Ren Postasi November-Dezember 2015

Page 1

www.renpostasi.de

info@renpostasi.de

Tuğçe’ye ödül TÜRK Alman Dostluk Federasyonu (DTF) tarafından verilen KYBELE Dostluk Ödülleri sahiplerini buldu. Münih’te düzenlenen ödül töreninde, geçtiğimiz yıl Almanya’da iki küçük kıza yardım ettikten sonra kendisi şiddet kurbanı olan Tuğçe Albayrak medeni cesaretinden ötürü “Onur Ödülü’ne” layık görüldü. Ödülü Tuğçe’nin abisi Doğuş Albayrak teslim aldı. Tuğçe’nin isminin anons edilmesiyle birlikte salondaki misafirlerin tamamı ayağa kalktı ve Tuğçe’yi alkışladı.

Aralık 2015

ANMA GECESİ

TUĞÇE için Frankfurt’ta bir anma gecesi düzenleniyor. 27 Kasım’daki gecede hem dernek hem de kurulma aşamasındaki vakıf tanıtılacak. Ayrıca siyaset, iş, spor ve sanat dünyasından konuklar Rafet el Roman, oyuncu Adnan Maral, Orhan Kılıç, Mehtab Guitar, Lebendig Grubu, Naturel Sesler Grubu ve gitarist Tuna’nın müziğinde bu geceye eşlik edecekler. Galatasaray’ın Alman yıldızı Podolski, Fenerbahçe’nin Hollandalı starı Van Persie ve Beşiktaş ile milli takımın genç golcüsü Cenk Tosun’un izladığı formaların da içinde bulunduğu özel hediyelerin yer aldığı tombalanın da düzenleneceği geceyi Almanya eski 2. güzellerinden, ünlü manken Şebnem Schaefer sunacak. Biletler ve gece hakkında daha fazla bilgi www.benefizgala.net adresinden alınabilir. Gecenin geliri Tuğçe Albayrak Derneği’ne bağışlanacak.

ÖDÜLLERİ “Kültür” dalında ünlü oyuncu Erol Sander, “Eğitim” alanında Langen ve Tarsus şehirleri, “Spor” alanında Dünya Boks Şampiyonu Fırat Arslan, “Politika” dalında NRW Başbakanı Hannelore Kraft, “Ekonomi” dalında Bentour Genel Müdürü Kadir Uğur, “Medya” alanında ise Orhan Pamuk aldı. Bu yılki Onur Ödülü ise Almanya’nın eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff’a verildi. Wulff’a ödülünü DTF Başkanı Cihan Sendan verdi.

Köln | Koblenz | Bonn | Bad Godesberg | Mainz-Wiesbaden | Andernach | Bendorf | Bad Neuenahr-Ahrweiler | Sinzig | Bad Breisig | Remagen | Westerwald | Mayen | Neuwied | Ludwigshafen-Mannheim | Bad Kreuznach | Bingen

EV KADINLARINA ÇİFTE VATANDAŞLIK Sayı: 22 | Yıl: 2 | Ücretsizdir | 27 Kasım - 8 Ocak

fb.com/renpostasi

@renpostasi

issuu.com/renpostasi

 ŞARTLAR KOCADAN, ÇİFTE VATANDAŞLIK EYALETTEN

Rheinland Pfalz’ın birinci nesil göçmenlerine müjde. REN POSTASI’nın sorusunu yanıtlayan bakanlık, “Ev kadınları da kocaları ile birlikte çifte olabilir” cevabını verdi...

KİMLERE KOLAYLIK? RHEİNLAND Pfalz geçtiğimiz ay aldığı bir kararla özellikle birinci nesil göçmenleri sevindirmişti. En az 60 yaşında olan yabancılar eğer 20 yıldan bu yana Almanya’da yaşıyorlarsa kolay bir şekilde Alman vatandaşlığına alınacak. Bu kişiler eğer en az 10 yıl sigortalı olarak çalıştılar ve iyi uyum sağladılarsa, Alman vatandaşı olabilecek. Yaşlıların kendi vatandaşlığından çıkması istenmeyecek. Eşlerde bu şart aranmayacak.

VATANDAŞLIK KAMPANYASI

RHEİNLAND Pfalz, eyalette yaşayan göçmenlerin Alman vatandaşlığına geçmesini teşvik etmek için “Vatandaşlığa Evet Deyin” (Sagen Sie ‘Ja’ zur Einbürgerung) isimli kampanyaya hız verdi. Özel olarak www.einbuergerung.rlp.de isimli bir internet sitesi hazırlayan eyalet hükümeti, özel afişler de bastırdı. Alman vatandaşlığına geçenlerin seçme ve seçilme hakkına sahip olacağına işaret edilen afişlerde, “Serbest meslek seçimi, ikamet özgürlüğü ve istenilen ticareti yapma özgürlüğü” ifadeleri bulunuyor. En dikkat çeken ifade ise, “145 ülkeye vizesiz seyahat etme imkanı” ibaresi. Daha fazla bilgi almak isteyenler www.einbuergerung.rlp.de sitesinden bilgi alabilir.

EN az 20 yıldır Almanya’da yaşayıp da 10 yıl süreyle çalışan 60 yaş üstü göçmenlere çifte vatandaşlık hakkı tanıyan Rheinland Pfalz, aynı hakkı çalışmayan ev kadınına da veriyor. Eyalet Uyum Bakanlığı, gazeteniz REN POSTASI’nın, “Kocasıyla/karısıyla birlikte yaşayan, ancak çalışmadığı için 10 yıl sigortalılık şartını yerine getirmeyen kadınların/erkeklerin durumu nedir?” sorusuna, şu cevabı verdi: “KOCASIYLA BİRLİKTE” “Yeni vatandaşlık uygulamaları kapsamında, sosyal sigortalı bir işte çalışmayan ev kadınlarının durumunu sormuştunuz. Bu gruba dahil olan insanlar, şartları yerine getiren eşi ile birlikte Alman vatandaşı olma imkanına sahip. Yani sözkonusu evkadını da yeni vatandaşlık uygulaması kapsamında diğer şartların yerine getirilmesi halinde kendi vatandaşlığından çıkmadan Alman vatandaşlığına alınacaktır.” “DULLARA YOK” BAKANLIĞIN bu cevabı üzerine REN POSTASI bir soru sorma ihtiyacı daha hissetti. “Şartları (60 yaş, 20 yıl ikamet ve 10 yıl sigortalı çalışma) yerine getiren kocası ölen bir kadının durumu nedir? Almanya’da hiç çalışmayan dul bir kadın, kocasından ötürü çifte vatandaş olabilir mi?” sorusuna bakanlıktan şu cevap geldi: “Dul kadınlar, normal yoldan Alman vatandaşı olabilir. Ama kendi vatandaşlıklarından çıkmalılar. 10 yıl süreyle sosyal sigortalı çalışmayanlar ancak bu şartları yerine getiren eşleri ile birlikte çifte vatandaş olabilirler.” MUSTAFA EREL

BAŞARILI GİDİYOR

BAKAN Alt, kampanyanın şimdiye kadar başarılı olduğunu ve Almanya genelinde yüzde 3.4’lük vatandaşlığa geçiş oranıyla eyaletler arasında 4. olduklarını söyledi. İrene Alt, kampanyanın bundan böyle “Vatandaşlığa Geçişe Teşvik” (Leitfaden zur Förderung der Einbürgerung) isimli broşür ile destekleneceğini belirterek, “Uyum Bakanlığı’nın bu yeni broşürü, Rheinland Pfalz’daki vatandaşlığa başvuru sayıları ve genel bilgiler içerdiği gibi, yol gösteren bilgilere de sahip. Bu broşürün yerel yönetimlerdeki ilgili kişilere de yol göstermesini umuyoruz” dedi. Bakan Alt, bu broşürün sürekli yenilendiğini ve elde edilen tecrübelerin eklendiğini açıkladı. Broşür www.einbuergerung.rlp.de adresinden indirilebilecek.

Etkinlikte Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ile Koblenz Göç ve Uyum Meclisi Başkanı Serkan Genç görüşüp sohbet etme imkanı buldular.

Kültürlerarası Hafta açılışında Cumhurbaşkanı Gauck rüzgarı

KÜLTÜRLERARASI Hafta etkinliğinin Mainz’da düzenlenen açılış törenine Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck da katıldı. Gauck’un onur konuğu olduğu resepsiyona çok sayıda Türk katıldı. Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı Gökay Sofuoğlu ve Koblenz Göç ve Uyum Meclisi Başkanı Serkan Genç’in katıldığı etkinlikte ünlü yazar Feridun Zaimoğlu da hazır bulundu. Davete Almanya’nın dört bir yanından gelen 200’e yakın misafir katıldı. 3’te

Belediye yetkilileri Koblenz Göç ve Uyum Meclisi üyeleri ile kamu yararına çalışan diğer derneklerin sorumlularına çöp broşürleri konusunda bilgi verdi.

Çöplerin doğru atılması konusunda Türkçe bilgi

MAYEN-KOBLENZ’DE bundan böyle çöplerin doğru şekilde atılabilmesine yönelik bilgilendirme broşürleri hazırlandı. Değişik dillerde hazırlanan broşür, Türkçe olarak da basıldı. Türkçe’nin yanısıra İngilizce, Fransızca, Arapça ve Rusça broşürler konusunda Koblenz Göç ve Uyum Meclisi üyeleri ve kamu yararına çalışan derneklerin davet edildiği bilgilendirme toplantısında tanıtıldı. Belediye görevlileri Almancaya hakim olmayan göçmenler için yabancı dillerde hazırlanan broşürleri açıklarken, dileyenlerin çöp ayrımı konusundaki broşürü internet üzerinden www.kreislaufwirtschaftmyk.de adresinden indirebileceğini veya telefonla 0261-108316 ya da 0261-108334 numaralı telefondan isteyebileceğini bildirdi.

KOBLENZ


www.renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

2 Aralık 2015

İŞTE BİZİM HİKAYEMİZ

Email: hikaye@renpostasi.de

Bakandan

İrene ALT

(Rheinland Pfalz Uyum, Aile, Çocuk, Gençlik ve Kadın Bakanı)

Sevgili vatandaşlar

NOEL ile –dini inanca bakılmaksızın- neredeyse ülkenin her tarafında kutlanan büyük bir bayram kapının eşiğinde. Özellikle çocuklar çok sayıda hediyenin sevincini yaşarken, bu nokta daha önemli: Yakınını sev prensibine dayanan bu bayram, Yusuf ile Hz. Meryem’in doğacak çocukları için acil bir barınağa ihtiyaç duyup da, bir doğum için hiç de ideal olmayan şartların olduğu bir ahıra sığınmak zorunda kalmalarına dayanıyor. **** Sevgili vatandaşlar. Ülkemizde de bir barınağa ihtiyacı olan insanlar var. Bu insanlar genel olarak her şeylerini kaybetmişler: Ailelerini, evlerini, mallarını. Savaş, işkence ya da takip sonucu çoğu zaman ağır bir travma geçirdiler. Bu insanların çektiklerini, biz düşünmek bile istemiyoruz. Ve özellikle de böyle bir şeyin hiç kimsenin başına gelmesini istemiyoruz. Mülteciler ve iltica arayanlar, çok acil olarak bir yurda, bir barınağa ve özellikle de hayatlarında yeni bir perspektif aradıkları için bize geliyorlar. Noel döneminde bunu hepimizin bir kez daha hatırlaması gerekir. **** Bakanlığıma son aylarda evini mültecilere tahsis etmek isteyen çok sayıda Rheinland Pfalzlılar’dan sorular geldi. Burada, bu büyük yardımseverlik karşısında öncelikle sizlere teşekkür etmek istiyorum. Birçok insan yardıma hazır ve bu çok sevindirici. **** Bu yardımseverlik kapsamında birçok Rheinland Pfalzlı eşya veya para yardımı da teklif etti. Mültecilerin bunlara da ihtiyacı var. Ve aynı Noel’de, en yakınındaki insanlara hediye alıp onları sevindirdikleri gibi, sizin gibi birçok insan da kendiliğinden yardıma muhtaç insanları akıllarına getirip, onlara nasıl yardım edebileceklerini düşünüyor. Herhalde her insanın evinde çalışır vaziyette olup da ihtiyaç duymadığı ve mültecilere verebileceği eşyalar vardır. Tabii ki eşya ve para yardımı her zaman iyi niyetle yapılır ve çoğu zaman işe de yarar. Ama aynı zamanda yardımın tam adrese ulaşabilmesine de özen gösterilmesi gerekir. Bu nedenle öncelikle neye nerede ihtiyaç duyulduğu konusunda bilgi alın. Çünkü aile içinde verilen hediyelerden, iyi niyetle yapılan her hediyenin uygun olması gerektiğini de biliyorsunuz. İhtiyaç listesi, hangi kurumda hangi yardıma gereksinim duyulduğu gibi bilgileri http://www.add.rlp.de/Fluechtlinge-Ehrenamt/Bedarfslisten/ adresinden bulabilirsiniz. Burada açık şekilde neye ihtiyaç olduğu yazılı. Ve aynı zamanda dürüst bir biçimde hangi kurumun yardıma ihtiyacı olmadığı da yazılı. **** Para yardımlarını ise her zaman şu hesaba yatırabilirsiniz: Land Rheinland-Pfalz Deutsche Bundesbank Filiale Koblenz BIC: MARKDEF1570 IBAN: DE15 5700 0000 0057 0015 13 Verwendungszweck: Spende - Flüchtlinge Gönüllü olarak çalışmak isteyene de kapımız açık. http://www.aktiv-fuer-fluechtlinge-rlp.de/ adresinden kimlerin yardıma ihtiyacı olduğunu görebilirsiniz. **** Sevgili Rheinland Pfalzlılar. Hepinize kutlu ve huzurlu bir Noel Bayramı ve 2016 yılına iyi bir giriş diliyorum. Hepimiz katkıda bulunursak, gelen mültecilerden faydalanabilir ve sonunda kendimiz kazançlı çıkarız: Kültürel büyüme sonucu zenginlik.

REN POSTASI her sayısında göçün canlı tanıklarını tanıtıyor. Almanya’ya gelen ilk kuşağın hikayesini okurken kimi zaman gülecek, kimi zaman hüzünleneceğiz. Dileyenler ise, “Benim babamın da hikayesi güzel” diyecek ve bu hikaye, göç sayfasında yayınlanacak.

GÖÇÜN TANIKLARI

Avrupalı işadamlarına Türkçe öğreten proje

TüRKÇE’Yİ İNTERNETTEN ÖğRETİYORLAR

A

Türkçe öğretmeni Beyhan Güler’in kilit bir görev üstlendiği “Hands on Turkish” projesi, Avrupa’da yaşayan işadamlarına internet üzerinden Türkçe öğretiyor.

VRUPA Birliği (AB) tarafından desteklenen “Hands on Turkish” projesi, dijital ortamda katılımcılara Türkçe öğretiyor. Özellikle iş görüşmeleri için Türkiye’ye gidecek olanlara dönük olarak hazırlanan proje kapsamında internet üzerinden Türkçe dersi veriliyor. http://handsonturkish.com adresi üzerinden yayın yapan proje, altı kişiden oluşuyor. Projede yer alan altı isimden biri de Türkçe öğretmeni Beyhan Güler. Güler, Türkçe’nin beş dile (İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Flemenkçe) çevrilerek hazırlandığı projede önemli bir görev üstleniyor.

T

Beyhan Güler, diyalog ve hikayeleri hazırlayıp Türkiye ile ticari ilişkisi bulunan ya da ticari ilişki kurmak isteyen işadamlarına Türkiye ile ilgili kültürel ve sosyal bilgileri veriyor.

NASIL ÖĞRETİYOR?

Örneğin diyalog ve hikayelerle Türkiye’ye gelen işadamının uçaktan inip taksiye binmesi, toplantılarda ne diyebileceği konusunda bilgiler verildiği gibi, bulunduğu şehrin kültürel, tarihi ve sosyal özellikleri de anlatılıyor. Projeye katılanlar kursa internet sitesi üzerinden olduğu kadar, akıllı telefonları veya tablet bilgisa-

yarları ile katılabiliyor.

PROJE NASIL GELİŞTİ?

Proje ilk olarak, geçen yılın sonunda Ankara Yunus Emre Enstitüsü’nün düzenlediği sempozyumda tanıtıldı. Projenin beğenilmesi üzerine bu yıl içinde Belçika’nın Gent kentinde düzenlenen bir sempozyumda yine proje hakkında bilgi verildi. Ekim ayında hazırlıkları tamamen bitmesi beklenen projede ekip, hazırlanan bölümleri Türkçe öğrenen yetişkinlere ve okullarda Türkçe öğrenen öğrenciler üzerinde test ediyor. Ufuk ELMAS / NEUWİED

Öğrencilerin sertifika sevinci ÜRKÇE dil bilgisinde yapılan Avrupa Dil Sertifikası (TELC) sınavında başarılı olan öğrenciler sertifikalarını aldı. Westerwald Halk Yüksek Okulu’nda (Volkshochschule) düzenlenen törende Türkçe öğretmenleri Rahime Önkol, Havva Altın ve Orhan Köksal başarılı olan 49 Türk öğrenciye diplomalarını Rheinland Pfalz Eyalet Meclisi Başkanı ve aynı zamanda Eyalet Volkshochschule Grubu Başkanı olan Joachim Mertes ile birlikte takdim ettiler.

BAŞKANDAN “MERHABA”

Eyalet Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Brigitte Erzgräber, Westerwald Kaymakamı Achim Schwickert, Westerwald Halk Yüksek Okulları Müdürü Tina Schradi ve Türkçe Sınav Kontrol Başkanı Türkan Yener’in de hazır bulunduğu tören sonrası ailelerin hazırladıkları leziz yiyecekler

sunuldu. Türkçe olarak “Hoş geldiniz” diyerek konuşmasına başlayan Eyalet Meclisi Başkanı Joachim Mertes, “Öğrenciler anadillerini öğrenerek ve öğreterek hem kendileri daha başarılı oluyorlar, hem de bizlere ve halkımıza çeşitlilik ve renklilik getiriyorlar. Eyaletimizde bulunan 70 Volkshochschule’de başta Almanca ve Türkçe olmak üzere bir çok dil kursları bulunuyor” diye konuştu.

5 OKULDA TÜRKÇE

Türkçe anadili derslerinin bölgede 5 okulda verildiğini belirten Westerwald Kaymakamı Achim Schwickert, “Anadilini öğrenmek o kişiyi çok mutlu eder başarının ilk atılımıdır. İmtihanı başarıyla bitiren 49 öğrenci sertifikalarını aldılar” dedi. Eyalet Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Brigitte Erzgärber ise, göçmenlerin kendi anadil-

lerini iyi öğrenmesi durumunda Almanca’yı da daha iyi öğreneceklerine dikkat çekti. Erzgärber, “Almancayı daha iyi öğrenirlerse, ülkeye uyum sağlamaları daha da kolaylaşır” diye konuştu.

10 İMZAYA TÜRKÇE DERSİ

Rheinland Pfalz ve Saarland Eyaletleri Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Rahime Önkol, “TELC imtihanına okullarda Türkçe derslerine girenler ücretsiz girebiliyorlar” dedi. Türkçe’nin önemine dikkat çeken Önkol, Türkçe dersi olmayan okullarla ilgili bilgiler verdi ve, “Her okul seviyesi farklı da olsa, velilerin 10 imza toplayıp dilekçeyi okul müdürlerine vermeleri halinde Türkçe dersi açılabilir. Geçen yıl 3 okulda velilerin topladığı imza ile Türkçe dersi başlatıldı” diye konuştu.

İsa DEVEÇEKEN-Fevzi KAPLAN / WESTERWALD

SERTİKİFAYI BAŞKAN VERDİ MÜLHEİM Kärlich Realschule Plus öğrencileri de TELC sınavını başarıyla geçti. Öğrenciler Osman Apsar, Melisa Yılmaz, Tuğba Kızıl, Hayrünisa Çekiç, Jülide Karaoğuz, Melinda Arslan ve Feyzanur Çekiç belgelerini Belediye Başkanı Georg Hollmann’ın elinden aldılar. Başkan Hollmann, iki dilli yetişen öğ-

rencilerin daha başarılı olduğunu belirterek, “Özellikle anadil başarıda çok etken. Bu tür çalışmaları desteklemeye devam edeceğiz” dedi. Türkçe Öğretmeni Gülay Quiring’e ise hem öğrenciler, hem Başkan Hollmann ve hem de okul müdürü Müller teşekkür etti.

Ufuk ELMAS


Bilgi Panosu

Mainz Başkonsolosluğu

Adres: An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz Telefon: 06131 982 600 Fax: 06131 835 119 E-Mail: konsulat.mainz@mfa.gov.tr İş günlerinde 08.30-11.30 saatleri arasında işlem yaptırmak mümkündür. Sıra numarası almayı unutmayın.

ÖNEMLİ TELEFONLAR Polis: İtfaiye / İlk Yardım: Açık Eczaneler: Bilinmeyen Numaralar: ADAC Yardım:

110 112 011500 118 33 22 22 22

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Köln Başkonsolosluğu

Adres: Luxemburgerstr. 285, 50354 Hürth Telefon: 02233 97 41 80 Fax: 02233 75 572 E-Mail: konsulat.koeln@mfa.gov.tr Başkonsolosluğun santraline 14.30 - 16.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Çalışma saatleri ise 08.30 - 12.30 arasındadır.

Konsolosluk işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi www.konsolosluk.gov.tr adresinden edinebilirsiniz.

info@renpostasi.de

T.C. Berlin Büyükelçiliği Adres: Runge Str. 9, 10179 Berlin | Telefon: 030 27 58 50

3 Aralık 2015

ATM üyelerinden Berlin ziyareti

UETD’den seçim kutlaması

A

VRUPALI Türk Demokratlar Birliği (UETD), Türkiye’de 1 Kasım’da yapılan erken genel seçimlerde AK Parti’nin kazandığı seçim zaferini bir etkinlikle kutladı. UETD Neuwied’in evsahipliği yaptığı ve UETD Bonn, Sinzig ve Kreis Ahrweiler teşkilatları ile birlikte düzenlediği Miray Eventhalle’deki kutlama törenine yaklaşık bin kişi katıldı. UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, Genel Başkan Yardımcısı Köksal Kuş, UETD Rheinland Pfalz Sorumlusu Musa Şenel, UETD yöneticileri Mehmet Güneş ve Ahmet Cemal Günaydın’ın hazır bu-

lunduğu kutlamaya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ da telefonla katıldı ve katılımcıları selamladı.

YURTDIŞINDAN VEKİLLİK

SEÇİM kutlaması İstiklal Marşı ve ardından Kur-an’ı Kerim okunması ile başladı. Açılışta konuşan UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, “1 milyon 300 bin oy kullanılan Almanya’da seçmenlerin yüzde 60’ı AK Parti’ye oy verdi. Bundan dolayı tüm seçmenlere teker teker teşekkür ederim. Ama bundan sonraki seçimlerde sadece

KOBLENZ Türk Göçmenleri Çalışma Grubu (ATM) üyeleri, Berlin’i ziyaret etti. ATM üyeleri SPD’li Koblenz Federal Milletvekili Detlev Pilger’in daveti üzerine gittiği başkentte Alman Parlamentosu’nu da gezdi. Milletvekili Pilger ATM grubunun ziyaretinden ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirirken, ATM sözcülerinden Serkan Genç de kısa bir açıklama yaptı. Genç, Türklerin Almanya’daki nüfusuna karşılık siyasi hayata katılım oranının düşük olduğunu belirterek, “Umarım bu tür geziler bizim aktif siyasi hayata katılım oranımızı arttırır ve biz de burada etkin bir rol üstleniriz” dedi. BERLİN

pasif bir katılımla oy kullanma değil, aranızdan milletvekili de çıkartacaksınız. Bunu sayın başbakanımız da söyledi” dedi. 2017 yılında Almanya’da seçimler olacağını kaydeden Çelik, “Yaklaşık bir milyon oyumuz var. UETD olarak sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi alanda çalışıyoruz. Her şubemize ayrı ayrı görevler düşüyor. Buradaki vatandaşlarımızın sorunlarıyla ilgilenmek zorundayız. Eğitimsiz gençlerin iş bulma şansı çok zor. Vasıfsız insanlarımızın çalışma alanı daha da daralacaktır. Daha iyi eğitim almak zorundayız” diye konuştu. Ufuk ELMAS

SAGEN SIE „JA ZUR EINBÜRGERUNG“

K

Kültürlerarası Hafta etkinlikleri Belediye Başkanı Marie-Theres Hammes-Rosenstein (sağdan 3.) ve Göç ve Uyum Meclisi Başkanı Serkan Genç’in (soldan 3.) de katılımıyla düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

Kültürlerarası Hafta sona erdi OBLENZ’DE bu yıl Kültürlerarası Hafta etkinlikleri sona erdi. 12 Eylül ile 29 Kasım arasında yapılan ve toplamda 40. kez düzenlenen haftaya büyük ilgi gösterildi. Kültürlerarası Hafta etkinliği, Koblenz Belediye Başkanı Marie-Theres Hammes-Rosenstein ile Koblenz Göç ve Uyum Meclisi Başkanı Serkan Genç tarafından tanıtılmıştı. Kapanış töreni de yine Belediye Başkanı ile

R

Genç’in katılımıyla gerçekleşti. Serkan Genç yaptığı selamlama konuşmasında Paris’teki terör saldırısında yaşamını yitiren kurbanlar anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasını rica etti. Kültürlerarası Hafta kapsamında insan hakları, kültürlerarası diyalog, konser, kabare, dans etkinlikleri ve folklor gösterileri düzenlendiği gibi, bilinen 8’i Türk 10 kişiyi öldüren ırkçı NSU cinayetleri konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Bakan Lemke Çin’de iki temsilcilik açtı HEİNLAND Pfalz Eyaleti Ekonomi Bakanı Eveline Lemke, Çin gezisi kapsamında iki ekonomik temsilciliğin açılışını gerçekleştirdi. Böylece eyalette faaliyet gösteren şirketler Çin’deki ticari ilişkileri kapsamında Qingdao ve Fuzhou şehirlerindeki temsilciliklerden yardım alabilecek. Çin pazarının eyaletteki orta ölçekli şirketler için çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Lemke, “Çin pazarı çok hızlı gelişiyor. Buraya ayak uydurabilmek için bölgede bir muhatabın olması çok önemli” dedi. Bakanın Çin gezisine çeşitli alanlarda

Recht zu wählen und gewählt zu werden! Freie Berufswahl, freies Niederlassungsrecht, Gewerbefreiheit! Visumfrei reisen in 145 Länder! Weitere Infos unter www.einbuergerung.rlp.de faaliyet gösteren birçok şirket temsilcisi katıldı. Bakan Lemke temasları kapsamında Çin Uluslararası İlişkiler Bakan Yardımcısı Chen Fengxiang ile de görüştü. MAİNZ

Kooperationspartner der Einbürgerungskampagne Rheinland-Pfalz: Landesverband Rheinland-Pfalz MINISTERIUM FÜR INTEGRATION, FAMILIE, KINDER, JUGEND UND FRAUEN

BEAUFTRAGTER DER LANDESREGIERUNG FÜR MIGRATION UND INTEGRATION


www.renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Uyum Konferansı düzenlenecek RHEİNLAND Pfalz Eyaleti Bakanlar Kurulu, eyalette bir “Uyum Konferansı” düzenlenmesine karar verdi. Başbakan Malu Dreyer ve Eyalet Uyum Bakanı İrene Alt’ın tavsiyesi üzerine teklifi görüşen bakanlar kurulu, sonbahar tatilinden sonra bir uyum zirvesi düzenlenmesine yeşil ışık yaktı. 1950’li yıllarda yaşanan ihmallerin tekrarlanmaması gerektiğini söyleyen Malu Dreyer, “O dönem yapılan hataların tekrarlanmamalı. Bu yüzden

4 Aralık 2015

mülteciler konusunda daha şimdiden uyum boyutunu da düşünmemiz gerekir” dedi. Başbakan Dreyer uyum zirvesi ile mülteciler konusunda faaliyet gösteren kurumlarla ortak çalışarak uyum önlemleri ve somut adımlar atılmasını sağlamak istediklerini bildirdi. Başbakan Malu Dreyer, “Bunun başında okul ve okul öncesi eğitim, meslek eğitimi ve iş piyasasına uyum geliyor” diye konuştu. MAİNZ

GÖRKEMLİ AÇILIŞ RANSBACH BAUMBACH CAMİİ’NE

B

BAŞKONSOLOS’TAN TEŞEKKüR

U güzel caminin açılışında olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Mainz Başkonsolosu Arif Eser Torun, “Gördüğüm atmosferden çok etkilendim. Alman dostlarınızla, Alman yetkililerle, Alman komşularınızla yakaladığınız ortamdan ve ilişkilerinizden dolayı size teşekkür ediyorum. Bizleri, Türkiye’yi ve dinimizi güzel bir şekilde temsil ediyorsunuz. Bunu bu güzel camiyi açmakla gösterdiniz, size şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. Başkonsolos Torun konuşmasında camilerin sadece ibadethaneler olarak değil, gençlerimizi biraraya getiren ve eğitim veren yerler olarak da görmek istediklerini belirtti. Torun, gençlerin Almanya’ya ve Türkiye’ye faydalı birer birey olabilmeleri için bu tesislerin kullanılmasının çok önemli olduğunu söyledi ve caminin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti. Kaymakam Yardımcısı Kürt Schüler, ibadethanelere ihtiyacımız olduğunu belirterek, “Bu olağanüstü sanat eserini şehrimize kazandırdığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Cami kapısının herkese açık olmasından da mutluluk duydum. Bir arada olmak, bir araya gelmek demektir” dedi.

AVUKATA MI IHTIYACINIZ VAR?

D

İTİB’İN Ransbach-Baumbach’taki cami inşaatı tamamlandı. Mimarisiyle çevredeki en güzel ve modern camilerden biri olan ibadethane, düzenlenen bir törenle açıldı. Müslümanların yanısıra Almanlar’ın da yapımına destek verdiği caminin teknik aksaklıklardan dolayı geciken açılışına büyük ilgi gösterildi. Mehter Takımı’nın sahne aldığı açılışa Mainz Başkonsolosu Arif Eser Torun, Berlin Din Hizmetleri Müşaviri ve DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Yılmaz Yıldız, Mainz Başkonsolosluğu Din Ataşesi Ahad Taşçı, Ransbach-Baumbach Belediye Başkanı Michael Metz, Ransbach-Baumbach Kay-

makam Yardımcısı Kurt Schüler, resmi kurum ve siyasi partilerin temsilcileri, Ransbach-Baumbach Katolik Kilisesi yetkilileri de hazır bulundu.

MÜŞAVİR’DEN PLAKET

Berlin Din Hizmetleri Müşaviri ve DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu da konuşmasında birinci neslin torunlarının artık Almanya’da çok güzel camiler yaptığına işaret etti. Aşıkoğlu, “İlk nesilden itibaren bugüne kadar camilerimizde emeği geçen kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun” dedi. Aşıkoğlu, DİTİB adına emeklerinden dolayı Dernek Başkanı Ramadan Şengül’e bir plaket verdi. Ufuk ELMAS

Yoğun ilginin olduğu açılışta mehter takımı, semazen gösterisi ve tüm misafirlere Türk mutfağından çeşitli yemek ve tatlılar ikram edildi. Cami hakkında yabancı misafirlere mimarisi ve İslamiyet hakkında bilgi verildi.

R

Eyaletten yeni uyum konsepti

UZMAN AVUKATLIK HIZMETLERIMIZ I hukuku In

aat hukuku

Mimarlık Aile

hukuku

hukuku

Kiracı

ve konut sahipli i

Ceza

hukuku

Trafik

hukuku

Mesken

Mülkiyeti Hukuku

SIZ

Internet de sayfamiz

ÇIN IN I

IZ DAY A R BU

Deinhard-Haus Deinhardplatz 3 D-56068 Koblenz Telefon: +49 (0)261 9115330 E-Mail: kanzlei@anwaelte-eu.de

www.anwaelte-eu.de

Türkçe konu uyoruz

Toplam 10 dönümlük bir arazi içinde bulunan cami 1 milyon Euro’ya maloldu. İçinde konferans salonu, lokal, mutfak ve gençlik odası ile lojman da bulunan DİTİB Ransbach-Baumbach Camii’nin ibadethanesi ise 450 metrekare büyüklüğünde.

HEİNLAND Pfalz, eyalete gelen çok sayıda mültecinin şimdiden iş piyasasına kazandırılması için çalışmalara başladı. Eyalet Başbakanı Malu Dreyer ve Uyum Bakanı İrene Alt, yeni geliştirilen “İntegrationskonzept für Flüchtlinge” (Mülteciler İçin Uyum Konsepti) isimli çalışmayı ve broşürü tanıttı. Bu broşürün tüm kamu kurumları, toplumsal örgütler, yardım kuruluşları ile mültecilere dönük çalışmalarda bulunan vatandaşlarla diyalog açısından bir temel oluşturduğunu belirten Başbakan Dreyer, “Eyaletimiz, belediyelerimiz

ve halkımızın yükü büyük. Ancak gönüllü çalışanların büyük desteği ve yardım kuruluşları sayesinde bize gelip sığınan insanlara iyi bakabiliyoruz” dedi. Ancak Başbakan Dreyer, şimdiden yarını düşünmek zorunda olduklarını da belirterek, “Bizde kalacak olan mültecilerin topluma dahil olmalarını sağlamalıyız. Bu da iş hayatına atılma, okula gitme ve komşuluk yapmak anlamına gelir. Bu büyük vazifenin üstesinden ancak hep birlikte gelebiliriz. Uyum konsepti bunun için çok önemli bir adım” diye konuştu.

Muhasebe Bürosu

HİZMETLERİMİZ: - Ticari işletmeler ve özel kişiler - Mali muhasebe & Vergi danışmanlığı - Gelir vergisi beyannameleri - İşçi maaşları bordrolarının düzenlenmesi - İnşaat firmaları için (BAULOHN) hesaplamaları

“Siz işinize odaklanırken muhasebeniz emin ellerde”

Lohn & Buchhaltungsbüro

Aytül Öksüz Selbständige Buchhalterin Heerstraße 11, 56179 Vallendar

Tel: 0261-28732220 Fax: 0261-39029236

www.digital-fibu.de lohn-buchhaltung@hotmail.de


info@renpostasi.de

Uluslararası Binicilik Festivali’ne THY damgası

DÜNYANIN en büyük Uluslararası Binicilik Festivali (CHIO) Almanya‘nın Aachen kentinde yapıldı. Sekiz yıldır aralıksız düzenlenen ve çok büyük ilgi gören festivale, dünyanın dört bir tarafından binici ve atlar katılıyor. 2014 yılında festivalin ana sponsorlardan biri olan

Türk Hava Yolları (THY), biten sözleşmesini yeniledi. Bu yıl “Turkish Airlines Prize“ adı altında özel bir yarış etabının düzenlendiği festivalde, birinci gelen yarışcı “1 milyon mil“ kazandı. Ödülü THY Satış Başkanı Ziya Taşken ve THY Köln Müdürü Yiğit Avcı verdi.

ZA GmbH Yaşlılar Günü’nde stand açtı

B

ENDORF’TA düzenlenen yaşlılar gününe büyük ilgi gösterildi. Bendorf Yaşlılar Konseyi tarafından gerçekleştirilen özel günde bu yıl da salon yine tıka basa doldu. Yaşlılar Konseyi’nin düzenlediği etkinlikte misafirlere dönük özel eğlenceler gerçekleştirilirken, aynı zamanda çok sayıda bilgi standı kuruldu. Bilgilendirme stantlarında özellikle yaşlılara dönük hizmet veren kurumlar ve kuruluşlar kendini tanıtma imkanı buldu.

BİLGİ VERDİLER

Koblenz ve çevresinin ilk ve tek Türk yaşlı bakım servisi Za GmbH da kurduğu standda çalışmaları hakkında bilgi verdi. En büyük ilgiyi gören kurumların başında gelen ZA GmbH’nın sahibi Zeki Akcan ve tecrübeli personeli, bakım servisi konusunda bilgi isteyen misafirlerin sorularını yanıtladı.

ZA Yaşlı Bakım Servisi’nin sahibi Zeki Akcan ve ekibi, Yaşlılar Günü’ne katılan misafirlere hizmetleri hakkında geniş kapsamlı bilgi verdi.

KOBLENZ

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

5 Aralık 2015

K

Müslüman Cemaatler çalışma grubu oluşturdu

OBLENZ’DE faaliyet gösteren Müslüman cemaatler, ortak bir çalışma grubu kurdu. Tahminlere göre yaklaşık 6 bin Müslümanın yaşadığı şehirde yedi farklı Müslüman derneği faaliyet gösteriyor. Dernekler bilgi alışverişi, Müslümanların Koblenz’deki çıkarlarını korumak ve kültürlerarası diyaloğu teşvik etmek için birlik oldular. Ancak oluşum kendisini bir nevi “çatı örgüt” olarak görmüyor. AWO Rheinland e.V. Göç ve Kültürlerarası Açılım Dairesi’nin yardımıyla bir işbirliği imzaladı. Koblenz Belediye Sarayı’nda düzenlenen imza töreninden sonra yapılan açıklamada yeni oluşturulan grubun bir çalıştay düzenleyeceği bildirildi. Kısa adı AMGK olan Müslüman Cemaatler Çalışma Grubu, 10 Kasım 2015 tarihindeki toplantıda İslam ve uyumun ele alınacağını bildirdi. Oluşum, Müslüman ve Müslüman olmayanların barış içinde birlikte yaşamalarını güçlendirme, karşılıklı önyargıları yıkmayı hedefliyor. AMGK şehirde yaşayan Müslümanlara dini, sosyal ve kültürel konularda yardımcı olmak istiyor.

TÜRK-ALMAN

hasta bakım servisi TIBBİ BAKIM – SGB V Doktor talimatı doğrultusunda tıbbi bakım: - 24 saat tıbbi yoğun bakım - Yoğun bakım hastalarına suni solunum hizmeti vermek - İğne vurmak (İnsulin, Heparin, Ağrı Tedavisi) - İlaç vurmak/ hazırlamak - Yara pansumanı ve sargısı - Hayati göstergeler (vital – tansiyon, nabız ve ateş ölçmek) - Kan şekerini ölçmek - Kompres baskı sargısı - Suni beslenme ve İnfuzyon Kateter bakımı ve takılması VUCUT BAKIMI VE EV İŞLERİNDE YARDIM – SGB XI / XII Vucut bakımı - Banyo, duş yaptırmak - Ağiz ve diş bakımı - Elbise giydirmek – çıkarmak

Izabela Potocka Muhasebe ve yön.

- Saç bakımı, tırnak bakımı - İdrar yolları rahatsızlığında yardım (bezleme ve idrar torbası değişikliği) Hareket ettirme / Mobilite - Yataktan kaldırma – yatırma - Gezdirme Beslenme - Damak tadında ve kendi kütürüne yönelik yemek hazırlamak, yemek yedirmek - Ev işlerinde yardım - Ev temizliği - Bulaşık yıkamak, alışveriş ve ütt yapmak Ayrıca - Psikolojik ve sosyal yardım - Rizikolu hamileliklerde çocuk ve annenin bakımı, ev işlerinde yardım - Meslek eğitimi ve stajerlik Sosyal işlerde ücretsiz hizmetlerimiz - Bakım ve hastalık sigortasına müracaat

Birgül Çakmak Hasta bakıcı

- Ev bulmada yardım ve Grundsicherung`a müracaat - Her türlü bakım aletlerinin temininde yardımcı olmak - Bakım parasını kendisi alan hastalarımız için, Bakım Sigortası tarafından mecbur kılınan, her 3 yada 6 ayda bir yapılması zorunlu bakım kontrollerini yapmak KİMLER BAKIM HİZMETİNDEN YARARLANABİLİR - Bedensel engelliler - Yaşlılık nedeniyle veya geçirdiği kaza sonucu özel bakıma ihtiyacı olanlar - Sehayat nedeniyle bakıma ihtiyacı olan kişiyi evde bırakanlar (Verhinderungspflege) - Evlerinde tedavi görmek isteyenler - Everlinde tibbi bakım ihtiyaçlarını kendileri karşılamayanlar - Ameliyat sonrası evlerinde tedavi olmak isteyenler

Clemens Fey Hasta bakıcı

ZA GmbH Ambulante Pflege: Carl-Spaeter-Str. 76, 56070 Koblenz

Nevin Özmen İç tedarik

Hatice Gönen Hasta bakıcı

Nurcan Şirin İç tedarik

Lidia Rosnau Yönetim asistanı

Telefon: 0261 98349600, Mobil: 0171-2990488, E-Mail: za@za-pflegedienst.eu


Impressum Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

6 Aralık 2015

İ

WhatsApp’a mesaj işaretleme özelliği geldi MOBİL mesajlaşma platformu WhatsApp, yeni özelliğini kullanıcıların beğenisine sundu. ‘WhatsApp mesaj işaretleme özelliği’ olarak lanse edilen yeni özellik sayesinde akıllı telefon kullanıcıları biriken sohbet geçmişi arasından seçtikleri gönderileri kendi klasörlerinde saklayabilecek. Bu özellik, konuştuğunuz bir kişiyle olan sohbet geçmişinizde dile-

PHONE 6S ve 6S Plus, tasarım olarak geçen seneki iPhone'lara çok benzeseler de, bize görünmeyen bir yenilikleri var: Suya dayanıklılık. Apple, yeni iPhone'ların bu özelliğinden bahsetmese de, geçen hafta yayınlanan bir testte yeni telefonların 1 saat suda kalabildiği anlaşılmıştı. Apple'ın yeni iPhone serisini nasıl suya dayanıklı hale getirdiği ise cihazların içini açıp, parçalara ayırmasıyla tanınan iFixit'in incelemelerinde ortaya çıktı. iFixit tarafından yapılan incelemede iPhone 6S'in içinde ilk farkedilen, ön ve arka panellerin arasındaki lastik şerit oldu. Bu lastik şeritin telefonun içerisine su kaçmasını engellemek üzere eklendiği düşünülüyor. Bununla yetinmeyen Apple, iPhone 6S'in içindeki kabloların bağlantı noktalarını da suya karşı korumalı hale getirmiş. Apple, iPhone 6S veya 6S Plus'ın suya dayanıklı olduğuna dair hiçbir şey söylemediğinden, telefonunuzu suya atmanızı kesinlikle önermiyoruz. Bu değişiklikler, Apple'ın bir sonraki iPhone için yaptığı bir hazırlık da olabilir.

diğiniz mesajları işaretleyerek daha sonra görmenizi sağlıyor. Önce sohbet ettiğiniz kişiyle yaptığınız görüşme penceresinde istediğiniz mesajın üzerine basılı tutarak hemen üst kısımda bulunan yıldız işaretine tıklayın Daha sonra kişiler kısmına gelip işaretlenmiş mesajlar bölümüne tıklayın, karşınıza bu zamana kadar işaretlediğiniz tüm mesajlar çıkacak.

2

Herausgeber: SIM Media Verantwortlich für den Inhalt: Mustafa Kemal Erel Adresse: Koblenzerstr. 55, 53489 Sinzig Telefon: 02642-9030 520 Fax: 02642-9030 521 E-Mail: info@renpostasi.de Web: www.renpostasi.de Bankverbindung: Kreissparkasse Ahrweiler BLZ: 577 513 10 Konto-Nr: 221002 IBAN: DE87577513100000221002, BIC: MALADE51AHR

iPhone 6S su geçirmiyor Aralık 2013 - Ocak 2014

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ın Apple tarafından suya karşı nasıl dayanıklı hale getirildiği anlaşıldı.

Anzeigen (İlan) Mustafa Kemal Erel Tel: 0177 853 23 04 email: m.erel@renpostasi.de Facebook: fb.com/renpostasi Twitter: @renpostasi E-Gazete: issuu.com/renpostasi Gazetemizde yayınlanan köşe yazıları, yazarların kendi yorumlarıdır. Yazılardan gazetemiz sorumlu tutulamaz.

Ren Postası TEKNOLOJİ

Skype’ın iOS uygulaması kolaylaştı

iOS 9 ile hayatımıza giren yenilikler, uygulamalarda kullanılmaya başlandı bile. Bunun son örneğini Skype iOS uygulamasında görebilirsiniz... Popüler anlık mesajlaşma ve görüntülü iletişim uygulamalarından Skype, Microsoft'un bünyesine katıldığı günden bu yana birçok yeni özellik ile birlikte güncellendi. Hala daha yenilikler ile gelişim kaydeden uygulama, şimdilerde ise iOS sistemlerinde güncellenmiş durumda. 6.3 sürümüne yükselen Skype iOS, bununla beraber bildirim üzerinden mesajlaşma desteğine kavuşmuş durumda. Eğer Skype'ın son güncellemesini yaptıysanız artık uygulamaya girmeden gelen mesajları yanıtlayabilirsiniz. Bildirim üzerinden yanıtlama özelliğini aktif hale getiren Microsoft, böylelikle kullanıcılara kolaylık sağlamış oluyor. Skype, her ne kadar ses ve görüntü adına kullanılan bir sistem olsa da pek çok kullanıcı uygulamanın mesajlaşma özelliğini de tercih etmekte. Bu nedenle böyle bir özelliğin kullanılabilir olması iPhone ve iPad kullanıcılarına büyük oranda kolaylık sağlayacaktır.


www.renpostasi.de

info@renpostasi.de

fb.com/renpostasi

@renpostasi

issuu.com/renpostasi

CHP Koblenz’de temsilcilik kurdu Sayı: 22 | Yıl: 2 | Ücretsizdir | 27 Kasım - 8 Ocak 2015

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

CHP AVRUPA’DA ADIM ADIM BüYüYOR

Avrupa’nın 10 ülkesinde örgütlenen CHP, Almanya’daki temsilciliklerinin bir yenisini Koblenz’de oluşturdu. Koblenz Bölge Temsilciliği’ne 8 isim seçildi.

CUMHURİYET Halk Partisi 2013 yılında başlattığı yurt dışı örgütlenmesini giderek genişletiyor. Dünyanın birçok ülkesinde örgütlenen CHP, Avrupa’nın 10 ülkesinde örgütlenmesini tamamladı. Bu bağlamda CHP Almanya’da 8 ayrı bölge temsilciliği oluşturdu. CHP Bölge Birlikleri kendi görev alanlarında yaşayan Türklere hizmet veriyor. Bölgeler, Türklerin yoğun yaşadığı bölgelerden seçildi. CHP Hessen, RheinlandPfalz ve Saarland Birliği de sorumlu olduğu eyaletlerdeki birçok şehirde temsilcilikler oluşturdu. Geçtiğimiz haftalarda Koblenz’de toplanan CHP’liler, Koblenz Bölge Temsilciliği’ni kurdu.

8 KİŞİLİK YÖNETİM KOBLENZ Fenerbahçeliler Derneği Lokali’nde düzenlenen toplantıda bir araya gelen sosyal demokratlar, yönetimi belirledi. Sekiz kişiden oluşan bölge temsilciliğine Devrim Koşar, Sevim Karadağ, Çiğdem İmrak, Hatay İlhan, Yalçın Altun, Yılmaz Şahin, Gülseren Karalalek, Hüsnü İlhan ve Hasan Esat Ulusoy seçildiler. Toplantıyı CHP adına yöneten CHP Hessen, Rheinland-Pfalz ve Saarland Birliği Genel Koordinatörü Ali Ercan, birliğin örgütlenme modeli ve stratejisi üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Ufuk ELMAS / KOBLENZ

CHP Koblenz Başkanlığı’na seçilen Sevim Karadağ ve yönetim kurulu üyesi işadamı Devrim Koşar (soldan ikinci) ve Mutfak Küchen Mülheim Kaerlich Şubesi Genel Müdürü Esad Ulusoy, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birarada.

Andreas Bilo (solda), görevini Claus Hoffmann’a devretti.

Koblenz turizmi Hoffmann’a emanet KOBLENZ Touristik Genel Müdürü Andreas Bilo, görevinden ayrıldı. Turizm sektöründe çalışmaya devam edeceğini kaydeden Bilo, Koblenz Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Joachim Hofmann-Göttig’e istifasını sundu. Belediye Başkanı, Bilo için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Şehir turizminin gelişmesinde Bilo’nun da önemli faydası oldu” dedi. Bilo’nun yerine göreve Claus Hoffmann getirildi.

Rheinland Pfalz çocuk bakımında iyi durumda

FEDERAL İstatistik Dairesi’nin açıkladığı rakamlara göre Rheinland Pfalz Eyaleti 3 yaş altındaki çocukların bakımı konusunda en iyi durumda olan eyaletlerden biri. Eyalette yaşayan bu yaş grubundaki çocukların yüzde 30.6’sının kreşlerde bulunduğunu bildiren Uyum Bakanı İrene Alt, “Bu oranla eyaletimiz ikinci sırada bulunuyor” dedi. Alt, yüksek oranın ailelerin verilen eğitime olan güvenini gösterdiğini söyledi. Rheinland Pfalz Eyaleti’nde ailelerin yasal olarak çocuklarını kreşe gönderme hakkı var. MAİNZ

Koblenz’de muhteşem Cumhuriyet kutlaması ÖRGüTLENMEYİ ANLATTI

SEÇİMDEN sonra Koblenzli sosyal demokratlara yönelik bir teşekkür konuşması yapan Ali Ercan, “Sevgili demokratlar, sizin desteğinizle başaramayacağımız iş yok. Koblenz

örgütümüzün kurulmasında emeği geçen bütün dostlara partimiz ve şahsım adına teşekkür ederim. Birlikte çok güzel işler yapacağımıza inanıyorum” dedi.

K

C

Mülheim Kärlich santrali tarih oluyor

OBLENZ yakınlarındaki Mülheim Kärlich’te bulunan nükleer santral tarihe karışıyor. Yıllardan beri faaliyette olmayan, ancak içindeki nükleer atıklar nedeniyle bugüne kadar yıkılamayan santralin günleri artık sayılı. Eyalet Ekonomi Bakanlığı nükleer santrali işleten RWE Power AG’ye gereken yıkım iznini verdi. Böylece tesis, faaliyete girdiği 1986 yılından neredeyse 30 yıl sonra yıkılmış olacak. Yıkım izni kapsamında RWE en fazla beş yıl içinde tesisi ve içindeki nükleer atıkları tamamen imha edilebileceğini garanti etmek zorunda. Nükleer santral Mart 1986’da faaliyete geçmiş, ancak Eylül 1988’de Federal İdare Mahkemesi kullanım iznini iptal etmişti. Bunun üzerine tesisin faaliyetleri durdurulmuştu. 2000 yılında RWE santrali tamamen kapatmayı kararlaştırmıştı. MÜLHEİM KÄRLİCH

g l i yo r u z e Ekonomi Bakanı Eveline Lemke gereken yıkım iznini RWE Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ulrich Hartmann’a verdi. (Fotoğraf: Wirtschaftsministerium RLP)

www.renpostasi.de

R

HP Koblenz örgütü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı görkemli bir balo ile kutladı. Ransbach-Baumbach’da düzenlenen kutlamaya yaklaşık 200 kişi katıldı. Açık büfe yemek ikram edilen gecede Cumhuriyet ile ilgili çeşitli konuşmalar ve sinevizyon sunumu yapıldı. Şiirlerin okunduğu gecede İstiklal Marşı ve Onuncu Yıl Marşı söylendi. Canlı müzik yapılan gecenin sonunda özel olarak yaptırılan Cumhuriyet pastası kesildi ve Cumhuriyet’in kuruluşu kutlandı. RANSBACH-BAUMBACH

Başkonsolosu kabul etti

HEİNLAND Pfalz Eyaleti Başbakanı Malu Dreyer, ABD’nin Frankfurt Başkonsolosu James W. Herman’ı makamında kabul etti. Mainz’daki başbakanlık binasında gerçekleşen görüşmede görevine yeni atanan Başkonsolos Herman ile Dreyer ikili ilişkileri ele aldı. Görüşmede mültecilerin durumunun da konu olduğu açıklandı. Eyalette ilk sekiz ay içinde 12 bin iltica başvurusunun yapıldığını anlatan Başbakan Dreyer, “Bu sayının artacağından hareket etmeliyiz” dedi. Dreyer ayrıca, Bitburg’daki eski ABD kışlasının da mülteci yurdu olarak kullanılıp kullanılamayacağının araştırıldığını söyledi. Başkonsolos bu konuda yardım sözü verdi. MAİNZ


www.renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

İslami bankacılık tanıtıldı

AVRUPA’NIN finans sektörünü yıllardan beri bir araya getiren 18. Euro Finance Week, Avrupa Birliği’nin finanz merkezi Frankfurt’ta başladı. Frankfurt Kongre Merkezi’nde 15 ile 20 Kasım arasında düzenlenen etkinlikte 40’ın üzerinde konferans verildi. Bir konferansta ise İslami bankacılık sistemi ele alındı. Almanya Bankacılık Denetleme Kurumu Bafin’den

geçtiğimiz aylarda Euro bölgesinin ilk İslami banka lisansını alan Kuveyt Türk Bankası’nın yüzde 100 iştirakı Kuveyt Türk Bank AG’nin CEO’su Kemal Ozan konuşmasında, “Dünyada hızla pazar payını artıran İslami bankacılığın, Euro bölgesinde yeni ve farklı bir iş modeli olmasına rağmen ilgiyle karşılanması memnuniyet verici” dedi.

Kaybolan Masumiyet

8 Aralık 2015

K

Alman Sendikalar Birliği Koblenz Teşkilatı’nın düzenlediği konferansta ırkçı NSU cinayetleri ele alındı. Neonazi katillerin öldürdüğü Enver Şimşek’in avukatı Seda Başay-Yıldız, cinayetlerin aydınlatılması yönünde verilen sözlerin tutulmadığını söyledi.

ÜLTÜRLERARASI Hafta Etkinliği kapsamında Koblenz’de düzenlenen bir panelde ırkçı NSU cinayetleri ele alındı. Almanya’da ırkçı Neonazi katillerin kurduğu NSU örgütü tarafından 2000 yılında öldürülen Enver Şimşek’in ailesinin avukatı Seda Başay-Yıldız, cinayetlerin aydınlatılması yönünde verilen sözlerin tutulmadığını söyledi. Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) Koblenz’de “Kaybolan Masumiyet” başlığıyla düzenlediği konferansta konuşan Avukat Başay-Yıldız, mahkemenin ve başsavcılığın aşırı sağcı tanıklar konusunda izlediği yumuşak tutumu eleştirdi. Avukat BaşayYıldız, “Tanıkların yalan söylediklerini bilmelerine rağmen başsavcılık ve mahkeme heyeti ne ceza verdi, ne bir soruşturma açtı. Mahkeme ve başsavcılığın pasifliğinden şikâyetçiyiz” dedi. Avukat Seda Başay-Yıldız, Almanya’da ırkçılık ve ayrımcılık sorunu olduğunu vurgularken, “8 Türk ve 1 Yunan öldürüldüğünde sadece ailelere karşı araştırmalar yürütüldü. Esrar mı satıldı, mafya üyeleri miydi gibi şeyler araştırılmıştı. 8 Türk ve

BOĞA (21 Nisan-21 Mayıs)

Şanslı bir haftaya giriyorsunuz, bu şansınızı iyi kullanarak, maddi ve manevi açıdan kendinizi geliştirebilirsiniz. Kötü geden birlikteliklerde ayrılıklar can sıkıcı hal alabilir.

İKİZLER (22 Mayıs-21 Haziran)

Kendinizi daha iyi ifade etmek istiyorsanız, samimi olmaya çalışın. İş alanında kısmetiniz oldukça açık. Rahatlıkla risk alabilir ve çok iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

YENGEÇ (22 Haziran-22 Temmuz)

Özel hayatınızdaki sorunları yakında bitiyor. İş alanında aldığınız ağır sorumluluklar yüzünden ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Kilo ile ilgili sorunlarınıza aman dikkat.

Hafta içinde bulunacağınız ortamlarda edineceğiniz yeni arkadaşlıklar keyfinizi yerine getirecek. Yakın çevrenizde yaşanacak olumsuzluklar canınızı hayli sıkabilir.

ölen Yunanlı’nın aile ve akrabalarının haksız yere itibarlarını sıfıra indirdiler. O zaman polis açıkça çifte standart uyguladı. Alman polisinin çifte standart uygulamalarını engellemek ve tekrar Türklerin güvenini kazanması için eğitim alması yönünde analizler yapıldı” diye konuştu.

BAŞAK (24 Ağustos-23 Eylül)

Özel bir toplantıda tanışacağınız yabancılarla beklenmedik ortaklıklara ya da çalışmalara girebilirsiniz. Güven konusunda yaşayacağınız küçük pürüzlere aldırmayın.

TERAZİ (24 Eylül-23 Ekim)

Gereksiz ve anlamsız negatif düşünceler tüm enerjinizi alıp götürüyor. Çevrenizle fazla meşgul olmak yerine hedeflerinize odaklanın. Durumunuzun farkına varın ve elinizdeki fırsatları değerlendirin.

“TEK ADIM YOK”

KONFERANSTA bulunan Almanya Türk Toplumu Başkanı Gökay Sofuoğlu ise Almanya’da kurumsal ırkçılığın ivedilikle tartışılıp, ırkçılığa karşı önlemler alınmasını istedi. Sofuoğlu, “İsteyerek olsa da olmasa da ortaya çıkan NSU cinayetlerinin 4. yılında olayın çözümü yolunda tek olumlu adım atılmadı” dedi.

AKREP (24 Ekim-22 Kasım)

Kendinize çok fazla güvenmeniz çevrenizi fazlasıyla etkiliyor. Yaptığınız iş değişiklikleri başarınızı şimdi gölgelese de çok yakında çok daha iyi haberler sizi bekliyor.

YAY (23 Kasım-22 Aralık)

Ufuk ELMAS / KOBLENZ

Gençler hünerlerini sergiledi

Sosyal çevrenizde bazı değişiklikler yapmanız sizin için yeni arkadaşlıklar ve yeni kapılar açacaktır. Sizi üzen ve tüm kötü enerjilerini size yükleyen arkadaşlarınızdan uzak durmaya çalışın.

OĞLAK (23 Aralık-20 Ocak)

Maddi konularda yaşadığınız sıkıntılar için yardım almanızda büyük fayda var. Uzun zamandır canınızı sıkan parasal konulardan kurtulmak için biraz daha sabredin.

KOVA (21 Ocak-19 Şubat)

TUG ile İş Ajansı ortak çalışmalar yapacak

K

İş arkadaşlarınıza yapacağınızı küçük ziyaretler iş konusunda yeni teklifler gelebilir Ertelediğiniz küçük sağlık problemleri daha fazla artmadan gerekli önlemleri almanızda yarar var.

ASLAN (23 Temmuz-23 Ağustos)

Koblenz ve çevresinde başta işsizlik olmak üzere göçmen gençlerin meslek eğitimi ve Türk işverenlerin sorunlarına çözümler bulmak amacıyla ETUG ile İş ajansı arasında anlaşma imzalandı.

OBLENZ ve çevresi İşverenler Derneği (ETUG-Europäische und Türkische Unternehmergemeinschaft) Mayen-Koblenz İş Ajansı ile birlikte çalışmak ve faaliyetler yapmak için anlaşma imzaladı. Rheinland Pfalz Yabancılar Meclisi (AGARP) Başkanı Alexander Ceh ve Koblenz-Mayen Göçmenler ve Uyum Meclisi Başkanı Zeynep Beğen’in de hazır bulunduğu toplantıda bir iş planı hazırlandı. ETUG üyesi işletmelerin seminer ve paneller düzenleyerek eksiklerini gidermek, bilgilendirmek, iş hayatına atılacak girişimci-

KOÇ (21 Mart-20 Nisan)

lere yol gösterip avantajlı duruma getirmek için çalışmalar yapması konusunda mutabakata varıldı. KOBLENZ Mayen İş Ajansı ile birlikte aktiviteler yaparak daha güçlü olarak üyelerine yardım vereceklerini belirten ETUG üyeleri Mali Müşavir Deniz Türköz (başkan), Mahmut Çolak, Cengiz Günana, Aytül Öksüz, Özenç Aslan ve Serdar Bilici’den oluşuyor. ETUG yönetimi ayrıca sektörel sorunları çözerek üyelerini birçok konuda avantajlı duruma getirmeyi planlıyor. Koblenz ve çevresindeki Neuwied, Mayen ve Westerwald bölgelerindeki Türk işletme-

lerini örgütlemek ve tek bir çatı altında toplamak amacıyla yola çıktıklarını söyleyen Başkan Türköz, “ETUG bölgedeki yerel yönetim ve kurumlar ile Türk işletmeler arasında köprü görevi görmeyi amaçlıyor. İlk çalışmamızı iş ajansı ile gerçekleştirdik” dedi. Koblenz-Mayen İş Ajansı Müdürü Rolf Koch, “Birlikte çalışmakla bölgede iş alanında daha sinerjik olarak işsizlik ve özellikle gençlerin meslek eğitim sorunlarına çözüm bulabiliriz” diyerek memnuniyetini dile getirdi.

İsa DEVEÇEKEN-Ufuk ELMAS / KOBLENZ

Yeni nesil Hyundai Elantra böyle tasarlandı HYUNDAİ, yeni nesil Elantra modelinin ilk çizimlerini paylaşmanın heyecanını yaşıyor. Yeni Elantra, bir önceki modelle başlayan estetik kompakt sedan anlayışına bambaşka bir boyut kazandırmış oluyor. Rakiplerinin aksine, daha sportif, daha elit ve daha etkileyici bir tasarımla geliştirilen yeni Elantra, sınıfında fark yaratacak kadar iddialı olacak. Otomobilin en belirgin özelliklerialtıgen ızgarası, geniş hava girişli ön tamponu, geriye doğru uzanan farları ve coupe otomobillere gönderme yapan dinamik gövdesi yer alıyor.

Uzun zamandır beklediğiniz maddi refaha ulaşmak için bir kaç adımınız daha kaldı. Birikimlerinizi akıllıca ve dikkatli kullanırsanız çok iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

K

BALIK (20 Şubat-20 Mart)

OBLENZ’DE “Nicktown Skaters” isimli grup 4. kez bir skateboard yarışması düzenledi. 34 gencin 400 izleyici önünde hünerlerini sergilediği yarışma boyunca DJ SoulSunday de müzik ziyafeti çekti. İki yaş grubunda yapılan yarışmada 16 yaşaltı kategorisinde Leo Heimann, büyüklerde ise Leon Matteisl birinci oldu. En iyi gösteri dalında ise birinciliği Felix Behnecke elde etti. KOBLENZ

K

Aile içinde yaşayacağınız küçük rahatsızlıklar canınızı biraz sıksa da daha sonra alacağınız haberlere çok sevineceksiniz. Aşk konusunda kararsız kalmaktan vazgeçmeyi öğrenin.

İstenmeyen tüylere artık

SON

Parkyeri belgeleri için süre uzatıldı

OBLENZ Belediyesi, otomobilleri için mahalle sakini kimliği almak isteyenlere tanınan süreyi uzattı. Dileyenler yine www.koblenz.de adresinden “Bewohnerparkausweis” bölümünden internet üzerinden müracaat edebilir. Başvuruda bulunmak isteyenlerin halen geçerli olan bir parkyeri belgesine sahip olması gerektiği gibi, ikamet adresi veya otomobil değişikliği de olmaması lazım. Dileyenler ise belediyeden bizzat belgeyi alabilir.

Yanlızca bayanlara hizmet veren ilk ve tek adres

izden, İstenmeyen tüylerin leke ve çillerinizden a kadar IPL-Lazer ile sonsuz kurtulabilirsiniz.

0 Tel.: 0261 - 133 41 62 23 32 4 67 Mobil: 01578 -

AYSEL ERSEN (Friedrich-Ebert-Ring 52, 56068 Koblenz)


info@renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

AABF’den 25. yıl kutlaması AABF Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu kuruluşunun 25. yılını Ludwigshafen Pfalzbau’da düzenlenen bir törenle kutladı. Rheinland Pfalz Eyaleti Başbakanı Malu Dreyer’in de katıldığı kutlama törenine çok sayıda davetli geldi. Dreyer, Almanya Alevi Toplumu’nun tarihinin bir başarı hikayesi ve başarılı bir uyumun göstergesi olduğunu belirten Dreyer, başarıyla sürdürülen birçok kültürel, sosyal ve siyasi projelerden övgüyle sözetti. LUDWİGSHAFEN

9

Suriyeli çocuklara yardım

D

İTİB-Köln Porz Mevlana Camii Kadın Kolları, Suriye’den gelen ve eski bir iş merkezinde yaşayan yaklaşık 140 çocuğa bayram öncesi çeşitli oyuncaklar dağıttı. DİTİB-Köln Porz Mevlana Camii Kadın Kolları Başkanı Hanife Özkan, savaştan kaçıp gelen mülteciler için bir şeyler yapma ihtiyacı hissettiklerini, bunun için başvuru yaptıklarında ise sadece oyuncak yardımı yapabileceklerini öğrendiklerini belirterek şöyle konuştu: “Arkadaşlarımız arasında, mülteci çocuklar için ne yapabiliriz‘ diye düşündük ve yardım etmek için müracaat ettik. Yetkililer giysi ya da başka şeyleri kabul etmediler, sadece oyuncak hediye edebileceğimizi söylediler. Biz de dinimizin gereği olarak bayramda mülteci çocuklarını sevindirmek istediğimizi söyledik. Onlar da kabul ettiler. Bunun için aramızda para toplayarak 140 çocuğa oyuncak aldık.“

Daha önce farklı şekilde mültecilere yardım etme girişiminde de bulunduklarını dile getiren Hanife Özkan, “Ramazan ayı boyunca kadınlar olarak sırasıyla mültecilere kaldıkları yerde yemek vermek istedik, fakat ‘mülteciler zaten sizin camiye gidip yemek yiyorlar‘ dediler ve dı-

şarıdan verilecek yemeği kabul etmediler. Biz de camide yemek verdik“ dedi. Hediye dağıtma etkinliğinde cami yetkilileri ile belediye görevlilerinin yanı sıra Köln Anakent Belediye Başkan adayı Henriette Reker de hazır bulundu.

DİTİB-Kadın, Aile, Gençlik ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü “Camilerde Kalifiye Eleman Yetiştirme Projesi” kapsamında başlattığı bir dizi eğitim seminerine yenisini ekledi. Köln Merkez Camii’inde Pronova Sağlık Sigortası ile birlikte düzenlenen sağlık semi-

Öğretmenler Derneği’nden velilere mektup

R

HEİNLAND Pfalz-Saarland Öğretmenler Derneği, eyalette yaşayan velilere dönük bir açıklama yaptı. Her yeni eğitim ve öğretim yılında olduğu gibi bu yeni yılda da heyecan ve zevk duyduklarını söyleyen Rheinland Pfalz-Saarland Öğretmenler Derneği Başkanı Rahime Önkol, “Her zaman olduğu gibi bu dönem de çocuklarımızı eğitme ve onlara bilgi dağıtma işini siz velilerle birlikte yapacağız” dedi. Öğretmenlerin okulda yaptığı çalışma ve gösterdiği çabanın ancak velilerin desteğiyle ürün vereceğini belirten Rahime Önkol, Suriye’den gelen göçmenlerin durumuna da değindi. Önkol, “Çocuklar her açıdan mağdur. Siz sevgili velilerimizden bu konuda duyarlılık bekliyor ve çocuklarınızla bu hassas konuları konuşarak onları bilgilendirmenizi rica ederiz” dedi. Mektubunda velilere öğretmenlerle iyi bir iletişim kurmalarını isteyen Rahime Önkol, “Soru sormak her zaman hakkınızdır. Okullarda yapılan etkinliklere katılmak, her açıdan eğitim sürecine olumlu katkı sağlayacaktır” ifadesini kullandı. KOBLENZ

Köşebaşı

Hüseyin OCAR

(Sosyal Danışman)

 hueseyinocar@web.de

Almanya, mülteciler ve biz

DİTİB’den sağlık semineri

Rheinland Pfalz-Saarland Öğretmenler Derneği Başkanı Rahime Önkol, yeni eğitim ve öğretim yılı nedeniyle velilere dönük bazı tavsiyelerde bulundu.

Aralık 2015

nerine Köln ve Düsseldorf Bölge Kadın başkanlarının ve bu bölgelerde gönüllü olarak görev yapan kadınlar ve davetliler katıldı. Etkinliğin birinci gününde tekerlekli sandalyeler, yürüteçler ve bakım için değişik yardımcı malzemeler tanıtıldı.

ALMANYA’YA, Suriye’den gelen göçmenler bir şekilde hepimizin gündemine oturmuş durumda. Bir yandan mültecilerin kaldıkları konutlara ırkçılar tarafından yapılan saldırılar, diğer yandan yardıma koşan yüzlerce gönüllü. Almanya’da değişik alanlarda gönüllü çalışanların çok yoğun olduğunu bilmekteyiz. 4 milyona yakın insanın yaşadığı Rheinland-Pfalz Eyaleti’nde yaklaşık 1.5 milyon insan spor, yaşlılar, gençler, gibi bir çok alanda gönüllü olarak çalışmaktalar. Artık bir yaşam biçimi haline gelmiş bu anlayış, dayanışma kavramına da önemli bir ivme katmakta. 90’lı yıllarla karşılaştırıldığında toplumum değişik kesimlerinin mülteciler ile daha yoğun bir şekilde dayanışma içinde olduklarını görmekteyiz. Sosyal iletişim araçlarının da yoğun olarak kullanılması ile, ihtiyaçlar anında tespit edilmekte ve toplanan yardımlar yeni gelen insanlara iletilmekte. Pratik çözümler, insanların yaşamlarını kolaylaştırmak için oldukça önemli bir işlev görmekte. BİZ yine sınıfta mı kaldık! Biz derken, Türk kökenli göçmen kuruluşlarını ve bireyleri kastetmekteyim. Toplumsal gelişmelere karşı ilgisiz kalma ya da yeterli düzeyde tepki vermeme bu alanda da kendini göstermekte. Ufak bir kasabaya yerleşen 300’ün üzerinde genellikle Suriye’den gelen mülteciler. Tüm Alman dernekleri seferber olmuş durumdalar. Çocuklara yönelik projeler geliştirenler, hukuksal yardım sağlayanlar, giyim organize edenler, lisan öğrenimi için kurslar düzenleyenler... Yıllardır bu kasabada var olan Türk kökenli dernek ya da dernekler ne yapıyor dersiniz! İzlemekle yetiniyorlar. “Nasıl olsa devlet yapıyor, başka dernekler de yardım ediyor.” Genelleştirmek gibi bir yaklaşımım olmamasına karşın, genel tavrın bu ya da buna yakın olduğunu söylemek yanlış olmasa gerek. Oysa çevremizdeki gelişmelere aktif katılım ve katkı sunma önceliğimiz olmalı. Somut olarak yapılabilecekler; İnisiyatif gruplarına aktif katılım, Gerekli ihtiyaçları birlikte tespit etme ve karşılama, Kadınlara ve çocuklara yönelik etkinlikler, Dışlalayıcı anlayışa prim vermeme ve karşı durma, Dernek lokallerinde mülteciler için özel programlar hazırlama, Almanca öğrenimi konusunda yardımcı olma, Okullardaki çalışmalara destek verme, Konut bulmada destek verme……. Yapılabilecekler çok elbette. Yeter ki “Biz de varız, sadece kendimiz için değil, yardıma ihtiyaç duyan herkes için” diyebilelim. Gerisi kendiliğinden gelecektir zaten.

E

Rheinland Pfalz’da “Kurt” alarmı

YALETİN Pfaelzerwald bölgesinde ölü bulunan bir ceylanın, bir kurt tarafından parçalandığı belirlendi. Ceylanın kadavrasından alınan bir DNA örneği sayesinde saldıranın bir kurt olduğu ortaya çıktı. Çevre Bakanı Ulrike Höfken, paniğe gerek olmadığını, kurtların genel olarak insanlarla karşılaşmaktan çekinen hayvanlar olduğunu bildirdi. Höfken, eyalette 2012 yılında 100 yıl aradan sonra ilk kez bir kurt gözlendiğini ve sonra bu hayvanın illegal olarak öldürüldüğünü belirterek, “Biz eyalette, kurtun geri dönmesine hazırlıklıyız” dedi. MAİNZ


www.renpostasi.de

ALTIN BULMACAYI çözüp, ALTIN ŞİFREYİ bilenler kazanıyor

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

SEN DE ÇÖZ, SEN DE KAZAN

10

“mutfaküchen’den 1000 Euro’luk hediye kuponu. MARKA İstanbul’dan çeyrek altın, my beauty care’den 50 Euro’luk hediye çeki.

İstenmeyen tüylere SON

Aralık 2015

Finest art of Jewelry www.marka-istanbul.de

 ALTIN BULMACA

1

Altın Şifre:

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Altın Şifre’yi bilenler arasında yapılacak çekilişle, bir okurumuza - mutfaküchen’den “Rotpunkt Küchen” marka yeni mutfak alacaklara 1000 Euro’luk hediye kuponu - MARKA İSTANBUL’dan 1 ÇEYREK ALTIN, - my beauty care’den 50 EURO’LUK HEDİYE ÇEKİ, Doğru cevabınızı mail yoluyla en geç 30 Aralık 2015’e kadar iletin, çekilişe katılıp kazanma fırsatını yakalayın. (Size ulaşabileceğimiz telefon numarası ve adresinizi yazmayı unutmayınız)

E-Mail: bulmaca@renpostasi.de Önemli Uyarı: Kazanan kişiler ödüllerini verilecek adresten kimliğini beyan ederek bizzat teslim alacaktır. Ödüller kesinlikle paraya çevrilemez.

Ren POSTASI BULMACA

Friedrich-Ebert-Ring 52, 56068 Koblenz Tel: 0261-133 41 620 01578 674 32 23

Geçen ayın cevabı: EZGİNİN GüNLüğü

 RAKAM YERLEŞTİRME


info@renpostasi.de

Fenerbahçe Yandex projesine destek sürüyor KOBLENZ Fenerbahçeliler Derneği, Fenerbahçe Yandex Browser ve Fenerbahçe Yandex Arama Motoru kullanımı hakkında dernek üyeleri ve taraftarlarına dönük bir bilgilendirme gecesi düzenledi. Koblenz Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Fevzi Kaplan, dev ekrandaki slayt gösterisi ile Fenerbahce taraftarlarına Yandex projesini nasıl kullanacaklarını anlattı. Kaplan,

Ren POSTASI SPOR

“Taraftarlarımızın yoğun ilgisi ile her geçen gün katlanarak büyüyen FB Yandex projesi ile ilgili bilgilendirme ve kurulum işlemleri yapan derneğimiz, önümüzdeki aylarda bu çalışmalarına devam edecektir. Diğer derneklerimizin de böyle girişimlerde bulunmasını tavsiye ederiz, çünkü çok verimliydi” diye konuştu. KOBLENZ

11

“TOSUN PAŞA” Aralık 2015

ı d ıy ıs ıc y la p o t p o t ın ız ım ım k Milli ta şimdi golcüsü oldu

Denizlili Şenol-Sevda Tosun’un oğlu olan Cenk, en büyük üzüntüsünü Türkiye’ye karşı Lüksemburg’da oynadıkları U19 eleme turnuvasında yaşadığını söylüyor.

Kale arkası

İsa DEVEÇEKEN  ideveceken@renpostasi.de

TuS Koblenz’de yeni bir yıldız: Kaan Öztürk

ALMANYA'DA yetişen yetenekli futbolcular arasında olan Kaan Öztürk, son haftalardaki iyi futbolu ile çok sayıda Bundesliga takımının göz hapsine girmeyi başardı. 17 yaş altı gençler Regionalliga Süd west Grubu’nda zirve mücadelesi veren TuS Koblenz'in sağ bek ve sağ açık mevkilerinde oynayan 16 yaşındaki Kaan, "Antrenörüm nerede görev verirse orada oynuyorum. Hedefim Bundesliga'da oynamak. Bunun için çok çalışmam gerektiği için, ben de düzenli olarak antrenmanlar ya-

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

pıyorum" dedi. FC Köln, Borusssia Dortmund ve Mainz 05'in kadrosuna almak istediği Kaan, "Yeni sezonda nerede oynayacağımı yeni yılda karara bağlayacağız. Teklifleri değerlendirirken okul konusunda bana en iyi şartları veren takımı seçeceğim" dedi. TuS Koblenz'in büyük umut bağladığı Kaan Öztürk, "U17 Ligi’nde şampiyon olmak istiyoruz. 11 maçta 8 galibiyet ve üç beraberliğimiz var. Hiç yenilmedik" dedi.

Fevzi KAPLAN / KOBLENZ

A

LMANYA’NIN Eintracht Frankfurt takımında yetişen, önce Gaziantepspor şimdi de Beşiktaş’ın formasını taşıyan Cenk Tosun, yıllar önce Türkiye A Milli Takımı’nda gol atıp galip getirme hayalini Katar milli maçında gerçekleştirdi. Türkiye’nin 2-1 galip geldiği karşılaşmada galibiyeti getiren ikinci golü atan Cenk Tosun, “Bu gol, futbol yaşamımda anlamı çok büyük olan gol” dedi. 2006 yılında Türkiye’nin Frankfurt’ta seyircisiz oynadığı A Milli Takım maçlarında saha kenarında top toplayan Eintracht Frankfurtlu gençler arasında o zaman 14 yaşında olan Cenk Tosun da vardı. Moldova’ya karşı 5-0 galip gelinen maçta saha kenarında top toplayan Cenk, maç esnasında bana yaklaşıp, “Abi, milli takım maç oynarken benim fotoğrafımı da çeker misin? Çünkü bir gün o Ay-yıldızlı formayı ben de taşıyacağım, son gücümle terleteceğim, atacağım gollerle zafere taşıyacağım” demişti. Eintracht Frankfurt’tan transfer olduğu Gaziantepspor’da, sonra da Beşiktaş formasıyla attığı goller ve gösterdiği performansla Türkiye A Milli Futbol Takımı’na yükselen Cenk Tosun, 9 yıl sonra dördüncü milli maçında yıllar önceki hayalini gerçekleştirdi. Almanya’dan Türkiye Süper Ligi’ne transfer olduğu Gaziantepspor’un formasını ilk kez giydiği Galatasaray maçında attığı iki gol ve asistlerin yanı sıra oynadığı futbolla da dikkatleri bir anda üzerine çeken Cenk Tosun, gol ümidimiz. Şimdi 24 yaşındaki Cenk, hem küçüklükten beri sempati duyduğu Beşiktaş’ın hem de Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın gol silahı oldu. Ay-Yıldızlı formaya adeta tapan Cenk’in Türkiye A Milli Takımı’na Hiddink ile yıllar öncesi Gaziantep’te iken çağrılması,

ADNAN DEMİR

onun hayallerinin birisine daha kavuşmasını sağlamıştı. Beşiktaş’ın genç yıldızı, “Hiddink Hoca, o zaman bana A Milli Takım’a çağıracağını söyleyince dünyalar benim olmuştu. Şimdi ise Fatih hocam bana güvenip kadroya aldı. Hedefim Ay-yıldızlı formayı uzun yıllar giymek. Kendime güvenim var. Eksik olan tecrübemi geliştirmek için çok çalışıyorum. Eğer teknik direktörümüz Fatih Terim, bana şans verirse, bu şansımı iyi kullanacağım. Hedeflerim arasında milli takımızla birlikte Fransa’daki 2016 Avrupa Şampiyonası’na katılmak var. Atacağım gollerle kendimi göstermek istiyorum” dedi.

TÜRKİYE’YE GOL ATMIŞTI

MİLLİ takımlardaki ve Türkiye Süper Lig’de Avrupalı Türk gençleri çok başarılı oluyor. Cenk Tosun daha önce U15’de 5, U16’da 2, U17’de 6, U18’de 7, U19’da 8, U20’de 3 ve son olarak 2 kez formasını giydiği U21 Almanya Genç Milli Takımı’nda 40’a yakın gol atıp golcü olarak kendisini göstermişti. Almanya formasıyla Türkiye’nin 2-1 galip geldiği maçta Almanya’nın son dakikadaki tek golünü atan Cenk Tosun, "Gol atınca içim cız etti. O anda nasıl oldu bilmiyorum. Kale içinden topu kapıp santraya doğru koştuğumu hatırlamıyorum. Sonra bana söylediler. Futbolda sadece kazanmak isterim. Onun için formamım hakkını vermem gerekir diye düşünürüm hep. Ayrıca o maça sakat olarak çıkmıştım. Türkiye maçı sonrası ise ağrılarım arttı. Doktorlar dizlerimde aşırı yüklenme nedeniyle ağrılar oluştuğunu, bir süre dinlenmemi ve daha sonra fizyoterapist eşliğinde çalışmayı önerdiler. Türkiye’ye attığım golün cezasını altı ay sahalardan uzak kalmakla çektim galiba” diye konuştu.

avukat

√ Ticaret ve Şirketler Hukuku √ Vergi Hukuku √ Muhasebe İşlemleri (Finanz- und Lohnbuchhaltung)

√ Tahsilat ve Borçlar Hukuku (İnkasso)

√ İş Hukuku √ İnternet ve Marka Hukuku √ Trafik ve Tazminat Hukuku √ Emeklilik İşlemleri (Türkiye'de Emeklilik İşlemleri, Yurtdışı borçlanma)

Venloer Str. 233 50823 Köln demir@kanzlei-demir.de

Tel: +49 221 - 222 08 44-0 Fax: +49 221 - 222 08 43-9 Mobil: +49-177 - 4286962Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.