Kassel Magazin 39/2018

Page 1TÜRKÇE Reha-Sport Hizmeti Pek çok ilke imza atan She&He FITNESS ve Sağlık Merkezi sadece kadınlara özel Rehabilitationssport (Reha – Sport) hizmeti ile bir kez daha adından söz ettirmeyi başardı. Tıbbi rehabilitasyonu öngören reha etkinlikleriyle hastaların iyileşme ve toplumsal yaşama daha hızlı katılma süreçleri hızlandırılıyor. She&He FITNESS yetkilileri bu hizmeti sadece KADIN hastalara verdiklerinin altını çizerek bünyelerinde TÜRKÇE konuşan üç kadın reha uzmanı çalıştırdıklarını belirtiyorlar. Reha-Sport için hastaların herhangi bir ücret ödemelerine gerek olmadığını belirten yetkililer, bu sağlık hizmetinin sağlık sigortaları tarafından karşılandığını ifade ediyorlar. Aynı zamanda She & He FITNESS ve Sağlık Merkezi bünyesindeki

“Türk Hamamı” Eş, dost, akraba ya da arkadaşlarla hamam sefası sürmek için birebir. Müşteriler Türk hamamı ile birlikte sauna, buhar banyosu (dampfbad), kafeterya ve dinlenme alanlarından da yararlanıyorlar. Özellikle bekarlığa veda eğlencesi ve kına gecelerinde büyük rağbet gören hamam, doğum günü kutlamak isteyenler ya da arkadaşlarıyla baş başa hamam keyfi yaşamak isteyen kadınlar için doğru adres. Hamamın sadece rezervasyonla hizmet vermesi ve içeriye başka müşteri almaması, misafirlerinin rahatına verdiği önemi gösteriyor. İrtibat 0561 – 98 91 79 60 facebook.com/sheandhefitness Werner-Hilpert-Str. 10-12, 34117 Kassel


NSU Davasında Karar Açıklandı

Federal Almanya tarihinin en büyük ceza davası

8’i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan Neonazi NSU örgütüne yönelik davada mahkeme heyeti baş sanık Zschäpe’yi 10 ölümden suçlu bularak ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

Zschäpe’nin avukatları müvekkillerinin cinayet ve diğer saldırılara dahil olmadığını, sadece Kasım 2011’de Zwickau’da üçlünün saklandığı evi kundaklamaktan ceza alması gerektiğini savunmuştu.

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde görülen davada Manfred Götzl başkanlığındaki heyet, baş sanık Beate Zschäpe ve dört sanık hakkındaki kararını açıkladı. Mahkeme davanın baş sanığı Beate Zschäpe’yi 10 cinayet ve terör örgütüne üye olmaktan ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Davanın diğer sanıklarından Ralf Wohlleben cinayet silahını temin ederek cinayete yardım etme suçundan 10 yıl, Andre Eminger 2 yıl 6 ay, Carsten S. ve Holger Gerlach ise 3’er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Protesto gösterisi düzenlendi NSU örgütüne yönelik davanın karar duruşması öncesinde Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi binası önünde gösteri düzenlendi. Gösteride “Devlet ne kadar NSU’nun içinde?, NSU’nun tamamen aydınlatılmasını bekliyoruz, Zschäpe’nin suç ortakları nerede?” yazılı dövizler taşındı. NSU davasında savcılık mütalaasının ve savunmanın alınma süreci yaklaşık 11 ay sürdü. Başsavcılık mütalaasında ana sanık Beate Zschäpe’nin tüm cinayetleri bildiğini, diğer örgüt üyeleriyle cinayetleri birlikte planladığını, suç ortağı olduğunu vurgulayarak ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasını talep etmişti.

Neonazi NSU örgütü 10 kişiyi öldürmek, iki bombalı saldırı ve 15 soygun düzenlemekle suçlanıyordu. Zschäpe ve diğer iki örgüt üyesi Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos 1998 - 2011 tarihlerinde yeraltına inmişti. Mundlos ve Böhnhardt başarısız bir banka soygununun ardından intihar etmişti. Bu olayın ardından Zschäpe, Mundlos ve Börnhardt ile Zwickau’da birlikte yaşadığı daireyi ateşe vermiş ve birkaç gün sonra da polise teslim olmuştu. Başbakan Angela Merkel öldürülen insanların yakınlarına , “Federal Almanya’nın başbakanı olarak cinayetlerin eksiksiz aydınlatılacağı ve katillere yardım eden herkesin yakalanacakları ve hepsinin hak ettikleri cezaya çarptırılacakları konusunda söz veriyorum” demişti. Merkel ayrıca “bir daha böyle bir şey olmayacak” da demişti. Bir daha böyle bir şeyin olmayacağına inanmak mümkün değil. Neonazi NSU olayı bitmedi. Daha aydınlatılması gereken pek çok soru var. Şeytan ayrıntılarda gizli.

Federal Meclis’in eski NSU araştırma komisyonu başkanı Binninger, uzun süren davaya rağmen NSU seri cinayetleriyle ilgili tüm soruların açıklığa kavuşturulmamış olmasından dolayı üzüntü duyduğunu söyledi.

Faşist terörisler: Uwe Mundlos Uwe Böhnhardt ve Beate Zschäpe


Haber

5

Olu Oguibe: Bild © Stadt Kassel

Obelisk Ne Olacak?

Aylar süren tartışmaların ardından Kassel Şehir Meclisi “Obeliks” adlı dikilitaşın satın alınması yönünde karar aldı. Dokumenta 14 Sergisi kapsamında Königsplatz‘a yerleştirilen Oberlisk’in Kassel’de kalmasını isteyenlerin çabası gerçekleşiyor gibi. Şehir Meclisi sanat eserinin sanatçı Olu Oguibe’den satın alınarak Kassel’de kalması yönünde görüş bildirdi. Dikilitaşın şimdiki yerinde mi kalacağı yoksa

başka bir yere mi taşınacağı konusu ise belirsizliğini sürdürüyor. 600.000 Euro yerine 126.000 Euro 16 metre uzunluğundaki dikili taşın fiyatı tartışmalara neden oluyor. Sanatçı Oguibe eserinin şimdiki yerinde kalmasını isterken Şehir Meclisi bu isteği gelecekteki documenta sergileri için yer açma sebebiyle reddediyor. Oguibe ısrarından vazgeçerek dikilitaşın

Olu Oguibe

önce şehir içinde bir yere sonrasında ise üniversitedeki documenta enstitüsüne yerleştirilmesine onay verdi. Obelisk’in satın alınması için düzenlenen bağış kampanyasında 126.00 Euro toplanmıştı. Eseri için 600.000 Euro isteyen Oguibe bağışla toplanan tutara da “olur” deyince satın almanın önündeki engeller kalkmış oldu.

Okullu Olduk, Sınıfları Doldurduk! Kassel ve çevresinde 3529 çocuk ilkokul birinci sınıfa başladı. Hessen Eyaletinde ise 1200 ilköğretim okulunda 54.000 çocuk ilk kez okullu olmanın heyecanını yaşadı. Okul ile tanışan çocukların merak ve telaşı ailelerine de bulaştı. Birçok aile için çocuklarının okula başlaması özel bir olay olarak görülüyor.

Melahat Ketun da oğlu Güney’i okulun ilk gününde yalnız bırakmadı.

“Hayatta sadece bir defaya mahsus bir gün” sloganını benimseyen ebeveynler okullu olacak çocukları için yüzlerce Euro harcamaktan çekinmiyor. Okullu olmanın maliyeti hiç de az değil. En pahalı okul malzemesi ise okul çantası. Çanta, defter, dosya, spor çantası derken okula başlayan bir çocuğun masrafı 220 ile 250 Euro arasında değişiklik gösteriyor. Okuldan verilen listede yer alan kırtasiye malzemeleri de 50 ile 100 Euro arasında tutuyor. Elbette bir de okul külahı var. Okul külahı pahalı değil ama ebeveynler külahın içini şekerleme ve hediyelerle doldurunca harcamalar ister istemez artıyor.

Fuldatal’da Grundschule am Lınden Platz’da okumaya başlayan Kaan Kebapçı’ya annesi Nigina ve babası Gökhan eşlik etti.


6

Etkinlik

Musa Ah Veda Etti DITIB Kassel Merkez Camii din görevlisi Musa Ah Ankara Pursaklar Merkez Cami’ye tayin edildi.. Musa Ah için yapılan veda töreni Ayasofya Camii din görevlisi İbrahim Esen’in okuduğu Kuran-ı Kerim ile başladı. Yapılan çeşitli konuşmaların ardından Merkez Camii derneği Başkanı Seyfettin Eryörük Musa Ah’a bir plaket ile teşekkür belgesi takdim etti. Musa Ah’tan boşalan göreve din görevlisi olarak Müjdat Kara atandı. 1,5 yıl Alsfeld’de ardından 3,5 yıl Kassel’de görev yapan Musa Ah dergimize yaptığı açıklamada Kassel’in Türk nüfusun fazlalığı nedeniyle Türkiye’yi andırdığını belirterek, “ Kassel’de kültürümüzün ve yaşam tarzımızın devam ettirilmesinden mutluluk duyuyorum. Hiç yabancılık

Musa Ah hakkında 1973 Ordu doğumlu olan Musa Ah 2003 yılında Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. Bir süre Ankara’da imamlık yapan Ah üç ay Fransa’da, bir ay Bulgaristan’da görev yaptı ve ardından Almanya’ya tayin edildi. Musa Ah evli ve üç çocuk babasıdır.

çekmedik. Türk dernekleri arasındaki birlik ve beraberlik mutluluk verici. Görev yaptığım süre içinde diğer cami dernekleri ile beraber Kutlu Doğum Haftası etkinlerini organize ettik. Zira Müslümanların her daim birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Yine diğer camii temsilcileriyle birlikte ay bir sabah namazı buluşmaları tertip ettik. Veda etmek kolay değil. Gurbet insana çok şey öğretiyor. Alan toplumunun hoşgörüsüne de müteşekkiriz.” dedi.


Haber

Wilhelmshöhe‘ye Yeni Tuvalet

7

Yerin Kulağı Yaz geldi, gitmek bilmiyor. Sıcak havalarda da gecelerin tadı bir başka olmaya başladı. Şöyle bir çıkıp Kassel’in gece mekanlarını dolaşayım dedim. Friedrich-Ebert Strasse her zamanki güzelliğini koruyor. Yeni Cafe Barlar açılmış.

Yolcuların sürekli memnuniyetsizliklerini dile getirdikleri Wilhelmshöhe Tren İstasyonu’na yeni tuvalet yapılıyor. İnşaatı sırasında unutulduğu için daha sonra daracık bir alana yerleştirilen tuvaletlerin yenilenme çalışmalarına başlandı. DB sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre eski sistem tamamen sökülecek. Kasım ayında açılacak yeni

tuvaletler birçok istasyonda olduğu gibi rail&fresh firması tarafından işletilecek. Tuvaletlerde ayrıca engelliler için kabinler, acil çağrı fonksiyonu, ayakkabı temizleme makinesi gibi yenilikler yer alacak. Yeni tuvaletlerin Tuvalet kullanımı için 1 Euro ödenecek. Benzer paralı tuvalet sistemi 185.000 Euro harcanarak 2018 yılı başında Kullturbahnhof’a monte edilmişti.

Şehir Merkezinde Yenileme Çalışmaları

apagayo ve KOON ilk dikkatimi çekenler oldu. Kızlı erkekli cıvı cıvıl. Joy’s Garaje her zamanki gibi insanların en yoğun olarak gittikleri bar. Küçük olduğu için, kızlı erkekli kıç kıça bir şeyler içmek hoşlarına gidiyor olmalı. Hafta sonları caddeler cıvıl cıvıl. Çiçeklerin açılmaya başlaması da gecelerin bir başka güzelliği. Hafta sonları yaz bitmeden oralara bir çıkın. Hoşunuza gidecek!

(Paparaci) Tramvay demiryolu hatlarını yenileme çalışmaları çerçevesinde Am Stern’deki rayların bir kısmı 30 derecenin üstündeki yakıcı sıcaklara rağmen 6 hafta içinde yenilendi. Kassel’in merkezindeki inşaat aşaması söz verildiği gibi yaz tatilinin

bitiminde tamamlandı. Altı hafta içinde, Am Stern kavşağı ve Hedwigstraße, Treppenstraße arasındaki raylar değiştirildi. Geriye Obere Königsstraße, ve Rathaus arasındaki ray yenileme çalışmaları kaldı.

Aynı zamanda Untere Königsstraße’nin Stern’den Königplatz’a kadar olan kısmına yeni kaldırım taşları döşendi. Merkezdeki inşaat çalışmaları 2019 sonunda bitmiş olacak.


Sizler Artık Kassellisiniz

2017 yılında Kassel’de Alman vatandaşlığına geçen yabancıların sayısı arttı. 2017 yılında yapılan 707 başvurudan 567 yabancı uyruklu Alman vatandaşı oldu. 2016‘da Alman vatandaşlığa geçenlerin sayısı 547 olmuştu. Belediye sarayında Alman vatandaşlığına geçenler için düzenlenen törende konuşan Kassel Büyük Şehir Belediye Başkanı Christian Geselle, (SPD) “Alman vatandaşlığı alan sizler artık ülke yönetiminde oylarınızla söz sahibi oldunuz. Her beş kişiden birinin yabancı olduğu Kassel’de huzur ve güven içinde, birbirimize saygı ve sevgi göstererek birlikte yaşamı devam ettireceğiz. Sizler artık Kassellisiniz” dedi. Belediye Başkanı Geselle daha sonra Alman vatandaşı olanlara birer Alman Anayasa kitabı hediye etti. Töreni müzikleriyle şenlendiren

Gurup VİADEM katılanlar tarafından coşkuyla alkışlandı. 83 ülkeden 36 bin 700 yabancının yaşadığı Kassel’de 7 bin 46 Türkiye vatandaşı var. Kassel Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada; 20 yıl kadar önce 11 bin civarında olan Türklerin yüzde 35 oranında azalmasının nedeni, büyük bir kısmının Alman vatandaşlığına geçmesinden, bir kısmının ise ülkelerine dönmesinden kaynaklandığı belirtiliyor. Alman vatandaşlığına geçmek için; Bürgeramt Abteilung Standesamt Rathaus Obere Königs Str. 8 adresindeki H 101 – 103 numaralı odalara Pazartesi, Salı, Perşembe ve Cuma günleri başvuruda bulunabilirsiniz.


Haber

BENGI e.V. 25. Yılını Kutluyor

1992’de kurulan BENGI derneği 25. kuruluş yıldönümünü belediye binasında kutladı. Açılış konuşmasını yapan Anne Janz’ın ardından söz alan Dr. Claudia Schöning-Kalender BENGI’nin başarıları ve önemi hakkında bir konuşma yaptı. BENGI’nin kurucularından Remziye Ünal ise derneğin dünden bugüne kuruluş hikayesini anlattı. Konuşmaların ardından derneğin projelerine katilan kadınlar sahneye çıkarak BENGI’nın başarısını gözler önüne serdi. BENGİ bir kaç Türk kadınının kendi ayakları üzerlerinde durma iddiası ve gerekli ilk adımları atmasıyla haya-

ta geçti. Kassel´de tanınan ve kabul gören bir eğitim kurumu ve danışma merkezi haline gelen BENGİ bünyesinde 9 farklı ülkenden 12 kişi çalıştırıyor. BENGI yöneticileri 25. zılı vesilesi ile yaptıkları açıklamada, “Derneğin hedefi göçmen kadınların ekonomik özgürlüklerini sağlamalarına yardımcı olmaktır. Göçmen kadınları çalışma hayatına hazırlamak ve onlara gerekli eğitimleri alabilmeleri için destek sağlamaktır. Bengi kuruluşundan bu yana kadınların buluşma ve sorunlarını paylaştıkları bir nokta olmuştur. Yılda 500 ile 600 kadına hizmet veren derneğimiz,

9

gerek Almanca dil kursu gerekse diğer projelerde yer alan kadınlarla bağını koparmamakta ve giderek büyüyen bir aile olmayı sürdürmektedir. 2018 yılı itibariyle 28 ülkeden gelen onlarca kadına hizmet veriyoruz. 2015’de mülteciler için başlattığımız ve gönüllü insanlarla mültecileri bir araya getiren projemiz başarıyla devam ediyor. 2005 yılından bu yana da “Integration” kurslarımızla hizmetinizdeyiz. 25 yıl içinde BENGİ olarak projelere toplam 8 milyon Euro’nun üstünde harcama yaptık. Almanya çapında aldığımız birçok ödül işimize olan saygımızın ve başarımızın birer göstergesidir.” dediler.

, ürünleri EDEKA da! Yoğurt 3,5 % Fett 1kg

Kırmızı Mercimek

0,99 €

1,

50 €

Pilavlık Bulgur

1€ Güler yüzlü ve Türkçe konuşan çalışanlarımızla hizmetinizdeyiz!

Köftelik Bulgur

1€

EDEKA Wenzel ve Yayla işbirliği ile Kurban Bayramı kampanyası Kurban Bayramınız Kutlu Olsun!


10

Haber

İstediğin Yerde Evlen

Kassel Evlendirme Dairesi (Standesamt) başlattığı yeni bir uygulamayla nikah merasimlerini daha cazip hale getirdi. Belediye binasındaki resmi nikah törenleri 2019 yılından itibaren Kassel’in güzel ve tarihi mekanlarında da yapılabilecek. Bunlar arasında; Grimmwelt, Botanischen Garten, Herkules Terrassen, Lutherturm, Planetarium Orangerie, Schloss Schönfeld, Schloss Wil-

helmshöhe gibi Kassel’in seçkin ve tarihi mekanları bulunuyor. Ayrıca evlenenlerin bu mekanlar dışında istedikleri yerde nikah törenlerini yapmalarına da imkan tanınıyor. Bu uygulamayla evlenmek isteyenlerin, bir yıl önceden Evlendirme Dairesinde müracaat ederek sıra alma zorunluluğu var. Kassel’de her yıl 600 kadar çift evleniyor.

Bakım Personeli Sıkıntısı

Almanya genelinde olduğu gibi Kassel’de de kalifiye bakım personeli sıkıntısı yaşanıyor. Yaşlı ve hastaların bakımını yapacak personel açığı birçok hastaneyi zor durumda bırakıyor. Uzmanlar bu sıkıntının yaşanmasını ay maaş, fazla sorumluluk ve artan iş baskısı olarak nitelendiriyor. Bunun sonucu olarak hastanelerde hijyen sorunları, ameliyatların ertelenmesi, çalışanların daha fazla hata yapması gündeme geliyor. Yeşiller partisinden Katrin Göring “Kalifiye eleman sıkıntısı içindeyiz. Rahatlama-

nın sağlanması için 25 bin yaşlı ve hasta bakıcısının işe alınmasını sağlayacak acil program gerekli” dedi. Hasta ve yaşlı bakımında üst düzey eğitim alan Pflegedienst in Baunatal’ın şefi Mehtap Tanyeri de bu konuda sıkıntılarını dile getirerek, “Bizim branş oldukça zor bir meslek. Gecesi gündüzü yok. Çalışanlar emeklerinin karşılığını alamıyor. Hal böyle olunca bu mesleği öğrenmiş olanlar daha iyi ücretle başka işlerde çalışıyor. Hükümet bu konuyu acil olarak ele alıp sübvansiyon yaratmalı” şeklinde konuştu.

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun!

NEUERÖFFNUNG Untere Königsstraße 76, 34117 Kassel 0177 - 454 04 02


Yaz Tatilinde de Boş Durmadı

Eğitim

11

Wissen am Stern Dershanesi (WaS) yaz tatili boyunca çocuklar, gençler ve ebeveynlerin katılımı ile oluşturulan kampus programının meyvelerini konukları ile paylaştı. Kampus etkinliği çerçevesinde öğrenci ve velilerinin tiyatro, video çekimi, fotoğraf çekimi, vurmalı sazlar, DJ’lik vb alanlarda deneyim kazanabilmeleri için farklı atölye seçenekleri sunulmuştu. Tanıtım programında Alman Eğitim sistemi hakkında detaylı bilgi verildikten sonra atölyeye katılan öğrenci ve velilerin ürettikleri eserler sergilendi.

FFH Gecesi Hessen çapında yayın yapan radyo istasyonu FFH’nın düzenlediği FFH Night Glow’a yaklaşık 20.000 kişi katıldı. Gece boyunca birbirinden ünlü Dj’ler müzik resitali sergilerken havai fişek gösterileri ve

göğe yükselen balonlar ilgi odağı oldu. Alana kurulan seyyar tuvaletler ile içecek stantlarının yetersiz kalması eleştirilere neden oldu. 2003’ten bu yana yapılan eğlence kamuya açık olarak düzenleniyor.


12

Eğlence

Mor Gecesi

Soda Cassel’de düzenlenen Türkçe pop gecesi “MOR” büyük ilgi gördü. Gece kulübünü dolduran yüzlerce genç sabahlara dek eğlendi. Gecenin organizatörleri Arzu ve Erdinç Kılıç kardeşler emeklerini karşılığını aldıklarını ifade ettiler. Bir dahaki “MOR” gecesi DJ Halil Vergin eşliğinde 28 Eylülde YORK Kassel’de gerçekleşecek. Bilet İletişim: 0173-357 73 51 ve 0172-58 160 95


motor4.de

13

sunar:

YENİ:

te Çarkıfelek t 10’lu Fırsa

TÜM ERKEKLER ÇARKIN BAŞINA SALI GÜNLERİ SAAT 17’DEN SONRA

Daha fazla bilgi için www.spielbank-kassel.de

SPORTSBAR

18 yaşından küçükler giremez. Kimliğinizi yanınızda bulundurunuz. Şans oyunları bağımlılık yapabilir. Eintritt ab 18 Jahren. Bitte halten Sie Ihren Ausweis bereit. Glücksspiel kann süchtig machen. Spielbank Kurfürsten Galerie | Mauerstraße 11 | 34117 Kassel


14

Konser

Türkü i s e c e G

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun!


Eğlence

15

Kadınlar Matinesi Kassel Cem Evi Kadınlar Kolu’nun düzenlediği kadınlar matinesi huzurlu bir ortamda gönüllerince eğlenmek isteyen kadınları bir araya getirdi. Kadın DJ eşliğince kurtlarını döken kadınlar halaya durmaktan geri kalmadı.


Kassel‘den Portreler Eğitim Gönüllüsü Söyleşi: Selahattin Duygu

Toplumun örnek insanlarını tanıttığımız Kassel’den Portreler köşesinin bu sayıdaki konuğu Dr. İsmail Doğa Karatepe. İsmail ile yedi yıl kadar önce tanıştım. Sempatik kişiliği, yardımseverliliği, her toplumla kaynaşma yeteneği, O’nun benim gözümde yüceleştiğini gösteren en önemli emareleri oldu. Kassel Üniversitesinde okuyordu. Geçtiğimiz yıl doktorasını yaptı. İsmail’i sürekli topluma faydalı çalışmalar içerisinde gördüm. Hele son olarak göçmen çocuklarının eğitimi konusunda geliştirdikleri projenin içinde aktif rol alması beni daha çok meraklandırdı. Ayrıca koyu bir Beşiktaş sevdalısı. Kendisini bu köşemde konuk etmek istediğimi söyledim. Futboldan da arkadaş olduğu Selahattin Abisine “hayır” diyemezdi. Bürosunda oturduk ve sorularımı cevapladı. - Sevgili İsmail, bildiğim kadarıyla sen Türkiye’de üniversitelerde okudun. Buraya doktora yapmaya geldin ve bunu da başardın. Bana kısa bir özgeçmişini anlatır mısın? - Aslen Aydın doğumluyum. Fakat

gençlik ve eğitim yıllarım İzmir’de geçti. İstanbul Üniversitesinde lisans öğrenimini bitirdim. Ege Üniversitesinde İktisat mastırımı yaptım. Daha sonra doktora yapmak için de Kassel’e geldim. - Yaşamındaki hedefe ulaştın. Siyasal Bilimler doktoru oldun. Şimdi ne yapıyorsun? - Kassel Üniversitesinde öğretim üyesiyim, Küresel Ekonomi Politikası dersleri veriyorum. Ayrıca bizim bölümün “Dünya Tarım ve Gıda Örgütü” projesinde görevliyim. - Gelelim son yaptığın işe. “Wissen Am Stern” adında bir dershane açtınız. Nasıl işliyor burası? - Wissen am Stern, Kassel’deki göçmen çocuklarının okullarında başarılı olmasını amaçlayan bir kuruluş. Birkaç idealist arkadaşla bu çocuklara nasıl yardımcı olabiliriz düşüncesiyle açılan bir yer. Kesinlikle kar amacı gütmeyip, çocukları, gelişen dünya standartlarına uygun şekilde eğitmeyi amaçlayan bir eğitim merkezi. - Peki güzel de bu işler maddiyatla


Söyleşi

17

olur. Geliri nasıl sağlıyor sunuz? - Das Spracheninstitut DSI bize ekonomik olarak en büyük katkıyı sağlıyor. Ali Dogan, Bünyamin Can ve İbrahim Yıldırım buranın kurulması için gerekli sermayeyi ortaya koydular. Çok sayıda destekçimiz var. Öğretmenlerimize diğer dershanelerin verdiği ücretten çok daha fazlasını veriyoruz. Bu bakımdan çok kaliteli eğitmenlerimiz var. Çocuğun her türlü sorununu çözebilme yeteneğine sahipler. - Niye böyle bir dershane açma gereğini duydunuz. Sizi bu işe angaje eden ne oldu? - Göçmen çocuklarının da diğer ülke çocukları gibi zeki ve kabiliyetli olduklarını yaşadığımız topluma kanıtlamak fikri denilebilir. - Senin buradaki görevin nedir? - Koordinasyon işlerine bakıyorum. Hocaların ve personelin çalışmalarını yönlendiriyorum. - Kısacası Wissen Am Stern’in müdürüsün doğru mu? - Madem ki sen öyle vasıflandırdın öyle olsun. - Wissen Am Stern’e hangi çocuklar gelebiliyor? - Üçüncü sınıftan itibaren her yabancı kökenli çocuk dershanemiz gelebilir. Dersler genelde her çocuk için bir hoca şeklinde yürüyor. - Hangi dersler veriliyor? - Matematik, Fizik, Almanca, İngilizce ve sosyal bilimler ağırlıkta. - Kaç talebeniz var? - Açılalı iki dşrt kadar oluyor. 7 öğretmenimiz, 25 öğrencimiz var. Dersler haftada beş gün öğleden sonraları veriliyor. - Öğrenciler ne kadar ücret ödüyor?

Selahatt in Duygu (solda) ve İsmail Doğa Karatepe samimi bir havada söyleşiyorlar

- Ders başına 10 ile 16 Euro ödemek zorundalar zira bu parayla dershanenin gereksinimleri karşılanıyor. Biz Gemeinnützig olduğumuz için kar etme olanağımız yok. Çalışan herkes emeğinin karşılığını alıyor. - Hiçbir çıkar beklemeden böyle güzel bir iş yaptığınız için size “Eğitim Gönüllüleri” diyebilir miyiz? -O senin değerlendirmen. Teşekkür ederim.

sen onu söyle? - Gelmez olur muyum. - Maçtan sonra Hakan’ı da alırız sofrayı da kurarız. Cengiz de gelirse kadro tamam demektir. Sevgili İsmail, çok keyifli bir söyleşi oldu. Bana bu imkanı verdiğin için teşekkür ediyorum. - Ben de sana teşekkür ederim.

- Kaç lisan biliyorsun? - Ana dilim Türkçe, Almanca ve İngilizce bildiklerim. Arapçayı da öğreniyorum. Doğu lisanlarına da ilgi duyuyorum. Fırsat bulursam öğreneceğim. -Haa…! Bak bu olmadı. Yıllardır okuyorsun hala mı okuyacaksın? - Biz zaten okumayan bir milletiz, bırak ta birkaç kişi de okusun be Selahattin Abi. - Bana da “emekli oldun niye çalışıyor, gazetecilik yapıyorsun?” diyorlar; bir yerde ayıplıyorlar. İşin tuhafı bunu diyenlerin çoğu yolda yürüyemiyor. Bunları geçelim. Perşembe günü top oynamaya geliyor musun

I.D. Karatepe tutkulu bir bisikletsever


18

Magazin

Ehliyet Sınavına Girenlerin Üçte Biri Kaybediyor Sürücü ehliyeti almak insanlar için büyük sorun haline geldi. Geçen yıl Kassel’de ehliyet sınavına girenlerin üçte birisi (yüzde 31,9) sınavı geçemedi. Almanya genelinde 2016’da sınavı kazanamayanların oranı yüzde 34,8 iken, bu oran 2017’de yüzde 36,8’e yükseldi. Kassel’de ise teori sınavına girenlerin yüzde 25’i kaybetti. Konuyla ilgili açıklama yapan Almanya Sürücü Öğretmenleri Birliği Başkanı Gerhard von Bressendorf, başarısızlığın nedeni olarak Almancayı iyi anlayamayıp sınavlara giren aday sayısının çok olmasını gösterdi. Almanya’da her sürücü adayı kurs için ortalama 2.000 ile 3.000 Euro arasında para harcıyor. Sürücü adayları kayıt esnasında her sürüş için saat başı (en az 12

saat), teori ve pratik imtihanlar için ücret ödüyorlar. Buna ilk yardım kursunu da eklemek gerekiyor. Sınavı kazanamayanlar için ise masraf daha da artıyor. Gençler, Şoför Okulu Eğitmeni Olun! Konuyu Kassel’de 25 yıllık sürücü okulu hocası ve 20 yıllık Sürücü Okulu sahibi Mehmet Yıldız’a sorduk. Yıldız , “Gerhard von Bressendorf’un tespiti doğru. Suriye ve diğer Arap ülkelerinden gelenler Almanca sorunu yaşıyorlar. İmtihanda müfettişin sorularına cevap veremeyince başarısız oluyorlar Kassel’de üç Türk sürücü kursu var. Suriye ve diğer Arap ülkelerinden gelenler çoğunlukla bizim talebelerimiz oluyor. Benim bu vatandaşlar için Arapça bilen üç tercümanım var. Teori derslerinde ve

Baunatal Araba Sergisi Kuzey Hessen’in en büyük açık hava araba sergisine ev sahipliği yapan Baunatal’da ünlü otomobil firmaları 20. kez arabalarını görücüye çıkardı. Sergiye katılan 11 bayi 27 marka otomobil sergileyerek sergi tarihinin rekorunu kırdı. Sergide ve akrobatik gösterilerden E-carwalk etkinliklerine kadar katılımcıların eğlenmesi için pek çok aktivite düzenlendi. Sergiye katılan

Mitsubishi bayii Autozentrum am Wesertor’un sahibi Şaban Filiz “İlgiden memnunuz seneye daha kapsamlı bir sergi planlıyoruz” dedi. Toyota ve Nissan bayisi Auto-Schubert’in başarılı satış danışmanı Yusuf Durak ise misafirlerin yoğun ilgisi ile karşılaştıklarını belirterek, halkla içi içe olmanın önemine vurgu yaptı.

Sürücü eğitmeni Mehmet Yıldız

sınavlarda onlar yardımcı oluyor. Yapılan anketlerde Hessen Eyaletinde başarısızlık oranı en düşük olan şehir Kassel. Bizim buradaki sıkıntımız şoför okulu hocasının yetişmemesi. Şu sıralar yeni müşterilerimize 6 ay sonrası için randevu verebiliyoruz. Gençlere sizin

aracılığınızla bir çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin bu mesleği öğrenin! Hem kazançlı, hem de rahat bir iş yapmanın zevkini yaşayacaksınız. Ancak Alman Sürücü Hocaları Birliği bu konuda aktif değil. Gençleri bu mesleğe yönlendirecek çalışmalar yapılmalı” dedi.

Autozentrom am Wasertor’un kurucu Şaban Filiz gelecek seneki sergi için iddialı olduklar ını söylüyor.

Autohaus Schuber t’te çalışan Yusuf Durak20

Kermes

Eyüp Sultan Camii Kermesi DITIB Baunatal Eyüp Sultan Camii’nin bahar şöleni bu yıl da cami önündeki avluda düzenlendi. Şenliğe katılanlar bir taraftan enfes yemeklerin diğer yandan güzel havanın tadını çıkardılar.

Abb. zeigt Eclipse Cross 1.5 T-MIVEC ClearTec 4WD CVT Messverfahren VO (EG) 715/2007 Eclipse Cross 1.5 T-MIVEC ClearTec 4WD CVT Kraftstoffverbrauch (l/100 km) innerorts 8,2; außerorts 6,2; kombiniert 7,0. CO2-Emission kombiniert 159 g/km. Effizienzklasse D. Eclipse Cross Kraftstoffverbrauch kombiniert 7,0-6,6 l/100 km. CO2-Emission kombiniert 159-151 g/km. Effizienzklasse D.

Fuldatalstraße 43 34125 Kassel Tel.: 0561 - 987 870

Kooperationspartner:

Kurt-Wolters-Str. 27 34125 Kassel Tel.: 0561- 87 10 64

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun!


Kermes

21

Hofgeismar Camii Şenliği Çağ kebabından tutun gözlemeye kadar envai çeşit yemeklerin satışa sunuldu-

ğu şenlikte düzenlenen camiler arası futbol turnuvası da büyük ilgi gördü.


22

Kermes

Fatih Camii Kermesi Camini avlusunun yanı sıra cami önündeki sokağın trafiğe kapatılması ile geniş bir alanda düzenlenen etkinlikte ev

yapımı yiyeceklerin yanı sıra Zeynel Demirkan’ın hazırladığı enfes künefe ziyaretçilerden tam not aldı.

17

Planungsbüro

YILLIK

TECRÜBE

İsteğinize en uygun mutfaklar için Profesyonel Danışmanlık • Güzel Planlama ve Tasarım Doğru Ölçüm • Sağlam Nakliye • Kusursuz Montaj Ramazan Öztürk

84 Aya kadar

%0

faizli taksit imkanı

Kurban Bayramınız mübarek olsun! Waitzstr. 2b 34123 Kassel • Mobil: 0176 - 23 61 10 61 •kuechedirektkassel@gmail.com24

Kermes

Mevlana Camii Bahar Kermesi Kassel’in minareli tek camisi Mattenberg Mevlana Caminin ilkbahar kermesi bu yıl da yoğun ilgi gördü. Üç gün süren bahar şenliğini iki binin üzerinde insan ziyaret etti. DİTİB Köln Zeybek folklor grubu ve Recep Baş’ın Taekwando öğrencileri yaptıkları gösteriler kermesi renklendirdi. Cami üyesi erkeklerin ızgara ve kadınların hamur işlerindeki becerileri, üyeler arasındaki dayanışmanın ne kadar ileri boyutta olduğunu gösteren güzel bir çalışma olarak dikkat çekti.

Wolfhagen’de Şenlik DİTİB Wolfhagen Cami Derneği’nin düzenlediği geleneksel Bahar Şenliğinde insanlar bir araya geldiler. İki gün süren şenlikte çeşitli etkinliklerle insanlar hoşça vakit geçirdi. 14 yaşındaki özürlü Sena Ün’ün bir iki dakika içinde çizdiği portreler büyük ilgi gördü. İnsanlar kara kalem resimlerini yaptırmak için sıraya girdiler. Çocukların çaldığı davul eşliğinde kızlar halay çekerek bu güzel günü şenlendirdiler. Wolfhagen’de yaşayan Werner Maschinebau firmasının sahibi ve genel müdürü Niyazi Karahan’ın yönlendirdiği şenlikte piyango çekilişi de yapıldı. En büyük ikramiye olan I Phone 8’in talihlisi Arzu Karahan oldu. N. Karahan “Her yıl düzenlediğimiz şenliğe katılan ziyaretçilerin yüzde 90’ı Almanlar olurdu. Ancak son iki yıldır Almanlar bu etkinliğimize gelmiyor. Bana göre bunun nedenin Türkiye ile Almanya arasında yaşanan politik sorunlar. Politikacıların işi iş de olan bizlere oluyor” dedi. Wolfhagen’de 60 Türk ailesi yaşıyor.


Kermes

Hacı Bayram Camii Kermesi DITIB Bettenhausen Hacı Bayram Camii kermesi her zamanki gibi huşu içinde gerçekleşti. Güzel

havanın tadını çıkaran konuklar çeşit çeşit lezzetli yemeklerin tadına baktılar.

25


CENTER Çeşitli Renk ve Modelde Havlular

Kurban Bayramınız kutlu Olsun!

Tesbih Çeşitleri

Bebek Setleri

TAÇ Nevresim Takımları

Gönül Verdiğiniz Takımların Lisanlı Ürünleri direk toptaraftar.de Mağazanızda

Çeşitli Desenlerde Uyku Setleri Nevresim Takımları


Event Saal Kassel/ Calden Yenileniyor

İlk Düğün 8 Eylül’de!

Geçtiğimiz Eylül ayında hizmete giren Kassel’in yeni düğün salonu Event Saal Kassel/ Calden yenileniyor; daha da büyük daha da ferah bir etkinlik merkezi haline geliyor. Yenileme çalışmalarının bitmesiyle 2.000 m² den daha fazla bir alan kaplayacak olan Event Saal, resmi izinli 1.650 kişilik oturma kapasitesi ile Kassel’in en büyük salonlarından biri haline gelecek. Salonun sunduğu en büyük özelliklerden biri de gelin ve damat odasında gelinlikle rahatça girilebilecek olan özel bir tuvalet ve duş bulunması. Gelin ve damadın konforu için her şey düşünülmüş. Genişletilen sahne ile hem sanatçılar hem de kurtlarını dökmek

isteyen konuklar için yeterince alan ayrılmış. Yenilenen salonda çocuklarda unutulmamış. Yazın bahçede kışın içeride olmak üzere minyatür bir Kinderwunderland yaratılarak çocukların hoşça vakit geçirmeleri sağlanıyor. 660 araçlık otoparkı bulunan salonda kadınlar ve erkekler için özel mescit alanları da düşünülmüş. Kadınlara özel kafeterya ve sigara içme odası da hizmete girecek.

Türkiye Süper ligindeki GS, BJK, FB, TS gibi efsane takımların renklerini ve armalarını taşıyan onlarca orijinal ürünü online satın alabileceğiniz www.toptaraftar.de her geçen gün ürün yelpazesini genişletiyor. Bir K1 markası olan internet sitesi, sadece orijinal ürün satışı yapıyor. Resmi lisanslı ürünleri online sipariş edebileceğiniz sitede, pek çok ürüne uygun

fiyatlarla erişmeniz mümkün. Taraftar bornozlarından pijamalarına, yatak takımından atkılara pek çok orijinal ürün sizleri bekliyor. Havlular, nevresimler, çarşaflar, atkılar, şapkalar, yastıklar ve daha fazlası… Siz de gönül verdiğiniz takımın logosunu, armasını ve renklerini taşıyan ürünleri kolayca sipariş edin, ürünler kargo ile kapınıza kadar gelsin. Memnun kalmazsanız

Eent Saal Kassel/Calden’in bahçe kısmına ise 6 dükkanlık bölümler inşa ediliyor. Bölümlerden birine “kendin pişir kendin ye” usulü et/mangal restoranı gelecek. İlk etapta Perşembe

İş Dünyası 27

ile Pazar günleri arası hizmet vermesi planlanan restoran nezih atmosferi ile ailecek gidilebilecek bir lokanta olma özelliğinde. Diğer bölmelerde dondurmacı, taze kavrulmuş çerez ve kahve servisi yapan dükkanlar hizmet verecek. Böylece Event Saal Kassel/ Calden adının hakkını vererek müşterinin memnuniyeti için her hizmeti sunan bir etkinlik merkezine dönüşmüş olacak. Masalsı bir atmosferde sultanlara layık düğün vb. törenleriniz için Event Saal Kassel / Calden sizleri bekliyor. İletişim: 0178 – 209 02 96

Taraftarın Lisanslı Orijinal Ürün Sitesi geri gönderin. Toptaraftar.de: Almanya çapında Türkiye Süper Lig takımlarının orijinal ürünlerinin yetkili online satış sitesi! Ya da Holländische Str. 96, 34127 Kassel adresindeki toptaraftar mağazasına uğrayarak ürünleri direk satın almanız da mümkün.


28 İş Dünyası

Crash Expert Gutachen Yeni Mekanında

Kfz-Sachverständiger olarak hizmet veren Hıdır Budak Mayenfeldstr. 35, 34125 Kassel adresindeki büroda Allianz Sigortası Genel Temsilciliği yapan Seufert ve Gombert ile birlikte müşterilerini bekliyor. Budak “Büroda verdiğim kaza uzmanlığı hizmeti yanında arkadaş-

larımın sunduğu sigorta olanakları ile de tek elden hizmet veriyoruz.” diyor. Unfallgutachten, Kfz-Bewertung, Reperaturnachweise ve Beweissicherungsgutachten alanlarında Crash Expert Gutachen’ın hizmetlerinden yararlanmak mümkün.

Pflegedienst Baunatal

“Pflegedienst Baunatal” Baunatal’daki bürosunun resmi açılışını gerçekleştirdi. Ekim 20017 de faaliyetlerine başlayan “Pflegedienst Baunatal’ın kurucusu Mehtap Tanyeri, yaşlı ve hasta bakımına dürüst ve güler yüzlü bir hizmet anlayışı getirdiklerini belirterek, “bakım sadece yardım etmek değil aybı zamanda hasta ve yaşlılara

yaşama enerji aşılamak onlarla empati kurabilmektir.” diyor. Pflegedienst Baunatal Grundpflege, Palliativpflege, Alltagsbetreuung ve Behandlungspflege alanlarında hizmet veriyor. Daha geniş bilgi için: Pflegedienst Baunatal Birkenallee 98, 34225 Baunatal İletişim: 0561 – 49 94 79 97


TarafTarın lİSanSı Onlıne alışVeRİş SıTeSİ Taraftar Tulumu

Tak ımın ın arm asın ı, Ren kleR İnİ Taş ıyan ORİ Jİna l ÜrÜ nLE r! Taraftar Yastıkları Taraftar Çakmakları

Taraftar Saatleri

Taraftar Bornozları

Armalı Nevresim Takımları

Taraftar Kupaları

Deniz Havlusu, Şapka, Masa Lambası, Bardak, Atkı, Parfüm ve daha fazlası

bir

markasıdır.


30 İş Dünyası

Otomobilinizi Şımartın! Kassel’in başarılı iş kadınlarından Funda Karasoy’un işlettiği “Blauer Elefant SBWaschanlage” Almanya çapında bir ilke imza attı. Tüm sistemini yenileyen Blauer Elefant, 7 kademeli yıkama seçeneği ile kirin pasın korkulu rüyası, otomobillerin ise vazgeçilmezi oldu. 2009’dan bu yana hizmet veren oto yıkama servisinin işletmecisi Karasoy, “Kassel’in en büyük ve Almanya’nın da en modern SB-Waschanlages’i konumundayız. Zira 7 kademeli yıkama programı Almanya çapında ilk kez Blauer Elefant ile hizmete sunuldu. Almanya’da ilk olmanın, Kassel’de en büyük ve en modern olmanın gururunu yaşıyoruz” diyor. 7 kademeli oto yıkama sistemi ile aracınızın durumuna göre ya da kendi isteğinize göre yıkama programları-

nı seçmeniz mümkün. Her programa uygun su tabancası, fırça gibi aletler programın renkleri ile belirlenmiş durumda. İşte 7 kademeli Yıkama opsiyonları: 1. Schaum-Vorreiniger: Köpüklü ön yıkama 2. Hochdruck- Wäsche: Yüksek basınçlı / tazyikli durulama (85 bar - 30 cm uzaklıktan) 3. Schaum-Politur: Parlaklık veren ve yağmura karşı koruyucu formülü ile köpüklü yıkama 4. Softwasch-Bürste: İnatçı kirlerden şampuan eşliğinde yumuşak fırça ile kurtulmak için birebir. 5. Frischwasser-Spülen: Aracınızdaki kir ve köpük kalıntılarını durular. 6. SchaumWachs: Özel formülü ile kir tutmayı geciktiren köpük 7. Fleckenfrei Glanz-Spülen: Arı su ile nihai durulama (30 cm uzaklıktan)

İşletmeci Karasoy, “Tesisimiz de aynı zamanda profesyonel araç bakım hizmeti de (Fahrzeugpflege) veriyoruz. İç, dış ve komple temizlik olmak üzere üç se-

çenek sunuyoruz.” diyerek, temizliğe önem veren sürücüleri oto yıkama servisine beklediklerini belirtiyor. Açılış Saatleri: P.tesi – C.tesi 06.00 – 23.00

Kassel‘in en modern ve en büyük SB-OTO YIKAMA TESİSİ

Professionelle Fahrzeugpflege

Bunsenstr. 27, 34127 Kassel

Açılış Saatleri: Mo. – Sa. : 06.00 – 23.00

Mobil: 01522 2890327


İş Dünyası 31

BURGER KING®’de Baunatal’da BURGER KING® Baunatal şubesi Knallhüter Straße 52, 34225 Baunatal adresinde hizmete girdi. Baunatallılar artık alıştıkları lezzeti uzaklarda aramıyorlar. Büyük ve ferah bir alanda kurulan Kassel ve çevresinin 7. BURGER KING® şubesi, A49 otobanına ve diğer ana bağlantı yollarına yakınlığı ile merkezi bir konumda. Baunatal şubesinde 2 adet online dokunmatik ekranlı terminallerden kendi siparişinizi kendiniz verebiliyorsunuz. EC kart ve kredi kartı ile ödeme yapılabilen terminaller sayesinde siparişinizi daha hızlı ve pratik vermeniz mümkün. BURGER KING® Baunatal şubesinde de Coca-Cola Freestyle-İçecek Otomatiği ve Lieferservice hizmetleri bulunuyor. Şubede ayrıca Beck’s marka bira satışı da yapılıyor. Şube yöne-

ticisi Abu Lammam gerek Baunatal şubesinde gerekse Liferung / Dağıtım servisinde çalışacak elemanlara ihtiyaç duyduklarını belirterek, ilgilenenlerin iş başvurusunda bulunmalarını istiyor. BURGER KING® restoranlarına yerleştirdiği Coca-Cola Freestyle-İçecek Otomatiği ile müşterilerine 91 farklı içecek sunuyor. Üstelik bu içecekleri canınızın çektiği gibi karıştırıp kendinize özel bir içecek yaratabilirsiniz. Bir içecek ya da menü sipariş eden müşteri kendi içeceğini Coca-Cola Freestyle-İçecek otomatiğinden dilediği kadar doldurup, içebiliyor. Bu sayede müşteriler koladan suya, limonatadan meyve sularına kadar 91 farklı tattan diledikleri karışımı içebiliyorlar.


32

İş Dünyası

İş Arayanlara Fırsat! Ücretsiz Bewerbungscoaching “Intew – Institut für technische Weiterbildung” işsizlere ya da işini değiştirmek isteyenlere “Bewerbungscoaching - Heranführung an den Arbeitsmarkt (Einzelcoaching)” kursu ile bir işyerine nasıl doğru bir şekilde başvuru yapılırın cevabını veriyor. Jobcenter ya da Agentuer für Arbeit kurumlarına kayıtlı kimselere ÜCRETSİZ verilen kursta, her katılımcıya iş yeri araştırmasından iş başvurusuna kadar profesyonel bir kişi eşlik ediliyor. (Einzelbeutreung – Einzelcoaching) Kurs bünyesinde kursiyerin özelliklerine uygun işçi arayan firmalar birlikte tespit ediliyor ve iş başvurusu dosyası

(Bewerbungsunterlagen: Anschreiben, Lebenslauf oluşturma vb.) oluşturuluyor. Çağımızın vazgeçilmez online iş bulma sitelerine kaydolma ve iş başvurusunda bulunma gibi teknik yardımın da verildiği kurs sayesinde iş bulma şansınız daha da artıyor. En az on iş yerine başvurmanız sağlanıyor. İş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken noktalar da katılımcılara anlatılıyor. Almancası yetersiz olanlara TÜRKÇE destek sunuluyor. Kursa bizzat katılmak da şart değil. İsteyen kursiyerler kursa evden online da katılabiliyorlar. Evden katılımcılara

INTEW bir tablet veriyor ve bu sayede kursa katılım gerçekleşiyor. “Bewerbungscoaching - Heranführung an den Arbeitsmarkt (Einzelcoaching)” kursuna ücretsiz katılmak için bağlı bulunduğunuz kurumdan (Jobcenter ya da Agentuer für Arbeit) bir “Bildungsgutschein” almanız yeterli. INTEW - Dipl. Ing. R. Albayrak Universitätsplatz 12 ( im Science Park Kassel) 34127 Kassel 0561 – 95 37 9753 www.facebook/intew.de

Institut für technische Weiterbildung Institut für technische Weiterbildung

NG & U L T T I VERM S T E I E RGS& B U K AR S G N N U LBU D IrTaT BVIL M R erufe R E e E T ll I E S ü f T g W I in E h c B ngscoa KURSE AR S G N Bewerbu U BILD ufe WEITERscoaching für alle Ber ng

Bewerbu

* 100%

Förderung mit Bildungsgutschein oder Förderung mit AVGS Bildungsgutschein oder AVGS

100%

erhalten bei uns grundlegendes Knowhow zum Bewergsverfahren. Wir begleiten Sie durch ein Coaching, um e Sichtweisen zu erkennen, Orientierung zu finden, genschte Veränderung zu bewirken und geplante Ziele zu alten bei uns grundlegendes Knowhow zum Bewerichen. verfahren. Wir begleiten Sie durch ein Coaching, um ntnisse überzudie eigenen Orientierung Kompetenzenzuund Fähigkeiten ichtweisen erkennen, finden, geaffen mehr Selbstvertrauen und lassen hte Veränderung zu bewirkenund undSicherheit geplante Ziele zu zielgerichteter berufliche und private Interessen entwien.

İş Arayanlara Fırsat! Ücretsiz* Bewerbungscoaching Hauptstandort Institut für technische im Science Park Kassel İstihdam12piyasasında yerinizi alın! Universitätsplatz

Hauptstandort 34127 Kassel

Institut für technische W

OG ///Park R 2030 - 2036 im 2. Science Kassel Doğru Bewerbung yazımı Universitätsplatz 12 Online iş sitelerine kayıt 34127 Kassel En az 10 işyerine başvuru 2. OG /// R 2030 - 2036

MI R E V S T I ARBE UITN D L I B R M E R EEITITSVscEoaching fü W RB ng AHauptstandort Bewerbu DUNG L I B R E im Science Park Kassel IT ra WEUniversitätsplatz ching fü ungscoa12

Einzelcoaching evden online katılım olanağı +49(0)561 95Kursa 37 9753 +49(0)561 95Türkçe 37 9755destek

+49(0)561 95 37 9749 +49(0)561 95 37 9753 +49(0)561 95 37 9755 +49(0)561 95 37 9749

www.facebook.de/intew.de

rb Bewe 34127 Kassel

2. OG /// R 2030 - 2036


İş Dünyası 33

Mangal Partisi

Elit Organizasyon birlikte çalıştığı kişiler ve kurum temsilcileri için mangal partisi düzenledi. Schutz- und Grillhütte Frommershausen’da yapılan eğlencede envai çeşit et mangalda kızartılarak konuklara ikram edildi. Elit Organizasyon kurucuları Gül-

Organizasyon & Dekorasyon Düğün, Kına, Nişan, Sünnet... Tüm Özel ve Kurumsal Davetlerinizde Hizmetinizdeyiz İrtibat: 0152 - 275 23 361 0162 - 21 34 222 Elit Events Kassel elit_events _ks Kurban Bayramınız mübarek olsun!

can ve Esra, “Gayet başarılı bir düğün sezonunu arkamızda bıraktık. Bu akşam eğlenerek önümüzdeki sezon için enerji toplayacağız. Organizasyon alanında elit hizmet isteyenleri elit organizasyona bekliyoruz” dediler.


34 İş Dünyası

Birarada Daha Güçlüler IhrGutachter24, KILIÇ Werbung ve Akademie für Förderung und Qualikation e.V. (afq) Germaniastraße 12, 34119 Kassel adresindeki yeni büroya taşındı. Resmi açılışı Kassel Büyük Şehir Belediye Başkanı Christian Geselle yaptı. Ev sahipliğini, IhrGutachter24’ün kurucusu ve Afq’nun başkanı Kfz-Meister Abidin Kılıç, afq yöneticisi Dr. Rabani Alekuzei ve Kılıç Werbung’un sahibi Erdinç Kılıç’ın yaptığı açılışta konuşan Belediye Başkanı Geselle, kurum ve kuruluışların Kassel’in iktisadi gelişimindeki önemine

atıfta bulunak büroya taşınan firmalara başarı diledi. Abidin Kılıç yaptığı açıklamada kalifiye elman yetiştirmede Almanya çapındaki en büyük kurumlardan biri olduklarının altını çizerek, “afq Weiterbildung alanında önemli bir kurum. Biz camiler de dahil olmak üzere kurum ve kuruluşlara ISO 9001 standardı veren bir dernek haline geldik. Proje danışmanlığı hizmeti de veriyoruz. IhrGutachter24 ise Almanya çapında 24 saat kfz-Sachverständigen alanında kaliteli hizmet veriyor” dedi.


İş Dünyası 35

Mesleğini Başarıyla Tamamladı Abdurrahman Ceran (21) Kfz-Mechatroniker dalındaki meslek eğitimini başarıyla tamamladı. Ceran “Meslek eğitimim otomobillerin elektrik aksamlarıyla ilgili. Araçların motor ve harici elektrik donanımı hakkında gördüğüm eğitimi başarıyla tamamladım” diyor. Babası

Doğan Ceran’ın tamirhanesinde Hamza Bakışla birlikte çalışan Abdurrahman, gelecekteki hedefinin ustalık (Meister) belgesini almak olduğunu belirterek, “Babamın yükünü hafifleterek müşterilerimize daha da kaliteli hizmet sunmak istiyorum” diyor.

TUV’de Bizden Biri Makine yüksek mühendislerimizden Selim Köşker on aylık ek eğitimin ardından Aralık 2017 yılında “Kfz-Prüfingenieur” unvanı da alarak TÜV Rheinland / FSP´de çalışmaya başladı. TÜV Rheinland / FSP bünyesinde periyodik araç muayenesi, egzoz gazı emisyon ölçümü, periyodik araç gazi (LPG/CNG) muayenesi, modifiye edilmiş araç işlemleri ve eski araçlar için uzman raporu gibi otomobilleriniz için önem taşıyan birçok hizmeti sunan Köşker, “Otomobil muayenesi çok önemli ve ciddi bir iş. Şakaya gelmez. İşin uzmanı olmadan adım atmamakta fayda var. Araç muayenesinin

belirli bir standarda kavuşması, araç kusurundan kaynaklanan trafik kazalarının azalmasına ve trafik güvenliğinin artmasına katkı sağlar. Periyodik olarak bakımı yapılmış araçların performansının artmasıyla, yakıt sarfiyatı ve gürültü kirliliği azalır. Bakımlı araç sayısının artmasıyla, aracın ömrü uzamakta ve ikinci el değeri artmaktadır. Kasselli hemşerilerime bu konuda yardımcı olmaktan ziyadesiyle memnuniyet duyarım” diyor. İletişim: Zentgrafenstr. 51, 34130 Kassel Mobil: 0173 2632779 selim.koesker@fsp.de

Ihr Partner für - Hauptuntersuchungen - Sicherheitsprüfungen - Änderungsabnahmen (gem. § 19.3 StVZO) - Prüfungen nach berufsgenossenschaftlichen Vorschriften (BGV, BGR) - Prüfungen nach BOKraft - Technische Beratung - Oldtimergutachten - Gasanlegenprüfung (GWP) Selim Köşker Dipl. -Ing., Kfz-Prüfingenieur

Mobil: 0173 2632779 selim.koesker@fsp.de

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun!

FSP GmbH & Co. KG Zentgrafenstr. 51, 34130 Kassel


36

Glashaus Kassel Hizmetinizde! Modern, Farklı ve Özel Organizasyon/Etkinlik Salonu: Glashaus Glashaus Kassel Etkinlik Salonu, 975 m² alana kurulu tesisiyle Kassel’in en modern düğün ve etkinlik salonlarından biri haline geldi. Glashaus Kassel, modern ve farklı tasarımıyla konukların beğenisine mahzar oluyor. Lohfelden’de bulunan salon, şehir merkezine sadece 5 km uzaklıkta. Carisma Organizasyon’un kurucusu Faruk Akyol, otomobil galerisi olarak hizmet veren binayı etkinlik merkezine çevirdiklerini belirterek, “Camdan duvarları, modern, farklı ve özel tasarımı ile salonumuz eşsiz bir atmosfer sunuyor. Yeni sezonda da düğün, nişan, kına, sünnet, eğlence, konser ve şirket toplantıları gibi her türlü etkinliğe ev sahipliği yapmaya devam ediyoruz. Salonumuz 600 – 700 konuk kapasiteli ve ayrıca ücretsiz otoparkımız da var” diyor. Yerden ısıtmalı salon şahane akustiğinin yanı sıra ışık oyunları ile de ilgi beğeni topluyor. Salonla birlikte müşterilerin arzularına uygun hizmet seçenekleri tasarladıklarını ifade eden Akyol, “Salonumuzda bir düğün için ihtiyaç duyulan servis elemanlarından cateringe kadar tüm hizmetler sunuluyor” diyor. Akyol, Glashaus Kassel Salonu ve

Glashaus Kassel İletişim: organizasyon hizmetleri ile ilgili her türlü soruya memnuniyetle cevap vermeye hazır olduklarını belirtiyor.

Mobil: 0172 – 752 77 10 Telefon: 0561 - 70 55 17 30 Adres: Max-Planck-Straße 8-10, 34253 Lohfelden www.glashauskassel.de38 İş Dünyası

Sigortanızı Değil, Sigortacınızı Değiştirin! Portari GmbH Almanya genelinde isim yapmış, güvenilir tüm sigorta şirketlerinin acenteliğini yapan bir kurum. Anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerinin teklifleri karşılaştırıp, müşteriye ihtiyacı olan en cazip sigorta teklifini sunuyor. Örneğin Kfz-Sigortasına mı ihtiyacınız var? Portari derhal tüm sigortaları karşılaştırıp aracınıza en uygun teklifi buluyor. Karşılaştırmalı analiz neticesinde hem en uygun hem en cazip sigorta hizmetine ulaşıyorsunuz. Tüm bu işlemleri www. portari.de ya da portari web

App’i indirerek kaydolmanız yeterli. Hatta online canlı destek hattını kullanarak yardım da alabilirsiniz. Lakin “Ben sigortacımla yüz yüze görüşmek isterim” derseniz işinin uzmanı güler yüzlü (Versicherungsfachfrau) Esra Yakış sizlere her konuda yardımcı olacaktır. Portari GmbH ile sigorta şirketleri arasında kombinasyon yapma imkanınız da var. Örneğin ihtiyaç kredinizi X sigortasından, araç sigortanızı da Y sigortasından yaptırabilir, dolayısıyla en uygun sigortalara bir paket ve tek elden ulaşabilirsiniz.

Portari Immobilien GmbH ise emlak alanında her türlü sigorta ihtiyacınızı karşıSigortanız yerine danışmanınızı layan bir kurum olarak göz dolduruyor. Emlak alım- satış- finansman Finanzierung Immobilien ve danışmalığının yanı sıra isteğinize Versicherung Bauen uygun Arsa alımı, ev alımı-yapımı gibi konularda ön araştırma yapan Sigorta şirketlerinin karşılaştırıp Portari Immo hata yapma riskinizi ihityacınıza en uygun sigortayı buluyoruz! de gideriyor. Almanya genelindeEmlak finansmanı ve kredi konusunda da ki tüm bankalarla anlaşmalı olan bize danışmadan karar vermeyin! Portari Immo ile emlak alımı için en uygun krediyi bulmanız an mesePortari GmbH lesi. Kassel İstediğiniz kredi için gereken Leipziger Straße 72, 34123 info@portari.de | info@portari-im evrakları bir araya getirmeniz Esra Yakış Tel.: 0561 85014325 www.portari.de | www.portari-imm hususunda da yardımcı oluyorlar. Zira yanlış, hatalı ya da eksik bir evrak kredi başvurunuzun reddedilmesine neden oluyor. Dolayısı ile Portari Immo müşterileriyle birlikte evrak listesi hazırlayıp, bankaların kredi tekliflerini karşılaştırarak en uygun kredi için sizin adına başvuruda bulunuyor. Kazançlı çıkmak için Sigorta Uzmanı, Portari GmbH ve Portari ve Portari Immo GmbH’nın Portari Immobilien GmbH kurucusu hizmetlerinden yararlanmayı ihmal Esra Yakış etmeyiniz.

Sigortanız yerine sigorta danışmanınızı değiştirin! Finanzierung Versicherung

Immobilien Bauen

Sigorta şirketlerinin karşılaştırıp ihityacınıza en uygun sigortayı buluyoruz! Emlak finansmanı ve kredi konusunda da bize danışmadan karar vermeyin! Portari GmbH Leipziger Straße 72, 34123 Kassel Esra Yakış Tel.: 0561 85014325

info@portari.de | info@portari-immo.de www.portari.de | www.portari-immo.de


Magazin

39

Nikah Memurunuz Hem düğün hem nikah bir arada mı olsun istiyorsunuz? Bilgehan Varol ile iletişime geçmeniz yeterli. Kırmızı cübbesi, nikah kayıt defteri ve evlilik cüzdanları ile Türkiye’deki nikah memurlarını aratmayan Varol, düğün

esnasında sembolik nikah merasimi yaparak düğün töreninize farklı bir renk katıyor. Gerek sunum tekniği gerekse okuduğu şiirlerle ahaliyi mest eden tok sesli sembolik bir nikah memurumuz

Daimi Misafirlerimiz

Bilgehan Varol bu için biçilmiş kaftan adeta. Siz de düğün töreninize nikah merasimi eklemek isterseniz 0176-90 22 44 64’ü arayarak randevu almanız yeterli olacaktır.

Mercedes Werk’in önünden hımbıl hımbıl yürüyordum ki, “Şu gelen kesin Türk. Yürüyüşünden belli!” cümlesi ile kendime geldim. “Kesin Türk canım” lafına inat oralı olmadan yürüyeyim istedim lakin bir anda durup “Türklerin yürüyüşü de nasıl oluyormuş” deyiverdim. “Demedim mi ben – Belli zaten – Ben de bildim” naraları arasında gülüşerek tokalaştım uzun yol şoförü ağabeylerimle. 3 ayın 80 gününü yolda geçiren, Türkiye ile Avrupa arasında mekik dokuyan kamyoncular onlar. Orijinal Karslı Güven (Tazegül)

Abim, bir yandan biber ve domates doğrarken biryandan da “Buyur gardaş. Yemek pişmek üzere sen de ye bir lokma” diyor. “Tokum sağ olun” desem de gözüm pişmekte olan pilava ilişiyor. Zira uzun yol şoförlerinin sofrası bereketli olurmuş derler. Düzceli Fatih Poyraz Abim ise 5 aydır yurt dışına direksiyon sallıyor. Sakinliği kadar, bilge bir şahıs. Diğer şoför Abim ise bizden biri; Gießenli Zülfükar Kaya. Her gün Kassel’e mal taşıyor. Bu güzel insanların yemekleri kanımı, çayları susuzluğumu, sohbetleri de gönlümü doyuruyor.


40

Nikah

Beauty Queen 1. Yılını kutladı

Ayın Tatlısı Türel Özen

01.07.2006 Hobisi: Wing Tsung ve futbol oynamak

Güzel kadınları daha güzel ve bakımlı hale getiren Beauty Queen 1.yılını gösteriyle kutladı. Wilhelmshöhe Allee 84 numaradaki mekana gün boyu bayanlar akın etti. Saç yapımı, yüz bakımı ve bayanları ilgilendiren birçok dalda ki çalışmaları canlı olarak ilgiyle izlediler. Güzellik uzmanı Gülden Ayçiçek “Bayanları bakımlı hale getirmek için bir yıldır dört elemanımla yaptığım çalışmaların sonucunu görmek beni çok mutlu etti.” dedi.

Nikahımız var


Magazin

Ayın Çifti Emre ile Katrin

Ayın Karizması

Ayın İkizleri

Bayram Yıldırım

Aytekin ve Kenan GRAF

19.11.1993 Boy 1.80 Kilo 73 Medeni hali: Bekar Mesleği: Elektronik Mühendisi

41

Ayın Güzeli Zara Çakır

03.01.2002 Boy 1.68 Kilo: 52 Hobi: Şarkı söylemek ve dans etmek Mesleği: Abiturientein Şehir Tiyatrosunda Balerin

Dergimiz Kassel ve çevresindeki hanelere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Tel: 0163 – 19 89 719 abone@kasselmagazin.com Wilhelmshöher Allee 84, 34119 Kassel Tel. 0561-840 932 48 | Mobil 0178-80 60 131

info@beauty-queen-kassel.de | www.beauty-queen-kassel.de

Kurban Bayramınız kutlu olsun!

Beauty Queen Schönheitssalon

Gülden Ayçiçek

Açılış Saatleri: Pzt. – C.tesi: 10:00 – 19:00 ve randevulu

- Hair Styling - Microblading - Gesichtsbehandlung - Make-up Artist - Wimpernverlängerung - Nageldesign, Nailart

- Hochsteckfriesuren - Dauerhafte Haarentfernung - Kosmetische Zahnaufhellung - Ästhetische Behandlungen - Galvanische Behandlung


42 Doğum Günü

Ezgi (18) Kassel İlk Sahne Tiyatrosu’nun genç oyuncularından Ezgi 18 yaşına

Sevinay (?) Tülay teyze kızı Sevinay için sürpriz bir doğum günü eğlencesi tertip eder. Evde yapılan kutlamada herkes çocuklar gibi şendir. Özellikle Sevinay’ın kızları Eylül ve Sıla pek mutludur

bastı. E ailesi ve arkadaşları Ezgi için sürpriz bir doğum günü partisi düzenlediler.

Gülderen Kassel İlk Sahne Tiyatrosu’nun güzide oyuncularından Gül-

deren Turhan doğum gününü tiyatrocu ve yakın arkadaşlarıyla huşu içinde kutladı.

Seray (24) Öğrenci değişim programı Erasmus vasıtasıyla Kassel Üniversitesin’de tahsilini sürdüren Seray Sarıyar doğum gününü arkadaşlarıyla Europahasuta kutladı. Aynı zamanda Kassel İlk Sahne Tiyatrosunda oyunculuk eğitimi alan Seray Eylül ayında Türkiye’ye dönüyor :-(


Düğün

43

Meryem (1) Fatih ve Aylin Karaaslan’ın biricik kızları Meryem ilk doğum gününü dedesi

Selin (18) Kassel’in sevilen ailelerinden, beş kızları olan Nevin ve Selim Çakır’ın en büyük kızı Selin 18. yaşına bastı. Ailesinin

Şnder Karaaslan ve babaannesi Fatma Karaslanın’ın himayesinde kutladı.

ondan habersiz düzenlediği kutlamaya Selin gözleri kapalı olarak getirildi. Salona girince gözleri açılan Selin bu sürpriz karşısında çok duygulandı.

Esra (30)

Aleyna (16) Aylin ve Recep Sayan Çifti kızları için Bosporus Spor Klübü bahçesinde sürpriz bir doğum günü partisi tertiplediler. Eğlence de 16 çeşit Sweet / tatlı yer aldı.

Ali Kanat sevgili zevcesi Esra için yakın arkadaş ve akraba çevresinin katıldığı sürpriz bir doğum günü organize etti. Esra ve konukları (Şen) şakrak eğlenceleri geceye damgasını vurdu.


44

Büşra (18) Bir evin bir prensesi Büşra Bozan 18 yaşına bastı. Yadigar ve Ali Bozan’ın kızları için güzel bir doğun günü eğlencesi düzenledi.

Büşra’nın dayısı Önder Kalınkaya da doğum günüprensesini yalnız bırakmadı.

Kamil Saygın (70) Kassel Yabancılar Meclisi Başkanı Kamil Saygın 70. yaş gününü kızı ve damadının organize ettiği mütevazı bir eğlence ile kutladı. Kutlamaya Böyükata, Çetin ve Kara aileleri de katıldı. Nice sağlıklı senelere…


Düğün

Resim Bahane Güzel Merve ve yakışıklı İbrahim şarkıcı Soner Sarıkabadayı’nın konserinde tanışırlar. Her ikisi de arkadaşlarıyla birlikte gelmiştir konseri izlemeye. Hep birlikte eğlenirler ve günün hatırası olarak topluca resim çekinirler. Merve İbrahim’den çekilen resimleri yollamasını rica eder. İbrahim de resimleri bahane ederek bir

Folge uns www.diamond-cut.de Tel.: 0561 70 56 89 66

Kurban Bayramınız kutlu olsun!

45

hafta sonra Merve’nin karşısında beliriverir ve “Sana aşık oldum. Niyetim ciddi” der. Gaziantepli Nilgün ve Çetin Güvenç ile Rizeli Hatice ve Mehmet Hayat çocuklarının mürüvveti için hiçbir fedakarlıktan kaçınmazlar. Organizasyon: Elit Organäzasyon Saloon Elegance

Marktplatz 13 34225 Baunatal


Barış


Düğün

Duydu’landı Kassel’inen sevilen simalarından Barış ile en sevilen muhasebecisi Duygu evlilik diyarına yelken açtı. Tesadüfen bir düğünde tanışan çiftimizin ilişkisi, Barış’ın attığı ilk adımlabaşlar ve zamanla gelişir. Bir sabah güzel gelinimizin çalıştığı büronun önünde buluşan çiftimiz, Barış’ın yaptığı evlilik teklifi

neticesinde duygulu anlar yaşar. Çorumlu Sultan ve Ahmet Bek ile Trabzon/Akçaabatlı İrfan ve Salih Aksan evlatlarının mutluluğu için hiçbir fedakarlıktan kaçınmazlar ve masalsı bir düğün töreni ile çiftimiz dünya evine girer. Organizasyon: Deva Fotoğraf: Deva

İşini tesadüfe bırakma... Masal gibi düğünler Deva‘yla. 0173 286 3199 Altenbaunaer Str. 126, 34132 Kassel


Gerçek Aşk Koyu Galatasaray taraftarlığı ile tanınan karizma damadımız Tolga ile güzeller güzeli gelinimiz Yasemin çocukluklarından beri tanışmaktadırlar, fakat aileleri farklı şehirlerde yaşamaktadır. Damat Kassel’de gelin Duisburg’tadır. Tolga kalbinin sesini dinler ve ilk adımı atarak Yaseminle iletişime geçer. Gerisi malum:-) 30 senedir Kassel ve civarında çiftlerin mutlu anlarını çekimleriyle ölümsüz-

leştiren Kardeş Video’nun büyük kardeşi Yaşar Yiğitoğlu, eşi Keriman hanımı da yanına alarak Duiburg’a dünürlüğe gider. Bayburtlu Zeynep ve Zarif Yiğitoğlu çifti de gençlerin evlenmelerine onay verince, çiftimiz muhteşem bir düğünle dünya evine girer. Organizasyon: Deva Fotoğraf: Deva


Düğün

49

Aşk Girdabı Güzelliği yedi düvele nam salmış gelinimiz Cansu ile yakışıklı damadımız Deniz’in tanışıklıkları okul yıllarına dayanıyor. Zamanla aşkın girdabına kapılan gençler evlenmeye ve mesut bir yuva kurmaya karar veriyorlar. Giresunlu Gönül ve Ahmet Demiray bir demet çiçek,

bir paket çikolata ile Ayşe ve Dursun Aral’ın evinde alıyorlar soluğu. “Allahın emri Peygamberin kavli ile …” diyerek istiyorlar kızı. Muhteşem bir törenle evlenen çiftimizin mutluluğu gözlerinden okunuyor. Organizasyon: Deva Fotoğraf: Deva


50

Düğün

Mutluluğun Resmi Damadımız Feridun kalbini kaptırdığı güzeller güzeli Kezban’a açılmak için bir fırsat kollar ve soluğu Kezban’ın işyerinde alır. Birlikte çay içerler. Feridun hızını alamaz ve bir hafta sonra yine işyerine gelerek Kezban’ı yemeğe davet eder ve zamanla büyük bir aşk doğar. Çiftimiz

Fritzlar’da dillere destan bir törenle dünya evine girerler. Düğünde bir tek kuş sütü eksiktir zira her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştür. Gümüşhaneli Bahar ve Halil Kılıç çifti kızlarının mürüvetini yaşarlar. Organizasyon: Carisma


Kına

Darısı Başımıza

51


52

Sünnet

Yumurtanın Sarısı, Arda Gitti Yarısı

Kassel’e bağlı Edermünde de yaşayan Hülya ve Yalçın Alay’ın tek erkek çocuğu Arda (6) sünnet olarak erkekliğe ilk adımını attı. Gudensber Bürgerhaus salonundaki sünnet törenine Alay ailesi-

nin dört yüze kadar yakın dostu katıldı. Neşeli bir havada geçen gecede Alay ailesinin oğulları için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığı gözlendi. Özel olarak tutulan palyaço gece boyu çocuklarla oyunlar

FATİH KENDİRLİ

WERBUNG ZUM ABHEBEN

FARKIMIZ BAŞARINIZ.

oynayarak onların hoşça vakit geçirmesini sağladı. Gecenin geç saatlerine kadar devam eden sünnet töreninde davetliler gönüllerince eğlendiler.

DESIGN

MARKETING C O N S U LT I N G

WEBSITES

SOCIAL MEDIA MOBILE APPS

H O S T I N G ANIMATION PROGRAMMING

GRAPHICS LOGODESIGN 3D VISUALS

PHOTO & VIDEO P R I N T

KENDESIGN WERBEAGENTUR – FON 05603 927 6215 | MOBİL 0173 482 6496 | INFO@KENDESIGN.DE | FACEBOOK: KENDESIGN | INSTAGRAM: KENDESIGN.KASSEL


Rosali Event ORGANİZASYON DEKORASYON

Düğün, Nişan, Kına, Sünnet ve her türlü kutlamada yanınızdayız! Selda Şişman 0176 - 703 51 521 rosalieventkassel

Catering | Baby Shower | Photoshooting-Ecke |LED-Davul ve Zurna Kurban Bayramınız kutlu olsun!

Weiß | Lila | Balu | Rot | Grün renklerinde KINA dekorasyonu


54

Magazin

Uzaylılar Hoşgeldiniz

Calden Havaalanı yakınlarında Halil Karakaya’nın objektifine yakalanan görüntülerde batmakta olan güneşin üstünde yuvarlak ve toz bulutu şeklinde halkaları olan bir cisim dikkati çekiyor. Dikine ve enine ani hareketler yapan tanım-

lanamayan cisim bir anda gözlerden kayboluyor. Belki bir UFO ya da askeri bir araç, lakin ne olursa olsun insanda merak uyandırmaya yetiyor. Acaba uzaylar Kassel’i mi gözetliyor? Allians are watching us…

Digitürk Premium Bayii 2018’den itibaren evinizin çanak anten malzemelerini bizden almak ve montajını bize yaptırmak şartıyla 24 ay sinyal garantisi veren Almanya’daki tek firma biziz. I Phone Samsung ve diğer smart telefonlarınızın akü ve displaylerini en uygun fiyata değiştiriyoruz.

ı bizden

Tüm IPTV cihazların

Handy Reperatur und Zubehör

Kurban Bayramınız mübarek olsun! Frankfurter Str. 70 Tel.: 0561 - 50349265 | mutluer@gmx.de 34121 Kassel Mobil: 0151 756 66 000 - 0163 48 76 178

Paranızı Türkiye’ye en emin ve uygun şartlarda Western Union ile havale edebilirsiniz. temin edebilirsiniz!


Bakış

Yeni Antrenör Antonio Rega 2018 – 19 sezonu için FC Bosporus 1. takımının başına Antonio Rega getirildi. 201516 sezonunda FC Bosporus’a kaleci olarak transfer olan A. Rega FC Bosporus’un Verbandsliga’ya çıkmasında önemli rol oynayan futbolculardan biri olarak dikkati çekti.

FC Bosporus’un Geleceği

Annesi Alman babası İtalyan olan Antonia Rega 08.04.1986 yılında Kassel’de doğdu. KSV Baunatal’da futbola başladı. Aynı takımın Bundesliga’da bulunan A Genç takımında Özer Hurmacıyla birlikte futbol oynadı. Antonio Rega evli ve bir çocuğu var.

B. Anadoluspor Hakan Alay’a Emanet

Baunatal Anadoluspor Hakan Alay’ı takımın basına getirdi. Alay Anadoluspor’da oyunculuk antrenörlük gibi çeşitli hizmetlerde bulunmuştu. Ku-

lüp yönetimi,2010/2011 sezonunda oyuncu / antrenör sıfatı ile takımını Kreisoberliga’ya yükselten Alay’ın bu sezon da başarılı olacağına inanıyor.

FC Bosporus 2010 yılında kulüp binasını satın alarak gelecek için çok güzel bir adım attı. Bunu futboldaki başarısı izledi ve Kassel’de Verbandsliga’ya yükselen ilk Türk takımı olma gururunu yaşadı. Bunu yaparak elli yıl daha kulübün devamlılığını sağlayacak bir görüntü izledi. Buraya kadar gayet güzel. Ancak bu işin devamlılığı olmalı. Son bir iki yıldır bakıyorum bu başarıda katkısı olan yöneticiler başta başkan İsmail Hurmacı olmak üzere yoruldular ve eski enerjileri kalmadı. Bu da gayet normal. Devamlı yöneticilik yapan arkadaşları dinlendirmeli. Durum böyle olunca yenilenmeye yönelmek kaçınılmaz oluyor. Nedir O? Şimdi onu irdeleyelim. Elli yıl ilerisi için yapılan bu işlerin altyapı çalışmaları yapılıyor mu? Soru bu. Benim gördüğüm kadar yapılmıyor. Kulüpleri yönetme durumunda olanlar genellikle orada spor yapmış insanlardan oluşur. Bu da gayet doğaldır. Çünkü bu insanlar futbol oynayarak emeklerini o kulüp için sarf etmiş olurlar. Yaşları ilerleyip futbolu bıraktıktan sonra da tecrübelerini kulüpte yöneticilik yaparak sürdürürler. Her kulüpte olduğu gibi Türk kulüplerinde de bu böyledir. Bosporus’un son beş altı yıllık başarı uygulaması 1. takıma odaklandı. Altyapısı yeterli olmadığı için kulüp sevgisiyle büyüyen gençler yetişmiyor. Kulüp sevgisi gençlere genç takımlarda oynamalarını sağlamakla verilir. FC Bosporus bunu 12-14 yaş gurubundaki gençlere kadar yapıyor. Daha sonra bu gençler başka takımlara giderek kulüpten kopuyorlar. Bu da 1. ve 2. takımlara futbolcu yetiştirmeyi engelliyor. Bunun sonucu olarak parayla futbolcu almak zorunda kalıyor ve büyük

Selahattin Duygu paralar harcanıyor. B ve A genç takımlarının kurulması halinde bunun büyük oranda giderileceğini düşünüyorum. Peki bu nasıl olacak? Şimdi o konuya değinelim. Her yıl şampiyon olacağım diye bir olay yok. En az beş yıllık bir plan yaparak masrafları kısıp genç takımlara yatırım yapılmalı. Bunu yaparken de iyi yetişmiş genç takım antrenörlerine maaş vererek takımların başına getirilmeli. Kassel’de genç takım çalışmalarını layıkıyla yapan 5 veya 6 takım var FC Bosporus bunların arasına girmeli. Futbolcuları buraya çekme işini de getireceğin antrenörler vasıtasıyla yapabilirsin. Zira bu antrenörler gelirken 8-10 futbolcuyu da beraberinde getirecektir. Bunlar arasında çok yetenekli Türk gençleri de olacaktır. Bu gençler de ileriye dönük 1. takım futbolcuları olacağı gibi daha sonra da yönetim kadrosunda aktif görev yapacak FC Bosporus sevdalısı insanlar olacaklardır. Şu anki 35 kişilik 1. takım kadrosunda 21 yabancı uyruklu ve 14 Türk kökenli futbolcudan, FC Bosporus’un ileriye dönük yukarıdaki özellikleri taşıyan futbolcusu bir veya ikiyi geçmez. Bir de işin ekonomik boyutu var ki; (Bu yazıma ayrılan yer dolduğu için ona değinmiyorum) konuyu tartışmaya açıp yönetici ve üyeleri göreve çağırmalı. Onların arasından yeni fikirler üretecek ve bunu uygulamaya koyacak insanlara tüm camia olarak ihtiyaç var. İddia ediyorum; FC Bosporus böyle bir ekip çalışması yapması halinde geleceğini garanti altına alacağı gibi futbolcu yetiştiren bir kulüp olacaktır. Bunları Kassel’deki Türk futboluna elli yılını vermiş bir gazeteci olarak yazıyorum. Benim görevim bu. Yaparsınız, yapmazsınız sizin bileceğiniz iş. Başka çıkış yolu ufukta zor görünüyor. FC Bosporus’a taze kan gerekli.


56

Spor

FC Bosporus Sil Baştan 2017 /18 sezonunda kurduğu güçlü kadroyla zirveye oynamayı hedefleyen FC Bosporus beklediğini bulamayınca bütün as futbolcularını göndererek 2018/19 sezonu için yaş ortalaması 23 olan gençlerin oluşturduğu yeni bir kadroyla lige başladı. Antrenör Antonio Rega yönetiminde sıkı bir hazırlık dönemi geçiren FC Bosporus yeni sezon için hedefini kümede kalma olarak belirledi.

FC Bosporus 22.08.2018 tarihinde TSV Heiligenrode’ye karşı yedekleriyle oynadığı Krombacher Kupası maçını 5-2 kaybetti.

Oynadığı üç maçın ilkinde KSV Hessen Kassel’e 6-0 yenilen, daha sonra TSV Heiligenrode ile 2-2 berabere kalan FC Bosporus daha sonra VFL Kassel’i 1-0 yenerek dört puan topladı. Antonio Rega’nın baş antrenörlüğünü yaptığı FC Bosporus 1. takımında Cem Kasal ve Marcus Neuman yardımcı antrenörlük görevlerini yürütüyorlar. Ayrıca Marc Hunger-

Kristian Jurecivic klas futboluyla göz doldurdu.

land ve Giuseppe Grillo antrenör timini oluşturan isimler olarak görev yapıyorlar. Takım hakkında Kassel Magazin’e açıklama yapan Antonio Rega, “Bu lig için çok genç bir kadromuz var. Hepsi de antrenmanları aksatmayarak tatlı bir rekabet içinde çalışıyorlar. Taraftarlarımızdan biraz sabırlı olmalarını istiyorum. Çok daha iyi olacağız, ben futbolcularıma güveniyorum” dedi.

TSV Heiligenrode karşısında Steven Boll (13) ve Redzovic Emir (2) sol tarafta çok çalıştılar.


Spor

57

Kristian Jurecivic TSV Heiligenrode’ye maçı 1-1 yapan golü 32.dakikada frikikten attı.

Kemo Tourey 79’da ikinci golü attı.(Sağda siyah formalı)

Dergimiz Kassel ve çevresindeki hanelere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Tel: 0163 – 19 89 719

abone@kasselmagazin.com


58

Spor

FC Bosporus Sonunu Getiremedi Gruppenliga 2. gurupta mücadele eden FC Bosporus ligin ikinci yarısında aldığı sonuçlar ve kötü futboluyla taraftarlarını üzdü. Ligin kış arası döneminde iyi hazırlanmadığı ve takım havasının oluşmaması antrenör Najeh Braham’ın görevinde başarılı olamadığının işareti olarak dikkati çekti ve kötü sonuçlar kaçınılmaz oldu. Küme düşmesi kesinleşen TSV Immenhausen’den 5 gol yiyip maçı 6-5 kazanmak başarı olmadığı gibi lider TSG Sandershausen’den 9 gol yiyen FC Bosporus oynadığı 30 maçta 14 galibiyet,12 mağlubiyet ve 3 beraberlik aldı. 87 gol attı; 75 gol yedi. Takımın golcüleri Nima Latifiahvaz (23), Luca Del Colle (15), Can Yılmaz(11) ve Parham (10) oldular. İlkyarı 4. sırada olan FCB ligi 7.sırada tamamladı. İkinci yarının ilk maçında Tuspo Grebenstein karşısında şanslı bir şekilde 1-1 kalarak puan alan FC Bosporusun tek golünü Luca Del Colle attı. FSV Wolfhagen deplasmanında da güzel bir futbol ortaya koyamayan FC Bosporus buna rağmen Can Yılmaz ve Luca Del Colle’nin golleriyle sahadan 2-0 galip ayrıldı. Bir sonraki maç Kassel derbisiydi ve FC Bosporus SV Türkgücü karşı karşıya geldiler. 2. dakikada Usman Mobarak’ın attığı golle FCB 1-0 öne geçti. 23’de Yasin Bingül penaltıdan beraberliği sağladı.(1-1) İkinci yarı daha çok mücadele eden ve iyi oynayan taraf Türkgücü oldu. Bunun sonucunda 58’de Jannick’in attığı golle 2-1 öne geçtiler. Beraberlik arayışları içinde olan FCBosporus 71’de

Parham’ın attığı golle istediğini aldı. (2-2) Maçın böyle biteceği tahmin edilirken uzatmaların son dakikasında Eray Ağzıkara serbest vuruştan şahane bir gol atarak maçı 3-2 SV Türkgücü’nün kazanmasını sağladı. FCB küme düşme hattındaki rakibi TSG Wattenbach deplasmanında ise maçı 3 -5 kazandı. Kadir Karcı ve Uğur Kahraman’ın kendi kalesine attığı gollere karşılık TSG Wattenbac’da bir golü kendi kalesine atınca FC Bosporus’un diğer dört golü Parham (2), Luca Del Colle ve Uğur Kahraman’dan geldi. (3-5) Ligde kalma mücadelesi veren FSK Volmarshausen karşısında 17 dakika içinde üç gol yiyen FC Bosporus şaşkına döndü. 31’de Parham 56’da Luca Del Colle’nin golleri puan almaya yetmeyince FC Bosporus sahadan 3-2 mağlup ayrıldı. Daha önce tehir olan TSV İmmenhausen maçı hafta arasında oynandı. 11 golün atıldığı maçta küme düşmesi kesinleşen zayıf rakibine 6 gol atan FCB’un buna karşı 5 gol yemesi üç gün sonra oynanacak lider TSG Sandershausen maçı için kafalarda soru işareti oluşturdu. Goller, Murat Osmanoğlu, Selçuk Yıkar, Nima Latifiahvaz (penaltı), Luca Del Colle ve Cihan Ünsal’dan geldi. Bir golü de rakip oyuncu kendi kalesine attı. Üç gün sonra Lider TSG Sandershausen’i evinde konuk eden FC Bosporus’un korktuğu başına geldi. Son yılların en ağır yenilgisini alan FCB rakibine 9-2 mağlup olarak tarihine acı bir sayfa ilave etti. FCB’nin gollerini Sascha Frank Boll ve

Luca Del Colle attı. FC Bosporus ile SG Calden/Heimbr. arasındaki tehir maçı hafta arasında yapıldı. (2-2) Nima (25. dk.) ve Luca Del Colle’nin (79. dk.) gollerine rakip takım da iki golle karşılık verince maç berabere sonuçlandı. SV Weidenhausen II deplasmanında FC Bosporus Selçuk Yıkar, Nima Latifiahvaz’ın golleriyle maçı 2-1 kazandı. FC Bosporus bir sonraki maçı Klei./ Hun./Doh. karşı oynadı. İlk yarıda yediği beş golle kötü bir tablo çizen FCB Aslam Sidigy (45. dk.) ve Kemo Tourey ile (83 dk.) iki gol bulmasına rağmen bir gol daha yiyince sahadan 6-2 mağlup ayrıldı. SG Hombressen/Udenhausen deplasmanından şanslı bir şekilde 1-0 galip ayrılan FCB’nin tek golünü 64. dakikada Can Yılmaz attı. FC Bosporus OSC Vellmar II’ye kendi sahasında 2 – 4 yenildi. Goller Can Yılmaz ve Nima Latifiahvaz’dan geldi. TSG Fürstenhagen deplasmanında küme düşen rakibine 5-3 yenilen FC Bosporus galibiyetle başladığı 201718 sezonunu mağlubiyetle kapadı.


Spor

59

SV Türkgücü / FC Bosporus 3-2

Pozisyonu iyi takip eden Usman topu Türkgücü ağlarına gönderdi. 1-0

Türkgücü FCB maçının 2. dakikasında Parham’ın şutu direkten döndü.

Sascha F. Boll 11 golle takımın en çok gol atan futbolcusu.

Autolackierung Unfallinstandsetzung Karosseriearbeiten Sonstige Leistungen Kurban Bayramınız mübarek olsun!

Inh.: Zeynel Demirkıran Lilienthalstrasse 3 34123 Kassel E-mail: info@autolackiererei-oz.de

Tel: 0561-591 80 Fax: 0561-953 28 21 Mobil: 0173-51 00 880


60

Spor

TSB Wattenbach maçında ilk golü Luca Del Colle kafayla attı.

Luca Del Colle FSK Vollmarshausen maçında ikinci golü attı. (3-2)

FCBosporus -Tuspo Grebenstein (1-1)


Spor

61

FSK Vollmarshausen maçının son dakikalarında kaleye gire topu rakip futbolcu çizgiden çıkardı.

Auszug aus unseren Dienstleistungen:

Gökhan Eceray Prüfingenieur Telefon 0561.9519-510 Telefax 0561.9519-500 Mobil 0177.2 85 15 48 goekhan.eceray@dekra.com www.dekra.com

- Gutachten - Fahrzeugprüfungen - Bewertungen - Oldtimer - Siegel und Zertifizierung - Bau und Immobilien - Maschinen und Anlagen - Arbeits-, Umwelt- und Gesundheitsschutz

DEKRA Automobil GmbH Niederlassung Kassel Max-Planck-Str. 5 D- 34253 Lohfelden Kurban Bayramınız Kutlu Olsun!


Baunatal Anadoluspor Şanssızlık Kurbanı Kassel A Klasse 1. gurupta mücadele eden Baunatal Anadoluspor ligin bitiminde puan cetvelinin 2. sırasında yer alarak terfi maçları oynamaya hak kazandı. TSV Oberzwehren, Spvgg Olympia ile üçlü gurupta mücadele eden B. Anadoluspor ilk maçını TSV Oberzwehren’e karşı oynadı. Başarılı bir maç çıkaran fakat şanssızlığın kurbanı olan B. Anadoluspor’un 32. dakikada kazandığı penaltıyı Birtan Erünsal gole çeviremeyince 53’de TSV penaltıdan bir gol bularak maçı 1-0 kazandı. TSV Oberzwehren Baunatal Anadoluspor’a ters gelen bir takım. Oynadıkları 9 maçın sekizini TSV kazanırken sadece bir maçı B. Anado-

luspor kazandı. Lig boyunca 28 gol atarak gol kralı olan ve B. Anadoluspor’un kazandığı bütün penaltıları hiç kaçırmayıp gole çeviren Birtan Erünsal’ın böyle bir maçta penaltı kaçırması kaderin ve talihsizliğin bir cilvesi olarak algılandı. Daha sonra Spvgg. Olympia ile sahasında karşılaşan takımımız rakibini Emre Alkın ve Mustafa Azmaz’ın golleriyle 2-0 yendi. Son maç Olympia ile TSV arasında oynandı. Rakibini 4-0 yenen Olympia averajla Kreisoberliga’ya çıkmış oldu. B. Anadoluspor son dönemdeki en önemli maçını 8 Nisan 2018’de ikincilik için yarıştığı Tuspo Nieste’ye karşı

kendi sahasında oynadı. Mücadeleli ve zevkli maçın 62. dakikasında Birtan Erünsal’ın golüyle 1-0 öne geçen B. Anadoluspor 72’de Burhan Özdemir’in kırmızı kart görmesiyle 10 kişi kaldı. Bundan sonraki zamanda maç sinirli bir havaya büründü ve sık sık duraklamalar oldu. Bu nedenle 9 dakika uzayan maçın 90+6. dakikasında kırmızı ve 90+9’da birde sarı kırmızı gören B. Anadoluspor 8 kişi kaldı. Ancak 90+8’de Orhan Özdemir frikikten bir gol daha atınca B. Anadoluspor sahadan üç puanla ayrıldı. (2-0) Kaleci Gökhan Eceray yaptığı muhteşem kurtarışlarla galibiyette önemli rol oynayan futbolcu oldu.

TSG Heiligenrode II/ Anadolu 1-2 TSG Heiligenrode II’ye ilk golü Birtan Erünsal frikikten attı. TSG Heiligenrode B. Anadoluspor maçını Türk hakem Altan Tanyeri başarıyla yönetti.

Birtan Erünsal B. Anadoluspor’un en golcü futbolcusu.

Ligin ikinci yarısında transfer edilen Aykut Erünsal başarılı oyunuyla dikkati çekti.


Spor

Mustafa Azmaz Olympia’ya 2. golü atan futbolcu oldu.

Spvgg Olympia maçında ilk golü Emre Alkın attı.

28 maçta 28 gol atan Birtan Erünsal terfi maçlarında şanssızdı.

B.Anadoluspor TSV Oberzwehren karşısında çok baskılı oynamasına rağmen top ağlarla buluşmadı.

63

Emre Alkın Alkın B.Anadoluspor’un olmazsa olmazlarından.


64

Spor

SSV 51 Şansını Kaçırdı B Klasse’de mücadele eden SSV 51, A ligine çıkma şansını son dakikada kaçırdı. Sondan ikinci maçında SV Harleshausen’e 3-2 yenilen takımımız terfi maçı oynama hakkını kaybederek ligi 3. sırada tamamladı. Beraberliğin yettiği bu maçta 90. dakikada yenen

gol SSV 51 camiasını üzdü. Sezon boyu oynadığı 24 maçta 19 galibiyet ve 5 yenilgi alan SSV 51 ligde 116 gol attı; 34 gol yedi. Ligin en çok gol atan ve en az gol yiyen ikinci takımı oldu. Takımın çok gol atan futbolcuları

Athanasios Darvoudis (33), Süleyman Eryörük (30), Mohamad Ali (12) ve Ahmad Kholani (9) oldular. Centilmenlik sıralamasında 10. olan SSV 51, 24 maçta 36 sarı, 1 sarı kırmızı ve 1 kırmızı kart gördü.

Süleyman Eryörük ligde 30 gol attı.


Spor

Süleyman Eryörük TSV Oberzwehren II’yi 6-1 yendikleri maçta takımına üç gol kazandırdı.

65

TSV Oberzwehren II SSV 51 maçında Ahmad Kholani 3 gol attı.

Athanasios Darvoudis 33 golle SSV 51’in en golcü futbolcusu.

TSV Oberzwehren II SSV 51 maçı mücadeleli geçti.

Dergimiz Kassel ve çevresindeki hanelere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Tel: 0163 – 19 89 719 abone@kasselmagazin.com


66

Spor

Hofgeismar Camii Futbol Turnuvası

DITIB Hofgeismar Camii kermesi esnasinda düzenlenen ve diğercamı derneklerinin oluşturdukları futbol takımlarının da katıldığı futbol turnuvası gayet eğlenceli ve bir o kadar da çetin geçti. Küçükler klasmanında ATIB Ahmet Yesevi Camii II birinci olurken, Bau-

natal Eyüp Sultan Camii II ikinciliği göğüsledi. Büyükler klasmanında Bettenhausen Hacı Bayram Camii II 13 puanla turnuvanın şampiyonu oldu. Baunatal Eyüp Sultan Camii I ikinci olurken, Mattenberg Mevlane Camii 10 puanla üçüncülüğü elde etti

Impressum Alle Rechte İmtiyaz Sahibi-Herausgeber vorbehalten. Das BibeR Verlag und Reklame Manuskript ist (Hakan Yilmaz) Eigentum der Biber Verlag und Reklame. Die Vervielfältigung Adres - Anschrift auch einzelner Biber Verlag und Reklame Teile, Texte oder Friedrich-Wöhler-Str. 28, Bilder gestattet 34127 Kassel das Urheberrecht nur, wenn sie Tel.: 0163 – 19 89 719 mit Herausgeber info@kasselmagazin.com vereinbart wurde. www.kasselmagazin.com Der Verlag übernimmt keine Haftung für den Yazı İşleri - Redaktion Inhalt erscheinender Nurol Kurt Anzeigen. Die Ertan Özere Meinungen von İlyas Coşkun Autoren muss Tasarım - Grafik ArchidukA Spor Redaktörü Sportredaktion Selahattin Duygu

nicht mit der Meinung von Verlag und Herausgeber übereinstimmen. Der Verlag übernimmt keine Gewähr für die Richtigkeit der Angaben.

Bankverbindung: Biber Verlag und Reklame Kasseler Sparkasse IBAN: DE79520503530011807784PREMIUM SHOP KASSEL

NEUERÖFFNUNG Kölnische Str. 12-14

> Oberhalb vom

Königsplatz

> Wettvergnügen auf 300qm Premium Shop Kassel | Kölnische Str. 12-14 | Oberhalb vom Königsplatz | www.tipico-kassel.de | 18+ Glücksspiel kann süchtig machen. Hilfe unter www.spielambulanz.de


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.