Kassel Magazin 12/2011

Page 1


2

MAGAZiN www.kasselmagazin.com


MAGAZiN www.kasselmagazin.com

3


4

MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Yerin kulağı Bizim dergi yakışıklı ve güzelleri tanıtıyormuş. İlk katılanın resmini gördüm. Çok karizmatik bir tip resmi Kassel Magazin çekmiş. Valla bravo. Tam profesyonelce. Kızların ağzının suyu akacak. Güzel kızları da görmek istiyorum orada. Kızlarla oğlanlar bir arada, yaşlanan Almanya’nın genç nesil artışına yapılacak en güzel katkı. Kamu görevi gibi bir şey. Magazin gazeteciliği işte bu. Bizim magazincilerin kafası iyi çalışıyor. ………………. Kış yaklaşıp izinler bitince millet soluğu diskolarda alıyor. Hafta sonları diskolar ful çekiyormuş. Şöyle bir dolaştım. Abooo… güzeller daha güzel, yok mu beni alan diyorlar sanki. York, gece yarısından sonra sabaha kadar. A 7 desen aynı, cıvıl cıvıl. Geceleri hayatın tadı bir başka oluyor. Ben oralardayım. Sizi de beklerim.

Paparaci

Yabancılar Meclisi 30 yaşında Kassel Yabancılar Meclisi Kassel Belediyesi’nin tarihi salonunda 30. yılını kutladı. Kassel B.Ş.B.Bşk. Hilgen açılış konuşmasında, Kassel’deki göçmenlerin kendilerini vatanlarındaymış gibi hissetmeleri için gayret gösterdiklerini söyledi. Senelerdir göçmenlerin menfaatleri için çalışan Yabancılar Meclisi Başkanı Kamil Saygın ise işbirliğinin önemine vurgu yaparak, göçmenlerin sorunlarının giderilmesi için yabancılar meclisinin dün olduğu gibi gelecekte de çalışmalarına devam edeceğini söyledi. 30 yıl önce aynı salonda Yabancılar Meclisi’nin kuruluşunda söz alan dönemin Belediye Başkanı ve eski Federal Maliye Bakanı Hans Eichel, “Bu yabancıların seçme seçilme hakkı için atılmış ilk adımdır” demişti. 30. Yıl kutlamasında yine bir konuşma yapan

Eichel, 30 senede bu anlamda bir arpa boyu yol alınamadığını unutturmak istercesine yabancılar meclislerinin ve birlikte yaşamın önemine vurgu yapan sözlerle yetindi. Kimi konuklar ise 30 yıl aradan sonra ikinci adımın bir türlü atılmadığı alenen ortadayken, böylesi bir kutlamayı “Neyi kutluyoruz? İktidarsız iktidarI mı?” sözleriyle eleştirdiler. Federal düzeyde yıllarca Yabancılar Meclisi Başkanlığı yapmış olan Murat Çakır’a söz verilmemesi ise, konuklar arasında “Sorumlu şahıslar Murat’ın keskin dilinden korktular” yorumlarına neden oldu. Protokol konuşmalarının ardından müzik, Osmanlı kıyafetleri defilesi, İspanyol dansı ve yemekle kutlama etkinliği sona erdi. Yabancılar Meclisi’nin son seçimlerine katılım yüzde 8’de kalmıştı.


DOĞUMGÜNÜ www.kasselmagazin.com

Yeni Alanyalılar

Şu günlerde Almanya’ya göçün elli yıllık tarihi yazılırken, burada yaşayan bizler hep yabancı olarak değerlendirildik. Burada doğup, buranın kültürüyle büyüyen üçüncü dördüncü nesiller bile hala ‘Yabancı’ olarak niteleniyor.

- O ne demek?

Türkiye’de Yabancılar Meclisi ilk olarak 2004 yılında Antalya’da kuruldu. 37 ülkeden 20 bin yabancının yaşadığı bu tatil kentindeki Yabancılar Meclisi’nin kurucularından Abdullah Karaoğlu ile Selahattin Duygu görüştü.

- Nasıl çalışıyor meclis?

-Abdullah bey Alanya’da?

ne

kadar

yabancı

var

-Burada yabancı yok. ‘Yeni Alanyalılar var’

- Buraya yerleşmişse. Bizden biridir. Biz yabancı gözüyle bakmıyoruz onlara. Sonradan yerleştikleri için ‘Yeni Alanyalı’ onlar.

- 37 ülke iki temsilciyle katılıyor toplantılara. Hepsinin sorunlarını dinliyoruz ve ona göre çözüm üretiyoruz. Örneğin; Weihnachtsmarkt Alanya’da her yıl kurulur. Ayrıca onların kendi mezarlıkları var. Birlikte yaşıyorsak sorunlarına çözüm üretmek bizim görevimiz. Medeni Avrupa’ya duyurulur.

Yeni Alanyalılar Meclisinin kurucularından Abdullah Karaoğlu, Belediye Halkla ilişkiler sormlusu Kerim Kocabaşoğlu ve on yıldır Alanya’da yaşayan Hamburg’lu Hannelore Meier(61) S. Duygu’nun yaptığı görüşmede hazır bulundular.

5


6

MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Kocaeli’nden gönüllü itfaiyeciler Kassel’de 18-24 Eylül tarihleri arasında ‘Aktionsmache Engagement ist grenzenlos - Europäisches Jahr der Freiwilligen Tätigkeit 2011’ sloganı altında etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Kassel şehri ile kardeş şehir olan kentlerden gelen gönüllüler katıldı. Kocaeli adına ise gönüllü itfaiyecilik yapan Ömer İslamoğlu etkinliğe katıldı. Emekli din görevlisi olan İslamoğlu Türkiye’de ilk kez kurulan Kocaeli Gönüllü İtfaiyeciler Birimi’nin sorumlusu. Etkinlik süresince diğer kentlerden gelen gönüllülerle fikir alışverişinde bulunduklarını anlatan İslamoğlu, çok kısa sürede kaynaştıklarını ifade etti. Türkiye’de gönüllü itfaiyecilik konusunda atılacak pek çok adım olduğunu belirten İslamoğlu, Kassel itfaiyesinin imkan ve ekipmanlarına hayran kaldığını belirtti. Türkiye için böylesi imkan ve ekipmanlarla gönüllü itfaiyeciliğin harmanlamasının önemli bir adım olacağını vurgulayan İslamoğlu, Türkiye’de diğer şehirlere gönüllü itfaiyecilik konusunda örnek olduklarını söyledi. Diğer şehirlerden gelen talepleri de her anlamda desteklediklerinin altını çizdi. Etkinliğin resmi kapanışında konuşan K.B.Ş.Bel. Bşk. Hilgen, etkinliğin başarılı geçtiğini belirterek tüm gönüllü çalışanları bir kez daha selamladı. Hilgen, 2013 yılında Kassel’in 1100. Kuruş yıldönümü etkinliklerinde görüşmek dileği ile emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kocaeli Gönüllü İtfaiyeciler Birimi’nin sorumlusu Ömer İslamoğlu ve tercüman Hüseyin Can, Kassel Bel. Bşk. Hilgen’e Kocaeli’nden getirdikleri İtfaiye tişörtü ve tatlı hediye ettiler.

Kassel Cem Evi GençliĞİ GEZİDE

Kassel Cem Evi Gençlik Kolu tarafından organize edilen Edersee gezisine onlarca genç katıldı. Üç gün iki gece süren gezide gençler tiyatro oyunları oynadılar; şarkılar söylediler ve mutlu bir şekilde evlerine döndüler.


MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Çocukların sirk gösterisi Kassel Unterneustadt İlk Okulu çocuklarının nefesleri kesen sirk gösterisi herkesi hayrete düşürdü. Bellissimo Sirki’nin okul bahçesine kurduğu çadırda yapılan gösteriye ilgi büyüktü. Gösteriye katılan 120 öğrencinin 96’sını Türk çocukları oluşturdu. Okul Müdürü Margot Weidmann yaptığı açıklamada‚ “Okulumuzda Türkler başta olmak üzere birçok yabancı ülkenin çocukları eğitim görüyor. Yedi ve on bir yaşlarındaki talebelerimiz bir aylık çalışma sonunda bu gösteriyi hazırladılar. Kassel’de ilk kez ilkokul öğrencileri sirk oyunculuğu yaptı. Çocuklarımız bu başarılarıyla bizleri gururlandırdı” dedi. 240 öğrencisi bulunan okulda 144 Türk çocuğu ders görüyor.

7

Dr. Dağdelen‘den Lazer Tedavisi Dermabrazyon Kırışıklıklar bir yüzün daha yaşlı ve daha yorgun görünmesine neden olur. Pürüzsüz bir tene sahip olmayı pek çok insan arzular. Kırışıklıkları gidermek ya da en azından azaltmaya yönelik çeşitli tıbbi yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağı deri yaşına ve kırışıklık bulunan deri bölgesine bağlıdır. Sırt ve göğüsteki yağ bezleriyle ilintili kronik bir deri hastalığı izleri, iltihaplı sivilce izleri, güneş ve yaşlılıktan kaynaklı lekeler ve göze batan cilt bozuklukları, düzensiz girinti ve çıkıntılar lazer tedavisi ve zımparalama teknikleriyle temizlenebilir ve optik olarak iyileşme sağlanabilir. Lazer tedavisi sayesinde deri üst yüzeyinin yok edilmesi ile iltihaplı sivilce izleri, güneş ve yaşlılıktan kaynaklı lekeler ve göze batan cilt bozuklukları, düzensiz girinti ve çıkıntılar temizlenebilir yada en azından optik olarak iyileşme sağlanabilir. Dermabrazyon, kontrollü olarak derinin üst tabakasının zımparalanması veya aşındırılması işlemidir. Bu yöntem, deri yüzeyindeki düzensiz girinti veya çıkıntıların kenarlarını yuvarlatarak daha düzgün yeni bir yüzey oluşturur. Bu yöntem özellikle yanık veya iltihaplı sivilce gibi kalın iz tabakalarının inceltilmesi için uygundur. Tüm tedaviler görece ağrısız ve acısız geçer. Tedavi hastanemizde yatılı kalmanıza gerek kalmadan ayakta yapılır. Yeni deri yumuşak ve pürüzsüz olduğu için ilk aylarda ışığa karşı duyarlıdır. Bu durumda iyileşinceye kadar tedavi edilen bölgenin makyajla kapatılması faydalı olabilir.

Sorularınız ve geniş bilgi için;


8

MAGAZİN www.kasselmagazin.com


MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Baunatallı bayanlar diplomalı oldu Eyüp sultan Cami’nde düzenlenen almanca kurslarını başarıyla tamamlayan 21 kadına diplomalarını Türk-Alman Sağlık Vakfı’ndan Sabine Gerbich’in elinden aldılar. AB Bütünleşme Fonu ve Hessen Eyaletinin ortaklaşa finanse ettiği model proje kapsamında, almanca dil becerisini arttırmak maksadıyla eyalet genelinde kurslar düzenleniyor. Projenin bir

etabı Baunatal Eyüp sultan Cami’de gerçekleştirdi. Kursların eğitmenliği ise Fizliz Sonal ve Eva Konath üstlendi. Diploma alan bayanlar kurs sayesinde telefonda, doktorda, sosyal hayatta kullanabilecekleri oranda pratik almanca bilgisine sahip olduklarını belirterek, bu sayede sosyalleşebildiklerini ifade ettiler.

9

Hukuk Köşesi işçilerin hakları İş hayatında ve işsiz kalma durumunda dikkat edilmesi gereken noktaları kısaca şu şekilde özetlenebilinir: - İş kontratları sözlü veya yazılı yapılabilir. Yani “el sıkışma“ sonucu ortaya gelen iş kontratı da ilke olarak mümkündür ve iki tarafı bağlayıcıdır. Tabi ki mahkemelik bir durumda delil veya ispat anlamında Av.Selçuk Birdir yazılı anlaşma her iki taraf için de avantaj sağlar. - Probezeit (deneme süresi) içinde bulunan bir işçi ayni haklara sahiptir. Genelde iş kontratlarında 3 aylık bir deneyim süresi söz konusudur. Bu süreç içinde her iki taraf da gerekçe göstermeden iş ilişkisine son verebilir. Bu süre içinde işçinin sarf ettiği işçilikten ötürü tabi ki gelir alma hakkı vardır.

Türkçe-Almanca kukla tiyatrosu Marianne Schoppan’ın hazırlayıp sergilediği “Şehir faresi ve tarla faresi” adlı kukla oyunu beğeni topladı. Oyunu seyredenler arasında Yasemin İnce’nin bir araya getirdiği çocuklar ve anneleri de vardı. Frauentreff Brückenhof adına kültürlerarası etkileşim adı altında 45 Mattenbergli Anne ve çocuklarını bir araya getiren Yasemin İnce, çocukların oyunu çok sevdiklerini söyledi. Önce

kuklaları çocuklara tanıtan Schoppan, oyunun girizgahını müzikle yaptı. Tarla faresi elinde böğürtleniyle çocukları selamladı. Böğürtlen reçeli yapıp kışa hazırlanacaktı. Araba içinde sahneye gelen şehir faresi köy faresiyle arkadaş oldu, onu şehre davet etti. Çocuklara şehir ve köy hayatının farkları kukla fareleriyle anlatıldı.

- Şüphesiz iş hukukunun odak noktası bir işçinin işine son verilmesi durumudur. İşyeriniz en az 10 kişinin çalıştığı esnaf veya sanatkara ait bir işyeri ise İşyeri Feshinden Korunma Kanunu'ndan (Kündigungsschutzgesetz) yararlanabilirsiniz. Bir iş mukavelesi veya ilişkisi çeşitli şekilde sona erebilir. Uzlaşma sonucu veya çıkış bildirisi (Fesih mektubu - Kündigung) veya süre bitimi (befristetes Arbeitsverhältnis) şeklinde olur. İş kontratlarının baştan somut kısa sürelere bağlı olarak düzenlenmesi ve sürenin bitişinden sonra kısa sürelerle uzatılması (zincirleme Kontrat) mümkündür ve işverenler tarafından kullanılmaktadır. Bu tür iş mukavelelerinde işçinin istismar edilmesi tehlikesi vardır. İş kanunları bunu önlemeye çalışmaktadır. Baştan süreye bağlı iş kontratlarında uzatma mümkünatı kanunen toplam olarak iki yıla kadar kısıtlıdır ve tekrar uzatılan bu iş mukaveleleri, en son iki yıl sonra süresiz iş ilişkisine dönüştürülmelidir. Fakat işverenin önceden süresiz bir iş sözleşmesi olan bir işçiyi çıkarıp, bir ay sonra yeniden süreli bir kontrat yapması yasaktır. İstisnai olarak işyerinin ilk dört kuruluş yılında bu süre dört yıla kadar uzatılmıştır. - İşten çıkarılma halinde tazminat hakkı (Abfindung) oluşabilir. Bilhassa işçilerde, “işten çıkarılırsam her halükarda Abfindung yani tazminat alırım” düşüncesi mevcuttur. Fakat bu doğru değildir. İşçi çıkaran işveren yazdığı çıkışı hukuki anlamda kişisel nedenlere dayandırırsa (İşyerinde hırsızlık, kavga veya kişisel hata vb.) o zaman işçinin tazminat hakkı yoktur. Ama çıkış nedenleri şirketin iş hacmi düşüşüne veya işyerinin maddi sıkıntılarına dayandığı taktirde (Betriebsbedingte Kündigung) tazminat hakkı oluşabilir. - İşten çıkarılma durumlarında, işsizlik sigortasından işsizlik yardımı alınabilir. İşten çıkarılmış kişinin işsizlik sigortasından yararlanabilmesi için, genel olarak bu sigortaya en az iki yıl prim ödemiş olması gereklidir. Bu sigorta Almanya`da zorunludur, yani çalışan her işçinin brüt gelirinden aylık kesintiler halinde (Arbeitslosenversicherung) yapılır. Bu arada dikkat edilmesi gereken unsur, eğer fesih mektubu alındıktan sonra işçi buna karşı hukuki mücadele vermezse, yani iş mahkemesinde işten çıkarılmasını giderme davası (Kün-digungsschutzklage) açmazsa, Federal İş Ajansı işsizlik sigortasından yapılacak işsizlik parasını en az 3 ay redde bilir (Sperrfrist). Onun için işten atılan, yani fesih mektubu alan işçi, en geç 3 hafta içerisinde bu davayı açmak zorundadır. Bu konuda mutlaka avukata gidilmesini öneriyorum. Eğer süre kaçırılırsa çıkış her ne kadar geçersiz olsa da kesinliğe kavuşur ve çıkışa karşı bir hukuki mücadele mümkün olmaz. Zaman aşımı süresi 3 haftadır ve kesindir.


10

KERMES www.kasselmagazin.com

Mattenberg’de Kermes

Mattenberg Cami Derneği fırsat buldukça düzenlediği kermes serisine bu sonbaharda da devam etti. Havanın güzel olmasını fırsat bilen onlarca Mattenbergli kermesin tadını çıkardı. Açılan stantlarda birbirinden enfes yemek ve tatlılar görülmeye değerdi. İlerleyen saatlerde caminin imamı cami hayrı için satışa sunulan motosikleti açık arttırma usulü ile satışa çıkardı. Kermesi ziyaret edenlerin mutluluğu gözlerinden okunuyordu.


KÜLTÜR www.kasselmagazin.com

Kassel Müze Gecesi 2011 1999 yılından bu yana düzenlenen Müze Gecesi’ne bu sene de ilgi oldukça fazlaydı. Onbinlerce Kasselli bu geçtiğimiz Cumartesi (3. Eylül) Museumsnacht kapsamında kapılarını açan 41 tane müze ve kültürel etkinliği ziyaret etti. Saat 17’de başlayan etkinlik gece saat 01’e kadar devam

etti. Gecede rehber Filiz Sonal, Schloss Wilhelmshöhe’de eski ressamların eserlerini tanıttı. Bergpark’ta Herküles heykelinden salınan su eşliğindeki ışık oyunları gecenin görülmeye değer harikulade olaylarından biri niteliğindeydi. Gecede karşılaştığımız tanıdık simalar “Bir gecede Kassel’deki

müzeleri gezebilmek oldukça güç olsa da Kassel’deki müze zenginliği keşfetmek açısından güzel bir fırsat. İyi ki buradayız. Çünkü seneye dokumenta sergisinden dolayı Müze Gecesi’ne bir seneliğine ara verilecek” dediler.

11


12

MAGAZİN www.kasselmagazin.com

Türkiye Arap dünyası için model bir ülke mi? Hessen Rosa Luxemburg Vakfı 20 Ekim’de Murat Çakır’ın konuşmacı olarak katıldığı “Türkiye Arap dünyası için model bir ülke mi?” başlığı adı altında bir seminer düzenledi. Çakır konuşmasında Türkiye’nin bölgede gerek ekonomik, gerekse askeri bakımdan belirleyici bir konuma geldiğini belirtti. Çakır konuşmasının devamında “Ancak Türkiye demokrasinin içinde barındırdığı açıklar, ekonomik çıkarların halk dışında küçük bir azınlığa hitap etmesi Türkiye’nin bölge ülkeleri için örnek bir ülke olması önündeki engellerden başlıcaları. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu güne gelen temel sorunlar ve ülkenin neo liberal bir laboratuar gibi kullanılması, model bir ülkeden ziyade kötü bir örnek olmasının nedenleri arasında. Kaldı ki Türkiye’nin tarihindeki Osmanlı geçmişi Türkiye’nin Arap ülkeleri yöneticileri nezdinde araya her zaman mesafe konulması gereken bir ülke düşüncesini hakim kılıyor. Türkiye’deki karar

vericilerin son dönemlerdeki sert retorikleri ve demokratik adımları atamamaları da Arap dünyası nezdinde negatif bir düşünce uyandırıyor. Kendi sorunlarını çözememiş bir Türkiye gerçek manada Arap ülkelerine örnek ülke olamaz” dedi. İki saati aşan seminer esnasında konuklar gerek seminerin konusuyla ilgili gerekse de Türkiye hakkında görüş ve sorularını beyan etme fırsatı yakaladılar.

Fazıl stüdyosunda

Kassel Üniversitesi’nde mimarlık bölümü öğrencisi olan Fazıl Şakir, kendi adını taşıyan fotoğraf stüdyosunu açılışını 50 kişilik davetli gurubu eşliğinde yaptı. Resim çekmeye hobi olarak başladığını ifade eden çiçeği burnunda fotoğrafçı Fazıl, “Fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. Sürekli elimde

makine ile dolaşıyorum. Bu halimi bilen arkadaşlarımın teşviki ile ilk etapta düğün ve organizasyonlarda fotoğraf çekmeye başladım. Sonrasında gelen talepleri karşılamak için Stüdyo açmaya karar verdim” dedi. Fazıl Photographie Hollindische Str. 27 numarada hizmet veriyor.


Bu park yeri sizin

MAGAZİN www.kasselmagazin.com

Ayın karizması

Kassel’in Girls and Boys’ları

Ben güzelim veya yakışıklıyım diyorsanız Hodri meydan!!! Resminizi gönderin yada Kassel Magazin’e poz verin! Bu sayfada resminin yayımlanmasını isteyenler bize yazabilir. info@kasselmagazin.com

TSM KoroSU çalışmaları hızlandı Radyo Kassel’de Türk Sanat Müziği programı yapan Selahattin Duygu’nun girişimleriyle başlayan Türk Sanat Müziği Korosu’nun çalışmaları uzun bir aradan sonra tekrar hızlandı. Her hafta perşembe günü saat 19.00’da Radyo Kassel binasında bir araya gelen genç ve güzel insanlar topluluğu koro elemanları, neşe içerisinde Türk sanat müziği şarkılarını icra ediyorlar. Konuyla ilgili Kassel Magazin’e konuşan S. Duygu, “Koroyla Kassel’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. İlkler unutulmaz. Bu dönemde genç

arkadaşlarımızın gösterdiği ilgi beni çok memnun ediyor. Yakın bir gelecekte bu çalışmalarımızı Kassel halk ı önünde sergileyeceğiz. Bizi bekleyin” dedi. TSM Korosuna bu müziği seven herkes katılabiliyor. Bunun için sesinizin çok güzel olması gerekmiyor. Bu müziğe gönül vermeniz yeterli. “Ben de bu çalışmalara katılmak istiyorum” diyenler Radyo Kassel Tel: 0561–578065 veya s.duygu@arcor.de adresine müracaat edebilirler.

Özgür Çelik Doğ.tarihi: Boy: Kilo: Meslek:

10.11.1981 179 cm 80 kg Bürokaufmann

13


14

RÖPORTAJ www.kasselmagazin.com

Aydoğan Kılınç röportajı

-Hangi rüzgar sizi buralara attı ve Kassel’i nasıl buldunuz? Bu kentin daha önce adını bile duymamıştım. Eşim Üniversitenin verdiği burs programına seçilince, 5 Ağustos’ta Ankara’dan buraya geldik ve yolumuz sizinle kesişti. Kassel, yemyeşil, düzenli, rahat ve ulaşımı kolay bir kent, insanları da kibar ve güler yüzlü. Burada tarih var, kültür var, sanat var, eğlence var. Ama, daha da önemlisi yurdum insanının sesi ve kokusu var. -Biz sizi zaten televizyon ekranlarından tanıyorduk. Yıllarca TRT 1 ve TRT INT kanalından sizin hazırlayıp sunduğunuz ‘Sabah Haberleri’ni ve Haber Dairesi Başkanlığınız sırasında yine sizin sunduğunuz ‘Ana Haber Bülteni’ni beğeniyle izledik. TRT Haber Kanalı sizin döneminizde Avrupa’nın en iyi üç haber kanalı arasına girdi. Birçok önemli ödüle sahip bir haberci için de bu çok zor bir karar olmalı. Yıllardır yaptığınız Televizyon Haberciliğine, şimdi ara vermek durumunda kaldınız? Hani sporcular yeni sezon başlamadan önce biraz dinlenip soluklanır, güçlerini tazelerler ya… Ben de öyle yapmak istedim. Küçük

Söyleşi Hakan Yılmaz istemez Anadilinde bazı eksiklikler olur. bir molanın ve haber peşinde koşmadan Bizim diksiyon ve artikülasyon bozukluğu Avrupa’nın en önemli ülkesinde yaşamanın dediğimiz kulakları tırmalayan konuşma tadını çıkarmak istedim. Ayrıca, çocuklarım için de bu deneyimin ve Almanca bozuklukları oluşur. Bununla da kalmaz öğrenmelerinin onların yaşamında çok toplum içinde ve arkadaşlarının arasında kendisini ifade etmekte zorlanır, kızarır önemli olacağını düşünerek bu kararı verdik. -Ama, mesleğinize pek de mola vermiş bozarır, sözcükleri ve mimiklerini doğru sayılmazsınız. Radyo Kassel’de her yerde ve gerektiği gibi kullanamadığından Perşembe ‘Aydoğan Kılınç’la Türkiye özel ilişkileri dahi hiç istemediği halde Günlüğü’nü yapıyorsunuz. Bu Program fikri bozulabilir. Eğer zamanında müdahale edilip düzeltilmez ise, burada doğup büyüyen nereden çıktı? çocuklarımız ve gençlerimiz için bu sorun 11 yaşındaki oğlum Ufuk Ankara’da TED Koleji’nde 6. sınıfa geçmişti. Eğitim zamanla daha da artar. İş hayatlarında ve sosyal yaşantılarında bir ömür boyu sıkıntı hayatına burada nasıl devam edecekti? Bizim için en önemli konu buydu. Hiç bir yaşarlar. Uygulamalı bire-bir eğitimle işte bu sorunlar tamamen ortadan kaldırılacak. Bu yerden bilgi alamıyorduk. Haydi bir de Goggle’a girelim deyince ‘Radyo Kassel’ okuldan sertifika alanlar toplum içinde hemen karşımıza çıktı. Ve de tabii şimdi çok iyi bir belli olacak, güzel Türkçeleri ve konuşurken dostum olan Talat Kaya… Bize çok güzel sergileyecekleri rahat ve kendinden emin yol gösterdi. Kassel’e gelir gelmez Radyo’yu tavırlarıyla herkesin dikkatini çekecekler. -Bu İletişim yanı, ya Medya kısmı? ziyaret ederek kendisiyle tanıştım ve tam 50 Okulun kuşkusuz en önemli kapsama alanı yıldır Almanya’da bulunan vatandaşlarımıza Medya, Gazetecilik ve Televizyonculuk katkıda bulunmak istediğimi söyledim. dünyanın her zaman için en gözde ve en ilgi -Türkiye’yi daha da yaklaştırma düşüncesiyle çekici mesleklerindendir. Yeni Medya olarak başladığınız ve tanınmış gazeteciler ve akademisyenlerle her Perşembe saat nitelendirilen internetin de hayatımıza her 16.10’da yaptığınız politik söyleşiler ilgiyle geçen gün daha fazla girmesiyle Medyanın önemi daha da artıyor. Bu mecra büyüyor, iş dinleniyor. Başka projeleriniz var mı? Evet… Madem ki buradayım, başka neler alanları artıyor. Bunu meslek olarak seçmek isteyen gençlerimiz Medya dünyasına çok yapılabilir diye Radyo’daki arkadaşlarla sağlam temeller verilerek profesyonel düşündüğümüzde ‘Medya Okulu‘ projesi ortaya çıktı. Böyle bir okul, bırakın Kassel’i bir ortamda hazırlanacak. Bu gerçekten sanırım Almanya’nın hiçbir yerinde yok. iddialı bir proje. Benim son olarak önerim, Türkçemizi hakkettiği gibi temiz ve güzel Ben 25 yıllık televizyon haberciliği ve konuşmak isteyenlerin ve Medyaya ilgi programcılığı birikimimle ‘NEWS MEDYA duyanların kontenjanlar dolmadan biran OKULU’na katkıda bulunacağım. -Bu okulun amacı ne olacak ve nasıl bir kitle önce ‘NEWS MEDYA OKULU’ ile ilişkiye geçmeleri. hedefliyor? -Bu çok önemli projede başarılar diliyoruz. İnsan, iki dil arasında kalınca ister


RÖPORTAJ

Çatallı kaldırıcıyı kaldıramadım

www.kasselmagazin.com

Söyleşi Hakan Yılmaz Çocukluğumdan beri bazı araçlara hep özel ilgi duymuşumdur. Özellikle tramvay olmak üzere helikopter ve Türkiye’de “çatallı kaldırıcı, istif arabası yada forklift” olarak bilinen Gabelstapler bunlardan başlıcaları. Rüyalarımda tramvay kullanıp, kumlara sapladığım tramvayı Gabelstapler ile kurtarmaya çalıştığımı görmüşlüğüm vardır. Sordum soruşturdum, Kassel’de Gabelstapler ehliyeti veren bir kaç kurum olduğunu öğrendim. Bunlardan bir tanesi Herkules Meslek Eğitimi Kurumu. Bana bir istisna yaparlar da bir kaç dakika da olsa Gabelstapler kullanabilirim ümidiyle soluğu orda aldım. Herkules Meslek Eğitimi Kurumu’nun sahibi Michael Hess bu talebimi nazik bir şekilde, güvenli olmayacağı gerekçesi ile reddetti. Adam haklı her önüne gelen Gabelstapler, tramvay, helikopter kullansa halimiz nice olur?

fabrika içinde ve soğutma depolarında çalışıyorlar. Berufsgenossenschaft (Meslek Kazası Sigorta Kooperatifi) tarafından 2002 yılında yürürlüğe giren düzenleme uyarınca Gabelstaplerfahrer çalıştıran her şirket bunu belgelemek durumunda. Dolayısıyla Gabelstapler sürücüsü BGG 25 normu uyarınca bu aracı kullanabildiği ehliyetle belgelemek zorunda. Bu düzenleme gayet

-Gabelstapler ehliyeti almak ne kadar sürüyor? Yane ben şimdi başlasan ne zaman kullanabilirim bu mereti? H: Gabelstapler eğitimi pratiği onlalar için bir gün, yeni başlayanlar için üç ile beş gün arası sürüyor. Bu durumda 2-5 gün kursumuza gelmen lazım Hakan. Kurs sonunda ehliyet sınavı yapılıyor ve başarılı olnalara Gabelstapler ehliyeti veriliyor. -Hımmm. Bir dakikalık zevk için 5 günü heba edebilir miyim, bilmiyorum. Peki, kurum olarak sizin farkınız nedir?

Michael Hess ile Gabelstapler ehliyeti hakkında söyleştik.

mantıklı. Gabelstapler sürmesini bilmeyen bir kişinin sebep olacağı kazaları düşünmek bile korkutucu. Almanya’ da her sene meydana gelen 14.000 iş kazasının büyük bir bölümü Gabelstapler sürücüleri yüzünden meydana geliyor.

H: Bizim farkımız AYWV sertifikalı olmamız ve TÜV nord ile birlikte çalışmamız. Her türlü yeni gelişmeyi yakınen takip edip kursiyerlerimize aktarıyoruz. Ayrıca Gabelstapler kullanmak isteyenler yada kendilerini geliştirmek isteyen Gabelstapler sürücülerine kurumumuzda her hem pratik hem de teorik her türlü eğitimi veriyoruz. Kurumumuzda bilgisayarlı eğitimin yanında pek çok Gabelstapler modeli ile her türlü isteğe cevap veriyoruz.

-Eğitim şart diyorsunuz? Ben yine de bir iki dakika kullansaydım şu çatallı kaldırıcıyı?

Danke schön. Lakin Gabelstapler kullandırmadınız ya, içimde kaldı.

H: (Gülümseme) Güvenli bir ortam yaratmadan olmaz. Eğitim dediniz. Kesinlikle evet. İyi eğitilmiş çalışan her zaman iş güvenliği için birincil koşuldur ve işyerlerine maliyeti daha düşük olur. Bizim kurumumuzda Gabelstapler kullanmaya aday kişiler alanında uzman çalışanlarımız tarafından eğitilir. Frankfurter Str. 137 adresindeki okulumuzda ve işyerlerinde Gabelstapler ehliyeti için eğitim veriyoruz. İyerindeki pratik eğitimlerimiz sayesinde sürücü adayları Gabelstapler’i her koşulda kullanabilmeyi öğrendikleri gibi, işyeri güvenliği açısından uyulması gereken

H: (Gülümseme) Ben de teşekkür ediyorum.

-Gabelstapler kullanmak için ne gerekiyor ve bu ehliyet nerde, ne işe yarar? H: Gabelstapler kullabilmak için özel bir ehliyet almak gerekiyor. Gabelstapler sürücülerine (Gabelstaplerfahrer)pek çok alanda ihtiyaç duyuluyor. Özellikle endüstriyel şirketlerde, toptancı ve perakendeciler ile nakliye şirketlerinde pek çok Gabelstapler sürücülerine rastlamak mümkün. Gabelstaplerfahrer genellikle depolarda,

kuralları hakkında da geniş bilgi sahibi oluyorlar. Kursiyerlerimize aynı zamanda Gabelstapler’i tasarruflu kullanmayı da gösteriyoruz. Doğru hız fren dönüşlerdeki hız vs. Bu sayece iş sahibi de gereksiz enerji sarfiyatından kurtularak kar ediyor.

Wir bilden aus:

Geçmiş Kurban Bayramınız kutlu olsun!

– Berufskraftfahrer (Weiterbildung) – Bagger/Lader – Kraftverkehrsmeister – Gabelstaplerfahrer – Gefahrgutfahrer (ADR) – Ladungssicherung für verantwortliche Personen – Sicherheitsbeauftragte – Qualitätsmanagement

– Kettensägeführerschein – Baumaschinenführer – Autokran – Schutz- und Sicherheitskraft (IHK) Bewachungsgewerbe § 34a GewO – Brandschutz

Daha geniş bilgi için internet sayfamıza bakınız!

Michael Hess Frankfurter Straße 137, 34121 Kassel Tel. (05 61) 104411, Fax (0561) 104412 E-Mail: mhess1@aol.com

www.herkules-ausbildung.de

15


16 DOĞUM GÜNÜ www.kasselmagazin.com

Serpil Macit eşi İbrahim Macit için ince ince düşünülmüş, ustaca tasarlanmış bir doğum günü tertip etti ki, değme tiyatroculara taş çıkartır. Günler öncesinden eşi dostu, eşrafı ‘hain’ sürpriz doğum günü planlarına alet eden Serpil, doğum gününe kadar eşine hiçbir şey hissettirmedi. Bihaber eşinin talimatlarıyla La Cantine Bistrosu’na gelen doğum günü çocuğu İbrahim, bir anda karşısında kalabalığı görünce adeta ne yapacağını şaşırdı. “Yanlış geldim galiba” duyguları arasında

Sürpriz dediğin böyle olur

eşinin gülümsemesiyle kendisine gelen İbrahim’in şaşkınlığı bir anda duygusallığa dönüştü. Birbirinden enfes ev yemeklerinin ardından, partiye katılan onlarca insanın alkışları arasında pastasını kesen İbrahim “Hakikaten katakulleye geldim. Bu geceyi bana çaktırmadan düzenleyenlere ve misafirlere çok teşekkür ediyorum. Özellikle de biricik eşim Serpil’e” dedi.

Gökmen kalabalığı Kassel’in bitirim delikanlılarından Gökmen Boz yaş gününü, sahibi olduğu Sportbar’da arkadaşlarıyla birlikte kutladı. Kutlama boyunca çılgınlar gibi eğlenen kalabalık, aralarında topladıkları parayı hediye olarak Taner ve Hüseyin aracılığı ile doğum günü çocuğuna sundu. Gördüğü yakın ilgi ve

alakadan dolayı duygulanan yakışıklı Gökmen, Almanya’ya geldiği günden bu yana ilk kez kendisini ailesinin yanı dışında yalnız hissetmediğini belirterek herkese teşekkür etti. Bunun ardından salonda bir alkış kıyameti koptu. Fıkralar anlatıldı, şarkılar söylendi.


Mehtap Müller’le hünerli eller, lezzetli yemekler Oldukça uzun bir aradan sonra yine sizlerle beraber olmanın mutluluğu içindeyim. Bu sayıda konuğum Hatay’dan Kassel’e uzanan tipik bir göç öyküsünün 3. nesil temsilcisi olan Gülten Avcı.

YEMEK www.kasselmagazin.com

ürünlerinin satışını yapıyor genç annemiz. Gülten’in “Herşey oğlum için” derken gözleri parlıyor adeta. Engelliler için düzenlenen bir turnuvada gol atan Gülten aslında hayata GOL atıyor, karşısına çıkan engellere, zorluklara. Gelelim Gülten’in mutfaktaki maharetlerine. Bizim için güveç ve bulgur hazırlıyor; tatlı olarak da künefe yapıyor Gülten.

bezle örterek demlenmeye bırakıyor.

Gülten oğlu Furkan ile paylaştığı aydınlık, pırıl pırıl evini ve mutfağını sevgiyle bizlere açtı. 70’lerden önce annesinin, sonra da baba ve ağabeylerinin Almanya’ya gelmesiyle başlıyor Gülten’in öyküsü. 1978 yılında dünyaya gelen Gülten’in çocukluk ve gençlik yılları Kassel’de geçiyor. Tornacılık alanında meslek eğitimi alıyor. 2006 yılında kendisinin de doğduğu Kilinikum Kassel’de oğlu Furkan dünyaya geliyor. Eşinden ayrıldıktan sonra “özürlü” dedikleri oğluyla yeni bir dünya kuruyor Gülten. Zor, zorlu ama sevgi dolu bir yaşam. 2007’den beri WV’deki işi ve asla vazgeçemediği futbol yaşamının bir parçası haline geliyor. Önceki meslek eğitimine ilaveten 2009’da kalite yönetimi ve 2011’de kalite yöneticiliği eğitimlerini alıyor. Yanı sıra Forever sağlık

GÜVEÇ: Yarım kilo kuzu eti, 2 patlıcan, 2 patates, 1 kırmızı dolmalık biber, 1 büyük baş kuru soğan, 2 domates, 2-3 diş sarımsak ve 2 yeşil biber. Yapılışı: Önceden küp küp kesip tuzlu suda beklettiği patlıcan ve diğer küp sebzeleri bir kenarda bekletirken, önceden pişirdiği yarım kilo kuzu etini Türkiye’den getirdiği güvece diziyor. Üstüne sebzeleri, sonra da etin suyuna sarımsak, soğan ve domatesle yaptığı sosu ilave ediyor. Güveci fırında pişmeye bırakıyor. Bulguru ise arpa şehriye ile pişirip ağzını bir

KÜNEFE : 500 gr ıslak kadayıf, 1 paket (250 gr) tereyağı ve 3 paket Mozzarella peyniri. “Türkiye’deki peynirlerin yerini tutmuyor ama Mozzarella en iyisi” diyor Gülten. Yapılışı: Erittiği tereyağını ıslak kadayıfla iyice birbirine yediriyor. Diğer yanda 3 su bardağı su ve şekerle şerbetini hazırlıyor ve soğumaya bırakıyor. Kadayıfları bastıra bastıra fırın tepsisine yerleştiriyor. Arasına küçük parçalar halinde peyniri ilave ediyor. Kadayıfların üstü nar gibi oluncaya kadar kızartıyor ve sıcakken üzerine şerbetini ilave ediyor! O anki sesi duymalıydınız “cız “diye bir ses:-) Sevgiyle pişen her yemek güzel olur derim hep ama Gülten’inki öyle bir FURKAN sevgisiyle pişiyor ki, tatmanız lazım. Gülten’e teşekkür ediyor ve oğlu Furkan’a esenlikler diliyoruz. Yolunuz açık ve aydınlık olsun.

17


18

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com


DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Bir düğün yetmez Karizma Damat Yunus kalbini güzelliği dillere destan Kübra’ya kaptırınca, aileler bir alaya gelir ve Türkiye’de düğün yapma kararı alınır. Türkiye’deki görkemli düğünün ardından Almanya’daki dostlar için de bir düğün tertip edilir. Düğünde Sivaslı Meryem ve Şener Kaya ile gelinin ailesi Filiz ve

Osman Koç bir kez daha dünür olmanın tadını çıkarırlar. Genç çiftimiz konuklara “İlk düğünde acemilik yaşadık. Ama bu sefer heyecan yok” diyerek konuklarla birlikte neşeli saatler geçirirler. Organizasyon: Doğru Fotoğraflar: Doğru

19


20

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Sevimli Çift

Adanalı sevimli damadımız Ahmet, çiçeği burnunda müstakbel eşi Selver’in yanında mutluluktan havalarda uçuyordu. Bunun farkında olan güzel gelinimizin yüzünden gülücükler bütün gece eksik olmadı. Çifte düğünle mutluluklarını perçinleyen damat ve gelinimiz, Almanya’daki düğünün Türkiye’dekine kıyasla daha keyifli geçtiğini de söylemeden edemediler. Mersinli Gülbahar ve Ahmet Kara kızlarının mutluluğuna canı gönülden iştirak ederken, Adanalı Hatice ve İsmail Sönmez’in gururları her hallerine yansıyordu. Misafirlerin de pistte çıkıp kurtlarını dökmesiyle düğün töreni unutulmaz bir şölene havasına döndü. Bizlere de “Allah mesut etsin!” demek düştü. Organizasyon: Doğru Fotoğraflar: Doğru


DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

21

Cümbür Cemaat

“Şu çöpçatan arkadaşlarımız da olmasa; bizi tanıştırmasa; nasıl mutlu olurduk?” diyor taze çiftimiz. “Her işte bir hayır vardır” der büyüklerimiz. 3 ayda evlilik kararı alıp, nikah masasına oturan Nesrin ve Zihni Yazıcı çifti bu ata sözünü düğün gecesi yüzlerine yansıyan mutluluk ifadesiyle onayladılar. Düğüne katılan 900’ü aşkın misafir de genç çifti pistte yalnız bırakmadı. Tören boyunca

bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle her oyuna ayak uyduran, özellikle de kolbastı oynayan güzeller güzeli gelinimiz düşman çatlatır gibiydi. Damadın ailesi Miyase ve Ahmet Yazıcı ile müstakbel dünürleri Saduman ve Kazım Yıldız misafirleri Karadeniz misafirperverliği ile ağırlamak için adeta birbirleriyle yarıştılar. Organizasyon: Doğru Fotoğraflar: Doğru


22

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Güzeller güzeli gelinimiz Damla, damla olmuş akmış damla damla yakışıklı damat Emrah’ın kalbine! Emrah ferman dinler mi açmış aşkını hem Damla’ya hem de cümle aleme! Böylece kurulmuş düğün alayı! Düğüne gelen misafirlerin de oyunlara katılımlarıyla, akıllardan yıllarca silinmeyecek güzel bir gece yaşanmış. Özellikle güzel gelinimiz Damla’nın eşi

Damlaya dalmaya Ask olur ,

Moonlight Cosmetics

Mehtap Savaşçı • IPL teknolojisi ile istenmeyen tüylere ağrısız ve kalıcı son • Cilt bakımı • Zayıflama • Kozmetik • Tırnak tasarımı • Profesyonel makjaj • Cilt gençleştirme • Akne tedavisi • Manyetik dalga masajı

linewerbung.de

. . . ! n i d e f ş e k i z i n i ğ i güzell

Am Stern‘deyiz Untere Königsstraße 66 34117 Kassel Tel.: 0561 81 65 66 67 Fax: 0561 81 65 66 68 Mobil: 0152 56 04 98 09 info@moonlightcosmetics.de

Emrah’la birlikte yaptığı dans geceye ayrı bir güzellik katmış. Damat beyin annesi Yeşim hanım ve babası Erdinç bey ile gelin hanimin ailesi Kaderiye hanım ve babası Mustafa bey de bu izdivaçtan dolayı pek bir mesut olmuşlar. Dünürlerin Aydın ve İzmir gibi komşu şehirlerden gelmeleri de güzel bir tesadüf olarak akıllara kazınmış. Organizasyon: Carisma Fotoğraflar: Fazıl


Bir aşk hik ayesi Her şey on dört yıl önce Selim’le Nevin’in aşklarının su yüzüne çıkmasıyla başladı. Birbirlerini seven iki genç evlenmeye karar verdiler. Fakat kız tarafının ailesi bu karara karşı çıkınca işler karıştı. Selim için tek unutulmaz olasılık vardı. Nevin’i kaçırmak. Öyle de yaptı Selim. Nevin’i alarak Fransa’ ya kaçtılar. Fakat töreler gençlerin mutluluğuna aman vermiyor, Nevin’in ailesi olaya negatif yaklaşımını sürdürüyordu. En iyi ilaç olan zaman, ilerleyen yıllarda bunu halletti. Aile yakınları, eş dost araya girdi, geçen yıllardan sonra bakış açıları değişti. Olay tatlıya bağlandı. Bu ara Selin ve Kardelen isminde iki de kızları oldu Selim’le Nevin’in. Her şey yolunda gidiyordu. Fakat bir şey eksik kalmıştı. Selim damat, Nevin’de her kadının rüyası olan o beyaz tuvaleti giyememişti.

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

23

Düğünlerinde çocukları da vardı Selim’le Nevin bu eksikliği Strand Bar’da yapılan görkemli bir düğünle giderdiler. Gecede davetliler geç saatlere kadar pistten inmedi. Halaylar çekildi. Danslar edildi. Nefis yemeklerin yanı sıra bol bol rakı içildi. Dünyada her çocuğa nasip olmayan ilginç bir olay daha yaşandı düğünde. Kızları Kardelen (13) ve Selin (11) anne ve babasının düğününü gören ender çocuklar oldular. Onlarda bol bol oynayıp düğünün tadını çıkardılar. Bu düğünde topluma verilen önemli bir mesaj vardı. Sevenleri birbirlerinden ayırmayın! ! ! Organizasyon: Carisma

Fotoğraf: Foto Fazıl


24

DÜĞÜN

t f i ç e d a l H ar i k u

www.kasselmagazin.com

Güzelliği dillere plasenk olan Feride ve efendiliği ile nam salmış karizma damat Asım evlilik şarabını tadanlar kervanına katıldı. Dergimizde yayımlanan o görkemli nişanın ardından genç çiftimiz müthiş bir düğünün başrol oyuncuları olma zevkini sonuna kadar hissettiler. Kassel’in tanınan simalarından Çivrilli Mehmet Süngü ve eşi Müşerref Süngü oğullarının mürüvvetini

görmenin mutluluğunu gece boyunca yaşadılar. Kız tarafı Tavaslı Mustafa ve Faydım İşcanlı da keza kızlarını baş göz etmenin heyecanı içindeydiler. Kardeşler Mehmet ve Müşerref Süngü ve Hasan İşcanlı da “darısı bizim başımıza” dercesine tören boyunca genç çifti yalnız bırakmadılar. Organizasyon: Enes Dekor: Sevgiler Foto: Foto Baykan


“Kassel nere, Heidelberg nere?” demeyin a dostlar. Dünya küçük, insanoğlu kuş misali, bir orda bir de Frankfurt’ta bir düğünde. İşte o düğünde, Heidelbergli güzeller güzeli Tuğçe ile Kasselli Ümit tanışırlar ve birbirlerine aşık olurlar. Evlilik diyarına giden yolda iki sene sabırla beklerler. Bu sürede aşklarını daha da büyütürler. En nihayetinde Kassel’de dünya evine girerler. Oyunlu, halaylı mükemmel bir

düğüne imza atılır. Gelinin aslen Tokatlı olan ailesi de düğünde hazır bulunur. Damadın ailesi Çanakkaleli Hulusi ve Fethiye Tunç ise 45 yıllık birliktelikleri ile sadece genç çifte değil herkese örnek olurlar. Hulusi Baba der ki “İşin sırrı basit yeğen! Eşini el üstünde tut ki, o da seni 45 yıl yanından ayırmasın!” Organizasyon: Enes Dekor: Sevgiler

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Dünya Frankfurt kadar

25


26

KONSER www.kasselmagazin.com

Mustafa Özarslan v Carisma oprganizasyon tarafından düzenlenen Mustafa Özarslan ve Grup Çığ konserine ilgi büyüktü. Yaklaşık 600 kişinin katıldığı konserde ön gurupların ardından sahne alan Grup Çığ ve Mustafa Özarslan konukları coşturdu. Konser sonrası dergimize konuşan Özarslan yakında çeşitli albümlerle sevenlerine hitap edeceğinin müjdesini verdi. Coşkulu katılımlarından dolayı Kassellilere teşekkür eden sanatçı, “Stüdyo kaydı başlayan yeni bir solo albüm çalışmam var. Aynı zamanda Grup Çığ ile birlikte 2012 yaz aylarına yetişek değişik bir halay albümü çalışmamız var. Tabii bir de proje albüm üstünde çalışıyoruz. Farklı ülkelerden farklı sanatçılarla, farklı müzik tarzlarını birleştiren bir albüm olacak. İran’dan, Suriye’den, Almanya’dan ve değişik ülkelerden DJler, rock sanatçıları ve sürpriz isimlerle temas halindeyiz.” dedi.

Grup BERTAL olarak her yöreye hitap edebilen bir müzik grubu olarak hizmetinizdeyiz.


ve Grup Çığ Çoşturdu

KONSER www.kasselmagazin.com

27


28

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Kıskandıran düğün Yakışıklı damat İsmail aşk Pınar’ından kana kana içmek için çıktığı aşk yolunda en sonunda Pınar’ına ulaştı. Güzeller Güzeli Pınar’ın kalbini çalan İsmail’in düğün gecesi mutluluğuna diyecek yoktu. Gelinimiz Pınar Hanım da şıklığı ile göz kamaştırdı. Fritzlar Stadthalle’yi dolduran yüzlerce konuk da bu mutluluğa şahitlik etti. Bazı konuklar “Kem gözlere şiş! Kıskananlar çatlasın” demekten kendilerini alıkoyamadılar. Bilecikli Hasan ve Hatice Kozpınar ev sahipliğinin en nadide örneklerini sergilediler. Kız tarafı Uşaklı Ali ve Perihan Kartop geceye katılan tüm konuklara teşekkür etti.


DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

29


30

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Mutluluk rüyaları gerçekleşti

Kassel’in önde gelen simalarından, Point-S’in sahibi Altan Aras’ın oğlu Hüseyin, görkemli bir düğünle dünya evine girdi. Altanlar gibi Uşaklı olan güzel gelin Berna, Paderborn’dan Kassel’e gelin geldi. Rheinhardshagen Wesertalhalle’de yapılan düğün tam anlamıyla fevkalade geçti. Sanatçı Ali Baydaroğlu okuduğu ezgi ve Türkülerle düğünü renklendirdi. Altan beyin politik yönü ağır basınca camianın önemli isimleri düğünde hazır bulundu. Gurup Süphan’ın okuduğu ilahiler tüm

davetlileri başka dünyalara götürdü. Semazenlerin gösterisi ise gecenin bir başka güzelliğiydi. Yakışıklı damat Hüseyin ve güzel gelin Berna doğrusu birbirlerine çok yakıştılar. Düğüne katılan misafirler gençlerin mutlulukları için gece boyu dualarını ağızlarından eksik etmediler. Her iki ailenin büyükleri misafirleriyle yakından ilgilenerek örnek bir ev sahipliği sergilediler. Organizasyon: Deva Fotoğraflar: Foto Deva


Melekleri kıskandıran Berna Almanya’ya Fas’tan inşaat mühendisliği eğitimi almak için gelen sempatik damadımız Mustapha Zitouni, güzeller güzeli gelinimiz Berna’yı gördükten sonra artık bir daha onsuz yaşayamayacağını anlayıp, Almanya’yı mesken tutmaya karar verir. 3 senelik bir arkadaşlık ve 2 senelik nişanlılık döneminden sonra muratlarına eren çiftin keyifleri düğün günü her hallerine yansır. Düğün töreninde gelinin ailesi Gülser ve Adem Gür’ün de mutlulukları gözlerinden okunur. Özellikle güzelliğiyle melekleri bile kıskandıran gelin hanımın gözlerindeki ışıltı, adeta konukların üstüne bir ay gibi doğar. Organizasyon: Deva Fotoğraf: Foto Deva

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

31


32

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Antep, Trabzon bir olmuş

Karizma damadımız Bilal gönlünü güzel Alev’e kaptırmış, aşk ateşi ile alev alev yanmış. Anasına danışmış genç aşık “Söyle ana, derdime derman ne ola?” Ayşe Ana “Dert etme oğul! Tez elden gider Alev’i ister, alevine derman oluruz” demiş. Trabzonlu

Mustafa ve Ayşe Çakın çıkmışlar yola. Az gitmiş, uz gitmişler; dere tepe düz gitmişler; dayanmışlar Gaziantepli Çevik ailesinin kapısına! “Allah’ın emri” ile başlamışlar söze. İsmail ve Leyla Çevik’ten tiz zamanda düğün dernek yapma sözü almışlar. Antep,

Trabzon bir olmuş genç çiftin düğününe hücum etmiş. Düğün gecesi damadın kardeşi Hilal bir oraya bir buya koşuşturarak genç çiflerin mutluğu için uğraş vermiş. Organizasyon: Deva Fotoğraf: Foto Deva


DÜĞÜN

Saadet rüzgarı Cihanoğlu ailesinin güzel kızı Nesrin ile Kolukısagil ailesinin yakışıklı oğlu Eyüp muhteşem bir törenle saadet dünyasının kapısını araladılar. Damadımız ve gelinimiz sanki evde derslerine çalışmışlar ve nasıl insanları coşturacaklarını planlamış gibiydiler. Bu mutlu günde nereye baksan dans eden, eğlenen insan görmek mümkündü. Genç çiftin estirdikleri saadet rüzgarı geceyi unutulmayacak hale getiren unsurlardan biriydi. Ailelerin içtenliği ve gelen davetlilere gösterdikleri titizlik taktire değecek bir misafirperverlik örneğiydi. Organizasyon: Deva Fotoğraf: Foto Deva

www.kasselmagazin.com

33


34

NİŞAN www.kasselmagazin.com

Kuzen sağ olsun

Yakışıklı damat adayı Özgür alımlı gelin adayı Zehra ile kuzeni vasıtasıyla tanışır. Tanışır tanışmaz da vurulur güzel Zehra’ya. Ailesine açılır Özgür. Tuncelili Kazım ve Keziban Durmuş Oberhausen’den kalkıp, Kassel’e Zehra’yı istemeye gelir. Malatyalı İbrahim ve Cennet Değirmenci’nin de oluru alınınca nişan töreni yapılır. Nezih bir atmosferde geçen geceye konuklar ayrı ayrı renk katarlar. Pistte halayın en nadide örnekleri sergilenir. Sanki salonda halay bilmeyen yok gibidir. Kassel Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde okuyan Zehra, “Evlilik ne zaman?” sorularına “Mühendis oluncaya kadar sabredeceğiz” diyerek cevap verir.


Uyumun adI “Bir nişan bu kadar mı güzel olur?” dedirtecek türden bir nişan törenine şahit olduk. Gelin namzedi Kerime’nin güzelliği, başarıyla seçilmiş nişan kıyafetiyle birleşince ortaya seyrine doyum olmayan bir görüntü çıktı. Karizma damat adayı Burak’ın sevimli ve bir o kadar kendinden emin halleri bu güzelliği tamamlayan unsurlar arasındaydı. Misafirler de genç çifti tören boyunca pistte oynatarak

19

NİŞAN www.kasselmagazin.com

35

üstlerine düşeni ziyadesiyle yerine getirdiler. Gelinin annesi Zahide Delibaş misafirperverliği ile alkışı hak etti. Dede Ayvaz Kaya ile dayı Eyüp Kaya bu mutlu tabloyu süsleyen inci taneleri misali genç çifti yalnız bırakmadılar. Damat tarafı Sevgi ve Ahmet Akyol “Bu güzel gecenin devamı düğünde gelecek” dercesine oğullarını ve gelinleri ile yakından ilgilendiler. Organizasyon: Enes Dekor: Sevgiler

linewerbung.de

GRAFIK • PRINTPRODUKTE • XXL-DIGITALPRINT • FOLIENBESCHRIFTUNG • BEFLOCKUNG

Kalite, zengin çeþit, uygun fiyat ve zevkinize uygun tasarým Rudolf-Schwander-Str.2, 34117 Kassel Tel.: (0561) 701 68 86 • 53 0 53 E-Mail: line@linewerbung.de


36

KINA www.kasselmagazin.com

Kınayı getir aney

Kassel’e yeni taşınan karizma delikanlı Ümit, Kassel’in güzellerinden Derya’ya gönlünü kaptırdı ve genç çift kına gecesiyle evlilik yolunda ilk adımı attı. Mütevazi bir ortamda geçen kına töreninde damat adayının annesi Hatice Ölmez ile anneanne Şefika Hanım birlikte bu güzel kınayı yaşamanın heyecanı içindeydiler. Kırşehirli gelin adayımızın ablaları Halife ve Seyhan Hanımı da kardeşlerinin mürüvvetini yaşamanın telaşı sarmıştı. Kınayı getir aney türküsü eşlinde kınalar yakıldı ve gece sonunda misafirler düğünde buluşmak üzere evlerinin yolunu tuttular. Kınanın haftasında çift Nordheim’de evlendi. Organizasyon: Enes Dekor: Sevgiler Fotoğraflar: Foto Baykan


Nazar değmez inşallah O kadar sünnet gezdim bu kadar uslu aynı zamanda bu kadar hareketli bir sünnet çocuğu görmedim. Maşallahı var bizim Muhsin’in (5). Annesi Aydan avucuna kına yakarken uslu uslu oturdu sünnet koltuğunda mızmızlanmadan. Lakin kınanın bitimiyle attı kendini salonun dört bir tarafında şerlik yapan arkadaşlarının yanına. Salon kepçe

Muhsin kazan, sünnetin geri kalanında şen şakrak arkadaşlarıyla oynadı. Muhsin’in halası ve eniştesi Ahmet ve Günay Bilgen kirvelik görevini layığı ile yerine getirdi. Emeklilik sefası süren Babaanne ve dede Latife ile Muhsin Ulaş torunlarının erkek oluşunu izlemek için Türkiye’den kalkıp geldiler. Anneanne ve dede Kemal ve Şefika

SÜNNET www.kasselmagazin.com

Altun da sünnette hazır bulundular. Baba Dursun Ulaş bağlama çalmadaki hünerlerini misafirleriyle paylaşarak, geceye renk kattı. Bir ara arkasında davul zurna ekibi ile sahneyi iki köçek işgal etti; oynak oyun havaları eşliğinde konukları eğlendirdi. Sünnet çocuğunun ablası Latife (18) ve kız kardeşi Dila (3) da gecenin ayrı iki güzeliydi. Organizasyon: Deva

37


38

SÜNNET www.kasselmagazin.com

“Sünnet erkekliğin şanındandır! Omuzlar yukarıda! Kafa dik, uygun adım sünnet salonuna!” şiarına uygun bir şekilde salona giren sünnet çocuğu Alperen (7) konukların alkışlarına mazhar oldu. Sünnet tahtına gururla kurulan Alperen’i kardeşleri Kübra, Müberra ve Müşra bir an olsun bile yalnız bırakmadı. Samimi bir atmosferde cereyan eden sünnet töreninde konukların keyfine diyecek yoktu. Aslen Bartınlı olan Bürüksel ve Gül Öztürk çiftinin mutlulukları yüzlerine yansıdı gece boyunca. Tören sonunda anne Gül Hanım “Sünnet o kadar güzel geçti ki gecenin nasıl sona erdiğini anlayamadım” dedi. Organizasyon: Enes Dekor: Sevgiler Fotoğraflar: Foto Baykan

Alperen erkekliğe erdi


Semih’in mutlu günü Çok nezih bir sünnet törenine şahit olduk Twisterseehalle’de. İnceden inceye planlanmış, huzur dolu bir tören. Sorduk soruşturduk bu güzelliğin arkasında sünnet çocuğunun dedesi Babaeskili Turgut Şengül’ün olduğu öğrendik. Turgut Bey ve eşi Neriman Hanım biricik torunları Semih’in (7) erkekliğe adım attığı bu tören için hiçbir fedakarlıktan kaçınmamışlar; her şeyi enine boyuna düşünmüşler. Sünnet çocuğu Semih

ise “Bir daha mı çocuk olacağım? Bana ne protokolden” dercesine o köşe senin bu köşe benim koşup oynadı, gecenin tadını çıkardı. Baba Turgay Şengül şıklığı ve karizması ile oğlunun yanından bir an olsun ayrılmadı. Konuklar gece yarısına kadar canlı müzik eşliğinde eğlendiler. Gecenin sonunda misafirlerini tek tek uğurlayan Turgut ve Neriman Şengül çiftinin mutlulukları tüm konuklara yansıdı.

SÜNNET www.kasselmagazin.com

39


40

SÜNNET www.kasselmagazin.com

Gitti de yarısı! Sünnet çocuğu dediğin öyle gelinlik kızlar gibi sessizce oturup etrafa bakınmaz. Koşar eğlenir, gecenin tadını çıkartır. Denizlili İbrahim ve Bilge Akdağ çiftinin oğlu Arda Ali (5,5) sünnet gecesi salonun o köşesi senin bu köşe benim deyip sünnetin tadını çıkardı. Salona taht üzerinde yanında dört kavuklu korumasıyla giren Arda, elindeki bastonu ile misafirleri selamlarken kılıcı ile kem gözlere gözdağı vermeyi unutmadı. Konukların memnuniyeti, genç Akdağ ailesine de yansıdı. Organizasyon: Carisma Fotoğraflar: Foto Fazıl


İmamlar papazları yendi

Kasselli imamlarla papazları karşı karşıya getiren, aslında bir araya getiren futbol müsabakası her sene git gide daha fazla ilgi topluyor. Müsabakayı düzenleyen Ditib Kassel Merkez Cami Derneği Başkanı Seyfettin Eryörük etkinlik için “İşte gözle görülür, elle tutulur bir bütünleşme etkinliği” diyor. Mavi formayla mücadele eden papazların

kaptanı ve Eyalet Kilise Dairesi papazı Dr. J. Gerlach maçın dostluğu sembolize ettiğine değiniyor. Hakem J. Schleißing ise “Futbol insanları birleştirir” diyor. Masmavi pırıl pırıl bir havada başlayan maçta papazlarla imamlar bir olup, meşin yuvarlağın peşinden koşturuyor. İmamlar daha fazla koşturduklarından olsa gerek maçı 8- 3

SPOR www.kasselmagazin.com

kazanıyorlar. İlk defa 2009’da düzenlenen bu etkinlikte taraflar 7-7 berabere kalırken, geçen seneki maçı papazlar 3-2 kazanmıştı. İddia ya da Almancası ile oddset severlere şimdiden tüyo verelim. İstatistiklere bakacak olursak gelecek seneki maç banko berabere biter!

41


42

FC

SPOR www.kasselmagazin.com

BOS

Yılın futbolcusu Hakan Alay büyüledi

Kreisliga A’da bu yıl güçlü bir kadro oluşturan FC Bosporus hedefe doğru emin adımlarla ilerliyor. Oynadığı 13 maçta sadece bir beraberlik alan FC Bosporus diğer maçlarını kazanarak 37 puan topladı. Rakip filelere 61 gol

atan takımımız, 14 gol kalesinde gördü. Bu rakamlarla en çok gol atan ve en az gol yiyen takım unvanını da elinde bulunduruyor. Halil Koşar 13 golle en fazla gol atan futbolcu olurken onu, 10 golle Murat

Hakem skandalı 2 - 2 FC Bosporus yakın takipçisi TSV Wolfsanger II ile yaptığı maçta hakemin taraf tutan kararları karşısında ancak bir puan alabildi. (2 -2) Olcay’ı 30.dak. ikinci sarı karttan ve İsa’yı 61. dakikada kırmızı kartla saha dışına gönderen hakem aynı şekilde fauller yapan rakip takım futbolcularına hiç kart göstermezken, beş sarı kart’ta Bosporuslu diğer futbolculara çıkardı. Maç hakeminin aynı gurupta bulunan SWV Ahnatallı olması ve bu beraberlikle aradaki puan farkının beşten üçe inmesi hakemin taraflı olduğu izlenimini verdi. Kassel Hakemler Kurumunun böyle bir maça niye aynı gurupta oynayan takımdan hakem tayin etiği ise ciddiyetsizlik ve skandal olarak nitelendi. Maçı dokuz kişiyle oynamak zorunda kalan FC Bosporus buna rağmen olağanüstü çaba sarf ederek 9 maç sonunda yenilmezliğini korudu. Kaleci Ali yaptığı kurtarışlarla mağlubiyeti önleyen isim oldu. Oyunun 31.dakikasında rakip takım 1-0 öne

Futbolcuların maçtan önceki galibiyet yemini.

Aytemur, Kadir Karcı (9), Eray Ecevit (7), İsa Kılıçarslan (6), Serdar Çıra (4), Muzaffer Daşdemir (3),Poyraz (3), Selçuk Kayaalp (2), Olcay ve Umut birer golle takip ediyorlar. İki golü de rakip futbolcular kendi kalesine attı.

2.10.2011

Her zaman üstün performansla oynayan Selçuk, bu maçta attığı kritik, bir o kadar da güzel golüyle takımın vazgeçilmezlerinden olduğunu sürdürüyor. geçti. 44’de Halil’in attığı gol beraberliği getirdi. 53.dak. Halil’in ceza alanı içinde düşürülmesine hakem seyirci kaldı. 75.dak. TSV Wolfsanger tekrar öne geçti. (1-2) Bundan sonra beraberlik için canla başla mücadele eden FC Bosporuslu futbolcular, 83. dakikada sağdan kazanılan bir frikikte Poyraz’ın yaptığı ortaya uçarak şahane

kafa vuran Selçuk’la beraberliği sağlayarak yenilmezlik unvanını korudu.(2 -2) Ali****, Olcay***, Taner****, Umut****, Selçuk****, Muzaffer****, Murat****, Kadir****, Eray** (Poyraz**** ), İsa***, Halil***(Leonard** )

TSV Wolfsanger’in 1. Takım futbolcusu Ahmet Kayacık maçtan sonra Poyraz‘ı tebrik etti.

Antrenör Tuncay Aral 9 kişi kalan takımını saha kenarından böyle yönetti.


SPORUS

SPOR www.kasselmagazin.com

43

Cezanın hafifi

Ercan Durak, Aydın Suna, Leonard Palusha, Taner Ezgü ve İsa Kılıçarslan Spor Mahkemesi’nde şahit olarak ifade verdiler.

TSV Wolfsanger maçının 30.dak. Olcay’a sarı kırmızı kart gösteren hakem taraflı yönetiminin ilk sinyalini verdi.

FC Bosporus TSV Wolfsanger II maçında hakemin kötü yönetimi sonucu çıkan olaylarda, Başkan Harald Kulle (VFB Viktoria) Ömer Demiray (FSV Kassel) ve Roman Janek’den (FC Lohfelden) oluşan Kassel Spor Mahkemesi Kulübe yüz, hakemin hakaret ettiğini iddia ettiği II.Başkan Abdullah Tokmak’a yüz Euro para cezası ve kırmızı kart gören İsa Kılıçarslan’a dört hafta müsabakalardan men cezası verdi. Kulübe verilen cezanın en büyük nedeni ise, bazı seyircilerin küfür etmesi olduğu anlaşıldı. Mahkeme başkanı H. Kulle‚ “Kulüpler seyircilerini kontrol altında tutmak zorundadır. Kulüpler fanatik seyircileri polis gücüyle sahadan çıkarma yetkisine sahiptir” diyerek hatırlatma yaptı. 28.08 04.09 11.09 18.09 25.09 02.10 09.10 16.10 23.10

TSV Vellmar - FC Bosporus FC Bosporus - TSV Wilhelmshausen SV Spielverein - FC Bosporus FC Bosporus - OSC Vellmar III Fortuna Kassel - FC Bosporus FC Bosporus - TSV Wolfsanger II Spvgg. Olympia II - FC Bosporus SV Nordshausen II - FC Bosporus FC Bosporus - ESV Jahn Kassel

Maçın hakemine maçtan sonra saha görevlileri refakat etti.

1 – 6 11 – 0 2 – 7 5 – 1 0 – 1 2 – 2 1 – 7 0 – 3 4 – 1

Halil (3) Eray (2) kendi kalesine Murat(3),Muzaffer(3),İsa(2),Umut, Kadir Kadir(2),Eray,İsa,Serdar,Selçuk,Murat Eray (2) Murat (2) Poyraz İsa Halil, Selçuk Halil(3),Murat(2),Serdar,Poyraz Kendi kalesine, Halil, Serdar Çıra Halil, Kadir(pen.),Serdar, Ozan

FC Bosporus’a beş sarı, iki kırmızı kart gösteren TSV Wolfsanger maçının hakemi, aynı tür fauller yapan rakip takıma kart göstermezken Murat’a yapılan bu faullere seyirci kaldı.

Dergimiz Kassel ve çevresinde oturan bütün evlere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Tel: 0163 – 19 89 719 | abone@kasselmagazin.com Holländische Str. 167 34127 Kassel Tel.: (0561) 890 78 67 Ochshäuser Str. 26 34123 Kassel Tel.: (0561) 816 99 40

MULTIKULTI Kaliteli alışverişin, hesaplı adresi

MARKT

Weser Str. 43 34125 Kassel Tel.: (0561) 870 81 976

3x ssseell iinnKKaas


44

FC

SPOR www.kasselmagazin.com

Geç gelen galibiyet 5 – 1

OSC Vellmar III karşısında golleri geç bulan FC Bosporus rakip kalede gol arıyor.

BOS

FC Bosporus güzel futbolunu güzel gollerle süslüyor. OSC Vellmar III karşısında geçte olsa golleri bulmasını bildi. 6. dakikada Muzaffer sağdan inip Murat’a çıkardı bu futbolcunun şık vuruşu ağları havalandırdı. (1–0) Bu erken gelen golün devamını beklerken kaçırılan fırsatlar futbolcuları strese soktu. Hele 57. dakikada havadan gelen topu ters bir vuruşla kendi kalesine gönderen Olcay maçın en şanssız futbolcusuydu.(1–1) Antrenör Tuncay Aral’ın yerinde bir hamlesiyle 61. dak. Ozan’ın yerine Poyrazı alması takımın havasını da değiştirdi. 63 te Kadir’in sol kanattaki Poyrazın önüne yuvarladığı topu bu futbolcu sert bir vuruşla filelere gönderdi. (2–1) Golden sonra rakip takımın gard’ı düştü. 70. dak. Muzaffer’in ara pasında Eray durumu 3–1 yaptı. 81’de yine Eray İsa’nın pasını iyi değerlendirince durum 4–1 oldu. 88. Dakikada günün aktörü Poyraz Murat’ın önüne şahane bıraktı. Bu futbolcunun vuruşu maçın sonucunu belirledi. (5–1) Ali (***), Olcay (***), Umut (***), Ozan (**) (Poyraz ****) Selçuk (****), Muzaffer (****), Murat (****),Kadir (****), Eray (****), (84.Engin ?), İsa (***) (79.Enver (**), Leonard (**)

Murat’ın durdurmak zor. Zaman zaman böyle tehlikeli faullere maruz kalıyor.

Eray, Muzaffer’in ara pasında 3. golü 71.dak. böyle ağlara gönderdi.

Sponsora teşekkür

SV Jahn’ı kolay geçtiler Halil’in SV Jahn’a 11. dk. attığı ilk gol ağlarla böyle buluştu.

FC Bosporus 12. maçında da yenilmezliğini sürdürdü ve SV Jahn karşısında zorlanmadan üç puan aldı. (4-1) Sakat olan Taner, Murat, Selçuk ve cezalı İsa’dan mahrum olarak sahaya çıkan FC Bosporus’ta, kondisyon eksikliğine rağmen Poyraz’ın doksan dakika oynaması takıma büyük katkı sağladı. Kadir ve Poyraz ikilisi orta sahada takımı bir virtüöz gibi yönettiler. 11. dak. Kale önündeki karan bolde topa son dokunan Halil ilk golü ağlara yolladı. (1-0) 15. dak. Halil ‘in ceza

sahasında düşürülmesini hakem penaltı ila cezalandırdı. Kadir durumu 2-0 yaptı. 63. dak. Sahanın yıldızı Kadir, Serdar’ın önüne aradan topu bıraktı bu futbolcunun vuruşuyla skor 3-0 oldu. 75. dak. SV Jahn’lı futbolcu uzaklardan kaleye vurdu. Tam köşeye giden topa Gökhan’ın yapacağı bir şey yoktu. (3-1) 79. dak. Kadir soldan rakibini geçerek korner çizgisine indi ve müsait durumdaki Ozan’ı gördü. Ozan sadece dokundu ve maçın neticesi belirledi. (4-1)

FC Bosporus’a yardımlarını esirgemeyen İşadamı Bayram Yaşar’a Başkan İsmail Hurmacı bir plaket vererek teşekkür etti.

SV Jahn maçının tecrübeli hakemi Norbert Annacker (Eintr. Baunatal) sökülen ağları kendisi onardı..

Formunun zirvesinde olan Kadir futboluyla gözleri kamaştırıyor. Rakibini geçerek müsait arkadaşını arayan Kadir’in gözü hep havada. Onun bu pasıyla Ozan 4. golü atmakta zorlanmadı.


SPORUS

SPOR

Zorlu derbi Baunatal Anadoluspor Şampiyon!

www.kasselmagazin.com

Sağ kanatta görev yapan Muzaffer’i ancak faulle durdurabiliyorlar.

Takımın genç futbolcusu Murat güzel hareketleriyle oyuna renk katıyor.

FC BP’nin atom karıncası İsa sahada basmadık yer bırakmıyor. Atığı golle de takımını kurtaran adam oldu.

Lider FC Bosporus’un Fortuna Kassel deplasmanı zorlu geçti. İlk dakikada iki tarafta gol yememek için dengeli futbol oynamaya özen gösterdi. Ancak zaman ilerleyince FC Bosporus’un maçtaki hakimiyeti hissedilmeye başlandı. Oyunu rakip yarı alana yıkan FC Bosporus rakip kalede tehlikeli olmaya aşladı. Maçın tek golü 68. dakikada İsa’dan geldi. Bu dakikada rakip kale önündeki bir atakta İsa, 18 çizgisi üzerinden attığı aşırtma bir vuruşla kaleciyi avladı ve top filelerle buluştu. (1-0) Geri kalan dakikalarda he riki takımda başka gol bulamayınca maç FC Bosporus’un galibiyetiyle sonuçlandı. Ali (***), Olcay (***), Taner (***), Selçuk (****), Muzaffer (***), Murat, (***), Kadir (****), Eray (***), İsa (****), Leonard (**) (65.Poyraz ****)

İsa’nın atıtğı gol ağlarla böyle buluştu. FC Bosporus 1 Fortuna KS 0

Takımın süper tekniği Poyraz‘ın joker olarak girdiği son yarım saatte gollere katkısı büyük oluyor. Takımın uzunları Selçuk ve Umut yan toplarda hep kale önünde tehlike yaratıyorlar.

FC BP‘u bir maestro gibi yöneten Kadir’in 56. dk. şutunu kaleci uçarak kurtardı.

Fortuna KS maçında Eray’ın yakın mesafeden şutunu kaleci kurtardı.

45


46

SPOR www.kasselmagazin.com

SSV

SSV 51 düzelme yolunda SSV 51 oynadığı 13 maçta 11 puan toplayabildi. İlk dokuz maçta sadece lig sonuncusu SBV 07’yi 5-3 yenerek üç puan alabilen SSV 51, daha sonraki beş maçta puan yüzü göremedi. Ahmet Teke’nin antrenörlük görevinden alınmasından sonra Halil İbrahim Özer ve Metin Arslan ikilisinin çalıştırdığı SSV 51 son dört maçında yenilmedi ve iki galibiyet ile iki beraberlik aldı. Tuspo Nieste’yi deplasmanda Murat Ali’nin golüyle 1-0 mağlup eden takımımız, bir sonraki maçta sezonun en güzel maçını çıkardı ve VFB Viktoria II’yi 4 – 1 mağlup etti. Tüm hatlarıyla arzulu ve kazanma azmi içinde olan futbolcular Remzi’nin önderliğinde rakibini dağıttı. 51. dak. Sinan ceza sahası içinde düşürülünce hakem penaltı noktasını gösterdi. Remzi’nin vuruşu SSV 51’i 1-0 öne geçirdi. 62. dak. Ali orta alandan kaptığı topla kaleye indi. Ceza sahasından attığı sert şut ikinci gol olarak ağlara gitti. (2-0) VFB Viktoria 68. Dak. durumu 2–1 yaptı. 75. dak. Sinan ceza sahasına topla daldı. Ancak onu

51

27.08.2011

SSV 51

04.09.2011

TSV Heiligenrode II - SSV 51

-

SBV 07

5–3 5–2

10.09.2011

SSV 51 - SV Kaufungen II

1–3

18.09.2011

TSG Sandershausen II - SSV 51

24.09.2011

SSV 51 - CSC 03 Hükmen mağlup 0 – 3

sert faulle durdurabildiler ve hakem bir kez daha penaltıyı 01.10.2011 gösterdi. Bu kez Mustafa 09.10.2011 geldi topun başına ve tam 15.10.2011 köşeye muhteşem vurdu. (3-1) Bir dakika sonra ceza 22.10.2011 sahası dışında topla buluşan 29.10.2011 Remzi 20 metreden füze gibi çaktı ve topu ağlara yolladı. (4 -1) Osman *** , İlhan*** , Murat Ali***, Alper*** , Remzi**** , Kamil** , Sezgin**, (Ramazan** ), Sinan***, Mustafa**, Ali***

4–1

SSV 51 - DJK Zagreb Kroatien

2–5

Tuspo Nieste - SSV 51

0–1

SSV 51 - VFB Viktoria

4–1

TSG Wattenbach II - SSV 51

1–1

SSV 51 - Dennh./Dörnhagen

2–2

Remzi’nin füzesi’ne kalecinin Plonjonu yetersizdi.

Bir hafta sonra TSG Wattenbach II deplasmanına giden SSV 51 güçlü rakibinde bir puan almasını bildi. 1 – 1 biten bu maçta gol Ramazan’dan geldi. SSV 51 bir sonraki maçta Dennh./Dörnhagen’i konuk etti. Rakibinden daha üstün oynamasına rağmen yakaladığı fırsatları gole çeviremeyen takımımız bir de penaltı kaçırdı. Yediği iki gole Sinan’ın iki golüyle karşılık veren SSV 51, 2 – 2 biten maçta bir puanla yetinmek zorunda kaldı.

Mustafa’nın VFB Viktoria’ya attığı penaltıyı benim diyen kaleci kurtaramaz.

SSV 51’in ümit vaad eden genç futbolcusu Sinan ceza alanı içinde sert faullere maruz kaldı.


Baunatal

Anadoluspor

SPOR www.kasselmagazin.com

Baunatal Anadoluspor’un işi zor

Hakan’ın 18 içinde düşürülmesine hakem seyirci kaldı.

Geçen yıl A-Klasse’de şampiyon olarak Kreisoberliga’ya yükselen Baunatal Anadoluspor’a, bu lig bir numara büyük geldi. Elindeki kadroyu İlhan Karahan ve bir iki genç futbolcuyla takviye eden B. Anadolusporun kadrosu, bir üst ligin ilk on bir maçında yeterli olamadı. Hiç puan alamayan B. Anadoluspor yediği 43 gole karşılık 8 gol atabildi. TSV İhringshausen’e karşı çok istekli ve hırslı maça başlayan B.Anadoluspor 12. dak. rakip takımın ilk atağında topu filelerinde gördü. (1 – 0) Rakip futbolcuya çarpan top 25. dakikada şanssız bir şekilde ağlarla buluştu ve durum 2-0 oldu. 35. dak. Hakan’ın sarı kırmızı kartla oyundan atılması ise sinirleri iyice bozdu. On kişiyle mücadele eden takımımız ikinci yarıda üç gol daha yiyerek sahadan 5 – 0 mağlup ayrıldı.

Genç futbolcu Beşir (13 Nr.)bu müsait pozisyonda topu dışarı attı.

TSV İhringshausen maçında genç futbolcuların mücadelesi yeterli olamadı.

İleri bir hamleyle kaleciden topu söken Hakan’ın bu hareketine sarı kart gösteren hakem, aynı futbolcunun topu dışarı vurmasına da ikinci kartını gösterdi.

47


48

SPOR www.kasselmagazin.com

BAKIŞ

Selahattin Duygu

Pamuk eller cebe Kassel’deki Türk futbol takımları FC Bosporus hariç hazan yaprağı gibi dökülüyor. Baunatal Anadoluspor geçen yılki çıkışını devam ettiremedi. 11 maçlık periyotta hiç puan alamadığı gibi, 43 gol yiyerek sadece 8 gol atabildi. Şimdi bu başarısızlığın nedenlerine gelelim. “Zirveye çıkmak zor. Orada kalmak daha da zordur” diye bir söz var Türkçe’de. Anadoluspor bunu yaşıyor. Geçen yıl şampiyon olup Kreisoberliga’ya yükselme başarısını gösterdi. Ancak bu başarının onların işlerini daha da zorlaştıracağını hesaplayamadılar. Gerekli transferler yapılmadı. İyi bir kaleci mutlaka alınmalıydı. Camianın dışından bir antrenör göreve getirmeliydi B.Anadoluspor. Futbolcular gayretli, varını yoğunu koyuyorlar sahada. Takımın bel kemiği Hakan Alay’da geçen yılki formundan bir hayli uzak olunca takım gol atmada sıkıntı yaşıyor. Seri yenilgiler alınmasının futbolcular üzerinde yaptığı baskı onları strese sokuyor ve yapabileceklerini de yapamıyorlar. Futbol artık ‘Vatan Millet Sakarya’ edebiyatıyla oynanmıyor. Pamuk eller cebe!!! *********** SSV 51’de de durum bundan pek farklı değil. Yetersiz bir antrenörle işe başladılar. Alınan mağlubiyetler onları alt sıralara itti. Daha sonra antrenörlük görevini üstlenen Halil İbrahim Özen ve Metin Arslan’la son maçlarda düzelir gibi olup arka arkaya iki galibiyet, iki beraberlik alınca takımın morali düzeldi. Remzi yine takımın yükünü taşıyan futbolcu konumunda. Yapılan bürokrasi hatası ise SSV 51’in bir maçını hükmen kaybetmesine neden oldu. Burhan Öztürk gibi başarılı bir başkana doğrusu bu hiç yakışmadı. *********** Bütün bu yukarıdaki yazdıklarımın tersini FC Bosporus için yazmak durumundayım. Muhteşem bir kulüp binasını satın alan FC Bosporus’ta işler tam bir plan çerçevesinde yürüyor. Ve Bosporus daha da büyümeye namzet bir kulüp. Bir kere çok iyi yönetiliyor. Takımın başında da çok yetenekli hocaları var. Tuncay Aral, elindeki malzemeden neler çıkacağını çok iyi gören ve takımını o yönde başarıya götüren bir hoca. Daha önceki yıllarda sağ kanatta oynayan Olcay’ı aldı ön liberoya koydu. Olcay sanki o mevki için yaratılmış zıpkın gibi bir kesici oldu. Orta sahada oynayan 1.90’lık Umut’u geri dörtlüye çekti. Böyle yaparak savunmayı yükseltti ‘Gol atamasan gol yemeyeceksin’ ilkesiyle başladı sezona. Bu olay bütün antrenör geçinenlere örnek olacak bir nitelik. Takımı virtüöz gibi yöneten bir Kadir, bir Murat, Eray, Halil, İsa, Selçuk gibi elemanların olunca da hedefe ilerleyebilirsin. Bu ara Poyraz Kaptan’dan bahsetmeden geçemeyeceğim. Seyrine doyum olmayan muhteşem bir sol ayak, süper bir teknik, her futbolcuda olmayan çok fazla özellik var Poyraz’da. Top ayağına yakışıyor. Bildiğim kadarıyla yirmili yaşlarda. Millet bu meslekten milyonlar götürürken Poyraz’ın yeri A-Klasse olmamalı. Ancak Poyraz’ın da yapması gereken onun için çok zor işler var. İlk planda 20 kilo vermeli. Özel yaşantısına dikkat etmeli. Çok çalışmalı ve kafasına şunu koymalı ‘Ben bu işten büyük para kazanacağım’ Bunları yapabilirse sadece bizim değil milyonların izleyeceği bir futbolcu olur. Amatör takımlar yeteneklerini profesyonel hedeflere süren takımlardır. Bundan da gurur duyarlar. Ben FC Bosporus’un böyle bir misyonu üstleneceğini düşünüyorum. Haydi Poyraz. Göreyim seni.

8. Güreş Şenlikleri - Milli Güreşçi Mazhar Cengiz’in jübilesi

Türk Güreş Kulübü’nün milli güreşçi Mazhar Cengiz önderliğinde düzenlendiği geleneksel güreş şenliklerinin 8.si Nordstadtpark’ta yapıldı. Yüzlerce Kassellinin izlediği güreş turnuvasına bir çok güreşçi katıldı. Baş güreşleri öncesinde milli güreşçi Mazhar Cengiz’e Kamil saygın Yabancılar Meclisi adına üstün başarı hizmeti plaketi takdim etti. Dünya şampiyonu Taekwondocu Osman Eryörük de Mazhar Cengiz’e üstün başarı belgesi verdi. Sadece baş ve baş altı güreşleri “yağlı güreş” kategorisinde yapılırken, diğer güreşler “karakucak” yapıldı. Baş altıda birinciliğini Marco Firgens Abdullah Sankutlu’yu yenerek aldı. Mazhar Cengiz’in spor hayatına son noktayı koyduğu baş güreşleri çekişmeli geçti. Finalde Mazhar Cengiz yeğeni Koray Cengiz ile karşılaştı. Amcayeğenin kapışması Mazhar Cengiz’in galibiyeti ile sonlandı. Müsabakalara Seyfettin Eryörük başkanlığında milli halterci Salih Duvar ile Güreş Kulübü yazmanı Salim Sankutlu’dan heyet hakemlik etti.

Impressum İmtiyaz Sahibi-Herausgeber Biber Verlag und Reklame (Hakan Yilmaz)

Spor Redaktörü - Sportredaktion Selahattin Duygu

Adres - Anschrift Biber Verlag und Reklame Gottschalk Str. 39, 34127 Kassel Tel.: 0163 – 19 89 719 info@kasselmagazin.com www.kasselmagazin.com www.biberreklame.com Yazı İşleri - Redaktion İsmail Karatepe Özgür Genç Mehtap Müller Gökçin Karagören

Tasarım - Grafik Haki Ayalp

Reklam - Anzeigenleiter Tel.: 0163 – 19 89 719

Bankverbindung: Biber Verlag und Reklame Kasseler Sparkasse Konto Nr.: 11807784 BLZ: 520 503 53

Alle Rechte vorbehalten. Das Manuskript ist Eigentum der Biber Verlag und Reklame. Die Vervielfältigung auch einzelner Teile, Texte oder Bilder gestattet das Urheberrecht nur, wenn sie mit Herausgeber vereinbart wurde. Der Verlag übernimmt keine Haftung für den Inhalt erscheinender Anzeigen. Die Meinungen von Autoren muss nicht mit der Meinung von Verlag und Herausgeber übereinstimmen. Der Verlag übernimmt keine Gewähr für die Richtigkeit der Angaben.


SPOR www.kasselmagazin.com

49


50

SPOR

Ayın sporcusu

www.kasselmagazin.com

Ayın karması Ali Bek

FC Bosporus

Selçuk Kayaalp

Taner Ezgü FC Bosporus

Olcay Eryılmaz

FC Bosporus

Muzaffer Daşdemir

Murat Aytemur Kadir Karcı FC Bosporus

Umut Ecevit FC Bosporus

FC Bosporus

FC Bosporus

Remzi Necip FC Bosporus

FC Bosporus

Eray Ecevit FC Bosporus

Halil Koşar

B. Anadoluspor

Dergimiz Kassel ve çevresinde oturan bütün evlere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Tel: 0163 – 19 89 719 | abone@kasselmagazin.com

Selçuk Kayaalp Bir futbolcuda aranan en büyük özelliklerden birisi istikrardır. Diğer bir deyişle devamlı başarı grafiği. Kassel’de böyle bir futbolcu için gösterilecek tek aday Selçuk Kayaalp. Önceki yıllarda takımın iyi gitmediği dönemlerde bile Selçuk görevini hep başarıyla yaptı. Bu yıl kurulan kadroda ise savunmada bir kale, zor durumlarda ileri çıkıp takımını kurtaran gollere imza atan futbolcu konumunda oldu. TSV Wolfsanger’e kafayla attığı o muhteşem beraberlik golü, “Kassel’de yok böyle bir libero‘”dedirtti herkese. Selçuk’un gösterdiği bu yüksek performans Kassel Magazin tarafından ayın futbolcusu seçilmesinde etken oldu. Futbola SV Hermania’da başlayan, FC Oberzwehren, Spvgg. Olympia Kassel ve TSV Wolfsanger genç takımlarında futbol oynayan Selçuk, on yıl önce FC Bosporus’a geldi. Bu yıl çok iyi futbolculardan kurulu FC Bosporus’ta namaglup şampiyon olmayı hedeflediklerini belirten Selçuk Kayaalp, büyük bir terslik olmazsa bunu yapabilecek güçte olduklarını belirtti. Selçuk 16.07.1983 doğumlu ve bekar.www.kasselmagazin.com

52

motor4.tv motor4.tv

SPOR

sunar:

Tüm zamanların en çekici jackpotu!

ı ve tak ürünler. a d o m li knik, kalite e t k i e l s k ük Süre dan y n ı s a düny z, lirsini i b a n ! kaza r şans i b Siz de i n ün ye her g

a krand e e d in kines ğımsız a m s şan n ba Birçok resimlerde n belire a şansı. m kazan

İlandaki ödül görselleri örnektir.

Güncel ödülleri öğrenmek için www.spielbank-kassel.de

Eintritt ab 18 Jahren. Bitte halten Sie Ihren Ausweis bereit. Glücksspiel kann süchtig machen. Eintritt ab 18 Jahren. Bitte halten Sie Ihren Ausweis bereit. Glücksspiel kann süchtig machen. 18 yaşından küçükler giremez. Kimliğinizi yanınızda bulundurunuz. Şans oyunları bağımlılık yapabilir.

SPORTSBAR


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.