Page 1

■ У всіх на вустах

Фото Олександра ДУРМАНЕНКА.

Вівторок | 20 грудня 2016 року | ¹142 (16 247) Ціна 3,5 грн Чи не стане «подарунок» від Ігоря Коломойського «троянським конем»?

■ Невідомі сторінки історії Завдяки Михайлові Романіку про Марію Цюприк знатимуть нащадки.

ÁÓÄÅÌÎ ÐÀÇÎÌ ÒßÃÍÓÒÈ Ç ÁÎËÎÒÀ ÖÜÎÃÎ ÁÅÃÅÌÎÒÀ —

ÏðèâàòÁàíê Адже це не просто банк, це така фінансова установа, яка легко може завалити Україну, якщо сама завалиться Василь РОГУЦЬКИЙ

оміркуйте самі: у «Приваті» обслуговується 53% юридичних осіб України, до 70% підприємців мають там рахунки (усього — 20 мільйонів людей!), приблизно кожен другий термінал у нашій державі — теж приватівський, звідки знімається десь 70 відсотків готівки країни. При цьому банк стабільно працював, отримуючи прибутки. То чому ж його націоналізували? & чому цей крок української

П «

ÏðèâàòÁàíê ðîçäàâ äóæå áàãàòî êðåäèò³â. Ïðè÷îìó á³ëüø³ñòü ³ç íèõ — âëàñíèêàì áàíêó àáî ñòðóêòóðàì, ÿê³ ç íèìè ïîâ’ÿçàí³.

»

держави підтримали як Євросоюз, так і Міжнародний валютний фонд? Якщо підсумувати пояснення експертів, то маємо таку картину. ПриватБанк роздав дуже багато кредитів. Причому більшість із них — власникам банку або структурам, які з ними пов’язані.

Закінчення на с.3

У Прилісному Маневицького району є вулиця, яку назва# ли на честь Марії Цюприк. Не так часто у нас вшановують педагогів, тому й стало цікаво: хто ж вона, ця жінка, котра відома під шанобливим та почесним званням «Матір села». Історія її життя, яку розповів колишній директор Прилісненської школи 79#літній Михайло Романік, — сюжет для фільму. На Волині жила польська вчителька, яка дбала про освіту українців. Хоча пані Марія не мала сім'ї та своїх дітей, але любила і навчала уму#розуму чужих. А ще ця мужня жінка під час Другої світової війни врятувала від знищення два волинських села

Закінчення на с.6

 Оперативні новини  Спецрепортажі

»

 Цікаві історії  Живі інтерв’ю

³äåîÏîãëÿä  Знай наших!  Діалоги з дороги

 Ексклюзиви Резонансні події

»

17 грудня відзначив день народження Îëåã ÃÀÂÐÈØʲÂ, в. о. директора Волинської дирекції УДППЗ «Укрпошта» Олег Маріанович — добра, щира, відкрита людина, а в ро боті — впевнений, мудрий та енергійний керівник. З нагоди вашого свята прийміть найщиріші вітання від колективу Волинської дирекції. Бажаємо відмінного здоров’я, життєвої наснаги, родинного за тишку, сімейного добробуту, вірних та надійних друзів. Хай здійснюються всі заповітні задуми та мрії! Олеже Маріановичу, залишайтеся лідером не лише у колективі, а й у житті! Нехай ваш гострий розум та впевненість у собі допомагають втілювати нові проекти, креативні ідеї. Бажаємо, щоб ділова хватка, вимог ливість, справед ливість та енергія і надалі сприяли роз витку та процвітанню дирекції. Нехай ваша праця завжди високо оцінюється, а робота приносить лише за доволення!


2

«Волиньнова» | 20 грудня 2016 Вівторок | ¹142

Погляд

² ïîìàíäðóâàâ ç Âîëèí³ âîãîíü ìèðó ÷åðåç óñþ Óêðà¿íó

www.volyn.com.ua

Доброго дня вам, люди! Фото Ольги ТИБОР.

Мирослава КОЗЮПА, редактор відділу інформації газети «Волинь–нова»

РІДНИЙ КРАЙ

Сонце сьогодні зійшло о 8.18, зайде о 16.15. День триває 7 годин 57 хвилин. Місяць у Діві. 21/22 дні Місяця. Повний Місяць 14 грудня.

МЕНИННИКИ: 20 — Антон, Іван, Микола, Павло, Григорій, Гнат, Левко, Сидір. 21 — Анфіса, Кирило, Потап, Вікторія, Цезар.

СВЯТА: і Миколай

Як не любити зиму? І сніг… І цей неймовірний період чудес… Бо хіба ж це не диво: така самотня і така маленька сніжинка летить із низького насупленого сивими бровами неба, дихає холодом і жалить щоки морозними колючками. А коли їх тисячі, ба, мільйони – вони гріють землю і відроджують її для весни. Якийсь неповторний час єднання... холоду і тепла

Я

кось так і з людьми. Коли ти самотній – ти злий і жорстокий. Можеш поранити словом або ж вколоти одним поглядом. А коли навколо рідні та друзі – даруєш радість. І хочеться пригорнути нещасного чи самотнього, обділеного долею чи загубленого у вирі життя. Зі щирої усмішки народжується віра, надія, любов і бажання дарувати щастя іншим. Мабуть, у таких людей і виникла ідея передати вогник надії тим, хто напередодні Різдва опинився поза домом чи без підтримки – у лікарнях, сиротинцях, хто потребує допомоги та уваги, хто стоїть на сторожі миру. Віддячити тим, хто робив добро для інших, – волонтерам і благодійникам. Аби подарувати справжнє тепло, іскру незгасного вогню – взяли його із Вифлеєму, місця, де народився Ісус Христос. Одноразову акцію, яка переросла у справжню різдвяну традицію, започаткували в Австрії. Тоді ніхто й не думав, що вже наступного року вогонь з Вифлеєму чекатимуть і мешканці сусідніх держав, тож дуже швидко вона набула міжнародних масштабів. Уже понад 30 років австрійські скаути запалюють свічку на місці народження Ісуса Христа та передають її полум’я від міста до міста, від храму до храму, з рук у руки… Священне світло розходиться по всій планеті, щоразу долаючи тисячі кілометрів, безліч кордонів. Попри те, що з відкритим вогнем перельоти заборонені, він не гасне навіть у літаку: для його транспортування сконструювали спеціальну лампадку. Вифлеємський вогонь творить дива: у 1989 році його поставили на Берлінському мурі, який розділяв Європу, – і вже за півроку стіна впала. І навіть тоді, як у 2002–му через військові дії на Близькому Сході офіційна делегація добратися до Вифлеєму не могла, сталося неймовірне – його дістав один арабський хлопчик, таємно передав єврейським дітям, а ті транспортували його літаком до Відня. В Україні Вифлеємський вогонь миру першою традиційно зустрічає Волинь. Днями українським пластунам з Луцька і Рівного його на мосту через річку Західний Буг в Устилузі передали польські скаути – харцери. Далі він засвітиться у волинських храмах й оселиться у багатьох домівках. А з ним – і очікування дива, і запах Різдва, і віра у перемогу. Тож протягом найближчих днів світло миру і добра помандрує на Схід, де найбільше чекають тепла Вифлеємської зірки та потребують духовної сили. Напередодні Різдва так хочеться вірити, що, передаючи один одному свічку, запалену від лампадки там, де народився Спаситель, передаємо вогник Ісусового серця, який нарешті й нашій країні подарує спокій і мир, єднатиме людей на добро, розтопить кригу ненависті та злоби. ■

за сумісництвом... Його приємну роль уже не вперше зіграв завідувач Затурцівського меморіального музею;садиби В'ячес; лава Липинського Віталій Кушнір. Цього разу музей у переддень улюбленого свята дітей запросив на гостини малечу із родин учасників АТО. Три десятки дітвори довідалися про історію свята, співали і читали віршики, слухали пригоди Ведмедика, Лисички і Зайчика (у них пере; втілилися Юра Чопко, Настя і Сашко Бутовин). А кульмінацією дійства став момент, коли маленьке Янголятко (Іванка Чопко) привело у зал святого Миколая, який обдарував дітей щедрими подарунками. Сценарій забави підготували працівники музею, а з подарунками святому Миколаю допомогли члени осередку «Просвіти» «Джерело», який працює при музеї, Затурцівська сільська рада, що в Локачинському районі, за безпосередньої участі голови Володимира Патійчука, а також місцеві підприємці Юрій Головкін та Валентина Нікітюк. На святі побувала Галина Ушакова.

ВКНО РУБРИКИ: німецькі благодійники слова дотримали Ми вже повідомляли про те, що голова спілки «Бокернер кліке» підприємець–фермер Віллі Зеельхорст отримав найвищу нагороду міста Лоне (Німеччина) — премію імені Нібердінга за благодійну допомогу дітям України. На урочистості він пообіцяв, що доброчинці із Лоне знову приїдуть із подарунками на Волинь у переддень святого Миколая, адже в Німеччині його відсвяткували 6 грудня. Цими днями делегація «Бокернер кліке» побувала у Крупівському навчально–реабілітаційному центрі, у Ківерцівському дитсадочку «Сонечко», Затурцівській школі–інтернаті, де перебувають діти з особливими потребами і подарунків від Миколая чекають із особливим нетерпінням. Гуманітарну допомогу привезли також благодійній організації католицької церкви «Карітас–Спес» та благодійній організації «Крило надії». До спілки «Бокернер кліке» входять люди різних статків і віку, яким небайдужі долі тих, кому потрібна поміч. Цьогоріч вони її розширили. Із солодощами й фруктами завітали ще й у дитсадок села Глинськ, що на Рівненщині. Скрізь благодійників радо зустрічали, дарували їм власноруч виготовлені різдвяні листівки та невеличкі концерти, як ось на цьому фото, зробленому в «Сонечку». Супроводжувала гостей із міста Лоне і все бачила голова Товариства німців Волині Ольга Тибор.

ПРИГОДИ: очевидці можуть допомогти

МУДРСТЬ: споконвічна закономірність «Повага — наслідок праці, праця — наслідок поваги». Публій Овідій НАЗОН, видатний римський поет.

СУСДИ: співробітництво науковців дає хороші плоди Вчора у Музеї Волинської ікони відбулася презентація наукового збірни; ка «Повернута із небуття. Ікона Холмської Богородиці» за редакцією Анджея Ґіля, отців Мірослава Каліновського та Ігоря Скочиляса. Книга видана Люблінським католицьким університетом у рамках публічного проекту «Со; борна Україна та Київська традиція». Минулого року святкувалося 250–ліття коронації ікони Холмської Богородиці, що дало імпульс до проведення низ; ки академічних зустрічей і конференцій. Один із таких заходів відбувся у Львові та Луцьку у вересні 2016 року в рамках семінару «Топографія свя; тості: ікона Холмської Богородиці в традиціях Slavia Orthodoxa, Slavia Unita i Slavia Latina». Частина засідань проводилася у Музеї Волинської ікони, без; посередньо при чудотворному образі. Учасники наукового форуму підсу; мували сучасний доробок і запропонували нові авторські гіпотези щодо походження, історії побутування й функціонального призначення Холм; ської ікони. Редколегія запросила до авторського колективу не тільки учас; ників семінару, але й інших провідних науковців. Тож книга акумулює статті 14 учених, котрі репрезентують декілька академічних та університетських закладів Польщі й України.

20 грудня 1868 ðîêó у Львові засновано українське товариство «Просвіта». На перший загальний збір товариства прибуло 65 представників, і лише один із них не був жителем цього міста.

Р Е К Л А М А

МЕТАЛ Арматура, листи, круги, труби, шестигранник, лист оцинкований та інше Можлива доставка. Чекаємо вас з 8.00 до 17.00 щоденно м. Луцьк, вул. Індустріальна, 2;б (район КРЗ) Тел.: (0332) 71;91;20, 71;90;92, 050 270 00 49.

1892 ðîêó видано патент на пневматичні автомобільні шини. До цього вони робилися з монолітної гуми.

21 грудня

Свідків дорожньо–транспортної пригоди, яка сталася 29 грудня 2015 року в селі Колодяжне Ковель; ського району, водій «Фольксвагена Каді» дуже просить відгукнутися за телефоном 0988374260, особливо — водія мікроавтобуса з Луцька, який того дня поспішав на митницю.

ПОГОДА: південний вітер принесе відлигу За прогнозом чергового інжене; ра–синоптика обласного гідрометео; центру Світлани Гончаренко, сьогодні, 20 грудня, хмарно, невеликий та мокрий сніг, місцями туман, ожеледь, на дорогах ожеледиця. Вітер північно;західний, 5—10 метрів за секунду. Температура повітря по області — від мінус 3 до плюс 2, у Луцьку — від мінус 1 до плюс 1. У наступні дві доби очікується хмарно з проясненням, без опадів, місцями туман, на дорогах ожеледиця. Вітер південний, 3—8 метрів за секунду. Температура повітря по області 21–го грудня вночі — від мінус 3 до плюс 2, вдень — від нуля до плюс 5. 22–го вночі — 1—6 градусів морозу, вдень — від нуля до плюс 5. За багаторічними спосте; реженнями, найтепліше 20 грудня було в 1989 році — плюс 11, найхолодніше — 2009–го — мінус 22 градуси.

Ведуча рубрики Валентина ШТИНЬКО.

1846 ðîêó в Європі провели першу хірургічну операцію під анестезією. 1970 ðîêó завершилася електрифікація Волині, коли до електромережі підключили села Теребовичі та Почапи нині Ратнівського району.

Тел. 723894

Філіал: с. Підгайці, вул. Колгоспна, 2;б, тел.: (0332) 28;51;12, 28;51;14.

Заснована 27 вересня 1939 року. Газета виходить три рази на тиждень: у вівторок, четвер, суботу. Набрана і зверстана в комп’ютерному центрі газети «Волинь#нова» ЗАСНОВНИКИ: ОБЛАСНА РАДА, ТРУДОВИЙ КОЛЕКТИВ РЕДАКЦIЇ

www.volyn.com.ua Головний редактор Олександр ЗГОРАНЕЦЬ

НАША АДРЕСА: 43025, Луцьк, просп. Волі, 13 volyn.nova@gmail.com, reklama.volyn@gmail.com

E;mail

Редакція залишає за собою право на літературне редагування надісланих матеріалів без узгодження з автором. Рукописи не повертаються й не рецензуються. Редакція може не поділяти думку авторів. Передрук або відтворення у будь;якій формі матеріалів, розміщених у газеті «Волинь;нова» чи на її інтернет;сторінці, без письмової згоди видання заборонено. Публікації під рубриками «Офіційно», «Політика», «Точка зору», «Секрет успіху», «Благодійність», «Економіка», «Актуально», «Добра справа», а також із позначкою –* – друкуються на правах реклами. За зміст рекламних матеріалів та листів, надісланих читачами, газета відповідальності не несе. Редакція залишає за собою право відмовити в розміщенні рекламної статті, якщо її зміст суперечить законодавству України, нормам моралі або може завдати шкоди виданню.

Приймальня 723894 Заступники головного редактора Уліцький Василь Михайлович 72;39;89 Cвітліковська Галина Йосипівна 72;20;07 Рузак Петро Макарович 72;38;94 Римар Микола Анатолійович 72;38;94 Наумук Сергій Васильович 72;51;02 Відповідальний секретар Трофимчук Тамара Сергіївна 72;51;02

ВІДДІЛИ РЕДАКЦІЇ Місцевого самоврядування і сільського життя Гарбарчук Костянтин Володимирович 72;51;02 72;06;66

Соціального захисту Сомова Євгенія Володимирівна 72;38;94

Заступники відповідального секретаря Економіки Харчук Олена Андріївна 72;06;66 Банада Олеся Андріївна 72;06;66 Лісова Алла Степанівна Головний художній редактор Міщук Олександр Ярославович 72;06;66

Освіти Занюк Лариса Віталіївна

Головний бухгалтер Вдовиченко Тамара Федорівна 72;71;07

Культури Тимощук Ярослава Євгенівна

Флішаровський Роман Олександрович 72;61;21

Реклами і маркетингу

Інформації Козюпа Мирослава Павлівна

Спорту

Борох Сергій Іванович

Чапко Любов Вікторівна (244) 3;11;78

72;38;94

Рівненщина — 61615

72;39;32

Реєстраційний номер КВ 7829 04.09.2003 р. Віддруковано: ТОВ «Поділля;Тер», м. Тернопіль, вул. Текстильна, 28 тел.: (0352) 52;27;37. http://a;print.com.ua

72;06;66

тираж 54 100. зам. № 969.

Фотокореспондент Філюк Олександр Миколайович

ПЕРЕДПЛАТНІ ІНДЕКСИ: Волинь — 61136,

72;06;66

Приватних оголошень Тимощук Руслана Борисівна

72;38;94

77;07;70

Листів і зв’язків із читачами

Поточний рахунок редакції газети «Волинь;нова» 26008055458120 у ВГРУ КБ «ПриватБанк», МФО 303440, ЄДРПОУ 02471695 Друк офсетний. Обсяг 3 друк. аркуші


www.volyn.com.ua

ФАКТИ, ПОДІЇ, КОМЕНТАРІ

«Волиньнова» | 20 грудня 2016 Вівторок | ¹142

3

ОВИНИ / Світ

■ У всіх на вустах

ПАТРАРХ КИРИЛО ВИЗНАВ ВЙНУ В СИРЇ СВЯЩЕННОЮ Мережа вибухнула критикою стосовно висловлю вань російського патріарха, який повністю підтримує Путіна. Активісти зібрали відео виступів священнос лужителя, що яскраво відображають його ставлення до воєнних дій Росії на Близькому Сході. Зокрема, найбільш негативно сприйняті звернені до громадян заклики Кирила брати до рук зброю і масово йти вою вати, а також визнання війни в Сирії «справедливою», бо все, що відбувається, – це «оборонні дії». Тепер ко ристувачі соцмереж намагаються розібратися, як мо же бути оборонним бомбардування російськими літа ками сирійських міст.

У ПОЛЬЩ ЗАЯВИЛИ ПРО ДЕРЖПЕРЕВОРОТ

Черги до банкоматів ПриватБанку: колись так стояли до мавзолею Леніна...

ÁÓÄÅÌÎ ÐÀÇÎÌ ÒßÃÍÓÒÈ Ç ÁÎËÎÒÀ ÖÜÎÃÎ ÁÅÃÅÌÎÒÀ —

ÏðèâàòÁàíê Адже це не просто банк, це така фінансова установа, яка легко може завалити Україну, якщо сама завалиться Закінчення. Початок на с. 1. Василь РОГУЦЬКИЙ

ому, поперше, є сумніви, що всі захочуть повертати кредити, які фактично самі собі і видавали. По друге, банк, який позичає гроші, повинен зберігати певну «резе рвну» суму в Національному бан ку, щось на зразок «заначки». А її якраз у достатньому обсязі не було. І, судячи з усього, власники банку, головним із яких є Ігор Ко ломойський, не захотіли чи не змогли наростити цю «заначку» (бракує аж 150 мільярдів!). Тож тепер це доведеться зробити державі, тобто нам з вами, «за качавши» у банк ці величезні су ми. Може, саме тому прем’єр Гройсман, за чутками, спочатку був проти націоналізації, адже Кабміну і без того є куди витра чати гроші? — Націоналізація — це погане рішення. Але воно найкраще з усіх можливих у цій ситуації, — каже експерт Сергій Фурса. В іншому випадку банк рано чи пізно міг би завалитись, на кривши Україну уламками. До речі, як стверджує тойтаки Во лодимир Гройсман, власники ПриватБанку про його націоналізацію попросили самі, тобто передача установи має відбутись мирно, без «трясучки», від якої могли б постраждати вкладники. Щоправда, на вчо рашній вечір ні Коломойський, ні його партнер Боголюбов ніяк не коментували подію. Тож поки до кінця не ясно, наскільки доб ровільнопримусово олігарх віддав державі банк і що за це виторгував. Наразі ж усі в один голос пе реконують, що процес передачі фінустанови державі жодним чи ном не вплине негативно на

Т

КОМЕНТАР Ігор ПАЛИЦЯ, голова Волинської обласної ради: «Що таке для мене, не акціонера, ПриватБанк?! При ватБанк — це підірвані та спалені відділення одночасно з військко матами під час гострої фази війни на Сході в 2014му році! Приват Банк — це передані на фронт броньовані інкасаторські авто мобілі, які врятували сотні життів! ПриватБанк — це перші бага томільйонні відрахування на армію і добровольців! ПриватБанк — це конфісковані Росією предс тавництва в Москві і Криму без по даткових штрафів! ПриватБанк входить у десятку найбільших платників податків в Україні! При

ватБанк заплатив податків більше, ніж усі інші банки разом, включаю чи російські та іноземні! Приват Банк визнаний найбільш техно логічним банком у Європі! При ватБанк — це команда, яка витри мала навалу збентежених та наля каних вкладників після публічної дурості та шкідництва вищого керівництва Нацбанку! Приват Банку ніколи не було затримки платежів! Цікаво, а на кого працюють чи чию волю виконують ті, хто сьо годні приймає рішення про націо налізацію не найгіршого банку Ук раїни?! Шановні, а вам не буде потім соромно? P. S. Основний акціонер При ватБанку — Коломойський — був призначений головним ворогом Путіна, і на нього досі діє розшуко вий ордер номер 1!

«

Íà ó÷îðàøí³é âå÷³ð í³ Êîëîìîéñüêèé, í³ éîãî ïàðòíåð Áîãîëþáîâ í³ÿê íå êîìåíòóâàëè ïîä³þ. Òîæ ïîêè äî ê³íöÿ íå ÿñíî, íàñê³ëüêè äîáðîâ³ëüíîïðèìóñîâî îë³ãàðõ â³ääàâ äåðæàâ³ áàíê ³ ùî çà öå âèòîðãóâàâ.

ВЕСЛЬНИЙ ПОДАРУНОК – 90 БУДИНКВ ДЛЯ БЕЗПРИТУЛЬНИХ В індійському місті Аурангабад оптовий торговець тканинами і пшеницею Аджай Манот звів житло для нужденних, виділивши під нього власну землю. Такий вчинок став подарунком для доньки на весілля. Щоб отримати будинок у безстрокове приватне користу вання, претендент має бути дійсно бідним, жити в нетрях і вести спокійний спосіб життя без шкідливих звичок. Індієць особисто вибрав таких людей, а ключі від осель їм вручили наречена Шрея Манот з чо ловіком під час весільної церемонії. Дівчина каже, що для неї це був найкращий подарунок, вона сподівається, що цю ідею підтримають й інші багаті люди в Індії, відтак урочистості на честь їхніх дітей за пам’ятаються не шаленими витратами, а добрими справами.

КАНАДЦВ ПОПРОСИЛИ БУТИ ВВЧЛИВИМИ З ЛОСЯМИ Влада західних штатів країни закликала мешканців не застосовувати фізичну силу проти лосів, які лижуть автомобілі. Така поведінка сохатих, пояснюють, зу мовлена тим, що на кузові накопичується сіль, якою посипають засніжені дороги. Вона необхідна диким тваринам для зміцнення рогів, але іноді її не вистачає у природному середовищі. Водіям радять не штовха ти лосів, а сигналити. Адже попри те, що тварини, ва га яких сягає більше 450 кілограмів, зазвичай друже любні, вони можуть розізлитися й напасти на людину, якщо проявляти до них агресію.

ВЕЛИКОБРИТАНЮ НАКРИЛА ХВИЛЯ СУЇЦИДВ Про значне зростання кількості самогубств роз повіли в комітеті з охорони здоров’я країни. Так, у підготовленій для уряду доповіді зазначено, що в 2015 році в Англії зафіксовано понад 4,8 тисячі ви падків суїциду, а по всьому королівству за цей період – майже 6,9 тисячі. При цьому деякі експерти не вик лючають, що реальна статистика є ще більш загроз ливою.

У ПВДЕННЙ КОРЕЇ – МАСОВ ПРОТЕСТИ ЧЕРЕЗ МПЧМЕНТ

»

ТИМ ЧАСОМ Уже відомо, хто очолив націоналізований ПриватБанк. Це – Олександр Шлапак. Він, до слова, вже працював у ПриватБанку з 1993 по 1998 рік, коли його головою був Сергій Тігіпко. Шлапак тоді займав посаду директора Львівської філії. За його плечима – чимало державних посад. Він був міністром економіки в уряді Кінаха та міністром фінансів в уряді Яценюка, а також одним із керівників Секретаріату Президента Віктора Ющенка.

клієнтів. Про це говорять і Пре зидент, і прем’єр, і міністр фінансів, і голова Національного банку, і керівники самого При ватБанку. Але певна паніка все

Ще з п’ятниці кілька тисяч людей мітингують біля президентського палацу та урядових приміщень у Варшаві. Масові акції протесту розпочалися після то го, як опозиційному депутатові сейму Міхалу Щербі заборонили брати участь у засіданні, а представни кам ЗМІ – перебувати в будівлі. На кілька годин польський парламент оголосив перерву, але згодом ухвалив бюджет в іншому приміщенні, голосуючи ру ками. Очільник МВС Польщі Маріуш Блащак заявив, що протести свідчать про спробу захопити владу. А експрезидент країни Лех Валенса переконаний: правляча партія «Право і справедливість» та глава держави Анджей Дуда мають скласти повноваження. «Це єдиний вихід із політичної кризи. Якщо упирати муться, постануть перед судом», – вважає він.

одно є – клієнти знімають по 2 мільярди готівки щодня. Це ре корд, адже раніше більше півто ра мільярда за день не забира ли. ■

Сотні тисяч прихильників президента Пак Кин Хе вийшли на вулиці столиці з вимогами поновити главу держави на посаді. Напередодні парламентарі Південної Кореї зібрали необхідну кількість голосів для імпічменту. Причиною відставки став скандал з її подругою Чхве Сун Сіль, яку підозрюють у причет ності до корупційних схем і втручанні у державні спра ви. Демонстранти поклали троянди біля офісу прези дента на знак незгоди з її усуненням з посади.

ТЕРАКТИ ГОТУВАЛИ... ДТИ Групу бельгійських підлітків терористи планували використати для вчинення атак у період святкових яр марків. Бойовики «Ісламської держави» через інтер нет передавали неповнолітнім інструкції, докладно розповідали про підготовку терактів, конструювання вибухових пристроїв і скоєння убивств. Усього затри мали 10 дітей, які планували здійснити в країні серію терористичних актів. Більше новин — на сайті volyn.com.ua


4

«Волиньнова» | 20 грудня 2016 Вівторок | ¹142

ОВИНИ / Україна

ФАКТИ, ПОДІЇ, КОМЕНТАРІ

■ Спеціальний репортаж

www.volyn.com.ua

Фото Костя ГАРБАРЧУКА.

Олександр Литвин.

Сергій Савонік.

Володимир Шнит.

РОСЙСЬК ВЙСЬКА СПРОБУВАЛИ ПРОРВАТИСЯ БЛЯ ДЕБАЛЬЦЕВОГО 17 грудня внаслідок боїв із російськотерористични ми військами на Донбасі п’ятеро українських військо вослужбовців загинули і шестеро зазнали поранень. Як повідомили у пресцентрі штабу АТО, в районі Світло дарської дуги після тривалої вогневої підготовки із зас тосуванням великокаліберної артилерії та мінометів російськоокупаційні найманці намагалися вибити наші передові підрозділи із зайнятих позицій. Для цього вони значними силами спробували здійснити обхідний ма невр наших опорних пунктів, однак їхні наміри були вчас но викриті. Волонтер Юрій Мисягін каже про більші втра ти на Світлодарській дузі: 6 осіб загинули, близько 20 лю дей поранені.

НАТАША КОРОЛЬОВА СУДИТИМЕТЬСЯ З СБУ Російська співачка хоче оскаржити заборону в’їзду до України на 5 років, запроваджену Службою безпеки через її участь у зйомках фільму на території анексова ного Криму та фотографії з президентом Росії Володи миром Путіним. Відповідний позов проти СБУ артистка подала до Окружного адміністративного суду Києва. Провадження у цій справі вже відкрили і навіть призначи ли дату судового засідання – 16 березня 2017 року. Од нак концерт Наташі Корольової у столиці, який був зап ланований на 14 грудня, довелося скасувати.

СВЯТИЙ МИКОЛАЙ УЖЕ ОБГНАВ ДДА МОРОЗА 37% українців вірять у святого Миколая, 22% – у Діда Мороза. Про це свідчать результати дослідження, прове деного соціологічною групою «Рейтинг» у грудні 2016 ро ку. Найбільше прихильників святого Миколая на Заході (45%), найменше – на Сході (27%). Серед шанувальників і першого, і другого – молодь, жінки, ті, в кого є діти до 18 років, а також заможні респонденти. 43% українців біль ше люблять Новий рік, 42% – Різдво. Ще 5% відзначили як найулюбленіше свято День святого Миколая, 3% – Старий Новий рік. Опитування не проводили на окупова них територіях Донецької та Луганської областей.

СЕЛИЩУ ПОВЕРНУТЬ АМЕРИКАНСЬКУ СТОРИЧНУ НАЗВУ НьюЙорк – так може називатися підконтрольне Ук раїні селище міського типу Новгородське Донецької об ласті. У Верховній Раді зареєстровано проект постанови про його перейменування в рамках декомунізації. У по яснювальній записці вказано, що свою теперішню назву населений пункт отримав 1951 року, а до цього часу тут була одна з найбільших німецьких колоній у всій Україні – НьюЙорк. Назву свого «американського тезки» це посе лення, за однією з версій, «запозичило» після подорожі до США одного з власників першого підприємства в місті – парового млина Унгерна.

РОТАРУ – НАЙДОРОЖЧА, МРЗОЯН – НАЙДЕШЕВШИЙ Стало відомо, скільки заробляють українські артисти за виступи на новорічних корпоративах. Найбільшу ціну правлять Софія Ротару й «Океан Ельзи» – їхні гонорари стартують від 40 тисяч доларів. Від 25 до 30 тисяч про сять «Потап і Настя», Ані Лорак, Іван Дорн, «Квартал 95», від 20 тисяч – Олег Винник, Dzidzio, Віра Брежнєва та Джамала. Тіна Кароль і Loboda свої естрадні вміння оцінюють від 15 до 20 тисяч «зелених». Аби потанцювати під пісні Олі Полякової, Макса Барських, Monatikа, Ірини Білик та гуртів «Время и Стекло», «НеАнгели», потрібно викласти 10–15 тисяч. Найдешевше – від 3 до 5 тисяч до ларів – обійдуться виступи Ірини Федишин, Арсена Мірзояна, Тоні Матвієнко, гурту «Гайдамаки».

СЛЬСЬК ШКОЛИ КОМП’ЮТЕРИЗУЮТЬ КИТАЙЦ Міністерство освіти і науки розпочало передачу за гальноосвітнім навчальним закладам новітньої елект ронної техніки. Її для нас передали з Китаю. Загалом комп’ютерами обладнають понад 2,4 тисячі шкіл. У відомстві розповіли, що на ці комп’ютери за рахунок бюджету встановили ліцензійні версії операційної систе ми, антивірусне забезпечення та пакети програм, не обхідних для повноцінного навчального процесу. Техніка має вмонтовані механізми, які забезпечать контроль їхнього використання у сфері освіти і науки. Комп’ютери розподілять пропорційно до кількості учнів у кожному з регіонів, а в областях – згідно з потребами загально освітніх навчальних закладів.

■ Цитатник Ìèõå³ë ÑÀÀÊÀز˲ ïðî íàö³îíàë³çàö³þ ÏðèâàòÁàíêó:

«

Нехай Порошенко продасть «Рошен» і заплатить борги ПриватБанку, це справедливіше, ніж перекладати оплату на плечі українського суспільства.

»

(За повідомленнями інтернетсайтів «Українська правда», «Кореспондент», «ГПУ», «Експрес», «Високий Замок»). ■

Більше новин — на сайті volyn.com.ua

Лісові красуні для наших героїв на фронті.

ÂÎËÈÍÑÜʲ ßËÈÍÊÈ ÏίÄÓÒÜ ÍÀ ²ÉÍÓ Нашим захисникам в АТО відправляють новорічні деревця Лісівники краю до зимових свят підготували десятки тисяч ялинок та сосен. Державні підприємства вже реалізували 30 тисяч дерев. Їх вирощували у 22 лісництвах та Волинському лісовому селекційно%насіннєвому центрі. Не забули лісоводи й про наших захисників, які відстоюють незалежність України на Сході. Щоб бійці в зоні АТО відчули турботу земляків, їм через волонтерів відправляють новорічні деревця. Тож у підрозділах на передовій наші герої отримають приємний та несподіваний подарунок, який нагадає про рідну землю Кость ГАРБАРЧУК

НАЙБІЛЬШИЙ ПОПИТ НА ЯЛИЦЮ, ЯКА НЕ ОБСИПАЄТЬСЯ Як вирощують новорічні дере ва у Волинському лісовому се лекційнонасіннєвому центрі, роз повіла керівник цього державного підприємства Тетяна Неводнічек. Адже від насінини до ялини — три валий та кропіткий шлях. — У розсаднику цього року плануємо реалізувати понад тися чу дерев шести видів: ялину колю чу, звичайну, канадську, чорну. Та кож вирощуємо та вже маємо для продажу два види ялиць — білу й одноколірну. Вони особливо попу лярні, адже взагалі не обсипають ся, – зазначила Тетяна Леонідівна. Вона пояснила, що вже кілька років пропонують покупцям не ли ше зрізані ялинки. Все більше лю дей шукають дерева із закритою кореневою системою. Це ялинки, вирощені у пластикових контейне рах. Після свята їх можна висади ти біля будинку. Цього року підприємство вже продало понад 300 таких дерев. Але буде ре алізовано значно більше, адже до свят ще 10 днів. Під час престуру ми стали свідками, як приїхав лучанин і придбав ялинку в горщику. Чо ловік пояснив, що його дітки поп росили живе дерево, яке після Но ворічних свят разом посадять у дворі. У селекційнонасіннєвому центрі журналістам продемон стрували доволі простий та вод ночас оригінальний пристрій для пакування дерев, який сконструю вав їхній працівник Олександр Іщук. З одного боку широкої мета левої труби вставляється ялинка. З іншого, звуженого, боку — сітка, яка обгортає дерево. Завдяки цьому винаходу не ламаються гілки і зручно перевозити.

КОЖЕН ЕКЗЕМПЛЯР МАЄ ІНДИВІДУАЛЬНИЙ НОМЕР ТА ШТРИХКОД У Мощаницькому лісництві Цу манського держлісгоспу бригада робітників заготовляє новорічні деревця. Як розповів інженер із лісових культур Сергій Савонік, на площі 2,8 гектара ростуть понад 12 тисяч сосен віком вісім років. На плантації не проводять суціль ну рубку, а вибирають кращі ек земпляри. Згодом дерева досад жують, і на цій території буде гар ний та здоровий ліс. Найбільшим попитом користуються сосни та ялинки висотою один метр чи трішки більше. Волиняни звикли до живих, а не штучних дерев. Лю ди хочуть, щоб у домі пахло хвоєю та живицею. Для обліку на кожне дерево прикріплюють бирку або само клейну етикетку з індивідуальним номером та штрихкодом. Прид бавши ялинку, можна легко пе

деревця. Кожному солдату ми го туємо посилки й приємним сюрп ризом для них будуть волинські ялинки, які нагадують про домівку, родину та мирне життя. З керівни ком «Нової пошти» у Ківерцях до мовилися. Вони доставлять ялин ки у підрозділи. Заступник голови спілки вете ранів АТО Віктор Левун додав: — На фронті, далеко від дому, хлопцям також потрібно відчуття свята. Дуже здорово отримати в подарунок ялинку з рідної Волині. Там у них свої прикраси — в основ ному гільзи різного калібру, які на зивають «подарунками» від сє парів. ЗАФІКСОВАНО 38 ВИПАДКІВ НЕЗАКОННОЇ РУБКИ Головний спеціаліст відділу лісового господарства Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Олек сандр Литвин пояснив, що цього року планують заготовити 70 тисяч ялинок, а мають для реалізації 87 тисяч дерев. Найбільше відправ лять у південні регіони. Волинські ялинки та сосни поїдуть у Херсон ську, Миколаївську та Одеську об ласті. Мінімальна відпускна ціна де ревця висотою один метр — 35 — 45 гривень. У волинських лісгоспах закладено 236 гектарів плантацій,

«

Íà ôðîíò³, äàëåêî â³ä äîìó, õëîïöÿì òàêîæ ïîòð³áíî â³ä÷óòòÿ ñâÿòà. Äóæå çäîðîâî îòðèìàòè â ïîäàðóíîê ÿëèíêó ç ð³äíî¿ Âîëèí³. Òàì ó íèõ ñâî¿ ïðèêðàñè — â îñíîâíîìó ã³ëüçè ð³çíîãî êàë³áðó, ÿê³ íàçèâàþòü «ïîäàðóíêàìè» â³ä ñºïàð³â.

ревірити законність її походження в єдиній системі обліку деревини на сайті ukrforest.com. «ПОДАРУНКИ» ВІД СЄПАРІВ СТАНУТЬ ПРИКРАСАМИ Частину дерев із Мощаницько го лісництва відправлять захисни кам у зону бойових дій. Забирати їх приїхав цуманський волонтер Володимир Шнит: — Знаю всіх наших земляків, хто де служить. Ми відправляємо їм напередодні Новорічних свят ялинки, щоб хлопці знали — ми про них не забули. Це ініціатива працівників Цуманського держ лісгоспу, які попросили доставити

»

на яких вирощують 1 мільйон 100 тисяч саджанців. Напередодні Новорічних свят лісівники посилили охорону хвой них насаджень. Створено 84 ціло добові рейдові бригади. Цього року зафіксовано 38 випадків незаконної рубки ялинок. Порушники відшко дували збитків на 12 тисяч гривень. Отож, ялинку краще купувати, пере конують лісівники. А придбати но ворічні дерева можна в усіх район них та обласному центрі Волині. Ви конком Луцької міської ради визна чив перелік місць, де продавати муть ялинки та сосни, які принесуть радість та відчуття свята у наші домівки. ■


www.volyn.com.ua

ФАКТИ, ПОДІЇ, КОМЕНТАРІ

«Волиньнова» | 20 грудня 2016 Вівторок | ¹142

ОВИНИ / Волинь

■ Актуально

ÂÎËÈÍßÍÈ ÍÀÉÀÊÒÈÂͲØÅ ÎÁÈÐÀÞÒÜ Ì²ÑÖÅÂÓ ÂËÀÄÓ У нашій області 18 грудня на дільниці для голосування прийшло 72,2% виборців — це одна з найвищих явок в Україні Петро МАКАРУК

ього дня в області обирали голів та де# путатів у трьох об’єднаних тери# торіальних громадах – Пав# лівській Іваничівського ра# йону, Дубівській Ковель# ського району та Заболот# тівській Ратнівського райо# ну. За попередніми дани# ми, у Павлівці перемогу з результатом у понад 50 процентів голосів здобув самовисуванець, помічник# референт народного депу# тата Ігоря Гузя Андрій Са# пожник. Раніше він працю# вав головою Риковичівської сільської ради, яка також увійшла в об’єднану грома# ду. Другу сходинку (понад 30 відсотків голосів) у ви# борчих перегонах здобув представник УКРОПу Ми# кола Михняк, котрий ра# ніше головував у Павлівці. До речі, активність ви# борців у цій громаді була досить високою — понад 70 відсотків. А в селі Клопо# чин — аж 79!

СЕМІНАРИСТИ СТАЛИ ДОНОРАМИ Студенти Волинської духовної семінарії УПЦ МП здали кров для Владислава Андрушківа Олена ВОЛИНЕЦЬ

іцеїст, якого на переході на вулиці Дубнівській у Луцьку збив п’яний водій, досі перебуває у комі і стан його важкий. Кожен день Владиславові потрібна донорська кров. Дізнавшись про це, у Во# линській єпархії УПЦ Московського патріархату відразу організували на порятунок студентів духовної семінарії. На обласну станцію переливання крові з юнаками, які вирішили поділитися своєю кров'ю, пішли і секретар Волинської єпархії УПЦ МП про# тоієрей Миколай Бондарук, голова інформаційно# просвітницького відділу протоієрей Валентин Мар# чук. Отці благословили студентів на добрий вчинок, здійснений задля ближнього свого. Загалом лише минулої п'ятниці Владиславу Андрушківу здали кров 67 донорів. ■

Л

Ц

ЕПІДЕМІЯ НЕ ЗАБАРИЛАСЯ У Дубівській об’єднаній територіальній громаді бу# лаву голови впевнено здо# був Роман Троцюк — на# чальник ТОВ «Технік#ре#

«

Наталія Тхоржевська, яку підтримувала партія УКРОП – вона здобула 752 голоси, або 28,95 відсотка виборців. А на Ратнівщині голов#

Òåïåð ó íàø³é îáëàñò³ íàë³÷óºòüñÿ 15 íîâèõ îðãàí³â ñàìîóïðàâë³ííÿ.

сурс» ПРАТ «Дата Груп», са# мовисуванець. За нього проголосували 1735 ви# борців, що становить 66,78 відсотка. На другому місці

»

ний лікар Заболоттівської районної лікарні № 2, вису# ванець партії «Солідарність» Валерій Свіржевський став головним і в громаді, наб#

равши на 800 голосів більше за свого суперника Сергія Данилевича. Зазначимо, що 11 груд# ня відбулися вибори у п’яти об’єднаних територіальних громадах Волині. Тепер у нашій області налічується 15 нових органів самоуп# равління. А усього в Україні таких уже 367 із приблизно 1200, які мають з’явитись у рамках децентралізації. На# разі в об’єднані тери# торіальні громади увійшло вже 17 % сільських рад Ук# раїни. ■

■ Проблема

Äåøåâî ÷è áåçïå÷íî?

*

«Нам кажуть: «Ви ж тримаєтеся на плаву». Так. Але на іржавому кориті довго не протримаєшся!» — заявляють луцькі перевізники Юлія ПЕТРУК

кщо міська влада не підніме граничну межу та# рифу на перевезення, підприємці не матимуть змоги працювати на міських марш# рутах. Перевізники зазначають: 3 гривні за проїзд — ціна, що аж ніяк не відповідає економічним реаліям сьогодення. Зростання зарплат, здорожчання пального та захмарна вартість ремонтів транспорту зму# шує їх робити радикальні кроки. А тому пропонують підняти тариф на перевезення лучан до 4,5—5 гри# вень. Це дасть змогу мати хоч якісь кошти на оновлення автобусного парку. Із заявами про необхідність підняття тарифу та розрахунками перевізники Луцька та низка гро# мадських асоціацій, що об’єднують підприємців, які працюють у цьому секторі, уже звернулися до луцько# го міського голови. А 16–го грудня у стінах міськради за участі заступни# ка міського голови Сергія Григо# ренка проблему перевезень та можливість настання у місті транс# портного колапсу обговорили під час круглого столу. «Я із задоволенням возив би лю# дей за гривню, як це було у 2007–му, коли ми за рік мали змогу оновлювати у Луцьку 15 (!) авто# бусів. Але порівняйте вартість паль# ного тоді — 4 гривні — й тепер — майже 20. А це ж — основна і чи не найбільша складова частина тари# фу на перевезення. Нам часто ка# жуть: «Ви ж тримаєтеся на плаву». Так, але на іржавому кориті довго не протримаєшся», — наголосив голо#

Я

5

ва облорганізації Асоціації автопе# ревізників Волині Ігор Семініхін. Підтримали його й інші присутні перевізники. Одинадцять підприєм# ців, які працюють на маршрутах за# гального користування у Луцьку №8, 9а, 10, 12, 22, 24, 25, 26, 28, 29, 30, 32, теж адресували міському голові звернення щодо необхідності підняття тарифу на перевезення. Свою позицію відстоювали й під час круглого столу. «За нинішніми розцінками один автобус «Богдан» коштує 1,5 мільйо# на гривень. Зважаючи на вартість дизельного пального та запчастин, необхідність виплачувати заробітні плати без заборгованості, оновлю#

«

Çà 3 îñòàíí³ ðîêè ò³ëüêè «Ñàíðàéç» ïðèäáàâ 2 íîâ³ àâòîáóñè.

»

вати автобусний парк — нереально», — додає Ігор Семініхін. Для прикладу, за три останні ро# ки з усіх перевізників Луцька тільки підприємству «Санрайз» вдалося придбати нові автобуси, і то лише два. За таких обставин під загрозою вже не просто можливість переве# зення людей, а найголовніше — їх безпека. Лякають підприємців прогнози на 2017–й. Як відомо, уряд уже зая# вив про збільшення рівня мінімаль# ної заробітної плати. А це — ще одна суттєва стаття витрат… Прогнозують чергове здорожчання дизельного пального. Невпинно зростає кількість пільговиків, а в Луцьку, за# являють перевізники, вона абсолют#

но не контрольована, бо дуже багато людей їздить із «липовими» посвідченням. До того ж за переве# зення пільговиків підприємства не отримують ні копійки дотацій чи ком# пенсацій із місцевого бюджету. Очевидно єдине: у нинішній си# туації треба знайти такий варіант, який би дав можливість не мати проблем із перевезенням пасажирів у Луцьку. В іншому випадку — транс# портний колапс… Перевізники у збиток працювати вже не мають змоги. Та й тягнути цього воза лише самі не повинні. Кажуть, хоче місто бути європейським, то якість пере# везень має відповідати елементар# ним вимогам безпеки (старі автобу# си — це стовідсотковий ризик). Тому якщо влада не вирішить питання з приведення тарифу у відповідність до реалій, перевізники з Нового ро# ку вимушені відмовитися виходити на маршрути. Заперечити підприємцям зас# тупник Луцького міського голови Сергій Григоренко не мав аргу# ментів. Зауважив: найперше треба, аби всі перевізники, які працюють у місті, подали свої розрахунки. У міській раді обіцяють якнайшвидше їх розглянути і прийняти рішення. Щодо контролю за пільговиками, то влада вже розглядає варіант вве# дення картки лучанина. Проти цього ні водії, ні їхні роботодавці не запе# речують. А от наскільки швидко у міській раді відреагують на проблему підприємців#перевізників, побачи# мо. Навряд чи кому хочеться, аби місто повернулося у 1990#ті, коли дістатися на околиці було нереаль# но, а вулицями курсували не автобу# си, а руїни. ■

На гострі респіраторні захворювання та грип минулого тижня захворіло понад 6 тисяч волинян, що на 13 відсотків більше, аніж за попередні 7 днів. Перевищено епідемічний поріг у 5 районах —Турійському, Горохівському, Володимир*Волинському, Рожищенському та Іваничівському Оксана КРАВЧЕНКО

о цього переліку найближчим часом долучать# ся міста Луцьк та Нововолинськ, Луцький та Маневицький райони, де показники захворю# ваності «переросли» середньообласні. Найчастіше віруси підстерігають дітей. Понад 200 осіб із ГРВІ за останній час було госпіталізовано, найважчих хворих з ускладненнями доправляють в обласну інфекційну та обласну клінічну лікарні. У цих лікувальних закла# дах, за словами начальника управління охорони здо# ров'я облдержадміністрації Ігоря Ващенюка, є запа# си необхідних медикаментів на місяць. Масово закривати школи на карантин не будуть, за необхідності це робитимуть локально у тих насе# лених пунктах, де ситуація найскладніша. ■

Д

НЕ ДОВЕДЕТЬСЯ ХОДИТИ ПОТЕМКИ Чудовий подарунок до свят зробила Ратнівська селищна рада мешканцям вулиць Заболоттівська, Кузьміна та Корнелюка. Днями тут завершено капітальний ремонт вуличного освітлення Іван КАПІТУЛА

а стовпах засяяли енергозберігаючі ліхтарі. Якісно виконали ремонтні роботи працівники приватного підприємства «Райагропроме# нерго» на чолі з Ігорем Токарським. Як поінформував ратнівський селищний голова Володимир Кулик, протягом серпня—жовтня капітально відремонтова# но освітлення вулиць Зарічна, Ковельська, Набереж# на, Волі, Партизанська, Шкільна та інших, провулок Шевченка, де виконано робіт кошторисною вартістю 135 тисяч гривень. Усього ж із початку року встанов# лено 43 енергозберігаючі ліхтарі та виконано робіт на суму 184 тисячі гривень. ■

Н

УКОРОТИВ ЖИТТЯ ОДНОСЕЛЬЧАНИНУ Любомльський відділ Ковельської місцевої прокуратури здійснює процесуальне керівництво у розслідуванні злочину 57*річного мешканця села Забужжя Любомльського району Наталія МУРАХЕВИЧ

становлено, що нетверезий чоловік, підозрю# ючи 44#річного односельця у крадіжці годинни# ка, прийшов до його будинку й ударив господа# ря кулаком в обличчя. А затим схопив поліно, яке ле# жало на підлозі біля грубки, і бив ним чоловіка по го# лові. Це й стало причиною смерті потерпілого. Злов# мисника затримали. Йому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передба# ченого ч. 2 ст. 121 Кримінального кодексу України, й обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою строком на шістдесят днів без визначення розміру застави. ■

В

Більше новин — на сайті volyn.com.ua


6

ЛЮДИНА І СУСПІЛЬСТВО

«Волиньнова» | 20 грудня 2016 Вівторок | ¹142

www.volyn.com.ua

Фото Олександра ДУРМАНЕНКА.

■ Невідомі сторінки історії

Пані Марія з батьками у Львові.

Вулиця Марії Цюприк.

Такою її пам’ятають у Прилісному.

ßê ïîëüñüêà â÷èòåëüêà ñòàëà Ìàò³ð’þ óêðà¿íñüêîãî ñåëà Закінчення. Початок на с. 1 Кость ГАРБАРЧУК

ЧИ ЗНАЄ ЗАЯЧІВКА ПРО СВОЮ РЯТІВНИЦЮ? У Михайла Романіка, який детально вивчав історію освіти Маневицького району та рідно го села, чимала тека з доку ментами та спогадами, присвя ченими Марії Цюприк. Він роз повідає, що народилася Марія у Львові 24 травня 1901 року в сім'ї залізничника. Закінчила дев'ять класів школи імені свя тої Анни. Згодом навчалася на курсах крою та шиття й працю вала кравчинею. Закінчивши у 1924 році державні вчительські курси у Львові, з 1 вересня мо лода випускниця розпочала ро боту в освіті на Поліссі. — Перша її посада — заві дувач школи (так тоді називали директорів) — у селі Жиричі, що неподалік Ратного на Во лині, про це сказано в авто біографії, — пояснює Михайло Романік. Упродовж трьох років — 1931—1933 — навчалася на Ви щих вчительських курсах у Вар шаві на гуманітарному відділенні й здобула фах учите ля польської мови. У 1933му вона очолила школу в селі За ячівка на Ковельщині. У вересні 1939го розпоча лася Друга світова війна, і Річ Посполиту розділили між со бою гітлерівські нацисти й сталінські комуністи. Коли польські жовніри відступали під натиском радянських та ні мецьких військ, які вже набли жалися до Ковеля зі сходу й за ходу, вчителька Марія Цюприк врятувала від смерті чоловіків із Заячівки. Не знаю, чи відомо про цей факт нинішнім жите лям. Можливо, хтось із на щадків зможе доповнити цю історію… За словами Михайла Ро

маніка, військовий ешелон по ляків обстріляли біля села. Поїзд зупинився, розлючені солдати довго не розбиралися, увірвалися в Заячівку, зігнали в центр усіх чоловіків і вже зби ралися їх розстрілювати. Ніякі аргументи про те, що це мирні українські хлібороби, не допо магали. Місцеві жінки з криком та плачем прибігли до пані вчи тельки, яка кинулася — в самій сорочці — рятувати переляка них селян. Розхристана та схвильована Марія прибігла на місце розстрілу, стала серед чоловіків. Вони вже були на во лоску від смерті. Хто б тоді роз бирався, коли навколо розруха та паніка і доблесне військо польське відступає. Жінка ста ла емоційно доводити офіцеру, що ці люди не могли стріляти у солдатів, це якась провокація. Вона вже давно живе серед ук раїнців і ручається за кожного. Очевидно, польська вчителька була переконливою, бо офіцер дав команду відпустити всіх й ешелон рушив далі… ХЛІБНА САМОГОНКА ДЛЯ НІМЕЦЬКОГО ОФІЦЕРА Із приходом совєтів на Во линь жителів Заячівки у зв'язку з розширенням Поворського військового полігона виселили в Бессарабію. Так пояснює Ми хайло Романік, чому Марія Іллівна прибула на роботу в їхнє село, яке до 1964 року на зивалося так само, як і район ний центр, — Маневичі. Він показує документ — на писаний від руки наказ від 9 грудня 1940 року. Мову оригіналу збережено: «Призна чення. Маневичський РВНО призначає тов. Цюприк М. І. вчителькою до початкової шко ли до с. Маневичі. Зав. РВНО Чухрай». Але недовго працювала пе дагогом пані Марія, бо після нацистської окупації у 1941му школу закрили. Оскільки вчи

телька, котра жила на квартирі у Василя Миткалика, ще мала фах кравчині та власну швейну машинку, то взялася шити одяг жителям навколишніх сіл та ху торів і таким чином заробляла собі на хліб у голодні воєнні ро ки. Михайло Романік розпові дає, як у листопаді 1943 року, після розгрому Колківської рес публіки, в їхнє село Маневичі прибув нацистський каральний загін. Вони розмістилися по ха тах і чекали найменшого приво ду — якогось пострілу чи напа ду на вартових, — щоб знищити поселення. У селі була лише одна людина, яка добре знала німецьку мову, — польська вчи телька. З нею й зустрівся

— За цей випадок уже в ро ки незалежності її стали шаноб ливо величати Матір села, — пояснює пан Михайло. — Це була ініціатива мого брата, нині покійного, журналіста Івана Ро маніка. Як данина поваги та вдячності від нащадків. Може, цього села й не існувало б, як би не польська вчителька. Роз лючені карателі цілком могли зрівняти його із землею. Після звільнення Волині від німців Марія Цюприк очолила школу. В архіві зберігся наказ №18 від 12 червня 1944 року: «Призначити Цюприк Марію Іллінічну завідувачем Мане вицької початкової школи. До роботи приступити з 15.VI.1944 р. Зав. РВНО Касьяненко».

«

Ƴíêà ñòàëà åìîö³éíî äîâîäèòè îô³öåðó, ùî ö³ ëþäè íå ìîãëè ñòð³ëÿòè ó ñîëäàò³â, öå ÿêàñü ïðîâîêàö³ÿ. Âîíà âæå äàâíî æèâå ñåðåä óêðà¿íö³â ³ ðó÷àºòüñÿ çà êîæíîãî. Î÷åâèäíî, ïîëüñüêà â÷èòåëüêà áóëà ïåðåêîíëèâîþ, áî îô³öåð äàâ êîìàíäó â³äïóñòèòè âñ³õ é åøåëîí ðóøèâ äàë³…

офіцер. Під час розмови Марія Цюприк, пригостивши есесівця спочатку чаєм, а зго дом і поліською хлібною само гонкою, зрозуміла, яка доля чекає односельчан. Жінка німцеві пояснювала: в селі не має партизанських сімей, тому не потрібно чіпати мирних лю дей, вони не заподіяли ніякої шкоди солдатам вермахту. Че рез хазяйку хати Параску Мит калик вчителька попередила жителів, а ті — партизанів. За порадою пані Марії німецького офіцера навіть запросили на весілля, яке в той час було в Маневичах. Він не прийшов, але зрозумів — село мирне. Вже за тиждень загін карателів перекинули в якийсь інший на селений пункт.

»

Як кожен розторопний та хазяйновитий керівник, розпо чала з ремонту. Адже в приміщенні був військовий госпіталь, в якому лікували по ранених у боях за Ковель. Се ляни відгукнулися на прохання Марії Іллівни й допомогли відремонтувати ту будівлю. Впродовж літа 1944го вона обійшла навколишні села та ху тори і зробила перепис усіх дітей шкільного віку й пере ростків, які не мали навіть по чаткової освіти. СТРОГА Й ВИМОГЛИВА, АЛЕ СПРАВЕДЛИВА З 1 вересня директор і вод ночас учителька розпочала но вий навчальний рік — одна на чотири класи.

— Я вважаю, що мені в житті пощастило, бо Марія Іллівна стала моєю першою вчителькою, — пригадує Ми хайло Іванович. — Вона була строгою, вимогливою, але справедливою. За це ми її і лю били. Разом із першокласника ми на другому ряду сиділи учні третього класу. Давши їм зав дання, вона працювала з нами, а потім — навпаки. У другу зміну приходили учні другого і четвертого класів. І знову Марія Іллівна бралася за уроки. Як педагог я тепер розумію, наскільки їй доводилося важко. Підручників не було, на чо тирьох першачків — тільки один буквар, який ми читали по черзі. Зошитів теж, то вчилися олівцем писати на полях газе ти. Потім написане акуратно й обережно витирали гумкою, щоб знову можна було вико ристати. Стало трохи легше, коли закінчилася війна. На постійні прохання директора прислали кілька педагогів. У 1950му в селі Маневичі завдяки наполегливості та ініціативі Марії Цюприк почат кова чотирикласна школа була реорганізована у семирічку. Вона зуміла переконати район не начальство, і збудоване кол госпом приміщення дитячого садка віддали школярам. У серпні 1954го, перед початком нового навчального року, Марію Іллівну переведено на посаду вчителя німецької мови на підставі її заяви і довідки про стан здоров'я. Але Михайло Іванович вва жає головною причиною те, що Марія Цюприк не була ко муністом, адже згідно з тодіш німи директивами на керівних посадах повинні працювати тільки члени партії. Вона й рані ше відчувала тиск та недовіру. — Вчилася не в радянських вузах, була полячкою: як така людина могла очолювати ра дянську школу? — пояснює пан Романік. — Попри те, що за всі роки роботи мала лише подяки за сумлінну працю, директором призначили «ідейного» та партійного керівника. І вже у 1956му вчителька написала заяву на звільнення. Її перевели на посаду інструк тора з ручної праці в семирічну школу при туберкульозному са наторії в селищі Маневичі, куди вона переїхала. — Марія Цюприк за 16 років, які вона прожила в нашо му селі, заслужила щиру повагу й шану не лише від своїх учнів, а й від усіх жителів Прилісного як мудрий та талановитий Учи тель, — стверджує Михайло Романік. Кажуть, про людину можна судити з тих книг, які вона чита ла. Від пані Марії залишилася розкішна, видана у 1930х ро ках у Варшаві польською мо вою 6томна історія світової літератури, яка нині зберігаєть ся у місцевому музеї. За словами Михайла Ро маніка, до 100річчя від дня на родження Марії Цюприк на її могилі з ініціативи Маневицької освітянської профспілки у 2001му відкрили пам'ятник. А в Прилісному її іменем назвали вулицю. Вдячні нащадки не за були самовіддану вчительку — Матір села. …Холодного дня на ста

рому цвинтарі у районному центрі Маневичі разом із Михайлом Романіком шу

каємо могилу Марії Цюприк. Пройшовши майже до кінця третього ряду, він кличе нас і показує пам'ятник із кольо

ровим знімком. Біля могили кущики молодого бузку, який дуже любила польська вчи

телька з українською ду

шею... ■


www.volyn.com.ua

ЛЮДИНА І СУСПІЛЬСТВО

«Волиньнова» | 20 грудня 2016 Вівторок | ¹142

7

■ Редакційний щоденник Чим переймалася і з чого дивувалася останнім часом заступник відповідального секретаря газети «Волиньнова» Олеся БАНАДА

Êîæåí ñàì îáèðàº: ïîñòèòè ç ìîëèòâîþ ÷è ç… ôîòîãðàô³ÿìè ãîëÿêà

«

Äëÿ ñó÷àñíî¿ ìîëîä³ ñëîâî «ïîñòèòè» íàáóëî äåùî ³íøîãî çíà÷åííÿ. ² çàçâó÷àëî âîíî ïî-³íøîìó… â ³íòåðíåò³. «Ïîñòèòè» ìîëîä³æíîþ ìîâîþ îçíà÷ຠðîáèòè çàïèñ íà ñàéò³.

»

…«ГУМАНІТАРНИМИ БОЯМИ» В ЛУЦЬКУ Коли на запитання «Де взяла таку гарну кофтину?» чую від своєї модної подружки: «На «се конді», зовсім не дивуюся. Адже співвідношення теперішніх цін і зарплат залишає простій людині невеликий вибір: або купувати но ву річ раз на два–три сезони, або шукати підходящий одяг на «гу манітарці». У Луцьку є десятки «секонд хендів». Особливо популярні ті, що продають речі на вагу. Най краще можна вихопити вранці в день завозу товару. Спокусив шись думкою, що придбаю майже надурняк обновку, пішла також спозаранку на «гуму». І тут поча лося таке, що годі й уявити. Коли охоронець відкрив мага зин, хмара людей (чоловік 200), що стояла біля входу, рвонула всередину так, що аж двері затріщали. «Цього разу хоч не ви ламали», — жартували трохи зго дом дівчатакасирки. За декілька секунд спритніші, мов мурахи, за полонили величезний магазин і стали хапати речі, як мені здало ся, всі підряд. «Гуманітарка» — місце конт растів та несподіванок: панянки з манікюром і жінки в поношених пальтах, чоловіки в начищених до блиску черевиках і в обдертих светрах, пенсіонери і гламурні да ми із золотими каблучками чи не на кожному пальці, хлопці з мод ними зачісками і в порваних джинсах, молоді мами з коляска ми… Тут підлеглий може зустріти начальника, студент — виклада ча, пацієнт — лікаря. За хвилин десять перші свар ки і розбірки за вішаки трохи втих ли, а декотрі вже стояли з повни ми мішками. Оглянувши асорти мент, нічого підходящого не помітила. Проте серед десятка курток, які ледве тримала жіночка поряд, одна була доволі симпа тична. «Ви її берете?» — запитую. «Так, це все моє». «І цю?» — цікав люсь уже про іншу. «Я ж сказала, беру все!» — відрубала мені. Оскільки так багато речей різного розміру й фасону одній

людині точно не знадобиться, зрозуміла: жінка нагребла товар для подальшого продажу. Вияв ляється, найходовіші речі сезону скуповують спритники і збува ють їх потім втридорога на база рах. Вони приходять сім’ями, на бирають мішками речі, не зали шаючи простій людині шансу ви хопити щось краще. У цьому я переконалася, коли подружка розповіла, що в обласному центрі на Старому ринку на «гу манітарці» бачила точнісінько та ку куртку, як при дбала своїй дитині на вагу за 100 гривень. Як гадаєте, скільки за неї просили на базарі? 450… А за кордоном же люди прос то віддають речі, щоб вони згоди лися тим, хто справді потребує. Ніхто й не підозрює, що їх можна перепродувати, і то не раз. Став лячи добрячу ціну «на око», бай дуже людям, що сусід не має за що хліба купити, не те що «се кондівську» обновку… …НОВИМИ ЗНАЧЕННЯМИ САКРАЛЬНОГО СЛОВА Триває Пилипівський піст. Лю ди готуються до одного з найбіль ших свят — Різдва Христового. Одні стримуються в їжі, інші праг нуть очиститися духовно і робити добрі справи, щиро молитися, не ображати близьких, поводитися стримано і скромно. Однак для сучасної молоді слово «постити» набуло дещо іншого значення. І зазвучало воно поіншому… в інтернеті. «Пости ти» молодіжною мовою означає робити запис на сайті. Наприк

лад, на своїй сторінці у соцмережі викладати фото, репостити (копіювати собі) записи інших ко ристувачів. І якщо раніше дівчата «запощували» майбутнього чо ловіка, строго слідуючи правилам релігійного посту, то тепер вони постять сторінки людей, які їм імпонують. Так збіглося, що в перші дні нинішнього Різдвяного посту в мережі стартувала непристойно відверта акціявиклик #TheOne FingerSelfieChallenge. Її суть полягає в тому, щоб сфотографуватися перед дзерка лом голяка, прикривши інтимні місця одним пальцем, а потім викласти це в «Інстаграмі» (спеціальному додатку для обміну світлинами в соцмережах). До фото дівчат у бікіні ми вже давно звикли, в літній сезон ними вза галі нікого не здивуєш. А тепер, мабуть, комусь прийшла ідея «погрітися з родзинкою» взимку. Цікаво, що би сказали мами юних лоліт, якби побачили, що їхнє чадо красується без одягу, затуливши пальчиком «сором»? Розумію батьків, які реєструються в усіх соцмережах, щоби хоч трохи сте жити за інтернетжиттям своїх дітей. Парадокс: одні під час посту закривають тіло та відкривають душу, інші, нехтуючи всіма норма ми моралі, виставляють напоказ усю зовнішню «красу»… А від постів у «ВКонтакті» 20річної горематері Владисла ви Підчапко з Києва, новина про яку нещодавно жахнула всю Ук раїну, аж мороз поза шкірою

пішов. Із фотографій дивиться щаслива мама, обнімає своїх ве селих симпатичних малюків. А тут таке повідомлення — жінка замо рила цих дітей голодом, залишив ши на 9 днів у зачиненій квартирі. Однорічний хлопчик помер, дволітня дівчинка дивом вижила. Ті ніжні посмішки, які нещодавно сяяли в інтернетпостах, згасли… Виявляється, те, що показувала молода жінка іншим, — просто картинка, оманлива ідилія, ство рена невідомо для кого… До речі, сторінку Влади із соцмережі вже видалили, очевидно, далося взнаки обурення користувачів, які не скупилися на гострі коментарі щодо її жахливого вчинку. І все ж, як би там не було, хо четься, щоб люди не боялися пус кати в душу світло і молитву, а пости в мережі спонукали до роз думів або принаймні навіювали настрій зимової казки. …ЩО НЕ ЗАВЖДИ ВДАСТЬСЯ ПРИГОТУВАТИ САНИ ВЛІТКУ Моя хороша знайома Тетяна Михайлівна — надзвичайно відповідальна жінка. У неї все — за планом. Списки покупок, роз клад справ продумані до дрібниць. Вдома завжди охайно, а в сім’ї панує затишок. Цього літа вона вирішила дати нове життя своїй давній норковій шубі — заздалегідь перешити її, щоб одягнути взимку на будьякі морози. До майстрів у районному центрі не зверталася, а поїхала у хвалене ательє до Ковеля. Було

літо, і швея запевнила, що зро бить усе як слід, бо часу вдосталь, а робота хоч не з легких, але їй під силу. Перешивання коштуватиме 2000 гривень. Час ішов швидко. Жінка їзди ла на примірки, витрачаючи такі цінні в селі вихідні, аж 6 разів (це 30 кілометрів дороги в одну сто рону), а результату все не було видно. Попри те, що бачила тільки викройки, щораз її запевняли: скоро все зроблять. Почалася зима (цього року вона крокує в ногу з календарем), і терпець спокійної пані Тетяни урвався. Коли вчергове приїхала, власниця ательє пояснила, що швея не має часу, в січні вийде ще одна майстриня, вона, мож ливо, завершить роботу. «А там уже й до весни недалеко», — по думала Тетяна Михайлівна і ска зала, щоб повернули шубу. Влас ниця пішла до швеї, принесла ку пу окремих шматків хутра і кинула клієнтці. «Що це?!» — запитала спантеличено жінка. «Майстриня розрізала назад усе, що зшила, щоб її роботою ніхто не скорис тався!» — пояснила підприємець. Тетяна Михайлівна розвернулась було йти, та раптом отямилася й стала вимагати компенсацію хо ча б за дорогу. Сварку, яка розгорілася не на жарт, не пере повідатиму. Насамкінець клієнтка пригрозила, що подасть позов до суду за таке ставлення. Зрештою, коли пані Тетяна була вже дома, зателефонувала швея і з обуренням, що в неї тиск і взагалі може інфаркт статися (про самопочуття клієнтки та її збитки ніхто не турбується), запи тала номер банківської картки. Потім на рахунок прийшло 300 гривень. Така наша реальність. Теоре тично клієнт завжди правий, та в дійсності бізнесменам байдуже до його інтересів. Коли щось у ро боті не вдається, власник зазви чай намагається умити руки. І ли ше налякавши судом, можна до битися хоч якоїсь справедли вості. У жодному разі не варто ковтати образу й обіцяти собі, що більше з шарлатанами не зв’яжешся. Треба обов’язково відстоювати свої права, бо по іншому навчити поваги до клієнтів і вміння вирішувати проблеми у сфері послуг поки що не вдається. ■

Р Е К Л А М А

В ІТАЛІЇ ВСТАНОВИЛИ ПАМ’ЯТНИК ЖЕРТВАМ ГОЛОДОМОРУ В УКРАЇНІ Постав він на острові Сардинія у місті Кальярі серед оливкових дерев у центральному парку Монте Кларо (на фото) «Скульптура уособлює п’ять жіночих фігур зі страждальним виразом обличчя, але притаманною їм гідністю», — роз повів автор монумента, італійський скульптор Армандо Лекка. «Всі будуть бачити і дізнаються про трагедію ук раїнського народу, про яку мало хто тут чув», — сказав під час церемонії відкрит тя представник міської влади Кальярі Філіппо Петруччі. ■

ПАПА РИМСЬКИЙ ВІДЗНАЧИВ ЮВІЛЕЙ У КОЛІ БЕЗДОМНИХ Глава Римо католицької церкви Франциск з нагоди свого 80 річчя запросив на сніданок вісьмох безхатьків із площі Святого Петра В обідньому залі ватиканського готелю, де мешкає Папа, гостям запропонували тра диційні аргентинські солодощі. Після іменин ного частування він із кардиналами відслужив літургію. Крім того, в су боту у всіх благодійних їдальнях, де безкоштовно годують нуж денних, на десерт давали соло дощі на честь ювілею пон тифіка. За даними прес служби Ватикану, Франциск уже отримав 50 тисяч поз доровлень з усього світу. ■


8

«Волиньнова» | 20 грудня 2016 Вівторок | ¹142

ЛЮДИНА І СУСПІЛЬСТВО

www.volyn.com.ua

■ Серце, віддане Україні

ÏÐÈÍÎÑÈÒÈ ÏÐÀÂÄÓ ÒÈÌ, ÕÒÎ ÑÏÐÀÃËÈÉ Нещодавно на історичному факультеті Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки громадськості представили друге видання повісті"хроніки Петра Боярчука «Бій під стінами храму» («Надстир’я», 2016) Валентина ШТИНЬКО

я книга побачила світ одинадцять років тому двотисячним накладом і давно розійшлася се ред читацької громади, а у 2013 му не стало й автора. Як зазначе но в анотації, «книга виходить на пошану світлої пам’яті Петра Ок сентійовича Боярчука», а зініціювали перевидання Во линське обласне товариство «Діти репресій», до заснування якого мав безпосередню при

Ц

ментальні свідчення про той бій та його учасників. Та ще й блиску че написано!» — так оцінив зроб лене автором у листі до нього 4 січня 2007 року колишній працівник газети «Радянська Во линь», а згодом відомий пись менник Анатолій Дімаров. А це вже рядки із листа сла ветного волинянина Євгена Сверстюка, написані 1 березня того ж року з приводу повістей Петра Боярчука «Дорогами бо лю» та «Бій під стінами храму»: «Добрий день вам, пане Петре. Дякую за ваші книжки… Призна

«

³í æèâ ó òîìó ÷àñ³, ïðîíèêñÿ òèì ìàòåð³àëîì, êîæåí åï³çîä, êîæíå ñâ³ä÷åííÿ î÷åâèäö³â ïðîïóñòèâ ÷åðåç ñâîº ñåðöå.

»

четність автор, та Братство вете ранів ОУН—УПА Волинського краю. У повісті йдеться про ма ловідомі сторінки національно визвольних змагань на Волині у 40—50х роках минулого століття. Центральною подією в сюжеті став бій чоти (взводу) Ук раїнської Повстанської Армії зі значно переважаючими силами гітлерівських карателів, що відбувся у вересні 1943 року в Новому Загорові теперішнього Локачинського району під стіна ми РіздвоБогородицького мо настиря. Наскільки своєчасним і вра жаючим було це дослідження журналіста «Волинінової» і пись менника Петра Боярчука, свідчать листи до нього колег по перу. «Дорогий Петре! Оце отри мав вашу книжку і не відірвався, доки її не дочитав. Адже ця тема близька моєму серцю: я не один рік пробув на Волині, щоправда, в ролі окупанта, але окупанта, яко му події тих років відкрили засліплені очі. І виїхав я з Луцька переконаним націоналістом… Вражає грандіозна робота, що Ви провели, збираючи доку

юсь, я не думав, що їх прочитаю. Але їх не читати не можна. Вони належать до джерельної і першо рядної літератури з історії Волині ХХ століття. Взагалі ваші книги треба вивчати в школах…» Нинішня презентація спону кала ще раз перегорнути сторінки повісті, аби вкотре по дивуватися з тієї справді таки грандіозної роботи, яку мій коле га не просто виконав добротно. Він жив у тому часі, проникся тим матеріалом, кожен епізод, кожне свідчення очевидців пропустив через своє серце. Чи не тому во но й не витримало і почало дава ти збої… Є в тій книзі епізод може й не найбільш вражаючий, але для мене особливо дорогий і знако вий. Ідеться там про мого ко лишнього локачинського сусіда і доброго знайомого Євгена Лозу, працівника культури, а потім, здається, заступника голови Ло качинської районної ради. Весе лун і балагур, з незмінною добро душною посмішкою і анекдотом на всі випадки життя — таким за пам’ятався, таким пішов із життя. А виявляється, своїм досьо годнішнім існуванням РіздвоБо городицький храм у Новому За

У Луцький міськрайонний суд Волинської області за адресою: м. Луцьк, вул. Шевченка, 39, каб. 104 на 9 год. 30 хв. 12 січня 2017 року викликається в якості відповідача Джумбі Санчо Еврард Домальд про виз нання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням. Відповідач має право подати свої докази чи запе речення проти позову чи повідомити про них суд. У разі неявки відповідача справа буде розглядатися у його відсутності. xxx У Луцький міськрайонний суд Волинської області за адресою: м. Луцьк, вул. Сенаторки Левчанівської, 1, каб. № 9 на 16 год. 30 січня 2017 року в якості відповідачів у справі за позовом Степанюк Оксани Ми колаївни, Степанюка Олега Леонтійовича, Степанюка Андрія Олеговича до Васенка Олександра Миколайо вича, Васенка Андрія Олександровича про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою викли каються Васенко Олександр Миколайович, Васенко Андрій Олександрович. Відповідачі мають право подати свої заперечення проти позову чи повідомити про них суд. У разі неявки відповідачів справа буде розглядати ся у їхній відсутності. xxx У Рожищенський районний суд Волинської об

горові значною мірою завдячує саме йому. Бо коли в район спус тили з керівних верхів директив нострогий циркуляр про негай не «освоєння» культових споруд, які ще збереглися після попе реднього атеїстичного шабашу,

саме Євген Іванович умовив капітанасапера зробити такі «розрахунки», аби переконати начальство, що «тим вибухом півсела рознесе». Звісно, ця до мовленість довго була таємни цею для двох, і лише з роками Євген Лоза розповів про це авто рові книги «Бій під стінами хра му». Про спільну працю в редакції газети «Волиньнова», історію написання повісті та інших книг Петра Боярчука говорили жур наліст і письменник Володимир Лис, автор цих рядків, творець і багаторічний керівник народної аматорської хорової капели «Посвіт» Ростислав Кушнірук, представник Інституту національ ної пам’яті на Волині, кандидат історичних наук Леся Бондарук, яка яскравими спогадами про ав тора переконала студентську ау диторію в тому, «як багато може зробити людина, будучи небай дужою до своєї історії». Голова Братства ОУН—УПА Волинського краю імені Клима Савура Богдан Вівчарик передав десяток примірників нового ви дання для університетської біб ліотеки та кращим студентам історикам. Присутня на презентації донька Петра Боярчука Оксана Петрівна поділилася спогадами про батька і подякувала всім за пам’ять. Пам’ять про людину, яка усе своє життя шукала правду. Як і його батько Оксентій Боярчук, якого з родиною вислали в дале ку Тюменську область, а він таки віднайшов шлях нелегкого по вернення на рідну землю. Тому не лукавив колега, а, мов на сповіді, писав у своїх автобіографічних нотатках: «Пробиваюся у затоку, аби найперше, коли ступлю на землю, піти до джерела. Вода в ньому чиста, як батькова правда. Мені ж дуже хочеться, бодай і пригорщами, але приносити її тим, хто спраглий». ■

над славетним храмом нависла загроза зникнення, бо як «ос воїш» руїни?! Такі культові спору ди підлягали негайній ліквідації, і військові вже вирахували кількість вибухівки, необхідної для знищення легендарних стін. І

ШТРИХИ ДО БІОГРАФІЇ Заслужений журналіст України Петро Оксентійович БОЯРЧУК народився 1947 року в селі Одеради Ківерцівського району на Волині. Вищу освіту здобув на факультеті журналістики Київського державного університету імені Т. Г. Шевченка. З квітня 1967 року на журналістській роботі в редакціях ківерцівської, а потім маневицької районних газет. Із серпня 1979 року — у редакції незалежної громадськополітичної газети «Волиньнова». Був членом Національної спілки журналістів України, Національної спілки письменників України. Прозаїк, публіцист, автор книг «Стохід» (1986), «Крик голодного звіра» (1998), «Дорогами болю» (2003), «Бій під стінами храму» (2005), «Про що мовчить стара Олика» (2009), «Радзивілли і стара Олика» (2013) і багатьох публіцистичних творів. Лауреат журналістської премії імені Полікарпа Шафети, літературної премії імені Агатангела Кримського.

СУДОВІ ОГОЛОШЕННЯ ласті за адресою: м. Рожище, вул. Грушевського, 4, каб. № 4 на 9 год. 30 хв. 29 грудня 2016 року в якості відповідача у справі за позовом ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК» до Кардаша Станіслава Анатолійо вича про стягнення заборгованості за кредитним договором викликається Кардаш Станіслав Ана толійович. Відповідач має право подати свої заперечення про ти позову, посилання на докази, якими вони обгрунто вуються, та повідомити про них суд. У разі неявки відповідача справа буде розглядатися у його відсутності. xxx Маневицький районний суд Волинської області викликає в судове засідання відповідача Шевирєва Андрія Романовича у цивільній справі №164/2094/16–ц органу опіки та піклування Мане вицької РДА в інтересах неповнолітніх дітей — Ше вирєвої Вікторії Андріївни, Шевирєвого Андрія Андрійовича до Шевирєвої Любові Олександрівни, Шевирєва Андрія Романовича, третя особа — орган опіки та піклування виконкому Маневицької селищ ної ради про позбавлення батьківських прав та стяг нення аліментів.

Судове засідання у справі відбудеться о 10 год. 27 грудня 2016 року в приміщенні Маневицького район ного суду за адресою: вул. Незалежності, 13, смт Ма невичі Волинської області. Відповідач має право подати свої докази чи запе речення з приводу позовних вимог, чи повідомити про них суд. У разі неявки в судове засідання відповідача спра ва може бути розглянута у його відсутності за наявни ми у справі доказами. Крім того, суд роз'яснює відповідачу його обов'язок повідомити суд про причини неявки в судо ве засідання. xxx У Ратнівський районний суд Волинської області за адресою: смт Ратне, вул. Центральна, 17 на 9 год. 30 хв. 27 грудня 2016 року в цивільній справі за позовом Мороз Софії Павлівни до Мороза Вади ма Петровича про стягнення аліментів на утриман ня дитини викликається відповідач Мороз В. П., що зареєстрований за адресою: с. Городне, вул. Соловчиня, 28 Любомльського району Во линської області. Відповідач має право подати свої докази чи запе

речення з приводу позовних вимог або повідомити про них суд. У разі неявки відповідача справа бу де розглядатися у його відсутності. xxx Апеляційний суд Волинської об ласті за адресою: м. Луцьк, вул. Чер воного Хреста, 10 викликає на 16 год. 30 хв. 28 грудня 2016 року відповідача Жилякову Олену Мико лаївну у справі за позовом Шепелюк Людмили Йо сипівни, третя особа на стороні позивача Назарук Степанида Іванівна, до Жилякової Олени Мико лаївни, третя особа на стороні відповідача орган опіки і піклування Нововолинської міської ради Во линської області, про визнання осіб такими, що втратили право на користування житловим приміщенням за апеляційною скаргою представни ка позивача Шепелюка Л. Й. — Мікульської Юлії Сергіївни на рішення Нововолинського міського су ду від 25 жовтня 2016 року. Зазначена особа має право подати свої докази чи заперечення проти позову, чи повідомити про них суд. У разі неявки зазначеної особи справа буде розг лядатися у її відсутності за наявними у справі доказа ми.


www.volyn.com.ua

ЖИТТЯ У РІЗНИХ ВИМІРАХ

«Волиньнова» | 20 грудня 2016 Вівторок | ¹142

9

«Власна марка» Укрпошти – найкращий подарунок

■ Зверніть увагу!

З нагоди прийдешніх Новорічних і Різдвяних свят державне підприємство приготувало спеціальні пропозиції для поціновувачів мистецтва поштової мініатюри та тих, хто збирається відкрити його для себе Упродовж грудня 2016 року ексклюзивну продукцію від Укрпошти можна буде придбати за спеціальними цінами в будь9якому відділенні Волинської дирекції УДППЗ «Укрпошта». Спеціальні ціни діють лише на стандартні новорічні сю9 жети Укрпошти. Тож у межах акції можна замовити аркуші П95 «З Новим роком! З Різдвом Христовим!» та П917, П919. Звертаємо увагу, що в аркушах «Власної марки» можна розмістити скільки завгодно власних зображень відповідно

ЗАВЖДИ НА ЗВ’ЯЗКУ З ПОЛЬЩЕЮ

«

*

Нещодавно мобільний оператор Vodafone Україна, який рік тому з’явився на українському ринку, запропонував своїм абонентам нові послуги, які дають можливість вигідно телефонувати в Поль! щу — «Безліміт за кордон» та «Польща на зв’язку». За короткий проміжок часу ці послуги стали надзвичайно популярними серед мешканців Західної України. Ми вирішили поцікавитись у або! нентів Vodafone враженнями від користування ними Ірина ХОЛОДЮК

ідія Григорівна проживає у не9 величкому селі Ківерцівсько9 го району, де, за її словами, практично немає інтернету. Залишається тільки телефонний зв’язок. «Моя донька працює в Польщі вже другий рік, — розповідає пані Ліда. — Нещодавно я дізналася, що оператор Vodafone пропонує необме9 жені розмови лише за 35 грн на місяць із послугою «Безліміт за кордон». Правду кажучи, у теперішній час, коли все дорожчає, я не дуже в це повірила, адже зазвичай дописують зірочки, які означають додаткові умови і доплати». Та все ж жінка, будучи в місті, вирішила зайти в магазин мобільного зв’язку й розпитати про цю послугу. «Привітна дівчинка пояснила мені, — говорить Лідія Григорівна, — що жод9 них прихованих доплат та додаткових умов немає. За 35 гривень на місяць я можу розмовляти без обмежень, те9 лефонуючи на три номери польського оператора Т–Моbile. Потрібно лише

Л

замовити «Безліміт за кордон». Дівчи9 на дала мені невеличку брошурку з інформацією, як це зробити. Також експерт магазину допомогла «вписа9 ти» польський номер дочки. Тепер ми спілкуємося з донькою щодня, не за9 думуючись про час та вартість роз9 мов. Я навіть скучати за нею стала трішки менше. Знаєте, на мою думку, такі пропозиції зближують нас із рідними, що знаходяться далеко за кордоном». «Я приватний підприємець і маю чимало партнерів у Польщі», — роз9 повідає Олександр Андрійович із Ко9 вельщини. Специфіка його роботи по9 лягає в тому, що більшість часу він проводить за кермом. «Вирішувати термінові питання з польськими пос9 тачальниками дуже часто доводиться будучи в дорозі, де не завжди є хоро9 ший 3G інтернет, — каже бізнесмен. — Як альтернативу в салоні мобільного зв’язку менеджер порадив мені підключити послугу «Польща на зв'яз9 ку» від Vodafone. За її умовами на місяць я матиму 200 хвилин розмов і

Ñïåö³àëüí³ ö³íè ä³þòü ëèøå íà ñòàíäàðòí³ íîâîð³÷í³ ñþæåòè Óêðïîøòè.

»

«

Çà 35 ãðèâåíü íà ì³ñÿöü ìîæíà ðîçìîâëÿòè áåç îáìåæåíü, òåëåôîíóþ÷è íà 3 íîìåðè îïåðàòîðà Ò–Ìîbile.

»

200 SMS на номери польських опера9 торів. Вартість послуги спочатку була 70 гривень, натомість зараз оператор влаштував святкову акцію, і «Польща на зв'язку» коштує всього 20 гривень за місяць спілкування. Для мене, підприємця, це суттєва економія. А ще ж у грудні всі католики святкуватимуть Різдво, то потрібно буде зателефону9 вати та привітати моїх польських колег. Для них це дуже важливо. Та й мені приємно і, головне, зовсім недорого. Тож рекомендую послугу «Польща на зв'язку» усім, хто часто спілкується з нашими західними сусідами–поляка9 ми. І не забудьте привітати їх із Но9 ворічними і Різдвяними святами. Ду9 маю, хвилин від Vodafone точно виста9 чить!» Докладнішу інформацію про послуги «Безліміт за кордон» та «Польща на зв’язку» можна отри5 мати у точках продажу Vodafone або за тел. 111 та 0 800 40 0000 (безкоштовно з будь5якого мобільного в Україні), а також на сайті Vodafone.ua. ■

до кількості чистих купонів. Цінова пропозиція на всі сюже9 ти – від вітальних до футбольних – досить гнучка і залежить від кількості замовлень. Особлива пропозиція – сюжет П918 – стане в пригоді компаніям, що дбають про свій імідж та прагнуть скорис9 татися вдалим маркетинговим і рекламним ходом. На ар9 куші з чистими купонами і незадрукованими полями мож9 на розмістити свій логотип чи іншу інформацію – і пошто9 ва кореспонденція набуде ексклюзивності та вишуканості. Важливо, що «Власна марка» – це не лише індивідуалізо9 вані зображення клієнтів, а справжня та чинна для оплати письмової кореспонденції поштова марка. Запрошуємо всіх охочих скористатися нашим продуктом та в оригінальний спосіб привітати своїх друзів, рідних, колег із чудовими святами! Волинська дирекція УДППЗ «Укрпошта». ■

ВТАЄМО! 40–річний ювілей завтра святкуватиме коханий чоловік, люблячий тато, турботливий син, добрий, щирий, якого Бог наділив неоціненним талантом — душевною чуйністю до рідних і близьких, хороший сім’янин, мудрий господар

Олександр Дмитрович СИНЧУК, житель села Забужжя Любомльського району. Хай щастя та мир зігрівають оселю І грає здоров’я, як добре вино. Будь завжди веселий, будь завжди щасливий, Життя бережи, бо єдине воно. Нехай тобі завжди всміхається доля, Несуть тільки радість з собою роки. Хай щастя й здоров’я не зрадять ніколи, Збуваються мрії, бажання й думки. Щоб проліском ніжним життя твоє квітло, Хай вічно буяє душі доброта. Любові, добра тобі, чистого неба, Поваги, пошани й людського тепла. З любов’ю та повагою дружина, дочки, тато, велика родина Розмариновських, сім’ї Приказюк та Гурко.

Із букетом сердечних вітань, із віночком сердечних побажань, із віншуванням радості й сонця у душі завітає 21 грудня 50–річний ювілей до вродливої жінки, люблячої матусі, бабусі, дочки і сестри

Іраїди Володимирівни ТКАЧУК, жительки села Ватин Горохівського району. Бажаємо міцного здоров’я, щастя, благополуччя, подальших успіхів у щоденних справах, сміливих планах та сподіваннях. Хай тебе підтримують та надихають рідні люди, розуміють та допомагають колеги, минають негаразди та непорозуміння. Зичимо сонячного настрою, бути усміхненою і життєрадісною. Для нас ти, берегине, на землі така одна, Даруєш щедро всім духовні самоцвіти. Дай, Боже, у міцному здоров’ї прожити, Хай береже твою родину Господня рука. Рідних діток й онуків своїм теплом зігріти На многії, благії, щасливії літа. З повагою та любов’ю чоловік Володимир, дочки Мирослава, Юлія, зять Тарас, внук Михайлик, тато Володимир, мама Лідія, свекруха Надія, сестра Емілія із сім’єю.

55–річний ювілей відзначає люблячий дідусь, турботливий тато, прекрасна і дорога для нас людина

Іван Володимирович КАЛЬНЮК, житель села Романів Луцького району. Нехай душа у вас ніколи не старіє, на білій скатертині будуть хліб і сіль, своїм теплом вас завжди сонце гріє, слова подяки линуть звідусіль. У житті нехай все буде, що потрібно, без чого не складається життя: любов, здоров’я, щастя, дружба та вічна нестаріюча душа. Смійтеся більше і менше сумуйте, щораз багатійте, ще краще газдуйте, хай думи ніколи спочинку не знають, хай легко, мов крила, внучат пригортають. Хай серце ще довго тріпоче у грудях, Живіть до ста років на поміч усім людям, Здоров’я міцного вам зичимо щиро, Ласки — від Бога, від людей — добра На многії і щасливії літа. З любов’ю та повагою син Сергій, невістка Ірина, внук Назарій, внучка Олечка, дружина Віра і свати.

День народження відсвяткував житель села Черче Камінь–Каширського району

Григорій Васильович ДУДІК. Щиро вітаємо дорогого батька та дідуся. Ми вас любимо, шануємо і низько вклоняємося. Бажаємо здоров’я міцного, щастя земного, В радості прожити до ста літ. Хай не знають втоми ваші руки, Втіху хай приносять діти й внуки. В день ювілейний вітання прийміть, Хай Бог дасть здоров’я на многая літ. З повагою син, невістка, внучка та свати із Луцька.


10

ЖИТТЯ У РІЗНИХ ВИМІРАХ

«Волиньнова» | 20 грудня 2016 Вівторок | ¹142

www.volyn.com.ua

■ АртБарикада зізналася, що її давньою мрією був приїзд цих артистів, адже багато концертних номерів во ни зробили під їхні фонограми). Пан Тарас пожартував, що Луцьк рідко запрошує його у гості й наголосив: — Керівники «Джерельця» роблять святу справу, бо якщо діти будуть зайняті мистецт вом, то не матимуть часу на дурниці. Артист виконав легендарні «Пісню про пісню» та «Україна», пригадав, що в 25 років у його репертуарі був твір про пошуки чарівного острова, як то буває замолоду. А ще — декламував власні вірші. Він пише пісні, ви

« Публіка не шкодувала оплесків, а колектив – запальних таночків.

Спільна композиція «Ми діти твої, Україно!»

Ëåãåíäàðíèé Òàðàñ Ïåòðèíåíêî íà þâ³ëå¿ «Äæåðåëüöÿ»... ÷èòàâ âëàñí³ â³ðø³ Народному художньому колективу при Луцькій ЗОШ №25 I–III ступенів виповнилося 25 років Лариса ЗАНЮК

нсамбль танцю існує від часу заснування нав чального закладу і вже не раз був лауреатом міських, обласних, всеук раїнських та міжнародних конкурсів і фестивалів. За ці ро ки з нього вийшло чимало тан цюристів, які працюють хореог рафами, балетмейстерами, а деякі вже водять у «Джерельце» своїх діток. Тож учасники анса мблю та його випускники зібра лися у приміщенні облдрамтеат ру, щоб подякувати за дорогу в життя. Численним успіхам й пере могам, зокрема й на міжнарод них конкурсах «Анталійська весна» (Туреччина), «Різдво в Неаполі» (Італія), на фестива лях в Болгарії та Польщі, пере дує титанічна праця запальних викладачів — Галини Захарової,

А

заслуженого працівника культу ри України Олега Козачука, Світлани Тимощук, заслуженого артиста України Валерія Смир нова та його творчої родини — Романа Смирнова та Миросла ви Войтович–Смирнової, вчи телів школи, батьківського комітету. Сьогодні керує «Джерель цем» Мирослава Войтович Смирнова, концертмейстер Те тяна Пінчук, керівники гуртків Роман та Валерій Смирнови, Олена Глас. З нагоди ювілею міський голова Микола Рома нюк оголосив подяку народно му художньому колективу анса мблю танцю «Джерельце», а очільник міського управління освіти Олег Гребенюк вручив грамоти педагогам. Раїса Тара канова, що познайомилася з «Джерельцем» на конкурсі в Болгарії, прибула з Києва, аби відзначити ансамбль як один із найкращих пришкільних колек тивів України.

Микола Романюк оголосив подяку керівнику ансамблю Мирославі Войтович&Смирновій.

Запальні гопаки, веселі польки і сучасні композиції ви конували юні танцюристи для публіки, а та — не шкодувала оплесків.

Справжнім подарунком для присутніх був виступ народних артистів України Тараса Петри ненка та Лесі Горобець (пані Мирослава якось у розмові

Êåð³âíèêè «Äæåðåëüöÿ» ðîáëÿòü ñâÿòó ñïðàâó, áî ÿêùî ä³òè áóäóòü çàéíÿò³ ìèñòåöòâîì, òî íå ìàòèìóòü ÷àñó íà äóðíèö³.

»

являється, «не для пустощів, не для забави, не для кар'єри і слави, не для того, щоб під них танцювали, пили чи жува ли, а для слухання, думання, переживання». Звучав й надз вичайно актуальний «Черво ний вітер», у якому автор за питує: «Хто ж сьогодні пос тоїть за свободу, як не ти і як не я?» «Та світові мій труд не зна добився», — продовжував Та рас Петриненко у своїх наступ них поезіях, маючи на увазі те перішні пріоритети в музичних смаках. Розпачливо було від цих слів, і хотілося заперечити, що не все те, що тільки «гла мур», керує мистецтвом. Хіба слова — «Світе, дай сили моїм крилам і залишайся білим, бо я тебе люблю» — хоч раз почув ши, забудеш? Ніби у відповідь на таку ре акцію артист виконав об надійливе «Все буде гаразд» і вдячна публіка підспівала: Прийде час, ще засяє сонце і для нас, Ще вогонь у серці не погас — все буде гаразд! Так і буде, поки цінуємо справжнє у житті, доки наші діти вибирають мистецтво. І спільно з «Джерельцем» артис ти виконали хореографічну сюїту «Ми діти твої, Україно!» — щемно, зворушливо й патріотично. ■

■ Спорт

Ïîðîøåíêî — Óñèêó: «Ç ïåðåìîãîþ, êîçà÷å!» Пару «банок» пропустив, але пояс захистив Сергій ХОМІНСЬКИЙ

–річний українець Олек сандр Усик дебютував за океаном 11–ю перемо гою і 10–м нокаутом у своїй професійній кар’єрі. Суперни ком нашого чемпіона WBO у першій важкій вазі був південноафриканець Табісо Мчуну на прізвисько «Скала» (який до цього поєдинку мав 17 пе ремог і дві поразки). Попри те, що Усик «переважив» Мчуну лише на 0,5 кг (90,6 проти 90,1), на ринзі ук раїнець видавався помітно «біль шим» (за рахунок великої переваги у зрості та розмаху рук). «Легкої про гулянки» в Олександра не вийшло. Особливо добре «огризатися» у

29

«

Îëåêñàíäð Óñèê äåáþòóâàâ çà îêåàíîì 11-þ ïåðåìîãîþ ³ 10-ì íîêàóòîì ó ñâî¿é ïðîôåñ³éí³é êàð’ºð³.

»

Мчуну виходило в перших раундах. Пізніше Усик дедалі більше брав си туацію у свої руки. Кілька разів су перник рятувався лише тим, що «па дав» на одне коліно. Після чергового такого «трюку» у 9–му раунді рефері не побачив сенсу в продовженні бою — технічний нокаут. Цікаво, що ранньої пори вихідно го дня поєдинок дивився і Прези

дент України Петро Порошенко. Принаймні відразу після перемоги українського боксера на сторінці По рошенка у Facebook з’явився текст: «Вітаю Олександра Усика з успішним дебютом у США та захис том чемпіонського титулу. З перемо гою, козаче!». Натомість міський голова Києва та легендарний український боксер Віталій Кличко дозволив собі трохи покритикувати «молодшого коле гу»: «У таких боях набираєшся досвіду. Вони незручні. Пару «банок» ти пропустив, але це досвід. Далі бу де краще. Дуже задоволений боєм. Помилок було море, проте цей поєдинок підняв тебе ще на одну сходинку вгору». ■

Ось так Олександр Усик «розміняв» другий десяток перемог на професійному рингу.


www.volyn.com.ua

ОГОЛОШЕННЯ І РЕКЛАМА

Нерухомість Терміново недорого продам половину будинку у Любомлі. Тел. 0682416455. Продається двокімнатна квартира (район 33–го кварталу) на просп. Молоді, дев'ятий поверх дев'ятиповерхового будинку (заг. пл. — 46 кв. м, житл. — 30,6, кухня — 5). Косметичний ремонт, замінена столярка, електропроводка, усі труби водопостачання та каналізації, квартира вмебльована. Ціна 570 тисяч гривень. Тел. 0997294777. Продається цегляний будинок (новобу& дова) у с. Олешковичі Рожищенського району (заг. пл. — 80 кв. м). Площа земельної ділянки — 23 сотки на березі річки Конопелька. До бу& динку підведені газ та світло. Ціна договірна. Тел. 0672706103. Продається будинок у смт Дубище Рожи& щенського району (заг. пл. — 80 кв. м) зі всіма зручностями. Площа земельної ділянки — 15 соток. Є всі надвірні споруди — гараж, хлів, льох. Ціна договірна. Тел. 0662828870. Продається хата зі всіма зручностями та прибудовами у с. Карпилівка Ківерцівського району. Є 0,30 га городу, ставок, проведений газ. Тел. 0683435517. Продам дерев'яний будинок (4 кімнати) у Любомлі (62 кв. м). Є всі надвірні споруди. Все приватизовано. Земельна ділянка 13 соток. Ціна договірна. Тел.: 0930080392, 0995559492. Продам переплановану трикімнатну дворівневу квартиру котеджного типу (таун& хаус) в передмісті Луцька (10 км). Ремонт, ав& тономне опалення, свердловина на воду (42 м). Є проект на добудову, власний двір, при& ватизована земельна ділянка (0,07 га). Тел.: 0669307073, 0673019569. У м. Нововолинську продається новий цегляний будинок (147 кв. м). Біля будинку 2–поверхове приміщення (110 кв. м), два га& ражі, склад, приватизована земельна ділянка (0,010 га). Тел. 0679285669.

Авторинок Продається автомобіль ВАЗ&2106 у доб& рому стані. Ціна 26 000 грн. Тел.: 0502189483, 0686459268. Куплю автомобіль на українській реєстрації у будь–якому стані (розгляну інші варіанти). Тел.: 0950132359, 0977147792. Продам автомобіль ВАЗ&2106, 1989 р. в., бежевого кольору, двигун 1.3, у доброму стані. Ціна 36 500 грн. Тел. 0936900618. Куплю автомобіль після ДТП (або такий, що потребує ремонту). Тел.: 0952423274, 0986269296. Продам автомобіль «Фольксваген Вен& то», 1998 р. в., темно–зелений металік, на ук& раїнській реєстрації, у доброму стані, нова гу& ма. Тел. 0962097837. Продається автомобіль ВАЗ&2106 у доб& рому стані, гаражне збереження. Ціна 26 000 грн. Тел.: 0686459268, 0502189483. Продам автомобіль ВАЗ&2107, 2005 р. в., 1.5, газ/бензин, 5–КПП, вишневого кольору, у доброму стані, гаражне збереження. Ціна 57 000 грн. Тел.: 0981733177, 0954531535. Продам дизельні двигуни до автомобіля «Мерседес» (об'єм 3,5; 3,0; 2,7; 2,5; 2,4; 2,3; 2,2; 2,0) у доброму стані, малий пробіг (при& везені з&за кордону). Тел.: 0505617800, 0967451932.

Сільськогосподарська техніка Продам причіп ПТС&3 у доброму стані (м. Горохів). Тел. 0961624287.

«Волиньнова» | 20 грудня 2016 Вівторок | ¹142

îãîëîøåííÿ äëÿ âñ³õ ТЕЛ. 723932

Email: volyn10@i.ua

Повідомляємо читачам, що ціна приватного оголошення у газеті «Волинь–нова» — 25 гривень за одне найменування + 5 гривень, якщо ви бажаєте розмістити на нашому сайті www.volyn.com.ua Вартість оголошень про купівлю чи продаж с/г техніки (більше, ніж три одиниці); с/г продукції; будівельних матеріалів; меблів та ін. становить 70 гривень за один раз публікації + 15 грн (за сайт). Вартість оголошення про послуги — 70 гривень + 15 (за сайт). Оголошення, які виділені рамкою + 25 грн (за сайт + 25). Вартість оголошення про згубу — 25 грн + 5 (за сайт). Оплата у відділеннях ПриватБанку. Розрахунковий рахунок є у кожному номері газети. Продам трактор ЮМЗ у дуже доброму стані (м. Горохів). Ціна за домовленістю. Тел.: 0980111671, 0961624287.  Продам комбайн для збирання

гарбузів. Ціна 0984612057.

договірна.

Тел.

Недорого продам: трактор Т&25, прес, обприскувач, косарку роторну, фрезу, сівал& ку, культиватор, плуги, саджалку, розгони, граблі «сонечко», балони «Метан» (11 легких), стартер «Андорія», задній міст (Арабовський), двигун ЗІЛ&130 (бензиновий). Тел.: 0679310018, 0957748121. Продам дворядну навісну картоплеко& пачку (білоруського виробництва) у дуже доб& рому стані. Тел. 0955538052. Продам: сівалки тракторні та кінні (13, 15, 17, 21, 26, 30; марки «Норстен», «Нодет», «Амазоне», «Іссарія»), копачки вібраційні (марки «Кухман», «Кромаг», «Шмутцер»), кар& топлезбиральні комбайни («Болько», «Кар& лик»), плуги («Орлик» до Т&25) кінні (однокор& пусні та двокорпусні), борони. Тел.: 0968585455, 0981167547. Продам плуг ПЛН 2&35 до тракторів ЮМЗ, МТЗ (Горохівський район). Можлива доставка. Тел. 0671351291. Продам трактори МТЗ&80, 1992 р. в.; Т&25, 1990 р. в. Тел.: 0505395710, 0986305257. Куплю причіп тракторний ПТС (або від ав& томобіля ЗІЛ). Тел. 0978636047. Продам трактор ЮМЗ у доброму робочо& му стані. Тел. 0987273403. Недорого продам трактор Т&25, непере& фарбований, у дуже доброму стані. Тел. 0968048733. Продам трактор ЮМЗ&6 АКЛ, 1992 р. в., неперефарбований, на дозаторі, у дуже доб& рому стані. Недорого. Тел. 0663805887. Терміново недорого продам трактор Т&40 (на стартері, є документи) у дуже добро& му стані. Тел. 0663805882. Недорого продам причіп 2 ПТС&4 з підйомником (заводський), залізні борти, з документами, у доброму робочому стані. Можлива доставка. Тел. 0967222134. Продам трактор МТЗ&80 у дуже доброму стані. Тел.: 0664709124, 0971277234. Продам недорого трактор Т&40 АМ. Тел.: 0663456267, 0986406233. Продам недорого трактор Т&25, привезе& ний з Польщі у дуже доброму стані. Тел.: 0663456267, 0986406233. Продам трактор Т&16. Тел.: 0509426233, 0967211339. Продам телескопічний навантажувач JCB 525, пригнаний з Польщі, у доброму стані. Тел. 0964290426. Продам трактор Т&25 (привезений з Польщі). Тел. 0679407710. Продається різна сільськогосподарська техніка: картоплесаджалки, картоплекопач& ки, картоплекомбайни, плуги, культиватори,

ÏÀÌ’ßÒÀªÌÎ, ËÞÁÈÌÎ, ÑÓÌÓªÌÎ 21 грудня минає 4 скорботні роки, як рапто& ва передчасна смерть у розквіті літ, життєвих сил, задумів, надій і сподівань зупинила добре і неспокійне серце дорогого сина, брата, племінника, товариша, світлої, чуйної людини Сергія Миколайовича РЕВЕНКА. Сергій Миколайович користувався заслу& женим авторитетом у колег&лікарів. Вдячність пацієнтів безмежна… Він був людиною оригінального мис& лення, генератором нестандартних ідей та інтелектуального пошуку. Гіркий біль втрати і скорботи не покидає наші серця і сьогодні. Не вистачає слів, щоб передати смуток, який чор& ним крилом торкнувся наших сердець. Всевишній так мало вділив тобі віку. Не стало найдорож& чої людини, котра своєю любов'ю і теплом зігрівала нас у житті, підтримувала і допомагала. Все пам'ятаємо — твої слова, усмішку І радості, й тривоги кожен раз. Та до могили топчемо доріжку, Минуле не повернеться до нас. Спливає час, але поки ми живі, ти завжди з нами і світла пам'ять про тебе житиме в наших серцях. Хай Господь охоро& няє твій спокій і дарує вічне життя в Царстві Небесному. Хто знав Сергія Миколайовича — згадайте, хто пам'ятає — пом'яніть добрим словом і щирою молитвою. Із глибоким сумом і скорботою батьки, брат, племінники, друзі.

дискові борони, грунтофрези, косарки, сіног& рабарки, обприскувачі, розкидачі міндобрив, сівалки, прес–підбирачі, зернозбиральні комбайни, трактор Т&25. Тел.: 0679346442, 0951553666. Продам трактор Т&40 АМ в доброму ро& бочому стані. Тел.: 0971277234, 0664709124. Продам трактор Т&40 у робочому стані. Тел.: 0971277234, 0664709124. Продам міні–трактори (японського ви& робництва) «Ісекі», «Кубота», «Янмар», «Хіно–мото» (з фрезами в комплекті). Всі у доброму стані. Можлива доставка. Тел.: 0977627586, 0969576127, 0505617800. Продається трактор Т&25 (з кабіною) у доброму стані, нова гума. Тел.: 0971277234, 0664709124. Продається різна сільськогосподарська техніка: млини, плуги, дископлуги, обприс& кувачі, картоплесаджалки, картоплекопачки, сівалки, розкидачі міндобрив, дискові боро& ни, культиватори, катки, грунтофрези, ко& сарки роторні, оборотні плуги, прес–підби& рачі, трактори, запчастини та комплектуючі. Тел.: 0674787264, 0958159912, 0963446777. Продам трактор Т&25, привезений з Польщі, у доброму стані. Недорого. Тел. 0964290426. Продаються: трактори Т&25 та МТЗ, зер& нозбиральні комбайни, дискові борони, ро& торні косарки, обприскувачі, саджалки, сівалки, плуги і плуги оборотні, культиватор для міжрядного та суцільного обробітку, кар& топлекомбайни, фронтальний навантажувач до МТЗ, телескопічні навантажувачі, гноєрозкидачі, твердопаливні котли «DEFRO». Тел.: 0972395170, 0667214192.

Різне Продається нова хліборізка «BOSCH» MAS&4500. Ціна 845 грн. Тел. 0506474105 (після 18–ї год.). Продам або зроблю на замовлення пе& руки, шиньйони. Тел. 0660687430. Продам нові дерев'яні сани. Тел. 0967866582. Продам пиломатеріали: балки, крокви, дошки (обрізні та необрізні), рейки мон& тажні, дрова паливні (відходи). Доставка. Тел.: 0976492371, 0991813332. Продам торфобрикет, вугілля. Тел. 0504384608. Продам нагрівальний прилад на електро& лампочках (високотемпературний, 5–кратна економія коштів). Тел.: 0955225436, 0967620148. Виготовляю та продаю металеві штахети (штахетник) з кольорової бляхи (24 кольори), односторонній та двосторонній глянець, ма& тові (під золотий дуб, горіх, цеглу, камінь), ширина 8, 10, 11.5 та 13 см. Тел.: 0506446840, 0674933889.

11

Продам піноблоки (20 х 30 х 60, 12 х 30 х 60) та шлакоблоки. Можлива доставка. Тел.: 0994451353, 0677282946. Продам: жом, торфобрикет, пісок, щебінь, камінь різних фракцій, блоки різного виробництва, цеглу білу та червону (нову та б/в), гній, чорнозем, землю на вимостку. Ви& везу сміття. Доставка. Тел.: 0996114575, 0973443386, 0993374034, 0969943100. Продам: жом, шифер (б/в), цеглу білу (звичайну та півторачку), цеглу червону (но& ву та б/в, перепал), пісок, щебінь, відсів, ке& рамзит, цемент, вапняк (на вимостку доро& ги), дрова рубані (твердих порід), торфобри& кет, глину, землю (на вимостку), гній (ко& ров'ячий). Вивезу сміття. Доставка авто& мобілем ЗІЛ (самоскид). Тел.: 0968000567, 0507227271. Продам: дрова рубані (твердої породи), торфобрикет, шифер (б/в), цеглу білу та чер& вону (нову та б/в), пісок, щебінь, відсів. Дос& тавка. Тел.: 0507395444, 0674502527. Продам велику безрогу козу (кітну). Ціна 1000 грн. Тел.: (0332) 72&55&22, 0990343680. Продається спокійна лошичка (3 міс.) з породи ваговозів (Луцький район). Тел.: 0964011678, 0994229958. Продам спокійну робочу кобилу (5 років) у Рожищенському районі. Тел.: 0963252611, 0667771669. Продається вівця у с. Словатичі Ківерцівського району. Тел.: 0964314086, 0500894740. Продається тільна телиця (отел у люто& му). Тел. 0991507285. Продається теличка (4 міс.) у Луцькому районі. Тел. 0501423248. Продається дійна тільна корова (5 років) у с. Окорськ Локачинського району. Тел. 0955301853. Терміново продам корову (отел у люто& му) в Турійському районі. Тел. 0958854568. Продам свиню, вигодувану натуральни& ми кормами. Тел.: 0996311420, 0953221668. Куплю коней, ВРХ. Тел. 0982575859. Куплю ВРХ, коней, биків. Дорого. Тел.: 0985876653, 0501932639. Пробурюю свердловини. Встановлюю, ремонтую глибинні помпи, міні–башти. А та& кож продам бочки металеві, пластмасові (100&200&1000 л), плівки тепличні (4–се& зонні, польського виробництва, шириною 6& 8&12 м). Тел.: 0506709075, 0974824071. Продаються звичайні гуси (Іваничівсь& кий район). Ціна договірна. Тел. 0980558153. Віддам цуценят у добрі руки. Тел.

0971199646. Продам якісно приготовлену настоянку гриба веселка, яка має протипухлинну дію (є анотація до вживання). Тел.: 0977259787, 0667440106.

Вважати недійсними Загублений технічний паспорт (серії АБ, № 471529) на комбайн «Клас Меркатор», ви& даний на ім'я Черненко Анатолій Анатолійо& вич, вважати недійсним. Загублений диплом спеціаліста, вида& ний деканатом факультету міжнародних відносин Волинського національного універ& ситету імені Лесі Українки на ім'я Кобельчук Михайло Ярославович, вважати недійсним. Загублений сертифікат (серія ВЛ, № 0250685) на право власності на земельну частку (пай), виданий Покащівською сільсь& кою радою 12.10.2005 р. на ім'я Міщук Галина Ананіївна, вважати недійсним.

РЕКЛАМА

21 грудня минає 9 скорботних днів, як відійшов у Вічність наш дорогий тато, дідусь, тесть, сват Мефодій Миколайович ЗАХАРЧУК (19.12.1927 – 13.12.2016). Так порожньо стало на душі, і серце плаче ко& жен день від болю. І огортає тихим смутком все навколо. Рідненький, ми сумуєм за тобою. Не вис& тачає усмішки і слова, і погляду ласкавого й просто& го. Великий слід у житті ти залишив і скільки всім добра зробив. Любив життя, любив людей, прожив ти для онуків і дітей. Пішов достойно в майбуття, тобі не буде забуття. А поки пам’ять житиме в віках, живим ти будеш у серцях. Лебединим пухом тобі хай буде земля і Царство Небесне. Просимо всіх, хто знав, поважав та пам’ятає Мефодія Миколайовича, згадати і пом’янути його разом із нами добрим словом та щирою молитвою. З глибоким сумом та скорботою дочка Лілія, зять Василь, внук Сергій, свати Галина та Іван.

Колектив Луцької центральної районної лікарні глибоко сумує з приводу смерті ветерана медичної галузі Луцького району Юрія Юрійовича ГАЛА та висловлює щирі співчуття рідним і близьким покійного.

ПАМ'ЯТНИКИ з мармурової крихти та натурального каменю.

Виготовлення та встановлення.

(0332) 70-85-72, (050) 197-68-69. ВІДПОВІДІ НА КРОСВОРД, НАДРУКОВАНИЙ 17 ГРУДНЯ: По горизонталі: 7. Леонтович. 8. Дирижабль. 10. Когорта. 11. Сектор. 12. Сорока. 16. Екліптика. 18. Літій. 19. Мекка. 20. Вакуолі. 21. Свердло. 25. Остер. 26. Прага. 27. Казахстан. 30. Клапан. 33. Хібіни. 34. Паскаль. 35. Моторо& лер. 36. Навігація. По вертикалі: 1. Геометрія. 2. Еталон. 3. Вирок. 4. Ришта. 5. «Дженоа». 6. Блискавка. 9. Воло& пас. 13. Іконостас. 14. Екстернат. 15. Філарет. 17. Петлюра. 22. Ес& калатор. 23. Махорка. 24. Агро& номія. 28. Рапіра. 29. Білуга. 31. Факел. 32. Алтай.


12

«Волиньнова» | 20 грудня 2016 Вівторок | ¹142

КАЛЕЙДОСКОП ■ Про сокровенне Фото Олександра ДУРМАНЕНКА.

■ Хороша ідея

www.volyn.com.ua

ÑËÓÕÀÉ… ÌÎÂ×ÀÍÍß Один чоловік прийшов до монаха пустельника і запитав його: «Чого вчить тебе це життя у мовчанні?» Бруно ФЕРРЕРО, оповідання з книги «365 коротких історій для душі»

онах, що саме набирав води з криниці, відповів своєму гостеві: — Подивись на дно цієї криниці. Що ти ба чиш? Чоловік зазирнув до колодязя. — Нічого не бачу, — відповів. Якийсь час монах стояв мовчки, а тоді знову звернувся до гостя: — Подивись тепер! Що бачиш у колодязі? Чоловік глянув і сказав: — Зараз бачу себе, своє відображення у воді.

М

Біля вертепу зупиняється час, а перехожі зупиняються в молитві.

Ïîìîëèâñÿ á³ëÿ ð³çäâÿíî¿ øîïêè — ³ ï³øîâ ñêëàäàòè ³ñïèò Тепер здавати зимову сесію студентам Східноєвропейського національного університету буде значно простіше, адже вони заручилися небесною підтримкою у день святого Миколая Лариса ЗАНЮК

аме починаючи з 19 грудня біля головного корпусу, де й приту лилася різдвяна шопка, студен ти з різних факультетів СНУ ім. Лесі Українки тепер будуть співати ко лядки та, жартують, задобрювати ними викладачів. Дійство з нагоди відкриття розпочали щедрівкою, на яку посходи лися гурти з усього головного корпусу. На вулиці падав легенький сніжок, а біля університету вже чекали священи ки Свято–Троїцького собору. Відслу живши молебень до Святителя Мико лая, вони рясно окропили водою різдвяну шопку. Ректор університету Ігор Коцан, якому належить ідея встановлення шопки, побажав студентам здоров'я, успіхів та чимало подарунків. Адже як що їх буде багато, можна ними поділи тися, жартував пан ректор. Голова Луцької міської ради Микола Романюк зауважив, що у свято нагаду вати про сесію трохи недоречно, але побажав, щоб Миколай Чудотворець, який є покровителем Луцька, допоміг усім, а насамперед — приніс такий ба жаний мир. Інститут мистецтв СНУ мав честь одним із перших щедрувати біля різдвяної шопки, тож і вдалося це мит цям чудово. Вони розгорнули цікаве

С

Ðåçóëüòàò ìîâ÷àííÿ: ëþäèíà çíàõîäèòü ñàìó ñåáå.

»

Монах пояснив: — Коли я занурив відро, по воді пішли хвилі. А зараз вона спокійна. Подібним є і результат мов чання: людина знаходить саму себе. *** «Коли я не можу дати собі раду, сідаю біля своєї бабці, яка часто в'яже щось спицями… Моя бабця пахне лавандою, її дихання повільне, спокійне. Час від часу вона піднімає очі й усміхається. Але зазвичай просто в'яже і… ди$ хає… Мені тоді здається, що вона заколисує ме$ не…» Амеля, 14 років. *** Сьогодні знайди собі спокійний куточок і дозволь, аби тебе заколисала тиша. ■

S U D O K U Мить народження Ісуса Христа – найвідоміший християнський сюжет.

«

²íñòèòóò ìèñòåöòâ ÑÍÓ ìàâ ÷åñòü îäíèì ³ç ïåðøèõ ùåäðóâàòè á³ëÿ ð³çäâÿíî¿ øîïêè, òîæ ³ âäàëîñÿ öå ìèòöÿì ÷óäîâî. Âîíè ðîçãîðíóëè ö³êàâå ä³éñòâî, íà ÿêîìó ¿õíþ ïðèìõëèâó Êîçó, ùî ïðèêèíóëàñÿ íåïðèòîìíîþ, äîâåëîñÿ ïðèâîäèòè äî òÿìè àæ ñòîäîëàðîâîþ êóïþðîþ.

»

дійство, на якому їхню примхливу Козу, що прикинулася непритомною, дове лося приводити до тями аж стодоларо вою купюрою. Студенти факультету соціальних наук прийшли зі щедрівками, піснями про улюбленого Святого та прихопили з собою пучечок різок, які мали особли ве призначення: від усяких негараздів зціляти. Наостанок грав студентський ор

кестр, а привізна кухня частувала пиріжками та гарячим чаєм. Хто буде наступним продовжувати святкове дійство і з якими побажання ми прийде, можна дізнатися вже завт ра, адже організатори заходу зробили так, щоб жоден факультет не залишив ся незалученим. Тож приходьте до шопки, а про святковий настрій подбають в універ ситеті. ■

■ Свято наближається

Ãîëîâíèé Ìèêîëàé Ëóöüêà çàñâ³òèâ íîâîð³÷í³ ÿëèíêè 19 грудня чимало дітей і дорослих чекали святого Миколая біля зелених новорічних красунь обласного центру. Всі, кого ми запитували, розповідали, що вже отримали від нього подарунки. Батьки говорили про радість і відчуття свята, а малеча вихвалялася іграшками та цукерками лучан без помочі. Принаймні цього разу Миколай Олег КРИШТОФ допоміг «офіційно» розпочати цикл РіздвяноНо ворічних свят на Волині. Нагадаємо, що у Луцьку вже стало традицією ід час урочистої церемонії «засвічення» не ставити окремої новорічної ялинки в центрі ялинок ведучі заходу нагадали, що свя міста, а вдягати відразу три вічнозелених дерева, тий Миколай — покровитель міста, тому у що ростуть на Театральному майдані. Висота цей тривожний час він не може залишити найбільшого з них — 20 метрів (на фото). ■

П

«

Правила нескладні: заповніть порожні клі тинки цифрами від 1 до 9 так, щоб у кож ному рядку і кожному стовпчику не було двох однакових цифр. Леонід МАНЧИНСЬКИЙ.

²ÄÏβIJ ÍÀ ÊÐÎÑÂÎÐÄ SUDOKU, ÎÏÓÁ˲ÊÎÂÀÍÈÉ 10 ÃÐÓÄÍß

Volyn 16247  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you