Kenny Stevens Lesonderwerp: Een werkblad doelgericht presenteren
Lesontwerp A 1. Lesdoel: de leerlingen kunnen een grafiek invoegen en bewerken aan de hand van een werkblad in Calc. 2. Inhoudsanalyse: 1. Grafieken 1.1. Nut? 1.2. Invoegen 1.2.1.Type? 1.3. Aanpassen en opmaken 3. Lesfasen en leerdoelen: 1. Introductie: 1.1. De leerlingen kunnen het nut van grafieken verwoorden. 2. Instructiefase: 2.1. De leerlingen kunnen de meest geschikte grafiek invoegen. 2.2. De leerlingen kunnen een grafiek aanpassen. 2.3. De leerlingen kunnen een grafiek opmaken. 2. Instructie op zelfstandige werk fase en zelfstandige oefening: Wie, wat, hoe, begeleiding, tijd, afspraken,‌ 3. Zelfstandige werk fase en zelfstandige oefening: De leerlingen maken oefeningen op grafieken in Calc. 4. Evaluatie: De leerlingen zoeken bij elk diagramtype een passend voorbeeld.
Formulier Lesvoorbereiding Student:
Kenny Stevens
Adres stageschool:
Sint-Godelieve-Instituut Schapenstraat 39 1750
Jaar (+opleiding):
Lennik
2 Bachelor
Mentor:
Mhr. Piet Taelemans
Leraar secundair
Telefoon/ email mentor:
Piettaelemans@fulladsl.be
Vaklector:
Mhr. Steven Claes
Datum:
02/03/2012
Pedagoog:
Mhr. Dirk Dieltjens
Lesuur:
12.05u – 12.55u
11.15u 12.05u
Nummer stageperiode:
1
Afdeling/ leerjaar/ klas:
3de Wet c
3de ec 4 b
Aantal lln.:
21
15
Vak: informatica Lesonderwerp:
Een werkblad doelgericht presenteren
Beginsituatie: Voorkennis: - Gegevens invoeren - Eenvoudig rekenwerk met formules en functies - Rekenbladen opmaken - Voorwaardelijke opmaak Extra zorg voor: Geen lange instructie, leerlingen snel aan het werk laten gaan. Specifieke organisatorische situatie: Enkele leerlingen zitten met 2 aan een computer Computers staan in rijen Beamer Whitebord met stiften (ook projectiebord) Netop teacher aanwezig Eindtermen (specifiek + vakoverschrijdend): - nummer vakgebonden eindtermen: Een werkblad doelgericht presenteren Leerplandoelstellingen Leerplandoel + nummer: VVKSO – BRUSSEL D/2011/7841/039 8.3.2 Het nut van grafieken toelichten en grafieken analyseren en interpreteren. 8.3.3 Een grafiek maken van een (deel van) een werkblad waarbij de meest geschikte voorstelling gekozen wordt waaronder staafdiagram, kolomdiagram, lijndiagram, cirkeldiagram, spreidingsdiagram … 8.3.4 Een grafiek aanpassen en opmaken. lesdoelstellingen (max 2):
De leerlingen kunnen een grafiek invoegen en bewerken aan de hand van een werkblad in Calc. lesvoorbereiding nagekeken door:
Leerdoelen en VOETEN
Leerinhouden
Tijd
Onderwijs- en leeractiviteiten Lesfase 1: Aansluiting en verheldering Leerkrachtactiviteiten
5’
De leerlingen kunnen het nut van grafieken verwoorden
De leerlingen kunnen de meest geschikte grafiek invoegen. De leerlingen kunnen een grafiek aanpassen.
De leerlingen kunnen een grafiek opmaken .
wat is het nut van grafieken? = om de gegevens te verduidelijken om de gegevens aantrekkelijker te maken
Gegevensbereik aanpassen: Opmaak > Gegevensbereiken.. Diagramtype aanpassen: Opmaak > Diagramtype Aanpassen titels,
Leerlingactiviteiten
De leraar vraagt aan de leerlingen om tijdens een filmpje enkele vragen op te lossen. De leraar vraagt aan de leerlingen wat het nut van grafieken is. De leraar vraagt om de agenda in te vullen. We gaan naar een kort filmpje kijken. Zoek een antwoord op de volgende vragen tijdens het filmpje: Welke grafiektypes komen aan bod en wat is het onderwerp van die grafiek? Wat is het nut van grafieken? Jullie mogen “Het rekenblad: grafieken maken, aanpassen en opmaken” in de agenda invullen. De leerlingen kijken naar het filmpje en zoeken naar antwoorden op de vragen.
Filmpje Grafieken.fl v
PPT agenda
Lesfase 2. Leerinstructie
Diagram invoegen: Invoegen > Diagram.. > selecteer diagramtype > Elementen van het diagram > Titels invullen> Voltooien
Neerslag/ media/ bordgebruik
30’
De leerkracht vraagt aan de leerlingen naar de antwoorden op de vragen en noteert deze op het bord. Welke grafiektypes kwamen aan bod en wat is het onderwerp van die grafiek? Wat is het nut van grafieken? De leerlingen geven de antwoorden. De leerkracht verdeelt de leerlingen in 2 groepen. De leerkracht laat de ene groep voor een pc zitten en de andere groep tussen de pc’s. De groep voor de pc’s krijgt als opdracht oefening 1 te maken met behulp van de cursus in 15 min en nadien in te dienen. De groep zonder pc krijgen een blad met daarop alle grafiektypes in Calc en uitleg. Bij elk grafiektype 2 voorbeeldonderwerpen zoeken die niet aan bord staan in 15 min. Wanneer 15 min om zijn, wisselen de groepen.
BORD Titel + Nut? BORD Antwoord PPT opdracht
legenda, assen en rasters: Invoegen > •Titels.. •Legenda.. •Assen.. •Rasters Grafiek opmaken:
5’
Lesfase 4 en 5 Oefeninstructie en begeleiding oefeningen
Wat? Oefening 2 Hoe? Zelfstandig of per 2(lln die per 2 zitten) Hulp? de leraar loopt rond in de klas Tijd? 5 min. Uitkomst? oplossing oefening Klaar? Als je klaar bent laat je de oefening verbeteren door de leraar en begin je aan oefening 3. De leerlingen maken de oefeningen.
10’
Lesfase 6 Evaluatie van het lesdoel
De leraar vraagt aan de leerlingen om na oefening 2, oefening 3 te maken als algemene oefening. Als jullie oefening 2 hebben gemaakt mogen jullie oefening 3 maken als algemene oefening. De leerlingen maken oefening 3.
Bordschema per lesfase (voeg eventueel in bijlage toe + transaparanten of presentaties):
Maak onderscheid tussen permanente en tijdelijke bordnotaties Permanent tijdelijk Nut? verduidelijken aantrekkelijker maken Welke grafiektypes komen aan bod en wat is het onderwerp van die grafiek? Bubble grafiek (mensen die zijn hart breken en mensen die zijn zelfvertrouwen op de proef stellen) Cirkeldiagram (favoriete bars) Kolomdiagram (favoriete taarten) Lijndiagram (Interesse in grafieken, voorspelde toekomstige interesse in grafieken) Media te voorzien : Gebruikte bronnen: www.openofficeplaza.org
Zelfreflectie: