Lesvoorbereidinggesteenten2lso

Page 1

Kenny Stevens Lesonderwerp: Gesteenten in België

Lesontwerp A 1. Lesdoel: de leerlingen kunnen de gesteenten in België situeren. 2. Inhoudsanalyse: 1. Oppervlaktegesteenten 1.1. Eigen leefruimte 1.2. Zuid-België 2. Gesteenten uit de ondergrond 2.1. Gesteenten en bouwmaterialen 2.2. Ontginningsgebieden in België 3. Lesfasen en leerdoelen: 1. Introductie: 1.1. De leerlingen kunnen de losse en vaste gesteenten in België situeren. 2. Instructiefase: 2.1. De leerlingen kunnen de belangrijkste oppervlaktegesteenten van België op een thematische kaart aanduiden. 2.2. De leerlingen kunnen bouwmaterialen in verband brengen met gesteenten of de verwerking ervan. 2.3. De leerlingen kunnen de ontginnigsgebieden van gesteenten opzoeken in een atlas. 3. oefenfase: De leerlingen maken een oefening op ontginingsgebieden in België 4. Evaluatiefase: De leerlingen maken een kruiswoordraadsel over de les.


Formulier Lesvoorbereiding Student:

Kenny Stevens

Adres stageschool:

Sint-Godelieve-Instituut Schapenstraat 39 1750

Jaar (+opleiding):

Lennik

2 Bachelor

Mentor:

Mevr. Marie-Josée D’hoe

Leraar secundair

Telefoon/ email mentor:

mariejosedhoe@gmail.com

Vaklector:

Mevr. De Bakker Lutgart

Datum:

28/02/2012

29/02/2012

Pedagoog:

Mhr. Dirk Dieltjens

Lesuur:

11.15u11.00u

08.30u09.20u

Nummer stageperiode:

2

Afdeling/ leerjaar/ klas:

1MWa

1 LATe

Aantal lln.: Vak: aardrijkskunde Lesonderwerp: Gesteenten in België Beginsituatie: Voorkennis: - Zenit 1 H8 Extra zorg voor:/ Specifieke organisatorische situatie: Beamer leerlingen zitten in rijen whitebord met stiften Eindtermen (specifiek + vakoverschrijdend): - nummer vakgebonden eindtermen: De leerlingen kunnen 2 kaarten en plattegronden lezen door gebruik te maken van legende, schaal en oriëntatie. 11 in de eigen omgeving bouwmaterialen in verband brengen met gesteenten of de verwerking ervan. 5* leren spontaan de passende kaart raadplegen. Leerplandoelstellingen Leerplandoel + nummer: 2008/7841/038 5 Onderzoeken waar de belangrijkste oppervlaktegesteenten van België en/of eigen leefruimte zich bevinden. 7 In de eigen leefruimte en België bouwmaterialen in verband brengen met gesteenten of de verwerking ervan. lesdoelstellingen (max 2):

De leerlingen kunnen de gesteenten in België situeren. Lesvoorbereiding nagekeken door:


Leerdoelen en VOETEN

De leerlingen kunnen de losse en vaste gesteenten in België situeren.

Leerinhouden

Tijd

Lesfase 1: Aansluiting en verheldering Leerkrachtactiviteiten

Oppervlaktegesteent en

5’

De leerlingen Eigen leefruimte kunnen de belangrijkste oppervlaktegesteent en van België op een thematische kaart aanduiden.

Onderwijs- en leeractiviteiten

Leerlingactiviteiten

Vandaag gaan we het hebben over de gesteenten in België. Dit mogen jullie in de agenda invullen. Welke 2 grote groepen gesteenten bestaan er? (losse en vaste gesteenten) Waar denken jullie dat de losse gesteenten in België voorkomen? Waar denken jullie dat de vaste gesteenten in België voorkomen? Kijk eens naar het kaartje. Welke soort gesteenten gaat men ten zuiden van Samber en Maas hebben? Welke soort gesteenten gaat men ten noorden van Samber en Maas hebben? Lesfase 2. Leerinstructie

10’

Neem jullie LWB p.73. Los opdracht 6 op. Kleur kaartje info9.3 in met behulp van kaart D in het vademecum. Als jullie dit gedaan hebben zou het er zo moeten uitzien. (PPT) Wat valt jullie op als je van de kust naar de ardennen naartoe gaat ivm met de korrelgrootte van de losse gesteenten? (deze wordt steeds kleiner) Is iedereen daar mee akkoord? (neen, klei heeft een kleinere korrelgrootte dan leemen bevind zich aan de kust) Inderdaad, klei is een uitzondering op de regel. Maar komt klei alleen aan de kust voor? Waar nog? Wat hebben al deze plaatsen gemeenschappelijk? (water) Klei werd namelijk door de zee en de rivieren afgezet. Het zand en het leem werden nog voor het klei tijdens de ijstijden door de wind het land in geblazen en hoe kleiner de korrelgrootte, hoe verder het vloog. De leerlingen lossen de opdracht op in hun LWB.

Neerslag/ media/ bordgebruik Leerkracht noteert de agenda op het bord De leerkracht projecteert een presentatie.


Zuid-België

De leerlingen kunnen bouwmaterialen in verband brengen met gesteenten of de verwerking ervan.

Gesteenten en bouwmaterialen

We hebben nu de losse gesteenten gesitueerd, maar hoe zit het met de vaste gesteenten? Zoek eens in jullie atlas een kaart waar je de oppervlaktegesteenten van België op vindt. Als we nu de E411 volgen van Brussel tot Aarlen, welke gesteenten komen we dan tegen? Gaat men daar gemakkelijk kunnen aan landbouw doen? Waarom niet? Welk soort landbouw zal men daar vooral doen? Kalksteen, waarvoor wordt dat gebruikt? Als jullie zo’n fabriek zouden starten waar zouden jullie dit doen? Noteer nu jullie antwoorden bij opdracht 7 We hebben juist gezien dat kalksteen gebruikt wordt voor vensterbanken enz. Maar er zijn natuurlijk nog veel andere gesteenten uit België die voorkomen in vele huizen. Probeer opdracht 8 maar eens te maken. Klassikale verbetering opdracht 8 met PPT.

Doe nu allemaal jullie LWB even dicht we gaan eens alles op een rijtje zetten. Welke soort gesteenten vindt men in laag- en midden België? Welke losse gesteenten hebben we allemaal hier in België? Geef voor elk gesteente eens een toepassing. Welke soort gesteenten vindt men in hoog-België? Welke vaste gesteenten hebben we allemaal hier in België? Geef voor elk gesteente eens een toepassing.


De

leerlingen kunnen de ontginnigsgebieden van gesteenten opzoeken in een atlas.

Ontginningsgebiede n in België

Lesfase 4 en 5 Oefeninstructie en begeleiding oefeningen 5’

Wat? Opdracht 9 Jullie mogen nu jullie LWB er terug bijnemen en opdracht 9 maken. Hier moeten jullie zoals we hierjuist hebben gedaan een toeppassing zoeken voor elk gesteente, maar ook iets nieuws, nu ook een ontginningsgebied erbij noteren met behulp van de atlas. Hoe? zelfstandig Hulp? de leraar loopt rond in de klas Tijd? 5 min. Uitkomst? oplossing oefening Klaar? Als je klaar bent laat je de oefening verbeteren door de leraar en begin je aan het kruiswoordraadsel De leerlingen maken de opdracht. Lesfase 6 Evaluatie van het lesdoel

5’

De leraar geeft de leerlingen een kruiswoordraadsel. De leerlingen maken een kruiswoordraadsel.


Bordschema per lesfase (voeg eventueel in bijlage toe + transaparanten of presentaties):

Maak onderscheid tussen permanente en tijdelijke bordnotaties Permanent voorlopig Agenda: gesteenten in BelgiĂŤ

Media te voorzien : / Gebruikte bronnen: / Zelfreflectie:


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.