Porozumění 50

Page 1

časopis Denního centra Mateřídouška, o.p.s.

Porozumění září 2020 - červen 2021


časopis Porozumění Úvodní slovo ředitelky

Bc. Věra Bráborcová - ředitelka denního centra Vážení a milí čtenáři, časopis Porozumění slaví jubileum a vy právě čtete jeho 50. vydání. První výtisk Porozumění vyšel před více než dvaceti lety v roce 1998. Smyslem toho počinu bylo nabídnout rodičům i veřejnosti pohled do každodenního života chodovského denního stacionáře. Klienti stacionáře tak dostali možnost se podělit o své zážitky i životní dojmy. Základním charakteristickým rysem Porozumění je trvalá pozitivita, neboť na jeho stránkách najdete jen samé dobré zprávy, veselé zážitky a nadšená vyprávění. Jednou z prvních výjimek z tohoto pravidla je bohužel následující odstavec. V jubilejním vydání Porozumění jsou zachyceny zážitky od konce léta minulého roku. Mateřídouška má za sebou nelehké období, stejně jako celá naše společnost. Covidová pandemie zásadním způsobem změnila všechny mateřídouškové plány. Nekonala se dlouho plánovaná oslava 30. výročí založení chodovského denního stacionáře. Rodičovské slzy radosti a dojetí neozdobily tradiční vánoční besídky. S těžkým srdcem a jen velmi neradi jsme oželeli ples Harmonie, každoroční úžasné vyvrcholení karlovarské plesové sezóny. Všem velmi chyběly oblíbené výlety a v letošním roce jsme ani nemohli popřát besídkou našim milovaným maminkám k jejich svátku. Když píši na začátku července tyto řádky, doufám a pevně věřím, že podobně náročné období už Mateřídoušku v budoucnu nečeká. Díky zodpovědnému a obětavému přístupu všech zaměstnanců Mateřídoušky se podařilo uchránit klienty před vážným onemocněním. Bohužel několik mateřídouškových rodičů v důsledku onemocnění COVID-19 zemřelo. Napořád ale zůstanou v našich srdcích a jejich rodinám přeji hodně sil. Vězte, milí rodiče, že vám Mateřídouška bude pomáhat ze všech svých sil, abyste dokázali zvládnout bolestnou ránu osudu. Nepříznivá pandemická situace omezující mnohé aktivity, na které je Mateřídouška zvyklá, však neměla za následek dobu „temné“ nečinnosti. Život v Mateřídoušce se rozhodně nezastavil a často bylo veselo i zábavno.

2


časopis Porozumění Dokázali jsme najít aktivity, které potěšily nejen klienty, ale i zaměstnance. Hodně radosti pravidelně přicházelo s našimi psími kamarády. Na canisterapii byl i covid krátký a lví hafani rozdávali psí lásku plnými tlapami. Pravda, nemohli jsme sice zpívat, ale to nám nebránilo užívat si muzikoterapii, kde jsme si zabubnovali, zacinkali, zachřestili a zadrnkali i mručení se zavřenou pusou jsme přidali. Od března se ve stacionářích začaly hrát pohádky, které nám až z Prahy přivážela divadelní kočovná společnost „Loutky v nemocnici.“ Pobavila nás pohádka „O zvířátkách a loupežnících“ i pohádka „O kůzlátkách“. V květnu divadelní sezónu v Mateřídoušce rozšířilo představení Divadla Letadlo „Léto“. Kromě zábavy jsme se učili novým věcem. V denních stacionářích probíhala výchovná, vzdělávací i rehabilitační činnost. V sociálně terapeutických dílnách se intenzivně pracovalo a pestrý sortiment mateřídouškových výrobků byl, k radosti mnoha zákazníků, rozšířen o nové atraktivní výrobky. V průběhu května a června se život v Mateřídoušce konečně vrátil téměř do normálu. Začali jsme navštěvovat besedy v knihovně. Vyrazili na první výlety do přírody a opekli první vuřty. Sociálně terapeutické dílny nainstalovaly vlastní mateřídouškový mlýnek na mlýnkovém potoce u Jáchymova. Klienti ze stacionářů se zajeli podívat do plzeňské ZOO. Cílem dalších výletů se staly Jindřichovice, Františkovy Lázně i Karlovy Vary. Tradiční bylo i červnové zakončení školního roku v chodovské restauraci Harmonie, kde byla předána klientská ocenění. Bylo úžasné se zase volně nadechnout a bavit se tím, co nás naplňuje radostí. Mateřídoušku čeká letní provoz zaměřený především na zábavné činnosti. Budeme se méně učit a více radostně dovádět. Milí čtenáři, máme před sebou léto, období dovolených a prázdninových dobrodružství. Přeji vám všem, abyste si do sytosti užili sluníčko, odpočinek i letní pohodu a ve zdraví se nám vrátili. Kolegyním a kolegům ještě jednou děkuji za obětavost i mimořádné pracovní úsilí. Klientům a jejich rodinám patří mé velké poděkování za důvěru, které si nesmírně vážím. Věřte, Mateřídouška je tu pro vás a vy jí dáváte smysl i důvod existence.

3


časopis Porozumění Moje letošní cestování Jiří H. s rodiči

Naše rodina opět navštívila město Kouřim. Odtud jsme navštívili Pardubice, Poděbrady, Sadskou, Kersko. Obědvali jsme v hospůdce Hájenka. Letos jsme navštívili nově otevřený zámek v Jizerním Vtelně. Líbilo se nám tam. Cesta však byla narušena pomalým popojížděním u Starého Vestce z důvodu opravy silnice. V Poděbradech jsme opět jeli vláčkem na soutok řek Cidliny a Labe. V Pardubicích jsem si opět koupil angličáky, ale malé, protože už je nemám kam ukládat. V Kouřimi jsme navštívili paní starostku a později místní skanzen. Opět jsem do Chodova poslal několik pozdravů. Všude dobře, doma nejlépe. To jsem si říkal v posledních dnech naší dovolené. Domů jsme dojeli dobře.

Ari na muzikoterapii Arian Q.

Arimu patří velká pochvala za krásnou spolupráci při muzikoterapii! Na otázku, zda ho to baví, tak nadšeně odpovídá „Jo!“ a prý nejvíce bubny, do kterých se umí pořádně opřít.

4


časopis Porozumění Bobule 3 Eliška S.

Dne 8. 9. 2020 jsme s dílnami byli v kině na filmu Bobule 3. Film se natáčel na Moravě. Honza a Klára byli majitelé velké vinice plné hroznů, které poté zpracovávali. Ze zpracovaných hroznů vyráběli víno, které poté i prodávali. Kromě vína vyráběli také domácí sýry. Ale měli i spoustu starostí s provozem vinice. Neměli dostatek peněz, aby zaplatili brigádníkům za pomoc při sběru vína. Ale chtěli také zamezit krádežím ve městě. Naštěstí vše dobře skončilo. Film se mi moc líbil.

Hudba je má záliba Michal H.

Poslouchám rád hudbu od ročníku 1980 až do ročníku 1999. Když se mi podaří udělat z toho retro remix, tak si to nejdřív poslechnu a pak stáhnu do mobilu a i sám přesunu na USB flash. Rád poslouchám rock, retro remix 80-99, rap, techno, pop. Oblíbené kapely: Škwor, Nightwish, Linkin park, Rammstein, 2 Unlimited.

5


časopis Porozumění Akce Srdce slabším na Stříbrné Martina D.

Měli jsme přijít k Mateřídoušce ve 12.50 h. Martina vezla mě, tátu a ještě jednoho kluka. Na Stříbrné to začínalo ve 14 hodin. Měli jsme hrát na bubny až o hodinu později. Mezi tím tam byla tisková konference 5 lidí, kteří nám říkali o tom viru. Když to skončilo, tak jsme byli na řadě my. Hráli jsme 3 písničky a na 3 bubny, ale střídavě. Pak zase byla tisková konference. Bylo tam občerstvení, stánek s cukrovou vatou a výrobky dílen a tetování. Byli tam lidi ze Sokolova a z Chodova. Dokonce tam byla paní ředitelka s manželem. Nechyběly soutěže. Po soutěžích byla dražba. Byl tam dort, který se prodal za 7 tisíc. Přijeli tam fotbalisté z Kraslic a také moderátor David Suchoň. Byli tam dva dresy, které se prodaly asi za 6 tisíc, koupil je oba dva jeden pán. Někteří lidé se s panem Suchoňem fotili. Pak odjeli i fotbalisté. Pak tam byla dražba velké lahve Becherovky, která se prodala za dvě stovky. Byl tam také zadarmo buřtguláš. Odjeli jsme tak kolem páté hodiny. Byla to povedená akce.

6


časopis Porozumění Focení

Milan M. a Michal S. Od září jsme začali s focením. Chodíme s Andy na vycházky po okolí anebo fotíme i v dílně. Fotíme přírodu, město i nás. Občas vymýšlíme crazy fotky. Rádi fotky prohlížíme a pomáháme tetě s výběrem. Já (Míša) rád fotím detaily v přírodě. Já (Milan) rád fotím na Staráku a taky tetu s ostatníma. Focení nás baví, venku je fajn.

7


časopis Porozumění Školanda na Stříbrné Míra D.

Jeli jsme s Mateřídouškou na školandu na Stříbrnou, která byla od 14. do 18. září 2020. Moc jsem si to užil. Byl jsem ve skupině s Honzíkem M., Martinem P., Míšou A., Jirkou M. a s vychovatelem Michalem. Chodili jsme každý den na procházky a jeden den jsme byli dokonce i na kopci. Hráli jsme různé hry jako například Člověče, nezlob se, Prší nebo Žolíky. Také jsme hráli na bubny, naše skupina má název No problem. Název kapely jsme si pak každý vytvořili na tričko podle vlastní představy. Další den jsme šli s Mateřídouškou na jedno pivko. Pivo se jmenovalo Krušnohor a moc mi chutnalo. Další den jsme se vydali hledat do lesa poklad a po několika metrech jsme našli na stromě fáborku. Tento pobyt na Stříbrné se mi moc líbil a už se moc těším na další výlety na příští rok.

8


časopis Porozumění

9


časopis Porozumění Otevření nové knihovny v Sokolově Jiřina J.

Na slavnostním otevření nové knihovny jsme vystupovali s naší novou bubenickou kapelou, která se jmenuje NO PROBLEM. Bylo to naše první veřejné vystoupení, tak jsme z toho byli lehce nervózní, ale vystoupení se nám nakonec povedlo. Sklidili jsme pořádný potlesk. Doprovodný program pokračoval ještě odpoledne na náměstí. Vystupoval tam youtuber Tary. Dorazila spousta lidí, hlavně děti. Byl to příjemný den.

em l ob r p No 10


časopis Porozumění Chystání na Vánoce Viktor M.

Od října máme znovu karanténu. Na rozdíl od jara chodíme do dílen. Vyrábíme vánoční výrobky. Letos nebude výstava v domě dětí a mládeže, ale výrobky prodáváme přes internet. Vyráběl jsem saně ze dřeva. Napřed jsme je se strejdou Zdeňkem vyřezávali elektrickou lupínkovou pilkou, pak jsme je obrušovali, lakovali a natírali. Na dílně tety Andrejky se potom přidá svíčka a dekorace a vánoční sáně jsou hotové. Pak se prodávají. Do dílny chodím rád, mám tu hodně kamarádů.

Jsem ráda, že můžu chodit do dílen Denisa M.

Do dílen chodím velice ráda, protože tu mám spoustu dobrých kamarádů. Třeba Jiřinku, Kačku, Marušku, Pavlíka, Radečka a Kubu. V dílnách vyšívám s Aničkou, stříhám nebo vyrábím z papíru s Terezkou, s Martinkou natírám plechovky a s Káťou v kuchyni pomáhám připravovat svačiny anebo si něco dobrého uvaříme. Dílny jsou prostě fajn a jsem ráda, že můžeme mít otevřeno a já nemusím být doma.

11


časopis Porozumění Rozhovor s Davidem V. David V.

David má prý rád pejsky, k jídlu má rád hranolky, barvu žlutou a rád luxuje a těší se na Vánoce. • -

Ahoj Davčo, jak se máš? Dobrý.

• -

Chodíš k nám teprve chvilku, jak se ti u nás líbí? Hezky, nejvíc se mi líbí luxování.

• -

Co tu celý den děláš? Chodíme třeba do sklepa nebo do jiných místností a tam pracujeme.

• -

Těšíš se ráno do Mateřídoušky? Jo, hlavně na tebe (Terka), tetu na masáže (Romča) a strejdu dole (Venca).

• Co mi ještě řekneš o stacionáři? - Moc se mi tady líbí a jsou tu všichni hodný. Ráno zase přijedu a vyluxujeme ten bordel. Davidovo oblíbené věty a hlášky jsou: „Jsi šťastná?“ „To je živůtek, co?“ „Jdeme luxovat?“ „Mám tě rád.“

12


časopis Porozumění Jak nemůžu do stacíku. Lenka Z.

Mám nemocné plíce, a tak se naši bojí. Občas si prohlížím fotky, abych nezapomněla na kamarády a tety. Doma musím pomáhat. Ráno ustelu postele, potom připravím snídani. Chvilku si skládám puzzle. Učím se na počítači. Někdy musím pomáhat v kuchyni, jindy venku. Celý podzim hrabu listí. Věším a žehlím prádlo.

Vánoční nákupy v Tescu ve Varech Michal S.

Byli jsme nakupovat dárky na Vánoce ve velkým Tescu. Jeli jsme třemi auty, já jsem jel v novým velkým s tetou Andy a Pavlem. Babičce jsem koupil nový růžový župan s hvězdičkami, moc se jí líbil a taky kosmetiku. Mámě jsem koupil „hygienu“ (kosmetický balíček) a propisky se souhvězdím. Neteři Verunce jsem koupil řetízek s Elzou a bráchům taky „hygienu“. Chodil jsem s Pavlem a s Milanem - byli jsme chlapská parta. Kávová pauza byla nejlepší, dal jsem si latté machiatto a dortík. Bylo to moc hezký a veselý dopoledne.

13


časopis Porozumění Zlomená ruka Vítek K.

Maminka nedávala pozor a zlomila si ruku. Maminka šla k panu doktorovi. Pan doktor řekl, že to není dobré a dal mamince sádru. Hodně jsem mamince pomáhal. Prostíral jsem stůl a vozil jsem dřevo do garáže. Pak jsem odpočíval. Dneska už je maminka zdravá.

Krmení ptáčků v zimě Kuba H.

Já, Honza a Míša jsme šli s Terkou nakrmit ptáčky do parku. Je tam krmítko, do kterého jsme nasypali zrní. Ostatní krmítka visela na stromech. Potkali jsme cestou kosa. Myslím, že jsme ptáčkům udělali krmením radost. Pak jsme se šli ještě projít. Zimní krajina je krásná.

14


časopis Porozumění Čert, Mikuláš a anděl Adélka V.

V pátek 5. prosince byli v dílnách čert, Mikuláš a anděl. Dostali jsme adventní kalendář a vyfotili jsme se s nimi. Jeden čert měl pytel. Čerti byli čtyři, Mikuláš byl jeden a anděl byl taky jeden. Volali si nás po jednom. Vychvalovali nás a poté jsme museli říct nějakou básničku. I zaměstnanci byli prý zlobiví a také museli před Mikuláše, anděla a čerty a dostali uhlí. Bylo to hezké a těším se, až přijdou příští rok.

Mikulášský turnaj v šipkách u nás v dílnách Milan M.

V dílně máme nové elektronické šipky. Na Mikuláše byl turnaj. Hráli jsme všichni, bylo nás hodně a tety fandily. Byla to legrace. Já jsem byl vrchní hlásič skóre. Pavel vše zapisoval. Pili jsme vánoční „špunt“ (punč :) pozn. redakce). Vyhrál Tomáš S. Dostali jsme mikulášskou odměnu a ti nejlepší diplom. Už se těším na příští závody.

15


časopis Porozumění Výlet na zápas FC Bayern Mnichov Míla S.

Nikdy nezapomenu na ten nejkrásnější vánoční dárek, který jsem dostal. Byly to lístky na zápas německého týmu FC Bayern Mnichov, který se konal ale až v srpnu. Celý půlrok jsem se nemohl dočkat. A pak to bylo TU! Zabalili jsme si věci, naložili je do auta a vyrazili na celodenní cestu do Německa. Stadion i ta atmosféra byla neuvěřitelná. Spolu s mou rodinou a kamarádkou jsme sledovali zápas FC Bayern proti americkému týmu. Samozřejmě vyhrál můj oblíbený Bayern. Zápas byl ještě o to zajímavější, že jeden z hráčů, Bastian Schweinsteiger hrál první polovinu za americký tým a druhou za tým Bayernu. Dalším překvapením byl dárek od mé kamarádky v podobě týmového dresu s mým jménem. K večeru jsme se bohužel museli vracet domů, ale byl bych radši, kdyby tento den nikdy neskončil.

16


časopis Porozumění Moje Vánoce a návrat do dílny Martina K.

Mám ráda vánoční prázdniny, nemusím do práce, odpočívám u pohádek a občas si dám pivko. Na Štědrý den jsem večeřela řízek a salát, polévka byla s knedlíčkama. Těšila jsem se na dárky – moc, moc. Ježíšek mi přinesl nový chytrý telefon, poslouchám na něm hudbu. Ještě jsem dostala vánoční svetr, ráda ho nosím do dílen. Také mám novou kosmetiku. Dárky se mi líbily. Po Vánocích jsem musela do práce, nechtělo se mi, nerada vstávám, ale když už dojdu, tak jsem prý podle tet moc šikovná. Nejradši maluju, natírám, dnes jsem namotávala knoty do klubíček a pomáhala balit tetě Andy svíčky. Předevčírem jsme hráli turnaj v šipkách, byla to legrace. Bylo i občerstvení, a připili jsme si vaječným koňakem.

Vánoce Jakub G.

Vánoční svátky jsem si užil. Sice nám nenapadl žádný sníh, ale to mi náladu nezkazilo. Byl s námi i brácha, takže jsme byli spolu všichni pohromadě. Od Ježíška jsem dostal pořádné basové repráky, náramek, tepláky, hygienu. Hodně jsem poslouchal písničky. Byli jsme hlavně doma. Na Silvestra jsme měli pár chlebíčků a já jsem šel brzy spát. Ani na půlnoc jsem nepočkal.

17


časopis Porozumění Vánoční svátky Jirka M.

Vánoce jsem prožil doma u televize. Ke štědrovečerní večeři jsem si udělal bramborový salát a řízek. Koukal jsem se na pohádky. Dostal jsem už druhou kameru a v Mateřídoušce jsem pod stromečkem našel také dárky. Byly to malé předměty a větší balení čaje s hrnkem. Z toho jsem měl velkou radost. Na druhý svátek vánoční jsem ještě dojídal salát. Na Silvestra jsem navštívil sestru a Nový rok jsme oslavili spolu. Pozdě odpoledne jsem šel domů.

Vánoce

Veronika K. Vánoce jsou každým rokem nejkrásnějším svátkem v roce, vždy je to krásná chvilinka, když je tam s námi rodinka, když s láskou v srdci zacinká.

18


časopis Porozumění Moje Vánoce Petr Ž.

Na svátky jsem jel domů k mamince. Byl jsem se ostříhat. Z toho jsem měl radost. Chodil jsem ven a mamince pomáhal. Pod stromeček jsem dostal nové pantofle.

Moji šmudlíci Pavla K.

Chovám doma dvě morčátka. Jmenují se Ouško a Pošuk. Ouško je tříbarevné rozetové, levou zadní tlapku má černou, tváře zrzavo bílé, na jedné z tváří vypadá jako by tam mělo bílou vlnku. Je mu půl roku, je hodně temperamentní a nenažrané. Ouško si oblíbil ředkvičku, má rád mrkvovou nať a tyčinky ze zrní. Má svoji klec i s domečkem a jesličky se senem. Moje druhé morče má celé tělo bílé až na hlavičku, ta je černo rezavá a jedno místo vypadá, jako by jej někdo máznul štětcem. Je mu rok a půl, je taky hodně temperamentní, mazlivé, ale zato je hodně slyšet. Svoji malou zoologickou zahradu mám nesmírně ráda.

19


časopis Porozumění Moje práce v dílně Aleš M.

Do dílen chodím rád, vyrábím ze dřeva v truhlářské dílně s Oldou, na keramice s Yvonkou pracuji na betlému, u Helenky často dělám ruličky z papíru. U Andrey H. maluji rád mandaly a lepím papírky na karton. S Andy rád fotím, venku se vždy nasmějeme a taky děláme mýdla a svíčky. Občas se mi podaří i opakovaně projít dveřmi anebo mě přepadne záchvat smíchu. Zítra nás čeká už druhý turnaj v šipkách, na prvním jsem nebyl, tak se těším.

Moje 50. narozeniny Lenka Z.

20


časopis Porozumění Zimní radovánky v Mateřídoušce Lenka Š.

Den předem jsem navrhla Martince, že je dost sněhu, a tak bychom si mohli postavit venku sněhuláka. Martinka se rozhlédla a řekla, že je to dobrý nápad. Tak zítra po svačině. Všem jsem ohlásila dobrou zprávu a všichni byli nadšení. Martinka dodala, aby měli všichni pořádné rukavice. Pak přišel den D, na který jsme se moc těšili. Nejdříve se makalo na dílnách, pak svačina a pak Martinka oznámila, že je sníh prašan, ale že to můžeme zkusit, jestli bude sníh lepit. Obuli jsme se, nasadili rukavice a hurá ven na zahradu. Byla s námi Anička, Martinka a Míša. Nejdříve proběhla zkouška sněhu, malá koulovačka a pak jsme společnými silami zkusili postavit mega velkého sněhuláka. Měl i prsa, šálu s nápisem Gambrinus, čepici Radegast, oči z knoflíků, nos z velké červené cívky, pět knoflíků na břiše a sněhulák byl hotov. Dali jsme mu jméno Lojzička, prostě to byla sněhuláková slečna. Pak přišel útok sněhových koulí na Míšu. Chtěli jsme ho obklíčit kolem skleníku, ale on nás převezl! Přelezl plot a najednou byl na parkovišti mezi auty. Ale i tak jsme se snažili ho trefit, jenže spíš se trefoval Míša. Byly to skvělé dvě hodinky, tak dlouho jsem se nepobavila jako v tenhle den. Na chvíli jsme se všichni vrátili do dětských let. Za mě jedním slovem super!

21


časopis Porozumění První grilování

Matěj P. s maminkou Letošní rok jsme 28. 2. poprvé grilovali. Sice bylo ještě hodně sněhu, ale krásně u nás na horách svítilo sluníčko, které nás vytáhlo na zahradu. O kousek klobásky jsem se podělil i s naší „Zuzou“, která si také moc pochutnala. Už se těšíme na další grilovačku!

Zákony fyziky Honza K.

S Terkou jsme se pokoušeli proniknout do tajů přírodních zákonů. Venku jsme nasbírali do sklenice sníh a pak jsme zkusili odhadnout, když se rozpustí, kolik z toho bude vody. Každý z nás si tipnul a pak jsme už jen čekali, až se sníh roztaje. Abychom nečekali moc dlouho, tak jsme si pomohli topením. Jsme totiž netrpěliví! Nakonec se nejblíž trefila Helča s Martinou.

22


časopis Porozumění O mém tatínkovi Viktor M.

Tatínek byl nemocný. 14 dní byl v nemocnici. Domů se už nevrátil. Je mi po něm smutno. Doma to ale všechno zvládám. Uklízím, myju nádobí, vysávám a chodím s odpadem. Pomáhá mi ségra. Chodí za mnou teta Lenka s Vojtou a strejda Standa a tety Andy a Anet. Kontrolují, jestli mi nic nechybí. Rád koukám z okna, jak venku dělníci staví parkoviště. Chodím hodně na procházky po Chodově a kontroluju, kde se co staví. Rád zapaluju na hřbitově mamce svíčku, taťka bude mít hrobeček vedle ní, tak budu chodit zapalovat svíčku oběma.

Na louce Ondra N.

Došlo sluníčko. Jaro už je. A hmyz. Ondra povídá – to je housenka. Jimy povídá – to je kukla, kvi, kvi. To nikdo neviděl. Housenka, kukla, motýl. Hurá! A beruška a kobylka. A hotovo.

23


časopis Porozumění Poděkování Helence Paznohtové Dáša P.

31. března bylo v dílnách v Chodově rozloučení s tetou Helenkou, která odcházela do zaslouženého důchodu. V dílnách byla od začátku, co se dílny otevřely (12 let). Byla na všechny moc hodná a laskavá. Helenka byla moje klíčová a naučila mě spoustu věcí např. háčkovat čepice a šály, plést a také jsme spolu ručně šily. Moc a moc jí za to děkuji a stále na ní budu vzpomínat. Přeji jí, aby si užila důchod plnými doušky, aby jí děti a vnoučata dělaly jen radost. Budu moc ráda, když se na nás přijde někdy podívat. Den byl veselý (hráli jsme šipky a povídali si), ale zároveň pro mě smutný, když jsem si představila, že už tady s námi pracovat nebude. Helenko, děkuji.

24


časopis Porozumění Jarní procházka Kuba H.

Po dlouhé zimě jsme se šli projít na Bohemku v Sokolově. Jsou tam i cvičící stroje, které jsme museli hned vyzkoušet. No, docela mě po chvíli začaly bolet ruce. Bylo krásné a teplé počasí. Šla s námi Terka, Marcela a Tomáš a taky Kuba, Jára, Pavla a Míra. Snad už se počasí umoudří a budeme moct chodit ven častěji.

Narozeninová oslava Honza K.

Ve čtvrtek 1. 4. jsem měl v práci oslavu narozenin. Bylo mi 45 let. S Káťou, Martinem a Mírou jsem přichystal pomazánku a udělali jsme jednohubky. Pak mi všichni zazpívali a popřáli. Měl jsem v očích slzy dojetí. Od Jirky jsem dostal velký dárkový koš plný dobrot. To mě teda překvapil! Doma jsem v oslavě pokračoval, přišel Péťa s Romanem a Maruškou a Tomáš. Měl jsem krásný a dobrý jahodový dort s číslovkou. Pochutnali jsme si. Celý den jsem si moc užil. Tak za rok zase!

25


časopis Porozumění Covid – pocovid Adélka K.

Dlouho jsem do stacionáře nechodila kvůli covidu. Ve volném čase jsme chodili s rodiči na procházky, taky jsem trávila čas s naší sousedkou Klárkou, která bude mít brzy miminko, už má velké bříško. Po návratu do stacíku jsem zjistila, že mám novou tetu, se kterou jsme si hned padly do oka: „ Mám Tě ráda, teto, moc se mi tu líbí a jsem tady spokojená.“

S maminkou Hanička M. • -

Haničko, co děláte s maminkou ve volném čase? Chodíme na zahradu.

• -

A co tam děláš? Zalévám kytičky.

• -

A maminka? Sází cibulky.

26


časopis Porozumění Návštěva pivovaru v Plzni Jiří H.

V úterý 14. května jsme jeli do Plzně do pivovaru. Jeli jsme na exkurzi. Prohlédli jsme si historickou část a moderní výrobní halu. Ve sklepení jsme dostali ochutnat pivo. Provázela nás slečna průvodkyně. Po pivovaru jsme jezdili jejich autobusem Prazdroj. Já jsem si v obchůdku se suvenýry koupil dvě psací pera a přívěsek. Na oběd jsme šli do restaurace U Švejka. S tatínkem jsme si prohlédli plzeňské náměstí a šli jsme na autobus. Budeme mít fotografie a byl to pěkný výlet. Pozn. redakce: Tento výlet se uskutečnil již v roce 2019. Dlouho jsme se ovšem kvůli pandemii onemocnění Covid-19 nikam nepodívali, byl to tedy poslední výlet tohoto typu a Jiřík na něj chtěl zavzpomínat. Už se nemůžeme dočkat, až budeme moci konečně znovu vyrazit za poznáním.

27


časopis Porozumění Výlet na Bílou vodu a do Jáchymova na Mlýnky Aleš M.

V pondělí 24.5. jsme s Dílnami vyrazili na Bílou vodu. Kvůli nepřízni počasí jsme termín opakovaně posunovali. Já, Klárka a Rita jsme jeli autem s Oldou. Pomáhal jsem Oldovi se dřevem a rozdělat oheň. Zbytek STD šel pěšky. Po třech chladných a deštivých týdnech nám přálo počasí. Všichni si opekli svoje buřtíky, já jsem snědl 3 ks. Byla to zábava, zpátky už jsem šel s ostatními pěšky, tety to vzaly zadem – alejí, vyšli jsme v nové Husovce a obešli celý Chodov. Další akce byla „Sportovní den“ - to jsem nemohl jít, byl jsem objednán k holiči. Těšil jsem se na Mlýnky, které jsme měli ve čtvrtek 3.6. Tentokrát nás bylo míň. Jeli jsme tam dvěma auty, s Oldou a s Martinou. Auta jsme nechali na parkovišti u hotelu a dál šli lesem do kopce. Došli jsme k potůčku, na kterém už byly mlýnky a kam jsme dali i náš vyrobený v dílně. U mlýnků bylo i velké ohniště, na kterém jsme si upekli zase buřty. Byli jsme já, Milan, Viktor, Eva, Peter, Tomáš, Péťa a Zdeněk. Bylo to moc hezký, mlýnek se nám točil. Zpátky jsme dorazili na oběd, který se ale po buřtech skoro do nikoho nevešel.

28


časopis Porozumění Výlet na Mlýnky Peter D. a Tomáš G

3. června jsme se vydali s Oldou a Martinou do Jáchymova odvézt mlýnek, který jsme v dílnách vyrobili. Mlýnek jsme položili do potůčku v lese, kde je již více mlýnků, co lidé přinesli. Kousek od mlýnků bylo ohniště a my jako praví zálesáci jsme rozdělali oheň a opekli buřty. Peter D.: Výlet se mi moc líbil a doufám, že se na mateřídouškový mlýnek přijede podívat více lidí. Tomáš G.: nejvíc se mi líbila příroda a stromy, které jsem mohl objímat.

29


časopis Porozumění Video modeling

Teta Soňa D. s Martínkem P. Rádi bychom vám představili edukační metodu video modeling (VM), která je primárně určena pro klienty s poruchou autistického spektra, ale i pro naše další klienty s mentálním postižením. VM je předvedení konkrétního chování nebo dovedností, které chceme klienta naučit, formou natočených videí. Je to v podstatě návod, jak se chovat v určité situaci, nebo jak se naučit dovednost, která je potřeba pro daného klienta. Na co vše lze video modeling použít: •

Nácvik samoobslužných činností – oblékání, hygiena, strava apod.

Nácvik kreslení, modelování a hraní apod.

Nácvik verbální a neverbální komunikace

Nácvik sociálních a komunikačních dovedností

Nácvik soustředění, prodloužení a udržení pozornosti

Ukázané fotografie ukazují nácvik kreslení dle předlohy a provlékání knoflíků s Martínkem P.

30


časopis Porozumění

31


časopis Porozumění Výlet do Jindřichovic Milan M. a Míša S.

Dne 14. června teta Martina uspořádala výlet do Jindřichovic. Autobus nás vysadil na zastávce u Démona, odkud jsme se vydali procházkou po naučné stezce lesem a došli jsme až na Špici, kde jsme zase nastoupili. Další zastávku jsme měli u větrných elektráren, kde jsme si udělali přestávku na svačinu a teta Andy nás tam i fotila. Potom jsme se přesunuli do vsi. Tady jsme museli vyšlápnout pěšky velký kopec k mauzoleu. Už tam na nás čekala paní průvodkyně a ukázala nám dobové fotografie zajateckého tábora z první světové války. Viděli jsme i rakvičky s ostatky exhumovaných zajatců. Výlet jsme završili opékáním buřtů. Strejda Olda rozdělal oheň a hrál nám k tomu na kytaru. Milan M.: Nejvíc se mi líbila ta zvířata na konci naučné stezky na špici. Míša S.: Nejvíce se mi líbily elektrárny a mauzoleum, kde je pohřbeno necelých 7 300 mrtvých zajatců ze Srbska a Ruska.

32


časopis Porozumění O mně - Adélka T.

33


časopis Porozumění V zoo

Káťa Ba. Moc jsme si užili výlet do zologický v Plzni. V autobuse jsem jela s tebou (tetou Terkou - pozn. redakce) a seděla jsem vedle Dana a zpět s Janičkou. Když jsme přijeli, museli jsme koupit vstupenky, pak jsme tam šli. Potom jsme viděli různý zvířátka jako žirafy, opičku, zebru nebo lva, ale nejvíc se mi líbily ty opice. Potom jsme šli na oběd do velikýho kopce (který parádně zvládla! – pozn. redakce), kde jsem si dala hranolky s kečupem a tím sýrem a malinovku. Pak jsme byli ještě na zmrzlině, byla čokoládová. Potom už jsme šli pomalu k autobusu a do stacíku. Doma jsem spala jako zabitá! Výlet se mi líbil, chtěla bych znova, protože to bylo fakt hustý!

34


časopis Porozumění Výlet do ZOO Plzeň

Anička K. (s tetou Marikou S.) Aničce se výlet do ZOO líbil. Na otázku: „Co se Ti v zoo líbilo?“, odpověděla „Nevím“. Když jsme se Aničky ptali: „Jaká zvířata v zoo měli?“, odpověděla „Já nevím, ale oběd byl super. Měla jsem hranolky a zmrzlinu.“

35


časopis Porozumění

Ve středu 16. 6. jsem byla v ZOO v Plzni. Jela jsem tam autobusem. Vedle mě seděla teta Soňa. V ZOO byla velká žirafa, opice, želva, anakonda, netopýři, velbloudi, medvědi a pavouci. Podívala jsem se na zvířata. Bylo hezké počasí. Svítilo slunce. Měla jsem chuť na hranolky s tatarkou, které jsem si koupila. Koupila jsem si sama jedno lízátko. Výlet byl moc hezký a zase někdy na něj pojedu. V ZOO byl lev. Pořád se válel. Byl velký.

teta Denisa

já teta Karolina (studentka) miska s vodou

Klokani skákali. Skákalo také miminko. Ve výběhu měli ovoce.

36


časopis Porozumění V ZOO jsem měla hranolky s tatarkou a jahodové lízátko.

Na tučňácích se mi líbila voda, kde plavali. Bylo tam osm tučňáků. Tučňáci pořád plavali.

Byla tam i opice, která lezla po větvích.

(Kačka Be.)

37


časopis Porozumění Výlet do SOOSu Honza M.

V červnu jsme jeli autobusem na výlet. Procházkou jsme šli po rezervaci SOOS. Cestou jsme viděli různé prameny a další zajímavé věci. Chodili jsme i po dřevěných mostech. Taky jsme se hodně fotili, abychom měli památku. Byly tam s námi i slečny praktikantky – Barča, Káťa a Jana. Po SOOSu jsme jeli do Františkových lázní, kde jsme se prošli až na Ameriku. Tam jsme měli v restauraci k obědu cheeseburger a hranolky. Výlet byl krásný.

38


časopis Porozumění Výlet do SOOSu

Pozn. redakce - na obrázku zachytil Kamil Š. zážitky z výletu do přírodní rezervace SOOS. Moc se mu líbila muzejní expozice o přírodě rezervace a jejího okolí, hlavně všemožní vycpaní ptáci.

39


časopis Porozumění Klárce bylo 19! Klárka W.

V měsíci červnu bylo naší Klárce W. devatenáct let! Maminka přinesla dva velké a hlavně výborné dorty, na kterých si všichni pochutnali. Klárce jsme zazpívali a popřáli, celou dobu se krásně smála od ucha k uchu a dárky se jí snad také líbily. Moc gratulujeme!

Mám nové brýle! Jindra S.

A moc mi sluší! Vždy si je dám za uši. Musíme to s tetama trénovat, abych mohl okolní svět lépe sledovat. Jsem v nich velký krasavec a jsou krásně modré. Toto je poslední odstavec a všem přeji jen to dobré!

40


časopis Porozumění Předávání ocenění Kuba H.

V pondělí 28. 6. Jsme měli předávání ocenění. Byli jsme venku u pana školníka. Měli jsme tam připravené lavičky, pohoštění i kafe a čaj. Potom jsme dostali ocenění za celoroční práci a za to, že jsme zvládli období koronaviru. Pepa a Míša rozdělali oheň a pekli jsme buřty. Málem nám to nehořelo, ale já a Míša jsme to zachránili. Nakonec jsme dostali i něco dobrého. A já jsem jim tam něco zarepoval. Tleskali mi, takže se jim to líbilo.

Beseda v knihovně

Soňa P., Aleš M., Jiří H. a Tomáš G. Byli jsme pozváni na besedu na téma: „Mořeplavci a jejich objevy“ do chodovské knihovny. Zábavnou formou jsme se dozvěděli o mořeplavcích - Kryštof Kolumbus, Marco Polo aj. Kromě povídání jsme i luštili kvízy, bludiště a vymalovávali obrázky. Bylo to poučné a moc se nám to líbilo.

41


časopis Porozumění Maraton Soňa P.

V sobotu 26. 6. 2021 k večeru pro nás přijela sestra Aluška a jeli jsme podpořit sestru Marušku na maraton, který běžela. Byla tam mamka, já i švagr Zdenda. Pak jsme si šli dát kafe a čekat, až Maruška doběhne do cíle. Taky jsme se fotili. Byla tam i Marušky kamarádka Gábina, ale viděla jsem taky Petrušku R., Míšu Š. a Fanouška L.. Bylo to úžasné, byla jsem moc ráda, že jsme jeli fandit Marušce. Pak jsme jeli domů, čekal tam na mě Ergonek a byl moc rád, že vidí nás i Alušku a mamku. Vyšlo nám i počasí.

Víťovo 39. narozeniny Viktor M.

Seděl jsem doma a čekal jsem na sestru. Pak jsem šel před dílnu a počkal jsem, než přijede. Přišli jsme spolu nahoru do dílny a uložili jsme do lednice dort, protože bylo strašlivé horko a roztékala se na něm čokoláda. Všichni kamarádi mi popřáli a o přestávce jsme načli dort. Byl velký, krásný a všem moc chutnal. S tetou Martinou jsme donesli kus dortu i do stacionáře a se strejdou Pavlem jsme jeli k nim do Mírové, abych dal kus dortu i tetě Věrce a strejdovi Pavlovi. Od tety jsem dostal zmrzlinu a čokoládu a od sestry Nikoly trička. V pondělí ke mně přijela teta Bára a přivezla mi konvičku, abych si mohl vařit kafe. Narozeniny jsem opravdu pěkně oslavil. Už se těším na další.

42


časopis Porozumění Rozhovor

Petr Č. s tetou Denisou Dnes je středa 30.6.2021. Právě probíhá akce „Kino ve stacionáři.“ • Jaký film se promítal? - Mistr Bean. • Co se dělo? - Jel vlakem a autem a všechno natáčel. Já jsem popcorn nechtěl, protože ho nejím. V kině byla tma a na začátku zazvonil zvonec. A ten zazvonil i na konci. • Co nastalo po kině? Svačina, kafe. A dobrá zmrzlina! Byla se šlehačkou. Pak jsme dostali vysvědčení a byla diskotéka. • Co se hrálo? - Michal David. Toho mám rád. Byl jsem jednou na přehradě na koncertě Michala Davida. Byl jsem tam s Martinkou. V Sokolově. Na přehradě. Na koupališti. Jeli jsme tam autem. • Co se ti dnes nejvíce líbilo? - Muzika.

43


časopis Porozumění Pár perliček ze stacionáře v Sokolově Kačka Be.: „Terko, ty jsi svázaná.“ Teta Terka: „Mám svázané vlasy šátkem.“ Kačka Be.: „Jako vodník! Ty jsi Terka Vodníková!“

Káťa Ba.: „Byli jsme na vánočních trzích, měli jsme čaj, svařák a PRDELNÍK.“

Po covidu přišla Kačka Ba. po delší době do stacionáře. Povídali jsme si s maminkou, že Kačka trochu přibrala. Maminka řekla, že jí má co hřát. A Kačka na to: „No, má - láska.“.

44


časopis Porozumění Teta Romana: „Tahle masáž se jmenuje reflexní masáž plosek nohou.“ Káťa Ba.: „Tahle masáž se jmenuje reflexní masáž pro sex s nohou.“

Teta Romana: „Jak se jmenují ty teplé kameny, co ti dávám na záda?“ Petr Č.: „Brikety.“

Jiřík F. si hraje s Rózou Ch.. Najednou se zvedne a řekne: „Už mám dost.“ A jde pryč.

45


časopis Porozumění Poděkování

Na tomto místě bychom rádi poděkovali všem štědrým dárcům, kteří nás podpořili prostřednictvím sponzorských darů v období od září 2020 do června 2021. Mnozí z dárců dokonce přispívají na plynulý chod naší organizace pravidelně. Ohromně si veškeré podpory vážíme, děkujeme! • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • •

Nadační fond Ještěřice – výtěžek z charitativní akce Srdce slabším Ulrike Dorothea Hess Nohejbalový klub Chodov – výtěžek z Turnaje trojic Jiří Jan Husník Jan Zíka Iveta Hauzrová – Oáza restaurace Daniel Demeter Tomáš Randa Truhlářství Kopecký Domino – Jitka Kupcová Jitka Červenková Milan Beran Ivana Dvorská KV KONTO s.r.o. Zdeněk Bilský APERA ,s.r.o. Ing. Karel Kotous Rudolf a Margita Pocklanovi Chodovské technicko-ekologické služby s.r.o. Helena Záhořík Tomanová Milan Mališ Autodoprava K +K MEDIC, s.r.o.

46


časopis Porozumění • • • • • • • • • • • • • •

Ing. Ivan Škulavík Josef Dvořák Ladislav Plechatý Rotary Klub Karlovy Vary, z. s. Jindřich Horák Mgr. Daniela Drobečková Jana Novotná Obec Staré Sedlo – příspěvek na svozovou službu konkrétní klientce stacionáře Ing. Milan Kaláb, Projektová a inženýrská kancelář Hana Řehořovská AD TECHNIK, s.r.o. Růžena Slepičková Sedlecký kaolin, a.s. Petra Gubišová

Dále patří velké poděkování panu Ladislavu Bláhovi, který pravidelně deratizuje prostory stacionářů i sociálně terapeutických dílen bez nároku na honorář. Paní Ivetě Müllerové velmi děkujeme za věnování šicího stroje Singer a lisu na výrobu placek našim sociálně terapeutickým dílnám.

Děkujeme! 47


?

Kde všude můžete sledovat Mateřídoušku?

?

fotografie ze všech našich akcí či nejčerstvější informace o plánovaných událostech

www.dcmat.cz

nejkomplexnější informace o dění v Mateřídoušce jako jsou různé zprávy z naší činnosti, kalendář akcí, odkazy na důležité dokumenty a mnoho dalšího videa z besídek, koncertů, rekreačních pobytů...

Stačí vyhledat „Denní centrum Mateřídouška“.

Denní centrum Mateřídouška finančně podporují Evropská unie

Ministerstvo pro místní rozvoj

Vydalo Denní centrum Mateřídouška, o.p.s. ■ Vychází nepravidelně 3-4x ročně. ■ Adresa redakce: Školní 737, 357 35 Chodov ■ IČ: 279 89 364 ■ Redakční rada: Bc. Věra Bráborcová, Mgr. Soňa Zaschkeová, Bc. Martina Plaubová, Martina Eftimova, DiS. ■ Odpovědný redaktor: Mgr. Vojtěch Bráborec, tel.: 352 665 992, 607 718 345 ■ Evidováno pod MK ČR E 24213 ■ Náklad 200 ks ■ Zdarma


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.