Ren Postasi September 2014

Page 1

www.renpostasi.de

info@renpostasi.de

Almanya’nın kulağı 38 yıldır Türkiye’de ALMAN dergisi Focus, Berlin-Ankara hattındaki dinleme krizi ile ilgili çarpıcı bir iddiaya yer verdi. Derginin kaynaklarına göre, Almanya hükümeti 1976’da sağ-sol çatışmaları nedeniyle Türkiye’yi izleme kararı aldı Alman Der Spiegel dergisinin, Berlin hükümetinin emri ile 2009 yılından bu yana Türkiye’nin izlendiği yönündeki haberi ile patlak veren dinleme skandalı büyüyor. Focus dergisinin yayınladığı haberine göre, Almanya’nın Federal İstihbarat Teşki-

Eylül 2014

Almanya’nın Türkiye’yi dinlediği yönündeki iddialar Der Spiegel dergisi tarafından ortaya atılmıştı. İddialar üzerine Alman basını, Başbakan Angela Merkel’in, ABD’nin dinleme skandalı patlak verdiğinde sarf ettiği “Dostların birbirini dinlemesi kabul edilemez” sözlerine atıfta bulunarak, Türkiye’nin de NATO müttefiki olduğunu hatırlatmıştı. Ancak Alman hükümeti, Türkiye’nin “dost” değil, “partner” olduğu yönünde açıklamalar yapmıştı.

latı (BND) aslında Türkiye’yi tam 38 yıldır dinliyor. Almanya’nın saygın yayınlarından Focus’un hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, 1976 yılında çıkan izleme kararının o dönemde iktidarda olan Sosyal Demokrat Partili Başbakan Helmut Schmidt’in kesin onayı ile alındığı ifade ediliyor. Ancak o dönemki dinleme sebeplerinin bugünkülerden farklı olduğu aktarılıyor. Buna göre, 1976’daki karar, “Türkiye’deki sağ-sol çatışmaları ve iç savaş benzeri durum” nedeniyle alındı.

Köln | Koblenz | Bonn | Bad Godesberg | Mainz-Wiesbaden | Andernach | Bendorf | Bad Neuenahr-Ahrweiler Sinzig | Bad Breisig | Remagen | Westerwald | Mayen | Neuwied | Ludwigshafen | Bad Kreuznach | Bingen

Almanyalı Türkler Erdoğan’ı seçti Sayı: 8 | Yıl: 1 | Ücretsizdir | 5 Eylül - 3 Ekim

fb.com/renpostasi

@renpostasi

issuu.com/renpostasi

Başbakan Angela Merkel, ABD’nin dinleme skandalı patlak verdiğinde “Dostların birbirini dinlemesi kabul edilemez” diye konuşmuştu

 12. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, GÖREVİ GÜL’DEN DEVRALDI

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk kez oy kullanma şansı yakalayan Avrupalı Türkler, tercihlerini Recep Tayyip Erdoğan’dan yana kullandı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül görevini ilk kez halkın oyuyla seçilen 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a devretti.

Yeni Başbakan Ahmet Davutoğlu

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, 62’nci Cumhuriyet Hükümetini kurmakla görevlendirdiği Konya Milletvekili ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun sunduğu bakanlar kurulu üyelerini onayladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından, Başbakanlık Merkez Bina'ya geçerek düzenlediği basın toplantısında, 62. Bakanlar Kurulu listesini kamuoyuna duyurdu. Köşk'ten bir açıklama yapıldı. Açıklamada "Sayın Cumhurbaşkanımız, Hükümeti kurmakla görevlendirilen Konya Milletvekili ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu Başkanlığında kurulan 62 nci Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini onaylamışlardır" denildi.

POLİTİKACILAR NE DEDİ? BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı seçilmesi, başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın ve Avrupalı Türklerin gündemine oturdu. Alman gazeteleri Erdoğan’ın seçilmesini manşetlerine taşıdı. Siyasilerden tebrik mesajları yağarken, Erdoğan hayranları sokaklara çıkıp kutlama yaptı. SPD’li Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Michael Roth, Türkiye ekonomisi ve sosyal yaşamının ilerlediğini, ancak demokrasi, hukuk devleti ve özgürlük konusunda yapılması gereken çok şey bulunduğunu söyledi.

İşte seçim sonuçları CUMHURBAŞKANLIĞI seçiminde ilk kez oy

kullanma şansı yakalayan yurtdışı Türkler, tercihlerini Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’dan yana kullandı. Almanya’daki seçmenlerin kullandığı oyların tamamı sayıldı. Buna göre, Erdoğan yüzde 69,15 oy aldı. Ekmeleddin İhsanoğlu’na Almanya seçmeninden yüzde 23,5 oy gitti. Demirtaş ise Almanya seçmeninin yüzde 7,35’inin oyunu almayı başardı.

AVUSTURYA’DAN giden oyların yüzde 68,83’ünün sonuçlarına göre Erdoğan; 79,52, İhsanoğlu; 15,58, Demirtaş ise 4,9 oy oranı yakaladı. Belçika seçmeninin kullandığı oyların 68,11’i Erdoğan’a, 21,91’i İhsanoğlu’na, yüzde 9,98’i Demirtaş’a gitti. Hollanda’da açılan yüzde 91,95 oranındaki sandık sonuçları ise şöyle; Erdoğan: 78,49, İhsanoğlu: 17,81, Demirtaş: 3,71.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül görevini 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a devretti. Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen törende konuşan halef-selef cumhurbaşkanları birbirlerine 'Kardeşim' diye hitap ederken Gül yaptığı konuşmada, "11. cumhurbaşkanlığı görevimi 12. cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'a devretmekten büyük bir şeref duyuyorum. Sayın Cuhmurbaşkanımızın liderliğini, çalışma azmini, hakka olan bağlılığını en iyi bilenlerden biriyim. Kardeşim Tayyip Erdoğan'la Türkiye çok daha ileri gidecektir. Buna inancım tamdır" dedi. BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, "Bundan sonra da sayın Abdullah Gül'ün tecrübe ve fikirlerinden istifa etmek arzusunda olduğumu belirtmek isterim. Hani bizim bir şarkımız var, beraber yürüdük biz bu yollarda. Biz bu yollarda kar kış demeden beraber yürüdük. Ve inşallah yeni Türkiye'nin inşası yolunda yine hep beraber yürüyeceğiz" diye konuştu.

İŞBİRLİĞİ VURGUSU Cumhurbaşkanı Joachim Gauck mesajla Erdoğan’ı kutladı. Gauck kutlamasında, Almanya ile Türkiye’nin çok alanda işbirliği içinde olduğunu, ekonomik, kültürel ve insancıl bağların bulunduğunu kaydetti ve yeni dönemde iki ülkenin ilişkilerini daha da geliştireceklerine inandığını belirtti. BAŞARI DİLEDİ Başbakan Angela Merkel, Erdoğan’a gönderdiği mesajında iki ülkenin birbirine sıkı sıkıya bağlı ve güven duyan dost olduğunu dile getirerek, bunun derinleştirmesinin özel isteği olduğunu vurguladı. Merkel, mesajda Erdoğan’a başarı ve dayanıklılık diledi.

ALTIN BULMACA kazandırdı Finest art of Jewelry www.marka-istanbul.de

MARKA’DAN ÇEYREK ALTIN: Tülay Paksoy my beauty care’DEN ÇEK: Abdullah Çetin

ALTIN BULMACA 14. SAYFADA

7. çekiliş


www.renpostasi.de

İŞTE BİZİM HİKAYEMİZ

REN POSTASI her sayısında göçün canlı tanıklarını tanıtıyor. Almanya’ya gelen ilk kuşağın hikayesini okurken kimi zaman gülecek, kimi zaman hüzünleneceğiz. Ama bu sayfa, Almanya’ya göç tarihinin canlı tanığı olacak, sizlere keyifli anlar yaşatacak. Dileyenler ise, “Benim babamın da hikayesi güzel” diyecek ve bu hikaye, göç sayfasında yayınlanacak.

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

2 Eylül 2014

Email: hikaye@renpostasi.de

Bakandan

İrene ALT

(Rheinland Pfalz Uyum, Aile, Çocuk, Gençlik ve Kadın Bakanı)

Mainz'da görev değişimi GÖÇÜN TANIKLARI

A

Görev süresi 1 Eylül 2014 tarihinde dolan Mainz Başkonsolosu Aslan Alper Yüksel'in yerine Türkiye'nin Libya'daki Misrata Başkonsolosu Arif Eser Torun atandı. Ayrıca Başkonsolos Yüksel ile birlikte görev süresi biten Muavin Konsolos Osman Acar'ın yerinede Sedat Turan görev yapacak.

2014 Çokkültürlülük Haftası, her zamankinden daha önemli

DÜNYA siyasetindeki son haftalardaki gelişmeler etkisini Almanya’ya kadar gösterdi. Yine alevlenen İsrail ve Gazze arasındaki çatışma, Rheinland Pfalz’a kadar etkili oldu ve biz kendimizi Müslüman ve Yahudi karşıtı söylemlerin arasında bulduk. Bunun ötesinde bir araştırmaya göre birçok insan, İslam’ın Almanya’ya ait olmasından şüphe duyuyor. Ben bu eğilimlere endişe ile bakıyorum. Özellikle de Uyum Bakanı olarak yaptığım görev sayesinde Rheinland Pfalz Eyaleti’nde insanların birlikteliği konusundaki birçok olumlu gelişmeyi yaşama fırsatı buldum. Ancak son gelişmeler, elde ettiklerimizin üzerinde dinlenmememiz, bilakis, kültürlerarası diyalog ve kabul edilme konusunda çalışmaya devam etmemiz gerektiğini gösteriyor. **** Doğru yöne bir adımı bu yıl da yine düzenlenen Çokkültürlü Hafta temsil ediyor. 21 ve 27 Eylül arasında ülke genelinde 500’den fazla vilayet, şehir ve ilçeler birlikte, Almanya’daki birlikte yaşamın şekillendirilmesi için gözle görülen sinyaller koyacaktır. “Ortak yönler bulmak, farklılıkları kutlamak” sloganı altında yapılacak Çokkültürlü Hafta’nın başarılı geçmesi için kiliseler, yerel yönetimler ve dernekler, yaklaşık 4500 etkinlik ile katılıyor. **** Şu anki ulusal ve uluslararası gelişmeler ışığında etkinliğin sloganının çok uygun olduğunu düşünüyorum. Ben, Rheinland Pfalz’da din, ulus ve kültürel çeşitlilik konusunda kendimizi çok iyi uyarladığımızı düşünüyorum. Hiçbir zaman, değişimi imkansız kılacak kadar çok farklılıklar yoktur. Biz buna odaklanmalıyız. **** Birçok göçmen örgütü yıllardan beri Çokkültürlü Hafta’nın planlanması ve gerçekleşmesi için yapılan çalışmalara katılıyor. Bu yıl da yine program tekil şahıslardan gruplara, derneklerden kulüplere kadar uzanan yardımcılarla çokkültürlü bir çeşitliliğe sahip. **** Örneğin DITIB Türkisch-Islamische Gemeinde e.V. 3 Ekim’de Bad Kreuznach’ta camilerin açık kapı gününe davet ediyor ve böylece birçok Rheinland Pfalzlı’ya çoğu zaman kapalı olan bir alanı görme fırsatı sunuyor. Yiyip içerken dinlerarası ve kültürlerarası bir diyalog yapılabilir. **** 24 Eylül’de ise Ahrweiler’de genç göçmenlerin hayatı ele alınacak. Caritas Derneği Rhein-Mosel-Ahr’ın Genç Göçmenler Birliği genç insanların göçü konusunda bir sohbet toplantısı düzenliyor. Burada ilgi duyanlar genç göçmenler ile sadece onlar hakkında değil, onlarla bizzat konuşabilir. **** Bunlar, Çokkültürlü Hafta çerçevesinde yapılacak çok sayıda programdan sadece ikisi. Çokkültürlü Hafta’dan birçok yeni olumlu karşılaşma ve yeni izlenimlerle ayrılabilecek olmanın sevincini şimdiden yaşıyorum. İnsanlar arasındaki diyaloğun hiçbir zaman monologa dönüşmemesi umuduyla.

A

Evlilik süresi uzuyor

LMANYA’DA evlilik süresinin uzadığı ancak buna rağmen evli çiftlerin 3'te 1'inden fazlasının hakim karşısına çıktığı belirtildi. Deutsche Welle'nin haberine göre Almanya'da evliliklerin süresi son yıllarda uzamaya başladı. İstatistiklere göre, evlilik süresi uzasa da çiftlerin üçte birinden fazlası 2013 yılında mahkemenin yolunu tuttu. Boşanmak için 2013'te hakim karşısına çıkan çiftlerin evliliklerini 8 ay ila 14 yıl sürdürdükleri belirtildi. Almanya'da insanların daha uzun süre evli kaldıklarına dikkat çeken Federal İstatistik Dairesi'nden Manfred Conrad, 20 yıl önce çiftlerin 7 ay ila 11 yıl arasında süren evliliğin ardından boşanmak istediklerini ifade etti.

LMANYA'DA Rheinland Pfalz ve Saarland Eyaletleri'ndeki Türkler'den sorumlu Mainz Başkonsolosluğu'nda görev değişimi oldu. Görev süresi 1 Eylül 2014 tarihinde biten Mainz Başkonsolosu Aslan Alper Yüksel'in yerine Türkiye'nin Libya'daki Misrata Başkonsolosu Arif Eser Torun atandı. Ayrıca görev süresi biten Muavin Konsolos Osman Acar'ın yerinede Sedat Turan görev yapacak. 1976 Hatay doğumlu olan A.Eser Torun, 1997 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başladı. Yurtdışında sırasıyla Bişkek Büyükelçiliği, Nürnberg Başkonsolosluğu, Kudüs Başkonsolosluğu ve Tiflis Büyükelçiliği’nde görev yapan Torun, halen Libya’da Misurata Başkonsolosluğu görevini yürütüyor.

Mainz Başkonsolosluğu’na Almanya’da doğan Sedat Turan, Osman Acar'dan boşalan muavin konsolosluk görevine atandı. 1978 Darmstadt doğumlu Muavin Konsolos Sedat Turan, bir önceki görevinde Frankfurt Başkonsolosluğu'nda muavin konsolos olarak bir buçuk yıl görev yapmış 2012 Eylül ayında Türkiye'ye Ankara'ya dönmüştü. Sedat Turan, NATO’da vatani hizmetini tamamladıktan sonra 2004 yılında Dışişleri Bakanlığı’na göreve başladı. Öte yandan Mainz Başkonsolosu olarak atanan Arif Eser Torun’un Libya’daki olağan üsttü durumdan dolayı oradaki görevinin bir ay uzatıldığı öğrenildi. Başkonsolos Arif Eser Torun, Maniz’daki görevinin başına Kasım ayında itibaren başlayacağı belirtildi.

İlk kez sandık başına gittik Arif Eser Torun

Sedat Turan

5

Türkiye’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi için Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları ilk kez sandığa gitti. Yaklaşık 1,4 milyon Türk seçmen oyunu Almanya’nın yedi kentinde kullandı.

3 yıllık göç tarihinde Türk seçmen gümrükler dışında, bulunduğu ülkede, Almanya'da Türkiye için ilk kez oy verme fırsatı elde etti. Bulundukları bölgede ilk kez olarak 12. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için oy veren Avrupalı Türkler, sabahın ilk saatlerinden itibaren oy sandıklarının kuruldukları bölgelere akın ettiler. Yurt dışı seçmen kaydı Frankfurt ve Mainz başkonsolosluklarında bulunan vatandaşlar da Fraport Arena'da oyunu verdi. Randevu sisteminin uygulandığı seçimlerde, dört gün boyunca kendilerine verilen günlerde oy kullanan seçmenler, oy verecekleri sandıklarla ilgili bilgileri de, sorumluluğunu Konsolos Özkan Durmaz'ın yaptığı binanın kapı girişlerinde kurulan bilgi stantlarından aldılar. Randevu sisteminden haberi olmayan ve ellerindeki kimlik belgeleriyle Fraport Arena'ya gelen bazı vatandaşlar ise, oy veremeden geri dönmek zorunda kaldılar.

teknotel 49,90

e t ’ z n e l b Ko açıldı

Almanya’daki tüm hatlar Prepaid kart

Her türlü cep telefonu tamiri Cep telefonu aksesuarları

Teknotel Altengraben 17, 56068 Koblenz Tel.: 0261-97 333 758 Tel.: 0261-97 333 759 Fax: 0261-98 861 642

A

Her 10 kişiden biri engelli

LMAN Federal İstatistik Dairesi, ülkede yaşayan her 10 kişiden birinin engelli olduğunu açıkladı. Almanya’da 2013 rakamlarına göre 7,5 milyon engelli bulunduğunu bildiren daire, söz konusu rakamın 2011 istatistiklerine kıyasla yüzde 3,6 arttığını kaydetti. Her üç engelliden birinin 75 yaş üzerinde olduğunu aktaran daire, engellilerin yarısının 55 ile 75 yaş aralığındakilerden, yüzde 2’sinin ise çocuk ve gençlerden oluştuğunu duyurdu. İstatistik Dairesi, engellilerin üçte ikisinin bedensel engeli, yüzde 25’inin organlarından dolayı engelli olduğunu da bildirdi.


Bilgi Panosu

Mainz Başkonsolosluğu

Adres: An der Karlschanze 7, 55131 Mainz Telefon: 06131 982 600 Fax: 06131 835 119 E-Mail: konsulat.mainz@mfa.gov.tr İş günlerinde 08.30-11.30 saatleri arasında işlem yaptırmak mümkündür. Sıra numarası almayı unutmayın.

ÖNEMLİ TELEFONLAR Polis: İtfaiye / İlk Yardım: Açık Eczaneler: Bilinmeyen Numaralar: ADAC Yardım:

110 112 011500 118 33 22 22 22

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Köln Başkonsolosluğu

Adres: Luxemburgerstr. 285, 50354 Hürth Telefon: 02233 97 41 80 Fax: 02233 75 572 E-Mail: konsulat.koeln@mfa.gov.tr Başkonsolosluğun santraline 14.30 - 16.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Çalışma saatleri ise 08.30 - 12.30 arasındadır.

Konsolosluk işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi www.konsolosluk.gov.tr adresinden edinebilirsiniz.

info@renpostasi.de

T.C. Berlin Büyükelçiliği Adres: Runge Str. 9, 10179 Berlin | Telefon: 030 27 58 50

3 Eylül 2014

HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKİLDİLER

MK Haustechnik’ten bakanlı açılış

Hem bayramlaşma hem vedalaşma

T.C. Mainz Başkonsolosu Aslan Alper Yüksel bayramlaşma daveti verdi. Görev süresi 1 Eylül 2014'ta de sona eren Başkonsolos Aslan Alper Yüksel için aynı zamanda veda programı şeklinde gerçekleşen davete çok sayıda iş adamı ve dernek yöneticilerinin yanı sıra, Başkonsolosluk çalışanları da katıldı.

M

K Haustechnik’in Ransbach-Baumbach’taki yeni yerinin açılışı büyük bir törenle gerçekleşti. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı açılışta Rheinland Pfalz Ekonomi, İklim ve Enerji Bakanı Eveline Lemke, Belediye başkanı Michael Mertz ve basın mensupları hazır bulundu. Açılışta kısaca yaşamından kesitler anlatan MK Haustechnik sahibi Mümtaz Karagöz, tüm konuklara teşekkür etti. Bakan Lemke ise yaptığı konuşmada Mümtaz Karagöz’e övgüler yağdırdı. Belediye Başkanı Michael Merz de Karagöz’ü tebrik ederek, Ransbach-Baumbach Belediyesi’nin bayrağını verdi.

12 yaşında geldi

Isıtma teknolojileri, enerji üreten binalar, yenilenebilir enerji, kalorifer, doğal gaz, su tesisatı alanlarında faaliyet gösteren MK-Haustechnik, alanında uzman bir şirket. Sahibi Mümtaz Karagöz’ün de hikayesi ilginç. Dernbach’ta dünyaya geldikten sonra Türkiye’de yatılı okuyan Karagöz, 12 yaşında yeniden Almanya’ya geldi. Almanya’ya geldiğinde Almanca konuşamayan Mümtaz Karagöz, Nisan 2014’te Almanya çapında ve “Enerji verimliliği” kategorisinde ZVEH/ZVEİ Enerji Verimliliği Ödülü’nü kazandı. İşini severek ve profesyonel anlamda yaptığını söyleyen Mümtaz Karagöz, “Sabah işyerine ilk ben girerim en son da ben çıkarım” dedi.

Ufuk ELMAS / RANSBACH BAUMBACH

Almanya’da 120 bin eğitmene ihtiyaç var

T

ÜRKİYE Cumhuriyeti Mainz Başkonsolosu Aslan Alper Yüksel 4 senelik görev süresinin 1 Eylül 2014'te dolacak olması üzerine başkonsolosluk rezidansında bir veda programı düzenledi. Başkonsolos bayramın ilk gününe denk gelen programda Başkonsolos Yüksel eşi Emine Yüksel'le birlikte ayrıca davetlilerle de bayramlaştı. Bir taraftan bayram sevinci bir taraftanda veda hüznünün yaşandığı davette Başkonsolos Yüksel’in sorumlu olduğu Saarland ve Rheinland Pfalz eyaletlerindeki sivil toplum örgütü temsilcileri ve eyaletlerdeki dernek başkanları ve yöneticileri hazır bulundu. Ayrıca Başkonsolos Aslan Alper Yüksel ile birlikte görev süresi bitecek olan Muavin Konsolos

Osman Acar'da davetlilerle vedalaştı Başkonsolos Aslan Alper Yüksel'in görev süresinin 1 Eylül’de sona ermesinden dolayı aynı zamanda Yüksel için veda programı şeklinde gerçekleşen davette işverenler ve dernek yöneticileri birbirleriyle hasret giderdi. Başkonsolos Aslan Alper Yüksel davete katılan herkese teşekkür ederek, yeni Başkonsolos Arif Eser Torun'un ise 1 muavin konsolos Sedat Turan ile birlikte 5 Eylül’de Mainz'da görevine başlayacağını söyledi. Başkonsolos Yüksel geride kalan 4 senede yapılan çalışmaları, yaptığı ve yapılması gerekenleri özetledi. Davetlilere sunulaan yemek sonrası hüzünlü bir ayrılık yaşandı.

İsa DEVEÇEKEN / MAİNZ

A

LMANYA’DAKİ üç yaş altında çocukların eğitildiği çocuk yuvaları (Kita) için 120 bin eğitmene ihtiyaç var. Bertelsmann Vakfı’nın araştırmasının bulgularına göre, ülkede çocuk yuvası sayısının artmasına karşın personel yetersizliği nedeniyle çocuklarla gerektiği gibi ilgilenilmiyor. Vakıf, personel artırımının yanısıra, çocuk yuvaları için yıllık beş milyar euro ek bütçe ayrılması gerektiğini de belirtti. Şu anda çocuk yuvaları için ayrılan yıllık bütçe 14 milyar euro dolayında bulunuyor. 1 Ağustos 2013’te yürürlüğe giren yasal düzenlemeye göre üç yaş altındaki her çocuğun çocuk yuvasına alınma hakkı var.1 Mart 2014 günü itibarıyla Almanya’da üç yaş altındaki çocuklar için çocuk yuvalarında 662 bin kişilik kapasite bulunuyor. Çocuk yuvasında yer hakkı sağlayan yasanın yürürlüğe girdiği tarihte bu kapasitenin yaklaşık 750 bin olması planlanmıştı.


www.renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Kalpazanların tercihi 50 Euro

ALMANYA'DA 2014 yılının ilk yarısında 25 bin sahte banknot ele geçirildi. Almanya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, ülke genelinde 6 ayda toplam 1.5 milyon euro sahte para ele geçirildi. Sahte banknotta 2013 yılının ikinci yarısına göre, yüzde 25 oranında artış olduğu belirtilen açıklamada, kalpazanların daha çok 50 Euro'ların sahtesini bastığı kaydedildi. Merkez Bankası'na göre yakalanan sahte paraların yarısını 50 euro'lar oluştururken, ikinci sırada 20 euro'luk banknotlar geldi.

4

Avrupa Birliği ülkelerinde aynı süre içerisinde ele geçirilen sahte para miktarının 331 bin adet olduğu belirtiliyor. AB genelinde 2013 yılına göre sahte para miktarında yüzde 6.2 gerileme olduğu kaydedilen açıklamada, piyasada 16 milyar kağıt para olduğu gözönünde bulundurulduğunda, sahtekarlığın oran olarak nisbeten düşük olduğuna dikkat çekiliyor. Sahte para basımının önüne geçmek için Avrupa ülkeleri merkez bankalarının yeni banknotları piyasaya sürmeye hazırlandığı belirtiliyor.

HARİBO Bonn’a sırt çevirdi Eylül 2014

D

İsminin son iki harfi BO’nun “Bonn”u simgelediği Haribo, 100 yıl sonra eski başkente sırt çevirdi. Haribo, merkezini Rheinland Pfalz’taki Grafschaft kasabasına taşıma kararı aldı.

ÜNYANIN en ünlü şekerleme fabrikalarından Haribo, komşu şehir Ahrweiler’e bağlı Grafschaft kasabasına taşınıyor. İsminin son iki harfi olan BO’nun “Bonn”u simgelemesine rağmen Haribo’nun Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nden Rheinland Pfalz sınırları içinde bulunan Grafschaft’a taşınma kararı herkesi şaşırttı. Bonn Belediyesi, kentin en büyük vergi kaynaklarından biri ola şehrin taşınmasına bozulurken, şirket yönetimi üretim kapasitesinde sınırların zorlandığını ve Bonn’un şeni bir arsa gösterememesi üzerine bu kararı almak zorunda kaldıklarını bildirdi.

Bonn çok kızgın

Bonn’da sinirler gerilirken, Rheinland Pfalz’da ise yüzler gülüyor. Rheinland Pfalz Başbakanı Malu Dreyer, Haribo’nun eyalete taşınmasını “Son yılların en önemli şirket taşınması” olarak yorumladı. Düzenlediği bir basın toplantısında planlanan yeni Haribo

Mimarlık-Mühendislik I Plan-Proje I İnşaat

Mimarlık vizyon ister

•Mimari tasarım •Belediye ruhsatı •Rölöve - Restorasyon •Yapı uygulama projesi •Yapı kontrolü •Mimari danışmanlık •3-boyut animasyon

architekt serdar bilici

Geschwister-Scholl-Str. 15, 56564 Neuwied tel.: 02631-955997 mobil: 0175-8078245 s@b-architektur.de

www.b-architektur.de

gesini de haliyle olumlu etkileyecek” diye konuştu. Şimdiden Grafschaft tesisleri için 100 yeni personel alınacağını belirten Dreyer, “İşe yeni alınanlar ilk etapta Solingen ve Bonn’daki tesislerde gelecekteki işleri için eğitilecek. Şirket böylece işe başlar başlamaz tecrübeli personele sahip olacak. Bu çok akıllı bir adım” dedi.

GRAFSCHAFT

BONN’DA KURULDU HARİBO şirketi, 1920 yılında Bonn’da kuruldu. Şirketin kurucusu Hans Riegel, şirketin adını da kendi isminden ve yaşadığı şehirden esinlenerek seçti. Ön ismi Hans, soyismi Riegel ve şehri Bonn’un ilk iki harfini alan Riegel, böylece HARİBO markasını yaratmış oldu.

merkezini tanıtan Malu Dreyer, “Ekonomik şartlar, Rheinland Pfalz’daki yaşam kalitesi konusunda çok önemli. Bundan böyle de eyaletin yatırım merkezi olması için çalışmalarımız sürecek” dedi. Bu adımla Haribo’nun Ahrweiler bölgesindeki ekonomik gücü arttırdığını belirten Malu Dreyer, “Aynı zamanda eyaletin kuzey böl-

Göç ve Uyum uzmanları yabancılar dairesiyle buluştu

R

HEİNLAND Pfalz AWO ile yardım kuruluşu Caritasverband’ın göç ve uyum uzmanları, Koblenz Yabancılar Dairesi yetkilileri ile bir araya geldi. “Yes we are open” (Evet, açığız) sloganı altında Rhein Mosel Halle salo-

nunda gerçekleşen buluşmada uzmanlar ile memurlar fikir alışverişinde bulunabildi. İlgili kurumların kendilerini görevleri ve yapıları ile birlikte tanıtmasının ardından yapılan iş toplantısında iyileştirme önerileri de getirildi. Her iki taraf da benzer toplantıların ge-

lecekte de yapılması gerektiği konusunda görüş bildirdi. Ocak 2014’te Koblenz Belediyesi ve Rheinland Pfalz AWO ile Caritas Birliği’nin göç ve uyum daireleri, daha yakın işbirliği kararı almıştı.

KOBLENZ

K

Bisikletli devriye dönemi OBLENZ’DE Düzen Dairesi’ne bağlı belediye görevlileri, bisikletle devriye gezmeye başladı. Özellikle yaz aylarında Ren ve Mosel nehri çevresinde çok sayıda turistin bulunacak olması nedeniyle devriyeler ağırlıklı olarak bu bölgede görev yapacak. İlk etapta 4 bisiklet ile devriyeye çıkılacak.

KOBLENZ


info@renpostasi.de

Sinzig, Bayram'a ağladı

SİNZİG’TE ailesiyle birlikte yaşayan Bayram Uğuz (38) cuma günü hakkın rahmetine kavuştu. Evli olan, iki erkek ve bir kız babası olan Bayram Uğuz, tedavi olduğu Remagen hastanesinde, vefat etti. Aslen Konya'lı olan Bayram'ın acı haberi bütün çevreden gelen akrabalarını ve arkadaşlarını yasa boğdu. Baba Hacı Mehmet ve anne

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Hacı Zekiye Uğuz Türkiye'de izindeyken büyük oğullarının acı haberini duydu. Uğuz Ailesi kendilerini yanlız bırakmayan Bayram’ın bütün arkadaşlardan Allah razı olsun dediler. Biz de Ren Postası Gazetesi olarak Merhuma rahmet, kederli ailesi ve dostlarına başsağlığı dileriz.

5

Genç kalmanın 10 önemli sırrı

Eylül 2014

REN Postası, sizler için genç kalmanın önde gelen sırlarını açıklıyor. Az uykudan bakıma kadar, Check-Up’tan sağlıklı beslenmeye kadar nelere dikkat etmeniz gerektiği bu yazıda. İşte 10 maddede, genç kalmanın sırrı. Mümkün mertebe az uyuyun Çünkü fazla uyumak vücuda zarar veriyor. Her ne kadar uykuda iken hayati önem taşıyan büyüme hormonları salgılansa da, gereğinden çok uyku kasların azalmasına yol açıyor. Halbuki bu kaslar bir ömür lazım. Bu nedenle herkesin, ne kadar uykuya ihtiyacı olduğunu belirlemesi gerekir. Yatmadan 2-3 saat önce sadece su veya şekersiz çay içmeye özen gösterin. Ağız bakımına dikkat edin Her gün dişlerinizi ve diş aralarını temizleyin, antibakteriyel su kullanın. Çünkü ağız bölgesi ıslak ve ılık bir bölge olduğu için, sürekli hastalıklara yol açabilecek bakteriler için ideal

bir yer. Bu bakteriler kalp ve tansiyon hastalıklarına yol açabilir. Yapılan araştırmalara göre hijyenik bir ağız bölgesi, ömrü 6 yıla kadar uzatabiliyor. Kalpten gülün Norveçli bilim adamları gülmenin ömrü 7 yıl uzatabildiğini söylüyor. 100’den fazla kası harekete geçiren gülmenin yaşlanmaya karşı ve kan dolaşımına da iyi geldiği bildiriliyor. ABD’li bilim adamları da gülmenin kanseri önleyen etkisi olup olmadığını araştırıyor.

Asansöre binmeyin Asansör, yürüyen merdivenler, mutfak robotları gibi yaşamı kolaylaştıran buluşlar, vücuda iyi gelmiyor. 30 yaşından sonra insanların vücudunda kas gerilemesi başlar ve yağ oranı artar. Bu süreç de ancak kas yapılması ile yavaşlatılır. Bu nedenle haftada bir kez en az 30-40 dakikalık bir antrenman öneriliyor.

Doğru güneşlenin Güneşli havalarda kollarınızı açın, vücudunuza güneş gelsin, D Vitamini alın. Çok fazla güneşe dikkat edin, cilt kanseri riskini arttırmayın.

Bir müzik aleti çalmayı öğrenin Böylece beyninizi çalıştırır ve beyin hastalıklarına yakalanma riskini azaltırsınız. Check Up yaptırın Bir dahaki doktor randevunuzda Vitamin D oranınıza, kan değerlerinize baktırın, CRP değerinizi ölçtürün. Bu protein maddesi, henüz bir rahatsızlık vermeyen vücuttaki iltihapları gösterir. Erken tedavi faydalı olur.

Mola verin Strese girmeyin. Stressiz bir yaşam ömrü 7.5 yıl uzatıyor. ABD’li bilim adamlarına göre sık sık mola verenler kan basıncının düşmesi ve vücudun dinlenmesi sayesinde ömür uzuyor. Aldığınız kaloriyi azaltın Daha az kalori ile yaşamaya alışmak, yaşlanmayı yüzde 30 oranında yavaşlatabilir. Hindistan cevizi yağı kullanın Yağdaki asit faydalı olduğu gibi, yağ da genel olarak beyin hastalıklarına iyi geliyor.

İstenmeyen tüylere artık

rinizden, İstenmeyen tüyle n leke ve çillerinizde uza kadar IPL-Lazer ile sons kurtulabilirsiniz.

SON

Yanlızca bayanlara hizmet veren ilk ve tek adres

0 Tel.: 0261 - 133 41 62 23 Mobil: 01578 - 674 32 AYSEL ERSEN (Friedrich-Ebert-Ring 52, 56068 Koblenz)

28 Bin Türk'e Alman Pasaportu T ÜRKLER Alman vatandaşlığına geçişlerde başı çekmeye devam ediyor. Türk pasaportunu kaybetme endişesi ise vatandaşlık seçiminde hala etkili. Alman vatandaşlığına geçişlerde Türkler başı çekmeye devam ediyor. Federal İstatistik Dairesi'nin verilerine göre geçen yıl Alman vatandaşlığına geçen Türklerin sayısı 28 bin olarak kaydedildi. Birinci sıradaki Türkleri 5 bin 500 kişi ile Polonyalılar ve 4 bin 500 kişi ile Ukraynalılar izledi. 2013 yılında Alman vatandaşlığına geçenlerin toplam sayısının 112 bin 350 olduğu, bir önceki yıla göre sayıda bir

değişiklik olmadığı belirtildi. Diğer yandan başta Türkler olmak üzere pek çok yabancı kökenli, Alman vatandaşlığı için gerekli koşullara sahip olmasına rağmen vatandaşlık başvurusunda bulunmamayı tercih ediyor. Bunda Almanya'nın çifte vatandaşlığa imkan tanımaması önemli rol oynuyor. Federal İstatistik Dairesi verilerine göre en az on yıldır Almanya'da yaşayan, dolayısıyla vatandaşlık koşulunu yerine getiren yabancı kökenliler ile Alman vatandaşlığına geçenlerin sayısı arasındaki oran 2013 yılında yüzde 2,3 olarak kaydedildi.


www.renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Demiryollarında sessiz tren devri

ALMAN Demiryolları Deutsche Bahn (DB) uzun vadede trenlerini sessiz hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Köln’de ilk sessiz trenini tanıtan DB’ye göre yeni fren teknolojisi ile mevcut trenlerdeki frenlerde daha az gürültü çıkaracak. Ancak bu uygulamanın tüm trenlerde kullanılabilmesi için DB’nin yaklaşık altı yıla ihtiyacı var. DB, 6 yılda 60 bin trenine sessiz frenlerini monte etmek istiyor. Her monte edilen sessiz frenin maliyetinin 5 ile 7 bin Euro arası masrafa yol

6 Eylül 2014

Doktordan

Prof. Dr. Ziya AKÇETİN

 z.akcetin@kk-km.de

açacağı tahmin ediliyor. DB’nin Almanya genelindeki toplam tren sayısı 180 bin civarında. DB’nin Köln’de tanıttığı ilk tren, taşıdığı yükle Oberhausen’dan Rotterdam’a gitti. Almanya’da özellikle demiryollarına yakın yerlerde oturan vatandaşlar trenlerin gürültüsünden rahatsızlık duyuyor. Bu yüzden Orta Ren bölgesinde vatandaşlar bunun için harekete geçmiş, hatta bu çerçevede Bonn’da düzenlenen Federal Ulaştırma Bakanlığı’nda projeler geliştirilmesini sağlamıştı.

‘Estetikte ilk sıradayız’

e-sigara yalanı hakkında

SİGARA bağımlıları son yıllarda giderek artan oranda elektronik sigara (kısaca e-sigara) denilen ve bu bağımlılıktan kurtulmak veya zararlarını azaltmak için kullanılan bir elektronik cihazdan medet ummakta idiler. Özetle bu cihaz duman yerine buhar oluşturur ve kullanıcı, içinde çeşitli maddeler (Propilen Glikol, Etanol, Su, tütün çiçeği, esans, nikotin) bulunan bu buharı içine çeker. Buharda farklı oranlarda nikotin de bulunabilir. Amaç, sigara kullanım oranına göre belirlenen seviyeden başlanıp, sıfır nikotine doğru azaltarak kullanılan kartuşlar sayesinde kişinin sigara bağımlılığından kurtulması idi. AB’de 100 milyon Euroluk, dünyada ise milyar dolarlarla ifade edilen bir pazara ulaşan e-sigaranın sağlığa zararı olup olmadığı konusu önceleri pek bilinmemekte idi. Bu kadar büyük paralar kazandıran bir ürünün lobisi olmaması düşünülemezdi. AB Sağlık Komisyonu 4 mg’lık nikotin içeren e-sigaranın reçeteyle eczanede satılmasını, bu orandan fazlasını barındıran tüm e-sigaraların yasaklanmasını önerince, birden özellikle İngiltere ve Fransa başta olmak üzere birçok AB ülkesinde üreticilerin lobi çalışmaları kapsamında “İyiliğimiz için e-sigarayı koruyalım (Foralloursakessave e-cigs)” sloganıyla bir kampanya başlatıldı. Sektörün önde gelenleri ise 20 mg nikotine kadar izin verilmesi görüşünde. Nedenini sorgulamak isterseniz, örneğin 2012-2013 yıllarında Catania Üniversitesinde 300 gerçek sigara kullanıcısı ile yapılan bir çalışma sonuçlarına bakabilirsiniz: 12 ay e-sigara kullanımı sonunda deneklerin yüzde dokuzunun sigarayı bıraktığı gözlenmiş. Yani yüzde 91 sigaraya devam etmiş! Halbuki sigarayı bırakmanın yolu nikotin oranını azaltmaktan geçmekte! Bir de unutmadan söyleyelim: Güya sigarayı bıraktıran bu ürünün en büyük destekçisi gene sigara üreticileri. **** Karşıtları ise American Cancer Society, American Heart Association, American Lung Association, Campaign for Tobacco-Free Kids ve Action on Smoking and Health gibi tamamı hiç bir sermaye gurubu ile ilgisi olmayan saygın tıp veya sivil toplum örgütleri. Bu grupların bir diğer endişesi de, e-sigaranın toplumda sigaraya karşı oluşmuş negatif bakış açısını olumlu yönde değiştireceği, sigarayı yeniden “normalleştireceği” ve özellikle aromalı e-sigaraların çocukları özendireceği. Geçenlerde Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi Bettcher, bir basın toplantısı düzenleyerek e-sigaraların sigarayı bırakmaya yardımcı olduğuna dair henüz kanıtlanmış bir veri bulunmadığını açıkladı. Gelin, e-sigara tuzağına düşmeyin!

A

Aile bilinçli ama ilgisiz

LMANYA’DA ebeveynler çocuklarını internetteki olası tehlikelerden korumada yetersiz kalıyor. Ailelerin büyük bölümü internetten kaynaklanabilecek risklerin farkında, ama bunun için yeterli önlemi almıyor. Bir araştırma sonucuna göre, ailelerin yüzde 84’ü çocuklarının interneti düzenli olarak kullandıklarını belirtiyor. Ancak yüzde 49’u, çocuklarının hangi siteleri ziyaret ettiğini bilmiyor. Ailelerin en büyük endişesi, çocuklarının internet ortamında çok fazla zaman geçirmesi ve fotoğraflarını düşüncesizce paylaşmaları. Aileler, art niyetli kişilerin chat yöntemiyle çocuklarıyla temas kurmasından da korkuyor.

A

Estetik Cerrah Dr. Güner Uysal, Türkiye'nin estetik cerrahide Amerika ilk sırada olduğunu ve hastane donanımında Avrupa'nın önünde olduğunu söyledi.

Sevil Demiral

irtibat: Almanya iral Sevil Dem 7375410 3 Tel: 0157

Dr. Güner Uysal

Türkiye'de estetik yaptırmaya gidecek olanların doktor seçmelerini tavsiye eden Dr. Güner Uysal,''Doktorlarına seçmeleri ve ona güvenerek kendilerini teslim etsinler. Hastaneye değil doktoruna güvenmeli insanlar. Estetikte tavsiye önemlidir. Birebir görüşsünler, her operasyon öncesi doktorla yüze yüz görüşsünler''

LMANYA'NIN Dortmund kentinde bulunan Cafe Lagaluga'da Türkiye'den gelen Plastik Cerrah Dr. Güner Uysal, vatandaşların estetik ve saç ekiminde konularında sorularını cevapladı. Özellikle kadınların ilgi gösterdiği toplantıda Dr. Güner Uysal, estetik muayane de yaptı. Almanya'da Dr. Güner Uysal'ı temsil eden Sevil Demiral, Almanya'daki hastalara her tür desteği verip Türkiye yolculuğunda bile hastaları yalnız bırakmıyor. Sevil hanım ve Seyr-i Alem Manegement'in destekleri ile gerçekleşen toplantıda Dr. Güner Uysal, yaklaşık 10 yıldır Almanya'dan birçok hastayı tedavi ettiğini söyledi. Bu hastaları tedavi ederken hastaların takip edilmesi ve yeni hasta adaylarını görmek için Almanya'ya geldiğini belirten Dr. Uysal, ''Avrupalı Türkler arasında estetiğe kadınların yanında erkekler de ilgi göstermeye başladı. Türkiye'de birçok iyi estetik cerrah var ve ilgi çok artıyor. Estetikte burun Türk insanında sorun tabiiki. Vücut şekillendirme, meme büyütme de çok ilgi görüyor. Kimse artık büyük memelere katlanmak istemiyor. Sarkmış bir karınla yaşayan birçok insan var. Ekonomik ve sağlıklı sundukça talepte artıyor'' dedi. Dr. Güner Uysal,''Türkiye plastik cerrahide dünya sıralamasında Amerika Birleşik Devletleri ile ilk sırada söyleyebilirim'' şeklinde konuştu.

Profesörden hepatit C ilacına onay

C

AĞIMIZIN hastalığı AIDS’ten daha kolay bulaşan ve daha ölümcül olan Hepatit C hastalığına karşı çok etkili bir ilaç geliştirildi. Bir süredir ABD’de kullanılan ve tablet olarak geliştirilen ilaç, karacigerde yerlesmiş olan Hepatit C virüsünü tümüyle yok ediyor. FAZ gazetesine konuşan Frankfurt Üniversitesi Kliniği’nden Christoph Sarrazin, çok etkili ve yan etkileri az olan tabletin, hastalarının büyük çogunluğunda Hepatit C virüsünü tümüyle yok ettiğini bildirdi. İlacı bir devrim olarak niteleyen Sarrazin, tıp dünyasında hiç kimsenin kısa süre içinde böyle bir ilacın geliştirileceğini tahmin etmediğini belirtti. Sarrazin, şu anda piyasada olan ilaçların Sofosbuvir ve Simeprevir adlı etki maddelerini içerdiğini, bunları Daclatasvir, Ledipasvir ve Asunaprevir etki maddeleri içeren ilaçların izleyeceğini bildirdi.

İlaçlar çok pahalı

Hepatit C hastaları için sevindirici bu sevindirici haberi, ilaçların oldukça pahalı olması gölgeliyor. Şu anda Almanya’da Sofosbuvir etki maddeli ilaçla üç aylık bir tedavinin masrafı 56 bin euro dolayında bulunuyor. Hastalık sigortaları, ilacın fiyatını düşürmek için üretici firmalarla pazarlık yapıyor. Robert Koch Enstitüsü’nün tahminlere göre Almanya’da 200 ile 600 bin arasında hepatit C virüsü taşıyan insan bulunuyor ve bunların beste dördü virüsü taşıdığını bilmiyor. Çok sincice ve ağırca ilerleyen hastalık, virüs bulaştıktan 25 ile 30 yıl sonra kendini gösteriyor. Virüs, karaciger sertleşmesine ve kanserine yol açıyor. Bu durumda tek tedavi seçeneği olarak karaciger nakli bulunuyor.

Fazıl Say büyüledi A LMANYA'nın Koblenz kentinde konser veren dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, sanatseverlere unutamayacakları klasik bir müzik ziyafeti yaşattı. Koblenz Ren Mosel Halle Kültürevi'indeki konserde sahne alan Fazıl Say'a ilgi çok yoğun oldu. Haftalar öncesi biletlerinin kapış kapışa gittiği Fazıl Say konserini, çok sayıda vatandaşımız yanında binlerce Alman ve diğer ulus vatandaşlarıda coşkulu ve büyülü gözlerle izlediler. Nazım Hikmet'in 'Memleketim' adlı şiirine hayat vererek Almanya'nın ortası olarak bilinen ve Ren ve Mosel nehirlerinin birleştiği kent olan Koblenz'deki konserine başlayan Fazıl Say, Aşık Veysel, Metin Altıok, Cemal Süreyya, Can Yücel, Pir Sultan Abdal ve Orhan Veli'nin şiirlerinden esinlenerek bestelediği eserleriyle sanatseverlere müzik ziyafeti yaşattı. Dünya ve AB'nin müzik elçisi olarak kültürlerarası diyaloğa kendisini adeta adamış olan Fazıl Say, konserinde müzik ustalığı yanında bestelerindeli farklı yaratıcılığınıda göstererek dakikalarca ayakta alkışlandı. Kendisini müziğe verdiği zaman 88 Piyano tuşunun sanki yetmediği Fazıl Say, dinleyenleri

başka başka dünyalara götürüp getirerek ustalığını gösterdi. Konserde, Steinway'den Türk folkloru üzerine caz çıkaran, Mozart'ın unutulmayan 10, 11 ve 13 piyano sonatlarından özgün müzik yaratan Fazıl Say, Gezi Park 2 adını verdiği eserlerindeki canlı performansıylada ne kadar etkiyeci birisi olduğunu gösterdi. New York Filarmoni Orkestrası, İsrail Filarmoni Orkestrası, Baltimore Senfoni Orkestrası, Petersburg Filarmoni Orkestrası, BBC Filarmoni Orkestrası, Fransa Ulusal Orkestrası, Viyana Senfoni Orkestrası ve dünyadaki diğer büyük orkestralar la birlikte verdiği konserlerde başarısıyla ön plana çıkıp görevini yaptı ve 25 yıl boyunca kendisini ispatladı. Fevzi KAPLAN


info@renpostasi.de

AylÄąk Haber ve Reklam Gazetesi

100 km'de 4,9 litre tĂźketiyor GENÄ°Ĺž iç hacmi, yĂźksek tavanÄą ve yĂźksek gĂźvenlik sistemleriyle Seat Altea XL, kalabalÄąk ailelerin uzun yollarda rahat ve gĂźvenle seyahat etmelerini saÄ&#x;lÄąyor. Altea XL, dĂźĹ&#x;Ăźk yakÄąt tĂźketimi ile dikkat çekiyor. Sportif tasarÄąmÄą, etkileyici yol tutuĹ&#x;u ve kolay kullanÄąm Ăśzelliklerini buluĹ&#x;turan Altea XL, yĂźksek tavanÄą, geniĹ&#x; iç hacmi ve çok fonksiyonlu koltuklarÄą ile ailelerin tercih ettiÄ&#x;i

otomobillerden biri olmaya devam ediyor. Altea XL 4.469 cm uzunluÄ&#x;u ve 532 litre bagaj kapasitesi ile sÄąnÄąfÄąndaki en geniĹ&#x; otomobillerden biri olarak gĂśze çarpÄąyor. Altea XL, 105 hp gĂźcĂźndeki, 250 Nm gibi etkileyici bir tork deÄ&#x;erine ve common-rail sistemiyle donatÄąlmÄąĹ&#x; 1,6 TDI motora sahip. DSG Ĺ&#x;anzÄąman seçeneÄ&#x;iyle sunulan araç, 100 kilometrede ortalama 4,9 litre yakÄąt tĂźketiyor.

Yeni Opel Corsa geliyor Ren POSTASI OTOMOBÄ°L

7 EylĂźl 2014

4 Ekim’de Paris Motor Show’da tanĹtĹlacak

K

Opel, 4 Ekim'de baĹ&#x;layacak olan Paris Motor Show'da tanÄątÄąlmasÄą beklenen yeni Corsa'nÄąn fotoÄ&#x;raarÄąnÄą basÄąnla paylaĹ&#x;tÄą.

OLAYLIKLA tanÄąnabilen yeni Corsa, dĂśrdĂźncĂź nesil Corsa'nÄąn Adam'dan esinlenilerek tasarlanmÄąĹ&#x; Ăśn Ĺ&#x;eritle, farklÄą farlarla ve daha geniĹ&#x; bir Ăśn Äązgarayla kombine edilmiĹ&#x; haline benziyor. Arka tarafta ise gĂśze ilk çapan detaylar çĹkÄąntÄąlÄą arka lambalar, gßçlĂź omuz çizgisi ve keskin alt taraf. AracÄąn içerisinde bulunan 7 inç renkli dokunmatik ekrana sahip olan IntelliLink bilgi-eÄ&#x;lence sistemi Apple ve Android cihazlarla uyumlu olup sesli komut sistemi ile kullanÄąlabiliyor. Bu sistem Ăźzerinden ayrÄąca Bluetooth, Siri Eyes Free, Navigasyon için BringGo, internet radyosu ve podcast'ler için Stitcher ve TuneIn gibi pek çok uygulama kul

Mercedes-Benz CLS makyajlandÄą

M

ERCEDES’İN orta Ăźst sÄąnÄąf seviyesindeki 4 kapÄąlÄą coupe modeli CLS, 2015 e makyajlÄą yĂźzĂźyle girecek. Yenilenen CLS, çok ufak gĂśrsel deÄ&#x;iĹ&#x;iklikler ve iç mekanÄąnda teknolojik yenilikler içeriyor. Farlar, standart olarak LED aydÄąnlatma ile geliyor, yeni MULTIBEAM LED opsiyonu ise daha duyarlÄą ve akÄąllÄą çalÄąĹ&#x;ma sistemi ile Ăśne çĹkÄąyor. Duruma gĂśre parlaklÄąk ve gĂśrĂźĹ&#x; mesafesini ayarlayan, karĹ&#x;Äądan gelen sĂźrĂźcĂźlerin gĂśzĂźnĂź kamaĹ&#x;tÄąrmayan aydÄąnlatma elemanlarÄą, saniyede 100 kere doÄ&#x;ru konumu hesaplÄąyor. AyrÄąca far içindeki kÄąsa mesafe aydÄąnlatma modĂźlĂź viraja girmeden viraja dĂśnerek yoldaki tehlikelerin Ăśnceden gĂśrĂźlebilmesini saÄ&#x;lÄąyor. LED çizgisi sinyal lambasÄą gĂśrevinin yanÄąnda bir

B

lanÄąlabiliyor. Yeni otomobil ile birlikte ilk defa sunulan çift-xenon farlarÄąn yanÄąnda, Yan KĂśr Nokta UyarÄą sistemi, Opel Eye Ă–n Kamera, Ĺžeritten AyrÄąlma UyarÄąsÄą, Uzun Far AsistanÄą, Takip Mesafesi GĂśstergesi ve Ă–n ÇarpÄąĹ&#x;ma UyarÄąsÄą gibi yeni sistemler gĂźvenlik konusunda sunulan yeni teknolo-

jiler olarak dikkat çekiyor. Araçta dikkat çeken bir diÄ&#x;er Ăśzellik ise Opel'in ilk kez sunacaÄ&#x;Äą 1.0 litrelik motoru. Ăœç silindirli ve turboĹ&#x;arjlÄą olan bu motor, 90 beygir gĂźcĂźne ve 115 beygir gĂźcĂźne sahip iki versiyon olarak piyasaya çĹkacak. Bu motorlarÄąn dÄąĹ&#x;Äąnda araçta bulunacak motorlar: 1.4 litre, turboĹ&#x;arjlÄą, 100 beygir gĂźcĂźne ve 200 Nm torka sahip motor ve 1.3 litre CDTi dizel motor. Ĺžasisi tekrar dĂźzenlenen ve yeni sĂźspansiyonlarÄąyla daha hassas bir kullanÄąm vaadeden yeni Corsa, bu iddiasÄąnÄą yeni hÄąza duyarlÄą, elektrikli direksiyon sistemi ve selefine gĂśre 5 cm daha alçak olmasÄąyla gßçlendiriyor. AracÄąn 2014'Ăźn son aylarÄąnda satÄąĹ&#x;a çĹkmasÄą bekleniyor.

Genç mutluluk. .REOHQ] EĂ“OJHVLQGHNL *HQĂ„ <çOGç]pçQç] šLPGL Ă„RN X\JXQ NRšXOODUGD

de sĂźrĂźcĂźyĂź karĹ&#x;Äąlama gĂśrevine sahip: LED çizgisi aracÄąn kilidi açĹldÄąÄ&#x;Äąnda mavi renk alarak “hoĹ&#x;geldinizâ€? diyor. Premium Ăźreticilerin son dĂśnemdeki aydÄąnlatma teknolojileri savaĹ&#x;Äąnda MULTIBEAM, rakiplerinin lazer ve matrix gibi teknolojileri yanÄąnda yine de sĂśnĂźk kalÄąyor. Yeni aydÄąnlatmalar, farlarÄąn gĂśrĂźntĂźsĂźnĂź ciddi Ĺ&#x;ekilde etkiliyor. MakyajsÄąz modelin farlarÄąndaki C Ĺ&#x;ekilli LED’ lerin yerine, Ăźst ve

yan kenar boyunca devam eden kesintisiz bir LED çizgisi kullanÄąlmaya baĹ&#x;lanmÄąĹ&#x;. Bu Ĺ&#x;ekilde C, E ve S serilerine benzerlik arttÄąrÄąlmÄąĹ&#x;. Farlar arasÄąndaki hava giriĹ&#x;inin bĂźyĂźk logolu versiyonunda yeni Äązgara kullanÄąlmaya baĹ&#x;lanmÄąĹ&#x;. A ve CLA-Serilerinde gĂśrĂźlen noktalÄą Äązgara sportif izlenimi gßçlendiriyor. Tamponda da daha yumuĹ&#x;ak Ĺ&#x;ekle sahip hava çĹkÄąĹ&#x;larÄą ve dekoratif detaylar gĂśrĂźlĂźyor.

*HQĂ„ <çOGç]ODU 0HUFHGHV %HQ]pLQ HQ L\L NXOODQçOPçšODUç %X DYDQWDMODUGDQ ID\GDODQçQ • D\ RWRPRELO JDUDQWLVL • D\ \RO JDUDQWLVL • <DSçODQ NLORPHWUH JDUDQWLVL • +8 $8 GDPJDVç \çOGDQ HVNL GHĹ•LO • D\ EDNçPç \RN NLORPHWUH\H NDGDU

• JĂ™Q GHĹ•LšWLUPH KDNNç

YĂźzde 4.25’lik Ăśzel faizš

ArabalarĹn arka camlarĹ niçin tam açĹlamĹyor?

Ä°LÄ°NDİĞİ gibi pek çok model binek arabalarda arka kapÄąlarÄąn camlarÄą dibine kadar tam açĹlamaz. YaklaĹ&#x;Äąk ßçte bir mesafeye gelince dururlar. Tabii bu sĂźrĂźcĂźler için bir problem deÄ&#x;ildir. Onlar Ăśn camlarÄą tam açĹp pĂźfĂźr pĂźfĂźr giderler. KlimalÄą araç sayÄąsÄą çoÄ&#x;alÄąp tĂźm camlarÄąn kapalÄą tutulmasÄą durumu ortaya çĹkÄąnca arka camlarÄąn tam açĹlamamasÄą konusu gĂźndemden iyice dĂźĹ&#x;mĂźĹ&#x;tĂźr. ArabalarÄąn arka camlarÄąnÄąn tam açĹlmamasÄąnÄąn içeriye egzos gazÄą, bĂścek veya gĂźrĂźltĂź girmesiyle ve arabanÄąn emniyetiyle biri alakasÄą yoktur. ArabalarÄą dizayn

eden mßhendisler bunu kullanĹcĹlarĹn çocuklarĹnĹn arabadan sarkmamalarĹ için tercih ettiklerini sÜylßyorlar. Hatta arka camlarĹn açĹlmamasĹ için arabaya kilit dahi koyuyorlar. Gerçek ise farklĹdĹr. Perfor-

mansÄą en yĂźksek arabayÄą yapabilmek için katlanÄąlmasÄą gereken bir durumdur bu. Dikkat ederseniz orta ve kßçßk boy arabalarÄąn çoÄ&#x;unda arka tekerlekler arka kapÄąlara çok yakÄąndÄąr. Bu nedenle Ăśn ve arka kapÄąlarÄąn Ĺ&#x;ekilleri farklÄądÄąr. Ă–n kapÄąda camÄąn dibine kadar girmesi için yer varken arka kapÄąlarda tekerleÄ&#x;in ve çamurluÄ&#x;unun konumlarÄąndan dolayÄą alt kÄąsÄąm daraldÄąÄ&#x;Äąndan yer yoktur. Bu, Ĺ&#x;ekilden dolayÄą zaten arka kapÄądan inmek de daha zordur. Cam, kapÄąnÄąn dĂźz devam eden kÄąsmÄąndaki yuvasÄąna kadar inebilir, daha sonra gidebileceÄ&#x;i bir yer yoktur.

ĂŁ&GFLUJG ZÂ?MMÂ?L GBJ[ 5FLMJG UBSJIJOF LBEBS TJQBSJĆƒ WFSJMNFTJ IBMJOEF UĂŒN +VOHF 4UFSOF PUPNPCJMMFSJ JÂťJO HFÂťFSMJEJS .FSDFEFT #FO[ #BOL "( OJO 4JFNFOTTUSBTTF 4UVUUHBSU Â?O $ $%* NPEFMJ JÂťJO CJS 1MVT LSFEJ ÇSOFŢJEJS 4BUÂ?Ćƒ CFEFMJ &VSP 1FĆƒJOBU &VSP 5PQMBN LSFEJ UVUBSÂ? &VSP 5PQMBN UVUBS &VSP 5PQMBN LJMPNFUSF 7BEF TĂŒSFTJ BZ :Â?MMÂ?L OPNJOBM GBJ[ PSBOÂ? ZĂŒ[EF FGFLUJG GBJ[ ZÂ?MMÂ?L ZĂŒ[EF 4PO UBLTJU &VSP "ZMÂ?L 1MVT LSFEJ UBLTJEJ &VSP (BSBOUJ LPĆƒVMMBSÂ?OÂ? XXX NFSDFEFT CFO[ EF KVOHF TUFSOF BESFTJOEFO PLVZBCJMJSTJOJ[

Anbieter: Daimler AG, MercedesstraĂ&#x;e 137, 70327 Stuttgart Partner vor Ort: Mercedes-Benz Niederlassung Koblenz BeatusstraĂ&#x;e 20 ¡ 56073 Koblenz ¡ Tel.: 0261.491-133 info.koblenz@mercedes-benz.com ¡ www.mercedes-benz-koblenz.de


Impressum Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

8 Eylül 2014

Amazon bulut servisi Zocalo'yu tanıttı

DÜNYANIN tartışmasız en büyük online alışveriş platformu olan Amazon, geliştirdiği teknoloji ve servislere bir yenisini daha ekliyor. Amazon sessiz sedasız yeni bulut depolama servisi Zocalo'yu duyurdu. Zocalo, basitçe bugün kullandığımız Dropbox ve türevi bulut servislerinin rakibi

olarak da görülebilir. Kullanıcıların internet üzerinden herhangi bir cihaz aracılığıyla (ister telefon, ister bilgisayar veya tablet) verilerine ulaşabileceği Zocalo, kullanıcıların online mecrada verilerini başka kullanıcılarla kolayca paylaşabilmesinin yolunu açıyor.

2

Herausgeber: SIM Media Verantwortlich für den Inhalt: Mustafa Kemal Erel Adresse: Koblenzerstr. 22, 53489 Sinzig Telefon: 02642-9030 520 Fax: 02642-9030 521 E-Mail: info@renpostasi.de Web: www.renpostasi.de Bankverbindung: Kreissparkasse Ahrweiler BLZ: 577 513 10 Konto-Nr: 221002 IBAN: DE87577513100000221002, BIC: MALADE51AHR

Anzeigen (İlan) Mustafa Kemal Erel Tel: 0177 853 23 04 email: m.erel@renpostasi.de Facebook: fb.com/renpostasi Twitter: @renpostasi E-Gazete: issuu.com/renpostasi Gazetemizde yayınlanan köşe yazıları, yazarların kendi yorumlarıdır. Yazılardan gazetemiz sorumlu tutulamaz.

Kilo verdiriyor sigara bıraktırıyor Aralık 2013 - Ocak 2014

Ren Postası TEKNOLOJİ

Pavlok isimli akıllı bileklik hayatınızı düzene sokmayı vaat ediyor

M

Hayatımızda yer alan ve zaman zaman bizleri zor durumda bırakan alışkanlıklarımızdan bu kadar çabuk kurtulduğunuza ŞOK olacaksınız!

ANEESH Sethi adıdaki bir araştırmacı hayatındaki alışkanlıkların hayatı yaşamasının önüne geçtiğini fark ettiği an bu alışkanlıklarını kontrol altına alabilecek bir ürün geliştirmek için kolları sıvadı ve Pavlok adını verdiği bir ürün üretti. Pavlok, ilk bakışta sıradan bir bileklikmiş gibi görünse de sizi düşünen bir dostmuş gibi kendinize zarar verdiğinizde ve/veya aslında yapmak istemediğiniz ancak kendinizi durduramadığınız durumlarda sizi uyararak o hatayı yapmamanızı sağlıyor.

Kilo-verdiren-bileklik

Başka bir deyişle uyanmanız gereken saatte sizi kaldırıyor, yemek yememeniz saatlerde sizi uyarıyor, sigara içmeye kalktığınızda sizi ikaz ediyor ve bunun

gibi durumlar ile karşılaştığında sizi uyarmaktan çekinmeyerek hayatınızı düzene sokmaya çalışıyor. Maneesh Sethi’in düzensiz hayatını düzene sokan Pavlok’u bu konuda sıkıntı yaşayan herkesin kullanması yönünde adım atan Maneesh Sethi bu ürünü yılsonunda ABD pazarına 250 dolar karşılığında sunmaya hazırlanıyor. Üreticisinin “merhametsiz” olarak tanımladığı Pavlok, üreticisini birkaç ay içerisinde düzenli beslenme yönünde uyararak yaklaşık 10 kilo vermesini sağlamış. Tüm bunların yanında sigara tiryakilerinin de başka hiçbir katkı maddesi almadan sigarayı bıraktıracağı yönünde güçlü iddia ve örnekler de mevcut.

Bin nevi şok bilekliği

Yapılan araştırmalara göre günlük hayatımızın

yüzde 40’ının alışkanlıklarımıza ayrıldığını göz önünde bulundurursak bir nevi şok bilekliği olan Pavlok sayesinde günlük hayatımıza yeni bir deneyim kazandırmak ve kendimize çok daha fazla zaman ayırmamız mümkün görünüyor.

iPhone 6 robotlara teslim

T

DAHA FAZLA SPOR

DAHA ÇOK IDDIA Ekranı kırılmayacak! Ortaya çıkan dayanıklılık testi videosuna bakılırsa, iPhone 6'nın ekranını kırmak ve çizmek bir hayli zor olacak. Videoda ne olduğunu anlamak için Çince bilmene gerek yok. Bir şekilde iPhone 6'nın ön panelini eline geçirenler, üzerinden otomobil geçirmekten çivi çakmaya kadar birçok test uyguluyor.

D

AYVANLI üretici Foxconn firmasından gelen açıklamaya göre Apple'ın merakla beklenen iPhone 6 modeli robotlar tarafından üretilecek. ''Foxbot'' olarak da bilinen robotlar işgücü maliyetini dengelemek için insanların yerine geçecek. Foxconn CEO'su Terry Gou, akıllı telefonların montajında çalışacak 10 bin robotun hazır olduğunu ve ilk müşterinin de Apple olacağını söyledi. Çin'in farklı bölgelerindeki fabrikalarında 1.2 milyondan fazla işçi çalıştıran Foxconn'un robotların yanında çalıştırmak için 100 bin işçi daha alacağı da belirtildi. "Foxbot" isimli robotlarla birlikte akılı telefon üretimini

yapan işçiler ise şikayetçi. İşçilere göre, robotlar en basit montajlama işlemlerini bile doğru dürüst yerine getiremiyor. "Robotic Nation" kitabının yazarı Marshall Brain ise, işçilerden çok farklı düşünüyor. Brain'e göre, önümüzdeki birkaç yıl içinde robotların performansı işçilerden çok daha iyi olacak. ABD'de 2000-2010 yılları arasında sekreter olarak çalışan 1 milyon insan, işini bilgisayar ve telesekreterlere kaptırmıştı.

Messi FIFA 2015'e kapak oldu

www.lotto-rlp.de

18 yasınddan küçükler ç katılamaz. Sans oyunları y bagımlılık g y p yapabilir. DDaha h genisi bil bilgii iiçin i www.oddset.de. dd d BZgA BZ A hotline: h 0800 1 372 700 (ücretsizz ve anonim) i )

ÜNYANIN en çok satılan ve oynanan video oyunlarından biri olan EA Sports FIFA serisinin 2015 yılı versiyonunun kapağında Lionel Messi'nin yer alacağı açıklandı. Dünyaca ünlü video oyun şirketi EA Sports, merakla beklenen FIFA 2015 oyununun kapağında Arjantinli süper yıldız Lionel Messi'nin yer aldığını açıkladı. EA Sports FIFA'nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada "Leo Messi FIFA15’in kapak yıldızı! Ülkelere göre,

diğer kapak yıldızlarımız yakında ilan edilecek" denildi. Sitede ayrıca oyunun PS4, X-Box One ve bilgisayarlar için tasarlanmış halinin kapağı yayınlandı. Lionel Messi, 2014 Dünya Kupası'nda takımı Arjantin'i finale taşımış ancak Arjantin finalde Almanya'ya 1-0 yenilerek kupayı kaybetmişti. Arjantin şampiyon olamamasına rağmen Messi'nin en iyi oyuncuya verilen "Altın Top" ödülüne layık görülmesi tartışmalara neden olmuştu.


www.renpostasi.de

info@renpostasi.de

fb.com/renpostasi

@renpostasi

issuu.com/renpostasi

Kadın girişimciler için özel yardım Sayı: 8 | Yıl: 1 | Ücretsizdir | 5 Eylül - 3 Ekim

YARGITAYDAN ÖNEMLİ KARAR

Kiracı, evini iş için kullanabilir mi?

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

RHEİNLAND PFALZ’DA YENİ İŞ KURACAKLARA MÜJDE

Rheinland Pfalz Kadın ve Aile Bakanı İrene Alt, “Sitemize giren kadınlar bir-iki tıkla Avrupa Birliği, eyaletin, bankaların ve vakıfların teşvik programları hakkında bilgi alabilir” dedi. RHEİNLAND Pfalz Kadın Bakanlığı, yeni bir iş kurmak

ANLAŞMAZLIKLAR ÇIKIYOR Mahkemenin söz konusu kararı “Mischvertrag” denilen sözleşmede konut ya da ticari kullanım koşulları net olarak belirtilmemiş gayrimenkülleri ilgilendiriyor. Bu durumdaki bir sözleşmeye sahip ticari kullanımlı bir gayrimenkulün kira sözleşmesi özel bir konuta göre daha kolay iptal edilebiliyor; zira ticari kullanımlı konut, normal konut kira sözleşmesi korumasına (gesetzlichen Kündigungsschutz) sahip değil. Bu da kiracı ile mal sahipleri arasında sık sık anlaşmazlık çıkmasına neden oluyor.

18 YENİ PROGRAM Bilgi bankasında 237 teşvik programı hakkında bilgi bulunduğunu söyleyen Alt, 18 yeni programın teşviklere dahil edildiğini belirtti. Alt, “Kadın kurumları, şirketler, dernekler ve çeşitli projelere destek verenlerin de www.finanzielle-hilfen-fuer-frauen.rlp.de sitesine girip teşvik almak için ne yapılması gerektiği veya nereye müracaat edilmesi gerektiğini öğrenebilir. Bilgi bankasına bakmak faydalı olabilir” dedi. MAİNZ

KONUT KULLANIMI TİCARİ KULLANIMIN ÖNÜNDE Berlin'deki yerel mahkeme bu tür bir sözleşmeyle ilgili ev sahibini haklı buldu ancak davayı temyize götüren kiracı için Yüksek Mahkeme farklı karar verdi. Yüksek Mahkeme, gayrimenkul hem konut hem de iş yeri olarak kullanılıyorsa bu durumda konut için söz konusu olan “Kündigungsschutz”un geçerli olduğuna hükmetti.

isteyen girişimci kadınlara dönük yardımları anlatan internet bilgi bankasını aktüelleştirdi. Kadın ve Aile Bakanı İrene Alt, “Sitemize giren kadınlar bir-iki tıkla Avrupa Birliği, eyaletin, bankaların ve vakıfların teşvik programları hakkında bilgi alabilir” dedi. Bakan, teşvik isteyen kadınların kendi durumuna göre özel programlar seçebileceğine dikkat çekti ve, “Herkes kendi şahsi durumuna göre seçim yapabilir. Mesela bekar olanlar, tek başına çocuk yetiştirenler, göçmenler, öğrenciler. Herkese dönük programlar var” dedi.

3

DİTİB yeni yönetimini seçti

0 yıl önce kurulan DİTİB yeni yönetimini seçti. DİTİB Almanya’ da yerleşik hale gelmiş insanımıza dini, sosyal ve kültürel alanlarda kuşatıcı ve kesintiz hizmetler sundu. Kurulduğu günden bu yana, özellikle din eğitimi ve öğretimi dahil Müslümanları ilgilendiren her alanda kusursuz hizmet sunmayı kendisine ilke edinmiş olan DİTİB, bu uzun hizmet seyrinde her türlü siyasi görüş ve eğilimin dışında kalarak, tarafsız, tutarlı, dini hizmeti esas alan, sevgi, barış ve hoşgörü temeline dayalı çalışma tarzı ile Almanya’daki Müslüman Türkler’in en büyük sivil toplum kuruluşu haline geldi. DİTİB Müslüman kurum ve mercilerle olduğu kadar, Alman kamuoyu ve kurumları ile geliştirdiği

R

başarılı iletişim ve işbirliği, ortak proje ve etkinliklerle toplumsal güven kazanmış, güvenilir paydaş olmayı başardı. Frankfurt’ta 17 Ağustos 2014 tarihinde 15.si gerçekleştirilen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) olağan Genel Kurulu bağlamında yeni Federal Yönetim Kurulu seçimini de gerçekleştirdi. Yeni Yönetim Kurulu ve görev dağılımı şu şekilde oldu: Prof. Dr. Nevzat Yaşar AŞIKOĞLU, Genel Başkan Suat OKUYAN, Genel Başkan Yardımcısı Dr. Bekir ALBOĞA, Genel Sekreter Dr. Emine SEÇMEZ, Genel Sekreter Yardımcısı Ramazan ILIKKAN, Muhasip Hakan AYDIN, Muhasip Yardımcısı Mehmet TOPRAK, Üye.

Bakana daha temiz makam arabası HEİNLAND Pfalz Ekonomi Bakanı Eveline Lemke, çevreyi çok daha az kirleten bir makam otomobiline kavuştu. Bakan Lemke’nin yeni otomobili Opel Insignia 2.0 CDTI ecoFLEX, kilometre başına sadece 98 gram CO2 emisyonu ile çevreyi temiz tutuyor. Bir otomobilin sahip olabileceği en üst “A+” seviyesinde temiz olan otomobil aynı zamanda yakıtta da tasarruflu. Opel Insignia 2.0 CDTI ecoFLEX, 100 kilometrede sadece 3.7 litre mazot ile yetiniyor.

EV sahipleri ile kiracılar arasındaki ezeli anlaşmazlık konularından biri de konut olarak kiralanan bir dairenin iş amaçlı olarak da kullanılıp kullanılamayacağı meselesidir. Konuyla ilgili Federal Temyiz Mahkemesi'nden (Yargıtay) önemli bir karar çıktı. Konut olarak kiraladığı evin giriş katını “hipnoz kliniği” olarak kullanan bir kişi ev sahibiyle mahkemelik olunca davayı Yüksek Temyiz Mahkemesi'ne götürdü. Yüksek Mahkeme'nin kararı Almanya Kiracılar Birliği tarafından memnuniyetle karşılandı.

Fotoğraf: Wirtschaftsministerium RLP

www.kuechengaleria.com

%50

info@kuechengaleria.com

Yaz sonu fırsatları Yeni sezona bizimle merhaba diyenler kazanıyor ’ye varan indirim fırsatları

Bakan Lemke, bu otomobil ile bakanlığın sahip olduğu araç filosunu daha çevreci hale getirmek için ilk adımın atıldığını söyledi.

MAİNZ

55545 BAD KREUZNACH Hochstr.6 Tel.: 0671 - 920 21 67 Fax: 0671 - 920 06 76

Yeniliklerimizi görmeniz için

SİZİ BİZE DAVET EDİYORUZ 67547 WORMS Peterstr. 41 Tel.: 06241 - 505 74 68 Fax: 06241 - 502 87 97

55120 MAİNZ Hauptstr.82 Tel.: 06131 - 890 59 34 Fax: 06131 - 890 59 35


www.renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Jurassic World 2015’te vizyonda

STEVEN Spielberg'ün 1993 yılında çektiği ve döneme damgasını vuran Jurassic Park filminin devam niteliği taşıyan Jurassic World'ün ilk afişleri yayınlandı. Yönetmenliğini Colin Trevorrow'un üstlendiği ve Steven Spielberg'ün yapımcı olarak yer aldığı filmin ilk afişleri, San Diego'da düzenlenen Comic-Con fuardında tanıtıldı. Sanatçı Mark Englert tarafından tasarlanıldı. Filmin kadrosunda Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Judy Greer, Omar Sy ve BD Wong gibi isimler yer alıyor.

10 Eylül 2014

“Grinin Elli Tonu” fazla müstehcen bulundu

KOÇ (21 Mart-20 Nisan)

Hesap konusunda çok iyisiniz, ancak iş paraya gelince nedense takılıp kalıyorsunuz. Maddi konularda daha doğru ve sağlam kararlar almak için dostlarınızdan yardım isteyin.

BOĞA (21 Nisan-21 Mayıs)

Duygularınızı çok hassas olduğu bir döneme giriyorsunuz. Yanlış anlamalara dikkat. İş hayatınızda hareketli ve kazançlı bir haftaya giriyorsunuz. Bu durumu sakın kaçırmayın.

İKİZLER (22 Mayıs-21 Haziran)

Özel hayatınız yüzünden kendinizi çok sıkıntılı ve kararsız bir durumda bulabilirsiniz. Bu sizin yanlış kararlar almanıza ve maddi kazanç kaybınıza neden olabilir.

YENGEÇ (22 Haziran-22 Temmuz)

Yeni bir döneme başlıyorsunuz. Özel hayatınızdaki olumlu gelişmeleri işinizde de görmek için üstlerinizle ilişkilerinizi artırmanın yollarını aramalısınız.

ASLAN (23 Temmuz-23 Ağustos)

ÇOK satan listelerinden inmeyen erotik roman 'Grinin Elli Tonu'ndan uyarlanan filminin ilk fragmanı, Amerika'nın ünlü sabah programı The Today Show'da sansürlü olarak yayımlandı. Amerika’nın en çok izlenen sabah programlarından ‘The Today Show’, İngiliz yazar E. L. James’in tüm dünyada satış rekorları kıran erotik romanı ‘Grinin Elli Tonu’ndan (Fifty Shades of Grey) uyarlanan filmin fragmanını fazla müstehçen buldu ve bazı sahnelerini sansürlü olarak yayımladı. Programın sunucularından Savannah, filmin bazı sahnelerinin bir gündüz şovu için fazla müstehcen olmasından dolayı bunu yaptıklarını söyledi. Güzel bir edebiyat öğrencisi Anastasia Steele ve çekici işadamı Christian Grey arasında yaşanan ilişkiyi anlatan filmde Christian Grey ve Anastasia Steele rollerini Jamie Dornan ve Dakota Johnson canlandırıyor. Filmin önceki gün yayımlanan ilk fragmanında ise Beyoncé’nin ‘Crazy In Love’ şarkısına yaptığı yeni bir yorum kullanılıyor. Tüm dünyada 14 Şubat 2015’te gösterime girecek filmin yönetmen koltuğunda ise Sam Taylor-Johnson oturuyor. Filmin konusu şöyle: Genç , güzel ve masum bir edebiyat öğrencisi Anastasia, röportaj yapmak için Grey adında çekici bir işadamıyla buluşur. Genç kadın, adamın cazibesine kapılır ve onunla birlikte olmak için her şeyi yapmaya hazırdır. Grey de buna razıdır fakat bu ilişkiden bazı beklentileri vardır. Erotik fantezilerini kız üzerinde uygulamak isteyen Grey karşısında Anastasia şaşkınlık duyar. Fakat bu istek içindeki arzuları daha da arttırır. Zaman geçtikçe genç kadın, adamın karanlık sırlarını öğrenmeye başlar, fakat kendini çoktan kaptırmıştır.

İlk afiş yayınlandı

HOBBİT üçlemesinin son filmi olan The Battle of the Five Armies filminin ilk afişi Comic-Con'da düzenlenen etkinlikte yayınlandı. Yayınlanan afişte Smaug'un şehre doğru saldırırken, köprünün üzerinde duran Bard (Luke Evans) karakterini görüyoruz. Afişi çıkan The Hobbit: The Battle of the Five Armies’ filminin yakın bir zamanda ilk tanıtım fragmanında yayınlanacağı söylentiler arasında geçiyor. Film 17 Aralık'ta vizyona girecek.

kötüle karşı

İş anlamında sıkıntılar ön plana çıkabilir. Aldığınız sorumluluklara daha dikkat etmeniz gerekebilir. Özellikle ortaklıklarda sorun yaşayabilirsiniz.

Herkül özgürlük savaşçısı

H

ERKULES 2014 yapımı akiyon filmidir. Milattan önce 1200 senesinde , antik Yunan kentlerinden birindeyiz. Dünyadaki kraliçelerden biri, Zeus’un güzelliğine kapılır ve ondan bir bebeği olur. Herkül ismini verdikleri bu prens için öngörülen kaderde, gaddar kralın hanedanlığını bitirebileceği ve kente düzen getireceği yer almaktadır. Aradan seneler geçer, kim olduğunu ve asıl nereden geldiğini bilmeyen Herkül’ün istediği tek şey Girit prensesinin aşkına karşılık vermesidir; ne var ki güzel prensesin daha önce kardeşine söz vermiş olması işleri karıştırır. Herkül tam da bu esnada gerçek kimliği ve kaderiyle yüzleşir. Artık önünde iki yol vardır. Herkül, ya aşkına sahip çıkıp güzel prensesle şehirden kaçmak ya da daha önce çizilmiş olan kaderini takip edip bir kahraman olmayı seçmek zorundadır. Aksiyon Filmleri türleri arasında yerini koruyacak olan Brett Ratner yönettiği Herkül Özgürlük Savaşçısı filmi 4 Eylül 2014 tarihinde Almanya’da sinemalara adım atacaktır. ABD filmi olan 2014 yapımlı sinema filminin kadrosunda yer alan Dwayne Johnson, John Hurt, Joseph Fiennes, Ian McShane, Joe Anderson adındaki oyuncular daha önce başka filmlerde de rol almışlardır.

Y

ERALTI edebiyatının kült romanı Dövüş Kulübü'nün yazarı Chuck Palahniuk, Mayıs 2015'te eserin devamını yayımlayacağını onayladı. Chuck Palahniuk, “Dövüş Kulübü 2”yi 10 adet çizgi roman serisi olarak yayınlayacağını açıkladı. Hikaye, ismi verilmeyen anlatıcının, manipülatif ve agresif arkadaşı Tyler Durden’ın kendi öteki benliği olduğunu farketmesiyle sonlandırılan ilk bölümün on yıl sonrası şeklinde devam edecek. Orijinal roman, Brad Pitt ve Edward Norton’ın başrol aldığı filme uyarlanmıştı. Palahniuk, geçen yıl bir toplantıda Dövüş Kulübü’nün devamı üzerine çalıştığını yanlışlıkla açıklamıştı. Yazar, “elinde telefon olan 1,500 ineğin önünde romanın devamı üzerine çalıştığımı ağzımdan kaçırdım” dedi. Yayımcı Dark Horse Comis, Dövüş Kulübü 2’nin değişimli olarak geçmiş ve gelecekte geçeceğini açıkladı. Hikayede, ana karakter sahtekar Marla Singer’la evli ve Junior adında 9 yaşında bir oğlu var. Okuyucuların Tyler’ın gerçek özüne inebileceğini belirten Palahniuk, “Tyler belki de yüzyıllardır etrafımızda olan biri ve sapkınlığı bir anda aklına gelen bir şey değil” diye ekledi. Çizgi romanların ilüstrasyonunu Cameron Stewart yapacak.

Öğleden sonra alacağınız güzel haberler sayesinde moraliniz yerine gelecek. Bu dönemi rahatlıkla atlatabilirisiniz ancak sabırlı ve akıllıca hareket etmenizde yarar var.

TERAZİ (24 Eylül-23 Ekim)

Çok farklı bir döneme giriyorsunuz. Sizin dışınızda gelişen olaylar yüzünden sıkıntı çekebilir ve yeni kararlar almak zorunda kalabilirsiniz. Aile içinde kaçak tartışmalar yaşanabilir.

AKREP (24 Ekim-22 Kasım)

Sinemalara uyarlanacak olan Herkül Özgürlük Savaşçısı izleyecek olan seyirciler bu filmi sinema salonlarında merakla bekliyor.

Fight Club 2 geliyor!

BAŞAK (24 Ağustos-23 Eylül)

Kısa yolculuklara hazırlıkla olun. Olaylara karşı daha dikkatli ve sabırlı olmanız gerekebilir. İş konularında da üstlerinizle ya da ortaklarınızla ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

YAY (23 Kasım-22 Aralık)

Özel hayatınızda her şey eski haline dönüyor. Ancak çevrenizde yaşayacağınız küçük dedikodular sinirlerinizi bozabilir, huzursuzluklara neden olabilir.

OĞLAK (23 Aralık-20 Ocak)

Ev içinde oldukça hareketli günler yaşayabilirsiniz. Sıkıntılarınızın gelip geçici olduğunu hayat güzel yönlerinin de olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

KOVA (21 Ocak-19 Şubat)

Para ile ilgili konularda çok sıkıntılı ve sancılı bir döneme giriyorsunuz. Bu dönemde kaynaklarınızı iyi kullanmalı ve aile içinde de gereksiz harcamalardan uzak durmalısınız.

BALIK (20 Şubat-20 Mart)

12

Ortaklıkla ilgili düşündüğünüz değişiklikler için biraz daha beklemeniz gerekebilir. Olayları zamana bırakmalı ve oluş sürecine katkıda bulunmalısınız.

Bizimle hedefi ’den vurun  Gazete, kitap, dergi, katalog, afiş, broşür, el ilanı, kartvizit  Logo Tasarımı  Baskı Hizmetleri  Büyük boy dijital baskı  İç ve dış mekanlar için folya  Web tasarımı SIM MEDIA TEL: +49 2642 9030 522 FAX: +49 2642 9030 521


info@renpostasi.de

Almanya'da geçen yıl 320 bin bisiklet çalındı ALMAN Bisiklet Kulübü ADFC ile Yeşiller Partisi’nin Berlin Trafik Sorunları Sözcüsü Stefan Gelbhaar bisiklet hırsızlığına dikkat çektiler ve polise seslenerek bisiklet hırsızlığıyla mücadelenin yoğunlaştırılmasını talep ettiler. Berlin polisini eleştiren Yeşil Partili politikacı Gelbhaar Berlin polisinin bisiklet hırsızlıklarını otomobil hırsızlıkları gibi ciddiye alarak soruşturmadığını ileri sürdü. ADFC ise Almanya genelinde geçen

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

yıl yaklaşık 320 bin bisikletin kayıplara karıştığına işaret etti ve bisiklet hırsızlıklarının sadece yüzde 10’ununun aydınlığa kavuşturulduğunu belirtti. ADFC bisiklet sürücülerine hırsızların kolayca kıramayacağı kilitler satın almalarını, bazen birden fazla kilit kullanmaları tavsiye etti. Alman Bisikletliler Kulübü, sürücülerin genelde ucuz kilitler kullandıklarına ve araçlarına gereken emniyeti göstermediklerine de dikkat çekti.

11 Eylül 2014

GÖLGE ADAM

Siz sorun biz yanıtlayalım

Siz sorun

REN POSTASI’nda burada sizlerden gelen sorulara cevap verip, sizleri Almanya’da emeklilik, Türkiye’de emeklilik, sosyal haklar, günlük yaşamda başınıza gelen olaylar gibi bir çok aktüel konuda bilgilendiriyoruz. Özellikle son yıllarda çok büyük ilgi gören Türkiye’den emeklilik konusundaki sorularınızı cevaplayıp, sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Gölge Adam, sizin için araştırıyor, cevaplar hazırlıyor ve yol göstermeye çalışıyor.

GÖLGE ADAM cevaplasın... EMEKLİLİK, ÇİFTE VATANDAŞLIK, SOSYAL HAKLAR VE BAŞINIZA GELEN OLAYLAR...

Bakandan kadınlara emeklilik uyarısı

Sorularınız için: golgeadam@renpostasi.de I soru@renpostasi.de Ren Postası, Koblenzerstr. 22, 53489 Sinzig

İrene Alt

R

HEİNLAND Pfalz Aile Bakanı İrene Alt, bakanlığın Rheinland Pfalz Tüketicileri Koruma Derneği, Rheinland Pfalz Emeklilik Kasası ve yerel kadın ve eşitlik sorumluları ile birlikte düzenlediği “Kadınların Yaşlılık Güvencesi” konulu toplantılar dizisinden memnun kaldı. Tüm kadınlara zamanında yaşlılıkta fakirliğe karşı önlem alması çağrısında bulunan Bakan Alt, “Yaşlılıkta sadece eşe güvenilmesini hiçbir kadına tavsiye etmem” dedi. Yapılan bir araştırmaya göre yaşı 30 ile 59 arasında olan her 4 kadından sadece

“Ailelerin zamana ihtiyacı var”

R

HEİNLAND Pfalz Eyaleti Aile Bakanı İrene Alt, ailelerin daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söyledi. Eyalet Aile Politikası Konseyi toplantısında konuşan Alt, günümüzde ailelerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Alt, “Çocuk yetiştirme, okul, bakım, iş yaşamı, ev işi ve bir de örneğin bir dernekte görev yapmak birçok insan için, samanla ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek büyük bir stres anlamına geliyor. Bu özellikle de çalışan anne-babalar, tek başına çocuk yetiştirenler, ailesinde bakıma muhtaç biri olanlar ve çok çocuklu aileler için geçerli” dedi.

Uyumlu olsun

Ailelerin güncel sorunlarının tartışıldığı konseyde bu nedenle ailelerin zamanı daha iyi kullanılması yönünde bazı tavsiye kararları alındı. Bakan Alt, “Ailelerin yükünü hafifletmemiz lazım. Bunun için de tüm siyasi çevreler, işverenler, dernekler ve diğer kurumlar katkı sağlamalı ki, aile ile iş hayatı birbirine uyumlu olsun” dedi. Ailelerin desteğe ihtiyacı olduğunu belirten İrene Alt, ayrıca aile yaşamında değişikliğin de önemli olduğuna işaret etti. Buna yabancı ailelere dönük hoş geldin kültürünün de dahil olduğunu söyleyen Alt, “Bu ailelerin de tüm sosyal ve kültürel etkinliklere dahil olabilmesi için yardım edilmeli” diye konuştu. Dileyenler Eyalet Aile Politikası Konseyi’nin tavsiye kararlarını aile bakanlığının Kaiser-Friedrich Straße 5 a, 55116 Mainz, adresinden talep edebilir.

MAİNZ

İSTER golgeadam@renpostasi.de isterseniz soru@renpostasi.de adresine olsun, her soruya bir yanıt alacaksınız. Size en doğru yolu göstermeye çalışacağız. Yıllardır Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın her türlü sorunlarına el atacağız, yetkililere soracağız, Türk sivil toplum kuruluşlarına bildireceğiz ve el birliğiyle yardımcı olmaya çalışacağız. Siz sorun, biz yanıtlayalım.

birinin yaşlılık için birikim yaptığını ortaya koymasının endişe verici olduğunu kaydeden Alt, “Annelik izni, çalışmaya ara verilmesi durumlarına bir de daha az maaş ödenmesi eklenince, kadınların durumu ortaya çıkıyor” dedi. Bakan Alt, Almanya’da erkeklerin ortalama 998 Euro, kadınların ise 739 Euro emekli aylığı aldığına dikkat çekti ve, “Bu fark da 259 Euro” diye konuştu. Özellikle kadınların yaşlılıkta fakirliğinin önlenmesi için neler yapılabileceğinin ele alındığı toplantılara kadınlar büyük ilgi göstermişti. MAİNZ

AVUKATA MI IHTIYACINIZ VAR? UZMAN AVUKATLIK HIZMETLERIMIZ I hukuku In

aat hukuku

Mimarlık Aile

Ceza

hukuku

Trafik

hukuku

Mesken

Mülkiyeti Hukuku

SIZ

Internet de sayfamiz

Şimdi birlik olma zamanı

hukuku ve konut sahipli i

IN

T

IÇIN

BU

Z AY I D RA

Deinhard-Haus Deinhardplatz 3 D-56068 Koblenz Telefon: +49 (0)261 9115330 E-Mail: kanzlei@anwaelte-eu.de

www.anwaelte-eu.de

Türkçe konu uyoruz

Geniş bilgi ve bilet ön satış için ayrıca, 0261 – 85280 Nolu telefon ile E-Mail: info@kufakoblenz.de adresine başvurulabilecek. www.kufakoblenz.de

ÜRK -Alman kabare ikilisi Hilde Ronsberger ve Ayşe Horozoğlu oluşan Türk- Alman Kabare ikilisi yeni oyunları 'Çeyiz ve Safra (Galle) ile 16 Eylül'de, Mayer-Alberti-Straße 11, 56070 Koblenz adresinde bulunan Koblenz Kültür Fabrika'sında prömiyerinde sahne alacaklar. Daha önce "kurutulmuş çiçekler" oyunlarıyla 2009- 2012 yılları arasında Wupper Tiyatro ile çok başarılı gösterilere imza atan Türk- Alman kabare ikilisi Hilde Ronsberger ve Ayşe Horozoğlu 2013 yılındaki oyunları "karga ayakları özel" ile de Almanya'nın çeşitli kentlerinde salonları tıka basa dolduran izleyenleri büyülemişti. Ekim ayından itibaren "Çeyiz ve Safra" ile Almanya turnesine çıkacak olan Hilde Ronsberger ve Ayşe Horozoğlu oyunda biri Viyanalı Faytoncu ile Alman kadını Hilde’yi eşleştirmek için, bir Alman-Polonyalı bir avukatın yanlışlıkla Ayşe'nin kızı Fatma'yı istemesiyle başlayan hicivlerle süslü Kabarede, evcilleşmemiş ve nadiren hanımefendice ve çekicilik ve zekalariyla ortak maceraları ile yanlış anlamalara ve kin dolu heyecan verici ilişkilerini birbirlerine dayanışmalarla gözler önüne serilecek. Koblenz Türk Göçmenler Çalışma Grubu (ATM) ve Koblenz Uyum Dairesi'nin ortak organize ettiği kabare gösterisi 14 Eylül Pazar günü saat 19:00'da gösterilecek. Bilet ön satışı Kültür Fabrik (KUFA), ATM Üyeleri, Serkan Genç, KO-Arenberg göç ve entegrasyon Koblenz'den temin edilebilecek.

A

hukuku

Kiracı

Koblenz'de "Çeyiz ve Safra" prömiyeri

LMANYA'NIN Rheinland Pfalz Eyaleti'nde Göç ve Uyum Meclisleri Seçimi 23 Kasım 2014 tarihinde yapılacak. Koblenz ve Çevresi Türk Göçmenler Grubu ATM bir toplantı düzenleyerek tek bir liste oluşturulması kararını aldıklarının açıklamasını yaptılar. ATM bünyesindeki tüm dernek ve kuruluşların Koblenz,Neuwied ve Bendorf seçim bölgelerinde tek liste (ATM listesi) ile seçime gidilmesi konusunda mutabakata vardıklarını açıklayan ATM, "Bu bölgelerde iyi bir çalışma yaparak amacımız meclislerde çoğunlukta olmak. 3 bölgemizde listeleri oluşturacak aday belirlenmesi için çalışmalara başladık. Eylül ayı sonuna kadar listeleri kesinleştireceğiz" denildi. Ayrıca toplantıda Koblenz ve çevresinde oluşturulacak liste çalışmaları için Serkan Genç, Yüksel Turfan ve Fevzi Kaplan'dan oluşan çalışma grubu göreve getirildi. ATM Sözcü Grubu "ATM olarak Koblenz-Neuwied ve Bendorf taki vatandaşlarımızın hazırlanacak listeyi seçimlerde oylarıyla desteklemelerini dileriz. Zira seçim sonuçları göçmenler için özellikle biz Türklerin ve gelecek nesillerimiz için çok önemlidir” dedi.


www.renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

At radara yakalandı GEÇTİĞİMİZ günlerde radardan gelen fotoğrafları inceleyen memurlar, hız sınırını aşan bir at görünce şaşkına döndü. Raporda, saatte 50 kilometre hız sınırı olan yolda 59 km/saat hızla giden bir aracın tespit edildiği belirtiliyordu. Görüntüde ise radara bakan bir at vardı. Konuyla

12 Eylül 2014

Köşebaşı

Hüseyin OCAR

(Sosyal Danışman)

 hueseyinocar@web.de

Buyur tepki koymaya

GELİŞMİŞLİK düzeyi tam olarak nasıl ve neye göre ölçülür tartışılır elbette. Ekonomik boyutu, sosyal gelişmişlik, örgütlenme biçimi ve tepki verme algısı sayılabilecek kiriterlerdir belki. Benim için en önemli noktalardan biri tepki koyma ve bunu ete kemiğe büründürebilme becerisinin gelişmişliğidir. Birey, insiyatif grubu ve örgütlü sivil toplum kuruluşu olarak ortaya konan tepki ya da tepkisizlik, tüm sorunların çözümünde can alıcı nokta değilmidir? Almanya’da karşılaşılan sorunların çözümsüzlüğü ve neredeyse keyfi bir takım uygulamalara karşı gelişmesi gereken tepkinin-tepkilerin konamamasınıda bir ölçüde buna bağlamak gerekiyor. Aile birleşimi için zorunlu olan A1 düzeyi almanca sınavına ilişkin mahkeme kararının, Almanya tarafından deyim yerindeyse tırpanlanarak uygulamaya konulmasına ilişkin tepkisizlik de böyle bir şey işte. Mahkeme kararından direkt etkilenen bireyler daha çok, kim ne yapacak diye bakarken, örgütlü olduklarını ve göçmenleri temsil ettiklerini söyleyen her türden örgütlenmeler de, ya sessiz kalmaktalar ya da gündemlerinde çok daha önemli konular (!) olduğu için bu türden önemsiz konularla ilgilenmeyi zaman kaybı olarak görmekteler. Eşini dil sınavından dolayı getiremeyen bir arkadaşımız, mahkeme kararını basından duyduğundan beri sürekli gelişmeleri sormakta. Kendisine alınan mahkeme kararının tam olarak uygulanmayacığını söylediğimde ilk tepkisi “Bir şey yapabilirmisiniz?“ oldu. Benim “Siz de bir şey yapmak istermisiniz?” diye sormamın ardından “valla bilmem ki“ cevabı tam da ne söylemek istediğimi anlatır gibiydi. Sorunu bire bir yaşayan bir birey ve ortadaki tepkisizlik. Dernekler ve çatı örgütlerinde de durum üç aşağı beş yukarı böyle. Çok iyi hatırlıyorum, bundan bir kaç yıl önce Koblenz çevresinde kurulan Türkiye’de ki sokak kedilerini koruma derneğinden haberdar olduğumda, hemen ufak çaplı bir araştırma yaparak duyarlı vatandaşlarımızı bulmaya çalışmıştım. Karşıma Alman arkadaşlar çıktığında da biraz şaşırmıştım niyeyse. Bunu anlattığım arkadaşlarım ise gülümseyerek geçiştirmişlerdi konuyu. Bu yaklaşım biçimi bizleri yakından ilgilendiren diğer tüm alanlarda da böyle. Çifte Vatandaşlık, yerel seçimlere katılma hakkı, Türkiye’de askerlik gibi bir çok ana başlık sıralamak mümkün. Oysa yapılabilecek çok basit bir takım girişimlerle, önemli bir baskı gücü oluşturmak mümkün. Bölge Milletvekilleri ile ilişkiye geçmek, basın açıklaması yapmak, yerel gazetelere okuyucu mektubu yazmak, dernekleri ziyaret eden alman kuruluşlarıyla ikram edilen çayın yanısıra sorunları biraz irdelemek, senikacılar ile paylaşmak çok da zor olmasa gerek. Toplumda ki dinamiklerin harekete geçirebilmesi durumunda, hiç kimse senin gözünün içine baka baka, alınan mahkeme kararını tırpanlama olasılığını aklından geçirmeyecektir. Yeterki demokratik tepki verme ve örgütlenme konusunda biraz cesaretli olalım.

TOPLU SONUÇLAR:

Koblenz ve çevresinde mücadele eden ekiplerimizin toplu sonuçları şöyle: Bezirksliga Mitte Rheinland (1. Hafta) FC Cosmos Koblenz-Alemannia Plaidt: 4-2 (2. Hafta) TuS Rheinböllen-FC Cosmos Koblenz: 1-2 (1. Hafta) SG Mörschbach-ATA Sport Urmitz: 2-0 (2. Hafta) ATA Sport Urmitz-SG Müllenbach: 1-1 Kreisliga A Koblenz (1. Hafta) SV Anadolu Spor Koblenz-SV Spay: 3-1 (2. Hafta) TSV Lay-SV Anadolu Spor Koblenz: 3-3 Kreisliga B Koblenz Türkgücü Bendorf-FC Horchheim: 1-0

ilgili açıklama yapan yetkililer, görüntüdeki hayvanın rekortmen bir yarış atı olduğunu sanmadıklarını ifade etti. Hız sınırını arkadaki aracın aştığı tahmin ediliyor. Aracın plakası, radarın önüne geçen at sebebiyle görülemediğinden kural ihlal eden sürücü cezadan kurtulmuş oldu.

Koblenz’de bit pazarı

KOBLENZ Belediyesi’nin bu yıl ikinci kez düzenleyeceği bit pazarı, 13 Eylül’de yapılacak. Saat 08.00 ile 17.00 arasında Konrad-Adenauer-Ufer’in Rheinstraße ile Deutsches Eck arasında kalan bölümünde kurulacak standlarda dileyenler eşyalarını satabilecek. Pazar alanına toplam 450 stand kurulması mümkün. Her bir standın genişliği en fazla 6 metre olabilecek. Pazar alanı, üç ayrı bölümden oluşacak. KOBLENZ

Türk dostu Markus'a yeni görev K

Koblenz'de görev yaptığı Uyum Dairesi'nde başta Türkler olmak üzere göçmenlerin yardım meleği olan Markus Uhrmacher Koblenz Anakent Belediyesi Altyapı ve Şehir Yolları Şefliği görevine getirildi.

OBLENZ ve çevresinde Türk dostu olarak tanınan Koblenz Uyum Dairesi Müdürü Markus Uhrmacher, yeni bir göreve atandı. Markus Uhrnacher 15 Ağustos'tan itibaren Koblenz Anakent Belediyesi Altyapı ve Şehir Yolları Şefliği görevini yapacak. 1973 doğumlu Markus Uhrmacher 1991 yılında çalışmaya başladığı Koblenz Anakent Belediyesi'de 2009 yılbaşında Uyum Dairesi Müdürlüğüne getirilmişti . Göreve başladığı Koblenz Uyum Dairesi Müdürlüğü'nde 2009 yılından beri kısa adı ATM olan Türk Göçmenleri Çalışma Gurubu ile bir çok organizasyonlara imza atan Markus Uhrmacher, Koblenz'li Türkler’in adeta yardım meleği olmuştu. Çok sayıda Türk vatandaşının resmi dairelerdeki işlerinin çözümlenmesinde yardımcı olan Markus, Türkler arasında çok sevilen ve sayılan bir memurdu.

ATM'den teşekkür ziyareti

Türk Göçmenleri Çalışma Gurubu tarafından görevlendirilen Hüseyin Ocar, Serkan Genc, Yüksel Turfan ve Fevzi Kaplan'dan oluşan sözcü gurubu, Uyum Dairesi Müdürü Markus Uhrmacher'i makamında ziyaret ederek, yeni görevinde başarılar dilediler. ATM olarak teşekkürlerini sunan sözcü gurubu, "Markus bizim için yeri dolmayacak, sürekli bizlere yardımlar yapan adete içimizden biri gibiydi. Markus'a bizlere bugüne kadar yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyoruz" açıklamasını yaptılar. ATM gurubundan bir heyetin kendisini ziyaret etmesinden çok duygulandığını belirten Uyum Dairesi Müdürü Uhrmacher, ihtiyaç duyulduğunda Türk göçmenlere elinden gelecek yardımı herzaman yapacağını söyledi. İsa DEVEÇEKEN -Fevzi KAPLAN/ KOBLENZ

K

Anadoluspor'da hedef Bezirksliga OBLENZ Anadoluspor 2014/2015 sezonunda zirve mücadelesi verecek. Güçlü bir kadro oluşturan Koblenz Anadoluspor'un Başkanı Avukat Cem İlhan, "Su seneki varmak istediğimiz hedef ligde 1. olup şampiyon olarak bir üst lig Bezirksligaya yükselmek. Yeni transferlerimizle güçlü kadromuza dahada güç kattık. Şampiyon olmak için yöneticisi, teknik heyeti, futbolcular ve taraftarlar olarak kenetlenmeliyiz" dedi. Osman Uranbeyi ve Köksal Kayaalp'ın çalıştıracağı Anadoluspor'un takım menajerliğini ise Rudi Blesius yapacak. Feste Franz (Koblenz-Lützelde)

sahasında ev maçlarını oynayacak olan Anadoluspor 2014/15 sezonu kadrosu ise: Kaleciler: Yüksel Aydemir, Erdem Kahraman Defans: Taner Çobanoğlu, Tamer Çobanoğlu, Dennis Weimann, Tayfun Kayaalp, Enes Uranbeyi, Danny Wittmer, Engin Anda Ortasaha: Hamit Dinler, Yaşar Yüksel, Ahmet Olcay Öztürk, Hasan Uranbeyi, Levent Akkan, Tolga Karabacak, Salih Şahin, Eser Dinler Forvet: Sooud Yousuf, Ali Carman, Berkan Kaya, Veysel Ovayolu, Nico Lammers Nico, Cem Ateş. Fevzi KAPLAN/ KOBLENZ

Cem İlhan


info@renpostasi.de

Koblenz 110 bin nüfusa ulaştı RHEİNLAND Pfalz’ın en güzel ve en büyük şehirlerinden olan Koblenz, 110 bin nüfusa ulaştı. 31 Mayıs 2014 itibariyle kentte 110.002 kişinin yaşadığı açıklandı. 110 bin sınırı son olarak 1992 yılının sonunda aşılmıştı. Koblenz Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Joachim Hofmann-Göttig, “Benim için bu, şehrin artan cazibesini göste-

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

riyor” dedi. Son 18 ayda nüfusun sürekli olarak arttığı gözleniyordu. Koblenz’de 31 Aralık 2006 tarihinde yapılan sayıma göre en düşük nüfus 106 bin 421 olarak belirlenmişti. Koblenz’in nüfusunun en yüksek olduğu tarih ise 31 Aralık 1973 olarak belirlendi. Bu tarihte kentin nüfusu 120 bin 564 olarak sayılmıştı.

13 Eylül 2014

Deutsches Eck’in hikayesini biliyor musunuz?

Koblenz’in simgesi, Deutsches Eck. Peki, Deutsches Eck’in hikayesini biliyor musunuz? Ren Postası, sizler için bölgenin tarihini inceledi, Deutsches Eck’in adının nereden geldiğini ve belki de pek bilinmeyen yönlerini araştırdı

R

HEİNLAND Pfalz Eyaleti’nin belki de en çok bilinen yerlerinden biri, Koblenz’de bulunan “Deutsches Eck”. Koblenz’de Mosel ile Ren Nehri’nin birleştiği nokta olan Deutsches Eck, suni yollarla elde edilen ve üçgeni andıran, bir kara parçası.

38 kişi öldü

İmparatorun heykeli

Tören alanı olarak kullanılan Deutsches Eck’te yaşanan en büyük faciada ise 38 insan yaşamını yitirdi. 22 Temmuz 1930 tarihinde, müttefik güçlerin Ren Bölgesi’ndeki işgalinin sona ermesinin ardından yapılan kutlama törenlerinde bir köprü çöktü. Çok fazla insanın bulunması nedeniyle çöken köprüde 38 insan öldü.

Deutsches Eck’te bulunan İmparator 1. Wilhelm heykeli, 1897 yılında oraya dikildi. Bu heykel, 1871 yılında kurulan Alman İmparatorluğu anısına konuldu. Bölgesel Ren yönetimi tarafından dikilen heykel, 1888 ile 1918 yılları arasında Almanya’da birçok şehre kurulan anıtlar kapsamında bir eser. Koblenz kentinin simgesi olan “Deutsches Eck”te bulunan ve 2. Dünya Savaşı’nda ağır hasar gören heykelin ayağı, 1953 ile 1990 yılları arasında iki Almanya’nın birleşmesinin anıtı olarak görüldü.

Nehirler birleşiyor

Başpiskopos Theoderich von Wied, 1216 yılında Alman Nişan Şövalyeleri’ni Koblenz’e çağırıp, onlara bir arsa hediye etmesiyle, Deutsches Eck’in hikayesi başlıyor. Mosel ve Ren Nehri’nin birleştiği noktada olan arsaya şövalyeler bir müddet sonra Alman Nişan Birliği’ni kurdu. Kurulan merkez binasının ardından iki nehrin birleştiği nokta “Deutscher Ordt”, daha sonra ise ise Deutsches Eck olarak anılmaya başlandı.

Koblenz tercih edildi

İmparator Wilhelm’in 1888 yılında ölmesinin ardından gerek devlet içinde, gerekse halkta, İmparator’un anısına bir heykel dikme fikri oluştu. Bu heykelin dikilmesini isteyen şehirlerden biri de Koblenz idi. Anıtın hangi kente dikilmesi kararını genç İmparator 2. Wilhelm verdi ve 1891 yılında Ren ile Mosel nehirlerinin birleştiği noktayı uygun buldu.

Yüksekliği 37 metre

Bu nedenle iki nehrin kesişmesine yakın nokta dol-

duruldu ve anıt için gereken alan yaratıldı. 31 Ağustos 1897’de törenle açılan anıt için Almanya’da ülke genelinde yapılan bağış kampanyası kapsamında 1 milyon Mark toplandı. Zamanla “Deutsches Eck” diye tanımlanan bölge, iyice anıtın olduğu bölge ile birlikte anılmaya başlandı ve artık Deutsches Eck denilince, akla anıtın bulunduğu yer gelmeye başladı. 37 metre yüksekliğindeki heykel, mimar Bruno Schmitz tarafından hazırlandı. Heykelde İmparator 1. Wilhelm, General üniforması ile görülüyor.

Fransızların rolü

Fransız Askeri Hükümeti, heykelin tabanını kaldırmayı ve onun yerine “Barış ve Halkların Diyaloğu” anıtı dikmek istedi. Ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle bu plandan vazgeçildi. 18 Mayıs 1953 tarihinde geriye kalan taban (ayak) Cumhurbaşkanı Theodor Heuss tarafından “Almanya’nın Birliği Anıtı” ilan edildi. Bu birliği simgelemek için de, anıtın ayağına Almanya’nın bütün eyaletlerinin ile eski doğudaki Pommern, Schlesien ve Doğu Prusya’nın amblemleri takıldı. Saarlan Eyaleti’nin amblemi de 4 yıl sonra anıtın ayağındaki yerini aldı.

Medya patronu önerdi

1987 yılında, bölgenin en büyük yerel gazetesi olan Rhein Zeitung’un sahibi Werner Theisen, anıtı yeniden yaptırıp şehre hediye etmeye karar verdi. Ancak “Deutsches Eck”in sahibi konumundaki Rheinland Pfalz Eyaleti, bunu reddetti. Theisen’in gazetesinde yapılan bir anket, bölge halkının yüzde 80’inin anıtın yeniden yapılmasını istediğini ortaya koydu.

Kendisi göremedi

Bu sonuçtan sonra Theisen, kurduğu halk inisiyatifi ile birlikte anıtı yeniden yaptırdı. An-

cak iki Almanya’nın birleşmesi ile birlikte, anıt önemini yitirmişti. Bunun üzerine eyalet hükümeti, daha önce karşı çıktığı anıtın yeri olan Deutsches Eck’i Koblenz Belediyesi’ne hediye etti ve anıtın dikilmesi kararını şehir yönetimine bıraktı. 3 milyon Mark’a malolan anıt, 2 Eylül 1993 tarihinde şimdiki yerine konuldu. Anıt, 25 Eylül 1993 tarihinde törenle açıldı. Anıtın finansmanını üstlenen işadamı Werner Theisen 5 Mayıs 1993’te yaşamını yitirdiği için, bu günü göremedi.

Mustafa EREL / SİNZİG

Heykel hasar gördü 2. Dünya Savaşı’nda Koblenz ağır düşman saldırısı altında büyük hasar görürken, Deutsches Eck neredeyse hiç saldırıya uğramadı. 2. Dürya Savaşı’nın bitmesine kısa süre kala Amerikan askerlerinin açtığı ateş sonucunda 16 Mart 1945 tarihinde heykel hasar gördü. Askerlerin heykele kasten mi ateş açtığı, yoksa heykelin arkasında saklanan Alman askerinden endişe ettikleri için mi saldırdığı kesin olarak bilinmiyor. Ağır hasar gören heykelin büyük kısmı daha sonra eritilirken, İmparator’un başı yıllar sonra ortaya çıktı. Heykel başı hala Koblenz Mittelrhein Müzesi’nde sergileniyor.


www.renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

14

ALTIN BULMACAYI çözüp, ALTIN ŞİFREYİ bilenler kazanıyor

SEN DE ÇÖZ, SEN DE KAZAN MARKA İstanbul’dan çeyrek altın, my beauty care’den 50 Euro’luk HEDİYE ÇEKİ

İstenmeyen tüylere SON

Eylül 2014

1

E-Mail: bulmaca@renpostasi.de Önemli Uyarı: Kazanan kişiler ödüllerini verilecek adresten kimliğini beyan ederek bizzat teslim alacaktır. Ödüller kesinlikle paraya çevrilemez.

Ren POSTASI BULMACA

Friedrich-Ebert-Ring 52, 56068 Koblenz Tel: 0261-133 41 620 01578 674 32 23

Finest art of Jewelry www.marka-istanbul.de

 ALTIN BULMACA

Altın Şifre’yi bilenler arasında yapılacak çekilişle, bir okurumuza MARKA İSTANBUL’dan 1 ÇEYREK ALTIN, my beauty care’den 50 EURO’LUK HEDİYE ÇEKİ, Doğru cevabınızı, posta veya mail yoluyla en geç 30 Eylül 2014’e kadar iletin, çekilişe katılıp kazanma fırsatını yakalayın. (Size ulaşabileceğimiz telefon numarası ve adresinizi yazmayı unutmayınız) Adres: Koblenzerstr. 22, 53489 Sinzig

 SÖZCÜK YERLEŞTİRME

2

10

11

12

7

9

 SAYI YERLEŞTİRME

5

6

3

8

4

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Altın Şifre:  SUDOKU / KOLAY

 SUDOKU / ORTA

 SUDOKU / ZOR

2 BASAMAKLI 14 19 33 36 37 43 45 47 53 57 58 67 68 73 80 81 3 BASAMAKLI 130 203 238 272 389 399 479 496 513 551 609 633 644 648 656 674 714 719 739 742 750 785 790 865 899 953 960 983 990 4 BASAMAKLI 1647 1679 1835 1953 2080 2968 3328 3506 3558 7767 8259 8407 5 BASAMAKLI 23455 35532 38183 48429 51741 64556 67615 70872 79488 83832 84766 86103 6 BASAMAKLI 363891 523413 667236 745677 825787 871665 895687 961111 7 BASAMAKLI 1296841 1950702 2128447 3326042 3654714 4171386 4768883 6571294 8949624


info@renpostasi.de

Ata Urmitz'de hedef zirve mücadelesi

Ren POSTASI SPOR

BAŞKAN Satılmış Kılıç Bezirksliga'da zirve mücadelesi vermek için güçlü kadrolarını koruyup 15 genç ve yetenekli futbolcularla kadrosunu güçlendirdiklerini söyledi. Başkan Kılıç, "Hedefimiz ilk üçte yer almak" dedi. Ata Urmitz ayrıca genç takım kurarak alt yapıdan futbolcu yetiştirmeye de start verdi . Satılmış Kılıç'ın başkanlık görevini yürüttüğü Ara Urmitz yönetim ku-

rulunda Musa Şimşek, Bilal Urkay, Ömer Turgut, Nezir Aydın, Pardo Roth Edgardo, Şahin Odacı, Aytekin Beğen, Fehmi Beğen ve Rupen Hançeroğlu görev yapacaklar. Ata Urmitz kadrosunu 15 futbolcu ile takviye etti. Ata Urmitz'in yeni transferleri: Ufuk, Emir, Mesut, Selahattin, Yalçın, Doğan, Fatih, Arden, Yusuf, Çağrı, İbrahim, İbrahim B., Fatih, Tayfun.

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

15 Eylül 2014

Kale arkası

R

Gazze'de barış için dostluk maçı

Koblenz'de amatör Türk ekipleri Anadoluspor ile Urmitz Ataspor, "Filistin'e özgürlük, Gazze'de insan katliamına son verilsin" sloganlı dostluk maçı yaptılar. Filistin bayrağı açan futbolcular Gazze'de ölenlerin anısına saygı duruşunda bulundular.

HEİNLAND PFALZ Eyaleti'nde Koblenz'de amatör liglerde mücadele eden Türk takımları Urmitz Ataspor ile Anadoluspor, Gazze'de barış sağlanması için sahaya çıktılar. 2 Türk takımı futbolcuları, teknik heyetleri, yönetim kurulu üyeleri maçı yöneten hakemlerle birlikte Filistin bayrağı açarak, "Filistin'e özgürlük" sloganı atıp Gazze'de ölenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu yaptılar. Takım kaptanları, iki kulübün birlikte hazırladıkları, "Filistin’de yaşanan insanlık dramı bizleri büyük bir üzüntüye boğmuştur. Birçok çocuğun da yaşamını yitirdiği yüzlercesininde yaralandığı bu savaşın biran önce sona ermesini, erdirilmesini istiyoruz. Filistin halkının uluslararası hukuk ve temel haklar bağlamında özgürlüğüne kavuşmasını ve bölgede ivedilikle barış sağlanmasını diliyoruz. Artık anneler, babalar, çocuklar, Gazze'de ve tüm dünyada ağlamasın" bildirisini okudular.

Dostluk mesajı

Centilmence oynanan karşılaşmada Kreisliga A ekibi Anadoluspor, bir üst lig olan Bezirksliga'da mücadele eden Urmitz Ataspor'u 3-1 mağlup etti. Anadoluspor'un gollerini Ali Carman, Saouf Yousuff ve Tayfun Kayaalp, Ataspor'un tek sayısını ise Kadir Ravaz attı. Koblenz Anadoluspor antrenörleri Köksal Urabeyi ve Osman Uranbeyi ile Urmittz Ataspor antrenörleri Üzeyir Aydın ve Murat Sayım, dostluk ve kardeşliğin ön planda olduğu maçın skorunun önemli olmadığına işaret ederek "Biz tüm dünyada savaşa 'hayır', barışa 'evet' diyoruz " dediler.

İsa DEVEÇEKEN-Fevzi KAPLAN

R

Başkonsolosa Fener kaşkolu ALMANYA‘DAKİ Fenerbahçe Dernekleri yöneticileri, görev süresi 1 Eylül 2015’te biten Fenerbahçe taraftarı Mainz Başkonsolos’u Aslan Alper Yüksel’i ziyaret etti. Fenerbahçe‘nin Almanya’nın Koblenz (Fevzi Kaplan, Bahri Aras, Aziz Külahçıoğlu, Neşe Külahçıoğlu), Darmstadt (İsa Deveçeken, Fadime Öztürk), Mainz (Halil Özdemir, Tuğba Aydoğan, Bahri Mutlu, Heidelberg (Fazlı Sunbay, Şükrü Doğru) Dernekleri Başkan ve yönetim kurulu üyeleri Türkiye’ye Ankara’ya Dış İşleri Bakanlığı’na dönecek olan Mainz Baş-

konsolosu Aslan Alper Yüksel’i makamındaki ziyarette “güle güle” derken “FB’li Başkonsolosumuz Yüksel’i hiç unutmayacağız “ dediler. Sarı-lacivert renklerinin kendisine babasından miras kaldığını belirten Başkonsolos Yüksel, Fenerbahçe derneklerinin kendisin ziyaret etmek istedikleri zaman büyük bir mutluluk ve heyecan duyduğunu söyledi. Koblenz Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Fevzi Kaplan’ın hediye ettiği Sarı lacivert Fenerbahçe kaşkolu boynuna takan Başkonsolosun gözleri yaşardı.

Mainz Türkgücü'den yarım düzine: 6-0

HEİNLAND PFALZ Eyaleti Mainz B Ligi’nde Mainz Türkgücü, sahasında konuk ettiği Mainz Bosnjak'ı adeta gol yağmuruna tuttu: 6-0. Rakibine yarım düzine gol atan Türkgücü güzel futboluylada alkışlandı. Boşnak ekibi karşısında 3. dakikada gol perdesini Erol Genç ile açan

Türkücü 18. dakikada Kayhan Barlas ile skoru 2-0 yaptı. 23. dakikada Erol Genç kendisinin ikinci takımının üçüncü golünü kaydetti: 3-0. 28. dakikada Onur Yenigün ilk yar skorunu belirledi: 4-0. Gol yağmuru ikinci yarıda da sürdü. 61. dakikada Samet Yenievli ve 83. dakikada Ümit Damar yarım düzineyi tamamladılar: 6-0.

MAİNZ TÜRKGÜCÜ: Aykan Demir, Markus Hammerle (Samet Yenievli), Ümit Damar, Erol Genç, Kadir Yılmaz, Orhan Yılmaz( Murat Akçay), Jonas Schmitt, Selman Yılmaz, Onur Yenigün, Jacob Schmitt, Kayhan Barlas (Frank Eger)

İsa DEVEÇEKEN /MAİNZ

İsa DEVEÇEKEN  ideveceken@renpostasi.de

Asıl kazanan SOMA

TÜRKİYE 2013/2014 Sezonu Süper Kupası bu yıl Manisa'da oynandı. Daha önce Süper Kupa üçü Almanya'da dördü Türkiye'de olmak üzere 7 kez oynanmıştı. Soma maden kazasında yaşamlarını yitiren işçilerin ailelerine gelirin tümü verileceği için bu kez herkes ücret ödedi. Protokol trübünü, hatta basın mensuplarınında tümü gönüllü olarak bağış yaptılar. Manisa’da oynanan Süper Kupa finali, Soma’daki maden faciasında hayatını kaybedenlerin yakınlarını bir nebze de olsun teskin etti. Bilet ve reklam gelirlerinden elde edilen 1 milyon 700 bin lira, acılı ailelere bağışlanacak. Ayrıca Soma’da kurulacak futbol okulunun arsa tahsisi için hazırlanan bir protokol imzalandı. Memleketim Uşak'tan otobüsle Turgutlu'ya oradada minibüsle 25 dakika uzaklıktaki Tarzan'ın memleketi Manisa'ya ulaşmak çok kolay oldu. Otobüse Uşak'ta bindiğimde Ankara'dan gelen Fenerbahçe formalı bir grup genç gördüm. Önündeki koltuktada Afyon'dan gelen genç bir aile de vardı. Onlarda Fenerbahçe formasını giydirdikleri 3 yaşındaki Emre Can adındaki çocuklarından sarı lacivertli takım sempatizanıydılar. Arkadaki ve yanıbaşımdaki koltuktada oturanlar da formalarından Galatasaray taraftarı açıkça belliydi. Ezeli rekabet tatlı rekabete dönüştüğü yollar çabuk bitti. **** Manisa'ya vardığımızda her taraf adeta polisle kaynıyordu. Caddelerde her iki takımın taraftarları tur atıyorlar, çok yerde aynı masada her iki takımın taraftarları oturuyorlardı. Şehir sarı lacivert ve sarı kırmızılı formaların ortak hakimiyeti altındaydı. Biletsiz maça gelenler giriş bileti almak için uğraş verirken, 150 liralık biletleri 500-600 TL'ye alıcı buluyordu. 19 Mayıs Stadyumu'nun yakınındaki cami avlusunda karaborsa biletler eldeğiştiriyordu. Bankta oturup, etrafı seyrettim. Karaborsacıların ayakçısı olan bir genç, genç bir çiftle yanımdaki banka oturdular. 2 bilet için 900 TL'ye anlaştılar. Sonra bu genç çiftin Almanya'nın Wolfsburg kentinden geldiklerini öğrendim. Maça girişte 100'lerce sahte bilet yakalanmış, hatta öyle bilet yakalanmış, fiyatı 170 TL yazan. Böyle bir bilet kategorisinin bulunmadığını söyleyince görevliler şaşırmamak elde değildi. Karaborsacıların hatta aynı biletle 3-4 kişiyi içeri bile aldıklarıda kaydedildi. Karşılaşmanın başlamasına 4,5 saat kala kapıların açılmasıyla tribünler yavaş renklerde dolmaya başladı. Başlama vuruşuna yarım saat kala bazı giriş kapılarına yüklenenler kapıları kırıp içeri girdikleri görüldü. Ve tirübünler tıklım tıklım dolunca, karşılıklı küfürlü sloganlarda başladı tabiiki. "Soma sen bizim her şeyimizsin", "Her yer karanlık her yer Soma" yazıları vardı anlamlı pankartlarda. Manisa 19 Mayıs Stadı'ndaki maçta acılı ailelere gram saygı duymadan sahaya madde yağdıranların tam tersine bu tarihi trajediye gerçekten duyarlı bir şekilde davranılmak gerekirdi. **** Yine bir derbi, yine bir Süper Kupa heyecanı. Türk futbolunun mihenk taşı olan iki güzide kulübümüz Fenerbahçe ile Galatasaray bu kez 378 kez sahada karşı karşıya geldi. 17 bin 500 kişilik 19 Mayıs Stadı'nda çoğunluk sarı lacivertlilerinindi, görüldüğü kadar. Karşılaşmayı naklen veren ATV'de yorumlayan hakem ustası Erman Toroğlu, maçın sonunda "Fenerbahçe işi 90 dakikada bitirmeliydi, oyunu hak eden takım kupayı kazandı" derken çok haklıydı. Türkiye'de maç izlemeye mi geliniyor yoksa sahaya yabancı madde atmak için mi? Atılan patlayıcılar iki takım oyuncularını da tedirgin etti. Özellikle Volkan'ın koruduğu zaman o kale arkasındaki tribünden yağan su şişeleri, çakmaklar, şarz aleti, cep telefonu pili. Bu kadar su, bu kadar meşale, bu kadar domates, o kadar yabancı madde sahaya nasıl giriyor? O kapılarda, o turnikelerde kimler duruyor? Bunların içeri girmesine nasıl izin veriyor, onu da anlamak mümkün değil. Almanya'da tiribünlere konan kameralar ile bu taşkınlık yapanlar izlenir, anında tespit edilip haklarında kanuni işlem yapılmak üzere saha dışına alınır. TFF'de böyle bir uygulamanın Türkiye'dede yeni sezonda başlayacağını söyledi, inşallah bu haber doğrudur ve ceza verilir, ki bir daha da yapmazlar.


www.renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Uzun boylu kadınlar risk altında mı? ABD'deki Albert-Einstein Üniversitesi’nden Geoffrey Kabat ve ekibinin yaptığı araştırmada artan her 10 santim boy için kadınların meme, kolon, yumurtalık, böbrek, deri, tiroid ve rektum kanserine yakalanma riskinin yüzde 13 arttığı görüldü. "Cancer Epidemiology" dergisinde

16

yayımlanan araştırmaya, 50-79 yaşındaki menopoza giren yaklaşık 145 bin kadın katıldı. Kabat, kanserin büyümeye bağlı bir sürecin sonucu olduğunu, dolayısıyla büyümeyle bağlantılı hormonların ve başka etkenlerin kanser riskini artırabileceğini belirtti. Dr. Kabat, yaş, sigara kullanımı, aşırı kilo ve başka etkenlerin kan-

ser riskinde boydan nispeten daha fazla rol oynadığını da hatırlattı. Araştırmada, boy ve kanser riski arasındaki bağlantının yaş, kilo,eğitim, sigara ve alkol kullanımı, hormon tedavisi görme gibi etkenler göz önüne alınarak kurulduğu belirtilirken, kanser riskinin artmaya başladığı belirli bir boy verilmedi.

İşte kanserin 10 belirtisi Eylül 2014

Ani kilo kayıpları tehlikeli olabilir, hemen doktorunuza gidip sağlık taraması yaptırın

Erken teşhisin hayat kurtardığı kanserle ilgili yapılan araştırmalar, toplumun büyük bir çoğunluğunun bu öldürücü hastalığın erken uyarılarından habersiz olduğunu ortaya koyuyor. Kanserin 10 belirtisi şöyle:

Açıklanamayan kilo kaybı: Birçok insan diyet yapmadan kilo verdiği için mutlu olur. Ancak açıklanamayan kilo kaybı (yaklaşık 5 kilo) veya ani iştah kaybı, kanserin en yaygın belirtilerinin başında geliyor. Bu belirti özellikle pankreas, mide, gırtlak veya akciğer kanserinde görülüyor. İnatçı düşük ateş: Bu özellikle lösemi, hodgkin lenfoma ve hodgkin olmayan lenfoma kanserlerinin ilk belirtileri arasında yer alıyor. Düşük ateş 37.6 ile 38.2 dereceleri arasını ifade ediyor. İnatçı düşük ateş ayrıca çok çeşitli enfeksiyonlardan da kaynaklanabiliyor. Artan yorgunluk: Daha önce hiç ihtiyaç hissetmezken, günde 3-4 saat kestirmeden duramıyorsanız, bu önemli bir kanser belirtisi olabilir. Özellikle kan basıncının düşmesine yol açan tüm kanser türleri ve löseminin belirtisidir. Yorgunluk ayrıca, kansızlık, uyku düzensizliği, kalp problemleri ve

1

6

2

3

R

ağızda ağrı ve uyuşma, kronik gırtlak iltihabı, ağız kanserinin belirtileri olabilir. Ağız içinde oluşan pamukçuk benzeri yaralar: Bunlar tıp dilinde lökoplazi olarak adlandırılır. Bu beyaz lekeler yanağın iç tarafında, dilin alt veya yan kısımlarında oluşur. Bu lekeler pamukçuğun giderilmesinde uygulanan yöntemlerle ağızdan kaybolmaz. İdrarda kan görülmesi: Bu belirtinin genelde hastalar tarafından ciddiye alınmadığını belirten doktorlar, daha önce hiç görülmemiş bile olsa, bunun hasta tarafından idrar yolu enfeksiyonuyla ilgili bir problem sanıldığını belirtiyor. Bu ihtimalle birlikte kanama, mesane kanserinin de belirtisi olabilir ve bir ürolog tarafından kontrol edilmesi gerekir. Mesane kanseri çoğu zaman artık tedavi edilemeyecek safhaya gelinceye kadar farkedilemez. Bunun nedeni de hastaların doktora gitmek için çok beklemesidir. Benzer şekilde dışkıda kan görülmesi de kolon kanserinin

7

şeker, fibromyalji ve iltihaplı eklem hastalıklarından da kaynaklanıyor olabilir. Ciltte iyileşmeyen yaralar veya deride değişiklik: Deride oluşan asimetrik lekeler, lekelerin sıradışı renklerde oluşması veya lekelerin ortala-

4

ma bir silgiden daha büyük bir alanı kaplaması, deri kanserinin en öldürücü şekli olan melanomanın belirtisidir. Yutkunma problemi ve kronik ses kısıklığı: Bunlar dudaklarda iyileşmeyen yaralar, sıradışı kanamalar,

5

Mainz'da Beyaz Yüzük'le yardım eli

HEINLAND PFALZ Eyaleti'nin başkenti Mainz'da Türkiye Cumhuriyeti Mainz Başkonsolosluğu ve Mainz Emniyet Müdürlüğü’nün ortak projesi, şiddet başta olmak üzere başına gelen çeşitli suçlardan mağdur olanlara 'Weisser Ring' (Beyaz Yüzük) yardım elini uzatacak. Almanya çapında örgütlü “Weisser Ring” derneğinin Mainz şubesi yeni binasının açılışını yaparak hizmet vermeye başladı

Anında mağdura yardım

B

İLİM insanları, 54 atletten 11 hafta boyunca, haftada 3-4 kez antrenman yapmasını istedi. Katılımcılara düzenli olarak C, E vitaminleri ve plasebo verildi. Araştırmaya imza atanlardan Dr. Goran Paulsen, günde 1000 miligram C ve 235 miligram E vitamini alanların dayanıklılık kapasitesinin azaldığını belirledi. Araştırmacılar, vitamin takviyesinin vücudun ihtiyacı olan enerjiyi üretmek için yararlandığı mitokondri denilen yüzlerce küçük “enerji santralinin” faaliyetini değiştirdiğini, dolayısıyla dayanıklılık kapasitesinin azaldığını vurguladı.

8

9

10

Alle Produkte aus Massivholz

Mina

Luiza

Trend

Legana

Favori

Labranda

Zeitlos, elegant, überzeugend

İller

Herkesin şubeden ücretsiz bilgi ve yardım alabileceğini söyleyen Mainz Emniyet Müdürü ve Weisser Ring Mainz Dernek Başkanı Karl Heinz Weber, “Amacımız hızlı ve doğrudan olarak, bir kişiye veya kişilere yönelik suç eylemi sonrasında kişisel destek vermek, polis, savcılık ve mahkemeye giderken refakat desteği sağlamak, ayrıca ailelere de destek olmak. Başka resmi dairelerle ilgili işlerde de yardımcı olmayı ve bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Şiddet mağdurları

Fazla vitamin, performansı düşürüyor

önemli belirtilerinden biridir. Ancak dışkıda kan görülmesinin farklı sebepleri de bulunmaktadır. Açıklanamayan ağrı: Bu, testis kanseri veya kemik kanserinin erken semptomlarından biri olabilir. Tedaviye rağmen iyileşmeyen baş ağrısı, beyin tümörünün habercisi olabilir. Sırt ağrısı, kolon veya yumurtalık kanserini işaret edebilir. Doktorlar, sebebi bilinmeyen ağrıların en yaygın kanser belirtilerinden biri olduğunu belirterek, hastaneye başvurulması gerektiğini belirtiyor. Vücutta şişkinliklerin oluşması veya derinin sertleşmesi: Göğüs ve testis dahil çok çeşitli kanser türlerinin belirtisidir. Bunlar kanserin erken belirtisi olduğu gibi, kanserin son safhasına da işaret ediyor olabilir. Sürekli olan, sebebi açıklanamayan veya sıkıntı veren belirtiler: Vücudunuzun sesini dinleyin. Erken teşhis sayesinde hayatınız kurtulabilir.

sahipsiz kalmamalı” diye konuştu.

420 şubesi var

Almanya çapında 420 şubesinin bulunduğu Weisser Ring Rheinland Pfalz Eyaleti (RLP) Mainz şubesinin açılışında, Karl Heinz Weber’in yanı sıra, RLP Sosyal İşler Bakanı Alexander Schweitzer, başkonsolosluğu temsilen Muavin Konsolos Ali Erbaş ile polis ve adliyeden temsilcilerde hazır bulundu.

Reklam Satış Temsilcileri

Vegas

Rosemary

Benek

Gaye

Pflegeleichtes Kunstleder

Petek

Mine

Alla Wood

Polten

Franz

Special

Mercan

İber

Casablanca

Selmin

Sweep

Point

Herson

Melissa

Selin

Luiza L

Neo Klasik

Große Auswahl an Stoffen und Kunstleder Wien

Mondi U

Klasik Wood

Klassisch und Modern

Grand

Qualität für Jahre

Nuyan 1

Nora

Hilton

Milano

Krema

Klasik

Mondi Hocker

Rund Hocker

Liza Hocker

Mondi B Hocker

Bölgenizde vereceğiniz ilanlarınız için Marbella

Boston

Sue

Baron Sette

Tuana

Kaşı Beyaz

Mustafa EREL Tel: 0177-853 23 04 E-Mail: m.erel@renpostasi.de Bölgenizde vereceğiniz ilanlarınız için

Ufuk ELMAS Tel: 0173-25 01 226 E-Mail: u.elmas@renpostasi.de Bölgenizde vereceğiniz ilanlarınız için

Fevzi KAPLAN Tel: 0179-708 24 09 E-Mail: f.kaplan@renpostasi.de

Adam Opel Straße 10 60386 Frankfurt am Main

Mobil: 0152 535 676 48 Fon: 069 583 028 04

www.selmin.de info@selmin.de


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.