Kassel Magazin 34/2016

Page 1Etkinlik

Kurban Bayramı Sevinci Bu yılki Kurban Bayramı Kassel’de 17 cami ve ibadethanelerde kılınan Bayram namazı ile karşılandı. DITIB’e bağlı Hacı Bayram ve Merkez Camilerinde de yüzlerce Müslüman huşu içerisinde bayram namazlarını eda etti. Sonrasında kurbanlar kesildi ve bu kutsal bayram dört gün boyunca kutlandı.

Merkez Camii Din Görevlisinin Hac vecibesini yerine getirmesinden dolayı namazı Veysel Koç kıldırdı.

Hacı Bayram Camii Din Görevlisi Yusuf Kaya’nın Hac’da olması nedeniyle namazı Burak Karataş kıldırdı. Burak Karataş daha sonra vatandaşlarla bayramlaşt ı.

Veysel Koç verdiği vaazda birliğimize kast eden darbecileri Mankurtlara (bilinçsiz köle) benzetti. Şehit düşen vatandaşlarımızın ruhuna “el Fatiha” dedi.


4

Darbecilere Kassel’de de Geçit Yok! Türkiye’de 15 Temmuz akşamı yaşanan hain darbe kalkışması Kassel’de de protesto edildi. Königsplatz’da bir araya gelen yüzlerce vatansever 240 insanımızın canına mal olan darbe girişimini kınadı. Türk Bayrakları ile meydanı dolduran kalabalık darbeyi hazırlayan FETÖ/ PDY terör örgütünü lanetledi. UETD Kassel de darbe girişimini eylemde okuduğu bildiri ile kınadı. Bildiride “Bilinmelidir ki, Türkiye bu sınavın üstesinden başarı ile gelecek ve sorumlu olan illegal darbeciler Türk halkı ve adaleti önünde hesap vereceklerdir. Bu süreçte vatanı için hayatını kaybeden demokrasi şehitlerine Allaht’an rahmet, Türk halkına başsağlığı dileriz.“ dendi. Türkçe bildiriyi Bilgehan Varol okurken, metnin almancasını Ümit Yakış seslendirdi. Ardından Mattenberg Camii Din Görevlisi Semih Öğrünç dua okudu. Ne Olmuştu? 15 Temmuz gecesi Fetullah Gülen’in liderliğindeki FETÖ/PDY terör örgütü mensubu bir gurup asker darbe

yapmaya kalkıştı. TRT, Boğaziçi Köprüsü, MIT binası gibi stratejik yerlere saldıran, savaş uçakları ile TBMM’yi bombalayan, helikopterlerle halka ateş açan, bir kısım kuvvet komutanlarını rehin alan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişiminde bulunan akıl ve vicdan yoksunu vatan haini darbeciler; sokaklara çıkan halkın destansı mücadelesi sayesinde derdest edilmişlerdi. Darbecilerin açtıkları ateş sonucu 240 insanımız hayatını kaybetti. Alınan kararla 15 Temmuz Türkiye’de “Şehitler ve Demokrasi Günü” olarak her yıl kutlanacak. Mevlana Camii din görevlisi Semih Öğünç eylemcilerle birlikte dua ediyor. Yanında Bilgehan Varol, Ümit Yakış ve Hacı Bayram Camii din görevlisi Yusuf Kaya bulunuyor.


GĂźncel

5

FotoÄ&#x;raflar: (Kaynak)i Bilgehan Varol

Bildiriyi Bilgehan Varol okudu.


Etkinlik

Gel Vatandaş, Sen de Vatandaş Ol!

KM Arşivi: Alman vatandaşı olan Vahide Vural çocukları Can Berkan (7), Hasan Kaan (19) ve Fatma Bayza (10) ile birlikte 2012 yılında belediyede düzenlenen kutlamaya katılmıştı.

Kassel Alman vatandaşı olmayan ama vatandaşlığı alabilecek durumda olan 17.000 kişi için düğmeye bastı. “Mein Kassel-Mein Zuhause/ Benim Kasselim -Benim Yuvam” sloganlı vatandaşlık kampanyasını Kassel Büyükşehir Belediye Başkanı B. Hilgen başlattı. Kampanya göçmen kökenli Kassellileri Alman vatandaşlığının getirileri hakkında bilgilendirmeyi ve Alman vatandaşlığına geçmeleri konusunda teşvik etmeyi hedefleniyor. Kampanya dahinde önümüzdeki 3 sene boyunca Alman vatandaşlığına geçebilecek şartları taşıyan 17.000 kişiye Hilgen tarafından imzalı mektup ve bilgilendirme broşürleri gönderilecek. Bu güne kadar Kassel’de 74.000 kişinin

Alman vatandaşlığına geçtiğini belirten yetkililer, Kassel’in pek çok etnik kökenden insana ev sahipliği yaptığının altını çizdiler. Alman vatandaşlığına geçme konusunda şüpheleri ve sıkıntıları olanlara talep etmeleri halinde daha önce vatandaşlığa geçmiş tecrübeli bir kişi eşlik edebilecek. Böylesi bir desteğe ihtiyacınız varsa tek yapmanız gereken belediye bünyesinde çalışan Zukunftsbüro ile temasa geçmek. Tel. 787-2405, E-Mail: zukunftsbuero@kassel.de. Vatandaşlığa geçme konusunda ise http://stadt.serviceportal-kassel. de/einbuergerung sitesinden gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Çocukluk Coşkusu

Geleneksel Nordstadt Çocuk Şenliği bu yıl da büyük coşkuyla kutlandı. YAFKA kuruluşunun organize ettiği şenliğe Türk Emekliler Derneği de destek verdi. Struthbachweg çayırlığında yapılan

şenliğe çocuklar yoğun ilgi gösterdi. Çeşitli oyunlar oynayan çocuklar ayrı bir stantta yüzlerini boyattılar. İtfaiyenin sağladığı su oyunlarında ise, çocuklar güneşli havada serinleyerek neşeli saatler geçirdi.


Güncel

7

Murat Çakır Belediye Başkanlığına Aday Murat Çakır, Almanya tarihinin ilk Türk kökenli Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak tarihe geçti.

Dernek ve Camilere Destek Yerine getiremeyeceği hiçbir vaatte bulunmayacağını belirten Çakır, “Dernek ve camilerimize daha fazla destek olmak için; Kassel’i yaşanabilir, insani, eşit haklı, doğa ve çevre dostu, adil bir kent haline getirmek için adayım.” dedi. Çakır, sadece Almanların ve Türklerin değil, Bulgarı, Polonyalısı, Arnavutu ile tüm göçmenlerin belediye başkanı olacağını söyledi.

Murat Çakır, seçilmesi halinde yapacağı ilk işin, belediye başkanlığı maaşının, şu anki kendi maaşını aşan bölümünü başkanlık süresi boyunca çocuk ve gençlik çalışmaları ile göçmen kökenliler için faaliyet gösteren dernek ve kurumlara bağışlayacağını söyledi. Kurucu başkanı olduğu FC Bosporus Kassel lokalinde basın toplantısı yapan Çakır, Almanya tarihinin ilk Türk kökenli Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğunu vurgulayarak, ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı etkin mücadele sözü verdi.

Belediyede Türkçe Hizmet Die Linke’nin aday gösterdiği, İstanbul doğumlu Çakır, 46 yıldan beri Kassel’de yaşıyor. Özellikle Türkleri ve göçmenleri seçimlere katılmak için motive etmek isteyen Çakır, “Onlarca yıl Kassel’de yaşamamıza rağmen, Alman vatandaşlığına geçmiş olsak bile, hala ‘yabancı’ muamelesi görüyor, işyerinde, mahallede ve resmi dairelerde ayırımcılığa maruz kalıyoruz. Ana dilimizde belediye hizmetleri alamıyor, derneklerimize yardım alabilmek için sayısız formaliteyle uğraşıyoruz. Artık bunları değiştirmenin zamanı geldi. Başkan adayıyım çünkü Türklerin anadilinde belediye hizmetleri alabil-

melerini istiyorum. Göçmen kökenli gençlerimizin belediyede daha fazla istihdam edilmesini istiyorum.” dedi.

Kassel Büyük Şehir Belediye Başkanlığı için CDU Dominique Kalb’i, SPD Christian Geselle’yi ve Yeşiller de Eva Koch’u aday olarak açıkladı. Kassel Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi 5 Mart 2017 tarihinde yapılacak.


8

Güncel

Irkçı Saldırıya Halktan Tepki Kassel’e bağlı Bad Emstal kasabasında üç çocuklu Suriyeli mülteci ailenin oturduğu eve ırkçı saldırı düzenlendi. Evin duvarına kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından gamalı haç ve ‘Heil Hitler’ anlamına gelen ‘88’ rakamı yazıldı. Olay bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından binanın önünde protesto edildi. Beş yüze yakın insanın katıldığı

protesto gösterisinde Belediye Başkanı Ralf Pfeifer ve diğer konuşmacılar bölgelerinde ilk defa böyle bir olayın meydana geldiğini belirterek, farklı kültürlerdeki insanlara karşı toleranslı olunması gerektiğine vurgu yaptılar. Ailenin eve taşınmasından üç gün sonra meydana gelen olayı kimin yaptığı belirsizliğini korurken, polis olaya el koydu.

Üç çocuklu Suriyeli aile


9

sunar:

YENİ: e

kt Çarkıfele at 10’lu Fırs

TÜM ERKEKLER Ç ARKIN B AŞINA SALI GÜNLERİ SAAT 17’DEN SONRA Daha fazla bilgi için www.spielbank-kassel.de

SPORTSBAR

Eintritt ab 18 Jahren. Bitte halten Sie Ihren Ausweis bereit. Glücksspiel kann süchtig machen. 18 yaşından küçükler giremez. Kimliğinizi yanınızda bulundurunuz. Şans oyunları bağımlılık yapabilir.

motor4.de

Güncel


10

Güncel

Hessen Yabancılar Meclisinde Bizden Biri Hessen Yabancılar Meclisi Başkan Yardımcılığına Kasselli Edis Gegic seçildi.

26 yaşındaki sigorta uzmanı Gegic, Bosna savaşı yüzünden ailesi ile birlikte 1195 yılında Almanya’ya iltica etmiş. Gegic, “Bu yaşta böyle bir göreve seçilmek gurur verici. Zaten Kassel Yabancılar Meclisinde göçmen kökenli insanların konut, tercüman, eğitim gibi sorunlarıyla ilgili Başkanımız Kamil Saygın’la birlikte çalışmalar yapıyordum. Zaten kendim de mülteci kökenli olduğum için bin bir zorlukla sınırı aşarak Almanya’ya gelmenin

ne olduğunu biliyorum. Dolayısıyla savaştan kaçıp gelen insanlara yardım etmek için benim için doğal bir görev. Hedefim onlarla yetkililer arasında köprü olmak ”diyor. Kassel’de yaşayan Edis Gegic, Almanya adına 18 yaş altı Kick Boks müsabakalarında yer almış ve ikincilik elde etmiş. Gegic, DEVK sigortasının genel temsilciliğinin yanı sıra Sırbistan’da bulunan bir üniversitenin psikoloji bölümünde açık öğretim öğrencisi. Gegic, Kick Boks merakı nedeniyle Kassel’de Fight Club Kampfsport Verein adı altında bir spor salonunu da abisiyle birlikte yönetiyor.

NSU Kurbanları Buluştu

Belediye İhya Oldu Fotoğraf: KM Arşivi 6 Nisan 2016

Faşist NSU örgütü kurbanlarının yakınları Kassel’de buluştu. Hep birlikte Halitplatz’daki anıt ziyaret edildi. Konukları ağırlayan İsmail Yozgat’ın sesi titriyor. Aynı alın yazısının birleştirdiği insanlar Köln, Heilbronn, Nürnberg ve diğer şehirlerden geldi. 6 Nisan 2006 tarihinde Yozgat’ın oğlu Halit sahibi olduğu internet cafede öldürüldü. “Hepiniz burada olduğunuz için teşekkür ederim. İnsanların acılarını paylaşması rahatlatıyor.” diyor, 61 yaşındaki acılı baba İsmail Yozgat. Lakin onun acısı on yıl sonra bile çok derinlerde. 2014 yılından beri herhangi bir kentte iki defa buluşan NSU kurbanlarının yakınları, buluştukları kentte

hep birlikte katledilenlerin anıtlarını ziyaret ediyorlar. Dün beşinci buluşma istasyonu Kassel idi. Kenti gezen kurban yakınları daha sonra anıtın bulunduğu Halitplatz’da bir araya geldi. Ailelere göre her kentte anıtların yapılmış olması yeterli değil. Yozgat ailesi Holländische Straße’nin adının Halit Yozgat olması arzusunu tekrarlıyor. 2004 yılında Köln’deki çivili bomba saldırında yaralanarak işitme kaybı yaşayan 50 yaşındaki kadın, “ruhsal olarak daha ağır yaralandığını” söylüyor. Münih’te devam eden mahkemeye “tahammül edemediği” için katılamıyor. Davanın neden bu kadar sürdüğünü de anlayamıyor. En büyük korkusu ise NSU üyesi olduğu iddia edilen Beate Zschäpe’nin beraat etmesi.

Otopark ücretlerine zam yapan Kassel Belediyesinin kasasına umduğundan daha fazla para girdi. Kasım 2014 tarihinden geçerli olmak üzere otopark ücretlerini artırarak 1,2 milyon Euro daha fazla gelir elde etmeyi hedefleyen Şehir Yönetimi, sadece 2015 yılında iki sene öncesine göre 2,5 milyon Euro daha fazla gelir elde etti. 2016’nın Ağustos ayı sonuna kadar ise 4,5 milyon Euro toplayarak nerdeyse 2013 yılındaki gelire sadece 9 ayda ulaşan Şehir Yönetiminde yüzler gülerken, şehir meclisindeki muhalefet partileri otopark zammı ile hedeflenen gelirin üstüne çıkılmasından dolayı ücretlerinin düşürülmesini ya da ücretli park süresinin eskisi gibi saat 18:00’e kadar uygulanmasını talep ediyor. Ancak şehir yönetimi bu taleplere şimdiye kadar olumlu cevap vermedi. 2015 yılında 8000 sürücü otopark ücretlerini cep telefonu ile (SMS yada uygulama) öderken bu sayı 2016 yılının ilk 8 ayında 22.000’e çıktı.


Etkinlik

11

Yerin Kulağı

Ödülü Cumhurbaşkanı Verdi Mustafa Gündar’ın hayat verdiği Streetbolzer Derneği yaklaşık 10.000 adayın arasından Ulusal Yardımlaşan Kalpler (nationale HelferHerzen) ödülüne layık görüldü. Sosyal bir inisiyatif olan HelferHerzen’in düzenlediği „Der dm-Preis für Engagement“ ödülü Bellevue Sarayında düzenlenen bir törenle verildi. Kassel’de faaliyet

gösteren Streetbolzer Derneği sosyal faaliyetlerinden dolayı ödüle layık görülen 13 kurum arasına girmeyi başardı. 127 kişiden oluşan jüri yaptığı değerlendirmede, gönüllük esasına dayanan ve futbol ile gençleri bir araya getiren çalışmalarından ve “fair bindet” sloganı ile gençlere fairplayi aşıladıklarından dolayı Seteerbolzer Derneğini ödüle layık gördüklerini

açıkladı. Mustafa Gündar 1000€’luk ödül ile heykelciği Cumhurbaşkanı Gauck’un elinden aldı. Gündar “Ödül için çalışmadık ama faaliyetlerimizin yetkililerce de fark edilmesi çok güzel. Göçmen kökenli gençleri futbol sayesinde bir araya getirip onların gelişimlerine katkı sunmaya çalışıyoruz. Emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Hemen müjdemi vereyim. Nur topu gibi bir Türk Belediye Başkanımız oluyor: Murat Çakır. Şimdi oy kullanma hakkı olanların yapacakları iş, 5 Mart 2017’deki seçimde oylarını Murat Çakır’a vermek olmalı. Murat’ı beğenin veya beğenmeyin, Türk iseniz onu seçmek zorundasınız. İşte milliyetçi olma zamanı. Birbirimizi ne kadar seviyoruz? Bu vatandaşlık imtihanında bakalım sınıfı geçebilecek miyiz? *** Türkiye’deki FETÖ’cü ihtilal girişiminden sonra herkes ayaklandı. Bu örgüte karşı vatandaşlar tek yürek olup tepkilerini ortaya koydular. Kassel’de bir derginin de aralarında olduğu FETÖ’cü işyerlerine karşı boykot uygulaması yapılıyormuş. Vatanını seven insanların bu davranışı karşısında duygulanmamak elde değil. Kendi düşen ağlamaz… Paparaci


12

Etkinlik

Maraton’da Tanıdık Yüzler

İsmail Doğa Karatepe

Bu sene 42,195 metrelik etapta koşulan Eon Maratonu’na yaklaşık 10.000 kişi katıldı. Maraton münasebetiyle şehir içindeki pek çok güzergah trafiğe kapatılırken, onbinlerce kişi güzergah boyunca koşuculara tezahüratlarıyla destek verdi. Maratonu 2.23:18’lik derece ile Etiyopyalı atlet Ybekal Daniel Berye ilk sırada tamam-

Fatma Kaya

ladı. 21 kilometrelik yarım maratona ise özellikle amatör koşucuların ilgisi yoğundu ve aralarında tanıdık simalara da rastladık. İlk defa bir maratona katılan dergimizin editörü Sena Kurt “İzleyicilerin tezahüratları motive ediciydi ama parkur uzun ve zordu. Maratonu bitişmiş olmak bile oldukça tatmin edici.” dedi. Maratona bu

Sena Kurt

sene ilk defa katıldığını belirten Dr. İsmail Doğa Karatepe de, “Amacım iki saatin altında varış çizgisini geçmekti, başardım” dedi. Fahrschule Zack’ın bel kemiği olan Fatma Kaya ise , “Benim de ilk maratonum. Hava şartları da güzeldi. Hem koştuk hem eğlendik. Herkese tavsiye ederim” dedi.


Magazin

Yeni Proje Bengi Derneği “Aktif Yaşlanma – Orta yaşlı göçmen kadınları gönüllülük esasına dayanan çalışmaya kazandırmak (Aktives Altern – Gewinnung von älteren Migrantinnen für ehrenamtliche Arbeit)” adı altında bir proje başlattı. Projenin amacı kadınların yaşlılığı faal ve bilinçli olarak karşılamalarına yardımcı olmak. Sağlık sorunları baş göstermeden önleyici tedbirler hakkında kadınları bilinçlendirerek, boş zamanlarını değerlendirmelerine yardımcı olmak da amaçlar arasında. Proje ile kadınlara özellikle yaşlılıkta yaşamlarını kolaylaştıracak Kassel’deki kurumların

13

Trafik Hukuku Av. Selcuk Birdir, Fachanwalt für Verkehrsrecht

KFZ’den cayma / geri çekilme nedir?

tanıtılması da hedefleniyor. Proje iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde kadınlara, “sağlıklı yaşam için neler yapabilirim?, stresle baş edebilme yöntemleri nelerdir? Gönüllülük (Eherenamtlich) esasına dayanan çalışma nedir ne değildir?” gibi konuların işlendiği kurs veriliyor. İkinci bölümde ise danışmalık hizmeti

sunuluyor. Konuya ilgi duyan kadınlar, proje sorumluları Gülşen Akcay ve İmran Çentürk ile irtibata geçebilirler. BENGI e.V. Interkultureller Lern- und Begegnungsort für Frauen Adres: Die Freiheit 14 34117 Kassel (Haltestelle Altmarkt/ Regierungspräsidium) Telefon: 0561 / 50958

İlk Önce ve Sadece Kassel’de

Kassel yeni nesil LED trafik ışıklarının deneneceği pilot bölge ilan edildi. Buna göre trafik ışıklarından kullanılan 7 Watt LED lambaların yerini daha fazla enerji tasarrufu sağlayan 1 watt teknolojili LED lambalar alacak. Siemes tarafından üretilen yeni nesil LED sistemi ilk kez Kassel’de kullanılacak. 10 senedir trafik ışıklarını LED lambalarıyla değiştiren Kassel’de trafik ışıklarının % 80’inde LED lambalar takılı. Yeni nesil LED sistemini Kassel’de deneyecek olan yetkililer, sistemin başarılı olması halinde tüm Almanya’da bu sisteme geçilmesine yeşil ışık yakacaklar.

KFZ’den cayma ya da geri çekilme ile, yani motorlu araç alım sözleşmesinden geri çekilme ile, satın alma sözleşmesi sonlandırılabilir. Bu da motorlu aracın geri verilmesi ve aracın fiyatının geri ödenmesi anlamına gelir. Geri çekilme ne zaman mümkün olur? Bir araba alın satım sözleşmesinden caymak için aşağıdaki şartların gerçekleşmiş olması gerekir. - Arabada bir kusur bulunması - Kusurun önemi olması - (genellikle) noksanın ve kusurun giderilmesi için satıcıya belirli bir süre tanınması - Geri çekilme beyanı Geri çekilme Beyanından sonra ne olur? Geri çekilme beyanından sonra alıcı ve satıcıya belli yükümlülükler düşer. Alıcı, aracı satıcıya geri verirken, satıcı da karşılığında aldığı ücreti geri öder. Bu şekilde sözleşme sonlandırılmış olur. Bundan sonra da alıcı için bazı haklar doğabilir. Alıcı özellikle bazı harcamalarının karşılanması ve tazminat talebinde bulunabilir. Bunun karşılığında da alıcı araçla yaptığı kilometreleri yani kullanımdan doğan değer kaybını tazmin etmekle mükelleftir. Başka hangi haklar söz konusu olabilir? Bir ürünü geri vermekten kaynaklı genel hak diye bir kavram yoktur. Özellikle temelde belirli bir süre içinde alım sözleşmesinden geri çekilmek gibi bir durum söz konusu değildir. Sözleşmeden cayma esasen yukarıda sıraladığımız şartların oluşmasına bağlıdır. Zira sözleşmeden geri çekilme alıcıya tanınmış gizli bir hak değildir. Geri çekilme masraflarını kim karşılar? Bir araç alın satım sözleşmeni sonlandıracak şartlar oluşmuşsa satıcı oluşan masrafları karşılamakla mükelleftir. Alıcı yaptığı harcamaları tazminat olarak geri isteyebilir. Genelde avukat masrafları da dahil olmak ürere tazmin edilebilir harcamaları satıcı üstlenir. Bu konuda ya da trafik hukukuyla ilgili başka sorularınız varsa bana danışabilirsiniz. Zira KFZ’den geri çekilme gibi trafikle ilgili konular benim uzmanlık alanıma girmektedir.


14

Sergi

Haymatloz Sergisi

Berlin Aktif Müzesi’nin “Haymatloz-Exil in der Türkei 1933-1945” adlı gezici sergisi Kassel Üniversitesinde sergilendi. Sergi Neonazi Almanya’sından kaçarak Türkiye’ye sığınan bilim adamları, sanatçı ve siyasetçilerin Türkiye’deki yaşamlarını yansıtan 31 görselden oluşuyor.

Polisiye Bilgiler Ercan Tunalıoğlu Merhabalar Saygıdeğer Vatandaşlarım, Değerli İnsanlarım, Selahattin abi ve Hakan kardeşimle sohbet ederken, bana Kassel Magazin dergisinde yazı yazmamı teklif ettiler. Mesleğinle ilgili halkımıza faydalı yazılar yaz dediler. Ben de kabul ettim. Esasında ben yazar, gazeteci değilim. Yani sizden biriyim. Emniyet teşkilatında Başkomiser olarak görevliyim. Sizlere mesleğimle ilgili bilgiler aktarmaya çalışacağım. Bu ilk yazımda fazla derin konulara girmeyeceğim. Birazcık neşeli ve gülümseyeceğiniz, yaşadığım olayları aktaracağım. Mesleğimden dolayı arkadaşlar bazen bana sorular yöneltiyorlar, ben de elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum. Ama bazı sorular geliyor ki, nasıl cevap versem diye bocalıyorum veya gülmemek için kendimi zor tutuyorum. Örneğin; vatandaş soruyor. 1) “Merhaba Ercan Abi, ben 3 bira içersem ehliyetim gider mi? Eee, 2 bardak rakıda bir şey olur mu?” 2) “Abi, radara yakalandım. Cezası ne? Ne kadar ödeyeceğim?” 3) “Usta, Yabancılar Polisinde benim pasaportu uzatmıyorlar. Niye?” 4) “Ya Komiserim, bizim kızın düğünü var. Arkadaşları silah atacaklar, ne yapmam gerek?” 5) Misafir olarak gittiğim herhangi bir düğünde beni yakalıyorlar; “Ercan Bey, benim kızım polis olmak istiyor, ne

1933 yılından itibaren Atatürk’ün davetine icabet eden 1000’in üstünde insan Türkiye’ye sığınmış ve bugünkü İstanbul Üniversitesi’nin gelişmesi gibi birçok konuda katkı sağlamışlardı. Doktora çalışmasını Türkiye’ye sürgün edilen bilim adamları üzerine yapan TD-Platform e.V.

yapacağız?” Ve bunlara benzeyen çok tatlı ve sıcak sorular. İnanın, insanlarımıza yardımcı olabildiğim zaman çok mutlu oluyorum. Çünkü ben insanımızı, milletimizi yani sizleri çok seviyorum. Yukarıdaki soruların cevaplarını bir kere de burada yazıyorum. 1) Trafik yasalarına göre, alkollü araba kullanma cezası 0,3 Promil‘den başlıyor. Para cezasından tutun da ehliyetin gidişine kadar. Bedeli çok ağır olabiliyor. Örnegin; MPU (İdiotenTest). İçki kişiden kişiye değişik reaksiyon gösterebiliyor. Kimi 2 birada dut gibi sarhoş oluyor, kimi de 1 şişe rakıyı sünger gibi içiyor ve zıpkın gibi hiç bir şey belli etmiyor. Ancak polise yakalanıp, kontrolde alkollü çıktı mı hapı yutuyor. Tavsiyem her zaman şudur; madem yiyorsunuz, içiyorsunuz ve eğleniyorsunuz, gelin tatlı tatlı huzurlu bir şekilde evinize kavuşun. Yahu kardeşim 100-150 € hesap veriyorsunuz amma 10 -20 € taksi ücretinden kaçıyorsunuz. Yakalandığınız zaman da, “yetiş Komiserim!” Yoook..! O zaman ben de kurtaramam sizi. 2) Arkadaşlar eğer radara yakalandıysanız cezanın ne kadar olduğunu bilgisayardan öğrenebilirsiniz, çok kolay! A) Google sayfasına gireceksin, B) Tatbestandskatalog Kraftfahrbundesamt tuşlayıp C) Geschwindigkeit, Überholen, Parken…. Hepsini burada bulursunuz. Para cezasının miktarı, kaç puan, ehliyet kaç ay gider… 3) Adı “Yabancılar Polisi” diye bildiği-

Yönetim Kurulu üyesi Fatih Kısacık, gerek Türkiye gerekse Almanya’da pek tanınmayan bu akademisyenlerin her iki devlete de önemli katkıları olduğunu belirtti. Sergi TD-Platform ve Toplum bilimleri Fakültesinin daveti ile Temmuz ayında dört gün boyunca meraklılarıyla buluştu.

miz kurumun esasında polis teşkilatı ile hiç bir alakası yok. Yabancılar Polisi - Ausländeramt Belediyeye bağlıdır. Benim veya başka bir polisin orada hiç bir yetkisi yok. Yani düdüğümüz maalesef orada ötmüyor. Bu konuda Yabancılar Meclisindeki yönetici arkadaşlarımız daha faydalı ve yardımcı olabilirler. 4) Düğünde silah atma alışkanlığını buraya da getirdik. Hepimiz biliyoruz bunun yasak olduğunu. İsterse kuru sıkı olsun. Yasak! Yapmayın! Ben de sizin için Emniyet Müdürlüğünden izin alamam çünkü imkansız. Yakalanırsanız şansınıza küsün. Bana değil. 5) Polis olmak için gerekli bilgileri insanlarımıza aktardım, ama beni gördüklerinde akıllarına geliyor galiba. Canım hemşerilerim meslek konusu hakkında bilgileri Sayın Thomas Meyer´den alabilirsiniz. Her Salı Wolfschlucht 5 adresindeki Polizeiladen’e gidip, yetkili kişilerle görüşebilirsiniz Telefon numarası Tel: 0561 / 17171. Ayrıca www.polizei-hessen.de sitesindeki Berufsinformation sayfasında da gerekli bilgiler mevcut. Tüm kaideler yerine getirildikten sonra yardımcı olmaya her zaman hazırım. Ama “torpil” yapma imkanım yok. Vallahi açık açık bunu soranlar bile var! Bu seferki yazım biraz sohbet kıvamında oldu. Bir dahaki yazımda değişik bilgiler aktarmaya devam edeceğim. İlk konum uyuşturucu ile ilgili olacak. Her zaman sizden birisi olmaya devam edeceğim. Yüzünüz hep gülsün.


Magazin

Bir Yetenek Daha Göçtü Kassel İlk Sahne Tiyatrosu oyuncularından Özben Yalım artık İzmirli oldu. KİST oyuncuları ise Özben’e sürpriz bir veda partisi düzenlediler. Tüm hünerlerini gösteren oyuncular Özben için Sibel Can, Mahsun Kırmızıgül, Seda Sayan, Banu Alkan taklitleri yaptılar. “En yaratıcı Oyuncu” oskarına layık görülen Özben, ödülünü yönetmeni Hakan Yılmaz’ın elinden aldı. Tavana asılı balonları patlatması istenen Özben, adeta hediye yağmuruna yakalanmş oldu.

15


16

Eğlence

K1 Center’de Canlı Müzik Geceleri K1 Center Kassel’in sazlı sözlü eğlence ihtiyacına cevap vermeye hazırlanıyor. Artık K1 Center’de Cuma günleri “Aile Günü” olmak üzere her Cuma ve Cumartesi günü Canlı müzik akşamları düzenleniyor. Her hafta farklı konsept ve sanatçıların katıldığı gecelerde nezih bir ortamda eğlenme imkanına sahip olacaksınız. DoReMi Müzik Evi’nin sahibi ve bağlama üstadı Fatih Erdoğan gecenin organizasyonları ve işletmeciliğini üstleniyor. Fatih, “Amacımız insanlarımızın nezih ortamda eğlenmelerini sağlamak. Her hafta sonu Türk Sanat Müziği, türkü gecesi gibi farklı kon-

septlerle konuklarımızı ağırlayacağız. Canlı müzik ziyafetinin yanı sıra konuklarımıza zengin meze, kebap ve ızgara çeşitleri de sunuyoruz. Kebap ve ızgara çeşitlerimiz

yan binada bulunan K1 Ocakbaşı Restorandan servis ediliyor. Kassel’deki bir eksikliği gidereceğimizi düşünüyorum.” diyor.


İş Dünyası 17

Hem Müzik Hem Hacamat

Aslında bir müzik erbabı olan Fatih Erdoğan, yanı sıra Hacamat işine de el attı ve Look Elenor Güzellik Salonu bünyesinde erkeklere hacamat tedavisi uyguluyor. Hacamat deyip geçmeyin. Önüne gelene herkese, özellikle kanlı Hacamat/ Kupa uygulayabilir belgesi verilmiyormuş. Fatih, Vellmar Lohrmann & Lecole Kozmetik Okulundaki 3 senelik eğitim paketini 1,5 senede bitirerek, Gesundheitsamt’tan onaylı diplomanın sahibi. Fatih “Bu diploma ile yasal olarak hacamat yapma yetkim bulunuyor. Öyle 5-6 saatlik kurslara gidip de hacamat yapmaya kalkanlardan değilim. Bu kurslarda verilen sertifikaları zaten Gesundheitsamt kabul etmiyor. Rahatsızlığı olan ve hacamat yaptırmak isteyenlere duruma göre

Güzelliğin Merkezi

kanlı- kansız hacamat uyguluyorum. Şimdiye kadar gelen herkes Hacamat’dan memnun kaldı.” diyor. Hacamatla ilgili bilgi almak için Fatih Beye 01520 3587230 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Fatih Erdoğan Sahibi olduğu DoReMi Müzik Evinde de faaliyetlerine tam gaz devam ediyor. Bir yandan saz kursları veriyor, bir yandan müzik aletlerinin satışına devam ediyor. Fatih “Türkiye’den dut, ardıç, maun, kestane ve yaprak ağacından yapılma; dut ve kestane oymalı bağlamalar getirdim. 42 tekneden 52 tekne büyüklüğüne kadar divan çeşitlerini müzik evimizde bulabilirsiniz. Hepsi iki sene garantili. 1. ve 3. sınıf ud çeşitlerini de satışa sunduk. Ürünlerimizde % 20 indirim yaptık. İlgilenenler kaçırmasın bu fırsatı” diyor.

Look Elenor Güzellik Salonu Grüner Weg 20 adresindeki yeni mekanıyla müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor. Look Elonor’un sahibi Gülkız Hanım özellikle Microblading/ (kalıcı kaş) yöntemine yoğun ilgi olduğunu söylüyor. “Özel günler için saç kesimi ve topuz gibi (Hairstyling) hizmetlerin yanı sıra (dauerhafte Haarentfernung) istenmeyen tüylerden kalıcı kurtulma gibi hizmetlerimiz de rağbet görüyor” diyen Gülkız Hanım, yeni salonla birlikte müşterilerine (Schröpfglasmassage) Hacamat hizmeti de sunduklarının altını

çiziyor. Hacamat uygulamak için Gesundheitsamt tarafından onaylı diplomaya sahip olduğunu belirten Gülkız, “Kişinin rahatsızlığına uygun hacamat uyguluyoruz. Müşterilerimiz gayet memnun” diyor. İrtibat: 0173 1063328

Dergimiz Kassel ve çevresindeki hanelere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Tel: 0163 – 19 89 719 abone@kasselmagazin.com


18 İş Dünyası

Star Event Saal Daha da Güzelleşiyor şanan salon bulma sorununa alternatif sunuyoruz. Bir de sigara sorunu var. Karda kıyamette insan üşüyor dışarıda. Ü: Onu da çözdük. Çay ocağı bulunan kısmın arkasına sigara içilebilecek teras yapıyoruz. Ayrıca çocuklarımızın refakatçiler eşliğinde rahatça eğlenebilmelerine olanak sağlayacak “Çocuk Odası” yapımına da başladık.

Deva Organizasyon’un işlettiği Star Evet Saal‘da düğün sahiplerine ve konuklara daha kaliteli hizmet verebilmek amacıyla birçok yeniliğe imza atıldı. Merak ettik, Deva Organizasyon kurucusu S. Üçok’u bulduk ve kendisine ne tür yenilikler yapıldığını sorarak başladık söyleşimize. Üçok : Salonumuza tavan süslemesi yaptık ve dekorasyonları yeniledik. Gelin masasından tut da gelin yoluna ve masa sandalye giydirmelerine kadar dekorasyonlarımızı yeniledik ve çeşitlerimizi artırdık. Her 6 ayda bir dekorasyon koleksiyonumuza yeni bir çeşit daha eklemeyi planlıyoruz. Her zevke hitap eden ve kaliteden ödün vermeyen dekorasyonlarımız var. Salon çok büyük. “Isıtma sistemi yetersiz kalıyor” türü tespitler vardı. Bu konuda durum nedir? Ü: Salonumuza ilaveten iki yeni ısıtma sistemi yerleştirdik. Tavandan aşağıya doğru ısı veren sistem hizmete girdi. Diğer sistemin yapımı devam ediyor ve yakında o da hizmete girecek. Bu salonda sürekli düğün törenleri ve konserlere şahit olduk. Bu salon

bir nişan, bir sünnet yüzü göremeyecek mi? Ü: O konuda da adım attık. Salonumuzu seyyar perdeler sayesinde ikiye bölüp, sahne tarafını daha küçük organizasyonlar için kiralamaya başladık bile. 400 kişiye kadar olan düğün, nişan, kına ve sünnet gibi törenleri artık salonumuzda düzenliyoruz. Büyükşehirlerde düğün salonları tüm hafta sonu hizmet veriyor ama Kassel’de sadece cumartesileri. Neden? Ü: Cumartesi ve Pazar tatil olduğu için cumartesi gecesi tercih ediliyor. Ama biz salonumuzu cuma ve pazar günleri de indirimli fiyattan kiralıyoruz. Bu şekilde hem müşterilerimiz kar ediyor hem de cumartesileri ya-

Yani “Her derde devayız” diyorsunuz. Ü: (Gülümseme) İşimiz bu. Bir de yakında 3 adet Leihwand’ımız hizmete girecek ve çekim yapan kameralara bağlı olacak. Bu şekilde konuklar düğünün gidişatını buradan da takip edebilecekler. Gelecek seneye bizi ne tür yenilikler bekliyor? Ü: Büyük şehirlerdeki salonlarda çay ve kahveler ücret karşılığı satılıyor. Biz de 2017’den itibaren salonumuzdaki çay kahve servisini ücrete tabi tutacağız. O zaman biz de çayımızı termosa koyar, yanımızda getiririz. Ü: (Gülümseme) O konuklarımızın taktiri...


19

Sen İste Burger Ayağına Gelsin!

Duyduk duymadık demeyin! Burger King’den müthiş hizmet.

Evde ya da iş yerindesin. Canın birden Burger King çekti. İçinden “Şöyle bir Whooper olsa, yanında kızarmış patates ve onion rings. Oh ne güzel giderdi.” diye düşünüyorsun. Ama çıkıp Burger King’e uğrayacak zamanın ya da imkanın yok. Belki de evde ayaklarını uzatmış dinleniyorsun ve dışarı çıkmak zor geliyor. Sorun değil! Siz isteyin Burger King ayağınıza getirsin. Nasıl mı? Çok basit… Tek yapman gereken www.bklieferservice.de adresinden ya da cep telefonuna indireceğin “BK Lieferservice” uygulaması ile sipariş vermek. Yemek istediğin ürünleri seçip, siparişin geleceği adresi belirttikten sonra ödeme seçeneklerini seçip, siparişin ayağına gelmesini bekliyorsun. İster peşin parayla kapıda istersen Paypal, kredi kartı yada SOFORT Überweisung seçenekleri ile online ödeme yapabilirsin. Zahmetsiz ve basit. Sistem Nasıl İşliyor? Siz siparişi verdikten sonra size en yakın Burger King Şubesi siparişinizi onaylıyor ve şubedeki müşterilerden önce sizin yemeklerinizi hazırlamaya başlıyor. Bu arada sistem şubeyle sipariş adresi arasındaki en kısa rotayı ve varış süresini belirleyip siparişi getirecek çalışana iletiyor. Yemekler biter bitmez ısı geçirme-

yen ve yiyeceklerin taze kalmasını sağlayan özel kutulara yerleştiriliyor. Servis elemanı siparişinizi en kısa zamanda belirttiğiniz adrese teslim ediyor. Ve siz de tüm bu süreçleri (Sipariş alındı. Sipariş bitti. Sipariş yola çıktı.) ve siparişi getiren aracın nerde olduğunu Live Tracking sistemi ile bilgisayarınızdan ya da cep telefonunuzdan takip edebiliyorsunuz. Teslimat, yoğunluğa göre (özellikle Cumartesi ve Pazar akşamları yoğun

sipariş nedeniyle) 15 dakika ile 40 dakika arasında sürebiliyor. Eve servis hizmetinden yararlanmak için en az 10 Euro değerinde yemek siparişi vermeniz gerekiyor. Ek bir servis ücreti yok. Siparişlerinizi P.tesi/ Perşembe saat 11:00 – 22:00 ve Cuma/Pazar saat 11:00 – 23:00 arası verebilirsiniz. Ayrıca www.lieferando.de ve www. pizza.de sitelerinden de sipariş vermek mümkün.

JETZT AUCH IN KASSEL!

Burger King’de çalışmak ister misiniz?

HOL DIR JETZT DIE LIEFERSERVICE APP Kassel’de Burger King BEQUEM Şubeleri UND BESTELLE VONevleZUHAUSE UND UNTERWEGS. re servis ekibini genişletiyor ve seni de ekibe katılmaya çağırıyor. Aranan şartlar: Ehliyet sahibi olmak (Elektronik ®

bisikletle dağıtım için şart değil), güler yüzlü olmak, bakımlı olmak. İlginizi çekti ise d.eckert@leinemann-qsr.de adresine mail atmanız yeterli.

BURGER KING Restaurants 4 x in Kassel: im Bahnhof, Druseltalstraße 3, Knorrstraße 28 und Leipziger Straße 194


20

Kassel‘den Portreler Söyleşi: Selahattin Duygu

O Bir Halk Kahramanı Yolda arabanızla gidiyorsunuz. Bir ara kaldırımdaki kadına rastgele bıçak saplayan bir adamı görüyorsunuz. Ne yaparsınız? Bakın Yaşar Atasoy ne yapmış? - Gece saat 22 sıralarıydı. Arabamla eve giderken Franfurter ve Silberborn caddelerinin birleştiği köşede iki kadından birine durmadan bıçak saplayan bir adam gördüm. Hemen durdum. Fırlayıp adama bir yumruk atıp, etkisiz hale getirdikten sonra 20 cm uzunluğundaki bıçağı elinden aldım. Bir yandan ilk yardıma telefon ederken, iç organları dışarı fırlayan 34 yaşındaki kadının bağırsaklarını elimle tutup beklemeye başladım. Ambulans ve polis gelerek olaya el koydu. Burada bir parantez açıyorum. Bakmayın siz Yaşar’ın basit bir olay gibi anlattığına; polisten aldığı saldırganın resmini gösterdi bana. Yüzü gözü paramparça olmuş. Fakat resmi yayınlayamıyoruz. Kendini tehlikeye atarak bir insan hayatını kurtaran 20 yaşında ve 1.86

boyundaki bu genç Marmarisli bir ailenin ikinci nesil oğlu. Karışık dövüş sporları MMA (Mixed Martial Art) Almanya şampiyonu. Dalgıç ve Güreşçi. Kassel Üniversitesinde sosyoloji ve felsefe tahsili yapıyor. Annesi Alman, babası Türk. Yaşar’ı ve ailesini çok iyi tanıyorum. Çünkü bizim aile dostlarımız. K1 Ocakbaşı Restoran’da yaptığım bu söyleşide yemeklerimizi yerken bir taraftan da konuşuyoruz. Hemen soruyorum. “Türk müsün, Alman mı?”. Tişörtünü çıkarıp vücuduna dövme yaptırdığı “Ne mutlu Türküm diyene” yazısını gösteriyor ve ekliyor: “Türk’üm” Olaydan sonra kadın ne oldu? - Yedi bıçak darbesi almıştı. İki gün komada kaldı. Daha sonra iyileşip çıktı. Şimdi kendisiyle ailece görüşüyoruz. Kimmiş bu adam? - Daha önce de bu tür olaylardan sabıkası olan ve 15 yıl hapis yatıp


Söyleşi

21

çıkmış, seks manyağı psikopat biri. Olaydan sonra yapılan duruşmalarda mahkeme ömür boyu hapis cezası verdi. Hapishanede bu tip adamlardan 11 tane varmış. Bu olaydan sonra Alman basınında seni öven bir sürü söyleşin çıktı. Bir hayat kurtarman önemli bir haberdi. Seni bir halk kahramanı ilan ettiler. Nasıl hissettin kendini? - Bu onların işi, ben de röportajlara katılarak yaşadıklarımı anlattım. Onlara yardımcı olmaya çalıştım. “Ulan Yaşar sen neymişsin!” dedin mi kendi kendine? -Yok be Selahattin amca. Benim öyle şeylerde gözüm yok. Ben sadece bir insana yardımcı oldum. Aynı durum bir daha başıma gelse yine aynı şeyi yaparım. Ha, şunu söylemeliyim. Benim yaptığım sporlar böyle bir olayda kendimi ve diğer insanı savunma amaçlı. Bu konuda iddialı olduğumu söyleyebilirim. Bu olaya rastlamış olmam da tamamen kadının şansı. Şimdi de senin yaptığın sporlardan konuşalım. Hangi sporları yapıyorsun? - Boks, Kick box, Tai box, JuiJutsu, Güreş. Bütün bu daldaki sporların yapıldığı MMA (Mixed Martial Art) denilen yeni bir spor dalı var. Türkçesi Kafes dövüşü. Yukarıda saydığım sporlardan birini veya birkaçını yapanlar bir kafesin içine girerek müsabaka yapıyorlar. Yani dövüşüyorlar. Ben hepsini yaptığım için avantajlıyım. İki ay önce Dresden’de yapılan müsabakalarda Almanya ve Batı Avrupa şampiyonu oldum.

Amatör bazda mı yapılıyor? - Amatör ve profesyonel olarak yapılıyor. Ben amatörlerdeyim. Profesyonel olmayı düşünüyor musun? - Evet. Amerika da müsabakalar profesyonel olarak yapılıyor. Dövüşenler büyük paralar kazanıyor. Benim de amacım önümüzdeki yıllarda Amerika’da profesyonel olarak müsabaka yapmak. Aslında sen çok yakışıklı ve karizmatik bir tipsin. Sana bakınca Arnold Schwarzenegger’i hatırlıyorum. Artist olmayı düşündün mü? (Omuzlarını kaldırıyor ve gülüyor. Cevap yok.) Yaşar bu söyleşi için teşekkür ediyorum. Sen hakikaten örnek alınacak bir gençsin. Yaşamın hep başarılarla geçsin. Annene babana selam söyle.

- Başüstüne Selahattin amca, bende sana teşekkür ediyorum. Elimi öpüyor ve ayrılıyoruz. Not: Yaşar Atasoy’un 3 Aralık 2016’da Cumartesi günü Erzberger Str. 47-51 34117 Kassel adresindeki UMBACH’da “Kafes Dövüşü” var. İlgilenenlere duyurulur.


22

Sağlık

Dr. Nas Yeni Muayenehanesinde “2008 yılında Klinikum Kasse’de acil servis bölümünde çalışırken iç hastalıkları uzmanı unvanını aldım. Muayenehanemde iç hastalıkları uzmanlığıyla beraber ev doktoru (Hausartz) olarak bilinen klasik Aile Hekimliği de yapıyorum. Ultrason, serum ve iğne tedavileri, ev ziyaretleri (Huzur evleri dahil), sigorta ve resmi daireler için sağlık raporu gibi hizmetlerimiz mevcut.” diyen Dr. Cevat Nas, Türkçe konuşması, Türk kültürünü bilmesi nedeniyle Türk hastalarla daha rahat ilişki kurabildiğini belirtiyor.

Hacamat – Alternatif Tıp

Dr. Cevat Nas Friedrich-Ebert-Str. 39 adresindeki kendi muayenehanesine taşındı. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nas aile hekimliği (ev doktoru) ve iç hastalıkları (dahiliye) alanlarında hasta kabulüne başladı. Dr. Cevat Nas aynı zamanda acil tıp, tıbbi beslenme, palyatif tıp, psikosomatik tedavi ve alternatif tıp alanlarında da hizmet veriyor.

Alternatif tıp alanında da hasta kabul eden Dr. Nas, “Alternatif tıp hastaların durumuna göre laboratuvar verileri ışığında klasik tedavi yöntemlerinin dışında yapılan tedavileri kapsıyor. Ek besinlerden tutun da kişinin kendi kanıyla kendisini tedavi etmesi ya da hacamat/kupa uygulaması alternatif tıp yöntemleri arasında. Hacamat son dönemlerde popüler oldu. Ancak hastalık ya da şikayetlerin tanısı konmadan işin uzmanı olmayan kişilerin yapacağı hacamat beklenen sonuçları

vermeyebilir. Ben senelerdir hastanın durumuna göre kanlı ya da kansız hacamat tedavisi uyguluyorum.” diyor. 2001 yılında Klinikum’da çalışmaya başlayan Dr. Nas, 2013 yılına kadar acil serviste hizmet verdi ve 2008 yılında “iç hastalıkları uzmanı” unvanını aldı. 2012 yılında 6 ay Burgfeld Hastanesinde yaşlı hastalara hizmet verdi. 2013 – 2016 yılları arasında Meditürk Kliniğinde ev doktoru ve iç Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Dr. Cevat Nas, Kasım ayından bu yana kendi muayenehanesinde hizmet veriyor. Dr. Nas evli, üç çocuk babası ve 1 torun sahibi. Friedrich-Ebert-Str. 39, 34117 Kassel adresinde bulunan muayenehanenin telefon numarası 0561- 71 01 05.


Sağlık

23

Yeni AZUBI Dr. Nehriban Koç ekibini genişleterek Somali asıllı Sara Ali’yi meslek eğitimi almak üzere kadrosuna dahil etti. Dr. Koç “Sara Ali Ağustos ayından itibaren bizimle birlikte çalışıyor. Kendisi 27 yaşında ve iki çocuk annesi. Arapça ve Somali dillerine hakim olan Sara Ali, güzler yüzü ve çalışkanlığı ile ekibimizin bir parçası oldu” dedi.

Dört Boyutlu Ultrason Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nehriban Koç geçtiğimiz aylarda devraldığı muayenehanesinde yeniliklere imza atmaya devam ediyor. Dr. Koç, hastalarına ve bilhassa hamile kadınlara daha kaliteli hizmet

verebilmek için yeni bir ultrason cihazı temin etti. Bu sayede özellikle anne adayları istedikleri takdirde bebeklerinin ana rahminde üç ve dört boyutlu görüntüsünü izleyebilecek ve hatta videosunu dahi çektirebilecekler.

Dr. Nehriban Koç’un hizmete giren muayenehanesinin açılış kutlamasına ilgi yoğundu. Dr. Koç tek tek konuklarla ilgilenmeyi ihmal etmedi.


Her türlü cep telefonu/aksesuarı alım - satım ve tamiri

Holländische Str. 45, 34127 Kassel

Siparişleriniz İçin

0561 560 106 32

100 kişilik nezih atmosfer

AÇIK BÜFE KAHVALTI Cumartesi ve Pazar sabahları 09:00 - 14:00 p.P. 9,50 EUR Holländische Str. 96, 34127 Kassel


ER CENnT - Fliesen

Möbel - Textilie Granit - Sanitär- & Badeartikel

NEU ERÖFF NUNG

Holländische Str. 96-98 34127 Kassel

ı Kaliteli oturma grupları, yatak odas lası... takımları, yemek masası ve daha faz

Geleneksel Türk motifleriyle bezeli leri... fayans ve granitler, banyo malzeme

, Havlu, yorgan, kilim, yatak örtüsü uyku seti çeşitleri sizleri bekliyor!


26

Kermes

K1 Center Yeniliğe Doymuyor K1 Center durmuyor, büyümeye Kassel’e yenilik getirmeye devam ediyor. K1 Center bünyesinde üç adet mağaza hizmete girdi. İlk mağazada koltuk takımından yatak odalarına, yemek masası takımlarından büro mobilyalarına kadar kaliteli mobilyalar satılıyor. Mağaza sorumlusu “Mobilyalarımız Türkiye’de

üretiliyor. Kalite bizim için çok önemli. Örneğin mağazamızda müşterilerimize iki gün sonra sorun yaratacak bir koltuk takımı ya da yatak odası satmıyoruz. Özellikle milletimizin zevkine hitap eden mobilya çeşitleri satıyoruz. Büro malzemeleri yanında gastronomi ihtiyaçlarına da cevap veriyoruz” diyor.


Kermes

Diğer mağazada ise Türk kültürüne has motiflerle bezeli fayans, granit çeşitleri ile ferah bir banyo için gerekli olan tüm malzemeler müşterileri bekliyor. Musluğundan

Üçüncü mağazada ise havlu, yorgan, kilim, yatak örtüsü, uyku seti gibi tekstil ürünleri görücüye çıkıyor. Birçok havlu çeşidinin satıldığı mağazada çeyizlik, hediyelik, günlük kullanımlık havluları cazip fiyatlarla satın almak mümkün. Mağaza sorumlusu “Ürünlerimiz Türkiye’den geliyor. Hem kaliteli hem ucuz. Özellikle Türkiye motifli ve Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe logolu havlulara rağbet çok.” diyor.

27

lavabosuna, taharet musluğu olan klozetlerden banyo dolaplarına kadar pek çok ürünü bu mağazada bulmak mümkün. Yetkili kişi “Banyosunu yenilemek ya da evinin girişine motifli fayans döşemek isteyenlerin kesinlikle uğraması gereken bir mağaza yarattık.” diyor.


CENTER SUNAR

Canlı Müzik

Ergin ile Ercan

GECELERi Her hafta sonu farklı konseptte CANLI MÜZİK ve sürpriz sanatçılar Her CUMA zel) (sadece AİLELERE ö ve her CUMARTESİ itleri ebap Çeş K e v a r a g Iz , e z e M -

Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon: Fatih Erdoğan 0152 - 03 587 230

Holländische Str. 96-98 34127 Kassel

Fatih Erdoğan

Dursun Ulaş


İş Dünyası 29

Kassel’in Yeni Moda Evi

Abiye, ferace, tunik ve tesettür giyimde iddialı tasarımlarıyla dikkat çeken “Shenell Mode” Friedrichstraße 16, 34117 Kassel adresinde hizmet vermeye başladı. Shenell Moda Evi’nde her türlü gece kıyafetinden, günlük kıyafetlere kadar birçok ürün sizleri bekliyor. Her çeşit türban ve baş örtüsünü rahatlıkla bulabileceğiniz moda evi, tesettür giyim çeşitleriyle ön plana çıkıyor. Abiye, ferace, tunik,

pantolon gibi modellerin yanı sıra takı ve çanta çeşitleri de Shenell Mode’nin ürün yelpazesinde yerini alıyor.

Bir sene önce de böyle bir mağaza açma fikri gelişti. Şirket grubumuzun tekstil işlerinden sorumlu olan eşim Banu Şenel bu hayali gerçekleştirdi. Şükürler olsun. Bu mağaza sizin ihtiyaçlarını karşılamak, size hizmet için kuruldu. Bu mağaza sizlerin mağazası.” dedi. Mağazanın facebook sayfasından son moda trendleri ve indirimli satış kampanyalarını takip edebilirsiniz. facebook.de/shenellmode

Mağazanın açılışında konuşan Shenell Moda’nın kurucularından ve Türkiye menşeili Corner Group şirketinin genel müdürü Emral Şenel “Corner Group olarak Almanya ve özellikle Kassel’de mermer alanında yatırım yapmaya başladık. Doğal Taş deposu açtık.

ALLE ARTEN VON ABENDKLEIDERN BLUSEN UND TUNIKEN TÄGLICHE BEKLEIDUNG FERACE HOSEN UND KLEIDERANZÜGE ALLE ARTEN VON KOPFTÜCHERN SCHMUCK UND ACCESSOIRES TASCHEN UND GELDBÖRSEN

GRÖSSE BIS 54

Friedrichsstraße 16 , 34117 Kassel 0 561 56030338 /shenellmode


30

Delikanlı Sedat

Kassel’in hatırı sayılır delikanlılarından Sedat Karahan doğum gününü işletmecisi olduğu Mascara Cafe’de kutladı. Çalışanları Sedat için pasta organize ederken, Hamdi Kaya ise fırında kuzu kızartma görevini üstlendi. Davetliler önce çıtır kuzunun, sonra da pastanın tadını çıkardılar. Canınız kuzu kızartma çekti ise irtibat Hamdi Kaya: 0157 35800407

Ayın Karizması Özkan Turhan

20.03.2003 Boy: 1.77 Kilo: 75 Hobileri: Futbol ve Tiyatro

Ayın Ailesi

https://www.facebook.com/Arzummode

www.arzum-mode.de Kohlenstr. 12 34121 Kassel Tel: 0561 / 766 92 340


Gökhan ile Sema 21. sayımızda nişan haberini yayımladığımız karizmatik damadımız Gökhan ile güzel gelinimiz Sema dünya evine girdiler. Oldukça coşkulu geçen düğünde gelinin ailesi Kayserili Mustafa ve Seher Doğan ile damadın ailesi Adıyamanlı Mu-

harrem ve Yüksel Eceray’ın mutlulukları gözlerinden okunuyordu. Organizasyon: Deva Fotoğraflar: deva Photography


İş Dünyası

Adem Kassel’in sevilen ve sayılan ailelerinden Sivaslı Gülay ve Servet Tamer’in oğlu Adem Tamer ile Artvinli Mahmut ve Nezaket Tala’nın kızı Selma Tala birlikteliklerini evlilik ile

taçlandırdılar. Nezih bir düğün töreni ile dünya evine girdiler. Organizasyon: Deva Fotoğraflar: Deva Photography


İş Dünyası

ve

Selma İşini tesadüfe bırakma... Masal gibi düğün ve fotolar Deva‘yla. 0173 286 3199 0171 289 1687 Altenbaunaer Str. 126, 34132 Kassel


34

Düğün

Azmin Zaferi Azimli damadımız Alim Öztürk güzel gelimiz Sema Çalkın’a abayı yakmış. Uğraşmış didinmiş ajanlık yapmış Sema’nın e-mail adresini bulmuş. En sonunda nazlı gelinimizi yemeğe yemeğe ikna etmiş ve sonra gerisi de çorap söküğü gibi gelmiş. Çiftimiz

sonunda evlenip muratlarına ermişler. Ankaralı Celal-Gülizar Öztürk ve Balıkesirli Nurhan Çalkın aileleri olarak gençlerin mutlulukları için ellerinden geleni esirgememişler. Organizasyon: Deva Fotoğraf: Deva Photography


Magazin

Ankara Delikanlısı ve Çarşamba Güzeli Yakışıklı damadımız Ankaralı Murat Duran güzeller güzeli gelinimiz Çarşambalı Tülin Hayvalı’yı mahallede görüp vuruluyor. Birkaç sefer görüp kaçırdıktan sonra cesaretini toplayıp Tülin’e açılıyor. Aralarında yavaş yavaş bir aşk başlayan

çiftimiz soluğu nikah masasında alıyorlar. Aileler Musa- Gülizar Duran ve Ömer Faruk - Bircihan Hayvalı’nın onayı ile dillere destan bir düğün töreni düzenleniyor. Organizasyon: Deva Fotoğraf: Deva Photography

35


Mahalle Aşkı Taze çiftimiz Ferdi Günay ve Sinem Dönmez aynı mahallede büyüdükleri için birbirlerini tanıyorlarmış. Ferdi gel zaman git zaman Sinem’den hoşlanmaya başlamış. Sinem biraz naz yaptıysa da Ferdi’nin

kararlı duruşu karşısında o da kara sevdanın girdabına kapılıvermiş. Gelin kızımızın annesi Hüsniye Hanım ile Sinoplu Adem ve Hanife Günay çocuklarının mürüvvetini görmenin mutluluğunu yaşamışlar.


Bizi Facebook‘tan takip edin, yeni ürünlerimizden ve indirimlerimizden haberdar olun!

Dantel Küpürlü Pike Takımı

Üç Parça Yatak Örtüsü ab

Çaydanlık

29,90

99,90

Küçük 9,90 Orta 11,90 Aile Boyu 13,90

Çeşitli Renkler

Yatak Odası Yolluk Seti

ab

99,

90

LED‘li Su Isıtıcısı

29,90

3‘lü Zigon Sehpa

19,90 Her Bütçeye Uygun İdol Marka Halılar

160 x 230 ölçüde halılar

69,90

ab

Çeşitli Desen, Renk ve Ölçülerde Halılarımız Mevcuttur! Alle Preise sind in Euro inkl. MwSt. und Abholpreise. Solange der Vorrat reicht. Keine Haftung bei Druckfehlern. Preisabweichungen und Irrtümer vorbehalten.


38

Düğün

Zikri ve Michelle Kassel’in tanışmış iş adamlarından İbo Lack’ın kurucusu İbrahim Çiçek ve eşi Refiye Hanım’ın oğlu karizmatik damat Zikri Çiçek güzeller güzeli Michelle Heidl ile hayatını birleştirdi. Bir arkadaşları vasıtasıyla tanışan çiftimiz daha ilk dakikada birbirlerine olan ilgilerinin fakına varmışlar.

Güzel bir birlikleliğin ardından evlilik yolunu onlar da tutmuşlar. Gelinimizin ailesi Manfred ve Petra Heidl de düğünde kızları ve damatlarını yalnız bırakmamışlar. E onlar muratlarına ermişler biz de çıkalım kerevetine.


Düğün

Saray Düğünü Polonya asıllı damat David Kuczera’nın gözü uzun zaman güzel gelinimiz Dilara Şen’in üstündeymiş ama bir türlü yanına gidip konuşamamış. Çiftimizin ilk konuşmaları ise David’in Rathaus’ta çalışan Dilara’yı pasaportla ilgili bir sorunu nedeniyle aramasıyla olmuş. İkisi de konuştuğu kişinin aslında kim olduğunu bilmiyormuş. Daha sonra aynı arkadaş ortamında bulunmaya başlamışlar ve aşk bacayı sarmış. Schloss Orangerie’de düzenlenen nezih törene Amerika, Fransa, Polonya ve Türkiye’den de misafirler katılmış. Aileler Zeliha ve Ahmet Şen ile Malgorzata ve Herbert Kuczera konuklarla tek tek ilgilenmiş.

39


40

Nişan

“Nerden Nereye...” Efsane gelinimiz Burcu Açıkgöz ailesi ile 2001 yılında Türkiye’ye kesin dönüş isteği ile gidiyor ve Burcu 6 ay kadar Türkiye’de okula devam ediyor. Almanya’ya geri dönme kararı aldıklarında ise o zamanlar 10 yaşında olan Burcu arkadaşlarından hatıra defterine yazı yazmalarını rica ediyor. Yazı yazanlardan biri ise damat adayımız Erdi Çiftçi. Facebook çıktıktan sonra Burcu Türkiye’deki arkadaşlarını arıyor ve Erdi’nin bir fotoğraf beğenmesi

sonucu çiftimizin yolları tekrar kesişıyor. Burcu’nun Erdi’ye ilk yazdığı cümle ise “Nerden Nereye...” Çiftimiz geceler boyu yazışıyorlar ve aralarında bir aşk filizleniyor. “Kim kimi tavladı,?“ dediğimizde ise Burcu “Ben tavladım. Ben cesaretlendirmesem bu ilişki başlayamazdı“ diyor. Aileler Sinoplu Ayşe-Arslan Açıkgöz ile Kars’lı (Azeri Kökenli) SelviKazanfer Çiftçi düğün töreni için gün sayıyorlar.

Dergimizde yayımlanmasını istediğiniz düğün, nişan, sünnet, doğum günü vb. etkinlikleriniz için bizi arayınız! Tel: 0163 – 19 89 719 info@kasselmagazin.com


Nişan

41

İlk Bakışta Aşk Gelin adayımız güzel Eda Damla Saygın City Point’e alışverişe gidiyor. Kasadayken, yan kasada da meğer Damat adayımız Uğur Böyükata ödeme yapmaktaymış. Gözler bir çakışmış, bir ayrılmış derken yolları çıkışta tekrar kesişmiş. Başta utangaçlıktan zar zor konuşan çiftimiz sonunda güzel

bir birlikteliğe adım atmışlar. Aşklarını evlilikle taçlandırmak isteyen çiftimiz geçtiğimiz haftalarda nişan yaparak işin adını koymuş. Çiftimize ve aileler Kassel Yabancılar Meclisi Başkanı Konyalı Kamil Saygın-Aliye Şengil ile Yozgatlı Döndü-Mehmet Böyükata’ya şimdiden hayırlı olsun diyoruz.

Dergimizde yayımlanmasını istediğiniz düğün, nişan, sünnet, doğum günü vb. etkinlikleriniz için bizi arayınız! Tel: 0163 – 19 89 719 info@kasselmagazin.com


42

Esma ve Samet çok Mutlu

Esma Teke ve Samet Mutlu evliliğe giden yolda ilk adımlarını attılar. Aileler Uşaklı Yılmaz-Fatma Teke ve Gümüşhaneli Durmuş-Yasemin Mutlu bu mutlu günü yaşamanın heyecanı içindeydiler. Nişan töreni oldukça nezih ve güzel geçti.


Sünnet

Fatih‘in Sünneti

43

Zarife Doğan ile Stuttgart’taki anneannesi Gülbeyaz Sütçü de yalnız bırakmadı. Coşkulu geçen düğünde davetliler de Yozgatlı İsmail ve Firdevs Doğan çiftinin 6 Doğan Ailesi de doyasıya eğlendiler. yaşındaki oğlu Fatih erkekliğe ilk adımını attı. Düğünde kardeşi İkra Nur ile de ilgilen- Organizasyon: Deva meyi ihmal etmeyen Fatih’i, Türkiye’deki Fotoğraflar: Deva Photography dedesi Hüseyin Doğan ve babaannesi


44

Spor

Verbandsliga Ağır Geldi Kassel Türk futbolu tarihinde Verbandsliga’da oynayan ilk takım olan FC Bosporus’a bu lig ağır geldi. 13 maçta 4 galibiyet 1 beraberlik ve 8 yenilgi alan FC Bosporus, 5 takımın

düşeceği 17 takımlık ligde 14. sırada bulunuyor. 24 gol atıp 37 gol yiyen takımımızın 13 puanı var. Bu maçlarda golleri İsmet Yegül (6), Omar Bayoud (5), Mirko Tanjic

(5),Tolga Yantut (3), Parham (2), Murat Aytemur (1), Mergim Hajzeraj (1), Daniel Hess (1) attılar.

GSV Eintr. Baunatal / FC BP 4 - 1 31.07.2016: Antrenörler Tuncay Aral ve Kenan Toksoy’un izinde olmaları nedeniyle Osman Albayrak yönetiminde Verbandsliga’da ilk maçını oynayan FC Bosporus maça çok iyi başladı. 38.dakikada Tolga’nın soldan yaptığı ortayı iyi takip eden Omar Boyaud kapalı köşeden topu ağlara yollayınca FC Bosporus ilk yarıyı 1 - 0 önde kapadı. İkinci yarıya golle başlayan GSV 48’de kornerden

gelen topa FC savunması müdahale edemeyince rakip futbolcu kafayla beraberliği sağladı. 1 - 1 48 ve 60’da iki gol daha bulan GSV durumu 3 - 1 yaptı. 82’de gelen gol maçın sonucunu belirledi. 4 - 1 Antonio ***– Haris* (70.Döring*), Daniel**, Usman***, Alfonso**, Omar***,(70.Can*) Tolga**, Mergim**, Mirko*, Cemali*, İsmet** (86.Murat*)

Verbandsliga’da FC Bosporus’un ilk golü 38’de Omar Boyaud’dan geldi.

Langenberg stadındaki maçı üç yüz kadar seyirci izledi.

FC Bosporus Verbandsliga’da ilk golü 48’de kalesinde gördü.


Spor

45

FC Bosporus / TSV Lehnerz II 4 - 1 07.08.2016 : Verbandsliga’daki ilk maçında 4 - 1 mağlup olan FC Bosporus izinden dönen antrenör Tuncay Aral’ın yönetiminde çıktığı ilk maçta TSV Lehnerz II’yi aynı skorla 4 - 1 mağlup ederek moral buldu. Maçı baştan itibaren kontrolü altında tutan FC Bosporus 9. dakikada frikikten gelen golle 1 - 0 yenik duruma düştü. İlk yarı bu skorla bitti. 53’cü dakikada Omar’ın golü beraberliği getirdi.1 - 1 daha sonra 68’de

Omar Boyaud FC’nin en formda futbolcusu 4 maçta 3 golü var.

Tolga Yantut, 70’de İsmet Yegül’ün golleriyle durum 3 -1 oldu. 85’de Parham‘ın 20 metreden attığı şut tam köşeden ağları buldu ve maç 4 -1 FC Bosporus’un galibiyetiyle sonuçlandı. Antonio***, Otto***, Alfonso***, David**, Daniel**, Omar****, Usman***, Tolga*** (80.Parham***), Murat** (75.Uğur**), Mirko**, İsmet*** (83. Nihat**)

Tolga Yantut 68’de kalecinin altından galibiyet golünü filelere gönderdi.

Alfonso Di Carlo FC savunmasının başarılı isimlerinden.

Mirko Tanjic güçlü fiziğine rağmen beklenen futbolunu henüz gösteremiyor.

FC Bosporus / Buchonia Flieden 1-5 20.08.2016: FC Bosporus, savunmasının basit hatalarıyla geçen maçın 21. 28. 31. ve 43. dakikalarında yediği dört golle ilk yarıyı 4-0 geride tamamladı. 63’de gelen gol skoru 0-5 yaptı. Bir dakika sonra Tolga

Yantut maçın en güzel golünü atınca maç 1-5 sonuçlandı. A.Rega ,*** Otto*, Döring*, Uğur*, (36.Mergim**) Usman*, (36. Can**) Parham*, Nihat*,Tolga**, İsmet*, Mirko* , (55.Daniel**) Enes*


46

Spor

FC Bosporus / SG Bad Soden 3 - 2

- Sezon başında form düşüklüğü yaşayan Mirko Tanjiç attığı gollerle dikkati çekiyor.

FC Bosporus’un orta saha virtiözü Parham Kondisyon sorunu yaşıyor.

Omar Bayoud SG Bad Soden’e ikinci golü attı. Omar’ın ligde 5 golü var.

09.10.2016: Sekiz günde üç maç oynayan FC Bosporus kazandığı yedi puanla rahat bir nefes aldı. SG Bad Soden karşısında agresif ve hızlı futboluyla dikkati çeken takımımız savunmada dikkatli olunca gol atmakta zorlanmadı. 12. dakikada İsmet Yegül sol çaprazdan attığı şutla FC’yi 1 - 0 öne geçirdi. Hırslı ve istekli futboluyla dikkati çeken Omar Bayoud 23’de FC Bosporus’u 2 - 0 galibiyete yükselten golü attı. 35’de SG Bad Soden’in attığı gol ilk yarının skorunu belirledi. 2 - 1 İkinci yarıda rakip takımın ar-

tan atakları karşısında başarılı bir savunma yapan FC Bosporus 68’de Uğur Kahraman’ın kırmızı kart görmesiyle 10 kişi kaldı. Ancak takımın temposu değişmedi. 78’de İsmet Yegül’ün sağdan yaptığı ortayı kafayla gole çeviren Mirko Tanjiç FC Bosporus’a rahat bir nefes aldırdı. 3 - 1 90+2’de gelen rakip golle maç 3-2 bitti. Antonio ***– Alfonso***, Usman***, Uğur***, Dennis***, Omar****, Cihan**, (46.Daniel***) Nihat***, Parham***, (60.Megrim**) İsmet,****(89. Christian**), Mirko***


Spor

KSV Hessen II / FC Bosporus 3 - 1 17.08.2016: FC Bosporus, KSV Hessen II’ye karşı oynadığı Kassel derbisini 3 - 1 kaybetti. Maça hızlı başlayan KSV II ataklarında FC savunması ilk yarıda başarılıydı ve devre 0 - 0 kapandı. İkinci yarı yine yüksek tempoda başladı. 54’de KSVHessen II ilk golünü buldu ve durum 1 - 0 oldu. 75. dakikada kale önüne atılan topa Usman ters bir vuruş yapınca topu kendi kalesine gönderdi 2 - 0. FC Bosporus rakip kalede gol ararken 88’de rakip futbolcu topu elle oynayınca hakem penaltıyı gösterdi. Omar Boyaud penaltıda kaleciyi

ters köşeye yatırdı ve durum 2 - 1 oldu. Farkı bire indiren takımımız beraberlik için rakip kaleye yüklendiği 90+3’de kontra ataktan bir golü daha kalesinde gördü ve maç 3 - 1 sona erdi. Omar takımın en iyisi olarak dikkatleri çekerken kaleci Antonio Rega yaptığı kurtarışlarla farklı bir mağlubiyeti önleyen futbolcu oldu. Antonio****, Otto***, Uğur**, David*, Usman**, Tolga**, (75.Kadir**) Omar****, Murat*, (70. Parham**) İsmet**, Enes*, (63.Nihat*) Mirko**

67’de Usman’ın attığı şut direğin köşesine çarparak dışarı çıktı.

Omar Bayoud penaltıyı tam köşeden 88’de ağlara yolladı.

47


48

Spor

İlk Beraberlik 1 - 1

Sakatlığı nedeniyle bu maçta ilk kez forma giyen antrenör futbolcu Cihan Timuçin 79’da yerini Kadir Karcı’ya bıraktı.

03.10.2016: İki gün önce Hünfelder FV deplasmanında rakibini 3 - 1 yenerek üçüncü galibiyetini alan FC Bosporus, SV Weidenhaus karşısında başa baş bir oyundan sonra 1 - 1 beraberlikle sahadan ayrıldı. FC Bosporus girdiği gol pozisyonlarında şanssızdı. 10. dakikada rakip takım kafayla attığı golle 1 - 0 öne geçti. 28’de İsmet Yegül’ün kale sahası içinden vurduğu şahane vole kalecinin tam üstüne isabet etti. İlk yarı 0 - 1 sonuçlandı.

İkinci yarıda rakip kaleye yüklenen FC Bosporus 63’de Uğur’un vurduğu kafa da topun az farkla dışarı çıkmasıyla beraberlik fırsatını kaçırdı. 83’de beklenen gol geldi. Savunmanın arkasına atılan topu iyi takip eden Omar Bayoud ayağının dışıyla topu ağlara yolladı. 1 - 1 Antonio ***– Alfonso***, Uğur***, Usman***, Cihan**, (54.Daniel***) Dennis***, Tolga***, (79.Kadir**) Nihat**, Omar****, İsmet***, (73.Christian**) Mirko**

FC Bosporus’un başarılı futbolcusu Tolga Yantut bu maçta da başarılı bir oyun sergiledi.

Uğur Kahraman’ın vurduğu kafa az farkla outa gitti.

SV Weidenhausen’e beraberlik golünü Omar Bayoud attı.


Spor

49

FC Bosporus / TSV Rothwesten 3 - 2 Kassel derbisinde FC Bosporus TSV Rothwesten’e 3 - 2 mağlup oldu. FC savunmasının hatalarını affetmeyen TSV, 3. 17. ve 25. dakikalarda üç gol bularak 3 - 0 öne geçti. 13. dakikada sakatlanan Omar Boyaud’un yerine Mergim Halzeraj oyuna dahil oldu. İkinci yarıda daha derli toplu oynayan FC Bosporus’ta goller

son dakikalarda geldi. 88 ve 89’da Parham’ın iki ara pasını değerlendiren İsmet Yegül durumu 2 - 3 yaptı ise de, kalan zaman beraberlik golü için yeterli olmadı. FC Bosporus maçı 3 - 2 kaybetti. Kai**, Otto*, David*, Usman**, Uğur* (55.Kadir**), Daniel**, Omar** (13.Mergim**), Parham***, Tolga**, İsmet***, Enes* (34.Nihat*)

FC Bosporus’un fırtınası İsmet yeteri kadar topla buluşamayınca FC gol atmada zorlanıyor.

KSV Hessen II’den gelen Usman Mobarak’tan FC Bosporus daha başarılı performans bekliyor.

TSV Rothwesten karşısında FC‘nin ikinci yarı rakip kalede gol arayışları yeterli olmadı.

FC Bosporus / SV Neuhof 2 - 4 25.09.2016: Melsungen yenilgisinden sonra Tuncay Aral ve Kenan Toksoy’un antrenörlükten alınıp takımın başına Cihan Timuçin’in getirilmesi de bir şey değiştirmedi. İki haftalık boşluktan sonra SV Neuhof ’u sahasında konuk eden FC Bosporus yenilgiler serisini sürdürdü. Hatalarla dolu oyunda Usman, Selçuk ve Alfonso üç topu kale çizgisinden uzaklaştırarak farklı yenilgiyi önlediler. 10. dakikada

yenilen gole 26’da Mirko Tanjic’le karşılık veren FC, 45’deki golle ilk yarıyı 2 - 1 yenik kapadı. 76 ve 83’de iki golü daha kalesinde gören FC Bosporus 90’da Parham’ın golüyle skoru 2 - 4 olarak belirledi. Rega**- Alfonso*, Uğur*, Selçuk*, Usman*, (60.Parham**) Kadir*,(60.Omar*) Mergim*, (81. Murat*) Tolga*, Nihat**, Daniel*, Mirko*

Alfonso Di Carlo topu kale çizgisinden uzaklaştırdı.


50

Spor

SSV Sand / FC Bosporus 3 - 2 16.10.2016: Verbandsliga Nord’un en iyi takımı olan lider SSV Sand karşısında çok iyi mücadele eden FC Bosporus hak ettiği puanı alamadı. Baştan itibaren rakibin üstüne giden FC bunun semeresini 34’de İsmet Yegül’ün attığı golle gördü ve 1 - 0 öne geçti. Ancak iki dakika sonra gelen beraberlik golü takımın gardını düşürdü. İlk yarı uzatmaları oynanırken bir de penaltı kazanan SSV Sand devreyi 2 - 1 önde kapattı. Kaleci Antonio Rega muhteşem kurtarışlar

Parham’ın SSV Sand maçında attığı bu golü hakem vermedi.

Çok iyi mücadele eden FC Bosporus futbolcuları SSV Sand’a yenilmelerine rağmen maçtan sonra alkışlandılar.

yaparken 67’de gelen gole engel olamadı. 3 -1 Oyunun 75.dakikasında İsmet farkı bire indirmesine rağmen kalan zamanda başka gol olmadı ve FC Bosporus sahadan 3 - 2 yenik ayrıldı. Güzel bir mücadele örneği veren FC Bosporus maç sonunda seyircilerin alkışları arasında sahayı terketti. Antonio*****- Alfonso***, Usman***, Dennis***, (69.Murat*) Daniel*** (75. Haris**) Nihat***, Mergim***, (75.Cihan**) Omar***, Parham***, İsmet****, Mirko**

İsmet rakip kaleciye pres yapınca çarpan top önünde kaldı ve ilk golü ağlara yuvarladı.

SSV Sand karşısında İsmet Yegül’ün 75’de ikinci golü atması puan almaya yetmedi.


Spor

51

FC Bosporus / RSV Petersberg 1 - 3 23.10.2016: Bir hafta önce lider SSV Sand’a karşı çok iyi oynayan FC Bosporus lig sonuncusu RSV Petersberg karşısında adeta döküldü. 4. dakikada Nihat geri pasını rakibin önüne al da at dercesine bırakınca bu güzel ikramı değerlendiren rakip futbolcu takımını 1 - 0 öne geçirdi. 21’de Mergim Hajzeraj’ın şutu

yan direkten döndü. Pozisyonu iyi takip eden Mergim 1-1 beraberliği sağladı. 31 ve 58’de iki gol daha bulan RSV Petersberg sahadan 3 - 1 galip ayrıldı. Antonio***- Afonso*, Usman?, (5.Daniel*), Omar*, Dennis*, Mergim**, (69. Can*), Nihat*, Parham**, Haris*,(46.Kadir*), İsmet**, Mirko*

FC Bosporus dokuz kişilik savunmayı aşamadı.

Mergim Hajzeraj 21’de direkten dönen topu ağlara yuvarladı. Rakip kale önündeki bu pozisyonda hakem penaltı verebilirdi.

Hastalarımız için daha fazla rahatlık ve güvenlik Nordhessen’in tek açık MRT cihazı Açık MRT ile vücudumuzun her bölgesini rahat bir ortamda “Tunel Etkisi” olmadan yüksek kalitede inceletme imkanına sahibiz. Tanı radyolojisinde uzman Hekim Emre Koç, aileniz ve sizin güvenliğiniz/rahatınız adına istemeniz halinde sizinle Türkçe konuşuyor. Yasal sağlık sigortasına tâbi hastaların masraflarının üstlenilmesi için sağlık sigortaları ile daha önceden temasa geçmeleri gerekmektedir.

RADIOLOGIE BAUNATAL-KASSEL Stettiner Straße 1 34225 Baunatal-Großenritte Telefon (0 56 01) 96 87 0 Fax (0 56 01) 96 87 70 gp@radiologie-baunatal.de

w w w. r ad i o l o g i e - b au n a t a l . d e


52

Spor

FC Bosporus II Bir İleri Bir Geri FC Bosporus II Bir İleri Bir Geri Kreisliga A Gr. 2’de mücadele eden FC Bosporus II kurduğu güçlü kadrosuna rağmen bekleneni veremedi. Malik (Marcus Neumann) gibi tecrübeli bir futbol adamının yönetimindeki takımda futbolcuların antrenmanlara katılımı yetersiz olduğu için maçlarda iyi sonuçlar alınamıyor. Futbolcuların bu disiplinsiz davranışı karşısında yönetimin olaya el koyması bekleniyor. Oynadı 12 maçta 6 galibiyet 5 mağlubiyet ve 1 beraberlik alan FC Bosporus II puan cetvelinin 8. sırasında yer alıyor. Attığı 45 golle en çok gol atan takım olurken yediği 36 golle de ligin en çok gol yiyen 2. takımı özelliğini taşıyor.

Spvgg Olympia’yı 2-1 yenen FC Bosporus’un ilk golü Selçuk Yıkar’dan geldi.

Marcus Neumann (Malik) Olympia’ya ikinci golü attı.

Umut Acer’in 7 golü var.

Kreisliga A Gruppe 1 -2016/ 17 07.08.2016 DJK Zagreb Kroatien - B. Anadoluspor

0-3

14.06.2016 B.Anadolu - Tuspo Nieste

4-1

17.08.2016 B.Anadoluspor - Tuspo Waldau (Hükmen) 3-0 21.08.2016 SG Kaufungen 07 II - B. Anadoluspor

6-2

28.08.2016 B. Anadoluspor - FSJ Vollmarshausen II 5-0 04.09.2016 NK Hajduk - B. Anadoluspor (Hükmen)

3-0

11.09.2016 B. Anadoluspor - TSV Heiligenrode II

0-1

18.09.2016 SG Dennh./Dörnhagen - B.Anadoluspor 2-1 25.09.2016 B.Anadoluspor - CSC 03 II

0-3

09.10.2016 FSV Kassel - B. Anadoluspor

0-2

16.10.2016 B. Anadoluspor - TSG Wattenbach II

10-0

23.10.2016 FSV Bergshausen - B.Anadoluspor

0-0

Kreisliga A Gruppe 2 2016/17 07.08.2016 FC Bosporus II - Kasseler SV 3-4 Umut Acer (3) 14.08.2016 FC Bosporus II - OSC Vellmar III 8-0 Samer Eshak (2), Christian Rezene (2), Selçuk Yıkar (2), Umut Acer (2) 21.08.2016 Spvgg.Olympia - FC Bosporus II 1-2 Selçuk Yıkar, Marcus Neuman 28.08.2016 FC Bosporus II– Spielverein 06 7-3 Samer Esshak (2), Okan Can Das (2), Umut Acer, Selçuk Yıkar, K.K. 04.09.2016 ASG İnter İtalia - FC Bosporus II 3-3 Marvin Ravazza, Samer Esshak, Selçuk Yıkar 11.09.2016 FC Bosporus II - SV Germania 6-1 H. Boukhris, U. Kahraman, C. Rezene, Can Yılmaz, Umut Acer, K.K. 18.09.2016 TSV Wolfsanger II - FC Bosporus II 6-1 Dennis Kahl 25.09.2016 FC Bosporus II - TSV İhringshausen II 4-2 Marvin Ravazza (2) Admir Sehoviç, Samer Esshak 02.10.2016 SV Türkgücü II - FC Bosporus II 3-2 Samer Esshak, Selçuk Yıkar 09.10.2016 FC Bosporus II - RSV Eintr.Vellmar 1-7 Selçuk Yıkar 16.10.2016 AFC Kassel - FC Bosporus II 5-4 Can Yılmaz (4) 23.10.2016 FC Bosporus II - FC Hermania 09 4-1 Tolga Yantut (2), Murat Aytemur, Samer Esshak


Spor

53

Anadoluspor’un Acelesi Yok

Antrenör Demet Şeker oyunu pür dikkat takip ediyor.

Kreisliga A 1. Gurupta oynayan Baunatal Anadoluspor geliştirdiği yeni stratejiyle kadrosunu gençleştirip ileriye dönük çalışmalar yapıyor. Bu değişimde, antrenörlük görevine getirilen Demet Şeker’in uygulanmaları önemli rol oynuyor. “Kadromuzda çok genç futbolcular var. Onları takıma adapte edip bir üst lige çıkmak istiyoruz. Bu hemen olmayabilir. Fakat

Akram Gahtan B. Anadoluspor’un başarılı isimlerinden.

Dennh. Dörnhagen deplasmanının 5. dakikasında Oktay Akyalın’ın kullandığı penaltı atışı üst direkten döndü.

çıktıktan sonrada orada uzun yıllar kalabilmeliyiz” diyen Demet Şeker takımın gidişatından memnun olduğunu söyledi. Oynadığı 12 maçta 7 galibiyet 4 yenilgi alarak 22 puan toplayan B. Anadoluspor’un 1 beraberliği var. 33 gol attı.13 gol yedi. Puan sıralamasında 7. durumda.

Tuspo Nieste’ye 4. golü Burak Karahan 86’da attı.

B. Anadoluspor’un Alman futbolcusu Sascha Hartmann savunmada başarılı.


54

Spor

SSV 51 Yenilendi Kassel Kreisliga B 2. Grupta mücadele eden SSV 51, kendini yeniledi. Yıllardır görev başında olan emektar yöneticilerin görevlerini gençlere devretmesiyle kulüpte bir canlılık yaşandı. Genç yönetici kadrosu antrenör Zeynel Özdemir’i göreve getirince antrenmanlar ve maçlar zevkli bir hal almaya başladı. Yıllardır Başkanlık yapan Burhan Öztürk ve Ahmet Çakmak ekibi gelişmeleri memnun bir şekilde izliyorlar. Kassel Magazin’e konuşan Ahmet Çakmak “Bu tarz değişimler ku-

lüplerde yapılmalı. Gençler daha üretken oluyorlar. Biz de dışardan onlara yardımcı oluyoruz. Sıkıştıkları zaman bize danışıyorlar“ dedi. Puan cetvelinin 5. sırasında bulunan SSV 51 oynadığı 10 maçta 5 galibiyet, 4 yenilgi ve 1 beraberlik aldı. 34 gol attı ve 22 gol yedi. Takımın golcüleri Süleymen Eryörük (9), Sinan Gezmiş (8), Ömer Faruk Demetgül (7), Cüneyt Gürleyen (5), Samet Demetgül (2), Kamil Aydın (1), Amir Marina (1), Osman Yücel (1) Sinan Gezmiş takımın en çalışkanlarından. Sinan’ın 8 golü var.

Süleyman Eryörük 9 gol attı.


55

FC Bosporus Tekaütler Zevk Veriyor Kreisliga A 1. Grupta mücadele eden FC Bosporus’un usta ayakları seyircilere zevkli dakikalar yaşatıyor. Oynadıkları 8 maçta 4 beraberlik 4 galibiyet alan tekaütler namağlup ve 31 golle ligin en çok gol atan takımı. Lider FC Lohfelden’i rakip sahada 4 - 2 yenerek bir

puan geride ikinci olan FC Bosporus liderlik iddiasını sürdürüyor. FC Lohfelden’e karşı takım halinde başarılı bir maç çıkaran tekaütler Aydan Aliyi (2) ve Erdal Eren’in (2) golleriyle bu iddialı maçı 4-2 kazandı. Maçın en güzel olayı, Serdar Çıra’nın elle attığı golü hakemin vermesine rağmen

elle attığını söylemesi ve golün iptali ‘Fair Play’ adına çok olumluydu. FC Bosporus’un 31 golünü şu isimler kaydetti. Erdal Eren (9), Serdar Çıra (6), Osman Albayrak (6), Aydan Aliyi (3), Murat Aydın (2), Fikret Karasoy (2), Ayhan Suna ve İlker Yılmaz 1’er gol attılar.

Aydan Aliyi

KENDESIGN – FATIH KENDIRLI, WEINBERGSTR. 1, 34281 GUDENSBERG; FON 05603 927 6215, MOBIL 0173 482 6496, INFO@KENDESIGN.DE, WWW.FACEBOOK.COM/KENDESIGN.DE, WWW.KENDESIGN.DE


56

Spor

Dürkop’ta Fight Night - Herkes Burda ya Sen? 12 Kasım akşamı Autohaus Dürkop’ta “Fight Night” adıyla düzenlenecek organizasyonda konuklar boksa doyacaklar. Kasselli boksörümüz Özcan Çetinkaya Yarı Ağır Siklet klasmanında (91 kiloya kadar) uluslararası Almanya şampiyonluğu için ringe çıkacak. Gecede Manuel Chaar’ın da yer alacağı 10 boks maçı yapılacak. Özkan Çetinkaya müsabakalara “Rocky” lakaplı eski IBF süper orta siklet dünya şampiyonu Graciano Roccigiani antrenörlüğünde hazırlanmaya devam ediyor. Kendisini ziyadesiyle formda hissettiğini belirten boksörümüz Çetinkaya, “Ringe galibi-

yet için çıkacağım” diyor. Bize düşen ise Kasselli boksörümüzü tezahürat ve alkışlarımızla desteklemek. Saat

18:00’de başlayacak gece için bilet: Tickethotline: 0561 350 296 288 www.boxen-kassel.de


Bakış

İlk Vuruş

Selahattin Duygu

FC Bosporus’un Zor Günleri

FC Bosporus’un sezon açılışını Ümit Can Aral yaptı, tribünler coştu. Ümit Can yakın gelecekte önce Bosporus’ta sonra da Beşiktaş’ta top koşturacağa benziyor.

Bu yazıyı FC Bosporus’un lig sonuncusu RSV Petersberg’e 3-1 yenildiği maçtan sonra yazıyorum.

Şampiyonluk Kutlaması FC Bosporus lokalinde yaz aylarında düzenlenen kutlamada taraftarlarla futbolcular doyasıya eğlendi.

Verbandsliga Gr. Nord 2016/17 Platz Mannschaften Spiele Torverhältnis Punkte 1. SSV Sand 15 35 : 12 36 2. SV Buchonia Flieden 16 41 : 21 31 3. Hünfelder SV 15 34 : 22 30 4. SC Willingen 13 28 : 13 27 5. CSC 03 Kassel 14 30 : 26 25 6. SV Weidenhausen 14 34 : 23 24 7. SG Bad Soden 16 26 : 24 22 8. SV 07 Eschwege 14 32 : 20 20 9. TSV Lehnerz II 14 20 : 22 18 10. SV Neuhof 14 30 : 32 18 11. Melsunger FV 14 19 : 26 16 12. GSV Eintr.Baunatal 14 30 : 35 16 13. TSV Rothwesten 14 21 : 29 15 14. FC Bosporus KS

57

14

24 : 41

13

15. RSV Petersberg 15 16. KSV Hessen KS II 14 17. 1.FC Schwalmstadt 14

19 : 43 26 : 36 14 : 38

12 11 9

Dergimiz Kassel ve çevresindeki hanelere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Tel: 0163 – 19 89 719 abone@kasselmagazin.com

FC Bosporus Verbandsliga’daki 13 maçlık dönemde zor günler yaşadı. 4galibiyet, 1 beraberlik ve 8 yenilgi alarak düşme hattında bulunuyor. Bilhassa savunmada çok hata yaptı. Melsungen’e 6-1 yenildikten sonra Tuncay Aral ve Kenan Toksoy’un antrenörlük görevinden alınması, takımda bir kan değişikliğinin kaçınılmaz olduğunu yansıtması açısından olumlu denilebilir. Ancak Cihan Timuçin’in bu göreve getirilmesinden sonra da değişen fazla bir şey olmadı. Altı maç oynayan FC Bosporus 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 3 yenilgi alarak 7 puan topladı. Verbandsliga’da futbol farklı oynanıyor. Takımın bir futbol felsefesi olması şart. Her maça “kazanacağım” diye çıkamazsın. Bunu uygulayacak deneyimli bir hocaya gerek var. Bu bir Alman hoca olabilirdi. Oyunu okuyabilen rakibe göre sistem uygulayan antrenörler bu klassede önemli. Düşündüğün gibi değil, elindeki malzemeye göre oynayacaksın. Antrenman yaptırmak ayrı bir olay, takımı dizmek ve yönetmek daha farklı olay. Gelinen 13 maçlık süreçte bu belli oldu. FC Bosporus’un oyun esnasında sahaya yayılışı olması gerektiği gibi değil. Akınlarda bütün futbolcular ortaya toplanıp rakibin arasına sıkışıyor ve kaptırılan top kontra atak olarak geri dönüyor; golü yiyorsun. Modern futbolun önemli bir kuralı vardır. Futbolu kanatlardan oynamazsan gol atamazsın. Değinmek istediğim bir başka konu; FC Bosporus’ta İsmet Yegül gibi hızlı bir futbolcu var. Bir de Mirko Tanjic gibi güçlü fiziği ve 1.92 boyunda bir futbolcu daha var. Mirko’dan ben şahsen çok daha fazlasını bekliyordum. Hayal kırıklığına uğradım. Rakip takımın köşe atışlarında Mirko önde kalıyor; İsmet kısa boyuyla savunmasına yardıma geliyor. Aslında bunun tam tersi olması gerekir. İsmet’le bir kontra atak yapabilirsin ki bunun çok örneklerini gördük. Fakat Tanjic’le bu iş olmaz. Çünkü hızlı değil. Niye bu küçük nüansları göremiyoruz? Ne olursa olsun kadro bu lig için yeterli değil. Zor olmasına rağmen devre arasında mutlaka transfer yapılmalı. Yoksa Verbandsliga macerası bu sezon biter. Diğer futbolcuları tek tek irdelemek bir şeyi değiştirmeyecek. Onlara da sitem etmek gereksiz. Ellerinden geleni yapıyorlar. Güzel olan tek şey FC Bosporus’un bütün maçlarda gol atması. Bu da demek oluyor ki gol yemezsen puan alacaksın. 17 takımlık Verbandsliga’da sondan beş takım düşecek. Hal böyle olunca FC Bosporus’un işi çok zor görünüyor. Her şeye rağmen son ana kadar mücadeleyi bırakmamak gerekir. Sporda sevinmek kadar üzülmek de var. Önemli olan bunu sportmenlik sınırları içinde yapmak. FC Bosporus Verbandsliga’ya yükselmekle Kassel Türk futboluna ismini altın harflerle yazdırdı. Tek şanssızlığı relegasyon sonrası transfer için zamanının olmamasıydı. Her şeye rağmen mücadele sürmeli. Burada önemli olan tüm camianın kenetlenerek dayanışma içinde takıma destek vermesi. Bu da FC Bosporus’a gönül vermiş insanların görevi olmalı. Dostluk kötü günlerde belli olur.


58

Spor

Ayın Futbolcusu

İsmet Yegül (FC Bosporus) FC Bosporus’ta ikinci yılını yaşayan İsmet Yegül Gruppenliga Relegation maçında SG Viktoria Bronnzell’e attığı dört golle ismini duyurdu. Verbandsliga’da oynanan maçlarda başarılı futbolunu sürdüren Yegül attığı 6 golle de takımın en çok gol atan futbolcusu. Rakibe pres yapan, sol ayağını çok iyi kullanan, teke teklerde adam geçebilen ve süratli futboluyla FC Bosporus’un olmazsa olmazların-

dan. İsmet Yegül bu özellikleriyle Kassel Magazin tarafından Eylül ayının futbolcusu seçildi. 24.02.1991 yılında Kassel’de dünyaya gelen Yegül Gaziantepli bir baba ile Giresunlu bir annenin ilk çocuğu. BC Sport’ta futbola başladı. Daha sonra pek çok takımda futbol oynadı. 2015/16 sezonunda FC Bosporus’a transfer oldu. Tornacılık mesleği eğitimi gören İsmet Yegül bekar.

Antonio Rega (FC Bosporus)

Ayın Futbolcusu

2015/16 sezonunda FC Bosporus’a transfer olan Antonio Rega FC Bosporus’un Verbandsliga’da oynadığı maçlarda takımın en istikrarlı futbolcusu olarak dikkatleri çekti. Yenilen gollerde Rega’nın hatasız olduğunu söylemek yanlış olmaz. Antrenmanlarını aksatmayan ve çok çalışan Rega görevini tam anlamıyla yapan ender futbolculardan biri. O’nun bu üstün ayrıcalığı Kassel Magazin tarafından Ekim ayının futbolcusu

Rakamlarla Alman ve Türk futbolu - Alman Futbol Federasyonu (DFB) 1900 yılında kuruldu. - 21 Federasyon bölgesi temsilcileri, DFB’nin 260 kişilik parlamentosunu seçiyor. - DFB’de 45 kişilik yönetim kadrosu görev yapıyor. - DFB’nin 6.9 milyon üyesi var. - Şu sıralar görev yapan Reinhard Grindel DFB’nin 12. Başkanı - 25 bin futbol kulübünde 160 bin takım bulunuyor. - Bu takımlarda 1.7 milyon gönüllü, yılda 120 milyon saat görev yapıyor. - 2015/16 sezonunda 1.6 milyon futbol maçı yapıldı. - Bu maçlarda 75 bin hakem aktif görev yaptı. - Lisanslı futbolcu sayısı 3 milyon. - Almanya’da 5775 kadın takımı var. - 340 bin kadın aktif futbol oynuyor. ***** Türkiye için yaptığımız araştırmada yukarıdaki rakamlarla ilgili detaylı bilgiye rastlanamadı. Sadece şu kadarını söylemek mümkün. - Yıldırım Demirören TFF’nin 42. başkanı. - Türkiye’deki 21 ligde 284 futbol takımı var. - 466.445 lisanslı futbolcu bulunuyor.

seçilmesinde etken oldu. Annesi Alman, babası İtalyan olan Antonio 08.04.1986 yılında Almanya’da dünyaya geldi. KSV Baunatal’da futbola başlayan genç kaleci KSV Baunatal A Genç takımının Bundesliga’da oynadığı dönemde Özer Hurmacıyla birlikte forma giydi. Daha sonra Kassel’deki birçok takımda kalecilik yaparak futbol yaşamını sürdürdü. Antonio Rega evli ve bir çocuğu var.

Impressum Alle Rechte İmtiyaz Sahibi-Herausgeber vorbehalten. Das BibeR Verlag und Reklame Manuskript ist (Hakan Yilmaz) Eigentum der Biber Verlag und Reklame. Die Vervielfältigung Adres - Anschrift auch einzelner Biber Verlag und Reklame Teile, Texte oder Gottschalk Str. 39, Bilder gestattet 34127 Kassel das Urheberrecht nur, wenn sie Tel.: 0163 – 19 89 719 mit Herausgeber info@kasselmagazin.com vereinbart wurde. www.kasselmagazin.com Der Verlag übernimmt keine Haftung für den Yazı İşleri - Redaktion Inhalt erscheinender Sena Kurt Anzeigen. Die Ertan Özere Meinungen von Umut Güler Autoren muss nicht mit der Tasarım - Grafik Meinung von Verlag ArchidukA und Herausgeber übereinstimmen. Der Verlag Spor Redaktörü übernimmt keine Sportredaktion Gewähr für die Selahattin Duygu Richtigkeit der Angaben. Titelbild: B. Varol

Bankverbindung: Biber Verlag und Reklame Kasseler Sparkasse IBAN: DE79520503530011807784JETZT AUCH IN KASSEL! HOL DIR JETZT DIE LIEFERSERVICE APP

UND BESTELLE BEQUEM VON ZUHAUSE UND UNTERWEGS.

BURGER KING® Restaurants 4 x in Kassel: im Bahnhof, Druseltalstraße 3, Knorrstraße 28 und Leipziger Straße 194 LONG CHICKEN® + X-TRA LONG CHILI CHEESE

+ mittlere KING Pommes + 0,4 L Coca-Cola®

JETZT NUR

€ 749

2 BIG KING XXL

+ mittlere KING Pommes + 0,4 L Coca-Cola®

JETZT NUR

€ 9 99

Gültig bei Abgabe bis 28. 2. 2017 in den BURGER KING® Restaurants 4 x in Kassel: im Bahnhof, Druseltalstraße 3, Knorrstraße 28 und Leipziger Straße 194. Nicht in Verbindung mit anderen Preisnachlässen oder Zugaben.

Gültig bei Abgabe bis 28. 2. 2017 in den BURGER KING® Restaurants 4 x in Kassel: im Bahnhof, Druseltalstraße 3, Knorrstraße 28 und Leipziger Straße 194. Nicht in Verbindung mit anderen Preisnachlässen oder Zugaben.

PLU: 32115

PLU: 60147


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.