TH Auto 04 2016 (srpen)

Page 45

► FORMA 1 MAGYAR NAGYDÍJ 1986

► MOTORSPORT ► Mistrovství světa WEC ­pokračovalo po 24 h Le Mans čtvrtým závodem na Nürburgringu, kde se potvrdila převaha vozů Porsche 919 Hybrid, přestože kvalifikaci vládly obě Audi R18. Poprvé letos zvítězili Mark Webber, Timo Bernhard a Brendon Hartley, a to před Audi (Di Grassi/Duval/ Jarvis o 53,8 sekundy zpět; Fässler/ Lotterer třetí jen o dalších 0,696 sekundy, když zraněný Tréluyer nenastoupil). Marc Lieb (druhé Porsche) vedl do páté hodiny, pak měl kolizi s opozdilcem (Dumas/ Jani/Lieb čtvrtí). Celkově vede Porsche (164) před Audi (129) a Toyotou (97).

Foto Tom Hyan

První Velká cena Maďarska se jela 10. srpna 1986 jako vůbec první závod formule 1 za Železnou oponou, tedy v zemích tzv. socialistického tábora. Naděje polské ani československé se nevyplnily, stejně jako snaha Bernie Ecclestona uspořádat závod v Moskvě. Vyhrálo Maďarsko. Tým Zakspeed změnil označení vozu Jonathana Palmera z West (Západ) na East (Východ). Vítězem první Grand Prix Maďarska 1986 se stal Nelson Piquet, později trojnásobný mistr světa formule 1. S vozem Williams FW11 a motorem Honda 1.5 V6 Turbo dosáhl průměrné rychlosti 151,804 km/h. Druhý dojel Ayrton Senna a třetí Nigel Mansell (také na Williamsu).

Brazilec Ayrton Senna (Lotus) zajel pole position, ale v závodě krajanovi Nelsonu Piquetovi podlehl, když měl ztrátu 17,673 sekundy na druhém místě. S vozem JPS Lotus 98T (Renault 1.5 V6 Turbo) startoval také britský šlechtic Johnny Dumfries, který překvapil pátým místem.

► Hattrick ve skupině LMP2 slavil při šestihodinovce na Nürburgringu francouzský Alpine A460 Nissan, který svou kategorii nevyhrál jen v Silverstone (čtvrtý v LMP2), ale dominoval ve 24 h Le Mans (celkově pátý), ve Spa-Francorchamps (celkově sedmý) a na Nürburgringu (osmý). Za volantem se vždy střídali Nicolas Lapierre (propuštěný od Toyoty LMP1), syn šéfa závodnické školy v Magny Cours, Američan Gustavo Menezes z Los Angeles, známý starty v evropské formuli 3, a Stéphane Richelmi z Monte Carla, někdejší účastník GP2 Series (do sezony 2014, kdy vyhrál doma v Monaku).

► Třídě GTE ve vytrvalostním mistrovství světa WEC 2016 vládnou nové automobily Ferrari 488 GTE s motory 4.0 V8 Bi-Turbo/357 kW (485 k), pouze ve 24 h Le Mans je porazil Ford GT (také Bi-Turbo, ale 3.5 V6 EcoBoost). Někdejší adepti na formuli 1 Davide Rigon (testuje Ferrari F1) a Sam Bird (kdysi testy Williams a Mercedes-AMG) vyhráli v Silverstone a ve Spa-Francorchamps, týmoví kolegové z AF Corse dominovali na Nürburgringu. Tam dobyli vítězství Gianmaria Bruni (osmnáct startů F1 na Minardi) a James Calado, někdejší testovací jezdec Force India F1.

Už v roce 1986 existoval ve formuli 1 Team Haas, tehdy však založený nedávno zesnulým Carlem Haasem, dovozcem vozů Lola do USA. Na vozech Lola THL2 s motorem Ford Cosworth 1.5 V6 Turbo startovali Patrick Tambay (sedmý) a Alan Jones (dvanáctý).

► Úžasný výkon podal Josef Newgarden v mistrovství Indy Car! Šestadvacetiletý rodák z Tennessee si při havárii v Texasu zlomil ruku a klíční kost, ale o čtyři týdny později vyhrál na krátkém oválu Iowa ­Speedway, když vedl 282 ze 300 kol, což je absolutní rekord Indy Car! Bylo to jeho první vítězství na oválu a třetí celkově. Přiznal, že na podiu nedokázal udržet trofej ve tvaru benzinové pumpy! Newgarden jezdí v týmu Ed Carpenter Racing, jehož šéf také usedá za volant (prvně zvítězil v Kentucky 2011). ­Newgarden je prvním Američanem, který vyhrál Festival formule Ford v Brands Hatch (2008 Kent Class), aby o rok později dobyl devět vítězství a titul britského vicemistra FF.