Kassel Magazin 08/2011

Page 1


2

MAGAZiN www.kasselmagazin.com


MAGAZiN www.kasselmagazin.com

3


4

MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Yerin kulağı

Yeni yıl resepsiyonu

Selahattin abi Bosporus başkanına bir soru sormuş Türkgücü karışmış. Bosporus’un aldığı kulüp binasını Ömer, Özer maçı olarak nitelemiş. Özer kazandı demeye getirmiş. Türkgücü başkanı da açmış telefonu bi fırça, bi fırça küfür bile etmiş. Adam hem başkan hemide Ömer’in babası. Böyle sorumu olurmuş. Büyük adamlara zor soru sorulmaz. İnsanları kızdırmakla gazetecilik olmaz. Uysal olacaksın. Herkesin suyuna gideceksin. Toplum merak ediyormuş. Etsin varsın. Ben olsam, ‘Türkgücü binayı almak istemedi’ yazardım. Başkan da bana kahve ısmarlardı. Bunları geçin de yılbaşını nasıl geçirdiniz? Bi meyil atında anlatın ya... Kimseden tık yok. Hep okuyorlar. Ne kadar meraklısınız okumaya! Bizim arkadaşlar ellerinde makina Türk eğlence yerlerini dolaşmışlar. Güzel resimler çekmişler. Resimlere bir baktım Kassel’in bütün sosyetesi orada. Beni merak ediyorsunuz tabii... O disko senin, bu disko benim dolaşıp durdum. A 7’nin beni çeken bir cazibesi var. Hediye paketi gibi binasından değil. Çekiciliği, içindeki bol malzemeden. Alışkanlık, ayaklarım başka yere gitmiyor. Yeni yıla orada girdim. Güzellerle birlikte sabaha kadar zıpladık durduk. Sonunda bir de baktım bir yaş daha eskimişiz. Kaç yaşıma mı girdim? Söylemem. Paparaci

Kassel Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yıl için düzenlediği resepsiyona 1200 kişi katıldı. Resopsiyonda konuşan Kassel Büyükşehir Belediye Başkanı Bertram Hilgen, 2010 yılında kurumlar vergisi gelirinde rekor kırıldığını belirterek, “2010 yılında şehrimizin kasasına 160 milyon Euroluk kurumlar vergisi girdi. 2008 yılındaki vergi gelirimiz 143 milyon Euro’ydu” dedi. Hilgen, okulların onarımı için federal bütçeden ayrılan kaynağın yaklaşık 60 milyon Euro’luk kısmının okulların yenilenmesi için harcandığını belirtti. Kassel’deki nüfusun arttığını açıklayan Hilgen, “Geçtiğimiz yıl Kassel nüfusu 900 artarak 193.140 kişiye

Resepsiyona Sol Parti’nin Kassel B.Ş. Belediye Başkan adayı Kai Boddinghaus da katıldı.

ulaştı“ dedi. Hilgen ayrıca A44 otobanına Anayasa Mahkemesi tarafından yeşil ışık yakılması ve Avrupa Birliği’nin Calden Havaalanı inşaatına onay vermesiyle şehrin daha da kalkınacağını iddia etti. Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier de yaptığı konuşmada pembe bir tablo çizerken, aynı zamanda eyaletin borçlanmasından dert yandı. Konuşmaların ardından konuklar açık büfe eşliğinde guruplar halinde sohbet edip, bol bol hatıra fotografları çektirdiler.


MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Laz Marks Amice

Sosyal, politik ve ekonomik durumu laz şivesi ve Fadime, Temel, Hamsi figürleriyle anlatan oyuncu Haldun Açıksözlü’nün „Laz Marks“ kabaresi, Kassel’de seyircilerle buluştu. Philipp-Scheideman-Haus salonda yerlerini alan yaklaşık 150 kişi Haldun Açıksözlü’yü izledi.

Türkiye'deki politik kabereye yabancı olan Kassel’deki göçmenler, Açıksözlü’nün benzetmelerle yaptığı mizaha gülmekte zorlandılar. Ajitatif replikler ise güldürmedi ama uykudaki duyguları harekete geçirmiş olacak ki büyük alkış aldı. Buna rağmen „Laz Marks“ kabaresinin başlangıç olması açısından artıları vardı. Birincisi espiriyi anlayabilmek için izleyicileri politik gündemi takipe zorlaması, ikincisi espirilerin beyin açıcı güldürme haline getirebilmek için üzerinde biraz daha çalışılmasının gerekliliği. Kabarenin izleyicisi sinemedan, tiyatrodan farklı. Kabarede yapılan esprilere gülebilmek için mizahın gönderme yaptığı konunun farkında olmak gerekiyor. Bu da günlük politikanın takip edilmesiyle olabiliyor. Gazete, dergi, kitap okuyan kesimlerin kabareye ilgi duyması, zevk alması ve kahkahalarla gülmesi bu yüzden.

Kassel Magazin’i herkes okuyabilir !!! Dergimiz Kassel ve çevresinde oturan bütün evlere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Herhangi bir nedenle dergimizi alamayan okuyucularımızın telefon veya e-posta ile adreslerini bildirmeleri halinde, kendilerine Kassel Magazin postayla gönderilecektir. Bunun için hiçbir ücret talep edilmez. Tel: 0163 – 19 89 719 | abone@kasselmagazin.com

5


6

MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Yerel seçimde adaylarımızı tanıyalım Kassel ve çevresinde vatandaşlara doğumdan ölüme kadar hizmet veren yerel yönetimlerin yöneticilerinin belirleneceği Yerel İdare Seçimleri 27 Mart’ta yapılacak. Bugüne kadar ya oy hakkı olmadığı yada göçmen kökenli aday olmadığı için seyirci durumunda olan göçmenler, 27 Mart’taki seçimlerde bu fotoğrafını değiştirecek. Kassel

Beliye Meclisi tahinde henüz Türkiye kökenli encümen seçilmediğini düşünürsek, bu seçimin ilklere gebe olacağı ortada. Önümüzdeki seçimlerde 6 Türkiye kökenli aday seçilmek için yarışacak. En çok Türkiye kökenli aday Sol Pati’nin desteklediği Kasseler Linke.ASG’de yer alıyor: Hıdır Budak, Murat Çakır ve Serkan Kaplan.

SPD’ den iki aday yarışıyor. Doğan Aydın ve Mahmut Savaşçı. Kassel’in çevre ilçelerinden CDU’nun adayı olan Engin Çalışkan İl Genel Meclisi‘ne girebilmek için yarışıyor. Yeşiller de dahil olmak üzere diğer parti ve oluşumların ise Türk kökenli adayları yok.

Kasseler Linke.ASG

Kasseler Linke.ASG

Kasseler Linke.ASG

Hıdır Budak

Serkan Kaplan

Murat Çakır

Ucuz iş gücüne karşı olan Budak, Kassel’de her beş kişden birinin işsiz olmasından rahatsız. Bu durumdan özellikle göçmenlerin etkilendiğini söyleyen Budak, bir Euroluk işlere ve ucuz işgücüne karşı çalışmayı vaad ediyor. Göçmenlerin sorunlarının suistimal edildiğini belirten Budak, Her çocuk için ücretsiz yuva ve her öğrenci için eşit eğitim fırsatı talep ediyor.

Gençlerin aktif siyasete katılmaları için çaba sarfettiğini belirten Kaplan, “Biz gençler adına konuşan ve karar alan politikacılardan bıktık. Şehir yönetiminde gençlerin sesi olacağım.” dedi. Gençlere eğitimde ve iş hayatında fırsat eşitliği tanınmasını gerektiğinin altını çizen Kaplan, “Kassel’de Meslek Eğitimi alan gençler için belediyenin yapabilceği çok şey var. Ben bu konuda ısrarcı olacağım” dedi.

Ekolojik ekonomiye önem veren, sosyal, adil ve yaşanabilir bir şehir hayatı için yola çıktığını belirten Çakır, yerel siyasette şeffaflığın önemine vurgu yapıyor. Yerel yönetime vatandaşların da katılması gerekliliğinin altını çizen Çakır, özelleştirmelere karşı çıkıyor. Çakır, belediyelerin eğitim ve sağlık hizmetleri ile çevre ve yaşam alanlarının geliştirilmesi için yatırım yapması gerektiğini savunuyor.

SPD

SPD

Doğan Aydın

Mahmut Savaşçı

(6. Sıradan aday) 1968 doğumlu VW İşçisi

(21. sıradan aday) 1950 Doğumlu İnşaat Mühendisi

Kassel’de yabancı kökenliler için en uygun politikayı devam ettirmek istediğini belirten Aydın, „Biz sosyal demokratlar için başarılı bir entegrasyon, karşılıklı saygı, tolerans, hoşgörü ve şans eşitliği çok önemlidir“ dedi. Aydın, „Şehirimizi ve yeni vatanınızı birlikte daha iyi bir geleceğe taşıyalım.“ diyerek vatandaşınlar bu konudaki katkılarını beklediğini ifade etti.

(10.sıradan aday) (1985 Doğumlu) IT Sistem Elektronikçisi

(41. sıradan aday) 1967 Doğumlu Aile Hekimi

(11.sıradan aday) 1960 doğumlu RLS Vakfı Hessen Yöneticisi

CDU (İl genel Meclisi Adayı)

Engin Çalışkan

(27. sıradan aday) 1981 Doğumlu Havali Kompressör Montajcısı “Kendi kaderimizi ancak aktif politikaya girerek değiştirebiliriz” diyen Çalışkan, Landkreis‘ta bir göçmenlik dairesi ve İl Genel Meclisi’nde bir göçmenlik komisyonu kurulmasını istiyor. Göçmenlerin sorunlarını kendi aile sorunuymuş gibi gördüğünü söyleyen Çalışkan, göçmenlerin durumunun iyileştirilmesi için çalışacağını söylüyor. Çalışkan muhafazekar değerleri benimsediği için CDU’dan aday olduğunu ifade ediyor.


MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Kassel Büyük Şehir Belediye Başkanı Adayları Bertram Hilgen (SPD)

Ernst Wegener (CDU)

Hali hazırda B.Ş. Belediye Başkanlığı’nı yürütüyor. SPD’den aday olan Hilgen Kassel’in bir kültür ve sanayi şehri olabilmesi için çalışmaya devam edeceğini söylüyor.

CDU’lu Başkan adayı Wegener Belediye Başkanlığı’nı tekrar CDU’ya geçirmek için çalışıyor.

Dr. Andreas Jürgens (Bündnis‘90/ Grünen)

Bernd Häfner (Freie Wähler Kassel)

Birlik '90/ Yelilleri’in adayı Jürgens, Yeşillerin Almanya çapında artan imajına da güvenerek „Yeşil bir Kassel“ vaadiyle yola çıkıyor.

CDU ile yolları ters düşen Häfners, 1977 yılından bu yana aktif çalıştığı yerel yönetimin en tepesine talip.

Kai Boeddinghaus (Kasseler Linke.ASG)

Olaf Petersen (Piraten Partei)

Belediye‘deki Hartz 4 yolsuzluğunun üstüne giderek kamuoyunda adını duyuran Boeddinghaus, göçmen kökenli bir dernekte seçim çalışmalarına başlayan ilk belediye başkanı adayı olarak dikkat çekiyor. Boeddinghaus’u Sol Parti destekliyor.

Korsanlar‘ın adayı Petersen genç seçmenlere güveniyor. Petersen gençlere başka türlü bir siyaset vaad ediyor.

İŞ İLANI Eylül 2010 yılından itibaren bağımsız ve egitim dışı etkenlerden uzak hizmet veren Kassel’in tek dersanesi COLLEGE yoğun ilgi nedeniyle yeni sınıflar açmaktadır. Dershanemiz bu ilgiye cavap vermek maksadıyla üniversitenin son sınıflarında okuyan ve kendinen küçük öğrencilere ders vermekten zevk alan gençler arıyor. Siz de gençlerin başarısına katkıda bulunmak ve profesyonel bir ortamda çalışmak istiyorsanız bize ulaşın! İrtibat Tel.: 0561 401 207

7

Dr. Dağdelen‘den Enjeksiyon Tedavileri BOTOX Çok farklı sebeblerden dolayı yüzde kırışıklıklar oluşabilmektedir. Deri, altında bulunan kaslara yapışık olduğu için her kas hareketi kırışıklığa neden olur. Gülme çizgileri, tebessüm çizgileri ve göz etrafında kaz ayağı, deri altındaki yüzkası hareketlerinin birer sucudurlar. Kırışıklıklar yaşlılığa bağlı meydana gelebileceği gibi deri altındaki mimik kas sisteminin devamlı hareket etmesi sonucu da oluşabilir. Yüz ve alın germe gibi germe amaliyaylarının yanında kırışıklıkların yumuşak doku dolgu maddeleri ile doldurulmasıda kırışıklıkları gidermek için kullanılan cilt yenileme tekniklerinden biridir. Özellikle yüzdeki mimik bölgesi için enjeksiyon tedavisi öneriyoruz. „Hyaluronsäure“ yağ tedavisi deriye ince bir iğne ile enjekte edilen vücudun kendisine ait dolgu maddesiyle ilgilidir. Bu yöntem özellikle yüz çizgilerini azaltma ve dudaklara şekil verme için uygundur. Bu sayede genç, sağlıklı ve doğal görünümlü tene kavuşabilirsiniz. Bu uygulamanın yanı sıra yağ enjeksiyonu (ya da „lipofilling“) uygulamalarıda önerdiğimiz diğer yöntemlerden arasındadır. Burada yağ dokusunun eksik ya da zayıf olduğu bölgelere, yağ dokusu ile dolgu yapılarak daha düzgün bir görünüm kazandırılır. Bu sayede küçük nasolabial ve dudak etrafı kırışıklıkları ile yanakta madde kaybıyla ouşabilen doku bozukluklarının tedavisi mümkündür. Botox yöntemini ise alın ve göz çevresi kırışıklıklarının tedavisinde tercih etmekteyiz. Botulinumtoxin-A tamamiyle doğal yollardan meydana gelen bakteriler içerir ki bunlar tedavi esnasında kas kramfları oluştururlar. Kasların gevşemesi sayesinde kırışıklıkların giderilmesi işlemi yapılır. Unutmamalısınız ki bir plastik cerrah sizlere dolgu maddelerinden, laser tedavisinden kozmetik cerrahi girişimlere kadar bu konuda geliştirilmiş tüm alternatifleri sunabilecek donanıma sahip bir uzmandır. sizin için en uygun tedavi yöntemine cerrahınız birlikte karar vermelisiniz. Yöntem 3 ile 6 ay boyunca etkisini korur. Tedavinin sonucu derhal görülür ve ihtiyaç halinde isteğe göre yan tedaviler yapılabilir. Tüm tedaviler göreceli acısız olup ayakta yapılır. Kısaca: Fiyat: 100€ dan başlayan fiyatlar Anestezi: İstenildiğinde yerel narkoz Ameliyat süresi: 5 dakika ile 1 saat arası Yatma Süresi: Ayakta tedavi Toplumsal yaşama dönüş: Hemen Sorularınız ve geniş bilgi için;


8

MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Kariyer Pusulası

Veliler öğrenci oldu

Değerli okurlarımız, Yeni yılınızı Kassel Magazin’in 2011’deki ilk sayısı aracılığıyla kutlar, eğitim ve iş hayatınızda başarılar dilerim. Çocuklarımız çok yakında ilk dönem karnelerini alacaklar. Bazı gençler de bu verilen karnelerle yeni okullarına yazılacaklar. Bu dönem kayıt yaptırılabilecek okul türleri; - Oberstufengymnasium (3 yıllık) - Berufsgymnasium (3 yıllık) - Fachoberschule (2 yıllık) - Berufsfachschule (1 yıllık) - Berufsfachschule (2 yıllık) - Berufsvorbereitende Maßnahmen Hiç bir zaman tek hedef seçmemek gerekiyor sevgili okurlar. Her zaman alternatifiniz bulunsun. Çünkü özellikle bu eğitim yılında hem G8‘liler hem de G9‘lular aynı zaman diliminde aynı okullara müracaat edecekler. Bu da müracaat ettiğiniz okuldan red mektubu gelme olasılığı arttırıyor. Bu yüzden, örneğin Berufsgymnasium‘ da karar kılan öğrencilerin hem iki farklı Berufsgymnasium’a müraacat etmelerini, aynı zamanda da Fachoberschule’ye başvurmalarını öneriyorum. Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisiyse başvuru zamanı. Önce müracaat edenlerin okul dilekçesi genelde kabul ediliyor. ‘Berufsgymnasium’ özellikle çocuklarımız için bulunmaz bir imkan. Bu okula alınma kriterleri ise şunlar: - Gymnasiumun 10. sınıfından 11. sınıfa geçti belgesi - Gesamtschulenin G Zweig bölümden 11. sınıfa geçti belgesi - Gesamtschulenin R (Realschul) Zweig bölümüde not ortalaması 2,5 altında kalması - Realschule‘de not ortalaması 2,5 altında kalması Berufsgymnasium‘un en belirgin özelliği ise, bu okuldan mezun olan gençlerin „Allgemeines Abitur“ almaları. Yani bu tür okullardan mezun olanlar ile normal Gymnasium‘u bitirenlerin arasında hiç bir fark yok. Bu okullardan alınacak diploma ile tıp, hukuk, öğretmenlik alanlarda gayet rahat üniversite eğitimi alınabilinir.

College Dershane’si düzenlediği veliler toplantısıyla eğitim alanındaki profesyonelliğini ve ciddiyeti bir kez daha kanıtladı. Toplantıya katılan velilere College’e has eğitim ve iş akış planlarını anlatan Kazım Cebeci, “Bizim için şeffaflık ön planda. Velilerin her konuda bilgilendirilmesi gerekiyor. Hedef odaklı çalışıyoruz. Amacımız belli. ‘Çocuklarımızın başarılarını arttırmak’ dedi. Rehberlik uzmanı Mutlu Uysal’ın hazırladığı rehberlik konsepti velilerden olumlu tepki aldı.

Bernd Kessler de College Dershanesi’nin öğretimin dışında kültürel faaliyetlerle de gençlere hizmet vereceğini belirterek; müze, tiyatro ve benzeri kültürel etkinlik planlarını tanıttı. Toplantı ardından tek tek öğretmenlerle görüşme fırsatı yakalayan veliler uygulamadan son derece memnun olduklarını ifade ettiler. Toplantı sonrası açık büfede bir araya gelen veliler kendi aralarında konuşarak bilgi ve deneyimlerini birbirlerine aktardılar.

College’de beyin fırtınası

College Dershanesi Türk Kadınlar Birliği’nde öğrenciler için hafıza geliştirme kursu düzenledi. Bernd Kessler ve Kazım Cebeci katılımcılara hafızayı etkin kullanma ve okul hayatına

uyarlama konusunda önemli bilgiler verdiler. Katılımcılar öğrendikleri metodları derslerinde uygulayacaklarını belirterek, böylesi bir kursa katılmaktan memnun olduklarını dile getirdiler.

Yemekte Futbol

Sevgili okurlarımız; hedefe ulaşmak için en kolay yolu seçmek en mantıklı yoldur. Yakında öğrenciler karnelerini alacak. Karnelerindeki kötü notlar nedeniyle gençlerimizin paniğe kapılmaması için, sizlere özveri ile çalışan ve tüm eğitim konularında size yardımcı olan „COLLEGE“ dershanesini öneriyorum. Ayrıca bu dershanede özel bir sistemle özel takviye dersler de verilmektedir. Bizimle irtibata geçebilirsiniz. COLLEGE Untere Königstrasse 58 (DSI Sprachschule binası) Telefon: (+49) 0561 40 12 07 Telefon: (+49) 05682 63 83 E-Mail: kazim.cebeci@web.de E-Mail: kessler.bernd@yahoo.de Çocuklarımızın zihni daimi acık olsun. Saygılar Kazim Cebeci ve Bernd Kessler ©.

Kassel’in yetiştirdiği ünfü futbolculardan milli futbolcu ve Bursaspor kaptanı Ömer Erdoğan ile Samsunspor kaptanı Turgay Gölbaşı Sischa Bar’da yemekte buluştu. Tuncay Aral’ın işletmesini yürüttüğü Sischa Bar’ın açılışı şerefine verdiği yemekte bol bol futbol

konuşuldu. Tuncay Aral, Kassel’de eksikliği hissedilen, ailelerin ve bayanların hoşça vakit geçirebileceği bir Türkü Bar formatını oturtmak için yola çıktıklarını belirterek, türkü seven tüm Kassellileri Sischa Bar’a davet etti.


MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Usta sahalara geri dödü

Doğru Organizasyon bürosunu açtı Niestetal’de Kasseler Str. 49’ki Doğru Organizasyon’un bürosunun açılışı, 100’e yakın kalabalık bir davetli gurubu eşliğinde gerçekleşti. Açılışı pasta keserek başlatan Gökhan Doğru, “Doğru bir işe giriştiğimize inanıyorum. Sloganımız belli; ‘Eğlencenin doğru adresi’. Bu yola başarılı olmak için çıktık; artık dönüş yok” dedi. Misafirler hazırlanan açık büfede karınlarını doyururken, Doğru Organizasyon’un hizmet ve projelerini daha yakından tanıma fırsatı buldular.

Hessen Eyaleti’nin “Kfz-Brief” yapan ilk yabancı kökenli ustası Abidin Kılıç yaklaşık 13 sene ara verdiği mesleğine geri döndü. 1986 yılında eğimini tamamlayan yılların ustası Kılıç, dergimize yaptığı açıklamada, “Eski müşterilerim ve arkadaşlarım mesleğe geri dönmem için baskı yapıyorlardı. RT Autoteile & Sevice Center’in kurucusu Ramazan Top’tan bu yönde bir teklif alınca hemen değerlendirdim” dedi. Kassel’de araba tamiri ve bakımı ile lastik ve cant satışındaki hizmet kalitesinin eksikliğine değinen Kılıç, “Müşteriler araçlarını teslim ettikten sonra genelde muhatap bulmakta zorlanıyorlar. ‘Aracınızı şu saatte teslim edeceğiz’ deniliyor ama genelde bu söze uyulmuyor. Bir de lastik ve cant piyasasında eksiklikler görüyorum. Dört dörtlük, tek elden kaliteli hizmet vermek iddiası ile bu yola tekrar çıktım” dedi. Ramzan Top ise Kassel’in en eski ustalarından Abidin kılıç ile birlikte çalışmaktan son derece memnun olduğunu ifade ederek, bundan sonra müşterilerine daha kaliteli hizmet vereceklerinin müjdesini verdi. Ramzan Top “Müşterilerimiz bizi iyi takip etsinler. Özellikle lastik ve cant ürünlerinde çeşitli kampanyalarla müşterilerimize uygun fiyata, hak ettikleri hizmeti ve ürünleri sunacağız” dedi.

9


10

MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Türkü Gecesi Kassel Türk Öğrenci Birliği VTS’in Orient Sischa Bar’da düzenlediği Türkü Gecesi’ne çoğunluğu üniversite öğrencisi olmak üzere 80’den fazla türküsever katıldı. Gecede Mehmet Bayraktar, Kürşat, Halil ve Abdullah (ritim) sahne alırken, izleyicilerden Akif Dayangaç ve Gökhan Eceray (bağlama) arkadaşlarının ısrarlarını kıramayarak sahneye çıktılar. Gecenin ilerleyen saatlerinde Kassel’in medarı iftiharlarından Cuma Kayacık seslendirdiği parçalarla konukları mest etti.


MAGAZiN

14 Şubat kapıya dayanırsa Yıl 365, kutladığımız bayram, seyran, düğün, dernek, gün sayısı da neredeyse 365. Hele bir de tüm dünyada herkesin birlikte kutladığı Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Anneler Günü, Babalar Günü, Öğretmenler Günü gibi günler var ki evlere şenlik. Mağaza ve hediyelik dükkan sahipleri böylesi günleri iple çekerken, vatandaşta ise “Ulen bir yıl nede çabuk geçti. Hangi hediyeyi alsam?” telaşı başlar. Nasıl bir hediye alacağını bilmeyenlerin yardımına genelde parfümcüler, çiçekçiler arada bir kitapçılar koşar. Kimimiz herkesten farklı, romatik, özel, manalı hediyer, sürprizler peşinde koşarız. Lakin 6 milyar insanın içinde özel olmak pek de o kadar mümkün olmaz. Boşu boşu strese girdiğimizle kalırız. Söz konusu 14 Şubat oldumuydu taze evli yada sevgileleri bir telaş sarar. Bayanların bir birlerini arayıp uzun uzun fikir teatisi yapmaları, erkeklerin ise son gün yaratıcılıkları sayesinde işi kotarmaları alışıla gelmiş durumlardır. Hediyeler alınıp verilirken sürekli günün önemine atıfta bulunulur. Yılda bir günlük kutlama yada hediyeleşmeyle yetinilmemesi gerektiği belirtilir. Lakin nefile. O gün biter, bir dahaki seneye kadar kimsenin gıkı çıkmaz. 14 Şubat kapıda. Bu sene de aynı şeyler yaşanacak. Benim tavsiyem bir kulpunu bulup sevdiceğinizi karşınıza alarak açık açık konuşmanız. Ne mi konuşacaksınız. Basit. “Hayatım bu tür günler satışların arttırılması için marketing guruları tarafından uydurulmuş, aslı astarı olmayan günlerdir. Gel biz bu oyuna gelmeyelim. Hediye dediğin, çiçek dediğin nedir? Sen iste (derseniz yanarsınız) ben her zaman alırım sana çiçek, böcek, hediye, mediye. Asıl olan sevgimiz” İşe yaramıyor değil mi? O vakit, içinizden gelerek söyleyeceğiniz “Seni seviyorum” cümlesi her güne, her hediyeye bedel olsa gerek.

14 Şubatla ilgli wikipedia.org’tan bilgi 14 Şubat, 1800 yıllarda Amerika'lı Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur. Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok fazla önem kazanmış, sevgililer günü tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir. Sevgililer günündeki en yaygın uygulama eşe ya da sevgiliye verilen karttır. Bu kartlara sevgi mesajları, aşk şiirleri vs. yazılır. Özellikle batı avrupa sevgilisi olmayanlar hoşlandıkları kişilere kart gönderir. Alıcı kişi, içinde genellikle "Sevgilim olur musun?"yazan bu imzasız kartın kimden geldiğini bulmaya çalışır. Sevgililer gününde hemen herkes sevgililerine veya eşlerine bu günün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyeler verir. Bu hediyelerin başında çiçekler ve çikolata gelir. Sevgililer Gününü çiftler genellikle başbaşa geçirirler. Başbaşa gidilen romantik bir yemek, ya da evde hazırlanan romantik bir sofra en yaygın kutlamalardandır. Bunların yanı sıra, Sevgililer Günü çok sayıda evlenme teklifinin de gerçekleştiği bir gündür.

www.kasselmagazin.com

11

Hukuk Köşesi Eyvah, icra ödeme emri geldi (Mahnbescheid)! Şimdi ne yapmalı? Hemen hemen her borçlu mahkemeden gelen sarı zarfı almıştır. İcra ödeme emri ile borçluya ödemediği borcu ödemesi gerektiği bildirilir. İlamsiz icra takibi (Mahnverfahren) alacaklıya hızlı ve hesaplı bir şekilde parasını almasını sağlayabilir.

Av.Selçuk Birdir

İcra ödeme emri çıkartılması İcra takibinde normal mahkeme duruşmalarındaki gibi „o para neden talep ediliyor“ diye sorulmaz ve avukat gerekli değildir. Alacaklı dilekçe ile sadece ne kadar para alacağını talep eder. Sulh makemesi icra ödeme emirini o zaman hazırlar ve borçluya tebliğ eder. Bu kararın dezavantajı, alacaklının talep ettiği borcunun haklılığının kontrol edilmiyor olmasıdır. Sulh mahkemesi sadece dilekçenin formaliteden doğru olup olmadığını kontrol eder. Öneri: Bu durumlarda hemen talebin doğru olup olmadığının veya istenen para miktarının yüksekliğinin gerçeği yansıtıp yansıtmadığının araştırılması gerekir. Ayrıca, bu talep zaman aşımına uğramış veya baska bir sebepten dolayı artık borçludan talep edilemez hale gelmiş olabilir. Bu gibi konular dikkate alınmalıdır. İcra ödeme emrinin tebliğ edilmesi İcra ödeme emri genel olarak posta ile gönderilir. Postacı borçluyu evde bulamadığı taktirde mektubu posta kutusuna atması yeterlidir. Postacı zarfın üzerine getirdiği günün tarihini not eder. Mektubun postahaneden alınmasi için bir bildiri de yeterlidir. Yani icra ödeme emrinin elinizde olmasi bile emrin tebliğ edilmiş olduğu anlamına gelir. İtiraz hakkiniz İcra ödeme emri geldikten sonra iki hafta içerisinde borçlu itiraz hakkını kullanabilir. İtirazın yetkili sulh makemesine bildirilmesi gerekir. Alacaklıyla irtibata girmenin sonuca bir faydası yoktur. İtiraz hakkınızı kullanırsanız normal mahkeme duruşması başlar. Alacaklı o zaman talep ettiği parayı ispat etmek zorundadır. Mahkeme alacaklının haklı olup olmadığını kontrol eder ve sonuca bağlar. Öneri: İcra emrinin (Vollstreckungsbescheid) çıkartılmasının masraflarını borçlu taraf ödemek zorundadır. İtiraz edipte sonradan itirazı geri çekmek ayrı bir masraf oluşturur.Bu yüzden itiraz hakkınızı kullanmadan iyice düşünmeniz gerekli. Hükmü icra emri İtiraz edilmediği taktirde 2 hafta sonra icra emri kesin hüküm kazanır. Kesinleşmiş icra emrine yargı mahkeme kararı gibi itiraz edilemez. Sadece cok özel durumlarda temyiz edilebilir. Bu özel durumlar nelerdir? Bir avukata danışmanız tavsiye edilir.


12

MAGAZiN www.kasselmagazin.com

RESTAURANT

DÖNER İMALATHANESİ

İsteğinize göre döner üretiyoruz Tel.: 0551 / 389 38 41

Mobil : 0157 / 71 36 73 51

Mobil: 0157 / 72 99 79 79


YEMEK www.kasselmagazin.com

Mehtap Müller’le hünerli eller, lezzetli yemekler Merhaba sevgili Kassel Magazin okuyucuları. Yeni yıl derken ocak ayını geride bıraktık bile. Bu sayıda bana mutfağını sevgiyle açan Ege’nin sıcak kanlı ve becerikli 3 çocuk annesi, Cansu Cebeci’ye bizleri kabul ettiği için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Çanakkale’de doğan ama İzmir‘de büyüyen ve

evlendikten sonra Almanya’ya gelen Cansu hanım “Rosenens” kozmetik ürünlerinin Kuzey Hessen satış sorumlusu. Türk Kadınlar Birliği‘nde aktif olarak faaliyet gösteren Cansu hanım, “Bildung und Beratung” sertifikasıyla Kassel‘de daha da güzel işlere imza atmak istiyor. Dekorasyona olan merakını ve özenini zevkle döşediği evinin her köşesinde görebileceğiniz Cansu hanımın mutfağı ise, onun en özel alanı. Oradaki mutluluğunu yemek tabaklarına ve yemeklerinin tadına yansıtan Cansu Cebeci‘nin bizim için pişirdiği lezzetlerden biri var ki, yıllarca yaşadığı Uşak‘ta “Topalak çorbası” yada “Digil Aşı” olarak bilinen yemepin tarifini vermeden geçemeyeceğim.

Topalak çorbası için gereken malzemeler: Bir su bardağı ince bulgur. 1 adet kuru soğan. 1 yemek kaşığı biber salçası. 1 yemek kaşığı domates salçası. 1 çay kaşığı tuz. Takriben yarım çay bardağı un. Suyu için: Bir1 adet kuru soğan. 2 yemek kaşığı salça. 3 yemek kaşığı sıvı yağ yada 1 yemek kaşığı tere yağı. 2 su bardağı haşlanmış fasülye. Yarım limon suyu.

Önce bulguru yumuşayıncaya kadar sıcak suda ıslatıyoruz. Tavada yağı kızdırıp içine bir adet soğanı rendeliyoruz. Soğanlar hafif pembeleşince içine salçayı ilave ediyoruz ve kavuruyoruz. Yumuşayan bulgurun üzerine salçalı karışımı döküyoruz. Tuzunu ve baharatını arzuya göre ilave ediyoruz. Üzerine ununu serpiyoruz ve ele yapışmayacak bir hamur elde ediyoruz. Bu hamurdan küçük toplar yaptıktan sonra unlanmış tepsiye yerleştiriyoruz. Ayrı bir tencerede önce yağı koyup sonrasında içine soğanı rendeliyoruz. Soğanlar pembeleşince içine salçasını koyuyoruz. Salçalı karışımın üzerine suyunu ekliyoruz ve ardından yarım limonu içine sıkıyoruz. Çorbanın suyu kaynayınca içine tepsideki unlanmış topları atıyoruz. Fasülyeleri ve tuzunu ilave ediyoruz. Yarım saa- 45 dakika kadar orta ateşte pişiriyoruz.

Hepimiz su böreğini biliriz ama ben pirinçlisini ve bu kadar lezzetlisini ilk defa yedim. Tarifini uzun uzun yazmayacagim ama işin sırrı, ara harcı olarak 1 kat peynir ve 1 katta tereyağıyla az haşlanmış prinç kombinasyonu kullanılması. Deneyin pişman olmayacaksınız.

Adını Cansu hanımın „Nisan Bohçası” olarak değiştirdiği krep bohçası Ege lezzetindeki iç harcı ve o inanılmaz küçüklükteki yuvarlak lokmaları beni adeta aldı götürdü Izmir’e. İzmirliler bu Çeme’nin Lokması olarak bilinen yemeği yemek için taaa Çeşmeye giderler Kassel nire, Izmir nire!!! Sevgiyle pişen her yemek güzeldir sözüne ben, „Cansu’nun pişirdiği her yemek güzeldir“ diyerek ufak bir ekleme yapıyorum. Ne yapın edin kendinizi Cansu Hanım’ın evine yemeğe davet ettirin; bana hak vereceksiniz. Unutmayın sevgiyle pişen her yemek güzeldir. Sevgiyle kalın, sevgisiz kalmayın. İletişim: mehtapmueller@gmail.com

13


MAGAZiN

14

www.kasselmagazin.com

Söyleşi: Hakan Yılmaz

Solaryumcular denetim altında

Günümüzde bronz bir tene sahip olmak isteyenler solaryum stüdyolarını mesken edinmiş durumda. Özellikle gençler arasında bronzlaşmış ten “İN” soluk ten “OUT”. Ancak kantarın topuzunu kaçıran gençler çeşitli deri hastalıklarına maruz kalıyor. Sağlık Bakanlığı piyasadaki düzensizliğe son vermek amacıyla bu yıl başında yürürlüğe giren bir dizi tedbire imza attı. Alınan önlemleri 16 senedir eşi Fatma hanım ile solaryum sektöründe çalışan Selçuk Çelik’le konuştuk. H: Sizce yeni düzenlemeler ile amaçlanan nedir? S: Piyasada bir düzensizlik hakimdi. Alınan önlemlerle insanların bilinçsiz ve sağlıksız bronlaşmasının önüne geçilmek isteniyor. H: Yeni yasa ile ne gibi düzenlemeler yapıldı? S: Yasa iki ayaktan oluşuyor. İlki bu yıl başında yürülüğe giren düzenlemeler. Buna göre 18 yaşından küçükler solaryum stüdyolarına alınmayacaklar.

stüdyolarındaki denetimler arttırılacak ve düzenlemelere aykırı davranan işletmelere para cezası ve hatta kapatma cezası verilebilecek. H: Sizin işlettiğiniz solayum stüdyoları bu kriterlere uygun mu? S:Temizlik ve hijyen konusunda yıllardır standartların üstünde çalışıyoruz. Müşerilerimize her zaman aşırı bronzlaşmanın tehlikelerinden bahsediyoruz. Yeni standartlardaki UVB lambalarının siparişini verdik. H: Bronzlaşmak isteyen okurlarımıza tavsiyeleriniz nelerdir? S: Öncelikle güneşte bronzlaşmayı tercih etsinler. Güneşsiz ve soğuk günlerde gidecekleri solaryum stüdyosunun temizliğe önem verdiğinden emin olsunlar. Zira hijyenik olmayan ortamlarda müşterilerin mantar gibi çeşitli deri hastalıklarına

yakalanmaları kaçınılmaz. Ucuz bronzlaşma kampanyalarına şüphe ile yaklaşsınlar. Ucuz etin yahnisi kötü olurmuş. Hassas cilde sahip olanlar ise ilk etapta 8 dakikalık seansları tercih etsinler. Cildi koruyucu kremler kullanmalarını da tavsiye diyorum. Bu sayede hem sağlıklı hem de uzun süreli bronzlaşma yaşabilirler. H: Burada solaryum aletleri dışında bir de kuaför ve güzellik uzmanları da görüyorum. İşler kötü de o yüzden mi bu işlere bulaştınız? S:(Gülümseyerek) Yok. Bu Kassel’de ilk defa bizim geliştirdiğimiz bir konsept. Üçü bir arada konsepti. Solaryum, kozmetik ve kuaförlük hizmeti bir arada. Müşteri hem bronzlaşacak, hem baştan aşağıya cilt bakımını yaptırabilecek. Ayrıca saçlarına da çeki düzen verebilecek. H: Yani buraya gelen birisi tepeden tırnağa yenilenmiş olarak çıkabilecek. S: Sonuçta tek elden bu üç hizmeti veriyoruz ve olumlu tepkiler alıyoruz.

H: Nedir şu 18 yaşından küçüklerin yasaklardan çektiği! S: (Gülümseyerek devam ediyor) Bir müşteri yılda en fazla 52 defa solaryum cihazını kullanabilecek. Solaryum stüdyoları bu konuda protokol tutmakla yükümlüler. Yasanın ikinci ayağı ise Haziran ayında yürürlüğe girecek önlemlerden oluşuyor. Hazirandan itibaren solaryum cihazlarındaki ışınların ihtiva ettiği UVB oranı 0,3’e düşürülecek. Bugüne kadar bu oran ortalama % 3 seviyelerindeydi. H: S:

Yani bu güne kadar yandık desenize. Bir nevi öyle. Ayrıca solaryum

rlS-HeSSen TürkÇe kOnuŞuYOr KASSEL‘DE YAPILACAK SEMİNERE DAVET Hessen Rosa Luxemburg Vakfı bu yıl ilk kez Türkçe ve Almanca olmak üzere iki dilli politik eğitim çalışmalarını programına aldı. RLS-Hes-

Günlük Semİner HeSSen eYAleTİnDe Yerel SeÇİmler

sen bu toplantılar dizisi ile Türkçe konuşan göçmenlere Hessen’deki I. BÖLÜM: 11:00 – 13:00 politik eğitim çalışmalarına yeni bir ulaşım olanağı sağlamayı hedefle- • Almanya’nın siyasî sistemi • Yerel yönetimler nasıl çalışır? mektedir. • Hessen eyaleti yerel seçim sistemi Toplantılar dizisi ile katılımcıları bilgilendirmeyi, onlara Almanya’daki • Göçmenler için katılım olanakları sol tartışmaların içeriklerini tanıtmayı, göçmenlerin özörgütlerinde ÖĞLE YEMEĞİ: 13:00 – 14:00 gönüllü çalışmalar yapan aktörlerin etkinliklerinin geliştirilmesini teşvik II. BÖLÜM: 14:00 – 17:30 etmeyi ve göç politikaları ile Türkiye’deki gelişmelere yönelik konuların • • tartışılacağı bir platform görevini yerine getirmeyi hedeflemekteyiz. Bu çerçevede şu kuruluşlar ile işbirliği yapmaktayız: Frankfurt Türk

Partilerin yerel seçim programlarına bir bakış Hessen eyalet anayasasına borçlanmayı engelleyen bir madde yerleştirilmesi için yapılacak olan halk oylaması: Borçların azaltılması mı, sosyal demontaj mı?

Halkevi; Mezopotamya Kültür Merkezi Frankfurt; Çokkültürlü Dostluk CumArTeSİ, 26.02.2011, 11:00 – 17:30 Derneği; Hessen Yerel Politikaları Forumu; Kassel Schlachthof Kültür YER: KULTURZENTRUM SCHLACHTHOF, MOMBACHSTR. 12, 34127 KASSEL Merkezi ve Radyo Kassel. KATILIMCILAR: İSMAİL KARATEPE, ÖZGÜR GENÇ, KAI BOEDDINGHAUS, MURAT ÇAKIR Toplantılara katılım ücretsizdir. rOSA luXemBurG STIFTunG HESSEN


MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Kassel Düğün Fuarı 2011

Bu yıl 16.sı gerçekleşen Kassel Düğün Fuar’ı 8-9 Ocak tarihlerinde Dokumenta Halle’de Kassellilerle buluştu. Bu yıl da büyük ilgi gören fuarı yaklaşık 2600 kişi ziyaret etti. Düğün organizasyonuyla ilgili en yeni trendlerin görücüye çıktığı fuara aralarında Kassel Şehri Evlendirme Dairesi’nin de bulunduğu 60‘ın üstünde kurum ve şirket katıldı. Kassel Düğün Fuarı‘nın organizasyonu aynı zamanda Hessen‘in önde gelen gelinlik mağazalarından Sigrid’in sahibi olan Otto Martelleur yapıyor. Fuar boyunca belirli aralıklarla düzenlenen defilelerde sergilenen birbirinden güzel gelinlik ve damatlıklar beğeni toplarken, fuar standlarındaki yüzük, dekor, davetiye ve pasta çeşitleri de ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

15


16

MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Yonca yuvaya geri döndü Popstar yarışmasında son anda elenerek gönüllerimizin popstarı olan Yonca Kassel’de arkadaşları ile hasret giderdi. Yaklaşık 4 ay evinden ve arkadaşlarından uzak kalan Yonca bir cafede bir araya geldiği dostları ile önce kucaklaştı, sonra da muhabbet etti. “Popstar yarışması benim için çok özel bir deneyimdi” diyen Yonca, bundan sonrası için iddialı konuştu. “Önce üniversite eğitimime ağırlık vermek istiyorum. İlk aşkım ‘dansı’ aksatmadan, şarkı söylemeye de devam edeceğim. Günün birinde beni yine sahnelerde göreceksiniz” diyen Yonca, yarışma boyunca kendisini destekleyen herkese teşekkür etti.

“So What?!”

Popstar Yonca’nın da aralarında bulunduğu “So What?!” (e nolmuş yane) Dans Gurubu IVM tarafından düzenlenen “Video-Clip Dancing Almanya Şampiyonası‘nda” geçen sene kendi kategorilerinde Almanya birincisi oldu. Yarışmada dans gurupları tarafından HipHop, Show-Dance, Lyrical-Dance, Street-Dance, Breakdance, Street-Jazz, House-Dance vb. dans çeşitlerini içeren sahne şovları yani Video-Clip-DancingShow’ları sergileniyor.

2008 senesinde Yonca, Yasemin ve Buket kardeşler ile Lisa tarafından kurulan “So What?!” şu anda bünyesinde 17 dansçı barındıran bir hip hop formasyonu üstünde çalışıyor. Grubun neredeyse tüm idari yükünü üstlenen Yasemin, “İlk günden bu yana çok sıkı çalışıyoruz. 2009 ve 2010 yıllarında peş peşe IVM Video-Clip Dancing’de birinci olduk. Sürekli Almanya çapında gösterilere katılıyoruz ve kendimizi geliştirmeye özen gösteriyoruz. Kareograflarımız da dansçılarımız da dans sektörüne gayet profesyonel yaklaşıyorlar.” dedi. “So What?!” Grubunun kurucusu üç kızkardeşin üçü de birbirinden mağrifetli. Popstar Yonca, malum dansçılığı ve güzel sesinin yanında aldığı şehir planlamacılığı eğitimiyle de ön plana çıkıyor. Yasemin ise tam bir yabancı dil ve organizasyon ustası. Amerikan Dili ve Edebiyatı ile İktisat dalında üniversite tahsili yapan Yasemin de dansçı ve şarkı söylüyor. En küçük kardeş Buket de bir dans hayranı. Lise’de okuyan Buket “Dans, spor ve eğitim olmassa olmaz” diyor. Bir zamanların usta tiyatro oyuncusu baba Ahmet Çakmak ise haklı olarak kızlarıyla gurur duyuyor. “So What?!” Dans Gurubu’nun video kliplerini internetten izlemek için youtube sitesinden ‘sowhatcrew’ kelimesiyle arama yapmanız yeterli.


www.kasselmagazin.com

sunar:

Kurfürsten Galerie’deki Spielbank Kassel’de esrarengiz Jackpot! Düzenli aralıklarla Spielbank Kassel’de esrarengiz Flitzer yada para oyunları oynanıyor. Esrarengiz Jackpot oyun başına konan para miktarı yada belirli resimlerin biraraya gelmesinden bağımsız sahibini buluyor. Şansınızı deneyin ve çılgın ek kazanma olanaklarıyla çoşun!

raya a p z A nce! e l ğ e çok

r ve e z t i l F Flotte ara! p peşin !

nsı a ş a anm

z Ek ka

Daha fazla bilgi için www.spielbank-kassel.de

SPORTSBAR

Eintritt ab 18 Jahren. Bitte halten Sie Ihren Ausweis bereit. Glücksspiel kann süchtig machen. 18 yaşından küçükler giremez. Kimliğinizi yanınızda bulundurunuz. Şans oyunları bağımlılık yapabilir.

17 motor4.tv

MAGAZİN


18

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Hoşgeldin 22

Haydar ikiledi

Serdar Ün 22. yaşgününü Caramal’de arkadaşlarıyla çılgınca eğlenerek kutladı. İş ve okul arkadaşlarının yanısıra kardeşi Sinan’ın da katıldığı kutlamada doğum günü çocuğu adeta öpücük bombardımanına maruz kaldı.

Hüseyin ve Agnes Çakır’ın oğulları minik Haydar’ın ikinci yaş günü kalabalık bir davetli grubu eşliğinde kutlandı. Kassel’in acar şöförlerinden Hüseyin, doğum günü akşamı uzattığımız mikrofona “Biz doğum gününe 20 kişi çağırdık. 70 kişi geldi.

Nasıl haber aldılar, nerden geldiler anlayamayadık. Ne de çok sevenimiz varmış” dedi. Davetliler ise küçük haydarı öpe öpe bir hal oldular. Haydar’da gördüğü ilgiden memnun etrafına gülücükler dağıttı.


YILBAŞI www.kasselmagazin.com www.kasselmagazin.com

i

19 19

CIlgIn Cocuk iSo i i İSO standardlarına isim babalığı yapan, babacan kişiliğiyle Müslüm Baba’nın tahtını sallayan, halı sahaların en acar sol beki, rus diskolarından ivedilikle uzak duran, müziksiz tuvaletin yolunu tutamayan, dinlenmek için bilgisayar oyunlarının ırzına geçen, on cümleden dokuzuna ‘hayır ama’ diye başlayan, bulaşık yıkarken ecel terleri akıtan, bir istekte bulunurken o zarif ses tonuyla ‘olur mu?’ diye soran, spor yapıp10 gram

verdikten sonra yemek yiyip 100 gram alan, Özgür’ünden başka özgürlük, aşk, meşk ve dahi obje tanıyamayan, 10 katlı bir apartıman boyunda külliyat hatmeden, bir dönem üniversitelerde talebelere hikayeler anlatan, İstanbul İktisat mezunu, gönüllerin şahı, (unuttuğum başka bir özellik kaldı mı? Ha tabi ki...) şahsına münasır, büyük insan İsmail Doğa Karatepe 28. yaş gününü Bar 39’da kutladı. Kutlu olsun! Caf caf savolsun!

Her Cumartesi Damsýz girilmez!

alle Shisha Sorten

nur


20

YILBAĹžI www.kasselmagazin.com


YILBAĹžI www.kasselmagazin.com

21


22

YILBAĹžI www.kasselmagazin.com


YILBAĹžI www.kasselmagazin.com

23


24

YILBAĹžI www.kasselmagazin.com


Hülya ‘50’ dedi

Kasselli hastalara 30 yıldır güler yüzlü hizmet veren hemşire Hülya Sarıkaya 50. yaş gününü sevenleriyle birlikte kutladı. Sabahın ikisine kadar süren kutlama adeta kadınlar matinesinesi gibi geçti. Neler yaşanmadı ki doğum gününde; halk oyunları oynandı; halaylar çekildi; TV kanallarındaki ‘evlendirme programı’ tiye alındı; “Die Reise nach İstanbul” oyunu oynandı. Hülya hanım da konuklar da mesut ve mutlu ayrıldılar geceden. Dekor: Sevgiler Dekorasyon

DOĞUM GÜNÜ 25 www.kasselmagazin.com


26

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Nuray’ın nuru Yalçın’ı buldu

Sade bir törenle sözlenen karizma damat Yalçın ile mavi gözlü gelin Nuray bu kez ihtişamlı bir törenle evlilik kurumuna ‘merhaba’ dedi. Yüzlece konuğun katıldığı düğün töreninde herkes üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdi. Damadın ağabeyi Yusuf Tokmak ve gelinin ağabeyi Özcan

Fidan dört dörtlük bir tören için birlikte uğraş verdiler. Kırşehirli Recai ve Gülten Tokmak ile gelinin annesi Sual Fidan en nadide misafirperverlik örneğini sergilediler. Konuklar da müziğin ritmine göre sahnede yerlerini alınca düğün töreni ziyadesiyle neşeli geçti. Organizasyon: Deva Organizasyon

Kassel Magazin’i herkes okuyabilir !!! Dergimiz Kassel ve çevresinde oturan bütün evlere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Herhangi bir nedenle dergimizi alamayan okuyucularımızın telefon veya e-posta ile adreslerini bildirmeleri halinde, kendilerine Kassel Magazin postayla gönderilecektir. Bunun için hiçbir ücret talep edilmez. Tel: 0163 – 19 89 719 | abone@kasselmagazin.com


Kalp hırsızı misafir Karizma damat Ali, ailesiyle birlikte Bottrop’ta yaşayan ve 12 senedir görmediği Güçlü ailesine misafir olur. Lakin gönül ferman dinlemez. Ali evin güzel kızı Fatma’ya vurulur ve evliliğe ikna eder. Her ikisi de Kayserili olan Ayşe ve Mesut Peker ile Fazilet ve Abdullah Güçlü ailelerini düğün telaşı sarar.

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

27

Almanya’nın sevilen düğün guruplarından Yurtseven Kardeşlerin sahne aldığı düğün törenine bine yakın davetli iştirak eder. Tüm konuklar eğlenir. Genç çift ise mutluluk okyanusuna yelken açar...

Organizasyon: Deva Organizasyon

KOMPETENT UND PERSÖNLICH! ...w ir freuen f Sie ! uns au

LIEB_342984_Image_190x85.indd 3

28.12.2010 14:32:04 Uhr


28

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Umut’un Kaderi Kader’ine boyun eğen Umut: “Ağırdır sevmelerim her yürek taşıyamaz, büyüktür umutlarım her omuz kaldıramaz, her şey olur da şu kalbim, bir tek sensiz olamaz.” Umut’unu bulan Kader: “Hayallere dalıp gitmem ben, Çünkü tek hayalim sensin benim! Hiçbirşey isteyemem ben. Çünkü birtek istediğim sensin benim.” İşte bu romantik sevgililerin düğün töreni de bir o kadar romantik, bir o kadar eğlenceli geçti. Damat’ın ailesi

Saim ve Nursen Aydemir biricik oğullarının mürüvvetini görmenin mutluluğunu yaşadı. Yozgatlı Altınok ailesi de kızlarını beyaz gelinlikte görmenin heyacanı içindeydiler. Damadın kuzeni karizması ile Kassel’e nam salan Murat Barkın da yine her zamanki çalışkanlığı ve mütevazi kişiliği ile alkış topladı. Törende Özlem, Öznur, Sena ve Sefai, Samet, Merve kardeşlerin ahengine diyecek yoktu.

Organizasyon: Deva Organizasyon


DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

29


30

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Esra ile Fatih farkı

Yakışıklı damat Fatih, maviş gözlü gelin Esra’nın kalbini fethederek nikah masasına oturmaya ikna eder. Hal böyle olunca Kastamonulu Faik ve Bedriye Ateş ile İzmirli Ali ve Filiz Tunç’un dünürlük serüveni başlamış olur. Genç çiftin düğünü Mensa salonunda bini aşkın misafirin katılımı ile gerçekleşti. Dede Tevfik ve büyükanne Behiye Ateş torunlarının mürüvvetini görmenin mutluluğunu yaşadı. Törende gençler saatlerce dans ederek genç çifte unutulmaz dakikalar yaşattı. Organizasyon: Doğru Organizasyon

Genç çiftin kınası düğünden bir hafta önce Klein Garten Verein’da yapıldı.


NİŞAN www.kasselmagazin.com

Antep usulü nişan Antep usülü kebap olur, baklava olur da nişan olmaz mı? Antepli ozan İbrahim Çevik’in kızı nişanlanırsa dillere destan Antep usülü nişan olur. Gelin adayı güzel Gülay ile yakışıklı damat adayı Sefa’nın nişan töreninde konuklar usta müzisyenler Haki ve Hasan’ın türküleriyle çoştular. Gelin anası

Sultan Çevik’in tatlı heyecanı herhaline yansımıştı. Erkek tarafı Çorumlu Mine ve Taner Erdoğan oğullarının mutluluğu gece boyunca paylaştı. Nişan yüzlüklerini takan amcaoğlu Davut Çelik, “Yüzükleri takması bana kısmet oldu. Allah kimseye çıkarmayı nasip etmesin” diyerek, çiftin nişanlılığını resmen ilan etti.

31


32

NİŞAN www.kasselmagazin.com

Tavas’tan Çivril’e bir gelin alayı gider

Arkadaşları sayesinde tanışan ve sonra bu arkadaşları sağdıç yapan çiftlere bir yenisi daha eklendi: Asım ve Feride. İsmail ve Pınar sayesinde tanıştılar. Bu çifti sağdıç yaptılar sonra da onların nişanında sağdıç oldular. Nişan akşamı damat adayı Asım

beyefendiliği ile dikkat çekerken gelin adayı Feride hem güzelliği hem de zerafeti ile davetlilerin beğenisini topladı. Kassel’in tanınan iş adamlarından Denizlili Mehmet Süngü ve eşi Müşerref Süngü gece boyu davetlilerle birlikte oldu. Kardeşler Mehmet

ve Müşerref Süngü’de keza gençlerle ilgilendi. Kız tarafı Mustafa ve Faydım İşcanlı ise gece boyunca konuklarına içten davrandı. Hele Feride’nin kardeşi Hasan yok mu, bir o tarafa bir bu tarafa koşuşturdu durdu nişan boyunca.


NİŞAN www.kasselmagazin.com

Herkes kurtlarını döktü

Güzelliği dillere destan gelin adayı Pınar ve mütevaziliğiyle dikkat çeken öğretmen namzeti Emre’nin nişanında eğlenmeyen davetli kalmadı. Genç çift özellikle genç davetliler eşliğinde saatlerce oynayarak içlerindeki kurtları doyasıya döktü. Bunu gören ihtiyar delikanlı ve ablalar da “ Yetti gali! Sabahtan beri ‘cıstak cıstak’ galgıyıp duruyonuz. Acık beri çelinde, oyunun hası neymiş gösteriverem size” diyerek, Uşak’a has İslamoğlu oyununu oynadılar. Gelin adaynın babası Ali Kartop oynayanların başını çekti. Uşak’a ve uşaklıcaya yabancı konuklar arada bir, birbirlerine “Şu amca bana dışarda ‘buymadın mı leen sen’ dedi; Ne demek istedi?” yada “Şu teyze bana ‘erkirden amcanı ünleyivee bi’ dedi; Ne demek istedi?” şeklinde sorular sorsalar da, Ege’nin sıcaklığı onları da sardı. Takı sonunda kocaman bir ayıcık hediye edilen Pınar’ın mutluluğu her haline yansıdı. Dünürler Uşaklı Ali ve Perihan Kartop ile Bilecikli Hasan ve Hatice Kozpınar ailelerinin yüzünden tören boyunca tebessüm eksik olmadı.

33


34

NİŞAN www.kasselmagazin.com

Yuvayapar’ın son işi İnsanın ‘Tülay Atila’ gibi arkadaşı oldu mu sırtı yere gelmez, bileği bükülmez vede evde kalmaz. Arkadaşları tarafından haklı olarak soyismi ‘Yuvayapar’ olarak değiştirilen Tülay’ın son marifeti, karizma Emre ile Türkan Şoray misali gözlere sahip güzel Ayşe’nin arasını yapmak olmuş. Emre’nin Balıkkesirli

anne ve babası Oya ve İsa Öztürk dayanmış Denizlili Ömer ve Rukiye Ölmezoğlu’nun kapısına, kız istemeye. Söz keşilmiş; nişan yapılmış. Nişan’da davetlilerler kendinden geçmiş. Gelin Adayı Ayşe ağabeyi Okan ile harmandalı bile oynamış. Onlar ermiş muradlarına, kerevetleri düğün akşamına... Org: Deva Organizasyon


SĂœNNET www.kasselmagazin.com

35


Reklam yolculuk´sa, yeriniz önde olmalý

Gözünüz bizde olsun

DAVETÝYE • FLYER • KARTVÝZÝT • LED • DÝJÝTALBASKI Pizza • Pasta

PIZZERIA RISTORANTE

Leipzigerstr. 126 • 34123 Kassel Telefon: 0561 - 287 50 727 Öffnungszeiten: Montag - Samstag 11:00 - 22:00 Uhr

R E K L A M

Werner-Hilpert-Str. 21 • 34 117 Kassel • Tel.: 0561 - 77 96 93


Şen gittik, yaslı geldik! “Ekip tamam mı?” diye soruyor ekip başı Taner Dulda. Gökmen cevaplıyor “Hasan amcayı bekliyoruz” Hüsam bir taraftan yolculuk için alınan nevaleleri minibüse yüklüyor, diğer taraftan maçta yapılacak tezahüratları tekrar ediyor. Kassel’den Braunschweig’a 13 kişilik bir ekip, Beşiktaş Cola Turka ile BC Göttingen arasında yapılacak ULEB

Eurocup B Grubu maçını seyretmek için güle oynaya yola çıkıyor. Osman, Fikri, Yusuf ve Deniz’in olduğu gurup taksiyle, benimde aralarında bulunduğum ekip (Taner, Barış, Mehmet, Gökmen, Hüsam, Şen, Selçuk, Burhan ve Hasan Karaçam ağabeyimiz) minibüsle yola çıkıyor. Şoförümüz

SPOR www.kasselmagazin.com

Selçuk sağlam. Türküler, şarkılar söyleyerek güle oynaya, arada bir mola vererek, yolu saşıra şaşıra ulaşıyoruz Volkswagen Spor Salonu‘na. Bizimkiler tribünlere bense basın bölümüne. Ekip maç boyunca salonun büyük bir kısmını dolduran Beşiktaş taraftarlarıyla birlikte tezahüratlarını eksik etmiyor. ABD‘li yıldız oyuncu Allen Iverson o gün formunda değil. Ama olsun atkılar, bayraklar, formalar sallanıyor ‘Çarşı’ ruhu tribünleri dolduruyor. Lakin Beşiktaş Cola Turka son saniye basketi ile rakibine 85-83 yeniliyor. Morallerimiz bozuk. Dönüş yolculuğunda kimsenin ağzını bıçak açmıyor. Hava karlı. Dedim ya şöförümüz sağlam, 4 saatte sağ salim getiyor bizi Kassel’e. Beşiktaş kural hatası nedeniyle maça itiraz ediyor. FIBA maçı iptal ediyor. Tekrar maçını da Beşiktaş Cola Turka 81-69 kaybediyor. “Herkes iyiki ikinci maça gitmemişiz” diye geçiriyor içinden.

37


38

SPOR www.kasselmagazin.com

FC Bosporus yeni binasında FC Bosporus Spor Kulübü yeni binasına taşındı. Kassel Magazin bu nedenle Bosporus’a misafir oldu ve binayı gezerek incelemelerde bulundu. İki toplantı salonu, restoranı, sporcular ve gençler için bölümleri ayrıca Kagelbahn’ıyla tam bir spor kulübüne yakışır tesis. Otuzbir yıldır Kassel’de faaliyet gösteren FC Bosporus Kulübü Başkanı İsmail Hurmacı, “Bu binaya yakışır şekilde çalışmalar yapacağız. Almanya’da kalıcı olduğumuz bir gerçek. Böyle bir binada sadece spor faaliyeteri yapmakla sınırlı kalamayız.

Sosyal aktivitelerin de içerisinde olup gençlere yönelik başka çalışmalarımız olacak. Bununla ilgili projelerimiz var. İşimizin zor olduğunu biliyoruz. Geleceğe daha geniş açıdan bakmak, bizden sonraki nesillere daha iyi imkan sağlayabilmek açısından bu çalışmaları yapmak zorundayız” dedi. Hurmacı, yönetim kurulundaki arkadaşlarının ve üyelerin çalışmalarına tam destek verdiğini, gördükleri bu yakınlıkla da çalışma azimlerinin daha da arttığını sözlerine ekledi.

Üyeler memnun: Bosporus kulübü üyeleri boş zamanlarını Kegel oynayarak geçiriyor. Üye Asır Tuna “Külübe böyle güzellikler sağlayan yöneticilerle FC Bosporus çok daha iyi yerlerde olacaktır” dedi.


SPOR www.kasselmagazin.com

SSV 51‘in nazik davranışı

Kassel’deki Türk kulüplerinden SSV 51, FC Bosporus’u ziyaret ederek satın aldıkları kulüp binasını kutladı. Beş kişilik bir heyetle FC Bosporus’un kulüp binasına giden SSV 51’in yöneticilerini salonda Başkan İsmail Hurmacı karşıladı. Burada bir konuşma yapan SSV 51 Başkanı Burhan Öztürk‚ “Bosporus kulübünün böyle bir tesisi satın almasından büyük kıvanç duyuyoruz. FC Bosporus’un bu davranışı diğer kulüplerimize örnek olmalı.” dedi. Başkan Burhan Öztürk, 2. Başkan Ahmet Çakmak, Ahmet Teke, Kadir Ery-

örük, Murat Bıdıl’dan oluşan SSV 51 heyeti; Başkan İsmail Hurmacı, Aydın Suna ve Cengiz Aksu tarafından misafir edildi. İsmail Hurmacı yaptığı konuşmada, Almanya’da kalıcı olduğumuzu, bu bakımdan kulüp veya diğer sivil toplum örgütlerinin büyük düşünmeleri, gelecek nesillerin daha iyi imkanlarda spor yapabilmesi için alt yapının hazırlanması gerekirtiğini belirtti. İki saat süren görüşmede yöneticiler, kulüplerimizin daha koordineli bir çalışmayla neler yapabileceği konusunda fikir teatisinde bulundular.

39


40

SPOR www.kasselmagazin.com

BAKIŞ

Selahattin Duygu

Güreş Kulübü 2011yol haritasını belirledi

Ömer Özer maçı

Adam telefonda yağıp gürlüyor. Benim cevap vermemi beklemeden yüzüme kapatıyor telefonu. Resim çekmek için maçlarına gidiyorum beni sahadan kovuyor. “Sen nasıl Ömer’in adını ağzına alırsın” diyor. Ve etrafına attığı havadan memnun “Ulan helal olsun bizim başkana” dedirttiriyor kendine. Oysa ben Ömer’le defalarca reportaj yapmışım. Bunları bana söyleyende 30 yıldır arkadaş olarak tanıdığım şahıs. Bütün bunları neden yazdım. Olay şu; benim Kassel Magazin dergisinde Bosporus Kulübü Başkanı İsmail Hurmacı ile kulüp binasının alımıyla ilgili reportajda sorduğum soru. Soru şöyle, “Herkesin merak ettiği soruyu sormak zorundayım. Hoşunuza gitmeyebilir. Cevap vermeyebilirsiniz. Açık arttırmaya Türkgücü de girdi. Orada da milli bir futbolcumuz Ömer Erdoğan’ın babası başkan. Bu olayı Ömer Özer maçı olarak niteleyebilirmiyiz.” ……. Cevap yok. Ne var bu soruda? Hakaret ve küçük düşürücü bir anlam var mı? Kesinlikle yok. Bu soruyu herkes merak ettiği için sordum. Zira insanlar bana soruyordu. Kulüp binasını Ömer’mi, Özer’mi alacak diye. Eh, bizde gazeteciyiz ya, merak edenler adına sorduk. Bana verilen bilgilerde ve konuştuğum kulüp yetkilileri Ömer’in binayı satın alacağını söylediler. Ben daha ileri giderek açtım telefonu Ömer’e sordum. “Selahattin abi düşünüyorum. Avukatımı görevlendirdim o takip ediyor. Fakat buranın elli yıllığına alınacak olması beni düşündürüyor” dedi. Bazı provakatörlerin araya girmesi ve başarılı olamamanın verdiği eziklikle onların takıldıkları taraf şu. Yok efendim ben Ömer’le Özer’i karşı karşıya getiriyormuşum. Onlar hiç mi karşı karşıya gelmiyorlar. Meslekleri icabı sinir harbinin yaşandığı maçlarda devamlı karşı karşıyalar ve biri mutlaka kaybediyor. Hayatta rekabet içinde yapılan işlerde biri hep kaybeder. Bina alımıda açık arttırmayla olduğu için bir rekabetti. En çok parayı veren kazandı. Konumuz futbol olduğu için bu olayı da maç olarak nitelemek yanlış olmamalı. Evet, bu bir maçtı ve Özer kazandı. Bunun başka izahı yok. Şimdi ne diyorlar? Yok efendim Ömer olmasa da orayı Türkgücü alacakmış. Bunları bana bari anlatmayın. Türkgücü’nün böyle işlere gücü yetemez. İşin içinde Ömer olmasaydı binaya talip bile olamazlardı. Size Türkgücü’nde yaşadığım bir olayı anlatayım da kararı siz verin. Ben, Türkgücü’nün şu an Kassel’de üç kişi kalan kurucu üyelerinden birisiyim. 25 yıl sporcu ve yönetici olarak kulübün temiz kalması için bilfiil çalıştım. 1995 yılındaki kongrede Denetleme (Murakaba) Kurulunda görevliyken Türkgücü paralarını zimmetine geçiren başkanın yaptıklarını belgeleriyle kanıtlayarak açıkladım. Ve kongreyi terk edip gittim. Biz Bize gazetesinde ‚Türkgücünde yolsuzluk’ diye manşetten haber yaptım. Onlar ne yaptılar? Beni üyelikten çıkarıp hırsız başkanı akladılar. Bu olaydan sonra anladım ki orası artık benim Türkgücüm değil. Başka zihniyetteki insanların yeri. Bir daha ayak basmadım. Ben bunları yaparken şimdiki başkanın bunlardan haberi yoktu. Türkgücü Başkanı’nın benim o reportajımın tamamını okuyup bu tepkiyi gösterdiğini düşünemiyorum. Sadece o bölümü birilernin ona okuyup gaza getirmiş olabileceği ihtimali bence yüksek. Bu da, Ömer’in babası olduğu için mi başkan oldu? Yoksa başkanlık vasıflarına sahip olduğu için mi? sorusunu akla getiriyor. Benim başkan efendiye bir tavsiyem var. Etrafındaki insanları iyi tanı. Onların kışkırtmalarıyla böyle tepkiler vermeye devam edersen kullanırlar seni. Kukla gibi ellerinde oynatırlar. Başkanlık, lider olabilme vasıflarına sahip insanların yapacağı iştir. Sakin, soğuk kanlı, düşünebilen kişi olmalıdır. Bütün bunlar kulüp binasını alamamış olmanın hırçınlığından başka şey değil. İşte Başbakan, pardon Başkan dediğin böyle olur dedirtmiştir. Buda o’nun artısı. Olsun… Oğlum Mehmet sen bu yolda devam et…! Bense hiç önemsemiyorum. Sadece acıyorum.

Auestadion’daki Club Haus’ta toplanan Türk Güreş Kulübü 2011 yılı yol haritasını üyeler ve bünyesinde barındırdığı güreşçilerle birlikte belirledi. Tolantıda konuşan milli güreşçi ve takım antrenörü Mazhar Cengiz, karşılaştıkları zorluklara rağmen pes etmeyeceklerini ve gençlerin istekli davranması halinde tüm gücüyle onlara destek olmaya devam edeceğini söyledi. Söz alan sporcular müsabakalara katılıp kapasitelerini denemek istediklerini belirttiler. Toplantıda şu kararlar alındı: • Kulüp güreş liglerine katılmadan, turnuvalara ve özel müsabakalara katılacak. • Geleneksel hale gelen Kassel Yağlı güreş Turnuvası’nı bu sene daha geniş çaplı organize edecek. (Komisyon kuruldu) • YK ve sporcular birlikte çalışacak. • Sporcuların malzeme ihtiyaçları ivedilikle karşılanacak. • Lisanssız sporculara lisans çıkartılacak. • Yeni üye aidatları belirlendi. Pasif üyeler aidatı en az 5 €, sporcular için küçüklerde 7 € büyüklerde 10 €. • Internet sayfasının yapımına hız verilecek. Toplantıya Zeki Pınarbaşı, Ercan Tunalıoğlu, Abidin Kılıç ve Ramazan Top gibi iseimlerde iştirak etti.


SPOR www.kasselmagazin.com

Güreş okulu Nordstadt’taki Carl-Anton Henschel İlkokulu’nun ‘Gençlere yönelik çalışmalar’ kapsamındaki projede güreş dersi veriliyor. Milli güreşçilerimizden Mazhar Cengiz, her hafta Çarşamba günleri saat 14.30 ile 16.00 arasında gençlere güreş sporunu öğretiyor.Şu anda 16 gencin katıldığı çalışmalar konusunda Mazhar Cengiz, “Carl-Anton Henschel İlkokulu’nun böyle bir projeyi hayata geçirmesi bizleri çok memnun etti. Benden bu projede yardımcı olmam istendiğinde seve seve kabul ettim. Ata sporumuz güreşin gençlere öğretilmesi ve bu sporun yaşatılması için ben de tüm bilgimi gençlere aktarmaya çalışıyorurm” dedi. Bunun yanısıra Kassel Güreş Kulübü’nün de antrenörlüğünü yapan Mazhar Cengiz, güreş liglerine katılmak için kulüp olarak alt yapıyı oluşturmaya çalıştıklarını, ilk etapta sekiz bin Euro’ya bir minder aldıklarını belirtti. Maddi olarak daha da güçlenmeleri gerektiğini ifade eden Cengiz, “Elimizde çok yetenekli güreşçiler var. Vatandaşlarımız da maddi ve manevi

desteklerini bizlerden esirgemezse, ata sporumuzu kısa zamanda güreş liglerinde başarıyla temsil etmeye hazırız” diyerek sözlerini tamamladı. Çocuklarının güreş sporunu öğrenmesini isteyen aileler 017728 26 883 numaralı telefondan M. Cengiz’le irtibat kurabilir.

41


42

SPOR www.kasselmagazin.com

Örnek sporcu Yunus Mallı san ve amcası İlhan Mallı 400-500 km uzaklıktaki maçlara düzenli olarak gidiyorlar.

yürümesine azami dikkat gösteren Alman Federasyonu ise sporculara bu konuda bir sürü olanak sunuyor.

Yunus’un menejerliğini Fifa lisansı bulunan amcası İlhan Mallı üstleniyor. Mallı gururla, Yunus’un 2011 Avrupa Şampiyonası ön eleme maçlarında da Alman milli takımdaki yerini alacağı müjdesini veriyor. Alman Futbol Orta sahada oynayan Yunus, sergilediği ofansif futFederasyonu’nun ilkeleri geYunus Mallı bolla hem takımında hem reği okulda başarılı olmayan gençlerin milli takıma çağrılmadığın de milli takımda golcü özelliğini ön hatırlatan İlhan Mallı, Yunus’un her plana çıkaran bir futbolcu. Antrenörü semeter sonunda karnesinin antreonu geleceğin Mesut Özil’i olarak gönörüne vermekle mükellef olduğunu rüyor. Yunus’a ailesinin desteği tam. Yunus’u desteklemek için babası İhvurguluyor. Eğim ve sporun birlikte

Kısa bir söyleşi yaptığımız genç futbolcu Yunus ise hem takımı M.Gladbach’da hem de Alman milli takımında oynamaktan son derece memnun olduğunu ifade ediyor. “Arkadaşlarım ve aradığım her şey bu takımlarda daha ne isteyebilirim ki” diyen Yunus, okulda başarılı olamayan gençlerin sporda da başarılı olmayacaklarını hatırlatıyor. Gözde futbolcu Yunus, hedefinin tahsilini iyi bir derece ile bitirerek futbolda kariyer yapmak olduğunu söylüyor. Biz de Yunus’un transfer haberlerini dört gözle bekliyoruz.

1992 Kassel doğumlu Yunus Mallı üç yıldır Alman Milli Takımı’nda U17U18- U19 kadrolarında yer alıyor. Yaşıtları A-Jugend’ta forma giyerken, Yunus M.Gladbach’ın 2.takımında oynuyor. Yunus eğitim hayatında da başarılı ve şu aralar Abitur-Lise bitirme sınavlarıyla cebelleşiyor.

Yunus Mallı, milli oyuncumuz ve Bursaspor Kaptanı Ömer Erdoğan ve sanatçı Cuma Kayacık ile birlikte.

Yunus Mallı, babası İhsan (sağda) ve amcası İlhan Mallı

Impressum Tasarım - Grafik Haki Ayalp

İmtiaz Sahibi - Herausgeber Biber Verlag und Reklame (Hakan Yilmaz)

Spor Redaktörü - Sportredaktion Selahattin Duygu

Adres - Anschrift Biber Verlag und Reklame Holländische Str. 160, 34127 Kassel Tel.: 0163 – 19 89 719 info@kasselmagazin.com www.kasselmagazin.com www.biberreklame.com Yazı İşleri - Redaktion Ertan Özere İsmail Karatepe Seda Bozkurt Mehtap Müller

Reklam - Anzeigenleiter Tel.: 0163 – 19 89 719

Bankverbindung: Biber Verlag und Reklame Kasseler Sparkasse Konto Nr.: 11807784 BLZ: 520 503 53

Alle Rechte vorbehalten. Das Manuskript ist Eigentum der Biber Verlag und Reklame. Die Vervielfältigung auch einzelner Teile, Texte oder Bilder gestattet das Urheberrecht nur, wenn sie mit Herausgeber vereinbart wurde. Der Verlag übernimmt keine Haftung für den Inhalt erscheinender Anzeigen. Der Verlag übernimmt keine Gewähr für die Richtigkeit der Angaben.


SPOR www.kasselmagazin.com

43Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.