in en modern ve nezih salonlarından biri olma iddiasını sürdürüyor. Salonun sağ ve sol girişlerine teras yapıldı. Böylece salondan çıkan misafirler direk yağmur yada rüzgarla karşılaşmadan terasın altında vakit geçirebilecekler. Terasları KM Construction Metallbau yaptı. Toplam 800 araçlık park yeriyle park sıkıntısı yaşatmayan Platin Saal Kassel’in en modern ve nezih salonlarından biri olma iddiasını sürdürüyor. Masalsı bir atmosferde sultanlara layık düğün vb. törenleriniz için Platin Saal sizleri bekliyor. Flugplatzstraße 31, 34379 Calden İletişim: 0178 – 927 24 83 Flugplatzstraße 31, 34379 Calden İletişim: 0178 – 927 24 83

Platin Saal büyük salon

Platin Saal küçük salon

Dergimiz Kassel ve çevresindeki hanelere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Tel: 0163 - 19 89 719 info@kasselmagazin.com


12AY T

İstediğiniz ölçülerde

KOLTUK TAKIMI

sipariş edebilirsiniz.

R E T N E C Möbel - Fliesen - Granit

aksit

“0„ FAİZ

Holländische Straße 96-98 34127 Kassel Kurban Bayramınız Kutlu Olsun!

Bahçe Takımları

Oturma Grubuları

Yatak Odası Takımları

Genç Odaları

Genç Odaları

Sephalar Solange der Vorrat reicht. Keine Haftung bei Druckfehlern. *Näherere Information finden Sie im Möbelhaus. Preisabweichungen, Änderungen und Irrtümer vorbehalten.l a a S n i Plat

1250 KAPASİTELİ Modern Salon 120 Kİşİlİk Teraslı Küçük Salon A‘dan Z‘ye Tek Elden Hizmet Özel Lavabosu İle Gelin Odası Oyun Odası Kurban bayramınız kutlu olsun!

Toplam Alan 17.250 m²

Kafeterya Modern, Abdesthanelİ Mescİtler Kadınlar İçin Sİgara İçme Odası 800 Araçlık Otopark

Kassel'in En Modern Salonu Merkeze 14 km UzaklIkta

Flugplatzstraße 31, 34379 Calden

0178 - 927 24 83


32

Nikah

Sevgican ile Mücahid

Schadengutachten Beweissicherungen Kostenvoranschläge Reparaturbestätigung Wertermittlung Vor-Ort-Service Oldtimer Gutachten Youngtimer Gutachten Kostenlose Beratung OKAN KARACAN Ihr Gutachter des Vetrauens Kurban Bayramınız Mübarek Olsun!

Mobil: 0176-31 60 95 24 www.karacan-gutachter.de Triftstraße29, 34246 Vellmar

Karacan Kfz-Sachverstanädiger kfz_gutachter_karacan


Magazin 33

Dergimiz Kassel ve çevresindeki hanelere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Tel: 0163 - 19 89 719 info@kasselmagazin.com

Abiii beni de Çekesene

Ayın Tatlısı Beyza Nur Baş 08.11.2014 18.04.2016 pmak Hobi: Spor ve puzzle ya

Ayın Karizması Allus Maslak 16.10.1974 Hobi: Futbol, tavla oynamak Medeni hali: Bekar

Abiii beni de Çekesene

Davut Demircan ve torunu Davut Efe Demircan

Selahattin Gölbaşı ve Osman Albayrak

Avni Erden ve Hilmi Göçer

Feridun İlk Sahne Tiyatrosunun çiçeği burnunda oyuncusu Feridun Dörtkardeş, doğum gününü prova arasında kutladı. Nice yaşlara Yavuz Bey...


34

Düğün

Bekir ile Meltem Yakışıklı damat Bekir’in gözü Witzenhausen tren garında bir güzele takılır. Adeta büyülenen Bekir Meltemle tanışıp evlenme hayalleri kurar. İki gönül bir olur ve araya aileler girer. Kayserili Sema ve Mehmet Şahin, Fatma Ballıkaya’ya Düğün, nişan, sünnet nikah gibi özel günlerinizin dergimizde yayımlanmasını istiyorsanız bizimle irtibata geçiniz! Tel: 0163 – 19 89 719 info@kasselmagazin.com

Sigortanız yerine sigorta danışmanınızı değiştirin! Finanzierung Versicherung

Kurban Bayramı‘nız Kutlu Olsun!

Immobilien Bauen

Sigorta şirketlerini karşılaştırıp ihityacınıza en uygun sigortayı buluyoruz! Emlak finansmanı ve kredi konusunda da bize danışmadan karar vermeyin! Portari GmbH Esra Yakış Tel.: 0561 766 04 897 Mobil: 0172 - 215 82 00

info@portari.de | www.portari.de Weißenburgstraße 10, 34117 Kassel

dünür olur. Bahnhof’da başlayan aşk hikayesi Star Event Saal’de mutlu sonla taçlandırılır. Salon: Star Event Saal Organizasyon & Foto: Deva


Düğün

35

Bekarlığa Paydos Karizma damadımız Emre 2008 yılından beri tanıştığı cocukluk aşkının kalbini allem edip kallem edip ya da kendi deyimiyle “Hin und her...” yaparak kazanmayı başarmış. Bu ilişki ailelere yansıyınca Yozgatlı Gülhan ve Cebrail Demir çifti,

Uşaklı Canan ve Ahmet Şahin’e dünür oluvermişler. Gençler ermiş muradlarına, darısı evde kalmışların başına... Salon: Star Event Saal Organizasyon & Foto: Deva


36

Düğün

Okan ile Latife Yakışıklı damadımız Okan bu kez latife etmeyerek, “Çok uğraştım ama sonunda mutluluğu da yakaladım” dediği müstakbel eşi güzeller güzeli Latife ile evlilik diyarına yelken açtı. Ankaralı Nasibe ve Yasin Koç ile Nevşehirli Senay ve Düğün, nişan, sünnet nikah gibi özel günlerinizin dergimizde yayımlanmasını istiyorsanız bizimle irtibata geçiniz! Tel: 0163 – 19 89 719 info@kasselmagazin.com

Yasin Taşkın dünür olmanın onurunu yaşadılar. Nezih bir ortamda gerçekleşen düğün törenine katılan davetliler, çiftimize ömür boyu mutluluk dilediler. Salon: Star Event Saal Organizasyon & Foto: Deva


Düğün

37

Okan ile Seda Bir AVM’de Seda’yı gören Okan, ilahi bir gücün kendisini devamlı oraya yönlendirdiğini fark eder. Sık sık aynı yere gitmeye başlar. Seda’nın duyguları da Okan’ınkinden farksızdır. İki genç kalplerinin sesini dinleyince birbirlerini sevdiklerini anlarlar. Bir buçuk yıl süren flört ve nişanlılık dö-

neminden sonra hayatlarını birleştirmeye karar verirler. Okan’ın annesi Christine ve babası Seyfettin Dereli ile Seda’nın annesi Aysel ve babası Yasin çocuklarının bu mutlu gününde çok neşeliydiler. Okan’ın babası Dr. Seyfettin Dereli davetlileriyle yakından ilgilendi.


150 KIŞLIK SALONUMUZLA HIZMETINIZDEYIZ!

Kurban Bayramınız kutlu olsun!

ALPHA SENLI EVENT GMBH

Düğün, nişan, kına, yaş günü ve benzeri etkinliklerinizi nezih bir atmosferde kutlamak için bizi arayınız.

A. ŞENLI 0172 567 41 71


Haber

39

Baunatal Şenliği

Baunatal Anadoluspor ve DİTİB’e bağlı Eyüp Sultan Cami, 4 gün süren Baunatal şehir şenliğinde stant kurarak

Türk yiyeceklerini tanıttılar. Çeşitli etkinliklerin yapıldığı dört gün içerisinde, bilhassa çocuklara yönelik oyun-

larla neşe içerisinde eğlenen çocuklar unutamayacakları bir gün geçirdiler.

USB-C Standart Şarj Aleti Olacak Cep telefonu, kamera ve hoparlör için tek bir şarj kablosu, hayal gibi değil mi? İki yıl içinde bu hayal gerçek olacak! Zira Avrupa Birliği Parlamentosu ve AB ülkeleri, USB-C’nin standart şarj soketi olmasına karar verdi. Üretici ve tedarikçi temsilcileriyle anlaşan Avrupa Birliği, 2024’ten itibaren küçük ve orta boy elektronik aletlere şarj aleti standartı getiriyor. Buna göre bu tür aletlerde USB-C türü şarj kablosu kullanılacak. Standart kablo ile şarj edilme zorunluluğu bu tarih-

ten sonra üretilen aletler için geçerli olacak. Standart kablo zorunluluğu, cep telefonu ve tabletlerin yanı sıra kulaklık, hoparlör, e-kitap okuyucu,fare, navigasyon aletleri, akıllı saatler ve bilgisayar oyun konsolu için de geçerli olacak. Laptop’arın USB-C ile şarj edilebilmesi zorunluluğu ise başka bir tarihe ertelendi. AB böylelikle yılda 250 milyon Euroluk tasarrufun yapılacağını açıkladı. Ayrıca yılda yaklaşık 11 bin ton elektronik çöpten de tasarruf edilecek.

Impressum Herausgeber BibeR Verlag und Reklame (Hakan Yilmaz) Anschrift Biber Verlag und Reklame Treppenstraße 12-14, 34117 Kassel Tel.: 0163 – 19 89 719 info@kasselmagazin.com www.kasselmagazin.com Chefredakteur Hakan Yılmaz Redaktion Engin Lal Ayşe Tuba Urhan İsmail Arda Yılmaz

Sportredaktion Selahattin Duygu Grafik ArchidukA Alle Rechte vorbehalten. Das Manuskript ist Eigentum der Biber Verlag und Reklame. Die Vervielfältigung auch einzelner Teile, Texte oder Bilder gestattet das Urheberrecht nur, wenn sie mit Herausgeber vereinbart wurde. Der Verlag übernimmt keine Haftung für den Inhalt erscheinender Anzeigen. Die Meinungen von Autoren muss nicht mit der Meinung von Verlag und Herausgeber übereinstimmen. Der Verlag übernimmt keine Gewähr für die Richtigkeit der Angaben.

Bankverbindung: Biber Verlag und Reklame Kasseler Sparkasse IBAN: DE79520503530011807784


40

Spor

Sezon Sonu Mangalı Türkgücü Tekaütler (Alte Herren) Takımı sezon sonunda İbrahim Abi’nin bahçesinde bir araya geldi. Geçtiğimiz sezonun kısa bir değerlendirmesini yapan

futbolcular, gelecek sezonda takımı Bedrettin Çifti’nin yönetmesine karar verdiler. Yardımcılığına ise Enver Kayaalp getirildi.

Dergimiz Kassel ve çevresindeki hanelere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Tel: 0163 - 19 89 719 info@kasselmagazin.com


Dachdeckermeisterbetrieb Süleyman Uzungüney Geschäftführer Kurban Bayramınız Mübarek Olsun!

Bedachungen aller Art Flachdachabdichtungen Steildacharbeiten Klempnerarbeiten Sturmschadenbeseitigung Carports/Vordächer 24h - Notfailservice Mobil: 0157 8588 5745 Tel: 0561 / 89078563 Fax: 0561 / 52156126 E-Mail: info@su-bedachungen.de - www.su-bedachungen.de

Rothenditmolder Str. 10 34117 Kassel


42

Spor

SV Türkgücü Buraya Kadar İki sezonu korona salgını nedeniyle oynanmayan Verbandsliga maçları üçüncü sezon olan 2021-22’de tam olarak oynandı. Sezonun ilk döneminde 19 puan toplayan SV Türkgücü‘nün, 10 maçlık ikinci yarıda sadece 4 puan kazanması Verbandsliga’da kalmasına yeterli olmadı ve 23 puanla Gruppenliga’ya düştü. 55 gol attı, 108 gol kalesinde gördü. SV Türkgücü’nün en golcü

ismi 23 gol atan Enver Maslak. Onur Büyükata (7), Malik Sanori (6), Kevin Janek (3), Atakan Özdemir (3), Memduh Eryılmaz, Mehmet Gül ve Goran Skurma ikişer gol attı. Kalan 7 golü birer tane olmak üzere diğer futbolcular kaydetti. 32 Maçta 58 sarı, 3 sarı kırmızı, 2 kırmızı kart gören takımımız centilmenlik tabelasının 9. sırasında yer aldı.

Türkgücü’nün yeni transferleri: Mounir Bukatha, Justin W., Sharam Boustani, Adnan Altınok (KSV Baunata), Enver Gül, Eren Toksoy (T. Rengershausen), Kerem Ulaş, Özgür Elgörmüş (B. Anadoluspor), Danyal Ahmad (VFL), Dino Kardoviç (SBV 07), Disa Zeki (serbest) Gidenler: Enver Maslak, Onur Büyükata, (OSC Vellmar), Muhammet Gülsen(serbest)

Türkgücü- OSC Vellmar maçını kalabalık bir seyirci topluluğu izledi. 1 -5


Spor

43

Türkgücü’nden OSC Vellmar’a transfer olan Serkan Aytemur 3 gol attı.

SV Türkgücü II Kılpayı

2021-22 Verbandsliga SV Türkgücü So, 01.05.22 | 15:30 SG Sandershausen - SV Türkgücü 4 – 3 Enver Maslak, Vigan Gjoci, Kevin Janek Mi, 04.05.22 | 19:00 SG Hombressen/Udenh. SV Türkgücü 2 – 2 Malik Senori,Onur Büyükata So, 08.05.22 | 15:30 SV Türkgücü - SC Willingen 2 – 3 Mehmet Gül, Enver Maslak Mi, 11.05.22 | 18:30 FSV Dörnb erg - SV Türkgücü 2 – 0 So, 15.05.22 | 15:00 SG Ehrenberg - SV Türkgücü 6-0 So, 22.05.22 | 15:30 SV Türkgücü - FSG Gudensberg 4 – 2 E. Maslak (2), Berkay Aslan, Mehmet Gül Do, 26.05.22 | 15:30 SV Türkgücü - OSC Vellmar 1 – 5 Enver Maslak So, 29.05.22 | 15.00 SG Johannesberg – SV Türkgücü 5 – 1 Enver Maslak Do, 02.06.2022 | 18.00 SV Türkgücü – Barockstadt Fulda Lehnerz 2 – 4 Malik Sanori, Onur Büyükata Sa, 04.06.22 | 15.00 SV Türkgücü – FC Eichenzell 2 – 4 Emre Aliyi, Yasin Bingül

Kurban Bayramı‘nız kutlu olsun!

Obere Königsstraße 1, 34117 Kassel

Allgemeines Zivilrecht Arbeitsrecht Ausländerrecht Banken- und Finanzrecht Insolvenzrecht Strafrecht Verkehrsrecht Tel: 0561 840 970 23 Fax: 0561 840 970 22

Kreisoberliga’da bir hayli zor günler geçiren Türkgücü II, son iki maçta alınan sonuçlarla ligde kalmayı başardı. Beş takımın küme düştüğü ve 18 takımın bulunduğu KOL’da 3 puan farkla ligi 13. sırada bitirdi

Mehmet Gül 43 yaşına rağmen 6 maçta 90, iki maçta 70 er dakika forma giydi. İki gol attı.

Genel Medini Hukuk İş Hukuku Yabancılar Hukuku Banka ve Finans Hukuku İflas Hukuku Ceza Hukuku Trafik Hukuku Mobil: 0152 017 378 54 info@kanzlei-bulut.com


44

Spor

B. Anadoluspor‘un İstediği Oldu Baunatal Anadoluspor Kreisoberliga’da hedeflediği ilk beşte olma planını gerçekleştirdi. 34 maçta 126 gol atıp, kalesinde 52 gol gören Anadoluspor, 65 puanla ligi 4. sırada tamamladı. Anıl Dönmez 41 golle ligin gol kralı oldu. Centilmenlik tabelasının 3. sırasında yer bulan takımımızın başarılı bir sezon geçirdiğini söyleyebiliriz. Anıl Dönmez’in 41 golüne ilave olarak Özgür Elgörmüş (18), Haris Borancic (13), Yunus E.Ulaş (13), Fathi Abdulgadir (7), Habib Sidigy (5), Akif

Erdoğan (4), Burak Karahan (4), Aaron Bushiri, Mikail Demircan, Aykut Şeker (3), Murat Aytemur (2) diğerleri birer gol attı. Transferler Gidenler: Kerem Ulaş, Volkan Altındağ,Özgür Elgörmüş (SV Türkgücü Kassel), Anıl Dönmez (FSC Lohfelden) Yeni Gelenler: Serdar Bayrak (Antrenör), Mehmet Karaca, İbrahim Karaca, Atilla Güneş, Oktay Tirya-

ki (VFB Bettenhausen), Cengizhan Güney, Oğuzhan Güney, Ozan Yahşi (SV Türkgücü KS), Okan Öztürk (TSV Heiligenrode), Sinan Alkın (Spielverein 06), Ali Tekbaş (BC Sport), Emre Can Şeker (Melsungen 08 A Junioren), Burkay Tiryaki (Anadoluspor A Junioren), Furkan Durak (FC Bosporus), Can Karahan (Kickers Wolfhagen), Giray Ağzıkara (Eintr.Baunatal), İsmail Taşkın (SG Dennh./Dörnhagen), Mohammed Ali Ogur (NRW), Tolga Yakış (Olympia Kassel)


Spor

45

2021 – 22 KOL Baunatal Anadoluspor Fr, 29.04.2022 |19.00 B. Anadoluspor –T.Rengersh. 3 – 5 Özgür Elgörmüş, F.Abdulgadir,Aykut Şeker So, 01.05.2022 | 13.00 TSV Rothwesten II – B.Anadoluspor

0–0

So, 08.05.2022 | - 15.00 B. Anadoluspor - Spvgg.Olympia 4 – 1 Yunus Emre Ulaş (3), Özgür Elgörmüş Do,12.05.2022 | 19.00 B.Anadoluspor – FC Bosporus 3 – 2 Haris Borancic, Anıl Dönmez,Özgür Elgörmüş So, 15.05.2022| 15.00 TSV Wilhelmshöhe – B.Anadoluspor 3 – 2 Anıl Dönmez, Habib Sidigy So, 22.05.2022 | 15.00 B. Anadoluspor – Fortuna Kassel 3 – 4 Yunus Emre Ulaş(2),Cengizhan Güney Do, 26.05.2022 | 15.00 B.Anadoluspor – SVH Kassel 5 – 5 Haris Borancic (2), Anıl Dönmez (2),Murat Aytemur So, 29.05.2022 | 15.00 B. Anadoluspor – CBC Sport 2 – 4 Haris Borancic (2) So, 05.06.2022 – 15.00 SV Türkgücü II – B. Anadoluspor 4 - 4 So, 12.06.2022 – 15.00 B.Anadoluspor – AFC Kassel 3 – 5 Haris Borancic (2), Mehmet Üstün

4 Autolackierung 4 Unfallinstandsetzung

4 Karosseriearbeiten 4 Sonstige Leistungen

Tel: 0561 - 591 80 Fax: 0561 - 953 28 21 Mobil: 0173 - 51 00 880

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun!

Inh.: Zeynel Demirkıran | Lilienthalstrasse 3, 34123 Kassel | E-mail: info@autolackiererei-oz.de


46

Spor

FC Bosporus Ortanın Üstü FC Bosporus Kreisoberliga’da ligi 5. sırada bitirdi. Son 10 maçlık periyodta ikisi hükmen, 6 galibiyet alan takımımız 3 maç kaybetti; birinde berabere kaldı. Hücumda sorun yaşamayan FC Bosporus, Eser Kazak (28), Nahom

Ghebrakidus (28), Enes Karakuz (27) üçlüsünün attığı 83 gole karşılık, kalesinde 66 gol görmesiyle savunmada aynı başarıyı gösteremedi. Toplam 123 kez rakip fileleri havalandıran FC Bosporus, centilmenlik tabelasının 11.

sırasında yer buldu. Diart Ejupi (14), Mohammad Jamal (5), Mehmet Kasal (4), Nima Latifiahvaz ve Christian Rezene ikişer, diğerleri de birer gol kaydetti.

Tuspo Rengershausen’I 5-2 yenen FC Bosporus şampiyonluk yolundaki rakibine darbe vurdu.


Spor

47

FC Bosporus SV Nordshausen‘i 4-1 yenerken dört golüde Nahom attı.

2021 – 22 KOL FC BOSPORUS Fr,29.04.22 | 18.00 FC Bosporus – CBC Sport 9 – 1 Nahom Ghebrekidus(4), Eser Kazak(2), Nima Latifiahvas (2), Enes Karakuz Mi,04.05.22 | 18.00 FC Bosporus -Tuspo Rengersh. 5 – 2 Eser Kazak(3), Nahom Ghebrekidus, Mohamad Jammal So,08.05.22 | 15.00 SVH – FC Bosporus 2 – 5 K.K.(2),Nahom Ghebrekidus, Eser Kazak, Oğuzhan Özgen Do,12.05.22 | 15.00 Anadolu Spor Baunatal - FC Bosporus 3 – 2 Eser Kazak (2) So.15.05 22 | 15.30 FC Bosporus – TSV Nordsh. 4 – 1 Nahom Ghebrekidus (4) So,22.05.22 | 13.00 VFL II – FC Bosporus (Hükmen)

FC Bosporus 5 - T.Rengershausen 2

FC Bosporus’un gidenleri Bilal Azizi (Nordsh.), Diart Ejupi(AFC), Nahom Ghebrakidus, Furkan Durak (B. Anadoluspor), Onur Fison (SV Hermania), Christian Rezene (Belli değil) Yeni Transferler: Krithi Srikanth (Kaleci-KSV Bauna-

tal A-Jugend), Ferhat Aydın (Felsberg), Atakanj Özdemir (Eintr. Vellmar), Emirhan Özgen (Hessen Kassel II), Mert Can Budak (Olympia), Bilel Saadan (Olympia), Salar Abdali (VFL), Armin Haschemi (Olympia), Tadjiya Pekrunic (Escherode/ Uschlag)

Do,26.05.22 | 15.00 Tuspo Nieste – FC Bosporus 3 – 2 Jammal Mohamad, N. Ghebrekidus So,29.05.22 | 15.30 FC Bosporus – CSC 03 2 – 2 Nahom Ghebrakidus,Christian Rezene So,05.06.22 | 15.00 FSV Bergsh. – FC Bosporus 4 – 2 Mehmet Kasal, Eser kazak So,12.06.22 | 15.30 FC Bosporus – TSV Heiligenrode II (Hükmen)


48

Spor

SSV 51 Şampiyonluğu Hak Etti Lig süresince liderlik koltuğundan inmeyen SSV 51, Kreisliga B 3. gurupta şampiyon olarak A Klasse’ye yükseldi. İki yenilgi alıp hiç beraberliği olmayan SSV 51, oynadığı 22 maçta rakip filelere 105 gol attı. 26 golü kalesinde gördü. Centilmenlik tabelasının 6. sırasında yer buldu. En yakın

takipçisi SV Germania’yı iki maçta da yenen takımımızda Bekir Eryılmaz 26 gol atarak gol kralı oldu. Diğer golleri, Sinan Gezmiş (15), Mikail Koç (15), Ahmet Kılıç (10), İsa Kılıçarslan (10), Yusuf Demircan, Kerim Eryılmaz, Emrah Koç 4’er, Bilal Öndeş ve Adem Tamer 3’er, Bahadır Dirik ile Yasin Kılıç

2’şer, diğer golleri farklı futbolcular attı. 5 Mayıs 2022’de aynı puana sahip rakibi SV Germania ile kritik bir maç oynayan SSV 51, rakibini 2-0 yenerek şampiyonluk yolunda çok önemli bir adım atmış oldu.


Spor

49

kaptan Bu maçın son dakikalarında omuz kemiği kırılan maçtaki iki golün sahibi galibiyet Mikail Koç acısına rağmen maçın sonunu bekledi. Ambulansla gitmeyip sevincini yaşamak istemesi duygusal anların yaşanmasına neden oldu.


50

Spor

SBV 07 Şampiyon 2021-22 sezonunda Kreisliga A Gr.1’de oynanan maçlar sonunda SBV 07 şampiyonluk ipini göğüsleyerek Kreisoberliga’ya yükseldi. Son 7 maçlık periyotta 6 galibiyet alan takımımız başa baş geçen maçlar sonrası aynı puana sahip FSC Lohfelden’e “direktvergleich” (iki takımın birbirlerine

olan üstünlüğü) kuralıyla üstünlük sağlayarak şampiyon oldu. SBV 07, 26 maçta 82 gol attı. 30 gol yedi. 202223 sezonunda KOL’da 4 Türk takımı mücadele edecek. Metin Kazak 16 golle en çok gol atan futbolcu oldu. Tugay Kanat (12), Hadi Jaafari (9), İbrahim Hasan(6), Dino

Şampiyonluk duygusunun birleştiği nokta.

Kardoviç (6), Ozan Kaban (5), Halil İ.Karcı(4), Ahmadullah Ahmadi, Emir Çakıroğlu, Arif Kanat, Tunç Yağız 3’er, Yusuf Abdi Fataah, Bakhtyar Dilawari, İsmet Ramadan 2’şer, diğerleri de birer gol attı.


Spor

Gidenler: Dino Kardovic (SV Türkgücü KS), Emir Çakıroğlu (Fasanenhof ), Ramazan Dal (Futbolu bıraktı) Gelenler: Hasan Yıldız (VFL Kassel), Şafak Dinçel (JSG Nordstadt), Yousuf Barry (Türkgücü KS), Şafak Belan (SV Nordsh.), Umud Altıntaş (Türkgücü KS), Ali Erciyes Antrenör Xhabir Havolli Futbolcularla yaptığı ilk toplantıda nasıl (SSV 51 KS), Can Saltık (TSV lar yaptı. olmaları gerektiği ve sistem hakkında açıklama

51

Rothwesten), Adonis Kacuri (AFC Kassel), Reshard Kakar (Belli değil), Julian Yusufoski (Tuspo Nieste), Artem Radcenko (TSG Sandersh.), Berke Fundaoğlu (OSC Vellmar), Andreas Markeli (Tuspo Nieste), Mehmet Sunay(BC Sport), Mert Seferinoğlu (Fasanenhof ), Berkant Demir (TSV Rothwesten)

Kreisliga A GR.1 2021 -22 So, 01.05.22 | 17:00 SG Landwehrh./Benterode - SBV 07 Kassel Metin Kazak

2–1

So, 08.05.22 | 15:00 SBV 07 Kassel - FSC Lohfelden 1 – 0 Dino Kardoviç So, 15.05.22 | 15:00 SG Escherode/Uschlag - SBV 07 Kassel 1 -2 Dino Kardoviç, Tugay Kanat So, 22.05.22 | 15:00 SBV 07 Kassel - DJK Zagreb Kroatien 2 – 0 Tugay Kanat, Dino Kardoviç

Ramazan Dal Futbolu Bıraktı SBV 07 futbolcularından Ramazan Dal (42) futbol sahalarına veda etti, “SBV 07’de şampiyon olarak futbolu bırakmış olmamdan çok mutluyum” dedi.

So, 29.05.22 | 15:00 VfB Bettenhausen - SBV 07 Kassel 1 – 7 Hadi Jaafari(3),Dino Kardoviç(2),Metin Kazak,Ahmadullah Ahmadi So, 05.06.22| 15.00 SBV 07 – Dynamo Windr. 5 – 1 Halil İ.Karcı, Hadi Jaafari, Metin Kazak, Dino Kardoviç, Bakhtyar Dilavare So,12.06 22 | 15.00 SG Dennh./ Dörnhagen – SBV 07 3 – 4 Tugay Kanat(2), Hadi Jaafari, Tunç Yağız

A.T.V - Auto Service Hauptuntersuchung TUV und AU

Inh. Volkan Şimşeker

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun!

info@atv-autoservice.de | www.atv-autoservice.de | Schomburgstr. 6, 34117 Kassel | Mobil: 0177 40 52 160 | Tel.: 0561 49 17 41 35


• Nezih aile ortamı • Güvenilir, sağlıklı ve leziz • Güler yüzlü hizmet • Çocuk oynama alanı • 37 araçlık park yeri

Düğün, Nikah, Kına, Söz ve Doğum Günü yemeği için rezervasyon yaptırabilirsiniz! Nürnberger Straße 21, 34212 Melsungen (Otoban çıkışı yol üzeri) www.ince-restaurant.de

05661/758 93 00

Siz değerli müşterilerimizin Kurban Bayramı‘nı canı gönülden kutlar, mutlu ve huzurlu bir bayram geçirmenizi temenni ederiz! Ö. İnce


Spor

53

FC Bosporus’a İki Başkan

FC Bosporus yaptığı genel kongreyle yeni yöneticilerini belirledi. Engin Bek “başkan”, kulübün 13 yıldır başkanlığını yapan İsmail Hurmacı, “eş başkanlık” görevini üstlendi. Genel kurul kararıyla kulübün ismi “FC Bosporus Sport und Kultur Verein” olarak değiştirildi. Bir başka yenilik ise 19992000 yıllarında FC Bosporus’un başkanlığını yapan Şükran Uluğ’dan sonra, Gabriela Stoichkova’ nın, ikinci bir kadın olarak yönetim kuruluna seçilmesi oldu. 42 üyenin katıldığı kongrede kararlar açık oylamayla alındı. 11 kişilik yönetim kurulunda

görev taksimi şöyle yapıldı. 1. Bşk.: Engin Bek, Eş Bşk.: İsmail Hurmacı. 2, Bşk.: Murat Yavuz, Muhasebe: Mecit Gökdere, Gabriela Stoichkova, Sekreter: Aydın Suna, Anıl Tuna. Basın sözcüsü: Oğuzhan Bulut. Takımlar Sorumlusu: Tekin Bayrak. Üyeler: Aykut Şenli ve Mehmet Özdemir.

ENGİN BEK Engin Bek uzun yıllardır FC Bosporus’a üye olarak hizmet etmiş bir isim. Bahçe ve çevre düzenlemesi yapan bir firmanın sahibi. 19.05.1964 Çorum doğumlu. Evli ve iki çocuk babası.

Kongrenin Divan Heyeti Yüksel Dalmış başkanlığında Fethi Kara ve Hakan Yılmaz’dan oluştu. Denetleme kuruluna Murat Aydın, Ahmet Şen ve Durak Neyir seçildiler.

Krumme Äcker 1, 34292 Ahnatal | Mobil: 0173 71 71 010 viehhandel.erkelenz@web.de

Mezbahamızdan İslami usüllere göre kesilen inek, koyun, kuzu vb. ticari ve özel kesimlik hayvan ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Kurban Bayramı2nıy Kutlu olsun!


54

Spor

BAKIŞ

Selahattin Duygu

SV Türkgücü Kassel FC Bosporus’tan sonra Kassel Türkgücü’nün de Verbandsliga macerası sona erdi. Bu bize şunu gösterdi. Kassel’deki Türk futbolunun gücü üst ligleri kaldıramıyor. Verbandsliga ve sonrası liglerde profesyonelliğe yakın kurallar uygulanıyor. Bunun için de maddi kaynakların yeterli olması gerekiyor. Türkgücü için bazı kişiler üç yıl Verbandsliga’da oynadık havasındalar. Kendi kendimizi aldatmayalım. Yarım kalmış sezonları oynanmış kabul etmek akla ve mantığa yatkın değil. Aksine bu üç sene, kümede kalmak için bir şans olarak algılanmalıydı. Buna rağmen gerekli önlemi almayıp küme düşüyorsan, bu “ilk sezonda düşme olasılığı çok daha fazla olurdu” anlamına gelir. Türkgücü’nün 50. Kuruluş yılı programı şu an”a kadar açıklanmış değil. Bekliyoruz. Kassel’deki Türk futbolunun oyun gücü Kreisoberliga’ya kadar. Önümüzdeki sezon 4 Türk takımı KOL’da mücadele edecek. Bu dört takımın hedefi Gruppenliga olmalı. Bu ligde maçlar daha kaliteli oluyor. Önümüzdeki sezon bunu Türkgücü ile göreceğiz. FC Bosporus’a İki Başkan Kassel’de bir çok ilkin yaşandığı kulüp olan FC Bosporus yine bir yenilik yaparak başkan ve eşbaşkanla yönetilecek. 13 yıl başkanlık yapan İsmail

Sarı Çöp Kutuları Yenileniyor! Sarı çöp kutusu ücretsiz veriyoruz.. www.stadtreiniger.de Tel.: 0561 5003 0

Hurmacı yoruldu. Çok kişinin geleceğin başkanı olarak nitelediği Engin Bek’in ikna edilmesi akıllıca bir iş. Engin, camiada herkesin sevdiği sempatik bir kişiliğe sahip. Düşünceleri topluma faydalı olacak nitelikte. Hayata geçirebilirse Bosporus ve Kassel’deki Türk futbolu kazançlı çıkar. EnginSpor gibi fikirler üreten yöneticilere ihtiyaçımız var. 2. Başkan Murat Yavuz için de aynı şeyleri söyleyebilirim. Murat’ın sportif yönü ağır basıyor. İyi niyetli, takım için güzel işler yapmak istiyor. Serdar Bayrak Anadoluspor’da Anadoluspor’un dört as futbolcusu başka takımlara gidince kadroya takviyeler yaparak açığı kapatmak istiyor. 18 yeni futbolcu aldı. Deneyimli futbolcu ve B lisanslı antrenör olan Serdar Bayrak’ı antrenörlüğe getirilmesiyle gençlerin kısa zamanda takıma uyum sağlaması bekleniyor. Serdar Bayrak 37 yaşında profesyonel liglerde oynamış bir futbolcu. Anadoluspor’da futbolcu olarak oynar mı? Aldığım bilgi oynamak istemediği yönünde. Ancak ben takımın ona ihtiyaç duyduğu dönemlerde oynaması gerektiğini düşünüyorum. Yaparsa gençleri motive etmiş olur. Bekleyip göreceğiz. Futbol Aşığı Antrenör Kassel’de 5 Türk kulübü amatör liglerde mücadele ediyor. Bu çok sevindirici. Bunların en yenisi A klasse’de şam-

piyon olan SBV 07. Son maçta Dynamo Windradt’ın Landwerhagen/Benterode’yi yenmesiyle şampiyonluğu kazandı. SBV 07 çok güzel çalışmalar yapıyor. Bunlardan en önemlisi bozuk olan sahalarını onarmak ve bu olurken de VFB Bettenhausen’in oynadığı Cornelius Kampfbahn’da maçlarını oynayacak olması. Bunlar kolay işler değil. Ciddi bürokrasi çalışmaları gerektiriyor. Futbol aşığı bir antrenöre sahipler. Kreisoberliga’yı çok iyi tanıyor. Xhabir Havolli hedefini koymuş: “ilk yıl tek rakamlı yerde olmalıyız” diyor. SSV 51 Mattenberg Bir başka şampiyon takımımız SSV 51 Mattenberg. B klasse’de oynadığı başarılı maçlardan sonra şampiyonluğa ulaşan SSV 51, önümüzdeki sezon A klasse’de mücadele edecek. Nasıl bir transfer yaptıkları konusunda bilgim yok. Bir açıklama gelmedi. Ancak onlar da kendilerine göre bazı futbolcuları kadrolarına katmışlardır diye tahmin ediyorum. Onlara tavsiyem, şeffaf ve basınla ilişkilerin düzenli yürütülmesi olur. Bütün kulüplerimize 2022-23 sezonunda başarılar diliyorum.

Kahverengi çöp bidonuna lütfen plastik atmayınız!

REISEBÜRO KLASS Tel.: 0561/ 87 57 78 0561/ 87 79 91 Fax: 0561/ 87 84 03 Mobil: 0172/ 560 47 53 Sinan YILDIZ Weser Str. 15, 34125 Kassel

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun!


TarafTarın LİSANSI ONLINe ALIŞVeRİŞ SIteSİ Kurban Bayramınız Kutlu Olsun! arlara Özel Küçük Taraft

Metin Oktay Forması

Taraftar Ürünleri

Taraftar Çantaları

Armalı Nevresim Takımları

Taraftar Kalemlikleri

bir

markasıdır.


PROJEKT

Hizmet yelpazemizi ve ekibimizi genişlettik.

> Bauplanung > Bauleitung > Energieberatung > Statik > Wärmeschutznachweis

> > > > > >

Fenster & Türen Dach- & Zimmermannsarbeiten Innenausbau Außen- & Innenputz Fliesenarbeiten Erd- & Rohbauarbeiten

ALLES AUS EINER HAND!

5 Wohneinheiten in Vellmar

HZA ekibi olarak, Kurban Bayramınızı en içten dileklerimizle kutlar , bayramımızın güzelliklere vesile olmasını niyaz ederiz! HZA Bauunternehmung GmbH Am Sälzerhof 2, 34123 Kassel info@hza-bau.de

www.hza-bau.de


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.