MUZIN - DUBEN 2023

Page 1

1. 4. HELLO MARCEL (KŘEST) + MUTANTI HLEDAJ VÝCHODISKO + DON JUAN DISCO #disco #pop #rap

2. 4. EMMA SMETANA & JORDAN HAJ

3. 4. ZRNÍ

#pop

4. 4. SOFTSPOT: ECKO BAZZ (UGA, NYEGE NYEGE) FEAT. STILL (IT) + LLOYDFEARS (UK) + LAOKOON #rap #trap #electronic #grime

5. 4. HELLSHOCK (USA) + DEATH CULTURE DEPRIVATION + G.U.T.S. + LIFE DISAPPOINTMENT #stenchcore #crust #punk

6. 4. CHIEF BROMDEN + THE TRUTH IS OUT THERE + SMALL TOWN LIFE (SK) #alternative #postnoise #rock #posthardcore

8. 4. DAREWIN + FAKIN BŮH

9. 4. HENGE (UK) + JAK SEN (PRIMA MUSICA)

#progrock #psychedelic

10. 4. TOYOTA VANGELIS (KŘEST) + TOKYO DRIFT (KŘEST) + KRABS

PROGRAM KABINET MÚZ
#pop #indiefolk #rap #hiphop #electro #electro #hyperpop #autotune #folk 11. 4. POST-HUDBA + IVY Z 12. 4. POST-HUDBA + MAT213 #electropop #dreampop #hyperpop 13. 4. KHOIBA + WATERBASED (SK) #alternative #electronic #pop
str.: 15 15 15 15 16 17 17 17 18 19 20 18 20 20
14. 4. 7KRÁT3 + DJ + IGOR OCHEPOVSKY #pop #rnb #rap 15. 4. LABELLO #rap #hiphop 16. 4. NERO KANE (IT) + EPADUN
#darkfolk #singer #songwriter #orchestraldarkwave

17. 4. ŽIVIJÓ! A2023: SINKS + SNACKTHIEF + TOMÁŠ NIESNER + DEGENS

#noise #postpunk #emo #acoustic #ambient

18. 4. WAYFARER (USA) + HAVUKRUUNU (FIN)

#atmospheric #blackmetal #western

19. 4. BRATŘI ORFFOVÉ

#alternative #rock #pop #folktronic

20. 4. AMELIE SIBA (KŘEST) + BLACK TAR JESUS

#indierock #indiepop

21. 4. AMOCLEN + FUNUS + FAÜST + PRŮMYSLOVÁ SMRT + NO GOD RHETORIC #grindcore #deathmetal #trashmetal #fastcore

22. 4. SAUL: CHAOS TOUR #rap #hiphop

24. 4. SAVAK (USA) + PROHRA PRAHA #postpunk #noise #heavy #rock

25. 4. MARIE KIESLOWSKI & KAPELA (KŘEST)

#alternative #folk #pop

26. 4. MARIE PUTTNEROVÁ S KAPELOU (KŘEST)

#folk #singer #songwriter

27. 4. DIVO INSTITUTE (KŘEST)

#experimental #punk #techno #rocknroll

28. 4. WEEDPECKER (PL) + DOPELORD (PL) + ACID ROW #psychedelic #stoner #rock #doom 29. 4. PORTRAYAL OF GUILT (USA) + MÜSCLE WÖRSHIP (USA) + PROTIJED #screamo #postpunk #hardcore #emo

2. 5. PROART: ROZHOVORY S ÚTĚKEM #theater

3. 5. ETCETERAL (SI) + FRANZIE

#jazz #electro #krautrock #shoegaze

5.
#experiment
str.: 21 21 21 22 22 22 23 23 24 24 24 25 25 26 26
4.
ŠAMANOVO ZBOŽÍ + CIŚNIENIE
#progrock #postrock

První jarní den je za námi a to znamená, že je tady čas na dubnový Muzin. Tráva se zelená, kytky kvetou a stejně tak se nám vybarvil nadcházející program, který nabídne to nejlepší ze zahraničí i domácí scény. Žánrové rozpětí je opět obrovské. Od kytar až po elektroniku a zase zpět. Black metal, death metal, crust, grind nebo stoner, ale taky post-punk, indie rock, folk, pop, hyper pop, rap nebo grime. Hned ze startu nás čeká hvězdný Softspot, na který se nám podařilo zajistit ugandského rappera Ecko Bazze z věhlasného labelu Nyege Nyege. Toyota Vangelis a Tokyo Drift zkusí na druhý pokus pokřtít nová alba. S čerstvým materiálem přijede taky Khoiba, Amelie Siba nebo Marie Kieslowski. A pokud máte rádi něco ostřejšího, doporučujeme večer s Hellshock nebo Portrayal of Guilt.

Náš label Kabinet Records si v dubnu dává pauzu a nic nevydává. Apríl! Koncem dubna nás čeká release Divo Institute, což je kapela s Johnny Násilníkem u mikrofonu. Ve čtvrtek 27. 4. tohle punkem načichlé kytarové techno s hypnotickými rytmy pokřtíme.

V březnu u nás v rámci letošního VeganFestu proběhl workshop Vaření bezezbytku. Zájem byl velký a moc jsme si to s vámi užili. Podle recenzí našich návštěvníků na serveru Restaurant Guru navíc patří Kabinet MÚZ do TOP10 nejlepších podniků svého druhu v Brně. Nejen, že si k nám chodíte pro skvělé koncertní zážitky, ale díky restauraci Die Küche si můžete taky pochutnat na fantastické veganské kuchyni. Děkujeme za přízeň a děkujeme všem, kteří se na tom podílí. Bez vás by to nešlo!

| 4 |
foto: Natali Havlová

“OHEŇ HOŘÍ DÁL”

ROZHOVOR S MARKEM RYBENSKÝM

Marek Rybenský, jméno, které za poslední čtvrt století zanechalo v domácí hardcore/punk scéně možná trochu nenápadnou, ale o to důležitější stopu. Člen kapel jako Mrtvá Budoucnost, Festa Desperato, Evidence Smrti, nebo v současnosti Death Culture Deprivation, vydavatel fanzinu Express Your Feelings nebo provozovatel labelu Gasmask. A samozřejmě milovník hlučného punku. Ten zahřmí 5. 4. v Kabinetu, měrou vrchovatou, kdy mimo jiné i výše zmínění Death Culture Deprivation budou dělat společnost portlandským Hellshock. A i na ty dojde v rozhovoru řeč! (otázky kladl Mr. Banana)

1/ Pamatuješ si ještě, jak vnikla přezdívka Marko Rybonen, která tě provázela při tvém působení v Mrtvé Budoucnosti?

Popravdě, úplně ne, ale celé se to stáčí k split 7” s Pangs of Remorse, kde máme všichni nějaké jiné jméno vycházející z toho našeho skutečného. Možná jsem v té době hodně poslouchal fincore, ale hlavně to byl typ srandy, který bych hodil do dílny dua Čiko / Korda. Jistý si ale nejsem.

| 5 |
foto: Paaya

2/ Jak vlastně vzpomínáš na Brno té doby? Byl jsi kluk z vesnice, připadalo ti Brno jako velkoměsto? A chtěl si v něm někdy bydlet?

Brno bylo super. Mám to město rád už od konce 80. Jezdil jsem tam za kámošem od nás z vesnice, který tam šel na průmku. Následně v 90. učňák a toulání se s punkáčema, haha. Jasně, je to velké město, ta anonymita byla něco úžasného. Samozřejmě, rozhodnutí přestěhovat se tam bylo mnoho, ale vždy se našlo něco, co se stalo vidlemi v dokonalém plánu. Podobně to dopadlo i s Prahou a cestou za hranice ČR, haha.

3/ Z minulosti do současnosti! V jakých kapelách teď působíš a napsal bys o nich něco málo?

Momentálně hraji jen s Death Culture Deprivation. Jsem teď asi nejspokojenější člen kapely, haha. Poprvé v životě na zkoušky nedojíždím a asi ti nemusím říkat, jak moc si to užívám. Za poslední 3 roky se sestava ustálila na Wiky – zpěv, bicí – Krupa, basa – Komor a kytará – já. Právě, když ti odepisuji na otázky, se schyluje k vydání našeho split 7” s Concussa, které vydává brněnské vydavatelství Ultima Ratio a shodou okolností na konci března jdeme nahrávat materiál na samostatný sedmipalec pro Phobia Records, takže se nám to celé hezky prováže. Ani tady nás to Brno neopouští. Zpěvačka bydlí v Brně, split kazetu jsme vydali s kapelou z Brna a první věc co bude na vinylu vydává label z Brna, byť už o nás někdo řekl, že jsme cajzlové, haha.

4/ Celý svůj život v podstatě žiješ v lehké izolaci na Vysočině, trochu stranou dění. Bylo někdy těžké udržet si motivaci a zápal ohledně aktivit, které jsou spojené s hc/punk scénou. Ve dvaceti bych ti bez váhání řekl něco jiného než teď. Vyhledával jsem lidi stejného ražení a ty jsem u nás na vesnici našel jen v omezené míře a i tak viděli věci jinak než byl můj velký punkový sen. Město bylo větší šance na úspěch. Dnes mi ta “izolace” nepřijde tak silná, doba internetu mnohé změnila, každopádně svůj život jsem přizpůsobil tomu, jaké mám možnosti, takže defakto oheň hoří dál. Jinak jsem jen člověk a proběhlo několik období, kdy odstřižení se od všeho, co bys mohl nazvat scénou, byla nutnost. Nevím, zda to bylo způsobeno jen tím kde bydlím, pravděpodobně by se to stalo i “uprostřed davu”. Některým vnitřním pochodům neporučíš a chce to čas, aby se vše srovnalo. Občas možná hledání důvodu na koho to hodit, ale nakonec mi stejně zbylo jen zrcadlo.

5/ 5 nejoblíbenější kapel z Portlandu a proč?

Myslím, že není třeba nějakého pořadí, ale začnu služebně nejstaršími

Poison Idea – mohu za každého počasí. Už kdysi, když mi Filip Fuchs nahrál jejich demáče věděl jsem, že tohle pouto přetrvá. Minimálně “War all the Time” a “Kings of Punk” jsou parádní desky.

| 6 |

“We Must Burn” by konečně mohl někdo převydat, dolisovat nebo cokoliv, cover od G.I.S.M., láska za hrob. Proč? Hele, ta kapela má jisté charisma, kterému nikdy neodolám, haha.

Tragedy – v roce 2000 naprosto změnili chod nejen na crustové straně hardcore punk scény a mnohdy by se dalo napsat před T a po T. Zní to vtipně, ale tak to je.

Sakra, naprosto zabili. Samozřejmě, mnoho lidí končí u prvních 3 desek, ta čtvrtá často hejtovaná je sice úplně obráceně, přesto je na ní všechno úplně správně. Možná lidem vadí, že zmizela ona “intenzita” předchozích desek, ale když si ji pořádně poslechnete, ten tlak tam jednoduše je. Je to nádherná věc. Pro mě nejlepší emo deska ever! 12” Fury je návrat ke kořenům. Hele, kdykoliv vzpomenu Tragedy, první, co mi hlavou probleskne je fotografie na zadní straně prvního LP, jak tam seděj se skejtama. Doufám, že ještě neřekli poslední slovo a opět na tour přijedou s novou nahrávkou.

Hellshock – další PDX kapela co jedu od prvního dema, který jsem si vyměnil s Keetem v době kdy jel druhé EU turné s Remains of the Day. Za mě asi nejlepší Bolt Thrower worship jaký jsem kdy poslouchal, hehe, je to paradoxní, jelikož B.T. jsem nikdy moc šancí nedal. Hellshock první a třetí LP naprosto zabíjí, čtvrté album jsem ještě úplně nezkousl, každopádně velká zvědavost na to jak budou znít teď v dubnu na živo. Určitě to bude jízda jako vždy. Nevím, zda jsem to dobře pochopil, ale turné by s nimi měl jet Todd z Tragedy. No, jen doufám, že jsem teď nezadělal na další fámu, jakých v kuloárech putuje mnoho. Todd zarytě mlčí hahaha. Severed Head of State – já vím tohle není čistě PDX kapela, ale shodou okolností jsem nedávno sledoval video z koncertu z Rožnovského klubu Vrah a bez diskuze jsem i po tolika letech padl na prdel. I na živo byla tahle kapela naprosto fenomenální. Dnes ráno, když jsem se probudil a přemýšlel co ti na těch 5 PDX kapel odpovím, mezitím co mi v hlavě jel seznam kapel – Ausgebombt, Religious War, Blood Spit Nights,Trauma, P.R.O.B.L.E.M.S, Assassinate, Dog Soldier, Masskontroll atd. a najednou jsem viděl toho Jacka jak hledí na Todda a pak si vybavil Kellyho basu. Všechny singly a tři velký desky, sakra, sakra, tohle byla fakt kapela u které jsem rád za možnost vidět je živě. Vtipné je, že při jejich koncertě v Brně se rozhodlo moje začlenění do Festa Desperato.

Lebenden Toten – psal jsem Frankovi o nějaké nahrávky Atrocious Madness, a napsal mi, hele sorry AM je minulost, teď máme Lebenden Toten. Napsal mi, že Martin z Malárie by jim měl vydat 7” a poslal mi osmi skladbové demo! Byla totaková 1+1 odrhovačka, jenomže to byl takovej bordel, že je poslouchám dodnes a neustále mě s nimi někdo posílá do prdele, haha! No proč ne, je to fakt masakr. Mám je rád. Poslední 2 desky “Mind Parasites” a “Static!” jsou už poněkud umírněné, ale pořád hlučné dost na to, aby se vám třepalo nádobí v kredenci a vaše uši litovali jakýkoliv kontakt s touto cháskou.

Myslím, že by stačilo, i tak jsem se docela rozvášnil. Díky za zájem a otázky.

| 7 |

“MÁM RÁDA VĚCI POD KONTROLOU”

ROZHOVOR S AMELIE SIBA

Amelie Siba je pořád vnímána jako objev domácí nezávislé scény. Pravda je ale taková, že ji v nejbližší době vyjde už její třetí nahrávka a celkově její velká druhá deska. Ta se jmenuje Gently Double A a pro mnohé překvapivě vychází na domácím labelu Day After. První otázka tedy mířila právě tímto směrem. Gently Double A pak Amelie představí v Kabinetu Múz 20. dubna. (otázky kladl Mr. Banana)

1/ Tvoje nová deska Gently Double A vychází na Day After Records, labelu, který funguje už od roku 1991 a je spojen spíše s hardcore nebo emocore scénou. Jak k téhle spolupráci došlo?

| 8 |

Spolupráce s Day After se stala tak, že mě Míra Pátý (majitel Day After, pozn. red) nabídl vydání vinylu poté, co jsem minulý rok hrála v Plzni. Potkali jsme se právě na tomto koncertě a pak už to do sebe všechno hlavně lidsky zapadlo.

2/ Když se podíváš zpátky na své úplné začátky, měla jsi tehdy představu, kam až se můžeš se svou hudbou dostat? A jak se vlastně celkově díváš na ambice? Mám pocit, že nějaké koukání se do budoucnosti jsem s moji tvorbou nikdy moc neřešila a vlastně to ani furt neřeším. Baví mě se posouvat a dělat neustále víc a víc, ale nikdy to není s nějakým předem zamýšleným záměrem. Věci se u mě dějou organicky a když už, tak se spíš snažím se na některých nezasekávat. Třeba na tom, že se v současnosti už hodně neztotožňuju s moji tvorbou z minulosti. Ale celkově do budoucna to prostě dál vidím tak, že se věci dějou a budou dít, tak, jak mají.

3/ Podle jakého klíče si vybíráš lidi, se kterými pak spolupracuješ? Ať už jde o ty, kteří pomáhají s produkcí, nebo na nahrávce hostují? A jak zásadně podle tebe ovlivnili novou desku?

U nové desky to bylo tak, že jsem se nakonec rozhodla ji nechat totálně v demo verzích a pak ji jen dodělat s Kryštofem Kříčkem, kterýho jsem si k tomu přizvala už podruhý. Jednoduše, proto, že si myslím, že mi v tom, co dělám rozumí, je moc šikovnej, citlivej a mám ho prostě ráda. Co se týče spoluprací obecně, jsem ohledně nich dost hořkosladká, protože mám ráda věci pod kontrolou, takže si potřebuju s lidma prostě hodně sednout na lidský bázi a obecně sdílet nějakou podobnou filosofii, co se táče hodnot v hudbě i na lidské rovině.

4/ Zajímalo by mě, jestli třeba sleduješ i čistě popovou scénu a dokážeš z ní čerpat inspiraci.

Nějak záměrně nesleduju asi žádnou specifickou scénu. Co se tý popovy týče, tak se mě samozřejmě přirozeně nějak dostává, ale ve finále to zas tak neřeším, protože nemám úplně moc ráda nějaké škatulkování do žánrů. Nějaký popový interpreti jsou ale fakt hodně super a určitě je jich spoustu, co uznávám. Jen na to nekladu nějak ultra velkou pozornost.

5/ První, co tě napadne, když se řekne Kabinet Múz?

Veganský řízečky, mňam, mňam, mňam!

| 9 |

TO MOC PUNK

NEBO PRO PUNKÁČE MOC METAL”

ROZHOVOR S KEITHEM TESTERMANEM (HELLSHOCK)

Keith Testerman je typem hyperaktivního bubeníka. Určitě pár takových znáte, ale v jeho případě je výčet kapel až neuvěřitelný – Remains of the Day, Warcry, Lebenden Toten, The Estranged nebo Hellshock a to jsem určitě na nějakou zapomněl. S posledně jmenovanou se vrací po letech do Evropy a v rámci tohoto turné vystoupí i v Kabinetu Múz a to 5. dubna. Co se dělo poslední roky, kdo je novým členem kapely a jak je to s metalem v punku, se dozvíte na následujících řádcích. (otázky kladl Mr. Banana)

1/ Co je nového v Hellshock za posledních pár let, od té doby, co udeřila pandemie?

V podstatě děláme to samé, co posledních více než 20 let. Všichni máme spoustu práce a hrajeme v různých jiných kapelách. Měli jsme velké plány na naše 20. výročí, ale to se

“ČÍM DÁL MÉNĚ SE STÁVÁ, ŽE PRO METALISTY, JE
| 10 |

z pochopitelných důvodů odložilo. Přesto jsme stihli nahrát nové album a dali si s ním tentokráte na čas. A všichni jsme opravdu spokojení s tím, jak to nakonec dopadlo. V posledním roce jsme pak i celkem hodně hráli naživo a loni na podzim se nám podařilo uspořádat turné po východním pobřeží USA, které bylo velmi zábavné. Pracujeme na písničkách pro několik dvanáctipalců, které bychom chtěli nahrát ještě letos, a samozřejmě na nadcházejícím evropském turné!

2/ Vaše nová deska je ještě více ovlivněna metalem než They Wait for You Still, nebo to tak alespoň slyším. Chodí na vaše koncerty víc metalistů, nebo pořád hrajete hlavně pro punkáče? A myslíš, že stále více lidí obecně objevuje kouzlo metalové hudby?

Myslím, že obecně od té doby, co se zase začaly pořádat koncerty, chodí na ně mnohem víc pankáčů a metalistů. Taky rádi hrajeme stylově různorodé koncerty, takže na našich vystoupeních je publikum často poměrně rozmanité. Samozřejmě všichni už dlouho posloucháme metal, punk atd. a psaní písní to samozřejmě vždycky nějak ovlivní. Obecně mám pocit, že to jde tak trochu oběma směry, kdy metalisté začínají poslouchat i punk a hardcore a punkeři zase objevují kouzlo metalu. Zdá se mi, že lidé jsou trochu otevřenější, takže se nám čím dál méně stává, že “pro metalisty je to moc punk” nebo “pro punkáče je to moc metal”. Spousta písní/ riffů na nové desce jsou ty, na kterých jsme pracovali už před deseti lety. To, že na nejnovějším albu hraje na kytaru Robbie, taky pomohlo nasměrovat ho právě tímhle směrem.

3/ Pokud vím, na nadcházejícím turné s vámi bude hrát Todd Burdette, jinak kytarista Tragedy. Jak k tomu došlo? A je už stálým členem, nebo jen zaskakuje na turné?

Ano, Todd teď hraje na kytaru v Hellshock jako stálý člen. Hrál s námi už možná před deseti lety, nebo tak nějak jako záskok. Když se Robbie kvůli pandemii přestěhoval do San Diega, začali jsme hledat někoho ve městě, s kým bychom mohli hrát, abychom zůstali aktivní. A shodli jsme se na Toddovi, protože s námi v minulosti hrál a někteří z nás s ním hráli nebo hrají i v jiných kapelách (Warcry, Nightfell), takže jsme věděli, že to bude dobrá volba a bylo to skvělé rozhodnutí!

4/ Můžeš mi říct něco víc o současné scéně v PDX? Nějaké nové kapely, místa, mladí punkeři? Nebo jen zahořklí staříci?

V Portlandu je stále spousta nových skvělých kapel. Nová generace pankáčů, metalistů atd. tu teď naprosto vládne. Samozřejmě tu pořád máme staré zatrpklé chlápky, kteří si dělají svoje,

| 11 |

ale všichni se tu navzájem docela podporují. Scéna se rozrostla natolik, že vlastně propojuje více scén, takže je občas docela těžké udržet krok. Najít místo na uspořádání koncertu je vždycky trochu boj, ale lidi to vždy zvládnou nějak vyřešit. Black Water (jeho majitelem je právě Keith a patří k němu stejnojmenný label a recordstore, pozn. red.) je jedno z mála míst ve městě pro všechny věkové kategorie, ale pořád se tu dělají koncerty přímo na barácích. Hodně starších rockových klubů jako Dante’s, Star Theatre atd. taky dělá dobré koncerty. A v neposlední řadě je tu pár skvělých barů, které už nějakou dobu taky dělají koncerty Namátkou třeba High Water Mark, Alleyway nebo Shanghai Tunnel. A jinak i tady se samozřejmě pořád objevují a zase mizí. Řekl bych, že v Portlandu je klidně přes 20 míst, kde se dají dělat koncerty, s hrstkou solidních D.I.Y. míst. Co se týče kapel, myslím, že slovo „nové“ je trochu relativní kvůli pandemii. Spousta dobrých kapel, které vznikly před jejím vypuknutím, teprve začíná vystupovat a nahrávat. Každopádně je v PDX teď dokonce několik desítek solidních “novějších” kapel. Z hlavy bych jmenoval třeba Alienator, Rigorous Institution, Decomp, Nyx Division, Genogeist, Chueka, Stainless, Brain Squeeze, Lazer Bullet, Myconid, Crucified Class, Dials atd. atd.

5/ Co tě napadne, když se řekne Česká republika?

Česká Republika je skvělá! Vždycky tam rádi jezdíme. Většina z nás tam odehrála své první koncerty už na konci devadesátých let a začátku tisíciletí a všichni máme skvělé vzpomínky na hraní tam a na čas strávený v Česku v průběhu všech těch let!

ROZHOVOR S FAÜST

Tento rozhovor vznikl při příležitosti chystaného nového metal, grindcore, hardcore punk festivalu Night of the grinding dead, jehož první ročník proběhne v Brně v Kabinetu v pátek 21. 4. 2023. Na festivalu vystoupí Faüst (thrash metal doom), Amoclen(grindcore), Funus(oldschool death metal) a Průmyslová smrt(thrashing grind fastcore). (otázky kladl Mičl)

1/ Zdarec chlapci! Právě vyšla emise vašeho loňskýho alba Tinnitus Inquisition na LP – gratulujeme! Jak jste se vůbec dostali k německýmu labelu Witches Brew?

| 13 |
| 13 |

Ahoj! Jo jsme z toho nadšený, že po 14 dlouhejch měsících je to konečně tady! Barevný vinyly se u nás teda moc dlouho neohřály, měli jsme je vyprodaný během 24 hodin, ale klasických asfaltově černých ještě několik desítek máme k dostání. Witches Brew nám bylo doporučeno Skořím z Exorcizphobie, když jsem se s ním bavil, že hledáme label. Tak jsem napsal na jejich fb stránku a hned mi Cheryl (ženská co to vede) odepsala, že nás viděla ten rok na Thrash Nightmare festivalu a hrozně jsme se jí líbili, takže neměla žádný problém s tím nás upsat a my taky ne.

2/ Co stálo za vaším krokem obrodit thrash metal v Čechách? Jste fandové i grindcore a dalších extrémních žánrů! Jak se stalo, že thrash metal vyhrál?

V thrash metalu se to všechno tak nějak může potkávat a nikomu to víceméně nevadí. Sice si někdo může jet víc old school, někdo spíš moderní zvuk, ale hlavní je to, že je to energický, rychlý a člověk se u toho pořádně vyřádí. Zároveň ale nám není cizí někdy trochu zpomalit, takže se snažíme ten náš thrash/punk trochu okořenit doom metalem.

3/ Jste známí spameři, velice aktivní na kybernetu a sociálních sítích! Dnes je ale taková doba, tak asi proč ne. Co vám to ale dává? Kolik času těmto věcem věnujete? Co vám to bere?

Já se to pořádně ještě musím naučit to spamování. Průmyslovka je v tomhle velkej učitel haha. Vždycky začnu spamovat akorát když mám fakt nějakej kontent, nechci aby to bylo úplně bezduchý a na sílu, jen aby byl příspěvek. Na facebooku jsem často, takže se snažím odpozorovávat co a jak funguje, jak nejlíp oslovit víc lidí. Bere mi to akorát můj duševní pokoj.

4/ Jaký bude váš další krok v roce 2023? Mátě nějaký kapelový plán? Nějaké delší turné?

Už nějak pomalu začínáme tvořit nový věci a plán je takovej jít na podzim do studia, ale jak nás znám, tak naší rychlostí se tam dostanem až tak v roce 2033. Uvidíme s čím přijde múza.

| 14 |

1. 4. HELLO MARCEL (KŘEST) + MUTANTI HLEDAJ VÝCHODISKO + DON JUAN DISCO

#disco #pop #rap

Králové disca a tanečních večírků Hello Marcel vydávají k pětiletému výročí svůj první vinyl! Bestofku plnou hitů s názvem 2018-2022 stojí za to pořádně oslavit. Speciálními hosty večera bude zlaté srdce brněnské scény Don Juan Disco a elektronické funny rapové duo Mutanti hledaj východisko. Vytaste své nejlepší outfity, taneční střevíce a přijďte k nám s Hello Marcel pokřtít vinyl.

2. 4. EMMA SMETANA & JORDAN HAJ

#pop

Česko-francouzsko-izraelský pár Emma Smetana & Jordan Haj se vrací znovu do Kabinetu MÚZ. Emma Smetana – novinářka, moderátorka, herečka a zpěvačka. Vystudovaná politoložka (Sciences Po Paris a Freie Universitat Berlin) a maminka dvou malých dcer. Jordan Haj – vystudovaný činoherní herec (DAMU), režisér, zpěvák, rapper a tatínek dvou malých dcer.

#indiefolk #pop

Zrní vydali novou desku Široko daleko, ale křest proběhne až na podzim roku 2023. Kvůli velkému zájmu fanoušků přidávají koncert v Brně s velmi omezenou kapacitou. Zrní jsou stopaři nových postupů. Pohybují se v meziprostoru alternativy a popkultury. Nezaměnitelná je poetika v jejich textech, práce s elektronikou i skladatelsko-producentský přístup, v němž fúzují žánry a panuje absolutní volnost. Jejich hudba je černá díra, která pohltí cokoliv: od glassovského minimalismu přes podivné disco, folkové písničkářství, po psychedelickou závrať.

4. 4. SOFTSPOT: ECKO BAZZ (UGA, NYEGE NYEGE) FEAT. STILL (IT) + LLOYDFEARS (UK) + LAOKOON

#rap #trap #electronic #grime

Dubnový Softspot nabídne zatím nejnabitější line-up. Do Brna zavítá rapper Ecko Bazz, což je hvězda ugandských labelů Hakuna Kulala i Nyege Nyege a záda mu bude krýt Still z labelu PAN. Dorazí taky

| 15 | PROGRAM 4/2023
3. 4. ZRNÍ

v Berlíně usazený experimentální rapper Lloydfears a domácí Laokoon. Kombo, o jakém se vám nesnilo!

Od pobuřujícího debutového LP Mmaso vydaného na labelu Hakuna Kulala, dosáhl ugandský akrobatický rapper Ecko Bazz rychle mezinárodního úspěchu. Jeho styl je sloučením intenzity nadpřirozených pastí, démonického nu-dancehallu a politicky rozhořčené ugandské poezie zkoumající násilí, náboženství nebo chudobu v ugandských slumech. Každý, kdo měl tu čest ho vidět naživo, zažil horečný proud slov a ohnivé manické energie. Rapper volně střídá střízlivé pravdy a hyperaktivní výkřiky, ke kterým přihazuje beaty od Debmaster, Slikback nebo britského producenta PQ (Nightmare song).

Pro toto turné spojuje Ecko Bazz své síly s dlouholetým spolupracovníkem, milánským producentem a vizuálním umělcem Still (vedoucí Hundebiss Records, známý také svým projektem Dracula Lewis).

Stillova praxe je definována jedinečným, nomádským přístupem, který mění tvary prostřednictvím jeho lidových světů zvuku a obrazů. Založil Invernomuto po boku Simone Bertuzzi, publikoval hudbu pod různými přezdívkami a debutoval se svým aliasem Still na uznávaném a progresivním labelu PAN v roce 2018.

Lloydfears je umělec ze severní Anglie usazený v Berlíně. Věnující se hudbě, performance a mluvenému slovu. Jeho loňské EP Saint & Ogre představuje vysokou souhru rezonujícího prostředí a hutnosti.

Experimentální UK rap, obalený galerijní estetikou a klubovým zvukem.

Experimentální pojetí rapu v podání dvojice Jiří Machů (Killiekrankie) a Mikuláš Hamerla (Sekvoye).

To jsou Laokoon. Kombinace industriální elektronické hudby s propracovanými beaty a intenzivní přednes s nádechem dadaistických textů je dnes propracovanější. Laokoon s loňským albem Šperk perfektně navazují na to, co rozjeli na debutu.

5. 4. HELLSHOCK (USA) + DEATH CULTURE DEPRIVATION + G.U.T.S. + LIFE DISAPPOINTMENT

#stenchcore #crust #punk

Do Brna se s novou čtvrtou deskou vrací metal/crust parta Hellshock z Portlandu. Členové REMAINS OF THE DAY, LEBENDEN TOTEN, FROM ASHES RISE, WARCRY, DETESTATION, TRAGEDY... znovu útočí!

A s nimi zahraje rychlý hardcore punk Death Culture Deprivation. Brněnsko-kojetínský projekt G.U.T.S., ve kterém najdeš staré i mladé tváře (Gospel Of The Future/Mindlock, My Dead Cat, Sloth atd.). A line-up uzavírá nová stenchcore smečka Life Disappointment z Brna se známými tvářemi.

PROGRAM
| 16 |

6. 4. CHIEF BROMDEN + THE TRUTH IS OUT THERE + SMALL TOWN LIFE (SK)

#alternative #postnoise #rock #posthardcore

Chief Bromden pracují s intenzitou noisových struktur, zběsilých a propracovaných rytmů a citlivých zpěvů v moderním pojetí kytarové hudby. Charakteristickými se pro kapelu staly nepředvídatelné, intenzivní a energické koncerty, kde nezaměnitelná synergie všech členů a jejich zvuková expresivita získávají nový rozměr a prostor. Chief Bromden intenzivně pracují na své třetí nahrávce. Pokud se vám zdálo, že je nebývalé ticho, může to být také tím, že kradmý a pozvolna narůstající zvuk této partičky se postupně probouzí a usazuje do kolektivního psyché téhle doby a společnosti. Tvůj Chief seká píseň za písní a slibuje zatím nejintenzivnější zvukovou jízdu, na živo i ve studiu. Naskoč! Ostravská alternativní post-hardcore parta The Truth Is Out There má odehráno přibližně 300 koncertů po celé České republice, ale i Slovensku, Anglii nebo Polsku. Za dobu své existence předskakovala hudebním velikánům jako Killswitch Engage, Bring Me The Horizon, The Qemists a zahrála si na předních českých festivalech, jako jsou Rock For People, Brutal Assault, Colours Of Ostrava, Mighty Sounds. Aktuálně TTIOT přichází s novým EP „Crazy“ (2022) produkovaným Filipem Vlčkem a chystají své třetí album. Především díky neskutečně energickým koncertům si tato parta získala širokou fanouškovskou základnu a taky velice slušné renomé i mezi hudebními kritiky. Small Town Life je garage-rocková parta ze Slovenska, jejíž muzika stojí na hraně špíny a tvrdosti devadesátek a naivních melodií popu 60. let. Svoji směs kytarového hluku doplňují syrovým vokálem se špinavou, ale zároveň chytlavou naléhavostí. Od vydání eponymního EP (2017) odehráli nespočet koncertů doma i v ČR. Po několika změnách v sestavě zahodili myšlenku druhé kytary a jako trio nahráli zvukově temnější debutové album „Common Grey“.

8. 4. DAREWIN + FAKIN BŮH

#rap #hiphop

Rapper Darewin vystoupí v Brně v klubu Kabinet Múz s novou hudbou. Jako support vystoupí oblíbený Fakin

Bůh. Na akci se bude prodávat merch by Tusy.

9. 4. HENGE (UK) + JAK SEN (PRIMA MUSICA)

#electro #progrock #psychedelic

A jsou zase zpět! Oblíbený hudební crossover proplouvající vesmírem složeným z galaxií elektroniky, progrocku, psychedelie, tanečních rytmů a podávaný osobitou koncertní performací.

4/2023
| 17 |

Henge nejsou z tohoto světa. Přináší hudbu ze vzdálených planet jako dar pro povznesení lidstva. Jejich strhující živá vystoupení jim vynesla „Best Live Act“ na Independent Festival Awards a od té doby si upevnili svou reputaci dvěma uznávanými alby, četnými turné a pravidelnými festivalovými vystoupeními. Jejich hudba se vymyká definici, protože zaujímá prostor mezi ravem a prog-rockem, o kterém nikdo nevěděl, že existuje. Je energická, podvratná a povzbudivě hravá, žoviálně mířící tam, kam se ještě nikdo nevydal. Kola lásky se točí! Pod přezdívkou Jak sen se představí kurátor seriálu Prima Musica, tanečník, vášnivý bagrista, zarytý milovník hudby a sběratel nahrávek zkoumající konec 70. a začátek 80. let.

10. 4. TOYOTA VANGELIS (KŘEST) + TOKYO DRIFT (KŘEST) + KRABS

#electro #hyperpop #autotune #folk

NOVÝ TERMÍN: Z důvodu náhlého onemocnění se koncert přesunul z 14.3. na 10. 4. Zakoupené vstupenky zůstaly v platnosti nebo je bylo možné vrátit. Omlouváme se za komplikace a na všechny se těšíme! Toyota Vangelis se do Kabinetu vrátí s novou deskou! Jeho jméno se objevuje po boku bezpočtu dalších svěžích jmen současné české hudby (Sahareya, Tokyo Drift, Miss Petty a další), on sám se objevuje pod pódiem hromady koncertů a potvrzuje, že hudební nerdství se nezřídka překlápí v jedinečnou autorskou tvorbu. Ve té se nebojí dotýkat společenských témat, v prvé řadě ale generuje mimořádně zábavné tracky.

Mezi jeho zásadní zásluhy pak patří, že setrvale stvrzuje autotune jako legitimní nástroj, který rozhodně nebude stárnout tak rychle jako devadesátkové disko. A to ani nezmiňujeme, že Václav Peloušek zakládal Bastl Instruments…

Tokyo Drift se pohybuje napříč zvuky a žánry. Mísí v sobě prvky folku, elektroniky a hyperpopu. A stejně jako Toyota doveze do Brna novou nahrávku. Global club bass. Krabs to v Kabinetu MÚZ nedávno rozpumpoval v rámci Softspotu jako součást nového improv collab dua Tatratank a teď se vrací na místo činu!Zvuková koláž oscilující mezi field recordingy, noisem, naléhavým beatem a ambientními plochami. Adéla Konečná je hudebnice a performerka současně studující ve Finsku. Ve své tvorbě se věnuje dialogu mezi terénními nahrávkami a elektronickými nástroji, kterým hledá nové tvary a vztahy v rámci zvukové kompozice a dekompozice. Stojí také za hudebním projektem Orinoko a je rovněž členkou kapely DŸSKO.

11. 4. POST-HUDBA + IVY Z

12. 4. POST-HUDBA + MAT213

#electropop #dreampop #hyperpop

Pražské duo Post-hudba se po dvou letech vrací s novým albem, které nese název My všichni tady a teď.

PROGRAM
| 18 |

Příběhy o hořících lesech, realitě života stráveného v nesmyslné práci, postupně se rozpadajících vztazích a potřebě vrátit se ke kořenům dřív, než bude pozdě. Hudba, která vychází z elektropopu, ale co chvíli odbočuje k trapu, UK garage, indie folku i agresivním hlukovým stěnám. Smutní kluci stárnou.

Ivy Z je sólový projekt Lenky Zbořilové, frontwomanky kapely Billow. Její chytlavé bedroom popové hity jsou stejně zábavné na nahrávkách i na koncertech. O tom svědčí i zájem zahraničních blogů a playlistů nebo fakt, že Ivy Z nedávno odehrála několik koncertů i v Japonsku.

Totální upřímnost i sebeztrapňující humor. Svérázný DIY pop pod přezdívkou Mat213 tvoří Matěj Čech, který v loňském roce oslovil širší publikum i kritiky, když obdržel cenu Vinyla v kategorii Objev roku za rok 2022. Jeho digitální a hyperpopové písničkářství sleduje poetiku generace Z.

13. 4. KHOIBA + WATERBASED (SK)

#alternative #electronic #pop

Kapela Khoiba sehrála na české klubové scéně důležitou roli v prvních letech nového milénia. Na aktuálně posledním albu z roku 2019 se žánrově potkává hned několik stylů – od elektronického experimentu ke kytarovým rovinám, abstrakci a detailní práci s minimalistickými melodickými prvky. Píše se rok 2023 a čerstvý dvojnický klip ke skladbě Vertical Urgencies ohlašuje nové stejnojmenné album. To se dostává pod povrch, odemyká emoce a reakce, které byly zavřené pod pokličkou. Khoiba jim dává volný průběh a využívá je v novince ku svému prospěchu.

„Povolili jsem stavidla všem tvůrčím i emocionálním procesům, které se nedají zastavit,“ říká hudebnice a zpěvačka Ema Brabcová k novému singlu. Kapela Khoiba jím předznamenává nové album, které vyjde začátkem roku 2023. „Byla to první věc, kterou jsme vzali za pačesy a řekli si, že takhle by mělo vypadat naše nové směřování,“ říká Brabcová nad skladbou, která, je celá oslavou toho, že člověk nemusí mít všechno v životě plně pod kontrolou. Dvojice Ema Brabcová a Filip Míšek skladbou Vertical Urgencies navazují na úspěšný comeback z roku 2019, kdy se po dlouhé odmlce dali znovu coby Khoiba dohromady. Natočili tehdy své třetí album, jímž navázali na to nejlepší z introvertního a citového písničkářství, které bylo pro Khoibu typické v její první éře v letech 2002 až 2008. Natočili spolu alba Nice Traps (2004), Mellow Drama (2007) a Khoiba (2019). V pořadí čtvrtá deska vyjde v březnu 2023 a o její cover stejně jako o cover singlu se postará grafická designérka Zuzana Lednická. Waterbased vytvořila v roce 2018 Julls Rex. Hudba, která vykresluje „tiché oblasti“ jejího nitra i společnosti. Všechny skladby mají společné melancholické temné vibrace a žánrově mají blízko k alternativnímu indiepopu.

| 19 | 4/2023

14. 4. 7KRÁT3 + DJ + IGOR OCHEPOVSKY

#pop #rnb #rap

Štěpán Hebík aka 7krát3 vzkazuje všem fanouškům: “Od svýho zrození až do teď mi zbývalo říct už jen a pouze: Mám tour. První tour po vybraných městech, kde představím tracky z nového alba II, které jsme společně úspěšně pokřtili v Kabinetu MÚZ. Ve speciálním set-upu mi bude krejt záda DJ Chocolatic & kytarista

Igor Ochepovsky. Jeho legendární sólo v Tygrovaným spreji už podlomilo pár párů kolen…”

15. 4. LABELLO

#rap #hiphop

Pražský rapper/zpěvák Labello vyráží na Flexbus Tour po českých městech. Jednou ze zastávek bude i brněnský Kabinet Múz. Akce je SOLD OUT.

16. 4. NERO KANE (IT) + EPADUN

#darkfolk #singer #songwriter #orchestraldarkwave

Johnny Cash, Nick Cave, Nico a Jim Jarmusch na večírku, který se z nějakého důvodu odehrává na hřbitově. Tak zní hudba italského darkfolkového písničkáře, který si říká Nero Kane (vl. jménem Marco Mezzadri).

Jeho písně prozkoumávají temná zákoutí lidské duše a posluchače uhranou minimalistickými kytarovými motivy a táhlými tóny, tedy postupy odkazujícími na žánr amerického kytarového primitivismu. Debutovou desku Love In A Dying World nahrál Nero Kane v Los Angeles pod taktovkou Joea Cardamonea, který spolupracoval s Jesus and Mary Chain, The Stooges nebo Warrenem Ellisem. Na následující nahrávce Tales of Faith and Lunacy se mísí vlivy country, psychedelie a pouštního rocku. Dosavadním vrcholem v kariéře Nero Kane je loňská hypnotizující kolekce Of Knowledge a Revelation, kde se o vokály postarala zpěvačka Samantha Stella připomínající svým hlasem legendární Nico. Písničkář Nero Kane bude 16.4. v Kabinetu

MÚZ oživovat ducha rockové dekadence.

Brněnské neoklasické trio Epadun se pohybuje v temných vodách ambientního a místy symfonického darkwave. V jejich skladách lze jsou prvky klasiky, ambientu, gothic elektroniky i black metalu. Koncert se koná za podpory Liveurope.

PROGRAM
| 20 |

17. 4. ŽIVIJÓ! A2023: SINKS + SNACKTHIEF + TOMÁŠ NIESNER + DEGENS

#noise #postpunk #emo #acoustic #ambient

A2 kulturní čtrnáctideník je tu už osmnáctý rok a to chce pořádnou oslavu! Podpořte oblíbený kulturní časopis na benefičním večírku, na kterém zahrají Tomáš Niesner a kapely Sinks, Snackthief a Degens.

18. 4. WAYFARER (USA) + HAVUKRUUNU (FIN)

#atmospheric #blackmetal #western Americký westernový black-metal z Colorada. Wayfarer jsou atmosférická kavalkáda zuřivosti, melancholie a zaprášené vyprávění Divokého západu ovlivněné americanou a “Denver Soundem” domácích umělců. Odvážná, rytmická a riffy nabitá hudební výprava přes hranice blacku a extrémního metalu je podbarvena drsností a otiskem umělců jako Sixteen Horsepower nebo Jay Munly. Black-metalový soundtrack ke kovbojkám s nádechem Ennia Morricone a Sergia Leone.

Aktuálně poslední desce A Romance With Violence, která vyšla u Profound Lore Records, se dostalo mimořádného uznání například v Decibel Magazine, Metal Hammer nebo Revolver Magazine. Rekviem za mýtus Divokého západu zachytil Wayfarer v nejintenzivnější a triumfální podobě. Tím kapela zaujala velký label Century Media Records, který s nimi v roce 2021 podepsal celosvětovou smlouvu. V letošním roce v rámci evropského turné zavítají na legendární festival Roadburn a s jedinou zastávkou v ČR taky do Brna. Havukruunu neboli Jehličnatá koruna. Finská kapela hrající těžkotonážní heavy black metal zahalený do strašidelné mlhy severských lesů. Vlivy téměř čehokoli jiného než black-metalu spojují ty nejemotivnější a nejnaléhavější pasáže smutku a nenávisti.

19. 4. BRATŘI ORFFOVÉ

#alternative #rock #pop #folktronic

Letos uplyne deset let od vydání alba Šero, oceněného hudební cenou Anděl i Apollo. Dobrý důvod, aby se česká alternativní hudební skupina Bratři Orffové z Krnova jejímž frontmanem je umělec Ivan Gajdoš, vrátila do Kabinetu MÚZ.

Druhé album Bratří Orffů ŠERO vyšlo 8 let po kultovním debutu Bingriwingri a je příběhem konce cesty zralého člověka, který se nedokázal rozloučit s dětskou duší. Krnovský hrdina Serža Vantóš je starší a zkušenější než v dobách Bingriwingri, ale rozhodně ne šťastnější. Snaží se přežít ve světě každodenní rutiny, rodinných povinností i zcela reálných problémů, které ho pomalu ničí.

| 21 | 4/2023

20. 4. AMELIE SIBA (KŘEST) + BLACK TAR JESUS

#indierock #indiepop

Amelie Siba na konci března vydává své třetí dlouhohrající album Gently Double A. Na desce nahrané DIY metodou zachycuje hledání sebedůvěry ve světě, který na nás často klade přílišné nároky. Smutek a trpké smíření z minulých nahrávek na novince vystřídala naděje, sklony k sebedestrukci nahradila aktivní sebepéče.

Hudebnice z Prahy Amelie Siba, je jednou z nejvýraznějších tváří současné české nezávislé hudební scény a její jméno je především spojováno s pojmy něžnosti a blízkosti. Hudebnice vkládá do každé z písniček svůj vlastní příběh, který se týká retrospektivních stavů a rozpoložení jí samotné. Texty působí jako deníkové zápisy, jejichž ústředními tématy jsou dospívání a vztahy jak sám k sobě – z pohledu vnitřní bolesti, nejistoty a hledání hodnot – tak i k druhým. Svá vyprávění doprovází Amelie jemnými kytarovými melodiemi a decentní elektronikou, která tvorbě dodává dreamy nádech.

Poslední album Black Tar Jesus se jmenuje Year Insane. Vrstevnatá kytarová nahrávka, nepředvídatelná, hluboká, introvertní, ale přece strhující – jedna z nejlepších, jaká v roce 2020 vyšla. Aktuálně se Tomáš Kopáček vrací s dvojicí singlů Once Again a Some Other Way, na kterých se producentsky opět podílel Oliver Torr.

21. 4. AMOCLEN + FUNUS + FAÜST + PRŮMYSLOVÁ SMRT + NO

GOD RHETORIC

#grindcore #deathmetal #trashmetal #fastcore

Večer extrémní muziky aneb Night Of The Grinding Dead s grindovými Amoclen, death-metalovými Funus, fastcorovými No God Rhetoric, trash/doom partou Faüst a thrashing grind fast kapelou Průmyslová smrt.

22. 4. SAUL: CHAOS TOUR

#rap #hiphop

Rapper Saul vyráží na turné společně se živou kapelou a novým albem “Chaos, Vtedy A Teraz”. Akce je SOLD OUT.

PROGRAM | 22 |

24. 4. SAVAK (USA) + PROHRA PRAHA

#postpunk #noise #heavy #rock

Stárnout s muzikou není úplně snadná věc – existují ale muzikanti, kteří naopak s přibývajícími roky vysílají zpátky do světa o to radostnější energii. Členové Savak jsou dokonalým příkladem. Jejich sestava je ostatně sama o sobě procházkou historií významné části nezávislé scény – v kapele najdete kromě Sohraba

Habibiona z Obits a Michaela Jaworskiho z The Cops i členy bez nadsázky legendárních kapel jako Nation Of Ulysses, The Make-Up (příležitostný koncertní baskytarista James Canty, který hrál i s Tedem Leem) a Enon nebo Holy Fuck (bubeník Matt Schulz). Savak vznikli na troskách Obits (Sub Pop) a debutovou desku „Best Of Luck In Future Endeavors“ vypustili do světa v roce 2016: aktuální páté album „Human Error / Human Delight“ vyšlo loni.

K čemu Savak přirovnat? „It’s electric guitar-oriented music, falling somewhere between the four corners of 60s garage rock, 70s punk, 80s American underground and random other things like free jazz, musique concrète, Zamrock and Chicha. If you’re into The 13th Floor Elevators, The Adverts, The Dream Syndicate and Chrissy Zebby Tembo, you might dig what we do,“ popisuje Sohrab. Kdo sakra ví, co je Chrissy Zebby Tembo?

Asi nikdo, ale Sohrab má jinak vždycky pravdu.

Savak na letošním evropském turné doprovodí na několika koncertech tuzemská Prohra Praha (ex – Gnu, Planety, Laundered Syrup), protože obě kapely se rozhodly vydat své nové songy na společném kazetovém splitu.

25. 4. MARIE KIESLOWSKI & KAPELA (KŘEST)

#alternative #folk #pop

Marie Kieslowski je zpěvačka, pianistka, matka dvou dětí, polovina již nehrajícího dua Kieslowski a členka spícího Zvířete jménem Podzim. V prosinci 2022 vydala sólové album, ve kterém vůbec poprvé představuje svou autorskou tvorbu. Producentem desky je Aid Kid a na několik koncertů, včetně brněnského křtu, s sebou Marie přiveze menší kapelu (Jakub Kočička na bicí a Marek Novotný basa/kytara).

Album Je všechno dobrý? je k poslechu na všech hudebních streamovacích platformách a Youtube zdarma. Tuto digitální desku se Marie rozhodla vydat jako knihu, jejíž součástí budou i rozhovory s kolegyněmi z hudební scény o tvorbě, mateřství, hudební scéně a hledání vlastního zvuku. Mezi hudebnicemi jsou jména jako Klára Vytisková, Nikola Mucha, Marie Puttnerová, Lenka Dusilová a další.

| 23 | 4/2023

26. 4. MARIE PUTTNEROVÁ S KAPELOU (KŘEST)

#folk #singer #songwriter

Zpěvačka Marie Puttnerová, pohybující se po české hudební scéně v originálních sestavách Jablkoň, Půljabkoň a Zvíře jménem Podzim a Martin Novák (Robert Křesťan & Druhá tráva, Lanugo, Blue Shadows, Jaromír Honzák Quintet, Baromantika, David Dorůžka Trio) se propojili, aby vytvoř ili společný hudební svět tvořený nejen autorskými písněmi Puttnerové, ale i svět, ve kterém mohou zaznít střípky zhudebněné poezie křehkého Jana Zahradníčka či surreálního Vlastimila Třešňáka. Poté, co ke spolupráci př izvali opavského kytarového kouzelníka Petra Uviru (Ladě, Heimat, Jitka Šuranská, Vladivojna la Chia), došlo ke společné symbióze lidských hlasů a elektrických kytar, které podmanivým a naléhavým způsobem posouvaly pomyslné hranice folku.

V roce 2022 však došlo k zásadnímu propojení s britským producentem Eddie Stevensem (Druhá tráva, Jana Kirschner, Roisín Murphy, Moloko), díky kterému vychází 21. dubna 2023 debutové album Puttnerové s názvem Laila tov. Po vydání alba proběhne jeho první křest, a to v brněnském Kabinetu Múz. Hostem a kmotrem se stane výjimečná Horňácká muzika Petra Mičky, uskupení představující autentickou podobu horňáckého folkloru. Návštěvníci se mohou těšit na hudební protnutí obou ansámblů. Křest svými projekcemi doprovodí jedinečná vizuální umělkyně Linda Arbanová.

27. 4. DIVO INSTITUTE (KŘEST)

#experimental #punk #techno #rocknroll

Punkáč, básník, zpěvák a nezkrotný rapper WalkManDžonY alias Johnny Násilník stojí v čele nové kapely Divo Institute, která vydává 28. 4. eponymní debut na labelu Kabinet Records. Undergroundový hudební projekt na pomezí hypnotického blues a tanečního western rocku, jehož frontman je během koncertů v těsném kontaktu s publikem. Punkem načichlé techno, špinavá kytara ala Kakktus, banjo, pumpující elektronika a zpěvák, který s mikrofonem v ruce dostává do tranzu sebe i dav. Tranz Karla Brauna!

28. 4. WEEDPECKER (PL) + DOPELORD (PL) + ACID ROW

#psychedelic #stoner #rock #doom

Senzační stonerový svátek! S polskými kapelami Weedpecker a Dopelord, které doplní domácí Acid Row. Zasněné psychedelické rockové melodie s prvky stoneru a grunge. Kapela Weedpecker vznikla ve Varšavě v Polsku v roce 2012, kdy se bratři Piotr a Bartek Dobry dali dohromady a od té doby vydali čtyři alba z kategorie “nejlepšího těžkotonážního psychedelického rocku”, jaké kdy scéna viděla.

PROGRAM | 24 |

Hulení, zkoušení a koncertování. Geniální stoner/doom kapela Dopelord z Polska, která byla založena koncem roku 2010 v Lublinu vzešla ze stejných hlubin jako praotcové žánru Black Sabbath. Jejich hlavní inspirací jsou: staré filmy, hudba 70. let a kouzelné bylinky.

Stoner-rocková formace Acid Row nedávno oslavila deset let od svého vzniku a následně vydali vynikající album Afterglow. Album, které zavání odérem smrti, tajuplností posmrtného života i fascinací okamžikem. Tohle pražské trio hraje energický stoner rock s tendencemi a postojem punku, který občas zavane doom metalem i prvky psychedelického rocku. Divoký žánrový průnik, který pevně drží pohromadě!

29. 4. PORTRAYAL OF GUILT (USA) + MÜSCLE WÖRSHIP (USA) + PROTIJED

#screamo #postpunk #hardcore #emo

Texaské screamo/dark hardcore trio Portrayal of Guilt zavítá poprvé do Brna. V roce 2021 vydali hned dvě oceňovaná alba We Are Always Alone a Christfucker, ze kterých je cítit příklon k black-metalu, hudební chaos plný mizérie, nihilismu a lidského utrpení. V naší kotlině vystoupili nejen na Fluffu, ale taky třeba po boku kapel jako Deafheaven nebo Touche Amore. Kapelu, která má na kontě i splitko s Chat Pile, letos do line-upu zařadil festival Roadburn, ale není třeba jezdit do Tilburgu, protože Portrayal of Guilt dorazí do Kabinetu MÚZ!

Jaká je druhá kapela? To nejsou žádní chlapi na steroidech, ale poctivý devadesátkový psychedelický postpunk s emo nádechem z amerického Kansasu. Müscle Wörship hrají super muziku, která už se dneska často neslyší. V sestavě navíc lidi z The Appleseed Cast!

Protijed tvoří členové Balaclava, Kovadlina, I Am Pentagon, Pustina, Got A Wolf, V0nt, Spes Erepta, Cardio Radio a dalších; ve vegan straight edge projektu. Na labelu Kabinet Records vydali svoje poslední koncepční album s názvem “Jediné, na čem záleží, jsou stopy lásky, které tu po nás zůstanou”.

2. 5. PROART: ROZHOVORY S ÚTĚKEM

#theater

Multižánrová jevištní adaptace kultovního románu Báry Basikové propojuje pohyb, tanec, hlas, slova, hudbu a výtvarné prvky. Jde o komorní psychologický kus s poetickým vnímáním světa hlavní hrdinky Anny. Představení je koncipováno pro 4 představitele – vypravěčku, Annu, milenku Kew a muže. Tvůrčím principem je opět propojování a hledání nových forem pohybu-tance, slova a hudby, resp. zpěvu. Současně není cílem „skandalizování“ lesbického tématu, které už dnes dávno nikoho nešokuje. Je to pouze příběh o mezilidských vztazích a citovém hledání a zrání jedince.

4–5/2023 | 25 |

3. 5. ETCETERAL (SI) + FRANZIE

#jazz #electro #krautrock #shoegaze

Slovinské audiovizuální a futuristické jazzové trio Etceteral v loňském roce okouzlilo návštěvníky Fullmoon Stage na festivalu Colours of Ostrava! Do Brna dorazí s novou deskou Rhizome, na které zkoumají hranice hudební elasticity vlastní tvorby. Etceteral jsou nepřehlédnutelnou součástí živoucí lublaňské hudební scény. Experimentální umělecké trio (saxofon & elektronika, bicí, vizuály) spojuje vášeň pro jazz, elektroniku i unikátní vizuální estetiku. Kapela vytváří energický, polyrytmický futuristický jazz, jehož zvuk odráží abstraktní modulární průzkumy a hypnotické bubnování. Žánrově se pohybují mezi dubem, afro-rytmy a krautrockem. To vše zabalené do volné jazzové improvizace.

Franzie je hudební skupina z Kroměříže, která vznikla z popela dřívějšího tělesa Superego Kid. Touha více experimentovat a proplouvat mezi žánry dala prostor pro vznik Franzie. Kapela staví svou hudbu na technických a často se měnících instrumentálních pasážích, které se protkávají s melodickým ženským vokálem a českými texty. Noisové plochy a výkřiky často přechází v ambientní pasáže. Naléhavost, polyrytmika a dravost také charakterizují hudební vyjádření této pětice.

4. 5. ŠAMANOVO ZBOŽÍ + CIŚNIENIE

#experiment #progrock #postrock

Čtyřčlenné hudební uskupení Šamanovo zboží balancuje na hraně rockové lyriky a sonického experimentu. Kapela vychází z klasického progrocku 70. let, který modernizuje digitálním thereminem, electro drum pady a rozličnými efekty. Na koncertech se šamani nerozpakují do skladeb dále improvizovat a tím je spontánně dotvářet. Jejím posledním albem je funky apokalyptická Čtvrtá polnice. Nyní vystupují především s písněmi, které vyjdou na připravovaném albu Zeměkout.

Dnes pětičlenná kapela Ciśnienie vznikla za jediným účelem: vytvořit co možná nejvíce šokující a intenzivní hudební gradace. Stylově míchají postrock, orchestrální hudbu nebo jazz s inspirací Swans, Fire! Orchestra, Mogwai, H. M. Goreckého nebo Arvo Pärta. Kromě Hradeckého slunovratu mohli kapelu zaznamenat také návštěvníci festivalu Enjoy Jazz v Mannheimu nebo Move Your Brass v Katovicích. Zatím poslední vydanou deskou je Radio Edit z roku 2021.

PROGRAM 5/2023 | 26 |

1. 4. Sibiř – Catastrofy (SK) + Verrat (AT) + Kronstadt

1. 4. Kafara – Ivy Z + Whyohwhy + Chalapeño

8. 4. Metro – XIII. století

9. 4. Sibiř – Nekrodeus (AT) + Auszaat (AT)

12. 4. Metro – Škaredá holka

DOPORUČENÉ AKCE

MIMO KABINET MÚZ

12. 4. Stará Pekárna – Budoár staré dámy + Postižená Oblast

12. 4. Vegalité – Telema (UA) + Erai (UA)

14. 4. Sibiř – Myncryst + Nachttante + N00100000!

15. 4. Sibiř – Cult Of Occult (FR) + Ortodox (PL) + Burek! dobry pies (PL)

21. 4. Fléda – Michajlov

22. 4. Sibiř – Kurvy Češi + Neřád + Perly Sviním + Party Trasher + Godot Youth

22. 4. Artbar – Chmurka + Toyota Vangelis + Hello Marcel

22. 4. Kafara – Irena & Vojtěch Havlovi

27. 4. Alterna – Lebanon + Patole

28. 4. Melodka – Ingrowing + Disfigured Corpse + Sick Sinus Syndrome +Choked By Own Vomits + Kandar

29. 4. Artbar – The Atavists + Levantadores + Liquid Jesus

29. 4. Vegalité – Death Crusade (PL) + Adacta (SK) + How Long?

29. 4. Sono – Michal Prokop & Framus Five

9. 5. STONED JESUS (UK) + SLOTH

11. 5. GERDA BLANK + SINKS

16. 5. MESSA (IT)

18. 5. THE BIG IDEA (FR) + PANOPTIKUM

19. 5. ULTRAZVUK (SK)

23. 5. META AND THE NOISES

24. 5. ANNA VAVERKOVÁ

25. 5. BORIS (JPN) + ASUNOJOKEI (JPN) + OR

27. 5. BRIGHTER DAYS + NATURE TRIP

30. 5. I LOVE YOU HONEY BUNNY

31. 5. PARTA VYNIKAJÍCÍCH LIDI + ZAPOMĚLSEM + DOMINIK ZEZULA

8. 6. SLUT (KŘEST)

13. 6. FATAMORGANA (ESP) + SDH (ESP)

15. 6. BERLIN MANSON + SHALLOV

16. 6. FOTBAL

18. 6. APPÄRATUS (MALAJSIE)

24. 6. KULE (KŘEST)

10. 7. SHOW ME THE BODY (USA)

CHYSTÁME

V KABINETU MÚZ

Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.