Głos Pilski Wągrowiecki Chodzieski #31/01/23

Page 1

Pilski Wągrowiecki Chodzieski Nr 2/3/23 31 stycznia 2023r. ISSN 2545-3764 GłosONLINE.PL R E K L A M A Maria Małgorzata Janyska Posłanka na Sejm RP /mmjanyska /MJanyska biuro@mjanyska.pl REKORDOWY FINAŁ!!! AKTUALNOŚCI powiatu WĄGROWIECKIEGO MIESIĘCZNIK BEZPŁATNY

Pomóż Ukrainie!

Zbiórka dla żołnierzy i cywilów

POMOC Fundacja Mewa organizuje w Pile i w Krajence zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla żołnierzy i ludności cywilnej z terenów objętych działaniami wojennymi. Transport wyjedzie z Piły na początku lutego.

Ukraina nie składa broni, ale Ukraina potrzebuje pomocy. Fundacja Mewa organizuje zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla wojska oraz dla szpitala w Łucku i dla cywilów. Bus z darami wyrusza z Piły już 4 lutego.

Jest prośba, by przynosić rzeczy tylko z listy. Bus ma ograniczoną pojemność, a Fundacja nie posiada magazynu ani na żywność spoza listy, ani na odzież dla dzieci i kobiet.

Dla ukraińskiego wojska zbierane są: ciepłe kurtki i bluzy, odzież termiczna, czapki i rękawiczki, śpiwory i karimaty, plecaki, buty zimowe, ciepłe skarpety, koce NRC, termosy, leki przeciwgorączkowe, materiały opatrunkowe, batony wysokoenergetyczne.

Dla cywilów Fundacja Mewa zbiera: leki na przeziębienie i przeciwgorączkowe (syropy, spraye do gardła i do nosa), strzykawki 2,0, 5,0, 10,0, igły do znieczulenia rdzeniowego J25, protezy rąk i nóg, materiały opatrunkowe, produkty higieniczne, pampersy 4-5-6 oraz pieluchy dla dorosłych, mleko w proszku, płatki śniadaniowe, desery owocowe dla dzieci.

Odzież nie musi być oczywiście nowa, ale powinna być

w dobrym stanie. To nie jest zbiórka rzeczy, których miejsce jest na śmietniku. A sam cel akcji można wesprzeć wpłacając datek na konto Fundacji

Mewa: nr konta 89 8937 0007 0002 3722 2000 0030.

Dary przeznaczone dla wojska pojadą prosto na front. Dla cywilów i szpitala w Łucku – zostaną w Łucku i trafią do osób które uciekły z terenów bezpośrednio objętych wojną oraz rannych, którzy trafili do szpitala w Łucku. Całość jest przekazywana do dwóch sprawdzonych organizacji – Łuckiej Rady Miasta oraz do Ogólnoukraińskie Stowarzyszenie „Pokolenie Zmian. Zbiórka będzie prowadzona do czwartku, 2 lutego. Następnego dnia – segregacja i pa-

Psiaki z Miluszkowa polecają się na przyjaciół

Najmłodszy z nich Mikuś ma niewiele ponad cztery miesiące. Luis ma trzy lata. Wszystkie swoje dzieciństwo spędzają w schronisku i wszystkie bez wyjątku potrzebują być czyjeś w kochających ich domach. W sprawie adopcji można kontaktować się z Pilskim Schroniskiem dla Zwierząt Miluszków pod numerem tel. 500-805-499. Foto: Terapia fotograficzna Joanna & Angie, Dzika Fota

kowanie w kartony, 4 lutego, w sobotę, wyjazd. Zbiórka jest nadzorowana i rozliczana przez Fundacja Mewa. Dokumentację celną prowadzi Agencja Celna „Inatrcel”.

Adresy zbiórek: Piła, Wawelska 118 – Studio K2

Piła, Kwiatowa 2 – Stowarzyszenie Słabo i Niesłyszący ,, Migacze ” w Pile – kontakt Damian Wycisło

Piła, Sklep Półhurt – Piła Słowackiego koło Intermarche Krajenka, Apteka Nowa na Rynku

Krajenka, Wojska Polskiego 19 Łońsko 27 c – kontakt Danuta Kitowska i Marek Kitowski

ładowarki oraz

rolnicze.

601 72 94 83

REDAKCJA ul. Sikorskiego 33 (pok. 308), 64-920 Piła. tel. +48 502 499 731

Redaktor naczelny: Agnieszka Świderska tel. +48 502 499 731 (a.swiderska@glosonline.pl)

Kontakt: redakcja@glosonline.pl

www.glosonline.pl

REKLAMA I MARKETING ul. Sikorskiego 33 (pok. 307), 64-920 Piła

Elżbieta Możejko tel. 691 418 537 (e.mozejko@glosonline.pl)

Kontakt: tel. 691 418 537, e-mail: reklama@glosonline.pl; www.glosonline.pl

WYDAWCA Agencja Promocyjno – Wydawnicza MEDIA sp. z o.o. ul. Sikorskiego 33, 64-920 Piła. Kontakt:

DRUK Polska Press Sp. z o.o. Oddział Poligrafia ul. Domaniewska 45 02-672 Warszawa Drukarnia w Bydgoszczy ul. Grunwaldzka 229 85-438 Bydgoszcz.

Redakcja nieodpowiada za treść zamiesz czo nych ogłoszeń. Redakcja niezwraca tekstów niezamówionych oraz zastrzega sobie prawo ich redagowania i skracania. Rozpowszechnianie materiałów redakcyjnych bez zgody wydawcy jest zabronione.

31
stycznia 2023 | Głos Pilski Wągrowiecki i Chodzieski www.glosonline.pl
tel. +48 691 418 537, www.glosonline.pl NIP: 764-27-06-478 2 | Z DRUGIEJ STRONY |
ZETORY FERGUSONY,MTZ, PRONARY, BELARUSY
R E K L A M A
Kupię URSUSY,
przyczepy
tel.
Kodi, 5 miesięcy Abi, 1,5 roku Luis, 3 lata Mikuś, 4-5 miesięcy Marvel, 2 lata

Bohaterowie w mundurach. Uratowali z pożaru małżeństwo

80-latków

POLICJA Sierżant Sylwia Komasa oraz aspirant sztabowy Sławomir Hołubowski z Posterunku Policji w Białośliwiu wyciągnęli z płonącego budynku małżeństwo 80-latków.

Dramatyczne chwile

rozegrały się w środę, 25 stycznia, przed południem na ulicy Lipowej w Białośliwiu. W domku jednorodzinnym znajdującym się kilkadziesiąt metrów od Posterunku Policji wybuchł pożar. Gęste kłębu dymu wydobywające się z budynku zauważyła przejeżdżająca akurat drogą sierż. Sylwia Komasa. Policjantka bez chwili namysłu zatrzymała samochód i rzuciła się na ratunek. Dołączył do niej asp. sztab. Sławomir Hołubowski, który w tym samym czasie również podjeżdżał pod posterunek. W progu zadymionego budynku stał 80-letni mężczyzna,

Dwie osoby zatrute czadem

STRAŻ W mieszkaniu na Hutniczej w Pile strażacy znaleźli nieprzytomną kobietę i mężczyznę z silnymi objawiami zatrucia czadem. Uratowali ich w ostatniej chwili.

Wnocy, 19 stycznia, strażacy dostali wezwanie do otwarcia drzwi w mieszkaniu przy Hutniczej. Było podejrzenie, że w środku mogą być osoby zatrute czadem. Na miejscu był już Zespół Ratownictwa Medycznego, który bezskutecznie próbował dostać się do środka.

Po otwarciu drzwi znaleziono mężczyznę z silnymi objawami zatrucia tlenkiem węgla. Kolejną ofiarę czadu – kobietę, ratownicy znaleźli w łazience. Była nieprzytomna.

któremu policjanci pomogli bezpiecznie opuścić dom. W większym niebezpieczeństwie była jednak jego 80-letnia żona, która wciąż była w środku.

- Policjanci z uwagi na silne zadymienie nie mogli wejść do środka drzwiami wejściowymi. Wykorzystali wejście od tarasu z drugiej strony budynku. Weszli do środka, odnaleźli i wyprowadzili 80-letnią kobietę – relacjonuje Wojciech Zeszot, rzecznik pilskiej policji.

Wszyscy byli tylko o krok od tragedii. Jak się okazało, w piwnicy płonącego budynku, w której doszło do zaprószenia ognia, znajdowały się butle z gazem. Na szczęście, w porę interweniowali strażacy. W gaśniczej brały udział zastępy straży z JRG nr 2 w Pile, OSP Białośliwie i OSP Kaczory.

Fot. KPP Piła

Wędkarze wypadli z łodzi. Strażacy na ratunek

STRAŻ Dwaj wędkarze, którzy wypadli z łódki na Jeziorze Miejskiej zostali uratowani przez strażaków z JRG Chodzież. Na szczęście, były to tylko ćwiczenia z ratownictwa wodnego.

Zgodnie ze scenariuszem w środę, 25 stycznia, około godz. 10.00 do SK KP PSP w Chodzieży wpłynęła informacja od przechodnia, który był świadkiem wypadnięcia z łodzi wędkarza na Jeziorze Miejskim w Chodzieży. Do zdarzenia doszło na wysokości Stanicy WOPR, a według zgłaszającego w wodzie znajdowała się jeszcze jedna osoba. Od brzegu dzieliło ich około 100 metrów. Już o godzinie 10.01 rozpoczyna się dysponowanie sił na miejsce zdarzenia… Same

ćwiczenia były już prawdziwe. Strażacy ćwiczyli dotarcie i podejmowanie poszko-

dowanych osób z wody oraz ich ewakuację do brzegu oraz organizację terenu działań ra-

towniczych i punktu przyjęcia poszkodowanych.

Fot. KP PSP Chodzież

– Obie osoby poszkodowane zostały przez służby ewakuowane na zewnątrz. Następnie udzielono im pomocy medycznej i przetransportowano do Szpitala Specjalistycznego

w Pile – relacjonuje sp. Mateusz Kentzer z KP PSP Piła.

I przestrzega: – Tlenek węgla jest śmiertelnie groźny dla życia człowieka, nie jest wyczuwalny przez zmysły, dlatego jednym sposobem zabezpieczenia się przez tym śmiertelnym zagrożeniem jest wyposażenie mieszkań w czujniki tlenku węgla. Czujka może uratować życie, ale nie zastąpi obowiązkowego przeglądu i sprawnych przewodów wentylacyjnych i dymowych. Każdy, kto ma w łazience piecyk gazowy z otwartą komorą spalania musi zadbać o dobrą wentylację, dzięki której urządzenie będzie prawidłowo pracować. Inaczej ryzykuje zatrucie czadem.

– Jeżeli zatkamy kratki wentylacyjne, zasłonimy nawiew w drzwiach, nie rozszczelnimy okna, ale włączymy za to piecyk to z takiego pomieszczenia możemy już nie wyjść żywi –ostrzegają strażacy.

Nie należy bagatelizować takich objawów, jak bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona praca serca, które mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W przypadku podejrzenia należy, jak najszybciej przewietrzyć pomieszczenie i wezwać pomoc.

Tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny, dlatego często określany jest jako „cichy zabójca”. W największej tragedii w powiecie pilskim, której sprawcą był czad, zginęły trzy osoby.

Zgłoś autokar do kontroli

BEZPIECZEŃSTWO Trwają ferie zimowe. Policjanci zachęcają rodziców i opiekunów wycieczek do zgłaszania autokarów do kontroli zanim razem z dziećmi wyjadą na trasę.

Każda komenda powiatowa wyznaczyła swój punkt bądź punkty, w których przeprowadza kontrole. W czasie takiej kontroli przeprowadzanych w policjanci sprawdzają stan ogumienia, szyb, układ hamulcowy, a także działanie wycieraczek i świateł zewnętrznych. Sprawdzają także stan trzeźwości kierowcy.

Warto zgłosić autokar czy bus do kontroli z odpowiednim wyprzedzeniem. Uniknie się w ten sposób zbyt długiego oczekiwania na przyjazd patrolu.

Rodzice i opiekunowie mogą również sprawdzić podstawowe informacje na temat autokaru na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny, by uzyskać odstawowe informacje na temat autobusu:

dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

Z kolei kierowcy autokarów mogą się również spodziewać kontroli na trasie. Fot. policja.pl

Punkty kontroli autobusów: KPP w Pile Piła, ul. Bydgoska 115, parking przy KPP 47 77 414 44, 47 77 415 60, 47 77 411 50/160; KPP w Wągrowcu, Wągrowiec ul. Kościuszki 55 - parking w pobliżu Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów lub miejsce planowanego odjazdu autobusu 47 77 462 11, 47 77 462 61/267; KPP w Chodzieży Chodzież - ul. Jagiełły (parking), ul. Dworcowa, Margonin – Rynek, 47 77 452 11.

Wypożyczył lawetę na kradzież

POLICJA Wyrzyscy policjanci zatrzymali 19-latka z gminy Sadki podejrzanego o kradzież beemki. Chciał w ten sposób wyrównać rachunki.

Kradzież jest kradzieżą.

Przekonał się o tym 19-letni mieszkaniec gminy Sadki, który usłyszał zarzut kradzieży samochodu osobowego marki BMW. Jak się okazało, wcześniej go

sprzedał. Z nowym właścicielem nie dogadał się jednak w sprawach finansowych.

Uznał więc, że ma prawo zabrać samochód. Wypożyczył nawet lawetę gdyż samochód był uszkodzony.

Poszkodowany właściciel zgłosił jednak kradzież, a sprawą zajęli się kryminalni z Komisariatu Policji w Wyrzysku. 19-latek usłyszał zarzut kradzieży. Przyznał się do winy. Grozi mu do 5 pozbawienia wolności.

www.glosonline.pl 31 stycznia 2023 | Głos Pilski, Wągrowiecki i Chodzieski 3 | NA BIEŻĄCO |

Zagrała najpiękniejsza Orkiestra Świata!

Ponad 154 miliony złotych – tyle było na liczniku Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w niedzielę, tuż po północy. Nowy rekord padł również w Pile, gdzie podczas finałów organizowanych przez sztaby przy Regionalnym Centrum Kultury

i przy Szkole Podstawowej nr 11 zebrano w Pile i w Dobrzycy ponad 476 tys. złotych. Ponad 132 tys. złotych zebrano podczas finału w Chodzieży. Rekord padł również w powiecie wągrowieckim, gdzie zebrano łącznie blisko 400 tys. złotych. Przypomnijmy,

że w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych”. WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zagrożeń. Fot: RCK , UM Piła

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego kolegi

Ś.P. Piotra Waśko

Burmistrza Wielenia w latach 1996-2002, Posła na Sejm RP w latach 2007-2011, Radnego Sejmiku w latach 2006-2007, Radnego Powiatu Czarnkowski-Trzcianeckiego

Rodzinie i Najbliższym składamy wyrazy współczucia

Maria Małgorzata Janyska

Posłanka na Sejm RP

oraz kolażanki i koledzy z Platformy Obywatelskiej RP

31 stycznia 2023 | Głos Pilski Wągrowiecki i Chodzieski www.glosonline.pl 4 | WOŚP |

Order Odrodzenia Polski dla Franciszka Toboły i 11 prezydenckich Medali Stulecia Odzyskania Niepodległości

WYRÓŻNIENIA Franciszek Toboła, powstaniec wielkopolski i śląski, więzień polityczny, burmistrz Mikstatu i pierwszy powojenny prezydent Piły otrzymał pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i mianowanie na stopień podporucznika. Order przyznano na wniosek Wiceministra Rozwoju i Technologii Grzegorza Piechowiaka, który wręczył je potomkom Franciszka Toboły. Na wniosek Grzegorza Piechowiaka 11 mieszkańców regionu pilskiego otrzymało również prezydenckie Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Uroczystość odbyła się w Muzeum Okręgowym w Pile, a uświetniła ją laudacja Wojciecha

Kicmana poświęcona Franciszkowi Tobole, a także koncert pianistki Moniki Sroczyńskiej. Order Odrodzenia Polski ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości został ustanowiony w 2018 r. To nagroda przyznawana na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy przyczyniają się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej Polskiej.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzeja Dudy z dnia 25 października 2022 r. o nadaniu orderów, na podstawie art. 138

Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony zostaje pośmiertnie:

1. Franciszek Toboła

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości

1. Maria Teresa Bochan

2. Dorota Fechner

3. Marek Fijałkowski

4. Bogusław Zygmunt Kaczmarek

5. ks. Mariusz Kałas

6. Tadeusz Kurzac

7. Wiesław Andrzej Maszewski

8. Karol Nowicki

9. ks. Stanisław Józef Oracz

10. Mirosław Kazimierz Przyborowski

11. Andrzej Zaranek

Pracowity 2022 rok. Ponad 700 spotkań i 14 krajów

PODSUMOWANIE Grzegorz Piechowiak, Wiceminister Rozwoju i Technologii, Poseł Ziemi Pilskiej spotkał się na Śniadaniu Prasowym w Pile z dziennikarzami lokalnych mediów, by podsumować działalność poselską i ministerialną w 2022 roku.

Rok 2022 okazał się wyjątkowo pracowity i bogaty w wydarzenia.

- Odbyłem ponad 750 spotkań w regionie, w Polsce i na świecie. W okręgu pilskim odwiedziłem wszystkie powiaty oraz 40 spośród 66 gmin.

W Warszawie przyjąłem 17 ambasadorów oraz 21 delegacji zagranicznych. Uczestniczyłem w 14 ważnych wydarzeniach gospodarczych w Polsce i na świecie. Odbyłem także 10 wizyt zagranicznych jako przewodniczący polskiej delegacji, głównie misji gospodarczych.

Na moje zaproszenie, w regionie pilskim gościło czterech wiceministrów – tak Grzegorz Piechowiak, Wiceminister Roz-

woju i Technologii, Pełnomocnik Rządu ds. inwestycji zagranicznych i Poseł Ziemi Pilskiej podsumował w skrócie ostatni rok swojej pracy.

Podsumował również efekty programów rządowych na których skorzystał region pilski i jego mieszkańcy.

- Wsparcie z budżetu centralnego pozwala rozwijać nasze małe ojczyzny i iść ku lepszemu – podkreślił Grzegorz Piechowiak.

Dla małych samorządów z niewielkim budżetem środki z programów rządowych to często była jedyna szansa na zrealizowanie dużych inwestycji. Tak było choćby w przypadku Tarnówki, która dzięki

środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zbudowała kompleks sportowy. Na śniadaniu prasowym było też o nowych posterunkach policji, z których jeden ma powstać w Budzyniu.

Grzegorz Piechowiak wspomniał również o dwóch strategicznych inwestycjach w Pile i na Złotowszczyźnie. Trwają jeszcze ostatnie rozmowy z przyszłymi inwestorami, których na razie nie ujawnił. Wiceminister zdradził natomiast, że czeka na zielone światło od premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ogłoszenia dla samorządów programu dofinansowania wymiany oświetlenia z sodowego na ledowe.

www.glosonline.pl 31 stycznia 2023 | Głos Pilski, Wągrowiecki i Chodzieski 5 | POLITYKA |

Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej…

Rekrutacja do publicznych żłobków,

przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i pierwszych klas szkół podstawowych na rok szkolny 2023/2024

6 - 17 marca 2023

Kolejny raz zagraliśmy wspólnie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Sztaby w Regionalnym Centrum Kultury, przy Szkole Podstawowej nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile i sztab w Dobrzycy zebrały łącznie 476 957 złotych (sztab w RCK:168 781, 80 zł, sztab przy SP 11: 308 176 zł, sztab w Dobrzycy: 135 012 zł). Uczestnicy IX biegu Pobij dystans z sercem pokonali w Pile wspólnie 4350 kilometrów.

W dniu nału zakończyła się aukcja prezydenta Piły. Przedmiotem tegorocznej licytacji był je-

den dzień pracy Piotra Głowskiego, dzięki temu na rachunku WOŚP znalazło się dodatkowo 3 150 złotych, wkrótce poznamy zwycięzcę i branżę, którą w tym roku wesprze swoją pracą. Dotychczas ze wszystkich akcji prezydenta udało się zebrać 55 901 złotych. Dziękujemy wszystkim wpłacającym, wolontariuszom, sponsorom licytacji. Warto pamiętać, że nadal trwają aukcje w serwisie aukcyjnym Allegro oraz zbiórki w eSkarbonkach.

180 040 złotych dla KS i KP Piła

Regularnie wspieramy kluby sportowe, polepszając warunki dla rozwoju sportu amatorskiego i zawodowego, poprawiamy warunki udziału w zawodach i przedsięwzięciach sportowych, inwestujemy w infrastrukturę sportową. W tym roku Klub Siatkarski Piła i Klub Piłkarski Piła otrzymują łącznie 180 040 złotych dotacji na rozwój sportu.

Klub Piłkarski Piła powstał w 2016 roku i rozpoczął od szkolenia młodzieży, później powstała drużyna seniorów i umożliwienie młodym zawodnikom zarówno kontynuację szkolenia w różnych grupach wiekowych, jak i ostatecznie dołączenie do klubu. W bieżącym sezonie ambicją KP Piła jest awans do V ligi. Ich działalność wspieramy kwotą 100 000 złotych.

Klub Sportowy Piła został powołany w 2021 roku. Drużyna seniorek to kontynuacja prowadzonego od ponad dekady przez Akademię Siatkówki Braci Lach szkolenia dzieci i młodzieży w piłce siatkowej. W tym roku wspieramy działania klubu kwotą 80 040 złotych i trzymamy kciuki za awans zespołu do I ligi kobiet.

Wnioski i załączniki należy złożyć osobiście w jednym ze żłobków. Dokumenty można odebrać w żłobku lub pobrać ze strony internetowej www.zespolzlobkow.pila.pl. Rodzice dzieci aktualnie uczęszczających do żłobków mogą złożyć deklarację o kontynuowaniu opieki nad dzieckiem w swoim żłobku w dniach 20 - 28 lutego br.

6

- 17 marca 2023

Zapisy dzieci do przedszkola odbywać się za pomocą systemu elektronicznego na stronie www.nabor.pcss.pl/pila.

Rodzice dzieci aktualnie uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych mogą pobrać i złożyć deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w swoim przedszkolu w dniach 20 - 28 lutego br.

1

marca 2023

Ruszy rekrutacja do 1 klas publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez gminę. Wszelkiego rodzaju szczegółowe informacje na temat naboru oraz dokumentacja dostępne będą na stronach internetowych szkół oraz w sekretariatach.

Więcej informacji w aktualnościach na stronie www.pila.pl

31 stycznia 2023 | Głos Pilski Wągrowiecki i Chodzieski www.glosonline.pl 6 | Z PIERWSZEJ RĘKI | M A T E R I A Ł P R O M O C Y J N Y
KP Piła, fot. UM Piły KS Piła, fot. UM Piły

Czy spółdzielnia ma prawo skontrolować lokal?

PRAWO Pilska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa jako zarządca ma obowiązek przeprowadzania obowiązkowych kontroli w lokalach mieszkalnych. To z kolei oznacza dla mieszkańców obowiązek udostępnienia tych lokali.

Przepisy wynikające

z ustawy o własności

lokali, ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

oraz ustawy Prawo budowlane nie pozostawiają wątpliwości: właściciel lokalu jest zobowiązany udostępnić go w celu dokonania okresowego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach również doraźnego przeglądu stanu wyposażenia technicznego lokalu.

Warto przypomnieć, że zgodnie z Prawem Budowlanym na spółdzielni jako zarządcy obiektów mieszkalnych spoczywa m. in. obowiązek przeprowadzenia raz do roku

kontroli okresowej polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego m.in. instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), a także raz na pięć lat przeglądu instalacji elektrycznej i ogólnego stanu technicznego budynku.

Właściciel czy lokator spółdzielczego lokalu ma również obowiązek udostępnić

go w celu usunięcia awarii. Taki obowiązek nakłada na niego prawo o spółdzielniach mieszkaniowych: W razie awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody lokator jest obowiązany niezwłocznie udostępnić lokal w celu jej usunięcia. Jeżeli jest nieobecny lub odmawia udostępnienia lokalu, spółdzielnia ma prawo wejść do lokalu w obecności funkcjonariusza policji, a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej – także przy jej udziale. Jak się okazuje, same przepisy nie wystarczają. Mieszkańcy nie wpuszczają do środka kominiarzy, gazowników czy konserwatorów nie do końca mając świadomość konsekwencji. Te, jak wynika z opinii prawnej, która niedługo trafi na posiedzenie Rady Nadzorczej PSM, mogą być poważne.

- W przypadku wyjątkowo uporczywej odmowy udostępnienia lokalu do kontroli spółdzielnia może złożyć doniesie-

nie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na spowodowaniu zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez użytkowanie instalacji bez obowiązkowej ich kontroli i przeglądów – można przeczytać w przygotowanym dla Spółdzielni stanowisku. Przyjęcie go przez Radę Nadzorczą oznacza wprowadzenie zmian w Regulaminie Porządku Domowego. Administracje będą wywieszać w widocznych miejscach harmonogramy kontroli okresowych. Informacje o terminach będą również dostępne na stronie internetowej Spółdzielni. Jeżeli udostępnienie lokalu nie nastąpi w wyznaczonych terminach będzie wyznaczony na piśmie dodatkowy. Jeżeli i to zawiedzie, to właściciel mieszkania będzie musiał przeprowadzić obowiązkowe kontrole czy przeglądy na własny koszt i dostarczyć protokoły kontroli przeprowadzonej przez uprawnione osoby do administracji. Jeżeli tego nie zrobi,

będzie musiał liczyć się z tym, że ENEA czy PGNiG odetną mu prąd i gaz z powodu braku ważnego przeglądu instalacji. Informacja o braku przeglądów trafi również do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który może na-

łożyć swoje kary np. wyłączyć lokal z użytkowania, co będzie oznaczało przymusową wyprowadzkę. To jeszcze nie wszystko. Spółdzielnia oprócz zgłoszenia do prokuratury może również wystąpić do sądu

o wydanie nakazu udostępnienie lokalu w celu przeprowadzenia kontroli. Dodatkowo jeżeli w mieszkaniu dojedzie do awarii czy pożaru ubezpieczyciel może w takiej sytuacji odmówić wypłaty odszkodowania.

Emilia Lewicka-Kalka z prestiżową nagrodą

NAUKA Dr Emilia Lewicka-Kalka autorką jednej z najlepszych w kraju rozpraw doktorskich. Pilanka związana zawodowo z Akademią Nauk Stosowanych w Pile sięgnęła po prestiżową nagrodę, którą wręczył jej osobiście minister Piotr Gliński.

Emilia Lewicka-Kalka

została laureatką ogólnopolskiego „Konkursu na najlepszą pracę magisterską i rozprawę doktorską poświęconą społeczeństwu obywatelskiemu” organizowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Celem konkursu jest m.in. zwiększenie społecznej świadomości na temat roli społeczeństwa obywatelskiego oraz popularyzacja wiedzy w tej dziedzinie. Taki był również cel prowadzonych przez dr Emilię Lewicką-Kalkę, które dotyczyły partycypacji obywatelskiej seniorów w Polsce.

Pilanka została nagrodzona za rozprawę doktorską pt. „Osoby starsze jako współtwórcy polityki senioralnej. Pedagogiczna analiza funkcjonowania rad seniorów w Polsce”, napisaną pod naukowym kierunkiem prof.

Adama A. Zycha. Celem przeprowadzonych przez nią badań była analiza funkcjono-

wania rad seniorów w Polsce jako źródeł informacji o oczekiwaniach, potrzebach i możliwościach osób starszych, najbardziej rosnącej w siłę grupy społecznej. Była to również próba zweryfikowania otwartości i zakresu, w jakim seniorzy podejmują się nowej roli jako współtwórcy polityki senioralnej, w kontekście lokalnym. - Odkąd pamiętam starzenie się i starość są głównym nurtem moich naukowych dociekań. Jestem absolwentką między innymi kulturoznawstwa i gerontologii społecznej, angażuję się w działalność prospołeczną jako inicjatorka, koordynatorka i uczestniczka wielu wydarzeń, głównie o charakterze międzypokoleniowym – mówi dr Emilia Lewicka-Kalka.

Jej zdaniem, polityka senioralna w Polsce, mimo licznych strategii i programów, inicjatyw na wszystkich szczeblach administracji, a także tych realizowanych przez organi-

zacje pozarządowe, nadal jest w trakcie kształtowania się.

- Wzrastająca liczba rad seniorów spowodowała, że mogą być one przykładem niezwykłego ruchu obywatelskiego, skupiającego aktywne osoby starsze, będącego jednocześnie poważnym partnerem dla lokalnej administracji, jako gremia współtworzące oddolnie politykę senioralną na poziomie samorządowym –przekonuje autorka.

Nie ma wątpliwości, że bez aktywnego udziału osób starszych adresowana do nich polityka społeczna nie będzie nie będzie w pełni odpowiadała na czekające ich wyzwania. Stąd właśnie pomysł na badania oraz decyzja o upowszechnianie ich wyników w terenie.

- W mniejszych i większych polskich gminach, zarówno tych, w których rady seniorów mają już swoją historię, ale przede wszystkim tam, gdzie jeszcze nie powstały, zależy mi na wzmacnianiu sprawczości polskich seniorów

kalne polityki senioralne –mówi orędowniczka tworzenia rad seniorów w polskich samorządach.

Ceremonia wręczenia nagród była połączona z obchodami NIW. Dr Emilia Lewicka-Kalka odebrała nagrodę z rąk ministra Piotra Glińskiego. Laureatka

jest związana z Akademią Nauk Stosowanych w Pile, gdzie kieruje Działem Praktyk Studenckich i Karier oraz Biurem Karier. Fot: NIW

www.glosonline.pl 31 stycznia 2023 | Głos Pilski, Wągrowiecki i Chodzieski 7 | PSM |
i ich realnym wpływie na lo
M A T E R I A Ł P R O M O C Y J N Y

Powiat zbuduje Centrum Stomatologii dla dzieci i młodzieży

ZDROWIE W budynku Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile powstanie Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla dzieci i młodzieży. Leczenie i profilaktyka będą w nim bezpłatne. Powiat Pilski przeznaczy na ten cel z budżetu prawie milion złotych.

Będą to kolejne środki, które zainwestujemy

w opiekę dentystyczną

młodego pokolenia. Przypomnę, że na pierwszy gabinet, który urządziliśmy w lipcu

2021 r. przekazaliśmy ponad

500 tysięcy złotych. Ale zdrowie nie ma ceny, a potrzeby w zakresie opieki dentystycznej są ogromne. Jeśli dzisiaj w nią zainwestujemy, przyniesie to ogromne korzyści dzieciom i młodzieży w dorosłym życiu - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Gabinet stomatologiczny dla uczniów szkół średnich utworzony w Zespole Szkół przy Teatralnej przyjął do tej pory 1100 pacjentów na leczenie zębów oraz 13 200 na profilaktykę. Gabinet cieszy się dobrą opinią, a kolejki na wizytę są coraz dłuższe. Dlatego władze powiatu postanowiły rozbudować to miejsce. W ramach inwestycji powstanie kolejny gabinet stomatologiczny, w którym przyjmować będzie drugi dentysta, gabinet rentgenowski z tomografem

komputerowym i możliwością wykonywania zdjęć cefalometrycznych na potrzeby przyszłego ortodonty. Powstanie także osobna rejestracja.

Całość ma mieć ok. 100 m2. Centrum będzie miało osobne wejście i pacjenci nie będą musieli już przechodzić przez szkolny korytarz. Wyposażenie, podobnie jak w obecnym gabinecie, będzie bardzo nowoczesne, włącznie ze znieczuleniem komputerowym.

- Od początku przyświecała mi misja, aby młodym osobom

zapewnić jak najlepszą opiekę stomatologiczną, aby dzieci i młodzież miały zapewnione bezpłatne leczenie i profilaktykę. W Pile trafiłem na takie osoby jak starosta pilski, które zdecydowały się utworzyć i sfinansować powstanie takiego miejsca. Kolejne gabinety dają jeszcze większe możliwości. Dzięki nowym urządzeniom będziemy mogli lepiej diagnozować pacjentów, co przełoży się na jeszcze lepsze wyniki leczenia – mówi Simon Nowak, stomatolog i koordynator budowy centrum stomatologii. Gabinet zamierza także złożyć ofertę zabiegów profilaktycznych dla dzieci szkół podstawowych, w tym w Pile. Natomiast już od kwietnia będzie pracował tu drugi stomatolog, co skróci czas oczekiwania na wizytę. W lutym ma być ogłoszony przetarg na prace budowalne, które już maju będa ukończone.

- To bardzo ważne, że dostępność leczenia i profilaktyki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży będzie tak szeroka bez względu na zasobność portfela rodzica – mówi Ewa Ramusiewicz, radna Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe w Pile.

Powiat Pilski będzie się starał o środki na kolejne gabinety.

Winda na Pola

INWESTYCJA Niedawno uruchomiono windę w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Pile. Teraz zlikwidowano bariery architektoniczne w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej Curie w Pile.

Uczniowie liceum na

Pola z niepełnosprawnością ruchową kilkadziesiąt lat czekali na takie ułatwienie. Ułatwienie, które de facto zmienia ich życie na lepsze.

Wcześniej zdarzały się sytuacje, gdy całe klasy musiały mieć lekcje tylko na parterze budynku, właśnie z uwagi na bariery architektoniczne, które uniemożliwiały bezproblemowe poruszanie się po szkole uczniom z niepełnosprawnościami. Dziś cały obiekt i wszystkie sale są dostępne.

- Bardzo się cieszę, że udało nam się poprawić warunki funk-

cjonowania uczniów w kolejnym obiekcie oświatowym – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski. – To bardzo ważne, by podnosić standardy, likwidować wszelkie bariery i dać każdemu szansę do funkcjonowania na równych zasadach.

Inwestycja ta kosztowała 715

tysięcy złotych, z czego 150 tysięcy złotych udało się pozyskać z Państwowego Funduszu

Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Resztę środków zapewnił Powiat Pilski, za co serdecznie dziękuję zarządowi powiatu i radnym koalicyjnym – dodał starosta Eligiusz Komarowski.

31 stycznia 2023 | Głos Pilski Wągrowiecki i Chodzieski www.glosonline.pl 8 | POWIAT | M A T E R I A Ł P R O M O C Y J N Y

Otwarcie Wiejskiego Domu Kultury w Krzewinie oraz podsumowanie pracy w roku 2022

WYDARZENIE Z przytupem rozpoczęliśmy rok 2022, bo wszyscy pamiętamy sylwestra, podczas którego Minister Rozwoju i Technologii Grzegorz Piechowiak wręczył nam klucze do miasta. Tak również dzisiaj rozpoczynamy rok 2023 z przytupem, od otwarcia Wiejskiego Domu Kultury w Krzewinie! – powiedział Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski.

Marcin Porzucek, Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski, Wiceprzewodniczący Rady Miasta i Gminy Kaczory Ryszard Grzelak oraz Kazimierz Załachowski, Sołtys wsi Krzewina Karolina Wajer oraz wykonawca inwestycji Paweł Lisiewicz. Po symbolicznym przecięciu wstęgi salę pobłogosławił Proboszcz Parafii Morzewo ks. Franciszek Śliwiński.

Zprzytupem rozpoczęliśmy rok 2022, bo wszyscy pamiętamy sylwestra, podczas którego Minister Rozwoju i Technologii

Grzegorz Piechowiak wręczył nam klucze do miasta – historyczny moment kiedy Kaczory stały się miastem, który zapamiętamy na długo. Tak również dzisiaj rozpoczynamy rok 2023 z przytupem, od otwarcia Wiejskiego Domu Kultury w Krzewinie! – powiedział Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory Brunon Wolski podczas uroczystego otwarcia Sali wiejskiej i podsumowania pracy w roku 2022.

Sobotnią uroczystość rozpoczęliśmy od koncertu Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej, następnie głos zabrała Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum

Kultury w Kaczorach Paulina Banasik, która przywitała przybyłych gości oraz przedstawiła program imprezy. Dzisiejsze spotkanie zaczniemy od najważniejszego momentu, czyli symbolicznego przecięcia wstęgi i tym samym otwarcia tego pięknego obiektu, w którym się znajdujemy. Przecięcia wstęgi dokonali: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Grzegorz Piechowiak, Poseł na Sejm RP

Budowa Wiejskiego Domu Kultury w Krzewinie kosztowała niespełna 2 miliony złotych. Część z tej kwoty (500 tys. zł.) pokryły środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przy okazji otwarcia Burmistrz podziękował wszystkim zaangażowanym w budowę obiektu.

Podziękowania otrzymali: - wykonawca zadania - Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy Sławomira Lisiewicza ze Stróżewa – To solidny, godny polecenia wykonawca – pochwalił Burmistrz, a podziękowanie w imieniu firmy odebrał Paweł Lisiewicz,

- Sołtys wsi Krzewina – Karolina Wajer – Na Pani ręce powierzam opiekę nad tym obiektem z nadzieją, że będzie on miejscem wyjątkowych spotkań oraz będzie dobrze służył mieszkańcom – przekazał Burmistrz i podziękował za wyjątkowy upór i trud włożony w realizację tej inwestycji, oraz nieobecni podczas uroczystości: Sylwester Skąpski – Projektant i Rafał Merker – Kierownik Budowy.

Nie zabrakło również podziękowań za wspieranie Miasta i Gminy Kaczory w pozyskiwaniu środków na tego typu inwestycje z funduszy rządowych. Tak więc pamiątkowe statuetki „Zasłużony w rozwoju Miasta i Gminy Kaczory” otrzymali: Poseł na Sejm RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Grzegorz Piechowiak, Poseł na Sejm RP Marcin Porzucek oraz Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski.

Sobotnie spotkanie było również okazją do podsumowania minionych 12 miesięcy. Rok 2022 rozpoczęliśmy od nadania Praw Miejskich miejscowości

Kaczory. Był to niewątpliwie historyczny moment, który zdecydowanie poprawił prestiż naszej gminy. Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory rozpoczął od przybliżenia wyników najnowszego Rankingu Serwisu Samorządowego PAP "Gmina dobra do życia", w którym zajęliśmy 20 miejsce w województwie wielkopolskim i 185 miejsce w Polsce na 2477 samorządów. W kategorii gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tysięcy mieszkańców uplasowaliśmy się na 34 miejscu – Taki wynik daję satysfakcję, ale to zdecy-

dowanie nasz wspólny sukces, sukces wszystkich mieszkańców – podsumował Brunon Wolski. W swoim noworocznym przemówieniu Burmistrz podsumował wszystkie ubiegłoroczne inwestycje i przedstawił plany na 2023 rok.

Wręczono również podziękowania za organizację ubiegłorocznych Dożynek Gminnych, których gospodarzem było Zelgniewo. Podziękowania otrzymali starostowie dożynek – Elżbieta Maćkowska i Tomasz Jurek. Władze gminy doceniły ich pracę w przygotowaniu uroczystości i wzo-

rowe pełnienie obowiązków starostów, co wpłynęło m.in. na wysoką ocenę organizacji tego święta. Uroczystość podsumował występ pochodzącej z Krakowa Karoliny Leszko, która wraz ze swoim zespołem: kwartetem smyczkowym i pianistą, umiliła wieczór przybyłym gościom. Zabawa trwała do późnych godzin. Zaproszeni goście i mieszkańcy Krzewiny świętowali do późnych godzin wieczornych, a bawili się przy akompaniamencie zespołu Wodnik.

Fot.: I. Skwirowska, J. Monterial

www.glosonline.pl 31 stycznia 2023 | Głos Pilski, Wągrowiecki i Chodzieski 9 | KACZORY |

Kto oddaje majątek, na dodatek dochodowy, w zasadzie za darmo?

POLITYKA Co byście odpowiedzieli na powyższe pytanie? Spodziewam się kilku wersji: Filantrop, frajer, idiota, kombinator, który umówił się na inny rodzaj korzyści - nieujawniany oficjalnie.

oraz sprzedaży części Rafinerii Gdańskiej i stacji paliw Lotos?

Aby uzasadnić zdziwienie oraz skalę tego procederuutraty kontroli nad polskim rynkiem paliw oraz skutki, trzeba poznać przynajmniej kilka faktów.

to wartość 4,8 mld zł. I teraz finał: 30 % Rafinerii Gdańskiej sprzedano na rzecz Aramco Overseas Company za 1,15 mld zł., a wartość tych 30% wyceniana jest na ok. 7-8 mld zł.!!!

Oby ten rok był mniej ciekawy

POLITYKA Obyś żył w ciekawych czasach. To stare chińskie przekleństwo w ostatnich latach jest szczególnie aktualne.

Uściślam pytanie : kto oddaje, w zasadzie za darmo, nie swój (!) majątek, a taki, którym tylko zarządza ? Uściślam jeszcze bardziej: kto oddaje, w zasadzie za darmo, majątek narodowy (!)?!

Tu spodziewane odpowiedzi drastycznie się zawężają, a nawet ograniczają do jednej wersji : zdrajcy i hochsztaplerzy, którzy pewnie mają z tego osobistą korzyść!

Uściślam jeszcze bardziej: kto i po co zdecydował o przejęciu przez PKN Orlen Grupy Lotos

Oto one. Lotos przed przejęciem przez PKN Orlen: od 2007r. inwestycje w grupę wyniosły ok. 7,5 mld zł.; kolejne 2,3 mld zl. zostało zainwestowane w technologię, dzięki której ciężkie pozostałości procesu rafinacji mogły być przerobione na wysoko marżowe produkty, takie jak olej napędowy i paliwo lotnicze, czyli zwiększyły dochodowość, wolumen i konkurencyjność krajowej produkcji; udział Lotosu w krajowym rynku paliw

w 2021 r. wyniósł 32%, a wartość sprzedaży 26,3 mld zł. Po politycznej decyzji o konsolidacji instalacji rafineryjnych

w 2022.r. - aport z Lotosu i wkład do Rafinerii Gdańskiej

Nie da się tego zrozumieć i żadne bajki o korzyściach „multienergetycznego” koncernu nie są w stanie tego wyjaśnić! Eksperci nie znają w świecie takich tworów. Czyli…., jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o….No właśnie, o co? O pieniądze i wpływy, ale jak widać z danych nie dla polskiego interesu.

I kolejna ważna informacja - Saudi Aramco to firma państwowa, która prowadzi politykę swego państwa Arabii Saudyjskiej, co może mieć określone konsekwencje geopolityczne, zwłaszcza wobec kontaktów Arabii Saudyjskiej z Rosją.

Maria Małgorzata Janyska Posłanka na Sejm RP

Na podsumowanie powyższych faktów podsuwam pytanie retoryczne: co zyskali Polacy na sprzedaży, a w zasadzie oddaniu za darmo, części Rafinerii Gdańskiej oraz stacji paliw Lotos? Co mogli zyskać autorzy tej transakcji, w czyim interesie osłabiono siłę polskiej gospodarki?

Nie wolno tu pominąć niezwykle ważnego aspektu, podkreślanego przez ekspertów niezależnych od kręgów rządowych - w wyniku transakcji Polska przeszła z monopolistycznych dostaw rosyjskich ropy na monopolistyczne dostawy od Arabii Saudyjskie. Dzieje się to w sytuacji, gdy na rynku światowym ropy jest pod dostatkiem!

To i wiele innych pytań będziemy zadawać na nadzwyczajnym posiedzeniu połączonych sejmowych komisji gospodarki i rozwoju oraz ds.energii, klimatu i aktywów państwowych, o które zawnioskowałam, a przyłączyli się także posłowie pozostałych opozycyjnych klubów i kół.

Maria Małgorzata Janyska, Poseł na Sejm RP

Zaczęło się trzy lata temu. Notabene, w Chinach właśnie. Pandemia koronawirusa rozlała się na cały świat. Miliony osób zmarło na COVID, światowa gospodarka straciła biliony dolarów. Do dziś odczuwamy jej konsekwencje. Rok 2021 stał pod znakiem rozpoczęcia przez Rosję wojny hybrydowej. Latem tysiące imigrantów z innych

kontynentów szturmowało polską granicę. Nie byli zainteresowani legalnym zdobyciem wizy w konsulacie i stawieniem się na przejściu granicznym. Wszystko było koordynowane przez białoruskie służby pod nadzorem Moskwy. Jesienią Putin rozpoczął wojnę energetyczną doprowadzając do wzrostu światowych cen węglowodorów i energii. Aż nadszedł 24 lutego i pełnoskalowa wojna. Rosyjska inwazja na Ukrainę otworzyła oczy tym, którzy przez lata oskarżali Prawo i Sprawiedliwość o nieuprawnioną rusofobię. Czego zatem życzyć sobie w tym Nowym Roku 2023? Aby wojna i jej konsekwencje stopniowo zmierzały ku końcowi. I nie pojawiło się nic nowego. Żadna światowa plaga. Po prostu, aby był mniej ciekawy niż kilka poprzednich. Marcin Porzucek, Poseł na Sejm RP

Nowy dyrektor pilskich lasów

INWESTYCJE Gminy i powiaty mogą zbudować nowe ścieżki rowerowe za połowę ceny. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich rusza właśnie z naborem do programu „Budowa Ścieżek Rowerowych”, w którym dokłada samorządom 50 proc. kosztów inwestycji.

LASY Dość nieoczekiwana zmiana miejsc na fotelu dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Andrzeja Brusiło zastąpił Bartosz Bazela, który do Piły trafił z toruńskiej dyrekcji.

Wmminionym tygodniu Bartosz Bazela oficjalnie przejął obowiązki dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Kim jest nowy szef pilskich lasów?

Urodził się w 1978 roku w Gostyninie. Po ukończeniu

Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki

w Gostyninie o profilu biologiczno-chemicznym studiował

na Wydziale Leśnym Szkoły

Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, uzyskując w 2002 r. tytuł magistra inżyniera leśnictwa. Ukończył również szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej

w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

Nabór trwa do 10 marca. Aby wziąć udział w programie samorządy muszą spełnić trzy proste warunki: zadeklarować udział własny w wysokości 50 proc. wartości robót

budowlanych, posiadać grunt pod ścieżki na własność albo mieć zabezpieczone środki na pokrycie kosztów odszkodowań za grunty, zobowiązać się do przejęcia i utrzymania ścieżki.

Do wartości robót budowlanych nie zalicza się oświetlenia dróg (to zadanie własne gminy), ani kosztów kanalizacji służącej do innych celów niż odprowadzenie wód z pasa drogowego.

Pracę zawodową rozpoczął w roku 2002 jako stażysta w Nadleśnictwie Łąck (RDLP w Łodzi). Później pracował jako referent w Urzędzie Miasta Gostynin. Przez następnych dwanaście lat był specjalistą Służby Leśnej ds. zagospodarowania lasu w Nadleśnictwie

Gostynin, gdzie prowadził m.in. sprawy z zakresu hodowli i ochrony lasu, selekcji, nasiennictwa i szkółkarstwa oraz ochrony przyrody i ochrony przeciwpożarowej, zamówień publicznych, a także certyfikacji lasów. Do jego obowiązków należało również administrowanie systemem informatycznym LP, obsługa i aktualizacja Leśnej Mapy Numerycznej oraz edukacja leśna. Od maja 2017r. do kwietnia 2018 r. sprawował funkcję nadleśniczego Nadle-

śnictwa Supraśl (RDLP w Białymstoku). 13 kwietnia 2018 r. został powołany na stanowisko dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, które piastował do 28 września 2022 r. Jego ostatnie stanowisko przed nominacją do Piły to nadleśniczy Nadleśnictwa Włocławek (RDLP w Toruniu). Andrzej Brusiło, którego zastąpił na fotelu dyrektora pilskiej dyrekcji, pełnił tę funkcję od maja 2020 r.

31 stycznia 2023 | Głos Pilski Wągrowiecki i Chodzieski www.glosonline.pl 10 | NA BIEŻĄCO |
Fot. RDLP Piła
Dołożą połowę do ścieżki rowerowej

pow iatu

Tomasz Kranc: szpital był, jest i będzie priorytetem

WYWIAD W 2022 roku zakończyliśmy rozbudowę i remont szpitala powiatowego. Było to największe zadanie inwestycyjne w historii powiatu wągrowieckiego. Jego koszt to 32 miliony złotych, które prawie w całości sfinansowane zostały przez powiat. Choć decyzja ta wiązała się z rezygnacją z innych projektów, poprawa warunków świadczenia opieki zdrowotnej została uznana jako priorytet - mówi Tomasz Kranc, starosta wągrowiecki.

Jaki był 2022 rok dla powiatu wągrowieckiego?

Czym zaskoczył pozytywnie, czym negatywnie? Co okazało się największym wyzwaniem?

Zeszły rok rozpoczynaliśmy z utrudnieniami związanymi z pandemią. Wówczas mierzyliśmy się z pracą zdalną i wszystkimi innymi obostrzeniami z tym związanymi. Wydawało się nam, że nic gorszego nie mogło nas spotkać. To myślenie zweryfikowane zostało 24 lutego, kiedy świat obiegła wiadomość o rozpoczętej inwazji Rosji na Ukrainę. Wszystkie nasze plany i zamierzenia podporządkowane zostały tej właśnie sytuacji. Nikt z nas nie mógł uwierzyć, że w XXI wieku w tej części Europy wydarzy się to, co większość z nas zna z podręczników historii i opowiadań rodziców czy dziadków. Było to nie do pomyślenia, a jednak stało się. Pierwsza połowa roku to przede wszystkim czas budowania systemowej pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Szybki, oddolny zryw mieszkańców pokazał wielkie serce i oddanie Polaków. Każdy w duchu zrozumienia, solidaryzmu i współczucia pomagał jak mógł i potrafił. Ta pomoc udzielana z odruchu serca musiała zostać usystematyzowana. Trzeba było ją rozłożyć na kolejne długie miesiące. Jako powiat zorganizowaliśmy z samorządami gminnymi miejsca zbiorowego pobytu dla 100 osób. Przeprowadziliśmy wiele innych przedsięwzięć związanych ze wsparciem uchodźców.

Mówiąc o największym wyzwaniu w zeszłym roku wskazałbym dużą liczbę wniosków o dofinansowanie środkami zewnętrznymi naszych zadań. Było ich naprawdę sporo, zarówno w ramach Polskiego Ładu, środków z ministerstwa czy też unijnych. Były to zarówno projekty infrastrukturalne, jak i tzw. „miękkie”. Każdy wniosek to konieczność zabezpieczania wkładu własnego co wcale nie było łatwe.

Jeśli chodzi o negatywne zdarzenia to na pewno obawy w drugiej połowie roku związane z rosnącą inflacją i wzrostem cen, szczególnie nośników energii. Wpływały one bezpo-

średnio na wykonanie zaplanowanych i realizowanych przez nas zadań.

Czy udało się zrealizować wszystkie zaplanowane inwestycje? Które były najważniejsze?

W zeszłym roku realizowaliśmy wiele zadań. Był to rok, w którym zakończyliśmy rozbudowę i remont szpitala powiatowego. Było to największe zadanie inwestycyjne w historii powiatu wągrowieckiego. Jego koszt to blisko 32 miliony złotych, które prawie w całości sfinansowane zostały przez powiat. Choć decyzja ta wiązała się z rezygnacją z innych projektów, poprawa warunków świadczenia opieki zdrowotnej została uznana przez samorząd powiatowy jako priorytet. Bez tej decyzji groziło powiatowi zamknięcie szpitala ze względu na niespełnienie obowiązujących standardów. Wiele działo się również w drogach. Powiat posiada prawie 400 kilometrów dróg, stąd jest to ciągle „worek bez dna” i jakiekolwiek nakłady na ten cel nie są wystarczająco widoczne i zadowalające. W zeszłym roku zakończyliśmy przebudowę ulicy Antoniewskiej w Skokach, ulicy Grzybowej w Wągrowcu, wyremontowaliśmy kilometrowy odcinek drogi Kopaszyn – Grylewo. Pod koniec roku podpisaliśmy umowy na remonty odcinków dróg Kamienica – Kopaszyn, Krzyżanki – Gołańcz czy przebudowę odcinka Mirkowice – Gruntowice. Wszystkie te zadania otrzymały dofinansowanie. Pomimo dwóch przetargów, ze względu na zbyt wysokie kwoty, nie wyłoniliśmy wykonawcy na przebudowę ciągu drogowego z Wągrowca w kierunku Janowca Wlkp. Powtarzamy to zamówienie dzieląc je na dwie części. Wierzę, że dzięki temu zrealizujemy przynajmniej część tego odcinka. Zeszły rok to także inwestycje w infrastrukturę sportową przy szkołach. Przy Zespole Szkół nr 1 w Wągrowcu zlokalizowana została hala sportowa oraz przeniesione zostało zadaszenie boiska sportowego tzw. „balon”. Obiekty te służyć będą nie tylko młodzieży z jedynki, ale i dzieciom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wycho-

wawczego, Bursy Szkolnej czy Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej. Przy Zespole Szkół nr 2 w Wągrowcu oddaliśmy w zeszłym roku strzelnicę pneumatyczną. Zarówno hala jak i strzelnica otrzymały dofinansowanie ministerialne.

Odpowiadając na pytanie co było najważniejsze można uznać, że był to szpital. W samorządzie jednak wszystkie zadania są ważne i istotne. Zarówno te inwestycyjne, jak i te bieżące związane z edukacją, polityką społeczną czy rynkiem pracy. Wśród tych zadań pozainwestycyjnych zmierzyliśmy się z przyjęciem rekordowej liczby uczniów do szkół ponadpodstawowych. Był to wynik ukończenia przez szkoły podstawowe tzw. „podwójnego rocznika”. Przyjęliśmy ogółem do naszych placówek 1065 uczniów. Dla porównania poprzedni rok szkolny to 656 uczniów. Wszyscy chętni znaleźli miejsce w naszych szkołach. Nie wszyscy jednak dostali się do wymarzonej czy wybranej w tzw. pierwszym wyborze szkoły. To zależało od wyników w nauce. Im wyższa liczba punktów za wyniki w nauce, tym większa szansa na wybór wymarzonej szkoły. Niestety, w zeszłym roku nie udało się zrealizować w terminie hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Wągrowcu. Nie bez powodu o zadaniach inwestycyjnych mówi się jako o procesie inwestycyjnym. W każdym procesie są elementy, które mają na niego wpływ i mogą go zakłócić. Niekiedy nie mamy na to wpływu, nieraz jednak jest to wynik przeoczeń czy popełnionych błędów.

Czy i jak na samorządzie odbiła się inflacja i wzrost cen energii i gazu?

Inflacja nie jest dobra dla nikogo. Dotyka ona nie tylko budżety domowe, ale i tak samo samorządy. Najwyraźniej widać to w chwili otwierania ofert firm w odpowiedzi na zamówienia publiczne. Składane oferty są dużo wyższe od planowanych na nie środków w budżecie. Tak samo widocznie wzrasta koszt obsługi kredytów. Jeśli chodzi o ceny energii zaplanowaliśmy je na poziomie 4 milionów

złotych czyli o ponad 100 procent więcej niż w zeszłym roku.

Państwo również dla samorządów wprowadza instrumenty mające łagodzić skutki wzrostu cen. Trudno powiedzieć jak to będzie wyglądało na koniec roku.

Z jakim budżetem i jakimi planami powiat rozpoczyna 2023 rok? Co otwiera listę najważniejszych inwestycji?

Tegoroczny budżet to po stronie dochodów prawie 105 milonów złotych, po stronie wydatków to 114 milionów złotych. Deficyt pokryty zostanie przede wszystkim emisją obligacji oraz tzw. „wolnymi środkami”. Największa pozycja w budżecie, ponad 55 milionów złotych, to wydatki związane z oświatą. Wśród zadań inwestycyjnych te największe będą dotyczyły remontów i przebudów dróg, głównie tych realizowanych w ramach „Polskiego Ładu”, Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Kontynuowana będzie dalsza cyfryzacja usług publicznych w ramach programu „Cyfrowy powiat”. W tym roku planujemy rozpocząć, wspólnie z zainteresowanymi gminami uruchomienie połączeń autobusowych dofinansowanych z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Aktualnie pracujemy nad wnioskiem w tej sprawie.

Aplikujemy również do funduszu przeznaczonego na zabytki. Chcielibyśmy wymienić dach oraz odnowić elewację pałacu będącego częścią Domu Pomocy Społecznej w Srebrnej

Górze. W tym roku szkolnym oddane zostaną do użytku hala sportowa i zadaszone boisko przy Zespole Szkół na ulicy Kcyńskiej w Wągrowcu. Na co zostanie wydany pierwszy milion w tym roku?

Pierwszy milion już dawno został wydany. Dotyczył on bieżących wydatków związanych z funkcjonowaniem samorządu. Jeśli chodzi o ten „symboliczny milion” czekamy na zakończenie prac i oddanie do użytku hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Wągrowcu. To dla mnie istotny moment, kiedy młodzież będzie korzystać z tej hali i tam poprawiać tężyznę fizyczną i rozwijać swoje umiejętności sportowe. Jak uleczyć polską służbę zdrowia? Jak udało się poprawić jej funkcjonowanie w powiecie wągrowieckim?

Nie ma łatwej odpowiedzi na to pytanie. To, co zależało od władz samorządowych powiatu, zostało zrealizowane. Zabezpieczyliśmy w budżecie powiatu środki na rozbudowę i remont szpitala, dzięki czemu osiągnął wymagane przepisami standardy. Mamy nowoczesny budynek z dobrym wyposa-

żeniem. Dla dyrekcji szpitala największym problemem jest zapewnienie kadry medycznej. W całej Polsce jest to największa bolączka. Wysokie standardy i wymagania w tym względzie nie idą w parze z ilością specjalistów.

Pomimo tej trudnej sytuacji w naszym szpitalu rozpoczynają pracę nowi lekarze. Dotyczy to np. Poradni Nocnej i Świątecznej Pomocy ZOZ. W celu wykorzystania nowoczesnego bloku operacyjnego szpital rozwija swoją ofertę leczniczą. Ostatni przykład to wzmocnienie dotychczasowego zespołu lekarzy chirurgów i ortopedów kolejnymi specjalistami, którzy będą wykonywać zabiegi z zakresu neurochirurgii dla pacjentów ubezpieczonych w NFZ. Czego najbardziej potrzeba samorządom?

Przede wszystkim stabilnej sytuacji finansowej. Powiaty mają ograniczone możliwości w zakresie udziału w dochodach własnych. W tej kwestii potrzebne są rozwiązania systemowe. Problem dotyczy również wydatków bieżących ponoszonych na codzienną działalność. Rosną one niewspółmiernie do dochodów, a ich wydatkowanie ograniczone jest przepisami. Jest to problem w zabezpieczaniu wkładu własnego do projektów na zadania remontowe. Wielu samorządów na ten wkład własny nie stać.

www.glosonline.pl 31 stycznia 2023 | Głos Pilski, Wągrowiecki i Chodzieski 11 | POWIAT WĄGROWIECKI |

Szpital Powiatowy w Wągrowcu zmodernizowany

ZDROWIE Pod koniec października 2022 r. odbyło się uroczyste przekazanie rozbudowanego i zmodernizowanego obiektu Szpitala Zespołu Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu. Decyzja o rozbudowie i modernizacji szpitala podjęta została przez Radę Powiatu w 2016 roku, jako zadanie priorytetowe związane z podniesieniem warunków udzielania świadczeń pomocy medycznej, głównie z myślą o mieszkańcach naszego powiatu.

Rozbudowa i modernizacja szpitala to dotychczas największe

zadanie inwestycyjny powiatu.

Całkowita wartość zadania wy-

niosła ponad 31,8 mln złotych.

Większość tej kwoty pochodzi-

ła ze środków budżetu Powiatu

Wągrowieckiego. Zakończone

zadanie inwestycyjne obejmo-

wało dobudowę nowej części

szpitala oraz remont generalny

istniejącego budynku.

W dobudowanej nowej czę-

ści obiektu szpitalnego o po-

wierzchni 1827 metrów kwadratowych nowe lokalizacje

znalazły krytycznie istotne

dla całości szpitala jednostki: Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Blok Operacyjny Oddziału Chirurgicznego, Blok Zabiegowy Oddziału Położniczo-Ginekologicznego, Pracownia Endoskopii Przewodu Pokarmowego. Wybudowano także zupełnie nową, frontową strefę wejścia do budynku. Remont generalny objął wszystkie kondygnacje budynku głównego szpitala. Prace dotyczyły przede wszystkim dostosowania do wymaganych standardów sal chorych, pomieszczeń technicznych, a także pokojów przygotowawczych i sal diagnostycznych. Przy realizacji zadania wymieniono łącznie ponad 70 km sieci wewnętrznych (gazów medycznych, ciepłej i zimnej

wody, kanalizacyjnych, ciepła technologicznego i centralnego ogrzewania, hydrantowej). Ułożono 200 km nowej sieci teletechnicznej (elektrycznej, internetowej, telefonicznej, przyzywowej, systemu p.poż.). Rozbudowa i modernizacja umożliwiła dostosowanie obiektu szpitalnego do aktualnie obowiązujących wymogów i przepisów. Dzięki wykonaniu inwestycji zdecydowanemu polepszeniu uległy komfort pobytu pacjentów oraz warunki pracy kadry medycznej. Dodatkowo wybudowana winda umożliwia szybki i bezpośredni transport pacjentów w najcięższym stanie z SOR na poziom Bloku Operacyjnego czy do Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Wzmocnione zostało bezpieczeństwo pacjentów i personelu - pojawiły się nowe, wydzielone drogi komunikacji i ewakuacji na wypadek zdarzeń kryzysowych, a do dyspozycji pacjentów jest więcej sal jedno- i dwuosobowych. Zmodernizowano zaplecze sanitarno-higieniczne. Zainstalowano nowy system klimatyzacji i wentylacji całego obiektu.

Dane pacjentów chronione przed cyberatakami

Dane o stanie zdrowia są informacjami szczególnie wrażliwymi, podlegającymi bezwzględnej ochronie. Zarazem

systemy informatyczne jednostek ochrony zdrowia stają się celem ataków hakerskich. Szacuje się, że w okresie ostatnich

dwóch lat ok. 13 proc. placówek medycznych doświadczyło takiego problemu.

Szpital Powiatowy w Wągrowcu pozyskał środki na stworzenie w jednostce skutecznego systemu cyberbezpieczeństwa. ZOZ zawarł umowę, na mocy której Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem NFZ przekazało Szpitalowi kwotę 400 tys. zł, stanowiącą dotację na podniesienie poziomu bezpieczeństwa szpitalnego systemu teleinformatycznego. Zawarcie umowy poprzedzone zostało wykonaniem w ZOZ audytu bezpieczeństwa przez uprawniony podmiot zewnętrzy. Dzięki uzyskanym środkom wągrowiecki ZOZ wzmocnił swoje możliwości ochrony gromadzonych zasobów danych. Szpital zakupił i uruchomił urządzenia, oprogramowania i usługi teleinformatyczne, które zapobiegają, wykrywają lub zwalczają cyberataki, w szczególności: system do tworzenia kopii danych, systemy antywirusowe,

system kontroli dostępu administracyjnego i zarządzania uprawnieniami, urządzenia i oprogramowanie zabezpieczające sieć (firewall), systemy zapewniające bezpieczeństwo poczty elektronicznej, system ułatwiający precyzyjne monitorowanie bezpieczeństwa infrastruktury IT. Warto dodać, że szpital uczestniczy z innymi podmiotami leczniczymi samorządu województwa w projekcie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Jest to system za pomocą którego udostępnione zostaną Pacjentom dwie usługi: e-Rejestracji i e-Dokumentacji. Za pośrednictwem usługi e-Rejestracja Pacjent będzie miał w szczególności możliwość rejestracji on-line do świadczeń opieki zdrowotnej, monitorowania statusu na liście oczekujących, możliwość elektronicznej rezygnacji z wizyty oraz będzie powiadamiany o terminie wizyty.

Usługa e-Dokumentacji

zapewnia już Pacjentowi, który złoży wniosek, dostęp

do własnych elektronicznych dokumentów medycznych. Możliwe będzie również udostępnianie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) na poziomie samych podmiotów leczniczych, które zostaną podłączone do systemu. Sala nadzoru poznieczuleniowego W wągrowieckim szpitalu uruchomiona została w pełni wyposażona dwustanowiskowa sala nadzoru poznieczuleniowego. Jest to miejsce, gdzie bezpośrednio po wykonanym zabiegu operacyjnego pacjent jest przenoszony z bloku operacyjnego i monitorowany przez zespół medyczny do czasu pełnego powrotu przytomności i świadomości. W tym miejscu podejmowane są również pierwsze działania związane z leczeniem bólu pooperacyjnego.

Dotychczas szpital dysponował pojedynczym stanowiskiem nadzoru poznieczuleniowego. Dzięki nowym możliwościom

31 stycznia 2023 | Głos Pilski Wągrowiecki i Chodzieski www.glosonline.pl 12 | WIELEŃ | 31.02.2023 II
Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc i Przewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego Małgorzata Osuch przekazują symboliczny klucz do szpitala Dyrektorowi ZOZ dr. Przemysławowi Buremu Szpital Powiatowy w Wągrowcu, fot. Roman Kowalczewski

przestrzennym, ZOZ w Wągrowcu spełnia obecnie w pełnym zakresie standard jakości opieki anestezjologicznej. Nowa sala nadzoru zlokalizowana jest w bezpośredniej bliskości bloku operacyjnego i jest w pełni wyposażona.

następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka,

- nagłego zachorowania; - nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;

Nowi lekarze wzmocnili zespół Poradni Nocnej Pomocy Lekarskiej

Z początkiem stycznia tego roku współpracę z Poradnią Nocnej i Świątecznej Pomocy ZOZ w Wągrowcu podjęło trzech lekarzy, absolwentów Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia

i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

Dyżurujący lekarz udziela porad:

- telefonicznie

- w warunkach ambulatoryjnych,

- w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych).

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:

- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni lekarza rodzinnego może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. Oddział Chirurgiczny rozwija zakres działalności Zakończenie działań remontowych i modernizacyjnych w obszarze Oddziału Chirurgicznego oraz potrzeba efektywniejszego wykorzystania infrastruktury nowoczesnego Bloku operacyjnego pozwoliły na rozwinięcie oferty leczniczej Szpitala w Wągrowcu.

W Oddziale Chirurgicznym zadania ordynacji podstawowej wykonuje czterech lekarzy specjalistów chirurgów. Dotychczasowy zespół lekarzy chirurgów i ortopedów wzmocniony został kolejnymi osobami wysokiej klasy specjalistów czterech z zakresu ortopedii i traumatologii oraz trzech neurochirurgów, którzy będą w naszym szpitalu wykonywać zabiegi z zakresu neurochirurgii dla pacjentów ubezpieczonych w NFZ. Tym samym liczba wykonywanych przez lekarzy Oddziału zabiegów i operacji wzrośnie z dotychczasowych średnio 75 do ok. 120 miesięcznie Wykonanie tak znaczącej liczby przyjęć pacjentów będzie możliwe również dzięki zakończonemu właśnie remontowi Centralnej Sterylizatorni

i jej wyposażeniu w nowe urządzenia o większej niż dotychczas zdolności do przygotowania niezbędnych sterylnych zestawów narzędzi operacyjnych. Zakup wyposażenia sfinansowany został z pozyskanych przez szpitala środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Oferta oddziału uzupełniona została o możliwość wykonywania rodzajów świadczeń dotychczas nigdy w nim nie realizowanych. Chodzi m.in. o nowoczesny zabieg neurochirurgiczny termolezji. Jest to metoda leczenia bólu przewlekłego. Wykorzystuje ona działanie prądu o wysokiej częstotliwości fal radiowych (300 − 500kHz). Termolezja jest zabiegiem małoinwazyjnym, który polega na kontrolowanym uszkodzeniu nerwów

czuciowych. Zabieg termolezji prowadzi u większości pacjentów do długotrwałej redukcji dolegliwości bólowych. Efekt zazwyczaj utrzymuje się od 12 do 24 miesięcy.

Wyróżnienie dla szpitala ZOZ w Wągrowcu otrzymał tytuł „Symbolu Nowoczesnej Opieki Medycznej 2022”. Wyróżnienie wręczone zostało podczas gali w Katowicach. „Symbol” to ogólnopolski program medialny, w którym wyróżniane są firmy, samorządy, uczelnie, spółki komunalne i inne liczące się podmioty, które w swojej branży działają najlepiej, znacząco przyczyniając się do rozwoju Polski, a ich funkcjonowanie staje się wzorem do naśladowania –Symbolem.

www.glosonline.pl 31 stycznia 2023 | Głos Pilski, Wągrowiecki i Chodzieski 31.02.2023 III
W wągrowieckim szpitalu wykonywane są specjalistyczne zabiegi chirurgiczne Sala nadzoru poznieczuleniowego Sala operacyjna wyposażona jest w nowoczesny sprzet wysokiej klasy Nowi specjaliści w Oddziale Chirurgicznym

Powiatowe szkoły z nowymi obiektami sportowymi

EDUKACJA Na ostatniej prostej jest już nowa hala sportowa przy Zespole Szkół nr 1 w Wągrowcu. To największa w ostatnim czasie sportowa inwestycja obok budowy krytego boiska i strzelnicy.

Każda złotówka wydana na oświatę i edukację traktowana jest jako inwestycja w przyszłość. Dobre wykształcenie i przygotowanie do zawodu uczniów zwiększa ich szansę na lokalnym i regionalnym rynku pracy. Każdego roku szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez Powiat Wągrowiecki doposażane są w pomoce dydaktyczne.

W ostatnich latach prowadzone były projekty unijne, w których oprócz pozyskania nowego sprzętu, placówki

Całkowity koszt inwestycji to blisko 12 mln złotych. Na realizację tego zadania powiat otrzymał dofinansowanie w ramach programu Sportowa Polska 2020, finansowanego ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w kwocie 4,5 mln złotych. W nowoczesnej hali młodzi mieszkańcy naszego powiatu i nie tylko będą mogli korzystać z pełnowymiarowego boiska o wymiarach 20x40 m. W hali zaprojektowano trzy poziomy. Na parterze usytu-

sale ćwiczeń. Część piwniczną będą stanowić magazyny oraz pomieszczenia gospodarczo - techniczne. Pomiędzy kondygnacjami, w celu szybszego poruszania się, zamontowano windę, stanowiącą udogodnienie także dla osób z niepełnosprawnościami. Na dachu hali zamontowano panele fotowoltaiczne 2 x 50 kw, które zasilą nie tylko nowy obiekt, ale także budynek szkoły i warsztatów.

Trwają również prace przy budowie tzw. balonuzadaszenia boiska w ramach

oświatowe otrzymały dodatkowe zaplecze dla uczniów, a także szkolenia dla nauczycieli i wychowawców. Poprzedni i obecny rok to inwestycje w obiekty sportowe.

Już niebawem uczniowie

Zespołu Szkół nr 1 będą mogli korzystać z nowoczesnej pełnowymiarowej hali sportowej.

owana jest sala sportowa z boiskami do koszykówki, piłki nożnej halowej, piłki ręcznej, siatkówki oraz tenisa. Płyta główna będzie mogła być podzielona na trzy niezależne boiska, oddzielone od siebie kurtynami. Na piętrze zaprojektowano trybuny na 135 miejsc oraz 205 na hali głównej i dwie

inwestycji „Budowa boiska krytego przy Zespole Szkół nr 1 w Wągrowcu”. Z boiska będą korzystać nie tylko uczniowie Zespołu Szkół nr 1, ale także podopieczni Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej, Bursy Szkolnej i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Prace przy budowie obiektu

są zaawansowane i potrwają najdalej do końca czerwca. Koszt zadania to ponad 1,3 mln złotych.

Powiat Wągrowiecki uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu „Strzelnica w powiecie 2022” w kwocie ponad 283 tys. złotych, przy wkładzie własnym blisko 180 tys. złotych. Całkowita wartość zadania to ponad 460 tys. złotych. Powiat Wągrowiecki jest jedną z 13 jednostek samorządu w Polsce, które w pierwszym konkursie otrzymało dofinansowanie do strzelnicy pneumatycznej.

Nowoczesna strzelnica powstała w Zespole Szkół nr 2

w Wągrowcu. W ramach zadania zaadaptowano pomieszczenia zgodnie z wymogami dotyczącymi strzelnicy pneumatycznej typu zamkniętego, zakupiono niezbędne wyposażenie, takie jak: tarczociagi, tarcze wraz z urządzeniami do ich podświetlania, karabinki i pistolety pneumatyczne, kulochwyty, podest strzelnicy, szafa do przechowywania broni - wyposażenie niezbędne do prowadzenia treningu strzeleckiego. Użytkownicy mają do dyspozycji 5 stanowisk.

Ze strzelnicy mogą korzystać: uczniowie szkoły w klasach o profilu mundurowym, członkowie klubu szkolnego Strzelcy ZS2, nauczyciele, inni ucznio-

wie szkół i członkowie organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa. Dzięki nowej inwestycji możliwa jest popularyzacja strzelectwa wśród uczniów, szczególnie klas mundurowych, zwiększenie umiejętności strzeleckich użytkowników strzelnicy, udział w konkursach, a także stworzenie warunków nauki dla uczniów szczególnie uzdolnionych sportowo, czy możliwość realizacji podstawy programowej w ramach praktycznej formy nauczania (trening strzelecki) i wprowadzenie do pracy w wojsku, służbach mundurowych.

31 stycznia 2023 | Głos Pilski Wągrowiecki i Chodzieski www.glosonline.pl 14 | NA BIEŻĄCO | 31.02.2023 IV

Marszałek Woźniak w Chodzieży. Z czekiem dla szpitala

ZDROWIE Marszałek Marek Woźniak odwiedził we wtorek Chodzież. Przywiózł ze sobą czek na 1,6 miliona złotych dla Szpitala Powiatowego w Chodzieży, z których zostanie zakupiony m.in. stół operacyjny ortopedyczny i aparat do laseroterapii.

Termomodernizacje szkoły i budynku internatu, zakup nowego wyposażenia dla szpitali, w tym stołów operacyjnych, aparatów dla laseroterapii czy USG – to wszystko będzie możliwe dzięki unijnym środkom z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 20142020.

– To blisko 9 milionów wsparcia dla wielu ważnych projektów realizowanych w północnej Wielkopolsce – podkreśla

marszałek Marek Woźniak. We wtorek, 31 stycznia, Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego

odwiedził Czarnków, Oborniki oraz Chodzież. W każdym z powiatów północnej Wielkopolski podpisywał umowy na unijne dofinansowania na termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej oraz doposażenie szpitali. Ich łączna wartość to blisko 9 mln zł.

Dzięki instrumentowi REACT-EU, który jest odpowiedzią Komisji Europejskiej na skutki pandemii COVID-19, Szpital Powiatowy w Chodzieży otrzyma 1,6 mln złotych. Ze środków tych zostanie zakupiony m.in. stół operacyjny ortopedyczny czy aparat do laseroterapii.

- Wszyscy zdają sobie sprawę, że trzeba spróbować nadrobić zaległości po pandemii. To był okres ogromnego zaangażowania kadry, jak i intensywnej eksploatacji sprzętu, stąd pojawił się dodatkowy instrument unijny, by te luki zabezpieczyć. Cieszy mnie

Makieta Gontyńca niemal gotowa

fakt, że pieniądze trafią także do szpitali powiatowych, których sytuacja nie jest łatwa, dlatego każdy pieniądz, który poprawi jakość świadczeń, jest w tych placówkach oczekiwany i pożądany – mówił marszałek Marek Woźniak.

Kto chętny na węgiel?

SAMORZĄD Ruszyła druga tura przyjmowania wniosków o zakup węgla na preferencyjnych warunkach.

Wnioski mogą składać mieszkańcy, którzy spełniają warunki do otrzymania dodatku węglowego i złożą wymagane oświadczenia. Formularze są dostępne w Urzędzie Gminy Mieścisko w godzinach pracy urzędu oraz poprzez platformę e-PUAP, do której potrzebny jest profil zaufany bądź kwalifikowany podpisem elektronicznym.

Remiza w budowie

Trwają prace przy budowie remizy OSP w Olesznie. Obiekt ma być gotowy jeszcze w tym roku. Wykonawcą jest firma

EMBUD Usługi Ogólnobudowlane z Bożejewiczek, która złożyła ofertę na niespełna 1,5 mln złotych. W przypadku tej inwestycji gmina nie musi martwić się nawet o aneksy - otrzymała dofinansowanie z programu Polski Ład w wysokości 1,6 mln złotych.

For MiG Gołańcz

O kolejności rozpatrywania wniosków decyduje kolejność wpływu.

- Osoby, które w 2022 r. nie zakupiły paliwa stałego w ramach zakupu preferencyjnego albo kupiły mniej niż 1,5 tony, mogą powiększyć limit na 2023 rok o niewykorzystaną część maksymalnie do trzech ton – informują urzędnicy.

Od kilku miesięcy na zlecenie Chodzieskiego Domu Kultury powstaje makieta Gontyńca. Model jest w fazie końcowej rzeźbienia, ale zanim opuści pracownię nabierze jeszcze koloru i ostatecznego szlifu. Makieta ma wymiary 1,8m x1,8m i z pewnością będzie widoczna na szlaku na najwyższe wniesienie Pojezierza Chodzieskiego ChDK

www.glosonline.pl 31 stycznia 2023 | Głos Pilski, Wągrowiecki i Chodzieski 11 | NA BIEŻĄCO |
UMWW

Rok 2022. To było dobre 365 dni dla gminy Budzyń

INWESTYCJE Działo się! Tak można podsumować pod względem inwestycji miniony rok w gminie Budzyń. Przypomnijmy te najważniejsze, które zostały realizowane w ostatnich 12 miesiącach.

Przebudowa dróg w Gminie Budzyń

Część nr 1 - Przebudowa dróg gminnych we wsi Wyszynki, W ramach robót wykonano przebudowę drogi gminnej nr 201504P na odcinku 425 metrów oraz wykonano przebudowę drogi gminnej wewnętrznej na odcinku o długości 691,7 metrów.

Wykonawca: Kowalski Budownictwo Sp. z.o.o, Żnin Łączna wartość 746 195,91 zł

Realizacja kwiecień -sierpień 2022

Gmina Budzyń zrealizowała zadanie przy udziale:

1. dofinansowania z Nadleśnictwa Sarbia z Kwota udzielonej pomocy wynosi 100 000,00 zł.

2. Nagrody w konkursie „Rosnąca Odporność” związanej z utrwalaniem i promocją samorządowych działań profrekwencyjnych w obszarze Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 w kwocie 350 000,00 zł

Część nr 2: Przebudowa drogi gminnej Nr 201513P w m. Prosna

W ramach robót wykonano przebudowę drogi gminnej nr 201513P na odcinku o długości 662 metrów

Wykonawca: Kowalski Budownictwo Sp. z.o.o. Żnin

Łączna wartość 417101,97zł

Zadanie zrealizowano ze środków Województwa Wielkopolskiego w łącznej kwocie 193 375,00 zł., zgodnie z zawartymi umowami dla zadania jednorocznego w zakresie budowy (przebudowy) dróg dojazdowych do gruntów rolnych o szer. 4m. Realizacja kwiecień -sierpień 2022

Część nr 3 - Przebudowa drogi gminnej nr 201527P we wsi Popielno - etap II

W ramach robót wykonano przebudowę drogi gminnej nr 201527P we wsi Popielno na odcinku o długości 962 metrów

Wykonawca: Kowalski Budownictwo Sp. z.o.o. Żnin Łączna wartość 611 039,72 zł

Gmina Budzyń realizuje zadanie przy udziale:

1. dofinansowania z Nadleśnictwa Podanin. Kwota udzielonej pomocy wynosi 100 000,00 zł.

2. Nagrody w konkursie „Rosnąca Odporność” związanej z utrwalaniem i promocją samorządowych działań profrekwencyjnych w obszarze Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 w kwocie 70 000,00 zł.

Realizacja kwiecień -grudzień 2022

Część nr 2: Zadanie A: Przebudowa drogi gminnej Nr 201532P w m. Dziewoklucz, Zadanie B: Przebudowa drogi w m. Dziewoklucz

Dla Zadania A w ramach robót wykonano przebudowę drogi gminnej nr 201532P na odcinku o długości 820,6 metrów. Dla Zadania B w ramach robót wykonano przebudowę drogi gminnej wewnętrznej na odcinku o dług. 292,2 metrów.

Łączna wartość 777 205,38 zł

Gmina Budzyń zadanie A zrealizowała przy udziale Nagrody w konkursie „Rosnąca Odporność” związanej z utrwalaniem i promocją samorządowych działań profrekwencyjnych w obszarze Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 w kwocie 230 000,00 zł.

Wykonawca: Kowalski Budownictwo Sp. z.o.o., Żnin Realizacja kwiecień -grudzień 2022

Przebudowa strategicznego ciągu komunikacyjnego, drogowego w m. Wyszyny (drogi przy kościele i stawie)

W ramach robót drogowych wykonano roboty nawierzchniowe na jezdni, chodnikach i zjazdach. W ramach robót branży sanitarnej wykonano sieć kanalizacji deszczowej W ramach robót oświetleniowych wykonano ustawienie 4 latarni, ułożono linię kablową oświetleniową 5 wraz z niezbędnymi robotami ziemnymi oraz instalację uziemiającą latarnie. Wykonawca: Kowalski Budownictwo Sp. z.o.o. Żnin.

Łączna wartość inwestycji 921 845,31zł. Realizacja wrzesień 2021 do wrzesień 2022 Zadanie realizowane przy udziale dofinansowania i środków pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Kwota otrzymanego dofinansowania wynosi 300 000,00 zł.

Budowa ścieżki rowerowej (dojazd do pracy) w ciągu ul.: Rogozińskiej i Gumowej w Budzyniu W ramach robót drogowych wykonano przy drodze gminnej nr 201538P ścieżkę rowerową wraz z zjazdami i chodnikami na odcinku o długości 599 metrów o nawierzchni bitumicznej oraz prefabrykowanej kostki betonowej. Wzdłuż ścieżki umieszczono linię kablową do której są podłączone 24 oprawy oświetleniowe. Łączna wartość 497 863,37 zł.

Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowe Włodarczyk Szymon, Rogoźno

Realizacja luty -maj 2022

Inwestycje realizowana przy udziale środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla gmin z przeznaczeniem na inwestycje realizowane w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Kwota otrzymanego dofinansowania wynosi 200 000,00 zł. Budowa dróg – ulic: Sportowej, Przylesie, Świerkowej w Budzyniu oraz przebudowa drogi gminnej w Podstolicach.

Część nr 1: budowa dróg – ulic: Sportowej, Przylesie, Świerkowej w Budzyniu dofinansowania z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w ramach środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Kwota dofinansowania wynosi 4 955 151,75 zł.

1. ulica: Sportowa, Przylesie, Świerkowa w Budzyniu

W ramach robót wykonano roboty nawierzchniowe na jezdni, chodnikach, ścieżce rowerowej i zjazdach, wprowadzono nową stałą organizacje ruchu poprzez umieszczenie oznakowania pionowego i poziomego; wykonano sieć kanalizacji deszczowej, ustawiono 66 lamp, ułożono linię kablową oświetleniową oraz instalację uziemiającą latarnie.

Łączna wartość tego zadania 4 305 000,00 zł.

Realizacja styczeń -październik 2022.

Wykonawca BIMEX Sp. z.o.o. Spółka Komandytowa, Rogoźno

2. Przebudowa drogi gminnej w Podstolicach.

W ramach zadania wykonane zostały roboty budowlane związane z przebudową na nawierzchnie bitumiczne drogi gminnej nr 201545P, na dwóch odcinkach o łącznej długości 1471,5 metrów.

Wykonawca: Kowalski Budownictwo Sp. z.o.o. Żnin, Łączna wartość tego zadania 947 439,85

Realizacja styczeń -październik 2022

Przebudowa drogi wewnętrznej we wsi Brzekiniec W ramach tego zadania przebudowano drogę na długości 295 metrów oraz wykonano oświetlenie w technologii LED.

Łączna wartość wykonanych prac wyniosła ponad 380.000 zł. Inwestycje zrealizowano przy udziale środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla gmin z przeznaczeniem na inwestycje realizowane w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Kwota otrzymanego dofinansowania wyniosła 200 000 zł.

31 stycznia 2023 | Głos Pilski Wągrowiecki i Chodzieski www.glosonline.pl 12 | BUDZYŃ |

Rok 2022. To było dobre 365 dni dla gminy Budzyń

Remont pomieszczeń Szkoły Podstawowej na osiedlu Wierzbowym 7 w Budzyniu

Wykonano roboty branży budowlanej i elektrycznej w pomieszczeniach Szkoły Podstawowej na osiedlu Wierzbowym nr 7 w Budzyniu. Roboty remontowe polegały na remoncie pomieszczeń parteru, pierwszego i drugiego piętra wraz z klatkami schodowymi, likwidację istniejących boksów szatniowych i wykonanie nowych pomieszczeń szatniowych, powiększenie sali nr 64 poprzez rozbiórkę ścianki działowej i likwidacje zaplecza, wymianę części stolarki drzwiowej, remont klatek schodowych, zmycie starej farby, gipsowanie i malowanie korytarzy i niektórych sal dydaktycznych, wykonanie nowej wykładziny PCV w miejscu zlikwidowanego zaplecza.

Wykonawca: Usługi Ogólnobudowlane BUD-DOM Piotr Łuczak Stróżewo

Realizacja: czerwiec – wrzesień 2022r.

Łączna wartość: 588 711,98 zł

Wraca linia kolejowa do Rogoźna i Czarnkowa

Budowa bieżni i skoczni sportowej przy szkole podstawowej w Budzyniu Wykonano Bieżnię czterotorową o długości 60m o nawierzchni poliuretanowej wraz ze skocznią sportowej przy Szkole Podstawowej w Budzyniu zlokalizowanej na Os. Wierzbowe 7, Realizacja Konsorcjum Wykonawców w składzie: KNUZEN Zenon Przybylski, Gorzewo (Lider), P.H.U. Usługi Koparkoładowarki Instalacje WOD-KAN Waldemar Tański, Mieścisko, Łączna wartość 373 920, 00 zł Zadanie realizowane przy udziale środków pochodzących z budżetu Województwa Wielkopolskiego, w ramach dotacji celowej w łącznej kwocie wynoszącej 70 000 zł. Realizacja lipiec -grudzień 2022

Remont zaplecza socjalnego na ORLIKU w Budzyniu

Gmina Budzyń otrzymała dofinansowanie na to zadanie ze środków Województwa Wielkopolskiego w ramach Programu „Szatnia na Medal” w wysokości: 47.920 zł (tj. 50% kosztów kwalifikowalnych inwestycji). Wykonawcą prac budowlanych jest firma ZEN-DACH Zenon Szczurek z Budzynia.

KOMUNIKACJA Po latach pociąg z Wągrowca znów pojedzie do Rogoźna i dalej do Czarnkowa. Wszystko za sprawą podpisanej 27 stycznia umowy między PKP PLK a samorządem województwa wielkopolskiego. Inwestycja ma być gotowa do końca 2028 roku.

Remont pomieszczeń w Szkole Podstawowej w Wyszynach

Wykonano remont pomieszczeń Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wyszynach. Roboty remontowe polegały w szczególności na remoncie pomieszczeń dydaktycznych i socjalnych, nie objętych rozbudową w 2020 r.

Remont obejmował wymianę części stolarki drzwiowej, zmycie starej farby, gipsowanie i malowanie korytarzy i niektórych sal dydaktycznych, wykonanie nowej wykładziny PCV.

Wykonawca: Normax Janusz Norkiewicz, Promnice

Realizacja: lipiec – wrzesień 2022r.

Łączna wartość: 573.712,71 zł

Odnowa boiska do piłki plażowej w Wyszynach W ramach corocznych przeglądów infrastruktury sportowo rekreacyjnej na terenie naszej Gminy, w Wyszynach odnowiliśmy boisko do piłki plażowej. Wymieniona została nawierzchnia oraz zamontowano nową siatkę ze słupkami oraz z liniami wyznaczającymi pole gry.

Wciąży bez alkoholu

ZDROWIE Gmina Skoki włączyła się w ogólnopolską kampanię edukacyjno – profilaktycznej „W ciąży bez alkoholu”.

Inicjatorem kampanii jest Studio Profilaktyki Społecznej w Krakowie, a głównym celem zmniejszenie liczby kobiet pijących alkohol w czasie ciąży, promocja całkowitej abstynencji w tym okresie oraz zwiększenie wiedzy o negatywnym wpływie alkoholu na rozwijające się w łonie matki dziecko.

Zgodnie z ideą projektu Gmina Skoki planuje działania, które mają zwrócić uwagę na problem picia alkoholu przez kobiety w ciąży.

Program Kolej Plus w ramach którego ma być realizowana inwestycja ma umożliwić budowę lub rewitalizację linii kolejowych łączących miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców.

- Kolej dla wągrowczan pełni znaczącą rolę. Wystarczy spojrzeć na połączenie Poznań-Wągrowiec, dzięki któremu mieszkańcy docierają do szkół czy zakładów pracy. Linia Wągrowiec-Rogoźno-Czarnków da nowe szanse rozwoju dla miasta i zwiększy naszą mobilność. Dodatkowo stworzy mieszkańcom okolicznych miast i wsi możliwość dotarcia koleją do Wągrowca na zakupy, do restauracji czy kina, a z tego z pewnością skorzystają nasi przedsiębiorcy

– komentuje podpisaną umowę burmistrz Jarosław Berendt.

PKP PLK poprzez budżet państwa będzie finansować 85 proc. kosztów inwestycji. Pozostałe 15 proc. pokryją samorządy, w tym miasto Wągrowiec. Trasa kolejowa nr 390/236 Wągrowiec-Rogoźno-Czarnków liczy 64 km.

Oprócz linii Wągrowiec-Rogoźno-Czarnków w ramach tego programu zrealizowane w Wielkopolsce mają zostać linie: Śrem-Czempiń, Gostyń-Kąkolewo, Międzychód-Szamotuły oraz wybudowana ma zostać nowa linia kolejowa na trasie Konin-Turek.

To jednak nie wszystkie planowane inwestycje kolejowe w naszym regionie. Trwają prace projektowe dotyczące przygo-

towania rewitalizacji linii kolejowej nr 356 Poznań Wschód –Bydgoszcz Główna na odcinku: Wągrowiec – Gołańcz – granica województwa.

W ramach inwestycji planowana jest kompleksowa wymiana nawierzchni torowej, przebudowa peronów na przystankach w miejscowościach Roszkowo Wągrowieckie, Kobylec, Laskownica, Grylewo, Panigródz oraz na stacji Gołańcz, a także budowa nowego przystanku w Wągrowcu wzdłuż ulicy Jankowskiej. Ponadto zostaną odbudowane mijanki w Roszkowie Wągrowieckim i Grylewie oraz przebudowane zostaną 34 przejazdy kolejowo-drogowe i 48 obiektów inżynieryjnych.

UM Wągrowiec

Do poradni Falco, poradni Hipokrates oraz poradni ginekologicznej trafiły już plakaty i ulotki dotyczące problematyki picia alkoholu przez kobiety w ciąży,.

W marcu gmina planuje szereg przedsięwzięć dla kobiet w ciąży oraz planujących dziecko, a także dla osób pracujących z dziećmi m.in. nauczycieli.

Nie ma bezpiecznej dawki Alkohol przenika do płodu już od początków jego życia wewnątrzmacicznego, a najsilniejsze działanie teratogenne (wywołujące wady rozwojowe płodu) pomiędzy pierwszym a ósmym tygodniem ciąży, powodując więcej uszkodzeń w rozwijającym się organizmie niż marihuana, kokaina lub heroina.

Stopień poalkoholowego uszkodzenia tkanek płodu zale-

ży od dawki etanolu oraz częstości jego spożywania. Nawet pojedyncza, niewielka dawka alkoholu etylowego może spowodować nieodwracalne uszkodzenia somatyczne płodu. Nie istnieje żadna “bezpieczna” ilość alkoholu, jaką może spożyć kobieta w ciąży bez szkody dla płodu, potwierdzona wiarygodnymi danymi. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu jest potencjalnie niebezpieczna dla rozwijającego się życia. Alkohol może uszkodzić płód na każdym etapie rozwoju. Nie trzeba pić ryzykownie czy szkodliwie, by powodować ryzyko dla zdrowego rozwoju płodu.

Objawy wywołane alkoholem mogą ujawnić się zarówno bardzo wcześnie, tuż po porodzie, jak i w dalszych latach życia dziecka. Na etapie życia płodowego może nastąpić wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu i w konsekwen-

cji mała urodzeniowa masa ciała. Alkohol może spowodować wady rozwojowe narządów dziecka, typowe anomalie w budowie twarzy. Późniejsze problemy zdrowotne takich dzieci to zaburzony rozwój fizyczny i psychomotoryczny, problemy z nauką, nadpobudliwość, skłonność do uzależnień. Występowanie u noworodka typowych skutków narażenia na alkohol określane jest jako płodowy zespół alkoholowy (FAS – z ang. Fetal Alcohol Syndrome). Szacuje się, że w Polsce rodzi się co roku ok. 900 dzieci z pełnoobjawowym FAS, lecz wiele łagodniejszych przypadków może pozostawać nierozpoznanych. W Polsce według różnych danych alkohol spożywa 17-38 proc. kobiet ciężarnych, w tym większość sporadycznie. Regularne picie alkoholu deklaruje 0,4-1,8 proc. kobiet. Mat. Prasowe SPS, PZH

www.glosonline.pl 31 stycznia 2023 | Głos Pilski, Wągrowiecki i Chodzieski 13 | NA BIEŻĄCO |

Na srebrnym ekranie

NIEBEZPIECZNI DŻENTELMENI

Tadeusz Boy-Żeleński, Witkacy, Joseph Conrad i Bronisław

Malinowski budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo, do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak

Główną bohaterką filmu jest Inez. To młoda, aspirująca dziennikarka, która marzy o miłości i etacie w prestiżowym wydawnictwie. Gdy już trafi do wyśnionego raju, zderzy się w nim brutalnie ze światem z pierwszych stron gazet. Wda się w romans z szefem, a także wpadnie w oko przystojnego piłkarza. Przy okazji Inez zacznie prowadzić śledztwo, którego rezultaty przekroczą jej najśmielsze oczekiwania. W pewnym mo-

najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci.

PIMI Z KRAINY TYGRYSÓW

Opowieść o niezwykłej wędrówce, walecznym sercu i przyjaźni, która zdobywa szczyty. Pewnej nocy osierocony Balmani ratuje małego tygryska przed bezlitosnymi kłusownikami. Udaje im się uciec i wyruszają w długą i niebezpieczną podróż do odległego sanktuarium, gdzie, jak wierzy Balmani, będą bezpieczni. Przed nimi setki mil do przebycia, droga pełna wyzwań i wiele nieprzewidzianych zagrożeń do pokonania. Czy dwójce małych bohaterów uda się dotrzeć do nowego domu wysoko w Himalajach?

POKUSA

mencie dziennikarka znajdzie się w potrzasku.

ZADZIWIAJĄCY KOT MAURYCY

Kot Maurycy obmyśla przekręt doskonały. Wędruje od miasta do miasta, naciągając ludzi na rzekomą „plagę szczurów”, którą tylko dźwięk magicznego fletu jest w stanie pokonać. Prawda jest taka, że gryzonie to dobrzy kumple Maurycego. Jako że nikt nie podejrzewa oszustwa interes idzie świetnie.

Wszystko się zmienia kiedy trafiają do miasteczka, w którym ktoś inny próbuje wcielić w życie własny niecny szwindel. Czy Maurycy i spółka wspierani przez córkę burmistrza zdołają uratować mieszkańców?

KINO HELIOS, KINO MDK, KINO NOTEĆ

KOT W BUTACH. OSTATNIE ŻYCZENIE

Zuchwały banita Kot w Butach odkrywa, że jego pasja do niebezpiecznego życia i lekceważenie zasad bezpieczeństwa zebrały w końcu swoje żniwo: wykorzystał już osiem z dziewięciu kocich żyć, choć po drodze stracił rachubę. Wyrusza więc w epicką podróż do Czarnego Lasu by znaleźć mityczną spełniającą życzenia gwiazdę. Z tylko jednym

życiem na koncie Kot będzie musiał pokornie poprosić o pomoc swoją byłą partn0erkę Kitty Kociłapkę. Pomoże im

gadatliwy i nieustannie wesoły kundel, Perro. Wyprawa po odzyskanie kocich żywotów

okaże się najwspanialszą ze wszystkich dotychczasowych.

W trakcie wędrówki między Balmanim i młodą tygrysicą

MAGIC MIKE: OSTATNI TANIEC

„Magic” Mike Lane powraca na scenę po długiej przerwie. Jego interes spalił na panewce, tak więc spłukany musiał się zatrudnić jako barman na Florydzie. Ale w nadziei na przysłowiową ostatnią szarżę Mike udaje się do Londynu z bogatą celebrytką, która kusi go propozycją nie do odrzucenia. Kobietą kierują też jednak jej własne, skrywane powody. Mike wreszcie dowiaduje się, o co naprawdę chodzi jego towarzyszce, ale nie ma już odwrotu. Czy razem z nowymi, seksownymi tance-

rzami, których musi doprowadzić do porządku i formy, zdoła sprostać oczekiwaniom?

Oryginalna epopeja rozgrywająca się w Los Angeles lat 20. XX wieku, której przewodzą Brad Pitt, Margot Robbie i Diego Calva. Opowieść o wielkiej ambicji i marzeniach śledzi powstanie i upadek wielu postaci w erze niepohamowanej dekadencji i deprawacji we wczesnym Hollywood, czyli najbardziej magicznym miejscu na świecie. Głośny, ekscytujący, dziki, przepełniony wspaniałą

MUMIE

W Egipcie, głęboko pod ziemią, znajduje się liczące sobie 3000 lat miasto mumii. Zgodnie z królewskim rozkazem księżniczka Nefer musi wyjść za mąż za Thuta, ale żadne z tych dwojga się do tego nie pali. Nefer pragnie wolności, a Thut na wszelkie zobowiązania reaguje alergicznie. Przed wolą bogów nie ma jednak ucieczki. Thut będzie musiał ożenić się z Nefer już za siedem dni. Musi też przynieść na ślub starożytny pierścień, który wrę-

czył mu sam faraon. Tymczasem na powierzchni ziemi lord Silvester Carnaby przeprowadza ekspedycję archeologiczną. Tam, wśród kilkunastu artefak-

tów, natrafia na pierścień ślubny. Lord nie bierze jednak pod uwagę tego, że pierścień ma już właściciela...

KINO HELIOS, KINO MDK

31 stycznia 2023 | Głos Pilski Wągrowiecki i Chodzieski www.glosonline.pl 14 | KULTURA |
BABILON
muzyką, oszałamiającymi zdjęciami i kostiumami, pełen roz- pusty i szalonych imprez. KINO HELIOS KINO HELIOS KINO HELIOS, KINO MDK, KINO NOTEĆ KINO HELIOS, KINO MDK, KINO NOTEĆ Pimi rodzi się niezwykła więź. KINO HELIOS, KINO MDK KINO HELIOS KINO KOBIET, 8 LUTEGO, GODZ. 18.00

M3GAN

Gemma jest znakomitą programistką w firmie produkującej zabawki. Jej nowym zadaniem jest opracowanie lalki z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. I tak właśnie powstanie lalka-M3GAN. Realistyczna zabawka zostanie zaprogramowaną jako najwspanialsza towarzyszka dziecka i największy sojusznik rodzica. Gemma niespodziewanie musi zaopiekować się swoją osieroconą siostrzenicą. Postanawia skorzystać z pomocy prototypu M3GAN. Decyzja ta przyniesie niewyobrażalne konsekwencje.

MASZ CI LOS!

Podczas stypy po pogrzebie kochanego dziadka rodzina orientuje się, że w loterii padły właśnie numery, którymi dziadek grał przez całe życie. Nie ma czasu na rozpacz i łzy, kiedy zwycięski kupon jest w marynarce. Trzy metry pod ziemią. Rodzina i przyjaciele nagle z wielką mocą odczuwają potrzebę zobaczenia dziadka jeszcze raz... W rolach głównych: Izabela Kuna, Piotr Głowacki, Sonia Bohosiewicz, Rafał Rutkowski, Robert Wabich Marian Dziędziel.

FENOMEN

To pierwszy film, w którym

Jurek Owsiak – twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej

Pomocy – w tak szczerej rozmowie zdradza w jaki sposób zrodził się pomysł powołania Orkiestry oraz jak wyglądały trudne początki jej działalności. Przywołuje także całą historię 30 lat WOŚP, nie omijając tak trudnych tematów jak brutalny hejt, jaki na niego spadł, czy śmierć prezydenta

Gdańska Pawła Adamowicza, po której Jurek na moment ustąpił ze stanowiska.

KINO MDK, KINO NOTEĆ

GODLAND

Przebój festiwalu w Cannes. Przez zimne strumienie, nagie skały i szmaragdowe mchy zmierza ku nowej parafii luterański ksiądz Lucas. Młodemu Duńczykowi towarzyszy lokalny przewodnik Ragnar. Od po-

czątku ich relacja pełna jest napięć, bowiem kapłan ma misję i pasję kolonizatora, którym starzec uparcie się przeciwstawia.

Godland jest filmem o kamienistej drodze życia, samotności i relacjach z Bogiem.

KINO KORAL, WIECZÓR DOBREGO KINA, 9 LUTEGO GODZ 18.00

KOBIETA NA DACHU

Poruszający film stworzony przez kobiety, w tym reżyserkę i scenarzystkę Annę Jadowską, opowiadający historię sześćdziesięcioletniej położnej Miry, która nieoczekiwanie dokonuje napadu na bank (w roli głównej Dorota Pomykała). Polska produkcja została doceniona przez krytyków i nagrodzona na założonym przez Roberta De Niro Tribeca Film Festival oraz podczas ostatniej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Mirka to sześćdziesięcioletnia położna. Jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. W domu też skupia się na innych – mężu i dorosłym synu. Czasem

wymyka się na dach swojego bloku, żeby zapalić papierosa. To jedyna rzecz, jaką robi tylko dla siebie, aż do dnia, w którym napada na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny. Czy

wydarzenie to pozwoli, by Mirka spojrzała na swoje życie z innej perspektywy?

KINO KORAL, WIECZÓR DOBREGO KINA, 16 LUTEGO GODZ 18.00

LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA

Pierwszy w historii Bhutanu film nominowany do Oscara. Na sukces filmu przełożyły się na pewno piękne krajobrazy Bhutanu, muzyka i subtelne poczucie humoru, a także klimat samego filmu, który łączy w sobie ujmującą pogodę ducha z przenikliwością spojrzenia na mało znane nam rejony świata. Mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowany plan na życie. Mężczyzna marzy o karierze piosenkarza

i w tym celu planuje wyjechać do Australii. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej. Decyzją przełożonych trafia do najbardziej odległej wiejskiej szkoły. Choć początkowo Ugyen chce jak najszybciej stamtąd uciec, zaczyna zmieniać opinie o tym wyjątkowym miejscu.

KINO KORAL, KINO PRZED HEJNAŁEM, 16 LUTEGO, GODZ. 11.00

NA TWOIM MIEJSCU

Kaśka i Krzysiek - młode, atrakcyjne małżeństwo z uroczym synkiem i mieszkaniem w malowniczej okolicy. Wydaje się, że powinni być szczęśliwi, a jednak są na skraju rozwodu. Każdy dzień spędzają tak samo – na kłótniach. Aż do poranka, od którego muszą współpracować jak jeszcze nigdy dotąd. A wszystko przez... zamianę ciał. Od teraz Krzysiek jest Kaśką, a Kaśka Krzyśkiem. Czy to sprawi, że inaczej spojrzą na siebie nawzajem i nauczą się empatii? KINO KORAL, KOBIECY WIECZÓR FILMOWY 15 LUTEGO, GODZ. 18.00

DUCHY INISHERIN

Opowieść losach dwójki przyjaciół, który znają się od kołyski: Padraica (Colin Farrell) i Colma (Brendan Gleeson). Akcja filmu rozgrywa się na malowniczej wyspie położonej na zachód od wybrzeży Irlandii. Pewnego dnia dalsza przyjaźń mężczyzn staje pod znakiem zapytania, gdy Colm niespodziewanie postanawia ją zakończyć. Zaskoczony Padraic za wszelką cenę chce zrozumieć, co się stało i odzyskać kontakt z dawnym przyjacielem. Po rzuconym w desperacji ultimatum Colma następuje seria szokujących wydarzeń, od których nie ma już odwrotu. KINO

www.glosonline.pl 31 stycznia 2023 | Głos Pilski, Wągrowiecki i Chodzieski 15 | KULTURA |
KINO MDK KINO MDK
NOTEĆ

Wszystkie odcienie transu. you.Guru zagrają w Pile

KONCERT W 3 marca w Pile w ramach Manufaktury Dźwięków Innych w RCK odbędzie się koncert you.Guru, eksperymentalnego tria z Bydgoszczy grającego muzykę transową z wykorzystaniem tradycyjnego instrumentarium i elektroniką.

Muzyka you.Guru to wzajemne przenikanie się różnych estetyk i inspiracji. Dźwięki płyną w rytm transowych zapętleń i psychodelicznych melodii. Nie bez znaczenia pozostaje bagaż muzycznych doświadczeń (Innercity Ensemble, B.O.K, Something Like Elvis, Tissura Ani, Potty Umbrella, Upside Down, Tropy).

you.Guru to zespół zdecydowanie koncertowy, którego największą siłą jest zespołowe granie. Tak też została zarejestrowana najnowsza płyta. Wszystkie utwory zostały nagrane podczas trzydniowej sesji live, która pozwoliła uchwycić koncertową energię i flow.

Przeważająca część materiału muzycznego zawarta na "UNtouchable" to zaaranżowane kompozycje. Reszta powstała w wyniku wspólnej improwizacji, gdzie miesza się rockowa energia, jazzowa nieprzewidy-

walność i funkowa pulsacja. 20 września 2020 r. nakładem Anteny Krzyku ukazała się debiutancka płyta zespołu "Young Adult Fiction". Druga płyta "UNtouchable" wyszła w

Anita Lipnicka o miłości akustycznie

styczniu tego roku, również nakładem Anteny Krzyku.

Skład zespołu: Artur Maćkowiak - gitara, elektronika, Michał Lutrzykowski – bas, Piotr Waliszewski - perkusja

Do teatru na Walentynki

SPEKTAKL Zostały już tylko ostatnie bilety na spektakl „Triathlon story czyli Chłopaki z Żelaza", który będzie wystawiony w walentynkowy wieczór, 14 lutego, w RCK. Początek spektaklu o godz. 19.00

Sztuka „Triathlon story Triathlon story czyli Chłopaki z Żelaza";” to wyjątkowo energetyczna i dynamiczna komedia, która rozgrywa się w przeddzień zawodów Ironman. W hotelowym pokoju, wieczorem, przypadkowo spotykają się czterej uczestnicy tych najbardziej prestiżowych triathlonowych zmagań. Każdy z nich zjawia się tam z innego powodu i każdy z nich czegoś innego oczekuje od startu.

Łączy ich triathlon a co ich dzieli? Wszystko! Mają zupełnie odmienne poglądy na życie i odmienne życiowe doświadczenia, różne temperamenty

i sprzeczne charaktery, nawet poczucie humoru każdy z nich ma inne. Wydawać by się mogło, że nigdy się ze sobą nie dogadają, jednak wymykające się spod kontroli absurdalne zdarzenia powodują, że pomiędzy bohaterami zawiązuje

się prawdziwe męskie porozumienie a może nawet rodzi się męska przyjaźń. „Triathlon story” rozbraja szczerością, uwodzi potężną dawką dobrego humoru i nie zwalnia tempa ani na chwilę. Bawi widzów od pierwszej do ostatniej

Tym razem Anitę Lipnicką będzie usłyszeć i zobaczyć wraz z zespołem w niezwykle kameralnej odsłonie.

- Stworzymy wyjątkowy klimat, który pozwoli Wam przenieść się na moment w inny świat, świat pełen kojących wrażeń dźwiękowo-wizualnych, których wspólnym mianownikiem będzie...miłość –zapowiada artystka. Jakiego repertuaru można się spodziewać?

- W czasie pomiędzy celebracją jubileuszu (rok temu artystka zakończyła swoją trasę z okazji 25-lecia twórczo-

ści – przyp. red.), a premierą mojego nowego wydawnictwa, zapragnęłam wyruszyć w trasę tematyczną, podczas której zaprezentuję zestaw mniej i bardziej znanych piosenek miłosnych, pochodzących z różnych okresów mojej twórczości. Oprócz utworów własnych, przygotowuję dla was także sporą garść zaskakujących coverów! Jest tylu wykonawców, którzy mnie od lat inspirują... Jeśli chcecie poznać moje ukochane piosenki o miłości i posłuchać jak ja bym je zaśpiewała, gdyby były napisane przeze mnie – zaprasza Anita Lipnicka.

Trasa „Anita Lipnicka | O miłości... akustycznie" zapowiada się więc niezwykle wzruszająco. Oprócz takich evergreenów jak „Piosenka Księżycowa", „Piękna i Rycerz" czy „Mosty", będzie można usłyszeć w wykonaniu Anity m.in. „Nothing Compares 2 U" Sinéad O’Connor. Jest również szansa, że słuchacze poznają przedpremierowo piosenki z najnowszego albumu, nad którym artystka obecnie pracuje.

Anita Lipnicka zaśpiewa w Pile 26 lutego.Bilety w cenie 110 zł do nabycia w kasie RCK. Fot. Mat. prasowe

Kirasjerzy, kirasjerzy

WYSTAWA Muzeum Okręgowe w Pile zaprasza w czwartek, 2 lutego na wernisaż wystawy „Kirasjerzy, kirasjerzy".

Najnowsza wystawa w muzeum na Browarnej zaprezentuje szerszej publiczności

minuty spektaklu. Nieoczekiwane zwroty akcji, brawurowe sytuacje i mistrzowska gra aktorska: Bartłomieja Topy, Michała Żurawskiego, Leszka Lichoty, Waldemara Błaszczyka oraz Piotra Nowaka, który jest jednocześnie reżyserem sztuki, gwarantują doskonałą, pełną pozytywnych emocji rozrywkę.

największą kolekcję w kraju dotyczącą ciężkiej jazdy okresu XVIII - XX wieku. Na wystawie znajdzie się m.in. kilkanaście sylwetek kirasjerów, głównie z krajów Europy Zachodniej. Obok sylwetek będzie eksponowana będzie broń biała i palna, siodła oraz wizerunki kirasjerów. Wystawa zostanie uzupełniona obrazami olejnymi, grafikami i zdjęciami. Wernisaż o godz. 17.00. Fot. Mat. prasowe

31 stycznia 2023 | Głos Pilski Wągrowiecki i Chodzieski www.glosonline.pl 16 | KULTURA |
KONCERT Anita Lipnicka 26 lutego na żywo w Regionalnym Centrum Kultury. Artystka przyjeżdża do Piły w ramach trasy „O miłości... akustycznie". Początek koncertu o godz. 19.00. Fot: Mat. prasowe

„Święta Pani” Piotra Speka czyli fotografia od rzeczy najważniejszych

WYSTAWA „Święta Pani” Piotra Speka to wystawa nieco zagmatwana, zbudowana z kadrów nie dających się łatwo i jednoznacznie odczytać. Można się domyślać co jest na nich zapisane, bo autor nie ukrywa treści pojedynczych obrazów ale do jakich refleksji prowadzi to nie jest oczywiste.

Święta Pani” Piotra Speka to wystawa nieco zagmatwana, zbudowana z kadrów nie dających się łatwo i jednoznacznie odczytać. Można się domyślać co jest na nich zapisane, bo autor nie ukrywa treści pojedynczych obrazów ale do jakich refleksji prowadzi to nie jest oczywiste. Daje odbiorcy trochę wolności przy interpretowaniu. Uznaje że każdy ma swój bagaż doświadczeń, które coś podpowiadają, więc znajdzie indywidualną drogę dojścia do odczytania znaków i delikatnie podpowiedzianych przekazów. Po obejrzeniu całego, zdecydowanie spójnego zestawu uwidacznia się jednak zakamuflowana refleksja. To nakłanianie nas do zatrzymania się choćby na chwilę w biegu codzienności by pomyśleć o naszym byciu tu na ziemi, od samego naszego początku do zupełnego końca, a szczególnie o sensie tego bycia. To opowieść nie wprost, bez nazywania kolejnych etapów wędrówki przez życie, jednak zapraszająca do zastanowienia się nad tymi, zwykle kilkudziesięcioma, latami istnienia wśród ludzkiej rodziny.

Pojawiamy się dość nagle. Wychodzimy z mroku i ciepła do zupełnie nieznanej nam przestrzeni, zwanej światem. Zwykle jest ona dużo chłodniejsza niż ta, z której wyszliśmy. Na początku nie mamy pojęcia co się stało że jesteśmy, ani skąd przybyliśmy i co było naszym prawdziwym początkiem. Jesteśmy, ale całkowicie zależni od tych, którzy nami się opiekują. Tak mijają pierwsze lata – czas niewinności. Powoli dowiadujemy się że stanowimy element pokoleniowej ciągłości. Ktoś musiał być wcześniej byśmy i my byli. Najgorsze że nie wiemy po co tu jesteśmy i zwykle nie dowiadujemy się tego do naszego końca. Po prostu trwamy kontynuując swoje istnienie dzień po dniu. Obok są i inni, i z nimi, w zgodzie lub bez niej, budujemy współbycie z ludźmi i całym światem. Każdy dzień wypełniamy powtarzalnymi rytuałami by potwierdzić tą naszą potrzebę bycia. Większość z nas, w stałym pędzie obowiązków i innych zajęć nie zastanawia się po co to wszystko. Ważne że jesteśmy. To wystarcza. Zamknięci pod kloszem trwania dobiegamy do końca dalej nie

wiedząc czy było warto. Czy rzeczywiście nasza obecność coś wniosła innym, którzy byli w tym samym czasie, ale czy na pewno z nami lub innymi, czy tylko dla siebie? I przychodzi moment, o którym myślenia nie dopuszczamy do siebie. Znikamy, już nas nie ma. To może być nagłe zniknięcie albo powolne w bólu i niedoskonałości. Opuszczamy rodzinę człowieczą jak wszyscy przed nami i zapewne jak wszyscy po nas. Co pozostaje po nas? Potomstwo, jeśli udało się doprowadzić do jego powstania, oraz trochę przedmiotów i trochę szpargałów, z których uporządkowaniem muszą sobie poradzić ci co będą po nas. Czy one dla nich będą coś znaczyć? Zniknęliśmy jak miliardy innych. Być może udało nam się w życiu zrobić coś dla sióstr i braci z ludzkiej wspólnoty, jakiś ślad tego pozostanie w księgach, encyklopediach i innych zbiorach wiadomości z minionych czasów. Ale nie ma obowiązku bycia kimś „ważnym”, co wtedy po nas pozostaje?

W strachu przed zapomnieniem ludzie stworzyli przestrzenie upamiętniania naszej obecności na ziemi. To kamienne, ziemne, metalowe a czasem jeszcze inne formy i miejsca przechowywania naszych szczątków. Pomniki naszego istnienia. Liczymy że tą drogą pozostaniemy, choćby jako wspomnienie wyryte na kamieniu. Niektórzy liczą, że będzie coś dalej. Na razie z tego podobno lepszego świata nie dotarły żadne listy potwierdzające jego istnienie. Może więc warto dany nam czas przeżyć tu na ziemi z sensem i świadomością, że jesteśmy tylko drobniutkim ziarnem współtworzącym przeogromny wszechświat.

Salon Pilski ART. 2022

WYSTAWA Galeria Biura Wystaw Artystycznych zaprasza na wystawę 46. Przeglądu Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego. - Salon Pilski ART. 2022. Tegoroczny Salon to 91 prac 90 artystów. Są wśród nich trzy ostatnie prace zmarłego na początku roku Andrzeja Podolaka. Na wystawie znalazły się również prace Stanisława Sachy Stawiarskiego, gościa specjalnego tegorocznego Salonu. Wystawę można oglądać: w poniedziałki i piątki w godz. 9.00-15.00 oraz we wtorki, środy i czwartki w godz. 9.00-19.00. Bilety: 10 i 5 zł. Fot. BWAPP

Wystawa Piotra Speka to wizualne zaproszenie do spojrzenia na swoje życie z namysłem, by nie tylko marny proch po nas pozostał. Jak uczy historia nasz grób, będący łącznikiem między żywymi i umarłymi, też kiedyś rozpadnie się lub rozbiorą go, bo nikt nie będzie chciał zapłacić za trwanie tego iluzorycznego obiektu pamięci.

Andrzej Zygmuntowicz

Święta Pani – próba pierwsza Prezentowana wystawa jest wynikiem kilkuletnich „rozmyślań fotograficznych”, w których próbowałem sobie odpowiedzieć na pytania o to co jest po drugiej stronie kurtyny teatru życia??? jak pamięć o tych co już przeszli na druga stronę wpływa na nas i nasze życie??? dlaczego w ogóle pytamy o to co jest dalej ???...???...???...??? po co zjawiliśmy się na świecie???...???

Pytań jakie się pojawiały i pojawiają się w głowie autora jest całe mnóstwo i „rozmnażają się” one z każdym dniem i każdym doświadczeniem życiowym.

Koncepcji prezentacyjnych wystawy było wiele i żadna nie wydawała się odpowiednia do przekazania emocji jakie towarzyszą próbom odpowiedzi na pytania podstawowe i fundamentalne.

Dziś przy pierwszej próbie wystawowej i zaproszenia Państwa do dyskursu o Świętej Pani wiem, że jest to temat niedokończony i jest tylko zaczepką/ rozpoznaniem, po kilku latach rozmyślań.

Jako swoiste podsumowanie pozwalam sobie przytoczyć wypowiedź filozofa profesora Leszka Kołakowskiego, która najlepiej oddaje złożoność zagadnienia ale również porządkuje i uniwersalizuje opowieść

Elvis

o Świętej Pani.

Na czterech węgłach wspiera się ten dom, w którym, patetycznie mówiąc, duch ludzki mieszka.

A te cztery są: ROZUM, BÓG, MIŁOŚĆ, ŚMIERĆ

Sklepieniem zaś domu jest CZAS, rzeczywistość najpospolitsza w świecie i najbardziej tajemnicza.

Od urodzenia CZAS wydaje się nam realnością najzwyklejszą i najbardziej oswojoną. (Coś było i być przestało. Coś było takie, a jest inne. Coś się stało wczoraj albo przed minutą i już nigdy, nigdy nie może wrócić).

Jest zatem czas rzeczywistością najzwyklejszą, ale też najbardziej przerażającą.

Cztery byty wspomniane są sposobami naszymi uporania się z tym przerażeniem.

ROZUM ma nam służyć do tego, by wykrywać prawdy wieczne, oporne na CZAS.

BÓG albo ABSOLUT jest tym bytem, który nie zna przeszłości ani przyszłości, lecz wszystko

Sinatra

Nikt lepiej od Patryka Gramsa nie śpiewa w Pile piosenek Elvisa Presleya. Na Walentynkowym koncercie w jego wykonaniu będzie można również usłyszeć piosenki Franka Sinatry. Początek koncertu o godz. 18.00. Wstęp wolny.

zawiera w swoim „wiecznym teraz”. MIŁOŚĆ, w intensywnym przeżyciu, także wyzbywa się przeszłości i przyszłości, jest teraźniejszością skoncentrowaną i wyłączną. ŚMIERĆ jest końcem tej czasowości, w której byliśmy zanurzeniu w życiu naszym, i być może, jak się domyślamy, wejściem w inną czasowość, o której nic nie wiemy (prawie nic). Wszystkie zatem wsporniki naszej myśli są narzędziami, za pomocą których uwalniamy się od przerażającej rzeczywistości CZASU, wszystkie zdają się temu służyć, by CZAS prawdziwie oswoić. Leszek Kołakowski, 2004 Piotr Spek, fragment autorskiego tekstu z katalogu wystawy Piotr Spek - urodzony w 1969 roku, od urodzenia związany z Piłą. Absolwent Politechniki Poznańskiej. Swoje prace prezentował podczas ponad 20 wystaw i wydarzeń fotograficznych. Organizator życia fotograficznego, kurator wystaw, plenerów i wydarzeń związanych ze sztukami wizualnymi. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

www.glosonline.pl 31 stycznia 2023 | Głos Pilski, Wągrowiecki i Chodzieski 17 | KULTURA |
i
na Walentynki w Dworcowej
FB The Patryk Grams Show
Fot.

GłosONLINE.PL

zaprzeczanie a ˛ spiewaj w klatkach

" Gay" a ˛ bomb z

zimny u psa Aleksander odmiana jabłoni intrument w kieszeni

ptasi symbol radosci

ag ˛ kr przyjaciół

kwiatostan zbóz

mała Joanna samiec swini piaszczysta wydma

miejsce wyroczni Apolla

trunek samuraja

symbol zmiennosci

tłuste eso ˛ mi wieprzowe urojenie

producent kawy

dramat Juliusza Słowackiego

robot o ludzkiej postaci z judaszem zydowski kapłan

panstwo

z Tygr ysem

przybór w rzece

rebelia

na oddziale szpitalnym

prosta figura geometr yczna gło ´ sny wyraz zaskoczenia

bozek z kołczanem

upiecie włosów

skuteczne w judo

sztuczne jezioro zmora kierowcy

d’Italia, wyscig kolarski

a ˛ trenuj w nim studenci e ˛ cz sc mikroskopu

ma kota drzewo o sztywnych lisciach

cukier prosty

grał Zulu Gule 2, konkurent TPSA

stolica Jamajki w abka ˛ g kuchni

krzy serwis łepni ˛ udost zadanie zówkowy szarada net

Tylko śmiech nas ocali

KABARET Tylko śmiech nas ocali. To tytuł najnowszego programu Igora Kwiatkowskiego, z którym ten znany i lubiany artysta kabaretowy przyjeżdża do Piły. Wystąpi w Regionalnym Centrum Kultury.

Sławek Uniatowski z piosenkami o miłości

KONCERT Sławek Uniatowski wystąpi 14 lutego z koncertem „Love Story”, czyli najpiękniejsze piosenki o miłości” w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu. Koncert został już wysprzedany.

Świat kradnie polskie piosenki. Koniec Netflixa. Kąpiel tylko raz w tygodniu. Kobiety odnoszą liczne obrażenia - to kilka z tematów, z którymi zmierzy się Igor Kwiatkowski w swoim premierowym programie „Tylko śmiech nas

ocali”. To spektakl pełen zdziwienia nad światem, zaskoczenia codziennością, zdumienia, którego można doświadczyć obserwując rzeczywistość.

- Igor pokaże wam, że tu i teraz można spotkać wiele uśmiechu. Zobaczycie,

że choć życie bywa trudne, to śmiech może nas ocalić – zapraszają organizatorzy.

Igor Kwiatkowski wystąpi 10 lutego o godz. Bilety w cenie 115 i 95 zł (balkon) do nabycia w kasie RCK. Fot. Mat. prasowe

Sławek Uniatowski, polski wokalista, kompozytor, aktor, autor tekstów i ylmateriałem . To wydarzenie muzyczne przypadnie do gustu każdemu, gdyż w repertuarze znajdą się kultowe piosenki o miłości w nowych aranżacjach. Czego możemy się spodziewać? Na pewno nie zabraknie takich hitów jak „Something Stupid” Franka Sinatry, Ktoś między nami” Anny Jantar i Zbigniewa Hołdysa czy piosenki „Szukaj mnie” Edyty Geppert, której nową wersję Sławek nagrał z Anią Rusowicz do filmu „Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3”. Początek koncertu o godz.19.00. Fot. Mat. prasowe

31 stycznia 2023 | Głos Pilski Wągrowiecki i Chodzieski www.glosonline.pl 18 | SPORT |
R E K L A M A

Pobiegnij dla Powstańców!

BIEGI Już 12 lutego w Wijewie wystartuje pierwszy bieg otwierający Cykl Biegów Powstania Wielkopolskiego. To wyjątkowa gratka dla miłośników aktywnego stylu życia połączona z historią zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Kolejne zwycięstwo

SPS Volley Piła

SPORT Zawodniczki SPS Volley Piła zwyciężyły w pierwszym meczu ćwierćfinałowym o mistrzostwo wielkopolski III ligi i zrobiły duży krok w stronę półfinału.

Wczwartkowy wieczór pilanki zagrały bardzo ważny mecz w ramach III Ligi kobiet. Mecz zakończył się ich wygraną 3:1. Pierwsze dwa sety

to pełna kontrola zawodniczek

SPS Volley Piła teamu nad grą, niesamowite zagrywki, punktowe ataki, kiwki, wysokie bloki nie do przebicia. W trzecim secie nie uniknęły błędów

i oddały go przeciwniczkom z UKS ZSMS Poznań. Pełna koncentracja oraz redukcja błędów pozwoliła im wygrać mecz.

Celem projektu jest upamiętnienie historii zwycięskiego zrywu poprzez zaangażowanie Wielkopolan w aktywność fizyczną w miejscach szczególne związanych z wydarzeniami lat 1918 – 1919. W 2023 roku cykl stworzą następujące biegi: IV Bieg Powstańczy, 12 lutego, Wijewo, IV Bieg Pamięci Gołanieckiej Kompanii Powstańczej, 24 czerwca, Gołańcz, XLIV Bieg Powstańczy Lwówecka Dziesiątka, 30 września., Lwówek, V Bieg

Średzkich Powstańców Wielkopolskich, 17 grudnia, Środa Wielkopolska. Powyższe lokalizacje symbolicznie oddają zasięg walk powstańczych: na północ, południe, zachód i wschód od stolicy Wielkopolski. Warunkiem udziału w klasyfikacji jest ukończenie wszystkich czterech biegów na dystansie 10 km.

Bieg w Wijewie zostanie rozegrany na dystansie 5 i 10 km, ale tylko pokonanie 10 km będzie zaliczone do Cyklu Biegów Powstania Wielkopolskiego.

Zapisy na bieg na stronie zapisy.maratonczykpomiarczasu.pl. Startowe: 60 zł - do 9 lutego, 65 zł w dniu zawodów.

- Oddaj hołd Powstańcom! Wystartuj we wszystkich czterech biegach, zostań sklasyfikowany w cyklu i weź udział w uroczystej gali podsumowującej – zachęcają organizatorzy. Współorganizatorem cyklu jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

UMWW

Na zdjęciu: biegacze III Biegu Powstańczego w Wijewie

www.glosonline.pl 31 stycznia 2023 | Głos Pilski, Wągrowiecki i Chodzieski 19 | SPORT | R E K L A M A
Czytajrównież w internecie www.glosonline.pl
31 stycznia 2023 | Głos Pilski Wągrowiecki i Chodzieski www.glosonline.pl 20 | SPORT | Pobiegli dla WOŚP. IX Bieg Pobij dystans z sercem Fot. UM Piła