MUZIN - KVETEN 23

Page 1

KABINET MÚZ
PROGRAM
2. 5. PROART: ROZHOVORY S ÚTĚKEM #theatre 3. 5. ETCETERAL (SI) + FRANZIE #jazz #electro #krautrock #shoegaze 4. 5. ŠAMANOVO ZBOŽÍ + CIŚNIENIE #experiment #progrock #postrock 5. 5. JUODVARNIS (LT) + SOLIPSISM (SK) + CRYPTS OF DESPAIR (LT) + SISYPHEAN (LT) #darkmetal #blackmetal #deathmetal 7. 5. LOW COST #chill #party #secondhand 11. 5. GERDA BLANK (NZ/GB) + SINKS #noiserock #postpunk 12. 5. OHM SQUARE #electromic #idm #indie pop 13. 5. SHIMMI + ATRALKID22 #hiphop #rap 16. 5. MESSA (IT) + ŠIMANSKÝ NIESNER #progmetal #blackmetal #punk #dark #ambient #doom 17. 5. SOFTSPOT: ORINOKO (LIVE) + OLGA ZHALDAK + CLUB MATĚJ #tendernoise #harshambient #postrave #grooves 18. 5. THE BIG IDEA (FR) + PANOPTIKUM #garage #psychedelic #rock
str.: 12 12 12 13 13 13 14 14 15 17 15 17
19. 5. ULTRAZVUK (SK) + ZVERINA (SK) #hiphop #rap

20. 5. PANRACEK (KŘEST) + HOSTÉ #alternative

23. 5. META & THE NOISES (KŘEST) + BARBORA HORA #indiepop #singer #songwriter

24. 5. ANNA VAVERKOVÁ + METASTAVY #electronic #pop #rap #soul #jazz

25. 5. BORIS (JPN) + ASUNOJOKEI (JPN) + OR #protometal #postblackmetal #noise #rock

26. 5. ZAFFER9 (LIVE) + YBAI (LIVE) + ASVANYVIZ2 (DJ) + SWINE DAILY DJS #witchhouse #hyperpop

27. 5. BRIGHTER DAYS + NATURE TRIP + LEVANTADORES

#postrock #mathrock #emo #postpunk

29. 5. PROART: ROZHOVORY S ÚTĚKEM

31.

(KŘEST) + PARTA VYNIKAJÍCÍCH LIDÍ (KŘEST) + DOMINIK ZEZULA

1.

(PL) + MISGUIDED (PL) + BLAMAGE (SK)

BATTLE GIRLS VS BOYS & PARTY

#psychedelic
#posthardcore #theatre 30. 5. I LOVE YOU HONEY BUNNY #indiepop #indierock 5. ZAPOMĚLSEM
#indiefolk #electronic #postpunk #poprock
6. LWSTNDRDS #deathmetal #noise #crust 2. 6. MAU MAUS (UK82) + BOY + JÜST WAR + PRISONERS OF WAR #punk
#alternative #hardcore
#psychedelic str.: 17 18 18 19 19 20 20 20 21 21 22 22 22
3. 6. DJ DEE HASH: EXHIBIČNÍ #dance #battle 8. 6. SLUT (KŘEST)
#noise

Letošní květen přináší krom alergických reakcí na květenou produkované alergeny i Muzin č. 43. Největším tahákem měsíce jsou bezesporu japonští experimentální metalisti Boris, jejichž postavení na světové scéně se dá bez nadsázky popsat jako kultovní. Do Kabinetu jsme se je snažili domluvit víc než 4 roky. S koncertem Boris pak souvisí i jeden ze 3 rozhovorů, které najdete na následujících stránkách a k jejichž přečtení doporučujeme spočinout v prostoru naší čerstvě otevřené zahrádky. Dále u nás v květnu zahrají například italská kapela Messa, Ohm Square, Ultrazvuk, Anna Vaverková a mnoho dalších umělců a umělkyň, o kterých se podrobněji rozepisujeme dále v programu. Těšit se taky můžete na skvělou klubovku Low Cost.

Na K abinet Records vyjde 19. 5. deska Slut s názvem “Spirit of Brotherhood”. Kapela vznikla již v roce 1991 a nová deska se nahrávala v Golden Hive Studiu pod dohledem Michala “Amáka” Šťastného. Jedná se o první vydanou nahrávku po reuniounu v roce 2018 .

V Die Küche se pak můžete v květnu těšit na nové odpolední menu, které je tentokrát inspirováno německou a rakouskou kuchyní. Tradiční pokrmy jsme trochu odlehčili a převedli do veganské podoby. Těšit se můžete na klobásky, řízky, špecle, ale také na gemüse dönner kebab, který sice není původem německý, ale v Berlíně se od 70. let těší velké oblibě a spousta z nás ho má spojený hlavně se čtvrtí Kreuzberg. Na konec bychom Vás chtěli upozornit na jednu nemilou věc. Klub Melodka, který si vybudoval mezinárodní renomé 18 lety skvělé práce a do Brna dovezl spoustu velkých jmen se dostal do existenčních problémů. Z důvodu neprodloužení nájemní smlouvy na Kounicově ulici hledá náhradní prostor, kde by mohl dále fungovat. Pokud by jste o něčem vhodném věděli, určitě se jim prosím ozvěte. Užívejte jaro a stavte se k nám! Bez VÁS by to nebylo ono.

| 4 |
foto: Dag Markl

“V PUNKU STÁLE CÍTÍM JISTOTU, POKORU, PŘÁTELSTVÍ A ETIKU”

ROZHOVOR S MARTINEM “KEJKLOU” KEJKLÍČKEM

Pokud jste někdy přišli do kontaktu s brněnskou hudební scénou, je dost velká šance, že už jste o něm slyšeli. I proto, že jeho osobnost vždy vzbuzovala emoce a pozornost. A to i ve chvíli, kdy o něm a jeho aktivitách nebylo zase tolik slyšet. Teď se zdá, že je Kejkla plně zpátky na své cestě punk rockera, který si rád dělá věci po svém. Jaké to budou v nejbližší době, vám přiblíží tento rozhovor. (otázky kladl Mr. Banana)

1/ Začnu asi tím, co je u tebe nového Martine? V jaké fázi jsou momentálně BOY? A Voltage Records? Přeci jen, minimálně o BOY nebylo nějakou dobu slyšet. Jinak ale tuhle odpověď nemusíš samozřejmě vztahovat jen na hudbu!

| 5 |

Ahoj Banáne, děkuji za optání, mám se celkem fajn, ale upřímně jsem měl posledních pár let trošku složitější období, takže se to podepsalo i na mé aktivitě v hudbě, ale vše už je fajn :).

O BOY nebylo slyšet, ale pracujeme na nové desce, kterou chceme tento rok dokončit a občas budeme i někde hrát. Koncert v Kabinetu 2. 6. bude náš první za snad 5 let? uuuuuf.... to je doba :).

Všichni ale máme dost práce a děti, takže se to na naší aktivitě trochu podepisuje. Voltage je ve fázi, že nevydáváme jak na běžícím páse, ale jak se to potká. V poslední době jsme vydali evropskou verzi nové desky DEFIANCE, repress ÄPÄRÄT z Finska a brzy vyjde nové album THE HAVOC. Také plánujeme split 7”EP MAU MAUS a JUST WÄR.

Baví mě vydávat méně, ale soustředit se na to, aby to stálo za to, jak po hudební stránce, tak i když si vezmeš celou tu desku do ruky. Určitě se to tak v poslední době podařilo u Defiance, ale hlavně u zmiňovaných ÄPÄRÄT, protože u re-edicí jsme vždy dbali, aby bylo vše do posledního detailu (SVART FRAMTID, CRUDE SS, DISARM...) a zde jsme došli do takových krajností, jako je atypická velikost křídélek na kapse, které běžně mají 3cm, ale ve Finsku v 80’ je měli 5cm, tak jsme si pro tento titul nechali vyrobit speciální raznici, aby vše bylo, tak jak to bylo dřív :). Tohle mě na vydávání extrémně baví.

2/ Ok, takže BOY chystají i koncert v Brně a to už za chvilku, 2. 6. Kdo další tam bude hrát a na co se můžeme těšit? A proč bude koncert právě v Kabinetu?

Jo, chystáme koncert pro MAU MAUS z Anglie, což pro mě byla v začátcích zásadní kapela. Vždy jsem byl velký fanda UK82 a Mau Maus mě hodně bavili. Když přišla nabídka na koncert, tak jsem do toho rád šel. Dále jsme pozvali kámoše z JUST WÄR z Prahy a PRISONERS OF WAR z Olomouce, aby to byl taky trošku takový dýchánek s kamarády. A proč Kabinet? Protože to je místo, kde se vždy cítím jako doma, všichni jsou fajn, s ničím není problém a budu moc rád, když se tato atmosféra otiskne na koncertu, který pořádáme, protože to je první koncert po několika dlouhých letech.

3/ Jak vnímáš současnou vinylovou situaci v souvislosti s punkovou scénou?

Myslím konkrétně čekací dobu na výrobu desek nebo jejich ceny? Myslíš si, že tahle vlna zájmu zase opadne a vinyl bude opět underground záležitostí nebo to prostě bude mainstream?

Zcela upřímně to nijak nevnímám, protože je mi to trochu jedno. Nechci znít pateticky, ale upřímně. Já se v tomto chovám pořád stejně a nechci tomu dávat váhu. My dělali vinyl od začátku

Voltage records/Mad pigs/BOY a dělali jsme to, protože nás to tak bavilo a budeme to dělat

| 6 |

dál, protože jak jsem psal v první otázce. Můj vztah je i v tom, že věnujeme dost pozornosti tomu, aby celá deska byla dílo, které bude dělat radost. Pokud to někdo bere jen jako business, tak je mi to fakt jedno.

4/ Jak se pro tebe vlastně za posední roky změnil pohled na punk rock? Jestli tedy vůbec nějak! A co pro tebe znamená dnes? Nezměnil. Stále ho miluju a stále se v tom prostředí cítím skvěle. I když už nemám tolik prostoru a elánu, jak jsem měl dřív, tak v punku stále cítím jistotu, pokoru, přátelství a etiku. Aspoň v té partě, kde jsem se pohyboval já. Jsem rád, že je to stále svět, kde hodně věcí funguje na dobré slovo nebo podání ruky. Že můžu být svůj a mít radost ze stejných věcí jako před 20ti lety. Hodně zásadní pro mě bylo období s Filipem Fuchsem a jsem rád, že principy, které jsem se naučil můžu učit svoji dceru nebo se nenechat tlačit do věcí, které jsou mi proti srsti, protože jsem se naučil jak se to dá dělat jinak.

5/ Jedna z otázek se vždy týká Brna a tady tomu nebude jinak. I proto, že tebe spousta lidí (právem) vnímá jako echt brňáka. Vnímáš se tak i ty? A jak bys popsal svůj vztah k Brnu?

Hehe, jasně, Brno mám moc rád a vždy jsem měl. Je to skvělý město, kde je vše, co potřebuji k životu a kde můžu důstojně vychovat svoje dítě. Věci, které mi nevyhovují se snažím aktivně řešit v rámci svých dalších aktivit a spolků. Myslím, že Brno jde dobrým směrem a těším se na jeho budoucnost. Zažil jsem tu všechny zásadní momenty svého života, ať to byla škola, randění, všechny svoje kapely, koncerty, které jsem navštívil, pořádání parádních koncertů, šílený časy s náckama, narození dcery. Mám to tady rád v dobrém i ve zlém. A po Yachtu jsem moc rád, že je tu tak skvělý místo jako Kabinet. Lidi z Kabinetu odvádí skvělou práci a my se moc těšíme, že můžeme koncert dělat právě tam a budeme se těšit na všechny, kteří budou mít chuť a čas dojít. A na závěr jeden Fun Fact: Po snad deseti letech se nám podařilo dotáhnout do úspěšného konce TURBOJUGEND BRNO, takže koho by to zajímalo, ať se mi ozve :).

Tobě Banáne děkuji za čas a ať se Ti daří.

| 7 |

ROZHOVOR S OHM SQUARE

Ohm Square jsou jednoznačně fenomén. I když je velká šance, že si je budou pamatovat spíš vaši rodiče, pravda je taková, že Ohm Square nikdy nepřestali dělat zajímavou a v mnohem vizionářskou hudbu. Jejich první singl Pillow sice vyšel už v roce 1996, ale kapela sdružená okolo Jana Čectického se evidentně nehodlá dívat jen zpátky o čemž svědčí i jejich nejnovější deska /0, kterou přijedou představit i k nám do Kabinetu. Při té příležitosti jsme právě Honzovi poslali pár otázek. (otázky kladl Mr. Banana)

| 8 |

1/ Zhruba před měsíce skončil Hit Hit projekt, kde jste vybírali peníze na vaše nové album a nastavenou částku jste dokonce o dost překročili. Překvapilo vás to? A jaký máte vlastně vztah k podobným crowdfunding projektům? Zároveň mám pocit, že u vás to fungovalo spíše jako předprodej nového alba, je to tak? Ano, zkusili jsme to poprvé a příjemně nás to překvapilo. Prodali jsme v předprodeji lístky na křty a asi 80 vinylů… Takže vztah ke crowdfundingu si postupně budujeme :).

2/ Jak vaši novou desku vlastně vnímáte a co bylo tou nejvýraznější hybnou silou při její přípravě a realizaci? Máte pocit, že jsou Ohm Square zatíženi nějakou mírou nostalgie po 90. letech i v roce 2023, nebo to vůbec neřešíte?

Tak to vůbec neřešíme. Na albu je skladba, kterou jsme hráli už před pěti lety, pak pár skladeb, které vznikly za covidu a pár, které jsme dodělávali v posledním půlroce. Spíš jsme řešili náladu alba. Sešlo se nám více nápadů, chvíli to vypadalo, že vydáme rozmanitou desku, kde budou věci různých nálad a stylů, nakonec jsme se rozhodli pro koncepčnější přístup. Co se týká 90tek, tak doufáme, že tam jsou slyšet, mám pocit, že nové album v lecčem navazuje na naší rannou tvorbu, ale snad je o dost vyspělejší :).

3/ OHM Square vždy skládali i dost filmové hudby. Jak je to v současné době?

Filmovou hudbu teď moc neděláme, ale pracujeme na řadě audiovizuálních projektů, Charlotta má i jazzový projekt, já jsem třeba dělal hudbu k divadelnímu představení...

4/ Jak zásadní jsou pro vás teď koncerty? Těšíte se na ně nebo to berete tak, že když vychází nová deska, je prostě dobré nějaké odehrát? A proč jste si pro ten brněnský vybrali právě Kabinet?

Na koncerty se hodně těšíme. Doufáme, že si to lidi užijí s námi. V Kabinetu hrajeme vždycky hrozně rádi. Vyhovuje nám zaměření klubu a samozřejmě i sympatické osazenstvo.

5/ Vzpomeneš si na největší zážitek, ať už v dobrém či špatném slova smyslu, z Brna?

Na Brno mám jen ty nejlepší vzpomínky, líbí se mi a mám rád brňáky, mám mezi nimi i spoustu kamarádů...

| 9 |

“NEJVĚTŠÍ NEPŘÍTEL JE LENOST” ROZHOVOR

S TOMÁŠEM “CVALDOU” ZAKOPALEM

Hned na začátku se musím přiznat, že se s Tomášem Zakopalem, kterému neřekne nikdo jinak, než Cvalda, známe dlouhé roky. Konkrétně od památného turné Balaclava a The Ol´Testament, kde se objevil v roli zaskakujícího basáka. Bylo mu tehdy 16 a od té doby uteklo hodně vody. Kamarádi jsme ale pořád, přestože Cvalda už dlouhé roky žije a pracuje v USA. Většinou pro velmi zajímavé kapely jako Dinosaur jr, Sunn o))) nebo Boris. A jelikož se Boris chystají do Kabinetu, namířili jsme otázky právě tímto směrem. (otázky kladl Mr. Banana)

1/ Začneme trochu klasicky. Jak se vlastně kluk ze Zlína dostane k tomu, že dělá manažera (mimo jiné) kapele jako Boris?

No to bych taky rád věděl. Já myslím, že když je chuť něco dělat a člověk je do něčeho zapálený, dá se dojít v životě celkem daleko. Největší nepřítel je lenost, které máme všichni docela dost.

| 10 |

2/ Dost často se říká, že v Japonsku je přístup (nejen) k hudbě velmi specifický. Souhlasíš s tím? A jaké specifika vidíš respektive slyšíš u Boris? Krom toho, že každá jejich deska je o dost jiná a dokáží vzdát poctu jak kapelám jako Death Side, tak čerpat čistě z popových nahrávek.

Mě za ty léta co s Boris pracuji vlastně došlo, že oni dělají věci úplně jinak a jsou tak trochu podivný i pro normálního japonského posluchače. Dřív jsem si myslel, že je to tím, odkud pocházejí, ale pak mi došlo, že prostě žijí ve vlastním světě, který vlastně ani do toho Japonska úplně nezapadá. Jinak obecně si myslím, že japonský rockový kapely jsou hodně ovlivněný západní muzikou, i když se to na první dojem nezdá. Teď se teda bavím hlavně o rockové muzice. Lidi jsou lidi, jsou tam rozdíly, ale nepřijde mi to zase až tak drastické.

3/ Je něco, co ses od Boris naučil? Nebo nějaká kapela, kterou jsi díky nim objevil?

Dbát na detail. I na ten nejmenší, který ne každý člověk zachytí. Možná je to až OCD nebo nějaká jiná nemoc, ale tohle mě v životě dost pomohlo. Boris jsou dost o detailu a malých nuancích, i já sám se v jejich nuancích občas ztrácím, ale obdivuju je a občas mě udivuje, co lidské vnímání dokáže zachytit. Objevil jsem díky Boris spoustu super muziky. Všichni co se kolem Boris točí jsou velcí fanoušci jakýkoliv žánrů a jsou vášnivý sběratelé desek. Členové kapely, tour crew, lidi z labelů atd. List by byl asi nekonečnej.

4/ Bavili jste se někdy o tom, jak vnímají kulturní rozdíly mezi Japonskem, Evropou a Amerikou? Jezdí radši do Evropy nebo do Ameriky? nebo hrají úplně nejraději doma v Japonsku? A kde je to pro tebe nejjednodušší ohledně práce, kterou pro ně děláš?

Já myslím, že Boris jezdí rádi kamkoliv. Rádi poznávají nový lidi, zážitky a zkušenosti. Díky jejich specifickým požadavkům na aparaturu je občas složitější je poslat někam do neobvyklých nebo ne tak často kapelami frekventovaných zemích, ale posledních pár let se snaží víc a víc přizpůsobit, aby si třeba zahráli na nových a méně obvyklých místech. Logisticky je nejjednodušší Amerika. Pokud je dobrý rozpočet, je to tady takový svobodnější. Evropa má spoustu zákonů, který dělají všechno složitější a navíc to pochopitelně není jedna země.

5/ Kdyby se ti zeptali na Brno a ať jim řekneš, jaké je, co bys odpověděl?

Z Brna cítím spousta entuziasmu, upřímné nadšenosti a lidskosti. A v poslední době mi přijde víc hip než třeba Silverlake v Los Angeles.

| 11 |

2. 5. PROART: ROZHOVORY S ÚTĚKEM

#theatre

Multižánrová jevištní adaptace kultovního románu Báry Basikové. ProART Company se v jedné ze svých dramaturgických linií věnuje dramatizování literárních předloh. Dramatizování ve smyslu multižánrovému inscenování – propojení pohybu, tance, hlasu, slova, hudby, výtvarného prvku. S tímto přístupem uchopil autor představení Martin Dvořák i kultovní knihu Báry Basikové z 80. let minulého století. Jedná se o poetický, literárně ceněný román s tématem lesbické lásky a milostného hledání mladé dívky.

3. 5. ETCETERAL (SI) + FRANZIE

#jazz #electro #krautrock #shoegaze

Slovinské audiovizuální a futuristické jazzové trio Etceteral, které v loňském roce okouzlilo návštěvníky

Fullmoon Stage na festivalu Colours of Ostrava, do Brna dorazí s novou deskou Rhizome, na které zkoumají hranice hudební elasticity vlastní tvorby.

Etceteral jsou nepřehlédnutelnou součástí živoucí lublaňské hudební scény. Experimentální umělecké trio (saxofon & elektronika, bicí, vizuály) spojuje vášeň pro jazz, elektroniku i unikátní vizuální estetiku.

Kapela vytváří energický, polyrytmický futuristický jazz, jehož zvuk odráží abstraktní modulární průzkumy a hypnotické bubnování. Žánrově se pohybují mezi dubem, afro-rytmy a krautrockem. To vše zabalené do volné jazzové improvizace.

Franzie je hudební skupina z Kroměříže, která vznikla z popela dřívějšího tělesa Superego Kid. Touha více experimentovat a proplouvat mezi žánry dala prostor pro vznik Franzie. Kapela staví svou hudbu na technických a často se měnících instrumentálních pasážích, které se protkávají s melodickým ženským vokálem a českými texty. Noisové plochy a výkřiky často přechází v ambientní pasáže. Naléhavost, polyrytmika a dravost také charakterizují hudební vyjádření této pětice.

4. 5. ŠAMANOVO ZBOŽÍ + CIŚNIENIE

#experiment #progrock #postrock

Čtyřčlenné hudební uskupení Šamanovo zboží balancuje na hraně rockové lyriky a sonického experimentu. Kapela vychází z klasického progrocku 70. let, který modernizuje digitálním thereminem, electro drum pady a rozličnými efekty. Na koncertech se šamani nerozpakují do skladeb dále improvizovat a tím je spontánně

PROGRAM
| 12 |

dotvářet. Jejím posledním albem je funky apokalyptická Čtvrtá polnice. Nyní vystupují především s písněmi, které vyjdou na připravovaném albu Zeměkout.

Dnes pětičlenná kapela Ciśnienie vznikla za jediným účelem: vytvořit co možná nejvíce šokující a intenzivní hudební gradace. Stylově míchají postrock, orchestrální hudbu nebo jazz s inspirací Swans, Fire! Orchestra, Mogwai, H. M. Goreckého nebo Arvo Pärta. Kromě Hradeckého slunovratu mohli kapelu zaznamenat také návštěvníci festivalu Enjoy Jazz v Mannheimu nebo Move Your Brass v Katovicích. Zatím poslední vydanou deskou je Radio Edit z roku 2021.

5.

#darkmetal #blackmetal #deathmetal

Temný metalový večer s litevskými kapelami Juodvarnis, Crypts of Despair a Sisyphean, které podpoří slovenská parta Solipsism. Poctivá porce černočerného black-metalu a death-metalu. Škoda, že termín nevyšel na pátek třináctého.

7. 5. LOW COST

#chill #party #secondhand

Jako vždy nás čeká denní program v podobě sekáče a večer lokální fellaz djs. Dojdi na pofel a pořídit nějaký super věci z druhý ruky.

11.

#noiserock #postpunk

Jsme moc rádi, že se nám naskytne příležitost znovu zažít explozivní show Gerdy Blank! Tato původně novozélandská noiserocková dvojice si díky ní získala věhlas po celé Evropě, obrazila také nejvýznamější

české festivaly (Colours of Ostrava, RFP, Sázava Fest, Beseda u Bigbítu) a vystupovala s velkými jmény jako např. Kyuss (!) nebo Japandroids. Frontman Rhys Braddock, v současnosti domestikovaný Brňák, se zapsal do povědomí českých fanoušků také svojí další kapelou Metronome Blues. Po období nečinnosti se Gerda Blank probouzí k životu. Tito protinožci obrátí Kabinet vzhůru nohama!

5/2023
5. JUODVARNIS (LT) + SOLIPSISM (SK) + CRYPTS OF DESPAIR (LT) + SISYPHEAN (LT)
| 13 |
5. GERDA BLANK (NZ/GB) + SINKS

Brněnská noise-rocková parta Sinks vznikla relativně nedávno, ale systematicky a hlasitě si budují jméno. Svou muziku spojují s entuziastickými recenzemi na koncerty, jako například na showcase festivalu Ment v Lublani v roce 2022, po kterém všem spadla brada. Notoricky sehraná rytmická sekce doplněná o dynamickou, minimalistickou a až destruktivní hru na kytaru jde ruku v ruce s křičeným vokálem. Ještě se nestalo, aby koncert Sinks nebyl silný zážitek na dlouho dopředu.

5. OHM SQUARE

#electromic #idm #indie pop Ohm Square je česká hudební skupina založená v roce 1996. Zpočátku pětičlenný projekt se v průběhu let změnil na dvoučlenný (hudebník Jan2 a zpěvačka Charlie One) a i jejich hudba se posunula o organického drum and bassu, trip hopu či breakbeatu ke komplexnější elektronice. Ohm Square se vyznačují nejen svou hudební kvalitou, ale také svým originálním vizuálním stylem, který se promítá jak v jejich hudebních videích, tak v živých vystoupeních. Skupina má na kontě mnoho koncertů v České republice i v zahraničí, a to včetně vystoupení na prestižních hudebních festivalech jako je například Sziget, Amsterdam Dance Event, Drum Rhythm, Popkomm. V roce 2023 Ohm Square přichází se svým šestým studiovým albem s názvem /0. Nové album, které vydává label Polí 5, se nese v duchu alternativní elektroniky s intimními vokály. Jak tvůrci sami uvádí: “Jedná se spíše o hořkou čokoládu z klasických bobů, než o sladkou cukrovinku…”

13. 5. SHIMMI + ATRALKID22

#hiphop #rap

Rising stars Shimmi & Astral Kid mají na kontě mimo jiné spolupráci s Hugo Toxxxem, Yzomandiasem či Nik

Tendem a jejich rapový vkus průběžně ovlivňovala natolik zásadní jména jako Nas nebo Timbaland. Nedají ovšem dopustit ani na kvalitní indie kytarové zboží Alt-J nebo ozajstný hitparádový pop Dua Lipa. Sami mají do hitparád solidně nakročeno a chystají velké věci.

PROGRAM
12.
| 14 |

16. 5. MESSA (IT) + ŠIMANSKÝ NIESNER

#progmetal #blackmetal #punk #dark #ambient #doom

Italská kapela MESSA je aktuálně jedno z nejžhavějších jmen současné světové metalové scény. V jejich tvorbě se mísí žánry jako prog, black metal, punk, dark ambient, jazz, blues nebo doom. Jejich loňská deska Close, která vyšla na Svart Records sklidila celosvětový úspěch a ocenění (např. Metal Injection nebo Spin). Následovala vyprodaná turné a další účast na věhlasném festivalu Roadburn, kde kapela pořídila záznam speciálního setu s rozšířenou sestavou, který vychází v dubnu 2023. Messa v exkluzivní rozšířené sestavě přijede i do Brna.

Ohromující živák MESSA: LIVE AT ROADBURN budiž ochutnávkou toho, co nás v květnu v Kabinetu MÚZ čeká.

Album představuje vybrané kousky z alba Close, o kterém kritici říkají „zvuk kapely utvářející své místo v minulosti, přítomnosti a budoucnosti doom metalu“ (Metal Injection) nebo „pokud jste někdy toužili po albu, které by dokázalo skloubit nejčarodějnější podobu Stevie Nicks se vznešenou pochmurností éry How

The Gods Kill v podání Danzig, toto je LP vašich snů“ (Spin).

Celý večer otevře v Brně ukotvená dvojice Jakub Šimanský a Tomáš Niesner. Dvojice kytaristů ve své tvorbě vychází z tzv. amerického primitivismu a obohacuje ho o český country/folkový romantismus. Americký primitivismus má původ v bluegrassové tradici amerického jihu, ale nekonvenční přístup k ladění, rytmice a mantrickému repetitivismu nalezl v asijské duchovní hudbě.

17. 5. SOFTSPOT: ORINOKO (LIVE) + OLGA ZHALDAK + CLUB MATĚJ

#tendernoise #harshambient #postrave #grooves

A je tady nová edice Softspotu. V květnu se těšíme na live set Orinoko. Tender noise & harsh ambient & post-rave grooves. Zvuky samplů nachytaných v okolí, syntéza, hutné beaty a nekonečné vlnobití oscilací ve spleti kabelů a nástrojů. Adéla Konečná aka Orinoko je hudebnice a multimediální umělkyně, která je rovněž členkou olomouckého kolektivu HLUBINA a kapely DŸSKO.

Večer se představí taky OLGA ZHALDAK (SHTGN resident) a CLUB MATĚJ. Oba ze středu YOGA kolektivu aneb selekce jako nikdy nekončící proces.

5/2023
| 15 |

18. 5. THE BIG IDEA (FR) + PANOPTIKUM

#garage #psychedelic #rock

Kytarová smršť v duchu francouzské školy, která jede na vlně garážové psychedelie a rocku. Originální směsice s punkovým přístupem experimentuje s formou i obsahem. The Big Idea je kapela bez žánrové nálepky, která svými energickými a intenzivními vystoupeními mate všechny stopy.

Po několika povedených albech a stovkách koncertů po celé Evropě se The Big Idea rozhodli nahrát další album během plavby přes Atlantický oceán! Tak vznikla deska The Fabulous Expedition Of Le Grand Vésigue, která vychází 17.3. a jejíž materiál si živě užijeme v Kabinetu MÚZ.

Opět se chystáme vypustit Panoptikum z řetězů. Album Mantichora, které nevzniklo v Hoře Osudu ale z rukou Amáka v Goldnhives a vyšlo letos stylově na Kabinet Records. Jsme jedno velké Panoptikum. Psychadelická surfrocková jízda s českými texty, ale i divadelní podívaná plná nečekaných zvratů a momentů, které jen tak z hlavy nedostanete.

19. 5. ULTRAZVUK (SK) + ZVERINA (SK)

#hiphop #rap

Slovenští mistři svého řemesla, Branči Kováč aka Vec a Tono S., přijedou do Brna s projektem Ultrazvuk představit posluchačům sofistikovaného hip-hopu známé kvalitní tracky plné slovních hříček, osobitého humoru a stále aktuální defektoskopie naší společnosti tak, jak jsme u obou rapperů zvyklí. Na pódiu jim bude v refrénech výrazně asistovat i jejich dvorní zpěvák Škrupo.

Můžete se těšit i na kultovního podtatranského matadora Zverinu, který bude předskakovat. Slovenský rap v plné parádě!

20. 5. PANRACEK (KŘEST) + HOSTÉ

#alternative #psychedelic

Poloopice, absurdno a koncipovaný chaos - vítej na show pana racka. Panracek jsou tak trochu starý Foals, tak trochu špinavá brněnská kytarovka, tak trochu panoptikum osobitých textů někde mezi snem a realitou, kontrastů a ne-humoru. a možná i překvapení.

| 17 | PROGRAM 5/2023

23. 5. META & THE NOISES (KŘEST) + BARBORA HORA

#indiepop #singer #songwriter

Hudba, emoce, autenticita. To je Meta & The Noises – Michaela Radová, 21letá zpěvačka, skladatelka a textařka tvořící vlastní skladby nesoucí se v duchu indie popu, která v listopadu loňského roku vydala své debutové album Well...It’s Been Emotional. To vzniklo ve spolupráci s producentem Martinem Vlčkem a skrze upřímné, intimní texty se dotýká celé palety emocí, zkoumá intenzivní formy pocitů i jejich nedostatek, polemizuje nad vztahy, vnitřní ne/svobodou, prožívá boření naivních představ, ale zároveň oplývá nadějí a mladistvou lehkostí. Písně meta & the noises vás pohltí melodiemi pojícími melancholii s nadějí, v jejích písních můžete zaslechnout inspiraci Lanou Del Rey, Marinou, Kate Nash či Reginou Spektor. Na brněnském křtu se můžete těšit i na kapelu ve složení Martin Vlček/kytara, Vojtěch Vaida/bicí, Štefan Palfi/klávesy a Miroslav Zachovalý/baskytara.

Speciálním hostem na křtu bude brněnská písničkářka Barbora Hora. Anglicky zpívaný bedroom pop s kytarou, který zpracovává intimitu vztahů k druhým, rodině i sobě.

24. 5. ANNA VAVERKOVÁ + METASTAVY

#electronic #pop #rap #soul #jazz

Civilní elektronický pop o (ne)obyčejných věcech v životě. V devatenácti Anna Vaverková odjela z Prahy studovat do Berlína, kde se stala členkou indiepopové skupiny The Flavians, s níž si zahrála i na festivalu Glastonbury. K češtině se vrátila ve svém sólovém projektu, který je intimnější, ale nezapomíná ani na chytlavost. Na EPčku Roztomilá holka (nominace Vinyla Objev roku 2022) zpívá Anna Vaverková o stereotypech, úzkostech i hledání vlastní identity ve světě, který by nás měl nejraději co nejjednodušší.

Mix rapu, soulu a jazzu zatím v Čechách nikdo nedělal tak dobře jako Metastavy. Nejspíš je to tím, že pražské kvarteto má v čele básnířku (a klávesistku) Annu Hokešovou, která mačistické rapové vzorce nahrazuje poetickou výpovědí o životě dnešních mileniálů, není ani přemoudřelá ani nikterak laciná. V roce 2019 vydala kapela vlastním nákladem nečekaně vyspělý debut Až vyrostu (nominace Vinyla Obejv roku 2019), letos v březnu pak skupině vyšlo druhé album Žhnoucí ticho.

PROGRAM
| 18 |

25. 5. BORIS (JPN) + ASUNOJOKEI (JPN) + OR

#protometal #postblackmetal #noise #rock

Legendární japonská kapela Boris oslavuje svou 30 letou kariéru jedné z nejprogresivnějších, nejvíc heavy a zároveň nejinovativnějších kapel experimentální hudby. Muzikanti, kteří vydávají u Sacred Bones nebo Southern Lord, mají na kontě desítky releasů a kolaborací. Jen namátkou se Sunn O))), Doomriders nebo mistrem hluku Merzbow. Skupina aktuálně pokračuje v rozšiřování svého plodného katalogu a vrací se s albem Heavy Rocks (2022), které vyšlo na Relapse Records. Boris převádí klasické proto-metalové zvuky 70. let do něčeho zcela nového a jedinečného. Do Brna dorazí v rámci turné Heavy Rock Breakfast. Dress Code? Jaguáří vzory!

Tokijskou kapelu Asunojokei, která se zformovala v roce 2014, můžeme označit za Envy nové generace. Jejich hudba je založena na post-black-metalu, přičemž mísí prvky hardcore, math-rock a shoegaze. Tím tvoří naprosto specifický a pozoruhodný vlastní styl, který skáče od krásy k ošklivosti nebo od složité jemnosti až k drtivé temnotě.

Rozlučkové turné OR zavítá i do Kabinetu MÚZ. Česká nezávislá scéna nedisponuje projektem podobným OR.

Propracovaná noiseová hudba tvoří jen 50% celku, jehož druhá polovina sestává z geniálně napsaných textů dotýkajících se abstraktně všeho, co je palčivé a nenabízí možnost úniku. Krev na kytaře, pot na čele a slzy. Fenomenální OR ze stáje Silver Rocket představují v Evropě nenapodobitelnou sílu, která stojí za poslech.

26.

5. ZAFFER9

(LIVE) + YBAI (LIVE) + ASVANYVIZ2 (DJ)

+ SWINE DAILY DJS

#witchhouse #hyperpop

Hudobno-umelecký webmagazín a kolektív Swine Daily sa spája s maďarským experimentálnym labelom

Exiles. Swine Daily sleduje inovatívne vydavateľstvo z Budapešti už niekoľko rokov, na ich webe nájdeme viacero hudobných premiér či rozhovorov. Teraz sa ich cesty spojili aj naživo a v Kabinete MÚZ predstavia spoločný audio-vizuálny program. Zaffer 9 (Helena Hájková & Viktor Jenčus) je nové hudobné duo, ktoré dekonštruuje post-internetovú-meme-hyperpop estetiku a mieša ju s komplexnými elektronickými beatmi. Ak máte radi Brutalismus 3000, Arcu, Dorian Electra či Sophie, odporúčame. Za Exiles prídu priamo z Budapešti dvaja talentovaní producenti yibai a asvanyviz2. yibai (Dávid Gerlei) vydal na Exiles svoj jedinečný debut “Rianás”. Popri hudbe študuje elektronickú hudbu a multimédiá na Univerzite v Pécsi. asvanyviz2 produkuje hudbu vyše 5 rokov. Žije ďaleko v maďarskom vidieku a ako hovorí, jeho štýl je silno

ovplyvnený objavovaním SoundCloud zákutí a online globálnych hudobných komunít.

| 19 | 5/2023

27. 5. BRIGHTER DAYS + NATURE TRIP + LEVANTADORES

#posthardcore #postrock #mathrock #emo #postpunk

Brighter Days je pražská pětice složená roku 2016. Okolo corového základu mísí prvky post-rocku, mathrocku, midwest ema a dalších stylů, zabalených ale do vcelku měkčího zvuku a citlivého projevu. Základem hudby Brighter Days je hra s dynamikou a náladami. Kapela vydala dvě EP (Figures 2016, Cupboard Love 2018) pravidelně koncertuje jak v Česku, i v zahraničí.

Nature Trip mají za sebou úspěšný rok, ve kterém stihli koncertovat v Anglii, headlinovat tour v Česku s vyprodaným pražským koncertem v Paláci Akropolis, a také vydat debutové album ‘New Connections’.

Jejich vlajkový singl ‘Do You Mean What You Do’ byl představen na rádiu Kerrang! v show Alexe Bakera, načež obletěl britská a česká alternativní rádia.

Relativně nové jméno protřelých hudebníků. Životopis Levantadores je popsaný kapelami GOY, Ette Enaka, Čau Česko a další.

29. 5. PROART: ROZHOVORY S ÚTĚKEM

#theatre

Multižánrová jevištní adaptace kultovního románu Báry Basikové. ProART Company se v jedné ze svých dramaturgických linií věnuje dramatizování literárních předloh. Dramatizování ve smyslu multižánrovému inscenování – propojení pohybu, tance, hlasu, slova, hudby, výtvarného prvku. S tímto přístupem uchopil autor představení Martin Dvořák i kultovní knihu Báry Basikové z 80. let minulého století. Jedná se o poetický, literárně ceněný román s tématem lesbické lásky a milostného hledání mladé dívky.

30. 5. I LOVE YOU HONEY BUNNY

#indiepop #indierock

Alternativní indie pop/rocková kapela I Love You Honey Bunny vydává 24.4. nové album We Just Had a Wonderful Time. Kapela aktuálně projela půl Evropy (Bratislava, Warsaw, Praha, Berlin, Frankfurt, Paris, Hamburk, Amsterdam, Cologne, Hannover, Munich, nebo Zürich) a s čerstvým materiálem dorazí taky do Kabinetu MÚZ.

PROGRAM | 20 |

31. 5. ZAPOMĚLSEM (KŘEST) + PARTA VYNIKAJÍCÍCH LIDÍ (KŘEST) + DOMINIK ZEZULA

#indiefolk #electronic #postpunk #poprock Projekt Zapomělsem, za kterým stojí jesenický písničkář Aleš Macenauer, přichází po dvouleté odmlce s novou deskou, pojmenovanou Jesnou. Skladby formou kolážových střípků vypráví o zapáleném nočním městě, nad kterým létají kosmické lodě, o vnitroblocích, do nichž padají hvězdy, a nad kterými duchové na střechách šeptají, že budeme opilí. Momenty magického realismu v době všudypřítomného cynismu. Zvukově hravá deska sice vychází z indie-folkových kořenů, je však zabalená do elektronických aranží a dotýká se post-punku, IDM i hyperpopu. Přesto si zachovává konzistentní tvář a vytváří tak svébytný hudební svět. Jesenická melancholie na párty v Brně. Křest desky proběhne za účasti speciálních hostů a projekcí. Parta vynikajících lidí vydává na značce Divnosti nové album s názvem Je krásný. Od vydání debutu před třemi roky se fluidní složení kapely ustálilo v sestavě Zdeněk Lichnovský, Jiří Polák, Jakub Chaba, Martin Nouza, Tereza Pecháčková a Štěpán Růžička. Textař a hlavní skladatel Party Zdeněk Lichnovský se na novém albu primárně věnuje niternému prožívání změny jako nosného prvku v životě. Ať už jde o přehodnocování vlastní identity, přehlcení bližních při sdílení osobních pocitů či o jednoduchou radost z krátkých okamžiků absolutního štěstí. Zvukově na desce poprvé spolupracovali dva výrazní producenti a hudebníci tuzemské scény. Tomáš Havlen (post-hudba) přinesl nadšení v propojování současné elektroniky s popovými hooky a Tomáš Tkáč (něco něco) dodal důraz na zvukový detail a klenutou stavbu písniček. Vznikla tak sebevědomá poprocková deska s krystalickým zvukem a výrazně osobním sdělením. Každá změna je rozloučení. Dominik Zezula je hudebník, skladatel, textař a zpěvák, aktivní na pražské alternativní scéně jako frontman elektropopové kapely post-hudba a indie folkového projektu Děti mezi reprákama. Má na kontě deset vydaných alb, básnickou sbírku Hory jsou daleko ale my jsme tady, která vyšla v nakladatelství Jana Těsnohlídka, a věnuje se i psaní scénické hudby a hudební produkci. Mimo uměleckou sféru vydává týdenní podcast Stárnoucí mileniálové s Michalem Zlatkovským, píše taktické analýzy mezinárodních fotbalových zápasů a je to obří zeměpisný a jazykový nerd.

1. 6. LWSTNDRDS (PL) + MISGUIDED (PL) + BLAMAGE (SK)

#deathmetal #noise #crust

Na první červnový den jsme si pro vás připravili trochu poctivé a tvrdé muziky. Polská noise/death mašina

LWSTNDRDS zahraje společně s death-metal/hardcore kapelou Misguided z polského města Torun. A navrch přihazujeme šílenství, chlast a poctivý crust Blamage z Bratislavy.

| 21 | 5–6/2023

2. 6. MAU MAUS (UK82) + BOY + JÜST WAR + PRISONERS OF WAR

#punk

Vůbec poprvé do Česka zavítá na jediný koncert klenot druhé punkové vlny MAU MAUS z anglického Sheffieldu. Kapela se od samého začátku prezentovala těžce proti válečně a jejich hudba byla opravdu brutálně syrová. Je nám ctí je přivítat v Brně.

Domácí scéna bude zastoupena hned třikrát! Po dlouhých letech se vrací brněnské komando BOY, které připravuje svoji druhou desku a několik skladeb bude k poslechu na tomto koncertě. Pražská parta JÜST WAR, které si od svého založení nedala pauzu a neúnavně koncertují a vydávají nahrávky. Koncert otevře parta punx z Olomouce PRISONERS OF WAR, kteří vydali svůj debut u Emergency records z Prahy.

3. 6. DJ DEE HASH: EXHIBIČNÍ BATTLE GIRLS VS BOYS & PARTY

#dance #battle

Party (hip hop, RnB, dancehall, afrobeat) s exhibičním battlem Girls vs Boys. Top tanečníci z CZ/SK a zahraničí, se proti sobě postaví, v exhibičním battlu bez poroty na hip hopovou hudbu. Do sálu na battle je omezená kapacita, po vyprodání se dají koupit lístky na party a zároveň sledovat battle na projekci ve druhém prostoru u baru. Po battlu začne mejdan, až do rána.

8. 6. SLUT (KŘEST)

#alternative #hardcore #noise #psychedelic

Pražská hardcore, noise, psychedelic kapela jejíž kořeny sahají až do počátku devadesátek. Po pauze kapela Slut od roku 2019 funguje s novou energií. Tu letos Slut přetavili v nové album, které vychází na našem labelu Kabinet Records.

PROGRAM 6/2023 | 22 |

DOPORUČENÉ AKCE

2. 5. Fléda – Jonathan Bree (NZ)

4. 5. Sibiř – Science Killer + Λ /Lambda/

MIMO KABINET MÚZ

6. 5. Melodka – The Moth Gatherer (S) + Elbe + Embrace The Darkness

10. 5. Fléda – MONO (JAP) - GGGOLDDD (NL)

17. 5. Sibiř – Deathcult (CH), Nigrum (SWE/DK/MEX), Menetetty Maa (FI)

18. 5. Metro – GROOVE BRNO: Fred Wesley & The New JB’s

18. 5. Vegalité – Only (DE) + Tigre De Monte (Costa Rica)

18. 5. Ponava – Ponavafest

25. 5. První Patro – Mucha + Xavier Baumaxa + Záviš

26. 5. Melodka – Forgotten Silence + Depresy + Slať

26. 5. Sibiř – Jana Uriel Kratochvílová & Illuminati.ca EXTASIS! + Josefina Dusk + Frída Kakao

26. 5. Ponava – Vladimír Václavek

31. 5. Alterna – P/\ST + Butterclub

CHYSTÁME V KABINETU MÚZ

13. 6. FATAMORGANA (ESP) + SDH (ESP) + BODY OF PAIN

15. 6. BERLIN MANSON + SHALLOV

16. 6. FOTBAL

18. 6. APPÄRATUS (MALAJSIE)

24. 6. KULE (KŘEST)

10. 7. SHOW ME THE BODY (USA)

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.