MUZIN - Brezen 2023

Page 1

1. 3. KALLE (KŘEST) + BARBORA HORA #slowcore #alternativerock

2. 3. GRAVPEL (CHE) + TRESPASSER (SWE) + BAHRATAL #primitivist #blakcmetal #blackmetalpunk

3. 3. SCHYZO + DYZIVV + PYKO FATAL + DJ SAKA #hiphop #rap

4. 3. SILENT GENERATION + TRIBE OF MISERY + POSTCARDS FROM ARKHAM + EPONINE #postrock #deathcore #posthardcore #progressivedjent

8. 3. SOFTSPOT: SLAV + JULEK PLOSKI (PL) + MEZI PATRY KLID #electro #experimental #folk

11. 3. AFTEREFFECT #techno #chillzone #hangover

12. 3. JOHN MOODS (DE) + OBLIGATNE #indierock #indiepop

13. 3. VEGANFEST 2023: WORKSHOP VAŘENÍ BEZEZBYTKU #vegan #workshop

14. 3. TOYOTA VANGELIS (KŘEST) + TOKYO DRIFT (KŘEST) #electro #hyperpop #autotune #folk

15. 3. TOMÁŠ NIESNER (KŘEST) + ADAM BADÍ DONOVAL (SK) + ADÉLA KONEČNÁ #ambient #drone #fieldrecordings

16. 3. DVA + AMETYST #alternative #pop #krautrock

17. 3. ANNET X & CHAMPION SOUND #rap #hiphop #rnb

18. 3. CHARITY NIGHT 2: ZVERINA (SK) + DANIEL VARDAN + ROBIN TENT + ADRIAN + HOSTÉ

PROGRAM KABINET MÚZ
str.: 9 9 9 9 10 10 10 11 12 13 13 12 14
#benefice #rap #hiphop

21. 3. TROCHA KLIDU + BRIXTN, HOST REZ #poprock #indie #electro #pop

22. 3. FALL FROM EVEREST + HEAD2DOWN + BORROWD #posthardcore #numetal

23. 3. VLTAVA #alternative #rock

25. 3. ROZPOR (SK) + VYDRAPENÁ BUŽÍRKA PUNK SYSTEM (SK) #oi #hardcore #punk

26. 3. OTTONE PESANTE (IT) + GRIDE + MASÁŽ #avantgarde #jazz #brass #metal

28. 3. MARCELL #singer #songwriter #musicproducer

29. 3. NYLON JAIL #alternative #country #rock

30. 3. TRYO (KŘEST) + VDYD + FEBRUARY #shoegaze #indie #rock #postpunk

1.

MARCEL (KŘEST) + MUTANTI HLEDAJ VÝCHODISKO + DON JUAN DISCO

4.

ECKO BAZZ (UGA, NYEGE NYEGE) FEAT. STILL (IT, PAN) + LLOYDFEARS (UK) + LAOKOON

(USA) + DEATH CULTURE DEPRIVATION + G.U.T.S. + LIFE DISAPPOINTMENT

31. 3. EMMA SMETANA & JORDAN HAJ #pop 4. HELLO #disco #pop #rap 3. 4. ZRNÍ #folk #rock #electroacoustic 4. SOFTSPOT: #rap #trap #electronic #grime 5. 4. HELLSHOCK #stenchcore #crust #punk
str.: 14 15 15 15 16 16 17 17 18 18 18 19 19 20
6. 4. CHIEF BROMDEN + THE TRUTH IS OUT THERE #alternative #postnoise #rock #hardcore

Je začátek března a s ním k Vám míří i 41. číslo Muzinu, které by se při letmém pohledu z okna dalo nazvat jarním. Kalná voda se valí korytem potoka a ovce soustředěně uždibují poslední zbytky loňské pastvy. Obezřetní pavouci pozorně dumají nad tím, kam letos zavěsí pavučinku a když máte štěstí, tak Vám kolem uší proletí i první zmateně hučící rozespalá včela, kterou starší kamarádky z pracovního kolektivu vykoply ven z medové postýlky, aby zjistila “co a jak”. I náš tým je plný takových pilných a šikovných včelek, které rády zkoumají v tajemných a neprobádaných zákoutích kulturní krajiny a do Kabinetu pak přinášejí v košíčcíh jen ten nejopojnější tuzemský i zahraniční hudební nektar, aby proměnily prostory našeho klubu v jeden radostně hučící a energií kypící úl. Březen tak bude stylově velmi rozmanitý a na své si přijdou hudební fajnšmekři přísahající na blackmetal, hip hop, rnb, pop, hyperpop, hardcore, grind, punk, post-rock, kraut rock, indie-rock. folk, elektro, ambient, drone nebo techno. A dokonce budou i kurzy vaření.

Mějte se krásně a na viděnou v Kabinetu, jelikož se přece říká:

“Březen – do Kábu vlezem, duben – ještě tam budem.”

| 4 |

ROZHOVOR S TOMÁŠEM NIESNEREM

Tomáše Niesnera bude určitě spousta z vás znát. Minimálně přes hudbu, kterou už roky tvoří a skrze kterou komunikuje. Mohli jste ho zaregistrovat jako člena kapel Vlněna nebo Unna, kde působil s Jakubem Šimanským. S tím pak poslední roky tvoří i duo Šimanský Niesner. A aby toho nebylo málo, tvoří a vydává i jen sám za sebe. A právě k jeho tvorbě, poslední desce, která se stala deskou roku v cenách Vinyla (a samozřejmě i Brnu) mířily naše otázky. (otázky kladl Mr. Banana)

1/ Co dělá v současné době Tomáši Niesnerovi největší radost?

Nejspíš to bude znít jako klišé, ale zdánlivé samozřejmosti: že jsem zdravý, mám rád svou práci a možnost i podmínky dělat to, co mě baví.

| 5 |
foto: Vrbaak

2/ Minulý rok pro tebe byl hodně plodný, minimálně, co se týká vydaných nahrávek. Světlo světa spatřilo tvé sólové album Bečvou i nová společná deska s Kubou Šimanským. Ta vyšla rovnou na vinylu, ale Bečvou bude na tomto formátu vycházet až teď u Kabinet Records. Měl jsi v plánu to album vůbec vydávat fyzicky?

Bečvou vyšlo původně na kazetě u Warm Winters Ltd. a nic velkého jsem od toho nečekal. Potěšilo mě, že Kabinet Records projevili zájem spolupracovat na vydání vinylu. Je to moje první sólové album na desce, takže z toho mám přirozeně radost.

3/ Album Bečvou zachycuje konkrétní místa toku řeky, tak jak jsi je slyšel při svém putování. Vrátil ses od té doby na některá z nich a snažil se třeba porovnat, jestli na tebe působí odlišně než při tvorbě alba?

Upřímně jsem jen zvládl zajet párkrát do Přerova. Celé to putování předminulé léto byl vlastně jeden velký návrat a objevování zároveň. Při tvorbě alba jsem byl plný zážitků z cesty a vnímal to spíše jako celek. Tahle zkušenost naprosto zásadně ovlivnila optiku, kterou se na tu řeku dívám. Na nějaké důkladnější srovnávání si asi ještě vyhradím určitý časový odstup. Bude také záležet na okolnostech. Přijet někam odpoledne autem na otočku se diametrálně liší od probuzení se za svítání u břehu a následné celodenní chůze podél toku. Nicméně v tenhle moment mě spíše lákají místa, kam jsem se tehdy nedostal.

4/ Když se ještě malinko vrátím k druhé otázce, vždycky mě zajímalo, jak vlastně třídíš svoje nápady. V tom smyslu, co se nakonec objeví na tvé sólové nahrávce a co na desce Šimanský Niesner. A jestli je to třeba někdy tak, že něco vymyslíš a když ti Kuba řekne, že to hrát nebude, tak to použiješ jen do své tvorby.

S Jakubem máme úplně jinak nastavený způsob tvorby. Téměř vše vzniká při společném improvizování a málokdy přijdu s nějakým nachystaným motivem. Vlastně to dost táhne Jakub, který má mnohem větší zásobu nápadů a inspirace než já.

5/ Prvních 5 slov, které tě napadnou, když se řekne Brno?

Praha, Bastl, Janáček, Skácel, Boro.

| 6 |

“SPOLEČNĚ ŽIJEME A TVOŘÍME”

ROZHOVOR S TRYO

Začínali spolu hrát už když jim bylo 13 let a hudbu mají ve svojí DNA. Od funkových začátků se pak posouvali stále více k jednoduššímu indie rockovému zvuku a shoogazu, což se plně projevilo na debutové desce “Sustainable Gardening”. Teď vydávají Tryo druhé album, které vyjde opět v režii Kabinet Records. Jak ho vidí samotná kapela? A s kým by si chtěli zahrát? To vám na následujících řádcích prozradí Šimon, Lucie a Hynek.

(otázky kladl Mr. Banana)

| 7 |
foto: Marek Reinoha

1/ Brzy vám na Kabinet records vyjde vaše druhá deska “Iodine Clock Reaction”. Jaký vidíte největší rozdíl mezi ní a debutem “Sustainable Gardening”?

A jak se vám nahrávalo v Golden Hive?

Iodine Clock Reaction je ve srovnání se Sustainable Gardening jednodušší a přímočařejší. Na debutové desce jsme více prvků vrstvili a dotvářeli ve studiu a v postprodukci, zatímco písničky na Iodine Clock Reaction jsme nahráli v podstatě v takové podobě, s jakou jsme už do studia přišli. To se pak projevilo i při nahrávání v Golden Hive, kdy jsme základy všech písniček nahráli živě v podstatě za jeden den. Necítili jsme žádný stres, všechno probíhalo hladce. S Amákem jsme si lidsky sedli a spolupracovalo se nám moc dobře.

2/ Album má velmi zajímavý obal, prozradíte nám, kdo za ním stojí a jak vnímáte návaznost vizuálu, hudby a textů?

Na obalu desky je dvojice analogových fotek, které vznikly při navíjení filmu do foťáku. Obal vytvořila Lucie a podobně jako při tvorbě hudby a textů pro Iodine Clock Reaction jsme celý vizuál tvořili tak nějak intuitivně – připadalo nám, že obě analogové fotky dobře vystihovaly náladu alba. Celkově jsme se nechali inspirovat obaly devadesátkových desek našich oblíbených kapel.

3/ Jak vlastně Tryo tvoří? Je někdo hlavním autorem písniček? Posíláte si nápady na dálku, nebo je to vše vydřené ve zkušebně? A bavíte se mezi sebou o hudbě a pro vás nových zajímavých kapelách? A vnímáte tvorbu písniček v rámci kapely jako “udržitelné zahradničení”? Tvoříme výhradně na zkušebně, všichni společně. S nápadem obvykle přijde Šimon a pak ho dál rozpracováváme v kapele. Udržitelné zahradničení to ale moc není – to asi vyžaduje víc plánování a práce, my prostě hrajeme a společně žijeme a tvoříme nové věci. Vzhledem k tomu, že spolu i bydlíme, se samozřejmě bavíme o hudbě a o nových kapelách, na které jsme narazili a které nás zaujaly. Takže si v podstatě pořád navzájem doporučujeme hudbu.

4/ Přemýšleli jste někdy o tom, že byste zpívali česky. Tím nechci říct, že angličtina v textech je špatná, spíš naopak, ale i tak mě zajímá jestli vás neláká zkusit i rodný jazyk.

Ne, neláká. Hudba, ze které vycházíme a kterou se inspirujeme, je v podstatě výhradně v angličtině, takže nám připadá úplně přirozené tvořit rovnou v angličtině.

5/ Jaké jsou koncertní a další plány Tryo po vydání desky? A je nějaká kapela se kterou byste si chtěli zahrát?

Desku pokřtíme ve čtvrtek 30. března v Kabinetu Múz (kde jinde) společně s February a VDYD.

Hned další den nás čeká Ostrava a pak Praha, obojí taky s February a v Praze ještě s Colour Of The Sky. Potom plánujeme samozřejmě další koncerty s novou deskou v průběhu dubna, května a léta. A chtěli bychom si zahrát se spoustou kapel, ale sen je svatá trojice Slowdive, Ride a My Bloody Valentine.

| 8 |

1. 3. KALLE (KŘEST) + BARBORA HORA

#slowcore #alternativerock

Brněnský křest třetího alba táborské slowcore kapely Kalle odstartuje náš březnový program. Skvělá deska Under the Black Moss vyšla 30. listopadu u Day After Records a kapela zahraje v nové sestavě i s bubeníkem Jiřím Bendlem (Manon Meurt, Mara Jade). Temná a intimní krása lesní pěšiny i rudého jezera.

Speciálním hostem na křtu bude brněnská písničkářka Barbora Hora. Anglicky zpívaný bedroom pop s kytarou, který zpracovává intimitu vztahů k druhým, rodině i sobě.

2. 3. GRAVPEL (CHE) + TRESPASSER (SWE) + BAHRATAL

#primitivist #blakcmetal #blackmetalpunk

Primitivist raw blackmetal kapela Gravpel z Basileje, to je švýcarská blackmetalová milice, která se vrací k počátkům celého žánru. V době, kdy se blackmetal stává mainstreamem, má toto pětičlenné demoliční komando jediný cíl. Vrátit na koncerty strach a pocit nebezpečí. Násilná punková show a flusanec do tváře všem NSBM kapelám, které se snaží blackmetal používat pro svou nenávistnou ideologii. Čeká nás tupá, syrová a nekompromisní síla agrese nejhrubšího zrna!

S Gravpel dorazí taky poctivý severský blackmetal Trespasser z Vretstorpu s cílem balancovat všechny NSBM kapely. Trespasser přivezou kouř, špínu i transcendentní naději a víru naplněnou bojovým duchem. A domácí scénu bude reprezentovat blackmetal punk Bahratal z Prahy.

3. 3. SCHYZO + DYZIVV + PYKO FATAL + DJ SAKA

#hiphop #rap

Rapper Schyzo se s novým albem po letech vrací do Brna. Spolu s ním vystoupí i jeho kolegové Dyzivv, Pyko

Fatal a záda jako vždy bude krýt DJ Saka.

4. 3. SILENT GENERATION + TRIBE OF MISERY + POSTCARDS FROM ARKHAM + EPONINE

#postrock #deathcore #posthardcore #progressivedjent

První březnový víkend bude v Kabinetu MÚZ pořádně horko. Na jednom pódiu se vystřídají zástupci postrocku, deathcoru, post-hardcoru a progressive djentu! Line-up, který z publika vyždímá maximum!

| 9 | PROGRAM 3/2023

8. 3. SOFTSPOT: SLAV + JULEK PLOSKI (PL) + MEZI PATRY KLID

#electro #experimental #folk

Březnový SOFTSPOT nabídne experimentální folk noise Štěpána Pařízka, působícího v projektech jako Ghost of You, Chief Bromden, Čau Česko, Orient a sólo jako Slav první jméno večera. Nejzáhadnější esencí bude polský hyper experimentální elektronický producent Julek Ploski se svou live show, který má na kontě skvělý release na labelu Gin&Platonic. Trojúhelník doplňuje vysokovoltážní duo Mezi patry klid v jejichž tvorbě se propojuje ostrá rétorika rapového slova s nezaměnitelnou pitvou detailního výběru zvuku.

11. 3. AFTEREFFECT

#techno #chillzone #hangover

Až se probudíš po pátečním mejdanu, přijď to vyklusat na náš Aftereffect. Gauč, drink a pohoda.

12. 3. JOHN MOODS (DE) + OBLIGATNE

#indierock #indiepop

V Berlíně usazený muzikant a písničkář doveze do Kabinetu příjemnou kombinaci indie-rocku, folku a popu. John Moods, který aktuálně vydal své třetí album “The Great Design” na moderním berlínském labelu Mansions and Millions a společné album s The Zenmenn na Music From Memory, přiveze své krásné písně do Brna. Doprovodí ho dva zpěváci a multiinstrumentalisté. Marth Rose na flétnu a Dandy Deniz na kytaru, přičemž oba muzikanti přispějí zpěvem. Směs zvuku sedmdesátých let a staršího anglického folku prodchnutou pop-music osmdesátek s nadčasovými lyrickými tématy. Mysli na Fairport Convention, Nicka Drakea, Simona & Garfunkela, Petera Gabriela nebo Springsteena.

Obligatne hraje jímavý soul s prvky jazzu a popu. Skladatelkou je slovenská písničkářka Kristína Mindová, doplněná rytmickou sekcí Jana Čumy a Štěpána Havla, s jejichž aranžemi její lyrika kvete a zraje. Hudebně se blíží Obligatne kapelám Alfa Mist nebo českým Nerez, zatímco hluboce osobní texty se dotýkají podobných témat, jako které otevírá Courtney Barnett nebo Father John Misty.

PROGRAM
| 10 |

13. 3. VEGANFEST 2023: WORKSHOP VAŘENÍ BEZEZBYTKU

#vegan #workshop

VSTUP ZDARMA

Zajímá vás, co se dá připravit z drti, která vznikne při výrobě rostlinného mléka, nebo jak dále zpracovat slupky ze zeleniny? Jak lze využít ty části surovin, které běžně vyhazujeme? K čemu je to dobré a jak mohou tyto speciální pochutiny doladit různé pokrmy? Třetí workshop pod vedením Die Küche se zaměří na bezezbytkové vaření, které zároveň podporuje bezodpadový životní styl, a představí vám, jak zpracovat zeleninu od A do Z. od A do Z.

Workshop má na starosti Pavla Drlíková, autorka knihy Veganské neřesti. Pavlu jste také mohli vidět v pátém dílu našeho seriálu Síla soucitu. Workshop bude v pondělí 13. března od 18:00 v Kabinetu MÚZ.

Tento workshop je součástí festivalu VeganFest a je pro veřejnost, stejně jako celý festival, zcela ZDARMA.

Více informací na www.veganfest.cz, kde najdete celý program na tento devítidenní festival. Festival pořádá organizace Kolektiv pro zvířata a partnery festivalu jsou organizace ProVeg nebo Soucitne.cz

3/2023

14. 3. TOYOTA VANGELIS (KŘEST) + TOKYO DRIFT (KŘEST)

#electro #hyperpop #autotune #folk

Toyota Vangelis se do Kabinetu vrátí s novou deskou! Jeho jméno se objevuje po boku bezpočtu dalších svěžích jmen současné české hudby (Sahareya, Tokyo Drift, Miss Petty a další), on sám se objevuje pod pódiem hromady koncertů a potvrzuje, že hudební nerdství se nezřídka překlápí v jedinečnou autorskou tvorbu. Ve té se nebojí dotýkat společenských témat, v prvé řadě ale generuje mimořádně zábavné tracky. Mezi jeho zásadní zásluhy pak patří, že setrvale stvrzuje autotune jako legitimní nástroj, který rozhodně nebude stárnout tak rychle jako devadesátkové disko. A to ani nezmiňujeme, že Václav Peloušek zakládal Bastl Instruments… Tokyo Drift se pohybuje napříč zvuky a žánry. Mísí v sobě prvky folku, elektroniky a hyperpopu. A stejně jako Toyota doveze do Brna novou nahrávku.

15. 3. TOMÁŠ NIESNER (KŘEST) + ADAM BADÍ DONOVAL (SK) + ADÉLA KONEČNÁ

#ambient #drone #fieldrecordings

Kabinet Records ve spolupráci se slovenským labelem Warm Winters Ltd. vydali 17.2. tuzemský ambientní poklad. Album Bečvou od Tomáše Niesnera, které vyšlo vyšlo v dubnu roku 2022 digitálně a na kazetě právě u Warm Winters Ltd. se tak dočkalo exkluzivní modré vinylové verze. O albu Bečvou se od vydání mluví doma i v zahraničí jen v superlativech. Ve výročním žebříčku magazínu Fullmoon v kategorii domácích desek roku 2022 se nahrávka umístila na 5. místě. Tomáš Niesner figuruje také v nominacích na album roku 2022, které zveřejnily Hudební ceny Vinyla a Ceny české hudební kritiky Apollo. Desky s environmentálním přesahem si všimli i v zahraničí. Konkrétně vyhlášený server The Quietus nebo kultovní magazín The Wire, v jehož žebříčku top 100 alb za rok 2022 se Bečvou objevilo.Album Bečvou je svým způsobem cestopisem a zvukovou kronikou.Skládá se z terénních nahrávek z břehů řeky a na rozdíl od mnoha Niesnerových předchozích nahrávek hraje nejen na kytaru, ale taky na citeru a modulární syntezátor. Kombuje prvky fingerstyle kytary, musique concrete a dronu, jako elementární tapisérii obklopujících textur, třpytivých kytarových motivů a vzletných zvuků syntezátorů. Bečvou v jednu chvíli připomíná meandrující improvizace East of the Valley Blues, v dalších připomíná extatické minimalistické kompozice Cateriny Barbieri a osciluje mezi náladami jako děs a naděje. Bečvou je dosud nejkomplexnější výpovědí Tomáše Niesnera, která fascinuje jak formou konceptu, tak provedením.

Speciálním hostem křtu bude Adam Badí Donoval, který vede vydavatelství Warm Winters Ltd. a také zajistil master alba Bečvou. Nedávno mu vyšlo album album u známého londýnského labelu The Trilogy Tapes.

PROGRAM
| 12 |

Zvuková koláž oscilující mezi field recordingy, noisem, naléhavým beatem a ambientními plochami. Adéla Konečná je hudebnice a performerka současně studující ve Finsku. Ve své tvorbě se věnuje dialogu mezi terénními nahrávkami a elektronickými nástroji, kterým hledá nové tvary a vztahy v rámci zvukové kompozice a dekompozice. Stojí také za hudebním projektem Orinoko a je rovněž členkou kapely DŸSKO.

16. 3. DVA + AMETYST

#alternative #pop #krautrock

Pop z neexistujících rádií Dva doplní Ametyst, což je nová alternativní skupina, kde své síly spojili členové Nejhodnějších Medvídků s Ventolinem.

Pro kapelu DVA mají hudební kritici vyhrazenou škatulku „nezařaditelné“ – dvojice ve složení Jan Kratochvíl (On) a Bára Kratochvílová (Ona) zhmotňuje svoje originální hudební vize nesčetnými prostředky: svoji představu o tom, jak má znít tango, naplňují beatboxem, křehké folkové skladby zase opentluje klarinet. Čerpají také z estetiky kabaretu nebo cirkusu. Příběhy z vlastních světů pak popisují vlastním vymyšleným

jazykem – právě proto se pro jejich hudbu vžilo označení „folklor neexistujících národů“.

Poezie Markéty Levínské a hudba inspirovaná elektro avantgardou a krautrockem. Nejdřív jsme byli Pekelní Satani, pak Flood of Laser a teď se z nás stal Ametyst. Elektro-Kraut. Bruce Haack, Snakefinger, Can, Suicide jsou našimi předky. Přicházíme z jeskyně rock’n’rollové elektro avantgardy a na čele máme bouli. Hrajeme k tanci a transdimenzionální meditaci. Jsme domácky ambiciózní. Vytváříme hudbu k pozorovatelské poezii Markéty Levínské. Frontwoman: Markéta Levínská. Kytara: Štěpán Uherka. The best violinist of the century:

Klára Doubková. Baskytara: Jan Hanyš. Bicí a syntezátory: David Doubek.

17. 3. ANNET X & CHAMPION SOUND

#rap #hiphop #rnb

R&B v češtině? Pro spoustu lidí splněný sen. Díru na scéně vyplnila zpěvačka a hudebnice s ruskými kořeny

Aneta Charitonova vystupující pod aliasem Annet X, která u nás vystoupí spolu s kapelou Champion Sound.

Hudební kariéru odstartovala spoluprací s Benem Cristovaem a popovým hitem Taktomabyt, pak přišlo EP

X, vydané na brněnském rapovém labelu Mike Roft. V roce 2019 přišlo osudové seznámení s kapelníkem

Champion Sound Radimem a kameramankou Veronikou Donutkovou, které dalo vzniknout novému

tvůrčímu týmu. V období nekonečných karantén spolu nahráli koncepční album Až budu velká, chci být

Aneta Charitonova, kde Aneta vypráví o lásce, toxických vztazích anebo o tom, jak je skvělé dělat to, co člověka baví.

| 13 | 3/2023

18.3. CHARITY NIGHT 2: ZVERINA (SK) + DANIEL VARDAN + ROBIN TENT + ADRIAN + HOSTÉ

#benefice #rap #hiphop

Charitativní koncerty na podporu vážně postižených dětí. Veškerý výtěžek věnujeme konkrétní rodině na úhradu rehabilitací co nehradí zdravotní pojišťovny.

Letos podpoříme malého Tomáška z Ostravy, který trpí genetickou nemocí SMA II. typu (ochabování svalů).

Jeho rodiče se na akci dostaví osobně, kde jim předáme symbolický šek s výtěžkem, který pak bude připsán na jejich transparentní účet a peníze budou použity na nákladnou 14-denní rehabilitaci.

Vystupující:

ZVERINA (SK); DANIEL VARDAN; Philipski + Gesto Booth (Praha); MC Dadik + Stray Side (Opava); Brno showcase: Robin Tent, Adrian; DJ Strayside, DJ Sahi, DJ Rubenz

Transparentní účet, kde je možné podporovat malého Tomáška.

2702373468/2010 (veřejná sbírka je zřízena krajským úřadem Jihomoravského kraje)

Na všechny se moc těšíme a věříme, že Tomáškovi pomůžeme v jeho složitém boji. Všichni organizátoři i vystupující se vzdávají svého honoráře ve prospěch Tomáška!

21. 3. TROCHA KLIDU + BRIXTN, HOST REZ

#poprock #indie #electro #pop

Šumperská poprocková kapela Trocha klidu osloví publikum neskutečně energickou show, chytlavými texty a přátelským poutem, které v kapele lze nemálo znát. Na pódiu kapela nepatří mezi nováčky, mohli jste ji vidět například na turné s Chinaski, Pokáčem nebo UDG. V minulém roce kluci vyhráli soutěž Šance Muzikus, díky niž si zahráli na předních českých festivalech, mezi které patří například Sázavafest. Aktuálně můžete znát jejich singl Tak ahoj.

Brixtn je indie-electro popové uskupení tří songwriterů/producentů, kteří svou hudbu staví na českých textech a moderním, osobitém zvuku tvořeném za zdmi svého studia Doma na kompu. Všechno to začalo v listopadu 2016 v Brixton Academy v Londýně, kde byli Matěj se Štěpánem na koncertě Nothing But Thieves. Právě tam se rozhodli založit novou kapelu a podle tohoto místa ji i pojmenovat.

Brněnská kapela Rez nabídne domácímu publiku chytlavou dávku fresh melodií, neprůstřelných textů motivovaných existenční úvahou a nezapomenutelnou atmosféru.

PROGRAM
| 14 |

22. 3. FALL FROM EVEREST + HEAD2DOWN + BORROWD

#posthardcore #numetal

Domácí Borrowd se vrací do Kabinetu MÚZ, aby s sebou přitáhli střepy coru, breakdownů a vytříbené společnosti v podobě dvou špičkových zástupců undergroundové scény. Kvartet z Brna, který ve své tvorbě míchá postupy moderního metalu a post-hardcoru s vlivy old-school ema z období kolem roku 2000.

Fall From Everest? To je křik, hřmění, zoufalství, epilepsie světel a skřípění zla s energií tiktok trendu co se šíří rychlostí uberu ve dvě ráno po magistrále.

Alternative-nu-metalové uskupení Head2down ze slovenských Bošan nenechá nikoho stát bez headbangingu.

V čele s legendárním Fuxem se tahle stálice slovenské scény ukáže v plné síle.

23. 3. VLTAVA

#alternative #rock

Vltava je jednou z nejosobitějších českých hudebních skupin a současně oblíbenou stálicí klubových i festivalových pódií. Pestré skladby plné obrazů a nakažlivé hudební energie spolehlivě zasahují posluchače všech generací! Koncertní program se opírá o známé skladby kapelové historie a současně představuje nejnovější písně z aktuálního alba “Spass muss immer sein”.

“Přeji si, aby naše písničková zpráva vždy obsahovala radost, aby byla pozitivní a pro zájemce také hluboká. Všechny naše písně mají svůj odraz v životě, v zážitcích a pocitech, které jsou mnoha lidem společné. Na koncertech to zjišťujeme stále znovu.” (Robert Nebřenský)

25. 3. ROZPOR (SK) + VYDRAPENÁ BUŽÍRKA PUNK SYSTEM (SK)

#oi #hardcore #punk

Je třeba představovat RozpoR? Kultovní slovenská kapela hrající Oi!, hardcore a punk s občasnými výlety do ska či reggae. Vznikla v květnu 1999 jako reakce na absenci interpretů podobného žánru na Slovensku. RozpoR je 4-členná punková skupina z Bratislavy a aktuálne sa v kapele po 7 rokoch vymenil basgitarista. Od svojho vzniku v máji 1999 vydala 8 štúdiových nahrávok, zúčastnila sa viacerých kompilácií a odohrala stovky koncertov na Slovensku, v Čechách a v okolitých krajinách, ako aj vo vzdialenejších ako je Izrael, Veľká Británia, Bielorusko či Taliansko. Kapela je známa svojím nekompromisným antifašistickým postojom, často sa vyjadruje k sociálno-politickým témam a angažuje sa vo viacerých benefičných aktivitách. V minulosti jej vystúpenia často sprevádzali

| 15 | 3/2023

výtržnosti medzi násilnými fanúšikmi skupiny a ochrankou alebo neo-nacistami. RozpoR svojím prístupom a aktivitami fanklubu okolo kapely zaviedol do punkovej subkultúry pojem “Organizovaný punk” a tejto doktríny sa drží až doteraz.

Vydrapená Bužírka Punk System alias VBPS (ex-Bez Ladu a Skladu) je malokarpatská antišportová legenda pôsobiaca na katedre kulturológie Fakulty histórie a vízií Univerzity Janka Pukoslava Hokejku.

VBPS vznikla začiatkom tohto tisícročia ako umelecká odpoveď na dominanciu fitness klubov na Slovensku. S týmto fenoménom sa vyrovnali v pesničke Revolúcia, kde navrhujú zmeniť všetky fitká na krčmy, v ktorých by dunela ich tvorba. Za najhorší deň kariéry skupiny sa považuje jedenásty máj 2002, kedy slovenskí ľadoví hokejisti vyhrali zlato na majstrovstvách sveta. Odvtedy berie skupina svoju misiu veľmi vážne, podarilo sa jej napríklad takmer vypredať WC stage na festivale Rockový Mikuláš v Trenčíne, začala tiež aktívnejšie hrávať po kluboch, chatách, pajzloch a odvážnych festivaloch Slovenska, Česka, odohrala aj

koncert v niekoľkotisícovej hale v macedónskom Skopje (kde počas ich koncertu bolo zhruba toľko ľudí ako na spomínanom WC stage v Dome Armády v Trenčíne). VBPS sú prvou punkovou skupinou s vlastným čašníkom, ktorý sa stará okrem samotných členov aj o odvážnych návštevníkov, ktorí sú ochotní vychutnať si borovičku so žinčicou, či pepermintový likér s burčákom.

26. 3. OTTONE PESANTE (IT) + GRIDE + MASÁŽ

#avantgarde #jazz #brass #metal

Avantgardní italské jazz-brass-metal trio Ottone Pesante se v měsíci knihy přijede pochlubit tuzemským fanouškům svou poslední nahrávkou “... And The Black Bells Rang”. I když... oni se jí vlastně už chlubili na letošním Brutal Assaultu, kde svým setem vyrazili nepřipraveným dech. To, co dokáží vyplodit se svými instrumenty, čítajícími trubku, pozoun a bicí, je naprosto famózní a grandiózně oscilující mezi genialitou a šílenstvím. Dechovku doprovodí jihočeská legenda extremního HC/grindcoru GRIDE a akustický jazzgrindový projekt členů Gride – MASÁŽ.

28. 3. MARCELL

#singer #songwriter #musicproducer

Fanoušci českého zpěváka, producenta a skladatele Marcella se v závěru roku 2022 dočkali debutové desky Hovory domů. Singl Sliby můžete slyšet od ledna v rotacích Evropy 2. Pro Marcella to však není premiéra v českých rádiích v čerstvé paměti můžete mít pecku Nevím, kterou nazpíval spolu s Benem Cristovaem.

PROGRAM | 16 |

Za zmínku stojí i spolupráce s rapperem Lipem v písni Svoboda, která patřila k nejhranějším tuzemským skladbám. Další song s Pauliem Garandem, Srdce z ledu, který složil, produkoval a nazpíval pro ni refrény, rovněž sklidil velký ohlas u fanoušků i kritiků.

V roce 2021 Marcell absolvoval tour po ČR jako support kapel Chinaski a Mirai, kde byl velmi dobře přijat fanoušky. Fakt, že si dvě z headlinerských kapel v ČR vybrali Marcella za support mluví za své.

29. 3. NYLON JAIL

#alternative #country #rock

První vlny jste mohli zaznamenat při vzniku kapely Nylon Jail na přelomu let 2011 a 2012, kdy začala spolupráce s Davidem Menclem a taky Ondřejem Hruškou. Následovalo 3D turné Devil is a Cowboy po kinech a klubech ČR. Na konci roku 2013 hráli pro desetitisíce ukrajinců na náměstí v Kyjevě, když se Evropa vymezovala proti Putinovi a v tom samém roce vyšla první deska My Heart Soars Like a Hawk. Tu natočili ve studiu JáMor u Ondřeje Ježka, vydali ji Indies a kapela ji naživo představila v ČT. V roce 2014 se Nylon Jail stali objevem roku cen Vinyla a byli nominováni na cenu Anděl.

Druhá deska Irreversible Changes vyšla u vydavatelství Červený kůň v roce 2018 a turné po městech Čech a Moravy k ní následovalo na jaře roku 2019. Z desky stojí za zmínku všechny skladby, ale zmíníme hlavně klipy Sentimental Girl (Jan Škop), Strange Reapers (Vít Hradil) a I’m Here Again (David Mencl). Z původní sestavy, a nadále jako Nylon Jail, pokračují už jen Jiří Jirák a Roman Vičík. S novou deskou v roce 2023 se začíná psát nová kapitola kapely. Na albu spolupracovali Ondřej Ježek, Roman Vícha, Jakub Vejnar, Tony Dlapa, Tomáš Procházka, Michaela Štaffová, Filip Lorenc, Jan Lauro, Robert Nebřenský a Vojta Procházka.

30. 3. TRYO (KŘEST) + VDYD + FEBRUARY

#shoegaze #indie #rock #postpunk

Něžná syntéza shoegaze, indie a psychedelie. Tryo, to je trojice Šimon Podrazil, Lucie Čejková a Hynek Čejka, která připravila materiál na novou desku Iodine Clock Reaction s přímočařejším a mohutnějším zvukem. Album vzniklo pod dozorem Amáka v Golden HIVE Studios a vyjde stejně jako debut u Kabinet Records.

VDYD představují tvárnou sílu na brněnské scéně. Toto kvarteto má za sebou léta působení, nesčetně odehraných koncertů a desítky ovlivněných hudebních vkusů. Ač svůj debut na Kabinet Records vydali teprve

| 17 | 3/2023

v roce 2021, jejich koncerty se těší hojné účasti snad už od nepaměti. A není divu; směsice post-punku a indie rocku, kterou tahle parta tvoří, je naprosto unikátní a nezapomenutelná.

Čtyřčlenná ostravská kapela February kombinuje prvky post-indie a math-rocku. Vycházejíc vstříc novým i starým post-punkovým vzorům kombinuje hutné kytary, melodické vokály a propracovanou rytmiku. Kapela v posledních letech zaznamenala na české alternativní scéně pozitivní ohlasy s debutem Branching Tracks a písní Hide Me Under Autumn Leaves, nyní zaujímá novou pozici se svou druhotinou Hyphen War na poli experimentálního indierocku.

31. 3. EMMA SMETANA & JORDAN HAJ

#pop

Česko-francouzsko-izraelský pár EMMA SMETANA & JORDAN HAJ se vrací znovu do Kabinetu MÚZ. Emma Smetana – novinářka, moderátorka, herečka a zpěvačka. Vystudovaná politoložka (Sciences Po Paris a Freie Universitat Berlin) a maminka dvou malých dcer. Jordan Haj – vystudovaný činoherní herec (DAMU), režisér, zpěvák, rapper a tatínek dvou malých dcer. A dohromady jim to funguje dokonale!

1. 4. HELLO MARCEL (KŘEST) + MUTANTI HLEDAJ VÝCHODISKO + DON JUAN DISCO

#disco #pop #rap

Králové disca a tanečních večírků Hello Marcel vydávají k pětiletému výročí svůj první vinyl! Bestofku plnou hitů s názvem 2018-2022, stojí za to pořádně oslavit. Speciálními hosty večera bude zlaté srdce brněnské scény Don Juan Disco a elektronické funny rapové duo Mutanti hledaj východisko. Vytaste své nejlepší outfity, taneční střevíce a přijďte s námi pokřtít vinyl v brněnském Kabinetu MÚZ!

3. 4. ZRNÍ

#folk #rock #electroacoustic

Zrní vydali novou desku “ŠIROKO DALEKO” a před velkým podzimním křtem, přidali jeden jarní koncert s omezenou kapcitou! Neváhejte.

PROGRAM | 18 |

4. 4. SOFTSPOT: ECKO BAZZ (UGA, NYEGE NYEGE) FEAT. STILL (IT, PAN) + LLOYDFEARS (UK) + LAOKOON

#rap #trap #electronic #grime

Dubnový SOFTSPOT nabídne zatím nejnabitější line-up. Do Brna zavítá rapper ECKO BAZZ, což je hvězda ugandských labelů Hakuna Kulala i Nyege Nyege a záda mu bude krýt STILL z labelu PAN. Dorazí taky v Berlíně usazený experimentální rapper LLOYDFEARS a domácí LAOKOON. Kombo, o jakém se vám (ani nám) nesnilo!

Od jeho pobuřujícího debutového LP Mmaso vydaného na labelu Hakuna Kulala, dosáhl ugandský akrobatický rapper Ecko Bazz rychle mezinárodního úspěchu. Jeho styl je sloučením intenzity nadpřirozených pastí, démonického nu-dancehallu a politicky rozhořčené lugandské poezie zkoumající násilí, náboženství nebo chudobu v ugandských slumech. Každý, kdo měl tu čest ho vidět naživo, zažil horečný proud slov a ohnivé manické energie. Rapper volně střídá střízlivé pravdy a hyperaktivní výkřiky, ke kterým přihazuje beaty od Debmaster, Slikback nebo britského producenta PQ (Nightmare song).

Pro toto turné spojuje Ecko Bazz své síly s dlouholetým spolupracovníkem, milánským producentem a vizuálním umělcem STILL (vedoucí Hundebiss Records, známý také svým projektem Dracula Lewis). STILLova praxe je definována jedinečným, nomádským přístupem, který mění tvary prostřednictvím jeho lidových světů zvuku a obrazů. Založil Invernomuto po boku Simone Bertuzzi, publikoval hudbu pod různými přezdívkami a debutoval se svým aliasem STILL na uznávaném a progresivním labelu PAN v roce 2018. Lloydfears je umělec ze severní Anglie usazený v Berlíně. Věnuje se hudbě, performance a mluvenému slovu. Jeho loňské EP Saint & Ogre představuje vysokou souhru rezonujícího prostředí a hutnosti. Experimentální UK rap, obalený galerijní estetikou a klubovým zvukem.

Experimentální pojetí rapu v podání dvojice Jiří Machů (Killiekrankie) a Mikuláš Hamerla (Sekvoye). Kombinace industriální elektronické hudby s propracovanými beaty a intenzivní přednes s nádechem dadaistických textů je dnes propracovanější. Laokoon s loňským albem Šperk perfektně navazují na to, co rozjeli na debutu.

5. 4. HELLSHOCK (USA) + DEATH CULTURE DEPRIVATION + G.U.T.S. + LIFE DISAPPOINTMENT

#stenchcore #crust #punk

Do Brna se s novou čtvrtou deskou vrací stenchcore/crust parta Hellshock z Portlandu. Členové REMAINS OF THE DAY, LEBENDEN TOTEN, FROM ASHES RISE, WARCRY, DETESTATION, ... znovu útočí!

3–4/2023 | 19 |

S nimi zahrají tři další super party. Rychlý hardcore punk Death Culture Deprivation. Brněnsko-kojetínský projekt G.U.T.S. ve kterém najdeš staré i mladé tváře z kapel Gospel Of The Future/Mindlock, My Dead Cat, Sloth,... A taky Life Disappointment, což je nová stenchcore smečka z Brna se známými tvářemi.

6. 4. CHIEF BROMDEN + THE TRUTH IS OUT THERE

#alternative #postnoise #rock #hardcore

Chief Bromden pracují s intenzitou noisových struktur, zběsilých a propracovaných rytmů a citlivých zpěvů v moderním pojetí kytarové hudby. Charakteristickými se pro kapelu staly nepředvídatelné, intenzivní a energické koncerty, kde nezaměnitelná synergie všech členů a jejich zvuková expresivita získávají nový rozměr a prostor. Naživo se kapela představila na větších festivalech Colours of Ostrava, Beseda u Bigbítu nebo Pelhř imovy a zaujala svým debutem Slunovrat (2020). Ten vyšel u spřáteleného labelu Full Moon Forum, stejně jako jejich následné EP Noise Forever (2022). Na něm se kapela věnuje zvukovým dobrodružstvím v podobné míře, jako snaze nahrávat silné písně s uhrančivou atmosférou. Na úvodní skladbě EP Linen hostuje také zpěvačka a kamarádka Lenka Dusilová. Obě alba nahrával legendární Amak Golden. Vinyl Noise Forever vydal jeden z nejvýraznějších nezávislých českých labelů Korobushka Records.

Chief Bromden intenzivně pracují na své třetí nahrávce. Pokud se vám zdálo, že je nebývalé ticho, může to být také tím, že kradmý a pozvolna narůstající zvuk této partičky se postupně probouzí a usazuje do kolektivního psyché téhle doby a společnosti. Tvůj Chief seká píseň za písní a slibuje zatím nejintenzivnější zvukovou jízdu, na živo i ve studiu. Naskoč!

Ostravská parta The Truth Is Out There má odehráno přibližně 300 koncertů po celé České republice, ale i Slovensku, Anglii nebo Polsku. Za dobu své existence předskakovala hudebním velikánům jako Killswitch

Engage, Bring Me The Horizon, The Qemists a zahrála si na předních českých festivalech, jako jsou Rock For People, Brutal Assault, Colours Of Ostrava, Mighty Sounds. Kapela na vlastní náklady vydala dvě EP “The Truth Is Out There“ (2011) a “Strange Game…“ (2013) a dvě plnohodnotná alba „Lighthouses“ (2015) a “All Little Revolutions” (2019). Poslední deska ALR byla nominována v cenách Anděl za nejlepší rockové album 2019. Aktuálně TTIOT přichází s novým EP „Crazy“ (2022) produkovaným Filipem Vlčkem a chystají své třetí album. Především díky neskutečně energickým koncertům si tato parta získala širokou fanouškovskou základnu a taky velice slušné renomé i mezi hudebními kritiky.

PROGRAM 4/2023
| 20 |

DOPORUČENÉ AKCE

3. 3. Melodka – J.H.Krchovský & Krch-off band

3. 3. První patro – Insania

MIMO KABINET MÚZ

4. 3. Art Bar – Mutanti hledaj východisko + Don Juan Disco

7. 3. Sono – Dave Holland Trio

9. 3. Fléda – Hot Garbage (CAN) + Science Killer

9. 3. Vegalité – ILL! (DE), Lickspit, Hever

9. 3. Sono – John Scofield: Yankee Go Home

11. 3. Music Lab – Modré hory

11. 3. Stará Pekárna – The Daybreakers (UK)

11. 3. Kafara – Tomáš Toman + Člověk krve

16. 3. Alterna – Bare Escape + On The Roof

16. 3. Vegalité – IOCI (DE), St Peter’s Murder (DE), Plague Called Humanity

16. 3. Stará Pekárna – Supertesla + Janet A + Angelo Casadei

17. 3. Sibiř – Sheeva Yoga , Death Culture Deprivation, Concussa (SK), Brünner Todesmarsch, Vole

20. 3. Fléda – Delinquent Habits (USA)

22. 3. Ponava – Oldřich Janota

23. 3. Alterna – BREN + Tom Simon & Darkuncle

24. 3. Sono – Tigran Hamasyan Trio

25. 3. Fléda – The Subways (UK)

25. 3. Sibiř – Haexler (DE), Lucifer Efekt, See You In Hell, Kandar, Strage Di Stato

29. 3. Alterna – Orient + Fotbal

29. 3. Metro – Už jsme doma

30. 3. Melodka – Lenny

30. 3. Sibiř – Mormo (Gr), Märnø, Dyspnea (Gr), Dno

31. 3. Metro – Waltari (FIN)

| 21 |

CHYSTÁME V KABINET MÚZ

9. 4. HENGE (UK)

11. 4. POST-HUDBA + IVY Z

12. 4. POST-HUDBA + MAT 213

13. 4. KHOIBA + WATERBASED

14. 4. 7KRÁT3 + DJ + IGOR OCHEPOVSKY

16. 4. NERO KANE (IT) + EPADUN

17. 4. 18CTINY KULTURNÍHO ČTRNÁCTIDENÍKU A2 (sinks, …)

18. 4. WAYFARER (USA) + HAVUKRUUNU (FIN)

19. 4. BRATŘI ORFFOVÉ

20. 4. AMELIE SIBA

21. 4. AMOCLEN, FUNUS, FAÜST, PRŮMYSLOVÁ SMRT, NO GOD RHETORIC

24. 4. SAVAK (USA) + PROHRA PRAHA

25. 4. MARIE KIESLOWSKI & KAPELA (KŘEST)

26. 4. MARIE PUTTNEROVÁ S KAPELOU (KŘEST)

27. 4. DIVO INSTITUTE (KŘEST)

28. 4. WEEDPECKER (PL) + DOPELORD (PL) + ACID ROW

29. 4. PORTRAYAL OF GUILT (USA) + MÜSCLE WÖRSHIP (USA) + PROTIJED

9. 5. STONED JESUS (UK) + SLOTH

11. 5. GERDA BLANK + SINKS

16. 5. DROM

18. 5. THE BIG IDEA (FR)

19. 5. ULTRAZVUK (SK)

25. 5. BORIS (JPN) + ASUNOJOKEI (JPN) + OR

8. 6. SLUT (KŘEST)

29. 6. GOSPEL OF THE FUTURE + HADÍ MORD

| 22 |
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.