Výroční zpráva / RAMUS 2017

Page 1

RAMUS VÝROČNÍ ZPRÁVA 2017


ÚVODNÍ SLOVA

Rok 2017 byl pro Ramus především ve znamení personálních změn v provozní skupině: Jirku vystřídal na pozici fundraisera Kuba, Míšu vystřídala na pozici byrokratky Zuzka, dlouholetou koordinátorku asistentstva Marii vystřídala Terka, organizátorku legendárních akcí Martu vystřídala Olga, Štěpána v organizaci drsných akcí nahradila Kája... Personální změny potkaly i naší kontrolní komisi, která se zcela obměnila. Ramus však tuto proměnu bez problému ustál, a i v roce 2017 jsme tak uspořádali několik desítek akcí, na kterých se kvůli společným prožitkům potkávali lidé s postižením i bez něj!

Kromě obvyklých akcí jsme ramusí činnost rozšířili o dva důležité projekty: pokračoval Gigabyt, byt, ve kterém jsme testovali a trénovali možnost spolubydlení bez ohledu na fyzický či mentální hendikep. Druhým projektem pak byla truhlářská dílna v Čestlicích, kterou jsme několik posledních let dávali dohromady. Koncem roku 2017 se dílna, jejímž cílem je nabídnout našim kamarádům a kamarádkám s postižením možnost občasného přivýdělku, rozjela na plné obrátky díky spolupráci s partou, která vyrábí dřevěné záchodové stoličky: štokrle.


CO JE RAMUS?

Spolek Ramus vznikl v roce 2009, kdy navázal na tradici pořádání letních táborů v Novohradských horách. Od té doby jsme rozšířili aktivity o pravidelné víkendové akce, roadtripy, výpravy za kulturou, taneční kurzy a další (viz dále). Ramus je platforma pro společné setkávání mladých lidí s postižením i bez něj. Ramus je snaha být co nejméně závislý na grantových a dotačních systémech.

Ramus je cesta, jak bořit zažité předsudky a inpisrovat jednotlivce i organizace kolem sebe. Veškerá činnost Ramusu stojí na široké zákadně dobrovolnictva, mladých asistentek a asistentů, bez kterých by se žádná z našich aktivit nemohla

uskutečnit. O chod Ramusu se stará provozní skupina: lidé, kteří jsou za práci v rámci své pozice finančně ohodnoceni. V roce 2017 tvořili provozní skupinu tito lidé: Jan Rudolf / ředitel Míša Hrubínová > Zuzana Říšská / byrokratka Marie Palečková > Tereza Stopková / koordinátorka asistentstva Bára Aunická / koordinátorka lidí s postižením, koordinátorka Gigabytu Marta Píchová > Olga Bierhanzlová / koordinátorka legendárních akcí Štěpán Lopuchovský > Kája Jeřábková / koordinace drsných akcí Jiří Hovorka > Jakub Antoš / fundraising Hynek Trojánek / PRopaganda, Rambar Chod Ramusu dále významně ovlivňovali: Bára Matysová / humr tančí, Lenka Polčová / humr, Jan Hána, Radek Pinkava / správa dodávek, Jiří Richter, Matěj Hora / dílna Kontrolní komise: Tereza Svobodová, Kristýna Lojková, Lucie Shomaliová, Jakub Kolda, Lukáš Němec


GIG ABYT V listopadu 2016 jsme zabydleli byt na Míráku, pojmenovali ho Gigabyt a rozhodli se v něm vytvořit společný prostor pro lidi s postižením i bez něj. Více viz úryvky z článku, který jsme spolu s videem o Gigáči vypustili v červnu 2017 ven. Autorkou je Jitka Rudolfová, jedna z prvních obyvatelek: (...) Vybavuji si, jak nás při první prohlídce zastrašil prázdný prostor stopětasedmdesátimetrového bytu a jak jsme se všichni raději vmáčkli do jediné zdejší malé místnosti – do kuchyně –, v níž byla alespoň kuchyňská linka. Od té doby uběhlo skoro osm měsíců a byt je dávno zařízený. Dokonce i Matěj si nakonec přece jenom pořídil pár kusů nábytku. Mé obavy se brzo ukázaly jako zcela liché, byť si Hynek rád všímá podobnosti zvukových projevů mého vozíku se zvukovými projevy R2D2. Pokud se přetahujeme o dveře koupelny, tak většinou jen se vší ohleduplností, která občas klesá s každým litrem teplé vody vytočeným z bojleru. A asistentky tvoří pouze určitou část změti lidí, dětí a psů, kteří do bytu proudí. (...) Ráda bych všechny takové ubezpečila, že se tu žádná velká charita nekoná. Konají se tu leda tak ospalá rána, drobné krádeže jídla spolubydlícím, Olžiny feministické schůze, pozdní výpravy do okolních barů nebo porady nad mou neschopností pravidelně spočítat společné finance. Za pár týdnů se stěhuji do bytu po babičce kousek odsud. Mé spolubydlení bylo od začátku koncipované jako časově omezená zkušenost. Chtěla jsem ji při té příležitosti publikovatelně uchopit. Dlouho jsem však hledala styl, jak o Gigabytu psát. Původně jsem uvažovala o duchaplně odborném článku na téma bytové politiky státu vůči osobám se zdravotním postižením. Nakonec se mi to ale nezdálo adekvátní. Protože my tu zatím žádnou bytovou politiku neděláme, my tu vlastně jenom úplně obyčejně bydlíme.


DÍLNA S prvními myšlenkami na truhlářskou dílnu přišel Jirka již v roce 2014: už tehdy jsme začali formou nepravidelných víkendových dobrovolných brigád vyklízet vhodné prostory v Čestlicích (viz dolní fotka). Triumvirát úsilí, píle a naděje jako vždy přinesl své plody a tak se v roce 2017 dočkala naše dílna skutečného provozu! Hlavní zakázkou se stala štokrlata, stoličky na zdravé a pohodlné záchodové vyprazdňování. V dílně se pracovalo několikrát do týdne: část lidí vždy připravila jednotlivé komponenty, které další část lidí zapasovala do sebe. Následuje čištění, broušení, lakování... Práce v dílně je finančně ohodnocená a Ramus se tak přiblížil své letité vizi: vytvořit pracovní místa, kde by mohli - byť jen částečně a občasně - pracovat mladí lidé s postižením a podílet se tak na vzniku konkrétního a praktického výrobku. A to vše bez grantů a dotací!


LEGENDÁR NÍ AKCE Legendární či též jemné jsou akce, které pořádá Ramus od samotného počátku. Patří mezi ně letní tábor a několik víkendových výletů během roku. Na legendárních akcích bývá zpravidla daný program (legenda), konají se ve větším počtu lidí a jsou určené spíše pro mladší a méně zkušenější účastníky a účastnice našich akcí. Čím se také odlišují od akcí drsných, je důsledná absence alkoholu. Více o legendárních akcích v roce 2017 nám poví ve svých dvou odstavcích na rozloučenou Marta, která téhož roku předala žezlo Olze. Jemné akce v tomto roce spojovala zajímavá místa a zvláštní osobnosti. Pobývali jsme totiž třeba v nádražní budově, kterou spravuje australský hudebník Jamison Young, na statku, kde aktivista a disident Standa Penc chová oslíky a další zvířátka, v domku obklopeném betonovými sochami Františky Blechové, nebo v industriálním prostou bývalé papírny, která umělcům slouží jako ateliér i galerie. Letní tábor se letos konal zase na novém místě, takže bylo třeba znovu přestěhovat týpíové tyče a seznámit se s terénem. Následně jsme se mohli ponořit do kouzelného světa země Magilion a karetní hry, která mnohým z nás učarovala. Na táboře s námi bylo i jedno rostoucí břicho a aby mohlo dál poklidně růst, bylo třeba udělat nějaké personální změny, a zajistit tak příval čerstvé energie.DRSNÉ AKCE

Drsné akce jsou určené pro starší a zkušenější účastníky a účastnice Ramusu. Od legendárních akcí je odlišuje mimojiné také to, že se na nich pije alkohol a často se překonávají nejrůznější překážky: čím drsněji, tím lépe! Krátkého shrnutí roku 2017 se chopila Kája:

Rok 2017 byl pro Drsný Ramus hodně nabitý. V zimě jsme s vypětím všech sil zdolali Ještěd na saních, v dubnu jsme vyrazili vzhůru do oblak a v Ostravě se všichni proletěli na paraglidu. Léto jsme pak zahájili odpočinkovým víkendem u Deaka na chalupě a na podzim jsme si prohlédli muzeum originálních válečných letadel a podívali se, jak se vaří pivo přímo v Plzeňském pivovaru. S novým místem na letní tábor přišla ještě jedna novinka – celotáborová hra, během níž jsme si vyzkoušeli, jaké to je nepoužívat talíř, lžíci nebo tkaničky do bot. A aby toho nebylo málo, udála se také organizační změna. Aby toho na Štěpána nebylo moc, začala jsem mu s organizací pomáhat a od podzimu jsme si prohodili pozice úplně. Na charakteru akcí to ale nic nemění, Ramus.je stále drsný!HUMR TANČÍ 2 Jaké bylo druhé vydání projektu Humr tančí? To nám napsala Bára: Humr tančí i po roční pauze znovu ovládl parket. A to nejen tak nějaký parket, ale prkennou podlahu v Zázemí, příjemném hospodském zázemí v centru metropole. Taneční učitelé Kamil s Janou se s nadšením pustili do krocení desítek slonů v porcelánu. Po hodině tance byl i prostor pro to, aby nám svůj oblíbený tanec ukázali i kamarádi a asistenti z našich vlastních řad. Jednoho odpoledne jsme do Zázemí přišli jako obvykle, venku to vypadalo na déšť a nebylo úplně teplo. V sále se chystal koncert a tak bylo nasnadě taneční rozpustit. Nebyli bychom to ale my, kdybychom odešli domů, vzali jsme zesilovač a šli tancovat na piazzetu Národního divadla. Zkuste to někdy také, je to fajn! I druhý Humr tančí byl samozřejmě zakončený Rambálem.


HUMR O Humru v roce 2017 napsala pár slov humří koordinátorka Lenka: Za tajuplným názvem Humr se skrývá zcela obyčejná chuť protáhnout ramusí setkávání do každodennosti a urbánního prostoru. Ramus totiž není jenom o společných výletech a únicích ze zaběhnutých chodníčků. Je taky a hlavně o společně strávených chvílích. Humr se stává dobrou variantou v případe, že se nemůžete účastnit víkendovek a stýská se vám. Během Humru jsme navštívili a zažili leccos. Například slavnostní otevření výstavy Kuby Vericha v Zázemí, pouštění draků v Ďáblickém háji, očumování mladého umění v Kampusu Hybernské. Taky jsme masopustili v Mokropsech, tančili na bále, hráli si v Edenu a kreativně řádili. Paleta programu je široká a je otevřená nápadům zvenku!


ROAD TRIP V roce 2017 jsme realizovali jeden, v historii Ramusu celkově již pátý roadtrip: výsadek, během kterého devět lidí s postižením i bez něj vyrazí dodávkou do světa. Tentokrat se jelo do Itálie, více viz zápis z deníku Báry: Benátky. Město krásný, gondoliéři taky dobrý, obzvláště ti mladí. Opálení v pruhovaných tričkách. S pádlem v ruce. Bezbariérovost města však nulová. Každý most je dělaný ze schodů. Nahoru i dolu. Lidí asi milion. Máme pauzu u supermarketu. Kupujem piva a začínáme další debatu. Opět feminismus, šovinismus, přidáváme děti homosexuálních párů a swingers párty. Vzpomínáme na léta na střední. Vyprávíme historky ze školních výletů. Dostáváme se k tématu vzájemnosti a solidarity. Moc se neshodujeme, ale baví nás to. Někoho víc, někoho míň. Jdeme na náměstí svatého Marka. Už jenom 8 mostů před námi. Fotíme se. Máme se rádi. Ale raději si dáme na hodinku rozchod. Abychom se na sebe zase těšili. Zpět jedem Benátskou MHD. Lodí. Dost dobrý. Kapřík to šéfoval ve své námořnické čepici. Nikdo neměl mořskou nemoc. Den zakončen v restauraci na pizze.


RAM BAR

I v roce 2017 pokračoval náš občasný projekt pojízdného baru Rambar. Filip a Radek se významně zasloužili o novou plexisklovou podobu našeho stánku, kterou jsme představili na Studentském Majálesu!


FUND RAISING KONCERTY Dvě legendární kapely, hrdinové post-undergroundu Lipless Lincoln and the sinner a pohádkové reggae s prvky juchavého ska Simit tadinda susamli, odehrály ve čtvrtek 20. dubna 2017 koncert na žižkovské Klinice, jehož výtěžek darovaly Ramusu. Bylo to neuvěřitelné, na dobrovolném vstupném se vybralo snových 7.696,- Kč! Peníze jsme využili na stěhování tábora. Další benefiční koncert se uskutečnil v rámci našeho vánočního večírku: v Zázemí zahrály kapely Koza na útesu, Bullerbyn, Tygroo, Lada je sama. Vybrali jsme 9.038,- Kč! Moc díky vám všem, kdo jste na koncerty dorazili, vážíme si toho!

BAZÁRKY Velikou podporou byly pro Ramus i v roce 2017 benefiční bazárky, které organizovala Michaela Grimm a její Bazar team v Luženičkách. Z jarního a zimního bazárku, na kterém se prodává především oblečení z druhé ruky z Německa, přišlo Ramusu 110 000 Kč.


TICHÁ AUKCE RAMATON Již pátý ročník benefičního běhu Ramaton jsme v roce 2017 přesunuli zpět do Stromovky, kde se v roce 2012 uskutečnil poprvé. Volba místa byla skvělá, bohužel s počasím jsme se nějak nedomluvili: pršelo mocně! Ani to však běžce a běžkyně neodradilo a tak se finální výtěžek Ramatonu 2017 vyšplhal na 30 732 Kč,-!!! Moc díky Kristýně a Karlovi za organizaci, Stopnito za skvělý měření, sponzorům: Fakulta mezinárodních vztahů VŠE, Erste, Epo Survival, G + s.r.o., kapelám Ramusband, Kouhoutí stopa a DJovi Kubovi ze Soundproof za hudební oživení akce, zdravotnici připravené na nejhorší, Milanovým dobrotám za pohoštění... ...no a hlavně RESPEKT vám všem, kdo jste v tom strašlivym mordoru běželi!

Využili jsme nabídky spřátelené Fotograf Gallery a uspořádali tichou aukci fotek: v čem to spočívá? Očíslované fotky nejen z našich akcí jsme zavěsili do prostoru a dali lidem čas, aby se rozhodli, kterou fotku chtějí. Na papír pak mohli psát, kolik peněz by za ní dali a přehazovat se s ostatními. A pak se čas naplnil... A kdo navrhl nejvíc, dostal fotku .) Vydražili jsme (jste) fotky za neuvěřitelných 19 310 Kč! Bez nákladů (4 187 Kč) tak činí čistý výsledek 15 123 Kč. Díky všem kdo aukčnili, fotografům, kteří zadarmo poskytli své fotky, Fotograf Gallery za skvělý prostor a studiu STKI s.r.o. za tisk!


DÍKY FINANČNÍ PODPORA — FS CČE Domažlice tradičně podpořil Ramus z výtěžku charitativního bazaru — TradeSAM a.s. / finanční dar — Baloo Agency s.r.o. / finanční dar — GeSP s.r.o. / finanční dar — G + s.r.o. / finanční dar — e.vox / nám platí doménu a hosting — Fakulta mezinárodních vztahů VŠE/ pomohla s benefičním během Ramaton — Petr Jansa / sponzorování dodávek dřeva do naší dílny — pravidelná účastnice našich akcí Lenka Markvartová a další zaměstnanci UniCredit Bank, kteří již druhým rokem uspořádali zaměstnaneckou sbírku zdvojnásobenou zaměstnavatelem

PRAVIDELNÍ PŘISPĚVATELÉ Jakub Haláček, Andrea Forejtová, František Pešek, Dana Kuchařová, Vratislav Pecka, Věra Esterková, Ivana Svobodová, Pospíchalovi, Jarmil Brambor, Magdaléna Trusinová, Luděk Šulc, Monika Elfmarková, Šárka Palečková, Matouš Glanc, Jana Rejžková, Helena Kostohryzová, Jana Lopuchovská, Monika Houdová, Tadeáš Polák, Martin Pišťák, Barbora Matysová, Kateřina Pavlová, Vojtěch Ontl, Tereza Ehrenbergerová, Jan Bierhanzl, Matěj Jungwirth, Kateřina Šafaříková, Barbora Bokšteflová, Kateřina Pavlová, Karina Fraňková, Marianna Slováková


NEFINANČNÍ PODPORA JEDNORÁZOVÉ PŘÍSPĚKY — účastníci vánoční bytové besídky ve Slezské — všichni, kdo navštívili naše benefiční akce! — Pavel Mareš, Tomáš Metlička, pan Noha, Jitka Mucková, Pavel Rudiš, Jan Marek, Zuzana Bognerová, Kristina Marie Kubec, Eduard Kotmel, Miloslav Švihla, Radana Divíšková, Eva Šáchová

— Marie Sovina / účetnictví — Ateliér ZTI / s námi sdílí společné prostory — Fotograf Gallery / poskytnutí prostor pro tichou aukci fotografií — Studio STKI s.r.o. / tisk fotografií — pan Pícha / poskytl louku na naše letní tábory — Kristýna Lojková a Karel Machatka / organizace benefičního běhu Ramaton — Vratislav Podroužek, Vít Váňa a bar Zázemí / hostil nejednu aktivitu — Klinika / poskytnutí prostor na několik našich akcí — Jan Krofta, Jiří Hovorka, Jan Kyncl a Jan Pavel / fotografie na tiché aukci — Kamil Kraus a Jana Szarvasová / lektoři tančícího HUMRu — Tygroo, Bullerbyn, Koza na útesu, Lada je sama, Jakub Seyček, Lipless Lincoln and the Sinners, Simit tadinda susamli, Kohoutí stopa / kapely, které hrály na našich benefičních akcích, DÍKY!


ROZVAHA K 31. 12. 2017

443 000 114 000 — 114 000 7 000 77 000 108 000 251 000 443 000 — 8 000 — 2 000 25 000 28 000 1 000 399 000

AKTIVA Samostatné movité věci a soubory movitých věcí Oprávky k samostatným movitým věcem a souborům movitých věcí Materiál na skladě Pohledávky za odběrateli Pokladna Bankovní účet PASIVA Účet výsledku hospodaření Neuhrazená ztráta minulých let Dodavatelé Zaměstnanci Ostatní přímé daně Výnosy příštích období


VÝSLED OVKA

K 31. 12. 2017

CELKEM 749 000 232 000 41 000 30 000 96 000 174 000 7 000 114 000 55 000

NÁKLADY Spotřeba materiálu a energie Opravy a údržba Cestovné Ostatní služby Mzdové náklady Daně a poplatky Ostatní náklady Odpisy

HLAVNÍ ČINNOST 583 000 162 000 18 000 30 000 84 000 122 000 4 000 108 000 55 000

HOSPODÁŘSKÁ ČINNOST 166 000 70 000 23 000

741 000 158 000 429 000 154 000

VÝNOSY Přijaté příspěvky (dary) Tržby za vlastní výkony a zboží Ostatní výnosy

538 000 158 000 226 000 154 000

203 000

— 8 000

VÝSLEDEK HOSPODAŘENÍ

— 45 000

37 000

12 000 52 000 3 000 6 000

203 000


Ramus, z. s. sídlo kancl IČO / DIČ číslo sbírkového účtu internety

Hekrova 853/10, Praha 4 Pod Sokolovnou 9/693, Praha 4 22830065 / CZ 22830065 2400279900/2010 www.ramus.je facebook.com/OSRamus vimeo.com/ramus twitter.com/OSRamus