Ren Postasi August 2018

Page 1

www.renpostasi.de

info@renpostasi.de

10 BİN EURO ÖDÜL

KaZa dEĞİl CİNaYET ÇıKTı HESSEN Eyaleti’nde 8 Nisan 1997

FAİL veya faillerin bulunması ve yakalanmasıyla sonuçlanan bilgi vereceklere veya görgü tanıklarına, Giessen Savcılığı ve Mittelhessen Emniyet Müdürlüğü tarafından toplam 10 bin Euro ödül vaadediliyor. Cinayetle ilgili bilgi sahibi olanlar Friedberg Polisi’nin 06031-601 234 numaralı telefonunu arayabilir veya herhangi bir karakola başvurabilir.

AğUSTOS 2018

tarihinde meydana gelen trafik kazasında öldüğü sanılan 45 yaşındaki Adem Bozkurt’un, cinayete kurban gittiği ortaya çıktı. 2015 yılında bir tanığın ortaya çıkıp, “Kaza değildi, cinayetti” ihbarından sonra harekete geçen Alman polisi, Türkiye’de defnedilen Bozkurt’un cesedi üzerinde otopsi için Türk adli makamlarından ricada bulundu. Yapılan otopside, Bozkurt’un

Gökhan Başıbüyük meclise aday oldu

ensesinden vurulduğu belirlendi. Giessen Savcılığı ve Mittelhessen Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Bozkurt, ensesinden vurularak öldürülmüş, ancak olaya kaza süsü verilmiş. Yetkililer, bu bilgiyi kamuoyu ile paylaşarak cinayet hakkında ipucu elde etmek istediklerini bildirdi. Adem Bozkurt, bir ağaca çarpıp büyük hasar gören BMW marka otomobilinin içinde ölü bulunmuştu.

NASSAULU İşadamı Gökhan Başıbüyük, yeni oluşturulan VG Bad Ems-Nassau’da 16 Eylül’de yapılacak Bölge Meclisi’ne girmek istiyor. Başıbüyük, CDU tarafından 24. sıradan aday gösterildi. Gökhan Başıbüyük, “VG Bad Ems-Nassau’da iyi yaşam koşulları, bütün her yeri kapsayan altyapı ve bölgede cazip ikamet için ev, işyeri ve yaşam gibi önemli olan her şey için çalışmak istiyorum” dedi. Haberi sayfa 7’de

Köln | Koblenz | Bonn | Bad Godesberg | Mainz-Wiesbaden | Andernach | Bendorf | Bad Neuenahr-Ahrweiler | Sinzig | Bad Breisig | Remagen | Westerwald | Mayen | Neuwied | Ludwigshafen-Mannheim | Bad Kreuznach | Bingen

Sayı: 51 | Yıl: 4 | Ücretsizdir | 15 Ağustos - 13 Eylül

fb.com/renpostasi

@renpostasi

issuu.com/renpostasi

NSU SKANDALININ ÜZERİ KAPATILDI

SKANDALLA BAŞLADI SKANDALLA BİTTİ Gizli servisin verdiği paralarla kurulan, etrafında onlarca muhbir bulunan, bir ajanın cinayet mahallinde olduğu NSU skandalıyla ilgili dava, skandallar zincirine yakışır şekilde sonuçlandı: Skandal bir kararla

ALMANYA’DA 8 Türk, 1 Yunan vatandaşı ve 1 Alman polisi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) isimli örgütün bilinen üye ve destekçilerinin yargılandığı davada karar verildi. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde 6 Mayıs 2013 tarihinde başlayan dava, 11 Temmuz’da verilen skandal kararla sona erdi. 438 duruşma görülen davanın başsanığı Beate Zschaepe beklendiği gibi ağırlaştırılmış müebbete çarptırılırken, 9 kez cinayete yardım ettiği belirlenen Ralf Wohlleben 10 yıl cezaya mahkum edildi. Andre Eminger 2,5 yıl, Holger G. 3 yıl, Carsten S. ise 3 yıl gençlik cezasına çarptırıldı.

Prof. Buladı Koblenz’e geldi KOBLENZ Emir Sultan Camisi’nin ilk din görevlisi olan Prof. Dr. Kerim Buladı, 25 yıl sonra camiyi ziyaret etti. Ziyaretinde cami cemaati ve cami dernek yönetimi ile bir araya gelen Prof. Kerim Buladı’nın Koblenz ziyareti, Koblenz’deki Türkleri memnun etti. Cami cemaati, Prof. Buladı ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. KOBLENZ

İKİSİ SERBEST

MÜNİH Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde görülen davada hakim Manfred Götzl kararı açıklarken, Beate Zschaepe hiç tepki vermedi. 10 cinayete yardım etmek, 32 cinayete teşebbüs, ağır yaralama, iki ayrı bombalı eylem, gasp, soygun ve terör örgütüne üyelikten ötürü ömürboyu hapis cezası alan Beate Zschaepe kararı soğukkanlılıkla dinledi.

YENEroĞlu da GEldİ dAVAyA AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da katıldı. Kararın kamu vicdanını rahatlatmadığını belirten Yeneroğlu, özellikle karanlıkta kalan noktaların aydınlatılamamasına değindi. Tarihi duruşmayı Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Münih Başkonsolosu Mesut Koç ve Dışişleri Bakanlığı’ndan Ayşegül Kandaş, Burhan Kesici ve Ali Kızılkaya da izledi.

Koblenz, Yetkin’in yasını tutuyor KOBLENZ çevresi sakinlerinden Feridun Yetkin’in ölümü, Koblenz ve çevresinde büyük üzüntüye yol açtı. Feridun Yetkin’in cenazesi Koblenz Emir Sultan Camisi’nde kılınan cenaze namazından sonra defnedildi. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileriz.

REN POSTASI

GİZLİ SERVİS YIRTTI ALmANyA'dA 2. Dünya Savaşı'ndan sonra en uzun süren dava olan NSU davası beşinci yılında biterken, Neo-Nazi örgüt deşifre edilemedi, gizli servisin rolü sümenaltı edildi. NSU’nun çevresinde onlarca muh-

bir, ajan ve yüzlerce destekçi olmasına karşın, mahkeme bu konunun üzerine hiç gitmedi. Çok bariz gizli servis parmağı olan konular, Federal Savcılık tarafından görmezden gelindi.

MAHKEMENİN bu kararıyla birlikte Beate Zschaepe’nin 15 yıl sonra cezaevinden çıkma şansı kalmadı. Zschaepe’nin “ağırlaştırılmış ömürboyu hapis” cezasına çarptırılması nedeniyle en erken 22-23 yıl sonra cezasının geriye kalanının tecil edilmesini talep etme şansı bulunuyor. Bunun da reddedilmesi halinde Zschaepe, en az 35 yıl hapis yatmış olacak. Karardan sonra Andre Eminger serbest kaldı. Mahkeme salonunda bulunan birçok Neonazi kararı ayakta alkışladı. Savcılığın cinayete yardım etmekten 12 yıl ceza almasını istediği Eminger’in sadece 2,5 yıl ceza alması, dikkat çekti. Ralf Wohlleben de yaklaşık 7 yıldır tutuklu yargılandığı için, aldığı 10 yıllık cezasının üçte ikisini çektiği gerekçesiyle kararın açıklanmasından 5 gün sonra serbest bırakıldı.

SKANDAL KARAR İLK başta tutuksuz yargılanan Andre Eminger, savcılığın 12 yıl hapis istemi sonrasında kaçma tehlikesi bulunduğu için tutuklanmıştı. 9 aydır tutuklu yargılann Eminger mahkeme başlayana kadar yaklaşık 1 yıl da gözaltında bulunduğundan serbest bırakıldı. Ancak Eminger’in sadece 2,5 yıl ceza alması, “Acaba Eminger muhbir veya ajan olarak devlete mi çalıştı, bu nedenle mi az ceza aldı?“ sorusuna da yol açtı. Eminger cinayete yardım ve yataklıktan değil, tren bileti alırken indirim sağlayan iki adet Bahncard’ı NSU üçlüsü adına alıp vermekten ceza aldı. Beate Zschaepe’nin avukatları daha gerekçeli karar açıklanmadan verilen arada yaptıkları açıklamada, karara itiraz edeceklerini bildirdi.

İsa dEVEÇEKEN / mÜNİH


www.renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

İŞTE BİZİM HİKAYEMİZ

2 Ağustos 2018

Email: hikaye@renpostasi.de

REN POSTASI her sayısında göçün canlı tanıklarını tanıtıyor. Almanya’ya gelen ilk kuşağın hikayesini okurken kimi zaman gülecek, kimi zaman hüzünleneceğiz. Dileyenler ise, “Benim babamın da hikayesi güzel” diyecek ve bu hikaye, göç sayfasında yayınlanacak.

GÖÇÜN TANIKLARI

Bakandan

Anne SPİEGEL

(Rheinland Pfalz Aile, Kadın, Gençlik, Uyum ve Tüketiciyi Koruma Bakanı)

(soldan sağa) İHK Rheinhessen Başkanı Günter Jertz, Mainz Sosyal İşler Encümeni Dr. Eckardt Lensch, Rheinland Pfalz Eyaleti Uyum Sorumlusu Miquel Vicente, Volkshochschule Mainz Direktörü Christian Rausch ve VHS Mainz Daire Başkanı Daniel Hard birarada.

Tatil dönemi Ren Postası’nın sevgili okurları Yaz tatili başladı, ki bu eyaletteki öğrenciler için 6 hafta boyunca boş zamanlarının keyfini çıkarabileceği anlamına geliyor. Eyalette çalışan birçok anne ve baba içinse en çok gündeme gelen soruların başında çocukları ile bu süre içinde kimin ilgileneceği geliyor. Çünkü işverenin verdiği izin hiçbir zaman tüm okul tatilini kapatmaya yetmiyor. Bazılarında büyükanne büyükbaba yardım eder, bazılarında arkadaş veya komşuları. Bazı ebeveynler ise okul tatillerinde organize edilmiş bakım hizmetlerine ihtiyaç duyarlar. Burada da çeşitli kurumların ister spor kulüpleri olsun, ister gençlik örgütleri, toplumsal gruplar veya yerel inisiyatifler olsun değişik seçenekler var. Mesela Rheinland Pfalz’da temmuz ayında 8 ile 11 yaş arasındaki çocuklar için bir macera kampı, çocuklar için sirk veya gençler için bir korsan limanında canlı aksiyon oyunları ve birçok etkinlik daha düzenleniyor. Çocuklar ve gençler arasında yaşıtları ile değişim önemli. Heyecanlı oyunlar, yeni yerler görme, geziler ve mesela gece yürüyüşleri gibi maceralar günlük yaşamda da değişikliğe yol açar. Çok iyi hizmet veren bir kurumun çocuk ve gençlere uygun tatil programı tam da bunu sağlayabilir ve aynı zamanda da çocukların tatil döneminde bakımlarını sağlamış olur. Eyaletimizdeki çok çeşitli tatil dönemi etkinlikleri konusunda bilgi olunabilmesi için Rheinland Pfalz Eyalet Spor Birliği ile Spor Birliği’nin gençlik dairesi birlikte bir tatil borsası oluşturdu. Burada kamu yararı statüsünde olan tüm kurumların bölgelere göre sıralanmış isimleri yer alıyor. www.ferienboerse-rlp.de adresi altında ilgili aileler, çocuklar ve gençler tatil dönemi etkinlikleri konusunda bilgi bulabilir. Sistemde aynı zamanda “last minute” fırsatları da aranabiliyor. Belki de sitede önümüzdeki sonbahar tatili için uygun bir tatil imkanı aranır. Bu yıl tatil etkinliklerine katılan tüm çocuk ve gençlere iyi dinlenmeler, yeni arkadaşlarıyla bol keyifler ve iyi bir zaman diliyorum.

Spor tesislerine belediye dopingi

Göçmenlere Almanca öğretecekler

R

HEİNHESSEN Sanayi ve Ticaret Odası (IHK Rheinhessen), Volkshochschule (VHS) Mainz ve Rheinland Pfalz Uyum Bakanlığı’nın himayesinde düzenlenen Almanca dil öğretmenleri kursunu başarıyla bitirenlere sertifikaları verildi. 15 kadın ve erkek sertifikalarını alarak Almanya’ya gelip de dil bilmeyen göçmenlere Almanca öğretecek. Dil öğretmenleri özellikle resmi dairelerle iletişim, doktor randevuları veya okul, anaokulu

lara “buraya hoş geldiniz” sinyali olduğunu söyledi. Uyum Bakanlığı kursa 31 bin 338,16 Euro tutarında destek verdi. VHS Mainz Müdürü Christian Rausch kursa katılanların angajmanını överek, “Bir yandan çalışarak bir yandan altı aylık bu kursa gitmek önemli bir başarı” dedi. Kursu bitirenler Türkçe, Arapça, Urduca, Kürtçe, Bulgarca, Hırvatça ve Sırpça konuşabiliyor.

MAİNZ

Sağlık için aile şenliği KOBLENZ’DE faaliyet gösteren Kneipp Verein Koblenz, sağlık konulu bir aile günü düzenliyor. 25 Ağustos’ta “Sağlık Temalı Olimpiyat” sloganı altında düzenlenecek aile günü, TUS Neuendorf 82 kulübünün tesislerinde gerçekleştirilecek. Şenlik, 25 Ağustos cumartesi günü saat 14.00’te başlayacak. Aile günü çerçevesinde sağlıklı yaşam, hareket etmek gibi konular ele alınacağı gibi, birçok etkinlik ve oyun da düzenlenecek. Örneğin kutu devirme, top oyunları, resim yarışması gibi birçok yarışma ve oyun yapılacak. Her yaştan herkesin katılabileceği aile gününe büyük ilgi gösterilmesi bekleniyor. KOBLENZ

SAGEN SIE „JA ZUR EINBÜRGERUNG“

Eyalet Bahçelilik Fuarı, Neuenahr’da Recht zu wählen und gewählt zu werden

K

OBLENZ Belediyesi ve Rheinland Pfalz Eyaleti İçişleri Bakanlığı, FC Germania Arzheim ve TuS Niederberg’in spor tesislerine suni çim döşenmesi için büyük maddi yardımda bulunacak. Koblenz Büyükşehir Belediye Başkanı David Langner ve Eyalet İçişleri ve Spor Bakanı Roger Lewentz, derneklere teşvik ödemesinin çekini teslim etti. Tesislerin toprak sahadan suni çim sahaya çevrilmesinin masrafı tesis başına 400 ile 500 bin Euro arasında değişiyor. Eyalet, kulüplere 106’şar bin Euro ile destek olacak. Koblenz Belediyesi de teşvik priminin yüzde 40’ı kadar bir ödeme yapacak. Bu sayede Germania Arzheim 180 bin Euro, TuS Niederberg ise 200 bin Euro’luk bir yardım almış olacak. KOBLENZ

gibi diğer kurumlarla işi olan göçmenlere refakat ederek onlara tercümanlık yapacak. Rheinland Pfalz Eyaleti Uyum Sorumlusu Miguel Vicente dil öğreten yardımcıların çok önemli olduğunu belirterek, “Önemli olan ilk temasta göçmenlerin yanında olarak onlara yardım ediyorlar. Böylece muhtemel yanlış anlaşılmaların da önüne geçmiş oluyoruz” dedi. Vicente, verilen bu hizmetin sadece mültecilere hizmet olmadığını, aynı zamanda bu insan-

Freie Berufswahl, freies Niederlassungsrecht, Gewerbefreiheit Visumfrei reisen in 179 Länder Schutz bei Auslandsaufenthalten durch die Bundesrepublik

RHEİNLAND Pfalz Eyaleti’nde geleneksel olarak her yıl düzenlenen Eyalet Bahçecilik ve Çiçek Fuarı (Landesgartenschau), 2022 yılında Bad Neuenahr’da düzenlenecek. Etkinliğe her yıl yüzbinlerce insan katılıyor. 2022 yılında yapılacak fuarı düzenlemek için Bad Neuenahr’ın yanısıra 10 şehir daha müracaatta bulunmuştu. BAD NEUENAHR

Weitere Infos unter www.einbuergerung.rlp.de Kooperationspartner der Einbürgerungskampagne Rheinland-Pfalz: Landesverband Rheinland-Pfalz BEAUFTRAGTER DER LANDESREGIERUNG FÜR MIGRATION UND INTEGRATION


Bilgi Panosu

Mainz Başkonsolosluğu Adres: An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz Telefon: 06131 982 600 Fax: 06131 835 119 E-Mail: konsulat.mainz@mfa.gov.tr İşlem yaptırmak için konsolosluğa gidecek vatandaşlar, epasaport başvurularında da kullanılan www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu almaları gerekiyor.

ÖNEMLİ TELEFONLAR Polis: İtfaiye / İlk Yardım: Açık Eczaneler: Bilinmeyen Numaralar: ADAC Yardım:

110 112 011500 118 33 22 22 22

info@renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Köln Başkonsolosluğu Adres: Luxemburgerstr. 285, 50354 Hürth Telefon: 02233 97 41 80 Fax: 02233 75 572 E-Mail: konsulat.koeln@mfa.gov.tr İşlem yaptırmak için konsolosluğa gidecek vatandaşlar, www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu almaları gerekiyor.

Konsolosluk işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi T.C. Berlin Büyükelçiliği Adres: Runge Str. 9, www.konsolosluk.gov.tr adresinden edinebilirsiniz. 10179 Berlin | Telefon: 030 27 58 50

3 Ağustos 2018

SPD’liler yeni yönetimi belirledi S

OSYAL Demokrat Parti’nin (SPD) Göç ve Çeşitlilik Çalışma Grubu Koblenz’in yeni yönetim kurulu seçildi. Toplantıda yeni yönetime Dennis Feldmann, Peter Staudt ve Yasmin Khabbazeh aday gösterildi ve adaylar şehir konseyi listesine seçildi. Toplantının açılış konuşmasını Başkan Yardımcısı Dennis Feldmann yaptı. Ardından Başkan Cem İlhan yıllık faaliyetleri anlattı ve eski yönetim kurulu oy birliğiyle aklandı. Eyalet Milletvekili Anna Kobberling de toplantıda söz alarak SPD Göç ve Çeşitlilik Çalışma Grubu’nun SPD içindeki önemini anlattı. Milletvekili yaptığı konuşmada eski yönetimi faaliyetlerden ve katkılardan dolayı tebrik etti ve yeni seçilecek yönetime başarılar diledi. Yaklaşık 40 kişinin katıldığı toplantıda başkanlığa avukat Cem İlhan getirildi. Yeni yönetim şu isimlerden oluşuyor: Başkan: Cem İlhan. Başkan Yardımcıları: Dennis Feldmann, Peter Staudt, Yasmin Khabbazeh. Yönetim Kurulu Üyeleri: Manuela Oliveri, Ciğdem Imrak, Steffen Thieme, Fevzi Kaplan, Breth Ulrike ve Heribert Heinrich.

Eskİ nüfus

kayıtlarını araştırdılar

K

OBLENZLİ Anke Sürtenich ve Willi Gabrich, altı aylık bir çalışmanın sonunda Neuendorf’un 19. yüzyıldaki nüfus kütüğünü oluşturdu. Yapılan araştırmada semtteki bazı caddelerin ve evlerin numaralarının sürekli değiştiği ortaya çıktı. Numaralandırmaların yapılan imar değişikliklerinde yeniden düzenlendiği, ancak bazı ticarethanelerde değişiklik tespit edilemediği belirlendi. 1871 yılında yapılan nüfus sayımını baz alarak nüfus kütüğünü oluşturan araştırmacılar, “Nüfus kayıtları anne, baba, çocuk, çırak ve hizmetçileri kapsıyor. Bu kayıtları 1852 ve 1892 yıllarındaki kayıtlarla karşılaştırdık. Sonra da ev numaralarını, soyisimleri baz alarak belirledik” dedi. Eski nüfus kayıtları Koblenz Belediye Arşivi’nin stadtarchivkoblenz.wordpress.com adresindeki sayfasından incelenebilecek. KOBLENZ

1990 yılından bu yana Koblenz ve çevresinin en büyük inşaat firması

FO-BAU GmbH

Tüm İslam aleminin ve müşterilerimizin

Kurban Bayramını

en içten dileklerimizle kutlarım

Fahri Ormanoğlu

Kaba inşaat İzolasyon İç sıva Dış sıva Boya-badana Restore

Kontakt Carl-Spaeter Str. 76, D-56070 Koblenz Telefon: 0261 / 207 34 22-23 Fax: 0261 / 207 34 19 Mobil: 0171 / 859 56 01 email: fo-bau@arcor.de


Vanessa Behr Bashemsire

Rojin Hussein Büro yönetim

Hayriye Acan R.-Baumbach

Ali Akcan Halkla iliskiler

Katharina Orentsi Hemsire

Tanja Leclerc-Lu Hemsire

Özlem Ginyol Hemsire

Sibel Akyüz Hemsire

Margot Diewald Hasta bakıcı

Michelle Weiland Hasta bakıcı

Reyhan Nasro Hasta bakıcı

Sevgi Kolu Hasta bakıcı

Hannelore Dorschner Hasta bakıcı

Sevgi Yüksel Hasta bakıcı

Endam Akkurt Hasta bakıcı

Gizem Güven Hasta bakıcı

Fatma Kocal İç tedarik

Emel Acar İç tedarik

Hanim Kocer İç tedarik

Hatice Reyhanlioglu İç tedarik

ZA GmbH Ambulante Pflege: Carl-Spaeter-Str. 76, 56070 Koblenz

TÜRK-ALMAN hasta bakım servisi TIBBİ BAKIM – SGB V Doktor talimatı doğrultusunda tıbbi bakım: - 24 saat tıbbi yoğun bakım - Yoğun bakım hastalarına suni solunum hizmeti vermek - İğne vurmak (İnsulin, Heparin, Ağrı Tedavisi) - İlaç vurmak/ hazırlamak - Yara pansumanı ve sargısı - Hayati göstergeler (vital – tansiyon, nabız ve ateş ölçmek) - Kan şekerini ölçmek - Kompres baskı sargısı - Suni beslenme ve İnfuzyon Kateter bakımı ve takılması VUCUT BAKIMI VE EV İŞLERİNDE YARDIM – SGB XI / XII Vucut bakımı - Banyo, duş yaptırmak - Ağiz ve diş bakımı - Elbise giydirmek – çıkarmak - Saç bakımı, tırnak bakımı - İdrar yolları rahatsızlığında yardım (bezleme ve idrar torbası değişikliği) Hareket ettirme / Mobilite - Yataktan kaldırma – yatırma - Gezdirme Beslenme - Damak tadında ve kendi kütürüne yönelik yemek hazırlamak, yemek yedirmek

Miyase Bayraktar İç tedarik

Bora Servet Ögrenci

Haselstrasse 25 A, 56235 Ransbach Baumbach

- Ev işlerinde yardım - Ev temizliği - Bulaşık yıkamak, alışveriş ve ütt yapmak AYRICA - Psikolojik ve sosyal yardım - Rizikolu hamileliklerde çocuk ve annenin bakımı, ev işlerinde yardım - Meslek eğitimi ve stajerlik Sosyal işlerde ücretsiz hizmetlerimiz - Bakım ve hastalık sigortasına müracaat - Ev bulmada yardım ve Grundsicherung`a müracaat - Her türlü bakım aletlerinin temininde yardımcı olmak - Bakım parasını kendisi alan hastalarımız için, Bakım Sigortası tarafından mecbur kılınan, her 3 yada 6 ayda bir yapılması zorunlu bakım kontrollerini yapmak KİMLER BAKIM HİZMETİNDEN YARARLANABİLİR - Bedensel engelliler - Yaşlılık nedeniyle veya geçirdiği kaza sonucu özel bakıma ihtiyacı olanlar - Sehayat nedeniyle bakıma ihtiyacı olan kişiyi evde bırakanlar (Verhinderungspflege) - Evlerinde tedavi görmek isteyenler - Everlinde tibbi bakım ihtiyaçlarını kendileri karşılamayanlar - Ameliyat sonrası evlerinde tedavi olmak isteyenler

KOBLENZ Telefon: 0261-983 496 00 RANSBACH BAUMBACH Telefon: 02623-970 40 47 Mobil: 0171-2990488, E-Mail: za@za-pflegedienst.eu


info@renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Nükleer santral yıkılıyor MÜLHEİM Kaerlich’te bulunan nükleer santralin yıkım çalışmalarına başlandı. Santralin soğutucu kulesinin yıkımı için özel araçlar kullanılıyor. Aşağıdan kulenin tepesine doğru yapılan raylı sistem sayesinde iş makineleri yıkıma başlayabildi. Santral, çok uzun yıllardan beri kullanılmıyordu.

5 “Vergi işini son ana bırakmayın” MÜLHEİM KAERLİCH

Ağustos 2018

Köşebaşı

Hüseyin OCAR

(Sosyal Danışman) ◼ ocar@renpostasi.de

YAZIP ÇİZMEK

Fakir BAYKURT “Yüksek Fırınlar” adlı eseri ile, Almanya’da yaşayan “Misafir İşçilerin” yaşamını çok güzel anlatan bir eser bırakmıştır. Yıllar önce bir okuma etkinliği için geldiği Koblenz’de, misafir etme mutluluğu yaşadığım yazarımız sohbetin bir yerinde “Yazmak güzeldir ve yazılanı mutlaka görücüye çıkartmak, yani yayınlamak gerekir” demişti. “Karar veren okuyucu olacaktır” diye de tamamlamıştı gülümseyerek. Kitaplarını okuyarak büyüdüğüm yazarlardan biri benim misafirim ve tüm sadeliği ile hayatını anlatıyor bize. Büyüklük yok, üst perdeden bakmak yok, yerine getirilemeyecek istekleri hiç yok. Yer yatağı yaptık kendisine. Anadolu’yu anlattı bize. Sonra Almanya’yı. Yaşamın edebiyatla ile olan ilişkisini ve etkilerini örnekledi sürekli. İlerlemiş yaşına rağmen, yaptığı en iyi işi, yazmayı ve burada yaşanılan sorunları tüm gelişim ve değişim süreçleri ile birlikte yazmaya devam ediyordu. Altını çizerek belirtmeye çalıştığı konulardan biri de Almanya’daki genç kuşağın edebiyatla ilgisi ve bu konuda yapılması gerekli olan çalışmalar ile ilgiliydi. Almanya’da çok okunan ve Almanca yazan Türk kökenli yazarlar var elbette. Türk yazarlarının Almancaya çevrilen yapıtları da oldukça fazla. Ama günlük yaşamımızda “okuma” ile olan ilişkimiz konusunda yapılabilecek çok şey var aslında. Toplumun genelinde bir sorun olduğu doğru elbette. Hafta içi bir edebiyat öğretmeninin “Okulda 6070 öğretmeniz ve sadece beş-altı arkadaşımız düzenli kitap okur” belirlemesi bile sorunun boyutunu ortaya koyması açısından önemli. Oysa okumanın, araştırmanın ve elbette yazmanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu konuda Almanya’daki sivil toplum kuruluşlarının, derneklerin, eğitimcilerin, anne-babaların yapabilecekleri o kadar çok şey var ki. Saz kursuna evet, mangal partileri de tamam, açık kapı günleri de önemli, kermesler de olsun. Biraz da kitap tanıtımı, şiir akşamı, gitar konserleri, okuma akşamları, kütüphanelere ziyaret… Zenginleşmemiz tüm edebi değerlerimize sahip çıkmak ve bunu gereğini yapabilmek ile mümkün olacaktır.

LBM’e yeni başkan

Lohnsteuerhilfeverein Tican’ın başkanı olan vergi uzmanı Asım Tozoğlu, vergi denkleştirme işlemlerinin fazla geciktirilmemesi uyarısında bulundu.

F

RANKFURTLU vergi uzmanı Asım Tozoğlu, yaptırılacak vergi denkleştirmeleri ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. 2017 yılının vergi denkleştirmesi için başvurma süresinin kendi doldurup gönderenler için 31 Mayıs 2018’de sona erdiğini hatırlatan Tozoğlu, “Bir mali müşavire veya vergi denkleştirme yardım derneği (Lohnsteuerhilfeverein) yapıyorsa bu işi, süre 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzar” dedi. Maliyenin bu sürelere bakmaksızın vergi mükelleflerinden ağustos ayından itibaren vergi denkleştirme yapmasını isteyebileceğini söyleyen Asım Tozoğlu, “Daha fazla uyarı yapmaksızın, gerekli işlemleri yapmayanlardan gecikme zammı talep edebilir. Hessen Eyaleti Maliye Bakanlığı bir ayrıcalık tanıyarak, süreyi 28 Şubat 2019’a

kadar uzatmıştır. Eyalet daha önce de 2016 yılı vergi denkleştirmesi süresini de 28 Şubat 2018’e kadar uzatmıştı” diye konuştu.

SIKINTI YAŞAMAYIN FRANKFURT’TA bulunan Lohnsteuerhilfeverein Tican Yönetim Kurulu Başkanı olan Tozoğlu, fazla gecikilmesinin sıkıntılara yol açacağına da dikkat çekti. Tosoğlu, “Bir yandan yoğun bir şekilde 2017 yılının vergi işlemlerini yapan dernekler veya vergi uzmanları, diğer yandan da vergi daireleri yüzlerce mektubun mükelleflere gönderilmesi ve gelenlerin işlemlerinin kısa sürede yapılmasını sağlamak için büyük sıkıntıya maruz kalmaktadır. Lütfen 2017 yılı işlemlerinizi gelecek yıla bırakmadan yaptırın” dedi.

Kurban Bayramı'nızı en içten dileklerimizle kutlarız

Her yapının bir uzmanı VARDIR Murat Çelik

Bilirkişi

Çatıda oluşan fırtına ve dolu hasarları Binada nem ve rutubet hasarları Fotoğraf: Wirtschaftsministerium RLP

RHEİNLAND Pfalz Eyaleti Ulaştırma Bakanı Dr. Volker Wissing, eyalet ulaşım dairesi LBM’in başkanlığına Arno Trauden’i atadı. Daha önce başkan yardımcısı olan Trauden yapı ve inşaat planlaması dairesinde yol, bisiklet yolu, çevre, trafik ve ihtiyaç planlaması, yol yapımı, köprü yapımı gibi alanlardan sorumluydu. 1987 yılından bu yana eyalet bünyesinde çalışan Trauden, yılbaşında emekliye ayrılan Alfred Dreher’in yerine getirildi. Koblenz’deki merkezde 9 bölgesel hizmet istasyonu koordine edildiği gibi, 57 karayolları şubesi, 13 otoban karayolu şubesi ile birlikte toplam 18 bin kilometrelik bir ağ idare ediliyor. KOBLENZ

www.celik-dach.de celik-mrt@t-online.de info@celik-dach.de

Celik Bedachungen GmbH I Mittelstr.2, 56424 Staudt I Tel.:02602-9491960 I Fax.:02602-9491962 I Mobil:0160-95084182


Impressum Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

6

ZA MEDIA

Ali Koç’a Avrupa Desteği ALMANYA’NIN Rüsselsheim Kenti’nde yaşayan ve Fenerbahçe sevdası ile ünlü işadamı Mehmet Kocagöl, İstanbul’daki kongreye gidip Ali Koç’a destek verdi. Fenerbahçe’de yeni bir devrin başlaması taraftarı olduğu için Ali Koç’a oy verip desteklediğini vurgulayan Kocagöl, “Ali Koç başkanımızın Fenerbahçe’mizin başına gelmesi sadece kulübümüze değil, Türkiye’nin de faydasına olacak” diye konuştu.

2

Adresse: Telefon: Fax: E-Mail: Web: Bankverbindung: IBAN: BIC:

Carl-Spaeter-Str. 76, 56070 Koblenz 0261 9834 9600 0261 9834 9601 info@renpostasi.de www.renpostasi.de VR Bank Rhein-Mosel eG DE13 5766 2263 0101 4118 13 GENODED1MPO

Aralık 2013 - Ocak 2014

Zeki AKCAN

ÖMERANLI’da cami açılışı ÇEvRE ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum ile Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca ve üst düzeyde devlet erkanı, büyük bir kalabalık eşliğinde, Ömeranlı ve çevre köylerimizdeki hemşerilerimizin de katıldığı Selahattin Eyyübi Camisi’nin açılışını gerçekleştirdiler.

Açılış konuşmasını Cami Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Aka yaparken, moderatörlüğünü Ömeranlı Lisesi Müdürü Selahattin Alp yaptı. Mustafa Aka yaptığı açılış konuşmasında emeği geçen herkese çok çok teşekkür etti. Aka konuşmasında Ömeranlı’nın bir evladı olan özellikle Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’ya Kulu Belediye Başkanı Ahmet Yıldız’a ve Cihanbeyli Belediye Başkanı Mehmet Kale’ye teşekkürlerini bildirdi Gerek Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, gerekse Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptıkları konuşmalarda emeği geçen herkese teşekkür ettiler. Bakanımız yapımı 2019 yılının sonunda bitirilmesi hedeflenen Konya Şehir Hastanesi’nde incelemede bulunmak ve bazı etkinliklere katılmak üzere Ankara’dan Konya’ya geçmesi gerekiyordu. Burada kendi köyünden geçerken bu açılışa katılmasaydı, biz o zaman da belki başka düşünecektik. Ben kendi adıma şahsen gurur duydum. Benim köylüm, bakanımız babaevini ziyaret ediyor. Babası ve annesi Hacı Esma’nın elini öpüyor, protokolde babası Hacı Hasan amcamızı yanına oturtturuyor, Selahattin Eyyübi Camisi’nin açılışını yapıyor ve Konya’ya geçiyor... Ben bunu yaklaşık olarak altı ay evvel gazeteniz Ren Postası’nda ve Avrupa’nın bazı haber sitelerinde benimle yapılan röportajlarda, köyümüzde hastane, huzurevi ve sosyal etkinliklerin eksikliğini dile getirmiştim. Ömeranlı hemşerilerim başta Cami Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Sayın Mustafa Aka, Hacı Karaman ve İzzet Tokmak abilerimi şirketimde ağırlarken, bu konuları dile getirmiştim. Şimdi gün birlik zamanı, kenetlenme zamanı. Şimdi gün bana göre ÖMERANLI zamanı. Bir zamanlar ilçe olması düşünülürken, bugün mahalle haline getirilen ÖMERANLI zamanı. Bakanlığımızın ÖMERANLI projesinde: - Sayın Bakanımız inşallah ben ön bilgi verdim diye kızmazlar Ömeranlı’da 12 yataklı bir hastane ve üç odalı bir huzurevi düşünülüyor. Ziraat Bankası’nın köyümüze tekrar geri getirilmesi düşünülüyor. Öğretmen ve Memurlar için lojman yapımı projesi düşünülüyor. Çarşıda Şehir Konağı ve Kültürevi planı düşünülüyor. Bunlar şu anda planda var. Gelin hep birlikte daha nice projeleri elele verip gerçekleştirelim. Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’yı seversiniz sevmezsiniz, beğenirsiniz beğenmezsiniz. Ama ben ÖMERANLI’yı seviyorum.

Tel: 0171-299 04 88 email: anzeige@renpostasi.de Facebook: fb.com/renpostasi Twitter: @renpostasi E-Gazete: issuu.com/renpostasi Gazetemizde yayınlanan köşe yazıları, yazarların kendi yorumlarıdır. Yazılardan gazetemiz sorumlu tutulamaz.

Ren Postası GÜNDEM

Ağustos 2018

YURTTAN

Anzeigen (İlan)

Geschaeftsführer: Zeki Akcan 0171-299 04 88

Fenerbahçelilerden Yaz Şenliği K

ÖLN Fenerbahçeliler Derneği 4. Yaz Şenliği’ni düzenledi. Şenlikte yetişkinlerin yer aldığı üç ayrı grup ve gençlerden oluşan iki ayrı grupta bulunan toplam 24 takımın katıldığı bir futbol turnuvası da düzenlendi. Turnuvada 1. Dadaşlar, 2. Köln Fenerbahçe, 3. ise Mevlana oldu. Çocuklara dönük palyaço gösterileri, şişme kalelerde zıplama etkinlikleri çocukları eğlendirirken, ziyaretçiler zengin Türk mutfağının çeşitleri ve mangal ziyafeti ile karınlarını doyurdu. Köfte, sucuk, kumru, sosis, tantuni, Adana Kebap ve şiş kebap gibi leziz yemekler eşliğinde şenliğe katılanlar bol bol sohbet etti. Yaz Şenliği’ne Koblenz, Stuttgart, Frankfurt, Landshut ve Gelsenkirchen derneklerinin üyeleri katıldı. Yapılan çekilişte iki kişilik uçak biletini Stuttgart Derneği Yönetim kurulundan Kubilay Gürgen kazandı. Köln Fenerbahçeliler Derneği Kadın

Kolları ise yaptıkları standda pasta ve tatlı çeşitleri, kahve ve çay satarak 1000 euro gelir elde etti. Bu gelir lösemi hastası çocuklar derneğine bağışlandı. Ziyaretçiler aksam geç vakte kadar İlhan Doğan ve rock grubu eşliğinde Sporseverler eğlendiler. FENERBAHÇE TV’den de Kıvanç Özkök şenliğe katıldı ve Başkan Yakup Işıklar ile röportaj yaptı. Röportajda Başkan Yakup Işıklar “Yeni seçilen Başkan Ali Koç ile çok güzel bir hare-

ketlilik geldi. Bizler de Köln Fenerbahçe Derneği ve Almanya’daki diğer derneklerimizle yeniden hep beraber başlangıca destek olmak için hareketlendik. Her sene olduğu gibi de bu festivalimizi de başarıyla düzenledik. Ne mutlu bizlere. Yönetim kuruluna ve diğer arkadaşlarıma, emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarım. Ayrıca bizleri hiç yalnız bırakmayan kardeş derneğimiz Koblenz ve Stuttgart, Frankfurt, Landshut, Gelsenkirchen dernekleri bizlere destek oldular. Onlara da teşekkür ediyorum. Seneye daha yüksek bir katılımla karşılaşmak dileğiyle” diye konuştu. Fevzi KAPLAN

F.Bahçe Okulu’nu ziyaret ettiler

Birlikte bayram kahvaltısı KOBLENZ Fenerbahçeliler Derneği üyeleri, geleneksel bayram kahvaltısında bir araya geldi. Kahvaltıya geçmeden önce kısa bir konuşma yapan Dernek Başkanı Fevzi Kaplan, herkesin önce Ramazan Bayramı’nı kutladı, ardından baba olanların Babalar Günü’nü tebrik etti. Ardından yeni yönetim kurulu üyelerini tanıtan Kaplan, “Maksat hem bayramlaşmak, hem de dernek yönetimi, üyeler ve aileleriyle bir araya gelip bayramlaşmak. Bu organizasyonda emeği geçen Servet Çıtak, Aziz Külahçı-

oğlu, Bahri Aras, Hakan Çetinkaya, Zafer Duman, Selçuk Baysal, Mehmet Koç ve ailelerine teşekkür ederim. Yapılan her türlü yardım ve katkılarınız için teşekkürler renktaşlarım. Kongre Üyelerimize ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum. İstanbul’a giderek görevlerini yerine getirdikleri için” dedi. Sosyal faaliyetlere devam edeceklerini söyleyen Fevzi Kaplan, “Fenerbahçemize, dernek üyelerimize ve taraftarlarımıza hizmetlerimiz devam edecektir, ne mutlu bizlere” diye konuştu.

TÜRKİYE U14 Milli Takım Teknik Direktörü Güngör Şahinkaya ve Genç Milli Takım Teknik Direktörü Ahmet Ceyhan, Köln Fenerbahçe Futbol Okulu’nu ziyaret ettiler. Milli takım sorumluları burada Okul yöneticileri Hakan Maden, Nedim Demirci, Nail Gül, antrenörler ve Koblenz Fenerbahçeliler Derneği yönetiminden Fevzi Kaplan ve Servet Koç ile bir araya geldiler. Yaklaşık 2 gün süreyle Köln, Koblenz, Nentershausen ve Dortmund’da genç yetenekleri izleyen sorumlular, tuttukları raporların ardından Türkiye’ye döndü.

Köln Fenerbahçe bir üst lige çıktı ALMANYA’DA 19 Temmuz 2017’de Köln Fenerbahçeliler Derneği tarafından kurulan Köln Fenerbahçe Kulübü, ilk yılında sezonu 72 puanla ikinci olarak kapatıp bir üst lige çıkmayı başardı. Köln Fenerbahçe yeni sezonda Kreisliga C’de mücadele edecek. Kulübün Başkan Yardımcısı Mustafa Şeker, “Köln Amatör Ligi D’de kent ve çevresinin 100 yılları aşkın faaliyet veren takımları arasında ilk yılda bir üst lige terfi etmek güzel bir mutluluk. Takımımız ikinci olurken, centilmence mücadele edip, disiplinli ve güzel futbolu bizi daha da sevindirdi. Gelecek yıl taraftarlarımızın da desteğiyle şampiyon olmak için mücadele edeceğiz” dedi. İsa DEVEÇEKEN / KÖLN


www.renpostasi.de

info@renpostasi.de

fb.com/renpostasi

@renpostasi

issuu.com/renpostasi

Sayı: 51 | Yıl: 4 | Ücretsizdir | 15 Ağustos - 13 Eylül 2018

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Bilgi aktarımı 2019 yılında başlatacak Mainz Başkonsolosluğu Hukuk Danışmanı avukat Ahmet Karadağ, Giessen’de “Türkiye’deki ve Almanya’daki hukuk ve haklarımız” başlıklı bir seminerde katılımcıları bilgilendirdi

T

ÜRKİYE Cumhuriyeti Mainz Başkonsolosluğu’nda Hukuk Danışmanı olarak görev yapan avukat Ahmet Karadağ, başta vatandaşlık konusu olmak üzere konsolosluk işlemleri hakkında bilgiler verdi. Giessen Türk Sanat Müziği ve Kültür Cemiyeti’nin Nordweststadt Kültür Merkezi’nde organize ettiği bilgilendirme toplantısına geniş katılım oldu. Avukat Ahmet Karadağ, 2019 yılında kısa adı Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından oluşturulan ve vergi ile ilgili finansal bilgilerin otomatik değişimini öngören uygulamanın 2019 yılı itibaniyle başlayacağına dikkat çekti. BAŞTA Almanya olmak üzere Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımı-

zın mali ve bankadaki para varlıkları bilgilerinin ülkeler arasında karşılıklı olarak aktarılacağını belirten Karadağ, “Özellikle Almanya’da yaşayan ve sosyal yardım alan vatandaşlarımızın hakkında soruşturmalar açılabilir” diye konuştu. Karadağ, bu durumda olan vatandaşlarımızın zor durumda kalmamaları için mali müşavirlere danışıp mal ve para durumlarını muhakkak bildirmelerini önerdi.

“ORTAYA ÇIKAR” UYARISI

İşsizlik parası ve sosyal yardım alma konularında da bilgiler veren Ahmet Karadağ, “İşsizlik ve sosyal yardım alanlar, eğer Türkiye’den emekli maaşı alıyorsa veya başka

Sessiz Kahramanlar REN Postası’nın “Sessiz Kahramanlar” isimli dizisinin bu ayki konuğu Fehmi Beğen. 1963 Erzincan Çağrı doğumlu olan Beğen, yıllarını, hayatını Futbolla tanışması Futbolla burada tanıştım ve sevdim. 1981’de Ataspor Urmitz takımını kurduk. O dönem futbol da oynuyordum. İlgisizlikten dolayı takımın yönetimi 1987 yılında kulübün kasasını bana bırakıp gitti. Şartlar gereği zamanla takımın bir anda her şeyi oldum. Düşe kalka bir süre böyle devam ettik. 2006 yılında ‘Artık olmuyor’ dedik ve tam kapatmaya karar vermişken Nezir Aydın isimli arkadaşımız antrenörlüğe başladı. Yükselme dönemi Ve o dönüm noktası oldu, başarılı sonuçlar almaya başladık ve çıkışa geçtik. 8 yıllık Nezir Aydın döneminde büyük çıkış yakaladık ve Bezirksliga’ya kadar yükseldik. Bir üst lige çıktıkça, futbolcular para istemeye başladı. Maddi olarak zor günler geçirdik. O dönem Mahmut Çolak, Abuzer Çolak ve Osman Atlen’in de maddi olarak çok büyük katkıları oldu. Cebinden harcadı Bir dönem hakkımda söylenti çıkardılar. “Takımın parasını yiyor” diye. Ben 18 yaşımdan bu yana çalışı-

futbola ve Ataspor Urmitz takımına adayan isimlerden. 1979 yılında Almanya’ya gelen Beğen Fehmi Beğen, hikayesini Ren Postası’na anlattı. yorum, kendi paramı kazanabiliyorum çok şükür. Biz çıkar gütmeden gecemizi gündüzümüzü bu takıma verdik. Benim kötü bir alışkanlığım yok, varımız yoğumuz bu takım oldu. Gün geldi bu takım için ben kendi cebimden çok kez para verdim. Futbola gönül verdik, bu takıma gönül verdik. Daha önemlisi buradaki gençlerimize gönül verdik. Bir çok gencimizi kötü alışkanlıklarından kurtarıp takıma kazandırdık. Ayrı kalamadı Bir ara bıraktım. ‘Küstüm, bir daha gelmem’ dedim. Hem de dedim gençlere bırakayım. İki maç oldu, üçüncü maçta dayanamadım geri geldim. Hep aklım kulüpte kaldı. ‘Acaba ne yaptılar, her şeyi halledebildiler mi’ diye düşündüm. Ata benim her şeyim olmuş. O benim bebeğim gibi, ona gönül veren bir çok arkadaşımla birlikte bugünlere onu biz taşıdık. 1981’de ben devraldım. Şimdi 37 yıldır futbolun içindeyim. 55 yasındayım, gençliğimi buraya verdim. Pişman mıyım? Hayır değilim. Sonra bir dönem Satılmış arkadaşımıza bırak-

gelire sahipse, bunları bildirmesi gerekiyor. Bu bilgiler ülkeler arası anlaşmalar gereği ortaya çıkıyor. Bildirilmemesi durumunda cezai işlemler uygulanabilir” diyerek, bu konuda doğru bilgiler verilmesini önerdi. Avukat Ahmet Karadağ (solda) ve Ahmet AVUKAT Karadağ Mavi Okan birarada. Okan, seminer sonunda Karadağ’a bir kitap hediye etti. Kart konusunda gelen soruya da yanıt verdi. Karadağ, “Mavi Okan, Giessen ve çevresindeki Türk Kart ile Türk asıllı Alman vatandaş- toplumuna sosyal ve hukuksal bilgi ları Türkiye’de kamuda çalışma, ve imkanlar sunmaya devam edeseçme ve seçilme hariç tüm haklara ceklerini vurguladı. Okan, etkinlik sahiptirler. Ayrıca Alman vatandaşı sonunda cemiyete üye olan avukat olarak doğan Türk kökenli çocukla- Ahmet Karadağ’a araştırmacı tarihrınız için konsolosluklarda mavi çi Dr. Latif Çelik’in yazdığı “Göç kart alabilirsiniz” dedi. Türkler 50. Yılında” kitabını hediye Giessen Türk Sanat Müziği ve ederek teşekkür etti. Kültür Cemiyeti Başkanı Ahmet İsa DEVEÇEKEN / GİESSEN

Gökhan Başıbüyük meclise aday oldu NASSAULU işadamı Gökhan Başıbüyük (34), Bad Ems-Nassau Bölge Meclisi’ne aday oldu. Almanya’da hükümette olan ve genel başkanlığını Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yaptığı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nden (CDU) aday olan Başıbüyük, 16 Eylül’de yapılacak seçimlerde meclise girmeye çalışacak. CDU’da 24. sıradan aday gösterilen işadamı Gökhan Başıbüyük, seçim çalışmalarını hızlandırdı. Güçlü bir ekonomi ve yeni işyerleri için CDU’nun seçilmesini isteyen Başıbüyük, “CDU, sosyal piyasa ekonomisi partisidir. Güçlü ve rekabet edebilir bir ekonominin herkese yararı olur. Canlı bir ekonomi iyi ve güvenli işyerlerine yol açar, istikrarlı gelire ve adil maaşların önünü açar. Ben bunun gelecekte de yeni kurulan bölge birliği Bad Ems-Nassau’da böyle kalması için çalışmak istiyorum” dedi. CDU’nun insanları kendisini güvende hissetmesi için çabaladığını belirten Gökhan Başıbüyük, “Evlerinde, sokakta, meydanlarda, trenlerde, otobüslerde ve tabii ki internette herkes güvende olabilmeli. Devlet, hukuk e yasaları uygulamak ve güvenliği sağlamakla mükelleftir. Ben, Bad Ems-Nassau bölgesindeki insanların yaşamlarının günlük yaşamda daha güvenli olması için çalışmak istiyorum” diye konuştu. Almanya’nın yaşanabilir ve güzel bir yaşam sunan bir ülke olduğunu söyleyen Gökhan Başıbüyük, “Almanya, çok çeşitli, değişik gelenekler ve zihniyetlerin olduğu bir ülkedir. Bu çeşitlilik gerçekten de muhafaza etmemiz gereken büyük bir servet. Bu nedenle yeni oluşturulan VG Bad Ems-Nassau’da iyi yaşam koşulları, bütün her yeri kapsayan altyapı ve bölgede cazip ikamet için ev, işyeri ve yaşam gibi önemli olan her şey için çalışmak istiyorum” dedi.

itz Ataspor Urm n e ğ e B i m h e F ve

tım her şeyi. İlk yıl o da güzel şeyler yaptı, ama sonraki yıl o da yalnız kaldı, olmadı. Yine ben devraldım. Bu işler tek başına çok zor. Birlik beraberlik olacak. Zaman, disiplin ve maddiyat hepsi çok önemli. Tesislerin yapılması Bu tesisleri Ataspor’a kazandırmak için zamanında çok uğraştık. Satış bölümünü almak için 10 yıl bekledik. Takımın şimdi kendine ait bir çim sahası, kapalı spor salonu ve etkinlik ile eğlencelerinde kullandığı bir de salonu var. Bu tesis benim ikinci evim gibi oldu. Özel hayatımdan alıp oraya vakit ayırdım, bugünlere geldik. Maddi manevi tüm zorluklara rağmen futbola ve mücadeleye devam. Ligi 4. bitirdiler

Bu yıl yönetimde benim dışımda Osman Atlen, Servet Beğen, Talat Beğen ve Serkan Beğen le birlikte görev aldık. Takımın antrenörlüğünüde Denis Ramoviç ve Ajet Üzejroviç yaptı ve Bezirksliga’yı 51 puanla 4. sırada bitirdik. Kendilerine ve bize destek olan herkese çok teşekkür ederim. Kulübe sahip çıkın Bölgede üç büyük Türk takımı var. Bu takımlarla bir çok kez birleşmek için görüşmeler yapıldı, fakat hep olumsuzlukla sonuçlandı. Olmasını çok isterdim, ama olmadı. Kapı kapı işverenlerimize gidiyoruz, takım için destek topluyoruz. Gençlerimize futbolu sevdirmek, onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için çalışıyoruz.

Alişan SEFER / URMİTZ

Avrupalı Türkler sandığa koştu TÜRKİYE’DE 24 Haziran tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimi’ne Almanya’da yaşayan Türkler büyük ilgi gösterdi. Mainz Başkonsolosluğu’nda özellikle oy verme işleminin son günlerinde büyük yığılma oldu. Başkonsolosluk önünde zaman zaman uzun kuyruklar oluştu. Cumhurbaşkanlığı seçimini Cumhurbaşkanı Erdoğan kazanırken, Milletvekili Genel Seçimi’ni ise Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı kazandı. Geçen yıl düzenlenen referandumda katılım oranı yüzde 44,84 olarak belirlenmişti. Bu yıl katılım oranı yüzde 50’yi geçti. İsa DEVEÇEKEN / FRANKFURT


www.renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Rheinwiese’de mangala izin çıktı KOBLENZ Belediye Meclisi, Neuendorf semtinde Ren Nehri kıyısında mangal yapılmasına izin verdi. Bunun için görevlendirilen ekip, kamp alanı ile futbol oynanabilecek alan arasında mangal yapmaya uygun bir yer belirledi. Ardından da işaretlenen alanda mangal yapılmasına izin verildi. Belediye, sözkonusu yeşil alanın oyun veya mangal yapmak için kullanılması halinde belirlenen ve oraya dikilen tabelada yazılı davranış kurallarına uyulmasını istiyor.

8

Koblenz Belediyesi SPD Meclis Grubu ve Yeşiller Meclis Grubu tarafından hayata geçirilen bu uygulama yürürlüğe girer girmez, mangal partileri başladı. SPD’liler de mangal partisi düzenleyen gruplar arasında yer aldı. Havanın güzel olmasını fırsat bilen partililer, Rheinwiese’nin açılışını yaptı. SPD Yerel Dernek Başkan Vekili Manfred Tönnes’in hizmetiyle yapılan açılışla birlikte alanın adı da “Rheinwiesen barbekü alanını” olarak anılmaya başlandı.

Ağustos 2018

Doktordan

Dr. Hüseyin ŞENYURT www.drsenyurt.de

Çağın hastalığı “Kanser” nedir? KANSER, vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir. Hastalık, hücrelerin kontrolsüz çoğalması ve normal hücrelere yer bırakmaması ile başlar. Bu da vücudun olması gerektiği gibi çalışmasını zorlaştırır. Son verilere göre kanser, birçok kişide oldukça iyi tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Gerçekte, artık hiç olmadığı kadar çok hasta kanser tedavisinden sonra hayatına devam etmektedir. Ben burada kanserin ne olduğunu ve günümüzde nasıl tedavi edildiğini açıklayacağım. Bu yazının sonunda kanser hakkında birçok yeni bilgi edineceksiniz ve kanserin nasıl bir hastalık olduğunu göreceksiniz. KANSERİN TEMELLERİ Kanser yalnızca bir hastalık değildir. Birçok kanser türü mevcuttur. Tek bir hastalık değildir. Kanser akciğerlerde, memede, kalın bağırsakta ve hatta kanda başlayabilir. Kanserler birçok açıdan benzer olmakla birlikte, büyüme ve yayılma açısından farklılık gösterirler. KANSERLER HANGİ AÇILARDAN BİRBİRİNE BENZER? Vücudumuzdaki tüm hücrelerin belirli görevleri vardır. Normal hücreler düzenli şekilde bölünürler. Yaşlandıklarında veya zarar gördüklerinde ölürler ve yerlerini yeni hücreler alır. Kanser, hücrelerin kontrolsüz çoğalmaya başlaması ile oluşur. Kanser hücreleri büyümeye ve yeni hücreler oluşturmaya devam ederler. Normal hücrelere yer bırakmazlar. Bu, kanserin başladığı vücut bölümünde problemlere yol açar. Kanser hücreleri vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir. Örneğin, akciğerdeki kanser hücreleri kemiklere gidip orada büyüyebilirler. Kanser hücrelerin yayılmasına metastaz denir. Akciğer kanseri kemiklere yayıldığında da akciğer kanseri olarak adlandırılır. Doktorlara göre, kemiklerdeki kanser hücreleri tıpkı akciğerdekiler gibi görünür. Ancak, kemiklerde başlamadığı sürece hastalığa kemik kanseri adı verilmez. KANSERLER HANGİ AÇILARDAN FARKLIDIR? Bazı kanserler hızlı büyür ve yayılır. Diğerleri daha yavaş büyür. Kanser türleri tedavilere de farklı şekilde yanıt verirler. Bazı kanser türleri için en iyi tedavi cerrahi iken diğerleri “kemoterapi” adı verilen ilaçlara daha iyi yanıt verebilirler. Genellikle en iyi sonuçları alabilmek için 2 veya daha fazla tedavi kullanılır. Kişi kanser olduğunda, doktoru kanserin türünü belirlemek isteyecektir. Kanser hastaları kanser türlerine uygun tedaviyi almalıdırlar. TÜMÖR NEDİR? Çoğu kanser tümör veya büyüme adı verilen bir kitle oluşturur. Ancak tüm kitleler kanser değildir. Doktorlar kitleden bir parça alıp kanser olup olmadığını öğrenmek için inceleme yaparlar. Kanser olmayan kitleler iyi huylu olarak adlandırılır. Kanser olan kitleler ise kötü huylu olarak anılmaktadır. Tümör oluşturmayan lösemi (kan kanseri) gibi bazı kanser türleri de vardır. Bu kanserler kan hücrelerinde veya diğer vücut hücrelerinde gelişirler. “Kanser olduğunuz size söylendiğinde bir korku yaşıyorsunuz. İlk zamanlar, teşhisinizden başka bir şeyi düşünmek çok zor. Sabahları aklınıza gelen ilk şey bu oluyor. Kanser hastalarının, durumun gerçekten iyiye gittiğini bilmesini istiyorum. Kanseriniz hakkında konuşmak yaşadığınız yeni duygularla baş etmenize yardımcı oluyor. Unutmayın, üzülmeniz çok normal.” – Delores, kanseri yenen kişi KANSERİN EVRESİ NEDİR? Doktorlar ayrıca kanserin başladığı noktadan ne kadar yayıldığını ya da yayılma olup olmadığını bilmek isterler. Buna kanserin evresi adı verilir. Daha önce insanların kanserlerinin 1. evre, 2. evre olduğunu söylediklerine şahit olmuşsunuzdur. Kanserin evresini bilmek doktorların hangi tedavinin en iyi seçenek olduğunu seçmelerine yardımcı olur. Her bir kanser türünde, evreyi belirlemek amacı ile yapılan testler vardır. Kural olarak, düşük evre (örneğin 1. evre, 2. evre), kanserin çok fazla yayılmadığını gösterir. Daha yüksek rakamlar (3. evre, 4. evre gibi) hastalığın daha fazla yayıldığını gösterir. 4. evre en yüksek kanser evresidir. Doktorunuzdan kanserinizin evresini ve sizin için ne anlama geldiğini açıklamasını isteyiniz.

Zayıflama hastalığı İle mücadele edecekler Rheinland Pfalz Eyaleti, genç kızların giderek daha da çok zayıflama isteği nedeniyle moda ve reklam dünyasına, “Sorumluluğunuzu bilin” çağrısında bulunurken, hükümete de bir dizi önlemler önerdi

R

HEİNLAND Pfalz Eyaleti Kadın Bakanlığı Müsteşarı Dr. Christiane Rohleder, gençler arasındaki zayıflama modasına isyan etti. Gerçekçi olmayan bir zayıflık idealine karşı çıkan Rohleder, özellikle moda ve reklam sektörüne çağrıda bulundu. Bu iki sektör tarafından yayılan zayıflık idealinin gerçekleri yansıtmadığını söyleyen Rohleder, “Hükümet, yasal uygulamaları denetlemeli” dedi. Rohleder, “Kadınlar zayıflamak isterlerse, bu yeme içme bozukluğuna sebep olduğu gibi, ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Moda ve reklam dünyasının gerçekçi olmayan ideal zayıflık ölçüleri oluşturulmasında sorumluluğu büyük. 2000 yılında 15 ile 24 yaş arasındaki genç kadınların 100 binde 20’si iştahsızlık hastalığından muzdaripken, bu sayı 50’ye yükseldi”

diye konuştu.

FRANSA ÖRNEĞİ

RHEİNLAND Pfalz’ın inisiyatifi üzerine Kadın Bakanları Konferansı konuyu ele aldı ve bir sonuç bildirgesi yayınladı. Bildirgede hükümete genç kadınlardaki yeme içme bozukluklarına eğilinmesi istendi. Moda ve reklam dünyasının genç kızlarda yanlış bir ideal zayıflık algısı oluşturduğuna dikkat çeken Müsteşar Rohleder, “Biz buna karşı çıkıyoruz ve bununla mücadele edeceğiz” dedi. Önerilerden biri, reklamlara çıkartılan mankenlerin sağlıklı olup olmadıklarını doktor raporuyla kanıtlaması. Fransa’da BMİ’nin altında kalıp da çok zayıf olan mankenler artık çalıştırılamıyor. Doktor raporu olmadan çalıştırılan manken başına 75 bin Euro’ya kadar para cezası kesilmesi sözkonusu. MAİNZ

Sel suları büyük hasar oluşturdu RHEİNLAND Pfalz’da geçtiğimiz mayıs ayının sonu ve haziran ayının ilk haftasında görülen yoğun yağışlar nedeniyle oluşan sel, büyük hasara yol açtı. Eyalet hükümeti, sel sularının neden olduğu zararın yüksek olduğunu

açıklarken, özellikle Birkenfeld bölgesindeki Fischbach neredeyse su altında kaldı. Kasabadaki yollar olduğu kadar, evler de sel suları nedeniyle çamur deryası haline döndü. Eyalet, belediyelere maddi yardımda bulunacak. MAİNZ

KURBAN Bayramı’nız mübarek olsun


BASIBÜYÜK UNTERNEHMENSGRUPPE

“BASIBÜYÜK HOLDİNG MÜLHEIM KÄRLICH TÜM İSLAM ALEMİNİN KURBAN BAYRAMINI KUTLAR, SİZLERE VE AİLENİZE SAGLIKLI VE MUTLU BİR YAŞAM DİLER”

foundry Personal GmbH

Gussbearbeitung GmbH

İsmail Başıbüyük

BASIBÜYÜK Unternehmensgruppe GmbH Siedlung Depot 12 a D-56218 Mülheim-Kärlich-Gewerbepark ■ Tel: (0)261-5796032-0 ■ Fax: (0)261-5796032-9 ■ Mobil: (0) 171 99 29 032 ■ www.basibueyuek-gruppe.de ■ info@basibueyuek-gruppe.de ■ ein Unternehmen der Basibüyük Holding GmbH

Mahmut Başıbüyük

Gökhan Başıbüyük


www.renpostasi.de

SEN DE ÇÖZ 10 Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

SEN DE EĞLEN

Ren POSTASI BULMACA

Ağustos 2018

ALTIN BULMACA

▼ ▼

Benzer, eş

Zafer

Oğul, evlat Yaşlı, ihtiyar

5

625

761

854

970

A P A L A M U T E T E O

İ T N İ Z E G Ç L E S Y

F E S T İ V A L İ V A S

L A N İ M R E T R A R A

K S E R B E S T G K E T

Ç N U K R O K E İ E T S

A L A B A L I K N Z M İ

Eğreti, ödünç

Yabangülü

AĞIRLIK ALABALIK BELİRGİN CESARET DÖNENCE ENGİNAR

FESTİVAL GEZİNTİ HASTALIK ISIRGAN İSTASYON JELATİN

Gerçek Resimdeki aktör

Dıştan içe

604

▼ Nuri Bilge Ceylan’ın bir filmi

Çare

T E E J I R A K A F E V

E N C E Ö N C E L İ K E

B R G İ N E L A T N E O YM İ U M Z S L E U R K

E N N T K I L R I Ğ A K

Ş A Ö İ Ü N İ F O R M A

L R D N I N A G R I S I

Harf kümesinin içinde yatay ve dikey olarak yer alan sözcükleri bulup karalayın. Kalan harfler bir deyim oluşturacaktır.

Bir nota İlan, anons

ŞERBET TERMİNAL ÜNİFORMA VEFAKAR ZEKAVET

unutulmaz yazarı) 46-51 Harekete hazır, tetikte 52-56 “... Doğruloğlu” (Aktör) 57-61 “Volkan ...” (“Lifor” adlı albümün sanatçısı) 62-66 Derviş Zaim’in bir filmi 67-71 “... Yenilmez” (Aktör) 72-76 Afrika’da bir ülke 77-82 Kavrulmuş ve öğütülmüş kahve satan yer 83-87 “... Eğilmez” (“Arabesk” adlı filmin unutulmaz yönetmeni) 88-89 Helyum elementinin simgesi 90-93 Genellikle denize girerken ten üzerine giyilen giysi 94-100 İltizam.

9

1-6 Nazım ifade şekliyle, ölçülü ve uyaklı biçimde yazılmış 7-11 Koç burcu 12-18 “Derya ...” (Aktris) 1923 “... Bulut” (“Mucize” adlı filmde oynayan aktör) 24-28 Başat, dominant 29-33 “... Şahiner” (“Hanımların Dikkatine” adlı kitabın yazarı) 34-36 Çiçek tozu, polen 37-40 Avukatların bağlı oldukları meslek kuruluşu 41-45 “... Korcan” (“Tatar Ramazan” adlı kitabın

KORKUNÇ OMUZLUK ÖNCELİK PALAMUT RESMİYET SERBEST

549

582

4 basamaklı 5 basamaklı 6 basamaklı 7 basamaklı 175083 1264 1409 1598 2851805 18931 214363 6597028 26403 2081 2370 2847 346501 7435143 30897 3174 3425 4075 415736 8920718 42972 4126 4681 5169 526485 8 basamaklı 57359 534057 5318 5409 6139 25641274 65224 694870 6475 6589 7361 56174203 73816 732519 84065193 7982 8061 8794 87506 883476 91507312 952470 94184 9381 9560

K I L A T S A H B L C N

Kaz Dağı’nın eski adı

▼ ▼

Su Erzincan ilçesi

Simge, rumuz Bir cins iri at

İz, emare

2

Bir nota

Gaziantep ilçesi

6

7

8

9

10

11

Sığır vb. hayvanları besleyerek satan kimse

Az masrafı olan İridyum (Simgesi)

Ceylan Yaşamakta olan, canlı

‘... Campbell’ (Süpermodel)

Boy, kabile

Halat ucu

▼ Bir nota

Eyer (Eski dil)

İçten dışa ▼

Boyutları normalden küçük

Baş, ser

Utanma, utanç duyma

5

Baştan başa

▼ ▼

Buhran, bunalım Fakat, lakin

Dinsel tören

▼ Klasik Türk ‘Timuçin ...’ müziği (Aktör) makamı

Katip, sekreter

4

Mercek Parlaklık

Radyum (Simgesi) Beyaz Rusya’nın öteki adı

Makara

3

Bir tür yağmur kuşu, su tavuğu

2

Plütonyum (Simgesi)

Bira Bir seslenme ünlemi

1

Yemen başkenti Hastalıklı, hasta olan

▼ Başkenti ‘Kiev’ olan ülke

436

Başarısız

▼ ▼

Lityum (Simgesi) İkincil

Stronsiyum (Simgesi) Rüzgar, yel

Dar, çok ince metal parça

Hafif esinti Öndelik

413

Deneme, tecrübe

Maksimum, en çok Tarz, stil

Ege Üniversitesi (Kısaltması) Hayta

290

327

6

Oyunda kazanılan her parti

8

Aktinyum (simgesi) Ünlü bir Osmanlı tarihçisi

Bağnazlık Küre biçimli flüt

Vasati

Zevk, mutluluk, tat Bir müzik türü

▼ ▼

Büyükbaş hayvan Ayağın yüksek üst bölümü

Özel gezinti gemisi

Aslan takımyıldızı Lantan (Simgesi) ‘Kaldığında’ anlamında sözcük

Resimdeki aktris Kira ile tutmak

‘Üst’ karşıtı

Akdeniz anemisi Düzenli işleyen

Lenf

Kayıkta dümen kolu Kara sevda

Elma, armutun yenmeyen iç bölümü Güreşte bir oyun

Vitrin Haydut

Kapı önü Bir kimseye basamağı asılsız suç Eğri yükleme kunduracı bıçağı

Motorlu taşıtlarda bir parça Tören

Erişme işi

Bir sayı

▼4

Bir tür küçük vapur Hırsız, eşkıya

▼ Çözülmesi kolay düğüm, ilmik

138

Kemik ucu Hükümdar çocukken devleti yöneten

Uzaklık belirten sözcük Ziyan

Yıkanılacak yer, yunak Gecikme

5 8 7 6 3

3 basamaklı

Tutank Gürültü, patırtı

Sonuç

Çinko (Simgesi) Küçük kanal

Defa, sefer Gözde canlılık

Nikel (Simgesi) Bir tür büyük keman

Erzurum ilçesi

Ateş Saç örgüsü

Bağırsakların iç yüzeylerinde bulunan pürtük

Aşağıda sıralı bir şekilde verilmiş 3, 4, 5, 6, 7, 8 basamaklı sayıları, ipucu olarak verdiğimiz rakamlardan da yararlanarak yerleştirin. Tam çözüme ulaştığınızda listede hiç rakam artmayacaktır.

▼ Azman, iri

▼ ▼

Sümerlerde su tanrısı İran’ın resmi haber ajansı

Açıklamalar

Piramit biçiminde olan

Bakı Kuş kanadı

Hektar (Kısaltması) Tahılla beslenen

Çıplak

Hindistan’da bir kent ‘Cengiz ...’ (Karikatürist)

3

Sıkı düzen, zapturapt Sağgörülü

Uğur sayılan nesne Bir şeyin en üst bölümü

Ege Denizi’nde bir Yunan adası

Uygunsuz Çocuk söz söyleme dilinde kedi Yönetim yeri

İtalya’da bir ırmak Prehistorya

Beyaz

11

Ütülenmiş Emme işi

Tasdik

10

Söz verme Laiklik

Düz, yazı, kır Bir nota

Köpek Bilgiçlik taslayan (kimse)

Söbe, beyzi

Resimdeki aktör Bir şeyi bir yere ayırma

Yazılı buyruk Beddua

▼ Ansızın Santimetre (Kısaltması)

Platin (Simgesi) Aza

Fas’ta bir ırmak

Hitit

Temiz ahlaklı Alametler (Eski dil)

Konkene benzer bir oyun

▼ Bile, hem de

Ney çalan, neyzen Balgamtaşı

▼ Bir tür takunya ‘... Gökbakar’ (Sinema yönetmeni)

▼1

Bir şeyin üst bölümü

Bir tür İngiliz birası

Bıkma, usanma Suyu bol (yer)

Dizi, sıra

Yerine koyma, yerine kullanma Ses

▼ Benzer, eş

▼ Anne, valide Anayurt

Şehzadelerin özel eğitmenleri Anakara

Boks yapılan Boyun kürkü alan

Brezilya’nın geleneksel karnavalı Mutedil

Limited (Kısaltması) Taştan oyma mezar

Canlı, etkin, hareketli

Bizmut (Simgesi)

İşaret olarak kullanılan küçük bayrak

Söz dinleme Resimdeki aktris

Anadolu Ajansı (Kısaltması)

Doğru sözlü, mert

İstanbul ilçesi

İki padişah arasında padişahsız geçen süre

Alacakaranlık zamanı Ara, uzaklık

Fena değil Aldatma, hile

Fin hamamı

7

‘Ey, hey’ anlamında ünlem

Hasta, keyifsiz

Resimdeki aktör

Akümülatör İnsansız Hava Aracı (Kısaltması)

Canlı, zinde, tüvana

Gümüş üstüne işlenen kara nakış ‘Ti’ simgeli element

Cephe Olumsuzluk belirten bir önek

Padişah, hükümdar Başlıca içeceğimiz

▼ Sağlık, afiyet

Fransa başkenti Ayakkabı altına çakılan çivi

Altın

Özgü, mahsus, öze

Silah, zırh vb. savaş aracı Gaddar, despot

İnce, yassı elmas Bir şeyin ana çizgilerini belirten

Sığdırma sınırı Gürültü patırtı

RAKAM YERLEŞTİRME

100-97 Sakırga 96-91 Kaliforniya’ya özgü bir orman ağacı 90-85 “... Erikli” (“Zaman Kurucusu” adlı kitabın yazarı) 84-80 Fotoğraf 79-75 Bir ilimiz 74-69 Meyvenin özü 6865 “... Ojen” (“Aşı” adlı kitabın yazarı, aktris) 64-60 Trabzon’un bir ilçesi 59-55 Tek nöbetçi bulunan yer 54-50 “... Ilgaz” (“Karartma Geceleri” adlı romanın yazarı) 49-44 “... Şahin” (Müzik sanatçısı) 43-39

Erişilmiş derecelerin en iyisi 3832 Uzunluğu 150, genişliği 4-10 kulaç olan balık ağı 31-27 Devletin öngördüğü yöntemlere uygun olarak yapılan 26-22 Adıyaman’ın bir ilçesi 21-18 Dar ve kalınca tahta 17-14 Bir giysinin göğüsle omuz arasında kalan bölümüne eklenen parça 13-10 “... Başar” (“Köksüz” adlı filmde oynayan aktris) 9-4 Bazı kuşların ayakları ardında bulunan, boynuz yapısındaki sivri uzantı 3-1 Ün, şöhret.


info@renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Yayalar için daha güvenli yol KOBLENZ’DE bulunan Neuendorf Wallersheim Teşkilatı, Wallersheim’daki döner dairenin daha güvenli hale getirildiğini duyurdu. Dairede halen mühendislik çalışmalarının sürdüğünü bildiren SPD Teşkilatı, yolun daraltılıp kaldırımların sağlamlaştırıldığını bildirdi. Bu şekilde başta çocuklar olmak üzere yayaların geçişinin daha güvenli hale getirildiği kaydedildi. Neuendorf Wallersheim SPD Semtleri Birliği Başkanı Klaus Möntenich, uzun süreden beri halktan bu konuda talep olduğunu hatırlata-

rak, “Sosyal Demokrat Parti olarak bu projede gösterdiğimiz emek meyvesini verdi. Vatandaşlarımıza bu müjdeli haberi vererek, onların bizim için ne kadar değerli olduklarını gösteriyoruz. Ne mutlu bizlere” dedi. Möntenich, hizmetlerin devam edeceğini belirterek, “Bu hizmetler, bize olan güveninizin eseridir. Motorlu taşıtlar kullanıcılarının da yararına olan bu döner kavşak inşaatında emeği geçenlere, destekleyenlere ve şehir yönetimine çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

11 Ağustos 2018

Fotoğraf: Josef Saxer

OKUL BAŞARISIZLIĞINA KARŞI HATALI TUTUMLAR (1) Ailelerin “Okul başarısızlığı” karşısındaki hatalı tutumlarını ikiye ayrılır. 1- Aile, çocuğun okul ve derslerine karış aşırı ilgisizdir. Çocuğunun durumunu ancak sene sonu karne notlarından öğrenir. Bu tip aileler çocuğun notlarının zayıf olmasına ya tepki göstermez ve işi oluruna bırakırlar, ya da aşırı tepki göstererek çocuğu cezalandırırlar. Sonunda başarısızlığın sebebi araştırılmadan sınıf tekrar edilir. Eğer başarısızlık tekrar edecek olursa çocuğun eğitimine son verilir. 2- Bazı aileler için çocuğun okul başarısı her şey demektir. Dersler ve sınav notları ailenin en önemli gündemini teşkil eder. Adeta anne baba tekrar aynı sınıfı okuyormuşçasına işin içine girer. Evde sürekli okul ve dersler konuşulur, plan ve programlar hazırlanır. Bu tip ailelerin başarısızlığa tahammülü yoktur. Bir dersten çocuğun zayıf not alması ise ailenin dünyasını karartır. Suç ve genellikle başarısızlığın faturası çocuğa çıkartılır. Çocuk bu nedenle kendini çok ağır bir yük altında hisseder. Dolayısıyla asıl yapabileceğini de ortaya koyamaz. Aileler bu davranışlara girmemeli. RUHSAL SORUNLARA NEDEN OLABİLİYOR Öğrenimin temel koşullarından biri çocuğun yaşına uygun zeka düzeyine sahip

olmasıdır. Ancak zekaca normal olan çocuklarda da öğrenmede zorluk ve bunun sonucu okulda başarısızlık gözlenebilir. Zekası normal olan çocuklarda okul başarısızlığına yol açabilecek bazı ruhsal sorunları şöyle sıralayabiliriz: 1- Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu 2- Uyum ve davranım bozukluğu 3- Öğrenme bozukluğu 4- Depresyon 5- Okul korkusu 6- Bedensel hastalığı olan çocuklarda uyum sorunları 7- Çevresel nedenlere bağlı motivasyon eksikliği. Okul başarısızlığının çocuğun kendisinden ya da çevresinden kaynaklanan nedenleri de bulunur. Çocukta tek bir neden okul başarısızlığı oluşturacağı gibi birden fazla neden birlikte de etkili olabilir. Öncelikle başarısızlık sözünü açmak gerekir. Çünkü başarı ve başarısızlık her kişiye göre farklı değerlendirilebilen kavramlardır. Biri için başarı sayılan bir başkası için başarısızlık sayılabilir. Örneğin, bir anne çocuğunun sınıfını geçmesini başarı olarak görürken, bir başka anne karnesinde tüm derslerinde iyi not almadı ya da “istediğim okula gitmedi” diye başarısız görebilir. Esasen başarı her

çocuk için farklı değerlendirilmesi gereken bir kavramdır. Bir çocuk için başarı kabul edilen elbette başka bir çocuk için başarısızlık kabul edilebilir. Ancak burada önemli olan çocuğun zihinsel yetilerini ve bilişsel gelişim düzeyini göz önüne alarak bir değerlendirme yapmaktır. Anne babanın beklentilerine göre başarı değerlendirilmesi yapılamaz. Bir çocuğun başarısızlığından bahsedebilmek için onun bilgi ve beceri edinmede kendi gelişim düzeyindeki yaşıtlarına göre geri olduğunu görmemiz gerekir. BAŞARISIZLIĞI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Çocuğun okul başarısını etkileyen faktörler: 1- Çocuğun Zeka Düzeyi: Her çocuğun başarısı kendi zeka düzeyine göre ele alınmalıdır. Zihin yetenekleri geri ya da vasat olan bir çocuktan kapasitesi üstünde başarı beklemek gerçekçi bir yaklaşım olmaz. 2- Ailenin Tutumu: Ailenin çocuğun eğitimine olan ilgisi çocuğun başarısı ile yakından alakalıdır. Çocuğun eğitiminde destek olmayan, dersleri ve ödevleri ile hiç ilgilenmeyen ailelerin çocuklarında başarısızlık görülme oranı yüksektir. Böyle ailelerde çocuk tek başına eğitimini sürdürmekte ve ailesinden ona destek sağlanmamaktadır. Örneğin, ödevi ile ilgili bir soru sorduğunda

Eğitim Köşesi

anne baba çocuğu çeşitli bahanelerle terslemekte ve geri çevirmektedir. Anne babanın yeterli bilgi donanımının olmaması bu tip yaklaşımlar için mazeret sayılamaz. Gerçekten anne baba çocuğuna derslerine yardım edecek bilgiden yoksun olabilir. Ancak kendi yardım edemeyeceğini düşündüğünde çocuğuna başka alternatifler sunması ve en azından ona yardımcı olabilecek ve sorunun çözümünü sağlayacak birini bulması gerekir. Diğer taraftan çocuğunu başarıya şartlandırmış en ufak başarısızlığa tahammülü olmayan aileler de vardır. Böyle ailelerin çocukları kendilerini ağır yük altında hisseder ve her zaman başaramama korkusu yaşarlar. Bu endişe ve korku çocuğun ortaya koyacağı performansını olumsuz yönde etkiler. Böylece beklenen başarı hiçbir zaman elde edilemez. 3- Okul ve Öğretmen: Çocuğun başarı ya da başarısızlığında okul ve öğretmenin önemli rolü vardır. Okul çocuğa sağladığı imkanlar, tüm eğitim kadrosu ve eğitime bakışı ile çocuğun uyumunu artırır ya da azaltır. Öğretmen her yaş çocuk için önem ve değer verilen bir özdeşim objesidir. Ço-

Rahime ÖNKOL cuğun okula, derslere ve sınıf arkadaşlarına uyumunu sağlamada öğretmen birinci derecede katkı sağlayan kişidir. Öğretmeni ile iyi ilişki kuramamış, onu sevmeyen bir çocuğun derslere uyum sağlayabilme ve başarı kazanma şansıda çok azdır. 4- Eğitim Sistemi: Her çocuğun başarısı içinde bulunduğu ortam ve şartlara göre değerlendirilmelidir. Çocuklara verilen derslerin ve uygulanan programların ne kadar çocuğun ihtiyaçlarına ve gelişim seviyesine uygun olduğu oldukça tartışmalıdır. Böyle sıkıntıların yaşandığı bir sistem içinde tüm çocukları aynı kefede ele almak doğru olmaz. Bir çocuğun derslerinden başarısız olduğu düşünülüyorsa ilkin bir öğretmeniyle konuşulmalı ve başarısızlığın nedenleri hakkında onun fikri alınmalıdır. Bundan sonraki aşamada çocuğun ruhsal açıdan değerlendirilmesi gerekir. DEVAM EDECEK

Öğrenciler TELC belgelerini aldılar Güven Hastanesi’nden Mainz’da tanıtım toplantısı

Ön sıra: Okul Müdürü Claudia Schaub, Kerim Tütüncü, İrem Aydın, Sema Tütüncü, Arda Coğlan. Arka sıra: Esma Er, Ayca Tütüncü, Helin Evrim, Beyza Koç, Türkçe öğretmeni Rahime Önkol, Osman Kaan Kaya, Hasan Hasanov. Fotoğrafta, sınavda başarılı olan öğrenci Sinan Can Levent bulunmuyor.

T

ÜRKÇE dilinde yapılan Avrupa Dil Sertifikası (TELC) sınavında başarılı olan öğrenciler sertifikalarını aldı. Selters ve Höhr Grenzhausen’deki okullarda öğretmen Rahime Önkol’un

Gymnasium Kannenbäckerland Höhr Grenzhausen öğrencileri de TELC belgelerini aldı. Fotoğrafta Okul Müdürü Nino Breitbach, Cihan Kadir Yavuz (Realschule Plus), İlayda Candır, İlayda Öztürk, Nida Karahüseyinoğlu ve Türkçe öğretmeni Rahime Önkol görülüyor. Fotoğrafta, sınavda başarılı olan öğrenciler Edagül Himmetoğlu ve Sıla Bektaş bulunmuyor.

öğrencileri Kerim Tütüncü, İrem Aydın, Sema Tütüncü, Arda Coğlan, Esma Er, Ayca Tütüncü, Helin Evrim, Beyza Koç, Osman Kaan Kaya, Hasan Hasanov, Sinan Can Levent, Cihan Kadir Yavuz,

İlayda Candır, İlayda Öztürk, Nida Karahüseyinoğlu, Edagül Himmetoğlu ve Sıla Bektaş sınavda başarılı oldu ve sertifikalarına kavuştu. Fevzi KAPLAN /

HÖHR GRENZHAUSEN

ANKARA Güven Hastanesi, Mainz kentinde yemekli bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Hastanenin Avrupalı Türklere dönük tanıtımının yapıldığı iftarda İş Geliştirme Direktörü Tuğba Arız, “İnsanların kendi ana dillerinde sağlık hizmeti alması oldukça önemli. Dileyenler hastanemize ellerindeki raporları gönderebilir. Uzmanlarımız bu raporları inceleyip sağlık sorununuza çözüm olabilir” dedi. Hastanenin faaliyetleri konusunda geniş bilgilendirmeli bir sunum yapan Arız, “66 bin

DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar AŞIKOĞLU‘ndan KURBAN BAYRAMI MESAJI Hayatın hızlı akışı içinde çoğu zaman bilinçsiz ve sorumsuz şekilde tükettiğimiz zaman sermayesini, barış, sevgi, huzur, paylaşım ve kardeşlik gibi değerlerle kazanca dönüştürme imkanı sunan kutlu zaman dilimlerinden birine, bir Kurban Bayramına daha erişmenin mutluluğu içindeyiz. İslâm âlemi olarak 21 Ağustos 2018 Salı günü bir Kurban Bayramını daha tekbirlerle karşılayacağız. Hikmet, mağfiret, bereket dolu bayram günlerini hep birlikte idrak edeceğiz. Rabbimize sonsuz hamdü senalar olsun. Kurban Bayramı günleri, Hz. İbrahim’in duasıyla müminlerin tek yürek, tek

vücut oldukları, aynı iman ve aynı ruhla mübarek ve mukaddes topraklara geldikleri, tek parça örtülerine bürünerek her türlü ayrıştırıcılığı bıraktıkları, tek merkezde, Kâbe’de tavaf ettikleri, tek meydanda, Arafat’ta toplanarak hac farizasını yerine getirdikleri mübarek zaman dilimleridir. Kurban Bayramı günleri aynı zamanda bütün müminlerin İbrahimî bir arayışla Rabbimizin kendilerine lütfettiği nimetlere şükranlarının bir ifadesi olarak Kurban ibadetini eda ettikleri mübarek vakitlerdir. Dinimizin en önemli ibadetlerinden olan Hac ve Kurban ibadetinin eda edildiği Kurban Bayramı günleri bizlere çok güçlü,

çok cepheli ve çok anlamlı bir şekilde bir borç, bir sevinç, bir duygudaşlık ve bir bilinç olarak kendi öz mesajını her yıl duyurmaktadır. Kurban Bayramının bir yüzü öte dünyaya, bir yüzü bu dünyaya, bir yüzü geçmişe, bir yüzü geleceğe dönüktür. Kurban Bayramının metafizik yönü, Hz. İbrahim’den gelen tarihi ciheti, toplumsal vechesi ve nefislerimizi sürekli terbiye ederek geleceğimizi inşa etme özelliği sayesinde bizleri hem Rabbimize, hem mümin kardeşlerimize hem de tüm insanlığa yakınlaştırmaya devam edecektir. Bayramlar, sevinçleri büyütme mevsimidir. Bu bayramda da sevinçleri dünya

çapında büyütmeliyiz. Önce kendi gönüllerimiz bir sevinç yumağı hâline gelmeli, sonra özellikle varlık sebebimiz olan annelerimizin ve babalarımızın gönüllerini şad etmeliyiz ve onların hayır dualarını almalıyız. Bir tatlı söz işitmek için hayatın bütün ağırlığını paylaşmayı göze alan çileli eşleri mesrur etmeliyiz. Evinde ve yatağında ziyaretçi bekleyen insanlarımızı hatırlamalıyız; öksüz ve yetimlerin, kimsesiz ve ihtiyaç sahiplerinin yüzlerinin gülmesine ve ümitlerinin yeşermesine vesile olmalıyız. Bizimle bayram sevincine katılamayan; hapishane ve hastane köşelerinde, düşkünler yurdunda bulu-

metrekare alan üzerine kurulu olan Güven Hastanesi, alanında uzman 170 doktor, 300 hemşire ile hizmet veriyor. Hastanemizde, süit ve VİP odaları bulunuyor. Tüp bebek merkezinin yanı sıra, meme, cerrahi kozmetik, organ nakil, pediatri merkezleri ile Güven Hastanesi, pek çok alanda sağlık hizmeti sunuyor” diye konuştu. Arız, “Avrupalı Türkler, yaşadıkları ülkelerdeki sağlık sigortası aracılığı ile bizden sunduğumuz hizmetlerin büyük bölümünü alabilirler” dedi.

İsa DEVEÇEKEN / MAİNZ

nan vatandaşlarımızı ziyaret edip gönüllerini almalıyız. Vatanlarını terk etmek zorunda kalarak bu gurbet diyarına gelmiş mülteci kardeşlerimizi de unutmamalıyız. Sevinçlerimize onları da ortak etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle, bütün bayramların bayram gibi yaşandığı, barış ve mutluluğun egemen olduğu, savaşların, akan kan ve gözyaşının geride kaldığı bir dünya için bayramların birer imkân olması temennisiyle, başta Almanya’da yaşayanlar olmak üzere bütün Müslümanların Kurban Bayramını kutluyor, âlem-i İslâm ve insanlık için hakikî anlamda bir bayrama ve sevince dönüşmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Prof. Dr. Nevzat Yaşar AŞIKOĞLU DİTİB Genel Başkanı


www.renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

12

Speyer’e kadın başkan RHEİNLAND Pfalz’ın Speyer kentinin belediye başkanlığına Stefanie Seiler seçildi. Başkanlık için Speyer Büyükşehir Belediye Başkanı Hansjörg Eder ile yarışan ve Seiler, ikinci tur seçimde oyların yüzde 52,4’ünü alarak başkanlığı kazandı. İkinci tur seçime katılımın yüzde 44,5 oranında gerçekleştiği ve 17 bin 345 seçmenin oy kullandığı açıklandıç SPD’li Eyalet İçişleri Bakanı Roger Lewentz de Seiler’in kazanmayı hak ettiğini belirtti ve, “Çok güzel yürüyen bir seçim kampanyası yürüttü.

Bununla da seçmenleri ikna etmeyi başardı. 1995 yılından bu yana Speyer yine SPD’ye geçti. Bu da beni mutlu ediyor” diye konuştu. Eyalet Başbakanı SPD Genel Başkan Yardımcısı Malu Dreyer, Speyer Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı ilk kez bir kadın politikacının üstleneceğine dikkat çekerek, “Ve bu kadın bir sosyaldemokrat. Üstelik genç, dinamik ve donanımlı. Buna da çok seviniyorum. Stefanie Seiler bu görev için tam doğru isim” dedi. SPEYER

Ağustos 2018

Göçmen Kadınlar yerel siyasete Göçmen kökenli kadınları yerel siyasete yöneltmek ve ilgilerini uyandırmak için Federal Siyasi Eğitim Merkezi’nin finanse ettiği ve Otto Benecke Vakfı ile Rheinland Pfalz Türk Toplumu tarafından hazırlanan bir projenin tanıtımı yapıldı

T

Fotoğraf: Alishan Sefer

BAZI EYALETLERDE BAŞLADI FEDERAL Siyasi Eğitim Merkezi (BPB) tarafından finanse edilen ve Otto Benecke Vakfı’nın koordine ettiği “Migrantinnen in die Kommunalpolitik” (Göçmen Kadınlar Yerel Siyasete) adlı proje Bavyera, Baden Württemberg ve Kuzey Ren Vestfalya eyaletlerinin yanı sıra Rheinland Pfalz eyaletindeki göçmen kadınlarına da yerel siyasete girme imkanı sunuyor. Yaklaşık üç yıl önce Koblenz’de kurulan, Rheinland-Pfalz’da yasayan göçmenleri ve göçmen derneklerini bir araya getirme platformu sunan Rheinland Pfalz Türk Toplumu Derneği ise, projenin yürütme sorumluluğunu üstleniyor.

ÜRK Toplumu Rheinland-Pfalz (TGRP) ile Otto Benecke Vakfı, göçmen kökenli kadınları yerel siyasete yönlendirmek için işbirliği içinde bir proje hazırladı. Proje hakkındaki bilgilendirme toplantısına Koblenz ve çevresinde yaşayan Türk kadınları büyük ilgi gösterdi. Koblenz Fenerbahçeliler Derneği lokalinde düzenlenen bilgilendirme gecesinde proje sorumlusu Theresa De Bellis-Olinger (OBS), TG-RP Başkanı Ahmet Güneş, TG-RP 1. Başkan Yardımcısı Serkan Genç ve proje moderatörü Çiğdem Imrak’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Katılımcılar, projeyle ilgili sorularını proje sorumlularına yöneltme fırsatı yakalarken, birbirleriyle de tanışma imkanı buldu.

BEŞ SEMİNER DÜZENLENECEK

KASIM ayına kadar düzenlenecek beş seminer eşliğinde siyasete ilgisi olan göçmen kadınlar, federal ve yerel Alman siyaseti hakkında bilgilendirilecek, siyasi partileri daha yakından tanıyacak ve yerel siyasetin önemli isimleriyle tanışacak. TG RP Başkanı Güneş ve Başkan Yardımcısı Serkan Genç bu proje ile kadınlara sadece siyasi temel bilgiler sun-

mayı hedeflemediklerini belirtti. Yetkililer, “Bunun yanı sıra onları siyasi yaşama aktif şekilde katkı sağlamaları, önemli kurullara girmeleri ve sosyal toplumun biçimlendirilmesine katılmaları için teşvik etmeyi hedefliyoruz ve bunu mümkün kılmak istiyoruz” dedi.

İKİNCİ SEMİNER DE YAPILDI GÖÇMEN kadınları yerel siyasete ilgi duymaya sevkedecek projenin ikinci semineri de yapıldı. AWO-Haus der Kulturen’de yapılan etkinlik TG RP Başkan Yardımcısı Serkan Genç tarafından hazırlandı. Açılışı ise Çiğdem Imrak yaptı. Seminerin sunumunu Koblenz Belediyesi’nden Seçmen ve Seçimden sorumlu Tobias Lorez ve Alexander Schröder üstlendi. Yetkililer, partilerin seçim listeleri başta olmak üzere yerel siyasetin nasıl işlediğini anlattı. Seminerin sonunda yaklaşık 1 saate yakın da sorular cevaplandırıldı. Çiğdem Imrak, “Bizlere bu organizasyonda yardımcı olan herkese teşekkürlerimizi sunarız. Rheinland Pfalz Türk Toplumu olarak daha birçok projelere imzamızı atacağız. Katılım ve yardımlar için teşekkürler” dedi.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.