Ren Postasi September 2017

Page 1

www.renpostasi.de

info@renpostasi.de

Kartal nakil bekliyor TÜRKİYE’DE kalp rahatsızlığı yaşayan ve hastalığını atlatması kalp nakline bağlı olan Kartal Yılmaz Yıldırım isimli 10 aylık bebek, getirildiği Almanya’da kalp nakli olmayı bekliyor. Kalp kasları çalışmayan Kartal’ın kalp sağlığı probleminin çözümü için Türkiye’de büyük bir kampanya başlatılmış ve 1 milyon 99 bin Euro toplanmıştı. Paranın toplanmasının ve kliniğin hesabına yatırılmasının ardından Kartal, Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Dr. Yaşar Bilgin’in girişimleriyle Giessen Justus Liebig Üniversitesi’ne getirildi. Küçük bebeğin üniversite kliniğinde kalp nakil sıralamasına alınmasını sağlayan Dr. Yaşar Bilgin, “Kartal Yılmaz Yıldırım, enfeksiyonlu olduğu için üniversite çocuk kliniğinde yoğun bakımda tedavi ediliyor” dedi. Bazı gazetelerde çıkan “Klinik fazladan para istedi” iddiasını ise Dr. Bilgin şöyle yanıtladı: “Almanya’da kalp nakli için her şey normal giderse yaklaşık 200 bin Euro gerekli. Komplikasyon olmaması durumunda, JL

EYLÜL 2017

KURBAN BAYRAMINIZ mübarek olsun

Üniversitesi Kliniği’ne yatan paranın üstü geri ödenir. Burada klinik komplikasyon olması ve hastanın uzun süre klinikte bakımı gibi durumu değerlendiriyor. Para Türkiye’de İstanbul Valiliği’nin bilgisi ve kontrolünde toplandı. Paranın üstü ödenir. Burada asıl önemli olan Kartal bebeğin yaşaması.” Kartal’ın iki aydır Giessen Justus Liebig Üniversitesi Kliniği’nde yattığını söyleyen anne Ahu ve baba Levent Yıldırım, “Gereken paranın toplanmasından çok memnun ve mutluyuz” dedi. Etiler Müzik Okulu’nun sahibi olan Ahu Yıldırım, “18 günlükken kalbine giren bir mikrop sonrası kalp yetmezliği meydana geldi. Kartal’ın yaşayabilmesi için tek umut acilen kalp nakli olması. Biz de bebeğimizin iyileşmesi için Almanya’daki ortamı ve olanakları soralım görelim dedik. Tek duamız enfeksiyondan kurtulup ameliyat için hazır olması” diye konuştu.

ETUG’da yeni yönetim iş başında KOBLENZ, Westerwald ve Neuwied çevresindeki girişimcilere dönük kurulan ETUG-Avrupa Türk İşverenler Topluluğu başkanlığa Zeki Akcan’ı getirdi. Koblenz’de bulunan ZA GmbH hasta bakım servisinin sahibi olan Akcan görevi Deniz Türköz’den devraldı. Yapılan seçimlerden sonra oybirliği ile başkanlığa seçilen Akcan bir teşekkür konuşması yaptı. 3’TE

Köln | Koblenz | Bonn | Bad Godesberg | Mainz-Wiesbaden | Andernach | Bendorf | Bad Neuenahr-Ahrweiler | Sinzig | Bad Breisig | Remagen | Westerwald | Mayen | Neuwied | Ludwigshafen-Mannheim | Bad Kreuznach | Bingen

Sayı: 41 | Yıl: 3 | Ücretsizdir | 1 Eylül - 5 Ekim

fb.com/renpostasi

@renpostasi

issuu.com/renpostasi

ALMANYA’DA SEÇİM HEYECANI KOBLENZ’DE ÇİFTE SEÇİM KOBLENZ’DE ise 24 Eylül’de iki seçim birden yapılacak. Genel seçimlerin yanı sıra seçmenler Koblenz Büyükşehir Belediye Başkanı için de oy kullanacaklar. Seçimlerin favorisi olarak bağımsız aday David Langner gösteriliyor. 7’DE

Almanya 24 Eylül’de yapılacak genel seçimlere kilitlendi. 61,5 milyon seçmenin kayıtlı olduğu seçimlerde yaklaşık 1 milyon da Türk kökenli seçmen oy hakkına sahip. MERKEL FAVORİ ALMANYA’DA 24 Eylül tarihinde genel seçimler yapılacak. Seçimlerde elde kesin rakamlar olmamakla birlikte, yaklaşık bir milyon Türk kökenlinin de oy hakkı olduğundan hareket ediliyor. Türk seçmenlerin sayısının 1 ile 1,5 milyon arasında olduğu belirtiliyor. Almanya’da toplam seçmen sayısı ise 61,5 milyon. 19 kez yapılacak genel seçimlere Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel favori olarak giriyor. Son anketlere göre Merkel önde.

11 TÜRK KÖKENLİ SON anketlere göre Merkel’in partisi en yakın rakibi Martin Schulz’un başbakan adayı olduğu Sosyal Demokrat Parti’nin açık ara önünde bulunuyor. 24 Eylül’deki seçimleri Merkel’in kazanmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Halen Federal Meclis’te Türk kökenli 11 milletvekili bulunuyor. Bunların 5’i SPD’li, 3’ü Yeşiller Partili, 2’si de Sol Partili. CDU’nun Türk kökenli tek vekili ise Cemile Giousouf. Seçimlerden sonra meclise kaç Türk kökenli vekilin gireceği merak ediliyor.

FDP VE AFD GİRİYOR ANCAK görüşler, sayının biraz azalabileceği şeklinde. Yapılan son anketlere göre Hür Demokrat Parti (FDP) kısa bir aradan sonra yeniden Federal Meclis’e girecek gibi. Tüm anketler FDP’yi yüzde 5 barajının bir hayli üzerinde görüyor. Meclise ırkçı parti AfD’nin de girmesi kesin gibi. Sadece AfD’nin alacağı oy merak ediliyor. Son ankete göre CDU’nun oy oranı yüzde 39,5. En yakın rakibi olan Sosyal Demokrat Parti ise yüzde 24’te. FDP ise meclise sükseli bir dönüş yapıyor.

AFD YÜZDE 7 FDP’NİN oy oranı yüzde 10 seviyesinde. Bu ankete göre FDP mecliste üçüncü büyük parti oluyor. Sol Parti yüzde 8 ile Yeşiller’in biraz üzerinde oy aldı. Son yoklamalara göre Yeşiller’in oy oranı yüzde 7. Meclise girmesine kesin gözüyle bakılan AfD’nin oyu ise yüzde 7 dolayında. Bu durumda AfD meclise giren en küçük parti olacak. Ancak siyasi gözlemciler AfD’nin oyunun kararsızların oylarıyla artabileceğine dikkat çekiyor. AfD Partisi ise en az 70 vekil çıkartmayı umuyor. KOBLENZ


www.renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

İŞTE BİZİM HİKAYEMİZ

2

Email: hikaye@renpostasi.de

Eylül 2017

Bakandan

Anne SPİEGEL

(Rheinland Pfalz Aile, Kadın, Gençlik, Uyum ve Tüketiciyi Koruma Bakanı)

Ebeveynler ve çocuklar internet kullanımının risklerini öğreniyor Ren Postası’nın sevgili okurları, Akıllı telefonlar ve tabletler, “akıllı” televizyonlar ve örneğin interaktif diyaloğa girebilen bebekler veya oyuncak arabaları yönetebilmek için akıllı telefondaki uzaktan kumandalı internete bağlı oyuncakların olmadığı bir ev, özellikle de gençlerin yaşadığı, düşünülemez. Ve bu noktada birçok aile için bu tip sorular akla gelir: Hizmetler ve cihazlar şahsi bilgilerin korunabileceği şekilde nasıl ayarlanabilir? Yüksek faturaya yol açabilecek masraf tuzakları nerede olabilir? Herhangi bir yasaya aykırı davranmamak için nasıl ve ne zaman telif haklarına dikkat etmeliyiz? Bu ve buna benzer sorulara yanıt bulabilmek için özellikle ebeveynlerin kendi medya yeterliliklerini geliştirmesi gerekir. Onları bu yolda desteklemek için dijital tüketiciyi korumanın da içinde barındığı bakanlığım aileler için tüketici ve şahsi bilgilerin korunması riskiyle ilgili Rheinland Pfalz Tüketiciyi Koruma Merkezi ve Eyalet Bilgileri Koruma ve Bilgi Özgürlüğü Sorumlusu ile birlikte bir konferans serisi başlattı **** Ayrıca birçok ebeveyn ile iyi ilişkileri olup da onlara ulaşabilecek Rheinland Pfalz’daki aile kurumları da buna dahil. Konferans ücretsiz olduğu gibi aile kurumları tarafından ücretsiz olarak faydalanılabilecek. Çünkü bu programla özellikle anne ve babaların tüketici ve bilgi güvenliği konusunda hassaslaştırılması hedefleniyor. Güvenli medya kullanımı ve dijital platformların kullanımı konusunda pratik bilgilere sahip oluyorlar. Örneğin online oyunlar, internette reklam, sosyal paylaşım siteleri, internette bırakılan dijital izler ya da 2genel internet gibi toplam 8 ayrı konu başlığı arasından seçim yapmak mümkün. Konferansları tüketicileri koruma merkezinin veya Eyalet Bilgileri Koruma ve Bilgi Özgürlüğü Sorumlusu’nun eğitilmiş konuşmacıları veriyor. Sadece iyi bilgilenmiş olan riskleri bilir ve tanır. Bu sadece onlar için değil, ama özellikle belki de çocuklarına kefil olmak zorunda kalan ebeveynler için önemli olur. Ayrıca ebeveynler çocuklarının onlardan öğrendiği önemli örneklerdir. Çünkü medya eğitimi sadece okulda değil, belki de birçok neslin bir arada yaşayıp birbirinden, internetteki hem tehlike hem de risklere yaklaşım gibi, bir şeyler öğrendiği, evde gerçekleşir.

!" ' " ( !

!

#$ )*

%& & % " !

Ren PoSTASI her sayısında göçün canlı tanıklarını tanıtıyor. Almanya’ya gelen ilk kuşağın hikayesini okurken kimi zaman gülecek, kimi zaman hüzünleneceğiz. Dileyenler ise, “benim babamın da hikayesi güzel” diyecek ve bu hikaye, göç sayfasında yayınlanacak.

GÖÇÜN TANIKLARI

SIlA YolU’nDA bÜYÜK HİzMeT Sırbistan’da yol üzerinde bulunan en iyi tesislerle anlaşan Ren Postası, Hotel Balkan Highway tesislerinde binlerce Türk aileye evsahipliği yaptı

Başkan Akcan’dan tesislere tam not Koblenz ve Çevresi Türk İşverenler Derneği (ETUG) Başkanı zeki Akcan, eşiyle birlikte akşam saatlerinde ulaştığı Balkan Highway Hotel’de konakladı. Aynı zamanda Koblenz ve çevresinin ilk ve tek Türk bakımevi olan ZA GmbH’nın sahibi zeki Akcan, sabah kahvaltı yaptıktan sonra yola çıkarken “İş dünyasından arkadaşlarıma ve işadamları derneğimizdeki üyelerimize burayı tavsiye edeceğim” dedi.

Sıla Yolu’nu şenliğe çevirdiler Usingen’den yola çıkan Mehmet İlnem, kız kardeşinin de aralarında bulunduğu üç ayrı araçlık ekibe adeta yol göstericiliği yapıyor. Galatasaray’a olan sevgisi nedeniyle Usingen kenti ve çevresinde “Cimbom Mehmet Abi” diye tanınan Denizlili Mehmet İlnem, “Bir kişinin eşi, çocukları, kardeşleri yani kısaca sevdikleri yanındaysa Sıla Yolu evden çıkınca bir şenlik olur. Asla acele etmiyoruz” dedi.

Her yapının bir uzmanı vardır

Ünlü isimler konakladı Fenerbahçe eski futbolcularından Cem Karaca, karayoluyla Türkiye'ye giderken Ren Postası’nın Sırbistan’da bulunan Balkan Hotel tesislerine uğrayarak bir süre dinlendi. Beraberinde annesi ve üç oğlu olduğu halde Diehaber tesislerine gelen Cem Karaca, “diehaber.com haber sitesinden Sırbistan’daki tesisler hakkında bilgi sahibiydim. Türkiye’ye giderken uğradım. Çocuklarım ve annemle birlikte çayımızı içtik. Bir süre dinlendik. Beni tanıyan herkese bu tesisleri tavsiye ediyorum” dedi. Almanya’nın Kaiserslautern takımının alt yapısında yetişen, Türkiye Ümit Milli Takım formasını da giyen Cem Karaca, özellikle Hamburg ekibi St. Pauli’nin tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

www.celik-dach.de celik-mrt@t-online.de info@celik-dach.de

Çatıda oluşan fırtına ve dolu hasarları Binada nem ve rutubet hasarları

Mübarek Kurban Bayramınızı tebrik eder hayırlara vesile olmasını dileriz. Bu hayırlı günde dualarınız kabul olsun.

!

Murat Çelik Bilirkişi

!

Celik Bedachungen GmbH I Mittelstr.2, 56424 Staudt I Tel.:02602-9491960 I Fax.:02602-9491962 I Mobil:0160-95084182


info@renpostasi.de

Bilgi Panosu

Mainz Başkonsolosluğu Adres: An der Karlsschanze 7, 55131 Mainz Telefon: 06131 982 600 Fax: 06131 835 119 E-Mail: konsulat.mainz@mfa.gov.tr İşlem yaptırmak için konsolosluğa gidecek vatandaşlar, e-pasaport başvurularında da kullanılan www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu almaları gerekiyor.

ÖNEMLİ TELEFONLAR Polis: İtfaiye / İlk Yardım: Açık Eczaneler: Bilinmeyen Numaralar: ADAC Yardım:

110 112 011500 118 33 22 22 22

Köln Başkonsolosluğu Adres: Luxemburgerstr. 285, 50354 Hürth Telefon: 02233 97 41 80 Fax: 02233 75 572 E-Mail: konsulat.koeln@mfa.gov.tr İşlem yaptırmak için konsolosluğa gidecek vatandaşlar, www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu almaları gerekiyor.

Konsolosluk işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi www.konsolosluk.gov.tr adresinden edinebilirsiniz.

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

3

T.C. Berlin Büyükelçiliği Adres: Runge Str. 9, 10179 Berlin | Telefon: 030 27 58 50

ETUG’da yeni dönem

YENİ YÖNETİM ETUG Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşuyor: Başkan: Zeki Akcan Başkan Yardımcısı: Karl Heinz Schweda Veznedar: Erdoğan Öztürk Yazı işleri/Protokol: Cengiz Günana Basın Sözcüleri: İnanç Armitli, Ufuk Elmas Gençlik Kolu: Ferhan Güngörmüş, Osman Atlen

DERNEĞİN ÇALIŞMALARI

YENİ yönetimin belinlenmesinden sonra ilk toplantısını da yapan dernek, hangi alanlarda görev yapılacağını belirledi: Türkiye ile Almanya arasında iş yapan işadamlarının gerek Türkiye, gerekse Almanya’daki yatırımlarda yardımcı olmak. Gençler için meslek eğitimi alanları açmak ve bu konuda işadamlarını bilgilendirmek. Başta iş ve işçi bulma kurumu ve ticaret odası ile birlikte devlet daireleriyle daha sıkı bir ilişki içinde çalışmak ve lobi oluşturmak. Mülteci ve ilticacıların iş bulmaları ve işe başlamaları konusunda yardımcı olmak. Yeni üyeler kazanmak ve bu yeni üyelerle aktif bir şekilde çalışıp bazı etkinlikler düzenlemek.

Tren gürültüsü, Alman Ordusu’nun Koblenz ve Lahnstein’daki kışlalarının geleceği veya Su ve Gemicilik Dairesi’nin hizmete devam etmesi, son dört yılda benim siyasi gündemimi belirleyen bazı büyük konular oldu.

K

OBLENZ, Westerwald ve Neuwied çevresindeki girişimcilere dönük kurulan ETUG-Avrupa Türk İşverenler Topluluğu başkanlığa Zeki Akcan’ı

Poşette kitap verilmeyecek

getirdi. Koblenz’de bulunan ZA GmbH hasta bakım servisinin sahibi olan Akcan görevi Deniz Türköz’den devraldı. Yapılan seçimlerden sonra oybirliği ile başkanlığa seçilen Akcan bir teşekkür konuşması yaptı. Yaklaşık 700 girişimcinin bulunduğu bir bölgede böyle önemli bir göreve getirilmenin gururunu yaşadığını belirten Akcan, “Bunun birlikte getirdiği sorumluluk ve görevin de bilincindeyim. Yalnız bu tür fahri çalışmalar ve amme hizmetleri ekip işidir, birlik ve beraberlik ister” dedi ve yönetimin desteğini istedi. Eski başkan Deniz Türköz’e teşekkür eden Akcan, “Bugüne kadar yaptığı çalışmalardan ötürü müteşekkiriz” dedi.

Almanya hep beraber iyi yaşayabileceğiz zengin bir ülkedir. Yine de, gelecek yıllarda önümüze çıkacak en önemli sorulardan birisi de, adaletli bir refah dağıtımı ve herkesin bundan eşit şekilde faydalanmasını nasıl sağlayacağımız olacaktır.

KOBLENZ Belediyesi, yeni öğretim yılı ile birlikte öğrencilere kitap dağıtımında kullanılan poşetleri kaldırdı. Bundan böyle okul kitapları verilirken öğrencilere kitaplar naylon poşetler içinde değil, pamuk ipliğinden yapılmış bez çantaların içinde verilecek. Bu sayede belediye yılda 8 bin naylon poşetin kullanılmayacağını açıkladı. Öğrencilere verilen bez çantalar geri verilmeyeceğinden, aileler tarafından alışverişte kullanılabilecek. Koblenz’de bir kişinin yılda ortalama 60 poşet kullandığı, 113 bin nüfuslu bir şehirde bunun yıllık 7 milyon poşet anlamına geldiği açıklandı. KOBLENZ

dartı sağlamalıdır. Biz sadece kendi seçim bölgemizde değil, her yerde modern ve çevre dostu mobilite kavramlarını geliştirmek ve uygulamak gerektiğini düşünüyoruz. Yapılacak çok şey var. Ancak birlikte bunun üstesinden gelebiliriz...

Başından beri, ilgili bölgelerin milletvekilleri ile partilerüstü çalışma yaparak, birlikte Tren Gürültüsüne Karşı Parlamenterler Grubu’nu kurduk.

Kadınlar eşit ücret hakkına sahiptir. Aile ve iş hayatı birbirine uyum sağlamalıdır. Yaşlılıkta alacağınız emeklilik maaşı, sizlere onurlu bir hayat stan-

Eylül 2017

Başarılar ve mutluluklar


Müşterilerimizin

Kurban bayraMını

en içten dileklerimizle kutlarım


info@renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Toyota, Hybrid modelinin 20. yılını kutluyor JAPON otomobil üreticisi Toyota, hibrit otomobillerin ilk modeli sayılan Toyota Hybrid’in 20. yılını kutluyor. 1997 yılında Toyota Prius ile otomobil sektöründe büyük bir yeniliğe imza atan Toyota, 20. yıl nedeniyle ünlü Alman komedyen Otto Waalkes’e özel çizimler yaptırdı. Bild Gazetesi’nin kuruluşunun 65. Yılı nedeniyle 65 ayrı resim yapan Waalkes, kendine has “Ottifanten” balonları hazırladı. Ünlü komedyenin hazırladığı resimler “Ein

Herz für Kinder” vakfı yararına satılacak. Otto Waalkes’in bir Toyota Yaris modelini dört balon ile uçurduğu motifi Toyota Almanya Marketing Direktörü Sevilay Gökkaya teslim aldı. Waalkes bu görüşmede Gökkaya ile Türk çayı üzerine de konuştu. Toyota’nın 20 yıl önce sadece Prius modeli ile başlattığı hibrit uygulamasında şimdi elektrikli ve benzinli motorun kombinasyonuyla çalışan tam 8 ayrı model var. KÖLN

5 Eylül 2017

BİR TOPLUMUN BAŞARISI

R

TG-RP’den Malu Dreyer’e ziyaret

HEİNLAND Pfalz Türk Toplumu (TG-RP) Eyalet Başbakanı Malu Dreyer ile görüştü. Mainz’daki başbakanlık binasında yapılan görüşmede Başbakan Dreyer, Rheinland Pfalz Türk Toplumu’nun ve çatı örgüt Almanya Türk Toplumu’nun çalışmalarını övdü ve demokrasi ile hukuk devletliliği konusundaki prensiplere uyulması yönündeki angajmanı takdir etti. Türk Toplumu’nun AB dışından gelen yabancılar

için başlattığı “Katılım ve Seçim Hakkı” (Partizipation und Wahlrecht) başlıklı kampanyadan etkilendiğini belirten Malu Dreyer, aynı zamanda örgütün ırkçılığa karşı ve eşit katılım yönünde verdiği mücadeleyi de övdü. Dreyer, “Eyalet, Türk Toplumu ve demokratik olan diğer göçmen kuruluşları ile birlikte çalışmak istiyor” dedi ve Rheinland Pfalz Türk Toplumu’na destek sözü verdi. Dreyer, “Gelecekte de bu görüşmeleri sürdürelim” temennisinde bulundu. Fevzi KAPLAN / MAİNZ

TÜRK-ALMAN hasta bakım servisi TIBBİ BAKIM – SGB V Doktor talimatı doğrultusunda tıbbi bakım: - 24 saat tıbbi yoğun bakım - Yoğun bakım hastalarına suni solunum hizmeti vermek - İğne vurmak (İnsulin, Heparin, Ağrı Tedavisi) - İlaç vurmak/ hazırlamak - Yara pansumanı ve sargısı - Hayati göstergeler (vital – tansiyon, nabız ve ateş ölçmek) - Kan şekerini ölçmek - Kompres baskı sargısı - Suni beslenme ve İnfuzyon Kateter bakımı ve takılması VUCUT BAKIMI VE EV İŞLERİNDE YARDIM – SGB XI / XII Vucut bakımı - Banyo, duş yaptırmak - Ağiz ve diş bakımı - Elbise giydirmek – çıkarmak - Saç bakımı, tırnak bakımı - İdrar yolları rahatsızlığında yardım (bezleme ve idrar torbası değişikliği) Hareket ettirme / Mobilite - Yataktan kaldırma – yatırma - Gezdirme Beslenme - Damak tadında ve kendi kütürüne yönelik

yemek hazırlamak, yemek yedirmek - Ev işlerinde yardım - Ev temizliği - Bulaşık yıkamak, alışveriş ve ütt yapmak Ayrıca - Psikolojik ve sosyal yardım - Rizikolu hamileliklerde çocuk ve annenin bakımı, ev işlerinde yardım - Meslek eğitimi ve stajerlik Sosyal işlerde ücretsiz hizmetlerimiz - Bakım ve hastalık sigortasına müracaat - Ev bulmada yardım ve Grundsicherung`a müracaat - Her türlü bakım aletlerinin temininde yardımcı olmak - Bakım parasını kendisi alan hastalarımız

için, Bakım Sigortası tarafından mecbur kılınan, her 3 yada 6 ayda bir yapılması zorunlu bakım kontrollerini yapmak KİMLER BAKIM HİZMETİNDEN YARARLANABİLİR - Bedensel engelliler - Yaşlılık nedeniyle veya geçirdiği kaza sonucu özel bakıma ihtiyacı olanlar - Sehayat nedeniyle bakıma ihtiyacı olan kişiyi evde bırakanlar (Verhinderungspflege) - Evlerinde tedavi görmek isteyenler - Everlinde tibbi bakım ihtiyaçlarını kendileri karşılamayanlar - Ameliyat sonrası evlerinde tedavi olmak isteyenler

ZA GmbH Ambulante Pflege: Carl-Spaeter-Str. 76, 56070 Koblenz Telefon: 0261 98349600, Mobil: 0171-2990488, E-Mail: za@za-pflegedienst.eu

Bir toplumdaki başarı derecesi neyle ve nasıl ölçülür? Almanya’da yaşayan biz göçmenler başarılı mıyız? Eğitim, uyum, politik çalışma, meslek eğitimi, gönüllü çalışma, spor gibi konularda tam olarak bu toplumun neresindeyiz? Bu sorulara verilecek yanıtlar belki başarılı olma konusuna da ışık tutabilir. Kamuoyunda yapılan tartışmalarda genellikle olumsuz gelişmeler, sorunlar irdelenir ve verilen örnekler de bu yöndedir. 50 yılın üzerindeki göçmenlik süreci insan ömrü için oldukça uzun, ama göçmenlik tarihi için aslında kısa bir süredir. 1961’den beri geçen süreci değerlendirerek ortaya çıkan tabloya bir bakalım; Birinci kuşak misafir işçiler, yabancı bir ülkeye gelerek çalıştılar, yatırım yaptılar, ailelerini getirdiler ve kendilerine bir gelecek kurdular. İş yaşamına uyum sağlayan, lisan sorununu kendi yöntemleri ile çözen, dayanışma ruhunu sürekli sıcak tutan, ailelerine sahip çıkan birinci kuşak emekçilerinin başarısı ortadır. 1985 sonrası gelişmelere baktığımızda özellikle eğitim alanında önemli gelişmelerin olduğunu görmekteyiz. Çocukların anaokullarına gitmesi sorun olmaktan çıkmıştır. Almancayı iyi derecede öğrenmenin gelecek için önemi kavranmıştır. Anne-babalar eğitim alanındaki alternatifler okullar konusunda bilinçlenmiş planlı adımlar atmaya başlamışlardır.

Köşebaşı

Hüseyin OCAR

(Sosyal Danışman)

◼ hueseyinocar@web.de

Tüm bunların sonucu olarak da günümüzde iyi eğitim almış Türk kökenli göçmenler, yaşamın her alanında görünür olmuşlardır. Koblenz ve çevresi gibi çok da büyük sayılmayacak bir şehirde, birinci kuşak emekçilerinin, avukat, öğretmen, doktor, uzman doktor, hemşire, pedagog, işletme sahipleri, finans uzmanları, reklamcı, gazeteci, duvar ustası, kalorifer uzmanı gibi değişik sektörlerinde oldukça başarılı çocuklarına ve torunlarına rastlamak mümkün. Politik alanda etkin olan, sanatın değişik alanları ile ilgilenen, dünyadaki tüm gelişmeleri çok yakından izleyen, ekolojik dengeleri kendine dert edinen bilinçli bir kuşak var artık. Sorunlar yok mu? Olmaz mı, yığınla! Sorunların çözümü sürekli yakınmak ile olmuyor elbette. Başarının ortaya çıkardığı enerjiyi örgütlü yapıya dönüştürüp, doğru kanalize etmeyi de başardığımızda, gelecek daha da güzel olacaktır.

Aytimur

Kuyumculuk MODA-KALİTE-GÜVEN-SERViS Başarılarımızın mimarı müşterilerimizdir Dostluğu, sevgiyi ve geleceği… Aşımızı, ekmeğimizi, soframızı… Hüznümüzü, acımızı, yalnızlığımızı paylaştığımız; birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik ve dostluğumuzu en sıcak şekilde hissedeceğimiz mübarek

Aytimur Kuyumculuk Yeni Altin ve Saat Kolek siyonlari ile Siz Müsterilerimizin Hizmetindedir.

KUR B A N BAYRAMINIZI kutlar, hayırlara vesile olmasını Aytimur Ailesi ve Aytimur Kuyumculuk

olarak temenni ederiz.

Puderbacher Schmuckecke Mittelstrasse 19, 56035 Puderbach

JUWELİER Langendorfer Str. 148 AYTİMUR 56564 Neuwied


Impressum Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

6

ZA MEDIA

Mainz'da muhteşem konser ALMANYA'NIN Mainz kentinde 17 Eylül 2017 Cumartesi günü Saadet Sonyiğit ," Göçmen kızın şarkıları" adlı konser verecek. Augustinistrasse 55, 55116 Mainz'da bulunan Frankfurter Hof Mainz’da saat 18:00’de başlayacak olan konserde Saadet Sonyiğit'e güfte ve besteleri kendisine ait olan, "Göçmen kızın şarkıları" adlı konserde çağımızın en değerli büyük virtüöz ve bestekarlarından olan Göksel Baktagir ile değerli üstadlar Murat Süngü ve Şevket Aşıkuzun eşlik edecekler.

2

Adresse: Telefon: Fax: E-Mail: Web: Bankverbindung: IBAN: BIC:

Carl-Spaeter-Str. 76, 56070 Koblenz 0261 9834 9600 0261 9834 9601 info@renpostasi.de www.renpostasi.de VR Bank Rhein-Mosel eG DE13 5766 2263 0101 4118 13 GENODED1MPO

Aralık 2013 - Ocak 2014

Tel: 0171-299 04 88 email: anzeige@renpostasi.de Facebook: fb.com/renpostasi Twitter: @renpostasi E-Gazete: issuu.com/renpostasi Gazetemizde yayınlanan köşe yazıları, yazarların kendi yorumlarıdır. Yazılardan gazetemiz sorumlu tutulamaz.

Ren Postası GÜNDEM

Eylül 2017

Uyum Meclisi’nden festivalde stand

K

OBLENZ Göç ve Uyum Meclisi, bu yılki Koblenz Yaz Festivali’nde stand kurdu. Standda Koblenz ve çevresinde yaşayan vatandaşlara bilgiler verildi ve yapılan faaliyetler anlatıldı. Göç ve Uyum Meclisi yetkilileri kurulan standa özellikle “Burada yaşıyorum ve burada seçmek istiyorum” isimli kampanyayı tanıttılar ve bilgi verdiler. Meclis üyeleri Avrupa Birliği ülkesinden gelmeyen veya Alman vatandaşlığına sahip olmayan göçmen kökenli insanların en azından yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkına sahip olmaları için yapılan kampanyanın detaylarını anlattı. Yeşil sahnenin yakınında kurulan standa büyük ilgi gösterildi. Sahnede çeşitli ülkelerden müzik ziyafeti de sunuldu. Etkinliğe Başkan Serkan Genç, yardımcıları Yüksel Turfan ve Dirk Schaefer, Yönetim Kurulu üyeleri Zempfira Dlovani,

Anzeigen (İlan)

Geschaeftsführer: Zeki Akcan 0171-299 04 88

Güneşe karşı özel koruma KOBLENZ’DEKİ Freibad Oberwerth’e gelen çocukların güneş ışınlarından daha iyi korunabilmesi için özel önlem alındı. Çocukların bulunduğu alanın üzerine yapılan ve 60 metrekare olan özel gölgelik 16 bin Euro’ya maloldu. Masrafların 13 bin Euro’sunu Energieversorgung Mittelrhein AG (evm) karşıladı. KOBLENZ

ALLFINANZ ERDO AN ÖZTÜRK Finanzprofi - alles aus einer Hand Breite Str. 34 - 56626 Andernach Telefon 02632 5051892 Email: INFO@MEINE-ALLFINANZ.de

Vito Contento, Laura Marin Martorell, Fevzi Kaplan, Mesut Acar ve belediyeden göçmenler bürosundan Beate Oster ve Kai Lukas katıldı. Başkan Serkan Genç, gösterilen ilgiden memnun olduğunu belirterek, “Koblenz ve

civarında yaşayan halkımızı kampanya üzerine ve yaptığımız faaliyetler üzerine bilgilendirdik. Seneye yine yaz festivaline katılacağız, aldığımız sonuçtan memnunuz” diye konuştu.

Fevzi KAPLAN / KOBLENZ

> Versicherung für alle Beamte,Privat- und Gewerbekunden, > Strom & Gas Vergleich > Betriebs-Rente für Mitarbeiter, Lohnoptimierung > Factoring 100% Geldeingang innerhalb 48 Stunden,Rechnungsmanagement > Privatkredite, Renovierungsdarlehen, Immobiliendarlehen, > Fertighaus Schlüsselfertig / Eigenleistung > Kapitalanlagen, Investment Fondsparpläne, > Eigentumswohnungen in Frankfurt, Mannheim, Germersheim, Lage.... 100% Finanzierung, ohne Maklerprovision > Job-Service- Mitarbeiter haupt- oder nebenberuflich in der Allfinanzberatung

Müb rek Kurb n B yr mını sevdiklerinizle ber ber s lıklı ve huzur içinde geçirmenizi dileriz. Mutlu B yr ml r…

By Mangal Ailesi Wallersheimer Weg 9 56070 Koblenz - Lützel TEL: 0261-98 88 71 27

KURBAN Bayramınızı kutlar


www.renpostasi.de

info@renpostasi.de

fb.com/renpostasi

@renpostasi

Spiegel’den medya eğitimine teşvik

issuu.com/renpostasi

Sayı: 41 | Yıl: 3 | Ücretsizdir | 1 Eylül - 5 Ekim 2017

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

KOBLENZ’İ KİM KAZANACAK?

Koblenz’de 24 Eylül’de yeni Büyükşehir Belediye Başkanı seçiliyor. Seçimleri SPD’li olan ve parti tarafından desteklenen, ancak bağımsız olarak seçime giren David Langner’in kazanması bekleniyor.

K

OBLENZ’DEKİ seçmenler 24 Eylül’de sadece yeni meclisi değil, aynı zamanda yeni Büyükşehir Belediye Başkanı’nı da seçecek. Başkanlık için Yeşiller Partisi Belediye Meclisi üyesi Hans Peter Ackermann’ı, FDP ise Torsten Schupp’u aday gösterdi. Bunun yanı sıra Koblenz İmar Dairesi Başkanı Bert Flöck ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı David Langner bağımsız aday olarak yarışa girecek. Her iki aday da bunun için gerekli olan 230 imzayı topladı. Koblenz Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Joachim Hofmann Göttig başkanlığında yapılan oturumdan sonra adayların oy pusulasındaki sıralamaları belirlendi. Buna göre Yeşiller’in adayı Ackermann 1. sırada, FDP adayı Schupp 2., bağımsız aday Flöck 3. ve diğer bağımsız aday David Langner ise 4. sırada yer alacak. Koblenz’de yaklaşık 4 bini AB vatandaşı olmak üzere toplam 88 bin 200 seçmen bulunuyor.

“Eşitsizlik sona ermeli”

MEKTUPLA OY TAMAM Öte yandan Koblenz’de oyunu mektupla kullanmak isteyenler için hizmet veren iki merkez hizmete girdi. 21 Ağustos’tan itibaren dileyenler merkezlere gidip oyunu kullanabilir. Mektupla oy merkezinin biri Forum Confluentes’te şehir kütüphanesinde, 5. katta bulunuyor. Merkez pazartesi, salı, çarşamba ve cuma günleri saat 10.00 ile 18.00 arasında. Perşembe günleri saat 10.00 ile 19.00 arasında açık kalacak olan seçim merkezi cumartesi günleri re 10.00 ile 15.00 arasında hizmette olacak.

RHEİNLAND Pfalz Gençlik Bakanı Anne Spiegel, eyaletteki medya pedagojisinin çalışmalarını destekleyeceğini açıkladı. Bakanlık eyalet gençlik kurumu (Landesjugendring) ve eyaletin medya ve pedagoji enstitüsü olan medien.rlp kurumunun çalışmalarına 200 bin Euro’yu geçen bir teşvik ödeneceğini bildirdi. Bakan Spiegel, medien.rlp’ye bir proje çalışması için 163 bin Euro, Landesjugendring’e ise 38 bin Euro verileceğini söyledi. Medien.rlp gençleri ve gençlik alanında yapılan çalışmaların tanıtıldığı www.jugend.rlp isimli siteyi de işletiyor. Bakanlıktan ödenecek teşvik ile gençlik derneklerinin her yıl 1 Nisan’a kadar medya pedagojisi alanında geliştirdikleri projeler desteklenecek. MAİNZ

Koblenz Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Joachim Hofmann Göttig adaylar Hans Peter Ackermann, David Langner ve Bert Flöck ile bir arada.

Pazar günleri ise oy kullanılamayacak.

HANGİ GÜNLERDE AÇIK? Diğer merkez ise Koblenz-Rauental’de bulunan düzen dairesinin (Ordnungsamt) alt katında, 15 numaralı odada. Dileyenler pazartesi, salı, perşembe ve cuma günleri saat 08.00 ile 12.00 arasında oy kullanabilecek. Çarşamba günleri ise bu

merkezde saat 08.00-12.30 ile 13.30-16.30 saatlerinde hizmet verilecek. 22 Eylül Cuma günü ise seçmenler oylarını 08.00 ile 18.00 arasında verebilecek. Pazar günleri ise oy kullanılamayacak. Mektupla oy kullanmak isteyenler en geç 22 Eylül günü saat 18.00’e kadar başvurmak zorunda. 23 Eylül günü mektupla oy kullanma merkezleri kapalı olacak.

RHEİNLAND Pfalz Eyaleti Kadın ve Aile Bakanı Anne Spiegel, hükümetin eşitlik raporu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Eşitsizlik sona ermeli” diye konuştu. Kadınların Almanya’da halen ayrımcılığa uğradığına dikkat çeken raporu değerlendiren Bakan Spiegel, “Hükümetin hazırlattığı raporun merkezi sonucu, kadınların iş yaşamında hala erkekler ile eşit derecede olmadığı şeklindedir” dedi. Bunun böyle kalmaması gerektiğini söyleyen Bakan Spiegel, “Çünkü bu eşitsizlik sadece kadınları değil, herkesi kızdırıyor. Kadınların aynı iş için erkeklerden daha az maaş alması kabul edilir bir durum değil” diye konuştu. Spiegel aynı zamanda para karşılığında yapılmayan, örneğin akrabaların bakımı, ev işleri gibi işlerde de yükün yüzde 52’sini üstlendiğini ve bunun da adil olmadığını belirtti. MAİNZ


BASIBÜYÜK UNTERNEHMENSGRUPPE

“BASIBÜYÜK HOLDİNG MÜLHEIM KÄRLICH TÜM İSLAM ALEMİNİN KURBAN BAYRAMINI KUTLAR, SİZLERE VE AİLENİZE SAGLIKLI VE MUTLU BİR YAŞAM DİLER”

foundry Personal GmbH

Gussbearbeitung GmbH

İsmail Başıbüyük

BASIBÜYÜK Unternehmensgruppe GmbH Siedlung Depot 12 a D-56218 Mülheim-Kärlich-Gewerbepark ■ Tel: (0)261-5796032-0 ■ Fax: (0)261-5796032-9 ■ Mobil: (0) 171 99 29 032 ■ www.basibueyuek-gruppe.de ■ info@basibueyuek-gruppe.de ■ ein Unternehmen der Basibüyük Holding GmbH

Mahmut Başıbüyük

Gökhan Başıbüyük


info@renpostasi.de

e-bility GmbH şirketi 1950’li yıllarda kullanılan motosikletlerin tarzında mobiletler üretip elektrikli motorlarla donatıyor. Fotoğraf: © MWVLW-RLP

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Remagenli şirkete 410 bin Euro teşvik EYALET Ekonomi Bakanı Dr. Volker Wissing, Remagen’de kurulu e-bility GmbH şirketine 410 bin Euro’luk bir teşvik çeki teslim etti. Bakan Wissing, “Rheinland Pfalz’da ulaşım konusunda birçok yenilikçi fikrin olması çok etkileyici. Şirketin yenilikçi girişimlerini destekliyoruz, çünkü bunun eyaletimizin geleceği için iyi bir yatırım oldu-

ğuna inanıyoruz” dedi. e-bility GmbH şirketi 2010 yılında Patrik, Daniel ve Philip Tykesson kardeşler tarafından kuruldu ve şehiriçinde kullanıma dönük elektrikli mobiletler üretiyor. 35 çalışanı ile Avrupa ve Kanada’da toplam 200 servis partneri olan şirketin mobiletleri Kumpan electric adı altında satılıyor.

9

REMAGEN Eylül 2017

Tiyatro Frankfurt, Koblenz’de “Fanus” oyununu sergileyecek

K

OBLENZ ve çevresinin en eski MERHABA Türk–Alman Dostluk Derneği, sürdürdüğü kültürel çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor. Bu yıl 35.kuruluş yıldönümünü kutlayan dernek her yıl gerçekleştirilen “Koblenz Kültürler Haftası” kapsamında bu yıl MERHABA, Rheinland Pfalz/Saarland Türk Öğretmenler Derneği’nin de katkılarıyla 240 yıllık Koblenz tiyatrosunda ilk olarak Türkçe konuşan bir Türk tiyatro grubunu misafir etmenin mutluluğunu yaşıyor.

ledikleri bütün oyunlardaki bu uygulamalarıyla “Tiyatro Frankfurt” olarak uyuma bulundukları katkılarından dolayı ödüllendirildiklerini belirtti.

KALABALIK EKİP Vedat Diri’nin kaleme aldığı, sanat yönetmenliğini Ayla Algan’ın yaptığı, Kamil Kellecioğlu yönetmenliğinde sahnelenen “FANUS” ilk olarak 2016 yılının aralık ayında Frankfurt Gallus Tiyatrosu’nda, daha sonra da Rüsselsheim Aschaffenburg’ta sahnelendi. Sunay Çalışkan, Metin Can Ayduran, Çiğdem Özkurt Spickermann, Nurten İnan, Handan Tiras, Filiz Karagöz, Samet Akkoyunlu, Serdar Sert, Haydar Akarsu ve Kamil Kellecioğlu’nun sahne aldığı oyunun teknik ekibi ise Hüseyin Özcan ve Nazife İlhan’dan oluşuyor.

TİYATRO FRANKFURT FARKIYLA

“FANUS” isimli oyunlarıyla sahne alacak olan Tiyatro Frankfurt’un yönetmeni Kamil Kellecioğlu, 240 yıllık tarihi bir salonda sahne almanın heyecanını yaşadıklarını belirtti. Kellecioğlu, bu heyecana katkılarından dolayı MERHABA yönetimine ve Dernek Başkanı Beyhan Güler’e teşekkür etti. “FANUS” 23 Eylül Cumartesi günü ilk olarak tiyatro ve dizi oyuncusu Emrah Elçiboğa ve oyunun senaristi Vedat Diri’nin sahne ekibine katılmasıyla Koblenz Şehir Tiyatrosu’nda sezon açılışını yaparak tiyatroseverlerin karşısında olacak.

Kellecioğlu, “Yeri gelip kahkahalara boğulacağınız, yeri geldiğinde gözlerinizin dolacağı oyunda en önemlisi kendinizden de birşeyleri bulabileceksiniz. FANUS’u izlemeye Almanca bilen arkadaşlarınızı da davet edebilirsiniz. Çünkü bu oyun çok az tiyatroda uygulanan üst yazı sistemiyle onlara da büyük zevk verecektir” diye konuştu. Kamil Kellecioğlu, sergi-

NEREDE? NE ZAMAN?

Oyun, 23 Eylül 2017 Cumartesi Saat 19.30’da Koblenz Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenecek. Biletler tiyatro satış noktalarından, internet üzerinden, Merhaba Derneği’nden, ATM üyesi derneklerden ve Ren Postası ile ZA GmbH Türk– Alman Hasta Bakım Servisi bürosundan temin edilebilir.

“İnşaat işi ciddilik ister”

K

OBLENZ’DE 1991 yılından beri faaliyet gösteren FOBAU inşaat şirketinin Genel Müdürü Fahri Ormanoğlu, inşaat sektörünün ciddi bir sektör olduğunu ve bu alanda çalışan firmaların da buna uygun çalışması gerektiğini belirtti. Kendisinin yılların birikimi olan tecrübesi ile memnun bir müşteri tabanı geliştirdiğini söyleyen Ormanoğlu, “Biz FO-Bau inşaat firması olarak her zaman güleryüzlü ve yardımsever davranıyoruz. Bunu da müşteriler hissediyor. Şirkette takım ruhu her zaman ön planda olduğu için, yılların verdiği tecrübe ile güçlü ve kuvvetli bir ekip oluşturduk” dedi. İnşaat şirketinin yapı ticaretinin tüm alanlarında yeni bina, eski bina, yeniden yapılandırma ve aynı zamanda yenileme çalışmalarında faaliyet gösterdiğini kaydeden Fahri Ormanoğlu, “FO-BAU GmbH Koblenz’de kendinizi emin ellerde hissedebilirsiniz. Buyurun gelin, siz de FO-BAU inşaat şirketinin güleryüzünü ve servisini görün” diye konuştu. KOBLENZ

1990 yılından bu yana Koblenz ve çevresinin en büyük inşaat firması

FO-BAU GmbH

YAPTIKLARIM IZ

N I Z I M I R A L K A C YAPA TEMİNATIDIR

Tüm İslam aleminin ve müşterilerimizin Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutlarım Fahri Ormanoğlu Kaba inşaat İzolasyon İç sıva Dış sıva Boya-badana Restore

Kontakt Carl-Spaeter Str. 76, D-56070 Koblenz Telefon: 0261 / 207 34 22-23 Fax: 0261 / 207 34 19 Mobil: 0171 / 859 56 01 email: fo-bau@arcor.de


www.renpostasi.de Altın Şifre’yi bilenler arasında yapılacak çekilişle, okurlarımıza

ALTIN BULMACAYI çözüp, ALTIN ŞİFREYİ bilenler kazanıyor

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

- JUWEİLER AKBULUT’TAN

SEN DE ÇÖZ, SEN DE KAZAN

10

E-Mail: bulmaca@renpostasi.de Önemli Uyarı: Kazanan kişiler ödüllerini verilecek adresten kimliğini beyan ederek bizzat teslim alacaktır. Ödüller kesinlikle paraya çevrilemez.

“JUWELİER AKBULUT”tan iki çeyrek altın

Ren POSTASI BULMACA

Eylül 2017

RAKAM YERLEŞTİRME

ALTIN BULMACA

İnsan vücudunun dış yüzü Boru sesi

İstanbul ilçesi Tahıl ayıran kalburlu araç

Nişastalı tanelerin bulamacı

▼9

Aşağıda sıralı bir şekilde verilmiş 3, 4, 5, 6, 7, 8 basamaklı sayıları, ipucu olarak verdiğimiz rakamlardan da yararlanarak yerleştirin. Tam çözüme ulaştığınızda listede hiç rakam artmayacaktır.

1

2

▼ ▼

960

▼ ▼

D K M Ü A C N A T R O M

E İ Ü E K A R I N C A A

N L Z L P U D U D U H A

T İ İ İ Ç I N G I R A K

R L K S T Ç N İ G L İ K

İ Z A L N A Z A R L I K

K İ L İ E M Ş E L Z Ü Y

A G N S A R İ V A Y E T

Maksat, niyet

▼ ▼

FIRSATÇI GİZLİLİK HORLAMAK IZGARA İLGİNÇ KARINCA

Dıştan içe

▼ Evlenmemiş kimse Asıl konu, tema

K Ü L N Ü G Z Ö D İ P K

Ü I B I Ç O Z T Y G A A A S N R RM A I A Ş F K AMP ME S R E S I Y A

Ş İ L E S S Ü C İ Ö T K

H O R L A M A K N L İ A

Ü Ç E T E R Ü I G N J Ş

1-4 Hadise, olay 5-6 Nikel elementinin simgesi 7-11 Yolun yokuş olan bölümü 12-13 ‘Doktor’un kısa yazımı 14-17 Kubbe biçiminde Eskimo kulübesi 18-21 “... düşmek” (Para sıkıntısı çekmek) 22-26 Sığır, koyun gibi eti yenecek hayvanları kesen veya dükkanında perakende olarak satan kimse 27-33 Sabit fikir 34-38 Gerçeğe ulaştırıcı güçlü seziş, varış, varışlılık 39-43

LÖSEMİ MÜZİKAL ORTANCA ÖZGÜNLÜK NAZARLIK PRESTİJ

RİVAYET SİLSİLE ŞAKAYIK ÜRETEÇ YÜZLEŞME

“... Aksu” (Müzik sanatçısı) 44-47 Yarış evresi 48-52 “... Bengier” (Aktör) 53-57 Toy, çaylak 58-62 Herhangi bir spor dalında erişilmiş derecelerin en iyisi 63-67 Kısımlar 68-72 Döleşi, meşime, plasenta 7377 Etoburlardan, sürü halinde yaşayan bir yaban hayvanı 78-82 Süt veya yoğurt yayıkta çalkalanarak yağı alındıktan sonra kalan sulu bölüm 83-87 Hoş görme, yetinme, göz yumma 88-93 Bobin 94-98 Ağırbaşlılık 99-100 İskambilde birli.

Güç simgesi olarak Yat limanı taşınan değnek

Ördek

Unvan Siyah

Obje, nesne

▼ Meslek

5

6

7

8

9

Eskiden, albay

4

10

11

Hangi şey

Karşı çıkış

3

837

925

▼ Kaynata, kayınbaba

Bir kişi benzerinden üstün gösteren nitelik

5

▼ Çok fazla söz Sahip

816

▼ Yürek gücü, maneviyat

Konu, husus Patlayıcı bir madde

706

▼ Bir nota İnce perde ya da örtü

Sanma, sanı

678

Boru sesi Bir kuzu eti yemeği

7

Çok hızlı, tepkili uçak Demiryolu

Fakat, lakin Malik, iye

Adıl

Felç Kuzu sesi

Bulaşıcı (hastalık) Resim ya da fotoğrafta duruş

Kuzeyle ilgili

▼ İlkel benlik

Numara (Kısaltması) Lityum (Simgesi)

Erişmiş, başarmış Kırıp dökme, harap etme

Bir tür büyük tepsi Çiy; kırağı

Altın Şifre:

Anadolu Ajansı (Kısaltması) Kayıp

594

AHUDUDU BOYANMAK CÜSSELİ ÇINGIRAK DAMPİNG ENTRİKA

Lezzetli, tadı güzel Vilayet

▼ ▼ ▼

▼4

Sakarya ilçesi

Eğlenmek için bakma, temaşa

İlgi eki İnanmış, kanmış

Kalıcılık, ölmezlik Resimdeki aktris

Lanetlenmiş, melun

Brezilya’nın plaka işareti Gerçek

Kirişli bir çalgı Sayarak yoklama yapma

Defa, sefer

Bölümleme, sınıflama

Mersin ilçesi

Ahlakla ilgili, ahlaki Bir onaylama sözü Okur, kari

Mavera Dahil

341

462

Harf kümesinin içinde yatay ve dikey olarak yer alan sözcükleri bulup karalayın. Kalan harfler bir deyim oluşturacaktır.

Seçkin Renyum (Simgesi) Sunma Üvey olmayan

Samaryum (Simgesi) Alfabetik

Resimdeki aktris Gümüşbalığı

8 Bir ağırlık ölçüsü birimi

Yavru, çocuk Tavlada ‘üç’ sayısı

▼ Arap alfabesi harfi

Bir ilimiz

▼ Mecazene, gösteriş Askeri olmayan

Teniste servis atışı türü Barındırma

6

Yer, bulunulan yer

2

İlaç, merhem Eski Mısır’da bir tanrı

280

▼ ▼ ‘Uzun’ karşıtı Güreşte bir oyun

Et satılan dükkan

İçe dert olan şey

Bir oyuğa, yuvaya yerleştirilmiş (tesisat)

▼ ▼

Su Mafsal

Coğrafi bir bölgemiz

Yazıklar olsun Doğaçlama

▼ Gizilikle ilgili (Eski dil)

O yer Bir tür susamsız, kalınca çörek

253

Kafiye

Yaş Suyosunu

Cetvel tahtası Duygudaşlık Yüce, yüksek Eğilim

Gelişigüzel kırılmış buğday, dövme Hastalıklı

Genellikle ipekten yapılmış kalın ip

Çok küçük, ufacık

Farazi, tahmini

5 6 2 4 3

4 basamaklı 5 basamaklı 6 basamaklı 7 basamaklı 185109 1352 1689 1938 4509283 12970 292781 5067315 21645 2248 2392 3412 314807 6815753 32167 3723 3907 4186 427068 9241667 49602 4277 5174 5741 501374 8 basamaklı 56471 615860 6058 6321 6649 68913402 63109 739583 7526 7858 7925 71493852 76283 756347 80367212 8280 8553 9013 87542 840791 96521062 998072 95720 9640 9718

▼3

Açıkgöz, kurnaz

Not vermek Barış

İşlenmemiş (madde) Mali işler Bir ülkede Sıkıştırılmış, yaşayanların sayısı sıkılmış olan Tören

Bir nota Derviş selamı

▼ Esmer ‘... Öztekin’ (Aktör)

Kayak

▼ Kastamonu ilçesi

Resimdeki aktör Su samurundan elde edilen post

▼ ▼

Bir gösterme sıfatı Emanet, vedia

Çanakkale ilçesi Belirli geçmiş zaman eki

Olumsuzluk belirten bir önek

▼ Klasik Türk müziği makamı

Anlam bilimi Faiz, getiri

▼ ▼

Afganistan başkenti Pay

İlgi eki Afrika’da bir çöl

Galyum (Simgesi) Yüzme sorunda bir stil

12

Kötü, fena (göz, söz vb.)

Deha sahibi, dahi İskambilde bir grup

Göre, oranla, kıyasla Örme işleri

Genişlik Mesken, konut

Zemberek Erken

Bir tür yonca Akıcılık

Kesesi olan

10

Yazın, edebiyat Bir tür hamur tatlısı

Katil İtaat eden

‘... Knightley’ (Aktris)

Ün, şan, şöhret Sporda, sayı farkı

Sıcak, kızgın, yakıcı

Tibet öküzü Ahmak, bön

‘... Damon’ (Aktör)

Kalsiyum (Simgesi) Göç, taşınma

Suudi Arabistan’ın plaka işareti Dünya

11

Koyu mavi renk Bir tür domino oyunu

Encümen, altkurul, komisyon

Silisyum (Simgesi) Van ilçesi

3 basamaklı

Yakanın devrik bölümü Bilgiçlik taslayan kimse

Sevap kazanmak için yapılan iyilik

Bir cins güvercin

▼1

Zeybek ‘Vekaleten’ karşıtı

Kadınsı

Çorbalara katılan bir sos

Ters, zıt, olumsuz, menfi Evcil

Nikel (Simgesi) Resimdeki aktris

Ne olursa olsun, her halde

Yıldız (Eski dil)

Çok acıklı, trajk

İleti Bir şehri savaşarak alma

▼ Çavuşkuşu, hüthüt

Özel gezinti gemisi İkiyüzlü

Konya ilçesi Kasalara yerleştirmek

Kayısı, erik, zerdali kurusu

▼ Yemek dışında yenilen yemiş vb. şeyler

Bir uzaklık ölçü birimi

129 Rütbesiz asker Bunama, bunaklık

Harç alıp sürmeye yarar Talimat, yönerge

Dünyanın en kalabalık ülkesi Bir nota

Orta yuvarlak Sürat Açıklama İkaz, ihtar

Afrika’da bir ülke Mekanikçilik

Dingil

Resimdeki aktris Mecaz olarak

▼ Uyumlu

Kale duvarı Oldukça yeni

Bir şeyi çevreleyen çizgi Bambu

▼ Tanrıtanımaz

Mecazen, kırmızı Balık yumurtasıyla yapılan meze

Durum, tavır, hal

Ağacın kollarından her biri

Metin olma, dayanma

Van ilçesi Buzultaş

Karşılık verme, karşılama Örnek

2 ÇEYREK ALTIN

Doğru cevabınızı mail yoluyla en geç 15 Eylül 2017’e kadar iletin, çekilişe katılıp kazanma fırsatını yakalayın. (Size ulaşabileceğimiz telefon numarası ve adresinizi yazmayı unutmayınız)

Geçen ayın cevabı: YENİ ÇALIŞMALAR

İçten dışa 100-96 Yapı yüzeylerinde yatay, enli, az çıkıntılı, süslü veya düz silme 95-91 İşe yaramaz, kötü 90-85 Fotoğraf makinesi 84-80 Afyonkarahisar’ın bir ilçesi 79-74 Dalkavuk 73-70 Çok konuşma huyu 69-65 Münasebet 64-61 Oyun kağıtlarının küçük, kırmızı, baklava biçimli benekli olan, orya 60-55 (Saygılı konuşmada) Kız evlat 54-50 “... Ergüder” (Aktris) 49-45 Tanıtlama,

tanıt 44-41 Edirne’nin bir ilçesi 4036 Küçük sermaye ve sanat sahibi 35-32 Zarara uğrama tehlikesi, riziko 31-30 Akdeniz’de küçük bir Fransız adası 29-26 “... Akbayram” (Özgün türkücü) 25-23 Bazı ülkelerde, hükümdarların, mareşallerin, din adamlarının güç sembolü olarak, törenlerde taşıdıkları bir tür ağaç veya metalden değnek 2216 İri, esmer, zehirli örümcek 1510 Anafor 9-4 Yat limanı 3-1 Yılanın deri değiştirirken attığı deri.


info@renpostasi.de

Aylık Haber ve Reklam Gazetesi

Tuğçe Derneği’nden dev organizasyon ALMANYA’DA medeni cesaretin simgesi haline gelen Tuğçe Albayrak adına kurulan Tuğçe Derneği, büyük bir organizasyon daha düzenliyor. Dernek, “Futsal” olarak bilinen salon futbolunda Türkiye Milli Takımı ile Hessen Eyalet Karması’nı karşı karşıya getiriyor. Uğradığı saldırı sonrası yaşamını yiti-

ren Tuğçe Albayrak’ın adına kurulan ve şiddet mağdurlarına yardım eden derneğin düzenlediği maç 8 Eylül 2017 Cuma günü Gelnhausen Spor Salonu’nda yapılacak. Dernek yararına yapılan maç saat 20.00’de başlayacak. Avrupa’da yetişip bir dönem her ikisi de Fenerbahçe’de

profesyonel olarak futbol oynayan Cem Karaca (St. Pauli) ve Erhan Albayrak’ın (Werder Bremen) forma giyeceği ünlüler karmasında bir çok eski futbolcu ve sanatçı da yer alacak. Yıldızlar karmasına Almanya en üst Futsal Ligi’nde mücadele eden Germania Oberroden takımı sporcuları da katkı verecek.

11 Eylül 2017

Eğitim Köşesi

Attila DOĞER

B

ir yaz tatili daha bitti. Sınıflarını geçen öğrenciler yeni sınıflarına, özledikleri arkadaşlarına ve öğretmenlerine okulların açılmasıyla kavuşacaklar. Yeni bir ders yılı daha başlayacak. Okul öncesi çocuk yuvalarına giden çocuklar da okul hayatına başlayacaklar. Öğrencilerin yaşamlarında yeni bir sayfa daha açılacak. Daha farklı ve değişik yeni bilgiler öğrenecekler. Bilindiği gibi öğrenme, insanların doğumu ile başlar ve bir ömür boyu sürer. Bu süreç içinde öğrenme uzun süreli değişimler olarak görülür. İnsanlar ilk bilgilerini ailesinden, daha sonra da uzun yıllar sürecek olan okul eğitiminden alırlar. Bu süreçte herkes vücut ve zihinsel yapısına göre öğrenme farklılıkları gösterir. Bazı kişiler çok çabuk, bazı kişiler de çok geç öğrenirler. Bazıları başarılı, bazıları da bu süreçte başarısız olurlar. Başarı derken aklımıza hemen şu soru gelebilir: Başarılı öğrenci nasıl olur? Bir öğrenci okuluna severek gidiyorsa, öğretmenini seviyorsa, kendine güve-

YENİ DERS YILI BAŞLIYOR niyorsa, derslerde dikkatliyse, not tutabiliyorsa, araştırma yapabiliyorsa, okumayı seviyorsa, yeni bilgiler öğrenmek istiyorsa, arkadaşları ile iyi ilişkiler içindeyse, öğrendiklerini tekrar ediyorsa, kütüphanelerden ve yardımcı kitaplardan yararlanıyorsa, ödevlerini zamanında ve doğru olarak yapıyorsa, ezbercilik yerine yaşadıklarından ve öğrendiklerinden ders alabiliyorsa bu öğrenciler, okulda başarılı oluyorlar. Başarısızlık hangi durumlarda oluyor? Öncelikle yukarda saydığımız özellikler bir öğrencide yoksa pek başarılı olması mümkün olmuyor. Bunlara ilave olarak da şunları ekleyebiliriz: Okula isteksizce giden, arkadaşlarının aldığı notlarla sınavlara giren, sınav öncesi bir senede öğrendiklerini bir gecede öğrenmek isteyen, ailevi sorunları olan, ailesinden sevgi ve ilgi görmeyen, dersi dinlemeyen, ödevlerini başkalarına yaptıran, araştırmacı olmayan, internet oyunlarına aşırı düşkün olan, gece çok geç yatan, dolayısıyla sabah da erken

kalkamayan, derslerde ilgisini toplayamayan, arkadaşları ve çevresiyle iyi ilişkiler içinde olmayan, devamsız ve öğretmenlerini de sevmeyen öğrencilerin başarılı olmaları çok zordur. Okulda başarılı olmak için neler yapılabilir? Öncelikle öğrencilerin aile içi huzur ve sevgi ortamları ile sorumluluk duyguları arttırılmalıdır. Verimli ders çalışma yöntemleri öğretilmeli, icap ederse ders aldırılmalı, devamsızlık yapılmaması, dersin derste öğrenilmesi ve not tutulması, boş zamanlarda hobiler edinilmesi, ödev yaparken internet ortamından yararlanılması, velilerin okul toplantılarına her fırsatta katılması, öğretmen, öğrenci, veli kavramlarının unutulmaması, başarılı olmak için atılan en önemli adımlardır. Son olarak, anne ve babalarıyla kaliteli zaman geçiren ve sevildiğini bilen çocukların daha başarılı olduklarını tekrar edelim. Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğrenci, öğretmen ve velilerimize sağlık ve başarı dolu yeni bir ders yılı dilerim.

OKULLAR AÇILIRKEN Eyaletimizdeki okulların açılmasına sayılı günler kaldı. Gönlünce geçirilen bir tatil ile okul sorumluluklarından uzak kalan çocukların yeniden okul disiplinine uyumu için şu günlerde okul dönemi ile ilgili planlar yapmak, kararlar almak onların okula uyumunu destekleyecektir. Yeni döneme olumlu bir başlangıç yapmak çocuğun genel davranışlarını, kendine güvenini ve akademik başarısını etkileyecektir. Rheinland-Pfalz/Saarland Türk Öğretmenler Derneği Yönetim Kurulu olarak okula dönüş için siz sevgili velilerimize vereceğimiz önemli ipuçlarını şöyle sıralayabiliriz: - Problemleri önceden çözün: Çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal bir problemi varsa okula başlamadan çözülmüş olmalı. Çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal sağlığının yerinde olduğundan emin olun. Okul başlamadan önce varolan sorunu saptayarak çözüm aramak çocuğunuza da yarar sağlar. Okullar annebabaların tanımlanan sorunu iyileştirme çabalarını desteklerler. - Gerekli belge ve bilgileri gözden geçirin: Okuldan gönderilen yazılı belgeleri inceleyin. Belgeler çocuğun öğretmeni, sınıfı, okul için gerekli malzemeler vb. önemli bilgiler içermektedir. - Okul alışverişini son dakikaya bırakmayın: Okul açılmadan önce alışverişinizi çocuğunuzla birlikte tamamlayın. - Uyku ve yemek düzeninde yeni uygulamaya geçin: Okullar açılmadan en az bir hafta önce uyku ve yemek düzeninizi özellikle kahvaltı saatlerini yeniden planlayın. - Okul eşyaları için uygun bir yer belirleyin:

Rheinstr. 56, 56235 Ransbach-Baumbach Wallersheimerweg 42, 56070 Koblenz I Tel.: 0261 2968 3261

Hesaplı Ucuz Kalitenin adresi

KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

Okul eşyaları, anne-babanın okuması için eve gönderilen yazılı belgeleri v.b. koymak için bir yer belirleyin. Her akşam okul çantasının düzenlenmesinin çocuğunuzun sorumluluğu olduğunu hatırlatın. - İşlerinizi çocuğunuzun okul programına göre düzenleyin: Okulların açıldığı hafta programınızı sadeleştirin. Yeni okul döneminde çocuğunuzun hissedebileceği endişeyi yenmesi ve okul düzenine alışmasına yardım olabilmek için serbest zamana ihtiyaç duyabilirsiniz. - Beslenme çantası ve sabah kalkış saatinin ayarlanması gibi hususlarda dikkatli olun: Sabah okul için hazırlanmak, kahvaltı etmek için çocuğunuza yeterli zaman tanıyın. Okul sonrası saatleri de çocuğunuzla birlikte planlanmaya gayret edin. - Çocuğunuzun sorunlarına ilgi gösterin: Çocuğunuzun okul konusunda endişeleri varsa beslenme veya okul çantasına onu yüreklendirecek özel notlar yazıp bırakın. Sakin tavrınızı koruyun, çocuğunuz bundan etkilenecektir. Özellikle birinci sınıfa veya yeni bir okula başlayan çocuklar endişe ve çekingenlik yaşayabilirler. Eğitimciler bu durumun üstesinden gelebilecek deneyime sahiptirler. Onu bıraktıktan sonra fazla oyalanmadan, onu sevdiğinizi ve gün boyunca düşüneceğinizi, okul bitiminde onu gelip alacağınızı söyleyin. Sakin ve olumlu davranın. Rheinland-Pfalz / Saarland Türk Öğretmenler Derneği Yönetim Kurulu olarak tüm öğrenci ve velilerimize yeni eğitim ve öğretim yılında sağlık ve başarılar diliyoruz. Öğretmenler DerneğiTurn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.