Page 1


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

2

www.haberexen.com


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

İnşaat Sektörü Parlıyor

ama//...

İnşaat Sektörü parlarken bekleyen tehlike kont­ rolsüz büyüme. Şehir pazarlamasıyla inşaat sektörünün yakaladığı ivme artarken özellikle şehir dışından yatırım amaçlı konut satışında artışa dikkat çekiliyor.

İnşaat sektörü ekonominin can damarı. Kimilerine göre dinamosu tanımlaması da yapılıyor. Her iki tabir de aslında sektörün doğru büyüme trendi yakaladığında şehir, ülke ve bölge ekonomisinin itici gücü olduğunu ortaya koyuyor. Samsun’da hemen her gün yeni bir inşaat projesi yükseliyor. Açık hava, gazete ve dergileri her an yeni bir konut tanıtımı süslüyor. En çok dikkat çekenleri ise otel konforundaki konutlar. Hizmetli konut denilen Rezidanslara Samsun geç ulaştı hızlı alıştı. Yerel firmaların yanı sıra Türkiye’ye konut üretimi yapan şirkitler de Samsun’da rezidans yatırımlarına hız verdi. Projelerin iki hedefi var: 1 – Öğrencilere güvenli ortamda barınma fırsatı sunma. 2 – İşadamları. İki üniversiteli Samsun, 3 oda 1 salon tabirinden 1+1’e ve 1+0’a yönelmeye başladı. Son yıllarda yerli ve yabancı yatırımcıların kente duydukları ilgi yeni konseptlerin doğmasında etkili oldu. Özellikle yaşam alanlarını zenginleştiren projelerin çokluğu dikkat çekici boyuta ulaştı. 10 yıllar önce­ sinde bir usta ile bir müteaahhitin çalakalem yaptığı çizimlerle yükselmiyor, binalar artık. İnşaat mühen­ disleri ve mimarlardan oluşan ciddi ekipler hatırı sayılır emekler harcıyor, bu yeni konseptler için. 20 yılda kaybettiği kanı kazanmayı hedefleyen Samsun’da, Alışveriş Merkezleri, Oteller, Sağlık tesisleri ve sosyal hayata dönük projeler yeni girişimcileri cesaretlendiren en önemli unsurlar. Eğitimden ticarete, spordan sağlığa hemen her alanda hummalı bir çalışma mevcut. Neredeyse tamamı

2012 -2013 yıllarında tamamlanacak projeler kenti sıçrama tahtasına çıkaracak. Ayvacık üzerinden Samsun’a ulaştıracak Tokat –Niksar bölünmüş yol projesinin de bitmesi Samsun’u ulaşılabilirlik açısından yeni pazarların çekim merkezi yapacak. Bu yol İç Anadolu’yu Samsun’a taşıyacak arter olarak görülüyor. Samsun’un doğu yakasındaki Canik Dağları’nda yükselen Başarı Üniversite’si kentin algılanmasını pozitif yönde güçlendiren aktörlerin başında geliyor. Bu yıl eğitim öğretime başlayacak Üniversite, Karadeniz havzasının bilimsel anlamda çekim merkezi olmaya hazırlanıyor. Diğer yandan Rusya ile kalkan vizelerin hareketlendirdiği karşı kıyı, büyük bir fırsat sunuyor. Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın işbirliğinde yürütülen karşı kıyı ile ticaret köprüsü oluşturma proje akamete uğramadan devam ediyor. Kısa süre içinde karşılıklı hava yolu ulaşımı başlayacak. Rusya’nın güneyinde kalan Türkiye’de Samsun, Karadeniz Havzası’nın buluşma merkezi olacak. Kimileri Samsun için kuzeyin Antalya’sı ifadesini kullanıyor. 10 yıl önce Antalya’nın yaşadığı sıçramanın bugün Samsun’a nasip olacağını dillendirenler hiç de az değil. Geçmişten gelen fuar geleneğinin AVM’lere duyulan ilgiyi, bunun da otel ve kısa süreli konaklamaya dönük konut ihtiyacını tetikleyeceği belirtiliyor. Son dönemde yapılan yatırımlar tamamlandığında Kent, ekonomik ve sosyal açıdan yaşanılası hale gelecek. Samsun, eğitim, sağlık, lojisik, tarım, tu­rizm ve spora dönük mevcut potansiyelleri açısından Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde ki en büyük şehri. Bu potansiyelleri yatırım aracı olarak gören şirketlerin kalıcı yatırımlarını taşıdıkları kent haline dönüşüyor, www.haberexen.com

3


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

Samsun. O yatırımcılar, Samsun’a gelirken sadece bir merkezi değil etrafındaki illerin potansiyellerini de baz alarak geliyor. Son dönemde en çok dikkat çeken projeler, 1+1 ve 2+1’den sonra 1+0. Bu konsept daireler, sosyal imkanlar açısından zenginleştirilmiş donatılar içeriyor. İçinde sinemasından otel hizmetlerine varana kadar hemen her ihtiyacın bir kompleks içinde karşılandığı projeler sadece Samsun’dan değil Karadeniz’in tamamından ilgi görüyor. Bugün inşaat projelerinde üretilen daireleri satılan alanlar arasında Amasya, Tokat, Çorum, Ordu ve

Sinopluların sayısı giderek artıyor. Samsunlu müteahhitlerin gündeminde Türkiye’nin güney ve doğusundaki ülkeler de var. İran, Irak, Suriye, Suudi Arabistan gibi ülkelerdeki dolar milyarderlerine sunulan Samsun’un fırsatları konut sektöründe de hatırı sayılır hareketlenmeye yol açacak. İnşaat sektörünün aktörleri sadece daire satılarak büyünemeyeceğine vurgu yaparken, Samsun’un denizi, yaylası, kayak tesisleri, kaplıcası ile bir bütün halinde sunulması gerektiğini söylüyor. Çünkü, bir daire satın alan bulunduğu bölgenin fırsatlarını ve özelliklerini da satın almış oluyor.

İnşaat sektörünün aktörleri sadece daire satılarak büyünemeyeceğine vurgu yaparken, Samsun’un denizi, yaylası, kayak tesisleri, kaplıcası ile bir bütün halinde sunulması gerektiğini söylüyor. Çünkü, bir daire satın alan bulunduğu bölgenin fırsatlarını ve özelliklerini da satın almış oluyor.

İnşaat Sektörü’nden Çok Cesur Bir Uyarı Samsun’daki inşaat, alışveriş merkezleri ve sağlık kuruluşları gibi sektörlerde şehrin geçmişteki 20 yıllık durgunluğundan kaynaklanan bir sıçrama yaşanıyor. Bu sıçrama önemli bir enerjiyi ifade ediyor. Fakat bu enerji kontrole alınmamış, bir bilen tarafından yönetilen bir enerji değil. Boşlukta kalan, kendi kendine hareket eden kontrolsüz bir güç. Serbest piyasa şartları bu.

unsurlar Samsun’da bulunmuyor. Bu durum büyük bir tehlike. Bir otomobille gidiyoruz bilmiyoruz ki freni var mı? ABS fren sistemi var mı? Gidiyoruz. Şehir olarak planlı bir büyüme yaşamıyoruz. Büyüme küçümsenmez fakat bu kontrolsüz büyüme düzgünleştirilirse kente yararı olur. Kontrolsüz güç, güç değildir. Şu an Samsun’daki durum bu.” diyor.

Sektör bileşenleri; Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve sivil toplum örgütleri tarafından yönlendirilme­ si ve planlandırılması gerektiğini savunuyor. Bu gerekliliği sağlamak içinde ilgili kişi ve kurumlarla toplantılar yapılması, görüş alışverişinde bulunulmasının önemine vurgu yapıyorlar.

Diğer yandan Samsun’da tek tip konuta yönelme söz konusu. Bahçeli ev, villa gibi konutlarda bir istek var.Bu taleplerin karşılanması için ise arsa üretilmesi gerekiyor. Şuanda Samsun’da arsa fiyatları yüksek değil. İhtiyaç sahiplerine bahçeli ayağı yere basan konutlar üretilebilir. Öğrenciler ve geçici kullanıcılar için de konut üretilmesi gerekiyor. 1-2 yıllığına Samsun’a göreve gelen öğretmen, asker, yönetici

İnşaat sektörünün duayenleri: “Saydığımız tüm bu 4

www.haberexen.com

Villa isteyen de var 1+0 da


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

www.haberexen.com

5


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

formatındaki kişilere eşyalı konut üretilmesi de gerekiyor. İnşaat sektörü burada bir uyarıda bulunuyor; “Bu konutu alabilecek düzeyde bir fiyata alırken ve satarken de kar elde edebilecek konut üretmemiz gerekiyor.”

Türkiye’de sürekli ‘Antalya Antalya’ deniliyor. Antalya, Samsun’dan sadece 45 günlük sıcaklık farkına sahip. Başka farkı yok.

Sektörün talebi bununla da sınırlı değil: “Valilik, Büyükşehir ve ilgili meslek odaları bir araya gele­ rek Samsun’u bölgelere ayırmalı, planlanmalı ve kapasiteleri ortaya çıkarmalı. Bu şehrin yönetim mekanizması Samsun’un gelecekteki hedeflerini ortaya koymalı. Yani Samsun’da ihtiyaca göre konut üretilmeli ve bu şehir dünyaya açılmalı. Şehir ve ülke dışındakiler Samsun’a getirilebilmeli. Tabi bunu nasıl başaracaksınız Samsun’u alıcıya iyi anlatacaksınız. Karşı taraf; “Samsun’da ne bulabilirim” diyemeyecek. Şehri tanıyacak. Siz yabancı pazarlara girip kendinizi anlatmazsanız. Şehrin yöneticileri konuyla ilgili toplanmalı, yabancı emlakçılarla Türkler ortak olmalıdır. Türkiye’de sürekli ‘Antalya Antalya’ deniliyor. Antalya, Samsun’dan sadece 45 günlük sıcaklık farkına sahip. Başka farkı yok. Sizde yaparsınız konut alanlarına 12 ay havuz,

Seneye kapılarını açacak Fuar ve Kongre Merkezi de o fili­zin kökleşmesi sağlayacak. Böylece çevre illerdeki vatandaşlar alışveriş, otel ve sağlık için Samsun’a gelecek. Karşı kıyıdan da şehre gelenler olacak. 6

www.haberexen.com

kapatırsınız bu açığı.” Sektörün hızla yeni projelere imza atmasında ise Samsun’un geçmişinden dinamik yapıdan cesaret alınması etkin oluyor. Hatırlanacağı gibi Samsun 1960 ve 70’li yıllarda fuar geleneğinden gelen bir şehir. Bu geleneğin bıraktığı iz, kenti çekim merkezine çevirerek Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Amasya, Çorum, Tokat, Sinop gibi şehirlerde yaşayan vatandaşların Samsun’a akın etmesini sağlamıştı. Aynı durum, bugün ise alışveriş merkezleri ve sağlık sektörü ile filizleniyor. Seneye kapılarını açacak Fuar ve Kongre Merkezi de o fili­ zin kökleşmesi sağlayacak. Böylece çevre illerdeki vatandaşlar alışveriş, otel ve sağlık için Samsun’a gelecek. Karşı kıyıdan da şehre gelenler olacak. İşte bu yeni cazibe merkezinin gelecekteki özelliklerini görenler yatırım yapmaya başladı. Kimi ünlü konut üreticileri Samsun’da arazi arayışlarını sürdürüyor. Çünkü, şehrin alt yapısı, insani ve ticari olarak müsait.


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

www.haberexen.com

7


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

İnşaat Sektörü İlk Yarıda Yüzde 1.5 Büyüdü

T

ürkiye Müteahhitler Birliği’nin İnşaat Sektörü Analizi’ne göre, yılın ilk 6 aylık döneminde kamu yatırımları geçen yılın aynı döne­ mine göre yüzde 3,6 gerilerken, özel sektör yatırımları yüzde 2,5 büyüdü. İnşaat sektörü, yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5 büyüdü.

6 aylık dönemde Yapı Kullanma İzin Belgesine göre yapıların yüzölçümü 46 milyon 225 bin 485 metrekare olurken, bunun 28 milyon 306 bin 383 metrekaresi (yüzde 61,2) konut, 11 milyon 603 bin 223 metrekaresi (yüzde 25,1) konut dışı ve 6 milyon 315 bin 879 metrekaresi (yüzde 13,7) ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin ‘Büyük Durgun­ luktan Büyük Belirsizliğe Dünya - Türkiye - İnşaat Sektörü’ başlıklı sektör analiz raporuna göre, 2012’nin ikinci çeyreğinde inşaat sektöründe yüzde 0,4 oranında büyüme kaydedilirken, sektörün ilk 6 aylık dönemdeki büyümesi yıllık bazda yüzde 1,5 oldu.

Müteahitler Birliği’nin analizine göre, mevcut durumda konut sektörünün karşı karşıya bulunduğu sorunların başında arz-talep dengesizliği geliyor. Başka bir ifadeyle kullanıma hazır hale getiri­ len, satılabilir durumdaki konut sayısı ile satılan konut sayısı arasındaki uçurum büyüyor. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun çerçevesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Kentsel Dönüşüm Projesi’nin başlatıldığı hatırlatılan analizde, Türkiye’de bulunan yaklaşık 19 milyon konutun, 2000 yılından sonra yapılan 5 milyon konut haricindeki 14 milyonunun afet riski yönünden incelenmesi gerektiği vurgulandı. Deprem tasarımının yetersiz olduğu binaların, malzeme dayanımı yetersiz olan ve mühen­ dislik hizmeti almayan kaçak yapılar dahil yapı stokunun yaklaşık yüzde 40’ının (6-7 milyon konut) yenilenmesi ya da güçlendirilmesi gerektiğinin tah-

Geçen yılın aynı dönemlerine göre; bu yılın ilk çeyreğinde aynı kalan kamu yatırımları, ikinci çeyrekte yüzde 6,3 ve ilk 6 ay itibariyle de yüzde 3,6 geriledi. Özel sektör yatırımlarında da ilk çeyrekteki yüzde 3,1’lik artışın ardından ikinci çeyrekte büyüme yüzde 1,9 düzeyine gerilerken, ilk 6 ay itibariyle yüzde 2,5 oldu.

Yapı Ruhsatı Verilen Bina Sayısında Artış

Arz-Talep Dengesizliği

Yılın ikinci çeyreğinde Yapı Ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 37 arttı. Buna karşılık Yapı Kullanma İzin Belgesi 2012 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı döne­ verilen yapıların yüzölçümü ise yüzde 5,1 azaldı. 2012 yılının ilk 6 mine göre, belediyeler tarafından Yapı Kullanma ayında ise geçen yılın aynı dönemi­ ne göre, belediyeler tarafından İzin Belgesi verilen yapıların bina sayısında Yapı Ruhsatı verilen yapıların bina ; yüzölçümünde ; sayısında yüzde 8,4; yüzölçümünde yüzde 37, değerinde yüzde 48,9; daire sayısında da yüzde 26,4 artış daire sayısında düşüş yaşanırken, görüldü.

yüuzde 9,1 yuüzde 5,1 yuüzde 4,8 değerinde yüzde 2,5 artış görüldü.

2012 yılının ilk 6 ayında Yapı Ruhsatı’na göre, yapıların yüzölçümü 72 milyon 176 bin 471 metrekare olurken, bunun 40 milyon 470 bin 620 metrekaresini (yüzde 56,1) konut, 18 milyon 759 bin 13 metrekaresini (yüzde 26) konut dışı ve 12 milyon 946 bin 838 metrekaresini de (yüzde 17,9) ortak kullanım alanı oluşturdu. 2012 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre, belediyeler tarafından Yapı Kullanma İzin Belgesi verilen yapıların bina sayısında yüzde 9,1, yüzölçümünde yüzde 5,1, daire sayısında yüzde 4,8 düşüş yaşanırken, değerinde yüzde 2,5 artış görüldü. İlk 8

www.haberexen.com

min edildiği ifade edilen analizde; projenin, Türk inşaat sektörü için gerek inşaat malzemeleri üretimi gerek mühendislik, teknik müşavirlik ve yapım işleri açısından büyük bir potansiyel taşıdığı kaydedildi. İnşaat sektörünün ve özellikle bina yapımı işlerinin girdilerinin çok büyük ölçüde yerel kaynaklardan sağlanabilmesinin cari açığın düşürülmesine olumlu katkı sağlayacağına vurgu yapılan analizde, yaratılacak istihdam kapasitesinin de işsizlikle mücadelede önemli etkileri olacağı belirtildi.


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

www.haberexen.com

9


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

Bayraktar

Kentsel Dönüşümü Anlattı T

ürkiye genelinde yaklaşık 7 milyon binanın elden geçeceği kentsel dönüşüm süreci başladı. İlk kez patlatmalı yıkım tekniğinin de uygulandığı kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 35 ilde 150 kamu binasının yıkımı yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 5 Ekim Cuma günü 35 ilde düzenlenen törenle resmi olarak başlayan kentsel dönüşüm sürecini detaylarıyla anlattı. Kira Ve Kredi Yardımı

Kentsel dönüşüm sürecinde esas olanın vatandaşın rızası olduğunu belirten Bayraktar, “Biz burada kimsenin evini yıkmıyoruz. Biz insanlarımıza yuva yapacağız.” diyerek, evini yenilemek isteyenlere de kira ve kredi yardımı yapılacağını açıkladı.

Kimsenin evini yıkmadıklarını insanlara yuva yaptıklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Şu anda vatandaşımızın yüzde 90 talebi var. Yüzde 90 rızası var ve “Bu işi yapın” diye bir empati oluştu.

“6,5 Milyon Konutun Yenilenmesi Lazım” “Yaptığımız araştırmalara göre, deprem hattı üzerinde bulunan konutlardan 6,5 milyon konutu elden geçirmemiz, yenilememiz lazım.” diyen Bakan Bayraktar, “Hal böyle iken 6300 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi yasası, insanlarımızın canını korumaya kollamaya yönelik bir yasadır. Önce can kaybını, ardından da mal kaybını önlemeye yönelik bir yasadır. İkinci olarak da yasanın bize verdiği mesaj, “Ey benim vatandaşım, biz bu yasayla sana yardım edeceğiz. İmar yönünden, kentsel tasarım yönünden, kira

yardımı yönünden, kredi yardımı yönünden, biz sana yardımcıyız. Yasal düzenlemeler yönünden biz sana yardımcıyız.” diye konuştu. Bayraktar, “Sen riskli evini kendin değerlendir. 10

www.haberexen.com

Kendin yık yap. Ya müteahhite ver, ya başka türlü yap. Kendin realize et. Ama netice itibariyle yasa diyor ki, “Biz bekleyeceğiz, vatandaşımız bütün bu uyarılarımıza, ikazlarımıza, yardımlarımıza desteğimize rağmen bu riskli evini yıkmazsa, insanımızın canı bizim için malından daha değerli olduğundan o riskli evi biz yıkacağız. Biz gönül rızası olmayan hiçbir vatandaşımızın evinden başlamayacağız.” dedi.

“Biz Kimsenin Evini Yıkmıyoruz, Biz İnsanlarımıza Yuva Yapıyoruz” Kimsenin evini yıkmadıklarını insanlara yuva yaptıklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Şu anda vatandaşımızın yüzde 90 talebi var. Yüzde 90 rızası var ve “Bu işi yapın” diye bir empati oluştu. Bu işi engellemek isteyen kesim çok değişik bir zihniyette. Onu şimdi burada gündeme getirmeyelim, biz işimize bakalım. Yasanın kendi yapısı itibariyle burada bir rantsal dönüşüm yok, olamaz. Biz burada kimsenin evini yıkmıyoruz. Biz insanlarımıza yuva yapacağız. Biz ne yapacağız: Önce garip gurebanın, önce fakir fukaranın, önce ihtiyacı olup da ev alacak parası olmayan insanlarımızın yuvasını yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Biz riskli evini kendi rızasıyla boşaltan fakir, yoksul, ihtiyaç sahibi insanlarımıza, evini alana kadar kira yardımı yapacağız. Yani diyelim ki evi 1,5 yılda bitiyorsa, durumuna göre, mahallenin şartlarına göre ayda 500 lira civarında, bu biraz daha az ya da fazla olabilir. Ne yapar bu? 1,5 yıl olursa 9000 TL yapar. 9000 TL kira yardımı yapacağız. Riskli evini boşaltıp da bizim rezerv alanlardan, belediyenin, TOKİ’nin 6300 sayılı kanun kapsamında yaptığı konutlardan ev alanlara, ev alırken kullandıkları kredinin faizine 5 puan destek vereceğiz. Yani yüzde 9 faiz veriyorsa yüzde 5 faizini biz vereceğiz. İş yerlerine 4 puan destek vereceğiz. Bu da çok ciddi bir rakam. Vatandaş neredeyse faizsiz kredi alacak. Bizim esas olmazsa olmazımız vatandaşın rızasının olduğu yerlerdir. Gönüllülük esastır.”


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

www.haberexen.com

11


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

Bu Baca Sönmez

Hüseyin TÜFEK İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı

lke Ekonomisinin lokomotifi ve en önemli dinamiğini oluşturan İnşaat Sektörü aynı zaman­da 250 ye yakın alt sektöre de iş ve istihdam imkanı sağlamaktadır. Eğitim düzeyi olarak en alt sıralarda bulunan insanların çok rahatlıkla iş bulabildiği ancak ekonomik krizlerden de en faz­ la etkilenen sektörlerin başında yer almaktadır. Bu yüzden 2002 ve 2009 krizleri inşaat sektörü­ nü ciddi anlamda olumsuz etkilemiştir. Buna rağmen son yıllarda özellikle konut piyasasındaki canlılık sektör bileşenlerini geleceğe daha umutla bakmasını sağlayıp yatırımları kuvvetlendirmiştir.

U

Ülkemizde kamu eli ve kurumsallığını tamam­ lamış özel sektör kuruluşları tarafından yapılan her türlü inşaat yatırımı gerek Tasarım, gerek müteahhit seçme gerekse de yapım aşama­larında ciddi, birbirini sorgulayan aşamalardan geçer. Oysa bugün yurttaşlarımızın barındığı evlerin birçoğu yapılırken bu aşamaların hiç biri yoktur. Bulunduğu ilde Ticaret Odasına kayıt yaptırmış herkes müteahhitlik yapabilir. Kendine ait veya kat karşılığı anlaştığı bir arsaya, parasını kendi verdiği mühendise, mimara proje yaptırır, daha sonra yine parasını kendi verdiği bir denetim firmasına ken­ dini denetlettirir ve binasını yapar

İnşaat sektörünün en önemli unsuru elbette İnşaat Mühendisleridir. Kültür Mühendisliği olarak tanımlanan İnşaat Mühendisliği, insanlığın var olmasından beri her türlü inşaatın bütün aşamalarında başrol oynamaktadır. Buna rağmen meslektaşlarımız ekonomik ve sosyal açıdan hak ettiği yerde değildir. Bu duruma neden olan un­ surlar, elbette İnşaat Mühendisleri Odası tara­ fından tespit edilip gerekli raporlar hazırlanıp yasa koyucuya ulaştırılmıştır. Ancak iyileşme süreci uzun ve yavaş olmaktadır, henüz istediğimiz düze­ ye ulaşmamıştır. İnşaat Mühendisliği Yasasının çıkmasını en önemli görev olarak üze­rine görev alan Odamız ve meslektaşlarımız bu konuyla ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

İnşaat bir yatırımdır dolayısı ile her kes kanun ve yönetmelikler çerçevesinde ihtiyacı olan inşaat yapısını yapabilir. Ancak bu yapıyı; Önce yeterli ve Kaliteli Mühendislik hizmeti aldıktan sonra kendisi teknik alt yapıya sahip değilse, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından lisans almış yapımcı fir­ malara yaptırmalıdır. Bugün Samsun’da evinize herhangi bir amaçla doğalgaz hattı çektirmeye ka­ rar verdiğinizde SAMGAZ’dan lisans almış bir fir­ ma ile anlaşmak zorundasınız ama evin kendi­sini yapmak için herhangi bir yeterlilik belgesi olmayan yapımcıya yaptırabiliyorsunuz. Bu durumu sorgu­ lamak gerekir.

Bugün ülkemizin yüz akı yapılarında Türk mühen­ dislerinin ve Türk firmalarının imzaları vardır. Bu yapıların arasından teknik bir jüri tarafından seçilen elli tanesi İNŞAAT MÜHEN­DİSLERİ ODASININ web sayfasında 50 yılda 50 eser adıyla sergilenmek­tedir. Bu yüz akı yapılar yıllardır birçok depreme karşı koymuş hasar bile almamıştır. Peki, neden bu yapılar şiddetli depremlere karşı koyarken son yıllarda ülkemiz­de meydana gelen depremlerde on binlerce yurt­taşımız can vermiş milyonlarca lira ekonomik zarar meydana gelmiştir. Sonuçta ayakta kalan binalarda enkaz yığını haline gelen binalarda bu ülkenin insanı tarafından yapılmıştır. O zaman sorunu başka yerde aramak gereklidir.

12

www.haberexen.com

Yeni yapılacak yapıların yanında, Ülkedeki mevcut binaların da en az yarısının yenileneceği önümüzdeki yirmi-yirmibeş yılda, hepimize düşen görev Binalarımızda; öncelikle Kaliteli Mühendis­ lik Hizmetleri sonra da Yeterliliği ilgili kurumlar­ dan onaylanmış kaliteli Müteahhitlik Hizmetleri ve de eğitilerek belgelendirilmiş ustaları aramalıyız. Bakanlığın; Müteahhitlerin belgeye bağlanması konusundan çalışmaları son aylarda artmıştır bu durum bizi mutlu etmektedir. İnsanlık var oldukça her türlü yapı ihtiyacı da olacaktır. Önemli olan sönmeyen bu bacanın, dumanının kirliliğini en aza indirmek olmalıdır.


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

www.haberexen.com

13


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

Samsun’daki İnşaat Sektörüne Yönet­menlik Değişiklikleri Ve Yasa Tasarıları Kapsamında Bakış

T

MMOB Mimarlar Odası Samsun Şubesi’nde, 2010 yılının ilk dört ayı ile, 2012 yılının ilk dört ayında, yaklaşık aynı miktarda, mimari projenin denetiminin yapıldığı görülüyor. Bu bize inşaat sektörünün sabit bir ivmeyle devam ettiğini gös­ teriyor. Resmi Kurumların ve TOKİ’nin yaptığı inşaatların projeleri, Mimarlar Odasına denetime gelmediğinden bu miktarın içinde bulunmuyor. Özel inşaatların projeleri mesleki denetime tabi tutulduğundan bunlar alınmıştır.

Selami ÖZÇELİK TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Samsun’da son yıllarda, hızlı bir yapılaşma ger­ çekleşti. Özellikle Atakum İlçesinde çok sayıda, konut kullanımında bina yapıldı. Bunların önemli bir bölümü henüz kullanılmıyor. TOKİ’nin ise İlkadım ve Canik ilçelerinde yeni tamamlanmış konutları ve halen devam eden konut inşaatları bulunuyor. Özellikle Atakum İlçesinde, birçok konutun boş olduğu görülüyor. Resmi verilere baktığımızda ise nüfusun konut inşaatına paralel artmadığı görülüyor. Bu konuda bildiğim bir bilim­ sel araştırma yok ama mevcut konutta stokunda fazlalık olabilir. İnşaatlar ise devam ediyor. Özel İnşaatlar çoğunlukla, malzemeyi Sam­ sun’dan alıyor, yerli işçi çalıştırıyor, yerelde birçok sektöre ekonomik katkı sağlıyor. TOKİ’nin yaptığı inşaatlar büyük oranda, son yıllarda inşaat sektörüne giren, TOKİ yüklenicileri tarafından yapılıyor. TOKİ inşaatlarda her yerde aynı tip projeleri uyguluyor, yüklenicileri çoğunlukla malzemeleri dışarıdan alıyor, işçileri dışarıdan getiriyor, yerelden sadece dışarıdan getirmesi mümkün olmayan, hazır beton alıyor. Yerele katkısı olmuyor, yerel dengeleri bozuyor. Bu arada İnşaat sektörünü düzenleyen yeni Yasa tasarıları gündemde, Yönetmenliklerde değişiklikler yapıldı, yapılıyor. Afet Bölgelerinin Dönüştürülmesi Yasa Tasarısı (Kentsel Dönüşüm) Meclise gündemine gelmiş, bir bölümü kabul edilmiş, kalan bölümü bekletiliyor, her an görüşmeler tamamlanarak yürürlüğe girebilir. Bu Yasa Tasarısına göre Türkiye’nin istenilen yeri Bakanlı (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı), TOKİ ve İdareler (Belediyeler) tarafından Afet Bölgesi olarak belirlenebiliyor. Afet Bölgesi olarak belirlenerek tapuya tescil ettirilebiliyor. Tescil edilen alanlar mülk sahiplerine Tapu Müdürlüklerince bildiriliyor, bu alanlardaki binaların sahipleri tarafından, 30 gün içinde boşaltılarak yıktırılması, İdareler tarafından istenebiliyor. Yıkımı mülk sahipleri ger­çekleştirmezse, İdareler yapacak, İdarelerde yıkımı gerçekleştirmez ise Bakanlık veya TOKİ yıkımı yapacak. Yıkımı

14

www.haberexen.com

gerçekleştirilen alanlarda Bakanlık, TOKİ veya İdare her türlü ifraz, tevhit, imar planı işlemlerini yapabilecek. İmar haklarını bir başka bölgeye taşıyabilecek. Bu işlemleri yaparken, 3194 sayılı İmar Kanununda belirtilen askı sürelerine ve mevzuata uymak zorunda olmayacak. Bu Kanunun diğer kanunlarla çelişmesi durumunda, bu Kanun geçerli olacak. Hazineye ait alanların tamamı bu yasa kapsa­ mında Bakanlık, TOKİ ve İdare tarafından kul­ la­nılabilecek. Kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde yapılması için bu yasa dışında hiçbir şeye uyulmaya­cak, dönüşüm hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek. Teknik Müşavirlik Yasa Tasarısı ile İnşaat Ruh­satının sunulan belgelerle verilmesi, belgelerin daha sonra incelenmesi öngörülüyor. Belgelerin yanlış veya sahte olması durumunda ise inşaat ruhsatının iptal edileceği belirtiliyor. İdarelerce belirtilen sürelerde inşaat ruhsatı verilmemesi durumunda, Bakanlık veya taşra teşkilatlarınca ruhsatın veri­leceği belirtilerek İdareler devre dışı bırakılıyor. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmenliğinde yapılan değişikliklerle ise kısa sürede İnşaat Ruhsatı düzenleme zorunlu hale getiriliyor, Meslek Odalarının mesleki denetim yapması önlenmeye çalışılıyor. Yasa Tasarıları ve yönetmenlik değişiklerini bü­tün olarak incelediğimizde, Afet Bölgesi olarak belirle­nen alanlarda, uygulayıcı olarak Bakanlık ve TOKİ tarif ediliyor. TOKİ yüklenicileri dışında özel inşaat yüklenicilerine yer verilmiyor. TOKİ’ye özel şartlarda arsalar sağlanıyor, sonsuz yetkiler veri­liyor, özel inşaat yapımcılarının rekabet şansı ortadan kaldırılıyor. İnşaat sektörü ülke ölçeğinde TOKİ yüklenicilerinin tekeline bırakılıyor. Küçük ölçekteki inşaat yüklenicileri devre dışı bırakılıyor. Yukarıda açıklandığı üzere, TOKİ yüklenicileri malzeme ve işçiyi dışarıdan getirdikleri için, yere­ le hiçbir konuda katkı sağlamıyor, yerel dengeler bozulacak. Samsun’daki inşaat sektöründe büyük sıkıntılar baş gösterebilir. Bu hızlı dönüşüm sırasında askeriyeye ait alanlar da dahil, hazineye ait alanlarda Bakanlık TOKİ ve idareler tarafından yapılaşmaya açılacağından, şehirlerde yeşil alan kalmayacak, yoğunlu arta­ cak, sağlıksız hale gelecekler. Diğer yasaların bu yasa ile çelişen maddeleri uygulanmayacağı için, şehirlerin kalabilen kimlikleri de yok olacak, TOKİ’nin tip projeleri hakim olacak ve hepsi kimliğini yitirerek birbirinin aynısı olacak. Yerel inşaat sektörü ise büyük yara alarak zayıflayacak.


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

www.haberexen.com

15


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

İnşaat Sektörü Çözümlere Yoğunlaşmalı

D

ünya, Küresel Krizin açtığı yaraların sızlamaya devam ettiği, tedavi edici önlemlerden beklenen sonuçların henüz alınamadığı, hayati risklerin ise bertaraf edilemediği bir dönemden geçmektedir.

Kadir GÜRKAN Makine Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı

birler aldık, almaya devam ediyoruz.” şeklinde konuşmuştu. Maliye Bakanı’nın yaptığı konuşmadan da anlaşılacağı üzere Hükümet 2012 yılında Kamu, Özel Sektör ve hane halkını tasarruf etmeye yönlendirmeye çalışıyor.

Sürdürülebilir büyümenin sağlanabilmesi için tüm ülkeler çaba göstermekte, kaynaklara ulaşım Dünya’da ve ülkemizdeki ekonomik gelişmelere konusunda paylaşım baskıları yaşanmaktadır. bakıp Samsun yereline döndüğümüzde, inşaat sektörünün özellikle konut yapım sektörünün ciAvro Bölgesi’ndeki yaşanmakta olan ekonomik ddi bir stok sıkıntısı ile karşı karşıya olduğunu ve sıkıntıların aşılamamış olması, istikrarın sağ­lana­ talepteki daralmanın derinleşme riski taşıdığını maması ve Arap Baharının yarattığı riskler Küre- görebiliyoruz. sel Ekonomi açısından tehdit oluş­tur­maktadır. Sektöre yönelik sık sık gerçekleşen yasal mevBelirsizliğin devamı ve beraberinde gelebilecek zuat değişiklikleri ve konut yapım sektörünün olumsuz ekonomik gelişmeler içinden çıkılması Kamu’yla (TOKİ) karşı karşıya kaldığı orantısız zor bir hâl alacaktır. rekabet de konunun diğer bir boyutu. Küresel Ekonomik gelişmeler çerçevesinde Türkiye Müteahhitler Birliği’nin Nisan 2012 “İnşaat Sektörü Analizi” çalışmasına göre; İnşaat sektöründe 2011 yılının ilk çeyreğinde %15.3’e ulaşan büyüme yılın izleyen dönemlerinde hız kesmiş, son çeyrekte %7’ye gerilemiş, yıllık bazda ise %11.2 olarak gerçekleşmiştir. TÜİK’in yapı ruhsatları ile yapı kullanım izinlerine ilişkin rakamları sektörde yeni inşaatlar konusunda bir süredir var olan isteksizliğin devam ettiğini, konut sektöründe ise stok eritme eğilimlerinin ağırlıklı bir yer tuttuğunu göstermektedir.

Daralan talebi canlandırabilmek, sıkıntılı sü­ reçleri aşabilmek için sektörün kendi içersinde işbirliklerine yönelmesini, yenilikçi ürünlere yoğunlaşarak niş alanlar yaratabilmesini zorunlu hale getiriyor.

Çöp bacası olmayan, bireysel ısıtma sistemli siteler (!) yerine, yenilenebilir enerji kay­nak­ larının (Isı Pompası, güneş enerjisi vb.) sistemlere dahil edildiği, engelli insanlarımızın da çok rahat bir şekilde yaşayabileceği, işletme maliyetleri düşü­nülerek hitap ettiği kitleye göre kurgulanmış (1+1, 2+1 vb), proje finansmanını günümüz 2012 Yılı TBMM Bütçe Görüşmelerinde Maliye maliyet­lerine göre oluşturabilmiş yeşil konutları, Bakanının yaptığı konuşmasında “2002’de yüzde siteleri tasarlayıp üretebilenler bu süreçten büyü­ 18,6 olan tasarruf oranımız 2010’da 13,9’a, 2011 yerek çıkacaktır. yılında ise yüzde 13,3’e inmiştir. Bu dönemde toplam tasarruflarda büyük düşüşler yaşanmış, Mavi okyanuslara erişebilmek için Anadolu’yu buna mukabil yatırımlarda ise ciddi artışlar ol­ gözüne kestiren Ağaoğlu, Varyap gibi konut muştur. Orta ve uzun vade­de cari işlemler açığını sektörünün bilinen markalarının da Samsun’a daha makul seviyele­re düşürmek için ülkemizin gelebileceğini öngördüğümüzde, sektörün Samyurt içi tasarruf oranlarını artırması, enerjide dışa sunlu üreticilerinin biran önce bir araya gelip bağımlılığı azaltması, katma değeri yüksek mal çözümler üzerine yoğunlaşması gerekiyor. ve hizmet üretiminde yoğunlaşılması ve beşeri sermayesini güçlendirmesi gerekiyor. Hükümet Sağlıcakla… olarak cari açık probleminin yapısal boyutlarını önemsiyoruz ve bu sorunların çözümü için ted16

www.haberexen.com


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

www.haberexen.com

17


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

SAMSUN’DA

Kentsel

Türkiye genelinde 33 ilde eş zamanlı olarak yapılan Kentsel Dönüşüm törenine Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Samsun Milletvekili Çağatay Kılıç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Cengiz Makas, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Ekim 2012 tarihinde Türkiye genelinde kentsel dönüşümü başlatan konuşmasının ardından ise, Yeni Mahalle Hurdacılar bölgesindeki

Donusume

BAŞLANDI

Samsun’da afet riski altındaki alanların dönüşümüne yönelik ilk adım Canik ilçesinde atıldı. Hurdacılar bölgesinde bulunan 600 binanın yıkımına başlandı.

18

www.haberexen.com


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

93 bin metrekare alanda başlanılacak olan yıkımlara ilk kazma da vurulmuş oldu. Törende canlı yayınla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a kentsel dönüşümle ile ilgili bilgi veren Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “Şu anda startımızla başlamış olan yıkımlarda toplam 600 konut yıkılacak ve bundan sonra Samsun’da kentsel dönüşüme sizlerinde talimatıyla devam edecek. Öncelikle yaşadığımız sel felaketi nede­ niy­le Samsun’a göstermiş olduğunuz yakın ilgi ve desteğe tüm Samsunlular adına teşekkürlerimizi sunuyorum. Bugün burada başlatılmış olan bu projeyle daha sonraki süreçte yine kentsel dönüşüm kapsamsında

6306 yasa kapsamında yapılacak çalışma­ larla, Samsun kentsel dönüşümde öncü kentlerden birisi olacaktır. Bugün bizlere bu fırsatı verdiğiniz için sizlere Samsun adına teşekkürlerimiz sunuyoruz” dedi. Ayrıca kentsel dönüşüm projesinin ilki Gazi ve Yeşilova Mahallelerinde 383 bin metrekare alanda gerçekleşmiş olup, 3. kısmı ise Soğuksu Mahallesi’nde 2014 yılında başlanacağı, yıkılacak olan alanın ise 176 bin metrekare olduğu bildirildi. Projelerin tamamlandığında 6 bin konut, alışveriş merkezleri, otel, sağlık tesisleri, park alanları, jimnastik salonu, 2 okul, 4 cami’den oluşan merkezler oluşturulması hedefleniyor.

www.haberexen.com

19


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

100 Yıllık Plan Güney’e Yeni Bir Şehir Kurulacak İlkadım’ın kaderini değiştirecek, geleceğine yön verecek hazırlıklar yaptıklarını ifade eden Başkan Demirtaş, “Varlığı Samsun’la birlikte anılan Samsun denilince İlkadım akla gelen ilçemizi, geleceğe sağlam adımlarla taşıyacağız.” dedi.

“İlkadım; ‘Kültür Ve Tarih Ve Ticaret Merkezi’dir” 305 bin nüfusu ile Samsun’un en büyük merkez ilçesi İlkadım’ın gündüz nüfusunun ikiye çıktığını belirten İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “ İlk yerleşim merkezi olması sebebiyle İlkadım İlçemiz, kültür, tarih ve ticaret merkezidir. Yerleşik nüfusun yoğun, ticaret ve alışveriş merkezlerinin yaygın, kültürel ve tarihi yapıların mevcut olduğu ilçemizi, çağa ayak uyduracak bir kentsel gelişime hazırlamalıyız.” diye onuştu.

“Ahullu ve Kapaklı bölgelerinde uydu kent projesi yapmak için bir dizi çalışma başlattık. Bu projemiz için arazi toplulaştırma çalışmaları sürüyor. Arazi toplulaştırma çalışması bittiği zaman cazibesi yüksek model bir şehir kurmayı planlıyoruz”

20

“Kentin Tüm Aktör­leri Projeye Des­tek Vermeli” İlkadım’ı 100 yılını planlayan bir çalışma içer­ sinde olduklarını söyleyen Başkan Demirtaş, yeni bir yeri ticaret ve konut alanı yapmak kolay. Zor olan var olanı değiştirmek ve çağa uydurarak yeni merkezler oluşturmak. Biz, İlkadım Beledi­ yesi olarak bu konuda kararlıyız. Kentin tüm aktörleri de bu kararlı duruşumuza destek vermelidir.” di­ ye konuştu. Hastane mahallesinde avam projesini çıkardığımız kentsel dönüşümle gelişimin önünü açacaklarını ifade eden Başkan Demirtaş, Yeşil alanı ve çevre düzenlemesi ile modern kentleşmeyi, çarpık yapılaşmanın yoğun olduğu Anadolu, Zeytinlik, Kökçüoğlu, Fatih ve İlyasköy mahallerinde de

www.haberexen.com

sürdürmeyi planladıklarını ifade etti. Ticaret Alanı İle Konut Alanı Birbirinden Ayrlmalı “Anadolu, Zeytinlik, Kökçüoğlu, Fatih ve İlyasköy mahallerinde başlayacak olan çağdaş kentleşme İlkadım’ın cazibesini arttıracak­ tır.” diyen Demirtaş, Kentin karmaşık yapı­ sını ortadan kaldırmak için merkezdeki konut­ laşmaya son vermeliyiz. Bulvar altındaki ticaret alanı ile meskeni birbirinden ayırmalıyız. Bir binanın altında eğlence merkezine gelen kişi eğlenmek isterken, binanın üstündeki de uyumak istemektedir. Bu tezatlığı ortadan kaldırmalıyız.” dedi. Güney’e Yeni Bir Şehir Kurulacak Samsun’un sahil şeridine kurulduğu ve bu yönde gelişmeye devam ettiğini belirterek, Kentin karmaşık yapısını kurtaracak projenin Uydu Kent Projesi olduğunun altını çizdi. Şehir merkezindeki yoğunluğu azaltmak için bir çalışma başlattıklarını anlatan Başkan Necattin Demirtaş, “Ahullu ve Kapaklı bölgelerinde uydu kent projesi yapmak için bir dizi çalışma başlattık. Bu projemiz için arazi toplulaştırma çalışmaları sürüyor. Arazi toplulaştırma çalışması bittiği zaman cazibesi yüksek model bir şehir kurmayı planlıyoruz” dedi. Uydukent projesini çok önemsediğini belirten Demirtaş, “Buradaki amacımız İlkadım ilçesini iç kısımlara taşımaktır. İçeriye taşımak içinde cazibeli bir merkez oluşturmamız lazım. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz. Uydukent Konut Projesi’nde inşallah bunu yapacağız. İnsanlarımızın oralardan ev almalarını ve ilgilenmesini sağlayacağız. Bu anlamda da şehrimizi geri taşıyacağız” şeklinde konuştu.


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

www.haberexen.com

21


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

Samsun Bir Kaç Yılda

F

utbol, kadınlar basketbol ve hentbolda Türkiye’nin en üst liglerinde temsil ediliyor Samsun. Avrupa’da ve dünya çapında başarılar kazanıyor, yetiştirdiği sporcular. Güreşe damgasını vuran Yaşar Doğu gibi bazılarının adları ölümsüzleşmiş durumda. Tanju Çolak, Türk futbolunun altın sayfalarında. Özetle, güçlü ve gelişkin bir spor kültürüne sahip 19 Mayıs Şehri. Gençlik ve Spor Teşkilatı’nda İl Müdürü iken Genel Müdür Yardımcılığına atanan Ömer Altunsoy da bu kültüre vurgu yapıyor: “Türkiye geneline baktığımızda spor kültürü anlamında iyi bir konumda olduğumuz rahatlıkla söylenebilir. Gerek lisanslı sporcu sayımız olsun gerekse müsabakalardaki seyirci sayımız olsun bunu kanıtlıyor. Hiçbir zaman istenilen seviyede olunmaz. Hep daha fazlası hedeflenmeli.” Spor Kültürümüz Avrupa’dakinin Gerisinde… Ancak Türkiye’deki spor kültürünün, Avrupa’dakinin geri­sinde kaldığını belirtiyor Altunsoy: “Uluslararası müsabakalarda Avrupa’da 20 bin kişilik salonlar tıklım tıklım doludur. Üstelik biletlidir bunlar. Maalesef Türkiye’de gerçekleştirilenlerinde seyirci sayısı Avrupa’daki gibi değil. Son yıllarda ise bu kültür gelişiyor ve bu durum değişmeye başladı. Çeşitli branşlarda düzenlenmeye başlanan ve branş ile katılımcı sayısına bakıldığında ülkemizin en büyük yerel turnuvası olan “Atatürk’ün Şehri Spor Yapıyor” turnuvasına olan yoğun ilgi seneye bu organizasyonun ilçelerde de yapılmasına itti bizi. Proje giderek büyüyor. Samsun’da yeter ki yapın katılımda sorun yok.”

park alanında yine aynı şekilde vatandaşların spor yaptığını görebiliyoruz. Samsun ailelerin çocuklarını spora teşvik ettiği bir il. Ben Samsun’da iki buçuk yıl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü olarak görev yaptım. Mevcut spor branşlarını bu süre içerisinde 6 branş daha ekledik. Bunun sebebi sürekli velilerden gelen talepler oldu. İki buçuk yıl önce Samsun’da jimnastik branşı yoktu. Velilerin baskısı ile bu branşı açtık.” Öyle ki, zamanla talebe yetişile­me­miş:

Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Ömer Altunsoy, “Samsun ailelerin çocuklarını spora teşvik ettiği bir il. Ben Samsun’da iki buçuk yıl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü olarak görev yaptım. Mevcut spor branşlarını bu süre içerisinde 6 branş daha ekledik. Bunun sebebi sürekli velilerden gelen talepler oldu. İki buçuk yıl önce Samsun’da jimnastik branşı yoktu. Velilerin baskısı ile bu branşı açtık.” diye konuşuyor.

Bir spor dalının popülerliği kültürünü de etkiliyor. Bugün tartışmasız, medya ağıyla sürekli empoze edilen futbol ön planda. Oysa 1970-80’lerde, Altunsoy’un da içinden geldiği judo bir hayli revaçtaydı, örneğin. Bir zamanlar, basketbol salonları da hınca hınç dolardı. Değişik dallarda da spor kültürü aşılanabilmesi için milli eğitim müdürlüğü ile ortaklaşa projeler yürütülebileceğinin altını çiziyor Altunsoy. Beden eğitimi ders­ lerinde öğrencileri, güreş ya da diğer branşlardaki müsabakalar ile antrenmanlara götürmeyi öneriyor. Samsunlular İçin Spor Yaşam Tarzı… Altunsoy’a göre Samsunlular, sporun bir yaşam tarzı haline getirilmesi kültüründe iyiler. İlkadım Atletizm Stadı’nın günün her saatinde değerlendirilmesi bunun ispatı: “İnsanlar eşleri ve çocukları ile buraya gelerek spor yapıyorlar. Diğer yandan doğu 22

www.haberexen.com

“Şimdilerde Sayın Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın desteği ve talimatları ile jimnastik salonumuzun temeli atıldı. Eskrim branşını da geçtiğimiz günlerde hizmete soktuk daha önce yoktu. Çok kısa bir sürede inanılmaz talep gördü bu branşta. Bu bile Samsun’un spor kültürünün ne denli iyi olduğunu göstermeye yeter. Samsun’un istediğiniz bölgesinde bir salon açın işlememe diye bir şey söz konusu olmuyor. Belediyeler spor salonu açıyor tam kapasite işliyor. Biz açıyoruz tam kapasite işliyor. Yine de talep artan biçimde devam ediyor.” Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın, Samsun’un spor kenti olacağını da hatırlatarak, “Kültür var ama tek başına yeterli mi? Spor alt yapısı ne durumda?” sorularını yöneltiyoruz, Altunsoy’a. Eksik tesislerin tamamlanma ya da temel atma aşamasının, Bakan Kılıç’ın talimatları ve destekleriyle bir yola konulduğunu anlatıyor: “Çok değil bir iki yıl içerisinde Samsun spor tesislerine doyacak. İlçeler dahil tesislerimizin yapımı çok


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

Tesislere Doyacak

Altunsoy, birçok uluslararası müsabakanın şehirde inşası süren 7500 kişilik spor salonunun bitişini beklediğini söylüyor: “Böylece insanlar Samsun’u tanıyacak. Gelecek gezecek ve hem maddi hem manevi kazanç sağlayacak şehir.”

hızlı sürüyor ve hatta bazıları bitti. Spor aynı zamanda turizm demektir. Uluslararası müsabakalar ciddi turizm potansiyeli sağlar. Tabi uluslararası organizasyonlar için uygun tesisler gerekli. 7500 kişilik kapalı spor salonu bu adımların ilkdir.” Dünyanın En İyi 24 Bilardocusu Gelecek… Bir sene içerisinde ise uluslararası müsabakaların merkezi düzeyine terfi edilebileceğini de ekliyor sözlerine: “5 yıldızlı otel inşaatlarımız sürüyor kentte. Bizim büyük tesislerimiz de bir yıla kadar bitiyor. 2013 yılı bizim için tam bir spor kenti yılı olacak. En eski salonumuz Yaşar Doğu, Eylül ayında Dünya Bilardo Müsabakası’ na ev sahipliği yapacak. Dünyanın en iyi 24 bilardocusu Samsun’a

gelecek. Ulusal ve uluslararası spor kanallarından canlı yayınlanacak bu müsabakalar. Samsun hızla her türlü uluslararası müsabakanın ev sahipliğini yapabilecek bir konuma; sadece tek branşlıların değil, tıpkı Karadeniz oyunları gibi büyük organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek bir konuma geliyor. 7500 kişilik spor salonunun bitişini bekleyen birçok uluslararası müsabaka var zaten. Böylece insanlar Samsun’u tanıyacak. Gelecek gezecek ve hem maddi hem manevi kazanç sağlayacak şehir.”

Spor aynı zamanda turizm demektir. Uluslararası müsabakalar ciddi turizm potansiyeli sağlar. Tabi uluslararası organizasyonlar için uygun tesisler gerekli. 7500 kişilik kapalı spor salonu bu adımların ilkidir.” diyor, Altunsoy.

www.haberexen.com

23


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

Sap Is-U Projesi İle Elektrik Dağıtımında

Online Hizmet Dönemini Başlattı SAP-ERP projesi kapsamında Bilgi Yönetim Sistemlerine dahil 8 modülü 1 Ocak 2011 tarihinde uygulamaya alan ve 13 Temmuz 2011 tarihinde SAP-CRM uygulamasını ve BCM uygulamasını eşzamanlı olarak canlı kullanıma geçiren Çalık YEDAŞ, SAP IS-U projesine başladı.

T

oplantıda konuşan Çalık YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu: Çalık Holding İş Çözümleri ve Çalık YEDAŞ proje ekibimizin ortaklaşa gerçekleştirdiği bu proje ile sürdürülebilir kesintisiz hizmet ve uluslararası kalite anlayışımız doğrultusunda, müşterilerimize daha etkili ve kaliteli hizmet vermeyi amaçlıyoruz. SAP-ERP projesi kapsamında, daha önce 5,5 aylık bir sürede SAP’nin 8 modülünü devreye almış ve ardından SAP CRM projesine geçerek, 2 ay gibi kısa bir sürede hem CRM uygulamasını hem de BCM uygulamasını eşzamanlı olarak canlı kullanıma başlamıştık. Şimdi ise IBM ile yaptığımız proje anlaşması kapsamında SAP IS-U modülü için yazılım projesini gerçekleştiriyoruz. Projenin tüm fonksiyonları ile kullanılması doğrultusunda, mevcut şebeke altyapımızda,

müşteri bilgileriyle birlikte gerçek bir entegrasyon sağlayacak ve uluslararası standartlarda bir müşteri bilgi yönetimi sistemine sahip olacağız. Böylece abone kaydı, sözleşme, faturalandırma, tahsilât, tesisat bağlantı süreçlerini hızlandıracağız ve bölge halkına çok daha verimli, etkin ve hızlı hizmet sunacağız” dedi. Çalık YEDAŞ’ın bu projesi ile faaliyette bulunduğu 5 ildeki müşteriler çok daha verimli, etkin ve hızlı şekilde hizmet alabilecekler. Abone kaydı, sözleşme, faturalandırma, tahsilât, tesisat bağlantı süreçleri gibi işlemler sistemde entegre olarak yürütülecek ve hızlanacak. SAP yazılımındaki modüllerin entegras­ yon özelliklerinden tam anlamıyla faydalanılarak, uzaktan sayaç okuma, açma kapama gibi işlemler online olarak gerçekleştirilecek.

Çalık Yedaş, Sap-Erp Ve Sap-Crm Projelerini Sonuçlandırdı ÇALIK YEDAŞ ve ÇALIK HOL­ DİNG IT Proje Grubları SAP-ERP Projesini 5,5 ayda canlıya geçirdi. Çalık Holding ve Çalık Yedaş’ taki çalışanlardan oluşturulan proje ekibi SAP-ERP projesi kapsamında; Finans Yönetimi (FI), Maliyet Muhasebesi ve Kontrol (CO), Nakit Yönetimi (TR), Sabit Kıymetler (AA), Malzeme Yönetimi (MM), Bakım Onarım (PM), Proje Yönetimi (PS) ve İnsan Kaynakları (HR) olmak üzere toplam 8 modülü 5,5 ay gibi kısa bir sürede bitirmelerinin en önemli sırrının kaliteli iletişim, entegre ve koordineli çalışma prensibi olduğunu belirttiler. 3 Ocak 2011 tarihinden itibaren canlıda çalışan ÇALIK YEDAŞ Temmuz ayı itibariy­le Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) i’de canlıya alacak.

24

www.haberexen.com


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

Hedef Sap IS-U

Çalık YEDAŞ ‘ın yeni Hedefi sürdürülebilirlik, müşteri memnuniyeti ve Uluslararası bir kurumsal yapı ile faaliyetlerini gerçekleştirmek. Bu kapsamda ÇALIK YEDAŞ Proje ekibi ÇALIK Holding Proje ekibi ile birlikte Elektrik dağıtım ve perakende satış sektöründe tüm tüketicilere kaliteli ve kesintisiz hizmet ve elektrik enerjisi sunmak için SAP IS-U projesini başlatıyor. Bu proje sonucunda alt birimlerde de birliktelik sağlanacak, merkezi kontrol ve ölçülebilirlik yetkinliği daha etkili kullanılabilecek. Çalık Yedaş, Avrupa’nın En Modern Dağıtım Sistemi Mobil GIS Projesinin Startını Verdi Elektrikte akıllı şebeke dönemi hayata geçiyor Çalık YEDAŞ, coğrafi bilgi sistemi GIS projesiyle, bütün abone bilgilerini ve tüm elektrik dağıtım sistemini izlenebilir hale getiriyor. Benzeri Avrupa ülkelerinde olan MOBİL GIS Projesi kapsamında her binaya bir barkod veriliyor ve akıllı şebeke yöntemiyle ‘tek merkezden’ abonenin tüm bilgilerine ulaşılabiliyor. Samsun, Çorum, Ordu, Amasya ve Sinop bölgesi Elektrik Dağıtım işini üstlenen Çalık YEDAŞ elektrik

dağıtım şebekesini akıllı şebeke yönetimine taşımak için en önemli sistemlerden birisi olan coğrafi bilgi sistemi (GIS) projesinin startını Çorum’da verdi. 5 ilde eş zamanlı olarak başlatılacak projede, bütün abonelerin abone - adres - sayaç envanterini harita tabanlı verilerle tek merkezde topluyor. Teknolojinin en üst düzeyde kullanıldığı sistem, Avrupa’nın en modern elektrik dağıtım modeli olarak biliniyor. Çalık YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, SCADA, GIS, CRM, DMS gibi sistemlerin entegre bir yapıda çalıştığını ve teknolojinin mükemmellik seviyesinde kullanıldığını belirterek, ‘‘Avrupa’da kullanılan bu sistemi sorumluluk alanımızdaki bölgemizde kurmayı hedefliyoruz. Buradaki asıl hedef kaliteli, kesintisiz enerjiyi ve müşteri memnuniyetini sağlamaktır. MOBİL GİS projesinde her binanın birer enerji bağlantı numarasını ifade eden barkodu ve Çalık YEDAŞ logolu etiketleri olacak. Abonelerimize daha kaliteli enerji sistemi oluşturmak ve kaliteli hizmet sunmak için, binanızın özel barkodlu etiketini muhafaza etmenizi istiyoruz. Bütün abonelerin abone - adres - sayaç envanterini harita tabanlı verilerini topluyoruz’’ dedi.

Çalık Yedaş’ın Yatırımı Kamu Dönemini 4’e Katladı ÇALIK YEDAŞ, özelleştirilmesinin ardından ‘kaliteli ve kesintisiz’ enerji için yatırıma hız verdi. Kamu döneminde son 4 yılda yapılan yatırım bedelini dörde katlayan ÇALIK YEDAŞ’ın, 5 ildeki toplam yatırımı ise 500 milyon lirayı buluyor. Samsun, Ordu, Sinop, Çorum ve Amasya illerindeki elektrik dağıtım hizmetlerini yürüten ÇALIK Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. özelleştirilmesinin hemen ardından yatırım düğmesine de bastı. Kamu yönetiminde olduğu dönemlerden devraldığı ‘enerji dağıtım sorunlarını’ gidermek amacıyla kent ve kırsalda yoğun bir çalışma başlatan ÇALIK YEDAŞ, 4 yıl içinde toplam 500 milyon liralık yatırım

bütçesiyle ‘Elektrik kesintisini minimize etmeyi’ planlıyor. Çalık Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A. Ş.’nin özelleşme öncesi kamu döneminde 20062010 yatırım tutarı yaklaşık 125 milyon liraydı. Özelleştirilmesinin ardından zaman kaybetmeden elektrik dağıtım ağlarındaki kablo, yer altı alçak geri­ lim (AG), orta gerilim (OG) hattı çalışmaları, trafo, pano, beton köşk, box, MMH (Metal Muhafazalı Hücre)’lerde ileri düzeyde teknik bir değerlendirme yapan ÇALIK YEDAŞ, 2011-2015 yılları arasında planlanan yatırım tutarını 5 ilde toplam 500 milyon olarak belirledi. Enerji Piyasası Denetleme www.haberexen.com

25


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

Kurulu’na (EPDK) da yatırım bedeli ve projesini onaylatan ÇALIK YEDAŞ, ‘yatırım çalışmalarına’ ara vermeden başladı.

Yatırımın Aslan Payı Samsun’un Beş il genelinde yapılmasına başlanan ve hızla devam eden 500 milyon liralık yatırımdan; aslan payını % 55 ile Samsun alırken, Çorum % 19, Ordu % 13, Amasya % 7, Sinop ise % 6’lık bir paya sahip bulunu­ yor. 2011 yılı çalışmaları tamamlandığında 290 adet trafo, 1 milyon 153 bin metre kablo, 284 metal muhafazalı hücre, 193 beton köşk, 4367 yer altı alçak gerilim pano ve box yatırımı gerçekleşmiş olacak. Halen birçok noktada devam eden ve beş yıl içinde tamamlanacak olan yatırımlar sonuçlandırıldığında ‘enerji kesintisinin’ meydana gelmeyeceği belirtiliyor.

Rahatsız Ediyorsak ‘Halktan Özür Dileriz’ ÇALIK YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, “Yatırımlar ile amaçlanan nokta; arz güvenliği ve kaliteli enerji sunumudur. Kesintisiz, kaliteli enerji ve hizmet; voltaj, frekans ve harmonik dalgalanmalar açısından standart değerleri sağlamaktır. Bölgemizde kırsal alanda yapılan son yatırım 1986 yılında yapılmış olan şebeke yatırımıdır. Şimdi biz bunların hepsini yeniliyoruz. 5 yıllık süreçte Kentte ve kırsalda aynı anda sorunları çözmeyi planlayarak gün geçtikçe kaliteli, kesintisiz enerji alan bölge sayısını artıracağız. ÇALIK YEDAŞ’ın daha kaliteli ve kesintisiz hizmet üreterek, müşteri memnuniyeti sağlanması temel hedefimizdir. Bu nedenle yer altı kazı çalışmaları süresince halkımıza yaşatmış olduğumuz geçici rahatsızlıktan dolayı özür dileriz” dedi.

Çalık YEDAŞ Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri

C

ALIK YEDAŞ, Karadeniz insanının yarattığı değeri enerjisiyle desteklemeyi kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımı olarak görüyor. Türkiye’de ilk kez geniş kapsamda, uluslararası ölçekte dikkate değer, hayatın her alanına dokunan 14 farklı KSS projesiyle bölgenin enerjisine enerji katıyor.

Gerçekleştirdiği çalıştay ve toplan­tılarla Kurumun sosyal sorumluluk alan­larını, proje ve paydaşlarını elektronik oylama ile belirledi. Bu çalışmanın sonunda, ÇALIK YEDAŞ tarafından Türkiye’de

ÇALIK YEDAŞ ilk kez uluslararası KSS yaklaşımını benimseyerek ekonomik, sosyal, çevresel ve kültürel alanlarda bütünlüklü ve sürdürülebilir bir bölgesel iyileştirme stratejisine odaklandı. ÇALIK YEDAŞ, model oluşturabilecek nitelikte tüm projeleri şeffaflık ve ölçülebilirlik temeline dayandıran; uluslararası alanda da izlenebilir, denetlenebilir ve deneyim paylaşımını da mümkün kılan bir platform oluşturuyor. ÇALIK YEDAŞ bu süreçte KSS çalışmalarının en önemli ilkesi olan paydaş katılımı yöntemiyle kurumun tüm çalışanlarını bu sürece dahil etti. 26

www.haberexen.com

model oluşturacak sorumluluk yaklaşımıyla 4 yıla yayılı bir KSS projeksiyonunun stratejik planı oluşturuldu.


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

www.haberexen.com

27


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

ÇALIK YEDAŞ, 29 Aralık 2010 tarihi itiba­riyle, Çalık Holding bünyesinde hizmet verme­ye başlamıştır. Elektrik dağıtım ve perakende satış sektöründe tüm tüketicilerine kaliteli ve kesintisiz hizmet sunmayı amaçlayan şirketimiz, dağıtım alanındaki Samsun, Ordu, Çorum, Amasya, Sinop il ve ilçelerinde; müşteri memnuniyeti temelinde yenilikçi uluslararası bir kurumsal yapı ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Enerji’nin hayatın ta kendisi olduğunu biliyoruz. Şalterimizi açtığımız andan itibaren Karadeniz’in o güçlü, dinamik müziğini duyuyoruz: Fabrikalarda dönen çarkların, atölyelerde vuran çekiçlerin, ofislerde tıkırdayan bilgisayar klavyelerinin sesleri, hastanelerde doğan ilk çığlıklarına, okullardaki çocukların şarkılarına, akşamları evlerde kurulan sofralardan yükselen kahkahalara karışıyor. İşten eve dönen erkek ve kadınların yorgun ama eve ekmek götürmenin huzuruyla gülümseyen yüzlerini aydınlatıyoruz biz... Okuyan, yazan, öğrenen ve öğretenleri; üretenlerin işliklerini, günün sonunda yeniden kavuşmalarını ve bir sonraki güne hazırlanmalarını aydınlatıyoruz. Biz Samsun’da, Ordu’da, Amasya, Çorum ve Sinop’ta her yeni güne birlikte başlıyor, her günün sevincini ve kederini birlikte yaşıyor, bir sonraki güne dair umutları birlikte büyütüyoruz…

1930’lu yıllardan bu yana Türkiye ile birlikte büyüyen ve büyüdükçe toplumsal sorumluluk bilincinin çıtasını da yükselten Çalık Holding, enerji dağıtım alanında hizmet vermeye başladığı ÇALIK YEDAŞ’la kurumsal kültürünü Karadeniz’e taşıyor. ÇALIK YEDAŞ Samsun’dan Sinop’a, Çorum’a, Ordu ve Amasya’ya yayılan sorumluluk alanında sadece konut ve işyerlerini değil, köklü bir tarihi, kültürü, geleneği de aydınlatma sorumluluğunu da taşıdığını biliyor. Hizmet verdiği alanda yaşayan tüm kadın ve erkeklerin, çocuk ve gençlerin, tecrübeleriyle bölgenin hafızasını oluşturan yaşlıların hayatlarına dokunmayı sorumluluk kabul ediyor. Biz Karadeniz’in enerjisinin farkındayız. Bu enerjiyle sadece bölgede değil, tüm Türkiye’ye yayılan bir fark yaratabileceğimizin de farkındayız. Onun için Karadeniz’in o insanın içini kıpır kıpır coşturan enerjisine kaptırdık kendimizi… Projelerimiz: Kültürümüzü Aydınlatıyoruz, Tarihimizi Aydınlatıyoruz, Çevremizi Aydınlatıyoruz, Dikkuyruğu Koru­ yoruz, Kadın Emeği Pazarı, Bölgesel Ekonomi Toplantıları, Enerji Danışmanları Yetişiyor, İşin İyisi Sizden Enerjisi Bizden, Enerjimizi Verimli Kullanalım, Enerjimi Doğru Kullanıyorum, Gençler Yeni İcat Çıkarıyor, ÇALIK YEDAŞ Enerji Tırı, ÇALIK YEDAŞ Enerji Tiyatrosu, Müşteri İlişkileri Seminerleri

‘Alo Çalık YEDAŞ’ Size Bir Tuş Kadar Yakın Müşterilerine 7 gün 24 saat kesintisiz destek ve servis verebilmek amacıyla Çalık YEDAŞ Samsun Genel Müdürlük binasında oluşturulan Çağrı Merkezi, sınırları aştı. Çalık YEDAŞ Genel Müdürü Türkoğlu, “Türkiye’nin her yerinden tek telefon numarası Çalık YEDAŞ’a ulaşmak sorunun çözümü için yeterli” dedi.

Çalık YEDAŞ, özel eğitimlerden geçirilmiş 25 çağrı merkezi çalışanlarıyla; Sistem Koordinasyon ve Çağrı Merkezi ile abonelerin sorunlarına en kısa sürede çözüm sağlamak için tek numara hizmetini devreye soktu. 444 55 23 nolu hizmet numarası sorumluluk alanı olan 5 ilin koordinasyonunu sağlarken, Türkiye’nin her noktasından da aranabiliyor. IVR Sesli Yanıt Sistemi Müşterilerine yüksek standartlarda kurmuş olduğu SAP CRM (Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemi) ve BCM (Çağrı Kayıt Sistemi) ile hizmet veren 28

www.haberexen.com

Çalık YEDAŞ, 186 ALO Çalık YEDAŞ’ın yanı sıra hizmete soktuğu 444 55 23 nolu hizmet numarası ile Samsun Genel Müdürlüğü’nde bulunan Çağrı Merkezi ile Amasya, Sinop, Ordu ve Çorum illerinin tümünün gelen çağrıları 7 gün 24 saat boyunca anında değerlendiriyor. Tüm çağrılar kayıt altında Çalık YEDAŞ Çağrı Merkezi’ne gelen “Arıza Kayıtları ve diğer abone başvuruları” geliştirilen özel Çağrı Merkezi yazılımları ve Çağrı Merkezi uygulaması ile kayıt altına alındığı gibi, ilgili birimlere iletilip, arıza ekipleri anında sevk edilirken, arızaya ne kadar süre içinde müdahale edildiği ve arızanın ne kadar süre içinde giderildiği gibi tüm kayıtlar da sistem tarafından rapor ediliyor. Başvurular, kaliteli hizmeti artırmak amacıyla eş zamanlı olarak “Yöneticiler” tarafından da, gelen başvuru kayıtları, gerçekleştirilen işlemler, an ve an takip ediliyor.


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

www.haberexen.com

29


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

Teknopark 2013’te bitiyor

O

ndokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Kurupelit Kampüsü’nde yapımı devam eden Samsun Teknopark için “Zaten geç kalmış olan Teknopark bir an önce Samsun’a kazandırılmalıdır.” dedi. Rektör Akan, 4 bin 500 metrekare kapalı alana sahip olan ve içerisinde yaklaşık 40 firmayı barındıracak olan Teknopark inşaatının öngörülen­den çok daha hızlı ilerlediğini, bir kaç ay içeri­ sinde kaba inşaatı bitirebileceklerini ve hatta ödenek konusunda sıkıntı yaşanmaması durumunda bu yılın sonunda anahtar teslimi de yapabileceklerini belirttiler.

OMÜ Rektörü Hüseyin Akan “Zaten geç kalmış olan Teknopark bir an önce Samsun’a kazandırılmalıdır. Bu nedenle bu yıl inşaat çalışmalarının bitirilmesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Teknopark’ın resmi açılışını 2013 yılında yapmak istiyoruz” dedi.

30

Samsun Teknopark inşaatının normal teslim tarihinin 2014 yılı olduğunu belirten OMÜ Rektörü Hüseyin Akan “Zaten geç kalmış olan Teknopark bir an önce Samsun’a kazandırılmalıdır. Bu nedenle bu yıl inşaat çalışmalarının bitirilmesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Teknopark’ın resmi açılışını 2013 yılında yapmak istiyoruz” dedi.

www.haberexen.com

Rektör Akan, Samsun Teknopark A.Ş.’nin OMÜ’yle birlikte ortakları olan Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteklerinin şart olduğunun da altını çizdi. Kısa sürede Teknopark inşaatının geldiği aşamanın sevindirici olduğunu kaydeden Akan, inşaat aşamasının önemli olduğunu, ancak

Teknopark’ın şehre, sanayiye ve üniversiteye katkısının, teknopark faaliyete geçtikten sonra gerçek manada anlaşılabileceğini belirtti.


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

www.haberexen.com

31


HABEREXEN YATIRIM & İNŞAAT

32

www.haberexen.com

Haberexen #37 Yatırım Kasım 2012  

Haberexen Yatırım Kasım 2012