__MAIN_TEXT__

Page 38

LIIVI REINHOLD

Ajalugu Ajalugu

Suomenlinna merekindlus rajati algselt kuuele saarele, mis omavahel ühendati. Hiljem lisandusid kaitserajatised veel kahele väiksemale saarele

Suomenlinna on Põhjamaade Gibraltar KARRI KAAS Kaitse Kodu! tegevtoimetaja

S

uomenlinna merekindluse, mis lisati 1991. aastal UNESCO maailmapärandi nimekirja, teeb huvitavaks tõsiasi, et selle territoorium moodustab ühe Helsingi linnaosa, kus elab alaliselt peaaegu 900 elanikku. Lisaks tegutseb saarestikul ka Soome mereväeakadeemia.

KARRI KAAS

Lisainfo

Ilmselt on kõik, kes kunagi praamiga Helsingisse sõitnud, märganud lugematuid saari, mis linna sissesõidu võrdlemisi keeruliseks muudavad. Kaheksal neist asub Suomenlinna merekindlus, mida omal ajal kutsuti ka Põhjamaade Gibraltariks.

Vaatamisväärsused KUNINGA VÄRAV 1754. aastal valminud Kuninga värav rajati sinna, kuhu Rootsi kuninga Adolf Fredericku laev ankrusse jäi, kui monarh paar aastat varem kindluse ehitamist inspekteerimas käis. Värav on ehitatud maakividest, mida raamib marmor. 1770. aastal lisandusid sellele tõstesild ja kai, samuti laiad trepid, mis ehitati Stockholmi lähedalt kaevandatud liivakivist. Kuninga värav sai tugevasti kannatada Krimmi sõja ajal kindluse pommitamisel. Kahjustused likvideeriti alles 1925. aastal Rootsi kuninga ja kuninganna visiidi tarbeks.

SUOMENLINNA.FI

SUUR SISEÕU

38

Pärast valmimist 1760. aastal toimis suur siseõu kindluse keskse väljakuna. Majades, mis selle ümber paiknesid, elasid kindluse kõige tähtsamad isikud. Ka asus seal saarestiku administratiivkeskus. Kuigi siseõu sai Krimmi sõja ajal tugevasti kannatada, on see endiselt heaks näiteks Rootsi arhitektuurist. Väljaku keskel puhkab aga igavest und kindluse rajaja Augustin Ehrensvärd.

Kaitse Kodu! 7/2014

Profile for Kaitse Kodu!

Kaitse Kodu! nr 7 2014. a