Kassel Magazin 33/2016

Page 1
4

Güncel

Baunatal 50. Yılını Kutluyor Baunatal kent oluşunun 50. yılını kutluyor. Bu münasebetle yapılan etkinliklere binlerce insan katıldı. Baunatal’daki sivil toplum kuruluşları ve cemiyetlerin oluşturduğu geçit töreni oldukça coşkulu geçti. Marktplatz’da kurulan sahnede çeşitli gösteriler yapıldı. İspanyol Flamenko gurubunun Tarkan’ın “Şımarık” şarkısının İspanyolca versiyonuyla yaptığı dans büyük beğeni topladı.

Baunatal Belediye Meclisi üyesi Luigi Coppollo’nun çalışmasıyla hazırlanan 50 metre uzunluğundaki kek etkinliğe katılanlara servis edildi. Kanser hastası çocuklara yardım amaçlı düzenlenen kampanyada 15 bin Euro toplandı. Baunatal Belediye Başkanı Manfred Schaub (SPD) yaptığı konuşmada bu güzel etkinlikte gönüllü çalışanlara teşekkür etti.


Güncel

5

Yerin Kulağı Son bir ayın en önemli olayı Avrupa futbol şampiyonasıymış. Selahattin Abi öyle söyledi. “Ulan şu İtalyanların yaptığını gördün mü?” dedi. - Ne olmuş abi. - Daha ne olacak İzlanda maçına yedeklerle çıktılar ve yenildiler.

Avrupa Kültür Başkentliğine Doğru Kassel Büyükşehir Belediye Başkanı Bertham Hilgen yeni yıl resepsiyonunda yaptığı konuşmada Kassel’in 2025 yılı için Avrupa Kültür Başkenti adaylığına hazırlandığını açıklamıştı. Adaylık planıyla birlikte konu Kassel ahalisini de meşgul etmeye başladı. Sosyal medyada adaylık konusuyla ilgili anketler yapılmaya başlandı. Belediye Başkanı Hilgen’in de katılımıyla Documenta Halle’de düzenlenen panelde olası adaylığın ve alınacak Kültür Başkenti sıfatının getirileri ve götürüleri masaya yatırıldı. Kassel’de kısa bir süre içinde Bergpark’ın dünya

mirası listesine alınması, Grimmwelt Müzesi’nin açılması, Documenta Enstitüsü için adımların atılması gibi önemli kültürel faaliyetlerin gerçekleştirildiğini hatırlatan Hilgen, serbest sanatsal aktivitelere de yeterince mekansal destek verilmesi gerektiğini vurguladı. Kültür Başkentliği adaylığı için şehir mimarisinin Avrupa geleneklerine uygun gelişmesi gerektiği belirtilen toplantıda, belediye bünyesinde bu konuyla ilgili bir birimin kurulması da dile getirildi. Kültür Başkenti olmanın bir ürün değil, süreç olduğunu ifade eden konuşmacılar, bu sürecin şehrin kendini

- Ne üzülüyorsun abi ya bırak yenilsin sana ne. - Sana ne olur mu oğlum, berabere Bel. Baş. Hilgen

kalsaydı ilk turu Türkiye atlıyordu.

sorgulaması, yeniden keşfetmesi, “nerden geldik, nereye gidiyoruz” gibi sorulara cevap aranması gibi imkanlara kapı aralayacağını belirttiler. Paneli Kassel doğumlu film yapımcısı Heike Wiehle-Timm yönetti.

- Yok ya…!

Avrupa Birliği, 1985 yılından beri her sene belli kıstasları yerine getiren şehirlere Avrupa Kültür Başkenti ünvanı veriyor. 1988 yılında Batı Berlin, 1999’da Weimar ve 2010 senesinde Essen, Ruhr havzası adına bu unvana layık görülmüştü. 2010 yılında Essen ile beraber İstanbul ve Pecs şehirleri de Kültür Başkenti seçilmişlerdi.

değiliz.

- Ne güzel bir gün önce Çekleri 2-0 yenmişiz, tam millet eğlenmeye başlamışı. Sen kalk yenil. Valla İtalyanların yaptığı kalleşlik. - Haklısın Abi bir de komşu olacaklar. - Ne komşusu lan. Senin coğrafyan bozuk. Biz İtalyanlarla komşu falan - Akdenizden komşuyuz Abi, en azından sularımız birbirine karışıyor. Çamaşırları aynı güneşte kurutuyoruz. Abim kızdı “Hastir lan” dedi. Çekti gitti.

Paparaci


6

Etkinlik

Dosta Doğru Kassel’de Televizyonlarda sunduğu dini içerikli sohbet programlarıyla TV starı haline gelen Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu Kassel’de sevenleriyle buluştu. UETD Kassel tarafından düzenlenen “Dosta Doğru” adlı panelde, Hatipoğlu dini konularda katılımcıları bilgilendirdikten sonra konukların sorularını cevapladı. İlahi müziğin sevilen simalarından Sedat Uçan söylediği ilahilerle beğeni toplarken; efendi kişiliği ile takdir toplayan, Kas-

sel’imizin tok sesli yeteneği Bilgehan Varol ise okuduğu şiirlerle misafirleri mest etti. Solonu dolduran yüzlerce misafir panel sonunda Hatipoğlu ile hatıra fotoğrafı çektirmek için sıraya girdi. Kassel UETD Halkla ilişkiler sorumlusu Dr. Mehmet Koç, “Kassellileri Hatipoğlu ile buluşturmanın mutluluğu içindeyiz. Dernek olarak kültürel alanlardaki faaliyetlerimize devam edeceğiz.” dedi.

Bilgehan Varol

Sedat Uçan

UETD Kassel Başkanı Seyfettin Eryörük ile organizasyona destek veren K1 Center’in kurucusu Halil Karakaya eşleriyle birlikte paneli takip ettiler.


Güncel

7

Seçim Günü Belli Oldu

Süper Baba Kassel’in başarılı işadamlarından Oktay Karakaya sırtında 11 aylık oğlu Onur Yasin ile objektifimize yakalandı. “Şaşılacak bir şey yok. Şimdi biz onu taşıyoruz, gün gelir o bizi taşır. Babalar beşik de sallar, çocuklarının altlarını da temizler” diyen Karakaya, sevgi ve ilgiyle büyüyen çocukların geleceğimizi aydınlatacağını ifade etti. Oktay Karakaya’yı bu örnek duruşundan dolayı “Yılın Süper Babası” seçiyoruz.

27 Mart 2011’de yapılan seçimde Bertram Hilgen (SPD) oyların yüzde 51,32’sini alarak ikinci kez Kassel Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmişti.

Yeni Kassel Büyükşehir Belediye Başkanı 5 Mart 2017’de seçilecek. Bu seçimlerde de Alman vatandaşı olmadığı için 50 yıldan fazla süredir Kassel’de yaşayan Türkler oy kullanamayacak. Kassel Belediye Meclisi aldığı karar ile Kassel Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim tarihini 5 Mart 2017 olarak belirledi. Olası ikinci tur seçim ise büyük olasılıkla 26 Mart 2017’de yapılacak.

Şu andaki Kassel Büyükşehir Belediye Başkanı SPD’li Bertram Hilgen, üçüncü defa aday olup olmayacağına yaz tatilinden sonra karar verecek. CDU, kendi adayı ile seçimlere katılacağını açıkladı. Diğer partiler de kendi adaylarıyla katılıp katılmayacaklarını yaz tatilinden sonra açıklayacak. Hilgen, 2005 yılından bu yana Belediye Başkanlığı görevini yürütüyor.

RAMAZAN BAYRAMINIZI KUTLUYORUZ WIR WÜNSCHEN EIN FROHES RAMAZANFEST


Bugasee’ye Taze Kum

Bugasee olarak bilinen mesire alanındaki gölde oluşturulan suni sahillere kum takviyesi yapıldı. Sahillere 30 Tır ile 740 ton kum taşındı. Gerekli durumlarda yaz boyunca takviyeye devam edilecek. Kum takviyesi ile gölde serinleyecek

vatandaşların rahatı düşünülürken, gölde oluşan zararlı bakterilerin önlenmesi de hedefleniyor. Göle insan sağlığını tehdit bakterilerle mücadele için su altı bitkileri de ekiliyor. Kum takviyesinin maliyeti 10.000 Euro olarak açıklandı.

Kütüphane Yenileniyor

1,9 Milyon Euro’ya mal olması planlanan Kassel Üniversitesi Kütüphanesini yenileme çalışmaları tam gaz devam ediyor. Geçen sene Mayıs ayında başlanan inşaatta kütüphanenin orta kısmının yenilenmesi çalışmasının Ekim ayında bitirileceği belirtildi. Sene sonunda tekrar 27.000 üniversitelinin hizmetine girecek orta kısımla birlikte yan binalar

da çalışmalara başlanacak. Üniversite yönetimi 2018’de bitmesi planlanan yenileme çalışmalarının öğrencileri olumsuz etkilemeyeceğini belirterek, inşaat süresince 3 ana bölümden oluşan kütüphanenin sürekli bir bölümünün açık kalacağını ifade ediyor. Yenilenen kütüphanede iki kat daha fazla çalışma alanının yanı sıra giriş kısmı da büyütülmüş olacak.

Dergimiz Kassel ve çevresindeki hanelere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Tel: 0163 – 19 89 719 abone@kasselmagazin.com


Güncel

Trafik Hukukunda Uzman Avukat Avukat Selçuk Birdir 2,5 senelik yoğun bir çalışma neticesinde Trafik Hukuku alanında Uzman Avukat (Fachanwalt für Verkehrsrecht) unvanına kavuştu. Avukat Birdir, “Uzman avukat olmak için ardımda pek çok ders saati, sınav ve uzmanlarca denetlenen trafik davaları bıraktım. Gerekli tüm koşulları yerine getirerek bu sıfatı almaya hak kazandım. Bu süreçte beni destekleyen büro çalışanlarıma ve özellikle Sachverständigenbüro Central Gruppe GmbH’nin yöneticisi, hasar tespit uzmanı Kazım Kaymaz’a desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

İftara Dortmund’a UETD Kassel Kadın Kolları Dortmund’daki “Festi Ramazan” etkinliğine iftar gezisi düzenledi. 25.06.2016 Cumartesi saat 16:30’da Merkez Camii’nin önünden hareket eden katılımcılar gece saat 02:00 sıralarında tekrar Kassel’e döndü. Katılımcılar etkinlik çerçevesinde iftar yemeği öncesi ve sonrası çeşitli etkinlikleri izleme ve hoşça vakit geçirme imkanına kavuştular. Festi Ramazan “Bir başka Ramazan” sloganıyla Dortmund’da Ramazan ayı boyunca devam ediyor ve çeşitli iftar menülerinin yanı sıra farklı gösteriler de düzenleniyor.

9

Trafik Hukuku VW Egzoz Manipülasyonu Hangi haklara sahipsiniz? Av. Selçuk Birdir VW’nin bazı modellerinde Avrupa pazarı için belirlenen emisyon değerlerinin yanlış olması söz konusu araçta kusur olduğu anlamına gelir. Dolayısı ile yasal olarak kusurdan korunma sorumluluğu maddeleri uyarınca, alıcının zararın giderilmesi, satış sözleşmesinin kendi lehine düzenlenmesi hatta sözleşmeyi feshetme hakkı bulunmaktadır. Şahıslar için otomobil galerilerinden satın aldıkları otomobiller için iki yıl, kullanışmış otomobiller için en az bir yıl noksanlığın giderilmesi süresi geçerlidir. Bu süre içinde otomobildeki kusur/eksik/ noksandan korunma sorumluluğu alıcıya değil, satıcıya aittir. Satış sözleşmesinde kusurdan kaynaklı sorumluluk sürelerinin yasalara uygun düzenlenip düzenlenmediğini anlamak için uzman bir avukatın sözleşmeyi incelemesi gerekir. Zira sorumluluk süresini kısaltan bazı maddelerin yasalarca belirlenmiş sınırların dışında olması durumunda alıcı için tekrar iki senelik koruma süresi devreyi girer Şirketler için yeni bir araç alma durumunda kusurdan korunma sorumluk süresi bir yıldır. Kullanış araçlar için süre tanımı yoktur. Bazı durumlarda korunma süresi geçse bile sözleşme tekrar geçerlilik kazanabilir. Bunun için satıcının zaman aşımından feragat ettiğinin yazılı olarak belgelenmesi gerekir. Zira VW Firması araçlarını satan galerilere gönderdiği örnek sözleşme maddelerinde zaman aşımı süresinden feragat edildiğine dair tanımlama bulunmaktadır. Sizde VW’nin egzoz emisyon manipülasyonundan etkilendiyseniz uzman bir avukata baş vurmanızı tavsiye ederiz.


10

Haber

Otopark Zammı Esnafı Vurdu Şehir içindeki otopark ücretlerine yüzde yüz zam yapan Kassel Belediyesi eleştirileri ciddiye almıyor.

Kapanıyor mu?

Germania Hava Yolları ile yapılan görüşmeler başarısızlıkla sonuçlandı. Germania artık Kassel’den Gran Canaria’ya uçmayacak. Sadece Kasım ayından itibaren her hafta 17.00-18.00 arasında kargo seferi yapacak. Daha önce de Türk Hava Yolları ile yapılan görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. Havaalanı müdürü Ralf

Schustereder bu konuda personele bilgi verildiğini söyledi. Havaalanında kısmi çalışma ve mesailerin azaltılması uygulamasına geçilecek. Şu anda havaalanında 118 personel çalışıyor. Havaalanı yapımı tartışmalarının başladığı sıralarda “bu sokağa atılmış paradır” diyenlere itiraz edenlerin sesi çıkmaz oldu.

Sanayi ve Ticaret odası (IHK) Kassel-Marburg, otopark ücretleriyle ilgili işyerleriyle yaptığı anket sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre yüksek park ücretleri perakende mağazalarının yüzde 88’inin cirolarının düşmesine sebep oldu. Ankete göre perakende mağazaları, şehir idaresinin

2014 yılında park ücretlerine yüzde yüz zam yapması sonrası müşteri sayısının düştüğünden şikayetçi. Şikayetle ilgili olarak belediyeden yapılan açıklamaya göre şehir içindeki sokaklarda park edenlerin sayısı azaldı. Buna karşın zam yapılmayan kapalı park yerlerindeki doluluk oranı ise yükseldi. Şehir içinde cadde ve meydanlarda belediyeye ait 1000, kapalı alanlarda ise 3000 park yeri bulunuyor.

„kanatsız kuş uçmaz.“ TÜRKISC HES SPRIC HWORT: EIN VOGEL OHNE FLÜGEL WIRD NIC HT FLIEGEN .

WERBEAGENTUR | WIR ARBEITEN FÜR MARKEN UND UNTERNEHMEN MIT ERFOLGSANSPRUCH | GRAFIK, WEB, 3D, PRINT, APP, FILM, MARKETING. KENDESIGN – FON 05603 927 6215 | MOBİL 0173 482 6496 | INFO@KENDESIGN.DE | WWW.FACEBOOK.COM/KENDESIGN.DE | WWW.KENDESIGN.DE


11 motor4.de

Etkinlik

sunar:

ARKADAŞINLA GELMEK, ÇİFTE ŞANS DEMEK

DOUBLE

www.spielbank-kassel.de

SPORTSBAR

Eintritt ab 18 Jahren. Bitte halten Sie Ihren Ausweis bereit. Glücksspiel kann süchtig machen. 18 yaşından küçükler giremez. Kimliğinizi yanınızda bulundurunuz. Şans oyunları bağımlılık yapabilir.


12 İftar Sofrası

Genel Başkan İftarda ATİB Ahmet Yesevi Camii’nde Ramazan dolayısıyla her gün verilen iftar yemekleri bu Ramazan’da da devam etti. Hayırsever vatandaşlarımızın maddi katkılarıyla verilen yemekler, caminin özel aşçıları tarafından hazırlandı. Vatandaşlar din görevlisi Mehmet Acer’in ezan okumasından sonra oruçlarını açtılar. ATİB Avrupa Genel Başkanı İhsan Öner Kassel teşkilatını ziyaret ederek ve iftara katılarak, üyeleri onurlandırdı.


İftar Sofrası 13

Akademisyenlerin İftar Yemeği TD Platform Kassel ve Türk Öğrenci Birliği – VTS, Nizam-ı Alem Camii’nde iftar yemeği verdi. İftara üniversite öğrencilerinin yanı sıra vatandaşlar da katıldı.


14

Şenlik

Hacı Bayram Camii‘nde İftar DİTİB Bettenhausen Hacı Bayram Camii’nde Ramazan ayı süresince Cuma ve Cumartesi günleri iftar yemeği tertiplendi. Camii cemaatinden kadınların pişirdiği iftar yemekleri, ev yemeklerini aratmadı. Kadir Gecesi konuk olduğumuz iftarda oruç, din görevlisi Yusuf Kaya’nın okuduğu ezanla açıldı. Kaya, mübarek Kadir Gecesine binaen sahura kadar camide ibadet edileceğini belirtti.


İftar Sofrası 15

Bakan Roth İftara Katıldı Avrupadan Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth (SPD) Cumartesi günü DITIB Hess. Lichtenau Eyüp Sultan Camii’de iftar yemeğine katıldı. Cami Derneği yönetimince iftara davet edilen Bakan Roth, camiye iftara gelen mültecilerle tek tek ilgilendikten sonra iftar yemeğine geçildi. Bakan iftar sonrası camiyi gezerek bilgi aldı. İslam dini hakkında sorular soran Bakan‘a Cami Derneği Başkanı Yaşar Yılmaz ye-

şil renkli bir tespih hediye ederken, Din Görevlisi Mustafa Çubuk da İslam’da birlikte yaşamak konulu bir kitap armağan etti. Roth, özellikle gençlerin Alman siyasetinde aktif rol almaları gerektiğini belirtti. Bakan Roth vejetaryen olduğu için mercimek çorbası, patlıcanlı kavurma, pilav ve salatadan oluşan iftar mönüsünde kavurma yerine kızartma yemeyi tercih etti.


16 İftar Sofrası

Her Gün İftar Kassel Fatih Camii Ramazan’da her gün iftar verme geleneğini devam ettirdi. Kadın ve erkeklere ayrılmış çadırlarda her gün yüz elli civarında insan iftar yaptı. Çorba, etli yemek, pilav, salata ve tatlıdan oluşan günlük menü Ramazan boyunca devam etti.

Her türlü cep telefonu/aksesuarı alım - satım ve tamiri

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun!

NEUNUNG F F Ö R E Holländische Str. 45, 34127 Kassel


Kermes

Mattenberg’de İftar Sofrası DITIB Mevlana Camii hafta sonraları iftar sofrası kurma geleneğine devam ediyor. Cuma ve Cumartesi günleri verilen iftarlarda bu yıl da yüzlerce mümin

birlikte huşu içinde oruç açtı. Cami yetkilileri yoğun ilgi nedeniyle önümüzdeki Ramazanlarda hafta içinde de iftar sofraları tertipleyebileceklerini belirttiler.

17


4000 Yemek Verildi Ramazan ayları boyunca Ülkü Ocakları Sultan Alparslan Camii’nde dört bini aşkın iftar yemeği verildi. 43 yıldır devam eden gelenek bu yıl da sürdürüldü. Her gün üç veya beş hayırseverin katkısıyla verilen yemekleri 13 yıldır Halil Kaban hazırlıyor ve konuklar bu nefis yemeklerle oruçlarını açıyorlar.


İftar Sofrası 19

Merkez Camii‘nde İftar Kassel Merkez Camii’nde Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri verilen iftar yemeği geleneği bu yıl da devam etti. Yüz elli civarında kadın ve erkeğin katıldığı iftar yemeklerinde müminler oruçlarını açtılar.

Yapılan dualarla Ramazan ayının kutsallığını gönüllerinde hisseden cemaat, Ramazanı sağlıklı bir şekilde geçirmenin ve yemeklerin zevkine vardılar.


20 İftar Sofrası

TUK’un İftar Yemeği Türk İşverenler Derneği - TUK, Diyar Ocakbaşı Restoran’da iftar yemeği verdi. İftara Kassel Belediye Başkanı Bertham Hilgen, Kassel Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ute Clement, Zanaatkarlar Odası Başkanı Heinrich Gringel, Sanayi

ve Ticaret Odası Genel Müdür Yardımcısı Ulrich Spengel, Zukunftsbüro yöneticisi Ingrid Könen, Yabancılar Meclisi Başkanı Kamil Saygın ile çok sayıda esnaf katıldı. Yemekte aynı zamanda Am Stern’de bulunan esnafların sorunları ele alındı.


Kermes

Türkgücü K1 Center’de Buluştu Kassel Türkgücü Spor Kulübü, K1 Center bünyesindeki Don Corleone Ristorante ve Ocakbaşı Restoran’da iftar yemeği düzenledi. Yemeğe futbolcu ve üyelerle birlikte 150 kişi katıldı. Kassel’in gururu

eski milli futbolcumuz Ömer Erdoğan da iftara katılarak futbolcuları motive etti. Kulüp Başkanı Oktay Karakaya, dargınlıkların son bulduğu başarılı bir yeni sezon diledi.

2123

FC Bosporus’da İftar FC Bosporus Spor Kulübü her yıl Ramazan’da verdiği iftar yemeğini yine kulüp salonunda tertipledi. İftara sporcu, üyeler ve bazı vatandaşlardan oluşan elli kadar insan katıldı. Üyeler daha önceki yıllara göre katılım sayısında azalma

olmasının nedenini, iftar yemeği duyurusunun yetersizliğine bağladılar. Kulüp mutfağında hazırlanan yemekte, konuklara mercimek çorbası, tavuk sote, pirinç pilavı, salata ve baklava ikram edildi.


24

Kermes

Folklor Ekibi Şenlendirdi Sultan Alparslan Camii kermesine katılan Ülkü Ocakları Bielefeld-Raden folklor ekibi oynadığı milli oyunlarla kermesi şenlendirdi. Çeşitli yiyeceklerin tadına varan ziyaretçiler bu bahar şöleninde sohbet edip dostluklarını pekiştirdiler.


Nikah

Kermes

25

Bizim Yapamadığımızı Siz Yaptınız DİTİB’e bağlı Hessische Lichtenau Eyüp Sultan Camii’nin kermesine ilgi çok yoğun oldu. 300 kadar Türk’ün yaşadığı beldede kermese çok sayıda da Alman katıldı. Belediye Başkanı Michael Heussner (CDU) kermesi ziyaretinde yaptığı konuşmada “Türklerle Almanların kaynaşmasının güzel bir örneğini yaşıyoruz. Çok sayıda Alman ziyaretçiniz olması beni mutlu etti. Bizim yapmak istediğimizi siz yaptınız” dedi. Cami derneğinin kurucularından ve uzun yıllar başkanlığını yapan Ekrem Kılcı, “30 yılı aşkın var olan camimiz bundan sonra da Hessische Lichtenau’da örnek çalışmalarını sürdürecektir. Görevi gençlere bıraktım. Onların dinamik ve güzel çalışmalarını sevinerek izliyorum” dedi.


26

Kermes

Fatih Camii Kermesi Fatih Camii Derneği yönetimi caminin avlusunda ve trafiğe kapatılan sokakta bahar şenliği tertipledi. Kermesi ziyaret eden konuklar mangal çeşitlerinin yanı sıra hamur işi yiyeceklerin de tadına bakma fırsatını yakaladılar. Özellikle künefe rağbet gören tatlılar arasında yer aldı.


Kermes

27

Multi-Kulti Kermes Baunatal Anadoluspor, Eyüp Sultan Camii ve Yabancılar Meclisinin düzenlediği kermes kültürlerin kaynaştığı bir şenliğe dönüştü. Baunatal’ın en büyük meydanı Markplatz’da yapılan kermese Türklerin yanı sıra birçok Alman ve diğer ülkelerden insanlar katıldı. Kassel

bölgesi din görevlileri hep birlikte ilahiler söylediler. İspanyol Flamenko gurubu yaptığı dansla kermesi renklendirdi. Üç gün süren kermese 1300 insan katıldı. Baunatal Belediye Başkanı Manfred Schaub (SPD) kermesi gezerek vatandaşlarla sohbet etti.


28 İş Dünyası

Lavendel’e Ziyaret

Sonradan Gurme: Sena Kurt Geçen hafta Nilgün Sevinç ve İlknur Başak’ın yeni açtığı Lavandel Partyservice’i ziyaret ettim. Gerçekten de bir lavanta açmış o sokağın köşesinde. Beyaz ve mor renklerde dekore edilmiş tatlı mı tatlı bir mekan. Yemeklere gözüm giderken sohbet ettik. Yemek ve Partyservice işine 4 yıl önce Türk Kadınlar Derneğinde her hafta yemek yaparak başlamışlar. Yemeklerin tatları yiyenlerin damağında kalınca bu ikilinin namları duyulmuş. Opera’da ve müzelerde özel günler

için yemekler yapmışlar. Nilgün diyor ki “Belediye Başkanına bile yemek yaptık, yüksekten başladık”. Çevreden gelen talepler git gide artmış. İnsanlar oturup bu yemekleri yiyecekleri bir yer olsun istemişler. Nilgün ve İlknur da kolları sıvamış. 6 ay boyunca gece gündüz köhne bir dükkanı kendi elleriyle harika bir yer haline getirmişler. Ne yiyeceğime karar vermek 15 dakikamı aldı. Karşımda Türk mutfağından; Soğuk –sıcak yemekler ve mezeler, salatalar, fırında makarna, arnavut ciğeri, kadın budu köfe, et yemekleri, kısır, börek, ev yapımı ekmek ile o sırada pişmekte olanlar da dahil envai çeşit yemek; Hepsi de günlük ve taze yapılıyormuş. Seçim yapamadım haliyle, hepsinden azar azar istedim. İlknur Hanımın hazırladığı tabaklar karnımdan önce gözümü doyurdu zaten. Hepsini bayıla bayıla yuttum. Lavendel’in bir yemek listesi yok. O gün canları ne isterse onu yapıyorlar ya da taleplere göre hareket ediyorlar. Fiyat-

lar ise porsiyon büyüklüğüne göre ve gayet hesaplı. 200 kişiye kadar olan toplantılara yemek servisi yapıyorlar. Facebook sayfaları ve kendi internet siteleri üzerinden bilgi almak da mümkün. Lavendel Partyservice, Dölbach Str. 8 numarada Pazartesi- Cumartesi 12:00-20:00 arası gözünüze, gönlünüze ve midenize hitap etmek için sizleri bekliyor.

Türkische Delikatesten Hausgemachte Feinkost Täglich frische Spezialitäten Köstlichkeiten aus dem Morgenland Döllbachstrasse 8, 34127 Kassel Tel.:0561 - 506 43 993 Mobil: 0176 - 968 164 54

Nilgün Sevinc & Ilknur Basak | info@lavandel-partyservice.de | www.lavendel-partyservice.de


Sağlık

29

Dr. Koç’un Muayenehanesi Hizmete Girdi milelik takibi ve üç boyutlu görüntüleme gibi alanlarda hizmet veriyoruz.” diyen uzman jinekolog Dr. Mihriban Koç, Türkçe konuşması, Türk kültürünü bilmesi ve kadın olması nedeniyle Türk hastalarla daha rahat ilişki kurabildiğini belirtiyor. Dr. Koç “Özellikle Türk hastalarla samimi ve içten bir doktor-hasta ilişkisi kuruyoruz. Çekinmeden, yanlış anlaşılma korkusu olmadan şikayetlerini anlatabiliyorlar ve anlamadıkları yerleri tekrar sorabiliyorlar” diyor.

Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nehriban Koç hastalarına artık kendi muayenehanesinde hizmet verecek. Dr. Koç birlikte çalıştığı Dr. Kirsch’in muayenehanesini devralarak hasta kabulüne başladı. “Muayenehanemizde kanser kontrolü, meme kanseri ve diğer jinekolojik kanser türleri, doğum kontrol yöntemleri, bebek tedavisi, menopoz takibi, ha-

Dr. Nehriban Koç, Münster Tıp Fakültesi mezunu. İş hayatına Klinikum Kassel Frauenklinik’te başlayan Koç, Dr. med. Kirsch’in Eisenschmiede 20 adresindeki muayenehanesinde iki yıl çalıştı ve muayenehaneyi devraldı. Dr. Koç, Mart ayında aldığı “uzman Jinekolog” ünvanı ile hastalarına hizmet

vermeye devam ediyor. Kendisi evli ve iki çocuk annesi. Eisenschmiede 20, 34127 Kassel adresindeki muayenehane Pazartesi Salı ve Perşembe günleri saat 08:00 - 13:00 ile 15:00 – 19:00 arası, Çarşamba ve Cumaları ise 08:00 – 13:00 saatleri arasında açık olacak. İrtibat: 0561- 87 88 89


Taze Taze Ocakbaşı ssel

Holländische Str. 96, 34127 Ka

100 kişilik yerimizle özel günlerinizde de hizmetinizdeyiz!

Siparişleriniz İçin

0561 560 106 33

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun!

AÇIK BÜFE KAHVALTI

Cumartesi ve Pazar sabahları 9:00 : 14:00 p.P. 9,50 EUR

K1 Ocakbaşı Restoran Ramazan ayında da ağzının tadını bilenlerin tercihi oldu. K1 Ocakbaşı leziz yemekleri ve sunduğu kaliteli hizmet ile iftara gelen konuklardan tam not aldı. Sabah saat 06:00’da çorba servisi ile açılan restoran gece saat 02:00’ye kadar açık. Yetkililer restoranın yakın zamanda 24 saat hizmet vereceğini müjdeliyorlar. Ocakbaşı restoranın menüsünde kebap, şiş, ızgara çeşitleri gibi et ürünleri yer alıyor. Ev ve işyerlerine sipariş üzerine servis hizmeti bulunan lokantaya 0561 560 106 32 numaralı telefondan ulaşmak mümkün. 100 kişilik kapasiteye sahip restoran, ailecek yemek yiyebileceğiniz nezih bir atmosfere sahip.

Cumartesi ve Pazar sabahları saat 9:00 ile 14:00 arası açık büfe kahvaltı hizmeti de sunuluyor. Açık büfede menemen, pide, sucuklu yumurta ve poğaça gibi Türk usulü kahvaltılıkların yanında taze fırın ürünleri, peynir çeşitleri, bal, reçel, quark gibi envai çeşit kahvaltılık yer alıyor. Açık büfe kahvaltı hizmeti aynı zamanda yan tarafta bulunan İtalyan aşçıların çalıştığı Pizzeria & Ristorante DON CORLEONE’de de veriliyor. Keyfinize göre ister DON CORLEONE ister K1 Ocakbaşında nezih bir ortamda ailenizle kahvaltı yapmanız mümkün. Açık Büfe kahvaltının fiyatı 9,50 € ve çocuklar için yarı fiyat alınıyor.


ssel

Holländische Str. 96, 34127 Ka

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun!

Açılışı Hatipoğlu Yaptı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu Kassel ziyaretinde K1 Handy Shop’un açılışına katıldı. Açılışı Prof. Dr. Hatipoğlu, UETD Kassel Başkanı Seyfettin Eryörük ve K1 Center’in kurucusu Halil Karakaya birlikte yaptılar. Hatipoğlu yetkililerden dükkan hakkında bilgi aldıktan sonra ziyaretçilerle de sohbet etti. Çok sayıda vatandaşın rağbet ettiği

açılışta konuklara yiyecek ve tatlı servisi yapıldı. Holländische Str. 45‘te hizmete giren K1 Handy Shop’ta her türlü cep telefonu ve aksesuarı alım-satım-tamiri ile SIM Kart (mit Vertrag oder ohne) satışı yapılıyor. İşinin uzmanı güler yüzlü çalışanlar cep telefonları ve hizmet sağlayıcıları hakkında her türlü danışmanlık ve bilgilendirme hizmeti veriyorlar.

Siparişleriniz İçin

0561 560 106 32

AÇIK BÜFE KAHVALTI Cumartesi ve Pazar sabahları 09:00 - 14:00 p.P. 9,50 EUR

100 kişilik yerimizle özel günlerinizde de hizmetinizdeyiz!


32

İş Dünyası

Toyota Satış Danışmanı

Toyota Auto-Schubert‘te de Türkçe konuşan bir satış danışmanı var: Mert Göbekli. Kendisi 15.08.2013’ten beri Toyota’da satış danışmanı olarak çalışıyor. Göbekli, her çeşit yeni / 2. el araçların satışında ve araçlarla ilgili finansal ya da Leasing ve sigortalarla ilgili her türlü sorularınıza çözüm üretiyor. Mert Göbekli, “Galerimizde hem Almanca hem de Türkçe danışmanlık yapıyorum. Elbette bizim insanlarımıza kendi dilimizde hizmet vermek beni mutlu ediyor.” diyor. Mert Göbekli Tel.: 0561 - 99 899 16 | m.goebekli@auto-schubert.de


İş Dünyası 33

Nissan Satış Danışmanı

Auto Schubert’in Nissan temsilciliğini de bünyesine almasıyla birlikte NİSSAN marka otomobillerin ilk satış danışmanı bizden biri, Yusuf Durak oldu. Durak, her çeşit yeni / 2. el araçların satışında ve araçlarla ilgili finansal ya da Leasing ve sigortalarla ilgili isteklerinize cevap veriyor. Yusuf durak, “Türk müşterilerle özellikle Türkçe konuşmayı tercih ediyorum. Aynı kültürü ve geleneği paylaştığımız insanlara hizmet etmek ayrı bir mutluluk” diyor. Yusuf Durak Tel.: 0561 - 99 899 18 | y.durak@auto-schubert.de


34 Doğum Günü

Genç Yetenek Uzun zamandır gerek müzik gerekse kısa film alanlarında yaptığı çalışmalarla piyasada adından sıkça söz ettiren CEHAN, yepyeni bir single ile müzikseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Cehan “Hatırla Beni” adlı single çalışmasının klibini

60. Yaş Sürprizi Sehalattin Birdir’e, oğlu Selçuk ve gelini Alev ile eşi Zehra Birdir sürpriz doğum günü düzenlediler. Doğum günü hediyesi olarak büyütülmüş bir aile resmi

alan doğum günü çocuğu Selahattin beyin gülen gözleri görülmeye değerdi. 60 yaşındaki delikanlı, nice yıllara!

Ağustos ayında kendi Youtube kanalında yayımlayacak. 5 yaşından beri müzikle iç içe olan Cehan, “Sen olmayınca” adlı ilk demosunu 2009 yılında çıkarmıştı. 2012’de “Özür

Dilerim” adlı şarkısı ile müzik camiasında adından söz ettiren genç yeteneğimiz, Makedonya asıllı ve Türkçe dahil 5 dil konuşuyor. Cehan bestelerine de bu çok kültürlüğünü yansıtıyor. Aynı zamanda 1-2 dakikalık kısa filmler de çeken Ce-

han, filmlerinde hem yönetmelik hem de oyunculuk yapıyor. Ağustos ayında Cehan’ın yeni şarkılarını dinlemeyi unutmayın!


Magazin

Ayın Çifti

Ayın Güzeli Ebru Uzungüney

13.05.1997 Boy: 1.68 Kilo: 64 Medeni hali: Bekar, Hobi: Çocukları çok seviyor

35

Ayın Karizması Özlem ile Can

Geçen sayımızda nişan haberini yayımladığımız çiftimiz facebook sayfamızda yapılan oylama sonucu ayın çifti seçildi.

Cihan Timuçin

02.01.1988 Boy: 1.74 Kilo: 66 Medeni hali: Bekar Mesleği: Çevre ve Şehir Planlama okuyor

Ayın Çiftinin hediyeleri:

Physi Ayın Tatlıları Dila Gütmen 28.11.2015 Hobi: Dondurma yemek, dedeyle oynamak

Ercin Eyibilen

07.09.2015 Boy: 65 Klilo: 10 Hobi: Süt içmek, babyla sinemaya gitmek

M edius

Praxis für Physiotherapie

Physi

M edius

Praxis für Physiotherapie

Physi

M edius Cuma KAYACIK

Werner-Hilpert-Str. 10 - 12 • 34117 Kassel (Hinterhof She & He Fitness) Telefon: 0561 - 409 27 09 • Mobil : 0173 209 25 79 www.physiomedius.de • e-Mail: info@physiomedius.de


Evimin Kadını

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun!

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun!


Ol Vanessa! Güzel gelinimiz Vanessa ile karizmatik damat Ferdi Erciyas birbirlerini arkadaş ortamından tanımaktadırlar. Gel zaman git zaman Ferdi’nin içinde Vanessa’ya karşı bir aşk filizlenir ve bunu Vanessa ile paylaşır. Vanessa ile Ferdi arasında güzel bir ilişki başlar ve çiftimiz bir süre sonra bu güzel ilişkilerini evlilikle taçlandırmaya karar verirler. Yozgatlı Fatoş ve Mesut Erciyas ailesi gençlerin gönlüne göre bir düğün yaparlar. Düğünde Ferdi’nin kardeşi Emine de çiftimize içi sürprizlerle dolu bir kutu hediye eder. Organizasyon: Deva Fotoğraflar: Deva Photography


38

Düğün

Jet Evlilik Lübeck’te Tıp Mühendisliği okuyan damadımız Resul Kutlu, staj için bir seneliğine Göttingen’e gider. Nurgül Özalp de Göttingen’de Hukuk eğitimi almaktadır. Damat kampüste güzel Nurgül’ü görür ve aşık olur. Sorar soruşturur ve gelinimizin Northeimli olduğunu öğrenir. Nurgül’ün Northeim’da çalıştığı markete gider. Gelin damadın tanışma teklifini reddeder. Ama Resul yılmaz 10’ar 20’şer dakika aralıklara kasaya gidip, teklifini kabul etmesi için

ısrar eder, hatta “tanışmazsak annemleri gönderirim der”. Resul bunla da kalmaz, bu sefer gelinimizi evliliğe ikna etmek için iş yerine ardı ardına Teddy Bär ve büyükçe bir pasta bile gönderir. Nurgül evlilik teklifini kabul eder ve devreye aileler Elazığlı Orhan- Arzu Özalp ile Afyonlu MustafaDönüş Kutlu girer. 2 ay içinde jet nişan yapılır sonrasında da düğün gelir. Organizasyon: Deva Fotoğraflar: Deva Photography


Düğün

39

Okulda Ba şlayan Aşk Damat Serkan Tokmak, gelin kızımız Nasrin Reuter Schule’de Fach-Abi yaparken bir sınıf arkadaşından Nasrin’in telefon numarasını almış ve cesaretini toplayarak güzeller güzeli Nasrin ile irtibata geçmiş. Allem etmiş kallem etmiş, en sonunda Nasrin’i evliliğe ikna etmiş. Çok dilli bir aile olduklarını belirten damat, “mühim olan hangi dili konuştuğumuz değil anlaşabilmemiz” diyor. Damadın babası

FC Bosporus’da yöneticilik yapmış, camianın sevilen simalarından Abdullah Tokmak. Damadımız da Bosporus’ta top koşturuyor. Düğünde Bosporus camiası ve futbolcuları da hazır bulundu. Anne Lütfiye Tokmak ile kız tarafı Afganistanlı Safura ve Shiragha Asef düğünde gençler için hem koşturup hem de davetlilerle gönüllerince eğlendiler. Organizasyon: Deva

Dergimizde yayımlanmasını istediğiniz düğün, nişan, sünnet, doğum günü vb. etkinlikleriniz için bizi arayınız! Tel: 0163 – 19 89 719 info@kasselmagazin.com


40

Düğün

Durum Çok Ciddi Yakışıklı damadımız Ertuğrul, eniştesinin döner dükkanına uğrar. Büfede bir aile yemek yiyordur. Aralarında oturan güzeller güzeli gelinimiz Songül ile göz göze gelirler ve Ertuğrul o anda Songül’e yıldırım çarpmışçasına aşık olur. Songül’ün eniştesi aynı zamanda Ertuğrul ile de arkadaştır. Damat, enişteye telefon açar “Durum çok ciddi konuşmalıyız” der.

Solgül’e aşık olduğunu, evlenmek istediğini söyler. Enişte de durumu gelin kıza aktararak arabuluculuk yapar ve çiftimiz böylece tanışarak evlilik kararı alır. Balıkesirli Seda ve Ramazan Aksoy ve damadın annesi Solmaz Daşdemir birlikte düğün hazırlıklarına başlarlar. Organizasyon: Deva Fotoğraflar: Deva Photography

Dergimizde yayımlanmasını istediğiniz düğün, nişan, sünnet, doğum günü vb. etkinlikleriniz için bizi arayınız! Tel: 0163 – 19 89 719 info@kasselmagazin.com


Nişan

ü ün G lu ut M n ni si ile A ci en m ir eğ D

41


42

Sünnet

Bir Evin Bir Oğlu Antepli Adem ve Songül Dalkılıç çifti oğulları 6 yaşındaki Kerim Batuhan için aile içinde mütevazi bir sünnet töreni düzenlediler. Çocukların eğlenmesinin ön planda tutulduğu törende kadın DJ, palyaço ve yüz boyama etkinliği v.b. etkinlikler eşliğinde dans edip eğlenen çocuklar hoşça vakit geçirdiler.Elbette büyükler de eğlenceden nasiplerini aldılar. Organizasyon: Deva Fotoğraflar: Deva Photography


Sünnet

Kardeş Kardeşe Sünnet Trakyalı Umut ve Belgin Bencik’in oğulları 6 yaşındaki Selim ve 4 yaşındaki Kerim sünnet oldu. Sünnet töreni esnasında bir de kına merasimi düzenlendi. Kına esnasında erkekler bayraklarla hanımlar da kına tepsileri ile sünnet çocuklarının

etrafında turladılar. Tepsi taşıyanlara çocukların hala ve teyzeleri öncülük etti. Belgin Hanımın kendi elleri ile yaptığı pastadan yiyen davetlilerin mideleri bayram etti. Organizasyon: Deva Fotoğraf: Deva Photography

43


44

Kına

Uzaktan Kalbimi Vuran Aslında uzaktan akraba olan Tuba Bozkuşluoğlu ve Özer Yılmaz daha önce hiç tanışmamışlar. Müstakbel gelinimiz izin için Uşak’a her gittiğinde damat namzedimiz onu uzaktan uzaktan hep izlermiş. Özer en sonunda cesaretini toplayıp Tuba’nın dayısına açılmış, “niyetim ciddi” demiş. Dayımız aracı olup gençleri tanıştırmış. Kızımızın ailesi Uşaklı Habibe ve Uğur Bozkuşluoğlu he-

men kına hazırlıklarına başlamış. Kına gecesinin Kassel’de düğünün de Uşak’ta yapılmasına karar verilmiş. Kına için Türkiye’den damat babası Mustafa Yılmaz oğluna destek olmak için gelmiş ama anne maalesef Uşak’ta kalmış. Çiftimize Ağustos’ta güzel bir yaz düğünü diliyoruz. Organizasyon: Deva Fotoğraf: Deva Photography


Güncel 45

Halterde Türkiye Damgası

Bakış

Selahattin Duygu

FC Bosporus’un İşi Zor Kassel‘ de 2016 yılının en önemli olayı FC Bosporus’un Verbandsliga’ya çıkması oldu. Son beş yılda üç küme atlayıp buralara gelen FC Bosporus bu yükselişiyle tarihe yeni bir sayfa açtı. Fakat zor olan şimdi başlıyor.

Avrupa Masterlar Halter Şampiyonası 21-28 Mayıs 2016 tarihlerinde Azerbaycan’ının Nahcivan şehrinde 21 ülkeden 200 sporcunun katılımlarıyla yapıldı. Kassel’de yaşayan Salih Suvar Avrupa Masterlar Halter Şampiyonası’nda 65-70 yaş grubunda 85 kg´da yarıştı. Salih Suvar koparmada 95 kg silkmede 115 kg toplamda 210 kg kaldırarak 2 yeni Dünya re-

koru kırdı ve Masterlar Avrupa şampiyonu oldu. 70-75 yaş grubunda 69 kg yarışan Bilal Doğan koparmada 58 kg silkmede 70 kg toplamda 128 kg kaldırarak Avrupa Şampiyonu oldu. 45 yaş üstü 105 kiloda mücadele eden Sunay Bulut, koparmada 110 kg silkmede 136 kg toplamda 246 kg kaldırarak Avrupa şampiyonu oldu.

Türkçe`de şöyle bir söylem vardır “Zirveye çıkmak zor. Orada kalabilmek daha da zordur” FC Bosporus 2016/17 sezonunda bunu yaşayacak. Böyle dememin nedenleri var. Şimdi onları irdeleyelim. FC Bosporus antrenör Yusuf Barak’ın hataları yüzünden ikinci yarıda gereksiz puanlar kaybetti. Şampiyon olsaydı transfer için daha çok fazla zaman bulabilir her şey çok daha farklı olabilirdi. İkincilikle yetindi. Terfi maçı oynama durumunda kalınca beklemeye geçti. Transfer konusunda yeterli çalışmalar zamanında yapılamadı. Terfi maçını kazanıp Verbandsliga’ya çıktığında ise geç kalınmıştı. Buna rağmen Oberliga’dan Mirko Tanjiç (FC Lohfelden), Megrim Hajzeraj (OSC Vellmar) ve kaleci Kai Steinert yapılan güzel ve yerinde transferler. David Döring ise (Tuspo Rengershausen) Gruppenliga klasında bir futbolcu. Son edindiğim bilgilere göre bir kaç futbolcuyla görüşmeler sürüyormuş. Kesin sonuç alınmadığı için bunların isimlerini veremiyorum. Parham, Nurkay Bilir, Bilal Azizi ve Marcus Neumann çeşitli nedenlerle takımdan ayrılınca FC Bosporus elindekilerle Verbandsliga’da devam edecek. Bu da nereden baksanız 17-18 futbolcu ediyor. Kadro en az 22’ye çıkarılmalı. FC Bosporus geçen sezon 27 futbolcuyla lige başlamıştı. İzin ve sakatlık nedeniyle hazırlık çalışmalarına katılamayan bir kaç futbolcunun hazırlık dönemi geçirmedikleri için takıma katkılarının ne olacağı soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Bu saatten sonra yapacak başka bir şey olmadığına göre, bütün olay Antrenörler Tuncay Aral ve Kenan Toksoy’un elindeki futbolcuları Verbandsliga’da oynayacak duruma getirmelerine kalıyor. Yapacak tek şey var. Çalışmak, çalışmak, çalışmak.


46

Spor

FC Bosporus Verbandsliga’da 08.06.2016 - Son beş senedir yaptığı atılımlar ve aldığı başarılı sonuçlarla kulüp ve Kassel Türk sporu tarihine yeni sayfa ekleyen FC Bosporus bunların en önemlisini Verbandsliga’ya yükselmekle yaptı. Kassel Gruppenliga 2.gurupta mücadele eden FC Bosporus 2015/16 futbol sezonu sonunda Verbandsliga’ya yükseldi. Böylece 44 yıllık Kassel

Türk futbolu tarihinde en yüksek klasmanda oynayan takım olma özelliğini kazanarak Kassel futbol tarihine geçti. Ligin ikinci yarısında inişli çıkışlı bir grafik izleyen FC Bosporus kaybettiği gereksiz puanlarla şampiyonluğu CSC 03’e kaptırınca lig ikincisi olarak terfi (Relegetion) maçı oynama hak-

kını kazandı. SG Viktoria Bronnzell, SG Bad Wildungen/Friedrichs. ve FC Bosporus arasındaki terfi maçının ilkinde SG Bronnzell SG Bad Wild./ Friedricstein’ı 2-0 yendi. FC Bosporus rakip sahada Bad Wil./Fried. Takımına 2-1 yenilince Bosporus’un tek şansı SG Bronnzell’i en az iki gol farkla yenmeye kaldı.


Spor

47


48

Spor

Muhteşem Maç Maçın suni çim sahada oynanmasına karar veren FC Bosporus ilk hamlesini burada yaptı. Top tekniği yüksek kapasiteli futbolculardan oluşturduğu kadrosuyla topa sahip olmada yüzde 70’lik oran sağladı. Attığı bir birinden güzel gollerle SG Bronnzell’i 5-0 mağlup etti.

sinyalleri geldi. Bütün futbolcuların olağanüstü başarıyla oynadığı maçta Tolga Yantut sahanın en iyisi olarak dikkati çekti. 37.dakikada bu futbolcunun yine aynı mesafeden attığı şut tam köşeden ağlara takılınca ilk yarı FC Bosporus’un 1-0 galibiyetiyle sonuçlandı.

İlk dakikadan itibaren rakip alana yerleşen FC Bosporus 23. dakikada Tolga’nın 30 metreden attığı şutu kalecinin köşeden çıkarmasıyla rakip kalede ilk ciddi tehlikesini yarattı. Daha sonra Antonio Rega kalesinde iki tehlikeli şutu kurtarınca FC Bosporus’un maçı kazanacağı

İkinci yarı tam bir gol festivali halinde geçti. Ve sahnede İsmet Yegül vardı. 61’de Tolga’ nın savunma arkasına attığı topa fırlayan, sağ ayağıyla istop edip sol ayağıyla kalecinin üstünden ağlara gönderen İsmet’in bu golü Avrupa sahalarında görebileceğimiz güzellikteydi. Bu gol FC Bosporus’un

Verbandsliga’ya çıkmasına yetiyordu. Fakat İsmet’i tutmak mümkün olmadı. Bir dakika sonra durumu 3-0 yapan İsmet 66. Ve 72. dakikalarda iki gol daha atınca maç FC Bosporus’un 5-0 galibiyetiyle sonuçlandı. Bu tarihi maçı FC Bosporus şu kadroyla oynadı. Antonıo Rega- Alfonso Di Carlo, Cihan Timuçin, Uğur Kahraman, Bilal Azizi, Tolga Yantut, Nurkay Bilir (85. Otto Hofmann), Daniel Hess (76. Can Yılmaz), Sayed Hassan Nasseri, Marcus Neumann (74.Mustafa Öz), İsmet Yegül.


Spor

49


50

Spor

FC Bosporus Tuncay ve Kenan‘a Emanet 2016/17 futbol sezonunda Verbandsliga’da mücadele edecek olan FC Bosporus, Yusuf Barak’tan boşalan antrenörlük görevine Tuncay Aral ve Kenan Toksoy‘u getirdi. FC Bosporus’u A Klasse`den alıp iki kez şampiyon yaparak Gruppenliga’ya çıkaran Tuncay Aral bir buçuk yıl aradan sonra tekrar göreve geldi. FC‘nin diğer antrenörü Kenan Toksoy. On

FC Bosporus’un Yeni Transferleri Megrim Hajzeraj (Orta saha) Doğ. tarihi: 09.07.1992 Boy : 1.80 Kilo : 74 Geldiği takım: OSC Vellmar (Oberliga)

Mirko Tanjic (Santrofor) Doğ. tarihi: 02.08.1987 Boy : 1.92 Kilo : 96 Geldiği takım : FC Lohfelden (Oberliga)

FC Bosporus’tan Ayrılan Futbolcular

Bilal Azizi (CSC 03), Sayyed Hassan Nasseri(Parham) (Belli değil), Nurkay Bilir (Futbolu bıraktı), Marcus Neumann (2.t akım antrenörü oldu)

David Döring (Orta saha-Savunma) Doğ. tarihi: 03.09.1985 Boy : 1.75 Kilo : 80 Geldiği takım: Tuspu Rengershausen

Kai Steinert (Kaleci) Doğ tarihi: 09.02.1990 Boy : 1.86 Kilo: 89 Geldiği takım: Oberalsungen (Kreisoberliga)

yıl KSV Baunatal’ın ve sekiz yılda KSV Hessen Kassel’in alt yapısında antrenörlük yapan Kenan Toksoy’un karnesi başarılarla dolu. “Çalıştırdığım genç takımlar hiç mağlubiyet almadı“ diyen Kenan Toksoy, Tuncay’la çok iyi anlaştıklarını, vardiya çalıştıkları için takımın hiç antrenörsüz idman yapmayacağını, birisinin mutlaka takımın başında olacağını söyledi.


Spor

51

Ebru’nun Hedefi A Milli Forması Kassel’de yetişen ilk profesyonel kadın futbolcu Ebru Uzungüney’in(19) hedefi A milli forma. OSC Vellmar kızlar takımında futbola başlayan ve 13 yaşında C Gençler kategorisinde Alman liginde oynayan Ebru OSC Vellmar’ın da gururu oldu. Daha sonra 1. Ligdeki FFC Frankfurt’a transfer olan Ebru Uzungüney U 15 ve U 16 Alman milli takımlarında ikişer kez forma giydi. Önümüzdeki sezon için 2. Ligin güçlü ekiplerinden TSV Schott Mainz’la profesyonel anlaşma yapan Ebru futbol yaşamını bu takımda sürdürecek. Çalışmaların çok sıkı geçtiğini belirten genç futbolcu Kassel Magazin’e

konuştu.”Her gün antrenman var. Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri ikişer çalışma yapıyoruz. Ronaldinho’nun futbol stilini çok beğeniyorum. Mesut Özil, Hakan Çalhanoğlu, Emre Can beğendiğim futbolcular arasında. En büyük arzum Alman A milli takım formasını giymek” dedi. Türkiye kadınlar takımında oynamak istermisin? Sorumuzu “Teklif gelirse niye olmasın” şeklinde yanıtladı. Çocukları çok sevdiğini belirten Ebru, Sosyal Pedogoji tahsili yapıp çocuk yuvaları veya yurtlarında çocuklarla ilgilenmek istediğini söyledi.Orta saha futbolcusu olan Ebru Uzungüney 1.68 boyunda ve 64 kilo.

Hafta sonları Kassel’deki ailesinin yanına gelen Ebru’ya en büyük desteği babası Mustafa veriyor.

Düşmeye Üzülmediler FC Bosporus Tekaütler takımı Kreisoberliga’dan düşüşüne üzülmedi. Kulüp terasında son maçtan sonra toplanan futbolcular ‘Kreisoberliga bize bir numara büyük geldi’ dediler. Orada oynayıp 14 maçta bir galibiyet bir beraberlik alarak dört puan toplayabilen tekaütler; önemli olanın spor yapmak olduğu ve Kreisliga A’daki takımların kendi güçlerinde ve uzak olmadığı için A ligi bize daha uygun görüşünde birleştiler.Spor

Nakavt Gecesi Autohaus Dürkop’da yapılan “Fight Night” profesyonel boks müsabakaları nefes kesti. 20 boksörün katıldığı 10 maçta dünyaca ünlü boksörlerden Fırat Arslan, Brezilyalı rakibi Claudio Morrani Port’yu 2 dakika 45 saniyede nakavt etti. Gecenin diğer önemli maçında Özcan Çetinkaya, Çek rakibi Frantisek Kynkal karşısında üstün götürdüğü müsabakayı üçüncü raundun 1.25 dakikasında nakavtla kazandı. Gecenin diğer Türk boksörü Fatih Keleş 63.5 kiloda Çek Cumhuriyeti’nden Michal Vosyka ile karşılaştı. Trabzon’dan gelen Fatih Keleş başarılı bir müsabakadan sonra rakibini nakavt etti. Fatih’in Menejeri Erol Ceylan “Fatih çok yetenekli bir boksör ve dünya sıralamasında çok iyi yerlere gelecek” dedi.

53

Fırat Arslan - 2007-08 WBA Dünya Yarı ağır Siklet Şampiyonu

Özkan Çetinkaya nakavtla kazandı

Gecenin organizatörü Kasselli boksörümüz Özcan Çetinkaya dünya sıralamasında daha da üst sıralara yükselmek ve şampiyonluk unvan maçına çıkabilmek için çok yoğun çalışıyor. Çetinkaya 12 Kasım’da yine Autohaus Dürkop’da düzenleyeceği müsabaka ile Uluslararası Almanya Yarı Ağır Siklet klasmanında (91 kiloya

kadar) mücadele edecek. Boksörümüz şu anda dünya sıralamasında 175. Avrupa sıralamasında 83. sırada. Uzmanlar, Çetinkaya’nın hem tecrübesi ve yeteneği hem de disiplinli çalışması sayesinde önümüzdeki yıllarda unvan maçına çıkacağına kesin gözüyle bakıyorlar.


54

Spor

Sevinç Kısa Sürdü Avrupa şampiyonasında Türk milli takımının Çekoslovakya’yı 2-0 mağlup etmesinden sonra Kassel caddeleri bayram yerine dönüştü.

Yüzlerce insan arabalarıyla Am Sternde bir araya gelerek sevinç gösterisinde bulundu. Şarkılar söyleyip halay çekenleri Polis

kenardan seyretti ve müdahalede bulunmadı. Bir saati aşkın devam eden sevinç gösterileri esnasında trafik durdu.

Impressum Alle Rechte İmtiyaz Sahibi-Herausgeber vorbehalten. Das Biber Verlag und Reklame Manuskript ist (Hakan Yilmaz) Eigentum der Biber Verlag und Reklame. Die Vervielfältigung Adres - Anschrift auch einzelner Biber Verlag und Reklame Teile, Texte oder Gottschalk Str. 39, Bilder gestattet 34127 Kassel das Urheberrecht nur, wenn sie Tel.: 0163 – 19 89 719 mit Herausgeber info@kasselmagazin.com vereinbart wurde. www.kasselmagazin.com Der Verlag übernimmt keine Haftung für den Yazı İşleri - Redaktion Inhalt erscheinender Sena Kurt Anzeigen. Die Ertan Özere Meinungen von Umut Güler Autoren muss

Arap Yenildi

Tasarım - Grafik ArchidukA Spor Redaktörü Sportredaktion Selahattin Duygu

Trabzonsporlu milli futbolcu Özer Hurmacı ile “Arap” lakaplı Cüneyt Yağız arasındaki tavla maçını Özer kazandı. FC Bosporus Kulübünü terasındaki mücadeleyi bir sürü meraklı

izleyici de ilgiyle takip etti. Çok çekişmeli geçen oyun sonunda Özer, Cüneyt’i 5-4 mağlup etti. Özer tekrar Kassel’e geldiğinde tavlanın rövanşı yapılacak.

nicht mit der Meinung von Verlag und Herausgeber übereinstimmen. Der Verlag übernimmt keine Gewähr für die Richtigkeit der Angaben.

Bankverbindung: Biber Verlag und Reklame Kasseler Sparkasse IBAN: DE79520503530011807784 Dergimiz Kassel ve çevresindeki hanelere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Tel: 0163 – 19 89 719 abone@kasselmagazin.comBURGER KING® Restaurants 4 x in Kassel: im Bahnhof, Druseltalstraße 3, Knorrstraße 28 und Leipziger Straße 194 2 DOUBLE KING MENUS ZUM PREIS VON EINEM

50% SPAREN EIN PRODUKT

GRATIS!

2 X-TRA LONG CHILI CHEESE

+ mittlere KING Pommes + 0,4 L Coca-Cola®

JETZT NUR

€ 849

KING Menus mit großer Portion KING Pommes und 0,5 L Softdrink. Gültig bei Abgabe bis 30. 11. 2016 in den BURGER KING® Restaurants 4 x in Kassel: im Bahnhof, Druseltalstraße 3, Knorrstraße 28 und Leipziger Straße 194. Nicht in Verbindung mit anderen Preisnachlässen oder Zugaben.

Gültig bei Abgabe bis 30. 11. 2016 in den BURGER KING® Restaurants 4 x in Kassel: im Bahnhof, Druseltalstraße 3, Knorrstraße 28 und Leipziger Straße 194. Nicht in Verbindung mit anderen Preisnachlässen oder Zugaben.

PLU: 34309

PLU: 31103


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.