Lesvoorbereiding multimedia

Page 1

Formulier Lesvoorbereiding Student:

Kenny Stevens

Adres stageschool:

Technisch Instituut der Heilige Harten Onderwijslaan 4 9400

Jaar (+opleiding):

Ninove

3 Bachelor

Mentor:

Mhr. Tom De Rouck

Leraar secundair

Telefoon/ email mentor:

tom.derouck@ikorn.be

Vaklector:

Mhr. Steven Claes

Datum:

5/11/2012

Pedagoog:

Mhr. Dirk Dieltjens

Lesuur:

9.15u – 10.05u

10.20u – 11.10u

Nummer stageperiode:

1

Afdeling/ leerjaar/ klas:

4 Handel b

4 Handel a

Aantal lln.:

19

11

Vak: informatica Lesonderwerp:

Multimedia (1b)

Beginsituatie: Voorkennis: -/ Extra zorg voor:/ Specifieke organisatorische situatie: Elke lln heeft een computer Beamer Eindtermen (specifiek + vakoverschrijdend): - nummer vakgebonden eindtermen: 4 Multimediaal materiaal aanpassen, hanteren en integreren Leerplandoelstellingen Leerplandoel + nummer: VVKSO – BRUSSEL D/2011/7841/045 4.1.1 Eenvoudige bewerkingen op video’s uitvoeren bijvoorbeeld tussentitels, geluid, ondertitels toevoegen en omzetten in een algemeen bruikbaar bestandstype. 4.1.2 Een kort geluidsfragment samenstellen. 4.1.3 Eenvoudige manipulaties op een digitale foto uitvoeren met een fotobewerkingspakket waaronder formaat wijzigen, bijsnijden, resolutie aanpassen, helderheid aanpassen. 4.1.4 Gevorderde manipulaties op een digitale foto uitvoeren bijvoorbeeld histogram, collage maken, wer-ken met lagen, panoramafoto … lesdoelstellingen (max 2): De leerlingen kunnen problemen i.v.m. fotoformaten verklaren. lesvoorbereiding nagekeken door:


Leerdoelen en VOETEN

Leerinhouden

Tijd

Onderwijs- en leeractiviteiten Lesfase 1: Aansluiting en verheldering Leerkrachtactiviteiten

5’

De leerlingen kunnen de term multimedia omschrijven.

Wat is multimedia? = Het gebruik van meerde “media” zoals geluid, film, foto,…

Neerslag/ media/ bordgebruik Leerlingactiviteiten

De leraar vraagt aan de lln wie er het spel “pictionary” kent. De lln die het spel kent mag aan het bord komen en moet het door de lkr gedicteerde woord zo goed mogelijk tekenen zodat de klas het kan raden. Kennen jullie “Pictionary“? Wie legt het spel eens uit. (lln komt aan bord en krijgt het woord “multimedia”) Als … begint te tekenen mogen jullie raden? Jullie hebben het woord geraden. Wat is er goed aan de tekening van … Hoe zou … dit woord nog beter kunnen getekend hebben.

BORD Titel + pictionary? BORD Antwoord PPT agenda

We gaan het de volgende lessen informatica over foto-, video- en geluidsbewerking hebben. De leerlingen participeren in een Pictionary spel. Lesfase 2. Leerinstructie

De leerlingen kunnen het fotobewerkingsprog ramma opstarten en de nodige instellingen uitvoeren. De leerlingen kunnen de verschillende objecten in Picasa gebruiken.

10’

Mappen = fysiek op pc Albums = logische indeling in Picasa Verzamelingen =

5’

De leerkracht vraagt aan de leerlingen om de bundel Multimedia erbij te nemen en de stapjes 1 tem 8 onder de titel 1.1 Picasa opstarten en kennismaking uit te voeren. Neem er allemaal jullie bundel Multimedia uit Computerwijs 3 erbij en voer de stapjes 1 tem 8 onder de titel 1.1 Picasa opstarten en kennismaking uit.

Wie klaar is mag het deeltje Objecten onder puntje 8 lezen. De leraar stelt enkele controlevragen in de vorm van probleemstellingen. Mijn oude buurman heeft Picasa terug geïnstalleerd nadat hij het per ongeluk had verwijderd. Nu vraagt hij mij waar hij zijn album “familie” kan terugvinden. Wat moet ik volgens jullie aan hem vertellen? Dat hij dit album niet meer zal terugvinden en terug zal moeten samenstellen.

PPT Vraag buurman


logische indeling in Picasa

De leerlingen kunnen de belangrijkste fotoformaten opnoemen.

Formaten = verschillende manieren waarop foto’s worden opgeslagen. Naargelang van het formaat hebben foto’s andere eigenschappen.

10’

De leerlingen kunnen het gebruik van de belangrijkste Compressie = met fotoformaten minder bytes uitleggen . voorstellen

Kleurdiepte = aantal mogelijke kleuren

De leerlingen

10’

De leerkracht vraagt aan de leerlingen welke fotoformaten ze al kennen. Welke fotoformaten kennen jullie? De leraar legt uit wat een fotoformaat is en hoe deze verschillen van elkaar a.d.h.v. een vergelijking met talen. Formaten zijn zoals de verschillende talen op de wereld, maar i.p.v. dat mensen een tekst in een bepaalde taal lezen, leest nu een computerprogramma het fotobestand. Zoals je bv. Een tekst in het chinees niet kan lezen omdat je die taal niet kent, kan het ook gebeuren dat een computerprogramma een bepaalde foto niet kan tonen omdat het dat formaat niet kent. De leraar legt uit wat compressie is. Wel sommige formaten gebruiken compressie. De techniek van het comprimeren zorgt ervoor dat alle gegevens in een bestand zo efficiënt mogelijk worden opgeslagen. Als een bestand gecomprimeerd wordt is het kleiner dan het oorspronkelijke bestand, het neemt dus minder plaats in en is het bv. sneller te versturen via e-mail. Men kan op 2 manieren comprimeren: “Lossless” comprimeren dan heb je geen kwaliteitsverlies. “Lossy“comprimeren dan heb je kwaliteitsverlies maar wel kleinere bestanden dan “Lossless” comprimeren. Bij foto-, video en geluidsformaten gebruikt men veel “lossy” comprimeren. Waarom denken jullie? De leraar legt uit wat kleurdiepte is. Een ander belangrijk element is kleurdiepte. Kleurdiepte is het aantal mogelijke kleuren. Dus hoe meer bits, hoe meer mogelijke kleuren. Zoek nu bij elk formaat dat uitgelegd staat in je bundel een toepassing en noteer deze bij de uitleg in je bundel. Maak nadien de bijhorende oefening. De leerkracht vraagt aan de leerlingen om de tekst onder de titel 1.3 te lezen en de

PPT Formaat <> taal


oefeningen te maken. Lees nu de tekst onder het titeltje 1.3 en maak de oefeningen die erbij horen.

kunnen de Picasa gebruiksomgeving aanpassen. De leerlingen kunnen problemen i.v.m. fotoformaten verklaren.

10’

Lesfase 3 Controlefase

De leraar vraagt aan de leerlingen om een antwoord te geven per 2 op de geprojecteerde problemen.. Op de projectie zie je verschillende problemen geprojecteerd, noteer per 2 op een blaadje een antwoord op het probleem.

PPT problemen


Bordschema per lesfase (voeg eventueel in bijlage toe + transaparanten of presentaties):

Maak onderscheid tussen permanente en tijdelijke bordnotaties Permanent tijdelijk

MULTIMEDIA

Media te voorzien : Gebruikte bronnen: Computerwijs 3

Zelfreflectie:


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.