Kassel Magazin 05/2010

Page 1

Selahattin Duygu‘nun Ertuğrul Sağlam’la röportajı Sayfa 34‘de

En özel günler... düğün sayfalarında


2

MAGAZiN www.kasselmagazin.com


MAGAZiN www.kasselmagazin.com

3


4

MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Yerin kulağı Off…off… ne haberler var, hangisini yazacağım bilemiyorum.

VW’de üç nesil

Hacı, vergi uzmanına! gider. -‘Benim şu kağıtlar Finanzamt’a verilecek’ der. -‘Amca senin bu iş olmaz’ -‘Niye?’ Baş ve işaret parmaklarını birbirine sürter uzman! Hacı, iki onluğu masaya bırakır. -‘Haaa... bak şimdi olur.’ Diskoları şöyle bir dolaştım. Valla millet çılgınlar gibi eğleniyor. Caramel’deyim. Çoğu yabancı uyruklu kızlar, oğlanlar. Müziğin ritmine kaptırmışlar kendilerini bi eğleniyorlar, bi eğleniyorlar, sorma gitsin.. Oradan çıkıyorum doğru MT’ye. Meşhur bir DJ varmış o akşam. Kapının önü elli metre kuyruk. İğne atsan yere düşmez. Ayaklarında yırtık çoraplar Yüzleri piercingli kızlar. Anlaşıldı. Gothic bunlar. Paparaci olmanın avantasını kullanıp dalıyorum içeri. Dumanlar içindeki bir köşe dikkatimi çekti. Yaklaştım. Burnuma tuhaf kokular geldi. Vınn… Soda’da alıyorum soluğu. Hani meşhur iş adamımızın kapattığı diskoda. Breh…breh…breh… Sanki bütün güzeller sözleşmiş orada buluşmuşlar. Niye dünya güzelini buradan seçmiyorlar? diye soruyorum kendi kendime. Hepsi birinci olur valla. Günün ilk ışıklarına kadar takılıyorum. Neler yaptığımı söylemem. Çatlayın… Paparaci

“Volkswagen Türkçe konuşuyor” projesi kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen “Türk günü” VW‘nin Baunatal üretim tesislerinde yapıldı. Üç nesil VW‘de çalışan Yalçın ailesi basına tanıtıldı. Cahit (78) Hüseyin (44) ve onun çocukları Çiğdem (22) ve Cenk (18) VW gibi büyük bir firmada çalışmanın işyeri ve kazanç bakımından avantajlı olduğunu belirttiler. Baba Cahit Yalçın ise “Bir torunum daha olsa onunda VW’de çalışmasını isterim” dedi. Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı ile iş, sanat ve politika dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan iki yüzü aşkın davetlinin katıldığı Türk

Günü’nün ilk konuşmasını tesislerin şefi Prof.Dr. Hans-Helmut Becker yaptı. Almanya’da 2.7 milyon Türk’ün yaşadığını belirten Becker, “Proje Ethno-Marketing kapsamında her iki dile hakim eğitimli satış elemanlarının Volkswagen satış bayilerinde görevlendirilmesini öngörmektedir. Bu müşteri potansiyeline yönelik çalışmalarımız olumlu sonuçlar vermiştir” dedi. Otogaleri Kassel Glinicke de proje kapsamında türkçe konuşan bir satış elemanını işe almaya hazırlanıyor. Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı ise Volkswagen’in böyle bir proje uygulamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Almanya’daki Türk gençlerinin yüksek eğitim görmesinin çok önemli olduğunu sözlerine ekleyen Saygılı, bu konuda ailelere ve tüm kurumlara önemli görevler düştüğünü belirtti. Daha sonra Türk müziği eşliğinde davetlilere Türk mutfağının nefis yemekleri ikram edildi. Volkswagen’in Baunatal üretim Soldan sağa; İlhan Saygılı, Prof. Becker, Çiğdem, Cahit, Cenk, Hüseyin, Baunatal tesislerinde bin kadarı Belediye Başkanı Manfred Schaub, Betriebsrat başkanı Jurgen Stumpf, VW Türk olan 13 bin üç sendika temsilcisi Ayhan Koçer, Federal Meclis Milletvekili Ullrich Messmer (SPD) yüz kişi çalışıyor.


MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Doktorlarla yemekli sohbet Kuzey Hessen Türk Sağlık Konseyi’nin (Türkischer Gesundheitsrat Nordhessen e.V) Schönfeld Şatosunda verdiği akşam yemeğine katılan İlhan Saygılı ve mahiyetindeki heyet burada doktorlarla fikir teatisinde bulundu. Konsey Başkanı Dr. Arif Ordu’nun çalışmaları hakkında verdiği bilgilerden sonra Konsey yöneticisi Kazım Cebeci’in yaptığı slayt gösterisi ilgiyle izlendi. Daha sonra söz alan Başkonsolos, doktor ve akademisyenlerin bu tür faaliyetlerde bulunmalarının memnuniyet verici olduğunu, tüm doktorların bu konseyin çalışmalarına katkıda bulunmasını arzuladığını belirtti.

Yeni pasaportlar bu yıl Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı, birbuçuk yıllık görev süresi içinde yedinci kez Kassel’e yaptığı ziyarette VW çalışanları ve doktorlarla görüştü. İlk olarak Baunatal’daki Volkswagen tesislerinde sendika temsilcileri ve çalışanlarla toplantıya katılan Saygılı, 10 yıl geçerli olacak yeni pasaportların bu yıl içinde verilmeye başlanacağını, yeni konsolosluk binasının yakında hizmete gireceğini belirtti. Daha sonra çeşitli soruları yanıtlayan Başkonsolos İlhan Saygılı, akşam Kassel’deki Doktorların davetine katıldı.

TUK semineri

Türk İşverenler Derneği TUK faaliyetlerini sürdürüyor. TUK Philipp Scheidemann Haus’ta düzenlediği seminerde devletten alınanbilecek karşılıksız yardımlar konusunda işverenleri bilgilendirdi. Avrupa Birliği fonlarınca desteklenen ERFE programının tanıtıldığı seminerde yeni işyeri açmak isteyen yada işyerine yeni yatırım yapmak isteyen müteşebbislerin ERFE ile %30 karşılıksız destek alabileceklerine değinildi. TUK yöneticilerinden Kazım Cebeci „ERFE hakkında geniş malumat isteyenler derneğimize başvurabilirler“ dedi. ERFE hakkında bilgi için www.lokale-oekonomiekassel.de adresini ziyaret edebilirsiniz.

5


6

MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Kariyer Pusulası Değerli okuyucularımız, kariyer pusulasının ibresi bir kere turlayıp yine başa döndü. Meslek hayatına başlayamayanlar için yeni bir dönem başlıyor.Yani yeni bir şans kapısı daha aralanıyor.Lakin henüz müracaat dönemine girmedik. Önceki dönemde meslek eğitimi konusunda hazırlıksız yakalananlar adına, hazırlıklarını bir an önce tamamlamaları için yeni yazı dizimize başlıyoruz. Hangi meslek daha iyi ve/veya hangi meslek bana uygun? Almanya’da toplam 7500 farklı meslek var. “Bunlardan hangisi bana uygun?” sorusu akılları en çok karıştıran konu. Öncelikle biz bu soruları cevaplayamayanlara „Meslek Belirleme Test‘lerine“ katılmalarını tavsiye ediyoruz. Meslek belirleme sınavına katılarak; 1. Anahtar kabiliyetleri belirleme 2. Yatkınlık ölçümü 3. Sayısal zeka 4. Sözel zeka 5. Teknik zeka 6. Görsel zeka 7. Mantık 8. Hafıza gibi konularda kendi durumunuz hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz. Sınav sonrası en çok yatkınlık gösterilen alanlara ait mesleklere başvurmanız sizin çıkarınıza olacaktır. Bu sayede „kararsızlık problemi“ de ortadan kalkar. Bu sınavın diğer bir getirisi de gençlerimizde var olan tek bir işe konsantre olamama sorununu çözmeye yardımcı olmasıdır. Meslek belirleme sınavı ve genel olarak meslek eğitim hakkında bizden özel olarak bilgi almak isteyenler için iletişim bilgilerimiz; “Pro Bildung e.V- COLLEGE” Untere Königstrasse 58 ( DSI Das Spracheninstitut binası ) Telefon:0561-729 87 109 E-Mail: info@spracheninstitut.com Amacımız gençlerimizin her zaman hak ettikleri yerlere ulaşmalarını sağlamak. İster meslek eğitimi olsun isterse akademik eğitim, gençlerimizin yanındayız. Hedefe ulaşmak için maalesef aşılması gereken siyasi, bürokratik ve ayrımcı engeller var. Ama size temin ederim ki her derdin bir dermanı her problemin bir çözümü mevcut. Önemli olan her konuya üslubu ile stratejik yaklaşmak. Tatil başlıyor Temmuz ayı başında karneler dağıtılacak. Meslek eğitim yeri (Ausbildungsplatz) bulabilmek için Arbeitsverhalten, Sozialverhalten , matematik, ingilizce, almanca ile branşlara göre değişen fizik, kimya ve bioloji derslerinin notları iyi olmak zorunda. Özellikle okula özürsüz gidilmeyen günler konusu çok önemli. Bu konuda şirketlerin çok katı ve kesin kuralları var. Okula özürsüz gidilmeyen günler başvurunuzun kesinlikle reddedilmesiyle sonuçlanır. Gençlerimizin çok zeki, azimli ve gayretli olduğunuzu sürekli belirtim ve söylemekten de bıkmam. Geleceğimizin sizlerin elinde olduğunun altını ısrarla çizmek istiyorum. Sizler ileride Almanya’nın ilk Türk Bakanı Aygül Özkan’ı gibi Almanya’da başarılarınız ile adınızdan çok söz ettireceksiniz. Bir dahaki sayıda meslek seçiminde belirsizliğe son veren meslek belirleme sınavını ele alacağız. Tüm okuyucularımıza ve özellikle gençlerimize başarılar dilerim. Çocuklarımızın zihni daimi acık olsun! Saygılar Saygılarımızla Kazım Cebeci ve Bernd Kessler ©.

İki kıtanın sultanına yolculuk 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti unvanını taşıyan İstanbul, Bräutigams Büchercafe’de düzenlenen bir etkinlikle Kassellilere en ince ayrıntılarına kadar tanıtıldı. Toplantı Gerrit

Bräutigam’ın, Orhan Pamuk’un “İstanbul“ adlı kitabından yaptığı okuma ile başladı. Aynı zamanda tanıtımın organizatörleri arasında yer alan Bünyamin Can İstanbul hakkında konukları bilgilendirdi. DSI’nin kurucusu Ali Doğan’ın hazırladığı birbirinden güzel İstanbul fotoğrafları misafirlerin ilgi odağı oldu. Efes birası, Yeni Rakı ve Nargile üçlüsünün de hazır bulunduğu tanıtım, Grup Ege’den Ersan Şeker ve Yaşar Şen’in seslendirdikleri İstanbul parçalarıyla canlandı. İstanbul olur da yemek olmaz mı? Mehtap Bilecen, Mehtap Müller, Ersan Şeker, Yaşar Şen, Bünyamin Can, Ali Müller’in hazırladığı Doğan ve Süleyman Gül İstanbul’a has yemekler konuklardan tam not aldı.

Bugün 23 Nisan neşe doluyor insan Ditib Bettenhausen Hacı Bayram Cami 23 Nisan çocuk bayramını, 24-25 Nisan günlerinde çeşitli etkinliklerle kutladı. Bu sene üçüncsü düzenlenen 23 Nisan kutlamalarına katılım yüksel oldu. Çocuklar tiyatro, çuval yarışı, yoğurt yeme yarışı, kolbastı gibi oyunlarla doyasıya şenliğin tadını çıkardı. Büyükler güzel havanın da etkisiyle çocuklar

gibi şendi. Leziz ev yemeklerinin de satışa sunulduğu kutlama için dernek Başkanı Haluk Yağız “Ailelerin ve özellikle çocuklarımızın ilgisi bizi ziyadesiyle memnun etti. Artık 23 Nisan kutlamaları gelenekselleşti. Önümüzde 22 Mayıs’ta Kaufungen’de düzenleyeceğimiz Gençlik Bayramı kutlamaları var. Tüm Kassellileri davet ediyoruz” dedi.

Star güzellik merkezi “Çirkin kadın yoktur bakımsız kadın vardır.” Star Saç ve Kozmetik Stüdyosu’nda make up yaptıran Yasemin Kılıçarslan böyle söylüyor. Pırıl pırıl bir cildi olmasının nedenini böyle açıklıyor. Saç kesen bayan berberler var da, sakal tıraşı yapan pek görülmüş değil. Feride Bozçal almış eline usturayı sakal tıraşı yapıyor. Müşterisi Atilla Aksu’ya soruyoruz: “Neler hissediyorsun?” “Bir bayana sakal tıraşı olmanın ayrı bir güzelliği var. Nazik eller yüzünüzde geziniyor. Yumuşak yumuşak. Bayan kibarlığı çok güzel bir duygu.” Diğer tarafta Deniz Dehnhardt ‘İro mit Hair tatto’ saç modelini Alman müşterisine uyguluyor. Bay ve bayan için iki ayrı bölümden oluşan, 7’den 70’e herkesin uğrak yeri Star Saç ve Kozmetik Stüdyosu’nun şefi Musa Duran ise kendi müşterileriyle ilgilenirken, böyle yetenekli elemanlarla çalışmanın zevkini yaşıyor.


MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Mehtap Müller’le hünerli eller, lezzetli yemekler saklayan Esat Beyin evine adım attığımızda, önce duvardaki tablolarıyla gözümüz ve gönlümüz doydu. Sonra da özenerek hazırladığı yemek masasında, pişirirken korkunç zevk aldığı o yemeklerini tadarken sizler için leziz yemeklerin tariflerini aldık. Deneyin pişman olmayacaksınız.

Malatya´nın Katma çorbası (Esat Bey’in „Annemin corbası“)

Merhaba Kassel Magazin´in sevgili okurları. Uzun sayılabilecek bir aradan sonra sizlerle tekrar beraber olmak çok güzel. Bu sayıdaki konuğumu size öyle uzun uzun anlatmayacağım. Çünkü Esat Güler‘i sanıyorum Kassel´de tanımayan pek yoktur. 1987‘den beri sürdürdüğü eğitimciliğinin yanında 1980 yılından beri tuvallerine aktardığı maviler, lilalar, kavuniçiler; bulutlar ve denizlerle, görenleri hayran bırakan tablolarının süslediği kişisel ve karma sergileriyle ve pek çok dost toplantısına katılırken genellikle beraberinde getirdigi BURMA ile (Halka tatlısı) Esat Güler’i her yaştan Kasselli az çok bilir. Bizim için yemek pişirdiği günde doğum günü olduğunu

Malzemeler: 1 su bardağı kırmızı mercimek, 1 su bardağı aşurelik buğday, yarım su bardağı ve Malatya´dan gelen siyah nohut Yukarıdaki malzemeyi düdüklü tencerede haşlayın. Sonra zeytin yağında rengi değişinceye kadar soğanı kavurun. Bir çorba kaşığı salça ilave edin. Daha sonra reyhan, kekik ve naneyi de ilave ederek bu karışımı düdüklü tenceredeki haşlanmış malzemenin üzerine dökün, bir taşım kaynatın.

Sandal köfte

Malzemeler: Yarım kilo kıyma, 1 adet kuru soğan, 1 adet yumurta, 2 çorba kaşığı galetta unu, bir tutam maydonoz, tuz, karabiber ve kimyon Yukarıdaki malzemeyi karıştırın. Yumurta büyüklüğünde parçalara ayırıp „sandal“ şekli verin ve yağlanmış fırın kabına dizin. 160° de yarı pişmiş kıvama gelene kadar kızartın. Saldal içi harcı için gerekli malzemeler: 12 adet taze mantar, 2‘er adet domates ve yeşil biber, 1 kuru soğan, 2 diş sarımsak, 1 çorba kaşığı salça, tuz, karabiber, kekik, 1 demet maydonoz ve rendelenmiş kaşar peyniri Mantarları, kuru soğanı ve sarımsağı az yağda çevirin. Üzerine biraz su ilave edin. Yeşil biber ve domatesleri ilave edip, pişirin. En son salça, biber ve kekiği ilave edin. Harcın üzerine maydonoz doğrayın ve sandal şeklindeki köfteleri bu harç ile doldurun. En son kalan yeşil ve kırmızı biberle dekore edin. En üste rendelenmiş kaşar peynirini koyup 160° de pişirin. Sevgili Esat hocamız bu yemeği, üzerini çok ince kıyılmış taze soğan, dere otu ve havuç rendesi ile süsledigi nefis pilavı ile ikram etti. Kassel Magazin olarak kendisine bütün Kasselliler adına daha nice sağlıklı, mutlu, uzun yıllar diliyor, sevgisini kattığı o nefis yemeklerini bizlerle paylaştığı için tekrar teşekkür ediyoruz. Tatlısının tarifini burda size özellikle vermiyoruz, çünkü eminiz ki bu tatlıyı Esat hocamız gibi kimse yapamaz. Unutmayın sevgiyle pişen her yemek güzeldir. İletişim: mehtapmueller@gmail.com

7


8

MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Turkish pop night

Türk Öğrenci Birliği’nin (VTS) düzenlediği, Uni Torcafee´de gerçekleştirilen Türk pop gecesi, (Turkish pop night) yerli yabancı bir sürü öğrenciyi yine bir çatı altında buluşturdu. Gece geç saatlere kadar süren eğlence, başladığı gibi neşeli bitti.


MAGAZiN www.kasselmagazin.com

Maviş Artun, hoşgeldin! Kassel’in yakışıklı bir o kadar da mütevazı anestezi uzmanlarından Sinoplu Ersin ve güzeller güzeli Kırşehirli Fatma Er’in ilk çocukları maviş gözlü Altun Arel Er 18 Şubat’ta (Kilo: 3740 kg, Boy 50 cm) dünyaya geldi. Artun Şefik Er’in 15. torunu. Ersin, Arel için “Dünyanın en güzel meyvesi” derken, Fatma ise “Başıma gelen en güzel şey” yorumunda bulundu. “Hık demiş babasının burnundan düşmüş! Yok yok daha çok annesine benziyor!” şeklindeki tartışmalara katılmadan yorumları siz değerli okuyucularımıza bırakıyoruz. Ama tespit ettiğimiz bir nokta var ki, o da Artun’un babası kadar zeki annesi kadar hanımefendi olacağı.

Hık demiş dedesinin burnundan düşmüş Kassel’in İbo’su olarak nam salmış, sıkı bir Galatasaray taraftarı olan Metin ile eşi Sultan Ersoy’un ilk çocukları Enes, 2 Ocak’ta dünyaya merhaba dedi. Kassel’in en bilindik ve sevilen simalarından Taekwondo ustası

ve müzik üstadı Kemal Ersoy dede olmanın sevinci ile neredeyse tüm ilgisini torununa verdi; gözü kimsecikleri görmüyor. Enes bebek ise gerek babaannesi Fatma Ersoy, gerekse halası Meltem’in yoğun ilgilerinden de memnun “hele siz beni birde yürümeye başlayınca görün” dercesine emziğine sarılmaya devam ediyor.

9

Dr. Dağdelen‘den BOTOX Enjeksiyon Tedavileri Çok farklı sebeplerden dolayı yüzde kırışıklıklar oluşabilmektedir. Deri, altında bulunan kaslara yapışık olduğu için her kas hareketi kırışıklığa neden olur. Gülme çizgileri, tebessüm çizgileri ve göz etrafında kaz ayağı, deri altındaki yüzkası hareketlerinin birer sucudurlar. Kırışıklıklar yaşlılığa bağlı meydana gelebileceği gibi deri altındaki mimik kas sisteminin devamlı hareket etmesi sonucu da oluşabilir. Yüz ve alın germe gibi germe amaliyatlarının yanında kırışıklıkların yumuşak doku dolgu maddeleri ile doldurulmasıda kırışıklıkları gidermek için kullanılan cilt yenileme tekniklerinden biridir. Özellikle yüzdeki mimik bölgesi için enjeksiyon tedavisi öneriyoruz. „Hyaluronsäure“ yağ tedavisi deriye ince bir iğne ile enjekte edilen vücudun kendisine ait dolgu maddesiyle ilgilidir. Bu yöntem özellikle yüz çizgilerini azaltma ve dudaklara şekil vermek için uygundur. Bu sayede genç, sağlıklı ve doğal görünümlü tene kavuşabilirsiniz. Bu uygulamanın yanı sıra yağ enjeksiyonu (ya da „lipofilling“) uygulamalarıda önerdiğimiz diğer yöntemler arasındadır. Burada yağ dokusunun eksik ya da zayıf olduğu bölgelere, yağ dokusu ile dolgu yapılarak daha düzgün bir görünüm kazandırılır. Bu sayede dudak etrafı kırışıklıkları ile yanakta madde kaybıyla oluşabilen doku bozukluklarının tedavisi mümkündür. Botox yöntemini alın ve göz çevresi kırışıklıklarının tedavisinde tercih etmekteyiz. Botulinumtoxin-A tamamiyle doğal yollardan meydana gelen bakteriler içerir ki bunlar tedavi esnasında kas kramfları oluştururlar. Kasların gevşemesi sayesinde kırışıklıkların giderilmesi işlemi yapılır. Unutmamalısınız ki bir plastik cerrah sizlere dolgu maddelerinden, laser tedavisinden kozmetik cerrahi girişimlere kadar bu konuda geliştirilmiş tüm alternatifleri sunabilecek donanıma sahip bir uzmandır. Sizin için en uygun tedavi yöntemine cerrahınız birlikte karar vermelisiniz. Yöntem 3 ile 6 ay boyunca etkisini korur. Tedavinin sonucu derhal görülür ve ihtiyaç halinde isteğe göre yan tedaviler yapılabilir. Tüm tedaviler göreceli acısız olup ayakta yapılır. Kısaca: Fiyat: 100 € dan başlayan fiyatlar Anestezi: İsteğe bağlı lokal anestezi Ameliyat süresi: 5 dakika ile 1 saat arası Yatma Süresi: Ayakta tedavi Toplumsal yaşama dönüş: Hemen. YENİ: Türkiye’de cerrahlarımız vardır.

birlikte

Sorularınız ve geniş bilgi için;

çalıştığımız


10 DOĞUM GÜNÜ www.kasselmagazin.com

Selodinho 65 yaşında Dergimizin Ağabeyi Selahattin Duygu 65. yaş gününü önce Radyo Kassel’de sonrada ailesi ile birlikte kutladı. Radyo Kassel’in en istikrarlı program yapımcısı olan S.Duygu TSM içerikli tam 290 programa imza atarak Radyo Kassel’in unutulmazları arasına girdi. TSM sevgisini Kassel’de kurduğu TSM korosu ile sürdüren Selahattin Abimizin asıl tutukusu Futbol. Ona göre futbol ayakla değil, beyinle oynanır. Bunu bilen ailesi

ona 65. yaş günü anısına arkasında “65Selodinho” yazan bir fenerbahçe forması hediye etti. En son oynadığı halı saha maçında formasını gururla taşıyan Selodinho, Alex misali birbirinden şık hareketlerle herkese futbol dersi verdi. Selodinho maç sonunda basına yaptığı açıklamada “Çocuklarımla beraber top oynuyorum. Ama en büyük arzum torunlarımla top oynamak.” dedi.

15

Jahre

(inkl. Montage) Koppelstangen vorne, beide für z.B. Mercedes Benz A-Klasse, 60 kW,

(inkl. Montage der Bremsbeläge vorne) für z.B. Mazda 323F, 1.6, 70 kW, Bj. 01/01 - 05/04

Stoßdämpfer hinten, beide, für z.B. VW Golf IV, 1.6 16V, 77 kW, Bj.08/00- 06/05

Bremsflüssigkeitswechsel für alle PKW

Zu günstigen Preisen tanken!

(inkl. Montage der Bremsbeläge vorne)

Gerne machen wir Ihnen auch ein Angebot für eine Autogas-Umrüstung.

ohne Selbstbeteiligung inkl. Leihwagen

- Für alle Fahrzeugmarken - Mit Original-Marken-Ersatzteilen - Nach Herstellervorgaben - Erhalt der Hersteller Garantie

5W30 (Longlife) 5W40 10W40 15W40

15,00 € 10,50 € 8,50 € 7,50 €

(Preis pro Liter und inkl. Montage)


DOĞUM GÜNÜ www.kasselmagazin.com

Nice Yıllara Nihat

Kassel’in tecrübeli futbolcularından Nihat Aydın 18. yaş gününü arkadaşlarıyla Türkgücü’nün lokalinde kutladı. 1981’den buna top koşturan Nihat futbolda altın devrini Lohfelden’de yaşadı. 46. yaşına inat, Nihat hala Türkgücü’nde futbol oynuyor. Doğum gününe katılan arkadaşları Nihat’a uğur böceği hediye ederek, mutlu ve sağlıklı bir ömür dilediler.

Aynı gün, aynı ay ve hatta yılda doğan Haki Ayalp ile Hakan Yılmaz bu seneki doğum günlerini Mars’ın güneyindeki Arabia Terra bölgesinde yerlilerin düzenlediği doğum günü partisi ile kutladılar. Çılgınlar gibi eğlenen doğum günü çocukları Mars’a has yerel içki Marskiz içip, kafayı çektiler. “Marslıları çoçukluğumdan beri tanırım. Sık sık bizim köye gelip, fındık fıstık toplarlardı. Oturup kalkmışlığımız çoktur” diyen Haki, iki gezegen arasında hüküm süren lüzumsuz gerginliğin bir an evvel bitmesi gerektiğini söyledi. Parti esnasında ortadan kaybolan Hakan, Marslı dilber Marsiyava ile hakkında çıkan

Süpriz doğum günü „İyiki doğdun aşkım“ Kassel’in tanınmış isimlerinden Mustafa Dişbudak eşinin hazırladığı sürpriz 40. doğum günü partisini görünce adeta şoke oldu. Salona fotoğraf çekimi için görevli olarak getirilen Mustafa Bey yakın dostlarını görünce pek şaşırdı. Olaf Palm Haus’da yapılan partiye çok sayıda davetli katıldı. Sabahın erken saatlerine kadar süren gecede bir kuş sütü eksikti. Oryantal Hülya da geceye ayrı bir renk kattı. Partiyi üç ay önceden organize etmeye başlayan Kezban hanım, yardımlarını esirgemeyen Fatih Karaaslan ve Sefa Defterli olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür etti.

dedikoduları reddetti. Marsiyava ile yıllar öncesinde İstanbul Aksaray’da bir gazinoda tanıştığını ve kendisinden Marsça öğrendiğini belirten Hakan, “Dil dile değmeden öğrenilmez. Aradan uzun yıllar geçti ama mektup arkadaşlığımız devam etti. Marsiyava partide beni görünce yakından ilgilendi.” dedi. Doğum günü çocuklarına bir uzay mekiği hediye eden Arabia Terra Belediye Başkanı Marsbaş, “Hakan ve Haki bizim iyi niyet elçilerimiz. O kadar yiyip içirdik. İnanıyorum iki gezegen arasındaki husumeti çözeceklerdir. Kahrolsun Dünyalıların Mars üstündeki emperyalist baskısı” dedi.

Mars’ta sürpriz doğum günü partisi

11


12

MAGAZiN www.kasselmagazin.com


Aşklarını mühürlediler DÜĞÜN

www.kasselmagazin.com

13

Gudensberdg’de yaşayan Alev Atlı (Linow) ve Lars’ın okul sıralarında başlayan arkadaşlıkları aşk’a dönüşünce hayatlarını birleştirmeye karar verdiler. Elgershaus salonunda yapılan muhteşem düğünde Lars ve Alev’in birbirlerine kondurdukları buse, bu aşkın hiç bitmeyeceğini ilan eden mühür gibiydi. Türk ve Alman DJ’ler Mumi ve Hinuhn yaptıkları Türkçe ve Almanca müzikle iki kültürlü gecenin neşeli geçmesine katkı sağladılar. Özel davetli güzel hanımların ve şık beylerin katıldığı düğünde, nefis yemekler ve çeşitli içkiler ikram edildi. Çok neşeli geçen gecede tüm misafirler geç saatlere kadar coşku içerisinde eğlendiler. Alev, gelinliğinin sadeliği, takı aksesuarı ve saç modeli ile adeta bir aşk tanrıcasınıı andırıyordu. Lars’ın kibarlığı ve asaleti ise, bu evliliğin sağlam temeller üzerine kurulmuş olduğunun en büyük işaretiydi. Alev’in annesi Fadime , babası Bayram ve Lars’ın annesi Adolphine, babası Werner çocuklarının bu mutluluklarını gururla izlediler. Organizaszon: Enes Dekor: Sevgiler


14

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Uyumun adı

Bir gelin ile damat “Topal” türküsünü bu kadar mı güzel oynar? Damat Kırşehirli, gelin de Zongundaklı olursa oynar. Yakışıklı Sezer ile güzel Arzu düğünlerinde sergiledikleri halk dansları figürleri ile misafirlerden bol bol alkış aldılar. Gece boyunca damadın ailesi Leyla ve Hüseyin Görgeç ile dünürleri Sadettin ve Bahar Arabacı akraba olmanın tadını doyasıya çıkardı. Leyla Görgeç’in ablası Sermin ile aynı isime sahip yeğeni Sermin düğün törenine katılmak için Türkiye’den geldi. Damadın Yalova’dan çocukluk arkadaşları Serdar ve Ercan da hiç üşenmeden soluğu Kassel’de alarak düğüne icabet etti. Organizasyon: Enes Dekor: Segiler


DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

15


16

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Çiftçi dediğin biçer! Körle’de yer yerinden oynuyor, sevgili okurlar. Sağıma bakıyorum, eğlenen insanlar. Soluma bakıyorum, oynayan gençler. Her yer tıklım tıklım, herkes mutlu. Bu düğünde olupta somurtmak namümkün. Hele Grup Ege’nin güzel sesi Kürşat sahnede oynamaya başlayınca misafirler çıldırıyor adeta. Ama Kürşat bu sefer şarkı söylemiyor, Grup Ege’nin seslendirdiği parçalara “damat” sıfatıyla eşlik ediyor. Evet, bu akşam Biolog

Kürşatla, yeşil gözlü dilber Reyhan dünya evine giriyor. Urfa / Siverekli Mehmet Emin ve Mehahat Çiftçi ile Afyonkarahisarlı Emine ve Günay Biçer dünür olmanın sefasını sürüyor. Saatler ilerliyor ama eğlence ve çoşku hızını kesmiyor. Kassel Magazin Kassel/Körle... Organizasyon: Deva Dekor: Delice


DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Mahşeri kalabalık Aman Allah’ın inanılmaz! Gençler sahnede, salon tıklım tıklım! Sanki Tarkan Kassel’e gelmiş. Bir konser, bir disko havası var salonda. Yakışıklı damat Ali ile alımlı gelin Firdevs’in düğün töreninden bahsediyorum. Balıkesirli Sezai ve Ayşe Baytekin ile hemşerileri Mustafa ve Hacer Canbay’ın herkese nasip olmayacak kadar çok sevenleri varmış. Damadın yeğenleri Cahide ve Ayşe de özellikle bu düğün için Türkiye’den gelerek genç çiftin mutluluklarına ortak oldu. Gençler ve kendini genç hissedenler saatlerce oyun havaları eşliğinde kendilerinden geçtiler. Organizasyon: Deva Dekor: Delice Dekorasion

17


18

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Bu seferki düğün töreni Kassel Magazin’in 3. sayısında nişan haberini yayımladığımız Bahar ve Mehmet çiftini dünya gözü ile evlendirmenin tadını yaşıyoruz. Gelin, damat, konuklar, Kassel Magazin ekibi, cümbür cemaat sanki eğlenmek için sözleşmiş ve bu düğünde buluşmuş gibiyiz. Bu sefer ev sahibi Talip ve Hafize Canik’in tatlı telaşı dünürleri Balıkesirli Bekir ve Fatma Atila’ya yansıdı. Yakışıklı damat Mehmet ve güzel gelin Bahar arkadaşlarının hediye ettiği dev kutulardan çıkan sürpriz hediyelerle coştu. Genç çift ve arkadaşları saatlerce sahnede kurtlarını dökerek hünerlerini herkese gösterdi. Organizasyon: Deva Dekor: Delice


YILBAĹžI www.kasselmagazin.com

19


20

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com


DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Eskişehir Bolu koalisyonu Eskişehirli Özsümer ailesinin güzel kızı Neslihan ile Bolulu Cihanoğlu ailesinin yakışıklı oğlu Serkan muhteşem bir törenle saadet dünyasının kapısını araladılar. Her ikiside VW’de çalışan genç çift iş yerinde ilginç bir tesadüfle tanışırlar. İşyeri kimliğini kaybeden Serkan, yeni kimlik çıkartmak için insan kaynakları bölümüne gider. Burada kendisi ile ilgilenen güzel bayan espirili bir üslupla “kimlik sana

pahalıya mal olur” der. Neslihan bu sayede Serkan’ın ilgisini çeker. Serkan da hem yeni kimliği hem de bu espirili kızı alır. Genç çiftin düğünü için tüm sevenleri Warburg’ta buluşur ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar bu alımlı çifti yalnız bırakmazlar. Dekor: Delice Dekorasion

Kassel Magazin’i herkes okuyabilir !!! Dergimiz Kassel ve çevresinde oturan bütün evlere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Herhangi bir nedenle dergimizi alamayan okuyucularımızın telefon veya e-posta ile adreslerini bildirmeleri halinde, kendilerine Kassel Magazin postayla gönderilecektir. Bunun için hiçbir ücret talep edilmez. Tel: 0163 – 19 89 719 | abone@kasselmagazin.com

21


22

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Kassel-Siegen-İstanbul hattı

İstanbul’un çapkın playboyu ekonomist Veli Akhan, kalbini Siegen’de üniversite tahsili yaparken tanıştığı güzel Hanife’ye kaptırdı. Damat „Sık sık İstanbul’a giderdim ama artık evim İstanbul olacak“ dedi. Damadın ailesi, Sinoplu Sariye ve Ali Akhan

çocuklarının mürüvvetini görmenin mutluluğunu yaşadılar. Siegen’den gelen gelinin anne ve babası Hava ve Ahmet Emrebaş Kassel’den akademisyen damat almanın sevinci içindeydiler. Düğüne katılan Sinoplular saatlerce kemençe eşliğinde horon teperek düğünün tadını çıkardılar. Dekor: Sevgiler


DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

23


FIFA 2010 Güney Afrika

DÜĞÜN

24

www.kasselmagazin.com

A

Güney Afrika Uruguay Meksika Fransa

11.06

Güney Afrika

:

Meksika

11.06

Uruguay

:

Fransa

16.06

Güney Afrika

:

Uruguay

17.06

Fransa

:

Meksika

22.06

Meksika

:

Uruguay

22.06

Fransa

:

Güney Afrika

B

Arjantin Yunanistan Güney Kore Nijerya

12.06

Güney Kore

:

Yunanistan

12.06

Arjantin

:

Nijerya

17.06

Arjantin

:

Güney Kore

17.06

Yunanistan

:

Nijerya

22.06

Nijerya

:

Güney Kore

22.06

Yunanistan

:

Arjantin

C

İngiltere Cezayir ABD Slovenya

12.06

İngiltere

:

ABD

13.06

Cezayir

:

Slovenya

18.06

Slovenya

:

ABD

18.06

İngiltere

:

Cezayir

23.06

Slovenya

:

İngiltere

23.06

ABD

:

Cezayir

D

Sırbistan Almanya Gana Avusturalya

13.06

Sırbistan

:

Gana

13.06

Almanya

:

Avusturalya

18.06

Almanya

:

Sırbistan

19.06

Gana

:

Avusturalya

23.06

Gana

:

Almanya

23.06

Avusturalya

:

Sırbistan

Son 16 Takım 1A-2B

26.06

:

1C-2D

26.06

:

1D-2C

27.06

:

1B-2A

27.06

:

1E-2F

28.06

:

1G-2H

28.06

:

1F-2E

29.06

:

1H-2G

29.06

:

Final 11.07

:


a Dünya Kupası Fikstürü

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

F E

Hollanda Japonya Danimarka Kamerun

14.06

Hollanda

:

Danimarka

14.06

Japonya

:

Kamerun

19.06

Hollanda

:

Japonya

19.06

Kamerun

:

Danimarka

24.06

Danimarka

:

Japonya

24.06

Kamerun

:

Hollanda

Çeyrek Final 02.07

:

02.07

:

03.07

:

03.07

:

Yarı Final

İtalya Yeni Zellanda Paraguay Slovakya

14.06

İtalya

:

Paraguay

15.06

Yeni Zellanda

:

Slovakya

20.06

Slovakya

:

Paraguay

20.06

İtalya

:

Yeni Zellanda

24.06

Slovakya

:

İtalya

24.06

Paraguay

:

Yeni Zellanda

G

Fildişi Sahili Brezilya Portekiz Kuzey Kore

15.06

Fildişi Sahili

:

Portekiz

15.06

Brezilya

:

Kuzey Kore

20.06

Brezilya

:

Fildişi Sahili

21.06

Portekiz

:

Kuzey Kore

25.06

Portekiz

:

Brezilya

25.06

Kuzey Kore

:

Fildişi Sahili

H

Honduras İspanya Şile İsviçre

06.07

:

16.06

Honduras

:

Şile

07.07

:

16.06

İspanya

:

İsviçre

21.06

Şile

:

İsviçre

21.06

İspanya

:

Honduras

25.06

Şile

:

İspanya

25.06

İsviçre

:

Honduras

Üçüncülük maçı 10.07

:

25


26

DÜĞÜN

Büyük aşkta mutlu son

www.kasselmagazin.com

Grup Gurup Barış’ın kıdemli isimlerinden Kadir Kul’un biricik kızı güzel Esra, yakılışlığı ve karizmasıyla nam salan Mustafa Öz’le hayatını birleştirdi. Bin bir gece masallarını aratmayan bir atmosferde, hele de salonu süsleyen mavi loş ışıkların gölgesinde genç

çiftin valsleri görülmeye değerdi. Görkemli düğünde adanalı Ergün ve Demet Öz çifti ile Babaeskili Kul ailesi misafirperverlikleri ile törene ayrı bir renk kattılar. Konuklar ise

böylesi güzel bir düğüne şahitlik etmenin huzuru içinde yüzlerinde tebessüm ile gecenin sonunda evlerinin yolunu tuttular.


DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

27

Aşk gemisi “vira” dedi Kassel’in en sempatik ve karizma bekarı Ersin, yine Kassel’in en alımlı ve güzel bekarlarından Tomris ile evlilik diyarına yelken açtı. Düğün gemisinin kaptanlığını Nesrin yardımcılığını ise Murat Çakır üstlendi. “Bir elmanın iki yarısı gibiyiz” diyen genç çift, aşk şarabını tatmanın sarhoşluğu içinde, birlikteliklerini ömür boyu sürdürecekleri izlenimi verdiler. Her iki ailenin mensupları misafirleriyle yakından ilgilenerek iyi bir ev

sahipliği sergilediler. Coşku içerisinde geçen düğün geç saatlere kadar devam ederken, düğünden önce “Ben oynanmam arkadaş” şeklinde naralar atan Ersin her nedense dur durak bilmeden gece boyunca oynadı ;-)


28

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com

Genç Aşıklar Gözleri birbirinden başkasını görmeyen genç aşıklar Tuğba ve Ertuğrul görkemli bir düğünle muradlarına erdiler. Deva Organizasyon’da çalışan güzel Tuğba ve yakışıklı Ertuğrul bu düğünde çalışmak yerine düğünün sefasını sürdüler. Gelinin ailesi Yozgatlı Havva ve Hacı Osman

Kılıç ile damadın anne ve babası Nurten ile Alaattin Yöntem bini aşkın misafirle birlikte körkemli bir düğüne imza attılar. Genç çift gecenin ilerleyen saatlerinde, o gece kendileri için çalışan mesai arkadaşlarıyla birlikte doyasıya eğlenerek düğünü şölene çevirdi. Organizasyon: Deva Dekor: Delice


NİŞAN

Umut “Kader’ine” boyun eğdi Kassel’de yakışıklı ve bekar erkeklerin son temsilcilerinden Umut, güzel Kader sayesinde bekarlığa paydos etti. Nuray ve Yalçın çifti sayesinde tanıştıklarını ifade eden Umut, “Kader, kaderim oldu. Darısı bekar arkadaşlarımın başına” dedi. Elgershaus’ta düzenlenen nişan töreninde Yozgat/ Çayıralanlı Zeki ve Fatma Altınok ailesi ev sahipliğinin en güzel örneğini sergiledi. Damat adayının ailesi Saim ve Nursen Aydemir de bu mutlu günde hiçbir fedakarlıktan kaçınmadı. Damadın kuzeni karizmatik Murat Barkın ise yine her zamanki çalışkanlığı ve mütevazı kişiliği ile alkışı hak etti. Konuklar 10 numara bir nişan törenine katılmanın mutluluğu ile gece boyunca eğlendiler. Organizasyon: Deva Dekor: Delice Dekorasion

www.kasselmagazin.com

29


30

DÜĞÜN www.kasselmagazin.com


NİŞAN www.kasselmagazin.com

31

Aşkın yolu pizzadan geçer Aysel bir sabah erkenden kalkar. Zira cani pizza çekmiştir güzel Aysel’in. Lakin Kassel’deki pizzacılar Aysel’in damak tadına uygun değildir. Aysel’de arkadaşları ile birlikte soluğu Göttingen’deki Max Well pizzacısında alır. Lokantanın sahibi karizmatik Yavuz ile Aysel bir an göz göze gelir. Aysel açlığını, Yavuz ise müşterilerden sipariş almayı unutur. Böylelikle Rizeli Azak Ailesi ile Balıkesirli İltan ailesinin akrabalık serüveni başlar. Elgershaus’daki nişanda damat adayının ağabeyi Mustafa Cemil ve gelin adayının ikiz kardeşi Adil konuklarla bir bir ilgilenir. Tüm konuklar bu güzel Nişan töreninde mest olurlar. Organizasyon: Enes Dekor: Sevgiler Dekorasyon


32

SÜNNET www.kasselmagazin.com

Uçan Burkay

Sünnet törenlerinde sünnet çocuğunu bulmak neredeyse imkansızdır. Yerlerinde durmazlar. Bir o taraf, bir bu taraf, koşup oynarlar. Bayburtlu Kemal ve Hülya Tiryaki çiftinin 6 yaşındaki küçük oğulları Burkay da uçan halının üstünde bizi bir oraya bir buraya peşinden koşturdu. Kardeşler Oktay, Aleyna ve Rumeysa üçlüsü ve hala Gülcan Kartal olmasa Burkay’ı uçan halıdan indirmek mümkün olmayacaktı. Nezih bir ortamda geçen törende konuklar doyasıya yediler, içtiler ve pistte kurtlarını döktüler. Organizasyon: Enes Dekorasyon: Sevgiler Dekorasyon


SÜNNET www.kasselmagazin.com

33

Palyaço ve Sünger Bob’lu sünnet Bir sünnet çocuğu bu kadar akıllı uslu olabilir mi? Oluyormuş. Adıyamanlı Muammer ve Tüler Diker’in 5 yaşındaki oğulları Mert sanki her hafta sünnet törenine katılıyormuşcasına sakindi. Sahneye çıkan palyaçonun bin bir türlü şaklabanlıkları bile onu şımartmadı, sadece eğlendirdi. Deve cüce, çuval yarışması gibi oyunlar ve (Sponge Bob) Sünger Bob’un dağıttığı hediyelerle coşan Mert, ablası Damla ve

arkadaşları sünnet töreninin tadının doyasıya çıkardı. Gece boyunca Hatay/Samandağlı kirve Yılmaz ve Nurgen Eryılmaz çifti üstüne düşen görevi ziyadesiyle yerine getirdi. Organizasyon: Enes Dekor: Sevgiler Dekorasyon


34

SPOR www.kasselmagazin.com

Ligin ve gönüllerin Şa -Sayın Ertuğrul Sağlam, Bursaspor şampiyon olur mu? şeklinde klasik sorular sormak istemiyorum. Bursaspor zaten bunu haketti. Benim merak ettiğim 1.5 sene gibi kısa bir zaman önce devraldığınız Bursaspor’u birkaçı hariç adı sanı duyulmamış amatör ruhlu futbolculardan oluşturarak ligin tepesine taşıdınız. Nedir bu işin sırrı? - Bizim başarımızdaki en büyük etken kişilikli, karakterli, profosyonellik anlayışı yüksek olan bir kadroya sahip olmamızdır. Buna yönetimin katkılarını da eklersek sizin sır dediğiniz şey ortaya çıkıyor. - Bursaspor çok koşan, pres yapan, iyi mücadele eden ve bunu sahaya olumlu yansıtan güzel futboluyla dikkatleri çekiyor. Bu anlayışı futbolculara verebilmek için farklı şeyler yapmış olmalısınız. Nedir bu? - Biz takım yapısını oluşturmaya başladığımız zaman günümüz futbolunun en önemli unsuru olan mücadele ve fiziksel gücü ön plana çıkarmayı hedefledik. Şampiyonluk mücadelesi verdiğimiz diğer takımlara baktığımızda onlardaki kadar yıldız futbolcumuzun olmadığını görüyoruz. Hal böyle olunca ekip birlikteliğine daha yatkın futbolcuları biraraya getirdik. Buda bizim ana prensiplerimizden en önemlisini oluşturdu. Modern futbolun gereklerini sahaya yansıtmaya çalışıyoruz. Herkesin bize sempatiyle bakmasının nedeni pozitif futbol oynamamızdır. - Şu anda ligin tepesindesiniz. Bu durum takımda panikleme ve baskı unsuru oluşturuyor mu? Türkçede güzel bir söz vardır. Zirveye çıkmak zor. Orada kalmak daha da zordur. Bursaspor böyle bir durum yaşıyor mu?

Reportaj: Selahattin Duygu

S.D. Bu reportaj 22 Nisan tarihine Bursaspor liderken yapılmıştır.

Bursa, Uludağ’ın beyazı ve ovanın yeşilini simgeleyen renkleriyle Yeşil Beyaz’a bürünmüş. Yollar, evler, otomobiller, çarşılar heryer yeşil beyaz. Bursalılar bir tabuyu yıkmaya hazırlanıyor. Şampiyonluğu İstanbul’dan alıp Anadoluya taşımanın misyonunu yaşıyor. Bursa’da herkes şampiyonluğa inanmış. Oynadığı güzel futbolla gönüllerde taht kuran Bursaspor, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ı İstanbul’da yenip Galatasaray’la berabere kalarak başarısının tesadüf olmadığını kanıtladı.

Bu ara Ömer Erdoğan’dan bahsetmeden geçemiyeceğim. Ömer, Ertuğrul Sağlam’ın gözbebeği, takımın ağabeyi, Bursa’lıların sevgilisi. Bursa basınının Ömer’i Yılın Futbolcusu seçmesi bu güzelliklerin en büyük kanıtı. Bana ve tarafsız futbol otoritelerine göre Ömer Türkiye’nin en iyi stoperi ve milli takımda oynamalı.

Peki neydi Bursaspor’a bu başarıyı getiren ? Herkesin merak ettiği bu sorunun cevabını bulabilmek için Bursaspor’un Özlüce’deki tesislerine gittim. Tesisleri gezdim. Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam’la tesislerin lobisinde bir saate yakın konuştum. Karşımda kendinden emin, başarıya inanmış, kelimeleri seçerek konuşan, kişilikli bir futbol adamı buldum.

- Bu çok dile getiriliyor. Böyle davranmalarının nedeni de, olmayan bir baskıyı bizim üzerimize yerleştirmeye çalışmaktır. Biz ilk yarıdaki Kayserispor maçından sonra 11 maç yenilmedik. Bir mağlubiyet almamız çok doğal. Şunu çok iyi biliyoruz ki bugün Türkiye liginde iyi bir yerdeyiz. Bu başarıyı ligin sonuna taşıyamazsak ürettiğimiz başarının hiçbir anlamı kalmaz. Ancak daha bugünden biz ligin lideriyiz diye sevinmenin şampiyonluk


SPOR

ampiyonu şarkıları söylemenin hiçbir mantığı yok. Ne zaman istediğimiz sonuca ulaşırız o zaman isteyen istediği kadar eğlenebilir. - Ömer bizim çocuğumuz. Kassel’de yaşayan Türkler Ertuğrul Sağlam’ın Ömer hakkındaki görüşlerini öğrenmek ister. Ömer’i tarif eder misiniz? - Ömer, her antrenörün takımında görmek istediği bir futbolcu. Kişilikli, karakterli yapısı, futbolculuk kalitesi ve profosyonelliği yaşama düzeyiyle örnek bir futbolcu tipi. Biz de böyle bir futbolcuya sahip olduğumuz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Ömer’i takımımızın kaptanı olmanın yanısıra aynı zamanda teknik ekibin bir parçası olarak görüyoruz. Ömer temposuyla profosyonelliğiyle her geçen gün üzerine birşeyler daha koyarak en az birkaç sene süreyle futbolunu bu tempoda sürdüreceğine inanıyorum. Biz de burada olduğumuz sürece Ömer’le birlikte çalışmak bize mutluluk verecektir. - Daha şampiyon belli değil, ancak siz herşeye rağmen gönüllerin şampiyonusunuz. Sayın Ertuğrul Sağlam bu reportaj için teşekkür ederim. - Rica ederim. Ben de teşekkür ediyorum. Kassel’ e selamlar.

www.kasselmagazin.com

Modern tesisler

Bursaspor’un tesisleri 1997 yılında günümüz şartlarına uygun olarak inşaa edilmiş, Avrupai standartlarda modern bir spor kompleksi. Çok düzgün zemini olan iki futbol sahası mevcut. 13 yıldır bu tesislerin müdürlüğünü yapan Hilmi Güven’le birlikte geziyoruz. 35 görevlinin çalıştığı tesislerde her futbolcunun kalabileceği özel odası var. Antrenmandan

önce burada hazırlanıp sahaya iniyorlar. Restoran, masaj odaları, ağırlık çalışmalarının yapıldığı fitness salonu, yüzme havuzu, toplu televizyon seyretme salonu, tv canlı yayın stüdyosu, Bursaspor tesislerindeki önemli ayrıntılar. Bursaspor televizyonunu bursasportv.com internet adresinden seyredebilirsiniz.

35


36

Türkgücü’nün ligde kalma mücadelesi SPOR

www.kasselmagazin.com

Kreisoberliga’da mücadele eden Kassel Türkgücü kritik günler yaşıyor. Ligin ikinci yarısında Eren Cihan ve Çelebi Bayrak gibi iki klas futbolcuyu kadrosuna dahil eden Türkgücü, buna rağmen düşme hattında mücadele vermek zorunda kaldı. Ligde kalma mücadelesi, yapılacak son iki maçtaki alınacak puanlara ve rakiplerin puan kaybetmesine bağlı olarak belirlenecek. 19 takımlık ligde 14. sırada bulunan Türkgücü düşme (terfi) hattındaki TSV Wolfsager II’den dört puan önde bulunuyor. Türkgücü herşeye rağmen ligte kalmayı başaracak güçte. VFL II. takımına karşı kendi sahasında oynadığı maçta 79 . dakikaya kadar Ayhan ve Yusuf’un golleriyle 2 – 1 önde götürdüğü maçtan 3 – 2 mağlup ayrılmak zorunda

kalan Türkgücü çok kıymetli üç puanı rakibine hediye etti. Daha sonra oynadığı hafta arasındaki tehir maçında rakibi Eintr. Vellmar’a gol olup yağan takımımız sahadan 7 – 4 galip ayrıldı. Bu maçta 5 gol atan Ayhan sahanın en iyisi olarak dikkat çekti. Diğer golleri Ahmet ve Selçuk attı. Bir hafta sonra TSV İhringshausen’la 2 – 2 berabere kaldı.

karşısında bu sezonun en güzel oyunlarından birini oynayan Türkgücü 22. dakikada 1 – 0 yenik duruma düşmesine rağmen maçı bırakmadı. 53. dak. Selçuk’un ceza alanında düşürülmesi sonucu kazanılan penaltıyı Ahmet gole çevirerek beraberliği sağladı. 78. dak. Ahmet’in güzel pasında topa çok iyi vuran Ayhan topu köşeden ağlara gönderdi. 2 -1 Türkgücü bu maçı şu kadroyla oynadı: Edin – Eren, Gökhan, Osman, Uğur, Barış, Ayhan, Çelebi, Yusuf (Hasan) Ahmet, Selçuk (Gruno)

SV Türkgücü 2 Tuspo Rengershausen 1 Hatasız bir maç yöneten Bosna Hersek’li hakem ve 22 futbolcu tempolu ve kıran kırana geçen bir maçta seyircilere futbol ziyafeti çektiler. Ligi büyük ölçüde şampiyon olarak tamamlaması beklenen Tuspo Rengershausen

Sıra

iki zor maç SV Türkgücü 23 Mayıs’ta lig ikincisi SV Kaufungen deplasmanına gidecek. Son maçını ise 30 Mayıs günü kendi sahasında FSV Kassel ile yapacak.

O

G

B

M

Gol

1.

Tuspo Rengershausen

Takımlar

34

23

6

5

97:32

Averaj 65

Puan 75

2.

SV Kaufungen 07

34

22

4

8

83:46

37

70

3.

FSK Vollmarshausen

34

21

6

7

96:39

57

69

4.

VFB Vikt. KS-Bettenh.

35

20

6

9

79:48

31

66 54

5.

FSV Kassel

34

16

7

11

66:56

10

6.

VFB KS-Süsterfeld II

34

16

5

13

70:75

-5

53

7.

FTSV Heckershausen

33

15

6

12

58:51

7

50

8.

GSV Eintr.Baunatal II

35

14

5

16

70:68

2

47

9.

TSV KS-Oberzwehren

34

13

7

14

82:54

28

46

10.

TSG Wattenbach II

34

13

5

16

59:63

-4

44

11.

Spvgg. 1914 Olympia KS

34

13

5

16

52:60

-8

44

12.

VFL 1886 Kassel II

34

13

4

17

62:72

-10

43

13.

TSV Ihringshausen

34

12

7

15

58:69

-11

43 43

14.

SV Türkgücü 1972 KS

34

13

5

16

62:80

-18

15.

TSG Wellerode

34

12

5

17

57:92

-35

41

16.

FSV Bergshausen

34

12

4

18

68:82

-14

40

17.

TSV KS-Wolfsanger II

34

11

6

17

55:69

-14

39

18.

FSC Lohfelden II

34

8

6

20

59:90

-31

30

19.

RSV Eintr.Vellmar

33

5

3

25

42:129

-87

18


SPOR www.kasselmagazin.com

37


38

SPOR www.kasselmagazin.com

FC Bosporus 1 Kassel SV 1951 1 FC Bosporus, penaltıyı gole çeviremediği maçta Kasseler SV 1951 karşısında 1 – 1 berabere kalarak iki puan yitirdi. 22. dakikada İbrahim ceza sahasında faulle durduruldu. Hakemin verdiği penaltıda aynı futbolcu topu kaleciye teslim ederek önemli bir gol şansını kaçırdı. 71. dakikada Taner topu sağ taraftan orta şut karışımı kaleye gönderdi. Yere çarparak seken top ağlara

gitti ve Bosporus 1 – 0 öne geçti. Daha sonra kaleci Doğan üç güzel kurtarışla gole imkan vermedi. Ancak 82. dakikada rakip takım futbolcusu frikikten topu tam köşeye gönderince Doğan’a bu topu seyretmek kaldı. 1 - 1 FC Bosporus bu maçı şu kadroyla oynadı. Doğan – Barış, Taner, Aydan (Tekin) Selçuk, Aydın, Kaan, Ferhat (Nabil) İbrahim, İsa, Olcay.

Sıra

O

G

B

M

Gol

Averaj

Puan

1.

FC Bosporus 1980 KS

Takımlar

25

19

2

4

86:33

53

59

2.

SVW 06 Ahnatal

24

18

4

2

83:27

56

58

3.

Fortuna 1961 KS

24

17

2

5

77:35

42

53

4.

SV Spielverein 06 KS

24

15

3

6

71:44

27

47

5.

Kasseler SV 1951

24

14

3

7

79:38

41

45

6.

TSG KS-Wilhelmshöhe

25

12

3

10

56:37

19

38

7.

ESV Jahn 1913 KS

24

10

3

11

66:67

-1

30

8.

SVH 1945 Kassel

24

8

3

13

42:65

-23

27

9.

FC Wahnhausen

24

9

3

12

56:69

-13

24

TSV 1945 Rothwesten II

24

7

3

14

33:59

-26

24

10. 11.

TSV 1892 Vellmar

24

6

3

15

34:83

-49

21

12.

Spvgg. 1914 Olympia KS II

24

6

2

16

41:70

-29

20

13.

DJK Zagreb Kroatien

24

4

4

16

39:81

-42

15

14.

FTSV Heckershausen II

24

4

2

18

23:78

-55

14

15.

SV Hermannia 06 KS zg.

0

0

0

0

0:0

0

0


SPOR www.kasselmagazin.com

FC Bosporus II. Takımı

39

BP Alte Herren Takım kadrosu

Spielverein 06 1 FC Bosporus 2

FC Bosporus şampiyonluğu zora soktu

FC Bosporus ligdeki en kritik maçlarından birini Spielverein 06’ya karşı oynadı. Puan kaybına tahammülü olmayan Bosporus kaçırdığı sayısız gol fırsatlarından sonra ancak 2 -1 galip gelebildi. 40. dakikada Aydan’ın sağ taraftan kullandığı kornerde Barış güzel bir kafa vuruşuyla topu ağlara gönderdi. 1-0 ilk yarı bu skorla kapandı. 48. dakikada Spielverein 06

FC Bosporus, son maçında Kasseler SV 1951 ile 1 – 1 berabere kalınca Kreisliga A 2. gurupta şampiyonluğunu zora soktu. Bir maç fazlasıyla en yakın rakibi SVW 06 Ahnatal’dan bir puan önde olan FC Bosporus son lig maçını FC Wahnhausen ile yapacak. SVW Ahnatal 06 iki maçını kazanması halinde ise takımımız terfi maçları oynayacak.

beraberliği sağlayınca, Bosporusu maç gidebilir korkusu sardı. Ancak takımımızın iki golcüsü galibiyeti getirdi. 69. dakikada İbrahim’in kafayla aşırdığı topa çok iyi vuran Bosporus’un golcüsü Ferhat topu filelere gönderince skor 1 – 2 oldu. Takımların bundan sonraki mücadelesi başka gol getirmedi ve FC Bosporus çok kıymetli üç puan alarak sahadan 2 – 1 galibiyetle ayrıldı.

Bosporus son dokuz maçta 6 galibiyet iki beraberlik ve bir yenilgi aldı. Ferhat atığı 25 golle FC Bosporus’un en çok gol atan futbocusu olurken onu 19 golle İbrahim, 8 golle Aydan, 7 golle Tekin, 5’er golle İsa ve Yücel takip ettiler.


40

SPOR www.kasselmagazin.com

SSV 51 ortanın ortası Kassel Kreisliga A 1. gurupta maçlara şampiyonluk hedefiyle başlayan SSV 51 ilerleyen süre içerisinde bu hedefinden koparak ligin orta sıralarında yer buldu. İkinci yarıdaki 12 maçlık periyottan 10 maç oynayan SSV 51 üç galibiyet iki

beraberlik ve beş yenilgi aldı. Bu dönemde kaleci sıkıntısı çeken takımımızın eski kalecisi Ahmet Şen devraldığı görevi ilerlemiş yaşına rağmen başarıyla yaparak büyük özveride bulundu.

SSV51 3 – 1 Türkgücü II İki Türk takımı arasındaki mücadele zevkli ve heyecanlı geçti. Sportmenliğin ön planda olduğu karşılaşmanın 6.dakikasında Ayhan’ın bir hatasında topu kapan Bayram kalecinin sağından topu ağlara gönderdi. 1 – 0 devre bu sonuçla bitti. İkinci yarıda SSV 51 yine üstündü. 56. dak. İsmail durumu 2 – 0 yaptı. Maçı bırakmayan Türkgücü II 75. dakikada Stefano ile farkı bire indirdi. 2 -1 beraberlik arayışı içinde olan Türkgücü karşı kalede gol ararken ani bir kontra atakta topu kapan ve bu ligin en iyi santraforu olarak dikkatleri çeken Bayram, rakibini çok güzel geçerek topu filelere bıraktı ve maçta 3 – 1 SSV 51’in galibiyetiyle sonuçlandı. Takımımızın son 2 maçı: 20 Mayıs’ta BCSport II ve 23 Mayıs’ta TSV Hertingshausen ile rakip sahalarda.


SPOR www.kasselmagazin.com

Türkgücü II’nin keyfi gıcır Kassel Türkgücü’nün II. Takımı, 15 takımın bulunduğu Kreisliga A 1. gurupta 28 puanla 11. sırada yer alıyor. Düşme tehlikesi pek bulunmayan takımımız, oynadığı son yedi maçta üç galibiyet bir beraberlik ve üç mağlubiyet aldı. BCSport II’ 3 – 1 , Kaufungen II 6 – 0, Dennh./Dörnhagen’i 3 -2 mağlup eden Türkgücü II. takımı, Nordshausen II ile 1 –

Sıra

Takımlar

1 berabere kaldı. Tuspo Rengersgausen II 1 – 0, TSV Hertingshausen 4 -2 ve TSG Sandershausen’e 5 -1 mağlup oldu. Son iki maçı kalan Türkgücü II’nin rakipleri 23.05. 2010 Türkgücü II. – Tuspo Waldau (Saat 15.00) ve 30.05. 2010 FSK Vollmarshausen II. – Türkgücü II. (Saat 13.15)

O

G

B

M

Gol

Averaj

Puan

1.

N.K. Hajduk KS

26

18

2

6

77:41

36

56

2.

TSV Hertingshausen

26

18

2

6

59:30

29

56

3.

TSV Heiligenrode II

26

17

3

6

86:39

47

54

4.

Anadolu Spor Baunatal

25

16

5

4

64:41

23

52

5.

TSG Sandershausen II

26

15

4

7

82:58

24

49

6.

Tuspo 1901 Nieste

25

13

4

8

61:36

25

42

7.

SV KS-Nordshausen II

26

13

2

11

60:60

0

41

8.

SSV 1951 Kassel

26

11

5

10

71:56

15

38

1. CBC Sport KS II

26

8

5

13

55:73

-18

29

10.

9.

SG Dennh./Dörnhagen

26

9

3

14

73:57

16

28

11.

SV Türkgücü 1972 KS II

26

8

4

14

59:75

-16

28

12.

SV Kaufungen 07 II

26

6

8

12

49:73

-24

26

13.

Tuspo KS-Waldau

26

7

3

16

46:79

-33

23

14.

Tuspo Rengershausen II

26

6

4

16

41:59

-18

22

15.

FSK Vollmarshausen II

26

2

0

24

22:128

-106

6

41


42

SPOR www.kasselmagazin.com

Baunatal Anadoluspor mücadelesine gölge düşürdü Kreisliga A 1. gurupta şampiyonluk mücadelesi veren Anadoluspor’un son Tuspo Nieste maçında olay çıkınca yarıştan koptu. Hakem maçı tatil etti. B. Anadoluspor ligin ikinci yarısında oynadığı 10 maçta beş galibiyet, iki beraberlik, üç mağlubiyet aldı. SV Kaufungen II. takımıyla yaptığı ve gol duellosu halinde geçen maç 6 – 6 sonuçlandı. Anadoluspor daha sonra kendi sahasında Türkgücü II. takımına 2 – 1 ve bir sonraki maçta da Dennh.Dörnhagen’e 3 – 1 yenilerek şampiyonluk yarışında çok önemli sekiz puan kaybetti. Bu yenilgilerden sonra toparlanan takımımız seri galibiyetlere başladı. Sırasıyla Tuspo Rengershausen II. takımını 3 – 2, TSV Hertingshausen’i 1 – 0, TSG Sandershausen’i 4 – 2, Tuspo Waldau’yu 2 – 1 ve FSK Vollmarshausen II’yi 4 – 1 yenerek şampiyonluk iddiasını sürdürdü.

Anadoluspor havlu attı Ligin 26.haftasında Tuspo Nieste deplasmanına giden Anadoluspor, yıllardır kendisine ters gelen rakibi karşısında fazla varlık gösteremedi ve bozguna uğradı. Maç 7 – 1 rakip takımın galibiyetiyle devam ederken son dakikalarda hakeme itiraz eden 19 yaşındaki genç kaleci Ömer sarı/kırmızı kart gördü. Bundan sonra hakeme birde tekme atınca maç hakem tarafından iptal edildi. Baunatal Anadoluspor camiasında üzüntü yaratan bu olay sonrası kaleci Ömer kulüpten uzaklaştırıldı. Anadoluspor’un ne ceza alacağı spor mahkemesinin vereceği karardan sonra belli olacak. Baunatal Anadoluspor’un son iki maçtaki rakipleri: 23 Mayıs N.K. Hajduk (iç saha, saat 15.00) ve 30 Mayıs BCSport (rakip saha, saat 13.15)

Anadoluspor’un Alex’i Hakan Baunatal Anadoluspor TSV Heligenrode ile yaptığı şampiyonluğu etkileyecek maçta rakibiyle 1 – 1 berabere kaldı. 9 Mayıs günü Anadoluspor sahasında oynanan maç kıran kırana ve çok zevkli geçti. Anadoluspor’un daha üstün göründüğü ilk yarıda heriki takımda gol yememek için tedbirli oynadı. 58. dakikada TSV Heiligenrode attığı golle 1 – 0 öne geçince maçta tempo arttı. Anadoluspor tüm hatlarıyla rakip kalede gol aramaya başladı. Oyun stili Fenerbahçeli Alex’e benzeyen Hakan’ın yönetiminde takımımız rakip kalede tehlikeli oldu. 77. dakikada Giray kaleciyle karşı karşıya kaldı fakat topu tam kalecinin kucağına atınca önemli bir fırsatı

yitirdi. Bu dakikalarda sağ taraftan yaptığı güzel ortalarla gol pozisyonları yaratan 46 yaşındaki Hayrettin 85. dakikada yine bunlardan birini tekrarlayınca çok güzel yükselen Alex Hakan kafayla topu ağlara gönderdi. 1 - 1 89. dakikada Alex Hakan’ın bir ara pasında kaleciyi de geçen Ahmet boş kale yerine topu avuta atınca şampiyonluğu etkileyecek iki puan kaçırılmış oldu. 1-1 Baunatal Anadoluspor bu maçı şu kadroyla oynadı. Ömer – Ergün,Ekrem, Ziya, Hayrettin, Davut (Coşkun) Deniz, İbrahim, Memduh (Ahmet) Hakan, Giray.

Kassel Magazin’i herkes okuyabilir !!! Dergimiz Kassel ve çevresinde oturan bütün evlere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Herhangi bir nedenle dergimizi alamayan okuyucularımızın telefon veya e-posta ile adreslerini bildirmeleri halinde, kendilerine Kassel Magazin postayla gönderilecektir. Bunun için hiçbir ücret talep edilmez. Tel: 0163 – 19 89 719 | abone@kasselmagazin.com

Nordstadt Sommerfest Kassel Türkgücü Spor Kulübü’nün düzenlediği Nordstadt Sommerfest 5 ve 6 Haziran tarihlerinde yapılacak. Bu yıl ilki düzenlenen şenlik, Struthbachweg caddesinin aşağı bölümünün trafiğe kapatılmasıyla gerçekleşecek. Türkgücü’nün gençler ve büyükler olmak üzere iki kategoride düzenlediği futbol turnuvasına Kassel ve çevresinden 25 spor kulübünü temsilen 49 takımın katılması bekleniyor. İki gün sürecek ve bir spor şölenini andırması beklenen şenliğin yanı sıra, bölgedeki diğer spor kulüpleri ve cemiyetler kuracakları

standlarla kendilerini tanıtma imkanına sahip olacaklar. Kassel Türkgücü Basın Sözcüsü Şuayip Günler organizasyonla ilgili olarak‚ “Yönetim kurulumuz yeni projeler üretme çabasında. Bunlardan ilkini bu şenlikle yapacağız. Her yıl gelenek haline getirmeyi planladığımız bu etkinliğin kalıcı olması tek arzumuz. Futbol turnuvasının yanı sıra hazırlanacak sahnede çeşitli müzik gurupları yer alacaklar. Bölgedeki her cemiyet stand açabilecek. Kurulacak Flohmark’ta isteyen eskilerini satmak ve satın almak gibi imkana sahip olabilecek“ dedi.


SPOR www.kasselmagazin.com

43


44

SPOR www.kasselmagazin.com


SPOR www.kasselmagazin.com

SV Türkgücü Alte Herren Takımı

SV Türkgücü C-Jugend Takımı

: SV Türkgücü D-Jugend Takımı Mehmet Çevik Dünya Kupası’nda Kassel’de yaşayan Metmet Çevik Almanya’yı Dünya Kupası’nda temsil edecek olan Sokak Futbolu karmasına seçildi. Bu münasebetle sokak futbolcuları, Alman Milli takımı menejeri Oliver Bierhoff, kaleci Manuel Neuer (Schalke) ve Sami Khedira’nın da (Stuttgart) aralarında bulunduğu milli takım oyuncuları ile Düsseldorf’taki Hilton Hotel’inde biraraya geldi. Oliver Bierhoff imzaladığı futbol topunu Metmet

Çevik’e hediye etti. Kassel’deki sokak futbolunu İbrahim Muçlu ve Mustafa Gündar organize ediyor. Sokak futbolcularıyla birlikte Güney Afrika’ya seyahat edecek olan M. Gündar, „Amacımız gençleri spora özendirerek kötü alışkanlıklardan uzak tutmak. Sokak futbolu ile gençler takım halinde hareket etmeyi ve paylaşmayı öğreniyorlar.“ dedi.

45


46

SPOR www.kasselmagazin.com

Ayın karması

Ayın sporcusu

Ahmet Daştan SV Türkgücü

Impressum İmtiaz Sahibi - Herausgeber Biber Verlag und Reklame (Hakan Yilmaz) Adres - Anschrift Biber Verlag und Reklame Fr.-Wöhler-Str. 28, 34127 Kassel Tel.: 0163 – 19 89 719 info@kasselmagazin.com www.kasselmagazin.com www.biberreklame.com Yazı İşleri - Redaktion Ertan Özere İsmail Karatepe Mehtap Müller Tasarım - Grafik Haki Ayalp

Spor Redaktörü - Sportredaktion Selahattin Duygu Reklam - Anzeigenleiter Tel.: 0163 – 19 89 719 Bankverbindung: Biber Verlag und Reklame Kasseler Sparkasse Konto Nr.: 11807784 BLZ: 520 503 53

Alle Rechte vorbehalten. Das Manuskript ist Eigentum der Biber Verlag und Reklame. Die Vervielfältigung auch einzelner Teile, Texte oder Bilder gestattet das Urheberrecht nur, wenn sie mit Herausgeber vereinbart wurde. Der Verlag übernimmt keine Haftung für den Inhalt erscheinender Anzeigen. Der Verlag übernimmt keine Gewähr für die Richtigkeit der Angaben.

Kassel Magazin ve Spor dergisi bu sayısında ayın sporcusu olarak Ahmet Daştan’ı seçti. Bayburt’lu bir ailenin çocuğu olan Ahmet Daştan 4 Mayıs 1980’de Kassel’de doğdu. BC Sport genç takımında futbola başladı. Daha sonra TSV Wolfsanger ve KSV Hessen Kassel’in A genç takımında oynadı. 18 yaşından sonra tekrar TSV Wolfsanger’e dönen Ahmet, 2000 yılında SV Türkgücü’ne transfer oldu. Sevinciyle hüznüyle futbol yaşamının en güzel günlerini burada geçirdiğini söyleyen genç futbolcu Türkgücü’nde beş yıl antrenörlük yaptı. Futbol anlayışı, tekniği, üstün performansı ve takımın her mevkiinde oynayabilme yeteneği Ahmet’in en büyük özelliği. Ahmet Evli ve iki çocuk babası. Daha önceki maçlarda hırçınlığıyla dikkatleri çeken Ahmet Daştan’ın, son zamanlardaki olağanüstü centilmenliği ve en kritik durumlarda arkadaşlarını sakinleştirici tavrının altında, onun deyimiyle “Olgunlaştık galiba“ gerçeği yatıyor. Ahmet’in ayın sporcusu ünvanına layık görülmesindeki en büyük etken de bu davranışı oldu.

Güreşçiler eğlendi Kassel Türk Güreş Kulübü, PhillipScheidemann Haus’da yaptığı eğlencede üyeleri ve güreş severlerle buluştu. Başkan Turgur Kaşlı’nın yaptığı konuşmayla başlayan eğlence ve tanışma gecesine yüze yakın misafir katıldı. Kassel’de güreş sporuna 30 yıla yakın emek vermiş olan Mazhar Cengiz

yaptığı konuşmada, maddi gücü pek iyi olmayan kulübe destek olunmasını istedi. Yabancılar Meclisi Başkanı Kamil Saygın’da söz alarak günün önemini vurguladı. Kulübün ilk yıllarında başkanlık yapmış olan Cahit Akman ise, yaptığı konuşmada o yıllarda verdikleri mücadeleleri dile getirdi. Akman,

unutamadığı anılarını misafirlerle paylaştı. Konuşmalardan sonra Zeybek folklor ekibi bir gösteri yaptı. Misafirlerin getirdikleri yiyecekler açık büfe şeklinde ikram edildi. Müzik eşliğinde eğlenen güreş severler hoşça vakit geçirdiler.


SPOR www.kasselmagazin.com

Ramazan ÖZTÜRK Müşteri Temsilcisi Mutfak ve Banyo Bölüm Şefi

Yeni evlenen çiftlerimize ömür boyu mutluluklar dileriz.

Ersin & Tomris

Bahar & Mehmet

Gülcan & Murat

İlker & Sultan

Evlerini döşediğimiz çiftlere düğün hediyemiz var! Evlilik hazırlığı yapan çiftler ! Evinizi biz döşüyoruz. Özel kampanyalarımızdan faydalanın ve kazançlı çıkın!

Am Stern’de yeni şubesini açan Karagöz Ailesini tebrik ederiz! Mobilyasını döşediğimiz Karagöz Fırını’na 31 Mayıs tarihinde gelen ilk 50 müşteriye bir simit Preis Rebell’den ikram! Şimdiden afiyet olsun! Preis-Rebell Kassel Falderbaumstr. 10 34123 Kassel Tel.:0561- 585480

Preis-Rebell Paderborn Senefelderstr. 20 33100 Paderborn Tel.:05251- 540080

Preis-Rebell Beckum Grevenbrede 14 59269 Beckum Tel.:02521- 299070

Preis-Rebell Erfurt Apoldaer Str. 1 99091 Erfurt Tel.:0361- 2414240

Açılış saatleri: P.tesi – Cuma 10.00 -19.30 arası C.tesi 10.00 -18.00 arası www.preisrebell.de

47Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.