Porozumění 52

Page 1


Úvodní slovo Naposledy jsme se s vámi loučili vzpomínkou na červnové akce. Léto a letní prázdniny jsme prožili celkem v poklidu - prostě takové piánko, pohoda a relax. Hektičtější to začalo být v září, kdy jsme absolvovali hned několik besed v knihovně, zúčastnili se tradiční charitativní akce Srdce slabším (letos na téma „Tanec“) nebo jsme v rámci události „Památky bez bariér“ navštívili zámek Kynžvart. Nechybělo ani nějaké to školení pro naše zaměstnance (např. prohlubující kurz alternativní komunikace). Zajímavé bylo i posezení s Pavlem Bráborcem v městské knihovně Chodov nad jeho nově vydanou knihou „Život s postižením aneb průvodce po cestách hledání“ (k dostání u všech dobrých knihkupců nebo přímo u autora knihy i s jeho vlastnoručním podpisem!). Než jsme se stihli rozkoukat, už tu byl říjen. Opět za námi přiletělo divadlo Letadlo a sehrálo nám představení „V korunách stromů“. Byli jsme si zaplavat ve varské KV Aréně. Jak je naším dobrým zvykem, hodně jsme besedovali. A i tento měsíc se naši zaměstnanci zdokonalovali ve své profesi (školení „Logopedická prevence“ nebo supervize k péči o klienty s poruchou autistického spektra z centra Nautis Praha). Teta Nikol si jako takovou třešničku připravila povídání o aromaterapii pro rodiče. Listopad bohužel nezačal úplně šťastně, protože kvůli zhoršující se epidemiologické situaci jsme museli opět odložit oslavu 30. výročí založení denního stacionáře v Chodově. Je to sice mrzuté, ale věříme, že v letošním roce se konečně dočkáme a vše si vynahradíme. Jinak ale ani v jedenáctém měsíci roku 2021 nebyla o zábavu nouze. Několikrát nás navštívil pan hajný Luboš se svojí fenkou Annie („Ený“) a bohatou zásobou paroží, aby nám pověděl o zajímavostech a krásách života v lese a umění vábit jeleny. Byla to paráda, smáli jsme se od začátku do konce. Taky nás v listopadu čekala prodejní výstava výrobků z našich sociálně terapeutických dílen v DDM Bludiště v Chodově. A měla značný úspěch, protože se skoro všechno prodalo. Ještě že jsme docela výkonní a vyrábíme toho dost! Zapomenout nechceme ani na super zajímavou projekci v takovém docela velkém stanu na téma „Podmořský svět“ a „Cesta do vesmíru“. Šup a najednou se rok přehoupl do svého posledního měsíce. Prosinec se nesl ve znamení víceméně tradičního programu - vánoční nákupy, mikulášská nadílka, zdobení stromečku a následné posezení u něj s předáváním dárků. Mimo obvyklých radostí předvánočního času nás čekala ještě návštěva kina (filmy „Gump“ a „Přání Ježíškovi“).

2

časopis Porozumění - číslo 52


První dva měsíce roku 2022 jsme odstartovali naší již tradiční účastí na Tříkrálové sbírce. Prochodili jsme prakticky celý Sokolov a vybrali nemalý obnos peněz, který poputuje na dobročinné účely. Abychom navíc byli i řádně poučení, o tříkrálové tradici jsme si v Mateřídoušce povídali a četli. Taktéž jsme si udělali naší vlastní silvestrovskou oslavu, abychom skutečně řádně přivítali ten nový rok. Tím však zážitky zdaleka nekončily. Přijelo k nám totiž mobilní planetárium. A to vám je něco! Velký stan s nejen vesmírnou projekcí, která vás úplně pohltí. Svou návštěvou nás poctil pan Vilda se sovičkou Johankou ze záchranné stanice Drosera, od kterých jsme se dozvěděli něco o ochraně přírody. Pravda, mluvil hlavně pan Vilda, ale o trochu větší zážitek jsme měli ze sovičky. Aby o nové poznatky a zajímavosti nebyli ochuzeni ani naši zaměstnanci, přichystali jsme si pro ně hnedle několik různých školení o bezpečnosti práce nebo o snoezelenu. V únoru se odehrály olympijské hry v čínském Pekingu a u toho jsme aspoň na dálku nemohli chybět. K olympiádě totiž patří hokejový turnaj a k tomu zase patří naše usilovné fandění a posilování hlasivek. Naší hokejové reprezentaci to nakonec sice nebylo nic platné, ale rozhodně jsme odvedli prvotřídní výkon. O tom nepochybujte. Naprosto výjimečným zážitkem byl poslech klasické hudby, kdy za námi dorazily dvě paní z karlovarského symfonického orchestru a zahrály nám na harfu a violoncello. To vám byla paráda! Mnoho ze zmíněných událostí najdete na následujících stránkách 52. čísla časopisu Porozumění tak, jak je prožili klienti našeho denního centra. O mnoha událostech jsme se v tomto úvodním povídání ani nezvládli zmínit. Život v Mateřídoušce je zkrátka velice pestrý a bohatý. Ale dost již úvodu. Přejeme vám příjemné počtení. Za redakční radu Vojtěch Bráborec

červenec 2021 - únor 2022

3


Výlet do Františkových Lázní Jiří H.

V sobotu 10. 7. jsme jeli na výlet s maminkou a s paní Bráborcovou a panem Bráborcem. Nejdříve jsme jeli do Františkových Lázní. Tam hrála živá hudba. Dudáci a orchestr Kraslice, probíhal festival humoru. Šli jsme se podívat na Františka a na prameny. Také jsme si zašli do cukrárny. Já jsem si koupil na památku skleněného slona. Potom jsme jeli na SOOS a podívali jsme se na zvířata. Také jsem si koupil na památku tukana. Cestou domů jsem dělal navigátora. Výlet byl pěkný.

Budu teta Klárka W.

Moje sestra Janička bude mít miminko! A já se hrozně moc těším. Už jí roste bříško, ale pomalinku. Prý to bude holčička, tak to by mohla být zábava! A bude mít krásné jméno Anička. A moje maminka se taky moc těší, prý bude babička!

4

časopis Porozumění - číslo 52


Prázdniny 2021 Klára D.

Když skončil konečně covid, tak jsme byly rády, že můžeme vyrazit s mamkou na krátkou dovolenou - wellness do Mariánských Lázní. Koupily jsme si pobyt do hotelu Morris, kde nás čekaly procedury. Vyšlo nám krásné počasí, takže jsme mohly výletovat. Šly jsme na miniatury do parku Boheminium, pak třeba k lanovce, na golf nebo do centra lázní. A jednou jsme to obešly celé horní cestou v lese, i koně jsme viděly. S maminkou jsme se shodly, že to budeme střídat a že budeme jezdit i do Nového Boru a někdy opět do Mariánských Lázní. Po návratu z krásné dovolené už jsem se konečně viděla s kluky ze šipek a také jsme opět mohli začít hrát. Snad už se nám ta doba nevrátí a bude to tak, jak to vždy bývalo - bez omezení.

Léto u nás

Libor B., Honza Š., Petra R. Minulý rok nebylo moc teplé léto. My si ho stejně pořádně užili, jako bychom byli na pláži. Vyzkoušeli jsme si, jaké to je mít na nohách písek, oblázky a mušle. Poslouchali jsme španělskou hudbu. Postavili hrady z písku. Bylo to bezva, moc nás to bavilo.

červenec 2021 - únor 2022

5


Léto

Veronika K. Ať je léto u vody plné krásné pohody moji milou rodinku nosím s láskou v srdíčku moje maminka se věnovala tanci kráse a eleganci když Kristiánek přijede, vždy potěšit mě dovede

Moje prázdniny Viktor M.

O prázdninách jsem byl u sestřenice ve Vejprtech. Byl jsem v červenci a srpnu. Jel jsem s ní autem. Ve Vejprtech jsem hodně pracoval a hlídal moje malé neteřinky Leničku a Verunku. Chodil jsem s nimi na procházky. Jednu neděli na oběd jsme jeli do města. Já jsem si dal králíka s bramborovým knedlíkem a zelím. Potom jsem si dal horké maliny se zmrzlinou. Ve Vejprtech se mi líbí, jsem tam hodně rád. Zkusil jsem pracovat s pikovačkou, koukal jsem jak Ivana natírala plot a strejda svařoval a dělal na domě stavební úpravy, protože rekonstruují. Rád bych zase za nimi příští rok jel. Mám je moc rád.

6

časopis Porozumění - číslo 52


Nemocnice Plzeň Lochotín Michal H.

Zažil jsem na začátku srpna těžký záchvat venku. Když jsem se vracel domů, tak jsem najednou padl a když pak jsem si uvědomil, co se mnou děje, byli u mě záchranáři a jel jsem do Karlových Varů do nemocnice. Při pádu jsem se celý potloukl, obličej, ruce, nohy, rozseknutý ret a špatné zuby. Vše mě bolelo. Tam mi museli sundat tričko, které jsem měl od krve, měl jsem obvaz 2 dny. V pondělí jsem měl nástup do Plzně a tam mi pak sundali obvaz, který jsem měl na obličeji. Pak jsem musel podstoupit operaci. Doktoři a sestřičky byli super. Měl jsem rád milého doktora, který měřil 200 cm. Já jsem nemohl jíst, opravovali mi čelist, zhubl jsem 4 kg. Ale svojí váhu mám skoro zpátky. Teď jezdím do Plzně na kontroly a 4. 10. je poslední, pak už tam jezdit nebudu. Už se cítím trochu lépe a chodím na chvíli i do dílen.

Moje prázdniny Káťa P.

Byla jsem doma celé prázdniny, jezdila na výlety - lanovkou na Dianu - já s pejskem 2x, byli jsme i na jelenovi a pak nám přijela návštěva z Prahy. Teta Zlatka byla u nás doma pár dní, jeli jsme s ní na Kynžvart do lázní. Probíhala tam na zámku noční prohlídka – šly jsme na 3 okruhy, bylo to pěkné, ale únavné. Rozhodla jsem se také přijet do Chodova, já sama jen s pejskem Frixinkou – bylo to překvapení pro stacionář i dílnu. Všechny kamarády jsem moc ráda viděla a hned se nahlásila k docházce, už se mi doma stýskalo. Byla jsem také v Lokti na Slavnostech purkrabího Púty, koupila jsem si suvenýry – prstýnek a náušnice, přívěsek aj. Prázdniny utekly rychle a teď už jen pilně pracuji, vyrábíme hodně na trhy a jiné akce.

červenec 2021 - únor 2022

7


Výlet na Moravu Michal S.

S Vřesovou jsme jeli na Moravu zájezdovým autobusem – teď v srpnu o prázdninách. Byli nás 2 plné autobusy. Pobyt byl na týden. Jel jsem s mámou do Aqualandu Moravia. Cesta trvala 6 hodin, ubytovali jsme se přímo u Aqualandu v hotelu, měli jsme snídani formou bufetu a oběd jednotný. Hotel byl pěkný, chutnalo mi tam. Nejvíc chilli con carne. Jeden den jsme strávili v aquaparku a druhý den v zábavním parku, kde byly různé atrakce. Já na nic nemohl, kvůli váhovému limitu, ale líbilo se mi tam. Další den jsme byli v Brně na motokárách. Do aquaparku jsme mohli každý den, nám se nechtělo, tak jsme občas odpočívali na pokoji, hráli karty a koukali na telku. Dovolená byla moc pěkná.

Po roce zase v bazénu - hurá! Klára D.

Ve čtvrtek 9. 9. jsme se sešli v dílnách já, Soňa, Milan, Marian, Zdenek, strejda Olda, teta Hanka a vyrazili jsme na autobusové nádraží. Tam jsme čekali na autobus, s kterým jsme jeli do Karlových Varů do KV Arény. Do bazénu jsme jeli po roční pauze. Ve vestibulu nás zaujal maskot lva. Převlékli jsme se do plavek a šli do bazénu, já jsem jsi vzala brejličky na plavání a šla jsem si kondičně zaplavat, protáhla jsem si záda. Pak jsme se s tou naší bandou domluvili, že půjdeme do vířivky trochu se prohřát. Po vířivce jsme si šli probublat záda do perličky a zase chvíli plavat. Kluci šli do páry a my jsme byly v bublinkách, měly jsme půjčenou destičku na plavání. Po plavání jsme šli do bufetu koupit si kafe a párek v rohlíku. A pak jsme čekali na autobus, který nás přivezl zas zpět. V dílnách nás čekal zasloužený oběd, já jela hned domů - odpočívat.

8

časopis Porozumění - číslo 52


Moje dovolená David V.

S tatínkem a tetou Maruškou jsme letěli letadlem k moři do Řecka. Bylo to tam moc pěkný, v létě, to byla krása. Bylo tam horko. Jedl jsem párky, pil jsem pivo - nealko, víš. Moře bylo slaný, bazény jsou tam taky - Bean byl taky u moře. Dobrý byly špagety, rybu a brambory jsme taky měli. Na pláži jsem hlavně odpočíval a pak jsme jeli domů. V Řecku se mi líbilo, příště pojedeš s námi? Dav

mi o nk

. id V

mi ti ky

vysav

slunce

čka

list

Nový oblíbený zpěvák Petruška R.

Vlastně úplnou náhodou jsem s pomocí tety objevila nového zpěváka. Když jsem cvičila zvedání hlavy, pustila mi teta písničky od Bena Barnese. Pak už mi to šlo úplně samo. Moc se mi líbil, a tak jsem se hodně snažila.

červenec 2021 - únor 2022

9


Páteční večer Pavel S.

V pátek večer jsem byl s mámou, tetou Bětkou, tetou Niki a Máťou v Honey Bunny. Hrála tam živá hudba. S tetami jsem tancoval, když v tom vypadl proud. Šli jsme si sednout a svítili si mobilem. Jeden pán vzal kytaru a začal na ni hrát a my jsme zpívali spoustu písniček. Po nějaké době elektriku zase pustili a my jsme zase tancovali. Kolem půlnoci jsem byl už unavený, a tak jsem šel s mamkou domů. Ale mrzelo mě to, dobře jsem se bavil.

Na kafíčku

Dáša P., Milan M., Péťa D. Před Vánocemi jsme jeli za naší kamarádkou Luckou, která si otevřela s rodiči kavárnu v Královském Poříčí, kde se Lucka učí obsluze v této kavárně. Dali jsme si výborný kafe a zákusek. Lucka nám vše připravila sama, přivezla na vozíku, který má k pomoci. Moc se nám tam líbilo.

10

časopis Porozumění - číslo 52


Moje cestování do dílen Petr K.

Ve čtvrtek jezdím do dílen v Chodově. Mám nařízené dva budíky, abych stihl i sprchu. I tak občas zaspím, nebo mi ujede autobus, to pak přijdu až na oběd. Z domova odcházím v 7.30 h, bydlím v Sokolově. Do autobusu mám nabitou kartu, peníze moc nenosím. Musím mít stále respirátor. Pracuji rád ve všech dílnách, oblíbená činnost je vaření a povídání si. Z práce odcházím ve 14 h a jdu na autobusové nádraží v Chodově, od dílny to mám 2 minuty pěšky. V Sokolově ze zastávky musím 15 minut pěšky, doma bývám v 15.30 h. Do dílen se vždy těším. V době covidu jsem nejezdil, byl jsem jenom doma. Doma pak koukám na televizi, nebo jsem na počítači. V pátek 24. 9. budu mít novou televizi, stará je rozbitá a brácha mi daruje svoji starší, ale funguje.

Moje brýle Jíňa S.

V minulém díle jsem psal, že jsem brýle dostal. A jak to s nimi pokračuje? Nosím je snad každý den a čas, který je mám na nose, se prodlužuje. Moc mi ty brýle sluší a dobře mi sedí za uši. Tak zase příště.

červenec 2021 - únor 2022

11


Sbírka kaštanů

Jirka M. Na kaštany jsem chodil každý den do sokolovského parku. Kaštany kolikrát padaly ze stromu samy od sebe, ani jsem je nestačil sbírat. Měl jsem plné tašky. Mám svá místa, kde vím, že jich najdu hodně. V dílnách jsme je sušili, aby nechytly plíseň. Celkem jsem nasbíral přes 45 kg! V Sokolově jsem byl nejpilnější.

Divadlo ve stacionáři Míša A.

Ve stacionáři jsme se byli podívat na divadlo. Hrálo se o všech ročních obdobích. To bych nebyl já, abych se aktivně nezapojil. Nakonec jsem dostal medaili za nejlepšího houbaře!

12

časopis Porozumění - číslo 52


Oslava výročí Mateřídoušky Martin P.

Dne 4.11 jsme měli mít oslavu 30 let Mateřídoušky v Chodově. Bohužel jsme se dozvěděli, že se oslava přesouvá na jiný termín. O oslavu jsme ale nepřišli. Shodou okolností jsme měli důvod k oslavě i v dílnách v Sokolově. Dílny slavily 10 let od svého založení. A to jsme nemohli jen tak přejít. Připravili jsme si zajímavý program. Zkusili jsme prvně karaoke, promítli jsme si pár fotek z předešlých let. Měli jsme napečeno, dali si šampaňské.

Návštěvy kina

Kačka Br. S Mateřídouškou občas chodíme do kina. Chodíme tam pěšky, ale není to daleko. Naposledy jsme byli na filmu Šťastný nový rok 2. V kině si vždycky koupím colu a pak musím jít v půlce filmu na záchod. Sedím mezi Jiřinkou a Lenkou a společně se filmům smějeme. Film se mi vždycky líbí.

červenec 2021 - únor 2022

13


Betlém Zdeněk J.

Rád jsem se podílel na výrobě dřevěného betlému, který byl umístěn v kapličce v Mírové. Pracovali jsme na něm hlavně s Danem, Oldou, Alešem a Hankou. Byla to pro mě jako bývalého klempíře nová zkušenost, za kterou jsem moc rád. Byla to velmi zajímavá práce, byla skvělá parta. Výroba trvala téměř dva měsíce. Postavy do betléma nám vytvořila naše keramická dílna pod vedením Yvonky.

Nová teta ve stacionáři Ondra B.

V pátek poprvé navštívila stacionář nová paní logopedka, jmenuje se Andrea. Zkoušel jsem pít zahuštěný džus, ale moc mi nechutnal. Za to teta Andrea se mi zamlouvala. Říkala, že mám pít dál, jak jsem zvyklý a ještě mě držela za ruku. A já mám rád, když mě drží pěkná ženská za ruku. Tak jsem jí tu ruku znovu rád podal sám. Co vám budu povídat logopedie nic moc, ale ta pozornost několika tet byla naprosto úžasná a velmi vítaná.

14

časopis Porozumění - číslo 52


Myslivec Pepa P.

Povídání s hajným o lesní zvěři. Viděli jsme na vlastní oči paroží, měli jsme možnost si jej i osahat. Pan hajný nám předvedl zvuky na vábničku. Vyprávěl nám, co všechno se dá v lese zažít i vidět.

Mám rád muzikoterapii a bubnování Honzík T.

Každou středu a čtvrtek k nám přijde Standa a hraje na bubny. Jsem moc nadšený, když začne bubnovat. Většinou sedím v ortéze a tančím tak, že málem z té ortézy vyskočím. Své nadšení dávám najevo velmi hlasitým smíchem. Jednou za 14 dní přijde pan Havlíček na muzikoterapii. Jeho hudba mě uklidňuje a baví mě zkoušet hrát na některé nástroje. Jsem spokojený a usmívám se.

červenec 2021 - únor 2022

15


Předsilvestrovské veselí Dagmar P.

Ráno jsme přišli do dílny, paní vychovatelky už připravovaly chlebíčky a jednohubky. Daly na talíře cukroví a vše se připravilo ke společnému stolu. Začala krásná silvestrovská párty. Pustili jsme si karaoke a podle toho jsme zpívali a všichni byli veselí. Taky jsme si zatancovali s kamarády v kruhu, pak jsme se dívali na veselou pohádku. Byl to nádherný den. Hezky jsme ukončili starý rok.

16

časopis Porozumění - číslo 52


Předsilvestrovská párty v STD Chodov Kačka P.

Poslední den před vánočními prázdninami jsme se rozhodli oslavit příchod nového roku párty u nás v dílnách. Z domova jsem si přivezla slavnostní sukni a halenku, klobouček, čelenku a pruhované crazy brýle. Tety chtěly, abychom si s sebou vzali hlavně dobrou náladu. Přípitek zahájil mejdan – měli jsme nealko Bohemku. Měli jsme také chlebíčky, jednohubky a námi upečené cukroví. Občerstvení jsme si připravili s tetou Jitkou při službě v kuchyni. Na projektoru jsme si pustili karaoke a zpívali společně i sóla. Chyběl nám mikrofon, ten hravě nahradila prázdná lahev od Bohemky. Moc jsme se u toho nasmáli. Byl to prima den, mejdan se povedl a už se moc těším na letošní oslavu.

červenec 2021 - únor 2022

17


Vánoce a Silvestr Adéla V.

Vánoce v Mateřídoušce byly úžasné. Měli jsme vyzdobený stromeček a svícny. Měli jsme vánoční besídku, bylo tam cukroví a dostali jsme dárečky a zpívali jsme karaoke. Bylo to super, moc se mi to líbilo. Vánoce doma byly super, dostala jsem bezdrátová sluchátka, nějaké oblečení a dvě knížky o plazech. Byli jsme se podívat v Praze na vánoční město. Jeli jsme tam 28. prosince a 29. jsme se vrátili. Silvestr byl úžasný. Dělali jsme chlebíčky a nějaké občerstvení a poté jsme jeli ke známým do Rudolce. Tam jsme se prošli po vesnici a poté jsme oslavili příchod nového roku. Bouchli jsme šampus a pak jsme šli ven podívat se na ohňostroje, popřáli jsme si šťastný nový rok. A poté nás známá odvezla domů.

Vánoční svátky Jirka M.

Vánoční svátky jsem trávil doma u televize. Připravil jsem si kapra, osmažil jsem ho, k tomu jsem si dal bramborový salát a prostřel jsem si na stůl. Nechybělo vánoční cukroví. Na štědrovečerní večeři jsem si moc pochutnal. Díval jsem se na pohádky v televizi a jedl jsem vánoční cukroví. Silvestr 2021 v Sokolově jsem trávil se sestrou. Připravili jsme si na stůl šampaňský, koukali jsme na televizní pořady, čekali jsme na půlnoc, abychom si mohli spolu připít. K novému roku 2022 jsme si popřáli hodně zdraví, štěstí a úspěchů.

18

časopis Porozumění - číslo 52


Vánoce Jiří H.

Na Vánoce u nás byla moje sestra, také u nás spala. K večeři jsme měli hrachovou polévku, salát, filé a řízky. O svátcích jsem mamince pomáhal, protože to byly naše první Vánoce bez tatínka. Pod stromečkem jsem měl dvě trička, tepláky, domácí kalhoty, angličáky: motorku a dvě menší auta. Také jsem dostal tekuté mýdlo a 2x kosmetiku. Silvestr byl pěkný, líbil se mi program v televizi. Nová pohádka na Štědrý den byla pěkná. O Vánocích jsem se hodně díval na televizi. Bez tatínka nám bylo smutno. Paní Bráborcová přišla na návštěvu.

Můj štědrý den Katka B.

Nejdřív jsem vstala a potom jsem si dala vánočku s nutellou. Pak jsme byli na návštěvě u tety Vlastičky, kde byly nějaké mňamky a dostala jsem tam nové gelovky! Pak jsme šli domů a byla ta „vánoční večeře“. Měli jsme bramborový salát a řízek. Potom zazvonil Ježíšek! A potom jsme šli na ty dárky. Nevím, kolik jich bylo, ale myslím, že hodně. Našla jsem tam novou tašku, náušnice, hodně oblečení, další gelovky… Mamka dostala nového kuchyňského robota. Já to věděla, ale musela jsem dělat „PŠT, PŠT, PŠT!“ Ségra dostala hlavu koně ze dřeva a taťka taky oblečení. Potom jsme koukali na různý pohádky - třeba na Mrazíka. Byla jsem moc ráda. štědrovečerní večeře

červenec 2021 - únor 2022

19


Jak to bylo u nás na Vánoce Míla S.

Příprava vánoční nálady začala už ve stacionáři, kde jsme měli všichni společnou besídku - zkoušeli jsme si vánoční zvyky a vyráběli vánoční svícen. Pak už ale začalo volno a přípravy na Štědrý den byly v plném proudu. Pečení cukroví - rohlíčky, linecké, plněné ořechy, banány a nepečené rumové kuličky. Zdobení bytu světýlka na oknech, jmelí a všelijaké drobné ozdobičky všude po bytě a samozřejmě stromek, letos laděný do bílé barvy. Nechyběly ani průběžné návštěvy příbuzných a kamarádů, vánoční shon a nakupování dárků. A bylo to tu - Štědrý den! Tento slavnostní den začal také slavnostní snídaní - brambůrky. Následovalo sledování typicky vánočního filmu Shrek (kdo by ho neměl na Vánoce rád). K obědu jsem měl vývar prasátko letos zase neuvidím. Večeře u nás začíná v 6 hodin. Všichni jsme byli hezky upravení a oblečení. Polévku jsme vynechali, byla už přeci na oběd, vrhli jsme se rovnou na hlavní chod - řízek a salát. Pak už šup, šup ke stromu. Jako první tam byl (jako každoročně) náš pes Tomík, ale ouha, dárky pod stromkem ještě nebyly, vyčmuchal je až do ložnice. Nebojte, i on dostal své dárky. Začal jsem rozbalovat, dostal jsem sedací vak, boty, 3D puzzle, povlečení a peníze. I já jsem rodiče obdaroval. Taťkovi jsem dal flašku kvalitního rumu a mamce potřeby na malování a boty. Po rozbalování dárků k nám na návštěvu přišli příbuzní, vždyť přece hlavně to k Vánocům patří - RODINA, SMÍCH a POHODA.

20

časopis Porozumění - číslo 52


Poukaz na tetování Věrka B.

Vánoce jsme měli krásné. Kromě spousty jiných dárků jsem dostala i poukaz na nové tetování. Termín tetování je domluvený na březen. Moc se na něj těším a vůbec nemám strach. Už mám jeden obrázek na pravé ruce, který mi pan tatér opraví. Na levou ruku si chci vybrat obrázek přímo u pana tatéra. V létě budu nosit tílko, aby každý viděl, jaká jsem frajerka.

Moje vánoční prázdniny Aleš M.

Po vánoční besídce s nadílkou a předsilvestrovské párty v dílně mě čekaly vánoční prázdniny. K Ježíšku jsem dostal ponožky, tepláky, čepici, kosmetiku, kalhoty a plno dalších dárků. Byl jsem hodně doma, koukal se na pohádky a psal tetám a kámošům na Messenger. Když už bylo lenošení dost, vytáhl mě Olda na túru kolem Chodova. Byla zima a sníh, šli jsme z Chodova do Božičan přes Bílou vodu. Utahanej jsem byl jak blázen, vše mě bolelo. Byl jsem i na fotbálku v hale, to jsem taky dostal do těla a chvíli potom se mi objevila zase tříselná kýla, která občas bolí. Už mám termín na operaci v únoru. Vánoce byly krásný a pohodový, akce v dílnách taky. Do dílen chodím rád a občas jsem za kašpara – rád se bavím a směju.

červenec 2021 - únor 2022

21


Rozhovor o Vánocích Hanička M.

„Haničko, těšíš se na Vánoce?“ „Jo, Ježíšek mi přinese moc dárečků.“ „Budeš zdobit stromeček?“ „S maminkou. Budeme dávat ozdoby.“ „Snad letos napadne sníh, viď?“ „Jo, bude sníh.“ „A budeš sáňkovat, nebo bobovat?“ „Bobovat.“

Novoroční výlet Matěj P.

Můj tatínek je dřevorubec a jezdí do práce do Lužce. Pod zámečkem Lužec objevil louku, na které jsou kamenoželezné sochy různých zvířat. Na Nový rok mě tam vzal taťka na výlet. Moc se mi tam líbilo. Přímo u zámečku mají několik rytířských brnění a také sochu Karla IV. Říká se: „Jak na Nový rok, tak po celý rok.“ A tak už se těším na další výlety.

22

časopis Porozumění - číslo 52


Tříkrálové odstrojování stromku na náměstí

Michal H. Ve čtvrtek na Tři krále jsme se s tetou Andy, Alíkem a Evčou G. vydali na Starák odstrojit náš vánoční mateřídouškový stromek. Po 3 dnech ustavičného deště a dnešního mrazu jsme stromek našli totálně omrzlý a ledový, sundávat ozdoby bylo náročné i veselé – provazy trčely jak dráty do betonu a mašle byly jak z ledového království. Naštěstí se počasí dnes umoudřilo, bylo krásně slunečno, mrazivo a hlavně konečně nepršelo. Ruce jsme měli všichni zmrzlý, jen já si nesundal rukavice, tak to celkem ušlo. Po práci jsme se šli projít po městě a pak rychle do dílny – ohřát se a rozložit zmrzlé dřevěné ozdoby pod topení. Bylo to hezký a klidný dopoledne.

Plavání Vítek K.

Každé úterý chodím plavat do bazénu v Karlových Varech. S plaváním mi pomáhá můj instruktor Honzík. Jezdíme spolu na toboganu a plaveme v bazénu. Nejraději plavu srdíčka, kraul a taky kopu nohama. Maminka poslala nějaká videa tetě Lence a společně jsme se na některá už ve stacionáři podívali. Chodit do bazénu mě moc baví.

červenec 2021 - únor 2022

23


Návštěva sovičky Johanky Kuba H.

V pátek 14. ledna jsme poznali pana Vildu se sovou. Říkal nám, jak pracuje v záchranné stanici a o zvířatech a co všechno jedí. Třeba žížaly. Měli jsme hodně otázek a pán nám na ně odpovídal. Pak jsme si mohli sovičku pohladit a sovička počůrala Terce nohu. Kdo chtěl, tak si pak mohl vzít Johanku na ruku. Moc se mi to líbilo a byla sranda.

24

časopis Porozumění - číslo 52


Záchranná stanice Drosera Bublava Honza K.

Přijel k nám do Mateřídoušky pan Vilda. Povídali jsme si o zvířatech. Stará se o ně ve stanici. Lidi mu volají, že našli zraněné zvíře. Dovezl nám ukázat sovu Johanku. Mohli jsme si ji dokonce pohladit. Vůbec se nás nebála. Vilda nám říkal spoustu zajímavých informací o lesních zvířatech. Povídali jsme si o divokých prasatech, že na lidi neutočí, že se snaží utéct. Povídali jsme si o sovách, že večer loví myši, mají dobrý sluch a tichý let. Malá sova Johanka, kterou srazila na cestě tlaková vlna, zpět do přírody už nechtěla. Některá zvířata mají taková zranění, že do volné přírody už je nelze vypustit.

červenec 2021 - únor 2022

25


Prvok, Šampón, Tečka a Karel Dagmar P.

V úterý 25. 1. jsem se od rána těšila do kina, šli jsem s STD do KASSu v Chodově na film Patrika Hartla. Šlo nás celkem 17, zabrali jsme celou jednu řadu sedadel v kině. Film byl o čtyřech mužích v nejlepších letech, kteří byli kamarádi od školy. Společně prožívali svoje problémy, lásky a aby se nenudili, tak si vymýšleli různé i dost odvážné úkoly. Třeba, že musí kdekoli a komukoli říkat za každou cenu pravdu, nebo se svléknout a taky žít konečně tak, jak vždy chtěli. Moc jsme se všichni pobavili, nasmáli i hodně nahlas a celý den jsme díky tomuhle filmu měli dobrou náladu.

Kino Alfa Honza K.

Příběh pojednával o čtyřech kamarádech, kteří si krátili svou duševní krizi úkoly, které se snažili splnit. Úkoly nebyly pro ně vůbec lehké. Postavili se k tomu ale čelem. Příběh byl ze života, tedy veselý i smutný. Jeden z kamarádů se na konci filmu zabil. Ale i tak se mi film líbil.

26

časopis Porozumění - číslo 52


Slavila jsem narozeniny doma s rodinou Pája L.

Chtěla bych napsat článek o mých narozeninách. V neděli 30. 1. 2022 jsem ráno vstala a celá rodina mi popřála k narozeninám. Maminka mi na oslavu upekla krtkův dort. Popřála mi i sestra Lenka, maminka mi dala nugátovou bonboniéru, tričko a náramek. Láďa mi dal kytičku, červenou růži, byla moc krásná. Od všech jsem dostala pusu. Na dortu svítily svíčky a já jsem je sfoukla. Všichni jsme pili jahodový šampus, jedli chlebíčky a dort. U pití jsme všichni zpívali: živijó. Láďa celé moje narozeniny vyfotil. Tento den se mi moc líbil.

Fandíme hokejistům Honza M.

Když byla olympiáda, tak jsme v dílnách koukali na hokej. Pustili jsme si ho na plátně a koukalo nás asi 15. Přinesli jsme si vlajky, čepice, šály a dresy. Fandili jsme hodně hlasitě, pak už jsme neměli hlasivky. Češi prohráli, ale je to jenom sport. Budeme fandit zase příště.

červenec 2021 - únor 2022

27


Můj pobyt v nemocnici Jiří H.

U dílny na schodech se mi udělalo nevolno, hodně se mi točila hlava. Dovedli mě domů a maminka po domluvě volala záchranku. Sanitka přijela brzy a odvezli mě do nemocnice v Sokolově. Odpoledne za mnou přijela maminka, moje sestra Drahuška a paní Bráborcová. Maminka mi dovezla moje věci. V nemocnici mi ředili krev, dávali kapačky a injekce do břicha. Měl jsem embolii plic. Zachránili mi život. Byl jsem sám na pokoji, měl jsem televizi, a tak jsem se mohl dívat na zahájení olympiády. V neděli mě propustili domů. Přijela paní Bráborcová s manželem a už jsem se moc těšil na maminku. Sestra Drahuška mě navštěvovala každý den. Jsem moc rád, že jsem zase doma.

Plavání Fanda E.

Pozn. redakce: Jedná se o doslovný Fandův popis, do kterého jsme nijak nezasahovali v rámci zachování autentičnosti. Jeli jsme autobusem, jedníčkem v Karlovy Vary do bazénu, svlékli věci, plavky, šli od šatny na sprchu a bazén. Seděl jsem v teplý voda, ohřáli se bublinkama a plavali. Házeli míčem až tam, kde udělali závodní místo. Byl dobrej párek s kečupem, rohlíkem a pak jsem vyfotil s lev králem. Jeli zpátky v Chodově do práce. Byl leden.

28

časopis Porozumění - číslo 52


Jak jsem slavil narozeniny ve stacionáři Péťa D.

Dne 10. 2. 2022 jsem oslavil 34. narozeniny ve stacionáři. Před půl desátou se všichni kamarádi a tety sešli v tělocvičně, aby mi popřáli k narozeninám. Všichni mi zazpívali píseň „Péťa má narozeniny“. Stál jsem uprostřed kruhu a brečel jsem dojetím. Potom ke mně přistoupila teta Bětka, popřála mi, dala mi pusu a dárečky. Dostal jsem přání, nahřívací polštářek, látkového tygra s fixy na vybarvení a lízátka. Poté mi popřáli i všichni ostatní. Dostal jsem hodně pus. Jako občerstvení jsem pro všechny přinesl muffiny a dětský šampus. Vše jsme společně snědli a vypili při svačině. Ujistil jsem se, že mě mají všichni ve stacionáři rádi.

Práce s emocemi Lenka L.

S tetou Bětkou jsme si povídali o zlosti. Potom jsme si prozradili, co nás nejčastěji zlobí. Také jsme si předvedli, jak se projevujeme, když se zlobíme. A vyjadřovali zlost hudebními nástroji. To mě moc bavilo. A taky mě moc bavilo, když teta vyprávěla, jak vyjadřuje zlost ona. To byla legrace.

červenec 2021 - únor 2022

29


Zima u nás v Nových Hamrech Péťa P.

I když už jaro klepe svými slunečními paprsky na dveře, hlavně v Chodově, Péťa i já nedáme na zimu tady v Nových Hamrech dopustit. Je to pro nás nejlepší roční období. Nejkrásnější jsou zasněžené louky, lesy, ale i kolem domků je jakoby pěkně uklizeno. Péťa rád chodí ve sněhu, ve kterém si zdokonaluje chůzi. Přitom občas „chytne zajíce“. Milujeme, když ladovsky sněží, to si připadáme ve vločkách krásně schovaní. Ale petrklíče doma na stole sdělují: „Jaro je za chvíli i tady.“

Výlet do Lokte Rita K.

Dne 12. 2. jsem vyrazila s mamkou a bráchou Vaškem na výlet do Lokte. Vašek má nové auto - velký džíp. Mamča se do něj nemohla dostat, i když nám tam bráška dal dřevěný schůdek. To jsme se nasmáli. Já nejvíc. Ve městě jsme si koupili kávu a šli se procházet do parku. Viděla jsem hrad Loket a taky amfiteátr, který se nachází hned pod ním a konají se v něm koncerty. Chtěla bych tam někdy jít na koncert Lucie Bílé. Výlet trval celé odpoledne. Byla jsem hodně unavená, ale výlet se mi moc líbil.

30

časopis Porozumění - číslo 52


Individuální terapie Eva M.

Doba protipandemických opatření, která ovlivnila i četnost docházky našich klientů (nejen) do chodovského zařízení (prodělávání nemoci covid 19, časté karantény, obavy i strach rodin z pobytu ve větším kolektivu apod.) přivedla vedení Mateřídoušky k nasměrování k širšímu poskytování individuálních terapií. Individuální přístup ke klientovi zde byl uplatňován vždy, ale tato doba přinesla (paradoxně) více prostoru k terapiím, kdy se vychovatelka může věnovat při různých terapiích a činnostech pouze jednomu klientovi. 100% pozornost věnovaná pouze jednomu klientovi tak přináší hlubší prožitek a obohacení na obou stranách. Z mnohých terapií, na které je nyní více prostoru, mohu jmenovat např. biblio, arte či ergoterapii, masáže, bazální stimulaci, auriculoterapii, rehabilitační cvičení, aktivizační činnosti apod. V posledních týdnech se pod vedením zkušené lektorky hlouběji zabýváme např. orofaciální stimulací (z konceptu bazální stimulace), která pomáhá klientům s poruchou příjmu potravy a je i součástí logopedické prevence. Tyto nové poznatky zprostředkováváme i rodičům našich klientů, aby mohli i doma aplikovat možnou pomoc svým potomkům a podpořit nás v našem snažení. • • • •

Definice zmíněných terapií: biblioterapie - využívá léčebné a podpůrné účinky četby arteterapie - využívá výtvarného projevu jako hlavního prostředku poznání a ovlivnění lidské psychiky a mezilidských vztahů ergoterapie - primárním cílem je umožnit jedinci zapojovat se do činností, které jsou pro jeho život smysluplné a nepostradatelné (dříve nazývaná léčba prací) auriculoterapie - varianta akupunktury patřící do rámce metod předpokládajících existenci tzv. mikrosystémů. Podle této představy se na povrch ušního boltce promítá ve zmenšeném měřítku lidské tělo.

červenec 2021 - únor 2022

31


Jak mi teta Eva píchá ucho Honza Š.

to není teta Eva ale teta Zuzka

Často mě bolí levá strana zad, to se pak domluvím s tetou Evou a ta mi tzv. napíchne ucho. Vezme speciální tyčku, najde ten správný bod na uchu, podle bolesti. Vezme speciální náplast, která obsahuje semínko a namáčkne na bolavý bod. Tato terapie se nazývá auriculoterapie, je to taková ušní akupunktura. Semínko mi vydrží na uchu zhruba týden. Terapie mi pomáhá proti bolesti zad a já tetě Evě za takovou péči děkuji. Pouze ilustrační foto

to jehlavy áž mas

masáž je taky fajn

Učení se

Martina K. Učím se ráda, a proto jsem poprosila svojí tetu, jestli by mě naučila číst. Moc mi to nejde a když mi přijde SMS, musím jít za mamkou, aby mi to přečetla. Tak se teď znovu učím poznávat písmenka a číst slabiky. Zatím mě to baví a teta mě moc chválí.

32

časopis Porozumění - číslo 52


Krásný den Klára D.

Dnes ráno, když jsme přišli do dílen, tak jsme připravovali místo a mlsky pro pejsčí návštěvu. Hned na osmou hodinu přiběhli jeden medvěd a dva menší medvídci, který se jmenovali Lukáš, Hugo a Kordula. Kordulka je ještě malý štěňátko, když ji hladíš, tak je heboučká jak malý medvídek. Každý pes je určený na něco jiného. Dnes jsme viděli, jak se pejsci cvičí a jak se polohujou a také jsme se dověděli o životě, jaký Lukáš prožil a také jsme se dozvěděli, že jich má doma 17 pejsků a některé má malý. Celá terapie se jmenuje canisterapie, to je cvičení s pejsky. Na tuto terapii musí být klidní a vycvičení psi. Každý pes může cvičit jenom 3 lidi a pak musí celý den odpočívat.

Canisterapie na dílně Kačka P.

Na dílně jsme se na pejsky moc těšili. Už když jsem přišla do šatny, cítila jsem psí vůni. Taky mám doma psa, fenku Trixie, a tak vím, jak pes voní. Přišli tři pejsci, pamatuju si jen dva, Kordulku a Huga. Nejvíce se mi líbila Kordula, protože je to ještě štěně. Skákala a olizovala nás. Ale potom si už chtěla hrát s Hugem. Já miluju psy, a tak jsem si jejich návštěvu hodně užila. Už teď se těším na příští psí návštěvu na dílně nebo ve stacionáři.

červenec 2021 - únor 2022

33


Procházky Lenka L.

Na procházky chodím s rodinou ráda. S maminkou, Láďou, sestrou Pavlou a taky s pejskem Akim. Jdeme obejít rybník a Akim vždycky běhá jako blázen. Když přijdeme domů, tak se dívám na televizi a hraju si s kočičkou Májou. A za odměnu mi maminka uvaří kafíčko.

Výlet v K. Varech s tátou Kačka Be.

Viděla jsem Kolonádu a McDonald hamburgery nejím. Mám ráda hranolky s kečupem. A taky colu. „Moc se nenalejvej“ říká mi táta.

Táta

Hamburger v McDonaldu Kolonáda

34

časopis Porozumění - číslo 52


Muzikoterapie Ondra B.

Už nějakou dobu za námi do stacionáře jezdí pan Havlíček na muzikoterapii. Hudbu, tu já mám moc rád, nejraději kapely Kryštof, Chinaski a Kabát. Pan Havlíček jede na klidnější vlně, ale za to mi půjčuje hudební nástroje do ruky a nechá mě hrát na chrastidla, ale také na rotující vlny. Pana Havlíčka mám tak moc rád, že ho občas do toho stacionáře s mamkou i svezeme. Všem mým kamarádům doporučuji. Už teď se těším na další terapii.

Jaká mám doma zvířátka Péťa W.

Mám moc rád zvířátka a proto jich mám doma spoustu. Na zahradě jsou králíci Eliška a Sofinka, také morčátko Hopan. Doma máme malinkého pejska Samíka a křečka Xenii. O zvířátka se starám, krmím je, čistím, hladím je a hraju si s nimi. Když jdu na procházku, tak jim koupím krmení. V březnu dostanu ještě dva králíky, pro které mám jména Bob a Bobek. Už se na ně těším.

červenec 2021 - únor 2022

35


Ukázka vodících psů Pavla K.

V pátek jsme měli předvádění vodících psů. Přijel pan Stránský, byl tu už několikrát. Mám ráda zvířata, dělají mi dobře na psychiku. Mám díky nim lepší náladu. Povídaní o psech se střídalo s povely a ukázkami psí poslušnosti. Také jsme si je hladili a mazlili se. Někdo se mohl se psy projít po chodbě. Mohli by jezdit častěji.

Jak chodím rád do dílen Fanda E.

Jmenuji se František, říkají mi Fando. Bydlím s maminkou, Pavlem a bratrem Láďou na Vřesové. Do dílem chodím od září 2021. Chodí tam se mnou i můj plyšový kamarád Soník. V dílnách rád pracuji s tetama – vařím, maluju, šiju, natírám, uklízím, lepím. Baví mě moc hraní na buben se Standou, tam i zpíváme. Chodím sem moc rád, mám tu kamarády, líbí se mi Sonička. Doma si hraju a povídám s plyšáky – můj kamarád Soník má také svoji rodinu – Theos (lištička), Nakos (červený plyšák), bílý létající superhrdina Servis, černý strašidelný Shadow a ještě mám Soníkovu maminku Ejmy. Do dílen jezdím někdy autobusem a někdy s Pájou autem. Tety se jmenují Andy, Jitka, Hanka a Ája a máme ještě Martinu. V dílně dřevo kov je nový strejda Tom. A to už je všechno, děkuju za pozornost.

36

časopis Porozumění - číslo 52


Moje vaření v kuchyni Evička G.

Moc ráda vařím bramboráky, omeletu z vajec, rizoto, zapečené brambory se sýrem. Nyní moc ráda vařím i v dílnách v kuchyni s tetou Jitkou. Už jsme vařili krupicovou kaši, bramboráky, pekli jsme koláč s broskvemi a děsně se nám povedl. Všichni jsme si mlaskali. Je to moc fajn.

Naše miminko Barunka C.

červenec 2021 - únor 2022

37


Adélka K.

Dan O.

Dan (já)

mamka rybičky

Tady bydlí

Uškhy Teva pavouk Andílek

tatínek Lumpík

taťka maminka

Anička

Adélka (já)

Hawkey Honzík Ferda

Kubík

Lilinka

Zikmund

Lóra

časopis Porozumění - číslo 52

38

Tesík

Tady bydlí

pes Sarinka


Qentin

maminka

Kačenka (já)

Filip

táta

Maruška

Lucka

David (já)

39

červenec 2021 - únor 2022

tatínek

vysavač Eta

sůl nad zlato

čaj

Tady bydlí

Tady bydlí

Kačka Be.

David V.


Ondrovy příběhy Ondra N.

Pozn. redakce: Ondra má velkou zálibu v tvorbě různých pohádek a příběhů. Sám je vymýšlí, diktuje je mamince a instruuje ji, jaké obrázky k nim má maminka namalovat. Mají doma už několik tlustých sešitů, v našem časopise jsme otiskli dvě z nich.

40

časopis Porozumění - číslo 52


Bubnování Martina K.

Když chodím do stacionáře pravidelně, mohu ve čtvrtek zůstat déle a zúčastnit se bubnování se Standou. Mám ráda rytmickou hudbu, hraju na ozvučná dřívka a nyní už i na buben a dělá mi to radost. Buben mám dokonce i doma, kde s tatínkem často trénujeme. Ukazuju mu, co jsem se u Standy naučila.

Vaření

Viktor Mikoláš Musím se naučit vařit, a tak trénuji v dílnách. Dnes jsem vařil pečené brambory s vejci. Tři brambory oloupeme, nakrájíme na tenké plátky. Do mísy rozklepnu 4 vajíčka, která osolím. Připravím si pánev a olej, ten jsem si nechal na pánvi rozpálit a potom jsem ty brambory nasypal na pánev. A pak jsem je smažil dozlatova. Potom jsem brambory zalil vejci a osolil. A mám uvařeno.

to je skoro přesně ono, až na tu cibuli

červenec 2021 - únor 2022

41


Mám ráda, když se něco děje Táňa S.

Náš stacionář je místo, kde se pořád něco děje. V pondělí se těším na ranní komunitu, kde si povídáme o všem, co jsme zažili o víkendu. Dopoledne jsou pak masáže, které mám moc ráda a po obědě se těším na kafíčko. Na středu se těším nejvíc, protože ve středu dopoledne je hudebka a zpívá se. Já jsem zdatná zpěvačka a zpívání mě moc baví. O tom by mohl vyprávět strejda Pavel, který mě často vozí z domova do stacionáře. V autě nejraději poslouchám skupinu Lunetic. Znám všechny jejich písničky a často si s nimi i zazpívám. Strejdovi to nevadí a chválí mě, jak hezky zpívám.

Nová tabule Vítek K.

V naší třídě nám namontovali novou tabuli, na kterou se dá psát i prstem. Tabule je velká, takže máme malé kino. Můžeme na ní i vybarvovat různé obrázky. Ve stacionáři je fajn parta, proto sem rád chodím. Když je volná chvilka, mohu poslouchat písničky svých oblíbených Kabátů. Těším se také na masáže a rád se i koupu v lázeňské vaně. Učíme se také připravovat různé dobroty a někde se pustíme i do pečení. Zkrátka ve stacíku nikdy není nuda.

42

časopis Porozumění - číslo 52


Vtipné hlášky Péťa W. : „Maminka má rozbité auto, svítí jí tam kontrolka. Jezdíme s maminky přítelem, ale musí ho také dát opravit, protože mu píská hřeben.“ (pozn. redakce - řemen)

Teta Martina: „Kačenko, podepiš mi to smluvní ujednání.“ Kačka P.: „Jo, ty chceš to kuří oko?“ (pozn. redakce - muří nohu)

červenec 2021 - únor 2022

43


?

Kde všude můžete sledovat Mateřídoušku?

?

fotografie ze všech našich akcí či nejčerstvější informace o plánovaných událostech

www.dcmat.cz

nejkomplexnější informace o dění v Mateřídoušce jako jsou různé zprávy z naší činnosti, kalendář akcí, odkazy na důležité dokumenty a mnoho dalšího videa z besídek, koncertů, rekreačních pobytů...

Stačí vyhledat „Denní centrum Mateřídouška“.

Denní centrum Mateřídouška finančně podporují Evropská unie

Ministerstvo pro místní rozvoj

Vydalo Denní centrum Mateřídouška, o.p.s. ■ Vychází nepravidelně 3-4x ročně. ■ Adresa redakce: Školní 737, 357 35 Chodov ■ IČ: 279 89 364 ■ Redakční rada: Bc. Věra Bráborcová, Mgr. Soňa Zaschkeová, Bc. Martina Plaubová, Martina Eftimova, DiS. ■ Odpovědný redaktor: Mgr. Vojtěch Bráborec, tel.: 352 665 992, 607 718 345 ■ Evidováno pod MK ČR E 24213 ■ Náklad 200 ks ■ Zdarma