Porozumění 53

Page 1

Oslava 30.výročí založení vstacionáře Chodově

LetníPlesy cestování

Karnevaly

Cesta historickým vlakemdo Chomutova

Vtipné hlášky ...

To a dalšíhomnoho na 48 stranách

slovo

Vážení a milí čtenáři, vítejte u dalšího vydání časopisu Porozumění, tentokráte s pořadovým číslem 53. Úvodní stránky vždy patří určitému ohlédnutí za časy nedávno minulými, výjimku nebudeme dělat ani tentokrát. Takže čím jsme zaplnili náš mateřídouškový harmonogram od posledního čísla časopisu, to znamená od března tohoto roku? Trochu přeskočím v čase a dostanu se rovnou k tomu nejdůležitějšímukonečně se nám podařilo zorganizovat oslavu výročí 30 let od založení denního stacionáře v Chodově. Po dvou letech, kdy nám do cesty kladl překážky zákeřňák covid, to tentokrát vyšlo. Hurá, sláva! A jak se celá akce zdařila? Dejme falešnou skromnost stranou a pochvalme se, protože všechno klaplo bez přehánění na jedničku, což jistě potvrdí každý z účastníků. A rozhodně nešlo o nějakou komorní záležitost, vždyť na místě bylo kolem tří set lidí! Společně jsme si zavzpomínali na krušné začátky denního stacionáře, ocenili řadu lidí, kteří nám s rozjezdem mohutně pomáhali a pak už přišla na řadu představení našich jednotlivých pracovišť. Svůj um mohli všem přítomným demonstrovat klienti a zaměstnanci sociálně terapeutických dílen z Chodova i Sokolova, jakožto i z chodovského a sokolovského denního stacionáře, pro který to bylo vůbec první veřejné vystoupení a hned před takto početným publikem. Trému se podařilo úspěšně zaplašit a prim během celého dne jednoznačně hrála zábava a dobrá nálada. Zájemci si navíc mohli zakoupit na památku některý z výrobků z našich sociálně terapeutických dílen nebo si odnést speciální upomínkové předměty vyrobené pro tento mimořádný den.

2 Porozumění Úvodní

Třešničkou na dortu potom bylo vystoupení pěveckého kvarteta Bohemia Voice. To už zábava vysloveně kulminovala a na parketu se rozjela velkolepá párty, která podtrhla parádní den. Nebudeme lhát, jsme rádi, že to konečně vyšlo a že to máme za sebou. Pár let si teď dáme rádi od pořádání mega akcí klid. :) Kromě oslav výročí se ale pochopitelně odehrávaly i další zajímavé věci, o kterých se můžete dočíst v tomto čísle časopisu. Zmíním je letem světem. Plesali jsme, karnevalovali jsme, užívali si příjemného jarního vzduchu. Navštívili jsme zoologickou zahradu a dinopark v Plzni, farmapark u Toma či farmu Kozodoj. Dovolenkáři a výletníci se s námi podělili o své letní zážitky a někteří z nich dokonce do Mateřídoušky poslali na památku pohledy. Na podzim jsme trávili nějaký ten čas v lese vábením jelenů nebo sbíráním kaštanů. Hajný Luboš nám vyprávěl mnoho fascinujících informací o včelkách a jejich životě. Obzvlášť velkým zážitkem, který zanechal spoustu dojmů, byl výlet historickou lokomotivou do Chomutova do muzea železniční dopravy. Vidět v depozitáři vedle sebe mnoho desítek různých lokomotiv, vagonů a jiné techniky se opravdu nepoštěstí každý den. (Stejně jako se jen tak „nepoštěstí“ totálně zablokovat provoz kavárny v chomutovském Globusu. Žádný div, bylo nás kolem devadesáti). Věřím, že si podobnou akci ještě v budoucnu zopakujeme. V časopise nechybí ani již tradiční rubrika s vtipnými hláškami, přežblepty a vůbec situacemi, které si pro naše „tety a strejdy“ připravili klienti. Budeme rádi, když i vám vykouzlí úsměv na rtech. Už vás nebudu více zdržovat od čtení. Přeji vám příjemné počtení, ať se bude odehrávat v pohodlí křesla, postele, toaletní mísy či kdekoliv jinde.

Za redakční radu Vojtěch Bráborec

3 Porozumění

Jmenuji se Nikol + Do dílen chodím již měsíc

Jmenuji se Nikol, jsem slečna na vozíku. Mám necelý rok úspěšně dokončenou střední školu s maturitou. Studovala jsem obor Sociální činnost v Praze. Přes týden jsem byla ubytována na internátu. Hodně mi to pomohlo se poprvé více osamostatnit. Naučila jsem se rychleji oblékat, organizovat si lépe čas, abych vše potřebné do školy v pohodě stihla. Po vyučování jsem ještě docházela na fyzioterapii i ergoterapii. Můj volný čas byl strávený s kamarádkami a kamarády z vyšších ročníků v parku, kavárnách. Chvíli po skončení studia jsem si pár měsíců doma odpočinula, ale pak mi to doma začalo být dlouhé, a proto mne napadlo se poohlédnout po nějaké dobrovolnické činnosti. Práci, kterou bych mohla vykonávat a byla pro mne vhodná, jelikož mám také omezenou pohyblivost rukou a vše mi trvá o něco déle. To mne ovšem nezastavuje se snažit zkoušet nové dovednosti. Podívala jsem se proto na internet, kde se mi podařilo najít dobrovolnictví v knihovně v Karlových Varech. Pomáhám tam tvořit různé záložky do knih pro dětské oddělení, štítky s názvy odvětví knih, dále jsem nadepisovala štítky s názvy uháčkovaných hraček pro novorozence, kteří byli umístěni do kojeneckého ústavu. Zároveň jsem si přála mít mé činnosti více zpestřené, naskytla se možnost docházet dvakrát týdně do sociálně terapeutických dílen v Chodově...

...Podílím se na výrobě dekorací s květinami, věnců a také píšu tyto články, kde vždy shrnu za delší dobu činnosti, ve kterých se snažím postupně zdokonalit. O dopolední a odpolední pauze si povídám s kamarády a kamarádkami, hrajeme společenské hry, nejčastěji karty. Po obědě jsem zkoušela tyto aktivity: natírání dřevěných domečků, starých knih na dekorace, obalovat smažený sýr. Sýr mi moc chutnal. Na přípravě sýru jsme se podíleli s kamarádem Vaškem, já jsem sýr obalovala v mouce a Vašek ho obaloval ve vajíčku i strouhance. Ještě jsem psala ve Wordu recept na dort – Sacher, masovou směs na topinky.... Nikol Z.

4 Porozumění

Můj nový domov v Nejdku

Dne 23. 12. 2021 jsem se jel podívat na byt v Šatlavě, ulice náměstí Karla IV. Od ledna tam bydlím s mamkou, byt je krásný. Od 16. 3. 2022 jsem si našel partnerku jménem Šárka M., máme stejný sportovní záliby. Jsme spolu přes 5 měsíců, chodí ke mně a má u mě večeři a kávu z kávovaru. Rádi spolu chodíme na procházky nebo bruslit na stadion v Nejdku. Občas si spolu zajdeme do Alberta nakoupit nebo do Penny. Nebo si zajdeme ke kamarádce na zmrzlinu. Včera byla se mnou u mě v práci v dílnách v Chodově a moc se jí tady líbilo. Nechtěla včera domů. Od Andy si vzala práci domů. Na všech dílnách se jí líbilo a byla moc spokojená.

Dílny Chodov

Jmenuji se Hana a v sociálně terapeutických dílnách ráda pracuji se dřevem, s keramickou hlínou, účastním se pracovních činností ve všech dílnách, v každé vyrábím něco jiného. Nejraději tvořím z keramické hlíny misky i hrnky apod. Jsem spokojená, když se můj výrobek prodá a udělá někomu radost. S dílnami jezdíme na výlety a pořádáme různé akce, chodím do dílen dvakrát týdně a mám tady pár přátel, se kterými si ráda povídám.

Hana V.

5 Porozumění

Planetárium

Dne 11. ledna mělo být planetárium, ale nakonec nebylo, protože pán, co to měl na starosti, onemocněl. 21. února mělo být znovu. Pán nafukoval kopuli a tam jsme si všichni měli vlézt, ale zjistil, že máme ve společenské místnosti malý strop. Tak jsme jeli nahoru do stacionáře, který je v Sokolově. Tak jsme se tam vypravili. Někteří šli pešky a někdo jel autem. Já jsem jela autem s Petrou. Ještě v autě jela Martinka a Eliška. Přijeli jsme do stacionáře a volali nám, že se pán spletl a jel do Chodova. Tak jsme jeli zase zpátky. 9. března bylo znovu a tentokrát se to vydařilo. Já jsem šla pěšky s Katkou, Tomášem a Marcelou. Petra a Anička jely autem a Terka s Helčou šli pěšky ve druhé skupině. Jeli jsme zase do stacionáře v Sokolově. Pán nafouknul kopuli, do které jsme si všichni vlezli, a promítal vesmír. Bylo to nádherné. Bylo to povídání o vesmíru, o tom jak se vesmír vyvíjí a jak jednou zanikne. Mně se to moc líbilo. O vesmír se moc zajímám. Adéla V.

6 Porozumění

Karneval a naše masky

Měli jsme na začátku března masopustní karneval, kde bylo hodně masek. Mezi nimi byli lemur (Klárka), medvěd (Martina), ovečky Shaun (Hanka, Ája, Věrka B.), hippies (Andy), spáč byl Víťa, já jsem byl za nevěstu a ženicha mi dělala teta Jitka. Byla tam velká spousta krásných masek, hlavní cenu vyhrála Kačka. Program připravila Jitka s Tomem, výzdobu jsem dělal s Andy a Jitkou. Hodně jsme se nasmáli a pobavili, jedli koblihy a dost se fotilo. Byl to hezký den. Aleš M.

7 Porozumění

Kačka Ba.

Kačka tancující na discu šašek smajlík jeptiška Házení míčkem na medvěda

Disco koule střelnice s růžemi

Masopust

Byl průvod v maskách, které jsme si vyrobili. Já vyrobila masku sovu. Střílela jsem papírové růže. Ochutnávali jsme jitrnici, kroupy a jelito. Nejvíc mi chutnaly sladké koblížky. Byly s marmeládou. Celý den byl zábavný.

Kačka Be.

8
Masopust v Mateřídoušce

Ještěples

V sobotu 12. 3. jsme jeli do Kraslic na ples s kamarády z dílen. Jel jsem tam autem se Standou z Chodova. Naše Ještěřice (dobročinný spolek) uspořádaly ples. Vystupovali jsme s bubny a já jsem zpíval lidovky s tetou Martinou, ta hrála na kytaru doprovod. Vyhráli jsme ceny v tombole. A já jsem vyhrál dřevěnou lucernu a teta Martina vyhrála kance – to byla první cena, a jiní vyhráli jar a různé jiné věci. Přijeli tam i klienti z dílen autem ze Sokolova. Já jsem si koupil chlebíčky a Birrel a také džus Mirindu. Vystupovali jsme tam s kapelou No Problem, to je naše bubenická kapela. A po vystoupení jsme ještě tancovali na různé písně, hráli tam i Richarda Müllera – Po schodoch. Ples se mi moc líbil a příště pojedu zas. Vrátil jsem se až po jedné v noci. Byl jsem spokojený. Viktor

9 Porozumění

Marian zahradníkem

S tetou Markétou každé jaro něco sázíme na zahradě. Letos jsme sázeli rajčata a papriky. Vyseli jsme si je ze semínek, počkali si na to, až z nich vyrostou sazeničky a potom jsme je společně vysadili na zahradě stacionáře. Přes léto jsme ochutnávali naši úrodu, která se povedla.

Na skupinové činnosti jsme si povídali o hudebnících. Zkoušeli jsme hrát na hudební nástroje. Pak jsme měli kapelu a já jsem dělal dirigenta. Všichni hráči mě poslouchali a já ukazoval, kdo má hrát. „To byla prčanda.“ říkal Vítek S.

10 Porozumění

Terezka B. navštěvuje denní stacionář Mateřídouška již pravidelně, každý den v týdnu. Ráno ji maminka odveze do školy a později pro ni přijdou „tety ze stacíku“. Ve stacionáři Terezka obědvá, někdy jí jídlo chutná, někdy prý až tak moc ne. Potom jde do třídy, kde se obvykle děje něco zajímavého a Terku to dle jejích slov moc a moc baví. Poté si dá s ostatními svačinku a čeká, až přijede maminka. Terezka je ve stacionáři spokojená a zdejší prostředí má ráda.

Rybářské závody

V neděli 29. 5. 2022 jsem se zúčastnil rybářských závodů v Mírové na výsypce. U pořadatelů jsem zaplatil 50 Kč startovné a dostal jsem úlovkový lístek, na který jsem měl zapisovat délky ryb. Chytal jsem na splávek a jako návnadu jsem použil rohlík. Bohužel, žádné rybě můj rohlík nechutnal. Škoda, že jsem nic nechytil, mohl jsem vyhrát nějakou cenu. Bylo to fajn a velice příjemně strávené odpoledne. Aleš M.

Uplavala!

11 Porozumění Navštěvování denního stacionáře v Chodově

Na vycházce

Šli jsme společně na procházku ze stacionáře, už byl květen, bylo krásně a svítilo sluníčko. Cestou jsem potkal maminku a mával jsem na ní. Potom jsme došli na hřiště DDM, kam si chodíme často hrát a cvičit. Je tam spousta prolézaček, trampolíny a houpačky. Cestou jsem natrhal pro tety kytičky a kamínek pro štěstí. Na hřišti jsme si to pěkně užili, zaskákali na trampolíně, pohoupali a zasoutěžil jsem si s tetou na prolézačkách, chodím sem moc rád.

O dílnách

Pracuji v dílnách. Rád pracuji na andílcích. Nejdřív v dílně na dřevo andílky brousím, pak v druhé dílně je natírám mořidlem a lakem. Lakuju křídla. Hlavičky zdobíme spolu. Pekl jsem štrůdl, dával jsem tam rozinky. Mám kamaráda Milana M. a Míšu S. Jsem tu rád a chodím sem každý den. Honzík M.

12 Porozumění

V úterý 3. 5. jsme jeli ráno autem se strejdou Tomášem do lesa za Mezirolím sázet stromky. Jela jsem já s Alešem a kamarádi ze sokolovských dílen. Strejda už byl sázet potřetí, pokaždé s jinou partou. Sraz jsme měli na benzínce s panem hajným, pak tam dorazil Michal ze sokolovských dílen. Dostali jsme rukavice a krumpáče, šli jsme sázet stromky. Nejdřív jsme vykopali díry a do nich jsem dala stromek, ale bylo to do kopce, tak to bylo trochu náročnější. Všechno bylo v pohodě, i když to byla to makačka, ale jinak to bylo super den. Vyšlo nám krásný počasí, opejkali jsme buřty, ani nám nepršelo, byla skvělá atmosféra, samá legrace. Pan hajný Luboš nám ukázal, jak chytil ještěrku, pak jsme rozdělali oheň. Jsem ráda, že jsme trochu pomohli přírodě. Pak jsme vyrazili pomalu na cestu domů, příště bych chtěla jet znova, jinak to bylo nádherný. Soňa P.

Počítačová kresba Honzy Š.

13 Porozumění
Naše podpora ochrany přírody – sázení stromků

Výlet do Zoo Plzeň

Dne 18. 5. 2022 jsme s Mateřídouškou jeli na výlet do plzeňské Zoo. Po příjezdu jsme se rozdělili do malých skupin. Naše prohlídka začala v Dinoparku. Po prohlídce jsme šli do Zoo. Viděli jsme spoustu zvířat. Některá ale byla schovaná, asi jim bylo velký teplo. Také jsme se byli podívat ve strašidelném sklepení. Byla tam tma a chlad. Ke konci prohlídky jsme si dali dobrou zmrzlinu a ledovou kávu. Byl to pěkný den plný sluníčka.

Plzeň

Výlet do Zoologické zahrady v Plzni se mi moc líbil. Viděl jsem spoustu zvířat, medvědy, žirafy, spoustu ptáků, hrošíky, nosorožce a krokodýla. Koupil jsem si dobrou zmrzlinu a párek v rohlíku. Počasí se nám vydařilo. Bylo krásně teplo a slunečno.

Pepa P.

14 Porozumění

Farma Kozodoj

Koncem května jsem jel s maminkou autem na farmu Kozodoj. Trochu jsem záviděl ostatním, když přijeli autobusem, kterým já moc rád jezdím. Za chvíli jsem ale na abu (autobus) zapomněl, protože k nám běželo stádo ovcí. Také se mi líbili koně, divočák a hlavně lama, která se mnou laškovala. Na závěr jsme si opekli buřty. Den na farmě jsem si pěkně užil. Péťa P.

Výlet do Weiden

(Jde o článek a fotografii z našeho archivu z roku 2019) O posledním říjnovém víkendu jsme si s Mateřídouškou udělali výlet do Německa. Jeli jsme se koupat do bazénu, kde už to dobře známe. Šestkrát jsem se sklouznul na tobogánu, nebál jsem se ani divoké řeky. Užil jsem si i další atrakce. Jezdím tam moc rád. K obědu jsem si koupil hamburger a pití. A už teď vím, že příští rok pojedu znovu.

Porozumění

15

Naše terapeutická novinka

Naše prostory nejsou nafukovací, ale přece se nám podařilo najít prostor pro novinku. Je jí terapeutická HOUPAČKA! Mnoho klientů už její pohodlí vyzkoušelo na vlastní kůži. Jemný tlak látky, která obepne tělo klienta, působí uklidňujícím dojmem. Vestibulární stimulace je důležitá pro povzbuzení mozkové aktivity a dokáže ovlivnit svalové napětí těla. Houpačka je vhodná pro klienty imobilní, s poruchou autistického spektra, klienty se spazmy a především pro každou věkovou kategorii. Když někde uvidíte houpačku, zhoupněte se.

16 Porozumění
Anette P.

Bowling Vintířov

Bowlingový turnaj, kterého jsem se zúčastnil spolu s ostatními, se konal ve Vintířově 14. 6. 2022. Bohužel jsem se nemohl aktivně zapojit (hrát), protože jsem byl po operaci. Proto jsem sledoval a fandil všem ostatním, kteří hráli. Hráči - Tomáš S., Kačka P., Klárka D., Petr W., Petr D., Niki Z., Věrka B., Dáša P., Milan M., Zdeněk J., Pavel S., - byli rozděleni do dvojic a už se rozehrál turnaj. Všichni si zahráli, občerstvili jsme se a vyhlásili vítěze. Už se těším na příští turnaj. Aleš M.

Dopoledne

na bowlingu s STD Chodov

S STD Chodov jsme byli na bowlingu ve Vintířově. Hrálo nás celkem 14 účastníků. Já jsem původně hrát neměla, jelikož jsem nevěděla, jestli by se dalo nějak vymyslet, jak bych si mohla tuhle sportovní hru vyzkoušet. Po chvíli nás napadlo, zkusit mne za pomoci mojí mamky a jedné z vedoucí Áji posadit před startovní čáru do sedu. Lehce mne přidržovaly za záda, abych neměla divný pocit, že spadnu, když jsem se plně soustředila na mé první házení se dvěma koulemi na kuželky. Koule byly některé těžší, některé lehčí, na hmotnosti koulí nezáleží, ale na přesnosti hodu a menší síle. Hrálo se na tři směny po deseti kolech. Já osobně si zaházela přibližně čtyřikrát. Zbytek bodů za mne nahrála moje mamka. V průběhu hraní si mohl někdo něco malého koupit na baru. Já si objednala můj nejoblíbenější multivitamínový džus. Bylo to další moc fajn využité dopoledne, včetně povídání si s přáteli. Moc se těším, až přijdeme hrát někdy za delší dobu opět a budu moci zkoušet házet na kuželky znovu. Všem dalším, co tuhle sportovní hru ještě nehráli, doporučuji! Nikol Z.

17 Porozumění

Cirkus Happy Kids

Na Den dětí jsme se šli podívat na představení cirkusu HappyKids. Cirkus byl zajímavý v tom, že tam nebyla žádná zvířata. Představení cvičily jen samé děti ze sokolovské školy. Děti předváděly show s ohněm, žonglovaly, skákaly přes překážky, lezly po laně, dělaly akrobaty, chodily po skle a hřebících, dělaly salta ve vzduchu a další zajímavé věci. Dokonce tam byli i klauni. V takovém cirkusu jsem ještě nebyla. Děti byly hodně šikovný, já bych to nezvládla.

Poděkování sponzorům

Tradiční Maxištafeta s finančním výtěžkem pro Mateřídoušku, pořádaná atletickým klubem ŠAK Chodov, se o uplynulém víkendu běžela celých 24 hodin. Štafety se zúčastnilo 160 běžců z mnoha chodovských sportovních klubů. Sportovci na stadionu uběhli 879 kol, tedy neuvěřitelných 294 km. Celkem se vybralo 7 595 Kč. Všem moc děkujeme za podporu!

Denní centrum Mateřídouška

18 Porozumění
Anička L.

Výlet do Farmaparku u Toma

Bylo tam fajn. Viděli jsme, myslím, lamu, slepice, kozy a ovce. Nejvíc se mi líbila lama. A pekli jsme buřty. Bylo tam nádherně a byli jsme tam s kamarádama a tetama. Hned bych jela znova Kačka Ba.

na obrázku je koza, v pozadí Kačka u ohně

Výlet na Habr Lenka Z.

Mé léto

Mé léto začalo od 25. 6., kdy jsem jela s mými rodiči na týden do Českého Ráje. O tři dny později za námi přijely mé dvě z nejlepších kamarádek. Spali jsme v chatkách. U chatek bylo malé koupaliště s bazénem a brouzdalištěm pro menší děti. Do bazénu jsme se chodily občas vykoupat. Během posledních dnů na této týdenní dovolené byly na hodně výletech: (V Prachovských skalách, na hradu Kost a v kině na muzikálovém filmu Andílci za školou.) Dovolená se nám velice líbila, příští rok bychom rádi na toto místo jeli znovu. Po návratu z dovolené mne čekala na pár dnů babička s dědou na víkend po práci v dílnách od čtvrtka. Pár týdnů do konce července jsem v kuse chodila do práce a pak nastoupila na měsíc do lázní do Velkých Losin. V lázních jsem chodila na spoustu procedur: parafín, individuální cvičení, skupinové cvičení, bazén, masáž a vířivé koupele) Tyto lázně jsou umístěny v krásné zelené přírodě. Moc se mi toto léto opět líbilo.

Nikol Z.

Dinosauři Filip Ř.

Hrad Hřebeny

Na konci června jsme jeli na výlet. Šli jsme pěšky na vlakové nádraží a pak jsme jeli vlakem na Hřebeny. Tam jsme vystoupili a zase jsme museli pěšky do kopce až na hrad. Na hradě na nás čekala paní a udělala nám prohlídku celého hradu. Hrad je hodně starý a taky trochu rozpadlý. Venku jsme pak dostali ocenění za celoroční práci. Nakonec jsme si ještě na ohni opekli buřty a někdo i chleba. Do Mateřídoušky jsme se zase jeli vlakem. Všichni jsme si to užili.

21 Porozumění

Moje dovolená

O prázdninách jsem byla na dovolené ve Kdyni. Kdyně je městečko v okrese Domažlice. Pronajali jsme si chatičku. Naproti bylo koupaliště. Chodila jsem se tam koupat. Byli jsme na výletě na Špičáku. Potom jsme byli na výletě na Modravě. Byli jsme na výletě v Německu. Jeli jsme lanovkou a nazpátek jsme šli pěšky. Potom jsme byli v muzeu. Už nevím, jak se to tam jmenovalo. A byli jsme na stezce Kvilda. A když jsme jeli domů tak jsme se stavili v Horšovském Týně. A ještě jsem zapomněla napsat, že když jsme byli v Německu, tak tam byla rozhledna a měla patnáct schodů a já jsem to vyšlapala a všichni mě poté chválili, jak jsem šikovná, že jsem to zvládla. Byli jsme tam týden od soboty do soboty a byli jsme tam se strejdou, se strejdovou bývalou manželkou a s bratranci. A pak za námi přijela moje sestra se svým přítelem. Sestra s přítelem odjeli už v pátek. Dovolenou jsem si užila.

Adéla V.

Prázdniny

Letošní prázdniny jsem strávil s mojí rodinou převážně na zahradě. Tam jsme grilovali, koupali se ve vířivce, hráli ping-pong, relaxovali v houpačce, ale abyste nemysleli, také jsme tvrdě pracovali. Pokládali jsme dlažbu pod ping-pongem a sekali trávu. Pak přišla ta hlavní dovolená – Hnačov u Klatov. Zde jsme bydleli v autokempu v chatce. Chatka byla maličká ale krásná – úžasné retro. Z kempu jsme jezdili na různé výlety. Jeli jsme do centra Klatov na procházku. V jedné z kaváren jsme si dali kávu a zákusek. Ale největší zážitek mám z návštěvy klatovských katakomb. Zde byla výstava historických předmětů z Klatov, ale hlavně hrobka Koců z Dobrše. Celou dovolenou završila návštěva KFC. Prázdniny jsem si moc užil, doufám, že i vy. Míla S.

22 Porozumění

Prázdninové výlety - Svatošské skály a Bečov nad Teplou

Ráno nebo po obědě vyrážíme na výlety. Byli jsme na Svatošských skalách. Cesta byla hezká, ale dlouhá. Vodáci na nás volali „Ahój“ a my jsme mávali a taky křičeli „Ahój“. Došli jsme k restauraci a obdivovali skály, které rostly z vody. Dali jsme si kávu, která nám nechutnala. Cesta zpět už byla nějak rychlejší a jen jsme sedli do auta, začalo pršet. Několikrát jsme byli v Botanické zahradě v Bečově, ale tentokrát se nám líbilo nejvíc. Bylo akorát počasí. Děti se koupaly v rybníku, někdo byl na lodičkách. Byly tam i stánky s upomínkami a jídlem. Koupila jsem si do bytu obrázky jaro, léto, podzim, zima. Také tam hráli ochotníci hru „Piráti“. Nejhezčí byl papoušek a  čarodějnice, které se neuměly chovat a piráti je to učili. Byla to legrace. Pak jsme se šli podívat na rostlinky a kytky, jaké tam rostou. Je to tam moc hezké.

Pohledy z dovolené

23 Porozumění
Lenka Z.

Pohledy z dovolené

24 Porozumění

Prázdniny v červenci a srpnu

V sobotu 2.7. jsem jel na týden k sestřenici Ivaně na prázdniny do Vejprt. Druhý den jsme pracovali neteřinkám Verunce a Leničce na pokojíčku. Já jsem odnášel suť. A nosil jsem nahoru Filipovi polystyrény a on je tam lepil na strop a potom jim tam měnili dva nové radiátory. Ještě také dělal novou elektřinu, budou dělat i nový nábytek a podlahu, štukovat a malovat. Já jsem také někdy hlídal neteřinky. Chodil jsem s nimi ven, koukali jsme na pohádky. V srpnu jsem byl u svojí tety Milušky a teta pak přijela ke mně i s mojí druhou tetou Jiřkou. Já jsem byl v sobotu 13. 8. s tetou Věrou a strejdou Pavlem ve Františkových Lázních na kafíčku a na horkých malinách a potom jsme tam byli i na obědě. Dal jsem si výpečky s bramborovým knedlíkem a špenátem a ještě pivo Birrel. Výlet byl moc pěkný, šli jsme se projít po městě a já jsem se fotil s Františkem, sáhl jsem mu na nožičku. V pátek zase pojedu k tetě Milušce do Varů a ještě v pátek k tetě Věře na kávu. Prázdniny se mi moc líbí, chodím kontrolovat naproti mně, jak dělají nové hřiště u školy. Chodím také kontrolovat, jak rekonstruují novou knihovnu a ještě tam také bude i nová kavárna. Prázdniny byly moc pěkné a už se těším na další zážitky.

Jak

jsem začala chodit do Mateřídoušky

Do Mateřídoušky jsme začala chodit v září a chodím sem každý den. Poznala jsem tu nové kamarády a některé už jsem znala. Poznala jsem třeba Káju, Kubu a Jiřku. Přihlásila jsem se také na obědy, jsou dobrý. Práce v dílnách mi jde dobře. Ráda pracuju u Marcelky, Petry, Helči a Terky. Už jsem stihla jet i na výlet do Chomutova a oslavit výročí v Chodově. V Mateřídoušce mě to zatím moc baví.

Lída V.

25 Porozumění

Malování kávou

Tomáš do stacionáře chodí od svého dětství. Je nedílnou součástí Chodovského stacionáře a my se stále snažíme vymyslet pro něj nějaké novinky. Jako klient neslyšící má velmi rád podněty, které sytí jeho další smysly. Máte rádi svůj šálek kávy? Tom si chvilku pohody s kávou také užil. Tentokrát jsme podpořili jeho kreativitu a zaměstnali smysly, především čich a hmat.

Povídání o Tomášovi M., který nadšeně zapózoval.

26 Porozumění

Andulky

Dostala jsem Andulku. Po besídce mi mamka dala ještě jednu. Dávám jim semínka.

Barunka C.

Naši chlupáči

Máme doma kočku a kocoura, jmenují se Mája a Honzík. Honzík a Mája mají spolu 4 koťata, jsou to dvě holky a dva kluci. Jmenují se: Julík, Julinka, Lucinka a Karásek. Koťátka jsou dnes už veliká a všechna zůstala u nás doma. Já si s nimi ráda hraju.

Pavla L.

27

Krajková

V sobotu jsem jel s Jirkou Majerem, Aničkou a Martinou prodávat do stánku. Jeli jsme do Krajkový. Hodně jsme toho prodali. V jednu chvíli nám začalo hodně pršet. Museli jsme vytáhnout plachtu a schovat zboží, aby nám nezmoklo. Potkali jsme tam i Dana. Ukazoval, jak se střílí z luku. Byli tam i hasiči, měli tam svou ukázku.

Honza K.

Moje narozeniny

Měla jsem narozeniny. Bylo mi 72 let a ráda jsem je slavila i v dílně s kamarádama. Ráda všechny vidím a moc na všechny myslím. Děkuji za dárečky od vás všech. Mám dárek doma a ukázala jsem ho i neteři. Děkuji.

Milada D.

28 Porozumění

O Ondrovi

Způsob Ondrovy komunikace je mírně řečeno velmi úsporný :). Řekne pár slov pouze o věcech, které jsou pro něj důležité.

- Ondro, co děláš v Mateřídoušce?

- Spinkám na snoezelen.

- A co ještě? - Teta, masáž.

- A ještě něco?

- Divadlo. Pohádka. Kino. Oslava. Bubnování. Kamarádi. Strýček Pavlík :) Řízek.

- Kam jsi jel se stacíkem?

- Plavání. Autobus. Daleko. Kamarádi.

- A kam ještě?

- Vlak. Lokomotivy sto. Vendulka. Nakupování. Řízek.

- Neexistuje větší důkaz, že Mateřídouška je pro Ondru velmi důležitá. A pro mě také.

Moc děkujeme.

Rozhovor maminky s Ondrou N.

29
Porozumění

Vábení jelenů

Po práci jsme jeli s Honzou, Míšou a Helčou na výlet za Lubošem, který nás vzal do lesa. Měl s námi jet i Pepa, ale nepřišel. Jeli jsme autem. Cestou jsme potkali kamarády z Chodova. Moc daleko jsme nejeli. Museli jsme mít i tmavé oblečení, aby se nás v lese jeleni nebáli. Měli jsme maskování. Vzal jsem si i rukavice. Jela s námi dokonce i starostka z Nové Role. Luboš s sebou měl několik dalekohledů, které nám půjčil. Nejdřív jsme jeleny jen slyšeli, ale později se nám povedlo je z dálky zahlédnout. Museli jsme být potichu. Luboš na ně troubil a oni mu odpovídali. To se mi moc líbilo. Cestou jsme museli skákat přes potok. To byl zážitek! Tak za rok zase znovu!

Kuba H.

Stříbrná

Stejně jako loni jsme i letos jeli na Stříbrnou. Letos to byli vodníci. Zpívalo se a tančilo. To mám rád. Nechyběl guláš, buřt a točená kofola. Z Chodova přijely holky a prodávaly naše výrobky ve stánku. Na Stříbrnou jezdím moc rád. Vždycky si tam užijeme kopec srandy. Honza K.

30 Porozumění

Kaštanová sbírka

Sbíral jsem kaštany od Chodova. Sokolov jsme taky potkali a sbírali tam. Sbírali jsme hodně, bylo jich tisíc a víc. Donesli jsme s maminkou nejvíc (v rámci chodovských dílen) - devadesát a šest kilo. Dostanu placku, hodně jsem nasbíral.

František E.

GRATULUJEME NEJPILNĚJŠÍM

SBĚRAČŮM KAŠTANŮ

Petra R. stac. chodov 101 kg

František E. dílny chodov 96,82 kg

Hana M. STAC. Sokolov 84,7 kg

Vítek S. Stac. chodov 64 kg

Jiří M. Dílny sokolov 45,49 kg

31 Porozumění

Jak jsme slavili výročí

Výročí bylo krásný, moc se mi tam líbilo. Jela jsem tam s mamkou i se ségrou. Doma jsme se hezky oblékly a učesaly. Na oslavě jsem i vystupovala společně s Honzíkem. Hráli jsme v reklamě na čaj. Trošku jsem se bála, ale mamka a ségra mě chválily. Ostatní reklamy se mi taky líbily, bylo to vtipný. Potom tam zpívala i kapela a my tancovali, byla to zábava.

Deniska M.

30. výročí Mateřídoušky

Moc se mi líbila narozeninová slavnost Denního stacionáře v Chodově. Atmosféra byla skvělá. Program vyvrcholil koncertem, to bylo fajn. K obědu jsme si dali oběd z restaurace. Mohli jsme mít guláš nebo řízek. Já jsem si pochutnal na řízku. Byl to krásný den. Měl jsem velkou radost, že jsem se mohl zúčastnit.

Jirka M.

32 Porozumění

Výročí v KASSu

Na výročí stacionáře v KASSu mě doprovodila maminka a teta. U stolu jsme seděli s Honzíkem T. a jeho rodinou. Program, kterého jsem se také účastnila, se nám moc líbil. Já jsem zpívala s ostatními kamarády na pódiu, kde jsme zpívali např. Jóžin z Bažin. Tu písničku mám ráda. Potom jsme si dali k obědu řízek a brambor, byl moc dobrý. Mamince a tetě jsem se nejvíce líbila já, když jsem zpívala. A také tanec s vozíky. Výročí jsme si všichni užili. Táňa S.

Co se mi líbilo Moc se mi líbila procházka s Víťou a tetou Andy. Taky se mi líbilo v KASSu, kde jsem byl s maminkou. Zpívali písničku od Gotta a moc mi chutnalo, snědl jsem hodně buchet. Byli jsme se podívat na stánek, kde byly tety, a dostal jsem odznáček. Koukal jsem, jak tam bylo všechno nový a pěkný. Nejvíc se mi líbilo, jak tam tancovali a hráli na bubny. Tetě Věře to slušelo. Tomáš G.

33
Porozumění

Povídání o výročí Mateřídoušky v KASSu

Den výročí byl 6. 10. 2022. Terezku B. doprovodily do KASSu její maminka a babička. Terezka se účastnila vystoupení tance s vozíky, které se jí moc a moc líbilo. S babičkou a maminkou si daly oběd, potom následovala další vystoupení. Během celého dne se jim věnovala teta Renata. Po obědě se Terezka rozhodla jít tančit na parket, kde mělo své vystoupení hudební uskupení Bohemia Voice. Terka na závěr usoudila, že to celý bylo „moc hezký“!

34 Porozumění
Terezka B.

depozitář

Celá Mateřídouška si vyrazila na výlet vlakem do Chomutova. Vyjelo se z nádraží v Sokolově motorákem Hurvínek. Jeli jsme skoro dvě hodiny s jednou zastávkou. Jeli jsme lesy. Pohled z okna stál za to. Přijeli jsme do Chomutova, kde nás po chvíli zařadili na trať rovnou k muzeu. Uvnitř jsme viděli staré lokomotivy, drezíny a vozy dřívější výroby. Některé vozy už prošly renovací, některé na opravu teprve čekaly, vše záleží na penězích. U lokomotiv jsme mohli být opravdu zblízka. Fotil jsem a natáčel.

Jirka M.

Výlet historickým vlakem Hurvínek Minulý týden jsme byli na výletě v Železničním depozitáři v Chomutově. Na výlet jsme jeli ze Sokolova historickým vlakem Hurvínek. Ve vlaku byla i kamínka, která celý vlak vytopila. Po cestě jsme měli zastávku v Chodově, kde k nám přistoupili kamarádi z chodovských dílen. A jelo se dál. Jeli jsme krásnou barevnou podzimní krajinou. Vláček nás dovezl rovnou do depozitáře. Tam jsme se rozdělili na 3 skupiny a začala naše prohlídka. Měli tam spoustu historických lokomotiv a vlaků různých velikostí i tvarů. Měli tam i starou tramvaj. Nejvíc se mi líbily obytné vagony. Byly vybaveny starým nábytkem. Dovnitř nás sice nepustili, ale mohli jsme se podívat přes okýnko. Byl to moc hezký výlet.

Eliška S.

35 Porozumění
Železniční
v Chomutově

Výlet do muzea vlaků

Maminka mě odvezla na nádraží do Chodova, odkud jsme jeli s tetami a kamarády ze stacionáře historickým vláčkem. Ve vlaku jsem seděla vedle tety Evy. Jízda se mi líbila. Vystoupili jsme v Chomutově a šli do muzea. Bylo tam hodně starých vlaků, moc se mi líbily. Potom jsme šli na oběd a já si dala řízek s bramborami a Fantu. Zpátky jsme jeli stejným vlakem. Na nádraží na mě čekala maminka a jely jsme domů. Výlet se mi moc líbil.

Dagmar K.

Výlet do vlakového depozitáře v Chomutově

Jeli jsme na výlet do vlakového depozitáře v Chomutově. Dokonce jsme do Chomutova jeli historickým vláčkem. Když jsme jeli tam, seděli jsme ve vagónu, kde se topilo v kamnech a bylo to tam cítit. V depozitáři jsme viděli a osahali historické lokomotivy a vagóny. Některé byli obrovské. Do jedné z nich jsme i nakoukli. Některé měli i svá jména, třeba jedna byla Amálka. Na oběd jsme byli v nedalekém Globusu. Měli jsme řízek s bramborovou kaší a pizzu. A taky colu. Chtěli jsme si koupit v obchůdku malou lokomotivu, ale bohužel měli zavřeno. Výlet jsme si užili a vyprávěli jsme o něm i kamarádům, kteří nejeli. Příště pojedou s námi. Lenka L. a Vítek S.

36 Porozumění

Výlet historickou mašinkou Hurvínek do Chomutova

Ve středu 12. 10. jsme s dílnami vyrazili na výlet. Část klientů šla pěšky z dílny na vlakové nádraží. Byla pěkná zima, jen 3 stupně, ale chůze nás zahřála. Část přijela rovnou na nádraží, já - Dáša - jsem jela už ze Sokolova, kde jsem nastoupila se sokolovskýma dílnama. Vlak byl jen pro nás –dohromady nás bylo 87, z obou dílen i obou stacionářů. Celá cesta tam i zpět byla veliká zábava a legrace, výhled z okýnka byl krásný, podzim zabarvil přírodu všemi odstíny zelené, červené, žluté… Ve vagónku nám pan strojvůdce příjemně zatopil v kamínkách na uhlí. Seděli jsme na dřevěných lavicích. Po příjezdu jsme vystoupili v chomutovském depu, kde byla neuvěřitelně obsáhlá sbírka lokomotiv a vagonů. Rozdělili jsme se na 3 skupiny, každá měla svého průvodce, který nám vyprávěl historii a zajímavosti o mašinkách. Obrovské lokomotivy a množství uhlí, na které jezdily, mě - Evu - moc zaujaly. Dáše se nejvíc líbila mašina Albatros. Po krásné exkurzi jsme šli všichni do Globusu. Každý jsme si koupili něco dobrého na zub a doplnění energie. Já - Eva - jsem si dala jahodový pohár a kafe turka. Dáša si dala věneček a latté. Moc jsme si obě pochutnaly. Naše výprava zabrala celou velikou cukrárnu a obsadila i WC. Obsluha byla vstřícná a milá. Výlet byl super, počasí se vydařilo, moc jsme si to všichni užili. Doma jsme byli kolem 16. hodiny unavení, ale spokojení a vysmátí. Děkujeme za povedený výlet.

Dáša P. a Eva G.

37 Porozumění

Byli jsme na policii

Ale jen si půjčit klíč. Nejdříve jsme vešli do budovy PČR, kde jsme pozdravili „Dobrý den“. Následně Ari řekl: „Prosím, klíč“. Pán policista nám ho půjčil a vyrazili jsme na rozhlednu za rohem. Podívali jsme se na výhled a klíč šli vrátit. Tam Arian vyrazil už téměř sám a řekl: „Děkujeme, pane policisto“. Pán za okýnkem taky poděkoval a my měli radost z toho, jak jsme to zvládli.

Zážitek Ariana Q.

Takyděkuji!

Výlet

O podzimních prázdninách jsme jeli s maminkou a tatínkem s naší chalupou na výlet. Jela s námi i Jolanka. Šli jsme na strašidelný hrad a bobovou dráhu. Potom jsme šli na oběd a měl jsem dobrou klobásu a hranolky. Po obědě jsme šli na můstek. Přes noc jsme spali u jezera v naší chalupě. Každé ráno nás budilo CD Ebenů. Užili jsme si tak pár krásných dnů.

Vítek K.

38

včel s Lubošem

Ve čtvrtek přijel hajný Luboš autem do dílen. S sebou měl včelí úl a taky svého psa. V jídelně jsme dali pryč stoly a srovnali jsme židle do řady, abychom všichni dobře viděli. Luboš nám vyprávěl o včelách, o včele královně. Říkal nám i o tom, co se u včel může a nemůže dělat. Ukazoval nám i jeho bílý oblek, ve kterém ke včelám chodí. Ukazoval nám i tabulky, na kterých včely dělají med. Když jsme si k nim čuchli, tak krásně voněly medem.

39 Porozumění
Život
Věděli jste, že k nasbírání 0,5 kg medu...? - pracuje 556 včel celý svůj život, - přitom včely nalétají více než 57 tisíc km, což je více jak jedenkrát kolem světa - včely navštíví přibližně dva miliony květin - musí každá včela vyletět asi 1600x z úlu a při každé cestě nalétá více jak 10 km
Med

Co pro mě znamená Mateřídouška

Do Mateřídoušky docházím už deset let. Měla jsem jednu přestávku, když jsem dělala v mekáči ve Varech, ale to byla ztráta času a peněz. Víc jsem projela autobusem, než jsem si vydělala. Byla jsem moc ráda, když sem se mohla vrátit. Nyní zhruba 4 roky uklízím na dohodu a jsem za to vděčná. Mateřídouška není jen práce, ale hlavně zde mám spoustu kamarádů, ale i báječné asistenty, kteří mi jsou oporou. Vím, že jim můžu říct vše, co mě trápí, protože mě vyslechnou. Jsme velká rodina. Jsem nesmírně vděčná, za to co vše pro mě udělali, naučili mě vážit si sama sebe. To mě naučila Martinka Plaubová. Asistenti jsou jedním slovem poklad. Jsem moc ráda, že v tomhle kolektivu můžu být. Chci poděkovat převážně Martince, Petrušce a Marcelce za pomoc, že mi pomohly při né příliš lehkém a dávném problému, co jsem měla se sebou. Já osobně vím, že každý jsme nějaký, někdo potřebuje víc pomoci, někdo míň, nebojíme se ukázat své slabosti a říct si o pomoc. Děkuji všem, že vás mám. Lenka Š.

Zážitek při nakupování

Jeli jsme do Tesca a zažili jsme bojovou akci. Přijeli jsme k Tescu a nepustili nás tam, protože tam tekla voda a byla tam povodeň. Já jsem si nabral vodu do bot. Byla to zajímavá akce, že jsem myslel, že je už konec světa. Na silnicích stálo hodně vody, že to kanály nestačily ani brát. Byl to také pro mne zážitek. Vypadalo to, že si pořídíme potápěčské brýle se šnorchlem. Nakonec jsme museli jet do Penny. V devět hodin jsme byli zpátky v dílnách a konečně jsme se pustili do těsta na koláčky.

Viktor M.

40 Porozumění

Lukostřelba v pískovně

Jeli jsme na výlet do pískovny v jedné vesnici. Tam na nás čekal Dan a jeho syn Joel. Tam jsme pak opékali buřty. Byla tam i lanovka, kterou jsme si mohli sjet. Stříleli jsme do plechovek z pušky, airosoftovou pistolí a šípy z luku. Pak jsme házeli s malými noži. Když začalo pršet, tak jsme udělali přístřešek z plachty. Líbilo se mi to, nejvíc ježdění na lanovce. Jakub Š.

Výlet do Kynšperku

Páteční akce byla speciálně pro sokolovské a chodovské dílny. Z obou dílen jelo jen pár lidí. Cesta ze Sokolova trvala necelých 20 minut. Dorazili jsme do vesnice kousek od Kynšperka. Museli jsme do cíle skrz les, cesta byla schůdná. Aktivity tam byly fajn. Převážně šlo o střelbu středověkými luky, kuší a moderními zbraněmi. S puškou a pistolí mi to šlo nejlíp. Člověk se trefil do všech plechovek. Pak byly ještě dvě aktivity – hod noži a jízda lanovkou. Nože byly strašně těžké, člověk se netrefil ani jednou. K jídlu bylo připravené těsto na trdelníky. Po obědě nám začalo trochu pršet, ale to už nám nevadilo.

Pavlína K.

41 Porozumění

Náš parťák jménem Aromaterapie

To, že se v Mateřídoušce pracuje s aromaterapií, to už jste asi slyšeli. Pokud ne, tak teď už to víte. Aromaterapie je široce působící metoda využívající účinky rostlinných a éterických olejů, které můžou člověka ovlivnit na tělesné, ale i duševní úrovni. V rámci tělesného působení využíváme aromaterapii hlavně ve formě masáží, kdy je klientům tvořena směs přímo „na míru“. Dalším způsobem využití je inhalace z difuzéru při preventivní inhalaci, ke které využíváme inhalační přístroj Omron. V tomto případě se aplikují éterické oleje, které podporují činnost celé dýchací soustavy. Velmi dobrým pomocníkem je aromaterapie při ranních komunitách a logopedických cvičeních, kdy její účinky pomáhají našim klientům „rozvázat“ jazyk a lépe se tak verbálně vyjádřit. V neposlední řadě je aromaterapie skvělým pomocníkem při zvládání a stabilizaci emocí různého typu. Zde se využívá olejů především s relaxačními, stimulačními a adaptačními účinky. Jak můžete vidět, aromaterapie je prostě náš parťák, který nás doprovází při činnostech napříč celým stacionářem. Na přiložené fotografii můžete vidět, jaká krásná hromádka voňavé pomoci nám byla v listopadu doručena. A věřte, že už teď se na společné chvíle strávené v jejím opojení velmi těšíme. Nikol H.

42 Porozumění

Halloween

Měli jsme Halloween a Jindříšek byl za Petra Pana. Moc mu to slušelo, úkoly splnil úplně všechny a pak „protančil boty“. Myslíme si, že si to moc užil.

Jindříšek S.

43 Porozumění

Veselice s českými strašidly

Ve čtvrtek byla ve stacionáři Veselice s českými strašidly. V ten den chodí do stacionáře i Karolínka. Rozhodl jsem se, že na veselici půjdu také a uvidím i Karolínku. Všichni jsme byli v maskách, dělali jsme různé soutěže, za které byly sladké odměny. Karolínka byla za pirátskou princeznu, když jsem jí viděl, lekl jsem se. Musel jsem se s ní hned vyfotit a ona se na mě krásně smála. Čtvrteční den se vydařil.

44 Porozumění

Vtipné hlášky a perličky

Na dílně dřevo-kov se vyrábí betlém a řezbář Dan se ptá Kuby H., jestli ví, kde se narodil Ježíšek. Kuba si nemůže vzpomenout na chlév a odpoví: „V kravíně!“

Honza H.: „Dneska se mi vrátí syn z Betánek.“ (Benátky)

Pepa P.: „Příští týden slavíme vajíčka“ (Velikonoce)

Deniska M.: „Teri, já sem ten oběd úplně celej snědla. Akorát jsem ho nedojedla.“

„Maruško, jak se jmenuje tahle dílna, ve které zrovna pracuješ?“ Marie: „Já vím! Vojenská správa.“

(Naši klienti znají sílu citového „vydírání“)

David F.: „Omčo, budu mít masáž?“ Teta Romča: „Dneska ne Davídku.“ David F.: „Ty máš hezký obočí.“

Káťa Ba. čte slovo „měsíček“: „M, tohle je e s háčkem, takže to bude ť.“

Kačka Be.: „Martino, já už to mám hotové.“

Teta Martina E.: „To je dobře.“ Kačka Be.: „Jak se jmenuješ?“ Teta Martina E.: „Martina!“ (anglicky mluvící)

Rosinka: Oh no, it‘s na prd. (Rozmáčkla vajíčko.)

45 Porozumění

Teta nesla karimatky na tělocvik. Hana M.: „Jé, teta Lucka nese kamarádky.“

Rosinko, nelízej tu Odpověď:prolézačku. „Já ji meju.“

Teta Niki: „Tak to už tě budeme muset napsat, že tu jsi přes“. (minuty navíc) David F.: „Ale já nejsem pes!“

Hana M. pravidelně po obědě pracuje na tabletu. Teta Denisa tablet přinesla, položila na stůl před Hanku a řekla: „Haničko, dobrou chuť!“

Káťa Ba.: „Víš co je klavír a co klávesy?“ Kačka Be. neodpovídá, jen poslouchá. Káťa Ba.: „A pak jsou ještě erotické klávesy...“ (zřejmě měla na mysli elektrické)

S Káťou Ba. jsme si povídaly na ranní komunitě o jídle a knedlíkách. Říkala jsem jí, že my doma bramborovému knedlíku říkáme BR knedlík. Káťa na to: „Jo, to znám, PRD knedlík.“

Porozumění

46

Hádanka:

Naučí tě, co máš znát, číst, psát, nebo počítat. U tabule stává, žákům úkol dává.

Kdo je to? (učitelka)

V kuchyni vždy peče, vaří, chystat jídlo se jí daří. Vařečkou tam v hrnci míchá, pokrmy pro naše břicha. Kdo je to? (kuchařka)

Porozumění

Odpověď Davida F.: „Paní posekulka.“ (profesorka)

Odpověď Davida F.: „Paní kuřačka.“

47
? ?
■ Náklad 200 ks ■ Zdarma
Kde všude můžete sledovat Mateřídoušku? videa z besídek, koncertů, rekreačních pobytů... www.dcmat.cz bohaté informace o dění v Mateřídoušce jako jsou různé zprávy z naší činnosti, kalendář akcí a mnoho dalšího... fotografie ze všech našich akcí či nejčerstvější informace o plánovaných událostech další zdroj fotografií z nejaktuálnějšího dění
Vydalo Denní centrum Mateřídouška, o.p.s.
Vychází nepravidelně 2x ročně.
Adresa redakce: Školní 737, 357 35 Chodov
IČ: 279 89 364
Redakční rada: Bc. Věra Bráborcová, Mgr. Soňa Zaschkeová, Bc. Martina Plaubová, Martina Eftimova, DiS.
Odpovědný redaktor: Mgr. Vojtěch Bráborec, tel.: 352 665 992, 607 718 345
Evidováno pod MK ČR E 24213
Stačí vyhledat „Denní centrum Mateřídouška“ Denní centrum Mateřídouška finančně podporují Evropská unie Ministerstvo pro místní rozvoj
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.