MUZIN - CERVEN 23

Page 1

PROGRAM KABINET MÚZ
1. 6. LWSTNDRDS (PL) + MISGUIDED (PL) + BLAMAGE (SK) #deathmetal #noise #crust 2. 6. MAU MAUS (UK) + BOY + JÜST WAR + PRISONERS OF WAR #punk 3. 6. DJ DEE HASH: EXHIBIČNÍ BATTLE GIRLS VS BOYS & PARTY #dance #battle 8. 6. SLUT (KŘEST) + BARE ESCAPE #alternative #hardcore #noise #psychedelic 9. 6. SOFTSPOT X FAJFR ŠTÝL: HRTL + BARIEL + IMPRO GROUP JAM #electro #experimental #modular #dance 10. 6. PONDĚLNÍCI + STŘÍBRNÝ RAFAEL #nihilpop #cringe
#feminist #country #electro str.: 10 10 10 10 11 12 12 13 14 14 13 14
13. 6. VELVET SUICIDE: FATAMORGANA (ESP) + SDH (ESP) + BODY OF PAIN #synthpop #ebm #darkwave #velvetsuicide 15. 6. BERLIN MANSON + SHALLOV + FOTBAL #experimental #punk #rap #posthardcore #krautrock 16. 6. HOLY FANDA & THE REVERENDS #americana #urbanhillbilly #alternativecountry 17. 6. MATT CHARETTE + TIM SCHUMANN + LUKE LECHELER + FRANKIE KNUTH #singer #songwriter #solo #acoustic
18.
6. APPÄRATUS (MYS) + BRÜNNER TODESMARSCH + LICKSPIT #punk #hardcore #powerviolence
19.
6. GONDOR FLAMES + LOBBYBOY&SAAB900TURBO #rap
22.
23.
24.
26.
27.
#records
28.
29.
30.
19.
26.
1.
13.
#singer #songwriter
str.: 15 15 15 16 16 16 17 17 18 20 18 20
6. WHYOHWHY + METRONOME BLUES (NZL, RHYS BRADDOCK SÓLO) #dreampop #bedroompop #atmosphericguitar #minimalisticelectro
6. FAMUFEST 39: DO NAHA! V BRNĚ #party #famu
6. KULE (KŘEST) + FLAMEDR ROBI + CARAMEL #alternative #pop
6. ART FACTORY VEČÍREK #party #dance
6. VINYL BAZAR
#secondhand
6. MMNK + BREN + CHORA SFAKION #progressive #punk #slowcore #shoegaze #postpunk
6. HADÍ MORD + NĀV #deathmetal #blackmetal
6. BALKON + GENOTYPE + BLACK ROW + AFFECTED #heavy #thrash #metal
7. SOFTSPOT x VEČERKA #electro #experimental #fresh
7. DELTA SLEEP (UK) + SNACKTHIEF #mathrock #indierock #posthardcore #emo
9. MUTOID MAN (USA) + THULSA (CZ) #hardcore #progressive #metal #punk #stoner
9. WHITNEY K (CAN)
#outsiderfolk #rock

Držíte v rukou 44. číslo Muzinu, které je posledním číslem klubové sezóny 2022/23. Nenechali jsme se odradit tím, že červen je pro klubovou scénu jedním z “hladových měsíců” a myslíme, že jsme připravili bohatý a pestrý program, ve kterém si své najdou fanoušci country (Holy Fanda & The Reverends, Frankie Knuth…), metalu (Hadí mord, NĀV…), hc/punku, post/hc a noisu (Apparatus, Mau Maus, Boy, Shallov…) i různých odnoží popu či elektroniky (Berlin Manson, Whyohwhy, Fatamorgana, SDH…). Své desky u nás v červnu pokřtí Slut a Kule, můžete se taky přijít mrknout na dance battle a nebo přijít prodat Vaše dlouho neposlouchané desky na vinyl bazar. Toto číslo Muzinu navíc obsahuje i unikát, kdy ne příliš rozsáhlý úvodník k rozhovoru s Berlin Manson, je delší než rozhovor sám. Většinou ovšem platí, že lepší je krátkej a dobrej než dlouhej a blbej. Co se týká naší vydavatelské činnosti, tak pokračujeme v nastaveném tempu a na Kabinet Records vyjde v červnu debutová deska kapely Kule s názvem “Radio Kule” a v srpnu pak vinylová verze kritikou opěvovaného alba “Cigán” od Fvck_Kvlt. Užijte si léto a stavte se k nám v červenci a srpnu třeba na jídlo nebo na koncert progresivní UK kytarovky Delta Sleep.

O prázdninách budeme mít normálně otevřeno a budete se u nás moct najíst, napít, prohrabat deskama nebo zazevlit na zahrádce. A určitě prosím sledujte náš program. Na podzim jsme si pro Vás připravili spoustu hudebních lahůdek.

| 4 |

“DOSTAL JSEM SE KE COUNTRY/FOLKU DÍKY PUNKROCKU A HARDCORU”

ROZHOVOR FRANKIE KNUTH A MATT CHARETT

Ten příběh je vlastně docela super. Frankie Knuth posledních pár let, jež strávil v punk rockových kapelách (Just for Being, Cardio Radio) snil o tom, že bude hrát country. Tenhle sen si následně začal plnit tím, že založil Frankie and the Deadbeats. A jak už to tak bývá (což plně odhalí následující rozhovor), začal se svými písničkami vystupovat i sólově. Dlouholeté přátelství s Mattem Charettem ho minulý rok na podzim přivedlo na krátké americké turné, teď se naopak Matt chystá s bere s sebou své dva kámoše – Tima Schumanna a Luka Lechelera. Tím je line up turné nazvaného Hell or High Water kompletní a další zajímavosti už vám prozradí Frankie a Matt! (otázky kladl Mr. Banana)

| 5 |

1/ Jak vlastně vznikl celý ten nápad dát dohromady tuhle sestavu muzikantů a vyrazit na turné po ČR?

Frankie: Ten nápad vznikl na mém turné v USA, které jsem jel s Mattem Charettem. Závěr turné jsme strávil na Floridě na The Fest, kde jsem potkal Mattovi kamarády a vznikla tahle myšlenka.

2/ Společným jmenovatelem všech zúčastněných je láska ke country, ale stejně tak i k punk rocku. Pro mnoho lidí jsou tyhle dva žánry na úplně opačných koncích vnímání hudby a nedokáží si představit jejich průsečík. V čem ho vidíte vy? A poslouchali jste napřed country nebo punkrock?

Frankie: Dostal jsem se ke country/folku díky punkrocku a hardcoru. Dokonce si pamatuji přesně moment, který byl pro mě zlomový. A to, že jsem dostal desku Covering Ground od Chucka Ragana, která mi úplně změnila pohled na country hudbu. Najednou jsem viděl a slyšel člověka z HC/punkové kapely, který dělá hudbu jinak, než jsme do té doby z punkové scény znal. Postupně jsem se dostával k více klasickému pojetí country a drží se mě to do teď. Nicméně je ten průsečík pro mě víc než zřejmý.

Matt: Já osobně jsem punk rock objevil dlouho předtím, než jsem se ponořil do čehokoli jiného.

Z country mě pak jako první zaujali např. Buck Owens a Hank Williams. Tihle dva a country rockové kapely z počátku 90. let jako Whiskeytown a Uncle Tupelo na mě měli velký vliv.

3/ Bavili jste se o tom, co můžou tvoji parťáci na turné v ČR čekat? V čem to bude jiné než v Americe? Protože krom Prahy, Brna nebo Mighty Sounds budete třeba hrát i v Klatovech a Západní Čechy byly bašta toho klasického českého country.

Frankie: Bavili, Matt už zkušenosti s hraním v ČR má, takže ví, co ho tady čeká. Vlastně mi říkal, že je pro něj mnohdy lepší hrát v Evropě než v USA. Pro Tima a Luka to bude premiéra. Z našich rozhovorů jsem pochopil, že kluci (i jejich ženy) si jedou užít celý trip, ať už koncerty budou jakékoliv.

4/ Jak to celé bude fungovat v praxi? Budou to klasicky čtyři sety po sobě? Nebo všichni dohromady? Nebo ještě jinak? Znáte třeba navzájem některé svoje skladby? A jsou třeba ve hře i cover songy?

Frankie: Můj původní nápad byl, že budeme na podiu v jednu chvíli všichni najednou, budeme hrát svoje songy, některé třeba společně. Také uvidíme, jaké budou technické možnosti, na konkrétních místech. Myslím, že jsme schopni se přizpůsobit situaci a že to bude zábava. Co se

| 6 |

týká cover songů, já rozhodně nějaké hrát budu a myslím, že nebudu sám. Ve hře je i společný cover, který řešíme po zprávách a zatím není jasné jestli půjde o klasický country song anebo právě punk rock. Myslím, že to nakonec bude překvapení, jak pro nás, ta pro lidi, kteří přijdou na koncert. Jinak o společném cover songu samozřejmě mluvíme, ale ještě nedokážeme říct, jestli to bude country song nebo punk rock.

Matt: Říkal jsem si, že to všichni vyřešíme za pochodu. Trocha spontánnosti nikdy nikomu neuškodí. Jsem si jistý, že vymyslíme něco, co zapojí všechny, přece jen je to zábavná parta kluků. Frankie navrhl, abychom to udělali nějakým způsobem dohromady. Taková dynamika se mi vždycky líbila.

5/ Když jsi tohle turné připravoval, bylo Brno a Kabinet jasná volba?

Frankie: Rozhodně! Když jsme turné plánovali hned jsem myslel na Brno a pak už je to jednoduché. Kabinet je jedním z mých nejoblíbenějších klubů v ČR. Navíc jsem věděl, že domluva se Slovčou bude přesně taková jaká byla. Dvě zprávy a je hotovo ke spokojenosti všech. Moc se na to těšíme.

| 7 |

VČERAJŠÍ PUNK”

ROZHOVOR BERLIN MANSON

Berlin Manson jsou jednoznačně úkaz. Kapela, která původně vznikla jako produkt prvního lockdownu a karantény, dokázal za poslední roky oslovit publikum napříč spektrem různých žánrů, se kterými ostatně pracují i ve své hudbě. Jejich zatím poslední deska má název Život končí, keď máš trinásť je jednou z nejzdařilejších

nahrávek posledních let a právě k názvu alba mířila i první otázka. Berlin Manson se s ní vypořádali po svém, stejně jako se zbytkem rozhovoru, který ukazuje, že na pointu není někdy potřeba příliš mnoho slov. (otázky kladl Mr. Banana)

| 8 |
“NIE JE NIČ REAKČNEJŠIE AKO

1/ Pořád si myslíte, že život končí ve třinácti? Áno a potom zas začína až v tridsiatke.

2/ Jak vlastne vnímají to, co děláte jako Berlin Manson vasi rodiče? Byli třeba někdy na koncertě?

Patrikovi rodičia sa nijako výrazne nezaujímajú. Tým pádom ani nechodia na koncerty. Adamovi rodičia si sa chystajú na kosicky krst fvck_kvlta na ktorom zahrame.

3/ Vnímám u vás trochu rozkročení mezi punkovou a tanečních elektro scénou. Pro které publikum hrajete radši? Jestli se to da vůbec říct. Nebo je prostě nejlepší pocit pořádně roztancovat punkáče?

Žánre, tak ako sme ich poznali, sú mrtvé. Nie je nič reakčnejšie ako včerajší punk a nič nudnejšie ako včerajšia elektronika.

4/ Mají Berlin Manson nějaký společný sen? Amerika.

5/ Co vás napadne, když se řekne Brno a Kabinet MÚZ? Ivo.

| 9 |

1. 6. LWSTNDRDS (PL) + MISGUIDED (PL) + BLAMAGE (SK)

#deathmetal #noise #crust

Na první červnový den jsme si pro vás připravili trochu poctivé a tvrdé muziky!

LWSTNDRDS (PL) – Polská noise / death mašina!

Misguided (PL) – Death metal / hardcore kapela z polského města Torun.

Blamage (SK) – Šílenství, chlast a poctivý crust z Bratislavy.

2. 6. MAU MAUS (UK) + BOY + JÜST WAR + PRISONERS OF WAR

#punk

Vůbec poprvé do Česka zavítá na jediný koncert klenot druhé punkové vlny MAU MAUS z anglického Sheffieldu. Kapela se od samého začátku prezentovala těžce protiválečně a jejich hudba byla opravdu brutálně syrová. Je nám ctí je přivítat v Brně. Po dlouhých letech se vrací brněnské komando BOY, které připravuje svoji druhou desku a několik skladeb bude k poslechu na tomto koncertě. Pražská kapela JÜST WAR, která si od svého založení nedala pauzu a neúnavně koncertuje a vydává nahrávky. Koncert otevře parta punx z Olomouce PRISONERS OF WAR, která vydala svůj debut u Emergency records z Prahy..

3. 6. DJ DEE HASH: EXHIBIČNÍ BATTLE GIRLS VS BOYS & PARTY

#dance #battle

Párty (hip hop, RnB, dancehall, afrobeat) s exhibičním battlem Girls vs Boys. Top tanečníci z CZ/SK a zahraničí, se proti sobě postaví, v exhibičním battlu bez poroty na hip hopovou hudbu. Do sálu na battle je omezená kapacita, po vyprodání se dají koupit lístky na party a zároveň sledovat battle na projekci ve druhém prostoru u baru. Po battlu začne mejdan, až do rána. Hrát budou Dj Dee Hash, Dj Nela, Dj Vunky Lao.

8. 6. SLUT (KŘEST) + BARE ESCAPE

#alternative #hardcore #noise #psychedelic

Pražská hardcore, noise, psychedelic kapela jejíž kořeny sahají až do počátku devadesátek. Po pauze kapela

Slut od roku 2019 funguje s novou energií. Tu letos Slut přetavili v nové album Spirit Of Brotherhood, které vychází 26.5. na našem labelu Kabinet Records.

PROGRAM
| 10 |

Ano, pražští Slut jsou po hodně dlouhé pauze zpět a je to teda jízda! A pozor, nejde o žádný přitroublý re-union z nostalgie. Slut teď píšou svoji dosud nejlepší a nejzajímavější kapitolu. Obě klíčové postavy – otce zakladatele Hrádka (guit) a Jakuba Plachého (voc) – na šestici rovnocenně doplňují čtyři nově příchozí hrdinové, z nichž třeba Jana Svačinu neboli Sváču (dms) můžete znát z paralelních příběhů Please The Trees nebo Katastr. Všichni pak společně hrnou zcela nové kompozice a pro ingredience se nebojí sáhnout nejen třeba k Tool, Swans, Neurosis či Butthole Surfers, ale klidně taky k Pink Floyd, Ornettu Colemanovi, popř. k Dg-307, anebo si pokorně a s respektem vypůjčí z indiánských rituálních písní a klenou valivé, industriálně-psychedelické blues s tlakem dobře roztopené parní lokomotivy, aby ve finále byli přirovnatelní jen sami k sobě. Btw, „slut“ švédsky znamená právě finále. Tohle finále je monumentální a impozantní! Nenechte si jej ujít!

Když jihomoravští Bare Escape poslali na samém konci roku 2020 do světa digitální release desky “What If We Burn It“ (Kabinet Records label), neuplynulo od vydání jejich debutové nahrávky “In a Flash“ ani 365 dní. Při pohledu na sestavu kapely není na vysokém tempu, kterým začali Bare Escape vydávat nahrávky, nic zvláštního. Na albech se setkává energie muzikantských tváří, a to Aleše Gajdošíka, z De Mood, Ette Enaka a Aleshi, dvojice Tomáš Hruban a David Mikeš oba z VDYD a na basu Vendula Pukyšová ze sinks, Nichi Mlebom, kterou po nahrání druhé desky nahradil Rhys Braddock z Metronome Blues a Gerda Blank, se kterým kapela v roce 2021 nahrála dva singly. Průnik několika různých hudebních přístupů, které si každý z členů přinesl, odkazuje na to nejlepší z americké indie, emo a hardcore scény konce devadesátých let. Začátkem roku 2022 nahradil místo basáka Miloš Bogdan (Levantadores, KODDN, Ette Enaka).

#electro #experimental #modular #dance

Červnový SOFTSPOT ve spolupráci s DIY festivalem FAJFR ŠTÝL z Vrbna pod Pradědem doveze do Kabinetu MÚZ hvězdného HRTLA, BARIELA a improvizační GROUP JAM. Tohle bude neskutečná jízda!

Leoš Hort alias HRTL se do povědomí české klubové scény se zapsal jako výrazný bastlič a sběratel syntezátorů. Pod jeho rukama pravidelně vznikají prvotřídní live sety. S nimi pak hypnotizuje publikum k nekontrolovatelnému tanci.

Jakub Baierl (Méta Monde, YOGA Kolektiv) se svým novým audiovizuálním projektem ztělesňuje svou lásku k analogovým synťákům a elektronické hudbě coby producent BARIEL. Melancholicky optimistický mileniál prožívající nárazy štěstí, bolesti, strachu, klidu i euforie. Emocemi řízená hudba tvořená synthezátory a drummashinami a texty, které občas impulzivně vznikají tady a teď, obohacené živou kytarou Zdeni (Good Times Only) a živými vizuály od Rmn (Méta Monde) spojující daný okamžik s reálným světem.

6/2023 | 11 |
9. 6. SOFTSPOT X FAJFR ŠTÝL: HRTL + BARIEL + IMPRO GROUP JAM

10. 6. PONDĚLNÍCI + STŘÍBRNÝ RAFAEL

#nihilpop #cringe

Vlastenecké hymny kapely Pondělníci ocení každý pravý volič SPD, který nechápe ironii. Ponožky v sandálech, braník 2l, chemtrails... a šlágr zkřížený s metalem. Hity jako “Všichni chcípneme, jó díkybohu” a hledání nových cest v čerpání z toho nejhoršího. Právem si přivlastňují titul “Nejhorší kapela na světě” a právem je žádná nechce.

Stříbrný Rafael byl úplně normální člověk. Né fakt! On se snažil. A proto na každé schůzi svého bytového družstva vznesl alespoň jeden konstruktivní dotaz.

A ten se nemohl týkat ničeho jiného, než saponátového zápachu ve velkém výtahu. Zápachu, který pan domovník Slánský tak nerad čichával, neboť mu každé ráno připomínal jeho únorové provinění.

“Jo tak panáčkovi nevoní můj saponát!?” Procedil skrz kartáčovitý knír letitý domovník a celý sál upřel pohled na dezinterpretovaného mladíka z bytové jednotky 98.

13. 6. VELVET SUICIDE: FATAMORGANA (ESP) + SDH (ESP) + BODY OF PAIN

#synthpop #ebm #darkwave #velvetsuicide

Pro další edici temného večera Velvet Suicide jsme připravili skvělý balíček dark synth-pop/EBM. Z Barcelony

dorazí Fatamorgana a SDH, kteří u nás posledně hráli s Fotocrime a teď se vrací s novým připravovaným albem. Naopak Fatamorgana se chystá na poslední koncerty s aktuální deskou, než se zavřou do studia. Za domácí scénu se můžeme těšit na Body Of Pain. Povinnost pro všechny, kteří milují Lebanon Hanover! Barcelonské duo Fatamorgana, ve kterém se sešli zpěvačka Patrycja z postpunkových Belgrado / Sect s Louisem z kapely Lux. Kytary vystřídali za mašinky, klávesy a synťáky. Temná atmosféra zůstala zachována, jen tentokrát naše tělo začne ovládat 80´s nová vlna, synth taneční beaty a dívčí naechovaný vokál. Berme ho jako průvodce světem ve kterém hlavním motivem je láska, fantazie, tajemství a cestování v čase. Album s názvem Terra Alta vyšlo v kooperaci vyhlášených londýnských vydavatelství Rough Trade a La Vida Es Un Mus.

SDH je projekt dvou klíčových postav barcelonské synth-wave/industrial scény. Andrea P. Latorre a Sergi Algiz stojí za vydavatelstvím Cønjuntø Vacíø a post-punkovou kapelou Wind Atlas. SDH je ale změna, metamorfóza a popové nadechnutí. Jejich synth-popové skladby jsou tajemné, přímočaré, sugestivní a značně smyslné. Cítit jsou techno parfémem i strojově opotřebovaným EBM.

PROGRAM
| 12 |

Dalšími hosty večera budou výtvarní umělci Tereza Ovčačíková a Jan Vytiska aka Body Of Pain, kteří hrají hudební doprovod ke konci světa. Kdo je viděl společně s Lebanon Hanover, ví co dovedou!

15. 6. BERLIN MANSON + SHALLOV + FOTBAL

#experimental #punk #rap #posthardcore #krautrock

Berlin Manson rapují o Depeche Mode, vesmírných lodích a trendech na soundcloudu. Jejich tracky se utápí ve vlnách melancholických syntezátorů, přičemž nabízí aktuální přístup k post-synth punkovému zvuku. Tvorba Berlin Manson se pohybuje na tenké hranici mezi analogovým a digitálním světem. A naživo je to jízda!

Progresivní post-všechno kapela Shallov z Bratislavy funguje už od roku 2013. Tohle trio je jednou z nejzajímavějších a nejprogresivnějších slovenských kytarovek současnosti. Nedávno kapela vydala novou studiovou nahrávku Coexist. Jejich tvorbu charakterizují dlouhé a komplexní skladby, které zvukem reflektují nebo odkazují na post-hardcorové projekty. Zároveň se nebojí zcela aktuálního zvuku a náročnějších hudebních postupů.

„Svět by byl lepší, kdyby víc lidí vzalo do pracek kytaru a dali třeba jointík,“ říká Jakub Šimanský, bubeník kapely Fotbal, která je díky němu nejen českobudějovická, ale i brněnská. Fotbal uspokojí nejen ty, kteří se cítí osamoceni poté, co do věčných (?) lovišť odletěl Sýček. S ním ho pojí rozostřené kytary, dávat mezi obě kapely rovnítko, by ale nebylo spravedlivé. Fotbal je taky krautrockový, více zasněný, zpěvný – a neméně dobře se u něj trsá. Ne tak docela předvídatelná kytarová euforie.

16. 6. HOLY FANDA

& THE REVERENDS

#americana #urbanhillbilly #alternativecountry

Americana plná emocí a temná jak noc. Mezinárodní čtveřice z Prahy Holy Fanda & The Reverends se v loňském roce po šesti letech vrátila s plnohodnotnou deskou Dopisy v lahvi. Album zvukem a pojetím odkazuje na Sixteen Horsepower, ale nečekaně i ke kapelám jako Arcade Fire nebo Beirut. Zkreslené kytary, banjo, trumpeta, varhany a autoharfa tancují v rytmu minimalistických bicí.

6/2023
| 13 |

17. 6. MATT CHARETTE + TIM SCHUMANN + LUKE LECHELER + FRANKIE KNUTH

#singer #songwriter #solo #acoustic

Akustické tour čtyř písničkářů, z nichž tři cestují z USA a jeden z Prahy. Matt Charette z Bostonu, MA, již ostřílený z amerických, ale i evropských turné a to jak sólo, tak například s hardcorovou legendou Slapshot.

Sekundovat mu budou Tim Schumann a Luke Lecheler z Minneapolis, MN, kteří také vychází z punkrockové scény, ale i oni mají své sólové projekty. Jako čtvrtý v řadě se představí Frankie Knuth, nyní působící ve Frankie & The Deadbeats.

18. 6. APPÄRATUS (MYS) + BRÜNNER TODESMARSCH + LICKSPIT

#punk #hardcore #powerviolence

Malajští mistři syrového punku. Kapela APPÄRATUS z Kuala Lumpur ve své tvorbě čerpá primárně z původních časů skandinávského raw punku. Svůj divoký koktejl dochucují asijskou zběsilostí a jde jim to skvěle od ruky. Parta fungující od roku 2000 doveze do Kabinetu nálož jako punku, jaká tady dlouho nebyla!

Přímočarý hardcore punk s metalovým soundem. Zvláštně frázované texty BRÜNNER TODESMARSCH, “které jsou silné v neveselém glosování zoufalství současné české společnosti,” jak se dočtete v jedné z recenzí na jejich počin “Legální lágry, ilegální lidé.” Dupot pochodu smrti i zvuk padajících bomb.

Powerviolence energii kapela LICKSPIT servíruje v minutovém balení. Projekt složený ze zástupců bezpočtu domácích hardcore/powerviolence kapel s osobitým odkazem na thrashcore nultých let. Skoky na pódiu, z pódia i pod pódiem!

19. 6. GONDOR FLAMES + LOBBYBOY&SAAB900TURBO

#rap #feminist #country #electro

Rapové duo Lobbyboy&saab900turbo tvoří performerka Kateřina Konvalinová a sochařka Erika Velická a do jejich tvorby se tak promítá nejen silná vizuální stopa, ale zejména bolestivé zkušenosti. „Starý chlapi mi od dvanácti sahali pod kalhotky a já mám pořád poslouchat, že to holky jsou děvky, rapuje Velická ve skladbě s názvem Dva. Právě drsné a syrové životní výpovědi jsou tím, co je řadí mezi největší objevy

PROGRAM | 14 |

domácí rapové scény,“ říká o dvojici dramaturgyně festivalu Beseda Kač Fišer. Na zvuku druhého EP Macocha se podepsal Jan Majer (Císařpancíř, Bezbolestná, Nusle Sound System).

Gondor Flames, to je rapové duo, které tvoří František aka Fakanovski a Martin alias Kurt. Pán prstenů v noční Praze.

22. 6. WHYOHWHY + METRONOME BLUES (NZL, RHYS BRADDOCK SÓLO)

#dreampop #bedroompop #atmosphericguitar #minimalisticelectro

Brněnská kapela Whyohwhy se pohybuje mezi slowcorem a dream popem. Skladbám dominuje ženský dvojhlas doplněný o táhlé plochy kytary a podmanivé basové linky. Whyohwhy se inspirují u jmen jako je RY X, Portishead, ale i Chelsea Wolfe nebo Anna von Hauswolfe.

Brňákům dobře známý Rhys Braddock z Nového Zélandu připravil materiál Metronome Blues a Gerda Blank pro sólové vystupování. Tento Rhysův samostatný výlet pod hlavičkou Metronome Blues je pestrou směsí alternativních žánrů. Mix náladových, atmosférických kytarových a klavírních skladeb s minimalistickými beaty a elektronikou.

23. 6. FAMUFEST 39: DO NAHA! V BRNĚ

#party #famu

Filmařský superpárty DO NAHA! v Kabinetu MÚZ. Další info brzy.

24. 6. KULE (KŘEST) + FLAMEDR ROBI + CARAMEL

#alternative #pop

Pětičlenná kapela KULE se zrodila už na střední škole, ale od doby svého vzniku prošla několika obměnami sestavy a žánru. Kapela v sestavě Richard Pudich (zpěv, kytara), Honza Čuma (bicí, zpěv), Jakub Kraus (kytara), Štěpán Havel (baskytara) a Jan Veselý (synth) tak nyní upouští od přímočarého kytarového pop-rocku a vydává se k alternativnějším polohám za stále častějšího užití syntezátorů. Vyvrcholením této transformace je nová deska Radio KULE, která vychází na Kabinet records a tento večer zažiješ její křest!

FLAMENDR ROBI – Oblast symfýzy Flamendru a Robi se nachází poblíž brněnské zoo, odkud se pravidelně

| 15 |
6/2023

ozývají nejrůznější kakofonické zvuky žánrově jen stěží zařaditelné. O to se pokusil až v druhé polovině minulého týdne, hned po bitvě na Bílé hoře, Véna Klaus ml., který hudební seskupení flamendr robi charakterizoval jako naprosto zbytečnou a nefunkční kombinaci antického dramatu, garážového roku (pozn. red. – neplést s přestupným rokem) a hypertrapné „stoupnisi“ komedie.

BIO CARAMEL – Brněnští smutní kluci v hudbě prolínají melancholické lyrics s heavy rytmikou a balancují na hraně emo rocku a post punku. Připrav se na ubrečenej rave nabitej emocema do poslední minuty.

26. 6. ART FACTORY VEČÍREK

#party #dance

Taneční show a večírek studia ART FACTORY. Dancehall, Hip Hop, House Dance, Afro Fusion, Contemporary a další styly v podání studentů brněnského tanečního studia. Přijďte nasát atmosféru taneční party. Po show hraje DJ O’Step & slaví se Birthday Celebration Tess.

27. 6. VINYL BAZAR

#records #secondhand

Taky máte doma nějaké desky, které už jste dlouho neposlouchali? Nevadí, my taky. Dejte je do krabice a tu doneste v úterý 27. 6. do Kabinetu na poctivý vinyl bazar.

28. 6. MMNK + BREN + CHORA SFAKION

#progressive #punk #slowcore #shoegaze #postpunk

Hudba MMNK je kombinací progresivního punku s nezbedným darebáctvím a texty nasáklými cynismem, černým humorem a melancholickým oplakáváním sebe sama. Jejich debutová deska navozuje atmosféru multiverzu MMNK, ve kterém “uměnelci” zaujímají role svých altereg. Floutkovství v textech se projevuje i četností vulgarismů, parafrází a přejatých cizích výrazů. Eklekticismus výše zmiňovaného hudebního

PROGRAM | 16 |

uskupení má kořeny v literatuře beatníků, Power Rangers, Galactik Football, Pár Pařmenů a v neposlední řadě v Posledním pokušení. Kapela sama sebe škatulkuje do kategorie white trash. České texty, surová rytmika a ostré riffy, by se ale daly zastřešit pod progressive pop punk a cíleně míří za všemi fanoušky divné hudby a ujetostí. MMNK se dokonce dočkali označení “New Weird Czechia”, tedy po vzoru New Weird Britain označující novou vlnu kapel s radikálním přístupem k tvorbě.

Projekt BREN vznikl z kamarádství Iva Lorence (Science Killer, Beps’n’Johnnies) a Šimona Podrazila (tryo), s nutkáním psát písničky s českými texty, původně bez ambice živého hraní. Tvorba postupně začala fungovat jako terapie a časem se podařilo společná sezení rozšířit o Vojtěcha Škutu a Lukáše Nedomlela. Písničky nabraly na hutnosti a vznikla tím směs temných a naléhavých momentů pohybujících se mezi slowcore, no wave a shoegaze, což v kombinaci s češtinou vytváří svébytný celek ve kterém jsou cítit vlivy interpretů jako Slowdive, Jaye Jayle, Swans nebo Nicka Cavea.

Kapela CHORA SFAKION, to jsou post-punk lovers ze Znojma, kteří povstali z tamních garáží.

29. 6. HADÍ MORD + NĀV

#deathmetal #blackmetal

Hadí mord vznikl v roce 2018 a „Smuteční Slavnost“ je debutová nahrávka, která je inspirována českými trezorovými filmy z let šedesátých. V jeho řadách se ukrývají členové kapel Pigsty, Kandar, High Purity nebo třeba Slať. Filmový oldschoolový death metal je připraven zaútočit na vaše sluchovody!

Blackmetaloví NĀV mají vše, oč si žánr říká – jen u toho nebudí dojem, že chtějí ovládnout svět. Mystická nálada, brutální riffy, strhující melodika – nemusíte se upsat peklu, abyste mohli patřit do metalové extratřídy. Stačí láska k žánru, kamarádství – a kupa odehraných koncertů, třeba v kapelách Five Seconds to Leave anebo Nod Nod. Desky Smrtci i Arcizlo přišly znenadání a o to silnější dojem za sebou nechali. „Atmosféra jak kretén,“ píší metaloví klasici, s nimiž si pod pódiem souhlasně notují i fanoušci alternativnějších proudů tvrdé hudby.

6. BALKON + GENOTYPE + BLACK ROW + AFFECTED

#heavy #thrash #metal Affected je mladá heavy/thrash metalová kapela z Miroslavi na znojemsku fungující od roku

| 17 | 6/2023
30.
2021.

Ve své tvorbě kombinujeme elementy oldschool thrashe osmdesátých let s elementy heavy a speed metalu! Po debutové desce “Affected” se nemůžeme dočkat, až vás nakopem starým i novým materiálem z připravované druhé desky! Genothype mísí progresivní směřování, hardcore a groove metal. GENOTHYPE je čtyřčlenná progresivní metalová kapela se silným hardcore a groove metalovým původem. Zpěvákův hluboký chraplavý zpěv, podladěné kytary, těžké kytarové riffy, melodické linky a synchronizované rytmy, Vás nenechají v klidu ani vteřinu! Black Row je česko-americká nu-metalová kapela, která občas přechází stylem i do alternativního metalu. Momentalně chystají desku “Nothing Is Real”, kterou si celou bude publikum moci poslechnout 30.6. v Kabinetu MÚZ společně s covery na písničky např. od Linkin Park nebo Rage Against The Machine. Balkon je tříčlenná heavymetalová kapela z Kuřimi. Vznikla roku 2021 v malé garáži v Kuřimi a za dobu svého působení vydala své první EP s názvem „Hunt for the Cure“ (2022) a nyní přichází se s svým debutovým albem „Slave to the Machine”. Kombinuje rychlý a agresivní zvuk thrash metalu s melodickými tóny heavy metalu.

19. 7. SOFTSPOT X VEČERKA

#electro #experimental #fresh

Červencový SOFTSPOT proběhne ve spolupráci s brněnským kolektivem Večerka. Navštívili jste jejich skvělou a tepající stage na Ponava Festu? Pak máte dobrou představu o tom, co čekat! Sledujte nás online. Další info brzy.

26. 7. DELTA SLEEP (UK) + SNACKTHIEF

#mathrock #indierock #posthardcore #emo

Britská progresivní kytarová parta Delta Sleep posouvá už 13 let hranice math-rocku. Díky specifické rytmice a nekonvenčním strukturám jejich tvorba obratně balancuje na hraně indie-rocku, post-hardcoru, ema a právě math-rocku. Delta Sleep navíc neustále překvapují své posluchače soustavným vylepšováním a zdokonalováním svého osobitého zvuku.

V létě 2020 se Delta Sleep zamkli v Grouse Lodge Studio v Irsku, aby pracovali na své třetí řadovce Spring Island. Album se věnuje tématům globálního oteplování a dopadům lidského chování na naši planetu. Tohle koncepční album perfektně mísí bezútěšný lyrický obsah s povznášejícími a podmanivými melodiemi. Pro

Delta Sleep je album Spring Island vyvrcholením všech aktivních muzikantských let, kdy se zdokonalovali ve svém řemesle a posouvali vlastní hranice při skládání písní. Katarze zabalená do zvukové dokonalosti! Brněnská undergroundová parta Snackthief navazuje na to nejlepší z amerického midwest ema. Nasranost jde ruku v ruce s hravostí a energií, kterou ze sebe kapela vydává na pódiu.

PROGRAM 6–7/2023 | 18 |

PROGRAM 9/2023

1. 9. MUTOID MAN (USA) + THULSA (CZ)

#hardcore #progressive #metal #punk #stoner

Hyper-dynamický nářez z vrakoviště! Metalové super-trio Mutoid Man připravuje novou desku a podzimní evropskou šňůru zahájí 1.9. v Kabinetu MÚZ. Na jediné zastávce v ČR nám představí svou neutuchající lásku

k hardcoru, kterou balí už více než deset let do zběsile progresivního balení. Neuvěřitelně sofistikovaný metal, rock´n´roll, hard rock i psychedelie s hardcore-punkovým drivem. Není divu, když kapelu tvoří Steve Brodsky (Cave In, Old Man Gloom, ex-Converge), Ben Koller (Converge, Killer Be Killed, All Pigs Must Die) a Jeff Matz (High On Fire, Zeke).

Když Mutoid Man v roce 2013 vtrhli s neurvalou energií na pódia, bylo jasné že svým přehnaným showmanstvím klasického metalu a prog-rockovou hudební gymnastikou mají nezastavitelnou dynamiku. Kapela nakopla diskografii úspěšným debutovým EP Helium Head (2013), na které navázaly skvělé řadovky Bleeder (2015) a War Moans (2017). V průběhu let Mutoid Man absolvovali nespočet koncertů v USA a Evropě, včetně turné s kapelami jako Mastodon nebo Danzig. Po změnách v sestavě a covidem vynucené pauze jsou Mutoid Man v roce 2023 zpět s novým baskytaristou a novým albem Mutants, které vyjde v červnu 2023.

TUMMO už není, ale naštěstí se někteří členové nově realizují v kapele THULSA. Začátkem července jdou do studia nahrávat materiál na 12” LP desku, takže 1. 9. ochutnáme, co upekli. Těšte se na divoký a hutný stoner-metal-hardcore-punk.

13. 9. WHITNEY K (CAN)

#singer #songwriter #outsiderfolk #rock

Whitney K je oddaný potulný muzikant a písničkář Konner Whitney. Původem z Whitehorse Yukonu, avšak strávil čas ve Vancouveru, Montrealu, Burnaby a Los Angeles. S touto nevšední postavou jste se mohli setkat v roce 2016 díky nahrávce Goodnight, na které zachytil střet iluzivní romantiky a moderního escapismu. Následovalo skvělé album Two Years. S pomocí hlavního spolupracovníka, přítele a hudebníka Joshe Boguskiho se tvorba přesunula směrem k realismu a zúčtování s pravdou. Co bylo dřív outsider-folkem se stalo politickou poezií. Život v pohybu. Dálnice a barytonový hlas, který proměňuje všednost v něco mimořádného. Whitney K v roce 2022 vydal na labelu Maple Death album Hard To Be A God, na kterém jej opět doprovázel Joshua Boguski a multiinstrumentalista Avalon Tassonyi. Kéž bychom věděli, jak je těžké být bohem. Whitney K rozdává špičkovou poezii, naznačuje a používá hlas jako nástroj. Jeho mistrovské psaní a práce se slovy, harmonie a aranžmá tančí jedním směrem a naplno proudí písněmi.

| 20 |

AKCE

2. 6. Fléda – Čavalenky

2. 6. Sibiř – Oath of Cruelty (US) + Faüst + Kraost

3. 6. Vegalité – Izurewara + Empty Hall Of Fame + Dno

8. 6. Alterna – Oswaldovi + Pulsar

11. 6. Sibiř – Nganga (UK) + Foetal Juice (UK) + Leptospirosy

11. 6. Yacht – Homecoming (FR) + Koddn + Vera Di Lecce (ITA)

13. 6. Yacht – Black Mass Pervertor (FIN) + Wömit Angel (FIN) + Slať

16. 6. Artbar – Červen + REK + Nachttante

16. 6. Sibiř – Cyruss (AUT) + Impulsealer + Degens + Naše ano

16. 6. Kafara – ObrFest 2023 (Midi lidi + Ohm Square + B4 + Amelie Siba + Tomáš Niesner)

17. 6. Artbar – Daniel Vardan

17. 6. Sibiř – Rottenness (MEX/USA) + Gorgatron (USA)

22. 6. Artbar – Märnø + Bolehlav

27. 6. Vegalité – Ecowar (AUS/EU)

30. 6. Ponava – Budoár staré dámy

| 21 |
DOPORUČENÉ
MIMO KABINET MÚZ

CHYSTÁME V KABINETU MÚZ

5. 9. Arms and Sleepers

7. 9. Red Dons (USA)

10. 9. Arananar + Hourloupe

13. 9. Whitney K (Can)

15. 9. Houba + Supertesla

16. 9. Narozeniny Black Vinyl Bazaru: Nauzea Orchestra + ...

20. 9. Krajina Ró

23. 9. Stop and Go:YACØPSAE + Ruidosa Inmundicia + Turtle Rage+ ...

26. 9. Tomáš Palucha (křest)

27. 9. Sea Shepherd Benefit

28. 9. Divide and Dissolve (Aus)

3. 10. Něco Něco

5. 10. Floex Ensemble

6.-7.10. BATCH: Grails (USA), Dawn Ray´d (UK), Iskander (NL)

11. 10. Kafka Band

| 22 |

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.