Magazyn Tenisklub nr 71

Page 26

Tenis na Êwiecie

Gwardia szwajcarska Roger Federer ju˝ wydawał si´ wypalony, wysyłano go do opieki nad córkami-bliêniaczkami i do pracy w swojej fundacji, ale to si´ nie sprawdziło. Mimo klapy w finale olimpijskim szwajcarski arcymistrz, siedemnastokrotny zwyci´zca turniejów wielkoszlemowych, ciàgle cieszy si´ grà w tenisa, snuje nowe plany, a przede wszystkim – zwyci´˝a. Tekst Sylwester Sikora | Foto AFP / East News

ovak D˝okoviç, niedawny lider rankingu ATP, po raz czwarty w pi´ciu ostatnich sezonach awansował do finału presti˝owego turnieju w Cincinnati (Mason). Serb miał szans´ zostaç czwartym tenisistà od 1990 roku, który wygrał mistrzostwo Kanady i potem „Cincy”. Nic z tego. Federer zdeklasował go w pierwszym secie finału 6:0 w 20 minut(!), w drugim zaÊ tylko pilnował podania i wygrał po tiebreaku. D˝okoviç przegrał seta do zera pierwszy raz w 28 pojedynkach i 82 partiach z Rogerem. – Ani razu nie straciłem tutaj swojego podania – Szwajcar był wyraênie zadowolony. – WłaÊnie takiej reakcji oczekiwałem po sobie po igrzyskach: ˝adnego zwàtpienia. W tym roku właÊciwie ju˝ osiàgnàłem wszystkie cele. Zdobyłem medal olimpijski, wygrałem Wimbledon i wróciłem na pozycj´ numer jeden w rankingu. B´d´ jednak parł do przodu. Federer poprawił bilans pojedynków z D˝okoviciem na 16-12. Poprzedni mecz, półfinał na Wimbledonie, Szwajcar wygrał w czterech setach. Trzy wczeÊniejsze pojedynki rozstrzygnàł na swoja korzyÊç Serb, w tym

N

26 | TENISklub| WRZESIE¡ 2012

finał US Open 2011, boleÊnie zapami´tany przez szwajcarskiego czarodzieja, poniewa˝ prowadził 2:0 w setach. Tenisista z Bazylei uzyskał coÊ jeszcze. W Cincinnati wygrał 21. turniej rangi ATP World Tour Masters 1000 i zrównał si´ pod tym wzgl´dem z Rafaelem Nadalem (nie wiadomo, kiedy kontuzjowany Hiszpan wróci do rywalizacji). W tym sezonie Szwajcar zdobył ju˝ szósty tytuł, a dwa finały przegrał, i to na trawie: w Halle oraz na igrzyskach olimpijskich. W całym poprzednim roku wygrał tylko cztery z szeÊciu finałów. Mieç 31 lat to nie grzech! W Mason zawiódł Andy Murray. Dopiero co koronowany mistrz olimpijski przegrał w trzeciej rundzie z Jeremy’m Chardy’m. Łukasz Kubot w pierwszej rundzie nie sprostał kwalifikantowi z Tajwanu YenHsu Lu. W deblu nie doszło do meczu Kubota z Mariuszem Fyrstenbergiem i Marcinem Matkowskim, poniewa˝ partner lubinianina Janko Tipsareviç zachorował. Szkoda, bo polsko-serbska para w pierwszym spotkaniu pokonała sensacyjnych mistrzów Wimbledonu Jonathana Marraya i Frederika Nielsena. „Frytka” z „Matkà”

w çwierçfinale nieznacznie przegrali w super tiebreaku z Maheshem Bhupathim i Rohanem Bopanà. LA w wersji light

Otwarte mistrzostwa Kanady to trzeci najstarszy turniej na Êwiecie po Wimbledonie i US Open. Jest rozgrywany od 131 lat. Roger Federer jeszcze odpoczywał po igrzyskach olimpijskich, lecz Novak D˝okoviç zjawił si´ w Toronto na Rogers Cup, aby broniç tytułu zdobytego przed rokiem. Belgradczyk wygrał ponownie bez wi´kszego wysiłku. W finale pokonał Richarda Gasqueta, a jedynego seta stracił z 34-letnim Tommy’m Haasem, prze˝ywajàcym drugà, o ile nie trzecià, młodoÊç. Nole zadał troch´ pracy statystykom. Wystàpił w 48. finale imprezy ATP World Tour, wygrał 31. To równie˝ było 12. zwyci´stwo w turnieju Masters 1000. Serb został trzecim tenisistà w historii – obok Ivana Lendla i Andre Agassiego – który triumfował co najmniej trzykrotnie w Rogers Cup.

US Open Series 2012 1. Novak D˝okovic 2. John Isner 3. Sam Querrey 4. Roger Federer 5. Aleksander Dołgopołow 6. Mardy Fish Tomasz Berdych 8. Richard Gasquet Tommy Haas Andy Roddick

170 140 135 100 85 75 75 70 70 70

JeÊli D˝okoviç wygrałby US Open, otrzymałby milion dolarów bonusu; jeÊli Isner – 500 tys.; Querrey – 250 tys.