Ren Postasi Juni 2015

Page 1

TÜRK GÜNÜ MUHTEŞEM GEÇTİ www.renpostasi.de

info@renpostasi.de

8. Rheinland Pfalz Türk Günü büyük bir coşkuyla kutlandı. Mainz Başkonsolosu Arif Eser Torun ve CDU Eyalet Teşkilatı Başkanı Julia Klöckner’in de katıldığı Türk Günü’nde Eyalet Başbakanı Malu Dreyer, misafirlere Türkçe olarak, “Hoşgeldiniz” dedi.

RHEİNLAND Pfalz’da 8. kez düzenlenen Türk Günü, bu yıl Bad Kreuznach’ta görkemli bir kutlamayla gerçekleştirildi. Çatı örgütlerin organize ettiği Türk Günü’ne Eyalet Başbakanı Malu Dreyer, Eyalet Uyum Bakanı İrene Alt, Mainz Başkonsolosu Arif Eser Torun ve CDU Eyalet Teşkilatı Başkanı Julia Klöckner de katıldı. Misafirlere çok geniş kapsamlı bir programın sunulduğu Türk Günü’nde Türk yemekleri ve Türk kültürü tanıtıldı. Devamı sayfa 16’da

Haziran 2015

Köln | Koblenz | Bonn | Bad Godesberg | Mainz-Wiesbaden | Andernach | Bendorf | Bad Neuenahr-Ahrweiler | Sinzig | Bad Breisig | Remagen | Westerwald | Mayen | Neuwied | Ludwigshafen | Bad Kreuznach | Bingen

Seçimlerde 534 bin seçmen oy kullandı Sayı: 17 | Yıl: 2 | Ücretsizdir | 5 Haziran - 2 Temmuz

fb.com/renpostasi

@renpostasi

issuu.com/renpostasi

Türk Günü’nde folklor grubu, Lustad Zeybek Ekibi ve mehter takımı yer alırken, Şevval Kayhan, Grup Kanka, Cankan ve Ahmet Baydaroğlu da söyledikleri şarkılarla gelen misafirlere güzel dakikalar yaşattı.

Önder teşekkür etti

ETkİNLİğİ düzenleyen örgütler adına konuşan sözcü Yücel Önder, “Türk Günü, kültürümüzü, örf ve adetlerimizi tanıttığımız ve yaşattığımız bir etkinliktir. Bu günün gerçekleşmesini sağlayan DİTİB, İGMG, ATB, ATİB, UETD örgütlerine ve TDU Pfalz derneğine ve başından bu yana desteğini esirgemeyen Başkonsolosumuz Arif Eser Torun’a ve sponsorlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Biz bu günü gerçekleştirerek özellikle burada yaşayan gençlerimize ve vatandaşlarımıza gururla ‘Bu da bizim kültürümüz ve etkinliğimiz’ diyebilecekleri bir gün yaşatmak istedik” dedi.

Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak genel seçimler için seçmenler bu kez sandığa biraz daha fazla ilgi gösterdi. Almanya’da katılım yüzde 38 olarak gerçekleşirken, 482 bin 530 kişi sandıklarda, 51 bin 373’ü de gümrükte olmak üzere toplam 533 bin 903 oy kullanıldı.

TDU’dan kurumlara destek

MAİNZ’DA 20 BİN OY

ALMANYA genelinde insanlar son gün yoğun şekilde oy kullanmaya gitti. Daha önce çeşitli nedenlerden ötürü gidemeyen veya zaman bulamayan vatandaşların 31 Mayıs Pazar günü konsolosluklara gitmesi yoğunluk yaşanmasına yol açtı. 56 bin 317 seçmenin kayıtlı olduğu Mainz Başkonsolosluğu bölgesinde oy verenlerin sayısı 19 bin 96 oldu. 1805 kişi de gümrükte oy kullanınca, Mainz Başkonsolosluğu’na kayıtlı 20 bin 901 seçmen oy vermiş oldu. Mainz Başkonsolosluğu katılım oranı yüzde 33.91, sınır kapısındaki oylarla birlikte ise genelde yüzde 37.11 olarak belirlendi.

EN FAZLA KÖLN KULLANDI Seçmenlerin sandığa en çok ilgi gösterdiği bölge ise Köln Başkonsolosluğu bölgesi. Gümrük kapıları ile toplam katılım oranı yüzde 42.76 oldu. Katılımın en düşük olduğu bölgeler ise Münster ve Hannover. Herhangi bir nedenden ötürü oyunu kullanamayan vatandaşlar 7 Haziran’a kadar oylarını gümrük kapılarında kullanabilecek.

İLk kez geçen yılki Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanan ve düşük bir katılıma imza atan Avrupalı Türkler, milletvekilliği seçimleri için bu kez sandığa daha çok ilgi gösterdi. Katılımın yüzde 38’lere dayandığı belirlenirken, yer yer bazı seçim bölgelerinde bu oran daha yüksek oldu. 8 Mayıs ile 31 Mayıs arasında oy kullanan Avrupalı Türkler, bu kez sandığa gitti. BEŞ MİSLİ KATILIM Almanya’da bulunan 1 milyon 405 bin 8 kayıtlı seçmenin 482 bin 530’u oy kullandı. Bir de gümrük kapılarında kullanılan 51 bin 373 oy eklenince, toplam kullanılan oy sayısı 533 bin 903 olarak belirlendi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanan Almanyalı Türk sayısı 111 bin 933 olarak sayılmıştı. Yurtdışında yaşayan 2 milyon 848 bin 652 seçmenin yaklaşık 2.5 milyonu Avrupa’da, bunun da 1 milyon 405 bin 8’i Almanya’da bulunuyor. Dış temsilciliklerdeki genel katılım oranı ortalama yüzde 34.34 olarak tespit edildi. Gümrük kapılarındaki katılım da yüzde 3.66 olunca, toplam katılım yüzde 38 olarak kayıtlara geçti.

Ufuk ELMAS / MAİNZ

TDU Pfalz İşadamları Derneği (TDU Pfalz), Avrupa Birliği’nin (AB) Erasmus projesi kapsamında çalışmalar yapan Türk kurumlarına destek vermeyi sürdürüyor. Erasmus Plus Avrupa Birliği projeleri kapsamında Hatay-Dörtyol, Kocaeli-Gölcük, GümüşhaneKelkit’teki kurumlar ile proje çalışmaları yürüten TDU Pfalz İşadamları Derneği, son olarak ZonguldakEreğli Belediyesi’nden gelen misafirlerle ilgilendi. 2015 ve 2016 yılları için TDU Pfalz İşadamları Derneği ile Sivas, Gaziantep ve Kastamonu Valilikleri arasında Erasmus Avrupa Birliği projelerine destek ve işbirliği antlaşması imzalandı.

BULMACA’da hediye yağmuru

16. çekiliş REN Postası’nın her

Finest art of Jewelry www.marka-istanbul.de

sayısında yayınladığı ödüllü bulmaca büyük ilgi görüyor. “mutfaküchen”den “Rotpunkt Küchen” marka yeni mutfak alacaklara 1.000 Euro’luk hediye kuponu. Marka İstanbul Kuyumcusu’nun katkılarıyla çeyrek altın. my beauty care’den hediye çeki. Liman Restaurant’tan 50 Euro’luk yemek kuponu. Cevabı gazetemize ulaştıran talihli okurlarımız ödüllerden birini kazanma şansına sahip. Siz de çözün, siz de kazanın. ALTIN BULMACA 14. SAYFADA

mutfaküchen’den 1000 EURO’LUK ÇEK İlker Ünal MARKA’DAN ÇEYREK ALTIN: Şaziye Arı my beauty’DEN ÇEK: Pınar Yılmaz LİMAN’DAN KUPON Mukadder Çekin


www.renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

2 Haziran 2015

İŞTE BİZİM HİKAYEMİZ

Email: hikaye@renpostasi.de

REN POSTASI her sayısında göçün canlı tanıklarını tanıtıyor. Almanya’ya gelen ilk kuşağın hikayesini okurken kimi zaman gülecek, kimi zaman hüzünleneceğiz. Ama bu sayfa, Almanya’ya göç tarihinin canlı tanığı olacak, sizlere keyifli anlar yaşatacak. Dileyenler ise, “Benim babamın da hikayesi güzel” diyecek ve bu hikaye, göç sayfasında yayınlanacak.

GÖÇÜN TANIkLARI

Bakandan

İrene ALT

(Rheinland Pfalz Uyum, Aile, Çocuk, Gençlik ve Kadın Bakanı)

Online Müze “Yaşam Yolları” – Göç Hikayesini Koruyalım RHEİNLAND Pfalz internette bir online göç müzesi işletiyor. Bu internet müzesinin adı “Lebenswege” (Yaşam Yolları) ve yazılar, ses ve video kayıtları, orijinal belgeler ve fotoğraflarla Rheinland Pfalz’daki göç hikayesini anlatıyor. Daimi bir sergi o zamanlar “Misafir İşçiler” (Gastarbeiter) olarak adlandırılan işçilerin genç Federal Almanya Cumhuriyeti’ne iş göçünü aydınlatıyor. Özel bir sergi ise Türkiye ile Almanya arasında 1961 yılında imzalanan iş gücü anlaşmasını ele alıyor. **** Online müzenin kalbi ise, kendi yaşam yollarını ve yeni vatanları Almanya’yı anlatan göçmenlerle yapılan röportajlar oluşturuyor. Bunların arasında mesela, İstanbul’dan gelip de birkaç şehir dolaştıktan sonra sonunda Bad Kreuznach’ta bir anaokulunda yardımcı eğitmen olarak çalışan ve orada yabancı çocukların uyumunu kolaylaştıran, hatta “Almanya’nın En İyi Komşusu” seçilen Nebahat Sutor var. Ya da Höhr Grenzhausen’de bir süre iki işte aynı anda çalışan Tuncelili Şükrü Bektaş. Veya Giresunlu abisinin “Almanya cennet” demesinden sonra gelip de zor iş koşulları ve yabancı çevre önce gözünü korkutan ve hemen Türkiye’ye dönmek isteyen Osman Dizdar. Ama Dizdar kaldı. Aynı çoğu insanlar gibi. O zamanlar Rheinland Pfalz Eyaleti’ne gelen kadın ve erkekler, Rheinland Pfalz’ın bugün ekonomik açıdan en güçlü eyaletlerden biri olmasına katkı sağladı. Ve onlar Rheinland Pfalz’ı kültürel olarak zenginleştirdi. Rheinland Pfalz’a gelen herkes, bizi ileriye taşıyan yetenek, bilgi, beceri ve kültürel etkiyi beraberinde getiriyor. Bu, internet müzesi “Lebenswege”nin sürekli dile getirilmesi gereken önemli bir mesajıdır. **** Uyum Bakanı olarak “Misafir İşçi” diye adlandırılan birinci nesil insanlara katkılarından ötürü teşekkür etmek benim için çok önemli. Bu katkıları online müzemiz “Lebenswege” de muhafaza edecek. Çünkü çoğu zaman torunlar ya da çocuklar, göçün başlangıcında ilk yıllarda Almanya’nın anne-babalar veya büyükannebübükabalar için ne kadar zor bir süreç olduğunu detayı ile bilmiyor. Ancak virtüel müzemiz sadece o dönemin misafir işçilerini ele almakla kalmıyor, aynı zamanda diğer göç konularına da değiniyor. Örneğin Emine Sevgi Özdamar veya Feridun Zaimoğlu gibi ünlü yazarların eserlerini sergilediği “Kültür Odası” olduğu gibi, özellikle gençlere dönük olan “Gençlik Odası” da bulunuyor. “Lebenswege” müzesinin ziyaretçi sayıları müzenin beş yıl önce kurulmasından bu yana sürekli artış gösterdi. Tüm dünyadan yaklaşık 160 bin ilgili çeşitli sergi bölümlerini gezdi. Yeni içerikler internet müzemizi sürekli genişletiyor. Sizin de online müzemizi gezmeniz beni sevindirecektir. “Lebenswege-das Migrationsmuseum RheinlandPfalz im Internet” (Yaşam yolları-Rheinland Pfalz’ın internetteki göç müzesi) www.lebenswege.rlp.de adresinden gezilebilir.

Stajyer aranıyor

KOBLENZ’DE 13 Temmuz ile 12 Eylül arasında şehir kütüphanesindeki Forum Confluentes salonunda çocuklara dönük bir okuma sezonu gerçekleştirecek. “Lesesommer” adı altında yapılacak etkinlik, 1. ve 10. sınıf arasındaki öğrencilerin konuşması ve okumasını teşvik etmek için yapılıyor. Çocuk ve gençlerle kitap röportajlarını yapabilmek için stajyer aranıyor. Staj süresi en az üç hafta. Dört hafta veya daha fazla staj yapanlar bunu ilerde kütüphane eğitimlerinde temel staj olarak kabul ettirebilirler. 16 yaşını doldurup da kütüphanelerdeki çalışmaları öğrenmek isteyen, çocuklarla ilişkiyi sevenler Koblenz StadtBibliothek’e müracaat edebilir. Dileyenler 0261-1292610 numaralı telefondan Petra Marker veya Melanie Spieker’den bilgi alabilir. Daha geniş bilgi www.stb.koblenz.de veya www.lesesommer.de Adresinde.

6 çocukla minibüsle Türkiye’ye izine gitti

REN Postası’nın bu ayki konuğu, Koblenzlilerin yakından tanıdığı “Fatma Teyzesi”, Fatma Pek. 43 yıldır Almanya’da yaşayan Fatma Pek, 6 çocukla, tek başına, minibüsle Türkiye’ye gittiği gibi, çocuklarına hem analık hem de babalık etti. Fatma Pek, hayatını Ren Postası’na anlattı. İşte Fatma Pek’in hikayesi:

Sizi biraz tanıyalım. Nerelisiniz, nerede doğdunuz? Adım Fatma Pek. 9 Ağustos 1948 tarihinde Bursa’nın Orhangazi ilçesinde dünyaya geldim. Babam Bursalı, annem İstanbullu idi. Babam ben henüz 7 yaşında vefat edince teyzemlerin yanına, İstanbul’a gittik. 3 kız kardeştik. Annemin ailesinin durumu iyiydi. Annem bizi kimseye muhtaç etmeden büyüttü ve hepimizi evlendirdi. Erken mi evlendiniz? Evet. Bugünkü şartlara göre çocuk yaşta evlendim sayılır. Yaşım küçüktü, ama daha büyük görünüyordum. Kısmetimiz çıktı, ama yaşım küçük diye evlenemiyordum. Mahkeme kararıyla yaşımı büyüttürdük. Sonra da erken yaşta evlendim. Hakim yakınına çağırıp sormuştu “Kızım zorla mı evlendiriyorlar yoksa seni” diye. Ben de çalışmak istediğimi bildirdim. “O yüzden” dedim ve 1962 yılında evlendim. Eşim benden 4 yaş büyüktü. Yaşım büyütülünce ben de onunla aynı yaşta, 18 yaşında oldum birden. Almanya işi nasıl çıktı? Eşim 1963 yılında Almanya’ya işçi olarak gitti. Ben İstanbul’da kayınvalidemin yanında kaldım ilk başta. 1972 yılında kocam bizi de Almanya’ya aldırdı. İki kızım ve bir oğlumla birlikte Almanya’nın kuzeyindeki Bremerhaven’a geldik. Çocuklar küçüktü henüz. Ama alışmaları zor oldu. Türkiye’ye dönmek istiyorlardı. Almanya’ya geldiğinizde neler yaptınız? Eşim ise giderdi ben de evde çocuklarla kalırdım. Almanca bilmediğimiz için dışarıya çıkmazdık. Kapı çalar, bir şey sorarlardı, öyle yüzüne bakardık insanların “Ne diyor bunlar” diye. Dışarı çıkmaya korkuyorduk. Çocuklarınız Almanya’ya ne zaman alıştı? Dediğim gibi ilk başlarda zorlandılar. Sonra kolay alıştılar. Oğlum çabuk alıştı, arkadaş edindi. Ama küçük kızım çok zor alıştı. Hala da sevmez Almanya’yı. Siz çalıştınız mı herhangi bir işte? Bremerhaven’de yedi yıl balık firmasında çalıştım. Tuzlanmış balıklar işlenip konserve yapılıyordu. 1981 yılına kadar orada çalıştım. Üstümüz başımız balık kokardı. Çocuklar hep söylerdi “Anne balık kokuyorsun” diye. Buz kalıplarının içinde çalışıyorduk. Ellerim donardı. Sıcak suya sokardık ısıtmak için. Kemiklerimiz uyuşurdu resmen. Onun ceremesini şimdi çekiyoruz. Şimdi romatizma olduk. Çocuklarla zor olmuyor muydu? Zordu. Annemi getirdim Türkiye’den, 7 yıl be-

nimle kaldı. Daha sonraları da gidip geldi. Büyük kızım da bana çok yardım etti sağolsun. Koblenz’e ne zaman taşındınız? 1979 yılında eşimden ayrıldım. O Türkiye’ye döndü, ben de çocuklarımın istikbali için Almanya’da kaldım. Kız kardeşim Koblenz’deydi. Birbirimize destek oluruz diye biz de 1981 yılında Bremerhaven’den Koblenz’e taşındık. Bremerhaven’de da büyük bir evde oturuyorduk. Koblenz’de 3 odalı bir ev bulduk. Ama sığamadık. Ev sorun oldu. Çocuklar istemedi o zamanlarda. İlk geldiğimizde Koblenz zordu, kolay alışamadık. Koblenz’de çalıştınız mı? Koblenz’e geldiğimde de çalışmaya başladım. Bir dönem hem otel ve hem restoranda çalıştım. Sonra Metin Grill’de çalıştım. Koblenz’in ilk dönercisiydi. Son olarak da 17 yıl Gleichmann isimli meyve ve sebze şirketinde çalıştım. Orada ne iş yaptınız? 25 kiloluk patates çuvallarını, o muz kartonlarını kaldırıp makinelere boşaltıyordum. Gençmişiz demek o zaman. Bir çok kardeşimizi de oraya ise ben soktum. Sonra çıkışımızı verdiler. Sonrasında bir dönem TRW’de çalıştım 3 çocuğunuzla geldiniz, 3 çocuk da burada mı dünyaya geldi? Evet. İki oğlum bir kızım daha oldu Almanya’da. Toplam 6 çocuğum var. 1963, 1964, 1968, 1974, 1975 ve 1976 doğumlu. İyi ki çocuklarım olmuş. Çocuklarımı dünyaya değişmem. 15 tane torunum var. Hepsi yakınımda oturuyor. Her zaman görüşürüz. Allah onlara uzun ömürler versin. 6 çocukla zor olmadı mı? Sosyal kuruluşlar çok yardım ediyordu. Arada bir gelip kontrol edip yol gösteriyorlardı.

Eşinize ne oldu? Almanya’dan döndükten sonra bir daha gelmedi. Üç yıl önce de vefat etti. Türkiye’ye gider miydiniz? Evet. Hem de maceralı yolculuklarla. 1981 yılında ehliyetimi aldım. 1984 yılında karayolundan Türkiye’ye gitmeye karar verdim. Bir minibüs satın aldım ve 6 çocukla birlikte Türkiye’ye izne gittim. Bir keresinde Kapıkule’deydik. Çocukların pasaportunda sorun çıktı. Edirne Emniyet Müdürlüğü’ne gitmem gerekiyormuş. Çocukları sınırda bıraktım, taksiye bindim. Baktım yol bitmiyor. Bir hayli uzak. Şüphelendim. “Bu adam beni nereye götürüyor” diye kurt düştü içime. “Dur” dedim. “İnmek istiyorum.” İndim arabadan ve başladım yürümeye.Yolda gördüklerime sordum. Emniyet neresi diye. Ama yürü yürü bitmiyor. Sonra bir araba durdu. “Emniyete gidiyorsanız bırakıyım” dedi. “Yok istemez” dedim. Emniyeti buluncaya kadar saatler geçti ve yoruldum. Meğer beni “Sizi emniyete bırakayım” diyen polismiş. Nerden bileyim polis olduğunu. Bir keresinde de Bulgaristan’dan geçiyoruz. Yoruldum ve kenara çektim. Sabah olmuş. Arabanın yanında polis cama vuruyor. Komşu sen ne yapıyorsun burada” dedi. “Yoruldum komşu, uyudum” dedim. “Burası otoban, burada uyulmaz, hadi devam et” dedi. Arkadakilerin hepsine ceza yazdı, ben devam ettim. Bayan şoför olduğunu görünce çok insaflı oluyorlardı. Bir keresinde de kapıdan geçtikten sonra dezenfekte için koydukları suyun içinden hızlı geçtim. Su yan tarafta duran memuru ıslattı. “Komşu ne yaptın” diye bağırdı. “Hava sıcak komşu, şimdi kurur. Kusura bakma” dedim. Minibüsün içine bakan zaten çocukları görünce “Hadi devam et” diyordu bana. Gençlere tavsiyeniz var mı? Hayatım çalışmakla geçti. Çocuklarımı kimseye muhtaç etmeden büyütmek için uğraştım. Keşke gençliğim gelse de gençliğimi yaşasam. O yüzden gençlere nasihatım, yuvalarının kıymetini bilsinler. Birbirlerine saygılı olsunlar. Güzel güzel geçinsinler. Almanya’ya geldiğinize pişman mısınız? Hiç değilim. İyi ki gelmişim. İyi ki çocuklarım olmuş. İyi ki onlarla birlikteyim. Beni tanıyan herkese selam olsun. Herkes ailesiyle hiçbir zaman bağlarını koparmasın. Benim bir tekerlemem var. Hep onu söylerim: “Eloğlu elde çok, evlat belde çok. Ana, baba, kardeş, hiçbir yerde yok.”


info@renpostasi.de

Bilgi Panosu

Mainz Başkonsolosluğu

ÖNEMLİ TELEFONLAR

Adres: An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz Telefon: 06131 982 600 Fax: 06131 835 119 E-Mail: konsulat.mainz@mfa.gov.tr İş günlerinde 08.30-11.30 saatleri arasında işlem yaptırmak mümkündür. Sıra numarası almayı unutmayın.

Polis: İtfaiye / İlk Yardım: Açık Eczaneler: Bilinmeyen Numaralar: ADAC Yardım:

110 112 011500 118 33 22 22 22

Köln Başkonsolosluğu

Adres: Luxemburgerstr. 285, 50354 Hürth Telefon: 02233 97 41 80 Fax: 02233 75 572 E-Mail: konsulat.koeln@mfa.gov.tr Başkonsolosluğun santraline 14.30 - 16.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Çalışma saatleri ise 08.30 - 12.30 arasındadır.

Türk İşverenler Derneği, 20. yılını kutladı

R

HEİN-Neckar Türk İşverenler Derneği (TİD) 20. yılını düzenlenen baloyla kutladı. Mannheim Rosengarten Musensaal’daki baloda sahneye ünlü sanatçı Coşkun Sabah ve Türk halk müziği sanatçısı Şirin Üstün çıktı. Baloya Mannheim Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz, parti temsilcileri, çeşitli dernek ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve işadamları katıldı.

Baklan: Çok yol kaydettik

Balonun açılış konuşmasını Başkan Mustafa Baklan yaptı. Baklan, 20 yıl önce derneği kendisinin kurduğunu hatırlatarak, “O gün bölgemizdeki işadamlarımızı tek çatı altında toplayarak, etkin hale gelmeyi planlamıştık. Aradan 20 yıl geçti, bugün geldiğimiz nokta gerçekten sevindirici. Bugün aramızda çok büyük işadamları ve Türk şirketleri oluştu. Binlerce Türk ve Alman’a iş imkanı sağlayan, milyarlarca Euro cirosuyla Alman ekonomisine yön veren Türk şirketleri bizleri gururlandırıyor. Başarılarımız bununla sınırlı kalmayacak yeni nesiller bunu daha da geliştirecektir. Bu güzel geceye katıldığınız için

Konsolosluk işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi www.konsolosluk.gov.tr adresinden edinebilirsiniz.

herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Gecede kürsüye gelen Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz, Türk işverenlerinin başarılarından övgüyle sözetti. Başkan Kurz, TİD ve diğer Türk dernekleriyle uyum içinde çalıştıklarını ve Türk girişimcilerin Mannheim ekonomisine kattığı katma değerden dolayı teşekkür etti. Gecede daha sonra halk müziği sanatçısı Şirin Üstün türküleriyle ve DİZEM Sanat Halk Oyunları ekibi gösterileriyle davetlileri coşturdu. Gecenin finalinde ise ünlü sanatçı Coşkun Sabah sahne aldı. Konserini masaların aralarında işadamlarının yanında veren Sabah, şarkılarıyla geceye damgasını vurdu. İşadamları ünlü sanatçının şarkılarıyla coşarken, bol bol halay çekerek stres attı. Gecenin sonunda TİD Başkanı Mustafa Baklan ve Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz 20. yıl pastasını birlikte kesti.

Konvansiyonel Reklamlar

Dijital Platform

Outdoor Hizmetleri

R

E

K

Breite Strasse 115 56626 Andernach

L

A

M

A

Tel. +49 (0) 2632 204 36 30 Fax +49 (0) 2632 204 36 31

J

Haziran 2015

R

Dreyer: Göçe ihtiyacımız var ve göçü istiyoruz

HEİNLAND Pfalz Eyaleti Başbakanı Malu Dreyer, “Göçe ihtiyacımız var ve göçü istiyoruz” dedi. Eyaletteki işletmelerin gelecekteki uzman personel açığını kapatabilmesi için göçe ihtiyaç duyduklarını belirten Başbakan Dreyer, “Bu nedenle açık, hassas olan ve ekonomi ile birlikte aktif bir hoşgeldiniz kültürünü kabul eden bir topluma güveniyoruz” dedi. Rheinland Pfalz Gelecek İnisiyatifi (Zukunftsinitiative Rheinland-Pfalz-ZIRP) tarafından “Willkommen in Rheinland Pfalz” (Rheinland Pfalz’a Hoşgeldiniz) adı altında düzenlenen yeni kampanyanın tanıtımında konuşan Başbakan Dreyer, “Eyaletimizde mültecilerin veya göçmenlerin toplumda kabul edilmesi oranı çok yüksek” diye konuştu.

ALMANYA’NIN en yaşlı insanı unvanını taşıyan Charlotte Klamroth 111 yaşında yaşamını yitirdi. Ludwigshafen’de yaşayan kadının 110. yaşgününde Eyalet Başbakanı Malu Dreyer de hazır bulunmuştu. Başbakan Dreyer ölüm haberini alınca üzüldüğünü belirterek, ailesini ve yakınlarına başsağlığı diledi.

3

En yaşlı Alman öldü

Kurumsal Kimlik

T.C. Berlin Büyükelçiliği Adres: Runge Str. 9, 10179 Berlin | Telefon: 030 27 58 50

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

A

N

S

I

w w w. a i c o n e t w o r ks . d e reklam@aiconetworks.de


www.renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

4 Haziran 2015

Bit Pazarı için kayıtlar başladı

KOBLENZ’DE 11 Temmuz’da düzenlenecek Yaz Bit Pazarı için kayıtlar başladı. Bit Pazarı’nda en fazla 450 stand kurulacak bir alan mevcut. Bu nedenle Bit Pazarı’nda satış yapmak isteyenlerin mutlaka kayıt yaptırmaları gerekiyor. Standların genişliği en fazla 6 metre olabilecek. Stand ücreti olarak metre başına 6 Euro alınacak. Ancak bu işi ticari olarak yapanlar metresine 16 Euro ödemek zorunda kalacak. Yaz Bit Pazarı 11 Temmuz’da saat 08.00 ile 17.00 arasında Konrad Adenauer Ufer’de Rheinstrasse ile Deutsches Eck arasında düzenlenecek. Kayıt yaptırmak isteyenler www.koblenz.de adresinde bulacakları formüleri kullanabilirler. İnterneti olmayan 0261-1294467, 02611294457 veya 0261-1294454 numaralı telefon üzerinden kaydolabilir. Bir dahaki Bit Pazarı ise 12 Eylül’de düzenlenecek.

ATM aylık toplantısı Merhaba’da yapıldı KOBLENZ Türk Göçmenleri Çalışma Grubu’nun (ATM Koblenz) aylık genel toplantısı Merhaba Derneği’nde yapıldı. Bir çok derneğin katıldığı toplantıda tüm derneklerin son faaliyetleri ve yaz sonrası çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Göç ve Uyum Meclisleri’nde görevli olan üyelerin çalışmaları ve programları hakkında bilgi verildi. Koblenz’de hazırlığı devam eden ve

sorun olan sığınmacılar için yapılması düşünülen konteyner yerleşim yerleri hakkında da görüşler bildirildi. Toplantıda ayrıca yıl sonunda yapılması düşünülen Federal Parlamento ziyareti de ele alındı. Bölgede yeni kurulan Türk İşverenler Derneği’ni (TUG) temsilen toplantıya katılan Deniz Türköz, katılımcılara derneğin amacı ve programı hakkında bilgi verdi.

Koblenz’de TUG dönemi K

OBLENZ’DE Türk İşverenler Topluluğu (Türkische Unternehmer Gemeinschaft- TUG) kuruldu. Koblenz ve çevresindeki Türk işletmelerini örgütlemek ve tek bir çatı altında toplamak amacıyla kurulan dernek, bölgedeki yerel yönetim ve kurumlar ile Türk işletmeler arasında köprü görevi görmeyi amaçlıyor. TUG Derneği, çatısı altında toplanan küçük ya da büyük işletmelerin seminer ve paneller düzenleyerek eksiklerini gidermeyi, bilgilendirmeyi, iş hayatına atılacak girişimcilere yol gös-

termeyi, sektörel sorunları çözmeyi ve üyelerini bir çok konuda avantajlı duruma getirmeyi hedefliyor. Derneğin kurucu üyeleri tarafından seçilen Mali Müşavir Deniz Türköz başkanlığında iki yıl görev yapacak olan TUG Yönetimi Mahmut Çolak, Cengiz Günana, Aytül Öksüz, Beytullah Çevik, Özenç Aslan ve Serdar Bilici’den oluşuyor. TUG yönetimi yakın bir tarihte tüm Türk işletmelerinin davet edildiği büyük toplantıyla derneğin yapacağı faaliyetler hakkında bilgi verecek.

kOBLENZ

“Aşırı sağa tolerans yok”

RHEİNLAND Pfalz İçişleri Bakanı Roger Lewentz, aşırı sağcılara tolerans göstermeyeceklerini söyledi. Limburgerhof’a planlanan yeni mülteci yurdunun kundaklanmasını sert bir dille kınayan Bakan Lewentz, “Yapılan korkak saldırı bir kez daha bize gösterdi ki, aşırı sağa karşı izlediğimiz politikadan bir adım bile sapmamalıyız” dedi. Lewentz, “Eyalet Hükümeti, güvenlik birimleri ile birlikte aşırı sağcılıkla mücadelede ‘sıfır hoşgörü’ stratejisini izliyor” diye konuştu. MAİNZ

K

Tren gürültüsüne isyan

Sosyal çalışmaya onur ödülü

YEREL siyasi alanda, okullarda ve kilisede yaptığı sosyal çalışmalar nedeniyle Silvia Gutjahr’a, Eyalet Kadın Bakanı İrene Alt tarafından eyaletin onur nişanı takdim edildi. Onur Rozeti’ni bizzat Bakan Alt takarken, Gutjahr’a verdiği hizmetlerinden ötürü teşekkür etti. Bakan Alt, “Toplumumuz için çok önemli hizmetlerde bulundunuz. Bunun için sizlere teşekkür borçluyuz” dedi.

Alt: Aileler toplum için çok önemli

RHEİNLAND Pfalz Uyum ve Aile Bakanı İrene Alt, ailelerin toplum için büyük katkıda bulunduklarını söyledi. Ailelerin birbirleri ile dayanışma içinde olduklarını belirten Alt, “Birbirleri ve toplum için sorumluluk üstleniyorlar. Böylece toplumumuz için vazgeçilmez hizmette bulunuyorlar. Ailelerin de toplumun desteği ve dayanışmasına ihtiyacı var. Ayrıca aile yaşamının yürüyebilmesi için de ailelerin birbirlerine zaman ayırması gerekiyor” dedi. Aile yaşamının son yıllarda değiştiğini belirten Alt, tek başına çocuk yetiştirenlerin veya yalnız yaşayanların sayısında artış kaydedildiğini belirtti. Bakan Alt, eyalet hükümeti olarak hedeflerinin aileleri desteklemek olduğunu söyledi. MAİNZ

OBLENZ Merkez Tren Garı önünde toplanan 2 bin kişi, özellikle geceleri çok sayıda geçen yük trenlerinin yasaklanmasını istedi. Gürültüden şikayetçi olan Koblenzliler, 2 saat boyunca gösteri yaptı. Gösteride Rheinland Pfalz İçişleri Bakanı Roger Lewentz ve Rheinland Pfalz Çevre Bakanı Ulrike Höfken ile Hırıstiyan Demokrat Partili Politikacı Peter Bleser de birer konuşma yaptı. Konuşmalarda 40 yıl öncesine göre iki-üç kat daha fazla gürültünün olduğu belirtilerek, gürültünün insanları kalp ve tansiyon hastası ettiği ifade edildi. Göstericiler, hergün 250’si yük treni olmak üzere 500-550 arasında tren geçtiğini belirtti. Protestocular rayların kenarına ses duvarı yapılmasını istedi.

Fevzi kAPLAN / kOBLENZ


info@renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Koblenz Lützel’e yeni salon RHEİNLAND Pfalz İçişleri Bakanı Roger Lewentz, ziyaret ettiği Koblenz’e salon müjdesi verdi. Lewentz, Koblenz’in Lützel semtine çok amaçlı kullanım için hizmet verecek bir salon yapılacağını söyledi. SPD’li Federal Milletvekili Detlev Pilger, Koblenz Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Joachim Hoffmann-Göttig, Koblenz SPD İl Teşkilatı Başkanı David Langner ile Kentsel Gelişim Günleri etkinliği düzenlenen toplantı-

da konuşan Lewentz, salonun Lützel’deki Protestan Kilisesi St. Antonius’un Brenderweg adresindeki arsasına inşa edileceğini açıkladı. Lützel nüfusunun çoğu Türk olmak üzere yüzde 70’i göçmen kökenli. Koblenz Göç ve Uyum Meclisi Başkanı Serkan Genç ve üyeler Dirk M. Schaefer ile Fevzi Kaplan’ın da katıldığı toplantıda 8’i Lützel Halkevi Merkezi olmak üzere Koblenz kenti için 16 milyon Euro ayrıldığı kaydedildi.

Çocuklar babalarıyla ormanda kamp yaptı

5 Haziran 2015

T

ÜRK Veliler Derneği Bendorf tarafından düzenlenen kamp programında çocuklar babalarıyla Brexbachtal Sayn Ormanı’nda doğanın içinde her şeyden uzak iki gün geçirdi. Deneyimli eğitimci Oliver Lumma tarafından organize edilen etkinlikte, kurulan çadırlarla hazırlanan kamp alanında çeşitli aktiviteler gerçekleştirildi. Babalar ve çocuklar günlük yaşamdan uzak, farklı bir ortamda birlikte olmanın tadını çıkardı. Kamp ortamında doğa odaklı bu deneyimi ilk kez yaşayan aileler, doğa yürüyüşü, malzemeler yardımı ile tepelere tırmanma, ipler yardımıyla dere üzerinden geçiş yaptı. Birlikte hazırlanan ve yenilen yemekler ile ormanda bir gece geçiren çocuklar gün boyunca doyasıya eğlendi.

BENDORF

A

Anaokulu grevine 1000 kişi destek verdi LMANYA’DA anaokulu öğretmenlerinin yaptığı bir haftalık greve Rheinland Pfalz’daki öğretmenler de katıldı. Koblenz ve çevresindeki öğretmenlerin grevine 1000 kişi destek verdi. Koblenz, Bendorf, Neuwied, İngelheim, Speyer, Trier ve civarındaki anaokullarda çalışan öğretmenler eylemi Koblenz’de yaptı. Eyleme katılanlardan birinin elindeki “Ben anaokulu öğretmeniyim. İyi ki eşim iyi para kazanıyor, yoksa aç

kalırdık” yazısı dikkat çekti. Belediye önünde buluşan kalabalığa dönük bir konuşma yapan Ver.di Sendikası Başkanı Frank Bsirske, “Maaşlarımıza zam ve daha iyi çalışma şartları istiyoruz. Bu, bir hafta süren bir uyarı greviydi. Bu bir başlangıçtı, gerisi gelecek” dedi. Yürüyüşe SPD’li Federal Milletvekili Detlef Pilger de destek verdi.

İsa DEVEÇEkENFevzi kAPLAN/ kOBLENZ

TÜRK-ALMAN

hasta bakım servisi TIBBİ BAKIM – SGB V Doktor talimatı doğrultusunda tıbbi bakım: - 24 saat tıbbi yoğun bakım - Yoğun bakım hastalarına suni solunum hizmeti vermek - İğne vurmak (İnsulin, Heparin, Ağrı Tedavisi) - İlaç vurmak/ hazırlamak - Yara pansumanı ve sargısı - Hayati göstergeler (vital – tansiyon, nabız ve ateş ölçmek) - Kan şekerini ölçmek - Kompres baskı sargısı - Suni beslenme ve İnfuzyon Kateter bakımı ve takılması VUCUT BAKIMI VE EV İŞLERİNDE YARDIM – SGB XI / XII Vucut bakımı - Banyo, duş yaptırmak - Ağiz ve diş bakımı - Elbise giydirmek – çıkarmak

Izabela Potocka Muhasebe ve yön.

- Saç bakımı, tırnak bakımı - İdrar yolları rahatsızlığında yardım (bezleme ve idrar torbası değişikliği) Hareket ettirme / Mobilite - Yataktan kaldırma – yatırma - Gezdirme Beslenme - Damak tadında ve kendi kütürüne yönelik yemek hazırlamak, yemek yedirmek - Ev işlerinde yardım - Ev temizliği - Bulaşık yıkamak, alışveriş ve ütt yapmak Ayrıca - Psikolojik ve sosyal yardım - Rizikolu hamileliklerde çocuk ve annenin bakımı, ev işlerinde yardım - Meslek eğitimi ve stajerlik Sosyal işlerde ücretsiz hizmetlerimiz - Bakım ve hastalık sigortasına müracaat

Birgül Çakmak Hasta bakıcı

- Ev bulmada yardım ve Grundsicherung`a müracaat - Her türlü bakım aletlerinin temininde yardımcı olmak - Bakım parasını kendisi alan hastalarımız için, Bakım Sigortası tarafından mecbur kılınan, her 3 yada 6 ayda bir yapılması zorunlu bakım kontrollerini yapmak KİMLER BAKIM HİZMETİNDEN YARARLANABİLİR - Bedensel engelliler - Yaşlılık nedeniyle veya geçirdiği kaza sonucu özel bakıma ihtiyacı olanlar - Sehayat nedeniyle bakıma ihtiyacı olan kişiyi evde bırakanlar (Verhinderungspflege) - Evlerinde tedavi görmek isteyenler - Everlinde tibbi bakım ihtiyaçlarını kendileri karşılamayanlar - Ameliyat sonrası evlerinde tedavi olmak isteyenler

Clemens Fey Hasta bakıcı

ZA GmbH Ambulante Pflege: Carl-Spaeter-Str. 76, 56070 Koblenz

Nevin Özmen İç tedarik

Hatice Gönen Hasta bakıcı

Nurcan Şirin İç tedarik

Lidia Rosnau Yönetim asistanı

Telefon: 0261 98349600, Mobil: 0171-2990488, E-Mail: za@za-pflegedienst.eu


www.renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Ravza Camii’nde kermes DİTİB Neuwied Ravza Camii’nin düzenlediği kermese yoğun ilgi gösterildi. İki gün süren kermese civar şehirlerden de katılım yüksek oldu. Kadın kollarının hazırladığı el işi ürünler ve hediyeliklerin de sergilendiği kermeste misafirlere ızgara çeşitleri ve Türk mutfağının leziz yemekleri sunuldu. Hazırlanan oyun bölümünde çocuklar doyasıya

6 Haziran 2015

Doktordan

Prof. Dr. Ziya AKÇETİN

 z.akcetin@kk-km.de

Koblenz’de dev kermes

AVUKATA MI IHTIYACINIZ VAR?

U

Andernach’ta mangal keyfi RHEİNLAND Pfalz’ın çeşitli şehirlerinde düzenlenen kermeslere aileler büyük ilgi gösterdi. DİTİB Andernach Mimar Sinan Camii’nin düzenlediği kermese yoğun ilgi oldu. Havanın da güzel olmasıyla

birlikte kermese katılım yüksek oldu. Misafirlere ızgara çeşitleri ve Türk mutfağından da çeşitli yöresel yemek ve tatlılar sunulurken, kadın kollarının hazırladığı el işi ürünler ve hediyelikler de sergilendi.

Dört günlük kermes coşturdu DİTİB Höhr Grenzhausen Ulubatlı Hasan Camii’nde düzenlenen kermes dört gün sürdü. Güzel havanın da etkisiyle büyük ilgi gören kermeste ızgara çeşitlerinin yanı sıra kadın kollarının hazırladığı geleneksel Türk yemek ve tatlıları ikram edildi. Kermeste Ulubatlı Hasan Camii’nde eğitimini alıp eyalet çapında yapılan Kur’an-ı Kerim okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere birer hediye verildi.

Cami yararına kermes DİTİB Ransbach Baumbach’ın yapımı devam eden yeni caminin bahçesinde gerçekleşen kermese katılım yüksek oldu. Ziyaretçilere kadın kollarının hazırladığı Türk yemek ve tatlılarının yanı sıra ızgara çeşitleri sunulurken, geleneksel Anadolu kıyafetleriyle misafirlere Türk kahvesi ve lokum ikram edildi. Yapılan açık arttırmada yapımı devam eden yeni cami adına yardım toplanırken, kermesin geliri de camiye bağışlandı. Ayrıca Din Görevlisi Nigmetullah Ogün’ün hazırladığı hat eserleri de satılıp camiye gelir sağlandı.

Muhasebe Bürosu

UZMAN AVUKATLIK HIZMETLERIMIZ I hukuku In

aat hukuku

Mimarlık Aile

ve konut sahipli i

Ceza

hukuku

Trafik

hukuku

Mesken

Mülkiyeti Hukuku

SIZ

Internet de sayfamiz

HİZMETLERİMİZ: - Ticari işletmeler ve özel kişiler - Mali muhasebe & Vergi danışmanlığı - Gelir vergisi beyannameleri - İşçi maaşları bordrolarının düzenlenmesi - İnşaat firmaları için (BAULOHN) hesaplamaları

hukuku

hukuku

Kiracı

IN

IÇIN

IZ DAY A R BU

Bu kermese siyasiler de katıldı

Deinhard-Haus Deinhardplatz 3 D-56068 Koblenz Telefon: +49 (0)261 9115330 E-Mail: kanzlei@anwaelte-eu.de

www.anwaelte-eu.de

Ufuk ELMAS / NEUWİED

NİVERSİUM ve FİD RLP tarafından Koblenz Forum alışveriş merkezinin yanında üç gün düzenlenen kermese büyük ilgi oldu. 20’nin üzerinde kurulan standda Türkiye’nin tüm bölgelerine ayit bölümler yer aldı. Kermeste kebap çeşitleri, tandır, hamsi ve geleneksel Anadolu yemeklerinin yanı sıra şerbet ve lokma tatlıları misafirlere sunuldu. Kermes’e Türkiye’den gelen Malatya kuruyemişçisi, şişe üfleme sanatı ustası, şal ve kravat üzerine Ebru yapan sanatçı da yer aldı. Sembolik kına gecesinin de yapıldığı etkinlikte çeşitli dans ve halk oyunları sahne aldı. Misafirler Esvedeyn rock grubunun sevilen parçalarıyla da doyasıya eğlendiler. Ufuk ELMAS

İnmemiş testis nedir?

ERKEK üreme organı olan testisler, doğuma 2 ay kala kasık kanalı boyunca ilerleyerek 9. ayında doğan sağlıklı bir erkek çocukta torbada (skrotum) olur. Herhangi bir nedenden dolayı bu inişin tamamlanamayıp testisin veya testislerin torbaya inemeyerek, kanalda ya da karın içerisinde kalmasına inmemiş testis (= İT) adı verilir. Zamanında doğmuş erkek bebeklerin yüzde 3 - yüzde 5’inde İT’ye rastlanmaktadır. Bebeklerin altı açıldığında her iki testisin torbada olduğunun görülmesi gerekir. Testisler bebeğin torbasında saptanamıyorsa, skrotum gelişmemişse, mutlaka doktora başvurulmalıdır. Testis ele gelmiyorsa daha karmaşık bir durumla karşılaşılmış demektir. Kasık kanalında veya çevresinde ele gelmeyen testis ultrasonografik inceleme ile bulunmaya çalışılır. Bu incelemede de testis saptanamıyorsa karın içerisindeki testisin varlığı laparoskopi yardımıyla görülebilir ve testisin torbaya indirilmesine çalışılır. Ne kadar erken tanı konulursa ve tedavi planlanırsa, inmemiş testise ait olan komplikasyonların önlenmesi o kadar erken olur. Ancak inmemiş testisli bebekler 6 aylık olunca yüzde 66’sının testislerin kendiliğinden torbaya inmiş olduğu görülecektir. Bu süreden sonra iyileşme beklenmemelidir. Testisin sağlıklı sperm üretebilmesi için torbada olması gerekir. Testisin kanalda ya da karın boşluğunda kalması durumunda ısı yüksekliğine bağlı olarak özellikle sperm üreten hücreler etkilenmeye başlar. Bu süreç 6. ayda belirginleşir, 18. ayında testisteki hücresel bozulmalar geri dönüşümsüz hale gelmiştir. Üreme fonksiyonlarında azalma veya kayıp kaçınılmaz olur. İT, tedavi edilmez ise hastanın normal konumdaki diğer testisini de olumsuz etkilemektedir. Bunun için İT’de maksimum düzeltme yaşı 18 aydır. Hormon tedavisi istisnai durumlarda söz konusu olabilir. Ancak en kesin tedavi yöntemi cerrahi tedavidir ve olabildiğince erken gerçekleştirilmelidir ve bu esnada kasık fıtığı tamiri de eşzamanlı olarak gerekebilir. Diğer bir önemli komplikasyon kanser riskidir. Çünkü İT’de kanser riski de yüksektir. Ergenlik dönemine ulaşmış hastaların testislerini muayene etme yöntemlerini öğrenmesi gerekir. Bu şekilde sonradan indirilmiş testiste gelişebilecek tümörlere erken tanı konulmasına ve tedavi edilebilmesine olanak sağlanmış olur. İT’de sık görülen durumlardan biri de testis torsiyonu dediğimiz testisin kendi etrafında dönmesidir. 6 saat içerisinde müdahale edilmesi gereken bu durum aniden ortaya çıkan ağrı ile kendisini belli eder. Müdahale gecikirse testis küçülür ve işlevini yitirir.

eğlenirken, aileler de birlikte güzel bir geçirmenin keyfini çıkardı. Ravza Camii yönetimi adına konuşan Başkan Saim Yıldız, “Bu güzel günde bizi yalnız bırakmayan uzak veya yakından gelen tüm halkımıza ve kermeste görev alan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz” dedi.

Türkçe konu uyoruz

BU yıl da üç gün süren DİTİB Bendorf Camii’nin düzenlediği kermeste çocuklar ve aileler doyasıya eğlendi. Alman misafirlerin ve siyasilerin de katıldığı kermeste misafirler hazırlanan şark köşesinde ağırlandı. Ziyaretçilere ızgara çeşitleri ve Türk mutfağından da çeşitli yöresel yemek ve tatlılar sunulurken,

kadın kollarının hazırladığı el işi ürünler ve hediyelikler de satışa sunuldu. Bendorf’taki kermese katılanlar arasında Muhammed Zengin, KarlRudolf Goergen, Edeltrud Goergen, Harry Stehl, Zeynep Beğen, Marieluise Kraemer, Franz-Gerd Kraemer ve Dominik Pretz Bendorf da vardı.

“Siz işinize odaklanırken muhasebeniz emin ellerde”

Lohn & Buchhaltungsbüro

Aytül Öksüz Selbständige Buchhalterin Heerstraße 11, 56179 Vallendar

Tel: 0261-28732220 Fax: 0261-39029236

www.digital-fibu.de lohn-buchhaltung@hotmail.de


info@renpostasi.de

Yeni kasa Opel Astra Intellilux farla gelecek

KOMPAKT sınıfın en popüler isimlerinden birisi olan Opel Astra adım adım yeni kasası için gün sayıyor ve tanışma günü yaklatıkça da yeni detaylar düşmeye başlıyor. 1991 yılından beri yollarda olan Astra için yeni bir bilgi daha geldi. Opel, bu özel modelinde kullanacağı far için yeni bilgi paylaştı. 2016 yeni kasa Opel Astra da yepyeni far sistemine yer verecek olan Bi-Xenon sisteme elveda deyip İntellilux adını verdiği yeni led matrix farlara geçiş yapacak olan Opel ra-

kiplerini kıskandıracak kadar iddialı olacağının şimdiden izlenimlerini verdi. Yeni nesil Audi A8’de kullanılan yapıya benzer sistemi kullandığı düşünülen bu yeni özellikle, Opel aydınlatma konusunda ciddi adım attığını söyleyebiliriz. Adaptif olarak kullanılan bu sistem de yolu aydınlatma yapısı da akıllı olarak yola aktarılacak. Şimdilik fazla bilgi yer almıyor, ama bu yaz sonuna doğru çoğu konu netliğe kavuşacaktır.

2015 makyajlı yeni BMW 3 serisi tanıtıldı Ren POSTASI OTOMOBİL

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

7 Haziran 2015

BMW 3 serisi f30 kasa makyaj operasyonu geçirdi

1

BMW’nin en özel araçlarından birisi olan ve lüks kompakt sınıfın gözde araçlarından BMW 3 serisi f30 kasa makyaj operasyonu geçirdi.

975 yılında e21 kasa ile yollara çıkan, 1982 yılında ise efsane e30 kasa 3 serisi ile yola devam edip günümüze kadar 5 değişim geçiren 3 serisi, son olarak 6. jenerasyon F30 kasa ile 2011 yılında karşımıza çıkmıştı. Almanlar bu kasayla ciddi patlama yaptı. Öyle ki 4 sene içerisinde 14 milyondan fazla araç satıldı. Birçok otomobil otoritesi tarafından da çok beğenildi. Hani güncelleme geçirmese en az 2 sene daha ciddi popülerlik gösterecek kadar iddialı bir araç olan yeni 3 serisi, facelift operasyonu geçirdi. Tasarımsal olarak küçük yeniliklere kavuşan otomobil, asıl yenilikleri her zaman olduğu gibi kaput altında sunmuş. Bakalım ne gibi yenilikler yapılmış? Yeni BMW 3 serisi 2015 modelini tanıtmadan önce 2015 Ocak ayında oled farlar ile karşımıza çıkmış, gelecek nesil BMW modellerinde yapacağı yeniliklerden birini ortaya koymuştu. Yeni 3 serisi için oled farlar gelmese de full led yapıya sahip oldukça etkileyici aydınlatma ekipmanı sunulmuş. Bunun dışında ön ve arka tampon yapısı üzerinde küçük değişimler, yeni ledli arka stoplar facelift operasyonunda öne çıkan farklılık-

Phönix Taksi fark yaratacak

K

ÖLN’DE yeni kurulan Phönix Taksi, müşterilerinin her hizmetine yetişiyor. Niehl semtinde kurulan taksi şirketi müşterilerine yılın 365 günü, 24 saat süreyle hizmet veriyor. Geniş bir hizmet yelpazesine sahip olar Phönix Taksi normal taksi hizmetinin yanı sıra kurye hizmeti, turistik geziler, havaalanına transfer, hasta nakli, uzak noktalara taşıma ve kulüp gezileri dahil her alanda faaliyet gösteriyor. Bu hizmetler arasında bir de şoförlü hizmet var. 19 yıldır taksicilik yapan şirket sahibi Ertuğrul Doğan, araçların temiz olması konusundaki titizliğini, personelinde de sergiliyor. Temiz araçlar, iyi giyinimli ve yardımsever personel kadar bilgi, tecrübe, hizmet ve güvenirliliğe önem veren Doğan, “Şu an için filomuzda 7 taksi ve 5 kiralık araç var.

Özellikle kiralık otomobiller için önceden telefon veya email yoluyla rezervasyon yaptırabilmek, özel hizmet görmek isteyen herkesin favorisi. Burada sadece gerçekten yapılan kilometre parası alınıyor. Düğün veya özel eğlenceler için Phönix Taksi ve kiralık araç, özel bir limuzin servisi sunuyor. Şu sıralar ise şirket, bu alanda da ne istediğini bilen müşterileri memnun etmek için lüks otomobil kategorisini genişletiyor. www.taxiphoenix-koeln.de isimli bir internet sitesi olan taksi şirketine email göndermek isteyenler info@taxiphoenix.de adresini kullanabilir. Müşterilerin araç çağırmak için ezberlemesi gereken numara ise gayet basit. 0221-8888 5454. Bu numara, sizi her yere taşıyor” diye konuştu.

kÖLN

Citroën C4 Cactus “En İyi Tasarım” ödülünü aldı CİTROëN’NİN 2014 yılının son çeyreğinde lanse ettiği C4 Cactus modeli, Dünya’nın en prestijli tasarım ödüllerinden “2015 WORLD CAR DESIGN OF THE YEAR” ödülünü aldı. Fonksiyonelliği ve estetiği bir arada sunmasının yanı sıra ezber bozan tasarımı ile beğenilen C4 Cactus, Citroën’in gelenekselleşmiş cesaret ve yaratıcılığıyla jüri üyelerinden tam not aldı. Citroën C4 Cactus, New York’ta gerçekleşen Uluslararası Otomobil organizasyonunda “2015 Yılının Dünya Otomobil Dizaynı” ödülünü elde etti. Yaratıcı teknolojisi ile günümüz beklentilerine en iyi yanıtı veren Citroën C4 Cactus, di-

zayn ve fonksiyonelliği bir arada sunan Airbump özelliğiyle jüri üyelerinin beğenisini kazandı. Prestijli ödüle sahip olan C4 Cactus akıcı çizgisi, LED gündüz farları ve tasarım detaylarıyla diğerlerinden ayrışan bir model olarak tescillendi. İlk defa Citroën tarafından geliştirilen içi hava dolu kapsüllerden oluşan Airbump; hem otomobile estetik bir görünüm katıyor hem de şehir içi kullanımlarda oluşabilecek ufak darbelerden de aracı koruyor. Citroën’in yaratıcı teknolojisinin bir ürünü olan bu yaratıcı tasarım şehir içi sürüşünü daha rahatlatıcı bir tecrübeye dönüştürüyor.

lar arasında yerini almış. Standart olarak 16 inçle başlayan jantlar, donanım paketlerine göre 17, 18, 19 ve 20 inç seçeneklere kadar alınabiliyor. Tabi bunun yanı sıra daha dinamik tarza getirecek olan M paket de buna dahil. M paket demişken, bu değişim BMW M3’ü de kapsıyor. Asfalt canavarı f30 M3 içinde far yapısını kapsayan yenilik yapılmış. Bunun dışında güncelleme yer almıyor. Birazda iç mekandan bahsedelim. Almanlar, bu özel aracın iç mekanında pek bir değişim yapmamış. Hatta tasarım olarak yenilik göremedim. 8.8 inç ekran yine yerini koruyor. Güncellenen navigasyon sistemi, yüksek hız alt yapıtlı araç içi internet bağlantısı ile 3 yıl boyunca ücretsiz olarak kullanılabilecek şekilde müşteriye sunulacak. BMW Connecteddrive üzerinde sunulan bilgi ve eğlence dünyası ile bu otomobil yine çok eğlenceli olacak. Apple App Store ve Google Play Store üzerinden ücretsiz olarak indirilebilen BMW Remote özelliğiyle araca uzaktan erişim yine sunulmaya devam ediliyor. Bunların dışında güvenlik adına yerleştirilmiş olan şerit takip sistemi, hız sınırı bilgisi ve birçok sürüş asistanları sunuluyor.


Impressum Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

8

Microsoft Cortana iOS ve Android’e geliyor

MİCROSOFT, akıllı asistanı Cortana’nın iOS ve Android ile çalışan telefonlarında da kullanılabileceğini duyurdu. Android ve iOS kullanıcılarının merakla beklediği özellik resmiyet kazandı. Microsoft’un kişisel akıllı asistanı Cortana iPhone ve Android akıllı telefonlarda da kullanılabilecek. Google’ın bu cihazlar için ürettiği mobil uygulama kısa süre içinde App

Store ve Google Play’deki yerini alacak. Microsoft’un Siri benzeri akıllı asistanı kullanıcıların sesli komutlarıyla çeşitli işlemleri yapmalarını sağlıyor. Haziran ayında Android uyumlu versiyonunun kullanıma girmesi, ve bir süre sonra da Cynaogen OS işletim sistemi yüklü cihazlarla da uyumlu hale getirilmesi bekleniyor.

WhatsApp’a dev rakip yolda! Haziran 2015

İ

Facebook’un bünyesine katıldıktan sonra üye sayısını büyük oranda artıran WhatsApp’a rakip geliyor. Yeni uygulamanın ismi Flow.

DDİAYA göre, kendi mobil mesajlaşma uygulamasını test eden Microsoft, kısa süre içinde söz konusu uygulamayı iOS platformunda kullanıma sunacak. 800 milyon aktif kullanıcısı ile en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın başarısı, bir süredir sektörün dev isimlerinin iştahını kabartıyordu. İddiaya göre, sektörden pay almak için harekete geçen Microsoft, bir süredir kendi mobil mesajlaşma uygulaması (Flow) için sessiz sedasız çalışmalar yürütüyor. WhatsApp’a benzer bir kullanım sunması beklenen Flow’un ilk etapta sadece iPhone modellerinde kullanılabileceği uygulamanın başarı göstermesi halinde Android cihazlar için Google Play’deki yerini alması bekleniyor. Flow’un Outlook inbox ile entegre olan uygulama hakkında henüz resmi bir açıklama bulunmuyor. Sosyal medyadan daha çok pay almak için bir süredir yeni projeler üzerinde çalışan Microsoft, geçtiğimiz aylarda Skype’ın anlık video mesajlaşma versiyonu Skype Qik’i kullanıma sunmuştu.

İ

İki bataryalı telefonla tanışın LK bakışta sıradan bir telefona benziyor ama bu telefon, çok farklı bir özelliğe sahip. Büyük telefon üreticileri telefonlarının pil ömrünü artırmak için daha iyi piller geliştirmeye çalışırken, Çinli bir üretici, konuya çok farklı bir noktadan yaklaştı: Yeni telefonunun içine 2 adet pil yerleştirmek... Gionne isimli üreticinin M5 adını verdiği telefonda, 2 adet 3.000 mAh kapasiteli pil bir arada bulunuyor. Bu iki pil, telefonun ortalama bir kullanımda 4-5 gün dayanmasını sağlıyor. Ancak iki pilin bir de dezavantajı var: Telefonun ağırlığı 213 grama kadar çıkıyor. Kalınlığı ise, 8.6 mm. Gelelim teknik özelliklere... Gionne M5, Android 5.0 ile geliyor. 5,5 inç 720p AMOLED ekran, dört çekirdekli 1,3GHz işlemci, 2GB RAM ve 16GB dahili depolama alanına, 5 ve 8 megapik-

sellik iki kamera eşlik ediyor. Telefonun çıkış tarihi veya fiyatı hakkında herhangi bir açıklama henüz yapılmış değil. Hatta telefonun Çin dışına çıkıp çıkmayacağı bile belli değil.

teknotel

Iphone 4/4S LCD DISPLAY CAMI Samsung Galaxy Modelleri LCD DISPLAY CAMI

49.90

Tel.: 0261-97 333 758

Bizi arayın yeter

√ Almanya’daki tüm hatlar √ Prepaid kart √ Her türlü cep telefonu tamiri √ Cep telefonu aksesuarları

EURO

* Her telefona mevcut çanta 1,99 Euro'dan başlayan fiyatlarla ** ikinci el alım satım (her model)

Altengraben 17, 56068 Koblenz teknotel@web.de Tel.: 0261-97 333 759

2

Herausgeber: SIM Media Verantwortlich für den Inhalt: Mustafa Kemal Erel Adresse: Koblenzerstr. 55, 53489 Sinzig Telefon: 02642-9030 520 Fax: 02642-9030 521 E-Mail: info@renpostasi.de Web: www.renpostasi.de Bankverbindung: Kreissparkasse Ahrweiler BLZ: 577 513 10 Konto-Nr: 221002 IBAN: DE87577513100000221002, BIC: MALADE51AHR

Aralık 2013 - Ocak 2014

Anzeigen (İlan) Mustafa Kemal Erel Tel: 0177 853 23 04 email: m.erel@renpostasi.de Facebook: fb.com/renpostasi Twitter: @renpostasi E-Gazete: issuu.com/renpostasi Gazetemizde yayınlanan köşe yazıları, yazarların kendi yorumlarıdır. Yazılardan gazetemiz sorumlu tutulamaz.

Ren Postası TEkNOLOJİ

İ

Apple’dan iPhone’ları çökerten hatayla ilgili açıklama PHONE’LARA gelen ve içinde Arapça harflerin de bulunduğu mesajların telefonları çökerttiği yönünde şikayetlerin artmasıyla birlikte Apple’dan konuyla ilgili önemli bir açıklama geldi. Çok yakında gelecek yeni iOS güncellemesini indirenler bu sorundan tamamen kurtulacak. Dünya genelinde on binlerce iPhone kullanıcısı akıllı telefonun Messages uygulamasından kaynaklanan bir hata ile karşı karşıya. iPhone’lara gelen ve içinde Arapça harflerin de bulunduğu bir dizi harfin bir araya gelmesiyle oluşan mesajın düştüğü iPhone ekranları donmaya başlayınca kullanıcılar şikayetlerini sosyal medya üzerinden göstermeye başladı. Apple’a yakın kaynaklara göre iPhone’ların çökmesinin nedeni Messages (Mesajlar) uygulamasında bulunan bir kod hatası... Henüz çok yaygın görülmeyen bu mesajı gören kullanıcıların SMS ekranında bu mesajı gördüklerinde SMS’i

açmadan silmeleri gerekiyor; aksi halde iPhone’ların donduğu görülüyor. iPhone’un Messages uygulamasına gönderilen bir mesajın sebep olduğu sorunun bilinçli bir saldırı olup olmadığına dair henüz bir bilgi bulunmuyor. Daha önce de benzer sorunlar yaşayan iPhone’lar Apple’ın müdahalesi sonrasında bu sorundan kurtulmuştu. Apple’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada söz konusu sorunun farkında olunduğu; çok yakında yayınlanacak yeni bir iOS güncellemesiyle sorunun ortadan kaldırılacağı belirtildi.


www.renpostasi.de

info@renpostasi.de

fb.com/renpostasi

@renpostasi

issuu.com/renpostasi

Koblenz’de çifte kutlama Sayı: 17 | Yıl: 2 | Ücretsizdir | 5 Haziran - 2 Temmuz 2015

Öğretmenler Derneği’nden Çocuk ve Gençlik Şöleni

RHEİNLAND Pfalz ve Saarland Öğretmenler Derneği, Selters’te çok geniş katılımlı bir Çocuk ve Gençlik Şöleni düzenledi. Öğretmenler Rahime Önkol, Havva Altın, Nilüfer Barlas, Mehtap Dinçer ve Mehmet Erbaş’ın organize ettiği etkinliğe 500’den fazla kişi katıldı. Şölene Selters,

Herschbach, Vallendar, Salz Wirges, Ransbach Baumbach, Höhr Grenzhausen, Montabaur, Gebhartshain, Nentershausen ve Hahnstätten’den öğrenciler katılıdı., misafirlere velilerin hazırladığı yiyecekler ikram edildi.

Fevzi kAPLAN / kOBLENZ

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

kOBLENZ’DE 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı birarada büyük bir törenle kutlandı. Goethe Realschule Plus okulunun tiyatro salonunda gerçekleşen etkinlikte 23 Nisan ve 19 Mayıs, Lützel Goethe Realschule Plus, Regenbogen İlkokulu, Wallersheim İlkokulu, Bendorf’taki Medardus İlkokulu, Bad Ems Nassau Realschule Plus, Clemens Brentano Realschule ve Neuendorf Willi Graf İlkokulu öğrencilerinin yaptıkları gösteri ve sunumlarıyla kutlandı. BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ Tüm öğrencilerin birlikte söylediği İstiklal Marşı ile başlayan programda Goethe Realschule Plus öğrencilerinin perküsyon gösterisi, şiirler, şarkılar, dans ve folklor gösterileri büyük beğeni kazandı. Ailelerin ve öğrencilerin birlikte eğlendiği çifte kutlamada misafirlere Türk yemek ve tatlıları ikram edildi. Organizasyondaki tüm öğretmenler adına konuşan öğretmen Beyhan Güler, “Bu güzel günde bizi yalnız bırakmayan velilerimize, tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi. Ufuk ELMAS

İş kurmak isteyenlere bilgilendirme imkanı RHEİNLAND Pfalz’da bir iş kurmak isteyenlere eya-

lette çok sayıda teşvik programları var. Birçok teşvik imkanının bulunduğu eyaletteki imkanlar hakkında bilgilendirmek için Eyalet Ekonomi Bakanlığı 4. kez “Netzwerk für Gründungsberatung” isimli toplantıyı düzenledi. Eyalet Ekonomi Bakanı Eveline Lemke hedeflerinin eyaletteki işyerlerini teşvik etmek olduğunu belirtirken, “Burada önemli olan noktalardan biri de teşvik konusunda bilgi veren uzmanların en son yeniliklerden haberdar olması. Ama ben bu gün ile sadece bilgi vermek değil, aynı zamanda bir ağ kurma imkanı da sunmak istiyorum. Çünkü iyi yürüyen bir ağda bilgi akışı çok daha iyi olur” diye konuştu. Son toplantıda bankalar ile yeni kurulan işyerleri arasındaki teşvik imkanları ve diğer yardımlar ele alındı. Bilgi almak isteyenler www.gruendungsinitiative.rlp.de adresine bakabilir.

Teşvik için nereye müracaat edilmeli?

kOBLENZ Volkshochschule’de düzenlenecek bir seminerde Almanya’da devlet teşvikleri konusunda temel bilgiler verilecek. Genel olarak teşvik sisteminin nasıl olduğu, nelerin teşvik edildiği ve parayı almak için gereken koşulların anlatılacağı seminer 14 Haziran’da düzenlenecek. Kursa katılmak isteyenler 02611293702 veya 0261-1293711, 0261-1293730 ya da 0261-1293740 numaralı telefonları arayarak kayıt yaptırabilir. Kurs saat 09.30 ile 16.30 arasında verilecek. Daha geniş bilgi www.vhs-koblenz.de adresinde. kOBLENZ

Ramazan’da evin kalbi mutfakta atar

Industriestr. 33, 56218 Mülheim Kärlich im Gewerbepark Tel.: 02630-50 70 580 www.mutfakkuechen.de

C1 13-15 68159 Mannheim Unter dem Parkhaus Tel.: 0621-40 180 602


www.renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Annemin Yarası çekimleri başladı!

YÖNETMENLİğİNİ Ozan Açıktan'ın üstlendiği ve başrollerini Ozan Güven, Meryem Uzerli, Belçim Bilgin, Okan Yalabık ve Bora Akkaş’ın paylaştığı "Annemin Yarası" filminin çekimlerine Belgrad’da başlandı. Bosnalı Salih’in ailesini arama hikayesini anlatan film izleyenlerin kalp-

10

lerine dokunacak. Başarılı oyuncu kadrosuyla Sırbistan’da başlayan çekimler; Bosna Hersek, Hırvatistan ve Türkiye'de devam edecek. Çekimleri toplam 7 hafta sürecek Annemin Yarası, BKM Film’in yapımcılığında önümüzdeki sezon vizyona girmeyi hedefliyor.

Cem Yılmaz'ın yeni filmi görücüye çıkıyor! Haziran 2015

C

Cem Yılmaz'ın merakla beklenen yeni filminin adı belli oldu; Ali Baba ve Yedi Cüceler!

EM Yılmaz'ın merakla beklenen yeni filminin adı nihayet belli oldu! Yılmaz'ın yeni projesinin adı Ali Baba ve 7 Cüceler. Filmin çekimlerine ise kısa süre sonra başlanacağının müjdesi verildi! Henüz filmin kadrosuna dair net bir bilgi paylaşılmamış olmakla birlikte, Pek Yakında'nın ardından arayı fazla uzatmayan Cem Yılmaz'ın yeni projesi daha şimdiden fazlasıyla merak uyandırmayı başardı! Bir önceki filminin duyurusunu da sosyal medya hesapları üzerinden yapan Cem Yılmaz, yeni filmini "komik olmakla birlikte enteresan bir film" olarak niteledi.

'Star Wars 8' geliyor!

kOÇ (21 Mart-20 Nisan)

İş konusundaki sorunlarınız için kendinizi fazla zorlamamaya bakın. Parasal konularda özellikle harcamalarla ilgili yeni önlemler almanızda fayda var. Bu hafta aşk var.

BOğA (21 Nisan-21 Mayıs)

Büyüklerin sizin hakkınızda düşündükleri şeyleri önemsemek ve onların istediği gibi davranmak zorunda değilsiniz. Doğru neyse onu yapmaya çalışın. Maddi konulardaki sıkıntınız artabilir.

İkİZLER (22 Mayıs-21 Haziran)

Bu dönemde kendinizi rahat ve güvende hissedebilirsiniz. Eğitim alanında yapmayı düşündüğünüz değişiklikler için iyi bir zaman. Hava değişikliklerine aman dikkat.

YENGEÇ (22 Haziran-22 Temmuz)

Sinirlerinize hakim olmanızda fayda var. Aile içinde yaşamış olduğunuz sıkıntılar ve problemler için sessiz kalmak yerine konuşmak sorunlarınızın bir an önce çözülmesine yardımcı olacaktır.

ASLAN (23 Temmuz-23 Ağustos)

Aile çevrenizde oldukça hareketli ve zor günler sizi bekliyor. Bu dönemde uzun zamandır görmediğiniz kişilerle görüşmüş ve onların inanılmaz desteğini almış olacaksınız..

BAŞAk (24 Ağustos-23 Eylül)

Kafanızda yapmayı planladığınız değişikler için iyi bir zaman. İş konusunda beklediğiniz gelişmeler ışığında maddi konulardaki sorunlarınız çözülebilir. Aşk konusundaki sıkıntılarınız artık bitiyor.

TERAZİ (24 Eylül-23 Ekim)

Sorunlar artıkça siz kendinizi bırakıyorsunuz. Sorunlarınız için ah, vah demekten vazgeçip hızlı hareket etmeye ve aldığınız kararları sonuna kadar götürmeye çalışın.

AkREP (24 Ekim-22 Kasım)

Parasal konularda özellikle aile yakınlarınızdan büyük yardım görebilirsiniz. Bu dönemde rehavete kapılıp sakın anlamsız ve gereksiz harcamalarda bulunmayın.

YAY (23 Kasım-22 Aralık)

Üzerinizdeki kara bulutlar yakında dağılıyor. Bu dönemde kendinizi daha rahat ve pozitif hissedeceksiniz. Bu olumlu gelişmeler iş değişikliği gibi konularda size farklı fikirler sunabilir.

OğLAk (23 Aralık-20 Ocak)

Kuzu

DOğU Anadolu'da bir köyde yaşayan 27 yaşındaki Medine, beş yaşındaki oğlu Mert'in sünneti şerefine vereceği yemek için kuzu kesmek zorundadır. Ne var ki gerekli olan parayı bir türlü denkleştiremez. Bütün aile bir olup çalışması gerektiğini söyleyen Medine'nin bu halleri kocası İsmail'i endişelendirmektedir. Mert'in ablası Vicdan ise tüm ilginin Mert'e geçmiş olmasından dolayı kıskançlık nöbetleri geçirirken, Mert'i eğer kuzu bulamazlarsa kendini kurban edeceklerine inandırır. Öte yandan İsmail mezbahada bir iş bulur ve parayı denkleştirme umudu doğar. Ancak İsmail'in arkadaşları tarafından baştan çıkarılması işleri zorlaştırır. İsmail'in güçsüzlüğü, Medine'nin ısrarları ve Mert'in hayalleri aynı şeyi işaret etmektedir, ancak sonunda Medine'nin hiç de tahmin etmedikleri bir yerden yardım istemesi gerekecektir. Kutluğ Ataman'ın son filminin başrollerinde Nesrin Cavadzade, Cahit Gök, Nursel Köse ve Sedat Kalkavan yer alıyor.

Bu dönemde sabırlı ve planlı hareket etmenizde fayda var. Alacak verecek konularının gündeme geleceği bu dönemde sakın gereksiz sinir harbine girmeyin, düşünerek hareket edin.

U

kOVA (21 Ocak-19 Şubat)

ZUN süredir "Star Wars" meraklıları tarafından beklenen açıklama geldi! Disney'in yıllık hissedarlar toplantısında konuşan yapımcı Bob Iger, uzun süredir 'Yıldız Savaşları' (Star Wars) meraklıları tarafından beklenen tarihi açıkladı. Buna göre, sekizinci film 26 Mayıs 2017 tarihinde izleyiciyle buluşacak.

K

Filmin senaryosunu yazıp yönetecek olan kişinin de Rian Johnson olduğu doğrulandı. Kısa bir süre önce uçak kazası geçirip tedavi altına alınan ve serinin önceki filmlerinde Han Solo karakterini canlandıran Harrison Ford'un da başrolde olması bekleniyor. ‘Yıldız Savaşları 7 - Güç Uyanıyor’ ise bu yıl aralık ayında vizyona girecek.

Terminatör: Genisys

GENÇ Connor'ın geliştirdiği yapay zeka yakın gelecekte dünyayı ele geçiren üstün makinelere, robotlara dönüşecektir. Ve kendisini yok etmesi için savaşçı T-1000 günümüze gönderilecektir... 1990'ları sallayan hikayesiyle Terminatör serisi bu sefer yeni bir üçleme olarak ele anıyor. Serinin beşinci filmi Terminatör 5'in senaristliğini ise ilk iki filme imza atan William Wisher üstleniyor.

Madde ile mananın savaşı ARADENİZLİ işadamlarından Ali Baltaoğlu, Doğu Karadeniz'in potansiyelini kullanarak dağ turizmine açmak ister. Bunun için de dev bir inşaat projesini hayata geçirecektir. Bölgenin, hatta tüm ülkenin akciğerleri olan Kaçkar Dağları milli parkında bu proje kapsamında dağ otelleri, yayla tesisleri, kır siteleri dikelecektir. İşadamı bu mega projeyle Doğu Karadeniz'i ‘Orta Doğu'nun Alpleri’ne dönüştürmeyi vaat etmektedir. Tabii projeye engel olan

birtakım kanunlar kitabına uydurulurken, Ali Bey kendisine reklam açısından işe yarayacak bir belgesele sponsor olur. Bu bağlamda belgesel ekibi, Karadeniz'in şehir efsanelerini araştırmak üzere bölgeye gider. Araştırmalarına bant kayıtlarıyla 90'lı yıllara damgasını vuran “Oflu Hoca” efsanesinden başlarlar ve bant kayıtlarının kaynağına ulaşılır. Ancak araştırmaları derinleştikçe hiç beklenmedik gerçekler ortaya çıkar ve ekip kendisini büyük bir belanın içinde bulur. Harikalar diyarında madde ile mananın savaşı başlamıştır.

İş ve aile çevrenizde yaşadığınız sorunlar için sorunun birazda kendinizde olduğunu düşünmenizde yarar var. Yabancılardan alacağınız maddi destek sizi oldukça şaşırtabilir.

BALIk (20 Şubat-20 Mart)

Çocuklarla ilgili yaşadığınız sorunlar için uzmanlardan destek almanızda fayda var. Maddi konularda yapmış olduğunuz gereksiz ve anlamsız kısıtlamalar çevrenizdekileri oldukça rahatsız ediyor.

İstenmeyen tüylere artık

SON

Yanlızca bayanlara hizmet veren ilk ve tek adres

izden, İstenmeyen tüylerin leke ve çillerinizden a kadar IPL-Lazer ile sonsuz kurtulabilirsiniz.

0 Tel.: 0261 - 133 41 62 23 32 4 67 Mobil: 01578 -

AYSEL ERSEN (Friedrich-Ebert-Ring 52, 56068 Koblenz)


info@renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Köln’de 23 Nisan coşkuyla kutlandı KÖLN’DE 23 Nisan Ulusal ve Egemenlik Çocuk Bayramı çoşkulu kutlandı. Heumarkt Meydanında yapılan etkinliğe farklı ülkelerden binlerce kişi katıldı. Farklı ülkelerede ait çocuk grupların gösterileri seyircilerden büyük bir beğeni kazandı. Köln Belediyesininde büyük destek verdiği etkinlikte konuşan Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, ’’23 Nisan Çocuk bayramı dünya çocukları için büyük bir bay-

ramdır’’ dedi. 23 Nisan etkinliğinde Türkçe Merhaba diyerek konuşmasına başlayan Köln Anakent Belediye Başkanı Jürgen Roters ’’Bu bayram harika bir düşünce ve güzel bir gün. Böyle güzel bir günde burada olmak hoş bir duygu. Şehrimizde farklı bir bayramı kutlamanın mutluluğunu yaşamaktan onur duyuyorum’’ şeklinde konuştu.

Atlas Global Avrupa’ya açılıyor

D

Düsseldorf’ta Haziran itibariyle 5 yeni uçuş noktasından İstanbul’a uçmayı planlayan hava yolu şirketi Atlas Global, dün akşam düzenlediği bir toplantıyla 11 Haziran 2015 tarihinde Düsseldorf ve Köln’den başlatacağı uçuşların tanıtımını yaptı.

ÜSSELDORF’TAN Haziran itibariyle 5 yeni uçuş noktasından İstanbul’a uçmayı planlayan hava yolu şirketi Atlas Global, düzenlediği bir toplantısıyla 11 Haziran 2015 tarihinde Düsseldorf ve Köln’den başlatacağı uçuşların tanıtımını yaptı. Atlas Global, 5 yeni meydan olan Düsseldorf, Köln, Amsterdam, Paris ve Bişkek’ten uçmayı planlıyor. Yeni uçuş noktalarını tanıtmaya başlayan Atlas Global, Amsterdam’dan sonra dün Düsseldorf’ta çok sayıda seyahat acentesinin katıldığı toplantıda tanıtım yaptı. Düsseldorf InterContinental Otel’deki toplantıda slaytlar eşliğinde Atlas Global Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy acentelerin neden Atlas Global’ı tercih etmesi gerektiği ve yolcularına neden Atlas Global’le uçmayı önermelerini gerektiğini anlattı.

Müşterisini seven şirket

Uçakların teknik özelliklerinden, en iyi servisi ve hizmeti sunduklarından söz eden Ersoy, diğer ucuz hava yolu şirketleri gibi bazı şeylerden kesintiye gitmediklerini, sunulan fiyatın içine her şeyin

dahil olduğunu belirtti. Murat Ersoy, “Bizim yeni bir sloganımız var, bunu belirlerken de çok yönlü düşündük, bu sloganımız da, ‘biz müşterisini en çok seven şirketiz’ şeklindedir” dedi. Ersoy, “Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde binlerce Türk vatandaşımız yaşıyor ve bu insanlarımıza en iyi hizmeti verebilmek için, Düsseldorf’ta ofis açtık ve deneyimli arkadaşımız Yavuz Balay da burada görev yapacak. Hizmet verdiğimiz tüm noktalar-

da aynı yüksek kalite standartlarının sürekliliğini sağlayabilmeyi hedefliyoruz. Bizim için önemli olan yolcularımıza A’dan Z’ye konforlu bir seyahat tecrübesi yaşatabilmek. Yurtdışındaki planlı büyümelerine yeni hatlar ile devam edecek” diye konuştu. Murat Ersoy kaliteli hizmet sunduklarını vurgulayarak, “İnternet icat oldu, bilet işi bozuldu dense de biz, Türkiye’nin en köklü ve tecrübeli tur operatörü olduğumuz için ve 22 uçak filomuzla, aksamayan, zamanında uçan ve kaliteli hizmet verebilmek adına çok iddialıyız, bunu Haziran itibariyle bizimle uçmaya başlayan müşterilerimiz yakinen görecek” şeklinde konuştu. Atlas Global, 11 Haziran itibariyle Düsseldorf’tan her gün saat 12.50’de İstanbul’a, İstanbul’dan ise saat 9.30’de Düsseldorf’a uçacak. Aynı tarihte başlayacak olan Köln uçuşları ise, Cuma, Perşembe ve Pazar günleri, İstanbul’dan saat 13.25’te Köln’e, Köln’den de saat 17.20’da İstanbul’a gerçekleştirilecek. Murat Ersoy, toplantının sonunda çalışma arkadaşları olan Yavuz Balay, Semra Erener Özyalçın ve Ercan Uzman’ı acente temsilcilerine tanıttı.

11 Haziran 2015

3

Ülger Tours’tan Köln’e yeni şube

7 yıldır seyahat acentalığı yaptıklarını ifade eden Ülger Tours’un sahibi Mustafa Ülger “Dürüstlük ilkesiyle sürekli çalıştığımız için uzun yıllardır bu sektörde başarılıyız. Yolcularımızdan aldığımız desteklerle bugünlere geldik. Köln’de 15. şubemizi açtık. Bize bağlı 219 acentamız var. Önceki yıllarda 1300 acenta ile çalışıyorduk, tabi acentalarımız yavaş yavaş pazardan çekilmesiyle birlikte bizde küçülmek zorunda kaldık ve bugünlere kadar geldik. İnşallah bundan sonra daha iyi yerlere geleceğiz’’ diye konuştu. İzin sezonun yaklaşmasıyla birlikte yine fırsatçıların doğacağını belirten Ülger, “Yıllardır bu konuda vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Gerçekleri dile getirdiğimizden dolayı bazı vatandaşlarımız bunu farklı yorumluyor. İnsanlarımıza tavsiyem seyahat acentaları arasında 10 Euro gibi bir fiyat farkı oynuyorsa bu gayet normaldir. Ancak 30 – 40 Euro veya daha yukarı fiyatlar olursa burada çok dikkat etsinler. Çünkü havayolu şirketleri bizlere hizmet parası olarak 15 Euro gibi bir para veriyor. Kimse cebinden 40 Euro veya daha fazlasını yolcuya ikram etmez. Bu yüzden vatandaşlarımız o gibi durumlarda uzak dursunlar ve bilet aldıkları yerlere dikkat etsinler. Mevsimlik seyahat büroları açılıyor. Yolcular mağdur olduğu gibi biz de mağdur oluyoruz’’ şeklinde konuştu.

Karma Resim Sergisi yapıldı

A

KÖLN kentindeki Zarifa Art Sanat Ajansı'nda 8 ressam, karma bir sergi açtı. Çok sayıda davetlinin katılımıyla açılan sergi 28 Mayıs’ta son buldu. Sergide ahşap yakma sanatının yanı sıra çeşitli tarzlarda yapılan resimler yer alıyor. Ressam Necmiye Aktürk, "Düşündüğüm şeyi tuvale yansıtmayı deniyorum. Resme çocukluktan beri ilgim vardı. Wuppertal'da İsmail Çoban'ın düzenlediği resim kurslarına katıldım. Bende yetenek olduğunu söyleyince resim yapmaya başladım" dedi.

“Kadınlarımız etkin olmalılar”

K Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Meryem Göka, Köln’de kadınlarla buluştı. Köln’deki Müslüman Kadınlar Danışma ve Eğitim Merkezi’ni (BFmF) de ziyaret eden Meryem Göka, çalışmalar hakkında bilgi aldı. BFmF’nin çalışmalarını medyadan takip ettiğini belirten Meryem Göka, çalışmaları hakkında kısaca şunları söyledi: “Bütün ülkelerde kadınlar genel olarak nüfusun yarısını oluştururlar. Bizde de durum hemen hemen aynıdır. Bizim dört milyon üyemiz var ve

kadınlara her konuda destek veriyoruz. AK Parti Genel Merkezi olarak kadınların yerelde ve TBMM’de daha fazla tesil edilmeleri için gayret gösteriyoruz. Bunu sadece seçim kampanyalarında değil, yıl boyunca yapıyoruz. Yıl boyunca il, ilçe ve beldelerde ev ziyaretleri dahil, kadınlarımızı bulundukları her yerde ziyaret ediyor; sorunlarını ve isteklerini dinliyoruz. Onlara özellikle sorunlarının çözümünde yol gösteriyoruz. Kısaca yüz yüze bir iletişim gerçekleştiriyoruz. Kadınlarımızın yurtiçinde ve dışında her alanda etkin olmaları için çalışıyoruz.”

Köln’de bomba imha operasyonu KÖLN’DE İkinci Dünya Savaşı'ndan kalan 1 tonluk bomba kontrollü bir şekilde imha edildi. Operasyon öncesi geniş çaplı bir tahliye başlatıldı. Bomba civarındaki ev ve bürolardaki 20 bin kadar kişi bölgeden uzaklaştırıldı. Yaşlılar yurdunda kalan 1100 kişi de ambulans ve araçlarla tahliye edildi. Riehl ve Mülheim semtlerindeki tahliyede 800 kişi görev aldı, 140 araç kullanıldı.

ADNAN DEMİR

avukat

√ Ticaret ve Şirketler Hukuku √ Vergi Hukuku √ Muhasebe İşlemleri (Finanz- und Lohnbuchhaltung)

√ Tahsilat ve Borçlar Hukuku (İnkasso)

√ İş Hukuku √ İnternet ve Marka Hukuku √ Trafik ve Tazminat Hukuku √ Emeklilik İşlemleri (Türkiye'de Emeklilik İşlemleri, Yurtdışı borçlanma)

Venloer Str. 233 50823 Köln demir@kanzlei-demir.de

Tel: +49 221 - 222 08 44-0 Fax: +49 221 - 222 08 43-9 Mobil: +49-177 - 4286962


www.renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

AK Partili Şahin’den Neuwied’e ziyaret AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Neuwied şubesini ziyaret etti. Günübirlik yapılan ziyarette UETD Neuwied şubesinde incelemelerde bulunan Şahin, seçim çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Türkiye Büyük Millet Meclisi seçiminde Avrupa’daki vatandaşlarımızın ilk kez oy kullanacaklarını belirten İdris Şahin, “Huzur içerisinde oy kullanma işlemine

12 Haziran 2015

Köşebaşı

Hüseyin OCAR

(Sosyal Danışman)

 hueseyinocar@web.de

Yaşlanan göçmenler

ALMANYA’DA 60 yaş üstü göçmenlerin 2 milyonun üstünde olduğunu düşündüğümüzde, yaşlı göçmenlerin sorunları ve çözümleri çok daha sıkça karşılaşacağımız bir alan olacaktır. Yaşlı göçmenlerin büyük bir bölümünün Türkiye’den 60’lı ve 70’li yıllarda gelen “misafir işçiler” olduğunu biliyoruz. Burada özellikle Türkiye’den gelen yaşlı göçmenlerin sorunları ve çözümlerine ilişkin yapılan ve yapılması gereken çalışmalar ön plana çıkmakta. Almanya’da yaşlılara yönelik verilen hizmetler yerel düzeyde dahil her alanda oldukça iyi bir düzeyde. Evlerde bakım servisleri, huzur evleri, sosyal yardım kuruluşlarının alışverişten tutun da ev temizliğine kadar verdikleri hizmetler, sportif aktiviteleri organize eden dernekler ve tüm bu hizmetleri gerekmesi durumunda finanse eden yerel yönetimler. Bakım sigortasının (Pflegeversicherung) getirdiği olanaklar ve bu yardımları koordine eden, ücretsiz danışma hizmeti veren danışma merkezleri. Buradaki sorun daha çok, tüm bu olanaklardan göçmenlerin ne oranda faydalandıkları. Yaşlılara verilen hizmetlerde, onların beklentilerine yanıt verebilecek çözümlerin ortaya konması gerekmekte. Sorunları kısaca sayacak olursak; Aile yapısındaki değişiklikler, Düşük emeklilik ve sosyal yardım alma zorunluluğu, Yalnız yaşamak zorunda kalınması, Sağlık sorunları, Almancayı daha az konuşma ve hatta unutma, Konut sorunu, Boş zamanların değerlendirilmesi, Değersizleşme (!) duygusu, Bu başlıkları elbette çoğaltabiliriz. Tüm bu sorunlara yanıt verebilecek projelerin hayata geçirilebilmesi için yapılabilecekler ise oldukça fazla. Göçmen kökenli hasta bakıcıların eğitimi, Huzur evlerinin buna göre düzenlenmesi, Derneklerin yerel düzeyde çalışma grupları oluşturmaları, Bakım servislerinin kurulması ve kültürel farklılıkların dikkate alınması, Spor derneklerinin aktivitelerinin tanıtımı, Kuşakları bir araya getirebilme, Yılların birikimini, yapılan etkinliklere katkı olarak aktarabilme, Konu ile ilgili tüm bilgileri özellikle ana dillerinde aktarma, Aslında uzman kurum ve kuruluşların konuya duyarlılığı sağlanmış durumda. Bir de göçmen kurum ve kuruluşları işin boyutunun farkına vararak, çözümle yönelik kafa yorabilseler, her şey daha hızlı gelişebilir. Aynı zamanda önemli bir ekonomik getirisi de olan bu alanda göçmen kuruluşları avantajlarını iyi kullanmalı.

SATILIK Neuwied’te

Satılık Süper Market. 200m² satış alanı, 150m² soğuk ve kuru deposuyla, yeni modernize edilmiş kasap ve manav bölümüyle 12 yıllık market satılık. tel: 015776979120

yurtdışında başlandı. Türkiye’deki bir genel seçimde ilk kez oy kullanacak olan Avrupalı vatandaşlar, kendi iradesiyle desteklediği partiyi bizzat seçecek. Dileğim, vatandaşlarımızın sağduyusu, demokratik sisteme olan inancı ve vatandaşlık haklarına olan hassasiyeti sayesinde bu seçimlerin de düzenli bir şekilde ve sükûnet içerisinde gerçekleştirilmesidir” dedi. Ufuk ELMAS / NEUWİED

Başkanı ağırladılar G

TDU Pfalz İşadamları Derneği, Mannheim Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz’u Gemi Restoran’da ağırladı.

Dr. Peter Kurz

Ender Önder

ELECEK seçimlerde belediye başkanlığına yeniden aday olan ve tekrar seçilmesi beklenen Dr. Peter Kurz ile görüşme fırsatı bulan işadamları, belediyenin yatırımları ve seçim programı hakkında bilgi aldı. TDU Pfalz’ın başarılı çalışmalarını yakından takip ettiklerini söyleyen Dr. Peter Kurz, “Türk işletmeleri diğer şehirlerde olduğu gibi Mannheim’da da başarılarıyla öne çıkıyor. İşletmelere ekonomiye ve istihdama katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi. TDU Pfalz Başkanı Ender Önder de yapılan görüşmede derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Çalışmalarda tecrübelerin paylaşıldığını, deneyimlerin masaya yatırıldığını belirten Önder, “En pahalı şey tecrübe. Her şeyin eğitimi var, ama tecrübenin eğitimi yok. TDU

Pfalz da üyelerine iş hayatında tecrübe konusunda önemli katkılar sağlıyor” diye konuştu. Sadece Rheinland Pfalz değil, Baden Württemberg, Hessen ve Saarland eyaletlerinde de üyeleri olduğunu kaydeden Başkan Önder, “O bölgelerde devamlı ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Mannheim’dan çok sayıda üyelerimiz olduğu gibi, yönetimde de Mannheimli işverenler var” dedi. TDU Pfalz Yönetim Kurulu üyesi Fatih Kömeç de, dernek olarak Alman kurumlarıyla çok iyi iletişim içinde olduklarını söyledi. Kömeç, “Sorunları çok kolay çözüm imkanına kavuşturuyoruz. TDU üyelerinin ihtiyaçları doğrultusunda üyeler ve Alman makamları arasındaki köprüyü oluşturuyoruz. Ve bunu çok iyi yaptığımızı söylebilirim” diye konuştu.

Yıllardır düzenlenen Rheinland Pfalz Türk Günü’ne katılarak bizleri şereflendiren, etkinliğimize renk katan Rheinland Pfalz Eyalet Başbakanı Sn. MALU DREYER’e, Organizasyon boyunca hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Mainz Başkonsolosu Sn. ARİF ESER TORUN’a Katılımlarından ötürü Rheinland Pfalz Uyum Bakanı Sn. İRENE ALT’a ve CDU Eyalet Teşkilatı Başkanı Sn. JULİA KLÖCKNER’e 8. Rheinland Pfalz Türk Günü’ne katılarak şenlik havası yaratan bütün MİSAFİRLERİMİZE Ve bu muhteşem etkinliği böyle güzel gerçekleştirebilmemize imkan tanıyan tüm SPONSORLARIMIZA RHEİNLAND PFALZ TÜRK GÜNÜ ORGANİZAZYON KOMİTESİ

TEŞEKKÜR EDERİZ.

Almanya’da güvercin tutkusu

Y

AKLAŞIK 20 yıldır güvercin besleyen Nedim Korkusuz, evinin bahçesindeki güvercinlerine çocukları gibi bakıyor. Almanya’da güvercin bakmanın çok zevkli olduğunu söyleyen Korkusuz, “Bu meraka Türkiye’de kapıldım. Hava güzel olursa sabah çıkıp hem bahçede uğraşıyorum hem de güvercinlerimle akşama kadar vakit geçiriyorum. Tek sıkıntımız atmacalar” dedi. Güvercinlere isim veren Korkusuz, “Bango, Fırfırlı, Dolapçı, Kelebek, İspir, Kumru, Cici, Çakal, Azman, Amberi, Urfa, Sivas, Mardin, Adana, Dönek, Trakya Makaracısı, Nakışlı, Mısırlı, İstanbullu, Taklacı, Paçalı gibi isimler koydum” diye konuştu. Güvercinlerin neredeyse her dönem yumurta yaptığını belirten Nedim Korkusuz, “20 günün ardından çıkan yavru bir ayda uçmaya hazır hale geliyor. Meraklısı olursan, dört çift kuştan bir yılda 50 adet güvercin yapılabilir” dedi. Türkiye’ye göre Almanya’daki fiyatların çok daha uygun olduğunu belirten Korkusuz, “Güvercin bakma tutkusu bambaşka bir duygu, herkese tavsiye ederim. Gerçi ben bu işin ticaretini yapmıyorum, ama bakmak isteyen olursa, her konuda yardımcı olurum” diye konuştu.


info@renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Dev tavada özel yemekler

GÖKTÜRKLER Koblenz Derneği’nin geleneksel olarak düzenlediği 21. ızgara şöleni Burgbrohl’da gerçekleştirildi. Üç gün süren etkinlikte hazırlanan etler, özel olarak yaptırılan Almanya’nın en büyük tavasında pişirildi. 1500 kilo malzeme pişirme kapasitesine sahip olan tava 450 kilo ağırlığında paslanmaz çelikten oluşuyor. Türk mutfağından çeşitli yöresel yemek ve tatlı çeşitleriyle doyasıya eğlenen aileler, birlikte olmanın tadını çıkardı.

Öğrencilerden duyarlı kampanya

K

OBLENZ’DE üniversite öğrencileri, Koblenz Üniversitesi’nde 200’den fazla kişinin katıldığı bir doku tipleme kampanyası düzenledi. Yaklaşık 35 öğrencinin organize ettiği kampanya ile gençler özellikle kan kanseri riskine de dikkat çekmek istedi. Almanya’da her 16 dakikada bir, bir insana kan kanseri teşhisi konulduğuna işaret eden öğrenciler, “Bu hastaların çoğu da çocuk” dedi. Birçok hastanın tek kurtuluş yolunun uygun kök hücre nakledilmesi olduğunu belirten gençler, “Bağışı yapan için bu çok basit bir işlem. Ameliyata bile gerek yok. Ama hasta için, hayatının kurtulması anlamına gelir” diye konuştu. Türk Öğrenci ve Akademisyenler Birliği (TurkSuA Koblenz) üyeleri bu nedenle Alman Kemik İliği Bankası

(DKMS) ile doku tipleme kampanyası düzenledi. Kampanyaya katılanlara ayrıca pasta ve kek ikram edilirken, elde edilen 700 Euro’luk gelir de DKMS’e bağışlandı. Etkinliği organize

eden TurkSuA üyesi Alev Doğru, “Katılımcı sayısından çok memnunuz. İnsanların bu tür doku tipleme kampanyalarına ülke genelinde katılmasını umuyoruz” dedi. kOBLENZ

Ufuk ELMAS / BURGBROHL

13 Haziran 2015

Sosyal projelerde Mutfak Küchen farkı

D

ARMSTADT, Mannheim ve Koblenz şehirlerinde faaliyet gösteren Mutfak Küchen, kurulduğu günden bu yana Almanya’daki Türk ve Alman toplumuna olan sorumluluğunu sosyal projeler ve etkinliklerde yerine getiriyor. İş dünyası, kültür, sanat ve spor gibi farklı alanlarda desteklediği projelerle adından söz ettiren Mutfak Küchen’in sahibi Fatih Bayar, amaçlarının mağaza sayısını arttırarak, ülke ekonomisine ve istihdama katkı sağlamak olduğunu söyledi. Bayar, “Aynı zamanda yapılan kültürel ve toplumsal organizasyonlara maddi ve manevi destek olarak sorumluluklarımızı yerine getirmek istiyoruz” dişe konuştu. Mutfak satmakla her şeyin bitmediğinin altının çizen Fatih Bayar, asıl önemli olanın satış sonrası hizmet olduğunu ve kendilerinin bu alanda çok iddialı olduklarını belirtti. Bugüne kadar müşterilerinden satış sonrasında tek bir şikayet dahi gelmediğinin altını çizen Bayar, kendi mağazalarından mutfak alan herkese bulaşık makinesini hediye olarak verdiklerini söyledi. Hizmette çok iddialı olduklarını kaydeden Fatih Ba-

yar, “Ayrıca 100 kilometrelik bölge içinde aynı mutfağın daha ucuza bulunması halinde yüzde 5 daha ucuza vermeyi garanti ediyoruz” dedi. Darmstadt Kasinostr.2’de, Mannheim’da C1, 13-15 adresinde, Koblenz’te Mülheim-Kärlich Gewerbepark’ta olmak üzere üç şubede faaliyet gösteren Mutfak Kuchen, liste fiyatı üzerinden yüzde 60’a varan indirimler yapıyor. Mutfak Küchen’in mutfak satın almak isteyenlere dönük kolaylıkları bununla sınırlı değil. Mutfak Küchen aynı zamanda ön ödemesiz, 2 yıl sıfır faizli kredi imkanı sunuyor.

Prof. Akçetin, Eyalet Meclisi’ne aday seçildi S

PD Koblenz Lahnstein seçim bölgesi konferansında Prof. Dr. Ziya Akçetin delegelerin yüzde 98’inin oyunu alarak 2016 Eyalet Meclisi seçimlerindeki SPD listesine girmeyi başardı. Bu seçim bölgesi aynı zamanda SPD Rheinland Pfalz Eyalet Teşkilatı Başkanı Roger Lewentz’in seçim bölgesi olması özelliğini taşıyor. Prof. Akçetin, daha önce de partisinin Göç ve Çeşitlilik Eyalet Çalışma Grubu Başkanlığı, Koblenz örgütü yönetim kurulu üyeliği ve eyalet yönetim kurulu danışman üyeliği görevlerini yüklenmişti. Aynı zamanda Koblenz Pfaffendorf SPD örgütünün de yönetim kurulu başkanı seçilen Prof. Akçetin, “Öncelikli hedef eyalet meclisine girebilmek değil, partimin göçmenlere kapısını açmak. Bütün göçmenleri eyalet seçimlerinde SPD’ye oy vermeye ve artık yerel örgütlere üye olmaya davet ediyorum” dedi. Akçetin, “2016 seçiminin kaderini göçmenler belirleyecek” diye konuştu. kOBLENZ

A

Eyalet Göç Grubu 2016 seçimlerini ele aldı LMAN Sosyal Demokrat Parti Rheinland Pfalz Göç ve Çeşitlilik Eyalet Çalışma Grubu Mainz’da toplandı. Yönetim kurulu toplantısı Prof. Dr. Ziya Akçetin başkanlığında Eyalet Uyum Sorumlusu Miguel Vicente ve Ludwigshafen Belediye Meclisi Üyesi Hayat Erten’in de katılımıyla SPD merkezinde gerçekleştirildi. Toplantının ana konularından biri ise eyalette 2016 yılında yapılacak eyalet se-

Yeni oyun parkı sevindirdi İNGELHEİM’DA mülteci yurduna kurulan yeni oyun parkı, çocukları sevindirdi. Çocukların oyun oynama ihtiyacının giderilmesi için kurulan alanın önemli olduğunu kaydeden Uyum Bakanı İrene Alt, “Şimdi çocuklar artık dışarda istedikleri gibi oynama şansına sahipler. Bu aynı zamanda aileler için de iyi olacak” dedi. 38 bin Euro’ya malolan oyun parkını Uyum Bakanlığı yaptırdı. İNGELHEİM

Çocuklar yararına 16 bin Euro

RHEİNLAND Pfalz Eyalet Hükümeti Alman Çocuk Koruma Birliği’ni (DKSB) bu yıl 16 bin 5 Euro ile destekleyecek. Bu para Mainz teşkilatında gö-

revli gönüllü çalışanların eğitimi için kullanılacak. DKSB, 1500 gönüllü çalışanı ile 11 bin saatten fazla mesai yaparak çocuklar yararına çalışıyor. MAİNZ

çimleri oldu. Toplantıda seçimler için yapılacak faaliyetler ve göçmen kökenli adayların desteklenmesi görüşüldü. Prof. Akçetin, “Bu seçimlerde varlığımızı partimize ve kamuoyuna hissettirelim. Ve en geç 2021 seçimlerinde elele vererek en az yüzde 15´i göçmenlerden oluşan bir eyalet meclisi oluşturalım. Ancak bunun çalışması 2015’te başlamalı” dedi. Fevzi kAPLAN / MAİNZ

SATILIK

Terzi Dükkanı & Kuru Temizleme

Başkonsolos Torun’a ziyaret DİTİB Andernach Mimar Sinan Camii yönetimi, Mainz Başkonsolosu Arif Eser Torun’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette yönetim, yapılan genel çalışmalar hakkında bilgi verdi. MAİNZ

Altenkirchen'de alışveriş merkezi içerisinde bulunan 30 yıllık işyerimiz sağlık sebeplerinden dolayı satılıktır. tel: 02623-9259800


www.renpostasi.de

ALTIN BULMACAYI çözüp, ALTIN ŞİFREYİ bilenler kazanıyor

SEN DE ÇÖZ, SEN DE kAZAN

▼ ▼

Bir tür hasır şapka Genişlik

2

2

3

4

3

5

7

86

7

9

8 10

Bey, emir Gezinti yeri, gezilecek yer

NUMARA PLANET RUHBAN

CAMEKAN CARACAS

SALATA KELEBEK YETENEK

Y A L P A L A M A

1 4 6 5 8

3 basamaklı 146

185

237

364

472

590

618

657

713

751

876

931

1028

Listede yer AD AN 2 AL BK ADA 3 BAR

4 basamaklı 1549 1873

İçten dışa 2536 2601

ABUS ALAY AMER 5 basamaklı 6 basamaklı 7 basamaklı ADAMA 186304 5398576 17329 5 ADETA 54-51 Su kıyısında yapılaksiseda ANELE büyük, görkemli 265031 ev 50-47 İlçe, mış 21469 6297453 kaymakamlık 46-43 “Jean ...” (Ak394589 ALATEN 7623745 38795 tör) 42-38 (Mecazen) Hayır gelmez, 6 ANAMUR 428683 8645190 40216 yarar sağlamaz, batmış 37-33 Sırtı ANANET memeli hay- 8 basamaklı dikenlerle kaplı olan 510279 54261 van 32-29 Mecnun 28-24624190 Bakma, göANADOL 7 29480739 62748 zetleme, erkete 23-19749261 Vietnam’ın ANSEFA eski72530 adı 18-15 Çankırı’nın bir ilçesi 30875692 758364 8 Bak14-10 “... Suyu Kan Akıyor 46891327 84107 851342 (Yaşar Kemal yapıtı) 9-5 Kosana” 9 ALELA 54917054 ve eyer takımları902415 yapan veya şum93627 4

3185

100-95 Osmanlılarda tımar sahibi 3452 4506 atlı asker sınıfı 3520 94-91 Danışıklı dövüş 90-87 Deri, ten 86-84 İyilikte 4825 5218 5423 bulunma 83-80 Rehin, ipotek 79-75 Elindekinden hoşnut ye5796 6374olan, azla 6985 tinen, yetingen 74-70 Kaba dokun7021 7154 7290 muş, dayanıklı bir tür yün kumaş 69-67 Dolaşma 66-65 Selenyum ele8397 simgesi 8671 64-60 Asit8750 fenik mentinin Sesin bir 9478 yere çarpıp geri 59-55 9185 dönmesiyle duyulan ikinci ses, satan kimse 4-1 Akarsu yatağı.

10

F İ S E S E R B E L K I

D L İ N O T İ P S E Ü K

T A R İ R H A T T V Ç Ü

F A A L İ Y E T E T Ü L

N E Ğ E L T Ö A T E C T

O Ç E K İ R G E İ C Ü S

T R Ö S T D İ İ L M Ş İ İ MA S İ G E S R P E A K RM Ş V E K E R Ü NN

L Ö E N T E L K İ S İ B

R A N Ü M I AN Y R AM K A L L A A Ş K I İ MT

P Ş N A A Y A K K A B I

O Ü A Y K İ L İ Ç Ş İ A

S M H L A R U M A L A S

AYAKKABI FAALİYET BİSİKLET GRAMER CETVEL HANIMELİ ÇEKİRGE İŞÇİLİK DÖNÜŞÜM KÜÇÜCÜK ESTETİK LİNOTİP 16 Aralık 2014 Salı

MALAKİT NEVRESİM OPARLÖR ÖTLEĞEN PESİMİST RESESİF

SALAMURA ŞİNANAY TAHRİRAT ÜSTLÜK YAKLAŞIM

Dıştan içe

olma işi 46-51 İrice ve uzunca taneli, çok tatlı bir tür üzüm 52-56 Yaraşan, uygun olan 57-62 Temel maddesi poliamit reçinesi olan, birçok giyim ve ev eşyası yapımına yarayan, sert, dayanıklı ve esnek madde 63-66 İzmir’de antik kent 67-72 “Doğa ...” (Aktris) 73-77 “... Nur Yengi” (Şarkıcı, oyuncu) 78-81 İlerlemiş, had (hastalık) 82-87 Merkür’ün eski adı 88-91 Diyarbakır’ın bir ilçesi 92-95 Kimse, şahıs 96-100 Cezaevine kapatılmış kimse.

İçten dışa

aksiseda 54-51 Su kıyısında yapılmış büyük, görkemli ev 50-47 İlçe, kaymakamlık 46-43 “Jean ...” (Aktör) 42-38 (Mecazen) Hayır gelmez, yarar sağlamaz, batmış 37-33 Sırtı dikenlerle kaplı olan memeli hayvan 32-29 Mecnun 28-24 Bakma, gözetleme, erkete 23-19 Vietnam’ın eski adı 18-15 Çankırı’nın bir ilçesi 14-10 “... Suyu Kan Akıyor Baksana” (Yaşar Kemal yapıtı) 9-5 Koşum ve eyer takımları yapan veya satan kimse 4-1 Akarsu yatağı.

1-5 Tuzlanıp kurutulmuş yiyecek 6-11 Çarşılarda aynı işi yapan esnafın bulunduğu bölüm 12-16 “... Ilgaz” (“Karartma Geceleri” adlı romanın unutulmaz yazarı, şair) 17-21 Bir yazın türü 22-26 Başkalarına karşı saygılı davranan 27-30 Şırnak’ın bir ilçesi 31-34 Edebi eser veren, yazar 35-40 İncelik, naziklik 41-45 Önceden ödemede bulunarak süreli yayınlara alıcı

BABACAN BOYABAT

RAMPA TULUM VOLAN

▼ Yemen’in plaka işareti

11

Ses, haber, bilgi

Zihinde canlandırılan biçim, tasavvur

Düş

12

9 13

1410 15

16

11

12

13

14

15

16

Övme

12

Günlük bir spor gazetesi Bir nota

Eski Mısır’da şehir devleti

Lantan (Simgesi)

▼ Annenin erkek kardeşi

Dejenere

6

Bir bağlaç Mecazen, bir bütünün en küçük parçası

Eski ayakkabı Mecazen, taban

11

54

▼ İndeks, fihrist

Bir süs bitkisi

İçinde diri balık saklanan, denizden ayrılmış havuz

Eşek

Kehle Engel

LEGATO MANAMA MESAHA

OMACA OSAKA PALET

14

Bir spor dalı

▼ Dolambaçlı

Astatin (Simgesi)

Mısır

Kalsiyum (Simgesi) Para, akçe

Radyum (Simgesi) İmamlık

▼ ▼

Samsun ilçesi Yabancı

Halk dilinde cüzzamlı Gelecek, istikbal

Dinle ilgili Öğrencilik

Bor (Simgesi)

7

ASALET EGEMEN LABADA

LAMEL LEKEN MACAR

Harf kümesinin içinde yatay ve dikey olarak yer alan sözcükleri bulup karalayın. Kalan harfler bir deyim oluşturacaktır.

Kütahya ilçesi Anahtar Kırmızı Gelecek, istikbal

11

▼1

Değerli bir taş

16

Resimdeki şarkıcı Ortaklık

Satrançta bir taş İzin, onay

Soluk borusu

▼10

Anahtar Altın Şifre: Sözcükler:

‘Tarık ...’ (Aktör) İki atlı kızak

‘... Karlı’ (Şarkıcı)

Suyosunu Ayak tabanı

Mersin ilçesi

Bir nota

Radon (Simgesi) Eski Mısır’da bir tanrı

Hafif esinti

Atıcılıkta bir dal Abla

Güzel rastlantı Bir müzik topluluğu

13

İran’da bir kent

Şimendifer

▼ ▼

▼ ▼

Bir orman ağacı Sıtmanın bir ilacı

Eğik yazı, yatık yazı

Şenliklerde kurulan kemer İngiltere’ye bağlı ada

Resimdeki şarkıcı Lütesyum (Simgesi) Argoda lacivert (takım elbise)

Açık, meydanda Saatin küçük ibresi

DALAK DEKAN KALAY

16 Aralık 2014 Salı

O S ÜM A H Y L K A İ R Bir LnotaU İ▼ M Ç A Ş L İ A A BilardoS

Boy, kabile

AREKA ATAMA BANAL

ANADOLU ANSEFAL

7

MALAKİT SALAMURA NEVRESİM ŞİNANAY OPARLÖR TAHRİRAT Tavır, ÖTLEĞEN davranış ÜSTLÜK PESİMİST ▼ YAKLAŞIM RESESİF

Emek vermeden sağlanan kazanç Bir hayvan

▼ ▼

Namaz çağrısı Karışık renkli, alaca

Mağara Yemin, kasem

Aman vermez, acımasız Bir şeyin içindek öz, lüp Kapalı jimnastik ayakkabısı

Gerçek, gerçeklik Koku, rayiha

Emanet olarak Serbest bırakma

Azot (Simgesi)

ALATEN ANAMUR ANANET

Fasıla

Gaziantep ilçesi Dişi at

▼ ▼ Asya’da bir yarımada Töre dışıcılık

Oğul, evlat Sağır ve dilsiz (kimse) Bulunan, olan

Tibet’te bir kent Resimdeki şarkıcı

8

▼2

Yayvan ve dolgun (yüz)

Mars Dayanıklı, metin

Uzaklık belirtir Ticaretle ilgili

Vilayet

Ruh Dar, çok ince metal parça

Aktinyum (Simgesi) Bir pamuk türü

O yer

Hudut

BİSİKLET CETVEL Argoda sevgili ÇEKİRGE Hoş görülme, DÖNÜŞÜM aşağılanma ▼ ESTETİK Zeyreklik

T R Ö L R A P S T D Ö N Ü Ş İ İ L E M I N M Ş İ N A N A İ MA T Y R A S İ G E A M▼ Y E S R L K A A P E A K 4L L K K R M İ A A K Ş V E S Ş K A Kuzu sesi K E R Anayurt İ I İ B Ü Anonim N N B▼ M T I Ortaklık

FAALİYET GRAMER HANIMELİ İŞÇİLİK KÜÇÜCÜK LİNOTİP

Hızlı Fatih Sultan Mehmet’in mahlası

Şölen, toy Olanak

▼ AYAKKABI Cin

15

Lantan (Simgesi) Milatla ilgili

Resimdeki şarkıcı Asya’da bir ülke

Endüstri Bir nota

3

Dileyiş, dilek Kadın yazman, kadın sekreter

▼ ▼

Meşin kesme aracı Büyükbaş hayvan

Mersin ilçesi Ayıplama

Manda yavrusu Bir nota

Yüzün, kaşlarla saçlar arasındaki bölümü

Bir yüzey ölçü birimi

O Ç E K İ R G E İ C Ü S

6

oyununda Halk dilinde (Kısaltması) ağabey kullanılan Harf kümesinin içinde yatay ve dikey olarak yer alan sözcükleri değnek Ödün bulup karalayın. Kalan harfler bir deyim oluşturacaktır.

(Eski dil) İterbiyum (Simgesi)

Suriye başkenti

Bir organımız Ön içki

Dar

Denemek, tecrübe etmek İzmir ilçesi

Ağır, yavaş

Üvey olmayan Söz dinleme, boyun eğme

9

Güzel ötüşlü bir kuş Özel gezinti gemisi

▼ ▼

Eşyükselti Teyze

Sahnenin üst kısmını kaplayan dar perde Somurtkan

Japonya’da bir kent Hainlik, hıyanet

Ün, şan, şöhret Kanı, düşünce

Uzaklaşmak Kırmızı, acı biber

Elçilik Albay (Kısaltması)

Ermiş, veli İsviçre para birimi

Bir suçu bağışlama

Sodyum (Simgesi) Kadın rakibe

Mililitre (Kısaltması)

Kan bağıyla birbirine bağlı olan kimseler

▼ ▼

Yerine koyma, yerine kullanma Temel, esas

6

Beyaz

Direnme, ayak direme Yüz kalıbı

Ezgi, türkü, nağme Genişlik

5

Hint kadınlarına özgü giysi

F D T F N İ L A A E Tuzsuz ve Syumuşak İ birR A Ğ peynir türü E N İ LSafi E Resmi belgelerin S O Rkaydedildiği İ L kütük E T H Y T R İ A E Ö B P T söyleme, T A Anma, sözünü E S T E etme T Temiz L E V T E K Ü Ç Ü C I K Ü L T

Kötü, olumsuz işlerde önder olan kimse

Argoda Tehlikeli, zor aldatıcı ve sarp geçit oyun, Genel aldatmaca

Ay

Sonsuzluk

Bir ilimiz Resimdeki şarkıcı

Dede, büyükbaba

▼ Manisa ilçesi

Selenyum (Simgesi) Kastamonu Bir tür ilçesi saklama kabı

Engel Boru sesi

Altın

Tarihte, beylik

Mavera

Ak tenli, mavi gözlü olan (kimse) Erkek ördek

Büyük çivi

Altı düz bir çeşit tekne Seryum (Simgesi)

ADAMA ADETA ANELE

olma işi 46-51 İrice ve uzunca ta8 EMANETEN neli, çok tatlı bir tür üzüm 52-56 1-5 Tuzlanıp kurutulmuş yiyecek Yaraşan, uygun olan 57-62 Temel 9 ALELACELE HASANKEYF SALAMANJE 6-11 Çarşılarda aynı işi yapan es- maddesi poliamit reçinesi olan, nafın bulunduğu bölüm 12-16 “... Il- birçok giyim ve ev eşyası yapı10 SANATSEVER gaz” (“Karartma Geceleri” adlı ro- mına yarayan, sert, dayanıklı ve manın unutulmaz yazarı, şair) esnek madde 63-66 İzmir’de antik 17-21 Bir yazın türü 22-26 Başkala- kent 67-72 “Doğa ...” (Aktris) 73-77 Yerme, yergi ▼ İnsan saçını rına karşı saygılı davranan 27-30 “... Nur Yengi” (Şarkıcı, oyuncu) oluşturan Yetişmiş, ipçik Şırnak’ın bir ilçesi 31-34 Edebi 78-81 İlerlemiş, had (hastalık) 82-87 büyümüş eser veren, yazar 35-40 İncelik, na- Merkür’ün eski adı 88-91 Diyarbaziklik 41-45 Önceden ödemede bu- kır’ın bir ilçesi 92-95 Kimse, şahıs ▼ ▼ Aşağıda sıralı lunarak süreli yayınlara alıcı 96-100 Cezaevine kapatılmış kimse. bir şekilde verilmiş 3, 4, 5, 6, 7, 8 basamaklı sayıları, ipucu olarak verdiğimiz rakamlardan da yararlanarak yerleştirin. Tam çözüme Turunçgilulaştığınızda lerden bir listede hiç rakam ağaç ve artmayacaktır. meyvesi

Acıklı olay Dize

Gelinçiçeği Giresun ilçesi

Çok yaramaz (çocuk) Merih

YASA ZARF

Ren POSTASI BULMACA 5

▼ Merhamet

Arıtımevi, tasfiyehane Yırtıcı bir kuş

Resimdeki şarkıcı Kalsiyum (Simgesi)

Su

OZAN RATE TAUN

LANE LEMA MAUN

ETAN ETAP HUDA

ELAN EMEN ERKE

BEKA EKOL ELAM

Dıştan içe  RAKAM YERLEŞTİRME

aksiseda 54-51 Su kıyısında yapılmış büyük, görkemli ev 50-47 İlçe, kaymakamlık 46-43 “Jean ...” (Aktör) 42-38 (Mecazen) Hayır gelmez, yarar sağlamaz, batmış 37-33 Sırtı dikenlerle kaplı olan memeli hayvan 32-29 Mecnun 28-24 Bakma, gözetleme, erkete 23-19 Vietnam’ın eski adı 18-15 Çankırı’nın bir ilçesi 14-10 “... Suyu Kan Akıyor Baksana” (Yaşar Kemal yapıtı) 9-5 Koşum ve eyer takımları yapan veya satan kimse 4-1 Akarsu yatağı.

Kötülük, fenalık Kuzu sesi

Sicilya’da bir yanardağ Erkekler

100-95 Osmanlılarda tımar sahibi atlı asker sınıfı 94-91 Danışıklı dövüş 90-87 Deri, ten 86-84 İyilikte bulunma 83-80 Rehin, ipotek 79-75 Elindekinden hoşnut olan, azla yetinen, yetingen 74-70 Kaba dokunmuş, dayanıklı bir tür yün kumaş 69-67 Dolaşma 66-65 Selenyum elementinin simgesi 64-60 Asit fenik 59-55 Sesin bir yere çarpıp geri dönmesiyle duyulan ikinci ses,

Friedrich-Ebert-Ring 52, 56068 Koblenz Tel: 0261-133 41 620 01578 674 32 23

Kefillik Gemilerde oda

İçten dışa

ABUS ALAY AMER

4

Finest art of Jewelry www.marka-istanbul.de

16 ALTIN BULMACA Aralık 2014 Salı

AD AN CU ES KA LT OF RA SR TE YO AL BK DA HA KR NA PA SA SS TC KETkişiler MOR ADAKazanan Önemli3Uyarı: ödülleriniONS verilecekRAM adrestenTOK kimliğini YAR beyan YEN URA SAC RAL BARteslimKOK ederek bizzat alacaktır.NAM Ödüller kesinlikle paraya çevrilemez. 2

İstenmeyen tüylere SON

Haziran 2015

Kare biçiminde olan Bir tür halk oyunu

E-Mail: bulmaca@renpostasi.de

“mutfaküchen’den 1000 Euro’luk hediye kuponu. MARkA İstanbul’dan çeyrek altın, my beauty care’den 50 Euro’luk hediye çeki. Liman Restaurant’tan 50 Euro’luk yemek kuponu.

14

yer alan sözcükleri ipucu sözcüklerin yardımıyla yerleştirin. numarası Listede ve adresinizi yazmayı unutmayınız)

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

L P Altın Şifre’yi bilenler arasında yapılacak çekilişle, bir okurumuza A - mutfaküchen’den “Rotpunkt küchen” marka yeni mutfak alacaklara 1000 Euro’luk hediye L kuponu - MARkA İSTANBUL’dan 1 ÇEYREk ALTIN, A - my beauty care’den 50 EURO’LUk HEDİYE ÇEkİ, - Liman Restaurant’tan M 50 EURO’LUk YEMEk kUPONU. Doğru cevabınızı mail yoluyla en geç 25 Haziran 2015’e kadar iletin, A çekilişe katılıp kazanma fırsatını yakalayın. (Size ulaşabileceğimiz telefon

ayın cevabı: Geçençözüm: Dünkü

SIFIR SIKINTI Sıfır sıkıntı

100-95 Osmanlılarda tımar sahibi atlı asker sınıfı 94-91 Danışıklı dövüş 90-87 Deri, ten 86-84 İyilikte bulunma 83-80 Rehin, ipotek 79-75 Elindekinden hoşnut olan, azla yetinen, yetingen 74-70 Kaba dokunmuş, dayanıklı bir tür yün kumaş 69-67 Dolaşma 66-65 Selenyum elementinin simgesi 64-60 Asit fenik 59-55 Sesin bir yere çarpıp geri dönmesiyle duyulan ikinci ses,


info@renpostasi.de

Şimdi de Fenerbahçe Pizza'sı

NEUWİED yakınlarındaki Heimbach-Weiss’ta Can Kebap-Pizza adlı restoran işleten Zafer Duman'ın Fenerbahçe sevgisi sınır tanımıyor. 15 yıldan beri çalıştırdığı Restaurant'a Can Bartu'nun adını veren ve sarı lacivert renklere boyayan Duman, bununla da yetinmeyip, yemek mönüsüne Fenerbahçe yemeği ekledi . Üzerinde tavuk göğsü, sarı tatlı biber, mısır, acı biber, soğan ve currysos bulunan pizzaya 'Fenerbahçe Pizza" adını veren Zafer Duman, "Bu mönü adeta kapış kapış gidiyor. Özellikle Alman gençleri bu pizzaya bayılıyorlar. Fenerbahçeliler uzaklardan sadece bu pizza için geliyorlar” dedi.

Hakan Alman takımını şampiyonluğa taşıdı Ren POSTASI SPOR

H

AKAN Külahçıoğlu kardeşi Feyzi'nin sakatlık nedeniyle oynamadığı baraj maçında adeta 2 kişilik oynayarak takımı SG 99 Andernach'ın Rheinland Eyalet Ligi'ne yükselmesinde önemli rol oynadı. Sezonu Germania Metternich ile aynı puanda kapayan SG 99 Andernach gruptaki şampiyonluk için baraj maçına çıktı. Tarafsız saha Mühlheim-Kaerlich'te 2 bin 200 kişinin izlediği karşılaşmanın normal süresinde bir başka Türk futbolcusu Kadir Mete Beğen ilk golü kaydetti. 49'da Metternich'in golü gelince maçın normal süresi 1-1 kapandı ve uzatma devrelerine geçildi. Maçın bitimine 5 dakika kala maç boyunca üstün performans gösteren Hakan üç rakibini ipe dizer gibi şık çalımlarla geçerek "topu adeta kaleye at" dercesine pas verdi. Bu ikramı affetmeyen takım arkadaşı Burim Zeneli topu filelere yollayıp skoru 2-1 yaptı ve hem şampiyonluğu hem de Rheinlandliga'ya yükselterek taraftarlarını sevince boğdu. Aynı grupta mücadele eden Bezirksliga ekibimiz FC Cosmos sezonu üçüncü sırada kapadı. Urmitz Ataspor ise ligde tutunamayıp Kreisliga A'ya düşmenin üzüntüsünü yaşadı.

Koblenz’de şampiyonluk kutlaması

İsa DEVEÇEkEN-Fevzi kAPLAN / kOBLENZ

Şampiyon EMRE

ALMANYA Şampiyonluğu'na katılmak için Hessen birincisini belirleme maçında Emre Göçmen 81 kiloda Hessen Şampiyonu oldu. Rakiplerini tek tek eleyerek finalde Bulgar Deyan Markov ile karşılaşan Emre, ailesinin ve arkadaşlarının yoğun desteği altında çıktığı karşılaşmayı kazandı. Bc Kostheim boks takımında mücadele eden ve Bursalı bir ailenin çocuğu olan Emre, 6 yıldır boks yapmasına rağmen kısa sürede başarılı olup boks camiasında kendini geliştirmesinde ailesinin ve takım arkadaşlarının da büyük desteği olduğunu söyledi.

K

OBLENZLİ Galatasaraylılar, Çaykur Rize maçının ardından Anadoluspor tesislerindeki cafede ızgara partisi düzenlediler. Sonrasında şehir merkezinde araçlarla oluş-

turulan konvoy halinde şampiyonluğu kutlayan Galatasaray taraftarları, nargile barda sabaha kadar canlı müzik eşliğinde doyasıya eğlendi. Fotoğraf: Facebook/Koblenzli Galatasaraylılar

Teniste Neuwied’den minik şampiyon

HENÜZ 8 yaşında Ren Bölgesi Minikler Tenis Şampiyonu olan Aylin Çolaklar, yeteneğiyle büyük umutlar vaadediyor. 5 yaşında başladığı teniste yeteneğiyle antrenörlerinin dikkatini çeken Aylin, 8 yaşında olmasına rağmen, 12 yaş grubundaki çocuklarla özel antrenörlerle haftada üç kez antrenman yapıyor. Bir çok turnuvadan dereceyle ayrılan Aylin, katıldığı 9 yaş Ren Bölgesi Turnuvası’nda finalde rakibi Katherine Weber’i 7-6 ve 6-4 mağlup ederek şampiyon oldu. Ailesi olarak kızlarının başarısından dolayı çok mutlu ve gururlu olduklarını söyleyen baba Ertan Çolaklar, “Aylin’in tenise olan isteği ve yeteneğinin fark edildiği günden bu yana devamlı arkasındayız” dedi. Ertan Çolaklar, Aylin’in tenisin dışında atletizm, yüzme ve futbolda da çok yetenekli olduğunu, bunun okulda derslerine yansıdığını ve okulda da çok başarılı olduğunu söyledi.

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

15 Haziran 2015

Kale arkası

İsa DEVEÇEKEN  ideveceken@renpostasi.de

Hamburg ligde kaldı

ALMANYA'DA 2014/15 futbol sezonu sona erdi. Bundesliga'nın 52. sezonunda Bayern Münih 25. Bundesliga şampiyonluğuna ulaşıp taçlandı. Almanya'nın hatta dünyanın en iyi yönetilen futbol kulübü olan rekortmen şampiyon Bayern, şampiyonluklarına, kupa zaferlerine rekorlarına gelecek yıllarda yenilerini ekleyecektir. Bayern hedeflerine maddi ve manevi emin olarak ilerlerken Münih'in Bayern'den daha eski ve birçok zaferlere imza atmış diğer kulübü 1860 Münih ise 3. Lige düşmemek için baraj maçları oynayacak. 1966 yılında Bundesliga şampiyonu olan 1860 o tarihten itibaren düşüşe geçmiş ve 2004 yılından beri de 2. Lig’de mücadele ediyordu. Almanya Bundesliga'nın kuruluşundan itibaren ligde oynayan tek takım Hamburg var. Hamburg bu yıl ligde kötü sezon geçirdi. Direk düşmedi ama 16. sırada kaldı. 2. Lig üçüncüsü Karlsruhe ile 2 baraj maçı mücadelesi yapan Hamburg, ilk maçta evinde farklı bir yenilgiden zor kurtuldu ve şanslı bir golle beraberliği kopardı. Hamburg, ikinci maçta ise uzatma dakikalarında bulduğu golle maçı uzatmaya götürdü ve burada bir gol daha bulunca, maçı 2-1 kazandı ve ligde kalmayı başardı. Lige veda eden takımlar ise Freiburg ile Süleyman Koç ve Mahir Sağlık'ın kadrosunda olduğu Paderborn. Bu takımların yerine ise Ramazan Özcan'ın kalesini koruduğu İngolstadt ile Aytaç Sulu'nun takım kaptanı olduğu Darmstadt 98 geldi. Bundesliga'da bu sezon 22 Türk futbolcusu forma giydi. Aynı zamanda Türk Milli takımının yıldızı olan Hakan Çalhanoğlu 8 gol attığı 33 maçta oynarken en az formayı ise 1 maçla Bayern Münih'in 17 yaşındaki genç yıldız adayı Sinan Kurt, sakatlıkları nedeniyle Tolga Ciğerci (Hertha Berlin) ve Özkan Yıldırım (Werder Bremen) giydi. Hamburg'da Tolcay Ciğerci, Bayern Münih'te Sinan Kurt, Hannover'de Kenan Karaman ile Paderborn'da Süleyman Koç ilk kez Bundesliga'da oynayan futbolcular. Bundesliga'da Arif Ekin (Augsburg), Bilal Sezer (B. Mönchengladbach) ve Robin Yalçın (Stuttgart) ise kadroda olmalarına rağmen lig heyecanı yaşayamayıp sezonu pas geçtiler. Türk futbolcular arasında tek kırmızı kartı ise Ceyhun Gülselam gördü. Bundesliga'nın en tecrübeli ve 301 maçla 3. dalya diyen en uzun soluklu Türk futbolcusu ise 33 yaşındaki Halil Altıntop. 2014/15 sezonunda forma giydiği 31 maçta 3 gol 6 asist yapan Halil Altıntop ayrıca Bundesliga'da en fazla forma giyen yabancı futbolcular arasında da 13. sırada. Leverkusen'in Werder Bremen'e kiraladığı Levin Öztunalı ise Bundesliga'da ilk gol prömiyerini yaşadı. Yılın en şanssızı ise Nuri Şahin. Borussia Dortmund'un oyun kurucusu Nuri sakatlıklarla boğuştuğu bir yılda sadece 7 kez forma giyebildi. Dortmund'un Alman Milli Takımı’nda da oynayan futbolcusu İlkay Gündoğan ise 22 kez forma giydi. Bundesliga'da ayrıca bu sezon Kaan Ayhan (Schalke, 15), Ömer Toprak (B.Leverkusen 29), Yunus Mallı (Mainz), Levent Ayçiçek (Bremen), Sercan Sararer (Stuttgart), Tolgay Arslan (Hamburg), Tolga Ciğerci (Hertha 1), Ceyhun Gülselam (Hannover 18), Kenan Karaman (Hannover 11) forma giydiler. Bundesliga'da bu sezon antrenör kıyımı yaşandı. Mirko Slomka ile sezona başlayan Hamburg, daha sonra Joe Zinnbauer ile devam etti, Peter Knaebel ve nihayet Bruno Labbadia ile sezonu kapadı. Hannover Tayfun Korkut'la başladığı sezonu Michael Frontzeck ile sona erdirdi. Stuttgart'ta Armin Veh yerini Huub Stevens'e, Hertha’da Jos Luhukay yerini Pal Dardai'a, Schalke'de Jens Keller yerini Roberto Di Matteo'ya, Bremen'de Robin Dutt yerini Viktor Skripnik'e, Mainz'da Casper Hjulmand yerini Martin Schmidt'e bıraktılar veya bırakmak zorunda kaldılar. Sezon sonunda daha önce Borussia Dortmund'tan ayrılacağı açıklamasını yapan Jürgen Klopp yanında Huub Stevens (Stuttgart), Pal Dardai (Hertha Berlin), Roberto di Matteo (Schalke) ve en son olarak da Thomas Schaaf görevi bıraktı. Bundesliga'nın elit hakemler arasında yer alan Deniz Aytekin bu sezon 1. Lig’de 14, 2. Lig’de 6, Şampiyonlar Ligi'nde 4, Avrupa Lig Kupası'nda ise 2 maç yönetti. DFB hakemleri sözcüsü olan Aytekin ayrıca Dünya Kupası'nda 4. Hakem olarak görev yaptı.


www.renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Son ana kadar oy kullanmaya teşvik TÜRKİYE’DE yapılacak genel seçimlerde Almanya’da yaşayan vatandaşların da yoğun şekilde oylarını kullanması için yapılan çalışmalar ve toplantılar son ana kadar sürdü. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hessen, Rheinland Pfalz ve Saarland Eyaletleri Birliği Genel Koordinatörü Ali Ercan, Koblenz’e gelerek, vatandaşlara “Sandığa gidin” çağrısı yaptı. Toplantıda ayrıca CHP örgütlenmesi konusunda bilgi verilen toplantıda ayrıca Prof. Dr. Ziya

16 Haziran 2015

Akçetin de Türkiye’deki sağlık politikası üzerine bir sunum yaptı. Toplantıyı organize eden Sevim Karadağ ise Koblenz ve çevresinde CHP örgütlenmesini yapılandırmak istediklerini belirterek, ilgi duyanlarla tekrar bir araya geleceklerini söyledi. Almanya’da 8 Mayıstarihinde açılan sandıklar, 31 Mayıs saat 19.00’da kapandı. Oy kullanma oranının bu kez Cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanılan oylardan çok daha fazla olduğu bildiriliyor.

TÜRK GÜNÜ COŞKUSU

8. Rheinland Pfalz Türk Günü büyük bir coşkuyla kutlandı. Mainz Başkonsolosu Arif Eser Torun ve CDU Eyalet Teşkilatı Başkanı Julia Klöckner’in de katıldığı Türk Günü’nde Eyalet Başbakanı Malu Dreyer, misafirlere Türkçe arim ilan_Layout 1 29.11.14 21:21 Page 1 olarak, “Hoşgeldiniz” dedi.

R

HEİNLAND Pfalz’da 8. kez düzenlenen Türk Günü, bu yıl Bad Kreuznach’ta görkemli bir kutlamayla gerçekleştirildi. Çatı örgütlerin organize ettiği Türk Günü’ne Eyalet Başbakanı Malu Dreyer, Mainz Başkonsolosu Arif Eser Torun ve CDU Eyalet Teşkilatı Başkanı Julia Klöckner de katıldı. Misafirlere çok geniş kapsamlı bir programın sunulduğu Türk Günü’nde Türk yemekleri ve Türk kültürü tanıtıldı. Rheinland Pfalz Eyalet Başbakanı Malu Dreyer yaptığı konuşmada Türkler’in eyalete kattığı zenginlikten söz etti. Başbakan Dreyer, “Bad Kreuznach’ta bugün düzenlenen şenlik farklı kökenlere, kültürlere ve geleneklere sahip insanların canlı birlikteli-

Eigelstein 54-56, 50668 Köln

ğinin en güzel kanıtıdır” dedi. Rheinland Pfalz’da yaşayan çok sayıda Türk kökenli insanların ülkeyi birlikte inşa ettiğine dikkat çeken Dreyer, “O günden bu yana Türkler toplumsal, kültürel, ekonomik ve siyasi yaşamımızı zenginleştiriyor” diye konuştu.

“TÜRKLER 50 YILDIR BİZİMLE”

Eyalet hükümetinin modern bir hoş geldin kültüründen yana olduğunu vurgulayan Başbakan Malu Dreyer, “Daimi olarak burada yaşayan, vatandaşlığına bakılmaksızın Rheinland Pfalzlı’dır. Bu nedenle burada, tüm kalpten hoş geldiniz, Herzlich Willkommen diyorum” dedi. Müslümanlarla diyaloğun eyalet hükümeti için çok önemli olduğunu kay-

deden Eyalet Uyum Bakanı İrene Alt ise, “Bunun için hükümet Yuvarlak İslam Masası’nı kurdu. Çeşitlilik toplumumuz için zenginliktir. Farklılıklar rahatsızlık yaratmaz, bizi zenginleştirir. Türkiye’den gelen insanlar 50 yıldır bizimle. Türklerin toplumsal yaşamımızı birlikte şekillendirmesi normal bir durum oldu” dedi. Başbakan Dreyer Müslüman derneklerin safında yer tuttuklarını belirtirken, “Zor günlerde de bu böyle oldu. Paris’teki terör saldırılarından sonra geniş bir hoşgörü birliği oluşturdum. Hoş geldin kültürüne, diğer kültürle ilgilenmek de dahildir. Bu nedenle Temmuz 2014’te ilk kez başbakanlıkta iftar yemeğine davet etmiştim” dedi. Ufuk ELMAS

ARABELLA

Tel: 0221-9130990

-Brautmoden-

www.arabella-brautmoden.eu I info@arabella-brautmoden.eu

®

Ren Postası okurlarına mevcut ürünlerde %15 indirim


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.