Page 1

MED

Autor: Ing Teichmanová 2011 Určeno pro vnitřní potřebu SŠP Smiřice

Neprošlo jazykovou korekturou.


MED Med je přírodní sladidlo, které vzniká ze sesbíraných sladkých šťáv květin (nektaru) či stromů (medovice). Tyto sladké šťávy včely přetvářejí, kombinují a obohacují svými specifickými látkami, ukládají a nechávají zrát v plástech.

Medová plástev

www.nazeleno.cz

http://visual.merriam-webster.com


MED – vznik a zpracování PRO ZAJÍMAVOST

1. Včelař připraví včelám do speciálních rámečků „mezistěny“ z včelího vosku.

www.jhmed.wz.cz

2. Včely na mezistěnách vystaví jednotlivé buňky, do kterých ukládají nasbíraný nektar. Včely sbírají rostlinné šťávy do medového váčku.

www.jhmed.wz.cz


MED – vznik a zpracování PRO ZAJÍMAVOST

3. Tyto šťávy poté obohatí látkami z vlastního těla, pozmění ve svém trávicím ústrojí a uskladní v úlu v připravených plátech.

4. Tam med dozrává. Když je med zralý, včelař pláty z úlu odebere a nahradí opět prázdnými. www.osel.czA

5. Včely buňky po naplnění zavíčkují.


MED – vznik a zpracování PRO ZAJÍMAVOST

6. Zavíčkované plástve se pomocí speciální vidličky odvíčkují

7. Odvíčkované plástve se vloží do medometu, kde se pomocí odstředivé síly med z buňek uvolní

www.jhmed.wz.cz


MED – vznik a zpracování PRO ZAJÍMAVOST

8. Vytočený med stéká do spodní části medometu, kde se průchodem přes síto odstraní zbytky vosků a další případné mechanické nečistoty. fg

www.jhmed.wz.cz


DRUHY MEDU Medy květové – mají světlejší barvu, jemnější chuť. Vlastnosti ovlivňuje druh květů, ze kterých byly vytvořeny. Medovicové medy – lesní medy – vznikly z šťáv, které tvoří výpotky listů stromů. Jsou tmavší a aromatičtější. Pomaleji krystalizují. Pro zajímavost: /OPIŠTE SI ALESPOŇ NÁZVY/ Řepkový med známe zpravidla v krystalické formě, neboť často již za několik dnů po vytáčení krystalizuje. Je-li tekutý, má jasně žlutou barvu. Chuť řepkového medu je typická, nepříliš výrazná.

Akátový med je vodojasný až žlutý s nazelenalým nádechem, je hutný, má jemné aroma a zůstává v tekutém stavu i několik let. Malinový med je světle žluté barvy, má lahodnou chuť a příjemné aroma. Pohankový med bývá červenohnědý, při krystalizaci se rozděluje na hrubé krystaly klesající ke dnu sklenice a tekutinu řidší konzistence. Má velmi výrazné aroma a chuť, která je někomu nepříjemná. Lze jej využít pro výrobu perníku nebo medoviny, kde intenzivní aroma není na závadu. Vřesový med je červenohnědý, pří­jemně a výrazně aromatický. Je-li teku­tý, připomíná konzistencí želé.


DRUHY MEDU Jetelové nebo vojtěškové medy jsou světlé, nevtíravé a příjemné chuti a vů­ně, krystalizují v jemných krystalech v celé hmotě. Mají přirozeně pastovitou konzistenci. Slunečnicový med má jasně žlutou barvu, sklon k rychlé krystalizaci a ty­pickou chuť. Lipový med se vzácně objevuje jed­nou za několik let. Je žlutý se zelenavým nádechem, výrazné příjemné chuti a vůně. Medovicové medy Medy ze smrkové medovice jsou hnědočervené, hnědozelený odstín mají medy jedlové, medy z dubové medovi­ce patří k nejtmavším.

www.medeu.cz/images/barevnej_med.jpg


DRUHY MEDU PRO ZAJÍMAVOST

www.ceskyduchodce.cz/


DRUHY MEDU PRO ZAJÍMAVOST

www.ceskyduchodce.cz/


DRUHY MEDU PRO ZAJÍMAVOST

www.ceskyduchodce.cz/


SKLADOVÁNÍ MEDU

Suché, čisté, prachuprosté, chladné sklady - 10°C Med lze skladovat za správných podmínek i několik roků a jeho vlastnosti se nezmění.

KRYSTALIZACE MEDU

Med krystalizuje díky vyššímu obsahu glukózy. Je to přirozený proces a na kvalitu medu nemá vliv.

Krystalizovaný med lze opšt vrátit do původního tekutého stavu při zahřívání ve vodní lázni. Teplota ale nesmí přesáhnout 40°C


SLOŢENÍ MEDMEDU - v porovnání s cukrem med obsahuje vitamíny, minerální látky a enzymy Složení medu: Fruktóza, glukóza, sacharóza, voda, bílkoviny, enzymy, vitamíny (A, B1, B2, B6, B12, C, D, H, K, E, P) minerální látky (Ca, P, K, Na, Mg... vonné látky, barviva (karoten, flavony) pylová zrnka, včelí mateří kašičku, volné organické kyseliny aminokyseliny

http://nd01.jxs.cz/301/909/52f2d2a630_26582027_o2.jpg

V dnešní době je na trhu med přírodní – nezpracovaný med tepelně upravovaný - pasterizovaný. PRO ZAJÍMAVOST Nezpracovaný med obsahuje rostlinný enzym amylázu, který je efektivní v natrávení škrobových jídel. Proto se chléb s medem stráví rychleji než samotný chléb. Med prodávaný v obchodech je bohužel většinou pasterizovaný a není tak zaručený skutečný obsah amylázy. Energetická hodnota medu je 1350 kJ/100 g. Cukry obsaţené v medu jsou stravitelné do posledního zbytku a proto se neukládá v podobě podkoţního tuku (při slazení medem se netloustne)

Med  

Určeno pro žáky oboru Cukrář, Pekař, Kuchař-číšník