Kassel Magazin 10/2011

Page 1


2

MAGAZiN www.kasselmagazin.com


MAGAZiN www.kasselmagazin.com

3


4

MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Yerin kulağı Ben izindeyim. Mallorca’ da. Kimseye haber vermeden kaçtım. Daha doğrusu beni kaçırdılar. Kimler mi kaçırdı. ? … Patron çok kızdı. Başım dertte. Siz ona e meyil fala atın. Çok demokrattır bizim patron. Kamuoyu baskısına dayanamaz. Hadi, bi kıyakta siz bana yapın. Çok güzel haberler var. Az sonra. Paparaci

Abdurrahman Yüksel’e onur nişa nı

Kassel’e büyük hizmetler veren mimar Abdurrahman Yüksel, hasta yatağında Kassel Büyükşehir Belediye Başkanı Bertram Hilgen’den altın onur nişanı aldı. Abdurrahman Yüksel böylece son elli yılda 16 kişiye verilen bu nişana sahip ilk Türk oldu. Hannover’de Yüksel’in tedavi gördüğü hastanede yapılan ödül töreninde Hannover Başkonsolosu Tunca Özçuhadar da hazır bulundu. Özçuhadar yaptığı konuşmada “Kendisi için değil, toplum için çalışanlar dünyayı değiştirecektir” dedi. Özel olarak nişanı vermek için Hannover’de A. Yüksel’in tedavi gördüğü hastaneye giden Kassel B.Ş.B.Bşk. Bertram Hilgen ise, “Kassel’e böyle bir ibadethane kazandırdığı için

Abdurrahman Yüksel’i kutluyorum. Allah’ın evi, yapımına katkı veren hangi dinden olursa olsun o kişileri kutlamak gerekir” açıklamasında bulundu. Mimar Abdurrahman Yüksel, kendisi gibi mimar olan oğlu Salim Yüksel tarafından çizilen cami planının uygulanması ve caminin yapılmasında yıllardır büyük mücadele verdi. Bölge halkının minareli cami yapımına karşı çıkmasına rağmen mücadeleyi bırakmayan baba oğul mimarlar, Bertram Hilgen’in Kassel Büyükşehir Belediye Başkanı olmasından sonra minare için yapım izini alınca üç yıl önce cami inşaatı başladı. Sayın Abdurrahman Yüksel, Kassel seni unutmayacak.

Almanya’nın en genç “TUV Prüfer’i” Endüstri Mühendisi Ayhan Saka geçtiğimiz aylarda aldığı “Araç Muayenesi Denetmeni” (TUV Prüfer) belgesi ile Almanya’nın en genç ve Kassel’in ilk Türk TUV Prüfer’i oldu. 23 yaşında Kassel Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun olan Ayhan Saka, denetmen olmak için aldığı bir yıllık eğitimin ardından 24 yaşında “Araç Muayenesi Denetmeni” olarak işe başladı. Saka, “Araç Muayenesi Denetmeni (TUV Prüfer) periyodik araç muayenesi ile trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların, teknik

yeterliliklerini muayene ederek, trafiğe çıkmalarının elverişli olup olmadığını tespit eder. Belki benden sonra daha genç biri bu unvana sahip olabilir, ancak Kassel’in ilk Türk denetmeni olmak gurur verici. Artık Babam Abdullah Saka ile birlikte Kassellilere TUV/AU hizmeti de vereceğiz.” dedi. Kassel’in ilk Türk “Hasar tespit uzmanı” (Sachverständiger) unvanına sahip olan baba Abdullah Saka ise, oğlu ile gurur duyduğunu belirterek, “Bundan sonra el ele verip çalışacağız. Hepimize hayırlı olsun” dedi.


HIZ MERAKI KAZA İLE BİTTİ

Arabada sıkışan Tuğba’yı İtfaiye ekipleri 20 dakikalık bir çalışmadan sonra kurtardı.

İçinde beş Kasselli kızının bulunduğu bir araç direğe çarptı. Ağır yaralanan kızlar çeşitli hastanelere sevkedildi. Nisan ayının son günlerinde akşam saatlerinde içinde beş Türk kızının bulunduğu Audi marka araba, iki şeritli Leipziger caddesinde önündeki araçları geçip tek şeritli yola girerken ortadaki bankete çarparak savruldu. Bir müddet iki teker üzerinde giden araç elektirik direğine çarparak durabildi. Araç içinde sıkışan sürücü Tuğba Tiryaki (24) itfaiyenin kesici aletleriyle kurtarıldı. Yoğun bakıma alınan Tuğba’nın hayati tehlikeyi atlattı. Kazazedelerden Ebru Sarayoğlu (18), “Türkiye’ye izine gidecek olan Tuğba’yla son akşamında yemeğe gidiyorduk. Aşırı hız yaptığımızı söyleyebilirim. Ben arkada oturuyordum. Gözümü hastanede açtım.” dedi. Görgü tanıklarının ifadesine göre en az yüz kilometre süratle seyreden araçta Tuğba Tiryaki (24), Büşra Tiryaki (18), Nezihe (20), Ebru Sarayoğlu (18) ve Gamze Ö. (16) isimli kızlar bulunuyordu.

Ebru S. belinden ve ayaklarından aldığı yaralar nedeniyle hastanede tedavi gördü.

Araç kazadan sonra bu hale geldi.

MATENBERG CAMii yardım bekliyor Kassel Mattenberg Camii Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Demir‚ “Camimizi ibadete açabilmek için kendi insanlarımızın ve kuruluşların yardımlarını bekliyoruz” dedi. Kassel Magazin’in bir önceki sayısında yayımlanan röportajdaki bazı ifadelerin yanlış anlaşıldığını belirten Zeki Demir, “Orada bahsedilen konu, uluslararası İslami kuruluşlardan yardım kabul edip etmeyeceğimiz doğrultusundaydı. Benim cevabım da onlardan yardım almayacağımız şeklinde oldu. Bizler Türk kuruluşlarının yardımlarına her zaman açığız. Böyle yardımlar olmasa bu camiyi yapamazdık. Bakın Merkez Camisi de yeni binasını yapacak. Cami yapan herkese elbirliğiyle yardımcı olmak zorundayız” dedi. Mattenberg camii yardımlarınızı bekliyor. Kasseler Sparkasse Kontonummer: 108 86 94 Bankleitzahl: 520 503 53 Zweck: Spende

Zeki Demir

Kassel Mattenberg Camii Yönetim Kurulu Başkanı


6

MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Merkez camii yeni binasına kavuşuyor Söyleşi: Selahattin Duygu Merkez Camii, son üç yıldır Seyfettin Eryörük başkanlığındaki genç yöneticileriyle tekrar cemaatin sevgi ve güvenini kazandı. Yapılan güzel çalışmalar sonucu 4229 m² cami arsası satın alan yönetime cemaat ve üyeler tam destek veriyor. Eski yöneticilerin üyelere danışmadan yaklaşık bir milyon Euro borca girerek Königsplatz yakınında cami binası satın almasıyla başlayan tartışmalar Merkez Cami’si üyeleri tarafından uzun süre eleştirilmişti. Cami üyelerinin güvenini bu denli sağlayan yöneticilerle bir görüşme yaptık. Başkan Seyfettin Eryörük’e her cemiyete örnek olacak çalışma yöntemlerinin ne olduğunu sorduk. -Sayın Seyfettin Eryörük Merkez Camisi’nde daha önceki yönetimin üyelere danışmadan bir milyon Euro’ya, cami olmaya hiç müsait olmayan bina satın alarak borçlanması üyeler başta olmak üzere herkesin tepkisini çekmişti. Siz tam bu zor dönemde yönetime geldiniz ve işler bir anda düzeldi. Ne yaptınız? - Benim yönetim anlayışım, yönetimin yapacağı işleri üyelere danışmasıdır. Göreve geldiğimiz günlerde üyelerimiz bizden iki şey istedi. 1)Kira anlaşmasının uzatılması. 2)Königsplatz’daki binanın satılması. Cami ve cemiyetler gibi kamu yararına hizmet gören kuruluşlarda bina alımı gibi önemli kararları üyelere danışmadan alamazsınız. Göreve geldiğimiz üç yıl içinde her yapacağımız işte üyelerimizi bilgilendirdik ve onaylarını aldık. Biz kira anlaşmasını değil, arsayı satın alma çalışmaları başlattık. Olaylar geliştikçe üyelerimize danıştık. Onlar alalım deyince, Alman Demiryolları idaresiyle pazarlığa oturduk. 211 bin Euro istenen arsayı yarı fiyatı olan 105 bin Euro’ya aldık. Hal böyle olunca herkes elini taşın altına sokmakta tereddüt etmedi ve 105 bin Euro’yu kısa zamanda topladık.

Ali Akyüz, Şevket Şimşek (Din görevlisi) Ramazan Saygın ve Seyfettin Eryörük arkadaşımız Selahattin Duygu’ya alınan arsayı gezdirdiler ve bilgi verdiler.

bir gemi gibiydi. Öbür binanın borcu dahil her ay 9 bin 500 Euro toplam giderimiz vardı. Arsayı aldıktan sonra kira ve reklamlar olmak üzere ayda 500 Euro gelir sağlıyoruz ve 527 Euro kirayı da artık ödemiyoruz. Aldığımız arsa 10 yılda kendini ödüyor. Öteki binayı da bölünmüş haliyle kiraya verdik. Kendi kendisini amorte etme imkanı yaratmaya çalışıyoruz. Bu bina için de bugüne kadar giderleri yaklaşık 3000 Euro azalttık.

m² kullanım alanı olacak. Bunun 450 metrekaresi ibadet alanı, 400 metrekaresi ise sosyal faaliyet alanı olarak planlandı. İnşaatın tamamı 1milyon 800 bin Euro’ya mal olacak. Çok yönlü ucuz değişik camii projelerini de araştırıyoruz. En son kararı cemaat verecek. -Kaç üyeniz oluşuyor?

var.

Yönetim

kimlerden

-Yeni cami için çalışma yaptınız mı?

-Şu anki üye sayımız 247. Bunun daha da artacağını ümit ediyorum. Bizim insanlarımız yapılan işleri gördükçe katkı sağlamaktan çekinmezler. Kassel’in ilk camisi olan Merkez Camii, kendisine layık olan minareli camiyi yapacak güçte. Kassel Merkez Camii yönetim Kurulu şu isimlerden oluşuyor. 1.Bşk. Seyfettin Eryörük, 2.Bşk. Mustafa Erol, Muhasebeci Ramazan Saygın, Sekreter Turgut Eryılmaz, Üyeler Lokman Sarıoğlu, Haşim Kara ve Dr. Mahmut Savaşçı.

-Yeni caminin plan ve projesi hazır. 850

-Sayın Eryörük teşekkür ederim.

Yeni cami yapmayı ne zaman düşünüyorsunuz? Minare olacak mı? -Königsplatz’daki binayı satar satmaz inşaata başlayacağız. Acele etmiyoruz. Bizim istediğimiz fiyatı veren olduğu an hemen satacağız. Evet, cami minareli olacak.

- Borçları nasıl ödüyorsunuz? - Biz göreve geldiğimiz de cami yara almış

Merkez Camisi yetkilileri gelişmeleri Selahattin Duygu’ya anlattılar.(Soldan sağa) Mustafa Akşan (Üye), Seyfettin Eryörük (1.Başkan) Ramazan Saygın (Muhasebeci), Selahattin Duygu, Lokman Sarıoğlu (YK Üyesi), Ali Akyüz (Üye)


MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Matematiğin en zevkli hali “Matematik mi? Iğğğ, Allah’a yakın bana uzak dursun!”, “Abi ben seviyorum ama anlamıyorum.”, “Dört işlemden sonrasıyla işim olmaz!”, yada “Benim sosyal zekam daha kuvvetli.” diyenlerdenseniz Gießen’deki matematik müzesi “Mathematikum” tam size göre. Zira bu müzede matematik deneylerle ve çeşitli oyunlarla tanıtılıyor, hatta sevdiriliyor. Müzeye her giden “Olacak şey değil biz matematiği böyle bilmezdik. Bayağı bayağı keyifli bir şeymiş bu” diyor. Bu durumun farkına varan College Dershanesi

yetkilileri de en son düzenledikleri Schloss Wilhelmshöhe Müzesi gezisinin ardından, öğrenciler ve velilerin katılımıyla soluğu Gießen’de aldılar. Matematik Müzesi’ni tam iki saat boyunca bir solukta gezen öğrencilerin yüzlerindeki şaşkınlıkla karışık mutluluk hali görülmeye değerdi. College Dershanesi öğrencileri, bu tür gezilerden son derece memnun olduklarını dönüş yolundaki şakaları ve eğlenceli halleriyle ziyadesiyle belli ettiler.

College öğrencileri ve eğitmenler sabun köpüğü ile yapılan deneyi dikkatlice izliyorlar.

Dünya müzeler gününde Türkçe rehberlik College Dershanesi eğitmenleri ve öğrencilerinden oluşan bir gurup dünya müzeler gününde Wilhemshöhe Sarayı Müzesi’ni ziyaret etti. Rehber Filiz Sonal eşliğinde müzeyi dolaşan ve müzedeki çeşitli eserler ve tablolar hakkında Türkçe bilgi alan öğrenciler müze ziyaretlerinin ne kadar önemli olduğu konusunda bir kez daha hemfikir oldular. Museumslandschaft Hessen Kassel’in halkla ilişkiler sorumlusu Michael Kelbling öğrencilerin ziyaretinden çok mutlu olduklarını ifade ederek, Türkçe rehberlik hizmetinin talep olması halinde devam edeceğini söyledi.

7

Dr. Dağdelen‘den Yanık Cerrahisi Hizmet alanlarımızdan biri de yanık tedavisi ve yanığa bağlı deformitelerin iyileştirilmesidir. Yanıklar, sıcak sıvılar, alevler, çeşitli kimyasal çözeltiler ve asitlerden kaynaklanabileceği gibi donma sonucunda da meydana gelebilir. Yanık Cerrahisi yanıklar sonrası oluşan doku ve organ kayıplarının onarımı içindir. Yanık cerrahisi hastanın derisinde yanığa bağlı meydana gelen yaraların doğrudan iyileştirilmesini ve mikrocerrahi transplantasyon yöntemleri ile eski haline getirilmesini sağlar. Yanık cerrahisi, sadece kas ve sinirlere işlevselliğini kazandırmakla kalmayıp, mümkün mertebe yanık ve yara izlerini giderdiği içindir ki plastik cerrahinin sanatsal yanını oluşturur. Kliniğimizde yanıklar neticesi oluşan küçük ve büyük yaraların onarımı yapılmaktadır. Bu çerçevede kliniğimizde Expand yöntemi (deri genişletme), doku ve deri nakli, ayrıca ameliyatlı yara izi tedavileri yapılmaktadır. Estetik Lounge bir dayanışma ve bilgi platformudur. Estetik ve Plastik Cerrahi hakkında ücretsiz bilgi sunar. Önkoşulsuz & Bağımsız 24 saat Türkçe bilgi hattı sunan tek kuruluş! Avrupa genelinde Estetik Plastik Cerrahi uzman doktorlarla çalışıyoruz.

Sorularınız ve geniş bilgi için;


8

MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Grimm kardeşler festivali Grimm kardeşler festivali ve Türkçe tiyatro oyunu Brüder Grimm Festival Derneği’nin düzenlediği 4. kültür şenliği 23 Mayıs’ta Hofgeismar’da yapılan resim sergisi ile başladı. 19 Ağustosa kadar sürecek festival kapsamında Kassel’de sanatseverleri müzikal, sergi, tartışma ve tiyatro gösterisi bekliyor. Festival yönetimi yaptığı basın toplantısında organizasyonun yaklaşık 300 bin Euro’ya mal olacağını açıkladı. Festivalin doruk noktasını “LOST - Hänsel & Gretel” adlı müzikal güldürü oluşturuyor. Basın toplantısında rejisör Michael Fajgel, müzikalde aileleri tarafından teyzelerine gönderilen Hänsel ve Gretel adlı çocukların bindikleri botta meydana gelen arıza nedeniyle bir adada mahsur kalmaları ve burada

büyüklerin dünyasından sıyrılarak yaşadıkları maceraların ele alındığını belirtti. . Ünlü TV dizisi LOST ve masal kahramanları Hänsel ve Gretel’den esinlenilerek sahneye uyarlanan müzikalin ilk gösterimi, Karlsaue’deki (Auedamm 58) Siebenbergen adasında 07.07.2011 tarihinde saat 20.00’de gerçekleşecek. Son gösterim tarihi ise 07.08.2011.

Kocaeli Şehir Tiyatrosu Kassel’de Brüder Grimm Festivali kapsamında Kassel ile kardeş şehir olan Kocaeli’den, Kocaeli Şehir Tiyatroları’nda oynanan “Mezuniyet Balosu” adlı tiyatro oyunu Kassellilerle buluşacak. Ormanda okulların tatil edilmesinden sonra yapılan kutlamaları konu edinen oyun 35 dakika sürüyor. Genel Sanat Yönetmenliğini A. Nejat Birecik’in (TV dizilerinden aşina

Festival komitesinde yer alan Osman Duygu (en solda), Türkiye’den gelecek tiyatro ekibi ile festivalin daha da şenleneceğini belirterek, Kassel’de yaşayan tüm Türkleri festivale katılmaya davet etti.

olduğumuz bir oyuncu) üstlendiği oyunun kadrosunda şu isimler yer alıyor. Turgut Çakar (Tiyatro Müdürü), Melih Düzenli (Yönetmen), Adnan Yılmaz (Dekor tasarım), Cafer Yiğit (Işık tasarım), İlker Sevüker (Ses kumanda), Fatih Sevdi (Oyuncu), Erdem Irmak (Oyuncu), Serhat Güzel (Oyuncu), Senem Akman (Oyuncu), Zeynep Topçu

(Dış İlişkiler Sorumlusu) “Mezuniyet Balosu” adlı tiyatro oyunu 08.06.2011`de Schlachthof`da, 09.06.11 Apostelkapelle`de izleyicilerle buluşacak. Festival ve Türkçe tiyatro oyunu hakkında geniş bilgi almak için www.bruder-grimmfestival.de |Tel: 0561-288 74 09


MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Muhteşem Bergpark Festivali Museumslandschaf t Hessen Kassel (MHK) ve Kassel Marketing tarafından ikincisi düzenlenen Bergpark Festivali ziyaretçi akınına uğradı. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınması için başvurulan Bergpark’ta görülmeye değer bir festival yaşandı. Yaklaşık 300 senedir ziyaretçilerini b ü y ü l e ye n B e r g p a r k ’t a k i festivalin programı da konukları büyüledi. Ünlü akrobasi ustası Johann Traber’ın Wilhelmshöhe Sarayı ve Fontänenteich arasına çekilen ipin üstünde yürümesi genç, yaşlı herkesten alkış aldı. Geleneksel kıyafetleriyle parkta dolaşan görevliler, fayton sefası ve Herküles heykelinden salıverilen metreküplerce şu eşliğindeki yanar dönerli ışık oyunları festivale damgasını vurdu. Kassel’de yaşadığınızı hissetmek istiyorsanız bir sonraki Bergpark Festivali’ne muhakkak katılmalısınız.

9

Hukuk Köşesi TRAFİK KAZASI SONRASI HAKLARINIZ Bir trafik kazası geçirdikten sonra kullanabileceğiniz birçok haklarınız var. Karşı sigorta bu haklarınızı birer birer saklamaya uğraşacaktır. Size hemen mektup yazarak, kira araba teklif ederek ve bilirkişi (Gutachter) veya avukat gerekmez diyerek, masrafları düşürmeye çalışacaklardır. Karşı sigorta iyilik yapmak için ikram etmiyor bunları, onun için bu gibi teklifleri kabul ederseniz büyük hata yapmış olursunuz.

Av.Selçuk Birdir

Şimdi bu hakların neler olduğunu hep birlikte inceleyelim. 1. Arabanın hasarı Zarar gören şahıs prensip olarak gerekli olan tamir masraflarını talep edebilir. Karşı tarafı bu konuda arabanın gerçekten veya ne zaman ve kimin tarafından tamir edilmiş veya edilmemiş olması ilgilendirmez. Arabanızın hasar miktarını uzman tamirhanelerin fiyatlarına göre belirleme hakkına sahipsiniz. İsterseniz arabanızı hiç tamir etmeyebilirsinizde. Bu karşı tarafı ilgilendirmez. Önemli olan sadece hasarın bir bilirkişi (Sachverständiger) tarafından rapor halinde tespit edilmesi. 2. Kiralık araba masrafları Prensip olarak karşı taraftan (sigortasından) kiralık araba masrafları da talep edilebilinir. Araba kira süreci yalnız makul olmak zorundadır. Kiralık araba masrafları konusunda yüzde yirmiye kadar tasarruf belirlenip sizin bu farkı üstlenmeniz istenilebilinir. Bundan dolayı gerçekten gerekli olmadığı sürece araba kiralamak tavsiye edilmez. Bunun yerine arabanızı hasardan dolayı kullanamama tazminatı talep etmeniz önerilir (Nutzungsausfallentschädigung). 3. Arabayı kullanamama tazminatı Arabanızı kazadan dolayı kullanamadığınız günler için tazminat hakkına sahipsiniz. Bu tazminat hakkı sadece arabasını kullanma imkanına sahip olup, kullanamayana tanınmaktadır. Yani arabayı tamir etmeyip kullanan, bu hakka sahip değildir. 4. Bilirkişi masrafları (Sachverständigenkosten) Karşı taraf bu masrafı da karşılamak zorundadır. Fakat bu konuda da, diğer konular olduğu gibi, suç oranına göre karşı taraftan tazminat talep edilebilinir. 5. Şahısların bedeni zararı (acı parası, muayene masrafları...) Günümüzde hastalıklar ve yaşlılık nedenleri dışındaki ölümler en fazla trafik kazalarında gerçekleşir. Bu konularda acı parası, doktor tedavi masrafları, ambulans masrafları, kalıcı bir bedeni zarar ve özürlülükte iş gücünüzün azalmasından kaynaklanan gelir zararı, bunun karşılığında emeklilik hakkınız ve tedavi süreci içerisinde çalışamamanızdan kaynaklanan gelir zararlarıdır. Bu tazminatlarla ilgili mutlaka bir avukat tutmanız tavsiye edilir; örneğin acı parası miktarını kendi kendinize belirleyip talep edemessiniz! 6. Avukat masrafı Kazadan sorumlu olan avukat masraflarını da tazminat olarak karşılamak zorundadır. Sonuç Zararınızın miktarını teknik açıdan tespit etmek bilirkişiye, tazminat haklarınızın kapsamı ve miktarını belirlemek ve korumak bir avukata düşer. Bu kişilerle çalışmak size ek bir masraf doğurmaz. Ben kendim hallederim diye düşünen sonuçta zararlı çıkar.


10

MAGAZiN www.kasselmagazin.com

BAKIŞ

Selahattin Duygu

Herkes bildiği işi yapsın Kimsenin ne iş yaptığına karışmak istemem. Herkes istediği işi yapabilir, bu onların en tabii hakkı. Fakat yüzüne gözüne bulaştırırsan o işi bilmiyorsun demektir. Marangoz; terzilik, inşaat işçisi, araba tamirciliği yapabilir mi? Yapamaz. Çünkü birer meslektir, öğrenilmesi gerekir. Herkes gazeteci olabilir mi? Olamaz. Gazetecilik kurallarını çok iyi biliyor olmalısınız. Herkes konuştuğunu yazıya dökemez. Dile hakim olmanız ve yazım kurallarını çok iyi bilmeniz gerekir. İnternetten kopyalanarak yapılan haber ve röportajlar gazetecilik etiğiyle bağdaşmaz. Bu, başkasının emeğine saygısızlık demektir. Ben emek verip haber yapacağım; sen bunu kopyalayıp, ben yaptım diye insanlara yutturacaksın. Olamaz böyle bir şey. Bunları niye yazdım. Kassel’de son zamanlarda bir bayan dergisi çıkmaya başladı. Çok da iyi oldu. Eğer okuyucusu varsa her yayın organı iyidir. Fakat gelin görün ki kendisine ‘Editör’ sıfatını yakıştıran bu bayan yukarıda bahsettiğim kuralları hiç bilmiyor. Bu Editör’ün (!) yazdığı yazıyı okudum. Gazetecilik adına utandım. Cümle kurmakta başarısız, imla hatalarıyla dolu karma karışık bir şey. Yazıda kendisinin Türkiye’de lisede okuduğunu belirtiyor. Türkiye’de lise okuyan kişi böyle yazı yazamaz, yazmamalı. Otuz yılın üzerinde gazetecilik yapıyorum böylesini görmedim. Olacak şey değil. Yazıdan bir bölüm. Aynen aktarıyorum. ‘Yaşadığımız ülkede yabancılara karşı sert tutumlar olsada genel olarak, alman toplumunu yargılamamız oldukça haksız olduğunu, sadece kişilik ve karakterini ortaya çıkaran, iyi niyetten yoksun, kişisel bir insan modeli olarak düşünmekte sanırım oldukça mantıklı.’ Bir şey anladınız mı bu cümleden? ‘Bir elinde saksağan vur beline kazmayı’ Bu ne demekse, o cümlede o demek. Editör kime denir? Ben söyleyeyim de öğrensin. Yazıları düzenleyerek yayıma hazırlayana Editör denir. Tam size lazım olan kişi. Lütfen bilmediğiniz işlere burnunuzu sokmayın. Neden Almanca? FC Bosporus çok güzel işler yapıyor. Bunlarda biri de yeni internet sayfası. (fcbosporuskassel.de) Gayet hoş. Fakat bir itirazım var. Neden sayfa Türkçe değil de Almanca? Almanlar çok merak edip okumak için sabırsızlanıyorlar mı? Ha, derseniz ki gençlerimiz Türkçe bilmiyor Almancayı daha iyi anlıyorlar. Ona da itirazım var. Peki, biz bu gençlere kendi dilimizi nasıl öğreteceğiz? Bence, Türkçe veya iki dil’li internet sayfası, her bakımdan daha faydalı olacaktır. Bir kere daha düşünün. Karar sizin. ……………………………………. Not: FC Bosporus’un kulüp binasını satın almasıyla ilgili yazdığım yazılar ve röportajdan sonra bazı kişiler binayı Özer Hurmacı mı aldı? Şeklinde sormuşlar. Yapılan haberlerde Özer aldı diye bir cümle yok. Binayı alanlar belli ‘7 Deli yürek’ Yazılanları doğru anlayın…!

Kassel’de merkezi 1 Mayıs kutlamaları 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda „Adil ücret, iyi bir iş, sosyal güvence“ talebiyle binlerce insan sokağa çıktı. Kassel Büyük Şehir Belediye Başkanı Bertham Hilgen ve DGB-Şefi Michael Sommer 1 Mayıs kortejinin başını çekti. Kassel’deki merkezi mitinge katılan 3000 emekçiye Königsplatz’da konuşan Sommer, “Biz çalışmadan bu toplum bir hiçtir. Bu nedenle çalışanlara adil davranılması için gösteri yapıyoruz. Şu anda 900.000 kiralık işçimiz var. Kadrolu işçilerin ücretlerini baskı altında tutabilmek için krizden sonra 400.000 kiralık işçinin alınması canavarlıktır.” dedi. 1 Mayıs etkinliklerine sürekli olarak katılan 30 yıllık bir Mercedes işçisi özellikle bu yılın neden kendisi için önemli olduğunu “Asgari ücret gerçekleşmedi. 67 yaşında emeklilik kaldırılmadı. Buna karşı kesinlikle bir şey yapmalıyız.” sözleriyle anlattı. Sendikaların asgari ücret talebi 8,50 Euro. Bunun yanında kiralık işçilerle kadrolu işçilere aynı ücretin ödenmesi isteniyor. Almanya genelinde yapılan 1 Mayıs işçi bayramı etkinliklerine ise 420.000 emekçi katıldı.


MAGAZiN www.kasselmagazin.com

k c u r -T A K E D E r e D kommt! Klappe auf zum großen Sonderverkauf!

11

r am Alle Angebote nu ! Aktionstag gültig

Abgabe nur in haushaltsüblichen Mengen! Für Druckfehler keine Haftung! Verkauf solange Vorrat reicht!

Am Donnerstag, dem 9. Juni 2011, bei Ihrem EDEKA Marco Wenzel, Fiedlerstraße 30, 34127 Kassel, von 11.00 bis 16.00 Uhr! Der Marktschreier kommt!

zusammen für nur

. ähn Abb

Abb. ähn

lich

Von 11.00 bis 16.00 Uhr!

oder Blutorange/ Grapefruit, 6 x 1-Liter-PETEinwegpfandFlaschen,

GUT & GÜNSTIG

KnabberTasche Tragetasche gefüllt mit 10 verschiedenen Teilen

(1 Liter = -.42)

je Packung für nur

zzgl. 1.50 Pfand

5 verschiedene Teile

KinderSchminken!

EDEKA OrangenLimonade

2.50

Eis-Paket

lich

…der Marktschreier ist auch dabei!

Großer Obst- und GemüseSonderVerkauf!

GUT & GÜNSTIG

Abb. ähnlich

zusammen für nur

5.-

5.-

BonbonRegen! Bonbon-Regen vom Truck um 15.00 Uhr!

elkos BeautyTasche

Abb. ähnlich

Tragetasche gefüllt mit 8 verschiedenen Teilen

zusammen für nur

5.-


12

KiTAP www.kasselmagazin.com

Kariyer Pusulası Çok değerli okuyucularımız, Yaz tatili kapıya dayandı. Öğrencilerimizin ders notları yavaş yavaş belli olmaya başladı. Son sınıflarda olanlar, bu sene ya düz lise ve meslek liseleri ile üniversite ya da meslek eğitimini tercih edecekler. Tabi tüm seçeneklere ulaşabilmek için ana derslerde notların en az 3 olması şart. Bu şartı yerine getiremeyen çocuklarımız ileride büyük zorluluklarla karşı karşıya kalacaklardır. Bunu önlemek için “College” yani Kolej dershanesi bu sene yaz okulu kampanyası başlatacak. Öğrencilerimiz, yaz tatilinin tam ortasında iki ayrı dönemde Pazartesinden Cumartesiye kadar saat 10.30’dan 15.30’a kadar ana derslerdeki uzman öğretmenler eşliğinde matematik, ingilizce ve almanca eğitimi görecekler. Ayrıca hafta sonunda çocuklarımızı küçük bir ödül bekliyor olacak. Bu sene tatile gitmeyenler için, ideal bir Fırsat. Hem öğren hem eğlen misali. Şimdi gelelim meslek eğitimi öncesi önemli unsurlara. 1. Karne (Zeugnis) Meslek eğitimi veren şirketler öncelikle son üç okul karnesini değerlendirmeye alırlar. Ana dersler olan matematik, almanca, fizik, kimya ve ingilizcede karne notu dörtten kötü olanların şansı azalır. Bu karnelerde notlarda sürekli bir iyileşme olması gereklidir. Eğer karne not trendi kötüye gidiyorsa o gencimizin meslek eğitimine alınma şansı yok gibidir. Aynı zamanda davranış notları da karnede kesinlikle dört olmamalıdır. Özellikle „Sozialverhalten“ işyerleri için hayati önem taşıyor. Karnede önemli hususlardan biri de okula özürsüz gidilmeyen günlerdir „Unentschuldigtes Fehlen“. Bu konulara çok dikkat edilmesi gerekiyor. Unutmayalım ki veli olarak bu tür olumsuzlukları engellemek sizin de elinizde. Öğretmenler ile sıkça konuşun ve hiçbir şey anlamasanız dahi veli toplantılarında bulunmanız, öğretmenlerin çocuğunuza karşı davranışlarını olumlu yönde etkileyecektir. Çünkü öğretmenler velisinin çğrencisinin arkasında olduğunu anlayıp ona göre davranacaklardır. 2. Dilekçe ( Bewerbung) Başvuru dilekçesinin içeriği konusunda internetten çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz. Ama yukarıda bahsettiğim püf noktalarını Kassel Magazin dışında hiç bir yerde bulamasınız. Dilekçe üç bölümden meydana gelir. • İlk sayfa (Anschreiben) • Özgeçmiş / CV (Lebenslauf) • Son üç Karne (letzen drei Zeugnis) Bewerbung’ta ilk sayfanın önemi çok fazladır. Çünkü İnsan kaynakları yada personel müdürü sizi bu ilk satırlardan tanımaya başlayacaktır. Burada en önemli nokta yazınızdaki hitap şekliniz ve yazınızın hatasız olmasıdır. Sayfa düzeni de en önemli noktalar arasında yer alır. İlk etapta “roman” yazmak yerine “Betreff” bölümüne ne istediğimizi kısa ve öz belirtmek önemlidir. Ardından hitap bölümünde lütfen personel müdürünün ismini yazın ve biraz şirketi öven sözlerin ardından, niye illaki bu şirkette çalışmak istediğinizi belirtin. Hatta söz konusu şirketle çalışan tanıdığınız biri varsa ismini yazmaktan çekinmeyin. Son bölümde ise neden sizi tercih etmeleri gerektiğini açıkça ifade etmeniz gerekiyor. İyi olduğunuz yönlerinizi bu son bölümde belirtin ve güzel bir son cümle ile dilekçenizin ilk sayfasını bitiriniz. Sevgili okuyucularımız cenabı Allah’tan bu sene Türkiye’ye tatille gidenlerin yollarının açık olmasını diliyorum. Güle güle gidin, güle güle gelin! Kendinize iyi bakın ve biraz da bizim için tatilin keyfini sürün. Çocuklarımızın zihni umarım daimi acık olsun. Bizimle irtibata geçebilirsiniz. COLLEGE Untere Königstrasse 58 (DSI Sprachschule binası) Telefon: (+49) 0561 40 12 07 Telefon: (+49) 05682 63 83 E-Mail: kazim.cebeci@web.de E-Mail: kessler.bernd@yahoo.de Çocuklarımızın zihni daimi acık olsun. Saygılar Kazim Cebeci ve Bernd Kessler ©.

Zeki Nurçin ve ‘Bal’ tadında kitapları Zeki Nurçin’in ‘Tanrılar Ülkesinde Aşk’ adlı romanı bir süre önce okurlarıyla buluşmuştu. Okurlar daha bu romanın sıcaklığını hissetmeye devam ederken Zeki Nurçin ‘Tanrıyı Üzdüğümü Meleklerin Ağlamasından Anladım’ romanı okurlarının ellerinde ve evlerindeki raflarında yerini aldı. Zeki Nurçin’in diğer romanlarında olduğu gibi bu romanda da önce kitabın adı bizi büyülüyor. Romanının konusu diğer romanlarında olduğu gibi yalın ama sadece kendisine benzeyen bir anlatımla başlıyor ve okur kendisini bir anda romanın büyülü evreninde buluveriyor. Roman Almanya’nın güney kentlerinden Ravensburg’ta geçiyor. İlginç bir konusu var. Romanında Bayan Gümüş’ün, kendisini sonsuz seven El Adam’ı (Yusuf) hırsına kurban edişini duygu yüklü bir üslupla betimliyor. Bir önce ki romanı ‘Tanrılar Ülkesinde Aşk’, destan kurgusuyla anlatımdaki yoğunluk, derinlik, insana özel bir konum atfetmeyip onu doğanın kan dolaşımı içine alan zevkle okuyacağınız bir Mezopotamya eseri. Bir tanrıça ile bir bilgenin sonsuz aşklarını anlatan sarsıcı bir eser. Aşkları uğruna nelerden vazgeçtiklerini okuduğunuz zaman sevgi kavramını sorgulama gereği duyacağınız bir kitap... Aşk, tutku, korku, sadakat, sevgi, hükmetme gücü ve isteğin, arzu ve şehvetin, büyünün iç içe geçtiği bir kitap… Zeki Nurçin “bu böyleşmiş’e” pabuç bırakmayıp; cehalet ve kör inanç ilişkisini, hükmetmeyi, aşkı ve taşıdığı enerjiyi, arzu ve şehveti ustalıkla anlatırken, cehalete karşı da bilge ve Aresta ile mücadele ediyor. Nurçin, binlerce yıllık sürede insanlık toplumunun ne kadar değiştiğini sorgulamayı uykuları kaçıracak şekilde okuyucuya bırakarak veda ediyor. Uzun lafa gerek yok. Bal tadında eserler veriyor Zeki Nurçin. Balın tadı yenince anlaşılır.

Kısaca Zeki Nurçin hakkında 1970 yılında Ağrı'da doğan şairyazar Zeki Nurçin’in 'Sana Olan Hasretim On üç Yılda Bitmez' adlı şiir kitabı 1989 yılında yayımlandı. 1991 yılında yayımlanan 'Direnişlerin Şafağı' adlı romanının ardından bir dönem gazetecilik yaptı. Yazıları ve yazdığı haberler birçok basın yayın organında, günlük ve haftalık gazetelerde yayımlandı. 1993 eğitim döneminde Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ne girdi, ama okulu yarıda bıraktı. 1995 yılında Avrupa yolculuğuna çıktı ve 1996'da Berlin'e yerleşti. Bu yolculukta hayali ile olan buluşmasını anlatan, ’Cesaretini Bana Bırak ve Git’ adlı romanı yazdı. 2002 yılında 'Hiç Birşeyim Vardı' adlı şiir kitabı yayınlandı. Daha sonra 'Kezo ve Kızılağaçlar' adlı romanı piyasaya çıktı. Bunu takiben 'Varzebau Rüzgarları' adlı bir diğer romanı okurlarıyla buluştu. 2005 Eylül ayında ise 'Yüreğinizde Hala Işık Varsa' piyasaya çıktı. Bu romandan yaklaşık üç ay sonra ise, hayal ile gerçeğin buluşmasını konu edinen,’Cesaretini Bana Bırak Ve Git’ adlı romanı raflarda yerini aldı.


SANAT www.kasselmagazin.com

13


14

eÄ&#x;lence www.kasselmagazin.com

Minicar eÄ&#x;lencesi


YEMEK www.kasselmagazin.com

Merhaba sevgili Kassel Magazin okuyucuları. Oldukça uzun sayılabilecek bir aradan sonra aslında bizleri şubat ayında sıcacık şömine ateşiyle, huzur dolu pırıl pırıl evinde misafir eden ve sevgili annesi Müzime Hanım ile beraber ağırlayan Gülay Yanmayan’ın nefis sofrasında bu sefer EDIRNE’ye gideceğiz. Kassel’e, doğduğu Edirne/ Uzunköprü’den 1974 yılında gelen Gülay Hanım, 1990’da eşi Halil Bey ile evlendikten sonra sağlık meslek lisesinden mezun oldu. 1992’de Klinikum Kassel’de göreve başladı ve 1995 yılında ‘hemşire’ oldu. Aynı yıl oğlu Can dünyaya geldi. 1998’den beri onkoloji bölümünde çalışan Gülay Hanım çalışkanlığı ve sevecenliğinin yanı sıra işinin zorluğuna rağmen yüzünden gülüşünü hiç eksik etmiyor. Mükemmel ev hanımlığının yanında, hemşirelik mesleği ve öğrencilerine gönüllü tercümanlık misyonunu devam ettiriyor. İslam dini, gelenek, görenek, inanış ve davranışları konulu seminerler veren Gülay Hanım, entegrasyon konusunda 2000 yılında Klinikum’da yapılan projede önemli görevler üstlendi. Gülay Hanım’ın, proje kapsamında zamanın cumhurbaşkanı Johannes Rau’ın davetinde bizzat kendisiyle yaptığı görüşmeyi ve sonrasında Schloss Bellevue’de yabancı kökenli ünlülerin bir araya geldiği toplantıyı anlatırken heyecanı bugün bile gözlerinden okunuyor. Gülay Yanmayan 2001 yılında Hessen Eyaleti’nce de entegrasyon ile ilgili 1 ödüle daha layık görüldü. “Annem 44 yıllık eşi, babam Ali Bey’e hastalığında 10 sene gözü gibi baktı” diyen Gülay Hanım, annesiyle gurur duyduğunu ve ona minnettar olduğunu belirtti. Mutfağa da beraber giren ana kızın masasından size sadece iki tarif vermek istiyorum. Deneyin. Pişman olmayacaksınız. Sevgili ana kıza “ellerinize sağlık” derken bir kez daha teşekkür ediyorum.

Mehtap Müller’le hünerli eller NEŞELİ TOPLAR (Adını ben koydum) Yapımı çok basit olan bu toplar çocuklarınızın favorisi olacak. Malzemeler: 2 yumurta, 1 vanilya, yarım paket kabartma tozu,1 çay bardağı sıvı yağ, 1 su bardağı şeker,1 su bardağı un ve 1 çay bardağı süt

EDIRNE MANTISI Hamur için malzeme:1 yumurta, az tuz, aldığı kadar un, su. Bu malzemeleri kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yoğurun. Dört ayrı bezeye ayırın, üçü mantıya girecek, birini bir köşeye ayırın. Diğer yanda 1 su bardağı pirinci haşlayın. İyice kabarsın. İçine 2 baş soğan rendeleyin, karabiber, tuz ilave edin. Ayırdığınız 3 bezeyi açın ve küçük karelere kesip, içlerini pirinçli iç malzeme ile doldurun ve kese gibi büzerek kapatın. Fırın tepsinize dizin. (Üç yufka bir tepsiye tam geliyor) 200 derecede yarım saat pişirin. Bu arada arzuya bağlı miktardaki tavuk butlarını haşlayın. Kızaran mantıları fırından alın üzerine kalan yufkayı koyup, 150 derecedeki fırında tekrar 15 dakika kızartın. Tepsiyi fırından alıp soğumasını bekleyin ve sonrasında tavuk butlarını en üste koyup, suyunla da tüm tepsiyi ıslatarak,. 10 dakika kadar tekrar fırına koyun ki tavuk suyunu içine çeksin.

Tüm malzemeyi mikser ile karıştırın, tepsiye dökün ve pişirin. Çay bardağı yardımıyla kesin. Kalan kenarları el ile ufalayın. Diğer yanda 2 paket sahneyi (Kremşanti de olabilir) çırpın Yuvarlakları bununla kaplayın ve elinizde top şeklinde yuvarlayın. Kırıntılar ile kaplayın. Unutmayın sevgiyle pişen her yemek güzeldir. Sevgiyle kalın, sevgisiz kalmayın. İletişim: mehtapmueller@gmail.com

15


16

MAGAZiN www.kasselmagazin.com

RADYO KASSEL YeMEği

Radyo Kassel’in dinleyicileri radyonun geleneksel yemeğinde bu kez Bosporus Spor Kulübü’nde bir araya geldi. Katılımcılar Cuma Kaycık’ın şarkıları, Hakan Yılmaz’ın kısa gösterisi ile hoşça vakit geçirdi. İlerleyen saatlerde sahne alan Haki Ayalp ve Hasan söyledikleri türkülerle katılımcıları mest ettiler. Bir ara konuklar da sahneye kalkıp şarkı terennüm ettiler. Yemekte, Ömer Selek’in doğum günü de kutlandı. Katılımcılar geleneksel Radyo Kassel yemeğinde bir kez daha buluşmak için sözleşerek yüzlerinde tebessüm evlerinin yolunu tuttular.


MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Engellilerin sokak şenliği Engellilere Yardım Kuruluşu Baunatal Diakonie Kassel in hafta sonundaki sokak şenliğine 6 bin kişi katıldı. İlk defa Kassel’de yapılan şenliğe Türk Kadınlar Birliği “Tarihi Türk Kıyafetleri Defilesi“ ile katkı sağladı. Polizei Motor Sport Club Kassel yaptığı gösteriyle etkinliğe renk kattı. Baunatal Diakonie Kassel’in, Schiller Strasse 54’deki tesisiyle aynı caddenin bir bölümünün kapatıldığı etkinlikte konuşan basın sözcüsü Thomas Helmstetter, “Kuruluşumuzda 1.400 engelli insan çalışıyor. Bir o kadar da personel var. Bu yıl Kassel’de ilk defa düzenlediğimiz sokak şenliğine 6 bin kişi katıldı” dedi. Türk kadınları defilede yine büyüledi Şenliğe katkı sağlamak amacıyla Kassel Türk Kadınlar Birliği’nin yaptığı Osmanlı kıyafetleri defilesi büyük ilgi gördü. 12 mankenin sunduğu kıyafetlerin yanı sıra ‘Kına gecesi’ ve ‘Katibim’ tiplemeleri kutlamaları renklendirdi.

17


18

DOĞUMGÜNÜ www.kasselmagazin.com

H&H bu kez yerkürede

Aynı gün, aynı ay ve hatta yılda doğan Haki Ayalp ile Hakan Yılmaz bu yılki doğum günlerini ne idüğü belirsiz Mars gezegeninde kutlamaktan vazcayıp, yerkürede uzaylı ve garip yaratıklarla süper kahramanların bolca uğradı Bar 39 adlı mekanda kutladılar. Kendileri de aslen süper kahraman olan -ki bilmiyorduk, öyleymiş - H&H, diğer süper kahramanların da katıldığı doğum günü eğlencesinde doğaüstü yeteneklerini sergileyerek hava attılar. H&H’nın birinci H’si Haki,’nin hiç hapşırmadan leblebi tozu yutması ve H&H’nin sonuncu H’si Hakan’ın,

aynı anda burnunu karıştırıp, gözlerini kırpıp, yerinde sekmesi görülmeye değerdi. Pastadaki mumları üflemeden önce “Bu güne kadar başka gezegenlerle ilgileniyorduk. Artık yerküredeyiz. Yamuk yapan korksun bizden!” şeklinde uyarıda bulunan Haki, Süper Kahramanlar Meclisi’ne başkan olarak seçildiğini hatırlatıp, temennileriyle dalga geçebilecek olan okuyucuları “bir gece evinize sessizce girerim. Buzdolabınızın fişini çekerim. Kurbandan kalma etleriniz bozulur” diyerek tehdit etti. Hakan ise doğum günü temennisini bir kenara bırakıp

gece boyunca langırt oynayarak hatunları etkilemeye çalıştı. Hakan, “Etkiledin mi bari” şeklinde gelen sorulara, “Ekilemem mi len. Şimdi değilse bile, yarın bir gün Batman ve Speiderman’le kapışırım. Onların yanaklarından birer makas alır, illaki hatunları etkilerim. Benim özel güçlerimden biri de hatunları etkilemek” diyerek cevap verdi. Gazatecilerin “Peki bu kadar süper gücünüz var da niye dünyaya adalet getirmiyorsunuz?” sorularına kulak asmayan kahramanlarımız, “O bizim işimiz değil. Elle gelen düğün bayram” demekle yetindiler.


Mir ist nicht mehr langweilig! Doğum günü çocuğu Furkan’ın artık canı sıkılmıyor, çünkü o koskocaman bir adam oldu, az buz bir şey değil, tam beş yaşına bastı. E, tabi hayat “5” yaşından sonra başlar. Beş yaşına kadar yaşam çoooook sıkıcıdır. Hiçbir şey anlamasın hayattan. Ama beş oldun muydu, oyuncaklar soluk boruma kaçacak diye endişelenmezsin, oyuncak çantasının yerini okul çantan alır, okullu

olursun okulda da bir sevgilin, ilkler hep seni bekler. Furkan da ilklerini beş yaşında yaşayacak olmanın verdiği sevinçle etrafa saçtığı gülücükler, yaşından beklenmeyecek “iddialı sözleri” ile tam bir sevimli afacan. Doğum günü eğlencesi Furkan’ın şen şakrak kahkahalarına sahne oluyor. Konukların “Bu çocuğun neşesi ve kahkahası annesine çekmiş” yorumları arasında, Furkan doğum

5

DOĞUMGÜNÜ www.kasselmagazin.com

günü pastasını bir üflemede söndürüp (ki ancak beş yaşına girenler bir seferde tüm mumları söndürebilir, diyor Furkan) yeni yaşına merhaba diyor. Anne Gülten Avcı ise “Yakın akraba çevrem ve arkadaşlarımla biricik oğlumun doğum gününü kutluyorum. Rahatım, mutluyum. Oğlumu çok seviyorum” yorumunda bulunuyor.

Bir ömür boyu beraber – Ardı ardına doğum günü 39 yıldır Kassel’de yaşayan Ekrem ve Zehra çifti bir gün ara ile doğum günlerini çocukları ve torunlarıyla birlikte kutladılar. Ekrem ve Zehra Kılıç çifti emekli olmalarından dolayı son birkaç yıldır memleketleri Denizli’de yaşamalarına rağmen torun torba hasretine dayanamayıp, ziyarete geldiler. Gelmişken de “Bi doğum günü kutyayıverem

gari” dediler. Zehra teyze ve Ekrem amcaya “Çocuklardan ve torunlardan hediye geldi mi?” diye sorduğumuzda “Aldık elbette amma bizim için en has hediye onlarla birlikte olmak” dediler. Kılıç çiftinin en büyük çocukları Fatma Hanım ise “Onlar bizim neşe ve huzur kaynağımız. Sağlıklı oldukları sürece bizim için her gün neşe,

her gün bayram. Allah onları başımızdan eksik etmesin” dedi. Bu arada Ekrem amca 71. Zehra teyze ise 67. yaşlarına bastılar. Bizden duymadınız :-)

19


20

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Doğa Özgür’lüğüne kavuşunca…

…ne olur? Aslında bir cacık olmaz. Olsa olsa, nikah töreninin ardından 50 kişilik bir gurup İzmir’de bir mekanda rakının da verdiği mayhoşlukla sabaha kadar eğlenmiş olur. (Bakınız: Ibid1 Fotoğraflar) Sürekli “sonsuz özgürlükten” dem vurup, nutuklar atan damat İsmail Doğa Karatepe’nin özgürlükten kastının Özgür Genç ile dünya evine girmek olduğu tescil edilmiş olur. (Bkz: İstanbul Üniversitesi 2002 Çevik Kuvvet Günlükleri) Güzeller güzeli gelin Özgür’ün (ah pardon damat için yakışıklı sıfatını kullanmayı unutmuşum. Tüh2) “Doğa korunmalı. Ona gözümüz gibi bakmalıyız” derken, asıl maksadının İsmail Doğa Karatepe’yi diğer hatunlara karşı karantinaya almak olduğu ortaya çıkmış olur. (Bkz: Ev adresleri Mombach Str. 2x, KS) Velhasıl bu çiftin aslında birbirlerine acayip yanık oldukları bir kez daha kanıtlanmış olur. Joonatan’ın İsveç’ten, ben ve beraberimdeki heyetin Kassel’den taaa İzmir’e izdivacınıza teşrif buyurmamız da salaklığımız değilse eğer olsa olsa bu tespitin bir sonucudur. Yoksa akıllı adam, işi gücü bırakıp İzmir’e gitmez, onu bırak herhangi bir düğüne gitmez! (Bkz: Kassel Magazin’in tüm sayıları ve onları görüntüleyen BEN) En nihayetinde Doğa, Özgür’üne kavuştu, N’oldu? Evlenmiş oldular! “Burada Ibid kullanılmaz! Daha önce kaynak adı kullanmamı ş s ın” diyen akademisyen sazanlara atfen, Ibid, “İster bozar, ister düzeltirim’in” kısaltmasıdır. 2 (Birde buraya bkz): Bu arada damat düğünde sadece yakışıklı değil aynı zamanda karizmaydı da. Damatlığın içinde adeta prensler gibi süzülüyordu;-) 1


DOĞUMGÜNÜ www.kasselmagazin.com

Şen şakrak düğün

Böyle sempatik ve eğlenceli bir düğün atmosferine şahit olmak zordur lakin şansımıza yakışıklı damat Kerim ve güzel gelin Aynur’un düğün töreni bize bunları da yaşattı. Konukların kendilerini böylesi sıcak bir ortamda mutlu hissetmemesi imkansız. Damadın apaçi müziği eşliğinde sergilediği karizmatik apaçi dansı görülmeye değerdi. Herkesin yüzündeki ifade, memnuniyeti ve rahatlığı yansıtıyordu. Misafirler de damattan geri kalmayıp tören boyunca dans edip kurtlarını döktüler, eee nede olsa böyle bir düğün her zaman insanın karşısına çıkmıyor. En çok takdiri ağırbaşlılıklarıyla ve misafirperverlikleriyle toplayanlar kuşkusuz damadın ve gelinin aileleri oldu. Torununun mürrivetini görmek için taaa Türkiye’den kalkıp gelen damadın anneannesi de gençleri en mutlu günlerinde yalnız bırakmadı. Organizasyon: Enes Dekor: Sevgiler

21


22

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Gölbaşı’ndan Kassel’e

Karizma damat Mesut aşkı gökte ararken, yerde yanı başında buluverir. Zira Mesut Türkiye’de yaşayan dayısının kızı Melek’e kaptırır gönlünü. Muhteşem bir törenle aşklarını cümle âleme ilan eder Mesut ile Melek. Adıyaman/Gölbaşılı Emine ve Mustafa Karayurt oğullarının mürüvvetini görmenin mutluluğunu doyasıya yaşarlar. Melek’in Türkiye’de yaşayan ailesi Yaşar ve Elif Göçer düğüne icabet edemedikleri için güzel gelinin baba vekilliğini amcası Mustafa Göçer üstlenir. Mustafa Bey yeğenlerinin mutluluğu ile mutlu olur. Organizasyon: Enes Dekor: Sevgiler


Almanya’da olmasa İtalya’da olur!

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Sene 2007. Henüz Mançurya, Fil dişi Sahilleri gibi ülkeler Klassenfahrt (okul gezileri) için keşfedilmemiş. Okul gezisi için en rağbet gören ülke İtalya. Yakışıklı damadımız Samet Kassel’den, güzel gelinimiz Nuray da Mannheim’dan okul gezisi için İtalya’ya giderler. Tesadüf bu ya İtalya’da karşılaşırlar. “Sende mi okulla birlikte buradasın? -Evet , ya sen? – ben de!” diye diye birbirlerine aşık olurlar. Aşkları ayrı şehirlerde yaşamalarına rağmen devam eder. “Kısmet bu güneymiş deyip” 2011 Mayıs’ının sonunda Kassel’de düğün dernek kurarlar. Afyonlu Seydi ve Özgül Aktaş ile Mardinli Yeşim ve Çetin Menge aileleri dünürlüğün tadını çıkarırlar. 1500’nin katıldığı düğün çok neşeli geçer. Efeler gelir Zeybek oynar, halaylar çekilir. Herkes mutlu olur. Organizasyon: Enes Dekor: Sevgiler Stüdyo fotoğrafları: Foto Baykan

23


24

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Sempatik damadımız Metin, güzel kızımız Züleyha’yı kandırıp nikah masasına oturtmayı başarır. Bunu duyan ahali “dillere destan bir düğün yapında kurtlarımızı dökelim” der. Israrlara dayanamayan Sinoplu Ergün ve Melek Ünal ile gelinimizin annesi Giresunlu Sabriye Işık genç çift için dört dörtlük bir düğün yaparlar. Herkes gölünce eğlenir ve taze çiftin mutluluklarına ortak olur. Organizasyon: Doğru Fotoğraflar: Doğru

Evleniyoruz…


Metin ile Sevil Karizma damat Metin ile güzel gelinimiz Sevil dünya evine girip, dünyanın nimetlerini birlikte paylaşma kararı alınca, onları sevenlere de düğünlerine katılmak düşmüş. Sinoplu Tan ailesi misafirperverlikleri ile konuklardan tam not almış. Damadın arkadaşları damada forma hediye etmiş. Formanın arkasına adlarını yazıp imzalamışlar. Formanın ön yüzüne ise onar beşer Euro’lardan oluşan para takmışlar. Onlar ermiş muratlarına darı bekarların başına. Organizasyon: Doğru Fotoğraflar: Doğru

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

25


26

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Oğlan bizim, kız bizim! Kassel’in en sevilen gençlerinden Ferhat, güzel Seda’yı komşu kızı olduğu dönemlerde sürekli kollar. Zira mahallenin kızına kimsenin yan bakmasına gönlü razı olmaz. Okul yıllarında da okulun kızına kimsenin bakmamasında ısrar eden Ferhat, “Sedaya bir tek ben bakacağım” deyip Seda’nın kalbini

çalar. Geçtiğimiz sayılarımızda nişan haberini yayınladığımız sempatik çiftimiz Körle’deki eğlenceli düğünle birbirlerine sonsuza dek bağlanırlar. Çavdar ve Ergen aileleri eş dost ve akrabalarla birlikte düğün törene renk katarlar. Gökten üç elma düşmüş üçüde genç çiftimize… Organizasyon: Deva

Kınayı getir aney Düğünden bir gün önce Ferhat ile Seda’nın kınası Bosporus Spor kulübünde gerçekleşir. Kına bu kadınlar içerde eğlenirken damat da arkadaşlarıyla “Gökmen’in yeri” adıyla

bilinen mekanda kendilerinden geçerler. Kına yakıldıktan sonra damat bir anda yavuklusunu kucaklayıp salondan kaçırmaya kalkar ancak kaynanası manı olur. Damat

başı önde teselliyi arkadaşlarının yanında bulur. Kına organizasyonu: Enes Dekor: Enes


Allah bir yastıkta kocatsın! Sempatik ve bir o kadar da yakışıklı damat Ali ile güzel gelin Mevlüde, Baunatal Eyüp Sultan Cami’nin kermesinde tanışırlar. Aile büyüklerinin de icazetini alarak kutsal evlilik müessesine adım atmaya karar

verirler. Damadın ailesi Sinoplu Güllü ve Şanver Taşkın çifti düğün töreninin dört dörtlük geçmesi için her türlü fedakârlığı yapar. Kassel’in tanınan iş adamlarından Trabzonlu Hayrettin Kulaksız ve eşi Şefika

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Hanım da âlicenap tavırlarıyla konukların beğenisine mazhar olurlar. Davetliler İlahi Gurubu’nun seslendirdiği ilahilerle huşuu içinde kendilerinden geçerler.

27


28

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Gülsüm ve Serkan’ın mutluluğu

Kassel’in sevilen ailelerinden Fidan ve Coşkun Kuvvetli’nin oğlu Serkan, Sivaslı hemşerileri Sema ve Abdullah Şimşek’in kızı Gülsüm ile hayatını birleştirdi. Elgershaus salonunda yapılan düğün çok neşeli geçti. Gülsüm’ün saç modeli ve başının hemen soluna konulan tacı çok kibardı. Damat Serkan da yakışıklılığıyla dikkatleri çekti. Coşkulu müzikle geç saatlere kadar eğlenen misafirler bu iki güzel insanın mutluluğunu paylaştılar. Organizasyon: Deva, Toplu fotoğraflar: Deva


Nazar değmez inşallah!

NiŞAN www.kasselmagazin.com

Kem gözlere kış, Kassel’in güzel kızlarından İlknur aradığı mutluluğu Marburg’ta buldu. Grup Ege’nin kıdemli isimlerinden Yaşar Şen’in kızı olan İlknur, kendisi gibi Marburg Üniversitesi’nde pedagoji tahsili yapan Umut’a gölünü kaptırarak, görkemli bir nişan töreni ile evlilik yolunda ilk adımı attı. Nişanda aslen Tosyalı Yaşar ve Hacer Şen çifti Stadtallendorf taraflarından gelen müstakbel dünürleri Mersinli Solmaz ve İrfan Ekin ile akrabalarını en iyi şekilde ağırladı. Yaşar Şen uzun bir aradan sonra bir törende sahnede değil de, pistte olmanın tadını sık sık müstakbel damadı ve kızı ile oynayarak çıkardı. Birbirine çok yakışan bu çiftimizin düğünü yaz aylarında Mersin’de yapılacak. Organizasyon: Deva Aile fotoğrafları: Deva

29


30

NiŞAN www.kasselmagazin.com

En eğlenceli nişan

Deva Organizasyon’un sahibi S. Üçok’un “sağ kolum” dediği bitirim delikanlı Fatih, güzel Rukiye ile nişanlandı. Bir düğün töreninde tanışan neşeli ve bir o kadar da sempatik çift uzun süreli bir birlikten sonra “nikahta keramet” vardır deyip, nişanlanma kararı alırlar. Nişan boyunca birbirinden neşeli pozlar veren ve etrafa mutluluk saçan genç çiftin neşesine tüm konuklar ortak olur. Balıkesirli Çalkın ailesi ile damat tarafı Afyon /Emirdağlı Salih ve Havva Sezer muhteşem geçen nişanın ardından düğün hazırlıklarına başlarlar. Organizasyon: Deva Fotoğraflar: Deva


Geniş Aile

Dört kuşak bu sünnette bir araya geldi. Sünnet çocuğu Türel adeta kime dede diyeceğini şaşardı. Kimle konuşsanız ev sahibi o. Gözlerim Türel’in anne ve babası Serpil ve Halil İbrahim Özen’i ararken bir çok tanıdık simaya takıldı. “Len hakan

futbol sahalarında fırtına gibi esen Özen kardeşler babaları Türel Özenle birlikte.

nettin sen, sende oynayıve gali” Nede olsa Uşak/Denizli düğünü. Ege şivesiyle yapılan tatlı sohbetler, kulak misafiri olmaya değerdeydi. Dedeler Türel Özenve Niyazi Işık’ın yanında büyük dedeler de olunca muhabbet “dadından yenmez” bir aldı. Anne

SÜNNET www.kasselmagazin.com

Serpil göz kamaştırıcı şıklığı, baba Halil İbrahim ise efendiliği ile konuklardan onar puan aldı. Aslında Türel geniş aile olmanın tadını aldığı hediyelerle çıkardı. Organizasyon: Deva

31


32

NİŞAN www.kasselmagazin.com


Gün olur Devran döner

SÜNNET www.kasselmagazin.com

Sünnet çocuğu Devran (7) 23 Nisan’da çifte kutlama yaşadı. Bir taraftan Çocuk Bayramı’nı kutlarken diğer taraftan erkekliğe giden yolda ilk adımı attı. Sünnet törenine gelen arkadaşları ve kız kardeşi Aleyna (3) ile beraber oyunlar oynayan Devran, gecenin tadını doyasıya çıkardı. Palyaçolar eşliğinde oynanan “Die Reise nach İstanbul (Jerusalem)” oyununda sandalyelerin etrafında hızla dönen Devran, son ana kadar “dön, otur, kalk, dön” prensibini layığı ile yerine getirdi. Erzincanlı Rahime ve Erhan Yalçın misafirperverlikleri ile alkış topladı. Sünnet çocuğunun anneannesi İpek Hanım ve teyzesi Arzu Hanım Devran’ı bir an olsun bile yalnız bırakmadı. Organizasyon: Carisma

33


34

SÜNNET www.kasselmagazin.com

Padişah MehmetHan… Kassel’in spor camiasının en sevilen simalardan Uşaklı Ahmet ve eşi Gülbeyda Teke, oğulları Mehmethan (10) için mükemmel bir sünnet töreni tertip ettiler. Salona uçan halıyla giren sünnet çocuğu Mehmethan, konukların alkışları arasında kendisi için ayrılmış padişah tahtına Sultan Mehmet Han misali gerile gerile oturdu. Güzel havanın da etkisiyle çocuklar hem dışarıda hem de salonda oyunlar oynadı, kurtlarını döktü. Mehmethan’ın küçük kardeşi Aleyna (6) ağabeyinin yanından ayrılmazken, ablası Dilara’ya (12) onlara göz kulak olmak düştü. Gecenin sonunda Teke ailesi davetlerine icabet eden tüm konuklara birer birer teşekkür ederek salondan mutlu bir şekilde ayrıldı. Organizasyon: Enes Dekor: Sevgiler


Arda da sünnet kervanında

SÜNNET www.kasselmagazin.com

35

Kassel’in tanınan oto tamir ustalarından Ordulu Taner Kontaş ve eşi Çiğden Hanım biricik oğulları Arda’nın (4) sünnet töreninde çocuklar gibi şendiler. Konuklarıyla bir bir ilgilendiler, dans ettiler, horon teptiler, Ankara havasında oynadılar. Sünnet çocuğunun ablası Ceyda (7) sünnet boyunca kardeşine hem dikkat hem de yoldaşlık etti. Arda’nın ise keyfine diyecek yoktu. Ha çocuk parkı, ha düğün salonu; koştu oynadı; coştu ve tabi en sonunda yoruldu. Organizasyon: Deva Fotoğraflar: Deva


36

NiKAH/KINA www.kasselmagazin.com

Düğün yaza inşallah!

Müstakbel gelin adayı Canan’ın kınası damat adayı Gökhan’ın yokluğunda yakıldı. Zira damat Türkiye’de. Ama olsun, Canan konuklarla birlikte gönlünce bir kına gecesi yaşadı. Arkadaşlarının düzenlediği sürpriz yarışma ve üstünde “mutlu bir

evlilik için ilk yardım çantası” yazan bir kutu içinde Canan’a sundukları esprilerle zenginleştirilmiş hediyeler geceye renk kattı. Kassel Üniversitesi Ekonomi Mühendisliği bölümü öğrencisi olan ve aynı zamanda College Dershanesi’nde eğitmenlik yapan

Düğünden önce resmi nikah

Kassel’in tanışmış işadamlarından Mehmet Süngü’nün oğlu Asım düğün öncesinde dünyalar güzeli Feride ile belediye binasında nikahlandı. Nikahta Denizlili Süngü ailesi ve İşcanlı ailesi ile yakın akraba ve dost çevresi hazır bulundu. Eylül ayında yapılacak düğünde yine birlikte olmak üzere…

Canan’ın düğünü yaz aylarında Uşak’ta yapılacak. Canan’ın ailesi Sultan ve Önder Kaya’yı şimdiden düğün telaşı sarmış durumda. “Deşdeye telaşlanman. Oluveri gidee o”


SPOR www.kasselmagazin.com

Kassel‘in başarılı Türk anntrönörü Osman Duygu kazandıkları şampiyonluk belgesiyle.

Kassel’in başarılı Türk antrenörlerinden Osman Duygu’nun çalıştırdığı FC Grossalmerode, şampiyon olarak Gruppenliga’ya yükseldi. Geçtiğimiz yıl Kreisoberliga’ya düşen FC Grossalmerode Osman’ın yarattığı genç kadrosuyla tekrar bir üst lige yükseldi. 28 maçlık lig maratonunda iki beraberlik, üç yenilgi alan FCG, 70 puan toplayarak SV Reichensachsen’in iki puan önünde şampiyonluk ipini göğüsledi. Son maçta EG Klei./Hun/Doh. takımını 5-0 mağlup eden FCG, şampiyonluğu sevinç gösterileriyle kutladı. Osman Duygu 2008/2009 sezonunda da VFB Süsterfeld’i Landesliga’ya çıkararak büyük başarı kazanmıştı.

Başkanlar görevde SSV 51’in Başkanı Burhan Öztürk ve 2. Başkan Ahmet Çakmak kulüpteki görevlerinin yanı sıra takım ihtiyaç duyduğu an forma giymeyi ihmal etmiyorlar. SSV 51 II. takımının TSG Wilhelmshöhe II. ile 1 – 1 berabere kaldığı maçta Burhan Öztürk, rakibinin belini

kıran çalımlarını atarken, Ahmet Çakmak da tecrübesi ve ustalığıyla SSV 51 II’nin puan almasında etkili oldu. Beraberlik golünü Lokman maçın bitimine dört dakika kala kafa ile attı.

37


38

SPOR www.kasselmagazin.com

Orhan Özdemir korkuttu SSV 51’in tecrübeli futbolcusu Orhan Özdemir (40) ilerlemiş yaşına rağmen takımını yalnız bırakmıyor. Sakat ve cezalı futbolcuları nedeniyle son dört maçta 1. takımda forma giyen Orhan, savunmada çıkardığı başarılı maçlarla dikkatleri üzerine çekti. SV Germania ile yapılan ligin son maçında sakatlanan ve beyin sarsıntısı teşhisiyle hastaneye sevk edilen Orhan Özdemir, iki gün tedavi altında tutulduktan sonra taburcu edildi.

Impressum İmtiyaz Sahibi Herausgeber Biber Verlag und Reklame (Hakan Yilmaz) Adres - Anschrift Biber Verlag und Reklame Mombach str. 23, 34127 Kassel Tel.: 0163 – 19 89 719 info@kasselmagazin.com www.kasselmagazin.com www.biberreklame.com Yazı İşleri - Redaktion Ertan Özere İsmail Karatepe Seda Bozkurt

FSC Lohfelden’in FC Bosporus’u 7-2 yendiği kupa maçında sakatlanan futbolcu Şamil Eligür’e FC Bosporuslu Olcay ve İsa yardımcı oldular.

Mehtap Müller Tasarım - Grafik Haki Ayalp Spor Redaktörü - Sportredaktion Selahattin Duygu Reklam - Anzeigenleiter Tel.: 0163 – 19 89 719

Bankverbindung: Biber Verlag und Reklame Kasseler Sparkasse Konto Nr.: 11807784 BLZ: 520 503 53

Alle Rechte vorbehalten. Das Manuskript ist Eigentum der Biber Verlag und Reklame. Die Vervielfältigung auch einzelner Teile, Texte oder Bilder gestattet das Urheberrecht nur, wenn sie mit Herausgeber vereinbart wurde. Der Verlag übernimmt keine Haftung für den Inhalt erscheinender Anzeigen. Die Meinungen von Autoren muss nicht mit der Meinung von Verlag und Herausgeber übereinstimmen. Der Verlag übernimmt keine Gewähr für die Richtigkeit der Angaben.

–Platz 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16.

Mannschaft Anadolu Spor Baunatal (sW) Tuspo 1901 Nieste TSG Wellerode 1.C.B.C. Sport KS II SG Dennh./Dörnhagen (sW) SSV 1951 Kassel FC Bosporus KS (sW) TSV Heiligenrode II FSC Lohfelden II SV KS-Nordshausen II TSG Sandershausen II SV Kaufungen 07 II Tuspo Rengershausen II KBSV Srbija Kassel (sW) Tuspo KS-Waldau SV Germania KS (sW)

Sp.

g

30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30

21 20 20 17 17 15 15 11 12 11 10 10 7 6 4 3

u 5 6 4 4 5 7 4 6 2 4 5 5 9 3 5 8

v Torverh. 4 4 6 9 8 8 11 13 16 15 15 15 14 21 21 19

92:40 86:41 86:50 78:67 74:36 69:39 82:64 59:58 81:65 65:74 62:71 59:76 46:68 62:122 43:111 57:119

Differenz 52 45 36 11 38 30 18 1 16 -9 -9 -17 -22 -60 -68 -62

Punkte 67 66 64 55 53 52 48 39 38 37 35 35 30 20 17 16


www.kasselmagazin.com

39

motor4.tv motor4.tv

SPOR

sunar:

Tüm zamanların en çekici jackpotu!

e takı rünler. v a d o ü nik, m ek kaliteli k e t i l Sürek ından yüks s dünya , rsiniz i l i b a kazan ir şans! Siz de yeni b n ü g her

a krand e e d n si akine ağımsız m s n şa nb Birçok resimlerde n belire a şansı. m kazan

İlandaki ödül görselleri örnektir.

Güncel ödülleri öğrenmek için www.spielbank-kassel.de

Eintritt ab 18 Jahren. Bitte halten Sie Ihren Ausweis bereit. Glücksspiel kann süchtig machen. Eintritt ab 18 Jahren. Bitte halten Sie Ihren Ausweis bereit. Glücksspiel kann süchtig machen. 18 yaşından küçükler giremez. Kimliğinizi yanınızda bulundurunuz. Şans oyunları bağımlılık yapabilir.

SPORTSBAR


40

SPOR

Baunatal

www.kasselmagazin.com

An

Baunatal Anadoluspor Şampiyon!

Baunatal Anadoluspor’un şampiyon kadrosu

Son dakikasına kadar heyecan dolu Kreisliga A 2010-2011 Futbol sezonu, Baunatal Anadoluspor’ un şampiyonluğu ile sonuçlandı. Nefeslerin tutulduğu son SV Nordshausen II deplasmanına cezalı ve sakat futbolcularından yoksun giden B. Anadoluspor, mutlaka kazanması gereken maça bir hayli gergin başladı. 15. dakikada topun yan direkten dönmesiyle büyük tehlike atlatan B. Anadoluspor, ilerleyen dakikalarda rakip kalede

tehlikeli olmaya başladı. 40. dakikada Giray soldan kaleye inerek sert bir şut attı. Kaleciden dönen bu topu iyi takip eden Hakan kafayla topu ağlara yolladı. (0 – 1) Golün şokundan kurtulamayan rakibe bir darbe de iki dakika sonra Tanju’dan geldi. Burak kaleye taşıdığı topla müsait pozisyondaki Tanju’yu gördü. Tanju’nun sert şutu ikinci kez fileleri havalandırdı. (0 – 2) İkinci yarıya takımımız yine golle başladı. 48. dakikada Ferhat beş ra-

kip futbolcunun arasından topu bir kez daha ağlara gönderince B. Anadoluspor 3-0 öne geçti. Herkes maçın kotarıldığını düşünürken rakibin 61. ve 70. dakikalarda gelen iki golü herkesin yüreğini ağzına getirdi. Ancak 46 yaşındaki Hayrettin’in yönetimindeki B. Anadoluspor savunması başka gole geçit vermeyince maçı 3-2 kazanan takımımız şampiyon olarak sahadan ayrıldı.

Kaptanlar Murat Ali Ve Gökhan birbirlerine şans dilediler. Hakem Awada Wissam başarılı yönetimiyle tam not aldı.

Otuz maçlık lig maratonundan sonra ligi şampiyon olarak göğüsleyen B. Anadoluspor, sevinç içerisinde bu başarısını kutladı. 03.04.2011 BC Sport II – B. Anadoluspor

6 -1

Oktay pen.

06.04.2011 B. Anadoluspor - Tuspo Rengershausen II 3 – 1 İbrahim, Hakan,Oktay 10.04.2011 B.Anadoluspor – SSV 51

2-3 Oktay (2), Remzi, Mustafa (2)

13.04.2011 Tuspo Nieste – B. Anadolu spor

1–1

17.04.2011 TSG Sandershausen II – B.Anadoluspor 20.04.2011 B. Anadoluspor – SV Germania

Hakan

3–1

Oktay pen.

4 – 3 Oktay (3), Hakan

01.05.2011 B. Anadoluspor – Dennh. Dörnh. 3 – 0 Hakan (2), Oktay 08.05.2011 TSV Heiligenrode II – B. Anadoluspor 0 – 2 Hakan (2) 14.05.2011 KBSV Srbija Kassel – B. Anadoluspor 22.05.2011 Anadoluspor - FSC Lohfelden II

0 – 7 Burak(4), Tanju, Hakan, Giray

(Anadolu hükmen galip)

29.05.2011 SV Nordshausen II – B.Anadoluspor

2 – 3 Hakan, Tanju, Ferhat

Anadoluspor’un genç futbolcusu Burak, çalışkanlığıyla sahada basmadık yer bırakmıyor.


SPOR

nadoluspor

www.kasselmagazin.com

B.Anadoluspor ve SSV 51‘in, dostça çıktıkları maçta kazanan SSV 51 oldu.kutladı. Baunatal Anadolu spor oynadığı son 11 maçta üç yenilgi 1 beraberlik alarak şampiyonluk yolunda 11 puan kaybetti. BC Sport 2.takımı, kötü gününde yakaladığı Baunatal Anadoluspor’u 6-1 mağlup etti. Bir hafta sonra Tuspo Rengershausen 2. takımını 3-1 mağlup eden B.Anadoluspor’un golleri İbrahim, Hakan ve Oktay’dan geldi. Şampiyonluğun en güçlü adayı B.Anadoluspor kendi sahasında SSV 51 ile yaptığı derbi maçında 5.dakikada Remzi’nin attığı golle 1-0 yenik duruma düştü. 40.dakikada penaltıdan beraberliği sağlayan Oktay 44.dakikada kafayla B.Anadoluspor’u 2-1 öne geçirdi. 60.dakikada Mustafa frikikten beraberlik golünü attı. (2-2) Dk. 68’de yine Mustafa bir gol daha atınca B. Anadoluspor şampiyonluk yolunda büyük bir yara aldı. (2-3)

deplasmanından Oktay’ın (3) ve Hakan’ın golüyle 4-3 galip ayrıldı.

Daha sonra Tuspo Nieste deplasmanına giden B.Anadoluspor rakibiyle 1-1 berabere kalırken gol Hakan’dan geldi. Takımımızın puan kaybı yaşadığı bu dönemde TSG Sandershausen II’de B.Anadoluspor’u 3-1 mağlup etti. Tek golü penaltıdan Oktay kaydetti.

Dennh./Dörnhagen karşısında yine güzel futboluna dönüş yapan B.Anadoluspor güçlü rakibini Hakan (2) ve Oktay’ın golleriyle 3-0 yenmesini bildi. TSV Heiligenrode II maçında Hakan sahnedeydi. Bu futbolcunun attığı iki gol üç puan almaya yetti. (2-0)

Bu şanssız dönemi 11 puan kayıpla atlatan B.Anadolu spor, SV Germania

KBSV Srbija Kassel’e karşı sakat ve cezalı futbolcuları nedeniyle eksik kadroyla

Anadoluspor’un kazandığı penaltıyı Oktay ağlara gönderdi.

Hakan’ın sert şutu kalecinin plonjonuna rağmen ilk gol olarak ağlara gitti. B.Anadoluspor 3 - Dennh. /Dörnhagen 0

çıkan B.Anadoluspor’da Burak ve Hakan ikilisinin şahane futbolu maçı kazanmaya yetti. 4 gol atan Burak yıldızlaşırken Tanju, Hakan ve Giray skoru 7-0 yapan futbolcular oldu. Bir sonraki maçta FSC Lohfelden II maça gelmeyince B.Anadoluspor hükmen galip sayıldı ve 3-0’lık skorla üç puan aldı.

41


42

FC

SPOR www.kasselmagazin.com

BOS

İbrahim dört rakip futbolcu arasından takımının 3. golünü ağlara yolladı. FC Bosporus Kassel Kreisliga A’ da ligi 48 puanla 7. sırada bitirdi. Son dokuz maçlık periyotta yaptığı maçlarda 6 galibiyet 3 yenilgi aldı. Bosporus FSC Lohfelden II ile oynadığı maçı 8-3 kazanırken İbrahim Yağımlı 4, İsa, Olcay,Umut ve Eray birer gol attılar. SV Nordshausen II’yi rakip sahada 4 – 1 yenen FC Bosporus’un bu maçtaki golcüleri Umut (2), İbrahim ve Olcay oldu. Bir sonraki hafta’da Tuspo Rengershausen II.takımı maça gelmeyince takımımız hükmen galip sayıldı. (3-0) SSV 51 ile oynanan derbi maçında FC Bosporus oyun olarak rakibinden daha iyi oynamasına rağmen 73. dakikada gelen SSV 51’in golüne cevap veremedi ve sahadan 1-0 yenik ayrıldı. Şampiyonlukta iddialı olan TSG Wellerode deplasmanında,

Uzun sakatlıktan sonra tekrar sahalara dönen Enver’in başarılı futbolu FC Bosporus’a güç kazandırdı. güçlü rakibi karşısında takımımız fazla bir varlık gösteremedi. İlk yarıda 2 ve ikinci yarıda yediği 1 golle rakibine 3 - 0 yenildi. Bu ligin en gollü maçı FC Bosporus ile SV Germania arasında oynandı. Tam 17 golün atıldığı maçta Bosporus sahadan 12-5 galip ayrıldı. Altı gol atan İbrahim Yağımlı bu yıl bir maçta 6 gol atan tek futbolcu unvanını kazandı. Maçın diğer golleri Tuncay (3), İsa, penaltıdan Yılmaz ve bir golü de rakip takım kendi kalesine attı. SV Germania’ya karşı 6 gol atan İbrahim’in bu vuruşu 4. golü getirdi. 03.04.2011 FC Bosporus – FSC Lohfelden II 8 - 3 İbrahim (4),İsa, Olcay, Umut, Eray 10.04.2011 SV Nordsh. - FC Bosporus

1 - 4 Umut(2), İbrahim, Olcay

17.04.2011 FC Bosporus – T.Rengersh.II

(FC Bosporus Hükmen galip)

20.04.2011 SSV 51 - FC Bosporus

1-0

01.05.2011TSG Wellerode – FC Bosporus

3-0

08.05.2011 FC Bosporus – SV Germania

12-5 İbrahim(6), Tuncay(3) İsa, Yılmaz(pen.)

15.05.2011 Tuspo Nieste – FC Bosporus

2-0

22.05.2011 FC Bosporus – Tuspo Waldau

3 - 0 Tuncay (2), İsa

29.05.2011 TSV Heiligenrd.II - FC Bosporus 2 - 3 Aydan, İbrahim, İsa

Bir hafa sonra Tuspo Nieste deplasmanına giden FC Bosporus maçın başlarında yakaladığı fırsatları gole çeviremedi. Rakip takım 48. ve 54. dakikalarda iki gol bularak 2-0 öne geçti. Gollerden sonra takım içinde başlayan huzursuzluğa moral bozukluğu da eklenince Bosporus kaleci Gökhan’ın yaptığı güzel kurtarışlar sayesinde farklı mağlubiyetten kurtuldu. (2-0) Bir hafta sonra düşme hattındaki Tuspo Waldau’yu misafir eden FC Bosporus rakibine gol şansı vermedi. Tuncay (2) ve İsa’nın attığı gollerle sahadan 3-0 galip ayrıldı.


SPORUS FC Bosporus 2010-2011 sezonunun son maçını rakip sahada TSV Heiligenrode II’ye karşı yaptı. Aydan ve İbrahim’in gollerine aynı şekilde iki golle cevap veren TSV Hei-

SPOR www.kasselmagazin.com

ligenrode II skoru eşitledi. (2-2) Maçın 90. dakikasında İsa, FC Bosporus’un ligdeki son golünü atınca üç puanı alan takımımız oldu.

Tuspo Nieste maçında İsa ve Umut ‚un rakip kale önünde gol arayışları sonuç vermedi.

Zeynel Özdemir Bosporus‘tan ayrıldı Üç yıldır FC Bosporus’un antrenörlüğünü yapan Zeynel Özdemir görevinden ayrıldı. „Bosporus’ta üç yıldır görev yaptım. Bu zaman içinde iyi ve kötü günlerimiz oldu. Karşılıklı anlayış içerisinde bunları aştık. Bazen sevindik, bazen üzüldük. Bosporus’a başarılar diliyorum.“ diyen Zeynel Özdemir, yönetimle ve sporcularla sorun yaşamadığını, ayrılışının dostça olduğunu sözlerine ekledi. Z. Özdemir’in yönetimindeki FC Bosporus bu yıl A ligini 7. sırada bitirdi. 2009-2010 sezonunda ikinci olma başarısını gösteren ve terfi maçlarında kaybeden FC Bosporus, Zeynel ile başarılı denecek bir üç yıl geçirdi. 41 yaşında olan Zeynel Özdemir evli, iki erkek bir kız babası.

Bosporus‘un yeni antrenörü Tuncay Aral

FC Bosporus Zeynel Özdemir’in görevi bırakmasından sonra antrenörlüğe Tuncay Aral’ı getirdi. 31.05.1978 tarihinde Kassel’de doğan Tuncay Aral SV Hermania’da futbola başladı. KSV Hessen genç takımlarında futbol oynadı. Daha sonra KSV Baunatal’a transfer oldu. Burada bir yıl A genç takımda oynayan Tuncay Aral, KSV baunatal 1. takımına alındı. Yedi yıl başarılı bir şekilde futbol yaşamını sürdüren genç futbolcu, KSV Baunatal’da, Landesliga ve Oberliga’da forma giydi. Uzun süren sakatlığının ardından futbola ara veren Aral, iyileşikten sonra OSC Vellmar, FSC Lohfelden ve Rengershausen’de futboluna devam etti. Geçtiğimiz sezon FC Bosporus’a transfer oldu. 2011 – 2012 sezonunda ilk olarak antrenörlük yapacak olan Tuncay Aral, evli ve bir kız bir erkek iki çocuk babası.

Dergimiz Kassel ve çevresinde oturan bütün evlere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Tel: 0163 – 19 89 719 | abone@kasselmagazin.com

43


44

SSV

SPOR www.kasselmagazin.com

Tekniği ve tecrübesiyle SSV 51 savunmasının bel kemiği olan Murat Bıdıl, rakiplerine geçit vermiyor. SSV 51, Kreisliga A’nın son 11 maçlık bölümüne çok iyi başlangıç yaptı. Yedi maçta beş galibiyet, iki beraberlik alarak şampiyonlukta iddialı konuma geldi. Dennh.Dörnhagen’i rakip sahada Kamil’in golüyle 1-0 yenerek geçti. Tuspo Nieste ile 3-3 berabere kalan SSV 51’in bu maçtaki gollerini Murat Ali (2) ve Kamil attı. Bir hafta sonra şampiyonluğun en güçlü adayı B.Anadoluspor deplasmanına giden SSV 51, çok zevkli ve çekişmeli geçen maçtan sonra rakibini 3-2 yenerek üç puan kazandı. SSV 51’in golleri Remzi ve Mustafa’den (2) gelirken B.Anadoluspor’un gollerini biri penaltıdan olmak üzere Oktay kaydetti. SV Germania karşısında fazla zorlanmayan SSV 51, Mustafa ve Kamil’in golleriyle üç puan almasını bildi. (2-0) Düşme hattındaki rakibi KBSV Srbija karşısında üç puan almak SSV 51 için zor olmadı. Mustafa (2) ve Bayram’ın attığı goller galibiyete yetti. SSV 51’den Remzi rakibine faul yapınca hakem Ömer Demiray’dan sarı kart gördü.

Daha sonra yine bir derbi maçında FC Bosporus’la karşılaşan SSV 51, B. Anadoluspor’dan sonra FC Bosporus’u da 1 - 0 yenerek derbileri kazanan takım oldu.

Kamil kaleye giden topu çizgiden çıkardı..

FC Bosporus antrenörü Zeynel, sakatlanan Olcay’ın yerine oyuna girdi. Fakat onunda çabası puan almaya yetmedi.


V

51

SPOR www.kasselmagazin.com

SSV 51’in bu maçtaki golünü Vinzenco attı. FSC Lohfelden II maçı başlarda denk güçlerin mücadelesi halinde geçti. Rakip takımın golüne Remzi ile karşılık veren SSV 51, daha sonra galibiyet için rakip kalede baskı kurmasına rağmen kalabalık savunma yapan rakip müdafaayı aşamadı. SSV 51, 1-1 biten maçta bir puanla yetinmek zorunda kaldı. SSV 51’in yedi maçlık yenilmezliği Nordshausen II karşısında son buldu. Yakaladığı fırsatları gole çeviremeyen SSV 51, rakibin attığı tek golle maçı 1-0 kaybederek liderlik yarışındaki şansını da büyük ölçüde yitirdi. Tuspo Rengershausen II maçına eksik kadroyla gitmek zorunda kalan SSV 51 hiç beklemediği ikinci yenilgiyi de tatmış oldu. (2- 0)

Daha sonra oyunda denge sağlayan SSV 51, 20. dakikada Remzi’nin golüyle beraberliği yakaladı.( 1-1) İlk yarı bu skorla bitti. 46. dakikada Mustafa sol taraftan kaleye indi ve attığı sert şutla fileleri havalandırınca takımımız 2-1 galibiyete yükseldi. Maçın sonlarına doğru rakip takımın tehlikeli ataklarında Kaleci Osman şahane kurtarışlarıyla gole imkan vermeyince maçın kahramanı oldu ve SSV 51 sahadan 2-1 galibiyetle ayrıldı. SSV 51 bu yılın en farklı galibiyetini son maçta SV Germania’yı 9 – 2 yenerek aldı. 18 yaşındaki Sinan attığı 5 golle gelecek için neler yapabileceğin kanıtladı. Remzi (2), Mustafa ve Ali’nin attığı diğer goller SV Germania’nın küme düşmesine neden oldu. SSV 51, 52 puan toplayarak ligi 6. Sırada bitirdi.

Ligin lideri B.Anadoluspor’la aynı puana sahip, şampiyonluğun kaderini tayin edecek önemdeki TSG Wellerode maçına rakibini yenmek için çıkan SSV 51, maçın älk dakäkasinda yediği golle 1 -0 yenik duruma düştü.

02.04.2011 Dennh./Dörnh. – SSV 51

0 – 1 Kamil

06.04.2011 SSV 51 - Tuspo Nieste

3 – 3 Kamil, Murat Ali (2)

10.04.2011 B.Anadolu spor- SSV 51

2 – 3 Remzi, Mustafa (2) (Oktay2)

13.04.2011 SSV 51 – SV Germania

2 – 0 Kamil, Mustafa

16.04.2011 SSV 51 - KBSV Srbija

3 – 0 Mustafa (2) Bayram

20.04.2011 SSV 51 – FC Bosporus

1 – 0 Vincenzo

01.05.2011 FSC Lohfelden II – SSV 51

1 – 1 Remzi

07.05.2011 SSV 51 – SV Nordsh.II

0–1

15.05.2011 Tuspo Rengersh.II- SSV 51

2–0

22.05.2011 SSV 51 – TSG Wellerode

2 – 1 Remzi, Mustafa

29.05.2011 SV Germania – SSV 51

2 – 9 Sinan (5), Remzi (2), Mustafa, Ali

SSV 51, FSC Lohfelden karşısında etten duvarı aşamadı. Dokuz kişiyle savunma yapan rakip takım kalesine şut atmak için Ali pozisyon arıyor.

SSV 51, FSC Lohfelden karşısında etten duvarı aşamadı. Dokuz kişiyle savunma yapan rakip takım kalesine şut atmak için Ali pozisyon arıyor.

45


SPOR

46

Ayın sporcusu

www.kasselmagazin.com

Ayın karması Gökhan Eceray / Osman Aday FC Bosporus / SSV 51

Ali Demirbaş Gökhan Toksoy Selçuk Kayaalp SSV 51

B.Anadoluspor

Murat Bıdıl

FC Bosporus

SSV 51

Burak Karahan

Burak Karahan Mustafa Karadağ Hakan Alay Remzi Necip B.Anadoluspor

SSV 51

B. Anadoluspor

İbrahim Yağımlı

SSV 51

Giray Ağzıkara

FC Bosporus

B. Anadoluspor

Not: Her iki kaleci, Gökhan Eceray ve Osman Aday başarılı performansları nedeniyle ayın kalecisi seçilmeye hak kazandılar.

Yılın karması Gökhan Eceray FC Bosporus

Ali Demirbaş Resul Merdivan Selçuk Kayaalp SSV 51

B.Anadoluspor

Burak Karahan Oktay Akyalın B.Anadoluspor

B.Anadolu spor

FC Bosporus

Kadir Eryörük

Burak Karahan 19.04.1992’ de Kassel’de Sinoplu Karahan ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Futbola Eintr. Baunatal takımında başladı. A Genç takımına geldiğinde FSK Vollmarshausen takımına transfer oldu. Doktor raporu ve ailesinin izniyle büyükler 1. takımında oynadı. 2010-2011 sezonun ikinci yarısında Anadoluspor’a transfer oldu. Çalışkanlığı, tekniği, çabukluğu, gol yollarındaki akıllı oyunu ve spor terbiyesiyle dikkatleri çeken Burak Karahan, Kassel Magazin tarafından AYIN SPORCUSU unvanına layık görüldü. Meslek Yüksek Okulunu bu yıl bitiren Burak, önümüzdeki Ekim ayından itibaren Kassel Üniversitesinde öğretmenlik (Lehramt) eğitimine başlayacak. Burak’ın hobileri arasında, futbol, kitap okumak ve Play Station oynamak ön planda geliyor.

Yılın sporcusu

SSV 51

Hakan Alay Remzi Necip B. Anadoluspor

SSV 51

HAKAN ALAY

(Baunatal Anadoluspor)

İbrahim Yağımlı FC Bosporus

Bayram Salı SSV 51

Kreisliga A 2010 – 2011 Futbol sezonu EN’leri - - - -

EN EN EN EN

gollü maç: FC Bosporus-SV Germania (12 – 5) farklı galibiyet: B.Anadolu spor – Tuspo Waldau (9 – 0) çok gol atan (bir maçta): İbrahim Yağımlı, FC Bosporus-Germania, 6 gol çok gol atan takım: Baunatal Anadoluspor, 92 gol

2010-2011 sezonunda Baunatal Anadoluspor’un antrenör futbolcusu olarak görev yapan Hakan Alay, gösterdiği üstün başarı nedeniyle Kassel Magazin tarafından YILIN FUTBOLCUSU seçildi. Üstün tekniği, futbol zekası ve spor terbiyesiyle tüm sporculara örnek olabilecek bir karaktere sahip olan Hakan Alay, ileriye dönük futboluyla 2010-2011 sezonunda 22 gol attı ve bir o kadar da asist yaptı. Takımın şampiyon olmasında büyük katkısı olan ve bu özellikleriyle Fenerbahçeli Alex de Souza’yı andıran Hakan Alay’a YILIN SPORCUSU ödülü 2011-2012 futbol sezonunun ilk maçında KASSEL MAGAZİN tarafından verilecek.


Reklam yolculuk´sa, yeriniz önde olmalý SPOR

www.kasselmagazin.com

47

Gözünüz bizde olsun

DAVETÝYE • FLYER • KARTVÝZÝT • LED • DÝJÝTALBASKI Pizza • Pasta

PIZZERIA RISTORANTE

Leipzigerstr. 126 • 34123 Kassel Telefon: 0561 - 287 50 727 Öffnungszeiten: Montag - Samstag 11:00 - 22:00 Uhr

R E K L A M

Werner-Hilpert-Str. 21 • 34 117 Kassel • Tel.: 0561 - 77 96 93Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.